Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2011 жылғы 11 ақпандағы № 55 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 16 ақпандағы № 37 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 6803 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 23 шілдедегі № 293 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрдің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 26 шілдедегі № 160/НҚ бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 23.07.2013 № 293 және ҚР Премьер-Министрдің бірінші орынбасары - ҚР Өңірлік даму министрінің 26.07.2013 № 160/НҚ бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 1315–баптарын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (1-қосымша);
2) білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны (2-қосымша) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (М.К. Орынханов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы           Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің     Экономикалық даму және
міндетін атқарушы                сауда министрі
__________С. Ырсалиев            __________ Ж. Айтжанова
2011 жылғы 11 ақпан              2011 жылғы 16 ақпан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 11 ақпандағы № 55
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2011 жылғы 16 ақпандағы № 37
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері

Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования
Совместный приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 55 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 16 февраля 2011 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2011 года № 6803. Утратил силу совместным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2013 года № 293 и Первого Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 160/7118
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра образования и науки РК от 23.07.2013 № 293 и Первого Заместителя Премьер-Министра РК - Министра регионального развития РК от 26.07.2013 № 160/7118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В целях реализации статей 1315 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования (приложение 1);
2) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования (приложение 2).
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Орунханов М.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Сарыбекова М.Н.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан
_______________С. Ирсалиев
11 февраля 2011 года
Министр экономического развития и
торговли Республики Казахстан
____________Ж. Айтжанова
16 февраля 2011 года
Приложение 1
к совместному приказу
и.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 11 февраля 2011 года № 55
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 16 февраля 2011 года № 37
Критерии
оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по
проверкам за системой образования

1. Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) білім беру ұйымдарында жоспарлы тексеру жүргізу үшін әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел – азаматтардың білім саласындағы конституциялық құқығы мен бостандығының бұзылуына алып келетін білім беру ұйымдары ұсынатын білім беру қызметі сапасының төмендеу ықтималдығы;
2) бақылау субъектілері – бастауыш, негізгі орта, орта (жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру); орта білімнен кейінгі; жоғары; жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деңгейлері бойынша білім беру қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
3) өлшеу коэффициенті – тәуекел дәрежесін бағалау үшін критерийдің сапалы көрсеткішіне байланысты берілетін коэффициент.
3. Білім беру ұйымдарын білім беру саласындағы тәуекел дәрежесіне жатқызу олардың Критерийлерге кіретін қызметінің мәліметтеріне, тексеру нәтижелеріне байланысты жинаған балдары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Бұл ретте, білім беру ұйымдары тәуекел дәрежелеріне төмендегідей түрде бөлінеді:
1) 10-нан 40-қа дейін балл жинаған жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру қызметін жүзеге асыратын білім беру ұйымдары жоғары тәуекел дәрежесіне, 41-ден 70-ке дейін орташа тәуекел дәрежесіне, 71-ден 100-ге дейін төмен тәуекел дәрежесіне жатады;
2) 10-нан 20-ға дейін балл жинаған техникалық және кәсіптік, орта білім беруден кейінгі білім беру қызметін жүзеге асыратын білім беру ұйымдары жоғары тәуекел дәрежесіне, 21-ден 40-қа дейін орташа тәуекел дәрежесіне, 41-ден 100-ге дейін төмен тәуекел дәрежесіне жатады;
3) 10-нан 25-ке дейін балл жинаған бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру қызметін жүзеге асыратын білім беру ұйымдары жоғары тәуекел дәрежесіне, 26-дан 40-қа дейін орташа тәуекел дәрежесіне, 41-ден 100-ге дейін төмен тәуекел дәрежесіне жатады.
4. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін осы Критерийдің 12 және 3-қосымшасында көрсетілген критерийлер қолданылады.
5. і критерийінің балдық мағынасы Пі формуласымен анықталады:
Пі = Ді х Кij               (1)
онда Ді - олардың жалпы көрсеткішінен і критерийінің үлесі (балмен),
Кij - i критерийіне арналған өлшеу коэффициенті, онда Кij = 0,1; 0,5; 1,0 (j = 1; 2; 3 болғандағы)
k білім беру ұйымының тәуекелділік деңгейін бағалауға арналған Pk жиынтық көрсеткіші мына формула бойынша анықталады:
(2)

1. Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования (далее - Критерии) разработаны для проведения плановых проверок организаций образования.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск – вероятность снижения качества предоставляемых образовательных услуг организациями образования, которая может повлечь за собой нарушение конституционных прав и свобод граждан в области образования;
2) субъекты контроля - юридические лица, осуществляющие образовательную деятельность по уровням образования: начальное, основное среднее; среднее (общее среднее, техническое и профессиональное), послесреднее; высшее; послевузовское образование;
3) весовой коэффициент – коэффициент, задаваемый в зависимости от качественного показателя критерия для оценки степени риска.
3. Отнесение организаций образования к степеням риска в области образования осуществляется с учетом набранных баллов, исходя из сведений их деятельности, входящих в Критерии, результатов проверок.
При этом организации образования распределяются по степеням риска следующим образом:
1) осуществляющие образовательную деятельность высшего и послевузовского образования, набравшие от 10 до 40 баллов относятся к высокой степени риска, от 41 до 70 к средней степени риска, от 71 до 100 к незначительной степени риска;
2) осуществляющие образовательную деятельность технического и профессионального, послесреднего образования, набравшие от 10 до 20 баллов относятся к высокой степени риска, от 21 до 40 к средней степени риска, от 41 до 100 к незначительной степени риска;
3) осуществляющие образовательную деятельность начального, основного среднего и общего среднего образования набравшие от 10 до 25 баллов относятся к высокой степени риска, от 26 до 40 к средней степени риска, от 41 до 100 к незначительной степени риска.
4. Для оценки степени риска используются критерии, указанные в приложениях 12 и 3 к настоящим Критериям.
5. Бальное значение і-го критерия Пі определяется по формуле:
Пі = Ді х Кij                 (1)
где Ді - доля i-того критерия от их общего показателя (в баллах),
Кij - весовой коэффициент для i-того критерия, где Кij = 0,1; 0,5; 1,0
(при j = 1; 2; 3)
Суммарный показатель Pk для оценки уровня рисков k-той организации образования определяется по формуле:
Рk = Пі = (Ді х Кij)            (2)

10-40 балл (33,3 %)
2
Орташа дәрежелі тәуекел аймағы
41-70 балл (33,3 %)
3
Төмен дәрежелі тәуекел аймағы
71-100 балл (33,3 %)
Колледждер мен кәсіптік лицейлер
1
Жоғары дәрежелі тәуекел аймағы
10-20 балл (11,1 %)
2
Орташа дәрежелі тәуекел аймағы
21-40 балл (22,2 %)
3
Төмен дәрежелі тәуекел аймағы
41-100 балл (66,7 %)
Мектептер
1
Жоғары дәрежелі тәуекел аймағы
ауылдық мектептер үшін: 10-15 балл (5,6%);
қалалық мектептер үшін: 10-25 балл (16,7%)
2
Орташа дәрежелі тәуекел аймағы
ауылдық мектептер үшін: 16-25 балл (11,1%);
қалалық мектептер үшін: 26-40 бал (16,7%)
3
Төмен дәрежелі тәуекел аймағы
ауылдық мектептер үшін: 26-100 балл (83,3%);
қалалық мектептер үшін: 41-100 бал (67,7%).
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 11 ақпандағы № 55
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2011 жылғы 16 ақпандағы № 37
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағы
1. Тексеруді тағайындаған ұйым атауы:
____________________________________________________________
2. Бақылау субъектісінің атауы:
____________________________________________________________
3. Білім беру ұйымының орналасқан жері (заңды мекен-жайы, телефон, электронды адресі):
____________________________________________________________
4. СТН (БИН):
____________________________________________________________
5. Тексеру негізі (тексеру тағайындау туралы актінің нөмірі)
20 __ жылғы «__»_____№ ____
Білім беру қызметіне қойылатын талаптар
Б
БЖ
ІБЖ
ҚБ
ҚТЖ
1
1.1. Білім беру ұйымдарына
оқуға қабылдау ережелерінің
сақталуы (білім беру деңгейлері
бойынша)
2

10-40 баллов (33,3 %)
2
Зона со средней степенью риска
41-70 баллов (33,3 %)
3
Зона с незначительной степенью
риска
71-100 баллов (33,3 %)
Колледжи и профессиональные лицеи
1
Зона с высокой степенью риска
10-20 баллов (11,1 %)
2
Зона со средней степенью риска
21-40 баллов (22,2 %)
3
Зона с незначительной степенью
риска
41-100 баллов (66,7 %)
Школы
1
Зона с высокой степенью риска
для сельских школ: 10-15 баллов (5,6 %);
для городских школ: 10-25 баллов (16,7 %)
2
Зона со средней степенью риска
для сельских школ: 16-25 баллов (11,1 %);
для городских школ: 26-40 баллов (16,7 %)
3
Зона с незначительной степенью
риска
для сельских школ: 26-100 баллов (83,3 %);
для городских школ: 41-100 баллов (67,7 %).
Приложение 2
к совместному приказу
и.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 11 февраля 2011 года № 55
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 16 февраля 2011 года № 37
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства
по проверкам за системой образования
1. Орган, назначивший проверку: _______________________________
2. Наименование субъекта контроля: ____________________________
_____________________________________________________________________
3. Местонахождение организации образования (юридический адрес,
телефон, электронный адрес): ________________________________________
_____________________________________________________________________
4. РНН (БИН): _________________________________________________
5. Акт о назначении проверки: «___» _____ 20__ года № _____
Требования к образовательной деятельности
Н
ОН
УРП
ПН
УПП
1
1.1. Соблюдение правил приема на обучение в организации
образования (по уровням образования).
2

2.1. Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды ауыстыру және қайта қабылдау тәртібінің сақталуы (білім беру деңгейлері бойынша)
3
3.1. Штаттағы оқытушылардың олардың жалпы санынан үлесі
3.2. Штаттағы ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы бар ПОҚ-ның олардың жалпы санындағы үлесі, соның ішінде МЖМБС-ның базалық және бейінді пәндері бойынша
3.3. Қазақстан Республикасының құрметті атағы, әскери академия, азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлар, өртті сөндіру саласы бойынша университеттерді бітіргені туралы дипломдары бар, жедел бөлімдерде әскери қызмет атқарған полковниктен төмен емес әскери атағы бар, «спорт шебері» және одан жоғары атағы бар оқытушылардың штаттағы оқытушылар санынан үлесі, оның ішінде МЖМБС-ның базалық және бейінді пәндері бойынша

2.1. Соблюдение порядка перевода и восстановления
обучающихся в организациях образования (по уровням
образования).
3
3.1. Доля штатных преподавателей от их общего числа.
3.2. Доля штатных ППС с учеными степенями и учеными
званиями от их общего числа, в том числе по базовым и
профильным дисциплинам ГОСО.
3.3. Доля преподавателей с почетными званиями Республики
Казахстан, имеющих диплом об окончании военных академий,
университетов в области гражданской обороны, пожарной
безопасности, чрезвычайных ситуаций, в воинском звании
не ниже полковника, проходивших службу в оперативных
подразделениях, имеющих звание «мастер спорта» и выше,
от числа штатных преподавателей, в том числе по базовым
и профильным дисциплинам ГОСО.

3.4. Әрбір ғылыми дайындық мамандығы бойынша ғылыми-педагогикалық өтілі 3 жылдан кем емес штаттағы ғылым докторларының, философия докторы (PhD) және бейіні бойынша докторлардың саны. Шетелдік ғылыми дәрежесі бар философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктордың болуы
3.5. Жоғары және бірінші санатты оқытушылардың және/немесе магистрлардың, ғылым кандидаттарының, докторларының, философия докторларының (PhD), бейіні бойынша докторлардың, ғылыми атағы бар оқытушылардың олардың жалпы санынан үлесі
4
4.1. Білім алушылар контингентіне қатысты оқудың толық циклін қамтитын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиет қорының болуы. Оқитын тіліне сәйкес қазақ және орыс баспаларының үйлесімділігі.

3.4. Численность штатных докторов наук, докторов
философии (PhD) и докторов по профилю по каждой научной
специальности подготовки, имеющих стаж
научно-педагогической работы не менее 3 лет. Наличие
зарубежных ученых со степенями доктор философии (PhD) и
доктор по профилю.
3.5. Доля преподавателей высшей и первой категорий и/или
магистров, кандидатов, докторов наук, докторов философии
(PhD), докторов по профилю, с учеными званиями от их
общего числа.
4
4.1. Наличие фонда учебной, учебно-методической и
научной литературы по отношению к контингенту
обучающихся на полный цикл обучения. Пропорциональность
изданий на казахском и русском языках контингенту
обучающихся по языкам обучения.

4.2. Оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттердің электрондық және магнитті таспада белгіленген көлемде болуы
4.3. Әлеуметтік-гуманитарлық сала бойынша соңғы 5 жыл ішіндегі жаратылыстану, техникалық, ауылшаруашылық және басқа да пәндер бойынша соңғы 10 жыл ішіндегі негізгі оқу әдебиетінің болуы.
5
5.1. Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы жекеменшік материалды және материалды емес активтердің болуы
5.2. Бір білім алушыға оқу ауданының сәйкестігі
5.3. Компьютерлік сыныптармен, оқу-зертханалық және оқытудың техникалық жабдықтарымен, приборлармен, қорлық материалдармен қамтамасыз етілуі
6
6.1. Бір білім алушыға ең аз шығынның осы оқу жылында Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекіткен мамандарды даярлаудың мемлекеттік тапсырысындағы көрсеткішпен сәйкес келуі
7

4.2. Наличие учебной, учебно-методической и научной
литературы на электронных и магнитных носителях в
установленном объеме.
4.3. Наличие изданий основной учебной литературы по
дисциплинам социально-гуманитарного профиля за последние
5 лет; по естественным, техническим,
сельскохозяйственным и другим дисциплинам — за последние
10 лет.
5
5.1. Наличие собственных, принадлежащих на праве
хозяйственного ведения или оперативного управления
материальных и нематериальных активов.
5.2. Соответствие учебной площади на 1 обучающегося
5.3. Оснащенность компьютерным классом,
учебно-лабораторным оборудованием и техническими
средствами обучения, приборным обеспечением, фондовым
материалом.
6
6.1. Соответствие минимальных расходов на один год
обучения одного обучающегося уровню расходов,
предусмотренных постановлением Правительства РК по
утверждению государственного заказа на подготовку
специалистов на соответствующий учебный год.
7

7.1. Тәжірибе базасы ретіндегі ұйымдармен келісім-шарттың болуы
8
8.1. Білім алушылардың медициналық көмек алуын және тамақтануын қамтамасыз ететін нысандардың болуы
9
9.1. Профессор, доцент, аға оқытушылардың дәріс оқуы
9.2. Кафедраның жабдықталуы
9.3. Кафедраның ғылыми дәрежеленуі
10
10.1. Ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызметті жүргізу, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау
11
11.1. Жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламарының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкестігі
12

7.1. Наличие договоров с организациями, определенными в
качестве баз практики.
8
8.1. Наличие медицинского обслуживания и объектов
питания для обучающихся.
9
9.1. Ведение лекций профессорами, доцентами, старшими
преподавателями.
9.2. Укомплектованность кафедры.
9.3. Остепененность кафедры.
10
10.1. Проведение научно-исследовательской и
педагогической деятельности, повышение квалификации и
переподготовки кадров.
11
11.1. Соответствие рабочих учебных планов и рабочих
учебных программ государственным общеобязательным
стандартам образования.
12

12.1. Білім алушылар контингентінің бір оқытушыға шаққандағы 5.03.008-2009 жылғы «Қазақстан Республикасының білім беру жүйесі. Білім алушылар контингенті. Негізгі ережелері» МЖМБС-на сәйкестігі
12.2. Оқу ауданы мен сыныптардың санитарлық нормалар мен ережелерге сай толықтырылуы
13
13.1. Жоғары және жоғары білімнен кейінгі оқу бағдармаларының іске асуы: жоғары білім мамандығының 1-2 топтары бойынша – институттар, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім мамандығының 1-2 топтары бойынша - академиялар, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім мамандығының 3 және одан көп топтары бойынша – университеттер
Ескертпе: Б - бұзушылықтар бар
БЖ – бұзушылықтар жоқ
ІБЖ – іс барысында жойылды
ҚБ – қайта бұзушылық
ҚТЖ – қайта тексеру барысында жойылды
ПОҚ – профессорлық-оқытушылық құрам
МЖМБС – мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты
PhD – философия докторы
Лауазымды тұлға:
___________________________  ___________  20__ жылғы «__» _________
(Т.А.Ә.)             (қолы)
Тексерілу субъектісінің өкілі:
___________________________  ___________  20__ жылғы «__» _________
(Т.А.Ә.)             (қолы)

12.1. Соответствие контингента обучающихся в расчете на
одного преподавателя государственным общеобязательным
стандартам образования (в соответствии с ГОСО РК
5.03.008-2009 «Система образования Республики Казахстан.
Контингент обучающихся». Основные положения).
12.2. Соответствие наполняемости классов и учебной
площади санитарным правилам и нормам.
13
13.1. Реализация профессиональных учебных программ
высшего и послевузовского образования: по 1-2 группам
специальностей высшего образования — институты; по 1-2
группам специальностей высшего и послевузовского
образования — академии; по 3 и более группам
специальностей высшего и послевузовского образования —
университеты.
Примечание: Н – имеются нарушения
ОН – отсутствуют нарушения
УРП – устранены в рабочем порядке
ПН – повторное нарушение
УПП — устранение при повторной проверке
ППС – профессорско-преподавательский состав
ГОСО – государственный общеобязательный стандарт образования
PhD – доктор философии
Должностное лицо:
____________________ _________________ «___» _______ 20___ года
(Ф.И.О.)              подпись
Представитель проверяемого субъекта:
____________________ _________________ «___» ________ 20__ года
(Ф.И.О.)              подпись