2011 жылы облыстық мемлекеттік орман қоры аумағында ормандағы өрттердің алдын алу және оларға қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2011 жылғы 16 наурыздағы N 67 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2011 жылғы 13 сәуірде N 1774 тіркелді. Қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды (Солтүстік Қазақстан облысы әкімі аппаратының 2015 жылғы 1 шілдедегі N 1.14-7/1840 хаты)
Ескерту. Қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды (Солтүстік Қазақстан облысы әкімі аппаратының 01.07.2015 N 1.14-7/1840 хаты).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңы 27-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі № 477 Орман кодексінің 15-бабы 3) және 11) тармақшаларына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2011 жылы облыстың мемлекеттік орман қоры аумағында ормандағы өрттердің алдын алу және оларға қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар қоса берілген Жоспарға сәйкес іске асырылсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А.С.Сапаровқа жүктелсін.
3. Осы қаулы оны алғаш ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С. Біләлов
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
Солтүстік Қазақстан облысының
төтенше жағдайлар
департаменті бастығының м.а.
А. Швецов
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігі Автомобиль
жолдары комитеті
Солтүстік Қазақстан облыстық
департаментінің директоры
А. Жанкин
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі Орман және
аңшылық шаруашылығы
комитеті Солтүстік Қазақстан
облыстық орман және
аңшылық шаруашылығы
аумақтық инспекциясының
бастығы
Ж. Бәшіров
Облыс әкімдігінің 2011 жылғы
16 наурыздағы № 67 қаулысына
қосымша
2011 жылы облыстың мемлекеттік орман қоры аумағында ормандағы өрттердің алдын алу және оларға қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар жоспары
р/с №
Іс-шаралар
Орындауға жауаптылар
Орындалу мерзімі
1
Өрт–химиялық стансаларды, өртке қарсы жасақтарды, тірек пункттерін қажетті персоналмен, өртке қарсы керек-жарақтармен, техникамен, жанар-жағармай материалдарымен толықтырылуын қамтамасыз ету.
"Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Тұрақты
2
Орман өрттерін байқау және сөндіру құралдарының толық дайындығын қамтамасыз ету.
"Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Тұрақты
3
Өрт қауіптілігі кезеңінде мемлекеттік орман мекемелері мен "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы өңірлік бөлімшелерінің дайындықтарына ұдайы тексеріс жүргізу.
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің Солтүстік Қазақстан облыстық орман және аңшылық шаруашылығы аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша), "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша), "Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Тұрақты
4
Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ормандарда өрт қауіпсіздігі тәртібін бұзуға кінәлі тұлғаларға жауапкершілік шараларын түсіндіре отыра, орман өртінің алдын алу бойынша кеңінен түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру.
"Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Тұрақты
5
Барлық өрт қауіптілігі кезеңінде мемлекеттік орман мекемелерінің техникалық құралдарды ормандарды өртке қарсы қорғауға байланысты жұмыстарға пайдалануын қамтамасыз ету.
"Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
Өрт қаупі маусымы
ның аяқ
талуына дейін
6
Жоғарғы өрт қауіптілігі кезеңінде көлік құралдарының кіруін, табиғат ескерткіштері мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға, қылқанды екпелерге жеке тұлғалардың баруын шектеу, кіретін жерлерге уақытша біріккен жол полициясы мен мемлекеттік орман күзетінің бекеттерін қою.
Солтүстік Қазақстан облысының аудан және Петропавл қаласының әкімдері, "Солтүстік Қазақстан облысының ішкі істер департаменті" мемлекеттік мекемесі, "Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Жоғарғы өрт қауіп
тілігі кезеңі
7
Жоғарғы өрт қауіптілігі кезеңінде мемлекеттік орман қоры аумағында жеке тұлғалардың болуына тыйым салу.
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің Солтүстік Қазақстан облыстық орман және аңшылық шаруашылығы аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша), "Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Жоғарғы өрт қауіп
тілігі кезеңі
8
Шаруа қожалықтарымен және өзге де ауыл шаруашылығы ұйымдарымен ауыл шаруашылық алқаптарында, жайылымдарда және пішендерде, орман қорына жақын орналасқан аумақтарда сабандарды, қалдықтарды және өзге де өсімдік қалдықтарын күйдіруге бақылауды қамтамасыз ету.
Солтүстік Қазақстан облысының аудан әкімдері, "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Тұрақты
9
"Қоршаған ортаға орман өртінің әсер етуі" тақырыбына жалпы мектеп жиналысын және сынып сағаттарын өткізу.
Солтүстік Қазақстан облысының аудан және Петропавл қаласының әкімдері, "Солтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
Кесте бойынша
10
Орман және дала өртімен қамтылған аумақтардан тұрғындарды эвакуациялау мәселелерін пысықтау.
Солтүстік Қазақстан облысының аудан әкімдері, "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Кесте бойынша
11
Аудандық кеңестерде мүмкіндігіне қарай облыс ормандарын өрттен сақтау мәселелерін қарастыру.
Солтүстік Қазақстан облысының Петропавл қаласы және аудан әкімдері, "Солтүстік Қазақстан облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі, "Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Қажетті
лігіне қарай
12
Орман пайдаланушылардың шарттық міндеттемелерді, өрт қауіптілігі кезеңінде өртке қарсы іс-шаралардың жедел жоспарын орындаулары бойынша және өрт сөндіргіш құралдарының бар-жоғына бақылауды қамтамасыз ету.
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің Солтүстік Қазақстан облыстық орман және аңшылық шаруашылығы аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша), "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Тұрақты
13
Масақтылардың пісуіне дейін ауыл шаруашылық өндірушілері орман және тезекті массивтерге, дала жолақтарына, автокөлік және темір жолдарға жататын қажетті енімен алқаптарды жыртуды және шабуды қамтамасыз ету.
Солтүстік Қазақстан облысының аудан әкімдері, "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Ағымдағы жылдың тамыз–
қазан айлары
14
Автомобиль жолдары жиегіндегі өртке қарсы минералдандырылған алқаптар мен жел қорғаушы орман алқаптарын тиісті өртке қарсы жағдайда ұстау.
"Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің Солтүстік Қазақстан облыстық департаменті" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша), "Солтүстік Қазақстан облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
Тұрақты
15
Орман қорына жақын және мемлекеттік орман қоры аумағында орналасқан объектілерге өрт-техникалық тексеріс жүргізу.
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша).
Ағымдағы жылдың мамыр айы

О мероприятиях по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории государственного лесного фонда области в 2011 году
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 16 марта 2011 года N 67. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 13 апреля 2011 года N 1774. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо аппарата акима Северо-Казахстанской области от 1 июля 2015 года N 1.14-7/1840)
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо аппарата акима Северо-Казахстанской области от 01.07.2015 N 1.14-7/1840).
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктами 3) и 11) статьи 15 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года № 477 акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Мероприятия по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории государственного лесного фонда области в 2011 году реализовывать в соответствии с прилагаемым Планом.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Сапарова А.С.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области С.Билялов
СОГЛАСОВАНО:
И.о. начальника департамента
по чрезвычайным ситуациям
Северо-Казахстанской области
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
А. Швецов
Директор
Северо-Казахстанского
областного департамента
Комитета автомобильных дорог
Министерства транспорта и
Коммуникаций
Республики Казахстан
А. Жанкин
Начальник
Северо-Казахстанской областной
территориальной инспекции
лесного и охотничьего хозяйства
Комитета лесного и
охотничьего хозяйства
Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ж. Баширов
Приложение
к постановлению акимата области
от 16 марта 2011 года № 67
План мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории государственного лесного фонда области в 2011 году
п/п
Мероприятия
Ответственные
за исполнение
Срок
исполнения
1
Обеспечить укомплектованность пожарно-химических станций, пожарных дружин, опорных пунктов необходимым персоналом, противопожарным инвентарем, техникой, запасом горюче-смазочных материалов.
Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию).
Постоянно
2
Обеспечить полную готовность средств по обнаружению и тушению лесных пожаров.
Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию).
Постоянно
3
Регулярно проводить проверку готовности государственных лесных учреждений и региональных отделений государственного национального природного парка "Кокшетау" в пожароопасном периоде.
Государственное учреждение "Северо-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного и охотничьего хозяйства Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию), государственное учреждение "Департамент по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (по согласованию), государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию).
Постоянно
4
Проводить широкую разъяснительную работу через средства массовой информации по предупреждению лесных пожаров с разъяснением мер ответственности лиц, виновных в нарушении правил пожарной безопасности в лесах.
Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию).
Постоянно
5
Государственным лесным учреждениям на весь пожароопасный период обеспечить использование технических средств на работах, связанных с противопожарной охраной лесов.
Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области".
До окончания пожаро
опасного сезона
6
В период высокой пожарной опасности ограничить въезд транспортных средств, посещение физическими лицами памятников природы и особо охраняемых природных территорий, хвойных насаждений, на въездах выставить временные совместные посты дорожной полиции и государственной лесной охраны.
Акимы районов и города Петропавловска Северо-Казахстанской области, государственное учреждение "Департамент внутренних дел Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию).
Период высокой пожарной опасности
7
На период высокой пожарной опасности в лесу запретить пребывание физических лиц на территории государственного лесного фонда.
Государственное учреждение "Северо-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного и охотничьего хозяйства Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию), государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию).
Период высокой пожарной опасности
8
Обеспечить контроль за проведением крестьянскими хозяйствами и иными сельскохозяйственными организациями сжигания стерни, пожнивных и иных растительных остатков на сельскохозяйственных полях, пастбищах и сенокосах, отжигов травянистой растительности на территориях, прилегающих к лесному фонду.
Акимы районов Северо-Казахстанской области, государственное учреждение "Департамент по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (по согласованию).
Постоянно
9
Проводить общешкольные линейки и классные часы на тему "Влияние лесных пожаров на окружающую среду".
Акимы районов и города Петропавловска Северо-Казахстанской области, государственное учреждение "Управление образования Северо-Казахстанской области".
По графику
10
Отработать вопросы проведения возможной эвакуации населения с территории лесных и степных пожаров.
Акимы районов Северо-Казахстанской области, государственное учреждение "Департамент по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (по согласованию).
По графику
11
На районных совещаниях по мере необходимости рассмотреть вопросы сохранности лесов области от пожаров.
Акимы районов и города Петропавловска Северо-Казахстанской области, государственное учреждение "Управление сельского хозяйства Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области", государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию).
По мере необходимости
12
Обеспечить контроль за лесопользователя
ми по выполнению договорных обязательств, оперативных планов противопожарных мероприятий на пожароопасный период и наличие средств пожаротушения.
Государственное учреждение "Северо-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного и охотничьего хозяйства Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (по согласованию), государственное учреждение "Департамент по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (по согласованию).
Постоянно
13
Обеспечить контроль перед созреванием колосовых за обкосом и опашкой хлебных полей полосой необходимой ширины, в местах их прилегания к лесным и торфяным массивам, степной полосе, автомобильным и железным дорогам.
Акимы районов Северо-Казахстанской области, государственное учреждение "Департамент по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (по согласованию).
Август-
октябрь текущего года
14
Содержать в надлежащем противопожарном состоянии противопожарные минерализованные полосы и ветрозащитные лесополосы вдоль автомобильных дорог.
Государственное учреждение "Северо-Казахстанский областной департамент Комитета автомобильных дорог Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" (по согласованию), государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Северо-Казахстанской области".
Постоянно
15
Провести пожарно-техническое обследование объектов прилегающих к лесному фонду и расположенных на территории государственного лесного фонда.
Государственное учреждение "Департамент по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (по согласованию).
Май текущего года