Балық аулауға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес құралдар түрлері және балық аулау әдістері тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2010 жылғы 27 сәуірдегі N 296 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 25 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6258 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 2014 жылғы 27 маусымдағы № 240-Ө бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 27.06.2014 № 240-Ө бұйрығымен.

Об утверждении Перечня разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2010 года № 6258. Утратил силу приказом Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 27 июня 2014 года № 240-Ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра окружающей среды и водных ресурсов РК от 27.06.2014 № 240-Ө (порядок введения в действия см. п. 3).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.

«Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағы 21) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Балық аулауға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес құралдар тізбесі және балық аулау әдістері  бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін  қамтамасыз етсін.

В соответствии с подпунктом 21) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства.
2. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 27 сәуірдегі
№ 296 бұйрығымен бекітілген
Балық аулауға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес құралдар түрлерінің және балық аулау әдістерінің тізбесі
Балық аулау кәсіпшілік құралдар түрлері
1.
Полиамидтік және илемді моножіп және моноталшықтан жасалған аулардан басқа аулардың барлық түрлері
2.
Вентерлер
3.
Сүйреткіштер
4.
Жылым ау
5.
Аулардың барлық түрлері (шиланды, тастама, түпті, бұрап лақтыратын, тіректі, қойылатын)
6.
Тралдардың барлық түрлері (электрлық, егіздік, тіректі)
7.
Сүзгіштер (аулық, лақтырғыш, көтерілетін, екі ауыздық)
8.
Мереждер
9.
Төбелер
Балық аулау кәсіпшілік емес құралдар түрлері
10.
Қармақ
11.
Қапты ілмек
12.
Сапсыз қармақ
13.
Ілмек
14.
Су астында аңшылық ететін мылтық
15.
Шаянаулағыштар
16.
Спиннингтердің барлық түрлері
Балық аулау әдістері
17.
Ұяшықтайтын құралдарымен аулау балықтың ұяшықтарда немесе торда ұяшықталуына (оралып қалуына) негізделген: қойылмалы ауларға қазықтың, зәкірдің көмегімен қозғалмайтын жайда орнатылатын ұяшықтайтын құралдардың барлық түрлері кіреді;
жүзбелі өзен аулары – жұмыстық жағдайда өзен ағысымен қалқып, жолда кездескен балықты аулайтын ұяшықтайтын аулау құралдары;
дрифтерлік (қалқымалы) аулар жұмыстық жағдайда нашар ағысы бар су айдынында қалқып, оған жақындаған балықты аулаумен сипатталады;
лақтырмалы ауларға кейіннен балықты ауға қуып кіргізуінде балықты аулық қабырғамен толық немесе жартылай қоршауында негізделген аулаудың ұяшықтайтын құралдары жатады.
18.
Тұзақтармен аулау балықтың кері шығуы қиындатылған кірістері бар аулық және басқа құрылғыларға өз еркімен кіруіне негізделген: қойылмалы аулар – үстері ашық ірі тұзақтар;
вентерлер – үстері жабық ұсақ тұзақтар.
19.
Сүзетін құралдармен аулау (тралдық аулау, лақтырмалы аулармен аулау, судын түбінде аулармен аулау, шошақ аулармен аулау, борттық қапсырмаларымен аулау, қалталы аулармен аулау) ау қабырғасымен балықты қоршап, оны аулау құралы орнын ауыстыру барысында судан бөліп алынуында негізделген:
тралдар – суда кемелердің көмегімен жетектелетін тор қапшық түрі бар аулау құралдары;
лақтырмалы аулар – су айдынын түбінен су бетіне дейін жабатын және балықты аулық қабырғамен қоршап, кейіннен ауларды жағаға немесе қозғалмай тұрған кемелерге алып шығарылуында негізделген аулау құралдары;
судың түбінде аулайтын аулар – түбіне жақын судың бөлігін қоршап, балықты аулық қабырға және лай су жолағымен қоршап, кейіннен аулау құралын кемеге шығаруда негізделген аулау құралдары;
қоршағыш лақтырмалы (шилан) аулар – судың ортаңғы бөлігінде мекендейтін балықты аулық қабырғамен қоршап, кейіннен аулау құралын кемеге шығаруда негізделген аулау құралдары;
түптіктер – балықтың астыңғы жағынан әкелініп, кейіннен кеменің үстіне шығарылатын аулау құралдары (борттық қапсырма және конустық аулар).
20.
Қармақ құралдарымен аулау – жемі бар ілмектерді балықпен жұту немесе жемсіз ілмектермен аулау объектін іліп алуда негізделген аулау құралдары:
жемделетін (қармақтар, троллдер және ярустар);
жемделмейтін (әр түрлі өзі аулайтын жабдықтар мен түйірлер).
21.
Балық сору қондырғыларымен аулау – балықты сумен бірге аулау құрылғысына сорып, кейіннен кеме үстінде балықты судан бөлуде негізделген аулау құралдары.
Ескертпе: аулау құралдардың түрлері әртүрлі болуы мүмкін, бірақ негізгі құрамдас бөліктері өзгертусіз болуы тиіс.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2010 года № 296
Перечень разрешенных к применению промысловых и
непромысловых видов орудий и способов рыболовства
Промысловые виды орудий рыболовства
1.
Сети любой модификации, кроме изготовленных из полиамидных
и пластиковых мононитей и моноволокна
2.
Вентеря
3.
Волокуши
4.
Бредни
5.
Невода всех видов и модификаций (кошельковые, закидные,
донные, обкидные, распорные, ставные)
6.
Тралы всех видов и модификаций (электрические, близнецовые,
распорные)
7.
Черпаки (сетной, закидной, подъемный, двустворчатый)
8.
Мережи
9.
Верши
Непромысловые виды орудий рыболовства
10.
Удилище (удочка)
11.
Сачок
12.
Мормышка
13.
Петли
14.
Ружье для подводной охоты
15.
Раколовки
16.
Спиннинги различной модификации
Способы рыболовства
17.
Лов объячеивающими орудиями, основанный на объячеивании
(запутывании) рыбы в ячеях или сетном полотне: ставные сети
– все виды объячеивающих орудий, устанавливаемые неподвижно
с помощью кольев, якорей;
плавные речные сети – объячеивающие орудия лова, сплывающие
по течению реки и улавливают встречающуюся на пути рыбу;
дрифтерные сети – сети, в рабочем положении дрейфующие в
водоеме со слабым течением и улавливающие рыбу, которая
подходит к ним;
обкидные сети – сети, лов которыми основан на полном или
частичном окружении рыбы сетной стенкой с последующим
загоном рыбы в сети.
18.
Лов ловушками, основанный на самопроизвольном заходе рыбы в
сетные и другие устройства с входными образованиями,
затрудняющими ее обратный выход: ставные невода – открытые
сверху крупные ловушки; вентери – закрытые сверху мелкие
ловушки.
19.
Лов отцеживающими орудиями (траловый лов, лов закидными
неводами, лов донными неводами, лов конусными сетями, лов
бортовыми подхватами, лов кошельковыми неводами),
основанный на охвате рыбы сетной стенкой и отделении ее от
воды в процессе перемещения орудия лова: тралы – орудия
лова в виде сетного мешка, которые буксируют в воде с
помощью судов;
закидные невода – орудия лова, перекрывающие водоем от дна
до поверхности воды, лов которыми основан на окружении рыбы
сетной стенкой с последующей выборкой неводов на берег или
неподвижно стоящие суда;
донные невода – орудия лова, перекрывающие часть толщи воды
у дна, лов которыми основан на окружении рыбы сетной
стенкой и полосой взмученной воды с последующей выборкой
орудия лова на судно;
обкидные (кошельковые) невода – орудия, лов которыми
основан на окружении пелагической рыбы сетной стенкой с
последующей выборкой орудия лова на судно;
поддоны – орудия лова, подводящиеся под рыбу снизу, а затем
поднимаемые на борт судна (бортовые подхваты и конусные
сети).
20.
Лов крючковыми орудиями, основанный на заглатывании рыбой
наживных крючков или зацеплении объекта лова ненаживными
крючками:
наживные (удочки, троллы и яруса);
ненаживные (различные самоловные снасти и гарпуны).
21.
Лов рыбонасосными установками, основанный на засасывании
рыбы с водой в залавливающее устройство с последующим
разделением рыбы и воды на борту судна.
Примечание: допускаются различные модификации орудий лова, но при этом их основные составляющие должны быть неизменны.