Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттауды өткізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 31 қаңтардағы N 64 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 2 наурыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4558 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 12 шілдедегі № 509 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2010.07.12 № 509 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) Бұйрығымен.
"Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сот сараптама қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот-медициналық, сот-психиатриялық  және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттауды өткізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитеті (Е.М.Мусин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Д.В.Акрачкова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы»31 қаңтардағы
N 64 бұйрығымен
бекітілген
Сот-медициналық, сот-психиатриялық және
сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттауды өткізу
жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттауды өткізу жөніндегі нұсқаулық "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабын нақтылау мақсатында қабылданды және сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау рәсімін регламенттейді.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:
мемлекеттік орган - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитетi ;
сот сараптамасының органдары:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Сот медицина орталығы мен оның аумақтық бөлімшелері;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қылмыстық қуғындау функцияларын атқаратын мемлекеттік органның бөлімшелерін алмағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес функцияларына сот сараптамасын өндіру кіретін мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мамандандырылған бөлімшелері;
апелляциялық комиссия - сот-медициналық, сот-психиатриялық  және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттауды өткізу кезінде туындаған дауларды қарау мақсатында мемлекеттік орган құрған комиссия.

Об утверждении Инструкции по проведению аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических и судебно-наркологических экспертов
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 января 2007 года № 64. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2007 года № 4558. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 июля 2010 года № 509
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 12.07.2010 № 509 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О судебной экспертизе", в целях совершенствования судебной экспертной деятельности, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических и судебно-наркологических экспертов.
2. Комитету по контролю в сфере оказания медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мусину Е.М.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачковой Д.В.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 января 2007 года N 64
Инструкция по проведению аттестации судебно-медицинских,
судебно-психиатрических и судебно-наркологических экспертов
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по проведению аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов принята в целях детализации статьи 16 Закона Республики Казахстан "О судебной экспертизе" и регламентирует процедуру аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
государственный орган - Комитет по контролю в сфере оказания медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
органы судебной экспертизы:
1) Центр судебной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его территориальные подразделения;
2) специализированные подразделения государственных органов и организаций, к функциям которых отнесено производство судебной экспертизы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением подразделений государственных органов, на которые законодательством Республики Казахстан возложены функции уголовного преследования;
апелляционная комиссия - комиссия, создаваемая государственным органом, в целях рассмотрения споров, возникающих при проведении аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов.

3. Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау - кезең-кезеңімен жүзеге асырылатын сот сарапшыларды кәсіби деңгейін және аттестатталушы тұлғаның атқаратын қызметіне сәйкестігін анықтау рәсімі.
4. Аттестаттауды әрбір бес жылда мемлекеттік орган құратын, құрамын оның бірінші басшысы бекітетін аттестаттау комиссиясы өткізеді.
5. Аттестаттау комиссиясы комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады. Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің ішінен төраға тағайындалады. Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің саны кемінде жеті адамнан тұруы тиіс.
Аттестаттау комиссиясының құрамына: мемлекеттік органның, медицина ғылымы мен білім беру ұйымдарының, сот сараптамасы органдарының практикалық денсаулық сақтау және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері кіреді.
6. Аттестаттаудан оларға біліктілік емтиханын тапсыру нәтижесінде мемлекеттік органның комиссиясы сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік беретін сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшылар өтеді.
2. Аттестаттау материалдарын қарау рәсімі
7. Сот сараптама органдары мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттарды:
1) мемлекеттік органның басшысы белгілейтін мерзімдерде аттестаттауға жататын тұлғалардың тізімін;
2) сот сараптама органы басшысының кәсіби қызметі, көтермелеудің болуы және тәртіптік жаза қолдану туралы мәліметтерден тұратын, сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыға берілген мінездемесін;
3) жоғары кәсіби білімі туралы дипломының нотариалдық расталған көшірмесін;
4) ұйымның кадр қызметінің басшысы растаған еңбек кітапшасының көшірмесін;
5) медициналық қызметпен айналысу құқығына маман сертификатының көшірмесін (медициналық білімі бар тұлғалар үшін);
6) ұйымның кадр қызметінің басшысы растаған біліктілік көтеру, мамандандыру курстарынан өткені туралы құжаттарының көшірмелерін;
7) сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік куәлігін беру туралы нотариалдық расталынған көшірмесін ұсынады.
8. Мемлекеттік органның аумақтық басқармалары аттестатталушылардың аттестаттау материалдарын зерделеп және талдап, оларды оның отырысы басталғанға дейін 10 күннен кешіктірмей мемлекеттік органның комиссиясына жібереді.

3. Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов - периодически осуществляемая процедура определения уровня профессиональной подготовки судебных экспертов и соответствия аттестуемого лица занимаемой должности.
4. Аттестация проводится каждые пять лет аттестационной комиссией, создаваемой государственным органом, состав которой утверждается его первым руководителем.
5. Аттестационная комиссия состоит из членов и секретаря комиссии. Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель. Количество членов аттестационной комиссии должно составлять не менее семи человек.
В состав аттестационной комиссии входят: представители государственного органа, организаций медицинской науки и образования, органов судебной экспертизы, практического здравоохранения и неправительственных организаций.
6. Аттестации подлежат судебно-медицинские, судебно-психиатрические, судебно-наркологические эксперты, которым в результате сдачи квалификационного экзамена комиссией государственного органа присвоена квалификация на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической или судебно-наркологической экспертизы.
2. Процедура рассмотрения аттестационных материалов
7. Органы судебной экспертизы представляют в территориальные управления государственного органа следующие документы:
1) списки лиц, подлежащих аттестации, в сроки, определяемые руководителем государственного органа;
2) характеристику руководителя органа судебной экспертизы на судебно-медицинского, судебно-психиатрического, судебно-наркологического эксперта, содержащую сведения о профессиональной деятельности, наличии поощрений и дисциплинарных взысканий;
3) нотариально заверенную копию диплома о высшем профессиональном образовании;
4) копию трудовой книжки, заверенную руководителем кадровой службы организации;
5) копию сертификата специалиста на право занятия медицинской деятельностью (для лиц с медицинским образованием);
6) копии документов о прохождении курсов повышения квалификации, специализации, заверенные руководителем кадровой службы организации;
7) нотариально заверенную копию о присвоении квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы.
8. Территориальные управления государственного органа, изучив и проанализировав аттестационные материалы аттестуемых, направляют их в аттестационную комиссию государственного органа не позднее 10 дней до начала ее заседания.

3. Аттестаттауды өткізу
9. Аттестаттау мемлекеттік органның басшысы белгілейтін мерзімдерде әңгімелесу түрінде өткізіледі.
10. Әңгімелесу барысында сот сарапшының кәсіби деңгейі бағаланады.
11. Егер комиссияның отырысына комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 қатысса, аттестаттау комиссиясының шешімі заңды болып саналады.
Дауыс беру нәтижелері отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
12. Аттестаттау нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясы мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) аттестатталмады.
13. Аттестаттау нәтижелері осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес хаттама түрінде ресімделеді.
14. Аттестаттау комиссиясы аттестаттау куәлігін беруден бас тарту туралы шешімді қабылдаған жағдайда отырыстың хаттамасында бас тартудың дәлелдері көрсетілуі тиіс.
15. Аттестаттау куәлігін беру немесе аттестаттау куәлігін беруден бас тарту туралы шешім мемлекеттік орган басшысының бұйрығы түрінде ресімделеді.
16. Аттестаттау куәлігі атқаратын қызметке аттестатталушы тұлғаның сәйкестігіне сот-медициналық, сот-психиатриялық  және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік куәлігінің заңды күшін растайтын құжат болып табылады.
16. Аттестаттау куәлігі осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау комиссиясы отырысы болған күннен бастап бір ай ішінде 5 жылға беріледі.
17. Аттестаттау куәлігі атқаратын қызметке аттесттаталушы тұлғаның сәйкестігіне сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік куәлігінің заңды күшін растайтын құжат болып табылады.
18. Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік куәлігі  болмаған және одан айырылған, сондай-ақ оны уақытша тоқтатқан жағдайларда аттестаттау куәлігінің заңды күші болмайды.
Сарапшының аттестаттау куәлігінің көшірмесі оның жеке ісінде сақталады.
19. Аттестаттаудан өтпеген сот-медициналық, сот-психиатриялық  және сот-наркологиялық сарапшы мамандығы бойынша біліктілігін көтеру курстарынан өткен жағдайда 6 айдан кейін қайта аттестаттаудан өтуге құқығы бар.
4. Қорытынды ережелер
20. Аттестаттауды өткізу кезінде туындаған даулар  аппеляциялық комиссиямен немесе сот тәртібінде қаралады.
Сот-медициналық, сот-психиатриялық
және сот-наркологиялық сарапшыларды
аттестаттауды өткізу жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Аттестаттау комиссиясы отырысының
200__жылғы "____" ______________
N_____ хаттамасы

3. Проведение аттестации
9. Аттестация проводится в виде собеседования, в сроки, определяемые руководителем государственного органа.
10. В процессе собеседования оценивается профессиональный уровень судебного эксперта.
11. Решение аттестационной комиссии считается правомочным, если на заседании комиссии присутствовало не менее 2/3 от общего числа членов комиссии.
Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии, принявших участие в заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
12. По результатам аттестации, аттестационная комиссия выносит одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
13. Результаты аттестации оформляются в виде протокола согласно  приложению 1 к настоящей Инструкции.
14. В случае принятия аттестационной комиссией решения об отказе в присвоении аттестационного свидетельства в протоколе заседания должны быть указаны мотивы отказа.
15. Решение о выдаче или отказе в выдаче аттестационного свидетельства оформляется в виде приказа руководителя государственного органа.
16. Аттестационное свидетельство выдается в течении месяца со дня заседания аттестационной комиссии сроком на 5 лет по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
17. Аттестационное свидетельство является документом, подтверждающим юридическую силу квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы на соответствие аттестуемого лица занимаемой должности.
18. Аттестационное свидетельство не имеет юридической силы при отсутствии и лишении квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы, а также в случаях его приостановления.
Копия аттестационного свидетельства эксперта хранится в его личном деле.
19. Судебно-медицинский, судебно-психиатрический, судебно-наркологический эксперт, не прошедший аттестацию имеет право на повторное прохождение аттестации по истечении шести месяцев, при условии прохождения курсов повышения квалификации по специальности.
4. Заключительные положения
20. Споры, возникающие при проведении аттестации, рассматриваются апелляционной комиссией или в судебном порядке .
Приложение 1
к Инструкции по проведению аттестации
судебно-медицинских, судебно-психиатрических и
судебно-наркологических экспертов
Протокол N ___
заседания аттестационной комиссии
от "____" _________200__года

1. Тегі, аты, әкесінің аты__________________________________________
2. Лауазымы_________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Аттестаттау комиссиясы отырысының күні___________________________
____________________________________________________________________
4. Әңгімелесу нәтижелері____________________________________________
____________________________________________________________________
5. "иә"______, "қарсы"________дауыстары бойынша шешім қабылдау үшін
аттестаттау комиссиясы мүшелерінің дауыс беру нәтижелері
6. Аттестаттау комиссиясының шешімі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қолы:
Комиссия төрағасы:_____________________________________________
Комиссия хатшысы:______________________________________________
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сот-медициналық, сот-психиатриялық
және сот-наркологиялық сарапшыларды
аттестаттауды өткізу жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Аттестаттау куәлігі
Осы аттестаттау куәлігі_____________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________берілді.
Ол _____________________________________________мамандығы бойынша
сот сарапшыларын аттестаттаудан өтті.
Аттестаттау куәлігін беру туралы шешім шығарған тиісті орган
басшысының 200__жылғы "___" N_____бұйрығы
Тіркеу N_____
Берілген күні 200__жылғы "___" _______________
Куәлік 200__жылғы»"__" _______________ дейін жарамды.
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитеті басшының қолы"
"Мөрдің орны"

1. Фамилия, имя, отчество
____________________________________________________________
2. Должность________________________________________________
____________________________________________________________
3. Дата заседания аттестационной комиссии
____________________________________________________________
4. Результат собеседования__________________________________
____________________________________________________________
5. Результаты голосования членов аттестационной комиссии
по принятию решения: "за" ______, "против" _____ голосов
6. Решение аттестационной комиссии
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии: ________________________
Секретарь комиссии: ___________________________
Члены комиссии: _______________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Приложение 2
к Инструкции по проведению аттестации
судебно-медицинских, судебно-психиатрических и
судебно-наркологических экспертов
Аттестационное свидетельство
Настоящее аттестационное свидетельство выдано _______________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество)
___________________________________________________________________
по специальности __________________________________________________
в том он(а) прошел аттестацию судебных экспертов
Приказ руководителя Комитета по контролю в сфере оказания
медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан
от "____"_________200__года N _____
Регистрационный N ______
Дата выдачи "___"___________200__года
Свидетельство действительно до "_____"___________20__ года
"Подпись руководителя Комитета по контролю в сфере оказания
медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан"
"Место печати"