Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 181 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 15 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5793 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2 және 3-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына және   49-бабының 3-тармағына, "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына9-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулық бекітілсін (бұдан әрі – Нұсқаулық).
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енгізілетін Нұсқаулықтың 15-тармағының 11) және 12) тармақшаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Егер осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен соң зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның зейнетақы активтерінің және меншікті активтерінің есебінен қалыптасқан инвестициялық портфельдерінің құрылымы Нұсқаулықтың 42 және 44-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін жоғарыда көрсетілген инвестициялық портфельдердің құрылымын Нұсқаулықтың 42 және 44-тармақтарының талаптарына сәйкестендіреді.
РҚАО-ның ескертпесі!

Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 181. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 сентября 2009 года № 5793. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие постановления см. п. 2п. 3.
В соответствии со статьей 57 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", подпунктом 11) пункта 2 статьи 3 и пунктом 3 статьи 49 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", статьей 5, подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Инструкция).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан за исключением подпунктов 11) и 12) пункта 15 Инструкции, которые вступают в силу с 1 января 2010 года.
Если по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан структура инвестиционных портфелей, сформированных за счет пенсионных активов и собственных активов организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, не будет соответствовать требованиям, установленным пунктами 42 и 44 Инструкции до 1 января 2011 года Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, приводит структуру вышеуказанных инвестиционных портфелей в соответствие с требованиями пунктов 42 и 44 Инструкции.
Примечание РЦПИ!

Осы абзац 01.01.2013 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Нұсқаулықтың 15-тармағының 3) тармақшасының төртінші абзацы 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Нұсқаулықтың 6-1-тарауы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен ((алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
5. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жіберсін.
6. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2010 жылғы 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде "Жинақтаушы зейнетақы қорлары мен бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының есеп берулерін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйені пысықтауды қамтамасыз етсін.
7. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы
N 181 қаулысымен бекітілді
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулық
«Осы Нұсқаулық «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабына (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заң), «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы Заң) 3-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына және 49-бабының3-тармағына, «Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және пруденциалдық нормативтердің тізбесін, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - Ұйым) тиісінше есептіліктің нысандарын және оны ұсыну мерзімдерін белгілейді.
Осы Нұсқаулықта көзделген Ұйымның үлестес тұлғалары бөлігіндегі нормалар «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының көрсетілген ұйымдардың дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам пайызын тікелей иелену (банктер бойынша – жанама) нәтижесінде Ұйыммен үлестес болып табылатын заңды тұлғаларға және олардың үлестес тұлғаларына қатысты қолданылмайды.

Действие абзаца распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2013 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Действие абзаца четвертого пункта 15 Инструкции распространяется до 1 января 2014 года.
Глава 6-1 Инструкции вводится в действие с 1 января 2015 года.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно  приложению к настоящему постановлению.
5. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
6. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 декабря 2010 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг".
7. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Утверждена
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций от 5 августа 2009 года № 181
Инструкция
о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их
расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Настоящая Инструкция разработана в соответствии со статьей 57 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее - Закон о пенсионном обеспечении), подпунктом 11) пункта 2 статьи 3 и пунктом 3 статьи 49 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее - Закон о рынке ценных бумаг), подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций» и устанавливает перечень пруденциальных нормативов, их нормативные значения и методику расчетов, а также формы соответствующей отчетности и сроки ее представления организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Организация).
Нормы, предусмотренные настоящей Инструкцией в части аффилиированных лиц Организации, не применяются к юридическим лицам и их аффилиированным лицам, являющимся аффилиированными с Организацией в результате прямого (по банкам - косвенного) владения двадцатью пятью и более процентами голосующих акций указанных организаций акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына».

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен ((алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Ұйымның меншікті активтері – Ұйым болашақта экономикалық пайда алуды күтетін және Ұйымның балансында көрсетілетін өткен оқиғалардың нәтижесінде Ұйым бақылайтын ресурстар болып табатын активтер;
2) меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициенті - осы Нұсқаулыққа сәйкес есептелген Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі - Қор) меншікті капитал жеткіліктік коэффициентінің қосындысы;
3) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитеті;
4) зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiгі – Қордың зейнетақы активтерiнің, Ұйым оларды инвестициялық басқару нәтижесiндегi өзгерiстерiн сипаттау үшін пайдаланылатын және осы Нұсқаулыққа сәйкес есептелетiн үлестiк мөлшері;
5) қор биржасы – акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерін пайдалана отырып, оларды тікелей жүргізу арқылы сауда-саттықты ұйымдастыру және техникалық жағынан қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) «таза» зейнетақы активтерi – Қордың, оның зейнетақы активтерiне жататын мiндеттемелердi (зейнетақы төлемдерi, басқа Қорларға аударымдар жасау бойынша мiндеттемелердi және басқа да ұқсас ықтимал мiндеттемелердi) шегергендегі зейнетақы активтерi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін "Standard & Poor's" агенттігінің рейтингтік бағаларынан басқа қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органы "Moody's Investors Service" және "Fitch" агенттіктерінің және олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) рейтингтік бағалары да танылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) собственные активы Организации - активы, представляющие собой ресурсы, контролируемые Организацией в результате прошлых событий, от которых Организация ожидает получение экономической выгоды в будущем и отражаемые на балансе Организации;
2) суммарный коэффициент достаточности собственного капитала - сумма коэффициента достаточности собственного капитала Организации, рассчитанного в соответствии с настоящей Инструкцией, и коэффициента достаточности собственного капитала накопительного пенсионного фонда (далее - Фонд), рассчитанного в соответствии законодательством Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган - Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан;
4) условная единица пенсионных активов - удельная величина пенсионных активов Фонда, используемая для характеристики их изменения в результате инвестиционного управления ими Организацией и рассчитываемая в соответствии с настоящей Инструкцией;
5) фондовая биржа — юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
6) «чистые» пенсионные активы - пенсионные активы Фонда за вычетом его обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам в другие Фонды и других возможных схожих обязательств).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для целей настоящей Инструкции помимо рейтинговых оценок агентства «Standard&Poor's» уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций также признаются рейтинговые оценки агентств «Moody's Investors Service» и «Fitch», и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Тәуекел деңгейі бойынша зейнетақы активтерін мөлшерлеу кезінде, сондай-ақ халықаралық және (немесе) ұлттық шәкіл бойынша рейтингтік бағасы бар болған жағдайда өтімді активтерді анықтау кезінде осы Нұсқаулықтың 2-тармағына сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган танитын рейтингтік агенттіктердің біреуінің халықаралық және (немесе) ұлттық шәкілі бойынша барынша жоғарғы рейтингтік бағасы есепке алынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін пайдаланылатын халықаралық қаржы ұйымдары ретінде мынадай халықаралық қаржы ұйымдары түсіндіріледі:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропалық қайта құру және даму банкі;
Америкааралық даму банкі;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Азиялық даму банкі;
Африкалық даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Ислам даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі.
Еуразиялық даму банкі.
5. Ұйымның меншікті активтерінің есебінен мәмілелер Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы»
2009 жылғы 5 тамыздағы № 189 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5794 тіркелген) қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру ережесінің 3-тарауында белгіленген тәртіппен жасалады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) қаулысымен.
6. Пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қаржы құралдарының баланстық құны құнсыздануды ескере отырып, пайдаланылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
7. Зейнетақы активтері Ұйымның инвестициялық басқаруына болатын Қордың және осы Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентінің мәні 0,04-тен кем болмайды.

3. При взвешивании пенсионных активов по степени риска, а также при определении ликвидных активов при наличии рейтинговой оценки по международной и (или) национальной шкале в расчет принимается наивысшая рейтинговая оценка по международной и (или) национальной шкале одного из рейтинговых агентств, признаваемых уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с пунктом 2 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для целей настоящей Инструкции под международными финансовыми организациями понимаются следующие международные финансовые организации:
Международный банк реконструкции и развития;
Европейский банк реконструкции и развития;
Межамериканский банк развития;
Банк международных расчетов;
Азиатский банк развития;
Африканский банк развития;
Международная финансовая корпорация;
Исламский банк развития;
Европейский инвестиционный банк;
Евразийский банк развития.
5. Сделки за счет собственных активов Организации совершаются в порядке, установленном главой 3 Правил осуществления деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, и накопительных пенсионных фондов, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 189 "Об утверждении Правил осуществления деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, и накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5794).
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
6. Для расчета пруденциальных нормативов балансовая стоимость финансовых инструментов используется с учетом обесценения.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 2. Пруденциальный норматив
1 "Достаточность собственного капитала"
7. Значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у Организации, и данной Организации, составляет не менее 0,04.

Ұйымның және зейнетақы активтері осы Ұйымның басқаруында болатын, зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметін жүзеге асыруға лицензиясынан айырылған Қордың зейнетақы активтерін және міндеттемелерін қабылдаған Қордың меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің жиынтық мәні оларды тапсырған күннен бастап алты ай ішінде 0,01 кем еместі құрайды. Зейнетақы активтерін және міндеттемелерін тапсырған күнінен кейін алты ай өткен соң Ұйымның және Қордың меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің жиынтық мәні осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәнді құрайды.
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті үтірден кейін үш белгімен көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
8. Осы Нұсқаулықтың 7-тармағының талаптарын орындау мақсатында Ұйым мен зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болатын Қордың арасында шарт жасалған жағдайда, шарт жазбаша нысанда жасалады және онда мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті мәндерінің меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентіне ара қатынасы. Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні жиырмадан кем болмауы тиіс, бірақ меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентінің қырық пайызынан көп болмауы керек;
2) зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті мәндерінің меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентіне ара қатынасы;
3) Ұйымның және зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болатын Қордың меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттері мәндерінің меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентіне ара қатынасын анықтау бөлігінде енгізілетін өзгерістерді қолданысқа енгізу күнін көрсете отырып, шартқа осы өзгерістерді енгізудің кезеңділігі.
9. Ұйым уәкілетті органға меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентiн сақтау туралы шарттың көшірмесін, шарт жасалған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жібереді.
10. Ұйымның және зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болатын Қордың арасында жасалған меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентiн сақтау туралы шарт жоқ болған жағдайда, Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентiнің мәні меншікті капитал жеткіліктілігі жиынтық коэффициентінің отыз пайызын құрайды.

Значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала составляет не менее 0,01 для Организации и Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, принявшего пенсионные активы и обязательства Фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, в течение шести месяцев с даты их передачи. По окончании шести месяцев после даты передачи пенсионных активов и обязательств значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала Организации и Фонда составляет значение, указанное в первой части настоящего пункта.
Коэффициент достаточности собственного капитала выражается числом с тремя знаками после запятой.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
8. В случае заключения договора между Организацией и Фондом, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, в целях выполнения требований пункта 7 настоящей Инструкции, договор заключается в письменной форме и содержит следующие сведения:
1) соотношение значений коэффициента достаточности собственного капитала Организации к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала. Значение коэффициента достаточности собственного капитала Организации составляет не менее двадцати, но не более сорока процентов от суммарного коэффициента достаточности собственного капитала;
2) соотношение значений коэффициента достаточности собственного капитала Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала;
3) периодичность внесения изменений в договор в части определения соотношения значений коэффициентов достаточности собственного капитала Организации и Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала, с указанием даты введения в действие таких изменений.
9. Организация направляет в уполномоченный орган копию договора о соблюдении суммарного коэффициента достаточности собственного капитала в течение одного рабочего дня со дня его заключения.
10. В случае отсутствия договора о соблюдении суммарного коэффициента достаточности собственного капитала, заключенного между Организацией и Фондом, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, значение коэффициента достаточности собственного капитала Организации составляет тридцать процентов от суммарного коэффициента достаточности собственного капитала.

11. Ұйымның инвестициялық басқаруында бір Қордан артық зейнетақы активтері болған жағдайда меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін сақтау мақсаттары үшін меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні әрбір Қорға қатысты Ұйымның өтімді активтерін, міндеттемелерін және операциялық тәуекелін бөле отырып, осы Қорлардың зейнетақы активтерінің ағымдағы құнына пропорционалды есептеледі.
Қорлардың бірі К2 номиналды кіріс коэффициентін бұзған жағдайда әрбір Қор бойынша меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеу мақсатында Ұйымның міндеттемелерін бөлу Ұйым есепті күнге қалыптастырған, осы Нұсқаулықтың 4-тарауының талаптарына сәйкес есептелетін осы Қордың К2 номиналды кіріс коэффициентін болашақта өтеу ықтималдығы бойынша міндеттемелері және қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервтері ескерілмей жүзеге асырылады.
К2, номиналды кіріс коэффициентінің бұзылуына жол берген Қор бойынша болашақта К2 номиналды кіріс коэффициентін өтеу ықтималы бойынша қалыптастырылған міндеттемелер мен қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв осы қор бойынша Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептегенде ескеріледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
12. Ұйымның және зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болатын Қордың меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерінің жиынтық мәні жиынтығында пайыздық көрсетілімі жүз пайызды құрайды. Ұйым және (немесе) Қор меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентін сақтамаса, Ұйым мен зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болатын Қордың меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициентін орындамауы белгіленеді.
2-тарау. "Меншікті капитал жеткіліктілігі"
1-пруденциалдық норматив
13. Ұйымның меншiктi капиталының жеткiлiктiлiгi К1 коэффициентiмен сипатталады.
К1 коэффициентi мына формула бойынша есептеледi:
К1 = (ӨА-(М+RR1 немесе FR2))/МЗА, мұнда:
ӨА – осы Нұсқаулықтың 15 және 17-тармақтарында белгiленген өтiмдi және басқа да активтер;
М – баланс бойынша мiндеттемелер;
RR1 – Осы Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес есептелетiн, Қордың инвестициялық портфельдерінің алдыңғы есептi кезеңдегi номиналды кiрiсінің түзетiлген орташа мөлшерленген коэффициентiнің мәнiнен консервативті (К2.1) он бес және (немесе) қалыпты (К2.2) номиналды кiрiс коэффициентi отыз пайыздан артық терiс ауытқыған кезде қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв;

11. В случае наличия у Организации в инвестиционном управлении пенсионных активов более одного Фонда, значение коэффициента достаточности собственного капитала рассчитывается в отношении каждого Фонда с распределением ликвидных активов, обязательств и операционного риска Организации в отношении каждого Фонда пропорционально текущей стоимости пенсионных активов данных Фондов для целей соблюдения коэффициента достаточности собственного капитала.
В случае нарушения одним из Фондов коэффициента номинального дохода К2, распределение обязательств Организации для целей расчета коэффициента достаточности собственного капитала по каждому Фонду, осуществляется без учета сформированных Организацией на отчетную дату обязательств по возможному возмещению в будущем коэффициента номинального дохода К2 данного Фонда и резерва для обеспечения финансовой устойчивости, рассчитываемых в соответствии с требованиями главы 4 настоящей Инструкции.
Сформированные обязательства по возможному возмещению в будущем коэффициента номинального дохода К2 и резерв для обеспечения финансовой устойчивости по Фонду, допустившему нарушение коэффициента номинального дохода К2, учитываются при расчете коэффициента достаточности собственного капитала Организации по данному Фонду.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
12. Суммарное значение коэффициентов достаточности собственного капитала Организации и Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, в процентном выражении в совокупности составляет сто процентов. При несоблюдении Организацией и (или) Фондом суммарного коэффициента достаточности собственного капитала устанавливается невыполнение коэффициента достаточности собственного капитала Организации и Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации.
13. Достаточность собственного капитала Организации характеризуется коэффициентом К1.
Коэффициент К1 рассчитывается по формуле:
К1 = (ЛА-(О+RR1 или FR2))/ВПА, где:
ЛА - ликвидные и прочие активы, установленные пунктами 15 и 17 настоящей Инструкции;
О - обязательства по балансу;
RR1 - резерв для обеспечения финансовой устойчивости при отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода консервативного (К2.1) более чем на пятнадцать процентов и (или) умеренного (К2.2) инвестиционных портфелей Фонда более чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за предыдущий отчетный период, рассчитываемый в соответствии с главой 4 настоящей Инструкции;

FR2 –  осы Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес есептелетiн, Қордың инвестициялық портфельдерінің номиналды кiрiс коэффициентi алдыңғы есептi кезеңдегi номиналды кiрiстің түзетiлген орташа мөлшерленген коэффициентiнің мәнiнен консервативті (К2.1) оннан артық, бірақ он бес пайыздан кем және (немесе) қалыпты (К2.2) он бестен артық, бiрақ отыз пайыздан кем керi ауытқыған кезде қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв;
МЗА – Қордың инвестициялық портфелiндегi тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны, Қордың консервативті және қалыпты инвестициялық портфельдері бойынша жинақталып есептеледі.
2015 жылғы 1 қаңтардан бастап МЗА Қордың консервативті, қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдері бойынша жинақталып есептеледі.
МЗА мына формула бойынша есептеледі:
МЗА = Ккт+Нт+От, мұнда:
Ккт – осы Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін, инвестициялық портфельде бір жылдан астам болған «өтелгенге дейін ұсталатын» санатына жатқызылған борыштық бағалы қағаздар (айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда), «өзгерістері пайданың немесе шығынның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын» және «сату үшін қолда бар» санатына жатқызылған, борыштық бағалы қағаздар (айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда), депозиттер, тазартылған қымбат металдар, металл депозиттер, «кері репо» операциялары, туынды қаржы құралдары, айырбасталмайтын артықшылықты акциялар бойынша есептелетін кредиттік тәуекел;
Нт – инвестициялық портфельде бiр жыл және одан кем уақыт болған, «өзгерiстерi пайданың немесе шығынның құрамында көрсетiлетiн әдiл құны бойынша бағаланатын» және «сату үшiн қолда бар» санаттарына жатқызылған борыштық бағалы қағаздар, акциялар (кредиттiк тәуекел есебiне енгiзiлген акцияларды қоспағанда), депозитарлық қолхаттар, пайлар және айырбасталатын борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелетiн нарықтық тәуекел.
Нарықтық тәуекел мына сомаға келтiру коэффициентінiң туындысы ретiнде есептеледi:
сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (пайыздық тәуекелі) бар қаржы құралдары бойынша тәуекел;
қаржы құралының нарықтық құны өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (қор тәуекелi) бар қаржы құралдары бойынша тәуекел;
валюталардың айырбас бағамдарының және қымбат металдар бағамдарының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (валюталық тәуекелi) бар қаржы құралдары бойынша тәуекел.
Сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (пайыздық тәуекелi) бар қаржы құралдары бойынша тәуекелді есептеу ерекше пайыздық тәуекелдiң және жалпы пайыздық тәуекелдiң сомасын бiлдiредi.
Ерекше пайыздық тәуекел осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес ерекше пайыздық тәуекел коэффициентi бойынша мөлшерленген сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (пайыздық тәуекелi) бар бiртекті қаржы құралдары (айырбасталатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) бойынша есептеледi.
Бiр мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келетiн қаржы құралдары сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi (пайыздық тәуекелi) бар бiртекті қаржы құралдары болып танылады:
бiр эмитент шығарған;
тең мөлшердегi кiрiстiлiгі бар;
нарықтық құны бiр валюта түрiнде көрсетiлген;
өтелгенге дейiнгi бiрдей мерзiмi бар.
Егер қаржы құралдары көрсетілген бiр немесе бiрнеше белгiге сәйкес келмесе, онда ерекше пайыздық тәуекел әрбір қаржы құралы бойынша жеке-жеке есептеледi.
Жалпы пайыздық тәуекел мынадай соманы бiлдiредi:
осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес уақыт аралықтары бойынша тәуекелдiң барлық аймақтарының мөлшерленген қаржы құралдарының сомасынан он пайыз;

FR2 - резерв для обеспечения финансовой устойчивости при отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода консервативного (К2.1) более чем на десять, но менее чем на пятнадцать, и (или) умеренного (К2.2) инвестиционных портфелей Фонда более чем на пятнадцать, но менее чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за предыдущий отчетный период, рассчитываемый в соответствии с главой 4 настоящей Инструкции;
ВПА - стоимость финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле Фонда, взвешенных по степени риска, рассчитывается в совокупности по консервативному и умеренному инвестиционным портфелям Фонда.
С 1 января 2015 года ВПА рассчитывается в совокупности по консервативному, умеренному и агрессивному инвестиционным портфелям Фонда.
ВПА рассчитывается по формуле:
ВПА = Ккр + Рр + Ор, где:
Ккр - кредитный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам (за исключением конвертируемых долговых ценных бумаг), отнесенным в категорию «удерживаемые до погашения», долговым ценным бумагам (за исключением конвертируемых долговых ценных бумаг), отнесенным в категории «оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка» и «имеющиеся в наличии для продажи», находящимся в инвестиционном портфеле более одного года, депозитам, аффинированным драгоценным металлам, металлическим депозитам, операциям «обратное репо», производным финансовым инструментам, неконвертируемым привилегированным акциям, взвешиваемым по степени риска, согласно приложениям 1 и 2 к настоящей Инструкции;
Рр - рыночный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам, находящимся в инвестиционном портфеле один год и менее, отнесенным в категории «оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка» и «имеющиеся в наличии для продажи», акциям (за исключением акций включенных в расчет кредитного риска), депозитарным распискам, паям и конвертируемым долговым ценным бумагам.
Рыночный риск рассчитывается как произведение коэффициента приведения на сумму:
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском);
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовым риском);
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютным риском).
Расчет риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), представляет собой сумму специфичного процентного риска и общего процентного риска.
Специфичный процентный риск рассчитывается по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), взвешенным по коэффициенту специфичного процентного риска (за исключением конвертируемых долговых ценных бумаг) в соответствии с приложением 6 к настоящей Инструкции.
Однородными финансовыми инструментами с рыночным риском, связанными с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), признаются финансовые инструменты, одновременно соответствующие следующим условиям:
выпущены одним эмитентом;
имеют равный размер доходности;
рыночная стоимость выражена в одной и той же валюте;
имеют равный срок до погашения.
Если финансовые инструменты не соответствуют одному или нескольким указанным признакам, то специфичный процентный риск рассчитывается по каждому финансовому инструменту в отдельности.
Общий процентный риск представляет собой сумму:
десять процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов всех зон риска по временным интервалам в соответствии с приложением 7 к настоящей Инструкции;

осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес 1-аймақтың уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының сомасынан қырық пайыз;
осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес 2-аймақтың уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының сомасынан мөлшердің отыз пайызы;
осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес 3-аймақтың уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының сомасынан мөлшердің отыз пайызы.
Қаржы құралының нарықтық құнының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекел (қор тәуекелi) қаржы құралы құнының нарықтық тәуекел коэффициентiне көбейтіндісін білдіреді және осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес акциялар (айырбасталмайтын артықшылықты акцияларды қоспағанда), айырбасталатын борыштық бағалы қағаздар, депозиторлық қолхаттар және пайлар бойынша есептеледi.
Валюталардың айырбас бағамдарының және қымбат металдар бағамдарының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекел (валюталық тәуекел) шығарылым талаптары осы бағалы қағаздардың барлық айналыс кезеңiнде ұлттық валютада белгiленген бағам бойынша осы құрал бойынша ақша ағынын және 0,04-ке тең валюталық тәуекел коэффициентiн белгiлеудi көздейтiн қаржы құралдарын қоспағанда, шетел валютасында номинирленген, сондай-ақ ол бойынша номинал және (немесе) купондық сыйақысы шетел валюталары, қымбат металдар, шетелдiк қолма-қол валюта бағамдарының өзгеруiне индекстелген қаржы құралдары сомасының көбейтіндісін білдіреді.
От – соңғы өткен үш жыл iшiнде алынған жылдық жалпы кірістің орташа шамасына келтiру коэффициентiнің және 0,04-ке тең операциялық тәуекел коэффициентiнің көбейтіндісін бiлдiретiн операциялық тәуекел.
Соңғы өткен үш жыл iшiндегi жылдық жалпы кірістің орташа шамасы әр жыл сайын Қордың таза кіріс алған соңғы өткен үш жыл iшiндегi жылдық жалпы кіріс сомасының Қордың таза кіріс алған жылдарының санына қатынасы ретiнде есептеледi.
Жылдық жалпы кіріс салық салғанға дейінгі таза жылдық кірістің және Ұйымның К2.1 консервативті және (немесе) К2.2 қалыпты портфельдер бойынша номиналды кіріс коэффициенттерін ықтимал өтеуі бойынша резервтерді қалыптастыруға арналған қаржының көрсетілген резервтерді қалпына келтіруден түскен кірістерді шегергендегі жылдық мөлшерінің сомасы ретінде анықталады.
Соңғы өткен үш жыл ішінде активтері Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қор таза кіріс алмаған жағдайда операциялық тәуекел есептелмейді.
Жаңадан құрылған Қорлар үшін операциялық тәуекел қаржы жылының аяқталған соң есептеледі және жылдық жалпы кірістің орташа шамасы өткен жылдар санын негізге ала отырып есептеледі.

сорок процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 1 в соответствии с приложением 7 к настоящей Инструкции;
тридцать процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 2 в соответствии с приложением 7 к настоящей Инструкции;
тридцать процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 3 в соответствии с приложением 7 к настоящей Инструкции.
Рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовый риск), представляет собой произведение стоимости финансового инструмента на коэффициент рыночного риска, и рассчитывается по акциям (за исключением неконвертируемых привилегированных акций), конвертируемым долговым ценным бумагам, депозитарным распискам и паям, в соответствии с приложением 8 к настоящей Инструкции.
Рыночный риск, связанный с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютный риск), представляет собой произведение суммы финансовых инструментов, номинированных в иностранной валюте, а также номинал и (или) купонное вознаграждение по которым индексировано к изменению курсов иностранных валют, драгоценных металлов, наличной иностранной валюты, за исключением финансовых инструментов, условия выпуска которых предусматривают фиксацию денежных потоков по данному инструменту по установленному курсу в национальной валюте на весь период обращения данных ценных бумаг, и коэффициента валютного риска, равного 0,04.
Ор - операционный риск, представляющий собой произведение коэффициента приведения на среднюю величину годового валового дохода, полученного за последние истекшие три года и коэффициента операционного риска, равного 0,04.
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие три года рассчитывается как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие три года, в каждом из которых Организацией был получен чистый доход, на количество лет, в которых Организацией был получен чистый доход.
Годовой валовой доход определяется как сумма чистого годового дохода до налогообложения и годового размера ассигнований на формирование резервов по возможному возмещению Организацией коэффициентов номинального дохода К2.1 по консервативному и (или) К2.2 по умеренному портфелям, за вычетом доходов от восстановления указанных резервов.
Если за последние истекшие три года Фондом, активы которого находятся в инвестиционном управлении у Организации, не был получен чистый доход, операционный риск не рассчитывается.
Для вновь созданных Фондов, активы которых находятся в инвестиционном управлении у Организации, операционный риск рассчитывается по истечении финансового года, и средняя величина годового валового дохода рассчитывается, исходя из количества истекших лет.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14. Осы Нұсқаулықтың 13-тармағында көрсетілген сәйкес келтіру коэффициенті 10-ды құрайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15.  Осы Нұсқаулықтың 9-қосымшасында көзделген көлемдерде Ұйымның мынадай активтерi өтiмдi активтер ретiнде танылады:
1) ақша, оның iшiнде:
Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының бiр пайызынан аспайтын кассадағы ақша;
осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң ағымдағы шоттарындағы теңге және Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы бар елдердiң шетел валютасы түрiндегi ақша;
бағалы қағаздар орталық депозитарийiнiң ағымдағы шоттарындағы ақша;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi және (немесе) қысқа мерзiмдi рейтингi немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы бар елдердiң шетел валютасындағы басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерiнiң ағымдағы шоттарындағы ақша;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi және (немесе) қысқа мерзiмдi рейтингi немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы бар елдердiң шетел валютасындағы бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығындағы операцияларды жүзеге асыру үшiн Ұйымға банктiк қызметтi ұсынатын басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар шетелдік ұйымдардың ағымдағы шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi дауыс беретiн акцияларының жүз пайызын иеленген екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттiк портфельдерiнiң сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар;
3) Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар, мына талаптардың бiреуiне сәйкес келген жағдайда:
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB»-ден төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы бар;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы бар Қазақстан Республикасының резидентi емес бас банктiң еншiлес резидент банктерi болып табылады;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингтiк бағасы, немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар;

Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Коэффициент приведения указанный в пункте 13 настоящей Инструкции составляет 10.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В качестве ликвидных активов признаются следующие активы Организации в объемах, предусмотренных приложением 9 к настоящей Инструкции:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более одного процента от суммы активов по балансу Организации;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) настоящего пункта в тенге и иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже «АА-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже «АА-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в иностранных организациях, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, предоставляющих банковские услуги Организации для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг, в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже «АА-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
2) долговые ценные бумаги, выпущенные организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, ста процентами голосующих акций которой владеет Национальный Банк Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих условий:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «BB-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от «B+» до «В» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;

4) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары, мына талаптардың бiреуiне сәйкес келген жағдайда:
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB»-тен төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банктің еншілес резидент банктері болып табылады;
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы обзац 01.01.2014 дейін қолданыста болады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-дан «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар;
5) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес айналысқа жiберiлген мемлекеттiк бағалы қағаздарын қоса алғанда);
6) қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған облигациялар;
7) «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар;
8) Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzВВ»-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттары;

4) банковские депозитные сертификаты банков второго уровня Республики Казахстан, соответствующие одному из следующих условий:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «BB-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
Примечание РЦПИ!
Абзац действует до 01.01.2014 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от «B+» до «В» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
5) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
6) облигации, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи;
7) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»;
8) акции организаций Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВВ» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;

9) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы» 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 тіркелген) (бұдан әрі – № 77 қаулы) көзделген қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) немесе екінші (ең жоғарғы) санаттарының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
10) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВ»-дан төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
11) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, эмитенті № 77 қаулымен көзделген «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
12) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, осы тармақтың 10), 11) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, мына талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар:
қор биржасымен танылған рейтингілік агенттіктер бағасының болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) (бұдан әрі – ҚЕХС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын стандарттарға (General Accepted Accounting Principles – GAAP) (бұдан әрі – АҚШ ҚЕС) сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігі кемінде аяқталған екі қаржы жылы үшін берілді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің соңғы екі жылдың біреуіндегі таза табысы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
лизинг ұйымын және кредиттік серіктестікті қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар эмитентінің – қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінде болған уақытта осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің бар болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иегерлерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар жоқ;

9) акции организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям первой (наивысшей) или второй (наивысшей) категории сектора «акции», предусмотренным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 «О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251) (далее - постановление № 77), и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
10) негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже «В-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzВ» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
11) негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, эмитент которых соответствует требованиям категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки», предусмотренным постановлением № 77;
12) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 10), 11) настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее, чем за два завершенных финансовых лет;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один год из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысячам шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый год из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумаг во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

13) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, осы тармақтың 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, мына талаптарға сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары:
қор биржасымен танылған рейтингілік агенттіктер бағаларының болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде бір жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС-ке сәйкес жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті берді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес оның жарғылық капиталынан кем бола алмайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес аяқталған үш қаржы жылының біреуіндегі борыштық бағалы қағаздар эмитентінің таза табысының болуы;
лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар эмитентінің – қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы қаржы жылы үшін сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептіліктің деректері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды;

13) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 10), 11), 12) настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за один год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
эмитентом долговых ценных бумаг представлялась финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, за последний завершенный финансовый год;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг не может быть меньше его уставного капитала согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее тремстам сорока тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
наличие чистой прибыли эмитента долговых ценных бумаг за один из трех завершенных финансовых лет согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее тремстам сорока тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

14) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесіне ие бағалы қағаздары;
15) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша
«ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
16) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
17) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздары;
18) Лондондық бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған және «Лондондық сапалы жеткізілім» («London good delivery») стандарты ретінде осы қауымдастық құжаттарында белгіленген халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері, оның ішінде Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА»-дан кем емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінде он екі айдан аспайтын мерзімге салынған металл депозиттері;
19) бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және акционерлері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі ретіндегі өзге де заңды тұлғалардың акциялары;
20) зейнетақы активтері бойынша комиссиялық сыйақылар мен зейнетақы активтерін инвестициялаудан есептелген инвестициялық кіріс бойынша, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген дебиторлық берешек.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен ((алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Осы Нұсқаулықтың 15-тармағында көрсетілген өтімді активтер есебіне мыналар енгізілмейді:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздармен (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда) «кері репо» мәмілелерін қоспағанда, Ұйымның меншік құқығы шектелген активтері (Ұйымның бағалы қағаздарды, оларды қайта сатып алу немесе кепілге беру шартымен сатуы, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де ауыртпалықтарының болуы);
Ұйымға және (немесе) зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалармен шығарылған бағалы қағаздар;
Ұйымның және (немесе) зейнетақы активтері осы Ұйымның басқаруында болған Қордың Ұйымның және (немесе) осы қордың ірі акционерлеріне тиесілі дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенімгерлікпен басқарушылары және осы сенімгерлікпен басқарушылардың аффилиирленген тұлғалары шығарған бағалы қағаздары;
Ұйымға және (немесе) зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қорға қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.07.15 № 110 Қаулыларымен.

14) ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
15) негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
16) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
17) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
18) аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт «Лондонская качественная поставка» («London good delivery»), и металлические депозиты, в том числе в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже «АА» агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на срок не более 12 (двенадцати) месяцев;
19) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг;
20) дебиторская задолженность по комиссионным вознаграждениям по пенсионным активам и начисленному инвестиционному доходу от инвестирования пенсионных активов, не просроченная по условиям договора.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В расчет ликвидных активов, указанных в пункте 15 настоящей Инструкции, не включаются:
активы, на которые право собственности Организации ограничено (продажа ценных бумаг Организацией на условиях их обратного выкупа или передача в залог, или имеющие иные обременения в соответствии с законодательством Республики Казахстан), за исключением сделок "обратное репо" с государственными ценными бумагами (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенными Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к Организации и (или) Фонду, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации;
ценные бумаги, выпущенные доверительными управляющими десятью и более процентами голосующих акций Организации и (или) Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, принадлежащих крупным акционерам Организации и (или) данного Фонда, и аффилиированными лицами данных доверительных управляющих;
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации и (или) Фонду, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).

17. Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы, Ұйымның жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары басқа активтер ретінде танылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-тарау. "Зейнетақы активтерінің кірістілігі"
2-пруденциалдық норматив
18. Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың зейнетақы активтерінің кірістілігі мына формула бойынша есептелетін К2 номиналды кіріс коэффициентімен – Қордың номиналды кірістілік көрсеткішімен сипатталады:
_
Сt
К2 (12, 36, 60) = (---------- -1) х 100, мұнда:
СО
_
Ct - есептi күнтiзбелiк айда Ұйымның инвестициялық басқаруында болған, осы Нұсқаулықтың 20-тармағына сәйкес есептелген Қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің орташа құны;
_
Cо - он екі, отыз алты және алпыс ай бұрын Ұйымның
инвестициялық басқаруында болған, осы Нұсқаулықтың 19-тармағына сәйкес есептелген Қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің орташа құны.
19. Ұйымның инвестициялық басқаруында қандай да бір айда болған Қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің орташа құны осы айдың әрбiр күнтiзбелiк күнiнің соңында осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған, осы Нұсқаулықтың 20-тармағына сәйкес есептелген осы Қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгінің орташа арифметикалық мәнi ретiнде есептеледi.
20. Ұйымның инвестициялық басқаруында қандай да болмасын күннің соңында болған Қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгінің құнын Ұйым мына формула бойынша есептейдi:
ПАi
Сі = ---------, мұнда:
УЕi
Ci - Ұйымның инвестициялық басқаруында осы күннің соңында болған Қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің құны;
ПАі - Ұйымның инвестициялық басқаруында осы күннің соңында болған, осы Нұсқаулықтың 21-тармағына сәйкес есептелген Қордың "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны;
УЕі - Ұйымның инвестициялық басқаруында осы күннің соңында болған, осы Нұсқаулықтың 22-тармағына сәйкес есептелген Қордың зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерiнің жалпы саны.
21. Қандай да бір күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің  «таза» зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны мына формула бойынша есептеледi (осы Нұсқаулықта белгiленген ерекшелiктердi ескере отырып):

17. В качестве прочих активов признаются основные средства Организации в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пяти процентов от суммы активов по балансу Организации.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления АФН РК от 29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011).
Глава 3. Пруденциальный норматив
2 "Доходность пенсионных активов"
18. Доходность пенсионных активов Фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении, характеризуется показателем номинальной доходности Фонда - коэффициентом номинального дохода К2, рассчитываемым по формуле:
__
Сt
К2(12, 36, 60) = (------- -1) х 100, где:
__
СО
__
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении в отчетном календарном месяце, рассчитанная в соответствии с пунктом 20 настоящей Инструкции;
__
Cо - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении двенадцать, тридцать шесть и шестьдесят месяцев назад, рассчитанная в соответствии с пунктом 19 настоящей Инструкции.
19. Средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении в каком-либо месяце, рассчитывается как среднее арифметическое значение стоимости одной условной единицы пенсионных активов данного Фонда, которые находились у этой Организации в инвестиционном управлении на конец каждого календарного дня данного месяца, рассчитанной в соответствии с пунктом 20 настоящей Инструкции.
20. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец какого-либо дня, рассчитывается Организацией по формуле:
ПАi
Сі = ---------, где:
УЕi
Ci - стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня;
ПАі - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня, рассчитанная в соответствии с пунктом 21 настоящей Инструкции;
УЕі - общее количество условных единиц пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня, рассчитанное в соответствии с пунктом 22 настоящей Инструкции.
21. Текущая стоимость «чистых» пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец какого-либо дня, рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных настоящей Инструкции):

ПАі = ПА (і-1)+Bi+Ti1+Ti2+Дi+Иі+Пі1+Пі2-Hi1-Ні2-Кві, мұнда:
ПА (і-1) - алдындағы күнтiзбелiк күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің «таза» зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны;
Bi - осы күнi Қорға түскен зейнетақы жарналары;
Ti1 - осы күнi Қордың консервативті инвестициялық портфеліне басқа Қорлардан түскен зейнетақы активтерiнің аударымы;
Ti2 - осы күнi Қордың консервативті инвестициялық портфеліне  Қордың қалыпты инвестициялық портфелінен түскен зейнетақы активтерiнің аударымы;
Ді - Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерi бойынша осы күнi есептелген инвестициялық кірісі;
Иі - Қордың консервативті инвестициялық портфелінің инвестициялық шотындағы ақша қалдығы бойынша осы күнi кастодиан банк төлеген сыйақы (мүдде);
Пі1 - зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін Қордың осы күнi алған өсiмпұлы;
Пі2 - Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерiн уақытында инвестицияламағаны үшін Қордың осы күнi алған өсiмпұлы;
Hi1 - Қордың консервативті инвестициялық портфелінен осы күнi есептелген зейнетақы төлемдерi, Қордың консервативті инвестициялық портфелінен басқа Қорларға жасалған аударымдар және Қордың консервативті инвестициялық портфелінің инвестициялық шотына қателесiп түскен сомалар бойынша мiндеттемелер (Қор және оған қызмет көрсететiн кастодиан банк түскен күнi қателесiп түскен деп танылған, қаржы құралдарына орналастырылмаған және салымшылардың жеке шоттарына есепке алынбаған сомаларды қоспағанда);
Ні2 - анықталғанға дейiн осы күнi есептелген сомалар;
КBi - Қордың және Ұйымның осы күнi есептелген комиссиялық сыйақылары.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
21-1. Қандай да бір күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің «таза» зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны мына формула бойынша есептеледi (осы Нұсқаулықта белгiленген ерекшелiктердi ескере отырып):
ПАі = ПА (і-1) + Bi + Ti+ Ді + Иі + Пі1 + Пі2 - Hi1 - Ні2- Ні3- Кві, мұнда:
ПА (і-1) - алдындағы күнтiзбелiк күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің «таза» зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны;
Bi - осы күнi Қорға түскен зейнетақы жарналары;
Ti - осы күнi Қордың қалыпты инвестициялық портфеліне басқа Қорлардан түскен зейнетақы активтерiнің аударымы;
Ді - Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерi бойынша осы күнi есептелген инвестициялық кірісі;
Иі - Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің инвестициялық шотындағы ақша қалдығы бойынша осы күнi кастодиан банк төлеген сыйақы (мүдде);
Пі1 - зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін Қордың осы күнi алған өсiмпұлы;
Пі2 - Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерiн уақытында инвестицияламағаны үшін Қордың осы күнi алған өсiмпұлы;
Hi1 - Қордың қалыпты инвестициялық портфелінен осы күнi есептелген зейнетақы төлемдерi, Қордың қалыпты инвестициялық портфелінен басқа Қорларға жасалған аударымдар және Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің инвестициялық шотына қателесiп түскен сомалар бойынша мiндеттемелер (Қор және оған қызмет көрсететiн кастодиан банк түскен күнi қателесiп түскен деп танылған, қаржы құралдарына орналастырылмаған және салымшылардың жеке шоттарына есепке алынбаған сомаларды қоспағанда);
Ні2 - осы күнi есептелген Қордың консервативті инвестициялық портфеліне  Қордың қалыпты инвестициялық портфелінен аударымдар;
Ні3 - анықталғанға дейiн осы күнi есептелген сомалар;
КBi - Қордың және Ұйымның осы күнi есептелген комиссиялық сыйақылары.
Ескерту. 3-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

ПАі = ПА (і-1) + Bi + Ti1+ Ti2+ Ді + Иі + Пі1 + Пі2 - Hi1 - Ні2 - Кві, где:
ПА (і-1) - текущая стоимость «чистых» пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец предыдущего календарного дня;
Bi - пенсионные взносы, поступившие в консервативный инвестиционный портфель Фонда за данный день;
Ti1- переводы пенсионных активов из других Фондов, поступившие в консервативный инвестиционный портфель Фонда за данный день;
Ti2 - переводы пенсионных активов из умеренного инвестиционного портфеля Фонда, поступившие в консервативный инвестиционный портфель Фонда за данный день;
Ді - инвестиционный доход по пенсионным активам консервативного инвестиционного портфеля Фонда, начисленный за данный день;
Иі - вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку денег на инвестиционном счете консервативного инвестиционного портфеля Фонда в данный день;
Пі1 - пеня, полученная Фондом в данный день за несвоевременное перечисление пенсионных взносов;
Пі2 - пеня, полученная Фондом в данный день за несвоевременное инвестирование пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда;
Hi1 - начисленные за данный день пенсионные выплаты из консервативного инвестиционного портфеля Фонда, переводы из консервативного инвестиционного портфеля Фонда в другие Фонды и обязательства по ошибочно поступившим на инвестиционный счет консервативного инвестиционного портфеля Фонда суммам (за исключением ошибочно поступивших сумм, которые признаны в качестве таковых Фондом и обслуживающим его банком-кастодианом в день поступления, не размещены в финансовые инструменты и не зачислены на индивидуальные счета вкладчиков);
Ні2 - начисленные за данный день суммы до выяснения;
КBi - комиссионные вознаграждения Фонда и Организации, начисленные за данный день.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-1. Текущая стоимость «чистых» пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец какого-либо дня, рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных настоящей Инструкцией):
ПАі = ПА (і-1) + Bi + Ti+ Ді + Иі + Пі1 + Пі2 - Hi1 - Ні2- Ні3- Кві, где:
ПА (і-1) - текущая стоимость «чистых» пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец предыдущего календарного дня;
Bi - пенсионные взносы, поступившие в умеренный инвестиционный портфель Фонда за данный день;
Ti- переводы пенсионных активов из других Фондов, поступившие в умеренный инвестиционный портфель Фонда за данный день;
Ді - инвестиционный доход по пенсионным активам умеренного инвестиционного портфеля Фонда, начисленный за данный день;
Иі - вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку денег на инвестиционном счете умеренного инвестиционного портфеля Фонда в данный день;
Пі1 - пеня, полученная Фондом в данный день за несвоевременное перечисление пенсионных взносов;
Пі2 - пеня, полученная Фондом в данный день за несвоевременное инвестирование пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда;
Hi1 - начисленные за данный день пенсионные выплаты из умеренного инвестиционного портфеля Фонда, переводы из умеренного инвестиционного портфеля Фонда в другие Фонды и обязательства по ошибочно поступившим на инвестиционный счет умеренного инвестиционного портфеля Фонда суммам (за исключением ошибочно поступивших сумм, которые признаны в качестве таковых Фондом и обслуживающим его банком-кастодианом в день поступления, не размещены в финансовые инструменты и не зачислены на индивидуальные счета вкладчиков);
Ні2 - начисленные за данный день переводы из умеренного инвестиционного портфеля Фонда в консервативный инвестиционный портфель Фонда;
Ні3 - начисленные за данный день суммы до выяснения;
КBi - комиссионные вознаграждения Фонда и Организации, начисленные за данный день.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 21-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Қордың консервативті инвестициялық портфелінен күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерiнің жалпы саны мына формула бойынша есептеледi (осы Нұсқаулықтың 23-тармағымен белгiленген ерекшелiктердi ескере отырып):
Bi + Ti1+Ti2 + Пі1 - Hi1 - Hi2
УЕі = УЕ (і - 1) + -----------------------------------------, мұнда:
C (і - 1)
УЕ (і-1) - Қордың осы күннің алдындағы күнтiзбелiк соңғы күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерiнің жалпы саны;
С (і-1) - Қордың консервативті инвестициялық портфелінің осы күннің алдындағы соңғы күнтiзбелiк күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің құны.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22-1. Қордың қалыпты инвестициялық портфелінен күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерiнің жалпы саны мына формула бойынша есептеледi (осы Нұсқаулықтың 23-тармағымен белгiленген ерекшелiктердi ескере отырып):
Bi + Ti1 + Пі1 - Hi1 - Hi2 -Ні3
УЕі = УЕ (і - 1) + ----------------------------------------, мұнда:
C (і - 1)
УЕ (і-1) - Қордың осы күннің алдындағы күнтiзбелiк соңғы күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерiнің жалпы саны;
С (і-1) - Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің осы күннің алдындағы соңғы күнтiзбелiк күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің құны.
Ескерту. 3-тарау 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23. Қордың зейнетақы активтерi Ұйымның инвестициялық басқаруына бастапқы түскен кезде (осы Нұсқаулықтың 24-тармағымен белгiленгендерді қоспағанда) осы Қордың зейнетақы активтерi инвестициялық басқаруда болған бiрiншi күннің соңына Сi, ПАi және УЕi көрсеткiштерiнің есебi мынадай мәндерге сүйене отырып жүзеге асырылады:
C (і-l) - жүз теңге;
ПА (і-1) - Қордың Ұйым инвестициялық басқаруға қабылдаған "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны;
УЕ (і-1) - Қордың Ұйым инвестициялық басқаруға қабылдаған "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құнын жүз теңгеге бөлудiң нәтижесi.

22. Общее количество условных единиц пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец дня, рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных пунктом 23 настоящей Инструкции):
Bi + Ti1 + Ti2+ Пі1 - Hi1 - Hi2
УЕі = УЕ(і -1) + --------------------------------, где:
C(і - 1)
УЕ(і-1) - общее количество условных единиц пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню;
С(і-1) - стоимость одной условной единицы пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Общее количество условных единиц пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец дня, рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных пунктом 23 настоящей Инструкции):
Bi + Ti1 + Пі1 - Hi1 - Ні2- Ні3
УЕі = УЕ(і - 1) + --------------------------------, где:
C(і - 1)
УЕ(і-1) - общее количество условных единиц пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню;
С(і-1) - стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. При первоначальном поступлении пенсионных активов Фонда в инвестиционное управление Организации (за исключением, установленным пунктом 24 настоящей Инструкции) расчет показателей Сі, ПАі и УЕі на конец первого дня нахождения пенсионных активов данного Фонда в инвестиционном управлении осуществляется исходя из следующих значений:
C (і-1) - сто тенге;
ПА (і-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов Фонда, принятых Организацией в инвестиционное управление;
УЕ (і-1) - результат деления текущей стоимости "чистых" пенсионных активов Фонда, принятых Организацией в инвестиционное управление, на сто тенге.

24. Қордың зейнетақы активтерiн бiр Ұйымнан екiншiсiне инвестициялық басқаруға берген кезде осы Қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің құнын есептеу үзiлмейдi және оның зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруға қабылдаған Ұйым жүзеге асыруды жалғастыра бередi.
25. К2 номиналды кіріс коэффициентін Ұйым тек зейнетақы активтерi осы немесе басқа Ұйымдарда соңғы он екі, отыз алты, алпыс және одан көп ай ішінде инвестициялық басқаруда болған Қорларға ғана қатысты аталған мерзiм iшiнде есептейдi.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
26. Ұйымдар ұсынған К2 номиналды кіріс коэффициенті есептеулерiнің негiзiнде уәкілетті орган ай сайын осы Нұсқаулықтың 27-тармағына сәйкес:
1) осы Нұсқаулықтың 25-тармағының талаптарына сәйкес келетiн барлық Қорлар бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентін;
2) осы Нұсқаулықтың 25-тармағының талаптарына сәйкес келетiн барлық Қорлар бойынша соңғы өткен толық күнтізбелік он екі, отыз алты, алпыс айдағы номиналды кірістің орташа мөлшерленген коэффициентін;
3) осы Нұсқаулықтың 27-тармағына сәйкес есептелген номиналды кірістің түзетілген орташа мөлшерленген коэффициентін есептейдi.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы абзац 01.01.2013 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26-1. Алынып тасталды - - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
27. Номиналды кірістің орташа мөлшерленген коэффициентi осы немесе басқа Ұйымдарда он екі, отыз алты, алпыс және одан көп ай  инвестициялық басқаруда болған «таза» зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны бойынша (К2 коэффициентiн есептеу жүзеге асырылған кезеңнің бiрiншi айының бiрiншi күнтізбелік күнiндегі жағдай бойынша) осы Нұсқаулықтың 25-тармағының талаптарына сәйкес келетiн барлық Қорлар бойынша бiр кезеңдегi К2 коэффициенттерiнің орташа мөлшерленген шамасы ретiнде есептеледi.
Түзетілген номиналды кірістің орташа мөлшерленген коэффициенті осы немесе басқа Ұйымдардың инвестициялық басқаруында алпыс және одан да көп ай (К2 коэффициентiн есептеу жүзеге асырылған кезеңнің бiрiншi айының бiрiншi күнтізбелік күнiндегі жағдай бойынша) болған «таза» зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны бойынша орташа мөлшерленген шама, номиналды кіріс коэффициентінің мәні:

24. При передаче пенсионных активов Фонда в инвестиционное управление от одной Организации другой расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов данного Фонда не прерывается и продолжает осуществляться Организацией, принявшей его пенсионные активы в инвестиционное управление.
25. Коэффициент номинальной доходности К2 рассчитывается Организацией в отношении только тех Фондов, пенсионные активы которых находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций в течение последних двенадцати, тридцати шести, шестидесяти и более месяцев.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
26. На основании предоставленных Организациями расчетов коэффициента номинальной доходности К2 уполномоченный орган ежемесячно рассчитывает в соответствии с пунктом 27 настоящей Инструкции:
1) коэффициент номинальной доходности К2 по всем Фондам, соответствующим условиям пункта 25 настоящей Инструкции;
2) средневзвешенный коэффициент номинального дохода за последние истекшие полные двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят календарных месяцев по всем Фондам, соответствующим условиям пункта 25 настоящей Инструкции;
3) скорректированный средневзвешенный коэффициент номинального дохода, рассчитанный в соответствии с пунктом 27 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Действие абзаца распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2013 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Средневзвешенный коэффициент номинального дохода рассчитывается по текущей стоимости «чистых» пенсионных активов, которые находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят и более месяцев (по состоянию на первый календарный день первого месяца периода, за который осуществлялся расчет коэффициента К2), как средневзвешенная величина коэффициентов К2 за один и тот же период по всем Фондам, соответствующим условиям пункта 25 настоящей Инструкции.
Скорректированный средневзвешенный коэффициент номинального дохода рассчитывается как средневзвешенная величина по текущей стоимости «чистых» пенсионных активов, которые находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций шестьдесят и более месяцев (по состоянию на первый календарный день первого месяца периода, за который осуществлялся расчет коэффициента К2), величина коэффициентов К2 за один и тот же период по Фондам, значение коэффициента номинального дохода которых:

1) осы немесе басқа Ұйымдардың инвестициялық басқаруында алпыс және одан да көп ай болған «таза» зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны бойынша есептелген тиісті кезеңде номиналды кірістің орташа мөлшерленген коэффициенті мәнінің  жетпіс пайызынан төмен емес;
2) осы немесе басқа Ұйымдардың инвестициялық басқаруында алпыс және одан да көп ай болған «таза» зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны бойынша есептелген тиісті кезеңде номиналды кірістің орташа мөлшерленген коэффициенті мәнінің  жүз отыз пайызынан аспайтын Қорлар бойынша бір кезеңдегі К2 коэффициенттерiнің шамасы ретінде есептеледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
28. Консервативтік инвестициялық портфель үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәні тиісті кезеңдегі номиналды кірістің түзетілген орташа мөлшерленген коэффициентінің мәнінен сексен бес пайызды құрайды.
Қалыпты инвестициялық портфель үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәні тиісті кезеңдегі номиналды кірістің түзетілген орташа мөлшерленген коэффициентінің мәнінен жетпіс пайызды құрайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулысымен.
29. Зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың консервативті инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициенті мәнінің есепті жылдан кейін келетін жылғы бірінші қаңтарда қалыптасқан Қордың консервативті инвестициялық портфелі үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәнінен кері ауытқыған жағдайында, Ұйым Қорға зейнетақы активтері осы Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке Қордың консервативті инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициенті мен Қордың консервативті инвестициялық портфелі үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәні арасындағы кері айырманы кастодиан банктегі Қордың банктік шотына есептелген тиісті соманы есептеу жолымен мынадай формула бойынша өтейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұнда: Сmin > Сt, мұнда:
S - зейнетақы активтері Қордың консервативті инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициенті мәнін өтеу бойынша осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған Қордың алдындағы Ұйымның міндеттемелер сомасы;
Cmin – есеп айырысу күніне номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің қажетті орташа құны;
Ct – есеп айырысу күнінде Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны;
Yei – есеп айырысу күніне Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.
Сmin мәні мына формула бойынша есептеледі:

1) не ниже семидесяти процентов от значения средневзвешенного коэффициента номинального дохода за соответствующий период, рассчитанного по текущей стоимости «чистых» пенсионных активов, которые находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций шестьдесят и более месяцев;
2) не превышает ста тридцати процентов от значения средневзвешенного коэффициента номинального дохода за соответствующий период, рассчитанного по текущей стоимости «чистых» пенсионных активов, которые находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций шестьдесят и более месяцев.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Минимальное значение коэффициента номинального дохода для консервативного инвестиционного портфеля составляет восемьдесят пять процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за соответствующий период.
Минимальное значение коэффициента номинального дохода для умеренного инвестиционного портфеля составляет семьдесят процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за соответствующий период.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
29. При отрицательном отклонении значения коэффициента номинального дохода К2 по консервативному инвестиционному портфелю каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, от минимального значения коэффициента номинального дохода для консервативного инвестиционного портфеля Фонда, сложившегося на первое января года, следующего за отчетным, Организация возмещает Фонду отрицательную разницу между коэффициентом номинального дохода К2 по консервативному инвестиционному портфелю каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, и минимальным значением коэффициента номинального дохода для консервативного инвестиционного портфеля Фонда, путем зачисления на банковский счет Фонда в банке-кастодиане соответствующей суммы денег, рассчитанной по формуле:
S = (Сmin - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма обязательств Организации перед Фондом, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, по возмещению коэффициента номинального дохода К2 по консервативному инвестиционному портфелю Фонда;
Cmin - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода на дату произведения расчета;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на дату произведения расчета;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились в инвестиционном управлении у Организации на дату произведения расчета.
Значение Сmin рассчитывается по формуле:

Сmin = (Кср * 85% + 100) / 100 * Со, мұнда:
Кср – есеп айырысуды жасау күніне сәйкес келетін Қорлардың консервативті инвестициялық портфельдерінде бар зейнетақы активтері бойынша түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәні;
Со – Қорда есеп айырысуды жасау күнінің алдында алпыс ай бұрын болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
29-1. Зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициенті мәнінің есепті жылдан кейін келетін жылғы бірінші қаңтарда қалыптасқан Қордың қалыпты инвестициялық портфелі үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәні кері ауытқыған жағдайында, Ұйым Қорға зейнетақы активтері осы Ұйымда инвестициялық басқаруда болған әрбір жеке Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициенті мен Қордың қалыпты инвестициялық портфелі үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәні арасындағы кері айырманы кастодиан банктегі Қордың банктік шотына есептелген тиісті соманы есептеу жолымен мынадай формула бойынша өтейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұнда: Сmin > Сt, мұнда:
S - зейнетақы активтері Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентін өтеу бойынша осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған Қордың алдындағы Ұйымның міндеттемелер сомасы;
Cmin - есептеу күніне номиналды кіріс коэффициентінің барынша ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің қажетті орташа құны;
Ct – есеп айырысу күнінде Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны;
Yei – есеп айырысу күнінде Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.
Сmin мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
Сmin = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со, мұнда:
Кср – есеп айырысу күнінде қалыптасқан Қорлардың қалыпты  инвестициялық портфельдерінде бар зейнетақы активтері бойынша түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәні;
Со - есеп айырысуды жасау күнінің алдында алпыс ай бұрын Қорда болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
Ескерту. 3-тарау 29-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Сmin = (Кср * 85 % + 100) / 100 * Со, где:
Кср - значение скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по пенсионным активам, находящимся в консервативных инвестиционных портфелях Фондов, сложившееся на дату произведения расчета;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Фонда шестьдесят месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-1. При отрицательном отклонении значения коэффициента номинального дохода К2 по умеренному инвестиционному портфелю каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, от минимального значения коэффициента номинального дохода для умеренного инвестиционного портфеля Фонда, сложившегося на первое января года, следующего за отчетным, Организация возмещает Фонду отрицательную разницу между коэффициентом номинального дохода К2 по умеренному инвестиционному портфелю каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, и минимальным значением коэффициента номинального дохода для умеренного инвестиционного портфеля Фонда, путем зачисления на банковский счет Фонда в банке-кастодиане соответствующей суммы денег, рассчитанной по формуле:
S = (Сmin - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма обязательств Организации перед Фондом, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, по возмещению коэффициента номинального дохода К2 по умеренному инвестиционному портфелю Фонда;
Cmin - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода на дату произведения расчета;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на дату произведения расчета;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились в инвестиционном управлении у Организации на дату произведения расчета.
Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin = (Кср * 70 % + 100) / 100 * Со, где:
Кср - значение скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по пенсионным активам, находящимся в умеренных инвестиционных портфелях Фондов, сложившееся на дату произведения расчета;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Фонда шестьдесят месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 29-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

30. Осы Нұсқаулықтың 29, 29-1-тармақтарына сәйкес есептелген сома зейнетақы активтері аталған Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың К2 номиналды кіріс коэффициенті мен номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәні арасындағы кері айырманы өтеу туралы Қор Ұйымға талап қойған күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде Қордың шотына есепке алынады.
Осы тармақтың талабы Ұйым зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы және зейнетақы жарналарын тарту мен зейнетақы төлемдерін төлеу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бір мезгілде болған жағдайларға қолданылмайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
31. Ұйым зейнетақы активтері осы Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке Қордың К2 номиналды кіріс коэффициенті мен номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәні арасындағы кері айырманы өтеу сомасын есептеу күнінен кейінгі күн ішінде уәкілетті органға кастодиан банктің растамасымен осы соманы есепке алу туралы ақпаратты жібереді.
Осы тармақта және 29, 29-1, 30-тармақтарда белгіленген талаптар зейнетақы активтерін және міндеттемелерді қабылдаған жылдан кейінгі төрт жыл ішінде зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру қызметін атқаратын лицензиядан айырылған Қордың зейнетақы активтерін және міндеттемелерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын Қорға қатысты ұйымға қолданылмайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
31-1. Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны мен орташа құны, шартты бірліктерінің саны 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап осы Нұсқаулықтың 19–22-тармақтарына сәйкес Қордың консервативті және (немесе) қалыпты инвестициялық портфельдерi бойынша жеке есептеле бастайды.
Ескерту. Нұсқаулық 31-1-тармақтармен толықтырылады - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!

30. Сумма, рассчитанная в соответствии с пунктом 29, 29-1 настоящей Инструкции, зачисляется на счет Фонда в течение десяти календарных дней с даты предъявления Фондом требования к Организации о возмещении отрицательной разницы между коэффициентом номинального дохода К2 Фонда, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации и минимальным значением коэффициента номинального дохода.
Требование настоящего пункта не распространяется на случаи, когда Организация обладает лицензией на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами и лицензией на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат одновременно.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Организация в течение дня следующего за днем зачисления суммы возмещения отрицательной разницы между коэффициентом номинального дохода К2 по каждому отдельному Фонду, пенсионные активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, и минимальным значением коэффициента номинального дохода, направляет в уполномоченный орган информацию о зачислении данной суммы с подтверждением банка-кастодиана.
Требования, установленные настоящим пунктом и пунктами 29, 29-1, 30, не распространяются на организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами в отношении Фонда, принявшего пенсионные активы и обязательства Фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат в течение четырех лет, следующих за годом принятия пенсионных активов и обязательств.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-1. Стоимость и средняя стоимость одной условной единицы, количество условных единиц пенсионных активов начинают рассчитываться отдельно по консервативному и (или) умеренному инвестиционным портфелям Фонда с 1 января 2012 года в соответствии с пунктами 1922 настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 31-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2012).
Примечание РЦПИ!

Осы абзац 01.01.2013 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31-2. Алынып тасталды - - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31-3. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап К2 номиналды кіріс коэффициенті зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың консервативті (К2.1) және (немесе) қалыпты (К2.2) инвестициялық портфельдерi бойынша жеке-жеке есептеледі.
Ескерту. Нұсқаулық 31-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен, жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы абзац 01.01.2013 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31-4. Алынып тасталды - - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы абзац 01.01.2013 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31-5. Алынып тасталды - - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31-6. Зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың жеке консервативті және (немесе) қалыпты инвестициялық портфельдер бойынша К2 коэффициентінің және портфельдің тиісті түрі бойынша кірістіліктің барынша төмен мәнінің арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар жылдың қорытындылары бойынша қолданысқа енгізіле бастайды және осы Нұсқаулықтың 29–31-тармақтарына сәйкес есептеледі.
Ескерту. Нұсқаулық 31-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!

Действие абзаца распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2013 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-2. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-3. С 1 января 2012 года коэффициент номинального дохода К2. рассчитывается отдельно по консервативному (К2.1) и (или) умеренному (К2.2) инвестиционным портфелям Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации.
Сноска. Пункт 31-3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
Примечание РЦПИ!
Действие абзаца распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2013 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-4. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Действие абзаца распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2013 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-5. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-6. Требования по возмещению отрицательной разницы между коэффициентом К2 Фонда, пенсионные активы, которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, отдельно по консервативному и (или) умеренному инвестиционным портфелям, и минимальным значением доходности по соответствующему виду портфеля начинают действовать по итогам года и рассчитываются в соответствии с пунктами 2931 настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 31-6 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2012).
Примечание РЦПИ!

Осы абзац 01.01.2013 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31-7. Алынып тасталды - - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4-тарау. «Зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қор бойынша болашақта номиналды кіріс коэффициентін ықтимал өтеуі бойынша міндеттемелер мен қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв» 3-пруденциалдық норматив
Ескерту. 4-тарау жаңа редакцияда жазылады - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
32. Зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың консервативті инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициенті мәнінің есепті кезең үшін Қордың консервативті инвестициялық портфелі үшін түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициенті он бес пайыздан көп кері ауытқыған кезде Ұйымда болашақта зейнетақы активтері осы Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке Қордың консервативті инвестициялық портфелінің К2 номиналды кіріс коэффициентін өтеу ықтималдығы бойынша міндеттемелер (бұдан әрі - Міндеттемелер) туындайды.
Ұйым Міндеттемелер сомасын жыл ішінде «Міндеттемелер» бөлімінде, меншікті қаражат бойынша бухгалтерлік баланста, жыл ішінде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіп бойынша меншікті шығыстар есебінен толық көлемде, тиісті шотта қалыптастырады.
Міндеттемелер сомасымен есеп айырысуды Ұйым мынадай формула бойынша жүзеге асырады:
S0 = (Cmin-1 - Ct) * Yei, кезде Cmin- 1 > Ct, мұнда:
S0 – Міндеттемелер сомасы;
Cmin-1 – алдындағы есепті кезең үшін Қордың консервативті инвестициялық портфелі үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің қажетті орташа құны;
Ct – есеп айырысуды жасау күніне зейнетақы активтері Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны;
Yei – есеп айырысуды жасау күніне осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.
Сmin-1  мәні мынадай формула бойынша есептеледі:

Действие абзаца распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2013 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-7. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Пруденциальный норматив 3 "Обязательства по
возможному возмещению в будущем коэффициента номинального
дохода по каждому отдельному Фонду, пенсионные активы которого
находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, и
резерв для обеспечения финансовой устойчивости"
Сноска. Глава 4 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
32. При отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода К2 по консервативному инвестиционному портфелю каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, более чем на пятнадцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период, у Организации возникают обязательства по возможному возмещению в будущем коэффициента номинального дохода К2 по консервативному инвестиционному портфелю каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации (далее - Обязательства).
Сумма Обязательств формируется Организацией в течение года в бухгалтерском балансе по собственным средствам в разделе «Обязательства» на соответствующем счете в полном объеме за счет собственных расходов в порядке, установленном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Расчет суммы Обязательств осуществляется Организацией по следующей формуле:
S0 = (Cmin-1 - Ct) * Yei, при Cmin- 1 > Ct, где:
S0 - сумма Обязательств;
Cmin-1 - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода для консервативного инвестиционного портфеля Фонда за предыдущий отчетный период;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у данной Организации в инвестиционном управлении на дату произведения расчета;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились в инвестиционном управлении у данной Организации на дату произведения расчета.
Значение Сmin-1 рассчитывается по формуле:

Сmin-1 = (Кср-1 * 85% + 100)/100 * Со, мұнда:
Кср-1 – алдындағы есепті кезеңде Қорлардың консервативті инвестициялық портфельдері бойынша түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәні;
Со - есеп айырысуды жасау күнінің алдында алпыс ай бұрын Қорда болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
Ұйым қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін резервті зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың консервативті инвестициялық портфелі үшін К2 номиналды кіріс коэффициентінің кері ауытқу шегіне, осы Нұсқаулықтың 33 және 34 тармақтарына сәйкес осының алдындағы есептілік кезеңі ішінде Қорлардың консервативті инвестициялық портфелі бойынша түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәніне қатысты есептейді және қалыптастырады.
Ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ететін резерв бухгалтерлік баланста, меншікті қаражат бойынша тиісті баланстық шотта, «Меншікті капитал» бөлімінде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіп бойынша, есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (жабылмаған шығыны) есебінен қөрсетіледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
33. Зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың консервативті инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентінің кері ауытқуы кезіндегі есепті кезеңнің алдындағы Қорлардың консервативті инвестициялық портфелі үшін түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнінен он бес пайыздан артық болған кездегі қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету резервін (бұдан әрі - К2 он бес пайыздан артық кері ауытқуы кезіндегі резерв) Ұйым мынадай формула бойынша есептейді:
RR1 = R1 * n/ 11, мұнда:
RR1 - К2 он бес пайыздан артық кері ауытқу кезіндегі резерв;
R1 - алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың консервативті инвестициялық портфельдері үшін Ұйымның түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициенті мәнінің тоқсан пайызын орындау үшін қажетті сома;
n – есепті жылғы өткен есеп айырысу айлар саны;
11 - есепті жылғы есеп айырысу айлар саны.
R1 есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:

Сmin-1 = (Кср-1 * 85% + 100)/100 * Со, где:
Кср-1 - значение скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Фонда шестьдесят месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.
Организация рассчитывает и формирует резерв для обеспечения финансовой устойчивости в зависимости от величины отрицательного отклонения коэффициента номинального дохода К2 консервативного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период в соответствии с пунктами 33 и 34 настоящей Инструкции.
Резерв для обеспечения финансовой устойчивости отражается в бухгалтерском балансе по собственным средствам в разделе «Собственный капитал» на соответствующем балансовом счете за счет нераспределенной прибыли (непокрытого убытка) отчетного периода в порядке, установленном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Резерв для обеспечения финансовой устойчивости при отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода К2 консервативного инвестиционного портфеля по каждому отдельному Фонду, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, более чем на пятнадцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период (далее - резерв при отрицательном отклонении К2 более чем на пятнадцать процентов), рассчитывается Организацией по следующей формуле:
RR1 = R1 * n/ 11, где:
RR1 - резерв при отрицательном отклонении К2 более чем на пятнадцать процентов;
R1 - сумма, необходимая для выполнения Организацией девяноста процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
n - количество истекших расчетных месяцев в отчетном году;
11 - количество расчетных месяцев в отчетном году.
Расчет R1 осуществляется по следующей формуле:

R1 = (Сср - Сmin-1) * Yei, мұнда:
Сср - зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында R1 қамтамасыз ету үшін болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа қажетті құны;
Cmin-1 - алдындағы есепті кезеңінде зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында Қорлардың консервативті инвестициялық портфельдері үшін номиналды кіріс коэффициентінің барынша төмен мәнін  орындау үшін болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа қажетті құны;
Yei – Ұйымда есеп айырысу жасалған күнге инвестициялық басқаруда болған Қордың консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің  шартты бірліктерінің жалпы саны.
Сср есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Сср = (Кср-1 * 90% + 100)/100* Со, мұнда:
Кср-1 - алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың консервативті инвестициялық портфельдері бойынша түзетілген орташа мөлшерленген  номиналды кіріс коэффициентінің мәні;
Со – есеп айырысуды жасау күнінің алдында алпыс ай бұрын Қорда болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
Ұйымға резервтің К2 консервативті инвестициялық портфелінің Міндеттемелерді қалыптастыру үшін он бес пайыздан артық кері ауытқуы кезінде резерв бөлігін, бірақ осы резерв сомасының жетпіс бес пайызынан аспайтындай бөлігін  пайдалануына жол беріледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
34. Зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың консервативті инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентінің кері ауытқуы кезіндегі, есепті кезеңнің алдындағы Қорлардың консервативті инвестициялық портфелі үшін түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнінен он пайыздан артық, бірақ он бес пайыздан аспайтын қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету резервін (бұдан әрі - К2 он пайыздан артық, бірақ он бес пайыздан аспайтын кері ауытқу кездегі резерв) Ұйым мынадай формула бойынша есеп айырысады:
FR2 = R2 * n/ 11, мұнда:
FR2 - К2 консервативті инвестициялық портфелі он пайыздан артық, бірақ он бес пайыздан аспайтын кері ауытқу кездегі резерв;
R2 – Ұйымның алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың консервативті инвестициялық портфелі бойынша келтірілген номиналды кіріс коэффициентінің мәнін орындау үшін қажет сома;
n – есепті жыл ішіндегі өткен есеп айырысу айлар саны;
11 - есепті жыл ішіндегі есеп айырысу айлар саны.
R2 есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
R2 = (Спр - Сt) * Yei, мұнда:
Спр - Қорлардың консервативті инвестициялық портфельдері бойынша  номиналды кіріс коэффициентінің келтірілген мәнін орындау үшін осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтері әрбір жеке Қордың консервативті инвестициялық портфелі бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің қажетті орташа құны;
Ct – есеп айырысу жүргізілген күніне осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны;
Yei – осы Ұйымда есеп айырысу жүргізген күні инвестициялық басқаруда болған Қордың зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.
Спр есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:

R1 = (Сср - Сmin-1) * Yei, где:
Сср - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации для обеспечения R1;
Cmin-1 - необходимая средняя стоимость одной условной единицы консервативного инвестиционного портфеля пенсионных активов Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились в инвестиционном управлении у Организации на дату произведения расчета.
Расчет Сср осуществляется по следующей формуле:
Сср = (Кср-1 * 90% + 100)/100* Со, где:
Кср-1 - значение скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Фонда шестьдесят месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.
Допускается использование Организацией части резерва при отрицательном отклонении К2 консервативного инвестиционного портфеля более чем на пятнадцать процентов для формирования Обязательств, но не более семидесяти пяти процентов от суммы данного резерва.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Резерв для обеспечения финансовой устойчивости при отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода К2 консервативного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, более чем на десять, но менее чем на пятнадцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период (далее - резерв при отрицательном отклонении К2 более чем на десять, но менее чем на пятнадцать процентов) рассчитывается по следующей формуле:
FR2 = R2 * n/ 11, где:
FR2 - резерв при отрицательном отклонении К2 консервативного инвестиционного портфеля более чем на десять, но менее чем на пятнадцать процентов;
R2 - сумма, необходимая для выполнения Организацией значения приведенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
n - количество истекших расчетных месяцев в отчетном году;
11 - количество расчетных месяцев в отчетном году.
Расчет R2 осуществляется по следующей формуле:
R2 = (Спр - Сt) * Yei, где:
Спр - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов по консервативному инвестиционному портфелю каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, для выполнения значения приведенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у данной Организации в инвестиционном управлении на дату произведения расчета;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов Фонда, которые находились в инвестиционном управлении у данной Организации на дату произведения расчета.
Расчет Спр осуществляется по следующей формуле:

Спр = (Кпр + 100) * Со/ 100, мұнда:
Кпр – алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың консервативті  инвестициялық портфельдері бойынша номиналды кіріс коэффициентінің келтірілген мәні;
Со – Қорда есеп айырысу жүргізілген күнінің алдында алпыс ай бұрын болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
Кпр есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Кпр = (0,90 - N/11 * 0,10) * Кср-1, мұнда:
N – есепті жылдың аяғына дейін қалған күнтізбелік айлар саны;
11 – есепті жылдағы есеп айырысу айлар саны.
Кср-1 - алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың консервативті инвестициялық портфельдері бойынша түзетілген орташа мөлшерленген  номиналды кіріс коэффициентінің мәні.
Қордың Кпр > К2 кезінде консервативті инвестициялық портфель бойынша Ұйым FR2 резервіне осы тармаққа сәйкес есеп айырысу жүргізеді және қалыптастырады.
Қордың Кпр < К2 кезінде консервативті инвестициялық портфель бойынша Ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету резерві қалыптаспайды.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
34-1. Зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентінің есепті кезеңнің алдындағы Қорлардың қалыпты  инвестициялық портфелдері үшін түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнінен отыз пайыздан артық кері ауытқыған кезде Ұйымда болашақта зейнетақы активтері осы Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентін өтеу мүмкіндігі бойынша міндеттемелер (бұдан әрі – ҚИП Міндеттемелер) туындайды.
Ұйым ҚИП Міндеттемелер сомасын жыл ішінде «Міндеттемелер» бөлімінде, меншікті қаражат бойынша бухгалтерлік баланста Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіп бойынша меншікті шығыстар есебінен толық көлемде, тиісті шотта қалыптастырады.
ҚИП Міндеттемелер сомасын есептеуді Ұйым мынадай формула бойынша жүзеге асырады:
S0 = (Cmin-1 - Ct) * Yei, мұнда Cmin-1 > Ct, мұнда:
S0 – ҚИП Міндеттемелер сомасы;
Cmin-1 – осының алдындағы есепті кезең үшін Қордың қалыпты  инвестициялық портфелі үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің қажетті орташа құны;
Ct – есеп айырысу жүргізілген күніне Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны;
Yei – есеп айырысу жүргізілген күнінде осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.
Сmin-1  мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
Сmin-1 = Сmin-1 = (Кср-1 * 70% + 100)/100 * Со, мұнда:
Кср-1 - алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың қалыпты  инвестициялық портфельдері бойынша түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәні;
Со – есеп айырысуды жүргізу күнінің алдында алпыс ай бұрын Қорда болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.

Спр = (Кпр + 100) * Со/ 100, где:
Кпр - значение приведенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Фонда шестьдесят месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.
Расчет Кпр осуществляется по следующей формуле:
Кпр = (0,90 - N/11 * 0,10) * Кср-1, где:
N - количество календарных месяцев оставшихся до конца отчетного года;
11 - количество расчетных месяцев в отчетном году.
Кср-1 - значение скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по консервативным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период.
При Кпр > К2 Фонда по консервативному инвестиционному портфелю Организация рассчитывает и формирует резерв FR2 в соответствии с настоящим пунктом.
При Кпр < К2 Фонда по консервативному инвестиционному портфелю резерв для обеспечения финансовой устойчивости Организацией не формируется.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. При отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода К2 умеренного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, более чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период, у Организации возникают обязательства по возможному возмещению в будущем коэффициента номинального дохода К2 умеренного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации (далее – Обязательства УИП).
Сумма Обязательств УИП формируется Организацией в течение года в бухгалтерском балансе по собственным средствам в разделе «Обязательства» на соответствующем счете в полном объеме за счет собственных расходов в порядке, установленном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Расчет суммы Обязательств УИП осуществляется Организацией по следующей формуле:
S0 = (C min-1 - Ct) * Yei, при C min-1 > Ct, где:
S0 - сумма Обязательств УИП;
Cmin-1 - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода для умеренного инвестиционного портфеля за предыдущий отчетный период;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у данной Организации в инвестиционном управлении на дату произведения расчета;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились в инвестиционном управлении у данной Организации на дату произведения расчета.
Значение Сmin-1 рассчитывается по формуле:
Сmin-1 = (Кср-1 * 70% + 100)/100 * Со, где:
Кср-1 - значение скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Фонда шестьдесят месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.

Ұйым қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін резервті зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың қалыпты инвестициялық портфелі үшін К2 номиналды кіріс коэффициентінің кері ауытқу шегіне қатысты, осы Нұсқаулықтың 34-2 және 34-3 тармақтарына сәйкес алдындағы есепті кезеңі ішінде Қорлардың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәніне қатысты есептейді және қалыптастырады.
Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ететін резерв бухгалтерлік баланста, меншікті қаражат бойынша тиісті баланстық шотта, «Меншікті капитал» бөлімінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіп бойынша, есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (жабылмаған шығыны) есебінен көрсетіледі.
Ескерту. 4-тарау 34-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
34-2. Зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентінің кері ауытқуы кезіндегі есепті кезеңнің алдындағы Қордың қалыпты инвестициялық портфелі үшін түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнінен отыз пайыздан артық болған кездегі қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету резервін (бұдан әрі - К2 отыз пайыздан артық кері ауытқуы кезіндегі резерв) Ұйым мынадай формула бойынша  есептейді:
RR1 = R1 * n/ 11, мұнда:
RR1 - К2 отыз пайыздан артық кері ауытқу кезіндегі резерв;
R1 - алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың консервативті инвестициялық портфельдері үшін Ұйымның түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициенті мәнінің сексен бес пайызын орындау үшін қажетті сома;
n – есепті жылғы өткен есепті айлар саны;
11 - есепті жылғы есепті айлар саны.
R1 есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
R1 = (Сср - Сmin-1) * Yei, мұнда:
Сср - зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында R1 қамтамасыз ету үшін болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа қажетті құны;
Cmin-1 - зейнетақы активтері алдындағы есепті кезең үшін Қордың қалыпты  инвестициялық портфелі үшін номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің қажетті орташа құны;
Yei – Ұйымда есеп айырысу жүргізген күні инвестициялық басқаруда болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің  шартты бірліктерінің жалпы саны.
Сср есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:

Организация рассчитывает и формирует резерв для обеспечения финансовой устойчивости в зависимости от величины отрицательного отклонения коэффициента номинального дохода К2 умеренного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период в соответствии с пунктами 34-2 и 34-3 настоящей Инструкции.
Резерв для обеспечения финансовой устойчивости отражается в бухгалтерском балансе по собственным средствам в разделе «Собственный капитал» на соответствующем балансовом счете за счет нераспределенной прибыли (непокрытого убытка) отчетного периода в порядке, установленном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 34-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-2. Резерв для обеспечения финансовой устойчивости при отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода К2 умеренного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, более чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период (далее - резерв при отрицательном отклонении К2 более чем на тридцать процентов), рассчитывается Организацией по следующей формуле:
RR1 = R1 * n/ 11, где:
RR1 - резерв при отрицательном отклонении К2 более чем на тридцать процентов;
R1 - сумма, необходимая для выполнения Организацией восьмидесяти пяти процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
n - количество истекших расчетных месяцев в отчетном году;
11 - количество расчетных месяцев в отчетном году.
Расчет R1 осуществляется по следующей формуле:
R1 = (Сср - Сmin-1) * Yei, где:
Сср - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации для обеспечения R1;
Cmin-1 - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода для умеренного инвестиционного портфеля за предыдущий отчетный период;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились в инвестиционном управлении у Организации на дату произведения расчета.
Расчет Сср осуществляется по следующей формуле:

Сср = (Кср-1 * 85% + 100)/100* Со, мұнда:
Кср-1 - алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың қалыпты инвестициялық портфельдері бойынша түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәні;
Со – есеп айырысуды жүргізу күнінің алдында алпыс ай бұрын Қорда болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
Ұйымға резервтің К2 қалыпты инвестициялық портфелінің Міндеттемелерді қалыптастыру үшін отыз пайыздан артық кері ауытқуын, бірақ осы резерв сомасының жетпіс бес пайызынан аспайтындай бөлігін  пайдалануына жол беріледі.
Ескерту. 4-тарау 34-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
34-3. Зейнетақы активтері осы Ұйымының инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентінің кері ауытқуы кезіндегі есепті кезеңнің алдындағы Қордың қалыпты инвестициялық портфелі үшін түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнінен он бес пайыздан артық, бірақ отыз пайыздан аспаған кездегі қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету резервін (бұдан әрі - К2 он бес пайыздан артық, бірақ отыз пайыздан аспайтын кері ауытқу кездегі резерв) Ұйым мынадай формула бойынша  есептейді:
FR2 = R2 * n/ 11, мұнда:
FR2 - К2 қалыпты инвестициялық портфелі он бес пайыздан артық, бірақ отыз пайыздан аспайтын кері ауытқу кездегі резерв;
R2 – Ұйымның алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың қалыпты инвестициялық портфельдері бойынша келтірілген номиналды кіріс коэффициентінің мәнін орындау үшін қажет сома;
n – есепті жыл ішіндегі өткен есепті айлар саны;
11 - есепті жыл ішіндегі есепті айлар саны.
R2 есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
R2 = (Спр - Сt) * Yei, мұнда:
Спр - Қорлардың қалыпты инвестициялық портфельдері бойынша  номиналды кіріс коэффициентінің келтірілген мәнін орындау үшін осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтері әрбір жеке Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің қажетті орташа құны;
Ct – есеп айырысу жүргізілген күніне осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны;
Yei – есеп айырысу жүргізілген күніне осы Ұйымда инвестициялық басқаруда болған Қордың қалыпты инвестициялық портфелі бойынша зейнетақы активтерінің  шартты бірліктерінің жалпы саны.
Спр есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:

Сср = (Кср-1 * 85% + 100)/100* Со, где:
Кср-1 - значение скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Фонда шестьдесят месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.
Допускается использование Организацией части резерва при отрицательном отклонении К2 более чем на тридцать процентов для формирования Обязательств, но не более семидесяти пяти процентов от суммы данного резерва.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 34-2 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-3. Резерв для обеспечения финансовой устойчивости при отрицательном отклонении коэффициента номинального дохода К2 умеренного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, более чем на пятнадцать, но менее чем на тридцать процентов от значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период (далее - резерв при отрицательном отклонении К2 более чем на пятнадцать, но менее чем на тридцать процентов) рассчитывается по следующей формуле:
FR2 = R2 * n/ 11, где:
FR2 - резерв при отрицательном отклонении К2 умеренного инвестиционного портфеля более чем на пятнадцать, но менее чем на тридцать процентов;
R2 - сумма, необходимая для выполнения Организацией значения приведенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
n - количество истекших расчетных месяцев в отчетном году;
11 - количество расчетных месяцев в отчетном году.
Расчет R2 осуществляется по следующей формуле:
R2 = (Спр - Сt) * Yei, где:
Спр - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля каждого отдельного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, для выполнения значения приведенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились у данной Организации в инвестиционном управлении на дату произведения расчета;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля Фонда, которые находились в инвестиционном управлении у данной Организации на дату произведения расчета.
Расчет Спр осуществляется по следующей формуле:

Спр = (Кпр + 100) * Со/ 100, мұнда:
Кпр – алдындағы есепті кезең үшін Қорлардың қалыпты инвестициялық портфельдері бойынша номиналды кіріс коэффициентінің келтірілген мәні;
Со – есеп айырысуды жүргізу күнінің алдында алпыс ай бұрын Қорда болған Қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
Кпр есеп айырысу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Кпр = (0,85 - N/11 * 0,15) * Кср-1, мұнда:
N – есепті жылдың аяғына дейін қалған күнтізбелік айлар саны;
11 – есепті жылдағы есепті айлар саны.
Кср-1 - алдындағы есепті кезең үшін түзетілген орташа мөлшерленген  номиналды кіріс коэффициентінің мәні.
Қордың Кпр > К2 кезінде қалыпты инвестициялық портфель бойынша Ұйым FR2 резервіне осы тармаққа сәйкес есептеу жүргізеді және қалыптастырады.
Қордың Кпр < К2 кезінде қалыпты инвестициялық портфель бойынша Ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету резерві қалыптаспайды.
Ескерту. 4-тарау 34-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
35. Ұйым қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналаған резервті және Міндеттемелер сомасын әр жылдың ақпан айынан бастап (бірінші наурыздағы жағдай бойынша) есептейді және қажет болған жағдайда қалыптастырады.
Ұйым қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв пен Міндеттемелерді ай сайын әрбір есептеу күніне есептейді.
Бұрын қалыптастырылған Міндеттемелер және (немесе) қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резерв есептеу жүргізу күніндегі Міндеттемелерден және (немесе) қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервтерден асып кеткен жағдайда Ұйымның Міндеттемелерді және (немесе) қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервтерді (Міндеттемелердің және (немесе) қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге арналған резервтердің бір бөлігін) қалпына келтіруіне жол беріледі.
Зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қор бойынша К2 номиналды кіріс коэффициентінің және номиналды кіріс коэффициентінің барынша төменгі мәнінің арасындағы кері айырманы іс жүзінде өтеген жағдайда Ұйымның бір мезгілде қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге арналаған резервті шығынға жазуына жол беріледі.
36. Уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында 1 қаңтардағы жағдай бойынша соңғы аяқталған толық алпыс айдағы түзетілген орташа мөлшерленген номиналды кіріс коэффициентінің мәнін жариялау қорытындысы бойынша және активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қор бойынша К2. номиналды кіріс коэффициенті мен номиналды кіріс коэффициентінің ең төменгі мәнінің арасындағы теріс айырманы нақты өтеу қажет болмаған жағдайда Ұйымның есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін Міндеттемелердің және резервтің сомасын қалпына келтіруіне жол беріледі.

Спр = (Кпр + 100) * Со/ 100, где:
Кпр - значение приведенного коэффициента номинального дохода по умеренным инвестиционным портфелям Фондов за предыдущий отчетный период;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Фонда шестьдесят месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.
Расчет Кпр осуществляется по следующей формуле:
Кпр = (0,85 - N/11 * 0,15) * Кср-1, где:
N - количество календарных месяцев оставшихся до конца отчетного года;
11 - количество расчетных месяцев в отчетном году.
Кср-1 - значение скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода за предыдущий отчетный период.
При Кпр > К2 Фонда по умеренному инвестиционному портфелю Организация рассчитывает и формирует резерв FR2 в соответствии с настоящим пунктом.
При Кпр < К2 Фонда по умеренному инвестиционному портфелю резерв для обеспечения финансовой устойчивости Организацией не формируется.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 34-3 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Резерв для обеспечения финансовой устойчивости и сумма Обязательств рассчитываются и при необходимости формируются Организацией, начиная с февраля каждого года (по состоянию на первое марта).
Резерв для обеспечения финансовой устойчивости и Обязательства рассчитываются Организацией ежемесячно на каждую отчетную дату.
В случае превышения ранее сформированных Обязательств и (или) резерва для обеспечения финансовой устойчивости над Обязательствами и (или) резервом для обеспечения финансовой устойчивости на дату произведения расчетов, допускается восстановление Организацией Обязательств и (или) резерва для обеспечения финансовой устойчивости (части Обязательств и (или) резерва для обеспечения финансовой устойчивости).
В случае фактического возмещения по каждому отдельному Фонду отрицательной разницы между коэффициентом номинального дохода К2, активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, и минимальным значением коэффициента номинального дохода, допускается одновременное списание Организацией резерва для обеспечения финансовой устойчивости.
36. По итогам публикации на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа значения скорректированного средневзвешенного коэффициента номинального дохода по состоянию на 1 января за последние истекшие полные шестьдесят месяцев и при отсутствии необходимости фактического возмещения отрицательной разницы между коэффициентом номинального дохода К2 по каждому отдельному Фонду, активы которого находились в инвестиционном управлении у данной Организации, и минимальным значением коэффициента номинального дохода, допускается восстановление Организацией суммы Обязательств и резерва для обеспечения финансовой устойчивости по состоянию на конец отчетного года.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулысымен.
36-1. Консервативті және (немесе) қалыпты инвестициялық портфельдері бойынша зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың К2.1 және (немесе) К2.2 номиналды кіріс коэффициентін ықтимал өтеу бойынша резерв 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап осы Нұсқаулықтың 32–36-тармақтарына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 36-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулысымен.
36-2. Осы тараумен белгіленген талаптар зейнетақы активтерін және міндеттемелерді қабылдаған жылдан кейінгі төрт жыл ішінде зейнетақы жарналарын қамту мен зейнетақы төлемдерін жүзеге асыратын қызметті атқару үшін лицензиясынан айырылған Қордың зейнетақы активтері мен міндеттемелерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға қабылдаған ұйымға қолданылмайды.
Ескерту. 36-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен, жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5-тарау. "Инвестициялау лимиттері" 4 пруденциалдық норматив
37. "Инвестициялау лимиттері" 4 пруденциалдық нормативін есептеуді Ұйым зейнетақы активтері Ұйымның инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке қорға қатысты күн сайын жүзеге асырады.
38. «Инвестициялау лимиттері» 4-пруденциалдық нормативін есептеу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің меншікті капиталы «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 55-бабының талабына сәйкес жарияланған не қор биржасының немесе қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған оның соңғы тоқсандық балансы негізінде анықталады;
2) бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымының меншікті капиталы қор биржасының немесе қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған оның соңғы тоқсандық балансы негізінде анықталады;
3) Қазақстан Республикасының резидент емес эмитентінің меншікті капиталы Reuters немесе Bloomberg ақпараттық талдау жүйелерінде, сауда жүйелерінде осы бағалы қағаздар бағамдалатын қор биржасының немесе халықаралық (шетелдік) қор биржасының интернет-ресурсында немесе осы бағалы қағаздар эмитентінің интернет-ресурсында орналастырылған оның соңғы тоқсандық балансы негізінде айқындалады;

Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
36-1. Резерв по возможному возмещению коэффициента номинального дохода К2.1 и (или) К2.2 Фонда, пенсионные активы по консервативному и (или) умеренному инвестиционным портфелям которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, рассчитывается в соответствии с пунктами 32-36 настоящей Инструкции, начиная с 1 января 2012 года.
Сноска. Пункт 36-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
36-2. Требования, установленные настоящей главой, не распространяются на организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами в отношении Фонда, принявшего пенсионные активы и обязательства Фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, в течение четырех лет, следующих за годом принятия пенсионных активов и обязательств.
Сноска. Пункт 36-2 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Пруденциальный норматив 4 "Лимиты инвестирования"
37. Расчет пруденциального норматива 4 "Лимиты инвестирования" осуществляется Организацией ежедневно в отношении каждого отдельного фонда, пенсионные активы которого находятся у Организации в инвестиционном управлении.
38. При расчете пруденциального норматива 4 "Лимиты инвестирования":
1) собственный капитал банка второго уровня Республики Казахстан определяется на основании его последнего квартального баланса, опубликованного в соответствии с требованием статьи 55 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", либо размещенного на интернет-ресурсе фондовой биржи или депозитария финансовой отчетности;
2) собственный капитал организации Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи, определяется на основании ее последнего квартального баланса, размещенного на интернет-ресурсе фондовой биржи или депозитария финансовой отчетности;
3) собственный капитал эмитента-нерезидента Республики Казахстан определяется на основании его последнего квартального баланса, размещенного в информационных аналитических системах Reuters или Bloomberg, на интернет-ресурсе фондовой биржи или международной (иностранной) фондовой биржи, в торговых системах которых котируются данные ценные бумаги, или на интернет-ресурсе эмитента данных ценных бумаг;

4) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің және екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымының дауыс беретін және орналастырылған акцияларының жалпы саны уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында ай сайын орналастырылатын деректердің негізінде анықталады;
5) пайлары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорының таза активтерінің құны уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында тоқсан сайын орналастырылатын деректердің негізінде анықталады;
6) «Standard & Poor's principal stability fund ratings» «BBBm-»-тен төмен емес не «Standard & Poor's Fund credit quality ratings» «BBBf-»-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық қор активтерінің мөлшері Reuters немесе Bloomberg ақпараттық талдау жүйелерінде, сауда жүйелерінде осы пайлар бағамдалатын қор биржасының немесе халықаралық (шетелдік) қор биржасының интернет-ресурсында немесе осы инвестициялық қордың басқарушы компаниясының интернет-ресурсында орналастырылған деректердің негізінде анықталады;
7) Ұйымның меншікті активтерінің мөлшері меншікті активтер бойынша Ұйымның күн сайынғы бухгалтерлік балансы деректерінің негізінде анықталады;
8) зейнетақы активтерінің мөлшері зейнетақы активтері бойынша күн сайынғы бухгалтерлік баланс деректерінің негізінде анықталады;
9) борыштық бағалы қағаздарға инвестициялар мөлшері борыштық бағалы қағаздардың ағымдағы құны бойынша анықталады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулысымен.
39. Инвестициялау лимиттерін есептеу барысында:
1) осы Нұсқаулықтың 45, 59-тармақтарымен белгіленген, бір-біріне қатынасы бойынша аффилиирленген банктер бір банк есебінде танылады;
2) осы Нұсқаулықтың 49-тармағымен белгіленген, бір-біріне қатынасы бойынша аффилиирленген, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын эмитенттер Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын бір эмитент ретінде танылады.
Осы тармақтың қолданылуы кредиттік бюролардың қатысушылары (акционерлері) болып табылатын заңды тұлғаларға, сондай-ақ акцияларының (қатысу үлестері) мемлекеттік пакеттері "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына берілген заңды тұлғаларға таралмайды.

4) общее количество голосующих и размещенных акций банка второго уровня Республики Казахстан и организации Республики Казахстан, не являющейся банком второго уровня Республики Казахстан, определяется на основании данных, ежемесячно размещаемых на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа;
5) стоимость чистых активов интервального паевого инвестиционного фонда, управляющая компания которого является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, паи которого включены в официальный список фондовой биржи, определяется на основании данных, ежеквартально размещаемых на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа;
6) размер активов инвестиционного фонда, имеющего международную рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-", определяется на основании данных, размещенных в информационных аналитических системах Reuters или Bloomberg, на интернет-ресурсе фондовой биржи или международной (иностранной) фондовой биржи, в торговых системах которых котируются данные паи, или на интернет-ресурсе управляющей компании данного инвестиционного фонда;
7) размер собственных активов Организации определяется на основании данных ежедневного бухгалтерского баланса Организации по собственным активам;
8) размер пенсионных активов определяется на основании данных ежедневного бухгалтерского баланса по пенсионным активам;
9) размер инвестиций в долговые ценные бумаги определяется по текущей стоимости долговых ценных бумаг.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
39. При расчете лимитов инвестирования, установленных:
1) пунктами 4559 настоящей Инструкции, аффилиированные по отношению друг к другу банки признаются в качестве одного банка;
2) пунктом 49 настоящей Инструкции, аффилиированные по отношению другу к другу эмитенты, не являющиеся банками второго уровня Республики Казахстан, признаются в качестве одного эмитента, не являющегося банком второго уровня Республики Казахстан.
Действие настоящего пункта не распространяется на юридические лица, являющиеся участниками (акционерами) кредитных бюро, а также на юридические лица, государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы Акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".

40. Осы тараумен белгіленген инвестициялау лимиттері Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заңның 55-бабының 1-тармағының 1) тармақшасының талаптарын ескере отырып, есептеледі.
41. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына Ұйым инвестицияларының мөлшері мына мәндерді құрайды:
зейнетақы активтері есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан аз, 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап, егер Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың зейнетақы активтері жүз отыз миллиард теңгеден асқан жағдайда – осы Қордың зейнетақы активтері көлемінің сегіз пайызынан аз;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем;
жиынтығында зейнетақы және меншікті активтері есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен – осы банктің меншікті капиталы мөлшерінің отыз бес пайызынан кем (қаржылық агенттіктерді және ипотекалық облигацияларды қоспағанда).
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
42. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
43. Ұйымның жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен сатып алған, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкі шығарған дауыс беретін акциялардың үлесі осы банктің дауыс беретін акцияларының жалпы санының он пайызынан кем мәнді құрайды.
44. Ұйымның жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен сатып алған, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкі шығарған орналастырылған акциялардың үлесі осы банктің орналастырылған акцияларының жалпы санының он пайызынан кем мәнді құрайды
45. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі және осы банктiң, оның ірі акционерлеріне тиесілі дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенiмгерлiкпен басқарушы шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына Ұйым инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерді құрайды:
зейнетақы активтері есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан аз, 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап, егер Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың зейнетақы активтері жүз отыз миллиард теңгеден асқан жағдайда – осы Қордың зейнетақы активтері көлемінің сегіз пайызынан аз;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем.

40. Лимиты инвестирования, установленные настоящей главой, рассчитываются с учетом требований подпункта 1) пункта 1 статьи 55 Закона о пенсионном обеспечении.
41. Размер инвестиций Организации в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) банком второго уровня Республики Казахстан, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, с 1 января 2011 года в случае, если пенсионные активы Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, превышают сто тридцать миллиардов тенге - менее восьми процентов от объема пенсионных активов данного Фонда;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации;
за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов - менее тридцати пяти процентов от размера собственного капитала данного банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций).
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
42. Исключен постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Доля голосующих акций, выпущенных одним банком второго уровня Республики Казахстан, приобретенных Организацией за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов, составляет значение менее десяти процентов от общего количества голосующих акций данного банка.
44. Доля размещенных акций, выпущенных одним банком второго уровня Республики Казахстан, приобретенных Организацией за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов, составляет значение менее десяти процентов от общего количества размещенных акций данного банка.
45. Суммарный размер инвестиций Организации в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) банком второго уровня Республики Казахстан, и эмитентами, являющимися аффилиированными лицами данного банка, а также доверительными управляющими десятью и более процентами голосующих акций данного банка, принадлежащих его крупным акционерам, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, с 1 января 2011 года в случае, если пенсионные активы Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, превышают сто тридцать миллиардов тенге - менее восьми процентов от объема пенсионных активов данного Фонда;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации.

Егер, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын банктің аффилиирленген тұлғасы – эмитенті, сондай-ақ осы банктің, оның ірі акционерлеріне тиесілі дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенімгерлікпен басқарушы ипотекалық облигациялардың шығарылымын жүзеге асырған жағдайда, онда осы ипотекалық облигацияларға Ұйым инвестицияларының жиынтық мөлшері осы Нұсқаулықтың 46 және 47-тармақтарымен белгіленген мәндерден аспайды.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.02 N 231 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз),  өзгерту енгізілді - 2010.07.15 N 110 Қаулыларымен.
46. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын Қазақстан Республикасының ұйымы шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына Ұйым инвестицияларының мөлшері мына мәндерді құрайды:
зейнетақы активтері есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан аз, 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап, егер Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың зейнетақы активтері жүз отыз миллиард теңгеден асқан жағдайда – осы Қордың зейнетақы активтері көлемінің сегіз пайызынан аз;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем;
жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен – осы эмитенттің меншікті капиталы мөлшерінің жиырма бес пайызынан кем (қаржылық агенттіктерді, ипотекалық облигациялар эмитенттері мен инфрақұрылымдық облигацияларды және мемлекеттің немесе қаржылық агенттіктің кепілдігімен шығарылған облигацияларды қоспағанда).
Ескерту. 46-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.02 N 231 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.07.15 N 110 Қаулыларымен.
47. Ұйымның жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен сатып алған, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымының бір шығарылымының борыштық бағалы қағаздарының үлесі эмитенттің осы шығарылымының борыштық бағалы қағаздарының жалпы санының жиырма бес пайызынан кем мәнді құрайды.

В случае если эмитент - аффилиированное лицо банка, не являющийся банком второго уровня Республики Казахстан, а также доверительный управляющий десятью и более процентами голосующих акций данного банка, принадлежащих его крупным акционерам, осуществляют выпуск ипотечных облигаций, то суммарный размер инвестиций Организации в данные ипотечные облигации не превышает значения, установленные пунктами 46 и 47 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 02.11.2009 № 231 (вводится в действие с 01.01.2010); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
46. Размер инвестиций Организации в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) организацией Республики Казахстан, не являющейся банком второго уровня Республики Казахстан, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, с 1 января 2011 года в случае, если пенсионные активы Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, превышают сто тридцать миллиардов тенге - менее восьми процентов от объема пенсионных активов данного Фонда;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации;
за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов - менее двадцати пяти процентов от размера собственного капитала данного эмитента (за исключением финансовых агентств, эмитентов ипотечных облигаций и инфраструктурных облигаций и облигаций, выпущенных под поручительства государства или финансового агентства).
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 02.11.2009 № 231 (вводятся в действие с 01.01.2010); от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
47. Доля долговых ценных бумаг одного выпуска организации Республики Казахстан, не являющейся банком второго уровня Республики Казахстан, приобретенных Организацией за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов, составляет значение менее двадцати пяти процентов от общего количества долговых ценных бумаг данного выпуска эмитента.

48. Ұйымның жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен сатып алған, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын Қазақстан Республикасының ұйымы шығарған дауыс беретін акцияларының үлесі осы эмитенттің дауыс беретін акцияларының жалпы санының жиырма бес пайызынан кем мәнді құрайды.
49. Ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын Қазақстан Республикасының ұйымы және осы ұйымның аффилиирленген тұлғалары болып табылатын эмитенттермен, сондай-ақ ірі акционерлеріне тиесілі оның дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенімгерлікпен басқарушыларымен шығарылған (берілген) қаржы құралдарына инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерді құрайды:
зейнетақы активтері есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке Қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан аз, 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап, егер Ұйымның инвестициялық басқаруында болған Қордың зейнетақы активтері жүз отыз миллиард теңгеден асатын болса – осы қордың зейнетақы активтері көлемінің сегіз пайызына аз;
меншікті активтері есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан аз.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 N 110 Қаулысымен.
50. Ұйымның Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенті шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына инвестицияларының мөлшері мына мәндерді құрайды:
зейнетақы активтерінің есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке Қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан кем, 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап, егер Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың зейнетақы активтері бір жүз отыз миллиард теңгеден асатын болса – осы Қордың зейнетақы активтері көлемінің сегіз пайызынан кем;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем;
жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен – осы эмитенттің немесе егер мөлшері осы эмитенттің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін, эмитенттің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары бойынша бас ұйымның кепілдігі бар болса оның бас ұйымының меншікті капиталы мөлшерінің жиырма бес пайызынан кем.
Егер эмитенттің бас ұйымы екінші деңгейдегі банк болса жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен Қордың осы Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитент шығарған (берген) қаржы құралдарына инвестицияларының мөлшері осы екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының отыз бес пайызынан кем болады.

48. Доля голосующих акций, выпущенных организацией Республики Казахстан, не являющейся банком второго уровня Республики Казахстан, приобретенных Организацией за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов, составляет значение менее десяти процентов от общего количества голосующих акций данного эмитента.
49. Суммарный размер инвестиций Организации в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) организацией Республики Казахстан, не являющейся банком второго уровня Республики Казахстан, и эмитентами, являющимися аффилиированными лицами данной организации, а также доверительными управляющими десятью и более процентами ее голосующих акций, принадлежащих крупным акционерам, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, с 1 января 2011 года в случае, если пенсионные активы Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, превышают сто тридцать миллиардов тенге - менее восьми процентов от объема пенсионных активов данного Фонда;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
50. Размер инвестиций Организации в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) эмитентом-нерезидентом Республики Казахстан, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, с 1 января 2011 года в случае, если пенсионные активы Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении, превышают сто тридцать миллиардов тенге – менее восьми процентов от объема пенсионных активов данного Фонда;
за счет собственных активов – менее десяти процентов от собственных активов Организации;
за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов – менее двадцати пяти процентов от размера собственного капитала данного эмитента или его родительской организации, в случае если по негосударственным долговым ценным бумагам эмитента имеется гарантия родительской организации, размер которой соответствует полному объему выпуска негосударственных долговых ценных бумаг данного эмитента.
Если родительской организацией эмитента является банк второго уровня размер инвестиций Фонда за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) данным эмитентом-нерезидентом Республики Казахстан, составляет менее тридцати пяти процентов от собственного капитала данного банка второго уровня.

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
51. Ұйымның жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен сатып алған, Қазақстан Республикасының резидент емес эмитентінің бір шығарылымының борыштық бағалы қағаздарының үлесі эмитенттің осы шығарылымының борыштық бағалы қағаздарының жалпы санының жиырма бес пайызынан кем мәнді құрайды.
52. Ұйымның жиынтығында зейнетақы және меншікті активтер есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен сатып алған, бір Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенті шығарған акциялар үлесі осы эмитенттің акцияларының жалпы санының он пайызынан кемді құрайды.
52-1. Шетел валютасында номинирленген шетел эмитенттерінің бағалы қағаздарындағы Ұйым инвестицияларының мөлшері мынадай мәндерді құрайды:
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің елу  пайызынан кем, оның ішінде «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ»-тен төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің бағалы қағаздарына – меншікті активтердің жалпы мөлшерінің он пайызынан кем;
зейнетақы активтері есебінен – зейнетақы активтері мөлшерінің елу  пайызынан кем, оның ішінде «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ»-тен төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің бағалы қағаздарына – зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінің он пайызынан кем.
Ескерту. 52-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.02 N 231 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізілді) Қаулысымен, жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
52-2. Ұйымның (Қордың) үлестес тұлғалары, Ұйымның (Қордың) ірі акционерлеріне тиесілі Ұйымның (Қордың) дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенімгерлікпен басқарушылары шығарған (берген) қаржы құралдарына Ұйым инвестицияларының жиынтық мөлшері зейнетақы активтері есебінен Ұйымның инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке Қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан кем болады. Бұл ретте екінші деңгейдегі банктер болып табылмайтын Ұйымның (Қордың) үлестес тұлғалары шығарған (берген) қаржы құралдарына Ұйымның инвестицияларының мөлшері зейнетақы активтері есебінен Ұйымның инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке Қордың зейнетақы активтері көлемінің бес пайызынан кем болады.

Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Доля долговых ценных бумаг одного выпуска эмитента-нерезидента Республики Казахстан, приобретенных Организацией за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов, составляет значение менее двадцати пяти процентов от общего количества долговых ценных бумаг данного выпуска эмитента.
52. Доля акций, выпущенных одним эмитентом-нерезидентом Республики Казахстан, приобретенных Организацией за счет пенсионных и собственных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов, составляет менее десяти процентов от общего количества акций данного эмитента.
52-1. Размер инвестиций Организации в ценные бумаги иностранных эмитентов, номинированные в иностранной валюте, составляет следующие значения:
за счет собственных активов - менее пятидесяти процентов от собственных активов Организации, из них в ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку ниже «ВВВ» по международной шкале агентства «Standard & Poor's» или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - менее десяти процентов от общего размера собственных активов;
за счет пенсионных активов - менее пятидесяти процентов от размера пенсионных активов, из них в ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку ниже «ВВВ» по международной шкале агентства «Standard & Poor's» или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - менее десяти процентов от общего размера пенсионных активов.
Сноска. Пункт 52-1 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52-2. Суммарный размер инвестиций Организации в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) аффилиированными лицами Организации (Фонда), доверительными управляющими десятью и более процентами голосующих акций Организации (Фонда), принадлежащих крупным акционерам Организации (Фонда) составляет за счет пенсионных активов менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении. При этом размер инвестиций Организации в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) аффилиированными лицами Организации (Фонда), не являющимися банками второго уровня, составляет за счет пенсионных активов менее пяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении.

Ескерту. 52-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
53. Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорының пайларына Ұйым инвестицияларының мөлшері мына мәндерді құрайды:
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем;
жиынтығында меншікті және зейнетақы активтері есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен – осы аралық инвестициялық пай қорының таза активтерінің он пайызынан кем.
54. Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын бір басқарушы компанияның басқаруындағы аралық инвестициялық пай қорының пайларына және осы басқарушы компания шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына Ұйым инвестицияларының жиынтық мөлшері мына мәндерді құрайды:
зейнетақы активтерінің есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке қордың зейнетақы активтерінің көлемінің он пайызынан кем;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем.
55. "BBBm-"-тен төмен емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен төмен емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық пай қорына Ұйым инвестицияларының мөлшері мына мәндерді құрайды:
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем;
жиынтығында меншікті және зейнетақы активтері есебінен не тек қана зейнетақы активтері немесе меншікті активтер есебінен – осы инвестициялық қордың активтерінің он пайызынан кем.
56. Бір басқарушы компанияның басқаруындағы "BBBm-"-тен төмен емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен төмен емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлардың пайларына және осы басқарушы компания шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына Ұйым инвестицияларының жиынтық мөлшері мына мәндерді құрайды:
зейнетақы активтерінің есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке қордың зейнетақы активтерінің көлемінің он пайызынан кем;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем.

Сноска. Пункт 52-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Размер инвестиций Организации в паи интервального паевого инвестиционного фонда, управляющая компания которого является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, составляет следующие значения:
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации;
за счет собственных и пенсионных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов - менее десяти процентов от чистых активов данного интервального паевого инвестиционного фонда.
54. Суммарный размер инвестиций Организации в паи интервальных паевых инвестиционных фондов, находящихся в управлении у одной управляющей компании, являющейся юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, и финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) данной управляющей компанией, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации.
55. Размер инвестиций Организации в паи инвестиционного фонда, имеющего международную рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-", составляет следующие значения:
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации;
за счет собственных и пенсионных активов в совокупности либо только за счет пенсионных активов или собственных активов - менее десяти процентов от активов данного инвестиционного фонда.
56. Суммарный размер инвестиций Организации в паи инвестиционных фондов, имеющих международную рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-", находящихся в управлении у одной управляющей компании, и финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) данной управляющей компанией, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации.

57. Бір шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған (ұсынған) мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға Ұйым инвестицияларының мөлшері мына мәндерді құрайды:
зейнетақы активтерінің есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке қордың зейнетақы активтерінің көлемінің он пайызынан кем;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем.
58. Бір халықаралық қаржы ұйымы шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына Ұйым инвестицияларының мөлшері мынадай мәндерді құрайды:
зейнетақы активтерінің есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан кем;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан кем.
59. Ұйым кассасындағы күннің соңындағы ақша қалдығының мөлшері Ұйымның меншікті активтері мөлшерінің он пайызынан кем мәнді құрайды.
Қазақстан Республикасының бір екінші деңгейіндегі банкіндегі Ұйымның ағымдағы шоттарындағы ақшаның барынша көп қалдығы Ұйымның меншікті активтері мөлшерінің он пайызынан кем мәнді құрайды.
60. Тазартылған қымбат металдарға және металл депозиттеріне Ұйым инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерді құрайды:
зейнетақы активтерінің есебінен – Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің жиырма пайызынан кем;
меншікті активтер есебінен – Ұйымның меншікті активтері көлемінің он пайызынан кем.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
61. Осы тараумен белгіленген инвестициялау лимиттері Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдарға және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздарға таралмайды.
62. Қазақстан Республикасы екінші деңгейдегі банкінің, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымының және Қазақстан Республикасының резидент емес эмитентінің меншікті капиталы төмендеген жағдайда, осы Нұсқаулықтың 41, 46 және 50-тармақтарына сәйкес есептелген мәндер сәйкес келмеген жағдайда, Ұйым уәкілетті органға осы сәйкес келмеу фактісі мен себептері туралы бір жұмыс күні ішінде жоғарыда көрсетілген оқиға басталған күннен бастап төрт ай ішінде оны жою бойынша іс-шаралар жоспарын қоса беріп, хабарлайды.

57. Размер инвестиций Организации в ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные (предоставленные) центральным правительством одного иностранного государства, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации.
58. Размер инвестиций Организации в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) одной международной финансовой организацией, составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от собственных активов Организации.
59. Размер остатка денег в кассе Организации на конец дня составляет значение менее десяти процентов от размера собственных активов Организации.
Максимальный остаток денег на текущих счетах Организации в одном банке второго уровня Республики Казахстан составляет значение менее десяти процентов от размера собственных активов Организации.
60. Суммарный размер инвестиций Организации в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты составляет следующие значения:
за счет пенсионных активов - менее двадцати процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящегося у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - менее десяти процентов от объема собственных активов Организации.
Сноска. Пункт 60 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Лимиты инвестирования, установленные настоящей главой, не распространяются на государственные ценные бумаги Республики Казахстан, вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
62. В случае несоответствия значений, рассчитанных в соответствии с пунктами 4146 и 50 настоящей Инструкции, в результате снижения собственного капитала банка второго уровня Республики Казахстан, организации Республики Казахстан, не являющейся банком второго уровня Республики Казахстан, и эмитента-нерезидента Республики Казахстан, Организация сообщает уполномоченному органу в течение одного рабочего дня о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению в течение четырех месяцев с даты наступления вышеуказанного события.

63. Ұйымға қатыссыз себептер нәтижесінде осы Нұсқаулықтың 43, 44, 48 және 52-тармақтарына сәйкес есептелген мәндер сәйкес келмеген жағдайда, Ұйым уәкілетті органға осы сәйкес келмеу фактісі мен себептері туралы бір жұмыс күні ішінде жоғарыда көрсетілген оқиға басталған күннен бастап екі ай ішінде оны жою бойынша іс-шаралар жоспарын қоса беріп, хабарлайды.
63-1. Қордың зейнетақы активтерінің есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері осы тарауда белгіленген инвестициялардың мөлшерінен аспайды.
Ескерту. Нұсқаулық 63-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6-тарау. Зейнетақы активтерінің құнсыздануынан немесе құнының төмендеуінен ықтимал шығындарды жабуға резервтерді (провизияларды) қалыптастыру
Ескерту. 6-тармаудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
64. Ұйым ай сайын осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың зейнетақы активтерінің құнсыздануына (құнының төмендеуіне) тест жүргізеді және эмитент қаржы құралдары бойынша міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамағандығының салдарынан құнын жоғалту кезінде зейнетақы активтерінің құнсыздануына (арзандатылуына) байланысты ықтимал шығындарға қарсы резервтерді (провизияларды) қалыптастырады (құнының теріс түзетуін жүзеге асырады).
Ескерту. 64-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
65. Құнсыздануына тест жүргізуге Қордың осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы, "өтелгенге дейін ұсталатын" және "сату үшін қолда бар" санаттарына жатқызылған зейнетақы активтері жатады. Белсенді нарығы жоқ, "Өзгерістері пайда немесе шығынның құрамында көрсетілетін әділ баға бойынша бағаланатын" санатына жатқызылған активтер бойынша эмитенттің дефолты не делистингі және (немесе) банкроттығы жарияланған және (немесе) соңғы жарияланған тоқсандық (жылдық) бухгалтерлік баланстың негізінде теріс меншікті капиталдың және (немесе) эмитенттің өзге қаржы құралдары бойынша міндеттемесін орындамау фактісінің болуы жағдайында құнын төмендету жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздардың құнсыздануы және құнын төмендетуі Қормен Ұйымның келісуі бойынша әзірленген әдістемеге (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.

63. В случае несоответствия значений, рассчитанных в соответствии с пунктами 434448 и 52 настоящей Инструкции, в результате причин, независящих от Организации, Организация сообщает уполномоченному органу в течение одного рабочего дня о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению в течение двух месяцев с даты наступления вышеуказанного события.
63-1. Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов Фонда не превышает размеры инвестиций, установленные настоящей главой.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 63-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2012).
Глава 6. Формирование резервов (провизий) на покрытие
возможных потерь от обесценения или уменьшение
стоимости пенсионных активов
Сноска. Заголовок главы 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
64. Организация ежемесячно проводит тесты на обесценение (уменьшение стоимости) пенсионных активов Фонда, находящихся в инвестиционном управлении у данной Организации, и формирует резервы (провизии) против возможных потерь (осуществляет отрицательную корректировку стоимости), связанных (связанной) с обесценением (уценкой) пенсионных активов при потере стоимости вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по финансовым инструментам.
Сноска. Пункт 64 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
65. Тестам на обесценение подлежат пенсионные активы Фонда, находящиеся в инвестиционном управлении у данной Организации, отнесенные в категории "удерживаемые до погашения" и "имеющиеся в наличии для продажи". По активам, отнесенным в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка", по которым отсутствует активный рынок, в случаях объявления дефолта либо делистинга, и (или) банкротства эмитента, и (или) наличия отрицательного собственного капитала эмитента на основании последнего опубликованного квартального (годового) бухгалтерского баланса, и (или) факта неисполнения эмитентом обязательств по иным финансовым инструментам осуществляется уменьшение стоимости.
Обесценение и уменьшение стоимости ценных бумаг осуществляется согласно методике, разработанной Фондом по согласованию с Организацией (далее - Методика).
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

66. Бағалы қағаздардың құнсыздануына тестімен құнсыздануды танудың мынадай критерийлері:
1) эмитенттің қаржылық жай-күйі;
2) төлемдердің кез келгенін өтеу кезіндегі мерзімді өткізіп алу;
3) кепілдіктің болуы;
4) белсенді нарықтың болуы;
5) рейтингтің болуы;
6) бағалы қағаздардың құнсыздануын куәландыратын өзге объективті ақпарат анықталады.
Акциялардың құнсыздану тестілері кезінде акциялардың құнын төмендету кезінде осы тармақтың 1), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген критерийлер қолданылады.
Борыштық бағалы қағаздарды құнсыздану тестісі кезінде осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген критерийлер қолданылмайды.
Әрбір критерий бойынша осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасына сәйкес балл беріледі. Балл сомасы бағалы қағаздардың жіктеу санатын анықтау кезінде пайдаланылады. Актив бойынша жиналған баллдардың санын негізге алып, осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасына сәйкес оның жіктеу санаты және қажетті резервтердің (провизиялардың) мөлшері белгіленеді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
67. Эмитенттің қаржылық ахуалы Қордың осы Нұсқаулықтың талаптарын ескеріп, Ұйымның келісімі бойынша әзірлейтін Әдістемесіне сәйкес бағаланады және оған қаржылық ахуалға баға берудің тәртібін, әдісін, тәсілдерін, қажетті құжаттардың тізбесін және эмитенттің қаржылық ахуалын анықтауға мүмкіндік беретін өзге қолайлы ақпаратты енгізеді. Әдістемені Қордың және Ұйымның басқару органы бекітеді.
Әдістемеде эмитенттің қаржылық ахуалын сипаттайтын мынадай негізгі көрсеткіштер болуы тиіс:
1) төлем қабілеттілігі - Әдістемемен белгіленген коэффициенттердің тиісті жиынтығын негізге алып есептелетін, өз міндеттемелеріне қызмет жасаудағы эмитенттің қабілеттілігін ашады;
2) қаржылық тұрақтылық - Әдістемеде белгіленген коэффициенттердің тиісті жиынтығын негізге алып есептелетін, капитал құрылымын, кірістілік деңгейін (соңғы күнтізбелік жылдағы динамикасы бойынша), тиімділікті (динамикасындағы) ашады;
3) эмитенттің өз қаржылық ахуалын жақсарту үшін қабылдаған шаралары.
Қаржылық ахуал былайша жіктеледі:
1) тұрақты - эмитенттің қаржылық ахуалы тұрақты:
эмитент төлемге қабілетті;
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәні жалпы қабылданған нормалар шегінде;
бизнесті дамытудың оң нарықтық талаптары, сондай-ақ нарықта жақсы бәсекелестік позицияны иемденеді;
ресурстарға және капитал нарығына еркін ену мүмкіндігі бар, бағалы қағаздарды шығару мерзімі аралығында эмитенттің қаржылық ахуалын елеулі төмендетуге қабілетті сыртқы немесе ішкі факторлар анықталмаған;
эмитенттің өз міндеттемесі бойынша есептесу мүмкіндігі күмән туғызбайды;
эмитенттің активтері және міндеттемелері бойынша мерзімдерін салыстыруға келеді;

66. Тестом на обесценение ценных бумаг определяются следующие критерии признания обесценения:
1) финансовое состояние эмитента;
2) просрочка погашения любого из платежей;
3) наличие гарантии;
4) наличие активного рынка;
5) наличие рейтинга;
6) иная объективная информация, свидетельствующая об обесценении ценных бумаг.
При тесте на обесценение акций применяются критерии, указанные в подпунктах 1), 4), 5) и 6) настоящего пункта.
При тесте на обесценение долговых ценных бумаг не применяется критерий, указанный в подпункте 4) настоящего пункта.
По каждому критерию присваивается балл в соответствии с приложением 10 к настоящей Инструкции. Сумма баллов используется при определении классификационной категории ценных бумаг. Исходя из количества набранных баллов по активу устанавливаются его классификационная категория и размер необходимых резервов (провизии) согласно приложению 11 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Финансовое состояние эмитента оценивается в соответствии с Методикой, разрабатываемой Фондом по согласованию с Организацией, с учетом требований настоящей Инструкции, и включает порядок, метод, способы оценки финансового состояния, перечень необходимых документов и иной приемлемой информации, позволяющих определить финансовое состояние эмитента. Методика утверждается органом управления Фонда и Организации.
Методика содержит следующие основные показатели, характеризующие финансовое состояние эмитента:
1) платежеспособность, которая раскрывает способность эмитента обслуживать свои обязательства, рассчитываемая исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой;
2) финансовая устойчивость, которая раскрывает структуру капитала, уровень доходности (в динамике за последний календарный год), рентабельность (в динамике), рассчитываемую исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой;
3) меры, предпринимаемые эмитентом для улучшения своего финансового положения.
Финансовое состояние классифицируется как:
1) стабильное - финансовое состояние эмитента устойчивое:
эмитент платежеспособен;
значения коэффициентов рассчитаны в соответствии с Методикой, в пределах общепринятых норм;
положительные рыночные условия развития бизнеса, а также хорошая конкурентная позиция на рынке;
свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние эмитента в течение срока выпуска ценных бумаг;
возможность эмитента рассчитываться по своему обязательству не вызывает сомнений;
по срокам активы и обязательства эмитента соизмеримы;

2) қанағаттанарлық – осы санаттағы эмитенттің қаржылық ахуалы "тұрақты" сипаттамасына жақын, бірақ оның осы деңгейді ұзақ уақыт бойы ұстап тұруы жөнінде болжам жасау төмен болып табылады;
3) тұрақсыз – эмитенттің мынадай факторларға байланысты өзінің міндеттемелері бойынша есептесе алмайтындығы жөнінде белгілі бір болжам бар:
эмитенттің қаржылық ахуалының тұрақты және елеулі түрде нашарлау белгілері бар (эмитенттің қолданып отырған шараларының қаржылық ахуалды тиімді тұрақтандыра алатындығына сенім жоқ);
эмитентке материалдық зиян әкеліп отырған төтенше жағдайлар, сондай-ақ өзге де жағдайлар бар, бірақ ол оның қызметін тоқтатуға душар етіп отырған жоқ;
4) сыни сәт - эмитенттің қаржылық ахуалының тұрақты төмендеуі сыни деңгейге душар болды:
төлем қабілетсіздігі, эмитенттің банкрот болу мүмкіндігі немесе өзге қайта ұйымдастырылу мүмкіндігі;
шарт талаптарының бұзылуы (пайыздардың немесе борыштың негізгі сомасының төленбеуі немесе төлем жасау мерзімдерінің бұзылуы);
қағазды ұстаушының басқаша жағдайда жасалмауы мүмкін мүмкіндікті эмитентке жасауы;
эмитентте оған материалдық зиян әкеліп отырған және (немесе) оның қызметін жалғастыруына мүмкіндік бермейтін төтенше жағдайлар бар.
68. Ашық сауданы тоқтату нәтижесінде қаржы құралы үшін белсенді нарықтың жоғалуы құнсыздануды растау болып табылмайды. Эмитенттің кредиттік рейтингінің төмендеуі өзінен-өзі құнсыздануды растау болып табылмайды. Қаржы құралының әділ құнының нақты шығындардан немесе тозу құнынан әрі төмендеуі міндетті түрде құнсыздануды растау болып табылады. Жоғарыда аталған жағдайлардың бәрін жиынтықты түрде басқа қол жетімді деректермен бірге алып қарау қажет.
69. <*>
Ескерту. 69-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
70. Ұйым бухгалтерлік есептерде осы Нұсқаулықтың 10 және 11 қосымшаларына сәйкес есептелген резервті (құнды түзету) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқаруды немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулыларымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6090 тіркелген) белгіленген тәртіпте ескереді.

2) удовлетворительное - финансовое состояние эмитента этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне, на протяжении длительного времени является низкой;
3) нестабильное - существует определенная вероятность, что эмитент не рассчитается по своим обязательствам, ввиду следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния эмитента (нет уверенности в том, что принимаемые эмитентом меры эффективны для стабилизации финансового состояния);
имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие эмитенту материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое - постоянное ухудшение финансового состояния эмитента достигло критического уровня:
неплатежеспособность, возможность банкротства или иного рода реорганизации эмитента;
нарушение условий договора (неуплата или нарушение сроков платежа процентов или основной суммы долга);
предоставление держателем бумаги уступок эмитенту, которые в противном случае не были бы предоставлены;
имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие эмитенту материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность.
68. Исчезновение активного рынка для финансового инструмента в результате прекращения открытой торговли не является подтверждением обесценения. Снижение кредитного рейтинга эмитента само по себе не является подтверждением обесценения. Снижение справедливой стоимости финансового инструмента ниже фактических затрат или амортизируемой стоимости является подтверждением обесценения. Все вышеперечисленные события необходимо рассматривать в совокупности с другими доступными данными.
69. Исключен постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
70. Организация учитывает в бухгалтерском учете резерв (корректировку стоимости), рассчитанный в соответствии с приложениями 10 и 11 к настоящей Инструкции, в порядке, установленном постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 «Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых накопительными пенсионными фондами» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118, опубликованным 1 и 2 ноября 2011 года в газете «Юридическая газета» № 159 (2149) и № 160 (2150), от 1 февраля 2010 года № 4 «Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем или инвестиционное управление пенсионными активами» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6090).

Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
71. Бағалы қағаздардың құнсыздануынан немесе бағалы қағаздардың құнын төмендетуді жүзеге асырудан ықтимал жоғалтуларға қарсы резервтерді (провизияларды) қалыптастыру осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасына сәйкес ең төменгі мөлшерде жүргізіледі.
Қажет болған жағдайда Ұйым осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасында белгіленген ең төменгі мөлшерден асатын мөлшерде бағалы қағаздардың құнсыздануынан ықтимал шығындарға қарсы резервтер (провизиялар) құрады немесе бағалы қағаздардың құнын төмендетеді. Ұйым бағалы қағаздардың құнсыздануынан ықтимал шығындарға қарсы резервтерді (провизияларды) қалыптастыруды немесе бағалы қағаздардың құнын төмендетуді айдың соңғы жұмыс күнінен ең көп дегенде жеті жұмыс күн бұрын жүргізеді.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
72. Бағалы қағаздардың құнсыздануынан ықтимал шығындарға қарсы резервтердің (провизиялардың) мөлшері немесе бағалы қағаздардың құнын төмендетудің мөлшері бұрын қалыптастырылған, осы бағалы қағаздардың құнсыздануынан ықтимал шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) немесе осы бағалы қағаздар құнының төмендеуі ескерілмеген бағалы қағаздардың баланстық құнынан есептеледі.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
Қолданушылар назарына!
6-1-тарау 2015.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі.
6-1–тарау. «Зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфелiндегі салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатын өтеу және зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфелiндегі салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатын ықтимал өтеу бойынша резервті қалыптастыру» пруденциалдық нормативі
Ескерту. Нұсқаулық 6-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
72-1. Егер салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатын агрессивті инвестициялық портфельден зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы осы Қордың консервативті немесе қалыпты инвестициялық портфеліне не басқа қорға аударым жасауды жүзеге асыру күнінде салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатының сомасы зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың осы агрессивті инвестициялық портфеліне осы салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатының бастапқы келіп түскен кездегі, сондай-ақ инфляция деңгейін ескергенде осы салымшылардың (алушылардың) агрессивті инвестициялық портфельде болған кезеңде келіп түскен жарналарының сомасына қарағанда аз шаманы құрайтын болса, Ұйымда зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың алдында осы айырманы өтеу бойынша нақты міндеттеме пайда болады.
Айырманы өтеу мынадай формула бойынша жүзге асырылады:
егер:                PAt < (PA1 + St),
онда:                Cm = (PA1 + St) – PAt, мұнда
t – салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатының зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне бастапқы келіп түскен күнінен зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы осы Қордың консервативті немесе қалыпты инвестициялық портфеліне не басқа қорға аударым жасауды нақты жүзге асыру күніне дейінгі аралықтағы кезең;
Cm – зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатының бастапқы келіп түскен кездегі, сондай-ақ инфляция деңгейін ескергенде осы салымшылардың (алушылардың) агрессивті инвестициялық портфельде болған кезеңде келіп түскен жарналары сомасының және агрессивті инвестициялық портфельден зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы осы Қордың консервативті немесе қалыпты инвестициялық портфеліне не басқа қорға аударым жасауды жүзеге асыру күнінде осы салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражаты сомасының арасындағы айырманы нақты өтеу сомасы;
PAt – зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатының бастапқы келіп түскен күнінің және зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы осы Қордың консервативті немесе қалыпты инвестициялық портфеліне не басқа қорға аударым жасауды нақты жүзеге асыру күніне дейінгі аралықтағы кезеңдегі салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражаты;
РА1 – салымшылардың (алушылардың) зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне бастапқы келіп түскен сәтіндегі жинақталған зейнетақы қаражаты;
St – зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне жарналардың бастапқы келіп түскен сәтінен бастап және зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы осы Қордың консервативті немесе қалыпты инвестициялық портфеліне не басқа қорға аударым жасауды нақты жүзеге асыру күніне дейінгі кезеңде инфляцияның жинақталған деңгейін ескергенде салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы жарналарының сомасы:
t
St = еSn n = 2, 3, ..., t болған кезде, мұнда
n = 2
Sn = (Sn-1 * In + Pn), мұнда
n – есепті ай (есепті айдың соңғы жұмыс күнінің соңына қарай);
Sn – зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне бастапқы келіп түскен күннен бастап және есепті айдың соңына дейін n айда инфляцияның жинақталған деңгейін ескергенде салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы жарналарының сомасы;
Sn-1 – зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне бастапқы келіп түскен күннен бастап және есепті айдың соңына дейін өткен n-1 айда инфляцияның жинақталған деңгейін ескергенде салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы жарналарының сомасы (есепті айдың соңғы жұмыс күнінің соңына қарай);
In – n айда пайыздардағы инфляция;
Рn - n айда міндетті зейнетақы жарналарының келіп түсуі.
Бірінші айда салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналарының зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне келіп түсуі:
S1 = P1
Зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатының бастапқы келіп түскен кездегі, сондай-ақ инфляция деңгейін ескергенде осы салымшылардың (алушылардың) агрессивті инвестициялық портфельде болған кезеңде келіп түскен жарналары сомасының және агрессивті инвестициялық портфельден зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы осы Қордың консервативті немесе қалыпты инвестициялық портфеліне не басқа қорға аударым жасауды жүзеге асыру күнінде осы салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражаты сомасының арасындағы айырманы ықтимал өтеудің орнын толтыру үшін Ұйым мынадай формула бойынша есептелетін 100 (жүз) пайыз мөлшерінде резервті қалыптастырады:
егер:            PAn <( PA1 + Sn),
онда:            Arn = (PA1 + Sn) – PAn, мұнда
Arn – n айдағы бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы;
PAn – зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы Қордың агрессивті инвестициялық портфеліне салымшылар (алушылар) жарналарының бастапқы келіп түскен күнінен бастап және есепті айдың соңына дейін өткен n айдағы салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражаты (есепті айдың соңғы жұмыс күнінің соңына қарай).

Сноска. Пункт 70 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Формирование резервов (провизии) против возможных потерь от обесценения ценных бумаг или осуществление уменьшения стоимости ценных бумаг производятся в минимальном размере в соответствии с приложением 11 к настоящей Инструкции.
При необходимости Организация создает резервы (провизии) против возможных потерь от обесценения ценных бумаг или уменьшает стоимость ценных бумаг в размере, превышающем минимальный размер, установленный  приложением 11 к настоящей Инструкции. Формирование резервов (провизии) против возможных потерь от обесценения ценных бумаг или уменьшение стоимости ценных бумаг производятся Организацией не ранее, чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня месяца.
Сноска. Пункт 71 в редакции постановления Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
72. Размер резервов (провизии) против возможных потерь от обесценения ценных бумаг или размер уменьшения стоимости ценных бумаг рассчитываются от балансовой стоимости ценных бумаг без учета ранее сформированных резервов (провизии) на покрытие возможных потерь от обесценения ценных бумаг или уменьшения стоимости данных ценных бумаг.
Сноска. Пункт 72 в редакции постановления Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Примечание РЦПИ!
Глава 6-1 Инструкции вводится в действие с 01.01.2015.
Глава 6-1. Пруденциальный норматив "Возмещение пенсионных
накоплений вкладчиков (получателей), находившихся в агрессивном
инвестиционном портфеле Фонда, пенсионные активы которого
находятся в инвестиционном управлении Организации, и формирование
резерва по возможному возмещению пенсионных накоплений вкладчиков
(получателей), находящихся в агрессивном инвестиционном портфеле
Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном
управлении у данной Организации"
Сноска. Инструкция дополнена главой 6-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2012).
72-1. В случае, если на дату осуществления перевода пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) из агрессивного инвестиционного портфеля в консервативный или умеренный инвестиционный портфель данного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, либо в другой Фонд, сумма пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) составляет величину меньшую, чем сумма пенсионных накоплений данных вкладчиков (получателей) при первоначальном поступлении в данный агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, а также взносов данных вкладчиков (получателей), поступивших за период нахождения в агрессивном инвестиционном портфеле, с учетом уровня инфляции, у Организации возникает фактическое обязательство перед Фондом, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, по возмещению данной разницы.
Расчет возмещения разницы осуществляется по следующей формуле:
если:                  PAt < (PA1 + St),
то:                    Cm = (PA1 + St) - PAt , где
t - период между датой первоначального поступления пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, до даты фактического осуществления перевода в консервативный или умеренный инвестиционный портфель данного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, либо в другой Фонд;
Cm - сумма фактического возмещения разницы между суммой пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) при первоначальном поступлении в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, а также взносов данных вкладчиков (получателей), поступивших за период нахождения в агрессивном инвестиционном портфеле, с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений данных вкладчиков (получателей) на дату осуществления перевода из агрессивного инвестиционного портфеля в консервативный или умеренный инвестиционный портфель данного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, либо в другой Фонд;
PAt - пенсионные накопления вкладчиков (получателей) за период между датой первоначального поступления пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, и до даты фактического осуществления перевода в консервативный или умеренный инвестиционный портфель данного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, либо в другой Фонд;
РА1 - пенсионные накопления вкладчиков (получателей) на момент первоначального поступления в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации;
St - сумма накопленных пенсионных взносов вкладчиков (получателей) с учетом накопленного уровня инфляции за период с момента первоначального поступления взносов в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, и до даты фактического осуществления перевода в консервативный или умеренный инвестиционный портфель данного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, либо в другой Фонд:
t
St = S Sn при n = 2, 3, ..., t, где Sn = (Sn-1 * In + Pn), где
n = 2
n - отчетный месяц (на конец последнего рабочего дня отчетного месяца);
Sn - сумма накопленных пенсионных взносов вкладчиков (получателей) с учетом накопленного уровня инфляции за n месяцев, истекших с даты первоначального поступления в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, и до конца отчетного месяца;
Sn-1 - сумма накопленных пенсионных взносов вкладчиков (получателей) с учетом накопленного уровня инфляции за n-1 месяцев, истекших с даты первоначального поступления в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, и до конца отчетного месяца (на конец последнего рабочего дня отчетного месяца);
In - инфляция за n месяц в процентах;
Рn - поступление обязательных пенсионных взносов за n месяц.
За первый месяц поступления обязательных пенсионных взносов вкладчиков (получателей) в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации:
S1 = P1
Для покрытия возможного возмещения разницы между суммой пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) при первоначальном поступлении в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, а также взносов данных вкладчиков (получателей), поступивших за период нахождения в агрессивном инвестиционном портфеле, с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений данных вкладчиков (получателей) на дату осуществления перевода из агрессивного инвестиционного портфеля в консервативный или умеренный инвестиционный портфель данного Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, либо в другой Фонд, Организация формирует резерв в размере 100 (ста) процентов, рассчитываемый по следующей формуле:
если:                  PAn < (PA1 + Sn),
то:                    Arn = (PA1 + Sn) - PAn , где
Arn - сумма оценочных резервов (провизий) за n месяц;
PAn - пенсионные накопления вкладчиков (получателей) за n месяцев, истекших с даты первоначального поступления взносов вкладчиков (получателей) в агрессивный инвестиционный портфель Фонда, пенсионные активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, и до конца отчетного месяца (на конец последнего рабочего дня отчетного месяца).

72-2. Ұйым резервті ай сайын есепті айдың соңғы жұмыс күнінің соңына есептейді.
72-3. Бұдан бұрын қалыптастырылған резервтің сомасы ағымдағы сәтте қалыптастыруға қажетті резервтің сомасынан асқан жағдайда Ұйымның резервті (резервтің бөлігін) қалпына келтіруіне жол беріледі.
7-тарау. Пруденциалдық нормативтердің есебін және пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді ұсыну тәртібі
73. Ұйым әрбір жұмыс күні осының алдындағы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша, сондай-ақ тікелей ағымдағы жұмыс күнінің алдындағы әрбір демалыс күндерінің соңына мыналарды:
1) К1 коэффициентінің мәнін;
2) жүзеге асырылған инвестициялардың 4-пруденциалдық нормативке сәйкестігін есептейді.
Ұйым ай сайын, есепті айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша К2 коэффициентінің мәндеріне есептеулер жүргізеді.
74. Ұйым осы Нұсқаулықтың 12678 және 9-қосымшаларына сәйкес К1 коэффициенті мәнінің есеп айырысуларын, 1213-қосымшаларға сәйкес К2 коэффициенті мәнінің есептерін және осы Нұсқаулықтың 14-қосымшасына сәйкес пруденциалдық нормативтермен есеп айырысуға  арналған қосымша мәліметтерді уәкілетті органға ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақытымен сағат 18-00-ден кешіктірмей осы Нұсқаулық қосымшаларының мынадай нысандары бойынша береді:
қағаз тасымалдауышта - осы Нұсқаулықтың 9 (1-кесте, егер Ұйым бір Қордың зейнетақы активтерін басқаратын болса, немесе 2-кесте, егер Ұйым екі және одан көп Қордың зейнетақы активтерін басқаратын болса), 1213-қосымшалары;
электрондық тасымалдауышта - осы Нұсқаулықтың 12 (2-кесте), 67 (1, 2-кестелер), 89121314-қосымшалары.
Ағымдағы айдың басында зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір қор бойынша консервативті инвестициялық портфелдің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны туралы анықтама өткен ай бойынша осы Нұсқаулықтың 12-қосымшасындағы нысанға сәйкес ұсынылады.
Ағымдағы айдың басында зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір қор бойынша қалыпты инвестициялық портфелдің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны туралы анықтама өткен ай бойынша осы Нұсқаулықтың 12-1- қосымшасындағы нысанға сәйкес ұсынылады.
Номиналды кіріс коэффициенттері туралы мәліметтер ағымдағы айдың басында зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір қор бойынша осы Нұсқаулықтың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Есеп айырысулардағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі. Оларды жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан асатын сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.

72-2. Резерв рассчитывается Организацией ежемесячно на конец последнего рабочего дня отчетного месяца.
72-3. В случае превышения суммы ранее сформированного резерва над суммой резерва, необходимого к формированию в текущий момент, допускается восстановление Организацией резерва (части резерва).
Глава 7. Порядок представления расчета пруденциальных
нормативов и дополнительных сведений для расчета
пруденциальных нормативов
73. Организация производит расчеты каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню:
1) значения коэффициента К1;
2) на соответствие осуществленных инвестиций пруденциальному нормативу 4.
Организация производит расчеты значения коэффициента К2 ежемесячно по состоянию на конец последнего рабочего дня отчетного месяца.
74. Расчеты значения коэффициента К1 в соответствии с приложениями 12678 и 9к настоящей Инструкции, коэффициента К2 в соответствии с приложениями 1213 и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов в соответствии с приложением 14 к настоящей Инструкции предоставляются Организацией в уполномоченный орган ежемесячно не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, по следующим формам приложений к настоящей Инструкции:
на бумажном носителе - приложение 9 (Таблица 1, если Организация управляет пенсионными активами одного Фонда или Таблица 2, если Организация управляет пенсионными активами двух и более Фондов), 1213 к настоящей Инструкции;
на электронном носителе - приложения 12 (таблица 2), 67(таблицы 12), 89121314 к настоящей Инструкции.
Справка о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов консервативного инвестиционного портфеля представляется по каждому фонду, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации на начало текущего месяца, за истекший месяц по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
Справка о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов умеренного инвестиционного портфеля представляется по каждому фонду, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации на начало текущего месяца, за истекший месяц по форме согласно приложению 12-1 к настоящей Инструкции.
Сведения о коэффициентах номинального дохода представляются по каждому Фонду, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации на начало текущего месяца по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции.
Данные в расчетах указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Единица измерения, используемая при их составлении, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.

Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
75. Қағаз тасымалдағыштағы К1 К2 коэффициентi мәнiнiң есебiне және пруденциалдық нормативтердi есептеуге арналған қосымша мәлiметтерге есепті күнге жағдай бойынша Ұйымның бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырылады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ Ұйымда сақталады.
Ұйым уәкілетті органның талап етуі бойынша сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей есептілікті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
76. Пруденциалдық нормативтердің есебіне арналған қосымша мәліметтер және есептеулер электрондық жеткізушіде ұсынылатын деректердің құпиялылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпараттың жеткізілуіне кепілдік беретін көлік жүйесін пайдаланумен ұсынылады.
77. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін Ұйымның бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
78. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне байланысты, Ұйым есептілікті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтініш ұсынады.
Ұйым ұсынған есептілікте толық емес және (немесе) шынайы емес ақпаратты анықтаған кезде уәкілетті орган ол жайында Ұйымға хабарлайды. Ұйым уәкілетті орган хабарлаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған есептілікті ұсынады.
Ұйымның осы Нұсқаулықтың 4-тарауында белгiленген талаптарды орындамауы пруденциалдық нормативтердi орындамауы болып танылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Ұйымның осы Нұсқаулықтың 4-тарауымен белгіленген талаптарды орындамауы пруденциалдық нормативті орындамау болып табылады.
Ескерту. 78-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Расчеты значения коэффициента К1, К2 дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем Организации (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяются печатью и представляются в уполномоченный орган, а также хранятся у Организации.
По требованию уполномоченного органа Организация не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
76. Расчеты и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
77. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем Организации (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
Сноска. Пункт 77 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
78. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, Организация в течение трех рабочих дней со дня представления отчетности представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности, представленной Организацией, уполномоченный орган уведомляет об этом Организацию. Организация не позднее двух рабочих дней со дня уведомления уполномоченным органом представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.
Невыполнение Организацией требований, установленных главой 4 настоящей Инструкции, признается как невыполнение пруденциального норматива.
Сноска. Пункт 78 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

79. Ұйым бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырған жағдайда, пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы» 2009 жылғы 26 қыркүйектегі № 215 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5810 тіркелген) қаулысымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесіне сәйкес анықталады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулықтың
1-қосымшасы
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.02 N 231 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз),  2010.07.15 № 110, 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi),  ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады), 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 24.12.2012 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
________________________________________________________
ұйымның атауы
200__ жылғы "____" __________
кредиттік тәуекел
(мың теңгемен)
р/с N
Баптардың атауы
Сомасы
Пайыздардағы тәуекел деңгейі
Есеп айырысу сомасы
I топ
1.
Қазақстан Республикасы кастодиан банкінің инвестициялық шотындағы және төлем шотындағы қалдық
0
2.
Жол үстіндегі ақша
0
3.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарын қосқанда) мемлекеттік бағалы қағаздар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметінің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздар
0
4.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
4-1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар
0
5.
"Кері репо" операциялары
0
6.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
0
7.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
0
8.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
9.
Лондон қымбат металдар нарығы қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған қымбат металдар, оның ішінде "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-дан төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі 12 айдан аспайтын мерзімі бар металл депозиттер
0
II топ
10.
Алып тасталды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11.
Алып тасталды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12.
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған облигациялар
20
13.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzA»-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
10

79. В случае осуществления Организацией отдельных видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг порядок расчета пруденциальных нормативов определяется в соответствии с Правилами  расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 сентября 2009 года № 215 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5810).
Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4).
Приложение 1
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
________________________________________________________
наименование Организации
Кредитный риск
на "____" ___________ 200__ года
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 02.11.2009 № 231 (вводятся в действие с 01.01.2010); от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012); от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование статей
Сумма
Степень
риска в
процентах
Расчетная
сумма
I группа
1
Остаток на инвестиционном счете
в банке-кастодиане Республики
Казахстан и выплатном счете
0
2
Деньги в пути
0
3
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других госу-
дарств), выпущенные Министерством
финансов Республики Казахстан и
Национальным Банком Республики
Казахстан, а также ценные бумаги,
выпущенные под гарантию
Правительства Республики Казахстан
0
4
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Казына"
0
4-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
организацией, специализирующейся на
улучшении качества кредитных портфелей
банков второго уровня, ста процентами
голосующих акций которой владеет
Национальный Банк Республики Казахстан
0
5
Операции "обратное репо"
0
6
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
0
7
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже «А-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
0
8
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже «А-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's»
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
0
9
Аффинированные драгоценные метал-
лы, соответствующие международным
стандартам качества, принятым
Лондонской ассоциацией рынка
драгоценных металлов (London
bullion market association) и
обозначенным в документах данной
ассоциации как стандарт
"Лондонская качественная поставка"
("London good delivery") и
металлические депозиты, в том
числе, в банках-нерезидентах
Республики Казахстан, обладающих
рейтинговой оценкой не ниже "АА"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтин-
говой оценкой аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, на срок не более 12
месяцев
0
II группа
10
Исключена постановлением Правления Национального банка РК
от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти
календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11
Исключена постановлением Правления Национального банка РК
от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти
календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12
Облигации, выпущенные местными
исполнительными органами
Республики Казахстан, включенные в
официальный список фондовой биржи
20
13
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг не ниже
«А-» по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzA» по
национальной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств
10

13-1
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар, немесе Standard & Рооr’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА»-дан төмен емес рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
10
14.
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің резидент еншілес банктеріндегі салымдары
10
14-1
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА»-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің резидент еншілес банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
10
15.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылықты акциялары
10
16.
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар, немесе Standard & Рооr’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА»-дан төмен емес рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдарының, екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас деңгейде рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылықты акциялар
10
16-1
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар немесе Standard & Рооr’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА»-дан төмен емес рейтингілік бағасы бар басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар екінші деңгейдегі банктер шығарған борыштық бағалы қағаздар
10
17.
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар ұйымдардың:
- айналыс мерзімі үш жылдан аспайтын;
- principal protected notes шығарылымының талаптарында қандай да бір мемлекеттің, эмитенттің міндеттемелері бойынша дефолт жағдайы көзделмеген деген сияқты талаптарына сәйкес шығарған Principal protected notes
20
18.
Қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының талаптарына сәйкес келетiн, мөлшерi инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлемiне сәйкес келетiн, мемлекет кепiлдемесi бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
20
III топ
19.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
25
20.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
25
21.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzA»-дан «kzBBB»-ге дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
25

13-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «А-» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже «kzA» по национальной
шкале агентства Standard & Poor's, или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
10
14
Вклады в дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент Республики
Казахстан которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «АА-» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
10
14-1
Банковские депозитные сертификаты
дочерних банков-резидентов,
родительский банк-нерезидент Республики
Казахстан которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «АА-» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
10
15
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже «АА-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's»
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, а также неконвертируемые
привилегированные акции, выпущенные
иностранными организациями, эмитент
которых имеет аналогичную рейтинговую
оценку
10
16
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики Казахстан
за исключением банков второго уровня,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
и других государств, имеющие
рейтинговую оценку не ниже «А-» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже «kzA» по национальной
шкале агентства Standard & Poor's, или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные
акции, выпущенные организациями
Республики Казахстан, эмитент которых
имеет аналогичную рейтинговую оценку
10
16-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
банками второго уровня, имеющие
рейтинговую оценку не ниже «А-» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку от «kzА» по национальной шкале
агентства Standard & Poor's, или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
10
17
Principal protected notes, выпу-
щенные организациями, имеющими
рейтинговую оценку не ниже "АА-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтин-
говую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, которые соответствуют
следующим условиям:
срок обращения не превышает трех
лет;
условиями выпуска principal
protected notes не предусмотрены
случаи дефолта какого-либо
государства, эмитента по своим
обязательствам
20
18
Инфраструктурные облигации
организаций Республики Казахстан,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки",
предусмотренным постановлением
№ 77, по которым имеется
поручительство государства, размер
которого соответствует полному
объему выпуска инфраструктурных
облигаций (для умеренного и
агрессивного инвестиционных
портфелей)
20
III группа
19
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от «ВВВ+»до «ВВВ-»
по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств(для
умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
25
20
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие рейтинговую
оценку от «ВВВ+» до «ВВВ-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
25
21
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от
«ВВВ+» до «ВВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's»
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
«kzА-» до «kzBBB» по национальной
шкале агентства «Standard & Poor's»
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
25

21-1
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен бастап «ВВВ-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар, немесе Standard & Рооr’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА-»-тен бастап «kzBBB»-ға дейінгі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
25
22.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А+»-тен «А-»-ке дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банктің резидент еншілес банктеріндегі салымдар
25
22-1
Standard & Рооr’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А+»-тен «А-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің резидент еншілес банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
25
23.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А+»-тен «А-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылықты акциялары
25
24.
Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzA-»-тен «kzВВВ»-ға дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылықты акциялары
25
24-1
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzA-»-тен «kzВВВ»-ға дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктері шығарған борыштық бағалы қағаздар
25
25.
"Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
50

21-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг от «ВВВ+» до «ВВВ-»
по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzА-» до «kzBBB»
по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств
25
22
Вклады в дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент
Республики Казахстан которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг от «А+»
до «А-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
25
22-1
Банковские депозитные сертификаты
дочерних банков-резидентов,
родительский банк-нерезидент Республики
Казахстан которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг от «А+» до «А-» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
25
23
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку от «А+» до «А-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные
акции, выпущенные иностранными
организациями, эмитент которых имеет
аналогичную рейтинговую оценку
25
24
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, за исключением банков
второго уровня, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, имеющие рейтинговую оценку
от «ВВВ+» до «ВВВ-» по международной
шкале агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от «kzА-» до
«kzBBB» по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств, а также неконвертируемые
привилегированные акции, выпущенные
организациями Республики Казахстан,
эмитент которых имеет аналогичную
рейтинговую оценку
25
24-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
банками второго уровня, имеющие
рейтинговую оценку от «ВВВ+» до «ВВВ-»
по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzА-» до «kzВBB»
по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств
25
25
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана"
50

25-1
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен «kzВВВ»-ға дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктері шығарған борыштық бағалы қағаздар
50
26.
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен "А-" дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар ұйымдардың:
- айналыс мерзімі үш жылдан аспайтын;
- principal protected notes шығарылымының талаптарында қандай да бір мемлекеттің, эмитенттің міндеттемелері бойынша дефолт жағдайы көзделмеген деген сияқты талаптарға сәйкес шығарған Principal protected notes
50
IV топ
27.
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВВ-»-тен «kzВВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
75
27-1
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктері шығарған борыштық бағалы қағаздар
75
27-2
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен «kzВВВ»-ға дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктердің банктік депозиттік сертификаттар
75
28.
Шетелдік ұйымдар шығарған, «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ шетелдік ұйымдар шығарған, эмитентінің осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар айырбасталмайтын артықшылықты акциялар (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
50
29.
Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВВ-»-тен «kzВВ»-ге дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары, сондай-ақ эмитентінің осыған ұқсас рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған айырбасталмайтын артықшылықты акциялары
100
30.
Мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық емес көлеміне сәйкес келетін, ол бойынша мемлекеттің кепілдемесі бар екендігі N 77 қаулымен көзделген, эмитент "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санаты талаптарына сәйкес болатын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары
100
V топ
31.
Осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 3) тармақшасының 4-абзацына сәйкес Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ+»-ке дейiнгi рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар
100

25-1
Долговые ценные бумаги банков второго
уровня, имеющие рейтинговую оценку от
«ВВ+» до «ВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от «kzBBB-» до
«kzBB» по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств
50
26
Principal protected notes, выпу-
щенные организациями, имеющими
рейтинговую оценку от "А+" до "А-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинго-
вую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, которые соответствуют
следующим условиям:
срок обращения не превышает трех
лет;
условиями выпуска principal
protected notes не предусмотрены
случаи дефолта какого-либо
государства, эмитента по своим обязательствам
50
IV группа
27
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от «ВВ+»
до «ВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от «kzBBB-» до
«kzBB» по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств
75
27-1
Долговые ценные бумаги банков второго
уровня, имеющие рейтинговую оценку от
«В+»до «В-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от «kzBВ-»до
«kzВ» по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств
75
27-2
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг от «ВВ+» до «ВВ-» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку от «kzBBB-» до «kzBB» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного уровня
по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
75
28
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку от «ВВВ+» до «ВВВ-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, а также
неконвертируемые привилегированные
акции, выпущенные иностранными
организациями, эмитент которых имеет
аналогичную рейтинговую оценку (для
умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
50
29
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, за исключением банков
второго уровня, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, имеющие рейтинговую оценку
от «ВВ+» до «ВВ-» по международной
шкале агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от «kzBBB-» до
«kzBB» по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств, а также неконвертируемые
привилегированные акции, выпущенные
организациями Республики Казахстан,
эмитент которых имеет аналогичную
рейтинговую оценку
100
30
Инфраструктурные облигации
организаций Республики Казахстан,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям
категории "долговые ценные бумаги
без рейтинговой оценки",
предусмотренным постановлением
№ 77, по которым имеется
поручительство государства по
неполному объему выпуска
инфраструктурных обязательств
100
V группа
31
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от «В+»
до «В» по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBB-» до «kzВ+»
по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств в соответствии с абзацем
четвертым подпункта 3) пункта 15
настоящей Инструкции
100

31-1
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
32.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейiн рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ»-ға дейiн рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, эмитентiнiң осыған ұқсас рейтингілiк бағасы бар айырбасталмайтын артықшылықты акциялар (қалыпты және агрессивтi инвестициялық портфельдер үшiн)
130
VI топ
33.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «бiрiншi (ең жоғарғы) шағын санаттың рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» санатының талаптарына сәйкес келетiн Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
150
34.
Қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, осы Нұсқаулықтың 15-тармағы 11) тармақшасының талаптарына сәйкес келетiн мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының бiрiншi (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетiн Қазақстан Республикасы ұйымдарының айырбасталмайтын артықшылықты акциялары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
150
35.
Өзге қаржы құралдары

31-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг от «B+» до «В» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по
национальной шкале агентства Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного уровня
по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
32
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, за исключением банков
второго уровня, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, имеющие рейтинговую оценку
от «В+»до «В-»по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от «kzBВ-»до
«kzВ» по национальной шкале агентства
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств, а также неконвертируемые
привилегированные акции, выпущенные
организациями Республики Казахстан,
эмитент которых имеет аналогичную
рейтинговую оценку (для умеренного и
агрессивного инвестиционных портфелей)
130
VI группа
33
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой
(наивысшая) подкатегории",
предусмотренным постановлением № 77
(для умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
150
34
Негосударственные долговые ценные
бумаги, включенные в официальный
список фондовой биржи, выпущенные
организациями Республики Казахстан,
в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, соответствующие
требованиям подпункта 11) пункта 15
настоящей Инструкции, а также
неконвертируемые привилегированные
акции организаций Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие требованиям первой
(наивысшая) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 (для умеренного
и агрессивного инвестиционных
портфелей)
150
35
Прочие финансовые инструменты

200
35-1
Осы эмитенттің бұрын шығарылған бағалы қағаздарына не өзге міндеттемелеріне айырбастау мақсатында эмитент міндеттемелерін қайта құрылымдау аясында шығарылған борыштық бағалы қағаздар
200
36.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «екiншi (ең жоғарғыдан кейiнгi) шағын санаттың рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» санатының талаптарына сәйкес келетiн Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
37.
Қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, осы Нұсқаулықтың 15-тармағы 12) тармақшасының талаптарына сәйкес келетiн мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, № 77 қаулыда көзделген «акциялар» секторының екiншi (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетiн Қазақстан Республикасы ұйымдарының айырбасталмайтын артықшылықты акциялары (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
38.
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтер сомасының жиынтығы
х
Кестені толтыру жөніндегі түсіндірмелер:
Зейнетақы активтерін кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу кезінде егер борыштық бағалы қағаздың арнайы борыштық рейтингі болса, онда бұл бағалы қағаз осы рейтинг бойынша есепке алынады.
Своптар, фьючерстер, опциондар, форвардтар кредиттік тәуекелдің есебіне көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құны мен олар бойынша кредиттік тәуекел сомасын осы қосымшада көрсетілген контрагенттің санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне көбейту арқылы енгізіледі.
Фьючерс, опцион, своп және форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел көрсетілген қаржы құралдарының номиналды құнының осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында көрсетілген және аталған қаржы құралдарының өтеу мерзімімен анықталатын кредиттік тәуекел коэффициентінің көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Қаржы құралдарының осы тармақта көрсетілген нарықтық құны (орнын ауыстыру құны) мыналарды білдіреді:
сатып алу мәмілелері бойынша – қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнының осы қаржы құралының номиналды келісімді құнынан асу шамасын білдіреді. Егер қаржы құралының ағымдағы нарықтық құны оның номиналды келісімдік құнынан кем немесе оған тең болса, орнын ауыстыру құны нөлге тең болады;
сату мәмілесі бойынша – қаржы құралының номиналды келісімдік құнының осы қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнынан асу шамасын білдіреді. Егер қаржы құралының номиналды келісімдік құны оның ағымдағы нарықтық құнынан кем немесе оған тең болса, орнын ауыстыру құны нөлге тең болады.

200
35-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
в рамках реструктуризации
обязательств эмитента в целях
обмена на ранее выпущенные ценные
бумаги либо иные обязательства
данного эмитента
200
36
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки второй (следующая
за наивысшей) подкатегории",
предусмотренным постановлением № 77
(для умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
200
37
Негосударственные долговые ценные
бумаги, включенные в официальный
список фондовой биржи, выпущенные
организациями Республики Казахстан,
в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, соответствующие
требованиям подпункта 12) пункта 15
настоящей Инструкции, а также
неконвертируемые привилегированные
акции организаций Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие требованиям второй
(наивысшая) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 (для умеренного
и агрессивного инвестиционных
портфелей)
200
38
Итого сумма активов, взвешенных
по степени кредитного риска
х
Пояснения по заполнению таблицы:
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска если долговая ценная бумага имеет специальный долговой рейтинг, то данная ценная бумага учитывается по данному рейтингу.
Свопы, фьючерсы, опционы, форварды включаются в расчет кредитного риска, путем умножения суммы рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним на степень риска, соответствующей категории контрагента, указанной в настоящем приложении.
Кредитный риск по операциям своп, фьючерс, опцион и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 2 к настоящей Инструкции, и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. Если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. Если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.

Principal protected notes кредиттік тәуекелі бойынша мөлшерлеу тек қана реттік нөмірлері 17, 26 және 35-жолдардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бивалюталық қаржы құралдары (талап ету мен міндеттеме әртүрлі шетел валюталарында көрсетілген қаржы құралдары) бойынша орнын ауыстыру құны есептілікті жасау күніндегі бағам бойынша айқындалған міндеттемелердің теңгелік баламасынан талаптардың теңгелік баламасының асу шегі ретінде анықталады. Егер талаптардың теңгелік баламасының шегі міндеттемелердің теңгелік баламасынан кем немесе оған тең болса, орнын ауыстыру құны нөлге тең болады.
Қаржы құралдарының номиналды келісімдік құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелерді жасасу күні олар көрсетілген қаржы құралдарының құнын білдіреді. Бивалюталық қаржы құралдарының номиналды келісімдік құны ретінде Қорда талаптар қалыптастырылатын валюта алынады.
Сатылған опциондар бойынша орнын алмастыру құны есептелмейді.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулыларымен.
1-кесте
_______________________________________________________
(Ұйымның атауы )
Туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша кредиттік тәуекел
200__ жылғы _____________________ жағдай бойынша
(мың теңгемен)
р/р N
Баптардың атауы/ валюталау күні мерзімі
Мемлекеттік бағалы қағаздармен жасалған мәмілелер
Валюталық мәмілелер
Пайыздық мәмілелер
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
1
1 жылдан кем

Взвешивание по кредитному риску principal protected notes осуществляется только в соответствии с требованиями строк, порядковые номера 17, 26 и 35.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. Если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у Организации формируются требования.
По проданным опционам стоимость замещения не рассчитывается.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20___ года
Место для печати
Приложение 2
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
Таблица 1
___________________________________________
(наименование Организации)
Кредитный риск
по сделкам с производными финансовыми инструментами
по состоянию на ___________________ 200 ___ года
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наимено-
вание
статей/
срок даты
валюти-
рования
Сделки с
государственными
ценными бумагами
Валютные сделки
Процентные сделки
сумма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
сумма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
сумма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
1
Менее 1
года

Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
________________________________________
Қордың атауы
Айрықша пайыздық тәуекел
200__ жылғы "____" _____________
(мың теңгемен)
р/с N
Атауы
Сомасы
Айрықша тәуекел коэффициенті (%)
Есептеуге алынатын сома
1
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар (басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігіне шығарылған бағалы қағаздар, "Самұрық–Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар түріндегі қаржы құралдары құны
0
2
Сыйақы ставкасының өзгеруімен байланысты нарықтық тәуекелі бар, өтеу мерзімі алты айға дейінгі қаржы құралдарының (1-жолда көрсетілген қаржы құралдарын қоспағанда) құны
0,25
3
Сыйақы ставкасының өзгеруімен байланысты нарықтық тәуекелі бар, өтеу мерзімі алты айдан жиырма төрт айға дейінгі қаржы құралдарының (1-жолда көрсетілген қаржы құралдарын қоспағанда) құны
1
4
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, өтеу мерзімі жиырма төрт айдан астам қаржы құралдарының (1-жолда көрсетілген қаржы құралдарын қоспағанда) құны
1,6
5
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, № 189 ереженің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдары құны

Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска (%)
Сумма к
расчету
1
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан (включая эмитированных в
соответствии с законодательством других
государств), выпущенных Министерством
финансов Республики Казахстан и
Национальным Банком Республики
Казахстан, а также ценных бумаг,
выпущенных под гарантию Правительства
Республики Казахстан, долговых ценных
бумаг, выпущенных Акционерным обществом
"Фонд национального благосостояния
"Самрук-Казына", ценных бумаг, имеющих
статус государственных, выпущенных
центральными правительствами иностранных
государств, имеющих суверенный рейтинг
не ниже "АА-" по международной шкале
агентства "Standard& Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
0
2
Стоимость финансовых инструментов (за
исключением финансовых инструментов,
указанных в строке 1), с рыночным
риском, связанным с изменением ставки
вознаграждения, со сроком погашения
менее шести месяцев
0,25
3
Стоимость финансовых инструментов (за
исключением финансовых инструментов,
указанных в строке 1), с рыночным
риском, связанным с изменением ставки
вознаграждения, со сроком погашения от
шести до двадцати четырех месяцев
1
4
Стоимость финансовых инструментов (за
исключением финансовых инструментов,
указанных в строке 1), с рыночным
риском, связанным с изменением ставки
вознаграждения, со сроком погашения
более двадцати четырех месяцев
1,6
5
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, не
соответствующие требованиям приложения 1
к Правилам № 189

4-5 жыл
0,0275
5-7 жыл
0,0325
7-10 жыл
0,0375
10-15 жыл
0,045
15-20 жыл
0,0525
20 жылдан астам
0,06
3-аймақтың жиынтығы
х
х
4
Жалпы пайыздық тәуекел жиынтығы
Жиынтық сомасы
х
Кестені толтыру бойынша түсініктемелер:
Жалпы пайыздық тәуекел аймақтар бойынша мөлшерленген қаржы құралдары құнының сомасын білдіреді.
Ставкасы белгіленген қаржы құралдары өтеуге дейінгі қалған мерзімге сәйкес уақыт аралықтары бойынша бөлінеді.
Ставкасы өзгермелі қаржы құралдары ставканы қайта қарау күніне дейін қалған мерзімге байланысты уақыт аралықтары бойынша бөлінеді.
Орындау мерзімі екі уақыт аралығының шегінде тұрған қаржы құралдары ертерек уақыт аралығына бөлінеді.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.02 N 231 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз),  2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
___________________________________________________
Ұйым атауы
Қор тәуекелі
200__ жылғы "____" ___________
(мың теңге)
N
Атауы
Сомасы
Тәуекел коэффициенті
Есептеуге алынатын сома
1
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдары акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, ұқсас рейтинг бағасы бар Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың құны
0,08
2
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының ұйымдары акцияларының және базалық активі осы акциялар болып табылатын, эмитенті "бірінші шағын санаттың рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санаты талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасы ұйымдары борыштық бағалы қағаздарға айырбастайтын осы акциялардың базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар құны
0,08
3
"Standard & Poor's principal stability fund ratings" "BBBm-"-тен төмен емес немесе "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" "BBBf-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлардың пайлары құны
0,08
4
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, N 77 қаулымен көзделген "акциялар" секторының екінші (аса жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының ұйымдары акцияларының және базалық активі осы акциялар болып табылатын, эмитенті "екінші шағын санаттың рейтинг бағасы жоқ (аса жоғары санаттан кейінгі) борыштық бағалы қағаздар" санаты талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздарға айырбастайтын осы акциялардың базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар құны

4-5 лет
0,0275
5-7 лет
0,0325
7-10 лет
0,0375
10-15 лет
0,045
15-20 лет
0,0525
более 20 лет
0,06
Итог зоны 3
х
х
4
Итого общий
процентный риск
Итоговая сумма
х
Пояснения по заполнению таблицы:
Общий процентный риск представляет собой сумму стоимости взвешенных финансовых инструментов по зонам.
Финансовые инструменты с фиксированной ставкой распределяются по временным интервалам в соответствии с оставшимся сроком до погашения.
Финансовые инструменты с плавающей ставкой распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты пересмотра ставки.
Финансовые инструменты, срок исполнения по которым находится на границе двух временных интервалов, распределяются в более ранний временной интервал.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 5
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
_____________________________________________
наименование Организации
Фондовый риск
на "____" _____________ 200 __ года
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 02.11.2009 № 231 (вводятся в действие с 01.01.2010); от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент
риска
Сумма к
расчету
1
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" и депозитарных
расписок, базовым активом которых
являются данные акции,
конвертируемых долговых ценных
бумаг организаций Республики
Казахстан, выпущенных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, имеющих аналогичную
рейтинговую оценку
0,08
2
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям первой
категории сектора "акции",
предусмотренным Постановлением №
77 и депозитарных расписок, базовым
активом которых являются данные
акции, конвертируемых долговых
ценных бумаг организаций Республики
Казахстан, выпущенных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, включенных в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки первой подкатегории", акций
иностранных организаций являющихся
резидентами Республики Казахстан,
включенных в официальный список
фондовой биржи, соответствующих
требованиям первой категории
сектора "акции", предусмотренным
Постановлением № 77 и депозитарных
расписок, базовым активом которых
являются данные акции
0,08
3
Стоимость паев инвестиционных
фондов, имеющих международную
рейтинговую оценку "Standard &
Poor's principal stability fund
ratings" не ниже "BBBm-" или
"Standard & Poor's Fund credit
quality ratings" не ниже "BBBf-"
0,08
4
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям второй
(наивысшей) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарных
расписок, базовым активом которых
являются данные акции,
конвертируемых долговых ценных
бумаг организаций Республики
Казахстан, выпущенных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, включенных в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки второй подкатегории
(следующая за наивысшей)"

0,14
5
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің акцияларының және ұқсас рейтингтік бағасы бар айырбасталатын облигациялардың және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттардың құны
0,12
6
Қор биржасының ресми тізіміне кіргізілген, басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорларының, N 77 қаулыда көзделген "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының талаптарына сәйкес келетін пайлар құны
0,14
7
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған жылжымайтын мүлік қорлары акцияларының не болмаса:
жиынтығында шығарылған бағалы қағаздар және (немесе) басқа да міндеттемелер мөлшері жылжымайтын мүлік қорының меншікті капиталының он пайызынан аспайтын;
жылжымайтын мүлік қорының инвестициялық кірістерінің жетпіс бес пайыздан кем емес бөлігін жылжымайтын мүлікті жалға беру қорытындысында алынған кіріс құрайтын;
жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік қорының басқарушы компаниясынан және оның аффилиирленген тұлғаларынан сатып алынбаған;
қор активтеріне кіретін жылжымайтын мүлікке ауыртпалық салмаса не сенімгерлік басқаруға берген;
жылжымайтын мүлік қоры активтеріне кіретін жылжымайтын мүлік объектілерін жалдау шартында белгіленген жалға беру мерзімі бір жылдан кем болмаған;
жылжымайтын мүлік қоры активтерінің құрамына кіретін жылжымайтын мүлік объектілері оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш бергенге дейінгі екі жыл ішінде жалға беретін талаптарға сәйкес келетін қор биржасының "Инвестициялық қорлар бағалы қағаздары" санатына енгізілген акциялар құны
0,14
7-1
Осы эмитенттің бұрын шығарылған бағалы қағаздарына не өзге міндеттемелеріне айырбастау мақсатында эмитент міндеттемелерін қайта құрылымдау аясында шығарылған акциялар

0,14
5
Стоимость акций иностранных
эмитентов, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств и
депозитарных расписок, базовым
активом которых являются данные
акции, конвертируемых долговых
ценных бумаг иностранных
эмитентов, имеющих аналогичную
рейтинговую оценку
0,12
6
Стоимость паев интервальных паевых
инвестиционных фондов, управляющая
компания которых является
юридическим лицом, созданным в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан, включенные в
официальный список фондовой биржи,
соответствующие требованиям сектора
"ценные бумаги инвестиционных
фондов", предусмотренным
постановлением № 77
0,14
7
Стоимость акций фондов
недвижимости, созданных в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств либо
включенные в категорию "Ценные
бумаги инвестиционных фондов"
официального списка фондовой биржи,
соответствующие следующим
требованиям:
размер обязательств фонда
недвижимости по выпущенным ценным
бумагам и (или) другим
обязательствам в совокупности не
превышают десяти процентов
собственного капитала фонда
недвижимости;
не менее семидесяти пяти процентов
инвестиционных доходов фонда
недвижимости составляют доходы,
полученные в результате сдачи в
аренду недвижимого имущества;
недвижимость, составляющая активы
фонда недвижимости, не приобретена
у управляющей компании фонда
недвижимости и ее аффилиированных
лиц;
недвижимость, входящая в активы
фонда недвижимости, не обременена
либо передана в доверительное
управление;
срок сдачи в аренду объектов
недвижимости, входящих в активы
фонда недвижимости, установленным
договором аренды, составлять не
менее одного года;
объекты недвижимости, входящие в
состав активов фонда недвижимости,
сдаются в аренду в течение двух лет
до дня подачи заявления о включении
его ценных бумаг в официальный
список фондовой биржи
0,14
7-1
Акции, выпущенные в рамках
реструктуризации обязательств
эмитента в целях обмена на ранее
выпущенные ценные бумаги либо иные
обязательства данного эмитента

0,16
8
№ 189 ереженің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдарының құны
0,16
9
Қор тәуекелінің жиынтығы
Х
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110, 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады), 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
___________________________________________
Ұйымның атауы
200__ жылғы "____" _____________
айрықша пайыздық тәуекел
(мың теңгемен)
р/с
N
Атауы
Сомасы
Айрықша тәуекел коэффициенті (%)
Есептеу сомасы
1
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздар, «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ шығарған борыштық бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар түріндегі қаржы құралдарының құны
0
2
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен "А-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің Орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен "А-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Рооr's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін, ол бойынша мемлекеттің кепілдігі бар, эмитенті N 77 қаулыда көзделген "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының инфрақұрылымдық облигациялар құны

0,16
8
Стоимость финансовых инструментов,
не соответствующих требованиям
приложения 1 к Правилам № 189
0,16
9
Итого фондовый риск
Х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 6
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
______________________________________________
наименование Организации
Специфичный процентный риск
на "____" _____________ 200__ года
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012); от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска (%)
Сумма к
расчету
1
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения в
виде государственных ценных бумаг
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других государств),
выпущенные Министерством финансов
Республики Казахстан и Национальным
Банком Республики Казахстан, а также
ценные бумаги, выпущенные под
гарантию Правительства Республики
Казахстан, ценных бумаг, имеющих
статус государственных, выпущенных
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже «АА-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, ценных
бумаг, выпущенных международными
финансовыми организациями, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «АА-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, долговых
ценных бумаг, выпущенных АО «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына», долговых ценных
бумаг, выпущенных организацией,
специализирующейся на улучшении
качества кредитных портфелей банков
второго уровня, ста процентами
голосующих акций которой владеет
Национальный Банк Республики Казахстан
0
2
Стоимость финансовых инструментов
с рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде облигаций, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, включенных в официальный
список фондовой биржи, ценных бумаг,
имеющих статус государственных,
выпущенных центральными
правительствами иностранных
государств, имеющих суверенный
рейтинг от "А+" до "А-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, ценных
бумаг, выпущенных международными
финансовыми организациями, имеющих
рейтинговую оценку от "А+" до "А-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, выпущенных иностранными
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, организаций Республики
Казахстан, выпущенных в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющих рейтинговую оценку не ниже
"А-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzА" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций
организаций Республики Казахстан,
включенных в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки", предусмотренным
постановлением № 77, по которым
имеется поручительство государства,
размер которого соответствует
полному объему выпуска
инфраструктурных облигаций

0,01
3
Мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар бағалы қағаздар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар бағалы қағаздар, шетелдік ұйымдар шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А+»-тен «А-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе «Standard & Рооr's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzА»-дан «kzBBB»-ға дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар түріндегі, сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
1,2
4
Шетелдік ұйымдар шығарған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, «Standard & Рооr's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе «Standard & Рооr's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzBBB-»-тен «kzBB»-ға дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының талаптарына сәйкес келетiн, инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық емес көлемi бойынша мемлекет кепiлдемесi бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары түріндегі, сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
3,2
5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, «Standard & Poor's» агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейiн рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы немесе «Standard & Poor's» агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ»-ға дейiн рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар қаржы құралдарының құны (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
4,4
6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, эмитентi № 77 қаулыда көзделген «бiрiншi (ең жоғарғы) шағын санаттың рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» санатының талаптарына сәйкес келетiн Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар қаржы құралдарының құны (қалыпты және агрессивті инвестициялық портфельдер үшін)
5,2
7
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар басқа қаржы құралдарының құны
7,2
Айрықша тәуекел жиынтығы
Х
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
7-қосымша
1-кесте
200__ жылғы "____" _____________
Уақытша интервалдар бойынша сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекел) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелдері бар қаржы құралдарын бөлу

0,01
3
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, ценных
бумаг, выпущенных международными
финансовыми организациями, имеющих
рейтинговую оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, выпущенных иностранными
организациями, имеющих рейтинговую
оценку от "А+" до "А-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, выпущенных организациями
Республики Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
и других государств, имеющих
рейтинговую оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzА-" до
"kzBBB" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, долговых ценных
бумаг, выпущенных Акционерным
обществом "Банк Развития Казахстана"
(для умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
1,2
4
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде негосударственных долговых ценных
бумаг, выпущенных иностранными
организациями, имеющих рейтинговую
оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
негосударственных долговых ценных
бумаг, организаций Республики
Казахстан, выпущенных в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
и других государств, имеющих
рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzBBВ-" до
"kzBB" по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств, инфраструктурных облигаций
организаций Республики Казахстан,
включенных в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки", предусмотренным
постановлением № 77, по которым
имеется поручительство государства
по неполному объему выпуска
инфраструктурных облигаций (для
умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
3,2
5
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде негосударственных долговых ценных
бумаг, организаций Республики
Казахстан, выпущенных в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
и других государств, имеющих
рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzBВ-" до "kzВ"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств (для умеренного и
агрессивного инвестиционных портфелей)
4,4
6
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения, в
виде негосударственных долговых ценных
бумаг, организаций Республики
Казахстан, выпущенных в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
и других государств, включенных в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые ценные
бумаги без рейтинговой оценки первой
(наивысшая) подкатегории",
предусмотренным постановлением № 77
(для умеренного и агрессивного
инвестиционных портфелей)
5,2
7
Стоимость прочих финансовых
инструментов с рыночным риском,
связанным с изменением ставки
вознаграждения
7,2
Итого специфичный риск
X
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 7
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Таблица 1
Распределение финансовых инструментов с рыночным риском,
связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным
риском) по временным интервалам
на "____"_____________20__года

4-7-жол сомасы
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады), 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
_____________________________________________
Ұйым атауы
200 __ жылғы "____" _____________
Қаржы құралының (қор тәуекелінің) нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел есебі
(мың теңгемен)
N
Атауы
Сомасы
Тәуекел коэффициенті
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
1
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар ұйымдар акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, осыған ұқсас рейтингтік бағасы бар айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың құны

сумма строк 4-7
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 8
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
___________________________________________________
наименование Организации
Расчет рыночного риска, связанного с изменением рыночной
стоимости финансового инструмента (фондового риска)
на "____"_____________ 20__ года
Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012); от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент
риска
Сумма к
расчету
1
2
3
4
5
1
Стоимость акций организаций, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «А-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств и
депозитарных расписок, базовым активом
которых являются данные акции,
конвертируемых долговых ценных бумаг,
имеющих аналогичную рейтинговую оценку

0,01
2
«Standard & Poor's principal stability fund ratings» «BBBm-»-тен төмен емес немесе «Standard & Poor's Fund credit quality ratings» «BBBf-»-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлар пайларының құны
0,02
3
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ+»-тен «ВВ-»-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар акцияларының және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың, осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың құны
0,03
4
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының ұйымдары акцияларының және эмитенті "бірінші шағын санаттың рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (аса жоғары санат)" санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген айырбасталатын борыштық бағалы қағаздары осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың құны
0,08
5
N 77 қаулымен көзделген "акциялар" секторының екінші (аса жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының ұйымдары акцияларының және эмитенті N 77 қаулымен көзделген "екінші шағын санаттың рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (аса жоғары санаттан кейінгі)" санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген айырбасталатын борыштық бағалы қағаздардың осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың құны
0,10
6
N 77 қаулымен көзделген "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық пай инвестициялық қорларының пайларының құны
0,10
7
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар не қор биржасының ресми тізіміндегі "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған жылжымайтын мүлік қорлары акциялары:
жиынтығында шығарылған бағалы қағаздар және (немесе) басқа да міндеттемелер мөлшері жылжымайтын мүлік қорының меншікті капиталының он пайызынан аспайтын;
жылжымайтын мүлік қорының инвестициялық кірістерінің жетпіс бес пайыздан кем емес бөлігін жылжымайтын мүлікті жалға беру қорытындысында алынған кіріс құрайтын;
жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік жылжымайтын мүлік қорының басқарушы компаниясынан және оның аффилиирленген тұлғаларынан сатып алынбаған;
қор активтеріне кіретін жылжымайтын мүлікке ауыртпалық салмай не сенімгерлік басқаруға берген;
жылжымайтын мүлік қоры активтеріне кіретін жылжымайтын мүлік объектілерін жалдау шартында белгіленген жалға беру мерзімі бір жылдан кем болмаған;
жылжымайтын мүлік қоры активтерінің құрамына кіретін жылжымайтын мүлік объектілері оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш бергенге дейінгі екі жыл ішінде жалға берілетін талаптарға сәйкес келетін қор биржасының "Инвестициялық қорлар бағалы қағаздары" санатына енгізілген акциялар құны
0,10
8
Өзге қаржы құралдарының құны

0,01
2
Стоимость паев инвестиционных фондов,
имеющих международную рейтинговую
оценку «Standard & Poor's principal
stability fund ratings» не ниже
«BBBm-» или «Standard & Poor's Fund
credit quality ratings» не ниже
«BBBf-»
0,02
3
Стоимость акций организаций, имеющих
рейтинговую оценку от «ВВВ+» до «ВВ-»
по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств и
депозитарных расписок, базовым активом
которых являются данные акции,
конвертируемых долговых ценных бумаг,
имеющих аналогичную рейтинговую оценку
0,03
4
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям первой
категории сектора "акции",
предусмотренным Постановлением № 77,
акций иностранных организаций
являющихся резидентами Республики
Казахстан, включенных в официальный
список фондовой биржи,
соответствующих требованиям первой
категории сектора "акции",
предусмотренным Постановлением № 77
и депозитарных расписок, базовым
активом которых являются данные
акции, конвертируемых долговых
ценных бумаг, включенных в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки
первой подкатегории",
предусмотренным Постановлением № 77
0,08
5
Стоимость акций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи,
соответствующих требованиям второй
(наивысшей) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарных
расписок, базовым активом которых
являются данные акции, конвертируемых
долговых ценных бумаг, включенных в
официальный список фондовой биржи,
эмитент которых соответствует
требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки
второй подкатегории (следующая за
наивысшей категорией)",
предусмотренным постановлением № 77
0,10
6
Стоимость паев интервальных паевых
инвестиционных фондов, управляющая
компания которых является юридическим
лицом, созданным в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан, включенных в официальный
список фондовой биржи,
соответствующих требованиям сектора
"ценные бумаги инвестиционных
фондов", предусмотренным
постановлением № 77
0,10
7
Стоимость акций фондов недвижимости,
созданных в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую оценку
не ниже "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств либо включенные в категорию
"Ценные бумаги инвестиционных фондов"
официального списка фондовой биржи,
соответствующие следующим
требованиям:
размер обязательств фонда
недвижимости по выпущенным ценным
бумагам и (или) другим обязательствам
в совокупности не превышают десяти
процентов собственного капитала фонда
недвижимости;
не менее семидесяти пяти процентов
инвестиционных доходов фонда
недвижимости составляют доходы,
полученные в результате сдачи в
аренду недвижимого имущества;
недвижимость, составляющая активы
фонда недвижимости, не приобретена
у управляющей компании фонда
недвижимости и ее аффилиированных
лиц;
недвижимость, входящая в активы фонда
недвижимости, не обременена либо
передана в доверительное управление;
срок сдачи в аренду объектов
недвижимости, входящих в активы фонда
недвижимости, установленным договором
аренды, составлять не менее одного
года;
объекты недвижимости, входящие в
состав активов фонда недвижимости,
сдаются в аренду в течение двух лет
до дня подачи заявления о включении
его ценных бумаг в официальный
список фондовой биржи
0,10
8
Стоимость прочих финансовых
инструментов

0,12
9
Қор тәуекелінің жиынтығы
Х
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) 2010.07.15 № 110, 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi),  2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады), 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 24.12.2012 № 374  (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
1-кесте
_____________________________________
(Ұйымның атауы)
200 __ жылғы "____" _____________ жағдай бойынша
К1 коэффициенті мәнінің есебі
(мың теңгемен)
N
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша құны
Ескеріліп отырған көлем (%)
Есептелетін сома
1
Ақша- барлығы (1.1 - 1.5 жол сомасы):
Х
1.1
Кассадағы ақша Ұйым балансы бойынша активтер сомасының бір пайызынан аспайды

0,12
9
Итого фондовый риск
X
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 9
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012); от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________
(наименование Организации)
Таблица 1
Расчеты значения коэффициента К1
по состоянию на "____" ___________ 200__ года
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Стоимость
по
балансу
Учитывае-
мый объем
(%)
Сумма к
расчету
1
Деньги - всего (сумма строк 1.1 -
1.5):
Х
1.1
деньги в кассе, не более одного
процента от суммы активов по балансу
Организации

100
1.2
Осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі теңгедегі және шетел валютасындағы ақшасы
100
1.3
Орталық бағалы қағаздар депозитарийіндегі ағымдағы шоттардағы ақша
100
1.4
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасындағы, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.5
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасы бойынша ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жүзеге асырылатын операциялар бойынша банктік қызмет көрсететін Ұйымдардың шетелдік ұйымдардың ағымдағы шоттардағы ақша
100
2
алынып тасталды
3
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB" төмен емес рейтинг бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
3-1
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB»-тен төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
4
Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің еншілес резидент банкі болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
4-1
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банктің еншілес резидент банктері болып табылады Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
5

100
1.2
деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан,
указанных в подпункте 3) пункта 15
настоящей Инструкции, в тенге и
иностранной валюте стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
1.3
деньги на текущих счетах в
центральном депозитарии ценных бумаг
100
1.4
деньги на текущих счетах в банках-
нерезидентах Республики Казахстан,
которые имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств в
иностранной валюте стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
1.5
деньги на текущих счетах в
иностранных организациях, которые
имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
предоставляющих банковские услуги
Организации для осуществления
операций на организованном рынке
ценных бумаг, в иностранной валюте
стран, имеющих суверенный рейтинг не
ниже "АА-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
2
Исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых организаций от
15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4)
3
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "BB-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzBB" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
3-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «BB-» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже «kzBB» по национальной
шкале агентства Standard & Poor's, или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
4
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, являющихся
дочерними банками-резидентами,
родительский банк-нерезидент
Республики Казахстан который имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "А-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
4-1
Банковские депозитные сертификаты
дочерних банков-резидентов,
родительский банк-нерезидент
Республики Казахстан которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не ниже
«А-» по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
5
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от
"В+" до "В" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВ-" до "kzВ+" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств в соответствии

"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+" бастап "В" дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-" бастап "kzВ+" дейінгі рейтинг бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 3) тармақшасының 4-абзацына сәйкес Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
5-1
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «В+»-тен «В»-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейiнгi рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары
100
6
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарын қосқанда)
100
7
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған облигациялар
100
8
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
8-1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар
100
9
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB" төмен емес рейтинг бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары, және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
10
N 77 қаулымен көзделген "акциялар" секторының бірінші (аса жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
11
N 77 қаулымен көзделген "акциялар" секторының екінші (аса жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
50
12
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB" төмен емес рейтинг бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
13
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+" бастап "В-" дейінгі рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар, немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" бастап "kzВ" дейінгі рейтинг бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
14
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті N 77 қаулымен көзделген "бірінші шағын санаттың (аса жоғары санат) рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санаты талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
15

с абзацем 4 подпункта 3) пункта 15
настоящей Инструкции
100
5-1
Банковские депозитные сертификаты
банков второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг от «В+» до «В» по
международной шкале агентства Standard
& Poor's или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку от «kzBB-» до «kzВ+» по
национальной шкале агентства Standard
& Poor's, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств
100
6
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других
государств), выпущенные
Министерством финансов Республики
Казахстан и Национальным Банком
Республики Казахстан
100
7
Облигации, выпущенные местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи
100
8
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Казына"
100
8-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
организацией, специализирующейся на
улучшении качества кредитных портфелей
банков второго уровня, ста процентами
голосующих акций которой владеет
Национальный Банк Республики Казахстан
100
9
Акции организаций Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств и депозитарные расписки,
базовым активом которых являются
данные акции
100
10
Акции организаций Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие требованиям первой
(наивысшей) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарные
расписки, базовым активом которых
являются данные акции
70
11
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие требованиям второй
(наивысшей) категории сектора
"акции", предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарные
расписки, базовым активом которых
являются данные акции
50
12
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzВВ" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
13
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от "В+"
до "В-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВ-" до "kzВ" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
80
14
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой
подкатегории (наивысшая категория)",
предусмотренным постановлением № 77
80
15
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
соответствующие требованиям

Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 11) тармақшасының талаптарына сай келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
16
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті N 77 қаулымен көзделген "екінші шағын санаттың (аса жоғары санаттан кейінгі) рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санаты талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70
17
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 12) тармақшасының талаптарына сай келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70
18
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша ""ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
19
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
20
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар шетелдік эмитенттер акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
21
Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
22
Лондон қымбат металдар нарығы қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған қымбат металдар, оның ішінде "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-дан төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі 12 айдан аспайтын мерзімі бар металл депозиттер
100
23
Акционерлері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын бағалы қағаздармен сауда-саттық жасауды ұйымдастырушылар мен өзге заңды тұлғалар акциялары
50
24
Шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, зейнетақы активтері бойынша комиссиялық сыйақы бойынша және зейнетақы активтерін инвестициялаудан есептелген инвестициялық кірісі бойынша дебиторлық берешек
100

подпункта 11) пункта 15 настоящей
Инструкции
80
16
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки второй
подкатегории (следующая за
наивысшей категорией)",
предусмотренным постановлением № 77
70
17
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
соответствующие требованиям
подпункта 12) пункта 15 настоящей
Инструкции
70
18
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
19
Негосударственные долговые ценные
бумаги выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
20
Акции иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств и
депозитарные расписки, базовым
активом которых являются данные
акции
100
21
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
22
Аффинированные драгоценные металлы,
соответствующие международным
стандартам качества, принятым
Лондонской ассоциацией рынка
драгоценных металлов (London bullion
market association) и обозначенным
в документах данной ассоциации как
стандарт "Лондонская качественная
поставка" ("London good delivery") и
металлические депозиты, в том числе,
в банках-нерезидентах Республики
Казахстан, обладающих рейтинговой
оценкой не ниже "АА" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговой
оценкой аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, на
срок не более 12 месяцев
100
23
Акции организаторов торгов с ценными
бумагами и иных юридических лиц,
являющихся частью инфраструктуры
рынка ценных бумаг, акционерами
которых являются профессиональные
участники рынка ценных бумаг
50
24
Дебиторская задолженность по
комиссионным вознаграждениям по
пенсионным активам и начисленному
инвестиционному доходу от
инвестирования пенсионных активов,
не просроченная по условиям договора
100

Реттік нөмірі 27.3-жол бойынша ақпарат 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап ұсынылады.
2-кесте
Ескерту. 2-кестемен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110, өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Басқаруында бірнеше Қордың зейнетақы активтері болатын Ұйымы үшін К1 коэффициентінің мәнің есептеу
20__жылғы «___» _______ жағдай бойынша
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша құны
Есепке алынатын көлем (%)
Есепке алынатын сома
1
Ақша - барлығы (1.1 - 1.5-жолдардың сомасы):
Х
1.1.
Кассадағы ақша, Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының бір пайызынан артық емес
100
1.2.
Осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша теңгемен және «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасында
100
1.3.
Бағалы қағаздар орталық депозитарийдің ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.4.
«Standard & Poor's» халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктердің ағымдағы шоттарындағы «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасындағы ақша
100
1.5.
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Ұйымға ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында операцияларды жүзеге асыру бойынша банктік қызмет көрсететін шетелдік ұйымдардың ағымдағы шоттарындағы «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «АА-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасындағы ақша
100
2
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «BB-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы, немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzBB»-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
100
3
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес бас банктің резидент еншілес банкі болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
100
4
Осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 3) тармақшасының төртінші абзацына сәйкес «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В»-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы, немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ+»-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
100
5
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа жіберілгендерді қоса алғанда)
100
6
Қазақстан Республикасының жергілікті атқару органдары шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар
100
7
«Самұрық-Қазына» Ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
7-1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымымен шығарылған борыштық бағалы қағаздар
100
8
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ»-ден төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
9
№ 77 қаулысында көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
10
№ 77 қаулысында көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары мен осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
50
11
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, «Standard & Poor's» агенттігінің хылықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ»-ден төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
12
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе «Standard & Poor's» агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен «kzВ»-ға дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
13
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті № 77 қаулысында көзделген «бірінші шағын санатының (ең жоғарғы санаты) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
14

Информация по строке, порядковый номер 27.3, представляется с 1 января 2015 года.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Таблица 2
Расчеты значения коэффициента К1 для Организации, в
управлении которой находятся пенсионные активы нескольких Фондов
на "___" _______ 20__ года
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Стои-
мость
по
балан-
су
Учиты-
ваемый
объем
(%)
Сумма
к
расче-
ту
1
Деньги - всего (сумма строк 1.1 -
1.5):
Х
1.1.
деньги в кассе, не более одного
процента от суммы активов по балансу
Организации
100
1.2
деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан,
указанных в подпункте 3) пункта 15
настоящей Инструкции, в тенге и
иностранной валюте стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже «АА-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
1.3.
деньги на текущих счетах в
центральном депозитарии ценных бумаг
100
1.4.
деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах Республики
Казахстан, которые имеют долгосрочный
и (или) краткосрочный рейтинг не ниже
«ВВВ-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств в иностранной валюте стран,
имеющих суверенный рейтинг не ниже
«АА-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
1.5.
деньги на текущих счетах в
иностранных организациях, которые
имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный рейтинг не ниже «ВВВ-»
по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
предоставляющих банковские услуги
Организации для осуществления
операций на организованном рынке
ценных бумаг, в иностранной валюте
стран, имеющих суверенный рейтинг не
ниже «АА-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
2
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже «BB-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже «kzBB» по национальной шкале
агентства «Standard & Poor's», или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
3
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, являющихся
дочерними банками-резидентами,
родительский банк-нерезидент
Республики Казахстан которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже «А-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
4
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от
«В+» до «В» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
«kzВВ-» до «kzВ+» по национальной
шкале агентства «Standard & Poor's»,
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, в соответствии
с абзацем четвертым подпункта 3)
пункта 15 настоящей Инструкции
100
5
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других государств),
выпущенные Министерством финансов
Республики Казахстан и Национальным
Банком Республики Казахстан
100
6
Облигации, выпущенные местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи
100
7
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына»
100
7-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
организацией, специализирующейся на
улучшении качества кредитных
портфелей банков второго уровня, ста
процентами голосующих акций которой
владеет Национальный Банк Республики
Казахстан
100
8
Акции организаций Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую оценку
не ниже «ВВ-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже «kzВВ» по национальной шкале
агентства «Standard & Poor's», или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, и депозитарные
расписки, базовым активом которых
являются данные акции
100
9
Акции организаций Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие требованиям первой
(наивысшей) категории сектора
«акции», предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарные
расписки, базовым активом которых
являются данные акции
70
10
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие требованиям второй
(наивысшей) категории сектора
«акции», предусмотренным
постановлением № 77 и депозитарные
расписки, базовым активом которых
являются данные акции
50
11
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
«ВВ-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже «kzВВ» по национальной шкале
агентства «Standard & Poor's», или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
100
12
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от «В+» до
«В-» по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzВВ-» до
«kzВ» по национальной шкале агентства
«Standard & Poor's», или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств
80
13
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
«долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой
подкатегории (наивысшая категория)»,
предусмотренным постановлением № 77
80
14
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
соответствующие требованиям

Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 11) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
15
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті № 77 қаулыда көзделген «екінші шағын санатының (ең жоғарғы санаттан кейін келетін) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70
16
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 12) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70
17
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингі агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
18
Шетел ұйымдары шығарған, «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
19
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
20
Халықаралық қаржы ұйымдары шығарған, «Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар
100
21
Лондон қымбат металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетiн және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткiзiлiм" ("London good delivery") стандарты ретiнде белгiленген тазартылған қымбат металдар мен 12 айдан аспайтын мерзiмi бар металл депозиттері, оның iшiнде "Standard & Рооr's" агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "АА"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерiндегi металл депозиттер
100
22
Бағалы қағаздармен сауда-саттық жасауды ұйымдастырушылардың және акционерлерi бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылары болып табылатын бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлiгi болып табылатын өзге заңды тұлғалардың акциялары
50
23

подпункта 11) пункта 15 настоящей
Инструкции
80
15
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, эмитент которых
соответствует требованиям категории
«долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки второй
подкатегории (следующая за наивысшей
категорией)», предусмотренным
постановлением № 77
70
16
Негосударственные долговые ценные
бумаги организаций Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
соответствующие требованиям
подпункта 12) пункта 15 настоящей
Инструкции
70
17
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже «ВВВ-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
18
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
19
Акции иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, и
депозитарные расписки, базовым
активом которых являются данные акции
100
20
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
21
Аффинированные драгоценные металлы,
соответствующие международным
стандартам качества, принятым
Лондонской ассоциацией рынка
драгоценных металлов (London bullion
market association) и обозначенным в
документах данной ассоциации как
стандарт «Лондонская качественная
поставка» («London good delivery») и
металлические депозиты, в том числе,
в банках-нерезидентах Республики
Казахстан, обладающих рейтинговой
оценкой не ниже «АА» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's»
или рейтинговой оценкой аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, на срок не более 12 месяцев
100
22
Акции организаторов торгов с ценными
бумагами и иных юридических лиц,
являющихся частью инфраструктуры
рынка ценных бумаг, акционерами
которых являются профессиональные
участники рынка ценных бумаг
50
23
Дебиторская задолженность по
комиссионным вознаграждениям по
пенсионным активам и начисленному
инвестиционному доходу от
инвестирования пенсионных активов -

100
25
Жиынтық өтімді және басқа активтер (25.1 – 25-n жолдарының сомасы)
Х
25-1
_1 Қор бойынша өтімді және басқа активтердің бөлінуі
Х
Х
Х
Х
25-n
_n Қор бойынша өтімді және басқа активтердің бөлінуі
Х
Х
26
Баланс бойынша міндеттемелер
Х
26-1
_1 Қор бойынша Міндеттемелердің бөлінуі
Х
Х
Х
Х
26-n
_n Қор бойынша Міндеттемелердің бөлінуі
Х
Х
27
Тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны (28, 29, 30-жолдарының сомасы)
Х
Х
27-1
_1 Қордың тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны
Х
Х
Х
Х
27-n
_n Қордың тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны
Х
Х
28
Кредиттік тәуекел
Х
Х
28-1
_1 Қордың кредиттік тәуекелі
Х
Х
Х
Х
28-n
_n Қордың кредиттік тәуекелі
Х
Х
29
Нарықтық тәуекел (29.1 – 29.4-жолдарының сомасы)
Х
Х
29.1
_1 Қордың нарықтық тәуекелі
Х
Х
Х
Х
29-n
_n Қордың нарықтық тәуекелі
Х
Х
29.1.
Айрықша пайыздық тәуекел
Х
Х
29.1-1
_1 Қордың айрықша пайыздық тәуекелі
Х
Х
Х
Х
29.1-n
_n Қордың айрықша пайыздық тәуекелі
Х
Х
29.2
Жалпы пайыздық тәуекел
Х
Х
29.2-1.
_1 Қордың пайыздық тәуекелі
Х
Х
Х
Х
29.2-n
_n Қордың пайыздық тәуекелі
Х
Х
29.3.
Қор тәуекелі
Х
Х
29.3-1.
_1 Қордың Қор тәуекелі
Х
Х
Х
Х
29.3-n
_n Қордың Қор тәуекелі
Х
Х
29.4.
Валюталық тәуекел
Х
Х
29.4-1.
_1 Қордың валюталық тәуекелі
Х
Х
Х
Х
29.4-n
_n1 Қордың валюталық тәуекелі
Х
Х
30
Операциялық тәуекел
Х
Х
30-1.
_1 Қор бойынша операциялық тәуекелінің бөлінуі
Х
Х
Х
Х
30-n
_n Қор бойынша операциялық тәуекелінің бөлінуі
Х
Х
31
К1 (25-жолы – (26-жолы+ 34-жолы немесе 35-жолы))/ 27-жолы
Х
Х
31-1.
_1 Қор бойынша К1
Х
Х
Х
Х
31-n
_n Қор бойынша К1
Х
Х
32
Зейнетақы активтерінің ағымдағы құны
Х
Х
_1 Қор бойынша зейнетақы активтерінің ағымдағы құны
Х
Х
Х
Х
_n Қор бойынша зейнетақы активтерінің ағымдағы құны
Х
Х
32-1
_1 Қор бойынша ағымдағы құнының үлесі
Х
Х
Х
Х
32-n
_n Қор бойынша ағымдағы құнының үлесі
Х
Х
33
Баланс бойынша активтер сомасы
Х
Х
34
К2 отыз пайыздан артық кері ауытқыған кездегі резерв
Х
Х
34-1
_1 Қор бойынша К2 отыз пайыздан артық кері ауытқыған кездегі резерв
Х
Х
...
...
Х
Х
34-n
_n Қор бойынша К2 отыз пайыздан артық кері ауытқыған кездегі резерв
Х
Х
35
К2 он бес пайыздан артық, бірақ отыз пайыздан аз кері ауытқыған кездегі резерв
Х
Х
35-1
_1 Қор бойынша К2 он бес пайыздан артық, бірақ отыз пайыздан аз кері ауытқыған кездегі резерв
Х
Х
...
...
Х
Х
35-n
_n Қор бойынша К2 он бес пайыздан артық, бірақ отыз пайыздан аз кері ауытқыған кездегі резерв
Х
Х
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110,  2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Бағалы қағаздардың құнсыздануын немесе құнын төмендетуін тану критерийлері
Критерий атауы
Балл саны
1
Қаржылық жай-күйі:
1.1
Тұрақты
+0
1.2
Қанағаттанарлық
+1
1.3
Тұрақты емес
+2
1.4
Өте қиын
+7
2
Кез-келген төлемдерді өтеудегі мерзімнің кешіктірілуі:
2.1
Мерзімді кешіктірудің болмауы
-1
2.2
Мерзімді 7 күнтізбелік күнге дейін кешіктіру
+0
2.3

100
25
Итого ликвидные и прочие активы
(сумма строк 25.1 – 25-n)
Х
25-1
Распределение ликвидных и прочих
активов по Фонду_1
Х
Х
Х
Х
25-n
Распределение ликвидных и прочих
активов по Фонду_n
Х
Х
26
Обязательства по балансу
Х
26-1
Распределение Обязательств по Фонду_1
Х
Х
Х
Х
26-n
Распределение Обязательств по Фонду_n
Х
Х
27
Стоимость финансовых инструментов,
взвешенных по степени риска (сумма
строк 28, 29, 30)
Х
Х
27-1
Стоимость финансовых инструментов,
взвешенных по степени риска Фонда_1
Х
Х
Х
Х
27-n
Стоимость финансовых инструментов,
взвешенных по степени риска Фонда_n
Х
Х
28
Кредитный риск
Х
Х
28-1
Кредитный риск Фонда_1
Х
Х
Х
Х
28-n
Кредитный риск Фонда_n
Х
Х
29
Рыночный риск (сумма строк 29.1 –
29.4)
Х
Х
29.1
Рыночный риск Фонда_1
Х
Х
Х
Х
29-n
Рыночный риск Фонда_ n
Х
Х
29.1.
Специфичный процентный риск
Х
Х
29.1-1
Специфичный процентный риск Фонда_1
Х
Х
Х
Х
29.1-n
Специфичный процентный риск Фонда_ n
Х
Х
29.2
Общий процентный риск
Х
Х
29.2-1.
Общий процентный риск Фонда_1
Х
Х
Х
Х
29.2-n
Общий процентный риск Фонда_ n
Х
Х
29.3.
Фондовый риск
Х
Х
29.3-1.
Фондовый риск Фонда_ 1
Х
Х
Х
Х
29.3-n
Фондовый риск Фонда_ n
Х
Х
29.4.
Валютный риск
Х
Х
29.4-1.
Валютный риск Фонда_ 1
Х
Х
Х
Х
29.4-n
Валютный риск Фонда_ n
Х
Х
30
Операционный риск
Х
Х
30-1.
Распределение операционного риска по
Фонду_1
Х
Х
Х
Х
30-n
Распределение операционного риска по
Фонду_n
Х
Х
31
К1 (строка 25 – (строка 26 + строка 34
или строка 35))/строка 27
Х
Х
31-1.
К1 по Фонду_1
Х
Х
Х
Х
31-n
К1 по Фонду_ n
Х
Х
32
Текущая стоимость пенсионных активов
Х
Х
Текущая стоимость пенсионных активов
по Фонду_1
Х
Х
Х
Х
Текущая стоимость пенсионных активов
по Фонду_ n
Х
Х
32-1
Доля текущей стоимости по фонду_1
Х
Х
Х
Х
32-n
Доля текущей стоимости по фонду_n
Х
Х
33
Сумма активов по балансу
Х
Х
34
Резерв при отрицательном отклонении
К2 более чем на тридцать процентов
Х
Х
34-1
Резерв при отрицательном отклонении
К2 более чем на тридцать процентов по
Фонду_1
Х
Х
Х
Х
34-n
Резерв при отрицательном отклонении
К2 более чем на тридцать процентов по
Фонду_n
Х
Х
35
Резерв при отрицательном отклонении
К2 более чем на пятнадцать, но менее
чем на тридцать процентов
Х
Х
35-1
Резерв при отрицательном отклонении
К2 более чем на пятнадцать, но менее
чем на тридцать процентов по Фонду_1
Х
Х
Х
Х
35-n
Резерв при отрицательном отклонении
К2 более чем на пятнадцать, но менее
чем на тридцать процентов по Фонду_n
Х
Х
Приложение 10
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Сноска. Приложение 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4); от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии признания обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг
Наименование критерия
Количество баллов
1
Финансовое состояние:
1.1
Стабильное
+0
1.2
Удовлетворительное
+1
1.3
Нестабильное
+2
1.4
Критическое
+7
2
Просрочка погашения любого из платежей:
2.1
Отсутствие просрочки
-1
2.2
Просрочка до 7 календарных дней
+0
2.3

Мерзімді 8 күнтізбелік күннен 15 күнтізбелік күнге дейін кешіктіру
+1
2.4
Мерзімді 16 күнтізбелік күннен 30 күнтізбелік күнге дейін кешіктіру
+2
2.5
30 күнтізбелік күннен артық
+3
2.6
Күнтізбелік 1 жылдан артық
+4
3
Кепілдіктің болуы:
3.1
Қазақстан Республикасы мемлекеті (негізгі борыш пен сыйақыға 100% кепілдік беру кезінде)
-4
3.2
Қазақстан Республикасы мемлекеті (негізгі борыш пен сыйақыға 100% кем кепілдік беру кезінде)
(Балл сомасы "-4"-тен бастап кепілдік мөлшеріне теңбе-тең есептеледі)
3.3
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар шет мемлекет
-3
3.4
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері
-3
3.5
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар шетелдік эмитент
-2
3.6
Кепілдіксіз
+0
4
Белсенді нарықтың болуы:
4.1
Белсенді нарық
+0
4.2
Белсенді емес нарық
+1
5
Рейтингтің болуы:
5.1
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А" төмен емес немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы
-4
5.2
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" бастап "ВВВ-" дейінгі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы
-3
5.3
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен «В-»-ке дейін немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы
-2
5.4
«Standard & Poor's» агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В-»-тен төмен немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі бағасы
+3
6
Рейтингі жоқ
6.1
"Бірінші шағын санаттың (аса жоғары санат) рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген борыштық бағалы қағаздар
-1
6.2
"Екінші шағын санаттың (аса жоғары санаттан кейінгі) рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген борыштық бағалы қағаздар
+0
6.3
Қазақстан Республикасының ұйымдарымен Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қор биржасымен танылған рейтингтік агенттіктердің бағалары бар қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар
+1
7
Қор биржасы ресми тізімінің "акциялар" секторындағы екінші бірінші санатқа (аса жоғары санат) енгізілген эмитенттер акциялары және ол бойынша депозитарлық қолхаттар
-1
7.1
Қор биржасы ресми тізімінің "акциялар" секторындағы екінші санатқа (аса жоғары санат) енгізілген эмитенттер акциялары және ол бойынша депозитарлық қолхаттар
0
8
Қор биржасының ресми тізімінің «буферлік санатына» эмиттенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақы төлеу бойынша дефолт болған жағдайда енгізілген борыштық бағалы қағаздарын қоспағанда, қор биржасының ресми тізімінің «буферлік санатына» енгізілген борыштық бағалы қағаздары
+1
9
Дефолт, делистинг немесе рейтингтің төмендеуі
+2
10
Бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру (орналастыруды тоқтата тұру туралы уәкілетті орган шешімі)
+2
11
Ақпарат түскен жоқ
+10
Осы критерийлерді бағалы қағаздардың құнсызданғанда пайдалану кезінде, рейтинг бағасы және листинг санаты болған кезде есепке рейтинг бағасы алынады.
1-ге дейінгі (1 қосылады) балл сомасы алынған кезде – бағалы қағаз стандартты сияқты жіктеледі.
2 бастап 4 дейінгі (4 қосылады) балл сомасы алынған кезде – бағалы қағаз 1 санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 10 (он) пайыз провизия қалыптасады.
5 бастап 7 дейінгі (7 қосылады) балл сомасы алынған кезде – бағалы қағаз 2 санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 (он бес) пайыз провизия қалыптасады.
8 бастап 10 дейінгі (10 қосылады) балл сомасы алынған кезде – бағалы қағаз 3 санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 25 (жиырма бес) пайыз провизия қалыптасады.
10-нан артық балл сомасы алынған кезде – бағалы қағаз қанағаттанғысыз ретінде жіктеледі, 50 (елу) пайыз провизия қалыптасады.
Эмитенттің бағалы қағаздары банкрот болған жағдайда осы бағалы қағаз бір мезгілде нөлге дейін есептен шығарылады.
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулыларымен.
Бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған жоғалтуларды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) мөлшері немесе бағалы қағаздардың құнын төмендетудің мөлшері
Балл сомасы
Бағалы қағаздардың жіктелім санаты
Резервтердің (провизиялардың) қажетті мөлшері
1
Стандартты
0%
2-4
1- санатты күмәнді
10%
5-7
2- санатты күмәнді
15%

Просрочка от 8 до 15 календарных дней
+1
2.4
Просрочка от 16 до 30 календарных дней
+2
2.5
Свыше 30 календарных дней
+3
2.6
Свыше 1 календарного года
+4
3
Наличие гарантии:
3.1
Государства Республики Казахстан (при гарантии
100 % основного долга и вознаграждения)
-4
3.2
Государства Республики Казахстан (при гарантии
менее 100 % основного долга и вознаграждения)
(Сумма баллов
рассчитывается
пропорционально
размеру гарантии
от "- 4")
3.3
Иностранного государства с рейтингом не ниже
"А-" по международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговой оценкой аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
-3
3.4
Банки второго уровня Республики Казахстан
-3
3.5
Иностранного эмитента с рейтингом не ниже "А-"
по международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговой оценкой аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
-2
3.6
Без гарантии
+0
4
Наличие активного рынка:
4.1
Активный рынок
+0
4.2
Неактивный рынок
+1
5
Наличие рейтинга:
5.1
Не ниже "А" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговой оценкой
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
-4
5.2
От "А-" до "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговой
оценкой аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
-3
5.3
От "ВВВ-" до "В-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговой оценкой
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
-2
5.4
Ниже "В-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговой оценкой
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
+3
6
Без рейтинга
6.1
Долговые ценные бумаги, включенные в
подкатегорию "долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой подкатегории
(наивысшая категория)"
-1
6.2
Долговые ценные бумаги, включенные в
подкатегорию "долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки второй подкатегории
(следующая за наивысшей категорией)"
+0
6.3
Долговые ценные бумаги, включенные в официальный
список фондовой биржи, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и других
государств, имеющие оценки рейтинговых агентств,
признанных фондовой биржей
+1
7
Акции эмитентов, включенные в первую
(наивысшую) категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи и
депозитарные расписки по ним
-1
7.1
Акции эмитентов, включенные во вторую
(наивысшую) категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи и
депозитарные расписки по ним
0
8
Долговые ценные бумаги, включенные в "буферную
категорию" официального списка фондовой биржи,
за исключением долговых ценных бумаг,
включенных в "буферную категорию" официального
списка фондовой биржи в случае дефолта эмитента
по выплате вознаграждения по своим
обязательствам
+1
9
Дефолт, делистинг или снижение рейтинга
+2
10
Приостановление размещения ценных бумаг
(решение уполномоченного органа о
приостановлении размещения)
+2
11
Отсутствие информации
+10
Приложение 11
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике их
расчетов для организаций, осуществляющих
инвестиционное управление
пенсионными активами
Сноска. Приложение 11 в редакции постановления Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
Размер резервов (провизии) на покрытие возможных потерь от
обесценения или размер уменьшения стоимости ценных бумаг
Сумма
баллов
Классификационная
категория ценных бумаг
Необходимый размер резервов
(провизии)
1
Стандартная
0 %
2-4
Сомнительная 1 категории
10 %
5-7
Сомнительная 2 категории
15 %

8-10
3- санатты күмәнді
25% (35%)
10-12
Қанағаттанарлық емес
50% (70%)
12-ден жоғары
Үмітсіз
90%
Кестеге түсіндірмелер:
Осы критерийлер бағалы қағаздардың құнсыздануы немесе бағалы қағаздардың құнын кеміту үшiн пайдаланылғанда рейтингтiк бағасы және листинг санаты болған кезде есепке рейтингтiк бағасы алынады.
1-ге дейiнгi (қоса алғанда) балл сомасы алынған кезде бағалы қағаз стандартты болып жiктеледi.
2-ден 4-ке (қоса алғанда) дейiнге тең балл сомасы кезінде бағалы қағаз 1-санатты күмәндi болып жiктеледi, провизиялардың 10 (он) пайызы қалыптастырылады.
5-тен 7-ге дейiнге (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде бағалы қағаз 2-санатты күмәндi болып жiктеледi, провизиялардың 15 (он бес) пайызы қалыптастырылады.
8-ден 10-ға дейiнге (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде бағалы қағаз 3-санатты күмәндi болып жiктеледi, мыналар:
облигациялар бойынша провизиялардың 25 (жиырма бес) пайызы;
акциялар бойынша провизиялардың 35 (отыз бес) пайызы қалыптастырылады.
11-ден 12-ге дейiнге (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде бағалы қағаз қанағаттанарлықсыз болып жiктеледi, мыналар:
облигациялар бойынша провизиялардың 50 (елу) пайызы;
акциялар бойынша провизиялардың 70 (жетпіс) пайызы қалыптастырылады.
12-ден жоғары сома болған кезде бағалы қағаз үмiтсiз деп жiктеледi, провизиялардың 90 (тоқсан) пайызы қалыптастырылады. Егер эмитенттiң борыштық бағалы қағазы үмiтсiз деп жiктелсе, онда осы эмитенттiң акциясы бiр мезгiлде нөлге дейiн есептен шығарылады.
Бағалы қағаз эмитентi банкрот болған кезде осы бағалы қағаз бiр мезгiлде нөлге дейiн есептен шығарылады.
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нысан
Инвестициялық басқарудағы
_____________________________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының қысқаша ілік септігіндегі атауы),
_________________________________________________________________
(зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
органның қысқаша ілік септігіндегі атауы)
______________________________________________________ жылға
(ай атауы) (күнтізбелік жылды санмен белгілеу)
консервативті инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің
бір шартты бірлігінің орташа құны туралы
анықтама
(үтірден кейін екі белгімен)
Күні
Зейнетақы жарналары, келіп түсті
Басқа қорлардан аударым жасалған
Қалыпты инвестициялық портфельден жасалған аударым
Алынған өсімпұл
Кастодиан банктің сыйақысы 1
Төлемдер және жасалған аударымдар
Анықталғанға дейінгі сома
зейнетақы жарналарын уақтылы аударым жасамағаны үшін
зейнетақы активтерін уақтылы инвестицияламағаны үшін
төленді
есептелді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
күні, айы, жылы
кестенің жалғасы
Қате есептелген сомалар бойынша міндеттемелер
Зейнетақы активтерінің комиссиялық сыйақысы
Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақы
«Таза» зейнетақы активтерінің ағымдық құны
Шартты бірліктердің саны 2
Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны 3
Бір күнде есептелген зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кіріс
есептелді
төленді
есептелді
төленді
11
12
13
14
15
16
17
18
19

8-10
Сомнительная 3 категории
25 % (35 %)
11-12
Неудовлетворительная
50 % (70 %)
Свыше 12
Безнадежная
90 %
Пояснения к таблице:
При использовании данных критериев для обесценения ценных бумаг или уменьшения стоимости ценных бумаг при наличии рейтинговой оценки и категории листинга в расчет принимается рейтинговая оценка.
При получении суммы баллов до 1 (включительно) ценная бумага классифицируется как стандартная.
При сумме баллов равной от 2 до 4 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 1 категории, формируется 10 (десять) процентов провизий.
При сумме баллов равной от 5 до 7 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 2 категории, формируется 15 (пятнадцать) процентов провизий.
При сумме баллов равной от 8 до 10 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 3 категории, формируется:
25 (двадцать пять) процентов провизий по облигациям;
35 (тридцать пять) процентов провизий по акциям.
При сумме баллов равной от 11 до 12 (включительно) ценная бумага классифицируется как неудовлетворительная, формируется:
50 (пятьдесят) процентов провизий по облигациям;
70 (семьдесят) процентов провизий по акциям.
При сумме свыше 12 ценная бумага классифицируется как безнадежная, формируется 90 (девяносто) процентов провизии. Если долговая ценная бумага эмитента классифицируется как безнадежная, то акция данного эмитента единовременно списывается до нуля.
При банкротстве эмитента ценной бумаги данная ценная бумага единовременно списывается до нуля.
Приложение 12
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Форма
Сноска. Приложение 12 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка
о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов
консервативного инвестиционного портфеля,
______________________________________________________________
(сокращенное наименование накопительного пенсионного фонда в
родительном падеже), находившихся в инвестиционном управлении
__________________________________________________________________
(сокращенное наименование организации, осуществляющей инвестиционное
управление пенсионными активами в родительном падеже)
за __________________________________________________________ года
(наименование месяца) (цифровое обозначение календарного года)
(с двумя знаками после запятой)
Дата
Пенси-
онные
взносы,
посту-
пило
Переводы
из
других
фондов
Переводы
из умерен-
ного
инвести-
ционного
портфеля
Пеня полученная
Возна-
граж-
дение
банка-
касто-
диана1
Выплаты и
переводы
Суммы до
выяснения
за
несвое-
времен-
ное
перечис-
ление
пенсион-
ных взносов
за
несвое-
времен-
ное
инвес-
тиро-
вание
пенсион-
ных
активов
вы-
пла-
чено
на-
чис-
лено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
дата, месяц, год
продолжение таблицы
Обязатель-
ство по
ошибочно
зачисленным
суммам
Комиссионное
вознаграж-
дение
пенсионных
активов
Комиссионное
вознагра-
ждение от
инвести-
ционного
дохода
Текущая
стоимость
«чистых»
пенсионных
активов
Коли-
чество
условных
единиц2
Стоимость
одной
условной
единицы
пенсионных
активов3
Инвести-
ционный
доход по
пенсионным
активам,
начисленный
за день
начис-
лено
выпла-
чено
начис-
лено
выпла-
чено
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Средняя стоимость одной условной единицы за (наименование месяца)

Бір шартты бірліктің орташа құны (ай атауы) (күнтізбелік жылды санмен белгілеу) жылды (3): К2 номиналды кіріс коэффициенті:
Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
1 Кастодиан банк Қордағы инвестициялық шотындағы қалдық бойынша төлеген сыйақы (мүдде).
2 үтірден кейін нақты үш белгіге дейін.
3 үтірден кейін нақты жеті белгіге дейін.
«Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулықтың
12-1-қосымшасы
Ескерту. Нұсқаулық 12-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2012.07.27 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нысан
Инвестициялық басқарудағы
_____________________________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының қысқаша ілік септігіндегі атауы),
_________________________________________________________________
(зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
органның қысқаша ілік септігіндегі атауы)
______________________________________________________ жылға
(ай атауы) (күнтізбелік жылды санмен белгілеу)
қалыпты инвестициялық портфелінің зейнетақы активтерінің
бір шартты бірлігінің орташа құны туралы
анықтама
Күні
Зейнетақы жарналары, келіп түсті
Басқа қорлардан аударым жасалған
Алынған өсімпұл
Кастодиан банктің сыйақысы 1
Төлемдер және жасалған аударымдар
Консервативті инвестициялық портфельге жасалған аударым
Анықталғанға дейінгі сома
зейнетақы жарналарын уақтылы аударым жасамағаны үшін
зейнетақы активтерін уақтылы инвестицияламағаны үшін
төленді
есептелді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Қате есептелген сомалар бойынша міндеттемелер
Зейнетақы активтерінің комиссиялық сыйақысы
Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақы
«Таза» зейнетақы активтерінің ағымдық құны
Шартты бірліктердің саны 2
Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны 3
Бір күнде есептелген зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кіріс
есептелді
төленді
есептелді
төленді
11
12
13
14
15
16
17
18
19

(цифровое обозначение календарного года) года (3): коэффициент номинального дохода К2:
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо,
его замещающее)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _____________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета «_____» __________ 20_____ года
Место для печати
1 Вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку на инвестиционном счете Фонда.
2 С точностью до трех знаков после запятой.
3 С точностью до семи знаков после запятой.
Приложение 12-1
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Форма
Сноска. Инструкция дополнена приложением 12-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка
о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов
умеренного инвестиционного портфеля,
_________________________________________________________________
(сокращенное наименование накопительного пенсионного фонда в
родительном падеже), находившихся в инвестиционном управлении
_________________________________________________________________
(сокращенное наименование организации, осуществляющей инвестиционное
управление пенсионными активами в родительном падеже)
за __________________________________________________________ года
(наименование месяца) (цифровое обозначение календарного года)
Дата
Пенсион-
ные
взносы,
посту-
пило
Переводы
из других
фондов
Пеня полученная
Возна-
гражде-
ние
банка-
касто-
диана1
Выплаты и
переводы
Переводы в
консерва-
тивный
инвести-
ционный
портфель
Суммы до
выяснения
за
несвое
времен-
ное
пере-
чис-
ление
пенси-
онных
взносов
за
несвое-
времен-
ное
инвес-
тиро-
вание
пенси-
онных
активов
вы-
пла-
чено
на-
чис-
лено
1
2
3
4
5
6
7
8
7
8
продолжение таблицы
Обязатель-
ство по
ошибочно
зачисленным суммам
Комиссионное
вознаграждение
пенсионных
активов
Комиссионное
вознаграждение
от инвести-
ционного дохода
Текущая
стоимость
«чистых»
пенсионных
активов
Количество
условных
единиц2
Стоимость
одной
условной
единицы
пенсионных
активов3
Инвести-
ционный
доход по
пенсионным
активам,
начисленный
за день
начис-
лено
выпла-
чено
начис-
лено
выпла-
чено
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Средняя стоимость одной условной единицы за (наименование месяца)

Бір шартты бірліктің орташа құны (ай атауы) (күнтізбелік жылды санмен белгілеу) жылды (3): К2 номиналды кіріс коэффициенті:
Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
1 Кастодиан банк Қордағы инвестициялық шотындағы қалдық бойынша төлеген сыйақы (мүдде).
2 үтірден кейін нақты үш белгіге дейін.
3 үтірден кейін нақты жеті белгіге дейін.
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
13-қосымша
200__ жылғы "____" _____________ жағдай бойынша
Номиналды кіріс коэффициенті туралы мәліметтер
Ескерту. 13-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
___________________________________________________
(Ұйымның атауы)
___________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
Көрсеткіштер
(ай атауы) (жылды санмен беру)1 үшін бір шартты бірліктің орташа құны
К2 номиналды кіріс коэффициенті (12 ай үшін):
(ай атауы) (жылды санмен беру)2 үшін бір шартты бірліктің орташа құны
К2 номиналды кіріс коэффициенті (36 ай үшін):
(ай атауы) (жылды санмен беру)3 үшін бір шартты бірліктің орташа құны
К2 номиналды кіріс коэффициенті (60 ай үшін):
1Жиырма ай бұрынғы бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
2Отыз алты ай бұрынғы бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
3Алпыс ай бұрынғы бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
14-қосымша
Ескерту. 14-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), 2009.12.29 № 266 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03  N 131(мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2011.12.26 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012.01.01 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) Қаулыларымен.
_____________________________________
(Ұйымның атауы)
200 __ жылғы "____" _____________ жағдай бойынша
Пруденциалдық нормативтер есебі үшін қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгінің N
Көрсеткіштің атауы
1
2
3

(цифровое обозначение календарного года) года (3): коэффициент номинального дохода К2:
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо,
его замещающее)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _______________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ____________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета «_____» __________ 20_____ года
Место для печати
1 Вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку на инвестиционном счете Фонда.
2 С точностью до трех знаков после запятой.
3 С точностью до семи знаков после запятой.
Приложение 13
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Сведения о коэффициентах номинального дохода
по состоянию на "___" ____________ 20 ___ года
_____________________________________________________
(наименование Организации)
_____________________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
Сноска. Приложение 13 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Показатели
Средняя стоимость одной условной единицы за
(наименование месяца) (цифровое обозначение года)1
Коэффициент номинального дохода К2 (за 12 месяцев):
Средняя стоимость одной условной единицы за
(наименование месяца) (цифровое обозначение года)2
Коэффициент номинального дохода К2 (за 36 месяцев):
Средняя стоимость одной условной единицы за
(наименование месяца) (цифровое обозначение года)3
Коэффициент номинального дохода К2 (за 60 месяцев):
1 Указывается средняя стоимость одной условной единицы двенадцать месяцев назад.
2 Указывается средняя стоимость одной условной единицы тридцать шесть месяцев назад.
3 Указывается средняя стоимость одной условной единицы шестьдесят месяцев назад.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение 14
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике
их расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов
по состоянию на "____" __________ 200__ года
_____________________________________________
(наименование Организации)
Сноска. Приложение 14 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 266 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
(в тысячах тенге)
признака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

8001
Кассадағы ақша Ұйым балансы бойынша активтер сомасының бір пайызынан аспайды
8002
Осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы теңгедегі және шетел валютасындағы ақшасы
8003
Орталық бағалы қағаздар депозитарийіндегі ағымдағы шоттардағы ақша
8004
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасындағы, Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі ағымдағы шоттарындағы ақша
8005
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейлі рейтинг бағасы бар "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің шетел валютасы бойынша ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жүзеге асырылатын операциялар бойынша банктік қызмет көрсететін Ұйымдардың шетелдік ұйымдарының ағымдағы шоттардағы ақша
8006
Кассадағы және ағымдық шоттардағы басқа ақша
8007
Лондон қымбат металдар нарығы қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған қымбат металдар, оның ішінде "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-дан төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі 12 айдан аспайтын мерзімі бар металл депозиттер
8008
Зейнетақы активтерінің комиссиялық сыйақылары және шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, зейнетақы активтерін инвестициялаудан түскен есептелген инвестициялық кіріс бойынша дебиторлық берешек

8001
Деньги в кассе, не более одного процента от
суммы активов по балансу Организации
8002
деньги на текущих счетах в банках второго уровня
Республики Казахстан, указанных в подпункте 3)
пункта 15 настоящей Инструкции, в тенге и
иностранной валюте стран, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8003
деньги на текущих счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
8004
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах
Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный
и (или) краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств в
иностранной валюте стран, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8005
деньги на текущих счетах в иностранных
организациях, которые имеют долгосрочный и (или)
краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
предоставляющих банковские услуги Организации
для осуществления операций на организованном
рынке ценных бумаг в иностранной валюте стран,
имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8006
Прочие деньги в кассе и на текущих счетах
8007
Аффинированные драгоценные металлы, соответст-
вующие международным стандартам качества,
принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных
металлов (London bullion market association) и
обозначенным в документах данной ассоциации как
стандарт "Лондонская качественная поставка"
("London good delivery") и металлические
депозиты, в том числе, в банках-нерезидентах
Республики Казахстан, обладающих рейтинговой
оценкой не ниже "АА" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговой
оценкой аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, на срок не более 12 месяцев
8008
Дебиторская задолженность по комиссионным
вознаграждениям по пенсионным активам и
начисленному инвестиционному доходу от
инвестирования пенсионных активов,
не просроченная по условиям договора

8009
алынып тасталады
8010
Басқа дебиторлық берешек
8011
Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомада Ұйымның жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары
8012
2011.01.01 алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 Қаулысымен.
8013
2011.01.01 алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 № 266 Қаулысымен.

8009
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.04.2010)
8010
Прочая дебиторская задолженность
8011
земля, находящаяся в собственности или на праве
постоянного землепользования
8012
здания и сооружения, находящиеся в собственности
8013
машины и оборудование, находящиеся в
собственности, за исключением транспортных
средств
8012
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011)
8013
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 266 (вводится в действие с 01.01.2011)

8014
Басқа негізгі құрал-жабдық
8015
К2.1 коэффициентін ықтимал өтеу бойынша қалыптастырылған резервтің сомасы
8016
К2.2 коэффициентін ықтимал өтеу бойынша қалыптастырылған резервтің сомасы
8017
Қордың агрессивті инвестициялық портфелiндегі салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатын ықтимал өтеу бойынша қалыптастырылған резервтің сомасы
Кестенi толтыру жөнiндегi түсіндірме:
Реттік нөмірі 8017-жол бойынша ақпарат 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап ұсынылады.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2009 жылғы
5 тамыздағы N 181 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 118 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5322 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметтің түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 29 қазандағы N 164 қаулысының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5405 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымдардың, және бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызмет түрлерін қосып атқарушы ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 247 қаулысының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5514 тіркелген).

8014
Прочие основные средства
8015
Сумма сформированного резерва по возможному
возмещению коэффициента К2.1
8016
Сумма сформированного резерва по возможному
возмещению коэффициента К2.2
8017
Сумма сформированного резерва по возможному
возмещению пенсионных накоплений вкладчиков
(получателей), находящихся в агрессивном
инвестиционном портфеле Фонда
Пояснение по заполнению таблицы:
Информация по строке, порядковый номер 8017, представляется с 1 января 2015 года.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
Место для печати
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций от 5 августа 2009 года № 181
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 118 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5322).
2. Пункт 2 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 164 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5405).
3. Пункт 2 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года № 247 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5514).

4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымдардың, және бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызмет түрлерін қосып атқарушы ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 10 сәуірдегі N 74 қаулысының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5678 тіркелген).

4. Пункт 2 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10 апреля 2009 года № 74 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5678).