Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық банк Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 100 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 29 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5434 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 184 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есепке алуды жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 108 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4484 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 108 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 20 шілдедегі N 83 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4895 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.

Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 100. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2008 года № 5434. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования бухгалтерского учета специальных финансовых компаний Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 108 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4484);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года № 83 "О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 108 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4895).
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны арнайы қаржы компанияларына жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Ә. Сәйденов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 28 қарашадағы
N 100 қаулысымен бекітілген
Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленген және арнайы қаржы компанияларының (бұдан әрі – ұйым) бухгалтерлік есепті жүргізуін толықтырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Нұсқаулықта "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңдарында, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы Нұсқаулықтың және Қазақстан Республикасының б ухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қосымша бухгалтерлік жазбаларды жасауға рұқсат беріледі.
2-тарау. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) борыштық бағалы қағаздар – оның иесінің эмитеттен шығару талаптарында белгіленген мөлшерде және мерзімде негізгі борыш сомасын алуға арналған құқығын растайтын бағалы қағаздар;

5. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения специальных финансовых компаний.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка
А. Сайденов
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2008 года № 100
Инструкция
по ведению бухгалтерского учета
специальными финансовыми компаниями
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями (далее – организация).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящей Инструкции используются понятия, предусмотренные Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Допускается совершение дополнительных бухгалтерских записей, не противоречащих требованиям настоящей Инструкции и законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Глава 2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) долговые ценные бумаги - ценные бумаги, удостоверяющие право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга в размере и в сроки, установленные условиями выпуска;

2) есептік құны – құн, сыйақыны шегеріп тастағанда, ол бойынша бухгалтерлік баланста актив немесе міндеттеме көрсетіледі;
3) мәміле бойынша шығындар – бұл қаржы активін немесе қаржы міндеттемесін сатып алуға, шығаруға немесе есептен шығаруға тікелей байланысты қосымша шығыстар, оларды сатып алуға, шығаруға немесе іске асыруға міндетті талаптар болып табылады;
4) сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы – бұл сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) сомасын ұйымның кірістеріне немесе шығыстарына біртіндеп жатқызу;
дисконт (жеңілдік) – борыштық бағалы қағаздардың (есептелген сыйақыны есептемегенде) сатып алу құны және инвестор (сатып алушы) үшін алдағы кезеңдердің кірістерін құрайтын оның номиналды құны арасындағы теріс айырма сомасы;
сыйлықақы - борыштық бағалы қағаздардың (есептелген сыйақыны есептемегенде) сатып алу құны және инвестор (сатып алушы) үшін алдағы кезеңдердің кірістерін құрайтын оның номиналды құны арасындағы оң айырма сомасы.
3-тарау. Бөлінген активтердің бухгалтерлік есебі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қазіргі немесе болашақтағы талап ету құқығын ұйымдастыруға өткен кезде тиісті шоттардың дебеті (бұдан әрі – Дт) және кредиті (бұдан әрі – Кт) бойынша мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 91 "Арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері"
Кт 3390 91 "Оригинатор алдындағы міндеттемелер",
3390 92 "Орындаушы алдындағы міндеттемелер".
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Бөлінген активтер бойынша сыйақы есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 91 "Арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері"
Кт 6110 34 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер".
7. Сыйақы сомасын қоса алғанда, дебиторлардан рұқсат етілген талап ету құқықтары бойынша төлемдерді жинауды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 1280 91 " Арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері " .
4-тарау. Облигациялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2) учетная стоимость - стоимость, по которой актив или обязательство отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения;
3) затраты по сделке - это дополнительные расходы, прямо связанные с приобретением, выпуском или выбытием финансового актива или финансового обязательства, которые являются обязательным условием для их приобретения, выпуска или реализации;
4) амортизация премии или дисконта (скидки) - это постепенное отнесение суммы числящейся премии или дисконта (скидки) на доходы или расходы организации;
дисконт (скидка) - сумма отрицательной разницы, возникающая между стоимостью приобретения долговой ценной бумаги (без учета начисленного вознаграждения) и ее номинальной стоимостью, образующая доходы будущих периодов для инвестора (покупателя);
премия - сумма положительной разницы, возникающая между стоимостью приобретения долговой ценной бумаги (без учета начисленного вознаграждения), и ее номинальной стоимостью, образующая расходы будущих периодов для инвестора (покупателя).
Глава 3. Бухгалтерский учет выделенных активов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При переходе к организации существующего или будущего права требования осуществляется следующая бухгалтерская запись по дебету (далее – Дт) и кредиту (далее – Кт) соответствующих счетов:
Дт 1280 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании"
Кт 3390 91 "Обязательства перед оригинатором".
3390 92 "Обязательства перед исполнителем".
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При начислении вознаграждения по выделенным активам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании"
Кт 6110 34 "Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения".
7. При осуществлении сбора платежей по уступленным правам требования с дебиторов, включая суммы вознаграждения, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 1280 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании".
Глава 4. Бухгалтерский учет облигаций
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Облигацияларды орналастыру күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) облигацияларды іске асыру сомасына (олардың номиналды құнынан аспайтын сомаға):
Дт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары"
Кт 4030 91 "Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар";
2) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 4030 92 "Арнайы қаржы компаниясының айналысқа шығарылған
облигациялары бойынша дисконт"
Кт 4030 91 "Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар";
3) сыйлықақы сомасына:
Дт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары"
Кт 4030 93 "Арнайы қаржы компаниясының айналысқа шығарылған
облигациялары бойынша сыйлықақы".
9. Бөліп көрсетілген активтермен қамтамасыз етілген облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны оригинаторға және (немесе) орындаушыға беру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 3390 91 "Оригинатор алдындағы міндеттемелер",
3390 92 "Орындаушы алдындағы міндеттемелер"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары".
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Айналысқа шығарылған облигациялар бойынша шығыстарды есептеу, дисконттың (жеңілдіктің) және сыйлықақының амортизациясын
қоса алғанда, әрбір есепті күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есептелген сыйақы сомасына:
Дт 7310 91 "Арнайы қаржы компаниялары айналысқа шығарған
облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар"
Кт 4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар";
2) дисконттың (жеңілдіктің) амортизация сомасына:
Дт 7310 92 "Арнайы қаржы компаниялары айналысқа шығарған
облигациялар бойынша дисконт амортизациясына
байланысты шығыстар"
Кт 4030 92 "Арнайы қаржы компаниясының айналысқа шығарылған
облигациялары бойынша дисконт";
3) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт 4030 93 "Арнайы қаржы компаниясының айналысқа шығарылған
облигациялары бойынша сыйлықақы"
Кт 6280 91 "Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған
облигациялар бойынша сыйлықақы амортизациясына
байланысты кірістер".
11. Айналысқа шығарылған облигациялар бойынша есептелген
сыйақыны төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары".
12. Айналысқа шығарылған облигацияларды олардың номиналды
құнына өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 4030 91 "Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар"

8. На дату размещения облигаций осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму реализации облигаций (на сумму, не превышающую их номинальную стоимость):
Дт 1030 "Денежные средства на текущих счетах"
Кт 4030 91 "Облигации, выпущенные специальной финансовой
компанией";
2) на сумму дисконта (скидки):
Дт 4030 92 "Дисконт по выпущенным в обращение облигациям
специальной финансовой компании"
Кт 4030 91 "Облигации, выпущенные специальной финансовой
компанией";
3) на сумму премии:
Дт 1030 "Денежные средства на текущих счетах"
Кт 4030 93 "Премия по выпущенным в обращение облигациям
специальной финансовой компании".
9. При передаче оригинатору и (или) исполнителю денег, полученных от размещения облигаций, обеспеченных выделенными активами, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 3390 91 "Обязательства перед оригинатором",
3390 92 "Обязательства перед исполнителем"
Кт 1030 "Денежные средства на текущих счетах".
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При начислении расходов по выпущенным в обращение облигациям, включая амортизацию дисконта (скидки) и премии, на каждую отчетную дату осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного вознаграждения:
Дт 7310 91 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
облигациям, выпущенным в обращение специальной
финансовой компанией"
Кт 4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение";
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт 7310 92 "Расходы, связанные с амортизацией дисконта по
облигациям, выпущенным в обращение специальной
финансовой компанией"
Кт 4030 92 "Дисконт по выпущенным в обращение облигациям
специальной финансовой компании";
3) на сумму амортизации премии:
Дт 4030 93 "Премия по выпущенным в обращение облигациям
специальной финансовой компании"
Кт 6280 91 "Доходы, связанные с амортизацией премии по
облигациям, выпущенным в обращение специальной
финансовой компанией".
11. При выплате начисленного вознаграждения по выпущенным в обращение облигациям, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение"
Кт 1030 "Денежные средства на текущих счетах".
12. При погашении выпущенных в обращение облигаций на их номинальную стоимость осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 4030 91 "Облигации, выпущенные специальной финансовой
компанией"

Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
5-тарау. Бөліп көрсетілген активтер бойынша уақытша еркін түсімдерді инвестициялау операцияларының бухгалтерлік есебі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Бөліп көрсетілген активтер бойынша уақытша еркін түсімдерді "Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар" және "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері" санатына жіктелген борыштық бағалы қағаздарға және акцияларға (мәміле бойынша шығындар қосылатын сатып алу құнына) инвестициялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналды құнынан аспайтын сомаға) және акцияларды сатып алуға байланысты шығындар қосылатын акцияларды сатып алу құнына:
Дт 1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1140 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2030 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері"
Кт 1060 91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер";
2) борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты шығындар қосылатын сыйлықақы сомасына:
Дт 1120 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1140 03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
2030 03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы"
Кт 1060 91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер";
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1140 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2030 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері"
Кт 1120 02
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт",

Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане".
Глава 5. Бухгалтерский учет операций по инвестированию временно
свободных поступлений по выделенным активам
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При инвестировании временно свободных поступлений по выделенным активам в долговые ценные бумаги и акции, классифицированные в категории "ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" и "ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую еҰ номинальную стоимость) и стоимость приобретения акции, включающую затраты, связанные с приобретением акции:
Дт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане";
2) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1120 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
1060 91
"Премия по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
1120 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",

1140 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
2030 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт";
4) бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына:
Дт 1270 04
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы",
2170 03
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы"
Кт 1060 91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар мен акциялар бойынша сыйақыны есептеу кезінде ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер"
Кт 6110 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау кезінде ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт 7310 02
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар"
Кт 1120 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1140 03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
2030 03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы";

1140 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам"
Кт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане".
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам и акциям, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам"
Кт
6110 01
"Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам".
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
7310 02
"Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам"
Кт
1120 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";

2) дисконттың (жеңілдіктің) амортизация сомасына:
Дт 1120 02
"Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт",
1140 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
2030 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт"
Кт 6110 03
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістер".
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Осы Нұсқаулықтың 14 және 15-тармақтарына сәйкес сыйақыны және сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясын есептегеннен кейін өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар және акциялар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың және акциялардың әділ құны олардың есепке алу құнынан асып кететін болса:
Дт 1120 04
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету"
Кт 6150 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен іске асырылмаған кірістер";
егер борыштық бағалы қағаздардың және акциялардың есепке алу құны олардың әділ құнынан асып кететін болса:
Дт 7470 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болған, іске асырылмаған шығыстар"
Кт 1120 05
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
борыштық бағалы қағаздардың және акциялардың әділ құнына есептелген оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт 1120 05
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету"
Кт 1120 04
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету";

2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1120 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
6110 03
"Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам".
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 14 и 15 настоящей Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долговым ценным бумагам и акциям, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг и акций выше их учетной стоимости:
Дт
1120 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка"
Кт
6150 01
"Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
если учетная стоимость долговых ценных бумаг и акций выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 03
"Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка"
Кт
1120 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг и акций:
Дт
1120 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка"
Кт
1120 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";

2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар және акциялар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың және акциялардың әділ құны олардың есепке алу құнынан асып кететін болса:
Дт 1140 04
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету",
2030 04
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету"
Кт 5440
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резерві";
егер борыштық бағалы қағаздардың және акциялардың есепке алу құны олардың әділ құнынан асып кететін болса:
Дт 5440
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резерві"
Кт 1140 05
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету",
2030 05
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
борыштық бағалы қағаздардың және акциялардың әділ құнына есептелген оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт 1140 05
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету",
2030 05
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету"
Кт 1140 04
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету",
2030 04
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету".
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Құны шетел валютасымен көрсетілген, өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бар борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды қайта бағалау кезінде валюталардың айырбас бағамы бойынша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар және акциялар бойынша:
валюталардың айырбас бағамы оң бағам айырмасы сомасына ұлғайған кезде:
Дт 1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1120 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1120 04
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету",
1270 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270 04
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы"
Кт 6250 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер";
бір мезгілде, теріс айырма бағасына:
Дт 7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар"
Кт 1120 02
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт",
1120 05
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
валюталардың айырбас бағамы теріс бағам айырмасының сомасына азайған кезде:
Дт 7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар"
Кт 1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1120 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1120 04
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету",
1270 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270 04
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы";
бір мезгілде, оң айырма бағасына:
Дт 1120 02
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт",
1120 05
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету"
Кт 7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар";

2) по долговым ценным бумагам и акциям, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг и акций выше их учетной стоимости:
Дт
1140 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
5440
"Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
если учетная стоимость долговых ценных бумаг и акций выше их справедливой стоимости:
Дт
5440
"Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
1140 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг и акций:
Дт
1140 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
1140 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При переоценке долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долговым ценным бумагам и акциям, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1120 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1120 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам"
Кт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты";
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
1120 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1120 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1120 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1120 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам";
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1120 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1120 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка"
Кт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты";

2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
валютаның айырбас бағамы оң бағам айырмасы сомасына ұлғайған кезде:
Дт 1140 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
1140 03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1270 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270 04
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы",
2030 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2030 03
"Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша сыйлықақы",
2170 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170 03
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы"
Кт 6250 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер";
бір мезгілде, теріс бағам айырмасы сомасына:
Дт 7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар"
Кт 1140 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
2030 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт";
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын түзету бойынша оң бағам айырмасы сомасына:
Дт 1140 04
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету",
1140 05
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету",
2030 04
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету",
2030 05
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету"
Кт 5440
"Сатуға арналған қаржы активтеріді қайта бағалауға арналған резерв";
валюталардың айырбас бағамының теріс бағам айырмасы сомасына азайған кезде:
Дт 7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар"
Кт 1140 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
1140 03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1270 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270 04
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы",
2030 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2030 03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
2170 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170 03
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы";
бір мезгілде, оң бағам айырмасы сомасына:
Дт 1140 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
2030 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт"
Кт 6250 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер";
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын түзету бойынша теріс бағам айырмасы сомасына:
Дт 5440
"Сатуға арналған қаржы активтеріді қайта бағалауға арналған резерв"
Кт 1140 04
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету",
1140 05
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету",
2030 04
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету",
2030 05
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету".

2) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
1140 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам"
Кт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты";
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
1140 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
на сумму положительной курсовой разницы по корректировке справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
1140 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
5440
"Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
1140 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам";
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты";
на сумму отрицательной курсовой разницы по корректировке справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
5440
"Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
1140 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
1140 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 04
"Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 05
"Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Эмитенттен өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар және акциялар бойынша есептелген сыйақы алу кезінде алынған сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам и акциям, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, на сумму полученного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1060 91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт
1270 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270 04
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы",
2170 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170 03
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы".
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды сату кезінде осы Нұсқаулықтың 14 және 16-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен, сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясынан және борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды әділ құны бойынша қайта бағаланғаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1140 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2030 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері"
Кт
1120 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1140 03
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйақы",
2030 03
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйақы";
2) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1120 02
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт",
1140 02
"Сату үшін қолда бар сатып алынған қаржылық инвестициялар бойынша дисконт",

1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам".
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг и акций по справедливой стоимости, согласно пунктам с 14 по 16 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
1120 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 03
"Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 02
"Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",

2030 02
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт"
Кт
1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1140 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2030 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері";
3) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1060 91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт
1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1140 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
1270 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270 04
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы",
2030 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2170 01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170 03
"Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы";
4) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есепке алу құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт 1060 91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 6280 09
"Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кірістер";
5) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың және акциялардың есепке алу құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
"Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар"
Кт
1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1140 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",

2030 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам";
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт
6280 09
"Доходы от покупки-продажи ценных бумаг";
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
"Расходы от покупки-продажи ценных бумаг"
Кт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",

2030 01
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері";
6) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт
6150 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен іске асырылмаған кірістер"
Кт

2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
6) на сумму реализованных доходов от переоценки долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, по справедливой стоимости:
Дт
6150 01
"Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка"
Кт

6150 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен іске асырылған кірістер",
7470 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болған, іске асырылмаған шығыстар";
7) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт
6150 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен іске асырылмаған кірістер",
7470 06
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен іске асырылмаған шығыстар"
Кт
7470 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болған іске асырылмаған шығыстар;
8) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт
5440
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резерві"
Кт
6150 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылған кірістер";
9) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт
7470 06
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылмаған шығыстар"
Кт
5440
"Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резерві";
10) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар және акциялар бойынша оң бағам айырмасынан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт
6250 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер"
Кт
6250 02
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылған кірістер",

6150 03
"Реализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
7470 03
"Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
7) на сумму реализованных расходов от переоценки долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, по справедливой стоимости:
Дт
6150 01
"Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
7470 06
"Реализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
7470 03
"Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
8) на сумму реализованных доходов от переоценки долговых ценных бумаг и акций, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости:
Дт
5440
"Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
6150 03
"Реализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
9) на сумму реализованных расходов от переоценки долговых ценных бумаг и акций, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости:
Дт
7470 06
"Реализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
5440
"Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
10) на сумму реализованных доходов от положительной курсовой разницы по долговым ценным бумагам и акциям, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
6250 02
"Реализованные доходы от переоценки иностранной валюты",

7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар";
11) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар және акциялар бойынша теріс бағам айырмасынан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт
6250 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер",
7430 02
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған, іске асырылған шығыстар"
Кт
7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар".
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Эмитент өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды өтеу кезінде осы Нұсқаулықтың 14 және 16-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен, сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясынан және борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды әділ құны бойынша қайта бағаланғаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың және акциялардың эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт

7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты";
11) на сумму реализованных расходов от отрицательной курсовой разницы по долговым ценным бумагам и акциям, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты",
7430 02
"Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты".
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг и акций по справедливой стоимости, согласно пунктам с 14 и 16 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг и акций, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

6150 03
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен іске асырылған кірістер";
5) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт
7470 06
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен іске асырылмаған шығыстар"
Кт

6150 03
"Реализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
5) на сумму реализованных расходов от переоценки долговых ценных бумаг и акций, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости:
Дт
7470 06
"Реализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт

5440
"Сатуға арналған қаржы активтеріді қайта бағалауға арналған резерв";
6) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар және акциялар бойынша оң бағам айырмасынан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт
6250 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер"
Кт
6250 02
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылған кірістер",
7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар";
7) өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар және акциялар бойынша теріс бағам айырмасынан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт
6250 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер",
7430 02
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған, іске асырылған шығыстар"
Кт
7430 01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар".
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1130
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері"
Кт
1060
91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер";
2) борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты шығындарға қосылатын сыйлықақы сомасына:
Дт
1130
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы акивтері бойынша сыйлықақы",
2020
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы"
Кт
1060
91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер";
3) дисконт сомасына (жеңілдіктер):
Дт
1130
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері"
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері"
Кт
1130
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт"
2020
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт";

5440
"Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
6) на сумму реализованных доходов от положительной курсовой разницы по долговым ценным бумагам и акциям, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
6250 02
"Реализованные доходы от переоценки иностранной валюты",
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты";
7) на сумму реализованных расходов от отрицательной курсовой разницы по долговым ценным бумагам и акциям, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты",
7430 02
"Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты".
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. При покупке долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги, учитываемой по амортизированной стоимости (на сумму, не превышающую еҰ номинальную стоимость):
Дт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости"
Кт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане";
2) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1130 03
"Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2020 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости"
Кт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане";
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости"
Кт
1130 02
"Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2020 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости";

4) бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270
04
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы"
2170
03
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы"
Кт
1060
91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақы есептеу кезінде ұйымның есеп саясаты белгілеген мерзімділікпен мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер"
Кт
6110
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты түскен кірістер".
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдіктер) амортизациялау кезінде ұйымның есеп саясаты белгілеген мерзімділікпен мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт
7310
02
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты болған шығыстар"
Кт
1130
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
2020
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы";
2) дисконттың амортизация сомасына (жеңілдіктер):
Дт
1130
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
2020
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт"
Кт
6110
03
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты түскен кірістер".
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Құны шетел валютасымен көрсетілген амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды валюталардың айырбас бағамы бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам"
Кт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане".
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам"
Кт
6110 01
"Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам".
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
7310 02
"Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам"
Кт
1130 03
"Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2020 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости";
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1130 02
"Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2020 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости"
Кт
6110 03
"Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам".
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При переоценке долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) оң бағам айырмасы сомасына:
Дт
1130
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
1130
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
1130
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1270
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
04
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2020
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
2020
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
2170
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
03
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы"
Кт
6250
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер";
2) теріс бағам айырмасы сомасына:
Дт
7430
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар"
Кт
1130
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
1130
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
1130
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
1270
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
04
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2020
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
2020
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
2170
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
03
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы".
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Эмитент амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеу кезінде алынған сыйықы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060
91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт
1270
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
04
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы",
2170
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
03
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы".

1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
1130 02
"Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
1130 03
"Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2020 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2020 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам"
Кт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты";
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
1130 02
"Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
1130 03
"Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2020 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2020 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам".
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При погашении эмитентом начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, на сумму полученного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане"
Кт
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам".

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату кезінде, осы Нұсқаулықтың 22 және 23-тармақтарына сәйкес сыйақы және сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктер) амортизациясы есептелгеннен кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 22 и 23 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1130
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері"
Кт
1130
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы",
2020
03
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы";
2) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдіктер) сомасына:
Дт
1130
02
"Амортизацияланған құны бойынша сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт",
2020
02
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт"
Кт
1130
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері";
3) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1060
91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт
1130
01
"Амортизацияланған құныбойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
1270
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
04
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2170
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
03
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы";
4) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есепке алу құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1060
91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт
6280
09
"Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кірістер";
5) амортизациялаған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың есепке алу құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470
10
"Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар"
Кт
1130
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері".
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости"
Кт
1130 03
"Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2020 03
"Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости";
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1130 02
"Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
2020 02
"Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости"
Кт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости";
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости:
Дт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане"
Кт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам";
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане"
Кт
6280 09
"Доходы от покупки – продажи ценных бумаг";
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
"Расходы от покупки – продажи ценных бумаг"
Кт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости".
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27. Эмитент амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды өтеу кезінде осы Нұсқаулықтың 22 және 23-тармақтарына сәйкес сыйақыны және сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктер) амортизациясын есептегеннен кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) эмитенттен түскен борыштық бағалы қағаздар сомасына:
Дт
1060
91
"Арнайы қаржы компанияларының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт
1130
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
1270
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
04
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2170
01
"Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
03
"Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы";
2) құны шетел валютасымен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды бағамдық қайта бағалаудан түскен іске асырылған кірістер сомасына:
Дт
6250
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер"
Кт
6250
02
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылған кірістер",
7430
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар";
3) құны шетел валютасымен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды бағамдық қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт
6250
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер",
7430
02
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыстар"
Кт
7430
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар".
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар мен акциялар, сондай-ақ амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зиянға резервтер (провизиялар) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 01
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар"
Кт
1290 23
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)",
5480
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша зиынды өтеуге арналған резерв".

27. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 22 и 23 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг:
Дт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане"
Кт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
1270 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
1270 04
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2170 01
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам",
2170 03
"Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам";
2) на сумму реализованных доходов от курсовой переоценки долговых ценных бумаг, стоимость которых выражена в иностранной валюте:
Дт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
6250 02
"Реализованные доходы от переоценки иностранной валюты",
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты";
3) на сумму реализованных расходов от курсовой переоценки долговых ценных бумаг, стоимость которых выражена в иностранной валюте:
Дт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты",
7430 02
"Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты".
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. При создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по долговым ценным бумагам и акциям, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 01
"Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости"
Кт
1290 23
"Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
5480
"Резерв на покрытие убытков по финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген жағдайларда өзге жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын әділ құны есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар және акциялар және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтерді (провизияларды) азайту (жою) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 23
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша зиынды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)",
5480
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша зияндарды өтеуге арналған резерв"
Кт
6240 01
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер".

Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При уменьшении (аннулировании) в случаях, предусмотренных международными стандартами финансовой отчетности, резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по долговым ценным бумагам и акциям, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 23
"Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
5480
"Резерв на покрытие убытков по финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
Кт
6240 01
"Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости".

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 23
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша зияндарды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)",
Кт
1130 01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
2020 01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері".

Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При списании долговых ценных бумаг и акций, учитываемых по амортизированной стоимости, с баланса за счет созданных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 23
"Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости",
Кт
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости".

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Эмитент өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды және акцияларды, резервтер (провизиялар) есебінен балансқа есептен шығарылған амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
"Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары"
Кт
6240 01
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер".";
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Туынды құралмен операцияны жүзеге асыру кезінде, сатып алушы/сатушы белгілі мерзім аяқталғаннан кейін келісілген талаптармен базалық активті сатып алуға/сатуға міндеттеме алады, болашақта (бұдан әрі - форвард) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 8300 01 "Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар"
Кт 8600 01 "Қаржы активтерін сату бойынша шартты
міндеттемелер".
36. Ұйымның есеп саясаты белгілеген кезеңділікпен форвардқа қайта бағалауды жүргізу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) форвардтың әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт 1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6280 04 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
6290 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс";
2) форвардтың әділ құнының теріс өзгеру сомасына:

Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг и акций, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, списанных за баланс за счет резервов (провизий), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
"Денежные средства на текущих счетах"
Кт
6240 01
"Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемых по амортизированной стоимости".";
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель/продавец берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить/продать базовый актив на согласованных условиях в будущем (далее - форвард) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 8300 01 "Условные требования по покупке финансовых активов"
Кт 8600 01 "Условные обязательства по продаже финансовых
активов".
36. При переоценке форварда с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт 1280 03 "Требования по сделке форвард"
Кт 6280 04 "Нереализованные доходы от прочей переоценки",
6290 02 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по ценным бумагам",
6290 03 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по иностранной валюте",
6290 04 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по аффинированным драгоценным металлам";
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости форварда:

Дт 7470 05 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар",
7480 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс"
Кт 3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер";
3) форвардтың әділ құнын есепте тұрған оң/теріс түзету сомасына:

Дт 7470 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки",
7480 02 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по ценным бумагам",
7480 03 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по иностранной валюте",
7480 04 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по аффинированным драгоценным металлам"
Кт 3390 02 "Обязательства по сделке форвард";
3) на сумму числящейся положительной/отрицательной корректировки справедливой стоимости форварда:

Дт 3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар".
37. Форвардты орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) нетто негізде есеп айырысқан жағдайда ұйым ақша аударған кезде:
Дт 3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер";
2) нетто негізде есеп айырысқан жағдайда қарсы әріптестен ақша алған кезде:

Дт 3390 02 "Обязательства по сделке форвард"
Кт 1280 03 "Требования по сделке форвард".
37. На дату исполнения форварда осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении денег организацией в случае расчетов на нетто основе:
Дт 3390 02 "Обязательства по сделке форвард"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане";
2) при получении денег от контрпартнера в случае расчетов на нетто основе:

Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар";
3) форвард талаптарына сәйкес базалық актив сатып алған кезде сатып алынған актив құнына:
Дт
1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері",
1130 01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",

Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 1280 03 "Требования по сделке форвард";
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями форварда на стоимость приобретенного актива:
Дт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",
1130 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",

1140 01
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері",
1150 07
"Тазартылған бағалы металдар",
1150 08
"Жолдағы тазартылған бағалы металдар",
1150 09
"Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар",
2020 01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2030 01
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
3390 02
"Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт
1060 91
"Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтері",
1280 03
"Форвард мәмілесі бойынша талаптар";
4) форвард талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде сатылатын актив құнына:
Дт
1060 91
"Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер",
3390 02
"Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт
1120 01
"Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері",

1140 01
"Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
1150 07
"Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08
"Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09
"Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах",
2020 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
3390 02
"Обязательства по сделке форвард"
Кт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане",
1280 03
"Требования по сделке форвард";
4) при продаже базового актива в соответствии с условиями форварда на стоимость продаваемого актива:
Дт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане",
3390 02
"Обязательства по сделке форвард"
Кт
1120 01
"Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка",

2030 01
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері";
5) форвардты активтерді сатып алуға/сатуға қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6280 04 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
6290 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвардтарды қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 03 "Шетел валютасы бойынша форвартарды қайта бағалаудан
іске асырылмаған кіріс",
6290 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвардтарды
қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс"
Кт 6290 10 "Форвардтар бойынша кірістер",
7470 05 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар",
7480 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс";
6) форвардты борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға/сатуға қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6280 04 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
6290 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвардтарды қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 03 "Шетел валютасы бойынша форвартарды қайта бағалаудан
іске асырылмаған кіріс",
6290 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвардтарды
қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
7480 10 "Форвард мәмілесі бойынша шығыстар"
Кт 7470 05 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар",
7480 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс";
7) шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 01 "Қаржы активтерін сату бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 8300 01 "Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты
талаптар".
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
38. Белгілі мерзім аяқталғаннан кейін ұйымдасқан нарықта белгіленген стандартты шарттарға сәйкес базалық активті сатып алуға/сатуға міндеттеме (бұдан әрі – фьючерс) алатын сатып алушы/сатушы туынды құралмен операцияны жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
фьючерс сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:

2030 01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
5) на сумму реализованных доходов от переоценки форварда на покупку/продажу базовых активов:
Дт 6280 04 "Нереализованные доходы от прочей переоценки",
6290 02 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по ценным бумагам",
6290 03 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по иностранной валюте",
6290 04 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по аффинированным драгоценным металлам"
Кт 6290 10 "Доходы по сделкам форвард",
7470 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки",
7480 02 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по ценным бумагам",
7480 03 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по иностранной валюте",
7480 04 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по аффинированным драгоценным металлам";
6) на сумму реализованных расходов от переоценки форварда на покупку/продажу долговых ценных бумаг:
Дт 6280 04 "Нереализованные доходы от прочей переоценки",
6290 02 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по ценным бумагам",
6290 03 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по иностранной валюте",
6290 04 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по аффинированным драгоценным металлам",
7480 10 "Расходы по сделкам форвард"
Кт 7470 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки",
7480 02 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по ценным бумагам",
7480 03 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по иностранной валюте",
7480 04 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по аффинированным драгоценным металлам";
7) на сумму условных требований и условных обязательств:
Дт 8600 01 "Условные обязательства по продаже финансовых
активов"
Кт 8300 01 "Условные требования по покупке финансовых активов".
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель/продавец берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить/продать базовый актив в соответствии с установленными на организованном рынке стандартными условиями (далее - фьючерс) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:

Дт 8300 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
талаптар"
Кт 8600 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер";
фьючерсті сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар"
Кт 8600 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер".
39. Фьючерс бойынша маржа төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысулар"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
40. Фьючерс жасағаны үшін брокерге комиссия төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7470 82 "Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет
көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
41. Фьючерс бойынша қосымша маржа төлеген немесе фьючерс бойынша есепте тұрған маржаның рұқсат етілетін сомасын есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ұйымның қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысулар"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер";
2) есепте тұрған рұқсат етілетін маржаны есептен шығарған кезде:
Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысулар".
42. Фьючерсті ұйымның есеп саясаты белгілеген мерзімділікпен әділ құны бойынша қайта бағалауды жүзеге асырған кезде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерстің әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт 1280 02 "Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6290 01 "Фьючерстерді қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс";
2) фьючерстің әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт 7480 01 "Фьючерсті қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс"
Кт 3390 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер";
3) фьючерстің әділ құнын есепте тұрған оң/теріс түзету сомасына:
Дт 3390 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1280 02 "Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар".
43. Фьючерстің ашық позициясын жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
фьючерстің құнын нетто негізде ақшамен өтеген (ашық позицияны жабу) жағдайда:
фьючерсті нетто негізде өтеген кезде:
Дт 3390 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысулар";
қарсы әріптес фьючерсті нетто негізде өтеген кезде:
Дт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысулар"
Кт 1280 02 "Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар";
фьючерсті сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:

Дт 8300 02 "Условные требования по покупке финансовых
фьючерсов"
Кт 8600 02 "Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов";
на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт 8300 03 "Условные требования по продаже финансовых
фьючерсов"
Кт 8600 03 "Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов".
39. При выплате маржи по фьючерсу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1610 02 "Расчеты с брокерами"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане".
40. При оплате комиссии брокеру за заключение фьючерса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7470 82 "Комиссионные расходы за услуги брокерской -
дилерской деятельности"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане".
41. При выплате дополнительной маржи по фьючерсу или списании допустимой суммы числящейся маржи по фьючерсу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной организацией:
Дт 1610 02 "Расчеты с брокерами"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане";
2) при списании допустимой числящейся маржи:
Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 1610 02 "Расчеты с брокерами".
42. При переоценке фьючерса по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт 1280 02 "Требования по сделке фьючерс"
Кт 6290 01 "Нереализованный доход от переоценки сделки
фьючерс";
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт 7480 01 "Нереализованный расход от переоценки сделки
фьючерс"
Кт 3390 01 "Обязательства по сделке фьючерс";
3) на сумму числящейся положительной/отрицательной корректировки справедливой стоимости фьючерса:
Дт 3390 01 "Обязательства по сделке фьючерс"
Кт 1280 02 "Требования по сделке фьючерс".
43. На дату закрытия открытой позиции фьючерса осуществляются следующие бухгалтерские записи:
в случае погашения стоимости фьючерса (закрытие открытой позиции) деньгами на нетто основе:
при погашении организацией фьючерса на нетто основе:
Дт 3390 01 "Обязательства по сделке фьючерс"
Кт 1610 02 "Расчеты с брокерами";
при погашении контрпартнером фьючерса на нетто основе:
Дт 1610 02 "Расчеты с брокерами"
Кт 1280 02 "Требования по сделке фьючерс";
на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:

Дт 8600 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 8300 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
талаптар";
фьючерсті сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 8300 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар";
фьючерсті қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6290 01 "Фьючерстерді қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс"
Кт 6290 09 "Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер",
7480 01 "Фьючерсті қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс";
фьючерсті қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6290 01 "Фьючерстерді қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс",
7480 09 Фьючерс мәмілелері бойынша шығыстар
Кт 7480 01 "Фьючерсті қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс".
44. Туынды құралмен операцияны жүзеге асыру кезінде, осыған сәйкес тараптың біреуі келісілген шарттармен келісімді баға бойынша базалық активті сатып алу немесе сату құқығын басқа тараптан сатып алады, (бұдан әрі – сатып алынған опцион) болашақта "Колл"/"пут" опционы мынадай бухгалтерлік жазбалармен жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар сомасына:
Дт 8300 06 "Сатып алынған опцион - "колл" мәмілелері",
8300 07 "Сатып алынған опцион - "пут" мәмілелер"
Кт 8600 06 Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері – контршот,
8600 07 Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері - контршот;
2) сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт 1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
45. Ұйымның есеп саясаты белгілеген мерзімділікпен сатып алынған "колл"/"пут" опционын әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде, сондай-ақ опционды жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл"/"пут" опционның әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт 1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6290 05 "Опциондарды қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс";

Дт 8600 02 "Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов"
Кт 8300 02 "Условные требования по покупке финансовых
фьючерсов";
на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт 8600 03 "Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов"
Кт 8300 03 "Условные требования по продаже финансовых
фьючерсов";
на сумму реализованных доходов от переоценки фьючерса:
Дт 6290 01 "Нереализованный доход от переоценки сделки фьючерс"
Кт 6290 09 "Доходы по сделкам фьючерс",
7480 01 "Нереализованный расход от переоценки сделки
фьючерс";
на сумму реализованных расходов от переоценки фьючерса:
Дт 6290 01 "Нереализованный доход от переоценки сделки
фьючерс",
7480 09 Расходы по сделкам фьючерс
Кт 7480 01 "Нереализованный расход от переоценки сделки
фьючерс".
44. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона покупает у другой стороны право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем (далее - приобретенный опцион) "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований:
Дт 8300 06 "Приобретенные сделки опцион - "колл",
8300 07 "Приобретенные сделки опцион - "пут"
Кт 8600 06 Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет,
8600 07 Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет;
2) на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 1280 04 "Требования по сделке опцион"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане".
45. При переоценке приобретенного опциона "колл"/"пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона "колл"/"пут":
Дт 1280 04 "Требования по сделке опцион"
Кт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион";

2) сатып алынған "колл"/"пут" опционның әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт 7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыс"
Кт 1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар".
46. Сатып алынған "колл"/"пут" опционының ашық позициясын жабу немесе орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл"/"пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:

2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона "колл"/"пут":
Дт 7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки опцион"
Кт 1280 04 "Требования по сделке опцион".
46. На дату закрытия открытой позиции или исполнения приобретенного опциона "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям приобретенного опциона "колл"/"пут":

Дт 8600 06 "Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері - контршот",
8600 07 "Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері - контршот"
Кт 8300 06 "Сатып алынған опцион-"колл" мәмілелері,
8300 07 "Сатып алынған опцион-"пут" мәмілелері";
2) қарсы әріптес сатып алынған "колл"/"пут" опционының құнын ақшамен өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"

Дт 8600 06 "Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет",
8600 07 "Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет"
Кт 8300 06 "Приобретенные сделки опцион - "колл",
8300 07 "Приобретенные сделки опцион - "пут";
2) при погашении контрпартнером стоимости приобретенного опциона "колл"/"пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"

1280
04
"Опцион мәмілесі бойынша талаптар",
2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2030
01
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша ұзақ мерзімді қаржы активтері";
5) сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6290 05 "Опциондарды қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс"
Кт 6290 11 "Опциондар бойынша кіріс",
7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыс";

1280
04
"Требования по сделке опцион",
2020
01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2030
01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
5) на сумму реализованных доходов по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион"
Кт 6290 11 "Доходы по сделкам опцион",
7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки
опцион";

6) сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6290 05 "Опциондарды қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс",
7480 11 "Опцион мәмілелері бойынша шығыстар"
Кт 7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыс".
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
47. Туынды құралмен операцияны жүзеге асыру кезінде, осыған сәйкес тараптың біреуі келісілген шарттармен келісімді баға бойынша базалық активті сатып алу немесе сату құқығын басқа тарапқа сатады, (бұдан әрі – сатылған опцион) болашақта "Колл"/"пут" опционы мынадай бухгалтерлік жазбалармен жүзеге асырылады:
Дт 8300 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері – контршот",
8300 09 "Сатылған опцион "колл" мәмілелері - контршот"
Кт 8600 08 "Сатылған опцион - "пут" мәмілелері",
8600 09 "Сатылған опцион - "колл" мәмілелері";
алынған сыйлықақы сомасына:
Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер".
48. Ұйымның есеп саясаты белгілеген мерзімділікпен сатылған "колл"/"пут" опционын әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде, сондай-ақ опционды жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл"/"пут" опционының әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт 3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 6290 05 "Опциондарды қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс";

6) на сумму реализованных расходов по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки опционов",
7480 11 "Расходы по сделкам опцион"
Кт 7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки
опцион".
Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона продает другой стороне право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем (далее - проданный опцион) "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 8300 08 "Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет",
8300 09 "Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет"
Кт 8600 08 "Проданные сделки опцион "пут",
8600 09 "Проданные сделки опцион "колл";
на сумму полученной премии:
Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 3390 03 "Обязательства по сделке опцион".
48. При переоценке проданного опциона "колл"/"пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл"/"пут":
Дт 3390 03 "Обязательства по сделке опцион"
Кт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки опционов";

2) сатылған "колл"/"пут" опционның әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт 7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыс"
Кт 3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер".
49. Сатылған "колл"/"пут" опционының ашық позициясын жабу немесе орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл"/"пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:

2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл"/"пут":
Дт 7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки опцион"
Кт 3390 03 "Обязательства по сделке опцион".
49. На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями проданного опциона "колл"/"пут":

Дт 8300 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері - контршот",
8300 09 "Сатылған опцион "колл" мәмілелері - контршот"
Кт 8600 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері",
8600 09 "Сатылған опцион - "колл" мәмілелері";
2) сатылған "колл"/"пут" опционының құны өтелген жағдайда (ашық позицияны жабу):
Дт 3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер";

Дт 8300 08 "Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет",
8300 09 "Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет"
Кт 8600 08 "Проданные сделки опцион "пут",
8600 09 "Проданные сделки опцион "колл";
2) в случае погашения стоимости проданного опциона "колл"/"пут" (закрытие открытой позиции):
Дт 3390 03 "Обязательства по сделке опцион"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане";

2020
01
"Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
2030
3390
01
03
"Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері",
"Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт
1060
91
"Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтері";
5) сатылған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6290 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс"

2020
01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости",
2030
01
"Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход",
3390
03
"Обязательства по сделке опцион"
Кт
1060
91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке – кастодиане";
5) на сумму реализованных доходов по проданному опциону "колл"/"пут":
Дт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион"

Кт 6290 11 "Опциондар бойынша кірістер",
7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс";
6) сатылған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6290 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
7480 11 "Опцион мәмілелері бойынша шығыстар"
Кт 7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс".
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Туынды құралмен операция жүргізу кезінде, осыған сәйкес бір валютаны басқа валютаға айырбастау туралы келісім жасалады бұрын келісілген мерзім ішінде (бұдан әрі – валюталық своп) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер".
51. Валюталық свопты валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынатын валюта сомасына:
Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар";
аударылатын валюта сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер";
және бір мезгілде, баланстан тыс есепте валюталарды кері айырбастау бойынша шартты талаптар мен міндеттемелердің сомалары көрсетіледі:
Дт 8300 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
талаптар"
Кт 8600 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
міндеттемелер".
52. Ұйымның есеп саясаты белгілеген мерзімділікпен валюталық свопты әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
әділ құнның оң өзгеру сомасына:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6290 07 "Свопты қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс";
әділ құнның теріс өзгеру сомасына:
Дт 7480 07 "Своп мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыс"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер";
және бір мезгілде, есепте тұрған оң/теріс қайта бағалау сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар".
53. Егер валюталық своптың талаптарымен сыйақы есептеу және төлеу көзделген жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кірістер сомасына:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6110 34 "Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер";
шығыстар сомасына:

Кт 6290 11 "Доходы по сделкам опцион",
7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки
опцион";
6) на сумму реализованных расходов по проданному опциону "колл"/"пут":
Дт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион",
7480 11 "Расходы по сделкам опцион"
Кт 7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки
опцион".
Сноска. Пункт 49 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым заключается соглашение об обмене одной валюты на другую валюту в течение заранее оговоренного срока (далее - валютный своп) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп".
51. На дату валютирования валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму получаемой валюты:
Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп";
на сумму перечисляемой валюты:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане";
и, одновременно, на внебалансовом учете отражаются суммы условных требований и обязательств по обратному обмену валютами:
Дт 8300 12 "Условные требования по прочим производным
финансовым инструментам"
Кт 8600 12 "Условные обязательства по прочим производным
финансовым инструментам".
52. При переоценке валютного свопа по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительного изменения справедливой стоимости:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 6290 07 "Нереализованный доход от переоценки сделки своп";
на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости:
Дт 7480 07 "Нереализованный расход от переоценки сделки своп"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп";
и одновременно на сумму числящейся положительной/отрицательной переоценки:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп".
53. В случае, если условиями валютного свопа предусмотрено начисление и выплата вознаграждения осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму доходов:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 6110 34 "Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения";
на сумму расходов:

Дт 7310 25 "Cыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер".
54. Валюталық своп бойынша сыйақы төлеген немесе алған кезде бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынатын сыйақы сомасына:
Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар";
төленетін сыйақы сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
55. Валюталық свопты жабу бойынша валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 8300 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
талаптар";
айырбасталатын валюта сомасына:
валюталық своптың құны оң болғанда:
Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар";
валюталық своптың құны теріс болғанда:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
56. Туынды құралмен операция жүргізу кезінде, осыған сәйкес тараптар белгіленген және өзгермелі пайыздық ставкалардың (бұдан әрі – пайыздық своп) қолдана отырып, жүйелі пайыздық төлемдермен бір айырбастайды, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 8300 04 "Белгіленген пайыздық своп"
Кт 8600 04 "Өзгермелі пайыздық своп";
егер пайыздық своптың талаптары бойынша төлемдер белгіленген пайыздық ставка бойынша көзделген, бірақ сомалар өзгермелі пайыздық ставка бойынша алынған жағдайда:
Дт 8300 05 "Өзгермелі пайыздық своп"
Кт 8600 05 "Белгіленген пайыздық своп".
57. Пайыздық своп бойынша сыйақы түрінде кірістер мен шығыстар есептелген жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кірістер сомасына:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6110 34 "Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер";
шығыстар сомасына:
Дт 7310 25 "Cыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер".
58. Ұйымның есеп саясаты белгілеген мерзімділікпен пайыздық свопты әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң айырма сомасына:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6290 07 "Свопты қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс";
теріс айырма сомасына:

Дт 7310 25 "Прочие расходы, связанные с выплатой
вознаграждения"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп".
54. При выплате или получении вознаграждения по валютному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму получаемого вознаграждения:
Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп";
на сумму выплачиваемого вознаграждения:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане".
55. На дату валютирования по закрытию валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований и обязательств:
Дт 8600 12 "Условные обязательства по прочим производным
финансовым инструментам"
Кт 8300 12 "Условные требования по прочим производным
финансовым инструментам";
на сумму обмениваемой валюты:
при положительной стоимости валютного свопа:
Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп";
при отрицательной стоимости валютного свопа:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане".
56. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым стороны обмениваются регулярными процентными платежами с применением фиксированной и плавающей ставок процента (далее - процентный своп) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 8300 04 "Фиксированный процентный своп"
Кт 8600 04 "Плавающий процентный своп";
в случае если по условиям процентного свопа выплаты осуществляются по фиксированной процентной ставке, а суммы получают по плавающей процентной ставке:
Дт 8300 05 "Плавающий процентный своп"
Кт 8600 05 "Фиксированный процентный своп".
57. При начислении доходов и расходов в виде вознаграждения по процентному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму доходов:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 6110 34 "Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения";
на сумму расходов:
Дт 7310 25 "Прочие расходы, связанные с выплатой
вознаграждения"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп".
58. При переоценке процентного свопа по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной разницы:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 6290 07 "Нереализованный доход от переоценки сделки своп";
на сумму отрицательной разницы:

Дт 7480 07 "Своп мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыс"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер";
және бір мезгілде, есепте тұрған оң/теріс қайта бағалау сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар".
59. Осы Нұсқаулықтың 58-тармағына сәйкес мерзімді төлемдерді жүргізу күні пайыздық своп әділ құны бойынша қайта бағаланғаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынған сыйақы сомасына:

Дт 7480 07 "Нереализованный расход от переоценки сделки своп"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп";
и одновременно, на сумму числящейся положительной/отрицательной переоценки:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп".
59. На дату проведения периодических платежей после переоценки процентного свопа по справедливой стоимости согласно пункту 58 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму полученного вознаграждения:

Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар";
төленген сыйақы сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер".
60. Ашық позицияны жабу немесе пайыздық свопты жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
пайыздық свопты сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:

Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп";
на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане".
60. На дату закрытия открытой позиции или закрытия процентного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований и обязательств по покупке процентного свопа:

Дт 8300 04 "Белгіленген пайыздық своп"
Кт 8600 04 "Өзгермелі пайыздық своп";
пайыздық свопты сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 05 "Белгіленген пайыздық своп"
Кт 8300 05 "Өзгермелі пайыздық своп".
61. Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда салымдарға ақша орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

Дт 8300 04 "Фиксированный процентный своп"
Кт 8600 04 "Плавающий процентный своп";
на сумму условных требований и обязательств по продаже процентного свопа:
Дт 8600 05 "Фиксированный процентный своп"
Кт 8300 05 "Плавающий процентный своп".
61. При размещении денег во вклады в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) салым сомасына:
Дт
1150
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
03
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар",
1150
04
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
05
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар",
2040
01
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",
2040
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар",
Кт
1060
91
"Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарында бөліп көрсетілген активтері";
2) сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) пайда болған жағдайда:
дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1150
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
03
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар",
1150
04
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
05
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар",
2040
01
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",
2040
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар",
Кт
1150
11
"Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт",
2040
08
"Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша дисконт";
сыйлықақы сомасына:
Дт
1150
12
"Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы",
2040
09
"Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы"
Кт
1060
91
"Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарында бөліп көрсетілген активтері".
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) на сумму вклада:
Дт
1150 02
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь",
1150 03
"Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 05
"Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 01
"Долгосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 02
"Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций"
Кт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане";
2) в случае возникновения премии или дисконта (скидки):
на сумму дисконта (скидки):
Дт
1150 02
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь",
1150 03
"Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 05
"Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 01
"Долгосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 02
"Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций"
Кт
1150 11
"Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам",
2040 08
"Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам";
на сумму премии:
Дт
1150 12
"Премия по размещенным краткосрочным вкладам",
2040 09
"Премия по размещенным долгосрочным вкладам"
Кт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане".
Сноска. Пункт 61 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

62. Салымдар бойынша сыйақы есептеу және құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген салымдарды қайта бағалау кезінде ұйымның есеп саясатына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы есептегенде:
Дт
1270
22
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
23
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
24
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
23
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
24
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер"
Кт
6110
29
"Талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер",
6110
30
"Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер",
6110
31
"Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
2) оң бағам айырмасы сомасына:
Дт
1150
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
03
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар",
1150
04
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
05
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар",
1150
11
"Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт",
1150
12
"Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы",
1270
22
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
23
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270
24
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2040
01
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",
2040
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар",
2040
08
"Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша дисконт",
2040
09
"Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы",
2170
23
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170
24
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер",
Кт
6250
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер";

62. При начислении вознаграждения по вкладам и переоценке вкладов, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют, в соответствии с учетной политикой организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении вознаграждения:
Дт
1270 22
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1270 23
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1270 24
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2170 23
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2170 24
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций"
Кт
6110 29
"Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования",
6110 30
"Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам",
6110 31
"Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам";
2) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1150 02
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь",
1150 03
"Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 05
"Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 11
"Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам",
1150 12
"Премия по размещенным краткосрочным вкладам",
1270 22
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1270 23
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1270 24
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 01
"Долгосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 02
"Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 08
"Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам",
2040 09
"Премия по размещенным долгосрочным вкладам",
2170 23
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2170 24
"Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
Кт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты";

Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. Салымдар бойынша дисконтты (жеңілдікті) немесе сыйлықақыны амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
теңгедегі дисконт (жеңілдік) амортизациясы сомасына:
Дт 1150 11 "Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша
дисконт",
2040 08 "Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша
дисконт"
Кт 6110 05 " Орналастырылған салымдар бойынша дисконт
амортизациясы бойынша кірістер ";
сыйлықақы сомасына:
Дт 7310 10 "Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы
амортизациясы бойынша шығыстар"
Кт 1150 12 "Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша
сыйлықақы",
2040 09 "Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша
сыйлықақы".
65. Салым бойынша нақты сыйақы алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1060 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттарындағы бөліп көрсетілген активтер"
Кт 1270 22 " Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша
салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген
кірістер ",
1270 23 " Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер ",

Сноска. Пункт 63 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. При амортизации дисконта (скидки) или премии по вкладам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт 1150 11 "Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам",
2040 08 "Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам"
Кт 6110 05 "Доходы по амортизации дисконта по размещенным
вкладам";
на сумму премии:
Дт 7310 10 "Расходы по амортизации премии по размещенным
вкладам"
Кт 1150 12 "Премия по размещенным краткосрочным вкладам",
2040 09 "Премия по размещенным долгосрочным вкладам".
65. При фактическом получении вознаграждения по вкладу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму начисленного вознаграждения:
Дт 1060 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт 1270 22 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
вкладам до востребования, размещенным в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
1270 23 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
срочным вкладам, размещенным в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",

1270 24 " Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер ",
2170 23 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер".

1270 24 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
условным вкладам, размещенным в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
2170 23 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
срочным вкладам, размещенным в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
2170 24 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
условным вкладам, размещенным в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций".

66. Ұйым орналастырылған салым бойынша борыштың негізгі сомасын қайтарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1060
91
"Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарында бөліп көрсетілген активтері"
Кт
1150
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
03
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар",
1150
04
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
05
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар",
2040
01
"Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",
2040
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар";
іске асырылған кірістер сомасына:
Дт
6250
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер"
Кт
6250
02
"Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған кірістер";
іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт
7430
02
"Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар"
Кт
7430
01
"Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар".
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
67. Салымдар бойынша күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) құрған (ұлғайтқан) кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) салымдардың құнсыздануынан болған зияндарды өтеуге құрылған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт
7440
02
"Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар",
Кт
1290
24
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша зияндарды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)";
2) салымдардың құнсыздануынан болған зияндарды өтеуге қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) азайту (жою) кезінде:
Дт
1290
24
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша зияндарды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)",
Кт
6240
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер";

66. При возврате организации основной суммы долга по размещенному вкладу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1060 91
"Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане"
Кт
1150 02
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь",
1150 03
"Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 05
"Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 01
"Долгосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040 02
"Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
на сумму реализованных доходов:
Дт
6250 01
"Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
6250 02
"Реализованные доходы от переоценки иностранной валюты";
на сумму реализованных расходов:
Дт
7430 02
"Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты"
Кт
7430 01
"Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты".
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. При создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по вкладам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму созданных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения вкладов:
Дт
7440
02
"Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам",
Кт
1290
24
"Резервы (провизии) на покрытие убытков по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2) при уменьшении (аннулировании) сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения вкладов:
Дт
1290 24
"Резервы (провизии) на покрытие убытков по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
Кт
6240 02
"Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";

3) салымдарды құрылған резервтердің (провизиялардың) есебінен баланстан есептен шығарған кезде:
Дт
1290
24
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша зияндарды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)"
Кт
1150
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
03
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар",
1150
04
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150
05
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар",
2040
01
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",
2040
02
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар".".

3) при списании вкладов с баланса за счет созданных резервов (провизий):
Дт
1290
24
"Резервы (провизии) на покрытие убытков по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций"
Кт
1150
02
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь",
1150
03
"Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150
04
"Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150
05
"Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040
01
"Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций",
2040
02
"Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций".

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Заем шарттарының бухгалтерлік есебі
Ескерту. 6-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 02.11.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
68. Жобалық қаржыландыру мәмілелерін орындау мақсатында бөлінген активтермен қамтамасыз етілген кредитормен заем шарттарын жасау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тартылған заем сомасына (шарт бойынша нақты сомадан аспайтын сомаға):
Дт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары"
Кт 3010 "Қысқа мерзімді банк заемдары"
3050 04 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар"
4010 "Ұзақ мерзімді банк заемдары"
4030 03 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар"
2) заем алуға байланысты комиссиялық шығындар түрінде ұйым шығарған шығындар сомасына (жеңілдік сомасына):
Дт 3050 06 "Алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт"
4030 12 "Алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт"
Кт 3010 "Қысқа мерзімді банк заемдары"
3050 04 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар"
4010 "Ұзақ мерзімді банк заемдары"
4030 03 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар"
69. Кредитордан алынған ақшаны орындаушыға беру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 3390 92 "Орындаушы алдындағы міндеттемелер"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары".
70. Дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясын қоса алғанда, тартылған заемдар бойынша шығыстарды есептеу кезінде әрбір есепті күнге мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есептелген сыйақы сомасына:
Дт 7310 24 "Алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар"
Кт 3380 25 "Алынған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген
шығыстар"
2. дисконтты амортизациялау сомасына:
Дт 7310 07 "Алынған заемдар бойынша дисконт амортизациясы
бойынша шығыстар"
Кт 3050 06 "Алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт"

Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Бухгалтерский учет договоров займа
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Инструкция дополнена главой 6 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. На дату заключения договоров займа с кредитором, обеспеченных выделенными активами, в целях исполнения сделки проектного финансирования осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму привлеченного займа (не превышающую фактическую сумму по договору):
Дт 1030 "Денежные средства на текущих счетах"
Кт 3010 "Краткосрочные банковские займы",
3050 04 "Краткосрочные займы, полученные от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций"
4010 "Долгосрочные банковские займы",
4030 03 "Долгосрочные займы, полученные от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций";
2) на сумму понесенных организацией расходов в виде комиссионных расходов, связанных с получением займа (на сумму скидки):
Дт 3050 06 "Дисконт по краткосрочным полученным займам",
4030 12 "Дисконт по долгосрочным полученным займам"
3010 "Краткосрочные банковские займы",
3050 04 "Краткосрочные займы, полученные от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
4010 "Долгосрочные банковские займы",
4030 03 "Долгосрочные займы, полученные от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций";
69.При передаче исполнителю денег, полученных от кредитора, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 3390 92 "Обязательства перед исполнителем"
Кт 1030 "Денежные средства на текущих счетах".
70. При начислении расходов по привлеченным займам, включая амортизацию дисконта (скидки), на каждую отчетную дату осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного вознаграждения:
Дт 7310 24 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
полученным займам"
Кт 3380 25 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
полученным займам";
2) на сумму амортизации дисконта:
Дт 7310 07 "Расходы по амортизации дисконта по полученным
займам"
Кт 3050 06 "Дисконт по краткосрочным полученным займам",

4030 12 "Алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт"
71. Заем шарты бойынша есептелген сыйақыны төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 3380 25 "Алынған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген
шығыстар"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары"
72. Заемның негізгі борышын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 3010 "Қысқа мерзімді банк заемдары"
3050 04 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар"
4010 "Ұзақ мерзімді банк заемдары"
4030 03 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары".

4030 12 "Дисконт по долгосрочным полученным займам";
71. При выплате начисленного вознаграждения по договору займа, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 3380 25 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
полученным займам"
Кт 1030 "Денежные средства на текущих счетах"
72. При погашении основного долга займа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 3010 "Краткосрочные банковские займы",
3050 04 "Краткосрочные займы, полученные от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
4010 "Долгосрочные банковские займы",
03 "Долгосрочные займы, полученные от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций"
Кт 1030 "Денежные средства на текущих счетах".