Университеттік интернет-ресурстарға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2012 жылғы 19 қыркүйектегі № 426 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 3 қазанда № 7969 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 4 қазандағы № 536 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.10.2018 № 536 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 5-бабының 46-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Университеттік интернет-ресурстарға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ф.Н. Жақыпова):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын;
3) осы бұйрықты жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының назарына жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Қ. Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
М. Орынханов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2012 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 426 бұйрығымен
бекітілген
Университеттік интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Университеттік интернет-ресурстарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 5-бабының 46-8) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы Талаптар университеттік интернет-ресурстарының құрылымын, мазмұны мен таратылу өлшемдерін анықтайды.
3. Осы Талаптарда мынадай негізгі терминдер мен ұғымдар қолданылады:
1) динамикалық ақпарат – уақытша сипатқа ие жоғары оқу орнының ағымдағы қызметін көрсететін ақпарат (перспективті даму, өзекті оқиғалар, басым бағыттар);
2) интернет-ресурстар – ашық ақпараттық-коммуникациялық желіде қызмет ететін электронды ақпараттық ресурс, оны жүргізу және (немесе) пайдалану технологиясы, сондай-ақ ақпараттық өзара әрекетті қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық құрылым;
3) статистикалық ақпарат – бұл тұрақты (анықтамалық) сипатқа ие жоғары оқу орнының ішкі қызметін көрсететін ақпарат (нормативтік құқықтық актілер, жоғары оқу орнының құрылымы, ережесі);

Об утверждении требований к университетским Интернет-ресурсам
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 сентября 2012 года № 426. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2012 года № 7969. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 октября 2018 года № 536 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.10.2018 № 536 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 46-8) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к университетским Интернет-ресурсам.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Жакыпова Ф.Н.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации;
3) довести настоящий приказ до сведения организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Орунханова М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
М. Орунханов
Утверждены
приказом И.о. министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 сентября 2012 года № 426
Требования к университетским интернет-ресурсам
1. Общие положения
1. Настоящие Требования у университетским интернет-ресурсам (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 46-8) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года.
2. Настоящие Требования определяют критерии создания, содержания и распространения университетских интернет-ресурсов.
3. В настоящих Требованиях используются следующие основные термины и понятия:
1) динамическая информация - это информация, отражающая текущую деятельность высшего учебного заведения, имеющая временный характер (перспективное развитие, актуальные события, приоритетные направления);
2) интернет-ресурсы - электронный информационный ресурс, технология его ведения и (или) использования, функционирующие в открытой информационно-коммуникационной сети, а также организационная структура, обеспечивающая информационное взаимодействие;
3) статистическая информация - это информация, отражающая внутреннюю деятельность высшего учебного заведения, имеющая постоянный (справочный) характер (нормативные правовые акты, структура, положение высшего учебного заведения);

4) электронды-кітапханалық жүйе – бұл білім беру процесінде пайдаланылатын, тақырыптық және мақсатты белгілер бойынша бірлескен, қосымша сервистермен жабдықталған, құжаттарды іздестіруді және олармен жұмыс істеуді жеңілдететін және ҚР МЖБС-ның барлық талаптары мен басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес келетін электронды құжаттар жиынтығы.
2. Интернет-ресурстарын ұйымдастыру
4. Университеттік интернет-ресурстар оқу процесінде, оқу, ғылыми және тәрбиелік процестер мен инновациялық қызметте ЖОО-ның жетістіктерін таныту және тәжірибені кеңейту мақсатында, маркетингтік зерттеулер жүргізу кезінде пайдаланылуы мүмкін.
5. Әрбір білім алушы, оқытушылар және оларға теңестірілген тұлғалар университеттік интернет-ресурстарға қол жеткізу мүмкіндігімен қамтылуы тиіс.
6. Университеттік интернет-ресурстар мыналарды қамтиды:
1) жоғары оқу орындары, құрылымдық бөлімшелері туралы жалпы ақпаратты, құрылымдық бөлімше басшыларымен байланыс жасау тетіктері;
2) халықаралық ынтымақтастық, ішкі және сыртқы академиялық ұтқырлық, білім беру бағдарламалары туралы, ғылыми және халықаралық қызмет бөлімі;
3) статистикалық және талдау деректері;
4) білім саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
5) білім беру порталына, электронды кітапханаға, қашықтықтан білім беру порталына (қашықтықтан білім беруді жүргізуге лицензиясы бар ұйымдар үшін), ресми сайттарға, әріптестік ұйым сайттарына сілтемелер;
6) байланыс ақпараты;
7) жоғары оқу орны басшысының блогы;
8) жаңалықтар тізбегі;
9) ғылыми конференциялардың, семинарлардың, ресми сапарлар мен кездесулердің кестесі;
10) білім сапасының менеджмент жүйесінің бөлімі.
7. Жоғары оқу орындарының халықаралық іс-шараларды, форумдарды, семинарларды, конференцияларды өткізетіні туралы ақпарат жоспарланған өткізу күніне дейін жарты жылдан кешіктірілмей университеттік интернет-ресурстарда орналастырылуы тиіс.
8. Университеттік интернет-ресурстарда орналастырылатын динамикалық ақпарат жаңа ақпараттың түскеніне қарай кезең-кезеңімен жаңартылуы тиіс.
9. Ресми сайттарға орналастырылатын статистикалық ақпараттар қажеттілігіне қарай жаңартылып отырады.
10. Университеттік интернет-ресурстарда жоғары оқу орындарының ресми рәміздері мен логотипі орналастырылады.
11. Университеттік интернет-ресурстар жоғары оқу орнының Жарғысына сәйкес ЖОО-ның қызметіне қатысты ақпаратты, дербес ақпараттық ресурстарды, сондай-ақ құқық иеленуші тараптармен жасалған Келісімдер мен Шарттар негізінде басқа да ұйымдардың ресми сайттары мен ЖОО-ның білім беру порталындағы ресурстарды қамтуы мүмкін.

4) электронно-библиотечная система - это совокупность используемых в образовательном процессе электронных документов, объединенных по тематическим и целевым признакам, снабженная дополнительными сервисами, облегчающими поиск документов и работу с ними, и соответствующая всем требованиям ГОСО РК и иных нормативных правовых актов.
2. Организация интернет-ресурсов
4. Университетские интернет-ресурсы используются в учебном процессе, в целях распространения опыта и популяризации достижений высшего учебного заведения в учебном, научном и воспитательном процессах и инновационной деятельности, при проведении маркетинговых исследований.
5. Каждый обучающийся, преподаватели и приравненные к ним лица обеспечиваются доступом к университетским интернет-ресурсам.
6. Университетские интернет-ресурсы включают:
1) общую информацию о высшем учебном заведении, структурных подразделениях, контакты руководителей структурных подразделений;
2) раздел международного сотрудничества, внутренней и внешней академической мобильности, об образовательных программах, научной и международной деятельности;
3) статистические и аналитические данные;
4) нормативные правовые акты в области образования;
5) ссылки на образовательный портал, электронную библиотеку, портал дистанционного образования (для организаций, имеющих лицензию ведения дистанционного образования), официальные сайты, сайты партнерских организаций;
6) контактную информацию;
7) блог руководителя высшего учебного заведения;
8) новостную ленту;
9) графики научных конференций, семинаров, официальных визитов и встреч;
10) раздел системы менеджмента качества образования.
7. Информация о проводимых высшим учебным заведением международных мероприятиях, Форумах, семинарах, конференций должна быть размещена на университетских интернет-ресурсах не позднее, чем за полгода до планируемой даты проведения.
8. Динамическая информация, размещаемая на университетских интернет-ресурсах, должна периодически обновляться по мере поступления новой информации.
9. Статистическая информация, размещаемая на университетских интернет-ресурсах высших учебных заведений, обновляется по мере необходимости.
10. В университетских интернет-ресурсах размещаются официальная символика и логотип высшего учебного заведения.
11. Университетские интернет-ресурсы могут содержать информацию, относящуюся к деятельности высших учебных заведений в соответствии с его Уставом, а также ссылки на: собственные информационные ресурсы, а также ресурсы других организаций, размещаемые на официальных сайтах и образовательных порталах высших учебных заведений на основании заключенных Договоров и Соглашений с правообладателями.

12. Университеттік интернет-ресурстарда ақпараттарды орналастыру мен жаңарту регламентін ЖОО-ның өзі анықтайды және төмендегілерді қамтиды:
1) университеттік интернет-ресурстарда жоғары оқу орны орналастыратын мәліметтердің толық тізбесі;
2) ЖОО-ның интернет-ресурстарының жұмыс істеуі үшін қолданылатын технологиялық және бағдарламалық құралдарға қойылатын талаптар;
3) орналастырылған университеттік интернет-ресурстарға пайдаланушылардың кіруі;
4) ақпараттарды жойылудан, оларды түрлендіруден және оқшаулаудан немесе осындай ақпаратқа қатысты басқа да заңсыз іс-әрекеттерден қорғау;
5) қайта қалпына келтіру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында ақпаратты қосымша тасымалдаушы жабдықтарға көшіру;
6) университеттік интернет-ресурстарды әкімшілендіру.
13. Университеттік интернет-ресурстарда орналастырылатын ақпарат ең кемі екі тілде: қазақ және орыс тілдерінде ұсынылуы мүмкін.
14. Университеттік интернет-ресурстарға техникалық қолдау көрсетуді, тәулік бойы жұмыс істеуін ұйымдастыруды жоғары оқу орнының интернет-русурсын әкімшілендіруді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі қамтамасыз етеді.
15. Университеттік интернет-ресурстарға ақпаратты орналастыруға дайындықты жоғары оқу орнының құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
16. Университеттік интернет-ресурстарда білім және тәрбие қызметіне жатпайтын өзге де мәліметтерді орналастыруға жол берілмейді.

12. Регламент размещения и обновления информации на университетских интернет-ресурсах определяется высшими учебными заведениями самостоятельно и предусматривает:
1) детальный перечень сведений, которое высшее учебное заведение размещает на университетских интернет-ресурсах;
2) требования к технологическим и программным средствам, которые используются для функционирования интернет-ресурсов высших учебных заведений;
3) доступ пользователей к размещенным университетским интернет-ресурсам;
4) защиты информации от уничтожения, модификации и блокирования доступа к ней, а также от иных неправомерных действий в отношении такой информации;
5) возможности копирования информации на резервный носитель, обеспечивающего возможность ее восстановления;
6) администрирование университетских интернет-ресурсов.
13. Информация размещаемая на университетских интернет-ресурсах должна быть представлена не менее чем в двух языковых версиях: казахский и русский.
14. Техническую поддержку, организацию круглосуточной работы сервера обеспечивает структурное подразделение высшего учебного заведения, осуществляющее администрирование университетских интернет-ресурса.
15. Подготовку информации к размещению на университетских интернет-ресурсах осуществляют структурные подразделения высшего учебного заведения.
16. Не допускается размещение на университетских интернет-ресурсах высших учебных заведений иных сведений, не относящихся к образовательной и воспитательной деятельности.