Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау Ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 қарашадағы N 410 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N 305 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 29 қаңтардағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4531 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 123 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N  123  қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау Ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 қарашадағы N 410  қаулысына  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4005 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
Осы қаулымен бекітілген Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау Ережесінің:
1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 17) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) ашық валюталық позиция - бұл жинақтаушы зейнетақы қорының жеке шет мемлекет (шет мемлекеттер топтары) валютасына қойылатын (талаптарды) міндеттемелерді жинақтаушы зейнетақы қорының сол шетел валютасына қойылатын міндеттемелеріне (талаптарына) қарағанда күшейтуі;
5-2) ұзақ валюталық позиция - бұл жеке шет мемлекетінің (шет мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позиция, оларға қойылатын талаптарды (активтердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелерін) жинақтаушы зейнетақы қорының сол шетел валютасындағы міндеттемелеріне (міндеттемелердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелеріне) қарағанда күшейтуі;
5-3) қысқа валюталық позиция - жеке шет мемлекетінің (шет мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позиция, оларға қойылатын талаптарды (активтердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелерді) жинақтаушы зейнетақы қорының сол шетел валютасындағы міндеттемелеріне (міндеттемелердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелеріне) қарағанда күшейтуі;
5-4) жинақтаушы зейнетақы қорының валюталық нетто-позициясы - барлық шетел валюталары бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының ұзақ позицияларының жиынтық сомасы мен барлық шетел валюталары бойынша қысқа позициялардың жиынтық сомасының арасындағы айырмашылығы;";

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 410 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года N 305. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2007 года N 4531. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года N 123.
<*> Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 декабря 2006 года N 305 утратило силу  постановлением  Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 года N 123 (вводится в действие со дня введения в действие  Закона  РК от 11 января 2007 года "О лицензировании").
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность накопительных пенсионных фондов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление  Правления Агентства от 26 ноября 2005 года N 410 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4005), следующие дополнения и изменения:
в  Правилах  лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 17) следующего содержания:
"3-1) открытая валютная позиция - это превышение требований (обязательств) накопительного пенсионного фонда в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств) над обязательствами (требованиями) накопительного пенсионного фонда в той же иностранной валюте;
3-2) длинная валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), требования (совокупная сумма активов и условных требований) в которой превышают обязательства (совокупную сумму обязательств и условных обязательств) накопительного пенсионного фонда в этой же иностранной валюте;
3-3) короткая валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), обязательства (совокупная сумма  обязательств и условных обязательств) в которой превышают требования (совокупную сумму активов и условных требований) накопительного пенсионного фонда в этой же иностранной валюте;
3-4) валютная нетто-позиция накопительного пенсионного фонда - разница между совокупной суммой длинных позиций накопительного пенсионного фонда по всем иностранным валютам и совокупной суммой коротких позиций по всем иностранным валютам;";

"17) инвестициялық декларация - активтері инвестициялық басқаруда болатын жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесі бекіткен және Қазақстан Республикасының барлық аумағында он бес мыңнан төмен емес дана таралымымен таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында басылған инвестициялау объектілерінің тізілімін, мақсаттарын, стратегияларын, шарттарын және зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің шектеулерін, хеджирлеу және әртараптандыру шарттарын белгілейтін құжат.";
8) тармақшада "кредиторға (инвесторға)" және "заемшының (эмитенттің)" деген сөздер тиісінше "инвесторға" және "эмитенттің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясы;";
12-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
Осы ереженің 3-қосымшасындағы 9, 11-жолмен, "Талаптар критерийі" деген бағанадағы 12-жолдағы бірінші абзацпен, "Талаптар критерийі" деген бағанадағы 16-жолдағы алтыншы абзацпен, 18, 19-жолмен, "Талаптар критерийі" деген бағанадағы 21-жолдағы екінші абзацпен, 23-жолмен;
осы ереженің 4-қосымшасымен;
осы ереженің 5-қосымшасының "Талаптар критерийі" деген бағанадағы 1-жолдағы үшінші абзацпен, 2-жолмен;
осы ереженің 6-қосымшасындағы 10, 18, 27-30, 34, 37, 39, 41-56, 58, 60-жолмен;
осы ереженің 7-қосымшасындағы 5, 6, 7, 10, 11, 13-26-жолмен анықталған қаржы құралдарымен операцияларды дербес жүзеге асырмайтын жинақтаушы зейнетақы қорларына тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуына қойылатын мынадай талаптар таралмайды";
"Талаптар критерийі" деген бағанадағы 1-жолдың үшінші абзацымен;
3-қосымшада:
1-3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
Директорлар кеңесі ұзақ мерзімді корпоративті стратегияны қалыптастырды.
Жинақтаушы зейнетақы қорының корпоративті стратегиясында жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің қысқа мерзімді (бір жылға дейін) және ұзақ мерзімді (бір жылдан он жылға дейін) мақсаттары анықталды.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ұзақ мерзімді стратегиясы бұрын жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне жағымсыз әсер еткен факторларды болдырмау мақсатында жасалды және тұрақты жетілдіріледі. Директорлар кеңесі инвестициялық декларацияны бекітті.
2.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін реттейтін ішкі құжаттарды бекітеді.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін реттейтін ішкі құжаттарды бекітеді, оның ішінде:
жинақтаушы зейнетақы қорының мүддесіне байланысты дауларды реттеу жөніндегі тәртіпті;
функциялары тәуекелдерді басқару жөніндегі рәсімдердің орындалуын көздейтін қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын;
тәуекелдерді басқару тәртібін;
ішкі аудит жөніндегі тәртіпті;
ішкі бақылау жөніндегі тәртіпті;
есепке алу саясатын;
ақпараттық қауіпсіздік тәртібін.
3.
Директорлар кеңесі ішкі аудитті жүргізу тәртібін бекітеді.
Ішкі аудит бойынша құжаттарда ішкі аудит қызметінің директорлар кеңесіне және жинақтаушы зейнетақы қоры басқармасына әрбір тексерулердің нәтижелерін ұсынудың оңтайлы мерзімдері көзделеді.
Ішкі аудит қызметінің өкілеттігі бөлімше үшін орындалуы міндетті болып табылатын жүргізілген тексерулер қорытындысы бойынша ұсыныстар әзірлеуді көздейді, сонымен қатар оларды жүзеге асыру тәсілдері мен талаптарын тікелей бөлімшелер белгілейді.
Ішкі аудит қызметі жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшелері ішкі аудит қорытындысы бойынша қабылданатын іс-шараларды және оларды оңтайлы орындау мақсатында жүргізген және жоспарланған мониторингті жүзеге асырады.
Ішкі аудит қызметі қаржылық қызметтің жаңа түрлерін енгізу кезінде жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтауға байланысты, жинақтаушы зейнетақы қорында қосымша ықтимал тәуекелдердің пайда болу мүмкіндігіне баға береді.
Басқарма әрбір тексеру қорытындысы бойынша ішкі аудит қызметінің аудиторлық есебіне талдау жасайды және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде тиісті шаралар қабылдау бойынша директорлар кеңесіне ұсыныстар береді.
";

"17) инвестиционная декларация - документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов, условия хеджирования и диверсификации, утвержденный советом директоров накопительного пенсионного фонда, чьи активы находятся в инвестиционном управлении, и опубликованный в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан в тиражном не менее пятнадцати тысяч экземпляров.";
в подпункте 6) слова "заемщиком (эмитентом)" и "кредитору (инвестору)" заменить словами "эмитентом" и "инвестору", соответственно;
пункт 2 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) инвестиционную декларацию накопительного пенсионного фонда;"
пункт 12 дополнить абзацами следующего содержания:
"На накопительные пенсионные фонды, не осуществляющие самостоятельно операций с финансовыми инструментами, не распространяются следующие требования к наличию систем управления рисками, определенные:
строками 9, 11, абзацем первым столбца "Критерии требования" строки 12, абзацем шестым столбца "Критерии требования" строки 16, строками 18, 19, абзацем вторым столбца "Критерии требования" строки 21, строкой 23 приложения 3 к настоящим Правилам;
приложением 4 к настоящим Правилам;
абзацем третьим столбца "Критерии требования" строки 1, строкой 2 приложения 5 к настоящим Правилам;
строками 10, 18, 27-30, 34, 37, 39, 41-56, 58, 60 приложения 6 к настоящим Правилам;
строками 5, 6, 7, 10, 11, 13-26 приложения 7 к настоящим Правилам."
в приложении 3:
строки 1-3 изложить в следующей редакции:
"
1.
Советом директоров
сформулирована
долгосрочная корпо-
ративная стратегия.
В корпоративной стратегии
накопительного пенсионного фонда
определены краткосрочные (до года) и
долгосрочные (от года до десяти лет)
цели деятельности накопительного
пенсионного фонда.
Долгосрочная стратегия накопительного
пенсионного фонда составлена и
постоянно совершенствуется с целью
исключения факторов, ранее негативно
отразившихся на деятельности
накопительного пенсионного фонда.
Советом директоров утверждена
инвестиционная декларация.
2.
Совет директоров
утверждает внутрен-
ние документы,
регламентирующие
деятельность
накопительного
пенсионного фонда.
Совет директоров утверждает внутренние
документы, регламентирующие
деятельность накопительного пенсионного
фонда, в том числе:
порядок по урегулированию конфликта
интересов в накопительном пенсионном
фонде;
квалификационные требования к
работникам, функции которых предусма-
тривают выполнение процедур по
управлению рисками;
порядок по управлению рисками;
порядок по внутреннему аудиту;
порядок по внутреннему контролю;
учетную политику;
порядок информационной безопасности.
3.
Совет директоров
утверждает порядок
проведения вну-
треннего аудита.
Документами по внутреннему аудиту
предусматриваются оптимальные сроки
представления службой внутреннего
аудита результатов каждой проверки
совету директоров и правлению
накопительного пенсионного фонда.
Полномочия службы внутреннего аудита
предусматривают подготовку предложений
по результатам проведенной проверки,
исполнение которых является обязатель-
ным для подразделений, при этом способы
и условия их осуществления определяются
непосредственно подразделениями.
Служба внутреннего аудита осуществляет
мониторинг проводимых и планируемых
подразделениями накопительного пенсион-
ного фонда мероприятий, предпринимаемых
по результатам внутреннего аудита, с
целью их оптимального выполнения.
Служба внутреннего аудита проводит
оценку возможности появления
дополнительных существенных рисков
накопительного пенсионного фонда,
связанных с соблюдением нормативных
правовых актов Республики Казахстан,
регулирующих деятельность накопительного
пенсионного фонда, при внедрении новых
видов финансовых услуг.
Правление анализирует аудиторский
отчет службы внутреннего аудита по
результатам каждой проверки и представ-
ляет совету директоров предложения по
принятию соответствующих мер по
устранению выявленных недостатков.
";

мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2, 3-3-жолмен толықтырылсын:
"
3-1.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне басқару есептілігі жүйесінің ішкі аудит қызметі ұсынған аудиторлық есептерін, сондай-ақ сыртқы аудиторлардың аудиторлық есептерін ұсыну арқылы мониторинг жүргізеді.
Ішкі аудит қызметі уәкілетті органның ықпал ету шаралары мен өзге талаптарын, ішкі және сыртқы аудиторлардың ұсынымдарын орындауына, жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі ережелер мен рәсімдерді сақтауына бақылау жасайды.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайын бақылауға мүмкіндік беретін қажетті ақпаратты тиісінше алады, жинақтаушы зейнетақы қорының толығымен ағымдағы қаржы жылына жоспарланған жинақтаушы зейнетақы қорының жету мәніне арналған қызметіне талдау мен бағалау жүргізеді.
Директорлар кеңесі ішкі бақылауды және тәуекелдерді басқаруды жақсарту жөніндегі сыртқы аудиторлардың аудиторлық есебін талдайды.
3-2.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қоры басқармасының қызметіне бақылауды жүзеге асырады.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының толығымен ағымдағы жылға жоспарланған мақсатына жетуге арналған қызметін талдайды.
Директорлар кеңесі уәкілетті органның ықпал ету шараларының орындалмау себептерін және өзге талаптарын анықтауға, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіндегі кемшіліктерді жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалмауына бақылау жасайды.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерінің функционалдық міндеттеріндегі мүдделердің болуы мүмкін дау-дамайларына талдау жасайды.
Директорлар кеңесі өзінің өкілеттіктері шегінде ағымдағы жылдың мақсатты көрсеткіштеріне жинақтаушы зейнетақы қорының қызметінің нәтижелері сәйкес келмеген жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының басқарма мүшелеріне шаралар қолдана алады.
3-3.
Директорлар кеңесі қысқа мерзімге жылдық бюджетті/қаржылық жоспарды құрастыру және ұзақ мерзімге стратегиялық жоспарлау тәртібін, басқару есептілігінің нысандарын және ұсыну мерзімдерін бекітеді.
Басқарма жылдық бюджеттерді және стратегиялық жоспарларды құрастыруды ағымдағы және болашақтағы бәсекелестікті, экономикалық орта мен Қазақстан Республикасының заңнамасын, жинақтаушы зейнетақы қоры капиталының қосымша қажетті мөлшерін ескере отырып, жүргізеді.
Басқарма директорлар кеңесі мен жинақтаушы зейнетақы қорының акционерлеріне жинақтаушы зейнетақы қорының қызметі туралы қаржылық және басқару есептілігін ұсынады.
";
4-жолда:
"Талаптар атауы" деген бағанадағы "ай сайын" және "ай" деген сөздерді тиісінше "кезең-кезеңімен" және "кезең" деп ауыстырылсын;
"Талаптар критерийі" деген бағанада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесі ай сайын талдауға мынадай есептерді алады:";
үшінші абзацтағы ";" тыныс белгісі "." тыныс белгісімен ауыстырылсын;
үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Директорлар кеңесі тоқсан сайын талдауға мынадай есептерді алады:";
сегізінші абзац алып тасталсын;

дополнить строками 3-1, 3-2, 3-3 следующего содержания:
"
3-1.
Совет директоров
проводит мониторинг
деятельности нако-
пительного пенсион-
ного фонда посред-
ством  аудиторских
отчетов, представ-
ленных службой
внутреннего аудита,
системы управлен-
ческой отчетности,
а также аудиторских
отчетов внешних
аудиторов.
Служба внутреннего аудита
осуществляет контроль за соблюдением
внутренних правил и процедур
накопительного пенсионного фонда,
исполнением рекомендаций внутренних и
внешних аудиторов, мер воздействия и
иных требований уполномоченного органа.
Совет директоров по мере необходимости
получает необходимую информацию,
позволяющую отслеживать финансовое
состояние накопительного пенсионного
фонда, проводит анализ и оценку
деятельности накопительного пенсионного
фонда на предмет достижения
накопительным пенсионным фондом
запланированных на текущий финансовый
год целей.
Совет директоров анализирует
аудиторские отчеты внешних аудиторов по
улучшению внутреннего контроля и
управлению рисками.
3-2.
Совет директоров
осуществляет
контроль деятель-
ности правления
накопительного
пенсионного фонда.
Совет директоров анализирует
деятельность правления на предмет
достижения накопительным пенсионным
фондом запланированных на текущий год
целей.
Совет директоров проводит контроль с
выяснением причин невыполнения мер
воздействия и иных требований
уполномоченного органа, в том числе
плана мероприятий по устранению
недостатков в деятельности
накопительного пенсионного фонда.
Совет директоров анализирует возможные
конфликты интересов в функциональных
обязанностях руководящих работников
накопительного пенсионного фонда.
Совет директоров в пределах своих
полномочий может применить меры к
членам правления накопительного
пенсионного фонда в случае
несоответствия результатов деятельности
накопительного пенсионного фонда
целевым показателям текущего года.
3-3.
Совет директоров
утверждает порядок
составления
годового бюджета/
финансового плана
на краткосрочный
период и стратеги-
ческого планирова-
ния на долгосрочный
период, формы и
сроки представления
управленческой
отчетности.
Составление годовых бюджетов и
стратегических планов проводится
правлением с учетом текущей и будущей
конкурентной, экономической среды и
законодательства Республики Казахстан,
дополнительно необходимого размера
капитала накопительного пенсионного
фонда.
Правление представляет совету
директоров и акционерам накопительного
пенсионного фонда финансовую и
управленческую отчетность о деятель-
ности накопительного пенсионного фонда.
";
в строке 4:
в столбце "Наименование требования" слова "ежемесячно" и "месяце" заменить словами "периодически" и "периоде" соответственно;
в столбце "Критерии требования":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Совет директоров ежемесячно получает для анализа следующие отчеты:";
в абзаце третьем знак препинания ";" заменить на знак препинания ".";
после абзаца третьего дополнить абзацем следующего содержания:
"Совет директоров ежеквартально получает для анализа следующие отчеты:";
абзац восьмой исключить;

5-6-жол алып тасталсын;
7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Басқарма жинақтаушы зейнетақы қоры басқармасының ұйымдастыру-функционалдық құрылымын қалыптастырады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ұйымдастыру-функционалдық құрылымының мәселелері бойынша ішкі құжаттар реттейді, оның ішінде:
тәуекелдерді басқару жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшесінің жинақтаушы зейнетақы қоры жүргізетін операцияларға байланысты негізгі тәуекелдерді тәуелсіз талдау және бағалауға жауап беретін өкілеттігі;
жинақтаушы зейнетақы қорының өз функционалды міндеттеріне сәйкес келетін органдарының құрылымын;
жинақтаушы зейнетақы қоры қызметкерлерінің лауазымдық өкілеттігін;
есепті жыл ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларының қызметіне баға беру тәртібі, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры қызметіндегі мақсатты көрсеткіштерін жинақтаушы зейнетақы қорымен орындалмағаны үшін шара қолдану немесе жауапкершілікке тартуын.
";
8-жол алып тасталсын;
"Талаптар критерийі" деген бағананың екінші абзацындағы 9-жолының "Басқарма" деген сөз "Жинақтаушы зейнетақы қорының тәуекелдерді басқару қызметін жүзеге асыратын бөлімшесі," деген сөздермен ауыстырылсын;
14-жолда:
"Талаптар атауы" деген бағанадағы "біліктілік талаптары" деген сөздер "қызметтік міндеттері" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Талаптар критерийі" деген бағананың бірінші абзацы алып тасталсын;
15-жолда:
"Талаптар атауы" деген бағананың", "инвестиция саясаты, хеджирлеу әдістерін пайдалану саясатымен" деген сөздер алып тасталсын;
"Талаптар критерийі" деген бағананың екінші абзацы алып тасталсын;
17-жол алып тасталсын;
"Талаптар атауы" деген бағананың 20-жолындағы "Басқарма сақтау жөнінде тұрақты мониторинг жүргізеді" деген сөздер "Басқарма өткізу мен сақталуын қадағалайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
23-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
23.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшесі жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің мониторингін жүзеге асырады, тәуекелдерді бағалауды жүргізеді және тәуекелдердің деңгейін төмендету бойынша шараларды әзірлеуге қатысады.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі:
тәуекелдерді бағалау мен талдауға қажетті ақпаратты жинау процесін ұйымдастырады;
әдістемені әзірлейді және жетілдіреді, тәуекелдерді бағалау мен талдау процесін ұйымдастырады;
тәуекелдер деңгейін төмендету бойынша іс-шараларды жоспарлайды;
тәуекелдерді басқару әдісін әзірлейді, оның ішінде зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдарын хеджирлеу принциптерін;
тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралардың орындалуын бақылайды.
Жинақтаушы зейнетақы қорының тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшесінің  қызметкерлеріне қойылатын біліктілік талаптары мамандығына тиісті өтіл және тәуекелдерді басқару бойынша қызметтік міндеттерін жүзеге асыру үшін жұмыс тәжірибесі болуын көздейді.
Жинақтаушы зейнетақы қорының тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшесі зейнетақы активтеріне ықпал етуді бағалау методикасын, қаржылық активтердің ішкі және сыртқы теріс динамикасы жағдайындағы кірістілігі мен өтімділігін пайдаланады.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше:
жинақтаушы зейнетақы қорының баланстық есептерін, сондай-ақ кірістер мен шығыстарын;
өтімділіктің төмендеуіне, қаржы құралдарға бағаның өзгеруіне талдау жасайды.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше зейнетақы активтеріне мынадай тиімділікке және өтімділікке факторлардың ықпал етуін болжайды:
ел тәуекелі;
валюталық тәуекел;
қаржы құралдарын мерзімінен бұрын өтеу тәуекелі;
эмитент рейтингінің өзгеру тәуекелі.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше стресс-тестингін өткізуді ұйымдастырады және оның нәтижелерін рынокта теріс факторлар көбейген кезде шұғыл әрекет ретінде пайдаланады.
";
24-жол алып тасталсын;
4-қосымшаның:
1-жолында:
"Талаптар атауы" деген бағананың "қаржы құралдарын сатып алу/сату жөніндегі операцияларды" деген сөздер "мәмілелермен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Талаптар критерийлері" деген бағананың:
бірінші абзацтағы "қаржы құралдарын сатып алу/сату жөніндегі операцияларды" деген сөздер "мәмілелермен" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"қаржы рыногының жағдайына байланысты баға тәуекелін анықтау;
тәуекелдердің басқа түрлерін анықтау.";
3-жол алып тасталсын;
7-жолда:
"Талаптар атауы" деген бағананың "жекелеген қаржы құралдары бойынша лимиттерді" деген сөздер "қаржы құралдары мен эмитенттердің топтары мен түрлері бойынша лимиттерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Талаптар критерийлері" деген бағананың:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Директорлар кеңесі кезең-кезеңмен жиынтық лимитті анықтайды.";
екінші абзацтағы "қаржы құралдарын сатып алу/сату операцияларын" деген сөздер "мәмілелерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Талаптар атауы" деген бағананың 8-жолындағы "әрбір қаржы құралы бойынша" деген сөздер "қаржы құралдарының әр түрлері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Талаптар атауы" деген бағананың 9-жолындағы "баға тәуекелі бойынша" деген сөздерден кейін "және тәуекелдердің басқа түрлері бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
10-жол алып тасталсын;
"Талаптар критерийлері" деген бағананың 11-жолының бірінші абзацындағы "бекітті" деген сөз "бекітеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
14-жол алып тасталсын;
5-қосымшада:
"Талаптар критерийлері" деген бағананың 1-жолының екінші абзацындағы "өндірістік" деген сөз "операциялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-жолмен толықтырылсын:
"
2-1.
Басқарма жинақтаушы зейнетақы қоры операцияларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі рәсімдерді бекітеді.
Ішкі аудит қызметі жинақтаушы зейнетақы қоры операцияларын кірістермен операцияларды жүзеге асыру кезіндегі заңсыздықтарды анықтау және алдын алу және жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті капиталы мен кірістерінің мөлшеріне тең емес тәуекелді қабылдауы мақсатында тексереді.
";
4-жолда:
"Талаптар критерийлері" деген бағанада:
бірінші абзацтағы "қызметкерінің", "жүзеге асыратын", "жауап беретін" деген сөздер тиісінше "тұлғалар", "жүзеге асыратын", "жауап беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "басқарма" деген сөз "директорлар кеңесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац алып тасталсын;
"Талаптар критерийлері" деген бағананың 5-жолындағы екінші абзацтағы "бекітті" деген сөз "бекітеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-жолда:
"Талаптар атауы" деген бағана мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқарма жоспарлы іс-шараларды орындау, оның ішінде төтенше жағдайлар кезінде деректер базасының ақпараттық жүйесінің сақталуын қамтамасыз ету рәсімдерін бекітті.";
"Талаптар критерийлері" деген бағананың екінші абзацы алып тасталсын;
6-қосымшада:
1-2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
Директорлар кеңесі инвестициялық декларацияны бекітті.
1-1.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қоры қызметін реттейтін ішкі құжаттарды бекітеді, оның ішінде:
жинақтаушы зейнетақы қорындағы мүдделер қайшылығын реттеу жөніндегі тәртіпті;
қызметі тәуекелдерді басқару жөніндегі рәсімдерді орындауды көздейтін қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын;
тәуекелдерді басқару жөніндегі тәртіпті;
ішкі аудит бойынша тәртіпті;
ішкі бақылау бойынша тәртіпті;
есеп беру саясатын;
ақпараттық қауіпсіздік тәртібін.
2.
Ішкі аудит құжаттарымен ішкі аудит қызметінің әр тексеру нәтижелерін директорлар кеңесіне және жинақтаушы зейнетақы қорының басқармасына ұсынуының тиімді мерзімдері көзделеді.
";

строки 5-6 исключить.
строку 7 изложить в следующей редакции:
"
7.
Правление формирует
организационно-
функциональную
структуру управления
накопительного
пенсионного фонда.
Внутренние документы по вопросам
организационно-функциональной
структуры накопительного пенсионного
фонда в том числе регламентируют:
полномочия подразделения
накопительного пенсионного фонда по
управлению рисками, отвечающего за
независимую оценку и анализ основных
рисков, связанных с проводимыми
накопительным пенсионным фондом
операций;
структуру органов накопительного
пенсионного фонда, соответствующую их
функциональным обязанностям;
должностные полномочия работников
накопительного пенсионного фонда;
порядок оценки деятельности
руководителей структурных
подразделений накопительного
пенсионного фонда в течение отчетного
года, в том числе применение мер или
привлечение к ответственности за
невыполнение накопительным пенсионным
фондом целевых показателей
деятельности накопительного
пенсионного фонда.
";
строку 8 исключить;
в абзаце втором строки 9 столбца "Критерии требования" слово "Правление" заменить словами "Подразделение накопительного пенсионного фонда, осуществляющее функции управления рисками,";
в строке 14:
в столбце "Наименование требования" слова "квалификационные требования" заменить словами "функциональные обязанности";
абзац первый столбца "Критерии требования" исключить;
в строке 15:
в столбце "Наименование требования" слова ", инвестиционную политику, политику использования методики хеджирования" исключить;
абзац второй строки 15 столбца "Критерии требования" исключить;
строку 17 исключить;
в строке 20 столбца "Наименование требования" слова "Правление осуществляет регулярный мониторинг соблюдения" заменить словами "Правление контролирует проведение и соблюдение";
строку 23 изложить в следующей редакции:
"
23.
Подразделение по
управлению рисками
осуществляет мони-
торинг деятельности
накопительного
пенсионного фонда,
производит оценку
рисков и участвует
в разработке меро-
приятий по снижению
уровня рисков.
Подразделение по управлению рисками:
организовывает процесс сбора
информации, необходимой для анализа и
оценки рисков;
разрабатывает и совершенствует
методологию и организует процесс
анализа и оценки рисков;
планирует мероприятия по снижению
уровня рисков;
разрабатывает методы управления
рисками, в том числе принципы
хеджирования финансовых инструментов,
приобретенных за счет пенсионных
активов;
контролирует исполнения мероприятий
по управлению рисками.
Квалификационные требования к
персоналу подразделения по управлению
рисками накопительного пенсионного
фонда предусматривают наличие стажа,
соответствующей квалификации и опыта
работы для осуществления
функциональных обязанностей по
управлению рисками.
Подразделение накопительного
пенсионного фонда по управлению
рисками использует методику оценки
влияния на пенсионные активы,
доходность и ликвидность в случае
отрицательной динамики внешнего и
внутреннего рынка финансовых активов.
Подразделение по управлению рисками
проводит анализ:
балансовых отчетов накопительного
пенсионного фонда, а также доходов и
расходов;
снижения ликвидности, изменения цен
на финансовые инструменты.
Подразделение по управлению рисками
прогнозирует воздействие на
пенсионные активы, рентабельность и
ликвидность следующих факторов:
страновой риск;
валютный риск;
риск досрочного погашения
финансовых инструментов;
риск изменения рейтинга эмитента.
Подразделение по управлению рисками
организует проведение стресс-тестинга
и использует его результаты в плане
оперативных действий при нарастании
негативных факторов на рынке.
";
строку 24 исключить;
в приложении 4:
в строке 1:
в столбце "Наименование требования" слова "операциями по купле/продаже финансовых инструментов" заменить словом "сделками";
в столбце "Критерии требования":
в абзаце первом слова "операциями по купле/продаже финансовых инструментов" заменить словом "сделками";
в абзаце седьмом знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить абзацами следующего содержания:
"определение ценового риска, связанного с состоянием финансового рынка;
определение других видов рисков.";
строку 3 исключить;
в строке 7:
в столбце "Наименование требования" слова "лимиты по отдельным финансовым инструментам" заменить словами "лимиты по группам и видам финансовых инструментов и эмитентам";
в столбце "Критерии требования":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Советом директоров периодически определяется совокупный лимит.";
в абзаце втором слова "операции по купле/продаже финансовых инструментов" заменить словом "сделки".
в строке 8 столбца "Наименование требования" слова "по каждому финансовому инструменту" заменить словами "по различным видам финансовых инструментов";
строку 9 столбца "Наименование требования" после слов "по ценовому риску" дополнить словами "и другим видам рисков";
строку 10 исключить;
в абзаце первом строки 11 столбца "Критерии требования" слово "утвердило" заменить словом "утверждает";
строку 14 исключить;
в приложении 5:
в абзаце втором столбца "Критерии требования" строки 1 слово "производственной" заменить словом "операционной";
дополнить строкой 2-1 следующего содержания:
"
2-1.
Правление утверждает
процедуры по обеспечению
безопасности операций
накопительного
пенсионного фонда.
Служба внутреннего аудита проверяет
операции накопительного пенсионного
фонда в целях выявления и
предотвращения случаев
злоупотребления при осуществлении
операций с доходами и принятия
риска, неадекватного размеру
собственного капитала и доходов
накопительного пенсионного фонда.
";
в строке 4:
в столбце "Критерии требования":
в абзаце первом слова "работник", "осуществляющий", "отвечающий" заменить словами "лица", "осуществляющие", "отвечающие", соответственно;
в абзаце втором слово "правлением" заменить словами "советом директоров";
абзац четвертый исключить;
в абзаце втором столбца "Критерии требования" строки 5 слово "утвердило" заменить словом "утверждает";
в строке 6:
столбец "Наименование требования" изложить в следующей редакции:
"Правлением утверждены процедуры выполнения плановых мероприятий, в том числе при форс-мажорных обстоятельствах по обеспечению сохранности информационных систем баз данных.";
абзац второй столбца "Критерии требования" исключить;
в приложении 6:
строки 1-2 изложить в следующей редакции:
"
1.
Советом директоров утверждена инвестиционная
декларация.
1-1.
Совет директоров утверждает внутренние
документы, регламентирующие деятельность
накопительного пенсионного фонда, в том
числе:
порядок по урегулированию конфликта
интересов в накопительном пенсионном фонде;
квалификационные требования к работникам,
функции которых предусматривают выполнение
процедур по управлению рисками;
порядок по управлению рисками;
порядок по внутреннему аудиту;
порядок по внутреннему контролю;
учетную политику;
порядок информационной безопасности.
";
2.
Документами по внутреннему аудиту
предусматриваются оптимальные сроки
представления службой внутреннего аудита
результатов каждой проверки совету
директоров и правлению накопительного
пенсионного фонда.

мынадай мазмұндағы 2-1 - 2-15 жолдармен толықтырылсын:
"
2-1.
Бөлімшелер үшін орындалуы міндетті болып табылатын ішкі аудит қызметінің өкілеттігі өткен тексеру бойынша ұсыныстарды дайындауды көздейді, бұл ретте оларды жүзеге асыру тәсілі мен шарттарын бөлімшелер тікелей анықтайды.
2-2.
Ішкі аудит қызметі жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшелері ішкі аудит нәтижесі бойынша жүргізетін және жоспарлайтын іс-шараларын тиімді орындау мақсатында мониторингті жүзеге асырады.
2-3.
Ішкі аудит қызметі жинақтаушы зейнетақы қорының қаржы қызметінің жаңа түрлерін енгізгенде жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтауға байланысты қосымша маңызды тәуекелдердің пайда болу мүмкіндігіне баға береді.
2-4.
Басқарма әр тексеру нәтижесі бойынша ішкі аудит қызметінің аудиторлық есебін талдайды және директорлар кеңесіне анықтаған кемшіліктерді жою үшін тиісті шараларды қабылдау жөнінде ұсыныстар жасайды.
2-5.
Ішкі құжаттармен әр ай сайын жинақтаушы зейнетақы қорының қызмет түрлері бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының кірістерін (шығыстарын), оның ішінде динамикасын және жинақтаушы зейнетақы қорымен комиссиялық сыйақының дұрыс есептелуі мен төленуін тексеруді қадағалайтын жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі белгіленеді.
2-6.
Басқарма тәуелсіз халықаралық аудиторлық ұйымдардың аудиторлық есебі негізінде жинақтаушы зейнетақы қорының есеп және есеп беру жүйесін жақсартады.
2-7.
Ішкі аудит қызметі ішкі ережелердің және жинақтаушы зейнетақы қоры рәсімдерінің  сақталуына, ішкі және сыртқы аудиторлардың ұсыныстарына, ықпал ету шараларын және уәкілетті органның басқа талаптарын орындауына бақылауды жүзеге асырады.
2-8.
Директорлар кеңесі қажеттігіне қарай жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайын қадағалауға мүмкіндік беретін қажетті ақпаратты алады, жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы қаржылық жылға жоспарланған мақсаттарға жетуіне талдау жасайды және бағалайды.
2-9.
Директорлар кеңесі сыртқы аудиторлардың ішкі бақылауды жақсарту және тәуекелдерді басқару жөніндегі аудиторлық есептерін талдайды.

дополнить строками 2-1 - 2-15 следующего содержания:
"
2-1.
Полномочия службы внутреннего аудита
предусматривают подготовку предложений по
результатам проведенной проверки,
исполнение которых является обязательным
для подразделений, при этом способы и
условия их осуществления определяются
непосредственно подразделениями.
2-2.
Служба внутреннего аудита осуществляет
мониторинг проводимых и планируемых
подразделениями накопительного пенсионного
фонда мероприятий, предпринимаемых по
результатам внутреннего аудита, с целью их
оптимального выполнения.
2-3.
Служба внутреннего аудита проводит оценку
возможности появления дополнительных
существенных рисков накопительного
пенсионного фонда, связанных с соблюдением
нормативных правовых актов Республики
Казахстан, регулирующих деятельность
накопительного пенсионного фонда, при
внедрении новых видов финансовых услуг.
2-4.
Правление анализирует аудиторский отчет
службы внутреннего аудита по результатам
каждой проверки и представляет совету
директоров предложения по принятию
соответствующих мер по устранению
выявленных недостатков.
2-5.
Внутренними документами установлено
подразделение накопительного пенсионного
фонда, которое ежемесячно отслеживает
доходы (расходы) накопительного пенсионного
фонда, в том числе в динамике, по видам
деятельности накопительного пенсионного
фонда, проверку правильности начисления и
выплаты комиссионного вознаграждения
накопительным пенсионным фондом.
2-6.
Правление проводит улучшение системы учета
и отчетности накопительного пенсионного
фонда на основе аудиторских отчетов
независимых международных аудиторских
организаций.
2-7.
Служба внутреннего аудита осуществляет
контроль за соблюдением внутренних правил и
процедур накопительного пенсионного фонда,
исполнением рекомендаций внутренних и
внешних аудиторов, мер воздействия и иных
требований уполномоченного органа.
2-8.
Совет директоров по мере необходимости
получает необходимую информацию,
позволяющую отслеживать финансовое
состояние накопительного пенсионного фонда,
проводит анализ и оценку деятельности
накопительного пенсионного фонда на предмет
достижения накопительным пенсионным фондом
запланированных на текущий финансовый год
целей.
2-9.
Совет директоров анализирует аудиторские
отчеты внешних аудиторов по улучшению
внутреннего контроля и управлению рисками.

2-10.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдық жылға жоспарланған мақсаттарға жету мәні бойынша басқарма қызметін талдайды.
2-11.
Директорлар кеңесі уәкілетті органның ықпал ету шаралары мен басқа талаптарын орындамау, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіндегі кемшіліктерді жою жөніндегі шаралар жоспарын орындалмау себебін анықтауға байланысты бақылау жүргізеді.
2-12.
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерінің қызметтік міндеттерінде болуы мүмкін мүдде дауына талдау жасайды.

2-10.
Совет директоров анализирует деятельность
правления на предмет достижения
накопительным пенсионным фондом
запланированных на текущий год целей.
2-11.
Совет директоров проводит контроль с
выяснением причин невыполнения мер
воздействия и иных требований
уполномоченного органа, в том числе плана
мероприятий по устранению недостатков в
деятельности накопительного пенсионного
фонда.
2-12.
Совет директоров анализирует возможные
конфликты интересов в функциональных
обязанностях руководящих работников
накопительного пенсионного фонда.

2-13.
Директорлар кеңесі өзінің өкілеттігі шегінде көрсеткіштеріне жинақтаушы зейнетақы қорының қызмет нәтижесі ағымдық жылдық мақсаттарға сәйкес келмеген жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қорының басқарма мүшелеріне шаралар қолдануы мүмкін.
2-14.
Басқарма жылдық бюджетті және стратегиялық жоспарларды құруды ағымдық және болашақтағы бәсекелестік, экономикалық ортаны және нормативтік құқықтық базаны, жинақтаушы зейнетақы қорының қосымша қажетті капитал мөлшерін ескеріп жасайды.

2-13.
Совет директоров в пределах своих
полномочий может применить меры к членам
правления накопительного пенсионного фонда
в случае несоответствия результатов
деятельности накопительного пенсионного
фонда целевым показателям текущего года.
2-14.
Составление годовых бюджетов и
стратегических планов проводится правлением
с учетом текущей и будущей конкурентной,
экономической среды и нормативной правовой
базы, дополнительно необходимого размера
капитала накопительного пенсионного фонда.

2-15.
Басқарма директорлар кеңесі мен жинақтаушы зейнетақы қорының акционерлеріне жинақтаушы зейнетақы қоры қызметі туралы қаржылық және басқарушылық есепті ұсынады.
";
3-жолда:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесі ай сайын талдау үшін мынадай есептерді алады:";
үшінші абзацта ";" тыныс белгісі "." тыныс белгісімен ауыстырылсын;
үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Директорлар кеңесі тоқсан сайын талдау жасау үшін мынадай есептерді алады:";
4-8-жол алып тасталсын;
9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ұйымдастыру-функционалдық құрылымы мәселелері жөніндегі ішкі құжаттар, оның ішінде:
жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшелерінің немесе тәуекелділікті басқару жөніндегі, негізгі тәуекелдерді тәуелсіз бағалау мен талдауға жауап беретін, жинақтаушы зейнетақы қорлары өткізетін операциялармен байланысты тұлғаның өкілеттіктері мен міндеттерін;
олардың функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін жинақтаушы зейнетақы қорлары органдарының құрылымын;
жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіктерін;
жинақтаушы зейнетақы қоры құрылымдық бөлімшелері басшыларының қызметін бағалау тәртібі, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің мақсатты көрсеткіштерін жинақтаушы зейнетақы қоры орындамағаны үшін жауапкершілікке тарту немесе шара қолдануды реттейді.
";
14, 24, 25-жол алып тасталсын;
37-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
37.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше:
тәуекелдерді талдау мен бағалауға қажетті ақпараттарды жинау процесін ұйымдастырады;
әдістемені әзірлейді және жетілдіреді, тәуекелдерді талдау мен бағалау процесін ұйымдастырады;
тәуекелдер деңгейін төмендету жөніндегі шараларды жоспарлайды;
тәуекелдерді басқару әдістемелерін, оның ішінде зейнет активтері есебінен алынған қаржы құралдарын хеджирлеу принциптерін әзірлейді;
тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралардың орындалуын бақылайды.
";
мынадай мазмұндағы 37-1, 37-2, 37-3, 37-4, 37-5-жолмен толықтырылсын:
"
37-1.
Жинақтаушы зейнетақы қорының тәуекелдерін басқару жөніндегі бөлімшелердің қызметкерлеріне қойылатын біліктілік талаптарында тәуекелдерді басқару жөніндегі функционалдық міндеттерді жүзеге асыру үшін біліктілігі мен жұмыс тәжірибесіне сәйкес келетін өтілдің болуын қарастырады.
37-2.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі сыртқы және ішкі қаржы активтері рыногының теріс дамуы жағдайында кірістілігі мен өтімділігі, зейнет активтеріне әсер ететін бағалау әдістемесін қолданады.
37-3.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше:
жинақтаушы зейнетақы қорының баланстық есептерін, сондай-ақ кірістер мен шығыстарды;
өтімділіктің төмендеуін, қаржы құралдары бағасының өзгеруін талдайды.

2-15.
Правление представляет совету директоров и
акционерам накопительного пенсионного фонда
финансовую и управленческую отчетность о
деятельности накопительного пенсионного
фонда.
";
в строке 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Совет директоров ежемесячно получает для анализа следующие отчеты:";
в абзаце третьем знак препинания ";" заменить на знак препинания ".";
после абзаца третьего дополнить абзацем следующего содержания:
"Совет директоров ежеквартально получает для анализа следующие отчеты:";
строки 4-8 исключить;
строку 9 изложить в следующей редакции:
"
9.
Внутренние документы по вопросам
организационно-функциональной структуры
накопительного пенсионного фонда, в том
числе регламентируют:
полномочия и обязанности подразделения
накопительного пенсионного фонда или лица
по управлению рисками, отвечающих за
независимую оценку и анализ основных
рисков, связанных с проводимыми
накопительным пенсионным фондом операциями;
структуру органов накопительного
пенсионного фонда, соответствующую их
функциональным обязанностям;
должностные обязанности и полномочия
работников накопительного пенсионного фонда;
порядок оценки деятельности руководителей
структурных подразделений накопительного
пенсионного фонда в течение отчетного года,
в том числе применение мер или привлечение
к ответственности за невыполнение
накопительным пенсионным фондом целевых
показателей деятельности накопительного
пенсионного фонда.
";
строки 14, 24, 25 исключить;
строку 37 изложить в следующей редакции:
"
37.
Подразделение по управлению рисками:
организовывает процесс сбора информации,
необходимой для анализа и оценки рисков;
разрабатывает и совершенствует методологию
и организует процесс анализа и оценки
рисков;
планирует мероприятия по снижению уровня
рисков;
разрабатывает методы управления рисками, в
том числе принципы хеджирования финансовых
инструментов, приобретенных за счет
пенсионных активов;
контролирует исполнения мероприятий по
управлению рисками.
";
дополнить строками 37-1, 37-2, 37-3, 37-4, 37-5 следующего содержания:
"
37-1.
Квалификационные требования к персоналу подразделения по управлению рисками накопительного пенсионного фонда предусматривают наличие стажа, соответствующей квалификации и опыта работы для осуществления функциональных обязанностей по управлению рисками.
37-2.
Подразделение накопительного пенсионного фонда по управлению рисками использует методику оценки влияния на пенсионные активы, доходность и ликвидность в случае отрицательной динамики внешнего и внутреннего рынка финансовых активов.
37-3.
Подразделение по управлению рисками проводит
анализ:
балансовых отчетов накопительного
пенсионного фонда, а также доходов и
расходов;
снижения ликвидности, изменения цен на
финансовые инструменты.

37-4.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше мынадай факторлардың:
ел тәуекелінің;
валюта тәуекелінің;
қаржы құралдарын мерзімінен бұрын өтеу тәуекелдерінің;
эмитенттің рейтингін өзгерту тәуекелдерінің зейнет активтеріне, тиімділігі мен өтімділігіне ықпал етуін болжайды.
37-5.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше стресс-тестілеуді өткізуді ұйымдастырады және оның нәтижелерін рынокта теріс факторлар өсе бастаған жағдайда жедел іс-қимылдар жасауға пайдаланады.
";
38, 40-жол алып тасталсын.
44-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
44.
Директорлар кеңесі кезең-кезеңімен жиынтық лимитті анықтайды.
";
45-жолда "Қаржы құралдарын сатып алу/сату бойынша операцияларды" деген сөздер "Мәмілелерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
49-жол алып тасталсын;
50-жолда "бекітті" деген сөз "бекітеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
57-жол алып тасталсын;
59-жолдың екінші абзацында "өндірістік" деген сөз "операциялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 60-1-жолмен толықтырылсын:
"60-1.
Ішкі аудит қызметі жеке капитал мен жинақтаушы зейнетақы қорының кірістері мөлшеріне сай келмейтін кірістер және тәуекелдерді қабылдау операцияларын жүзеге асыру кезінде асыра пайдалану оқиғаларын анықтау және алдын алу мақсатында операцияларды тексереді.
";
62-жолда "жүзеге асыратын", "жауап беретін", "қызметкерінің", деген сөздер тиісінше "жүзеге асыратын", "жауап беретін", "тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
63-жолда "басқарма" деген сөз "директорлар кеңесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
65-жол алып тасталсын;
67-жолда "бекітеді" деген сөз "бекітеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
68-жолдың екінші абзацы алып тасталсын;
7-қосымшада:
1-жол алып тасталсын;
2-3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.
Жинақтаушы зейнетақы қорының корпоративтік стратегиясында жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің қысқа мерзімді (бір жылға дейін) және ұзақ мерзімді (бір жылдан он жылға дейін) мақсаттары айқындалған.
3.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ұзақ мерзімді стратегиясы бұрын жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне теріс әсер еткен факторларды жою мақсатында жасалған және тұрақты жетілдіріліп отырады.
";
4-жолда "Директорлар кеңесі операцияларды мониторинг жүргізеді" деген сөздер "Директорлар кеңесі операциялардың мониторинг нәтижелерін бақылайды және талдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-жолда "Басқарма" деген сөз "Тәуекелдерді басқару функцияларын жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-жолда:
"Қаржы құралдарын сатып алу/сату операцияларын" деген сөздер "мәмілелерін" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші абзацта "." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"қаржы рыногының жай-күйімен байланысты баға тәуекелін айқындау;
тәуекелдердің басқа түрлерін айқындау.".

37-4.
Подразделение по управлению рисками
прогнозирует воздействие на пенсионные
активы, рентабельность и ликвидность
следующих факторов:
страновой риск;
валютный риск;
риск досрочного погашения финансовых
инструментов;
риск изменения рейтинга эмитента.
37-5.
Подразделение по управлению рисками
организует проведение стресс-тестинга и
использует его результаты в плане
оперативных действий при нарастании
негативных факторов на рынке.
";
строки 38, 40 исключить.
строку 44 изложить в следующей редакции:
"
44.
Советом директоров периодически определяется
совокупный лимит.
";
в строке 45 слова "операции по купле/продаже финансовых инструментов" заменить словом "сделки";
строку 49 исключить;
в строке 50 слово "утвердило" заменить словом "утверждает";
строку 57 исключить;
в абзаце втором строки 59 слово "производственной" заменить словом "операционной";
дополнить строкой 60-1 следующего содержания:
"60-1.
Служба внутреннего аудита проверяет
операции накопительного пенсионного фонда
в целях выявления и предотвращения случаев
злоупотребления при осуществлении операций
с доходами и принятия риска, неадекватного
размеру собственного капитала и доходов
накопительного пенсионного фонда.
";
в строке 62 слова "работник", "осуществляющий", "отвечающий" заменить словами "лица", "осуществляющие", "отвечающие", соответственно;
в строке 63 слово "правлением" заменить словами "советом директоров";
строку 65 исключить;
в строке 67 слово "утвердило" заменить словом "утверждает";
абзац второй строки 68 исключить;
в приложении 7:
строку 1 исключить;
строки 2 - 3 изложить в следующей редакции:
"
2.
В корпоративной стратегии накопительного
пенсионного фонда определены краткосрочные
(до года) и долгосрочные (от года до десяти
лет) цели деятельности накопительного
пенсионного фонда.
3.
Долгосрочная стратегия накопительного
пенсионного фонда составлена и постоянно
совершенствуется с целью исключения факторов,
ранее негативно отразившихся на деятельности
накопительного пенсионного фонда.
";
в строке 4 слова "Совет директоров проводит мониторинг операций" заменить словами "Совет директоров контролирует и анализирует результаты мониторинга операций";
в строке 6 слово "Правление" заменить словами "Подразделение накопительного пенсионного фонда, осуществляющее функции управления рисками";
в строке 14:
слова "операциями по купле/продаже финансовых инструментов" заменить словом "сделками";
в абзаце седьмом знак препинания "." заменить знаком препинания ";".
дополнить абзацами следующего содержания:
"определение ценового риска, связанного с состоянием финансового рынка;
определение других видов рисков.".

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Зейнетақы жарналарын тартуды және зейнетақыларды төлеуді жүзеге асыру қызметін іске асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорлары мынадай мерзімге:
осы қаулымен анықталған талаптардың базалық өлшемдерін орындауды 2007 жылғы 1 қаңтарға дейін, орындалуы 2007 жылғы 1 сәуірге дейін қамтамасыз етілуге тиіс зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау ережесіне 6-қосымшаның 1-жолындағы талаптарды қоспағанда, қамтамасыз етсін;
осы қаулымен анықталған талаптардың қосымша өлшемдерін орындауды 2008 жылғы 1 қаңтарға дейін қамтамасыз етсін.
4. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, жинақтаушы зейнетақы қорларына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Накопительным пенсионным фондам, имеющим лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат в срок:
до 1 апреля 2007 года обеспечить выполнение базовых критериев требований, определенных строкой 1  Приложения 6  к Правилам лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат;
до 1 января 2008 года обеспечить выполнение дополнительных критериев требований, определенных настоящим постановлением.
4. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, накопительных пенсионных фондов и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель