Қазақстан Республикасында балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ережені бекіту
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 702 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 22 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5505 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 23 шілдедегі № 532 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.07.23 № 532 Бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын іске асыру және Қазақстан Республикасында балаларға аллергологиялық көмекті ұйымдастыруды одан әрі дамыту және жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ереже бекітілсін.
2. Облыстардың және Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша) осы бұйрықты іске асыру жөніндегі шараларды қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Емдеу-профилактикалық жұмыс департаменті (Исмаилов Ж.Қ.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Молдағасымова А.Б.) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 30 желтоқсандағы
N 702 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында балаларға аллергологиялық
көмек көрсететін ұйымдар туралы ереже
Осы Ереже "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленді және меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасында балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің міндеттерін, функциялары мен ұйымдастыру негіздерін анықтайды. K090193
1. Жалпы ережелер
1. 0-18 жасқа дейінгі балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар аллергопатологиямен ауыратын балаларға уақытылы анықтауға, тексеруге және емдеуге бағытталған іс-шараларды өткізу мақсатында ұйымдастырылады.
Балаларға аллергологиялық көмек көп бағдарлы емдеу-профилактикалық ұйымының аллергологиялық бөлімшесінде, балалар аллергологиялық кабинеттерінде және күндізгі аллергологиялық стационарларда көрсетіледі.

Об утверждении Положения об организациях, оказывающих аллергологическую помощь детям Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 702. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2009 года № 5505. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 532
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 23.07.2010 № 532 (порядок введения в действие см. п. 7).
В целях реализации статьи 7 Закона Республики Казахстан «О системе здравоохранения» и дальнейшего развития и совершенствования организации аллергологической помощи детям в Республике Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об организациях, оказывающих аллергологическую помощь детям Республики Казахстан.
2. Начальникам управлений здравоохранения областей и городов Астаны и Алматы (по согласованию) принять меры по реализации настоящего приказа.
3. Департаменту лечебно-профилактической работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Исмаилов Ж.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Молдагасимова А.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа, после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечению 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 декабря 2008 года № 702
Положение
об организациях, оказывающих аллергологическую помощь детям
в Республики Казахстан
Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан «О системе здравоохранения» и определяет задачи, функции и организационные основы деятельности организаций, оказывающих аллергологическую помощь населению Республики Казахстан независимо от форм собственности. K090193
1. Общие положения
1. Организации, оказывающие аллергологическую помощь детям от 0–18 лет, организуются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, обследование и лечение детей с аллергопатологией.
Аллергологическая помощь детям оказывается в аллергологических отделениях многопрофильных лечебно-профилактических организаций, детских аллергологических кабинетах и в дневных аллергологических стационарах.

2. Аллергологиялық көмек аллергопатологиямен ауыратын балаларды уақытылы ерте анықтау, диспансерлік бақылау және емдеуді қамтиды.
3. Балаларға аллергологиялық көмек көп бағдарлы денсаулық сақтау ұйымдары бастапқы медициналық-санитарлық, консультациялық-диагностикалық және стационарлық медициналық көмек түрінде көрсетіледі.
4. Штаттан тыс бас балалар аллергологі (республиканың, облысының, қаланың) аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдардың жұмысын үйлестіреді.
2. Балаларға аллергологиялық көмек көрсететін
ұйымдардың негізгі міндеттері
5. Балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) аллергиялық аурулармен ауыратын балаларды тексеруге және емдеуге жіберілген балаларға іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) себепті-елеулі аллергендерді анықтау мақсатында арнайы аллергологиялық диагностика жүргізу;
3) арнайы иммунотерапияны (аллерговакцинациялау) ұйымдастыру және жүргізу;
4) аллергиялық ауруларды диагностикалаудың, емдеудің және алдын алудың жаңа әдістерін меңгеру және енгізу.
3. Балаларға аллергологиялық көмек көрсететін
ұйымдардың қызметін ұйымдастыру
6. 0 жастан 18 жасқа дейін балаларға арналған стационарлардың аллергологиялық бөлімшесі (бұдан әрі – бөлімше) көп бағдарлы емдеу-профилактикалық ұйымының құрамында ұйымдастырылады. Өз жұмысында осы Ережені басшылыққа алады.
7. Бөлімшеге сырқаттарды жоспарлы түрде стационарлық емдеуге жіберуді емхананың балалар аллергологтары, педиатрлары және басқа да мамандары жүзеге асырады.
8. Бөлімшенің меңгерушісі болып "Аллергология – иммунология" мамандығы бойынша қосымша кәсіптік білімі бар дәрігер педиатр тағайындалады. Бөлімше меңгерушісі тағайындалған кезде "Аллергология – иммунология" мамандығы бойынша сертификаты және біліктілік санатының болуы ескеріледі.
9. Бөлімшеде "Аллергология - иммунология" мамандығы бойынша сертификаты/біліктілік санаты бар дәрігер жұмыс істейді.
10. Бөлімше мынадай аурулармен ауыратын балаларға шұғыл және жоспарлы медициналық көмек көрсетеді:
1) бронх демікпесі жеке түрде және атопиялық дерматитпен, аллергиялық ринитпен, аллергиялық конъюнктивитпен қосарланған;
2) экзогенді аллергиялық альвеолитпен;
3) аллергиялық бронхоөкпелік аспергиллезбен;
4) атопиялық дерматитпен;
5) Квинке ісігімен;
6) есекжеммен;
7) аллергиялық жанаспалы дерматитпен;
8) аллергиялық ринитпен (ауыр ағымда);
9) поллинозбен;
10) тағамдық аллергиямен;
11) дәрілік аллергиямен;
12) жәндіктердің шағуына аллергиялық реакциямен;
13) анафилактикалық шокпен;
14) сарысу ауруымен;

2. Аллергологическая помощь включает в себя своевременное раннее выявление, диспансерное наблюдение и лечение детей с аллергопатологией.
3. Аллергологическая помощь детям оказывается многопрофильными организациями здравоохранения в форме первичной медико-санитарной, консультативно-диагностической и стационарной медицинской помощи.
4. Работу организаций, оказывающих аллергологическую помощь, координирует главный внештатный детский аллерголог (республики, области, города).
2. Основные задачи организаций, оказывающих
аллергологическую помощь детям
5. Основными задачами организаций, оказывающих аллергологическую помощь детям, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на обследование и лечение детей с аллергическими заболеваниями;
2) специфическая аллергологическая диагностика с целью выявления причинно-значимых аллергенов;
3) организация и проведение специфической иммунотерапии (аллерговакцинации);
4) освоение и внедрение новых методов диагностики, лечения и профилактики аллергических заболеваний.
3. Организация деятельности организаций, оказывающих
аллергологическую помощь детям
6. Аллергологическое отделение стационара для детей в возрасте от 0 до 18 лет (далее – отделение) организуется в составе многопрофильной лечебно-профилактической организации. В своей работе руководствуется настоящим Положением.
7. Направление больных на плановое стационарное лечение в отделение осуществляется детскими аллергологами поликлиники, педиатрами и другими специалистами.
8. Отделение возглавляет заведующий, на должность которого назначается врач-педиатр, имеющий специализацию по «Аллергология-иммунология». При назначении на должность заведующего отделением учитывается наличие сертификата и квалификационной категории по специальности «Аллергология-иммунология».
9. В отделении работают врачи, имеющие сертификат/квалификационную категорию по специальности «Аллергология-иммунология».
10. Отделение оказывает экстренную и плановую медицинскую помощь детям, страдающим:
1) бронхиальной астмой самостоятельно или в сочетании с атопическим дерматитом, аллергическим ринитом, аллергическим конъюнктивитом;
2) экзогенным аллергическим альвеолитом;
3) аллергическим бронхолегочным аспергиллезом;
4) атопическим дерматитом;
5) отеком Квинке;
6) крапивницей;
7) аллергическим контактным дерматитом;
8) аллергическими ринитами (тяжелое течение);
9) поллинозами;
10) пищевой аллергией;
11) лекарственной аллергией;
12) аллергическими реакциями на укусы насекомых;
13) анафилактическим шоком;
14) сывороточной болезнью;

15) жедел уытты-аллергиялық жағдайлармен.
11. Бөлімшеде мынадай емдеу және диагностика әдістерді жүргізу қамтамасыз етіледі:
1) жалпы клиникалық;
2) иммунологиялық;
3) функционалдық, рентгенологиялық, эндоскопиялық;
4) арнайы аллергологиялық диагностика (аллергосынама, провокациялық аллергиялық тесттер);
5) арнайы иммунотерапия (аллерговакцинациялау);
6) қалпына келтіру емі.
12. Бөлімшенің дәрігер - аллергологтар лауазымы 10-12 төсекке 1 лауазым есебінде тағайындалады.
13. Балалар аллергологиялық кабинеті (бұдан әрі - кабинет) амбулаториялық-емханалық дәрежеде аллергологиялық аурулармен ауыратын 0-18 жасқа дейінгі балаларға мамандандырылған емдеу-диагностикалық көмек көрсету үшін тағайындалған.
14. Кабинет балалар емханасының мамандандырылған көмек беру бөлімшесінің құрамында ұйымдастырылады және мамандандырылған көмек көрсетеді.
15. Кабинеттегі аллерголог - дәрігер қызметі 20 мың балалар саны есебінде тағайындалады. Өз жұмысында осы Ережені басшылыққа алады.
16. Кабинетті меңгеруші басқарады. Меңгеруші қызметіне біліктілік талаптарына сәйкес даярлық бағдарламасымен көзделген "Аллергология - иммунология" мамандығы бойынша сертификаты бар жоғарғы медициналық білімі "педиатрия" мамандығы бойынша түрлі диагностикалық және иммунопрофилактикалық (аллергологиялық, аутоиммундық, иммуннотапшылық) емдеу әдістерін меңгерген иммунология және иммунопатология саласында теориялық және тәжірибелік білімі бар маман тағайындалады.
17. Кабинетте "Аллергология - иммунология" мамандығы бойынша қосымша кәсіптік білімі бар педиатр - дәрігер жұмыс істейді.
18. Емдеу–профилактикалық ұйымының Бөлімшелердің және кабинеттердің қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулары әзірленеді және емдеу-профилактикалық ұйымның басшысы бекітеді.
19. Кабинет мынадай аурулармен ауыратын балаларға жоспарлы көмек көрсетеді:
1) бронх демікпесінің жеке түрімен және аллергиялық ринитпен, аллергиялық конъюнктивитпен қосарланған атопиялық дерматитпен;
2) атопиялық дерматитпен;
3) есекжеммен;
4) аллергиялық жанаспалы дерматитпен;
5) аллергиялық ринитпен (ауыр ағымда);
6) поллинозбен;
7) тағамдық аллергиямен;
8) дәрілік аллергиямен;
9) жәндіктердің шағуына аллергиялық реакциямен;
10) сарысу ауруымен.
20. Бронх демікпесімен ауыратын сырқаттар мен бронх демікпесінің өршу қаупі бар адамдарды уақтылы бақылау және емдеу мақсатында кабинетте "Демікпе - мектеп" ұйымдастырылады. "Демікпе – мектептің" жұмысының негізгі мақсаты: демікпе ауруымен ауыратын сырқаттарды және олардың туыстарын өздік бақылау әдістеріне үйрету.

15) острыми токсико-аллергическими состояниями.
11. В отделении обеспечивается проведение следующих методов диагностики и лечения:
1) общеклинических;
2) иммунологические;
3) функциональные, рентгенологические, эндоскопические;
4) специфическая аллергологическая диагностика (аллергопробы, провокационные аллергические тесты);
5) специфическая иммунотерапия (аллерговакцинация);
6) восстановительное лечение.
12. Должности врачей-аллергологов отделения устанавливаются из расчета 1 должность на 10-12 коек.
13. Детский аллергологический кабинет (далее – кабинет) предназначен для оказания специализированной лечебно-диагностической помощи детям в возрасте от 0 до 18 лет с аллергическими заболеваниями на амбулаторно-поликлиническом уровне.
14. Кабинет организуется в составе отделения специализированной помощи детской поликлиники, оказывает специализированную врачебную помощь детям.
15. Кабинет врача-аллерголога устанавливается из расчета на 20 тысяч детского населения. В своей работе руководствуется настоящим Положением.
16. Кабинет возглавляет заведующий. На должность заведующего кабинетом назначается специалист с высшим медицинским образованием по специальности «педиатрия», владеющий различными методами диагностики и терапии иммунопатологических состояний (аллергических, аутоиммунных, иммунодефицитных), теоретическими и практическими знаниями в области иммунологии и иммунопатологии, предусмотренными программами подготовки в соответствии с требованиями квалификационной характеристики и получивший сертификат по специальности «Аллергология-иммунология».
17. В кабинете работают врачи-педиатры, имеющие специализацию по «Аллергология-иммунология».
18. Должностные инструкции работников отделения и кабинетов разрабатываются и утверждаются руководителями лечебно-профилактической организации.
19. Кабинет оказывает плановую помощь детям, страдающим:
1) бронхиальной астмой самостоятельно или в сочетании с атопическим дерматитом, аллергическим ринитом, аллергическим конъюнктивитом;
2) атопическим дерматитом;
3) крапивницей;
4) аллергическим контактным дерматитом;
5) аллергическими ринитами;
6) поллинозами;
7) пищевой аллергией;
8) лекарственной аллергией;
9) аллергическими реакциями на укусы насекомых;
10) сывороточной болезнью.
20. С целью своевременного контроля и коррекции лечения, больных с бронхиальной астмой и лиц с риском развития бронхиальной астмы при кабинете организуется «Астма – школа». Основной целью работы астма-школы является обучение больных бронхиальной астмой и их родственников методам самоконтроля.

21. Кабинеттің міндеттері:
1) 18-жасарға дейін балаларға және жасөспірімдерге аллергологиялық ауруларды ерте анықтау және білікті көмек көрсету;
2) себепті-елеулі аллергендерді анықтау мақсатында арнайы аллергодиагностика;
3) арнайы иммунотерапияны (аллерговакцинациялау) ұйымдастыру және жүргізу;
4) базистік және глюкокортикойдты терапияны түзету;
5) аллергологиялық аурулары бар сырқаттарға рецидивке қарсы емді ұйымдастыру және жүргізу;
6) емхана мамандарының жолдамасымен консультация жүргізу және сырқаттарды аурухананың аллергология бөлімшесіне жатқызу;
7) аллергологиялық аурулармен ауыратын балаларды диспансерлік бақылау;
8) аллергиялық аурулармен ауыратын балалардың сырқатының алдын алудың, диагностикасының, емінің, реабилитациясының жаңа әдістерін кабинет қызметінің тәжірибесіне енгізу;
9) ингаляциялық терапияны қолдану ережелеріне үйрету;
10) балаларды санаторийлік-курорттық емделуге жолдағанда санаторийлік-курорттық картаны толтыру;
11) 18 жасқа дейінгі балаларға мүгедектік тағайындағанда медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүргізу үшін жолдауға қатысу;
12) емхана аумағындағы балалардың аллергиялық ауруларының таралуын талдау және осы негізде аллергопотологиямен /аллергиялық ауруларға және иммунотапшылыққа/ ауыратын сырқаттарға медициналық көмек көрсету сапасын жақсарту шараларын жоспарлау;
13) емханада жұмыс істейтін дәрігерлерге иммунопатология аурулармен ауыратын сырқаттарды ерте анықтау, диагностика және емі туралы тақырыптық конференция, семинарлар өткізу;
14) ата-аналар мен балалар–жасөспірімдер арасында аллергиялық аурулардың алдын алу, ерте анықтау жұмыстарын жүргізу.
22. Кабинетте осы Ережеге қосымшаға сәйкес мамандандырылған жабдықтардың ең аз тізбесі болуы тиіс.
23. 0 жастан 18 жасқа дейін күндізгі балаларға арналған аллергологиялық стационар (бұдан әрі - стационар) қосымша диагностикалық қызметтері бар балалар консультациялық-диагностикалық орталықтарда және консультациялық емханалардың құрамында ұйымдастырылады. Өз жұмысында осы ережені басшылыққа алады.
24. Стационарды меңгеруші басқарады. Меңгеруші қызметіне "Аллергология – иммунология" мамандығы бар педиатр дәрігер тағайындалады. Меңгеруші қызметіне тағайындалғанда "Аллергология – иммунология" мамандығы бойынша біліктілік санаты және сертификатының болуы ескеріледі.
25. Стационар ауруханаға дейінгі кезеңде амбулаториялық жағдайда диагностика жүргізіледі. Ауруханалық жағдайда тәулік бойы бақылауды қажет етпейтін аллергиялық аурулармен ауыратын балаларға өз уақытында білікті көмек көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
балаларға аллергологиялық көмек
көрсететін ұйымдар туралы ережеге
қосымша
Балалар аллергологиялық кабинетіне арналған
жабдықтардың ең аз тізбесі
N
Атауы
Саны
1.
Тыныс алу параметрлерін өлшеуге арналған аспаптар:
пневмотахометр
компьютерлік спирограф
пикфлоуметрлер
3
1

21. В соответствии с задачами кабинет обеспечивает:
1) раннее выявление аллергических заболеваний у детей до 18 лет и оказание им квалификационной лечебной помощи;
2) специфическая аллергологическая диагностика с целью выявления причинно-значимых аллергенов;
3) организация и проведение специфической иммунотерапии (аллерговакцинации);
4) коррекция глюкокортикоидной и базисной терапии;
5) организация и проведение противорецидивного лечения больных аллергическими заболеваниями;
6) проведение консультаций по направлениям специалистов поликлиники и госпитализация больных в аллергологическое отделение стационара;
7) диспансерное наблюдение детей с аллергическими заболеваниями;
8) внедрение в практику работы кабинета новых методов профилактики, диагностики, лечения, реабилитации детей с аллергическими заболеваниями;
9) обучение правилам пользования ингаляционной терапией;
10) оформление санаторно-курортной карты при направлении ребенка на санаторно-курортное лечение;
11) участие в оформлении направления на ребенка до 18 лет для проведения медико-социальной экспертизы при назначении инвалидности;
12) анализ распространенности аллергических заболеваний у детей в районе деятельности поликлиники и разработка на этой основе плана мероприятий по улучшению качества медицинского обслуживания больных с аллергопатологией;
13) проведение тематических конференций, семинаров для врачей, работающих в поликлинике, по вопросам профилактики, раннего выявления, диагностики и лечения, больных с иммунопатологией (аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами);
14) проведение работы среди родителей и детей-подростков по профилактике и раннему выявлению аллергических заболеваний.
22. Кабинет имеет минимальный перечень специализированного оборудования, согласно приложению к настоящему Положению.
23. Дневной аллергологический стационар для детей в возрасте от 0 до 18 лет (далее - стационар) организуется в составе детских консультативно-диагностических центров и консультативных поликлиник, имеющих комплекс вспомогательных диагностических служб. В своей работе руководствуется настоящим Положением.
24. Стационар возглавляет заведующий, на должность которого назначается врач-педиатр, имеющий специализацию по «Аллергология-иммунология». При назначении на должность заведующего учитывается наличие сертификата и квалификационной категории по специальности «Аллергология-иммунология».
25. Стационар осуществляет проведение диагностики в амбулаторных условиях на догоспитальном этапе, своевременное оказание специализированной помощи детям с аллергическими заболеваниями, не нуждающимся в круглосуточном пребывании в условиях стационара.
Приложение
к Положению об организациях,
оказывающих аллергологическую
помощь детям в Республике Казахстан
Минимальный перечень оборудования
для детского аллергологического кабинета
Наименование
Количество
1.
Приборы для измерения параметров дыхания:
пневмотахометр
компьютерный спирограф
пикфлоуметры
3
1