Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 174 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 маусымда № 7739 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2012 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 174 қаулысымен
бекітілді
Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты
міндеттемелер бойынша есептілікті беру қағидалары
Осы Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 1995 жылғы 31 тамыздағы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", 2003 жылғы 4 шілдедегі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – банктер), "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілік беру тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және тәртібін белгілейді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2013 № 108 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.07.2012 бастап пайда болған қатынастарға қолданылады).

Об утверждении Правил представления банками второго уровня, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 174. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2012 года № 7739. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 313 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления банками второго уровня, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 174
Правила представления банками второго уровня,
Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и
организациями, осуществляющими отдельные виды банковских
операций, отчетности по займам и условным обязательствам
Настоящие Правила представления банками второго уровня, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности банками второго уровня (далее - банки), Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органының банктік қарыз беру операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар агроөнеркәсіп кешені саласында ұлттық басқарушы холдингінің ипотекалық ұйымдары және еншілес ұйымдары;
1-1) есептілік – қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілік;
2) басшы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаны басқаруды жүзеге асыратын немесе дара кәсіпкер болып табылатын жеке тұлға;
3) "Кредиттік тіркелім" ААШЖ – "Кредиттік тіркелім" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйе;
4) кредиттік тіркелім – жоғарыда көрсетілген ұйымдардың кредиттік қызметіне байланысты тәуекелдердің мониторингі мақсатында, сондай-ақ ақша-кредиттік статистиканы және сыртқы сектордың статистикасын қалыптастыру мақсатында қалыптастырылатын, банк, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Қағидалардың талаптарына сәйкес уәкілетті органға ұсынған ақпаратты қамтитын электрондық деректер базасы;
5) қарыз алушы – қарыз (кредит) алу шартына қол қоятын, қарызды (кредитті) алған және өзіне алған ақшаны қайтаруға және алған қарызды (кредитті), оның ішінде сыйақыны және кредит бойынша басқа да төлемдерді толық өтеуге міндеттеме қабылдайтын тұлға;
6) принципал – кепілдік немесе кепілгерлік шартына сәйкес міндеттемеде негізгі борышкер болып табылатын тұлға;
7) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
8) шартты міндеттеме – болашақта белгісіз бір немесе бірнеше оқиға басталған (басталмаған) кезде ғана танылуы мүмкін, банк, Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиент үшін үшінші тұлғалардың пайдасына қабылдайтын, және клиенттің шарт талаптарынан туындайтын тәуекелдерін көтеретін міндеттеме.
Кредиттік тарих субъектісі болып осы тармақтың 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар танылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 29 қазандағы № 318 (2012.12.10 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2013 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.07.2012 бастап пайда болған қатынастарға қолданылады) қаулыларымен.
2. Есептілік уәкілетті органға Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық түрде мынадай кезеңділікпен:

1. В целях Правил используются следующие понятия:
1) организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций – ипотечные организации и дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензию уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, на осуществление банковских заемных операций;
1-1) отчетность – отчетность по займам и условным обязательствам;
2) руководитель – физическое лицо, которое в соответствии с учредительными документами осуществляет руководство юридическим лицом или является индивидуальным предпринимателем;
3) АИП "Кредитный регистр" - автоматизированная информационная подсистема "Кредитный регистр";
4) кредитный регистр – электронная база данных, которая формируется в целях мониторинга рисков, связанных с кредитной деятельностью вышеуказанных организаций, а также в целях формирования денежно-кредитной статистики и статистики внешнего сектора, содержащая информацию, представляемую банком, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в уполномоченный орган в соответствии с требованиями Правил;
5) заемщик – лицо, подписывающее договор займа (кредита), получившее заем (кредит) и принимающее на себя обязательства по возврату полученных денег и полную оплату полученного займа (кредита), в том числе вознаграждения и других платежей по кредиту;
6) принципал – лицо, которое в соответствии с договором гарантии либо поручения является основным должником в обязательстве;
7) уполномоченный орган – Национальный Банк Республики Казахстан;
8) условное обязательство – обязательство, признание которого возможно только при наступлении (ненаступлении) одного или более неопределенных будущих событий, принятое банком, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за клиента в пользу третьих лиц и несущее кредитные риски клиента, вытекающие из условий договора.
Субъектами кредитной истории признаются лица, указанные в подпунктах 5) и 6) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 318 (вводится в действие с 10.12.2012); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Отчетность представляется в уполномоченный орган в электронном виде по форме согласно приложению 2 к Правилам со следующей периодичностью:

1) банктер, ипотекалық ұйымдар, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы – ай сайын;
2) уәкілетті органның банктік қарыз беру операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар агроөнеркәсіп кешені саласында ұлттық басқарушы холдингінің еншілес ұйымдары – тоқсан сайын ұсынылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.04.2015 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-1. Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген, есептілігі есепті кезеңнің соңында қолданылатын не есепті кезеңде қолданылған бес жүз мыңнан аспайтын қарыз беру шарттарын және шартты міндеттемелерін қамтитын ұйымдар есептілікті мынадай мерзімдерде:
есепті кезеңнің соңында филиалдары жоқ не бестен аспайтын филиалы бар банктер – есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасына дейін (қоса алғанда);
есепті кезеңнің соңында алты (қоса алғанда) – он (қоса алғанда) аралығында филиалы бар банктер – есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда);
есепті кезеңнің соңында он бір (қоса алғанда) – жиырма (қоса алғанда) аралығында филиалы бар банктер – есепті кезеңнен кейінгі айдың отызына дейін (қоса алғанда);
есепті кезеңнің соңында жиырмадан астам филиалы бар банктер – есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың бесіне дейін (қоса алғанда);
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар не "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы – есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Ұсынылатын есептілігі есепті кезеңнің соңында қолданылатын не есепті кезеңде қолданылған бес жүз мыңнан астам қарыз беру шарттарын және шартты міндеттемелерін қамтитын ұйымдар есептілікті есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.04.2015 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша хабарлама уәкілетті органға Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысанда беріледі.
4. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.04.2015 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) банками, ипотечными организациями, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" – ежемесячно;
2) дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющими лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций – ежеквартально.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.04.2015 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Организации, указанные в пункте 2 Правил, отчетность которых содержит не более пятисот тысяч договоров займа и условных обязательств, действующих на конец отчетного периода либо действовавших в отчетном периоде, представляют отчетность в следующие сроки:
являющиеся банками, не имеющими филиалы либо имеющими не более пяти филиалов на конец отчетного периода, – до двадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом;
являющиеся банками, имеющими от шести (включительно) до десяти (включительно) филиалов на конец отчетного периода, – до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом;
являющиеся банками, имеющими от одиннадцати (включительно) до двадцати (включительно) филиалов на конец отчетного периода, – до тридцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом;
являющиеся банками, имеющими свыше двадцати филиалов на конец отчетного периода, – до пятого числа (включительно) второго месяца, следующего за отчетным периодом;
являющиеся организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, либо Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" – до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
Организации, отчетность которых содержит свыше пятисот тысяч договоров займа и условных обязательств, действующих на конец отчетного периода либо действовавших в отчетном периоде, представляют отчетность до пятого числа (включительно) второго месяца, следующего за отчетным периодом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.04.2015 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уведомление по займам и условным обязательствам представляется в уполномоченный орган по форме в соответствии с приложением 1 к Правилам.
4. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.04.2015 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-1. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.04.2015 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Есептілік барлық берілген және өтелмеген қарыздар (оның ішінде баланстан шығарылғандар), шартты міндеттемелер бойынша беріледі. Ақпарат қарыз алушының және (немесе) тең қарыз алушының міндеттемелері тоқтаған күніне дейін беріледі.
6. Есептерді жасаған кезде пайдаланылатын өлшем бірлігі бүтін санмен белгіленеді және өзгеше белгіленбесе, теңгеде көрсетіледі. 0,5 кем сома нөлге дейін домалақтанады, ал 0,5 және одан жоғары сома бірлікке дейін домалақтанады. Коэффициенттер үтірден кейін екі белгімен көрсетіледі.
7. Ақпарат болмаған жағдайда банк, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым уәкілетті органға Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысанда қағаз тасымалдағышта тиісті хат жібереді.
8. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болса, банк, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым есептілікті уәкілетті органға берген күнінен бастап үш жұмыс күн ішінде есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып, жазбаша өтініш жібереді.
Берілген есептілікте толық емес және (немесе) дәйексіз ақпаратты анықтаған жағдайда уәкілетті орган ол туралы банкке, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға хабарлайды.
Банк, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым хабарламаны алған күнінен бастап екі күннен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған есептілікті ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктердің,
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының және банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен шартты
міндеттемелер бойынша
есептілікті беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
___________________________________________________ Төрағасы
(уәкілетті органның атауы)
___________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
Осымен, __________________________________________________
(банктің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)

4-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.04.2015 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Отчетность представляется по всем выданным и непогашенным займам (в том числе списанным с баланса), условным обязательствам. Информация представляется до даты прекращения обязательств заемщика и (или) созаемщика.
6. Единица измерения, используемая при составлении отчетов, устанавливается в целых числах и указывается в тенге, если не установлено иное. Сумма менее 0,5 округляется до нуля, а сумма, равная 0,5 и больше, округляется до единицы. Коэффициенты представляются с двумя знаками после запятой.
7. В случае отсутствия информации банк, Акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, направляет в уполномоченный орган соответствующее письмо на бумажном носителе по форме в соответствии с приложением 3 к Правилам.
8. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность банк, Акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в течение трех рабочих дней со дня представления отчетности представляют в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в представленной отчетности уполномоченный орган уведомляет об этом банк, Акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.
Банк, Акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, не позднее двух рабочих дней со дня получения уведомления представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.
Приложение 1
к Правилам представления
банками второго уровня,
Акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций,
отчетности по займам и
условным обязательствам
Форма
Председателю ______________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)
Настоящим, ________________________________________________
(наименование банка, Акционерное общество "Банк Развития
Казахстана", организации, осуществляющая отдельные виды
банковских операций)
уведомляет о предоставлении
отчетности по займам и условным обязательствам посредством АИП

20____жылғы 1 __________ жағдай бойынша "Кредиттік тіркелім"
ААШЖ арқылы қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті
бергені жөнінде хабарлайды және оның дәйектілігін растайды.
Бірінші басшы (ол болмаған кезде – оның орнындағы тұлға)
___________________________________________________ ________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер
__________________________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ ______ _______________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қою күні 20___ жылғы "__" __________.
Мөр орны
Ескерту: Қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша тиісті ақпарат болған кезде толтырылады.
Екінші деңгейдегі банктердің,
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар
мен шартты міндеттемелер бойынша
есептілікті беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Кредиттік тіркелім" ААШЖ көрсеткіштерінің тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 29 қазандағы № 318 (2012.12.10 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Көрсеткіштердің атауы
1
Кредиттік тарих субъектісі туралы ақпаратта кредиттік тарих субъектісі туралы сәйкестендіру мәліметтері қамтылған:
1.1.
Заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер бойынша:

"Кредитный регистр" по состоянию на 1 ______ 20____ года и
подтверждает ее достоверность.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер
_____________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: __________________________ ________ _________________
(должность, фамилия и имя) подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20___ года.
Место для печати
Примечание: Заполняется при наличии соответствующей информации по
займам и условным обязательствам.
Приложение 2
к Правилам представления
банками второго уровня,
Акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана" и
организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских
операций, отчетности по займам
и условным обязательствам
Форма
Перечень показателей АИП "Кредитный регистр"
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 318 (вводится в действие с 10.12.2012).
Наименование показателей
1
Информация о субъекте кредитной истории содержит идентификационные сведения о субъекте кредитной истории:
1.1.
По юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям:

3.1.21.
Оң (теріс) түзету (теңгемен, шарт валютасында);
3.1.32.
Дисконт (сыйақы) (теңгемен, шарт валютасында);
3.1.23.
Есептік күні;
3.2.
Портфельдік негізде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы ақпарат:
3.2.1.
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша біріңғай портфельдің атауы;
3.2.2.
Портфельдік негізде қалыптастырылған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша резервтердің (провизиялардың) нақты қалыптастырылған сомасы;

3.1.21.
Положительная (отрицательная) корректировка (в тенге, в валюте договора);
3.1.22.
Дисконт (премия) (в тенге, в валюте договора);
3.1.23.
Учетная дата;
3.2.
Информация о резервах (провизиях), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности на портфельной основе:
3.2.1.
Наименование однородного портфеля по требованиям международных стандартов финансовой отчетности;
3.2.2.
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, сформированных на портфельной основе;

3.2.3.
Портфельдік негізде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) бойынша баланстық шоттың нөмірі;
3.2.4.
Портфельдік негізде алуға күтілетін құны/келешектегі ақша ағынының дисконтты құны;
3.3.
Уәкілетті органның бірыңғай кредиттер жөніндегі талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы ақпарат:
3.3.1.
Уәкілетті органның талаптары бойынша бірыңғай портфельдің атауы;

3.2.3.
Номер балансового счета по резервам (провизиям), сформированным по требованиям международных стандартов финансовой отчетности на портфельной основе;
3.2.4.
Дисконтированная стоимость будущих денежных потоков/стоимость, ожидаемая к получению на портфельной основе;
3.3.
Информация о резервах (провизиях), сформированных по требованиям уполномоченного органа по однородным кредитам:
3.3.1.
Наименование однородного портфеля по требованиям уполномоченного органа;

3.3.2.
Уәкілетті органның бірыңғай кредиттер жөніндегі талаптары бойынша резервтердің (провизиялардың) нақты қалыптастырылған сомасы;
3.3.3.
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары мен уәкілетті органның бірыңғай кредиттер жөніндегі талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) бойынша айырмасы көрсетілген баланстық шоттың нөмірі;
Ескерту:
1. "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы реттік нөмірлері 2.1.17.1., 3.1.9., 3.1.18., 3.1.19.1., 3.3. - жолдарды, "Кредиттік тіркелім" ААШЖ көрсеткіштері тізбесінің нысандарын толтырмайды.
Екінші деңгейдегі банктердің,
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар
мен шартты міндеттемелер бойынша
есептілікті беру қағидаларына
2-1-қосымша
Ескерту. Қағида 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2013 № 108 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.07.2012 бастап пайда болған қатынастарға қолданылады).
№ 1 нысан
Заңды тұлғаларға берілген қарыздар мен шартты және ықтимал
міндеттемелер бойынша мәліметтер
_________________________________________________
(ұйымның атауы)

3.3.2.
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа по однородным кредитам;
3.3.3.
Номер балансового счета, на котором отражена разница по резервам (провизиям), сформированным по требованиям международных стандартов финансовой отчетности и требованиям уполномоченного органа по однородным кредитам;
Примечание:
1. Строки, порядковые номера 2.1.17.1., 3.1.9., 3.1.18., 3.1.19.1., 3.3. формы перечня показателей АИП "Кредитный регистр" не заполняются Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана".
Приложение 2-1
к Правилам представления
банками второго уровня,
Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
и организациями, осуществляющими отдельные виды
банковских операций, отчетности
по займам и условным обязательствам
Сноска. Правила дополнены Приложением 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма № 1
Сведения по займам и условным и возможным
обязательствам, выданным юридическим лицам
_________________________________________________
(наименование организации)

1) "БСН (СТТН)" деген реттік нөмірі 7-бағанда 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша СТТН ұсыну міндетті. 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша БСН ұсынылады. Қазақстан Республикасының резиденттері еместер бойынша ақпарат ұсынылмайды.
2) "КҰЖЖ коды" деген реттік нөмірі 8-бағанда 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша КҰЖЖ кодын ұсыну міндетті, Қазақстан Республикасының резиденттері еместер бойынша міндетті емес. 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша ақпарат ұсынылмайды.

1) в графе, порядковый номер 7, "БИН (РНН)" по займам (условным обязательствам), выданным до 1 января 2013 года, представление РНН обязательно. По займам (условным обязательствам), выданным c 1 января 2013 года представляется БИН. По нерезидентам Республики Казахстан информация не представляется.
2) в графе, порядковый номер 8, "Код ОКПО" по займам (условным обязательствам), выданным до 1 января 2013 года, представление кода ОКПО по резидентам Республики Казахстан обязательно, по нерезидентам Республики Казахстан необязательно. По займам (условным обязательствам), выданным c 1 января 2013 года информация не представляется.

3) "Жіктеу санаты" деген реттік нөмірлері 31 және "Уәкілетті органның талаптарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы" деген 48-бағандарда "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы ақпарат ұсынбайды. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) күші жойылды деп танылған күннен бастап банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ақпарат ұсынбайды.
№ 2 нысан
Жеке тұлғаларға берілген қарыздар мен шартты және ықтимал
міндеттемелер бойынша мәліметтер
_________________________________________________
(ұйымның атауы)

3) в графах, порядковый номер 31, "Классификационная категория" и порядковый номер 48, "Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа" информация не представляется Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана". С даты признания утратившим силу постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580) информация не представляется банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Форма № 2
Сведения по займам и условным и возможным
обязательствам, выданным физическим лицам
_________________________________________________
(наименование организации)

1) "ЖСН (СТТН)" деген реттік нөмірі 9-бағанда 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша СТТН ұсыну міндетті. 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша ЖСН ұсынылады. Қазақстан Республикасының резиденттері еместер бойынша ақпарат ұсынылмайды.
2) "Жіктеу санаты" деген реттік нөмірлері 31 және "Уәкілетті органның талаптарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы" деген 48-бағандарда "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы ақпарат ұсынбайды. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы"
2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) күші жойылды деп танылған күннен бастап банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ақпарат ұсынбайды.
№ 3 нысан
Овердрафт қарыздары және клиенттердің кредит карточкалары
бойынша қарыздар бойынша № 1 және № 2 нысандарда көрсетілмеген
жиынтық ақпарат
_________________________________________________
ұйымның атауы)
20__ жылғы "1" _________ жағдай бойынша
Баған
Коды
Барлығы
Оның ішінде шетел валютасында
1
Қарыз алушылар түрі бойынша
Екінші деңгейдегі банктер бойынша
Заңды тұлғалар бойынша(екінші деңгейдегі банктерден басқа)
Жеке тұлғалар бойынша
Жиынтығы
жалғасы
Баған
Коды
Барлығы
Оның ішінде шетел валютасында
2
Кредиттеу объектілерінің кодтары бойынша
Жиынтығы
3
Қамтамасыз ету түрі бойынша қарыздардың кодтары бойынша
Жиынтығы
4
Салалар кодтары бойынша
Жиынтығы
5
Қаржыландыру көздерінің кодтары бойынша
Жиынтығы
6
Облыстар кодтары бойынша
Жиынтығы
7
Баланстық шоттар нөмірлері бойынша
Жиынтығы
жалғасы
8
Жіктеу санатының коды бойынша
Коды
Сомасы
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы
Уәкілетті органның талаптарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы
Қамтамасыз ету құны
Екінші деңгейдегі банктер бойынша
Жиынтығы
Өзге заңды және жеке тұлғалар бойынша
Жиынтығы
Кестені толтыру бойынша нұсқаулар
1) "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы" деген реттік нөмірі 8-бағанда "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы ақпарат ұсынбайды. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) күші жойылды деп танылған күннен бастап банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ақпарат ұсынбайды.
Екінші деңгейдегі банктердің,
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының және банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен шартты
міндеттемелер бойынша
есептілікті беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_____________________________________________ Төрағасы
(уәкілетті органның атауы)
________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
Осымен, __________________________________________________
(банктің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
20____жылғы 1 __________ жағдай бойынша қарыздар мен шартты
міндеттемелер жөніндегі ақпараттың жоқтығы туралы хабарлайды.
Бірінші басшы (ол болмаған кезде – оның орнындағы тұлға)
_____________________________________________________ ________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________ ________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы:
_____________________________________________________ _______
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Есепке қол қою күні 20___ жылғы "_____" __________.
Мөр орны
Ескерту: Қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша тиісті ақпарат болған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 174 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі

1) в графе, порядковый номер 9, "ИИН (РНН)" по займам (условным обязательствам), выданным до 1 января 2013 года, представление РНН обязательно. По займам (условным обязательствам), выданным c 1 января 2013 года представляется ИИН. По нерезидентам Республики Казахстан информация не представляется.
2) в графах, порядковый номер 31, "Классификационная категория" и порядковый номер 48, "Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа информация не представляется Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана". С даты признания утратившим силу постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580) информация не представляется банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Форма № 3
Сводная информация по займам овердрафт и
займам по кредитным карточкам клиентов,
не указанная в формах № 1 и № 2
_________________________________________________
(наименование организации)
по состоянию на " 1 " _________ 20_ года
Графа
Вид заемщиков
Всего
В том числе в иностранной валюте
1
По виду заемщиков
По банкам второго уровня
По юридическим лицам (кроме банков второго уровня)
Физическим лицам
Итого
продолжение
Графа
Код
Всего
В том числе в иностранной валюте
2
По кодам объектов кредитования
Итого
3
По кодам займов по виду обеспечения
Итого
4
По кодам отраслей
Итого
5
По кодам источников финансирования
Итого
6
По кодам областей
Итого
7
По номерам балансовых счетов
Итого
продолжение
8
По коду классификационной категории
Код
Сумма
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа
По банкам второго уровня
Итого
По прочим юридическим и физическим лицам
Итого
Указания по заполнению таблицы
1) в графе, порядковый номер 8, "Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа" информация не представляется Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана". С даты признания утратившим силу постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580) информация не представляется банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Приложение 3
к Правилам представления
банками второго уровня,
Акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций,
отчетности по займам и
условным обязательствам
Форма
Председателю ________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)
Настоящим, ________________________________________________________
(наименование банка, Акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
уведомляет об отсутствии
информации по займам и условным обязательствам по состоянию на 1
__________ 20____ года.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
____________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _______________________________ ________ _____________
(должность, фамилия, имя, при наличии - отчество)(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20___ года.
Место для печати
Примечание: Заполняется при наличии соответствующей информации по
займам и условным обязательствам.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 174
Перечень нормативных правовых актов
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу

1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кредиттік тізілімді қалыптастыру үшін есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы № 333 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3350 тіркелген);
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кредиттік тізілімді қалыптастыру үшін есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы № 333 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 28 мамырдағы № 160 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3709 тіркелген);
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы № 155 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4803 тіркелген) қосымшаның 9-тармағы;
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6554 тіркелген) қосымшаның 10-тармағы.

1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 333 "Об утверждении Правил представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности для формирования кредитного регистра" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3350);
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года № 160 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 333 "Об утверждении Правил представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности для формирования кредитного регистра" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3709);
3. Пункт 9 приложения к постановлению Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2007 года № 155 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4803, опубликованное в мае-июле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан);
4. Пункт 10 приложения к постановлению Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6554).