Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді, азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер енгізуді, қалпына келтіруді, жоюды ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 28 ақпандағы № 99 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 9 сәуірде № 7533 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 25.02.2015 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексін орындау мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді, азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер енгізуді, қалпына келтіруді, жоюды ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                   Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2012 жылғы 28 ақпандағы
№ 99 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді, азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, жоюды ұйымдастыру ережесі
1. Жалпы ереже
1. Осы Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді, азаматтық хал актілеріне өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, жоюды ұйымдастыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) тіркеуші органдардың Қазақстан Республикасы аумағында тууды, қайтыс болуды, неке қиюды (ерлі-зайыптылықты), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды, ұл (қыз) бала асырап алуды, әке болуды белгілеуді, есімін, әкесінің есімін, тегін ауыстыруды, азаматтық хал актілеріне өзгерістер, толықтырулар мен түзетулерді енгізуді, жоюды мемлекеттік тіркеуді, сондай-ақ қайталама куәліктер, анықтамалар мен азаматтық хал актілері жазбаларының көшірмелерін беруді ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
2. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді тіркеуші органдар электронды түрде "Азаматтық хал актілері жазбалары" ақпараттық жүйесі арқылы жүргізеді.
3. Тіркеуші органдар мынадай әрекеттерді атқарады:
1) тууды, қайтыс болуды, неке (ерлі-зайыптылықты) қию және бұзуды, ұл (қыз) бала асырап алуды, әке болуды белгілеуді, есімін, әкесінің есімін, тегін, жынысын ауыстыруды мемлекеттік тіркеуді жүргізеді;
2) азаматтық хал актілері жазбаларын өзгертеді, толықтырады, түзетеді және жояды;

Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 февраля 2012 года № 99. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2012 года № 7533. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 25.02.2015 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Во исполнение Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" от 26 декабря 2011 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Имашев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 февраля 2012 года № 99
Правила
организации государственной регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния (далее – Правила) определяют порядок организации регистрирующими органами государственной регистрации рождения, смерти, заключения брака (супружества), расторжения брака (супружества), усыновления (удочерения), установления отцовства, перемены имени, отчества, фамилии внесения изменений, дополнений и исправлений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств, справок и копий актовых записей о регистрации актов гражданского состояния на территории Республики Казахстан.
2. Государственная регистрация актов гражданского состояния производится регистрирующими органами в электронном виде посредством информационной системы "Записи актов гражданского состояния".
3. Регистрирующие органы совершают следующие действия:
1) производят государственную регистрацию рождения, смерти, заключения и расторжения брака (супружества), усыновления (удочерения), установления отцовства, перемены имени, отчества, фамилии пола;
2) изменяют, дополняют, исправляют и аннулируют записи актов гражданского состояния;

3) жоғалған жазбаларды қалпына келтіреді;
4) бастапқы және қайталама куәлiктерді, анықтамаларды, азаматтық хал актiлерiнiң көшiрмелерiн бередi.
4. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты немесе уақытша тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты азаматтық хал актiлерiн мемлекеттік тiркеу Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерінде жүргізіледі және олармен жасалған акті жазбалары Қазақстан Республикасының аумақтық әділет органына жіберіледі.
Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеген кезде, егер мүдделі тұлғалар Қазақстан Республикасының азаматтары болса, Қазақстан Республикасының заңнамасы қолданылады.
2. Тууды мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру тәртібі
5. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес жазбаша нысанда не электронды түрде ата-аналары не басқа мүдделі тұлғалары тіркеуші органға оның туылған күнінен бастап екі айдан кешіктірмей, ал бала өлі туылған жағдайда туылған сәтінен бастап бес тәуліктен кешіктіріктірмей медициналық ұйымның жауапты лауазымды тұлғасы береді.
6. "Электрондық үкімет" порталы арқылы өтінішті электронды түрде берген кезде өтініш беруші баланың тууын растайтын медициналық куәлік, жеке басын куәландыратын құжаттар және неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы мәліметтерді көрсетеді.
7. Тууды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш алған кезде лауазымды тұлға өтініш нысанының дұрыс толтырылуына және оған қоса берілген құжаттардың дұрыстығына тексеру жүргізеді.
8. Өтініш толық толтырылған және құжаттар дұрыс болған жағдайда лауазымды тұлға қабылданған өтінішті осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес өтініштерді есепке алу журналына тіркейді және өтініш иесіне өтініш бланкісінің жыртылатын талонын береді.
Өтініштерді есепке алу журналын электронды түрде жүргізуге жол беріледі.
9. Жүргізілген тексеру нәтижесінде лауазымды тұлға "Азаматтық хал актілері" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - АХАЖ АЖ) деректерді енгізеді.
10. АХАЖ АЖ-да мемлекеттік тіркеуден кейін акт жазбасы екі данада басып шығарады және туу туралы куәлік қалыптастырылады.
Туу туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес "Елтаңбалы бланкілер беру" журналына (бұдан әрі - шығыс журналы) енгізіледі, сосын өтініш иесіне куәлік беріледі.
11. Екі одан да көп балалардың тууын мемлекеттік тіркеу кезінде әр қайсысына туу туралы медициналық куәлік беріледі, олардың негізінде бірінен кейін бірін туу туралы жеке жазба жасалады және баланың туу туралы жеке-жеке куәлік беріледі.

3) восстанавливают утраченные записи;
4) выдают первичные и повторные свидетельства, справки, копии записей актов гражданского состояния.
4. Государственная регистрация актов гражданского состояния в отношении граждан Республики Казахстан, постоянно или временно проживающих за пределами Республики Казахстан, производится загранучреждениями Республики Казахстан и актовые записи, совершенные ими, передаются в территориальный орган юстиции Республики Казахстан.
При государственной регистрации актов гражданского состояния в загранучреждениях Республики Казахстан применяется законодательство Республики Казахстан, если заинтересованные лица являются гражданами Республики Казахстан.
2. Порядок организации государственной регистрации рождения
5. Заявление о государственной регистрации рождения ребенка подается в регистрирующий орган в письменной форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам либо в электронном виде родителями или другими заинтересованными лицами не позднее двух месяцев со дня рождения, а в случае рождения мертвого ребенка заявление подается ответственным должностным лицом медицинской организации не позднее пяти суток с момента родов.
6. При подаче заявления в электронном виде посредством портала "электронного правительства" заявителем указываются сведения о медицинском свидетельстве, подтверждающим рождение ребенка, документах, удостоверяющих личность и о заключении брака (супружества).
7. При получении заявления о государственной регистрации рождения должностным лицом проводится проверка на правильность заполнения формы заявления и прилагаемых к нему документов.
8. При правильности полноты заполнения заявления и прилагаемых документов, должностное лицо регистрирует принятое заявление в журнале учета заявлений, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и выдает заявителю отрывной талон бланка заявления.
Допускается ведение журнала учета заявлений в электронном виде.
9. По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные в информационную систему "Записи актов гражданского состояния" (далее – ИС ЗАГС).
10. После государственной регистрации в ИС ЗАГС, распечатывается актовая запись в двух экземплярах и формируется свидетельство о рождении.
Сведения, указанные в свидетельстве о рождении заносятся в журнал "Выдача гербовых бланков" (далее – расходный журнал), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, после чего заявителю выдается свидетельство.
11. При государственной регистрации рождения двух и более детей, на каждого из них представляются медицинские свидетельства о рождении, на основании которых составляются отдельные записи о рождении, следующие друг за другом и выдаются отдельные свидетельства о рождении детей.

12. Екі ай мерзім өткен, сондай-ақ бір жасқа толған және одан асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеу осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша белгіленген мерзімді бұза отырып, баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы, тіркеуші орган екі данада жасаған қорытынды негізінде жүргізіледі.
13. Екі ай мерзімі өткен, сондай-ақ бір жасқа толған және одан үлкен баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті алған кезде лауазымды тұлға өтініш нысанының дұрыс толтырылуына және қоса берілген құжаттардың дұрыстығына тексеру жүргізеді.
Тексеру нәтижесі бойынша мерзімін бұзып тіркеу немесе мерзімі өткен тууды мемлекеттік тіркеу туралы қорытынды жасалады және аумақтық әділет органының бастығы бекітеді.
14. Бір жасқа дейінгі баланың тууын мемлекеттік тіркеу тууды ағымдағы тіркеу туралы кітабында жүргізіледі.
15. Бір жастан асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеу қалпына келтіру туралы кітабында жалпы тәртіп бойынша, бастапқы жазба сияқты жүргізіледі, бірақ реттік саннан кейін "мерзімі өткен" деген сөз қосылып жазылады.
16. Құжаттарды толық тапсырмаған жағдайда тіркеуші органның бастығы барлық құжаттар жиналғанша мемлекеттік тіркеуден бас тартады. Мерзімін бұзып баланың тууын мемлекеттік тіркеуден бас тарту бөлек хатпен рәсімделеді, бас тартудың негізі көрсетіліп, аудандық (қалалық) әділет органының бастығы қол қояды.
3. Әке болуды анықтауды мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру
17. Әке болуды белгілеуді мемлекеттік тіркеу туралы өтініш осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес өтініш нысанның дұрыс толтырылуына және қоса берілген құжаттары тексеруге жатады.
18. Өтініш толық толтырылған және құжаттар дұрыс болған жағдайда лауазымды тұлға қабылданған өтінішті өтінішті есепке алу журналына тіркейді.
Өтініштерді есепке алу журналын электронды түрде жүргізуге жол беріледі.
19. Егер баланың тууы туралы акт жазбасында баланың әкесi ретiнде белгiлi бiр адам көрсетiлсе, тіркеуші орган әке болуды белгілеуді мемлекеттік тіркеуден бас тартады.
Бұл жағдайда тіркеуші орган баланың тууы туралы жазбасы бойынша әкесi туралы бұрын енгiзiлген мәлiметтердiң негiзділігін тексереді.
Тексеру:
1) егер әкесi анықталатын баланың анасы тiркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрса;

12. Государственная регистрация рождения ребенка по истечении двухмесячного срока, а также достигшего одного года и более, производится на основании заключения о государственной регистрации рождения ребенка с нарушением установленного срока, составленного в двух экземплярах регистрирующим органом, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
13. При получении заявления о государственной регистрации рождения ребенка по истечении двухмесячного срока, а также достигшего одного года и более, должностным лицом проводится проверка на правильность заполнения формы заявления и прилагаемых к нему документов.
По результатам проведенной проверки составляется заключение о государственной регистрации рождения ребенка с нарушением установленного срока, и утверждается начальником территориального органа юстиции.
14. Актовая запись о государственной регистрации рождения ребенка в возрасте до одного года производится в книге текущей регистрации рождения.
15. Актовая запись о государственной регистрации рождения ребенка в возрасте более одного года производится в книге регистрации восстановленных записей о рождении на общих основаниях, как первичная, но с добавлением после порядкового номера слов "с пропуском срока".
16. В случае непредставления полного пакета документов либо недостоверных сведений начальник регистрирующего органа отказывает в государственной регистрации рождения в виде письменного мотивированного отказа. Отказ в государственной регистрации рождения ребенка оформляется отдельным письмом за подписью начальника территориального органа юстиции с указанием оснований отказа.
3. Порядок организации государственной регистрации
установления отцовства
17. Заявление о государственной регистрации установления отцовства по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам подлежит проверке на правильность заполнения и прилагаемых к нему документов.
18. При правильности полноты заполнения заявления и прилагаемых документов должностное лицо регистрирует принятое заявление в журнале учета заявлений.
Допускается ведение журнала учета заявлений в электронном виде.
19. Регистрирующий орган отказывает в государственной регистрации установления отцовства, если в записи акта о рождении ребенка отцом уже указано определенное лицо.
В этом случае, регистрирующий орган проверяет по записи акта о рождении ребенка основания внесенных ранее сведений об отце.
Проверка производится:
1) если мать ребенка, в отношении которого устанавливается отцовство, состоит в зарегистрированном браке (супружестве);

2) егер баланың анасы тiркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрмаса, ал тууы туралы куәлiкте баланың әкесiнiң тегi анасының тегiмен сәйкес келмесе тексеру жүргізіледі.
Егер туу туралы жазба басқа тіркеуші органда болса, оның көшiрмесi көрсетiлген мәлiметтердi нақтылау үшiн бiр айдың iшiнде алдырылады. Туу туралы актiлiк жазудың көшiрмесiнiң сұратылғаны туралы өтініш берушiлерге (өтініш берушiге) хабарланады және әке болуды белгілеу мемлекеттік тiркеу күнi белгiленедi. Бұл жағдайда өтініш түскен күнi өтініштерді тіркеу журналында тiркеледi, ал әке болуды белгілеуді мемлекеттік тіркеу туу туралы актi жазбасының көшiрмесiн алғаннан кейiн жүргiзiледi.
20. Әке болуды белгілеу мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке баланың туу туралы куәлігі қоса беріледі.
Егер әке болуды белгілеуді мемлекеттік тіркеу тууды мемлекеттік тіркеумен бір мезгілде жүргізілсе, баланың туу туралы куәлігі қоса берілмейді.
21. Жүргізілген тексеру нәтижесінде лауазымды тұлға АХАЖ АЖ-ға мәліметтер енгізеді.
22. АХАЖ АЖ-та туу мен әке болуды белгілеуді бір мезгілде мемлекеттік тіркеген кезде туу туралы екі акті жазбалары және әке болуды белгілеу туралы екі данада басып шығарылады және туу туралы куәлік пен әке болуды белгілеу туралы куәліктер қалыптастырады.
23. Егер әке болуды белгілеу туралы мемлекеттік тіркеу жүргізілген кезде тууға мемлекеттік тіркеу жасалынған болса, онда әке болуды белгілеу туралы акті жазбасы екі данада басып шығарылады және әке болуды белгілеу туралы куәлік қалыптастырылады.
Әке болуды белгілеу туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер шығыс журналына енгізіледі, сосын өтініш иесіне куәлік беріледі.
24. Әке болуды белгілеу туралы актілік жазба негізінде тіркеуші орган сол күні баланың тууы туралы акт жазбасына әкесі туралы және осы өзгерістерге байланысты мәліметті баланың туу туралы акті жазбасына енгiзедi және тууы туралы жаңа куәлiк жiбередi, ол туралы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әдiлет органына тууы туралы акт жазбасының екiншi данасына тиісті өзгерiстерді енгiзу үшiн хабарлама жiбередi.
25. Егер баланың туу туралы акті жазбасы басқа жерде болса, әке болуды белгілеу туралы актілік жазба тіркелген күні тіркеуші орган баланың тууы туралы акт жазбасының бірінші данасының сақталған жеріне туу туралы акт жазбасына қажеттi өзгертулер енгiзу үшін хабарлама жібереді.
26. Алынған хабарлама негізінде тіркеуші орган баланың тууы туралы акт жазбасына қажеттi өзгертулер енгiзедi және тууы туралы жаңа куәлiк жiбередi. Бір мезетте облыстық (республикалық маңызы бар) аумақтық әдiлет органындағы тууы туралы акт жазбасының екiншi данасына дәл осындай өзгерiстер енгiзу үшiн хабарлама жiбередi.

2) если мать ребенка не состоит в зарегистрированном браке (супружестве), а в свидетельстве о рождении указан отец ребенка, фамилия которого не соответствует фамилии матери.
Если запись акта о рождении находится в другом регистрирующем органе, ее копия истребуется в месячный срок для уточнения указанных сведений. Об истребовании копии записи акта о рождении сообщается заявителям (заявителю), после чего назначается день государственной регистрации установления отцовства. В этом случае, заявление регистрируется в журнале учета заявлений в день его поступления, а государственная регистрация установления отцовства производится при получении копии актовой записи о рождении.
20. К заявлению о государственной регистрации установления отцовства прилагается свидетельство о рождении ребенка.
Если государственная регистрация установления отцовства производится одновременно с государственной регистрацией рождения, свидетельство о рождении не прилагается.
21. По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит сведения в ИС ЗАГС.
22. При одновременной государственной регистрации рождения и установления отцовства в ИС ЗАГС распечатываются две актовые записи о рождении и об установлении отцовства, в двух экземплярах и формируется свидетельство о рождении и об установлении отцовства.
23. Если на момент государственной регистрации установления отцовства уже произведена государственная регистрация рождения, то распечатывается актовая запись об установлении отцовства в двух экземплярах и формируется свидетельство об установлении отцовства.
Сведения, указанные в свидетельстве об установлении отцовства заносятся в расходный журнал, после чего выдается свидетельство.
24. Регистрирующий орган на основании записи акта об установлении отцовства в тот же день вносит сведения об отце и связанные с этим изменения в запись акта о рождении ребенка и выдает новое свидетельство о рождении, о чем направляется извещение в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) для внесения соответствующих изменений во второй экземпляр записи акта о рождении.
25. Если запись акта о рождении ребенка находится в другом месте, то в день государственной регистрации установления отцовства в регистрирующий орган по месту нахождения первого экземпляра записи направляется извещение о внесении необходимых изменений в запись акта о рождении.
26. На основании полученного извещения регистрирующий орган вносит в запись акта о рождении необходимые изменения и высылает новое свидетельство о рождении. Одновременно направляется извещение в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) для внесения таких же изменений во второй экземпляр записи акта о рождении.

27. Әке болуды белгілеуді тіркеуге байланысты әскерге міндеттінің немесе шақырылушының тегі немесе әкесінің аты өзгерген жағдайда тіркеуші орган "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бұл туралы жеті күн мерзімде әскери міндетті немесе шақырылушы әскери есепте тұратын, әке болуды белгілеуді тіркеген жері бойынша жергілікті аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскери басқармаларға хабарлауы тиіс.
28. Соттың шешімімен әке болуды белгілеу жөнiндегi акт жазбасы жарамсыз деп танылған жағдайда тіркеуші орган оны жояды.
29. Әке болуды белгілеу туралы бұрын шығарылған сот шешiмiн бұзу жөнiндегi сот ұйғарымын (қаулысын), сондай-ақ әке болуды белгілеу жөнiндегi акт жазбасының күшiн жою туралы жазбаны жарамсыз деп тану туралы заңды күшiне енген сот шешiмiн алған жағдайда тіркеуші орган жазбаның сыртқы бетiнiң жоғарғы жағына көлбеу: "Жазбаның күшi жойылған" деп көрсетедi, 21-бағанада қашан және қай соттың шешiм шығарғандығы туралы белгi қояды.
30. Акт жазбасының күшi жойылғандығы туралы тіркеуші орган облыстық аумақтық әдiлет органын (республикалық маңызы бар қала) хабарлайды, осы тәртiппен жазбаның екiншi данасының күшiн жояды.
31. Әке болуды белгілеу туралы акт жазбасының күшi жойылғаны туралы тууы туралы акт жазбасы тұрған жердегi тіркеуші органын хабарлайды, ол акт жазбасындағы бастапқы өзгерiстердi (егер әке болуды белгілеуге байланысты баланың тегi өзгерсе, сондай-ақ оның әкесiнiң аты мен әкесi туралы мәлiметтер өзгерсе) қайта қалпына келтiрiп, тиiстi белгi қойылады. Қойылған белгi бойынша туу туралы акт жазбасының екiншi данасы тұрған облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әдiлет органына хабарланады.
32. Әке болуды белгілеу туралы акт жазбасының күшi жойылған кезде тіркеуші орган баланың анасына тиiстi жәрдемақы алу үшін халықты әлеуметтiк қорғау органына ұсыну үшiн анықтама бередi.
33. Баланың ата-анасының бірлескен өтініші негізінде әке болуды белгілеуді өкіл арқылы тіркеуге жол берілмейді.
4. Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру тәртібі
34. Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы өтініш тіркеуші органға осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес жазбаша нысанда немесе "электрондық үкімет" порталы арқылы электронды түрде, некеге алғаш рет тұратындарға некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркегенге дейін бір ай бұрын беріледі.
35. Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы өтініш өтініштерді есепке алу журналында тіркеледі, онда некеге (ерлі-зайыптылыққа) ниет білдірушілердің есімі, әкесінің аты, өтінішті қабылдау күні, некеге тіркеу күні, соңында неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акті жазбасының нөмірі көрсетіледі.
Түскен өтініштерді есепке алу журналын электронды түрде жүргізуге жол беріледі.

27. При изменении в связи с государственной регистрацией установления отцовства фамилии или отчества военнообязанного или призывника регистрирующий орган в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" сообщает об этом в течение 7 календарных дней в местные органы военного управления районов (городов областного значения), по месту регистрации установления отцовства.
28. В случае отмены решением суда записи акта об установлении отцовства регистрирующим органом производится ее аннулирование.
29. При получении определения (постановления) суда об отмене ранее вынесенного решения суда об установлении отцовства, а также вступившего в законную силу решения суда об аннулировании записи акта об установлении отцовства, о признании записи недействительной, запись перечеркивается по диагонали, на ее лицевой стороне сверху указывается: "Запись аннулирована", а в графе 21 проставляется отметка, когда и каким судом вынесено решение.
30. Об аннулировании актовой записи регистрирующий орган сообщает в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения), который в таком же порядке производит аннулирование второго экземпляра этой записи.
31. Об аннулировании записи акта об установлении отцовства сообщается в регистрирующий орган по месту нахождения актовой записи о рождении ребенка, которым производится соответствующая отметка с восстановлением первоначальных изменений в актовой записи (изменяется фамилия ребенка, если она была изменена в связи с установлением отцовства, а также его отчество и сведения об отце). О произведенной отметке сообщается в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) по месту нахождения второго экземпляра актовой записи о рождении.
32. При аннулировании записи акта об установлении отцовства регистрирующий орган выдает матери ребенка справку для представления в органы социальной защиты населения на получение соответствующего пособия.
33. Регистрация установления отцовства на основании совместного заявления родителей ребенка через представителей не допускается.
4. Порядок организации государственной регистрации заключения
брака (супружества)
34. Заявление о вступлении в брак (супружество) подается в регистрирующий орган в письменной форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам либо в электронном виде посредством портала "электронного правительства" лицами, впервые вступающими в брак за месяц до государственной регистрации заключения брака (супружества).
35. Заявление о вступлении в брак (супружество) регистрируется в журнале учета заявлений, в котором указывается имя, отчество фамилия вступающих в брак (супружество), дата приема заявления и дата, назначенная для государственной регистрации брака (супружества), а впоследствии также номер актовой записи о заключении брака (супружества).
Допускается ведение журнала учета заявлений в электронном виде.

36. Өтінішті қабылдау кезiнде тіркеуші орган неке қиюға (ерлі-зайыптылыққа) ниет бiлдiрушi адамдарды некенi тiркеу тәртiбiмен және шарттарымен таныстыруға, оларға болашақтағы жұбайлар және ата-аналар ретiндегi мiндеттерi мен құқықтары туралы түсiндiруге, екеуiнiң өзара келiсiмi бойынша медициналық тексеруден, сондай-ақ некеге (ерлі-зайыптылық) тұрушылардың неке кезiндегi және некенiң бұзылуы жағдайындағы мүлiктiк құқықтары мен жұбайлық мiндеттерiн анықтайтын неке шартын жасасу құқығы туралы хабардар етуі тиіс.
37. Бұрын тiркелген некеде (ерлі-зайыптылық) тұрған адамдар тіркеуші органға бұрынғы некенiң тоқтатылғандығын растайтын құжаттар: некенi (ерлі-зайыптылықты) бұзғаны туралы куәлiктi, жұбайының қайтыс болғандығы жөнiнде куәлiктi не некенi жарамсыз деп тану туралы сот шешiмiн ұсынуға тиiс.
38. Некеге (ерлі-зайыптылық) тұрғысы келетiн адамдардың келiсiмi бойынша тіркеуші орган некенi тiркеудiң уақытын (күнiн және сағатын) тағайындайды, ол туралы өтініште, сондай-ақ өтініштерді есепке алу журналында және өтінішке тиісті белгі қояды. Ағымды мерзiм өтініш берiлгеннен кейiнгi келесi күннен басталады және келесi айдың тиiстi күнi бiтедi. Егер бұл жұмыс емес күнге тура келсе, онда мерзiмнiң бiту күнi келесi жұмыс күнiнен бастап есептелiнедi.
39. Неке жасына толмаған тұлғалардың некесін (елі-зайыптылық) қиюын тіркеуге осы Ереженің 7-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша жасалған неке жасын азайту туралы тіркеуші органның қорытындысы негізінде жол беріледі.
Неке жасын азайту туралы өтінішті осы Ереженің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша некеге тұруға ниет бiлдiрушiлер немесе олардың ата-аналары, не қорғаншылары (қамқоршылары) неке жасын азайтуға қажеттi тиiстi құжаттармен расталған себептерiн көрсете отырып, бередi.
Барлық жағдайда неке жасын азайтуға тек некеге (ерлі-зайыптылыққа) тұрушылардың келiсiмiмен ғана жол берiледi, сондай-ақ неке (ерлі-зайыптылық) жасына толмаған адамдар арасында некеге тек ата-аналарының немесе қорғаншыларының келiсiмiмен рұқсат етiледi.
Өтініш беруші азаматтар қойған қолдарының түпнұсқалығы лауазымды тұлғаның қолымен және тіркеуші органның мөрімен расталады.
40. Өтінішке неке (ерлі-зайыптылық) жасын азайту себептерін растайтын құжаттар (жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссияның анықтамасы, туу туралы куәліктің көшірмесі, кәмелетке толмағандардың ата-аналарының және кәмелетке толмағандардың өздерінің жеке басын куәландыратын құжаттар) қоса беріледі.
41. Өтінішті қарау нәтижесінде неке (ерлі-зайыптылық) жасын азайту туралы шешім қабылданады немесе негізделген бас тару жасалады.

36. При приеме заявления, регистрирующий орган разъясняет лицам, желающим заключить брак (супружество), порядок и условия его регистрации, их права и обязанности как будущих супругов и родителей, о праве проведения по обоюдному согласию медицинского обследования, а также, о праве заключения брачного договора, определяющего имущественные права и обязанности супругов в браке (супружестве) и в случае его расторжения.
37. Лица, состоявшие ранее в зарегистрированном браке (супружестве), предъявляют регистрирующему органу документ, подтверждающий прекращение прежнего брака: свидетельство о расторжении брака (супружества), свидетельство о смерти супруга либо решение суда о признании брака недействительным.
38. По согласованию с лицами, желающими вступить в брак (супружество), регистрирующий орган назначает по истечении месячного срока время (день и час) регистрации брака (супружества), о чем делается отметка на заявлении, а также в журнале учета заявлений. Течение срока, определяемого периодом времени, начинается на следующий день после календарной даты или наступления события, которыми определено его начало.
39. Государственная регистрация заключения брака (супружества) лиц, не достигших брачного возраста, допускается на основании заключения регистрирующего органа о снижении брачного (супружеского) возраста, составленного по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Заявление о снижении брачного (супружеского) возраста, по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам подается желающими вступить в брак или их родителями, либо опекунами (попечителями) с указанием причин, вызывающих необходимость снижения брачного (супружеского) возраста.
Во всех случаях снижение брачного (супружеского) возраста допускается только с согласия вступающих в брак (супружество), а также брак (супружество) между лицами, не достигшими брачного (супружеского) возраста, разрешается только с согласия родителей либо опекунов.
Подлинность подписи ходатайствующих лиц заверяется подписью должностного лица и печатью регистрирующего органа.
40. К ходатайству прилагаются документы, подтверждающие причины снижения брачного (супружеского) возраста (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, копия свидетельства о рождении, документы, удостоверяющие личность родителей несовершеннолетних и самих несовершеннолетних граждан).
41. По результатам рассмотрения ходатайства принимается решение о снижении брачного (супружеского) возраста либо составляется письменный мотивированный отказ.

42. Неке қиюды (ерлі-зайыпты) болуды мемлекеттік тіркеу белгіленген күні тіркеуші органның лауазымды тұлғасы АХАЖ АЖ-ға мәлімет енгізеді.
43. АХАЖ АЖ-да тіркегеннен кейін актілік жазбасы екі данада басып шығарылады және неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік қалыптастырылады.
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер шығыс журналына енгізіледі.
44. Некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу некеге тұратын адамдардың қатысуымен жүргізіледі, содан кейін тіркеуші орган неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік береді.
Некені (елі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу некеге (ерлі-зайыптылық) тұратын адамдардың тілегі бойынша туыстары мен куәгерлердің қатысуымен жүргізіледі.
45. Некені (ерлі-зайыптылықты) өкіл арқылы тіркеуге жол берілмейді.
5. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру тәртібі
46. Кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ және бір-біріне мүліктік және өзге де талаптары болмаған кезде ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініші ерлi-зайыптылардың бiреуiнiң тұрғылықты жері бойынша тіркеуші органға осы Ереженің 9-қосымшасына сәйкес жазбаша түрде беріледі.
Заң күшіне енген сот шешімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініші осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес жазбаша нысанды түрде сот шешімі шығарылған жер бойынша тіркеуші органға беріледі.
Жұбайының хабар-ошарсыз кетті, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі деп тану, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшiн кемiнде үш жыл мерзiмге бас бостандығынан айыруға сотталғаны туралы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде жұбайлардың бірінің некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініші осы Ереженің 11-қосымшасына сәйкес жазбаша түрде өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша тіркеуші органға беріледі.
Егер некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш әскери қызметкердің қызметін өтеу орны бойынша тіркеуші органға берілетін болса, онда оның тұрғылықты жері болып тиесілі әскери бөлімнің немесе мекеменің орналасқан жері саналады.
Кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ және бір-біріне мүліктік және өзге де талаптары болмаған кезде ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға "электрондық үкімет" порталы арқылы электронды түрде өтініш беруіне жол беріледі.
47. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш өтініштерді есепке алу журналында тіркеуге жатады, онда өтініш берушінің (өтініш берушілердің) тегі, есімі, әкесінің есімі, өтінішті қабылдау күні, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуге арналған күн, сондай-ақ некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акті жазбасының нөмірі көрсетіледі.
Өтінішті есепке алу журналын электронды түрде жүргізуге жол беріледі.

42. В назначенный день государственной регистрации заключения брака (супружества) должностное лицо вносит данные в ИС ЗАГС.
43. После государственной регистрации в ИС ЗАГС, распечатывается актовая запись в двух экземплярах и формируется свидетельство о заключении брака (супружества).
Сведения, указанные в свидетельстве о заключении брака (супружества) заносятся в расходный журнал.
44. Государственная регистрация брака (супружества) производится в присутствии лиц, вступающих в брак, после чего регистрирующий орган выдает свидетельство о заключении брака (супружества).
Государственная регистрация брака (супружества) по желанию лиц, вступающих в брак (супружество), производится в присутствии родственников и свидетелей.
45. Государственная регистрация заключения брака (супружества) через представителей не допускается.
5. Порядок организации государственной регистрации
расторжения брака (супружества)
46. Заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей и отсутствии имущественных споров и иных претензий к друг другу подается в регистрирующий орган по месту жительства одного из супругов, в письменной форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда, вступившего в законную силу подается в регистрирующий орган по месту вынесения решения суда в письменной форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании вступившего в законную силу решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, недееспособным или ограниченно дееспособным, а также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет подается в регистрирующий орган по месту жительства заявителя в письменной форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Если заявление о регистрации расторжения брака (супружества) подается в регистрирующий орган по месту прохождения службы военнослужащим, то местом его жительства считается пункт дислокации (расположения) соответствующей воинской части или учреждения.
Допускается подача заявления о расторжении брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей и отсутствии имущественных споров, претензий к друг другу в электронном виде, посредством портала "электронного правительства".
47. Заявления о государственной регистрации расторжения брака (супружества) подлежат регистрации в журнале учета заявлений, в котором указывается имя, отчество, фамилия, заявителя (заявителей), дата приема заявления, дата, назначенная для государственной регистрации расторжения брака (супружества), а впоследствии также номер актовой записи о расторжении брака (супружества).
Допускается ведение журнала учета заявлений в электронном виде.

48. Егер бір жұбайына қатысты некені (ерлі-зайыпылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу жүргізілген болса, онда басқа жұбайынан тұрған жерінен келіп түскен өтінішті сот шешімінің көшірмесімен бірге және мемлекеттік бажды төлегендігі туралы түбіртегімен бірге некені бұзу туралы акт жазбасы тұрған орын бойынша оны жетіспейтін мәліметтермен толықтыру үшін акт жазбасы жазылған органға жібереді.
49. Оған қоса берілген құжаттар мен өтінішті алған тіркеуші орган некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасын толықтырады және өтініш берушінің тұратын жеріндегі тіркеуші органға некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлікті табыс ету үшін жібереді.
Акт жазбасын толықтырғаннан кейін тіркеуші орган некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасының екінші данасы тұрған жері бойынша хабарлама жібереді.
50. Хабар-ошарсыз кетті, әрекетке қабілетсіз деп танылған немесе қылмыс жасағаны үшiн кемiнде үш жыл мерзiмге бас бостандығынан айыруға сотталған тұлғамен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш түскен жағдайда тіркеуші орган өтініш келіп түскен күннен бастап бір апта мерзімде сотталушының отырған жері бойынша хабарлама жібереді. Хабарламаны алған күннен бастап қырық бес күн ішінде сотталушы некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш бойынша даудың бар не жоқ екендігі жөнінде жазбаша хабарлайды.
51. Тіркеуші орган өтініш берушіге тиесілі хабарламаның жіберілгендігі жөнінде, сондай-ақ хабарламаға жауап алу үшін белгіленген мерзім жөнінде хабарлайды.
52. Даудың жоқ екендігі жөнінде хабар алынғаны не жауап алынбағаны жағдайда тіркеуші орган өтініш берушінің қатысуымен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркейді.
53. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген сотталушылармен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу тәртібі соттың үкімімен қылмыс жасағаны үшін үш жылдан кем емес мерзімге бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қолданылмайды.
Сотталғандардың өтініштері бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу жалпы негіздерде жүргізіледі.
54. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу бір ғана тіркеуші органда жүргізіледі.
55. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеген күні лауазымды тұлға мәліметтерді АХАЖ АЖ-ға енгізеді.
56. Егер некені (ерлі зайыптылықты) бұзу бір жұбайына қатысты жүргізілетін болса, онда акт жазбасын жасаған кезде оған осы жұбайына қатысты барлық қажетті мәліметтер енгізіледі.
Екінші бір жұбайына қатысты тек некені бұзғанға дейінгі тегі, есімі, әкесінің есімі және оның туған уақыты, сондай-ақ соттың шешімі бойынша осы жұбайы төлеуге тиіс мемлекеттік баж сомасы ғана көрсетіледі.
Бұл жағдайда некені (ерлі зайыптылықты) бұзу туралы куәлікте тек некені (ерлі зайыптылықты) бұзуды тіркеген жұбайының некені (ерлі зайыптылықты) бұзғаннан кейін берілген тегі көрсетіледі.

48. В случае, если в отношении одного из супругов произведена государственная регистрация расторжения брака (супружества), то поступившее заявление от другого супруга по месту его жительства вместе с копией решения суда и квитанцией об уплате государственной пошлины направляется регистрирующим органом в орган по месту нахождения актовой записи о расторжении брака (супружества) для дополнения ее недостающими сведениями.
49. Регистрирующий орган, получивший заявление с приложенными к нему документами, дополняет актовую запись о расторжении брака (супружества) и направляет в регистрирующий орган по месту жительства заявителя свидетельство о расторжении брака (супружества) для его вручения.
После дополнения актовой записи регистрирующий орган направляет извещение по месту нахождения второго экземпляра актовой записи о расторжении брака (супружества).
50. В случае поступления заявления о государственной регистрации расторжении брака (супружества) с лицом, признанным безвестно отсутствующим, недееспособным или осужденным за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, регистрирующий орган в недельный срок со дня поступления заявления направляет извещение по месту содержания осужденного. В течение сорокапятидневного срока со дня получения извещения, осужденный письменно сообщает о наличии либо отсутствии спора по заявлению о расторжении брака (супружества).
51. Регистрирующий орган сообщает заявителю о направлении соответствующего извещения, а также об установленном сроке для получения ответа на извещение.
52. При получении сообщения об отсутствии спора либо его не получения, регистрирующий орган в присутствии заявителя производит государственную регистрацию расторжения брака (супружества).
53. Установленный Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" порядок расторжения брака (супружества) с осужденными не распространяется на лиц, признанных судом по приговору осужденными за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет.
Расторжение брака (супружества) по заявлениям осужденных производится на общих основаниях.
54. Государственная регистрация расторжения брака (супружества) производится только в одном регистрирующем органе.
55. В день государственной регистрации расторжения брака (супружества) должностное лицо вносит данные в ИС ЗАГС.
56. Если государственная регистрация расторжения брака (супружества) производится в отношении одного из супругов, то при составлении актовой записи в нее вносятся все необходимые сведения, касающиеся этого супруга.
В отношении второго супруга указывается лишь имя, отчество, фамилия до расторжения брака (супружества) и дата его рождения, а также сумма государственной пошлины, подлежащая уплате этим супругом в соответствии с решением суда.
В этом случае, в свидетельстве о расторжении брака (супружества) указывается фамилия, присвоенная после расторжения брака (супружества) лишь супругу, зарегистрировавшему расторжение брака (супружества).

57. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды АХАЖ АЖ-да мемлекеттік тіркегеннен кейін екі данада актілік жазба басып шығарылады және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлік қалыптастырылады.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер шығыс журналына енгізіледі, содан кейін өтініш иесіне куәлік беріледі.
58. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға байланысты әскерге міндетті немесе шақырылушы адамның тегі өзгертілген кезде тіркеуші орган "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Заңға сәйкес бұл туралы некенің (ерлі-зайыптылықтың) бұзылғаны тіркелген жердегі жергілікті аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) әскери басқару органдарына жеті календарлық күн ішінде хабарлайды.
59. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркегеннен кейін тіркеуші орган некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу жөнінде некені (ерлі-зайыптылықты) қию туралы актілік жазба орналасқан жердегі тіркеуші органға хабарлама жібереді, сондай-ақ, екінші данасы орналасқан облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әділет органына хабарлама жібереді.
60. Хабарлама алған соң, тіркеуші орган некенi (ерлі-зайыптылықты) қию туралы акт жазуының "Белгiлер үшiн" деген бағанында некенi (ерлі-зайыптылықты) бұзу қашан және қай тіркеуші органда тiркелгендiгiн, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазуының нөмiрiн көрсетiп, некенiң (ерлі-зайыптылықтың) бұзылғандығы туралы белгi қояды.
Акті жазбасының сыртқы бетінде жоғары жағынан "Неке бұзылды" деп көрсетіледі.
61. Егер некені (ерлі-зайыптылықты) қию туралы акті жазбасында некенің бұзылғаны туралы белгі болса, онда некені (ерлі-зайыптылықты) қию туралы қайталама куәлік берілмейді.
Бұрынғы жұбайларға өздерінің некеге дейiнгi тегiн растау үшiн тіркеуші орган аталған адамның некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрғанын, содан соң оның бұзылғанын растайтын анықтама береді.
62. Жұбайлардың бірлескен өтініші негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды өкілдері арқылы мемлекеттік тіркеуге жол берілмейді.
6. Бала асырап алуды мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру тәртібі
63. Ұл (қыз) бала асырап алуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш осы Ереженің 12-қосымшасына сәйкес жазбаша нысанда тіркеуші органға беріледі.
64. Ұл (қыз) бала асырап алуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш алған кезде лауазымды тұлға өтініш және оған қоса берілген құжаттардың нысанын толтырудың дұрыстығына тексеру жүргізеді.
65. Асырап алынған баланың туу туралы актілік жазбасы жоғалған жағдайда ұл (қыз) бала асырап алуды тіркеу тек ол қалпына келтірілгеннен кейін ғана жүргізілуі тиіс.
Тіркеуші органға жоғалған жазбаны қайта қалпына келтiру туралы өтінішпен баланы асырап алған адамдар, ата-анасы (егер сот шешiмi бойынша оның балаға қатысты құқықтары мен мiндеттерi сақталатын болса), қорғаншылық және қамқоршылық органы, он алты жасқа толған асырап алынған баланың өзi, сондай-ақ тәрбиелеуінде бала тұрған адамдар мен мекемелер келе алады.

57. После государственной регистрации расторжения брака (супружества) в ИС ЗАГС, распечатывается актовая запись в двух экземплярах и формируется свидетельство о расторжении брака (супружества).
Сведения, указанные в свидетельстве о расторжении брака (супружества) заносятся в расходный журнал, после чего заявителю выдается свидетельство.
58. При изменении в связи с расторжением брака (супружества) фамилии военнообязанного или призывника регистрирующий орган в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" сообщает в течение 7 календарных дней в местные органы военного управления районов (городов областного значения) по месту регистрации расторжения брака (супружества).
59. После государственной регистрации расторжения брака (супружества) регистрирующий орган направляет извещения о расторжении брака (супружества) в регистрирующий орган по месту нахождения актовой записи о заключении брака (супружества), а также в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) по месту нахождения второго экземпляра.
60. При получении извещения, регистрирующий орган, территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) проставляет в графе "Для отметок" записи акта о заключении брака (супружества) отметку о расторжении брака (супружества), указав, когда и каким регистрирующим органом зарегистрировано расторжение брака (супружества), а также номер актовой записи.
На лицевой стороне актовой записи сверху указывается "Брак расторгнут".
61. Если в актовой записи о заключении брака (супружества) имеется отметка о расторжении брака, то повторные свидетельства о заключении брака (супружества) не выдаются.
Для подтверждения бывшим супругам своей добрачной фамилии регистрирующий орган выдает справку, подтверждающую, что данное лицо состояло в браке (супружестве), который затем был расторгнут.
62. Государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании совместного заявления супругов через представителей не допускается.
6. Порядок организации государственной регистрации
усыновления ребенка
63. Заявление о государственной регистрации усыновления (удочерения) подается в регистрирующий орган в письменной форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
64. При получении заявления о государственной регистрации усыновления (удочерения) должностным лицом проводится проверка на правильность заполнения формы заявления и прилагаемых к нему документов, а также наличия актовой записи о рождении ребенка.
65. В случае утраты записи акта о рождении усыновленного ребенка регистрация усыновления (удочерения) может производиться только после ее восстановления.
С заявлением о восстановлении утраченной записи в регистрирующий орган обращаются лица, усыновившие ребенка, родитель (если по решению суда за ним сохраняются права и обязанности в отношении ребенка), орган опеки и попечительства, сам) усыновленный, достигший шестнадцатилетнего возраста, а также лица и учреждения, на воспитании которых находится ребенок.

66. Өтініші мен құжаттар пакетін толтыруы дұрыс болған, сондай-ақ туу туралы актілік жазбасы болған кезде лауазымды тұлға өтініштерді есепке алу журналына тіркейді және өтініш берушіге өтініш бланкісінің жыртылатын талонын береді.
Өтініштерді есепке алу журналын электрондық түрде жүргізуге жол беріледі.
67. Жүргізілген тексеру нәтижесі бойынша лауазымды тұлға мәліметтерді АХАЖ АЖ енгізеді.
68. Асырап алынған ұл (қыз) баланың тегі, есімі, әкесінің есімі, сондай-ақ оның ата-анасы туралы мәліметтер ұл (қыз) бала асырап алу туралы сот шешіміне сәйкес жазылады.
69. Ұл (қыз) бала асырап алу АХАЖ АЖ мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін актілік жазба екі данада басып шығарылады және ұл (қыз) бала асырап алу туралы куәлік жасалады.
70. Егер ұл (қыз) бала асырап алу туралы соттың шешiмiнде көрсетiлген асырап алынған ұл (қыз) бала туралы мәліметтер тууы туралы куәлiкте бар осындай мәлiметтерге сәйкес келмесе немесе асырап алушылардың жеке бастарын куәландыратын құжаттардағы мәлiметтер соттың ұл (қыз) бала асырап алу туралы шешiмiндегi жазылған жазбамен сәйкес келмесе ұл (қыз) бала асырап алуды мемлекеттік тiркеу мәліметтер нақтыланғанға дейін кейiнге қалдырылады.
71. Егер ұл (қыз) бала асырап алу туралы соттың шешiмінде асырап алынған ұл (қыз) баланың тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған жерi мен күнiн өзгерткені туралы не ата-аналары туралы мәліметтер көрсетілмеген болса, онда тек ұл (қыз) бала асырап алу туралы акті жасалады. Бұл ретте асырап алынған ұл (қыз) баланың тууы туралы актілі жазбасында ұл (қыз) бала асырап алуды мемлекеттік тiркеу туралы белгi қойылады.
72. Егер асырап алынған ұл (қыз) баланың ата-анасы ретiнде сот шешiмi бойынша бала асырап алушылар жазылса, алайда асырап алынған ұл (қыз) баланың тегi мен оның әкесiнiң аты өзгертiлмесе, онда баланың тууы туралы куәлiктi қайта беру кезiнде бала асырап алушылар ата-ана ретiнде көрсетiледi.
73. Ұл (қыз) бала асырап алушылар тек әйел (еркек) адам болған жағдайда және ұл (қыз) бала асырап алу туралы сот шешімінде баланың әкесінде (анасында) осы балаға қатысты құқықтар мен міндеттер сақталады деп көрсетілген болса, туу туралы акті жазбасында әкесі (анасы) туралы мәліметтер өзгертуге жатпайды.
Егер баланың әкесінің атында оның құқықтары мен міндеттері сақталмаған не туу туралы акті жазбасында әкесі туралы мәлімет болмаған болса, ұл (қыз) бала асырап алушы әйел адамның жазбаша өтініші бойынша әкесі туралы мәліметті тіркеуші орган "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексте көзделген тәртіппен көрсетуі мүмкін.
Баланың туу туралы актілік жазбасында әкесі туралы мәлімет жазылған жағдайда, соттың шешіміне сәйкес баланың анасы деп жазылған ұл (қыз) бала асырап алушы әйелдің өтініші бойынша бұл мәліметтерді қорытынды жасамай-ақ тіркеуші орган өзгертеді, әкесінің тегі ұл (қыз) бала асырап алушы әйел адамның тегі бойынша, ал есімі, әкесінің есімі және ұлты оның көрсетуімен жазылады.

66. При правильности полноты заполнения заявления и пакета документов, а также наличия актовой записи о рождении должностное лицо регистрирует заявление в журнале учета заявлений и выдает заявителю отрывной талон бланка заявления.
Допускается ведение журнала учета заявлений в электронном виде.
67. По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные в ИС ЗАГС.
68. Имя, отчество, фамилия усыновленного (удочеренного) ребенка, а также данные о его родителях вносятся в соответствии с решением суда об усыновлении (удочерении).
69. После государственной регистрации усыновления (удочерения) в ИС ЗАГС распечатывается актовая запись в двух экземплярах и формируется свидетельство об усыновлении (удочерении).
70. Если сведения об усыновленном (удочеренной), указанные в решении суда об усыновлении (удочерении), не соответствуют сведениям, указанным в свидетельстве о рождении, или же сведения в документах, удостоверяющих личность усыновителей, не соответствуют сведениям, указанным в решении суда, то государственная регистрация усыновления (удочерения) откладывается до уточнения этих сведений.
71. Если в решении суда об усыновлении (удочерении) не указано об изменениях имени, отчества, фамилии, места и даты рождения усыновленного (удочеренной) либо сведений о родителях, то составляется только актовая запись об усыновлении (удочерении). При этом в актовой записи о рождении усыновленного (удочеренной) делается отметка о государственной регистрации усыновления (удочерения).
72. Если в качестве родителей усыновленного (удочеренной) по решению суда записываются усыновители, однако фамилия усыновленного (удочеренной) и его отчество не изменяются, то при выдаче повторного свидетельства о рождении ребенка в качестве родителей указываются усыновители.
73. В том случае, когда усыновителем (удочерителем) является только женщина (мужчина) и в решении суда об усыновлении (удочерении) указано, что за отцом (матерью) ребенка сохраняются права и обязанности в отношении этого ребенка, сведения об отце (матери) в записи акта о рождении изменению не подлежат.
Если же за отцом ребенка не сохраняются его права и обязанности, либо сведения об отце в записи акта о рождении отсутствуют, то по письменному заявлению усыновительницы (удочерительницы) сведения об отце могут быть указаны регистрирующим органом в порядке, предусмотренном Кодексом "О браке (супружестве) и семье.
В том случае, когда сведения об отце в записи акта о рождении ребенка уже вписаны, то по заявлению усыновительницы (удочерительницы), которая в соответствии с решением суда записывается матерью ребенка, эти сведения регистрирующим органом изменяются без составления заключения, фамилия отца записывается по фамилии усыновительницы (удочерительницы), а его имя, отчество и национальность - по ее указанию.

74. Баланың анасында оның құқықтары мен міндеттері сақталмаған немесе анасы туралы мәлімет баланың туу туралы куәлігіне енгізілген жағдайда, онда ол мәліметтерді тіркеуші орган соттың шешіміне сәйкес баланың әкесі деп жазылған ұл (қыз) бала асырап алушы ер адамның жазбаша өтініші бойынша өзгертеді. Мұндай жағдайларда анасының тегі ұл (қыз) бала асырап алушы ер адамның тегі бойынша, ал оның есімі, әкесінің есімі және ұлты қорытынды жасамай-ақ оның көрсетуі бойынша жазылады.
Тіркеуші орган баланың анасы деп жазылған, некеде (ерлі-зайыптылық) тұрмаған әйел адамның ұл (қыз) бала асырап алуын тіркеу кезінде тиісті жәрдемақы алу үшін әлеуметтік қамсыздандыру органына ұсыну үшін анықтама береді.
75. Ұл (қыз) асырап алуын тіркеуге байланысты әскерге шақырылушының есімі, әкесінің есімі, тегі, сондай-ақ туған жері мен күні өзгерген кезде тіркеуші орган "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 7 күнтізбелік күн ішінде ол туралы әскерге шақырылушы есепте тұрған әскери басқару органына хабарлайды.
76. Соттың бала асырап алу туралы шешімі бойынша асырап алынғанның туған күні өзгерген кезде тіркеуші орган туу туралы акті жазбасындағы туған күнін өзгерте отырып, туу туралы актінің тіркелген күнін де өзгертеді.
Туу туралы акті жазбасындағы "Белгілер үшін" бағанында бала асырап алу туралы соттың шешiмi (соттың атауы мен соттың шешiмiнiң күнi) мен ұл (қыз) бала асырап алу туралы акт жазбасы (бала асырап алу тiркелген тіркеуші орган, акт жазбасының нөмiрi мен күнi) көрсетiледi.
77. Ұл (қыз) бала асырап алу туралы сот шешiмімен асырап алынған ұл (қыз) баланың туған жерi өзгертiлген кезде тіркеуші орган ұл (қыз) бала асырап алу туралы шешiмде көрсетiлген туған жерi бойынша баланың тууы туралы жаңа акт жазбасын жасайды.
78. Туу туралы жаңа акті жазбасы жасалған соң тіркеуші орган ұл (қыз) бала асырап алу туралы акті жазбасының бірінші данасы тұрған жері бойынша тіркеуші органға және туу туралы бастапқы акті жазбасы тұрған жері бойынша тіркеуші органға хабарлама жібереді.
79. Хабарламаны алған кезде тіркеуші орган аталған акті жазбасына қажетті өзгерістерді енгізеді, ал "Белгілер үшін" бағанында туу туралы жаңа акті жазбасының жасалған жерін, оның нөмірі мен күнін көрсетеді. Бұдан басқа, туу туралы бастапқы акті жазбасындағы "Белгілер үшін" бағанында ұл (қыз) асырап алу туралы шешім шығарған сот шешімінің атауы мен күні көрсетіледі.
Бұл ретте, бастапқы акті жазбасы бойынша туу туралы куәлік жазылмайды.

74. Когда за матерью ребенка не сохраняются ее права и обязанности, или же сведения о матери в запись акта о рождении ребенка уже внесены, то эти сведения регистрирующим органом изменяются по письменному заявлению усыновителя (удочерителя), который в соответствии с решением суда записывается отцом ребенка. В таких случаях фамилия матери записывается по фамилии усыновителя (удочерителя), а ее имя, отчество и национальность - по его указанию без составления заключения.
Регистрирующий орган при регистрации усыновления (удочерения) ребенка женщины, не состоявшей в браке (супружестве), которая записывается матерью ребенка, выдает справку для предъявления в органы социального обеспечения на получение соответствующего пособия.
75. При изменении в связи с регистрацией усыновления (удочерения) имени, отчества, фамилии, а также места и даты рождения призывника регистрирующий орган в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" в течение 7 календарных дней сообщает об этом в местные органы военного управления, где призывник состоит на воинском учете.
76. При изменении решением суда об усыновлении даты рождения усыновленного регистрирующий орган, изменяя дату рождения в записи акта о рождении, изменяет и дату регистрации акта о рождении.
В графе "Для отметок" актовой записи о рождении указываются решение суда об усыновлении (наименование суда и дата решения) и запись акта об усыновлении (удочерении) (регистрирующий орган, где зарегистрировано усыновление, номер и дата актовой записи).
77. При изменении решением суда об усыновлении (удочерении) места рождения усыновленного (удочеренной) регистрирующим органом по месту рождения, указанному в решении об усыновлении (удочерении), составляется новая запись акта о рождении ребенка.
78. После составления новой актовой записи о рождении регистрирующий орган направляет извещения в регистрирующий орган по месту нахождения первого экземпляра актовой записи об усыновлении (удочерении) и в регистрирующий орган по месту нахождения первичной актовой записи о рождении.
79. При получении извещения, регистрирующий орган вносит необходимые изменения в указанные актовые записи, а в графах "Для отметок" указывает место составленной новой записи акта о рождении, ее номер и дату. Кроме того, в графе "Для отметок" первоначальной записи акта о рождении указывается наименование и дата решения суда, вынесшего решение об усыновлении (удочерении).
При этом, свидетельство о рождении по первичной актовой записи не выписывается.

80. Бала асырап алушыларға асырап алынған ұлдың (қыздың) туу туралы жаңа куәлігі беріледі, ал бұрынғы куәлігі жойылады.
81. Сот бұрын шығарған ұл (қыз) бала асырап алу туралы шешіміне қосымша бала асырап алушылар асырап алынатын ұлдың (қыздың) ата-анасы ретінде жазылатын жаңа қосымша шешім шығарған жағдайда немесе баланың есімі, әкесінің есімі, тегі, туған күні мен орны өзгеретін болса, тіркеуші орган бұрын шығарылған ұл (қыз) бала асырап алу туралы, асырап алынған ұлдың (қыздың) туу туралы акті жазбаларына өзгерістер енгізеді.
82. Ұл (қыз) бала асырап алуды жарамсыз деп тану, сондай-ақ ұл (қыз) бала асырап алуды жою тек сот тәртібімен жүргізіледі.
83. Тіркеуші органға ұл (қыз) бала асырап алуды жарамсыз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі түскен кезде жазбаның бірінші бетінде көлбеу сызық сызу арқылы ұл (қыз) асырап алу туралы акті жазбасы жойылады.
21-бағанда: "Ұл (қыз) бала асырап алу сот шешімімен жарамсыз деп танылды" деп көрсетіледі, содан кейін бұл жазба лауазымды тұлғаның қолымен және тіркеуші органның мөрімен расталады.
84. Ұл (қыз) бала асырап алу туралы акті жазбасын жою туралы егер олар ұл (қыз) бала асырап алуына байланысты өзгерген болса, баланың ата-анасы, сондай-ақ баланың өзі туралы бастапқы мәліметтерді қалпына келтіретін баланың туу туралы акті жазбасының бірінші данасы тұрған жері бойынша тіркеуші органға хабарлама жіберіледі.
Ұл (қыз) бала асырап алу туралы акті жазбасын жою туралы ұл (қыз) бала асырап алу туралы және баланың туу туралы акті жазбасының екінші данасы орналасқан жері бойынша аумақтық әділет органына хабарлама жіберіледі, онда ұл (қыз) бала асырап алу туралы акті жазбасының екінші данасы жойылады, сондай-ақ туу туралы акті жазбасының екінші данасына өзгерістер енгізіледі.
85. Егер ұл (қыз) бала асырап алу туралы сот шешіміне сәйкес асырап алынушы ұлдың (қыздың) туған жері өзгерсе, оған байланысты баланың туу туралы жаңа акті жазбасы жасалған болса, ұл (қыз) бала асырап алу туралы акті жазбасын жойған тіркеуші орган туу туралы жаңадан жасалған акті жазбасының бірінші данасы тұрған жері бойынша осы жазбаны жою қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Оны жойған соң тіркеуші орган туу туралы бастапқы жасалынған жазбаға қажетті өзгерістер енгізу және ондағы бұрынғы мәліметтерді қалпына келтіру туралы, сондай-ақ туу туралы қайтадан жасалынған акті жазбасының екінші данасы тұрған жері бойынша облыстың аумақтық әділет органына хабарлама жібереді.

80. Усыновителям выдается новое свидетельство о рождении усыновленного (удочеренной), а прежнее свидетельство аннулируется.
81. В случае вынесения судом в дополнение к ранее вынесенному решению об усыновлении (удочерении) нового дополнительного решения, согласно которому, усыновители записываются в качестве родителей усыновленного (удочеренной), либо изменяются имя, отчество, фамилия ребенка, дата и место его рождения, регистрирующий орган производит изменения в ранее составленные актовые записи об усыновлении (удочерении), о рождении усыновленного (удочеренной).
82. Признание усыновления (удочерения) недействительным, а также отмена усыновления (удочерения) производятся только в судебном порядке.
83. При поступлении в регистрирующий орган копии решения суда о признании усыновления (удочерения) недействительным, запись акта об усыновлении (удочерении) аннулируется путем перечеркивания ее по диагонали, на лицевой стороне записи сверху указывается: "Запись аннулирована".
В графе 21 указывается: "Усыновление (удочерение) признано недействительным решением суда", после чего эта запись подтверждается подписью должностного лица и печатью регистрирующего органа.
84. Об аннулировании записи акта об усыновлении (удочерении) направляется извещение в регистрирующий орган по месту нахождения первого экземпляра актовой записи о рождении ребенка, который восстанавливает первичные сведения о родителях ребенка, а также о самом ребенке, если они были изменены в связи с усыновлением (удочерением).
Об аннулировании актовой записи об усыновлении (удочерении) направляется извещение в территориальный орган юстиции области по месту нахождения вторых экземпляров актовых записей об усыновлении (удочерении) и о рождении ребенка, который аннулирует второй экземпляр актовой записи об усыновлении (удочерении), а также вносит изменения во второй экземпляр актовой записи о рождении.
85. Если в соответствии с решением суда об усыновлении (удочерении) изменено место рождения усыновленного (удочеренного), в связи с чем была составлена новая актовая запись о рождении ребенка, регистрирующий орган, который аннулировал запись акта об усыновлении (удочерении), направляет по месту нахождения первого экземпляра вновь составленной актовой записи о рождении извещение о необходимости аннулирования этой записи.
После ее аннулирования регистрирующий орган направляет извещение о внесении необходимых изменений в первоначально составленную запись о рождении и восстановления в ней прежних сведений, а также в территориальный орган юстиции области по месту нахождения второго экземпляра повторно составленной записи акта о рождении.

7. Есімін, әкесінің есімін, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеу тәртібі
86. Есімін, әкесiнiң есімін, тегін өзгерту туралы өтініш өтініш берушінің тұрғылықты жерi бойынша осы Ереженің 13-қосымшасына сәйкес тіркеуші органға беріледі.
87. Есімін, әкесiнiң есімін, тегін өзгерту туралы өтінішті тіркеуші орган өтінішті алған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қарайды. Дәлелді себептер болған кезде (азаматтық хал актілері жазбаларының көшірмелерін алмауы) өтінішті қарау мерзімі бір айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Республика бойынша АХАЖ АЖ-де акті жазбаларының электрондық нұсқасы болған кезде есімін, әкесiнiң есімін, тегін ауыстыру туралы өтініш күнтізбелік 15 күн ішінде қаралады.
88. Егер азаматтық хал актілері жазбалары жоғалған жағдайда есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыруды мемлекеттік тіркеу "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодекте белгіленген тәртіпте жазбалар қайта қалпына келтірілгеннен кейін ғана жүргізіледі.
89. Егер есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыру туралы өтінішпен бір мезгілде ұсынылған құжаттарда және азаматтық хал актілері жазбаларының көшірмелерінде мәліметтер сәйкес келмеген жағдайларда, ондай сәйкессіздіктер "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексте белгіленген тәртіпте жойылады.
90. Азаматтық хал актісі жазбасын қалпына келтіру немесе өзгерту қажет болған жағдайда өтінішті қарау мерзімі азаматтық хал актісі жазбасын қалпына келтіру не өзгерту, толықтыру немесе түзету туралы мәселе шешілгенге дейін тоқтатыла тұрады.
91. Ұсынылған құжаттар, сондай-ақ тексеру нәтижелері негізінде өтінішті қабылдаған тіркеуші орган осы Ереженің 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қорытынды жасайды, онда есімін, әкесінің есімін, тегін ауыстыру негізділігі және өтініш берушінің есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыру мүмкіндігі туралы тексеру нәтижелері жазылады.
92. Есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыру туралы қорытынды 2 данада жасалады, аумақтық әділет органының бастығы бекітеді және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Істің материалдарымен қоса қорытындының бірінші данасы тіркеуші органда сақталады, ал екінші данасы сақтау үшін әділет департаментіне жолданады.
93. Қорытындыны бекіткеннен кейін лауазымды тұлға АХАЖ АЖ-де есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыру мемлекеттік тіркеуді жүргізеді.
94. АХАЖ АЖ-да мемлекеттік тіркелген соң акті жазбасы екі данада басып шығарылады және есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыру туралы куәлік жасалады.
Есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыру туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер шығыс журналына енгізіледі, сосын есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыру туралы куәлік беріледі.

7. Порядок государственной регистрации перемены имени,
отчества, фамилии
86. Заявление о перемене имени, отчества, фамилии подается в регистрирующий орган по месту жительства заявителя, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
87. Заявление о перемене имени, отчества, фамилии рассматривается регистрирующим органом в течение 30 календарных дней со дня получения заявления. При наличии уважительных причин (неполучение копий записей актов гражданского состояния), срок рассмотрения заявления продлевается не более, чем на один месяц.
При наличии электронных версий актовых записей по республике в ИС ЗАГС заявление о перемене имени, отчества, фамилии рассматривается в течение 15 календарных дней.
88. В случае, если запись акта гражданского состояния, утрачена, то государственная регистрация перемены имени, отчества фамилии производится только после ее восстановления в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
89. В случае, если в представленных одновременно с заявлением о перемене имени, отчества, фамилии документах и поступивших копиях записей актов гражданского состояния имеются несоответствия сведений, такие несоответствия устраняются в порядке, установленном Кодексом "О браке (супружестве) и семье.
90. В случае необходимости восстановления или изменения записи акта гражданского состояния срок рассмотрения заявления приостанавливается до решения вопроса о восстановлении либо изменении, дополнении или исправления записи акта гражданского состояния.
91. На основании представленных документов, а также результатов проверки, регистрирующий орган, принявший заявление, составляет заключение, по форме, согласно приложению 14 к указанным Правилам, в котором излагается обоснованность перемены имени, отчества, фамилии и результаты проверки о возможности перемены заявителем имени, отчества фамилии.
92. Заключение о перемене имени, отчества, фамилии составляется в 2-х экземплярах, утверждается начальником территориального органа юстиции и скрепляется гербовой печатью.
Первый экземпляр заключения с материалами дела хранится в регистрирующем органе, второй направляется для хранения в территориальный орган юстиции.
93. После утверждения заключения должностное лицо производит государственную регистрацию перемены имени, отчества, фамилии в ИС ЗАГС.
94. После государственной регистрации в ИС ЗАГС, распечатывается актовая запись в двух экземплярах и формируется свидетельство о перемене имени, отчества, фамилии.
Сведения, указанные в свидетельстве о перемене имени, отчества, фамилии вносятся в расходный журнал, после чего выдается свидетельство о перемене имени, отчества, фамилии.

95. Тіркеуші орган есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыру туралы акті жазбасын тіркеген соң есімін, әкесінің есімін, тегiн ауыстыруға байланысты өзгерістер енгізу үшін туу туралы акті жазбасы тұрған жері бойынша тіркеуші органға хабарлама жібереді.
96. Туу туралы акті жазбасына өзгерістерді енгізу хабарлама түскен күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде жүргізіледі. Бұл ретте, туу туралы жаңа куәлік жазылады.
97. Туу туралы акті жазбасына өзгерістер енгізіліп болған соң тіркеуші орган өзгерістерді енгізу үшін облыстың аумақтық әділет органына хабарлама жібереді.
8. Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру тәртібі
98. Қайтыс болғаны туралы өтініш жазбаша түрде осы Ереженің 15-қосымшасына сәйкес беріледі.
99. Қайтыс болуды тіркеу туралы өтінішті алған кезде лауазымды тұлға өтініш нысанының дұрыс толтырылғанын және оған қоса берілген құжаттарды тексереді.
Өтініштің толтырылуы толық және ұсынылған құжаттар дұрыс болған кезде лауазымды тұлға қабылданған өтінішті өтініштерді есепке алу журналына тіркейді.
Өтініштерді есепке алу журналын электронды түрде жүргізуге жол беріледі.
100. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша лауазымды тұлға мәліметтерді АХАЖ АЖ-не енгізеді.
101. АХАЖ АЖ-та қайтыс болу мемлекеттік тіркелген соң акті жазбасы екі данада басып шығарылады және қайтыс болу туралы куәлік жасалады.
Қайтыс болу туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер шығыс журналына енгізіледі, содан кейін өтініш берушіге куәлік беріледі.
9. Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуді ұйымдастыру тәртібі
102. Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу туралы өтініш осы Ереженің 16-қосымшасына сәйкес жазбаша түрде өтініш берушінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеуші органға беріледі.
103. Азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтінішті алған кезде лауазымды тұлға өтініш нысанының дұрыс толтырылуына және оған қоса берілген құжаттарға тексеру жүргізеді.
Өтініштің толтырылуы және оған қоса берілген құжаттар дұрыс болған кезде лауазымды тұлға өтініштің қабылданғанын өтініштерді есепке алу журналына тіркейді.
Өтініштерді есепке алу журналын электрондық түрде жүргізуге жол беріледі.
104. Өтініштер күнтізбелік 15 күнге дейінгі мерзімде қаралуы тиіс. Сұрау салуды басқа аумақтық әділет органдарына жіберу қажет болған кезде өтінішті қарау мерзімі күнтізбелік отыз күнге дейін ұзартылады.
105. Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу мынадай негіздемелер бойынша жүргізіледі:

95. Регистрирующий орган после регистрации актовой записи о перемене имени, фамилии, отчества направляет извещения в регистрирующий орган по месту нахождения актовой записи о рождении для внесения изменений в связи с переменой имени, отчества, фамилии.
96. Внесение изменений в актовую запись о рождении производится в течение 15 календарных дней со дня поступления извещения. При этом выписывается новое свидетельство о рождении.
97. После внесения изменений в актовую запись о рождении регистрирующий орган направляет извещение в территориальный орган юстиции области для внесения изменений.
8. Порядок организации государственной регистрации смерти
98. Заявление о смерти подается в письменной форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
99. При получении заявления о регистрации смерти должностным лицом проводится проверка на правильность заполнения формы заявления и прилагаемых к нему документов.
При правильности полноты заполнения заявления и представленных документов, должностное лицо регистрирует принятое заявление в журнале учета заявлений.
Допускается ведение журнала учета заявлений в электронном виде.
100. По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные в ИС ЗАГС.
101. После государственной регистрации смерти в ИС ЗАГС, распечатывается актовая запись в двух экземплярах и формируется свидетельство о смерти.
Сведения, указанные в свидетельстве о смерти заносятся в расходный журнал, после чего заявителю выдается свидетельство.
9. Порядок организации внесения изменений, дополнений и
исправлений в записи актов гражданского состояния
102. Заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния подается в письменном виде по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам, в регистрирующий орган по месту постоянного жительства заявителя.
103. При получении заявления о внесении изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния должностным лицом проводится проверка на правильность заполнения формы заявления и прилагаемых к нему документов.
При правильности полноты заполнения заявления и представленных документов, должностное лицо регистрирует принятое заявление в журнале учета заявлений.
Допускается ведение журнала учета заявлений в электронном виде.
104. Заявления подлежат рассмотрению в срок до 15 календарных дней. При необходимости направления запроса в другие территориальные органы юстиции срок рассмотрения заявления продлевается до тридцати календарных дней.
105. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния производится при следующих основаниях:

1) ұл (қыз) бала асырап алуға байланысты оның есімін, әкесінің есімін, тегін, туған жері мен күнін өзгерткен кезде, сондай-ақ бала асырап алушыларды асырап алынған баланың ата-анасы ретінде жазғанда;
2) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға немесе некені (ерлі-зайыптылықты) жарамсыз деп тануға байланысты ерінің (зайыбының) тегі өзгертілген кезде;
3) ата-анасының арасындағы некенің (ерлі-зайыптылықтың) тоқтатылуына немесе некенің (ерлі-зайыптылықтың) жарамсыз деп танылуына байланысты кәмелетке толмаған баланың тегін өзгерткен кезде;
4) әке болуды тіркегенде;
5) некеге (ерлі-зайыптылықта) тұрмаған анадан баланың туу туралы акті жазбасына баланың әкесі туралы мәліметтерді енгізу туралы өтініш түскенде;
6) бала асырап алудың күшін жою немесе бала асырап алуды жарамсыз деп тану туралы, сондай-ақ некені (ерлі-зайыптылықты) жарамсыз деп тану туралы сот шешіміне байланысты;
7) баланың туу туралы акт жазбасынан баланың әкесі немесе шешесі туралы мәліметтерді алып тастау туралы сот шешіміне байланысты;
8) есімін, әкесінің есімін, тегін өзгерткенде;
9) ата-анасының тегі мен әкесінің есімінің өзгеруіне байланысты кәмелетке толмаған баланың тегі мен әкесінің есімін өзгерткенде;
10) азаматтық хал актiлерi жазбаларындағы қате мәліметтер сот тәртiбiмен анықталғанда;
11) әке болуды белгілеу туралы сот шешiмi күшiн жойғанда;
12) егер азаматтық хал актiсi жазбасында ата-анасының есімі, әкесінің есімі, тегі немесе ұлты көрсетілмесе;
13) егер азаматтық хал актiсi жазбасында қате мәлiметтер көрсетiлсе;
14) егер баланың туғанын тiркеу кезiнде оған тегi немесе есімі ата-анасының тiлегiн ескермей берiлсе;
15) егер баланың оның туу туралы акт жазбасында көрсетiлгеннен өзге есімі болса, оны баланың мүддесi қажет етсе;
16) егер туу туралы акт жазбасында баланың аты толық көрсетiлмесе (кiшiрейтiлiп, еркелетiп, қысқартылып көрсетiлсе);
17) егер азаматтық хал актiсiн тiркеу кезiнде қателер (бұрмалаулар, мәлiметтердi немесе жекелеген сөздердi тастап кету) болса;
18) жынысын өзгертуге байланысты есімін, әкесінің есімін, тегін, әкесiнiң атын түзету қажет болса;
19) ұлттық дәстүрлерге байланысты тегін, әкесiнiң немесе атасының есімінен туындайтын тегiне өзгерткенде;
20) ұлты өзгерген жағдайда жүргiзiледi.
Азаматтық хал актiлерi жазбаларына өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер енгiзу осы Ереженiң 17-қосымшасында көзделген нысан бойынша 8), 12), 13), 15), 16), 17) тармақшаларында көзделген жағдайларда тіркеуші орган жасаған қорытынды негізінде жүргізіледі.
Қорытынды екі данада жасалады және тіркеуші органның елтаңбалық мөрімен және бастығының қолымен бекітіледі.

1) при изменении имени, отчества, фамилии, места и даты рождения в связи с усыновлением (удочерение) ребенка, а также в случае записи усыновителей в качестве родителей усыновленного (удочеренной);
2) при изменении фамилии супруга (супруги) в связи с расторжением брака (супружества) или признанием брака (супружества) недействительным;
3) при изменении фамилии несовершеннолетнего ребенка в связи с прекращением брака (супружества) между родителями или признанием брака (супружества) недействительным;
4) при регистрации установления отцовства;
5) при поступлении заявления матери, не состоящей в браке (супружестве) о внесении в запись акта о рождении ребенка сведений об отце ребенка;
6) в связи с решением суда об отмене или о признании усыновления недействительным, а также признании брака (супружества) недействительным;
7) в связи с решением суда об исключении из записи акта о рождении сведений об отце или матери ребенка;
8) при перемене имени, отчества, фамилии;
9) при изменении отчества и фамилии несовершеннолетнего в связи с переменой фамилий родителей и имени отца;
10) при установлении в судебном порядке неверных сведений в записи актов гражданского состояния;
11) в случае отмены решения суда об установлении отцовства;
12) если в записи акта гражданского состояния не указаны имя, отчество, фамилия или национальность родителей;
13) если в записи акта гражданского состояния указаны неправильные сведения;
14) если при регистрации рождения ребенку были присвоены фамилия или имя без учета пожеланий родителей;
15) если ребенок фактически носит имя, отличное от того, которое указано в записи акта о его рождении, когда это вызывается интересами ребенка;
16) если в записи акта о рождении указано неполное имя ребенка (уменьшительное, ласкательное, сокращенное);
17) если в момент регистрации акта гражданского состояния были допущены ошибки (искажения, пропуск сведений или отдельных слов);
18) при перемене имени, отчества, фамилии в связи с изменением пола;
19) при изменении фамилии на фамилию, производную от имени отца или деда, по национальным традициям;
20) при изменении национальности.
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния производится на основании заключения, составленного регистрирующими органами в случаях, предусмотренных подпунктами 8) 12), 13), 15), 16), 17), по форме, указанной в приложении 17 к настоящим Правилам.
Заключение составляется в двух экземплярах и скрепляется гербовой печатью и подписью начальника регистрирующего органа.

106. Баланың тууын тiркегенде балаға ата-аналарының тiлектерi ескерiлмей тегi немесе аты берiлуiне байланысты, сондай-ақ егер баланың оның тууы туралы акт жазбасында көрсетiлген нақты атынан басқа аты болса, ата-аналардың баланың тегiн не атын өзгерту туралы өтiнiштерiн тіркеуші органдар бала он алты жасқа толғанға дейiн қабылдайды.
107. Қайтыс болған адамдарға қатысты азаматтық хал актiлерi жазбаларына өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер енгiзу "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 271-бабында белгіленген тәртіпте адамдардың өтініштері бойынша жүргiзiледi.
108. Азаматтық хал актiлерi жазбаларына өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер енгiзу үшiн негiз болып табылатын қорытынды тиiстi азаматтық хал актiсiнiң жазбасы жасалған жердегі тіркеуші органдарға орындау үшін жiберiледi.
Тиiстi жазбалар жасалған жері бойынша азаматтық хал актiлерi жазбасына өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер енгiзу құжаттар түскен күннен бастап күнтізбелік 15 күн мерзiмінде жүргiзедi.
Бұл ретте өтiнiш берушiге беру үшін өтініш берушiнiң тұрғылықты жерiндегi тіркеуші органға жiберiлетiн азаматтық хал актiсiн тiркеу туралы жаңа куәлiк жазылады.
109. Азаматтық хал актiлерiне енгiзiлген өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер жөнiнде тіркеуші орган тиісті хабарлама жібереді.
110. Азаматтық хал актiлерi жазбасына өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер енгiзу туралы өтінішті Қазақстан Республикасының шетелде тұрғылықты тұратын азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында азаматтық хал актiлерiн тiркеген және шетелде тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiне бередi.
111. Азаматтық хал актiлерiне өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер енгiзудi Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемесiнiң арызы бойынша тиiстi актi тiркелген жердегi тіркеуші орган жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының аумағында тұратын және Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында азаматтық хал актiлерiн тiркеген шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың азаматтық хал актiлерi жазбасына өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер енгiзу "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жүргiзiледi.
10. Азаматтық хал актілері жазбаларын қалпына келтіруді ұйымдастыру тәртібі
112. Азаматтық хал актiлерiнiң жоғалған жазбасын қалпына келтiру туралы өтініш осы Ереженің 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушiнiң тұрғылықты жерi бойынша тіркеуші органға берiледi.

106. Заявления родителей об исправлении фамилии или имени ребенку в записи акта о рождении в связи с тем, что при регистрации рождения ребенку были присвоены фамилия или имя без учета пожеланий родителей, а также, если ребенок фактически носит имя, отличное от того, которое указано в записи акта о его рождении, принимаются регистрирующими органами до достижения им шестнадцатилетнего возраста.
107. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния в отношении умерших производится по заявлению лиц в порядке, установленном статьей 271 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
108. Заключение, являющееся основанием для внесения изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния, направляется для исполнения в регистрирующий орган по месту нахождения соответствующей записи акта гражданского состояния.
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния по месту нахождения соответствующей записи производится в срок до 15 календарных дней со дня поступления документов.
При этом выписывается новое свидетельство о регистрации акта гражданского состояния, которое направляется в регистрирующий орган по месту жительства заявителя для вручения ему.
109. Об изменениях, дополнениях и исправлениях, внесенных в записи актов гражданского состояния, регистрирующий орган направляет соответствующее извещение.
110. Заявления о внесении изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния подаются гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за границей, а также иностранцами и лицами без гражданства, зарегистрировавшими акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан и постоянно проживающими за границей, в загранучреждения Республики Казахстан за границей.
111. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния производится регистрирующими органами по месту регистрации соответствующего акта по ходатайствам загранучреждений Республики Казахстан за границей.
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния иностранцев и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан и зарегистрировавших акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан, производится в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
10. Порядок организации восстановления записей актов
гражданского состояния
112. Заявление о восстановлении утраченных записей актов гражданского состояния по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам подается в регистрирующий орган по месту постоянного жительства заявителя.

113. Азаматтық хал актiлерiнiң жоғалған жазбасын қалпына келтiру туралы өтініш бiр айға дейiнгi мерзiмде қаралады.
114. Ұсынылған құжаттар мен тексерулердiң нәтижелерi негiзiнде тіркеуші орган өтініш берушiнiң тұрғылықты жерi бойынша осы Ереженің 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық хал актiсiнiң жоғалған жазбасын қалпына келтiру немесе одан бас тарту туралы қорытынды жасайды, оны аумақтық әдiлет органының бастығы бекiтедi.
115. Тіркеуші органның азаматтық хал актiсiнiң жазбасын қалпына келтiру туралы қорытындысы қалпына келтiрiлген жазбаны мемлекеттік тiркеу үшiн жоғалған жазба жасалған жердегi тіркеуші органға жiберiледi.
116. Жоғалған жазба сот тәртiбiмен қалпына келтірілген жағдайда акті жазбасының қалпына келтірілуін тіркеуі соттың шешiм шығарған жері бойынша жүргізіледі.
117. Азаматтық хал актiсiнiң тiркелу фактiсi сот тәртiбiмен анықталған кезде тіркеуші орган сот шешiмiнiң негiзiнде азаматтық хал актiсiнiң жазбасын қорытынды жасамай-ақ тiркейдi.
118. Азаматтық хал актiсiн қалпына келтiру туралы жазба (туудан басқа) күнделiктi тiркеу кiтабында, ал туу туралы қалпына келтiрiлген жазбаны тiркеу туу туралы қалпына келтiрiлген актiлердi тiркеу кiтабында жүргiзiледi.
119. Азаматтық хал актiлерiнiң жоғалған жазбаларын қалпына келтiру туралы өтінішті Қазақстан Республикасының шетелде тұрғылықты тұратын азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында азаматтық хал актiлерiн тiркеген және шетелде тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiне бередi.
120. Азаматтық хал актiлерiнiң жазбаларын қалпына келтiрудi жоғалған жазба болған жердегi тіркеуші орган Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнiң қолдаухаты бойынша жүргiзедi.
121. Қазақстан Республикасының аумағында тұратын және Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарда азаматтық хал актiлерiн тiркеген шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың азаматтық хал актiлерi жазбаларын қалпына келтiру "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жүргiзедi.
121-1. Тарихи отанына қайта оралған адамдарға қатысты туу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру жеткілікті негіздер болған кезде және осы фактіні құжаттық растау (акт жазбасының болмауы (жоғалғаны) туралы анықтама немесе хабарлама) мүмкін болған кезде немесе ішкі істер органдарының осы адамдардың Қазақстан Республикасына заңды түрде келгені туралы растамасы және олардың Қазақстан Республикасының азаматтығын беру туралы өтініші болған кезде ғана жүргізіледі.
Тарихи отанына қайта оралған Қазақстан Республикасы азаматтарының ата-аналары, сондай-ақ отбасы мүшелері туралы растайтын ақпаратты тіркеу органдарының сұрау салуы бойынша ішкі істер органдары береді.

113. Заявления о восстановлении утраченных записей актов гражданского состояния рассматриваются в срок до одного месяца.
114. На основании представленных документов и результатов проверки регистрирующий орган по месту постоянного жительства заявителя составляет заключение по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам о восстановлении утраченной записи акта гражданского состояния или об отказе в этом, которое утверждается начальником территориального органа юстиции.
115. Заключение регистрирующего органа о восстановлении записи акта гражданского состояния направляется в регистрирующий орган по месту, где находилась утраченная запись, для государственной регистрации восстановленной записи.
116. В случае восстановления утраченной записи в судебном порядке, регистрация восстановленной записи акта производится по месту вынесения судебного решения.
117. При установлении в судебном порядке факта регистрации акта гражданского состояния регистрирующий орган производит регистрацию записи акта гражданского состояния на основании решения суда без составления заключения.
118. Запись о восстановлении акта гражданского состояния (кроме рождения) производится в книге текущей регистрации, а регистрация восстановленной записи о рождении - в книге регистрации восстановленных актов о рождении.
119. Заявления о восстановлении утраченных записей актов гражданского состояния подается гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за границей, а также иностранцами и лицами без гражданства, зарегистрировавшими акты гражданского состояния в регистрирующий орган Республики Казахстан и постоянно проживающими за границей в загранучреждения Республики Казахстан.
120. Восстановление записей актов гражданского состояния производится регистрирующим органом по месту, где находилась утраченная запись, по ходатайству загранучреждения Республики Казахстан.
121. Восстановление записей актов гражданского состояния иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан и зарегистрировавших акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан, производится в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
121-1. Восстановление записей актов гражданского состояния о рождении в отношении лиц, возвратившихся на историческую родину, производится при наличии достаточных оснований и только при возможности документального подтверждения этого факта (справка или извещение об отсутствии (утрате) актовой записи) или подтверждении органов внутренних дел о законном въезде в Республику Казахстан этих лиц и их ходатайстве о предоставлении гражданства Республики Казахстан.
Подтверждающая информация о родителях, также членов семьи граждан Республики Казахстан, возвратившихся на историческую родину выдается органами внутренних дел по запросу регистрирующих органов.

Ескерту. Ереже 121-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 28.12.2013 № 405 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жоюды ұйымдастыру тәртібі
122. Азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою туралы өтініш осы Ереженің 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушiнiң тұрғылықты тұратын жерi бойынша тіркеуші органға берiледi.
123. Азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою туралы өтінішті тіркеуші орган бiр айға дейiнгi мерзiмде қарайды.
124. Қалпына келтiрiлген немесе қайта жасалған жазбаны тапқан немесе мүдделi адамдардан азаматтық хал актiлері жазбаларының күшін жою туралы өтінішін алған тіркеуші орган акті жазбасының тиiстi көшiрмелерiн жинайды және азаматтық хал актiлерi жазбасының күшiн жою жөнінде осы Ереженің 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қорытынды жасау үшiн материалдарды облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әдiлет органына жiбередi.
125. Азаматтық хал актiлерi жазбаларының күшiн сот шешiмiнiң негiзiнде жоюды тіркеуші орган қорытынды жасамай-ақ жүргiзедi.
126. Азаматтық хал актiлерi жазбаларының күшiн жою он бес күндік мерзімде күшін жоюға жататын жазбаның орналасқан жері бойынша жүргізіледі. Күшін жойғанға дейін берілген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәлік алынады және жойылады.
127. Азаматтық хал актiлерi жазбаларының күшi жойылғаны туралы олардың өтініштері бойынша азаматтық хал актiсi тiркелген адамдарға және тиiстi аумақтық әдiлет органының тіркеуші органына хабарланады.
128. Қалпына келтiрiлген немесе қайта жасалған азаматтық хал актiлерi жазбаларының күшiн жою туралы өтінішті Қазақстан Республикасының шетелде тұратын азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында азаматтық хал актiлерiн тiркеген және шетелде тұрғылықты тұратын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiне бередi.
Азаматтық хал актiлерi жазбаларының күшiн жоюды күшi жоюға жататын жазба сақталған жердегi тіркеуші орган жалпы тәртiппен Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемесiнiң тиiстi аумақтық әдiлет органының тіркеуші органына жiберетiн өтініші бойынша жүргiзедi.
129. Қазақстан Республикасының аумағында тұратын және Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында азаматтық хал актiлерiн тiркеген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың азаматтық хал актiлерi жазбаларының күшiн жою "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жүргiзiледi.

Сноска. Правила дополнены пунктом 121-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 28.12.2013 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Порядок организации аннулирования записей актов
гражданского состояния
122. Заявление об аннулировании записей актов гражданского состояния подается в регистрирующий орган по месту постоянного жительства заявителя по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
123. Заявление об аннулировании записей актов гражданского состояния рассматривается регистрирующим органом в срок до одного месяца.
124. Регистрирующий орган, обнаруживший восстановленную или повторно составленную запись, или получивший заявления заинтересованных лиц об аннулировании записей актов гражданского состояния, собирает соответствующие копии актовых записей и направляет материалы для составления заключения об аннулировании записей актов гражданского состояния по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения).
125. Аннулирование записей актов гражданского состояния на основании решения суда производится регистрирующим органом без составления заключения.
126. Аннулирование записей актов гражданского состояния производится по месту нахождения записи, подлежащей аннулированию в пятнадцатидневный срок. Выданные до аннулирования свидетельства о регистрации актов гражданского состояния изымаются и уничтожаются.
127. Об аннулировании записи акта гражданского состояния сообщается лицам, по заявлению которых был зарегистрирован акт гражданского состояния и регистрирующему органу соответствующего территориального органа юстиции.
128. Заявления об аннулировании восстановленных или повторно составленных записей актов гражданского состояния подаются гражданами Республики Казахстан, проживающими за границей, а также иностранцами и лицами без гражданства, зарегистрировавшими акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан и постоянно проживающими за границей в загранучреждения Республики Казахстан.
Аннулирование записей актов гражданского состояния производится в общем порядке регистрирующим органом по месту нахождения записи, подлежащей аннулированию, по ходатайствам загранучреждения Республики Казахстан, направляемым в регистрирующий орган соответствующего территориального органа юстиции.
129. Аннулирование записей актов гражданского состояния иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан и зарегистрировавших акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан, производится в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".

12. Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктерді, анықтамаларды және актілік жазбалардың көшірмелерін беру тәртібі
130. Бастапқы куәліктің жоғалуы немесе пайдалануға жарамсыздығы жағдайында, сондай-ақ мұрағаттық актілік жазба негізінде өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізуге байланысты азаматтық хал актісін тіркеу туралы қайталама куәлік беріледі.
Қайталама куәліктер актілік жазбалармен нақты сәйкестендіріліп жазылады. Жергілікті жердің атауы сол кезде болған әкімшілік-аумақтық бөлініске нақты сәйкестендіріліп көрсетіледі, ал тіркеу орны – сол кезде болған әкімшілік бөлініс бойынша осы жерге қызмет еткен тіркеуші орган ретінде көрсетіледі.
Егер актілік жазбада ұлты туралы мәліметтер көрсетілмесе, онда берілетін қайталама куәліктердің тиесілі бағаналары толтырылмайды.
131. Қайталама куәліктер азаматтық хал актісін тіркеу туралы жазба жасалған адамдарға қатысты беріледі.
Берілетін қайталама куәліктердің бірінші бетінің жоғарғы жағында "Қайталама" деп көрсетіледі.
132. Он алты жасқа дейінгі балалардың тууы туралы қайталама куәліктері ата-аналарына, қорғаншыларына, ұл (қыз) бала асырап алушыларға, қамқоршыларына және сол балаларды тәрбиелеп отырған балалар мекемелерінің әкімшіліктеріне беріледі, 16 жастан асқан, бiрақ 18 жасқа толмаған және жеке басын куәландыратын құжат алмаған балаларға ата-анасының бiреуiнiң не қорғаншысының қатысуымен олар жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған кезде қайталама куәлiктер берiледi.
133. Егер акті жазбасы тіркеуші органда болмаса, онда өтініш берушіге акті жазбасының жоқ екендігі туралы анықтама беріледі.
134. Қазақстан Республикасында бекітілген азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек көрсету туралы Конвенциялар шеңберінде келіп түскен сұрау салулар бойынша қайталама куәліктерді жіберу пошта байланысы арқылы жүзеге асырылады.
135. Куәліктер тапсырыс хаттармен жіберіледі, куәліктерді тесіп тігуге және бүктеуге жол берілмейді.
136. Қайталама куәліктерді беру туралы өтініштерді тексеру өтініште көрсетілген жыл ішінде акті (метрикалық) кітаптар бойынша жүргізіледі, сондай-ақ өтініште көрсетілген азаматтық хал актілері тіркелген жылдан бұрынғы екі және кейінгі екі жыл аралығында жүргізіледі.
Азаматтық хал актісін тіркеу жылы көрсетілмеген жағдайда тексеру соңғы бес жылға жүзеге асырылады.
137. Азаматтық хал актісін тіркеу фактісін куәландыруда тіркеуші орган азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтаманы азаматтық хал актілерін тіркеу кітабындағы жазба негізінде береді.
Азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама электронды түрде "электрондық үкімет" порталы арқылы, 2008 жылдан бастап мәліметтері бар АХАЖ АЖ арқылы беріледі.

12. Порядок выдачи повторных свидетельств, справок и копий
актовых записей о регистрации актов гражданского состояния
130. В случае утери или непригодности для использования первичного свидетельства, а также в связи с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, на основании архивной актовой записи, выдается повторное свидетельство о регистрации акта гражданского состояния.
Повторные свидетельства выписываются в точном соответствии с актовыми записями. Названия местностей указываются в точном соответствии с существовавшим административно-территориальным делением, а местом регистрации – регистрирующий орган, обслуживающий эту местность по существовавшему административному делению.
Если в актовой записи сведений о национальности не имеется, то соответствующие графы выдаваемых повторных свидетельств не заполняется.
131. Повторные свидетельства выдаются лицам, в отношении которых составлена запись о регистрации акта гражданского состояния.
На выдаваемых повторных свидетельствах на первой странице сверху указывается "Повторное".
132. Повторные свидетельства о рождении на детей до шестнадцатилетнего возраста выдаются родителям, опекунам, усыновителям (удочерителям), попечителям и администрации детских учреждений, в которых дети находятся на воспитании, на детей старше 16 лет, но не достигших 18 лет и не получивших документ, удостоверяющий личность, выдаются повторные свидетельства в присутствии одного из родителей, либо опекуна, при предоставлении ими документа, удостоверяющего личность.
133. Если актовой записи в регистрирующем органе не имеется, то заявителю выдается справка об отсутствии актовой записи.
134. Высылка повторных свидетельств по запросам, поступившим в рамках Конвенций о правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам, ратифицированных Республикой Казахстан осуществляется почтовой связью.
135. Свидетельства пересылаются заказными письмами, прошивка и перегибание свидетельств не допускается.
136. Проверка заявлений о выдаче повторных свидетельств производится по актовым (метрическим) книгам за год, указанный в заявлении, а также за два предшествующих и два последующих года от указанного в заявлении года регистрации акта гражданского состояния.
В случае отсутствия года регистрации акта гражданского состояния проверка осуществляется за последние пять лет.
137. В удостоверение факта регистрации акта гражданского состояния регистрирующим органом выдается справка о регистрации акта гражданского состояния на основании записи в книге регистрации актов гражданского состояния.
Справка о регистрации акта гражданского состояния выдается в электронном виде через портал "электронного правительства" посредством ИС ЗАГС, содержащей сведения с 2008 года.

138. Азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтері бар анықтамалар:
1) актілік жазба жасалған азаматқа;
2) ата-аналарға, асырап алушыларға, қамқоршылар мен қорғаншыларға;
3) әрекетке қабілетсіз тұлғалардың қамқоршысы болып табылатын азаматтарға;
4) қайтыс болғанның туыстарына беріледі.
Анықтамалар оның өкілеттілігін растайтын азаматтардың өкілдеріне беріледі.
139. Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы акті жазбаларының көшірмелері қызметтік пайдалануға арналған құжаттар болып табылады.
Азаматтарға акті жазбасының көшірмелері берілмейді.
140. Азаматтық хал актілері жазбаларының көшірмелері тек Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, қаржы полицицясының, прокуратураның, соттың, нотариат, адвокатура, қамқоршылық және қорғаншылық органдарының сұраулары бойынша, басқа мемлекеттерді қоса алғанда, сондай-ақ басқа мемлекеттердің АХАЖ органдарының сұраулары бойынша беріледі.
141. Анықтамалар мен азаматтық хал актілері жазбаларының көшірмелеріне тіркеуші орган бастығының қолы қойылады және мөрімен бекітіледі.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 1
Нысан
______________________________
______________________________
(тіркеуші орган атауы)
______________________________
(өтініш берушінің аты,
әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
______________________________
______________________________
№ тел. _______________________
тууды мемлекеттік тіркеу туралы
Ө Т І Н І Ш
Бала туралы мәлімет:
Аты____________________________ Әкесінің аты ________________________ Тегі ______________________________________
Туған күні "__" ____________20__ ж. Жынысы ______________
Баланың туған жері __________________________________________________
Саны бойынша анасының нешінші баласы ________________________________
Баланың туу фактін растайтын құжат туралы мәлімет
_____________________________________________________________________
Баланың заңды мекен-жайы ____________________________________________
Анасы туралы мәлімет:
Аты _________________ Әкесінің аты (бар болғанда) ___________________
Тегі ________________________________
Туған күні "___" ____________20___ж. Ұлты______________
Жасы: _______________________________________________________________
Азаматтығы __________________________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы ____________________________________________
Отбасылық жағдайы ___________________________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу күні мен орны
_____________________________________________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазуының нөмірі ___________________
Заңды мекен-жайы ____________________________________________________
Әкесі туралы мәлімет:
Аты _________________ Әкесінің аты (бар болғанда) ___________________
Тегі ________________________________
Туған күні "___" ____________20___ж. Ұлты______________
Жасы: _______________________________________________________________
Азаматтығы __________________________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы ____________________________________________
Отбасылық жағдайы ___________________________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу күні мен орны
_____________________________________________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазуының нөмірі ___________________
Заңды мекен-жайы ____________________________________________________
"____" ___________ 20 __ ж.                    Қолы
Жауапкершілік туралы жалған мағлұматтардың хабарының артынан ескертілген
20__ ж. "___" _____________
____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушы лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты, тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(жұлып алу сызығы)
20___ ж. "___"__________ қарауға қабылданған өтініш туу тіркеу туралы
20___ ж. "___"___________ Қарау нәтижелері хабарланған болады
Маман ________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 2
Нысан
Өтініштердің есеп жүргізу журналы
№№
п.п
Түскен күні
Өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі
Өтініштің түрі және кіріс құжаттың қысқаша мазмұны
Қарар немесе құжаттың кімге орындауға жолданғаны
Мемлекеттік тіркеу күні
Құжатты алғаны туралы қолхат, күні
Құжатты орындағаны туралы белгі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 3
Нысан
Елтаңба бланкілерінің тапсыру есеп жүргізу журналы
№№
п.п
Тапсыру датасы
Аты, әкесінің аты, тегі қайсыны куәлік беріп жатыр
Серия және бланкі нөмірі
Актілік жазба нөмірі
Актілік жазба күні
Алғашқы немесе қайта жазба
Өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі
Куәлік алуында қол қою
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 4
Нысан
Бекітілген
Әділет басқармасының бастығы
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
"___" _____________ ___ ж.
Белгіленген мерзімді бұзумен баланың тууын мемлекеттік
тіркеу туралы
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
______________________________________________ Әділет басқармасы
ауданның (қаланың), облыстың
Белгіленген мерзімді бұзумен баланың тууын тіркеу туралы
____________________________________________ азаматтың өтінішін қарап
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________________
(баланың тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________ туылған
(туылған күні)
_____________________________________________________________________
(туылған жері: ауыл, аудан, қала, облыс)
Белгіленген мерзімнің бұзылу себебі _________________________________
Өтініш беруші туу туралы медициналық куәлікті берумен туу туралы фактіні растады _____________________________________________________
(медициналық мекеменің атауы)
Өтінішке қоса берілген құжаттар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтініш беруші тапсырған құжаттардың негізінде:
А Н Ы Қ Т А Л Д Ы:
Азамат(ша) __________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
____________________________________________________________ туылған
(туылған күні)
_____________________________________________________________________
(туылған жері, қала, ауыл, аудан, облыс, өңір, республика)
______________________________________________________________ тұрады
(тұрақты мекен-жайы)
Баланың ата-анасы:
Әкесі _______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
Анасы _______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
"Неке (ерлі-зайыптылық туралы) Кодексінің 190-бабына сәйкес
ҰЙҒАРДЫМ:
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
қатысты тууын белгіленген мерзімді бұзумен тууын
________________________________________________ әділет басқармасында
(тіркеуші органның атауы)
тіркеу мүмкін
Тіркеуші орган бастығы __________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)         (қолы)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 5
Нысан
_________________________________
___________________________________
(тіркеуші органның атауы)
__________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
___________________________________
___________________________________
№ тел. _____________________________
Әке болуды тануды мемлекеттік тіркеу туралы
Ө Т І Н І Ш
Мен, ________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
өзімді баланың әкесімін деп растаймын,
_____________________________________________________________________
(баланың аты, әкесінің аты, тегі)
азаматшада __________________________________________________________
(анасының аты, әкесінің аты, тегі)
"__________" _______________ 20________ жылы туылған
Мен,
_____________________________________________________________ баланың
(баланың аты, әкесінің аты, тегі)
анасы _______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
азамат ______________________________________________________________
(әкесінің аты, әкесінің аты, тегі)
_________________________________________ менің баламның әкесі екенін
растаймын
Әке болуды тануды баланың әкесінің атын әкесінің аты бойынша жазып тіркеуді сұраймыз
_____________________________________________________________________
тегін беруді ________________________________________________________
Сонымен бірге баланың тууы туралы акт жазуында әке туралы мәліметті енгізуді және ананың некеге дейінгі тегін түзетуді сұраймыз
_____________________________________________________________________
Баланың әкесімен неке қию барысында қабылдаған ___________________________________________ тегіне ауыстыруыңызды
(бала әкесімен некелі (ерлі-зайыптылықты) жағдайда анасы толтырады)
Туу "__"______________________ 20____ ж.
__________________________________________________________ тіркелген
(тіркеуші орган атауы)
Акт жазуының нөмірі _________________________________________________
Анасы туралы мәлімет:
Аты ___________________ Әкесінің аты (бар болғанда) _________________
Тегі ________________________________________________________________
Туған күні "___" ____________ 20___ж. Ұлты __________________________
Жасы: _______________________________________________________________
Азаматтығы __________________________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы ____________________________________________
Отбасылық жағдайы ___________________________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу күні мен орны
_____________________________________________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазуының нөмірі ___________________
Заңды мекен-жайы ____________________________________________________
Әкесі туралы мәлімет:
Аты_____________________ Әкесінің аты (бар болғанда) ________________
Тегі ________________________________________________________________
Туған күні "___" ____________ 20___ж. Ұлты __________________________
Жасы: _______________________________________________________________
Азаматтығы __________________________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы ____________________________________________
Отбасылық жағдайы ___________________________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу күні мен орны
_____________________________________________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазуының нөмірі ___________________
Заңды мекен-жайы ____________________________________________________
Өтінішке қосымша тапсырамыз:
1. Баланың тууы туралы куәлік

138. Справки, содержащие сведения из записей актов гражданского состояния, выдаются:
1) гражданину, на которого составлена запись акта;
2) родителям, усыновителям, опекунам и попечителям;
3) гражданам, являющимся опекунами недееспособных лиц;
4) родственникам умершего.
Справки выдаются представителям граждан, подтверждающим его полномочия.
139. Копии актовых записей о регистрации актов гражданского состояния являются документами для служебного пользования.
Гражданам копии актовых записей не выдаются.
140. Копии записей актов гражданского состояния выдаются только по запросам Министерства юстиции Республики Казахстан, Министерства иностранных дел Республики Казахстан, Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, органов внутренних дел Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности, финансовой полиции, прокуратуры, суда, органов нотариата, адвокатуры, опеки и попечительства включая другие государства, а также по запросам органов ЗАГС других государств.
141. Справки и копии записей актов гражданского состояния подписываются начальником и скрепляются печатью регистрирующего органа.
Приложение 1
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _______________________________
_________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество, фамилия заявителя)
проживающего по адресу:
_________________________________
_________________________________
№ тел. __________________________
З А Я В Л Е Н И Е
о государственной регистрации рождения
Сведения о ребенке:
Имя ___________________________ Отчество ____________________________
Фамилия _____________________________________________________________
Дата рождения "__" ____________ 20__ г. Пол ________________
Место рождения ребенка ______________________________________________
Какой по счету ребенок у матери _____________________________________
Сведения о документе, подтверждающем факт рождения ребенка
_____________________________________________________________________
Юридический адрес ребенка ___________________________________________
Сведения о матери:
Имя ____________________ Отчество (при его наличии) _________________
Фамилия ____________ ______________________________ _________________
Дата рождения "___" ____________ 20___ г. Национальность ____________
Возраст: ____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Семейное положение __________________________________________________
Дата и место регистрации брака (супружества)
_____________________________________________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) __________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
Сведения об отце:
Имя ____________________ Отчество (при его наличии) _________________
Фамилия ____________ ______________________________ _________________
Дата рождения "___" ____________ 20___ г. Национальность ____________
Возраст: ____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Семейное положение __________________________________________________
Дата и место регистрации брака (супружества)
_____________________________________________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) __________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
"____" ___________ 20__ г.                       Подпись
Об ответственности за сообщение ложных сведений предупрежден (а)
"___" _____________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
"____" __________ 20__ г. принято на рассмотрение заявление о
регистрации рождения
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" __________ 20__ г.
Специалист ________________________________ (имя, отчество, фамилия)
Приложение 2
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Журнал учета заявлений
№№
п.п
Дата
поступ-
ления
имя,
отчество,
фамилия
заявителя
Вид
заявления
и краткое
содержание
входящего
документа
Резолюция
или кому
направлен
документ
на испол-
нение
Дата
госу-
дарст-
венной
регист-
рации
Расписка в
получении
документа,
дата
Отметка
об испол-
нении
документа
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Журнал учета выдачи гербовых бланков
№№
п.п
Дата
выдачи
имя,
отчество,
фамилия
лица, на
которого
выдается
свиде-
тельство
серия
и номер
бланка
Номер
актовой
записи
Дата
актовой
записи
Первичная
либо
повторная
запись
Имя,
отчество,
фамилия
заяви-
теля
Роспись в
получении
свиде-
тельства
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 4
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Утверждено
Начальник управления юстиции
_________________________________
(наименование регистрирующего органа)
"___" _____________ ______ г.
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
о государственной регистрации рождения ребенка с
нарушением установленного срока
Управление юстиции __________________________________________________
района (города), области
рассмотрев заявление ________________________________________________
(имя, отчество, фамилия заявителя)
о регистрации рождения с нарушением установленного срока
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия ребенка)
родившегося (йся) ___________________________________________________
(дата рождения)
_____________________________________________________________________
(место рождения: село, район, город, область)
Причина нарушения установленного срока ______________________________
Заявитель в подтверждение факта рождения представил медицинское
свидетельство о рождении, выданное __________________________________
(наименование медицинского учреждения)
К заявлению приложен пакет следующих документов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
На основании документов, представленных заявителем:
У С Т А Н О В Л Е Н О:
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
Родился (лась) ______________________________________________________
(дата рождения)
_____________________________________________________________________
(место рождения, город, селение, район, область, край, республика)
Проживает ___________________________________________________________
(место постоянного жительства)
Родителями ребенка являются:
Отец ________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
Мать ________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
Согласно статье 190 Кодекса Республики Казахстан "О браке
(супружестве) и семье"
П О Л А Г А Ю:
Возможным произвести государственную регистрацию рождения в
отношении:
________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
с нарушением установленного срока в управлении юстиции
_____________________________________________________________________
(указать наименование регистрирующего органа)
Начальник регистрирующего органа _____________________ ______________
(имя, отчество, фамилия)       (подпись)
Приложение 5
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество, фамилия отца)
проживающего по адресу:
_________________________________
№ тел. __________________________
_________________________________
(имя, отчество, фамилия матери)
проживающего по адресу:
№ тел. __________________________
З А Я В Л Е Н И Е
о государственной регистрации установления отцовства
Я, ______________________________________ признаю себя отцом ребенка,
(имя, отчество, фамилия)
родившегося "___" ____________ 20__ года
у гражданки _________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
Я, _____________________________________________________________ мать
(имя, отчество, фамилия ребенка)
ребенка _____________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
подтверждаю, что гражданин __________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
________________________________________ является отцом моего ребенка
Просим зарегистрировать установление отцовства, указав отчество
ребенка по имени отца
_____________________________________________________________________
фамилию присвоить ___________________________________________________
Одновременно просим внести сведения об отце в запись акта о рождении
ребенка, а также исправить в ней добрачную фамилию матери
_____________________________________________________________________
На фамилию _______________________ принятую при вступлении в брак
(супружество) с отцом ребенка (заполняется матерью в случае
вступления в брак (супружество) с отцом ребенка)
Рождение зарегистрировано "___" ________________ 20__ г.
в ___________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Номер актовой записи ________________________________________________
Сведения о матери:
Имя _________________ Отчество (при его наличии) ____________________
Фамилия _____________________________________________________________
Дата рождения "___" ___________ 20__ г. Национальность ______________
Возраст: ____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Семейное положение __________________________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) __________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
Сведения об отце:
Имя _________________ Отчество (при его наличии) ____________________
Фамилия _____________________________________________________________
Дата рождения "___" ___________ 20__ г. Национальность ______________
Возраст: ____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Семейное положение __________________________________________________
номер актовой записи о браке (супружестве) __________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
К заявлению прилагаем: 1. Свидетельство о рождении ребенка

2. Ата-анасы некелі (ерлі-зайыпты) болса, неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік.
Әкесі ________________________________________________________ (қолы)
Анасы ________________________________________________________ (қолы)
"____"________________ 20___ ж.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 6
Нысан
Өтініш "_____"______________ 20 ж. тіркелді және журналда
№ _________________________________________________________ тіркелді.
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу
"______" ________________ 20__________ жылына тағайындалды.
Қолы
_____________________________________________________________________
Некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы
Ө Т І Н І Ш
АЗАМАТ
АЗАМАТША
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (болуында)
3.
Тегі
4.
Туған күні, жасы
"___" _________ ж.
___ жасқа толды
"___" _____ ж.
___ жасқа толды
5.
Азаматтық
6.
Туылған жері (қала, ауыл, аудан, облыс, өңір, республика)
7.
Ұлты
8.
Білімі
9.
Қайда және кім болып жұмыс істейді
10.
Отбасылық жағдайы: некеде отырған, жесір, ажырасқан
11.
Ортақ балалар туралы мәлімет
12.
Тұрақты мекен-жайы
13.
Қай жылдан
14.
Нешінші некеге отыруы
15.
Жеке тұлғаны растайтын құжат (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
Некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) кедергілер жоқ.
Некеге отыруды (ерлі-зайыпты болуды) тіркегеннен кейін келесі тегін алуды қалаймыз
ері _________________________________________________________________
зайыбы ______________________________________________________________
Некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) шарттарымен және тәртібімен таныстық. Болашақ ерлі-зайыптылардың және ата-ананың құқықтары мен міндеттері түсіндірілді.
Бізге некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі болатын жағдайларды жасырғанымыз үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекстің 376 бабына сәйкес әкімшілік жаза салынатыны туралы ескертілді.
Некеге отыруды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеуді cалтанатты/салтанатты емес
(керек емесін сызып тастау)
жағдайда өткізуді сұраймыз
Некеге отырушылардың (ерлі-зайыпты болатындардың) қолдары:
АЗАМАТ ______________________________
(некеге дейінгі тегі)
АЗАМАТША ____________________________
(некеге дейінгі тегі)
"____" ________________ _______ж.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 7
Нысан
Бекітілген
Әділет басқармасының бастығы
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
"___" _____________ ___ ж.
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
___________________________________________________ әділет басқармасы
аудан (қала), облыс
азамат(ша)
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________________
(туған күні)
неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтінішін қарастырып
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________________
(туған күні)
_____________________________________________________________________
Неке жасын _________________________________________ төмендету туралы
(төмендету жасы)
белгіленген неке жасын төмендетуді қажет еткізетін себеп бойынша:_____________________________________________________________
және некеге отырушылардың (ерлі-зайыпты болушылардың) келісімін _____________________________________________________________________
және өтінішке қосылып берілген құжаттарды ескере:
_____________________________________________________________________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодекстің 10-бабына сәйкес
ҰЙҒАРДЫМ:
Өтініш берушінің өтінішін қанағаттандыру және неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету мүмкін:
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
Тіркеуші орган бастығы ______________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі) (қолы)
"____" __________________ _____ ж.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 8
Нысан
_________________________________
__________________________________
(тіркеуші органның атауы)
__________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
___________________________________
___________________________________
№ тел. ____________________________
ӨТІНІШ
Қызымның/ұлымның неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендетуіңізді сұраймыз
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________________
(туылған күні)
белгіленген неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендетуді қажет еткізетін себеп бойынша:_______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________________
(туылған күні)
азаматпен некеге отыру үшін
Келесі құжаттарды қосып бердік:
_____________________________________________________________________
Некеге (ерлі-зайыптылық) отырушылардың келісімі: Ата-ананың
(қамқоршылардың)қолы:
_______________________                         _____________________
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 9
Нысан
Өтініш "_____"______________20_____ ж. қабылданды және журналда
№ __________________________________________________________ тіркелді
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу "____" _________________ 20__________
жылға тағайындалды
Қолы ________________________________________________________________
___________________________________
___________________________________
(тіркеуші органның атауы)
___________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі,)
мекен-жайы:
___________________________________
___________________________________
№ тел. ____________________________
___________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
__________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы
Ө Т І Н І Ш
Біз, төменде қол қоюшылар, өзара келісім бойынша некені бұзуды сұраймыз. Кәмелетке толмаған балаларымыз және мүлікті бөлумен байланысты дауларымыз жоқ.
АЗАМАТ
АЗАМАТША
1. Аты

2. Свидетельство о заключении брака
(супружества), если родители состоят в
браке (супружестве).
Отец _______________________________________________ (подпись)
Мать _______________________________________________ (подпись)
"___" ______________20__ г.
Приложение 6
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Заявление принято "_____"______________20___ г. и зарегистрировано
в журнале за
№____________________________________________________________________
Регистрация заключения брака (супружества) назначена на "___" ____________ 20__ года
Подпись _____________________________________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о вступлении в брак (супружество)
ОН ОНА
1.
Имя
2.
Отчество
(при его наличии)
3.
Фамилия
4.
Дата рождения, возраст
"___" _________ г.
исполнилось __ лет
"___" _________ г.
исполнилось __ лет
5.
Гражданство
6.
Место рождения (город,
селение, район, область,
край, республика)
7.
Национальность
8.
Образование
9.
Где и кем работает
10.
Семейное положение:
в браке не состоял (ла),
вдовец (вдова), разведен (а)
11.
Сведения об общих детях
12.
Место постоянного
жительства
13.
С какого года
14.
В какой по счету брак
вступает
15.
Данные документа,
удостоверяющего личность
(номер, когда и кем выдан)
Препятствий к заключению брака (супружества) не имеется.
После регистрации брака (супружества) желаем носить фамилии
супруг ______________________________________________________________
супруга _____________________________________________________________
С условиями и порядком заключения брака (супружества)
ознакомлены. Права и обязанности как будущих супругов и родителей
разъяснены.
Мы предупреждены о том, что за сокрытие обстоятельств,
препятствующих вступлению в брак налагается в соответствии со статьей
376 Кодекса "Об административных правонарушениях" административное
взыскание.
Регистрацию брака (супружества) просим провести в
неторжественной/торжественной обстановке.
(ненужное зачеркнуть)
Подписи вступающих в брак (супружество):
ОН ______________________________
(добрачная фамилия)
ОНА _____________________________
(добрачная фамилия)
"____" ________________ г.
Приложение 7
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Утверждено
Начальник управления юстиции
_________________________________
(наименование регистрирующего органа)
"___" _____________ 2012 г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о снижении брачного (супружеского) возраста
Управление юстиции __________________________________________________
района (города), области
рассмотрев ходатайство о снижении брачного (супружеского) возраста
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
_____________________________________________________________________
(дата рождения)
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
_____________________________________________________________________
(дата рождения)
О снижении брачного возраста на _____________________________________
(срок снижения)
по причине, вызывающей необходимость снижения установленного брачного
(супружеского) возраста: ____________________________________________
и учитывая согласие вступающего (их) в брак (супружество)
_____________________________________
и приложенные к ходатайству документы:
_____________________________________________________________________
Согласно статье 10 Кодекса Республики Казахстан "О браке
(супружестве) и семье"
ПОЛАГАЮ:
Возможным удовлетворить просьбу заявителя и снизить брачный
(супружеский) возраст:
______________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
______________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
Начальник регистрирующего органа _______________________ ____________
имя, отчество, фамилия       (подпись)
"____" ____________________
Приложение 8
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество, фамилия отца)
проживающего по адресу:
№ тел. __________________________
_________________________________
(имя, отчество, фамилия матери)
проживающей по адресу:
№ тел. __________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Просим Вас снизить брачный (супружеский) возраст дочери/сына/
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
_____________________________________________________________________
(дата рождения)
по причине, вызывающей необходимость снижения установленного брачного
(супружеского) возраста: ____________________________________________
для вступления в брак (супружество) с гражданином (гражданкой)
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
_____________________________________________________________________
(дата рождения)
Прилагаем следующие документы:
_____________________________________________________________________
Согласие вступающих в брак(супружество):
Подписи родителей (попечителей):
_______________________                      _____________________
Приложение 9
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Заявление принято "___" __________ 20__ г. и зарегистрировано
в журнале за
№ ___________________________________________________________________
Регистрация расторжения брака (супружества) назначена на "___"
__________ 20__ года
Подпись _____________________________________________________________
В _______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу:
_________________________________
№ тел. __________________________
_________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу:
_________________________________
№ тел. __________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о расторжении брака (супружества)
Мы нижеподписавшиеся, по взаимному согласию просим расторгнуть
брак (супружество). Несовершеннолетних детей и споров в связи с
разделом имущества не имеется.
ОН ОНА
1. Имя

2. Әкесінің аты (болғанда)
3. Тегі
4. Туылған күні
5. Жасы
6. Ұлты
7. Заңды мекен-жайы
8. Қайда және кім болып жұмыс істейді
(егер жұмыс істемесе, өмір сүру көздерін көрсету)
9. Білімі
10. Нешінші некеде отырды
11. Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қайда қиылды, неке қию туралы актінің нөмірі мен күні
12. Неке (ерлі-зайыптылық) бұзылғаннан кейін қандай тегін алуды қалайды (некеге дейінгі немесе некені тіркеу барысында қабылдаған)
13. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудың себебі
14. Жеке тұлғаны растайтын құжат (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудың шарттарымен және тәртібімен таныстық. Бізге азаматтық хал актілерін жазудың ережелерін бұзғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекстің 376 бабына сәйкес әкімшілік жаза салынатыны туралы ескертілді.
Неке бұзушылардың қолдары:
АЗАМАТ _______________________     АЗАМАТША _________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)             (аты, әкесінің аты, тегі)
"______" _______________________20___ж.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 10
Нысан
Өтініш "_____"__________________ _20_____ ж. қабылданды және журналда
№ __________________________________________________________ тіркелді
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу "____" __________________ 20_________
жылға тағайындалды
Қолы ________________________________________________________________
____________________________________
____________________________________
(тіркеуші органның атауы)
____________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
мекен-жайы:
____________________________________
____________________________________
№ тел. _____________________________
____________________________________
____________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
мекен-жайы:
____________________________________
____________________________________
№ тел. _____________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы
Ө Т І Н І Ш
____________________________________________________________ сотының
(сот атауы, сот шешімінің күні және нөмірі)
некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы шешімі негізінде некені бұзуды тіркеуді сұраймыз(-мын)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылар туралы келесі мәліметтерді хабарлаймыз
АЗАМАТ
АЗАМАТША
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (болғанда)
3.
Тегі: бұзуға дейін
бұзудан кейін
4.
Туған күні
5.
Жасы
___ жасқа толды
___ жасқа толды
6.
Ұлты
7.
Азаматтық
8.
Заңды мекен-жайы
9.
Қай жылдан бастап тұрады
10.
Білімі
11.
Қайда және кім болып жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, өмір сүру көздерін көрсету)
12.
Нешінші некеде отырды
13.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қай жерде қиылған (некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазуының нөмірі мен күні)
14.
Өндіріліп алынатын мемлекеттік баж сомасы
15.
18 жасқа дейінгі балалар (аты, әкесінің аты (болғанда), тегі
16.
Жеке тұлғаны растайтын құжат (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
Өтінішке қосып беремін(-міз):_______________________________________
Неке(ерлі-зайыптылықты) бұзушылардың қолдары:
АЗАМАТ _______________             АЗАМАТША _____________
"___" _____________ 20 ___ ж.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 11
Нысан
Жолданады __________________________
жауап күтілуде "__"________ 20____ ж.
"_____"_______________20__ жылы
даудың жоқтығы туралы жауап алдында,
даудың бары туралы жауап алынған жоқ
(керектігінің астын сызу)
____________________________________
____________________________________
(тіркеуші органның атауы)
____________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
____________________________________
____________________________________
№ тел. _____________________________
____________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
____________________________________
____________________________________
№ тел. _____________________________
Сот шешімінің негізінде белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз
кеткен деп танылған немесе жан ауруының немесе ақылдан адасу
салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған немесе қылмыс
жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға
сотталған тұлғалармен некені бұзуды тіркеу туралы Ө Т І Н І Ш
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды сұраймын
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________ сотының шешімі/үкімі негізінде
(сот атауы)
______________________________ туралы "____"________________ 20__ жыл
№ _________
Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзушылар туралы мәліметтер:
АЗАМАТ
АЗАМАТША
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (болғанда)
3.
Тегі: бұзуға дейін
бұзудан кейін
4.
Туған күні
5.
Жасы
___ жасқа толды
___ жасқа толды
6.
Ұлты
7.
Азаматтық
8.
Заңды мекен-жайы
9.
Қай жылдан бастап тұрады
10.
Білімі
11.
Қайда және кім болып жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, өмір сүру көздерін көрсету)
12.
Нешінші некеде отырды
13.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қай жерде қиылған (некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазуының нөмірі мен күні)
14.
Өндіріліп алынатын мемлекеттік баж сомасы
15.
18 жасқа дейінгі балалар (аты, әкесінің аты, тегі)
16.
Жеке тұлғаны растайтын құжат (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
Пошталық мекен-жай
_____________________________________________________________________
(сотталған жұбайының, әрекетке қабілетсіз жұбайының,
_____________________________________________________________________
хабар ошарсыз кеткен мүлкінің қорғаншысының
_____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты, тегі нақты мекен-жайды көрсету)
Өтінішке қосып беремін(-міз): _______________________________________
Өтініш берушінің қолдары:
АЗАМАТ _______________                   АЗАМАТША ___________________
"___" _____________ 20 ___ ж.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 12
Нысан
___________________________________
___________________________________
(тіркеуші органның атауы)
___________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
___________________________________
___________________________________
№ тел. ____________________________
___________________________________
___________________________________
(тіркеуші органның атауы)
___________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
___________________________________
___________________________________
№ тел. ____________________________
Баланы асырап алуды мемлекеттік тіркеу туралы
Ө Т І Н І Ш
Мен _________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болғанда), тегі)
және азаматша _______________________________________________________
(аты, әкесінің аты(болғанда), тегі)
Бала туралы мәліметті көрсетіп бала асырап алуды тіркеуді сұраймыз:
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты(болғанда), тегі)
_____________________________________________________________________
(баланың асырап алғаннан кейінгі туылған күні)
_____________________________________________________________________
(асырап алғаннан кейінгі туылған жері)
Тіркеуші органға заңды күшіне енген сот шешімі
тапсырылды __________________________________________________________
(сот атауы)
баланың атына _______________________________________________________
(баланың асырап алғанға дейінгі аты, әкесінің аты, тегі)
Баланың туылған күні "____________"______________________ 20______ ж.
Баланың туылған жері ________________________________________________
Баланың туылуы _____________________________________________ тіркелді
(тіркеуші органның атауы)
"____"__________20___________ж._______________
Сонымен бірге ата-аналар туралы мәліметті (егер сот шешімінде көрсетілсе) енгізіп, жаңа куәлік беруіңізді сұраймыз.
Өтінушінің қолы _____________________________________________________
Өтініш беру күні ____________________________________________________
Жауапкершілік туралы жалған мағлұматтардың хабарының артынан ескертілген
20__ ж. "_____________" _______________________
_____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты, тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(жұлып алу сызығы)
20____ ж. "____" _______ қарауға қабылданған өтініш туу тіркеу туралы
20____ ж. "___" ___________ Қарау нәтижелері хабарланған болады
Маман ______________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 13
Нысан
________________________________________
________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
________________________________________
________________________________________
№ тел. _________________________________
Тегін, әкесінің атын өзгертуді мемлекеттік тіркеу туралы
(керегінің астын сызу) Ө Т І Н І Ш
Менің _______________________________________________________________
(қандай өзгертулер енгізу керектігін көрсету)
___________________________ _______________________________байланысты
(таңдалған аты, әкесінің аты, тегі) (аты, әкесінің аты, тегі өзгеру себебі)
өзгертуіңізді сұраймын.
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1. Аты, әкесінің аты, тегі __________________________________________

2. Отчество (при наличии)
3. Фамилия
4. Дата рождения
5. Возраст
6. Национальность
7. Юридический адрес
8. Где и кем работает
(если не работает, то
указать источник
существования)
9. Образование
10. В каком по счету
браке состояли
11. Где заключен
расторгаемый брак
(супружество), номер и
дата акта о заключении
брака
12. Какую фамилию желает
носить после расторжения
брака (супружества)
(добрачную или принятую
при регистрации брака)
13. Причина расторжения
брака (супружества)
14. Данные документа,
удостоверяющего личность
(номер, когда и кем
выдано)
С условиями и порядком расторжения брака (супружества) ознакомлены. Мы предупреждены о том, что за нарушением правил записи актов гражданского состояния в соответствии со статье 376 Кодекса "Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Подписи расторгающих брак (супружество):
ОН ________________________             ОНА _________________________
(имя, отчество, фамилия)                           (имя, отчество, фамилия,)
"______" _______________________20___г.
Приложение 10
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Заявление принято "_____"______________20_____ г. и зарегистрировано
в журнале за
№_______________________________________________________
Регистрация расторжения брака (супружества) назначена на "___"
____________ 20__ года
Подпись _____________________________________________________________
В ______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от _____________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу:
________________________________
№ тел. _________________________
________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу:
________________________________
________________________________
№ тел. _________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о расторжении брака (супружества)
Просим (прошу) зарегистрировать расторжение брака (супружества)
на основании решения
______________________________________________________________ суда
(наименование суда, дата и номер решения суда)
о расторжении брака (супружества)
Сообщаем (ю) следующие сведения о расторгающих брак (супружество):
ОН ОНА
1.
Имя
2.
Отчество
(при его наличии)
3.
Фамилия: до расторжения
после расторжения
4.
Дата рождения
5.
Возраст
Исполнилось ___ лет
Исполнилось ___ лет
6.
Национальность
7.
Гражданство
8.
Юридический адрес
9.
С какого года проживает
10.
Образование
11.
Где и кем работает (если
не работает, указать
источник существования)
12.
В каком по счету браке
состояли
13.
Где заключен
расторгаемый брак
(супружество) (номер
и дата записи акта о
заключении брака
(супружество)
14.
Сумма государственной
пошлины, подлежащая
взысканию
15.
Дети до 18 лет (имя,
отчество, фамилия)
16.
Данные документа,
удостоверяющего личность
(номер, когда и кем
выдано)
К заявлению прилагаем (ю): __________________________________________
Подписи расторгнувших брак (супружество):
ОН __________________ ОНА _______________
"___" ___________ 20 ___ г.
Приложение 11
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Направлено ______________________________
ответ ожидается "___" ___________ 20__ г.
"___" _____________ 20__ года
получен ответ об отсутствии спора,
о наличии спора, ответ не получен
(нужное подчеркнуть)
В ________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от _______________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу:
__________________________________
№ тел. ___________________________
__________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу:
__________________________________
№ тел. ___________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о регистрации расторжения брака на основании решения суда с
лицами, признанными в установленном порядке безвестно
отсутствующими или недееспособными вследствие душевной болезни
или слабоумия, либо с лицами, осужденными за совершение
преступления к лишению свободы на срок свыше трех лет
Прошу расторгнуть брак (супружество) с
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
На основании решения/приговора _________________________________ суда
(наименование суда)
о ____________________________ от "___" _________ 20__ года № _______
Сведения о расторгающих брак (супружество):
ОН ОНА
1.
Имя
2.
Отчество
(при его наличии)
3.
Фамилия: до расторжения
после расторжения
4.
Дата рождения
5.
Возраст
Исполнилось ___ лет
Исполнилось ___ лет
6.
Национальность
7.
Гражданство
8.
Юридический адрес
9.
С какого года проживает
10.
Образование
11.
Где и кем работает (если
не работает, указать
источник существования)
12.
В каком по счету браке
(супружестве) состояли
13.
Где заключен
расторгаемый брак
(супружество) (номер
и дата записи акта о
заключении брака)
14.
Сумма государственной
пошлины, подлежащая
взысканию
15.
Дети до 18 лет (имя,
отчество, фамилия)
16.
Данные документа,
удостоверяющего личность
(номер, когда и кем
выдано)
Почтовый адрес ______________________________________________________
(имя, отчество, фамилия осужденного супруга,
_____________________________________________________________________
опекуна недееспособного супруга, опекуна над имуществом безвестно
_____________________________________________________________________
отсутствующего супруга, указать точный адрес)
К заявлению прилагаем (ю): __________________________________________
Подпись заявителя: ОН ___________________ ОНА _____________________
"___" _____________ 20 ___ г.
Приложение 12
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от_______________________________
(имя, отчество, фамилия усыновителя)
проживающего по адресу:
_________________________________
№ тел. __________________________
(имя, отчество, фамилия усыновителя)
проживающего по адресу:
№ тел. __________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о государственной регистрации усыновления (удочерения) ребенка
Гражданин ___________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия (при его наличии)
Гражданка ___________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия (при его наличии)
Дата и место регистрации брака (супружества)
_____________________________________________________________________
Просим зарегистрировать усыновление (удочерение) указав сведения о
ребенке:
_____________________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии) фамилия)
____________________________________________________________________
(дата рождения ребенка после усыновления)
_____________________________________________________________________
(место рождения после усыновления)
В регистрирующий орган представлено вступившее в законную силу
решение суда ________________________________________________________
(наименование суда)
на ребенка __________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия ребенка до усыновления)
Дата рождения ребенка "___"____________ 20__ г.
Место рождения ребенка ______________________________________________
Рождение ребенка зарегистрировано ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
"___" __________ 20__ г. _______________
Одновременно просим внести сведения о родителях (если указано в
решении суда) и выдать новое свидетельство.
Подпись заявителей ___________________________________________
Дата подачи заявления ________________________________________
Об ответственности за сообщение ложных сведений предупрежден (а)
"___" ____________ 20__ г.
__________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
"___" ________20__ г. принято на рассмотрение заявление о перемене
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" ___________ 20__ г.
Специалист ________________________________(имя, отчество, фамилия)
Приложение 13
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу:
_________________________________
№ тел. __________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии
(нужное подчеркнуть)
Прошу переменить мне ________________________________________________
(указать, какие изменения следует произвести)
на ________________________ в связи с _______________________________
(избранное имя, отчество, фамилия)         (причина изменения имя, отчество, фамилия)
О себе сообщаю следующие сведения:
1. имя, отчество, фамилия ___________________________________________

2. Туылған күні _____________________________________________________
3. Туылған жері______________________________________________________
4. Ұлты _____________________________________________________________
5. Азаматтығы _______________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы ________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты, тегі және туылған жерлері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Жеке тұлғаны куәландыратын құжат _________________________________
9. Қайда және кім болып жұмыс істейді _______________________________
10. Әскери міндетке қатысы: әскери міндетті немесе әскери міндетті жоқ
(керек астын сызып қою)
а) қайда тіркеуде тұр _______________________________________________
б) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы _________________________
_____________________________________________________________________
11. Өмір сүрген жерлердің нақты атаулары және уақыты ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Тергеуде, сот қаралуында болу немесе өтелмеген немесе белгіленген тәртіпте шешілмеген сотталуының болуы жағдайында, аты, әкесінің аты, тегі өзгерту туралы өтініш қабылданғаны жөнінде сәйкес сұранысты жолдау үшін, көрсету
Өтінішке қосып беремін:
1) ______________________________ 3)_________________________________
2) ______________________________ 4)_________________________________
Жауапкершілік туралы жалған мағлұматтардың хабарының артынан ескертілген
20__ ж. "___" _____________
_____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты, тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(жұлып алу сызығы)
20____ж. "____" ________ қарауға қабылданған өтініш туу тіркеу туралы
20____ж. "___" __________________ Қарау нәтижелері хабарланған болады
Маман ________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 14
Нысан
Бекітемін
Әділет басқармасының бастығы
__________________________________
(тіркеуші органның атауы)
"___" _____________ ____ ж.
Атын, әкесінің атын, тегін өзгерту туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
___________________________________________________ Әділет басқармасы
аудан (қала), облыс
азамат(ша) _____________________________________ өтінішін қарастырып,
(өтінушінің аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________ туылған
(туылған күні)
_____________________________________________________________________
(туылған жері: ауыл, аудан, қала, облыс)
______________________________________________________ өзгерту туралы
(ненің өзгертілетіні көрсетіледі)
себебі ______________________________________________________________
("Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодекске сәйкес өзгерту себебі көрсетіледі)
АНЫҚТАДЫ:
____________________________________________________________ жасалған
(тіркеуші органның атауы)
№ ________ "____" ________________________ ж. туу туралы акт жазуында
Азамат(ша) ________________________________________ ретінде тіркелген
Туып-өcкен жері: ____________________________________________________
Ата-анасы:___________________________________________________________
Некеге отырған (ерлі-зайыпты болды) _________________________________
неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазуы № _____ "____" ______________
____________________________________________________________ жасалған
(тіркеуші органның атауы)
Балалар туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
Мекен-жайы: _________________________________________________________
Жұмыс орны: _________________________________________________________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 257-бабына сәйкес
ҰЙҒАРАМЫН:
_____________________________________________________________________
шешім
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
______________________________________________________ өзгерту туралы
(қай элементтің қандай элементке өзгертілетіні көрсетіледі)
Өзгертуге рұқсат берілген жағдайда, азаматтық хал актілерінің келесі жазуларына өзгерістер енгізу керек:
_____________________________________________________________________
Тіркеуші органның бастығы ___________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі) (қолы)
"____" ____________________ _____ ж.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 15
Нысан
______________________________________
______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
______________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
______________________________________
______________________________________
№ тел. _______________________________
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеуіңізді сұраймын:
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның аты, әкесінің аты (болғанда) тегі)
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның туылған күні)
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның соңғы орны)
_____________________________________________________________________
қайтыс болған адамның отбасылық жағдайы)
_____________________________________________________________________
қайтыс болған адамның қайтыс болу күні)
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның өлімінің себебі)
Өтінішке қосымша берілді:____________________________________________
"_____"_____________20___ жыл             Қолы ______________________
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 16
Нысан
______________________________________
______________________________________
(тіркеуші органның атауы)|
______________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
______________________________________
______________________________________
№ тел. _______________________________
өзгерістерді, қосымшаларды және түзетулерді енгізу туралы
(керегінің астын сызу) ӨТІНІШ
________________ туралы № ________ "___" _____ ж. акт жазуына келесі өзгерістерді, қосымшаларды, түзетулерді: ____________________________
______________________________________________ енгізуіңізді сұраймын.
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1 Аты, әкесінің аты (болғанда), тегі ________________________________

2. Дата рождения ____________________________________________________
3. Место рождения____________________________________________________
4. Национальность____________________________________________________
5. Гражданство ______________________________________________________
6. Семейное положение _______________________________________________
7. Имя, отчество, фамилия дата и место рождения несовершеннолетних
детей _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Документ, удостоверяющий личность ________________________________
9. Данные о месте работы ____________________________________________
10. Отношение к военной службе: военнообязанный или невоеннообязанный
(нужное подчеркнуть)
а) где состоит на учете _____________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит ____________________
_____________________________________________________________________
11. В случае нахождения под следствием, судом либо наличия судимости,
не погашенной или не снятой в установленном законом порядке, указать
об этом, для направления соответствующего запроса в государственные
органы об оповещении приема заявления о перемене имени, отчества,
фамилии
К заявлению прилагаю:
1) ______________________________ 3) ________________________________
2) ______________________________ 4) ________________________________
Об ответственности за сообщение ложных сведений предупрежден (а)
"___" ___________ 20__ г.
__________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
"___" __________ 20__ г. принято на рассмотрение заявление о перемене
имени, отчества, фамилии
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" ________ 20__ г.
Специалист _________________________________ (имя, отчество, фамилия)
Приложение 14
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Утверждено
Начальник управления юстиции
_________________________________
(наименование регистрирующего органа)
"___" ___________________
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о перемене имени, отчества, фамилии
Управление юстиции __________________________________________________
района (города), области
рассмотрев ходатайство ______________________________________________
(имя, отчество, фамилия заявителя)
родившегося (йся) ___________________________________________________
(дата рождения)
_____________________________________________________________________
(место рождения: село, район, город, область)
о перемене __________________________________________________________
(указывается, что желает переменить)
по причине __________________________________________________________
(указывается причина перемены согласно Кодексу Республики Казахстан
"О браке (супружестве) и семье")
УСТАНОВИЛ:
В записи акта о рождении № ________ от "___" ___________________ г.
составленной в ______________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Он (она) значится как _______________________________________________
Уроженец (ка): ______________________________________________________
Родители:____________________________________________________________
Состоит в браке (супружестве) с _____________________________________
запись акта о браке (супружестве) № _________ от "___" ______________
составлена __________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Сведения о детях: ___________________________________________________
Место жительства: ___________________________________________________
Место работы: _______________________________________________________
В соответствии со статьей 257 Кодекса Республики Казахстан "О браке
(супружестве) и семье"
ПОЛАГАЮ:
_____________________________________________________________________
решение
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
О перемене: _________________________________________________________
(указывается, какой элемент и на что изменяется)
При разрешении на перемену, необходимо внести изменения в следующие
записи актов гражданского состояния:
_____________________________________________________________________
Начальник регистрирующего органа ______________________ _____________
(имя, отчество, фамилия)      (подпись)
Приложение 15
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу:
________________________________
№ тел. _________________________
Заявление о государственной регистрации смерти
Прошу произвести государственную регистрацию смерти:
_____________________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии) фамилия)
_____________________________________________________________________
(дата рождения умершего)
_____________________________________________________________________
(последнее место жительство умершего)
_____________________________________________________________________
(семейное положение умершего)
_____________________________________________________________________
(дата смерти умершего)
_____________________________________________________________________
(причина смерти умершего)
К заявлению прилагаю: _______________________________________________
"___" ___________ 20__ года                Подпись __________________
Приложение 16
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество, фамилия
проживающего по адресу):
________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о внесении изменений, дополнений и исправлений
(нужное подчеркнуть)
Прошу внести в запись акта о ______ №___________ от "___" ________ г.
Следующие изменения, исправления, дополнения: _______________________
_____________________________________________________________________
О себе сообщаю следующие сведения:
1. Имя, отчество (при его наличии), фамилия _________________________

1. Аты, әкесінің аты (болғанда), тегі _______________________________
2. Туылған күні _____________________________________________________
3. Туылған жері______________________________________________________
4. Ұлты _____________________________________________________________
5. Азаматтығы _______________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы ________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (болғанда), тегі және туған күні және туылған жерлері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Ағайындардың және апасының аты, әкесінің аты (болғанда), тегі және туған күні туылған жерлері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Жеке тұлғаны куәландыратын құжат _________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді ______________________________
11. Әскери міндетке қатысы:
а) қайда тіркеуде тұр _______________________________________________
б) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы _________________________
_____________________________________________________________________
12. Өмір сүрген жерлердің нақты атаулары және уақыты ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Тергеуде, сот қаралуында болу немесе өтелмеген немесе белгіленген тәртіпте шешілмеген сотталуының болуы жағдайында, аты, әкесінің аты, тегі өзгерту туралы өтініш қабылданғаны жөнінде сәйкес сұранысты жолдау үшін, көрсету
Өтінішке қосып беремін:
1) _______________________________ 3)________________________________
2) _______________________________ 4)________________________________
Жауапкершілік туралы жалған мағлұматтардың хабарының артынан ескертілген
20__ ж. "___" _____________
_____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты, тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(жұлып алу сызығы)
20____ ж. "____" _______ қарауға қабылданған өтініш туу тіркеу туралы
20____ ж. "______" ______________ Қарау нәтижелері хабарланған болады
Маман ________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 19
Нысан
Бекітілген
Әділет басқармасының бастығы
_____________________________
(тіркеуші органның атауы)
"___" _____________ ____ ж.
Акт жазуын қалпына келтіру туралы ҚОРЫТЫНДЫ
___________________________________________________ Әділет басқармасы
аудан (қала), облыс
азамат(ша) _______________________________ акт жазуын қалпына келтіру
(өтінушінің аты, әкесінің аты, тегі)
туралы өтінішін қарастырып,
Өтінуші өзінің өтінішіне азаматтық хал актісі жазуының жоқтығы туралы
_____________________________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
берген анықтамасымен растайды.
Өтінуші тапсырған құжаттар негізінде тексеру нәтижесі бойынша:
АНЫҚТАЛДЫ:
Азамат (ша) _________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болғанда), тегі)
Тектік тегі _________________________________________________________
Туылды ______________________________________________________________
бұл келесі құжаттармен расталады: ___________________________________
тұрғылықты мекен-жайы _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтінушінің ата-анасы:
Әкесі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Анасы: ______________________________________________________________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодекстің 184-бабына сәйкес
ҰЙҒАРАМЫН:
_____________________ туралы акт жазуын __________________ азамат(ша)
қатысты
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты(болғанда), тегі)
_____________________________________________ қалпына келтірілуі тиіс
(тіркеуші органның атауы)
Тіркеуші органның бастығы _____________________________
(аты, әкесінің аты, тегі) (қолы)
"____" __________________ ____ ж.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу,
азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер
енгізу, қалпына келтіру,
жоюды ұйымдастыру
Ережесіне
Қосымша 20
Нысан
_____________________________________
_____________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_____________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
мекен-жайы:
_____________________________________
_____________________________________
Акт жазуының күшін жою туралы
ӨТІНІШ
_________________________________ туралы акт жазуының күшін жоюыңызды сұраймын.
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:

1. Имя, отчество (при его наличии) фамилия __________________________
2. Дата рождения ____________________________________________________
3. Место рождения ___________________________________________________
4. Национальность ___________________________________________________
5. Гражданство ______________________________________________________
6. Семейное положение _______________________________________________
7. Имя, отчество (при его наличии), фамилия, дата и место рождения
несовершеннолетних детей ____________________________________________
8. Имя, отчество (при его наличии), фамилия, дата и место рождения
братьев, сестер, и их место жительства ______________________________
9. Документ, удостоверяющий личность ________________________________
10. Где и кем работает ______________________________________________
11. Отношение к военной службе:
а) где состоит на учете _____________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит ____________________
_____________________________________________________________________
12. Точный перечень местностей, в которых проживал и когда __________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. В случае нахождения под следствием, судом либо наличия судимости,
не погашенной или не снятой в установленном законом порядке, указать
об этом, для направления соответствующего запроса в государственные
органы об оповещении приема заявления о перемене имени, отчества,
фамилии
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________ 3) _______________________________
2) ______________________________ 4) _______________________________
Об ответственности за сообщение ложных сведений предупрежден (а)
"___" _____________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" ___________ 20__ г.
Специалист ________________________________ (фамилия, имя и отчество)
Приложение 19
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Утверждено
Начальник управления юстиции
_________________________________
(наименование регистрирующего органа)
"___" _________________
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о восстановлении актовой записи
(нужное подчеркнуть)
Управление юстиции __________________________________________________
района (города), области
рассмотрев заявление ________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии), фамилия заявителя)
о восстановлении записи акта о рождении _____________________________
Заявитель в подтверждение своей просьбы представил справку, выданную:
_____________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
об отсутствии записи акта гражданского состояния.
На основании документов, представленных заявителем по результатам проверки:
УСТАНОВЛЕНО:
Гражданин ___________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии), фамилия)
Родовая фамилия _____________________________________________________
Родился (лась) ______________________________________________________
в ___________________________________________________________________
что подтверждается следующими документами: __________________________
_____________________________________________________________________
проживает ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Родители заявителя:
Отец: _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мать: _______________________________________________________________
В соответствии со статьей 184 Кодекса Республики Казахстан "О браке
(супружестве) и семье"
П О Л А Г А Ю:
Запись акта о __________________ в отношении ________________________
_____________________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии), фамилия)
подлежит восстановлению в ___________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Начальник регистрирующего органа _______________________ ____________
(имя, отчество, фамилия)     (подпись)
Приложение 20
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения
изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество, фамилия
проживающего по адресу):
_________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
об аннулировании актовой записи
Прошу аннулировать запись акта о ____________________________________
О себе сообщаю следующие сведения: