Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 138 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 13 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6558 болып енгізілді
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шартын бекіту туралы» 2003 жылғы 24 қыркүйектегі № 345 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2548 тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шартында:
5-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«5-тарау. Қордың мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфеліне ақы төлеуі.
Кепілдік төлемдерін жүзеге асыру талаптары мен тәртібі
12. Қор мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру ұйымы – қатысушыға берілетін сақтандыру портфеліне Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының активтерін инвестициялау ережесін бекіту туралы» 2008 жылғы 2 қазандағы № 148 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5365 тіркелген) қаулысына сәйкес инвестициялау нәтижесінде сатып алынған активтермен ақы төлеуді жүзеге асырады.
13. Қор мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфеліне ақы төлеуді сақтандыру портфелін табыс ету туралы шартты жасасқан күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырады.
14. Қор кепілдік төлемдерін Заңның 15-бабында және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік және өтемақы төлемдерін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 62 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6287 тіркелген) қаулысында белгіленген тәртіпте және талаптар бойынша жүзеге асырады.»;

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам деятельности Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 138. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2010 года № 6558
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года № 345 "Об утверждении Типового договора участия в Фонде гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2548) следующие изменения и дополнение:
в Типовом договоре участия в Фонде гарантирования страховых выплат, утвержденном указанным постановлением:
главу 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Оплата Фондом страхового портфеля принудительно
ликвидируемой (страховой) перестраховочной
организации.
Условия и порядок осуществления гарантийных выплат
12. Фонд осуществляет оплату страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемого страховой организации - участнику, активами, приобретенными в результате инвестирования в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового надзора и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 148 "Об утверждении Правил инвестирования активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5365).
13. Оплата страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации Фондом осуществляется в течение тридцати календарных дней со дня заключения договора о передаче страхового портфеля.
14. Гарантийные выплаты осуществляются Фондом в порядке и на условиях, установленных статьей 15 Закона и постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового надзора и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления гарантийных выплат Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6287).";

27-тармақтың 2) тармақшасында «міндетті» деген сөз алып тасталсын;
28-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) сақтандыру ұйымы – қатысушымен қатысу шартын жасасуға;»;
8) тармақша алып тасталсын;
8-1) тармақшадағы «сақтандыру ұйымы – қатысушының» деген сөздер «бүлінген мүлікті бағалауды жүргізу шығыстарын қосқанда, сақтандыру ұйымы – қатысушының» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
«8-2) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру ұйымы – қатысушыға берілетін сақтандыру портфеліне ақы төлеуге;»;
31-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қорды кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметінің тоқтатылуы туралы хабардар етуге;»;
6) тармақша алып тасталсын;
11-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«11-тарау. Қатысу шартының қолданылуы
33. Қатысу шарты өтініш берушіге кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия берілген күннен бастап күшіне енеді.
34. Қатысу шарты:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген жалпы негіздерде;
2) сақтандыру ұйымы – қатысушы кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін тоқтатқан және сақтандырудың осы түрлері бойынша жасалған сақтандыру шарттарының қолданылуы тоқтатылған жағдайда тоқтатылады.
35. Кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымы – қатысушының осы шартты бұзуды талап етуге құқығы жоқ.».
2. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012  № 387 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Агенттік Басқармасының «"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік және өтемақы төлемдерін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 62 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6287 тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауындағы және 1-тармағындағы «және өтемақы» деген сөздер алып тасталсын;
аталған қаулымен бекітілген «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының кепілдік және өтемақы төлемдерін жүзеге асыру ережесінде:
атауындағы «және өтемақы» деген сөздер алып тасталсын;
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) кепілдік төлемдерін жүзеге асыру ережесі Қордың Қор қатысушысы – мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының кредиторларына кепілдік төлемдерін жүзеге асыру тәртібі мен талаптарын айқындайды.»;
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) кредитор – мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде кепілдік төлемін алуға құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы), сондай-ақ жәбiрленушiге (зиянның өтеміне құқығы бар адамға) келтірілген зиянды сақтандыру шартында және Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандырушы жауапкершілігінің көлемі шегінде өтеген және сақтандыру төлеміне құқық алған өзге тұлға;»;
2) тармақшада:
«2003 жылғы 3 маусымдағы Заңында» деген сөздерден кейін «(бұдан әрі – Заң)» деген сөздермен толықтырылсын;
«міндетті» деген сөз алып тасталсын;
4) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшада «міндетті» деген сөз алып тасталсын;
7) тармақшада «;» деген тыныс белгісі «.» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
8) тармақша алып тасталсын;

в подпункте 2) пункта 27 слово "обязательного" исключить;
в пункте 28:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заключить договор участия со страховой организацией - участником;";
подпункт 8) исключить;
подпункт 8-1) после слова "вреда" дополнить словами ", включая расходы на проведение оценки поврежденного имущества";
дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) оплатить страховой портфель принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемый страховой организации - участнику;";
в пункте 31:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) уведомить Фонд о прекращении страховой деятельности по гарантируемым видам страхования;";
подпункт 6) исключить;
главу 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Действие договора участия
33. Договор участия вступает в силу с даты выдачи заявителю лицензии на право осуществления страховой деятельности по гарантируемым видам страхования.
34. Договор участия прекращается:
1) на общих основаниях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан;
2) в случае прекращения страховой организацией - участником страховой деятельности по гарантируемым видам страхования и прекращения действия заключенных по данным видам страхования договоров страхования.
35. Страховая организация - участник, имеющая лицензию на право осуществления страховой деятельности по гарантируемым видам страхования, не вправе требовать расторжения настоящего договора.".
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в постановление Правления Агентства от 30 апреля 2010 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления гарантийных и компенсационных выплат Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6287) следующие изменения и дополнения:
в наименовании и в пункте 1 слова "и компенсационных" исключить;
в Правилах осуществления гарантийных и компенсационных выплат Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат, утвержденных указанным постановлением:
в наименовании слова "и компенсационных" исключить;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила осуществления гарантийных выплат Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее - Фонд) определяют порядок и условия осуществления Фондом гарантийных выплат кредиторам принудительно ликвидируемой страховой организации - участника Фонда.";
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) кредитор - страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), имеющий право на получение гарантийной выплаты при наступлении страхового случая по договору страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, а также иное лицо, возместившее потерпевшему (лицу, имеющему право на возмещение вреда) причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленного договором страхования и законодательными актами Республики Казахстан об обязательном страховании, и получившее право на страховую выплату;";
в подпункте 2):
после слов "О Фонде гарантирования страховых выплат" дополнить словами "(далее - Закон)";
слово "обязательного" исключить;
подпункт 4) исключить;
в подпункте 6) слово "обязательного" исключить;
в подпункте 7) знак препинания ";" заменить знаком препинания ".";
подпункт 8) исключить;

2-тармақта "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы Заңының» деген сөздер «Заңның» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта «"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы Заңының» деген сөздер «Заңның» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
«сақтандыру ұйымына сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиясынан айырылғаннан кейін» деген сөздер «қатысушы сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелін табыстау күніне дейінгі кезеңде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«заңнамалық актілермен» деген сөздерден кейін «немесе сақтандыру шартында» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте «оларды алу үшін» деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
«3-тармағында» деген сөздер «3-тармағының 1) тармақшасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемнің мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
6-тармақта:
бірінші бөлікте:
«2-тармағының» деген сөз бен цифр «3-тармағының» деген сөзбен және цифрмен ауыстырылсын;
«заңнамалық актілерде» деген сөздер «заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру шартында» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «туралы заңнамалық актілерде» деген сөздер «түрлері туралы заңнамалық актілерде немесе сақтандыру шартында» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта «міндетті», «тізілімі мен өтемақы төлемінің» деген сөздер алып тасталсын;
9-тармақтағы «көлік иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі деректер базасынан (бұдан әрі - деректер базасы)» деген сөздер «деректер базасынан» деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта «міндетті» деген сөз алып тасталсын;
12-тармақта:
«міндетті» деген сөз алып тасталсын;
«міндетті сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде» деген сөздер «Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру шартында» деген сөздермен ауыстырылсын»;
13-тармақтың екінші бөлігінде «шығыстар мөлшерін көрсете отырып» деген сөздер алып тасталсын;
«байланысты шығыстарын Қормен» деген сөздер «байланысты шығыстарды және бүлінген мүлікті бағалауды жүргізу шығыстарын Қордың» деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақта «туралы заңнамалық актілерінде» деген сөздер «түрлері туралы заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру шартында» деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Қор кепілдік төлемін Заңда, міндетті сақтандыру түрлері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, сақтандыру шартында және осы Ережеде белгіленген тәртіпте, мөлшерде және мерзімде жүзеге асырады.
Қор кепілдік төлемін жүзеге асыруы үшін кредитор осы Ережеде көзделген құжаттардан басқа жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін, банктік деректемелері (бар болған кезде) туралы деректерді ұсынады.»;
17-тармақта:
«қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап» деген сөздер «қатысушы сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелін табыстау күніне дейін» деген сөздермен ауыстырылсын;
«туралы заңнамалық актілерінде» деген сөздер «түрлері туралы заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру шартында» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тарау алып тасталсын;
32-тармақта:
бірінші абзацтағы «алты» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы «істері;» деген сөз «бар салыстырып тексеру актісіне қол қояды.» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша алып тасталсын;
35-тармақ алып тасталсын;
36-тармақта «және (немесе) өтемақы», «және өтемақы» деген сөздер алып тасталсын.

в пункте 2 слова "Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" исключить;
в пункте 3:
в части первой:
в абзаце первом слова "Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" исключить;
в подпункте 2):
слова "после лишения лицензии страховой организации на право осуществления страховой деятельности" заменить словами "в период со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации - участника до даты передачи страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой организации";
после слов "видах страхования" дополнить словами "или договором страхования";
в части второй слова "для их получения" исключить;
в пункте 4:
слова "пунктом 3" заменить словами "подпунктом 1) пункта 3";
после слов "в том числе" дополнить словом "информацию";
в пункте 6:
в части первой:
слово и цифру "пункта 2" заменить словом и цифрой "пункта 3";
после слов "видах страхования" дополнить словами "или договором страхования";
в части второй слова "обязательном страховании" заменить словами "обязательных видах страхования или договором страхования";
в пункте 7 слова "и реестр по компенсационным выплатам", "обязательного" исключить;
в пункте 9 слова "по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее - база данных)" исключить;
в пункте 11 слово "обязательного" исключить;
в пункте 12:
слово "обязательного" исключить;
слова "обязательном страховании" заменить словами "обязательных видах страхования или договором страхования";
в части второй пункта 13 слова "с указанием размера расходов" заменить словами "и расходов на проведение оценки поврежденного имущества";
в пункте 14 слова "обязательном страховании" заменить словами "обязательных видах страхования или договором страхования";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Гарантийная выплата осуществляется Фондом в порядке, размере и сроки, установленные Законом, законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования, договором страхования и настоящими Правилами.
Для осуществления Фондом гарантийной выплаты кредитор, помимо документов, предусмотренных настоящими Правилами, представляет копию документа, удостоверяющего личность, данные о банковских реквизитах (при наличии).";
в пункте 17:
слова "с даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации - участника" заменить словами "со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации - участника до даты передачи (приема) страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой организации";
слова "обязательном страховании" заменить словами "обязательных видах страхования или договором страхования";
главу 3 исключить;
в пункте 32:
в абзаце первом слово "шестимесячного" заменить словом "двухмесячного";
в подпункте 3) знак препинания ";" заменить знаком препинания ".";
подпункт 4) исключить;
пункт 35 исключить;
в пункте 36 слова "и (или) компенсационных", "и компенсационных" исключить.

4. Осы қаулы бірінші рет ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне және «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
6. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                        Е. Бахмутова

4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
5. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова