Асырап алынған балаларды консулдық есепке алу туралы есептерді және ақпаратты есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 наурыздағы № 112 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 наурызда № 7483 тіркелді
«Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 114-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Асырап алынған балаларды консулдық есепке алу туралы есептерді және ақпаратты есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Р.П. Шер) белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                Б. Жұмағұлов
«Келісілді»
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
_____________ Е. Қазыханов
2012 жылғы «___» __________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 20 наурыздағы
№ 112 бұйрығымен
бекітілген
Асырап алынған балаларды консулдық есепке алу туралы
есептерді және ақпаратты есепке алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Асырап алынған балаларды консулдық есепке алу туралы есептерді және ақпаратты есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 114-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары және шетелдіктер асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды консулдық есепке алу туралы есептерді және ақпаратты есепке алу тәртібін айқындайды.
3. Асырап алынған балаларды консулдық есепке алу туралы есептерді және ақпаратты есепке алуды ұйымдастыруды Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
2. Асырап алынған балаларды консулдық есепке алу туралы
есептерді және ақпаратты есепке алу тәртібі
4. Асырап алынған балаларды консулдық есепке алу туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлiгi (бұдан әрі – Министрлiк) уәкілетті органға жібереді.
5. Министрлiк консулдық есепке алынған балалардың тізімдерін уәкілетті органға ай сайын ұсынады.

Об утверждении Правил учета отчетов и информации о постановке усыновленных детей на консульский учет
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 марта 2012 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2012 года № 7483.
В соответствии с пунктом 6 статьи 114 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета отчетов и информации о постановке усыновленных детей на консульский учет.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Шер Р.П.) обеспечить в установленном порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Сарыбекова М.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
"Согласовано"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
___________ Е. Казыханов
"__"
2012 год
Утверждены приказом
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
от 20 марта 2012 года № 112
Правила учета отчетов и информации о постановке усыновленных
детей на консульский учет
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета отчетов и информации о постановке усыновленных детей на консульский учет (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 114 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье".
2. Правила определяют порядок учета отчетов и информации о постановке на консульский учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, усыновленных гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан, и иностранцами.
3. Организация учета отчетов и информации о постановке усыновленных детей на консульский учет осуществляется уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
2. Порядок учета отчетов и информации о постановке усыновленных
детей на консульский учет
4. Информация о постановке на консульский учет усыновленных детей Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министерство) направляется в уполномоченный орган.
5. Министерство ежемесячно предоставляет в уполномоченный орган списки детей, поставленных на консульский учет.

6. Бала асырап алу жөніндегі филиалдар және (немесе) өкілдіктер аумағында асырап алынған бала тұратын мемлекеттің құзыретті органы дайындаған баланың өмір сүру, білім алу, тәрбиелену және денсаулық жағдайы туралы бала асырап алушылардың есептерін (бұдан әрі – есептер) уәкілетті органға беруді ұйымдастырады.
7. Бала асырап туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейінгі алғашқы үш жыл бойы есеп алты ай сайын ұсынылады. Кейіннен есептер жыл сайын ұсынылады.
8. Түскен есептерді уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органдарына жеті жұмыс күні ішінде жібереді.
9. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органдары есептерді кіріс хаттар журналында тіркейді және бала асырап алу туралы сот шешімі шыққан жердегі қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға (бұдан әрі – орган) есепке алу, тіркеу және сақтау үшін жеті жұмыс күні ішінде одан әрі жөнелтеді.
10. Орган асырап алынған баланың өмір сүру, білім алу, тәрбиелену жағдайлары және денсаулық жағдайы туралы есепке алу журналына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді енгізу арқылы түскен есептерді есепке алуды және тіркеуді жүргізеді.
11. Есептер асырап алынған балалар он сегіз жасқа толғанға дейін жеке үй-жайда (бөлмеде) асырап алынған балалардың жеке істерінде сақталады, кейіннен мұрағатқа тапсырылады.
12. Орган есептерге талдау жүргізеді және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органдарына түскен есептер туралы ақпаратты жарты жылда бір рет ұсынады.
13. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органдары ұсынылатын есептер туралы ақпаратты уәкілетті органға жарты жылда бір рет есептік кезеңнен кейінгі айдың бесінші күніне жібереді.
Асырап алынған балаларды
консулдық есепке алу туралы
есептерді және ақпаратты
есепке алу қағидаларына
қосымша
Нысан
Асырап алынған баланың өмір сүру, білім алу, тәрбиелену және
денсаулық жағдайы туралы есептерді есепке алу журналы
Баланың асырап алынғанға дейінгі Т.А.Ә.
Бала асырап алу туралы сот шешімі шыққан күн
Қабылдаушы ата-аналардың Т.А.Ә.
Қабылдаушы ата-аналардың тұрғылықты жері, мекенжайы, телефоны
Асырап алынған балаға тұрғылықты жері бойынша бақылауды жүзеге асыратын агенттік туралы мәліметтер
Бала асырап алу рәсіміне қатысатын агенттік өкілі
асырап алынған бала кәмелетке толғанға дейін есептердің түсу мерзімдері туралы мәліметтер
ҚР азаматтары болып табылатын және ҚР аумағында тұрақты тұратын бала асырап алушылар үшін жылына бір рет
Кейінгі жылдары барлық асырап алушылар үшін жылына бір рет
ҚР аумағынан тыс жерде тұрақты тұратын ҚР азаматтары үшін бала асырап алудан кейінгі бірінші жылы және шетелдіктер үшін – алты ай сайын
ҚР аумағынан тыс жерде тұрақты тұратын ҚР азаматтары үшін бала асырап алудан кейінгі екінші жылы және шетелдіктер үшін – алты ай сайын
ҚР аумағынан тыс жерде тұрақты тұратын ҚР азаматтары үшін бала асырап алудан кейінгі үшінші жылы және шетелдіктер үшін – алты ай сайын

6. Филиалы и (или) представительства агентств по усыновлению организуют предоставление в уполномоченный орган отчетов усыновителей об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка в их семьях, подготовленные компетентным органом государства, на территории которого проживает усыновленный ребенок (далее - отчеты).
7. Первые три года после вступления в законную силу решения суда об усыновлении отчет предоставляется через каждые шесть месяцев. В последующем отчеты предоставляются ежегодно.
8. Поступившие отчеты уполномоченный орган в течение семи рабочих дней направляет в органы управления образованием области, города республиканского значения, столицы.
9. Органы управления образованием области, города республиканского значения, столицы регистрируют отчеты в журнале входящей корреспонденции и перенаправляют их в течение семи рабочих дней в органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству (далее - орган), по месту вынесения решения суда об усыновлении для их учета, регистрации и хранения.
10. Орган ведет учет и регистрацию поступающих отчетов путем внесения сведений в журнал учета об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
11. Отчеты хранятся в личных делах усыновленных детей в отдельном помещении (комнате) до достижения усыновленными детьми восемнадцатилетнего возраста, после чего сдаются в архив.
12. Орган проводит анализ отчетов и предоставляет в органы управления образованием области, города республиканского значения, столицы один раз в полугодие информацию о поступивших отчетах.
13. Органы управления образованием области, города республиканского значения, столицы один раз в полугодие к пятому числу месяца, следующего за отчетным периодом, направляют в уполномоченный орган информацию о предоставляемых отчетах.
Приложение
к Правилам учета отчетов
и информации о постановке
усыновленных детей
на консульский учет
Форма
Журнал учета отчетов об условиях жизни, обучения, воспитания и
о состоянии здоровья усыновленного ребенка
Ф.И.О.
ребенка до
усыновления
Дата решения
суда об
усыновлении
Ф.И.О. приемных
родителей
Место
жительства,
адрес,
телефон
приемных
родителей
Сведения об
агентстве,
осуществляющем
контроль за
усыновленным
ребенком
по месту его
проживания
Представи-
тель
агентства,
участвующий
в процедуре
усыновления
продолжение таблицы
сведения о сроках поступлении отчетов до совершеннолетия усыновленного
ребенка
один раз в год для усыновителей, являющихся гражданами РК и
постоянно проживающих на территории РК
в последующие
годы
один раз в
год для всех
усыновителей
в первый год после
усыновления для
граждан РК,
постоянно проживающих
за пределами РК и
иностранцев - через
каждые 6 месяцев
во второй год после
усыновления для
граждан РК,
постоянно
проживающих за
пределами РК и
иностранцев -
через каждые 6
месяцев
в третий год после
усыновления для
граждан РК
постоянно проживающих
за пределами РК и
иностранцев - через
каждые 6 месяцев