"Жинау жұмыстарын ұйымдастыру, санитарлық жабдықтау, тазалықты қамтамасыз ету және Шахтинск қаласының аумағында және маңындағы кенттерде абаттандыру Қағидаларын", "Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде жасыл желектерін қорғау мен күтіп ұстау Ережесін", "Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде үй иттерін, мысықтарды ұстау Ережелерін" бекіту туралы
Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының 2008 жылғы 15 қазандағы N 426/7 шешімі. Қарағанды облысы Шахтинск қаласы Әділет басқармасында 2008 жылғы 27 қарашада N 8-8-57 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының 2012 жылғы 6 сәуірдегі N 812/3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының 2012.04.06 N 812/3 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңына сәйкес, Шахтинск қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. 1) "Жинау жұмыстарын ұйымдастыру, санитарлық жабдықтау, тазалықты қамтамасыз ету және Шахтинск қаласының аумағында және маңындағы кенттерде абаттандыру Қағидалары";
2) "Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде жасыл желектерін күтіп ұстау және бұзу, есепке алу мен қорғау Ережесі";
3) "Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде үй иттерін, мысықтарды ұстау Ережесі" бекітілсін.
2. Шахтинск қалалық мәслихатының 2005 жылғы 19 қазандағы N 141/18 "Шахтинск қаласын және маңындағы кенттерді абаттандыру қағидасын бекіту туралы" (Шахтинск қаласының әділет басқармасында 2005 жылғы 28 қарашада 8–8–12 тіркелген, "Шахтинский вестник" газетінде 2005 жылғы 23 желтоқсанда N 51 (798) санында жарияланған) шешімі жойылсын.
3. Осы шешім ресми жарияланғаннан кейін он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Сессия төрағасы                            Е. Буслаев
Қалалық мәслихаттың хатшысы                А. Сатова
Шахтинск қалалық мәслихатының
2008 жылғы 15 қазандағы
N 426/7 шешімімен
бекітілген
Жинау жұмыстарын ұйымдастыру, санитарлық жабдықтау, тазалықты қамтамасыз ету және Шахтинск қаласының аумағында және маңындағы кенттерде абаттандыру Қағидалары
1. Жалпы қағидалар
1. Осы жинау жұмыстарын ұйымдастыру, санитарлық жабдықтау, тазалықты қамтамасыз ету және Шахтинск қаласының аумағында және маңындағы кенттерде абаттандыру Қағидалары 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй қатынастары туралы", 1997 жылғы 11 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы", 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", Заңдарына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Қағидалар абаттандыру, санитарлық тазарту, аумақта тазалықты сақтау, Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде инфрақұрылым объектілерін күтіп ұстау мен қорғау саласында жеке және заңды тұлғалардың қарым-қатынасын реттейді және жауапкершілігін анықтайды және меншік нысанына, жалгерлердің, құрылыс жүргізушілердің, ғимараттардың, құрылыстардың және құрылғылардың иелеріне немесе азаматтығына қарамастан барлық шаруашылық жүргізу құқығындағы субъектілерге орындауға міндетті болып табылады.
Жинау жұмыстарын ұйымдастыру, санитарлық жабдықтау, тазалықты қамтамасыз ету және Шахтинск қаласында және маңындағы кенттер аумағында абаттандыру бойынша жұмыстарды реттеу және ұйымдастыру жұмыстарын қала әкімдігінің, басқарудың уәкілетті органдары, мекемелердің басшылары, қаланың көркейту мен санитарлық тазалық кәсіпорындарының лауазымды тұлғалары жүргізеді.

Об утверждении "Правил организации уборки, санитарного содержания, обеспечения чистоты и благоустройство на территории города Шахтинска и прилегающих поселков", "Правил защиты и содержания зеленых насаждений в городе Шахтинске и прилегающих поселках", "Правил содержания домашних собак, кошек в городе Шахтинске и прилегающих поселках"
Решение Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 15 октября 2008 года N 426/7. Зарегистрировано Управлением юстиции города Шахтинск Карагандинской области 27 ноября 2008 года N 8-8-57. Утратило силу - решением Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 6 апреля 2012 года N 812/3
Сноска. Утратило силу - решением Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 06.04.2012 N 812/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Шахтинска РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) "Правила организации уборки, санитарного содержания, обеспечения чистоты и благоустройство на территории города Шахтинска и прилегающих поселков";
2) "Правила защиты и содержания зеленых насаждений в городе Шахтинске и прилегающих поселках";
3) "Правила содержания домашних собак, кошек в городе Шахтинске и прилегающих поселках".
2. Решение Шахтинского городского маслихата N 141/18 от 19 октября 2005 года "Об утверждении правил благоустройства города Шахтинска и прилегающих поселков" (зарегистрированное в Управлении юстиции города Шахтинска 8-8-12 от 28 ноября 2005 года, опубликованное в газете "Шахтинский вестник" N 51 (798) от 23 декабря 2005 года) отменить.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении 10 дней после официального опубликования.
Председатель сессии                        Е. Буслаев
Секретарь городского Маслихата             А. Сатова
Утверждены
решением Шахтинского
городского маслихата
от 15 октября 2008 года N 426/7
ПРАВИЛА
организации уборки, санитарного содержания, обеспечения чистоты
и благоустройство на территории города Шахтинска и прилегающих
поселков
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации уборки, санитарного содержания, обеспечения чистоты и благоустройство на территории города Шахтинска разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях в Республике Казахстан", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и другими нормативно-правовыми актами Республики Казахстан.
Правила регулируют отношения и устанавливают ответственность физических и юридических лиц в сфере благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты территории, содержания и защиты объектов инфраструктуры в городе Шахтинске и обязательны для всех хозяйствующих субъектов, независимо от форм собственности, принадлежности или гражданства, арендаторов, застройщиков, владельцев зданий, строений и сооружений.
Координацию и организацию деятельности по благоустройству, санитарному содержанию, организации уборки и обеспечению чистоты на территории города Шахтинска осуществляют должностные лица акимата города, уполномоченные органы управления, руководители учреждений, предприятий благоустройства и санитарного содержания города.

2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар мен түсініктер
2. Қаланы сыртқы абаттандыру - қала аумағындағы адамдардың өмір тіршілігіне қолайлы, салауатты және ыңғайлы жағдай жасауға бағытталған элементтер мен жұмыстар кешені
3. Қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемдік қоқыстарды шығару шарты - тапсырысшы мен қоқыс шығаратын мердігерлік ұйыммен, қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемдік қоқыстарды шығару жөнінде заңдық күші бар жазбаша келісім.
4. Бекітілген аумақ - осы Қағидалармен, Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің тазарту және күтіп ұстау жұмыстарын жүргізу үшін, бекітіліп берілген учаске (қосымшаға сәйкес).
Қала шегінде бекітілген объектілер болып табылатындар:
қала көшелері жағындағы, өтпе жолдың шетімен шектелген, қала көшелері жағындағы - жетілдірілген төсемдері бар көшелер үшін немесе өтпе жолдың ортасына дейінгі аумақ - жетілдірілмеген төсемдері бар көшелер үшін;
ораміші аумақтарының учаскелері;
аула ішілік аумақтар - шағын сәулет нысандарын, балалар, кір жаю, контейнер алаңшаларын, автокөлік аялдатуларын, сәндік құрылғылар орнату, үйге кіретін жолдар, аулаға енетін жолдар үшін пайдаланылатын (бір аулада бірнеше жер пайдаланушылар болған жағдайда бекітілген аумақтың шекарасы пайдаланылатын аумақ шекарасы бойынша үйлесімді түрде немесе тараптардың келісімімен анықталады) жерлер;
уәкілетті органдардың рұқсатымен, жинақтау үшін және басқа да мақсаттарға, уақытша пайдаланылатын аумақ;
іргелес жатқан аумақ;
жер үсті жылу желілерінің қорғалатын аумақтары.
Бекітілген аумақтың субъектілері болып жеке тұлға сияқты, заңды тұлға да бола алады:
пәтер иелерінің кооперативтері (одан әрі - ПИК);
ғимараттар мен орын-жайлардың иелері;
жер уақытша немесе тұрақты пайдалануға берілген тұлғалар.
Аумақты бекітіп беру қала сәулетшілерінің ұсынымымен және Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің қала әкімдерінің заңды және жеке тұлғалардың келісімімен жүргізіледі. Келісілген сәттен бастап бекітілген аумақтың санитарлық тазалығы жөніндегі міндеттер субъектіге жүктеледі.
5. Ғимарат – көтергіш және қоршау құрылғыларынан тұратын, міндетті түрде жер үсті тұйық көлемін жасайтын, функционалдық қызметіне қарай, адамдардың тұруы немесе болуына, өндірістік істерді орындау үшін, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға арналып салынған жасанды құрылыс. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін.
6. Жерді пайдаланушы - мақсаты мен меншік түріне қарамастан, (кәсіпорындар, ұйымдар, коммерциялық құрылымдар, кәсіпкерлер, жеке меншік секторындағы үй иелері, пәтер иелері кооперативтері) қала шекарасында жер учаскелерін пайдаланушы заңды немесе жеке тұлға.

2. Основные понятия и определения,
используемые в настоящих Правилах
2. Внешнее благоустройство города - комплекс элементов и работ, направленных на создание благоприятной, здоровой и удобной жизнедеятельности человека на территории города.
3. Договор на вывоз твердых бытовых отходов, крупногабаритного мусора - письменное соглашение, имеющее юридическую силу, заключенное между заказчиком и подрядным мусоровывозящим предприятием на вывоз твердых бытовых отходов, крупногабаритного мусора.
4. Закрепленная территория - участок земли, закрепленный для уборки и содержания в границах определенных настоящими Правилами и актом закрепления территории по санитарной очистке объекта (согласно приложения).
Объектами закрепления в городской черте являются:
территория со стороны городских улиц от границ отведенных участков, ограниченная краем проезжей части, - для улиц с усовершенствованным покрытием или до середины проезжей части для улиц с неусовершенствованным покрытием;
участки внутриквартальных территорий;
внутридворовые территории - земли, используемые для установки малых архитектурных форм, детских, бельевых, контейнерных площадок, парковок автотранспорта, декоративных сооружений, проездов к дому, заездов во двор (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей границы закрепленных территорий определяются пропорционально границам используемых территорий, либо по согласованию сторон);
территория, временно используемая для хранения, складирования и других целей по разрешению уполномоченных органов;
прилегающая территория;
территория охранных зон надземных тепловых сетей.
Субъектами закрепления территорий могут быть как физические, так и юридические лица:
кооперативы собственников квартир (далее - КСК);
собственники зданий и сооружений;
лица, земли которым переданы во временное или постоянное землепользование.
Обязанности по санитарному содержанию закрепленных территорий возникают у субъектов закрепления с момента выдачи акта.
5. Здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения, используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.
6. Землепользователь - юридическое или физическое лицо, использующее земельные участки в городской черте, независимо от цели и форм собственности (предприятия, организации, коммерческие структуры, предприниматели, владельцы домов частного сектора, кооперативы собственников квартир).

7. Көшелердің санаттары - жолдардың, көшелердің және кіру жолдарының көлік қозғалысының үдемелілігі мен олардың пайдаланылуы мен күтіп ұсталуына қойылатын ерекшеліктеріне байланысты жіктеледі.
8. Контейнер - стандартты қатты тұрмыстық қалдықты жинауға арналған сыйымдылық.
9. Ірі көлемді қалдық (бұдан әрі - ІКҚ) - өзінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан, тұтыну және шаруашылық қызметінің қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз).
10. Шағын сәулеттік нысандар – көлемі жағынан кішкене әсемдік, сондай-ақ іске жарамды сипаттағы объектілер:
сәндік құрылғылар - мүсіндер, бұрқақтар мен әсемдік су тоғандар, стелалар, оймабедерлер, гүл құмыралары, ту салғыштар;
іске асыру сипатындағы құрылғылар - демалу орындары, павильондар, дүңгіршектер, сауда арбалары, телефон және сауда автоматтары, аттракциондар, орындықтар, қоршаулар, қоқыс қораптары, көшелер, үйлер мен жарнама тақтайшалары, пошта жәшіктері.
11. Жалпы пайдалану орындары - демалыс аймақтары (саябақтар, жағажайлар, тынымбақтар), алаңдар, көлік аялдамалары.
12. Жөн-жосықсыз төгілетін қоқыстар үйінділері - заңды және жеке тұлғалардың жұмысы кезінде пайда болған қатты тұрмыстық қалдық, ірі көлемді қалдық, өндіріс және құрылыс қалдықтары, басқа қоқыстар, қар, мұздарды өз еркімен (жөн-жосықсыз төгілетін) шығару (орналастыру) немесе үю.
13. Бөлінген аумақ - жер пайдаланушының (кәсіпорынға, мекемеге, жеке тұлғаға) иелігіне тапсырылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамалармен қарастырылған, уәкілетті органдардың құқықтық шешімдеріне сәйкес пайдалану үшін, өзіне жататын объектілерді орналастыруға берілген жер учаскесі.
14. Өндірістік және тұтыну қалдықтары (одан әрі - қалдықтар) - өндіру және тұтыну кезінде пайда болған шикізат, материалдар, жартылай өңделген өнімдердің, басқа да бұйымдар мен тағамдардың қалдықтары, сондай-ақ өздерінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан тауарлар (өнімдер).
15. Аумақты тазарту - аумақты жинау, тұрмыстық қалдықтарды, қоқыстарды, қарды, мұздақтарды жинау, шығару және кәдеге жарату (зарарсыздандыру).
16. Іргелес жатқан аумақ - тікелей ғимараттар, орын-жайлар, қоршаулар, құрылыс алаңшаларының, сауда, жарнама объектілеріне және заңды немесе жеке тұлғалардың балансындағы меншігінде, иелігінде, жалға алып пайдаланылуындағы, пайдалануындағы басқа объектілер шекараларына (периметрі бойынша 5 метр шекарадағы) жанасып жатқан аумақ.
17. Өту жолдары, өтетін жер - тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және басқа да аудандар, шағын аудандар, орамдар ішіндегі қалалық құрылыс объектілеріне көлік құралдарының кіруін қамтамасыз етуші жол элементі.

7. Категория улиц - классификация городских магистралей, улиц и проездов, в зависимости от интенсивности движения транспорта и особенностей, предъявляемых к их эксплуатации и содержанию.
8. Контейнер - стандартная емкость для сбора твердых бытовых отходов.
9. Крупногабаритный мусор (далее - КГМ) - отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель), утратившие свои потребительские свойства.
10. Малые архитектурные формы - сравнительно небольшие по объему объекты, как декоративного характера, так и практического использования:
декоративные сооружения - скульптуры, фонтаны и декоративные водоемы, стелы, барельефы, вазы для цветов, флагштоки;
сооружения практического использования - беседки, павильоны, киоски, торговые тележки, телефонные и торговые автоматы, аттракционы, скамьи, ограды, урны, таблички улиц, домов, рекламы, почтовые ящики.
11. Места общего пользования - зоны отдыха (парки, пляжи, скверы), площади, остановочные площадки транспорта.
12. Несанкционированная свалка - самовольный (несанкционированный) сброс (размещение) или складирование твердых бытовых отходов, КГМ, отходов производства и строительства, другого мусора, снега, льда, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц.
13. Отведенная территория - участок земли, переданный землепользователю (предприятию, учреждению, частному лицу) во владение или для использования в соответствии с решениями уполномоченных органов на правах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для размещения принадлежащих ему объектов.
14. Отходы производства и потребления (далее - отходы) - остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, иных изделий или продуктов, которые образовались в процессе производства или потребления, а также товары (продукция), утратившие свои потребительские свойства.
15. Очистка территории - уборка территории, сбор, вывоз и утилизация (обезвреживание) бытовых отходов, мусора, снега, наледи.
16. Прилегающая территория - территория (в границах 5 метров по периметру), непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде.
17. Проезжая часть, проезд - элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов.

18. Қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қоқыстарды жинау және шығару – қатты тұрмыстық қалдықтарды контейнерлерден арнайы автокөліктерге арту, контейнер алаңшаларын және оларға кіретін жолдарды шашылған қоқыстардан тазарту және оларды қоқыс жинау орнынан кәдеге жарату орнына тасымалдау.
19. Жолдарды күтіп ұстау – нәтижесінде талапқа сай келетін, жол мен жол құрылғыларының көліктік-тұтыну жағдайы сақталатын, жұмыстар жиынтығы.
20. Орын-жай - өндірістік үрдістерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға немесе адамдар мен жүктердің уақытша тұруына (ауысуына), сондай-ақ құралдарды (құбырлар, сымдар) немесе коммуникацияларды орналастыруға арналған, көлемді, жазықты немесе тізбекті салынған жасанды құрылыс (жер үсті, су үсті немесе жер асты, су асты). Құрылғы сондай-ақ көркем-эстетикалық, сәндік-қолданбалы немесе мемориалдық болуы мүмкін.
21. Қатты тұрмыстық қалдықтар (одан әрі - ҚТҚ) – шаруашылық – тұрмыстық, оның ішінде тамақ қалдықтарын сыпыру, дала қоқыстары, қоғамдық тамақтану, сауда кәсіпорыны, қоғамдық мекемелермен және ұрғын үйлерден.
22. Жаяужолдар - жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолға жалғасып жатқан немесе одан гүлкестемен бөлініп жатқан жолдың бөлшегі.
23. Уәкілетті орган – Шахтинск қаласының әкімдігімен анықталатын жинау жұмыстарын ұйымдастыру, санитарлық жабдықтау, тазалықты қамтамасыз ету және абаттандыру өкілетті орган.
3. Қала аумағын тазарту тәртібі
24. Жер учаскелерін пайдаланушылар арасындағы аумақтардың тазарту жұмыстарының шекарасын анықтау, заңды және жеке тұлғаларға бекітіліп берілген аумақтарға сәйкес, осы Қағида негізінде орындалады:
көше-жол желілері, алаңдарға қоғамдық орындар (жалпы пайдаланылатын демалыс аймақтары, саябақтар, тынымбақтар) бойынша - коммуналдық шаруашылығының уәкілетті органымен мемлекеттік тапсырыс көлемінде;
ораміші аумақтары мен басқа да аумақтарды тазартудың шекарасы қала сәулетшісімен анықталады және қала әкім актісімен бекітіледі.
25. Тазарту жұмыстары осы Қағидалардың талаптарына, заңнамалармен бекітілген нұсқаулар мен технологиялық ұсынымдарға сәйкес жүргізіледі.
26. Жалпы пайдаланылатын орындарды тазарту мен күту жұмыстары мынадай жұмыс түрлерін енгізеді:
1) ұсақ және тұрмыстық қоқыстар мен қалдықтарды жинау мен шығару;
2) ірі көлемді қоқыстар мен қалдықтарды жинау және шығару;
3) сыпыру;
4) қамыстар мен басқа жабайы өскен өсімдіктерді шабу және шығару;

18. Сбор и вывоз твердых бытовых отходов, КГМ - комплекс мероприятий, связанных с выгрузкой твердых бытовых отходов из контейнеров в спецавтотранспорт, очисткой контейнеров, зачисткой контейнерных площадок и подъездов к ним от просыпавшегося мусора, и транспортировка их с мест сбора мусора к объекту утилизации.
19. Содержание дорог - комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплуатационное состояние дорог, дорожных сооружений, отвечающих требованиям правил пользования автомобильными дорогами.
20. Сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
21. Твердые бытовые отходы (далее - ТБО) – хозяйственно-бытовые, в том числе пищевые отходы из жилых и общественных зданий, предприятий торговли, общественного питания, уличного мусора, смета.
22. Тротуар - элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном.
23. Уполномоченный орган – орган организации уборки, санитарного содержания, обеспечения чистоты и благоустройства, полномочия которого определяются акиматом города Шахтинска.
3. Порядок уборки городских территорий
24. Определение границ уборки территорий между пользователями земельных участков осуществляется в соответствии с закрепленными за юридическими и физическими лицами территориями на основе настоящих Правил:
по улично-дорожной сети, площадям, общественным местам (зоны отдыха общего пользования, парки, скверы) - уполномоченным органом в объеме государственного заказа;
по внутриквартальным территориям и прочим территориям границы уборки определяются архитектором города и закрепляются актами акима города.
25. Уборочные работы производятся в соответствии с требованиями настоящих Правил, инструкциями и технологическими рекомендациями, утвержденными законодательством.
26. Уборка и содержание мест общего пользования включают в себя следующие виды работ:
1) уборка и вывоз мелкого и бытового мусора и отходов;
2) уборка и вывоз крупногабаритного мусора и отходов;
3) подметание;
4) покос и вывоз камыша и иной дикорастущей растительности;

5) қоршаулар мен шағын сәулет нысандарын жөндеу және сырлау.
4. Көшенің өту жолдарын тазарту
27. Жолдардың өту жерлерін барлық ені бойынша тазарту; алаңдардың, көшелердің және қалалық көше желілерін, сондай-ақ жағалаулар, көпірлер, жол желілерін күту мен тазалау жұмыстарын осы жұмыстарды жүргізуге мемлекеттік тапсырыс жасау шарты негізінде, мердігер-кәсіпорындар жүргізеді.
28. Соңғы автобус пен троллейбус бағыттарының тұратын-айналу жолдарын тазартумен, (кесте бойынша) іргелес жатқан жолдарды тазалаумен айналысатын кәсіпорындар жүргізеді.
29. Магистральдардың, көшелердің және кіру жолдарының жол төсемдерін, осьтік және резервтік жолақтарын, жиектемелерін сыпыру жұмыстары, алдын ала суланғаннан кейін, уәкілетті органмен бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
30. Жолдың жүру жағы қандай да болмасын ластан толығымен тазартылуы тиіс. Қозғалыс сызығымен белгіленген, осьтік және резервтік жолақтары тұрақты түрде құм мен әртүрлі ұсақ қоқыстардан тазартылуы қажет.
31. Жолдардың жиектері ірі көлемді және басқа қоқыстардан тазартылуы қажет. Жұмыстарды жүргізу кезінде қоқысты көшенің және өту жолдарының жағына шығаруға рұқсат етілмейді.
5. Жаяужолдарды тазарту жұмыстары
32. Көше мен өту жолдары бойымен орналасқан немесе жол жағынан гүлкестемен бөлінген және тұрғын жай ғимараттарының кіре берісінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсіпорындардан, сауда және қызмет көрсету объектілерінде орналасқан жаяужолдарды, жағалаулық кәсіпорындарға іргелес жатқан қоршауына тікелей шығу жолы жоқ жаяужолдарды тазарту жұмыстары жол жағын тазарту мен күту жұмыстарын жүргізетін кәсіпорындармен жүргізіледі.
33. Көпірлердегі, жол желілеріндегі жаяужолдарды, сондай-ақ инженерлік құрылғыларға және баспалдаққа шығатын жерлерге жалғасқан техникалық жаяужолдарды тазарту, осы құрылғылардың қожасы болып табылатын ұйымдармен жүргізіледі.
34. Көшенің жол жағынан гүлкестемен бөлінген жаяужолдар және тұрғын жай ғимараттарының кіре берісінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсіпорындардан, сауда және қызмет көрсету объектілерінен шығатын жерлердің жол жағын тазарту мен күту жұмыстарын жүргізу Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің қала әкім актісімен бекітіліп берілген аумақтарға сәйкес орындалады.
35. Көшелер мен өту жолдарының бойына орналасқан басқа жаяужолдар бойынша тазарту жұмыстары жүретін жолдарды күтуге жауапты кәсіпорындармен жүргізіледі.
36. Жаяужолдар толығымен топырақ-құмнан, әртүрлі қоқыстан тазартылуы қажет.
6. Аялдама және отырғызу алаңдарын тазарту
37. Қалалық жолаушылар көлігінің аялдама алаңдарын тазалау жұмыстарын жолдарға тазарту жұмыстарын жүргізуші ұйымдар атқарады. Отырғызу алаңшаларын тазарту жөніндегі жұмыстардың шекарасы сызба карталарда көрсетіледі. Отырғызу алаңдары толығымен топырақ-құмнан, әртүрлі қоқыстан тазартылуы қажет.

5) ремонт и окраска ограждений и малых архитектурных форм.
4. Уборка проезжей части улиц
27. Уборку и содержание проезжей части улиц по всей ее ширине, площадей, дорог и проездов городской дорожной сети, парковочных карманов, а также набережных, мостов, путепроводов производят предприятия-подрядчики на основании договора государственного заказа на производство данных работ.
28. Уборку отстойно-разворотных площадок на конечных автобусных маршрутах производят предприятия, осуществляющие уборку проезжей части прилегающих улиц (по графику).
29. Подметание дорожных покрытий, осевых и резервных полос, прибордюрной части магистралей, улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий согласно графику, утвержденному уполномоченным органом.
30. Проезжая часть дорог должна быть полностью очищена от всякого вида загрязнений. Осевые, резервные полосы, обозначенные линиями регулирования, должны быть постоянно очищены от песка и различного мелкого мусора.
31. Обочины дорог должны быть очищены от крупногабаритного и другого мусора. При выполнении работ не допускается перемещение мусора на проезжую часть улиц и проездов.
5. Уборка тротуаров
32. Уборка тротуаров, расположенных вдоль улиц и проездов или отделенных от проезжей части газонами, и не имеющих непосредственных выходов из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, учреждений, предприятий, объектов торговли и обслуживания, а также тротуаров, производится предприятиями, осуществляющими уборку и содержание проезжей части.
33. Уборка тротуаров, находящихся на мостах, путепроводах, а также технических тротуарах (подходов), примыкающих к инженерным сооружениям и лестничным сходам, производится предприятиями - владельцами данных инженерных сооружений.
34. По тротуарам, отделенным от проезжей части улиц и проездов газонами и имеющим непосредственные выходы из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, выходы от въездов во дворы, учреждения, предприятия, выходы от объектов торговли и обслуживания, уборочные работы осуществляются в соответствии с закреплением территорий актами акима города Шахтинска и прилегающих поселков.
35. По остальным тротуарам, расположенным вдоль улиц и проездов, уборка производится предприятиями, ответственными за содержание проезжей части.
36. Тротуары должны быть полностью очищены от грунтово-песчаных наносов, различного мусора.
6. Уборка остановочных и посадочных площадок
37. Уборку остановочных площадок городского пассажирского транспорта производят предприятия, осуществляющие уборку проезжей части. Границы работ по уборке посадочных площадок определяются на схематических картах. Остановочные площадки должны быть полностью очищены от грунтово-песчаных наносов, различного мусора.

38. Жолаушылар павильондары мен оларға іргелес жатқан қоғамдық жолаушылар тасымалдау көлігі аялдамаларын тазарту және жуу жұмыстары олардың иелерімен жүргізіледі.
7. Басқа қала аумақтарын тазарту
39. Іргелес жатқан және бөлініп берілген аумақтарды, қала көшелерінен оларға кіретін жолдарды заңды және жеке тұлғалар меншігі мен пайдаланылуында ғимараттары бар, бөлініп берілген учаскелерде орнатылған аумақтарды тазарту мен күту жұмыстары өз күштерімен немесе шарт бойынша арнайыландырылған кәсіпорынмен орындалады.
40. Жеке тұрған жарнама объектілеріне іргелес жатқан аумақты, жарнама құрылғысынан радиусы 5 метрдей жерді тазарту жұмыстарын, меншік иелері және меншік иелерімен шарт бойынша тазарту жұмыстарын жүргізуші арнайыландырылған ұйымдар орындайды.
41. Сыртқы жарықтың бағаналарының құрылғысы мен діңгегі аумағын және жаяужолдарда орнатылған байланыс желілерінің маңайын тазарту жұмыстарын жаяусоқпақтарды тазартуға жауапты кәсіпорындар жүргізеді.
42. Трансформаторларға немесе бөліп бергіш шағын станцияларға, автоматты түрде жұмыс істейтін, басқа инженерлік орын-жайларға, сондай-ақ тоқ беру желілерінің бағаналарына іргелес жатқан аумақтарын тазарту жұмыстарын осы объектілердің иелері жүргізеді. Жер үсті құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күту жұмыстары желілердің иелерімен жүргізіледі.
43. Сауда объектілеріне іргелес жатқан, уақытша көшедегі сауда жасау аумағының орындарын (базарлар, сауда павильондары, жылдам салынатын сауда кешендері, шатырлар, дүңгіршектер) көшедегі жүру жолдарын қоса, сауда объектілерінің иелері тазартады. Іргелес жатқан гүлкестелерге, шатырларға, сауда шатырларына, дүңгіршектерге жәшіктерді үюге жол берілмейді.
44. Ақылы автотұрақтардың, гараждардың аумақтарын тазарту жұмыстарын иелері мен осы объектілерді пайдаланушы ұйымдар жүргізеді.
45. Жанар-жағар май құю стансасына, автожуу бекеттеріне, құю кешендеріне және іргелес жатқан аумақтарға (өту жолына дейін) кіретін және шығатын жерлеріне тазарту мен тазалығын сақтау жұмыстарын осы объектілерді өз балансында ұстаушылар жүргізеді.
46. Көп уақыт бойы пайдаланылмаған және игерілмеген аумақтарды, ғимараттарды бұзғаннан кейінгі аумақты тазарту мен күту жұмыстарын, осы аумақ бөлініп берілген жер пайдаланушылар немесе тапсырысшы, немесе шарт бойынша ғимараттарды бұзу жұмысымен айналысқан мердігер кәсіпорындар жүргізеді.
47. Жапырақ түскен уақытта, бекітіліп берілген аумақтарды тазартуға жауапты ұйымдар, көшелер мен магистральдар бойындағы, аула аумақтарындағы түскен жапырақтарды сыпырып-сиыру жұмыстарын жүргізеді. Ағаштар мен бұталардың бағаны жағына жапырақтарды жинауға жол берілмейді.

38. Уборка и мойка пассажирских павильонов и прилегающих к ним территорий на остановочных площадках общественного пассажирского транспорта осуществляются их владельцами.
7. Уборка прочих городских территорий
39. Уборку и содержание прилегающих и закрепленных территорий, подъездов к ним от городских улиц производят юридические и физические лица, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях, самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями.
40. Уборку территорий, прилегающих к отдельно стоящим объектам рекламы, в радиусе пяти метров от рекламных конструкций, производят собственники и специализированные организации, осуществляющие уборку по договору с собственниками.
41. Уборку территорий вокруг мачт и опор установок наружного освещения и контактной сети, расположенных на тротуарах, производят предприятия, отвечающие за уборку тротуаров.
42. Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам линий электропередач, производят владельцы данных объектов. Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами производятся собственниками сетей.
43. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли (рынки, торговые павильоны, быстровозводимые торговые комплексы, палатки, киоски), до проезжей части улиц производят владельцы объектов торговли. Не допускается складирование тары на прилегающих газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектах торговли.
44. Уборку территорий платных автостоянок, гаражей производят владельцы и организации, эксплуатирующие данные объекты.
45. Уборку, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автозаправочных станций, автомоечных постов, заправочных комплексов и прилегающих территорий (вплоть до проезжей части) и подъездов к ним производят владельцы указанных объектов.
46. Уборку и содержание не используемых в течение длительного времени и не осваиваемых отведенных территорий, территорий после сноса строений производят землепользователи либо заказчики, которым отведена данная территория, либо согласно договору подрядные предприятия, выполняющие работы по сносу строений.
47. В период листопада предприятия, ответственные за уборку закрепленных территорий, производят сгребание и вывоз опавшей листвы на газонах вдоль улиц и магистралей, дворовых территориях. Сгребание листвы к стволовой части деревьев и кустарников не допускается.

48. Заңды және жеке тұлғаларға және іргелес жатқан ғимараттарға, орын-жайларға және басқа объектілерге бекітіліп берілмеген, пайдаланылмайтын және бөлініп берілмеген аумақтардың тазарту мен күтіп ұстау жұмыстары бюджет қаражаты есебінен бөлінген қаражаттар шегінде орындалады.
49. Тастанды сулар (шұңқырлардан су сору, инженерлік желілердегі апат жағдайлары және тағы басқалар) салдарынан пайда болған су басу жағдайлары болғанда, оларды жоюға жауапкершілік бұзылуға жол берген ұйымдарға жүктеледі.
50. Жол жөндеу жұмыстарын жүргізген кездегі асфальттың жарықшақтары, осы жұмыстарды жүргізуші ұйымдармен: қаланың бас магистралдарынан - тез арада, басқа көшелер мен аулалардан - тәулік мерзімінде шығарылады.
51. Суаққы желісін қоқыс басуын болдырмау үшін суаққы коллекторларына сыпырынды мен тұрмыстық қоқыстарды тастауға тыйым салынады.
8. Қысқы кездегі қала көшелерін тазартудың ерекшеліктері
52. Қала көшелерінің өту жолдары мен кіру жолдарын қыста тазарту жұмыстары, осы Қағида талаптарына, жұмыс технологияларын, техникалық құралдар мен тайғаққа қарсы қолданылатын қоспаларды анықтайтын заңнамалармен бекітілген нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
53. Саябақтардағы, орман саябақтарындағы, бақтардағы, саяжолдардағы және басқа көгалды аймақтардағы жолдарды тазарту кезінде, осы мақсаттарға бұрын дайындалған алаңшаларға, жасыл отырғызғылардың сақталуы мен еріген сулардың ағуын қамтамасыз еткен жағдайда, құрамында химиялық қоспалары жоқ қарларды үюге рұқсат етіледі.
54. Қысқы кезеңде жолдар, бақ орындықтары, қоқыс салатын қораптар мен басқа да элементтер мен кіші сәулеттік формалар, сондай-ақ олардың алдындағы және бүйірлеріндегі жерлер, оларға баратын жолдар қар мен мұздақтардан тазартылуы керек.
55. Жаяужолдар мен жолдың жүру жағындағы көшелердегі инженерлік желілерде болған апаттан пайда болған мұзшықтар жарылады және осы су басуға себепші болған ұйымдармен шығарылады. Жарылған мұзшықтар белгіленген орындарға шығарылады.
56. Қар үйінділерін жасауға болмайтын жерлер:
бір деңгейде барлық жолдар мен көшелердің және кіру жолдарының қиылыстарында және темір жолға жақын жолдарда;
көліктік қоршаулармен жабдықталған немесе көтеріңкі жиектемелері бар жол учаскелерінде;
жаяужолдарда.
57. Жаяужолдар мен гүлкестелерге қар шығаруға рұқсат етілмейді.
58. Қар шығарудың технологиясы екі кезеңнен тұрады:
бірінші кезекте қарды шығару (таңдап) жұмыстары орындалатын жерлер:
қалалық жолаушыларды тасымалдау көлігі аялдамаларынан, жер үсті жаяужүргіншелер өтпелерінен, көпірлерден және жол желілерінен, халықтың жаппай баратын орындарынан (ірі әмбебаптардан, базарлардан, мейрамханалардан, қонақ үйлерінен, сапаржайлардан), ауруханаларға кіретін жолдардан және басқа да әлеуметтік маңызы бар объектілерден;
соңғы қар шығару (жаппай) жұмыстары бірінші кезектегі қар шығару жұмыстарынан кейін кезекке сәйкес орындалады.

48. Уборка и содержание не используемых и не отведенных территорий, территорий, не закрепленных за юридическими и физическими лицами и не прилегающих к зданиям, сооружениям и иным объектам, осуществляются за счет средств бюджета в пределах выделенного финансирования.
49. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (откачка воды из котлованов, аварийных ситуаций на инженерных сетях), ответственность за их ликвидацию возлагается на организации, допустившие нарушения.
50. Вывоз скола асфальта при проведении дорожно-ремонтных работ производится организациями, производящими работы: на главных магистралях города - незамедлительно, на остальных улицах и во дворах - в течение суток.
51. Во избежание засорения водосточной сети не допускается сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы.
8. Особенности уборки городской территории в зимнее время
52. Зимняя уборка проезжей части улиц города и проездов осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил и инструкций, утвержденных законодательством, определяющих технологию работ, технические средства и применяемые противогололедные реагенты.
53. При уборке дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах допускается складирование снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
54. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним должны быть очищены от снега и наледи.
55. Наледь на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшаяся в результате аварий на инженерных сетях, скалывается и убирается предприятиями - владельцами сетей. Сколотый лед вывозится в установленные места.
56. Формирование снежных валов не допускается:
на пересечениях всех дорог, улиц и проездов в одном уровне и вблизи железнодорожных переездов;
на участках дорог, оборудованных транспортными ограждениями или повышенным бордюром;
на тротуарах.
57. Не допускается перемещение снега на тротуары и газоны.
58. Технологическая операция вывоза снега осуществляется в два этапа:
первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, мест массового посещения населением (крупных универмагов, рынков, гостиниц, вокзалов), въездов на территорию больниц и других социально важных объектов;
окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью.

59. Көшелер мен жолдардағы қарды шығару жұмыстары арнайы дайындалған алаңшаларға жүргізілуі тиіс. Белгіленген тәртіпте көрсетілмеген жерлерге қар шығаруға рұқсат етілмейді.
60. Қарды уақытша шығаруға берілген орындар, қар ерігеннен кейін қоқыстардан тазартылып, көркейтілуі керек.
61. Жаяужолдар мен көпірге шығатын жерлердегі баспалдақтарды тазарту жұмыстарына мынадай талаптар қойылады:
1) жаяужолдар мен көпір құрылғыларына шығатын жерлердегі баспалдақтар жаңа жауған қар мен тапталған қар басып кеткенге (қар-мұздақтарының пайда болуы) дейін барлық еніне дейін тазартылуы қажет;
2) тоқтаусыз қар жауған кезде жаяужолдар мен көпір құрылғыларына шығатын жерлердегі баспалдақтар тайғаққа қарсы материалдармен өңделіп және жаяу жүргіншілер жүруі үшін тазартылуы керек;
3) тайғақ болатыны немесе болу мүмкіндігі жөнінде хабарландырылған жағдайда, бірінші кезекте баспалдақтар, содан кейін жаяужолдар тайғаққа қарсы материалдармен өңделуі керек.
62. Жаяужолдар, аула аумақтары мен кіру жолдары қар мен мұздақтан асфальтқа дейін тазартылуы тиіс, қар мен жарықшақ қар үйетін жерге шығарылуы тиіс. Мұздақ пайда болған жағдайда (тайғақ) ұсақ құм себу жүргізіледі.
63. Аула аумақтары мен ішкіорамдардан тазартылған қарды автокөліктің қозғалысына және жаяулардың жүруіне кедергі келтірмейтін орындарға үюге рұқсат беріледі.
64. Аула ішінде қарды үйген кезде, жылғалардың ағып кету жағын қарастыру керек.
65. Қысқы кезде ғимарат иелерімен және жалдаушыларымен уақытында шатырларын қар мен мұзшықтан, сүңгілерден тазарту жұмыстары ұйымдастырылуы қажет.
66. Жаяу жүргіншілер жағындағы ғимараттың шатырын тазарту жұмыстары жедел түрде, пайда болған кезде, қатерлі учаскені қоршау арқылы, жүргізілуі керек.
67. Көше жағына қараған шатырлардан қар мен мұздақтарды тазарту жұмыстары жаяужолдарға түсіру, тек күндізгі уақытта жүргізілуі мүмкін. Қарды басқа сырғанау жағынан, сондай-ақ жазық шатырлардан түсіру аула аумақтарына жүргізілуі керек. Қарды түсірер алдында жаяу жүргіншілердің қауіпсіздіген қамтамасыз ету шараларын жасау қажет. Шатырлардан түскен қарлар, мұзшықтар мен сүлгілер жедел түрде жол жағына қарай жиналады және одан әрі көшенің жолын тазартушы ұйыммен шығарылуы үшін орналастырылады.
68. Сарқынды су құбырларының аузына қар, мұз және қоқыстарды тастауға рұқсат етілмейді.
9. Тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету
69. Заңды және жеке тұлғалар қала аумағының барлық жерінде, соның ішінде жеке меншік үй иелерінің аумақтарында тазалық пен тәртіпті сақтауы қажет, абаттандыру элементтерін зақымдауға және бұзуға жол бермеу (жолдарды, жаяужолдарды, гүлзарларды, кіші сәулеттік нысандарды, жарықты, суқашыртқыларды).

59. Вывоз снега с улиц и проездов должен осуществляться на специально подготовленные площадки. Не допускается вывоз снега в не согласованные в установленном порядке места.
60. Места временного складирования снега после снеготаяния должны быть очищены от мусора и благоустроены.
61. К уборке тротуаров и лестничных сходов на мостовых сооружениях предъявляются следующие требования:
1) тротуары и лестничные сходы мостов должны быть очищены на всю ширину до покрытия от свежевыпавшего и уплотненного снега (снежно-ледяных образований);
2) в период интенсивного снегопада тротуары и лестничные сходы мостовых сооружений должны обрабатываться противогололедными материалами и расчищаться проходы для движения пешеходов;
3) при оповещении о гололеде или его возникновении мостовые сооружения, в первую очередь лестничные сходы, а затем и тротуары обрабатываются противогололедными материалами.
62. Тротуары, дворовые территории и проезды должны быть очищены от снега и наледи до асфальта, снег и скол вывезены на снегосвалку. При возникновении наледи (гололеда) производится обработка мелким песком.
63. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, разрешается складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов.
64. Складирование снега на внутридворовых территориях должно предусматривать отвод талых вод.
65. В зимнее время владельцами и арендаторами зданий должна быть организована своевременная очистка кровель от снега, наледи и сосулек.
66. Очистка кровель зданий на сторонах, выходящих на пешеходные зоны, должна производиться немедленно с предварительной установкой ограждения опасных участков.
67. Очистка крыш зданий от снега, наледеобразований со сбросом его на тротуары допускается только в светлое время суток с поверхности ската кровли, обращенной в сторону улицы. Сброс снега с остальных скатов кровли, а также плоских кровель должен производиться на внутренние дворовые территории. Перед сбросом снега необходимо провести охранные мероприятия, обеспечивающие безопасность движения пешеходов. Сброшенный с кровель зданий снег и ледяные сосульки немедленно убираются на проезжую часть и размещаются для последующего вывоза предприятием, убирающим проезжую часть улицы.
68. Не допускается сбрасывать снег, лед и мусор в воронки водосточных труб.
9. Обеспечение чистоты и порядка
69. Юридические и физические лица должны соблюдать чистоту и поддерживать порядок на всей территории города, в том числе и на территориях частных домовладений, не допускать повреждения и разрушения элементов благоустройства (дорог, тротуаров, газонов, малых архитектурных форм, освещения, водоотвода).

70. Күрделі және уақытша объектілердің иелері өздеріне бөлініп берілген аумақтарды санитарлық тазарту және жинау жұмыстары бойынша шарттар жасасуы керек немесе оны күнделікті өз беттерімен жүргізулері қажет.
71. Қала аумағында тұрмыстық және құрылыс қоқыстарын, өндірістік қалдықтарды, жәшіктерді, ағаш үгінділерін, жапырақтарды, қарды қала аумағына шығаруға жол берілмейді.
72. Кәсіпорындардың және жеке меншік үй иелерінің ішкі аумақтарын қоса алғанда, қоқыстарды, жапырақтарды, жәшіктерді, өндірістік қалдықтарды жағуға, алау жағуға рұқсат етілмейді.
73. Кәсіпорындар мен инженерлік жүйелердің аумағынан жер үсті суларын шаруашылық және өндірістік нөсерлі кәрізге ағызуға тек пайдаланушы ұйымның шарты болған жағдайда рұқсат берілген.
74. Тоғандарға өндіріс кәсіпорындарының тазартылмаған суларын ағызуға жол берілмейді.
75. Көлік құралдарын тұрғын-жай орамдары ішінде және жалпы пайдаланылатын жерлерде, су жібергіш құдықтар, тоғандар, адамдардың демалу орындары, тұрғын үй алдында жууға, тазартуға және жөндеуге рұқсат етілмейді.
76. Автокөлік кәсіпорындары мен автоспорт құралдарының иелері жолға көлік құралдарын таза күйінде шығаруға міндетті.
77. Жолдарды ластауға жол бермейтін, брезентпен немесе басқа материалдармен жабусыз топырақтарды, қоқыстарды, төгілмелі құрылыс материалдарын, жеңіл жәшіктерді, жапырақтарды, ағаш үгінділерін тасымалдауға жол берілмейді.
78. Әр түрлі маңызы бар объектілерді гүлкестелерге, гүлзарларға, балалар алаңшаларына, ғимараттардың аркаларына орналастыруға рұқсат етілмейді.
10. Қалалық аумақтардағы қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, шығару және іске жарату
79. Жеке меншік түріне және қызметіне қарамастан ұйымдарға, кәсіпорындарға, мекемелерге, қала аумағында қызмет етуші жеке тұлғаларға, қалдықтарды зарарсыздандыру және іске асыруға шарттық қатынастары бар, қоқыс шығарушы ұйымдармен қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару жөнінде шарт жасауы керек. Ірі көлемді қоқыстарды (қалдықтарды) шығару жұмыстары кәсіпорындармен, мекемелермен және жеке тұлғалармен немесе шарт негізінде қоқыс шығарушы кәсіпорындармен жүргізіледі.
80. Жылжымайтын объектілерді салу және (немесе) жөндеу жұмыстарымен айналысушы жеке және заңды тұлғаларға қоқыстарды іске жарату жөнінде, оны өздігінен шығару немесе қоқыс шығарушы ұйыммен шығару жөніндегі шарттарын жасау қажет.
81. Үй-жайлардың аумағына контейнер орнату үшін, көлік өтуге ыңғайлы жолдары бар, арнайы алаңшалар бөлінуі қажет. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін металдан жасалған контейнерлерді қолдану керек.
82. Қатты тұрмыстық қалдықтар қоқыс шығарушы көліктермен жүргізіледі, сұйық қалдықтар кәрізсіз үй-жайлардан бөшкелері бар сорғы көліктермен шығарылады.

70. Владельцам капитальных и временных объектов необходимо заключать договоры на санитарную очистку и уборку отведенных, прилегающих и закрепленных территорий либо производить ее самостоятельно - ежедневно.
71. На территории города не допускается сброс бытового и строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега.
72. Не допускается сжигание мусора, листвы, тары, производственных отходов, разведение костров, включая внутренние территории предприятий и частных домовладений.
73. Сброс поверхностных вод в хозфекальную и ливневую канализацию с территории предприятий и инженерных систем разрешен только при наличии согласований и договора с эксплуатирующими канализационные сети предприятиями.
74. Не допускается сброс неочищенных вод промышленных предприятий в водоемы.
75. Не допускается мойка, очистка и ремонт транспортных средств внутри жилых кварталов и на землях общего пользования, у водоразборных колонок, на водоемах, в местах массового отдыха людей, у подъездов жилых домов.
76. Автотранспортные предприятия и владельцы автотранспортных средств должны выпускать на улицы города транспортные средства в чистом виде.
77. Не допускается перевозка грунта, мусора, сыпучих строительных материалов, легкой тары, листвы, спила деревьев без покрытия их брезентом или другим материалом, исключающими загрязнение дорог.
78. Не допускается размещение объектов различного назначения на газонах, цветниках, детских площадках, в арках зданий.
10. Сбор, временное хранение,
вывоз и утилизация отходов на городских территориях
79. Предприятиям, учреждениям, независимо от форм собственности и вида деятельности, а также физическим лицам, осуществляющим свою деятельность на территории города, необходимо заключать договоры на вывоз ТБО с подрядными мусоровывозящими предприятиями. Вывоз КГМ (отходов) производится предприятиями, учреждениями и физическими лицами, либо мусоровывозящими предприятиями на основании договора.
80. Физическим и юридическим лицам, осуществляющим строительство и (или) ремонт недвижимых объектов, необходимо заключать договоры на утилизацию мусора, производить его вывоз самостоятельно или по договору с мусоровывозящим предприятием.
81. На территории домовладений должны быть выделены специальные площадки для размещения контейнеров с удобными подъездами для транспорта. Для сбора твердых бытовых отходов следует применять металлические контейнеры.
82. Твердые бытовые отходы вывозятся мусоровозным транспортом, жидкие отходы из не канализованных домовладений - ассенизационным вакуумным транспортом.

83. Аумақтағы (бөлініп берілген, бекітілген, аулаішілік) контейнерлік алаңшалары бар кәсіпорындар, ұйымдар, өзге де шаруашылық етуші субъектілер мына талаптарды:
1) контейнерлік алаңшалар, кіреберістері мен оларға өтетін жолдардың қатты төсемдерінің болуы тиіс;
2) контейнерлік алаңшалар іргелес жатқан аумақтарға қоқыстарды шығармау үшін жаппай қоршалуы тиіс;
3) контейнер алаңшалары мен оған іргелес жатқан аумақты тиісті санитарлық ұсталуын қамтамасыз етуге;
4) қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қоқыстарды шығаруға, сыпыруға уақытында шарт жасасуға;
5) контейнерлердегі тұрмыстық қалдықтарды жағуға жол бермеуге;
6) жылдың қысқы мерзімінде контейнерлік алаңшаға арнайыландырылған автокөліктің жұмысына және халықтың пайдалануына қолайлы жағдай туғызу мақсатында кіреберістері мен оларға өтетін жолдардың қар мен мұздан тазартылуын қамтамасыз етуі керек.
84. Контейнерлік алаңшалар мен контейнерлер иелеріне:
контейнерлерді уақытында жөндеуге және одан әрі пайдалануға жарамсыздарды ауыстыруға;
қоқыс қабылдағыш камераларды, алаңшаларды және жинағыштардың (контейнерлердің) астауын, сондай-ақ қалдық салғыштардың тұрақты жуылып тұруын, зарарсыздандырылуын және масаларға қарсы бұқырлануын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауы қажет.
85. Контейнерлер орнату үшін алаңшалар тұрғын-жай және қоғамдық ғимараттардан, спорт алаңшаларынан және халықтың дем алатын орындарынан кем дегенде 25 метрдей қашықтықта болуы керек. Алаңшаның көлемі қажетті 5 контейнерлерден кем емес орнатуға есептелген.
86. Контейнерлерден қоқыс шығарушыларға арту кезінде түсіп қалған қоқыстарды жинау жұмыстары қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қоқыстарды шығаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлері.
87. Аулалық, кәріздендірілмеген және қоғамдық әжетханалар тұрғын-жайлардан және қоғамдық ғимараттардан, балалар ойнайтын және халық демалатын алаңшалардан кем дегенде 25 метр және жүз метрден артық емес қашықтыққа алыстатылуы қажет.
88. Қоқыс шығару құбырына сұйық тұрмыстық қалдықтар мен ірі көлемді қоқыстарды тастауға рұқсат етілмейді.
89. Қоқыс қабылдағыш камера құлыпқа салынуы қажет, бөтен адамдардың қоқыс қабылдағыш камераға кіруіне рұқсат етілмейді.
90. Қоқыс шығару құбырын пайдалануды иелігінде тұрғын үй орналасқан пайдаланушы ұйым жүзеге асырады.
91. Пайдаланушы ұйым қамтамасыз етуге міндетті:
1) қоқыс шығару құбырының және қоқыс қабылдағыш камерасының дұрыс жұмыс істеуін;
2) шусыз жұмыс істеуін, ол үшін баспалдақ алаңындағы қоқыс шығару құбырының салатын қақпақтарының саңлаусыз, тығыз жабылатын резеңке төсемдерімен жабдықталған болуын;

83. Предприятия, организации, иные хозяйствующие субъекты, на территории (отведенной, закрепленной, внутридворовой) которых находятся контейнерные площадки, должны выполнить следующие требования:
1) контейнерные площадки, подходы и подъездные пути к ним должны иметь твердое покрытие;
2) контейнерные площадки должны быть огорожены сплошным ограждением, исключающим распространение мусора на прилегающие территории;
3) обеспечить надлежащее санитарное содержание контейнерных площадок и прилегающих к ним территорий;
4) своевременно заключать договоры на вывоз твердобытовых отходов, крупногабаритного мусора, смета;
5) не допускать сжигание бытовых отходов в контейнерах;
6) обеспечить в зимнее время года - очистку от снега и наледи подходов и подъездов к контейнерным площадкам с целью создания нормальных условий для работы специализированного автотранспорта и пользования населением.
84. Владельцам контейнерных площадок и контейнеров необходимо:
производить их своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров;
принимать меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции против мух мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники (контейнеры), а также сборников отходов.
85. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от жилых и общественных зданий, спортивных площадок и от мест отдыха населения на расстояние не менее 25 метров. Размер площадок должен быть рассчитан на установку не менее 5 контейнеров.
86. Уборку мусора, просыпавшегося при выгрузке из контейнеров в мусоровоз, производят работники организации, осуществляющей вывоз ТБО, КГМ.
87. Дворовые, не канализованные и общественные уборные должны быть удалены от жилых и общественных зданий, площадок для игр детей и отдыха населения на расстояние не менее 25 метров и не более ста метров. Выгребы дворовых уборных, ям следует очищать по мере их заполнения, но не реже одного раза в полгода.
88. Не допускается сброс в мусоропровод жидких бытовых отходов и крупногабаритного мусора.
89. Мусороприемная камера должна быть закрыта на замок, вход посторонних лиц в мусороприемную камеру не допускается.
90. Эксплуатацию мусоропровода осуществляет эксплуатирующая организация, в ведении которой находится жилой дом.
91. Эксплуатационная организация должна обеспечить:
1) исправность мусоропровода и мусороприемной камеры;
2) бесшумную работу, для чего крышки загрузочных клапанов мусоропровода на лестничных клетках должны быть герметичны, иметь плотный привод, снабженный резиновыми прокладками;

3) ай сайын қоқыс қабылдағыш камералар мен оқпандарға алдын алу зарарсыздандыру іс шараларын (зарарсыздандыру, бұқырлау және зиянды кеміргіштерді жою) жүргізуге.
92. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта пайдалану Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің қоқыстарын көму мен қайта пайдалану жөніндегі қалалық полигонда іске асырылады.
93. Қатты тұрмыстық қалдық полигонын орналастыру және күтіп ұстау жұмыстары елді мекендер аумақтарын күтіп ұстаудың Санитарлық қағидаларға, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
94. Қатты тұрмыстық қалдық полигонын күтіп ұстауға жауапкершілік осы Қағидалардың талаптарына сәйкес, экологиялық рұқсаты бар пайдаланушыларға, арнайыландырылған ұйымдарға жүктеледі.
95. Жөн-жосықсыз үйінділерге, қалдықтардың жағылуына кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады. Жөн-жосықсыз үйінділерге жауапты тұлғаларды анықтауға мүмкіндік болмаған жағдайда, қалдықтарды шығару және жөн-жосықсыз үйінділер орнын қалпына келтіру жұмыстары уәкілетті органдармен бекітілген мерзімде аумақ иесінің қаражаты есебінен жүргізіледі.
96. Сапаржайларда, базарларда, саябақтарда, демалыс аймақтарында, алаңдарда, білім беру, денсаулық сақтау мекемелерінде және көпшілік баратын жерлерде, көшелерде, қоғамдық жолаушылар көлігі аялдамаларында, сауда объектілеріне кіреберістерде қоқыс салатын қораптар орнатылуы керек. Халық көп келетін орындарда қораптар бір бірінен 50 метрдей қашықтықта аулаларда, саябақтарда, алаңдарда және басқа аумақтарда 10-нан 100 метрге дейінгі арақашықтықта қораптар орнатылады. Қалалық жолаушылар көліктері аялдамаларында және сауда объектілеріне кіреберістерде екі қораптан орнатылады.
97. Қораптарды орнату мен тазалау жұмыстары мемлекеттік тапсырыс шартына сәйкес аумақты пайдаланушылармен және иелігінде немесе қолданылуында аумақтары бар шаруашылық жүргізу субъектілерімен мердігермен жүргізіледі. Қораптарды тазарту жұмыстары осы кәсіпорындармен олардың толуына қарай орындалады.
98. Қораптарды жуу жұмыстары кірленуіне қарай, аптасына бір рет орындалады. Қалалық жолаушылар көліктері аялдамасында орналасқан қораптарды аялдамаларды жинауды жүзеге асыратын кәсіпорындар, ал сауда объектілерінде орнатылған қораптарды сауда ұйымдары тазартып, зарарсыздандырады.
11. Ұсақ бөлшек сауда, ұсақ базарлар үшін уақытша құрылыс, сондай-ақ орын-жайларды орнату және күтіп ұстау.
99. Ұсақ бөлшектік уақытша сауда нүктелерінің объектілерін (павильондар) орнату қолданыстағы нормаларға және ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.

3) ежемесячное проведение профилактических дезинфекционных мероприятий (дезинфекция, дезинсекция и дератизация) мусороприемных камер и стволов.
92. Утилизация твердых бытовых отходов производится на городском полигоне по захоронению и утилизации мусора города Шахтинска.
93. Устройство и содержание полигона ТБО осуществляются в соответствии с Санитарными правилами содержания территории населенных мест, иными нормативными правовыми актами.
94. Ответственность за содержание полигона ТБО, в соответствии с требованиями настоящих Правил несет эксплуатирующая, специализированная организация, имеющая экологическое разрешение.
95. Лица, по вине которых возникли несанкционированные свалки, поджоги отходов, привлекаются к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В случае невозможности установления лиц, ответственных за несанкционированные свалки, удаление отходов и рекультивация мест несанкционированных свалок производятся за счет средств владельца территории в сроки, установленные уполномоченными органами.
96. На вокзалах, рынках, парках, зонах отдыха, на площадях, в учреждениях образования, здравоохранения и местах массового посещения людей, на улицах, остановках общественного пассажирского транспорта, у входа в торговые объекты должны быть установлены урны для мусора. Урны устанавливаются на расстоянии не менее 50 метров одна от другой в местах массового посещения населения; во дворах, в парках, на площадях и других территориях на расстоянии от 10 до 100 метров. На остановках городского пассажирского транспорта и у входов в торговые объекты устанавливают по две урны.
97. Установка и очистка урн производятся предприятиями - подрядчиками, эксплуатирующими территории в соответствии с договором государственного заказа и хозяйствующими субъектами, во владении или пользовании которых находятся территории. Очистка урн производится по мере их заполнения.
98. Мойка урн производится по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю. Урны, расположенные на остановках городского пассажирского транспорта, очищаются и дезинфицируются предприятиями, осуществляющими уборку остановок, а урны, установленные у торговых объектов, - торговыми предприятиями.
11. Установка и содержание временных сооружений для
мелкорозничной торговли, мини-рынков, а также содержание зон
отдыха общего пользования
99. Установка объектов мелкорозничных временных торговых точек (павильонов) осуществляется в соответствии с действующими нормами и правилами.

100. Сәулеттік және түстері туралы шешім Сәулет және қала құрылысы департаментімен келісіледі. Ұсақ бөлшектік сауда объектілерін жөндеу және бояу жұмыстары олардың иелері есебінен, Сәулет және қала құрылысы департаментімен келісілген сыртқы түрі мен түсішешімін сақтауды ескере отырып, орындалуы тиіс.
101. Ұсақ бөлшектік сауда объектілері мен кешендеріне көліктік қызмет көрсету, іргелес жатқан магистральдар мен жаяу жүргіншілер бағыттарындағы, көлік қозғалысы мен жаяужүргіншілердің қауіпсіздігіне кедергі келтірмеуі қажет. Тауар жеткізуді жүзеге асыратын автокөліктің тұрағы, сауда нүктелеріне тауар артуды Шахтинск қаласы ІІБ Жол полициясы бөлімі бекіткен кіреберіс алаңдарынан жүзеге асырылады. Осы мақсаттарда жаяужолдарды, жүргіншілер жолы мен гүлзарларды пайдалануға рұқсат етілмейді.
102. Сауда нүктелерінің иелері іргелес жатқан аумақтың (бекітіліп берілуіне сәйкес) көркейтілу жұмыстарының бұзылмауын қадағалауға міндетті. Іргелес жатқан абаттандыру объектілеріне, жасыл желектерге, гүлзарларға және тағы басқаларына зиян келтірген сауда нүктелерінің иелері, абаттандыру объектілерін өз қаражаты есебінен алғашқы қалпына келтіруі қажет.
103. Шағын базарлар мен басқа да сауда жасауға арналған уақытша алаңшалар аумақтары қоршалуы керек, нөсерлік және еріген сулардың ағуын қамтамасыз ететін қатты төсемі болуы керек, дүңгіршектермен, қалқалармен, сөрелермен, контейнерлік алаңшалармен, қоқыс салғыш қораптармен, тұрақты қоғамдық немесе жылжымалы әжетханалармен, кешкі жарықпен жабдықталуы қажет. Базар аумақтарына жақын жерлерде Шахтинск қаласы ІІБ Жол полициясы бөлімі келісімімен автокөлік үшін автотұрақтар орналасуы керек.
104. Ұсақ бөлшектік сауда ғимараттарының иелеріне аумақтарын тазарту мен қоқыс шығару үшін, осы қызмет түрлерімен айналысушы ұйымдармен шарт жасауы керек немесе өз күштерімен атқарулары тиіс.
105. Дүңгіршектердің, павильондардың және басқа да сауда объектілердің арасындағы өртке қарсы үзілген жерлерді сауда материалдарымен, жабдықтармен, жәшіктермен және қалдықтармен бекітіп қоюға, дүңгіршектердің төбесіне жәшіктерді үюге рұқсат етілмейді.
106. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағы - саябақтарды, гүлзарларды, жағажайларды ұстауды Шахтинск қаласы әкімдігінің қаулысымен аталған объектілер бекітіліп берілген қалалық мекемелер (бұдан әрі - әкімгерлер) жүзеге асырады.
107. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағын тазалау және ағымдағы күтімі бойынша жұмыстарды әкімгерлермен келісімшарт негізінде мамандандырылған кәсіпорындар жүргізеді немесе осы жұмыстың түріне лицензиясы болған кезде әкімгердің өздері жүргізеді.

100. Архитектурные и цветовые решения согласовываются с отделом архитектуры и градостроительства. Ремонт и окраска объектов мелкорозничной торговли должны производиться за счет их владельцев с учетом сохранения внешнего вида и цветового решения, согласованных с отделом архитектуры и градостроительства.
101. Транспортное обслуживание объектов и комплексов мелкорозничной торговли не должно препятствовать безопасности движения транспорта и пешеходов на прилегающих магистралях и пешеходных направлениях. Стоянка автотранспорта, осуществляющего доставку товара, загрузка торговых точек товаром осуществляются только с подъездов, согласованных с отделом дорожной полиции отдела внутренних дел города Шахтинска. Не допускается использование для этих целей тротуаров, пешеходных дорожек и газонов.
102. Владельцам торговых точек необходимо следить за сохранностью благоустройства прилегающих территорий (согласно закреплению). Владельцы торговых точек, нанесшие ущерб прилегающим объектам благоустройства, зеленым насаждениям, газонам и так далее, должны восстановить объекты благоустройства в первоначальном виде за счет собственных средств.
103. Территории мини-рынков и прочих временных площадок для торговли должны быть ограждены, иметь твердое покрытие, обеспечивающее сток ливневых и талых вод, оборудованы киосками, навесами, прилавками, контейнерными площадками, урнами, общественными стационарными или мобильными туалетами, вечерним освещением. В непосредственной близости от территорий рынков по согласованию с отделом дорожной полиции отдела внутренних дел города Шахтинска должны размещаться стоянки для автотранспорта.
104. Владельцам сооружений мелкорозничной торговли необходимо заключать договоры на уборку территорий и вывоз мусора с организациями, представляющими данный вид услуг, или выполнять своими силами.
105. Не допускается загромождение противопожарных разрывов между киосками, павильонами и прочими объектами торговли материалами, оборудованием, тарой и отходами; складирование тары на крышах киосков.
106. Содержание зон отдыха общего пользования - парков, скверов, пляжей осуществляется городскими организациями (далее - администраторы), за которыми постановлением акимата города Шахтинска закреплены данные объекты.
107. Работы по уборке и текущему содержанию зон отдыха общего пользования производят специализированные предприятия на основании договоров с администраторами, либо самими администраторами при наличии лицензии на данные виды работ.

108. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағындағы аумақтың жобасын өзгерту, шағын сәулет үлгілерін және құрылысын, сәулет және абаттандыру бөлшектерінің түсін өзгертуге Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің Сәулет және қала құрылысы бөлімімен келісіледі.
109. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағының аумағында қоқыс жинайтын урналар бір-бірінен 50 метрден кем емес қашықтықта орнатылады. Аумақтың кіре-берісінде екеуден кем емес урна орнатылуы тиіс.
110. Саябақтар мен жағажайларда урналардан басқа контейнер орнатуға арналған арнайы алаң жабдықталуы тиіс.
111. Контейнерді орналастыруға арналған алаңдар демалыс орындарынан 50 метрден кем емес қашықта болу керек.
112. Саябақтар мен жағажайлардың аумағында нормалар мен ережелер талаптарына сәйкес келетін қоғамдық дәретханалар орналастырылуы керек.
113. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағының аумағында қолданыстағы нормативтердің талаптарына сәйкес қоғамдық тамақтандыру және ұсақ сауда кәсіпорындарын орналастыруға рұқсат етіледі. Осы объектілердің иелері бөлінген және іргелес аумақтарын жинау және санитарлық тазалауға мамандандырылған кәсіпорындармен келісімшарт жасайды немесе қолданыстағы талаптарға сәйкес өздері жинаулары қажет. Осы объектілерді сырлау және жөндеу жұмыстары иелерінің есебінен жүргізіледі.
114. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағының аумағында:
қоқысты, жапырақтарды өртеуге, от жағуға, көліктерін тазалауға және жууға;
көгалда, гүлзарларда, жүргіншілер жүретін жолда объектілерді орналастыруға;
мангалды пайдалануға, ашық отта дайындалатын кәуапты және басқа да тағамдарды дайындауға;
сағ. 23.00-ден кейін қатты музыка қоюға рұқсат етілмейді.
12. Шағын сәулет нысандарын ұстау
115. Тұрғын-жай құрылысы аумақтары, қоғамдық аумақтар, саяжолдар, көшелер, желекжолдар, саябақтар, демалыс алаңдары шағын сәулеттік нысандармен: демалу орындарымен, көлеңкелейтін қалқалармен, гүлзарлармен, орындықтармен, қораптармен, бұрқақтармен, балалар ойнайтын, ересек адамдар демалатын құрылғылармен, қабырға газеттерімен, қоршаулармен, телефон будкаларымен (қалқалармен), автокөлік күтуге арналған павильондармен жабдықталады.
116. Шағын сәулет нысандары тұрақты және жылжымалы болуы мүмкін; олардың саны мен орналасуы аумақтарды абаттандыру жобаларымен анықталады.
117. Қоғамдық құрылыс аумағында, алаңдарға, көшелерге, тынымбақтар мен саябақтарға, жағалауларға арналған шағын сәулет нысандары жеке жобалар бойынша дайындалады.
118. Жаңа құрылыс салу кезінде құрылыс жүргізіліп жатқан учаске шегінде шағын сәулет нысандарын жобалау, дайындау және орнату жұмыстары тапсырысшымен бекітілген жобалау-смета құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.

108. Архитектурные и цветочные решения элементов благоустройства, сооружений и малых архитектурных форм, изменение планировки территории зон отдыха общего пользования согласовываются с отделом архитектуры и градостроительства города Шахтинска.
109. На территории зон отдыха общего пользования устанавливаются урны для сбора мусора на расстоянии не менее 50 метров друг от друга. У входа на территорию должно быть установлено не менее двух урн.
110. Парки и пляжи помимо установленных урн должны быть оснащены специальными площадками для размещения контейнеров.
111. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от мест отдыха на расстоянии не менее 50 метров.
112. На территории парков и пляжей должны быть обустроены общественные туалеты, отвечающие требованиям соответствующих норм и правил.
113. На территории зон отдыха общего пользования разрешается размещение объектов общественного питания и мелкорозничной торговли в соответствии с действующими нормативными требованиями. Владельцы данных объектов заключают договоры со специализированными предприятиями на санитарную очистку и уборку отведенных и прилегающих территорий, либо производят ее самостоятельно в соответствии с действующими требованиями. Ремонт и окраска данных объектов должны производиться за счет их владельцев.
114. На территории зон отдыха общего пользования не допускается:
сжигание мусора, листвы, разведение костров, мойка и чистка транспортных средств;
размещение объектов на газонах, цветниках, тротуарах;
использование мангалов, приготовление шашлыков и других блюд на открытом огне;
использование громкой музыки после 23.00.
12. Содержание малых архитектурных форм
115. Территории жилой застройки, общественные зоны, скверы, улицы, парки, площадки для отдыха оборудуются малыми архитектурными формами - беседками, теневыми навесами, цветочницами, скамьями, урнами, фонтанами, устройствами для игр детей, отдыха для взрослого населения, газетными стендами, оградами, телефонными будками (навесами), павильонами для ожидания автотранспорта.
116. Малые архитектурные формы могут быть стационарными и мобильными; их количество и размещение определяются проектами благоустройства территорий.
117. Малые архитектурные формы для территорий общественной застройки, площадей, улиц, скверов и парков, набережных изготавливаются по индивидуальным проектам.
118. Проектирование, изготовление и установка малых архитектурных форм при новом строительстве в границах застраиваемого участка осуществляются заказчиком в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией.

119. Шағын сәулет нысандарының сындарлы шешімдері олардың орнықтылығын, қолдану қауіпсіздігін қамтамасыз етуі қажет.
120. Заңды және жеке тұлғалар - шағын сәулет нысандарының иелері өз есебінен оларды ауыстыру, жөндеу және бояу жұмыстарын жүргізуге міндетті.
13. Ақылы автотұрақтарды және гараж кооперативтерін орнату және абаттандыру
121. Жеке меншік иелерінің жеңіл автомашиналарының гараждарын, күзетілетін ашық автотұрақтардың, автокөліктің уақытша тұрақтарын (ақылы және ақысыз) орналастыру қолданыстағы экологиялық, санитарлық және қала құрылысы нормаларымен және ережелерімен, белгіленген тәртіпте әзірленген және келісілген жобалау құжаттарына сәйкес орындалады.
122. Ұйымдар, кәсіпорындар мен мекемелер, сауда мен қоғамдық тамақтану объектілері, демалу орындары мен бұқаралық орындар келушілер үшін ақысыз аялдатулармен жабдықталуы қажет.
123. Жеке меншік иелерінің гараждары, гараж кооперативтеріне бірігеді (серіктестік). Гараж кооперативтерінің аумағын абаттандыру және оларды күтіп ұстау кооперативтердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
124. Жеңіл автокөліктерінің ашық ақылы тұрақтарын тұрғын-жай мен қоғамдық құрылыстарға дейін санитарлық аралықты сақтап орнату қажет. Автотұрақтардың қатты төсемі, қоршауы, күзетуге арналған жайы мен сыртқы жарығы болуы қажет. Автомобильдерді қоятын орындардың үстіне жеңіл құрылымдардан қалқандар салуға жол беріледі.
125. Иелері өздеріне бекітіліп берілген және автотұрақтарға, гараждарға іргелес жатқан аумақтарда санитарлық тазалық пен өртке қарсы шараларды қалыпты сақтап тұруы қажет.
14. Құрылыс алаңдары мен учаскелерді күтіп ұстау
126. Бөлінген учаскеде құрылыс қызметі басталғанға дейін (жаңа құрылыс, қайта жаңарту, жөндеу, құрылыстарды бұзу) құрылыс салушы (объектіні жөндеу, қайта жаңарту кезінде меншік иесі), құрылысты ұйымдастыру жобасына, құрылыстың бас жобасына сәйкес құрылыс алаңын, жұмыс учаскелерін жайғастыруды жүргізеді;
объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) бойынша жұмыстарын өткізу кезінде, бұзу жөніндегі қажетті техникалық шешімдерге немесе ғимараттарды бұзу жобасына сәйкес жүргізеді.
127. Құрылыс салушы, объектінің иесі құрылыс алаңын (бұзуға жататын учаскеде) абаттандыру үшін Шахтинск қаласының сәулет және қала құрылыс бөлімінде дайындық жұмыстарын жүргізуге рұқсатын алады.
Объектілерді бұзуға рұқсат алу үшін Шахтинск қаласының сәулет және қала құрылыс бөліміне берілген учаскенің бөліп берілгендігі туралы шешімін, бұзу немесе бұзу жобасы бойынша техникалық шешімін, құрылыс қоқысын, қалдықтарын, шығару мен кәдеге жарату жөніндегі шешімдерін (келісім-шарттар), бұзуға жататын объектілерден инженерлік желілерді сөндіріп тастау жөніндегі растауын, тиісті мемлекеттік органдармен (Шахтинск қаласының сәулет және қала құрылыс, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдары, әкім аппараты, Шахтинск қаласы ішкі істер бөлімінің келісімі бойынша) келісімін ұсынуы тиіс.
Құрылыс алаңы (бұзуға жататын учаскеде) келесі міндетті талаптардың орындалуымен, тиісті нормалар мен ережелердің талаптарына сәйкес абаттандырылуы тиіс:

119. Конструктивные решения малых архитектурных форм должны обеспечивать их устойчивость, безопасность пользования.
120. Юридические и физические лица - владельцы малых архитектурных форм должны за свой счет осуществлять их замену, ремонт и покраску.
13. Размещение и благоустройство платных
автостоянок и гаражных кооперативов
121. Размещение гаражей легковых автомобилей индивидуальных владельцев, открытых охраняемых автостоянок, временных стоянок (платных и бесплатных) автотранспорта производится в соответствии с действующими экологическими, санитарными и градостроительными нормами и правилами, проектной документацией, разработанной и согласованной в установленном порядке.
122. Организации, предприятия и учреждения, объекты торговли и общественного питания, места досуга и массового посещения должны быть оборудованы бесплатной парковкой для посетителей.
123. Гаражи индивидуальных владельцев, объединяются в гаражные кооперативы (товарищества). Благоустройство территории гаражных кооперативов и их содержание осуществляются за счет средств кооперативов.
124. Открытые платные стоянки легкового автотранспорта необходимо размещать, обеспечивая санитарные разрывы до жилой и общественной застройки. Автостоянки должны иметь твердое покрытие, ограждение, помещение для охраны и наружное освещение. Допускается устройство навесов из легких конструкций над местами хранения автомобилей.
125. Владельцам необходимо поддерживать закрепленную за ними и прилегающую территорию автостоянок, гаражей в должном санитарном и противопожарном состоянии.
14. Содержание строительных площадок и участков
126. До начала строительной деятельности (новое строительство, реконструкция, ремонт, снос существующих построек) на отведенном участке застройщик (владелец объекта при ремонте, реконструкции) производит обустройство строительной площадки, участков работ в соответствии с проектом организации строительства, стройгенпланом;
при проведение работ по постутилизации (сносу) объектов - в соответствии с необходимыми техническими решениями по сносу либо в соответствии с проектом сноса зданий или сооружений.
127. Для обустройства строительной площадки (участка сноса) застройщик, владелец объекта получает разрешение на проведение подготовительных работ в отделе архитектуры и градостроительства города Шахтинска.
Для получения разрешения на снос объектов застройщику необходимо представить в отделе архитектуры и градостроительства города Шахтинска решение об отводе данного участка, техническое решение по сносу или проект сноса, решения (договоры) по вывозу, утилизации строительного мусора, отходов, подтверждение об отключении инженерных сетей от объектов сноса, согласования с соответствующими государственными органами (органы архитектуры и градостроительства города Шахтинска, санитарно-эпидемиологического контроля, аппарат акима, отдел внутренних дел города Шахтинска по согласованию).
Строительную площадку (участок сноса) необходимо обустроить согласно требованиям соответствующих норм и правил с соблюдением следующих обязательных требований:

1) құрылыс алаңы барлық периметрі бойынша бөтен тұлғалардың кіруіне жол бермейтін және іргелес жатқан аумақтарға қоқысты шығаруды болдырмайтын қоршаумен қоршалынады;
адамдардың көптеп өтетін жерлерінде қоршауға жаппай қорғау қалқанын орнатуды қамтамасыз ету тиіс;
2) қоршауды металдан жасалған профильденген беттерден немесе қоршауға арналған темірбетон қабырғаларынан дайындалуы тиіс;
3) қоршаудың құрылымдары көлденең және тіке бағыттарда қатты түрде бекітіліп, реттелуі, сырлануы және мұнтаздай: кірден тазартылып, жуылып, ешбір ойықсыз, зақымдалған учаскесіз, бөтен хабарландыру мен жазуларсыз болуы тиіс;
4) қоршаудың биіктігі жер бедерінен үш метрден кем болмауы тиіс, төменгі бөлімінде саңылаулары болмауы тиіс;
жеке шыға беріске немесе салынып жатқан құрылысқа шағын қосымша құрылыс салу кезінде, биіктігі екі метр қоршау құрылғысын орналастыру рұқсат етіледі;
5) қақпа немесе шлагбаумды орнатумен құрылыс алаңынан болмашы көшелеріне шығатын минималды жолдардың саны көзделеді;
6) шығатын жолдарда ақпараттық қалқандар орнатылады;
7) жарық бүкіл қоршау периметрі бойынша болуы керек, адамдар көптеп өтетін жерде жарық бүкіл қоршау периметрі бойынша екі жақтан түсуге тиіс;
8) құрылыс алаңдарына ішкі алаң жолдары мен кіреберіс жолдары бас құрылыс жоспарына сәйкес абаттандырылған және төсем болуы керек және асфальтталған қаланың өту жолдарына қосылуы қамтамасыз етілуі тиіс;
9) шығатын жолдарда көлік құралдарының дөңгелектерді жуу (тазалау) пункттері жабдықталады;
10) құрылыс алаңдарындағы аумақты тазалық пен тәртіпте ұстаудың, абаттандырылуды және іргелес жатқан құрылысқа теріс ықпал етуді болдырмау, үстірттік және жер асты сулардың бұрылуын ұйымдастыруды жүзеге асыру бойынша іс-шаралар көзделеді;
құрылыс және тұрмыс қоқысын жинау мақсатында контейнерлер, жинаушы-бункерлер орнатылып, қоқысты уақытында шығаруды ұйымдастыру қажет; құрылыс алаңына (бұзуға жататын учаскеде) іргелес жатқан аумақта ұқыпты түрде күтіліп, мезгілді жинастырылуы тиіс;
11) құрылыс алаңынан тыс құрылыс материалдарды, қоқымды (синтетикалық қабыршықтар, үгінділер, перделер, жоңқалар, буып-түйетін материалдар және тағыда басқалары) шығаруды болдырмайтын шаралар көзделуі тиіс;
12) жабық лотоктар мен жинаушы-бункерлерді қолдануынсыз объектілер қабаттарынан қоқыстар мен қалдықтарды тастауға тиым салынады;
13) ғимараттардың қасбеттерінде жұмыс істеу барысында, арнайы осындай мақсатпен көзделген және сапасы бойынша сәндік, беріктік және өрт қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін торлардан жасалған тор көзді қоршау болуы тиіс;

1) строительная площадка ограждается по всему периметру сплошным ограждением, исключающим доступ посторонних лиц и вынос загрязнений на прилегающую территорию;
в местах массового прохода людей ограждение необходимо оборудовать сплошным защитным козырьком;
2) ограждение необходимо изготовить из металлических профилированных листов либо из железобетонных панелей, предназначенных для ограждений;
3) конструкции ограждения необходимо жестко закрепить и выравнить в горизонтальном и вертикальном направлениях, покрасить, чтоб имел опрятный внешний вид: очищены от грязи, промыты, не иметь проемов, поврежденных участков, посторонних объявлений и надписей;
4) необходимо, чтобы высота ограждения была не менее трех метров от уровня рельефа местности, не иметь зазоров в нижней части;
при строительстве небольших пристроек к существующим строениям либо отдельных выходов допускается устройство ограждения высотой два метра;
5) со стройплощадки предусматривается минимальное количество выездов с выходом на второстепенные улицы с установкой ворот либо шлагбаума;
6) у выездов устанавливаются информационные щиты;
7) необходимо, чтобы освещение было по всему периметру ограждения, в местах массового прохода людей освещение необходимо сделать по всему периметру на две стороны;
8) внутриплощадочные дороги и подъездные пути к стройплощадкам необходимо обустроить и уложить покрытие в соответствии со стройгенпланом, обеспечить их примыкание к асфальтированным городским проездам;
9) на выездах оборудуются пункты мойки (очистки) колес транспортных средств;
10) на строительной площадке предусматриваются мероприятия по содержанию территории в чистоте и порядке, организации водоотвода поверхностных и грунтовых вод, недопущению отрицательного влияния на благоустройство города и близлежащие строения;
для сбора строительного и бытового мусора необходимо установить контейнеры, бункеры-накопители и организовать своевременный вывоз мусора;
прилегающая к строительной площадке (участку сноса) территорию также необходимо содержать в надлежащем состоянии и периодически убирать;
11) необходимо предусмотреть меры по исключению выноса за пределы стройплощадки строительных материалов, мусора (синтетические пленки, пологи, стружки, опилки, упаковочный материал и другие);
12) не допускается сбрасывание отходов и мусора с этажей объектов без применения закрытых лотков и бункеров-накопителей;
13) при работах на фасадах зданий, сооружений необходимо предусмотреть сетчатое ограждение, выполненное из сеток, специально предусмотренных для этих целей и соответствующих по своим качествам декоративным, прочностным и пожаробезопасным требованиям;

14) торлардан жасалған қоршау осындай мақсаттары үшін жасалған ғимараттың қасбеттер бекіткіштеріне немесе орнатылған мінбесатылардың үстіне жабылады;
торлар тұрақты тұру үшін созылып, үстіңгі қабат бойынша бекітіледі;
торлар қисайып, созылып кетпеуі тиіс;
15) қажеттіліктер туындаған кезде, жаяужолды, жаяу жүретін галереяларды, төсемдерді, таяныштарды, айналма және уақытша жолдарды абаттандыру мен олардың ұқыпты түрде ұсталуы қамтамасыз етіледі;
16) бұзуға жататын учаскелерде құрылыстарды бұзу, алаңды дайындау шараларын іске асырған соң ғана бастауға болады;
17) құрылысты бұзу жұмыстарын, ғимарат элементтерінің қирауын болдырмау мақсатында, жоғарғы құрылымдардан бастау қажет.
128. Барлық материалдар мен топырақ тек қоршалған аумақ шеңберінде ғана болады:
шығарылған топырақ (құнарлыдан басқасы), бұзылғанның қалдықтары мен қоқыс, қатты тұрмыс қалдықтары полигонына шығарылуы тиіс, Шахтинск қаласы уәкілетті органының келісімі бойынша топырақ басқа учаскелерге шығарылуы мүмкін;
қоршалған аумақтан тыс материалдарды, қоқыстарды қоймалауға, көліктің тиелуіне және тұрақтануына, механизмдер мен құрылыс техникаларын орнатуына рұқсат етілмейді.
129. Мұзды, қарды, құрылыс қоқыстарды уақытында ұйымдастырып шығару үшін құрылыс салушы немесе мердігер құрылыс алаңын жайластыруға рұқсаттама алған кезде, осы жұмыстар түріне лицензиясы бар арнайы кәсіпорындармен келісімшартқа отырады.
130. Құрылыс салушымен құрылыстық және тұрмыстық қоқысты уақытылы шығарылуы қамтамасыз етіледі.
131. Құрылыс (бұзу) аяқталғаннан кейін, құрылыс алаңына іргелес жатқан аумақтың бұзылған абаттандыруын қалпына келтіру, сондай-ақ уақытша жүруге, жолаушылардың өту жолы, уақытша ғимараттар мен материалдарды қоймалау үшін, инженерлік желілерді төсеу және тағыда басқа пайдаланған аймақтарды құрылыс салушы қалпына келтіруі тиіс.
15. Қала аумағындағы жол төсемдерін, жаяужолдарды, гүлзарларды және басқа да объектілердің қалалық шаруашылық элементтерінің бұзылуына әкеліп соғуына байланысты жер жұмыстарын және басқа да жұмыстарды жүргізудің тәртібі
132. Жол төсемдерінің, жаяу жолдардың, гүлзарлардың және басқа қала аумақтарында шаруашылық жүргізу элементтерінің бұзылуына әкеліп соғуына байланысты жер жұмыстарын және басқа да жұмыстарды жүргізетін барлық заңды және жеке тұлғалар сәулет және қала құрылыс бөлімінде жұмыстарды жүргізуге рұқсат алады. Жол төсемдерінің, жаяу жолдардың, гүлзарлардың және басқа қала аумақтарында шаруашылық жүргізу элементтерінің бұзылуына әкеліп соғуына байланысты жер жұмыстарын және басқа да жұмыстарды жүргізетін тәртіптер талаптарына сәйкес жұмыстар жүргізілуі тиіс.

14) ограждения из сеток навешиваются на специально изготовленные для этих целей крепления по фасаду здания либо на конструкциях установленных лесов; сетки натягиваются и закрепляются по всей поверхности для придания им устойчивости;
не допускаются искривление и провисание сеток;
15) при необходимости обеспечиваются обустройство тротуаров, пешеходных галерей, настилов, перил, объездных и временных дорог и содержание их в исправном состоянии;
16) разборку строений на участках сноса начинать только после выполнения мероприятий по подготовке площадки;
17) разборку начинать с верхних конструкций в целях исключения внезапного обрушения элементов зданий.
128. Все материалы и грунт размещаются только в пределах огражденной территории;
вынутый грунт (за исключением плодородного), отходы сноса, мусор немедленно вывозятся на полигон твердых бытовых отходов, грунт может вывозиться на другие участки по согласованию с уполномоченным органом города Шахтинска;
не допускается складирование материалов, мусора, установка строительной техники и механизмов, парковка и загрузка транспорта за пределами огражденной территории.
129. Для организации своевременного вывоза бытового и строительного мусора, снега и льда на соответствующие полигоны, застройщик либо подрядчик при получении разрешения на обустройство стройплощадки заключает договоры со специализированными предприятиями, имеющими лицензии на данные виды работ.
130. Застройщиком обеспечивается своевременный вывоз строительного и бытового мусора.
131. После завершения строительства (сноса), застройщику необходимо восстановить нарушенное благоустройство на прилегающей к стройплощадке территории, а также на территориях, использованных для временного проезда, прохода пешеходов, под временные сооружения, для складирования материалов, прокладки инженерных сетей и прочих нужд.
15. Порядок производства земляных и прочих работ, связанных с
разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других
объектов, элементов городского хозяйства, содержание инженерных
сетей, сооружений и коммуникаций на территории города
132. Все юридические и физические лица, производящие земляные и прочие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства на территории города, получают разрешение на производство работ в отделе архитектуры и градостроительства. Работы должны производиться в соответствии с требованиями порядка производства земляных и прочих работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства.

133. Шаруашылығында инженерлік коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар, қаланың көркін бұзуға әкеліп соғатын инженерлік желілер мен орын-жайлардың техникалық жағдайын әрдайым қарап отыруы қажет, атап айтқанда:
аумақты су басуына және мұздың пайда болуына жол бермеу, берілген және қорғалатын аймақтардың санитарлық тазалығын бақылау, люктердің қақпақтары, құдықтар мен камералардың жабындылары, нөсерлік кәріздердің торлары қатты төсеммен бір деңгейде болуы және түзу қалыпта ұсталуы, құрастыру Ережелерін сақтамаған жағдайда бұзылып қалуы мүмкін жер асты желілерінің бетіндегі қатты немесе жер топырағының қалпын, қайта жабылуы мен қолданылуын бақылауға, жерүсті инженерлік коммуникацияларына, құрастырмалар мен құрылғыларға уақытында жөндеу, тазарту және сырлау жұмыстарын жүргізуге.
134. Жер бетінің қатты қабатына күрделі жөндеу немесе жаңғырту жұмыстарын жүргізген кезде инженерлік желілердің құдығының люктерін керекті өлшемдерге жеткізу жұмыстары жөндеу жұмыстарының тапсырысшысы есебінен орындалады.
135. Қала аумақтарынан жер үсті және жер асты суларын әкетуге арналған арықтарды, құбырлар мен сорғытқыларды жинау мен тазарту, нөсерлік кәріздердің коллекторларын, жауынқабылдағыштар құдықтарын тазарту жұмыстары пайдаланушы кәсіпорындармен; аула аумақтарында - пәтер иелері кооперативтерімен; жеке меншік учаскелерде және кәсіпорын аумақтарында - аумақтық иелерімен жасалады.
16. Тұрғын жай орамдары мен шағын аудандарды абаттандыру
136. Шағын аудандар мен орамдардың тұрғын жай аймақтары: қоқыс контейнерлерін қоятын, кір кептіретін, демалатын, балалардың ойнайтын, спортпен айналысатын, үй жануарларын қыдыртатын, автотұрақ, аялдату, жасыл аймақ үшін алаңшалармен жабдықталады.
137. Алаңшалардың саны, орналасуы мен жабдықталуы құрылыс және санитарлық нормаларға сәйкес болуы тиіс, Сәулет және қала құрылысы, Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық бақылау бөлімімен келісілуі керек.
138. Тұрғын жай орамдары, шағын аудандар аумақтарында, сондай-ақ аула маңы аумақтарында мына тәртіпті сақталуға міндетті:
көтермелердің, жаяужолдардың, жүргіншілер жолының, орамішілік кіреберістері мен жолдарының төсемдерін қалыпты жағдайда ұстауға;
аулаларға өздігінен түрлі шаруашылық немесе қосалқы құрылыс (гараждар және басқа) салуға жол бермеуге;
өзінің балансындағы (шаруашылық жүргізуші немесе жедел басқару) инженерлік желілерді қалыпты жағдайда ұстауға, құдықтарды уақытында қарап, тазартуға;
шағын сәулет нысандарын, спорттық, ойын, балалар мен шаруашылық алаңшаларының жабдықтарын, қоршаулар мен қашаларын қалыпты жағдайда ұстауға, олардың сыртқы түрінің ұқыптылығын сақтауға.

133. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, должны регулярно следить за техническим состоянием инженерных сетей и сооружений, которые могут вызвать нарушение благоустройства города, а именно:
не допускать затопления территорий и образования льда, следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер, решетки ливневой канализации находились на уровне твердого покрытия и содержались в исправном состоянии, за состоянием твердого, либо грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения Правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации, производить своевременный ремонт, очистку и окраску надземных инженерных коммуникаций, конструкций и сооружений.
134. В случае производства капитального ремонта или реконструкции территорий с твердым покрытием доведение отметок люков колодцев инженерных сетей до требуемых параметров производится за счет заказчика ремонта.
135. Профилактическое обследование, очистка каналов, труб и дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с городских территорий, очистка коллекторов ливневой канализации, дождеприемных колодцев производятся эксплуатирующими предприятиями; на дворовых территориях - кооперативами собственников квартир; на частных участках и территориях предприятий - владельцами территорий.
16. Благоустройство жилых кварталов и микрорайонов
136. Жилые зоны микрорайонов и кварталов оборудуются площадками для мусорных контейнеров, сушки белья, отдыха, игр детей, занятий спортом, выгула домашних животных, автостоянками, парковками, зелеными зонами.
137. Количество, размещение и оборудование площадок должны соответствовать строительным и санитарным нормам и согласовываться с отделом архитектуры и градостроительства, государственного санитарно-эпидемиологического контроля.
138. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовых территориях необходимо поддерживать следующий порядок:
содержать в исправном состоянии покрытия отмосток, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог;
не допускать самовольного строительства во дворах различного рода хозяйственных или вспомогательных построек (гаражей и другое);
не допускать загромождения придомовых территорий строительными материалами;
содержать в исправном состоянии находящиеся у него на балансе (в хозяйственном ведении или оперативном управлении) инженерные сети, своевременно производить осмотр и очистку колодцев;
содержать в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживать их опрятный внешний вид.

139. Аулаішілік аумақта:
1) аумақты тазарту немесе апатты жағдайларды жою жұмыстарынан басқа, сағат 23-тен сағат 7-ге дейін, тыныштық пен тәртіпті бұзатын жұмыстарды жүргізуге;
2) аулаішілік және ішкіорам аумағындағы жасыл аймаққа, балалар алаңшасына, жүргіншілер жолына қызметтік және жеке меншік автокөлікпен кіруге, қоюға;
3) көлік құралдарын қоюға және аялдатуға арнайы бөлінбеген және белгілермен белгіленбеген орындарға қоюға рұқсат етілмейді.
17. Апатты жұмыстарды жүргізу
140. Пайдалану кезінде немесе жерасты және жерүсті коммуникацияларында құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде пайда болатын апаттар, олардың дұрыс жұмыс жасауына немесе азаматтардың денсаулығы мен өміріне қауіп тудыруға әкеліп соғатын, су объектілерінің ластануы төтенше жағдай болып табылады және олардың қалыпты жұмысын аз мерзімде орындау шараларын талап етеді.
141. Апат туындаған жағдайда инженерлік коммуникациялар мен құрылғылардың иесі, пайдаланушы ұйым апатты және оның салдарын жоюдың жедел шараларын жасауға міндетті. Бұл жағдайда мыналар қамтамасыз етілуі тиіс: адамдар мен көлік қозғалысының қауіпсіздігі, сондай-ақ қатар орналасқан жерасты және жерүсті орын-жайларының, инфрақұрылым объектілерінің, жасыл отырғызғылардың сақталуы.
142. Апаттық бригаданы апат орнына жіберумен қатар пайдаланушы ұйым апаттың сипаты мен орны жайында, осы апат ауданында жерасты және жерүсті құрылғылары бар ұйымдарға, қоғамдық жолаушылар көлігі қызметіне, жол полициясы бөліміне, Шахтинск қаласының сәулет және қала құрылыс бөліміне хабарлайды.
143. Жеке және заңды тұлғалар аймағында жерасты және жерүсті коммуникациялары барлар, ақпаратты алғаннан кейін апат орнына өздерінің орындалған сызбаларымен бірге уәкілдерін жіберулері керек, ол осы жердегі орналасқан мекемеге қарасты құрылғылар мен коммуникацияларды көрсетуі керек.
144. Апат маңайында материалдарын немесе басқа бағалы заттарын сақтаушы қожайындар, апат жұмыстарының басшысының бірінші талабы бойынша учаскені босатуға міндетті.
145. Егер де апатты жою жұмыстары жолдың толық және жартылай жабылуын қажет еткен жағдайда, жол полициясы бөлімі жолдың уақытша жабылуы туралы, көліктің айналып жүру бағыты және зақымдалған желілердің қожайындарымен бірге зақымның жою мерзімін бекіту жөнінде жедел шешім қабылдайды.
146. Апат жұмыстары жүргізілетін орын қалқандармен немесе белгіленген үлгідегі апаттық жарық құрылғысы және үлкен қызыл түсті шамдары бар қорғандармен қоршалады. Көшенің (магистральдың) жол жағына жол полициясы бөлімінің келісімімен қажетті жол белгілері орнатылады. Жұмыстардың толық аяқталғанына дейін, апатты жою жұмыстарын жауап беруші тұлғалар апаттық жарықтандыру, қоршау (қалқан) орнату, жол белгілерінің қойылу жұмыстарына жауапты.

139. На придомовой территории не допускается:
1) производство действий, нарушающих тишину и порядок, с 23 до 7 часов, кроме работ по уборке территории либо работ по устранению аварийных ситуаций;
2) стоянка, въезд служебного и личного автотранспорта на зеленые зоны дворовых и внутриквартальных территорий, детские площадки, пешеходные дорожки;
3) стоянка и парковка транспортных средств вне специально выделенных и обозначенных знаками и (или) разметками мест.
17. Проведение аварийных работ
140. Аварии, возникающие в процессе эксплуатации или при проведении строительных работ на подземных и наземных коммуникациях, повлекшие за собой нарушение их нормальной работы или появление возможности угрозы здоровью и жизни граждан, загрязнения водных объектов, являются чрезвычайными происшествиями и требуют принятия оперативных мер для восстановления их нормальной работы в кратчайшие сроки.
141. При возникновении аварии владелец инженерных коммуникаций и сооружений, эксплуатационная организация должны незамедлительно принять меры по ликвидации аварии и устранению последствий. При этом должны обеспечиваться: безопасность людей и движения транспорта, а также сохранность расположенных рядом подземных и наземных сооружений, объектов инфраструктуры, зеленых насаждений.
142. Одновременно с направлением аварийной бригады к месту аварии эксплуатирующая организация сообщает о характере и месте аварии в организации, имеющие в районе аварии подземные и наземные сооружения, в службы общественного пассажирского транспорта, отдел дорожной полиции, отдел архитектуры и градостроительства города Шахтинска.
143. Юридические и физические лица, имеющие в зоне аварии наземные или подземные коммуникации, по получении информации об авариях должны немедленно выслать на места своих представителей с исполнительными чертежами, которые должны указать расположение подведомственных им сооружений и инженерных коммуникаций на местности.
144. Владельцы, складирующие материалы или другие ценности вблизи места аварии, должны по первому требованию руководителя аварийных работ немедленно освободить участок.
145. Если работы по ликвидации аварии требуют полного или частичного закрытия проезда, отдел дорожной полиции принимает оперативное решение о временном закрытии проезда, маршруте объезда транспорта и установлении совместно с владельцами поврежденных сетей срока ликвидации повреждения.
146. Место производства аварийных работ ограждается щитами или заставками установленного образца с устройством аварийного освещения и установкой красных габаритных фонарей. На проезжей части улицы (магистрали) по согласованию с отделом дорожной полиции устанавливаются необходимые дорожные знаки. Лица, ответственные за производство работ по ликвидации аварии, отвечают за работу аварийного освещения, установку ограждения (заставок), дорожных знаков до полного окончания работ.

147. Апаттың салдарын жою және аумақтың абаттандырылуын қалпына келтіру үшін, апат болған күннен бір тәуліктен асырмай орнатылған нысанға жер жұмыстарын жүргізуге Шахтинск қаласының сәулет және қала құрылыс бөлімінен рұқсат алуы қажет. Көрсетілген мерзімге дейін жер жұмыстарын жүргізуге рұқсат қағазын жасамаған жағдайда қазу жұмыстары жөн-жосықсыз болып саналады.
148. Бұзылған жол төсемдері мен басқа да абаттандыру элементтерін қалпына келтіру жұмыстары осы кәсіпорынмен апатты жұмыстар аяқталғаннан кейін тез арада жасалады.
149. Апатты, жоспарлы жұмыстарды жүргізуге қатаң түрде тыйым салынады.
18. Ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін күтіп ұстау
150. Ғимараттары мен орын-жайлары бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен орын-жайлардың қожалары аталған объектілердің және олардың жекелеген элементтеріне (балкон, лоджий, сарқынды су құбырлары және басқалары) жаңғырту, жөндеу және қасбеттерін сырлау жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз етуге, сондай-ақ қасбеттерінде орнатылған ақпаратты тақтайшалардың, ескерткіш тақталарының таза және қалыпты жағдайда ұстауы керек.
151. Өз еркімен ғимараттардың қасбеттері мен құрастыру элементтерін қайта жабдықтауға рұқсат етілмейді.
152. Шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе жедел басқаруындағы ғимараттары, және орын-жайлары бар жеке меншік иелері мен заңды тұлғалар, ғимараттарды, құрылыстарды және құрылғыларды, басқа жер учаскелеріндегі жылжымайтын объектілерді қала құрылысы мен жобалау құжаттарына, қала құрылысы нормативтері мен ережелері, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және басқа арнайы нормаларға сәйкес, қалыпты жағдайда сақтау жұмыстарын жүргізуге, соның ішінде оларға жататын ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын өз есебінен немесе тартылған қаражат есебінен жүргізуі керек.
153. Егер де заңды немесе жеке тұлғалардың меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқаруында жеке тұрғынсыз жайлар тұрмайтын немесе тұрғын ғимараттары болған жағдайда, осы тұлғалар ғимараттың алып тұрған ауданына қарай қасбетінің жөндеу, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге үлес қосуы керек. Ғимараттарға немесе орын-жайларға жоспарлы түрде жаппай жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын жүргізген кезде, үлестік қатынасы бар тұлғалар осы мақсаттарға бағытталатын қаражатты, сәйкесетін аудандармен қаражаттарын қосуларына болады.
154. Ғимараттардың, орын-жайлардың және құрылғылардың меншік иелері жалға алу шартына сәйкес, ғимараттардың және құрылғылардың қасбеттерін жөндеу, жаңарту, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге міндеттеме алады.

147. Для ликвидации последствий аварии и восстановления благоустройства территории необходимо оформить в срок не позднее суток со дня возникновения аварии разрешение установленной формы на производство земляных работ, выдаваемое отделом архитектуры и градостроительства города Шахтинска. В случае неоформления разрешения на производство земляных работ в установленные сроки раскопка считается несанкционированной, и предприятие привлекается к ответственности согласно действующему законодательству.
148. Восстановление нарушенных дорожных покрытий и других элементов благоустройства осуществляется владельцами инженерных сетей немедленно после завершения аварийных работ.
149. Производство плановых работ, под предлогом аварийных, категорически не допускается.
18. Содержание фасадов зданий и сооружений
150. Руководители предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственники зданий и сооружений должны обеспечить своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски.
151. Не допускается самовольное переоборудование фасадов зданий и конструктивных элементов.
152. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, должны проводить работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках в соответствии с градостроительной и проектной документацией, градостроительными нормативами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормами, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений за счет собственных или привлеченных средств.
153. В случае если в собственности юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении планового сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на эти цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям.
154. Собственники зданий, помещений и сооружений несут обязательства по ремонту, реставрации и реконструкции фасадов зданий и сооружений в соответствии с условиями договора аренды.

155. Сәулет, тарих немесе мәдениет ескерткіштері болып табылатын, ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін жөндеу, жаңғырту және жаңарту жұмыстары Қазақстан Республикасының және Шахтинск қаласының құқықтық актілерімен бекітілген, қорғау міндеттемелеріне сәйкес жергілікті атқарушы орган келісімімен орындалады.
156. Уәкілетті орган ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын ұйымдастыру шараларын жыл сайын қабылданатын бюджеттік бағдарлама негізінде атқарады. Ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарының бағдарламасы Шахтинск қаласының әкімдігімен бекітіледі.
157. Ғимараттардың қасбеттерін сырлау жұмыстары Сәулет және қала құрылысы бөлімімен берілетін колерлік төлқұжаттармен жүргізілуі мүмкін.
158. Рұқсат етілмейді:
алдын ала сәулеттік бөліктердің қалпына келтірілмейінше ғимараттар мен орын-жайларға сырлау жұмыстарын жүргізуге;
табиғи немесе жасанды тастармен қапталған, түсті әсемдік терразиттік және тас түрлі балшықпен сыланған қасбеттерді сырлауға.
19. Сыртқы жарық пен бұрқақтарды күтіп ұстау
159. Уәкілетті орган бөлімі бекіткен кестеге сәйкес көшелердің, жолдардың, алаңдардың және басқа жарықтандырылатын объектілердің сыртқы жарығын қосу табиғи жарықтың көлемінің азаюы кезінде кешкі күңгірт кезінде 20 люкске дейін, ал сөнуі - таңғы күңгіртте 10 люкске дейін беріледі.
160. Алаңдардағы, магистральдардағы және көшелердегі, аула аумақтарындағы ақау шамдар 5 пайыздан аспау керек. Металл бағаналары, кронштейндер мен басқа сыртқы жарық құрылғылары мен қыстырма желілерінің элементтері тазалықта ұсталуы қажет, тот баспауы керек және қажет болу жағдайына қарай екі жылда бір рет пайдаланушы ұйыммен сырлануы тиіс.
161. Пайдаланудан шыққан газды, күкіртті люминисцетті шамдар осы мақсаттарға арналған арнайы жайларда сақталып, одан әрі қайта өңделуі үшін арнайы кәсіпорындарға жеткізілуі қажет. Аталған шамдар түрлерін қалалық полигон аумағына шығаруға тыйым салынады.
162. Жарық пен электрлі көліктердің байланыс желісінің құлап қалған бағаналарын шығару жұмысы негізгі магистральдарда кешіктірілмей баған иесімен жүргізіледі; сондай-ақ басқа аумақтардағы бұзылған бағаналар - тәулік ішінде.
163. Бұрқақтардың жағдайы мен пайдаланылуына жауапкершілік пайдаланушы ұйымға жүктеледі.
164. Бұрқақтарды қосу мерзімі, олардың жұмыс тәртібі, табақтарын жуу мен тазарту кестесі, техникалық үзілістері мен жұмысының тоқтатылуы белгіленеді.
165. Бұрқақтардың жұмыс істеуі кезінде су бетін қоқыстардан тазарту жұмыстары күнделікті орындалады. Пайдаланушы ұйымдар бұрқақтарды сөндірген кезде де тазалығын сақтауға міндетті.

155. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с местным исполнительным органом согласно нормативам и правилам, устанавливаемым правовыми актами Республики Казахстан и города Шахтинска.
156. Уполномоченный орган осуществляет мероприятия по организации ремонта и реставрации фасадов зданий и сооружений на основе ежегодно принимаемой бюджетной программы. Программа ремонта и реставрации фасадов зданий и сооружений утверждается постановлением акимата города Шахтинска.
157. Окраска фасадов зданий может производиться только по колерным паспортам, выдаваемым отделом архитектуры и градостроительства.
158. Не допускается:
производить окраску фасадов зданий и сооружений без предварительного восстановления архитектурных деталей;
производить окраску фасадов, облицованных естественным или искусственным камнем, оштукатуренных декоративной цветной терразитовой и камневидной штукатуркой.
19. Содержание наружного освещения и фонтанов
159. Включение наружного освещения улиц, дорог, площадей и других освещаемых объектов производится при снижении уровня естественной освещенности в вечерние сумерки до 20 люкс, а отключение в утренние сумерки при ее повышении до 10 люкс по графику, утвержденному уполномоченным органом.
160. Процент неисправных светильников на площадях, магистралях и улицах, дворовых территориях не должен превышать 5 процентов. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы устройств наружного освещения и контактной сети должны содержаться в чистоте, не иметь очагов коррозии и окрашиваться.
161. Вышедшие из строя газоразрядные лампы, содержащие ртуть, люминесцентные - должны храниться в специально отведенных для этих целей помещениях и вывозиться на специальные предприятия для их утилизации. Не допускается вывозить указанные типы ламп на городской полигон.
162. Вывоз сбитых опор освещения и контактной сети электрифицированного транспорта осуществляется владельцем опоры на основных магистралях незамедлительно; на остальных территориях, а также демонтируемых опор - в течение суток.
163. Ответственность за состояние и эксплуатацию фонтанов возлагается на уполномоченный орган.
164. Сроки включения фонтанов, режимы их работы, график промывки и очистки чаш, технологические перерывы и окончание работы определяются уполномоченным органом.
165. В период работы фонтанов очистка водной поверхности от мусора производится ежедневно. Уполномоченный орган должен содержать фонтаны в чистоте и в период их отключения.

20. Шахтинск қаласы аумағына тазарту жұмыстарын ұйымдастыру мен тазалықты қамтамасыз ету абаттандыру, санитарлық тазалық жұмыстары бойынша уәкілетті органдар мен қызметтердің міндеттері
166. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, осы Қағидалардың сақталуын бақылау қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігі саласында мемлекеттік бақылау, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау және сәулет-құрылысын бақылау, ішкі істермен өз құзырлары шегінде жүргізіледі.
167. Функционалдық міндеттерге сәйкес қаланың жалпы абаттандырылу жағдайын бақылау, комиссиялық аралау мен тексеріс жүргізу жағдайын реттеумен, мемлекеттік бақылау-қадағалау жұмыстарын уәкілетті орган жүргізеді.
21. Ережені бұзғаны үшін жеке және заңды тұлғалардың жауапкершілігі
168. Осы ережелерді бұзғаны үшін кінәлі жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалары мен Қазақстан Республикасындағы Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодекске сәйкес жауапкершілікке шақырылады. Әкімшілік жауапкершіліктің қолданылуы, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес, тәртіп бұзушыны онымен келтірілген материалдық зиянды төлеу және жіберілген кемшілікті жою міндетінен босатпайды.
"Жинау жұмыстарын ұйымдастыру,
санитарлық жабдықтау, тазалықты
қамтамасыз ету және Шахтинск
қаласының аумағында және маңындағы
кенттерде абаттандыру Қағидаларына"
қосымша
объектіні санитарлық тазалау жөнінде бекітілген аумақтың
АКТІСІ
"___"________200__жыл
Субъект атауы
(заңды тұлға)__________________________________________________
Аты-жөні
(жеке тұлға немесе басшы)______________________________________
Заңды мекен-жай________________________________________________
бекітілген аумақтың
(ЖОСПАРЫ) СЫЗБАНҰСҚАСЫ
Санитарлық тазалау, бектілген аумақты абаттандыруды қамтамасыз ету сондай-ақ оны тиісті ұстауды "Жинау жұмыстарын ұйымдастыру, санитарлық жабдықтау, тазалықты қамтамасыз ету және Шахтинск қаласының аумағында және маңындағы кенттерде абаттандыру Қағидалары" талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Таныстым:________________/_______________"__"___________200__ж.
(қолы)          (Аты-жөні)
МО
_________________________________________"__"___________200__ж.
(осы актіні берген лауазымды тұлға)
МО
Шахтинск қалалық мәслихатының
2008 жылғы 15 қазандағы
N 426/7 шешімімен
бекітілген
Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің жасыл желектерін күтiп ұстау мен қорғау Ережесi
1. Осы "Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің жасыл желектерін күтiп ұстау мен қорғау Ережесі" (әрі қарай - Ереже), Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы", Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы "Қазақстан Республикасының экологиялық кодексі" Кодексіне сәйкес әзірленген, басқа да нормативтік құқықтық актілері осы Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің жасыл желектерін күтіп ұстау мен қорғау тәртібін анықтайды.

20. Обязанности уполномоченного органа и государственных
органов по контролю за состоянием благоустройства, санитарным
содержанием, организацией уборки территории города Шахтинск
166. В соответствии с законодательством Республики Казахстан контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется органами охраны окружающей среды, внутренних дел, архитектурно-строительного контроля, государственного контроля в области пожарной безопасности, санитарно–эпидемиологического контроля в пределах своих компетенций.
167. В соответствии с функциональными обязанностями общий контроль за состоянием благоустройства города, координацию в случае проведения комиссионных объездов и обследований, государственных контрольно-надзорных органов проводит уполномоченный орган.
21. Ответственность
физических и юридических лиц за нарушение Правил
168. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Кодексом об административных правонарушениях в Республике Казахстан. Применение мер административной ответственности не освобождает нарушителей от обязанностей возмещения причиненного ими материального ущерба в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и устранения допущенных нарушений.
Приложение
к "Правилам организации уборки,
санитарного содержания, обеспечения
чистоты и благоустройство
на территории города Шахтинска
и прилегающих поселков"
АКТ
закрепленной территории по санитарной очистке объекта
"___"________200__года
Наименование субъекта
(юридическое лицо) __________________________________________________
Ф.И.О.
(физическое лицо либо руководитель) _________________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
СХЕМА (ПЛАН)
закрепленной территории
Обеспечение благоустройства закрепленной территории, санитарная очистка, а также надлежащее ее содержание осуществляется в соответствии с требованиями "Правил организации уборки, санитарного содержания, обеспечения чистоты и благоустройство на территории города Шахтинска и прилегающих поселков".
Ознакомлен:____________________/_________________"____"______200__г.
(подпись)             (Ф.И.О.)
МП
________________________________________________"____"_______200__г.
(должность лица, выдавшего настоящий акт)
МП
Утверждены
решением Шахтинского
городского маслихата
от 15 октября 2008 года N 426/7
Правила
защиты и содержания зеленых насаждений в городе
Шахтинске и прилегающих поселках
1. Настоящие "Правила защиты и содержания зеленых насаждений в городе Шахтинске и прилегающих поселках" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года "Экологический кодекс Республики Казахстан", Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", иные нормативные правовые акты и определяют порядок защиты и содержания зеленых насаждений в городе Шахтинске и прилегающих поселках.

2. Шахтинск қаласының аумағында және маңындағы кенттердің жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастырып үйлестіруді қала әкімдігінің лауазымды тұлғалары, қаланы көгалдандырумен айналысатын уәкілетті басқару органдары, мекеме, кәсіпорын жетекшілері жүзеге асырады.
1. Жалпы ережелер
3. Осы Ережеде мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) дендрологиялық жоспар (дендрожоспар) - көкжелектердің, алаңқайлардың, жолдардың, су айдындарының ашық учаскелерімен үйлесімде өсіп тұрған жасыл желектердің және отырғызуға жоспарланған ағаш-бұтақ өсімдіктерінің түрлік және сандық құрамы көрсетілген қала аудандарының шегінде жасыл желектерді отырғызу жоспары;
2) жасыл желектерді қорғау - жасыл желектерді, көгалдандырылған аумақтар мен жасыл алқаптарды жасауға, сақтау мен төлетуге (оның ішінде жойылған немесе зақымдалған жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруге) бағытталған құқықтық, әкімшілік, ұйымдық және экономикалық шаралар жүйесі;
3) жасыл желектер - азаматтық заңнамаға сәйкес жылжымайтын мүлік болып табылатын және қаланың бірыңғай жасыл қорын құрайтын табиғи өскен және жасанды егілген ағаш бұтақты және шөпті өсімдік;
4) жасыл алқап - түрлік құрамына қарамастан кемінде 0,125 га кем емес аумақтағы 50 дана ағашы бар көгалдандырылған аумақ;
5) жалпы пайдаланылатын жерлер - алаңдар, көшелер, жаяужолдар, өтетін жерлер, жолдар, жағалаулар, саябақтар, бульварлар және өзге де объектілер, тұрғындар мұқтажын қанағаттандыру үшін арналған және алынған жерлер;
6) жасыл желектерді қырқу - жасыл желектерге белгілі бір әсемдік беру үшін бұталарды кесу;
7) көгалдандырылған аумақ - жасыл желектер орналастырылған жер учаскесі;
8) жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау Ережелерін бұзғандығы үшін жауапкершілік - Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес заңды және жеке тұлғаларға әкімшілік және экономикалық шараларды қолдану;
9) жасыл желектерді зақымдау - ағаш-бұтақ өсімдіктерінің, тамырына, діңіне, бұтақтарына, шөпті өсімдіктердің жер үсті бөлігі мен тамыр жүйесіне өсімін тоқтатуға алып келмейтін залал келтіру. Тамыр жүйесінің механикалық зақымдануы, тамыр қырыс тұтастығының, топырақ үсті жамылғысы тұтастығының бұзылуы және залалдың өзге де түрі зақымдау болып табылады;
10) Шахтинск қаласы және маңындағы кенттер жасыл желектерінің тізбесі - Шахтинск қаласының аумағындағы және маңындағы кенттердің жасыл желектердің түрі, түрлік құрамы, саны туралы мәліметтер жиыны;

2. Координацию и организацию деятельности по содержанию и защите зеленых насаждений на территории города Шахтинска и прилегающих поселках осуществляют должностные лица акимата города, уполномоченные органы управления, руководители учреждений, предприятий, занимающиеся озеленением города.
1. Общие положения
3. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:
1) дендрологический план (дендроплан) - план размещения зеленых насаждений в разрезе районов города с указанием количественного и видового состава существующей и проектируемой к посадке древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов;
2) защита зеленых насаждений - система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен уничтоженных или поврежденных), озелененных территорий и зеленых массивов;
3) зеленые насаждения - древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженные, которые в соответствии с гражданским законодательством являются недвижимым имуществом и составляют единый городской зеленый фонд;
4) зеленый массив - озелененная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев, образующих единый полог на территории не менее 0,125 гектаров независимо от видового состава;
5) земли общего пользования - земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, бульварами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения;
6) кронировка зеленых насаждений - обрезка ветвей для придания определенной эстетической формы зеленым насаждениям;
7) озелененная территория - участок земли, на котором располагаются зеленые насаждения;
8) ответственность за нарушение Правил содержания и защиты зеленых насаждений - административные и экономические меры воздействия к физическим и юридическим лицам в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) повреждение зеленых насаждений - причинение вреда кроне, стволу, корневой системе древесно-кустарниковых растений, надземной части и корневой системе травянистых растений, не влекущее прекращение роста. Повреждением является механическое повреждение корневой системы, нарушение целостности коры, надпочвенного покрова и иное причинение вреда;
10) реестр зеленых насаждений города Шахтинска и прилегающих поселков - свод данных о типах, видовом составе, количестве зеленых насаждений на территории города Шахтинска и прилегающих поселков;

11) санитарлық кесу - шіріген, зақымдалған, қураған, құрғақ бұтақтарды кесу;
12) жасыл желектердің мәні - жасыл желектерді, көгалдандырылған аумақ пен жасыл алқаптарды сақтауға және жасауға бағытталған жұмыстардың агротехникалық, шаруашылық шараларының жүйесі;
13) мамандандырылған ұйым - жасыл желектерді жасап, оған күтім көрсететін өзінің штатында осы саланың маманы, жұмысшылары бар, арнайы техникалармен жабдықталған (автокөтергіш, су таситын, тракторлар немесе автокөліктер негізіндегі бұрғылау қондырғы, жүк тиейтін техникалар, жүк автокөліктері) кәсіпорын;
14) орманды (кеспеағашты) мөлшерлеу - орман ресурстарының, соның iшiнде кесу көзделетiн екпе ағаштардың сапалық және сандық сипаттамаларын анықтау, есепке алу, бағалау жөнiндегi iс-шаралар;
15) жасыл желектерді жою - өсуін тоқтатқан жасыл өсімдіктерді бұзу;
16) уәкілетті орган - жасыл желекті күтіп ұстау мен қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру үшін қала әкімдігінің қаулысымен бекітілетін орган.
2. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғаудың негізгі принциптері
4. Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің арлық жасыл желектері, жеке үй құрылыстары мен саяжайларда өсіп тұрған жасыл желектерді қоспағанда, қол сұғылмайтын қалалық жасыл қорды құрайды.
5. Жасыл желектерді сақтау мен қорғау жөніндегі шаралар кешенін азаматтар, лауазымды және заңды тұлғалар меншік нысанына қарамастан жүзеге асырады.
6. Жобалық, құрылыс және шаруашылық қызмет Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", Заңына және осы Ережелерде белгіленген жасыл желектерді қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, жүзеге асырылады. Құрылыс, шаруашылық және өзге қызметтерді ұйымдастыруға арналған жоба алдындағы және жобалық құжаттамада топографиялық түсірілімге енгізілген жасыл желектердің күйі туралы толық және шынайы мәліметтер болуға тиіс.
7. Белгіленген тәртіппен келісілген қаланы дамытудың бас жоспарымен салыну көзделген учаскелерді қоспағанда, қала аумағының шегінде орналасқан жасыл алқаптар (оның ішінде саябақтар, тынымбақтар, тоғайлар, аллеялар), құрылыс жүргізуге жатпайды.
8. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі көгалдандырылған аумақтарды дамыту уәкілетті органдардың келісімімен сәулет және қала құрылысы органдары қорытындысының негізінде қаланы көгалдандырудың ұзақ мерзімді кешенді сызбасына сәйкес жүргізіледі.
3. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау бойынша уәкілетті органның құзыреті

11) санитарная обрезка - удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей;
12) содержание зеленых насаждений - система хозяйственных, агротехнических мероприятий, направленных на сохранение и функционирование зеленых насаждений, озелененных территорий и зеленых массивов;
13) специализированная организация - предприятия, занимающиеся созданием, уходом за зелеными насаждениями и имеющие в своем штате рабочих, специалистов этого профиля, специальную технику (автоподъемники, водовозы, буровые установки на базе тракторов или автомашин, погрузочную технику, грузовые автомашины);
14) таксация леса (лесосек) - мероприятие по выявлению, учету, оценке качественных и количественных характеристик лесных ресурсов, в том числе насаждений, намечаемых для рубки;
15) уничтожение зеленых насаждений - повреждение зеленых насаждений, повлекшее прекращение роста;
16) уполномоченный орган - орган по содержанию и защите зеленых насаждений, утверждаемый постановлением акимата города для организации работ по содержанию и защите зеленых насаждений.
2. Основные принципы содержания и защиты зеленых насаждений
4. Все зеленые насаждения города Шахтинска и прилегающих поселков составляют неприкосновенный городской зеленый фонд, за исключением зеленых насаждений, произрастающих на территориях частных домостроений и на дачных участках.
5. Комплекс мер по сохранению и защите зеленых насаждений осуществляется гражданами, должностными и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
6. Проектная, строительная и хозяйственная деятельность осуществляется с соблюдением требований по охране зеленых насаждений, установленных Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и настоящими Правилами. Предпроектная и проектная документация на организацию строительной, хозяйственной и иной деятельности должна содержать полные и достоверные сведения о состоянии зеленых насаждений, нанесенных на топографическую съемку.
7. Зеленые массивы (в том числе парки, скверы, рощи, аллеи), расположенные в пределах территории города, не подлежат застройке, за исключением участков, подпадающих под генеральный план развития города, согласованных в установленном порядке.
8. Развитие озелененных территорий на землях общего пользования производится в соответствии с долгосрочной комплексной схемой озеленения города, на основании заключения органов архитектуры и градостроительства, по согласованию с исполнительным органом.
3. Компетенция уполномоченного органа
по защите и содержанию зеленых насаждений

9. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау бойынша уәкілетті органның құзырына енеді:
1) Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің аумағында жасыл желектерді санитарлық кесуге, түрлі үлгілерде қысқартуға, қайта отырғызуға, бұзуға немесе бұзбауға рұқсат ету және рәсімдеу (23 қосымша);
2) жасыл желектерді күту, ұстауды қамтамасыз ету, қалпына келтіру бойынша шаралардың орындалуын бақылау;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы белгіленген заңнамалары шегіндегі өкілеттілікпен мемлекеттік бақылау функциясын жүзеге асырады.
4. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау
10. Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде жасыл желектерді есепке алу Тізілімге енгізіліп есепке алынатын объект шекарасында орналасқан жасыл желектерді түгендеу арқылы жүргізіледі (4 қосымша).
11. Тізілімге жасыл желектердің барлық түрлері алынады: ағаштар, талдар, гүлзарлар. Жасыл желектерге түгендеу жүргізу тендерлік негізде мамандандырылған ұйымдармен, санитарлық жағдайды және санаттары деңгейін (желектердің тұрақтылық сатысы) ескере отырып жүргізіледі.
12. Жасыл желектердің есебін бейнелейтін құжат - жасыл желектердің тізімдемесі және Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің дендрожоспары болып табылады, ол 10 жыл ішінде 1 рет жаңартылады.
13. Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің жасыл желектерінің тізілімі мына мақсаттарда жүргізіледі:
1) Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде жасыл желектердің саны мен сапасы және жәй-күйі туралы шынайы мәліметтерді алу және есебін жүргізу;
2) қаланың аумағындағы жасыл желектерді қорғау, сақтау және көгалдандырылған аумақтарды дамыту саласындағы қала саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
3) тұрғындарды, билік пен басқару органдарын қаладағы жасыл желектердің саны мен жағдайы туралы шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету.
14. Жасыл желектер тізілімін жүргізуді ұйымдастыру жұмыстары табиғат қорғау қаражаты есебінен жүргізіледі.
15. Көгалдандырылған аумақтарды жалға алған және меншік иелеріне, жеке және заңды тұлғаларға ұсынады:
1) өз учаскелерінде және маңындағы аумақта жататын жасыл желектерді қорғап және күтіп ұстауды қамтамасыз етуге;
2)белгіленген үлгі бойынша жасыл желектерді түгендеу материалдарында өзгерістер туралы (бұзу, қайта ретке келтіру, қайта отырғызу, отырғызу) ақпараттарды, жасыл желектердің жетекші тізілімін, жасыл желектер бойынша уәкілетті органға жыл сайын жіберіп отыру;
3) Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің жасыл желектерін қорғау бойынша уәкілетті органның нұсқаулық-әдістемелік нұсқауларына сәйкес гүлзарларды шабу зиянкестер мен аурулар, арамшөптермен күрес, соның ішінде гүлзарлармен ағаш және шіліктерді суару, бүкіл кешенді агротехникалық шараларды әрдайым жүргізіп тұру;

9. В компетенцию уполномоченного органа по защите и содержанию зеленых насаждений входит:
1) оформление и выдача разрешений или отказ о выдаче на снос, пересадку, кронировку, санитарную обрезку зеленых насаждений на территории города Шахтинска и прилегающих поселков (приложения 23);
2) контроль за выполнением мероприятий по восстановлению, обеспечению ухода, содержанию зеленых насаждений;
3) осуществление функции государственного контроля в пределах полномочий, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Содержание и защита зеленых насаждений
10. Зеленых насаждения в городе Шахтинске и прилегающих поселках подлежат инвентаризации, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в Реестр (приложение N 4).
11. Внесению в Реестр подлежат все виды зеленых насаждений: деревья, кустарники, газоны. Проведение инвентаризации зеленых насаждений производится специализированными организациями на тендерной основе с учетом шкалы санитарного состояния и категорий (классы устойчивости насаждений).
12. Документом, отображающим результаты инвентаризации зеленых насаждений является реестр зеленых насаждений и дендроплан города Шахтинска и прилегающих поселков, который обновляется 1 раз в 10 лет.
13. Реестр зеленых насаждений города Шахтинска и прилегающих поселков ведется в целях:
1) учета и получения достоверных данных о количестве, качестве и состоянии зеленых насаждений в городе Шахтинске и прилегающих поселках;
2) определения основных направлений городской политики в сфере защиты, сохранения зеленых насаждений и развития озелененных территорий города;
3) обеспечения достоверной информацией населения, органов власти и управления о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе.
14. Организация работ по ведению Реестра зеленых насаждений осуществляется за счет природоохранных средств.
15. Физическим и юридическим лицам, собственникам и арендаторам озелененных территорий рекомендуется:
1) обеспечивать содержание и защиту зеленых насаждений на своем участке и на прилегающих территориях;
2) ежегодно направлять в уполномоченный орган по защите зеленых насаждений, ведущий реестр зеленых насаждений, информацию об изменении (снос, реконструкция, пересадка, посадка) в инвентаризационных материалах зеленых насаждений по установленной форме;
3) регулярно проводить весь комплекс агротехнических мер, в том числе полив газонов, деревьев и кустарников, борьбу с сорняками, вредителями и болезнями, скашивание газонов в соответствии с инструктивно-методическими указаниями уполномоченного органа по защите зеленых насаждений города Шахтинска и прилегающих поселков;

4) өз есебінен санитарлық-гигиеналық, экологиялық, кала құрылысы нормаларына сәйкес әзірленген, дендрологиялық жоба бойынша бекітілген аумақтық жасыл желектердің ағымдағы жөндеуі мен көгалдандыруын жүргізу;
5) жасыл желектерді бұзу (қайта отырғызу) осы Ережеде белгіленген тәртіпте ресімделсін;
6) ағаштарды жасартуға әсері бар, ағаш-шілікті өсімдіктерді кесу жүргізілсін;
7) бақылау аумағында (радиусы 1 метр) ток сымдары өтетін және көше көрсеткіштерін жауып тұратын, үй нөмірлерін көрсетпейтін бұтақтарды кесу өз уақытында жүргізілсін. Бұталарды кесу кесте бойынша жүргізіледі, электр желілерінің иелері келісімімен және олардың бақылауы бойынша техника қауіпсіздігінің ережесін сақтай отырып атқарылсын;
8) сынған ағаштармен шіліктерді алып тастау, аумақтың санитарлық тазалауы өткізіліп отырсын;
9) саябақтарға, бақтарға, тынымбақтарға, алаңдарға барғандар, жасыл желектерді қорғау бойынша талаптарды сақтаулары міндетті;
16. Жалпы пайдаланылатын жерлерде жүргізілетін жасыл желектерді күту мен қорғау жұмыстарын арнайы ұйымдар тендерлік негізде жүргізеді.
Мамандандырылған ұйымдар ағаш-шілікті өсімдіктерді жою, отырғызу, қайта отырғызу, санитарлық, түрлі үлгілерде кесу жұмыстарын тек қана уәкілетті органның жазбаша рұқсатымен экологиялық қала құрылысы нормаларын сақтай отырып жүргізіледі.
17. Уәкілетті органның рұқсатына сәйкес жүргізілген өтемдік қалпына келтіру жер учаскесінің сол аумағында үш есе көлемде биіктігі кемінде 1,5 метр жапырақ тұқымдас, ал қылқан жапырақтылар үшін кемінде 2 метр көшеттер отырғызу жолымен жүргізіледі. Отырғызуа бос алаң болмаған жағдайда уәкілетті орган жасыл желектің қалпына келтіру құнына есеп жүргізеді; оның бір есе көлеміндегі төлемін жеке және заңды тұлғалар жергілікті бюджетке төлейді.
18. Жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіру сол аумағында он есе көлемде биіктігі кемінде 2 метр жапырақ тұқымдас, ал қылқан жапырақтылар үшін кемінде 1,5 метр көшеттер отырғызу жолымен жүргізіледі немесе жасыл желектің қалпына келтіру құны анықталады, оның он есе көлемінде төлемін жеке және заңды тұлғалар жергілікті бюджетке төлейді. Жергілікті бюджетке аударылатын жасыл желектің қалпына келтіру құнының мөлшері қала әкімдігімен бекітіледі.
19. Жасыл желектерді қалпына келтіру мүдделеріне орай кесу жүргізілген жеке және заңды тұлғалардың қаражаты есебінен жүргізіледі.

4) проводить озеленение и текущий ремонт зеленых насаждений на закрепленной территории по утвержденным дендрологическим проектам, разработанным в соответствии с градостроительными, экологическими, санитарно-гигиеническими нормами за свой счет;
5) снос (пересадку) зеленых насаждений оформлять в порядке, установленном настоящими Правилами;
6) проводить омолаживающую обрезку деревьев (кронирование), формовочную и санитарную обрезку древесно-кустарниковой растительности;
7) проводить своевременную обрезку ветвей в охранной зоне (в радиусе 1 метра) токонесущих проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов. Обрезка ветвей производится по графику, согласованному с владельцами линий электропередачи и под их контролем с соблюдением правил техники безопасности;
8) проводить санитарную очистку территории, удаление поломанных деревьев и кустарников;
9) при посещении парков, садов, скверов, бульваров соблюдать требования по защите зеленых насаждений.
16. Работы по содержанию и защите зеленых насаждений, проводимые на землях общего пользования, осуществляются специализированными организациями на тендерной основе.
Специализированные организации проводят снос, посадку, пересадку, кронировку, формовочную, санитарную обрезку древесно-кустарниковой растительности только по письменному разрешению уполномоченного органа с соблюдением градостроительных, экологических норм.
17. Компенсационное восстановление зеленых насаждений за снос, произведенный согласно разрешения уполномоченного органа, производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных - не менее 1,5 метров в трехкратном размере на данной территории земельного участка. При отсутствии свободных площадей для проведения посадок уполномоченным органом производится расчет восстановительной стоимости зеленых насаждений, оплата которой производится в однократном размере гражданами и юридическими лицами в местный бюджет.
18. Компенсационное восстановление зеленых насаждений за снос производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных- не менее 1,5 метров в десятикратном размере или определяется восстановительная стоимость зеленых насаждений, оплата которой производится гражданами и юридическими лицами в местный бюджет. Размеры восстановительной стоимости сноса зеленых насаждений, перечисляемые в местный бюджет, утверждается акиматом города.
19. Восстановление зеленых насаждений производится за счет средств граждан и юридических лиц, в интересах которых был произведен снос.

20. Жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруді жеке және заңды тұлғалар өз бетінше немесе шарт бойынша арнайы ұйымдар оларды одан әрі күтудің міндетті шарттарын сақтай отырып жүргізе алады.
21. Кінәлі адамды анықтау мүмкін емес жағдайда жасыл желектің табиғи өлуі, жойылуы, заңсыз кесілу дерегі бойынша жасыл желекті қалпына келтіру қала бюджеті есебінен жүргізіледі.
22. Отырғызылған жасыл желек солған жағдайда мүддесіне орай кесу жүргізілген тұлғалар жасыл желекті қайта отырғызады және оның одан әрі күтілуін қамтамасыз етеді.
5. Жасыл желектерді кесу және қайта отырғызу
23. Жасыл желекті кесу, қайта отырғызу (қысқы тыныштық күйінде) осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделеді, жер пайдалану немесе учаскені жалдау құқығын анықтайтын құжаттарды көрсету бойынша уәкілетті органның ресми рұқсатымен ғана жүргізіледі.
24. Ереженің күші азаматтардың жеке үй құрылысы үшін пайдаланатын аумақ пен саяжай учаскелеріне қолданылмайды. Жасыл желектерді кесу мен қайта отырғызу рұқсатты ресімдеусіз жалпы табиғат пайдалану тәртібімен олардың өз ұйғарымдары бойынша жүргізіледі.
25. Жалпы пайдаланатын жерлерде ағаштар мен бұталарды кесуді уәкілетті органның рұқсатты ресімдеуімен тендерлік негізде арнайы ұйымдар жүргізеді.
26. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын қала құрылысы жұмысы жүргізілген кезде, жасыл желекті қалпына келтіру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
27. Төтенше және апатты жағдайларда ағаштың құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп туғызатын, ғимараттар мен құрылыстың, коммуникациялардың зақымдалуына, жол қозғалысы қауіпсіздігінің бұзылуына алып келетін жайттарда аталған жасыл желектерді кесу шұғыл ретте жүргізіліп, артынша уәкілетті органға хабарланады. Кесу дерегі куәландыру актісімен айғақталады, уәкілетті орган жұмыс басталған сәттен бастап жасайды (1 қосымша).
28. Кесілген жасыл желек пен кесілген қалдықтарды жұмыс жүргізілген жерде жинау мен сақтауға тыйым салынады. Кесілген қалдықтарды үю, буып-түю және тасымалдау бойынша барлық жұмыстар техника қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жүргізілуі тиіс.
29. Жасыл желектерді отырғызу бойынша жұмыс жүргізілгеннен кейін тапсырысшы олардың одан әрі күтілуін қамтамасыз етуге міндетті.
30. Ұсақ жапырақты қарағаш пен ірі жапырақты үйеңкінің орнын басатын ағаштарды егуге тыйым салынады, соның ішінде егер көрсетілген ағаш тұқымдас екпе ағаштар кесуге жататын болса, олардың орнына арзан бальзамикалық терек пен шаған отырғызу ұсынылсын.

20. Компенсационное восстановление зеленых насаждений гражданами или юридическим лицами может быть произведено самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями с соблюдением условий их дальнейшего содержания.
21. По фактам естественной гибели, уничтожения, незаконного сноса зеленых насаждений, при невозможности установления виновного лица восстановление зеленого фонда производится за счет бюджетных средств города.
22. В случае гибели высаженных зеленых насаждений лица, в интересах которых был произведен снос, производят повторную высадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейший уход за ними.
5. Снос и пересадка зеленых насаждений
23. Снос, пересадка (в состоянии зимнего покоя) зеленых насаждений на землях общего пользования оформляется в порядке, установленным настоящими Правилами, и производится только по официальному разрешению уполномоченного органа при предоставлении подтверждающих документов на право землепользования или аренды участка.
24. Действие Правил не распространяется на территории, используемые под индивидуальные жилые домостроения и дачные участки граждан. Снос и пересадка зеленых насаждений осуществляется ими по своему усмотрению в порядке общего природопользования, без оформления разрешения.
25. Снос деревьев и кустарников на землях общего пользования производится специализированными организациями на тендерной основе с оформлением разрешения уполномоченного органа.
26. При проведении градостроительных работ, финансируемых из государственного бюджета, восстановление зеленых насаждений производится за счет средств бюджета.
27. В чрезвычайных и аварийных ситуациях, когда падение деревьев представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения снос указанных насаждений производится в экстренном порядке, с последующим уведомлением уполномоченного органа. Факт сноса удостоверяется разрешением на снос, пересадку зеленых насаждений, который составляется уполномоченным органом с момента начала работ (приложение 2).
28. Срубленные зеленые насаждения и порубочные остатки складировать и хранить на месте производства работ не допускается. Все работы по валке, раскряжевке и транспортировке порубочных остатков должны производиться в полном соответствии с требованиями техники безопасности.
29. После проведения работ по пересадке зеленых насаждений заказчику рекомендуется обеспечить их дальнейшее содержание и уход.
30. Не допускается производство замещающих посадок вязом мелколистным и кленом остролистным, в том числе, если вырубке подлежат деревья указанных пород, с предложением высаживать взамен их недорогими тополем бальзамическим и ясенем.

31. Ұсақ жапырақты (қарағашты) қарағаштардың "өздігімен" шығуын болдырмау мақсатында тек "тірі" қоршау немесе үнемі сәндік түр беру үшін егуге рұқсат етіледі.
32. Жасыл желекті кесуге, қайта отырғызуға рұқсатты ресімдеу үшін мынадай құжаттар тапсырылуы тиіс:
Заңды тұлғалар үшін:
1) уәкілетті орган басшысының атына өтініш;
2) жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесі жеке тұрғын үй құрылысын және объектілерді (қайта құру) салу үшін жер учаскесін бөлген кезде;
3) жер учаскесінің құқықты белгілейтін құжаттар көшірмесі;
4) мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысы (салынып жатқан және жаңартылатын объектілер үшін);
5) қайта салынған объектілер үшін Шахтинск қаласы сәулет және қала құрылысы бөлімінің сәулеттік-жоспарламалық техникалық тапсырмасы жөніндегі қорытындысы.
Жеке тұлғалар үшін:
1) уәкілетті орган басшысының атына өтініш;
2) жер учаскесінің құқықты белгілейтін құжаттар көшірмесі;
33. Осы Ережемен көгалдандырылған аумақтарда тыйым салынады:
1) жасыл желектерді зақымдауға немесе жоюға;
2) от жағуға, түскен жапырақтармен кепкен шөптерді өртеуге;
3) тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарымен, лас сулармен ластауға;
4) ағаштан шырын өндіруге, жазулар, оюлар салуға, ағаштарға жарнама, хабарландыру, нөмірлік белгілер, әртүрлі көрсеткіштерді орналастыруға және ағашқа ілмек пен шеге қағуға;
5) автокөлік құралдарының, құрылыс және өзге техниканың, осы аумақты пайдалануға және жасыл желекті күтуге байланысты техниканы қоспағанда, өтуі мен тұруына;
6) автокөлік құралдарын жууға;
7) гүлзарларға автокөлік құралдарын қоюға;
8) мал жаюға;
9) әр түрлі жүктерді, соның ішінде құрылыс материалдарын үюге;
10) ағаштар мен бұталардың сақталуын қамтамасыз ететін шараларды сақтамай, жасыл желектер алып жатқан учаскелерге төбеден қар түсіруге;
11) жасыл желектерге зиян келтіретін басқа да әсер-әрекеттерді болдырмау.
6. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау саласындағы құқық бұзушылыққа әкімшілік жауапкершілік
34 Жеке, лауазымды және заңды тұлғалар осы Ережені бұзғанда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылады.
"Шахтинск қаласының және
маңындағы кенттердің
жасыл желектерін күтіп
ұстау мен қорғау
Ережесі" N 1 қосымша
Жасыл желектерді зерттеу
АКТІСІ
"___" "__________" 200__ж.
Көше____________________ _______________________Шахтинск қаласы
Біз төменде қол қоюшы__________________________________________
(уәкілетті органның лауазымды адамы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, органның атауы )
_______________________________________________________________
және тапсырыс берушінің уәкілі зерттеу жүргіздік
_______________________________________________________________
жасыл желекке жататын
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Нәтижиесінде белгіленді:
Жасыл желектерінің тұқымдық құрамы
Жоюға
Қайта отырғызу
Сақталады
Сапалық
саны
дм
саны
дм
саны
дм
жақсы
қанағат
нашар
Осы акт ______ данада жасалды.
Ескерту: Зерттеу актісі жасыл желекті жоюға немесе қайта отырғызуға құқық беретін құжат емес.
Тапсырыс берушінің өкілі, алдым ___________________________
(аты- жөні)
"Шахтинск қаласының және
маңындағы кенттердің
жасыл желектерін күтіп
ұстау мен қорғау Ережесі"
N 2 қосымша
Жасыл желектерді кесуге, қайта отырғызуға
РҰҚСАТ

31. Допускается посадка вяза мелколистного (карагача) только для формирования "живых" изгородей либо декоративной постоянной формовкой с целью исключения "самосева".
32. Для оформления разрешения на снос, пересадку зеленых насаждений необходимо представление следующих документов:
Для юридических лиц:
1) заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
2) копия решения местного исполнительного органа (при отводе земельных участков под строительство (реконструкцию) объектов и индивидуального жилищного строительства;
3) копию правоустанавливающих документов на земельный участок;
4) заключение государственной экологической экспертизы (для строящихся и реконструируемых объектов);
5) заключение по архитектурно-планировочному техническому заданию отдела архитектуры и градостроительства города Шахтинска для вновь строящихся объектов.
Для физических лиц:
1) заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
2) копию правоустанавливающих документов на земельный участок.
33. На озелененных территориях настоящими Правилами не допускается:
1) повреждение или уничтожение зеленых насаждений;
2) разведение костров, сжигание опавшей листвы и сухой травы;
3) засорение и загрязнение бытовыми и промышленными отходами, сточными водами;
4) добыча из деревьев сока, нанесение надрезов, надписей, размещение на деревьях рекламы, объявлений, номерных знаков, всякого рода указателей, проводов и забивания в деревья крючков, гвоздей;
5) проезд и стоянка автотранспортных средств, строительной и другой техники кроме техники, связанной с эксплуатацией данных территорий и для ухода за зелеными насаждениями;
6) мойка автотранспортных средств;
7) парковка транспортных средств на газонах;
8) выпас скота;
9) складирование различных грузов, в том числе строительных материалов;
10) сбрасывание снега с крыш на участки, занятые зелеными насаждениями, без принятия мер, обеспечивающих сохранность деревьев и кустарников;
11) производство других действий и бездействий, способных нанести вред зеленым насаждениям.
6. Ответственность за правонарушения
в области защиты и содержания зеленых насаждений
34. Физические, должностные и юридические лица при нарушении настоящих Правил привлекаются к административной ответственности, согласно действующего Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение N 1
к "Правилам защиты
и содержания зеленых
насаждений в городе Шахтинске
и прилегающих поселках"
АКТ
обследования зеленых насаждений
"___" ________ 200__г.
ул.________________________________________________ г. Шахтинск
Мы, нижеподписавшиеся, ________________________________________
должностное лицо уполномоченного органа
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., наименование органа)
_____________________________________________________________________
и представитель заказчика____________________________________________
произвели обследование зеленых насаждений на_________________________
_____________________________________________________________________
подпадающих под______________________________________________________
_____________________________________________________________________
В результате установлено:
Породный состав зеленых насаждений
Под снос
Пересадка
Сохраняются
Качественное (фактическое) состояние
кол
дм
кол
дм
кол
дм
хор
удов
неуд
Настоящий акт составлен в ___ экземплярах.
Примечание: Акт обследования не является документом, дающим право на снос или пересадку зеленых насаждений.
Получил представитель заказчика __________________ Ф.И.О.
Приложение N 2
к "Правилам защиты
и содержания зеленых
насаждений в городе Шахтинске
и прилегающих поселках"
РАЗРЕШЕНИЕ
на снос, пересадку зеленых насаждений

1. Кәсіпорынның атауы (СТН) (тапсырыс беруші).
2. Кәсіпорын жетекшісі (аты- жөні) (тапсырыс беруші).
3. Сұрайтын учаскенің мақсаты.
4. Тұрған орны.
5. Шаралар өткізуге негіздеме.
6. Жер учаскесінің меншік түрі (нөмірі, күні).
7. Уәкілетті органның жасыл желекті зерттеу актісі.
8. Ағашты, шілікті желектердің нақты жағдайы (сапалық, сандық).
9. Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің жасыл қорын өтемді қалпына келтіру бойынша (кепілдік хат) міндеттеме.
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкілетті орган (толық атауы) зерттеу актісіне сәйкес, жасыл желектердің жағдайын ескере отырып жоғарыда көрсетілген ағаштарды жоюға келіседі, осыған орай бірінші жетекшіге мынадай талаптар орындауға алдын ала беріледі:
Жасыл желектерді өтемді қалпына келтіру бойынша шаралар жер асты және аспандағы коммуникацияларды қорғау ережелері мен нормаларын сақтай отырып жүргізу қажет.
Жасыл желектерді сақтау мен қорғау бойынша кешенді шаралар толық жүргізілсін.
Қосымша: ______________
Ескерту: ______________
Уәкілетті орган жетекшісі __________________(аты- жөні)
"Шахтинск қаласының және
маңындағы кенттердің
жасыл желектерін күтіп
ұстау мен қорғау Ережесі"
N 3 қосымша
Жасыл желектерді санитарлық кесу, қырқу, түптерін тазалауға
РҰҚСАТ
1. Кәсіпорынның атауы (СТН) (тапсырыс беруші).
2. Кәсіпорын басшысы (аты-жөні) (тапсырыс беруші).
3. Сұрайтын учаскесінің мақсаты.
4. Тұрған орны.
5. Шаралар өткізуге негіздеме.
6. Жер учаскесінің меншік түрі (нөмірі, күні).
7. Өкілетті органның жасыл желекті зерттеу актісі.
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкілетті орган (толық атауы) зерттеу актісіне сәйкес, жасыл желектердің жағдайын ескере отырып жоғарыда көрсетілген ағаштарды санитарлық кесу, крониловкалау, түптерін тазалауға келіседі, осыған орай бірінші басшыға мынадай талаптар орындауға алдын ала беріледі:
Жасыл желектерді ұстау және баптау бойынша кешенді шаралар толық жүргізілсін.
Ескерту: _____________
Уәкілетті орган басшысы (аты жөні)
"Шахтинск қаласының және
маңындағы кенттердің
жасыл желектерін күтіп
ұстау мен қорғау Ережесі"
N 4 қосымша
Шахтинск қаласының жасыл желектерінің
200__ жылдың 1 қаңтарына дейінгі
ТІЗІЛІМІ
Жасыл желектердің жер санаты, өсімдік түрлері, қызметтік мақсаттары бойынша объектілер (учаскелер) көлемінің бөлінуі Шахтинск қаласы
Әкімшілік аудан: (код) ____________________
Жауапты иегер: ____________________________
Жасыл желектер тізілімдемесі
Кесте
N р/н түгендеу
Жасыл желектердің (учаскелер) объектілер атауы, мақсаты, түртоптары, жер қызметінің мақсаты
Жіктелу код
Жасыл желектердің (учаскелері) нысандарға, га/сан (ағаш, шілік)
А
Б
В
1
кестенің жалғасы
Жасыл желектердің парктік түрі
Ағашты өсімдіктер, тек. м. га./сан.
Шілікті, талды өсімдіктер
Жекелеген ағаштар
Топтары
Бақтар, шоқ ағаштар алқабы га
Аллейлер қатары
Барлығы га/сан
Жекелеген
Тірі қоршаулар
Қатардағы отырғызылымдар
Барлығы га/сан
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Ашық кеңістік
Гүлзарлар, га
Газондар, га
Біржылдық
Көп жылдық
Аралас
Контейнерлік
Барлығы
Партерлік
Кәдімгі
Жер үстінің топырағы
Барлығы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Парк түріндегі барлық өсімдіктер
Табиғи түрдегі ағаштық өсімдіктер
Табиғи және аралас ағаштар
Түрлері
Табиғи тастақтар, аралықтар
20
21
22
23
Шахтинск қалалық мәслихатының
2008 жылғы 15 қазандағы
N 426/7 шешімімен
бекітілген
Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде үй иттерін, мысықтарды ұстау Ережесі

1. Наименование предприятия (РНН) (заказчик)
2. Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (номер, дата)
7. Акт обследования зеленых насаждений уполномоченного органа
8. Фактическое (качественное, количественное) состояние древесно-кустарниковых насаждений
9. Обязательство (гарантийное письмо) по компенсационному восстановлению зеленого фонда города Шахтинска и прилегающих поселков.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает снос вышеуказанных деревьев, при этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
Необходимо произвести мероприятия по компенсационному восстановлению зеленых насаждений путем посадки декоративно-ценных насаждений с соблюдением норм и правил охраны подземных и воздушных коммуникаций.
Проводить полный комплекс мероприятий по защите, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Срок действия разрешения.
Приложение: __________
Примечание:___________
Руководитель уполномоченного органа ____________________ Ф.И.О.
Приложение N 3
к "Правилам защиты
и содержания зеленых
насаждений в городе Шахтинске
и прилегающих поселках"
РАЗРЕШЕНИЕ
на кронировку, санитарную обрезку, подчистку штамба зеленых насаждений
1. Наименование предприятия (РНН) (заказчик)
2. Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (номер, дата)
7. Акт обследования зеленых насаждений уполномоченного органа
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает кронировку, санитарную обрезку, подчистку штамба вышеуказанных деревьев, при этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
Проводить полный комплекс мероприятий по уходу, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Срок действия разрешения.
Примечание:________________
Руководитель уполномоченного органа ____________________ Ф.И.О.
Приложение N 4
к "Правилам защиты
и содержания зеленых
насаждений в городе Шахтинске
и прилегающих поселках"
Реестр
зеленых насаждений города Шахтинска на 1 января ____ года
Распределение площади объектов (участков) зеленых насаждений по категориям земель, типам растительности и функциональному назначению г. Шахтинск.
Административный район: (код)_____________________
Ответственный владелец:___________________________
Реестр зеленых насаждений
Таблица
N п/п, инвентарный N
Функциональное назначение земель, группа типов назначения, наименование объектов (участков) зеленых насаждений
Классификационный код
Площадь объектов (участков) га, зеленых насаждений га/шт (дер., куст.)
А
Б
В
1
продолжение таблицы
Зеленые насаждения паркового типа
Древесная растительность, кбм. Га/шт
Кустарниковая растительность
Единичные деревья
Группы, куртины
Массивы, рощи, сады, га
Аллеи, ряды
Всего га/шт
Одиночные
Живая изгородь
Рядовые посадки
Всего га/шт
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Открытые пространства
Цветники, га
Газоны, га
летники
многолетники
смешанные
контейненые
Всего
партерные
обыкновенные
Напочвенный покров
Всего
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Всего растительности паркового типа
Растительность лесного, природного типа
Древостой естественного и смешанного типа
Культуры
Прогалины редины естественные
20
21
22
23
Утверждены
решением Шахтинского
городского маслихата
от 15 октября 2008 года N 426/7
ПРАВИЛА
содержания домашних собак, кошек в городе Шахтинске и прилегающих поселках

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің, 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес әзірленген. Ереже Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде үй иттерін, мысықтарды ұстау және қала тұрғындарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жануарлар ауруларына қарсы алдын алу іс-шараларын өткізу тәртібін реттейді.
2. Осы Ереже барлық иттер мен мысықтардың иелеріне, меншік түріне қарамастан жеке және заңды тұлғаларға (Қорғаныс министрлігі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Ішкі істер министрлігі, Президенттің Күзет қызметі және Төтенше жағдайлар министрліктерінің мекемелері мен ұйымдары, сондай-ақ адамдарды құтқару, қылмысқа қарсы күрес және қоғамдық тәртіпті сақтау қызметіндегілерден басқа), сондай-ақ иттер мен мысықтарды серуенге алып шығатын барлық тұлғаларға (бұдан әрі - Иелер) қолданылады.
3. Осы Ереже Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің аумағында әрекет етеді.
4. Осы Ережеде мынадай түсініктер қолданылады:
1) ит - үй жануары, сүт қоректі, қасқыр тектес жануарлар, көлеміне, түсіне және басқа да белгілеріне қарамастан;
2) мысық - үй жануары, сүт қоректі, мысық тектес жануарлар, көлеміне, түсіне, және басқа да белгілеріне қарамастан;
3) жануардың иесі - ит пен мысықтың асыраушы, күтуші адам не болмаса иесінің келісімімен жалға алушы және осыған ұқсас әрекеттегі адам.
4) иесіз жануарлар - тіркеуде жоқ, иелерін анықтау мүмкін болмаған, иелерінен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесі немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген жануарлар.
5) иттер мен мысықтарды серуенге шығару - иесінің меншігі болып табылатын немесе басқа тұлғадан жалға алып отырған орын-жайдан тыс жерде болуы және иттер мен мысықтардың арнайы белгіленген аумақтарда серуендеуі болып табылады.
6) Уәкілетті орган – Шахтинск қаласы әкімдігінің өкілетін белгілейтін орган.
2. Иттер мен мысықтарды тіркеуге алудың тәртібі
5. Шахтинск қаласының және маңындағы кенттердің тұрғындарындағы, кәсіпорындардағы, мекемелердегі, ұйымдардағы қызметтік, күзеттік, аңшылық иттер және иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттер, сол сияқты мысықтардың барлық түрлері үй жануарларын бірдейлендіру тәртібімен міндетті түрде ветеринарлық клиникаларда, Шахтинск қаласының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу жүргізетін органда тізімдік есепке алынып, компьютерлік базаға енгізілуі тиіс. Әрбір тіркеуден өткен үй жануарларына бірдейлендіру реттік саны беріледі, бұл реттік сан оның бүкіл өмір сүру кезеңіне сақталады. Ит пен мысықты тіркеу барысында иелерінің есебінен ветеринарлық құжат және белгіленген үлгіге сәйкес реттік саны бар жетон беріледі.
Тіркеу барысында иелер осы Ережемен таныстырылады. Жануарлар иелерінің Ережемен танысқандығы тіркеу кітабына қол қойылумен рәсімделеді.
Бірдейлендіру белгісі ретінде қызмет түріне тиісті лицензиясы бар ветеринарлық дәрігер тарапынан үй жануарларының терісіне енгізетін микрочип салуға болады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" Уголовным кодексом Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии". Правила регулируют порядок содержания собак и кошек в городе Шахтинске и прилегающих поселках и проведение профилактических мероприятий против заболеваний животных в целях обеспечения безопасности населения.
2. Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности (кроме предприятий, организаций и учреждений Министерства обороны, Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Службы охраны Президента и Министерства по чрезвычайным ситуациям, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка), а также на всех лиц, выгуливающих собак и кошек (далее - Владельцы).
3. Настоящие Правила действуют на территории города Шахтинска и прилегающих поселках.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
2) кошка - домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
3) владелец животного - лицо, которому принадлежит собака или кошка, или лицо, которое занимается содержанием животных на основании аренды или других аналогичных отношений по соглашению с владельцем;
4) безнадзорное животное - незарегистрированное животное, у которого невозможно установить владельца, животное, убежавшее от владельца, которое находится без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
5) выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица, а также пребывание собак и кошек на специально отведенных территориях;
6) уполномоченный орган - орган, полномочия которого определяются акиматом города Шахтинска.
2. Порядок регистрации собак и кошек
5. Все служебные, сторожевые, охотничьи собаки и собаки, требующие особой ответственности владельцев, принадлежащие населению, предприятиям, организациям и учреждениям, независимо от породы, а также кошки подлежат обязательному учету и регистрации в ветеринарных клиниках и органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных города Шахтинска и прилегающих поселков для внесения в компьютерную базу идентификации сельскохозяйственных и домашних животных по городу Шахтинску. Каждому зарегистрированному домашнему животному присваивается идентификационный номер, который сохраняется на протяжении всей его жизни. При регистрации собак и кошек владельцу выдаются ветеринарный паспорт и номерной жетон установленного образца за счет владельца животного.
При регистрации владелец животного должен быть ознакомлен с настоящими Правилами. Факт ознакомления удостоверяется подписью владельца животного в Книге регистрации.
В качестве идентификационного признака домашнее животное может иметь микрочип, который ей вживляет ветеринарный врач, имеющий соответствующую лицензию на деятельность.

6. Барлық иттер үш айлық жасынан, мысықтар екі айлық жасынан бастап алғашқы тіркеуден және жыл сайын қайта тіркеуден өтуі тиіс.
7. Үй жануарын асырап алған немесе иесінің мекен-жайы өзгерген жағдайда үй жануарлары екі апта мерзімінде тіркелуі керек.
8. Ит пен мысықты тіркеуден өткізу және қайта тіркеу кезінде иелері келесі құжаттар мен мәліметтер беруі қажет: иесінің жеке басының төл құжаты, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, мекен-жайы, байланыс телефоны, ит пен мысықтың туылған күні, түрі, түсі, жынысы, лақап аты, ерекше белгілері немесе жануардың сипаты.
9. Үй жануарына эвтаназия қолданылғанда немесе өліп қалған жағдайда ветеринарлық құжат пен жетон жануар бұрын тіркеу жүргізген органға немесе мекемеге тапсырылады.
10. Тіркеуші орган жануардың шығу (сатылу, жоғалу, өлу, басқа бір адамға тапсырылу) жағдайларында тіркеуден шығару үшін немесе қайта тіркеуі үшін хабарлануы керек.
3. Иттер мен мысықтарды ұстау
11. Иттер мен мысықтарды сатып алу мен сату, басқа бір адамға тапсыру, барлық көлік түрлерімен қала ішінде, қаладан тысқары жерлерде, саяжай серіктестіктері аумақтарында тасымалдау әрекеттері құтырма және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егілген уақыты белгіленген жануардың ветеринарлық құжаты болған жағдайда ғана рұқсат етіледі. Иттер мен мысықтарды қаладан тысқары жерлерге тасымалдау кезінде және қалаға басқа елді мекендерден әкелген жағдайда, иелері жануардың денсаулығы және егу жұмыстарының жүргізілгендігі жөнінде, яғни жұқпалы ауруларға қарсы 12 айдан аспаған мерзімде не болмаса жолға шығардан 30 күн бұрын егілгендігі жөніндегі мәлімет толтырылған ветеринарлық куәлігінің болуы тиіс.
12. Тұрғындарға, кәсіпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға тиесілі иттердің барлық түрлері үш айлық мерзімінен бастап, құтырма ауруына және эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес лептоспироз, микроспория ауруларына қарсы міндетті түрде егілуі және гельминттердің болмауына тексерілуге тиіс немесе профилактикалық алдын-алу шаралары қолданылуы тиіс.
Мысықтар туылғаннан екі айлық мерзімнен бастап адамдар мен жануарларға бірдей жұқпалы ауруларға, эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес микроспорияға қарсы егілуге, гельминттердің болмауына тексерілуге тиісті.
13. Иттің иесі ретінде (иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттердің түрлерінен басқа) 14 жасқа толған, ата-анасының жазбаша рұқсаты бар (итті өз атына тіркеу үшін) тұлға болуы мүмкін.
14. Егер жануардың иесі заңды тұлға болған жағдайда, міндетті түрде жануарды ұстауға жауапты адамды тағайындалуы қажет.
15. Иттер мен мысықтарды ұстауға санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және осы Ережені сақтаған жағдайда рұқсат етіледі:

6. Все собаки с трехмесячного, а кошки с двухмесячного возраста подлежат первичной регистрации и ежегодной перерегистрации.
7. При приобретении и перемене места жительства владельцев домашние животные регистрируются в двухнедельный срок.
8. При регистрации и перерегистрации собак и кошек владельцы представляют следующие данные: документ, удостоверяющий личность владельца, регистрационный номер налогоплательщика, адрес местожительства, контактный телефон, породу собаки и кошки, пол, кличку, дату рождения, окрас, особые признаки или описание животного.
9. При эвтаназии или гибели домашнего животного ветеринарный паспорт и жетон сдается в орган или учреждение, где ранее было зарегистрировано животное.
10. Регистрационный орган информируется о выбытии (продажа, пропажа, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации.
3. Содержание собак и кошек
11. Покупка и продажа собак и кошек, передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах города, вне территории города, на территории садоводческих товариществ разрешаются лишь при наличии ветеринарного паспорта на животное с отметками в нем даты вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний. При вывозе из города и ввозе в город из других регионов владельцам собак и кошек необходимо иметь ветеринарное свидетельство с отметками о состоянии их здоровья и о проведении вакцинации не более чем за 12 месяцев и не менее чем за 30 дней до ввоза.
12. Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, начиная с трехмесячного возраста, независимо от породы, подлежат обязательной вакцинации против бешенства и по эпизоотическим показаниям против лептоспироза, микроспории, а также исследованию на гельминты либо профилактической дегельминтизации.
Кошки, начиная с двухмесячного возраста, подлежат вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей, по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.
13. Владельцем собаки (кроме собак, требующих особой ответственности владельца) может являться лицо, достигшее 14-летнего возраста, имеющее письменное разрешение родителей (для регистрации собаки на свое имя).
14. Если владельцем животного является юридическое лицо, то рекомендуется назначить лицо, ответственное за содержание животного.
15. Содержание собак и кошек разрешается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:

1) бір ғана от басынан тұратын тұрғын үй-жайларда;
2) бірнеше от басынан тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзіне тиесілі аумағында ұстауға (пәтер тұрғындарының жазбаша келісімімен);
3) мекемелерде, ұйымдарда, бақ шаруашылықтары мен саяжайларда, коммерциялық емес бірлестіктерде және демалыс орындарында иттерді байлаулы түрде немесе торда, яғни қоршаған ортаға, адамдарға қауіпсіздік келтірмейтін және тыныштық сақталған жағдайда ұсталады.
16. Қаладағы көп қабатты, көп пәтерлі тұрғын үйдегі бір отбасына саны екіден көп емес үлкен және орта мөлшердегі ересек иттер мен үш мысықты, үш айлық мерзімге дейінгі күшіктерді ұстауға рұқсат етіледі. Үш айдан асқан күшіктер мен мысықтар жаңа иелеріне берілуі немесе қараусыз иттер мен мысықтарды ұстаумен және аулаумен айналысатын мекемелерге тапсырылуы тиіс.
Пәтерлерде иттер мен мысықтардың барлық түрлеріне арналған паналау орындарын ашуға тиым салынады. Ерекше жағдайларда, жергілікті атқарушы органдарға, пәтерлер иелері кооперативтеріне санитарлық-тұрмыстық талаптарды ескере отырып тиісті ұйымдар мен қызметтерді қатыстыра отырып, пәтерлерде және басқа да коммуналдық нысандарда иттер мен мысықтарды, басқа да зоологиялық түрлерді белгіленген саннан артық көлемде ұстауға рұқсат беруге, ұстауды шектеуге немесе толықтай тыйым салуға құқық беріледі.
17. Иттер мен мысықтарды көпшілік пайдаланатын (ас әзірлеуге арналған бөлмелерде, кіреберістерде, баспалдақ алаңдарында, үйдің шатырында, жертөлелерде, балконда және басқа да қосалқы үй-жайларда) орындарда және үй маңында (жеке тұрғын үй аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатақхана дәліздерінде ұстауға рұқсат етілмейді.
18. Қонақ үйлерде, қонақ үй әкімшілігінің рұқсатымен және санитарлық-гигиеналық жағдайларды сақтаған жағдайда иелері итімен немесе мысығымен бірге тұрақтай алады.
19. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесілі аумақтарда жердің заңды иегерінің рұқсатымен немесе басқа да өкілетті тұлғаның келісімімен ұстауға болады. Иттер жақсылап қоршалған, яғни қашып кете алмайтындай, адамдарға не болмаса басқа жануарларға шабуылдамауына ыңғайлап жасалынған аумақта ұсталуы тиіс. Осы аумақта иттің барлығы жөнінде кіреберісте 20 х 30 сантиметр көлеміндегі, иттің суреті бар "Ит күзетеді! Охраняется собакой!" ескерту қойылуы шарт.
20. Жеке тұрғын үйлер қорында санитарлық-гигиеналық және зоогигиеналық талаптар сақталған жағдайда саны екіден көп иттерді ұстауға рұқсат етіледі.
21. Иттер мен мысықтарды зообұрыштарда, балалар және жасөспірімдерге арналған мекемелердің "тірі бұрыштарында", жазғы және қысқы сауықтыру орталықтарында (санаторийлер, демалыс үйлері, пансионаттар) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау органдарының рұқсатымен ұстауға болады.

1) в жилых помещениях, занятых одной семьей;
2) в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире);
3) при предприятиях, организациях, учреждениях, садоводческих и дачных некоммерческих объединениях граждан, базах отдыха, собак на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
16. Одна семья в городской квартире многоквартирного жилого дома может содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и трех кошек, приплодов до трех месячного возраста. Щенки и котята старше трех месячного возраста должны быть переданы новым владельцам или предприятиям, занимающимися отловом и содержанием безнадзорных животных.
Не допускается организация в квартирах приютов и питомников для любых видов собак и кошек. В исключительных случаях, по санитарно-бытовым условиям, местным исполнительным органам, кооперативам собственников квартир предоставляется право с привлечением соответствующих служб и организаций разрешать содержание большего количества домашних животных, ограничивать или полностью запрещать содержание гражданами собак, кошек и других зоологических видов в квартирах и других коммунальных объектах.
17. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), в гостиницах и в коридорах общежитий.
18. Допускается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
19. Собак и кошек разрешается содержать в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собаки должны содержаться на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключить побег животного, нападения на людей или других животных, нанесения покусов прохожим. О наличии собаки на территории должна быть сделана предупреждающая табличка при входе размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит кyзетеді! Охраняется собакой!".
20. Содержание более двух собак может быть разрешено в домах индивидуального жилищного фонда, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
21. Разрешается содержать собак и кошек в зооуголках, "живых уголках" детских и подростковых учреждений, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях (санатории, дома отдыха, пансионаты) с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной служб.

22. Тіркелмеген (есепке алынбаған) және жұқпалы ауруларға қарсы егілмеген иттер мен мысықтарды ұстауға тыйым салынады.
23. Иттер мен мысықтардың әуесқойлары қоғамдарына, иттерді асыраушы ұйымдарына Шахтинск қаласы бойынша ауыл шаруашылығы және үй жануарларын тіркеумен айналысатын органда немесе ветеринарлық клиникада тіркелмеген, қайта тіркеуден өтпеген иттер мен мысықтарды қабылдауға тыйым салынады.
24. Иттер мен мысықтардың қатысуымен өткізілетін жарыстар, көрмелер және тағы басқа көпшілік шаралар санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринарлық қадағалау өкілдерінің жазбаша келісімімен және сол ауданның әкімінің рұқсаты бойынша өткізіледі.
25 Мемлекет аумағынан селекциялық (асыл тұқымды) және ұлттық құндылығы бар иттер мен мысықтарды кинологиялық, фелинологиялық орталықтардың (клубтардың) рұқсатынсыз не болмаса жолдамасынсыз шығаруға рұқсат етілмейді.
26. Иттер мен мысықтарды олардың терісін пайдалану, етін өңдеу, сату, тұтыну үшін өсіруге не болмаса аулауға тыйым салынады.
27. Шахтинск қаласының аумағында иттердің төбелесін ұйымдастыруға және өткізуге, жануарларға қарсы қатыгез әрекеттер жасауға мүмкіншілік беретін басқа да іс-шараларды өткізуге тыйым салынады (қызметтегі, күзетке арналған иттердің жұмыс қабілеттілігін тексеру мақсатында, иттердің жарақат алмауын ескеретін, дұрыс тұқымдық сұрыптауға арналған арнайы ережелер бойынша тексерулерден басқа).
4. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді ұстау
28. Адамдарға және басқа жануарларға қауіп туғызуға бейім, ұстауда ерекше жауапкершілікті қажет ететін асыл тұқымды иттердің есебін жүргізу мақсатында, осындай иттерді өсіруге және ұстауға кинологиялық клубтарда, бірлестіктерде және Шахтинск қаласындағы ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркейтін органда, ветеринарлық клиникада тіркеуге алынғаннан кейін ғана рұқсат етіледі. Итті тіркеу барысында иттің иесін осы Ережемен таныстырып, танысқандығы жөнінде қолын қойғызуы керек.
29. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін ит тұқымдарының түрлеріне: американдық стаффордшир терьері, стаффордшир бультерьері, ротвейлер, акита-ину, аргентиналық дог, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразильялық филдер, боксер, американдық бульдог, ризеншнауцер, ағылшындық мастиф, испандық мастиф, пиринейлік мастиф, тибеттік мастиф, ирландық волкодав, лабрадор, командор, берндік малшы иті, корольдік (үлкен) пудель, бельгиялық овчарка, доберман, оңтүстік орыс овчаркасы, ортаазиялық овчарка, кавказдық овчарка, мәскеулік күзет иті және сондай-ақ осы тұқымдардың будандастырылуынан туған, шоқтығының биіктігі 50 сантиметрден жоғары иттер жатады. Иттің қай тұқымға жататындығы тегінің құжаттарына қарап ажыратылады, ал даулы жағдайда Шахтинск қаласындағы ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу органының жанындағы сараптау комиссияның көмегімен анықталады.

22. Не допускается содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и невакцинированных собак и кошек.
23. Не допускается принимать в общества любителей собак и кошек, клубы собаководства граждан, собаки и кошки которых не прошли, в установленном порядке, регистрацию или перерегистрацию в уполномоченном органе города Шахтинска.
24. Проведение выставок, соревнований и других массовых мероприятий с участием собак и кошек допускается с письменного согласия представителей ветеринарного, санитарно-эпидемиологического надзора и разрешения акима соответствующего города.
25. Не допускается вывоз за пределы территории государства собак и кошек, представляющих селекционную (племенную) и национальную ценность без разрешения или направления кинологического, фелинологического центров (клубов), а также больных животных.
26. Не допускается разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления.
27. На территории города Шахтинска не допускается организация и проведение собачьих боев и других мероприятий, допускающих жестокость по отношению к животным (исключением является проверка рабочих качеств собак по специальным правилам, что исключает увечье животного и позволяет провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников).
4. Содержание собак, требующих особой ответственности владельца
28. В целях ведения учета породистых собак, склонных к проявлению повышенной агрессивности к людям и другим животным, содержание собак, требующих особой ответственности владельца, разрешается только после постановки на учет в кинологических клубах и объединениях, уполномоченном органе. При регистрации владельца собаки необходимо ознакомить с настоящими Правилами под роспись.
29. К породам собак, требующих особой ответственности владельца относятся: американский стаффордширский терьер, стаффордширский бультерьер, ротвейлер, акита-ину, аргентинский дог, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразильские филы, боксер, бульдог американский, ризеншнауцер, мастиф английский, мастиф испанский, мастиф пиринейский, мастиф тибетский, ирландский волкодав, лабрадор, командор, бернская пастушья собака, королевский (большой) пудель, бельгийская овчарка, доберман, южнорусская овчарка, среднеазиатская овчарка, кавказская овчарка, московская сторожевая, а также их метисы и прочие породы собак с высотой в холке более 50 сантиметров. Принадлежность собак к породе определяется на основании родословных документов, а в спорных случаях - экспертной комиссией при уполномоченном органе.

30. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді Шахтинск қаласының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркейтін органымен келісусіз иеленуге, қала аумағына әкелуге, ұстауға және өсіруге тыйым салынады.
31. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді ұстау үшін болашақ иегер психоневрологиялық және нашақорлық диспансерлік есепте тұрмағандығы туралы анықтама құжатын көрсету қажет.
32. Тіркеуден өтпеген, иесінің ерекше жауапкершілікті қажет ететін иттері бар иелер осы Ереже бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланған күнінен бастап кинологиялық клубтарда, бірлестіктерде, Шахтинск қаласының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу органында, ветеринарлық клиникада иттерін тіркетуі керек.
33. Балаларға және 16 жасқа толмаған жас өспірімдерге, денсаулық жағдайы қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ете алмайтын азаматтарға иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді серуенге шығаруға тыйым салынады.
34. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді тұрғын-үй пайдалану органдарының жергілікті атқарушы органдармен келістірілген, иттерді серуендетуге арналған арнайы орындарынан басқа қоғамдық және көпшілік демалыс орындарына әкелуге тыйым салынады.
5. Иттер мен мысықтарды серуенге шығарудың реті
Иелері итті серуенге шығарғанда келесі талаптарды орындауы тиіс:
35. Иттердің мінез-құлқы мен қала жағдайына қалыптастырылуын бақылау мақсатында қызметтік және аңшылық тұқымды иттердің, ерекше жауапкершілікті қажет ететін иттердің иелеріне иттерін Шахтинск қаласының кинологиялық клубтарында "Қала жағдайында басқарылатын ит" сынақ курсынан өткізуі қажет. Сынақтан өткен жағдайда иесіне қала жағдайында итті серуенге шығаруға рұқсат етілген құжат тапсырылады.
36. Иттерді тұмылдырықпен (декоративті түрінен басқа) және қысқа (1,5 метрге дейін) мойын жіппен, Ережедегі 40-тармақта көрсетілген орындардан басқа жерлерде, қоршаған ортаға ешқандай қолайсыздық келтірмейтіндей етіп ертіп жүруге және серуенге шығаруға болады.
37. Иттерді тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз тек арнайы қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында, жергілікті атқарушы органдары, пәтер иелері кооперативтері бекіткен еркін серуен алаңдарында алып жүруге болады.
38. Иттердің иелері әрдайым иттің мойнына аты, түрі, иесінің мекен-жайы мен телефондары көрсетілген жетон бекітілген қарғыбау тағуы керек. Иесінің тілегі бойынша жетонда итке қатысты басқа да мәлімет болуы мүмкін.
39. Иттерді қалалық қоғамдық көліктерде тасымалдау көліктің артқы алаңдарында, жолаушылардың мазасын алмайтын жағдайда жүзеге асырылуы тиіс. Иттердің декоративті түрлерін және мысықтарды сөмкеде, арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерде), қолда алып тасымалдауға болады. Науқас иттер мен мысықтарды қоғамдық көлікте тасымалдауға тыйым салынады.

30. Не допускается приобретать, ввозить собак, требующих особой ответственности владельца на территорию города, содержать и разводить без согласования с уполномоченным органом города Шахтинска.
31. Для согласования содержания собак, требующих особой ответственности владельца, потенциальному владельцу необходимо предъявить справки о не состоянии на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
32. Владельцам незарегистрированных собак, требующих особой ответственности владельца, начиная со дня опубликования настоящих Правил в средствах массовой информации, рекомендуется зарегистрировать своих питомцев в кинологических клубах, объединениях и уполномоченном органе города Шахтинска.
33. Детям и подросткам до 16 лет, а также лицам, физическое состояние которых не может обеспечить безопасность окружающих, не допускаются выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца.
34. Не допускается приводить собак, требующих особой ответственности владельца в общественные места и другие места массового отдыха граждан, за исключением мест, специально отведенных жилищно-эксплуатационными органами по согласованию с местными исполнительными органами для выгула собак.
5. Порядок выгула собак и кошек
При выгуле собак владельцы должны соблюдать следующие требования:
35. В целях определения поведения и адаптированности собаки в городских условиях владельцам собак служебных и охотнических пород, пород собак, требующих особой ответственности владельца необходимо пройти испытания по курсу "Управляемая городская собака" в кинологических клубах города Шахтинска. После прохождения испытания владелец собаки получает документ соответствующего образца, разрешающий ему выгуливать собаку в городских условиях.
36. Выводить собак и выгуливать их разрешается в наморднике (кроме собак декоративных пород) и на коротком (до 1,5 метров) поводке в местах, не перечисленных в пункте 45 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим.
37. Выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и предусмотренных местными исполнительными органами, кооперативами собственников квартир местах для свободного выгула.
38. Владельцы собак должны постоянно иметь на собаке ошейник с закрепленным на нем жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца. На жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки.
39. Перевозка собак в городском общественном транспорте должна осуществляться на задних площадках при условии, исключающем беспокойство пассажиров. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специальных клетках (контейнерах для переноса), либо на руках. Перевозка больных собак и кошек в общественном транспорте не допускается.

40. Иттерді тұрғын үйлердің маңында серуендету кезінде иттердің иелері 23.00. мен 07.00. сағат аралығында тыныштықты сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
41. Тыйым салған ескерту белгісі жоқ мекемелер мен азық-түлік сатпайтын дүкендерде, поштада және тағы басқа орындарда иелері иттерін қысқа мойын жіпте және тұмылдырықта ертіп жүруге болады. Кәсіпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге нысандарға итті ертіп келуге қарсы ескерту белгілерін қоюымен қатар иттерді байлап қалдыратын орындар жарақтауы қажет.
42. Итті қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен, өздігінен шешіліп кетпейтіндей, иесі ғимараттың ішінде уақытша болған мерзімге, егер де ит басқа тұлғаларға қауіп төнгізбейтін, қоғамдық тәріпті бұзбайтын, қозғалыстарға және өзіне зиян келмейтіндей жағдайда байлаулы қалдыруына болады. Осы кезде ит жүргіншілердің жүріп тұруына кедергі болмауы керек.
43. Ит қоғамдық орындарда қарғы баусыз тек қана қызметтік тапсырмаларды орындау кезінде ғана жүре алады.
44. Көше қиылыстары мен магистралды жолдардан өткен кезде иттің иесі (итте серуендеуге шығарған тұлға) жол-көлік оқиғаларын және итті көліктің басып кетпеуін болдырмау үшін мойын жібін қысқартып ұстауы қажет.
45. Иттердің иелеріне мынадай тыйымдар салынады:
1) құтырма ауруына қарсы егілмеген және токсоплазмозға тексерілмеген иттерді серуендетуге;
2) жануарларды рұқсат етілген немесе арнайы орындардан басқа, ауладағы балалар ойнайтын, спорттық алаңдарда, мектепке дейінгі және оқу орындарының аумақтарында, емделу мекемелерінің, саябақтар мен қоғамдық демалыс орындарының алаңындарында, тыйым салынған ескерту белгісі бар жерлерде серуендетуге;
3) иттерді қалалық жағажайда серуендетуге, көпшілік шомылатын жерлерде жуындыруға, тоғандарда, фонтандарда, су айдындары мен бөгеттерде шомылдыруға;
4) көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттен басқа иттерді қоғамдық тамақтану кәсіпорындарына, азық-түлік дүкендерінің сауда жасау және өндірістік орындарына, сервистік қызмет көрсету мекемелері мен мәдениет мекемелеріне әкелуге, ұстауға;
5) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өтетін жерлерде адамдарды құтқаруға арналған тапсырманы орындау барысындағы, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын, сондай-ақ көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттерден басқа жануарлармен бірге болуға.
46. Иесі мас болған жағдайда итті ертіп жүруге және көпшілік жүретін орындарда серуендетуге, көлікте алып жүруіне тыйым салынады.
6. Ит пен мысық иелерінің құқықтары
47. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және кез-келген меншік ретінде заңмен қорғалады.

40. При выгуле собак около жилых домов владельцы собак должны обеспечивать тишину в период с 23.00. до 07.00 часов.
41. При отсутствии запрещающих надписей разрешается появление владельца с собакой в наморднике и на коротком поводке в учреждениях, непродовольственных магазинах, на почте и в других местах. Предприятиям, организациям и учреждениям необходимо помещать знаки о запрете посещения объектов с собаками и оборудовать места их привязи.
42. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
43. Собака может находиться в общественном месте без поводка только при исполнении служебных заданий.
44. При переходе через улицы и вблизи магистралей владелец собаки (лицо, осуществляющее выгул собаки) обязан взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части.
45. Владельцам собак не рекомендуется:
1) выгуливать собак, не прошедших вакцинацию от бешенства и исследования на токсоплазмоз;
2) выгуливать животных на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;
3) выгул собак на городских пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
4) приводить и содержать собак, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов, сервисного обслуживания, культурных учреждениях;
5) находиться с животным в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением.
46. Не допускается выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах и транспорте лицам, находящимся в нетрезвом состоянии.
Глава 6. Права владельцев собак и кошек
47. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность охраняются законом.

48. Ит немесе мысық Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген аурулар түрімен ауырған деп танылған жағдайда, аумақтың бас мемлекеттік ветеринарлық инспектордың шешімімен, немесе соттың шешімі болған жағдайда ғана иесінен алынып, жойылуы мүмкін. Егер де ит науқас емес деп танылса, онда ол иесіне қайтарылуы тиіс. Сонымен қатар, ит немесе мысық иелерінен адамға жарақат келтірген жағдайларда, қауып алғанда, адамға берілетін аурулардың немесе қауіпті аурулардың болуын тексеру үшін алынуы мүмкін.
7. Иттер мен мысықтардың иелерінің міндеттері
Иттер мен мысықтардың иелері төмендегі талаптарды орындауға тиіс:
49. Иттер мен мысықтардың қоршаған ортаға қолайсыздық келтірмейтін және қауіпсіздік тудырмайтын, тыныштықты жағдайын қамтамасыз ету.
50. Тұрғын үй-жайларда тыныштықты қамтамасыз ету.
51. Алаңдарды, кіреберістерді, сатылық торларды, лифтілерді, балалар алаңдарын, жолдарды, тротуар, шағын гүлбақтарды, демалыс аумақтарын ластамау, ал ластанған жағдайда міндетті түрде жедел тазалауды жүзеге асыру (қағаз немесе полиэтилен пакеттерін пайдалану).
52. Жануарларды түрлеріне қарай зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес ұстау, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
53. Иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттіліктеріне сай ұстау, оларға ізгілікті қарау, қараусыз қалдырмау, өздерінің жануарларына қажеттілігіне қарай тамақ беру, таза су ішуге жағдай жасау, ұрмау.
54. Ветеринариялық мекемелер мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшін, диагностикалық зертеу және емдеу, алдын-алу шараларын жүргізу үшін бөгетсіз берілуі керек.
55. Иттер мен мысықтарды жыл сайын екі, үш айлық мерзімінен бастап ветеринариялық емханаларға бақылау үшін және құтырма ауруына және басқа да инфекциялық ауруларға қарсы алдын алу шараларын қолдануға әкеліп отыру, ветеринарлық құжатына тиісті жазбаларды белгілеп отыру.
56. Егілмеген иттер мен мысықтар көрмелерге, қыдыруларға, жарыстарға, аңға шығуға, және басқа да иттер мен мысықтардың қатысуымен өтетін іс-шараларға қатыстырылмайды.
57. Жүйелі түрде, тоқсанына кемінде бір рет иттер мен мысықтарға гельминттерге және тері паразиттеріне қарсы алдын-алу шараларын қолданып отыруы қажет.
58. Иттер мен мысықтар ауырғанда немесе ауруға күдікті болғанда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарласу, тексерістердің қорытындысы бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтіксіз сақтау.
59. Иттер мен мысықтардың адамды немесе жануарларды қауып алу, жарақаттау жағдайларында жедел түрде медициналық мекемелерге, ветеринарлық емханаларға хабарласу, осы жануарларды бақылауға және карантиндік іс-шараларды қолдануға тапсыру. Жарақаттауға кінәлі ит немесе мысықтың иесі жарақаттанушыға өзінің аты-жөнін және мекен-жайын хабарлауға тиіс.

48. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний по решению уполномоченного органа или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия болезней, передающихся человеку, либо опасных заболеваний.
Глава 7. Обязанности владельцев собак и кошек
Владельцы собак и кошек должны выполнять ниже перечисленные требования:
49. Обеспечить поведение собак и кошек, которое не причиняло бы беспокойства и не представляло бы опасности для окружающих.
50. Принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях.
51. Не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха, а в случае загрязнения осуществлять незамедлительную уборку (в бумажные или полиэтиленовые пакеты).
52. Содержать животных в условиях, соответствующих зоотехническим, зоогигиеническим и ветеринарно-санитарным требованиям по их видам и породам, соблюдать требования общественной безопасности.
53. Содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять своим животным необходимое количество пищи, постоянный доступ к питьевой воде, не допускать жестокого обращения.
54. По требованию специалистов ветеринарных учреждений беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок.
55. Ежегодно, начиная с двух и трех месячного возраста, доставлять собак и кошек в ветеринарные клиники для осмотра и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний, с обязательной отметкой об этом в ветеринарном паспорте животного.
56. Не привитые собаки и кошки не допускаются к выставкам, соревнованиям, охоте и другим мероприятиям с участием собак и кошек.
57. Регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов.
58. Во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования.
59. Во всех случаях укуса собакой или кошкой человека или животного немедленно сообщать в медицинские учреждения, ветеринарные клиники и доставлять этих животных для осмотра и проведения карантинных мероприятий. Владелец собаки или кошки, виновный в нанесении травмы, должен сообщить пострадавшему свое имя, фамилию и адрес.

60. Ит немесе мысық адамға жарақат жасаған кезде емделудің, оның ішінде жәбірленушінің жарақат алғанға дейінгі алғашқы түр-тұлғасының және дене бітімінің толығымен орнына келуіне дейінгі косметикалық операциялардың толық құнын өтеуі керек.
61. Егер ит немесе мысық басқа итке, мысыққа немесе басқа жануарға өміріне қауіпті жарақат әкелсе, онда иесі өз еркімен немесе сот шешімімен өлген жануардың құнын өтеуге, немесе талап бойынша тегі және жасы бойынша ұқсас жануар ұсынуы қажет.
62. Ит немесе мысықты одан әрі ұстауға мүмкіндік болмаған жағдайда оны басқа тұлғаға, жануарларды қорғау мекемелеріне береді немесе ветеринариялық мекемеге тапсырады. Үй жануарларын тастап кетуге (иесіздікке ұшыратуға) қатаң тыйым салынады.
63. Үй жануарының өліп қалған жағдайларында немесе құтыру ауруына шалдығуға ұқсас белгілері болған жағдайда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарлау қажет және осы жануарлар ветеринарлық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшаулануы тиіс.
64. Ит немесе мысық белгісіз себептермен өліп қалған жағдайларда ветеринарлық мекемелерге немесе лицензияланған ветеринарлық дәрігерлерге өлудің себептерін анықтау үшін хабарласу қажет.
65. Өліп қалған иттер мен мысықтардың өлігін лақтырып тастауға, қала аумағына көміп тастауға тыйым салынады.
Иттер мен мысықтардың өлігі қараусыз жануарларды аулайтын және өлген жануарлардың өлекселерін жинайтын қызмет орындарына тапсырылуға немесе жануарлар өлексесін жоюмен айналысатын орындарға тапсырылып, тиісті құжаттар алынуы керек.
8. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау
66. Қоғамдық жерлерде (көшелерде, аулалық аумақтарда, саяжайларда және басқа да орындарда) иелері тарапынан байлаулы қалдырылғандардан басқа, ілеспе тұлғаларсыз жүрген иттер мен мысықтар қараусыз жүргендер болып саналады және қараусыз жүрген иттер мен мысықтар аулайтын және олардың өлекселелерін жинайтын арнайы қызметтермен аулануға жатады.
67. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау жергілікті атқарушы органдарымен аулаудың жағдайлары реттелген келісім-шарт жасаған арнайы ұйымдар тарапынан жүзеге асады. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулаумен айналысатын жұмыскерлердің техникалық қамтамасыз етілуі аулауды жүзеге асыратын ұйымға жүктеледі.
68. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау жұмыстарына арнайы оқыту курстарынан өткен, психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлерде тіркелмеген тұлғалар жіберіледі.
69. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулаумен айналысатын жұмыскерлер және арнайы көліктің жүргізушісі жануарларды аулау және тасымалдау кезінде ізгілікті сақтауы тиіс.

60. При нанесении собакой или кошкой травм человеку, возмещение вреда осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
61. В случае если собака или кошка нанесут смертельные повреждения другой собаке, кошке либо иному животному, то возмещение вреда осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
62. При невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать его другому владельцу, зоозащитной организации или сдать в ветеринарное учреждение. Бросать домашних животных (оставлять без попечения) категорически не допускается.
63. Немедленно сообщать в ветеринарные учреждения о случаях гибели домашних животных или о подозрениях на заболевания бешенством и изолировать их до прибытия специалистов ветеринарных служб.
64. В случае гибели собаки или кошки по неизвестной причине, обратиться в ветеринарное учреждение или к лицензированному ветеринарному врачу для выяснения причины гибели.
65. Не допускается выбрасывать трупы собак и кошек, осуществлять их захоронение на территории города.
Трупы собак и кошек должны сдаваться в службы по отлову бродячих и сбору трупов павших животных или пункты утилизации с получением соответствующих документов.
Глава 8. Содержание безнадзорных собак и кошек
66. Собаки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи, считаются безнадзорными и подлежат обязательному отлову специальными службами по отлову безнадзорных собак и кошек и сбору трупов павших животных.
67. Содержание безнадзорных собак и кошек осуществляется специализированными организациями, заключившими договор с местным исполнительным органом, в котором регламентируются порядок и условия отлова. Техническое обеспечение деятельности работников по содержанию безнадзорных собак и кошек возлагается на организацию, осуществляющую отлов.
68. К работе по содержанию безнадзорных собак и кошек допускаются лица, прошедшие курс специального обучения, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
69. Работники по содержанию безнадзорных собак и кошек и водитель специального транспорта должны соблюдать гуманность при содержании и транспортировке животных.

70. Ауланған қараусыз иттер мен мысықтар қараусыз жүрген жануарларды уақытша ұстайтын орынға орналастырылады және сол жерде бес тәулік бойына ұсталады. Ұстау мерзімі өткеннен соң жануарлар басқа тұлғаға беріледі немесе инъекция енгізу арқылы өлтіріледі.
71. Ауланған уақыттан бастап бес тәулік ішінде иттер мен мысықтардың иелері қараусыз жүрген жануарларды аулау жөніндегі арнайы қызметтерге немесе иесіз жануарларды уақытша ұстау орындарына жануарларды қайтарып алу үшін хабарласуына болады. Жануарлардың уақытша сақтау орындарында ұстау шығындары иелерінің есебінен өтеледі.
Ауланған жануарларды уақытша сақтау орындары болмаған жағдайда, ауланған жануарларды бес тәулік мерзімінде ұстау қараусыз жүрген жануарларды аулау жөніндегі қызметтерге жүктеледі.
72. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау кезінде:
1) ауланған үй жануарларын иемденуге, жеке тұлғалар мен ұйымдарға сатуға немесе беруге рұқсат етілмейді;
2) пәтерлерден және жеке үйлердің аумақтарынан үй жануарларын уәкілетті органның рұқсатынсыз және соттың шешімінсіз алуға тыйым салынады.
73. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау кезінде оларды өлтіруге немесе зақым келтіруге тыйым салынады. Иттер мен мысықтарды аулау үшін тор, таяқша және тамақ беру арқылы алдау тәсілдерін қолдануға рұқсат етіледі.
74. Қараусыз жүрген үй жануарларын аулау уақыты аулаумен айналысатын арнайы мекеменің тіркеу журналында жазылған жануардың нақты ұсталған уақыты болып саналады. Тіркеу журналында жануардың түрі, жынысы, түсі, ерекше белгілері және жануарға ұсталғаннан кейінгі қолданған іс-әрекеттер жазылады. Тіркеу журналы аяқталған соң бес жыл мерзімде сақталуы керек.
9. Ереженің сақталуын бақылау
Шахтинск қаласында және маңындағы кенттерде үй иттері мен мысықтарды ұстау Ережелерінің қала тұрғындары, кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдар тарапынан сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттілік берген мемлекеттік органдар: санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау мекемелері, ішкі істер органдары, тұрғын-үй пайдалану органдары - пәтер иелерінің кооперативтері жүзеге асырады.
75. Пәтер иелерінің кооперативтері Ережелердің сақталуын бақылауды жүзеге асыру мақсатында:
1) иттерді серуенге шығару үшін көлемі 15 х 15 метрден кем емес, пәтер иелерінің кооперативтеріне, тұрғын үй кооперативіне бекітілген немесе құрылыстан бос шағын аудан (квартал) аумағында немесе кооперативтердің маңындағы аумақта қоршауы бар, арнайы белгілердің орнатылуымен, жергілікті атқарушы органдармен келісілген орын белгілеуі қажет;

70. Отловленные безнадзорные собаки и кошки помещаются в питомник для временного содержания собак и кошек и содержатся там, в течение пяти суток. После истечения срока содержания, животное передается новому владельцу или умерщвляется введением инъекции.
71. В течение пяти суток со времени отлова владельцы собак и кошек могут обращаться в специализированные службы по отлову безнадзорных животных либо в питомник для временного содержания безнадзорных животных для последующего возврата животного. Все расходы по содержанию животных в питомнике возмещаются за счет владельцев.
В случае отсутствия питомника, содержание отловленных животных в течение пяти суток возлагается на предприятие по отлову безнадзорных животных.
72. При содержании безнадзорных собак и кошек не допускается:
1) присваивать себе отловленных животных, продавать и передавать их частным лицам или организациям;
2) изымать животных из квартир и с территории частных домов без соответствующего разрешения уполномоченного органа и решения суда.
73. Умерщвление любым способом безнадзорных собак и кошек, нанесение им повреждений в момент отлова не допускается. Для отлова собак и кошек разрешается использовать только сеть, сачок и приманку.
74. Временем отлова считается время непосредственного отлова животного, зафиксированное в журнале регистрации специализированным учреждением по отлову бродячих животных. Журнал регистрации должен содержать сведения о виде животного, его пол, окрас, особые приметы и последующие действия, произведенные с животным. Журнал регистрации после окончания должен храниться в течение пяти лет.
Глава 9. Контроль за соблюдением Правил
Контроль за соблюдением горожанами, предприятиями, организациями и учреждениями Правил содержания собак и кошек в городе Шахтинске и прилегающих поселках осуществляют государственные органы, уполномоченные на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан: учреждения санитарно-эпидемиологического и государственного ветеринарного надзора, органы внутренних дел.
75. Кооперативы собственников квартир для осуществления контроля за выполнением Правил:
1) определяют места для выгула собак размером не менее 15 х 15 метров на территории, закрепленной за кооперативом собственников квартир, жилищным кооперативом либо на территории микрорайона (квартала), свободной от застройки и прилегающей к кооперативам, после согласования с местными исполнительными органами, с ограждением, установкой табличек, знаков;

2) үй жануарлары иелерінің есебінен немесе коммуналдық қызметтерге қосымша төлем енгізу арқылы иттерді серуенге шығаруға бекітілген аула аумақтарының санитарлық жағдайын қамтамасыз етеді;
3) қараусыз жүрген үй жануарларын аулаумен айналысатын ұйымдарға өзінің аумағында жүрген қараусыз иттер мен мысықтар туралы хабарлайды және оларды ұстауға қатысады;
4) ветеринарлық қызметтердің мамандарына эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізуге көмек көрсетеді;
5) әкімшілік органдарға Ережелердің бұзылу фактілері бойынша жануарлардың иелерін жауапкершілікке тарту жөнінде хабарлайды.
76. Ішкі істер органдары:
1) қалада иттерді серуендету және көлікте тасымалдау тәртібінің сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
2) тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы, ветеринарлық, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау мекемелеріне азаматтар, ұйымдар мен мекемелер тарапынан осы Ережелердің сақталуына бақылау жасауға және сақталмаған жағдайларда әкімшілік жауапкершілікке тартуға қажетті көмек көрсетеді;
3) өздеріне берілген өкілеттік шегінде азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қолданады;
4) осы Ережелерді бұзғандарды әкімшілік жауапкершілікке тартады.
77. Мемлекеттік ветеринарлық және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары:
1) жануарларды жұқпалы ауруларға қарсы егеді;
2) қаладан басқа жерлерге шығар кезде жануарларға ветеринариялық куәліктер береді;
3) қаңғыбас үй жануарларын аулайтын қызметтерге жұмысты ұйымдастыру жөнінде көмек көрсетеді;
4) үй жануарларының иелері тарапынан ветеринарлық және санитарлық талаптардың сақталуына бақылау жасайды;
5) кинологиялық қызметтер атқаратын клубтарға және қоғамдарға, иттерді ұстайтын кәсіпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге ветеринарлық саладағы нысандар ретінде ветеринарлық тіркеу құжаттарын береді;
6) жануарлардың ауруларын болдырмау үшін және ол аурулардың адам ағзасына жұқтырмау үшін тұрғындар арасында ағарту жұмыстарын жүргізеді.
10. Жануарлар иелерінің осы Ережелерді бұзғандары үшін жауапкершілігі
78. Осы Ережені бұзғаны үшін жануар иесі Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінің 311 бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
79. Үй жануарын қатаң ұстап, соның салдарынан өлтіргені үшін, зақым келтіргені жануар иесі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 276-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
11. Қорытынды жағдайлар
80. Тіркелуге тиісті иттер мен мысықтардың иелері оларды осы Ереже күшіне енгеннен бастап алты ай мерзім ішінде тіркетуі қажет.
81. Иттер мен мысықтарды қараусыз жүрген үй жануарларын уақытша ұстау орындарына орналастыру және ұстау құқы аталған орындар құрылған уақытта жүзеге асырылады.

2) поддерживают санитарное состояние дворовых территорий, где определен выгул собак за счет владельцев животных либо включив дополнительную оплату в коммунальные услуги;
3) сообщают организациям, занимающимся отловом животных, о наличии на своей территории безнадзорных собак и кошек и принимают участие в организации отлова;
4) оказывают содействие работникам ветеринарной службы в проведении противоэпизоотических мероприятий;
5) сообщают органам внутренних дел о фактах нарушения Правил для привлечения владельцев животных к ответственности.
76. Органы внутренних дел:
1) обеспечивают контроль за соблюдением в городе порядка выгула и правил перевозки собак;
2) оказывают необходимое содействие организациям жилищно-коммунального хозяйства, ветеринарным, санитарно-эпидемиологическим учреждениям в осуществлении контроля за соблюдением гражданами, предприятиями, организациями и учреждениями настоящих Правил и привлечении к административной ответственности за их несоблюдение;
3) в пределах своих полномочий принимают меры по обеспечению безопасности граждан;
4) привлекают нарушителей настоящих Правил к административной ответственности.
77. Органы государственного ветеринарного и санитарно-эпидемиологического надзора:
1) проводят вакцинацию животных против инфекционных заболеваний;
2) выдают ветеринарные свидетельства на животных при вывозе их из города;
3) оказывают помощь службам по отлову безнадзорных животных в организации их работы;
4) осуществляют контроль за соблюдением владельцами животных ветеринарных и санитарных требований;
5) выдают как объектам ветеринарного назначения ветеринарные регистрационные удостоверения обществам и клубам собаководства, занимающимся кинологической деятельностью, а также предприятиям, организациям и учреждениям, содержащим собак;
6) проводят разъяснительную работу среди населения в целях предупреждения заболеваний, общих для животных и человека.
Глава 10. Ответственность владельцев животного за нарушение настоящих Правил
78. За нарушение настоящих Правил владелец животного несет ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
79. За жестокое обращение с животными, повлекшее их гибель, увечье владелец несет уголовную ответственность в соответствии со статьей 276 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Глава 11. Заключительные положения
80. Владельцы собак и кошек, подлежащих регистрации, должны зарегистрировать их в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящих Правил.
81. Помещение и содержание собак и кошек в питомники для временного содержания домашних животных возникает по мере создания питомников.