Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 185 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 11 қыркүйекте № 8698 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 50 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 28 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2013 жылғы 23 тамыздан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 26 шілдедегі
№ 185 қаулысымен
бекітілген
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – БЖЗҚ) комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы тәртібін айқындайды.
2-тарау. БЖЗҚ-ның комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы тәртібі
2. БЖЗҚ-ның зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақысын өндіріп алуы мақсатында комиссиялық сыйақыны есептеу және есепке жазу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9274 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 24 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін есепке алуы мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес айқындалатын БЗЖҚ зейнетақы активтерінің ағымдағы құнынан комиссиялық сыйақы есептеу мен есепке жазу жүргізілетін айдың бірінші күнгі күн басындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 185. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2013 года № 8698. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 50.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 50 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, и распространяется на отношения, возникшие 23 августа 2013 года.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 июля 2013 года № 185
Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом
Сноска. Правила - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении) и определяют порядок взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом (далее - ЕНПФ).
Глава 2. Порядок взимания комиссионного вознаграждения ЕНПФ
2. С целью взимания комиссионного вознаграждения ЕНПФ от пенсионных активов расчет и начисление комиссионного вознаграждения осуществляются от текущей стоимости пенсионных активов ЕНПФ, определяемой в соответствии с Правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 24, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9274, по состоянию на начало дня первого числа месяца, в котором будет производиться расчет и начисление комиссионного вознаграждения.

3. БЖЗҚ-ның зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақысын есепке жазу есептеу жүргізілетін айдағы күнтізбелік күндердің санына теңбе-тең жүргізіледі.
4. Зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақыны өндіріп алу комиссиялық сыйақыны БЖЗҚ-ның инвестициялық шотынан БЖЗҚ-ның ағымдағы шотына кастодиан банктің, инвестициялық портфельді басқарушының және БЖЗҚ-ның уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып тексеру актісінің негізінде аудару арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.04.2021 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақыны есептеу және есепке жазу үшін БЗЖҚ зейнетақы активтерінен күнделікті инвестициялық кіріс пайдаланылады. Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы күн сайын есептеледі және есепке жазылады.
Теріс инвестициялық кіріс кезінде теріс комиссиялық сыйақы Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 53-бабына сәйкес зейнетақы активтерін басқарушы бекіткен комиссиялық сыйақы шамасын қолдану арқылы есептеледі.
Есепті ай үшін инвестициялық кірістен жинақталған комиссиялық сыйақы теріс комиссиялық сыйақы сомасына азайтылады.
Теріс комиссиялық сыйақы есепті айда жинақталған комиссиялық сыйақыдан асып кеткен жағдайда, асып кету сомасы зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен есептелген теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешек ретінде танылады.
6. Қағидалардың 5-тармағына сәйкес есептелген инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жинақталған теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешек болмаған жағдайда БЖЗҚ-ның инвестициялық шотынан аударылады.
Инвестициялық портфельді басқарушымен шарт бұзылған жағдайда зейнетақы активтері инвестициялық портфельді басқарушыдан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне басқаруға беріледі және инвестициялық портфельді басқарушы есептелген теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешекті (ол бар болса) БЖЗҚ-ның инвестициялық шотына аудару арқылы меншікті капиталы есебінен өтейді.

3. Начисление комиссионного вознаграждения ЕНПФ от пенсионных активов производится пропорционально количеству календарных дней в месяце, в котором производится расчет.
4. Взимание комиссионного вознаграждения от пенсионных активов производится путем перечисления комиссионного вознаграждения с инвестиционного счета ЕНПФ на текущий счет ЕНПФ на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями банка-кастодиана, управляющего инвестиционным портфелем и ЕНПФ.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.04.2021 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для расчета и начисления комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода используется ежедневный инвестиционный доход от пенсионных активов ЕНПФ. Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода рассчитывается и начисляется ежедневно.
При отрицательном инвестиционном доходе отрицательное комиссионное вознаграждение рассчитывается путем применения величины комиссионного вознаграждения, утвержденной управляющим пенсионными активами в соответствии со статьей 53 Закона о пенсионном обеспечении.
Накопленное комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода за отчетный месяц уменьшается на сумму отрицательного комиссионного вознаграждения.
При превышении отрицательного комиссионного вознаграждения над накопленным комиссионным вознаграждением в отчетном месяце сумма превышения признается в качестве дебиторской задолженности по начисленному отрицательному комиссионному вознаграждению от инвестиционного дохода по пенсионным активам.
6. Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода, рассчитанное в соответствии с пунктом 5 Правил, перечисляется с инвестиционного счета ЕНПФ при условии отсутствия дебиторской задолженности по накопленному отрицательному комиссионному вознаграждению, по состоянию на конец отчетного месяца.
При расторжении договора с управляющим инвестиционным портфелем пенсионные активы передаются в управление Национальному Банку Республики Казахстан от управляющего инвестиционным портфелем и управляющий инвестиционным портфелем возмещает дебиторскую задолженность по начисленному отрицательному комиссионному вознаграждению (при ее наличии) за счет собственного капитала путем перевода на инвестиционный счет ЕНПФ.