Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2007 жылғы 25 мамырдағы N 154 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің 2007 жылғы 11 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4725 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.12.2015 № 386 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 31.12.2021 № 413 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.12.2015 № 386 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тарихи-мәдени мұра департаменті белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушының
2007 жылғы 25 мамырындағы
№ 154 бұйрығымен бекітілген
"Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.12.2015 № 386 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу Қағидалары (бұдан әрі – Қағида) музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына (бұдан әрі – музей заттары) қол жеткізу тәртібін белгілейді.
2. Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу тәртібі
2. Музейдің сақтау қоймасына қол жеткізу музей заттарының сақталуына жауапты музей қызметкерімен қамтамасыз етіледі (бұдан әрі – сақтаушы).
3. Сақтау қоймасына әрбір кіру сақтаушымен жүргізілетін сақтау қоймасына келу журналында белгіленеді. Сақтау қоймасына келу журналында сақтау қоймасына келушілердің мерзімі, уақыты және келу мақсаты, тегі және аты мен әкесінің атының бірінші әріптері жөнінде жазба енгізіліп, сақтаушының және келушінің қолдары қойылады.
Сақтау қоймасына келу журналы байланады, нөмірленеді және соңғы жазба енгізілгеннен кейін сақтаушының қолы қойылып, музейдің мөрімен басылады.

Об утверждении Правил доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 мая 2007 года N 154. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2007 года N 4725.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 10.12.2015 № 386 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с пунктом 6 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 31.12.2021 № 413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 10.12.2015 № 386 (вводится в действие с 01.01.2016).
2. Департаменту историко-культурного наследия в установленном порядке:
1) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
Утверждены приказом исполняющего
обязанности Министра культуры
и информации Республики Казахстан
от 25 мая 2007 года № 154
Правила доступа к музейным предметам и музейным
коллекциям, находящимся в хранилище музея
Сноска. Правила в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 10.12.2015 № 386 (вводится в действие с 01.01.2016).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея (далее – Правила) определяют порядок доступа к музейным предметам и музейным коллекциям (далее – музейные предметы), находящимся в хранилище музея.
2. Порядок доступа к музейным предметам и музейным
коллекциям, находящимся в хранилище музея
2. Доступ к хранилищу музея обеспечивается сотрудником музея, ответственным за хранение музейных предметов (далее – хранитель).
3. Каждое посещение хранилища фиксируется в журнале посещений хранилища, который ведется хранителем. В журнале посещений хранилища вносятся записи о дате, времени и целях посещения, фамилии и инициалов посетителей хранилища, а также подписи хранителя и посетителей.
Журнал посещений хранилища прошнуровывается, пронумеровывается и после внесения последней записи подписывается хранителем и скрепляется печатью музея.

4. Музей қызметкерлері сақтау қоймасына тек өндірістік қажеттілікпен кіреді.
5. Музей заттарын музей аумағының шегінде сақтау қоймасынан уақытша пайдалануға тапсыру сақтаушы мен музей қызметкерлері арасында осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тапсыру актісімен ресімделеді.
Музей заттарын сақтау қоймасына қабылдау осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қайтару актісімен ресімделеді.
6. Жеке тұлғалар сақтау қоймасына музей сақтаушысымен берілген бір реттік рұқсат қағазымен кіре алады. Рұқсат қағазы келушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) сақтау қоймасында болған уақыты, келу мақсаты туралы мәліметті қамтыйды.
Бір реттік рұқсат қағазы келуші сақтау қоймасына кіріп шыққаннан кейін қор сақтаушыда қалады.
Музейдің сақтау қоймасындағы
музей заттары мен музей
коллекцияларына қол жеткізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(музейдің толық атауы)
№ ____ Тапсыру актісі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 31.12.2021 № 413 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы акт " " ___________ 20 __ жылы _____________________________________ _______________________________________________________________ __________ (музейдің бас қор сақтаушысының аты, жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
_______________________________________________________________ ___________ (музейдің қор сақтаушысының аты, жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
құрамымен төмендегі музей заттарын және (немесе) музей коллекцияларын: " " ________ 20 __ жылға дейін тапсырғандығы, ал ________________________
_______________________________________________________________ ___________ (аты, жөні, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы) қолы
уақытша пайдалануға ______________________________________ мақсатында қабылдағаны туралы жасалды:
№ р/с
Музей затының және (немесе) музей коллекциясының атауы және олардың қысқаша сипаттамасы
Музей затының және (немесе) музей коллекциясының саны
Музей затының және (немесе) музей коллекциясының шифрі
Музей затының және (немесе) музей коллекциясының сақталуы
Ескерту
1
2
3
4
5
6
Мен,________________________________________________________________ (көрсетілген музей заттарын және (немесе) музей коллекцияларын қабылдаған ____________________________________________________________________ тұлғаның аты, жөні, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы, лауазымы)
көрсетілген музей заттарын және (немесе) музей коллекцияларын қабылдаймын, және олардың сақталуын қамтамасыз етемін және осы актіде белгіленген мерзімде қайтарамын.
Музейдің сақтау қоймасындағы
музей заттары мен музей
коллекцияларына қол жеткізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(музейдің толық атауы)
№ ____ Қайтару актісі

4. Сотрудники музея имеют доступ в хранилище только по производственной необходимости.
5. Временная передача музейных предметов из хранилища во временное пользование в пределах территории музея между хранителем и сотрудниками музея оформляется актом выдачи по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Прием музейных предметов в хранилище оформляется актом возврата по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Физические лица имеют доступ в хранилище музея при наличии разового пропуска в хранилище, подписанного хранителем музея. Разовый пропуск содержит сведения о фамилии, имени, отчества (при его наличии) посетителя, времени нахождения в хранилище, цели посещения.
Разовый пропуск после посещения посетителя хранилище остается у хранителя.
Приложение 1
к Правилам доступа к музейным
предметам и музейным
коллекциям, находящимся в
хранилище музея
Форма
______________________________
(полное наименование музея)
Акт выдачи № ____
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 31.12.2021 № 413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий акт составлен о том, что "__" ________ 20__ года в составе:
_________________________________________________________       ____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) главного хранителя музея)       подпись
_________________________________________________________       ____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) хранителя музея)             подпись
выдал (-и) до " " ________ 20__ года, а _____________________________
_________________________________________________________       ____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)                   подпись
принял во временное пользование с целью ___________________________,
следующие музейные предметы и (или) музейные коллекции:
№ п/п
Наименование музейного предмета и (или) музейной коллекции и их краткое описание
Количество музейных предметов и (или) музейной коллекции
Шифр музейного предмета и (или) музейной коллекции
Сохранность музейного предмета и (или) музейной коллекции
Примечание
1
2
3
4
5
6
Я, __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность лица, подпись принявшего
____________________________________________________________________
перечисленные музейные предметы и (или) музейные коллекции)
принимаю перечисленные музейные предметы и (или) музейные коллекции, и
обеспечу их сохранность и верну в сроки, установленные настоящим актом.
Приложение 2
к Правилам доступа к музейным
предметам и музейным
коллекциям, находящимся в
хранилище музея
Форма
______________________________
(полное наименование музея)
Акт возврата музейных предметов № ____

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 31.12.2021 № 413 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы акт " " ___________ 20 __ жылы _____________________________________
_______________________________________________________________ ___________ (музейдің бас қор сақтаушысының аты, жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
_______________________________________________________________ ___________ (музейдің қор сақтаушысының аты, жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
құрамымен төмендегі музей заттарын және (немесе) музей коллекцияларын:
" " ________ 20 __ жылға дейін тапсырғандығы, ал ________________________
_______________________________________________________________ ___________ (аты, жөні, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы) қолы
" " ________ 20 __ жылы қайтарғаны туралы жасалды:
№ р/с
Музей затының және (немесе) музей коллекциясының атауы және олардың қысқаша сипаттамасы
Музей затының және (немесе) музей коллекциясының саны
Музей затының және (немесе) музей коллекциясының шифрі
Музей затының және (немесе) музей коллекциясының сақталуы
Ескерту
1
2
3
4
5
6

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 31.12.2021 № 413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий акт составлен о том, что "__" _____ 20__ года в составе: ________
_______________________________________________________       ____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) главного хранителя музея)       подпись
_______________________________________________________       ____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) хранителя музея)             подпись
выдал (-и) до " " ________ 20__ года, а _____________________________
_______________________________________________________       ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)                   подпись
возвратил " " ________ 20__ года следующие музейные предметы и (или) музейные
коллекции:
Наименование музейного предмета и (или) музейной коллекции и их краткое описание
Количество музейных предметов и (или) музейной коллекции
Шифр музейного предмета и (или) музейной коллекции
Сохранность музейного предмета и (или) музейной коллекции
Примечание
1
2
3
4
5
6