"Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 102 және Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 276 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 1 ақпандағы № 37 және Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 16 наурызда № 7469 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2014 жылғы 27 маусымдағы № 184 және Қазақстан Республикасы Экономикалық Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 226/НҚ бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 27.06.2014 № 184 және ҚР Экономикалық Өңірлік даму министрінің 31.07.2014 № 226/НҚ бірлескен бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 155-2-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 102 және Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 276 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6345 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарды бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Инвестициялық саясат департаменті (Н.А. Аязбаев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в совместный приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 июля 2010 года № 102 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 30 июня 2010 года № 276 "Об утверждении требований к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта"
Совместный приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года № 37 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 31 января 2012 года № 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2012 года № 7469. Утратил силу совместным приказом Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 27 июня 2014 года № 184 и Министра регионального развития Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 226/НК
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2014 № 184 и Министра регионального развития РК от 31.07.2014 № 226/НК.
В соответствии с пунктом 4 статьи 155-2 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 июля 2010 года № 102 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 30 июня 2010 года № 276 «Об утверждении требований к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6345) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
«Об утверждении требований к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного и концессионного проектов»;
Требования к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного и концессионного проектов, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики (Аязбаев Н.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда вице-министрі М.Ә. Құсайыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда        Құрылыс және тұрғын
министрі                            үй-коммуналдық
_________________ Б. Сағынтаев      шаруашылық істері агенттігі
төрағасы
____________ C. Нокин
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі
______________ А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің 2012 жылғы 1 ақпандағы
№ 37 және Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері агенттігі
төрағасының
2012 жылғы 31 қаңтардағы
№ 31 бірлескен бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің 2010 жылғы 1 шілдедегі
№ 102 және Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері агенттігі
төрағасының 2010 жылғы 30 маусымдағы
№ 276 бірлескен бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың
техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге немесе
түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын
талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 154-бабының 1-тармағына және 155-2-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерінің (бұдан әрі – ТЭН) құрылымы мен мазмұнын, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың ТЭН-іне экономикалық сараптама қорытындысына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Талаптарда мынадай түсініктер қолданылады:
1) бюджеттік инвестициялық жобаның (бұдан әрі – БИЖ) ТЭН экономикалық сараптау – техникалық-экономикалық негіздемеде көрсетілген ақпаратты жүзеге асырыла алатындығын және тиімділігінің болуын анықтауға арналған кешенді бағалау;
2) концессиялық жобаның ТЭН экономикалық сараптау – жобаның жүзеге асатындығы мен іске асырылу тиімділігін айқындауға мүмкіндік беретін концессиялық жобаның ТЭН-інде келтірілген экономикалық талдауды бағалау;
3) БИЖ ТЭН-і - негізгі техникалық, технологиялық шешімдер және негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді анықтай отырып, пайда мен шығындарды экономикалық саралау негізінде жүргізілетін, БИЖ-ның жүзеге асырыла алатындығын және тиімділігін зерттеу нәтижелері туралы мәліметтері бар құжаттама;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра экономического развития и торговли Республики Казахстан Кусаинова М.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
экономического развития и
торговли Республики Казахстан
___________ Б. Сагинтаев
Председатель
Агентства Республики
Казахстан по делам
строительства и
жилищно-коммунального
хозяйства
__________ С. Нокин
«СОГЛАСОВАНО»
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
______________ А. Жумагалиев
Приложение
к совместному приказу
Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 1 февраля 2012 года № 37
и Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
от 31 января 2012 года № 31
Утверждены
совместным приказом
Министра экономического
развития и торговли Республики Казахстан
от 1 июля 2010 года № 102 и
Председателя Агентства Республики Казахстан
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
от 30 июня 2010 года № 276
Требования
к разработке или корректировке,
а также проведению необходимых экспертиз
технико-экономического обоснования бюджетного
инвестиционного и концессионного проектов 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного и концессионного проектов (далее - Требования) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 154 и пунктом 4 статьи 155-2 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют структуру и содержание технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) бюджетного инвестиционного и концессионного проектов, а также требования к заключению экономической экспертизы ТЭО бюджетного и концессионного проектов.
2. В настоящих Требованиях используются следующие понятия:
1) экономическая экспертиза ТЭО бюджетного инвестиционного проекта (далее – БИП) - комплексная оценка информации, представленной в технико-экономическом обосновании, на предмет определения осуществимости и эффективности проекта;
2) экономическая экспертиза ТЭО концессионного проекта - оценка экономического анализа, приведенного в ТЭО концессионного проекта, позволяющего определить осуществимость и эффективность реализации проекта;
3) ТЭО БИП - документация, содержащая сведения об основных технических, технологических решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности БИП, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;

4) концессиялық жобаның ТЭН - маркетингтік, техникалық-технологиялық, әлеуметтік-экономикалық және экологиялық зерттеулердің нәтижелерін, сондай-ақ концессиялық жобаны іске асырудың орындылығы мен мүмкіндігін негіздейтін институционалдық шешімдерді, қаржылық шешімдерді, қауіптерді бағалау және концессиялық жобаның қатысушылары арасында бөлу, мемлекеттік қолдаудың түрлері мен көлемін анықтау, сондай-ақ жобаны іске асыру кезінде оның мемлекеттік бюджетке әсері және тұтастай алғанда экономиканың және оның салаларының дамуына әлеуметтік-экономикалық әсері жөніндегі шешімдерді қамтитын жоба алдындағы құжаттама;
5) БИЖ – белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын және аяқталған сипаттағы жаңа объектілерді тұрғызуға (салуға) не қолда барларын реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
6) ТЭН-ді түзету – техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға алып келетін бекітілген техникалық-экономикалық негіздемедегі техникалық-экономикалық параметрлердің жобалық (жобалау-сметалық) құжаттамаларды бекіткенге дейінгі немесе бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеде қарастырылмаған қосымша құрамдас бөліктерді енгізу байланысты жобалық (жобалау-сметалық) құжаттама бекітілгеннен кейінгі өзгеруі.
7) жобаның жүзеге асырыла алатындығы – жоба нәтижелері көрсеткіштерінің (тікелей және түпкілікті) қолжетімділігі;
8) жобаның мақсатқа сай болуы – жобаның мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкестігі (жүзеге асыру мерзімі, қаржыландыру көзі және т.б. бойынша сәйкестік) және/немесе БИЖ ТЭН-нің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілеттелген органның оң қорытындысы бар инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі;
9) жобаның тиімділігі – бюджеттік қаражаттардың сұралатын көлемін қолдана отырып, жоба мақсатына жету немесе бюджеттік қаражаттардың азырақ көлемін қолдана отырып жоба мақсатына жету немесе жобаны жүзеге асырудан оң экономикалық нәтиже алу;
10) бағалау (экономикалық сараптама барысында) – БИЖ ТЭН-де көрсетілген ақпаратты сипаттайтын тұжырымдар;
11) техникалық-экономикалық параметрлер – ТЭН-де қарастырылған және Талаптар мен Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамаларына сәйкес бекітуге ұсынылатын негізгі көрсеткіштер;
12) тікелей нәтиже - қол жеткізілуі осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымдардың қызметіне толық байланысты болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер және көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы;

4) ТЭО концессионного проекта - предпроектная документация, содержащая результаты маркетинговых, технико-технологических, социально-экономических и экологических исследований, а также институциональные решения, финансовые решения, обосновывающие целесообразность и возможность реализации концессионного проекта, решения по оценке и распределению рисков между участниками концессионного проекта, определению видов и размера государственной поддержки, а также по влиянию проекта на государственный бюджет и социально-экономический эффект на развитие экономики в целом и ее отрасли при его реализации;
5) БИП - совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание, внедрение и развитие информационных систем, реализуемых за счет бюджетных средств в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
6) корректировка ТЭО - изменение установленных в утвержденном ТЭО технико-экономических параметров проекта до утверждения проектной (проектно-сметной) документации, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы, или после утверждения проектной (проектно-сметной) документации в случае включения дополнительных компонентов, не предусмотренных в утвержденном ТЭО;
7) осуществимость проекта - достижимость показателей (прямого и конечного) результатов проекта;
8) целесообразность проекта - соответствие проекта документам системы государственного планирования (соответствие по периоду реализации, источникам финансирования и др.) и/или соответствие ТЭО БИП инвестиционному предложению, по которому имеется положительное заключение уполномоченного органа по государственному планированию;
9) эффективность проекта - достижимость наилучшего прямого результата с использованием запрашиваемого объема бюджетных средств или достижения целей проекта с использованием меньшего объема бюджетных средств или получения положительного экономического эффекта от реализации проекта;
10) оценка (в ходе экономической экспертизы) - выводы, характеризующие информацию, представленную в ТЭО БИП;
11) технико-экономические параметры - основные показатели, предусмотренные в ТЭО и которые рекомендуются к утверждению в соответствии с Требованиями и законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
12) прямой результат - количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;

13) түпкілікті нәтиже – белгілі бір мемлекеттік орган қызметінің, басқа да мемлекеттік органдар қызметінің тікелей нәтижелеріне қол жеткізумен ұштасатын, халықтың өмір сүру деңгейі мен сапасының, әлеуметтік саланың, экономиканың, қоғамдық қауіпсіздіктік және мемлекеттік басқарудың басқа да салаларының мақсатты жай-күйі (жай-күйінің өзгерісі).
2. БИЖ ТЭН-ні әзірлеуге қойылатын талаптар
3. Құрамында сәулет, қала құрылысы және құрылыс шешімдері бар БИЖ ТЭН-ге қойылатын талаптар осы Талаптармен және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасымен белгіленеді.
Ақпараттану саласындағы БИЖ ТЭН талаптар ақпараттану және байланыс саласындағы орталық уәкілетті органмен анықталған ақпараттық жүйе құнын бағалау әдістемесін ескере отырып осы Талаптармен анықталады.
БИЖ ТЭН талаптар, инновациялық және/немесе ғарыштық қызметті немесе басқа қызметті болжайтын осы Талаптармен анықталады.
4. БИЖ ТЭН-ін әзірлеу, егер жобаны жүзеге асыру мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында қарастырылған жағдайда жүргізіледі.
5. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ-ді ескермегенде, ТЭН бағдарламалар әкімшісінің инвестициялық ұсыныстары бойынша бюджет комиссиясы мақұлдаған инвестициялық жобалардың тізіміне енгізілген БИЖ-ға әзірленеді.
6. БИЖ ТЭН-нін әзірлеу мақсаты жобалық шешімдерді қарастыру және балама нұсқаларды саралау негізінде жобаның жүзеге асатындығын және тиімділігін қамтамасыз ететін негізделген жобалық шешімді таңдау болып табылады.
7. Қазақстан Республикасында ұқсастары жоқ жобалар бойынша, халықаралық тәжірибені ескере отырып деректер қолданылады.
8. БИЖ ТЭН келесі құрылымға сәйкес болуы тиіс:
1) жобаның түйіні;
2) маркетингтік тарау;
3) техникалық-технологиялық тарау;
4) экологиялық тарау (қоршаған ортаға әсерді бағалау);
5) институционалдық тарау;
6) қаржылық-экономикалық тарау;
7) әлеуметтік тарау;
8) тәуекелдерді саралау тарауы;
9) жалпы тұжырымдар;
10) осы Талаптардың 1-11-қосымшаларында көрсетілген формаларға сәйкес ТЭН қосымшалары, сондай-ақ осы Талаптарға сәйкес жобаның ерекшелігіне байланысты берілетін ТЭН әзірлеуге арналған бастапқы құжаттар.
ТЭН-де жобаның ерекшелігіне байланысты қосымша тараулар мен қосымшаларды енгізуге рұқсат етіледі.
9. БИЖ ТЭН түйінінде:
осы Талаптардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның қысқаша сипаттамасы көрсетіледі;
жобаның қазіргі кезде бар саяси (хаттамалық және басқа тапсырмаларды, нормативтік құқықтық актілерді көрсете отырып), әлеуметтік-экономикалық және басқа шарттары сипатталады;
жоба мақсатына жетудің және нәтиже көрсеткіштерінің, оның ішінде инвестициялық ұсыныс кезеңінде қарастырылған көрсеткіштердің ықтимал нұсқалары көрсетіледі;
қолда бар материалдар мен зерттеулердің негізіндегі техникалық-экономикалық бағалаудың, сондай-ақ оны әзірлеуге тапсырмада мазмұндалған талаптар мен шарттардың нәтижелері көрсетіледі.

13) конечный результат - целевое состояние (изменение состояния) уровня и качества жизни населения, социальной сферы, экономики, общественной безопасности и других отраслей (сфер) государственного управления, обусловленное достижением прямых результатов деятельности определенного государственного органа, деятельностью других государственных органов.
2. Требования к разработке ТЭО БИП
3. Требования к ТЭО БИП имеющих в составе архитектурные, градостроительные и строительные решения определяются настоящими Требованиями и законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Требования к ТЭО БИП в области информатизации определяются настоящими Требованиями с учетом методики оценки стоимости информационных систем, определенной центральным уполномоченным органом в области информатизации и связи.
Требования к ТЭО БИП, предполагающим инновационную и/или космическую деятельность или иную деятельность, определяются настоящими Требованиями.
4. Разработка ТЭО БИП осуществляется в случае, если реализация проекта предусмотрена в документах системы государственного планирования.
5. ТЭО разрабатывается на БИП включенные в перечень инвестиционных проектов, одобренных бюджетными комиссиями по инвестиционным предложениям администраторов программ, за исключением БИП, не требующих разработки ТЭО.
6. Целью разработки ТЭО БИП является обоснованный выбор проектного решения, которое обеспечит осуществимость и эффективность проекта, на основе рассмотрения и анализа альтернативных вариантов проектных решений.
7. По проектам, не имеющим аналогов реализации в Республике Казахстан, применяются данные с учетом международного опыта.
8. ТЭО БИП должно соответствовать следующей структуре:
1) резюме проекта;
2) маркетинговый раздел;
3) технико-технологический раздел;
4) экологический раздел (оценка воздействия на окружающую среду);
5) институциональный раздел;
6) финансово-экономический раздел;
7) социальный раздел;
8) раздел анализа рисков;
9) общие выводы;
10) приложения к ТЭО согласно формам, представленным в приложениях 1-11 к настоящим Требованиям, а также исходные документы для разработки ТЭО, представляемые в зависимости от специфики проекта в соответствии с настоящими Требованиями.
В ТЭО в зависимости от специфики проекта допускается включение дополнительных разделов и приложений.
9. В Резюме ТЭО БИП:
указывается краткая характеристика бюджетного инвестиционного проекта по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям;
описываются существующие политические (с указанием протокольных и иных поручений, нормативных правовых актов), социально-экономические и другие условия проекта;
указываются возможные варианты достижения цели и показателей результата проекта, в том числе рассмотренные на стадии инвестиционного предложения;
указываются результаты технико-экономических оценок на основе имеющихся материалов и исследований, а также требований и условий, изложенных в задании на его разработку.

10. Маркетингтік тарау қарастырылатын аймақта жобада болжанған өнімдерге (тауарларға, жұмыстарға, қызметтерге) қазіргі кезде бар және болашақтағы сұраныстың саралануын көрсетеді.
Бұл бөлім мыналарды қамтиды:
өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) көлемін, түрлерін және бағаларын бағалауды және негіздеуді қоса алғандағы талдау:
ол жобаны іске асыруды есепке алмай жүргізіледі және жүргізілетін болады;
жобаны іске асыру, сондай-ақ төлемге қабілетті сұраныстың сандық параметрлерінің нәтижесінде жүргізу болжамдалатын;
жобаның әлеуметтік экономикалық қажеттілігінің құқықтық негізі көрсетілген талдау;
жобаны іске асыру барысында (инвестициялық кезеңде) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің көлемін, түрлерін және бағаларын, сондай-ақ сәйкес прайс-парақтарын, баға ұсыныстарын және басқа да растаушы құжаттарды қоса бере отырып, жобаның қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндіктерін бағалауды және негіздеуді қоса алғандағы талдау;
пайдалану кезеңінен (инвестициялаудан кейінгі кезеңде) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің көлемін, түрлерін және бағаларын, сондай-ақ тиісті прайс-парақтарын, баға ұсыныстарын және басқа да растаушы құжаттарды қоса бере отырып жобаның қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндіктерін бағалауды және негіздеуді қоса алғандағы талдау;
қолданылатын ақпарат көздері және маркетингтік зерттеулерді жүргізу әдістемелері;
прайс-парақтары мен баға ұсыныстарын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің кемінде екі өнім берушісі ұсынады;
Бағаларды талдау мыналарды қамтуы тиіс:
- сатып алынуы техникалық-технологиялық талдауда көрсетілген талаптарға негізделген;
- сипаттамалары техникалық-технологиялық талдауда көрсетілген талаптарға сәйкес келетін;
- консалтингтік қызметтер құны (ПО әзірлеу, жобаны басқару, аттестаттау) ресурстар құнының есептерімен және бағаларымен расталуы тиіс.
11. Техникалық-технологиялық тарау жобаны жүзеге асырудың әртүрлі техникалық-технологиялық шешімдерін талдауды, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, таңдалған нұсқаны маркетингтік тарауда көрсетілген талдауды ескере отырып негіздеуді қамтиды.
Бұл бөлім мыналарды қамтиды:
нысанды орналастыру орындарының мүмкін нұсқаларын талдау, жобаның орналасу жерін таңдауды шикізат көздері мен жеткізушілеріне, нысаналы топтарға және негізгі пайда алушыларға қатысты орналасқан жері туралы, сондай-ақ жобаның орналасқан жерінің балама нұсқалары туралы ақпаратты бере отырып таңдауды негіздеу. Қорғаныс саласындағы жобалар бойынша жобаның орналасқан жерінің балама нұсқалары туралы ақпаратты беру міндетті емес. Ақпараттандыру саласындағы жобалар бойынша мемлекеттік органдардың ұлттық серверлік орталықтарын, деректерді өңдеудің облыстық орталықтарын, жеке ұйымдардың серверлік орын-жайларын және қажет болған жағдайда дербес серверлік орталықтарды қоса алғанда жобаның серверлік жабдығын орналастырудың мүмкін нұсқаларының талдауы келтіріледі;
жобаның ауқымын сипаттау және жоба қуаттылығының негіздемесін, жоба қуаттылығын игеру серпінін есепті негіздеу;
техника мен технологияны таңдауды, қолданылатын жабдықтармен технологиялық үйлесімділігі, оңтайлы баға-сапа қатынасы, технология мен жабдықтарды таңдаудың балама нұсқалары, инновациялық жабдықтарды қолдану, сапа стандарттарының жобада қолданылуы туралы ақпаратты негіздеу;
жобаның қажетті инженерлік, көліктік және телекоммуникациялық инфрақұрылыммен жабдықталуы туралы таңдалған шешімдер (энергия үнемдеу, жылу-, сумен жабдықтау, кәріз) мен схемалар негізделген ақпарат;
осы Талаптардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жобасының құрамдауыштары бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаны іске асыру кестесі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша);
қолданылатын ақпарат көздері.
БИЖ ТЭН-нің техникалық-технологиялық тарауында сондай-ақ мыналар қамтылады:
құрылыс саласындағы жобалар бойынша:
негізгі сәулет-құрылыс шешімдері мыналарды қамтиды:
принципиалдық сәулеттік, көлемдік-жоспарлау және сындарлы шешімдер, оның ішінде: жоспарланған шешімдердің негіздеуді, жер телімдерін үнемді пайдалану, ғимараттардың тиімді бұғатталуы, ерекше назар құрылыс ауданында табиғи қауіпті құбылыстардың болуына (сейсмика, отыруы, карстер, сырғулар) аударылады, түбегейлі сәулеттік-композиялық шешімдердің қоршаған құрылыстың қала құрылыстық жағдайларына сәйкестігі. Техникалық ең күрделі ғимараттар мен құрылыстардың негізгі параметрлері көлемдік-жоспарлау және сындарлы (құрылыстық) шешімдерді және олардың сындарлы ерекшеліктерін қамтиды. Құрылыс өнімдеріне және материалдарына деген қажеттілік;
көлік схемалары нұсқаларын, алаң ішіндегі жолдарды және автожолдарды таңдауды ғимараттар мен құрылыстардың, оның ішінде өнеркәсіптік және басқа мақсаттағы ғимараттар арасында талап етілетін өртке қарсы және санитарлық-эпидемиологиялық үзілістерді сақтауды бағалай отырып, негіздеу;
технологиялық үрдістердің (схемалардың) мүмкін нұсқаларын саралау негізінде таңдалған технологияның қысқаша сипаттамасы және негіздемесі, құрамы және өндірістік құрылымы;
ақпараттандыру саласындағы жобалар бойынша:
автоматтандырылатын функциялар, процестер және оларды тұтынушылар тізбесін қалыптастыру (схема use-case);
ақпараттық жүйе сәулетінің мүмкін нұсқаларын талдау (орталықтандырылған, орталықсыздандырылған, корпоративті);
ақпараттық жүйені іске асыру нұсқаларын талдау (дайын шешімдерді интеграциялау және енгізу, дербес әзірлеу, араласқан дайын және дербес шешімдерді қолдану);
тораптар схемасы (есептеу құралдары) және ақпараттық жүйенің бағдарламалық құрамдауыштарын орналастыру;
телекоммуникациялар схемасы және байланыс арналарына талаптар;
есептеу қуаттары мен сақтау көлеміне талаптар негіздемесі және жобаның ауқымы мен қуатының сандық көрсеткіштерінің негізінде есептеу құралдарының саны, тораптар схемалары;
үй сәулетінің жалпы сипаттамасы;
жүйе құнамдауыштары мен олардың өзара байланысының сипаттамасы;
осы жобаны іске асыруға қатысты ведомстволық және ведомствоаралық ақпараттық жүйелердің сипаттамасы, сондай-ақ жобаның іске асырылуына қатысы бар тараптардың тиісті жазбаша келісімдерін қоса бере отырып жобаны сәтті іске асыру үшін осы жүйелер жағында жүргізілуі қажет іс-шаралар;
жобаны іске асыру нәтижесінде өзексіз болуы мүмкін мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен олардың құрамдауыштарының сипаттамасы;
"электрондық үкімет" базалық құрамдауышымен, ведомствоаралық ақпараттық жүйелерімен және деректер базаларымен бірге жобаның болжамды өзара іс-қимылы мен интеграциясының сипаттамасы, мыналарды қоса алғанда:
ақпараттық өзара іс-қимыл объектілерінің сипаттамасы;
деректер алмасудың қолданылатын стандарттарының сипаттамасы;
жасалатын ақпараттық жүйелер шеңберінде электрондық мемлекеттік қызметтердің сипаттамасы, оның ішінде:
іске асырылатын электронды мемлекеттік қызметтерді алушы топтардың (жеке тұлғалар, заңды тұлғалар) сипаттамасы;
жоба шеңберінде іске асырылатын Қазақстан Республикасы көлеміндегі электронды мемлекеттік қызметтер қажеттілігінің ағымдағы және тарихи көрсеткіштері;
электронды түрге көшірілгенге дейінгі және көшірілгеннен кейінгі мемлекеттік қызметтер тиімділігі көрсеткіштерінің сипаттамасы, оның ішінде қажет етілетін құжаттар саны, құжаттарды тапсыру үшін күтілетін уақыт, қызметтерді көрсету мерзімдері;
электронды мемлекеттік қызметтер көрсетудің ағымдағы және жоспарлы бизнес-процестерінің сипаттамасы;
іске асырылатын электронды мемлекеттік қызметтер түрлері (ақпараттық, интерактивті, транзакциялық түрлері);
алушылар бөлінісінде (жеке тұлғалар, заңды тұлғалар) іске асырылатын электронды мемлекеттік қызметтерді ұсыну арналары;
ақпараттық қауіпсіздіктің талаптарына сипаттамасы қамтылады.
БИЖ ТЭН-нің техникалық-технологиялық тарауында мақсатқа жетудің және жоба нәтижелері көрсеткіштерінің екеуден кем емес нұсқалары көрсетілуі міндетті болып табылады, олар бойынша салыстырмалы саралау жүргізіледі және таңдалған нұсқаның негіздемесі беріледі.
Жобалық шешімдерді таңдау кезінде қоршаған ортаға әсерге жүргізілген бағалаудың нәтижелерін ескеру және қоршаған ортаға және адам денсаулығына ең аз зиян келтіретін нұсқаның қабылдануын қамтамасыз ету қажет.

10. Маркетинговый раздел отражает анализ существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую необходимость проекта.
Данный раздел содержит:
анализ спроса, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен, на продукцию (товары, работы, услуги):
которая производится и будет производиться без учета реализации проекта;
которую предполагается производить в результате реализации проекта, а также количественных параметров платежеспособного спроса;
анализ социально-экономической необходимости проекта с указанием правовой основы;
анализ, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен на товары, работы, услуги, закупаемые в рамках реализации проекта (в инвестиционном периоде), а также возможности удовлетворения потребностей проекта с приложением соответствующих прайс-листов, ценовых предложений и других подтверждающих документов;
анализ, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен на товары, работы, услуги, закупаемые в эксплуатационном периоде (в постинвестиционном периоде), а также возможности удовлетворения потребностей проекта с приложением соответствующих прайс-листов, ценовых предложений и других подтверждающих документов;
используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований;
прайс-листы и ценовые предложения представляются не менее чем от двух поставщиков товаров, работ и услуг;
Анализ цен должен охватывать следующие товары:
закупка которых обоснована требованиям, указанными в технико-технологическом анализе;
характеристики которых соответствуют требованиям, указанными в технико-технологическом анализе;
стоимость консалтинговых услуг (разработка ПО, управление проектом, аттестация) должны подтверждаться расчетами и оценками стоимости ресурсов.
11. Технико-технологический раздел включает анализ различных технико-технологических решений реализации проекта, их преимущества и недостатки, обоснование выбранного варианта с учетом анализа, представленного в маркетинговом разделе.
Данный раздел содержит:
анализ возможных вариантов мест размещения объекта, обоснование выбора месторасположения проекта с представлением информации о расположении относительно источников и поставщиков сырья, целевых групп и основных выгодополучателей, а также об альтернативных вариантах месторасположения проекта. По проектам в сфере обороны не обязательно представление информации об альтернативных вариантах месторасположения проекта. По проектам в сфере информатизации, приводится анализ возможных вариантов размещения серверного оборудования проекта, включая национальный серверный центр государственных органов, областные центры обработки данных, серверные помещения частных организаций или в случае необходимости собственного серверного помещения;
описание масштаба проекта и расчетное обоснование мощности проекта, динамики освоения мощности проекта;
обоснование выбора технологий и оборудования, информацию о технологической совместимости с уже используемым оборудованием, оптимальном соотношении цена-качество, альтернативных вариантах выбора технологий и оборудования, применении инновационного оборудования, использовании проектом стандартов качества;
информацию об обеспеченности проекта необходимой инженерной, транспортной и телекоммуникационной инфраструктурой с обоснованием выбранных решений (по энергосбережению, тепло-, водоснабжению, канализации) и схем;
график реализации проекта (в том числе по технологическим этапам) с разбивкой финансирования по компонентам проекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям;
используемые источники информации.
Технико-технологический раздел ТЭО БИП также содержит:
по проектам в сфере строительства:
основные архитектурно-строительные решения включающие в себя:
принципиальные архитектурные, объемно-планировочные и конструктивные решения, в том числе: обоснованность планировочных решений, рациональное использование земельных участков, эффективного блокирования зданий, обращается особое внимание на наличие природоопасных явлений (сейсмика, просадочность, карсты, оползни) в районе строительства, соответствие принципиальных архитектурно-композиционных решений градостроительным условиям окружающей застройки. Основные параметры наиболее технически сложных зданий и сооружений включают объемно-планировочные и конструктивные (строительные) решения, и их конструктивные особенности. Потребность в строительной продукции и материалах;
обоснование выбора вариантов транспортной схемы, внутриплощадочных путей и автодорог с оценкой соблюдения требуемых противопожарных и санитарно-гигиенических разрывов между зданиями и сооружениями, в том числе промышленного и другого назначения;
краткую характеристику и обоснование выбранной технологии на основе анализа возможных вариантов технологических процессов (схем), состав и производственную структуру;
по проектам в сфере информатизации:
формирование перечня автоматизируемых функций, процессов и их потребителей (схема use-case);
анализ возможных вариантов архитектуры информационной системы (централизованная, децентрализованная, корпоративная);
анализ вариантов реализации информационной системы (интеграция и внедрение готовых решений, собственная разработка, применение смешанного готовых и собственных решений);
схема узлов (вычислительные средства) и размещения программных компонентов информационной системы;
схема телекоммуникаций и требований к каналам связи;
обоснование требований к вычислительным мощностям и объемам хранения и количества вычислительных средств на основе количественных показателей масштаба и мощности проекта, схемы узлов;
общее описание архитектуры системы;
описание компонентов системы и их взаимосвязей;
описание ведомственных и межведомственных информационных систем, которые затронет реализация данного проекта, а также мероприятий, которые необходимо провести на стороне данных систем для успешной реализации проекта, с приложением соответствующих письменных согласований сторон, затрагиваемых реализацией проекта;
описание государственных информационных систем и их компонентов, которые могут стать неактуальны в результате реализации проекта;
описание предполагаемого взаимодействия и интеграции проекта с базовыми компонентами «электронного правительства», межведомственными информационными системами и базами данных, ведомственными информационными системами и базами данных, включая:
описание объектов информационного взаимодействия;
описание применяемых стандартов обмена данным;
описание электронных государственных услуг в рамках создаваемых информационных систем, в том числе:
описание групп получателей реализуемых электронных государственных услуг (физические лица, юридические лица);
текущие и исторические показатели востребованности реализуемых в рамках проекта электронных государственных услуг в масштабе Республики Казахстан;
описание показателей эффективности государственных услуг до и после их перевода в электронный вид, в том числе количество требуемых документов, время ожидания для подачи документов, срок оказания услуги;
описание текущего и планируемого бизнес-процесса предоставления электронных государственных услуг;
типы реализуемых электронных государственных услуг (информационные, интерактивные, транзакционные);
каналы предоставления реализуемых электронных государственных услуг в разрезе получателей (физические лица, юридические лица);
описание требований информационной безопасности.
Обязательным является отражение в технико-технологическом разделе ТЭО БИП не менее двух возможных вариантов достижения цели и показателей результата проекта, по которым проводится сравнительный анализ и представляется обоснование выбранного варианта.
При выборе проектных решений необходимо учитывать результаты проведенной оценки воздействия на окружающую среду и обеспечивать принятие такого варианта, который наносит наименьший вред окружающей среде и здоровью человека.

12. Экологиялық тарауда (қоршаған ортаға әсерді бағалау) қоршаған ортаға әсер туралы, жобаны жүзеге асырудан келетін экологиялық зиянды бағалауды қоса алғанда, сандық және бағалық мәндердегі қабылданған жобалық шешімдер туралы, және де жобалық шешімдердің бекітілген экологиялық нормативтерге сәйкестігі және жобаны жүзеге асырудан келетін теріс әсерді азайту жөніндегі болжанған іс-шаралар туралы ақпарат болуы тиіс.
Жобалық шешімдерді таңдау кезінде экологиялық нормативтерге сәйкес немесе қолданыстағы нормативтерден жоғары шешімдер ғана таңдалады.
13. Институционалдық тарауда жобаның институционалдық схемасын, оның ішінде:
осы Талаптардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жобаның институционалдық сызбасы;
құқықтық негізін көрсете отырып жобаны басқару схемасын қамтиды.
Қажет болғанда жобаға қатысушылар бойынша толық заңды атауы, шыққан мемлекеті, ұйымдық-құқықтық түрі, нысаны жарғылық капиталы, құрылтайшысы және олардың қатысу үлестері, құрылған жылы, негізгі қызмет түрлері, осы саладағы жобаларды жүзеге асыру тәжірибесі және басқа ақпарат көрсетіледі.
14. Қаржылық-экономикалық тарау мыналарды қамтиды:
1) инвестициялық шығындарды есептеу, кезеңдері, құрамдас бөліктері және жобаны қаржыландыру көздері бойынша қаржыландыру қажеттілігін бөлу;
2) пайдалану шығындарының есептері;
3) балама нұсқаларды саралау негізінде, қаржыландыру көздері (республикалық/жергілікті бюджет, қарыздық қаражаттар), шарттары мен көлемі (оның ішінде қаржыландыруды жылдарға бөлумен) көрсетілген қаржыландыру сызбасының негіздемесі;
4) жобаға қатысушылардың ағымдағы қаржылық жағдайы (қажет болған жағдайда);
5) жобаның мыналарды қамтитын қаржылық талдауды:
өнімнің (тауардың, жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құнын, тарифтерін, жіберу бағасының есебі;
сатудан түскен табыстарды және таза пайданың есебі;
ақша қаражаттары ағынының жиынтық есебі;
таза дисконтталған табысты (NPV), пайдалылықтың ішкі нормасын (IRR), ақталудың дисконтталған және қарапайым мерзімдерінің есебі;
таза дисконтталған табыстың (NPV) және пайдалылықтың ішкі нормасының (IRR) негізгі параметрлері бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, инвестициялық және пайдалану шығындары) сезімталдығының талдауы, жобаның шығынсыздық нүктесінің есебі;
6) жобаның келесілерді қамтитын экономикалық талдауы:
жоба жүзеге аспаған жағдайда бюджеттік қаражаттар есебінен болжамды шығындарды есептеуді қамтитын, жобамен және жобасыз әлеуметтік-экономикалық жағдайға талдауы;
ең аз шығындарды саралау немесе шығындардың тиімділігін талдауы немесе жобаның экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерінің есебі, оның ішінде экономикалық пайданы және шығындарды бағалау, экономикалық таза дисконтталған табысты (ENPV) және табыстылықтың экономикалық ішкі нормасының (EIRR) есебі;
экономикалық таза дисконтталған табысты (ENPV) және табыстылықтың экономикалық ішкі нормасын (EIRR) негізгі параметрлер бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, инвестициялық және пайдалану шығындары) сезімталдығын талдауы (осы көрсеткіштер бар болса);

12. Экологический раздел (оценка воздействия на окружающую среду) содержит информацию о воздействии на окружающую среду принятых проектных решений в количественном и стоимостном выражении, включая оценку экологического ущерба от реализации проекта, а также о соответствии проектных решений утвержденным экологическим нормативам и о предполагаемых мероприятиях по уменьшению негативного воздействия от реализации проекта.
При выборе проектных решений выбираются только те решения, которые соответствуют экологическим нормативам или являются выше действующих нормативов.
13. Институциональный раздел содержит институциональную схему проекта, в том числе:
институциональная схема проекта по форме согласно приложению 3 к настоящим Требованиям;
схему управления проектом с указанием правовой основы.
При необходимости по участникам проекта указывается полное юридическое наименование, страна происхождения, организационно-правовая форма, уставный капитал, учредители и доли их участия, год образования, основные виды деятельности, опыт реализации проектов в данной сфере и другая информация.
14. Финансово-экономический раздел содержит:
1) расчет инвестиционных издержек, распределение потребностей в финансировании по стадиям, компонентам и источникам финансирования проекта;
2) расчет эксплуатационных издержек;
3) обоснование схемы финансирования с указанием источников (республиканский/местный бюджет, заемные средства), условий и объемов финансирования (в том числе в разбивке финансирования по годам), на основе анализа альтернативных вариантов;
4) текущее финансовое состояние участников проекта (в случае необходимости);
5) финансовый анализ проекта, включающий:
расчет себестоимости, тарифов, отпускной цены продукции (товаров, работ, услуг);
расчет доходов от продаж и чистой прибыли;
сводный расчет потока денежных средств;
расчет чистого дисконтированного дохода (NPV), внутренней нормы прибыльности (IRR), дисконтированного и простого сроков окупаемости;
анализ чувствительности чистого дисконтированного дохода (NPV) и внутренней нормы прибыльности (IRR) по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, инвестиционные и эксплуатационные издержки), расчет точки безубыточности проекта;
6) экономический анализ проекта, включающий:
анализ социально-экономической ситуации с проектом и без проекта, включающий расчеты предполагаемых затрат за счет бюджетных средств в случае нереализации проекта;
анализ наименьших затрат или анализ эффективности затрат или расчет показателей экономической эффективности проекта, в том числе оценку экономических выгод и затрат, расчет экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR);
анализ чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) по основным параметрам (объем сбыта, инвестиционные и эксплуатационные издержки) (в случае наличия данных показателей);

7) қолданылатын ақпарат көздері.
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден тура ақша ағынын алуды болжамайтын жобалар бойынша, жобаға қаржылық талдау жүргізу талап етілмейді.
Жобаның қаржылық және экономикалық тиімділігі көрсеткіштерін есептеу жағдайында, ТЭН-ге осы Талаптардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жобаның қаржылық-экономикалық үлгісінің негізгі параметрлері бойынша ақпарат қосымша беріледі.
Жобаның қаржылық тиімділігі көрсеткіштерін есептеу осы Талаптардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның NPV және IRR сезімталдығына жүргізілген талдау нәтижелері осы Талаптардың 6-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның ең аз шығындарын талдау көрсеткіштері осы Талаптардың
7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның шығындардың тиімділігін талдауға арналған көрсеткіштер осы Талаптардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерінің есебі осы Талаптардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның ENPV және EIRR сезімталдығына жүргізілген талдау нәтижелері осы Талаптардың 10-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Қосымшалардағы көрсеткіштер мен есептер ТЭН-де негізделген болуы тиіс.
Ақпараттандыру саласындағы жобалар бойынша жобаның экономикалық тиімділігі көрсеткіштерін есептеу, оның ішінде, экономикалық пайданы және шығындарды бағалау, экономикалық таза дисконтталған табысты (ENPV) және табыстылықтың экономикалық ішкі нормасының (EIRR) есебін жүргізу міндетті болып табылады.
15. Әлеуметтік тарау жобаның білікті мамандармен қамтамасыз етілуін талдауды қамтиды, оның ішінде:
жобаның инвестициялық және инвестициялаудан кейінгі мерзімдерінде білікті мамандардың болуы туралы ақпарат;
жұмысшыларды және мамандарды (қажет болған жағдайда) оқыту және қайта дайындау қажеттілігі туралы ақпарат;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы нормалары туралы ақпарат;
жобаның халықтың әлеуметтік-мәдени және демографиялық сипаттамалары тұрғысынан негізделуі;
қолданылатын ақпарат көздері.
16. Тәуекелдерді талдау бөлімі:
тәуекелдерді сәйкестендіру және бағалаудың қолданылған әдістері туралы ақпаратты;
тәуекелдердің басталу ықтималдығын және тәуекелдердің басталуынан келетін зиянды анықтау нәтижелерін, және де тәуекелдерді азайту жөніндегі болжанған іс-шараларды көрсетіп, жобаның инвестициялық және инвестициялаудан кейінгі мерзімдерінде басталуы мүмкін сәйкестендірілген тәуекелдердің (коммерциялық, техникалық-технологиялық, экологиялық, институционалдық, қаржылық, әлеуметтік және т.б.) тізімін қамтиды. Жобаның тәуекелдер бойынша ақпарат осы Талаптардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.

7) используемые источники информации.
По проектам, не предполагающим получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ и услуг, не требуется проведение финансового анализа проекта.
В случае расчета показателей финансовой и экономической эффективности проекта к ТЭО прилагается информация по базовым параметрам финансово-экономической модели проекта по форме согласно приложению 4 к настоящим Требованиям.
Расчеты показателей финансовой эффективности проекта представляются по форме согласно приложению 5 к настоящим Требованиям.
Результаты анализа чувствительности NPV и IRR проекта представляются по форме согласно приложению 6 к настоящим Требованиям.
Показатели анализа наименьших затрат проекта представляются по форме согласно приложению 7 к настоящим Требованиям.
Показатели для анализа эффективности затрат проекта представляются по форме согласно приложению 8 к настоящим Требованиям.
Расчет показателей экономической эффективности проекта представляется по форме согласно приложению 9 к настоящим Требованиям.
Результаты анализа чувствительности ENPV и EIRR проекта представляются по форме согласно приложению 10 к настоящим Требованиям.
Показатели и расчеты в приложениях должны быть обоснованы в ТЭО.
По проектам в области информатизации является обязательным проведение расчета показателей экономической эффективности проекта, в том числе оценку экономических выгод и затрат, расчет экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR);
15. Социальный раздел содержит анализ обеспеченности проекта квалифицированными кадрами, в том числе:
информацию о наличии квалифицированных кадров в инвестиционном и постинвестиционном периодах проекта;
информацию о необходимости обучения и переподготовки рабочих и специалистов (в случае необходимости);
информацию о нормах охраны труда и техники безопасности;
обоснованность проекта с точки зрения социально-культурных и демографических характеристик населения;
используемые источники информации.
16. Раздел анализа рисков содержит:
информацию об использованных методах идентификации и оценки рисков;
перечень идентифицированных рисков (коммерческих, технико-технологических, экологических, институциональных, финансовых, социальных и иных), возможных к наступлению в инвестиционном и постинвестиционном периодах проекта, с представлением результатов определения вероятности наступления рисков и ущерба от наступления рисков, а также предполагаемых мер по снижению рисков. Информация по рискам проекта представляется по форме согласно приложению 11 к настоящим Требованиям.

17. Жалпы тұжырымдар мыналарды:
1) жобаны жүзеге асырудың ең оңтайлы нұсқасын таңдаудың негіздемесі;
2) жобаны жүзеге асырудың таңдалған нұсқасының негізгі кемшіліктері мен артықшылықтарын;
3) таңдалған нұсқа бойынша негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді (көрсеткіштерді):
жобаның жүзеге асырылатын орнын;
нәтижелер (тікелей және түпкілікті) көрсеткіштерін;
жобаның құрамдас бөліктерін;
қаржыландырылуы жылдарға және құрамдас бөліктері бойынша бөлінген жобаның жалпы бағасын қамтиды.
18. БИЖ ТЭН-ге қосымшалар осы Талаптардың 1-11-қосымшаларына сәйкес болуы тиіс, және де қосымша ақпараттарды қамтуы мүмкін: диаграммалар, суреттер, жергілікті жердің карталары және БИЖ ТЭН-де келтірілген ақпараттарды растайтын және ашатын басқа да материалдар мен құжаттарды.
19. Құрылыс саласындағы жобалар бойынша БИЖ ТЭН-не сондай-ақ картографиялық және басқа да графикалық материалдар, оның ішінде құрылыс нысанының орналасуы және оның инженерлік желілер мен коммуникацияларға жалғасатын жерлері, жер телімінің көлемдерін негіздейтін нысанның бас жоспарының сызбасы, сондай-ақ сәйкес технологиялық, сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің схемалары, сызбалары (эскиздік жобалар) көрсетілген жағдайлық жоспар сызбасы қамтылуы тиіс.
20. БИЖ ТЭН осы Талаптарға және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін сараптамалардың сәйкес қорытындыларының ескертулері мен ұсыныстарын ескере отырып пысықталады.
3. БИЖ ТЭН-ін сараптауға қойылатын талаптар
21. Белгіленген техникалық-экономикалық параметрлерді растау үшін БИЖ ТЭН Қазақстан Республикасының заңнамаларында қарастырылған экономикалық және басқа да сараптаудан өтуі тиіс.
22. Құрылыс саласындағы БИЖ ТЭН бойынша жобалардың мемлекеттік сараптамасын Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген заңды тұлға жүргізеді.
23. Құрамында сәулет, қала құрылысы және құрылыс шешімдері бар БИЖ ТЭН-н сараптауға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтері туралы заңнамалармен және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтермен белгіленеді.
24. Республикалық БИЖ-дің экономикалық сараптамасын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға жүзеге асырады.
25. Жергілікті БИЖ-дің, сондай-ақ нысаналы даму трансферттері мен республикалық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен қаржыландыруға жоспарланатын жобалардың экономикалық сараптамасын жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғалар жүзеге асырылуы мүмкін.
26. БИЖ ТЭН-ді экономикалық сараптау тапсырылған БИЖ ТЭН негізінде және жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін БИЖ ТЭН-і сараптамаларының оң қорытындысына сәйкес жүргізіледі, атап айтқанда:

17. Общие выводы содержат:
1) обоснование выбора наиболее оптимального варианта реализации проекта;
2) основные недостатки и достоинства выбранного варианта реализации проекта;
3) основные технико-экономические параметры (показатели) по выбранному варианту:
место реализации проекта;
показатели результата (прямого и конечного);
компоненты проекта;
общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам и компонентам.
18. Приложения к ТЭО БИП должны соответствовать приложениям 1-11 к настоящим Требованиям, а также могут включать дополнительную информацию: диаграммы, рисунки, карты местности и другие материалы и документы, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в ТЭО БИП.
19. По проектам в сфере строительства приложения к ТЭО БИП также должны включать картографические и другие графические материалы, в том числе схему ситуационного плана с размещением объекта строительства и указанием мест присоединения его к инженерным сетям и коммуникациям, схем генерального плана объекта, обосновывающие размеры земельного участка, а так же схемы, чертежи (эскизные проекты) соответствующих технологических, архитектурных и объемно-планировочных решений.
20. ТЭО БИП дорабатывается с учетом замечаний и предложений соответствующих заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта в соответствии с настоящими Требованиями и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
3. Требования к экспертизе ТЭО БИП
21. Для подтверждения установленных технико-экономических параметров БИП ТЭО подлежит экономической и другим экспертизам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
22. По ТЭО БИП в сфере строительства государственная экспертиза проектов осуществляется юридическим лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан.
23. Требования к экспертизе ТЭО БИП имеющих в составе архитектурные, градостроительные и строительные решения определяются законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и действующими на территории Республики Казахстан государственными нормативами.
24. Экономическая экспертиза республиканских БИП осуществляется юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан.
25. Экономическая экспертиза местных БИП, а также проектов, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, может осуществляться юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами.
26. Экономическая экспертиза ТЭО БИП проводится на основании предоставленного ТЭО БИП и соответствующих положительных заключений экспертиз ТЭО БИП, требуемых в зависимости от специфики проекта, а именно:

1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс шешімдері бар жобаларға мемлекеттік сараптау (бұдан әрі – мемлекеттік сараптама) жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген заңды тұлғаның мемлекеттік сараптамасы;
2) салалық сараптама қорытындысы;
3) мемлекеттік экологиялық сараптамасы;
4) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамасы;
5) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық сараптамасы.
27. Жобаның ерекшеліктеріне қарай, БИЖ бойынша мынадай шығыс құжаттары талап етіледі:
құрылыс қызметін болжайтын БИЖ бойынша, ТЭН-ге салалық, мемлекеттік, экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалар қорытындылары, сондай-ақ ТЭН әзірлеу тапсырмасына қосымша берілетін құжаттардың көшірмелері, оның ішінде техникалық шарттар, жергілікті атқарушы органдардың жаңа нысандардың құрылысын салуды болжайтын жобалар бойынша жер телімдерін бөліп беру туралы шешімдері (қажет болғанда жер телімдерінің меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың шығындарының, алынатын шабындықтардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы шығындарының есептері қосымша беріледі) және қазіргі кезде бар нысандарды қайта жаңғыртуды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке құқық беруші тиісті құжаттардың көшірмелері;
ақпараттандыру саласындағы БИЖ бойынша салалық сараптаманың және ақпараттандыру мен байланыс саласындағы уәкілеттік берілген органның сараптамалар қорытындылары талап етіледі;
инновациялық және/немесе ғарыштық қызметті болжайтын БИЖ бойынша салалық және мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамалар қорытындылары талап етіледі.
Осы Талаптардың 42-тармағында көрсетілген қорытындыларға қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының заңнамалары белгілейді.
БИЖ ТЭН-не экономикалық сараптама жүргізу кезінде, БИЖ ерекшелігіне қарай, Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес қажетті басқа да сараптамалар талап етілуі мүмкін.
28. Оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе пысықтауға қорытынды жобаның экономикалық сараптамасының нәтижесі болып табылады.
Экономикалық сараптаманың оң қорытындысы құрылымы мен мазмұны осы Талаптарға сәйкес келетін, сондай-ақ жобаның жүзеге асатындығына және тиімділігіне алғышарттары бар БИЖ ТЭН-не беріледі.
Экономикалық сараптаманың теріс қорытындысы бағалау нәтижелері жобаның жүзеге аспайтындығын және/немесе тиімсіздігін көрсететін БИЖ ТЭН-не беріледі.
Пысықтауға қорытынды мазмұны осы Талаптарға сәйкес келмейтін және жобаның жүзеге асатындығына және/немесе тиімділігіне алғышарттардың болуын анықтау мүмкін болмаған жағдайларда БИЖ ТЭН-не беріледі.

1) государственной экспертизы юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы проектов имеющих архитектурные, градостроительные и строительные решения (далее - государственная экспертиза);
2) заключения отраслевой экспертизы;
3) государственной экологической экспертизы;
4) государственной научно-технической экспертизы;
5) государственной санитарно-эпидемиологической экспертизы.
27. По БИП, в зависимости от специфики проекта требуются следующие исходные документы:
предполагающим строительную деятельность, требуются заключения отраслевой, государственной, экологической и санитарно-эпидемиологической экспертиз на ТЭО, а также копии документов прилагаемых к заданию на разработку ТЭО в том числе технические условия, решения местных исполнительных органов об отводе земельных участков по проектам, предполагающим строительство новых объектов (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий) и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов;
в области информатизации требуются заключения отраслевой экспертизы и уполномоченного органа в области информатизации и связи;
предполагающим инновационную и/или космическую деятельность, требуются заключения отраслевой и государственной научно-технической экспертиз.
Требования к заключениям, указанным в пункте 26 настоящих Требований, устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
При проведении экономической экспертизы ТЭО БИП, в зависимости от специфики БИП, могут быть затребованы другие экспертизы, необходимые в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
28. Результатом экономической экспертизы проекта являются положительное заключение или отрицательное заключение, или заключение на доработку.
Положительное заключение экономической экспертизы представляется на ТЭО БИП, структура и содержание, которого соответствует настоящим Требованиям, а также имеются предпосылки к осуществимости и эффективности проекта.
Отрицательное заключение экономической экспертизы представляется на ТЭО БИП, результаты оценки которого показывают на неосуществимость и/или неэффективность проекта.
Заключение на доработку представляются на ТЭО БИП, содержание которого не соответствует настоящим Требованиям и в случае невозможности установить наличие предпосылок к осуществимости и/или эффективности проекта.

29. БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасы экономикалық сараптама жүргізуге белгіленген заңды тұлғаға толық құжаттар пакеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде жүргізіліп, олардың нәтижесі бойынша тиісті қорытынды сәйкесінше мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында белгіленген тәртіпте жіберіледі.
30. БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасының қорытындысы өзіне:
1) жобаның қысқаша сипаттамасын;
2) жоба бойынша құжаттамалар құрамын бағалау;
3) жобаның мақсатқа сай болуы туралы ақпарат;
4) жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау;
5) жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау;
6) жоба тәуекелдерін саралауды бағалау;
7) жоба бойынша жалпы қорытындылар кірістіреді.
31. "Жобаның қысқаша сипаттамасы" тарауында ТЭН-ге сәйкес мынадай ақпарат көрсетіледі:
жобаның атауы;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы;
жобаның өтінім берушісінің атауы (республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыру арқылы жүзеге асырылуы болжанған жоба қарастырылған жағдайда);
жобаны жүзеге асыру мерзімі;
жобаның мақсаты мен міндеті;
нәтиженің (тікелей және түпкілікті) көрсеткіштері;
жобаны жүзеге асыру орны;
жобаның ауқымы мен қуаттылығы;
нысаналы топтар, оның ішінде негізгі пайда алушылар;
жобаның құрамдас бөліктері;
қаржыландырылуы жылдарға бөлінген жобаның жалпы бағасы;
жобаны қаржыландыру көздері және түрлері.
32. "Жоба бойынша құжаттамалар құрамын бағалау" тарауы мыналарды қамтиды:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдардың тізбесі:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарастыруға берілген құжаттар;
нормативтік құқықтық актілер;
2) тапсырылған құжаттардың құрамына және мазмұнына ескертулер.
33. "Жобаның мақсатқа сай болуы туралы ақпарат" тарауы мыналарды қамтиды:
жобаның мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарына сәйкестігі туралы ақпарат (іске асыру кезені, қаржыландыру көзі бойынша сәйкестік);
БИЖ ТЭН-нің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілеттелген органының экономикалық бағалауының оң қорытындысы бар инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі туралы ақпарат.
34. "Жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау" тарауында мыналарды қамтиды:
сұранысты саралау немесе жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігін бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
жобаны жүзеге асыру (инвестициялық мерзім) және пайдалану мерзімі (инвестияциялаудан кейінгі мерзім) шеңберінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің нарығын саралауды бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары, сондай-ақ берілген баға-парақтарының, коммерциялық ұсыныстардың және басқа да растаушы құжаттардың негізінде);
ТЭН-де келтірілген жобаны жүзеге асырудың таңдап алынған техникалық-технологиялық шешімін бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
қабылданған жобалық шешімдердің қоршаған ортаға әсері туралы ақпаратты бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
жобаның институционалдық схемасын бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
қаржыландыру схемасын бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
жобаның білікті мамандармен қамтамасыз етілгендігін саралауды бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
жобаның жүзеге асатындығын анықтаудың мәні ТЭН-де көрсетілген техникалық-экономикалық параметрлер мен жобалық шешімдердің мақұлданғандығын, келісілгендігін және/немесе сараптамалардың тиісті қорытындыларымен оң бағаланғандығын растауда болып табылады.

29. Экономическая экспертиза ТЭО БИП проводится в течение тридцати рабочих дней со дня поступления полного пакета документов юридическому лицу определенному на проведение экономической экспертизы, по итогам которой соответствующее заключение направляется в установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан порядке соответствующему уполномоченному органу по государственному планированию.
30. Заключение экономической экспертизы ТЭО БИП включает в себя:
1) краткую характеристику проекта;
2) оценку состава документации по проекту;
3) информацию о целесообразности проекта;
4) оценку наличия предпосылок к осуществимости проекта;
5) оценку наличия предпосылок к эффективности проекта;
6) оценку анализа рисков проекта;
7) общие выводы по проекту.
31. В разделе «Краткая характеристика проекта» указывается следующая информация согласно ТЭО:
наименование проекта;
наименование администратора бюджетных программ;
наименование заявителя проекта (указывается в случае рассмотрения проекта, предполагаемого реализации посредством финансирования за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета);
период реализации проекта;
цель и задачи проекта;
показатели результата (прямого и конечного);
место реализации проекта;
масштаб и мощность проекта;
целевые группы, в том числе основные выгодополучатели;
компоненты проекта;
общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;
источники и форма финансирования проекта.
32. Раздел «Оценка состава документации по проекту» содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
33. Раздел «Информация о целесообразности проекта» содержит:
информацию о соответствии проекта документам системы государственного планирования (соответствие по периоду реализации, источникам финансирования);
информацию о соответствии ТЭО БИП инвестиционному предложению, по которому имеется положительное заключение экономической оценки уполномоченного органа по государственному планированию.
34. Раздел «Оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта» содержит:
оценку анализа спроса или социально-экономической необходимости проекта (на основе заключений соответствующих экспертиз);
оценку анализа рынков товаров, работ, услуг, закупаемых в рамках реализации проекта (в инвестиционном периоде) и в эксплуатационном периоде (в постинвестиционном периоде) (на основе заключений соответствующих экспертиз, а также представленных прайс-листов, коммерческих предложений и других подтверждающих документов);
оценку выбранного технико-технологического решения реализации проекта, приведенного в ТЭО (на основе заключений соответствующих экспертиз);
оценку информации о воздействии на окружающую среду принятых проектных решений (на основе заключений соответствующих экспертиз);
оценку институциональной схемы проекта (на основе заключений соответствующих экспертиз);
оценку схемы финансирования (на основе заключений соответствующих экспертиз);
оценку анализа обеспеченности проекта квалифицированными кадрами (на основе заключений соответствующих экспертиз).
Определение осуществимости проекта заключается в подтверждении того, что указанные в ТЭО технико-экономические параметры и проектные решения одобрены, согласованы и/или оценены положительно соответствующими заключениями экспертиз.

35. "Жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау" тарауында мыналар болуы тиіс:
инвестициялық шығындарды есептеуді бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
пайдалануы шығындарын есептеуді бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
жобаның қаржылық саралануын бағалау (қажет болғанда);
жобаның экономикалық саралануын бағалау.
36. "Жоба тәуекелдерін саралауды бағалау" тарауы БИЖ ТЭН-де көрсетілген коммерциялық, техникалық-технологиялық, экологиялық, институционалдық, қаржылық, әлеуметтік және басқа тәуекелдердің саралануын бағалауды қамтиды.
37. "Жоба бойынша жалпы қорытындылар" тарауында:
1) негізгі техникалық-экономикалық параметрлер:
жобаның жүзеге асырылу орны;
жобаның мақсаты;
нәтижелер (тікелей және түпкілікті) көрсеткіштері;
жобаның құрамдас бөліктері;
қаржыландыруы жылдар және құрамдас бөліктері бойынша бөлінген жобаның жалпы бағасы;
2) жоба бойынша негізгі қорытындылар:
тәуекелдерді саралауды бағалау;
жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау;
жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау;
3) жоба бойынша қорытынды (оң қорытынды немесе теріс қорытынды, немесе пысықтауға қорытындысы) көрсетіледі.
38. Экономикалық сараптаманың қорытындысы келесі сапа өлшемдеріне сәйкес болуы тиіс:
қорытынды құрылымының осы Талаптардың 30-тармағында белгіленген ережелерге сәйкестігі;
қорытынды мазмұнының осы Талаптардың 31-37-тармақтарында белгіленген ережелерге сәйкестігі.
39. Экономикалық сараптаманың оң қорытындысын және келісімін алған БИЖ ТЭН Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасымен және Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес бекітілуі тиіс.
4. БИЖ ТЭН түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамаларды өткізуге
қойылатын талаптар
40. Салдары техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстар алып келетін белгіленген БИЖ параметрлерінің өзгеруі жағдайында және қосымша құрамдас бөліктерді енгізген жағдайда кейіннен қажетті сараптамаларды өткізе отырып БИЖ ТЭН-не түзетулер жүргізіледі.
41. Түзетілген БИЖ ТЭН-н қарастыруды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган (бұдан әрі – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган) осы Талаптар мен Қазақстан Республикасының бюджет заңнамаларында белгіленген тәртіпте жүргізеді.
42. ТЭН түзетулер және түзетілген БИЖ ТЭН-не осы Талаптарға сәйкес қажетті сараптамалар жүргізілгеннен кейін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері олардың түпнұсқаларын, түзетілген БИЖ ТЭН-нің электрондық нұсқасын, соның ішінде қаржылық-экономикалық модельді бере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жолдайды.

35. Раздел «Оценка наличия предпосылок к эффективности проекта» содержит:
оценку расчетов инвестиционных издержек (на основе заключений соответствующих экспертиз);
оценку расчетов эксплуатационных издержек (на основе заключений соответствующих экспертиз);
оценку финансового анализа проекта (при необходимости);
оценку экономического анализа проекта.
36. Раздел «Оценка анализа рисков проекта» содержит оценку анализа коммерческих, технико-технологических, экологических, институциональных, финансовых, социальных и иных рисков, представленного в ТЭО БИП.
37. В разделе «Общие выводы по проекту» указываются:
1) основные технико-экономические параметры:
место реализации проекта;
цель проекта;
показатели результата (прямого и конечного);
компоненты проекта;
общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам и компонентам;
2) основные выводы по проекту:
оценка анализа рисков;
оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта;
оценка наличия предпосылок к эффективности проекта;
3) заключение по проекту (положительное заключение или отрицательное заключение, или заключение на доработку).
38. Заключение экономической экспертизы должно соответствовать следующим критериям качества:
соответствие структуры заключения положениям, установленным пунктом 30 настоящих Требований;
соответствие содержания заключения положениям, установленным пунктами 31-37 настоящих Требований.
39. ТЭО БИП, получившие положительные экономические заключения подлежат утверждению в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Требования к корректировке ТЭО БИП, а также проведению
необходимых экспертиз
40. Корректировка ТЭО БИП с последующим проведением необходимых экспертиз проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров БИП, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
41. Рассмотрение скорректированного ТЭО БИП осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию (далее - уполномоченный орган по государственному планированию) в порядке, установленном настоящими Требованиями и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
42. После проведения корректировки ТЭО и экспертиз скорректированного ТЭО БИП, необходимых в соответствии с настоящими Требованиями, администраторы бюджетных программ направляют их оригиналы в уполномоченный орган по государственному планированию, с предоставлением электронной версии скорректированного ТЭО БИП, в том числе финансово-экономической модели по проекту.

43. Түзетілген БИЖ ТЭН-ін қарастыру үшін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға мынадай құжаттарды тапсырады:
1) мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның орынбасары қол қойған, сәйкес салыстырмалы кестелері берілген, БИЖ ТЭН бойынша өзгеруі болжанған техникалық шешімдер және/немесе қосымша шығыстар немесе қосымша құрамдас бөліктерді енгізу көрсетілген, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі – мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның орынбасары қол қойған өтінім-хат;
2) ресми құжаттарға арналған Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпте ресімделген және бірінші басшы немесе оның орынбасары қол қойған, техникалық шешімдердің өзгеруінің және/немесе қосымша шығыстар қарастырудың немесе қосымша құрамдас бөліктерді енгізудің мақсатқа сай екендігін растайтын, сәйкес саланың уәкілетті органының салалық сараптамасы;
3) жобаның ерекшелігіне байланысты тиісті уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның орынбасары қол қойған және техникалық шешімдердің өзгеруінің болжанған параметрлерінің және/немесе қосымша шығыстарды қарастырудың немесе қосымша құрамдас бөліктерді енгізудің негізділігін және дұрыстығын растайтын ресми хат түрінде берілетін қорытындысы;
4) түзетілген БИЖ ТЭН;
5) осы Талаптардың 26 және 27-тармақтарына сәйкес БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты қажет болған сараптамалардың қорытындылары және түзетілген БИЖ ТЭН-не қажетті құжаттар;
6) бұрынырақ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысын алған кезде (бекітілген бастапқы ТЭН бойынша) қарастырылған сараптамалардың қорытындылары және БИЖ ТЭН бойынша құжаттар;
7) бюджет комиссясының тиісті ұсынысының көшірмесі.
44. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган құжаттар пакеті келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың жинақтылығына және түзетілген ТЭН-нің осы Талаптарға сәйкестігін тексереді және оларды бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне:
1) осы Талаптардың 43-тармағына сәйкес болуы тиіс құжаттар болмаған;
2) болуы осы Талаптарға сәйкес қажетті ТЭН-дегі тараулар болмаған жағдайда қайтарады.
Құжаттар пакеті осы Талаптардың ережелеріне сай болмаған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы тармақта белгіленген мерзімнен кешіктірмей экономикалық сараптама жүргізуге белгіленген тиісті заңды тұлғаға, түзетілген БИЖ ТЭН қарастыру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі берген құжаттар пакетін қосымша бере отырып, түзетілген ТЭН-ге экономикалық сараптама жүргізу қажеттігі туралы хат жолдайды.

43. Для рассмотрения скорректированного ТЭО БИП, администраторы бюджетных программ предоставляют соответствующему уполномоченному органу по государственному планированию следующие документы:
1) письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - администратора бюджетных программ либо его заместителя, с указанием предполагаемых изменению технических решений и/или дополнительных расходов, или включаемых дополнительных компонентов по ТЭО БИП, с приложением соответствующей сравнительной таблицы, подписанной первым руководителем государственного органа либо его заместителем;
2) отраслевую экспертизу уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, или включения дополнительных компонентов, за подписью первого руководителя либо его заместителя и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключение соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики проекта, представляемого в форме официального письма, подписанного первым руководителем или его заместителем и подтверждающего обоснованность и достоверность предполагаемых параметров изменения технических решений и/или предусмотрение дополнительных расходов, или включения дополнительных компонентов;
4) скорректированное ТЭО БИП;
5) заключения экспертиз и требуемые документы на скорректированное ТЭО БИП, необходимые в зависимости от специфики БИП в соответствии с пунктами 26 и 27 настоящих Требований;
6) заключения экспертиз и документы по ТЭО БИП, рассмотренные ранее при получении положительного заключения уполномоченного органа по государственному планированию (по утвержденному первоначальному ТЭО);
7) копия соответствующего предложения бюджетной комиссии.
44. Уполномоченный орган по государственному планированию в течение пяти рабочих дней со дня поступления пакета документов проверяет их на комплектность и соответствие структуры скорректированного ТЭО настоящим Требованиям и возвращает их администраторам бюджетных программ при отсутствии:
1) документов, наличие которых необходимо в соответствии с пунктом 43 настоящих Требований;
2) в ТЭО разделов, наличие которых необходимо в соответствии с настоящими Требованиями.
В случае соответствия пакета документов положениям настоящих Требований соответствующий уполномоченный орган по государственному планированию не позднее срока установленного настоящим пунктом направляет письмо соответствующему юридическому лицу, определенному на проведение экономической экспертизы, о необходимости проведения экономической экспертизы скорректированного ТЭО БИП, с приложением пакета документов представленного администратором бюджетных программ для рассмотрения скорректированного ТЭО БИП.

45. Түзетілген БИЖ ТЭН-не экономикалық сараптама БИЖ ТЭН-не экономикалық сараптама жүргізу үшін айқындалған сәйкес заңды тұлғаға осы Талаптардың 42 және 43-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық пакеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
46. Түзетілген БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасы БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасы үшін осы Талаптарда және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
47. Түзетілген БИЖ ТЭН-нің құрылымы және мазмұны, БИЖ ТЭН-нің тиісті тарауларында өзгеруі болжанған техникалық шешімдер және қосымша шығыстар, немесе енгізілетін қосымша бөліктер бойынша бұрын бекітілген БИЖ ТЭН-мен салыстыруды келтіре отырып, осы Талаптардың 2-тарауының ережелеріне сәйкес болуы тиіс.
48. Түзетілген БИЖ ТЭН-не экономикалық сараптаманың құрылымы және мазмұны осы Талаптардың 4-тарауының ережелеріне сәйкес болуы тиіс.
49. Экономикалық сараптаманың оң қорытындысын және келісімін алған БИЖ ТЭН Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасымен және Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес бекітілуі тиіс.
5. Концессиялық жобаның ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге
қойылатын талаптар
50. Концессиялық жобаның ТЭН-ін әзірлеу мақсаты жобаны іске асырудың оңтайлы нұсқасын әзірлеуі болып табылады.
51. Кейінен қажетті сараптамаларды жүргізе отырып концессиялық жобаның ТЭН-н түзету техникалық шешімдерді өзгертуге және қосымша шығыстарға алып келетін концессиялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
52. Құрамында сәулет, қала құрылысы және құрылыс шешімдері бар концессиялық жобаның ТЭН-ге қойылатын талаптар осы Талаптармен және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамаларымен және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын мемлекеттік нормативтермен белгіленеді.
53. Әзірлеу немесе түзетудің нәтижелері бойынша концессиялық жобаның ТЭН мынадай құрылымға сәйкес болуы тиіс:
жобаның паспорты;
кіріспе;
институционалдық бөлім;
маркетингтік бөлім;
техникалық-технологиялық бөлім;
экологиялық бөлім;
қаржылық бөлім;
әлеуметтік-экономикалық бөлім;
жобаның мемлекеттік бюджетке әсері;
қауіптерді бағалау және бөлу;
жоба бойынша қорытындылар;
қосымшалар (қажет болған жағдайларда).
54. ТЭН-де жобаның ерекшелігіне байланысты қосымша бөлімдер мен қосымшалар қосылады.

45. Экономическая экспертиза скорректированного ТЭО БИП проводится в течение тридцати рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в пунктах 42 и 43 настоящих Требований, соответствующему юридическому лицу, определенному на проведение экономической экспертизы ТЭО БИП.
46. Экономическая экспертиза скорректированного ТЭО БИП проводится в порядке установленном настоящими Требованиями и бюджетным законодательством Республики Казахстан для экономической экспертизы ТЭО БИП.
47. Структура и содержание скорректированного ТЭО БИП должны соответствовать положениям главы 2 настоящих Требований, с приведением в соответствующих разделах ТЭО БИП обоснований и расчетов по предполагаемым изменению техническим решениям и дополнительным расходам, или включению дополнительным компонентам в сравнении с ранее утвержденным ТЭО БИП.
48. Структура и содержание заключения экономической экспертизы скорректированного ТЭО БИП должны соответствовать положениям главы 3 настоящих Требований.
49. ТЭО БИП, получившие положительные экономические заключения подлежат утверждению в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
5. Требования к разработке или корректировке
ТЭО концессионного проекта
50. Целью разработки ТЭО концессионного проекта является выработка оптимального варианта реализации проекта.
51. Корректировка ТЭО концессионного проекта с последующим проведением необходимых экспертиз проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров концессионного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
52. Требования к ТЭО концессионного проекта имеющих в составе архитектурные, градостроительные и строительные решения определяются настоящими Требованиями и законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и действующими на территории Республики Казахстан государственными нормативами.
53. По результатам разработки или корректировки ТЭО концессионного проекта должно соответствовать следующей структуре:
паспорт проекта;
введение;
институциональный раздел;
маркетинговый раздел;
технико-технологический раздел;
экологический раздел;
финансовый раздел;
социально-экономический раздел;
влияние проекта на государственный бюджет;
оценка и распределение рисков;
выводы по проекту;
приложения (в случае необходимости).
54. В ТЭО в зависимости от специфики проекта допускается включение дополнительных разделов и приложений.

55. Жобаның паспортында жоба туралы қысқаша ақпарат ашылады.
Жобаның паспорты мынадай ақпараттардан құрылады:
концессиялық жобаның ТЭН-іне тапсырыс беруші мемлекеттік органның атауы;
концессиялық жобаның ТЭН-ін әзірлеушінің атауы;
жобаның атауы;
жобаны іске асыру орны;
жобаның мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде сандық мәнде;
жобаның ауқымы;
жобаның қуаттылығы;
жобаны іске асыру кезеңі:
объектіні салу кезеңі;
концессионердің объектіні пайдалану мерзімі;
жобаның концессиялық жобаның ТЭН-і шеңберіндегі есептеулер үшін қабылданған ұлттық валютадағы және шет ел валютасындағы жоспарланған жалпы құны, оның ішінде:
инвестициялық шығындар;
пайдалану шығындары;
өзге де шығындар;
концессиялық жобаны қаржыландырудың болжамды көздері;
мемлекеттік қолдаудың болжамды түрлері мен көлемдері;
концессия схемасы бойынша жобаны іске асырудан негізгі табыс алушылар.
56. "Кіріспе" бөлімінде концессиялық жобаны іске асыру арқылы шешу жоспарланған саланың (өңірдің) проблемасы сипатталады, сондай-ақ осы проблеманы, оның ішінде технологиялық, институционалдық, қаржылық шешімдер бойынша проблемаларды шешудің балама нұсқалары көрсетіледі.
57. Институционалдық бөлімде жобаның барлық тіршілік циклінің ішінде оны басқарудың ұсынылған оңтайлы схемасы, концессиялық жобаның қатысушылары және олардың функциялары, олардың өзара іс-қимыл тәртібі сипатталады.
Сондай-ақ осы бөлімде институционалдық шешімдер бойынша концессиялық жобаны іске асырудың балама нұсқаларына салыстырмалы талдау жүргізіледі.
58. Маркетингтік бөлімі жобаны іске асыру нәтижесінде түзілетін өнімге (тауарларға/қызметтерге) сұраныстың және өндірістің тұтыну факторларын ұсынудың қазіргі кездегі және болжамды (концессиялық жобаны іске асыру кезеңіндегі) конъюнктурасын талдауды қамтиды.
Бөлім мыналарды қамтиды:
сұраныстың мөлшерлік параметрлерін, оның үрдістерін талдау және негіздеу немесе концессиялық жоба шеңберінде өндіру жоспарланған өнімге (тауарға/қызметке) қажеттілікті бағалау;
тұтынушылар санаты бойынша саладағы (өңірдегі) ағымдағы жағдайды ескере отырып, жүргізілетін өнімнің (тауардың/қызметтің) көлемін, түрлерін және бағасын талдау;
жоба шеңберінде әлеуетті тұтынушылардың өнім (тауар/қызмет) бірлігін сатып алуға (өнім бірлігі үшін төлеуге) дайындығын және мүмкіндіктерін талдау;
өнім (қызмет) бірлігі үшін белгілі қолайлы (әлеуметтік-әділ) бағаны талдау және негіздеу;
тұтынушылардың санаты бойынша концессиялық жобаны іске асыру нәтижесінде өндірілетін өнімнің (тауарлардың/қызметтердің) көлемін, түрлерін және бағасын талдау;
концессиялық жобаны іске асыру үшін қажетті шикізаттар, материалдар, жабдықтар нарығын талдау, оның ішінде өндірушілер мен жеткізушілер, бағалар, сапа және өнімді жеткізу шарттары бойынша салыстырмалы талдау;
инвестициялық, сондай-ақ инвестициядан кейінгі кезеңде жобаның тиісті біліктілігі бар мамандармен қамтамасыз етілуін талдау, қажет болған жағдайда, шет елдік мамандарды тарту негіздемесі.
Әрбір кіші бөлімде, қолданылған ақпарат көздері және өткізілген маркетингтік зерттеулер бойынша есеп қоса берілген маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістемесі көрсетіледі.

55. В паспорте проекта раскрывается краткая информация о проекте.
Паспорт проекта содержит следующую информацию:
наименование государственного органа - заказчика ТЭО концессионного проекта;
наименование разработчика ТЭО концессионного проекта;
наименование проекта;
место реализации проекта;
цель и задачи проекта, в том числе в количественном выражении;
масштаб проекта;
мощность проекта;
период реализации проекта:
период строительства объекта;
период эксплуатации объекта концессионером;
планируемая общая стоимость проекта в национальной валюте и иностранной валюте, принятой для расчетов в рамках ТЭО концессионного проекта, в том числе:
инвестиционные издержки;
эксплуатационные издержки;
прочие издержки;
предполагаемые источники финансирования концессионного проекта;
предполагаемые виды и размеры государственной поддержки;
основные выгодополучатели от реализации проекта по схеме концессии.
56. В разделе «Введение» описывается проблема в отрасли (регионе), которую планируется решить посредством реализации концессионного проекта, а также указываются альтернативные варианты решения данной проблемы, в том числе по технологическим, институциональным, финансовым решениям.
57. В институциональном разделе описывается предлагаемая оптимальная схема управления проектом на протяжении его жизненного цикла, участники концессионного проекта и их функции, порядок их взаимодействия.
Также в данном разделе проводится сравнительный анализ альтернативных вариантов реализации концессионного проекта по институциональным решениям.
58. Маркетинговый раздел содержит анализ существующей и прогнозируемой (на период реализации концессионного проекта) конъюнктуры спроса на образующуюся в результате реализации проекта продукцию (товары/услуги) и предложения потребляемых факторов производства.
Раздел включает:
анализ и обоснование количественных параметров спроса, его тенденций или оценку необходимости в продукции (товаров/услуг), планируемой к производству в рамках концессионного проекта;
анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая производится с учетом текущей ситуации в отрасли (регионе) по категориям потребителей;
анализ готовности и возможности потенциальных потребителей приобретать единицу продукции (товара/услуги) (платить за единицу продукции) в рамках проекта;
анализ и обоснования определенной приемлемой (социально-справедливой) цены за единицу продукции (услуги);
анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая будет производиться в результате реализации концессионного проекта по категориям потребителей;
анализ рынков сырья, материалов, оборудования, необходимых для реализации концессионного проекта, в том числе сравнительный анализ по производителям и поставщикам, ценам, качеству и условиям поставки продукции;
анализ обеспеченности проекта специалистами соответствующей квалификации как в инвестиционный, так и в постинвестиционный период, а также, в случае необходимости, обоснование привлечения иностранных специалистов.
В каждом из подразделов указываются используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований с приложением отчета по проведенному маркетинговому исследованию.

59. Техникалық-технологиялық бөлім концессиялық жобаның ТЭН-і шеңберінде қабылданған, жобаның параметрлері мен компоненттерін айқындайтын, жобаны іске асырудың техникалық-технологиялық шешімдерін қамтиды.
Бөлім мыналарды қамтиды:
жобаны іске асырудың таңдалған оңтайлы нұсқасының негіздемесімен техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы және салыстырмалы талдауы;
жобаның іске асыру орнын шикізатты, материалдарды, жабдықтарды әлеуетті, өнімдерді (тауарларды/қызметтерді) тұтынушылардың көздеріне және орналасқан жерлеріне және өңірдің географиялық ерекшеліктерін ескере отырып көлік магистраліне жақындығына қатысты негіздеме;
қабылданған техникалық-технологиялық шешімдерді ескере отырып жобаның қуаттылығының есепті негіздемесі;
жобаны іске асыру көзделетін өңірдің инфрақұрылымына жобаның әсерін бағалау;
таңдалған жобалық жабдықтардың негіздемесі, оның ішінде қазіргі қолданыстағы жабдықтармен технологиялық үйлесімдігі (егер жобаны іске асыру шеңберінде мұндай болжанған болса), "баға-сапа" оңтайлы қатынасы, жабдықты таңдау жөніндегі балама нұсқалар, инновациялық жабдықтарды қолдану, ноу-хауды пайдалану, жобада сапа стандарттарын, жобаға қойылатын техникалық және технологиялық талаптарды белгілейтін нормативтік құжаттарды қолдану;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы нормалары;
қолда бар көлік кіреберістерін және құралдарын, энергиямен, жылумен, сумен жабдықтауды және кәрізді ескере отырып, жобаны іске асырудың инженерлік құрылыстармен қамтамасыз етілуі, сондай-ақ қоймалық үй жайлармен қамтамасыз етілуі;
жоба бойынша уақыт ішіндегі іс-шаралардың бірізділігі мен ұзақтығы графикалық түрде көрсетілген, концессияға беруге ұсынылған объектіні құру/қайта жаңғырту мерзімін, оны іске асыру жылдары бойынша және технологиялық кезеңдері бойынша пайдалану мерзімін көрсететін жобаны іске асыру кестесі (жоспар-кесте).
Жоба бойынша техникалық-технологиялық шешімдерді таңдау кезінде, бірінші кезекте, экологияға ең аз теріс әсері бар және жобаны іске асырудан үлкен әлеуметтік-экономикалық тиімділік көрсететін шешімдер таңдалады.
60. Экологиялық бөлім мыналарды қамтиды:
жобаның қоршаған ортаның жай-күйіне әсерін бағалау, жобаны іске асырудан келетін экологиялық залалды сандық бағалау және оның зиянды әсерін азайту жөніндегі болжамды іс-шаралар;
өңірдегі, сонымен бірге жалпы Қазақстан Республикасындағы экологиялық жағдайды жақсарту үшін жобада болжанған іс-шаралар және сандық мәндегі олардың нәтижелері.
Концессиялық жобаның ТЭН-інде қоршаған ортаға әсерді бағалау Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамаға сәйкес орындалады.

59. Технико-технологический раздел содержит принятые в рамках ТЭО концессионного проекта технико-технологические решения реализации проекта, определяющих параметры и компоненты проекта.
Раздел включает:
описание и сравнительный анализ технико-технологических решений с обоснованием выбранного оптимального варианта реализации проекта;
обоснование месторасположения реализации проекта относительно источников и месторасположения потенциальных поставщиков сырья, материалов, оборудования потребителей продукции (товара/услуги) и близости к транспортным магистралям с учетом географических особенностей региона;
расчетное обоснование мощности проекта с учетом принятых технико-технологических решений;
оценку влияния проекта на инфраструктуру региона, где предполагается реализация проекта;
обоснование выбранного проектного оборудования, в том числе технологическая совместимость с уже используемым оборудованием (если такое предполагается в рамках реализации проекта), оптимальное соотношение «цена-качество», альтернативные варианты по выбору оборудования, применение инновационного оборудования, использование ноу-хау, использование проектом стандартов качества, нормативные документы, устанавливающие технические и технологические требования к проекту;
нормы охраны труда и техники безопасности;
обеспеченность реализации проекта инженерными сооружениями, с учетом имеющихся в наличии транспортных подъездов и средств, энерго-, тепло-, водоснабжения и канализации, а также обеспеченность складскими помещениями;
график реализации проекта, который отражает период создания/реконструкции объекта, предлагаемого к передаче в концессию, и его эксплуатации по годам реализации и по технологическим этапам, с графическим отображением последовательности и продолжительности мероприятий по проекту во времени (план-график).
При выборе технико-технологических решений по проекту, в первую очередь, выбираются те решения, которые имеют наименьшее негативное воздействие на экологию и оказывают больший социально-экономический эффект от реализации проекта.
60. Экологический раздел включает:
оценку влияния проекта на состояние окружающей среды, количественную оценку экологического ущерба от реализации проекта и предполагаемые мероприятия по уменьшению его вредного воздействия;
мероприятия, предполагаемые проектом для улучшения экологической ситуации, как региона, так и Республики Казахстан в целом, и их результат в количественном выражении.
Оценка воздействия на окружающую среду в ТЭО концессионного проекта выполняется в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.

61. Қаржылық бөлімде жобаны қаржыландырудың балама схемаларын және көздерін ескере отырып, қаржылық пайданы және шығындарды, жобаның іске асырылуына инфляцияның әсерін талдау, жобаның қаржылық тиімділігін бағалау жүргізіледі, концессиялық жобаның ТЭН-і шеңберінде қабылданған қаржылық шешімдер ашылады.
Бұл бөлім мыналарды қамтиды:
жалпы инвестициялық шығындардың есебі;
пайдалану шығындарының есебі (өндірістік шығындар, ұстауға арналған ағымдағы шығыстар);
өнімдердің (тауарлардың/қызметтердің) өзіндік құнының, тауарларды өткізу бағаларының (қызметтер тарифтерінің) есебі;
сатудан түсетін кірістердің есебі;
ақша қаражаттары ағынының есебі;
бөлінбеген және таза табыстық есебі;
инфляцияның, валюта бағамының есебі, дисконт нормасын және қауіптерге түзетулердің анықтамасы;
ең аз шығындарды талдау;
ең көп табысты талдау;
дисконттау әдісінің көмегімен жобаны талдау, оның ішінде таза келтірілген құнның есебін (Net Present Value - NPV), табыстылықтың ішкі нормасын (Internal Rate of Return, IRR), дисконтталатын пайда мен шығындардың, дисконтталатын ақталу мерзімінің қатынасын талдау;
жобаны қаржыландыру үшін қарыз қаражатын тартудың қолайлы параметрлерін айқындау;
пайдалану шығыстарын мұндай шығыстарды кім және қашан қаржыландыратынын айқындай отырып, қаржыландыру көздері;
жобаның үлестік қаржылық тиімділігінің, ағымдағы төлемге қабілеттігінің, қаржылық тетігін, борыштың қамтамасыз етілуін, капиталдың табыстылығының есебі;
жобаның сезімталдығын талдау және шығынсыздық шекарасын есептеу.
Бөлімде формулалар мен қабылданған рұқсат етулерді көрсете отырып, көрсеткіштерді есептеу тәртібі ашылады. Деректер мен есептеулер сәйкес түсініктемелері бар кестелер, графиктер, диаграммалар түрінде көрсетіледі.
Сандық және сапалық көрсеткіштер өзара байланысқан болуы тиіс және экономикалық аяқталған қорытындылары бар салыстырмалы кестелерде көрсетілген болуы тиіс. Талдау математикалық үлгілерді және халықаралық тәжірибені ескере отырып, эмпирикалық көрсеткіштерді пайдалана отырып, негізделген есептеулер негізінде жүргізілуі тиіс.
62. Әлеуметтік-экономикалық бөлімде жобаның әлеуметтік-экономикалық аспектілері және жобаны іске асырудан түсетін пайда көрсетіледі.
Бұл бөлім мыналарды қамтиды:
саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдайды және оның жобасыз даму перспективаларын талдау, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштер (халықтың табыс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамтылу, өлім, туылу деңгейі);
негізгі салалық (өнірлік) көрсеткіштер (өнімдерді (тауарларды/қызметтерді) өндіру көлемі), жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) жасалған инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын мерзімдегі үрдістері);
нәтижелер, салдар мен әсер етулер, көбейтілген пайда мен шығындар, тұтынушының қосымша пайдасын, қалпына келмейтін шығындар, сыртқы әсерлер, халықаралық әсерлер, жобаны іске асырудан түсетін жанама пайданың талдауын қамтитын жоба бойынша пайда мен шығындар; ағымдағы бағалар мен өткен жылдың салыстырмалы бағаларындағы тура, жанама және жиынтық макроэкономикалық әсердің есебі;
таза қоғамдық пайда, экономикалық таза келтірілген табыстың (Economic net present value – ENPV), табыстылықтың экономикалық ішкі нормасының (Economic Internal Rate of Return – EIRR) көрсеткіштерін есептеу;
жобаны іске асырудың аралас салалардың (көрші өңірлердің) дамуына әсерін талдау;
жобаның Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновациялардың дамуына әсерін талдау.

61. В финансовом разделе приводится анализ финансовых выгод и затрат, с учетом альтернативных схем и источников финансирования проекта, влияния инфляции на реализуемость проекта, оценка финансовой эффективности проекта, раскрываются принятые в рамках ТЭО концессионного проекта финансовые решения.
Данный раздел включает:
расчет общих инвестиционных издержек;
расчет эксплуатационных издержек (производственных издержек, текущих расходов на содержание);
расчет себестоимости продукции (товаров/услуг), отпускных цен на товары (тарифы на услуги);
расчет доходов от продаж;
расчет потока денежных средств;
расчет нераспределенной и чистой прибыли;
учет инфляции, курса валют, определение нормы дисконта и поправок на риск;
анализ наименьших затрат;
анализ наибольшей прибыли;
анализ проекта с помощью методов дисконтирования, в том числе расчет чистой приведенной стоимости (Net Present Value - NPV), внутренней нормы доходности (Internal Rate of Return, IRR), отношения дисконтируемых выгод и затрат, дисконтированного срока окупаемости;
определение приемлемых параметров привлечения заемных средств для финансирования проекта;
источники финансирования эксплуатационных расходов, с определением, кем и когда такие расходы будут финансироваться;
расчет удельной финансовой эффективности проекта, текущей платежеспособности, финансового рычага, обеспеченности долга, доходности капитала;
анализ чувствительности проекта и расчет границ безубыточности.
В разделе раскрывается порядок расчета показателей с указанием формул и принятых допущений. Данные и расчеты представляются в виде таблиц, графиков, диаграмм с соответствующими пояснениями.
Количественные и качественные показатели должны быть взаимоувязаны и представлены в сравнительных таблицах с экономически завершенными умозаключениями. Анализ должен проводиться на базе обоснованных расчетов с математическим моделированием и с использованием эмпирических показателей, учитывая международную практику.
62. Социально-экономический раздел отражает социально-экономические аспекты проекта и выгоды от реализации проекта.
Данный раздел включает:
анализ существующей социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и в Республике Казахстан в случае реализации концессионного проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ выгод и затрат по проекту, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
расчет прямого, косвенного и совокупного макроэкономического эффекта в текущих ценах и в сопоставимых ценах предыдущего года;
расчет показателей чистых общественных выгод, экономического чистого приведенного дохода (Economic net present value - ENPV), экономической внутренней нормы доходности (Economic Internal Rate of Return - EIRR);
анализ влияния реализации проекта на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния проекта на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций.

63. "Жобаның мемлекеттік бюджетке әсері" бөлімінде мыналар көрсетіледі:
концессионер қызметін қолдау үшін көрсетілуі жоспарланған мемлекеттік қолдау түрлері мен көлемі, олардың есептеулері және негіздемесі;
жобаны іске асыру жылдары бойынша мемлекеттік бюджетке (республикалық немесе жергілікті) түсетін жүктеменің есебі;
концессия объектісін пайдалану кезінде мемлекеттік бюджетке түсуі жоспарланған салықтық түсімдер;
таза бюджеттік пайданың, бюджеттік таза келтірілген табыстың (мемлекеттік бюджеттің NPV), табыстылықтың бюджеттік ішкі нормасы (мемлекеттік бюджеттің IRR) көрсеткіштерінің есебі;
концессияның тиімді мерзімін айқындау;
концессия схемасы бойынша жобаны іске асырудың, жобаны тек мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен және мемлекеттік қарыздар есебінен қаржыландырылуын салыстырмалы талдауы.
64. "Қауіптерді бағалау және бөлу" бөлімінде жобаны іске асыру кезінде, оның ішінде дайындық кезеңінде, концессия объектісін салу/қайта жаңғырту және оны пайдалану кезеңінде басталуы мүмкін қауіптер сипатталады.
Бұл бөлім мыналарды қамтиды:
коммерциялық тәуекетерді бағалау;
әлеуметтік тәуекетерді бағалау;
экономикалық тәуекетерді бағалау;
техникалық тәуекетерді бағалау;
қаржылық тәуекетерді бағалау;
тәуекелтердің негізгі факторларын, олардың өзгеруінің болжамды сипаттамасы мен диапазонын, оларды азайту бойынша болжамды іс-шараларды айқындайтын концессионер мен концедент үшін ерекше тәуекелдерді бағалау;
тәуекетерді жобаға қатысушылар арасында бөлуді талдау;
белгісіздік жағдайындағы талдау, оның ішінде негізгі параметрлер бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, тікелей шығындар) сезімталдықты талдау, оның ішінде параметрдің өзгеруінің шекті рұқсат етілген мәндерін айқындау;
тәуекетерді бағалау сандық және сапалық талдау әдісімен жүргізіледі.
65. "Жоба бойынша қорытынды" бөлімінде мыналар сипатталады:
жоба бойынша негізгі артықшылықтар мен кемшіліктер;
жобаны іске асырудың оңтайлы нұсқасы;
жоба бойынша сыни тәуекелдер қауіптер және оларды азайту жөніндегі шаралар.
66. Концессиялық жобаның ТЭН-і концессиялық жобаның ТЭН-інде келтірілген ақпаратты растайтын және ашатын жобаны іске асырудың қарастырылатын нұсқаларының (жобаны қаржыландыру көздері бойынша) әрқайсысы бойынша қаржылық-экономикалық үлгілерден, графиктерден, диаграммалардан, суреттерден, жергілікті жердің карталарынан тұратын қосымшаны қамтиды.
67. Концессиялық жобаның ТЭН Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына қағаз және электронды тасығыштарда, оның ерекшелігіне байланысты тиісті оң сараптамаларын қоса бере отырып, атап айтқанда:

63. В разделе «Влияние проекта на государственный бюджет» указываются:
планируемые к предоставлению виды и размеры государственной поддержки для поддержания деятельности концессионера, их расчеты и обоснование;
расчет нагрузки на государственный бюджет (республиканский или местный) по годам реализации проекта;
планируемые налоговые поступления в государственный бюджет при эксплуатации объекта концессии;
расчет показателей чистых бюджетных выгод, бюджетного чистого приведенного дохода (NPV государственного бюджета), бюджетной внутренней нормы доходности (IRR государственного бюджета);
определение эффективного срока концессии;
сравнительный анализ реализации проекта по схеме концессии, финансирования проекта только за счет бюджетных средств государства и за счет государственного займа.
64. В разделе «Оценка и распределение рисков» описываются риски, возможные к наступлению при реализации проекта, в том числе на подготовительном этапе, этапе строительства/реконструкции объекта концессии и его эксплуатации.
Данный раздел включает:
оценку коммерческих рисков;
оценку социальных рисков;
оценку экономических рисков;
оценку технических рисков;
оценку финансовых рисков;
оценку специфических рисков для концессионера и концедента, определяющие основные факторы рисков, предположительный характер и диапазон их изменений, предполагаемые мероприятия по их снижению;
анализ распределения рисков между участниками проекта;
анализ в условиях неопределенности, в том числе анализ чувствительности по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, прямые издержки), в том числе определение предельно допустимых значений изменения параметра.
Оценка рисков проводится методом количественного и качественного анализа.
65. В разделе «Выводы по проекту» описываются:
основные достоинства и недостатки по проекту;
оптимальный вариант реализации проекта;
критические риски по проекту и меры по их снижению.
66. ТЭО концессионного проекта содержит приложения, которые включают финансово-экономические модели по каждому из рассматриваемых вариантов реализации проекта (по источникам финансирования проекта), графики, диаграммы, рисунки, карты местности, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в ТЭО концессионного проекта.
67. ТЭО концессионного проекта, представляются в уполномоченный орган по государственному планированию Республики Казахстан на бумажном и электронном носителе с приложением соответствующих положительных экспертиз в зависимости от его специфики, а именно:

1) жобаларға мемлекеттік сараптаманы жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген заңды тұлғаның мемлекеттік сараптамасын;
2) тиісті саланың уәкілетті органның сараптамасын;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық сараптамасын;
4) банктік сараптамасын;
5) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның санитарлық-эпидемиологиялық сараптамасы ұсынылады.
6. Концессиялық жобаның ТЭН-ін сараптауға қойылатын талаптар
68. Концессиялық жобаның ТЭН-іне экономикалық сараптама жүргізудің мақсаты ТЭН-де ұсынылған концессиялық жобаны іске асыру нұсқасының коммерциялық, бюджеттік және әлеуметтік-экономикалық тиімділігін айқындау болып табылады.
69. Құрылыс саласындағы концессиялық жобаның ТЭН бойынша жобалардың мемлекеттік сараптамасын Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген заңды тұлға жүргізеді.
70. Құрамында сәулет, қала құрылысы және құрылыс шешімдері бар концессиялық жобаның ТЭН-н сараптауға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтері туралы заңнамалармен және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтермен белгіленеді.
71. Концессиялық жобаның ТЭН-ін экономикалық сараптаудың нәтижесі оң немесе теріс қорытынды болып табылады.
Экономикалық сараптаманың оң қорытындысы концессиялық жобаның ТЭН-інде көрсетіледі, онда концессиялық жобаның ТЭН-і шеңберінде белгіленген экономикалық сараптаманың нәтижелері бойынша оны іске асырудың оңтайлы нұсқасы тиімді болып табылады.
Экономикалық сараптаманың теріс қорытындысы концессиялық жобаның ТЭН-інде көрсетіледі, онда концессиялық жобаның ТЭН-і шеңберінде белгіленген экономикалық сараптаманың нәтижелері бойынша оны іске асырудың оңтайлы нұсқасы тиімсіз болып табылады.
72. Концессиялық жобаның ТЭН-і осы Талаптардың 52-66-тармақтарына сәйкес болмаған жағдайында пысықтауға жіберіледі.
73. Концессиялық жобаның ТЭН-не экономикалық сараптама
(бұдан әрі – концессиялық жобаға сараптама) жүргізу кезінде концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған мынадай қағидаттарды басшылыққа алады:
жобаның нәтижелілігі – оны жүзеге асырудың оң тиімділігі, яғни жинақталатын нәтижелер бағасының жобаны іске асыру үшін талап етілетін жиынтық шығындардың бағасынан асып кетуі;
барабарлық және объективтілік – дұрыс еместік және белгісіздік дәрежесін ескере отырып жобаға қатысты объектінің құрылымын және сипаттамасын дұрыс көрсету;
жинақтылық – экономикалық, сондай-ақ әлеуметтік, экологиялық және басқа да экономикадан тыс салаларда жобаны іске асырудың әртүрлі салдарын есепке алу және нәтижелер мен шығындардың тиісті түрлері мен шамаларын айқындау;
жекелік – әрбір қатысушы тұрғысынан жобаның тиімділігін бағалау;
келісілгендік – концессиялық жобаның ТЭН-інің әртүрлі бөлімдерінде көрсетілген және құжаттарда келтірілген деректер мен ақпараттар өзара келісіледі;
дұрыстық – концессиялық жобаның ТЭН-і бөлімдерінде көрсетілген ақпараттар мен деректер концессиялық жоба ТЭН-інің басқа сараптамаларының қорытындыларында расталған және құжаттар мен есептеулерде келтірілген;
негізділік – концессиялық жобаның ТЭН-інің шеңберінде қабылданған шешімдер негізделген болып табылады;
есептеудің дұрыстығы – есептеу тәртібі және алынған көрсеткіштер дұрыс болып табылады.

1) государственной экспертизы юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы проектов при наличии строительной составляющей;
2) экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли;
3) государственной экологической экспертизы уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
4) банковской экспертизы;
5) государственной научно-технической экспертизы;
6) санитарно-эпидемиологической экспертизы уполномоченного органа в области здравоохранения.
6. Требования к экспертизе ТЭО концессионного проекта
68. Целью проведения экономической экспертизы ТЭО концессионного проекта является определение коммерческой, бюджетной и социально-экономической эффективности предложенного в ТЭО варианта реализации концессионного проекта.
69. По ТЭО концессионного проекта в сфере строительства государственная экспертиза проектов осуществляется юридическим лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан.
70. Требования к экспертизе ТЭО концессионного проекта имеющих в составе архитектурные, градостроительные и строительные решения определяются законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и действующими на территории Республики Казахстан государственными нормативами.
71. Результатом экономической экспертизы ТЭО концессионного проекта является положительное или отрицательное заключение.
Положительное заключение экономической экспертизы представляется на ТЭО концессионного проекта, в котором по результатам проведения экономической экспертизы определенный в рамках ТЭО концессионного проекта оптимальный вариант его реализации является эффективным.
Отрицательное заключение экономической экспертизы представляется на ТЭО концессионного проекта, в котором по результатам проведения экономической экспертизы определенный в рамках ТЭО концессионного проекта оптимальный вариант его реализации является неэффективным.
72. ТЭО концессионного проекта направляется на доработку в случае его несоответствия пунктам 52 – 66 настоящих Требований.
73. При проведении экономической экспертизы ТЭО концессионного проекта (далее - экспертиза концессионного проекта) специализированная организация по вопросам концессии руководствуется принципами:
результативности проекта - положительность эффекта его осуществления, то есть превышение оценки слагаемых результатов над оценкой совокупных затрат, требуемых для реализации проекта;
адекватности и объективности - правильное отражение структуры и характеристик объекта, применительно к которому рассматривается проект с учетом степени недостоверности и неопределенности;
комплексности - учет разносторонних последствий реализации проекта, как в экономической, так и в социальной, экологической и в других внеэкономических сферах и определение соответствующих видов и величин результатов и затрат;
индивидуальности - оценка эффективности проекта с позиций каждого участника;
согласованности - данные и информация, отраженные в различных разделах ТЭО концессионного проекта и представленные в документах согласуются между собой;
достоверности - информация и данные, представленные в разделах ТЭО концессионного проекта подтверждены в заключениях других экспертиз ТЭО концессионного проекта, а также представленные в документах и в расчетах;
обоснованности - решения, принятые в рамках ТЭО концессионного проекта, являются обоснованными;
правильности расчета - порядок расчета и полученные показатели являются верными.

74. Сараптама "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 3-бабында белгіленген концессияның негізгі қағидаттарын ескере отырып, концессиялық жобаның ұсынылған ТЭН-інің және жобаның ерекшелігіне байланысты концессиялық жобаның ТЭН-іне жүргізілуі қажетті тиісті оң сараптамалар негізінде жүргізіледі, атап айтқанда:
1) мемлекеттік сараптамасы;
2) тиісті саланың уәкілетті органының сараптамасы;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық сараптамасы;
4) банктік сараптама;
5) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның санитарлық-эпидемиологиялық сараптамасы.
75. Концессиялық жоба сараптамасының қорытындысы мыналарды қамтуы тиіс:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде жобаның іске асырылуын талдау;
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін талдау;
жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдау;
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ескере отырып жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдау;
жоба тәуекелдерді мен оларды азайту жөніндегі шараларды талдау;
тұжырымдар мен ұсынымдар.
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
1-қосымша
Нысан
Бюджеттік инвестициялық жобаның қысқаша сипаттамасы
№ р/с
Көрсеткіштің атауы
Сипаттамасы
1.
Жобаның атауы
2.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
3.
Жобаның өтінім берушісінің атауы (республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферті есебінен қаржыландыру арқылы жүзеге асырылуы болжанған жобаны қарастыру жағдайында көрсетіледі)
4.
Жобаның іске асырылу орны
5
Жобаның мақсаты және міндеттері
6
Нәтиженің көрсеткіштері (тікелей және түпкілікті)
7
Жобаның құрамдас бөліктері
8
Жобаның ауқымы және жобаның қуаттылығы
9
Нысаналы топтар, оның ішінде негізгі пайда алушылар
10.
Нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде жобаны іске асыру болжанған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
11.
Жоба бойынша инвестициялық ұсынысты экономикалық бағалау қорытындысының күні және нөмірі
12
Қаржыландыруы жылдарға бөлінген жобаның жалпы бағасы
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру нысаны
Ж
Ж
Ж
Ж
Қаржыландыру нысаны
Ж
Ж
Ж
Ж
Қаржыландыру нысаны
Ж
Ж
Ж
Ж
Барлығы
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Басқа көздер
Жиыны:
13.
ТЭН-ді әзірлеу мен сараптама жүргізуді қаржыландыру көзі және сомасы
ТЭН-ді әзірлеу және сараптама жүргізуді қаржыландырудың көзі
ТЭН-ді әзірлеу және сараптама жүргізудің құны
ТЭН әзірлеушінің атауы
ТЭН әзірлеу жөніндегі шарттың деректемелері
14.
Жобаны іске асыру мерзімі
15.
Жобаның жұмыс істеуінің қалыпты режимін қамтамасыз ету үшін сапалық және сандық талаптар
16.
Жобаның жұмыстардағы, тауарлар мен қызметтердегі жоспарланған қазақстандық қамту көлемі
Ескертпе:
7-жолда әрбір іс-шаралар бойынша іс-шаралар мен жұмыс түрлері көрсетіледі.
8-жолда көрсетіледі: ауқым – белгілі уақыт мерзімі ішінде жобаның қуаттылығына жету үшін қажетті, жобаның іске асырылу мерзімі ішінде жетуге жоспарланған шамалардың сандық сипаттамалары; жобаның қуаттылығы – жобаның нысаналы бағытын (халықтың өмірсүруінің, әлеуметтік саланың, экономиканың, қоғамдық қауіпсіздіктің және мемлекеттік басқарудың және басқа салалардың (аялардың) деңгейі мен сапасы және инвестициялаудан кейінгі мерзімде қол жеткізілетін жоба ауқымына байланысты сандық шама (тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді шығару).
10-жолда шеңберінде жобаны іске асыру жүргізілетін нормативтік құқықтық актілер көрсетіледі;
12-жолда көрсетіледі:
Республикалық бюджет – республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша, сондай-ақ республикалық бюджеттен несиелердің және нысаналы даму трансфертінің есебінен қаржыландыру жоспарланған жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ТЭН іс-шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен сұралатын сома;
жергілікті бюджет – жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ТЭН іс-шараларын жүзеге асыруға, сондай-ақ жүзеге асырылуы үшін жоғарыда тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферт бөлінетін жергілікті бюджеттен жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды қосымша қаржыландыру кезінде сұралатын (жоспарланатын) сома;
өзге көздер – Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілетін мемлекеттік емес қаражаттардың есебінен қаржыландыру болжанған инвестициялық жобалар бойынша жоспарланған сома.
Ақпараттандыру саласындағы жобалар бойынша 15-жолда:
Жобаның өнімділігіне қойылатын талаптар, оның ішінде қажетті қайта жауап беру уақыты (жүйенің тұтынушының іс-қимылына жауап беруі), өткізу қабілеті (жүйенің қанша сұранысты өңдей алуы) және уақыт бірлігіне барынша көп сұраныстар саны;
Жобаның істен шығуына қойылатын талаптар (жобаның істен шығуына қойылатын талаптар), оның ішінде бас тартылған жағдайда жыл ішінде жоспарлы қызмет көрсету көлемі, жылынатартуға орташа жұмыс, қосымшаның жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру уақыты.
Жоба бойынша 16-жолда ақпараттандыру саласында:
Ақпараттық жүйелерді әзірлеу/дамытуда қазақстандық қамту үлесін қоса алғанда жобаның жұмысында, тауарларында және қызметтерінде қазақстандық қамтудың жоспарланатын көлемі көрсетіледі.
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
2-қосымша
Нысан
______________________ жобасының құрамдауыштары
бойынша қаржыландыруды бөле отырып,
жобаны іске асыру кестесі (оның ішінде
технологиялық кезеңдер бойынша)
Құрамдауыштың атауы
Құрамдауыштың бағасы, оның ішінде өткізу жылдары бойынша, теңге
Жұмыстардың орындалу кестесі, оның ішінде айлар/тоқсандар бойынша
ЖЖЖЖ
ЖЖЖЖ
ж
ж
ж
ж
ж
ж
ж
ж
n
ж
и
ы
н
ы
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1-құрамдауыш
2-құрамдауыш
3-құрамдауыш
n құрамдауышы
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
3-қосымша
Нысан
______________ жобасының институционалдық сызбасы
р/с №
Жобаға қатысушының атауы
Жобаға қатысушы туралы ақпарат
Жобаға қатысушының қызметі
Жобаға қатысушының жауапкершілігі
1
Бағдарламаның әкімшісі
2
Жобаның өтінім берушісі (республикалық бюджеттен дамуға арналған нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландыру арқылы жүзеге асырылуы болжанған жобаны қарастырған жағдайда көрсетіледі)
3
Жобаға қатысушы (инвестициядан кейінгі мерзімдегі баланс ұстаушы)
4
Жобаға қатысушы (Пайдаланушы ұйым)
5
Жобаға қатысушы
6
n Жобаға қатысушы
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
4-қосымша
Нысан
_______________________ жобасының қаржылық-экономикалық
моделінің негізгі параметрлері
р/с
Параметрдің атауы
Параметрдің мәні
Негіздеме
1
Жобаның жалпы бағасы
Мың теңге
2
Инвестициялық кезең
жжжж-жжжж
3
Инвестициялаудан кейінгі кезең
жжжж-жжжж
4
Дисконттау ставкасы (коэффициенті)
%
5
Инфляция деңгейі
%
6
Салық ставкалары
%
7
Амортизация нормалары
8
Салалық көрсеткіштер
9
Макроэкономикалық индикаторлар
10
Өзгелер
Ескертпе:
4-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын, ТЭН әзірлеу сәтіне (бірақ 6 айдан артық емес) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыруының ресми ставкасы көрсетіледі.
5-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің және/немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес инфляция деңгейі көрсетіледі. Бұл ретте, келесі инвестициядан кейінгі кезең ішінде Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты/немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес көрсетілген соңғы жылға инфляция деңгейіне қабылданады;
6-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын ТЭН әзірлеу сәтіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы Салық кодексіне сәйкес салық ставкасы көрсетіледі.
7-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын ТЭН әзірлену сәтіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес амортизация нормалары көрсетіледі.
8-жолда келесі сипаттамаларға жауап беретін, қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын көрсеткіштер көрсетіледі:
ұлттық шоттар жүйесінде деректердің болуы;
мемлекеттік, стратегиялық, бағдарламалық құжаттарымен, оның ішінде мемлекеттік органның стратегиялық құжаттарымен белгіленген нысаналы мәндердің болуы.
9-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын, Қазақстан Республикасының макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес макроэкономикалық индикаторлардың мәні көрсетіледі. Сондай-ақ экономиканың макроэкономикалық дамуының негізгі немесе ықпалдасқан индикаторын қолдануға болады (егер оны көрсету мүмкін болғанда). Мысалы, ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің көлемі, өнеркәсіптік өнімдердің көлемі, мұнайға әлемдік бағалар (Brent қоспасы) және басқалар.
10-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын басқа көрсеткіштер (параметрлер) көрсетіледі.
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
5-қосымша
Нысан
_______________ жобасының қаржылық тиімділігі көрсеткіштерін
есептеу
Атауы
Ескерту (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптамалар
1
2
3
...
n
1
Тікелей ақша ағындары
2
Инвестициялық шығындар
3
Пайдалану шығындары
4
Шығындар жиыны
5
Таза ақша ағынының жиыны
6
Таза дисконтталған ақша ағынының жиыны
7
Таза дисконтталған табыс (NPV)
8
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR)
9
(қаржылық) ақталудың қарапайым мерзімі
10
(қаржылық) өтелудің дисконтталатын мерзімі
Ескертпе:
1-жолда инвестициядан кейінгі кезең ішінде жобаны іске асыруға байланысты барлық ақшалай түсімдер мен төлемдер көрсетіледі.
2-жолда инвестициялық кезеңдегі барлық ақша салымдарын, оның ішінде жобалау-іздеу жұмыстарының, жер телімін сатып алу немесе жалға алу, оны бөлу және құрылыс салу үшін игеру құны, аумақты құрылысқа дайындау жөніндегі жұмыстардың және құрылыс-құрастыру жұмыстарының, жабдықтардың және т.б. құнын ескере отырып, жобаның құны көрсетіледі.
3-жолда объектіні пайдалануға беру сәтінен бастап сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
4-жолда 6-қосымшада келтірілген тәуекел құнының шамасын қосу арқылы анықталған ақша баламасындағы (мың теңге) жоба тәуекелдердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
5-жолда тікелей ақша ағындары мен шығындары арасындағы айырмашылық көрсетіледі:

74. Экспертиза проводится с учетом основных принципов концессии, определенных в статье 3 Закона Республики Казахстан «О концессиях» на основании представленного ТЭО концессионного проекта и соответствующих положительных экспертиз, необходимых к проведению на ТЭО концессионного проекта в зависимости от специфики проекта, а именно:
1) государственной экспертизы;
2) экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли;
3) государственной экологической экспертизы уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
4) банковской экспертизы;
5) государственной научно-технической экспертизы;
6) санитарно-эпидемиологической экспертизы уполномоченного органа в области здравоохранения.
75. Заключение экспертизы концессионного проекта должно содержать:
анализ реализации проекта в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
анализ социально-экономической эффективности реализации проекта;
анализ коммерческой эффективности реализации проекта;
анализ бюджетной эффективности реализации проекта с учетом оказания мер государственной поддержки;
анализ рисков проекта и мер по их снижению;
выводы и рекомендации.
Приложение 1
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Краткая характеристика бюджетного инвестиционного проекта
№ п/п
Наименование показателя
Описание
1.
Наименование проекта
2.
Наименование администратора бюджетных
программ
3.
Наименование заявителя проекта
(указывается в случае рассмотрения
проекта, предполагаемого реализации
посредством финансирования за счет
целевых трансфертов на развитие из
республиканского бюджета)
4.
Место реализации проекта
5.
Цель и задачи проекта
6.
Показатели результата (прямого и
конечного)
7.
Компоненты проекта
8.
Масштаб проекта и мощность проекта
9.
Целевые группы, в том числе основные
выгодополучатели
10.
Нормативные правовые акты, в том числе
документы системы государственного
планирования, в соответствии с которыми
предполагается реализация проекта
11.
Дата и номер заключения экономической
оценки инвестиционного предложения по
проекту
12.
Общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам
Источник
финансирования
Форма
финанси-
рования
г
г
г
г
Форма
финанси-
рования
г
г
г
г
Форма
финанси-
рования
г
г
г
г
В
с
е
г
о
Республиканский
бюджет
Местный бюджет
Иные источники
Итого:
13.
Источник и сумма финансирования разработки и экспертизы ТЭО
Источник финансирования разработки
и экспертизы ТЭО
Стоимость разработки и экспертизы ТЭО
Наименование разработчика ТЭО
Реквизиты договора по разработке
ТЭО
14.
Период реализации проекта
15.
Качественные и количественные
требования для обеспечения
нормального режима функционирования
проекта
16.
Объем планируемого казахстанского
содержания в работах, товарах и
услугах проекта
Примечание:
В строке 7 указываются мероприятия и виды работ по каждому мероприятию.
В строке 8 указываются: масштаб - количественная характеристика величин, планируемых к достижению за период реализации проекта, необходимая для достижения мощности проекта за определенный период времени; мощность проекта - количественная величина (выпуск товаров, работ и услуг), характеризующая целевое назначение проекта (уровень и качество жизни населения, социальной сферы, экономики, общественной безопасности и других отраслей (сфер) государственного управления) и обусловленная масштабом проекта, достигаемая в постинвестиционный период.
В строке 10 указываются нормативные правовые акты, в рамках которых осуществляется реализация проекта.
В строке 12 указывается:
республиканский бюджет - сумма, запрашиваемая к финансированию из республиканского бюджета, на реализацию мероприятий ТЭО по республиканским бюджетным инвестиционным проектам, а также местным бюджетным инвестиционным проектам, планируемым к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета;
местный бюджет - сумма, запрашиваемая (планируемая)
к финансированию из местного бюджета, на реализацию мероприятий ТЭО по местным бюджетным инвестиционным проектам, а также в случае софинансирования из местного бюджета местных бюджетных инвестиционных проектов, для реализации которых выделяются целевые трансферты на развитие из вышестоящего бюджета;
иные источники - сумма, планируемая по инвестиционным проектам, предлагаемым к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственную гарантию Республики Казахстан.
В строке 15 по проектам в сфере информатизации указываются:
требования к производительности проекта, в т.ч. необходимое время отклика (реакции системы на действия пользователя), пропускная способность (сколько запросов система может обрабатывать) и максимальное количество запросов в единицу времени требования к отказоустойчивости проекта, в т.ч. объем планового обслуживания в год, средняя наработка на отказ в год, время восстановления работоспособности приложения в случае отказа.
В строке 16 по проектам в сфере информатизации указывается планируемый объем казахстанского содержания в работах, товарах и услугах проекта, включая:
долю казахстанского содержания в разработке/развитии информационных систем.
Приложение 2
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
График реализации проекта
(в том числе по технологическим этапам)
с разбивкой финансирования по компонентам
проекта ______________________
Наименование
компонента
Стоимость
компонента,
в том числе
по годам
реализации,
тенге
График выполнения работ, в том числе
по месяцам/кварталам
ГГГГ
ГГГГ
г
г
г
г
г
г
г
г
n
и
т
о
г
о
1
кв.
2
кв.
3
кв.
4
кв.
1
кв.
2
кв.
3
кв.
4
кв.
Компонент 1
Компонент 2
Компонент 3
Компонент n
Приложение 3
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Институциональная схема проекта ______________
№ п/п
Название
участника
проекта
Информация
об участнике
проекта
Функции
участника
проекта
Ответствен-
ность
участника
проекта
1
Администратор программы
2
Заявитель проекта (указывается
в случае рассмотрения проекта,
предполагаемого реализации
посредством финансирования за
счет целевых трансфертов на
развитие из республиканского
бюджета)
3
Участник Проекта
(Балансодержатель в
постинвестиционный период)
4
Участник Проекта
(Эксплуатирующая организация)
5
Участник Проекта
6
Участник Проекта n
Приложение 4
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Базовые параметры финансово-экономической модели
проекта _______________________
№ п/п
Наименование параметра
Значение
параметра
Обоснование
1
Общая стоимость проекта
тыс. тенге
2
Инвестиционный период
ГГГГ-ГГГГ
3
Постинвестиционный период
ГГГГ-ГГГГ
4
Ставка (коэффициент) дисконтирования
%
5
Уровень инфляции
%
6
Ставки налогов
%
7
Нормы амортизации
8
Отраслевые показатели
9
Макроэкономические индикаторы
10
Другое
Примечание:
В строке 4 указывается официальная ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на момент разработки ТЭО (но не более 6 месяцев), применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
В строке 5 указывается уровень инфляции, в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-кредитной политики и/или макроэкономических показателей Республики Казахстан, применяемый в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности. При этом в течение последующего постинвестиционного периода принимается уровень инфляции на последний год, указанный в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-кредитной политики /или макроэкономических показателей Республики Казахстан.
В строке 6 указываются ставки налогов в соответствии с действующим Налоговым кодексом Республики Казахстан на момент разработки ТЭО, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
В строке 7 указываются нормы амортизации в соответствии с действующим на момент разработки ТЭО законодательством Республики Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
В строке 8 указываются показатели, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности, отвечающие следующим характеристикам:
наличие данных в системе национальных счетов;
наличие целевых значений, установленных государственными, стратегическими, программными документами, в том числе стратегическими документами государственного органа.
В строке 9 указывается значения макроэкономических индикаторов, в соответствии со среднесрочным прогнозом макроэкономических показателей Республики Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности. Также возможно применение ключевого или интегрированного индикатора макроэкономического развития экономики (в случае возможности его представления). Например, объем валовой продукции сельского хозяйства, объем промышленной продукции, мировая цена на нефть (смесь Brent) и прочее.
В строке 10 указываются другие показатели (параметры), применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
Приложение 5
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Расчет показателей финансовой эффективности проекта ____________
Наименование
Примечание
(обоснование,
ссылка на
ТЭО,
экспертизы)
1
2
3
n
1
Прямые денежные притоки
2
Инвестиционные затраты
3
Эксплуатационные затраты
4
Итого затраты
5
Итого чистый денежный поток
6
Итого чистый дисконтированный денежный
поток
7
Чистый дисконтированный доход (NPV)
8
Внутренняя норма доходности (IRR)
9
Простой срок (финансовой) окупаемости
10
Дисконтируемый срок (финансовой)
окупаемости
Примечание:
В строке 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В строке 2 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
В строке 3 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
В строке 4 указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тыс. тенге) определенная посредством суммирования величин стоимости риска приведенных в приложении 6.
В строке 5 указывается разница между прямыми денежными притоками и затратами:

5 жол = 1 жол – 4 жол.
6-жолда келесі формула бойынша есептелетін коэффициентке таза ақша ағынын көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі:
1
k = -------
(1+r)i
r – 3-қосымшада келтірілген дисконттау ставкасы;
i – жобаны іске асырған жүзеге асырылған жылдың (1-ден бастап n-ге дейін) реттік нөмірі.
7-жолда 6 жолда келтірілген таза дисконтталған ақша ағынын жинақтау арқылы алынған шама көрсетіледі.
8-жолда таза дисконтталған табыс (8 жол) нөлге тең болатын дисконттау ставкасын табу арқылы алынған шама көрсетіледі.
9-жолда таза ақша ағынының есебінен инвестициялық шығындарды төлеу үшін қажетті уақыт мерзімін (жылдар, айлар) анықтау арқылы алынған шама көрсетіледі.
10-жолда таза дисконтталған ақша ағынының есебінен инвестициялық шығындарды төлеу үшін қажетті уақыт мерзімін (жылдар, айлар) анықтау арқылы алынған шама көрсетіледі.
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
6-қосымша
Нысан
_______________________ жобасының NPV және IRR сезімталдығын саралау нәтижелері
"Өткізу мөлшері" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
"Өткізу бағасы" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
"Инвестициялық шығындар мөлшері" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
"Пайдалану шығындарының мөлшері" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
7-қосымша
Нысан
________________ жобасының ең аз шығындарын талдау
көрсеткіштері
Нұсқалар
Атауы
Ескерту (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптаулар)
жжжж
жжжж
жжжж
n
Жиыны
1-нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Бірінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
2-нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Екінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
3-нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
n нұсқасы бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
8-қосымша
Нысан
Жоба шығындарының тиімділігін талдауға
арналған көрсеткіштер ______________________
Нұсқалар
Көрсеткіштің атауы
Ескерту (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптаулар)
жжжж
жжжж
жжжж
n
Жиыны
1-нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Бірінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу көлемі
Тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бірлігіне жұмсалатын үлестік шығындар
2-нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Екінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу көлемі
Тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бірлігіне жұмсалатын үлестік шығындар
n нұсқасы
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
n нұсқасы бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу көлемі
Тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бірлігіне жұмсалатын үлестік шығындар
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
9-қосымша
Нысан
_________________ жобасының экономикалық тиімділігінің
көрсеткіштерін есептеу
Атауы
Ескерту (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптамалар)
1
2
3
...
n
1
Тікелей ақша ағыны
2
Жанама экономикалық пайда
3
Экономикалық пайдалардың жиыны
4
Инвестициялық шығындар
5
Пайдалану шығындары
6
Жанама экономикалық шығындар
7
Жобаның тәуекелдері
8
Экономикалық шығындардың жиыны
9
Таза экономикалық ағынның жиыны
10
Таза дисконтталған экономикалық ағынның жиыны
11
Экономикалық таза дисконтталған табыс (ENPV)
12
Табыстылықтың экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
Ескерту:
1-жолда инвестициялаудан кейінгі мерзім ішінде жобаны іске асыруға байланысты ақшалай барлық келіп түскен түсімдер мен төлемдер көрсетіледі.
2-жолда жобаны жүзеге асыруға байланысты барлық табыстар, оның ішінде инвестициялаудан кейінгі барлық мерзім үшін анықталатын, қосымша әлеуметтік-экономикалық, аралас салалардағы (аялардағы) экологиялық тиімділік көрсетіледі. Барлық пайдалар ақша баламасында (мың теңге) келтіріледі.
3-жолда тікелей ақша құйымдары және жанама экономикалық пайдалардың қосынды бағасы көрсетіледі.
4-жолда инвестициялық мерзімдегі барлық ақша салымдарын, оның ішінде жобалау-іздеу жұмыстарының, жер телімін сатып алу немесе жалға алу, оны бөлу және құрылыс салу үшін игеру бағасы, аумақты құрылысқа дайындау жөніндегі жұмыстардың және құрылыс-құрастыру жұмыстарының, жабдықтардың және т.б. бағаларын ескергендегі жобаның бағасы көрсетіледі.
5-жолда нысанды пайдалануға беру сәтінен бастап сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
6-жолда барлық болжанатын шығындар, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және пайдалану шығындарын қоспағанда жобаны жүзеге асырудың салдарына байланысты, экономиканың аралас салаларындағы (аясындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақша баламасында (мың теңге) келтіріледі.

строка 5 = строка 1 - строка 4.
В строке 6 указываются величины полученные путем перемножения чистого денежного потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
1
k = -------
(1+r)i
r - ставка дисконтирования, приведенная в приложении 4;
i - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
В строке 7 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного денежного потока, приведенного в строке 6.
В строке 8 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой чистый дисконтированный доход (строка 8) равен нулю.
В строке 9 указывается величина, полученная посредством определения периода времени (лет, месяцев), требуемого для покрытия инвестиционных затрат за счет чистого денежного потока.
В строке 10 указывается величина, полученная посредством определения периода времени (лет, месяцев), требуемого для покрытия инвестиционных затрат за счет чистого дисконтированного денежного потока.
Приложение 6
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Результаты анализа чувствительности NPV и IRR
проекта _______________________
По показателю «Объем сбыта»
Наименование показателя
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Чистый дисконтированный доход (NPV),
тыс. тенге
Внутренняя норма доходности (IRR), %
По показателю «Цена сбыта»
Наименование показателя
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Чистый дисконтированный доход (NPV),
тыс. тенге
Внутренняя норма доходности (IRR),%
По показателю «Объем инвестиционных издержек»
Наименование показателя
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Чистый дисконтированный доход (NPV),
тыс. тенге
Внутренняя норма доходности (IRR),%
По показателю «Объем эксплуатационных издержек»
Наименование показателя
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Чистый дисконтированный доход (NPV),
тыс. тенге
Внутренняя норма доходности (IRR),%
Приложение 7
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Показатели анализа наименьших затрат
проекта ___________________
Варианты
Наименование
Примечание (обоснование ссылка на ТЭО, экспертизы)
гггг
гггг
гггг
n
Итого
Вариант 1
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по первому варианту
Приведенная стоимость затрат
Вариант 2
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по второму варианту
Приведенная стоимость затрат
Вариант n
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по варианту n
Приведенная стоимость затрат
Приложение 8
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Показатели для анализа эффективности затрат
проекта ______________________
Варианты
Наименование показателя
Примечание
(обоснование,
ссылка на ТЭО,
экспертизы)
гггг
гггг
гггг
n
Итого
Вариант 1
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по первому варианту
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров,
работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара,
работ, услуг
Вариант 2
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по второму варианту
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров,
работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара, работ, услуг
Вариант n
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по варианту n
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров,
работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара,
работ, услуг
Приложение 9
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Расчет показателей экономической эффективности
проекта _________________
Наименование
Примечание
(обоснование,
ссылка на ТЭО,
экспертизы)
1
2
3
n
1
Прямые денежные притоки
2
Косвенные экономические выгоды
3
Итого экономические выгоды
4
Инвестиционные затраты
5
Эксплуатационные затраты
6
Косвенные экономические затраты
7
Риски проекта
8
Итого экономические затраты
9
Итого чистый экономический поток
10
Итого чистый дисконтированный экономический поток
11
Экономический чистый дисконтированный
доход (ENPV)
12
Экономическая внутренняя норма доходности
(EIRR)
Примечание:
В строке 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В строке 2 указываются все выгоды, связанные с реализации проекта, в том числе дополнительные социально-экономические, экологические эффекты в смежных отраслях (сферах) экономики, определяемые для всего постинвестиционного периода. Все выгоды приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).
В строке 3 указываются суммарная стоимость прямых денежных притоков и косвенных экономических выгод.
В строке 4 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
В строке 5 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
В строке 6 указываются все предполагаемые затраты, в том числе социально-экономические, экологические и в смежных отраслях (сферах) экономики, связанные с последствиями реализации проекта за исключением эксплуатационных затрат. Все затраты приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).

7-жолда 6-қосымшада келтірілген тәуекелдердің бағаларының шамаларын қосу арқылы анықталған ақшалай баламадағы (мың теңге) жоба тәуекелдерінің жиынтық бағасы көрсетіледі.
8-жолда инвестициялық және пайдалану шығындарының, жанама экономикалық шығындардың және жоба тәуекелдерінің жиынтық бағасы көрсетіледі.
9-жолда экономикалық пайдалар мен шығындар арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
10-жолда келесі формула бойынша есептелетін коэффициентке таза экономикалық ағынды көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі:
1
k = -------
(1+r)i
r – 3-қосымшада келтірілген дисконттау ставкасы;
i – жобаны іске асыру жылының реттік нөмірі (1-ден бастап n-ге дейін).

В строке 7 указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тыс. тенге) определенная посредством суммирования величин стоимости риска приведенных в приложении 6.
В строке 8 указывается суммарная стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат, косвенных экономических затрат и рисков проекта.
В строке 9 указывается разница между экономическими выгодам и затратами.
В строке 10 указываются величины полученные путем перемножения чистого экономического потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
1
k = -------
(1+r)i
r - ставка дисконтирования, приведенная в приложении 4;
i - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).

11-жолда, 10-жолда келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды жинақтау арқылы алынған шама көрсетіледі.
12-жолда экономикалық таза дисконтталған табыс нөлге тең болатын дисконттау ставкасын табу арқылы алынған шама көрсетіледі.
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
10-қосымша
Нысан
_______________________ жобасының ENPV және EIRR сезімталдығын
саралау нәтижелері
"Өткізу көлемі" (сұраныс) көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
"Инвестициялық шығындардың көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
"Инвестициялық шығындардың көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
Бюджеттік инвестициялық және
концессиялық жобалардың техникалық-
экономикалық негіздемелерін
әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамалар
жүргізуге қойылатын талаптарға
11-қосымша
Нысан
_______________________ жобасының тәуекелдері
Тәуекелдің атауы
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Тәуекелдің басталуынан келетін зиян
Тәуекелдің бағасы
Тәуекелдерді азайту жөніндегі болжанған іс шаралар
Іс шаралар
Жауапты қатысушы
1
2
3
4
5
Коммерциялық тәуекелдер
1-тәуекел...
n-тәуекел
Техникалық тәуекелдер
n-тәуекел
n-тәуекел
Риск n
Институционалдық тәуекелдер
n-тәуекел
Қаржылық тәуекелдер
n-тәуекел
әлеуметтік тәуекелдер
n-тәуекел
Жиыны:
Ескертпе:
1-бағанда әрбір тәуекел үшін 0-ден 1-ге дейінгі үлестерде тәуекелдердің (қолайсыз оқиғаның) басталу ықтималдығы көрсетіледі. Ықтималдық келесі әдістердің біреуі арқылы анықталады:
сараптамалық бағалау әдісі;
нормативтік әдіс (негіздемелік нормативтік және әдістемелік құжаттар негізінде);
ұқсастықтар әдісі (ұқсас инвестициялық жобаларды саралау);
статистикалық әдіс;
және басқалар.
2-бағанда тәуекелдің басталуынан келетін зиянның шамасы ақшалай баламада (теңге) көрсетіледі. Зиянның шамасы келесі әдістердің біреуі арқылы анықталады:
сараптамалық бағалау әдісі;
нормативтік әдіс (негіздемелік нормативтік және әдістемелік құжаттар негізінде);
ұқсастықтар әдісі (ұқсас инвестициялық жобаларды саралау);
статистикалық әдіс;
және басқалар.
3-бағанда ақшалай баламадағы (теңге) тәуекелдің бағасы көрсетіледі. Әрбір тәуекелдің бағасы басталу ықтималдығын тәуекелдің басталуынан келген зиянға көбейту арқылы анықталады.
4-бағанда әрбір тәуекелді азайту жөніндегі болжанған іс шаралар көрсетіледі.
5-бағанда әрбір тәуекелді азайту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырудың институционалдық сызбасына сәйкес жобаның жауапты қатысушылары көрсетіледі.
«Жиыны» жолында ақшалай баламадағы (теңге) жобаның тәуекелдерінің жиынтық бағасы көрсетіледі. Жоба тәуекелдерінің жиынтық сомасы тәуекел бағаларының шамаларын қосу арқылы анықталады.

В строке 11 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного экономического потока, приведенного в строке 10.
В строке 12 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой экономический чистый дисконтированный доход равен нулю.
Приложение 10
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Результаты анализа чувствительности ENPV и EIRR
проекта _______________________
По показателю «Объем сбыта» (спрос)
Наименование показателя
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Экономический чистый дисконтированный
доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма
доходности (EIRR), %
По показателю «Объем инвестиционных издержек»
Наименование показателя
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Экономический чистый дисконтированный
доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма
доходности (EIRR), %
По показателю «Объем эксплуатационных издержек»
Наименование показателя
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Экономический чистый дисконтированный
доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма
доходности (EIRR), %
Приложение 11
к Требованиям к разработке
или корректировке, а также проведению
необходимых экспертиз технико-экономического
обоснования бюджетного инвестиционного
и концессионного проектов
Форма
Риски проекта _______________________
Наименование
риска
Вероятность
наступления
риска
Ущерб от
наступ-
ления
риска
Стоимость
риска
Предполагаемые мероприятия
по снижению рисков
Мероприятия
Ответственный
участник
1
2
3
4
5
Коммерческие
риски
Риск 1…
Риск n
Технические риски
Риск n
Экологические
риски
Риск n
Институциональные
риски
Риск n
Финансовые риски
Риск n
Социальные риски
Риск n.
Итого:
В графе 1 указывается вероятность наступления риска (неблагоприятного события) для каждого риска в долях от 0 до 1. Вероятность определяется посредством одного из следующих методов:
метод экспертных оценок;
нормативный метод (на основе обосновывающих нормативных и методических документов);
метод аналогий (анализ аналогичных инвестиционных проектов);
статистический метод;
другие.
В графе 2 указывается величина ущерба от наступления риска (неблагоприятного события) в денежном эквиваленте (тенге). Величина ущерба определяется посредством одного из следующих методов:
метод экспертных оценок;
нормативный метод (на основе обосновывающих нормативных и методических документов);
метод аналогий (анализ аналогичных инвестиционных проектов);
статистический метод;
другие.
В графе 3 указывается стоимость риска в денежном эквиваленте (тенге). Стоимость каждого риска определяется посредством перемножения вероятности наступления на величину ущерба от наступления риска.
В графе 4 указываются предполагаемые мероприятия по снижению каждого риска.
В графе 5 указываются ответственные участники проекта в соответствии с институциональной схемой за реализацию этих по снижению каждого риска.
В строке «Итого» указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тенге). Суммарная стоимость рисков проекта определяется посредством суммирования величин стоимости риска.