Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру ұйымдарының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры қатысушыларының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің ставкасын есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналар төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есебін жүргізу туралы ережені бекіту туралы" 2008 жылғы 2 қазандағы № 141 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 29 желтоқсандағы N 260 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6049 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 387 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 387 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Сақтандыру ұйымдарының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры қатысушыларының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің ставкасын есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналар төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есебін жүргізу туралы ережені бекіту туралы» 2008 жылғы 2 қазандағы № 141 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5362 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру ұйымдарының – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры қатысушыларының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің ставкасын есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналар төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есебін жүргізу туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ағымдағы қаржы жылына міндетті жарна ставкасы Қазақстан Республикасының заң актілерінде Қорға міндетті қатысуы көзделген міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша (бұдан әрі - міндетті сақтандыру түрлері) мынадай формула бойынша анықталады:
Ставка (пайыздық мөлшерде) = (СТММ*2*СТЖМӨК+КТ-КР)/(СС* ССЖМӨК)*100,
мұнда:
СТММ – барлық қатысушы сақтандыру ұйымдарының арасында міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша өткен бес қаржы жылына бір қатысушы сақтандыру ұйымы есептеген сақтандыру төлемдерінің ең жоғарғы жиынтық мөлшерінің орташа мәні;
СТЖМӨК - соңғы бес жылдағы міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру төлемдері жиынтық мөлшерінің орташа өсу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
СТЖМӨК =(n кезеңіндегі СТ/n-1 кезеңіндегі СТ) сомасы)/5,
мұнда:
СТ - міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру төлемдерінің жиынтық мөлшері;
n - екіден беске дейінгі уақыт аралығы;
КТ – аяқталған қаржы жылының соңында мәжбүрлеп тарату процесіндегі қатысушы сақтандыру ұйымдары бойынша кепіл төлемдерінің күтілетін сомасы, ол мына формула бойынша есептеледі:
КТ = ОСТ – НТ,
мұнда:
ОСТ – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) мәжбүрлеп тарату жөніндегі шешімді қабылдау күнінің алдындағы қаржы жылына есептелген, аяқталған қаржы жылының соңында мәжбүрлеп тарату процесіндегі қатысушы сақтандыру ұйымдары жүзеге асырған сақтандыру төлемдердің орташа мәні;
НТ – Қор аяқталған қаржы жылының соңында мәжбүрлеп тарату процесіндегі қатысушы сақтандыру ұйымдары бойынша жүзеге асырған кепіл төлемдерінің нақты сомасы (өсу жиынтығымен);
КР - аяқталған қаржы жылының соңына сақтандыру төлемдеріне кепілдік резерві;
СС – барлық қатысушы сақтандыру ұйымдары міндетті сақтандырудың әр түрі бойынша аяқталған қаржы жылына есептеген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері;
ССЖМӨК - соңғы бес жылдағы міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру сыйлықақылары жиынтық мөлшерінің орташа өсу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ССЖМӨК=(n кезеңіндегі СС/n-1 кезеңіндегі СС)сомасы)/5,
мұнда:
СС – барлық қатысушы сақтандыру ұйымдары міндетті сақтандырудың әр түрі бойынша аяқталған қаржы жылына есептеген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері;
n - екіден беске дейінгі уақыт аралығы.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 141 "Об утверждении Правил о методике расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядке и сроках уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, формирования и учета условных обязательств страховыми организациями - участниками Фонда гарантирования страховых выплат"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2009 года № 260. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2010 года № 6049. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 387
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 2 октября 2008 года № 141 "Об утверждении Правил о методике расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядке и сроках уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, формирования и учета условных обязательств страховыми организациями - участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5362) следующие изменения и дополнения:
в Правилах о методике расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядке и сроках уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, формирования и учета условных обязательств страховыми организациями - участниками Фонда гарантирования страховых выплат, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Ставка обязательного взноса на текущий финансовый год определяется по каждому виду обязательного страхования, по которому законодательными актами Республики Казахстан предусмотрено обязательное участие в Фонде (далее - обязательные виды страхования), по следующей формуле:
Ставка (в процентах) = (МРСВ*2*КРСРСВ+ОВ-РГ)/(СП*КРСРСП))*100,
где:
МРСВ - среднее значение максимального среди всех страховых организаций - участников совокупного размера страховых выплат, начисленных одной страховой организацией - участником за истекшие пять финансовых лет по каждому виду обязательного страхования;
КРСРСВ - средний коэффициент роста совокупного размера страховых выплат по каждому виду обязательного страхования за последние пять лет, который рассчитывается по следующей формуле:
КРСРСВ = (сумма (СВ за период n/СВ за период n-1))/5,
где:
СВ - совокупный размер страховых выплат по каждому виду обязательного страхования;
n - период времени от двух до пяти;
ОВ - ожидаемая сумма гарантийных выплат по страховым организациям - участникам, находящимся в процессе принудительной ликвидации на конец истекшего финансового года, которая рассчитывается по следующей формуле:
ОВ = ССВ - ФВ,
где:
ССВ - среднее значение страховых выплат, осуществленных страховыми организациями - участниками, находящимися в процессе принудительной ликвидации на конец истекшего финансового года, начисленных за финансовый год, предшествующий дате принятия уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) решения о принудительной ликвидации;
ФВ - фактическая сумма гарантийных выплат, осуществленных Фондом по страховым организациям - участникам, находящимся в процессе принудительной ликвидации на конец истекшего финансового года (с нарастающим итогом);
РГ - резерв гарантирования страховых выплат на конец истекшего финансового года;
СП - совокупный размер страховых премий за истекший финансовый год по каждому виду обязательного страхования, начисленный всеми страховыми организациями - участниками;
КРСРСП - средний коэффициент роста совокупного размера страховых премий по каждому виду обязательного страхования за последние пять лет, который рассчитывается по следующей формуле:
КРСРСП = (сумма (СП за период n/СП за период n-1))/5,
где:
СП - совокупный размер страховых премий за истекший финансовый год по каждому виду обязательного страхования, начисленный всеми страховыми организациями - участниками;
n - период времени от двух до пяти.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Осы Ереженің 2-тармағына сәйкес айқындалатын міндетті жарна ставкасын Қор есептейді және 0,5 пайыздан кем емес пен мыналарды:
сақтандырудың міндетті әрбір түрі бойынша өткен қаржы жылына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасынан 2 (екі) пайызынан астам еместі;
аяқталған қаржы жылының соңында мәжбүрлеп тарату процесіндегі қатысушы сақтандыру ұйымдары бойынша осы Ереженің 2-тармағының он бірінші абзацына сәйкес есептелген күтілетін кепіл төлемдерінің сомасы 500 000 000 (бес жүз миллион) теңгеден асқан жағдайда, сақтандырудың міндетті әрбір түрі бойынша өткен қаржы жылына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасынан 3 (үш) пайызынан астам еместі құрайды.»;
17-тармақта: мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Ағымдағы қаржы жылына шартты міндеттемелер ставкасы міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша мынадай формула бойынша анықталады:
Ставка (пайыздық мөлшерде) = (СТММ*2*СТЖМӨК+КТ-КР)/(СС*ССЖМӨК)*100,
мұнда:
СТММ – барлық қатысушы сақтандыру ұйымдарының арасында міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша өткен бес қаржы жылына бір қатысушы сақтандыру ұйымы есептеген сақтандыру төлемдерінің ең жоғарғы жиынтық мөлшерінің орташа мәні;
СТЖМӨК - соңғы бес жылдағы міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру төлемдері жиынтық мөлшерінің орташа өсу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
СТЖМӨК =(n кезеңіндегі СТ/n-1 кезеңіндегі СТ) сомасы)/5,
мұнда:
СТ - міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру төлемдерінің жиынтық мөлшері;
n - екіден беске дейінгі уақыт аралығы;
КТ – аяқталған қаржы жылының соңында мәжбүрлеп тарату процесіндегі қатысушы сақтандыру ұйымдары бойынша кепіл төлемдерінің күтілетін сомасы, ол мына формула бойынша есептеледі:
КТ = ОСТ – НТ,
мұнда:
ОСТ – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) мәжбүрлеп тарату жөніндегі шешімді қабылдау күнінің алдындағы қаржы жылына есептелген, аяқталған қаржы жылының соңында мәжбүрлеп тарату процесіндегі қатысушы сақтандыру ұйымдары жүзеге асырған сақтандыру төлемдердің орташа мәні;
НТ – Қор аяқталған қаржы жылының соңында мәжбүрлеп тарату процесіндегі қатысушы сақтандыру ұйымдары бойынша жүзеге асырған кепіл төлемдерінің нақты сомасы (өсу жиынтығымен);
КР - аяқталған қаржы жылының соңына сақтандыру төлемдеріне кепілдік резерві;
СС – барлық қатысушы сақтандыру ұйымдары міндетті сақтандырудың әр түрі бойынша аяқталған қаржы жылына есептеген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері;
ССЖМӨК - соңғы бес жылдағы міндетті сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру сыйлықақылары жиынтық мөлшерінің орташа өсу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ССЖМӨК=(n кезеңіндегі СС/n-1 кезеңіндегі СС)сомасы)/5,
мұнда:
СС – барлық қатысушы сақтандыру ұйымдары міндетті сақтандырудың әр түрі бойынша аяқталған қаржы жылына есептеген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері;
n - екіден беске дейінгі уақыт аралығы.».

"3. Ставка обязательного взноса, определяемая в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил, рассчитывается Фондом и составляет не менее 0,5 процентов и не более:
2 (двух) процентов от общей суммы начисленных страховых премий по каждому обязательному виду страхования за истекший финансовый год;
3 (трех) процентов от общей суммы начисленных страховых премий по каждому обязательному виду страхования за истекший финансовый год в случае, если ожидаемая сумма гарантийных выплат по страховым организациям - участникам, находящимся в процессе принудительной ликвидации на конец истекшего финансового года, рассчитанная в соответствии с абзацем одиннадцатым пункта 2 настоящих Правил, превышает 500 000 000 (пятьсот миллионов) тенге.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Ставка условных обязательств на текущий финансовый год определяется по каждому виду обязательного страхования по следующей формуле:
Ставка (в процентах) = (МРСВ*2*КРСРСВ+ОВ-РГ)/(СП*КРСРСП))*100,
где:
МРСВ - среднее значение максимального среди всех страховых организаций - участников совокупного размера страховых выплат, начисленных одной страховой организацией - участником за истекшие пять финансовых лет по каждому виду обязательного страхования;
КРСРСВ - средний коэффициент роста совокупного размера страховых выплат по каждому виду обязательного страхования за последние пять лет, который рассчитывается по следующей формуле:
КРСРСВ = (сумма (СВ за период n/СВ за период n-1))/5,
где:
СВ - совокупный размер страховых выплат по каждому виду обязательного страхования;
n - период времени от двух до пяти;
ОВ - ожидаемая сумма гарантийных выплат по страховым организациям - участникам, находящимся в процессе принудительной ликвидации на конец истекшего финансового года, которая рассчитывается по следующей формуле:
ОВ = ССВ - ФВ,
где:
ССВ - среднее значение страховых выплат, осуществленных страховыми организациями - участниками, находящимися в процессе принудительной ликвидации на конец истекшего финансового года, начисленных за финансовый год, предшествующий дате принятия решения уполномоченным органом о принудительной ликвидации;
ФВ - фактическая сумма гарантийных выплат, осуществленных Фондом по страховым организациям - участникам, находящимся в процессе принудительной ликвидации на конец истекшего финансового года (с нарастающим итогом);
РГ - резерв гарантирования страховых выплат на конец истекшего финансового года;
СП - совокупный размер страховых премий за истекший финансовый год по каждому виду обязательного страхования, начисленный всеми страховыми организациями - участниками;
КРСРСП - средний коэффициент роста совокупного размера страховых премий по каждому виду обязательного страхования за последние пять лет, который рассчитывается по следующей формуле:
КРСРСП = (сумма (СП за период n/СП за период n-1))/5,
где:
СП - совокупный размер страховых премий за истекший финансовый год по каждому виду обязательного страхования, начисленный всеми страховыми организациями - участниками;
n - период времени от двух до пяти.".

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына және «Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы» заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                               Е. Бахмутова

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова