Жас өрт сөндірушілердің жасағын құру туралы
Атырау облыстық әкімиятының 2008 жылғы 20 мамырдағы N 153 қаулысы. Атырау облыстық Әділет департаментінде 2008 жылғы 24 мамырда N 2531 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімиятының 2014 жылғы 29 тамыздағы № 270 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімиятының 29.08.2014 № 270 қаулысымен.
РҚАО ескертпесі:
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 27-бабын, Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы N 48 "Өрт қауіпсіздігі туралы" Заңының 19-бабын басшылыққа ала отырып, балалардың білім деңгейін арттыру және олардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысуын насихаттау мақсатында облыс әкімияты қаулы етеді:
1. Облыстың жалпы білім беретін орта мектептерінде Жас өрт сөндірушілер жасағы құрылсын.
2. Қосымшаға сәйкес үйлестіру-әдістемелік кеңесінің құрамы бекітілсін.
3. Жас өрт сөндірушілер жасағының келесі міндеттері мақұлдансын:
1) балалардың білім деңгейін арттыру және олардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатынасуы;
2) өрт пайда болған жағдайда азаматтар мен мүліктік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге көмек көрсету;
3) білім беру мекемелерінде тақырыптың қабырға баспасын шығаруды ұйымдастыру;
4) көрнекі-бейнелеу тақырыптың материалдарын таратуға қатысу;
5) тақырыптық көрмелер, байқаулар, конкурстар мен
әскери-спорттық ойындар өткізуге қатысу;
6) жас өрт сөндірушілерді дайындау Төтенше жағдайлар министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 35 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы өрт қауіпсіздігі ережесі негізінде жүзеге асырылады;
7) өрт-қолданбалы спорты бойынша жарыстар мен спорттық секциялар өткізуге қатысу;
8) өрт сөндіру көлігімен және өрт-техникалық қаруларымен, өрт туралы хабарлау құралдарымен, өртті анықтау және өрт сөндіру жүйелерімен таныстыру;
9) өртке қарсы қызмет органдарының инспекторлық құрамының басшылығымен тұрғындар арасында өрттің алдын алу жөнінде көпшілік-түсіндіру жұмыстарын жүргізу, өздерінің оқу орындарында, тұрғылықты жері бойынша және қамқорлыққа алған мектепке дейінгі балалар мекемелерінде өрттің алдын алу іс-шараларын өткізуге қатысу:
тақырыптық конкурстар, олимпиадалар, викториналар, слеттер өткізу;
жиындар, сап түзеулер, тақырыптық экскурсиялар, жорықтар, рейдтер, спорттық ойындар, фестивальдар ұйымдастырып, өткізу;
10) өрттен қорғау ардагерлеріне қамқорлық көмек көрсету;
11) өртке қарсы қызмет органдары туралы тарихи материалдар жинауды жүргізу және өртке қарсы қызметтің мектеп мұражайларын құру;

О создании Дружины юных пожарных
Постановление Атырауского областного акимата от 20 мая 2008 года N 153 зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 24 июня 2008 года за N 2531. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 29 августа 2014 года № 270
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области  от 29.08.2014 № 270.
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
Руководствуясь статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьей 19 Закона Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года № 48 "О пожарной безопасности", в целях повышения образовательного уровня детей и пропаганды их участия в обеспечении пожарной безопасности, акимат области постановляет:
1. Создать в средних общеобразовательных школах области Дружины юных пожарных.
2. Утвердить состав координационно-методического совета согласно приложению.
3. Одобрить следующие задачи Дружины юных пожарных:
1) повышение образовательного уровня детей и участие их в обеспечении пожарной безопасности;
2) оказание помощи в обеспечении безопасности граждан и имущества при возникновении пожаров;
3) организация выпуска тематической стенной печати в образовательных учреждениях;
4) участие в распространении наглядно-изобразительных тематических материалов;
5) участие в проведении тематических выставок, смотров, конкурсов и военно-спортивных игр;
6) проведение подготовки юных пожарных осуществляется на основании Правил пожарной безопасности в Республике Казахстан, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям за N 35 от 8 февраля 2006 года.
7) участие в проведении соревнований и спортивных секциях по пожарно-прикладному спорту;
8) ознакомление с пожарными автомобилями и пожарно-техническим вооружением, средствами сообщения о пожаре, системами обнаружения и тушения пожаров;
9) проведение массово-разъяснительной работы среди населения по предупреждению пожаров под руководством инспекторского состава органов противопожарной службы, участие в проведении пожарно-профилактических мероприятий в своих учебных заведениях, по месту жительства и в подшефных детских дошкольных учреждениях:
проведение тематических конкурсов, олимпиад, викторин, слетов;
организация и проведение собраний, шествий, тематических экскурсий, походов, рейдов, спортивных игр, фестивалей;
10) оказание шефской помощи ветеранам пожарной охраны;
11) проведение сбора исторических материалов об органах противопожарной службы, создание школьных музеев противопожарной службы;

12) өрт-техникалық модельдеу үйірмелерін ұйымдастыру.
4. Жас өрт сөндірушілер жасағы жалпы білім беретін орта мектептер базасында, балалар үйлері мен интернаттарда, балалар мен жастарға қосымша білім беретін мекемелерде, сауықтыру мекемелері мен демалыс лагерлерінде оларда балалардың болу кезеңінде ұйымдастырылады.
5. Жас өрт сөндірушілер жасағымен жұмыс жасаудың негізгі орталығы қалалық және аудандық өртке қарсы қызмет басқармасы мен бөлімдері болып табылады.
6. Жас өрт сөндірушілердің қызметін тиімді ұйымдастыру үшін Жас өрт сөндірушілер өрт сөндірушілер жасағының звенолары мен отрядтары түріндегі құрылымдық бөлімше құрылады.
7. Жас өрт сөндірушілер звеносының саны 3-5 жас өрт сөндірушіден құралуы тиіс. Екі және одан да көп звенолар болған кезде отряд ұйымдастырылады. Отрядтағы звенолар саны төрттен аспауы тиіс.
8. Жас өрт сөндірушілер жасағы, сондай-ақ отрядтар мен звеноларды жас өрт сөндірушілердің жалпы жиналысында сайланған командирлері басқарады. Жас өрт сөндірушілер жасағы командирлері Жас өрт сөндірушілер жасағы мүшелерінің жалпы жиналысында атқарылған жұмыс туралы есеп береді (ауызша немесе жазбаша түрде).
9. Звенолардың, отрядтардың жасақтардың командирлерін қайта сайлау Жас өрт сөндірушілер отрядының жалпы жиналысында жүзеге асырылады.
10. Жас өрт сөндірушілер жасағына ұйымдастырушылық және әдістемелік басшылық жасау үшін үйлестіру-әдістемелік кеңестер құрылуы мүмкін, олардың құрамына білім беру басқармасы ұйымдарының, өртке қарсы қызмет органдарының, жергілікті атқарушы органдардың, немесе басқа да мүдделі ұйымдардың өкілдері кіреді.
11. Жас өрт сөндірушілер жасағына қабылдау ерікті негізде мектеп жасындағы балалардың (10-17 жас) ата аналарының келісімі негізінде жүзеге асырылады.
12. Жас өрт сөндірушілер жасағына балаларды қабылдау туралы Жас өрт сөндірушілер жасағы мүшелерін есепке алу журналында тіркеу жүргізіледі, оны жүргізу және сақтау тәртібін өртке қарсы қызмет органдары белгілейді.
13. Жас өрт сөндірушілер жасағы мүшелігінен шығу Жас өрт сөндірушілер жасағымен жұмыс жөніндегі үйлестіру кеңесінде қаралады.
14. Жас өрт сөндірушілер жасағы:
жасақтардың жұмысын, жас өрт сөндірушілердің тақырыптық үйірмелерін, өрт-қолданбалы спорт секцияларын ұйымдастыруға және құруға көмек көрсетеді;
әдістемелік, кеңес беру, үйлестіру жұмыстарын жүргізеді;
Жас өрт сөндірушілер жасағының озат жұмыс тәжірибесін қорытып, таратады;
байқау-конкурстар, викториналар туралы бағдарламалар әзірлейді, жоғарыда көрсетілген шараларды ұйымдастырып жүргізеді;
өрттің алдын алу жөніндегі іс-шараларды дайындауға және жүргізуге қатысады.

12) организация кружков пожарно-технического моделирования.
4. Дружины юных пожарных, организуются на базе средних общеобразовательных школ, в детских домах и интернатах, учреждениях дополнительного образования детей и молодежи, в оздоровительных учреждениях и лагерях отдыха на период пребывания в них детей.
5. Базовыми центрами по работе с Дружины юных пожарных являются городские и районные отделы противопожарных служб.
6. Для эффективной организации деятельности юных пожарных создается структурное подразделение Дружины юных пожарных в виде звеньев и отрядов.
7. Численность звена Дружины юных пожарных должна составлять 3-5 юных пожарных. При наличии двух звеньев и более организуется отряд. Количество звеньев в отряде не должна превышать более 4.
8. Дружины юных пожарных, а также отряды и звенья возглавляют командиры, которые выбираются на общем собрании юных пожарных. Командиры Дружины юных пожарных отчитываются о проделанной работе (в устной или письменной форме) на общем собрании членов Дружины юных пожарных.
9. Переизбрание командиров звеньев, отрядов, дружин осуществляется на общем собрании отряда Дружины юных пожарных.
10. Для организационного и методического руководства Дружины юных пожарных, могут создаваться координационно-методические Советы, в состав которых входят представители организаций Управления образования, органов противопожарной службы, местных исполнительных органов и других заинтересованных организаций.
11. Дружины юных пожарных:
оказывают помощь в создании и организации работы дружин, тематических кружков юных пожарных, секций пожарно-прикладного спорта;
проводят методическую, консультативную, координационную работу;
обобщают и распространяют передовой опыт работы Дружины юных пожарных;
разрабатывают программы о смотрах-конкурсах, викторинах, организуют и проводят вышеуказанные мероприятия;
принимают участие в подготовке и проведении мероприятий по предупреждению пожаров.
12. Прием в Дружины юных пожарных осуществляется на добровольной основе, дети школьного возраста (10-17 лет) с согласием родителей.
13. О принятия дети в Дружины юных пожарных проводится его регистрация в журнале учета членов Дружины юных пожарных, порядок ведения и хранения которого устанавливается органами противопожарных службы.
14. Утрата членства в Дружины юных пожарных рассматривается на координационном Совете по работе с Дружиной юных пожарных.

15. Жас өрт сөндірушілер жасағы қызметін материалдық-техникалық және қаржылай қамтамасыз ету (оқу құралдарын, өрт техникасы және өрт-техникалық қаруларын, нысанды киім үлгісін, кеңсе құралдарын, мәдени-көпшілік жұмыстарға арналған мүлік, бұрыштар жасауға арналған жабдықтар сатып алу) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі.
16. Атырау қаласы мен аудандар әкімдері жергілікті жерлерде Жас өрт сөндірушілердің ұқсас жасақтарын құрсын.
17. Атырау облысы әкімиятының 2007 жылғы 23 қазандағы N 247 "Жас өрт сөндірушілер жасағын құру туралы" қаулысы жойылсын.
18. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.М. Рысқалиевқа жүктелсін.
19. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                                Б. Рысқалиев
Облыс әкімиятының
2008 жылғы 20 мамырдағы
N 153 қаулысына қосымша
Үйлестіру-әдістемелік кеңесінің дербес құрамы
Рысқалиев Сырым Мұратұлы  - облыс әкімінің орынбасары, Кеңес
төрағасы;
Керімов Асқар Абайұлы     - облыс әкімі аппараты басшысының
орынбасары, кеңес төрағасының
орынбасары;
Кеңес мүшелері:
Бержанов Омар Құмарұлы    - өрт сөндіру және авариялық-құтқару
жұмыстары қызметі мемлекеттік
мекемесінің Атырау облысы бойынша
филиалының бастығы (келісім бойынша);
Дүйсекенов Сейітжан       - Атырау облысы өртке қарсы қызмет
Қисанұлы                    департаменті бастығының орынбасары
(келісім бойынша);
Жұмашев Жасұлан           - Төтенше жағдайлар жөніндегі департамент
Қыдырқожаұлы                бастығы (келісім бойынша);
Исмұратов Мереке Отарұлы  - Атырау облысы Ішкі істер департаменті
бастығының орынбасары (келісім бойынша);
Қайненов Қилымғали        - Атырау облысы Білім беру басқармасының
Қайненұлы                   бастығы.

15. Материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Дружины юных пожарных (приобретение учебных пособий, пожарной техники и пожарно-технического вооружения, отличительной формы одежды, канцелярских принадлежностей, имущества для культурно-массовой работы, оборудование уголков и.т.д.) обеспечивается за счет средств местного бюджета.
16. Акиму города Атырау и районов создать аналогичные Дружины юных пожарных на местах.
17. Отменить постановление акимата Атырауской области от 23 октября 2007 года N 247 "О создании Дружины юных пожарных".
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Рыскалиева С.М. - заместителя акима области.
19. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Аким области                              Б. Рыскалиев
Приложение
к постановлению акимата области
от 20 мая 2008года N 153
Состав координационно-методического совета
Рыскалиев Сырым Муратович заместитель акима области, председатель                              Совета;
Керимов Аскар Абаевич     - заместитель руководителя аппарата акима
области, заместитель председателя;
Члены Совета:
Бержанов Омар Кумарович   - начальник филиала Государственного
учреждения«Служба пожаротушения и
аварийно спасательных работ»по
Атырауской области (по согласованию);
Джумашев Жасулан          - начальник Департамента по чрезвычайным
Кдыргужиевич                ситуациям (по согласованию);
Дюсекенов Сейтжан         - заместитель начальника Департамента
Кисанович                   противопожарной службы Атырауской
области (по согласованию);
Исмуратов Мереке Отарович - заместитель начальника Департамента
внутренних дел Атырауской области
(по согласованию);
Кайненов Килымгали        - начальник Управления образования
Кайненович                  Атырауской области.