Нұсқамалардың нысандары мен оларды беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 351 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 қарашада № 8052 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2022 жылғы 10 қаңтардағы № 4-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 10.01.2022 № 4-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 40-бабы 2-тармағына және "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңының 28-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес техникалық регламенттермен белгіленген талаптардың бұзылуын жою туралы нұсқама нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өнімді өткізуге тыйым салу туралы нұсқама нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес метрологиялық нормалар мен қағидалардың бұзылуын жою туралы нұсқама нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес қолдануға жарамсыз өлшем құралдарын және заттар мен материалдардың құрамы мен қасиетінің стандартты үлгілерін пайдаланудан алып тастау туралы нұсқама нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тауар туралы деректері анық емес, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының және шетелдік тауардың мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификатты, ішкі айналыс үшін тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағы тауарының және шетелдік тауардың нысандарының қорытындысын беру тәртібін бұзушылықтарды жою туралы нұсқама нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Нұсқамаларды беру қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.02.2015 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті (Р.А. Сәтбаев) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Қ.А. Тулеушинге жүктелсін.

Об утверждении форм предписаний и Правил их выдачи
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 351. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2012 года № 8052. Утратил силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 10 января 2022 года № 4-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 10.01.2022 № 4-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и пунктом 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму предписания об устранении нарушений требований, установленных техническими регламентами, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму предписания о запрете реализации продукции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму предписания об устранении нарушений метрологических норм и правил, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму предписания об изъятии из эксплуатации непригодных к применению средств измерений и стандартных образцов состава и свойств веществ и материалов, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму предписания об устранении нарушений порядка определения страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза и (или) иностранного товара, выдачи сертификата о происхождении товара, сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза и (или) иностранного товара, в которых данные о товаре недостоверны, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила выдачи предписаний, согласно приложению 6 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 27.02.2015 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сатбаев Р.А.) в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.

4. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
2012 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 351 бұйрығына 1-қосымша
Нысан
___________________________________
(тексерілетін субъектінің атауы)
Техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың
бұзылуын жою туралы нұсқама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.02.2015 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________қаласы 20___жылғы "___"_______№___
20___ жылғы "___" ______№_____ тексеріс нәтижелері туралы актімен____
_____________________________________________________________________
(тексерілетін субъектінің атауы)
_____________________________________________________________________
_______________________________талаптардың бұзылушылықтары анықталды.
_______________________________________________________________сәйкес
НҰСҚАМА БЕРЕМІН:
1. Келесі іс-шаралар орындалсын:
1) _________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________;
3) _________________________________________________________________;
4) _________________________________________________________________.
Іс-шараларды орындау мерзімі:_______________________________________.
2. __________________________________________________________________
(тексерісті жүзеге асыратын органның атауы)
расталған құжаттармен қосымша ңұсқаманы орындау туралы ақпарат ұсынылсын.
Мемлекеттік бақылау жөніндегі
бас мемлекеттік инспектор
(бас мемлекеттік инспектордың
орынбасары)
_____________________________ _________ ____________
қолы Т.А.Ә.А.
Осы нұсқамамен таныстым және
нұсқаманың бір данасын алдым
20 ___ жылғы "___" _________
_____________________________ _________ ____________
Тексерілетін субъектінің қолы Т.А.Ә.А.
уәкілетті өкілінің лауазымы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
2012 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 351 бұйрығына 2-қосымша
Нысан
___________________________________
(тексерілетін субъектінің атауы)
Өнімді өткізуге тыйым салу туралы нұсқама
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.02.2015 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________қаласы 20__жылғы "___"_______№__
20__ жылғы "___" ______№_____ тексеріс нәтижелері туралы актімен_____
_____________________________________________________________________
(тексерілетін субъектінің атауы)
_____________________________________________________________________
_______________________________талаптардың бұзылушылықтары анықталды.
_______________________________________________________________сәйкес
НҰСҚАМА БЕРЕМІН:

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
А. Исекешев
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 сентября 2012 года № 351
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 27.02.2015 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
________________________________________
(наименование проверяемого субъекта)
Предписание
об устранении нарушений требований,
установленных техническими регламентами
город_________ от "___" _______20___ года №____
Актом о результатах проверки ________________________________________
(наименование проверяемого субъекта)
от "___"_________20___года установлены нарушения требований _________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В соответствии ______________________________________________________
ПРЕДПИСЫВАЮ:
1. Выполнить следующие мероприятия:
1) _________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________;
3) _________________________________________________________________;
4) _________________________________________________________________.
Срок исполнения мероприятий: _______________________________________.
2. Представить информацию об исполнении предписания с приложением
подтверждающих документов в ________________________________________.
(наименование органа, осуществляющего проверку)
Главный государственный инспектор
(заместитель главного
государственного инспектора)
по государственному контролю
________________________________________ ___________ ______________
подпись Ф.И.О.
С настоящим предписанием ознакомлен
и один экземпляр предписания получил
"____" _______________ 20____ года
________________________________________ ___________ ______________
должность уполномоченного представителя подпись Ф.И.О.
проверяемого субъекта
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 сентября 2012 года № 351
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 27.02.2015 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
_______________________________________
(наименование проверяемого субъекта)
Предписание
о запрете реализации продукции
город_________ от "___" _______20___ года №____
Актом о результатах проверки ________________________________________
(наименование проверяемого субъекта)
от "___"_________20___года установлены нарушения требований _________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В соответствии ______________________________________________________
ПРЕДПИСЫВАЮ:

1. Келесі іс-шаралар орындалсын:
1) _________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________;
3) _________________________________________________________________;
4) _________________________________________________________________.
Іс-шараларды орындау мерзімі:_______________________________________.
2. __________________________________________________________________
(тексерісті жүзеге асыратын органның атауы)
расталған құжаттармен қосымша ңұсқаманы орындау туралы ақпарат ұсынылсын.
Мемлекеттік бақылау жөніндегі
бас мемлекеттік инспектор
(бас мемлекеттік инспектордың
орынбасары)
_____________________________ _________ ____________
қолы Т.А.Ә.А.
Осы нұсқамамен таныстым және
нұсқаманың бір данасын алдым
20 ___ жылғы "___" _________
_____________________________ _________ ____________
Тексерілетін субъектінің қолы Т.А.Ә.А.
уәкілетті өкілінің лауазымы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
2012 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 351 бұйрығына 6-қосымша
Ескерту. Оң жақ бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.02.2015 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нұсқамаларды беру қағидасы
1. Осы Нұсқаманы беру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 40-бабы 2-тармағына және "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңының 28-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленген және техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған жағдайда нұсқамаларды беру тәртібін айқындайды.
2. Тексерістердің нәтижелері бойынша техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған жағдайда:
1) техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың бұзылуын жою туралы нұсқама;
2) өнімді өткізуге тыйым салу туралы нұсқама;
3) метрологиялық нормалар мен қағидалардың бұзылуын жою туралы нұсқама;
4) қолдануға жарамсыз өлшем құралдарын және заттар мен материалдардың құрамы мен қасиетінің стандартты үлгілерін пайдаланудан алып тастау туралы нұсқама;
5) тауар туралы деректері анық емес, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының және шетелдік тауардың мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификатты, ішкі айналыс үшін тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағы тауарының және шетелдік тауардың нысандарының қорытындысын беру тәртібін бұзушылықтарды жою туралы нұсқама нысаны беріледі.

1. Выполнить следующие мероприятия:
1) _________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________;
3) _________________________________________________________________;
4) _________________________________________________________________.
Срок исполнения мероприятий: _______________________________________.
2. Представить информацию об исполнении предписания с приложением
подтверждающих документов в ________________________________________.
(наименование органа, осуществляющего проверку)
Главный государственный инспектор
(заместитель главного
государственного инспектора)
по государственному контролю
________________________________________ ___________ ______________
подпись Ф.И.О.
С настоящим предписанием ознакомлен
и один экземпляр предписания получил
"____" _______________ 20 ____года
________________________________________ ___________ _____________
должность уполномоченного представителя подпись Ф.И.О.
проверяемого субъекта
Приложение 6 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 сентября 2012 года № 351
Сноска. Правый верхний угол Приложения 6 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 27.02.2015 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила выдачи предписаний
1. Настоящие Правила выдачи предписаний (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и пунктом 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок выдачи предписаний, при установлении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и обеспечения единства измерений
2. В случае установления по результатам проверки нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и обеспечения единства измерений выдаются:
1) предписание об устранении нарушений требований, установленных техническими регламентами;
2) предписание о запрете реализации продукции;
3) предписание об устранении нарушений метрологических правил и норм;
4) предписание об изъятии из эксплуатации непригодных к применению средств измерений, стандартных образцов состава и свойств веществ и материалов;
5) предписание об устранении нарушений порядка определения страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза и (или) иностранного товара, выдачи сертификата о происхождении товара, сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза и (или) иностранного товара, в которых данные о товаре недостоверны.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.02.2015 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағиданың 2-тармағы 1) тармақшасында көзделген нұсқама техникалық регламенттер мен техникалық реттеу саласындағы нормативтік құжаттарда белгіленген талаптарға өнім сәйкес келмеген, атап айтсақ сәйкестік туралы берілген декларацияларды және өнімнің сәйкестік сертификаттарын тіркеуде сәйкессіздік анықталған жағдайда беріледі.
4. Қағиданың 2-тармағы 2) тармақшасында көзделген нұсқама мынадай жағдайларда беріледі:
қауіпсіздік көрсеткіштері, таңбалау бойынша техникалық регламенттерде белгiленген талаптарға өнімнің сәйкессіздігі;
мiндетті түрде сәйкестiгiн растауға жататын өнiмге арналған сәйкестiк сертификаттарының (сәйкестiк сертификаттарының көшiрмелерiнің), сәйкестiк туралы декларациялардың (сәйкестiк туралы декларациялардың көшiрмелердің) болмауы;
өнiмдi сәйкестiк белгісімен, оған құқығы болмай тұрып, таңбалағанда.
5. Осы Қағиданың 2-тармағы 3) тармақшасында көзделген нұсқама:
метрологиялық нормалар мен қағидалар талаптары бұзылған;
орамда көрсетілген өнімнің бумасындағы көлемді көрсететін шаманың сәйкес келмеген жағдайда беріледі.
6. Осы Қағиданың 2-тармағы 4) тармақшасында көзделген нұсқама пайдалануға жарамсыз өлшем құралдарды және заттар мен материалдардың құрамы мен қасиетінің стандартты үлгілерін айналымнан шығару қажеттілігі болған жағдайда беріледі:
белгiленген үлгiдегi өлшем құралдарының түрiн бекiту туралы сертификаттың және (немесе) белгiленген үлгiдегi өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттардың болмауы;
Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің тізіліміне енгізілген өлшем құралдарын қолдану;
өлшем құралдарына салыстырып тексеру сертификаттарының немесе салыстырып тексеру таңбасының оттискілерінің болмауы;
өшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттау және олардың Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің тiзiлiмiнде тіркелуі.
6-1. Осы Қағиданың 2-тармағы 5) тармақшасында көзделген нұсқама Кеден одағы тауарының және шетелдік тауардың нысандарының шығу елін анықтау тәртібін бұзушылықтарды жоюға мына:
тауардың шығу елін анықтау тәртібі, Кеден одағы тауарының және (немесе) шетелдік тауардың мәртебесі;
тауардың шығу тегі туралы сертификатты, тауар туралы деректер анық емес, кеден одағы тауарының және шетелдік тауар нысанының қорытындысы ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификат беру бұзылған жағдайда беріледі.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 27.02.2015 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Предписание, предусмотренное подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил, выдается в случае несоответствия продукции требованиям, установленным техническими регламентами, а именно обнаружения несоответствия регистрации выданных деклараций о соответствии и сертификатов соответствия продукции.
4. Предписание, предусмотренное подпунктом 2) пункта 2 Правил, выдается в случаях:
несоответствия продукции требованиям, установленным техническими регламентами по показателям безопасности, маркировки;
отсутствия сертификатов соответствия (копий сертификатов соответствия), деклараций о соответствии (копий деклараций о соответствии) на продукцию, подлежащую обязательному подтверждению соответствия;
маркировки продукции знаком соответствия без наличия на это права.
5. Предписание, предусмотренное подпунктом 3) пункта 2 настоящих Правил, выдается в случаях:
нарушений требований метрологических норм и правил;
несоответствия величины, указывающей количество содержащейся в упаковке продукции, обозначенной на упаковке.
6. Предписание, предусмотренное подпунктом 4) пункта 2 настоящих Правил, выдается на изъятие из обращения непригодных к применению средств измерений, стандартных образцов состава и свойств веществ и материалов, в случаях:
отсутствия сертификатов об утверждении типа средств измерений установленного образца или сертификатов о метрологической аттестации средств измерений установленного образца;
использования средств измерений, не внесенных в Реестр государственной системы обеспечения единства измерений;
отсутствия сертификатов о поверке или оттисков поверительных клейм на средства измерений;
использования методик выполнения измерений без метрологической аттестации и регистрации в Реестре государственной системы обеспечения единства измерений.
6-1. Предписание, предусмотренное подпунктом 5) пункта 2 настоящих Правил, выдается на устранение нарушений порядка определения страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза и (или) иностранного товара в случаях:
нарушений порядка определения страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза и (или) иностранного товара;
выдачи сертификата о происхождении товара, сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза и (или) иностранного товара, в которых данные о товаре недостоверны.

Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.02.2015 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Нұсқама беру тексеріс нәтижесі бойынша актімен бірге жүзеге асырылады.
8. Нұсқама екі данада жасалады. Нұсқаманың бір данасы тексерілетін субъектіге қолы қойылып беріледі, ал екіншісі мемлекеттік бақылауды жүргізген мемлекеттік инспекторда қалады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 27.02.2015 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Выдача предписания осуществляется вместе с актом по результатам проверки.
8. Предписание составляется в двух экземплярах. Один экземпляр предписания выдается проверяемому субъекту под роспись, а другой находится у государственного инспектора, проводившего государственный контроль.