Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына рұқсат беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 18 наурыздағы № 158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 19 сәуірде № 6893 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 27 тамыздағы № 534 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.08.27 № 534 (4-тармақты қараңыз) бұйрығымен.
«Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына рұқсат беру рәсімін реттеу мақсатындаБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына рұқсат беру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Ә.Н.Барменқұлов) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін белгіленген заңнамалық тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Министр                                        Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2011 жылғы 18 наурыздағы
№ 158 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына рұқсат беру жөніндегі НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына рұқсат беру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) «Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген және көліктік бақылау мәселелері бойынша уәкілетті орган болып табылатын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдарының (бұдан әрі - аумақтық орган) Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына рұқсат беруді реттейді.
2. Аумақтық органдардың лауазымды тұлғалары рұқсат беруді жүзеге асыра отырып, Заңды және осы Нұсқаулықты басшылыққа алады.
3. Осы Нұсқаулықта мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) аумақтық орган - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің Өңіраралық көліктік бақылау инспекциясы;

Об утверждении Инструкции по выдаче разрешения на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 марта 2011 года № 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2011 года № 6893. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 августа 2011 года № 534
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 27.08.2011 № 534 (вводится в действие с 31.01.2012).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте", в целях упорядочения процедуры выдачи разрешений на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по выдаче разрешения на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан.
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Барменкулов А.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
4. Настоящий приказ вступает в силу по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Кусаинов
Утверждена
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 марта 2011 года № 158
Инструкция
по выдаче разрешения на право пользования
судоходными водными путями Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по выдаче разрешения на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (далее - Закон) и регламентирует выдачу разрешения на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан (далее - Разрешение) территориальными органами Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - территориальный орган), являющегося уполномоченным органом по вопросам транспортного контроля.
2. Должностные лица территориальных органов, осуществляя выдачу Разрешения, руководствуются Законом и настоящей Инструкцией.
3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) территориальный орган - Межрегиональная инспекция транспортного контроля Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;

2) лауазымды тұлға – Өңіраралық көліктік бақылау инспекциясының су көлігінде бақылауды жүзеге асыратын қызметкер.
1. Рұқсат беру
4.  Ішкі және аралас (өзен-теңіз) кемелеріне:
1)осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеме иесінің өтініші;
Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын нақты пайдалану мерзіміне бюджетке сома төлеуді бір күнтізбелік айға төлем мөлшерінен кем емес енгізгендігін растайтын құжат негізінде рұқсат беріледі.
5. Рұқсатты аумақтық орган Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына кеме иесі өтінішін қабылдаған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде береді.
6. Осы Нұсқаулықтың 4-тармағында көрсетілген ұсынылатын құжаттар сәйкес келмеген және анықталмаған кезде өтiнiш берушіге өтініш алынған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде құжаттарды қабылдаудан бас тартылады.
7. Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану мерзімін көрсете отырып, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық орган беретін рұқсат құжатымен расталады.
8. Рұқсат, оның берілуі осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылатын Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына рұқсат беруді есепке алу журналында (бұдан әрі - Есепке алу журналы) тіркелуге жататын құжат болып табылады.
9. Рұқсат кеме иесіне Есепке алу журналына қол қоюымен беріледі.
Қазақстан Республикасының
кеме қатынайтын су жолдарын
пайдалану құқығына рұқсат
беру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Көліктік бақылау комитетінің
аумақтық органының басшысы
«__________________»
______________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, орналасқан жерi,
басшының тегi, аты, әкесiнiң аты /жеке тұлғаның
тегi, аты, әкесiнiң аты және мекен-жайы)
Қазақстан Республикасының
кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану құқығына
рұқсат беру жөніндегі өтініш
Кеменің атауы мен түрі ______________________________________________
Жоба нөмірі _________________________________________________________
Мемлекеттік кеме тізілімі бойынша кеменің тіркелу нөмірі ____________
жүзу ауданы _________________________________________________________
толық атауы мен кеме иесі (лер)нің мекенжайы ________________________
сыйымдылығы (жалпы, тір.тонна) ______________________________________
Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану мерзімі _____________________________________________________________
өтініш берушінің қолы ______________
күні ________________
М.О. (заңды тұлғалар үшін)
Қазақстан Республикасының
кеме қатынайтын су жолдарын
пайдалану құқығына рұқсат
беру жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының кеме қатынасы су жолдарын пайдалану құқығына
РҰҚСАТ РАЗРЕШЕНИЕ
на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан
№ ______________
Кемеге берілді ______________________________________________________
Выдано судну (кеменің аты / название судна)

2) должностное лицо - работник Межрегиональной инспекции транспортного контроля, осуществляющий контроль на водном транспорте.
2. Выдача разрешений
4. Разрешение выдается на суда внутреннего и смешанного (река-море) плавания на основании:
1) заявления судовладельца по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) документа, подтверждающего внесение в бюджет суммы платы за фактический срок пользования судоходными водными путями Республики Казахстан, но не менее размера платы за один календарный месяц.
5. Разрешение выдается территориальным органом в течение 10 рабочих дней со дня получения заявления судовладельца на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан.
6. При несоответствии и недостоверности представляемых документов  указанных в пункте 4 настоящей Инструкции, заявителю отказывается в приеме документов в течение 10 рабочих дней с момента получения заявления.
7. Право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан подтверждается разрешительным документом по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с указанием срока на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан, выдаваемым территориальным органом.
8. Разрешение является документом, выдача которого подлежит регистрации в Журнале учета выдачи разрешений на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан (далее - Журнал учета), заполняемом по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
9. Разрешение выдается судовладельцу под роспись в Журнале учета.
Приложение 1
к Инструкции по выдаче
разрешения на право пользования
судоходными водными путями
Республики Казахстан
Форма
Руководителю
территориального органа Комитета
транспортного контроля
"____________"
от ___________________________________
(наименование, местонахождение, Ф.И.О.
руководителя юридического лица/
________________________________________
фамилия, имя, отчество и адрес физического лица)
Заявление
о выдаче разрешения на право пользования
судоходными водными путями Республики Казахстан
название и тип судна ___________________________________________
номер проекта __________________________________________________
регистрационный номер судна по Государственному судовому
реестру ______________________________________________________________
район плавания _________________________________________________
полное наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество
физического лица и адрес судовладельца (ев)) _________________________
вместимость (валовая, в рег. тоннах) ___________________________
срок пользования судоходными водными путями Республики Казахстан
______________________________________________________________________
подпись заявителя ______________
дата ________________
М.П. (для юридических лиц)
Приложение 2
к Инструкции по выдаче
разрешения на право пользования
судоходными водными путями
Республики Казахстан
Форма
Қазақстан Республикасының кеме қатынасы су жолдарын пайдалану
құқығына
РҰҚСАТ
РАЗРЕШЕНИЕ
на право пользования судоходными водными путями Республики Казахстан
№ ____________
Кемеге берілді ___________________________________________________
Выдано судну                 (кеменің аты / название судна)

1 жалпы регистрлік тонна үшін айлық төлем ставкасы 0,26 х АЕК / аймен көрсетілген навигация кезеңі, (теңге)
Кеме қатынайтын су жолдарын пайдалану мерзімі (аймен)
Кеменің сыйымдылығы (тіркелімдік тонна)
Төлем сомасы (6х7х8 бағандар) және төлем күні
Рұқсат 200__ жылдың_____ бастап______ дейін берілді
Рұқсат қағазын ың нөмірі және берілген күні
Рұқсатты алғаны туралы Өтініш берушінің қолы
№ п/п
Дата поступления заявления
Наиме нование, адрес и РНН судовладельца – заявителя
Название судна (тип /регистрационный номер судна)
Район плавания
Месячная ставка платы за 1 регистро вую тонну:0,26 х 1МРП /период навигации в месяцах (тенге)
Срок пользова ния судоходных водных путей (месяц)
Вместимость судна (регистровая тонна)
Сумма платы (графы 6х7х8) (тенге) и дата оплаты
Резрешение выдано на срок с___ по____200_ года
Номер разрешения и дата выдачи разрешения
Подпись Заявителя о получении разрешения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

0,26 х 1 МРП /
период навигации
в месяцах (тенге)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Кеме
қатынайтын
су жолдарын
пайдалану
мерзімі
(аймен)
Кеменің
сыйымдылы-
ғы
(тіркелім-
дік тонна)
Төлем
сомасы
(6 х 7 х 8
бағандар)
және төлем
күні
Рұқсат
20__
жылдың ___
бастап ___
____ дейін
берілді
Рұқсат
қағазының
нөмірі
және
берілген
күні
Рұқсатты
алғаны
туралы
Өтініш
берушінің
қолы
Срок
пользования
судоходных
водных
путей
(месяц)
Вместимос-
ть судна
(регист-
ровая
тонна)
Сумма платы
(графы
6 х 7 х 8)
(тенге) и
дата оплаты
Разрешение
выдано на
срок с ___
по ____
20_ года
Номер
разрешения
и дата
выдачи
разрешения
Подпись
Заявите-
ля о
получении
разрешения
7
8
9
10
11
12