Денсаулық сақтау ұйымдарының өзара іс-қимыл ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 26 қарашадағы N 785 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 1 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5948 болып енгізілді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау ұйымдарының өзара іс-қимыл ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Стратегия және денсаулық сақтау саласын дамыту департаменті (А.Т. Айдарханов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф. Бисмильдин) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін заңнамада белгіленген тәртіпте ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының басшылары (келісім бойынша) осы бұйрыққа сәйкес меншік нысанына қарамастан, денсаулық сақтау ұйымдарының жұмысында сабақтастықты қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің:
1) "Медициналық ұйымдардың өзара іс-қимыл ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N 678 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2513 тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2003 жылғы 25 қазандағы N 43 (148) жарияланған);
2) "Медициналық ұйымдардың өзара іс-қимыл ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N 678 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 4 ақпандағы N 121 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2703 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
7. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 26 қарашадағы
N 785 бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау ұйымдарының өзара іс-қимыл ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау ұйымдарының өзара іс-қимыл ережесі (бұдан әрі - Ереже) меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан, денсаулық сақтау ұйымдарының өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил взаимодействия организаций здравоохранения
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 785. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2009 года № 5948.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 7.
В соответствии со статьей 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия организаций здравоохранения.
2. Департаменту стратегии и развития здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Руководителям управлений здравоохранения областей и городов Астаны и Алматы (по согласованию) обеспечить преемственность в работе организаций здравоохранения независимо от форм собственности, согласно настоящего приказа.
5. Признать утратившими силу приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан:
1) от 12 сентября 2003 года № 678 "Об утверждении Правил взаимодействия медицинских организаций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2513, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 25 октября 2003 года № 43 (148);
2) от 4 февраля 2004 года № 121 "О внесении дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года № 678 "Об утверждении Правил взаимодействия медицинских организаций" (зарегистрированный в Реестре государственных нормативных правовых актов под № 2703).
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Б. Садыков
Утверждены
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 ноября 2009 года № 785
Правила взаимодействия организаций здравоохранения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия организаций здравоохранения (далее - Правила) устанавливают порядок взаимодействия организаций здравоохранения независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.

2. Осы ереже "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес:
1) азаматтарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін беруге кепілдіктерді, санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық салауаттылықты қамтамасыз етуді;
2) медициналық көмекке тең қолжетімділікті;
3) медициналық көмек сапасының диагностик және емдеудің белгіленген стандарттарына сәйкестігін;
4) аурулардың профилактикасын, салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында әзірленген.
2. Денсаулық сақтау ұйымдарының өзара іс-қимыл тәртібі
3. Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметінде өзара іс-қимыл жасауды:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарға шақыруда қызмет көрсетілген науқастар туралы мәліметтер беру және жедел медициналық жәрдем ұйымдарымен үйдегі стационар жағдайында емделіп шыққан науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме және өмірге қауіп төндіретін жағдайлардың өршуі мүмкін болған кезінде ауруханаға жатқызудан бас тартудың барлық жағдайларын тұратын жері бойынша медициналық ұйымдарға беру;
2) тіркеу өзгерген кезде тіркеу талонын амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымына қайтару және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына тіркелген халық туралы МСАК ақпаратын беру;
3) пациенттерді медициналық көрсетімдер бойынша консультациялық-диагностикалық қызметтерді алуға жіберу;
4) үзінді көшірмесі (жолдама), клиникалық-диагностикалық, аспаптық және рентгенологиялық зерттеу көшірмесі бар пациенттерді шектелген көлемдерге, меншік нысандарына, стационарлардың шалғайлығына қарай диагностика мен емдеу стандарттарына сәйкес медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызу үшін жіберу;
5) стационардан, күндізгі стационардан және үйдегі стационардан шығарылған науқастар мен нәрестелер туралы мәліметтер мен үзінді көшірмелерді МСАК ұйымдарына беру;
6) мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияға жіберу жолымен жүзеге асырылады;
7) медициналық көмек түрлері мен көлемдерін денсаулық сақтау ұйымдарының орындауын қамтамасыз ету.
4. Денсаулық сақтау ұйымдарындағы сабақтастық тікелей және кері байланыстарды көздейді және мынадай жолмен жүзеге асырылады:
1) ауруды ерте анықтау, асқынуын болдырмау және диспансерлік есепке алу мен емдеуді талап ететін соматикалық аурулар туралы ақпаратты дер кезінде беру үшін амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарының (онкодиспансерлер, тубдиспансерлер, наркодиспансерлер, психиатриялық диспансерлер, терівендиспансерлер, ЖҚТБ орталығы) медициналық көмектің мамандандырылған түрлерін көрсететін ұйымдармен өзара іс-қимыл;

2. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" с целью обеспечения:
1) гарантий предоставления гражданам гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, обеспечения санитарно-эпидемиологического и экологического благополучия;
2) равного доступа к медицинской помощи;
3) соответствия качества медицинской помощи установленным стандартам диагностики и лечения;
4) проведения мероприятий по профилактике заболеваний, формированию здорового образа жизни.
2. Порядок взаимодействия организаций здравоохранения
3. Взаимодействие в деятельности организаций здравоохранения осуществляется путем:
1) передачи организациям, оказывающим амбулаторно-поликлиническую помощь сведений о больных, обслуженных на вызове и выписки из медицинской карты больного, пролеченных в условиях стационара на дому организациями скорой медицинской помощи и передачи в медицинские организации по месту жительства всех случаев отказа от госпитализации при наличии возможного развития угрожающих для жизни ситуаций;
2) возвращения талона прикрепления в организацию первичной медико-санитарной помощи при изменении прикрепления и представления информации организациям, оказывающим амбулаторно-поликлиническую помощь прикрепленном населении местному органу государственного управления здравоохранением;
3) направления пациентов на получение консультативно- диагностических услуг по медицинским показаниям;
4) направления пациентов для госпитализации в медицинские организации в соответствии со стандартами объема диагностики и лечения в зависимости от предельных объемов, формы собственности, отдаленности стационаров с выпиской (направлением), копией клинико-диагностических, инструментальных и рентгенологических исследований;
5) передачи выписок и сведений о выписанных больных и новорожденных детях из стационаров, дневных стационаров и стационаров на дому в организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
6) направления детей с ограниченными возможностями в психолого-медико-педагогические консультации;
7) обеспечения выполнения видов и предельных объемов медицинской помощи организациями здравоохранения.
4. Преемственность в деятельности организаций здравоохранения предусматривает принципы прямой и обратной связи и осуществляется путем:
1) взаимодействия организаций амбулаторно-поликлинической помощи с организациями, оказывающими специализированные виды медицинской помощи (онкодиспансеры, тубдиспансеры, наркодиспансеры, психиатрические диспансеры, кожвендиспансеры, центр СПИД), для раннего выявления, предотвращения запущенности заболевания и своевременной передаче информации о соматических заболеваниях, требующих взятия на диспансерный учет и лечения;

2) салауатты өмір салтын қалыптастыру денсаулықты нығайту және өмір салтымен байланысты аурулардың алдын алу мәселелерінде халықты ақпараттық қамтамасыз ету, гигиеналық оқыту мен тәрбиелеу жолымен салауатты өмір салтын насихаттауды, дұрыс тамақтануды және аурулардың профилактикасын қамтитын салада жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара іс-қимыл;
3) қан мен оның компоненттерінің қорын құру және онымен қамтамасыз ету үшін қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдармен өзара іс-қимыл;
4) шұғыл медициналық көмек көрсету үшін жедел жәрдем және санитарлық авиация ұйымдарымен өзара іс-қимыл;
5) сот-медицинасы және патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдармен өзара іс-қимыл:
өлімнің себептерін анықтау және аурудың диагнозын нақтылау мақсатында патологиялық-анатомиялық ашып қарауды жүргізу;
6) фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара іс-қимыл:
халықты қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және медициналық техникамен қамтамасыз ету;
дәрілік заттың басқа да дәрілік заттармен өзара әрекеттесу ерекшеліктерінің байқалу фактілері және жанама әсерлері, оның ішінде дәрілік затты қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілмеген жанама әсерлері туралы ақпараттандыру;
7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара іс-қимыл:
айналасындағылар үшін қауіп төндіретін инфекциялық аурулар, улануларға күдіктенген және анықталған жағдайда хабарлау;
оқшауландыру жөнінде бірлескен санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу, топтық ауруларды оқшаулау, инфекцияның одан әрі таралуына жол бермеу, вакцина қорын құру және иммундық профилактика жүргізуге бақылауды ұйымдастыру.
5. Денсаулық сақтау ұйымдары бастапқы медициналық құжаттарды жүргізуді, нысандар, түрлер бойынша есептер беруді қамтамасыз етеді.
6. Өзара іс-қимыл кезінде туындайтын және денсаулық сақтау субъектілерінің құзыретінен тыс болатын өзге де мәселелер бірлескен шешім қабылдау жолымен немесе денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған органдарына ұсыныстар енгізу жолымен шешіледі.

2) взаимодействия с организациями здравоохранения, осуществляющими деятельность в области формирования здорового образа жизни, с целью обеспечения пропаганды и формирования здорового образа жизни, здорового питания и профилактики заболеваний путем информационного обеспечения, гигиенического обучения и воспитания населения в вопросах укрепления здоровья и предупреждения болезней, связанных с образом жизни;
3) взаимодействия с организациями, осуществляющими деятельность в сфере службы крови, для обеспечения и создания запаса крови и ее компонентов;
4) взаимодействия с организациями скорой помощи и санитарной авиацией для оказания экстренной медицинской помощи;
5) взаимодействия с организациями, осуществляющими деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии:
проведения патологоанатомического вскрытия в целях установления причины смерти и уточнения диагноза заболевания;
6) взаимодействия с организациями здравоохранения, осуществляющими фармацевтическую деятельность:
обеспечения населения безопасными, эффективными и качественными лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и медицинской техники;
информирования о фактах проявления особенностей взаимодействия лекарственного средства с другими лекарственными средствами и побочных действиях, в том числе не указанных в инструкции по применению лекарственного средства;
7) взаимодействия с организациями здравоохранения, осуществляющими деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
сообщения при подозрении и установлении инфекционных заболеваний, отравлений, представляющих опасность для окружающих;
проведения совместных санитарно-противоэпидемических мероприятий по локализации, купированию групповых заболеваний, недопущения дальнейшего распространения инфекций, создания запаса вакцины и организации контроля проведения иммунопрофилактики.
5. Обеспечение организациями здравоохранения ведения первичных медицинских документов, предоставление отчетов по формам, видам.
6. Иные вопросы, возникающие при взаимодействии и находящиеся вне компетенции субъекта здравоохранения, решаются путем принятия совместных решений, либо путем внесения предложений в вышестоящие органы государственного управления здравоохранением.