Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010 жылғы 1 қыркүйектегі N 555 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6530 болып енгізілді.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шiлдедегi Заңының 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2012.10.02 № 17-02/489 (алғаш ресми жариялаған күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесі бекітілсін.
2. "Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің төрағасының 2007 жылғы 2 ақпандағы № 44 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4562 тіркелген, 2007 жылғы 15 тамызда № 124 (1153) "Заң газетінде" жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Омаров Ж.Ы.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м. а.
2010 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 555 бұйрығымен бекітілген
Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ғылыми, экологиялық-ағарту, туристік, рекреациялық және шектеулі шаруашылық мақсаттарда болу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрiнiң 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ереже республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мына түрлеріне қолданылады:
табиғат қорғау мекемелері - мемлекеттік табиғи қорықтар, мемлекеттік ұлттық табиғи парктер, мемлекеттік табиғи резерваттар, мемлекеттік өңірлік табиғи парктер;
мемлекеттік кәсіпорын нысанында құрылған табиғат қорғау ұйымдары - мемлекеттік зоологиялық парктер, мемлекеттік ботаникалық бақтар, мемлекеттік дендрологиялық парктер (бұдан әрі - табиғат қорғау кәсіпорындары);
заңды тұлға мәртебесі жоқ ерекше қорғалатын табиғи аумақтар - мемлекеттік табиғат ескерткіштері, мемлекеттік табиғи қаумалдар және мемлекеттік қорық аймақтары.

Об утверждении Правил посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 555. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2010 года № 6530.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.10.2012 № 17-02/489 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 февраля 2007 года № 44 "Об утверждении Правил посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4562, опубликованный в "Юридической газете" от 15 августа 2007 года, № 12 (1327)).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Омаров Ж.И.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Е.Аман
Утверждены
приказом и.о. Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 1 сентября 2010 года № 555
Правила
посещения особо охраняемых природных территорий
физическими лицами
1. Общие положения
1. Настоящие Правила посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (далее – Закон) и определяют порядок посещения физическими лицами особо охраняемых природных территорий в научных, эколого-просветительных, туристских, рекреационных и ограниченных хозяйственных целях.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Действие настоящих Правил распространяются на следующие виды особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения:
природоохранные учреждения - государственные природные заповедники, государственные национальные природные парки, государственные природные резерваты, государственные региональные природные парки;
природоохранные организации, созданные в форме государственного предприятия - государственные зоологические парки, государственные ботанические сады, государственные дендрологические парки (далее - природоохранные предприятия);
особо охраняемые природные территории без статуса юридического лица - государственные памятники природы, государственные природные заказники и государственные заповедные зоны.

3. Мемлекеттік табиғи қорықтардың аумағында жеке тұлғалардың болуына тек ғылыми және экологиялық-ағарту мақсаттарда ғана рұқсат етіледі.
4. Мемлекеттік табиғи қорықтың аумағында немесе оның аумағынан тысқары жерлерде орналасқан белгілі бір дін жолын ұстанушылар тәу ететін орындарға (қасиетті орындарға) қорық аумағы арқылы өтетін жолдармен кіру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік табиғи қорықтың әкімшілігі тиісті діни бірлестіктің келісімі бойынша ақы төлемей, мемлекеттік табиғи қорық инспекторларының бастап жүруімен, топпен осы орындарда болуға немесе осы орындарға жақындап келуге рұқсат берілуі мүмкін.
2. Жеке тұлғалардың табиғат қорғау мекемесінде болуы
5. Жеке тұлғалар үшін (бұдан әрі - келушілер) ерекше қорғалатын табиғи аумақтың (бұдан әрі - ЕҚТА) түріне және күзеттің белгіленген құқықтық режиміне байланысты табиғат қорғау мекемесінің аумағында болу кезінде мынадай іс-әрекеттер жасауға рұқсат етіледі:
1) ЕҚТА орман және дала жолдарымен, жалпы жұрт пайдаланатын жолдармен және экскурсиялық маршруттардың арнайы жолдарымен, механикаландырылған көлiкпен және салт атпен жүру, қорықтық күзет режимi бар учаскелерден басқа, арнайы жабдықталған орындарда аялдау;
2) белгіленген туристік маршруттармен және соқпақтармен табиғат қорғау мекемесінің әкімшілігімен алдын-ала келісілген, ЕҚТА экскурсия ұйымдастырушыларының немесе инспектор-гидтерінің бастап жүруімен ұйымдасқан экскурсиялар мен туристік жорықтар өткізу;
3) табиғат қорғау мекемесінің әкімшілігімен келісім бойынша су айдындарында тек қана моторсыз жүзу құралдарымен жылжу;
4) әуесқойлық (спорттық) балық аулау.
Мемлекеттік табиғи қорықтарда әуесқойлық балық аулау Заңның 43-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады;
5) қорықтық күзет режимі бар учаскелерден басқа жерлерде, осыған арнайы бөлінген орындарда жабайы жемістер, жидектер, саңырауқұлақтар, дәрі-дәрмектік өсімдіктер, шөп шабу, отын дайындау және дәстүрлі табиғат пайдаланудың басқа түрлері;
6) табиғат қорғау мекемесінің әкімшілігімен келісім бойынша спорттық және экологиялық-ағарту іс-шараларын, туристік слеттер өткізу;
7) кәсіби және әуесқойлық фото-бейне түсірімдер жүргізу;
8) оқу практикаларын өткізу;
9) қорықтық күзет режимі бар учаскелерден басқа жерлерде оқу мақсаттары үшін гербарий жинау, топырақ үлгілерін іріктеу;
10) ерекше қорғалатын табиғи аумақтың паспортында көзделген өзге де қызметтер.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2012.10.02 № 17-02/489 (алғаш ресми жариялаған күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

3. На территории государственных природных заповедников пребывание физических лиц допускается только в научных и эколого-просветительных целях.
4. Для обеспечения доступа к местам, почитаемым последователями той или иной религии (места паломничества), находящимся на территории государственного природного заповедника или за пределами его территории, по дорогам, проходящим через территорию заповедника, администрацией государственного природного заповедника по согласованию с соответствующим религиозным объединением может быть разрешено безвозмездное, в сопровождении инспекторов государственного природного заповедника, групповое посещение этих мест или подход к этим местам.
2. Посещение природоохранного учреждения физическими лицами
5. Для физических лиц (далее - посетители) при посещении территории природоохранного учреждения в зависимости от вида особо охраняемой природной территории (далее - ООПТ) и установленного правового режима охраны, допускаются:
1) передвижение на механизированном и гужевом транспорте по дорогам общего пользования и специальным дорогам экскурсионных маршрутов, по грунтовым лесным и полевым дорогам ООПТ, стоянка в специально оборудованных местах, кроме участков с заповедным режимом охраны;
2) проведение организованных экскурсий и туристских походов, предварительно согласованных с администрацией природоохранного учреждения по установленным туристским маршрутам и тропам, в сопровождении экскурсоводов или гидов-инспекторов ООПТ;
3) передвижение по водоемам только на безмоторных плавучих средствах, по согласованию с администрацией природоохранного учреждения;
4) любительское (спортивное) рыболовство.
В государственных природных заповедниках любительское рыболовство осуществляется в соответствии со статьей 43-1 Закона;
5) любительский сбор дикорастущих плодов, ягод, грибов, лекарственных трав, сенокошение, заготовка дров и другие виды традиционного природопользования в специально отведенных для этого местах, кроме участков с заповедным режимом охраны;
6) проведение спортивных и эколого-просветительных мероприятий, туристских слетов по согласованию с администрацией природоохранного учреждения;
7) проведение профессиональной и любительской фото-видеосъемки;
8) проведение учебных практик;
9) сбор гербария, отбор почвенных образцов для учебных целей, кроме участков с заповедным режимом охраны;
10) иная деятельность, предусмотренная в паспорте ООПТ.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.10.2012 № 17-02/489 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

6. ЕҚТА-ның түріне және күзеттің белгіленген құқықтық режиміне байланысты табиғат қорғау мекемесінің аумағында:
1) ЕҚТА-ны пайдалану үшін ақы төлегенін растайтын құжаттарсыз ЕҚТА-да болуға;
2) ЕҚТА орман және дала жолдарымен, жалпы жұрт пайдаланатын жолдардан немесе арнайы экскурсиялық соқпақтар мен туристiк маршруттардан тыс жерлерге келiп кiруге және олар арқылы жүрiп өтуге;
3) белгіленген орындардан тыс жерлерге автокөлік және басқа да механикалық құралдар қоюға;
4) автокөлікті және басқа да механикалық құралдарды су айдындары жағалауына қоюға және жууға, ыдыс-аяқ жууға, кір жууға, үй жануарларын шомылдыруға;
5) су айдындарында, ЕҚТА-ны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекция пайдаланатын және құтқару пунктерін алып тастағанда моторлы жүзу құралдарынан басқа, моторлы яхталардың, катерлердің, моторлы қайықтардың, скутерлердің, квадроциклдердің болуына;
6) арнайы белгіленген және жабдықталған орындардан тыс жерлерде тағам әзірлеу үшін от жағуға, мангал, ошақ орнатуға;
7) осы мақсаттар үшін белгіленген орындардан тыс жерлерде аялдау орындарын жабдықтауға, шатырлар тігуге;
8) торлармен және басқа тыйым салынған құралдармен және жабдықтармен балық аулауға;
9) тиісті рұқсатсыз жабайы жануарларды алып қоюға;
10) жабайы жануарларды үркітуге және қоректендіруге;
11) ұяларды, індерді, апандарды және құмырсқа илеулерін бүлдіруге;
12) ағаштар мен бұталарды кесуге, сындыруға және оларға зақым келтіруге, тұрмыстық қажеттілік үшін сыпыртқылар мен сыпырғыштарға шыбықтар дайындауға;
13) табиғат, тарих, мәдениет және археология ескерткіштерін қиратуға және бүлдіруге;
14) рұқсат етілген жинау орындарынан тыс жерлерде жабайы өсетін ағаш, бұта, шөп өсімдіктерін және дәрі-дәрмектік шикізат жинауға және қазып алуға;
15) осы үшін арнайы бөлінген орындардан басқа жерлерде жабайы өсетін жемістер, саңырауқұлақтар және жидектер жинауға;
16) көрнекі үгіт құралдарын (стенділер, паннолар, аншлагтар және басқалар), орман орналастыру, орман шаруашылығы және жерге орналастыру белгілерін қиратуға және бүлдіруге;
17) құрылыстарға, ағаштарға, тастарға және жартастарға жазулар жазуға және суреттер салуға;
18) өз бетімен мал жаюға, шөп жинауға, сүрек дайындауға және басқа да заңсыз орман пайдалануға;
19) топырақ қабатын тұрмыстық қоқыспен және қалдықпен ластауға;
20) "Жасанды жолмен жасалатын шудың және өзге де акустикалық әсерлердің нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 18-02/899 бұйрығымен бекiтiлген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12387 болып тіркелген) шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердiң нормаларына сәйкес қоршаған ортаға шу шығаратын және басқа да акустикалық әсерлердi қолдану;

6. На территории природоохранного учреждения в зависимости от вида ООПТ и установленного правового режима охраны, не допускается:
1) нахождение на ООПТ без подтверждающего документа об оплате за пользование ООПТ;
2) съезд и проезд вне дорог общего пользования или специальных экскурсионных троп и туристских маршрутов, грунтовых лесных и полевых дорог ООПТ;
3) стоянка автотранспорта и других механических средств вне установленных мест;
4) парковка и мытье автотранспорта и других механических средств на берегах водоемов, мытье посуды, стирка белья, купание домашних животных;
5) нахождение на водоемах моторных яхт, катеров, моторных лодок, скутеров, квадроциклов, за исключением моторных плавательных средств, используемых государственной инспекцией по охране ООПТ и спасательными пунктами;
6) разведение костров, установка мангалов, очагов для приготовления пиши вне специально установленных и оборудованных мест;
7) устройство стоянок, установка палаток вне мест, установленных для этих целей;
8) рыболовство сетями и другими запрещенными орудиями и средствами;
9) изъятие диких животных без соответствующего разрешения;
10) отпугивание и прикармливание диких животных;
11) разорение гнезд, нор, логовищ и муравейников;
12) вырубка, ломка и повреждение деревьев и кустарников, заготовка прутьев на веники и метлы для бытовых нужд;
13) разрушение и порча памятников природы, истории, культуры и археологии;
14) сбор и выкопка дикорастущих древесных, кустарниковых, травянистых растений и лекарственного сырья вне разрешенных мест сбора;
15) сбор дикорастущих плодов, грибов и ягод вне специально отведенных для этого мест;
16) ломка и порча средств наглядной агитации (стендов, панно, аншлагов, и других), лесоустроительных, лесохозяйственных и землеустроительных знаков;
17) нанесение надписей и рисунков на постройки, деревья, камни и скалы;
18) самовольные выпас скота, сенокошение, заготовка древесины и иное незаконное лесопользование;
19) засорение бытовым мусором и отходами почвенного покрова;
20) применение шумовых и иных акустических воздействий на окружающую среду, согласно норм шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 18-02/899 "Об утверждении норм шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12387);

21) мемлекеттік табиғи-қорық қоры мен табиғи кешендер объектілерінің табиғи дамуын және сақталуын бұзатын өзге қызметтерге жол берілмейді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2012.10.02 № 17-02/489 (алғаш ресми жариялаған күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі); 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.04.2023 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7. Келушіде ЕҚТА-ны ғылыми, экологиялық-ағарту, туристік, рекреациялық және шектеулі шаруашылық мақсаттарда пайдалану үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ақы төлегені туралы растайтын құжаттың болуы табиғат қорғау мекемесінің аумағына келуге негіз болып табылады.
ЕҚТА-ны пайдалану үшін ақы төлегенін растайтын құжат келушінің болу мерзімінің соңына дейін сақталуы тиіс.
8. ЕҚТА шекарасында орналасқан елді мекендерде тұрақты тұратын және(немесе) саяжай учаскелері бар жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес төлемақы төлеушілер болып табылмайды.
9. Рекреациялық жүктеменің жол берілетін нормаларына байланысты келушілер легін реттеп отыру мақсатында табиғат қорғау мекемесінің әкімшілігі осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша Келушілерді есепке алу журналын (бұдан әрі - Журнал) жүргізеді.
Журнал нөмірленеді, жіппен байланады және оған табиғат қорғау мекемесінің мөрі басылады.
3. Жеке тұлғалардың табиғат қорғау кәсіпорнының
аумағында болуы
10. Табиғат қорғау кәсіпорнының аумағында:
1) арнайы бөлінген асфальт төселген немесе қара жолдармен жүріп өтуге;
2) арнайы бөлінген орындарда өсімдіктер, жануарлар коллекцияларын қарап көруге;
3) табиғат қорғау кәсіпорнының әкімшілігімен келісім бойынша экспозициялар мен коллекциялардағы өсімдіктерді, жартылай еркін және жасанды жағдайларда ұсталатын жануарларды суретке және бейне таспаға түсіруге;
4) ЕҚТА паспортында немесе табиғат қорғау кәсіпорнының әкімшілігі белгілеген аумақта болудың ішкі тәртібінде көзделген өзге де қызметке жол беріледі.
11. Мемлекеттік зоологиялық парктердің аумағында жануарларды және келушілердің жеке қауіпсіздігін сақтау мақсатында:
1) радиоқабылдағыштар мен магнитофондарды қосуға, музыкалық аспаптарда ойнауға;
2) жануарларды қоректендіруге, ызаландыруға және үркітуге;
3) жануарлар тұруға арналған арнайы қоршалған үй-жайларға бөтен заттар лақтыруға;

21) иная деятельность, нарушающая естественное развитие и сохранение объектов государственного природно-заповедного фонда и природных комплексов.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказами Министра сельского хозяйства РК от 02.10.2012 № 17-02/489 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.04.2023 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Основанием для посещения территории природоохранного учреждения является наличие у посетителя подтверждающего документа об оплате за пользование ООПТ в научных, эколого-просветительных, туристских, рекреационных и ограниченно-хозяйственных целях, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Документ, подтверждающий оплату за пользование ООПТ, подлежит сохранению до конца пребывания посетителя.
8. Не являются плательщиками платы физические лица, постоянно проживающие в населенных пунктах и (или) имеющие дачные участки, которые расположены в границах ООПТ согласно Налогового кодекса Республики Казахстан.
9. В целях регулирования потока посетителей, в зависимости от допустимых норм рекреационной нагрузки, администрацией природоохранного учреждения ведется Журнал учета посетителей (далее - Журнал) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Журнал нумеруется, прошнуровывается и скрепляется печатью природоохранного учреждения.
3. Посещение территории природоохранного предприятия
физическими лицами
10. На территории природоохранного предприятия допускается:
1) прохождение по специально выделенным дорогам с асфальтовым или грунтовым покрытием;
2) осмотр коллекций растений, животных на специально выделенных местах;
3) фото-видеосъемка растений в экспозициях и коллекциях, животных, содержащих в полувольных и искусственных условиях по согласованию с администрацией природоохранного предприятия;
4) иная деятельность, предусмотренная паспортом ООПТ или внутренним распорядком пребывания, установленным администрацией природоохранного предприятия.
11. В целях сохранения животных и личной безопасности посетителей на территории государственных зоологических парков не допускается:
1) включать радиоприемники и магнитофоны, играть на музыкальных инструментах;
2) кормить, дразнить и пугать животных;
3) бросать посторонние предметы в специальные огражденные помещения для содержания животных;

4) жабайы жануарлар бар үй-жайлардың торлары мен шарбақтарына сүйеніп тұруға, сондай-ақ орнатылған қоршаулар арқылы аяқ-қолды созуға, қолжетімді жануарлармен байланыс жасау үшін қол созуға және оларды әртүрлі заттармен (қолшатырмен, таяқпен және басқа заттар) түрткілеуге;
5) штативтер мен жарқылдауық шамдарды қолданып, жануарларды суретке түсіруге;
6) жануарларды ұстауға арналған үй-жайлардың және басқа да құрылыстардың орнатылған кедергілері мен қоршаулары арқылы кіруге немесе секіріп түсуге;
7) жануарларды ұстауға арналған үй-жайлардың маңайында орнатылған кедергілерге, дуалдарға, қоршауларға балаларды тұрғызуға және отырғызуға;
8) балаларды, әсіресе кішкентай балаларды қараусыз қалдыруға және оларға парк аумағында орналасқан жануарларды өз бетімен тамашалауға рұқсат етуге;
9) көгалдармен жүруге, ағаш және шөп екпелерін бүлдіруге;
10) өзімен бірге үй жануарларын әкелуге немесе ертіп жүруге;
11) бақ-парк мүлкінің орнын ауыстыруға;
12) жануарлар бар қоршаулар мен торлардың қасында кезекшілерімен сөйлесуге, жануарларды қорғау жөніндегі қызметінен олардың назарын басқа жаққа аударуға;
13) экскурсия ұйымдастырушылары мен күзет қызметі қызметкерлерінің талаптарын орындамауға жол берілмейді.
12. Мемлекеттік ботаникалық бақтар мен мемлекеттік дендрологиялық парктердің аумағында:
1) гербарийлік материал жинауды қоса алғанда, ағаш және шөп өсімдіктерін алып қоюға және бүлдіруге;
2) жемістер, тұқымдар жинауға;

4) прислоняться к сеткам и решеткам помещений с дикими животными, а также протягивать через установленные ограждения руки и ноги, притрагиваться к доступным для контактов животным и прикасаться к ним различными предметами (зонтами, тростями и другими предметами);
5) фотографировать животных с применением штативов и вспышек;
6) заходить или перелезать через установленные барьеры и ограждения помещений для содержания животных и прочих сооружений;
7) ставить и сажать детей на барьеры, ограды, отжимы, установленных вокруг помещений для содержания животных;
8) оставлять без присмотра детей, особенно малолетних и разрешать им самостоятельно осматривать животных, расположенных на территории парка;
9) ходить по газонам, повреждать древесные и травянистые растения;
10) приводить с собой или приносить домашних животных;
11) перемещать садово-парковый инвентарь;
12) вступать в разговоры с дежурными у вольер и клеток с животными, отвлекать их от службы по охране животных;
13) не выполнять требования экскурсоводов и сотрудников службы охраны.
12. На территории государственных ботанических садов и государственных дендрологических парков не допускается:
1) изъятие и повреждение древесных и травянистых растений, включая сбор гербарного материала;
2) сбор плодов, семян;

3) табиғат қорғау кәсіпорнының әкімшілігімен келісіп алмай табиғи және мәдени объектілерді суретке және бейне таспаға түсіруге;
4) топырақ қабатын қоқыспен және тұрмыстық қалдықпен ластауға;
5) кәсіпорынның экскурсия ұйымдастырушылары мен күзет қызметі қызметкерлерінің талаптарын орындамауға жол берілмейді.
4. Жеке тұлғалардың заңды тұлға мәртебесі жоқ ерекше қорғалатын табиғи аумақта болуы
13. Заңды тұлға мәртебесі жоқ ЕҚТА аумағында болу тиісті ЕҚТА түрлерін қорғау және пайдалану режимінің ерекшеліктерін ескере отырып, мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің сақталуы жағдайында, осы ЕҚТА-ның паспортына сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке тұлғалардың ерекше
қорғалатын табиғи аумақтарда
болу ережесіне қосымша
Нысан
20__ жылы келушілерді есепке алу журналы
____________________________________________
(табиғат қорғау мекемесінің атауы)
Р/с №
Күні
Келушінің немесе топ жетекшісінің Т.А.Ә.
Топтағы адамдар саны
Көліктің түрі (а/к маркасы, мемлекеттік нөмірі)
Келу мақсаты
Топтың баратын жері
Болу мерзімі
Ақы төленгені туралы белгі (ақы төленгенін растайтын құжаттың №)
1
2
3
4
5
6
7
8
9

3) фото-видеосъемка природных и культурных объектов без согласования с администрацией природоохранного предприятия;
4) засорение отходами и бытовым мусором почвенного покрова;
5) не выполнение требований экскурсоводов и сотрудников службы охраны предприятия.
4. Посещение особо охраняемой природной территории
без статуса юридического лица физическими лицами
13. Посещение территории ООПТ без статуса юридического лица осуществляется с учетом особенностей режима охраны и использования соответствующих видов ООПТ при условии сохранения объектов государственного природно-заповедного фонда, в соответствии с паспортом данной ООПТ.
Приложение
к Правилам посещения
особо охраняемых природных
территорий физическими лицами
Форма
Журнал учета посетителей за 20__ год
(наименование природоохранного учреждения)
п/п
Дата
Ф.И.О.
посетителя
или
руководителя
группы
Количество
человек
в группе
Вид
транспорта
(марка,
гос.
номер)
Цель
посещения
Место
направ-
ления
группы
Срок пребы-
вания
Отметка
об оплате
(№ документа,
подтверждающего
оплату)
1
2
3
4
5
6
7
8
9