Сәтбаев қаласы аумағында құрылыс салу қағидасын бекіту туралы
Қарағанды облысы Сәтбаев қалалық мәслихатының 2010 жылғы 23 желтоқсандағы N 389 шешімі. Қарағанды облысы Сәтбаев қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 29 желтоқсанда N 8-6-111 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Сәтбаев қалалық мәслихатының 2012 жылғы 11 маусымдағы N 45 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Сәтбаев қалалық мәслихатының 2012.06.11 N 45 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі, "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы заңдарына сәйкес Сәтбаев қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Сәтбаев қаласы аумағында құрылыс салу қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау экономикалық реформа, бюджет, коммуналдық шаруашылық және кәсіпкерлікті қолдау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияға (төрағасы Владимир Леонидович Цой) жүктелсін.
3. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            В. Юстус
Қалалық
мәслихат хатшысы                           С. Имамбай
Келісілді:
"Сәтбаев қаласының құрылыс, сәулет
және қала құрылысы бөлімі" ММ бастығы      Г. Бәкірова
2010 жылғы 23 желтоқсан
Сәтбаев қалалық мәслихатының
2010 жылғы 23 желтоқсандағы ХXХI
сессиясының N 389 шешімімен бекітілген
Сәтбаев қаласы аумағында құрылыс салу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сәтбаев қаласы аумағында құрылыс салу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы", 2007 жылғы 11 қаңтардағы "Лицензиялау туралы" заңдарына, "Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 қаулысына сәйкес әзірленді.
Қағида сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің жер учаскелерін пайдалану, қала аумақтарын жобалау және салу жөніндегі жағдайлары мен талаптарын анықтайды, жылжымайтын мүліктің жаңа объектілерін орналастыруға және салуға немесе қолда барын өзгертуге (қайта бейіндеуге, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға, реконструкциялауға, кеңейтуге, күрделі жөндеуге) рұқсат етілетін рәсімдерді өткізу тәртібін белгілейді, қала аумағындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтерін жүзеге асырумен байланысты өзге де қатынастарды реттейді.

Об утверждении Правил застройки территории города Сатпаев
Решение Сатпаевского городского маслихата Карагандинской области от 23 декабря 2010 года N 389. Зарегистрировано Управлением юстиции города Сатпаев Карагандинской области 29 декабря 2010 года N 8-6-111. Утратило силу - решением Сатпаевского городского маслихата Карагандинской области от 11 июня 2012 года N 45
Сноска. Утратило силу - решением Сатпаевского городского маслихата Карагандинской области от 11.06.2012 N 45 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" Сатпаевский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила застройки города Сатпаев.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам экономической реформы, бюджета, коммунального хозяйства и поддержки предпринимательства (председатель Владимир Леонидович Цой).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Председатель сессии                        В. Юстус
Секретарь
городского маслихата                       С. Имамбай
Согласовано:
Начальник ГУ "Отдел строительства,
архитектуры и
градостроительства г. Сатпаев"             Г. Бакирова
23 декабря 2010 года
Утверждены
решением XXХІ сессии
Сатпаевского городского маслихата
от 23 декабря 2010 года N 389
Правила застройки территории города Сатпаев
1. Общие положения
1. Настоящие Правила застройки территории города Сатпаев (далее – Правила) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Законами Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 11 января 2007 года "О лицензировании", постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 425 "О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов".
Правила определяют условия и требования по использованию земельных участков субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, проектированию и застройке территории города, устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости и временных сооружений, регулируют иные отношения, связанные с осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города.

2. Қала аумағында құрылыс салу осы Қағидаға, қаланың бас жоспарына, қала аудандарының құрылысы жобаларына және нақты жоспарлар жобаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Қағида ведомстволық бағыныстылығына және меншік нысанына қарамастан Сәтбаев қаласының жаңадан игерілетін және реконструкцияланатын аумақтарында ғимараттар құрылысын салуды, жобалауды және абаттандыруды іске асыратын барлық кәсіпорындарға, ұйымдарға, мекемелерге және басқа заңды тұлғаларға, сонымен қатар жеке тұлғаларға қолданылады.
2. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ерікті құрылыс – ерікті құрылыстарды (тұрғызу) (тұрғын үйлер, басқа да құрылымдар, ғимараттар, оның ішінде павильондар, сауда дүңгіршектері мен сыртқы жарнама объектілері немесе өзге де жылжымайтын мүліктер) жер учаскесінде салынған, заңнамасымен белгіленген тәртіпте осы мақсаттар үшін бөлінбеген, сондай-ақ оған қажетті рұқсаттар алусыз құрылған өзге де жылжымайтын мүлік);
2) жобалаушы – жобалық қызметтің тиісті түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлға;
3) инженерлік, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылым – ғимараттар және инженерлік жабдықтар (су құбыры желілері, кәріздеу, жылумен жабдықтау, электрлік желілер және тағы басқалары), байланыс, көлік (автокөлік жолдары, аялдамалар, автокөлік қоятын орын және тағы басқалары) коммуникациялар, сондай-ақ қаланың тұрақты дамуын және қызмет етуін қамтамасыз ететін халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілерінің кешені;
4) қаланың бас жоспары – аймақтарға бөлудi, оның аумағының жоспарлы құрылымы мен функционалдық ұйымдастыруды, көлiк және инженерлiк коммуникацияларды, көгалдандыру мен абаттандыру жүйелерiн белгiлейтiн, қаланы дамыту мен салуды кешендi жоспарлаудың қала құрылысы жобасы;
5) қала құрылысының регламенті – аумақтарды (жер учаскелерiн) және басқа да жылжымайтын мүлiк объектiлерiн пайдаланудың, сондай-ақ олардың жай-күйiнiң заңнамада белгiленген тәртiппен жол берiлетiн кез келген өзгерiстерiнiң режимдерi, рұқсаттары, шектеулерi (ауыртпалық салуды, тыйым салу мен сервитуттарды қоса алғанда);
6) қала құрылысының жобасы – аумақтар мен елдi мекендердi немесе олардың бөлiктерiн ұйымдастыруды, дамыту мен салуды кешендi қала құрылысын жоспарлау жөнiндегi түпкi ойдан (Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасы, аумақты дамытудың аймақаралық схемалары, аумақтарды қала құрылысына жоспарлаудың кешендi схемалары, елдi мекендердiң бас жоспарлары, нақты жоспарлау жобалары, өнеркәсiп аймақтарын жоспарлау жобалары, құрылыс салу жобалары, объектiлер мен кешендердiң бас жоспарлары, абаттандыру және көгалдандыру жобалары, өзге де жоспарлау жобалары) тұратын жобалары;

2. Застройка территорий города осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, генеральным планом города, проектами детальной планировки и застройки городских районов.
3. Настоящие Правила распространяются на все предприятия, организации, учреждения и другие юридические лица независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физических лиц, осуществляющих проектирование, строительство зданий, сооружений и благоустройство на вновь осваиваемых и реконструируемых территориях города Сатпаев.
2. Основные понятия
4. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) самовольное строительство (постройка) – строительство (возведение) самовольных построек (жилые дома, другие строения, сооружения, в том числе павильоны, торговые киоски и объекты наружной рекламы или иное недвижимое имущество), созданное на земельном участке, не отведенном для этих целей в порядке, установленном законодательством, а также созданное без получения на это необходимых разрешений;
2) проектировщик – юридическое или физическое лицо, имеющее лицензию на осуществление соответствующих видов проектной деятельности;
3) инженерная, транспортная и социальная инфраструктуры – комплекс сооружений и коммуникаций инженерного оборудования (водопроводные сети, канализация, теплоснабжение, электрические сети и другие), связи, транспорта (автомобильные дороги, остановки, места парковки и тому подобные), а также объектов социального и культурно-бытового назначения, обеспечивающие устойчивое развитие и функционирование города;
4) генеральный план города – градостроительный проект комплексного планирования развития и застройки города, устанавливающий зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию его территорий, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства;
5) градостроительный регламент – режимы, разрешения, ограничения (включая обременения, запрещения и сервитуты) использования территорий (земельных участков) и других объектов недвижимости, а также любых допустимых изменений их состояния, установленных в законодательном порядке;
6) градостроительные проекты – проекты, содержащие замысел комплексного градостроительного планирования организации, развития и застройки территорий и населенных пунктов или их частей (генеральная схема организации территории Республики Казахстан, межрегиональные схемы территориального развития, комплексные схемы градостроительного планирования территорий, генеральные планы населенных пунктов, проекты детальной планировки, проекты планировки промышленной зоны, проекты застройки, генеральные планы объектов и комплексов, проекты благоустройства и озеленения, иные планировочные проекты);

7) қаланы абаттандыру – қала аумағында адамның қолайлы, салауатты және тиімді өмір тіршілігін құруға бағытталған элементтер мен жұмыстар кешені;
8) қала құрылысы кеңесі – жергілікті атқарушы органы жанындағы консультациялық-кеңесші орган.
9) қоныстану аумағы – тұрғын үй, қоғамдық (қоғамдық - iскерлiк) және рекреациялық аймақтарды, сондай-ақ инженерлiк және көлiк инфрақұрылымдарының жекелеген бөлiктерiн, басқа да объектiлердi орналастыруға арналған, орналастырылуы мен қызметi арнаулы санитарлық-қорғаныш аймақтарын талап ететiндей әсер етпейтiн елдi мекен аумағының бiр бөлiгi;
10) құрылыс жобасы (құрылыстық жоба) – көлемдiк-жоспарлық, конструкциялық, технологиялық, инженерлiк, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешiмдердi қамтитын жобалау (жобалау - смета) құжаттамасы, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргiзуге, аумақты инженерлiк жағынан дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептеулері;
11) құрылыс салушы – белгіленген объектіні салуды жүзеге асыруға ниет білдірген және құрылыс салуға жер учаскесін беру немесе оған меншік немесе жерді пайдалану құқығында тиесілі жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беру туралы әкімдіктің шешімін алған заңды және жеке тұлға;
12) құрылыс алаңы – тұрғызылатын объектілерді, уақытша құрылымдар мен ғимараттарды, техникаларды, топырақ үйінділерін орналастыру, құрылыс материалдарын, бұйымдарды, жабдықтарды реттеу және құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау үшін арналған аумақ;
13) құрылыс салуды реттейтiн сызық – қызыл сызықтардан немесе жер учаскесi шекарасынан шегiндiре отырып, үйлердi, ғимараттарды, құрылғыларды орналастыру кезiнде белгiленетiн құрылыс салу шекарасы;
14) қызыл сызық – елдi мекендердi жоспарлау құрылымындағы кварталдардың, шағын аудандардың, өзге элементтердiң аумағын көшеден, жолдардан, алаңдардан бөлiп тұратын шекара. Әдетте қызыл сызық құрылыс салу шекарасын реттеу үшiн қолданылады;
15) мемлекеттік сәулет және қала құрылысы органы – Сәтбаев қаласында сәулет және қала құрылысы саласындағы қызметті жүзеге асыратын, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын сәулет және қала құрылысы жергілікті атқарушы органы;
16) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын облыстық сәулет-құрылыс бақылау басқармасы;
17) мемлекеттік қадағалау органдары – құрылыс, санитарлық, экологиялық, табиғатты қорғау және басқа қағидаларға сәйкес, құрылыс және жоба жұмыстарын келістіруді іске асыратын жергілікті (аумақтық) мемлекеттік органдар;

7) благоустройство города – комплекс элементов и работ, направленных на создание благоприятной, здоровой и удобной жизнедеятельности человека на территории города;
8) градостроительный совет – консультативно-совещательный орган при местном исполнительном органе;
9) селитебная территория – часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной (общественно-деловой) и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия, требующего специальных санитарно-защитных зон;
10) проект строительства (строительный проект) – проектная (проектно-сметная) документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства;
11) застройщик – юридическое или физическое лицо, имеющее намерение осуществить строительство определенного объекта и получившее решение акимата о предоставлении земельного участка под строительство или разрешение на использование земельного участка, принадлежащего ему на праве собственности или землепользования;
12) строительная площадка – территория, предназначенная для размещения возводимого объекта, временных строений и сооружений, техники, отвалов грунта, складирования строительных материалов, изделий, оборудования и выполнения строительно-монтажных работ;
13) линии регулирования застройки – границы застройки, устанавливаемые при размещении зданий, строений, сооружений, с отступом от красных линий или от границ земельного участка;
14) красные линии – границы, отделяющие территории кварталов, микрорайонов и иных элементов в планировочной структуре населенных пунктов от улиц, проездов и площадей. Красные линии, как правило, применяются для регулирования границ застройки;
15) государственный орган архитектуры и градостроительства – местный исполнительный орган архитектуры и градостроительства, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий деятельность в сфере архитектуры и градостроительства в городе Сатпаев;
16) государственный орган архитектурно-строительного контроля – областное управление архитектурно-строительного контроля, осуществляющее контрольно-надзорные функции в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
17) органы государственного надзора – местные (территориальные) государственные органы, осуществляющие согласование проектных и строительных работ на предмет соответствия строительным, противопожарным, санитарным, экологическим, природоохранным и иным нормам;

18) мердігерлік ұйым – тапсырыс берушімен шарт бойынша құрылыс-монтаж жұмыстары қызметінің тиісті түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлға;
19) пайдаланушы ұйым – пайдалану объектілерді және инженерлік коммуникацияларды (су құбыры, кәріздеу, электр және жылу электр желілері) пайдалануды жүзеге асыратын ұйым;
20) сәулет-жоспарлау тапсырмасы – объектiнiң мақсатына, негiзгi өлшемдерiне және оны нақты жер учаскесiне орналастыруға қойылатын талаптар кешенi;
21) сәулет қызметінің субъектілері – Сәтбаев қаласының аумағында адамның мекендейтiн және тiршiлiк ететiн ортасын қалыптастыруға және дамытуға қатысатын мемлекеттiк органдар, жеке және заңды тұлғалар;
22) тапсырыс беруші – құрылысқа мердігер шартын жасайтын және азаматтық заңнамаға сәйкес өз міндеттерін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлға; тапсырыс беруші болып құрылыс салушы немесе құрылыс салушымен уәкілдендірілген өзге де тұлға болуы мүмкін, бұл жағдайда құрылыс салушы мемлекеттік қадағалау және өзге де мемлекеттік органдармен өзара байланыс жасау барысында өз қызметтерін уәкілетті органға табыстауы мүмкін;
23) үй маңындағы аумақ – белгілі бір тұрғын үйге жанасып жатқан, аула элементтері (көлік жолдары, автотұрақ қалташасы, көгалдандыру аймақтары, трансформаторлық қосалқы станциялары, насостық, балалардың ойын алаңдары, спорттық алаңдар және маңайдағы үй тұрғындарының демалуға арналған орындары) орналастырылған жалпы көпшілік пайдаланатын жер учаскесінің аумағы.
3. Сәулет және қала құрылысы қызметі субъектілерінің жер учаскелерін пайдалану бойынша шарттары мен талаптары
5. Қала құрылысының жобаларын әзірлеу, келісу және бекіту Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларына және ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
6. Маңызды қала құрылысы жобалары Сәтбаев қаласының әкімдігі жанындағы қала құрылысы кеңесінде қарастырылады.
7. Сәтбаев қаласының аумақтарында құрылыс салуды қалыптастыру Сәтбаев қаласының дамуының бас жоспарына, қала аудандарының нақты жоспарлау жобаларына және құрылыс салу жобаларына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Қала құрылысы регламенттері және шектеулері жер пайдалану актісіндегі "жер учаскесіне міндеттеу" жолындағы және жер учаскесін жалға алу келісім шартында көрсетіледі.
9. Құрылыс ұйымдастыру үшін алаң таңдау кезінде учаскені орналастыру сызбасында көрсетілген жоспарлау шектігін (құрылыс салуды реттеу сызығын, ауытқуларды, ажыратушылықты, қорғау аймағын) сақтау қажет.
4. Сәтбаев қаласының аумағында құрылыс салудың және жобалаудың жалпы шарттары мен талаптары
10. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, келісу, бекіту тәртібі және құрамы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес анықталады.

18) подрядная организация – юридическое лицо, осуществляющее в соответствии с лицензией на вид деятельности строительно-монтажные работы по договору с заказчиком;
19) эксплуатирующая организация – организация, осуществляющая эксплуатацию объектов и инженерных коммуникаций (водопроводные, канализационные, электрические и теплоэлектрические сети);
20) архитектурно-планировочное задание – комплекс требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта на конкретном земельном участке;
21) субъекты архитектурной деятельности – государственные органы, физические и юридические лица, участвующие в формировании и развитии среды обитания и жизнедеятельности на территории города Сатпаев;
22) заказчик – юридическое или физическое лицо, заключающее договор подряда на строительство и осуществляющее свои обязанности в соответствии с гражданским законодательством; заказчиком может быть застройщик или иное лицо, уполномоченное застройщиком, при этом застройщик может передать уполномоченному лицу свои функции во взаимоотношениях с органами государственного надзора и иными государственными органами;
23) придомовая территория – территория земельного участка общего пользования, прилегающая к конкретному жилому дому, которая может быть занята дворовыми элементами (проездами, гостевыми карманами, зонами озеленения, трансформаторными подстанциями, насосными, детскими игровыми, спортивными площадками и местами для отдыха жителей прилегающих домов).
3. Условия и требования по использованию
земельных участков субъектами архитектурной и градостроительной деятельности
5. Разработка, согласование и утверждение градостроительных проектов производится в соответствии со строительными нормами и правилами Республики Казахстан.
6. Важнейшие градостроительные проекты рассматриваются на Градостроительном совете при акимате города Сатпаев.
7. Формирование застройки территорий города Сатпаев осуществляется согласно генеральному плану развития города Сатпаев, проектам детальной планировки и проектам застройки районов города.
8. Градостроительные регламенты и ограничения отображаются в актах землепользования в строке "обременения на земельный участок" и в договорах аренды земельного участка.
9. При выборе площадок для организации строительства следует соблюдать планировочные ограничения (линии регулирования застройки, разрывы, отступы, охранные зоны), отображенные на схеме размещения участка.
4. Общие условия и требования по проектированию
и застройке территории города Сатпаев
10. Порядок разработки, согласования, утверждения и состав проектно-сметной документации определяется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

11. Қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына әсер ететін объектінің құрылысын салу кезінде алаң таңдау және жоба дайындау үшін қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттік органмен келісу қажет.
12. Жергілікті сәулет және қала құрылысы бөлімі беретін сәулет-жоспарлау тапсырмасында объектінің мақсатына, негізгі өлшемдеріне және нақты жер учаскесіне (алаңға, трассаға) орналастыруға қойылатын талаптар кешені, сондай-ақ қала құрылысы регламенттеріне сәйкес белгіленетін жобалау мен құрылысқа қойылатын міндетті талаптар, шарттар мен шектеулер беліленеді.
13. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) өтініші бойынша сәулет және қала құрылысы органында төмендегі негіздерде дайындалады және беріледі:
1) құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) өтініші;
2) жер учаскесіне құқық белгілейтін және құқықты куәландыратын құжаттар, жергілікті атқарушы органның қолда бар объектілерді өзгертуге – реконструкциялауға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) рұқсаты;
3) қолданыстағы нормативтерге сәйкес құрылыс салушымен (тапсырыс берушімен) бекітілген жоспарлау тапсырмалары;
4) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға техникалық шарттар.
Қажет болған жағдайда, өтініш беруші құрамы және көлемі мемлекеттік нормативтік құжаттармен белгіленген бастапқы деректерді (мәліметтерді) қоса ұсынады.
14. Тұрғын үй аудандарын жобалау, құрылыс және құрылыс салу, жаңадан салынатын және реконструкцияланатын аймақтарды абаттандыру кезінде мүгедектердің тұрғын үйлерге, қоғамдық және өндірістік ғимараттарға, құрылыстарға және үй-жайларға қол жеткізуі қарастырылуы тиіс.
15. Объектілерді жобалау және жер учаскесіне құрылыс салу құрылыс жобалары негізінде жүзеге асырылады. Жобалау және іздестіру жұмыстарын жобалау, іздестіру ұйымдары мен кәсіпорындары немесе осы жұмыстарды атқаруға тиісті лицензиясы бар басқа заңды және жеке тұлғалар атқарады.
16. Құрылыс жұмыстарын орындауға тиісті жұмыстарды атқаруға лицензиялары бар құрылыс ұйымдарына және кәсіпорындарына, сондай-ақ жеке тұрғын үй, көлікжай, саяжай құрылысын өз күшімен іске асырушы құрылыс салушыға рұқсат беріледі.
5. Сәтбаев қаласының қоныстану аумағында құрылыс салу
17. Жаңа тұрғын үй құрылысы тұрғылықты ортаның қалыптасуын, инженерлік қамтамасыз ету деңгейін және елді мекендерге әлеуметтік қызмет ету кепілденген, өмір сүру жайлылығын қамтамсыз ететін, осы және құрылыстың басқа түрлері үшін экономикалық негізделген қала құрылысы кешендері, кварталдары және шағын аудандары түрінде қарастыру қажет.

11. При строительстве объектов, оказывающих влияние на окружающую среду и здоровье населения, необходимо согласование с государственным органом охраны окружающей среды, как на стадии выбора площадок, так и на стадии подготовки проекта.
12. Архитектурно-планировочным заданием, выдаваемым местным органом архитектуры и градостроительства, устанавливается комплекс требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта на конкретном земельном участке (площадке, трассе), а также обязательные требования, условия и ограничения к проектированию и строительству, устанавливаемые в соответствии с градостроительными регламентами.
13. Архитектурно-планировочное задание готовится и выдается органом архитектуры и градостроительства по заявлению застройщика (заказчика) на основании:
1) заявления застройщика (заказчика);
2) правоустанавливающих и правоудостоверяющих документов на земельный участок, разрешения местного исполнительного органа на изменение существующих объектов – для реконструкции (перепланировки, переоборудования);
3) задания на проектирование, утверждаемого застройщиком (заказчиком) в соответствии с действующими нормативами;
4) технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
В необходимых случаях заявитель прилагает дополнительные исходные материалы (данные), состав и объемы которых устанавливаются государственными нормативными документами.
14. При проектировании, строительстве и застройке, формировании жилых районов, благоустройстве вновь осваиваемых и реконструируемых территорий следует предусматривать доступ инвалидов к жилым, общественным и производственным зданиям, сооружениям и помещениям.
15. Проектирование объектов и застройка земельного участка осуществляется на основе проектов строительства. Проектные и изыскательские работы выполняются проектными, изыскательскими организациями, предприятиями или другими юридическими и физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии на проведение указанных работ.
16. К выполнению строительных работ допускаются строительные организации и предприятия при наличии лицензии на выполнение соответствующих работ, а также застройщик, осуществляющий строительство индивидуального жилого дома, гаража, дачи собственными силами.
5. Застройка селитебных территорий города Сатпаев
17. Новым жилищным строительством следует предусматривать формирование жилой среды в виде градостроительных комплексов, кварталов и микрорайонов, обеспечивающих комфортные условия проживания, гарантированный минимум социальных услуг населению и уровень инженерного обеспечения, экономически обоснованный для того или иного типа застройки.

18. Тұрғын үй аумағының құрылысы сәулет-қала құрылысы құжаттамалары негізінде жүзеге асырылады.
19. Тұрғын үй аумақтарын жобалау және тұрғын үйлерді орналастыру кезінде үйлерді және орналасқан жер учаскелерін ұстау және қызмет көрсету мақсатында тұрғын және тұрғын емес көп пәтерлі тұрғын үйлер иелерінің кондоминиумдарын құру мүмкіндігін қарастыру қажет.
20. Бұрыннан тұрған құрылысты реконструкциялау және нығыздау есебінен құрылыс және ғимараттар құрылысын салу өртке қарсы, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, құрылыс салу нормативтерін және қала құрылысы құжаттамаларды орындаған жағдайда жүзеге асырылады.
21. Тұрғын ұй құрылысын жобалау кезінде (жаңа құрылыс салу және реконструкциялау) аулалық кеңістігі элементтерін орналастыруды және жайластыруды қарастыру қажет.
Үй маңындағы (аулаішілік) аумақ мына міндетті элементтерден тұрады: үйге келу және көлікпен өту, қонақжайлық автотұрақтар, ойын, спорт және демалу алаңдары бар жасыл желекті аумақтар.
22. Жеңіл автокөліктерді уақытша және тұрақты сақтауға арналған жер бетіндегі, жер бетіндегі-жер астындағы көлікжайларды, ашық көлік тұрақтарды, техникалық қызмет көрсету станцияларын орналастыру бекітілген қала құрылысы құжаттамаларына сәйкес жүргізіледі, бұл ретте олардан арақашықтық тұрғын үйлерге және қоғамдық ғимараттарға дейінгі, сонымен қатар қоныстану аймағында орналасқан мектептер, балалар бақшалары және стационарлық типтегі емдеу мекемелерінің учаскелеріне дейінгі арақашықтық қолданыстағы нормаларға сәйкес қабылданады.
Қоныстану аумағындағы бір көлік-орынға арналған көлікжайдың ұсынылатын көлемі қабырғалар осі 4х6 метрді құрайды.
23. Кварталдарда, үй маңындағы аймақтарға металл көлікжайларды орналастыруға Ұлы Отан соғысының ардагерлері мен мүгедектеріне көлікжай орналастырудың болжалды ауданында тіркелген және автокөлік құралына техникалық паспорты болған жағдайда уақытша қысқа мерзімде жер пайдалануға сұратылған аумақтың нақты сәулет-қала құрылысы жағдайы ескеріле отырып, рұқсат етіледі.
24. Тұрғын үй және қоғамдық бағыттағы көп қабатты ғимараттарға қосымша құрылыс салуға арналған жобалық шешімдер уәкілетті органдармен келісіледі.
Құрылыс салушы қасбет шешімінің жобасын ұсынған және жылжымайтын мүлік объектілерін тұрғын үй қорынан тұрғын емес қор құрамына шығарған жағдайда қолда бар көп пәтерлі тұрғын үйлерге қосымша құрылыс салуға болады.
25. Қолда бар көп пәтерлі тұрғын үйге қосымша құрылыс салу есебінен пәтердің тұрғын алаңын кеңейтуге жол берілмейді.
26. Өртке қарсы автокөлік жүретін жолдар аумағында орналасатын жазғы кафе алаңдарын жобалауға және орналастыруға жеңіл ауыстырмалы төзімді қондырғылар (үстел, орындықтар, қоршаулар, шатырлар) пайдаланылғанда ғана рұқсат етіледі.
Жазғы кафелерді жеке орналасқан мамандандырылған күрделі ғимараттар маңында ғана орналастыруға болады. Мұнымен қоса, жазғы кафелерді үй маңындағы аумақтарға орналастыруға рұқсат етілмейді.

18. Застройка жилых территорий осуществляется на основе архитектурно-градостроительной документации.
19. При проектировании жилых территорий и размещении жилых домов необходимо предусматривать возможность последующего образования кондоминиумов собственников жилых и нежилых помещений многоквартирных жилых домов с целью содержания и обслуживания домов и земельных участков, на которых они располагаются.
20. Строительство зданий и сооружений за счет реконструкции и уплотнения существующей застройки осуществляется при условии соблюдения противопожарных, санитарно-эпидемиологических, экологических требований, градостроительных нормативов и градостроительной документации.
21. При проектировании жилой застройки (новое строительство, реконструкция) следует предусматривать размещение и обустройство элементов дворовых пространств.
Придомовая (внутридворовая) территория включает следующие обязательные элементы: подходы и проезды к дому, гостевые автостоянки, территории зеленых насаждений с площадками для игр, спорта и отдыха.
22. Размещение наземных, наземно-подземных, открытых стоянок, гаражей, предназначенных для постоянного и временного хранения легковых автомобилей и станций технического обслуживания, производится согласно утвержденной градостроительной документации, при этом расстояния от них до жилых домов и общественных зданий, а также до участков школ, детских яслей-садов и лечебных учреждений стационарного типа, размещаемых на селитебных территориях, принимаются согласно действующим нормам.
Рекомендуемые размеры гаража на одно машино-место в селитебной зоне составляют в осях стен 4 х 6 метров.
23. Размещение металлических гаражей в кварталах, придомовых территориях допускается ветеранам и инвалидам Великой Отечественной войны, с учетом конкретной архитектурно-градостроительной ситуации испрашиваемой территории во временное краткосрочное землепользование, при наличии прописки в районе предполагаемого размещения гаража и технического паспорта на автотранспортное средство.
24. Проектные решения на строительство пристроек к многоэтажным зданиям жилого и общественного назначения согласовываются с уполномоченными органами.
Пристройки к существующим многоквартирным жилым домам допустимы на условиях предоставления застройщиком проекта решения фасада и выведения объектов недвижимости из жилищного фонда в состав нежилого.
25. Расширение жилой площади квартиры за счет пристройки к существующему многоквартирному жилому дому не допускается.
26. Проектирование и размещение площадок летних кафе, располагаемых в зоне проездов пожарных автотранспортных средств, допускается только из выносного легко трансформируемого оборудования (столы, стулья, ограждение, навесы).
Размещение летних кафе допускается только при отдельно стоящих специализированных капитальных зданиях. При этом размещение летних кафе на придомовой территории не допускается.

Өртке төзімділігі 1, 2 және 3 дәрежелердегі ғимараттарға қосымша салынатын жазғы кафелердің жанғыш материалдардан жасалған аспалары мен төсемдерінің ауданы 50 шаршы метрден аспауы қажет.
Мангалдарды санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қорытындысы негізінде арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана орналастыруға рұқсат етіледі.
27. Тұрғын үйлерден қайта жабдықталған, ауданы 70 шаршы метрден асатын сауда алаңы бар сауда объектілерінің Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары және тәртібі талаптарына сәйкес кем дегенде екі эвакуациялық шығу жолы болуы шарт.
28. Көлік жүру жолдары мен жаяу жүру жолдарын жобалау кезінде өрт сөндіру көліктерінің тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, оның ішінде қосымша салынған алаңдары бар ғимараттарға өту және өрт сөндірушілердің көлік баспалдақтарынан немесе автокөтергіштерден кез-келген пәтерге немесе алаңға жету мүмкіндігін қамтамасыз ету қажет.
29. 10 қабатқа дейінгілерді қоса алғандағы ғимараттар үшін жол шетінен ғимараттың қабырғасына дейінгі арақашықтық 5-8 метрден кем болмауы тиіс.
30. Эвакуация жолындағы эвакуациялық шығу есіктері және басқа да есіктер ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылуы керек.
31. Эвакуациялық болып табылатын жертөленің және төменгі қабаттың есіктері ғимараттың жалпы баспалдақ торабынан тікелей сыртқа оқшауланған болуы қажет.
6. Сәтбаев қаласының аумағында сауда дүңгіршектерін, қоғамдық көлік күту павильондарын, жарнама кешендерін және сервистің басқа объектілерін орналастыру
32. Қала аумағында тұрмыстық қызмет көрсету және газеттер, журналдар, балмұздақ және гүлдер сатылатын дүңгіршектер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында қарастырылған тәртіпте орналастырылады.
33. Стационарлық сипаттағы жеке тұрған жарнама объектілерін (билбордтар, жарық таблосы, стеллалар, пилондар, жарнама ілу транспаранттары) орналастыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы "Елді мекендерде сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орналастыру ережесін бекіту туралы" N 121 қаулысымен бекітілген Елді мекендерде сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орналастыру ережесіне сәйкес жүргізіледі және Сәтбаев қаласы аумағының нақты сәулет-қала құрылысы жағдайына байланысты анықталады. Бұл ретте қалаішілік көшелердің көлік жолдары бөлігіне ілу-транспаранттарын орналастыру 5 метрден төмен емес, ал магистралдық көшелерде 6 метрден төмен болмауы қажет.
34. Жақтарының біреуінде ақпараттық хабарламаларсыз (жарнамасыз) стационарлық сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін пайдалануға рұқсат етілмейді.
35. Сауда дүңгіршектері, қоғамдық көліктерді күту павильондары, жарнама объектілері және сервис объектілері орналасқан жер учаскелері Қазақстан Республикасының Жер Кодексіне сәйкес сауда дүңгіршектерінің, павильондардың, жарнама кешендерінің және сервис объектілерінің иелеріне берілуі мүмкін.

Площадь навесов и настилов из горючих материалов площадок летних кафе, пристраиваемых к зданиям 1, 2 и 3 степеней огнестойкости, не должна превышать 50 квадратных метров.
Размещение мангалов допускается только в специально оборудованных помещениях на основании заключения санитарно-эпидемиологической службы.
27. Торговые объекты, переоборудованные из жилых помещений, с торговым залом площадью более 70 квадратных метров, должны иметь не менее двух эвакуационных выходов, отвечающих требованиям строительных норм и правил Республики Казахстан.
28. При проектировании проездов и пешеходных путей необходимо обеспечивать возможность проезда пожарных машин к жилым и общественным зданиям, в том числе со встроено-пристроенными помещениями, и доступ пожарных с автомобильных лестниц или автоподъемников в любую квартиру или помещение.
29. Расстояние от края проезда до стены здания следует принимать не менее 5 – 8 метров для зданий до 10 этажей включительно.
30. Двери эвакуационных выходов и другие двери на путях эвакуации должны открываться по направлению выхода из здания.
31. Выходы из подвальных и цокольных этажей, являющиеся эвакуационными, следует предусматривать непосредственно наружу, обособленными от общих лестничных клеток здания.
6. Размещение торговых киосков, павильонов
ожидания общественного транспорта, рекламных сооружений и
других объектов сервиса на территории города Сатпаев
32. Киоски по оказанию бытовых услуг и реализации газет, журналов, мороженого и цветов размещаются на городских территориях в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
33. Размещение отдельно стоящих рекламных сооружений стационарного характера (билборды, световые табло, стелы, пилоны, транспаранты-перетяжки) производится в соответствии с Правилами размещения объектов наружной (визуальной) рекламы в населенных пунктах, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2008 года N 121 "Об утверждении Правил размещения объектов наружной (визуальной) рекламы в населенных пунктах", и определяется конкретной архитектурно-градостроительной ситуацией территории города Сатпаев. При этом размещение транспарантов-перетяжек над проезжей частью внутригородских улиц должно быть не ниже 5 метров и магистральных улиц – не ниже 6 метров.
34. Не допускается эксплуатация стационарных объектов наружной (визуальной) рекламы без информационных сообщений (рекламы) на одной из сторон.
35. Земельные участки, на которых расположены торговые киоски, павильоны ожидания общественного транспорта, рекламные сооружения и объекты сервиса могут предоставляться владельцам торговых киосков, павильонов, рекламных сооружений и объектов сервиса согласно Земельному кодексу Республики Казахстан.

7. Сәтбаев қаласы аумағында өнеркәсіп кәсіпорындарын орналастыру, жобалау және салу
36. Қоршаған ортаға және тұрғындардың денсаулығына тікелей немесе жанама әсерін тигізетін және азаматтардың заңды мүдделерін қозғайтын (асфальт бетонды зауыт, құрылыс материалдарын өндіру, металлургиялық және химиялық кәсіпорындар, автомобильдерге май құю станциялары, жанар-жағар май материалдары қоймасы, автопарковкалар, наубайханалар) жоспарланған объектілерді орналастыру жер учаскесін таңдау сатысында қоршаған ортаға, тұрғындардың денсаулығына әсер етуін бағалаумен және қоғамдық пікірді ескере отырып жүзеге асырылуы қажет. Қоршаған ортаға әсер етуді бағалау қабылданатын шаруашылық шешімдер нұсқаларының экологиялық және өзге де салдарларын анықтау, қоршаған ортаны сауықтыру, табиғи экологиялық жүйенің және табиғат ресурстарының жойылуының, құлдырауының, зиян келтіруінің және әлсіреуінің алдын алу жөніндегі ұсыныстар әзірлеу мақсатында жүзеге асырылады. Қоршаған ортаға әсер етуді бағалау жобалау алды және жобалық құжаттамалардың ажырамас бөлігі болып табылатын құжат түрінде дайындалады. Қоршаған ортаға және тұрғындардың денсаулығына әсерін тигізетін жобаларды қоршаған ортаға әсер етуін бағалаусыз дайындауға және іске асыруға жол берілмейді.
37. Құрылыс салу үшін ұсынылған жер учаскелерін пайдалану бойынша қала құрылыс талаптары қаланың бас жоспары, құрылыс жоспарлау және салу, сондай-ақ осы Қағида негізінде белгіленеді.
38. Жаңа құрылысты жобалау, реконструкциялау (өңдеу, кеңейту, күрделі жөндеу, техникалық қайта жабдықтау) және объектілерді абаттандыру қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
39. Жобаны әзірлеу мынадай кезеңдер бойынша жүзеге асырылады:
1) жобалау алды құжаттамаларды әзірлеу (нобайлық жобаны немесе құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесін);
2) "Қоршаған ортаны қорғау" бөлімімен жобалық құжаттамаларды әзірлеу;
3) жобаны сараптау;
4) жобаны бекіту.
40. Қоршаған ортаға және тұрғындардың денсаулығына кері әсерін тигізуі мүмкін объектілерді салу жобалық материалдардың мемлекеттік экологиялық сараптамасы өткізілгеннен кейін және жоба шешімі бойынша мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы болған кезде рұқсат етіледі.
8. Инженерлік желілер мен құрылыстарды жобалау, құрылысын салу және жөндеу өнеркәсіп жұмыстарын жүргізу тәртібі
41. Объектілердің қолданылуын қамтамасыз ететін таратушы және алаңішілік инженерлік желілерді, сондай-ақ ұзақтығына қарамастан, ғимараттар мен құрылыстар ішіндегі желілерді жобалау техникалық шарттарына сәйкес құрылыс салушының тапсырысы бойынша жүзеге асырылады.
Инженерлік желілер мен құрылыстарды жобалау тиісті лицензиялары бар жобалау ұйымдарымен немесе жеке тұлғалармен жүзеге асырылады.

7. Размещение, проектирование и строительство промышленных
предприятий на территории города Сатпаев
36. Размещение проектируемых объектов на стадии выбора земельного участка, оказывающих прямое или косвенное воздействие на окружающую среду и здоровье населения, и затрагивающие законные интересы граждан (асфальтобетонные заводы, производство строительных материалов, металлургические и химические предприятия, автозаправочные станции, склады горюче-смазочных материалов, автопарковки, пекарни), необходимо осуществлять с оценкой воздействия на окружающую среду, здоровье населения и учетом общественного мнения. Оценка воздействия на окружающую среду производится в целях определения экологических и иных последствий вариантов принимаемых хозяйственных решений, разработки рекомендаций по оздоровлению окружающей среды, предотвращению уничтожения, деградации, повреждения и истощения естественных экологических систем и природных ресурсов. Оценка воздействия на окружающую среду оформляется в виде документа, являющегося неотъемлемой частью предпроектной и проектной документации. Разработка и реализация проектов, влияющих на окружающую среду и здоровье населения, без оценки воздействия на окружающую среду не допускается.
37. Градостроительные требования к использованию земельных участков при их предоставлении для строительства устанавливаются на основании генерального плана города, проектов планировки и застройки, а также настоящих Правил.
38. Проектирование нового строительства, реконструкции (реставрации, расширения, капитального ремонта, технического перевооружения) и благоустройства объектов осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
39. Разработка проекта осуществляется по следующим этапам:
1) разработка предпроектной документации (эскизного проекта или технико-экономические обоснования строительства);
2) разработка проектной документации с разделом "Охрана окружающей среды";
3) экспертиза проекта;
4) утверждение проекта.
40. Строительство объектов, которые могут оказать отрицательное воздействие на окружающую среду и здоровье населения, возможно только после проведения государственной экологической экспертизы проектных материалов и наличия заключения государственной экологической экспертизы по проектным решениям.
8. Порядок проектирования, производства работ по строительству
и ремонту инженерных сетей и сооружений
41. Проектирование разводящих и внутриплощадочных инженерных сетей, обеспечивающих функционирование объектов, а также сетей внутри зданий и сооружений, независимо от их протяженности, осуществляется по заказу застройщиков в соответствии с выданными техническими условиями.
Проектирование инженерных сетей и сооружений осуществляется проектными организациями или физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии.

42. Барлық кезеңдегі және түрдегі инженерлік желілер жобасы 1:500 масштабта толықтай және қазіргі топогеодезикалық негізде жасалынады.
Инженерлік құрылыстар (сору, қосалқы станциялар) жобаларына аталмыш жұмыс түріне лицензиясы бар заңды тұлғалардың сараптамасының қорытындысы болуы қажет.
43. Инженерлік желілердің және құрылыстардың бүлінулеріне қажетті ескерту және сақтық шараларын қолдану үшін жұмыс өндірісіне жауапты тұлға мүдделі ұйымдар өкілдерін шақыруға, олармен бірге қолда бар инженерлік желілер және құрылыстардың нақты орнатылу орнын анықтауы және олардың толық сақталу шараларын қолдануы қажет.
Мүдделі ұйымдардың басшылары өз өкілдерінің жұмыс жүргізілетін орынға келуін қамтамасыз етеді және жұмыс жүргізу кезінде өздеріне тиесілі желілер мен құрылыстардың сақталуын қамтамасыз етуге қажетті шарттардың орындалуы жөнінде нақты жазбаша нұсқаулар береді.
44. Өндіріс жұмыстарына жауапты тұлға жұмыс басталғанға дейін мыналарды орындауы керек:
1) жер қазу шекаралары бойынша белгіленген үлгідегі қоршаулар мен жол белгілерін орнату;
2) жаяу жүргіншілер орындарға қол тұтқасы бар жүргіншілер көпірлерін дайындау және қазу учаскесін түнгі уақытта жарықпен қамтамасыз ету;
3) механизмдердің жұмыс аймағында жасыл желектер болған жағдайда, олардың сақталуына кепілдік беретін жасыл желектерді мықты қалқандармен қоршау керек;
4) транспорт құралдарының дөңгелектерін топырақтан тазалауды ұйымдастыру және көшелердің жүру жолы бөлігі жабындысының ластануына жол бермеу шараларын қабылдау.
45. Траншеяларды дайындау жұмыстарын жол жамылғыларының ұзақ сақталуына кепілдеме беретін алдын ала дайындықсыз бастауға рұқсат етілмейді.
46. Көшелерде, алаңдарда және басқа да абаттандырылған аймақтарда жер асты коммуникацияларын төсеу үшін траншеялар мен шұңқырларды қазу кезінде келесі талаптарды сақтау қажет:
1) жұмыс өндірісі жобасына сәйкес жұмыстар қысқа учаскелермен орындалады;
2) келесі учаскелердегі жұмыстарды, аумақтарды тазалау және қалпына келтіру жұмыстарын қосқанда алдыңғы учаскелердегі барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін, бастауға рұқсат беріледі;
3) траншеялар мен шұңқырлардан шығарылған топырақтар жұмыс орнынан шұғыл түрде жергілікті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органымен келісілген орынға апарылуы керек;
4) траншеяларды қайтадан жабу оңтайлы-қиыршық тас араласпасымен қабатты тығыздап отырып орындалуы қажет;
5) асфальт бетонды жабындысының ені 4-7 метр көшелерде магистралдық инженерлік желілерді (қызыл сызықтан параллельді қызыл сызыққа дейін) өткізу кезінде асфальт бетонды жабынды жолдың барлық ені бойынша қалпына келтіріледі, ал ені 7 метрден асатын жолда асфальт бетонды жабындыны қалпына келтіру траншея және құрылыс механизмі жұмыстары аймағында орындалады;

42. Проекты инженерных сетей на всех стадиях и видах выполняются на полноценной и современной топогеодезической основе в масштабе 1:500.
Проекты инженерных сооружений (насосные, подстанции) должны иметь заключения экспертизы юридического лица, имеющего лицензию на данный вид работы.
43. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений лицу, ответственному за производство работ, необходимо вызвать на место работ представителей заинтересованных организаций, установить совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений и принять меры к их полной сохранности.
Руководители заинтересованных организаций обеспечивают явку своих представителей к месту производства работ и дают исчерпывающие письменные указания по соблюдению условий, необходимых для обеспечения сохранности принадлежащих им сетей и сооружений при производстве работ.
44. Лицу, ответственному за производство работ, необходимо до начала работ выполнить следующее:
1) по границам разрытия установить ограждения и дорожные знаки установленного образца;
2) в местах движения пешеходов подготовить пешеходные мостики с поручнями и обеспечить освещение участка разрытия в ночное время;
3) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов оградить зеленые насаждения глухими щитами, гарантирующими их сохранность;
4) организовать очистку колес транспортных средств от грунта и принять меры к недопущению загрязнения дорожного покрытия проезжей части улицы.
45. Не допускается начинать разработку траншей без предварительной подготовки, гарантирующей максимальное сбережение дорожного покрытия.
46. На улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций необходимо производить с соблюдением следующих условий:
1) работы выполняются короткими участками в соответствии с проектом производства работ;
2) работы на последующих участках разрешается выполнять только после завершения всех работ на предыдущем участке, включая восстановительные работы и уборку территории;
3) грунт, извлеченный из траншей и котлованов, следует немедленно вывозить с места работ в места, согласованные с местным органом санитарно-эпидемиологического надзора;
4) обратная засыпка траншеи должна производиться гравийно-оптимальной смесью с послойным уплотнением;
5) при прокладке магистральных инженерных сетей по улицам (территория от красной линии до параллельной красной линии), ширина асфальтобетонного покрытия которых 4 – 7 метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается на всю ширину существующей дороги, а при ширине более 7 метров восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов;

6) асфальт бетонды жабындылардың 1,5-2 метр енімен тротуарлар бойынша телефон кәріздерін, электр желісін және басқа инженерлік желілерді өткізу кезінде асфальт бетонды жабындылар тротуардың жалпы ені бойынша қалпына келтіріледі;
7) жол жабындыларын қалпына келтіру, осы жұмыс түріне лицензиясы бар кәсіпорындардың күшімен желілерді өткізу бойынша тапсырыс берушімен өндіріледі.
47. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу немесе аяқтау кезінде инженерлік желілер трассасының жобалары сәйкес болмаған жағдайда мемлекеттік сәулет-құрылысы қадағалау басқармасы саласындағы уәкілетті органы осы желілерді қайта өткізуге ұйғарым береді. Жобаға сәйкес келтіру үшін инженерлік желілерді және олардың жабдықтарын қайта орнатуға жұмсалатын шығындар осы жұмыстарды жүргізетін ұйымның есебінен жүргізіледі.
48. Топырақ жолдарын қазу кезіндегі қазба жұмысын өндірген ұйым жұмыс аяқталғаннан кейін, топырақты қабатты тығыздаумен қайта жабуды орындайды. Топырақты қайтадан жабу мүмкін болмаған жағдайда бірікпейтін топырақпен орындалады.
49. Инженерлік желілер төсемдерінің орындарында екі жыл ішінде жоғары қабатының бұзылуы, отыруы пайда болған жағдайда, желі иесі он күн мерзімде асфальт бетонды жабуды қайта қалпына келтіруі қажет.
50. Инженерлік желілерді монтаждау және инженерлік құрылымдар құрылысы аяқталғаннан кейін, бірақ соңғысын топырақпен жапқанға дейін құрылыс ұйымы атқарушы топографты-геодезикалық түсірілімін жүргізеді.
Люктері мен құдықтары (бұру бұрыштары жоқ тік учаскелерде) бар коммуникациялардың орындаушылық түсірімдері траншеяларды жапқаннан және ішкі абаттандыру элементтерін толық қалпына келтіргеннен кейін жүргізілуі мүмкін.
51. Құрылысы аяқталған инженерлік желілерді пайдалануға қабылдауды мемлекеттік немесе қабылдау комиссиялары жүргізеді.
Инженерлік желілерді пайдалануға қабылдау люктерді, құдықтарды орнатуды және абаттандыру элементтерін толық қалпына келтіруді қоса алғанда, жұмыстарды толық аяқтағаннан кейін жүргізіледі.
52. Қаланың ішкі кварталды аумағындағы және көшелердегі құдықтар, жылу камералары, люктеріне жауапкершілікті осы инженерлік желілерге қызмет көрсетуші ұйымдардың немесе ведомстволардың жауапкершілігінде болады.
9. Жылжымайтын жаңа объектілерді орналастыруға және құрылысын салуға рұқсат беру рәсімдерін өткізу тәртібі
53. Жер учаскелерін беру осы мақсат үшін қала құрылысы құжаттамаларында қарастырылған аумақтарда іске асырылады. Құрылыс салушыларға құрылыстар мен ғимараттар құрылысы үшін жер учаскесін беру тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы Қағидамен анықталады.

6) при прокладке телефонной канализации, электрических кабелей и других инженерных сетей по тротуарам с шириной асфальтобетонного покрытия 1,5 – 2 метра, асфальтобетонное покрытие восстанавливается по всей ширине тротуаров;
7) восстановление дорожного покрытия производится заказчиком по прокладке сетей силами предприятий, имеющих лицензию на данный вид работ.
47. В случае несоответствия разработки траншей проекту трассы инженерных сетей, при производстве или окончании строительно-монтажных работ, уполномоченным органом в области государственного архитектурно-строительного контроля выдается предписание на перекладку этих сетей. Затраты на переустройство инженерных сетей и их оборудования для приведения в соответствие с проектом выполняются за счет организации, производящей эти работы.
48. При разрытии грунтовых дорог организация, произведшая разрытие, по окончании работ выполняет обратную засыпку с послойным уплотнением грунта. В случае невозможности уплотнения грунта обратная засыпка выполняется несжимаемым грунтом.
49. В случае появления просадок, разрушения верхнего слоя асфальтобетонного покрытия в местах прокладки инженерных сетей в течение двух лет владельцу сетей необходимо произвести повторное восстановление асфальтобетонного покрытия в десятидневный срок.
50. По окончании монтажа инженерных сетей и строительства инженерных сооружений, но до засыпки грунтом последних, строительная организация производит исполнительную топографо-геодезическую съемку.
Исполнительная съемка коммуникаций, имеющих люки и колодцы (на прямых участках без углов поворота), может производиться после засыпки траншей и полного восстановления элементов внешнего благоустройства.
51. Приемка в эксплуатацию законченных строительством инженерных сетей производится государственными или рабочими комиссиями.
Приемка инженерных сетей в эксплуатацию производится после полного завершения всех работ, включая установку люков, колодцев и полного восстановления элементов благоустройства.
52. Ответственность за состояние колодцев, тепловых камер, люков на улицах и внутриквартальных территориях города несет эксплуатирующая организация или ведомство, в ведении которого находится данная инженерная сеть.
9. Порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых объектов недвижимости
53. Предоставление земельных участков осуществляется на территориях, предусмотренных для этих целей градостроительной документацией. Порядок предоставления застройщику земельного участка для строительства здания или сооружения определяется законодательством Республики Казахстан, настоящими Правилами.

54. Құрылыс салушы жылжымайтын жаңа объект құрылысына және орнатуға рұқсат алу үшін жаңа немесе өз аумағында алаң іздестіреді және оң нәтиже тапқан жағдайда жергілікті атқарушы органға өтініш береді.
Өтінішке жаңа аумаққа немесе өзінің жеке меншік учаскесіне, қалаған учаскесінің шекарасы, оның мақсатты тағайындауы, құрылыстың тығыздық көрсеткіші және объектінің қуаттылығы белгіленген объектіні орналастыру сызбасы қоса беріледі.
Егер өтініш беруші іздестіріліп отырған жер учаскесінің нақты орны мен өлшемдерін (шекарасын) көрсетсе, онда жергілікті сәулет және қала құрылысы органы одан учаскенің орналасқан жері бойынша, құрылыс салуға ұйғарылған объектінің негізгі параметрлерін негіздейтін ықшамдалған жобалау алды материалдарды (нобайларын) сұрауға құқығы бар.
55. Объектілерді салуға арналған жер учаскесін таңдау жер және қала құрылысы регламенттеріне сәйкес жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарымен бірге жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
56. Құрылыс салуға жер учаскелерін таңдауды қарастыру мен келісім актілері комиссиялы түрде жүргізіледі және қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органымен, жергілікті сәулет және қала құрылысы органымен, мемлекеттік өрт бақылауымен, жол полициясымен, санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаумен, аймақтық қоршаған ортаны қорғау органымен және пайдаланушы ұйымының өкілдерімен жүзеге асырылады.
57. Объектіні салуға мәлімделген жер учаскесін ұсыну туралы өтінішті қарау мерзімі, сонымен қатар дәлелді бас тарту Жер кодексімен анықталады.
Өтініш берушіге меншік немесе жер пайдалану құқығында тиесілі учаскені құрылысқа пайдалануға рұқсат өтініш берілген сәттен бастап он күнтізбелік күннен аспайтын мерзімдерде қаралады.
58. Жабдықтаушыға желіге қосылуға техникалық шарттарды ұсыну туралы өтінішті қарау мерзімі және жақын желіге шарттарды таратуға келісімі бес жұмыс күні ішінде жүзеге асады.
59. Жобаны дайындауға арналған бастапқы мәліметтерді және сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру үшін жергілікті сәулет және қала құрылысы органына өтініш беруші тапсырыған құжаттарды қарастыру мерзімі өтініш берілген күннен бастап үш күннен аспауы қажет.
10. Құрылыс-жөндеу жұмыстары өндірісіне рұқсат беру
60. Құрылыс-жөндеу жұмыстары өндірісіне рұқсат беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы "Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы" N 425 қаулысымен бекітілген Жаңа объектілер салу және қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсат беретін рәсімдерді өткізу ережесі негізінде жүзеге асырылады.

54. Для получения разрешения на размещение и строительство новых объектов недвижимости застройщик изыскивает площадку на собственной или новой территории и, в случае положительного исхода поиска, подает заявление в местный исполнительный орган.
К заявлению прилагаются схема размещения объекта на собственном участке или на новой территории, желаемые границы участка, его целевое назначение, показатели плотности застройки и мощности объекта.
Если заявитель указывает конкретное место и размеры (границы) запрашиваемого земельного участка, то местный орган архитектуры и градостроительства вправе запросить у него упрощенные предпроектные материалы (эскизы), обосновывающие пожелания по местоположению участка, основным параметрам объекта предполагаемого строительства.
55. Выбор земельного участка для строительства объекта осуществляется уполномоченным органом по земельным отношениям совместно с местным органом архитектуры и градостроительства в соответствии с землеустроительными и градостроительными регламентами.
56. Рассмотрение и согласование актов выбора земельных участков под строительство производится комиссионно и осуществляется уполномоченным органом по земельным отношениям города, местными органами архитектуры и градостроительства, государственного пожарного надзора, дорожной полиции, санитарно-эпидемиологического надзора, территориальным органом охраны окружающей среды и представителями эксплуатирующих организаций.
57. Сроки рассмотрения заявлений о предоставлении земельного участка под строительство заявленного объекта, а также дачи мотивированного отказа определяются Земельным кодексом.
Разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования, рассматриваются в сроки не более чем десять календарных дней с момента подачи заявления.
58. Сроки рассмотрения заявлений поставщиками услуг о предоставлении технических условий на подключение к сетям и согласование условий размещения вблизи сетей составляют пять рабочих дней.
59. Сроки рассмотрения представленных заявителями документов в местный орган архитектуры и градостроительства для выдачи исходных данных и архитектурно-планировочного задания на разработку проекта не должны превышать трех рабочих дней со дня подачи заявления.
10. Разрешение на производство строительно-монтажных работ
60. Разрешение на производство строительно-монтажных работ оформляется согласно Правилам прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 425 "О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов".

61. Құрылыс-монтаждау жұмыстары өндірісіне рұқсат беру (дәлелді бас тарту) мемлекеттік сәулет-құрылысы бақылау органымен жүргізіледі.
62. Рұқсат өтініш және тізбесін мемлекеттік сәулет-құрылысы бақылауды жүзеге асыратын сәулет, құрылыс және қала құрылысы істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген оған қоса тіркелген құжаттар негізінде беріледі.
63. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының барлық мерзімі ішінде қолданылады. Егер объект нормативтік ұзақтық мерзімінің ішінде аяқталмаса, онда құрылысты жалғастыру үшін тапсырыс беруші (құрылыс салушы) жаңа рұқсат алуға міндетті.
Объектіге құрылыс жұмысын рұқсатсыз атқару немесе күші жойылған рұқсат негізінде жұмыс жүргізу, көрсетілмеген жұмыстар түрін атқару заңсыз құрылыс салу болып табылады.
64. Құрылыс ұйымдары өкілдерімен бірге жеке және заңды тұлғалар құжаттарды объекті шекараларын түсіру немесе алу кешендері туралы жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдарда рәсімдейді және оларды сақтауға жауапты болады.
65. Құрылыс-монтаждау және әрлеу жұмыстарының сапасы мен құрылыс барысында жобаны бұзу кемшіліктерін жіберген жеке және заңды тұлғалар қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауапты болады.
66. Құрылыс монтаждау жұмыстары басталғанға дейін құрылыс алаңы биіктігі екі метрден кем емес біртұтас дуалдармен қоршалуы керек.
Алаңға кірер жерге объектінің атауы, құрылыс салушының, мердігердің аты, объекті салудың мерзімі көрсетілген ақпараттық тақта орнатылуы керек.
67. Тапсырыс беруші нысан немесе кешен құрылыстарының аяқталуы бойынша нысанды пайдаланып қабылданғанға дейін атқарушы топографикалық түсірілімге тапсырыс беруге және оны жергілікті сәулет және қала құрылысы органына тапсыруы тиіс.
11. Қолданыстағы жылжымайтын нысандарды өзгертуге (қайта профильдеуге, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға, реконструкциялауға, кеңейтуге, күрделі жөндеуге) рұқсат беру рәсімдерін өткізу тәртібі
68. Жаңа объектілер салуға және қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсат беретін рәсімдерді өткізу тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы "Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы" N 425 қаулысымен бекітілген Жаңа объектілер салуға және қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсат беретін рәсімдерді өткізу ережесімен белгіленді.

61. Выдача (мотивированный отказ в выдаче) разрешений на производство строительно-монтажных работ производится государственным органом архитектурно-строительного контроля.
62. Разрешение выдается на основании заявления и прилагаемых документов, перечень которых устанавливается уполномоченным государственным органом по делам архитектуры и градостроительства, осуществляющим государственный архитектурно-строительный контроль.
63. Разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) действует в течение всего срока нормативной продолжительности, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации. Если объект не был завершен в течение срока нормативной продолжительности, то для продолжения строительства заказчик (застройщик) обязан получить новое разрешение.
Выполнение строительных работ на объекте без разрешения, либо на основании разрешения, утратившего силу, равно как и выполнение не указанных в разрешении видов работ, является незаконным строительством.
64. Физические и юридические лица вместе с представителем строительной организации оформляют документы в уполномоченном органе по земельным отношениям на вынос границ объекта или комплекса в натуру и несут ответственность за их соблюдение.
65. Физические и юридические лица, допустившие при строительстве нарушения проекта и качества строительно-монтажных и отделочных работ, несут ответственность согласно действующему законодательству.
66. До начала строительно-монтажных работ строительная площадка ограждается сплошным забором высотой не менее двух метров.
При въезде на площадку следует установить информационный щит с указанием наименования объекта, названия застройщика, подрядчика, сроков строительства объекта.
67. По завершении строительства объекта или комплекса до приемки в эксплуатацию заказчику следует заказать и предоставить в местный орган архитектуры и градостроительства исполнительную топографическую съемку.
11. Порядок прохождения разрешительных процедур на изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт)
существующих объектов недвижимости
68. Порядок прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов установлен Правилами прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 425 "О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов".

69. Көп пәтерлі тұрғын үйде тұрғын және тұрғын емес жайды жобалау құжаттамаларсыз, жергілікті атқарушы органның шешімінсіз, санитариялық-эпидемиологиялық және өрт қауіпсіздігін қадағалау органдарының қорытындысыз, пайдаланушы ұйымдардың келісімінсіз қайта жабдықтауға және қайта жоспарлауға рұқсат берілмейді.
70. Үй-жайларды қайта жабдықтау және қайта жоспарлау, басқа меншік иелерінің мүдделерін қозғайтын жағдайда, олардың жазбаша келісімі қажет.
12. Жеке тұрғын үй құрылысы
71. Жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын қалыптастыру қаланы дамытудың бас жоспары, нақты жоспарлау жобасы мен осы аудандарда құрылыс салу жобаларына сәйкес жүзеге асырылады.
72. Бар құрылысты реконструкциялау және нығыздау есебінен жеке тұрғын үйлер құрылысын салу орын алған кеңістіктік аумақты сақтаған және өртке қарсы, санитариялық-эпидемиологиялық, экологиялық талаптар мен қала құрылысы нормативтерін сақтаған жағдайда жүзеге асырылады.
73. Жеке тұрғын үй құрылысына жер учаскесін беру тәртібі Қазақстан Республикасының "Жеке тұрғын үй құрылысы туралы" Заңымен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 1 тамыздағы "Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелеріне құқық беру ережесiн бекiту туралы" N 726 қаулысымен бекітілген Жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелеріне құқық беру ережесімен анықталған.
74. Жеке тұрғын үй құрылысын бастауға жер учаскесін иелену құқығын куәландыратын құжаттар және жергілікті сәулет және қала құрылысы мекемесімен келісілген тұрғын үйдің жобасы негіз болады.
75. Құрылыс салушы жеке тұрғын үйді кез келген жоба бойынша, оның ішінде өзі жасаған, белгіленген құрылыс және басқа да міндетті нормалар мен ережелерді бұзбайтын және жергілікті сәулет және қала құрылысы бөлімімен келісілген жоба бойынша салуға құқылы.
Аулада орналасқан тұрғын үйдің және басқа да құрылымдардың өлшемдері жеке құрылыс салушымен олардың сыртқы габариттері бұл құрылымдар арасындағы белгіленген міндетті нормативтік, санитариялық, өртке қарсы және техникалық қашықтықтар қамтамасыз етілген жағдайда дербес анықталады.
76. Тұрғын үй құрылысының сапасына құрылыс жұмыстарын жүргізушілер жауапты болады.
77. Жер учаскесінің шекарасын белгілеу жөніндегі жерге орналастыру жұмыстары қаланың жер қатынастары жөніндегі өкілетті органымен қамтамасыз етіледі және жер учаскесіне жеке тұрғын үй құрылысын салатын тұлғаның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

69. Переоборудование и перепланировка жилых и нежилых помещений в многоквартирном жилом доме без проектной документации, решения местного исполнительного органа, заключения органов санитарно эпидемиологического и противопожарного надзоров, согласования эксплуатирующей организации не допускается.
70. В случаях, когда переоборудование и перепланировка помещений затрагивает интересы других собственников, необходимо их предварительное письменное согласие.
12. Индивидуальное жилищное строительство
71. Формирование районов индивидуального жилищного строительства осуществляется согласно генерального плана развития города, проектам детальной планировки и проектам застройки этих районов.
72. Строительство индивидуальных жилых домов за счет реконструкции и уплотнения существующей застройки осуществляется при условии сохранения сложившейся пространственной среды и соблюдения противопожарных, санитарно-эпидемиологических, экологических требований и градостроительных нормативов.
73. Порядок предоставления земельных участков для индивидуального жилищного строительства определен Законом Республики Казахстан "Об индивидуальном жилищном строительстве" и Правилами предоставления прав на земельные участки под индивидуальное жилищное строительство, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2006 года N 726 "Об утверждении Правил предоставления прав на земельные участки под индивидуальное жилищное строительство".
74. Основанием для начала строительства индивидуального жилого дома являются документы, удостоверяющие право собственника на земельный участок и наличие согласованного с местным органом архитектуры и градостроительства проекта жилого дома.
75. Застройщик вправе построить жилой дом по любому проекту, в том числе разработанному самостоятельно, не нарушающему установленные строительные и другие обязательные нормы и правила и согласованному с местным органом архитектуры и градостроительства.
Размеры жилого дома и других строений, расположенных на усадебном участке, определяются индивидуальным застройщиком самостоятельно при условии, что их внешние габариты обеспечивают установленные обязательные нормативные, санитарные, противопожарные и технические разрывы между этими строениями.
76. Ответственность за качество строительства жилого дома несут исполнители строительных работ.
77. Землеустроительные работы по установлению границ земельного участка обеспечиваются уполномоченным органом по земельным отношениям города и осуществляются за счет средств лица, которому предоставляется земельный участок для индивидуального жилищного строительства.

78. Жеке тұрғын үйдің меншік иесі құрылыс салуға және басқа да міндетті нормалар мен ережелерді сақтай отырып, үйді және аула учаскесіндегі басқа да жылжымайтын мүліктерді қайта салуға немесе қайта жабдықтауға құқығы бар.
Құрылысты қайта салуға, қайта жоспарлауға және қайта жабдықтауға байланысты реконструкциялау құрылыс нормалары мен ережелерін сақтау бөлігінде жергілікті сәулет және қала құрылысы органымен келісілген жоба бойынша жүзеге асырылады.
79. Жеке тұрғын үй құрылысы аумағындағы инженерлік жабдықтаумен қалалық орталықтандырылған жүйелерге қосу, сондай-ақ локалдық және кварталдық автономды құрылыстармен жабдықтау қарастырылу қажет.
80. Жеке тұрғын үйді қабылдау Қазақстан Республикасы Министрлер кабинетінің 1995 жылғы 25 шілдедегі "Қазақстан Республикасында Құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйлердi қора-қопсы құрылыстарымен пайдалануға қабылдау тәртiбi туралы ережені бекіту туралы" N 1018 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында Құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйлердi қора-қопсы құрылыстарымен пайдалануға қабылдау тәртiбi туралы ережеге сәйкес қабылдап алу комиссиясының актілерімен ресімделеді.
81. Салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісі құрылыс салушының жеке тұрғын үйге меншік құқығын тіркеуге негіз болып табылады.
13. Құрылысы аяқталған объектілерді қабылдау
82. Құрылысы, қайта жаңартылуы, кеңейтілуі, техникалық қайта жарақтандырылуы және күрделі жөндеуі аяқталған объектілерді пайдалануға қабылдау Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
83. Салынған объектiнi пайдалануға қабылдауды мемлекеттiк қабылдау комиссиясы немесе қабылдау комиссиясы оның бекiтiлген жобаға сәйкес толық әзiрлiгi және жұмыс комиссиясының оң қорытындысы болған жағдайда жүргiзедi.
84. Қабылдау комиссиясының оң шешімінсіз салынған объектіні пайдалануға жол берілмейді.
85. Кей жағдайларда меншiк иесi (тапсырысшы, инвестор, құрылыс салушы) құрылысы аяқталған, техникалық жағынан күрделi емес объектiлердi, атап айтқанда:
1) тiреу және қоршау конструкцияларын, инженерлiк жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге, сондай-ақ үй-жайларды қайта бейiндеуге (функционалдық мақсатын өзгертуге) байланысы жоқ бiр қабатты тұрғын немесе тұрғын емес үй-жайларды (үйдiң жекелеген бөлiктерiн) реконструкциялауды (қайта жоспарлауды, қайта жабдықтауды);
2) уақытша құрылыстарды, соның iшiнде маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған тұрмыстық үй-жайларды;

78. Собственник индивидуального жилого дома вправе провести перестройку или переоборудование дома и другой недвижимости на усадебном участке, не нарушая при этом строительные и иные обязательные нормы и правила.
Реконструкция, связанная с перестройкой, перепланировкой и переоборудованием строений, осуществляется по проекту, согласованному с местным органом архитектуры и градостроительства в части соблюдения строительных норм и правил.
79. Инженерное оборудование территорий индивидуального жилищного строительства должно предусматривать как подключение к централизованным городским системам, так и устройство локальных и квартальных автономных сооружений.
80. Приемка индивидуального жилого дома оформляется актами приемочной комиссии в соответствии с Положением о порядке приемки в эксплуатацию законченных строительством индивидуальных жилых домов с надворными постройками", утвержденным Кабинетом министров Республики Казахстан от 25 июля 1995 года N 1018 "Об утверждении Положения о порядке приемки в эксплуатацию законченных строительством индивидуальных жилых домов с надворными постройками".
81. Акт приемки построенного объекта в эксплуатацию служит основанием для регистрации застройщиком права собственности на индивидуальный жилой дом.
13. Приемка объектов завершенного строительства
82. Приемка объектов в эксплуатацию после завершения их строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения и капитального ремонта осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
83. Приемка в эксплуатацию построенного объекта государственной приемочной комиссией или приемочной комиссией производится при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличии положительного заключения рабочей комиссии.
84. Эксплуатация построенного объекта без положительного решения приемочных комиссий не допускается.
85. В отдельных случаях собственник (заказчик, инвестор, застройщик) вправе самостоятельно осуществить приемку в эксплуатацию завершенных строительством технически несложных объектов, а именно:
1) реконструкцию (перепланировку, переоборудование) одноэтажных жилых или нежилых помещений (отдельных частей здания), не связанную с изменением несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем и оборудования, а также перепрофилированием (изменением функционального назначения) помещений;
2) временные строения, включая бытовые помещения для сезонных работ и отгонного животноводства;

3) жеке үй маңындағы учаскелер аумақтарындағы шаруашылық-тұрмыстық құрылыстарды, бау-бақша серiктестiктерi (қоғамдары) учаскелерiндегi құрылыстарды, үй жанындағы немесе үй iргесiндегi (саяжай) учаскелердегi абаттандыру элементтерiн;
4) автомашиналар саны елуден аспайтын ашық үлгiдегi автотұрақтарды, сондай-ақ саны екеуден аспайтын автомашинаға арналған жайы бар көлiкжайларды;
5) бар ғимараттарда жүзеге асырылатын және тiреу конструкцияларының өзгертiлуiн қажет етпейтiн өндiрiстiк емес мақсаттағы үй-жайларды қайта жоспарлауды (қайта жабдықтауды);
6) шағын сәулеттiк нысандарды және аумақтардың қоршауын;
7) үйлер (ғимараттар) маңындағы ашық спорт алаңдарын, тротуарларды, тас төсенiштерiн пайдалануға қабылдауды дербес жүзеге асыруға құқылы.
Қағиданың осы тармағының нормаларын, егер 1) тармақшадағы көрсетілген үй-жайларды (үйдiң жекелеген бөлiктерiн) өзгерту, сондай-ақ техникалық жағынан күрделi емес объектiлердi салу мен пайдалану басқа азаматтардың құқықтарына нұқсан келтiрсе не мемлекеттiк және (немесе) қоғамдық мүдделерге қайшы келсе, қолдануға болмайды.
Осы Қағиданың нормалары құрылысы мемлекеттiк инвестициялар есебiнен не олардың қатысуымен қаржыландырылатын объектiлерге қолданылмайды.
86. Қабылдаудың белгiленген тәртiппен бекiтiлген актiсi жылжымайтын мүлiкке және онымен жасалатын мәмiлелерге құқықтарды тiркейтiн мемлекеттiк органда объектiнi тiркеу үшiн негiз болып табылады.
87. Объектілерді пайдаланудың кепiлдi мерзiмi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленедi.
14. Қала құрылысы қызметін жүзеге асыруды бақылау
88. Қала құрылысы саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етуге бағытталған қала құрылысы қызметінің жүзеге асырылуын бақылау бас жоспарға және өзге де қала құрылысы құжаттамаларына, мемлекеттік қала құрылысы нормативтеріне және осы Қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.
15. Осы Қағиданы бұзғандығы үшін жауапкершілік
89. Осы Қағиданы бұзғандығы үшін жеке, заңды, лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
90. Осы Қағиданың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бақылаушы және уәкілетті органдар өз құзыреттері шегінде жүзеге асырады.
91. Осы Қағида бойынша уәкілетті органдардың қызметтері мен шешімдеріне сотта шағымдануы мүмкін.

3) хозяйственно-бытовые постройки на территориях индивидуальных приусадебных участков, постройки на участках садовых и огороднических товариществ (обществ), элементы благоустройства на придомовых территориях или приусадебных (дачных) участках;
4) автостоянки открытого типа при количестве автомашин не более пятидесяти единиц, а также гаражи с боксами не более чем на две автомашины;
5) перепланировка (переоборудование) помещений непроизводственного назначения, осуществляемая в существующих зданиях и не требующая изменения несущих конструкций;
6) малые архитектурные формы и ограждения территорий;
7) открытые спортивные площадки, тротуары, мощения вокруг зданий (сооружений).
Нормы настоящего пункта Правил не могут быть применены, если указанные в подпункте 1) изменения помещений (отдельных частей здания), а также строительство и эксплуатация перечисленных технически несложных объектов ущемляют права других граждан либо противоречат государственным и (или) общественным интересам.
Нормы настоящего пункта Правил не распространяются на объекты, строительство которых финансируется за счет государственных инвестиций либо с их участием.
86. Акты приемочных комиссий о приемке построенного объекта в эксплуатацию являются основанием для регистрации объекта в государственном органе регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
87. Гарантийные сроки эксплуатации объекта устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Контроль над осуществлением градостроительной деятельности
88. Контроль над осуществлением градостроительной деятельности, направленный на обеспечение реализации государственной политики в области градостроительства, осуществляется в соответствии с генеральным планом и иной градостроительной документацией, государственными градостроительными нормативами и настоящими Правилами.
15. Ответственность за нарушение настоящих Правил
89. За нарушение настоящих Правил физические, юридические, должностные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
90. Контроль выполнения настоящих Правил осуществляют в соответствии с законодательством Республики Казахстан контролирующие и уполномоченные органы, каждый в пределах своей компетенции.
91. Действия и решения уполномоченных органов по настоящим Правилам могут быть обжалованы в суде.