"Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттік есептілікті жасау және беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы № 644 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 30 қазандағы № 473 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 23 қарашада № 8090 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 324 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 31.07.2014 № 324 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттік есептілікті жасау және беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы № 644 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5489 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттік есептілікті жасау және беру ережесінде:
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«80. Кредиторлық берешек туралы шұғыл есепті ай сайын:
1) ведомство қағаз тасығышта және электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың 20-ші күнінен кешіктірмей, сондай-ақ Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінің (бұдан әрі - ЭҚАБЖ) талаптарына сәйкес ресімделген ілеспе хат түрінде, КБ-Б және КБ-П нысандары бойынша есепті деректердің электрондық түрлерін және бюджеттік және өзге де қаражат есебінен қалыптасқан кредиторлық берешектің қалыптасу себептері туралы ақпаратты осы Ереженің 16 және 16-1-қосымшаларына сәйкес сала отырып беріледі.
Берешектiң құрылу себептерi туралы ақпарат әрбiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша берешектiң құрылу себебiн қамтиды;
2) бюджеттi атқару жөнiндегi облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi уәкiлеттi органдары - электронды дерек қор түрiнде, есептiден кейiнгi айдың 20 күнiнен кешiктiрмей, есептiден кейiнгi айдың аяғына дейiн есеп деректерін қағаз тасығышта растай отырып, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бередi.
Қағаз тасығыштағы КБ-Б және КБ-П нысандар бойынша кредиторлық берешек туралы ай сайынғы есепке бюджет және басқа да қаражат есебiнен құралған кредиторлық берешектiң құрылу себептерi туралы ақпарат осы Ереженiң 16 және 16-1-қосымшаларына сәйкес қоса берiледi.
Берешектiң құрылу себептерi туралы ақпарат әрбiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша берешектiң құрылу себебiн қамтиды.»;
81-тармақ алынып тасталсын;
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 644 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной отчетности уполномоченными органами по исполнению бюджета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2012 года № 473. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 ноября 2012 года № 8090. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 324
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра финансов РК от 31.07.2014 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 644 «Об утверждении Правил составления и представления бюджетной отчетности уполномоченными органами по исполнению бюджета» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5489) следующие изменения и дополнение:
в Правилах составления и представления бюджетной отчетности уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных указанным приказом:
пункт 80 изложить в следующей редакции:
«80. Оперативный отчет о кредиторской задолженности представляется ежемесячно:
1) ведомством не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, в виде электронной базы данных, а также в виде сопроводительного письма, оформленного в соответствии с требованиями Единой системы электронного документооборота (далее - ЕСЭДО), с вложением в электронном виде отчетных данных по форме КЗ-Б и КЗ-П и информации о причинах образования кредиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных и прочих средств, согласно приложениям 16 и 16-1 к настоящим Правилам.
Информация о причинах образования задолженности включает объяснение причин образования задолженности по каждой бюджетной программе (подпрограмме);
2) местными уполномоченными органами области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета – центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, в виде электронной базы данных с последующим, до конца месяца, следующего за отчетным, подтверждением отчетных данных на бумажном носителе.
К ежемесячному отчету о кредиторской задолженности по формам КЗ-Б и КЗ-П на бумажном носителе прилагается информация о причинах образования кредиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных и прочих средств, согласно приложениям 16 и 16-1 соответственно к настоящим Правилам.
Информация о причинах образования задолженности включает объяснение причин образования задолженности по каждой бюджетной программе (подпрограмме).»;
пункт 81 исключить;
пункт 83 изложить в следующей редакции:

«83. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның құзыретi шегiнде мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуына қызмет көрсетудi жүзеге асыратын ведомство және бюджеттi атқару жөнiндегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi уәкiлеттi органдары жарты жылдық және 9 айға нақтыланған есептердi өткен қаржы жылы үшiн есептiден кейiнгi екiншi айдың 20 күнiнен кешiктiрмей, есептi қаржы жылының үшiншi айының 1 күнiнен кешiктiрмей бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның тиісті құрылымдық бөлiмшесiне бередi.»;
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«84. Нақтыланған кредиторлық берешек туралы есептер электрондық дерекқор түрiнде және атқарушы туралы мәлiметтерді көрсете отырып, ресми бланкiге жазылған, басшының қолы қойылған қағаз тасығыштағы iлеспе хатпен жiберiледi.»;
85-тармақ алынып тасталсын;
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«93. Дебиторлық берешек туралы шұғыл есепті ай сайын:
1) ведомство қағаз тасығышта және электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың 20-ші күнінен кешіктірмей, сондай-ақ ЭҚАБЖ талаптарына сәйкес ресімделген ілеспе хат түрінде, ДБ-Б және ДБ-П нысандары бойынша есепті деректердің электрондық түрлерін және бюджеттік және өзге де қаражат есебінен қалыптасқан дебиторлық берешектің қалыптасу себептері туралы ақпаратты осы Ереженің 16-1 және 16-2-қосымшаларына сәйкес сала отырып беріледі.
Берешектiң құрылу себептерi туралы ақпарат әрбiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша берешектiң құрылу себебiн қамтиды;
2) бюджеттi атқару жөнiндегi облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi уәкiлеттi органдары - электронды дерек қор түрiнде, есептiден кейiнгi айдың 20 күнiнен кешiктiрмей, есептiден кейiнгi айдың аяғына дейiн есеп деректерін қағаз тасығышта растай отырып, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бередi.
Қағаз тасығыштағы ДБ-Б және ДБ-П нысандар бойынша дебиторлық берешек туралы ай сайынғы есепке бюджет және басқа да қаражат есебiнен құралған кредиторлық берешектiң құрылу себептерi туралы ақпарат осы Ереженiң 16-1 және 16-2-қосымшаларына сәйкес қоса берiледi.
Берешектiң құрылу себептерi туралы ақпарат әрбiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша берешектiң құрылу себебiн қамтиды.»;
94-тармақ алынып тасталсын;
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«96. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның құзыретi шегiнде мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуына қызмет көрсетудi жүзеге асыратын ведомство және бюджеттi атқару жөнiндегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi уәкiлеттi органдары жарты жылдық және 9 айға нақтыланған есептердi өткен қаржы жылы үшiн есептiден кейiнгi екiншi айдың 20 күнiнен кешiктiрмей, есептi қаржы жылының үшiншi айының 1 күнiнен кешiктiрмей бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның тиісті құрылымдық бөлiмшесiне бередi.»;
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«83. Ведомство и местные уполномоченные органы области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета уточненные отчеты за полугодие и за 9 месяцев представляют в соответствующее структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, за истекший финансовый год - не позднее 1 числа третьего месяца, следующего за отчетным финансовым годом.»;
пункт 84 изложить в следующей редакции:
«84. Уточненные отчеты о кредиторской задолженности направляются в виде электронной базы данных и на бумажном носителе сопроводительным письмом, составленном на официальном бланке за подписью руководителя и указанием сведений об исполнителе.»;
пункт 85 исключить;
пункт 93 изложить в следующей редакции:
«93. Оперативный отчет о дебиторской задолженности представляется ежемесячно:
1) ведомством не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, в виде электронной базы данных, а также в виде сопроводительного письма, оформленного в соответствии с требованиями ЕСЭДО, с вложением в электронном виде отчетных данных по форме ДЗ-Б и ДЗ-П и информации о причинах образования дебиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных и прочих средств, согласно приложениям 16-1 и 16-2 к настоящим Правилам.
Информация о причинах образования задолженности включает объяснение причин образования задолженности по каждой бюджетной программе (подпрограмме).
2) местными уполномоченными органами области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета – центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, в виде электронной базы данных с последующим, до конца месяца, следующего за отчетным, подтверждением отчетных данных на бумажном носителе.
К ежемесячному отчету о дебиторской задолженности по формам ДЗ-Б и ДЗ-П на бумажном носителе прилагается информация о причинах образования кредиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных и прочих средств, согласно приложениям 16-1 и 16-2 к настоящим Правилам.
Информация о причинах образования задолженности включает объяснение причин образования задолженности по каждой бюджетной программе (подпрограмме).»;
пункт 94 исключить;
пункт 96 изложить в следующей редакции:
«96. Ведомство и местные уполномоченные органы области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета уточненные отчеты за полугодие и за 9 месяцев представляют в соответствующее структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, за истекший финансовый год – не позднее 1 числа третьего месяца, следующего за отчетным финансовым годом.»;
пункт 97 изложить в следующей редакции:

«97. Нақтыланған дебиторлық берешек туралы есептер электрондық дерекқор түрiнде және атқарушы туралы мәлiметтерді көрсете отырып, ресми бланкiге жазылған, басшының қолы қойылған қағаз тасығыштағы iлеспе хатпен жiберiледi.»;
98-тармақ алынып тасталсын;
16-қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес 16-2-қосымшамен толықтырылсын;
17-қосымша алынып тасталсын.
2. Бюджеттік рәсімдер әдіснамасы департаменті (А.Н. Қалиева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында кейіннен жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он бірінші, он екінші, он бесінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма сегізінші, отыз бірінші абзацты қоспағанда, мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2012 жылғы 30 қазандағы
№ 473 бұйрығына
1-қосымша
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың
бюджеттік есептілікті жасау және беру ережесіне
16-қосымша
Нысан
Бюджет қаражаты есебінен _______________ кредиторлық берешектің
(бюджеттің атауы)
қалыптасу себептері туралы ақпарат
201 ___ жылға ______________ арналған жағдай бойынша
Бюджет түрі - ____________________
Кезеңділігі - айлық, тоқсандық, жылдық
Өлшем бірлігі - мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Атауы
Кредиторлық берешегінің, барлығы
оның ішінде
Кредиторлық берешектің қалыптасу себептері
Олар бойынша төлеу мерзімі басталмаған міндеттемелер бойынша
Жұмыс берушілердің жалақысы мен жарналары бойынша қысқа мерзімді берешек (төлем мерзімі келген)
Орындалған жұмыстар актісін және аванстық есептерді кеш беруге байланысты
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізу бойынша өнім берушілердің шартты міндеттемелерді орындамауына байланысты
Тарифтердің көтерілуіне байланысты
Салыстыру актісі бойынша анықталған берешек
Төлемдер жөніндегі жоспар бойынша қаражаттың жетіспеуіне байланысты
Өзге де берешек бағ.5-бағ.6-бағ.8-бағ.9-бағ.10-бағ.11-бағ.12-бағ.13)
Барлығы
оның ішінде құрылыс және реконструкциялау бойынша 5% төлемді ұстау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттік бюджетке қызмет көрсетуді жүзеге
асыратын ведомствоның/бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті органның
басшысы                ________________     _______________________
(қолы)              (қолды таратып жазу)
Деректерді жасау үшін жауапты құрылымдық
бөлімшесінің басшысы   ________________     _______________________
(қолы)              (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2012 жылғы 30 қазандағы
№ 473 бұйрығына
2-қосымша
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың
бюджеттік есептілікті жасау және беру ережесіне

«97. Уточненные отчеты о дебиторской задолженности направляются в виде электронной базы данных и на бумажном носителе сопроводительным письмом, составленном на официальном бланке за подписью руководителя и указанием сведений об исполнителе.»;
пункт 98 исключить;
приложение 16 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 16-2 согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 17 исключить.
2. Департаменту методологии бюджетных процедур (Калиева А.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации, за исключением абзацев одиннадцатого, двенадцатого, пятнадцатого, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать восьмого, тридцать первого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года.
Министр                                    Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 октября 2012 года № 473
Приложение 16
к Правилам составления и представления
бюджетной отчетности уполномоченными
органами по исполнению бюджета
Информация о причинах образования кредиторской задолженности
_____________________________________ за счет бюджетных средств
(наименование бюджета)
по состоянию на __________________________ 201___ года
Вид бюджета          - ____________________
Периодичность        - месячная, квартальная, годовая
Единица измерения    - тыс. тенге
А
д
м
и
н
и
с
т
р
а
т
о
р
П
р
о
г
р
а
м
м
а
П
о
д
п
р
о
г
р
а
м
м
а
Наи-
мено-
ва-
ние
Сум-
ма
кре-
ди-
тор-
ской
за-
дол-
жен-
нос-
ти
ВСЕ-
ГО
в том числе:
При-
чины
об-
ра-
зо-
ва-
ния
кре-
ди-
тор-
ской
за-
дол-
жен-
нос-
ти
По
обязатель-
ствам, срок
оплаты по
которым не
наступил
Кратко-
сроч-
ная
задол-
жен-
ность
по зар-
плате
и взно-
сам
рабо-
тода-
телей
(срок
оплаты
по
кото-
рым
насту-
пил)
В свя-
зи с
позд-
ним
пред-
став-
лением
актов
выпол-
ненных
работ и
аван-
совых
отчетов
В свя-
зи с
невы-
полне-
нием
дого-
ворных
обяза-
тельств
постав-
щиками
по пос-
тавке
товаров
(работ,
услуг)
В свя-
зи с
повы-
шени-
ем та-
рифов
Задол-
жен-
ность,
выяв-
лен-
ная по
актам
сверок
В свя-
зи с
недос-
таточ-
ностью
средств
по
плану
по
плате-
жам
Про-
чая
задол-
жен-
ность
гр.
5-гр.
6-гр.
8-гр.
9-гр.
10-гр.
11-гр.
12-
гр.13)
Все-
го
в том
чис-
ле 5 %
удер-
жания
оплаты
по
стро-
итель-
ству и
рекон-
струк-
ции
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Всего
Руководитель ведомства, осуществляющего
обслуживание государственного бюджета/
местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета _____________________ _________________________
(подпись)          (расшифровка подписи)
Руководитель структурного
подразделения ведомства,
ответственного за составление отчета __________ _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 октября 2012 года № 473

16-2-қосымша
Нысан
Бюджет қаражаты есебінен _______________дебиторлық берешектің
(бюджеттің атауы)
қалыптасу себептері туралы ақпарат
201 ___ жылға ______________ арналған жағдай бойынша
Бюджет түрі - ____________________
Кезеңділігі - айлық, тоқсандық, жылдық
Өлшем бірлігі - мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Атауы
Дебиторлық берешегінің, барлығы
оның ішінде:
Өзге де берешек бағ.5-бағ.6-бағ.7-бағ.8- бағ.9-бағ.10 -бағ.11-бағ.12-бағ.13-бағ.14
Дебиторлық берешектің қалыптасу себептері
Шарт талаптары бойынша ағымдағы жылғы алдын ала төлем
Ауыспалы шарттар бойынша (көп жылдық) алдын ала төлем
Есепті сома
Салыстыру актісіне сәйкес алдын ала төлеу
Мыналарға байланысты қалыптасқан берешек:
өнім берушілердің шартты міндеттемелерді орындамауына
берешекті өтеу бойынша сот шешімдерін орындамауына
өткен жылдары
ағымдағы жылы
өткен жылдары
ағымдағы жылы
өткен жылдары
ағымдағы жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Мемлекеттік бюджетке қызмет көрсетуді жүзеге
асыратын ведомствоның/бюджетті атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті органның
басшысы                ________________     _______________________
(қолы)              (қолды таратып жазу)
Деректерді жасау үшін жауапты құрылымдық
бөлімшесінің басшысы   ________________     _______________________
(қолы)              (қолды таратып жазу)

Приложение 16-2
к Правилам составления и представления
бюджетной отчетности уполномоченными
органами по исполнению бюджета
Информация о причинах образования дебиторской задолженности
_____________________________________ за счет бюджетных средств
(наименование бюджета)
по состоянию на __________________________ 201___ года
Вид бюджета           - ____________________
Периодичность         - месячная, квартальная, годовая
Единица измерения    - тыс. тенге
А
д
м
и
н
и
с
т
р
а
т
о
р
П
р
о
г
р
а
м
м
а
П
о
д
п
р
о
г
р
а
м
м
а
Наи-
ме-
но-
ва-
ние
Сум-
ма
де-
би-
тор-
ской
за-
дол-
жен-
нос-
ти
ВСЕ-
ГО
в том числе:
Прочая
задолжен-
ность гр.
5- гр.6-гр.
7- -гр.8-гр.
9-гр.10-гр.
11-гр.12-гр.
13-гр.14
Причины
образо-
вания
деби-
торской
задолжен-
ности
Пре-
доп-
ла-
та
те-
ку-
ще-
го
го-
да
по
ус-
ло-
ви-
ям
до-
го-
во-
ров
Пре-
доп-
ла-
та
по
пере-
ходя-
щим
(мно-
го-
лет-
ним)
дого-
ворам
Суммы,
выдан-
ные в
подотчет
Пе-
реп-
лата
сог-
лас-
но
ак-
там
све-
рок
Задолженность, образовавшаяся в связи
с
неис-
полнением
постав-
щиками
договор-
ных обя-
зательств
с
неис-
полнением
судебных
решений
по пога-
шению
задол-
женности
прош-
лых
лет
те-
ку-
ще-
го
го-
да
прош-
лых
лет
те-
ку-
ще-
го
го-
да
прош-
лых
лет
те-
ку-
ще-
го
го-
да
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Все-
го
Руководитель ведомства, осуществляющего
обслуживание государственного бюджета/
местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета _____________________ _________________________
(подпись)          (расшифровка подписи)
Руководитель структурного
подразделения ведомства,
ответственного за составление отчета __________ _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)