Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 15 наурыздағы № 84-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 9 сәуірде № 7532 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 маусымдағы № 506 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 22.06.2015 № 506 бұйрығымен.
«Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 2-тармағы 9-3) тармақшасына және «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес Бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтер беру жөніндегі нысан және оны толтыру жөніндегі нұсқаулық;
2) осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес Қажетті мамандықтар туралы мәліметтер беру нысаны және оны толтыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Халықты жұмыспен қамту департаменті (Д.Р. Арғындықов):
осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің назарына жеткізуді;
осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген заңнамалық тәртіпте мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                 Г. Әбдіқалықова
«БЕКІТІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің төрағасы
Ә. Смайылов _______________
2012 жылғы 16 наурыз
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2012 жылғы 15 наурыздағы
№ 84-ө-м бұйрығына
1-қосымша
Нысан
БОС ЖҰМЫС ОРЫНДАРЫ (БОС ЛАУАЗЫМДАР) ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
201__ жылғы " ____ " ___________________________
"Халықты жұмыспен қамту туралы" ҚР Заңының 9-бабына сәйкес ұсынылады
Экономикалық қызмет түрі_______________________________________
Жұмыс берушінің атауы _____________________________________________ ___________________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Меншік нысаны_________________________________________________
СТН (БСН) ___________________________________________________________
Баған шифры
Қызметкерлер талап етілетін кәсіп (лауазым)
Кәсіпті (лауазым) нақтылау
Қызметкерлерге қажеттілік, (адам)
ЖМС базалық тобының коды
Кәсіп (лауазым) атауы
барлығы
олардың ішінде
әйелдер

О некоторых вопросах реализации Программы занятости 2020
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 марта 2012 года № 84-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2012 года № 7532. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 июня 2015 года № 506
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 22.06.2015 № 506.
В соответствии с подпунктом 9-3) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Форму по предоставлению сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) и инструкцию по ее заполнению согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
2) Форму по предоставлению сведений о востребованных специальностях и инструкцию по ее заполнению согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения (Аргандыков Д.Р.) обеспечить:
доведение настоящего приказа до сведения акиматов областей, городов Астана и Алматы;
в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Г. Абдыкаликова
«СОГЛАСОВАНО»
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по статистике
_________________ А. Смаилов
16 марта 2012 год
Приложение 1
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 марта 2012 года № 84-ө-м
Форма
СВЕДЕНИЯ
о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей)
"__" __________ 201__ года
Представляется в соответствии со статьей 9 Закона РК "О занятости населения"
Вид экономической деятельности ______________________________________
Наименование работодателя ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
Форма собственности _________________________________________________
РНН (БИН) ___________________________________________________________
Шифр
строки
Требуются работники по
профессии (должности)
Уточнение
профессии
(должности)
Потребность в работниках, (человек)
Код
базовой
группы ГКЗ
Наименование
профессии
(должности)
всего
из них
женщин
молодежи

1. «Бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтер» нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтер» нысанын толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Нысанды жұмыс берушілер жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарға, бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) болған кезде олар пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде береді.
Нысанның тақырыбында бос орынның пайда болған күні жазылады.
Жұмыс берушінің экономикалық қызмет түрі осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес толтырылады.
Жұмыс берушінің атауы құрылтай құжаттарына сәйкес толық немесе қысқартылған күйде, егер жұмыс беруші жеке тұлға болса – тегі, аты, әкесінің аты толық көрсетіледі.
Жұмыс берушінің мекенжайында оның нақты орналасқан жері туралы ақпарат және телефонның байланыс нөмірі қамтылуға тиіс.
2-бағанда Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік сыныптауышы базалық тобының ҚР МС 01-99 коды көрсетіледі;
3-бағанда Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік сыныптауышына ҚР МС 01-99 сәйкес бос (немесе күтілетін) жұмыс орындары бар (бос лауазымдар) кәсіптердің (лауазымдардың) атауы көрсетіледі;
4-бағанда кәсіпті (лауазымды) нақтылау – талаптарды мәндік нақтылау (мысалы, «қойма меңгерушісі» лауазымында – «құрылыс материалдары» деп нақтылау);
5-бағанда бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) жалпы саны көрсетіледі;
6-бағанда әйелдер айналысуға болатын бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) саны көрсетіледі;
7-бағанда жастар (16-29 жастағы), оның ішінде осы жастағы әйелдер айналысуға болатын бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) саны көрсетіледі;
8-бағанда біліміне қойылатын талап (жоғарыдан кейінгі, жоғары, ортадан кейінгі, техникалық және кәсіптік, жалпы орта, негізгі орта) көрсетіледі;
9-бағанда Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабының 1 және 3-тармақтарына сәйкес талап етілетін біліктілік деңгейі көрсетіледі;
10-бағанда кәсібі (лауазымы) бойынша жұмыс стажының болуына қойылатын талап көрсетіледі;
Егер стажына талап қойылмайтын болса, бағанға 0 қойылады;
12-бағанда ұсынылатын жұмыстың режимі (толық жұмыс күні, толық емес жұмыс күні, толық емес жұмыс аптасы, үйде істейтін жұмыс, вахталық әдіс және өзге де жұмыс ерекшелігі) көрсетіледі;
13-бағанда еңбек шартын жасаған жағдайда төленетін жалақы мөлшері көрсетіледі;
14-бағанда бос жұмыс орнына тұруға үміткер адамдарға қойылатын қосымша талаптар (мысалы, жеке көлігінің болуы, шет тілін білу, дербес компьютерде жұмыс істей білу) көрсетіледі;
Толтырылған нысанға жұмыс берушінің лауазымды тұлғасы қол қояды және нысанды толтырған күні қойылады.
Жұмыс берушілер ұсынған нысандағы мәліметтерді жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдар «Еңбек нарығы» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне орналастыратын болады.
«Бос жұмыс орындары
(бос лауазымдар) туралы мәліметтер»
нысанын толтыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Экономикалық қызмет түрлері
Секциялар
Атауы
Бөлімдер
А
Ауыл, орман және балық шаруашылығы

1. Инструкция по заполнению формы «Сведения о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей)» (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан «О занятости населения» и детализирует порядок заполнения формы «Сведения о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей)».
2. Форма представляется работодателями уполномоченным органам по вопросам занятости при наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в течение трех рабочих дней со дня их появления.
В заголовке формы заполняется дата появления вакансии.
Вид экономической деятельности работодателя заполняется согласно Приложению 1 к настоящей Инструкции.
Наименование работодателя заполняется в соответствии с учредительными документами полностью или сокращенно, если работодатель физическое лицо – указывается фамилия, имя, отчество полностью.
Адрес работодателя должен содержать информацию о его фактическом месте нахождения и контактный номер телефона.
в графе 2 указывается код базовой группы из Государственного Классификатора занятий Республики Казахстан ГК РК 01 – 99;
в графе 3 указывается наименование профессии (должности), по которым имеются (или ожидаются) свободные рабочие места (вакантные должности) в соответствие с Государственным Классификатором занятий Республики Казахстан ГК РК 01 – 99;
в графе 4 указывается уточнение к профессии (должности) - предметная детализация требований (например, должность «заведующий складом» - уточнение «строительных материалов»);
в графе 5 указывается общее число свободных рабочих мест (вакантных должностей);
в графе 6 указывается число свободных рабочих мест (вакантных должностей) которые могут быть заняты женщинами;
в графе 7 указывается число свободных рабочих мест (вакантных должностей) которые могут быть заняты молодежью (в возрасте 16 – 29 лет), в том числе женщинами этого возраста;
в графе 8 указывается требование к уровню образования (послевузовское, высшее, послесреднее, техническое и профессиональное, общее среднее, основное среднее);
в графе 9 указывается требуемый уровень квалификации в соответствии с пунктами 1 и 3 статьи 125 Трудового кодекса Республики Казахстан;
в графе 10 указывается требование к наличию стажа работы по профессии (должности).
Если требования к стажу не предъявляются, то в графе ставится 0;
в графе 11 указывается характер предлагаемой работы, который заполняется согласно Приложению 2 к настоящей Инструкции.
в графе 12 указывается режим предлагаемой работы (полный рабочий день, не полный рабочий день, не полная рабочая неделя, надомная работа, вахтовый метод и прочая специфика работы );
в графе 13 указывается размер заработной платы, которая будет выплачиваться в случае заключения трудового договора;
в графе 14 указываются дополнительные требования к лицам, претендующим на занятие свободного рабочего места (вакантной должности) (например, наличие личного автомобиля, знание иностранных языков, умение работать на персональном компьютере).
Заполненная форма подписывается должностным лицом работодателя и проставляется дата заполнения формы.
Сведения из представленных работодателями форм будут размещаться уполномоченными органами по вопросам занятости в автоматизированной информационной системе «Рынок труда».
Приложение 1
к Инструкции по заполнению формы
«Сведения о наличии свободных
рабочих мест (вакантных должностей)»
Виды экономической деятельности
Секции
Наименование
Разделы
А
Сельское, лесное и рыбное хозяйство

2. Нысанды меншік нысаны әр түрлі жұмыс берушілер барлық өңірлерде іске асырылатын барлық жобаларда, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы бойынша, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 сәуірдегі № 301 қаулысымен бекітілген Бизнестің жол картасы 2020 бағдарламасы және басқа да жобалар бойынша байқалатын қызметкерлер мен мамандарға деген қажеттілік туралы мәліметтер болған кезде аудандардың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсынады;
2-бағанда ҚР МС 01–99 Қазақстан Республикасының Кәсіптердің мемлекеттік сыныптауышынан базалық топтың коды көрсетіледі;
3-бағанда жаңа тұрақты жұмыс орындарын (лауазымдарды) құру болжанған және қызметкерлер мен мамандарға деген қажеттілік бақыланып отыратын МК ҚР 01–99 Қазақстан Республикасының Жұмыспен қамтудың мемлекеттік сыныптауышына сәйкес кәсіптердің (лауазымдардың) атауы көрсетіледі;
4-бағанда кәсіпті (лауазымды) нақтылау – талаптарды пәндік нақтылау (мысалы, қызмет «қойма меңгерушісі» - нақтылау «құрылыс материалдарының»);
5-бағанда білім деңгейіне қойылатын талап (жоғары білімнен кейінгі, жоғары, орта білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік, жалпы орта, негізгі орта) көрсетіледі;
6-бағанда Қазақстан Республикасы Еңбек кодексі 125-бабының 1 және 3-тармақтарына сәйкес біліктіліктің талап етілетін деңгейі көрсетіледі;
7-бағанда тұтастай кезеңде қажетті қызметкерлер мен мамандардың жалпы саны көрсетіледі;

2. Форма представляется работодателями различной формы собственности в Центры занятости населения районов (городов областного, республиканского значения, столицы) при наличии потребности в работниках и специалистах, которая будет наблюдаться на всех реализуемых в регионах проектах, в том числе по Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2012 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 годы № 958, программе Дорожная карта бизнеса 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 апреля 2010 года № 301 и другим.
в графе 2 указывается код базовой группы из Государственного Классификатора занятий Республики Казахстан ГК РК 01 – 99;
в графе 3 указывается наименование профессии (должности) в соответствие с Государственным Классификатором занятий Республики Казахстан ГК РК 01 – 99, по которым планируется создать новые постоянные рабочие места (должности) и по которым будет наблюдаться потребность в работниках и специалистах;
в графе 4 указывается уточнение к профессии (должности) - предметная детализация требований (например, должность «заведующий складом» - уточнение «строительных материалов»);
в графе 5 указывается требование к уровню образования (послевузовское, высшее, послесреднее, техническое и профессиональное, общее среднее, основное среднее);
в графе 6 указывается требуемый уровень квалификации в соответствии с пунктами 1 и 3 статьи 125 Трудового кодекса Республики Казахстан;
в графе 7 указывается общее количество требуемых работников и специалистов за весь период;

8-11-бағандарда жылдар бойынша қызметкерлер мен мамандардың қажетті саны көрсетіледі.
Толтырылған нысанға толтырған мемлекеттік органның нысанды лауазымды тұлғасы қол қояды және нысанға қол қойылған күн жазылады.
Жұмыс берушілер ұсынған нысандағы мәліметтерді аудандардың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Халықты жұмыспен қамту орталықтары «Жұмыспен қамту» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне орналастыратын болады.
«Қажетті мамандықтар туралы мәліметтер»
нысанын толтыру жөніндегі
нұсқаулыққа қосымша
Экономикалық қызмет түрлері
Секциялар
Атауы
Бөлімдер
А
Ауыл, орман және балық шаруашылығы

в графах 8-11 указывается количество требуемых работников и специалистов по годам.
Заполненная форма подписывается должностным лицом работодателя, заполнившего форму и проставляется дата подписания формы.
Сведения из представленных работодателями форм будут размещаться Центрами занятости населения районов (городов областного, республиканского значения, столицы) в автоматизированной информационной системе «Занятость».
Приложение
к Инструкции по заполнению формы
«Сведения о востребованных специальностях»
Виды экономической деятельности
Секции
Наименование
Разделы
А
Сельское, лесное и рыбное хозяйство