Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 маусымда № 8489 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 236 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 31.03.2016 № 236 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі! басын қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 101-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:             0511000 - Туризм (салалары бойынша)
Біліктілігі:           051101 2 - Туризм жөніндегі нұсқаушы-әдіскер

Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования (продолжение)
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2013 года № 8489. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 236
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2016 № 236.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1300008489
Приложение 101
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0511000 - Туризм (по отраслям)
Квалификация: 051101 2 - Инструктор-методист по туризму

4320
1904
2396
20
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
2544
2396
20
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 102-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:             0511000 - Туризм (салалары бойынша)

4320
1904
2396
20
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
2544
2396
20
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 102
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0511000 - Туризм (по отраслям)

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.9
ЖКП 1.2
Ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Мәтіндік құжаттамаларды рәсімдеуге арналған заманауи компьютерлік бағдарламалары.
Paint, Word, Excel, Power Point бағдарламаларын бірігіп пайдалану.
Мәліметтер базасын басқару жүйелері (МББЖ).
Туризмдегі сервис бағдарламалары.
Білімдер:
- есептерді рәсімдеу және құжаттарды дайындауға арналған заманауи компьютерлік бағдарламалары;
- дербес компьютердің кәсіпорынның ұйымдастыру жұмысындағы мәні мен ролі;
- Paint, Word, Excel, Power Point бағдарламаларын бірігіп пайдалану.
Іскерліктер:
- әр түрлі құжаттаманы жасауда практика жүзінде компьютерлерді пайдалану;
- мәліметтер базасын басқару жүйесін (МББЖ) пайдалану;
- сервис бағдарламаларын қолдану және операциялық жүйелермен пайдалану
БҚ 6
КҚ 2.1.8.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.2.9.
КҚ 2.3.2.
КҚ 2.3.4.
ЖКП 1.3
Кәсіби этика
Туризм индустриясындағы кәсіби этиканың ролі мен орны.
Қызмет көрсетудің психологиялық мәдениеті.
Қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті. Қызмет көрсетудің эстетикалық мәдениеті. Қызмет көрсетудің ұйымдық-технологиялық мәдениеті.
Қызметтік этикет.
Білімдер:
- қызмет көрсету жұмыскерлерінің еңбек қызметіндегі кәсіби этиканың ролі мен орны;
- қызмет көрсету психологиясы, жеке тұлға психологиясы туралы негізгі мәліметтер;
- бүліктік жағдайларды шешу және алдын-алу әдістері;
- сөйлеу мәдениеті мен қарым-қатынас мәдениеті;
- қызметтік этикет ережелері.
Іскерліктер:
- іскерлік келіссөздерді сауатты жүргізу;
- кәсіби қызметіндегі бүліктік жағдайларды болдырмау;
- өз қызметін ұйымдастыру және бағалау;
- әртүрлі өндірістік жағдайлар өмірлік жағдаяттарда өзін адекватты ұстау;
- қызметтік этикет ережелерін сақтау;
- еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 10
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.1.7.
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.3.1.
ЖКП 1.4
Алғашқы медициналық жәрдем көрсету:
Жарақаттар алу кезіндегі алғашқы медициналық жәрдем.
Климаттық және табиғи жағдайларға байланысты селқостықта көмектесу.
Егу түрлері. Инфекциялық аурулар және олардың алдын алу. Улы заттармен зақымдану кезіндегі медициналық жәрдем.
Білімдер:
- аурулардың белгілері;
- алғашқы медициналық жәрдем көрсету әдістері.
Іскерліктер:
- қан қысымын өлшеу;
- егулер жасау;
- әр түрлі сынықтарда шиналарды салу;
- жарақат алу кезінде таңулар жасау;
- қажетті болған жағдайда жгуттарды қолдану;
- медициналық препараттарды тағайындаулар бойынша пайдалану.
БҚ 9
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.4.
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.3.
ЖКП 1.5
Экономикалық  және әлеуметтік  география
Әлемнің экономикалық-географиялық жалпы сипаттамасы.
Әлемнің аймақтық сипаттамасы: Еуропа елдері; Азия елдері; Солтүстік Америка елдері; Латын америкасы елдері; австралия және мұхиттар.
Әлем картасындағы Қазақстан. Мемлекеттердің экономикалық интеграциясы.
Білімдер:
- негізгі географиялық терминдер мен ұғымдар;
- мемлекеттің саяси-географиялық жағдайы;
- халықаралық экономикалық байланыстар;
- әлем тұрғындарының, белгіленген аймақтар мен елдерден санақ саны және динамикасы;
- этнографиялық ерекшелігі;
- тұрғындардың өмір сүру сапасы мен деңгейіндегі айырмашылығы.
Іскерліктер:
- статистикалық мәліметтерді талдау;
- халықаралық мамандану салаларын, елдердің экономикалық «бейнесін» анықтау;
- елдердің экономикалық-географиялық сипаттамасын құру.
БҚ 4

ПК 2.1.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.9
ОПД 02
Автоматизированные системы обработки информации
Современные компьютерные программы для оформления текстовой документации.
Совместное использование программ Paint, Word, Excel, Power Point.
Системы управления базами данных.
Сервисные программы в туризме.
Знания:
- современные компьютерные программы для оформления отчетов и подготовки документации;
- значение и место персонального компьютера в организационной работе предприятия;
- совместное использование программ Paint, Word, Excel, Power Point.
Умения:
- практически использовать компьютеры для обработки различного вида документации;
- использовать системы управления базами данных (СУБД);
- применять сервисные программы и пользоваться операционными системами.
БК 6
ПК 2.1.8.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.7.
ПК 2.2.9.
ПК 2.3.2.
ПК 2.3.4.
ОПД 03
Профессиональная этика
Роль и место профессиональной этики в индустрии туризма.
Психологическая культура сервиса.
Этическая культура сервиса.
Эстетическая культура сервиса.
Организационно-
технологическая культура сервиса.
Служебный этикет.
Знания:
- роль и место профессиональной этики в трудовой деятельности работников;
- основные сведения о психологии сервиса, психологии личности;
- методы предупреждения и разрешения конфликтных ситуаций;
- культура общения и культура речи;
- правила служебного этикета
Умения:
- грамотно вести деловые переговоры;
- в профессиональной деятельности предотвращать конфликтные ситуации;
- организовывать и оценивать собственную деятельность;
- адекватно вести себя в различных производственных и жизненных ситуациях;
- соблюдать правила служебного этикета;
- соблюдать этику взаимоотношений в трудовом коллективе
БК 10
ПК 2.1.5.
ПК 2.1.7.
ПК 2.2.3.
ПК 2.2.5.
ПК 2.2.7.
ПК 2.3.1.
ОПД 04
Оказание первой медицинской помощи
Первая медицинская помощь при травмах.
Помощь при недомоганиях, связанных с климатическими и природными условиями.
Виды инъекций. Инфекционные болезни и их профилактика. Медицинская помощь при поражении отравляющими веществами.
Знания:
- симптомы заболеваний;
- методы оказания первой медицинской помощи.
Умения:
- измерять артериальное давление;
- делать инъекции;
- накладывать шины при различных переломах;
- накладывать повязки при травмах;
- применять жгуты при необходимости;
- использовать по назначению медицинские препараты.
БК 9
ПК 2.1.6.
ПК 2.1.4.
ПК 2.2.6
ПК 2.2.3.
ОПД 05
Экономическая и социальная география
Общая экономико-географическая характеристика мира.
Региональная характеристика мира: страны Европы; страны Азии; страны Африки; страны Северной Америки; страны Латинской Америки; Австралия и Океания.
Казахстан на карте мира.
Экономическая интеграция Казахстана.
Знания:
- основные географические понятия и термины;
- политико-географическое положение государств;
-международные экономические связи;
- значение международного туризма;
- численность и динамику населения мира и отдельных регионов и стран;
- этнографическую специфику;
- различия в уровне и качестве жизни населения.
Умения:
- анализировать статистические данные;
- определять отрасли международной специализации, «экономический рисунок» страны;
- составлять экономико-географическую характеристику стран.
БК 4

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.8.
ЖКП 1.6
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері.
Қауіпсіздік техникасы.
Өндірістік санитария мен гигиена.
Өрт қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- өндірістік санитария мен еңбек гигиенасының негізгі талаптары;
- қауіпсіздік техникасының ережелері;
- өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- жұмысты еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін ескере отырып ұйымдастыру;
- өндірістік  санитария мен гигиена талаптарын сақтау;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша қойылатын ережелерді сақтау;
- заңнамалық ережелердің, нормативтердің, стандарттардың бұзушылықтарын жою.
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3.
ЖКП 1.7
Ағылшын тілі (кәсіби)
Тіл дамыту, мамандық терминология.
Кәсіби бағдары бар мәтіндерді аудару техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуда және оқуда лексикалық және грамматикалық минимум;
- ағылшын тілінде қарым-қатынас жасаудың негізгі тәсілдері.
Іскерліктер:
- кәсіби терминдерді түрлі грамматикалық формаларда қолдану;
- жағдаяттарға байланысты ұғымды және жүйелі түрде өз ойын айту;
- өзінің кәсіби қызметінде ағылшын тіліндегі білімін қолдану;
- айтылған сөйлемді түсіну.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.5
ЖКП 1.8
Қазақстандағы туризм географиясы
Туризм географиясының теориялық негіздері.
Қазақстандағы туризм географиясының құрылымдық және рекреациялық ерекшеліктері.
Қазақстандағы туризм объектілері.
Қазақстанда туризмді дамытудың алғышарттары.
Білімдер:
- туризм географиясындағы негізгі ұғымдар мен терминдер;
- ҚР негізгі туристік аймақтары;
- Қазақстандағы туризм географиясының құрылымдық және рекреациялық ерекшеліктерін;
- ішкі туризмді дамыту факторлары мен жағдайлары;
- туристік сұраныстың негізгі сипаттары.
Іскерліктер:
- туристердің рекреациялық талаптарының маңыздылығын анықтау;
- ҚР рекреациялық аймақтарын сипаттау;
- түрлі тақырыптағы географиялық карталарды салыстыра білу.
БҚ 4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.8
ЖКП 1.9
Туризмдегі маркетинг
Кәсіпкерлік қызметінің негіздері.
Туризмдегі маркетингтік орта.
Халықаралық туризм маркетингі.
Білімдер:
- кәсіпкерлік қызметінің негіздері;
- маркетинг ұғымы: оның мақсаттары, қызметтері, принциптері;
- қызметтерді өткізуді ынталандырудың және оларды нарықта қозғаудың негізгі әдістері.
Іскерліктер:
- туристік қызметтерге сұраныстың қалыптасуын мен болжамдауды оқып-үйренуді жүргізу;
- нарықта туристік қызметтерді өткізудің ынталандыру әдістерін қолдану.
БҚ 8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.6
ЖКП 1.10
Өлкетану
Өлкетану мен туризм. Тарихи өлкетану. Географиялық өлкетану.
Жергілікті флора мен фаунаны тануға арналған өлкетану.
Ландшафтық зерттеулер. Экономикалық өлкетану.
Өнер аспектілері мен өлкетану.
Білімдер:
- туристік-аймақтық қызметтің бағыттары;
- тарихи және мәдени ескерткіштердің топтастырылуы;
- рекреациялық далалық зерттеулердің міндеттері, принциптері, әдістері;
- жергілікті климат, атмосфералық және климаттық құбылыстар;
- топономиялық бақылаулар, топонимика;
- туған өлкенің экологиялық жағдайы.
Іскерліктер:
- өлкетанудың бағыттары мен әдістерін айыру;
- мазмұны мен шығуына қарай ескерткіштерді айыру;
- жергілікті гидрологияға зерттеулер жүргізу;
- жергілікті картаның шартты белгілерін оқу;
- жергілікті ландшафтық-ақпараттық, экологиялық картасын құру.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.8.
ЖКП 1.11
Туризмдегі менеджмент
Менеджменттің теориялық негіздері.
Менеджмент инфрақұрылымы. Менеджменттегі ақпараттық қамтамасыздандыру. Персоналды басқару әдістерінің жүйесі.
Білімдер:
- басқарудың мәні, категориялары және әдістері;
- басқарудың ұйымдық құрылымы;
- менеджменттегі ақпараттық қамтамасыздандыру;
- менеджменттегі коммуникациялар;
- персоналды басқару әдістерінің жүйесі.
Іскерліктер:
- керекті құжаттамаларды сауатты рәсімдеу;
- ұйымдық-өндірістік мәселелерді шешуге қатысу;
- басқару шешімді дайындау;
- бүліктік жағдайлардың алдын-алу және шешу.
БҚ 8
КҚ 2.1.7.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.3.1.
АП 02
Арнайы пәндер
АП 2.1
Туристік қызметті ұйымдастыру
Туризмнің ұйымдастыру формалары және түрлері.
Туризмнің инфрақұрылымы.
Туризмдегі қауіпсіздік негіздері.
Туристік нысандылықтар. Туристік қызметтерді сақтандыру және лицензиялау.
Туристік қызметтерді стандарттау және сертификаттау.
Білімдер:
- туристік индустрияның анықтамасы;
- туризм инфрақұрылымы;
- Қазақстан Республикасының туризм туралы заңдарын, стандарттарын және т.б. нормативтік-құқықтық құжаттары;
- Қазақстан аумағының демалыс пен туризмге арналған аудандарға бөлу принциптері;
- туристік нысандылықтар;
- туристік саяхаттардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелері;
- келісім-шарт жасау тәртібі.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметті жүзеге асырудың ең тиімді әдістері мен құралдарын таңдауды білу;
- туристік саяхаттардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- турды әзірлеу және қалыптастыру;
- турды жүзеге асыру.
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.7.
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.3.1.
КҚ 2.3.2.
АП 2.2
Туристік-спорттық дайындық:
Туристік жұмыстардың негізгі бағыттары.
Топография және картография. Спорттық бағыт болжау.
Туристік маршруттарды дайындау және турлардың қалыптасу реті.
Спорттық турларды ұйымдастыру.
Білімдер:
- алғашқы медициналық жәрдем көрсету ережелері;
- трекингтерге топтарды таңдап алу талаптары;
- туристік маршруттарды өту қауіпсіздігін қамтамасыз ету құралдары;
- күндік асулардан өту нормативтері;
- табиғатты сақтау талаптары.
Іскерліктер:
- алғашқы медициналық жәрдем көрсету;
- туристік маршруттардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- қажетті жабдықтарды таңдау;
- туристік карталармен жұмыс істеу;
- спорттық турларды ұйымдастыру;
- компаспен жұмыс жасау.
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.7.
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.3.1.
КҚ 2.3.2.
АП 2.3
Туризмнің белсенді түрлерінің техникасы мен тактикасы:
Курстың пәні мен міндеттері.
Белсенді туристік саяхаттардың топтастырылуы.
Белсенді саяхаттарды ұйымдастыру.
Туризмнің әр түріндегі қозғалыс техникасы.
Жалпы тактикалық мәселелер.
Құтқару жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- туризм бойынша нормативтік-құқықтық құжаттар;
- алғашқы медициналық жәрдем көрсету ережелері;
- табиғатты сақтау талаптары;
- күрделі маршруттардағы денеге түсетін ауырлықтың нормалары;
- саяхаттардың алуан түрінде қозғалыс техникасы;
- шөпті және мұзды жерлерден, құзды учаскелерден өту ережелері;
- жорықтың жоспары мен маршрутын құру;
- трекингтерге топтарды таңдап алу талаптары.
Іскерліктер:
- маршрутты таңдау және негіздеу;
- алғашқы медициналық жәрдем көрсету;
- компас және карталармен жұмыс істеу;
- спорттық турларды ұйымдастыру;
- қажетті жабдықтарды таңдау;
- экстремалды жағдайларда шешім қабылдау;
- туристік карталармен жұмыс істеуді;
- картада объектілерді бейнелеуді;
- туристік маршруттардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
АП 2.4
Экологиялық туризм
Экологиялық туризмге кіріспе.
Экотуризм менеджменті және туроперейтинг.
Экотуризмдегі маркетинг.
Қазақстан мен шет елдердегі экотуризм.
Білімдер:
- экотуристік өнімді қозғалтудың негізгі кезеңдері;
- экотуризм менеджменті негіздері;
- туроперейтинг ұғымы және оның құраушылары;
- әлем мен Қазақстандағы экологиялық туризмнің даму бағыттары мен негізгі орталықтары.
Іскерліктер:
- экологиялық турларға сұраныстарды бағалау;
- мақсаттық нарықты таңдау;
- экотуристердің рекреациялық талаптарын анықтау;
- экологиялық турларды жобалау;
- Қазақстан бойынша экологиялық турларды ұйымдастыру.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
АП 2.5
Экскурсиятану
Кіріспе.
Экскурсия жүргізушінің кәсіби шеберлігі.
Экскурсияларды дайындау және жүргізу методикасы.
Білімдер:
- Қазақстандағы экскурсия қызметінің даму тарихы;
- экскурсиялардың топтастырылуы;
- Қазақстанның экскурсиялық нысандары;
- маршруттарда экскурсанттарға қызмет көрсету ережелері;
- тұрғындардың әр топтарына арналған экскурсияларды жүргізу ерекшеліктері;
- түрлі экскурсияларды жүргізу әдістері;
- жаңа экскурсияларды дайындау методикасы;
- экскурсияны жүргізу техникасы.
Іскерліктер:
- тұрғындардың әр топтарына арналған экскурсияларды жүргізудің заманауи әдістерін қолдану;
- экскурсиялық маршрут дайындау;
- экскурсия жүргізушінің «портфелін» жинақтау;
- экскурсияны ұйымдастыру;
- экскурсияны жүргізу;
- экскурсиялық қызмет көрсетуге келісім шарт жасау;
- іскерлік хат алмасуды жүргізу;
- кәсіпкерлік қызметтің ең тиімді формасын таңдау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
АП 2.6
Туризм экономикасы
Нарықтық экономика жағдайындағы туризм кәсіпорындары.
Өндірісті және туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Көмекші өндірісті ұйымдастыру.
Кәсіпорын қызметін жоспарлау және болжау.
Инвестициялар.
Білімдер:
- нарықтық жүйедегі қызмет көрсету өндірісінің құрылымы;
- кәсіпорынның өндірістік мақсаты мен міндеттері;
- туристік қызметтердің ерекшеліктері;
- кәсіпорынның ұйымдық құрылымы;
- қызметкерлердің лауазымды міндеттері;
- еңбек ақысын төлеу принциптері;
- есеп жүргізу және есеп беру, кәсіпорынды материалды-техникалық қамтамасыз ету;
- шаруашылық және қаржылық келісім шарттарды жасау және орындау тәртібі.
Іскерліктер:
- өз құзыреті шегінде экономикалық есептерді жүргізу;
- кәсіби қызметте нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану;
- клиенттермен қарым–қатынаста кәсіби терминологияны қолдану;
- ұйымдық-өндірістік мәселелерді шешуге қатысу;
- керекті құжаттаманы сауатты рәсімдеу.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Іскерліктер:
- туристерге қызмет көрсетуде қауіпсіздік техника ережелерін сақтау;
- алғашқы медициналық жәрдем көрсету;
- кәсіби этика және еңбек мәдениетінің, жұмыс орнын ұйымдастыру ережелерін сақтау;
- туристік жабдықтармен дұрыс қолдану;
- көліктік қызмет көрсету ережелерін сақтау;
- компьютерлік қамсыздандыру және басқа оргтехника құралдарымен қолдану;
- клиенттермен келіссөздерді жүргізу;
- өзін-өзі басқару, өз қызметін дұрыс бағалау, біліктілігін жоғарлату;
- туристік маршруттарды жобалау;
- түрлі туристік саяхаттарды ұйымдастыру және жүргізу;
- туристік өнімді қозғалту бойынша жарнамалық кампанияларды өткізу;
- іскерлік хат алмасуды жүргізу;
- экскурсияларды дайындау және өткізу;
- нормативті-техникалық құжаттама, анықтамалы әдебиет және басқа ақпарат көздерімен жұмыс істеу;
- жолдама бағасының калькуляциясын құру;
- туристік бизнес кәсіпорындарының өндірістік қызметін талдау және жоспарлау;
- валютаны және төлем құжаттарын қолдана білу;
- корреспонденция жүргізу, мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерде қарым-қатынас жасау;
- құжаттамаларды құру және рәсімдеу.
Дағдылар:
- турларды қалыптастыру;
- турпакетті қалыптастыру;
- клиенттермен жұмыс істеу;
- тұтынушылардың сұранысын зерттеу;
- туристерге қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету;
- туристік өнімді қозғалту әдістерін меңгеру;
- қызмет көрсетушілермен келісім жасау;
- туристік өнімнің бағасын есептеу;
- туристік құжаттаманы рәсімдеу тәртібі және техникасы (туристік жолдамаларды, ваучерлерді, сақтандыру полистерін, т.б.);
- туристік құжаттаманы есепке алу және сақтау;
- клиенттермен келіссөздерді жүргізу;
- туристік маршруттарды жобалау;
- әр түрлі туристік саяхаттарды ұйымдастыру және жүргізу;
- туристік өнімді қозғалту бойынша жарнамалық кампанияларды өткізу.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7

ПК 2.1.1
ПК 2.2.8.
ОПД 06
Охрана труда
Общие вопросы охраны труда.
Техника безопасности.
Производственная санитария и гигиена.
Пожарная безопасность.
Промышленная экология.
Знания:
- основные требования гигиены труда и производственной санитарии;
- правила техники безопасности;
- основные требования пожарной безопасности;
- требования по охране окружающей среды.
Умения:
- организовать работу с учетом безопасности труда и пожарной безопасности;
- соблюдать требования производственной санитарии и гигиены;
- соблюдать правила по охране окружающей среды;
- устранять нарушения законодательных положений, нормативов, стандартов.
ОПД 07
Английский язык (профессиональный)
Развитие речи, терминология по специальности. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Знания:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на английском языке;
Умения:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- применять знания английского языка в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.5
ОПД 08
География туризма Казахстана
Теоретические основы географии туризма.
Структурная и рекреационная особенности географии туризма Казахстана.
Объекты туризма Казахстана.
Предпосылки развития туризма Казахстана
Знания:
- основные понятия и термины географии туризма;
- основные туристские регионы РК;
- структурные и рекреационные особенности географии туризма Казахстана;
- факторы и условия развития внутреннего туризма;
- основные черты туристского спроса.
Умения:
- определять значимость рекреационных потребностей туристов;
- характеризовать рекреационные регионы РК;
- сопоставлять географические карты различной тематики
БК 4
ПК 2.1.1
ПК 2.2.8
ОПД 09
Маркетинг в туризме
Основы предпринимательской деятельности. Маркетинговая среда в туризме.
Маркетинг международного туризма.
Знания:
- основы предпринимательской деятельности;
- понятие маркетинга: его цели, функции, принципы;
- основные методы стимулирования сбыта услуг и их продвижения на рынке;
Умения:
- проводить изучение формирования и прогнозирования спроса на туристские услуги;
- использовать методы стимулирования сбыта туристских услуг на рынке.
БК 8
ПК 2.2.9
ПК 2.3.1
ПК 2.3.6
ОПД 10
Краеведение
Краеведение и туризм.
Историческое краеведение. Географическое краеведение. Краеведческое изучение флоры и фауны местности. Ландшафтные исследования.
Экономическое краеведение.
Аспекты искусства и краеведения.
Знания:
- направления туристско-краеведческой деятельности;
- классификацию памятников истории и культуры;
- задачи, принципы, методы полевых рекреационных исследований;
- климат местности, атмосферные и климатические явления;
- топонимические наблюдения, топонимику;
- экологическое состояние родного края.
Умения:
- различать методы и направления краеведения;
- различать виды памятников по содержанию, по происхождению;
- проводить исследования гидрологии местности;
- читать условные знаки карты местности;
- составлять ландшафтно-информационную экологическую схему местности.
БК 3
БК 4
ПК 2.1.1
ПК 2.2.8.
ОПД 11
Менеджмент в туризме
Теоретические основы менеджмента.
Инфраструктура менеджмента.
Информационное обеспечение в менеджменте.
Система методов управления персоналом.
Знания:
- сущность, категории и методы управления;
- организационная структура управления;
- информационное обеспечение в менеджменте;
- коммуникации в менеджменте;
- система методов управления персоналом.
Умения:
- грамотно оформлять необходимую документацию;
- принимать участие в решении организационно-
производственных вопросов;
- подготовить управленческое решение;
- предупреждать и разрешать конфликтные ситуации.
БК 8
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК2.3.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Организация туристской деятельности
Организационные формы и виды туризма.
Инфраструктура туризма.
Туристские услуги.
Основы безопасности в туризме.
Туристские формальности.
Страхование и лицензирование в туристской деятельности.
Стандартизация и сертификация туристской деятельности.
Знания:
- определение о туристской индустрии;
- инфраструктуру индустрии туризма;
- закон, стандарты и другие нормативно-правовые акты Республики Казахстан по туризму;
- принципы районирования территории Казахстана для отдыха и туризма;
- состояние туристского рынка на территории Казахстана и за рубежом;
- правила обеспечения безопасности туристских путешествий;
- туристские формальности;
- порядок составления договоров.
Умения:
- уметь выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления профессиональной деятельности;
- обеспечить безопасность туристских путешествий;
- разработать и сформировать тур;
- реализовать тур.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
СД 02
Туристско-спортивная подготовка
Основные направления туристской работы.
Топография и картография.
Спортивное ориентирование.
Разработка туристского маршрута и порядок формирования туров.
Организация спортивных туров
Знания:
- правила оказания медицинской помощи;
- требования по подбору группы на трекинги;
- нормативы дневных переходов;
- средства обеспечения безопасности прохождения туристских маршрутов;
- требования по охране природы.
Умения:
- оказывать первую медицинскую помощь;
- обеспечить безопасность туристских маршрутов;
- подбирать необходимое снаряжение;
- работать с туристскими картами;
- организовать спортивные туры;
- работать с компасом.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
СД 03
Техника и тактика активных видов туризма
Предмет и задачи курса.
Классификация активных туристских путешествий. Организация активных путешествий.
Техника передвижения в различных видах туризма.
Общие тактические вопросы.
Организация спасательных работ.
Знания:
- нормативно-правовые документы по туризму;
- правила оказания первой медицинской помощи;
- требования по охране природы;
- нормы физических нагрузок на сложных маршрутах;
- техника передвижений в различных видах путешествий;
- правила прохождения травянистых и ледовых склонов, скальных участков;
- построение маршрута и плана похода;
- требования по подбору группы на трекинги.
Умения:
- выбирать и обосновывать маршруты;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- работать с картами и компасом;
- организовывать спортивные туры;
- подбирать необходимое снаряжение;
- принимать решения в экстремальных ситуациях;
- обеспечить безопасность туристских маршрутов;
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
СД 04
Экологический туризм
Введение в экологический туризм.
Менеджмент экотуризма и туроперейтинг.
Маркетинг в экотуризме.
Экотуризм в зарубежных странах и Казахстане.
Знания:
- Основные этапы продвижения экотуристского продукта;
-основы менеджмента экотуризма;
- понятие и составляющие туроперейтинга;
- основные центры и направления развития экологического туризма в мире и Казахстане.
Умения:
- оценивать спрос на экологические туры;
- выбрать целевые рынки;
- выявить рекреационные потребности экотуристов;
- проектировать экологические туры;
-организовывать экологические туры по Казахстану.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
СД 05
Экскурсоведение
Введение.
Профессиональное мастерство экскурсовода.
Методика подготовки и проведения экскурсий.
Знания:
- история развития экскурсионной деятельности в Казахстане;
- классификация экскурсий;
- экскурсионные объекты Казахстана;
- правила обслуживания экскурсантов на маршрутах;
- особенности проведения экскурсий для различных групп населения;
- методы проведения различных экскурсий;
- методика подготовки новой экскурсии;
- техника проведения экскурсии.
Умения:
- применять современные методы проведения экскурсий для различных групп населения;
- разработать экскурсионный маршрут;
- скомплектовать «портфель экскурсовода»;
- организовать экскурсию;
- провести экскурсию;
- заключить договор на экскурсионное обслуживание;
- вести деловую переписку;
- выбирать наиболее эффективную форму предпринимательской деятельности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
СД 06
Экономика туризма
Предприятия туризма в условиях рыночной экономики.
Организация производства и обслуживания туристов.
Организация вспомогательного производства.
Планирование и прогнозирование деятельности предприятия.
Инвестиции.
Знания:
- структура производства услуг в рыночной системе;
- цели и задачи производственной деятельности предприятия;
-специфика туристских услуг;
- организационная структура предприятия;
- должностные обязанности сотрудников;
- принципы оплаты труда;
- учет и отчетность, организация материально-технического обеспечения предприятия;
- порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
Умения:
- выполнять экономические расчеты в рамках своей компетенции;
- использовать нормативно-правовые документы в профессиональной деятельности;
- применять профессиональную терминологию в общении с клиентами;
- принимать участие в решении организационно-производственных вопросов;
- грамотно оформлять необходимую документацию.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПП 00
Профессиональная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально-
технической базы колледжа.
Соблюдать правила техники безопасности при обслуживании туристов;
оказывать первую медицинскую помощь;
соблюдать правила организации рабочего места, культуры труда и профессиональной этики;
правильно использовать туристское снаряжение
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при обслуживании туристов;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- соблюдать правила организации рабочего места, культуры труда и профессиональной этики;
- правильно использовать туристское снаряжение;
- соблюдать правила транспортного обслуживания;
- пользоваться средствами компьютерного обеспечения и другой оргтехникой;
- вести переговоры с клиентами;
- управлять собой, правильно оценивать собственную деятельность, повышать квалификацию;
- проектировать туристские маршруты;
- организовать и проводить разные виды туристских путешествий;
- проводить рекламные кампании по продвижению турпродукта;
- вести деловую переписку;
- разрабатывать и проводить экскурсии;
- работать с нормативно-
технической документацией, справочной литературой и другими источниками информации;
- составлять калькуляцию стоимости путевки;
- анализировать и планировать производственную
деятельность предприятий туристского бизнеса;
- обращаться с валютой и платежными документами;
- вести корреспонденцию и общаться на государственном, русском и английском языках;
- составлять и оформлять документацию.
Навыки:
- формирование туров; - формирование турпакета;
- работа с клиентами;
- изучение спроса потребителей;
- комплектация туров и создание программы обслуживания;
- обеспечение качества обслуживания туристов;
- владение методами продвижения турпродукта;
- заключение договоров с поставщиками услуг;
- расчет стоимости турпродукта;
- техника и правила оформления туристской документации (турпутевок, ваучеров, страховых полисов и др.), - учет и хранение туристской документации;
- ведение переговоров с клиентами;
- проектирование туристских маршрутов;
- организация и проведение разных видов туристских путешествий;
- проведение рекламных кампаний по продвижению туристского продукта.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7

2. Жоғары деңгей
2.1  051101 2 – туризм бойынша нұсқаушы-әдіскер
КҚ 2.1.1 Туристік маршруттардың экологиялық және табиғи жағдайы туралы кешенді мәлімет жинау;
КҚ 2.1.2 туристер баратын және олар баруы мүмкін жерлердің қауіпсіздігін анықтау;
КҚ 2.1.3 түрлі турларды өткізудің техникасы мен тактикасына ие болу;
КҚ 2.1.4 туристердің стандарт және стандарттан тыс жағдайларда қауіпсіздік техника ережелерін сақтауын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.5 жеке туристке және туристер тобына экскурсиялық бағыт-бағдар жүргізу;
КҚ 2.1.6 туристерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
КҚ 2.1.7 тур кезінде туындаған ұйымдастыру жөнінде мәселелерін, өз құзыреттілігіне сай, жедел түрде шешу;
КҚ 2.1.8 қажетті есеп – қаржы құжаттарын құру және рәсімдеу.
2.2  051102 2 – саяхат жүргізушісі
2.3 051103 2 – турист агенті*
КҚ 2.2.1 Экскурсияларды дайындау және жүргізу дағдыларына ие болу;
КҚ 2.2.2 Туристерге қызмет көрсетудегі қажетті туристік–экскурсиялық құжаттамаларын құру және рәсімдеу;
КҚ 2.2.3 Экскурсияларға шығушылардың стандарт және стандарттан тыс жағдайларда қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.4 жеке туристке және туристер тобына экскурсиялық бағыт-бағдар жүргізу;
КҚ 2.2.5 экскурсия   кезінде туындаған  ұйымдастыру жөнінде мәселелерін, өз құзыреттілігіне сай, жедел түрде шешу;
КҚ 2.2.6 туристерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
КҚ 2.2.7 көлік маршруттарын жоспарлау және ұйымдастыру жұмыстарын, туристерді қабылдау және жөнелтуді ұйымдастыру дағдыларына ие болу;
КҚ 2.2.8 экскурсия маршруттары жөніндегі ақпараттарды жүйелі түрде жаңарту және экскурсия жүргізу әдістерін жетілдіру;
КҚ 2.3.1 қажетті есеп – қаржы құжаттарын құру және рәсімдеу;
КҚ 2.3.2 туризм саласында қызмет көрсету жұмыстарын үйлестіру және оған қатысу;
КҚ 2.3.3 туристік қызметті лицензиялауға арналған қажетті материалдарды дайындау;
КҚ 2.3.4 туристерге қызмет көрсетудегі қажетті құжаттамаларын құру және рәсімдеу;
КҚ 2.3.5 турлар, туроператорлар қызмет көрсетуді жеткізушілер туралы мәліметтер базасын құру;
КҚ 2.3.6 клиенттің жеке сұранысына қарай туристік өнімді бейімдеу;
КҚ 2.3.7 сатылымды көбейту мақсатында туристік өнімді жылжытуға атсалысу;
КҚ 2.3.8 турларды өткізу тактикасы мен техникасын игеру.
3. Орта буын маманы
3.1 051104 3 - Менеджер
КҚ 3.4.1 туристік қызмет көрсету персоналдарының жұмысын бақылау және үйлестіру;
КҚ 3.4.2 турлар, туроператорлар қызмет көрсетуді жеткізушілер туралы мәліметтер базасын құру;
КҚ 3.4.3 клиенттің жеке сұранысына қарай туристік өнімді бейімдеу;
КҚ 3.4.4 туристік өнімді дайындау, жылжыту және тарату бойынша қызметті жүзеге асыру;

2. Повышенный
уровень
2.1.051101 2 –
Инструктор-методист
по туризму;
2.2. 051102 2 -
Экскурсовод;
2.3.051103 2 –
Туристический агент*
ПК 2.1.1 Собирать комплексную информацию
о природных и экологических данных
туристических маршрутов;
ПК 2.1.2 определять безопасные места для
туристов и возможность их посещения;
ПК 2.1.3 владеть техникой и тактикой
проведения различных видов туров;
ПК 2.1.4 обеспечивать безопасность и
соблюдение правил техники безопасности
туристами в стандартных и нестандартных
ситуациях;
ПК 2.1.5 осуществлять экскурсионное
сопровождение индивидуальных и
групповых туристов;
ПК 2.1.6 оказывать доврачебную
помощь туристам;
ПК 2.1.7 оперативно решать организационные
вопросы, возникающие в ходе проведения
туров, в рамках своей компетенции;
ПК 2.1.8 составлять и оформлять
необходимую отчетно-финансовую
документацию.
ПК 2.2.1 Владеть навыками подготовки
и проведения экскурсий;
ПК2.2.2 составлять и оформлять
необходимую туристско-экскурсионную
документацию по обслуживанию туристов;
ПК 2.2.3 обеспечивать безопасность и
соблюдение правил техники безопасности
экскурсантами в стандартных и
нестандартных ситуациях;
ПК 2.2.4 осуществлять экскурсионное
сопровождение индивидуальных и
групповых туристов;
ПК 2.2.5 оперативно решать
организационные вопросы, возникающие
в ходе проведения экскурсий,
в рамках своей компетенции;
ПК 2.2.6 оказывать доврачебную помощь
туристам;
ПК 2.2.7 владеть навыками организации
приема и отправки туристов, планирования
и организации работы на транспортных
маршрутах
ПК 2.2.8 систематически обновлять информацию
по маршрутам экскурсий и совершенствовать
методики проведения экскурсий;
ПК 2.3.1 составлять и оформлять необходимую
отчетно-финансовую документацию.
ПК 2.3.2 Принимать участие и координировать
работы по оказанию услуг в области туризма;
ПК 2.3.3 подготавливать необходимые
материалы на лицензирование туристской
деятельности;
ПК 2.3.4. составлять и оформлять необходимую
документацию по обслуживанию туристов;
ПК 2.3.5 формировать базу данных по турам,
туроператорам и поставщикам услуг;
ПК 2.3.6 адаптировать туристский продукт к
индивидуальным потребностям клиентов;
ПК 2.3.7 принимать участие в продвижении
туристского продукта с целью увеличения
продаж;
ПК 2.3.8 владеть техникой и тактикой
проведения туров;
3. Специалист
среднего звена
3.1- 051104 3 –
Менеджер.
ПК 3.4.1 Координировать и контролировать
работу персонала по оказанию туристских
услуг;
ПК 3.4.2 формировать базу данных по турам,
туроператорам и поставщикам услуг;
ПК 3.4.3 адаптировать туристский продукт к
индивидуальным потребностям клиентов;
ПК 3.4.4 осуществлять деятельность по
разработке, продвижению и реализации
туристского продукта;

КҚ 3.4.5 турларды ұйымдастыруда сыртқы қызмет көрсетуді сатып алу;
КҚ 3.4.6 өз құзыреттілігі аясында қажетті есеп-қаржылық құжаттамаларды құру және рәсімдеу;
КҚ 3.4.7 ұсынылатын қызмет қөрсетудің сапасын қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.8 стандарттан тыс жағдайларда шешім қабылдау;
КҚ 3.4.9 экскурсияларды, турларды дайындау және жүргізу дағдысына ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 106-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 050000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:              0512000 – Аударма ісі

ПК 3.4.5 покупать внешние услуги для
организации тура;
ПК 3.46 составлять и оформлять необходимую
отчетно-финансовую документацию в рамках
своей компетенции;
ПК 3.4.7 обеспечивать качество
предоставляемых услуг;
ПК 3.4.8 принимать решения в нестандартных
ситуациях;
ПК 3.4.9 владеть навыками подготовки и
проведения туров, экскурсий.
Приложение 106
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0512000 – Переводческое дело

4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 107-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:              0512000 – Аударма ісі

4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 107
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0512000 – Переводческое дело

2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
5
17
40
1
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 108-қосымша
0512000 – «Аударма ісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖББП
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
сөздің функционалдық стилі мен көркем сөз стилі; ауызекі сөйлеу стилінің түрлері; ресми-іскери, ғылыми стилі, тілдің фонетикалық құралдарын стилистикада қолдану; грамматикалық лексика-фразеологиялық, синтаксистік құралдарды пайдалану; жай сөйлем түрлерін стилистикада пайдалану.
Білімдер:
- түрлі айтылатын стиль ерекшеліктерін;
- оқитын тілдер (қазақ, орыс) синтаксисін, тіл дамуын;
- жиі қолданыстағы фразеологизмдерді;
- жай сөйлемдердің стилистикалық қызметін.
Іскерліктер:
- бір тілдік құралдың әртүрлі мағынада қолданылуын;
- синонимдік қатарларды, түрлі грамматикалық формалар мен құрылымдардың мағыналық сипаттарын ажыратуды.
БҚ 4,6,7
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
шет тілінің орфографиялық, орфоэпиялық, лексикалық, грамматикалық нормалары; ауызша және жазбаша сөздің ұлттық–мәдени, жалпы кәсіби лексикалық, семантикалық, грамматикалық, прагматикалық аспектілері; фразеологиялық орамдар мен терминдері, сөздің негізгі айтылу формаларын (суреттеу, әңгімелеу, монолог, өзара әңгімелесу, пікірлесу, талдау).
Білімдер:
- оқитын шет тілдің жүйесін, түрлі қызмет аясында қолдану принциптерін: лингвистикалық, коммуникативтік, кәсіби-бағдарлық;
- қазіргі аударма ісі негіздерін.
Іскерліктер:
- қазақша, орысша және шет тілде тұрмыста, ғылыми және кәсіби қарым-қатынаста белгілі деңгейде оқу бағдарламасына сай маман екеуара әңгімеде, монологта сөзді қалпына келтіруді және өзгертуді;
- шет тілінің барлық қызметтерін біріктіре отырып қарым-қатынас жасау: танымдық, бағалы-бағдарлық, әдептік.
БҚ 1,6,7,8
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
дене тәрбиесі теориясы; дене тәрбиесі қазіргі қоғамның бір бөлігі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық негізі; салауатты өмір сүру; қозғалыс ережелер белсенділігі; еңбекті ғылыми ұйымдастырудағы дене тәрбиесі; гимнастика, жеңіл атлетика, шаңғы тебу, жүзу, туризм; спорт ойындары, түрлері; Президенттік тестілеу.
Білімдер:
- қазіргі қоғамдағы дене тәрбиесінің рөлі және тұлғаның рухани тәрбиесінің рөлін;
- дене тәрбиесінің негізгі принциптерін;
- организмге табиғи және әлеуметтік–экологиялық факторлардың әсерін;
- дене шынықтыру мен ойлау қызметінің өзара байланысын;
- дене шынықтыру жаттығулары кезіндегі организмнің физиологиялық жағдайын;
- адам организмінің қоры және денсаулықты күшейту туралы;
- салауатты өмірді қалыптастыруын;
- қазақтың ұлттық ойындарын, дене тәрбиесі жүйесіндегі спорт ойындарының түрлерін.
Іскерліктер:
- күш пен ептілікті дамытуды;
- организмді жетілдіруді;
- өз денсаулығынды ескере отырып дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезінде өз жағдайынды болжауды.

2880
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
ВСЕГО
5
17
40
1
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 108
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
0512000 – «Переводческое дело»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дис-
циплин)
Наименование и
основные разделы
дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код формируе-
мой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательные
дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные
дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык:
функциональные стили речи и художественная речь;
черты разговорного стиля, официального – делового и научного стиля;
стилистическое использование фонетических средств языка, использование лексико-фразеологических средств, грамматических средств, синтаксических средств языка;
стилистическое использование различных видов простого предложения.
Знания:
-характерные признаки различных произносительных стилей;
-синтаксис изучаемого (казахского или русского) языка, развитие речи;
- часто используемые фразеологические обороты;
- стилистические функции односоставных предложений;
Умения:
- выделять особенности функционирования одного и того же языкового средства в разных значениях слова;
-ориентироваться в синонимических вариантах, различных грамматических формах и конструкциях в зависимости от их смысловых оттенков.
БК4
6,7,8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
орфографическая, орфоэпическая, лексическая и грамматическая нормы иностранного языка;
национально-культурная и общепрофессиональная специфика лексического, семантического, грамматического, прагматического и дискурсивного аспектов устной и письменной речи;
фразеологические обороты и термины, основные композиционно-речевые формы высказывания (описание, повествование, монолог, диалог, рассуждение и анализ).
Знания:
-систему изучаемого иностранного языка, принципы ее функционирования применительно к различным сферам речевой коммуникации: лингвистической, коммуникативной и профессионально-адаптивной;
- основные положения современного переводоведения;
Умения:
- репродуцировать и продуцировать диалогическую и монологическую речь на казахском, русском и иностранном языках в сфере бытового, научного и профессионального общения с учетом уровня, определенного образовательной программой по специальности;
- осуществлять общение на иностранном языке в единстве всех его функций – познавательной, регулятивной, ценностно-ориентационной, этикетной.
БК
1,6,7,8
ОГД 03
Физическая культура:
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
социально-биологические основы физической культуры;
здоровый образ жизни; режимы двигательной активности;
физическая культура в научной организации труда (НОТ);
гимнастика, легкая атлетика, лыжный спорт, плавание и туризм;
спортивные игры и виды спорта;
Президентское тестирование.
Знания:
- роль физической культуры в современном обществе и в духовном воспитании личности;
- основные принципы физического воспитания;
- воздействие природных и социально-экологических факторов на организм;
- о взаимосвязи физической и умственной деятельности, физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями;
- резервы человеческого организма, роль сознания в укреплении здоровья;
-о формировании здорового образа жизни;
- Казахские национальные подвижные игры, виды спорта в системе физвоспитания;
Умения:
-развивать силу и ловкость;
- совершенствовать резервы организма и управлять ими;
- диагностировать состояние своего организма в процессе занятий физическими упражнениями, учитывая физическую подготовленность своего организма и здоровья.

БҚ 7,8
ӘЭП. 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдағы рөлі; мәдениет пен өркениет; мәдениеттің қалыптасуы; мәдениет түрлері; Батыс Еуропа мәдениеті және оның қазіргі әлемге ықпалы; Қазақстан мәдениет тарихына кіріспе; Қазақстанның көне мәдениет тарихы; ортағасыр, XVIII-XIX ғасыр мәдениеті, ХХ ғасырдың 50-90 ж. Қазақстан мәдениетінің дамуы; ұлттық мәдениеттің қазіргі мәселелері, ХІХ ғасыр кезіндегі қазақтардың мәдени әдет-ғұрыптары.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Алла, Мекке ұғымдарын;
- көшпенділер құндылығы және олардың тұрмысы туралы;
- Қазақстанның орта ғасыр мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалын.
Іскерліктер:
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалдық ерекшелігін.
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия пәні және оның адам өміріндегі рөлі; антиктік философия, ортағасыр философиясы; жаңа заман философиясы.
Білімдер:
- әлем философиясының негіздерін; адам табиғаты және өмір сүру мәнін; адам мен табиғат арасындағы өзара байланысын, адам тұрмысының ерекшелігін; ғылым және оның рөлін; адамзат ғаламдық мәселелер алдында туралы.
Іскерліктер:
- адам мінез-құлқының биологиялық және әлеуметтік, денелік және рухани, саналы және санасыз әдеті мен оның санасының маңызын анықтауды;
- қоғамдағы адамдар қарым-қатынас нормаларының адамгершілік қағидаларын реттеуді;
- адам және оның табиғат туралы білімін, оның тіршілік ету мағынасын жетілдіруді.
БҚ 4,7
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
әлеуметтану пәнінің пайда болуы, дамуы және әлеуметтану әдістері; әлеуметтану ілімінің негізгі кезеңдері, Қазақстандағы әлеуметтану ғылымының дамуы, болашағы; саясаттану пәні және оның әдістері; Қазақстанда саяси ойлардың пайда болуы, Қазақстандағы саяси партиялар; саяси сана және саяси мәдениет; Қазақстан мәдениетінің ерекшелігі, саяси үрдісі; саяси билік және биліктік қатынастағы саяси жүйе, Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жүйе, саяси жаңғыру.
Білімдер:
- ғылымның шығу тарихын, әлеуметтану пәнін, әлеуметтану әдістерін зерттеу ерекшелігін;
- саясаттанудың қалыптасу кезеңдерін; саясаттанудың қоғамдағы рөлін; саясаттың шығу үрдісін және оның оның қоғамдық мәнін; саяси ойлар тарихын, Қазақстанда саясаттың пайда болуын; саяси үрдісін, Қазақстандағы саяси жүйе туралы.
Іскерліктер:
- негізгі әлеуметтік концепцияларды салыстыруды, талдауды;
- саяси концепциялар эволюциясын, үрдістерін, билік мәнін, оқиғаларын, саясат субъектісін талдауды (Қазақстанда, әлемде).
БҚ 4,7
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
пән, негізгі ұғымдар, қызметі, принциптері, мәні, әдістері; жеке меншік формалары мен түрлерін; жеке меншікті басқару, экономикалық жүйе түрлері; өндіріс және жаңа құн; еңбекақы, табыс; макроэкономикаға кіріспе; аймақтық экономикалық өсу, дүниежүзілік экономика және дүниежүзілік нарық; нарықтық инфрақұрылым; Қазақстанның халықаралық және экономикалық байланысы.
Білімдер:
- ел ішіндегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- экономикалық жүйе түрлерін;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақшанесиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясатты;
- экономикалық басқару тәсілдерін.
Іскерліктер:
- экономика жүйелерінің түрлерін сипаттауды, сұраныс түрлерін;
- еңбекақы түрлерін, табысты, кірісті және жаңа технология жетістіктерін жіктеуді;
- экономикалық жағдайды бағалауды.

БК.7,8
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
культура и цивилизация;
становление культуры;
типы культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
введение в историю культуры Казахстана;
древняя культура Казахстана;
средневековая культура Казахстана;
культура Казахстана XVIII-XIX в.в., развитие культуры Казахстана в 50-90-х годах ХХ века;
современные проблемы национальной культуры;
культурные традиции казахов в период XIX веков.
Знания:
-основные понятия культурологии;
- понятия: ислам; курайш;
Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- образ жизни и систему ценностей кочевников;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 7
СЭД 02
Основы философии:
предмет философии и ее роль в жизни человека и общества;
античная философия; средневековая философия; философия нового времени;
природа человека и смысл его существования; культура, свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основные вехи мировой философской мысли;
природу человека и смысл его существования, взаимосвязь природы и человека; специфику человеческого бытия;
понятие наука и ее роль;
- проблему сознания в философии, понятия сознание и самосознание.
Умения:
- определять проблему сознания в философии, определять понятия «сознание и самосознание».
БК 4,7
СЭД 03
Основы социологии и политологии:
возникновение, развитие и предмет социологии;
предмет и методы социологии; основные этапы развития социологической мысли;
становление и перспективы развития социологической науки в Казахстане;
предмет и методы политологии;
история политической мысли;
зарождение политической мысли на территории Казахстана;
политические партии Казахстана;
политические сознания и политическая культура;
особенности Казахстанской культуры;
политический процесс;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане;
политическая модернизация.
Знания:
-процесс возникновения науки, предмет социологии, специфику социологических методов исследования;
- этапы формирования политологии;
роль политологии в жизни общества;
процесс возникновения политики и ее общественную сущность;
историю политической мысли;
зарождение политической мысли на территории Казахстана;
политический процесс;
политическую систему Казахстана;
Умения:
- анализировать и сравнивать основные социологические концепции;
-анализировать эволюцию политических концепций, процессы, события и сущность власти, субъекты политики, политические отношения, процессы (в Казахстане и в мире в целом).
БК.4,7
СЭД 04
Основы экономики:
предмет, основные понятия, функции, принципы, сущность, методы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
типы экономических систем;
производство и обращение новой стоимости; заработная плата, прибыль доходы от собственности;
введение в макроэкономику;
экономический рост по регионам;
всемирная экономика и мировой рынок;
рыночная инфраструктура;
международные экономические связи Казахстана.
Знания:
-экономическую ситуацию в
стране и за рубежом;
типы экономических систем;
-основы макро- и микроэкономики,
о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- приемы экономического управления
Умения:
-характеризовать типы экономических систем, классифицировать потребности;
- классифицировать виды заработной платы,
прибыли, дохода, правильно и эффективно использовать новые технологические достижения;
- оценивать состояние экономики.

БҚ 1,2,4
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
«құқық», «жүйе», «көздер» ұғымы; Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің негізі; адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы, жеке тұлға, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқық салаларының негіздері; Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам бостандығы мен азаматының құқығын;
- кәсіби қызмет аясында құқықтық және әдептік нормаларды.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметіне қажетті құқықтық-нормативтік актілерді пайдалануды.
БҚ 4,7.9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
техника құрылымдарына жалпы сипаттама; өндіріске енгізу, қолдану, құжат түрлерін, оларды топтастыру, ресімдеу ережелері; ресімдеу ерекшеліктері, құжаттар мен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін, іс қағаздарын компьютер арқылы ресімдеу; мәні, міндеті, келешегі, негізгі қағидалары, мемлекеттік тілде іс қағаздарын ресімдеу.
Білімдер:
- жеке компьютерді, ЭЕМ-нің құрылымдық-функционалды сызбасын, бағдарламалық құралдар нұсқауларын;
- жалпы техниканы;
- оларды өндірісте пайдалануды;
- құжаттарды рәсімдеу ережелерін және оның түрлерін;
- құжаттармен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін.
Іскерліктер:
- ұйымдастырушылық-нұсқаулық құжаттар жүйесін бірыңғайлауды;
- құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, құжаттар айналымын;
- құжаттарды тіркеуді, сақтауды, бақылауды, есеп жүргізуді;
- құжаттарды компьютерде ресімдеуді.
БҚ 3,5,8
КҚ.3.1.5
ЖКП 0.2
Тіл біліміне кіріспе:
лингвистикалық пәні және объектісі, негізгі салалары, тіл білімінің мәселелері, тіл қызметінің даму заңдылықтары; тірі, өлі, табиғи, жасанды тілдер; дыбыстардың аспектілеріне сипаттама, лексикология, семасиология, фразеология, этимология, лексикография, морфемика, грамматика; әлем тілдері және оның классификациясы.
Білімдер:
- лингвистикалық пәндер құрылымы мен өзара қарым-қатынасын;
- тілдің тарихи даму заңдылықтары мен тілдің ішкі аспектілерін;
- сөз ұғымын және оның сөз құрылымындағы орнын;
- грамматиканың негізгі бөлімдерін;
- тіл түрлерін; графикасын, орфографиясын жазу.
Іскерліктер:
- лингвистикалық негізгі терминдерді дұрыс қолдануды;
- жалпы қолданыстағы сөздердің лексикалық мағынасына түсіндірме беруді;
- оқылған тілдерден мәндес сөздерді табуды;
- сөздердің шығу тарихын анықтауды;
- бір тілді және аударма сөздіктерді пайдалануды.

БК.4,1,2
СЭД 05
Основы права:
право, понятие система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-
этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативные правовые акты, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК.4,7,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 0.1
Делопроизводство на государственном языке:
общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
характеристика и особенности оформления документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
компьютеризация делопроизводства:
значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на государственном языке (и на ПЭВМ).
Знания:
- персональные компьютеры, структурно-функциональную схему ЭВМ, инструкции с программными средствами;
-общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
-классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
-Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
Умения:
-унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
БК 3,8,5
ПК 3.1.5
ОПД 0.2
Введение в языкознание:
объект и предмет лингвистики;
основные отрасли, проблемы языкознания;
закономерности развития, функции языка; язык и речь;
речевая деятельность;
языки живые, мертвые, естественные и искусственные;
аспекты характеристики звуков речи;
лексикология, семасиология;
фразеология; этимология;
лексикография; морфемика;
грамматика; языки мира и их классификация.
Знания:
-состав и взаимодействие лингвистических дисциплин;
- закономерности исторического развития языка и внутренние аспекты языка;
понятие «слово» и его место в структуре языка;
- основные разделы грамматики;
- типы языков;
графику и орфографию; письмо;
Умения:
-правильно оперировать основными лингвистическими терминами;
-давать толкование лексического значения общеупотребительных слов;
- подбирать аналоги из изучаемых языков;
- определять способ образования слова;
- пользоваться одноязычными и переводными словарями;

БҚ.3,8
КҚ.3.1.3
ЖКП 0.3
Мамандыққа кіріспе:
қазіргі әлемде аударманың орны және рөлі, аудармашының түрлі тілдер мен мәдениет өкілдері арасындағы байланысты ретіндегі негізгі қасиеттері, тілдік құзыреттілік, психологиялық және тәндік дайындық, филология пәндері жүйесінде аударма теориясы және жалпы аударма ісі тұжырымдамасы, аударма түрлері, аударма бірліктерінің ұғымы, көркем аударма тарихы; аударма жаһандық, трансформациялық ғылым, аудармашының кәсіби этикасы; аударма ережесі; келіссөз жүргізуге дайындық әдістері, принциптері мен тәсілдері, аударманың негізгі санаты; көркем аударма ерекшеліктері.
Білімдер:
- қазіргі әлемде аударманың рөлі мен аудармашының орны, түрлі тілдер мен мәдениет өкілдері арасындағы байланыс ретіндегі негізгі қасиеттерін;
- жалпы аударма ісінің тұжырымдылығын және филология пәндер жүйесіндегі аударма теориясын;
- аудармашының кәсіби этикасын.
Іскерліктер:
- істің, ғылымның көкейкесті мәселелері бойынша өз көзқарасын негіздеп, талдап айтуды;
- қазіргі жағдайда шет тілі тарихын талдауды; қазақ, орыс, шет тілінде тұрмыста, ғылыми және кәсіби қарым-қатынас деңгейіне қарай екеуара сөйлескенде не әңгімелескенде мамандығы бойынша белгілі білім беру бағдарламасына сай әңгімелесуді.
БҚ.1,2
КҚ 3.1,2
КҚ 3.2.4
ЖКП 0.4
Компьютер технологиясының негіздері;
жеке компьютер құрамы, процессор, еске сақтауы және оған сипаттама, ақпарат түрлері, ақпаратты қабылдау, жинау, жіберу, ақпаратты өңдеу, ПЭЕМ туралы жалпы мағлұмат, есептеу жүйелері, ақпарат технологиясының элементтері, қолданбалы бағдарламалар пакеті, Интернет, Windows ақпарат жүйесінің негіздері; Microsoft Office пакеттері; Excel 9X электрон таблицасы; Access 9X деректер базасы.
Білімдер:
- ақпарат түрлері, ақпаратқа пән қасиет ақпарат үрдістерін іске асырушы техникалық құралдар; ПЭЕМ және олардың түрлері, есептеу жүйесі, қолданбалы бағдарлама пакеттері.
Іскерліктер:
- Интернетпен, Windows ақпарат жүйе негіздерімен, Microsoft Office (Word, Excel т.б.) пакеттерімен жұмыс істей алуды; ақпараттарды сақтау және оларды қауіпсіздікпен қамтамасыз ету;
- дискеттерді және дискеттің жүйелі аймақтарын форматтауды.

БК.3,8
ПК.3.1.3
ОПД 0.3
Введение в специальность:
роль и место перевода в современном мире;
основные качества переводчика как посредника между представителями различных культур и языков:
языковая компетенция, психологическая и физическая подготовка, фоновые знания; общая концептуальность переводоведения и теория перевода в системе филологических дисциплин;
виды перевода; понятие единицы перевода;
история художественного перевода;
перевод как глобальная трансформационная наука;
профессиональная этика переводчика;
правила перевода;
подготовка к ведению переговоров;
методы, принципы и приемы переводческого дела;
основные категории перевода и особенности художественного перевода.
Знания:
- роль и место перевода в современном мире и основные качества переводчика как посредника между представителями различных культур и языков;
- общую концептуальность переводоведения и теории перевода в системе филологических дисциплин;
- профессиональную этику переводчика.
Умения:
-анализировать, выражать и обосновывать собственную точку зрения по актуальным вопросам науки и практики;
анализировать язык (изучаемый) в его истории и современном состоянии;
- репродуцировать и продуцировать диалогическую и монологическую речь на казахском (русском), иностранном языках в сфере бытового, научного и профессионального общения с учетом уровня, определенного образовательной программой по специальности.
БК.1,2
ПК 3.1.2
ПК 3.2.4
ОПД 04
Основы компьютерной технологии:
состав персонального компьютера;
процессор, оперативная память и их характеристики; виды информации;
свойства информации; восприятие информации;
сбор, передача, обработка информации;
общие сведения о ПЭВМ и их классификация; вычислительные системы;
элементы информационных технологий;
пакеты прикладных программ, вычислительные сети, Интернет;
основы информационной системы Windows;
пакеты Microsoft Office; электронная таблица Excel 9X;
основные типы табличных данных;
базы данных Access 9X.
Знания:
-виды информации, свойства информации, технические средства реализации информационных процессов;
ПЭВМ и их классификации, вычислительные системы, пакеты прикладных программ, вычислительные сети, информационную сеть;
- виды защиты информации:
программная, аппаратная, административная, юридическая, физическая, антивирусная защита;
- основные типы табличных данных, базы данных Access 9X.
Умения:
- работать с Интернетом, основами информационной системы Windows, пакетами Microsoft Office (Word, Excel и др.), обеспечивать безопасность и защиту информации.
- форматировать дискеты и системные области дискеты.

3. Орта буын маманы
3.1 051201 3 Аудармашы
КҚ 3.1.1. – кәсіби әдептілікті сақтау;
КҚ 3.1 2. – аударманың бастапқы мәтінінің мазмұнын өзінше түсіндіре алу, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктеріне негізделе отырып өзгерту;
КҚ 3.1.3. – аударманың бастапқы мәтінінің мазмұнын сақтай отырып тұспалдап жеткізу;
КҚ 3.1.4. – ана тілінен шет тіліне рефераттық аудару, айтылған сөзді, пікірді қайта өзгерту және оның мәнін шығару;
КҚ 3.1.5. – ауызша дәйекті (ретті) аудару кезінде бір тілден екінші тілге тез қарқынмен ауысу;
КҚ 3.1.6. – Windows операциялық жүйесімен, Microsoft Office ақпараттық пакетімен, Promt бағдарламасымен, Jil Translator Otrano аудармашы сөздігімен жүйелік параметрлерді баптаумен, файлдарды басқару жұмысын істеу.
3.2 051202 3 – Гид аудармашы
КҚ 3.2.1. – адамдармен қарым-қатынас кезінде әртүрлі дарашылдығын және жеке тұлға қасиеттілігін сақтау, сондай-ақ серіктестікте бір-бірінің ұлттық мәдениетінің ерекшеліктерін құрметтей отырып қарым-қатынас жасау;
КҚ.3.2.2 - Тіл құбылыс білімін көрсетіп жұмыс жүргізу, тіл жүйесі мен оның жұмыс істеуін сипаттай отырып оқып, үйреніп жатқан шет тілінің мысалдарына сүйене отырып аудару;
КҚ 3.2.3. – аудару ісін жүргізу кезінде сөйлеу дауыс ырғағын сақтау, оқып-үйреніп жатқан шетел тілінің дыбыстық құрылымын, олардың шетел тілде айтылуын оқып-үйренгенімен байланыстыру;
КҚ 3.2.4. – оқып-үйреніп жатқан шетел тілі мен ана тілінің әдет-ғұрып, салт-дәстүрін сақтау, басқа ұлттың мәдениетін, географиялық жағдайын, климатын, экономикасын, өнеркәсібін, тұрғындық саласын, ұлттық-мәдениет ерекшеліктерін құрметтей отырып жұмыс жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 109-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:              0513000 Маркетинг (салалар бойынша)
Біліктілігі:            0513012 Азық-түлік тауарларының сатушысы
0513022 Азық-түлік емес тауарларының сатушысы
0513032 Бақылаушы-кассир
0513042 Коммерциялық агент
Оқыту нысаны: күндізгі

3. Специалист среднего звена
3.1 051201 3 - Переводчик
ПК 3.1.1 – соблюдать профессиональную этику переводчика;
ПК 3.1.2. – при переводе интерпретировать исходный текст и трансформировать его
в соответствии с лексическими и грамматическими особенностями;
ПК 3.1.3. – выполнять перефразирования сохраняя основную идею исходного текста при переводе;
ПК 3.1.4. - выполнять реферативный перевод с родного языка на иностранный, преобразовывать высказывание и извлекать из него суть;
ПК 3.1.5. – работать с темпом быстрого переключения с одного языка на другой при устном последовательном переводе;
ПК 3.1.6. – работать операционной системой Windows, Microsoft Office, с программой Promt, со словарем Jil Translator Otrano и др. настройкой параметров системы. Управление файлами и др.;
3. Специалист среднего звена
3.2 051202 3 – Гид переводчик
ПК 3.2.1. – соблюдать различие индивидные, личностные и индивидуальные свойства человека при общениях, а также бесконфликтно взаимодействовать с
партнерами уважая их национально-культурные особенности;
ПК 3.2.2.- выполнять работу демонстрируя знания явлений, характеризующих систему языка
и его функционирование на примерах изучаемого иностранного языка;
ПК 3.2.3. – при переводческой деятельности соблюдать речевую интонацию, звуковой строй изучаемого языка, артикуляционной базы,
ее связь с обучением иноязычному произношению;
ПК 3.2.4. – соблюдать традиций и обычаев страны изучаемого языка и родного языка, уважая культуру другого народа и своего народа,
географические положения, климат, население отрасли, промышленности, экономику,
систему национально-культурной
особенности изучаемого иностранного языка.
Приложение 109
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: Маркетинг (по отраслям)
Квалификация: 0513000 Маркетинг (по отраслям)
0513012 Продавец продовольственных товаров*
0513022 Продавец непродовольственных товаров*
0513032 Контролер-кассир*
0513042 Агент коммерческий
Форма обучения: очная

4320
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы тиіс
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқу кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Қорытынды:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 110-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:              0513000 Маркетинг (салалар бойынша)
Біліктілігі:            0513012 Азық-түлік тауарларының сатушысы
0513022 Азық-түлік емес тауарларының сатушысы
0513032 Бақылаушы-кассир
0513042 Коммерциялық агент
Оқыту нысаны: күндізгі

4320
К
Консультации
Ф
Факультативные
занятия
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 110
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: Маркетинг (по отраслям)
Квалификация: 0513000 Маркетинг (по отраслям)
0513012 Продавец продовольственных товаров*
0513022 Продавец непродовольственных товаров*
0513032 Контролер-кассир*
0513042 Агент коммерческий
Форма обучения: очная

108
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА.02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту қорытындысы
2880
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы тиіс
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқу кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Қорытынды:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; Консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 114-қосымша
0513000 «Маркетинг (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары біліктілік)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі (оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін топтар үшін):
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар.
Сөйлеу іскерліктерінің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Кәсіби түрде мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- сөйлеу іскерліктерінің түрлерін және сөйлеу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажыратуды;
БҚ 1, БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіби шет тілі
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар.
Іскерлік – қатынастарға арналған терминдер;
Кәсіби құжаттар (іскерлік хат, келісім шарт, резюме, құжаттарды толтыру және т.б.).
Сөйлеу іскерліктерінің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Кәсіби түрде мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым – қатынасқа қажетті кәсіби терминологияны.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша монологты және диалогті құрастыра білуді;
- іскерлік құжаттарды құрастыруды;
- әріптестермен шет тілінде қарым-қатынасты жүргізуді;
БҚ 1
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік білім беру пәндері
ЖКП. 01
Экономика негіздері:
Экономика және оның қоғамдағы рөлі. Жалпы Экономикалық жүйесінің негізі; Қоғамның жеке меншігі және әлеуметтік Экономикалық қатары; Өндірісті ұйымдастырудың жалпы түрлері. Ақшаның тарихы мен қазіргі жағдайы. Нарық және нарық функцияларының заңдылықтары. Бәсеке. Өндіріс және жаңа бағаның айналуы. Бизнес; Жеке капиталдың өндірілуі. Табысты бөлудің жүйесі. Макроэкономика. Дүние жүзі экономикасы және дүние жүзі нарығы.
Білімдер:
- экономика ұғымын және басты функцияларын;
- қоғамдық өндірістің құрылымын, өндірістік қатынастың жүйесін;
- ақша және оның қызметтерін;
- тауар өндірісінің заңдарын, нарық және оның қызметтерін;
- табыстың пайда болуы мен экономикалық рөлін;
- макроэкономиканың негізгі сипатын және ерекшелігін.
Іскерліктер:
- экономика заңдылықтарының іс-әрекетін түсіндіруді;
- экономикалық қатынастардың түрлеріне баға беруді;
- кәсіпорын іс - әрекетінің экономикалық талдауын жасауды;

108
ИА.00
Итоговая
аттестация
72
ИА.01
Итоговая
аттестация
60
ИА.02
(ОУППК)
оценки уровня
профес-
сиональной
подготовлен-
ности
и присвоения
квалификации
12
Итого на
обязательное
обучение:
2880
К
Консультация
200
Ф
Факультативные
занятия
232
Всего
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 114
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 0513000
«Маркетинг (по отраслям)»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение
цикла
Наименование и
основные разделы
дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный
казахский (русский)
язык
лексико-грамматический материал
по специальности,
необходимый для
профессионального
общения;
различные виды речевой
деятельности;
формы речи (устной,
письменной,
монологической,
диалогической);
техника перевода
профессионально
ориентированных
текстов.
Знания: лексико-грамматический
материал по
специальности,
необходимый
для
профессионального
общения
Умения:
- различать виды
речевой деятельности
и формы речи
(устной, письменной,
монологической,
диалогической);
БК 1, БК 3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
лексико-грамматический материал
по специальности,
необходимый для
профессионального
общения;
-профессиональные
термины для делового
общения;
деловые документы
(деловое письмо,
контракт, реклама,
резюме, оформление
документов, и т.д.)
различные виды речевой
деятельности и формы
речи
(устной, письменной,
монологической,
диалогической);
техника перевода
профессионально
ориентированных
текстов.
Знания: профессиональной
терминологии
менеджмента,
необходимые для
профессионального
общения;
Умения:
- вести
диалогическую и
монологическую речь
по специальности;
- составлять деловые
документы;
- общаться с
партнерами на
иностранном языке;
БК 1
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы экономики
Экономика и ее роль
в обществе.
Общие основы
экономических систем;
собственность и
социально-
экономический строй
общества;
общие типы организации
производства;
Деньги, история и
современность;
рынок и законы его
функционирования;
конкуренция.
Производство и
обращение стоимости;
бизнес;
воспроизводство
индивидуального
капитала.
Система первичного
распределения доходов.
Макроэкономика;
государственное
регулирование
рыночной экономики.
Всемирная экономика и
мировой рынок.
Знания:
- понятия и главные
функции экономики;
- структуру
общественного
производства,
систему
производственных
отношений;
- деньги и их
функции;
- законы товарного
производства,
сущность и функции
рынка;
- образование и
экономическую роль
прибыли;
- основные черты и
специфику
макроэкономики;
Умения:
- объяснить
объективность
действия
экономических
законов;
- дать оценку типам
экономических
отношений;
- проводить
экономический
анализ
предпринимательской
деятельности;

БҚ 7, БҚ 9
КҚ 2.1.1
ЖКП 02
Сауда есептеулері
Сатып алудың құнын есептеу: ауызша және микрокалькулятор көмегімен. Шамалардың метрикалық жүйесі. Пайыздық есептеулер. Орташа шамалар. Орташа арифметикалық: қарапайым және өлшенген. Тауарлық есептеулер. Таразы түрлері. Таразымен өлшеу. Табиғи кему. Қалдықтарға жеңілдіктер. Сауда жеңілдіктері. Сауда үстемелері. Тауарлық есеп.
Білімдер:
- Микрокалькуляторлар және оның функцияларын;
- Шамалардың метрикалық жүйелерін;
- Пайыздар, орташа шамалар;
- Таразы түрлері;
- Жеңілдіктер, үстеме бағалар;
- Тауардың табиғи кемуінің себептері, кему өлшемдері және т.б.
Іскерліктер:
- Сатып алуды ауызша есептеу;
- Сатып алуды калькулятор көмегімен есептеу;
- Түрлі метрикалық жүйелерде жұмыс істей білу;
- Пайыздарды, орташа шамаларды есептей білу;
- Таразыны анықтау;
- Жеңілдік, үстеме шамаларды анықтай білу;
- Табиғи кему нормативтерін анықтай білу;
БҚ 9
КҚ 2.1.2
ЖКП.03
Санитария және гигиена
Санитарлы-гигиеналық талаптар; Тағам гигиенасының негіздері; эпидемиология негіздері туралы түсініктер; Тағам инфекциялары; улану; гелминтоздар; Сауда кәсіпорындарына, құрал-жабдыққа қойылатын санитарлық талаптар; Тағам тазалығы құқығы;
Білімдер:
Сауда кәсіпорындарында санитарлық эпидемиологиялық талаптардың нормативтік құқықтық базасын;
- санитарлы-гигиеналық талаптарды;
- тағам гигиенасының негіздерін;
- эпидемиология негізін;
- тағам инфекцияларын;
- улануды;
- гелментоздардың түрлерін.
Іскерліктер:
- тағам тазалығының құқығын;
- тазалық тәртібін сақтауды зерттеуді;
- уландырғыш заттарды дайындау және пайдалану жұмыстарын;
БҚ 8
КҚ 2.1.3
ЖКП. О4
Кәсіптік мәдениет
Пәннің мақсаттары мен есептері, маман қызметінің саласындағы мәдениетті қарым-қатынас жүргізу, визиткаларды дайындау және қолдану тәртібі, іскерлік келіссөздерді жүргізу, психологиялық байланыстарды қарым-қатынаста қолдану, жұмыс орнын ұстау ережелері, телефондық әңгімелесу мәдениеті, сөйлеу мәдениеті, эстетикалық және этикалық мәдениет.
Білімдер:
- эстетикалық мәдениетті;
- этикалық мәдениетті;
- сөйлеу мәдениетін;
- телефондық әңгімелесу мәдениетін;
- жұмыс орындарын дұрыс ұстау ережелерін.
Іскерліктер:
- коммерсант қызметінің саласында қатынас мәдениетін қолдануды;
- іскерлік хат алысу кезіндегі әдептілік ережелерді;
- іскерлік қарым-қатынаста визиткаларды қолдануды;
- іскерлік келіссөздер жүргізуді;
- психологиялық байланыстарды қарым-қатынаста қолдануды;
- басқару техникасын және іскерлік әңгіме әдебін қолдануды.
БҚ 1, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 2.1.4
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілік 0513012 «Азық-түлік тауарларының сатушысы»
АП.01
Азық түлік тауарларымен сауда технологиясы
Азық түлік тауарларымен сауда кәсіпорындарының үлгілері. Оның құрылысы және технологиялық жоспарлануы. Дүкен бөлмелерінің құрамы. Сауда залдарының технологиялық жоспарлануы. Сауда залында тауарларды шығару және орналастыру. Дүкендегі жарнама және ақпарат. Сауда ережесі. Қызмет көрсету ережесі. Сату әдістері. Қызмет көрсету. Тауармен жабдықтау. Ыдыс түрлері, ыдыс материалдарының түрлері, ыдыс айналымы. Тауарларды сатуға қабылдау, сақтау және дайындау технологиясы. Дүкенде еңбекті ұйымдастыру. Сауда мәдениеті. Сатушы этикасы. Сатушы мен сатып алушының өзара қарым қатынас психологиясы. Тұтынушылар құқығын қорғау туралы Заң. Еңбекті қорғау ережесі.
Білімдер:
- Азық түлік тауарларымен саудада қызмет көрсету түрлерін;
- Азық түлік тауарларымен сауда жасайтын кәсіпорын түрлерін;
- Технологиялық жоспарлануын;
- Тауармен жабдықтау қағидаларын;
- Ыдыс пен ыдыс материалдарының түрлерін, ыдыс айналымының ерекшелігін;
- Тауарларды сатуға қабылдау, сақтау және дайындау технологиясын;
- Азық түлік тауарларымен қызмет көрсету және сауда жасау ережесін;
- Қызмет көрсетуші персоналға талаптарды;
- Тұтынушылар құқығын қорғау туралы нормативті құжаттарды.
Іскерліктер:
- Қазіргі сауда ережесіне сәйкес азық түлік тауарларын таратуды;
- Тауарды қабылдауды, дайындауды және шығаруды жүргізуді;
- Тауарды сақтауды;
- Сатып алушыға қызмет көрсетуді.

БК 7, БК 9
ПК 2.1.1
ОПД 02
Торговые вычисления
Подсчет стоимости
покупки:
устный с помощью
микрокалькуляторов.
Метрическая система
мер.
Процентные вычисления.
Средние величины.
Средняя арифметическая простая, взвешенная.
Товарные вычисления.
Виды веса.
Завес тары.
Естественная убыль.
Скидки на отходы.
Торговые скидки.
Торговые надбавки.
Товарный отчет.
Знания:
-микрокалькуляторы и их функции;
- метрическую
систему мер;
- проценты, средние
величины;
- виды веса;
- скидки, надбавки,
- причины, размеры естественной убыли товара;
И т.д.
Умения:
-устно рассчитывать
стоимость покупки;
- рассчитывать
стоимость покупки с
помощью
калькуляторов;
- уметь работать в
разных метрических
системах;
- умеет рассчитывать
проценты, средние
величины;
- определять вес;
- определять
величину скидки,
надбавки;
- определяет
норматив
естественной убыли;
И т.д.
БК 9,
ПК 2.1.2
ОПД.03
Санитария и гигиена
Основы пищевой гигиены:
понятия об основах
эпидемиологии, пищевые
инфекции, пищевые
отравления.
Санитарно-
гигиенические
требования к торговым
предприятиям, оборудованию, инвентарю.
Санитарно- пищевое
законодательство.
Знания:
- нормативно-правовую базу
санитарно-
эпидемиологических
требований по
организации
торговли;
- правила личной
гигиены;
- понятие о гигиене труда;
Умения:
- соблюдать личную гигиену.
- соблюдать
санитарные
требования;
- содержать
профессиональную
гигиену труда.
БК 8
ПК 2.1.3
ОПД. О4
Деловая культура
Цели и задачи дисциплины.
Культура общения в
сфере деятельности
специалиста.
Этикет деловой
переписки,
оформление и
использование визитных
карточек в деловых
отношениях,
ведение деловых
переговоров,
применение
психологических
контактов
в общении, использование техники
ведения и этикет
деловой беседы,
правила содержания
помещений и рабочих
мест, культура
телефонного разговора,
культура речи,
эстетическая и
этическая культура,
составляющие
имидж специалиста.
Знания:
- эстетическую культуру.
- этическую культуру.
- культуру речи.
- культуру телефонного разговора.
- правила содержания
помещений и рабочих
мест.
Умения:
- использовать
культуру общения в
сфере деятельности.
- применять этикет
в деловой переписке.
- оформлять и
использовать
визитные карточки в
деловых отношениях.
- вести деловые
переговоры.
- применять
психологические
контакты в общении.
- использовать
технику ведения
и этикет деловой
беседы.
БК 1, БК 10, БК 11
ПК 2.1.4
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация 0513012 «Продавец продовольственных товаров»
СД.01
Технология торговли продовольственными товарами
Типы предприятий торговли продовольственными товарами.
Их устройство и технологическая планировка.
Состав помещений магазина.
Технологическая планировка торговых залов.
Размещение и выкладка товаров в торговом зале
Реклама и информация в магазине.
Правила торговли.
Правила обслуживания.
Методы продажи. Услуги.
Товароснабжение.
Виды тары, тароматериалов, тарооборот.
Технологию приемки, хранения, подготовки товаров к продаже.
Организация труда в магазине.
Культура торговли.
Этика продавца.
Психология взаимоотношений продавца и покупателя.
Закон о защите прав потребителей;
правила охраны труда
Знания:
- виды услуг в торговле продовольственными товарами;
- типы предприятий торговли продовольственными товарами;
- технологическую планировку;
- принципы товароснабжения;
- основные виды тары и тароматериалов,
особенности тарооборота;
- технологию приемки, хранения, подготовки,
размещения и выкладки
продовольственных товаров;
- правила обслуживания и торговли
продовольственными товарами;
- требования к обслуживающему персоналу;
- нормативную документацию по защите прав потребителей;
Умения:
- реализация продовольственных товаров
в соответствии с правилами
современной торговли;
- проведение приемки,
подготовки, выкладки товара;
- хранение товара;
- обслуживание покупателя;

БҚ 7, БҚ 6, БҚ 11
КҚ 2.1.5
АП.02
Азық түлік тауарларымен сауда жасайтын сауда кәсіпорындарының жабдықтары және еңбекті қорғау
Азық түлік тауарларымен саудада қолданылатын негізгі жабдық түрлерінің жіктелуі және сипаттамасы. Қондыру және қолдану ережесі. Құрылысы. Күту. Жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігінің ережесі және еңбекті қорғау.
Білімдер:
- Сауда жабдықтарының жеке түрлерінің жіктелуі және тағайындалуын;
- Сауда жабдықтарына қойылатын техникалық талаптарды;
- Жабдықтардың құрылысы мен жұмыс қағидасын;
- Жабдықтарды қолданудың үлгілік ережесін;
- Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша нормативті технологиялық құжаттарды.
Іскерліктер:
- Жабдықтарды жұмысқа дайындау;
- Жабдықтарды технологиялық үрдісте қолдану;
- Жабдықтарды күту;
- Жеңіл жөндеу жұмыстарын;
БҚ 8, КҚ 2.1.6
АП. 03
Азық-түлік тауарлар тауартануы
Тауартанудың теориялық негіздері, азықты тауарлардың топтастырылуы, ассортименті, сапа көрсеткіштері, стандартты және стандартсыз өнім, қалдық туралы ұғым. Мал және өсімдіктерден шыққан өнімдер. Орау, таңбалау, сақтау. Сапаға қойылатын талаптар, азық-түлік тауарларының табиғи шығыны.
Білімдер:
- тауартанудың жалпы бөлімін;
- негізгі астық дақылдарын;
- жеміс-көкөніс тауарларының негізгі түрлерін;
- дәмдеуіштер тауарлардың жіктелуін;
- крахмал, қантты және кондитерлік тауарларының сапа көрсеткіштерін;
- сүт өнімдерінің ассортиментін;
- тамақтық майлардың таңбалануын;
- ет өнімдері сапасының көрсеткіштерін;
- жұмыртқа тауарларының ассортиментін;
- балық тауарларының ассортиментін.
Іскерліктер:
- жеміс-көкөніс тауарларын топтастыруды;
- дәмдеуіш тауарларын орау және дұрыс сақтауды;
- крахмал, қант және кондитерлік тауарларының сапа көрсеткіштерін анықтауды;
- сүт өнімдерін дұрыс тасымалдап, сақтауды;
- тағамдық майлар сапа көрсеткіштерін анықтау;
- ет тауарларын дұрыс тасымалдауды және сақтауды;
- жұмыртқа тауарларының таңбалануын анықтауды;
- балық тауарларын дұрыс сақтау және тасымалдауды;
БҚ 7, БҚ 9, КҚ 2.1.7
АП.04
Есеп және есеп беру
Саудадағы бухгалтерлік есеп пен есеп берудің жалпы сипаттамасы. Касса операцияларының есебі. Негізгі кассалық және кіріс операциялары. Ақша түсімін есептеу әдістері, касса аппараты арқылы чек бойынша есептеу. Негізгі шығыс касса операциялары. Касса есебін құрастыру негіздемесі және тәртібі. Тауар операцияларының есебі. Кіріс және шығыс тауар құжаттары. Толтыру. Тауар есебін толтыру. Тауарлар инвентаризациясы. Түрлері, мақсаты және міндеттері. Сомалық инвентаризация жүргізу. Қайтадан бағалау, бағалау және жою.
Білімдер:
- Бухгалтерлік есеп мәні мен мазмұнын;
- Бухгалтерлік есеп жүргізудің негізгі ережелері мен әдістерін;
- Бухгалтерлік шот түрлері; шаруашылық операция есебін.
Іскерліктер:
- Бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есеп беру операцияларын игеруде;
БҚ 7, БҚ 9, КҚ 2.1.8
АП.05
Саудада есепті автоматтандыру
Есепті автоматтандырудың бағдарламасы (1С, Лука және т.б.) түрлері. Тағайындалуы. Ерекшеліктері. Өндіруші. Жүйелік талаптар. Интерфейс. Мүмкіншіліктер мен функциялар. Саудада қолданылуы.
Білімдер:
- Есепті автоматтандырудың жіктелуі мен тағайындалуын;
- Есепті автоматтандырудың - Конфигурациясын, мүмкіншіліктерін, бағдарлама функциясын.
Іскерліктер:
- Кәсіби іс қызметте автоматтандыру бағдарламасын қолдануды.
БҚ 7, БҚ 9, КҚ 2.1.9
Біліктілік 0513022 «Азық-түлік емес тауарларының сатушысы»
АП.01
Азық түлік емес тауарларымен сауда технологиясы
Азық түлік емес тауарларымен сауда кәсіпорындарының үлгілері. Оның құрылысы және технологиялық жоспарлануы. Дүкен бөлмелерінің құрамы. Сауда залдарының технологиялық жоспарлануы. Сауда залында тауарларды шығару және орналастыру. Дүкендегі жарнама және ақпарат. Сауда ережесі. Қызмет көрсету ережесі. Сату әдістері. Қызмет көрсету. Тауармен жабдықтау. Ыдыс түрлері, ыдыс материалдарының түрлері, ыдыс айналымы. Тауарларды сатуға қабылдау, сақтау және дайындау технологиясы. Дүкенде еңбекті ұйымдастыру. Сауда мәдениеті. Сатушы этикасы. Сатушы мен сатып алушының өзара қарым қатынас психологиясы. Тұтынушылар құқығын қорғау туралы Заң. Еңбекті қорғау ережесі.
Білімдер:
- Азық түлік емес тауарларымен саудада қызмет көрсету түрлерін;
- Азық түлік емес тауарларымен сауда жасайтын кәсіпорын түрлерін;
- Технологиялық жоспарлануын;
- Тауармен жабдықтау қағидаларын;
- Ыдыс пен ыдыс материалдарының түрлерін, ыдыс айналымының ерекшелігін;
- Тауарларды сатуға қабылдау, сақтау және дайындау технологиясын;
- Азық түлік емес тауарларымен қызмет көрсету және сауда жасау ережесін;
- Қызмет көрсетуші персоналға талаптарды;
- Тұтынушылар құқығын қорғау туралы нормативті құжаттарды.
Іскерліктер:
- Қазіргі сауда ережесіне сәйкес азық түлік тауарларын таратуды;
- Тауарды қабылдауды, дайындауды және шығаруды жүргізуді;
- Тауарды сақтауды;
- Сатып алушыға қызмет көрсетуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 11 КҚ 2.2.5
АП.02
Азық түлік емес тауарларымен сауда жасайтын сауда кәсіпорындарының жабдықтары және еңбекті қорғау
Азық түлік емес тауарларымен саудада қолданылатын негізгі жабдық түрлерінің жіктелуі және сипаттамасы. Қондыру және қолдану ережесі. Құрылысы. Күту. Жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігінің ережесі және еңбекті қорғау.
Білімдер:
- Сауда жабдықтарының жеке түрлерінің жіктелуі және тағайындалуын;
- Сауда жабдықтарына қойылатын техникалық талаптарды;
- Жабдықтардың құрылысы мен жұмыс қағидасын;
- Жабдықтарды қолданудың үлгілік ережесін;
- Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша нормативті технологиялық құжаттарды.
Іскерліктер:
- Жабдықтарды жұмысқа дайындау;
- Жабдықтарды  технологиялық үрдісте қолдану;
- Жабдықтарды күту;
- Жеңіл жөндеу жұмыстарын;
БҚ 8,
КҚ 2.26
АП.03
Азық-түлік емес тауарлар тауартануы
Пәннің мақсаттары және міндеттері; қауырсын және одан жасалған бұйымдар, тұрмыстық химия тауарлары, шикізат туралы ұғым. Талшық, тігін, тоқыма, аяқ-киім, тері-былғары тауарлары туралы ұғым. Шикізат, өндіріс сызбасы, топтастыру, ассортимент, сапа көрсеткіштері. Зергерлік, галантереялық, әтірлі-косметикалық және халықтық-көркемдік тауарлар, сувенирлер (шикізаты, элементтері, материалдары), құрылымды ерекшеліктері, параметрлері, өндіру кестесі, жіктелуі, жіктелу белгілері және тұтынушылық қасиеттері бойынша ассортименттік сипаттама. Сапа көрсеткіштері.
Білімдер:
- азық-түлік емес тауарлардың өндірісі туралы ұғымды;
- азық-түлік емес тауарлардың сапасына қойылатын талаптарды;
- азық-түлік емес тауарлардың ассортименті;
- азық-түлік емес тауарларды таңбалау ережелері;
- азық-түлік емес тауарларды сақтау ережелері;
- азық-түлік емес тауарларды орау ережелері.
Іскерліктер:
- азық-түлік емес тауарлар ассортиментін таңдауды;
- азық-түлік емес тауарларды дұрыс топтастыруды;
- азық-түлік емес тауарларды дұрыс таңбалау, орау және сақтауды.
БҚ 7, БҚ 9,

БК 7, БК 6, БК 11
ПК 2.1.5
СД.02
Оборудование предприятий торговли продовольственными товарами и охрана труда
Классификация и характеристика основных видов оборудования,
применяемого в торговле продовольственными товарами.
Правила установки и эксплуатации.
Устройство.
Уход.
Правила техники безопасности и
охраны труда при эксплуатации оборудования.
Знания:
- классификация и назначение отдельных
видов торгового оборудования;
- технические требования,
предъявляемые к торговому оборудованию;
-устройство и принципы работы оборудования;
-типовые правила эксплуатации оборудования;
-нормативно-
технологическую документацию
по техническому обслуживанию оборудования;
Умения:
- Подготовка оборудования к работе;
- Использование в технологическом процессе оборудования;
- Уход за оборудованием;
- Легкий ремонт;
БК 8,
ПК 2.1.6
СД. 03
Товароведение продовольственных товаров
Теоретические основы товароведения.
Классификация продовольственных товаров.
Характеристика ассортимента,
показатели качества.
Понятие о стандартной и нестандартной
продукции, отходы.
Продукты животного и растительного происхождения.
Упаковка, маркировка, хранение.
Требования качеству, естественная убыль
продовольственных товаров.
знать:
- классификацию групп, подгрупп продовольственных товаров;
- особенности пищевой ценности пищевых продуктов;
- ассортимент и товароведные характеристики основных групп
продовольственных товаров;
- показатели качества
продовольственных товаров;
- дефекты;
- особенности маркировки,
упаковки и хранения отдельных групп
продовольственных товаров.
Умения:
- идентифицировать различные группы, подгруппы и
виды продовольственных товаров;
- оценивать качество
по органолептическим показателям;
- распознавать дефекты;
- обеспечивать необходимые условия хранения;
-рассчитывать энергетическую ценность продуктов;
БК 7, БК 9,
ПК 2.1.7
СД.04
Учет и отчетность
Общая характеристика бухгалтерского учета и отчетности в торговле.
Учет кассовых операций.
Основные кассовые и приходные операции.
Приемы подсчета выручки по чекам через кассовый аппарат.
Основные расходные кассовые операции.
Основание и порядок составления кассового отчета.
Учет товарных операций.
Приходные и расходные товарные документы.
Оформление.
Оформление товарного отчета.
Инвентаризация товаров.
Ее виды и цели, задачи.
Проведение суммарной инвентаризации.
Переоценка, оценка и списание.
Знания:
- сущность и содержание бухгалтерского учета;
- основные правила и методы ведения бухгалтерского учета;
- виды бухгалтерских счетов;
учет хозяйственных операций
Умения:
- ориентироваться в операциях
бухгалтерского учета и бухгалтерской отчетности;
БК 7, БК 9,
ПК 2.1.8
СД.05
Автоматизация учета в торговле
Программы автоматизации учета (1С, Лука и т.д.).
Виды. Назначение.
Особенности. Производитель.
Системные требования. Интерфейс.
Возможности и функции.
Применение в торговле.
Знания:
-Классификацию и назначение программ автоматизации учета;
-Конфигурацию, возможности,
функции программы автоматизации учета;
Умения:
-применять программы автоматизации
в профессиональной деятельности
БК 7, БК 9,
ПК 2.1.9
Квалификация 0513022 «Продавец непродовольственных товаров"
СД.01
Технология торговли непродовольственными товарами
Типы предприятий торговли
непродовольственными
товарами.
Их устройство и технологическая планировка.
Состав помещений магазина.
Технологическая планировка торговых залов.
Размещение и выкладка товаров в торговом зале
Реклама и информация в магазине.
Правила торговли. Правила обслуживания.
Методы продажи. Услуги.
Товароснабжение. Виды тары, тароматериалов, тарооборот.
Технологию приемки, хранения, подготовки товаров к продаже.
Организация труда в магазине.
Культура торговли.
Этика продавца.
Психология взаимоотношений
продавца и покупателя.
Закон о защите прав потребителей;
правила охраны труда
Знания:
- виды услуг в торговле
непродовольственными
товарами;
- типы предприятий торговли непродовольственными товарами;
- технологическую планировку;
- принципы товароснабжения;
- основные виды тары и тароматериалов, особенности тарооборота;
- технологию приемки, хранения, подготовки, размещения и выкладки
непродовольственных товаров;
- правила обслуживания и торговли
непродовольственными товарами;
- требования к обслуживающему персоналу;
- нормативную документацию по защите прав потребителей;
Умения:
- реализация непродовольственных товаров
в соответствии с правилами современной торговли;
- проведение приемки, подготовки, выкладки товара;
- хранение товара;
- обслуживание покупателя;
БК 1, БК 2,
БК 4, БК 5,
БК 6, БК7,
БК 11
ПК 2.2.5
СД.02
Оборудование
предприятий торговли
непродовольственными
товарами и охрана
труда
Классификация и характеристика основных видов оборудования, применяемого в торговле непродовольственными товарами.
Правила установки и эксплуатации.
Устройство.
Уход. Правила техники безопасности и охраны
труда при эксплуатации оборудования.
Знания:
- классификация и назначение отдельных видов торгового оборудования;
- технические требования, предъявляемые
к торговому оборудованию;
- устройство и принципы работы оборудования;
-типовые правила эксплуатации оборудования;
-нормативно-
технологическую документацию
по техническому обслуживанию оборудования;
Умения:
- Подготовка оборудования к работе;
- Использование в технологическом процессе оборудования;
- Уход за оборудованием;
- Легкий ремонт;
БК 8,
ПК 2.2.6
СД.03
Товароведение
непродовольственных товаров:
Предмет и задачи товароведения непродовольственных товаров;
состояние и перспективы развития непродовольственного рынка и отдельных его сегментов;
химический состав и свойства товаров;
свойства и показатели;
товароведная характеристика отдельных групп непродовольственных товаров:
классификация и ассортимент, факторы, формирующие качество товаров;
оценка качества;
упаковка и маркировка;
условия и сроки хранения, транспортирования товаров;
потери: причины возникновения и пути сокращения
Знания:
-состояние и перспективы развития непродовольственного рынка и отдельных его сегментов;
- экспертизу непродовольственных товаров;
- состав, свойства веществ;
- классификацию веществ, их краткую характеристику,
свойства и показатели;
-классификацию и ассортимент, факторы,
формирующие качество;
- условия и сроки хранения, транспортирования;
Умения:
- определять дефекты товара;
- группировать виды дефектов;
- определять сорт товара;
- давать характеристику на товары;
-оценивать качество;
-упаковывать и маркировать;
-подсчитывать потери;
-выявлять причины возникновения
и пути сокращения потерь.
БК 7, БК 9,

КҚ 2.2.7
АП.04
Есеп және есеп беру
Саудадағы бухгалтерлік есеп пен есеп берудің жалпы сипаттамасы. Касса операцияларының есебі. Негізгі кассалық және кіріс операциялары. Ақша түсімін есептеу әдістері, касса аппараты арқылы чек бойынша есептеу. Негізгі шығыс касса операциялары. Касса есебін құрастыру негіздемесі және тәртібі. Тауар операцияларының есебі. Кіріс және шығыс тауар құжаттары. Толтыру. Тауар есебін толтыру. Тауарлар инвентаризациясы. Түрлері, мақсаты және міндеттері. Сомалық инвентаризация жүргізу. Қайтадан бағалау, бағалау және жою.
Білімдер:
- Бухгалтерлік есеп мәні мен мазмұнын;
- Бухгалтерлік есеп жүргізудің негізгі ережелері мен әдістерін;
- Бухгалтерлік шот түрлері; шаруашылық операция есебін.
Іскерліктер:
- Бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есеп беру операцияларын игеруде;
БҚ 7, БҚ 9, КҚ 2.2.8
АП.05
Саудада есепті автоматтандыру
Есепті автоматтандырудың бағдарламасы (1С, Лука және т.б.) түрлері. Тағайындалуы. Ерекшеліктері. Өндіруші. Жүйелік талаптар. Интерфейс. Мүмкіншіліктер мен функциялар. Саудада қолданылуы.
Білімдер:
- Есепті автоматтандырудың жіктелуі мен тағайындалуын;
- Есепті автоматтандырудың - Конфигурациясын, мүмкіншіліктерін, бағдарлама функциясын.
Іскерліктер:
- Кәсіби іс қызметте автоматтандыру бағдарламасын қолдануды.
БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.2.9
Біліктілік 0513032 «Бақылаушы-кассир»
АП. 01
Сауда технологиясы
«Сауда технологиясы» пәнінің мәні мен міндеттері, терминдері және анықтамалары, бөлшек сауданы мамандандыру және типтендіру, бөлшек сауда желілерін тауармен жабдықтау технологиясы, ыдыстық операциялар, саны және сапасы бойынша тауарларды қабылдау технологиясы, сауда залдарында тауарларды орналастыру және қою, сатып алушыларға қызмет көрсету түрлері, тауар түсу көздері және бөлшек сауданы жабдықтауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- сауда мәнін, міндетін, түрлерін;
- сауда желісін;
- тауарлармен қамтамасыз ету және оларды жеткізу технологиясын;
- дүкендегі ыдыстық операцияларды;
- дүкендегі тауарларды қабылдау технологиясын;
- тауарларды сақтау және сатуға дайындау технологиясын;
- сауда залдарында тауарларды орналастыру және қоюды;
- сауда қызметінің ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- сауда мәнін, міндетін және түрлерін анықтауды;
- сауда желісін сипаттауды;
- тауарлармен қамтамасыз ету және оларды жеткізуді;
- дүкендегі ыдыстық операциялар жүргізуді;
- дүкенде тауарларды қабылдауды;
- тауарды сақтау және сатуға дайындау;
- сауда залында тауарларды орналастыру және қоюды;
- сапалы сауда жасауды жүзеге асыру;
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 11
КҚ 2.3.5
АП.02
Сауда кәсіпорындарының жабдықтары және еңбекті қорғау
Саудада қолданылатын негізгі жабдық түрлерінің жіктелуі және сипаттамасы. Қондыру және қолдану ережесі. Құрылысы. Күту. Жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігінің ережесі және еңбекті қорғау
Білімдер:
- Сауда жабдықтарының жеке түрлерінің жіктелуі және қолданылуы;
- Сауда жабдықтарына қойылатын техникалық талаптар;
- Жабдықтардың құрылысы мен жұмыс қағидасы;
- Жабдықтарды қолданудың үлгілік ережелері;
- Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша нормативті технологиялық құжаттар.
Іскерліктер:
- Жабдықтарды жұмысқа дайындау;
- Жабдықтарды технологиялық үрдісте қолдану;
- Жабдықтардың күтімі;
- Жеңіл жөндеу жұмыстары
БҚ 8,

ПК 2.2.7
СД.04
Учет и отчетность
Общая характеристика бухгалтерского учета и отчетности в торговле.
Учет кассовых операций.
Основные кассовые и приходные операции.
Приемы подсчета выручки по чекам через кассовый аппарат.
Основные расходные кассовые операции.
Основание и порядок составления кассового отчета.
Учет товарных операций. Приходные и расходные товарные документы.
Оформление. Оформление товарного отчета.
Инвентаризация товаров. Ее виды и цели, задачи.
Проведение суммарной инвентаризации.
Переоценка, оценка и списание.
Знания:
- сущность и содержание бухгалтерского учета;
- основные правила и методы ведения бухгалтерского учета;
- виды бухгалтерских счетов;
учет хозяйственных операций
Умения:
- ориентироваться в операциях
бухгалтерского учета
и бухгалтерской отчетности;
БК 7,
БК 9,
ПК 2.2.8
СД.05
Автоматизация
учета в торговле
Программы автоматизации учета (1С, Лука и т.д.). Виды.
Назначение.
Особенности.
Производитель.
Системные требования.
Интерфейс. Возможности и функции.
Применение в торговле.
Знания:
- Классификацию и назначение программ автоматизации учета;
- Конфигурацию, возможности, функции программы автоматизации учета;
Умения:
- применять программы автоматизации
в профессиональной деятельности
БК 7, БК 9,
ПК 2.2.9
Квалификация 0513032 «Контролер-кассир»
СД. 01
Технология торговли
Типы предприятий розничной торговли.
Их устройство и технологическая планировка.
Состав помещений магазина.
Технологическая планировка торговых залов.
Размещение и выкладка товаров в торговом зале
Реклама и информация в магазине.
Правила торговли.
Правила обслуживания.
Методы продажи. Услуги.
Товароснабжение. Виды тары, тароматериалов, тарооборот.
Технологию приемки, хранения, подготовки товаров к продаже.
Организация труда в магазине.
Культура торговли.
Этика продавца.
Психология взаимоотношений продавца и покупателя.
Закон о защите прав потребителей;
правила охраны труда
Знания:
- виды услуг в торговле;
- типы предприятий торговли;
- технологическую планировку;
- принципы товароснабжения;
- основные виды тары и тароматериалов,
особенности тарооборота;
- технологию приемки, хранения,
подготовки, размещения и выкладки;
- правила обслуживания и торговли товарами;
- требования к обслуживающему персоналу;
- нормативную документацию по защите прав потребителей;
Умения:
- реализация товаров в соответствии с правилами
современной торговли;
- проведение приемки, подготовки, выкладки товара;
- хранение товара;
- обслуживание покупателя;
БК 1, БК 2,
БК 4, БК 5,
БК 6, БК7,
БК 11
ПК 2.3.5
СД.02
Оборудование
торгового
предприятия и охрана
труда
Классификация и характеристика основных видов оборудования, применяемого в торговле.
Правила установки и эксплуатации. Устройство.
Уход.
Правила техники безопасности и охраны труда
при эксплуатации оборудования.
Знания:
- классификация и назначение отдельных видов торгового оборудования;
- технические требования, предъявляемые к торговому оборудованию;
-устройство и принципы работы оборудования;
-типовые правила эксплуатации оборудования;
-нормативно-
технологическую документацию по техническому обслуживанию оборудования;
Умения:
- Подготовка оборудования к работе;
- Использование в технологическом процессе оборудования;
- Уход за оборудованием;
- Легкий ремонт;
БК 8,

КҚ 2.3.6
АП.03
Касса операциялары
Кассирлердің жұмысын ұйымдастыру. Талаптар.
Іскерлік қасиеттер.
Сатып алушылармен есептер мен қызмет көрсетудің ережелері.
Бақылаушы кассалық машиналарды қолдану, тіркеу, қызмет көрсету ережелері.
Олардың түрлері.
Құрылымы.Қызмет көрсету мүмкіндіктері.
Негізгі жұмыс режимдері
Жұмысқа дайындық.
Бағаны кіргізу. Тауар санын оның бағасына көбейту.
Чекті жою. Кассалық есептерді рәсімдеу. Ақшаның мемлекеттік белгілерінің төлем қабілеттілігі;
Ақшалай сомаларды алу, сақтау, беру тәртібі
Ақшасыз есептер. Құралдары, өткізу тәртібі.
Касса операциялары бойынша құжаттарды рәсімдеу ережелері
Білімдер:
- Бақылаушы кассалық машиналардың қолдану тәртібін реттейтін құжаттар;
- Сатып алушылармен есептер мен қызмет көрсетудің ережелері;
- Бақылаушы кассалық машиналарды қолдану, тіркеу, қызмет көрсету ережелері
Бақылаушы кассалық техниканың құрылымының жіктелуі
- Ақшаның мемлекеттік белгілерінің төлем қабілеттілігі; Ақшалай сомаларды алу, сақтау, беру тәртібі
Ақшасыз есептер.
Іскерліктер:
- Бақылаушы кассалық техниканың әр түрлерінде жұмыс істеу және дайындық;
- Майда ақауларды жөндеу; Ақшаның мемлекеттік белгілерінің төлем қабілеттілігін айқындап отыру
- Қорытынды операцияларды жүзеге асыру
Касса операциялары бойынша құжаттарды рәсімдеу ережелері
- Техника қауіпсіздігінің ережелерін сақтау
БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 9, КҚ 2.3.7
АП.04
Есеп және есеп беру
Саудадағы бухгалтерлік есеп пен есеп берудің жалпы сипаттамасы. Касса операцияларының есебі. Негізгі кассалық және кіріс операциялары. Ақша түсімін есептеу әдістері, касса аппараты арқылы чек бойынша есептеу. Негізгі шығыс касса операциялары. Касса есебін құрастыру негіздемесі және тәртібі. Тауар операцияларының есебі. Кіріс және шығыс тауар құжаттары. Толтыру. Тауар есебін толтыру. Тауарлар инвентаризациясы. Түрлері, мақсаты және міндеттері. Сомалық инвентаризация жүргізу. Қайтадан бағалау, бағалау және жою.
Білімдер:
- Бухгалтерлік есеп мәні мен мазмұнын;
- Бухгалтерлік есеп жүргізудің негізгі ережелері мен әдістерін;
- Бухгалтерлік шот түрлері; шаруашылық операция есебін.
Іскерліктер:
- Бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есеп беру операцияларын игеруде;
БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.3.8
АП.05
Саудада есепті автоматтандыру
Есепті автоматтандырудың бағдарламасы (1С, Лука және т.б.) түрлері. Тағайындалуы. Ерекшеліктері. Өндіруші. Жүйелік талаптар. Интерфейс. Мүмкіншіліктер мен функциялар. Саудада қолданылуы.
Білімдер:
- Есепті автоматтандырудың жіктелуі мен тағайындалуын;
- Есепті автоматтандырудың - Конфигурациясын, мүмкіншіліктерін, бағдарлама функциясын.
Іскерліктер:
- Кәсіби іс қызметте автоматтандыру бағдарламасын қолдануды.
БҚ 7, БҚ 9,

ПК 2.3.6
СД.03
Кассовые операции
Организация работы кассиров. Требования. Деловые качества.
Правила расчетов и обслуживания покупателей.
Правила обслуживания, эксплуатации и регистрации контрольно-кассовых машин. Их виды. Устройство.
Функциональные возможности.
Основные режимы работы. Подготовка к работе.
Ввод цены.
Умножение количества товара на его цену.
Аннулирование покупки.
Аннулирование чека.
Оформление кассовых отчетов.
Признаки платежеспособности государственных денежных знаков.
Порядок получения, хранения и выдачи денежных средств.
Безналичные расчеты.
Средства, правила проведения.
Правила оформления документов по кассовым операциям
Знания:
- Документы, регламентирующие применение контрольно-
кассовых машин;
- Правила расчетов и обслуживания покупателей;
- Правила обслуживания эксплуатации, регистрации контрольно-
кассовых машин;
- Классификацию устройства контрольно-
кассовой техники;
- Признаки платежеспособности государственных денежных знаков;
Порядок получения, хранения и выдачи денежных средств;
- Безналичные расчеты;
Умения:
- Подготовка и работа на различных видах контрольно-
кассовой техники;
- Устранять мелкие неисправности;
-Распознавать платежеспособность
государственных денежных знаков;
- Осуществлять заключительные операции;
- Оформлять документы по кассовым операциям;
- Соблюдать правила техники безопасности;
БК 5, БК 6,
БК 7, БК
9,
ПК 2.3.7
СД.04
Учет и отчетность
Общая характеристика бухгалтерского учета и отчетности в торговле.
Учет кассовых операций. Основные кассовые и приходные операции.
Приемы подсчета выручки по чекам через кассовый аппарат.
Основные расходные кассовые операции.
Основание и порядок составления кассового отчета.
Учет товарных операций. Приходные и расходные товарные документы.
Оформление.
Оформление товарного отчета.
Инвентаризация товаров.
Ее виды и цели, задачи.
Проведение суммарной инвентаризации.
Переоценка, оценка и списание.
Знания:
- сущность и содержание бухгалтерского учета;
- основные правила и методы ведения бухгалтерского учета;
- виды бухгалтерских счетов;
учет хозяйственных операций
Умения:
- ориентироваться в операциях
бухгалтерского учета
и бухгалтерской отчетности;
БК 7, БК 9,
ПК 2.2.8
СД.05
Автоматизация учета в торговле
Программы автоматизации учета (1С, Лука и т.д.).
Виды. Назначение.
Особенности. Производитель.
Системные требования.
Интерфейс.
Возможности и функции.
Применение в торговле.
Знания:
-Классификацию и назначение программ автоматизации учета;
-Конфигурацию, возможности, функции программы
автоматизации учета;
Умения:
-применять программы автоматизации в
профессиональной деятельности
БК 7, БК 9,

КҚ 2.3.9
Біліктілік 051342 «Агент коммерческий»
АП.01
Коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыру
Коммерциялық іс-әрекеттің мәні, рөлі және мақсаттары. Коммерциялық ақпарат және оны қорғау, шаруашылық байланыстарын ұйымдастыру, биржалық сауданы ұйымдастыру; аукциондарда сауданы ұйымдастыру; кедендік операцияларды ұйымдастыру; тауарларды көптеп сатып алу бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыру; тауарларды көптеп сату бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыру; тауар қорларының ассортиментін құрау және басқару; экспорт-импорт операциялары кезінде коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыру; лизинг маңызын, оның түрлері, лизингтік шарт жасау тәртібі; факторинг ұғымы.
Білімдер:
- коммерциялық іс-әрекеттің мәні, рөлі және мақсаттарын;
- коммерциялық ақпаратты құруды және оны қорғауды;
- шаруашылық байланыстарын ұйымдастыру;
- биржалық сауданы ұйымдастыру;
- аукциондарда сауданы ұйымдастыру;
- кедендік операцияларды ұйымдастыру;
- лизинг маңызын, оның түрлерін, лизингтік шарт жасау тәртібін;
- факторинг ұғымын;
Іскерліктер:
- тауарларды көптеп сатып алу бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыруды;
- тауарларды көптеп сату бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыруды;
- тауарлардың бөлшек саудамен сатып алу бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыруды;
- тауарлар қорларының ассортиментін құрау және басқаруды;
- экспорт-импорт операциялары кезінде коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыруды;
- коммерциялық іс-әрекетті сақтандыруды;
БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 2.4.5
АП.02
Коммерциялық іс қызметте қолданылатын жабдықтар және еңбекті қорғау
Коммерциялық іс қызметте қолданылатын жабдықтардың жіктелуі және тағайындалуы. Құрылысы. Жұмыс қағидасы. Бұзылулар. Техникалық талаптар. Жұмыс кезінде техника қауіпсіздігінің ережесі мен еңбекті қорғау.
Білімдер:
- Коммерциялық іс қызметте қолданылатын жабдықтар мен саймандар түрін;
- Құрылысын;
- Қолдану ережесін;
- Техника қауіпсіздігінің ережесін.
Іскерліктер:
- Түрлі жабдықтар мен саймандарды қолдануды;
Техника қауіпсіздігі ережесін сақтауды.
БҚ 8,
КҚ 2.4.6
АП.03
Логистика негіздері
Түсінігі, мақсаты мен міндеттері. Логистика қағидалары. Логистикалық ақпараттық жүйелер. Бағалау әдістері. Логистикада қызметті басқаруды ұйымдастыру. Саладағы логистика ерекшеліктері.
Білімдер:
- Түсінік, логистиканың тағайындалуы;
- Логистика қағидалары;
- Саладағы логистика ерекшеліктері;
- Логистика қызметін басқаруды ұйымдастыруды;
БҚ 9,
КҚ 2.4.7
АП.04
Есеп және есеп беру
Саудадағы бухгалтерлік есеп пен есеп берудің жалпы сипаттамасы. Касса операцияларының есебі. Негізгі кассалық және кіріс операциялары. Ақша түсімін есептеу әдістері, касса аппараты арқылы чек бойынша есептеу. Негізгі шығыс касса операциялары. Касса есебін құрастыру негіздемесі және тәртібі. Тауар операцияларының есебі. Кіріс және шығыс тауар құжаттары. Толтыру. Тауар есебін толтыру. Тауарлар инвентаризациясы. Түрлері, мақсаты және міндеттері. Сомалық инвентаризация жүргізу. Қайтадан бағалау, бағалау және жою.
Білімдер:
- Бухгалтерлік есеп мәні мен мазмұнын;
- Бухгалтерлік есеп жүргізудің негізгі ережелері мен әдістерін;
- Бухгалтерлік шот түрлері; шаруашылық операция есебін.
Іскерліктер:
- Бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есеп беру операцияларын игеруде;
БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 9,

ПК 2.3.9
Квалификация 051342 «Агент коммерческий»
СД.01
Организация
коммерческой
деятельности
Сущность, роль и задачи коммерческой деятельности.
Коммерческая информация и ее защита.
Организация хозяйственных связей.
Организация биржевой торговли, торговли на аукционах, организация таможенных операции.
Коммерческая работа по оптовым закупкам товаров.
Организация оптовой и розничной торговли.
Формирование ассортимента и управление товарными запасами.
Работа по совершению экспертно-импортных операций.
Порядок заключения лизингового контракта, понятие факторинга.
Знания:
- сущность, роль и задачи коммерческой деятельности.
- Особенности коммерческой информации и ее защита.
- принципы организации хозяйственных связей.
- организацию биржевой торговли.
- организацию торговли на аукционах.
- организацию таможенных операций.
- сущность лизинга, его виды, порядок заключения
лизингового контракта.
- понятие факторинга.
Умения:
- организовать коммерческую работу по оптовым закупкам товаров;
- организовать коммерческую работу
по оптовой продаже товаров;
- организовать коммерческую работу по розничной продаже товаров;
- формировать ассортимент и управление товарными запасами;
- организовать коммерческую работу при совершении
экспортно-импортных операций;
- страховать коммерческую деятельность;
БК 4, БК 5, БК 6, БК 7, БК 9, БК 10, БК 11
ПК 2.4.5
СД.02
Оборудование в
коммерческой
деятельности и
охрана труда
Классификация и назначение оборудования, применяемого в коммерческой деятельности.
Устройство. Принципы работы. Неисправности.
Технические требования.
Правила техники безопасности и охраны труда при работе.
Знания:
- Виды оборудования и инвентаря, применяемого в коммерческой деятельности.
- Принципы устройства;
- Правила эксплуатации;
- Правила техники безопасности;
Умения:
- применять различные виды оборудования и инвентаря;
-соблюдать правила техники безопасности;
БК 8, ПК 2.4.6
СД.03
Основы логистики
Понятие, цели, задачи. Принципы логистики.
Логистические информационные системы.
Методы оценки.
Организация управления службами в логистике.
Особенности логистики в отрасли
Знания:
-понятие, назначение логистики;
- принципы логистики;
Знания:
- особенности логистики в отрасли;
-организация управления
логистическими службами;
БК 9,
ПК 2.4.7
СД.04
Учет и отчетность
Общая характеристика бухгалтерского учета и отчетности в торговле.
Учет кассовых операций.
Основные кассовые и приходные операции.
Приемы подсчета выручки по чекам через кассовый аппарат.
Основные расходные кассовые операции.
Основание и порядок составления кассового отчета.
Учет товарных операций.
Приходные и расходные товарные документы.
Оформление.
Оформление товарного отчета.
Инвентаризация товаров. Ее виды и цели, задачи.
Проведение суммарной инвентаризации.
Переоценка, оценка и списание.
Знания:
- сущность и содержание бухгалтерского учета;
- основные правила и методы ведения бухгалтерского учета;
- виды бухгалтерских счетов;
учет хозяйственных операций
Умения:
- ориентироваться в операциях бухгалтерского учета и бухгалтерской отчетности;
БК 5, БК 6,
БК 7,
БК 9,

КҚ 3.6.19
АП. 09
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Пәннің негізгі ұғымы, міндеттері мен мақсаттары; стандарттың түрлері мен категориялары; стандарттаудың пайда болуы мен дамуы; ҚР «Техникалық реттеу туралы» заңы, ұйымдар мен кәсіпорын саласын стандарттаудың қағидалары, халықаралық аймақтық стандарттау, өлшем құралдары, көлем эталоны, сертификаттау, ұйым мен кәсіпорын саласындағы сертификаттау қызметтері, өнімнің сапасы мен оның сәйкестігі туралы декларация, сапа менеджмент жүйесін өңдеу және енгізу, метрология, метрология негіздері, мемлекеттік метрологиялық қадағалау және бақылау.
Білімдер:
- құқықтық базаның мақсаттары, қағидалары, объектері, субъектері, құралдары және әдістері;
- өлшем теориясының негіздерін;
- халықаралық және аймақтық стандарттардың құрылымын;
- ҚР МСТ сертификаттау жүйесін;
Іскерліктер:
- стандарттардың категорияларын шешуді;
- стандарттар түрлерін;
- классификаторды қолдану арқылы қажетті стандартты табуды;
- азық–түлік емес тауарлардың стандарттарын қолдануды;
БҚ 7,
КҚ 3.6.12
Біліктілік 051307 3 «Мерчендайзер»
АП.01
Саланы ұйымдастыру және технологиясы:
Халық шаруашылығының маңызды салалары, оның сипаттамасы және өзара байланысы; саланың (сауданың), Кәсіпорынның, ұйымның түсінігі, рөлі, ерекшеліктері, дамуы, байланыстары, құрылымы, инфрақұрылымы, нормативтік базасы; жіктелуі, қызмет ерекшеліктері, желіні орналастыру, жоспарлау, қызметтік ғимараттарының топталу құрамы;
кәсіпорынның өндірістік инфрақұрылымы; шикізаттық және техникалық база; жабдықтау ұйымдастыру;
кәсіпорынның өндірістік құрылымы; өндіріс және технологиялық үрдістері;
кәсіпорындардағы еңбекті ұйымдастыру және нормалау.
Білімдер:
- халық шаруашылығындағы маңызды салаларын, олардың сипатын және өзара байланысын;
- кәсіпорынның өндірістік инфрақұрылымын;
- кәсіпорынның өндірістік құрылымын;
- өндіріс цехтарындағы негізгі жұмыстарды және өнімдерді өндіру үрдістерді ұйымдастыруды;
- шығарылатын өнімдердің сапасын анықтау әдістерін;
Іскерліктер:
- саланы ұйымдастыру мәселелерінде бағдарлау;
- өндірістің стратегиялық жоспарын жүзеге асыруды;
- технологиялық циклдар және үрдістердің түрлерін анықтауды;
- шикізат түрлері мен жіктелуін анықтауды;
- жабдықтауды ұйымдастыруды;
- өндірісте технологиялық үрдістерді қолдануды;
- қосымша өндірістік орындарды қолдануды;
- кәсіпорындардағы еңбекті нормалауды;
БҚ 1,БҚ 2, БҚ 7, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.7.12
АП.02
Кәсіпорынды техникалық жабдықтау және еңбекті қорғау (сала бойынша):
Саладағы ғылыми-техникалық прогрестің бағыттары; жабдықтардың жіктелуі; жекелеген топтарының сипаттамасы; тағайындалуы, әрекет ету қағидалары, құрылғылардың ерекшеліктері; таңдау критерийлері; қауіпсіздік ережелері; құрылғыларды жабдықтауды ұйымдастыру және техникалық қызмет көрсету; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауру; еңбек шарттарына әсер етуші факторлар; еңбекті қорғауға арналған іс-шаралар; қауіпсіздік техникасы: алдын алу шаралары түрлері, құралдары.
Білімдер:
- жабдықтардың жіктелуін;
- тағайындалуын, сипаттамаларын, әрекет ету қағидаларын, құрылғылардың ерекшеліктерін, таңдау критерийлерін, жекелеген топтарды қауіпсіз қолданудың ережелерін;
- еңбекті қорғауды;
- құқықтық және нормативті базаны;
- еңбек шартына әсер ететін факторлар;
- қауіпсіздік техникасының түрлерін, құралдарын, ескерту шараларын;
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру құралдармен жабдықтауды;
- өндірістік жарақат кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді;
- еңбекті қорғау бойынша іс–шаралар өткізуді;
БҚ 8

ПК 3.6.19
СД. 09
Стандартизация, метрология и сертификация.
Основные понятия, цели и задачи дисциплины;
категории и виды стандартов;
возникновение и развитие стандартизации;
Закон РК «О техническом регулировании»;
принципы стандартизации в предприятиях и организациях отрасли;
международная региональная стандартизация, международное сотрудничество;
средства измерений;
эталоны величин; сертификация;
сертификация услуг на предприятиях и организациях отрасли;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
-цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы правовой базы;
-основы теории измерений;
- вид стандартов;
-структуру международных и региональных стандартов;
-систему сертификации ГОСТ РК;
Умения:
- расшифровывать категорию стандартов;
- пользоваться классификатором
для нахождения нужного стандарта;
- пользоваться стандартами
непродовольственных товаров;
БК 7,
ПК 3.6.12
Квалификация 0513073 «Мерчендайзер»
СД.01
Организация и технология отрасли
Понятие, роль, особенности, развитие и характеристика отрасли, ее инфраструктура.
Классификация предприятий отрасли и их размещение.
Особенности его деятельности.
Планировка, состав помещений предприятий отрасли;
Производственные и технологические процессы
протекающие на предприятии отрасли и т.д.
Знания:
- важнейшие отрасли народного хозяйства,
их характеристику и взаимосвязь;
- производственную инфраструктуру предприятия;
- производственную структуру предприятия;
- организацию процессов производства продукции и
работы основных производственных цехов;
- методы определения качества выпускаемой продукции;
Умения:
- ориентироваться в вопросах организаций отрасли;
- осуществлять стратегическое планирование производства;
- определять типы технологических циклов и процессов;
- определять виды и классификации сырья;
- организовывать снабжение;
- применять производственные и технологические процессы;
- использовать вспомогательные производственные помещения;
- нормировать труд на предприятиях
БК 1,БК 2,
БК 7, БК 9,
БК 10, БК 11
ПК 3.7.12
СД.02
Техническое оснащение предприятия (отрасли) и охрана труда
направления научно-технического прогресса в отрасли;
классификация оборудования;
характеристика отдельных групп оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств,
критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
организация оснащения и технического обслуживания оборудования;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности:
виды,
средства, меры предупреждения.
Знания:
- классификацию оборудования;
- назначение, характеристики,
принципы действия, особенности устройств,
критерии выбора, правила безопасной эксплуатации отдельных групп оборудования;
- охрану труда;
- правовую и нормативную базу;
- факторы, влияющие на условия труда;
- виды, средства, меры предупреждения техники безопасности;
Умения:
- оснащать оборудованием организацию технического обслуживания;
- оказать первую медицинскую помощь при производственном травматизме;
- проводить мероприятия по охране труда.
БК 8

КҚ 3.7.13
АП.03
Маркетинг
Маркетинг түсінігі, оның мақсаттары, қызметтері, қағидалары; нарықтық әрекеттің негізгі концепциялары; нарықты сегменттеу; маркетингтің объектілері және субъектілері; маркетингтік орта; маркетингтік тәсілдер; сұранысты зерттеу әдістері, қалыптастыру, және жоспарлау; нарықта тауарларды және қызмет көрсетуді өткізуді ынталандыру; жарнама; өткізу және баға саясаты; бағаны қалыптастырудың стратегиясы мен мақсаты; бағалардың жіктелуі; нарықты маркетингтік зерттеу; маркетингтің ақпараттық жүйесі; маркетингтің стратегиясы мен тактикасы.
Білімдер:
- маркетинг саласының маңызы мен қағидаларын;
- маркетингтік ортаны;
- сатып алушылардың мінез-құлықтарын;
- тауар және тауар саясатын;
Іскерліктер:
- нарық құрылымына сипаттама беру және тұтыну нарығын;
- нарық сегменттерін табуды;
- маркетингте баға стратегиясын қолдануды;
- тауарларды тарату тәсілдерін іске асыруды;
- маркетингтік зерттеулер жүргізуді;
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.7.14
АП.04
Маркетинг зерттеулері
Негізгі түсініктер, маркетинг зерттеулерінің тағайындалуы. Маркетинг зерттеулерінің үрдісі. Түрлері, көздері, маркетинг ақпаратын жинау әдістері. Зерттеу жоспарын жетілдіру. Мәліметтерді жинауды ұйымдастыру. Талдау әдістері. Болжау. Зерттеу жүргізу туралы есеп. Маркетинг зерттеулеріндегі қазіргі технологиялар.
Білімдер:
- Түсініктерді, маркетинг зерттеулерін жүргізудегі мақсат пен міндеттерді;
- Маркетинг зерттеулерін ұйымдастыру тәртібін;
- Маркетинг ақпаратын жинау әдістерін;
Іскерліктер:
- Маркетинг зерттеулерін жүргізу жоспарын жетілдіруді;
- Ақпаратты талдауды жүргізуді;
- Болжауды құрастыруды;
- Зерттеу жүргізу туралы есеп құрастыруды;
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 6, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.7.15
АП.05
Халықаралық маркетинг:
Әлемдік шаруашылықтағы халықаралық сауданың орны, рөлі, тарихы, деректері, даму түрлері, халықаралық маркетингтің даму формалары, түсініктері, көрсеткіштері, объектілері, халықаралық сауда теориясы, нарықта экспорттық-импорттық операцияларды іске асыру кезінде коммерциялық жұмыстардың ерекшеліктері.
Білімдер:
- әлемдік шаруашылықтағы халықаралық сауданың рөлін;
- халықаралық сауданың тарихын, көздерін, даму түрлерін;
- халықаралық сауда объектілерінің түсінігін, көрсеткіштерін;
- халықаралық сауда теориясын, нарықтағы экспорт-импорт операцияларын;
Іскерліктер:
- халықаралық экономикалық сауда саласына бағытталуды;
- кеден салық мөлшерін, алымдарды, жинауларды анықтауды;
- экспорт және импорт бойынша операциялар өткізуді;
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.7.16
АП.06
Жарнамалық іс-әрекетті ұйымдастыру:
Жарнаманың түсінігі, рөлі, әлеуметтік-психологиялық негіздері; жарнаманың түрлері, құралдары, сипаттамалары, тағайындалуы және қолданылуы; жарнаманы тарату, жарнамалық қызмет, жарнамалық құралдар, көтерме сауда және өндірістік кәсіпорындарындағы жарнамалық қызмет.
Білімдер:
- жарнама ұғымын;
- жарнаманың әлеуметтік-психологиялық негіздерін;
- жарнама құралдарын, түрлерін, мінездемелерін, тағайындалуы және таратылуын, қолданылуын;
Іскерліктер:
- жарнамалық қызметті бақылауды;
- жарнамалық құралдарды қолдануды;
- көтерме сауда және өндірістік кәсіпорындарында жарнамалық қызметті жүзеге асыруды;
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 6, БҚ 10, БҚ 11,

ПК 3.7.13
СД.03
Маркетинг:
основные концепции рыночной деятельности;
классификацию;
сегментирование рынка;
объекты и субъекты маркетинга;
маркетинговая среда;
средства маркетинга;
методы изучения, формирования и прогнозирования спроса,
стимулирования сбыта
и продвижения товаров и услуг на рынке;
реклама;
сбытовая и ценовая политика;
стратегия ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые исследования рынка;
информационная система
маркетинга, стратегия и тактика маркетинга.
Знания:
-основные концепции рыночной деятельности;
- классификацию;
-стратегию ценообразования;
классификацию цен;
-информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга;
Умения:
-определять сегментирование рынка;
-использовать маркетинговую среду;
-использовать средства маркетинга;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать;
-выявлять сбыт и ценовую политику;
-исследовать маркетинг рынка.
БК 1, БК 2,
БК 4, БК 5,
БК 6, БК 9,
БК 10,
БК 11
ПК 3.7.14
СД.04
Маркетинговые исследования
Понятие, назначение маркетинговых исследований.
Процесс маркетинговых исследований.
Виды, источники, методы сбора маркетинговой информации.
Разработка плана исследования.
Организация сбора данных.
Методы анализа. Прогнозирование.
Отчет о проведении исследования.
Современные технологии в
маркетинговых исследованиях.
Знания:
-понятие, цели и задачи проведения маркетинговых исследований;
-порядок организации маркетинговых исследований;
- методы сбора маркетинговой информации;
Умения:
- разрабатывать план проведения маркетинговых исследований;
-провести анализ информации;
- составить прогноз;
- составить отчет о проведении исследований;
БК 1, БК 2,
БК 6, БК 9,
БК 10, БК 11
ПК 3.7.15
СД.05
Международный маркетинг:
Роль и место международной торговли в мировом хозяйстве, история, истоки,
формы развития международной торговли, понятия,
показатели, объекты мировой торговли,
теория международной торговли,
особенности коммерческой работы при совершении
экспортно-импортных операций на рынке.
Знания:
- роль международной торговли в мировом хозяйстве,
- историю, истоки, формы развития международной торговли,
- понятия, показатели, объекты мировой торговли,
- теорию международной торговли,
- экспортно-импортные операции на рынке.
Умения:
- ориентироваться в сфере
международной экономической торговой деятельности,
- определять величину таможенных пошлин, сборов,
- проводить операции по экспорту и импорту.
БК 1, БК 2,
БК 9, БК 10,
БК 11
ПК 3.7.16
СД.06
Организация рекламной деятельности
Понятие, роль рекламы,
социально-психологические основы рекламы,
средства, виды, характеристики,
назначение и применение распространения рекламы,
рекламная деятельность, рекламные средства,
рекламная деятельность оптовых
и производственных предприятий.
Знания:
- понятие рекламы;
- социально-психологические основы рекламы;
- средства, виды, характеристики, назначение и применение распространения рекламы;
Умения:
- регулировать рекламную деятельность;
- применять рекламные средства;
- осуществлять рекламную деятельность оптовых и
производственных предприятии;
БК 1, БК 2,
БК 6, БК 10,
БК 11,

КҚ 3.7.17
АП.07
Мерчандайзинг:
Пәннің ұғымы, рөлі және міндеттері. Сатылымдарды ұйымдастыру, басқару. Тауарды қою шеберлігі, тауарды жарнамалау. Сатылымды ынталандыру құралдары. Мерчандайзингтің негізгі ережесі. Тауарды көзбен қабылдау заңы. Мерчандайзингтің үш сатысы. Мерчандайзинг жүйесін кәсіпорындарда және ұйымдарда ұйымдастыру.
Білімдер:
- мерчандайзингтің негізгі ұғымын;
- сатуды ұйымдастыруды басқаруды;
- тауарды қою шеберлігін;
- тауарды жарнамалауды;
- мерчандайзингтің негізгі ережелерін;
- мерчандайзингтің үш сатысын;
Іскерліктер:
- сатылымдарды ұйымдастыру және басқаруды;
- тауарларды орналастыруды;
- тауарларды жарнамалауды;
- мерчандайзингтің негізгі ережелерін қолдануды;
- тауарды көзбен қабылдау заңын пайдалану;
- мерчандайзинг жүйесін кәсіпорындарда және ұйымдарда ұйымдастыруды;
БҚ 5, БҚ 6, БҚ 9,
КҚ 3.7.18
АП. 08
Тауартану:
Салалар бойынша тауартану пәні және оның мақсаттары; өнім және тауар түсінігі, өнім және тауарлардың жіктелуі; өнімдердің және тауарлардың классификаторлары, өнімдер мен тауарлардың кодталуы; өнімдер мен тауарларды сертификаттауға қойылатын жалпы талаптары; салалар бойынша өнімдер және тауарлардың сипатталуы; өнімдер және тауарлардың ассортименті; өнімдер және тауарлардың саны; өнімдер және тауарлардың сапасы; өнімдер және тауарларды қабылдау; бағасы және құны; өнімдер және тауарлардың бағасын анықтау әдістері; таңбалануы; ыдыс және орау; өнімдер және тауарларды тасымалдау; өнімдер және тауарларды сақтау.
Білімдер:
- тауарлардың жіктелуін;
- маңызды қазақстандық классификаторларды, мемлекетаралық классификаторларды;
- салалар бойынша өнімдер және тауарлардың ассортиментін;
- тауарлардың таңбалануын;
- өнімдер және тауарларды қабылдауды;
Іскерліктер:
- тауарларды тағайындалуы бойынша топтастыруды;
- тауарлардың сапасына әсер ететін факторларды анықтауды;
- ақауларды және олардың пайда болу себептерін анықтауды;
- тауарлардың сапасын анықтауды;
БҚ 9,
КҚ 3.7.19
АП.09
Логистика негіздері
Түсінігі, мақсаты мен міндеттері. Логистика қағидалары. Логистикалық ақпараттық жүйелер. Бағалау әдістері. Логистикада қызметті басқаруды ұйымдастыру. Саладағы логистика ерекшеліктері.
Білімдер:
- Түсінік, логистиканың тағайындалуы;
- Логистика қағидалары;
- Саладағы логистика ерекшеліктері;
- Логистика қызметін басқаруды ұйымдастыруды;
БҚ 9,
КҚ 3.7.20
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Танысу практикасы
Танысу тәжірибесінен өту мақсаты, міндеттері және өту тәртібі. Тәжірибеден өтушілерге талаптар, еңбек тәртібінің ережесі және кәсіби этика, базалық кәсіпорындармен танысу. Ұйымдастыру құрылымымен, маркетинг қызметімен танысу. Жұмысшылар міндеттері.
Іскерліктер:
- Болашақ іс қызметінің бағыты туралы ақпарат жинау;
- Таңдаған бағыты бойынша әдебиет тізімін құрастыру;
- Еңбек тәртібінің ережесі мен кәсіби этика ережелерін сақтай білу;
Дағдылар:
- Есеп құрастыру;
- Өзін өзі бақылау;
- Күнделік жүргізу;
- График құрастыру;
- Іскердік әңгімелесуді жүргізе білу;
- Іскердік танысуды жүргізе білу;
КП.02
Оқу практикасы
Оқу тәжірибесінен өту мақсаты, міндеттері мен тәртібі. Кәсіпті игеру. Кәсіпорынның, маркетинг бойынша мамандандырылған фирмалардың, жарнама агенттіктерінде және т.б. бөлімшелерінде жұмыс. Маркетинг технологиясын игеру: кәсіпорынның өндірістік өткізу жұмысын зерттеу, нарықты талдау, маркетинг зерттеулерін жүргізу, маркетинг жоспарын құру, маркетинг іс шараларының тиімділігін бағалау, жарнама іс қызметін ұйымдастыру және т.б.
Сәйкес біліктілікті маманның жұмысын зерттеу.
Іскерліктер:
Заң жағдайларымен жұмыс істей білу;
Сұранысты зерттеу, жағдайды болжау бойынша құжаттарды жетілдіру;
Жарнама іс қызметін ұйымдастыру;
Нарықты зерттеуді жүргізу;
Ақпараттық технологияларды қолдану;
Біліктілікке сәйкес функцияларды атқару;
Дағдылар:
Заң жағдайларымен және кәсіпорынның нормативті құқықтық актілерімен жұмыс;
Нарық жағдайын талдауға дағдылану;
Маркетинг іс шараларын ұйымдастыру;
Ассортиментті қалыптастыру дағдылары және т.б.
КП.03
Өндірістік практика
Өндірістік тәжірибеден өту мақсаты, міндеттері мен тәртібі. Сәйкес біліктілікті маман дублері ретінде жұмыс. Маркетинг тиімділігі тұрғысынан кәсіпорынның өндірістік шаруашылық іс қызметін зерттеу және талдау. Кемшіліктерді анықтау. Жақсарту бойынша іс шараларды жетілдіру. Маркетинг іс қызметі ұсыныстары бойынша жобаларды дайындау және т.б.
Іскерліктер:
- Өздігінен немесе біліктілігі жоғары маман жетекшілігімен кәсіби іс қызметті іске асыру;
- Сәйкес біліктілікті маманның лауазымдық функцияларын іске асыра білу;
- Сәйкес салада ұйымдастыру әкімшілік іс қызметті атқару;
Дағдылар:
Маркетинг іс қызметін ұйымдастыру;
Маркетинг іс шараларын ұйымдастыру және жүргізу;
Талдау және болжау;
Кәсіби іс қызметте шешім қабылдау дағдылары;
Кәсіби іс қызмет бойынша аналитикалық құжаттарды құрастыру дағдылары;
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 1. Іскерлік қарым-қатынас және этикет ережелерін игеру;
БҚ 2. Коммуникациялық дағдыны игеру;
БҚ 3. Іс қағаздарды мемлекеттік және орыс тілінде жүргізуді білу;
БҚ 4. Жұмыс уақытын жоспарлау және үлестіру;
БҚ 5. Өмірлік қызметінде мақсаты мен ойын анықтау;
БҚ 6. Өзіндік ұйымдастыру мен бақылау дағдыларын ұстану;
БҚ 7. Қазақстан Республикасының заңи талаптарын ұстану;
БҚ 8. Еңбек қауіпсіздігі мен қоршаған орта талаптары мен нормаларын ұстану;
БҚ 9. Аналитикалық қабілеттерді меңгеру;
БҚ 10. Көшбасшылық қабілеттерді меңгеру;
БҚ 11. Коммуникабельдік қабілеттерді меңгеру;
2-кесте: Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
2 жоғары деңгей

ПК 3.7.17
СД.07
Мерчендайзинг
Понятие, цели и задачи дисциплины. Организация продаж, управление продажами.
Искусство выкладки товара.
Реклама товара. Инструменты стимулирования продаж.
Основные правила мерчендайзинга.
Законы зрительного восприятия.
Три уровня мерчендайзинга.
Организация системы
мерчендайзинга в организациях, предприятиях.
Знания:
-основные понятия мерчендайзинга;
- организацию управления продаж;
- искусство выкладки товара;
- рекламу товара;
- основы правил мерчендайзинга;
- три уровня мерчендайзинга;
Умения:
-организовать и управлять продажами;
- выкладывать товар;
- рекламировать товар;
- применять основы правил мерчендайзинга;
-применять законы зрительного восприятия товара;
- организовать системы мерчандайзинга в организациях и предприятиях;
БК 5, БК 6,
БК 9,
ПК 3.7.18
СД. 08
Товароведение
Предмет и задачи товароведения по отраслям,
понятие продукции и товара;
классификация продукции и товаров;
классификаторы продукции и товаров;
кодирование продукции и товаров;
общие требования к сертификации продукции и товаров;
характеристика продукции и товаров по отраслям;
ассортимент продукции и товаров;
количество продукции и товаров;
качество продукции и товаров;
приемка продукции и товаров;
цена и стоимость;
виды и способы определения цен на продукцию и товары;
маркировка;
тара и упаковка;
транспортирование продукции
и товаров;
хранение продукции и товаров;
знать:
- классификацию товаров;
- важнейшие казахстанские классификаторы,
межгосударственные классификаторы.
- ассортимент продукции и товаров по отраслям;
- маркировку товаров;
- приемку продукции и товаров;
уметь:
- группировать товары по их назначению;
- выявлять факторы влияющие на качество товаров и дефекты;
- выявлять дефекты и причины их возникновения;
- оценивать качество товаров;
БК 9,
ПК 3.7.19
СД.09
Основы логистики
Понятие, цели, задачи.
Принципы логистики.
Логистические информационные системы.
Методы оценки.
Организация управления службами в логистике.
Особенности логистики в отрасли
Знания:
-понятие, назначение логистики;
- принципы логистики;
Знания:
- особенности логистики в отрасли;
-организация управления логистическими службами;
БК 9,
ПК 3.7.20
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Цели, задачи и порядок прохождения ознакомительной практики.
Требования к практикантам.
правила трудовой дисциплины и профессиональной этики.
ознакомление с базовыми предприятиями.
Ознакомление с организационной структурой
службы маркетинга.
Обязанности работников.
Умения:
-собирать информацию о направлении своей будущей деятельности;
составлять список литературы по выбранном направлению;
умеет соблюдать правила трудовой дисциплины и профессиональной этики;
Навыки:
- Составления отчета;
- самоконтроля;
- ведения дневника;
- составления графиков;
- ведения деловых бесед;
- деловых знакомств;
ПП.02
Учебная практика
Цели, задачи и порядок прохождения учебной практики. Освоение профессии.
Работа в отделах маркетинга предприятий, специализированных фирмах по маркетингу, рекламных агентствах и т.д.
Освоение технологии маркетинга:
изучение производственно-сбытовой работы предприятия,
анализ рынка, проведение маркетинговых исследований,
составление плана маркетинга,
оценка эффективности маркетинговых мероприятий, организация рекламной деятельности и т.д.
Изучение работы специалиста соответствующей квалификации.
Умения:
- умение работать с законодательными актами;
- разрабатывать документы по изучению спроса, прогнозированию ситуации;
- организовать рекламную деятельность;
- проводить исследования рынка;
- использовать информационные технологии;
- осуществлять функции в соответствии с квалификацией;
Навыки:
- работы с законодательными и внутренними нормативно-правовыми актами предприятия;
- навыки анализа рыночной ситуации;
- организации маркетинговых мероприятий;
- навыки формирования ассортимента и т.д.
ПП.03
Производственная практика
Цели, задачи и порядок прохождения производственной практики.
Работа в качестве дублера специалиста соответствующей квалификации.
Изучение и анализ производственно-
хозяйственной деятельности предприятия с точки зрения эффективности маркетинга.
Выявление недостатков.
Разработка мероприятий
по улучшению.
Подготовка проектов предложений
по маркетинговой деятельности и т.д.
Умения:
- осуществления профессиональной деятельности самостоятельно или
под руководством специалиста с более высокой квалификацией;
- умения осуществлять должностные функции
специалиста соответствующей квалификации;
- организационно-
административной деятельности
в соответствующей области;
Навыки:
-организации маркетинговой деятельности отдела,
специалиста, предприятия;
-организации и проведения мероприятий;
- анализа и прогнозирования;
-навыки принятия решений в
профессиональной деятельности;
-навыки составления аналитических документов
по профессиональной
деятельности и т.д.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
Владеет правилами делового общения и этикета;
Владеет коммуникационными навыками;
Умеет вести делопроизводство на государственном
и русском языках;
Умеет планировать и распределять рабочее время;
Умеет определять цели своей деятельности;
Владеет навыками самоорганизации и контроля;
Соблюдает требования законодательства
Республики Казахстан;
Соблюдает нормы и требования охраны труда
и окружающей среды;
Обладает аналитическими способностями;
Обладает лидерскими способностями;
Обладает коммуникабельными способностями;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные
компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень

2.1. Біліктіліктің коды және атауы
0513012 – «Азық-түлік тауарлар сатушысы»
2.1.1. Экономикалық ойлау кескінін игеру, азаматтық және шаруашылық заңды сақтау;
2.1.2. Ауызша есеп жүргізу, баға, көлем, пайыз, жеңілдік көлемі және үстеме дағдысын игеру;
2.1.3. Жеке тазалық ережесін сақтау, санитарлық-эпидемиялық талаптарды орындау;
2.1.4 Іскерлік қарым қатынас дағдысын игеру, этика мен қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
2.1.5 Азық-түлік тауарларын сатуды орындау;
2.1.6 Құрал-жабдықтармен жұмыс жасау дағдысын, игеру, еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2.1.7 Азық-түлік тауарларының сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
2.1.8 Кассалық есеп айрысуды жүргізу;
2.1.9 Автоматты есеп жүргізу бағдарламасын қолдану;
2.2. Біліктіліктің коды және атауы
0513022 – «Азық-түлік емес тауарлар сатушысы»
2.2.1. Экономикалық ойлау кескінін игеру, азаматтық және шаруашылық заңды сақтау;
2.2.2. Ауызша есеп жүргізу, баға, көлем, пайыз, жеңілдік көлемі және үстеме дағдысын игеру;
2.2.3. Жеке тазалық ережесін сақтау, санитарлық-эпидемиялық талаптарды орындау;
2.2.4 Іскерлік қарым қатынас дағдысын игеру, этика мен қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
2.2.5 Азық-түлік тауарларын сатуды орындау;
2.2.6 Құрал-жабдықтармен жұмыс жасау дағдысын, игеру, еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2.2.7 Азық-түлік тауарларының сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
2.2.8 Кассалық есеп айрысуды жүргізу;
2.2.9 Автоматты есеп жүргізу бағдарламасын қолдану;
2.3. Біліктіліктің атауы мен коды 0513032 – «Бақылаушы-кассир»
2.3.1. Экономикалық ойлау кескінін игеру, азаматтық және шаруашылық заңды сақтау;
2.3.2. Ауызша есеп жүргізу, баға, көлем, пайыз, жеңілдік көлемі және үстеме дағдысын игеру;
2.3.3. Жеке тазалық ережесін сақтау, санитарлық-эпидемиялық талаптарды орындау;
2.3.4 Іскерлік қарым қатынас дағдысын игеру, этика мен қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
2.3.5 Азық-түлік тауарларын сатуды орындау;
2.3.6 Құрал-жабдықтармен жұмыс жасау дағдысын, игеру, еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2.3.7 Азық-түлік тауарларының сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
2.3.8 Кассалық есеп айрысуды жүргізу;
2.3.9 Автоматты есеп жүргізу бағдарламасын қолдану;
2.4. Біліктіліктің коды және атауы 0513042 – «Коммерциялық агент»
2.4.1. Экономикалық ойлау кескінін игеру, азаматтық және шаруашылық заңды сақтау;

2.1. Код и наименование
квалификации
0513012 –
«Продавец продовольственных товаров*»
2.1.1. Обладает экономическим образом мышления,
предприимчив, соблюдает гражданское и хозяйственное законодательство;
2.1.2. Владеет навыками устного подсчета цены,
веса, процентов, размера скидок и надбавок;
2.1.3. Соблюдает правила личной гигиены,
выполняет санитарно-эпидемиологические требования;
2.1.4 Владеет навыками делового общения, соблюдает этику и культуру обслуживания;
2.1.5 Выполняет продажу продовольственных товаров;
2.1.6 Владеет навыками работы на оборудовании и
обеспечивает выполнение требований охраны труда;
2.1.7 Знает товароведные характеристики продовольственных товаров,
определяет качество товара;
2.1.8 Умеет вести кассовую отчетность;
2.1.9 Использует программы автоматизации учета;
2.2. Код и наименование квалификации
0513022 –
«Продавец непродовольственных товаров*»
2.2.1. Обладает экономическим образом мышления,
предприимчив, соблюдает гражданское и хозяйственное законодательство;
2.2.2. Владеет навыками устного подсчета цены, веса,
процентов, размера скидок и надбавок;
2.2.3. Соблюдает правила личной гигиены, выполняет санитарно-эпидемиологические требования;
2.2.4 Владеет навыками делового общения,
соблюдает этику и культуру обслуживания;
2.2.5 Выполняет продажу продовольственных товаров;
2.2.6 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
2.2.7 Знает товароведные характеристики продовольственных товаров,
определяет качество товара;
2.2.8 Умеет вести кассовую отчетность;
2.2.9 Использует программы автоматизации учета;
2.3. Код и наименование квалификации
0513032 – «Контролер-кассир*»
2.3.1. Обладает экономическим образом мышления, предприимчив,
соблюдает гражданское и хозяйственное законодательство;
2.3.2. Владеет навыками устного подсчета цены, веса, процентов,
размера скидок и надбавок;
2.3.3. Соблюдает правила личной гигиены, выполняет санитарно-эпидемиологические требования;
2.3.4 Владеет навыками делового общения,
соблюдает этику и культуру обслуживания;
2.3.5 Выполняет продажу товаров;
2.3.6 Владеет навыками работы на оборудовании и
обеспечивает выполнение требований охраны труда;
2.3.7 Выполняет расчет и отпуск товара на контрольно-кассовой машине,
использует в совершенстве все ее функции, производит легкий ремонт,
знает правила регистрации;
2.3.8 Умеет вести кассовую отчетность;
2.3.9 Использует программы автоматизации учета;
2.4. Код и наименование квалификации
0513042 – «Агент коммерческий»
2.4.1. Обладает экономическим образом мышления,
предприимчив, соблюдает гражданское и хозяйственное законодательство;

2.4.2. Ауызша есеп жүргізу, баға, көлем, пайыз, жеңілдік көлемі және үстеме дағдысын игеру;
2.4.3. Жеке тазалық ережесін сақтау, санитарлық-эпидемиялық талаптарды орындау;
2.4.4 Іскерлік қарым қатынас дағдысын игеру, этика мен қызмет көрсету;
2.4.5 Коммерциялық қызметті ұйымдастыру;
2.4.6 Құрал-жабдықтармен жұмыс жасау дағдысын, игеру, еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2.4.7 Тиімді тауар ағыны айналымы жобасын құру;
2.4.8 Кассалық есеп айрысуды жүргізу;
2.4.9 Автоматты есеп жүргізу бағдарламасын қолдану;
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
3 Орта буын маманы
3.5. Біліктіліктің коды және атауы
0515053 - "Маркетолог"
КҚ 3.5.1 Экономикалық қызметте математикалық аппаратты қолдану дағдыларын игеру;
КҚ 3.5.2 Заманауи ақпараттық технология көмегімен экономикалық ақпаратты өңдеу;
КҚ 3.5.3 Салық пен басқа да бюджетке міндетті төлемдерді мерзімді және ережелерге сәйкес төлем жүргізуді қамтамасыз ету;
КҚ 3.5.4 Кәсіпорынның негізгі қызметін маркетинг қағидалары негізінде жүргізу, тұтынушы сұрауына бағытталу;
КҚ 3.5.5 Статистикалық-экономикалық әдістерін талдау, жоспарлау, қаржылық тәуекелдерді анықтау;
КҚ 3.5.6 Іскерлік қарым-қатынас дағдыларын игеру, кәсіби этика қағидаларын сақтау;
КҚ 3.5.7 Кәсіби қызметін заңдылықтар негізінде іске асыру;
КҚ 3.5.8. Кәсіпкерлік қызметтің түрін және формасын, бизнес жүргізу ережелері білу;
КҚ 3.5.9 Кәсіпорынның экономикалық негізі дағдысын қалыптастыру;
КҚ 3.5.10 Қаржыландыру және несиелендіру қағидаларын түсіну;
КҚ 3.5.11 Бухгалтерлік есеп қағидаларын білу;
КҚ 3.5.12 Кәсіпорын салалары бойынша кәсіпорындағы технологиялық процесс қағидаларын игеру;
КҚ 3.5.13 Жұмыста құрал-жабдықты игеру дағдыларын мен еңбек қорғанысы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.5.14 Маркетинг стратегиясына сәйкес нарықтағы тауар айналысының тиімді шарасын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.5.15 Нарықта маркетингтік зерттеу жүргізе білу;
КҚ 3.5.16 Маркетингтік шараны халықаралық нарықта ұйымдастыруды білу;
КҚ 3.5.17 Жарнама кампаниясының жоспарын дайындау;
КҚ 3.5.18 Тиімді тауар қозғалысы жобасын дайындау;
КҚ 3.5.19 Азық-түлік тауарларының сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
КҚ 3.5.20. Өз кәсіби қызметінің ұйымдағы сала ерекшелігін ескеру;
3.6. Біліктіліктің коды және атауы
0513063 - "Тауартанушы"
КҚ 3.6.1 Экономикалық қызметте математикалық аппаратты қолдану дағдыларын игеру;
КҚ 3.6.2 Заманауи ақпараттық технология көмегімен экономикалық ақпаратты өңдеу;
КҚ 3.6.3 Салық пен басқа да бюджетке міндетті төлемдерді мерзімді және ережелерге сәйкес төлем жүргізуді қамтамасыз ету;

2.4.2. Владеет навыками устного подсчета цены, веса,
процентов, размера скидок и надбавок;
2.4.3. Соблюдает правила личной гигиены,
выполняет санитарно-эпидемиологические требования;
2.4.4 Владеет навыками делового общения,
соблюдает этику и культуру обслуживания;
2.4.5 Организует коммерческую деятельность;
2.4.6 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
2.4.7 Строит эффективную схему движения товарных потоков;
2.4.8 Умеет вести кассовую отчетность;
2.4.9 Использует программы автоматизации учета;
2. Специалист среднего звена
3.1. Код и наименование квалификации
0515053 - "Маркетолог"
ПК 3.5.1 Владеет навыками применения математического аппарата
в экономической деятельности;
ПК 3.5.2 Обрабатывает экономическую информацию
с помощью современных информационных технологий;
ПК 3.5.3 Обеспечивает своевременность и правильность уплаты налогов и
других платежей в бюджет;
ПК 3.5.4 Владеет основами управления организацией;
ПК 3.5.5 Применяет статистико-экономические методы анализа,
планирования, определения финансовых рисков;
ПК 3.5.6 Владеет навыками делового общения и соблюдает принципы профессиональной этики;
ПК 3.5.7 Действует на основе действующего законодательства
в профессиональной деятельности;
ПК 3.5.8 Знает виды и формы предпринимательской деятельности, правила ведения бизнеса;
ПК 3.5.9 Владеет навыками экономических основ предприятия;
ПК 3.5.10 Понимает принципы финансирования и кредитования;
ПК 3.5.11 Знает принципы бухгалтерского учета;
ПК 3.5.12 Владеет принципами организации технологических процессов на
предприятии отрасли;
ПК 3.5.13 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
ПК 3.5.14 Умеет организовать эффективные мероприятия по продвижению товара
на рынке в соответствии со стратегией маркетинга;
ПК 3.5.15 Умеет проводить маркетинговые исследования рынка;
ПК 3.5.16 Умеет организовать маркетинговые мероприятия на международном рынке;
ПК 3.5.17 Умеет разрабатывать план рекламной кампании;
проводить рекламную кампанию;
ПК 3.5.18 Умеет разрабатывать эффективные схемы товародвижения;
ПК 3.5.19 Знает товароведные характеристики товаров,
определяет качество товара;
ПК 3.5.20. Учитывает в своей профессиональной деятельности
особенности организации отрасли;
3.2. Код и наименование квалификации
0513063 - "товаровед"
ПК 3.6.1 Владеет навыками применения математического аппарата в
экономической деятельности;
ПК 3.6.2 Обрабатывает экономическую информацию с помощью современных информационных технологий;
ПК 3.6.3 Обеспечивает своевременность и правильность уплаты налогов и других платежей в бюджет;

КҚ 3.7.14 Маркетинг стратегиясына сәйкес нарықтағы тауар айналысының тиімді шарасын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.7.15 Нарықта маркетингтік зерттеу жүргізе білу;
КҚ 3.7.16 Маркетинг стратегиясына сәйкес нарықтағы тауар айналысының тиімді шарасын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.7.17 Жарнама кампаниясының жоспарын дайындау;
КҚ 3.7.18 Мерчендайзинг ережесін игеру;
КҚ 3.7.19 Тауарлар сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
КҚ 3.7.20. Тиімді тауар ағыны айналымы жобасын құру;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 115-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:             0514000 - Бағалау

ПК 3.7.14 Умеет организовать эффективные мероприятия по продвижению товара на рынке
в соответствии со стратегией маркетинга;
ПК 3.7.15 Умеет проводить маркетинговые исследования рынка;
ПК 3.7.16 Умеет организовать маркетинговые мероприятия на международном рынке;
ПК 3.7.17 Умеет разрабатывать план рекламной кампании; проводить рекламную кампанию;
ПК 3.7.18 Владеет правилами мерчендайзинга;
ПК 3.7.19 Знает товароведные характеристики товаров, определяет качество товара;
ПК 3.7.20. Умеет разрабатывать эффективные схемы товародвижения;
Приложение 115
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0514000 - Оценка

216
6
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби дайындық деңгейін бағалау мен біліктілік беру
12
Міндетті оқудың қорытындысы
4320
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 116-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:             0514000 - Бағалау
Біліктілігі:           051401 3 - Техник-бағалаушы
Оқыту нысаны: күндізгі

216
6
ПА. 00
Промежуточная
аттестация
180
ИА. 00
Итоговая
аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая
аттестация
60
ИА. 02 (ОУППК)
Оценка уровня
профессиональной
подготовленности и
присвоение
квалификации
12
Итого на
обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные
занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 116
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0514000 - Оценка
Квалификация: 0514013 - Техник-оценщик
Форма обучения: дневная

216
4
АА. 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби дайындық деңгейін бағалау мен біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 117-қосымша
0514000 - Бағалау мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Тіл дамыту, мамандық бойынша терминология. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу, аударма техникасы (сөздікпен). Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
мемлекеттік және орыс тілінде сауатты жаза білу дағдысы, іс жүргізудің негізгі принциптері
Іскерліктер:
сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау, кәсіби лексиканы қолдана білу
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП. 02
Шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби тілдің негізі, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар мен терминдер. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер
мәтіндерді оқу мен аударуға арналған лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру
Іскерліктер:
өз кәсіби қызметінде шет тілінен алған білімдерін пайдалану
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан территориясындағы ежелгі дәуір. Аркаим-дүниежүзілік өркениеттің ошағы. Қазақстан орта ғасырларда, Қазақстан тарихындағы моңғолдық кезең. XVI – XVIII ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы отаршылдық саясаты. XX ғасыр басындағы Қазақстан, азаматтық теке-тірес кезеңі. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлттық-азаттық күрес, 1917 жылғы ақпан революциясы және патша үкіметінің құлауы. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетелдік интервенция.

216
4
ПА. 00
Промежуточная
аттестация
108
ИА. 00
Итоговая
аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая
аттестация
60
ИА. 02 ОУППК
Оценка уровня
профес-
сиональной
подготовлен-
ности и
присвоение
квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 117
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
0514000 - Оценка
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и
профессиональной практики (специалист среднего звена)
Индекс
цикла
(дис-
циплин)
Наименование и основные
разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка.
Развитие речи,
терминология по специальности.
Делопроизводство
на государственном
(русском) языке,
техника перевода
(со словарем).
Профессиональное общение.
Знания: владение
навыками грамотного
письма
на государственном
и русском языках,
основные принципы делопроизводства
Умения: проведение
синтаксического
разбора предложений,
использование
профессиональной
лексики
БК 1
БК 2
ОГД 02
Иностранный язык
Основы делового языка по специальности,
профессиональная лексика,
фразеологические обороты
и термины.
Техника перевода (со словарем)
профессионально-
ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Знания: владение
лексическим и
грамматическим
минимум
для чтения и перевода
текстов
Умения: применение
знаний иностранного
языка
в своей
профессиональной
деятельности
БК 1
БК 2
ОГД 03
История Казахстана
Первобытный строй на
территории Казахстана.
Архаим - очаг мировой
цивилизации. Казахстан в средневековье,
монгольский этап в истории Казахстана.
Социально-экономическая
и политическая история
Казахстана
в XVI – XVIIIвв.
Колониальная политика
царского правительства
в Казахстане.
Казахстан в начале XX века,
в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-
освободительное
движение,
февральская революция
1917 года и свержение царской
власти.
Октябрьский переворот,
гражданская война и иностранная
интервенция.
Установление советской власти
и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного
социализма.
Новая экономическая
политика (НЭП) в Казахстане.
Индустриализация и
насильственная
«коллективизация», политика
оседлости и ее последствия.
Сталинско-Голощекинская модель
преобразования сельского
хозяйства.
Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии.
Социально-
экономическое положение
Казахстана до начала
второй мировой войны.
Великая отечественная
война и вклад Казахстана
в победе над фашизмом.
Послевоенный период и
восстановление народного
хозяйства.
Освоение целины.
Интенсификация в
развитии республики.
Политические

051401 3 – Техник-бағалаушы
КҚ 3.1.1 Бағалаудың теориялық, әдістемелік негіздерін, бағалаудың амалдары, құралдары мен әдістерін білу
КҚ 3.1.2 Жерді бағалаудың кадастрлық әдістемелігін, қала құрылысы мен жер кадастрын білу
КҚ 3.1.3 Нысанның сәйкес құнын анықтауға арналған бағалау стандарттарын білу
КҚ 3.1.4 Нысандарды сараптан өткізу мен тозуын анықтау дағдыларын меңгеру
КҚ 3.1.5 Жылжымайтын мүлікке қатысты соттық қорғау құқық мәселелерін меңгеру
КҚ 3.1.6 Әртүрлі тұрмыстық жайлардың техникалық өлшемдерін жүргізеді, тұрмыстық жайлардың жоспары мен ерекшеліктерінің сызбасын жасайды
КҚ 3.1.7 Жер телімінің бас жоспарын, технологиялық жабдықтарды орналастыру жоспарын жасайды
КҚ 3.1.8 Күрделі емес жылжымайтын мүлік нысандарын үш амалмен анықтай білу
КҚ 3.1.9 Жөндеуді қажет етпейтін көлік құралдарын, машиналармен жабдықтарды бағалай алады
КҚ 3.1.10 Құрылыс материалдары мен заттарының технологиясының бағыттарын, оларды келешекте құрылыста пайдалануды білу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 118-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:              0515000 Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілігі:            0515013 – Менеджер
Оқу бөлімі: күндізгі

051401 3 – техник-оценщик
ПК 3.1.1 Знания теоретические и
методологические основы оценки,
методы и инструментарии оценки
ПК 3.1.2 Знания методологию
кадастровой оценки земли,
градостроительные работы и
земельный кадастр
ПК 3.1.3 Знания стандарты оценки для определения соответствующего вида стоимости объекта
ПК 3.1.4 Владеть навыками осуществления экспертизы
и определении износа объектов
ПК 3.1.5 Владеть вопросами судебной
защиты прав, связанных с недвижимостью
ПК 3.1.6 Проводить технические
измерения различных помещений,
составляет план и спецификацию
помещений
ПК 3.1.7 Составлять генеральный план
участка, план расстановки
технологического оборудования
ПК 3.1.8 Умения проводить оценку
несложных объектов недвижимости
тремя методами
ПК 3.1.9 Умения оценивать
автотранспорт, машины и оборудование,
не требующие ремонта
ПК 3.1.10 Знания направления
технологий строительных материалов и
изделий, перспективах их использования
в строительстве
Приложение 118
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0515000 Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация: 0515013 – Менеджер
Форма обучения: очная

2,3,4
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
6
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту қорытындысы
2880
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 120-қосымша
«0515000 «Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Қысқартылған пәндер циклының атауы
(коды)
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Көлемі
(сағ)
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
ЖБП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі (оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін топтар үшін):
Кәсіби қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар.
Сөйлеу дағдыларының түрлері және сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Мәтіндерді кәсіби түрде аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар;
Іскерліктер:
- сөйлесу іскерліктерінің түрлерін және сөйлеу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажыратуды;
БҚ 1
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Кәсіби қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар. Іскерлік – қатынастарға арналған терминдер;
Кәсіби құжаттар (іскерлік хат, келісім шарт, резюме, құжаттарды толтыру және т.б.).
сөйлеу іскерліктерінің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Кәсіби түрде мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынасқа қажетті кәсіби терминологияны;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша монологты және диалогті құрастыра білуді;
- іскерлік құжаттарды құрастыруды;
- әріптестермен шет тілінде қарым-қатынасты жүргізуді;
БҚ 1
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындауда денешынықтыру мәдениетінің рөлі, оның салауатты өмір сүру салтын қалыптастыру. Денешынықтыру мәдениетінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене және спортты шынықтырудағы өзін-өзі жетілдірудің негіздері
Білімдер:
- жалпы мәдениеттегі, кәсіби және әлеуметтік дамудағы дене шынықтырудың рөлін;
- адамның мекендеу орталарындағы қауіпті жағдайлар және зиянды факторларын бағалауды;
- олардан қорғану тәсілдерін;
Іскерліктер:
- денсаулық нығайтуына арналған дене тәрбиелік-спорттық әрекетті қолдануды;
- дене шынықтыруды тіршілік және кәсіпшілік мақсаттарға жетуі үшін қолдануды;
- зардаптарды жою және кез келген қауіп-қатерлер болған оқиғаларда көмек көрсетіп, өзара жәрдем беруді;
БҚ 2
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; Мәдениетті зерттеудің көп түрлілігі;
Мәдениет және өркениет;
Мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциялық – даосистік мәдениет үлгісі;
Үнді - буддалық мәдениеттің үлгісі;
Исламдық мәдениет әлемі;
Мәдениеттің христиандық үлгісі;
Батыс еуропалық мәдениет және оның әлем дамуына ықпалын тигізуі;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі;
Нәсілшілдік мәселесі;
көшпелі өркениеттің пайда болуы;
Орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті;
ХVII-XIX ғасырдағы қазақ мәдениетіндегі дәстүрлер.
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- мәдениеттанудың негізгі түсінігін;
- конфуциялық – даосизм мәдениетін; қытай өнерін, иеороглификасын;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері мен оның негізгі жетістіктерін;
- Ислам, Мұхаммед, құрайшы, Құран, Аллах, Мекке ұғымдарын;
-христиан дінін оқудағы негізгі принциптері және оның бағыттарының құндылықтарын;
- Франция мәдениеті Ашельдік мәдениетті;
- көшпенділердің өмір салты және құндылықтар жүйесін;
- Қазақстанның орта ғасырлық мәдениетіне түркі және араб мәдениетінің ықпал жасауы туралы;
Іскерліктер:
- қазақ халқының ерекшеліктерін ашуды;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдануды;
- мәдени салттарын бақылап;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшілігін көрсетуді;
- Адамның, қоғамның ішкі мәдениетін анықтауды;
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философиялық білімінің спецификасы; Философияның тарихи түрлері. Әлем нақтылықтың негіздемесі. Материя және сана. Диалектика және оның альтернативалары. Адамның және қоғамның рухани өмірі: білу теориясы, қоғамдық сана және оның формаларының көп түрлілігі. Философиядағы адамның мәселелері. Тұлға, бостандық және жауапкершілік; Адамзаттың болашағы. Философияның өнегелі жағдайлары: мораль және өнеге, жалпы адамзаттың моральдық құндылықтары
Білімдер:
- әлем және адам өмірінің мағынасы туралы философиялық, ғылыми және діни көзқарастарды;
- әлеуметтік және этикалық мәселелерді шешудегі ғылымның, оның салаларының, әдістері мен құрылымының рөлін;
Іскерліктер:
- дүниеге деген көзқарасты қалыптастыруды;
- диалектика заңдары мен категорияларын тәжірибеде түсіндіруді;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым қатынастарының өнегелі нормаларын жөнге салуды
БҚ 4
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік - мәдени жүйе ретінде;
Әлеуметтік жалпылық;
Әлеуметтік және этнохалықтық қатынастар. әлеуметтік үрдістер;
Әлеуметтік институттар және ұйымдар;
Адам: оның әлеуметте рөлі және әлеуметтік мінез-құлқы;
Саясаттану пәні;
Саяси билік және биліктік қатынастар; саяси жүйе; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер;
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік қадамдар туралы;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қабаттар, әлеуметтік қарым-қатынастар туралы түсініктерді;
- тұлғаның әлеуметтану үрдісінің ерекшеліктерін және оларды реттеудің түрлерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды дамыту және әлеуметтік өзгерістердің басқа факторларын дамытуды;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастарды және саяси үрдістерді;
- саяси жүйелер және саяси тәртіптер туралы түсініктерді қалыптастыруды;
БҚ 5
ӘЭП.04
Экономика негіздері:
Экономика және оның қоғамдағы рөлі. Жалпы экономикалық жүйесінің негізі; Қоғамның жеке меншігі және әлеуметтік экономикалық қатары; Өндірісті ұйымдастырудың жалпы түрлері. Ақшаның тарихы мен қазіргі жағдайы. Нарық және нарық функцияларының заңдылықтары. Бәсеке. Өндіріс және жаңа бағаның айналуы. Бизнес; Жеке капиталдың өндірілуі. Табысты бөлудің жүйесі. Макроэкономика. Дүние жүзі экономикасы және дүние жүзі нарығы.
Білімдер:
- экономика ұғымын және басты функцияларын;
- қоғамдық өндірістің құрылымын, өндірістік қатынастың жүйесін;
- ақша және оның қызметтерін;
- тауар өндірісінің заңдарын, нарық және оның қызметтерін;
- табыстың пайда болуы мен экономикалық рөлін;
- макроэкономиканың негізгі сипатын және ерекшелігін;
Іскерліктер:
- экономика заңдылықтарының іс-әрекетін түсіндіруді;
- экономикалық қатынастардың түрлеріне баға беруді;
- кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық талдауын жасауды;
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – заңға сүйінген жүйе түйіні;
Адам құқығының жалпы декларациясы. Адам, құқық, құқықтық мемлекет. Заңгерлік жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтардың бостандығы мен құқықтары;
- оларды орындау механизмдерін;
- кәсіпшілік қызмет сферасында заңға сүйенген және өнегелі-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіпшілік қызметін реттейтін нормативті - заңға сүйінген құжаттарды;
БҚ 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік білім беру пәндері
ЖКП 01
Экономистерге арналған математика
Технологиялық матрица және оптималды жоспарлаудың міндеттері. Тауарлардың кеңістігі, баға векторлары. Бюджеттің көпшілігі. Сұраныстың сызықтық қызметтері және ұсыныс, тең бағаны анықтау. Нарықтың өрмекші тәріздес моделі. Экономикада қолданылатын атқарымдық тәуелділік. Экономикада туындыларды қолдану. Фирма табысы. Жеке туындыларды қолданудың экономикалық маңызы. Өзіндік аткарымдылықтың пайдасы. Тұтынушының өзіндік таңдауды оптимизацияның міндеті. Нәтижелер және тәуекелділік матрицасы. Анықталмаған жағдайда шешім қабылдау. Жартылай анықталмаған жағдайда шешім қабылдау. Тәуекелділік орташа квадраттық ауытқу.
Білімдер:
- математиканың экономикадағы рөлін;
- сызықтық алгебраның тағайындалуын;
- экономикада өндірістікті пайдалануды;
Іскерліктер:
- тепе-тең нүктені табуды, экономикалық есептерді шешу үшін өндірістік қызметті қолдануды;
- технологиялық матрицаларды шешу үшін сызықтық алгебраны қолдануды;
- толық және жартылай белгісіз шарттарда шешімдерді қабылдауды;
БҚ 9

2,3,4
ИА. 00
Итоговая
аттестация
72
ИА. 01
Итоговая
аттестация
60
6
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня
профес-
сиональной
подготовлен-
ности и
присвоение
квалификации
12
Итого на
обязательное
обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные
занятия
Не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 120
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
0515000 «Менеджмент (по отраслям и областям применения)»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
План учебного процесса
Индекс
цикла
(дисциплин)
Наименование
и основные разделы
дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный
казахский (русский)
язык
лексико-грамматический
материал по
специальности,
необходимый для
профессионального
общения;
различные виды
речевой деятельности;
формы речи (устной,
письменной,
монологической,
диалогической);
техника перевода
профессионально
ориентированных
текстов.
Знания: лексико-грамматический
материал по
специальности,
необходимый для
профессионального
общения
Умения:
- различать виды
речевой деятельности
и формы речи
(устной, письменной,
монологической,
диалогической);
БК 1
ОГД.02
Профессиональный
иностранный язык
лексико-грамматический
материал по
специальности,
необходимый для
профессионального
общения;
-профессиональные
термины для делового
общения;
деловые документы
(деловое письмо,
контракт, реклама,
резюме, оформление
документов, и т.д.)
различные виды
речевой деятельности
и формы речи
(устной, письменной,
монологической,
диалогической);
техника перевода
профессионально
ориентированных
текстов.
Знания:
профессиональной
терминологии
менеджмента,
необходимые для
профессионального
общения;
Умения:
- вести диалогическую
и монологическую
речь по специальности;
- составлять деловые документы;
- общаться с
партнерами на
иностранном языке;
БК 1
ОГД.03
Физическая культура
Роль физической
культуры в подготовке
специалиста,
формирование его
здорового образа
жизни.
Социально-биологические и
психофизиологические
основы физической
культуры. Основы
физического и
спортивного
самосовершенствования.
Знания:
- роль физической
культуры в
общекультурном,
профессиональном и
социальном развитии,
- оценивать опасные
ситуации и вредные
факторы среды
обитания человека,
- способы защиты от
них;
Умения:
- использовать
физкультурно-спортивную
деятельность для
укрепления здоровья;
- использовать для
достижения жизненных
и профессиональных
целей,
самоопределения в
физической культуре;
- ликвидировать
последствия и
оказывать само- и взаимопомощь в
случаях проявления
любых опасностей;
БК 2
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Культурология и ее
роль в жизни общества;
многообразность
подходов в
исследовании культуры;
культура и
цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип
культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской
культуры;
христианский тип
культуры;
западноевропейская культура и
ее влияние на развитие
современного мира;
особенность и
уникальность
африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и
уникальность кочевой
цивилизации;
культура Казахстана
в период средневековья;
культурные традиции
казахов в
период 17-19 веков;
культура современного
Казахстана;
Знания:
- основные понятия культурологии;
- понятия:
конфуцианство;
даосизм;
искусство Китая;
иероглифика -
особенности
индийской культуры и
ее основные
достижения.
- понятия: ислам;
курайш; Мухаммед;
Коран; Аллах;
Мекка;
- основные принципы
христианского учения
и его ценностные
ориентации;
- культуру Франции:
Ашельскую культуру,
- об образе жизни и
системе ценностей
кочевников;
- сформировать
знания о культурном
фундаменте
казахского этноса в
период
средневековья;
- о влиянии тюркской
и арабской культуры
на средневековую
культуру Казахстана;
Умения:
сформировать знания
о культурном
фундаменте
казахского этноса в
период
средневековья;
- раскрыть
особенности
казахского народа;
- свободно
пользоваться
понятиями
культурологии;
- прослеживать
традиционность
культуры;
- показать
специфику
материальной и
духовной культуры
кочевников;
- уметь определять
внутреннюю культуру
человека, общества.
БК 3
СЭД.02
Основы философии
Специфика философского
знания; исторические
типы философии.
Мир как совокупность
реальности.
Материя и сознание;
диалектика и ее
альтернативы.
Духовная жизнь
человека и общества:
теория познания;
общественное сознание
и многообразие его
форм. Проблема
человека в философии.
Личность, свобода и
ответственность;
будущее человечества.
Нравственные проблемы
философии: мораль и
нравственность,
общечеловеческие
моральные ценности.
Знания:
- представление о
философских, научных
и религиозных
картинах мира,
смысле жизни
человека;
- представление о
роли науки и
научного познания,
его структуре,
формах и методах,
социальных и
этических проблемах;
Умения:
- сформировать
мировоззрение;
- объяснить действие
законов и категорий
диалектики в
практической жизни;
-регулировать
нравственные нормы
отношений между
людьми в обществе.
БК 4
СЭД.03
Основы политологии и социологии
социология как наука;
общество как
социокультурная
система;
социальные общности;
социальные и
этнонациональные
отношения;
социальные процессы;
социальные институты и
организации;
личность: ее
социальные роли и
социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и
властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане
Знания:
- представление о
социологическом
подходе в понимании
закономерностей;
- представление о
социальной
структуре,
социальном
расслоении,
социальном
взаимодействии;
- знать особенности процесса
социализации
личности, формы
регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие
факторы социального
изменения и
развития;
- выявлять сущность
власти, субъекты
политики,
политические
отношения и процессы
(в Казахстане и в
мире в целом);
- составить
представление о
политических
системах и
политических
режимах.
БК 5
СЭД.04
Основы экономики
Экономика и ее роль в обществе.
Общие основы
экономических систем;
собственность и
социально-
экономический строй
общества;
общие типы организации
производства;
Деньги, история и
современность;
рынок и законы его
функционирования;
конкуренция.
Производство и
обращение новой
стоимости; бизнес;
воспроизводство
индивидуального
капитала. Система
первичного
распределения доходов.
Макроэкономика;
государственное
регулирование
рыночной экономики.
Всемирная экономика
и мировой рынок.
Знания:
- понятия и главные
функции экономики;
- структуру
общественного
производства,
систему
производственных
отношений;
- деньги и их
функции;
- законы товарного
производства,
сущность и функции
рынка;
- образование и
экономическую роль
прибыли;
- основные черты и
специфику
макроэкономики;
Умения:
- объяснить
объективность
действия
экономических
законов;
- дать оценку типам
экономических
отношений;
- проводить
экономический анализ
предпринимательской
деятельности;
БК 6
СЭД.05
Основы права
Понятие права,
система, источники,
Конституция Республики Казахстан
– ядро правовой
системы;
Всеобщая декларация
прав человека,
личность, правовое
государство,
юридическая
ответственность и ее
виды, основные отрасли
права, судебная
система Республика Казахстан,
правоохранительные
органы.
Знания:
- права и свободы человека и
гражданина;
- механизмы их
реализации;
- правовые и
нравственно-
этические нормы в
сфере
профессиональной
деятельности;
Умения:
- использовать
нормативно-
правовые документы,
регламентирующие
профессиональную
деятельность
специалиста;
БК 7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Математика для экономистов
Технологическая матрица
и задача оптимального планирования.
Пространство товаров,
вектор цен.
Бюджетное множество.
Линейные функции
спроса и предложения,
определение
равновесной цены.
Паутинообразная
модель рынка.
Функциональные
зависимости,
используемые в
экономике.
Применение производной
в экономике.
Прибыль фирмы.
Экономический смысл
частных производных.
Свойства функции
полезности. Задача
оптимизации выбора потребителя.
Матрицы последствий и рисков.
Принятие решений в условиях полной
неопределенности.
Принятие решений в
условиях частичной
неопределенности.
Риск как среднее
квадратичное
отклонение.
Знания:
- о роли математики в экономике;
- о назначении линейной алгебры;
- применение производной в экономике;
Умения:
- находить равновесную точку,
использовать производную функции
для решений экономических задач;
- использовать линейную алгебру
для решения
технологических
матриц;
- принимать решения
в условиях полной и
частичной
неопределенности.
БК 9

КҚ 3.1.1
ЖКП 02
Экономикалық информатика:
Экономикалық информатика пәнінің мақсаты мен міндеті, оны өңдеу құралдары, экономикалық ақпараттарды сақтау және жіберу әдістері, ақпараттық технология және оның даму кезеңі, экономикалық ақпаратты өңдеудің технологиялық концепциясы, есептеу үрдісінің негізгі ұғымдары, есептеу түрлері, есептеуіш машиналардың тәжірибеде қолданылуы; құрылымдық және операциялық жүйеге қызмет көрсету бағдарламалары; электрондық кестелер, мәтін редакторлары, басқару жүйесін меңгеру.
Білімдер:
- есептеуіш машиналардың тағайындалуын,
- есептеуіш техникалық құралдардың жіктелуін;
- экономикалық ақпаратты өңдеу технологиясының концепциясын;
- есептеуіш үрдісті ұйымдастырудың тиімділігін және оның сипатталуын;
- есептеу түрлерін;
- есептеуіш машиналардың тәжірибеде қолданылуын;
- операциялық жүйеде қызмет ету бағдарламасын;
- деректер базаларын басқару жүйелерін;
Іскерліктер:
- дайын қолданбалы бағдарламаларды қолдануды;
- ұйымдарда және кәсіпорындарда арнайы компьютерлерді қолдануды;
- есептік бағдарламаны өңдеуді;
- ЭЕМ жұмыс кезінде бағдарламалық пакетті қолдануды;
- операциялық жүйеге қызмет ету бағдарламаларын қолдануды;
- мәтін редакторларын, электронды кестелерді;
- ЭЕМ-дың мәліметтер базасын басқару жүйесін;
БҚ 10
КҚ 3.1.2
ЖКП.03
Салық және салық салу:
Салық, түсінігі, салықты жинау және басқа да бюджетке міндетті төлемдер туралы түсінік; Салықтардың экономикалық маңызы, әлеуметтік-экономикалық мәні, Қазақстан Республикасының салықтық жүйесінің құрылымы мен маңызы, салық салудың негізгі қағидалары, салық салудың объектілері, салықты жинауды ұйымдастыру, Қазақстан Республикасының «Салық туралы, салықты жинау және басқа да бюджетке тиісті төлемдер» кодексі.
Білімдер:
- мемлекет экономикасындағы салықтың рөлін және олардың қызметін;
- салық салу қағидаларын; салық төлеушінің салықтық міндеттемелерін;
- салық ұйымдарының салық саясаты мен мақсаттарын;
- қолданыстағы салық түрлерін және басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін;
- Қазақстан Республикасының салық Кодексінің, салық құқықтық қатынастарын зерттейтін негізгі баптарын;
- салық салуда құқықтық қатынастарды реттеуді;
- салық салу субъектілері мен объектілерін, салық базаларын, салық мөлшерлерін қолдануды;
- салық заңнамаларына сәйкес салық сомасын, жинақтау мен төлемдерді есептеуді;
- салық есептерінің құжаттарын толтыруды;
БҚ 7
КҚ 3.1.3
ЖКП.04
Маркетинг негіздері
Маркетинг түсінігі, оның мақсаттары, қызметтері, қағидалары, жіктелуі; нарықтық әрекеттің негізгі концепциялары; нарықты сегменттеу; маркетингтің объектілері және субъектілері; маркетингтік орта; маркетингтің құралдары; сұранысты зерттеу әдістері, құру, болжамдау және икемділігі, өткізуді ынталандыру, нарықта тауарлар мен қызметтерді өткізу; жарнама; өткізу және баға саясаты; баға құрудың міндеті мен стратегиясы; бағаның жіктелуі; нарықты маркетингтік зерттеу; маркетингтің ақпараттық жүйесі; маркетингтің стратегиясы мен тактикасы
Білімдер:
- маркетинг түсінігін, оның мақсаттарын, қызметтерін, қағидаларын, жіктелуін;
- нарықтық әрекеттің негізгі концепцияларын;
- баға құрудың стратегиясы және бағаның жіктелуін;
- маркетингтің ақпараттық жүйесін, маркетингтің стратегиясы мен тактикасын;
Іскерліктер:
- нарықты сегменттеуді анықтауды;
- маркетингтік ортаны қолдануды;
- маркетингтің құралдарын қолдануды;
- сұранысты зерттеу әдістерін, құруды, болжамдауды;
- жарнамалауды;
- өткізуді анықтауды және баға саясатын;
- нарық маркетингін зерттеуді;.
БҚ 6

ПК 3.1.1
ОПД 02
Экономическая информатика и вычислительная техника
Цели и задачи экономической информатики,
средства ее обработки,
методы хранения и передачи
экономической информации,
информационная технология и этапы
ее развития, концепция технологии обработки
экономической
информации,
основные понятия
вычислительного
процесса,
характеристика и
основы рациональной
организации
вычислительного
процесса, виды вычисления,
практическое
применение
вычислительных машин,
структура и
операционная
система, программы
по обслуживанию
операционной системы,
редакторы текстов,
электронные таблицы, системы управления
базами данных.
Знания:
- назначение вычислительных машин,
- классификацию средств
вычислительной техники;
-концепцию технологии обработки
экономической информации;
-характеристику и
основы рациональной
организации
вычислительного
процесса;
- виды вычисления;
- практическое
применение
вычислительных
машин;
- программы по
обслуживанию
операционной
системы;
- системы управления
базами данных;
Умения:
- использовать готовую прикладную программу;
- использовать в организациях и
предприятиях
персональные
компьютеры;
- обрабатывать
учетную информацию;
- использовать
программный пакет
при работе на
компьютере;
- использовать
программы по
обслуживанию
операционной
системы;
- использовать
редакторы текстов;
электронные таблицы,
системы управления
базами данных
на ПЭВМ.
БК 10
ПК 3.1.2
ОПД.03
Налоги и налогообложение
Понятие о налогах,
сборах и других
обязательных платежах
в бюджет.
Роль налогов в экономике,
социально-
экономическая сущность,
задачи и структура
налоговой системы
Республики Казахстан,
основные принципы
налогообложения,
объекты
налогообложения,
организация взимания
налогов, налоговый
кодекс Республики
Казахстан “ О налогах,
сборах и других
обязательных платежах
в бюджет ”
Знания:
- роль налогов в государстве и их функции;
- принципы налогообложения;
налоговые
обязательства
налогоплательщика;
- налоговую политику
и задачи органов
налоговой службы;
- виды действующих
налогов и других
обязательных
платежей в бюджет;
- основные статьи Налогового Кодекса РК;
регулирующие налоговые
правоотношения;
Умения:
- определять
субъекты и объекты
налогообложения,
налоговую базу;
- исчислять суммы
налогов, сборов и
платежей согласно
налоговому
законодательству;
- заполнять бланки
налоговой
отчетности;
БК 7
ПК 3.1.3
ОПД.04
Основы маркетинга
понятие маркетинга,
его цели, функции,
принципы,
классификация;
основные концепции
рыночной деятельности;
сегментирование
рынка;
объекты и субъекты
маркетинга;
маркетинговая среда;
средства маркетинга;
методы изучения,
формирования,
прогнозирования и
эластичности спроса,
стимулирования сбыта,
продвижения товаров и услуг на рынке;
реклама;
сбытовая и ценовая
политика; задачи и
стратегия
ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые
исследования рынка;
информационная система
маркетинга, стратегия
и тактика маркетинга.
Знания:
- понятие маркетинга,
его цели, функции,
принципы,
классификация;
- основные концепции рыночной деятельности;
- стратегию
ценообразования;
классификацию цен;
- информационную
систему маркетинга,
стратегию и тактику
маркетинга объекты и
субъекты
маркетинга;
Умения:
- определять
сегментирование
рынка;
- использовать
маркетинговую
среду;
- использовать
средства
маркетинга;
- проводить методы
изучения,
формирования и
прогнозирования
спроса;
- рекламировать;
- выявлять сбыт и
ценовую политику;
- исследовать
маркетинг рынка.
БК 6

КҚ 3.1.4
ЖКП.05
Cтатистиканың жалпы теориясы:
Кез–келген экономикалық-статистикалық зерттеулердегі статистиканың рөлі мен маңызы. Әлеуметтік-экономикалық құбылыстардың сандық жақтарын талдау әдістемелерін меңгеру. Экономикалық зерттеулердегі статистикалық көрсеткіштерді қолдану жағдайлары.
Статистикалық әдістер, мақсаттары, ұйымдастырылуы және ерекшеліктері жөнінде білу. Статистика көрсеткіштерін жинақтау және өңдеу әдістері. Экономика-математикалық, графикалық әдістер мен кестелерді талдау мен болжау арқылы статистикалық есептеудің дұрыс құрылуын реттеу.
Білімдер:
- кез–келген экономикалық-статистикалық зерттеулердегі статистиканың рөлін, маңызы мен қызметін;
- статистиканы ұйымдастырудың міндеттері, әдістері, қызметтері;
- статистикалық категориялар және көрсеткіштер туралы түсінік;
- экономикалық-статистикалық зерттеулердің кезеңдерін;
- индекс пен динамика көрсеткіштеріне қатысты орта деңгеймен есептеу әдістерін;
Іскерліктер:
- экономикалық ақпаратты жинақтай, өңдей және талдай білуді;
- статистикалық көрсеткіштердің түрлерін ажырата білу және оларды есептеуде қолдануды;
- қатысты, орта деңгейлі көрсеткіштерін қолдануды;
- инновациялық-ақпараттық технологияларды қолдана отырып, кестелер мен графиктерді құрастыруды;
- динамика мен индекс қатарындағы көрсеткіштерді есептеуді, қолдануды және талдауды;.
БҚ 9
КҚ 3.1.5
ЖКП.06
Микро- және макроэкономика негіздері
Сұраныс пен ұсыныс теориясының делдалдылығымен тұтынушы нарығындағы шаруашылық субъектілерінің тәртібін талдау. Өндіріс теориясы. Өндіріс шығындары. Монополия және алигополистикалық ортада жетілген бәсекелестік жағдайларда фирмалардың барынша пайда түсіру мүмкіндіктері. Өндіріс факторларының нарығы. Нарықтағы жалпы тепе-теңдік. Қоғамдық игілік пен сыртқы тиімділік түсініктері.
Макроэкономикалық көрсеткіштер: ұлттық өнімнің жиынтығы, бағалар деңгейі, таза экспорт. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдеріндегі нарықтық тепе-теңдіктің макроэкономикалық модельдері, нарық қарым-қатынастарының модельдері және ақшалы-несиелі (монетарлы), салық-бюджетті (фискальдық) және сыртқы саясат әсерлерінен болатын өзгерістер. Құнсыздану, жұмыссыздық, экономикалық құлдырау мен өсудің мәселелері..
Білімдер:
- сұраныс пен ұсыныс теориясының делдалдылығымен тұтынушы нарығындағы шаруашылық субъектілерінің тәртібін;
- өндіріс теориясын;
- өндіріс шығындарын;
- өндіріс факторларының нарығын;
- нарық құрылымы мен түрлері;
- макрэкономикалық көрсеткіштерді;
- нарықтық тепе-теңдіктің макроэкономикалық модельдерін;
- ақшалы-несиелі (монетарлы), салық-бюджетті (фискальдық) саясатты;
- инфляция, жұмыссыздық, экономикалық өсудің түсінігін;
Іскерліктер:
- тепе-теңдік бағаны және тепе-теңдік сату көлемін есептеуді;
- өндіріс шығындарын;
- қорытынды табысты (шығынды);
- ұлттық өнімнің жиынтығы, таза экспортты есептеуді;
- инфляция деңгейін;
- жұмыссыздық деңгейін;
БҚ 6

ПК 3.1.4
ОПД.05
Общая теория статистики
Роль и значение
статистики в любом
экономико-статистическом
исследований.
Изучение методологии
анализа
количественной
стороны
социально-
экономических явлений.
Условия применения
статистических
показателей в
экономическом
исследовании.
Иметь представление
о методах, задачах
и об организации и
особенностях
статистики.
Приемы сбора и
разработки
статистических
показателей, формы и
порядок составления
действующей
статистической
отчетности для анализа
и прогнозирования с
применением
экономико-математических,
графических методов и
таблиц.
Знания:
- роль, значение и функции статистики
в любом экономико-статистическом
исследовании;
- методы, задачи,
функции и
организация
статистики;
- понятия и виды
статистических
категорий и
показателей;
- этапы
экономико-статистического
исследования;
- методику расчетов
относительных,
средних величин,
показателей рода
динамики и индексов.
Умения:
- собирать,
обрабатывать и
анализировать
экономическую
информацию;
- различать виды
статистических
показателей и
применять их в
расчетах;
- рассчитывать и
применять
относительные,
средние величины и
показатели вариации;
- строить ряды
распределения
таблицы и графики
с применением
информационно-инновационных
технологий;
- рассчитывать,
применять и
анализировать
показатели;
ряда динамики и индексы.
БК 9
ПК 3.1.5
ОПД.06
Основы микро-
и макроэкономики
Анализ поведения
хозяйствующих
субъектов на
потребительском рынке
посредством теории
спроса и предложения.
Основы теории
поведения потребителя.
Теория производства.
Издержки производства.
Возможность получения
фирмами максимальной
прибыли в условиях
совершенно
конкурентного рынка,
в монопольной и
олигополистической
среде.
Рынки факторов
производства. Общее
равновесие на рынке.
Понятие общественных
благ и внешних
эффектов.
Макроэкономические
показатели:
валовой национальный
продукт, уровень цен,
уровень безработицы,
чистый экспорт.
Макроэкономические
модели рыночного
равновесия в
краткосрочном и
долгосрочном периодах,
модели взаимодействия
денежно-кредитной
(монетарной),
налогово-бюджетной
(фискальной)
и внешней политики.
Проблемы инфляции,
безработицы, спад
и экономический рост.
Знания:
- анализ поведения хозяйствующих
субъектов на потребительском рынке;
- теорию производства;
- издержки производства;
- рынки факторов производства;
- структуру и виды рынков;
- макроэкономические показатели;
- макроэкономические
модели рыночного
равновесия;
- денежно-кредитную
(монетарную),
налогово-бюджетную
(фискальную)
политику;
- понятие инфляции,
безработицы и
экономического
роста.
Умения:
- рассчитывать равновесную цену и равновесный объем продаж;
- издержки производства,
- итоговую прибыль (убыток);
- рассчитывать валовой внутренний продукт,
национальный продукт,
чистый экспорт;
- уровень инфляции;
- уровень безработицы;
БК 6

КҚ 3.1.6
ЖКП. 07
Іскерлік қарым-қатынастың әдебі мен психологиясы:
Эстетикалық мәдениет; этикалық мәдениет; қарым-қатынас психологиясы, әрекет ортасындағы қарым-қатынас мәдениеті; коммуникация, іскерлік қарым-қатынастағы этикет; жүрістік этикеттің негізгі ережелері; имидж, тіл мәдениеті; қызмет көрсету техникасы және этикасы; дипломатиялық этикет туралы түсінік; халықаралық қарым-қатынас тәжірибесіндегі кездесулер, келісім сөздер протоколы;
халықаралық қарым-қатынастағы ережелер, дәстүрлер, келісімдер; жұмыс орынның интерьері іскерлік этикет аумағы; жұмыс орнын ұстау ережелері.
Білімдер:
- психология туралы жалпы мәліметтерді;
- қарым-қатынастың қызметтерін, түрлерін, құралдарын;
- серіктестік қарым-қатынаста жүргізілетін этика қағидаларын;
- қызмет көрсететін ұйымға және оның қызметіне талаптарды қоюды;
- клиенттермен өзара байланыс этикасын;
- қазіргі этикеттің нормалары мен ережелерін;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша
кәсіби қызмет сферасында мәдени пікірлесуді қолдануды;
- өзін ұстау техникасы мен іскерлік пікірлесу этикетін қолдануды;
- іскерлік шараларды ұйымдастыруды;
- жалпы іскерлік хат алмасу ережелерді;
- дау-дамайды кәсіби қызметте шеше білуді.
БҚ 11
КҚ 3.1.7
ЖКП. 08
Кәсіпкерлік қызметті құқықтық реттеу:
Пәннің мақсаты мен міндеттері. Азаматтық кодекс, оның негіздері. Бизнесті құрудың құқықтық негіздері, ұйымдастырылуы, жүргізілуі. Кәсіпкерлік құрылымның формалары.
Фирманы құру және жою тәртібі.
ҚР-ндағы интелектуалды жеке меншік және авторлық құқықтың дамуы; кәсіпкерлік әрекеттегі ҚР-ның еңбек заңнамалары және басқа да нормативтік және құқықтық нормалар.
Білімдер:
- адам мен азаматтық құқығын және бостандығын;
- оны іске асыру механизмін;
- құқықтық мемлекет құрудағы заңдар мен құқық ерекшеліктерін;
- кәсіби қызмет саласындағы маманның этикалық, құқықтық және рухани нормасын;
- құқықтық тәртіптің әдістері мен түрлерін;
- мемлекеттің ұйымдасқан – құқықтық қоғамдағы ролін, әлеуметтік маңызын, құқықтық мазмұнын;
Іскерліктер:
- кәсіби қызметтегі құқықтық сауаттылықты қалыптастыру, дамыту және нормативті, құқықтық нормаларды пайдалануды;
- қазіргі ортада барлық бұқара топтың мінез – құлқы мен ойлау мәдениеттерін саяси құқықтық жүйеге қалыптастыруды;
КҚ 3.1.8
ЖКП. 09
Қаржы және несие:
Қаржы, несие мен ақшаның мәні мен қызметтері. Нарықтық экономикадағы қаржы мен несиенің орны, рөлі. Қаржы-несиелік қызметтің және саясаттың негізгі бағыттарын анықтайтын заңдар мен нормативтік құжаттар. Шаруашылық субъектісінің қаржысы. ҚР қаржы-несиелік жүйесінің құрылымы. Құнды қағаздар мен олардың айналу реті. Инвестициялық қызмет. Қазақстан Республикасының валюталық жүйесі.
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білімдер:
- мемлекеттің қаржы-несиелі, қаржылық, әлеуметтік, инвестициялық және антикризистік саясаты;
- ақша айырылысу түрлері;
- мемлекеттің және кәсіпорынның оқу көздері және қаржылық құралдары;
Іскерліктер:
- қожайлық субъектілердің қаржыларын басқаруды;
- қаржылық операцияларда көзделген әрекеттерді орындау;
- қаржылардың әлеуметтік-экономикалық процестерге әсері;
- ҚР қаржылық саясатындағы қаржылық механизмінің рөлі;
БҚ 9

ПК 3.1.6
ОПД.07
Этика и психология деловых отношений
эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении;
стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч,
переговоров в
практике
международного
общения;
правила, традиции,
условности в
международном общении;
интерьер рабочего
помещения как область
делового этикета;
правила содержания
помещений и рабочих
мест.
Знания:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- принципы ведения партнерской беседы;
- требования к обслуживающему
персоналу и его деятельности;
- понятие, историю,
назначение этики;
- этику
взаимоотношений с
клиентами;
нормы и правила современного
этикета;
Умения:
- характеризовать особенности личности,
их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-
ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой
этикет, культуру
обслуживания;
- вести деловой этикет и протокол
БК 11
ПК 3.1.7
ОПД.08
Правовое
регулирование
профессиональной
деятельности
Цели и задачи
дисциплины.
Гражданский кодекс,
его основы. Правовые
основы создания,
организации, ведения
бизнеса. Формы
предпринимательских
структур.
Порядок реорганизации
и ликвидации фирмы.
Интеллектуальная
собственность и
развитие авторского
права в РК;
Трудовое
законодательство РК и
другие нормативные и
правовые нормы, в
профессиональной
деятельности
Знания:
- право и свободы человека и
гражданина;
- механизмы их реализации;.
- законы, права,
особенности
построения правового
государства;
- правовые и нравственные,
этические нормы в сфере
профессиональной
деятельности
специалиста;
- принципы и методы правового
регулирования;
- о социальной сущности и
содержании права;
- о роли государственно-организованном
правовом обществе;
Умения:
- сформировать
правовую грамотность
и ее развитие в
профессиональной
деятельности;
- формировать
политическое,
правовые культуры
мышления и поведения
всех слоев населения
в современном
обществе.
ПК 3.1.8
ОПД.09
Финансы и кредит
Сущность, функции
денег, финансов и
кредита.
Место и роль финансов
и кредита в рыночной
экономике.
Законы, нормативные
документы
определяющие основные
направления финансово
– кредитной политики.
Финансы государства,
государственный бюджет
и финансы
хозяйствующих
субъектов.
Структура
финансово-кредитной
системы.
Знания:
- основы денежно-кредитной,
бюджетной,
социальной,
инвестиционной и
антикризисной
политики
государства;
- формы денежных
расчетов;
- источники
образования и фонды
денежных средств
государства и
предприятий;
Умения:
- управлять
финансами
хозяйствующих
субъектов;
- выполнять действия
предусмотренные в
финансовых
операциях;
- оценивать влияние
финансов на
социально-
экономические
процессы;
- определять роль
финансового
механизма и
финансовой политики
в Республике
Казахстан.
БК 9

КҚ 3.1.9
ЖКП. 10
Бухгалтерлік есеп негіздері:
Бухгалтерлік есеп және есеп беру түрлері, мақсаты, міндеті, тәртібі, бухгалтерлік баланс пен шот жүйесі, шаруашылық құралдар және олардың жіктелуі, бухгалтерлік есеп шоты, олардың орналасуы, шот жоспарлары, шаруашылық операциялардың құжаттамасы; сауда кәсіпорындары мен ұйымдардағы бухгалтерлік есепті ұйымдастыру, құжаттардың рәсімделуі, ақшаға, есептік операцияларға есеп жүргізу, қолма – қол ақшаға есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидалары, кассалық операцияларды жүргізу ережелері, құжаттардың рәсімделуі, есептік және валюталық шоттарда ақша есебін жүргізу, ақшасыз айырысу түрлері мен формалары, тұтынушы мен тапсырыс беруші, дебитор мен кредитор, бюджет арасындағы есеп айырысу, еңбекке ақы төлеу, кәсіпорынның есеп саясаты, бухгалтерлік есеп беру, табыс, шығын және қаржылық көрсеткіштер есебі.
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп және есеп беру туралы ережені, мақсатын, міндеттерін;
- бухгалтерлік есеп, тіркеу, олардың құрылуын топтастыруды;
- құжаттарды толтыру тәртібін;
- қолдағы құралдардың есебін ұйымдастыру қағидалары;
- ақшасыз есеп айырысудың негізгі түрлерін және формаларын;
- кәсіпорынның есеп саясатын, шығындары мен табыстарының есебін;
Іскерліктер:
- есеп жоспарларын іске асыруды;
- шаруашылық операцияларды құжаттауды;
- бухгалтерлік балансты және шоттар жүйесін ұйымдастыру;
- бухгалтерлік балансты және шоттар жүйесін бақылау;
- тауар қозғалысы, тауарлардың жоғалуы туралы есеп құрауды;
- есептік операциялар мен ақшалай құралдар есебін жүргізуді;
- есептік және валюталық шоттағы ақшаға есеп жүргізуді;
- бухгалтерлік есепті жүргізуді;
БҚ 9
КҚ 3.1.10
Арнайы пәндер
АП.01
Кәсіпорынды техникалық жабдықтау және еңбекті қорғау (сала бойынша):
Саладағы ғылыми-техникалық прогрестің бағыттары; жабдықтардың жіктелуі; жекелеген топтарының сипаттамасы; тағайындалуы, әрекет ету қағидалары, құрылғылардың ерекшеліктері; таңдау критерийлері; қауіпсіздік ережелері; құрылғыларды жабдықтауды ұйымдастыру және техникалық қызмет көрсету; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауру; еңбек шарттарына әсер етуші факторлар; еңбекті қорғауға арналған іс-шаралар; қауіпсіздік техникасы: алдын алу шаралары түрлері, құралдары.
Білімдер:
- жабдықтардың жіктелуін;
- тағайындалуын, сипаттамаларын, әрекет ету қағидаларын, құрылғылардың ерекшеліктерін, таңдау критерийлерін, жекелеген топтарды қауіпсіз қолданудың ережелерін;
- еңбекті қорғауды;
- құқықтық және нормативті базаны;
- еңбек шартына әсер ететін факторлар;
- қауіпсіздік техникасының түрлерін, құралдарын, ескерту шараларын;
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру құралдармен жабдықтауды;
- өндірістік жарақат кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді;
- еңбекті қорғау бойынша іс–шаралар өткізуді;
БҚ 14

ПК 3.1.9
ОПД.10
Основы
бухгалтерского
учета
цели, задачи,
сущность, положение
о бухгалтерском
учете и отчетности,
бухгалтерский баланс
и система счетов,
хозяйственные
средства и их
классификация,
счета бухгалтерского
учета, их построение;
план счетов,
документация
хозяйственных
операций;
организация
бухгалтерского учета
в торговых
предприятиях и
организациях,
документальное
оформление;
учет денежных средств,
расчетных операций,
принципы организации
учета наличных
средств, правила
ведения кассовых
операций,
документальное
оформление;
учет денежных средств
на расчетном и
валютном счетах,
основные виды и
формы безналичных
расчетов,
учет расчетов с
потребителями и
заказчиками,
дебиторами и
кредиторами,
бюджетом, расчетов
по оплате труда;
учетная политика
предприятия, учет
расходов, доходов и
финансовых
результатов;
бухгалтерская
отчетность.
Знания:
- цели, задачи,
сущность, положение
о бухгалтерском
учете и отчетности;
- классификацию
бухгалтерского
счета, учета, их
построение;
- порядок
документального
оформления;
- принципы
организации учета
наличных средств;
- основные виды и
формы безналичных
расчетов;
-учетную политику
предприятия, учет
расходов, доходов.
Умения:
- реализовывать план
счетов;
- документировать
хозяйственные
операции;
- организовывать бухгалтерский учет;
- контролировать бухгалтерский баланс и систему счетов;
- составлять отчет о товародвижении, учет товарных потерь;
- проводить учет денежных
средств, расчетных операций;
- проводить учет
денежных средств на
расчетном и валютном
счетах;
- проводить
бухгалтерскую
отчетность;
БК 9
ПК 3.1.10
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Техническое
оснащение
предприятия
(отрасли) и
охрана труда
направления
научно-
технического
прогресса в отрасли;
классификация
оборудования;
характеристика
отдельных групп
оборудования:
назначение, принципы
действия, особенности
устройств, критерии
выбора, правила
безопасной
эксплуатации;
организация оснащения
и технического
обслуживания
оборудования;
охрана труда;
правовая и нормативная
база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности:
виды, средства,
меры предупреждения.
Знания:
- классификацию
оборудования;
- назначение,
характеристики,
принципы действия,
особенности
устройств, критерии
выбора, правила
безопасной
эксплуатации
отдельных групп
оборудования;
- охрану труда;
- правовую и
нормативную базу;
- факторы, влияющие
на условия труда;
- виды, средства,
меры предупреждения
техники
безопасности;
Умения:
- оснащать
оборудованием
организацию
технического
обслуживания;
- оказать первую
медицинскую помощь
при производственном
травматизме;
- проводить
мероприятия по
охране труда.
БК 14

КҚ 3.1.11
АП.02
Саланы ұйымдастыру және сала технологиясы:
Сала туралы түсініктеме, рөлі, ерекшеліктері, дамуы және сипаттамасы, оның инфрақұрылымы. Сала кәсіпорынның жіктелуі және олардың орналасуы. Оның әрекетінің ерекшеліктері.
Білімдер:
- халық шаруашылықтағы маңызы, мінездемесі және өзара байланысын;
- кәсіпорынның өндірістік инфрақұрылымын;
- кәсіпорынның өндірістік құрылымын;
- өндіріс цехтарындағы негізгі жұмыстарды және өнімдерді өндіру процестерін ұйымдастыруды;
Іскерліктер:
- өндірістің стратегиялық жоспарларын іске асыруды;
- технологиялық циклдар және процесстер түрлерін анықтауды;
- шикізат түрлері мен классификацияларын;
- шығарылған өнімнің сапасын анықтау тәсілдерді;
- жабдықтауды ұйымдастыруды;
- өндірісте технологиялық үрдістерді қолдануды;
- кәсіпорындардағы еңбекті нормалауды;
БҚ 14
КҚ 1.1.12
АП.03
Кәсіпорын экономикасы (сала бойынша):
Ұлттық экономика жүйесіндегі кәсіпорын. Кәсіпорынның ұйымдық – құқықтық және кәсіпкерлік қызметі. Өндірісті ұйымдастыру және оның типтері. Кәсіпорынның еңбек ресурстары мен материалдық – техникалық базасы. Кәсіпорында еңбекақы тиімділігін пайдалануды, өндіріс шығынын, калькуляцияны, тауардың өзіндік құнын, өнім бағасын қалыптастыру. Кәсіпорын қаржысы. Қаржылық көрсеткіш пен шаруашылық қызметтегі тиімділіктерді талдау. Кәсіпорын қызметін, инвестиция және инновациялық қызметтерді жобалау кәсіпорын әрекетіндегі тәуекел мен қауіптің құлдырауы
Білімдер:
- ұйымдық–құқықтық түрдің мақсаты мен қызметін;
- кәсіпорынның өндірістік сипаты мен ұйымдастырылу құрылымын;
- Бизнес жоспар түрі мен құрылымы, маңызы, ішкі фирмалық жоспарлаудың негізгі кезеңдерін;
- кәсіпорынның негізгі және айналым капиталының құрамы мен құрылымын;
- еңбек өндірісінің маңызын, еңбек төлемінің түрі мен жүйесін;
- инвестициялау мәнін;
- тауардың өзіндік құнын, бағаның қалыптасуын, есеп шығаруды, шығындарды топтастыруды;
- қаржы ресурстарын қалыптастырудың қайнар көздерін;
- рентабельділікті жоғарылату жолындағы шығындар, қаржылық ресурстарды қалыптастыру жолдарын;
Іскерліктер:
- негізгі айналымдағы капитал мен еңбек ресурстарының қалыптасу жағдайы мен тиімділігін пайдалануды талдауды;
- Бизнес – жоспардың негізгі көрсеткіштерін есептеуді;
- өнімнің өзіндік құнының есебін калькуляциялау;
- кәсіпорынның қаржылық–шаруашылық қызметінің тиімділігін, негізгі көрсеткіштерді есептеу және анықтауды;
БҚ 9
КҚ 3.1.13
АП.04
Ұйымдағы менеджмент:
Менеджменттің мәні. Даму тарихы.Менеджменттің принциптері, функциялары және әдістері. Ұйымдастырушылық үрдістер. Инновациялық менеджмент. Сапаны басқару. Дағдарысқа қарсы менеджмент.
Білімдер:
- менеджмент категорияларын және маңызын;
- менеджменттің мақсаттары мен функцияларын;
- менеджменттің кадрлік саясатын;
Іскерліктер:
- менеджмент әдістерін қолдануды;
- менеджменттің дамуымен тиімділігін жоспарлауды;
- менеджементті ұйымдастыруды;
БҚ 10

ПК 3.1.11
СД.02
Организация и технология отрасли
Понятие, роль, особенности,
развитие и характеристика отрасли,
ее инфраструктура.
Классификация предприятий отрасли и их размещение.
Особенности его деятельности.
Планировка, состав
помещений предприятий
отрасли;
Производственные и
технологические
процессы протекающие
на предприятии отрасли и т.д.
Знания:
- важнейшие отрасли народного хозяйства,
их характеристику и взаимосвязь;
- производственную инфраструктуру
предприятия;
- производственную структуру
предприятия;
- организацию
процессов
производства
продукции и работы
основных
производственных
цехов;
- методы определения
качества выпускаемой
продукции;
Умения:
- ориентироваться в вопросах организаций отрасли;
- осуществлять стратегическое
планирование производства;
- определять типы технологических циклов и процессов;
- определять виды и классификации сырья;
- организовывать снабжение;
- применять производственные и технологические процессы;
- использовать вспомогательные
производственные помещения;
- нормировать труд на предприятиях
БК 14
ПК 3.1.12
СД.03
Экономика
предприятия
(отрасли)
Предприятие в
системе национальной
экономики.
Предпринимательство
и организационно-
правовые формы
предприятия.
Организация и типы
производства.
Материально-
техническая база предприятия.
Трудовые ресурсы,
эффективность
использования их,
оплата труда на
предприятии.
Затраты производства,
калькуляция,
себестоимость
продукции,
формирование цен на
продукцию. Финансы
предприятия.
Финансовые результаты
и анализ
эффективности
хозяйственной
деятельности.
Инвестиционная и
инновационная
деятельность
предприятия,
планирование
деятельности
предприятия.
Риск и угроза
банкротства в
деятельности
предприятия.
Знания:
- цель и функционирования,
организационно -
правовые формы;
- производственную
характеристику и
организационную
структуру
предприятия;
- основные этапы
внутрифирменного
планирования,
значения и функции
бизнес - плана и его
структура;
- состав и структура
основного и
оборотного капитала
предприятия;
- значение
производительности
труда, формы и
системы оплаты
труда;
- сущность
инвестирования;
- классификацию
затрат, калькуляцию
себестоимости
продукции,
ценообразование;
- источники
образования
финансовых ресурсов,
прибыли и пути
повышения
рентабельности;
Умения:
- анализировать
эффективность
использования и
состояния основного
капитала и трудовых
ресурсов;
- рассчитывать
основные показатели
бизнес-плана;
- производить
расчеты калькуляции
себестоимости
продукции;
- определять и
рассчитывать
основные показатели
эффективности
финансово-
хозяйственной
деятельности
предприятия.
БК 9
ПК 3.1.13
СД.04
Менеджмент
организации
Понятие, сущность,
функции менеджмента
организации. Создание,
регистрация,
лицензирование и
ликвидация
предприятия.
Имущество предприятия.
Ответственность
предприятия,
банкротство.
Управление
технологическими и
производственными
процессами.
Планирование в
управлении
организации.
Организационная
структура.
Руководство и лидерство в управлении организации.
Контроль деятельности
организации.
Стратегическое
управление. Процесс
планирования
стратегии. Анализ
альтернатив и выбор
стратегии. Управление
реализацией стратегии.
Управление
инновационными
процессами.
Антикризисное
управление.
Знания:
- порядок создания и регистрации фирмы;
- законы и принципы внутрифирменного управления;
- отраслевые различия в
менеджменте и т.д.
Умения:
- создавать
предприятие;
- разрабатывать
стратегию,
подготавливать
планы;
- контролировать
исполнение решений;
- управлять
инновационными
процессами;
- принимать решения
в условиях кризиса;
- управлять
персоналом
организации;
- проектировать структуру
управления и т.д.
БК 10

КҚ 3.1.14
АП.05
Персоналды басқару:
Еңбек ресурстарын басқару жүйесі; еңбек ресурстарындағы қажеттілікті жоспарлау; ұйымды алу; кадрларды таңдау; ұйымдағы кәсіпкерлік хабардар болу және әлеуметтік бейімделу; кадрларды дайындау; қызмет көрсету нәтижелерін бағалау; басқарушы кадрларды дайындау; қызметтегі жоғарылатуды басқару; еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру; кадрлар жұмысын бақылау.
Білімдер:
- кадрларды қабылдау қағидалары және ережелері; - еңбекті, жұмыс орындарын ұйымдастыру формасы;
- адамгершілік және материалдық құттықтау мәселелері;
Іскерліктер:
- еңбек ресурстарды басқаруды;
- кадрларды қабылдауды;
- басқару кадрларын дайындауды;
- еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру;
БҚ 10
КҚ 3.1.15
АП.06
Халықаралық менеджмент:
Халықаралық бизнестің мәні, дамуы, ерекшеліктері. Халықаралық бизнесті басқару формалары, қызметтері және басқару әдістері. Халықаралық бизнестің сыртқы ортасы. Халықаралық менеджментінің қазіргі технологиялары. Шетел серіктестік іздеу және сыртқы нарыққа шығу. Халықаралық компаниялар және олардың басқару ұйымы. Халықаралық бизнестегі қаржыларды және инвестицияларды басқару.
Білімдер:
- халықаралық менеджменттің технологиясына және ұйымдастыруына жаңа қадамдар;
- халықаралық бизнес деңгейінде кәсіпорынды басқару формалары;
- халықаралық экономикалық қатынастардың негізгі формалары;
- халықаралық этикет;
Іскерліктер:
- халықаралық бизнесті басқаруды;
- сыртқы нарыққа шығу үшін шетел серіктестерді табуды;
- халықаралық бизнесте қаржыны және инвестицияларды басқаруды;
БҚ 10
КҚ 3.1.16
АП.07
Қаржылық менеджмент негіздері:
Сауда кәсіпорындары қаржысына басшылық етудің әдістемелік негіздері. Инвестиция, капиталды басқару. Дағдарысқа қарсы басқарым.
Қаржы менеджменті басқару жүйесі ретінде: маңызы, сипаттамасы, басқару органдары, қаржылық механизм, оның құрылымы, қаржы ресурстардың және капиталдың құрамы, ұйымдастыру құралдар көздерінің рационалды құрастырылуы, компаундинг, жылжымайтын мүлікті бағалау, несие, ұйымның қаржылық жағдайы және даму болашағын бағалау; төлеу және қаржылық тұрақтығының көрсеткіштері, құнды құжаттар,құнды құжаттар портфелін басқару; қаржылық тәуекел, қаржылық менеджменттің тәсілдері, қаржыны жоспарлау және талдау әдістемесі
Білімдер:
- қаржы менеджментінің мақсаттары мен есептерін;
- кәсіпорынды басқару жүйесіндегі қаржы менеджменттің орны;
- фирма әрекеттін басқарудың қаржылық жағынан көзқарастарының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- фирма әрекетінің қаржылық көрсеткіштерінің есеп алысуды өткізуді;
- қаржы толқындарының жоспарларын құрастыру;
- құнды құжаттар портфелін басқару;
- қаржыларды жоспарлау және талдау;
БҚ 9

ПК 3.1.14
СД.05
Управление
персоналом
Система управления
трудовыми ресурсами;
планирование
потребности в
трудовых ресурсах;
набор персонала;
отбор кадров;
профессиональная
ориентация и
социальная адаптация
в коллективе;
подготовка кадров,
оценка результатов
деятельности;
подготовка
руководящих кадров;
управление деловой
карьерой;
совершенствование
организации труда;
контроль за
деятельностью кадров.
Знания:
- принципы и правила подбора кадров;
- форма организации труда, рабочих мест;
- вопросы морального и материального поощрения;
Умения:
- управлять трудовыми ресурсами;
- подбирать кадры;
- подготовить руководящие кадры;
- совершенствовать организацию труда;
БК 10
ПК 3.1.15
СД.06
Международный
менеджмент
Сущность, развитие,
особенности
международного
бизнеса. Формы,
функции и методы
управления
международным
бизнесом. Внешняя
среда международного
бизнеса.
Современные
технологии
международного
менеджмента.
Поиск зарубежного
партнера и выхода на
внешний рынок.
Международные компании
и их структура.
Управление финансами
и инвестициями
в международном
бизнесе.
Знания:
- новые подходы к организации и технологии
международного менеджмента;
- формы управления предприятиями на
уровне
международного
бизнеса;
- основные формы
международных
экономических
отношений;
- международный
этикет;
Умения:
- управлять
международным
бизнесом;
- находить
зарубежных партнеров
для выхода на
внешний рынок;
- управлять
финансами и
инвестициями в
международным
бизнесе;
БК 10
ПК 3.1.16
СД.07
Основы финансового менеджмента
Сущность, методы и принципы финансового менеджмента.
Финансовый механизм,
его структура;
органы управления;
сущность, состав финансовых ресурсов и капитала;
Финансовая отчетность
как важнейший источник
информации в
управлении.
Формирование
рациональной
структуры источников
средств организации;
компаундинг, оценка
недвижимости, кредит;
оценка финансового
положения и
перспектив развития
организации;
показатели
платежеспособности и
финансовой
устойчивости;
ценные бумаги;
управление портфелем
ценных бумаг;
финансовые риски;
приемы финансового
менеджмента;
методика анализа и
планирования финансов
Знания:
- цели и задачи финансового
менеджмента;
- место и роль финансового
менеджмента в общей системе управлении
предприятием;
- особенности взгляда на
управление финансовой стороной
деятельности фирмы;
Умения:
- проводить расчеты,
показатели
финансовой
деятельности фирмы;
- составлять планы
денежных потоков;
- управлять
портфелем ценных
бумаг;
- анализировать и
планировать финансы;
БК 9

КҚ 3.1.17
АП.08
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар:
ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидалары, әдістері және қасиеттері; автоматтизацияланған жұмыс орындары, (АЖО), локальді және салалық жүйелер, қосымша бағдарламалық қамсыздандыру және менеджмент ортасындағы ақпараттық ресурстар; интегралданған ақпараттық жүйелер; жағдайлық-хабардар әрекет ортасындағы бағдаламалық қосымша пакеттер; эксперттік жүйелер және шешім қабылдауды қолдау; кәсіпкерлік әрекетті модельдеу және болжамдау.
Білімдер:
- ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидалары, әдістері және қасиеттері;;
- менеджменттегі қосымша бағдарламалық қамсыздандыру;
Іскерліктер:
- компьютерлік жүйелерде жұмыс істеуді;
- мәліметте базасымен жұмыс ісетуді;
- қажетті ақпаратты іздеуде Интернеттен арнайы бағдарламаны қолдану;
БҚ 12
КҚ 3.1.18
АП.09
Менеджерлерге арналған бизнес жоспар
Бизнес жоспар түсінігі және құрылымы. Оның тағайындалуы. Негізгі бөлімдер мазмұны. Дайындау. Рәсімдеу. Презентация.
Білімдер:
- бизнес жоспар мазмұнын және құрылымын;
- құру ережелері мен рәсімдеуді;
Іскерліктер:
- өз ісінің бизнес жоспарын дайындауды;
- техникалық-экономикалық негіз жүргізуді;
- қайтарылымды ақша ағымдарын анықтауды;
- презентация жасау мен қорғауды білу;
КҚ 3.1.19
ТП.04
Саланың мамандануын ескеретін пән
Сала бойынша пәннің рөлі мен мақсаты, даму ерекшеліктері, байланыстары. Құрамы мен инфрақұрылымы, салалық нормативтік базасы, сала қызметінің ерекшеліктері, сала тораптарының орналасуы, саланың шикізаттық және материалды-техникалық базасы, салалық өндірістік-технологиялық үрдістері
- Білімдер:
- саланың рөлі мен мақсаттарын;
- салалалық даму ерекшелерін;
- салалалық құрамы мен инфрақұрылымын;
- салалалық нормативтік базасын;
- өндірістік-технологиялық үрдістерін;
Іскерліктер:
- салалалық даму болашағын көре білуін;
- салалық даму ерекшеліктерінде жол таба білуін;
- стратегиялық жоспарларды іске асыруды;
- салалалық-технологиялық үрдістерін анықтай білуді;
- алдыңғы қатарлы жетістіктерді талдап, меңгере білуді;;
КҚ 3.1.12
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік практика
Танысу практикасы
Танысу тәжірибесін өту реті, мақсаты мен тапсырмасы. Кәсіпорынның базасымен танысу және еңбек пәнінде практиканттарға қойылатын талаптар, кәсіби этика.. Мамандықтың географиялық орналасуы, қала мен аумақтағы кәсіпорынның мамандану концентрация. Даму деңгейі.
Кәсіпорын туралы ақпарат жинау: тұратын жері, басшылық, өнім, нарық, құрылу тарихы, түйіндеме дайындау. Танысу тәжірибесі жайлы есеп дайындау.
Оқу практикасы
Оқу тәжірибесін өтудегі мақсат, рет және ережелер. Оқу тәжірибесінің бір бөлімінен басқа бөлімшеге логика мен технологиялық үдеріске сәйкес аудару арқылы зерттеу.. Өндірістік ғимарат және құрал-жабдық. кәсіпорынның базалық технологиялық үдерісін және өндірісті ұйымдастыру. Кәсіпорында қолданылатын технологиялар. Кәсіпорынның техникалық жабдықталуы. Құрал-жабдық түрі. Құрал-жабдықты жұмыста қолдану ережелері мен қағидалары. Шешім қабылдау. Түрлі оқиғаларда жоспарлау. Ұйымдастыру. Мотивация. Бақылау. Іскерлік коммуникацияда (ақпарат алмасуда) іскерлік этикет ережелерін қолдану, презентация жүргізу техникасы мен дайындығы. Тиімді уақытты басқару. Персоналды басқару. Негізгі экономикалық көрсеткіштер есебі. Басшыларға арналған қаржы.
Өндірістік практика
Оқу тәжірибесін өтудегі мақсат, рет және ережелер. Кәсіпорынмен жалпы танысу. Ұйымның сыртқы ортасы. Ұйымның ішкі орта факторын талдау. Менеджмент технологиясы. Маркетинг. Бәсекеге қабілетті тауар (қызмет) бағасы. Іскерлік және басқарушылық байланыс. Шешім қабылдау. Ұйым экономикасы. Қаржылық нәтижелер бағасы мен қаржылық есепті талдау. Менеджмент тиімділігі.
Іскерліктер:
- өзінің болашақ қызметінің бағыты бойынша ақпарат жинау; таңдалған бағыт бойынша әдебиеттер тізімін құру; еңбек пәндері ережелері мен кәсіби этиканы ұстану; түйіндеме құру мен таратуды игеру; іскерлік таныстыруды ұйымдастыру;
Дағдылар:
- Өзін бақылау, есеп құру, күнделік жүргізу, график құру, іскерлік байланыс орнату;
Іскерліктер::
- технологиялық үдеріс жобасын құру және сипаттау, техникалық қауіпсіздік ережелерін ұтану, құрал-жабдықта жұмыс жасау, жұмыс орнын ұйымдастыру;
- бизнестің үлгілік оқиғаларында шешім қабылдау, жоспарлау, бұйрық беру, бақылау;
- іскерлік өмірде бизнес хаттаманы қолдану, қарым қатынас орнату, мәжіліс өткізу, телефонмен сөйлесу, ісерлік хат алмасу жүргізу;
- презентация жүргізу;
- Уақытты тиімді басқару;
- персонал санын жоспарлау, жұмысқа қабылдауды ұйымдастыру, кәсіби бейімдеу және дамыту жоспарын құру;
- іскерлік мансапты жоспарлау;
- экономикалық көрсеткіштерді есептеу мен қаржылық нәтижелерді бағалау;
Дағдылар:
- шешім қабылдау; фоистегі және тағы басқа құрал-жабдықпен жұмыс істеу дағдысы;
- коммуникативті дағдылар;
- сұхбаттасу жүргізу, байланыс орнату, мәжіліс өткізу;
- экономикалық талдау мен есеп жүргізу дағдысы;
- қаржылық құжатты оқу және талдау дағдысы;
- нормативті құжаттармен жұмыс жасау дағдысы.
Іскерліктер::
- ұйымды реттеуші нормативті-құқықтық құжатнамаларды қолдану;
- ішкі ортаны талдау;
- нарықты сипаттау (мақсатты сегменттер, көлемі)
- бәсекеге қабілетті тауарды бағалау жүргізу;
- іскерлік кездесу және мәжіліс өткізу;
- шешім қабылдау технологиясы;
- экономикалық есеп жүргізу;
- ұйымның қаржылық жағдайын басқару.
Дағдылар:
- бірінші басшыны орнын алмастыру жұмысы, функционалды бөлімшелер жетекшілері әр түрлі бөлімнің менеджерлары;
- іскерлік байланыс дағдысы;
- экономикалық талдау жүргізу дағдысы;
- шешім қабылдау дағдысы;
- персоналмен жұмыс жасау дағдысы;
- ақпараттар ресурсымен жұмыс жасау дағдысы;
- жоспарлау дағдысы, үйлестіру, бақылау;

ПК 3.1.17
СД.08
Информационные
технологии в
профессиональной
деятельности
Основные принципы,
методы и свойства
информационных и
коммуникационных технологий;
автоматизированные рабочие места
(АРМ), локальные и
отраслевые сети;
прикладное
программное
обеспечение и
информационные
ресурсы в области
менеджмента;
интегрированные
информационные
системы;
проблемно-ориентированные
пакеты прикладных
программ по отраслям и
сферам деятельности;
экспертные системы и
системы поддержки
принятия решений,
моделирования и
прогнозирования в
профессиональной
деятельности.
Знания:
- принципы, методы и свойства
информационных и
коммуникационных
технологий;
- прикладное
программное
обеспечение в
менеджменте;
Умения:
- работать в компьютерных сетях;
- работать с базой
данных;
- работать с
почтовыми
программами;
- искать необходимую
информацию в
Интернете с помощью
поисковых служб;
БК 12
ПК 3.1.18
СД.09
Бизнес-план для менеджеров
Понятие и структура
бизнес-плана.
Его назначение.
Содержание основных
разделов. Разработка.
Оформление.
Презентация.
Знания:
-содержание и
структуру
бизнес-плана;
-правила его
составления и
оформления;
Умения:
- разрабатывать
бизнес-план своего
дела;
- проводить его
технико-экономическое
обоснование;
- определять
возвратные денежные
потоки;
-определять его
окупаемость;
-уметь его презентовать
и защищать;
ПК 3.1.19
СД.10
Дисциплина
с учетом
специализации
отрасли
Содержание
дисциплины
организации
образования включают
необходимые разделы,
углубленно
характеризующую
отрасль, в которой
специализируется
базовые предприятия.
Знания:
-принципы,
особенности,
характеристики
профессиональной
деятельности с точки
зрения отраслевой
специализации
Умения:
- приложение
полученных знаний
в своей
профессиональной
деятельности;
ПК 3.1.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Профессиональная практика
ПО. 01
Ознакомительная практика
Цели, задачи и
порядок прохождения
ознакомительной
практики.
Требования к практикантам.
правила трудовой дисциплины и
профессиональной
этики. ознакомление с
базовыми
предприятиями.
География размещения,
специализация,
концентрация
предприятий города
или региона.
Уровень развития.
Сбор информации о
предприятиях:
место нахождения,
руководство, продукт,
рынок, история
создания. подготовка
резюме. Подготовка
отчета по
ознакомительной
практике.
Учебная практика
Цели, порядок и
правила прохождения
учебной практики.
Изучение разделов
учебной практики с
перемещением с одного
подразделения в
другой в
соответствии с
логикой
технологического
процесса.
Производственные
помещения и
оборудование.
Организация
производства и
технологических
процессов на базовом
предприятии.
Технологии,
используемые на
предприятии.
Техническое оснащение
предприятия. Виды
оборудования.
Принципы
использования и
правила работы на
оборудовании.
Принятие решений.
планирование в
различных ситуациях.
Организация.
Мотивация. Контроль.
Применение правил
делового этикета,
деловых коммуникаций.
Техника и подготовка
и проведение
презентаций.
Эффективное
управление временем.
Управление персоналом.
Расчет основных
экономических
показателей. Финансы
для руководителей.
Производственная
Цели, задачи и
порядок прохождения
производственной
практики.
Общее ознакомление
с предприятием.
Внешняя среда организации.
Анализ факторов
внутренней среды
организации.
Технология менеджмента.
Маркетинг.
оценка конкурентоспособности
товара (услуги).
Деловое и
управленческое
общение. Принятие
решений. Экономика
организации. Оценка
финансовых результатов
и анализ финансовой
отчетности.
Эффективность
менеджмента.
Умения:
-собирать информацию
о направлении своей
будущей
деятельности;
составлять список
литературы по
выбранном
направлению;
умеет соблюдать
правила трудовой
дисциплины и
профессиональной
этики; составлять и
распространять
резюме;
организовать деловые
знакомства;
Навыки:
- Составления отчета,
самоконтроля,
ведения дневника,
составления
графиков, ведения
деловых бесед,
деловых знакомств;
Умения:
- составлять и
характеризовать
схему
технологического
процесса, соблюдать
правила техники
безопасности,
работать на
оборудовании,
организовать свое
рабочее место;
- принимать решения
в типичных ситуациях
бизнеса,
планировать,
отдавать
распоряжения,
контролировать;
-применять бизнес
протокол в деловой
жизни, вести
переговоры,
проводить совещания,
телефонные и другие переговоры,
вести деловую
переписку;
- проводить
презентацию;
- эффективно
управлять своим
временем;
- планировать
численность
персоналам,
организовать прием
на работу,
составлять планы
профессиональной
адаптации и
развития;
- планировать деловую карьеру;
- рассчитывать
экономические
показатели и
оценивать финансовые
результаты;
Навыки:
- принятия решений;
- навыки работы на
офисном и другом
оборудовании,
входящим в состав
рабочего места;
-коммуникативные
навыки;
- ведения бесед,
переговоров,
совещаний;
- навыки
экономического
анализа и расчета;
-навыки чтения и
анализа финансовой
документации;
-навыки работы с
нормативными
документами и так
далее.
Умения:
- применять
нормативно-
правовую
документацию,
регулирующую
деятельность
организации;
-проводить анализ
внутренней среды;
- характеризовать
рынок (емкость,
целевые сегменты);
-проводить оценку
конкуренто-способности товара;
- проводить деловые
встречи и
совещания;
- технологию
принятия решений;
- проводить
экономические
расчеты;
- управлять
финансовым
состоянием
организации и т.д.
Навыки:
- работа в качестве
дублера первого
руководителя малого
предприятия,
руководителя
функциональных
подразделений,
менеджеров в
различных отделах;
- навыки делового
общения;
- навыки проведения
экономического
анализа;
- навыки принятия
решений;
- навыки работы с
персоналом;
- навыки работы с
информационными
ресурсами;
- навыки
планирования,
делегирования,
контроля;

КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
Ескерту: 1 Кесте. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 1. Кәсіби қазақ тілі, орыс тілі, шет тілдерінде сөйлеу әрекетінің түрлерін және формаларын игереді;
БҚ 2. Денсаулығын жақсарту үшін спорт және дене шынықтыру мәдениетімен айналысады, сонымен қатар кәсіби және өмірдегі мақсатына жету үшін өзін-өзі жетілдіреді;
БҚ 3. Мәдени құндылықтар игеру негізінде өзінің кәсібилілігін арттырып қызметінде пайдаланады;
БҚ 4. Қызмет жолында өмірінің мақсаты мен мәнін ажырата алады;
БҚ 5. Қоғамдық өмірде әлеуметтік және саяси көзқарасын қалыптастырып белсенділік бағытын ұстанады;
БҚ 6. Өз қызметінде экономиканың негізгі қағидалары мен заңдарын қолданады;
БҚ 7. Қазақстан Республикасының заңдылық талаптарын ұстанады;
БҚ 8. Еңбек қауіпсіздігі мен қоршаған орта талаптарын, оның нормаларын ұстанады.;
БҚ 9. Аналитикалық қабілеттерді меңгереді;
БҚ 10. Көшбасшылық қабілеттерді меңгереді;
БҚ 11. Қарым-қатынас жасай білу (Коммуникабельдік) қабілеттерін меңгереді;
БҚ 12. Инфокоммуникациялық технологияны игереді;
БҚ 13. Өзіндік ұйымдастыру мен бақылау дағдыларын ұстанады;
2 Кесте. Кәсіптік құзырет
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
3 Орта буын маманы
3.1. Біліктіліктің коды және атауы: 0515013 - "Менеджер"
КҚ 3.1.1 Экономикалық қызмет барысында математикалық аппаратты қолдану дағдыларын игереді;
КҚ 3.1.2 Заманауи ақпараттық технология көмегімен экономикалық ақпараттарды өңдей алады;
КҚ 3.1.3 Бюджеттің салық және басқа да міндетті төлемдерін мерзімді және ережелерге сәйкес жүргізуді қамтамасыз етеді;
КҚ 3.1.4 Кәсіпорынның негізгі қызметін маркетинг қағидалары негізінде жүргізеді, тұтынушы сұрауына бағытталу;
КҚ 3.1.5 Статистикалық-экономикалық әдістерді қолдана отырып қаржылық тәуекелдерді анықтай алады, жоспарлайды;
КҚ 3.1.6 Микроэкономиканың қағидаларын, заңдарды игереді, макроэкономикалық көрсеткіштердің мән-мағынасын түсінеді:
КҚ 3.1.7 Іскерлік қарым-қатынас дағдыларын игереді, кәсіби этика қағидаларын сақтайды;
КҚ 3.1.8 Кәсіби қызметін заңдар негізінде жүзеге асырады;
КҚ 3.1.9 Қаржыландыру және несиелендіру қағидаларын меңгереді;
КҚ 3.1.10 Бухгалтерлік есеп қағидаларын біліп шығады;
КҚ 3.1.11 Жұмыс барысында еңбек құрал-жабдықтарын дұрыс қолдана алады және еңбекті қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.12 Кәсіпорын салалары бойынша кәсіпорындағы технологиялық процесс қағидаларын меңгереді;
КҚ 3.1.13 Кәсіпорындарының экономикалық негіздегі дағдыларын игереді;
КҚ 3.1.15 Заманауи ұйымды басқару қағидаларын игереді;

ПК 3.1.17
ПК 3 1.18
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код
компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 1. Владеет различными видами и формами речи на профессиональном казахском, русском языках, иностранном языках;
БК 2. Использует физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей;
БК 3. Осуществляет свою профессиональную деятельность с учетом культурных ценностей;
БК 4. Умеет определять смысл и цели своей жизнедеятельности;
БК 5. Занимает социально и политически активную позицию в жизни общества;
БК 6. Применяет в своей деятельности основные экономические принципы и законы;
БК 7. Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан;
БК 8. Соблюдает нормы и требования охраны труда и окружающей среды;
БК 9. Обладает аналитическими способностями;
БК 10. Обладает лидерским способностями
БК 11. Обладает коммуникабельными способностями
БК 12. Владеет инфокоммуникационными технологиями;
БК 13. Владеет навыками самоорганизации и контроля;
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные
компетенции (ПК)
1. Специалист среднего звена
3.1. Код и наименование квалификации: 0515013 - "Менеджер"
ПК 3.1.1 Владеет навыками применения математического аппарата в экономической деятельности;
ПК 3.1.2 Обрабатывает экономическую информацию с помощью современных информационных технологий;
ПК 3.1.3 Обеспечивает своевременность и правильность уплаты налогов и других платежей в бюджет;
ПК 3.1.4 Осуществляет основную деятельность предприятия на основе принципов маркетинга, ориентируется на запросы потребителя;
ПК 3.1.5 Применяет статистико-экономические методы анализа, планирования, определения финансовых рисков;
ПК 3.1.6 Владеет законами, принципами микро-экономики, понимает значение макро-экономических показателей:
ПК 3.1.7 Владеет навыками делового общения и соблюдает принципы профессиональной этики;
ПК 3.1.8 Действует на основе действующего законодательства в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.9 Понимает принципы финансирования и кредитования;
ПК 3.1.10 Знает принципы бухгалтерского учета;
ПК 3.1.11 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
ПК 3.1.12 Владеет принципами организации технологических процессов на предприятии отрасли;
ПК 3.1.13 Владеет навыками экономических основ предприятия;
ПК 3.1.15 Владеет принципами управления современной организацией;

КҚ 3.1.16 Персоналды жұмысқа қабылдауды, бағалау ісін, кадрлық аудитті іске асыруды жоспарлайды;
КҚ 3.1.17 Компанияның халықаралық қызметін басқарады;
КҚ 3.1.18 Қаржылық есепті талдай алады, қаржылық ресурстарды басқарады;
КҚ 3.1.19 Кәсіби қызметінде ақпараттық технологияларды жұмыста қолдану дағдысын игереді;
КҚ 3.1.20 Бизнес-жоспар дайындайды;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 121-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:              0516000 – Қаржы (салалар бойынша)
Біліктілігі:            051601 2 – Салық агенті
051602 2 – Брокер

ПК 3.1.16 Планирует, осуществляет прием на работу персонала, проводит оценку, кадровый аудит;
ПК 3.1.17 Управляет международной деятельностью компании;
ПК 3.1.18 Анализирует финансовую отчетность, управляет финансовыми ресурсами;
ПК 3.1.19 Владеет навыками работы с информационными технологиями в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.20 Разрабатывает бизнес-план;
Приложение 121
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0516000 – Финансы (по отраслям)
Квалификации: 051601 2 – Агент страховой
051602 2 – Брокер

1548
КП. 01
Танысу практикасы
72
КП.02
Оқу практикасы
1260
КП.03
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 122-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:              0516000 – Қаржы (салалар бойынша)
Біліктілігі:            051601 2 – Салық агенті
051602 2 – Брокер

1548
ПП. 01
Ознакомительная практика
72
ПП. 02
Учебная практика
1260
ПП. 03
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
216
ИА. 00
Итоговая аттестация
36
ИА. 01
Итоговая аттестация
24
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 122
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0516000 – Финансы (по отраслям)
Квалификации:  051601 2 – Агент страховой
051602 2 – Брокер

432
КП.03
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 125-қосымша
0516000 – Қаржы (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
қазақ (орыс) тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР «Тілдер туралы» Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- қатынас түрлері, қызметі мен құралдары;
- іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
- қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдебі;
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика.
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

432
ПП. 03
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 125
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 0516000
«Финансы» (по отраслям)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначе-
ние
цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код  формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
грамматика казахского (русского) языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского (русского) речевого этикета техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
закона РК «О языках»;
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета;
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

БҚ 6,7
ЖГП. 02
Кәсіби шет тілі
ағылшын тілінің грамматикасы; кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
сөйлеу әрекетінің түрлері мен сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, сұқбат);
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР «Тілдер туралы» Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- кәсіптік лексика, терминдер;
- қысқарған күрделі сөздерді, аббревиатураларды сауатты жазу;
- тілдің стильдік ерекшеліктері (сөйлеу стильдері)
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика.
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу
БҚ 5,6
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділер өркениеті;
көшпенділер мемлекетінің шығу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу барысындағы ішкі саясаты және Қазақстанның Ресей империясының құрамына қосылуы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғасырдың басындағы саяси партиялар ағымы;
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдай;
Кеңес Үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай;
Қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Қазақстанның 50-80 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан тоқырау және КСРО-ның құлауы кезеңінде;
Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерістер
Білімдер:
- Қазақстанның тарихи кезеңдерінің негізгі хронологиясы;
- көшпенділер өркениетінің тарихтағы ролі;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттіліктің пайда болуы, құрылуы және дамуы туралы;
- Қазақстанның Ресей империясына қосылуы, жаулап алуы, отарлау процесі;
- Ұлт-азаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептері;
- XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдардың бағдарламаларының мәні;
- 20-30 жылдардағы ауылшаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайы;
- 1931-1932 жылдардағы ашаршылықтың себептері мен салдары;
- 30-шы жылдардағы жаппай қуғын-сүргін саясатының себептері мен салдары;
- КСРО-ның дағдарыс кезеңі мен құлауының себептері;
- Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары мен олардың нәтижелері;
- Қазақстан 2030 стратегиялық даму бағдарламасы;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыру;
- картамен жұмыс істеу;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттау;
- рухани және материалдық мәдениеттің үлгісін сипаттау:
- тарихи кезеңдерді ерекшелеу және дәуірлерге қысқаша сипаттама беру;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдау
БҚ 3
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
болашақ мамандығының жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін негізгі дене шынықтыру сапасы мен қозғалыс дағдылары;
сыртқы ортаның әртүрлі жағдайларында адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
гигиена мәдениеті, жарақаттың алдын алу, алғашқы медициналық көмектің түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимдері;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорттық және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» заңы;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролі;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің тәсілдері;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептері, зақымданудың алдын-алу шаралары;
- салауатты өмір салтын сақтау ережелері;
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасы;
- шаңғымен жүру техникасының элементтері;
- жүзу түрлері мен техникалары;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдылар;
- қазақтың ұлттық спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
- спорттық гигиена талаптары;
- Президенттік тест нормативтері;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгеру;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасын игеру;
- диск, граната лақтыру техникасын меңгеру;
- бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіру техникасын меңгеру;
- доппен жүру және лақтыру әдістерін меңгеру;
- допты беру және допты қабылдау техникасын меңгеру;
- әртүрлі тәсілдермен шаңғымен жүру техникасын меңгеру;
- жүзу техникасы;
- спорттық гигиеналық
- талаптарды орындау;
- туристік дағдылар мен
- іскерліктерді көрсету;
- жеңіл жарақат, сүріп алу
кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
БҚ 6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Ақша, қаржы, несие
қоғамдық өндірістегі қаржының маңызы, қызметі және ролі;
қаржы жүйесін ұйымдастыру;
қаржы саясаты және қаржы механизмі;
қаржылық бақылау;
шаруашылық субъектілерінің қаржысы;
мемлекеттік қаржының жалпы сипаттамасы;
салықтар және салық жүйесінің ұйымдастырылуы;
мемлекеттік бюджеттен тыс қорлар;
несие мәні және қызметі;
мемлекеттік несие және мемлекеттік қарыз;
үй шаруашылығы қаржысы; сақтандыру;
экономиканы мемлекеттік қаржылық реттеу;
инвестициялық қызмет;
экономикалық байланыс жүйесіндегі қаржы;
инфляция және мемлекеттің инфляцияға қарсы саясаты;
банк жүйесі түсінігі;
банк операциялары түсінігі;
төлемшінің несиені өтеуге қабілеттілігін анықтау;
несиені қайтаруды қамтамасыз ету әдістері;
депозиттік операциялар;
трасті және толлингті операциялар
Білімдер:
- қаржы ресурстарының маңызы, мазмұны мен құрамы;
- қаржының басқа да экономикалық категориялармен (баға, құнды қағаздар, несиелер және т.б.) өзара қатынасының ерекшеліктері;
- ҚР қаржы саясатының принциптері;
- қаржыны стратегиялық және оперативті басқару әдістері;
- қаржыландыру формалары;
- мемлекеттік бюджеттің негізгі қызметі;
- мемлекеттік бюджет кірістері мен шығындары жүйесі;
- бюджет тапшылығының мәні мен оны басқару тәсілдері;
- бюджет құрылымы мен бюджет процесінің принциптері;
- қарыз капиталының ерекшеліктері мен қайнар көздері;
- несие принциптері, формалары, функциялары мен түрлері;
- инвестициялық қызмет принциптері;
- капитал салымдарын қаржыландыру тәртібі;
- құнды қағаз нарығының ерекшеліктері;
- сақтандыру және сақтандыру қызметінің ерекшелігі;
- ҚР салық жүйесінің принциптері;
- инфляция себептері.
- Іскерліктер:
- қаржы жүйесінің жекелеген салаларының жұмысында өзара байланысты орнату;
- қаржы нарығының жадайын талдау;
- бюджет тапшылығының себептерін талдау;
- акция құнын және дивиденд мөлшерін есептеу;
- ұйымның несие төлеу қабілетін талдау;
- қарыз алушының төлем қабілеттілігін анықтау;
- несие ресімдеу үшін құжаттарды (несие келісімшарты, несиеге өтініш) құру және толтыру;
- несие бойынша пайызды есептеу;
- депозит бойынша пайызды есептеу;
- үй шаруашылығының орта айлық шығындарын есептеу;
- сақтандыру сомасы мен сақтандыру төлемдерінің мөлшерін есептеу;
- ұйымның қаржылық тұрақтылығын бағалау;
- ұйымның қаржылық – шаруашылық қызметінің нәтижелерін сипаттайтын көрсеткіштерді есептеу;
- әртүрлі форма меншігіндегі ұйымдардың табыс және шығын мөлшерін анықтау;
- инфляция қарқынын есептеу

БК 6,7
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
грамматика английского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
закона РК «О языках»;
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (морфологии, синтаксиса, орфографии, орфоэпии, пунктуации, стилистики);
- профессиональной лексики, терминов;
- правописания сложносокращенных слов, аббревиатур;
- стилистических особенностей языка (стилей речи)
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию
БК 5,6
ОГД. 03
История Казахстана
пути исторического и культурного развития казахского народа;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-
освободительные восстания
и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в.;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- хронологических рамок основных исторических периодов Казахстана;
- роли кочевой цивилизации в истории;
- о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
- процесса вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
- причин национально-
освободительных восстаний и движений;
- сущности программ политических партий и течений Казахстана в начале XXв.;
- положения сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- причин голода 1931-32 гг. и его последствий;
- причин и последствия политики массовых репрессий 30-х годов;
- причин кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегической программы развития «Казахстан-2030»
Умения:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию развития этнической истории казахского народа;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний
БК 3
ОГД. 04
Физическая культура
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
основные физические качества и двигательные навыки, способствующие укреплению здоровья и обеспечивающие достаточный уровень готовности к будущей профессии;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
культура гигиены, предупреждение травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона РК «О физической культуре и спорте»;
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способов ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Деньги, финансы, кредит
сущность, функции и роль финансов в общественном воспроизводстве;
организация финансовой системы;
финансовая политика и финансовый механизм;
финансовый контроль;
финансы хозяйствующих субъектов;
общая характеристика государственных финансов;
налоги и организация налоговой системы;
государственные внебюджетные фонды;
сущность и функции кредита;
государственный кредит и государственный долг;
финансы домашних хозяйств; страхование;
государственное финансовое регулирование экономики; инвестиционная деятельность;
финансы в системе экономических связей;
инфляция и антиинфляционная политика государства;
понятие банковской системы;
понятие банковских операций;
определение кредитоспособности плательщика;
методы обеспечения возвратности кредита;
депозитные операции;
трастовые и толлинговые операции
Знания:
- сущности, содержания и состава финансовых ресурсов;
- особенностей взаимосвязи финансов с другими экономическими категориями (ценой, ценными бумагами, кредитами и др.);
- принципов финансовой политики РК;
- методов стратегического и оперативного управления финансами;
- форм финансирования;
- основных функций государственного бюджета;
- системы доходов и расходов государственного бюджета;
- сущности бюджетного дефицита и способов управления им;
- принципов бюджетного устройства и бюджетного процесса;
- особенностей и источников ссудного капитала;
- принципов, форм, функций и видов кредита;
- принципов инвестиционной деятельности;
- порядка финансирования капитальных вложений;
- особенностей рынка ценных бумаг;
- особенностей страхования и страховой деятельности;
- принципов налоговой системы РК;
- причин, вызывающих инфляцию
Умения:
- проводить взаимосвязь функций отдельных звеньев финансовой системы;
- анализировать состояние финансового рынка;
- анализировать причины бюджетного дефицита;
- рассчитывать стоимость акций и размер дивидендов;
- анализировать условия кредитоспособности организаций;
- определять платежеспособность заемщика;
- составлять и заполнять документацию по оформлению кредитов (кредитный договор, кредитное заявление);
- рассчитывать проценты по кредитам;
- рассчитывать проценты по депозитам;
- рассчитывать среднемесячные расходы домашнего хозяйства;
- рассчитывать суммы страхования и размеры страховых выплат;
- давать оценку финансовой устойчивости организации;
- рассчитывать показатели, характеризующие результаты финансово-хозяйственной деятельности организации;
- определять размеры доходов и расходов организаций различных форм собственности;
- рассчитывать темпы инфляции

БҚ 3,4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП. 02
Экономикалық теория негіздері
экономикалық теория пәні, қызметі және әдістері;
өндіріс кезінде пайда болатын экономикалық қатынастар;
өндіріс ресурстары мен факторлары;
ресурстардың шектелу мәселелері мен экономиканың негізгі мәселелері;
меншіктік қатынас;
табиғи және тауар өндірісі, баға заңы;
нарықтық экономика, оның маңызы, артықшылығы мен кемшілік жақтары, нарық құрылысының түрлері мен нарықтық экономикағы көшу жағдайлары;
сұраныс және ұсыныс заңдары, нарықтық тепе-теңдік;
өндіріс шығындары түсінігі және олардың түрлері;
аяқталған және аяқталмаған бәсекелестік нарығы, монополия және монопсония, монополистикалық бәсекелестік, олигополия және олигопсония;
өндіріс факторларының нарығы және олардың ерекшеліктері;
экономикалық қызметті мемлекеттік реттеу, антимонополиялық заңнамалар, қоршаған ортаны қорғаудың мемлекеттік және экономикалық мәселелері;
ұлттық экономика, негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер мен ұлттық есеп жүйесі (ҰЕЖ); нарықтық экономикадағы мемлекеттің ролі;
экономикалық цикл және антициклдік реттеу;
экономикалық өсу факторлары мен маңызы, оны реттеу;
халықтың жұмыспен қамтылуы, жұмыссыздық себептері мен типтері, ҚР еңбек нарығының ерекшеліктері;
инфляция, мемлекеттік антиинфляциялық саясат;
сұраныс пен ұсыныс жиынтығының маңызы, оларға әсер ететін факторлар;
ақша, ақшалы-несиелік саясат;
әлемдік экономика, еңбекті халықаралық бөлу;
әлемдік нарықтың маңызы, оның сипаттамасы мен құрылысы;
халықаралық бәсекелестік, бәсекелестікте ҒТП ролі, әлемдік нарықтар, әлемдік нарықтағы ҚР перспективалары;
адам ресурстары, әлемдік экономикадағы тұрғындардың миграциясы және урбанизация, ҚР еңбек ресурстары мәселелері;
халықаралық экономикалық қатынастар;
әлемдік сауда мәселелері;
халықаралық валюта нарығы және әлемдік валюта жүйесі, ҚР валюталық саясат;
халықаралық экономикалық интеграция және оның кезеңдері;
қазіргі заманғы әлемдік экономиканың негізгі ғаламдық мәселелері
Білімдер:
- экономикалық ресурстардың және заманауи өндіріс факторларының әртүрлілігі;
- басты экономикалық мәселелер және экономиканың негізгі сұрақтары;
- құқықтық және экономикалық қатынастардың жүйесі ретінде меншік категориялары;
- өндірісті ұйымдастыру формалары, баға заңы және оның қызметі;
- нарық түрлері және қызметі, оның конъюнктурасы мен инфрақұрылымы;
- сұранысқа әсер ететін сұраныс және ұсыныс заңдары, бағадан тыс факторлар;
- қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерде шығындарды азайту жағдайлары;
- аяқталған және аяқталмаған бәсекелестік нарығының ерекшеліктері;
- өндіріс ресурстары мен факторлары нарығының ерекшеліктері;
- экономиканы мемлекеттік реттеу жүйесі;
- ұлттық экономиканың маңызы, ҰЖТ, ВНП өзара байланыстар және ҰЕЖ басқа да көрсеткіштері;
- экономикалық өсудің негізгі типтері мен факторлары;
- жұмыссыздық мәні және оның түрлері;
- сұраныс пен ұсыныс жиынтығының сұраныс пен ұсыныс жиынтығының категориялары;
- ақша теориясы;
- ақшалы-несиелік жүйенің маңызы;
- әлемдік нарықтың, әлемдік шаруашылықтың, еңбекті халықаралық бөлудің, халықаралық сауда теориясының маңызы;
- әлемдік валюта жүйесі эволюциясының маңызы;
- халықаралық экономикалық интеграцияның маңызы;
- XXI ғасыр шегіндегі әлемдік экономиканың ғаламдық мәселелері
Іскерліктер:
- экономикалық талдаудың негізгі әдістерін пайдалану;
- өндіріс құрылымын сипаттау;
- факторлық табыстардың әртүрлілігін ажырату;
- экономикалық жүйенің негізгі типтерін ажырату;
- табиғи және тауар өндірісін ажырату;
- нарықты жіктеу;
- қисық сұраныстар мен ұсыныстарды құру және талдау;
- тең бағаны анықтау;
- икемділік коэффициентін есептеу;
- жалпы және шектеулі пайданы, тұтынушының шынайы табысын анықтау;
- тұтынушының қисық парықсыздығы мен бюджеттік желісін құру;
- өндіріс шығындарының көлемін анықтау;
- фирманың әртүрлі табыстарының көлемін, өнімнің шығу көлемін анықтау;
- негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерді есептеу
БҚ 3

БК 3,4
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД. 02
Основы экономической теории предмет, функции и метод экономической теории;
экономические отношения,  возникающие в процессе производства;
ресурсы и факторы производства;
проблемы ограниченности ресурсов и основные вопросы экономики;
отношения собственности;
натуральное и товарное производство, закон стоимости;
рыночная экономика, ее сущность, преимущества и негативные стороны,
виды рыночных структур и условия перехода к рыночной экономике;
законы спроса и предложения, рыночное равновесие;
понятие издержек производства и их виды;
рынки совершенной и несовершенной конкуренции, монополия и монопсония, монополистическая конкуренция, олигополия и олигопсония;
рынки факторов производства и их особенности;
государственное регулирование
экономической деятельности, антимонопольное законодательство, государство и экономические проблемы охраны окружающей среды;
национальная экономика, основные макроэкономические показатели и система национальных счетов (СНС);
роль государства в рыночной экономике;
экономический цикл и антициклическое регулирование;
сущность и факторы экономического роста, его регулирование;
занятость населения, причины и типы безработицы, особенности рынка труда в РК;
инфляция, антиинфляционная политика государства;
сущность совокупного спроса и предложения, факторы, влияющие на них;
деньги, денежно-кредитная политика;
мировая экономика, международное разделение труда;
сущность мирового рынка, его характеристика и структура;
международная конкуренция, роль НТП в конкуренции, мировые рынки, перспективы РК на мировом рынке;
человеческие ресурсы, миграция и урбанизация населения в мировой экономике, проблемы трудовых ресурсов в РК;
международные экономические отношения;
проблемы мировой торговли;
международный валютный рынок и мировая валютная система, валютная политика в РК;
международная экономическая интеграция и ее этапы;
основные глобальные проблемы современной мировой экономики
Знания:
- разновидности экономических ресурсов и факторов современного производства;
- главной экономической проблемы и основных вопросов экономики;
- категории собственности как системы правовых и экономических отношений;
- форм организации производства, закона стоимости и его функций;
- видов и функций рынка, его конъюнктуру и инфраструктуру;
- законов спроса и предложения, неценовых факторов, влияющих на спрос;
- условий минимизации издержек в краткосрочном и долгосрочном периодах;
- особенностей рынков совершенной и несовершенной конкуренции;
- особенностей рынков ресурсов и факторов производства;
- систему государственного регулирования экономики;
- сущности национальной экономики, взаимосвязи ВВП, ВНП и других показателей СНС;
- основных типов и факторов экономического роста;
- сущности безработицы и ее виды;
- категорий совокупного спроса и предложения;
- теории денег;
- сущности денежно-кредитной системы;
- сущности мирового рынка, мирового хозяйства, международного разделения труда, теории международной торговли;
- этапов эволюции мировой валютной системы;
- сущности международной экономической интеграции;
- глобальных проблем мировой экономики на рубеже XXI века
Умения:
- пользоваться основными методами экономического анализа;
- характеризовать структуру производства;
- различать разновидности факторных доходов;
- различать основные типы экономических систем;
- сравнивать натуральное и товарное производство;
- классифицировать рынки;
- строить и анализировать кривые спроса и предложения;
- определять равновесную цену;
- рассчитывать коэффициенты эластичности;
- определять общую и предельную полезность и реальный доход потребителя;
- строить кривые безразличия и бюджетные линии потребителя;
- определять величину издержек производства;
- определять величины разных доходов фирмы, объем выпуска продукции;
- рассчитать основные макроэкономические показатели
БК 3

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
ЖКП. 03
Құқық негіздері
құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
ҚР Конституциясы – құқықтық жүйенің өзегі;
құқықтық мемлекет;
құқықтық жауапкершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану
БҚ 7
ЖКП. 04
Статистика
статистика пәні, объектілері мен әдістері;
нарықтық экономика жағдайында статистика міндеттері және ұйымдастыру;
статистикалық бақылау;
статистикалық бақылау мәліметтерін жинау және топтау;
статистикалық кестелер мен сызбалар;
бөлу қатарлары;
статистиканың абсолютті және салыстырмалы шамасы;
орта шамалар мен вариация көрсеткіштері;
динамика қатары және динамика қатарының көрсеткіштері;
индекстер
Білімдер:
- статистикалық есепті және статистикалық есеп беруді ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілер және нұсқаулық материалдар;
- статистикалық заңдылық түрінде жинақталған методологии әлеуметтік-экономикалық фактілердің әдіснамасы;
- заманауи құралдар мен статистикалық бақылау әдістері;
- статистикалық көрсеткіштер жүйесі;
- әлеуметтік-экономикалық процестердің өңдеу және талдау әдіснамасы;
- тұрғындардың өмір деңгейінің көрсеткіштерін есептеу әдістері
Іскерліктер:
- статистикалық көрсеткіштерді жинау, өңдеу, жинақтау үшін статистикалық зерттеулердің әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- басқару шешімдерін қабылдау үшін қорытындылар мен ұсыныстар жасау;
- объектілер мен құбылыстар арасындағы өзара байланысты меңгеру үшін аналитикалық жұмыстар жүргізу;
- ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелерін бағалау және талдау;
- жинақ нәтижелерін статистикалық кесте және сызба түрінде ресімдеу;
- ұйымның экономикалық өсу қарқынының динамикасына талдау жасау;
- индекстік әдісті қолдана отырып, факторлық талдау жасау
БҚ 2,3,4
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
ЖКП. 05
Бухгалтерлік есеп негіздері
Бухгалтерлік есеп, оның мәні мен мағынасы;
Бухгалтерлік есеп пәні мен әдістері;
ҚР бухгалтерлік есеп жүйесіндегі нормативті-құқықтық бухгалтерлік есептің негізгі принциптері;
бухгалтерлік баланс және есеп беру;
шаруашылық операцияларының әсерінен болатын баланстағы өзгерістердің типтері;
бухгалтерлік есеп шоттары и қосарлы жазба;
синтетикалық және аналитикалық шоттар;
бухгалтерлік есептің жіктелуі және шоттар жоспары;
құжаттау және инвентаризация;
есептеу регистрлері және бухгалтерлік есеп формалары;
Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есептің ұйымдастырылуы
Білімдер:
- бухгалтерлік есепті және есеп беруді ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілері мен нұсқаулық материалдар;
- бухгалтерлік есепті жүргізудің негізгі принциптері;
- бухгалтерлік баланс мазмұны және құрылымы;
- есеп беру түсінігі, формалары мен түрлері;
- бухгалтерлік шоттар құрылысы мен мазмұны;
- шоттарды жіктеу;
- бухгалтерлік есеп шоттарындағы шаруашылық операцияларының көріну тәртібі;
- бухгалтерлік есеп шоттарындағы қосарлы жазбаны жүргізу ережелері;
- тағайындалуы және құрылымы бойынша шоттардың жіктелуі;
- есептеу регистрларының мәні мен маңызы;
- бухгалтерлік құжаттардың түрлері, оның мәні және сақтау ережесі;
- инвентаризация жүргізу тәртібі;
- есептеу регистрларының маңызы мен мәні;
- қаржылық есепті ұйымдастыруға қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- құрамы, орналасуы және жасалу көздері бойынша шаруашылықты жүргізетін субъектінің мүліктерін топтастыру;
- бухгалтерлік есеп әдістері элементтерін қолдану;
- бухгалтерлік балансты құру;
- шаруашылық операцияларының әсерінен болатын ұйым балансындағы өзгерістердің типін анықтау;
- шаруашылық операциялары бойынша шоттардың корреспонденциясын құру;
- синтетикалық және аналитикалық шоттардың есебін ашу және жүргізу;
- айналым тізімдемесін және баланстық есеп беруді жасау;
- бастапқы және жинақтық бухгалтерлік құжаттарды құру;
- инвентаризация жүргізу, инвентаризация нәтижелері туралы есепті ресімдеу және көрсету;
- бухгалтерлік есепті және есеп беруді ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілерді және нұсқаулық материалдарды қолдану

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ОПД. 03
Основы права право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 7
ОПД. 04
Статистика предмет, объекты и методы статистики;
задачи и организация статистики в условиях рыночной экономики;
статистическое наблюдение;
сводка и группировка данных статистического наблюдения;
статистические таблицы и графики;
ряды распределения;
абсолютные и относительные величины в статистике;
средние величины и показатели вариации;
ряды динамики и показатели рядов динамики;
индексы
Знания:
- нормативно-правовых актов и инструктивных материалов по вопросам организации статистического учета и статистической отчетности;
- методологии социально-экономических фактов, обобщенных в виде статистических закономерностей;
- современных инструментариев и методов статистического наблюдения;
- системы статистических показателей;
- методологии обработки и анализа социально-
экономических процессов;
- методов расчета показателей уровня жизни населения
Умения:
- применять методы и способы статистических исследований для сбора, обработки и обобщения статистических показателей;
- делать выводы и предложения для принятия управленческих решений;
- проводить аналитические работы по изучению взаимосвязи между объектами и явлениями;
- анализировать и давать оценку результатов финансово-хозяйственной деятельности организации;
- оформлять результаты сводок в виде статистических таблиц и графиков;
- анализировать динамику темпов экономического роста организации;
- проводить факторный анализ с применением индексного метода
БК 2,3,4
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ОПД. 05
Основы бухгалтерского учета бухгалтерский учет его сущность и значение;
предмет и метод бухгалтерского учета;
нормативно-правовое регулирование системы бухгалтерского учета в РК;
основные принципы бухгалтерского учета;
бухгалтерский баланс и отчетность;
типы изменений в балансе под влиянием хозяйственных операций;
счета бухгалтерского учета и двойная запись;
синтетические и аналитические счета;
классификация и план счетов бухгалтерского учета;
документация и инвентаризация;
учетные регистры и формы бухгалтерского учета;
организация бухгалтерского учета в Республике Казахстан
Знания:
- нормативно-правовых актов и инструктивных материалов по вопросам организации бухгалтерского учета и отчетности;
- основных принципов ведения бухгалтерского учета;
- содержания и структуры бухгалтерского баланса;
- понятия, форм и видов отчетности;
- строения и содержания  бухгалтерских счетов;
- классификации счетов;
- порядка отражения хозяйственных операций на счетах бухгалтерского учета;
- правил ведения двойной записи на счетах бухгалтерского учета;
- видов бухгалтерской документации, ее значения и правил хранения;
- порядка проведения инвентаризации;
- сущности и значения учетных регистров;
- требований к организации финансового учета
Умения:
- группировать имущество хозяйствующего субъекта по составу, размещению и источникам образования;
- применять элементы метода бухгалтерского учета;
- составлять бухгалтерский баланс;
- определять типы изменений в балансе организации под влиянием хозяйственных операций;
- составлять корреспонденцию счетов по хозяйственным операциям;
- открывать и вести учет на синтетических и аналитических счетах;
- составлять оборотные ведомости и балансовую отчетность;
- составлять первичные и сводные бухгалтерские документы;
- проводить инвентаризацию, оформлять и отражать в учете результаты инвентаризации;
- применять нормативно-правовые акты и инструктивные материалы по вопросам организации бухгалтерского учета и отчетности

БҚ 3,4,7
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
ЖКП. 06
Экономистерге арналған математика
сызықтық және векторлық алгебра элементтері;
аналитикалық геометрия; сызықтық және матрицалық теңдеулер жүйесі;
дифференциалды есептеулер;
шек түсінігі;
экономикалық жоспарлау үшін интегралды есептеулер; экономикалық процестердің дифференциалды теңдеулері
Білімдер:
- векторлық талдау және аналитикалық геометрия элементтері;
- сызықтық және матрицалық теңдеулер жүйесін шешу әдістері;
- интегралды және дифференциалды есептеулердің негізгі есептерін шешу теориясы;
- экономикалық есептерді шешу үшін қажетті математикалық талдау негіздері;
- оңтайлы экономикалық және өндірістік есептерді шешу әдістері мен алгоритмдері;
- сандық ақпаратты өңдеудің әдістері мен тәсілдері
Іскерліктер:
- экономикалық есептерді шешу үшін математикалық талдау және моделдеу әдістерін, теориялық және экспериментті зерттеулерді қолдану;
- экономикалық-математикалық моделдеу көмегімен есептерді шешу;
- алынған нәтижелердің оңтайлы шешімін негіздеу және экономикалық талдаулар жүргізу;
- объектілердің сандық және сапалық қатынастарын көрсету үшін математикалық белгілеулерді пайдалану
БҚ 2,3,4
ЖКП. 07
Экономикалық информатика
және ақпараттық технологиялар
экономикалық информатика
және ақпараттық технологиялардың негізгі түсінігі;
Microsoft Word мәтіндерін өңдеудің негізгі технологиялары;
электронды кесте: құру және редакциялау;
кестелік процессордың сызбалық мүмкіндіктерін пайдалану;
Microsoft Excel қаржылық-экономикалық есептерді шешуде формулалар мен функцияларды қолдану;
электронды кестедегі мәліметтерді талдау;
мәліметтер базасы файлын құру және онымен жұмыс;
бірнеше мәліметтер базасымен байланыс және бірлескен жұмыс;
экранды формаларды, есептерді құру және редакциялау;
ұсыныстарды жобалау;
слайдтар құру;
автомазмұн көмегімен презентацияларды тез дайындау;
мәліметтер мұрағатын өңдеу технологиясы;
ақпаратты қорғау әдістері;
Corel Draw сызбалық объектілерді құру;
желілер бойынша ақпараттарды қабылдау және беру
Білімдер:
- экономикалық информатика және ақпараттық технологиялардың теориялық негіздері;
- мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
- сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
- СУБД MS Access мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
- MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
- мұрағат бағдарламалары мен мәліметтерін жүргізу тәсілдері;
- ақпараттарды антивирустық қорғау әдістері мен тәсілдері;
- Corel Draw компьютерлік сызбасының негізгі мүмкіндіктері;
- желі бойынша мәлімет алмасу технологиясы
Іскерліктер:
- MS Word кестелермен және сызбалық объектілермен жұмыс;
- қарапайым электронды кестелерді құру және редакциялау;
- қаржылық-экономикалық есептерді шешу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
- СУБД MS Access ортасында жұмыс істеу;
- MS Power Point презентация дайындау және оларды дұрыс орындау үшін басқару;
- мұрағаттау бағдарламасымен жұмыс істеу;
- антивирустық бағдарламалармен жұмыс;
- Corel Draw сызбалық редакторында объектілерді құру;
- Интернет ғаламдық желісін пайдалану
БҚ 4
ЖКП. 08
Мемлекеттік тілде
іс қағаздарын жүргізу
пәннің мақсаты, міндеттері;
іс жүргізу және корреспонденция туралы түсінік;
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметтері;
құжаттарды жіктеу және рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттардың сипаттамасы және рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік және
жеке құрамы бойынша құжаттардың сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
мемлекеттік жүйені басқаруды құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ); құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, олардың түрлері;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау;
Білімдер:
- құжаттарды құрастыру
тәсілдері мен қызметі;
- құжаттардың
жіктелуі, рәсімдеу
ережелері;
- ұйымдық-өкімдік
құжаттар туралы (ҰӨҚ)
түсінік, олардың жіктелуі, сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
- жеке тектік құжаттардың
рәсімдеу ерекшеліктері;
- жеке құрам бойынша құжаттардың сипаттамасы мен ресімдеу ерекшеліктері
Іскерліктер:
- ұйымдық-өкімдік
- құжаттардың жүйесін бірізге келтіру;
- ұйымдық-өкімдік
- құжаттарды (ҰӨҚ)
- рәсімдеу;
- жеке тектік, жеке құрам
- бойынша құжаттарды құру
- және рәсімдеу;
- құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағынымен жұмыс істеуді
- ұйымдастыру;
- құжаттарды тіркеу, есепке
- алу, сақтау және орындалуын
- бақылау

БК 3,4,7
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ОПД. 06
Математика для экономистов
элементы линейной и векторной алгебры;
аналитическая геометрия;
системы линейных и матричных уравнений;
дифференциальные исчисления;
понятие предела;
интегральное исчисление для экономического планирования; дифференциальные уравнения экономических процессов
Знания:
- элементов векторного анализа и аналитической геометрии;
- методов решения систем линейных и матричных уравнений;
- теории решения основных задач интегрального и дифференциального исчисления;
- основ математического анализа, необходимых для решения экономических задач;
- методов и алгоритмов решения оптимизационных экономических и производственных задач;
- методов и приемов обработки количественной информации
Умения:
- применять методы математического анализа и моделирования, теоретического и экспериментального исследования для решения экономических задач;
- решать задачи с помощью экономико-математического моделирования;
- обосновывать оптимальное решение и проводить экономический анализ полученных результатов;
- использовать математическую символику для выражения количественных и качественных отношений объектов
БК 2,3,4
ОПД. 07
Экономическая информатика и информационные технологии
основные понятия экономической информатики и информационных технологий;
основные технологии обработки текстов в Microsoft Word;
электронная таблица: создание и редактирование;
использование графических возможностей табличного процессора;
применение формул и функций при решении финансово-экономических задач в Microsoft Excel;
анализ данных в электронной таблице;
создание файлов базы данных и работа с ними;
связывание и совместная работа с несколькими базами данных;
создание и редактирование экранных форм, отчетов;
проектирование приложений;
создание слайдов;
быстрое создание презентации с помощью автосодержания;
технология обработки архивов данных;
методы защиты информации;
построение графических объектов в Corel Draw;
прием и передача информации по сети
Знания:
- теоретических основ экономической информатики и информационных технологий;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- основных возможностей компьютерной графики Corel Draw;
- технологии обмена данных по сети
Умения:
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать простейшие электронные таблицы;
- применять основные операции MS Excel для решения финансово-
экономических задач;
- работать в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- создавать объекты в графическом редакторе Corel Draw;
- использовать глобальную сеть Интернет
БК 4
ОПД. 08
Делопроизводство на государственном языке
цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация документов, правила оформления документов;
характеристика и особенности оформления  организационно-
распорядительных документов;
характеристика и особенности оформления документов по личному составу, личного происхождения;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет,
хранение и контроль исполнения документов
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации документов, правил оформления;
- классификации, характеристики, особенностей оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- особенностей оформления документов личного происхождения;
- характеристики и особенностей оформления документов по личному составу
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- оформлять организационно-распорядительные документы;
- составлять и оформлять документы по личному составу и личного происхождения;
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов

БҚ 4,7
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
АП.00
Арнайы пәндер
051601 2 – Сақтандыру агенті біліктілігі
АП.01
Сақтандыру ісі
сақтандыру теориясы және тарихы;
сақтандырудың экономикалық маңызы;
сақтандырудың негізгі түсінігі;
тәуекелді және сақтандыруды басқару;
сақтандыру ісін реттеу;
сақтандыру құқығының көздері;
арнайы сақтандыру заңдылығы;
сақтандыру келісімшартының құқықтық аспектілері;
сақтандыру қызметінің экономикалық және қаржылық нәтижелері;
сақтандыру жарнасы сақтандыру қорының қалыптасуының және сақтандыру компаниясы
қаржысының экономикалық негізі ретінде;
қауіп-қатерді жіктеу және бағалау;
сақтандыру резервтері, есептеулер мен инвестиция;
жеке сақтандыру;
мүлікті сақтандыру;
сақтандыру оқиғасын ресімдеу;
сақтандыру жауапкершілігі;
кәсіпкерлік тәуекелділігін сақтандыру;
сақтандыру және қайта сақтандыру;
сақтандырушылар білестіктері мен одақтары;
сақтандыру кәсіпкерлігі;
сақтандыру компаниясы қызметінің құрылымы және принциптері;
сақтандырушылар құқығын қорғау
Білімдер:
- сақтандыру қызметі мәселелерін реттейтін заңнамалар және ҚР басқа да нормативті-құқықтық актілері;
- сақтандыру қызметінің түрлері мен әртүрлі жағдайдағы сақтандыру;
- аймақтық ерекше жағдайлар есебімен сақтандыру қызметі дамуының құқықтық негіздері;
- әлеуметтік кепілдіктің қолданыстағы жүйесі;
- сақтандыру қызметіне келісімшарт жасау және келтірілген шығынды бағалау кезінде қауіп-қатер дәрежесін анықтау әдістері;
- іскерлік қатынас әдебі;
- сақтандыру қызметіне келісімшарт жасау тәртібі және ресімдеу;
- тұрғындарды және шаруашылық субъектілерін ұйымдастыруда отандық және шетелдік практика
Іскерліктер:
- сақтандыру нарығының конъюнктурасын меңгеру және тұтынушылар сұранысын болжау;
- сақтандыру өнімдерінің жекелеген түрлерінің сұранысы мен табысын анықтау мақсатында нарыққа маркетингтік зерттеу жүргізу;
- сақтандыру өнімінің бағасы бойынша ұсыныстарды дайындау;
- сақтандыру өнімдерінің презентациясын ұйымдастыру;
- сақтандыру және басқа да қосалқы құжаттарды толтыру;
- сақтандыру объектісіне тексеру жүргізу және оның құнын бағалау;
- сақтандыру келісімшарттарының бұрынғысын жаңарту және жаңасын жасау;
- сақтанушыға сақтандыру куәлігін және белгілі үлгідегі басқа да сақтандыру құжаттарын тапсыру
БҚ 1-8
КҚ 2.1.1-2. 1.8
КҚ 2.2.1-2. 2.8
КҚ 2.3.1-2. 3.8
КҚ 2.4.1-2. 4.8
АП.02
Сақтандыру ұйымдарындағы есеп және есеп беру
бухгалтерлік есеп жүйесі, оның мақсаттары мен міндеттері;
сақтандыруда бухгалтерлік есептің ерекшеліктері;
техникалық резервтердің бухгалтерлік есебі;
өмірді сақтандыру бойынша резервтер қалыптасуының бухгалтерлік есебі;
қаржы нәтижесінің бухгалтерлік есебі;
сақтандыру органдарының есебі
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп жүйесі, сақтандыру ұйымдарында бухгалтерлік есепті жүргізудің ерекшеліктері;
- сақтандыру ұйымдарында бухгалтерлік есепті жүргізу бойынша қолданбалы бағдарламалар
Іскерліктер:
- бухгалтерлік есеп шоттары жоспарымен жұмыс;
- бастапқы бухгалтерлік құжаттарды және бухгалтерлік есеп регистрлерін ресімдеу;
- сақтандыру ұйымының бухгалтерлік есебін ұйымдастыру;
- қаржы есебін жүргізу бойынша қолданбалы бағдарламаларды пайдалана отырып есеп жүргізу

БК 4,7
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация 051601 2 – Агент страховой
СД. 01
Страховое дело:
теория и история страхования;
экономическая сущность страхования;
основные понятия в страховании;
управление рисками и страхование;
регулирование страховой деятельности;
источники страхового права;
специальное страховое законодательство;
правовые аспекты договора страхования;
экономика и финансовые результаты страховой деятельности;
страховой взнос как экономическая основа формирования страхового фонда и финансов страховой компании;
классификация и оценка рисков;
страховые резервы, расчет и инвестирование;
личное страхование;
страхование имущества;
оформление страхового случая;
страхование ответственности;
страхование предпринимательских рисков;
сострахование и перестрахование;
объединения, союзы и пулы страховщиков;
страховое предпринимательство;
структура и принципы деятельности страховой компании;
защита прав страхователей
Знания:
- законодательных и иных нормативно-правовых актов РК, регулирующих вопросы страховой деятельности;
- видов страховых услуг и условий различных видов страхования;
- правовых основ развития страховой деятельности с учетом региональных специфических условий;
- действующей системы социальных гарантий;
- методов определения степени риска при заключении договоров на страховые услуги и оценки причиненного ущерба;
- этики делового общения;
- порядка заключения и оформления договоров на страховые услуги;
- отечественного и зарубежного опыта организации страхования населения и субъектов хозяйствования;
Умения:
- изучать конъюнктуру страхового рынка и прогнозировать потребительский спрос;
- проводить маркетинговые исследования рынка с целью определения востребованности и доходности отдельных видов страховых продуктов;
- разрабатывать предложения по ценам на страховой продукт;
- организовывать презентации страховых продуктов;
- заполнять страховые и иные сопутствующие документы;
- проводить осмотр объекта страхования и оценивать его стоимость;
- заключать новые и возобновлять ранее действующие договора страхования;
- вручать страхователю страховые свидетельства, и другие страховые документы установленных образцов
БК 1-8
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1- 2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
СД. 02
Учет и отчетность
в страховых организациях система бухгалтерского учета, ее цели и задачи;
особенности бухгалтерского учета в страховании;
бухгалтерский учет технических резервов;
бухгалтерский учет формирования резерва по страхованию жизни;
бухгалтерский учет финансовых результатов;
отчетность страховых органов
Знания:
- системы бухгалтерского учета, особенностей ведения бухгалтерского учета в страховой организации;
- прикладных программ по ведению бухгалтерского учета в страховой организации;
Умения:
- работать с планом счетов бухгалтерского учета;
- оформлять первичные бухгалтерские документы и регистры бухгалтерского учета;
- составлять бухгалтерскую отчетность страховой организации;
- вести учет с использованием прикладных программ по ведению финансового учета

БҚ 3,4,7
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
АП.03
Сақтандыру операцияларын экономикалық талдау
сақтандыру компаниялары қаржы-шаруашылық қызметінің мазмұны және талдау міндеттері;
талдаудың техникалық тәсілдерінің маңызы;
экономикалық талдауды ұйымдастыру және ақпараттық база;
сақтандыру компаниялары қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
капиталды пайдалануға талдау жасау;
табысы мен несие төлеу қабілеттілігіне талдау жасау;
өзін-өзі қаржыландыру деңгейін талдау;
валюталық өз шығынын өзі өтеуіне талдау жасау;
қаржылық жоспарды құру және оның негізгі бөлімдеріне талдау жасау;
валюталық табыстар мен шығындардың жоспары
Білімдер:
- сақтандыру ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасаудың әдістері мен тәсілдері;
- сақтандыру ұйымдарының қаржылық жағдайын талдау әдістемесінің ерекшеліктері;
- сақтандыру ұйымдарының қаржылық жағдайын талдаудың ақпараттық базасы;
- компанияның ұйымдастырушылық-экономикалық сипаттамасы;
- сақтандыру ұйымының тарауы, іскерлік белсендігі, рентабельділігін талдау әдістері;
- сақтандыру ұйымының қаржылық тұрақтылығы көрсеткішін талдау әдістері
Іскерліктер:
ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
- қаржы-шаруашылық қызметіне, капиталына, табысына, несие төлеу қабілеттілігіне, өзін-өзі қаржыландыру деңгейіне талдау жасау көрсеткіштерін есептеу;
- қаржылық жоспарды, валюталық табыстар мен шығындар жоспарын құру және талдау
БҚ 3,4,7
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
АП.04
Сақтандыруды бақылау және аудит
Сақтандыру қадағалаудың мәні және функциялары;
ҚР Ұлттық банкінің сақтадыруды қадағалау департаментінің міндеттері мен құқықтары;
аудиттің мәні және оның ролі;
сақтандырудағы аудиторлік бақылау;
сақтандырудағы бухгалтерлік есепті құру аудиті;
есептер мен операциялар аудиті; есептеулер мен құжаттарды рәсімдеуге арналған стандарттар; клиенттердің есеп айырысатын және ағымдағы шоттар ашуын заңды түрде рәсімдеу;
төлем кепілін есептеу аудиті;
касса және кассалық операцияларды, табыстар мен шығындарды аудиторлік тексеру; дебит және кредит қарыздарының аудиті
Білімдер:
- сақтандыруды қадағалауды іске асырудың себептері мен принциптері;
- ҚР Ұлттық банкінің сақтадыруды қадағалау департаментінің міндеттері;
- сақтандырушылар қызметіне аудиторлық бақылауды ұйымдастыру ережесі;
- сақтандыру аудитінің ерекшеліктері мен стандарттары;
- аудиторлық қызметті құқықтық реттеудің әдістері;
- сақтандырушыларға аттестация жүргізудің тәртібі және аудиторлық тексеруді лицензиялау;
- сақтандырушыларды тексеруге арналған арнайы сұрақтар;
- аудиторлық қорытынды жасау тәртібі
- аудитті жүргізу жоспарын және бағдарламасын құру;
сақтандыру қызметі іске асырылатын құжаттардың заңнамаларға сәйкестігін
Іскерліктер:
- тексеру;
- қолданыстағы сақтандыру ережелерін тексеру;
- сақтандыру келісімшарттары мен сақтандыру төлемдерін тексеру;
- қайта сақтандыру операцияларына бақылау жасау;
- сақтандыру резервтерінің қалыптасуына және орналасуына бақылау жасау;
- сақтандыру ұйымдарының қаржылық тұрақтылығы мен төлем қабілетін тексеру;
- аудиторлық қорытынды жасау

БК 3,4,7
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
СД. 03
Экономический анализ страховых операций
содержание и задачи анализа финансово-хозяйственной деятельности страховых компаний;
сущность технических приемов анализа;
организация экономического анализа и информационная база;
анализ финансово-хозяйственной деятельности в страховании;
анализ использования капитала; анализ доходности и кредитоспособности;
анализ уровня самофинансирования;
анализ валютной самоокупаемости;
составление финансового плана и анализ его основных разделов;
план валютных доходов и расходов
Знания:
- методов и приемов анализа финансово-хозяйственной деятельности страховых организаций;
- особенностей методики анализа финансового состояния страховых организаций информационной базы анализа финансового состояния страховой организации;
- организационно-экономической характеристики компании;
- методов анализа ликвидности, деловой активности, рентабельности страховой организации;
- методов анализа показателей финансовой устойчивости страховой организации;
Умения:
- проводить анализ финансово-хозяйственной деятельности организации, рассчитывать показатели анализа финансово-
хозяйственной деятельности, капитала, доходности, кредитоспособности, уровня самофинансирования, составлять и анализировать финансовый план, план валютных доходов и расходов
БК 3,4,7
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
СД. 04
Страховой надзор и аудит сущность и функции страхового надзора;
обязанности и права департамента страхового надзора Национального Банка РК;
сущность аудита и его роль; аудиторский контроль в страховании;
аудит постановки бухгалтерского учета в страховании;
аудит расчетов и операций; стандарты для оформления расчетов и документов;
юридическое оформление открытия расчетных и текущих счетов клиентов;
аудит расчетов платежными поручениями;
аудиторская проверка кассы и кассовых операций, доходов и расходов;
аудит дебиторской и кредиторской задолженностей
Знания:
- причин и принципов осуществления страхового надзора;
- функций департамента страхового надзора Национального банка РК;
- правил организации аудиторского контроля за деятельностью страховщиков;
- особенностей и стандартов страхового аудита;
- методов правового регулирования аудиторской деятельности;
- порядка проведения аттестации и лицензирования аудиторских проверок страховщиков;
- специфических вопросов подлежащих проверке у страховщиков;
- порядка составления аудиторского заключения
Умения:
- составлять план проведения и программу аудита;
- проверять наличие и соответствие законодательству документов, на основании которых осуществляется страховая деятельность;
- проверять применяемые правила страхования;
- проверять договора страхования и страховых выплат;
- осуществлять контроль операций перестрахования;
- осуществлять контроль за формированием и размещением страховых резервов;
- проверять финансовую устойчивости и платежеспособность страховых организаций;
- составлять аудиторское заключение

БҚ 1,3,4,6,7
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
051602 2 – Брокер біліктілігі
АП.01
Биржа ісі
тауарлық биржа және оның нарықтағы қызметі;
биржа саудасының даму тарихы және оның беталысы;
биржалық қызметті реттеу;
тауар биржасының ұйымдастыру құрылымы және басқару органдары;
брокерлік фирма және оның биржадағы орны;
тауар биржасының экономикалық рөлі және олардың қызметтерін талдау;
құнды қағаздар нарығы; валюталық нарық және валюталық операциялар;
құнды қағаздар нарығында брокерлік фирмалармен коммерциялық қызметті ұйымдастыру
Білімдер:
- биржа бейіндері, брокерлік конторалар;
- биржалық келісім түрлері;
- тауарды сатып алу немесе сату, қызмет көрсету жағдайларында келісімдерді жүргізу ережелері;
- тауар бағасын (қызмет) белгілеу тәртібі, оның төлемі және жеткізілуі;
- сауда, жарнама қызметін ұйымдастыру, инвестициялық байқаулар, сауда-саттық және аукциондар өткізудің ережелері;
- аукциондық каталогтар құру ережелері;
- тауарға (қызмет) қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- тауарды сатып алушылар мен сатушылардың арасында іскерлік байланысты орнату;
- биржалық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу;
- уақытында және едәуір пайдалы жағдайда тауарды сатып алу мен сатуды қамтамасыз ету;
- келісімшарттар жасау, қажетті құжаттарды, белгіленген есеп беруді құру және ресімдеу;
- есептеу-аналитикалық операцияларды орындау және биржалық құжаттарды тіркеу және ресімдеу бойынша жұмыстар;
- сатылған тауар, көрсетілген қызмет туралы ақпаратты дайындау;
- биржа қызметін басқаруға қатысу
БҚ 1-8
КҚ 2.1.1-2. 1.8
КҚ 2.2.1-2. 2.8
КҚ 2.3.1-2. 3.8
КҚ 2.4.1-2. 4.8
АП.02
Маркетинг
маркетингті басқару процесі;
нарық мүмкіндіктерін, маркетингтік орта, маркетингтік зерттеулер, кәсіпорын нарығы мен тұтынушылар нарығын талдау;
нарықты сегменттеу, сегменттеу принциптері мен критерийлері, ұстаным стратегиясы;
маркетинк кешенін дайындау, фирманың тауар, баға саясаты, тауарды өткізуді, тауар қозғалысын ұйымдастыру; маркетингтік шараларды өмірде іске асыру
Білімдер:
- маркетингтік ортаны құрайтын маркетингті басқарудың негізгі түсінігі, принциптері, функциялары, концепциялары;
- маркетингтік зерттеу процестерінің кезеңдері;
- тұтынушылар мен тұтынушылар ұйымдарын өткізу модельдері;
- тұтас маркетинг кезеңдері;
- тауардың жіктелуі, оның өмірлік циклі, жаңа тауарды дайындау кезеңдері;
- баға айналымы кезеңдері, әдістері мен стратегиясы;
- тауар қозғалысы процестері мен өткізу каналдарының негізгі сипаттамасы;
- тауар жылжуының кешенін құратын жарнама түрлері;
- маркетинг жоспары, маркетингтік бақылау типтері
Іскерліктер:
- маркетингтік зерттеулер үшін екінші ақпараттардың ішкі және сыртқы көздерін пайдалану;
- маркетингтік зерттеу жүргізгенде бастапқы ақпараттарды жинауда әртүрлі әдістерді қолдану;
- тұтынушының тәртібі мен таңдауына әсер ететін факторларды талдау;
- сегменттеудің әртүрлі принциптердің қолданумен тұтас нарықты анықтау;
- тауардың өмірлік циклін ұзарту тәсілдерін табу;
- фирманың баға стратегиясын анықтау;
- жарнама шараларын өткізуде бюджетті есептеу

БК 1,3,4,6,7
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
Квалификация 051602 2 – Брокер
СД. 01
Биржевое дело
товарные биржи и их деятельность на рынке;
история развития биржевой торговли и ее тенденции;
регулирование биржевой деятельности;
органы управления и организационная структура товарной биржи;
брокерская фирма и ее место на бирже;
экономическая роль товарных бирж и анализ их деятельности;
рынок ценных бумаг;
валютный рынок и валютные операции;
организация коммерческой деятельности брокерскими фирмами на рынке ценных бумаг
Знания:
- профилей биржи, брокерских контор;
- видов биржевых сделок;
- правил ведения переговоров об условиях покупки или продажи товара, оказания услуги;
- порядка установления цены товара (услуги), его оплаты и доставки;
- правил организации торговли, рекламной деятельности, проведения инвестиционных конкурсов, торгов и аукционов;
- правил составления аукционных каталогов;
- требований, предъявляемых к товару (услуге)
Умения:
- устанавливать деловые контакты между покупателями и продавцами товаров;
- организовать и вести биржевые торги;
- обеспечивать своевременную и на наиболее выгодных условиях продажу или покупку товара;
- заключать договора, составлять и оформлять необходимые документы, установленной отчетности;
- выполнять расчетно-аналитические операции и работы по регистрации и оформлению биржевых документов;
- готовить информацию о продаваемом товаре, оказываемой услуге;
- участвовать в управлении деятельностью биржи
БК 1-8
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1- 2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
СД. 02
Маркетинг
процесс управления маркетингом;
анализ рыночных возможностей, маркетинговая среда, маркетинговые исследования, рынок предприятий и потребительские рынки;
сегментирование рынка, принципы и критерии сегментирования, стратегия позиционирования;
разработка комплекса маркетинга, товарная, ценовая политика фирмы, организация сбыта товаров, продвижение товаров;
претворение в жизнь маркетинговых мероприятий
Знания:
- основных понятий, принципов, функций, концепций управления маркетингом;
- составляющих маркетинговой среды;
- этапов процесса маркетинговых исследований;
- моделей поведения потребителя и организации-
потребителя;
- этапов целевого маркетинга;
- классификации товара, его жизненного цикла, этапов разработки нового товара;
- этапов, методов и стратегий ценообразования;
- основных характеристик каналов сбыта и процесса товародвижения;
- составляющих комплекса продвижения товаров, видов рекламы;
- планов маркетинга, типов маркетингового контроля
Умения:
- использовать внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований;
- применять различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований;
- анализировать факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя;
- определять целевой рынок с применением различных принципов сегментирования;
- находить способы продления жизненного цикла товаров;
- определять ценовые стратегии фирмы;
- рассчитывать бюджет проведения рекламных мероприятий

БҚ 1-6
КҚ 2.1.1-2. 1.6
КҚ 2.2.1-2. 2.6
КҚ 2.3.1-2. 3.6
КҚ 2.4.1-2. 4.6
АП.03
Коммерциялық құқық
коммерциялық құқық түсінігі,пәні және әдісі, жекеменшік құқықтағы оның орны;
коммерциялық құқықтық қатынас коммерциялық құқық көздері;
коммерциялық (сауда) қызметті лицензиялау;
сауда саласындағы бәсекелестік;
көтерме сатып алу-сату келісімшарттары;
сыртқы сауда саласы қызметіндегі келісімдер;
коммерциялық ұйымдардың мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара қатынастары
Білімдер:
- коммерциялық құқық принциптері, жүйесі және әдістері;
- коммерциялық құқық көздері;
- коммерциялық құқық субъектілерінің түрлері;
- коммерциялық құқықтық қатынас объектілерінің түсінігі мен түрлері;
- құқықтық режим және тауар жіктелуі түсінігі;
- тауарды құжаттауды ресімдеу ерекшеліктері;
- коммерциялық қызметті лицензиялау ережесі;
- бәсекелестікті қорғауды қамтамасыз ету әдістері;
- көтерме сатып алу-сату келісімшарттарының принциптері;
- сыртқы сауда саласы қызметіндегі келісімдер жасау ережесі;
- коммерциялық ұйымдардың мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара қатынас принциптері
Іскерліктер:
- қажетті нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану;
- талап, дау, келісімшарттарды құру;
- коммерциялық құқыққа сәйкес өз құқығын қорғау;
- құқықтық көзқарас тұрғысынан нәтижелер мен қызмет салдарын (әрекетсіздік) талдау және бағалау;
- коммерциялық қызмет саласында қоғамдық қатынастарды реттеумен байланысты мәселелерді шешу
БҚ 7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
АП.04
Тауартану және тауарға сараптама
тауартану, негізгі түсінігі, мақсаттары мен міндеттері;
тауардың тұтынушылық құны тауартану пәні ретінде;
негіз болатын тауартану сипаттамасы тауардың бәсекеге қабілеттілігінің маңызды критерийі ретінде;
сапаны басқару;
тауар туралы ақпарат және оның коммерциялық қызметтегі маңызы;
сараптама, түсінігі, мақсаттары мен міндеттері;
тауарды идентификациялау және фальсификациялау;
сараптама түрлері мен әдістері;
сараптама жүргізуді ұйымдастыру және оның тәртібі;
сараптаманы құжаттамалық ресімдеу;
тауардың жекелеген топтарының ассортименті, сапасы және сараптама
Білімдер:
- тауартану қызметінің объектілері мен субъектілері;
- тауарлардың тауартанулық жіктелуі мен оны кодтау әдістері;
- тауарлардың тауартанулық сипаттамасы;
- тауарлардың ассортименті;
- тауар сапасының қасиеттері мен көрсеткіштері;
- тауарлардың тұтынушылық қасиеттері мен көрсеткіштерінің номенклатурасы;
- тауардың сапасын бағалау әдістері;
- тауарлардың сандық сипаттамасы;
- тауардың технологиялық циклі;
- тауардың сапасы мен санын қамтамасыз ету әдістері;
- тауарлық ақпарат құралдары;
- сараптама жүргізу тәртібі;
- сараптама нәтижелерін құжаттамалық ресімдеу ережесі
Іскерліктер:
- тауардың тұтынушылық және айырбас құнын есептеу;
- ассортименттік саясатты дайындау;
- тауардың сапасын, тұтынушылық қасиетін, номенклатурасын, көрсеткіштерін анықтау;
- тауар партиясының саны мен сапасына бақылау жасау;
- тауарға идентификация және фальсификация, сараптама жүргізу;
- сараптама нәтижелерін құжаттауды ресімдеу

БК 1-6
ПК 2.1.1-2.1.6
ПК 2.2.1-2.2.6
ПК 2.3.1- 2.3.6
ПК 2.4.1-2.4.6
СД. 03
Коммерческое право
понятие, предмет и метод коммерческого права, его место в системе частного права;
коммерческое правоотношение источники коммерческого права;
субъекты коммерческого права;
лицензирование коммерческой (торговой) деятельности;
конкуренция в сфере торговли;
договор оптовой купли-продажи;
сделки в области внешнеторговой деятельности;
взаимоотношения коммерческих организаций с органами государственной власти и органами местного самоуправления
Знания:
- принципов, системы и методов коммерческого права;
- источников коммерческого права;
- видов субъектов коммерческого права;
- понятия и видов объектов коммерческих правоотношений;
- понятия, правового режима и классификации товаров;
- особенностей документального оформления товаров;
- правил лицензирования коммерческой деятельности;
- методов обеспечения защиты конкуренции;
- принципов договора оптовой купли-продажи;
- правил заключения сделок в области внешнеторговой деятельности;
- принципов взаимоотношения коммерческих организаций с органами государственной власти и органами местного самоуправления
Умения:
- использовать необходимые нормативно-правовые документы;
- составлять договора, претензии, иски;
- защищать свои права в соответствии с коммерческим правом;
- анализировать и оценивать результаты и последствия деятельности (бездействия) с правовой точки зрения;
- решать вопросы, связанные с регулированием общественных отношений в сфере коммерческой деятельности
БК 7
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
СД. 04
Товароведение и экспертиза товаров
товароведение, основные понятия, цели и задачи;
потребительная стоимость товара как предмет товароведения;
основополагающие товароведные характеристики как важные критерии конкурентоспособности товаров;
управление качеством;
информация о товаре и ее значение в коммерческой деятельности;
экспертиза, понятие, цели и задачи;
идентификация и фальсификация товаров;
виды и методы экспертизы;
организация и порядок проведения экспертизы;
документальное оформление экспертизы;
ассортимент, качество и экспертиза отдельных групп товаров
Знания:
- объектов и субъектов товароведной деятельности;
- товароведной классификации товаров и методов его кодирования;
- товароведных характеристик товаров;
- ассортимента товаров;
- свойств и показателей качества товаров;
- номенклатуры потребительских свойств и показателей товаров;
- методов оценки качества товаров;
- количественной характеристики товаров;
- технологического цикла товаров;
- методов обеспечения качества и количества товаров;
- средств товарной информации;
- порядка проведения экспертизы;
- правил документального оформления результатов экспертизы
Умения:
- рассчитывать потребительную и меновую стоимость товара;
- разрабатывать ассортиментную политику;
- определять качество, потребительские свойства, номенклатуру, показатели товара;
- контролировать качество и количество товарных партий;
- проводить идентификацию и фальсификацию товаров, экспертизу;
- документально оформлять результаты экспертизы

БҚ 1,3,6,7
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
АП.03
Коммерциялық қызмет
тауар нарығы коммерциялық қызмет саласы ретінде;
сауда кәсіпорны коммерциялық қызметінің методологиялық негізі;
сауда кәсіпорнын ұйымдастыру формалары;
сауда кәсіпорны коммерциялық қызметі үшін материалдық-техникалық база;
коммерциялық қызметті ақпараттық қамтамасыз ету;
коммерциялық қызметті басқаруды ұйымдастыру;
тауар нарығын зерттеу;
тауарды сатып алу және жеткізу;
көтерме саудада коммерциялық қызметті ұйымдастыру;
бөлшек саудада коммерциялық қызметті ұйымдастыру;
сауда-делдалдық құрылымда коммерциялық қызметті ұйымдастыру;
сауда кәсіпорнында коммерциялық қызметті ұйымдастыру жағдайлары;
сауда кәсіпорнындағы коммерциялық қызметті талдау және бағалау
Білімдер:
- коммерциялық қызметтің маңызы және мазмұны;
- коммерциялық қызметтің дамуына әсер ететін факторлар;
- нарық жағдайындағы жекеменшік формалары мен қатынастары;
- сауда кәсіпорындары жұмыс істеуінің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары;
- коммерциялық ақпаратты қорғау тәсілдері;
- коммерциялық қызметті басқару принциптері мен әдістері;
- тауар нарығын зерттеу әдістері;
- тауарды сатып алу және жеткізу жағдайлары;
- көтерме саудада коммерциялық қызметті ұйымдастыру ережелері;
- тауар-ассортименті саясаты және оның құрамы;
- бөлшек саудада коммерциялық қызметті ұйымдастыру ережелері;
- сауда-делдалдық құрылым формалары;
- коммерциялық-делдалдық қызметті дамыту әдістері;
Іскерліктер:
- тауарды қамтамасыз етуді іске асыру және коммерциялық байланысты жолға қою;
- коммерциялық келісім және контрактылы келісімшарттар жасау;
- өндірушілерден тікелей тауарларды сатып алу;
- тауар қорын басқару;
- тауарды көтерме және бөлшектеп сатуды ұйымдастыру;
- тауар ассортиментін қалыптастыру;
- коммерциялық қызметке талдау жасау және бағалау
БҚ 1-7
КҚ 2.1.1-2. 1.2
КҚ 2.2.1-2. 2.2
КҚ 2.3.1-2. 3.2
КҚ 2.4.1-2. 4.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.1.6-2. 1.8
КҚ 2.2.6-2. 2.8
КҚ 2.3.6-2. 3.8
КҚ 2.4.6-2. 4.8
АП.04
Маркетингтік коммуникация және тұтынушылар іс-әрекеті
маркетингтік коммуникация кешені:
жарнама, өткізуді ынталандыру, демеушілік, PR, тура маркетинг, жеке сатылымдар;
маркетингтегі бағыттар және ауызша коммуникацияны пайдалану ерекшеліктері;
кәсіпорынның коммуникациялық стратегия тиімділігін бағалау;
тұтынушылар іс-әрекеті: шешімдер қабылдау процесі;
маркетингтік коммуникация жүйесіндегі тұтынушылардың іс-әрекеті;
тұтынушылар іс-әрекетіне әсер ететін сыртқы факторлар;
тұтынушылар іс-әрекетінің психологиялық факторлары;
тұтынушыларды қорғау құқығы – консьюмеризм
Білімдер:
- маркетингтік коммуникация құралдары;
- тұтынушылар іс-әрекетіне маркетингтік коммуникация әсері;
- тұтынушылар іс-әрекетінде маркетингтік зерттеу жүргізудегі әдіснама және әдістер;
- тұтынушыларға бағытталған маркетинг концепциясы;
- тұтынушыларға ықпал ететін психологиялық модельдер;
- тұтынушылар іс-әрекетіне мәдениеттің әсері;
- тұтынушылардың демографиялық және гендерлік модельдері;
- тұтынушылар іс-әрекетіне әлеуметтік факторлардың әсері;
- тұтынушылар іс-әрекетіне әсер ететін кіші топтар;
- тұтынушылардың психологиялық сипаттамасы және тұтынушы іс-әрекетіне олардың әсері;
- тұтынушылар құқығын қорғау бойынша негізгі заңдар мазмұны
Іскерліктер:
- тауардың өмірлік циклінің әртүрлі кезеңдерінде тұтынушлардың әрекетін зерттеу;
- маркетингтік стратегия, жарнама кампанияларын дайындау кезінде тұтынушылар іс-әрекетін зерттеу нәтижелерін қолдану;
- тұтынушылар мәдениеті ерекшеліктерін зерттеу;
- тауар қозғалысы (нарық қызметі) практикасында тұтынудың гендерлік моделін қолдану;
- кәсіпорынның коммуникациялық стратегиясының тиімділігін бағалау

БК 1,3,6,7
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
СД. 03
Коммерческая деятельность рынок товаров как сфера коммерческой деятельности;
методологические основы коммерческой деятельности торгового предприятия;
организационные формы торговых предприятий;
материально-техническая база для коммерческой деятельности торгового предприятия;
информационное обеспечение коммерческой деятельности;
организация управления коммерческой деятельностью;
исследование рынка товаров;
закупки и поставки товаров;
организация коммерческой; деятельности в оптовой торговле;
организация коммерческой деятельности в розничной торговле;
организация коммерческой деятельности в торгово-посреднических структурах;
условия организации коммерческой деятельности в торговом предприятии;
анализ и оценка коммерческой деятельности торгового предприятия
Знания:
- сущности и содержания коммерческой деятельности;
- факторов, влияющих на развитие коммерческой деятельности;
- форм и отношений собственности в условиях рынка;
- организационно-правовых форм функционирования торговых предприятий;
- способов защиты коммерческой информации;
- принципов и методов управления коммерческой деятельностью;
- методов исследования рынка товаров;
- условий закупки и поставки товаров;
- правил организация коммерческой деятельности в оптовой торговле;
- товарно-ассортиментной политика и ее составляющих;
- правил организация коммерческой деятельности в розничной торговле;
- форм торгово-посреднических структур;
- методов развития коммерчески-посреднической деятельности;
Умения:
- осуществлять товарообеспечение и налаживать коммерческие связи;
- заключать коммерческие сделки и контрактные соглашения;
- проводить прямые закупки товаров у производителей;
- управлять товарными запасами;
- организовывать оптовую и розничную продажи товаров;
- формировать товарный ассортимент;
- проводить анализ и оценку коммерческой деятельности
БК 1-7
ПК 2.1.1-2.1.2
ПК 2.2.1-2.2.2
ПК 2.3.1- 2.3.2
ПК 2.4.1-2.4.2
ПК 2.1.4 ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.1.6-2.1.8
ПК 2.2.6-2.2.8
ПК 2.3.6- 2.3.8
ПК 2.4.6-2.4.8
СД. 04
Маркетинговые коммуникации  и поведение потребителей
комплекс маркетинговых коммуникаций:
реклама, стимулирование сбыта, спонсорство, PR, прямой маркетинг, личные продажи;
направления и особенности использования устных коммуникаций в маркетинге;
оценка эффективности коммуникационных стратегий предприятия;
поведение потребителей: процесс принятия решения;
поведение потребителя в системе маркетинговых коммуникаций;
внешние факторы влияния на поведение потребителей;
психологические факторы поведения потребителей;
защита прав потребителей – консьюмеризм
Знания:
- инструментов маркетинговых коммуникаций;
- влияния маркетинговых коммуникаций на поведение потребителей;
- методологии и методов проведения маркетинговых исследований поведения потребителей;
- концепций маркетинга, ориентированных на потребителя;
- психологических моделей влияния на потребителя;
- влияния культуры на поведение потребителей;
- демографических и гендерных моделей потребления;
- влияния социальных факторов на поведение потребителей;
- влияния малых групп на поведение потребителей;
- психологических характеристик потребителя и их влияния на покупательское поведение;
- содержания основных законов по защите прав потребителей
Умения:
- исследовать поведение потребителей на различных стадиях жизненного цикла товара;
- применять результаты исследований поведения потребителей при разработке маркетинговых стратегий, рекламных кампаний;
- исследовать особенности процесса принятия решений потребителями с целью разработки маркетинговой стратегии;
- исследовать особенности культуры потребителей;
- применять гендерные модели потребления в практике продвижения товаров/услуг на рынок;
- оценивать эффективность коммуникационных стратегий предприятия

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
КП
Кәсіптік практика
КП. 01
Танысу практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
практика базасымен жалпы танысу: ұйым басқармасының ұйымдастырушылық құрылымы, тұрақты қызметкерлермен жұмысы, ұйымның қаржы-экономикалық қызметін жоспарлауы және басқаруы;
жеке тапсырмаларды орындау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- ұйымның қаржы-экономикалық сипаттамасын құру;
- ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымына, өндірістік бейініне, шығарылатын және тартылатын өнімнің (тауар, жұмыс, қызмет) ассортиментіне, бөлімше қызметтеріне талдау жасау
Дағдылары:
- таңдаған мамандығы бойынша қызметтің шынайы жағдайына бағдарлану;
- нақты кәсіптік мәселелерді шешуде өзіндік жұмыстар, дағдыларды қалыптастыру және оларды қолдану;
- есеп беру құжаттарын жүргізу;
- орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есепті құру үшін қажетті материалдарды жинау және талдау
БҚ 3,8
КП. 02
Оқу практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды меңгеру;
берілген тапсырма бойынша ақпараттарды іздеу, есептеулерді жүргізу үшін қажетті мәліметтерді жинау және талдау;
шаруашылықты жүргізетін субъектілердің қызметін сипаттайтын экономикалық көрсеткіштерге есептеулер жүргізу үшін бастапқы деректерді дайындау;
қойылған міндеттерге сәйкес экономикалық мәліметтерді өңдеу, алынған нәтижелерге және негізделген қорытындыларға талдау жасау, бағалау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу;
- орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
- кәсіптік қызметтегі технологиялардың жаңару жағдайына бағдарлану;
- ұжымда және командада жұмыс істеу, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасау;
- ҚР заңнамалары мен бекітілген салалық нормативті құжаттар талаптарын сақтау
Дағдылары:
- жеке қызметті ұйымдастыру, үлгілік әдістер мен кәсіптік міндеттерді орындау тәсілдерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау;
- мәселелерді шешу, тәуекелділікті бағалау, қалыпсыз жағдайларда шешімдерді қабылдау;
- кәсіптік міндеттерді алға қою және шешу үшін қажетті ақпараттарды іздеу, талдау және бағалау;
- кәсіптік қызметті жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
БҚ 3,6,8
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КП. 03
Диплом алды практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
ұйым қызметінің нақты телімдерін меңгеру;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- іскерлік қатынасты орнату;
- қызмет көрсету үшін келісімшарт жасау;
- таратылатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтің қажеттілігі мен табыстылығын анықтау мақсатында нарыққа маркетингтік зерттеу жүргізу;
- қажетті құжаттарды уақытылы және белгіленген талаптарға сәйкес ресімдеу, есеп жүргізу және кәсіптік қызметпен байланысты құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету;
- кәсіптік қызмет мәселелерін реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді қолдану
Дағдылары:
- жоғары деңгейлі біліктілігі бар маманға жүктелген қызметтер шеңберінде мамандығы бойынша дағдыларды жинақтау және жетілдіру

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ПП
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
цели и задачи практики;
общее знакомство с базой практики: организационная структура управления организацией, работа с кадровым персоналом, планирование и управление финансово-экономической деятельностью организации;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять финансово-экономическую характеристику организации;
- анализировать организационно-правовую структуру организации, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции (товаров, работ, услуг), функции отделов
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета
БК 3,8
ПП. 02
Учебная практика
цели и задачи практики;
изучение работы на штатных рабочих местах по квалификациям;
поиск информации по полученному заданию, сбор и анализ данных, необходимых для проведения расчетов;
подготовка исходных данных для проведения расчетов экономических показателей, характеризующих деятельность хозяйствующих субъектов;
обработка экономических данных в соответствии с поставленной задачей, анализ, оценка, полученных результатов и обоснование выводов;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- вести учетно-отчетную документацию;
- соблюдать правила выполняемой работы;
- ориентироваться в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
- работать в коллективе и команде, эффективно общаться с потребителями;
- соблюдать требования законодательства РК и утвержденных отраслевых нормативных документов
Навыки:
- организации собственной деятельности, выбора типовых методов и способов выполнения профессиональных задач, оценки их эффективности и качества;
- решения проблем, оценки рисков и принятия решений в нестандартных ситуациях;
- осуществления поиска, анализа и оценки информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач;
- использования информационно-коммуникационных технологий для совершенствования профессиональной деятельности
БК 3,6,8
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПП. 03
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
изучение конкретных участков
деятельности организации;
выполнение работ на штатных рабочих местах по квалификациям;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- устанавливать деловые контакты;
- заключать договора на оказание услуг;
- проводить маркетинговые исследования рынка с целью определения востребованности и доходности реализуемых товаров и предоставляемых услуг;
- своевременно и в соответствии с установленными требованиями оформлять необходимую документацию, вести учет и обеспечивать хранение документов, связанных с профессиональной деятельностью;
- применять законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы профессиональной деятельностью
Навыки:
- обобщение и совершенствование навыков по специальности в пределах функций, возлагаемых на специалиста квалификации повышенного уровня

КҚ 3.5.9
ЖКП. 09
Салық және салық салу
салықтың экономикалық мәні;
ҚР салық жүйесі;
ҚР салықтық реттеу;
корпоративті табыс салығы;
жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
қосылған құнға салық;
акциздер;
мүлік салығы;
көлік құралдарына салық;
жер салығы;
белгіленген салық;
ойын бизнесі салығы;
арнайы төлемдер және жер пайдаланушылардың салығы;
бірыңғай жер салығы;
арнайы салық режимдері;
басқа да міндетті төлемдер
Білімдер:
- Қазақстан Республикасы салық қызметінің міндеттері;
- нарықтық қатынас жағдайында салық салу механизмдері;
- салық салу принциптері және салық функциялары;
- Қазақстан Республикасы салық заңнамалары;
- салық түрлері мен бюджеттік басқа да төлемдер;
- бюджетке түсетін төлемдер мен салықтық төлеулер, олардың есептелу тәртібі мен төлеу мерзімдері;
- декларацияны құру тәртібі мен оларды салық органдарына беру ережесі
Іскерліктер:
- салық төлеу;
- салықтың барлық түрлерінің және басқа да міндетті төлемдердің есебін құру;
- салық декларациясын және салық есебін құру;
- бюджетке белгіленген мерзімде салық төлеулері мен төлемдердің толық түсуіне бақылау жасау
БҚ 3,4,5,7
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
ЖКП. 10
Бюджет және бюджет жүйесі
бюджет және бюджеттік жүйенің мәні мен маңызы;
бюджет құрылымы;
бюджет табыстары және оларды болжау;
бюджет қаражатын жұмсау, жергілікті бюджет бағдарламасын дайындау;
дайындау, қарау, бекіту және бюджеттің орындалуын бақылау;
бюджетті дайындау, қарау және бекіту;
бюджетті орындау;
мемлекеттік қаржылық бақылау
Білімдер:
- бюджет түсінігі және оның экономикалық маңызы;
- ҚР бюджет құрылымы;
- ҚР бюджет жүйесін құру принциптері;
- бюджеттік жүйеге енген бюджеттер арасындағы бюджеттің табыстары мен шығындар құрамы;
- табыстар мен шығындардың бюджеттік жіктелу құрылысының принциптері, дефицитті қаржыландыру;
- шығындардың функционалды, ведомстволық және экономикалық жіктелуі;
- бюджет шығындарының құрамы, қаржы процедурасын жүргізудің негізгі ережелері;
- төлемдер мен міндеттемелер бойынша жоспар құру тәртібі;
- білім беру мекемелері бойынша өндірістік көрсеткіштерді анықтау әдістері;
- еңбекақы жүйесі және білім беру мекемелеріндегі еңбекақы қорын жоспарлау, шығындарға болжам жасау тәртібі, бюджеттік бағдарламаларды құру;
- денсаулық сақтау мекемелері бойынша өндіріс көрсеткіштерін анықтау әдістері;
- еңбекақы жүйесі және денсаулық сақтау мекемелеріндегі еңбекақы қорын жоспарлау;
- денсаулық сақтау мекемесінің ағымдағы жылға шығындарын жоспарлау тәртібі;
- зейнетақы мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау тәртібі;
- басқару шығындарының құрамы және оны қаржыландыру көздері;
- бюджет табыстары;
- бюджет қаражатын жұмсау тәртібі;
- мемлекеттік бюджет саясатының негізгі бағыттары
Іскерліктер:
- бюджет құрылысын талдау;
- білім беру мекемелері бойынша орташа жылдық көрсеткіштерді анықтау;
- білім беру қызметкерлерінің жалақы мөлшерін, қосымшалар мен үстемақыларды, нақты жалақысын анықтау;
- жалақы шығындарын есептеу;
- денсаулық сақтау мекемелерінің ағымдағы жылғы шығындарына есеп жүргізу;
- жергілікті бюджет жобасына табыстар мен шығындар бойынша есеп жүргізу;
- кәсіпорындармен және ұйымдармен бюджетті орындау мәселелері бойынша хат жазуды ресімдеу;
- бюджет табыстары мен шығындары туралы мәліметтерді салыстыру, есептеулер бойынша қорытындылар мен шешімдер шығару;
- ревизия мен тексерістер нәтижесін ресімдеу, ревизия мен тексерістер нәтижелері бойынша ұсыныстар енгізу;
- бюджет қаражатын пайдалануға бақылау жүргізу

ПК 3.5.9
ОПД. 09
Налоги и налогообложение
экономическая сущность налогов;
налоговая система РК;
налоговое регулирование в РК;
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налог на добавленную стоимость;
акцизы;
налог на имущество;
налог на транспортные средства;
земельный налог;
фиксированный налог;
налог на игорный бизнес;
специальные платежи и налоги недропользователей;
единый земельный налог;
специальные налоговые режимы;
другие обязательные платежи
Знания:
- задач налоговой службы Республики Казахстан;
- механизма налогообложения в условиях рыночных отношений;
- принципов налогообложения и функций налогов;
- налогового законодательства Республики Казахстан;
- видов налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- учета начислений и уплаты налоговых платежей в бюджет, порядка их исчисления и сроков уплаты;
- порядка составления деклараций и правил предоставления их в налоговые органы Умения:
- исчислять налоги;
- составлять расчеты всех видов налогов и других обязательных платежей;
- составлять налоговые декларации и налоговую отчетность;
- вести контроль за полнотой исчисления налогов и перечислений в бюджет в установленные сроки
БК 3,4,5,7
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ОПД. 10
Бюджет и бюджетная система
сущность и значение бюджета и бюджетной системы;
структура бюджета;
доходы бюджетов и их прогнозирование;
расходование средств бюджетов, разработка местных бюджетных программ;
разработка, рассмотрение, утверждение и контроль исполнения бюджетов;
разработка, рассмотрение и утверждение бюджетов;
исполнение бюджетов;
государственный финансовый контроль
Знания:
- понятия бюджета и его экономического значения;
- бюджетного устройства РК;
- принципов построения бюджетной системы РК;
- состава доходов и расходов бюджетов между бюджетами, входящими в бюджетную систему;
- принципов построения бюджетной классификации доходов и расходов, финансирования дефицита;
- функциональной, ведомственной и экономической классификаций расходов;
- состава расходов бюджетов, основных правил проведения финансовых процедур;
- порядка составления плана по платежам и обязательствам;
- методики определения производственных показателей по учреждениям образования;
- системы оплаты труда и планирования фонда оплаты труда в учреждениях образования, порядка прогнозирования расходов, составления бюджетных программ;
- методов определения производственных показателей по учреждениям здравоохранения;
- системы оплаты труда и планирование фонда оплаты труда работников здравоохранения;
- порядка планирования затрат на текущее содержание учреждений здравоохранения;
- порядка назначения пенсий и государственных социальных пособий;
- состава расходов на управление и источников их финансирования;
- порядка расходования бюджетных средств;
- основных направлений государственной бюджетной политики
Умения:
- анализировать структуру бюджета;
- определять среднегодовые показатели по образовательным учреждениям;
- определять ставки заработной платы, доплат и надбавок, фактическую заработную плату работников образования;
- исчислять расходы на оплату труда;
- составлять расчеты расходов на текущее содержание учреждений здравоохранения;
- составлять расчеты по доходам и расходам к проекту местного бюджета;
- оформлять материалы переписки с предприятиями и организациями по вопросам исполнения бюджетов;
- сопоставлять данные о дохода и расходах бюджетов, делать выводы и заключения по расчетам;
- оформлять результаты ревизий и проверок, вносить предложения по результатам проверок и ревизий;
- проводить контроль над использованием бюджетных средств

БҚ 4,7
КҚ 3.5.8
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Қаржылық есеп
ҚР қаржы есебі жүйесін нормативті-құқықтық реттеу;
қаржы есебін ұйымдастырудың жалпы мәселелері;
қаржы есебі және оның түрлері;
басқару бухгалтериясы қызметкерлерінің міндеттері;
меншіктік капитал есебі;
негізгі қаражат есебі; материалдық емес активтер есебі және олардың амортизациясы;
инвестиция есебі;
тауарлы-материалдық қорлар есебі;
ақша қаражаты есебі;
дебиторлық қарыз есебі;
шаруашылықты жүргізетін субъектілер міндеттерінің есебі;
еңбек және оған төлемақы есебі;
таратумен байланысты жылдық өнімдер, тауарлар және шығындар есебі;
негізгі және негізгі емес қызметтің табыстары мен шығындары есебі;
кезең шығындары есебі;
кәсіпорынның экономикадан тыс қызметінің есебі;
қаржылық есеп беру;
баланстан тысқары шоттарда операциялардың есепке алынуы;
өндіріс шығындарының есебі;
өнімнің (жұмыс, қызмет) өзіндік құнының калькуляциясы;
өндіріс кәсіпорындарындағы қаржы есебінің ерекшеліктері;
өндіріс кәсіпорындарының жалпы табысын анықтау және есептеу
Білімдер:
- қаржы есебінің түрлері мен әдістері;
- ҚР қаржы есебі жүйесін реттейтін нормативті-құқықтық базалар;
- қаржы есебі мен қаржылық есеп беруді ұйымдастыруға қойылатын халықаралық және ұлттық стандарт талаптары;
- бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспары;
- ұйымның есеп және салық саясатын дайындау тәртібі;
- шаруашылық операцияларын құжаттауды ресімдеу тәртібі;
- есеп регистрлерін құру талаптары;
- ұйымның қаржылық есеп беру тәртібі және құру талаптары;
- актив, капитал және міндеттемелер түсінігі және жіктелуі;
- актив, капитал және міндеттемелерге есеп жүргізуге қойылатын талаптар;
- өндірістік шығындар түсінігі және оларды есептеу ерекшеліктері;
- өзіндік құнды есептеу әдістері;
- дайын өнімге есеп жүргізу ерекшеліктері;
- негізгі және негізгі емес қызметіндегі табыстардың есебін құру тәртібі
Іскерліктер:
- бухгалтерияның әртүрлі телімдерінде есеп жүргізу;
- бухгалтерлік есепті жүргізу ережесіне сәйкес ұйымның мүлік, міндеттемелері мен капиталы қозғалысының есебі бойынша бастапқы қаржылық құжаттарды ресімдеу;
- қаржы есебінің әртүрлі формаларын пайдалана отырып, бастапқы бухгалтерлік құжаттар негізінде есеп регистрлары мен шоттар корреспонденциясын құру;
- мүліктерге инвентаризация жүргізу;
- басқару бухгалтериясы қызметкерлерінің қызметін орындау;
- шығындарды есептеу және өнімнің (жұмыс, қызмет) өзіндік құнына калькуляция жасау әдістерін ажырату;
- өнімнің (жұмыс, қызмет) өзіндік құнын есептеу;
- өндіріс шығынына есеп жүргізу;
- дайын өнімге және оны тарату есебін жүргізу;
- кезең шығындарына есеп жүргізу;
- қаржы нәтижесін анықтау және меншік капиталына есеп жүргізу;
- қағаз және электронды ақпарат жеткізушіде қаржылық, статистикалық, салықтық және басқа да есеп берулерді құру

БК 4,7
ПК 3.5.8
СД.00
Специальные дисциплины
СД. 01
Финансовый учет
нормативно-правовое регулирование системы финансового учета в РК;
общие вопросы организации финансового учета;
финансовый учет и его виды;
функции работников управленческой бухгалтерии;
учет собственного капитала;
учет основных средств;
учет нематериальных активов и их амортизация;
учет инвестиций;
учет товарно-материальных запасов;
учет денежных средств;
учет дебиторской задолженности;
учет обязательств хозяйствующих субъектов;
учет труда и его оплаты;
учет готовой продукции, товаров и расходов, связанных с их реализацией;
учет доходов и расходов от основной и неосновной деятельности;
учет расходов периода;
учет внешнеэкономической деятельности предприятия;
финансовая отчетность;
учет операций на забалансовых счетах;
учет затрат на производство;
калькулирование себестоимости продукции (работ, услуг);
особенности финансового учета на промышленных предприятиях;
определение и учет
валового дохода промышленных предприятий
Знания:
- видов и методов финансового учета;
- нормативно-правовой базы, регламентирующей систему финансового учета в РК;
- требований международных и национальных стандартов к организации финансового учета и финансовой отчетности;
- Типового плана счетов бухгалтерского учета;
- порядка разработки учетной и налоговой политики организации;
- порядка документального оформления хозяйственных операций;
- требований к составлению учетных регистров;
- порядка и требований к составлению финансовой отчетности организации;
- понятий и классификации активов, капитала и обязательств;
- требований к ведению учета активов, капитала и обязательств;
- понятий и классификации производственных затрат и особенностей их учета;
- методов калькулирования себестоимости;
- особенностей учета готовой продукции;
- порядка составления расчета доходов от основной и неосновной деятельности
Умения:
- вести учет на различных участках бухгалтерии;
- оформлять первичные финансовые документы по учету движения имущества организации, обязательств, капитала в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета;
- составлять учетные регистры и корреспонденцию счетов на основании первичных бухгалтерских документов используя различные формы финансового учета;
- проводить инвентаризацию имущества;
- выполнять функции работников управленческой бухгалтерии;
- различать методы учета затрат и калькулирования себестоимости продукции (работ, услуг);
- расчитывать себестоимость продукции (работ, услуг);
- вести учет затрат на производство;
- вести учет готовой продукции и ее реализации;
- вести учет расходов периода;
- определять финансовый результат и вести учет собственного капитала;
- составлять финансовую, статистическую, налоговую и иную отчетность
на бумажных и электронных носителях информации

БҚ 3,4,7
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
АП.02
Ұйым қаржысы
ұйымның қаржы қатынасы;
ұйымның қаржы функциялары;
заңды тұлғалар қаржысын ұйымдастыру принциптері;
шаруашылықты жүргізуші субъектілердің қаржы ресурстары, ақша қорлары және резервтері;
ұйым шығындары;
өнімді тарату шығындарын жоспарлау, қорлардың ұтымды мөлшері;
ұйымның түскен ақшасы мен пайдасы;
ұйымның айналым капиталы;
ұйымның негізгі қорлары;
қаржылық жоспарлау;
қаржы жағдайын талдау және бағалау;
шаруашылықты жүргізудің әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формалары қаржысы;
шағын бизнесті ұйымдастыру қаржысы;
қаржыны ұйымдастырудың салалық ерекшеліктері
Білімдер:
- ұйым қаржысының маңызы;
- шығындардың жіктелуі;
- операциялық талдаудың маңызы;
- өнімді таратудан түскен ақша түсінігі, оның қалыптасуы және пайдалану;
- пайданың экономикалық мазмұны, қызметі және түрлері;
- пайданы бөлу, пайдалану және жоспарлау әдістері;
- айналым капиталының экономикалық мазмұны және айналымы;
- айналым қаражатының құрамы мен құрылымы;
- негізгі қорлардың экономикалық мазмұны және құрамы;
- қаржылық жоспарлаудың мазмұны және мақсаттары;
- қаржы талдауының маңызы, тағайындалуы және әдістері;
- кәсіпкерлік қызмет формалары;
- шағын бизнесті ұйымдастыру қаржылары;
- қаржыны ұйымдастырудың салалық ерекшеліктері
Іскерліктер:
- жарғылық капитал өлшемдерін анықтау;
- шұғыл-қаржылық жұмыстарды іске асыру;
- негізгі қорлардың жылдық орташа құнын анықтау;
- негізгі қорларды пайдалану көрсеткіштерін есептеу;
- айналым капиталындағы қажеттілікті анықтау;
- айналым қаражатын пайдалану көрсеткіштерін есептеу;
- материалдық шығындарды анықтау;
- қаржылық жоспарлауды іске асыру,
- табысты және пайданы анықтау;
- салық салынатын табыстың мөлшерін анықтау;
- бизнес-жоспар құру;
- ұйымның қаржылық жағдайына талдау жасау
БҚ 2,3,4,7
КҚ 3.5.1 -3.5.4
КҚ 3.5.7-3. 5.9
АП.03
Экономикалық талдау
және қаржы есебінің талдауы экономикалық талдау пәні және міндеттері;
экономикалық және қаржылық талдау әдістері мен тәсілдері;
экономикалық талдау және қаржылық есеп беру талдауын ақпараттық қамтамасыз ету;
өнім өндірісіне және таратылуына талдау жасау;
негізгі қорларды пайдалану тиімділігіне талдау жасау;
еңбек ресурстарын пайдалануға талдау жасау;
өнімнің құрылымына және ассортиментіне талдау жасау;
өнімнің шығынына және өзіндік құнына талдау жасау;
ұйымның пайдасын талдау;
ұйымның қаржылық жағдайын талдау міндеттері және пәні;
ұйымның қаржылық тұрақтылығын талдау;
құрам динамикасына және баланс активтерінің құрылымына талдау жасау;
ұйымның төлем қабілетін талдау;
ұйым өтімділігін талдау;
ұйымның несие төлеу қабілетін талдау;
ұйымның табыс көрсеткішіне талдау жасау;
ұйым қызметінің іскерлік белсенділігі мен тиімділігіне талдау жасау;
ұйымның банкротқа ұшырау және кәсіпкерлігінің қауіп-қатері мүмкіндігіне талдау жасау
Білімдер:
- экономикалық талдау және қаржылық есеп беру әдістері мен тәсілдері;
- экономикалық талдау және қаржылық есеп беру талдауын ақпараттық қамтамасыз ету құралдары;
- ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметін сипаттайтын аналитикалық көрсеткіштер формулаларын есептеу;
- аналитикалық процедураларды жүргізу әдістемесі;
- талдау нәтижесі бойынша қорытындылар мен шешімдерді құру тәртібі;
- ұйымның қаржылық тұрақтылығының көрсеткіштері;
- ұйым табысының қатыстық және абсолютті көрсеткіштері;
- ұйым қызметінің іскерлік белсенділігі мен тиімділігін сипаттайтын көрсеткіштер;
- ұйымның банкротқа ұшырау мүмкіндігін және кәсіпкерлігінің қауіп-қатерін бағалау әдістері
Іскерліктер:
- экономикалық және қаржылық талдау әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- өндірісті және өнімді таратуды сипаттайтын көрсеткіштерді санау;
- негізгі қорларды пайдалану тиімділігі көрсеткіштерін есептеу;
- еңбек ресурстарын пайдалану көрсеткіштерін есептеу;
- өнімнің шығыны мен өзіндік құнына талдау жасау;
- ұйымның қаржылық тұрақтылығы көрсеткіштерін талдау;
- ұйымның төлеу қабілеті көрсеткіштерін есептеу;
- табыстың қатыстық және абсолютті көрсеткіштерін есептеу;
- ұйым қызметінің іскерлік белсенділігі мен тиімділігін бағалау;
- ұйымның банкротқа ұшырау және кәсіпкерлігінің қауіп-қатері мүмкіндігін болжау

БК 3,4,7
ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
СД. 02
Финансы организации
финансовые отношения организаций;
функции финансов организаций;
принципы организации финансов юридических лиц;
финансовые ресурсы, денежные фонды и резервы хозяйствующих субъектов;
затраты организаций;
планирование затрат на реализуемую продукцию, оптимальный размер запасов;
выручка и прибыль организации;
оборотный капитал организации;
основные фонды организации;
финансовое планирование;
анализ и оценка финансового состояния;
финансы различных организационно-правовых форм хозяйствования;
финансы организаций малого бизнеса;
отраслевые особенности организации финансов
Знания:
- сущности финансов организаций;
- классификации затрат;
- сущности операционного анализа;
- понятия выручки от реализации продукции, ее формирования и использования;
- экономического содержания, функций и видов прибыли;
- методов распределения, использования и планирования прибыли;
- экономического содержания и кругооборота оборотного капитала;
- состава и структуры оборотных средств;
- экономического содержания и состава основных фондов;
- содержания и целей финансового планирования;
- сущности, назначения и методов финансового анализа;
- форм предпринимательской деятельности;
- финансов организаций малого бизнеса;
- отраслевых особенностей организации финансов
Умения:
- определять размер уставного капитала;
- осуществлять оперативно- финансовую работу;
- определять среднегодовую стоимость основных фондов;
- рассчитывать показатели использования основных фондов;
- определять потребность в оборотном капитале;
- рассчитывать показатели использования оборотных средств;
- определять расходы материальных затрат;
- осуществлять финансовое планирование,  определять доход и рентабельность;
- определять размер налогооблагаемого дохода;
- составлять бизнес-план;
- осуществлять анализ финансового состояния организации
БК 2,3,4,7
ПК 3.5.1 -3.5.4
ПК 3.5.7-3.5.9
СД. 03
Экономический анализ
и анализ финансовой отчетности предмет и задачи экономического анализа;
методы и приемы экономического и финансового анализа;
информационное обеспечение экономического анализа и анализа финансовой отчетности;
анализ производства и реализации продукции;
анализ эффективности использования основных фондов;
анализ использования трудовых ресурсов;
анализ структуры и ассортимента продукции;
анализ затрат и себестоимости продукции;
анализ прибыли организации;
предмет и задачи анализа финансового положения организации;
анализ финансовой устойчивости организации;
анализ динамики состава и структуры активов баланса;
анализ платежеспособности организации;
анализ ликвидности организации;
анализ кредитоспособности организации;
анализ показателей доходности организации;
анализ деловой активности и эффективности деятельности организации;
анализ вероятности возникновения банкротства  и предпринимательского риска организации
Знания:
- методов и приемов экономического анализа и анализа финансовой отчетности;
- средств информационного обеспечения экономического анализа и анализа финансовой отчетности;
- формул расчета аналитических показателей, характеризующих финансово-
хозяйственную деятельность организации;
- методики проведения аналитических процедур;
- порядка составления выводов и заключений по результатам анализа;
- показателей финансовой устойчивости организации;
- относительные и абсолютные показатели доходности организации;
- показателей, характеризующие деловую активность и эффективность деятельности организации;
- методов оценки вероятности возникновения банкротства и предпринимательского риска организации
Умения:
- применять методы и приемы экономического и финансового анализа;
- исчислять показатели, характеризующие производство и реализацию продукции;
- рассчитывать показатели эффективности использования основных фондов;
- рассчитывать показатели использования трудовых ресурсов;
- проводить анализ затрат и себестоимости продукции;
- анализировать показатели финансовой устойчивости организации;
- рассчитывать показатели платежеспособности организации;
- рассчитывать относительные и абсолютные показатели доходности;
- оценивать деловую активность и эффективность деятельности организации;
- прогнозировать вероятность возникновения банкротства и предпринимательского риска организации

БҚ 3,4,7
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8
АП.04
Қаржы менеджменті
қаржы менеджменті басқару жүйесі ретінде;
қаржы есептеулерінің негізі;
ақша ағындарын арттыру және дисконттау;
қаржы есептеулеріндегі инфляцияны есептеу;
ақша ағындарының уақытша базасы мен қарыз ұзақтығын есептеу;
кәсіпорынның қаржылық ресурстары және олардың өзгеруі;
ақша ағыны туралы есепті құрастырудың тура және жанама әдістері;
басқару шешімдерін қабылдау негіздері;
кәсіпорынның қаржы-шаруашылық қызметіне қарай тетік түсінігі, тетіктер түрі;
қаржы менеджменті стратегиясы;
кәсіпорынның инвестициялық саясаты;
капитал құны түсінігі;
капитал құнын анықтаудың жолдары және модельдері;
жобаны шешу ағашын құру көмегімен жеке жоба қауіп-қатерін талдау әдісі;
қаржы менеджменті тактикасы;
тәуекелділік – басқару жүйесі менеджменті ретінде;
тәуекелділік-менеджменті аспаптары
Білімдер:
қаржы менеджменті түсінігі, мақсаттары мен міндеттері;
ақшаның уақытша құн концепциясы;
ақша ағындарын арттыру және дисконттау;
ақша ағыны түсінігі және түрлері;
жеке қызмет түрлері бойынша ақша ағындарының құрамы;
қаржы менеджментінің негізгі көрсеткіштері;
қаржы талдауының негізгі жүйесін;
қаржылық, операциялық және аралас тетіктердің маңызы, есептеу тәсілдері, нәтижесін бағалау критерийлері;
қаржы менеджменті стратегиясы;
инвестициялық саясатты талдаудың негізгі кезеңдері;
капитал құнын анықтаудың жолдары және модельдері;
қаржы менеджменті тактикасы;
тәуекелділік-менеджменті маңызы;
тәуекелділік-менеджменті аспаптары
Іскерліктер:
ұйымның қаржылық жағдайын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді есептеу және талдау
БҚ 1-7
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.7
АП.05
Бюджеттік есеп
бюджеттік есепті ұйымдастыру; жергілікті уәкілетті органдарда жергілікті бюджеттің атқарылуының бухгалтерлік есебін ұйымдастыру;
бюджет түсімдері мен ақша қаражатын есептеу;
бюджетті қаржыландыруды және шығындарды есептеу;
бюджет есептеулерін есепке алу;
бюджет орындалуының нәтижелерін анықтау;
мемлекеттік мекемелердегі қаржыландыру жоспарларының орындалуын есептеу;
мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есепті ұйымдастыру;
қаржыландыру, ақша қаражаты мен шығындарды есептеу;
есептеулерді есепке алу;
активтерді есепке алу;
материалдық қорларды есепке алу;
құнсыз және жылдам тозатын заттарды есепке алу;
ҚР мемлекеттік бюджетінің кассалық орындалуын есепке алу;
түсімдер бойынша ҚР бюджетін орындау;
шығындар бойынша ҚР бюджетін орындау
Білімдер:
- бюджеттік мекемелердегі ұйымдастыру негіздері және есептеуді нормативті реттеу;
- бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын ресімдеу бойынша талаптар;
- бюджеттің табыс бөлігін орындау процестері;
- республикалық бюджеттің шығындар бөлігін орындау процестері;
- бюджеттен қаржыландыру принциптері және тәртібі;
- бюджеттің орындалу нәтижесін анықтау тәртібі;
- бюджет қаражатының пайда болу көздері, еркін қалдықтарды пайдалану және есептеу;
- бюджеттік мекемелердің сметаларының орындалу процестері;
- мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есепті ұйымдастыру бойынша негізгі ережелер;
- жергілікті бюджет есебіндегі мекемелерді қаржыландыру тәртібі;
- бекітілген сметаға өзгерістер енгізу тәртібі;
- бюджеттік мекеме шығындарының сметасын орындау процесіндегі есепке алу жүйелері;
- бюджеттік мекеме активтерінің құрамы және құрылымы;
- бюджеттік мекемелердің материалдық қорларының құрамы және оларды есепке алуды ұйымдастыру ережелері;
- құнсыз және жылдам тозатын заттардың (ҚЖЗ) құрамы және оларды есепке алуды ұйымдастыру ережесі;
- заттарды ҚЖЗ жатқызу тәртібі;
- салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін қабылдау және орындау тәртібі;
- бюджет арасындағы түсімдерді бөлу тәртібі;
- республикалық және жергілікті бюджет бойынша жұмсау және жұмсау операцияларын іске асыру тәртібі
Іскерліктер:
- бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу;
- бюджеттік мекемелердің табыстары мен шығындары сметасын құру мен орындаудың дұрыстығын тексеру;
- бюджеттік қаржыландыру және бюджет қаражатын толық пайдалануына бақылау жасау;
- бюджеттік мекемелермен жасалған әртүрлі есептеулерді іске асырудың дұрыстығын тексеру;
- негізгі қаражат пен материалдық қорлардың түсуіне, орналасуына және шығуына бақылау жасау;
- кәсіпкерліктен және басқа да табыс әкелетін қызметтерден түсетін табыстар мен шығындардың бухгалтерлік есепте дұрыс көрсетілуін тексеру

БК 3,4,7
ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
СД. 04
Финансовый менеджмент
финансовый менеджмент как система управления;
основы финансовых вычислений;
наращение и дисконтирование денежных потоков;
учет инфляции в финансовых вычислениях;
учет временной базы и длительности ссуды денежные потоки;
финансовые ресурсы предприятия и их изменения;
прямой и косвенный методы составления отчета о денежных потоках;
основы принятия управленческих решений;
понятие рычага применительно к финансово-хозяйственной деятельности предприятия, виды рычагов;
стратегия финансового менеджмента;
инвестиционная политика предприятия; понятие стоимости капитала;
подходы и модели определения стоимости капитала;
метод анализа индивидуального проектного риска с помощью построения дерева решений проекта;
тактика финансового менеджмента;
риск-менеджмент как система управления;
инструменты риск-менеджмента
Знания:
- понятия, целей и задач финансового менеджмента
концепции временной стоимости денег;
сущности наращения и дисконтирования денежных потоков;
понятия и видов денежных потоков;
- состава денежных потоков по отдельным видам деятельности;
- основных показателей финансового менеджмента;
основных систем финансового анализа;
- сущности, способов расчета, критериев оценки эффекта финансового, операционного и комбинированного рычагов;
- стратегии финансового менеджмента;
- основных этапов разработки инвестиционной политики;
- подходов и моделей определения стоимости капитала;
- тактики финансового менеджмента;
- сущности риск-менеджмента;
- инструментов риск-менеджмента
Умения:
- рассчитывать и анализировать основные показатели, характеризующие финансовое состояние организации
БК 1-7
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.7
СД. 05
Бюджетный учет
организация бюджетного учета;
организация бухгалтерского учета исполнения местного бюджета в местных уполномоченных органах;
учет денежных средств и поступлений бюджета;
учет финансирования и расходов бюджета;
учет расчетов бюджетов;
определение результатов исполнения бюджета;
учет исполнения планов финансирования в государственных учреждениях;
организация бухгалтерского учета в государственных учреждениях;
учет финансирования, денежных средств и расходов;
учет расчетов;
учет активов;
учет материальных запасов;
учет малоценных и быстроизнашивающихся предметов;
учет кассового исполнения государственного бюджета РК;
исполнение бюджета РК по поступлениям;
исполнение бюджета РК по расходам
Знания:
- основ организации и нормативного регулирования учета в бюджетных учреждениях;
- требований по оформлению утвержденной учетно-отчетной документации;
- процесса исполнения доходной части бюджета;
- процесса исполнения расходной части республиканского бюджета;
- принципов и порядка финансирования из бюджета;
- порядка определения результатов исполнения бюджета;
- источников образования, использования и учета свободных остатков бюджетных средств;
- процесса исполнения сметы бюджетных учреждений;
- основных положений по организации бухгалтерского учета в государственных учреждениях;
- порядка финансирования учреждений, состоящих на местном бюджете;
- порядка внесения изменений в утвержденную смету;
- системы расчетов в процессе исполнения сметы расходов бюджетного учреждения;
- состава и структуры активов бюджетных учреждений;
- состава материальных запасов бюджетных учреждений и правил организации их учета;
- состава малоценных и быстроизнашивающихся предметов (МБП) и правил организации их учета;
- порядка отнесения предметов к МБП;
- порядка приема и зачислений в бюджет налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- порядка распределения поступлений между бюджетами;
- порядка расходования и осуществления расходных операций по республиканскому и местному бюджетам
Умения:
- вести утвержденную учетно-отчетную документацию;
- проверять правильность составления и исполнения сметы доходов и расходов бюджетного учреждения;
- осуществлять контроль за бюджетным финансированием и целевым использованием бюджетных средств;
- проверять правильность осуществления разных видов расчетов с дебиторами и кредиторами;
- осуществлять контроль за поступлением, перемещением и выбытием основных средств и МБП;
- проверять правильность отражения в бухгалтерском учете доходов и расходов от предпринимательской и иной, приносящей доход, деятельности

БҚ 3,4,7
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Танысу практикасы
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорын басқармасы ұйымдастырушылық құрылымымен танысу: кәсіпорынның құқықтық статусы, құрылтай құжаттары;
кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымын меңгеру: бөлімшелер құрамы, олардың өзара байланысы, қызметтері, құқығы және жауапкершілігі;
қаржы-экономикалық қызметпен және міндеттердің бөлінуімен танысу;
қабылданған болашақтағы жоспарлармен және бағдарламалармен танысу;
кәсіпорындағы кадрлар жұмыстарының ұйымдастырылуымен танысу;
қаржы қызметі жұмысшыларының лауазымдық нұсқаулықтарымен танысу;
кәсіпорынды жоспарлауды ұйымдастыруымен танысу;
кәсіпорынның қаржы-экономикалық қызметін басқарумен танысу;
кәсіпорындағы салық және жинақ жүйесімен танысу;
жеке тапсырмаларды орындау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- кәсіпорынның қаржы-экономикалық сипаттамасын жасау;
- ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымына, өндірістік бейініне, шығарылатын және таратылатын өнімнің (тауар, жұмыс, қызмет)
- ассортиментіне, бөлімдер қызметіне талдау жасау;
- ұйымның есеп саясатын және оның негізгі элементтерін анықтау
Дағдылары:
- таңдаған мамандығы бойынша қызметтің шынайы жағдайына бағдарлану;
- нақты кәсіптік мәселелерді шешуде өзіндік жұмыстар, дағдыларды қалыптастыру және оларды қолдану;
- есеп беру құжаттарын жүргізу;
- орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есепті құру үшін қажетті материалдарды жинау және талдау
БҚ 3,4,8
КҚ 3.5.8
КП.02
Оқу практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
нақты экономикалық есептеулер жүргізу үшін тапсырмаларды алу, мәліметтерді жинау және талдау бойынша ақпараттарды іздеу;
шаруашылық субъектілерін сипаттайтын экономикалық көрсеткіштерін есептеу үшін бастапқы деректерді дайындау;
алға қойған міндеттер, талдау, бағалау, алынған нәтижелер мен негізделген қорытындыларға сәйкес экономикалық мәліметтер массивтерін өңдеу;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- ұйым қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында әртүрлі нұсқаларын сыни талдай отырып, басқару шешімдерін шығару;
- ұйым қызметінің жоспарын дайындау;
- ұйым есебінде көрсетілетін әртүрлі ұйымдастырушылық – құқықтық формадағы қаржылық, бухгалтерлік және басқа да ақпараттарды құру және талдау;
- алға қойған мақсаттарға сәйкес экономикалық мәліметтерді жинау және өңдеу үшін аспапты құралдарды таңдау, есептеулер нәтижесін талдау, алынған мәліметтерді негізгі алу;
Дағдылары:
- жоспарларды және басқару шешімдерінің негізін дайындау үшін қажетті мәліметтерді жинау және өңдеу;
- ұйымның ағымдағы және стратегиялық қызметін жоспарлау әдістерін меңгеру;
- белгіленген есеп беруді, оған кешенді талдау жасауды жүргізу

БК 3,4,7
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
цели и задачи практики;
ознакомление с организационной структурой управления предприятием: правовой статус, учредительные документы предприятия;
изучение организационной структуры предприятия: состав подразделений, их взаимосвязи, функции, права и ответственность;
ознакомление с деятельностью финансово-экономических служб и распределением обязанностей;
ознакомление с принятыми перспективными планами и программами;
ознакомление с организацией работы с кадровым персоналом в организации;
изучение должностных инструкций работников финансовых служб;
ознакомление с организацией планирования на предприятии;
ознакомление с управлением финансово-экономической деятельностью организации;
ознакомление с системой налогов и сборов, действующих на предприятии;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять финансово-экономическую характеристику предприятия;
- анализировать организационно-
правовую структуру организации, производственный профиль,
ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции (товаров, работ, услуг),
функции отделов;
- определять учетную политику организации и ее основные элементы
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов,
необходимых для составления отчета
БК 3,4,8
ПК 3.5.8
ПП. 02
Учебная практика
цели и задачи практики;
поиск информации по полученному заданию,
сбор и анализ данных, необходимых для проведения расчетов;
подготовка исходных данных для проведения расчетов экономических показателей,
характеризующих деятельность хозяйствующих субъектов;
обработка массивов экономических данных в соответствии с поставленной задачей, анализ,
оценка, полученных результатов и обоснование выводов
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- вырабатывать управленческие решения, исходя из критического анализа различных вариантов, в целях повышения эффективности деятельности организации;
- разрабатывать планы деятельности организации;
- составлять и анализировать финансовую, бухгалтерскую и иную информацию, содержащуюся
в отчетности организаций различных организационно-
правовых форм;
- выбирать инструментальные средства для сбора и обработки экономических данных в соответствии с поставленной задачей, анализировать результаты расчетов и обосновывать полученные выводы;
Навыки:
- сбора и обработки данных, необходимых для разработки планов и обоснования управленческих решений;
- владения методами текущего и стратегического планирования деятельности организации;
- ведения установленной отчетности, ее комплексного анализа

БҚ 3,4,6,8
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КП.03
Диплом алды практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
ұйыммен, оның құрылтай құжаттарымен және болашақтағы дамуы бойынша материалдармен танысу;
ұйым құрылымын оқып білу; өндірістік, экономикалық және басқару бөлімшелерінің негізгі қызметтерін сипаттау;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды оқып білу;
ұйымның шаруашылық қызметін жоспарлау әдістерімен танысу;
ұйымның жоспарлы және қаржы органдарының қызметін реттейтін нормативті құжаттарды оқып білу;
қаржылық есеп беру құжаттарын, оны құрудың тәртіптерін оқып білу;
ұйымдағы бухгалтерлік және басқару есебі жүйесін меңгеру;
ұйымның есеп беру кезеңіндегі қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
ұйымның шаруашылық қызметіне экономикалық талдау жасау;
ұйым қызметіне қаржылық талдау жасау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде нормативті-басқару, құқықтық құжаттарды және анықтамалық материалдарды пайдалану;
- ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргізу;
- салық заңнамаларын сақтау;
- әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формадағы ұйымдарда шұғыл, қаржы-экономикалық жұмыстарды ұйымдастыру
Дағдылары:
- өндірістік түрдегі қаржы ресурстарымен қамтамасыз ету, табыстар мен қорлардың қалыптасуы, бөлу және пайдалану бойынша ұйым қызметін талдау және қаржы-экономикалық жоспарлау;
- ұйым қаржысын басқаруға және қаржы операцияларын іске асыруға қатысу;
- қаржылық қызметті реттейтін заңнамаларды және басқа да нормативті құқықтық актілерді кәсіби қолдану;
- ұйымның қаржылық қызметінің нәтижелері туралы белгіленген есепті құру
БҚ 1-8
КҚ 3.5.1-3. 5.9
Ескерту
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Жеке қызметті ұйымдастырады, кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды;
Мәселелерді шешеді, қауіп-қатерді бағалайды және қалыпсыз жағдайларда шешімдер қабылдайды;
Кәсіптік міндеттерді қою және шешу үшін, кәсіптік және тұлғалық дамуы үшін қажетті ақпараттарды іздейді, талдайды және бағалайды;
Кәсіптік қызметті жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады;
Кәсіптік қызметте технологиялардың жаңару жағдайына қарай бағдарланады;
Ұжымда және командада жұмыс істейді, басшылықпен, әріптестермен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас орнатады;
Қазақстан Республикасы заңнамалары талаптарын және бекітілген салалық нормативті құжаттарды сақтайды;
Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау нормаларын, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

БК 3,4,6,8
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПП. 03
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
ознакомление с организацией,
ее учредительными документами и материалами по перспективам ее развития;
изучение структуры организации;
описание основных функций производственных, экономических и управленческих подразделений;
изучение работы на штатном рабочем месте по специальности;
ознакомление с методами планирования хозяйственной деятельности организации;
изучение нормативных документов, регламентирующих деятельность
плановых и финансовых органов организации;
изучение документации финансовой отчетности,
порядка ее составления;
изучение системы бухгалтерского и
управленческого учета в организации;
анализ финансово-хозяйственной деятельности организации за отчетный период;
экономический анализ хозяйственной деятельности организации;
финансовый анализ деятельности организации;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- использовать нормативно-управленческую, правовую документацию и справочный материал в своей профессиональной деятельности;
- проводить анализ финансово-
хозяйственной деятельности организации;
соблюдать налоговое законодательство;
- организовывать оперативную, финансово-экономическую работу в организациях различных организационно-правовых форм
Навыки:
- анализа и финансово-
экономического планирования деятельности организации по обеспечению финансовыми ресурсами производственного плана,
формированию, распределению и использованию доходов и накоплений;
- участия в управлении финансами организаций и осуществления финансовых операций;
- профессионального применения законодательства и иных нормативных правовых актов, регулирующих финансовую деятельность;
- составления установленной отчетности о результатах
финансовой деятельности организации
БК 1-8
ПК 3.5.1-3.5.9
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код  компетен-
ции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, нормы охраны труда, правила противопожарной безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

1. Жоғары деңгей
2.1. 051601 2 – Сақтандыру агенті
КҚ 2.1.1. Мүліктік және жеке сақтандыру келісімшарттарды жасау операцияларын іске асырады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.1.2. Сақтандыру өнімінің тұтынушылық құнының тауарлық параметрлерін, оның сапасының нормативті-техникалық құжаттарының сәйкестігін анықтайды;
КҚ 2.1.3. Потенциалды клиенттер жағынан түскен осы және басқа да ұсыныстардың қауіп-қатеріне алдын ала бағалауды жүргізу үшін статистикалық материалдарды талдайды және стандартты сақтандыру өнімінің тарифін анықтайды;
КҚ 2.1.4. Мүліктік сақтандыру және сақтандыру жауапкершілігі бойынша шығын мөлшерін, сақтандыру өтемінің сомасын, сондай-ақ, жеке сақтандыру бойынша сақтандыруды қамтамасыз ету сомасын анықтайды;
КҚ 2.1.5. Сақтандыру өнімдерінің жеке түрлерінің қажеттілігі мен табыстылығын анықтау мақсатында нарыққа маркетингтік зерттеу жүргізеді;
КҚ 2.1.6. Сақтандыру келісімшарттарының бұзылу себептерін анықтайды және олардың алдын алу және жоюға байланысты шаралар қабылдайды;
КҚ 2.1.7. Уақытылы және белгіленген талаптарға сай қажетті құжаттарды ресімдейді, сақтандыру келісімшарттарына байланысты құжаттарға есеп жүргізеді және сақталуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.1.8. ҚР сақтандыру қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
2.2. 051602 2 – Брокер
КҚ 2.2.1. Қызығушы жақтар арасындағы олардың тапсырысы бойынша немесе олардың есебінен әртүрлі келісімшарттар жасау кезінде делдалдық қызмет көрсетеді;
КҚ 2.2.2. Аукциондарда, қолма-қол тауар нарығында тауар партияларын, құнды қағаздар мен қызметті сатып алады және сатады;
КҚ 2.2.3. Сатып алушылар мен тауар сатушылардың арасында іскерлік байланыс орнатады;
КҚ 2.2.4. Қызмет көрсетуге байланысты келісімшарттарды жасау, тауарларды сату және сатып алудың уақытылы және неғұрлым пайдалы жағдайда болуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.5. Сауда-саттық және аукциондарға қатысады, аукциондық катологтарды дайындау үшін қажетті мәліметтерді ұсынады, клиент атынан сату бағасын және оның өзгергенін, сонымен қатар келісім сомасын уақытылы белгілейді;
КҚ 2.2.6. Тауарды тасымалдауды ұйымдастырады, жеткізу құнын белгілейді және оның клиенттен алған құнын ресімдейді;
КҚ 2.2.7. Биржалық құжаттарды тіркеу және ресімдеу бойынша есептеу-аналитикалық операцияларын және жұмысты орындайды;
КҚ 2.2.8 ҚР биржалық қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
2.3. 051603 2 – Дилер
КҚ 2.3.1. Көтерме тауарларды, акцияларды, облигацияларды және басқа да қаржылық құжаттарды, шетелдік валюталарды қоса есептегенде, құнды қағаздарды сатып алады және сатады;

1. Повышен-
ный уровень
2.1.
051601 2 –
Агент страховой
ПК 2.1.1. Осуществляет операции по заключению договоров имущественного и личного страхования, и обеспечивает их выполнение;
ПК 2.1.2. Определяет товарные параметры потребительской стоимости страхового продукта, соответствие его качества нормативно-технической документации;
ПК 2.1.3. Анализирует статистический материал для проведения предварительной оценки риска того или иного предложения со стороны потенциального клиента и определения тарифа по стандартным страховым продуктам;
ПК 2.1.4. Определяет размер ущерба и сумм страхового возмещения по имущественному страхованию и страхованию ответственности, а также сумм страхового обеспечения по личному страхованию;
ПК 2.1.5. Проводит маркетинговые исследования рынка с целью определения востребованности и доходности отдельных видов страховых продуктов;
ПК 2.1.6. Устанавливает причины нарушений страховых договоров и принимает меры по их предупреждению и устранению;
ПК 2.1.7. Своевременно и в соответствии с установленными требованиями оформляет необходимую документацию, ведет учет и обеспечивает хранение документов, связанных с заключением договоров страхования;
ПК 2.1.8. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы страховой деятельности в РК
2.2.
051602 2 –
Брокер
ПК 2.2.1. Оказывает посреднические услуги при совершении различных сделок между заинтересованными сторонами по их поручению или за их счет;
ПК 2.2.2. Покупает и продает партии товара на аукционах, рынках наличного товара, ценных бумаг и услуг;
ПК 2.2.3. Устанавливает деловые контакты между покупателями и продавцами товаров;
ПК 2.2.4. Обеспечивает своевременную и на наиболее выгодных условиях продажу и покупку товаров, заключение договоров на оказание услуг;
ПК 2.2.5. Посещает торги и аукционы, обеспечивает представление необходимых данных для подготовки аукционных каталогов, своевременно устанавливает от имени клиента цену продажи и ее изменение, а также сумму сделки;
ПК 2.2.6. Организовывает транспортировку товара, устанавливает стоимость доставки и оформляет взимание ее стоимости с клиента;
ПК 2.2.7. Выполняет расчетно-аналитические операции и работы по регистрации и оформлению биржевых документов;
ПК 2.2.8 Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы биржевой деятельности в РК
2.3.
051603 2 –
Дилер
ПК 2.3.1. Покупает или продает товары оптом, акции, облигации и другие финансовые документы, и ценные бумаги, включая иностранную валюту;

КҚ 2.3.2. Нарықтың даму тенденциялары мен конъюнктураларын, тауардың бағасы мен сұранысты, көрсетілетін қызметті оқып меңгереді;
КҚ 2.3.3. Заңды және жеке тұлғалармен келісімшартты жасау үшін және сатып алынған, жөнелтілетін тауарларға сатып алу-сату бойынша қажетті құжаттарды дайындайды;
КҚ 2.3.4. Тауарды тарату мерзімін қысқартуға және қызмет көрсетуге, сату көлемі мен клиенттердің санын ұлғайтуға, қызметті кеңейту мен көліктік шығындарды қысқартуға ықпал етеді;
КҚ 2.3.5. Сатылған тауарлар мен көрсетілген қызметке байланысты түскен шағымдарды оқиды, олардың пайда болуының алдын алуға, клиентке материалдық шығындар келтіруге байланысты шараларды қабылдайды;
КҚ 2.3.6. Сақтауды ұйымдастыру, тауарды өткізу және тасымалдау бойынша қолданыстағы стандарттар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ, өткізу операцияларын жетілдіру (жеделдету) бойынша шараларды қабылдайды;
КҚ 2.3.7. Жарнаманы ұйымдастыруға, сатылатын тауардың құндылығын, оның тұтынушылық қасиетін, тауар үлгілері мен қызмет сипаттамасын дайындаудағы қызметтің артықшылығын насихаттауға қатысады;
КҚ 2.3.8. ҚР сауда, қаржы, банк қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
2.4. 051604 2 – Биржалық делдал
КҚ 2.4.1. Коммерциялық, несиелік, валюталық, сақтандыру, қаржылық және басқа да келісімдер жасау кезінде делдалдық қызмет көрсетеді;
КҚ 2.4.2. Келісімді тарату мерзімін қысқартуды, максималды табысты алуды, капитал айналымын жеделдетуді, өндірістік қызметтің белсендігін қамтамасыз етеді;
КҚ 2.4.3. Коммерциялық ақпараттарды, шикізаттардың сапалық сипаттамасын, келісім мәні болып табылатын жабдықтарды, өнімдер мен қызметті, сонымен қатар, оған қатысушылардың қаржылық жағдайы мен іскерлік беделін оқып меңгереді;
КҚ 2.4.4. Клиенттермен келісімшарттарды жасау, сату-сатып алу объектілерін тексеру туралы келісімдер жүргізеді, жылжымайтын және басқа да мүліктердің құнын бағалайды;
КҚ 2.4.5. Шикізаттың, өнімнің және басқа да келісім объектілерінің сапасын тексеруге және сараптама жасауға, бағасын анықтауға және келісуге, сату-сатып алу жағдайларына, оны ресімдеуге қатысады; КҚ 2.2.6. Келісімді іске асыруға қажетті мамандар мен көмекші персоналдарды, клиенттерді тартуға байланысты жұмыстарды орындайды;
КҚ 2.4.7. Жасалған келісімшарттардың құқықтық нормаларға сәйкес болуын, қажетті құжаттардың белгіленген тәртіпке сай ресімделуін қамтамасыз етеді;
КҚ 2.4.8. ҚР кәсіпкерлік қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
2. Орта буын маманы
3.1. 051605 3 – Қаржы жұмысы бойынша экономист
КҚ 3.5.1. Ұйымның қаржылық қызметін іске асыру бойынша жұмыстарды орындайды;
КҚ 3.5.1. Болашақтағы жобалары мен жылдық қаржылық жоспарды дайындайды және ұйымның есебіне келіп түскен ақша қаражатына болжам жасайды;

ПК 2.3.2. Изучает конъюнктуру и тенденции развития рынка, цены и спрос на товары, и предоставляемые услуги;
ПК 2.3.3. Подготавливает необходимые документы по купле-продаже, на получаемые и отправляемые товары, а также для заключения договоров с юридическими и физическими лицами;
ПК 2.3.4. Способствует сокращению сроков реализации товаров и предоставления услуг, увеличению объема продаж и числа клиентов, расширению услуг и сокращению транспортных затрат;
ПК 2.3.5. Изучает поступающие жалобы на продаваемый товар и предоставляемые услуги, принимает меры по предупреждению их возникновения, а также случаев причинения клиентам материального ущерба;
ПК 2.3.6. Обеспечивает соблюдение действующих стандартов и норм по организации хранения, сбыта и транспортировки товара, а также принятие мер по совершенствованию (ускорению) сбытовых операций;
ПК 2.3.7. Участвует в организации рекламы, пропаганде достоинств продаваемого товара, его потребительских свойств, преимуществ предлагаемых услуг, в подготовке образцов товаров и описаний услуг;
ПК 2.3.8. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы торговой, финансовой, банковской деятельности в РК
2.4.
051604 2 –
Маклер
ПК 2.4.1. Оказывает посреднические услуги при заключении коммерческих, кредитных, валютных, страховых, финансовых и других сделок;
ПК 2.4.2. Обеспечивает сокращение срока реализации сделки, получение максимального дохода, ускорение оборота капитала, активизацию производственной деятельности;
ПК 2.4.3. Изучает коммерческую информацию, качественные характеристики сырья, оборудования, продукции и услуг, являющихся предметом сделки, а также финансовое положение и деловую репутацию ее участников;
ПК 2.4.4. Ведет переговоры с клиентами о заключении договоров, осматривает объекты купли-продажи, оценивает стоимость недвижимого и другого имущества;
ПК 2.4.5. Участвует в экспертизе и проверке качества сырья, материалов, продукции и других объектов сделки, определении и согласовании цены, условий купли-продажи и ее оформлении;
ПК 2.4.6. Выполняет работу, связанную с привлечением клиентов, а также специалистов и вспомогательного персонала, необходимых при осуществлении сделок;
ПК 2.4.7. Обеспечивает соответствие заключаемых договоров правовым нормам, надлежащее оформление необходимых документов согласно установленным требованиям;
ПК 2.4.8. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы предпринимательской деятельности в РК
Специалист среднего звена
3.1.
051605 3 –
Экономист по финансовой работе
ПК 3.5.1. Выполняет работу по осуществлению финансовой деятельности организации;
ПК 3.5.2. Разрабатывает проекты перспективных и годовых финансовых планов, прогнозы поступления денежных средств на счета организации;

КҚ 3.5.3. Табыстар мен шығындардың мөлшерін, қаражат түсімдері мен есептеулерді, ұйымның бюджеттік, салық органдарымен, банкпен өзара қатынасын анықтайды, табыстар мен шығындар баланстарын құрастырады, кассалық жоспарларды, несиелік тапсырыстарды жасайды;
КҚ 3.5.4. Шұғыл қаржыландыруды, есептеу және төлеу міндеттерін орындауды, ұйымның төлем қабілетіндегі өзгерістерді уақытылы көрсетуді қамтамасыз етеді;
КҚ 3.5.5. Ұйымның міндеттемесі бойынша төлемдердің барлық түріне арналған құжаттарды дайындайды;
КҚ 3.5.6.Қаржылық қызмет бойынша сметалардың, оперативті және бухгалтерлік есептердің орындалуын талдайды;
КҚ 3.5.7. Өндірістің кірісін арттыру және өнімдерді тарату, жеке айналым қаражатын, мемлекеттік бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігін арттыру шараларын дайындайды және енгізуге қатысады;
КҚ 3.5.8. Ұйымның қаржылық қызметінің нәтижелері туралы бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
КҚ 3.5.9. ҚР қаржылық-банктік қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 126-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:              0519000 – Экономика (салалар бойынша)

ПК 3.5.3. Определяет размеры доходов и расходов, поступлений и отчислений средств, взаимоотношения организации с бюджетом, налоговыми органами, банками, составляет балансы доходов и расходов, кассовые планы и кредитные заявки;
ПК 3.5.4. Обеспечивает оперативное финансирование, выполнение расчетных и платежных обязательств, своевременное отражение происходящих изменений в платежеспособности организации;
ПК 3.5.5. Подготавливает банковские документы на все виды платежей по обязательствам организации;
ПК 3.5.6. Анализирует исполнение смет, оперативную и бухгалтерскую отчетность по финансовой деятельности;
ПК 3.5.7. Участвует в разработке и внедрению мероприятий по повышению прибыльности производства и реализации продукции, эффективности использования собственных оборотных средств, средств государственного бюджета;
ПК 3.5.8. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию о результатах финансовой деятельности организации;
ПК 3.5.9. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы финансово-банковской деятельности в РК
Приложение 126
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0519000 – Экономика (по отраслям)

1260
КП. 03
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беру пәндері; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау;
КДДБ – кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқалары байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 127-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы:              0519000 – Экономика (салалар бойынша)

1260
ПП. 03
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
216
ИА. 00
Итоговая аттестация
36
ИА. 01
Итоговая аттестация
24
ИА. 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации;
К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 127
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0519000 – Экономика (по отраслям)

БК 1-7
ПК 2.1.1-2.1.8
АП.03
Жылжымайтын мүлік экономикасы
жылжымайтын мүлік түрлері;
негізгі қорлар және олардың жіктелуі;
жылжымайтын мүлік объектілерінің жіктелуі;
жылжымайтын мүлік нарығының ерекшеліктері мен заңдылықтары;
жылжымайтын мүлік нарығы нарықтың интеграцияланған категориясы ретінде;
жылжымайтын мүлік нарығына әлеуметтік-экономикалық факторлардың әсері;
жылжымайтын мүлік нарығындағы қатынасты реттейтін құқықтық негіздер;
жылжымайтын мүлік нарығының субъектілік құрылымы;
жылжымайтын мүлік саласындағы кәсіпкерлік қызмет;
тұрғын үйді нарықта сату формалары;
жылжымайтын мүлікті басқару;
жылжымайтын мүлікке меншіктік құқық;
жылжымайтын мүлік объектілерімен келісімдер;
мемлекеттік тіркеу объектілері;
мемлекеттік тіркеу органдары және жылжымайтын мүлікті тіркеу тәртібі;
жылжымайтын мүлік объектілерін бағалау және оның бағасына әсер ететін факторлар;
жылжымайтын мүлік объектілерін бағалау принциптері;
жылжымайтын мүлік объектілерін бағалау технологиясы;
жылжымайтын мүлікті кепілге қоюдың экономикалық және құқықтық негіздері;
ипотекалық несиелендіру жүйесінің негізгі қатысушылары;
тұрғын үйді ипотекалық несиелендіру;
тұрғын үйді несиелендірудің басқа да түрлері;
жерді пайдалану экономикасы;
жылжымайтын мүлікке салық салу
Білімдер:
- жылжымайтын мүлік экономикасының негізгі түсінігі және анықтамасы;
- жылжымайтын мүлік мәні және негізгі сипаттамасы;
- жылжымайтын мүліктің құқықтық негіздері;
- жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялардың (келісім)түрлері;
- жылжымайтын мүлікпен жасалған келісімді мемлекеттік тіркеу ережелері;
- жылжымайтын мүлік нарығының негізгі сипаттамасы мен функциялары;
- жылжымайтын мүлік нарығын басқару принциптері;
- жылжымайтын мүлік құнының түрлері;
- жылжымайтын мүлікті бағалау принциптері;
- жылжымайтын мүліктің құнына әсер ететін факторлар;
- жылжымайтын мүлікті бағалау технологиялары мен жолдары;
- ипотекалық несиелендіру ерекшеліктері, негізгі кезеңдері мен әдістері;
- ерекше мақсаттарда жылжымайтын мүлікті несиелендіру түрлері;
- жерді пайдалану экономикасының негізгі түсінігі мен анықтамасы;
- жылжымайтын мүлікке салық салу түсінігі және жалпы ережелер;
- жылжымайтын мүлік саласындағы салық жүйесі және түсімдер
Іскерліктер:
- жылжымайтын мүлік нарығын талдау;
- жылжымайтын мүлік нарығындағы сұраныс пен ұсынысты анықтайтын факторларды анықтау;
- жылжымайтын мүлік нарығының артықшылығы мен кемшіліктерін анықтау;
- жылжымайтын мүліктің әртүрлі объектілерін бағалау әдістерін меңгеру;
- жылжымайтын мүлік объектілерінің құнын анықтау;
- жылжымайтын мүлік құнының өзгеруіне әсер ететін факторларды анықтау;
- жылжымайтын мүлік мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілерді және нұсқаулық материалдарды қолдану

БК 1-7
ПК 2.1.1-2.1.8
СД. 03
Экономика недвижимости виды недвижимости;
основные фонды и их классификация;
классификация объектов недвижимости;
особенности и закономерности рынка недвижимости;
рынок недвижимости как интегрированная категория рынка;
влияние на рынок недвижимости социально-экономических факторов;
правовые основы, регулирующие отношения на рынке недвижимости;
субъектная структура рынка недвижимости;
предпринимательская деятельность в сфере недвижимости;
формы продаж на рынке жилой недвижимости;
управление недвижимостью;
право собственности на недвижимость;
сделки с объектами недвижимости;
объекты государственной регистрации;
органы государственной регистрации и порядок осуществления регистрации недвижимости;
оценка объектов недвижимости и факторы, влияющие на их цену;
принципы оценки объектов недвижимости;
технология оценки объектов недвижимости;
экономические и правовые основы залога недвижимости;
основные участники системы ипотечного кредитования;
ипотечное кредитование жилой недвижимости;
другие виды кредитования жилой недвижимости;
экономика землепользования;
налогообложение недвижимости
Знания:
- основных понятий и определений экономики недвижимости;
- сущности и основных характеристик недвижимости;
- правовых основ недвижимости;
- видов операций (сделок) с недвижимостью;
- правил государственной регистрации сделок с недвижимостью;
- основных характеристик и функций рынка недвижимости;
- принципов управления рынком недвижимости;
- видов стоимости недвижимости;
- принципов оценки недвижимости;
- факторов, влияющих на стоимость недвижимости;
- технологии и подходов к оценке недвижимости;
- особенностей, основных этапов и методов ипотечного кредитования;
- видов кредитования недвижимости в особых целях;
- основных понятий и определений экономики землепользования;
- понятий и общих положений налогообложения недвижимости;
- системы налогов и сборов в сфере недвижимого имущества
умения:
- анализировать рынок недвижимости;
- выявлять факторы, определяющие спрос и предложения на рынке недвижимости;
- выявлять преимущества и недостатки деятельности рынка недвижимости;
- владеть методами оценки различных объектов недвижимости;
- определяет стоимость объектов недвижимости;
- определять факторы, влияющие на изменение стоимости недвижимости;
- применять нормативно-правовые акты и
инструктивные материалы по вопросам недвижимости

17-19 ғасырдағы қазақ халқының мәдени салт-дәстүрі;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- өркениет пен мәдениетті зерттеудің әр түрлі амалдары;
- әдептілік мәдениеті;
- алғашқы қауымдық құрылыс мәдениетінің, өнерінің, сенімінің, бейнелеу өнерінің бастауы;
- Ежелгі Шығыс және антикалық мәдениет;
- ежелгі кезеңнің діндер жүйесі;
- ислам, христиан, будда діндерінің халықтардың мәдениетіне әсері;
- реформация мен ренесанс кезеңінің мәдениеті;
- XVIII – XIX ғғ. мәдениет;
- XX ғ. мәдениетінің ерекшеліктері;
- қазақ мәдениетінің бастаулары;
- көшпелі мәдениет пен өркениеттің ерекшеліктері;
- мұсылмандық ренессанстың түркілер мәдениетіне әсері;
- қазақ халқының материалдық және рухани мәдениетінің дәстүрлері;
- қазіргі кездегі қазақ мәдениеті
Іскерліктер:
- мәдениеттің типтерін аша білу;
- өркениеттің даму тарихын біліп отыру;
- халықтардың материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
- өркениет типтерінің әртүрлі ерекшеліктерін анықтау;
- Қазақстанның мәдениетін қалыптастыруға ықпал еткен факторларды салыстыру және талдау;
- көптүрлі мәдени теориялардың ұнамды аспектілерін көрсету
БҚ 3
ӘЭП. 02
Философия негіздері
философия пәні, философияның тарихи типтері;
адам қоғамдық табиғаты мен оның өмір сүру мәні;
материя және таным;
диалектика;
қоғамның философиялық түсінігі;
жеке адамның еркіндігі және жауапкершілігі;
адам танымы және әрекеті;
ғылым және оның қоғамдағы ролі;
адамзат ғаламдық мәселелердің алдында;
философияның адамгершілік мәселелері
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы мәліметтер;
- ғылымның және ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, түрі және әдістері
Іскерліктер:
- адамның биологиялық әлеуметтік, болмыстық және рухани бастауларындағы тәрбиесін, ақыл-ой, есінің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтай білу;
- қоғамдағы адамдардың өзара қарым-қатынасының әдептілік мөлшерін реттеу
БҚ 3
ӘЭП. 03
Әлеуметтану
және саясаттану негіздері
әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және саяси қарым-қатынастар;
әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға, оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік сипаты;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси процестер;
халықаралық қатынастар
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік түсіну;
- әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара қарым-қатынас, әлеуметтік құрылым қағидалары;
- тұлғаның әлеуметтену
- процесінің ерекшеліктері, реттелу түрлері
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және
- басқа факторларын дамыту;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) процестерді анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құру
БҚ 3
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
экономикалық теория пәні, әдістері;
қоғамдық өндіріс негіздері;
экономикалық жүйенің негізгі типтері;
меншіктік қатынас және оның экономикадағы ролі;
тауар шаруашылығы, тауар және оның қасиеттері;
құн, құн теориясы, ақшаның пайда болуы және мәні;
нарықтық экономика және оның ерекшеліктері
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- қоғамдық өндіріс құрылысы, оның нәтижелері;
- қарапайым және кеңейтілген қайта өндіріс;
- экономикалық жүйе типтеріне сипаттама;
- тауар өндірісінің маңызы және оның пайда болу жағдайлары;
- тауар қасиеті;
- құн теориясы және заңы;
- нарық маңызы, оның қызметтері, құрылымы және түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық теория әдістері мен қызметтерін талдау;
- меншік құқығын сипаттау және оның түрлері
БҚ 3
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі;
адам құқығының жалпы Декларациясы;
тұлға, құқық, құқықтық мемлекет;
құқықтық жауапкершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- различных подходов в исследовании цивилизаций и культуры;
- культуры поведения, этикета;
- первобытной культуры, зарождения первобытного искусства, верований, живописи;
- культуры Древнего Востока и античности;
- религиозных систем древности;
- влияния ислама, христианства, буддизма на культуру народов;
- культуры ренессанса и реформации;
- культуры XVII-XIXвв.;
- особенностей культуры ХХв.;
- истоков казахской культуры;
- особенностей кочевой культуры и цивилизации;
- влияния мусульманского Ренессанса на культуру тюрков;
- традиций материальной и духовной культуры казахского народа;
- современной казахской культуры
Умения:
- раскрывать типы культур;
- прослеживать историю развития цивилизаций;
- показывать специфику материальной и духовной культуры народов;
- определять особенности различных типов цивилизаций;
- анализировать и сопоставлять факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана;
- выявлять положительные аспекты в многообразии культурных теорий
БК 3
СЭД. 02
Основы философии
предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе;
человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 3
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представления о политических системах и политических режимах
БК 3
СЭД. 04
Основы экономики
предмет и метод экономической теории;
основы общественного производства;
основные типы экономических систем;
отношения собственности и их роль в экономике;
товарное хозяйство, товар и его свойства;
стоимость, теории стоимости, возникновение и сущность денег;
рыночная экономика и ее особенности
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры общественного производства, его результатов;
- простого и расширенного воспроизводства;
- характеристики типов экономических систем;
- сущности товарного производства и условий его возникновения;
- свойств товара;
- теории и закона стоимости;
- сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
- анализировать методы и функции экономической теории;
- характеризовать право собственности и его виды
БК 3
СЭД. 05
Основы права
право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
всеобщая Декларация прав человека;
личность, право, правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста

БК 3,4,7
ПК 3.2.3,
ПК 3.3.3,
ПК 3.2.8,
ПК 3.3.8,
ПК 3.2.9,
ПК 3.3.9
АП. 03
Әлеуметтік-еңбектік қатынастарды
экономикалық-құқықтық реттеу
еңбек экономикасы және еңбек құқығы ұстанымындағы әлеуметтік-еңбектік қатынастар;
еңбек саласындағы келісімшарт қатынастары;
еңбекақы;
кепілдік төлемдер және өтемдер; жұмыс уақыты және демалыс уақыты;
еңбек тәртібі;
еңбекті қорғау;
еңбек даулары;
трипартизм;
ҚР Еңбекті халықаралық ұйымдастыру конвенциясы;
еңбек қатынастарын халықаралық құқықтық реттеу;
еңбек саласындағы әлеуметтік серіктестік, әлеуметтік бақылау, әлеуметтік қорғау
Білімдер:
- еңбек заңнамалары;
- ұжымдық келісімшарттар мен келісімдерді құру тәртібі;
- кепілдік төлемдер мен өтемдерді тағайындау тәртібі;
- еңбекті қорғау ережелері
Іскерліктер:
- ұжымдық келісімшарттар мен келісімдерді құру;
- еңбекақыны, кепілдік төлемдер мен өтемдерді есептеу;
- еңбек дауларын шешуге қатысу;
- әлеуметтік нормативтер мен стандарттарды анықтау;
- кәсіподақ пен жұмыс берушілердің өзара қатынастарын реттеу
БК 3,6,7
ПК 3.2.4,
ПК 3.3.4,
ПК 3.2.7,
ПК 3.3.7,
ПК 3.2.9,
ПК 3.3.9
АП. 04
Еңбекті ұйымдастыру және нормалау
ұйымдағы еңбекті ұйымдастыру және нормалау;
еңбекті (нот) ғылыми ұйымдастыру;
еңбекті бөлу және кооперация;
жұмыс орны;
икемді жұмыс орны;
қабылдау және еңбек әдістемесі;
еңбек жағдайы және оны анықтайтын факторлар;
еңбек және демалыс режимдері; еңбек тәртібі;
еңбекті ұйымдастыруды жобалау және рационализация;
жұмыс уақыты шығындары: меңгеру құрылымы және әдістері; еңбек бойынша нормативті материалдар;
ұйымды басқару және еңбекті нормалау, талдау, жоспарлау, экономикалық және әлеуметтік тиімділігі анықтау, бақылау жасау
Білімдер:
- еңбекті ұйымдастырудың мәні мен маңызы;
- еңбекті ұйымдастырудың негізгі мақсаттары, міндеттері мен бағыттары;
- еңбекті бөлу және кооперация мәні және маңызы;
- еңбекті ұйымдастыру ұжымдық формалары;
- еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру әдістері;
- еңбекті ұйымдастырудың жобалау және жоспарлау принциптері;
- еңбекті ғылыми ұйымдастыру, жоспарлау және тиімділігін бағалау;
- өндірістегі еңбекті қорғау ережелері мен нормалары;
- еңбекті нормалаудың мәні мен принциптері;
- жұмыс уақыты шығындарын жіктеу және жабдықтарды пайдалану;
- еңбекті нормалау әдістері;
- еңбекті нормалау жүйесі және еңбекақы
Іскерліктер:
- еңбектің шығын нормаларын, жұмыс уақыты шығындарын есептеу;
- еңбек тәсілдері мен жұмыс уақыты шығындарын зерттеу;
- уақыт нормаларын есептеу және құрылымдық элементтерін негіздеу;
- жұмыс разрядын анықтау
БК 3,7
ПК 3.2.1,
ПК 3.3.1,
ПК 3.2.4,
ПК 3.3.4,

БК 3,4,7
ПК 3.2.3,
ПК 3.3.3,
ПК 3.2.8,
ПК 3.3.8,
ПК 3.2.9,
ПК 3.3.9
СД. 03
Экономико-правовое регулирование социально-трудовых отношений
социально-трудовые отношения с позиций экономики труда и трудового права;
договорное регулирование в сфере труда;
заработная плата;
гарантийные выплаты и компенсации;
рабочее время и время отдыха; дисциплина труда;
охрана труда;
трудовые споры;
трипартизм;
Конвенции международной организации труда, действующие в РК;
международное правовое регулирование трудовых отношений;
социальное партнерство, социальный контроль, социальная защита в трудовой сфере
Знания:
- трудового законодательства;
- порядка составления коллективных договоров и соглашений;
- порядок назначения гарантийных выплат и компенсаций;
- правила охраны труда
Умения:
- составлять коллективные договора и соглашения;
- рассчитывать заработную плату, гарантийные выплаты и компенсации;
- принимать участие в разрешении трудовых споров;
- определять социальные нормативы и стандарты;
- регулировать взаимоотношения профсоюзов и работодателей
БК 3,6,7
ПК 3.2.4,
ПК 3.3.4,
ПК 3.2.7,
ПК 3.3.7,
ПК 3.2.9,
ПК 3.3.9
СД. 04
Организация и нормирование труда
организация и нормирование труда в организации;
научная организация труда (НОТ); разделение и кооперация труда;
рабочее место;
гибкие рабочие места;
приемы и методы труда;
условия труда и факторы их определяющие;
режимы труда и отдыха; дисциплина труда;
проектирование и рационализация организации труда;
нормирование труда в организации;
затраты рабочего времени: структура и методы изучения; нормативные материалы по труду; управление организацией и
нормированием труда, анализ,
планирование, определение экономической и социальной эффективности, контроль
Знания:
- сущности и содержания организации труда;
- основных целей, задач и направлений организации труда;
- сущности и значения разделения и кооперации труда;
- коллективных форм организации труда;
- методов совершенствования организации труда;
- принципов проектирования и планирования организации труда;
- научной организации труда, планирования и оценки эффективности;
- правил и норм охраны труда на производстве;
- сущности и принципов нормирования труда;
- классификации затрат рабочего времени и использования оборудования;
- методов нормирования труда;
- систем нормирования и оплаты труда
Умения:
- рассчитывать нормы затрат труда, затраты рабочего времени;
- исследовать трудовые приемы и затраты рабочего времени;
- рассчитывать нормы времени и обосновывать структурные элементы;
- определять разряд работы
БК 3,7
ПК 3.2.1,
ПК 3.3.1,
ПК 3.2.4,
ПК 3.3.4,

БК 3,4,6,8
ПК 3.2.8,
ПК 3.3.8
КП.03
Диплом алды практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
ұйыммен, оның құрылтай құжаттарымен және болашақтағы дамуы бойынша материалдармен танысу;
ұйым құрылымын оқып білу;өндірістік, экономикалық және басқару бөлімшелерінің негізгі қызметтерін сипаттау;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды оқып білу;
ұйымның шаруашылық-экономикалық қызметін жоспарлау әдістерімен танысу;
ұйымның жоспарлы және қаржы органдарының қызметін реттейтін нормативті құжаттарды оқып білу;
қаржылық есеп беру құжаттарын, оны құрудың тәртіптерін оқып білу;
ұйымдағы қаржылық есеп жүйесін меңгеру;
ұйымның есеп беру кезеңіндегі қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
ұйымның шаруашылық қызметіне экономикалық талдау жасау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде нормативті-басқару, құқықтық құжаттарды және анықтамалық материалдарды пайдалану;
- ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргізу;
- салық заңнамаларын сақтау;
- әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формадағы ұйымдарда шұғыл, экономикалық жұмыстарды ұйымдастыру
Дағдылар:
- ұйым қызметін талдау және қаржы-экономикалық жоспарлау;
- өндірісті ұйымдастыруға және жоспарлауға қатысу;
- қаржы-экономикалық қызметті реттейтін заңнамаларды және басқа да нормативті құқықтық актілерді кәсіби қолдану;
- ұйымның шаруашылық-экономикалық қызметінің нәтижелері туралы белгіленген есепті құру
БК 1-8
ПК 3.2.1-3.2.9,
ПК 3.3.1-3.3.9
Ескерту
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Меншіктік қызметті ұйымдастырады, кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды;
Мәселелерді шешеді, қауіп-қатерді бағалайды және қалыпсыз жағдайларда шешімдерді қабылдайды;
Кәсіптік міндеттерді қою және шешу, кәсіби және жеке дамуы үшін қажетті ақпараттарды іздейді, талдайды және бағалайды;
Кәсіптік қызметті жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады;
Кәсіптік қызметтегі технологиялардың жаңару жағдайына бағдарланады;
Ұжымда және командада жұмыс істейді, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасайды;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының және бекітілген салалық нормативті құжаттар талаптарын сақтайды;
Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау нормаларын және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
Жоғары деңгей
2.1. 051901 2 – Агент (барлық атаулары)

БК 3,4,6,8
ПК 3.2.8,
ПК 3.3.8
ПП. 03
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
ознакомление с организацией, ее учредительными документами и материалами по перспективам ее развития;
изучение структуры организации;
описание основных функций производственных, экономических и управленческих подразделений;
изучение работы на штатном рабочем месте по специальности;
ознакомление с методами планирования хозяйственно-экономической деятельности организации;
изучение организации производства и нормирования труда;
изучение нормативных документов, регламентирующих деятельность плановых и финансовых органов организации;
изучение документации финансовой отчетности, порядка ее составления;
изучение системы финансового учета в организации;
анализ финансово-хозяйственной деятельности организации за отчетный период;
экономический анализ хозяйственной деятельности организации;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- использовать нормативно-управленческую, правовую документацию и справочный материал в своей профессиональной деятельности;
- проводить анализ финансово-хозяйственной деятельности организации;
- соблюдать налоговое законодательство;
- организовывать оперативную экономическую деятельность в организациях различных организационно-правовых форм
Навыки:
- анализа и финансово-экономического планирования деятельности организации;
- участия в организации и планировании производства;
- профессионального применения законодательства и иных нормативных правовых актов, регулирующих финансово-экономическую деятельность;
- составления установленной отчетности о результатах хозяйственно-экономической деятельности организации
БК 1-8
ПК 3.2.1-3.2.9,
ПК 3.3.1-3.3.9
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код  компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, нормы охраны труда и правила противопожарной безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1.
051901 2 – Агент
(всех наименований)

КҚ 2.1.1. Ақпараттарды алады, келіссөздер жүргізеді және кәсіпорындар мен ұйымдар үшін тауарлар, жабдықтар, шикізаттар мен қызметтер туралы келісімшарттар жасайды;
КҚ 2.1.2. Тұтынушылар талаптарын анықтайды, қорлар туралы ақпараттарды жинайды, сататын және сатып алынған тауарлардың саны мен сапасы, құны, мерзімі және сатып алудың басқа да жағдайлары бойынша келісімдерге қол жеткізеді;
КҚ 2.1.3. Келісімшарттар жасау үшін қажетті құжаттарды ресімдейді;
КҚ 2.1.4. Наряд, тапсырыс және басқа да құжаттар бойынша тауарлық-материалдық құндылықтарды алады;
КҚ 2.1.5. Ұйым мекен-жайына жүкті жібереді немесе оларды межелі жерге алып жүреді және уақытында жеткізілуіне ықпал етеді;
КҚ 2.1.6. Материалдық ресурстарды тиімді пайдалануды жоғарылату, сатып алу, жеткізу, сақтаумен байланысты шығындарды азайту үшін шараларды қолданады;
КҚ 2.1.7. Уақытылы және белгіленген талаптарға сәйкес бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
КҚ 2.1.8. Кәсіптік қызмет мәселелерін реттейтін заңнамалық және нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қолданады
2. Орта буын маман
3.1. 051902 3 – Экономист
КҚ 3.2.1. Ұйымның экономикалық қызметін іске асыру бойынша жұмыстарды орындайды;
КҚ 3.2.2. Материалдық, еңбек және қаржы шығындары бойынша есептеулерді орындайды;
КҚ 3.2.3. Ұйымның және оның бөлімшелерінің шаруашылық қызметіне экономикалық талдау жасайды, өндіріс резервтерін анықтайды, экономикалық режимді қамтамасыз ету, өндірістің рентабельділігін және еңбек өнімділігін жоғарылату, өнімдерді өндіру және тарату бойынша шығындарды төмендету, жоғалтулар мен өнімсіз шығындарды жою, сондай-ақ, өнімді қосымша шығару мүмкіндіктерін анықтау үшін шараларды дайындайды;
КҚ 3.2.4. Еңбекті және өндірісті экономикалық тиімді ұйымдастыруды, жаңа техника мен технологияларды енгізуді, рационалды ұсыныстар мен өнер табыстарды анықтайды;
КҚ 3.2.5. Дайындалған өндірістік-шаруашылық жоспарларды қарауға, ресурс жинақтау, жоспарлы және есеп жүргізу құжаттарын енгізу және жетілдіру бойынша жұмыстарды жүргізуге қатысады;
КҚ 3.2.6. Маркетингтік зерттеулерді жүргізуге және өндірістің дамуына болжам жасауға қатысады;
КҚ 3.2.7. Ұйымның және оның бөлімшелерінің өндірістік қызметі нәтижелерінің көрсеткіштеріне экономикалық есеп жүргізеді, сондай-ақ, жасалған келісімшарттарға есеп жүргізеді;
КҚ 3.2.8. Ұйымның қаржы-экономикалық қызметі нәтижелері туралы бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
КҚ 3.2.9. ҚР қаржы-экономикалық қызмет мәселелерін реттейтін заңнамалар мен нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қолданады
3.2. 051903 3 – Еңбек жөніндегі экономист

ПК 2.1.1. Получает информацию, ведет переговоры и заключает контракты о покупке товаров, оборудования, сырья и услуг для предприятий и организаций;
ПК 2.1.2. Выясняет требования покупателей, собирает информацию о запасах, количестве и качестве продаваемых и приобретаемых товаров, достигает договоренности о стоимости, сроках и других условиях покупки;
ПК 2.1.3. Оформляет необходимые документы для заключения контракта;
ПК 2.1.4. Получает по нарядам, заявкам и другим документам товарно-материальные ценности;
ПК 2.1.5. Отправляет грузы в адрес организаций или сопровождает их в пути следования, обеспечивает сохранность и содействует своевременной доставке;
ПК 2.1.6. Принимает меры по повышению эффективности использования материальных ресурсов, снижению затрат, связанных с их приобретением, доставкой, хранением;
ПК 2.1.7. Своевременно и в соответствии с установленными требованиями ведет утвержденную учетно-отчетную документацию;
ПК 2.1.8. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы профессиональной деятельности
2. Специалист среднего звена
3.1. 051902 3 – Экономист
ПК 3.2.1. Выполняет работу по осуществлению экономической деятельности организации;
ПК 3.2.2. Выполняет расчеты по материальным, трудовым и финансовым затратам;
ПК 3.2.3. Осуществляет экономический анализ хозяйственной деятельности организации и ее подразделений, выявляет резервы производства, разрабатывает меры по обеспечению режима экономии, повышению рентабельности производства,  производительности труда, снижению издержек на производство и реализацию продукции, устранению потерь и непроизводительных расходов, а также выявлению возможностей дополнительного выпуска продукции;
ПК 3.2.4. Определяет экономическую эффективность организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений;
ПК 3.2.5. Участвует в рассмотрении разработанных производственно-хозяйственных планов, проведении работ по ресурсосбережению, во внедрении и совершенствовании плановой и учетной документации;
ПК 3.2.6. Участвует в проведении маркетинговых исследований и прогнозировании развития производства;
ПК 3.2.7. Ведет учет экономических показателей результатов производственной деятельности организации и ее подразделений, а также учет заключенных договоров;
утвержденную учетно-отчетную документацию о результатах финансово-экономической деятельности организации;
ПК 3.2.9. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы финансово-экономической деятельности в РК
3.2.
051903 3 – Экономист по труду

КҚ 3.3.1. Еңбекті ұйымдастыруды, еңбекақыны ұйымдастыру формасы мен жүйесін, материалдық және моральдық ынталандыруды жетілдіру бойынша жұмыстарды іске асырады;
КҚ 3.3.2. Ұйымның және оның бөлімшелерінің еңбек және еңбекақы бойынша болашақтағы жобаларын және жылдық жоспарларын дайындайды;
КҚ 3.3.3. Еңбек ресурстарын едәуір рационалды пайдалану, қызметкерлердің санаттары және біліктілік санаттары бойынша қызметкерлердің дұрыс қатынасын қамтамасыз ету қажеттілігі есебінен еңбекақы қорын және жұмысшылардың санын есептейді;
КҚ 3.3.4. Қолданыстағы еңбекақы төлеу формалары мен жүйесін, материалдық және моральдық көтермелеулерді тиімді қолдануды меңгереді, оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды;
КҚ 3.3.5. Өндірістің тиімділігі нәтижесінде алынған қосымша табыстарды бөлу механизмдерін дайындайды;
КҚ 3.3.6. Белгіленген тәртіпте басқарудың бекітілген құрылымына сәйкес штаттық кестені жасайды;
КҚ 3.3.7. Штаттық тәртіптің сақталуына, еңбекақы қорының жұмсалуына, мамандығы мен лауазымы атауларының дұрыс белгіленуіне, тарифтік мөлшерлемелер мен бағаның қолданылуына, лауазымдық жалақылар мен басқа да төлемдерге, тарифтелген жұмыстарға, еңбек пен демалыс режимдерінің сақталуына, еңбек туралы заңнаманың сақталуына бақылау жасайды;
КҚ 3.3.8. Еңбек және еңбекақы бойынша көрсеткіштерге есеп жүргізеді, оларды талдайды және белгіленген есепті жасайды;
КҚ 3.3.9. ҚР қаржы-экономикалық және еңбек қызметі мәселелерін реттейтін заңнамалар мен нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қолданады
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 131-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0701000 – Геологиялық түсіру, пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлау
Біліктілігі: 070101 2 Геологиялық суретке түсіру және іздеу жұмыстарының жұмысшысы*
070102 2 Геологиялық үлгіні шаюшы *
070103 2 Сынаманы іріктеуші *
070104 2 Минералдар мен шлихті байытушы *

ПК 3.3.1. Осуществляет работу по совершенствованию организации труда, форм и систем организации оплаты труда, материального и морального стимулирования;
ПК 3.3.2. Разрабатывает проекты перспективных и годовых планов по труду и заработной плате организации и ее подразделений;
ПК 3.3.3. Рассчитывает фонд оплаты труда и численность работающих с учетом необходимости наиболее рационального использования трудовых ресурсов, обеспечения правильного соотношения работников по категориям персонала и квалификационным категориям;
ПК 3.3.4. Изучает эффективность применения действующих форм и систем оплаты труда, материального и морального поощрения, подготавливает предложения по их совершенствованию;
ПК 3.3.5. Разрабатывает механизм распределения дополнительных доходов, получаемых в результате эффективности производства;
ПК 3.3.6. Составляет штатные расписания в соответствии с утвержденной структурой управления в установленном порядке;
ПК 3.3.7. Осуществляет контроль за соблюдением штатной дисциплины, расходованием фонда оплаты труда, за правильностью установления наименований профессий и должностей, применения тарифных ставок и расценок, должностных окладов и других выплат, за тарификацией работ, за соблюдением режимов труда и отдыха, законодательства о труде;
ПК 3.3.8. Ведет учет показателей по труду и заработной плате, анализирует их и составляет установленную отчетность;
ПК 3.3.9. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы финансово-экономической и трудовой деятельности в РК
Приложение 131
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0701000 Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых
Квалификации: 070101 2 Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах*
070102 2 Промывальщик геологических проб*
070103 2 Пробоотборщик*
070104 2 Обогатитель минералов и шлихов*

6329
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 134-қосымша
«0701000 – Геологиялық түсіру, пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлау» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің белгісі
Пәндер, іс-тәжірибелердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, білімдер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттіліктер коды
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмыс жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффисті сөзжасам; конверсия – сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:
- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200-1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек
Білімдер:
- тұрмыстық және кәсіби деңгейде әңгімелесе білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.

6329
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 134
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 0701000 -
«Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных
ископаемых»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка.
Развитие речи.
Развитие по специальности.
Умение вести делопроизводство
на государственном языке.
Знание нормативных документов
делопроизводства Республики
Казахстан. Техника перевода
(со словарем),
профессиональное общение.
Синтаксис русского языка.
Профессиональная лексика.
Работа с технической книгой
на русском языке.
Использование словаря по
специальности.
Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- казахский (русский)
язык в объеме,
необходимом для
профессионального
общения.
Умения:
- свободно разговаривать,
читать документы с
применением существующей
терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением;
чтение ознакомительное и
изучающее; лексический
материал; словообразование;
аффиксальное словообразование;
конверсия как способ
словообразования;
грамматический материал;
структура простого
предложения; структура
сложноподчиненного
предложения;
говорение; аудирование;
самостоятельное
внеаудиторное чтение.
Знания:
- иностранный язык,
владеть лексическим
(1200-1400 ед.) и
грамматическим уровнем
необходимым для чтения
со словарем, тексты
социальной и
профессиональной
направленности.
Умения:
- общаться на бытовом
и профессиональном
уровне.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
ОГД. 03
История Казахстана
Казахстан во второй половине

Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанның әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
Білімдер:
- негізгі тарихи деректерді, оқиғаларды, тарихи және қазіргі заманғы Қазақстан қайраткерлерінің есімдерін білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің маманды дайындаудағы рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; спорттық өзін-өзі жетілдірудің негіздері, кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, сызбалар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу керек (нәтижелерді өңдеу).
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 2.3.6
ЖКП.02
Топографиялық сызу.
Негізгі шартты белгілерді қолдану және орындау; әр түрлі сипатты шартты белгілерді игеру; геологиялық сипатты шартты белгілер және оларды игеру; баспа тұпнұсқалы пландар мен карталарды сызудың қазіргі заманғы әдістері.
Білімдер:
- геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұнды шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі міндетті геологиялық карталарды рәсімдеу.
БҚ 8
КҚ 2.1.4
КҚ 2.5.4
ЖКП. 03
Жалпы геология.
Ғаламдық кеңістіктегі Жер; Жердің геодезиялық және физикалық сипаттамасы; жер қыртысы; оның құрылысы және құрамы; геологиялық үрдістер мен жер қыртысының эволюциясы
Білімдер:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шәкілдерді, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктерін,
геологиялық зерттеулердің негізгі түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарда жыныстар жатысының жасын, генезисін және жағдайларын анықтай алу;
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу,
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы және платформалы аймақтарын анықтай алу керек.
БҚ 2
БҚ 7
КҚ 2.1.14
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.7
ЖКП. 04
Қазақстан геологиясы мен палеонтология негіздеріндегі тарихи геология.
Палеонтология негіздері; палеонтология негіздері және жануарлар мен өсімдіктер әлемінің жүйелеу негіздері; қазбалар қалдықтарының құжаты; тарихи-геологиялық қайта құру әдістері; стратиграфия және геохронология, фациональды талдау негіздері; тектоникалық қозғалыстардың негізгі әдістерін оқып білу; геотектоникалық талдау туралы түсінік. Докембриядағы Жердің даму тарихы, палеозойлық, мезозойлық және кайнозондық; Қазақстан геологиясы.
Білімдер:
- ең көп таралған қазбалар тобын, флора мен фаунасын, оларды жетекшілік ететін формалары мен диагностикалық себептерін, жердің даму тарихын, шекарасын, бедерін, Қазақстанның негізгі құрылымдарын, тектоникасын білу.
Іскерліктер:
- жыныстардың жасын анықтай алу және қазба қалдықтарын құжаттай алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.1.4
ЖКП. 05
Кристалтану, минералогия и петрография.
Кристалдық заттардың қасиеттері және оның құрылысының негіздері;
минералдар: олардың құрамы, қасиеттері, пайда болуы және зерттеудің негізгі әдістері; минералдардың топтастырылуы; парагенетикалық байланыстар. Петрография: тау жыныстарын зерттеудің негізгі әдістері; магматикалық жыныстар және олардың топтастырылуы; метаморфикалық жыныстар; шөгінді жыныстардың негізгі типтерінің сипаттамасы, олардың қасиеттері, текстура мен құрылымдарының ерекшеліктері;
негізгі жыныстар түрлерінің топтастырылуы мен сипаттамасы.
Білімдер:
- минералдардың әр түрлілігін, физикалық қасиеттерін, морфологиясын, минералдардың пайда болу үрдістерін, минералдар топтарын, тау жыныстарының пайда болу жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- минералдарды, табиғи жағдайлардағы және үлгілердегі тау жыныстарды анықтау.
БҚ 2

40-х – первой половине 80-х
годов; тенденция
социально-
экономического
развития Казахстана;
кризисные явления в сельском
хозяйстве;
политическая жизнь и
национальные отношения;
период перестройки;
Казахстан – суверенное
государство;
выход Казахстана на мировую
арену;
Конституция Казахстана –
гарант демократии и
независимости республики.
Знания:
- основные исторические
факты, события, имена
исторических и
современных деятелей
Казахстана.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физической культуры в
подготовке специалиста,
формирование его здорового
образа жизни,
социально-
биологические и
психо-физиологические основы
физической культуры; основы
физического и спортивного
самосовершенствования;
профессионально-прикладная
физическая подготовка.
Знания:
- основные составляющие
здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать
физическую активность,
заниматься спортом.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта;
номенклатура карт;
вешение и измерение линий;
теодолитная съемка;
нивелирование;
тахеометрическая съемка;
мензульная съемка;
определение площадей;
глазомерная съемка;
аэрофотосъемка и
фотограмметрия; основы
маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения,
сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную,
нивелирную съемку
(обрабатывать результаты)
БК 2
БК 8
ПК 2.1.4
ПК 2.6.1
ОПД.02
Топографическое черчение
Применение и исполнение
основных шрифтов; владение
условными знаками различного
характера; условные знаки
геологического характера и
владение ими; современные
методы вычерчивания
издательских оригиналов
планов и карт.
Знания:
- требования к
вычерчиванию условных
знаков различного
содержания для
геологических карт.
Умения:
- оформлять геологические
карты различного
назначения
БК 8
ПК 2.1.4
ПК 2.5.4
ОПД. 03
Общая геология.
Земля в мировом пространстве;
геодезическая характеристика
Земли; физические свойства
Земли и ее внешние оболочки;
строение Земли и земной коры;
состав земной коры;
геологические процессы и
эволюция земной коры.
Знания:
- геохронологические и
стратиграфические шкалы,
основные особенности
развития Земной коры,
- виды и методы
геологических
исследований.
Умения:
- определять на
геологических картах
возраст, генезис и
условия залегания пород,
- определять по
диагностическим признакам
наиболее распространенные
породообразующие
минералы и горные породы,
- определять на
геологических и
тектонических картах
складчатые и
платформенные области
БК 2
БК 7
ПК
ПК 2.1.4
ПК 2.2.11
ПК 2.4.4
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ОПД. 04
Историческая геология с основами палеонтологии и геологии Казахстана.
Основы палеонтологии;
методы палеонтологии и основы
систематики животного и
растительного мира;
основные типы и виды
организмов: Низшие растения
(бактерии, водоросли);
высшие растения и их
классификация;
документация ископаемых
остатков;
методы историко-геологических
реконструкций;
стратиграфия и геохронология;
основы фационального анализа;
основные методы изучения
тектонических движений;
понятие о геотектоническом
анализе.
История развития Земли в
докембрии, палеозое,
мезозое и кайнозое;
геология Казахстана;
геологическая изученность
и районирование Казахстана.
Знания:
- основные классы,
диагностические
признаки флоры и фауны,
понятия геохронологии
и стратиграфии, виды
фаций и основные
принципы их выделения.
Умения:
- определять ископаемые
остатки флоры и фауны,
горных пород и
определять возраст пород,
документировать остатки.
БК 5
ПК 2.1.4
ОПД. 05
Кристаллография, минералогия и петрография.
Свойства кристаллического
вещества и основы его строения;
минералы: их состав, свойства,
происхождение и основные
методы исследования;
классификация минералов;
парагенетические ассоциации.
Петрография: основные методы
исследования горных пород;
магматические породы и их
классификация;
метаморфические породы;
характеристика основных
типов осадочных пород,
их свойства; особенности
текстур и структур;
классификация и
характеристика
основных типов пород.
Знания:
- разновидности
минералов, физические
свойства, морфология,
процессы
минералообразования,
классы минералов,
условия образования
горных пород.
Умения:
- определять минералы,
горные породы в образцах
и естественных условиях
БК 2

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
ЖКП. 07
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себептері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- ҚР Заңдарын және еңбек туралы заңнамалық актларды, еңбек пен демалысты ұйымдастырудың формалары мен әдістерін, әр түрлі жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасына қойылатын жалпы талаптарды, өндірістік санитария ережелерін, жеке қорғаныс құралдарын білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыра алу, әр түрлі апаттық жағдайларда алғашқы көмекті көрсете алу, қауіпсіздік техника норма ережелерінің орындалуын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.14
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.12
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.13
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Пайдалы қазбалар. Пайдалы қазба кенорындарының пайда болу жағдайлары; геологиялық жағдайларын, пайдалы қазбалар кенорындарының пайда болудағы геохимиялық тосқауылдың ролі; пайдалы қазба кенорындарының морфологиясы мен құрылысы; пайдалы қазба кенорындарының жіктелуі; эндогенді кенорындар, олардың пайда болуы мен бөліну жағдайлары; метаморфогенді кеннің пайда болуы; техногенді кенорындар, пайдалы қазбалар кенорындарының өндірістік жіктелуі; геохимия көрсеткіштері бойынша өндірісте қолдану; өндірістік минералдар; кенге қойылатын негізгі өндірістік талаптар және өндіріс кенорындарының генетикалық типтері: қара, түсті, асыл және радио-активті металдар; сирек, таратылған және сирек жерді элементтер; химиялық шикізат және минералды тыңайтқыштар; индустриалды шикізаттар; керамикалық, шыны және отқа төзімді шикізаттар;құрылыс материалдарын; бағалы, техникалық және ұқсатып жасалған тастар; жанғыш пайдалы қазбалар.
Білімдер:
- негізгі кеннің пайда болу алғышарттарын, әр түрлі кенорындардың пайда болудың геологиялық жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- кеннің заттық құрамы мен кендегі негізгі өндірістік минералдарды анықтай алу, геологиялық карталар мен қимадағы кенорындарды оқи алу керек.
БҚ 5

ПК 2.2.2
ПК 2.2.6
ПК 2.2.11
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.5.2
ПК 2.5.5
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ОПД 06
Охрана труда
Общие сведения о трудовом
законодательстве.
Организация работы и
постоянного контроля
по охране труда на
геологоразведочных
предприятиях.
Анализ условий труда,
причины травматизма и
профессиональных заболеваний.
Безопасность на производстве,
безопасность выполнения
геологоразведочных работ.
Промышленная санитария.
Основа пожарной безопасности,
технические средства тушения
пожаров.
Промышленная экология
Знания:
законодательный
акт акты о труде,
нормативно-технические
документы по технике
безопасности,
производственная
санитария, пожарной
безопасности. Системы
стандартов безопасности
труда, общие требования
к производственным
помещениям и рабочим
местам, способы защиты
от воздействия опасных
и вредных
производственных факторов
и вопросы охраны труда
в геологоразведочной
отрасли, основные
мероприятия
противопожарной защиты
и средства пожаротушения,
промышленную санитарию
и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами
коллективной и
индивидуальной защиты,
проверять исправность
технических средств
защиты, проводить
расследования и учет
несчастных случаев,
анализ состояния охраны
труда при полевых
работах, пользоваться
средствами контроля и
защиты состояния
производственной
санитарии, организовать
ГРР и осуществлять
контроль по охране
труда и ТБ.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
ПК 2.1.14
ПК 2.5.6
ПК 2.5.12
ПК 2.6.6
ПК 2.6.13
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Полезные ископаемые.
Условия образования
месторождений полезных
ископаемых;
геологические условия;
роль геохимических
барьеров в образовании
месторождений полезных
ископаемых;
морфология и строение
месторождений полезных
ископаемых.
Классификация месторождений
полезных ископаемых.
Эндогенные месторождения,
условия их образования и
разделение. Экзогенные
месторождения, условия их
образования и разделения.
Метаморфогенное
рудообразование.
Техногенные месторождения.
Промышленная квалификация
месторождений полезных
ископаемых, применение в
промышленности.
Данные по геохимии,
промышленные минералы;
основные требования
промышленности к руде и
основные генетические типы
промышленных месторождений:
черных, цветных, благородных и
радиоактивных металлов; редких,
рассеянных и редкоземельных
элементов; химического сырья и
минеральных удобрений;
индустриального сырья;
керамического, стекольного
и огнеупорного сырья;
строительных материалов;
драгоценных, технических и
поделочных камней; горючие
полезные ископаемые.
Знания:
- основные предпосылки рудообразования, геологические условия формирования различных групп месторождений.
Умения:
- определять вещественный состав руд и основные промышленные минералы в руде, читать геологические карты и месторождения в разрезе.
БК 5

КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.7
АП. 02
ПҚК іздеу мен барлаудың әдістемесі.
Пайдалы қазбалар кенорындарын іздеу мен барлаудың теориялық негіздерінің негізгі түсініктері; кенорындарының іздеу алғышарттары мен белгілері; іздеу жұмыстар кезеңінде геологиялық міндеттер мен әдістері және олардың шешуі; болжамдық ресурстар, оларды есептеу; берілген іздеулер бойынша кенорындарды бағалау. Пайдалы қазбалар кенорындарын барлау; барлау кезеңдері; олардың геологиялық міндеттері мен шешу әдістері; барлаудың техникалық құралдары және барлау жүйелері; әр түрлі өндірістік топтар кенорындарын баралу; пайдалы қазбалар кенорындарын сынамалау: іздеу, суретке түсіру мен барлау жұмыстарының геологиялық құжаттары:барланған қорларды есептеу: қорларды есептеудің негізгі тәсілдері; өндірістік геолого-экономикалық кенорындарды бағалау туралы жалпы мәліметтер; барлауға дейін, эксплуатационды барлау және пайдаланғанда пайдалы қазбалар кенорындарын оқып білу; тау-кен кәсіптерінде геологиялық қызметтер міндеттері.
Білімдер:
- іздеу мен барлау жұмыстарының негізгі принциптерін, әр кезеңдердегі міндеттерді, іздеу алғышарттарын және белгілерін, кенорындарды оқып білудің негізгі әдістерін білу.
Іскерліктер:
- тығындау жұмыстарының жобаларын құра алу, іздеудің ең тиімді әдістерін дәлелдей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу іс-практикасы
КП 01.1
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау және кескіндерді бөлуді өткізу.
БК 1
БК 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КП 01.2
Геологиялық.
Практика аймағының геологиялық құрылымы мен тірек қималарын зерттеу, тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталондық коллекцияларын зерттеу; маршруттық түсірілімдерді іске асыруға арналған аспаптар мен құралдар; далалық зерттеулер, далалық бақылаулар материалдарын ағымдағы камералдық өңдеу; камералдық кезең.
Іскерліктер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Дағдылар:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.4
Біліктілігі - 070101 2 Геолого-суретке түсіру және іздеу жұмыстарының жұмысшы»

ПК 2.1.10
ПК 2.2.2
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.4
ПК 2.6.7
СД. 02
Методика поисков и разведки МПИ.
Основные понятия
теоретических основ
поисков и разведки
месторождений полезных
ископаемых;
поисковые предпосылки
и признаки месторождений;
геологические задачи
и методы их решения
на стадиях поисковых работ;
прогнозные ресурсы, их подсчет;
оценка месторождений
по данным поисков.
Разведка месторождений
полезных ископаемых;
стадии разведки, их
геологические задачи
и методы решения;
технические средства
разведки и
разведочные системы;
разведка месторождений
различных промышленных групп.
Опробование месторождений
полезных ископаемых:
геологическая документация
при съемочных, поисковых
и разведочных работах:
Подсчет разведанных запасов:
основные способы подсчета
запасов;
общие сведения о промышленной
геолого-экономической оценке
месторождений; изучение
месторождений полезных
ископаемых при доразведке,
эксплуатационной разведке и эксплуатации;
задачи геологической службы
на горных предприятиях.
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ, задачи на каждой стадии, поисковые предпосылки и признаки, основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.3.2
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.8
ПК 2.5.10
ПК 2.6.4
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
ПП 01.1
Геодезическая.
Теодолитные работы,
нивелирные работы,
тахеометрическая съемка,
оформление отчетов.
Умения:
производить измерения,
заполнять, обрабатывать
полевой журнал по всем
видам работ.
Навыки:
Подготовки геодезических
приборов к работе и
проведение разбивки
профилей
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПП 01.2
Геологическая
Изучение геологического
строения и опорных разрезов
района практики;
изучение эталонных
коллекций горных пород,
минералов, фауны и флоры;
приборы, оборудование и
снаряжение для производства
маршрутных съемок;
полевые исследования;
текущая камеральная
обработка материалов полевых
наблюдений;
камеральный период.
Умения:
оценивать основные
свойства четвертичных
и скальных пород,
проводить их
документацию,
составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на
местности и по карте.
БК 5
ПК 2.2.8
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.5.4
Квалификация- 070101 2 Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах

КП 01.3
070101 2 – «Геолого-суретке түсіру іздеу жұмыстарындағы жұмысшы»
жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптрады, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру, әр түрлі берілген сынамаларды алу, түпшайма сынамаларды өңдеу, терең емес тау қазбаларын қолмен үңгілеу, жер беті мен жер асты су көздерінің параметрлерін өлшеу, биохимиялық сынамаларды байыту, шымтезекті шоғырларды зондлау, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу
Іскерліктер:
- ұсақ беткі қазбаларды тазалай алу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылай алу, зертханалық талдауға сынамаларды дайындай алу керек.
Дағдылар:
- далалық жағдайлардағы жұмыстар
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
КҚ 2.1.1- КҚ 2.1.14
Біліктілігі: 070102 2 - «Геологиялық үлгіні шаюшы»
КП 01.3
070102 2 – «Геологиялық үлгіні шаюшы» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптрады, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру. Жуу, науашалараға, жуып-шаятын аспаптардағы шөміштерге майлы түпшайма сынамаларын жеткізу немесе дән көлемі 0,5-1 мм болғандағы 90 % аспайтын түпшайма пайдалы минералдарын шығуын қамтамасыз етілуін қондыру, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Іскерліктер:
- белгіленген деңгейге дейін науашаларға түпшайма сынамаларын жеткізу, құмнан шлихты бөлу үшін қажетті су жылдамдығын сақтай алу керек.
Дағдылар:
- шлихтік сынамалар бойынша жұмыстар.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
КҚ 2.2.1- КҚ 2.2.14
Біліктілігі: - 070103 2 «Сынаманы іріктеуші»
КП 01.3
070103 2 – «Сынаманы іріктеуші» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру.
Тау қазбаларындағы сызатты, шпурлы сынамаларды алу, тау жыныстарын контурлау және тесу,
Шпурларды бұрғылау, сызаттарды кесу, сөрелерді бекіту және жылжыту, сынама алушыларды жұмысқа дайындау, олардың техникалық қызмет көрсетілуі, тереңдігі 1500 м дейін су айдынындағы бұл сынамаларды алу, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Іскерліктер:
- әр түрлі жағдайларда барлық сынама түрлерін алу, сынамаларды, балғаларды және перфораторларға қызмет көрсету, зат белгісін қою, буып-түйу, зертханаға тапсыра алу керек.
Дағдылар:
- әртүрлі геологиялық сынамаларды іріктеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.3.1-
КҚ 2.3.15
Біліктілігі: 070104 2 «Минералдар мен шлихті байытушы»
КП 01.3
070104 2 – «Минералдар мен шлихті байытушы» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, шағыстырылған электр сәулесінде, иммерсионды сұйықтық көмегімен көзбен болжап шикізаттың жарамсыздығын анықтау және аралау, «Экстра» пьезокварц сортын, қолмен шикізаттағы бағалы және кварцеоптикалық тастарды байыту, иноаймақты, пьезооптикалық шикізатты өлшеу, жыныстардың еритін құрамдарын химиялық уландыру көмегімен араласқан жыныстардан кристалдарды және сеппелерді алу, бағалы шикізаттың қалдықтарын есептеу, байытылған шикізатты сорттау және оны сақтауға тапсыру.
Іскерліктер:
- әр түрлі геологиялық жағдайларда нақтылы сорттарды байыта алу, қалдықтарға есеп бере алу керек.
Дағдылар:
- минералдармен және тау жыныстарымен жүргізілетін жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.4.1- КҚ 2.4.15
Біліктілігі: 070105 2 - «Драгер»
КП 01.3
070105 2 – «Драгер» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру.
Алтын аралас топырақта сынамалар алу және анықтау, ұсақ немесе орташа үгілген тау жыныстарға мүмкін потенциалды іздеулерді жүргізу, аллювиальды ұсақ тау жыныстарының құрылымын оқып білу, ең көп металдар концентрация орындарын анықтау, драж әдісімен сынама алу және орының анықтау, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Іскерліктер:
- жыныстардың заттық құрамдарына байланысты жуып-шаятын және жеткізу аспаптары мен қондырғыларына технологиялық тәртіпті жүргізе алу, сынамаларды алу, буып-түю, зат белгілеу мен сақтай алу керек.
Дағдылар:
- ұсақ тау жынысты кен орындарындағы жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.5.1- КҚ 2.5.13
Біліктілігі - 070106 2 «Өткізуші»
КП 01.3
070106 2 – «Өткізуші» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру.
Тау қазбаларын үңгілеудің технологиясымен таныстыру,
шойбалғалармен, перфораторлармен жұмыс істеу, мотобұрғыларымен және қолмен ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, сортты шикізаттың сыртқы белгілерін анықтау, үңгілеу кезінде жыныстар мен минералдарды анықтау, есепті рәсімдеу, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Іскерліктер:
- жабдықты пайдалану ережелері мен жағдайын бақылай алу, оны тау қазбаларын үңгілеу үшін пайдалана алу керек.
Дағдылар:
- тау-кен ұңғылау жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.6.1- КҚ 2.6.14
КП 02
Өндірістік практика
Іс-тәжірибе өтетін ұйымда бар инженерлі-техникалық қызмет құрылысымен және геологиялық барлау түрлерімен танысу; кәсіптік деңгейдегі маман немесе техник-геолог қажет нақтылы жұмыс орнында немесе жағдайларға байланысты, барлық геологиялық барлау жұмыстар дублерымен жұмыс істеу; тәжірибе бойынша есеп-күнделікті құрастыру және атқарылған жұмыстар мен олардың орындалу деңгейі бойынша мінездемелер алу.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдіске қатысу, дала жұмыстарының нәтижелерін рәсімдей алу, есеп құрастыруға қатыса алу.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық бойынша жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8

ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070101 2 – «Рабочий на геолого-съемочных
и поисковых работах».
Организация работ,
проверка приборов,
инструментов, оборудования,
организация лагеря,
отбор проб различного
назначения, обработка шлиховых
проб, проходка неглубоких
горных выработок вручную,
измерение параметров
поверхностных и подземных
источников воды, озоление
биогеохимических проб,
зондирование торфяной и
запропелевой залежи,
погрузка, транспортировка
полевого снаряжения
инструментов, ликвидация
полевого лагеря.
Умения:
- расчищать и проходить
мелкие поверхностные
выработки, бурить мелкие
скважины, подготавливать
пробы к лабораторному
анализу.
Навыки:
-работы в полевых
условиях
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1-ПК 2.1.14
Квалификация 070102 2- «Промывальщик геологических проб».
ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070102 2 – «Промывальщик геологических проб».
Организация работ, проверка
приборов, инструментов,
оборудования, организация
лагеря.
Промывка, доводка масляных
шлиховых проб в лотках,
ковшах на промывочных приборах
или установках с обеспечением
выхода полезных минералов
шлиха не менее 90% при
размере зерна 0,5-1 мм,
погрузка, транспортировка
полевого снаряжения
инструментов, ликвидация
полевого лагеря.
Умения:
- промывать и доводить массовые шлиховые пробы в лотках до установленного уровня, обрабатывать, маркировать вести учет промывочных контрольных проб, соблюдать нужную скорость движения воды для выделения шлихов из песка.
Навыки:
-работы по шлиховому опробованию
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.1-ПК 2.2.14
Квалификация - 070103 2 «Пробоотборщик»
ПП. 01.3
Практика по приобретению профессии 070103 2 «Пробоотборщик»
Организация работ, проверка
приборов, инструментов,
оборудования, организация
лагеря.
Отбор бороздовых, задирковых,
шпуровых проб в горных
выработках, оконтуривание и
выкалывание горной породы,
бурение шпуров, пропиливание
борозд, перемещение и
закрепление полков, подготовка
пробоотборников к работе,
их техническое обслуживание,
отбор донных проб на водоемах
до глубины 1500 м.,
транспортировка полевого
снаряжения инструментов,
ликвидация полевого лагеря
Умения:
- отбирать все виды проб в различных условиях, маркировать,
упаковывать, представлять в лабораторию,
производить техобслуживание пробоотборников,
молотков и перфораторов..
Навыки:
-отбора различных видов
геологических проб
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.15
Квалификация 070104 2-«Обогатитель минералов и шлихов»
ПП. 01.3
Практика по приобретению
рабочей профессии 070104 2 –
«Обогатитель минералов и
шлихов».
Организация работ, проверка
приборов, инструментов, оборудования, просмотр,
опиловка и выявление брака
сырья в отраженном
электрическом свете,
визуально и с помощью
иммерсионной жидкости,
обогащение пьезокварца сорта
«Экстра», кварцеоптических и
драгоценных камней в сырье
ручным способом, замер
инообласти, пъезолооптического
сырья, извлечение кристаллов
и вкраплений из вмещающих
пород при помощи химического
травления растворимых
компонентов породы, учет
отходов драгоценного сырья,
сортировка обогащенного сырья
и подготовка его для сдачи
на хранение.
Умения:
- проводить обогащение
конкретных сортов сырья
в различных геологических
условиях, производить
учет отходов.
Навыки:
-работы с минералами
и горными породами
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.4.1-
ПК 2.4.15
Квалификация 070105 2 - «Драгер»
ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070105 2 – «Драгер».
Организация работ, проверка
приборов, инструментов,
оборудования, организация
лагеря.
Определение и отбор пробы
в золоторудных россыпях,
проведение поисков
потенциально возможных мелких
и средних россыпей, изучение
строения аллювиальных россыпей,
определение мест наибольших
концентраций металлов,
определение мест и
проведение опробования дражным
способом, транспортировка
полевого снаряжения
инструментов, ликвидация
полевого лагеря.
Умения:
- проводить
технологический режим
работы промывочных и
доводочных приборов и
установок в зависимости
от вещественного состава
пород, производить отбор,
упаковку, этикетирование
и хранение проб.
Навыки:
-работы на россыпных
месторождениях.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.5.1-
ПК 2.5.13
Квалификация - 070106 2 «Проходчик»
ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070106 2 – «Проходчик».
Организация работ,
проверка приборов,
инструментов, оборудования,
организация лагеря.
Ознакомление с технологией
проходки горных выработок,
работа с отбойными молотками,
перфораторами, бурение мелких
скважин мотобурами и вручную,
определение внешних признаков
сортового сырья, определение
пород и минералов при проходке,
оформление отчета,
транспортировка полевого
снаряжения инструментов,
ликвидация полевого лагеря.
Умения:
- контролировать
состояние и правила
эксплуатации
оборудования,
использовать его для
проходки горных
выработок.
Навыки:
-техобслуживания и
эксплуатации
горнопроходческого
оборудования
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.6.1-
ПК 2.6.14
ПП.02
Производственная практика
Ознакомление со структурой
инженерно-
технической службы и
видами геологоразведочных работ,
имеющихся в организации, где
проходит практика;
непосредственная работа на
конкретном рабочем месте или
в зависимости от обстоятельств
дублером на всех видах
геологических работ,
где требуется специалист
профессионального уровня или
техника-геолога; составление
дневника-
отчета по практике
и получение отзыва-
характеристики о выполняемых
работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в
технологическом
процессе, оформлять
результаты полевых
работ, участвовать
в составлении отчета.
Навыки:
-работы по избранной
профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 8

КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
ЖКП 05
Қазақстан геологиясы мен палеонтология негіздеріндегі тарихи геология.
Палеонтология негіздері; палеонтология негіздері және жануарлар мен өсімдіктер әлемінің жүйелеу негіздері; қазбалар қалдықтарының құжаты; тарихи-геологиялық қайта құру әдістері; стратиграфия және геохронология, фациональды талдау негіздері; тектоникалық қозғалыстардың негізгі әдістерін оқып білу; геотектоникалық талдау туралы түсінік. Докембриядағы Жердің даму тарихы, палеозойлық, мезозойлық және кайнозондық; Қазақстан геологиясы.
Білімдер:
- ең көп таралған қазбалар тобын, флора мен фаунасын, оларды жетекшілік ететін формалары мен диагностикалық себебтерін, жердің даму тарихын, шеқарасын, бедерін, Қазақстанның негізгі құрылымдарын, тектоникасын білу.
Іскерліктер:
- жыныстардың жасын анықтай алу және қазба қалдықтарын құжаттай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
ЖКП 06
Құрылымдық геология және геологиялық картаға түсіру.
Құрылымдық түрлерінің топтастырылуы; жыныстар қатпарларының бұзылуы; тау жыныстарының жарылған бұзылыстары; интрузивті, эффузивті және метаморфиялық жыныстардың жатыс формалары; жер қыртысының негізгі құрылымдық элементтері; карта бойынша ауданның геологиялық құрылымының жалпы талдауы; картаға түсірудің геологиялық түрлері; геологиялық құрылымын құрайтын, жыныстар мен құрылымдардың әр түрлі ландшафты-геологиялық жағдайлары және генетикалық ерекшеліктері бар аудандар мен картографиялау ғарыштық әдістерінің негізгі құрылымдарын суретке түсіру әдістері; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- негізгі құрылымдық формаларды, олардың пайда болуын, оқып білу әдістерін, сипаттамаларын, жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарды оқып түсіне алу, картада жыныстар жатысының әр түрлі формаларын бейнелеу, геологиялық тарихтың дамуын геологиялық карта бойынша белгілей алу, магматикалық қызмет формаларын және т.б. білу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.5.13
ЖКП 07
Гидрогеология және инженерлі геология негіздері.
Жер асты суларының физикалық қасиеттері мен құрамдары; аэрация аймағындағы сулар; грунт сулары; жер асты сулары; артезиан сулары; жарылыстар және карст сулары;
минералды, өндірістік және термалды сулар;
жер асты сулар динамикасының негіздері; инженерлі геология негіздері; әр түрлі мақсаттардағы инженерлі-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулер.
Білімдер:
- жер асты суларының түрлерін, олардың құрамын, оқып білу әдістерін, грунт және арынды сыларының элементтерін, грунт түрлерін және олардың физико-механикалық қасиеттерін білу.
Іскерліктер:
- гидроизогипс карталарын құрастыра алу, грунттардың физико-механикалық қасиеттерін анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 2.1.12
ПК 2.2.2
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ОПД 05
Историческая геология с
основами палеонтологии и
геологии Казахстана.
Основы палеонтологии;
методы палеонтологии и
основы систематики животного
и растительного мира;
основные типы и виды
организмов: Низшие растения
(бактерии, водоросли);
высшие растения и их
классификация;
документация ископаемых
остатков;
методы историко-геологических реконструкций;
стратиграфия и геохронология;
основы фационального анализа;
основные методы изучения
тектонических движений;
понятие о геотектоническом
анализе.
История развития Земли в
докембрии, палеозое,
мезозое и кайнозое;
геология Казахстана;
геологическая изученность
и районирование Казахстана.
Знания:
- основные классы,
диагностические
признаки флоры и
фауны, понятия
геохронологии и
стратиграфии, виды
фаций и основные
принципы их
выделения.
Умения:
- определять
ископаемые остатки
флоры и фауны,
горных пород и
определять возраст
пород,
документировать
остатки.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ОПД 06
Структурная геология и
геокартографирование.
Классификация структурных
форм; складчатые нарушения
горных пород; разрывные
нарушения горных пород;
формы залегания интрузивных,
эффузивных и метаморфических
пород; основные структурные
элементы земной коры;
виды геологического
картографирования;
методы геологической съемки
в регионах с различными
ландшафтно-геологическими
условиями и генетическими
особенностями пород и
структур, основы
космических методов
картографирования;
организация
геологосъемочных работ.
Знания:
- основные
структурные формы,
их происхождение,
методы изучения,
характеристики,
классификация.
Умения:
- читать
геологические карты,
изображать различные
формы залегания
пород на картах,
устанавливать по
геологической карте
историю
геологического
развития, формы
магматической
деятельности и т.д.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.5.13
ОПД. 07
Основы гидрогеологии и инженерной геологии.
Физические свойства и состав
подземных вод; воды зоны
аэрации; грунтовые воды;
подземные воды;
артезианские воды;
трещинные и карстовые воды;
минеральные, промышленные
и термальные воды;
основы динамики подземных
вод; основы инженерной
геологии;
гидрогеологические и
инженерно-геологические
исследования для различных
целей.
Знания:
- виды подземных вод,
их состав, методы
изучения, основные
элементы грунтовых
и напорных вод, виды
грунтов, их
физико-механическое
свойство.
Умения:
- строить карты
гидроизогипс,
определять
физико-механические
свойства грунтов.
БК 1
БК 2

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.13
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.7
ЖКП 08
ПҚК іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістерінің негіздері.
Жер қыртысының құрылымын оқып білу әдісі ретінде геофизикалық әдістер мәні, геофизикалық өрістерді бақылау негізінде пайдалы қазбалар мен жер асты суларын іздеу мен барлау; сейсмобарлаудың физико-геологиялық негіздері; геологиялық қима әдістерін оқып білу, КС, ПС, БКЗ әдістерінің мәні, әдістермен шығарылатын есептер; ұңғымалардағы техникалық операциялар; резистиметрия, кавернометрия, инклинометрияның мәні; грунттарды алу; перфорация; зерттеудің радиометрикалық және сынақ-физикалық әдістері; дала және зертханалық, ұңғыманың радиометриялық әдістері; инженерлі-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулерде геофизикалық әдістерді қолдану.
Білімдер:
- ұңғымалардағы зерттеу түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны білу.
Іскерліктер:
- каротаж нәтижелеріне сапалы түсіндірме жүргізе алу, каротаж нәтижелері бойынша қолайлы бұрғылау параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
ЖКП 09
Бұрғылау және тау-кен ісінің негіздері
Тау жыныстарының физико-механикалық ерекшеліктері және олардың ұңғыма құрылымына әсері; бұрғылаудың негізгі технологиялық үрдістері; аралас бұрғылаудың қосымша жұмыстары. Бұрғылаудың негізгі түрлерін: колонковалық бұрғылау; соққы-арқанды бұрғылау; тау-кен ісі; бұрғылау- жару жұмыстарын пайдалана барланған жер асты тау қазбаларын жүргізу; желдету, сутөкпе және жарықтандыру; жыныстарды тиеу және тасымалдау; қазбаларды бекіту. Пайдалы қазбалар кенорындардың негізгі ашылымдары, жарылыс жұмыстары.
Білімдер:
- ұңғыма және тау қазбалар үңгілеуінің жіктелуін;
Бұрғылау мен үңгілеуде әр түрлі әдістерді қолдану жағдайларын,
жұмыстарды жүргізу технологиясын, құралдарын білу;
- нақтылы жағдайларда тау бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен бұрғылау тәсілдерін таңдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.13
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.10
КҚ 2.6.14
ЖКП.10
Экономика және ГБЖ ұйымдастыру негіздері.
Экономика негіздері; мәні; негізгі түсініктер; жұмыс істеу механизмі; менеджмент және маркетинг негіздері; халық шаруашылық жүйесіндегі сала орыны; геологиялық ұйымдардың негізгі және айналым қаржылары; еңбекті ұйымдастыру және техникалық нормалау; еңбек ақыны ұйымдастыру; геолого-барлау жұмыстарын жоспарлау және жобалау; шығын сметасы; нарықтық қарым – қатынаста қаржыландыру жұмыстары; негізгі және қосымша өндірістерді (геолого-түсіру және іздеу жұмыстары) ұйымдастыру; геофизикалық жұмыстар; бұрғылау жұмыстары; тау-кен жұмыстары; гидрогеологиялық және инженерлі-геологиялық жұмыстар; кен және тау жыныстарын сынамалау мен зертханалық зерттеу, топогеодезиялық және маркшейдерлік жұмыстар; геолого-барлау жұмыстарын өндірістік-техникалық қамтамасыз ету; геолого- барлау жұмыстарының тиімділігі.
Білімдер:
Қазіргі заманғы экономиканың қалыптасу негіздері мен экономикалық реформаның бағытталуын, геологиялық кәсіпорындарды қаржыландырудың жалпы мәсілелерін, негізгі және айналым қорларын пайдаланудың құрамдары мен көрсеткіштерін, кәсіпорындағы менеджмент принциптерін білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі ГБЖ түрлері бойынша өндіріске кететін өнім бірліктерінің шығынын анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8

ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.2.13
ПК 2.5.4
ПК 2.6.7
ОПД. 08
Основы геофизических методов поисков и разведки МПИ.
Сущность геофизических
методов как способов
изучения строения земной
коры, поисков и разведки
полезных ископаемых и
подземных вод на основе
наблюдений геофизических
полей;
физико-геологические основы сейсморазведки; методы изучения геологического разреза; сущность методов КС, ПС, БКЗ, задачи, решаемые методами; технические операции в скважинах; сущность резистивиметрии, кавернометрии, инклинометрии; отбор грунтов, перфорация; радиометрические и ядерно-физические методы исследований; физико-геологические основы методов; полевые и лабораторные, скважинные радиометрические методы; применение геофизических методов при инженерно-геологических и гидрогеологических исследованиях
Знания:
- виды исследований
в скважинах,
применяемая
аппаратура,
технология.
Умения:
- проводить
качественную
интерпретацию
результатов каротажа,
определять
оптимальные
параметры бурения
по результатам каротажа.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ОПД 09
Основы бурения и горного дела
Физико-механические особенности горных пород и влияние их на конструкцию скважин; основные технологические процессы бурения; вспомогательные работы, сопутствующие бурению. Основные виды бурения: колонковое бурение, ударно-канатное бурение; основы горного дела: проведение подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ, вентиляция, водоотлив и освещение; погрузка и транспортировка породы; крепление выработок. Основы вскрытия и разработки месторождений полезных ископаемых, взрывные работы.
Знания:
- классификация скважин и горных выработок, условия применения разных способов бурения и проходки, технология проведения работ, инструмент.
Умения:
- выбирать необходимый способ бурения и оборудования для проведения горно-буровых работ в конкретных условиях.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.13
ПК 2.5.9
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.4
ПК 2.6.8
ПК 2.6.10
ПК 2.6.14
ОПД.10
Основы экономики и организации ГРР.
Основы экономики; сущность;
основные понятия; механизм
функционирования; основы
менеджмента и маркетинга;
место отрасли в системе
народного хозяйства;
основные и оборотные
средства геологических
организаций; организация
труда и техническое
нормирование;
организация заработной платы;
планирование и проектирование
геологоразведочных работ;
смета затрат;
финансирование работ при
рыночных отношениях;
организация основных и
вспомогательных производств
(геологосъемочные и
поисковые работы;
геофизические работы,
буровые работы, горные
работы, гидрогеологические
и инженерно-геологические
работы); опробование и
лабораторные исследования
руд и горных пород;
топогеодезические и
маркшейдерские работы;
производственно-
техническое обеспечение
геологоразведочных работ;
эффективность
геологоразведочных работ
Знания:
- основы
функционирования
современной экономики
и направление
экономической
реформы, общие
вопросы
финансирования
геологических
предприятий, состав
и показатели
использования
основных и оборотных
фондов, принципы
менеджмента на
предприятии.
Умения:
- определять затраты
на производство
единицы продукции
по различным видам
ГРР.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8

КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.15
КҚ 2.4.14
ЖКП 11
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себептері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
Заңнамалық актілер, еңбек туралы актілер,
қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік-техникалық құжаттар, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі,өндірістік орындар мен жұмыс орындарына қойылатын жалпы талаптар, қауіпті зиянды өндірістік факторлар әсерінен қорғану тәсілдері мен геологиялық барлау саласында еңбекті қорғау мәселелері, өртке қарсы қорғаныстың негізгі іс-шаралары және өрт сөндіру құралдары, өндірістік санитария және экология.
Іскерліктер:
Ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану, қорғаныстың техникалық құралдарының дұрыстығын тексеру, бақытсыз жағдайлардың тергеуі мен есебін жүргізу, далалық жұмыстарда еңбекті қорғау жағдайларын талдау, өндірістік санитарияны бақылау және қорғау құрылдарын пайдалану, ГБЖ жүзеге асыту және еңбекті қорғау және ҚТ бойынша бақылауды жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.14
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.6
КҚ 2.2.7
ЖКП 12
Аналитикалық химия.
Сапалы талдау негіздері: катиондардың аналитикалық топтары (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші); аниондар, тұзды талдау; суда еритіндер; микрохимия негіздері. Сандық талдау негіздері мен оның негізгі әдістері. (гравиметриялық, титрометриялық, нейтралдану, комплексонометрического титрования, окислительно-восстановительного титрования.
Талдаудың физико-химиялық әдістері (колориметрия, фотоколориметриялық, хроматография).
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негіздерін, физико- химиялық талдауды, зертханалық жұмыстарды жүргізу техникасын;
- экология заңдарының негізгі ұғымдарын білу.
Іскерліктер:
- бағдарламаға сәйкес сынамалардың химиялық зерттеулерді жүргізу;
- минералдар мен тау жыныстарын анықтау үшін химиялық зерттеулерді жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.11
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
ЖКП 13
Шөгінді тау жыныстарының литологиясы.
Шөгінді тау жыныстардың литологиясы. Шөгінді жыныстардың таралуы.
Литогенез. Шөгінді тау жыныстардың фациялары, құрылымы және текстурасы. Тау жыныстарының жіктелуі. Минералды және химиялық құрамы.Тау жыныстарының жатыс формалары.
Білімдер:
- шөгінді тау жыныстарының жіктелуін, жатыс формаларын, минералды және химиялық құрамын, құрылымы мен текстурасын білу.
Іскерліктер:
- шөгінді жыныстар аттарын анықтай және сипаттай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 2.1.5
ПК 2.3.15
ПК 2.4.14
ОПД 11
Охрана труда
Общие сведения о трудовом
законодательстве.
Организация работы и
постоянного контроля по
охране труда на
геологоразведочных
предприятиях.
Анализ условий труда,
причины травматизма и
профессиональных заболеваний.
Безопасность на производстве,
безопасность выполнения
геологоразведочных работ.
Промышленная санитария.
Основа пожарной безопасности,
технические средства тушения
пожаров. Промышленная
экология
Знания:
законодательный акт
акты о труде,
нормативно-технические документы
по технике
безопасности,
производственная
санитария, пожарной
безопасности,
системы стандартов
безопасности труда,
общие требования к
производственным
помещениям и рабочим
местам, способы
защиты от воздействия
опасных и вредных
производственных
факторов и вопросы
охраны труда в
геологоразведочной
отрасли, основные
мероприятия
противопожарной
защиты и средства
пожаротушения,
промышленную
санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться
средствами
коллективной и
индивидуальной
защиты, проверять
исправность
технических средств
защиты, проводить
расследования и учет
несчастных случаев,
анализ состояния
охраны труда при
полевых работах,
пользоваться
средствами контроля
и защиты состояния
производственной
санитарии,
организовать ГРР и
осуществлять контроль
по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.14
ПК 2.5.6
ПК 2.6.6
ПК 2.2.7
ОПД. 12
Химия аналитическая.
Основы качественного анализа:
аналитические группы
катионов (первая, вторая,
третья, четвертая, пятая);
анионы, анализ соли,
растворимой в воде;
основы микрохимии.
Основы количественного
анализа и его основные
методы (гравиметрический,
титрометрический,
нейтрализации,
комплексонометрического
титрования,
окислительно-восстановительного
титрования. Основы
физико-химических методов
анализа (колориметрия,
фотоколориметрия,
хроматография).
Знания:
-теоретические
основы аналитической
химии,
физико-химический
анализ, техника
проведения
лабораторных работ,
-основные понятия,
законы экологии.
Умения:
-проводить химические
исследования проб
согласно программе,
-применять
диагностические
признаки для
определения минералов
и горных пород
БК 1
БК 2
ПК 2.1.11
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
ОПД.13
Литология осадочных горных пород.
Распространение осадочных
пород. Литогенез. Фации,
структура и текстура
осадочных пород.
Классификации горных пород.
Минеральный и химический
состав. Формы залегания
горных пород.
Знания:
- классификация
осадочных горных
пород, формы
залегания,
минеральный и
химический состав,
структура, текстура.
Умения:
- определять названия
и описывать
осадогенные породы.
БК 1
БК 2

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.13
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пайдалы қазбалар. Пайдалы қазба кенорындарының пайда болу жағдайлары; геологиялық жағдайларын, пайдалы қазбалар кенорындарының пайда болудағы геохимялық тосқауылдың ролі; пайдалы қазба кенорындарының морфологиясы мен құрылысы; пайдалы қазба кенорындарының жіктелуі; эндогенді кенорындар, олардың пайда болуы мен бөліну жағдайлары; метаморфогенді кеннің пайда болуы; техногенді кенорындар, пайдалы қазбалар кенорындарының өндірістік жіктелуі; геохимия көрсеткіштері бойынша өндірісте қолдану; өндірістік минералдар; кенге қойылатын негізгі өндірістік талаптар және өндіріс кенорындарының генетикалық типтері: қара, түсті, асыл және радио-активті металдар; сирек, таратылған және сирек жерді элементтер; химиялық шикізат және минералды тыңайтқыштар; индустриалды шикізаттар; керамикалық, шыны және отқа төзімді шикізаттар;құрылыс материалдарын; бағалы, техникалық және ұқсатып жасалған тастар; жанғыш пайдалы қазбалар.
Білімдер:
- негізгі кеннің пайда болу алғышарттарын, әр түрлі кенорындардың пайда болудың геологиялық жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- кеннің заттық құрамы мен кендегі негізгі өндірістік минералдарды анықтай алу, геологиялық карталар мен қимадағы кенорындарды оқи алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.7
АП 02
ПҚК іздеу мен барлаудың әдістемесі.
Пайдалы қазбалар кенорындарын іздеу мен барлаудың теориялық негіздерінің негізгі түсініктері; кенорындарының іздеу алғышарттары мен белгілері; іздеу жұмыстар кезеңінде геологиялық міндеттер мен әдістері және олардың шешуі; болжамдық ресурстар, оларды есептеу; берілген іздеулер бойынша кенорындарды бағалау. Пайдалы қазбалар кенорындарын барлау; барлау кезеңдері; олардың геологиялық міндеттері мен шешу әдістері; барлаудың техникалық құралдары және барлау жүйелері; әр түрлі өндірістік топтар кенорындарын баралу; пайдалы қазбалар кенорындарын сынамалау: іздеу, суретке түсіру мен барлау жұмыстарының геологиялық құжаттары:барланған қорларды есептеу: қорларды есептеудің негізгі тәсілдері; өндірістік геолого-экономикалық кенорындарды бағалау туралы жалпы мәліметтер; барлауға дейін, эксплуатационды барлау және пайдаланғанда пайдалы қазбалар кенорындарын оқып білу; тау-кен кәсіптерінде геологиялық қызметтер міндеттері.
Білімдер:
- іздеу мен барлау жұмыстарының негізгі принциптерін, әр кезеңдердегі міндеттерді, іздеу алғышарттарын және белгілерін, кенорындарды оқып білудің негізгі әдістерін білу.
Іскерліктер:
- тығындау жұмыстарының жобаларын құра алу, іздеудің ең тиімді әдістерін дәлелдей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.11
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.4
ПК 2.5.13
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Полезные ископаемые.
Условия образования
месторождений полезных
ископаемых; геологические
условия; роль геохимических
барьеров в образовании
месторождений полезных
ископаемых;
морфология и строение
месторождений полезных
ископаемых.
Классификация месторождений
полезных ископаемых.
Эндогенные месторождения,
условия их образования и
разделение. Экзогенные
месторождения, условия
их образования и разделения.
Метаморфогенное
рудообразование.
Техногенные месторождения.
Промышленная квалификация
месторождений полезных
ископаемых, применение
в промышленности.
Данные по геохимии,
промышленные минералы;
основные требования
промышленности к руде и
основные генетические типы
промышленных месторождений:
черных, цветных,
благородных и радиоактивных
металлов; редких,
рассеянных и редкоземельных
элементов; химического
сырья и минеральных
удобрений; индустриального
сырья; керамического,
стекольного и огнеупорного
сырья; строительных
материалов; драгоценных,
технических и поделочных
камней; горючие полезные
ископаемые.
Знания:
- основные
предпосылки
рудообразования,
геологические условия
формирования
различных групп
месторождений.
Умения:
- определять
вещественный состав
руд и основные
промышленные минералы
в руде, читать
геологические карты
и месторождения в
разрезе.
БК 5
ПК 2.1.10
ПК 2.2.2
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.4
ПК 2.6.7
СД 02
Методика поисков и разведки МПИ.
Основные понятия
теоретических основ поисков
и разведки месторождений
полезных ископаемых;
поисковые предпосылки и
признаки месторождений;
геологические задачи и
методы их решения на стадиях
поисковых работ; прогнозные
ресурсы, их подсчет;
оценка месторождений по
данным поисков.
Разведка месторождений
полезных ископаемых;
стадии разведки, их
геологические задачи и
методы решения; технические
средства разведки и
разведочные системы;
разведка месторождений
различных промышленных групп.
Опробование месторождений
полезных ископаемых:
геологическая документация
при съемочных, поисковых
и разведочных работах:
Подсчет разведанных запасов:
основные способы подсчета
запасов; общие сведения о
промышленной
геолого-экономической оценке месторождений;
изучение месторождений
полезных ископаемых при
доразведке, эксплуатационной
разведке и эксплуатации;
задачи геологической службы
на горных предприятиях.
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ,
задачи на каждой стадии,
поисковые предпосылки и признаки,
основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ,
обосновывать наиболее рациональные
методы поисков.
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
БҰАП
Білім беру ұйымдарымен анықталатын пәндер
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
Жалпы геологиялық практика.
Геологиялық құрылыс пен іс-тәжірибе ауданының тірек қималарын оқып білу; тау жыныстардың, минералдардың фауна мен флоралардың эталоды жиынтықтырын оқып білу; маршрутты суретке түсіру өндірісіне арналған аспаптар, құралдар мен жабдықтар; дала зерттеулері; дала материалдарын бақылаудың ағымдағы камеральды өңдеу; камеральды кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Дағдылар:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6
КП 01.2
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Білімдер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық кескіндерді бөлу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КП 01.3
Тау – кен бұрғылау практика.
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау; колонковалық бұрғылау; соққы – механикалық бұрғылау; роторлы бұрғылау; ашық тау қазбаларын үңгілеу; көлденең және тік тау қазбаларын үңгілеу; материалдарды камеральды өңдеу; іс-тәжірибе бойынша есепті рәсімдеу және оны қорғау.
Білімдер:
- ұңғыма құжаттарын, көтеріп-түсіру операцияларын жүргізе алу, ашық тау қазбаларын жүргізе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1. 9
КП 01.4
Минералдар мен тау жыныстарының диагностикасын алу бойынша.
Мақсаттары мен міндеттері. Кристалдардың құрылысын оқып білу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен таныстыру. әр түрлі минералдар тобының коллекциясын, шөгінді, магматикалық және метаморфиялық тау жыныстар коллекциясын оқып білу. Есептерді рәсімдеу.
Білімдер:
- минералдар мен тау жыныстарының негізгі диагностикалық белгілерін қолдана білу.
Дағдылар:
- өзіне тән белгілері бойынша тау жыныстарында минералдарды анықтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.7
КП 01.5
Геологиялық суретке түсіру.
Дайындық кезең; ұйымдастыру – дала кезеңі; өндірістік – дала кезеңі; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын жүргізу, түпшайма, геологиялық керн мен ұңғыма шламдарын сынамалау; жоғарыда аталған геологиялық құжаттарды жүргізу; геофизикалық жұмыстар; дала бақылауларының бастапқы материалдарын өңдеу; камеральды; есепті дайындау және оны қорғау.
Білімдер:
- іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттерін, жұмыстардың геологиялық құрылыстарын, өндірістік геолого суретке түсіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша нұсқамаларды, дала жұмыстары жағдайларында ҚТ ережелерін білу.
Дағдылар:
- тау қазбалары мен оларды сынамалу құжаттарын жүргізе алу, тау жыныстар үлгілерін өңдеу, ақпараттарды картаға түсіру.
Іскерліктер:
Суретке түсіру жұмыстарын жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.3.2
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.8
ПК 2.5.10
ПК 2.6.4
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ДОО
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 01.1
Общегеологическая
Изучение геологического
строения и опорных разрезов
района практики; изучение
эталонных коллекций горных
пород, минералов, фауны и
флоры; приборы, оборудование
и снаряжение для производства
маршрутных съемок; полевые
исследования; текущая
камеральная обработка
материалов полевых
наблюдений; камеральный
период.
Умения:
- диагностировать
и документировать
четвертичные и
скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на
местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.5
ПК 2.2.8
ПК 2.4.6
ПП 01.2
Геодезическая.
Теодолитные работы,
нивелирные работы,
тахеометрическая съемка,
оформление отчетов.
Умения:
- производить
измерения, заполнять,
обрабатывать полевой
журнал по всем видам
работ.
Навыки:
- разбивка
геодезических
профилей
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПП 01.3
Горно-буровая
Бурение неглубоких скважин;
колонковое бурение;
ударно-механическое бурение;
роторное бурение;
проходка открытых горных
выработок;
проходка горизонтальных
и вертикальных горных
выработок; камеральная
обработка материалов;
оформление отчета
по практике и его защита.
Умения:
- документировать
скважины,
осуществлять
спуско-подъемные
операции, проходить
открытые горные
выработки.
Навыки:
-проводить
документацию скважин
и горных выработок
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.6
ПК 2.1.9
ПП.01.4
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики.
Изучение строения
кристаллов, ознакомление с
диагностическими признаками
минералов и горных пород.
Изучение коллекций различных
классов минералов, изучение
коллекций осадочных,
магматических и
метаморфических горных
пород. Оформление отчетов.
Умения:
Применять
диагностические
признаки минералов и
горных пород
Навыки:
-выявлять минералы в
горных породах по
характерным
признакам.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.12
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
ПК 2.6.7
ПП 01.5
Геологосъемочная. Подготовительный период; организационно-полевой период; производственно-полевой период; проведение геологосъемочных работ, опробования шлихового, геохимического керна и шлама скважин, горных выработок; проведение геологической документации указанных выше работ;
геофизические работы; первичная отработка материалов полевых наблюдений; камеральный период, составление отчета и защита его.
Знания:
- цели и задачи практики, геологические строения работ, инструкция по организации производственно-геологосъемочных работ,
правила по ТБ при
работе в полевых
условиях.
Умения:
- вести документацию горных выработок и их опробования,
обработки образцов горных пород,
составление каталогов,
наносить информацию на карт
Навыки:
Проведения съемочных работ
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.6.1
Біліктілігі - 070101 2 Геолого-суретке түсіру және іздеу жұмыстарының жұмысшы»
КП 01.3
070101 2 – «Геолого-суретке түсіру іздеу жұмыстарындағы жұмысшы» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру, әр түрлі берілген сынамаларды алу, түпшайма сынамаларды өңдеу, терең емес тау қазбаларын қолмен үңгілеу, жер беті мен жер асты су көздерінің параметрлерін өлшеу, биохимиялық сынамаларды байыту, шымтезекті шоғырларды зондлау, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу
Білімдер:
- ұсақ беткі қазбаларды тазалай алу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылай алу, зертханалық талдауға сынамаларды дайындай алу керек.
Дағдылар:
- далалық жағдайлардағы жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.1-2.1.14
Біліктілігі: 070102 2 - «Геологиялық үлгіні шаюшы»
КП 01.3
070102 2 – «Геологиялық үлгіні шаюшы» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру. Жуу, науашалараға, жуып-шаятын аспаптардағы шөміштерге майлы түпшайма сынамаларын жеткізу немесе дән көлемі 0,5-1 мм болғандағы 90 % аспайтын түпшайма пайдалы минералдарын шығуын қамтамасыз етілуін қондыру, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Білімдер:
- белгіленген деңгейге дейін науашаларға түпшайма сынамаларын жеткізу, құмнан шлихты бөлу үшін қажетті су жылдамдығын сақтай алу керек.
Дағдылар:
- шлихтік сынамалар бойынша жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.1-2.2.14
Біліктілігі: - 070103 2 «Сынаманы іріктеуші»
КП. 01.3
070103 2 – «Сынаманы іріктеуші» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптрады, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру.
Тау қазбаларындағы сызатты, шпурлы сынамаларды алу, тау жыныстарын контурлау және тесу,
Шпурларды бұрғылау, сызаттарды кесу, сөрелерді бекіту және жылжыту, сынама алушыларды жұмысқа дайындау, олардың техникалық қызмет көрсетілуі, тереңдігі 1500 м дейін су айдынындағы бұл сынамаларды алу, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Білімдер:
- әр түрлі жағдайларда барлық сынама түрлерін алу, сынамаларды, балғаларды және перфораторларға қызмет көрсету, зат белгісін қою, буып-түйу, зертханаға тапсыра алу керек.
Дағдылар:
- әртүрлі геологиялық сынамаларды іріктеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.3.1-2.3.15
Біліктілігі: 070104 2 «Минералдар мен шлихті байытушы»
КП 01.3
070104 2 – «Минералдар мен шлихті байытушы»
жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптрады, құралдарды, жабдықтарды тексеру, шағыстырылған электр сәулесінде, иммерсионды сұйықтық көмегімен көзбен болжап шикізаттың жарамсыздығын анықтау және аралау, «Экстра» пьезокварц сортын, қолмен шикізаттағы бағалы және кварцеоптикалық тастарды байыту, иноаймақты, пьезооптикалық шикізатты өлшеу, жыныстардың еритін құрамдарын химиялық уландыру көмегімен араласқан жыныстардан кристалдарды және сеппелерді алу, бағалы шикізаттың қалдықтарын есептеу, байытылған шикізатты сорттау және оны сақтауға тапсыру.
Білімдер:
- әр түрлі геологиялық жағдайларда нақтылы сорттарды байыта алу, қалдықтарға есеп бере алу керек.
Дағдылар:
- минералдармен және тау жыныстарымен жүргізілетін жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.4.1-2.4.15
Біліктілігі: 070105 2 - «Драгер»
КП 01.3
070105 2 – «Драгер» жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру.
Алтын аралас топырақта сынамалар алу және анықтау, ұсақ немесе орташа үгілген тау жыныстарға мүмкін потенциалды іздеулерді жүргізу, аллювиальды ұсақ тау жыныстарының құрылымын оқып білу, ең көп металдар концентрация орындарын анықтау, драж әдісімен сынама алу және орының анықтау, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Білімдер:
- жыныстардың заттық құрамдарына байланысты жуып-шаятын және жеткізу аспаптары мен қондырғыларына технологиялық тәртіпті жүргізе алу, сынамаларды алу, буып-түю, затбелгілеу мен сақтай алу керек.
Дағдылар:
- ұсақ тау жынысты кен орындарындағы жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.5.1-2.5.13
Біліктілігі - 070106 2 «Өткізуші»
КП 02
Өндірістік практика
Іс-тәжірибе өтетін ұйымда бар инженерлі-техникалық қызмет құрылысымен және геологиялық барлау түрлерімен танысу; кәсіптік деңгейдегі маман немесе техник-геолог қажет нақтылы жұмыс орнында немесе жағдайларға байланысты, барлық геологиялық барлау жұмыстар дублерымен жұмыс істеу; тәжірибе бойынша есеп-күнделікті құрастыру және атқарылған жұмыстар мен олардың орындалу деңгейі бойынша мінездемелер алу.
Білімдер:
- технологиялық үрдіске қатысу, дала жұмыстарының нәтижелерін рәсімдей алу, есеп құрастыруға қатыса алу.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық бойынша жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.6.14
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы).
Циклдің белгісі
Пәндер, іс-тәжірибелердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, білімдер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттіліктер коды
ЖГП ОО
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7

ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.6.1
Квалификация - 070101 2 Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах
ПП 01.6
Практика по приобретению рабочей профессии
070101 2 – «Рабочий на
геолого-съемочных и поисковых
работах».
Организация работ, проверка
приборов, инструментов,
оборудования, организация
лагеря, отбор проб различного
назначения, обработка
шлиховых проб, проходка
неглубоких горных выработок
вручную,
измерение параметров
поверхностных и подземных
источников воды, озоление
биогеохимических проб,
зондирование торфяной и
запропелевой залежи,
погрузка, транспортировка
полевого снаряжения
инструментов, ликвидация
полевого лагеря.
Умения:
- расчищать и
проходить мелкие
поверхностные
выработки, бурить
мелкие скважины,
подготавливать пробы
к лабораторному
анализу.
Навыки:
-работы в полевых условиях
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1- ПК 2.1.14
Квалификация 070102 2- «Промывальщик геологических проб».
ПП. 01.6
Практика по приобретению рабочей профессии
070102 2 – «Промывальщик геологических проб».
Организация работ, проверка приборов, инструментов,
оборудования, организация лагеря.
Промывка, доводка масляных шлиховых проб в лотках,
ковшах на промывочных приборах или установках
с обеспечением выхода полезных минералов шлиха
не менее 90% при размере зерна 0,5-1 мм, погрузка,
транспортировка полевого снаряжения инструментов,
ликвидация полевого лагеря.
Умения:
- промывать и
доводить массовые
шлиховые пробы в лотках до
установленного уровня, обрабатывать,
маркировать вести учет промывочных
контрольных проб,
соблюдать нужную скорость движения
воды для выделения шлихов из песка.
Навыки:
-работы по шлиховому опробованию
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.1-
ПК 2.2.14
Квалификация - 070103 2 «Пробоотборщик»
ПП. 01.6
Практика по приобретению профессии
070103 2 «Пробоотборщик»
Организация работ, проверка приборов, инструментов, оборудования, организация лагеря.
Отбор бороздовых, задирковых,
шпуровых проб в горных выработках, оконтуривание
и выкалывание горной породы,
бурение шпуров, пропиливание борозд, перемещение и
закрепление полков,
подготовка пробоотборников к работе, их техническое
обслуживание,
отбор донных проб на водоемах до глубины
1500 м., транспортировка полевого снаряжения
инструментов, ликвидация полевого лагеря
Умения:
- отбирать все виды проб в различных
условиях,
маркировать, упаковывать,
представлять в лабораторию,
производить техобслуживание
пробоотборников,
молотков и перфораторов..
Навыки:
-отбора различных
видов геологических проб
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.15
Квалификация 070104 2-«Обогатитель минералов и шлихов»
ПП. 01.6
Практика по приобретению рабочей профессии
070104 2 – «Обогатитель минералов и шлихов».
Организация работ, проверка приборов, инструментов,
оборудования, просмотр,
опиловка и выявление брака сырья в отраженном
электрическом свете,
визуально и с помощью иммерсионной жидкости,
обогащение пьезокварца сорта «Экстра», кварцеоптических
и драгоценных камней в сырье ручным способом, замер инообласти,
пъезолооптического сырья,
извлечение кристаллов и вкраплений из вмещающих
пород при помощи химического травления растворимых
компонентов породы, учет
отходов драгоценного сырья,
сортировка обогащенного
сырья и подготовка его
для сдачи на хранение.
Умения:
- проводить
обогащение конкретных
сортов сырья в
различных
геологических
условиях, производить
учет отходов.
Навыки:
-работы с минералами
и горными породами
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.4.1-
ПК 2.4.15
Квалификация 070105 2 - «Драгер»
ПП. 01.6
Практика по приобретению рабочей профессии
070105 2 – «Драгер».
Организация работ, проверка приборов, инструментов,
оборудования, организация лагеря.
Определение и отбор пробы в золоторудных россыпях,
проведение поисков потенциально возможных мелких и средних россыпей,
изучение строения аллювиальных россыпей,
определение мест наибольших концентраций металлов,
определение мест и проведение опробования дражным способом,
транспортировка полевого снаряжения инструментов,
ликвидация полевого лагеря.
Умения:
- проводить
технологический
режим работы
промывочных и доводочных
приборов и установок
в зависимости от вещественного
состава пород,
производить отбор,
упаковку,
этикетирование и
хранение проб.
Навыки:
-работы на россыпных месторождениях.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.5.1
- ПК 2.5.13
Квалификация - 070106 2 «Проходчик»
ПП. 01.6
Практика по приобретению рабочей профессии
070106 2 – «Проходчик».
Организация работ, проверка приборов, инструментов, оборудования, организация лагеря.
Ознакомление с технологией проходки горных выработок,
работа с отбойными молотками, перфораторами, бурение мелких скважин мотобурами и вручную,
определение внешних признаков сортового сырья,
определение пород и минералов при проходке,
оформление отчета,
транспортировка полевого снаряжения инструментов,
ликвидация полевого лагеря.
Умения:
- контролировать состояние и правила эксплуатации оборудования,
использовать его для проходки горных выработок.
Навыки:
-техобслуживания и эксплуатации
горнопроходческого оборудования
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.6.1-
ПК 2.6.14
ПП 02
Производственная практика
Ознакомление со структурой инженерно-технической службы и видами геологоразведочных работ,
имеющихся в организации, где проходит практика; непосредственная работа на конкретном рабочем месте
или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах геологических работ,
где требуется специалист профессионального уровня или техника-геолога;
составление дневника-отчета по практике и получение отзыва- характеристики
о выполняемых работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в
технологическом
процессе, оформлять
результаты полевых
работ, участвовать
в составлении отчета.
Навыки:
-работы по избранной профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1
- ПК 2.6.14
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозна-
чение
цикла
Наименование и основные
разделы дисциплины,
практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
формируе-
мой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательных дисциплин
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка.
Развитие речи. Развитие по специальности.
Умение вести делопроизводство на государственном языке.
Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан.
Техника перевода (со словарем),
профессиональное общение.
Профессиональная лексика.
Работа с технической книгой на русском языке.
Использование словаря по специальности.
Развитие речи и профессиональное
Знания:
- казахский (русский) язык в объеме,
необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать,
читать документы с
применением существующей
терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7

КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмыс жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффисті сөзжасам; конверсия – сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:
- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің маманды дайындаудағы рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; спорттық өзін-өзі жетілдірудің негіздері, кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ – ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- түсініктер: конфуцианство; даосизм; Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін.
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсерін білу.
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- байқау;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философияның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи түрлері. Материя. Диалектика және оның негізгі заңдары. Табиғат - философияны ұғыну пәні ретінде. Қоғамды философиялық тұрғыда түсіну: қоғамның үлгілері; материалдық өндіріс пен оның рөлі; қоғамдық өмірдің салалары мен функционалдық байланыстары. Қоғам өздігінен дамитын жүйе ретінде. Адам болмысы философия мәселесі ретінде; Тұлға. Бостандық пен жауапкершілік. Сана – қызмет пен бейне ретінде. Таным мен шығармашылық. Философияның адамгершілік мәселелері.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер.
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алуға;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 03
Экономика және ГБЖ ұйымдастыру негіздері.
Экономика негіздері; мәні; негізгі түсініктер; жұмыс істеу механизмі; менеджмент және маркетинг негіздері; халық шаруашылық жүйесіндегі сала орыны; геологиялық ұйымдардың негізгі және айналым қаржылары; еңбекті ұйымдастыру және техникалық нормалау; еңбек ақыны ұйымдастыру; геолого-барлау жұмыстарын жоспарлау және жобалау; шығын сметасы; нарықтық қарым – қатынаста қаржыландыру жұмыстары; негізгі және қосымша өндірістерді (геолого-түсіру және іздеу жұмыстары) ұйымдастыру; геофизикалық жұмыстар; бұрғылау жұмыстары; тау-кен жұмыстары; гидрогеологиялық және инженерлі-геологиялық жұмыстар; кен және тау жыныстарын сынамалау мен зертханалық зерттеу, топогеодезиялық және маркшейдерлік жұмыстар; геолого-барлау жұмыстарын өндірістік-техникалық қамтамасыз ету; геолого- барлау жұмыстарының тиімділігі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономика негіздерін, салық, қаржы-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білу.
Іскерліктер:
- өз кәсіптік қызметін бағдарлау үшін экономикалық ақпаратты іздеу және пайдалана алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті,
әлеуметтік жіктелуді,
әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін,
реттеу формаларын білу.
Іскерліктер:
- әлеуметті өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъектілерін, саяси қарым
– қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Мемлекет пен құқықтың түсінігі мен мәні; құқықтық мемлекет; Қазақстан Республикасының мемлекеттік құқығы; азаматтық құқық негіздері; азаматтық құқықтық қарым-қатынастың субъектілері; меншік құқығы; міндетті құқық; авторлық құқық; еңбек құқығы; еңбек даулары; қылмыстық құқық; отбасы құқығы.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары және бостандығын;
оларды жүзеге асыратын механизмдер;
- кәсіптік қызмет аясында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларын білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалана алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, пландар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу (нәтижелерді өңдеу).
БҚ 2
БҚ 8

ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением;
чтение ознакомительное и изучающее;
лексический материал;
словообразование;
аффиксальное словообразование;
конверсия как способ словообразования;
грамматический материал;
структура простого предложения;
структура сложноподчиненного предложения;
говорение; аудирование;
самостоятельное
внеаудиторное чтение.
Знания:
- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед.)
и грамматическим уровнем необходимым для чтения со словарем,
тексты социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом
и профессиональном уровне
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры
в подготовке специалиста,
формирование его здорового
образа жизни,
социально-биологические
и психо-физиологические
основы физической культуры;
основы физического и
спортивного
самосовершенствования;
профессионально-
прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать
физическую активность,
заниматься спортом.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура.
История культуры Казахстана;
основы религиоведения:
понятие культуры;
культура и цивилизация;
культура в современном мире; культура народов,
населявших территорию Казахстана;
культура древних цивилизаций на территории Казахстана;
средневековая культура племенных союзов и
казахских ханств 9-13 веков;
культура населения Казахстана в 14-15 веках;
культура Казахстана в 16-17 веках;
развитие культуры Казахстана в 18 веке;
культура Казахстана в первой половине 19 века;
развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения
в составе Российской империи (2-ая половина 19 века - начало 20 века);
Казахстан в годы революции
и становления Советской власти;
культурное строительство
в 20-30 годы; наука, народное образование,
литература и искусство в годы Великой Отечественной войны;
развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов;
наука и культура Республики.
Знания:
- основные понятия;
- понятия:
конфуцианство;
даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры
и ее основные достижения;
- понятия: ислам,
курайш, Мухаммед,
Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы
христианского учения и его ценностные
ориентации;
- культура Франции:
Ашельская культура,
кроманьонцы, галлы,
франки, литература,
философия;
- образ жизни и
система ценностей кочевников;
- культурный фундамент казахского этноса
в период средневековья;
- о влияние тюркской
и арабской культуры
на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и
духовной культуры кочевников.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 02
Основы философии
Роль философии в обществе;
исторические типы философии; материя;
диалектика и ее основные законы;
природа как предмет философского осмысления;
философское понимание общества:
модели общества;
материальное производство
и его роль;
сферы общественной жизни
и их функциональные связи.
Общество как саморазвивающаяся система;
бытие человека как
проблема философии;
личность; свобода и ответственность;
сознание как отражение и
деятельность; познание и
творчество;
нравственные проблемы философии.
Знания:
- представление о философских,
научных и религиозных картинах мира,
смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания,
его структуре,
формах и методах,
социальных и этических проблемах;
- в биологическом и социальном.
Умения:
- определять поведение человека телесное
и духовное начало,
сущности его сознания,
сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений
между людьми в обществе.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 03
Основы экономики
Экономическая теория и ее роль в прогрессе общества;
собственность и экономический строй общества;
общие типы организации хозяйства; рынок;
предпринимательство и труд;
доходы;
заработная плата и прибыль;
доходы от собственности, доходы государства;
накопление и эффективность производства;
экономический рост;
хозяйственный механизм общества;
современное всемирное хозяйство.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики,
о налоговой, денежно-кредитной,
социальной и инвестиционной
политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию,
необходимую для ориентации в
своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 04
Основы социологии и политологии
Предмет, основные понятия и категории;
история политической мысли и современные политические школы; политика;
политическая власть;
демократия как форма осуществления власти;
политическая система;
государство как ее основное звено;
политические партии и партийные системы;
общественные организации и движения;
человек в системе политики; политическая деятельность:
сущность и цели;
средства и методы политической деятельности;
актуальные проблемы перехода от тоталитаризма
к демократическому обществу;
внешнеполитическая деятельность и
мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре,
социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности,
формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики,
политические отношения и процессы
(в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о
политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 05
Основы права
Понятие и сущность государства и права;
правовое государство;
государственное право Республики Казахстан;
основы гражданского права;
субъекты гражданских правоотношений;
право собственности;
обязательственное право;
авторское право;
трудовое право; трудовые споры;
уголовное право;
семейное право.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина,
механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-
этические нормы в
сфере профессиональной
деятельности.
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы,
регламентирующие профессиональную
деятельность специалиста.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта; номенклатура карт;
вешение и измерение линий;
теодолитная съемка;
нивелирование;
тахеометрическая съемка;
мензульная съемка;
определение площадей;
глазомерная съемка;
аэрофотосъемка и
фотограмметрия;
основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы,
масштабы,
- оценка точности результатов измерения,
сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную,
нивелирную съемку (обрабатывать результаты).
БК 2
БК 8

КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.17
ЖКП. 02
Топографиялық сызу.
Әр түрлі құралдармен сызу, негізгі қаріптерді қолдану және орындау, әр түрлі шартты белгілерді игеру; геологиялық сипатты шартты белгілер және оларды игеру; баспа тұпнұсқалы пландар мен карталарды сызудың қазіргі заманғы әдістері.
Білімдер:
- геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұнды шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі міндетті геологиялық карталарды рәсімдеу.
БҚ 5
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.23
КҚ 3.7.27
ЖКП. 03
Жалпы геология.
Әлем мен Күн жүйесіндегі Жер; Жердің геодезиялық сипаттамасы; Жердің физикалық қасиеттері оның сыртқы қабаттары, Жер мен жер қыртысының құрылымы, жер қыртысының құрамы; жер қыртысының геологиялық үрдістері мен эволюциясы.
Білімдер:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шәкілдерді, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктерін,
геологиялық зерттеулердің негізгі түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарда жыныстар жатысының жасын, генезисін және жағдайларын анықтай алу;
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу,
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы және платформалы аймақтарын анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.11
ЖКП 04
Кристалтану, минералогия и петрография.
Кристалдық заттардың қасиеттері және оның құрылысының негіздері;
минералдар: олардың құрамы, қасиеттері, пайда болуы және зерттеудің негізгі әдістері; минералдардың топтастырылуы; парагенетикалық байланыстар. Петрография: тау жыныстарын зерттеудің негізгі әдістері; магматикалық жыныстар және олардың топтастырылуы; метаморфикалық жыныстар; шөгінді жыныстардың негізгі типтерінің сипаттамасы, олардың қасиеттері, текстура мен құрылымдарының ерекшеліктері;
негізгі жыныстар түрлерінің топтастырылуы мен сипаттамасы.
Білімдер:
- минералдардың әр түрлілігін, физикалық қасиеттерін, морфологиясын, минералдардың пайда болу үрдістерін, минералдар топтарын, тау жыныстарының пайда болу жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- минералдарды, табиғи жағдайлардағы және үлгілердегі тау жыныстарды анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
ЖКП. 05
Қазақстан геологиясы мен палеонтология негіздеріндегі тарихи геология.
Палеонтология негіздері; палеонтология негіздері және жануарлар мен өсімдіктер әлемінің жүйелеу негіздері; организмдердің негізгі типтері мен түрлері: төменгі өсімдіктер (бактериялар, балдырлар); жоғары өсімдіктер және олардың топтастырылуы, қазбалар қалдықтарының құжаты; тарихи-геологиялық қайта құру әдістері; стратиграфия және геохронология, фациональды талдау негіздері; тектоникалық қозғалыстардың негізгі әдістерін оқып білу; геотектоникалық талдау туралы түсінік. Докембриядағы Жердің даму тарихы, палеозойлық, мезозойлық және кайнозондық; Қазақстан геологиясы; Қазақстанның геологиялық зерделенгендігі және аудандануы.
Білімдер:
- ең көп таралған қазбалар тобын, флора мен фаунаның диагностикалық белгілерін, геохранология мен стратиграфиясы туралы түсініктерді, олардың белгіленуін білу.
Іскерліктер:
- тау жыныстарының қалдық қазбалы флорасы мен фаунасын, жыныстардың жасын анықтай алу және қазба қалдықтарын құжаттай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.17
ОПД 02
Топографическое черчение
Применение и исполнение основных шрифтов;
владение условными знаками различного характера;
условные знаки геологического характера и владение ими;
современные методы вычерчивания
издательских оригиналов планов и карт.
Знания:
- требования к вычерчиванию условных знаков различного содержания для геологических карт.
Умения:
- оформлять геологические карты различного назначения
БК 5
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.11
ПК 3.7.23
ПК 3.7.27
ОПД 03
Общая геология
Земля в мировом пространстве;
геодезическая характеристика Земли;
физические свойства Земли и ее внешние оболочки;
строение Земли и земной коры;
состав земной коры;
геологические процессы
и эволюция земной коры.
Знания:
- геохронологические и
стратиграфические шкалы,
основные особенности развития Земной коры,
- виды и методы геологических исследований.
Умения:
- определять на геологических картах возраст, генезис и условия залегания пород,
- определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы,
- определять на геологических и тектонических картах складчатые и
платформенные области.
БК 1
БК 2
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.11
ОПД 04
Кристаллография, минералогия и петрография.
Свойства кристаллического вещества и основы его строения;
минералы: их состав, свойства, происхождение и основные методы исследования;
классификация минералов;
парагенетические ассоциации.
Петрография: основные
методы исследования горных
пород; магматические
породы и их классификация;
метаморфические породы;
характеристика основных
типов осадочных пород,
их свойства; особенности
текстур и структур;
классификация и
характеристика основных
типов пород.
Знания:
- разновидности минералов,
физические свойства,
морфология, процессы минералообразования,
классы минералов,
условия образования горных пород.
Умения:
- определять минералы,
горные породы в
образцах и естественных условиях.
БК 1
БК 2
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
ОПД 05
Историческая геология с основами палеонтологии и геологии Казахстана.
Основы палеонтологии;
методы палеонтологии и основы систематики животного и растительного мира;
основные типы и виды организмов:
Низшие растения (бактерии,
водоросли); высшие растения и их классификация;
документация ископаемых остатков;
методы историко-геологических реконструкций;
стратиграфия и геохронология;
основы фационального анализа;
основные методы изучения тектонических движений;
понятие о геотектоническом анализе.
История развития Земли в докембрии, палеозое,
мезозое и кайнозое;
геология Казахстана;
геологическая изученность
и районирование Казахстана.
Знания:
- основные классы, диагностические признаки флоры и фауны, понятия геохронологии и стратиграфии,
виды фаций и основные принципы их выделения.
Умения:
- определять ископаемые остатки флоры и фауны, горных пород и определять возраст пород, документировать остатки.
БК 1
БК 2

КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
ЖКП. 06
Құрылымдық геология және геокарталау.
Құрылымдық түрлерінің топтастырылуы; тау жыныстарының үйлескен және үйлеспеген жатысы;
интрузивті, эффузивті және метаморфиялық жыныстардың жатыс формалары; жер қыртысының негізгі құрылымдық элементтері; карта бойынша ауданның геологиялық құрылымының жалпы талдауы; картаға түсірудің геологиялық түрлері; геологиялық құрылымын құрайтын, жыныстар мен құрылымдардың әр түрлі ландшафты-геологиялық жағдайлары және генетикалық ерекшеліктері бар аудандар мен картографиялау ғарыштық әдістерінің негізгі құрылымдарын суретке түсіру әдістері; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- негізгі құрылымдық формаларды, олардың пайда болуын, оқып білу әдістерін, сипаттамаларын, жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарды оқып түсіне алу, картада жыныстар жатысының әр түрлі формаларын бейнелеу, геологиялық тарихтың дамуын геологиялық карта бойынша белгілей алу, магматикалық қызмет формаларын және т.б. білу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.14
КҚ 3.7.22
ЖКП. 07
Гидрогеология және инженерлі геология негіздері.
Жер асты суларының физикалық қасиеттері мен құрамдары; аэрация аймағындағы сулар; грунт сулары; жер асты сулары; артезиан сулары; жарылыстар және карст сулары; минералды, өндірістік және термалды сулар;
жер асты сулар динамикасының негіздері; инженерлі геология негіздері; әр түрлі мақсаттардағы инженерлі-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулер.
Білімдер:
- жер асты суларының түрлерін, олардың құрамын, оқып білу әдістерін, грунт және арынды сыларының элементтерін, грунт түрлерін және олардың физико-механикалық қасиеттерін білу.
Іскерліктер:
- гидроизогипс карталарын құрастыра алу, грунттардың физико-механикалық қасиеттерін анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.17
КҚ 3.7.19
КҚ 3.7.25
ЖКП. 08
ПҚК барлаудың геофизикалық әдістердің негіздері.
Ұңғымаларды геофизикалық әдістермен зерттеудің мәні; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарға қойылатын талаптар; ұңғымаларды электірлі әдістермен зерттеу; ұңғымаларды электірлі әдістермен зерттеу жағдайлары мен пайдалану аймағы; электірлі каротаж әдістерінің әртүрлігі; ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге арналған жабдықтар, автоматты каротаж бекеттерінің аппаратурасы; ұңғымаларды геофизикалық зерттеудің әдістемесі мен техникасы; ұңғыма каротаж диаграммаларына түсіндірме жүргізу; резистивиметрия, ұңғымалардың расходометриясы; ұңғымалардың радиоактивті зерттеу әдістері; ГК, ГГК, НК, НГК әдістерінің мәні; ұңғымаларды зерттеудің басқа әдістері; АК, ТК, МК мәні; ұңғымаларды геолого-технологиялық зерттеу негіздері; газды каротаж мәні; ұңғыма саласы мен диаметрін өлшеу әдістері; ұңғыма қисаюын өлшеу; шегелеу тізбектерінің техникалық жағдайын оқып білу; пайдаланатын ұңғымаларды геофизикалық зерттеу; қат флюид сынамасын алу; үңғыма қабырғаларынан сынама үлгілерін алу; ұңғымалардағы ату-жару жұмыстары; ұңғымаларды теспелеу мен торпедалау мәні; ұңғымаларды геофизикалық зерттеу материалдарын кешенді геологиялық түсіндіру.
Білімдер:
- ұңғымалардағы зерттеу түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны білу.
Іскерліктер:
- каротаж нәтижелеріне сапалы түсіндірме жүргізе алу, каротаж нәтижелері бойынша қолайлы бұрғылау параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.9
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ОПД 06
Структурная геология и геокартографирование.
Классификация структурных форм;
складчатые нарушения горных пород;
разрывные нарушения горных пород;
формы залегания интрузивных, эффузивных и метаморфических пород;
основные структурные элементы земной коры;
виды геологического картографирования;
методы геологической съемки в регионах с различными ландшафтно-геологическими условиями и генетическими особенностями пород и структур,
основы космических методов картографирования;
организация геологосъемочных работ.
Знания:
- основные структурные формы, их происхождение,
методы изучения, характеристики, классификация.
Умения:
- читать геологические карты, изображать различные формы залегания пород на картах,
устанавливать по геологической карте историю геологического развития,
формы магматической деятельности и т.д.
БК 1
БК 2
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.11
ПК 3.7.14
ПК 3.7.22
ОПД. 07
Основы гидрогеологии и инженерной геологии.
Физические свойства и состав подземных вод;
воды зоны аэрации;
грунтовые воды;
подземные воды;
артезианские воды;
трещинные и карстовые воды;
минеральные, промышленные и термальные воды;
основы динамики подземных вод;
основы инженерной геологии;
гидрогеологические и инженерно-геологические
исследования для различных целей.
Знания:
- виды подземных вод,
их состав, методы изучения, основные элементы грунтовых и напорных вод, виды грунтов,
их физико-механическое свойство.
Умения:
- строить карты гидроизогипс,
определять физико-механические свойства грунтов.
БК 1
БК 2
ПК
3.7.2
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.17
ПК 3.7.19
ПК 3.7.25
ОПД. 08
Основы геофизических методов поисков и разведки МПИ.
Сущность геофизических методов как способов изучения строения земной коры,
поисков и разведки полезных ископаемых и подземных вод на основе наблюдений геофизических полей;
физико-геологические основы сейсморазведки;
методы изучения геологического разреза;
сущность методов КС, ПС, БКЗ, задачи, решаемые методами; технические операции в скважинах;
сущность резистивиметрии, кавернометрии, инклинометрии;
отбор грунтов, перфорация;
радиометрические и ядерно-физические
методы исследований;
физико-геологические основы методов;
полевые и лабораторные, скважинные радиометрические методы;
применение геофизических методов при инженерно-геологических и
гидрогеологических исследованиях
Знания:
- виды исследований в скважинах,
применяемая аппаратура, технология.
Умения:
- проводить качественную интерпретацию результатов каротажа,
определять оптимальные параметры бурения по результатам каротажа.
БК 1
БК 2

КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.14
КҚ 3.7.17
КҚ 3.7.19
КҚ 3.7.20
КҚ 3.7.21
КҚ 3.7.25
ЖКП 09
Бұрғылау және тау-кен ісінің негіздері
Тау жыныстарының физико-механикалық ерекшеліктері және олардың ұңғыма құрылымына әсері; бұрғылаудың негізгі технологиялық үрдістері; аралас бұрғылаудың қосымша жұмыстары. Бұрғылаудың негізгі түрлерін: колонковалық бұрғылау; соққы-арқанды бұрғылау; тау-кен ісі; бұрғылау- жару жұмыстарын пайдалана барланған жер асты тау қазбаларын жүргізу; желдету, сутөкпе және жарықтандыру; жыныстарды тиеу және тасымалдау; қазбаларды бекіту. Пайдалы қазбалар кенорындардың негізгі ашылымдары, жарылыс жұмыстары.
Білімдер:
- ұңғыма және тау қазбалар үңгілеуінің жіктелуін;
Бұрғылау мен үңгілеуде әр түрлі әдістерді қолдану жағдайларын,
жұмыстарды жүргізу технологиясын, құралдарын білу;
- нақтылы жағдайларда тау бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен бұрғылау тәсілдерін таңдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.16
КҚ 3.7.19
КҚ 3.7.20
КҚ 3.7.21
КҚ 3.7.25
ЖКП. 1О
Экономика және ГБЖ ұйымдастыру негіздері.
Экономика негіздері; мәні; негізгі түсініктер; жұмыс істеу механизмі; менеджмент және маркетинг негіздері; халық шаруашылық жүйесіндегі сала орыны; геологиялық ұйымдардың негізгі және айналым қаржылары; еңбекті ұйымдастыру және техникалық нормалау; еңбек ақыны ұйымдастыру; геолого-барлау жұмыстарын жоспарлау және жобалау; шығын сметасы; нарықтық қарым – қатынаста қаржыландыру жұмыстары; негізгі және қосымша өндірістерді (геолого-түсіру және іздеу жұмыстары) ұйымдастыру; геофизикалық жұмыстар; бұрғылау жұмыстары; тау-кен жұмыстары; гидрогеологиялық және инженерлі-геологиялық жұмыстар; кен және тау жыныстарын сынамалау мен зертханалық зерттеу, топогеодезиялық және маркшейдерлік жұмыстар; геолого-барлау жұмыстарын өндірістік-техникалық қамтамасыз ету; геолого-барлау жұмыстарының тиімділігі.
Білімдер:
Қазіргі заманғы экономиканың қалыптасу негіздері мен экономикалық реформаның бағытталуын, геологиялық кәсіпорындарды қаржыландырудың жалпы мәсілелерін, негізгі және айналым қорларын пайдаланудың құрамдары мен көрсеткіштерін, кәсіпорындағы менеджмент принциптерін білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі ГБЖ түрлері бойынша өндіріске кететін өнім бірліктерінің шығынын анықтай алу керек.
БҚ 1
БК 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.17
КҚ 3.7.18
КҚ 3.7.21
КҚ 3.7.25
КҚ 3.7.26
ЖКП 11
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себептері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- заңнамалық актларды, еңбек пен демалысты ұйымдастырудың формалары мен әдістерін, әр түрлі жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасына қойылатын жалпы талаптарды, өндірістік санитария ережелерін, жеке қорғаныс құралдарын білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыра алу, әр түрлі апаттық жағдайларда алғашқы көмекті көрсете алу, қауіпсіздік техника норма ережелерінің орындалуын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.7.2
ПК 3.7.11
ПК 3.7.14
ПК 3.7.17
ПК 3.7.19
ПК 3.7.20
ПК 3.7.21
ПК 3.7.25
ОПД 09
Основы бурения и горного дела
Физико-механические особенности горных пород и влияние их на конструкцию скважин;
основные технологические процессы бурения;
вспомогательные работы,
сопутствующие бурению.
Основные виды бурения:
колонковое бурение,
ударно-канатное бурение;
основы горного дела:
проведение подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ,
вентиляция, водоотлив и освещение; погрузка и
транспортировка породы;
крепление выработок.
Основы вскрытия и
разработки месторождений
полезных ископаемых,
взрывные работы.
Знания:
- классификация скважин и горных выработок,
условия применения разных способов бурения и проходки,
технология проведения работ. инструмент.
Умения:
- выбирать необходимый способ бурения
и оборудования для проведения
горно-буровых работ в
конкретных условиях.
БК 1
БК 2
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.11
ПК 3.7.16
ПК 3.7.19
ПК 3.7.20
ПК 3.7.21
ПК 3.7.25
ОПД.10
Основы экономики и организации ГРР.
Основы экономики;
сущность; основные понятия;
механизм функционирования;
основы менеджмента и
маркетинга; место отрасли в системе народного хозяйства;
основные и оборотные средства геологических организаций;
организация труда и техническое нормирование;
организация заработной платы; планирование и
проектирование геологоразведочных работ;
смета затрат;
финансирование работ при рыночных отношениях;
организация основных и
вспомогательных производств
(геологосъемочные и поисковые работы;
геофизические работы,
буровые работы, горные работы,
гидрогеологические и инженерно-геологические работы);
опробование и лабораторные исследования руд
и горных пород;
топогеодезические и маркшейдерские работы;
производственно-техническое обеспечение
геологоразведочных работ;
эффективность
геологоразведочных работ
Знания:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы,
общие вопросы финансирования геологических предприятий,
состав и показатели использования основных и оборотных фондов,
принципы менеджмента на предприятии.
Умения:
- определять затраты на производство единицы продукции по различным видам ГРР.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.7.11
ПК 3.7.17
ПК 3.7.18
ПК 3.7.21
ПК 3.7.25
ПК 3.7.26
ОПД 11
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и
постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях.
Анализ условий труда,
причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Безопасность на производстве, безопасность выполнения
геологоразведочных работ.
Промышленная санитария.
Основа пожарной безопасности,
технические средства тушения пожаров. Промышленная экология
Знания:
законодательный акт акты о труде, нормативно-
технические документы по технике безопасности,
производственная санитария, пожарной безопасности,
системы стандартов безопасности труда,
общие требования к производственным помещениям и рабочим местам,
способы защиты от воздействия опасных и вредных
производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли,
основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения,
промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты,
проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев,
анализ состояния охраны труда при полевых работах,
пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии,
организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2

КҚ 3.7.16
КҚ 3.7.17
КҚ 3.7.26
ЖКП 12
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
Қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми негіздері; қоршаған ортаны қорғау және минералды ресурстарды тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қоршаған ортаны қорғау іс-тәжірибе мен ғылыми зерттеулердің саласы ретінде; геологобарлау жұмыстарын жүргізгенде табиғи ортаны қорғау: жер қойнауларын қорғау және табиғи қазбаларды тиімді пайдалану; қоршаған ортаны ластанудан қорғау; ландшафтар мен табиғи ескерткіштерді, атмосфералық ауаны, су ресурстарын, топырақ пен өсімдіктерді, жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- адамның қоршаған ортамен әрекетінің ерекшеліктерін, қоршаған ортаға техногенді әсерін, ГБЖ –да қоршаған ортаны қорғаудың нормативтік құжаттарын білу.
Іскерліктер:
- іс-тәжірибеде заңдарды қолдану, нақтылы жағдайларда қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар кешенін құра алу керек.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.7.17
КҚ 3.7.19
ЖКП. 13
Аналитикалық химия.
Сапалы талдау негіздері: катиондардың аналитикалық топтары (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші); аниондар, тұзды талдау; суда еритіндер; микрохимия негіздері. Сандық талдау негіздері мен оның негзгі әдістері. (гравиметриялық, титрометриялық, нейтралдану, комплексонометрического титрования, окислительно-восстановительного титрования.
Талдаудың физико-химиялық әдістері (колориметрия, фотоколориметриялық, хроматография).
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негіздерін, физико- химиялық талдауды, зертханалық жұмыстарды жүргізу техникасын білу.
Іскерліктер:
- негізгі түсініктерді, экология заңдарын.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.5
ЖКП 14
Іс-қағаздарды мемлекеттік тілде жүргізу.
Кәсіпорындағы іс-қағаздар түсінігі, жүйесі және ұйымдастыру, оның түсінігі мен жүйесі. Ұйымдастыру - тарату, нормативті-құқықтық, ақша-қаржылық, есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдістемесі. АБЖ іс-жүргізу барысында қолдану. Іс-қағаздарын рәсімдеу, сақтау және мұрағаттарға тапсыру.
Білімдер:
- құжаттардың және қызмет бабындағы хаттардың негізгі типтері мен формаларын, мемлекеттік тілде іс-жүргізудің негізгі терминологиясын білу.
Іскерліктер:
- қазақ тілде қызметтік құжаттарды рәсімдей алу керек.
БҚ. 1
БҚ. 6
БҚ. 7
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.18
КҚ 3.7.25
ЖКП.15
Шөгінді тау жыныстарының литологиясы.
Шөгінді тау жыныстардың литологиясы. Шөгінді жыныстардың таралуы.
Литогенез. Шөгінді тау жыныстардың фациялары, құрылымы және текстурасы. Тау жыныстарының жіктелуі. Минералды және химиялық құрамы. Тау жыныстарының жатыс формалары.
Білімдер:
- шөгінді тау жыныстарының жіктелуін, жатыс формаларын, минералды және химиялық құрамын, құрылымы мен текстурасын білу.
Іскерліктер:
- шөгінді жыныстар аттарын анықтай және сипаттай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.7.16
ПК 3.7.17
ПК 3.7.26
ОПД. 12
Охрана окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.
Научные основы охраны окружающей среды;
организация работ по охране окружающей среды и рациональному использованию минеральных ресурсов;
охрана окружающей среды как отрасль практики и научного исследования;
охрана природной среды при проведении
геолого-разведочных работ,
охрана недр и рациональное использование природных ископаемых;
защита окружающей среды от загрязнения;
охрана ландшафтов и памятников природы;
атмосферного воздуха,
водных ресурсов, почв и растительности, животного мира.
Знания:
- особенности взаимодействии человека с окружающей средой,
техногенное воздействия на окружающую среду,
нормативные документы охране окружающей среды при ГРР.
Умения:
- применять законы на практике,
составлять комплекс мероприятий по охране окружающей среды в конкретных условиях.
БК 2
БК 4
БК 7
ПК 3.7.17
ПК 3.7.19
ОПД. 13
Химия аналитическая.
Основы качественного анализа:
аналитические группы катионов (первая, вторая, третья, четвертая, пятая);
анионы, анализ соли,
растворимой в воде; основы микрохимии.
Основы количественного анализа и его основные
методы (гравиметрический, титрометрический,
нейтрализации, комплексонометрического титрования,
окислительно-восстановительного титрования.
Основы физико-химических
методов анализа (колориметрия, фотоколориметрия, хроматография).
Знания:
-теоретические основы аналитической химии,
физико-химический анализ,
техника проведения лабораторных работ,
-основные понятия, законы экологии.
Умения:
-проводить химические исследования проб согласно программе,
-применять диагностические признаки для
определения минералов и горных пород
БК 1
БК 2
ПК 3.7.13
ПК 3.7.5
ОПД. 14
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях.
Организационно-
распределительная,
нормативно-правовые,
денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основная методика служебного письма.
Применение АСУ в делопроизводстве.
Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем,
основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- оформлять служебные документы на казахском языке.
БК. 1
БК. 6
БК. 7
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.18
ПК 3.7.25
ОПД.15
Литология осадочных горных пород.
Распространение осадочных пород.
Литогенез. Фации, структура и текстура осадочных пород.
Классификации горных пород.
Минеральный и химический состав.
Формы залегания горных пород.
Знания:
- классификация осадочных горных пород,
формы залегания, минеральный и химический состав,
структура, текстура.
Умения:
- определять названия и описывать осадогенные породы.
БК 1
БК 2

КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.15
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пайдалы қазбалар. Кенорындарының пайда болу жағдайлары; геологиялық жағдайларын, пайдалы қазбалар кенорындарының пайда болудағы геохимялық тосқауылдың ролі; пайдалы қазба кенорындарының морфологиясы мен құрылысы; пайдалы қазба кенорындарының жіктелуі; эндогенді кенорындар, олардың пайда болуы мен бөліну жағдайлары; метаморфогенді кеннің пайда болуы; техногенді кенорындар, пайдалы қазбалар кенорындарының өндірістік жіктелуі; геохимия көрсеткіштері бойынша өндірісте қолдану; өндірістік минералдар; кенге қойылатын негізгі өндірістік талаптар және өндіріс кенорындарының генетикалық типтері: қара, түсті, асыл және радио-активті металдар; сирек, таратылған және сирек жерді элементтер; химиялық шикізат және минералды тыңайтқыштар; индустриалды шикізаттар; керамикалық, шыны және отқа төзімді шикізаттар; құрылыс материалдарын; бағалы, техникалық және ұқсатып жасалған тастар; жанғыш пайдалы қазбалар.
Білімдер:
- негізгі кеннің пайда болу алғышарттарын, әр түрлі кенорындардың пайда болудың геологиялық жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- кеннің заттық құрамы мен кендегі негізгі өндірістік минералдарды анықтай алу, геологиялық карталар мен қимадағы кенорындарды оқи алу керек.
БҚ 5
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
КҚ 3.7.20
КҚ 3.7.22
АП 02
ПҚК іздеу мен барлаудың әдістемесі.
Пайдалы қазбалар кенорындарын іздеу мен барлаудың теориялық негіздерінің негізгі түсініктері; кенорындарының іздеу алғышарттары мен белгілері; іздеу жұмыстар кезеңінде геологиялық міндеттер мен әдістері және олардың шешуі; болжамдық ресурстар, оларды есептеу; берілген іздеулер бойынша кенорындарды бағалау. Пайдалы қазбалар кенорындарын барлау; барлау кезеңдері; олардың геологиялық міндеттері мен шешу әдістері; барлаудың техникалық құралдары және барлау жүйелері; әр түрлі өндірістік топтар кенорындарын баралу; пайдалы қазбалар кенорындарын сынамалау: іздеу, суретке түсіру мен барлау жұмыстарының геологиялық құжаттары:барланған қорларды есептеу: қорларды есептеудің негізгі тәсілдері; өндірістік геолого-экономикалық кенорындарды бағалау туралы жалпы мәліметтер; барлауға дейін, эксплуатационды барлау және пайдаланғанда пайдалы қазбалар кенорындарын оқып білу; тау-кен кәсіптерінде геологиялық қызметтер міндеттері.
Білімдер:
- іздеу мен барлау жұмыстарының негізгі принциптерін, әр кезеңдердегі міндеттерді, іздеу алғышарттарын және белгілерін, кенорындарды оқып білудің негізгі әдістерін білу.
Іскерліктер:
- тығындау жұмыстарының жобаларын құра алу, іздеудің ең тиімді әдістерін дәлелдей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 3.7.2
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.15
СД 00
Специальные дисциплины
СД.01
Полезные ископаемые.
Условия образования месторождений полезных ископаемых;
геологические условия;
роль геохимических барьеров в образовании месторождений полезных ископаемых;
морфология и строение месторождений полезных ископаемых.
Классификация месторождений полезных ископаемых.
Эндогенные месторождения,
условия их образования и разделение.
Экзогенные месторождения,
условия их образования и
разделения.
Метаморфогенное рудообразование.
Техногенные месторождения.
Промышленная квалификация месторождений полезных ископаемых,
применение в промышленности.
Данные по геохимии,
промышленные минералы;
основные требования промышленности к руде и основные генетические типы промышленных месторождений:
черных, цветных,
благородных и радиоактивных металлов;
редких, рассеянных и редкоземельных элементов;
химического сырья и минеральных удобрений;
индустриального сырья;
керамического, стекольного и огнеупорного сырья;
строительных материалов;
драгоценных, технических и поделочных камней;
горючие полезные ископаемые.
Знания:
- основные предпосылки рудообразования,
геологические условия формирования различных групп месторождений.
Умения:
- определять вещественный состав руд и основные промышленные
минералы в руде,
читать геологические карты и месторождения в разрезе.
БК 5
ПК 3.7.6
ПК 3.7.8
ПК 3.7.11
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
ПК 3.7.20
ПК 3.7.22
СД. 02
Методика поисков и разведки МПИ.
Основные понятия теоретических основ поисков и разведки месторождений полезных ископаемых;
поисковые предпосылки и признаки месторождений;
геологические задачи и методы их решения на стадиях поисковых работ;
прогнозные ресурсы, их подсчет;
оценка месторождений по данным поисков.
Разведка месторождений полезных ископаемых;
стадии разведки, их геологические задачи и методы решения;
технические средства разведки и разведочные системы;
разведка месторождений различных промышленных групп.
Опробование месторождений полезных ископаемых:
геологическая документация при съемочных, поисковых и разведочных работах:
Подсчет разведанных запасов:
основные способы подсчета запасов;
общие сведения о промышленной геолого-экономической оценке месторождений;
изучение месторождений полезных ископаемых при доразведке,
эксплуатационной разведке и эксплуатации; задачи геологической службы
на горных предприятиях.
Знания:
- основные принципы поисковых и
разведочных работ,
задачи на каждой стадии,
поисковые предпосылки и признаки,
основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ,
обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.14
КҚ 3.7.15
КҚ 3.7.16
КҚ 3.7.17
КҚ 3.7.19
КҚ 3.7.20
КҚ 3.7.21
КҚ 3.7.22
КҚ 3.7.23
КҚ 3.7.24
КҚ 3.7.25
КҚ 3.7.26
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
Жалпы геологиялық практика
Геологиялық құрылыс пен іс-тәжірибе ауданының тірек қималарын оқып білу; тау жыныстардың, минералдардың фауна мен флоралардың эталоды жиынтықтырын оқып білу; маршрутты суретке түсіру өндірісіне арналған аспаптар, құралдар мен жабдықтар; дала зерттеулері; дала материалдарын бақылаудың ағымдағы камеральды өңдеу; камеральды кезең.
Іскерліктер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу. Дағдылар:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.10
КП 01.2
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық кескіндерді бөлу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.6
КП 01.3
Тау–кен бұрғылау практикасы
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау; колонковалық бұрғылау; соққы – механикалық бұрғылау; роторлы бұрғылау; ашық тау қазбаларын үңгілеу; көлденең және тік тау қазбаларын үңгілеу; материалдарды камеральды өңдеу; іс-тәжірибе бойынша есепті рәсімдеу және оны қорғау.
Іскерліктер:
- ұңғыма құжаттарын, көтеріп-түсіру операцияларын жүргізе алу, ашық тау қазбаларын жүргізе алу керек.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.10
КП 01.4
Минералдар мен тау жыныстарының диагностикасын алу бойынша.
Мақсаттары мен міндеттері. Кристалдардың құрылысын оқып білу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен таныстыру. әр түрлі минералдар тобының коллекциясын, шөгінді, магматикалық және метаморфиялық тау жыныстар коллекциясын оқып білу. Есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- минералдар мен тау жыныстарының негізгі диагностикалық белгілерін қолдана білу.
Дағдылар:
- өзіне тән белгілері бойынша тау жыныстарында минералдарды анықтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КП 01.5
Ақпараттық технологияларды пайдалану бойынша.
Іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері. Компьютерлік геометрия және графика, векторизациялар, картографиялық жобалар, қазіргі заманға сай бағдарламалық қамтамасыз ету жұмыстары. Есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- ЖК геологиялық материалмен жұмыс істей алу керек.
Дағдылар:
- қазіргі геологиялық бағдарламалық қамсыздандырулармен жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8

ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.14
ПК 3.7.15
ПК 3.7.16
ПК 3.7.17
ПК 3.7.19
ПК 3.7.20
ПК 3.7.21
ПК 3.7.22
ПК 3.7.23
ПК 3.7.24
ПК 3.7.25
ПК 3.7.26
ДОО
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 01.1
Общегеологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород, минералов,
фауны и флоры;
приборы, оборудование и
снаряжение для производства маршрутных съемок;
полевые исследования;
текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
- диагностировать и документировать
четвертичные и скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.4
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.10
ПП 01.2
Геодезическая.
Теодолитные работы,
нивелирные работы,
тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
- производить измерения, заполнять,
обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
- разбивка геодезических профилей
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.11
ПК 3.7.17
ПП 01.3
Горно-буровая
Бурение неглубоких скважин;
колонковое бурение;
ударно-механическое бурение; роторное бурение;
проходка открытых горных выработок;
проходка горизонтальных
и вертикальных горных выработок;
камеральная обработка материалов;
оформление отчета по
практике и его защита.
Умения:
- документировать скважины,
осуществлять спуско-подъемные операции,
проходить открытые горные выработки.
Навыки:
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.1
ПК 3.7.18
ПК 3.7.20
ПП.01.4
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики.
Изучение строения кристаллов,
ознакомление с диагностическими признаками
минералов и горных пород.
Изучение коллекций различных классов минералов,
изучение коллекций осадочных,
магматических и метаморфических горных пород.
Оформление отчетов.
Умения:
Применять диагностические
признаки минералов и горных пород
Навыки:
-выявлять минералы в горных породах
по характерным признакам.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПП.01.5
По использованию информационных технологий в недропользовании.
Цели и задачи практики. Компьютерная геометрия
и графика, векторизаторы,
картографические проекции,
работа с современным программным обеспечением. Оформление отчета.
Умения:
- работать с геологическим материалом на ПК
Навыки:
-работы с современным программным
геологическим обеспечением
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8

КҚ 3.7.25
КҚ 3.7.27
КҚ 3.7.28
КП 01.6
Геологиялық түсіру.
Дайындық кезең; ұйымдастыру –дала кезеңі; өндірістік – дала кезеңі; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын жүргізу, түпшайма, геологиялық керн мен ұңғыма шламдарын сынамалау; жоғарыда аталған геологиялық құжаттарды жүргізу; геофизикалық жұмыстар; дала бақылауларының бастапқы материалдарын өңдеу; камеральды; есепті дайындау және оны қорғау.
Іскерліктер:
- тау қазбалары мен оларды сынамалу құжаттарын жүргізе алу, тау жыныстар үлгілерін өңдеу, ақпараттарды картаға түсіру.
Дағдылар:
Суретке түсіру жұмыстарын өткізу және рәсімдеу
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.15
КҚ 3.7.17
КҚ 3.7.29
КП 01.7
Жұмыс мамандығын алу бойынша.
Қатты пайдалы қазбалардың, пайдалы қазбалардың ұсақ тау жыныстар кенорындарының сынамалаудың әдістемесі, техникасы мен технологиясы;
литохимиялық және тау барлау қазбаларын үңгілегенде, ұңғымаларды бұрғылауда түпшайма сынамаларын алудың техникасы мен технологиясы; сынамаларды өңдеу операциялары мен негізгі принциптері; барлық геологиялық барлау жұмыстарын өндіргенде бастапқы геологиялық құжаттар тәсілдері; геологиялық жинақ құжаты; есепті дайындау; оны қорғау және жұмыс мамандығын алу бойынша емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- нақтылы жұмыс мамандығының талаптарына сай жұмыстарды жүргізу.
Дағдылар:
Таңдалған мамандықтың біліктілік талаптарын орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.7.1-3.1.29
КП 02
Өндірістік-технологиялық практика
Өндірістік-технологиялық практика.
Тәжірибе өтетін ұйымдағы геологиялық барлау жұмыстар түрлері мен инженерлі – техникалық қызмет құрылымымен танысу; нақты жұмыс орынындағы немесе техник-геолог кәсіптік деңгей маманы қажетті, дублер жағдайларына байланысты барлық геологиялық жұмыстар түрлеріндегі жұмыс. Іс-тәжірибе бойынша есеп-күнделігін дайындау және орындалатын жұмыс, олардың орындалу деңгейі жайлы сипаттама пікірлерін алу керек.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдіске қатыса алу, дала жұмыстарының нәтижелерін рәсімдей алу, есеп дайындауда қатыса алу керек.
Дағдылар:
Жұмыс қызметінде өндірістік бөлімде жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ
КҚ 3.7.1-3.1.2 9
КП 03
Диплом алдындағы практика.
Негізгі және көмекші бөлімдердің байланысымен және өзара қатынасымен, экспедициямен немесе тау-кен кәсіпорындарымен танысу. Жұмыс тәртібімен және ішкі тәртіп ережелерімен танысу. Аппаратура мен жабдықтардың ең жаңа және аз сериялы типтерін зерттеу үшін тәжірибелік, тәжірибелік-әдістемелік, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізетін басқа суретке түсіру-іздеу және барлау экспедицияларына, тау-кен кәсіпорындарына, партияларға өндірістік экскурсиялар, қазіргі еңбекті ұйымдастыру және жаңа технологиялармен танысу. Дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау. Далалық материалдарды камералды өңдеуге беру ережелерімен танысу, далалық материалдарды қабылдау. Мәліметтерді далалық және камералды өңдеулерді іске асыру. Графикалық материалдарды құру және рәсімдеу. Іс-тәжірибе бойынша есеп жасау.
Іскерліктер:
- Бөлімдердің жұмыс жоспарын жасау;
- геофизикалық аспаптарға дефектілік актілер құру.
Дағдылар:
- геологиялық барлау ұйымдарының қор материалдарымен жұмыс.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8

ПК 3.7.25
ПК 3.7.27
ПК 3.7.28
ПП.01.6
Геологосъемочная.
Подготовительный период; организационно-полевой период;
производственно-полевой период;
проведение геологосъемочных работ,
опробования шлихового,
геохимического керна и шлама скважин,
горных выработок;
проведение геологической документации указанных
выше работ;
геофизические работы;
первичная отработка материалов полевых наблюдений;
камеральный период,
составление отчета и защита его.
Умения:
- вести документацию горных выработок и их опробования,
обработки образцов горных пород,
составление каталогов,
наносить информацию на карту.
Навыки:
Проведения и оформления
съемочных работ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.15
ПК 3.7.17
ПК 3.7.29
ПП.01.7
По приобретению рабочей профессии.
Методика, техника и технология опробования твердых полезных ископаемых,
рассыпных месторождений полезных ископаемых;
методика, техника и технология отбора литохимических проб, шлиховых проб при бурении скважин и при проходке горно-разведочных выработок;
основные принципы и операции обработки проб;
приемы первичной геологической документации при производстве всех видов геологоразведочных работ;
сводная геологическая документация;
составление отчета;
защита его и сдача экзамена на получение рабочей профессии.
Умения:
- проводить работы согласно требованиям конкретной рабочей профессии.
Навыки:
Выполнения квалификационных
требований выбранной профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.7.1-
ПК 3.7.29
ПП.02
Производственная технологическая практика.
Ознакомление со структурой инженерно-технической службы и видами геологоразведочных работ,
имеющихся в организации, где проходит практика;
непосредственная работа на конкретном рабочем месте или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах геологических работ,
где требуется специалист профессионального уровня или техника-геолога;
составление дневника-отчета по практике и получение отзыва- характеристики о выполняемых работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в технологическом процессе,
оформлять результаты полевых работ,
участвовать в составлении отчета.
Навыки:
Работы в производственном подразделении
на рабочей должности
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.7.1-
ПК 3.7.29
ПП.03
Преддипломная практика
Ознакомление с экспедицией или горным предприятием –
структурой, связью и взаимоотношением основных и вспомогательных подразделений.
Ознакомление с режимом работы, правилами внутреннего распорядка.
Производственные экскурсии в другие съемочно-поисковые и разведочные экспедиции на горных предприятиях,
в партии, ведущие опытные, опытно-методические и научно-исследовательские работы для изучения новейших и мало серийных типов аппаратуры и оборудования,
ознакомление с современной организацией труда и новых технологий. Сбор материалов для выполнения дипломного проекта.
Ознакомление с правилами передачи полевых материалов для камеральной обработки, приемка полевых материалов.
Производство полевой и камеральной обработки данных.
Построение и оформление графических материалов. Составление отчета по практике.
Умения:
- составлять планы работы подразделений
- составлять дефектные акты на геофизические приборы.
Навыки:
работы с фондовыми материалами геологоразведочной организации; работы с проектными документами по проведению геологических работ;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8

КҚ 3.7.21
КҚ 3.7.22
КҚ 3.7.23
КҚ 3.7.24
КҚ 3.7.25
КҚ 3.7.26
КҚ 3.7.27
КҚ 3.7.28
Ескерту:
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өмір бойы өзінің білімдері мен дағдыларын жаңарту;
Нәтижесіне қарай сапалы жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Рухани және адамгершілік нормаларын сақтау;
Қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу;
Коммуникативті қабылеттерге ие болу;
Адамның, қоғам мен қоршаған ортаның қарым-қатынастық саяси және әлеуметтік аспектерін түсіну;
Материалдарды рәсімдеу кезінде компьютерді, стандарттарды, нұсқауларды пайдалану;
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей
2.1 070101 2 - Геологиялық түсіру және іздеу жұмыстарының жұмысшысы*
КҚ 2.1.1 - дала құралдарын, аспаптарын, құрал-саймандарын, жабдықтарын пайдалану, сақтау, орау және тасымалдау туралы ережелерін білу;
КҚ 2.1.2 - аспаптармен, жабдықтармен, құралдармен және материалдармен жұмыс істей алу;
КҚ 2.1.3 - өнімдердің шығын есептерін қабылдау, сақтау және олардың жарамдық мерзімдерінің ережелерін білу;
КҚ 2.1.4 - геологиялық суретке түсіру мен іздеу жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін білу;
КҚ 2.1.5 - дала жұмыстарын ұйымдастыру мен жоюға қатысу;
КҚ 2.1.6 - лагер тоқтау үшін арналған орындарды таңдауға, шатырды орнатуға және бұзуға қатысу;
КҚ 2.1.7 - тоқтау үшін арналған территория мүлігін сақтау, жинау және қалыпты санитарлы-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.8 - бұрын өткен тау қазбаларын тазалау, жаңаларын өту және ұсақ беткі тау қазбаларын жою (жыралар, шурфтар);
КҚ 2.1.9 - ұсақ ұңғымаларды мотобұрғылармен және қолмен бұрғылау;
КҚ 2.1.10 - маршрутқа геолог-маманды алып бару;
КҚ 2.1.11 - литохимиялық сынамаларды кептіру, ұсату және елеу;
КҚ 2.1.12 - сынамаларды сұрыптау және оларды зертханалық талдауға дайындау;
КҚ 2.1.13 - дала құрылыстарын, аспаптарды, құрал-саймандарды және жабдықтарды орау, тиеу, тасымалдануын бақылау және жұмыс жағжайын білу;
КҚ 2.1.14 - жұмыстарды орындағанда қауіпсіздік ережелерді орындау.
2.2 070102 2 - Геологиялық үлгіні шаюшы*
КҚ 2.2.1 - лоттарға, шөміштерге, жуып-шаятын аспаптарға құмдарды тиеуге қатысу;
КҚ 2.2.2 - бос және құрамында металл бар жыныстардың сыртқы белгілерін анықтау;
КҚ 2.2.3 - шлихты төгу, кептіру және орау;
КҚ 2.2.4 - құрамындағы құмға байланысты жуып-шаятын және су аспаптары мен қондырғыларының технологиялық тәртібін сақтау;
КҚ 2.2.5 - техникалық құжатпен жұмыс істеу;
КҚ 2.2.6 - ажарлаушы сынамаларды жеткізу және жуу тәсілдері мен ережелерін білу;

ПК 3.7.21
ПК 3.7.22
ПК 3.7.23
ПК 3.7.24
ПК 3.7.25
ПК 3.7.26
ПК 3.7.27
ПК 3.7.28
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код
компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Работать качественно на результат;
Планировать рабочее время;
Соблюдать морально-нравственные нормы;
Собирать и систематизировать необходимую информацию;
Обладать коммуникативными способностями;
Понимать политические и социальные аспекты взаимоотношений человека, общества и окружающей среды;
Пользоваться компьютером, стандартами,
инструкциями при оформлении материалов.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2.Повышенный уровень
2.1070101 2 –
Рабочий на геологосъемочных и поисковых работах*
ПК 2.1.1 - знать о правилах использования, хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования;
ПК 2.1.2 - уметь обращаться с приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
ПК 2.1.3 - знать правила приемки, хранения, учета расходов продуктов и сроки их годности;
ПК 2.1.4 - знать основные сведения о проведении геологосъемочных и поисковых работ;
ПК 2.1.5 - участвовать в организации и ликвидации полевых работ;.
ПК 2.1.6 - участвовать в выборе места для стоянки лагеря, устанавливать и снимать палатки;
ПК 2.1.7 - охранять имущество, убирать и обеспечивать нормальные санитарно-гигиенические условия на территории стоянки;
ПК 2.1.8 - расчищать ранее пройденные, проходить новые и ликвидировать мелкие поверхностные горные выработки (канавы, шурфы, копуши);
ПК 2.1.9 - бурить мелкие скважины мотбурами и вручную;
ПК 2.1.10 - сопровождать специалиста-геолога в маршрут;
ПК 2.1.11 - сушить, дробить и просеивать литогеохимические пробы;
ПК 2.1.12 - сортировать пробы и готовить их к лабораторному анализу;
ПК 2.1.13 - упаковывать, грузить, наблюдать за транспортировкой и поддерживать в рабочем состоянии полевое снаряжение, приборы, инструменты и оборудование;
ПК 2.1.14 - выполнять правила безопасного ведения работ.
2.2 070102 2 - Промывальщик геологических проб*
ПК 2.2.1 - участвовать в загрузке песков в лотки, ковши, на промывочные приборы;
ПК 2.2.2 - определять внешние признаки металлосодержащих и пустых пород;
ПК 2.2.3 - выгружать, просушивать и упаковывать шлихи;
ПК 2.2.4 - соблюдать технологический режим работы промывочных и доводочных приборов и установок в зависимости от вещественного состава песков;
ПК 2.2.5 - работать с технической документацией;
ПК 2.2.6 - знать правила и приемы промывки и доводки шлиховых проб;

КҚ 2.2.7 - қауіпсіз еңбек жағдайларын қолдау;
КҚ 2.2.8 - лоттарда, шөміштерде, жуу-концентратты аспаптар мен қондырғыларда түпшаймалы сынамаларды жуу және бақылау;
КҚ 2.2.9 - дәннің көлемі 0,5 мм және 95 % аспайтын пайдалы қазба түпшайма минералдарының шығуын қамтамасыз ету арқылы лоттарда, шөміштерде, жуу-концентратты аспаптар мен қондырғыларда түпшаймалы салмақты сынамаларды жуу және жеткізу;
КҚ 2.2.10 - жуып-шаятын соңғы сынамаларды өңдеу, белгілеу және есебін жүргізу;
КҚ 2.2.11 - түпшаймалардағы пайдалы мен қосақталған минералдардың құрамын сипаттамасы және макробелгілері бойынша анықтау;
КҚ2.2.12 - жуылған сынамаларды өңдеу, белгілеу, есептеу ережелерін сақтау;
КҚ2.2.13 - құмнан шлихты шығару үшін су қозғалыс жылдамдығының әсерін анықтау;
КҚ2.2.14 - жұмсақ жыныстардың жуу мен суда ұстауы бойынша топтастырылуын білу.
2.3. 070103 2 - Сынаманы іріктеуші*
КҚ 2.3.1 - кендердің текстурасы мен құрылымын анықтау;
КҚ 2.3.2 - тау жыныстарының қасиеттері мен тесілу сызығының бағытын анықтау;
КҚ 2.3.3 - тесу сызықтарын пайдалану әдістерін қолдану;
КҚ 2.3.4 - сынамаларды сақтау мен есеп жүргізу;
КҚ 2.3.5 - пневматикалық және электрлі құрал-саймандарды пайдалану ережелерін сақтау;
КҚ 2.3.6 - геологиялық сынамаларды алуға және қол мен механикалық тәсілдермен жыныстарды қазуда техникалық жағдайлар мен стандарттарды сақтау;
КҚ 2.3.7 - қолданылатын жабдықтардың түрлерін білу;
КҚ 2.3.8 - тау қазбаларында атызды, задирковалық, шпурлы және т.б. сынамалар түрлерін анықтау;
КҚ 2.3.9 - тау жыныстарын шойбалталар, перфораторлар, пневматикалық және электрлі аспаптармен, қолмен контурлау және тесу;
КҚ 2.3.10 - шпурларды бұрғылау, атыздардың қималарын, ауданын, көлемін және жыныс салмағын өлшеу арқылы аралау;
КҚ 2.3.11 - сынамаларды белгілеу және орау;
КҚ 2.3.12 - сөрелерді ауыстыру және бекіту;
КҚ 2.3.13 - жұмысқа сынама алушыларды, шойбалталарды, перфораторларды дайындау;
КҚ 2.3.14 - тереңдігі 1500 м дейін теңіз, су айдынын түбіндегі сынамаларды іріктеу;
КҚ 2.3.15 - техникалық құжатты енгізу.
2.4 070104 2 - Минералдар мен шлихті байытушы *
КҚ 2.4.1 - сұрыпталған шикізаттың сыртқы белгілерін және минералдар мен тау жыныстарының физико-механикалық негізгі қасиеттерін анықтау;
КҚ 2.4.2 - кескіш станокта сорттық емес телімдерді аралау;
КҚ 2.4.3 - сорт бойынша байытылған шикізатты бөлу және оны сақтау үшін тапсыру;
КҚ 2.4.4 - минералдардың біркелкі таралуын бақылау және аспапта пайдалы қазбаның шығуын реттеу;
КҚ 2.4.5 - аспап жұмысында жарамсыздықтарды табу және жою;
КҚ 2.4.6 - байытылған шикізатты сорттау және оны сақтау үшін тапсыру;

ПК 2.2.7 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.2.8 - промывать и доводить контроль шлиховых проб в лотках, ковшах на промывочно-концентрационных приборах или установках;
ПК 2.2.9 - промывать и доводить массовые шлиховые пробы в лотках, ковшах на промывочно-концентрационных приборах или установках с обеспечением выхода полезных ископаемых минералов шлиха не менее 95% при размере зерна менее 0,5 мм;
ПК 2.2.10 - обрабатывать, маркировать и вести учет промывочных контрольных проб;
ПК 2.2.11 - определять по характеристикам и макропризнакам содержание полезных и сопровождающих минералов в шлихах;
ПК 2.2.12 - соблюдать правила обработки, маркировки, учета промытых проб;
ПК 2.2.13 - определять влияние скорости движения воды на выделение шлихов из песков;
ПК 2.2.14 - знать классификацию рыхлых пород по промывистости и отмачивания в воде.
2.3 070103 2 - Пробоотборщик*
ПК 2.3.1 - определять текстуры и структуры руд;
ПК 2.3.2 - определять свойства горных пород и направление линии раскола;
ПК 2.3.3 - применять методы использования линий раскола;
ПК 2.3.4 - вести учет и хранение проб;
ПК 2.3.5 - соблюдать правила эксплуатации пневматического и электрического инструмента;
ПК 2.3.6 - соблюдать технические условия и стандарты на отбор геологических проб и разработку породы ручным и механизированным способами;.
ПК 2.3.7 - знать виды применяемого оборудования;
ПК 2.3.8 - отбирать бороздовые, задирковые, шпуровые и др. виды проб в горных выработках;
ПК 2.3.9 - оконтуривать и выкалывать горную породу с помощью отбойных молотков, перфораторов, пневматических и электрических приборов, вручную;
ПК 2.3.10 - бурить шпуры, пропиливать борозды с замером их сечения, площади, объема и массы породы;
ПК 2.3.11 - маркировать и упаковывать пробы;
ПК 2.3.12 - перемещать и закреплять полки;
ПК 2.3.13 - подготавливать пробоотборники, отбойные молотки, перфораторы к работе;
ПК 2.3.14 - отбирать донные пробы на море и др. водоемах на глубине до 1500 м.;
ПК 2.3.15 - вести техническую документацию.
2.4. 070104 2 –
Обогатитель минералов и шлихов*
ПК 2.4.1 - определять внешние признаки сортового сырья и основные физико-механические свойства минералов и горных пород;
ПК 2.4.2 - проводить опиловку несортовых участков на подрезном станке;
ПК 2.4.3 - разделять обогащенное сырье по сортам и подготавливать его для сдачи на хранение;
ПК 2.4.4 - следить за равномерным распределением минералов и регулировать выход полезного ископаемого на приборе;
ПК 2.4.5 - выявлять и устранять неисправности в работе прибора;
ПК 2.4.6 - сортировать и подготавливать для сдачи на хранение обогащенное сырье;

КҚ 2.4.7 - шлихтың байытылуын қолмен немесе аспаптармен үрлеу;
КҚ 2.4.8 - пьезокварцтың «экстра» сортын, кварц-оптикалық және бағалы тастарды, қол әдісімен шикізатқа байыту;
КҚ 2.4.9 - шағылысқан электр жарығында шикізаттың жарамсыздығын қарау, аралау және табу;
КҚ 2.4.10 - жыныстың ерілетін құрамдарын химиялық өңдеу көмегімен сидырылған жыныстардан кристалдар мен сеппелерді алу;
КҚ 2.4.11 - пьезооптикалық шикізаттың басқа аймағын өлшеу;
КҚ 2.4.12 - алмазды және бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану;
КҚ 2.4.14 - бағалы шикізаттың қалдығын есептеу;
КҚ 2.4.15 - әр шикізат түрінің қасиеттерін және олардың байыту кезіндегі пайда болуын анықтау.
2.5 070105 2 - Драгер
КҚ 2.5.1 - алтынның шашылымды кенорындарын іздеу мен барлауда қатысу;
КҚ 2.5.2 - кен-алтынды шашылымдарда сынамаларды алу және анықтау;
КҚ 2.5.3 - қара фракциялы минералдарды концентрациялау;
КҚ 2.5.4 - аллювиальды шашылымдардың құрылысын білу;
КҚ 2.5.5 - түпшаймалы минералдар мен металдардың ең көп концентратталған орындарын анықтау;
КҚ 2.5.6 - жұмыста қауіпсіздік ережелерін орындау;
КҚ 2.5.7 - жабдықтарды орағанда көтеріп-түсіру жұмыстарын орындау;
КҚ 2.5.8 - дражды тәсілде сынама алу;
КҚ 2.5.9 - қолмен терең емес тау қазбаларын үңгілеу және жою;
КҚ 2.5.10 - сынамаларды алу, орау, зат белгісін қою, сақтау;
КҚ 2.5.11 - жуып-шаятын мен жеткізу аспаптарының және жыныстардың заттық құрамына байланысты қондырғылардың техникалық жұмыс тәртібін жүргізу;
КҚ 2.5.12 - дала құралдарына, аспаптарға, құрал-саймандарға, жабдықтарға қызмет көрсету және олардың жұмыс тәртібін сақтау;
КҚ 2.5.13 - алтынды шашылымдарды іздеу үшін геологиялық және геоморфологиялық суретке түсіру әдістерін пайдалану.
2.6 070106 2 - Өткізуші*
КҚ 2.6.1 - тау қазбаларын үңгілеу операцияларына қатысу;
КҚ 2.6.2 - пайдаланатын жабдыққа техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.6.3 - жұмысқа сынама алатын аспаптарды, шойбалталарды, перфораторларды дайындау;
КҚ 2.6.4 - тау қазбаларын үңгілегенде әр түрлі тәсілдер мен технологияларды пайдалану;
КҚ 2.6.5 - техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
КҚ 2.6.6 - әр түрлі жұмыстарды жүргізгенде қауіпсіздік техника ережелерін сақтау;
КҚ 2.6.7 - сорттық шикізаттың сыртқы белгілерін, минералдар мен тау жыныстарының негізгі физико-механикалық қасиеттерін анықтау;
КҚ 2.6.8 - ұсақ ұңғымаларға мотобұрғылармен және қолмен бұрғылау жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.6.9 – ара қашықтықтарға өлшеулер жүргізу;
КҚ 2.6.10 - жабдыққа жоспардан тыс техникалық қызмет етуге және ағымды жөндеу жұмыстарына қатысу;

ПК 2.4.7 - проводить обогащение шлихов путем отдувки их вручную или на приборах;
ПК 2.4.8 - проводить обогащение пьезокварца сорта «экстра», кварце-оптических и драгоценных камней в сырье ручным способом;
ПК 2.4.9 - просматривать, опиливать и выявлять брак сырья в отраженном электрическом свете;
ПК 2.4.10 - извлекать кристаллы и вкрапление из вмещающих пород при помощи химического травления растворимых компонентов породы;
ПК 2.4.11 - производить замер ионообласти пъезооптического сырья;
ПК 2.4.12 - использовать алмазный и контрольно-измерительный инструменты;
ПК 2.4.14 - проводить учет отходов драгоценного сырья;
ПК 2.4.15 - определять свойства каждого вида сырья и их проявления при обогащении.
2.5. 070105 2 –
Драгер
ПК 2.5.1 - принимать участие в поисках и разведке россыпных месторождений золота;
ПК 2.5.2 - определять и отбирать пробы в золоторудных россыпях;.
ПК 2.5.3 - проводить концентрацию темных фракций минералов;
ПК 2.5.4 - знать строение аллювиальных россыпей;
ПК 2.5.5 - определять места наибольшей концентрации шлиховых минералов и металлов;
ПК 2.5.6 - выполнять правила безопасного ведения работ;
ПК 2.5.7 - выполнять погрузочно-разгрузочные работы при установке оборудования;
ПК 2.5.8 - проводить опробование при дражном способе;
ПК 2.5.9 - проходить и ликвидировать неглубокие горные выработки вручную;
ПК 2.5.10 - производить отбор, упаковку, этикетировку, хранение проб;
ПК 2.5.11 - проводить технический режим работы промывочных и доводочных приборов и установок в зависимости от вещественного состава пород;
ПК 2.5.12 - поддерживать в рабочем состоянии и обслуживать полевое снаряжение, приборы, инструменты, оборудование;
ПК 2.5.13 - использовать методы геологического и геоморфологического картирования для поисков золотоносных россыпей.
070106 2 -
«Проходчик»
ПК 2.6.1 - участвовать в выполнении операций при проходке горных выработок;
ПК 2.6.2 - проводить техническое обслуживание и мелкий ремонт используемого оборудования;
ПК 2.6.3 - подготавливать пробоотборники, отбойные молотки, перфораторы к работе;
ПК 2.6.4 -использовать различные способы и технологии проходки горных выработок;
ПК 2.6.5 -работать с технической документацией;
ПК 2.6.6 - соблюдать правила техники безопасности при проведении различных видов работ;
ПК 2.6.7 - определять внешние признаки сортового сырья, основные физико-механические свойства минералов и горных пород;
ПК 2.6.8 - проводить бурение мелких скважин мотобурами и вручную;
ПК 2.6.9 - проводить промеры расстояния;
ПК 2.6.10 - участвовать в неплановом техническом обслуживании и текущем ремонте оборудования;

КҚ 2.6.11 - қолды көтеріп-түсіру операцияларына қатысу;
КҚ 2.6.12 - тау қызбаларын үңгілегенде жыныстар мен минералдарды анықтау;
КҚ 2.6.13 - жабдықтың жағдайын және дұрыс пайдалануын бақылау;
КҚ 2.6.14 - жарылыс құралдарымен бірге зарядтарды шурфтарға, ұңғымаларға салу.
3.Орта буын маманы
3.1 070107 3 - Техник- геолог
КҚ 3.7.1 - ашылымдарды, геологиялық барлау қазбаларын, барлау салаларының байланысу тәртібін білу;
КҚ 3.7.2 - нұсқамалық талаптарға сай қималарды құру және графикалық қосымшаларды рәсімдеу;
КҚ 3.7.3 - геологиялық карталарда жыныстардың және әр түрлі жарылған бұзылымдар жатыстарының формаларын, жасын анықтау;
КҚ 3.7.4 – компаспен жұмыс істеу;
КҚ 3.7.5 - зертханалық жабдықтар және ыдысты пайдалану, әр түрлі талдау түрлеріне заттар мен химиялық реактивтерді дайындау; зертханалық журналдарды рәсімдеу;
КҚ 3.7.6 - минералдар, кендер және тау жыныстарының макроскопиялық дала әдістерін пайдалану;
КҚ 3.7.7 - минералдар мен тау жыныстарының кең таралуын анықтау үшін диагностикалық белгілерді қолдану;
КҚ 3.7.8 - тау жыныстарын белгіленген генетикалық типтің диагностикасы және белгіленген топта олардың құрамындағы кварц пен қара түсті минералдардың қатысының мазмұны бойынша жатқызу;
КҚ 3.7.9 - тау жыныстарында қазбалы фауна мен флораның бар болуын анықтау;
КҚ 3.7.10 - тау жыныстарын сипаттау және оларға дала анықтамасын беру;
КҚ 3.7.11 - әр түрлі геологиялық барлау жұмыстарында бастапқы құжаттарды енгізу;
КҚ 3.7.12 - шөгінді тау жыныстарының литологиялық фация белгілерін анықтау және сипаттау; магматикалық, жанартау және метаморфиялық тау жыныстарының әр түрлі фацияларының өкілдерін сипаттау және анықтау;
КҚ 3.7.13 - пайдалы қазба кенорындарын іздегенде минералдардың парагенезисі туралы білімді пайдалану;
КҚ 3.7.14 - кенді денелердің негізгі элементтерін, сипатталған көлемдері мен формаларын анықтау, олардың пайда болуын белгілеу;
КҚ 3.7.15- әр түрлі тәсілдермен жұмсақ және қатты жыныстар бойынша сынамаларды алу;
КҚ 3.7.16 - геологиялық барлау қазбаларын сынамалағанда пайдаланатын, құралдармен, жабдықтармен және құрал-саймандармен жұмыс істеу;
КҚ 3.7.17- барлық геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру және орындау (маршруттық жұмыстар, өңдеуге дейін сынамаларды қоса санап, пайдалы қазба кенорындарының барлық түрлері бойынша жұмыстар);
КҚ 3.7.18 - тау кен барлау қазбаларын үңгілегендегі жұмыс графиктерін, кезең графиктерін құру;
КҚ 3.7.19 - геологиялық барлау жұмыстарының осы немесе бөгде кезеңдерінің жалпы тұжырымдамасын беру,
КҚ 3.7.20 - барлау жүйесін және барлаудың техникалық құралдарын таңдау;

ПК 2.6.11 - участвовать в ручных спуско-подъемных операциях;
ПК 2.6.12 - определять породы и минералы при проходке выработок;
ПК 2.6.13 - контролировать состояние и правильную эксплуатацию оборудования;
ПК 2.6.14 - совместно с взрывниками укладывать заряды в шурфы, скважины.
3 Специалист среднего звена
070107 3 –
Техник-геолог
ПК 3.7.1 - знать порядок привязки обнажений, геологоразведочных выработок, разведочных профилей;
ПК 3.7.2 - строить разрезы и оформлять графические приложения в соответствии с инструктивными требованиями;
ПК 3.7.3 - определять на геологических картах возраст, формы залегания пород и виды разрывных нарушений;
ПК 3.7.4 - работать с компасом;
ПК 3.7.5 - пользоваться лабораторным оборудованием и посудой, подготавливать вещества и химические реактивы к проведению различных видов анализов; оформлять лабораторные журналы;
ПК 3.7.6 - использовать методы полевого макроскопического определения минералов, руд и горных пород;
ПК 3.7.7 - применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород;
ПК 3.7.8 - относить горные породы по их диагностике к определенному генетическому типу и к определенной группе по содержанию и соотношению в их составе кварца и темноцветных минералов;
ПК 3.7.9 - определять наличие в горных породах ископаемой фауны и флоры;
ПК 3.7.10 - описывать горные породы и давать им полевое определение;
ПК 3.7.11 - вести первичную документацию на различных видах геолого-разведочных работ;
ПК 3.7.12 - определять и описывать литологические признаки фаций осадочных горных пород; определять и описывать характерных представителей различных фаций магматических, вулканических и метаморфических горных пород;
ПК 3.7.13 - использовать знания о парагенезисе минералов при поисках месторождений полезных ископаемых;
ПК 3.7.14 - определять основные элементы, характеризующие форму и размеры рудных тел, устанавливать условия их образования;
ПК 3.7.15- отбирать пробы различными способами по рыхлым и твердым породам;
ПК 3.7.16 - работать с приспособлениями, оборудованием, инструментом и снаряжением, используемым в опробовании геологоразведочных выработок;
ПК 3.7.17- организовывать и выполнять все виды геологоразведочных работ (маршрутные работы, работы по всем видам опробования месторождений полезных ископаемых до обработки проб включительно);
ПК 3.7.18 - составлять графики работ, графики цикличности при проходке горноразведочных выработок;
ПК 3.7.19 - дать общее обоснование постановки той или иной стадии геологоразведочных работ;
ПК 3.7.20 - производить выбор системы разведки и технических средств разведки;

КҚ 3.7.21 - жобада көрсетілген белгілі бір нысанды оқып білу үшін, геологиялық барлаудың барлық түрлерінің нысандарын анықтау;
КҚ 3.7.22 - кенді денелерді есептеу үшін белгіленген аудандары мен нысандарын өлшеу және есептеу;
КҚ 3.7.23- - қорлардың категориялау және блоктаусұлбаларын құру;
КҚ 3.7.24 - сынамалаудың, қуат пен мазмұн изосызықтарының жоспарларын құру;
КҚ 3.7.25 - жобалар мен есептердің белгіленген тарауларын құру;
КҚ 3.7.26 - дала жұмыстарына шығу актларын, оларды пайдалануға нысандарының дайындық актілерін құру;
КҚ 3.7.27 - жеке компьютерде жұмыстарды рәсімдей алу;
КҚ 3.7.28 - - қолданыстағы компьютерлі бағдарламалардың жетілген типтерін пайдалану;
КҚ 3.7.29 - кез келген жұмыс мамандығы бағдарламаларының бірінде қарастырылған құзыреттіліктерге ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 135-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0702000 - Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы мен техникасы
070201 2 – Электр қозғалтқышы бар жылжымалы компрессор машинисі*
070202 2 - Электр бұрғылау кезінде ұңғымаларды пайдалану және барлау бұрғылаушы көмекшісі*

ПК 3.7.21 - определять объемы всех видов геологоразведочных работ, указанных в проекте, на изучение какого-либо объекта;
ПК 3.7.22 - производить измерения и вычисления площадей и объемов, выделенных для подсчета контуров рудных тел;
ПК 3.7.23- составлять схемы категоризации и блокировки запасов;
ПК 3.7.24 - составлять планы опробования, изолиний мощностей и содержаний;
ПК 3.7.25 - составлять определенные главы проектов и отчетов;
ПК 3.7.26 - составлять акты готовности к выезду на полевые работы, готовности объектов к их вводу в эксплуатацию;
ПК 3.7.27 - оформлять работы на персональном компьютере;
ПК 3.7.28 - использовать совершенные типы компьютерных программ;
ПК 3.7.29 - владеть компетенциями, предусмотренными программой одной из рабочих профессий.
Приложение 135
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0702000 - Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификации: 070201 2 – Машинист компрессора передвижного с
электродвигателем*
070202 2 - Помощник бурильщика эксплуатационного и
разведочного бурения скважин при электробурении*

Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанның әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
Білімдер:
- негізгі тарихи деректерді, оқиғаларды, тарихи және қазіргі заманғы Қазақстан қайраткерлерінің есімдерін білу.
Іскерліктер:
Қазақстан тарихы мен қазіргі саясатын бағдарлай алу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің маманды дайындаудағы рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; спорттық өзін-өзі жетілдірудің негіздері, кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Физколлоидті химия және ЖМБ алу технологиясының негіздері.
Ерітінділер теориясы; сүйықтық-бу жағдайларының негізгі түсініктері мен заңдары; ерітінділердің қайнауы; ерітінділердің электрохимиясы; фазалық тепе-теңділік; Гиббс ережесі; жүйелердің түрлері; физико-химиялық талдау; сыртқы құбылыстар мен дисперсті жүйелердің физикохимиясы; коллоидті жүйелердің топтастырылуы және сипаттамасы; коллоидті ерітінділер, олардың негізгі қасиеттері мен алынуы. Коллоидті жүйелердің коагуляциясы мен тұрақтандырылуы; растворы ЖМБ ерітінділері, олардың қасиеттері мен әрекеттері; бейэлектролиттердің ерітінділері; молекулярлы салмақ; электролиттер ерітінділері; расчет констант және коэффициенттер есептеулері; ЭҚК және термодинамика
Білімдер:
- химиялық термодинамиканың негізгі түсініктерін, ерітінділердің жалпы сипаттамасын, основные электролитикалық диссоциацияның негізгі теорияларын,
дисперсті жүйелер туралы түсінікті білу.
Іскерліктер:
- термодинамика заңдарын пайдалана отыра есептерді шығару,
Химиялық реакция жылдамдығын анықтау, аспаптармен жұмыс істей алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.11
ЖКП. 02
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, сызбалар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу керек (нәтижелерді өңдеу).
БҚ 2
БҚ 8

Казахстан во второй половине 40-х – первой половине 80-х годов;
тенденция социально-экономического развития Казахстана;
кризисные явления в сельском хозяйстве;
политическая жизнь и национальные отношения;
период перестройки;
Казахстан – суверенное государство;
выход Казахстана на мировую арену;
Конституция Казахстана –
гарант демократии и
независимости республики.
Знания:
- основные исторические факты, события,
имена исторических и современных деятелей Казахстана.
Умения:
Ориентироваться в истории
и современной политике Казахстана
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста,
формирование его здорового образа жизни,
социально-биологические и
психо-физиологические основы физической культуры;
основы физического и спортивного
самосовершенствования;
профессионально-
прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы физколлоидной химии и технологии получения ВМС
Теория растворов;
основные понятия и законы состояния «жидкость-пар»;
кипение растворов;
электрохимия растворов;
фазовые равновесия;
правило Гиббса; виды систем;
физико-химический анализ;
поверхностные явления и
физикохимия дисперсных
систем; характеристика и классификация коллоидных систем;
коллоидные растворы, их получение и основные свойства.
Коагуляция и стабилизация коллоидных систем;
растворы ВМС, их свойства и действие;
растворы неэлектролитов;
молекулярная масса;
растворы электролитов;
расчет констант и коэффициентов;
ЭДС и термодинамика.
Знания:
- основные понятия химической
термодинамики, общая характеристика растворов,
основные положения теории электролитической диссоциации,
понятия о дисперсных системах.
Умения:
- решать задачи с использованием закона термодинамики,
определять скорость химической реакции,
работать с приборами.
БК 5
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.11
ПК 2.4.2
ПК 2.4.6
ПК 2.4.11
ПК 2.5.11
ОПД. 02
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта;
номенклатура карт;
вешение и измерение линий;
теодолитная съемка;
нивелирование;
тахеометрическая съемка;
мензульная съемка; определение площадей; глазомерная съемка;
аэрофотосъемка и фотограмметрия;
основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения,
сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную,
нивелирную съемку (обрабатывать результаты
БК 2
БК 8

КҚ 2.3.6
ЖКП.03
Сызу.
Геометриялық сызу; сызбаларды рәсімдеу тәртіптері; геометриялық құрастыру мен контурлар, техникалық бөліктерді сызу әдістері; жобалап сызу, сындарлы құжаттарды дайындау мен рәсімдеу ережелері, машина жасайтын сызу, сызбадағы бейнелердің категориясы, графикалық есептерді шешудің түрлері, қималары, кескіндері, жалпы логикасы мен методологиясы, инженерлі графиканың қазіргі заманға сай құралдары, мамандық бойынша сызбалар мен кестелер элементтерін орындаудың әдістері мен тәсілдері; инженерлі графикада компьютерлі технологияларды қолдану.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу бойынша МЖМБС, жобалау негіздерін, кешенді сызбаларды құрудың әдістерін білу.
Іскерліктер:
- жазық, үлкен фигураларды аксометриялық жобада бейнелей алу, эскиздерді, орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алу керек.
БҚ 8
КҚ 2.1.7
ЖКП. 04
Жалпы геология.
Ғаламдық кеңістіктегі Жер; Жердің геодезиялық және физикалық сипаттамасы; жер қыртысы; оның құрылысы және құрамы; геологиялық үрдістер мен жер қыртысының эволюциясы
Білімдер:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шәкілдерді, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктерін,
геологиялық зерттеулердің негізгі түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарда жыныстар жатысының жасын, генезисін және жағдайларын анықтай алу;
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу,
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы және платформалы аймақтарын анықтай алу керек.
БҚ 2
БҚ 7
КҚ 2.1.14
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.7
ЖКП. 05
Электротехника, ГБЖ-ны электрмен қамтамасыз ету және электрлі жабдықтар негіздері.
Электр өрісі; тұрақты тоқтың электр тізбегі;
электромагнетизм; электрлік өлшемдер, айнымалы тоқтың бір фазалы және үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар;
тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары; автоматиканың электрлі және магнитті элементтері; аспаптар, түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер; геологиялық барлау жабдықтарына арналған электр жетектер, оның сипаттамасы, монтажы пайдалануы және жөндеу; басқару мен қорғаныстың электр аппаратурасы; геологиялық барлау машиналары мен механизмдердің электр жабдықтары; геологиялық барлау жұмыстарды электрмен қамтамасыз ету; қорғаныс құралдары.
Білімдер:
- электрикалық және магнитті өріс қасиеттерін, негізгі заңдар мен формулаларды,
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін, өлшеуге арналған аспаптарды, электр тоғының сипаттамаларын, қосып реттейтін және қорғаныс аппараттарының негізгі сипаттамаларын білу.
Іскерліктер:
- электр энергиясын сатып алушы мен генераторлардың жұмыс істеу тәртіптерін және негізгі параметрлерін анықтау.
БҚ 2
БҚ 8

ПК 2.3.6
ОПД.03
Черчение.
Геометрическое черчение;
правила оформления чертежей;
геометрическое построение и приемы вычерчивания контуров технических деталей;
проекционное черчение,
правила разработки и оформления конструктивной документации,
машиностроительное черчение;
категории изображений на чертеже, виды, разрезы, сечения,
общая методология и логика решения графических задач,
современные средства инженерной графики;
методы и приемы выполнения чертежей и элементов схем по специальности;
использование компьютерных технологий в инженерной графике.
Знания:
- ГОСТы по оформлению чертежей,
основы проектирования,
методы построения комплексных чертежей.
Умения:
- изображать плоские,
объемные фигуры в аксонометрической проекции,
выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 8
ПК 2.1.7
ОПД. 04
Общая геология.
Земля в мировом пространстве;
геодезическая характеристика Земли;
физические свойства Земли и ее внешние оболочки;
строение Земли и земной коры; состав земной коры;
геологические процессы
и эволюция земной коры.
Знания:
- геохронологические и стратиграфические шкалы,
основные особенности развития Земной коры,
- виды и методы геологических исследований.
Умения:
- определять на геологических картах возраст,
генезис и условия залегания пород,
- определять по диагностическим признакам наиболее распространенные
породообразующие минералы и горные породы,
- определять на геологических и
тектонических картах складчатые и
платформенные области
БК 2
БК 7
ПК 2.1.14
ПК 2.3.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.7
ОПД. 05
Основы электротехники, электроснабжения и электрооборудования ГРР.
Электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм; электрические измерения,
однофазные и трехфазные электрические цепи переменного тока;
трансформаторы; электрические машины постоянного и
переменного тока;
электрические и магнитные элементы автоматики;
приборы, выпрямители, стабилизаторы, усилители;
электропривод для геологоразведочного оборудования,
его характеристика, монтаж, эксплуатация и ремонт;
электрическая аппаратура управления и защиты;
электрооборудование геологоразведочных машин и механизмов;
электроснабжение геологоразведочных работ;
защитные средства.
Знания:
- свойства электрического и магнитного поля,
основные формулы и законы,
- режимы работы электрической цепи,
приборы для измерения характеристик электрического тока,
основные характеристики пускорегулирующей
и защитной аппаратуры.
Умения:
- определять основные параметры и режимы
генераторов и потребителей
электрической энергиях
БК 2
БК 8

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖКП. 06
Металтану және сындарлы материалдар.
Қара металдар өндірісі, металтану мен термиялық өңдеу негіздері; қатты қорытпалар, оларды геологиялық барлау салаларында қолдану; түсті металдар; антифрикационды қорытпалар; бейметалл материалдар (пластмассалар, резеңке техникалық заттар, лакпен қаптау), оларды геологиялық барлау ісінде қолдану; металдар коррозиясы.
Білімдер:
- қазіргі заман өндірісінің негізгі қасиеттерін, металды және бейметалл материалдарын тәжірибеде қолдануды білу.
Іскерліктер:
- нақтылы тәжірибелік міндеттерді шешу үшін материалдар түрлерін таңдай алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.14
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.14
ЖКП. 07
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себептері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- ҚР Заңдарын және еңбек туралы заңнамалық актларды, еңбек пен демалысты ұйымдастырудың формалары мен әдістерін, әр түрлі жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасына қойылатын жалпы талаптарды, өндірістік санитария ережелерін, жеке қорғаныс құралдарын білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыра алу, әр түрлі апаттық жағдайларда алғашқы көмекті көрсете алу, қауіпсіздік техника норма ережелерінің орындалуын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Ұңғымаларды бұрғылау.
Ұңғыма және оның элементтері;
Ұңғымаларды бұрғылағанда қолданылатын негізгі операциялар,
Тау жыныстарының физико-механикалық қасиеттері және оларды анықтау әдістері, тау жыныстарының бұрғылануы;
Бұрғылау кезінде тау жыныстарын талқандау әдістері;
әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған ұңғыма құрылымдарын жобалу негіздері мен жалпы мәліметтер; жыныстарды талқандайтын және қосымша құралдар, әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған бұрғылаудың тәртіп параметрлерін анықтау.
Білімдер:
- тау жыныстарын бұзу әдістерін;
- барлау ұңғымаларының теориялық негіздерін және бұрғылау технологиясын;
- ұңғымаларды жағалата құбырлармен отырғызудың міндеті мен түрлері және олардың типтері;
- апаттық жағдайлар және оларды жою;
- су ұңғымалар құрылысының технологиясын білу.
Іскерліктер:
- геологтехнологиялық нарядты құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.13
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ОПД. 06
Металловедение и конструкционные материалы.
Производство черных металлов;
основы металловедения и термической обработки;
твердые сплавы,
применение в геологоразведочной отрасли;
цветные металлы; антифрикционные сплавы;
неметаллические материалы
(пластмассы, резинотехнические изделия,
лакокрасочные покрытия),
их применение в геологоразведочном деле;
коррозия металлов.
Знания:
- основные свойства современного производства,
практическое применение металлических и неметаллических материалов.
Умения:
- выбирать тип материалов для решения конкретных практических задач.
БК 5
ПК 2.1.8
ПК 2.2.14
ПК 2.3.9
ПК 2.4.14
ОПД. 07
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях.
Анализ условий труда,
причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Безопасность на производстве, безопасность выполнения геологоразведочных работ.
Промышленная санитария.
Основа пожарной безопасности,
технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология
Знания:
законодательный акт, акты о труде,
нормативно-
технические документы по технике безопасности,
производственная санитария,
пожарной безопасности,
системы стандартов безопасности труда,
общие требования к производственным помещениям и рабочим местам,
способы защиты от воздействия опасных и вредных
производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли,
основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения,
промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и
индивидуальной защиты,
проверять исправность технических средств защиты,
проводить расследования и учет несчастных случаев, анализ состояния охраны труда при полевых работах,
пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии,
организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Бурение скважин.
Скважина и ее элементы;
основные операции при бурении скважин,
физико-механические свойства горных пород и методы их
определения, буримость горных пород;
способы разрушения пород при бурении; общие данные и
основы проектирования конструкций скважин для различных способов бурения;
породоразрушающий и вспомогательный инструмент,
определение параметров режима бурения для различных способов бурения.
Знания:
- способы разрушения горных пород;
- теоретические основы и технология бурения разведочных скважин;
- методика, назначение и виды применения скважин обсадными трубами,
их типы;
- виды аварий и их ликвидация;
- технология сооружения скважин на воду.
Умения:
- составлять геологотехнологический наряд.
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.14
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.7
КҚ 2.410
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.16
АП. 02
Гидравлика негіздері және жуу сұйықтықтары.
Гидравлика негіздері; сұйықтықтардың түрлері; гидростатикалық қысым; Паскаль заңы;гидро көтергіштердің жұмыс істеу кестесі; қысымды өлшеуге арналған аспаптар; сұйықтықты құюға арналған ыдыстағы сұйықтықтардың тепе-теңділік жағдайы; құбырлар қабырғасына қысым; Архимед заңы; гидродинамика: берік көздер теңдеуі; Бернулли теңдеуі; құбырлардағы сұйықтықтардың қозғалысы; қысымды жоғалту;
Гидравликалық соққы; гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципі, олардың негізгі түрлері; гидрожетек; жуып-шаятын сұйықтықтар, олардың бұрғылаудағы ролі, жуып-шаятын агенттердің қызметтері, дайындауға арналған материалдар, сұйықтықтар параметрлері; ерітінділер сапасын анықтайтын аспаптар; тазалау агенттерінің түрлері және оларды қолдану аймағы, ерітінділер сапасын жақсарту; жуып-шаятын сұйықтықтардың химиялық өңдеуі, дайындау және тазалау; жуып-шаятын сұйықтықтардың ластануынан қоршаған ортаны қорғау; жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындағанда және тазалағанда еңбекті қорғау.
Білімдер:
- сұйықтықтардың статикасы мен динамикасы туралы жалпы мағлұматтарды, сорғылар мен гидроқозғалтқыштардың жіктелуін, пайдалану аймағын, жуып-шаятын сұйықтақтардың түрлерін білу.
Іскерліктер:
- нақтылы жағдайлар үшін гидравликалық машиналарды, жуып-шаятын сұйықтықтарды дайындау үшін бастапқы материалдарды таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.11
АП. 03
Тау-кен және бұрғылау жабдықтары.
Әр түрлі бұрғылау тәсілдерінде қолданатын бұрғылау, тау-кен жабдықтары және төмен механизация құралдары, колонковалық бұрғылаудың станоктары мен қондырғылары; көтеріп-түсіру операция өндірістеріне арналған жабдықтар, ұңғымаларды жууға арналған жабдықтар, бұрғылау мұнаралары мен мачталар; жүк-көтергіш құралдары, бұрғылау қондырғыларының күштік жетектері, роторлы, шнекті, соққы-арқанды бұрғылау қондырғылары, бұрғылаудың дірілдік тәсілдері, ұңғымалардан суды шығаруға арналған жабдықтар; сусымалы, жұмсақ және әлсіз тасты жыныстарда тау-кен қазбаларын үңгілеу үшін арналған жабдықтар (шойбалғалар, жер қазатын машиналар), шпурларды бұрғылауға арналған жабдықтар, компрессорлы бекеттер, жук машиналары және шахта көліктері, көтеруге, сутөкпеге, желдету мен жарықтандыруға арналған жабдықтар; тау-кен-бұрғылау техникасының болашақтағы дамуы.
Білімдер:
- құрылғыларды, жұмыс істеу принциптерін, бұрғылау станоктарының, қосымша жабдықтарының пайдалану ережелерін, бұрғылау қондырғы техникалық сипаттамаларының жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет ету мен жабдықтарды жөндеуді жүзеге асыру, оның техникалық жағдайын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.14
ПК 2.4.1
ПК 2.4.5
ПК 2.4.7
ПК 2.4.10
ПК 2.4.12
ПК 2.5.1
ПК 2.5.7
ПК 2.5.16
СД. 02
Основы гидравлики и промывочные жидкости.
Основы гидравлики; виды жидкостей;
гидростатическое давление;
закон Паскаля; схема работы гидроподъемников;
приборы для измерения давления;
условия равновесия жидкостей в сообщающихся сосудах;
давление на стенки труб;
закон Архимеда;
гидродинамика: уравнение неразрывности истока;
уравнение Бернулли; движение жидкости в трубах;
потери напора; гидравлический удар;
принцип работы гидравлических машин, их основные виды;
гидропривод; промывочные жидкости, их роль при бурении,
функции промывочных агентов,
материал для приготовления, параметры жидкостей;
приборы для определения качества растворов;
виды очистных агентов и область их применения, улучшение качеств растворов;
химическая обработка,
приготовление и очистка промывочных жидкостей;
охрана окружающей среды от загрязнения промывочными жидкостями; охрана труда
при приготовлении и очистке промывочных жидкостей.
Знания:
- общие сведения о статике и динамике жидкости,
классификации, область применения насосов и
гидродвигателей, виды промывочной жидкости.
Умения:
- выбирать гидравлические машины для конкретных условий,
исходные материалы для приготовления промывочной жидкости.;
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.4.11
ПК 2.5.11
СД. 03
Горное и буровое оборудование.
Буровое, горное оборудование и средства малой механизации,
применяемые при различных способах бурения;
станки и установки колонкового бурения;
оборудование для производства спускоподъемных операций,
оборудование для промывки скважин,
буровые вышки и мачты;
грузоподъемные приспособления, силовые приводы буровых установок,
буровые установки роторного, шнекового,
ударно-канатного, вибрационного способов бурения,
оборудование для откачки воды из скважин; горное оборудование для проходки горных выработок в сыпучих,
мягких и слабых скальных породах (отбойные молотки, землеройные машины),
оборудование для бурения шпуров,
компрессорные станции, погрузочные машины и шахтный транспорт,
оборудование для подъема, водоотлива,
для проветривания и освещения;
перспективы развития горнобуровой техники.
Знания:
- устройство, принцип работы,
правило эксплуатации буровых станков,
вспомогательного оборудования,
классификация технической характеристики буровых установок.
Умения:
- осуществлять техническое
обслуживание и ремонт оборудования,
контролировать его техническое состояние.
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.8
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
КП 01 1 КП 01 2
Слесарлық.
Іс – тәжірибенің міндеттері мен мақсаттары. Механикалық шеберханаларда жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережесі. Слесарлы аспаптармен, жұмыс орындарымен таныстыру. Өлшеу аспаптарын қолдану тәсілдері, өлшеу тәсілдері. Металдарды шабу, кесу, егеу (қайрау). Жалпақ тілікті (металл) мөлшер бойынша тойтару. Табақтар, шыбықтар, құбырларды майыстыру. Металлды арамен кесу. Тесікті бұрғылау, кеңейту және қазнақты тілу. Шабровкалау. Арамен тілу, жапсыру, қысу, қалпына келтіру.
Металлды дәнекерлеу.Темір соққылау жұмыстары. Газбен және электрмен пісіру жұмыстары. Металл кескіш станоктарда жұмыс істеу, кесу тәртібі, кескіштерді өңдеу, оның құрылымы, оларды қайрау (егеу), өлшеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
- әр түрлі әдістермен металдарды байланыстыру және өңдеудің ережелері мен тәсілдерін білу.
Іскерліктер:
- слесарлы, пісіретін және станогтық жабдықтарда қауіпсіз жұмыс істей алу керек.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.3.12
КҚ 2.5.14
Геологиялық.
Геологиялық құрылыстың қысқаша сипаттамасы.
Тау жыныстары мен минералдардың үлгілер жиынымен таныстыру. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұскама. Дала кезеңі.
Жол бағдарының міндеттері. Дала жұмыстарын бақылау ережелерімен таныстыру. Жергілікте жерде бағдарлау, бақылау нүктелерін табу, оларды картаға түсіру. Жыныстар ашылымдарының құжаттары және олардың жатыстарын, түйіскендерін, жарықтардың дәрежесін, мору зонасын, минералдану және т.б. формалары мен элементтерін анықтау.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.10
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
Күштік қондырғыларға техникалық қызмет көрсету бойынша.
Жұмыс орының ұйымдастыру, құрал-саймандарды, жабдықтарды дайындау. Іштей жанатын қозғалтқышқа, электр қозғалтқышқа, беріліс қорабқа, тарату қорабқа, жетектерге қызмет көрсету. Есептерді дайындау
Білімдер:
- күштік қондырғылардың түрлерін, техникалық қызмет көрсету мерзімдерін білу.
Іскерліктер:
- агрегатқа құятын май түрлерін таңдау, электр қозғалтқыштарға қызмет көрсету.
ПП 01.4 Жұмыс мамандығын алу бойынша
Біліктілігі 070201 2 «Электр қозғалтқышы бар жылжымалы компрессор машинисі»
070201 2 «Электр қозғалтқышы бар жылжымалы компрессор машинисі» жұмыс мамандығын алу бойынша іс-тәжірибе. Іс-тәжірибенің міндеттері мен мақсаттары, жұмысты жүргізу бойынша техника қауіпсіздік ережелері, өндірістік санитария, қондырғылармен қауіпсіздік тәсілдерін өңдеу және қондырғыларды дайындау бойынша операцияларды орындау, оны тоқтату, басқа нүктеге ауыстыру. Белгіленген тәртіптерімен электр қозғалтғышы бар компрессорлы бекеттердегі жұмыс. Технологиялық бақылаулар (күнделікті, кезеңмен, мезгілмен).
Бұзылмау үшін бекеттерді дайындау.
Іскерліктер:
- электр қозғалтқыштардың типтері мен көлемдерін, құрылғысын, бір ұшын жерге жіберуін, монтажын, ЖКБ типтерін, құрылғысын, пайдалану ережелерін білу.
Дағдылар:
- ЖКБ жұмысқа дайындай алу, оның жұмысын белгіленген тәртіптермен ұстай алу, уақытылы ЖКБ жұмыс істей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.1-2.1.15
Біліктілігі 070202 2 - «Эксплуатационды және барлау мақсатында ұңғымаларды электрбұрғылау кезінде бұрғылаушы көмекшісі»».
070202 2 «Электр бұрғылау кезінде ұңғымаларды пайдалану және барлау бұрғылаушысы көмекшісі» жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техника қауіпсіздігі мен өндірістік санитария.
Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы-айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау.
Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау.
Білімдер:
- электрқозғалтқыштардың құрылғысын, монтажын, бір ұшын жерге жіберуін, бұрғылаудағы барлық жұмыс түрлерін, оларды орындау тәртібін, бұрғылау мұнарасының құрылғысын, бұрғылау қондырғысының негізгі элементтерін білу.
Іскерліктер:
- бұрғылау сорғыларын жіберу, қондыру, бұрғылау станок машинисіне көтеріп-түсіру операцияларында көмек көрсету, апаттық жағдайлардың алдын ала білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.1-2.2.15
Біліктілігі: 070203 2 - «Шыңырау қазу агрегаты машинисі».
070203 2 – «Шыңырау қазу агрегаты машинисі» жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы. Жұмысты жүргізген кезде техника қауіпсіздігі. Шурф өтетін бригадаларда және шнекті бұрғылау қондырғыларындағы жұмыстар, жұмыстың қауіпсіз тәсілдерін өңдеу, үңгілеудің рационалды тәсілдерін таңдау, құрал-саймандарды дайындау, жыныстардың үлгілерін іріктеу, геологотехникалық құжаттарды еңгізу, қондырғының техникалық қызмет көрсетуі, жұмыстарды ұйымдастыру, жою, қондырғыны бұзылмайтын ету.
Іскерліктер:
- шурфтардың үңгілу кезде қауіпсіздік техникаларын сақтау, ШҚ техникалық қызмет көрсету.
Дағдылар:
- шурфтарды үңгілеу үшін қондырғыларды басқару, негізгі құралдарды, жабдықтар мен саймандарды технологиялық үрдістерді жүзеге асыру үшін пайдалана алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.3.1-2.3.14
Біліктілігі 070204 2 - «Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі»
070204 2 «Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі» жұмыс мамандығын алу бойынша іс-тәжірибе.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техниқа қауіпсіздігі мен өндірістік санитария. Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы–айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау. Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау.
Колонкалық бұрғылауда жынысөзекке сына қағу, жыныстар үлгісін іріктеу, ұңғымалардың тереңдігінің соңғы бақылауы, бұрғылаудың механикалық жылдамдығы мен тереңдігін анықтау. Тау-техникалық құжаттарды енгізу. Жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындау бойынша бекеттердегі жұмыс.
Іскерліктер:
- электрқозғалтқыш
тардың типтері мен көлемдерін, құрылғысын, монтажын, бір ұшын жерге жіберуін, жіберу аппаратурасын, барлық жұмыс түрлерін, технологиялық үрдістің әр түрлі операцияларын білу.
Дағдылар:
- көтеріп-түсіру операцияларында және апаттарды жоюға қатысу, жуып-шаятын ерітіндіні дайындай алу, оның сапасын бақылай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.4.1-2.4.15
Біліктілігі 070205 2 «Бұрғылау қондырғысының машинисі»
070205 2 «Бұрғылау қондырғыларының машинисі» жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техниқа қауіпсіздігі мен полигондағы өндірістік санитария. Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы-айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау. Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау. Колонкалық бұрғылауда жынысөзекке сына қағу, жыныстар үлгісін іріктеу, ұңғымалардың тереңдігінің соңғы бақылауы, бұрғылаудың механикалық жылдамдығы мен тереңдігін анықтау. Тау-техникалық құжаттарды енгізу. Жуып-шаятын сұйықтықтарды дайындау бойынша бекеттердегі жұмыс.
Іскерліктер:
Аспаптарды дайындау, снарядтарды жинау, қауіпсіздік техникасын сақтау, бұрғылаудың тиімді режимдерін бағалау.
Дағдылар:
- ұңғымаларды ұңғылаудың технологиялық үрдісін басқара алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.5.1-2.5.11
КП 02
Өндірістік практика
Мақсаттары мен міндеттері. Жұмыстарды өндіру жобасымен танысу, іс-тәжірибеден өту кестесін құру. Ұңғымаларды бұрғылау кезінде қауіпсіздік техникасының ережелері. Учаскенің геологиялық құрылымдарымен, жыныстардың қасиеттерімен танысу. Ұңғыма конструкциясымен, жабдықтармен, құралдармен, аспаптармен, оларды пайдалану ережелерімен танысу. Ұңғымаларды бұрғылау технологиясы. Ұңғымаларды бекіту, тампон қою, бұрмалау. Апаттарды ескерту және жою тәсілдері. Бастапқы құжаттама. Тау-кен қазбаларын ұңғылау кезінде учаскенің геологиялық құрылымдарымен, жыныстардың қасиеттерімен танысу. Жабдықтарды жұмысқа дайындау. Тау-кен қазбаларын ұңғылаудың технологиялық циклінің операциялары. Шпурларды бұрғылау. Шпурларды зарядтау және жару. Жыныстарды жинау. Тау-кен қазбаларын желдету және шпурларды жару. Жыныстарды жинау. Тау-кен қазбаларын желдету және су ағызу. Тау қазындыларын бекіту. Құжаттама.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жұмысқа дайындау, жұмыстардың қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыру, әртүрлі қызметтегі ұңғымаларды бұрғылау бойынша нұсқаулықтарды басқару.
Дағдылар:
Технологиялық үрдістерге қатысу.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.13
ПК 2.3.6
ПК 2.4.3
ПК 2.5.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
ПП 01.1
ПП 01.2
Слесарная
Задачи и цели практики.
Правила безопасности при работе в механических мастерских.
Знакомство со слесарным инструментом,
рабочим местом.
Приемы пользования измерительным инструментом,
приемы измерений. Рубка, правка и резка металлов. Клепка пластин по размерам.
Гнутье листов, прутиков, труб. Опиловка металла.
Сверление, зенкерование, развертывание отверстий и нарезание резьбы.
Шабровка. Распиливание,
притасовка, притирка и доводка. Пайка металла, Кузнечные работы.
Газосварочные и электросварочные работы.
Работа на металлорежущих станках,
режим резания, обработки.
Умения:
- обрабатывать и соединять металлы различными методами.
Навыки:
- безопасно работать на слесарном,
станочном, сварочном оборудовании
БК 2
БК 3
ПК 2.1.2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.10
ПК 2.3.12
ПК 2.5.14
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород, минералов,
фауны и флоры; приборы,
оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок;
полевые исследования;
текущая камеральная обработка материалов
полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства четвертичных и скальных пород,
проводить их документацию,
составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности и по карте.
БК 2
ПК 2.2.7
ПК 2.3.10
ПК 2.5.2
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПП 01.4 По приобретению рабочей профессии
Квалификация 070201 2 - Машинист компрессора
передвижного с электродвигателем
Практика по приобретению профессии 070201 2- «Машинист компрессора передвижного с электродвигателем».
Задачи и цели практики, правила техники безопасности по проведению работ,
промышленная санитария, отработка безопасных приемов установками и выполнение операции по подготовке установки,
остановки ее, перемещение на другую точку.
Работа на компрессорных станциях с электродвигателем с заданным режимом.
Техосмотры (ежедневный, периодический, сезонный),
подготовка станции к консервации.
Умения:
- определять типы и размеры электродвигателей,
проводить монтаж заземления, соблюдать правила эксплуатации.
Навыки:
- подготавливать ПКС к работе,
поддерживать ее работу с заданными режимами,
своевременно обслуживать ПКС.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1-
2.1.15
Квалификация 070202 2 - Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин при
электробурении
По приобретению рабочей профессии
070202 2 - «Помощник бурильщика эксплуатационного
и разведочного бурения скважин при электробурении».
Задачи и цели практики,
геологическое строение района работ.
Правила техники безопасности при проведении работ и
промышленная санитария.
Работа на буровых установках роторного,
ударно-канатного и ударно-вращательного бурения.
Отработка безопасных приемов управления установками и выполнение спускоподъемных операций.
Подготовка инструмента.
Сборка снарядов.
Выбор рациональных режимов бурения согласно
ГТН при бурении различными наконечниками.
Умения:
- производить монтаж, заземление электродвигателей,
проводить техобслуживание
узлов и агрегатов, собирать снаряд
Навыки:
- осуществлять пуск, установку буровых насосов,
оказывать помощь машинисту бурового станка в спускоподъемных операциях,
ликвидации аварий и т.д..
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.1-
2.2.15
Квалификация 070203 2-Машинист
шурфопроходческого агрегата
По приобретению рабочей профессии
070203 2 - «Машинист шурфопроходческого агрегата».
Задачи и цели практики,
геологическое строение района работ,
правила ТБ при проведении работ. Работы на буровых установках шнекового бурения и в шурфопроходческих бригадах,
отработка безопасных приемов работы, выбор рациональных режимов проходки,
подготовка инструментов, отбор образцов пород,
ведение геологотехнической документации,
техническое обслуживание установки, организация,
ликвидация работ, консервация установки.
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при проходке шурфов,
проводить техническое обслуживание ШУ.
Навыки:
- управлять установкой для проходки шурфов,
применять основные инструменты,
приспособления и оборудование для осуществления
технологического процесса.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.1-
2.3.14
Квалификация 070204 2 - Помощник машиниста буровой установки
По приобретению рабочей профессии
070204 2 - «Помощник машиниста буровой установки».
Задачи и цели практики, геологическое строение района работ. Правила техники безопасности при проведении работ и промышленная санитария. Работа на буровых установках колонкового, роторного, шнекового, ударно-канатного и ударно-вращательного бурения. Отработка безопасных приемов управления установками и выполнение спускоподъемных операций. Подготовка инструмента. Сборка снарядов. Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при бурении различными наконечниками. Заклинка керна при колонковом бурении, отбор образцов пород, контрольный замер глубины скважин, определение углубки и механической скорости бурения. Ведение геолого-технической документации. Работа на станции по приготовлению промывочных жидкостей.
Умения:
проводить монтаж,
заземление электродвигателей, сборку снаряда,
подготовку инструмента.
Навыки:
- осуществлять пуск, установку буровых насосов,
оказывать помощь машинисту бурового станка в спускоподъемных операциях,
ликвидации аварий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.4.1-
2.4.15
Квалификация 070205 2 - Машинист буровой установки
По приобретению рабочей профессии
070205 2 - «Машинист буровой установки».
Задачи и цели практики,
геологическое строение района работ.
Правила техники безопасности при проведении работ и
промышленная санитария на полигоне.
Работа на буровых установках колонкового, роторного,
шнекового, ударно-канатного и ударно-вращательного бурения.
Отработка безопасных приемов управления установками и
выполнение спускоподъемных операций.
Подготовка инструмента. Сборка снарядов.
Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при бурении различными наконечниками.
Заклинка керна при колонковом бурении,
отбор образцов пород, контрольный замер глубины скважин,
определение углубки и механической скорости бурения.
Ведение геолого-технической документации.
Работа на станции по
приготовлению промывочных жидкостей.
Умения:
Подготавливать инструмент, собирать снаряд, соблюдение техники безопасности, оценка рациональных режимов бурения,
Навыки:
- руководить технологическим процессом проходки скважин.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.5.1-
2.5.11
Производственная практика
ПП 02
Цели и задачи.
Знакомство с проектом на производство работ,
составление графика прохождения практики.
Правила техники безопасности при бурении скважин.
Знакомство с геологическим строением участка,
свойствами пород. Знакомство с конструкцией скважины,
оборудованием, инструментом,
правилами их эксплуатации.
Технология бурения скважин.
Крепление, тампонирование,
искривление скважин.
Способы предупреждения и ликвидации аварий.
Первичная документация.
При проходке горных выработок знакомство с геологическим строением участка, свойствами пород.
Подготовка оборудования к работе.
Операции технологического цикла проходки горных выработок.
Бурение шпуров. Зарядка и взрывание шпуров.
Уборка породы. Проветривание горных выработок и
водоотлив. Крепление горных
выработок. Документация.
Умения:
-подготавливать оборудование к работе,
организовывать безопасное условия труда,
управлять установками по бурению скважин различного назначения.
Навыки:
участия в технологическом процессе

БҚ 1-БҚ 8
КҚ 2.1.1- КҚ 2.5.16
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің белгісі
Пәндер, іс-тәжірибелердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттілікте р коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖБП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмы жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффисті сөзжасам; конверсия–сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:
- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200-1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Физколлоидті химия және ЖМБ алу технологиясының негіздері.
Ерітінділер теориясы; сұйықтық- бу жағдайларының негізгі түсініктері мен заңдары; ерітінділердің қайнауы; ерітінділердің электрохимиясы; фазалық тепе-теңділік; Гиббс ережесі; жүйелердің түрлері; физико-химиялық талдау; сыртқы құбылыстар мен дисперсті жүйелердің физикохимиясы; коллоидті жүйелердің топтастырылуы және сипаттамасы; коллоидті ерітінділер, олардың негізгі қасиеттері мен алынуы. Коллоидті жүйелердің коагуляциясы мен тұрақтандырылуы; растворы ЖМБ ерітінділері, олардың қасиеттері мен әрекеттері; бейэлектролиттердің ерітінділері; молекулярлы салмақ; электролиттер ерітінділері; расчет констант және коэффициенттер есептеулері; ЭҚК және термодинамика
Білімдер:
- химиялық термодинамиканың негізгі түсініктерін, ерітінділердің жалпы сипаттамасын, основные электролитикалық диссоциацияның негізгі теорияларын,
дисперсті жүйелер туралы түсінікті білу.
Іскерліктер:
- термодинамика заңдарын пайдалана отыра есептерді шығару,
Химиялық реакция жылдамдығын анықтау, аспаптармен жұмыс істей алу керек.
БҚ 5

БК 1-БК 8
ПК 2.1.1-2.5.16
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозна-
чение
цикла
Наименование и
основные разделы
дисциплины, практики
Формируемые
знания, умения
и навыки
Код
формируе-
мой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка.
Развитие речи. Развитие по специальности.
Умение вести делопроизводство на государственном языке.
Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан.
Техника перевода (со словарем),
профессиональное общение.
Профессиональная лексика.
Работа с технической книгой на русском языке.
Использование словаря по специальности.
Развитие речи и профессиональное
Знания:
- казахский (русский) язык в объеме,
необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать,
читать документы с применением существующей
терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее;
лексический материал;
словообразование;
аффиксальное словообразование;
конверсия как способ словообразования;
грамматический материал;
структура простого предложения;
структура сложноподчиненного предложения;
говорение; аудирование;
самостоятельное
внеаудиторное чтение.
Знания:
- иностранный язык,
владеть лексическим (1200-1400 ед.)
и грамматическим уровнем необходимым для чтения со
словарем, тексты социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и
профессиональном уровне
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы физколлоидной химии и технологии получения ВМС
Теория растворов; основные понятия и законы состояния «жидкость-пар»;
кипение растворов;
электрохимия растворов;
фазовые равновесия; правило Гиббса;
виды систем; физико-химический анализ;
поверхностные явления и физикохимия дисперсных систем;
характеристика и классификация коллоидных систем;
коллоидные растворы,
их получение и основные свойства.
Коагуляция и стабилизация
коллоидных систем;
растворы ВМС, их свойства и действие;
растворы неэлектролитов;
молекулярная масса;
растворы электролитов;
расчет констант и коэффициентов;
ЭДС и термодинамика.
Знания:
- основные понятия химической термодинамики,
общая характеристика растворов,
основные положения теории
электролитической диссоциации,
понятия о дисперсных системах.
Умения:
- решать задачи с использованием закона термодинамики,
определять скорость химической реакции,
работать с приборами..
БК 5

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖКП 06
Металтану және сындарлы материалдар.
Қара металдар өндірісі, металтану мен термиялық өңдеу негіздері; қатты қорытпалар, оларды геологиялық барлау салаларында қолдану; түсті металдар; антифрикационды қорытпалар; бейметалл материалдар (пластмассалар, резеңке техникалық заттар, лакпен қаптау), оларды геологиялық барлау ісінде қолдану; металдар коррозиясы.
Білімдер:
- қазіргі заман өндірісінің негізгі қасиеттерін, металды және бейметалл материалдарын тәжірибеде қолдануды білу.
Іскерліктер:
- нақтылы тәжірибелік міндеттерді шешу үшін материалдар түрлерін таңдай алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.14
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.14
ЖКП 07
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себептері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
Заңнамалық актілер, еңбек туралы актілер,
қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік-техникалық құжаттар, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі,өндірістік орындар мен жұмыс орындарына қойылатын жалпы талаптар, қауіпті зиянды өндірістік факторлар әсерінен қорғану тәсілдері мен геологиялық барлау саласында еңбекті қорғау мәселелері, өртке қарсы қорғаныстың негізгі іс-шаралары және өрт сөндіру құралдары, өндірістік санитария және экология.
Іскерліктер:
Ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану, қорғаныстың техникалық құралдарының дұрыстығын тексеру, бақытсыз жағдайлардың тергеуі мен есебін жүргізу, далалық жұмыстарда еңбекті қорғау жағдайларын талдау, өндірістік санитарияны бақылау және қорғау құрылдарын пайдалану, ГБЖ жүзеге асыру және еңбекті қорғау және ҚТ бойынша бақылауды жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.3
АП 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Ұңғымаларды бұрғылау.
Ұңғыма және оның элементтері;
Ұңғымаларды бұрғылағанда қолданылатын негізгі операциялар,
Тау жыныстарының физико-механикалық қасиеттері және оларды анықтау әдістері, тау жыныстрының бұрғылануы;
Бұрғылау кезінде тау жыныстарын талқандау әдістері;
әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған ұңғыма құрылымдарын жобалу негіздері мен жалпы мәліметтер; жыныстарды талқандайтын және қосымша құралдар, әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған бұрғылаудың тәртіп параметрлерін анықтау.
Білімдер:
- тау жыныстарын талқандау әдістерін;
- барлау ұңғымаларының теориялық негіздерін және бұрғылау технологиясын;
- ұңғымаларды жағалата құбырлармен отырғызудың міндеті мен түрлері және олардың типтері;
- апаттық жағдайлар және оларды жою;
- су ұңғымалар құрылысының технологиясын білу.
Іскерліктер:
- геологтехнологиялық нарядты құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.13
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ОПД. 06
Металловедение и конструкционные материалы.
Производство черных металлов;
основы металловедения и термической обработки;
твердые сплавы, применение в геологоразведочной отрасли;
цветные металлы; антифрикционные сплавы;
неметаллические материалы
(пластмассы, резинотехнические изделия,
лакокрасочные покрытия), их применение в
геологоразведочном деле;
коррозия металлов.
Знания:
- основные свойства современного производства,
практическое применение металлических и
неметаллических материалов.
Умения:
- выбирать тип материалов для
решения конкретных практических задач.
БК 5
ПК 2.1.8
ПК 2.2.14
ПК 2.3.9
ПК 2.4.14
ОПД. 07
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля
по охране труда на геологоразведочных предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Безопасность на производстве,
безопасность выполнения геологоразведочных работ.
Промышленная санитария.
Основа пожарной безопасности,
технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология
Знания:
законодательный акт, акты о труде,
нормативно-
технические документы
по технике безопасности,
производственная санитария, пожарной безопасности,
системы стандартов безопасности труда,
общие требования к производственным помещениям и рабочим местам,
способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов
и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли,
основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения,
промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты,
проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев,
анализ состояния охраны труда при полевых работах, пользоваться средствами контроля
и защиты состояния производственной санитарии,
организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.3
СД 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Бурение скважин.
Скважина и ее элементы;
основные операции при бурении скважин,
физико-механические свойства горных пород
и методы их определения, буримость горных пород;
способы разрушения пород при бурении;
общие данные и основы проектирования
конструкций скважин для различных способов бурения;
породоразрушающий и вспомогательный инструмент,
определение параметров режима бурения для
различных способов бурения.
Знания:
- способы разрушения горных пород;
- теоретические основы и технология бурения разведочных скважин;
- методика, назначение и виды применения скважин обсадными трубами, их типы;
- виды аварий и их ликвидация;
- технология сооружения скважин на воду.
Умения:
- составлять геологотехнологический
наряд.
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.14
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.7
КҚ 2.410
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.16
АП. 02
Тау-кен ісі.
Тау-кенжұмыстары және тау-кен қазбалары; бұрғылап-жару жұмыстары; шпурларды бұрғылау технологиясы мен техникасы; жарылыс материалдары, жарудың тәсілдері мен құралдары, жару жұмыстар өндірісіндегі негізгі есептемелер; бұрғылап-жару жұмыстарының паспорты; желдету, жарықтандыру және тау-кен жұмыстарын жүргізген кездегі сутөкпе, жыныстарды тиеу және тасымалдау, геологиялық барлау қазбаларын бекіту, көлденең, тік және көлбеу қазба жұмыстарын жүргізу, қиын тау-кен геологиялық жағдайларда қазба жұмыстарын жүргізу: арна мен жыраларды үңгілеу; тау-кен-барлау жұмыстарын ұйымдастыру, пайдалы қазба кен шығару негіздері; тау-кен жұмыстарының өндірісінде қоршаған ортаны қорғау және жердің топырақ құнарлығын қалпына келтіру.
Білімдер:
- тау-кен жұмыстарының түрлерін, механизация тәсілдерін, тау жыныстарын талқандау тәсілдерін, талқандалған тау жыныстарын тасымалдау тәсілдерін, тау-кен жұмыстарды жүргізудің технологиясы мен техникасын, желдету, жарықтандыру, сутөкпені, тау-кен қазбаларын бекіту тәсілдерін білу.
Іскерліктер:
- тау – техникалық жағдайларға байланысты тау жыныстарын талқандау тәсілдерін таңдай алу,
- кен атмосфера жағдайын бақылау үшін аспаптармен жұмыс істей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.14
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.10
АП. 03
Гидравлика негіздері және жуып-шаятын сұйықтықтар.
Гидравлика негіздері; сұйықтықтардың түрлері; гидростатикалық қысым; Паскаль заңы;гидро көтергіштердің жұмыс істеу кестесі; қысымды өлшеуге арналған аспаптар; сұйықтықты құюға арналған ыдыстағы сүйықтықтардың тепе-теңділік жағдайы; құбырлар қабырғасына қысым; Архимед заңы; гидродинамика: берік көздер теңдеуі; Бернулли теңдеуі; құбырлардағы сұйықтықтардың қозғалысы; қысымды жоғалту;
Гидравликалық соққы; гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципі, олардың негізгі түрлері; гидрожетек; жуып-шаятын сұйықтықтар, олардың бұрғылаудағы ролі, жуып-шаятын агенттердің қызметтері, дайындауға арналған материалдар, сұйықтықтар параметрлері; ерітінділер сапасын анықтайтын аспаптар; тазалау агенттерінің түрлері және оларды қолдану аймағы, ерітінділер сапасын жақсарту; жуып-шаятын сұйықтықтардың химиялық өңдеуі, дайындау және тазалау; жуып-шаятын сүйықтықтардың ластануынан қоршаған ортаны қорғау; жуып-шаятын сұйықтықтарды дайындағанда және тазалағанда еңбекті қорғау.
Білімдер:
- сұйықтықтардың статикасы мен динамикасы туралы жалпы мағлұматтарды, сорғылар мен гидроқозғалтқыштардың жіктелуін, пайдалану аймағын, жуып-шаятын сұйықтақтардың түрлерін білу.
Іскерліктер:
- нақтылы жағдайлар үшін гидравликалық машиналарды, жуып-шаятын сұйықтықтарды дайындау үшін бастапқы материалдарды таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.14
ПК 2.4.1
ПК 2.4.5
ПК 2.4.7
ПК 2.4.10
ПК 2.4.12
ПК 2.5.1
ПК 2.5.7
ПК 2.5.16
СД 02
Горное дело.
Горные работы и горные выработки;
буровзрывные работы;
технология и техника бурения шпуров;
взрывчатые материалы,
способы и средства взрывания, основные расчеты при производстве взрывных работ;
паспорт буровзрывных работ; вентиляция,
освещение и водоотлив при проведении горных выработок,
погрузка и транспортировка породы, крепление геологоразведочных выработок, проведение горизонтальных, вертикальных и наклонных выработок, проведение выработок в сложных горно-геологических условиях;
проходка канав и траншей;
организация горноразведочных работ, основы разработки месторождений полезных ископаемых;
охрана окружающей среды и рекультивация земель
при производстве горных работ.
Знания:
- виды горных работ, способы механизации,
способы разрушения горных пород,
способы транспортировки разрушенной горной породы,
технология и техника проведения горных работ, вентиляция,
освещение водоотлив, способы крепления горных выработок.
Умения:
- выбирать способ разрушения горных пород в зависимости от условий горнотехнических условий,
работать с приборами для контроля
состояния рудничной атмосферы.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.5
ПК 2.1.14
ПК 2.3.1
ПК 2.3.5
ПК 2.3.8
ПК 2.3.10
СД 03
Основы гидравлики и промывочные жидкости.
Основы гидравлики; виды жидкостей;
гидростатическое давление;
закон Паскаля; схема работы
гидроподъемников;
приборы для измерения давления;
условия равновесия жидкостей в сообщающихся сосудах;
давление на стенки труб;
закон Архимеда; гидродинамика:
уравнение неразрывности истока;
уравнение Бернулли;
движение жидкости в трубах;
потери напора;
гидравлический удар;
принцип работы гидравлических машин, их основные виды;
гидропривод;
промывочные жидкости, их роль при бурении,
функции промывочных агентов, материал для приготовления,
параметры жидкостей;
приборы для определения качества растворов;
виды очистных агентов и область их применения,
улучшение качеств растворов;
химическая обработка, приготовление и очистка промывочных жидкостей;
охрана окружающей среды от загрязнения
промывочными жидкостями;
охрана труда при приготовлении и
очистке промывочных жидкостей.
Знания:
- общие сведения о статике и динамике жидкости,
классификации, область применения насосов и
гидродвигателей, виды промывочной жидкости.
Умения:
- выбирать гидравлические машины для конкретных условий,
исходные материалы для приготовления промывочной жидкости.
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.11
АП. 04
Тау-кен және бұрғылау жабдықтары.
әр түрлі бұрғылау тәсілдерінде қолданатын бұрғылау, тау-кен жабдықтары және төмен механизация құралдары, колонковалық бұрғылаудың станоктары мен қондырғылары; көтеріп-түсіру операция өндірістеріне арналған жабдықтар, ұңғымаларды жууға арналған жабдықтар, бұрғылау мұнаралары мен мачталар; жүк-көтергіш құралдары, бұрғылау қондырғыларының күштік жетектері, роторлы, шнекті, соққы-арқанд ыбұрғылау қондырғылары, бұрғылаудың дірілдік тәсілдері, ұңғымалардан суды шығаруға арналған жабдықтар; сусымалы, жұмсақ және әлсіз тасты жыныстарда тау-кен қазбаларын үңгілеу үшін арналған жабдықтар (шойбалғалар, жер қазатын машиналар), шпурларды бұрғылауға арналған жабдықтар, компрессорлы бекеттер, жук машиналары және шахта көліктері, көтеруге, сутөкпеге, желдету мен жарықтандыруға арналған жабдықтар; тау-кен-бұрғылау техникасының болашақтағы дамуы.
Білімдер:
- құрылғыларды, жұмыс істеу принциптерін, бұрғылау станоктарының, қосымша жабдықтарының пайдалану ережелерін, бұрғылау қондырғы техникалық сипаттамаларының жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет ету мен жабдықтарды жөндеуді жүзеге асыру, оның техникалық жағдайын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.8
АП. 05
Автоматика және БӨА негіздері.
Өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын, бұрғылау үрдісінің технологиялық параметрлерін өлшеу үшін негізгі берілістер: «Курс», «Румб» сериялы аппаратурасы; дефектоскопия негіздері, бұрғылау құбырларының тозуын бақылау, бұрғылау жабдықтары мен құрал-саймандарының дефектоскопиясы; тау-кен-барлау жұмыстарының негізгі автоматизация құралдары (сутөкпе, желдеткіш, шахта көтеру машиналары, компрессорлы қондырғылар); жөндеу шеберханаларындағы жұмыс автоматизациясы; геологиялық барлау жұмыстарындағы микро-процессорлы техника негіздері.
Білімдер:
- аспаптарды және тәртіп параметрлерін өлшеу әдістері мен бұрғылау үрдісін бақылауды білу.
Іскерліктер:
- бақылап-өлшейтін аспаптар көрсеткіштері бойынша бұрғылаудың үйлесімді тәртіп параметрлерін анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.7
АП. 06
Автомобильдер және тракторлар.
Геологиялық барлау жұмыстарында транспорт рөлі және оларды пайдалану ерекшеліктері, автомобильдер мен тракторлардың құрылымдарына қойылатын талаптар; автомобильдер мен тракторлардың жалпы құрылғысы; пайдалану негіздері; автотракторлы транспортта еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- ГСМ қолданылатын автомобиль құрылғысын, жөндеу мен техникалық қызмет көрсету мерзімдерін білу.
Іскерліктер:
- автомобильдің негізгі түйіндерін бұзып, жинай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.4.11
ПК 2.5.11
СД 04
Горное и буровое оборудование.
Буровое, горное оборудование и средства малой механизации,
применяемые при различных способах бурения;
станки и установки колонкового бурения;
оборудование для производства спускоподъемных операций,
оборудование для промывки скважин, буровые вышки и мачты;
грузоподъемные приспособления, силовые приводы буровых установок,
буровые установки роторного, шнекового,
ударно-канатного, вибрационного способов бурения, оборудование для откачки воды из скважин;
горное оборудование для проходки горных выработок в сыпучих,
мягких и слабых скальных породах (отбойные молотки, землеройные машины),
оборудование для бурения шпуров,
компрессорные станции, погрузочные машины и шахтный транспорт,
оборудование для подъема, водоотлива,
для проветривания и освещения;
перспективы развития горнобуровой техники.
Знания:
- устройство, принцип работы, правило эксплуатации буровых станков,
вспомогательного оборудования,
классификация технической характеристики буровых установок.
Умения:
- осуществлять техническое обслуживание
и ремонт оборудования, контролировать
его техническое состояние.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.13
ПК 2.3.6
ПК 2.4.3
ПК 2.5.8
СД 05
Основы автоматики и КИП.
Основные элементы измерительных приборов и средств автоматики, основные датчики для измерения технологических параметров процесса бурения;
аппаратура серии «Курс», «Румб»;
основы дефектоскопии, контроль за износом бурильных труб,
дефектоскопия бурового оборудования и инструмента;
основные средства автоматизации горноразведочных работ (водоотлива, вентиляции,
шахтных подъемных машин, компрессорных установок);
автоматизация работ в ремонтных мастерских;
основы микропроцессорной техники,
применяемой при проведении
геологоразведочных работ.
Знания:
- приборы и методика измерения параметров режима и контроля процесса бурения.
Умения:
- определять оптимальные параметры режима бурения
по показателям контрольноизмерительных
приборов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.5.7
СД 06
Автомобили и тракторы.
Роль транспорта на геологоразведочных работах и особенности его использования,
требование к конструкции автомобилей и тракторов;
общее устройство автомобилей и тракторов;
основы эксплуатации; охрана труда и техника безопасности на
автотракторном транспорте.
Знания:
- устройство автомобиля, применяемые ГСМ, сроки техобслуживания и ремонта.
Умения:
- производить разборку,
сборку основных узлов автомобиля.
БК 1
БК2

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01
КП 01 1
Слесарлық.
Іс – тәжірибенің міндеттері мен мақсаттары. Механикалық шеберханаларда жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережесі. Слесарлы аспаптармен, жұмыс орындарымен таныстыру. Өлшеу аспаптарын қолдану тәсілдері, өлшеу тәсілдері. Металдарды шабу, кесу, егеу (қайрау). Жалпақ тілікті (металл) мөлшер бойынша тойтару. Табақтар, шыбықтар, құбырларды майыстыру. Металлды арамен кесу. Тесікті бұрғылау, кеңейту және қазнақты тілу. Шабровкалау. Арамен тілу, жапсыру, қысу, қалпына келтіру.
Металлды дәнекерлеу.Темір соққылау жұмыстары. Газбен және электрмен пісіру жұмыстары. Металл кескіш станоктарда жұмыс істеу, кесу тәртібі, кескіштерді өңдеу, оның құрылымы, оларды қайрау (егеу), өлшеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
- әр түрлі әдістермен металдарды байланыстыру және өңдеудің ережелері мен тәсілдерін білу.
Іскерліктер:
- слесарлы, пісіретін және станогтық жабдықтарда қауіпсіз жұмыс істей алу керек.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.3.12
КҚ 2.5.14
КП 02
Геологиялық.
Іс-тәжірибе аймағының геологиялық құрылымы мен тірек қималарын зерттеу, тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталондық коллекцияларын зерттеу; маршруттық түсірілімдерді іске асыруға арналған аспаптар мен құралдар; далалық зерттеулер, далалық бақылаулар материалдарын ағымдағы камералдық өңдеу; камералдық кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.10
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КП 03
Күштік қондырғыларға техникалық қызмет көрсету бойынша.
Жұмыс орының ұйымдастыру, құрал-саймандарды, жабдықтарды дайындау. Іштей жанатын қозғалтқышқа, электр қозғалтқышқа, беріліс қорабқа, тарату қорабқа, жетектерге қызмет көрсету. Есептерді дайындау
Білімдер:
- күштік қондырғылардың түрлерін, оларды қолдануға мерзімдерін білу.
Іскерліктер:
- агрегатқа құятын май түрлерін таңдау, электр қозғалтқыштарға қызмет көрсету.
КП 04
Жұмыс мамандығын алу бойынша
Біліктілігі: 070201 2- «Электр қозғалтқышы бар жылжымалы компрессор машинисі»
КП 04
070201 2 «Электр қозғалтқышы бар жылжымалы компрессор машинисі» жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенің міндеттері мен мақсаттары, жұмысты жүргізу бойынша техника қауіпсіздік ережелері, өндірістік санитария, қондырғылармен қауіпсіздік тәсілдерін өңдеу және қондырғыларды дайындау бойынша операцияларды орындау, оны тоқтату, басқа нүктеге ауыстыру. Белгіленген тәртіптерімен электр қозғалтғышы бар компрессорлы бекеттердегі жұмыс. Технологиялық бақылаулар (күнделікті, кезеңмен, мезгілмен).
Бұзылмау үшін бекеттерді дайындау.
Білімдер:
- электр қозғалтқыштардың типтері мен көлемдерін, құрылғысын, бір ұшын жерге жіберуін, монтажын, ЖКБ типтерін, құрылғысын, пайдалану ережелерін білу.
Іскерліктер:
- ЖКБ жұмысқа дайындай алу, оның жұмысын белгіленген тәртіптермен ұстай алу, уақытылы ЖКБ жұмыс істей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.1-2.1.15
Біліктілігі: 070202 2 «Электр бұрғылау кезінде ұңғымаларды пайдалану және барлау бұрғылаушысы көмекшісі»
КП 04
070202 2 «Электр бұрғылау кезінде ұңғымаларды пайдалану және барлау бұрғылаушысы көмекшісі» жұмыс мамандығын алу үшін.
Іс-тәжірибенің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техниқа қауіпсіздігі мен өндірістік санитария.
Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы-айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп- түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау.
Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау.
Білімдер:
- электрқозғалтқыштардың құрылғысын, монтажын, бір ұшын жерге жіберуін, бұрғылаудағы барлық жұмыс түрлерін, оларды орындау тәртібін, бұрғылау мұнарасының құрылғысын, бұрғылау қондырғысының негізгі элементтерін білу.
Іскерліктер:
- бұрғылау сорғыларын жіберу, қондыру, бұрғылау станок машинисіне көтеріп-түсіру операцияларында көмек көрсету, апаттық жағдайлардың алдын ала білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.1-2.2.12
Біліктілігі: 070203 2 «Шыңырау қазу агрегаты машинисі» біліктілігі.
КП 04
070203 2 – «Шыңырау қазу агрегаты машинисі» жұмыс мамандығын алу үшін.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы. Жұмысты жүргізген кезде техниқа қауіпсіздігі. Шурф өтетін бригадаларда және шнекті бұрғылау қондырғыларындағы жұмыстар, жұмыстың қауіпсіз тәсілдерін өңдеу, үңгілеудің рационалды тәсілдерін таңдау, құрал-саймандарды дайындау, жыныстардың үлгілерін іріктеу, геологотехникалық құжаттарды еңгізу, қондырғының техникалық қызмет көрсетуі, жұмыстарды ұйымдастыру, жою, қондырғыны бұзылмайтын ету.
Білімдер:
- шурфтардың үңгілу әдістері мен технологиясын, ШҚ пайдалану мен техникалық қызмет көрсету ережелерін және құрылғыларын білу.
Іскерліктер:
- шурфтарды үңгілеу үшін қондырғыларды басқару, негізгі құралдарды, жабдықтар мен саймандарды технологиялық үрдістерді жүзеге асыру үшін пайдалана алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.3.1-2.3.10
біліктілігі: 070204 2 - «Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі»
КП 04
070204 2 « Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі» жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техника қауіпсіздігі мен өндірістік санитария. Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы–айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп- түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау. Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау.
Колонкалық бұрғылауда жынысөзекке сына қағу, жыныстар үлгісін іріктеу, ұңғымалардың тереңдігінің соңғы бақылауы, бұрғылаудың механикалық жылдамдығы мен тереңдігін анықтау. Тау-техникалық құжаттарды енгізу. Жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындау бойынша бекеттердегі жұмыс.
Іскерліктер:
- электрқозғалтқыштардың монтажын, жерге қосылуын, снарядтарды жинауды, аспаптарды дайындауды жүргізу.
Дағдылар:
- бұрғылау сораптарын іске қосуды, орнатуды жүзеге асыру; көтеріп-түсіру операцияларында және апаттарды жою кезінде бұрғылау станогының машинисіне көмек көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.4.1-2.4.15
Біліктілігі: 070205 2 - «Бұрғылау қондырғыларының машинисі»
КП 04
070205 2 «Бұрғылау қондырғыларының машинисі» жұмыс мамандығын алу үшін.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техника қауіпсіздігі мен полигондағы өндірістік санитария. Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы-айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау. Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау. Колонкалық бұрғылауда жынысөзекке сына қағу, жыныстар үлгісін іріктеу, ұңғымалардың тереңдігінің соңғы бақылауы, бұрғылаудың механикалық жылдамдығы мен тереңдігін анықтау. Тау-техникалық құжаттарды енгізу. Жуып-шаятын сұйықтықтарды дайындау бойынша бекеттердегі жұмыс.
Іскерліктер:
Аспаптарды дайындау, снарядтарды жинау, қауіпсіздік техникасын сақтау, бұрғылаудың тиімді режимдерін бағалау;
Дағдылар:
- ұңғымаларды ұңғылаудың технологиялық үрдісін басқара алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.5.1-2.5.11
ӨП 02
Өндірістік практика
Мақсаттары мен міндеттері. Жұмыстарды өндіру жобасымен танысу, іс-тәжірибеден өту кестесін құру. Ұңғымаларды бұрғылау кезінде қауіпсіздік техникасының ережелері. Учаскенің геологиялық құрылымдарымен, жыныстардың қасиеттерімен танысу. Ұңғыма конструкциясымен, жабдықтармен, құралдармен, аспаптармен, оларды пайдалану ережелерімен танысу. Ұңғымаларды бұрғылау технологиясы. Ұңғымаларды бекіту, тампон қою, бұрмалау. Апаттарды ескерту және жою тәсілдері. Бастапқы құжаттама. Тау-кен қазбаларын ұңғылау кезінде учаскенің геологиялық құрылымдарымен, жыныстардың қасиеттерімен танысу. Жабдықтарды жұмысқа дайындау. Тау-кен қазбаларын ұңғылаудың технологиялық циклінің операциялары. Шпурларды бұрғылау. Шпурларды зарядтау және жару. Жыныстарды жинау. Тау-кен қазбаларын желдету және шпурларды жару. Жыныстарды жинау. Тау-кен қазбаларын желдету және су ағызу. Тау қазындыларын бекіту. Құжаттама.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жұмысқа дайындау, жұмыстардың қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыру, әртүрлі қызметтегі ұңғымаларды бұрғылау бойынша нұсқаулықтарды басқару.
Дағдылар:
Технологиялық үрдістерге қатысу.
БҚ 1-
БҚ 8

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.12
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ДОО
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП. 01
ПП 01 1
Слесарная
Задачи и цели практики. Правила безопасности при работе в механических мастерских.
Знакомство со слесарным инструментом, рабочим местом.
Приемы пользования измерительным инструментом, приемы измерений.
Рубка, правка и резка металлов.
Клепка пластин по размерам. Гнутье листов, прутиков, труб.
Опиловка металла. Сверление,
зенкерование, развертывание отверстий и нарезание резьбы.
Шабровка. Распиливание, притасовка, притирка и доводка. Пайка металла,
Кузнечные работы.
Газосварочные и электросварочные работы.
Работа на металлорежущих
станках, режим резания, обработки.
Умения:
- обрабатывать и соединять металлы различными методами.
Навыки:
- безопасно работать на слесарном,
станочном, сварочном оборудовании
БК 2
БК 3
ПК 2.1.2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.10
ПК 2.3.12
ПК 2.5.14
ПП 02
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород, минералов,
фауны и флоры; приборы,
оборудование и снаряжение для
производства маршрутных съемок; полевые
исследования;
текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства четвертичных и скальных пород,
проводить их документацию,
составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности и по карте.
БК 2
ПК 2.2.7
ПК 2.3.10
ПК 2.5.2
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПП 03
По техобслуживанию силовых установок
Организация рабочего места, подбор
инструмента, оборудования.
Обслуживание двигателя внутреннего сгорания,
электродвигателя,
коробок передач, раздаточных коробок, приводов.
Подготовка отчета.
Умения:
- обосновывать типы силовых установок, сроки проведения техобслуживания.
Навыки:
-подбирать масла для заливки их в
агрегаты, обслуживать электродвигатели
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПП 04
По приобретению рабочей профессии
Квалификация 070201 2 - Машинист компрессора передвижного с электродвигателем
ПП. 04
Практика по приобретению профессии
070201 2- «Машинист компрессора передвижного с электродвигателем».
Задачи и цели практики, правила техники безопасности по проведению работ,
промышленная санитария,
отработка безопасных приемов установками и выполнение операции по подготовке установки,
остановки ее, перемещение на другую точку.
Работа на компрессорных станциях с электродвигателем с заданным режимом.
Техосмотры (ежедневный, периодический, сезонный),
подготовка станции к консервации.
Умения:
- определять типы и размеры электродвигателей,
проводить монтаж заземления,
соблюдать правила эксплуатации.
Навыки:
- подготавливать ПКС к работе,
поддерживать ее работу с заданными режимами,
своевременно обслуживать ПКС.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1-
ПК 2.1.15
Квалификация 070202 2 - «Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин при электробурении».
ПП. 04
По приобретению рабочей профессии
070202 2 - «Помощник бурильщика
эксплуатационного и разведочного бурения
скважин при электробурении».
Задачи и цели практики, геологическое строение района работ.
Правила техники безопасности при проведении работ и промышленная санитария.
Работа на буровых установках роторного, ударноканатного и ударновращательного бурения.
Отработка безопасных приемов управления установками и выполнение спускоподъемных операций.
Подготовка инструмента. Сборка снарядов.
Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при
бурении различными наконечниками.
Умения:
- производить монтаж, заземление электродвигателей,
проводить техобслуживание узлов и агрегатов,
собирать снаряд
Навыки:
- осуществлять пуск, установку буровых насосов,
оказывать помощь машинисту бурового станка в
спускоподъемных операциях,
ликвидации аварий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.1-
2.2.12
Квалификация 070203 2 - «Машинист шурфопроходческого агрегата».
ПП. 04
По приобретению рабочей профессии
070203 2 - «Машинист шурфопроходческого агрегата».
Задачи и цели практики,
геологическое строение района работ,
правила ТБ при проведении работ.
Работы на буровых установках шнекового бурения и в
шурфопроходческих бригадах, отработка безопасных приемов работы,
выбор рациональных режимов проходки,
подготовка инструментов,
отбор образцов пород,
ведение геологотехнической документации,
техническое обслуживание установки,
организация, ликвидация работ,
консервация установки.
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при проходке шурфов,
проводить техническое обслуживание ШУ.
Навыки:
- управлять установкой для проходки шурфов,
применять основные инструменты,
приспособления и оборудование для
осуществления технологического процесса.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.1-
2.3.10
Квалификация 070204 2 - «Помощник машиниста буровой установки».
ПП. 04
По приобретению рабочей профессии
070204 2 - «Помощник машиниста буровой установки».
Задачи и цели практики, геологическое строение района работ.
Правила техники безопасности при проведении работ и промышленная санитария.
Работа на буровых установках колонкового, роторного, шнекового, ударно-канатного и ударно-вращательного бурения.
Отработка безопасных приемов управления установками и выполнение спускоподъемных операций.
Подготовка инструмента. Сборка снарядов. Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при бурении различными наконечниками.
Заклинка керна при колонковом бурении, отбор образцов пород, контрольный замер глубины скважин, определение углубки и механической скорости бурения.
Ведение геолого-технической документации.
Работа на станции по
приготовлению промывочных жидкостей.
Умения:
проводить монтаж, заземление электродвигателей,
сборку снаряда, подготовку инструмента.
Навыки:
- осуществлять пуск, установку буровых насосов,
оказывать помощь машинисту бурового станка в
спускоподъемных операциях,
ликвидации аварий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.4.1-
2.4.15
Квалификация 070205 2 - «Машинист буровой установки».
ПП. 04
По приобретению рабочей профессии
070205 2 - «Машинист буровой установки».
Задачи и цели практики, геологическое строение района работ.
Правила техники безопасности при проведении работ и промышленная санитария на полигоне.
Работа на буровых установках колонкового, роторного, шнекового, ударно-канатного и ударно-вращательного бурения.
Отработка безопасных приемов управления установками и выполнение спускоподъемных операций.
Подготовка инструмента. Сборка снарядов. Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при бурении различными наконечниками.
Заклинка керна при колонковом бурении,
отбор образцов пород, контрольный замер глубины скважин,
определение углубки и механической скорости бурения.
Ведение геолого-технической документации.
Работа на станции по приготовлению промывочных жидкостей.
Умения:
Подготавливать инструмент,
собирать снаряд,
соблюдение техники безопасности,
оценка рациональных режимов бурения,
Навыки:
- руководить технологическим
процессом проходки скважин.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.5.1-
2.5.11
ПП 02
Производственная практика
Цели и задачи.
Знакомство с проектом на производство работ, составление графика прохождения практики.
Правила техники безопасности при бурении скважин.
Знакомство с геологическим строением участка, свойствами пород.
Знакомство с конструкцией скважины, оборудованием, инструментом,
правилами их эксплуатации. Технология бурения скважин. Крепление, тампонирование, искривление скважин.
Способы предупреждения и ликвидации аварий. Первичная документация.
При проходке горных выработок знакомство с геологическим строением участка, свойствами пород.
Подготовка оборудования к работе. Операции технологического цикла проходки горных выработок.
Бурение шпуров. Зарядка и взрывание шпуров. Уборка породы.
Проветривание горных выработок и водоотлив.
Крепление горных выработок. Документация.
Умения:
ориентироваться на местности,
вести привязку точек наблюдений и наносить их на карту;
выполнять различные виды геофизических работ;
проводить камеральную отработку полевых материалов;
пользоваться справочными и техническими инструкциями;
устранять основные неисправности приборов;
составлять планы работы и графики эксплуатации ремонта геофизической аппаратуры и оборудования;
Навыки:
подготовка геофизического оборудования к полевым работам;
составление отчетных документов
геофизических работ;
БК 1-
БК 8

КҚ 3.7.14
ЖКП. 03
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, пландар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу (нәтижелерді өңдеу).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.10
ЖКП. 04
Сызу негіздері
Геометриялық сызу; сызбаларды рәсімдеу тәртіптері; геометриялық құрастыру мен контурлар,
техникалық бөліктерді сызу әдістері; жобалап сызу, сындарлы құжаттарды дайындау мен рәсімдеу ережелері, машина жасайтын сызу, сызбадағы бейнелердің категориясы, графикалық есептерді шешудің түрлері, қималары, кескіндері, жалпы логикасы мен методологиясы, инженерлі графиканың қазіргі заманға сай құралдары, мамандық бойынша сызбалар мен кестелер элементтерін орындаудың әдістері мен тәсілдері; инженерлі графикада компьютерлі технологияларды қолдану.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу бойынша МЖМБС, жобалау негіздерін, кешенді сызбаларды құрудың әдістерін білу.
Іскерліктер:
- жазық, үлкен фигураларды аксометриялық жобада бейнелей алу, эскиздерді, орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.2
ЖКП. 05
Жалпы геология.
Әлем мен Күн жүйесіндегі Жер; Жердің геодезиялық сипаттамасы; Жердің физикалық қасиеттері оның сыртқы қабаттары, Жер мен жер қыртысының құрылымы, жер қыртысының құрамы; жер қыртысының геологиялық үрдістері мен эволюциясы.
Білімдер:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шәкілдерді, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктерін,
геологиялық зерттеулердің негізгі түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарда жыныстар жатысының жасын, генезисін және жағдайларын анықтай алу;
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу,
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы және платформалы аймақтарын анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.10
ЖКП. 06
Кристалтану, минералогия и петрография.
Кристалдық заттардың қасиеттері және оның құрылысының негіздері;
Кристалдарды зерттеудің әдістері; кристалдардың пайда болуы және өсуі өзгешелігі;
Геометриялық кристалография, минералдар: олардың құрамы, қасиеттері, пайда болуы және зерттеудің негізгі әдістері; минералдардың топтастырылуы; сом тума элементтер, сульфидтер, галогенидтер, тотықтырулар, силикадтар, боранттра, карбонаттар, нитраттар, фосфаттар, арсенаттар, ванадаттар, сульфаттар мен молибдаттар;
Парагенетикалық байланыстар.
Петрография: тау жыныстарын зерттеудің негізгі әдістері;
Магматикалық жыныстар және олардың топтастырылуы;
Жыныстар түрлерінің сипаттамасы, магматикалық жыныстармен байланысты пайдалы қазбалар; метаморфикалық жыныстар;
метасоматикалық жыныстар;
метаморфиттер мен метасоматиттердің негізгі түрлерінің сипаттамасы;
метаморфиялық және метасоматикалық жыныстармен байланысты пайдалы қазбалар;
шөгінді жыныстар, олардың қасиеттері; текстура мен құрылымдарының ерекшеліктері;
негізгі жыныстар түрлерінің топтастырылуы мен сипаттамасы.
Білімдер:
- минералдардың әр түрлілігін, физикалық қасиеттерін, морфологиясын, минералдардың пайда болу үрдістерін, минералдар топтарын, тау жыныстарының пайда болу жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- минералдарды, табиғи жағдайлардағы және үлгілердегі тау жыныстарды анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
ЖКП. 07
Құрылымдық геология.
Құрылымдық түрлерінің топтастырылуы; тау жыныстарының үйлескен және үйлеспеген жатысы; қабаттардың горизонтальды жатысы; қабаттардың көлбеу жатысы; тау жыныстар қатпарларының бұзылуы; тау жыныстарының жарылған бұзылыстары; интрузивті, эффузивті және метаморфиялық жыныстардың жатыс формалары; жер қыртысының негізгі құрылымдық элементтері; карта бойынша ауданның геологиялық құрылымының жалпы талдауы; картаға түсірудің геологиялық түрлері; геологиялық құрылымын құрайтын, жыныстар мен құрылымдардың әр түрлі ландшафты-геологиялық жағдайлары және генетикалық ерекшеліктері бар аудандарды суретке түсіру әдістері; геокартаға түсірудегі аэрофотоматериалдар және аэро көзбен шолып байқау; картаға түсірудің ғарыштық әдістерінің негіздері; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- негізгі құрылымдық формаларды, олардың пайда болуын, оқып білу әдістерін, сипаттамаларын, жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарды оқып түсіне алу, картада жыныстар жатысының әр түрлі формаларын бейнелеу, геологиялық тарихтың дамуын геологиялық карта бойынша белгілей алу, магматикалық қызмет формаларын және т.б. білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.10
ЖКП. 08
Гидрогеология және инженерлі геология негіздері.
Жер асты суларының физикалық қасиеттері мен құрамдары; аэрация аймағындағы сулар; грунт сулары; жер асты сулары; артезиан сулары; жарылыстар және карст сулары;
минералды, өндірістік және термалды сулар;
жер асты сулар динамикасының негіздері; инженерлі геология негіздері; әр түрлі мақсаттардағы инженерлі-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулер.
Білімдер:
- жер асты суларының түрлерін, олардың құрамын, оқып білу әдістерін, грунт және арынды сыларының элементтерін, грунт түрлерін және олардың физико-механикалық қасиеттерін білу.
Іскерліктер:
- гидроизогипс карталарын құрастыра алу, грунттардың физико-механикалық қасиеттерін анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.24
ЖКП. 09
ПҚК барлаудың геофизикалық әдістердің негіздері.
Ұңғымаларды геофизикалық әдістермен зерттеудің мәні; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарға қойылатын талаптар; ұңғымаларды электірлі әдістермен зерттеу; ұңғымаларды электірлі әдістермен зерттеу жағдайлары мен пайдалану аймағы; электірлі каротаж әдістерінің әртүрлігі; ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге арналған жабдықтар, автоматты каротаж бекеттерінің аппаратурасы; ұңғымаларды геофизикалық зерттеудің әдістемесі мен техникасы; ұңғыма каротаж диаграммаларына түсіндірме жүргізу; резистивиметрия, ұңғымалардың расходометриясы; ұңғымалардың радиоактивті зерттеу әдістері; ГК, ГГК, НК, НГК әдістерінің мәні; ұңғымаларды зерттеудің басқа әдістері; АК, ТК, МК мәні; ұңғымаларды геолого-технологиялық зерттеу негіздері; газды каротаж мәні; ұңғыма саласы мен диаметрін өлшеу әдістері; ұңғыма қисаюын өлшеу; шегелеу тізбектерінің техникалық жағдайын оқып білу; пайдаланатын ұңғымаларды геофизикалық зерттеу; қат флюид сынамасын алу; үңғыма қабырғаларынан сынама үлгілерін алу; ұңғымалардағы ату-жару жұмыстары; ұңғымаларды теспелеу мен торпедалау мәні; ұңғымаларды геофизикалық зерттеу материалдарын кешенді геологиялық түсіндіру.
Білімдер:
- ұңғымалардағы зерттеу түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны білу.
Іскерліктер:
- каротаж нәтижелеріне сапалы түсіндірме жүргізе алу, каротаж нәтижелері бойынша қолайлы бұрғылау параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.10
ЖКП. 10
Геология ПҚК іздеу мен барлау.
Пайдалы қазба кенорындарының пайда болу жағдайлары; кенді денелердің морфологиясын; пайдалы қазба кенорындардың генетикалық жіктелуі; пайдалы қазба кенорындарының өндірістік жіктелуі; металды, бейметалл және жанғыш пайдалы қазбалар кенорындары және олардың өндірісте қолдану бөлімдері; кенді минералдар; минералды шикізат өндірісінің негізгі талаптары; жеке шикізат минерал түрлерінің өндіріс кенорындарының генетикалық типтері; пайдалы қазба кенорындарын іздеу мен барлау негізінің әдістеме түсініктері; геологбарлау жұмыстарының кезеңі; критерий мен белгілер түсініктері; кенорындарын барлау және оның негізгі міндеттері; барлаудың техникалық құралдары; барлау жүйелері; пайдалы қазба кенорындарын сынамалау; іздеу мен барлау жұмыстарының геологиялық құжаттары; барланған қорларды есептеу; кенорындарды өндірістік геолого-экономикалық бағалау туралы түсінік.
Білімдер:
- ПҚК геологиялық пайда болу үрдістерін, ПҚК типтері туралы жалпы мағлұматты, ПҚК іздеу мен барлау туралы түсініктерін білу.
Іскерліктер:
- жатыс формаларын, кеннің заттық текстурасы мен құрылымын анықтау, жұмыстарды жүргізгенде іздеу алғышарттарын пайдалану, бұрғылау ұңғымаларының барлау торабын негіздеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.10
ЖКП.11
Экономика және ГБЖ ұйымдастыру негіздері.
Экономика негіздері; мәні; негізгі түсініктер; жұмыс істеу механизмі; менеджмент және маркетинг негіздері; халық шаруашылық жүйесіндегі сала орыны; геологиялық ұйымдардың негізгі және айналым қаржылары; еңбекті ұйымдастыру және техникалық нормалау; еңбек ақыны ұйымдастыру; геолого-барлау жұмыстарын жоспарлау және жобалау; шығын сметасы; нарықтық қарым–қатынаста қаржыландыру жұмыстары; негізгі және қосымша өндірістерді (геолого-түсіру және іздеу жұмыстары) ұйымдастыру; геофизикалық жұмыстар; бұрғылау жұмыстары; тау-кен жұмыстары; гидрогеологиялық және инженерлі-геологиялық жұмыстар; кен және тау жыныстарын сынамалау мен зертханалық зерттеу, топогеодезиялық және маркшейдерлік жұмыстар; геолого-барлау жұмыстарын өндірістік-техникалық қамтамасыз ету; геолого-барлау жұмыстарының тиімділігі.
Білімдер:
- ПҚК геологиялық пайда болу үрдістерін, ПҚК типтері туралы жалпы мағлұматты, ПҚК іздеу мен барлау туралы түсініктерін білу.
Іскерліктер:
- жатыс формаларын, кеннің заттық текстурасы мен құрылымын анықтау, жұмыстарды жүргізгенде іздеу алғышарттарын пайдалану, бұрғылау ұңғымаларының барлау торабын негіздеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.2
ЖКП 12
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себептері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- ҚР Заңдарын және еңбек туралы заңнамалық актларды, еңбек пен демалысты ұйымдастырудың формалары мен әдістерін, әр түрлі жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасына қойылатын жалпы талаптарды, өндірістік санитария ережелерін, жеке қорғаныс құралдарын білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыра алу, әр түрлі апаттық жағдайларда алғашқы көмекті көрсете алу, қауіпсіздік техника норма ережелерінің орындалуын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.5

ПК 3.7.14
ОПД 03
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта;
номенклатура карт;
вешение и измерение линий;
теодолитная съемка;
нивелирование;
тахеометрическая съемка;
мензульная съемка;
определение площадей;
глазомерная съемка;
аэрофотосъемка и фотограмметрия;
основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения,
сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную,
нивелирную съемку (обрабатывать результаты).
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.4
ПК 3.7.10
ОПД 04
Черчение.
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей;
геометрическое построение и
приемы вычерчивания контуров технических деталей;
проекционное черчение, правила разработки и оформления конструктивной документации,
машиностроительное черчение;
категории изображений на чертеже, виды, разрезы,
сечения, общая методология и логика решения графических
задач, современные средства инженерной графики;
методы и приемы выполнения чертежей и элементов схем
по специальности; использование компьютерных технологий в инженерной графике.
Знания:
- ГОСТы по оформлению чертежей,
основы проектирования,
методы построения комплексных чертежей.
Умения:
- изображать плоские, объемные фигуры в аксонометрической проекции,
выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.2
ОПД 05
Общая геология
Земля в мировом пространстве; геодезическая характеристика Земли;
физические свойства Земли и ее внешние оболочки;
строение Земли и земной коры;
состав земной коры;
геологические процессы и эволюция земной коры.
Знания:
- геохронологические и стратиграфические шкалы,
основные особенности развития Земной коры,
- виды и методы геологических исследований.
Умения:
- определять на геологических картах возраст,
генезис и условия залегания пород,
- определять по диагностическим признакам наиболее распространенные
породообразующие минералы и горные породы,
- определять на геологических и тектонических картах
складчатые и платформенные области.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ПК 3.7.10
ОПД 06
Кристаллография, минералогия и петрография
Свойства кристаллического вещества и основы его строения; минералы:
их состав, свойства,
происхождение и основные методы исследования;
классификация минералов;
парагенетические ассоциации.
Петрография: основные методы исследования горных пород;
магматические породы и их классификация;
метаморфические породы;
характеристика основных типов осадочных пород, их свойства;
особенности текстур и
структур;
классификация и характеристика
основных типов пород.
Знания:
- разновидности минералов, физические свойства,
морфология, процессы минералообразования,
классы минералов, условия образования горных пород.
Умения:
- определять минералы, горные породы в
образцах и естественных условиях.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ОПД 07
Структурная геология.
Классификация структурных форм;
согласное и несогласное залегание горных пород;
горизонтальное залегание слоев;
наклонное залегание слоев;
складчатые нарушения горных пород;
разрывные нарушения горных пород;
формы залегания интрузивных, эффузивных и метаморфических пород;
основные структурные элементы земной коры;
общий анализ геологического строения региона по карте;
виды геологического картографирования;
методы геологической съемки в регионах с различными ландшафтно-геологическими условиями и генетическими особенностями пород и структур,
составляющих геологическое строение региона; аэрофотоматериалы и аэровизуальные наблюдения при геокартографировании; основы космических методов картографирования;
организация геологосъемочных работ.
Знания:
- основные структурные формы,
их происхождения,
методы изучения,
характеристики,
классификация.
Умения:
- читать геологические карты,
изображать различные формы залегания пород на картах,
устанавливать по геологической карте историю геологического развития,
формы магматической деятельности.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ПК 3.7.10
ОПД 08
Основы гидрогеологии и инженерной геологии
Физические свойства и состав подземных вод;
воды зоны аэрации; грунтовые воды; подземные воды; артезианские воды;
трещинные и карстовые воды;
минеральные, промышленные и термальные воды; основы динамики подземных вод;
основы инженерной геологии;
гидрогеологические и инженерно-геологические исследования для различных целей.
Знания:
- виды подземных вод, их состав, методы изучения, основные элементы грунтовых и напорных вод, виды грунтов, их физико-механическое свойство.
Умения:
- строить карты гидроизогипс,
определять физико-механические свойства грунтов.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК
3.1.1
3.1.4
3.1.10
3.1.24
ОПД 09
Основы геофизических методов разведки МПИ.
Сущность геофизических методов исследования скважин; требования,
предъявляемые к геофизической аппаратуре и оборудованию;
электрические методы исследования, скважин;
условия и область применения электрических методов исследования скважин;
разновидности методов электрического каротажа;
оборудование для геофизических исследований скважин;
аппаратура автоматических каротажных станций;
методика и техника геофизических исследований скважин; интерпретация диаграмм каротажа скважин;
резистивиметрия, расходометрия скважин;
радиоактивные методы исследования скважин;
сущность методов ГК, ГГК, НК, НГК;
другие методы исследований скважин;
сущность АК, ТК, МК;
основы геолого-технологических исследований скважин;
сущность газового каротажа;
методы измерения диаметра и профиля скважины;
измерения искривления скважины;
изучение технического состояния обсадных колонн;
геофизические исследования эксплуатационных скважин;
отбор проб пластового флюида;
отбор образцов проб из стенок скважины;
прострелочно-взрывные работы в скважинах;
сущность перфорации и торпедирования скважин;
комплексная геологическая интерпретация материалов
геофизических исследований скважин.
Знания:
Знать:
- виды исследований в скважинах, применяемая аппаратура, технология.
Умения:
- проводить качественную интерпретацию в результатах каротажа,
определять оптимальные
параметры бурения по результатам каротажа.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.4
ПК 3.7.5
ПК 3.7.10
ОПД 10
Геология, поиски и разведка МПИ.
Условия образования месторождений полезных ископаемых;
морфология рудных тел;
генетическая классификация месторождений полезных ископаемых;
промышленная классификация месторождений полезных ископаемых;
месторождения металлических,
неметаллических и горючих полезных ископаемых и их применение в промышленности;
главные рудные минералы;
основные требования промышленности к минеральному сырью;
главные генетические типы промышленных месторождений, отдельных видов минерального сырья;
основные понятия методики поисков и разведки
месторождений полезных ископаемых;
стадийность геологоразведочных работ;
понятие поисковых критериев и признаков;
разведка месторождений и ее основные задачи;
технические средства разведки; разведочные системы;
опробование месторождений полезных ископаемых;
геологическая документация при поисковых и разведочных работах;
подсчет разведанных запасов;
понятие о промышленной геолого-экономической
оценке месторождений.
Знания:
- геологические процессы образования МПИ,
общие сведения о типах МПИ, понятие о поисках и разведке МПИ.
Умения:
- определять формы залегания,
вещественный состав текстуры и структуры руд, использовать
поисковые предпосылки при работ,
обосновывать проведении разведочную сеть буровых скважин.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ПК 3.7.10
ОПД 11
Основы экономики и организации ГРР.
Основы экономики: сущность, основные понятия, механизм функционирования; основы менеджмента и маркетинга;
место отрасли в системе народного хозяйства;
основные и оборотные средства геологических организаций; организация труда и техническое нормирование; организация заработной платы; планирование и проектирование геологоразведочных работ; смета затрат;
финансирование работ при рыночных отношениях; организация основных и вспомогательных производств (геолого-съемочные и поисковые работы;
геофизические работы, буровые работы, горные работы, гидрогеологические, инженерно-геологические работы;
опробование и лабораторные исследования руд и горных пород;
топогеодезические и маркшейдерские работы; производственно-
техническое обеспечение геологоразведочных работ;
эффективность геологоразведочных работ.
Знания:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы,
общие вопросы финансирования геологических предприятий,
состав и показатели использования основных и оборотных фондов,
принципы менеджмента на предприятии.
Умения:
- определять затраты на производство единицы продукции по различным видам ГРР.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК
3.7.5
ПК 3.7.12
ОПД 12
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Безопасность на производстве, безопасность выполнения геологоразведочных работ.
Промышленная санитария.
Основа пожарной безопасности,
технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология
Знания:
законодательный акт, акты о труде,
нормативно-технические документы по технике безопасности,
производственная санитария, пожарной безопасности,
системы стандартов безопасности труда,
общие требования к производственным помещениям и рабочим местам,
способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли, основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения,
промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты,
проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев,
анализ состояния охраны труда при полевых работах, пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии, организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.5

КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
ЖКП 13
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
Қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми негіздері; қоршаған ортаны қорғау және минералды ресурстарды тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қоршаған ортаны қорғау іс-тәжірибе мен ғылыми зерттеулердің саласы ретінде; геологобарлау жұмыстарын жүргізгенде тибиғи ортаны қорғау: жер қойнауларын қорғау және табиғи қазбаларды тиімді пайдалану; қоршаған ортаны ластанудан қорғау; ландшафтар мен табиғи ескерткіштерді, атмосфералық ауаны, су ресурстарын, топырақ пен өсімдіктерді, жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- адамның қоршаған ортамен әрекетінің ерекшеліктерін, қоршаған ортаға техногенді әсерін, ГБЖ–да қоршаған ортаны қорғаудың нормативтік құжаттарын білу.
Іскерліктер:
- іс-тәжірибеде заңдарды қолдану, нақтылы жағдайларда қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар кешенін құра алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.10
ЖКП 14
Электротехника, ГБЖ электрмен қамтамасыз ету және электрлі жабдықтар негіздері.
Электр өрісі; тұрақты тоқтың электр тізбегі;
электромагнетизм; электрлік өлшемдер, айнымалы тоқтың бір фазалы және үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар;
тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары; автоматиканың электрлі және магнитті элементтері; аспаптар, түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер; геологиялық барлау жабдықтарына арналған электр жетектер, оның сипаттамасы, монтажы пайдалануы және жөндеу; басқару мен қорғаныстың электр аппаратурасы; геологиялық барлау машиналары мен механизмдердің электр жабдықтары; геологиялық барлау жұмыстарды электрмен қамтамасыз ету; қорғаныс құралдары.
Білімдер:
- электрикалық және магнитті өріс қасиеттерін, негізгі заңдар мен формулаларды,
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін, өлшеуге арналған аспаптарды, электр тоғының сипаттамаларын, қосып реттейтін және қорғаныс аппараттарының негізгі сипаттамаларын білу.
Іскерліктер:
- электр энергиясын сатып алушы мен генераторлардың жұмыс істеу тәртіптерін және негізгі параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
ЖКП 15
Металтану және сындарлы материалдар.
Қара металдар өндірісі, металтану мен термиялық өңдеу негіздері; қатты қорытпалар, оларды геологиялық барлау салаларында қолдану; түсті металдар; антифрикационды қорытпалар; бейметалл материалдар (пластмассалар, резеңке техникалық заттар, лакпен қаптау), оларды геологиялық барлау ісінде қолдану; металдар коррозиясы.
Білімдер:
- қазіргі заман өндірісінің негізгі қасиеттерін, металды және бейметалл материалдарын тәжірибеде қолдануды білу.
Іскерліктер:
- нақтылы тәжірибелік міндеттерді шешу үшін материалдар түрлерін таңдай алу керек.
БҚ 5

ПК 3.7.7
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ОПД 13
Охрана окружающей среды и рациональное
использование минеральных ресурсов
Научные основы охраны окружающей среды;
организация работ по охране окружающей среды и рациональному использованию минеральных ресурсов.
Охрана окружающей среды как отрасль практики и научного исследования;
охрана природной среды при проведении геологоразведочных работ,
охрана недр и рациональное использование природных ископаемых;
защита окружающей среды от загрязнения;
охрана ландшафтов и памятников природы;
атмосферного воздуха,
водных ресурсов, почв и растительности, животного мира.
Знания:
- особенности взаимодействии человека с окружающей средой,
техногенное воздействия на окружающую среду,
нормативные документы охране окружающей среды при ГРР.
Умения:
- применять законы на практике,
составлять комплекс мероприятий по охране окружающей среды
в конкретных условиях.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 7
ПК 3.7.5
ПК 3.7.10
ОПД 14
Основы электротехники, электроснабжения и электрооборудования ГРР.
Электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм; электрические измерения,
однофазные и трехфазные электрические цепи переменного тока;
трансформаторы;
электрические машины постоянного и переменного тока;
электрические и магнитные элементы автоматики; приборы, выпрямители, стабилизаторы, усилители;
электропривод для геологоразведочного оборудования,
его характеристика, монтаж, эксплуатация и ремонт;
электрическая аппаратура управления и защиты;
электрооборудование геологоразведочных машин и механизмов;
электроснабжение геологоразведочных работ; защитные средства.
Знания:
- свойства электрического и магнитного поля, основные формулы и законы,
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока, основные характеристики пускорегулирующей и защитной аппаратуры.
Умения:
- определять основные параметры и режимы генераторов и
потребителей электрической энергии.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.7.2
ПК 3.7.5
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ОПД 15
Металловедение и конструкционные материалы.
Производство черных металлов;
основы металловедения и термической обработки;
твердые сплавы, применение в геологоразведочной отрасли;
цветные металлы;
антифрикционные сплавы;
неметаллические материалы (пластмассы,
резинотехнические изделия,
лакокрасочные покрытия),
их применение в геологоразведочном деле;
коррозия металлов.
Знания:
- основные свойства современного производства,
практическое применение металлических и неметаллических материалов.
Умения:
- выбирать тип материалов для решения конкретных практических задач.
БК 5

КҚ 3.7.3
ЖКП 16
Техникалық механика.
Теориялық механиканың негізгі ережелері; материалды денелердің тепе-теңділігі; кинематика мен динамика элементтері; материалды денелер қозғалыстарының заңдары; материалдар кедергілерінің негіздері; созылуы,қысылуы;
Материалдарды сынау әдістері;
ширатылу иін; қысылған қылта беріктігі; қаттылықтарын есептеу;
машиналар мен механизмдердің бөлшектері;
негізгі түсініктер мен анықтамалар; бөлшектерді байланыстыру; берілістер; берілістердің негізгі түрлері; бәсеңдеткіштер, белдер мен өстер; мойынтіректер; муфталар; көтеру-транспорттық механизмдер.
Білімдер:
- Іс-тәжірибеде нақтылы материалдарды пайдалану мүмкіндігін үшін статика мен кинематиканың негізгі ережелерін білу.
Іскерліктер:
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтау.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.13
АП 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Ұңғымаларды бұрғылау.
Ұңғыма және оның элементтері;
Ұңғымаларды бұрғылағанда қолданылатын негізгі операциялар,
Тау жыныстарының физико-механикалық қасиеттері және оларды анықтау әдістері, тау жыныстрының бұрғылануы;
Бұрғылау кезінде тау жыныстарын талқандау әдістері;
әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған ұңғыма құрылымдарын жобалу негіздері мен жалпы мәліметтер; жыныстарды талқандайтын және қосымша құралдар, әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған бұрғылаудың тәртіп параметрлерін анықтау.
Білімдер:
- тау жыныстарын талқандау әдістерін;
- барлау ұңғымаларының теориялық негіздерін және бұрғылау технологиясын;
- ұңғымаларды жағалата құбырлармен отырғызудың міндеті мен түрлері және олардың типтері;
- апаттық жағдайлар және оларды жою;
- су ұңғымалар құрылысының технологиясын білу.
Іскерліктер:
- геологтехнологиялық нарядты құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.14
КҚ 3.7.15
КҚ 3.7.16
КҚ 3.7.17
КҚ 3.7.23
КҚ 3.7.24
АП 02
Тау-кен ісі.
Тау-кен жұмыстары және тау-кен қазбалары; бұрғылап-жару жұмыстары; шпурларды бұрғылау технологиясы мен техникасы; жарылыс материалдары, жарудың тәсілдері мен құралдары, жару жұмыстар өндірісіндегі негізгі есептемелер; бұрғылап-жару жұмыстарының паспорты; желдету, жарықтандыру және тау-кен жұмыстарын жүргізген кездегі сутөкпе, жыныстарды тиеу және тасымалдау, геологиялық барлау қазбаларын бекіту, көлденең, тік және көлбеу қазба жұмыстарын жүргізу, қиын тау-кен геологиялық жағдайларда қазба жұмыстарын жүргізу: арна мен жыраларды үңгілеу; тау-кен-барлау жұмыстарын ұйымдастыру, пайдалы қазба кен шығару негіздері;тау-кен жұмыстарының өндірісінде қоршаған ортаны қорғау және жердің топырақ құнарлығын қалпына келтіру.
Білімдер:
- тау-кен жұмыстарының түрлерін, механизация тәсілдерін, тау жыныстарын талқандау тәсілдерін, талқандалған тау жыныстарын тасымалдау тәсілдерін, тау-кен жұмыстарды жүргізудің технологиясы мен техникасын, желдету, жарықтандыру, сутөкпені, тау-кен қазбаларын бекіту тәсілдерін білу.
Іскерліктер:
- тау–техникалық жағдайларға байланысты тау жыныстарын талқандау тәсілдерін таңдай алу,
- кен атмосфера жағдайын бақылау үшін аспаптармен жұмыс істей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 3.7.3
ОПД 16
Техническая механика.
Основные положения теоретической механики;
равновесие материальных тел;
элементы кинематики и динамики;
законы движения материальных тел; основы сопротивления материалов;
растяжение, сжатие; методы испытания материалов;
кручение, изгиб; устойчивость сжатых стержней;
расчеты на прочность; детали механизмов и машин;
основные понятия и определения;
соединения деталей;
передачи; основные виды передач; редукторы, валы и оси; подшипники;
муфты; подъемно-транспортные механизмы.
Знания:
- основные положения статики и кинематики для оценки возможности использования конкретных материалов на практике.
Умения:
- определять возможные деформации деталей в практической работе
БК 2
БК 5
ПК 3.7.2
ПК 3.7.11
ПК 3.7.13
СД 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Бурение скважин.
Скважина и ее элементы; основные операции при бурении скважин,
физико-механические свойства горных пород и методы их определения, буримость горных пород;
способы разрушения пород при бурении;
общие данные и основы проектирования конструкций скважин для различных способов бурения;
породоразрушающий и вспомогательный инструмент,
определение параметров режима бурения для различных способов бурения.
Знания:
- способы разрушения горных пород;
- теоретические основы и технология бурения разведочных скважин;
- методика, назначение и виды применения скважин обсадными трубами, их типы;
- виды аварий и их ликвидация;
- технология сооружения скважин на воде.
Умения:
- составлять геологотехнологический наряд.
БК 1
Бк 2
БК 5
ПК 3.7.8
ПК 3.7.10
ПК 3.7.14
ПК 3.7.15
ПК 3.7.16
ПК 3.7.17
ПК 3.7.23
ПК 3.7.24
СД 02
Горное дело.
Горные работы и горные выработки;
буровзрывные работы;
технология и техника бурения шпуров; взрывчатые материалы,
способы и средства взрывания,
основные расчеты при производстве взрывных работ;
паспорт буровзрывных работ;
вентиляция, освещение и водоотлив при проведении горных выработок,
погрузка и транспортировка породы, крепление геологоразведочных выработок, проведение горизонтальных, вертикальных и наклонных выработок,
проведение выработок в сложных горно-геологических условиях;
проходка канав и траншей; организация горноразведочных работ,
основы разработки месторождений полезных ископаемых;
охрана окружающей среды и рекультивация земель
при производстве горных работ.
Знания:
- виды горных работ, способы механизации,
способы разрушения горных пород,
способы транспортировки разрушенной горной породы, технология и техника проведения горных работ,
вентиляция, освещение водоотлив, способы крепления горных выработок.
Умения:
- выбирать способ разрушения горных пород в зависимости от
условий горнотехнических условий,
работать с приборами для контроля
состояния рудничной атмосферы.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
АП 03
Тау-кен және бұрғылау жабдықтары.
Әр түрлі бұрғылау тәсілдерінде қолданатын бұрғылау, тау-кен жабдықтары және төмен механизация құралдары, колонковалық бұрғылаудың станоктары мен қондырғылары; көтеріп-түсіру операция өндірістеріне арналған жабдықтар, ұңғымаларды жууға арналған жабдықтар, бұрғылау мұнаралары мен мачталар; жук-көтергіш құралдары, бұрғылау қондырғыларының күштік жетектері, роторлы, шнекті, соққы-арқанды бұрғылау қондырғылары, бұрғылаудың дірілдік тәсілдері, ұңғымалардан суды шығаруға арналған жабдықтар; сусымалы, жұмсақ және әлсіз тасты жыныстарда тау-кен қазбаларын үңгілеу үшін арналған жабдықтар (шойбалғалар, жер қазатын машиналар), шпурларды бұрғылауға арналған жабдықтар, компрессорлы бекеттер, жук машиналары және шахта көліктері, көтеруге, сутөкпеге, желдету мен жарықтандыруға арналған жабдықтар; тау-кен-бұрғылау техникасының болашақтағы дамуы.
Білімдер:
- құрылғыларды, жұмыс істеу принциптерін, бұрғылау станоктарының, қосымша жабдықтарының пайдалану ережелерін, бұрғылау қондырғы техникалық сипаттамаларының жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет ету мен жабдықтарды жөндеуді жүзеге асыру, оның техникалық жағдайын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.22
АП 04
Автоматика және БӨА негіздері.
Өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының негізгі элементтері, бұрғылау үрдісінің технологиялық параметрлерін өлшеу үшін негізгі берілістер: «Курс», «Румб» сериялы аппаратурасы; дефектоскопия негіздері, бұрғылау құбырларының тозуын бақылау, бұрғылау жабдықтары мен құрал-саймандарының дефектоскопиясы; тау-кен-барлау жұмыстарының негізгі автоматизация құралдары (сутөкпе, желдеткіш, шахта көтеру машиналары, компрессорлы қондырғылар); жөндеу шеберханаларындағы жұмыс автоматизациясы; геологиялық барлау жұмыстарындағы микро-процессорлы техника негіздері.
Білімдер:
- аспаптарды және тәртіп параметрлерін өлшеу әдістері мен бұрғылау үрдісін бақылауды білу.
Іскерліктер:
- бақылап-өлшейтін аспаптар көрсеткіштері бойынша бұрғылаудың үйлесімді тәртіп параметрлерін анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.15
АП 05
Гидравлика негіздері мен жуып-шаятын сұйықтықтар.
Гидравлика негіздері; сұйықтықтардың түрлері; гидростатикалық қысым; Паскаль заңы; гидрокөтергіштердің жұмыс істеу сұлбасы; қысымды өлшеуге арналған пәндер; өзара байланыстағы ыдыста сұйықтықтардың тепе-теңдігінің жағдайлары; құбырлар қабырғасындағы қысым; Архимед заңы;
гидродинамика: көздердің ажырағысыз теңдігі; Бернулли теңдігі; құбырлардағы сұйықтықтардың козғалысы; қысымды жоғалту; гидравликалық соққы; гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципі, олардың негізгі түрлері; гидрожетек; жуып-шаятын сұйықтықтар, бұрғылаудағы олардың ролі, жуып-шаятын агенттердің қызметі, қолдануға арналған материалдар, сұйықтықтардың параметрлері; ерітінділер сапасын анықтауға арналған асппатар; тазалау агентттер түрлері мен оларды пайдалану аймақтары, ерітінділер сапасын жақсарту; химиялық өңдеу, жуып-шаятын сұйықтықтарды дайындау және тазалау; жуып-шаятын сұйықтықтар ластануынан қоршаған ортаны қорғау; жуып-шаятын сұйықтықтарды дайындау мен тазалауда еңбекті қорғау.
Білімдер:
- сұйықтықтардың статика мен динамикасы туралы жалпы мәліметтерді, сорғылар мен гидроқозғалтқыштардың жіктелуін, пайдалану аймағын, жуып-шаятын сұйықтықтар түрлерін білу.
Іскерліктер:
- нақтылы жағдайлар үшін гидравликалық машиналарды, жуып-шаятын сұйықтықтарды пайдалану үшін бастапқы материалдарды таңдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
СД 03
Горное и буровое оборудование.
Буровое, горное оборудование и средства малой механизации,
применяемые при различных способах бурения; станки и установки колонкового бурения;
оборудование для производства спускоподъемных операций, оборудование для промывки скважин,
буровые вышки и мачты; грузоподъемные приспособления, силовые приводы буровых установок, буровые установки роторного, шнекового,
ударно-канатного, вибрационного способов бурения, оборудование для откачки воды из скважин;
горное оборудование для проходки горных выработок в сыпучих, мягких и слабых скальных породах (отбойные молотки, землеройные машины),
оборудование для бурения шпуров, компрессорные станции,
погрузочные машины и шахтный транспорт,
оборудование для подъема, водоотлива,
для проветривания и освещения;
перспективы развития горнобуровой техники.
Знания:
- устройство, принцип работы, правила эксплуатации буровых станков,
вспомогательного оборудования, классификация технической характеристики буровых установок.
Умения:
- осуществлять техническое обслуживание и ремонт оборудования, контролировать его техническое состояние.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.7.2
ПК 3.7.6
ПК 3.7.11
ПК 3.7.13
ПК 3.7.22
СД 04
Основы автоматики и КИП.
Основные элементы измерительных приборов и средств автоматики,
основные датчики для измерения технологических параметров процесса бурения;
аппаратура серии «Курс»,
«Румб»; основы дефектоскопии, контроль за износом бурильных труб,
дефектоскопия бурового оборудования и инструмента;
основные средства автоматизации горноразведочных работ (водоотлива, вентиляции, шахтных подъемных машин, компрессорных установок);
автоматизация работ в ремонтных мастерских;
основы микропроцессорной техники,
применяемой при проведении геологоразведочных работ.
Знания:
- приборы и методика измерения параметров режима и контроля процесса бурения.
Умения:
- определять оптимальные параметры режима бурения
по показателям контрольно-измерительных приборов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.7.2
ПК 3.7.6
ПК 3.7.15
СД.05
Основы гидравлики и промывочные жидкости.
Основы гидравлики; виды жидкостей;
гидростатическое давление;
закон Паскаля;
схема работы гидроподъемников; приборы для измерения давления;
условия равновесия жидкостей в сообщающихся сосудах; давление на стенки труб;
закон Архимеда;
гидродинамика: уравнение неразрывности истока;
уравнение Бернулли; движение жидкости в трубах;
потери напора;
гидравлический удар;
принцип работы гидравлических машин, их основные виды;
гидропривод;
промывочные жидкости, их роль при бурении, функции промывочных агентов,
материал для приготовления, параметры жидкостей;
приборы для определения качества растворов;
виды очистных агентов и область их применения, улучшение качеств растворов;
химическая обработка, приготовление и очистка промывочных жидкостей;
охрана окружающей среды от загрязнения промывочными жидкостями;
охрана труда при приготовлении и
очистке промывочных жидкостей.
Знания:
- общие сведения о статике и динамике жидкости,
классификации, область применения насосов и гидродвигателей,
виды промывочной жидкости.
Умения:
- выбирать гидравлические машины для конкретных условий,
исходные материалы для приготовления
промывочной жидкости.;
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 3.7.14
КҚ 3.7.16
АП 06
Автомобильдер мен тракторлар.
Геологиялық барлау жұмыстарында көліктің рөлі және оларды пайдалану ерекшеліктері, автомобильдер мен тракторлардың құрылымдарына қойылатын талаптар; автомобильдер мен тракторлардың жалпы құрылғысы; пайдалану негіздері; автотракторлы транспортта еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- ГСМ қолданылатын автомобиль құрылғысын, жөндеу мен техникалық қызмет көрсету мерзімдерін білу.
Іскерліктер:
- автомобильдің негізгі түйіндерін бұзып, жинай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.10
АП 07
Жер қойнауын пайдалануда ақпараттық технологияларды пайдалану.
Ақпарат: оны жинау, беру, өңдеу мен жинау; геологиялық есептерді шешу үлгілері; кенорындардың үлгілері; математикалық қамтамасыз ету; алгоритмдер мен бағдарламаларды жазуға арналған жоғары деңгейлі тілдерді пайдалану; геологиялық, геофизикалық және геодезиялық ақпараттарды ыңғайлы ЭЕМ өңдеу; алгоритмдерді жазу; геологиялық, геофизикалық, гидрогеологиялық және маркшейдерлі-геодезиялық есептерді ЭЕМ–да бағдарламалау және жүзеге асыру; компьтерлі графика негіздері.
Білімдер:
- салада қолданылатын негізгі бағдарламалық қамтамасыз етуді, Интернеттегі жұмыс істеу принципін білу.
Іскерліктер:
- мәтінді және графикалық редактормен жұмыс істей алу, файлды жүйемен негізгі операцияларды орындау, электронды почтаны жіберу және қабылдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП.01.1
КП 01
Слесарлық.
Іс–тәжірибенің міндеттері мен мақсаттары. Механикалық шеберханаларда жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережесі. Слесарлы аспаптармен, жұмыс орындарымен таныстыру. Өлшеу аспаптарын қолдану тәсілдері, өлшеу тәсілдері. Металдарды шабу, кесу, егеу (қайрау). Жалпақ тілікті (металл) мөлшер бойынша тойтару. Табақтар, шыбықтар, құбырларды майыстыру. Металлды арамен кесу. Тесікті бұрғылау, кеңейту және қазнақты тілу. Шабровкалау. Негізгі кескіш тау-барлау құрал-жабдығына жанармай құю. Арамен тілу, жапсыру, қысу, қалпына келтіру.
Металлды дәнекерлеу, тазарту, флюстар. Дәнекерлеу тәртібі, слесарлық жұмыстардың құрама түрлері. Темір соққылау жұмыстары. Соғу, суару, өңдеу. Соғуға арналған аспаптар мен механизмдер. Үйренген жұмыстарының үлгісі мен қолмен және машинамен соғу барысындағы қауіпсіздік техникасы. Газбен және электрмен пісіру жұмыстары. Пісіру және газбен пісіру агрегаттарының құрылысы. Регаттар,кескіштер, электрод түрлері, газбен және электр пісіру барысындағы жұмыс тәсілдері. Металдарды термиялық өңдеу (өңдеу, нормалау, жіберу, суару және цементтеу). Термиялық өңдеу мысалдары, термиялық өндеудегі қауіпсіздік техникасы. металл кескіш станоктарда жұмыс істеу, кесу тәртібі, кескіштерді өңдеу, оның құрылымы, оларды қайрау (егеу), өлшеу құралдарын пайдалану. Пісіру жұмыстары. Станоктар, бұрғылар, кеңейткіштер. Бұрғыларды қайрау тәсілдері. Бұрғы станоктарында жұмыс істеу тәсілдері, қауіпсіздік техникасы. Фрезерлі станоктар, сүргілейтін, ажарлайтын қондырғылар, жұмыс істеу принципі, кескіш құрал-саймандар, жұмыс тәсілдері. Жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы. Кешенді сипатты станокты жұмыстар (токарьлы, фрезерлы, бұрғылау станоктарын пайдалану арқылы заттарды дайындау, заттың бетін өңдеу). Заттарды тапсыру және күнделікті рәсімдеу. Сынақ тапсыру.
Білімдер:
- әр түрлі әдістермен металдарды байланыстыру және өңдеудің ережелері мен тәсілдерін білу.
Іскерліктер:
- слесарлы, пісіретін және станогтық жабдықтарда қауіпсіз жұмыс істей алу керек.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.13
КП.01.2
Геологиялық.
Іс-тәжірибе аймағының геологиялық құрылымы мен тірек қималарын зерттеу, тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталондық коллекцияларын зерттеу; маршруттық түсірілімдерді іске асыруға арналған аспаптар мен құралдар; далалық зерттеулер, далалық бақылаулар материалдарын ағымдағы камералдық өңдеу; камералдық кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КП 01.3
Жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техника қауіпсіздігі мен полигондағы өндірістік санитария.
Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы–айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Жұмыс орынындағы нұсқама. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау.
Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау.
Колонкалық бұрғылауда кернды сыналау, жыныстардың үлгілерін алу, ұңғыма тереңдігін соңғы рет өлшеу, бұрғылаудың механикалық жылдамдығы мен тереңдігін анықтау. Геологотехникалық құжаттарды енгізу. Жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындау бойынша бекеттердегі жұмыс. Ерітінділерді дайындау және жуып-шаятын сүйықтықтар сапасының реттелуін анықтау.
Бұрғылау қондырғыларындағы жуып-шаятын сүйықтықтар сапасын бақылау. Есепті дайындау және графикалық қосымшаларды орындау.
Іскерліктер:
- іс-тәжірибені өткізу үшін жабдықтарды, құралдарды және материалдарды дайындай алу;
- тау-кен қазба жұмыстарын жүргізгенде барлық операция үрдістерін орындау;
- ұңғыманы геофизикалық жұмыстарға дайындау;
- геолого-техникалық құжаттарды жүргізу;
- нақтылы жұмыс мамандығы бойынша жұмыстарды орындау;
- металдарды, бөлшектерді пісіру мен ерітуде слесарлық және механикалық өңдеу бойынша жұмыстарды орындау.
Дағдылар:
- нақтылы жұмыс мамандығының талаптарына сәйкес жұмыстар жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 3.7.14
ПК 3.7.16
СД.06
Автомобили и тракторы.
Роль транспорта на геологоразведочных работах и особенности его
использования, требование к конструкции автомобилей и
тракторов;
общее устройство автомобилей и тракторов;
основы эксплуатации;
охрана труда и техника безопасности
на автотракторном транспорте.
Знания:
- устройство автомобиля, применяемые ГСМ, сроки техобслуживания и ремонта.
Умения:
- производить разборку, сборку основных узлов автомобиля.
БК 1
БК 2
ПК 3.7.2
ПК 3.7.10
СД 07
Использование информационных технологий в недропользовании.
Информация: ее сбор, передача, обработка и накопление;
модели решения геологических задач; модели месторождений;
математическое обеспечение;
использование языков высокого уровня для записи алгоритмов и программ;
представление геологической, геофизической и геодезической информации в удобном для обработки на ЭВМ виде;
записи алгоритмов;
программирование и реализация геологических, геофизических,
гидрогеологических и маркшейдерско-геодезических задач на ЭВМ;
основы компьютерной графики.
Знания
- основное программное обеспечение, применяемое в отрасли, принцип работы в Интернет.
Умения:
- работать с текстовым и графическим редактором, производить основные операции с файловой системой,
передавать и принимать электронную почту.
БК 1
БК 2
БК 8
ПК 3.7.4
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП.01.1
Слесарная
Задачи и цели практики. Правила безопасности при работе в механических мастерских. Знакомство со слесарным инструментом, рабочим местом. Приемы пользования измерительным инструментом, приемы измерений.
Рубка, правка и резка металлов. Клепка пластин по размерам. Гнутье листов, прутиков, труб.
Опиловка металла. Сверление, зенкерование, развертывание отверстий и нарезание резьбы. Шабровка.
Распиливание, притасовка, притирка и доводка.
Пайка металла, Кузнечные работы. Газосварочные и электросварочные работы. Работа на металлорежущих станках, режим резания, обработки.
Умения:
- обрабатывать и соединять металлы различными методами.
Навыки:
- безопасно работать на слесарном, станочном, сварочном оборудовании
БК 2
БК 3
ПК 3.7.3
ПК 3.7.13
ПП.01.2
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород,
минералов, фауны и флоры;
приборы, оборудование и
снаряжение для производства
маршрутных съемок;
полевые исследования;
текущая камеральная
обработка материалов
полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
- диагностировать и документировать четвертичные и скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ПП01.3
По приобретению рабочей профессии.
Задачи и цели практики,
геологическое строение района работ.
Правила техники безопасности при проведении работ и
промышленная санитария на полигоне.
Работа на буровых установках колонкового, роторного,
шнекового, ударно-канатного и ударно- вращательного бурения.
Инструктаж на рабочем месте.
Отработка безопасных приемов управления установками и
выполнение спускоподъемных операций.
Подготовка инструмента. Сборка снарядов.
Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при бурении различными наконечниками.
Заклинка керна при колонковом бурении, отбор образцов пород, контрольный замер глубины скважин,
определение углубки и механической скорости бурения.
Ведение геолого-технической документации.
Работа на станции по приготовлению промывочных жидкостей.
Приготовление растворов и определение качества с помощью приборов.
Регулирование качества промывочных жидкостей добавками химических реагентов.
Контроль качества промывочных жидкостей на буровых установках.
Составление отчета и
выполнение графических приложений.
Умения:
- готовить оборудование, инструмент и материалы для проведения практики;
- выполнять все операции процесса бурения и проведения горных выработок;
- готовить скважину к проведению геофизических работ в скважине;
- вести геолого-техническую документацию;
- выполнять работы по конкретной рабочей профессии;
- выполнять работы по слесарной и механической обработке металлов, сварке и наплавке деталей.
Навыки:
-проводить работы согласно требованиям конкретной рабочей профессии.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.25
КП 01.4
Күштік қондырғыларға техникалық қызмет көрсету бойынша.
Жұмыс орының ұйымдастыру, құрал-саймандарды, жабдықтарды дайындау. Іштей жанатын қозғалтқышқа, электр қозғалтқышқа, беріліс қорабқа, тарату қорабқа, жетектерге қызмет көрсету. Есептерді дайындау
Іскерліктер:
- күштік қондырғылар типтерін, техникалық қызмет көрсету мерзімдерін негіздеу;
Дағдылар:
- агрегатқа құятын май түрлерін таңдау, электр қозғалтқыштарға қызмет көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.6
КП 01.5
Тау-кен.
Мақсаттары мен міндеттері және олардың мазмұны. Жұмыс телімдерінің қысқаша геологиялық құрылысы. Іс-тәжірибелерді өту тәртіптері. Тау-кен барлау жұмыстарын жүргізгенде қауіпсіздік техника ережелері (нұсқама).ашық тау қазбаларын үңгілу.Орларды қолмен қазу және ысырма қондырғыларымен үңгілеу.
Құжаттары, сынамалау. Бекітпелерді дайындау және қондыру. Қазбаларды жою. Жер құнарлығын қалпына келтіру. Тік және көлбеу тау қазбаларын жүргізу. Үңгілеу мен бекітпелер паспорттарымен таныстыру. Шурфтарды үңгілеу. Шурф өтетін кешенмен таныстыру. Шурфтарды бекіту. Көлденең Көлденең тау қазбаларды үңгілеу. Бұрғылап-жару жұмыстарының паспорттарымен таныстыру. Шойбалталармен, бұрғылап-жару тәсілдерімен қазбаларды үңгілеу. Жыныстарды қолмен, жүк машиналарымен тиеу. Вагоншалармен тасу, бекітпелерді дайындау және қазбаларды бекіту. Кенді атмосфера жағдайын бақылау. Бұрғылап-жару паспорты бойынша оқтам әдістерімен және жарумен таныстыру. Үлгілерді оқтаммен дайындау, шартты жарылыс материалдарымен оқтамдау. Қосымша жұмыс түрлерімен (ауаны беру, сутөкпе, желдету) таныстыру. Тау қазбаларын жою және тоқтату. Есепті рәсімдеу және тапсыру.
Іскерліктер:
- қазба пішінін белгілеу; бекіту тәсілдерін негіздеу, бекіткішті дайындау, қазбаны консервіле, есепті рәсімдеу.
Дағдылар:
Проходки горных выработок
БҚ 2
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.12
КП 01.6
Геофизикалық.
Іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері. Ұңғымалардағы геофизикалық зерттеу әдістерімен және ұйымдастыруымен таныстыру.
Қауіпсіздік техника бойынша нұсқама. Каротаж бекеттерін қондыру үшін аудандарды дайындау. Құрылғы және жұмыс техникасымен, каротаж бекетімен, зертханалар мен аппаратураларды қосу тәртібімен таныстыру, оны тексеру және реттеу. Каротажды жүргізген кезде қондырғы масштабтары мен тереңдіктер белгілерінің тәсілдерін меңгеру.
Үңғымада өлшеу жұмыстарын жүргізу. Радиоактивті каротаж аппаратурасының құрылғысы. Радиоактивті каротажды жүргізу. Ұңғыманың техникалық жағдайын бақылау. Кавер-нөмір, резистивиметр, расходометр құрылғысы және жұмыс істеу принципі. Ұңғыма сұлбасын жинау және миаметр мен саласын өлшеу. Инклинометр құрылғысы және жұмыс істеу принципі. Сұлбаларды жинау және өлшеу жұмыстары. ұңғыма жоспарын және саласын құрастыру. алынған материалдарының өңдеу мен рәсімдеу. Есепті қорғау.
Іскерліктер:
- Алға қойылған геологиялық мақсаттарға сәйкес каротаждың қажетті түрлерін негіздеу.
Дағдылар:
- каротаждың жүргізуін бақылау және технологиялық үрдісті қамтамасыз ету үшін пайдалану.
БҚ 2

ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.25
ПП.01.4
По техобслуживанию силовых установок
Организация рабочего места, подбор инструмента, оборудования.
Обслуживание двигателя внутреннего сгорания,
электродвигателя, коробок передач,
раздаточных коробок, приводов. Подготовка отчета.
Умения:
- обосновывать типы силовых установок, сроки проведения техобслуживания.
Навыки:
-подбирать масла для заливки их в агрегаты, обслуживать электродвигатели
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.6
ПП 01.5
Горная
Цели, задачи и содержание.
Краткое геологическое строение участка работ.
Порядок прохождения практик. Правила техники безопасности при проведении горноразведочных выработок (инструктаж).
Проходка открытых горных выработок.
Проходка канав с ручной выемкой и с креперной установкой.
Документация, опробование. Заготовка и установка крепи.
Ликвидация выработки. Рекультивация земли.
Проведение вертикальных и наклонных горных выработок.
Ознакомление с паспортами проходки и крепления.
Проходка шурфов. Ознакомление с шурфопроходческим комплексом.
Крепление шурфов. Проходка горизонтальных горных выработок.
Ознакомление с паспортами буровзрывных работ.
Проходка выработок отбойными молотками, буровзрывным способом.
Погрузка породы вручную, погрузочными машинами.
Откатка вагонеток, изготовление крепи и крепление выработки.
Контроль состояния рудничной атмосферы.
Ознакомление с методами заряжения и взрывания по паспорту
буро-взрывных работ.
Изготовление макетов -
зарядов, заряжение условными взрывчатыми материалами.
Ознакомление со вспомогательными видами работ (подачей воздуха, водоотталкиванием, вентиляцией).
Ликвидация и консервация горных выработок.
Оформление и сдача отчета.
Умения:
- наметить контуры выработки, обосновать способ крепления,
изготовить крепь, консервировать выработку, оформить отчет.
Навыки:
Проходки горных выработок
БК 2
ПК 3.7.1
ПК 3.7.12
ПП.01.6
Геофизическая.
Задачи и цели практики. Ознакомление с организацией и проведением геофизических методов исследования в скважинах.
Инструктаж по технике безопасности. Подготовка площадки для установки каротажной станции,
установки оборудования. Ознакомление с устройством и техникой работ,
с каротажной станцией, с порядком включения лаборатории и аппаратуры, проверка и регулировка ее.
Отработка приемов установки меток глубин и масштабов записи при проведении каротажа.
Проведение измерений в скважине. Устройство аппаратуры радиоактивного каротажа.
Проведение радиоактивного каротажа. Контроль технического состояния скважины.
Принцип работы и устройство каверномера, скважинного резистивиметра, расходомера.
Сборка схем и измерение диаметра и профиля скважины.
Принцип работы и устройство инклинометра. Сборка схем и проведение измерений.
Построение плана и профиля скважины.
Обработка и оформление полученных материалов.
Защита отчета.
Умения:
Обосновать необходимые виды каротажа в соответствии с поставленной геологической задачей.
Навыки:
- контролировать проведение каротажа и использовать его для обеспечения технологического процесса
БК 2

КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.5
КП 01.7
Ақпараттық технологияларды пайдалану бойынша.
Іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері. Компьютерлік геометрия және графика, векторизациялар, картографиялық жобалар, қазіргі заманға сай бағдарламалық қамтамасыз ету жұмыстары. Есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- графикалық редактор, қазіргі компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- ДК геологиялық материалмен жұмыс істей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
КП 02
Өндірістік-технологиялық практика
Мақсаттары мен міндеттері. Өндіріс жұмысының жобасымен, іс-тәжірибені өту кестесімен таныстыру. Ұңғымаларды бұрғылаудың техникалық қауіпсіздік ережелері. Телімнің геологиялық құрылысымен, жыныстардың қасиеттерімен таныстыру. Ұңғыма құрылымымен, жабдықтарымен, құралдарымен, оларды пайдалану ережелерімен таныстыру. Үңғымаларды бұрғылау технологиясын. Бекіту, тығындау. Ұңғымалардың қисаюын. Апаттық жағдайлардың алдын алу және жою. Бастапқы құжаттама. Тау қазбаларын үңгілеуде телімнің геологиялық құрылысымен, жыныстардың қасиеттерімен таныстыру. Жұмысқа жабдықтарды дайындау. Тау қазбаларын үңгілеуде технологиялық цикл операциялары. Шпурларды бұрғылау. Шпурларды оқтамдау мен жару. Жыныстарды жинау. Тау қазбаларын желдету және сутөкпе. Тау қазбаларын бекіту. Құжаттамалар.
Іскерліктер:
Далалық жұмыстарға бұрғылау жабдықтарын дайындау;
Бұрғылау бригадасының жұмысын ұйымдастыру, технологиялық үрдістерді бақылау.
Дағдылар:
Есеп құжаттарын жасау.
БҚ 1-
БҚ 8
КҚ 3.7.1-3.7.25
КП 03
Диплом алдындағы практика
Диплом алдындағы практика
Дипломдық және курстық жобалар үшін материалдарды жинау. Түсініктеме хат, есепті дайындау. Графикалық қосымшаларды рәсімдеу. ДЖ берілген тапсырмаға сай орындау.
Іскерліктер:
- берілген тақырыпқа түсінік хат және есеп жасау.
Дағдылар:
Геологиялық ұйымның қор материалдарымен жұмыс жасау, ұңғымаларды бұрғылау бойынша жоба құжаттарымен жұмыс.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 8
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
Ескерту: кесте 1 Базалық құзыреттіліктер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттіліктер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өмір бойы өзінің білімдері мен дағдыларын жаңарту;
Нәтижесіне қарай сапалы жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Рухани және адамгершілік нормаларын сақтау;
Қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу;
Коммуникативті қабілеттерге ие болу;
Адамның, қоғам мен қоршаған ортаның қарым-қатынастық саяси және әлеуметтік аспектерін түсіну;
Материалдарды рәсімдеу кезінде компьютерді, стандарттарды, нұсқауларды пайдалану;
кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2.Жоғары деңгей
2.1 070201 2 – Электр қозғалтқышы  бар жылжымалы компрессор машинисі*

ПК 3.7.1
ПК 3.7.5
ПП.01.7
По использованию информационных технологий.
Цели и задачи практики. Компьютерная геометрия и графика, векторизаторы,
картографические проекции, работа с современным программным обеспечением. Оформление отчета.
Умения:
-работать с графическим редактором, с современными компьютерными программами.
Навыки:
-работы с геологическим материалом на ПК.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
ПП 02
Производственная технологическая практика
Цели и задачи.
Знакомство с проектом на производство работ, составление графика прохождения практики.
Правила техники безопасности при бурении скважин.
Знакомство с геологическим строением участка, свойствами пород.
Знакомство с конструкцией скважины, оборудованием, инструментом, правилами их эксплуатации.
Технология бурения скважин. Крепление, тампонирование, искривление скважин.
Способы предупреждения и ликвидации аварий.
Первичная документация. При проходке горных выработок знакомство с геологическим строением участка,
свойствами пород.
Подготовка оборудования к работе.
Операции технологического цикла проходки горных выработок.
Бурение шпуров. Зарядка и взрывание шпуров.
Уборка породы.
Проветривание горных выработок и водоотлив.
Крепление горных выработок. Документация.
Умения:
Подготовить буровое оборудование к полевым работам;
организовать работу буровой бригады,
контролировать технологический процесс
Навыки:
составление отчетных документов.
БК 1-
БК 8
ПК 3.7.1-3.7.25
ПП 03
Преддипломная практика
Преддипломная.
Сбор материалов для курсового и дипломного проектов.
Составление пояснительной записки, отчета.
Оформление графических приложений.
Выполнение ДП согласно выданному заданию.
Умения:
- составлять пояснительную записку и отчет на заданную тему.
Навыки:
работы с фондовыми материалами геологоразведочной организации;
работы с проектными документами по бурению скважин
БК 2
БК 3
БК 8
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код
компетен-
ции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Работать качественно на результат;
Планировать рабочее время;
Соблюдать морально-нравственные нормы;
Собирать и систематизировать необходимую информацию;
Обладать коммуникативными способностями;
Понимать политические и социальные аспекты взаимоотношений человека, общества и окружающей среды;
Пользоваться компьютером, стандартами, инструкциями при оформлении материалов.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2.Повышенный уровень
2.1. 070201 2 – Машинист компрессора передвижного с электродвигателем*

КҚ 2.1.1 - қазіргі заманға сай жылжымалы компрессорлар бекеттерінің (ЖКБ) паркі жайлы, олардың техникалық сипаттамасын білу;
КҚ 2.1.2 - физика, электротехника, техникалық механика теориялық негіздерін білу;
КҚ 2.1.3 - жіберу электр апаратурасына қосу, жерге қосу, құрама бөліктерін, қондырғысын, электроқозғалтқыштардың типо-көлемдерін білу керек;
КҚ 2.1.4 - ЖКБ жұмысқа дайындау, барлық түйіндер мен механизмдердің дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.1.5 - ЖКБ түрлерін, қондырғысын, компрессор мен күштік электроқозғалтқыш жіберу операцияларының кезектілік ретін білу;
КҚ 2.1.6 - қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау;
КҚ 2.1.7 - техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
КҚ 2.1.8 - ЖКБ кезеңмен технологиялық бақылауын және технологиялық қызмет көрсетуін, штаттық жөндеу жұмыстарын тексеру;
КҚ 2.1.9 - белгіленген тәртіптермен ЖКБ жұмыс тәртібін сақтау;
КҚ 2.1.10 - ЖКБ жарамсыз жүйелерді табу және оларды уақытылы жөндеу;
КҚ 2.1.11 - суыту сұйықтығына уақытылы майдың құюын және майдың сапасын бақылау;
КҚ 2.1.12 - эксплуатационды құжаттарды жүргізу;
КҚ 2.1.13 - сақтандыратын механизмдермен, байланыстармен, ауа құбырларымен және электрқозғалтқышпен уақытылы жұмыс істеу;
КҚ 2.1.14 - белгіленген міндетке ЖКБ техникалық мүмкіндіктерінің сай келуін бағалау және оның тиімді шешімін дәлелдеу;
КҚ 2.1.15 - ЖКБ тоқтатып қоюын және қайта іске қосуын, жылжыту жұмыстарын жүргізу.
2.2 070202 2 - Электр бұрғылау кезінде ұңғымаларды пайдалану және барлау бұрғылаушы көмекшісі *
КҚ 2.2.1 - қазіргі заманға сай жылжымалы компрессорлар бекеттерінің (ЖКБ) паркі жайлы, олардың техникалық сипаттамасын білу;
КҚ 2.2.2 - физика, электротехника, техникалық механика теориялық негіздерін білу;
КҚ 2.2.3 - жіберу электр апаратурасына қосу, жерге қосу, құрама бөліктерін, қондырғысын, электроқозғалтқыштардың типо-көлемдерін білу керек;
КҚ 2.2.4 - қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау;
КҚ 2.2.5 - бұрғылау жабдықтарының құрама бөліктері, бөлшектеу үрдісіне, басқа жерге транспорттық қондырғыларды орнатуға қатысу;
КҚ 2.2.6 - айналмалы жүйені, станоктарды, сорғыны тазалау және майлау, жарықтандырғыш және жылыту құрылғыларын, бұрғылау қондырғыларының жабдықтарын, құрал-саймандарын ұқыпты ұстау;
КҚ 2.2.7 - бұрғылау жұмыстарында жүргізілетін жұмыстарды, әр түрлі технологиялық үрдіс операцияларын орындау тәртібін білу;
КҚ 2.2.8 - бұрғылау қондырғысының қосуға дайындау бойынша жұмыстарға қатысу;
КҚ 2.2.9 - бұрғылау сораптарының қосуын, тоқтатуын жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау;
КҚ 2.2.10 - бұрғылау станок машинисіне, бұрғылау снарядтарын және жағалата отырғызған құбырларды жинауға, бұзуға, түсіру мен көтеру жұмыстарына көмектесу;

ПК 2.1.1 - иметь представление о современном парке передвижных компрессорных станций (ПКС), их технических характеристик;
ПК 2.1.2 - знать теоретические основы физики, электротехники, технической механики;
ПК 2.1.3 - знать типоразмеры электродвигателей, устройство, монтаж, заземление, подключение, пусковую электроаппаратуру;
ПК 2.1.4 - подготовить ПКС к работе, проверить исправность всех узлов и механизмов;
ПК 2.1.5 - знать типы ПКС, устройство, очередность операций пуска силового электродвигателя и компрессора;
ПК 2.1.6 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.1.7 - работать с технической документацией;
ПК 2.1.8 - проводить периодически техосмотр и техобслуживание, штатный ремонт ПКС;
ПК 2.1.9 - поддерживать работу ПКС с заданными режимами;
ПК 2.1.10 - выявлять неисправности систем ПКС и своевременно их исправлять;
ПК 2.1.11 - контролировать своевременную заправку и качество масла, охлаждающей жидкости;
ПК 2.1.12 - вести эксплуатационные документы;
ПК 2.1.13 - обслуживать своевременно предохранительные механизмы, соединения, воздухопроводы и электродвигатель;
ПК 2.1.14 - оценивать соответствие технических возможностей данной ПКС поставленной задаче и обосновывать рациональное ее решение;
ПК 2.1.15 - проводить работы по консервации, расконсервации и перемещению ПКС.
2.2 070202 2 – Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин при электробурении*.
ПК 2.2.1 - иметь представление о современном парке буровых установок, их технических характеристиках;
ПК 2. 2.2 - знать теоретические основы физики, электротехники, технической механики, физколлоидной химии;
ПК 2.2.3 - знать типоразмеры электродвигателей, устройство, монтаж, заземление, подключение, пусковую электроаппаратуру;
ПК 2.2.4 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.2.5 - участвовать в процессе монтажа, демонтажа бурового оборудования, транспортные установки на другую точку;
ПК 2.2.6 - чистить, смазывать станки, насос, циркуляционную систему;
содержать в порядке инструменты, оборудование буровой установки, осветительные и отопительные устройства;
ПК 2.2.7 - знать виды работ, производимых на буровой, порядок выполнения различных операций технологического процесса;
ПК 2.2.8 - участвовать в работах по подготовке к пуску буровой установки;
ПК 2.2.9 - осуществлять пуск, остановку буровых насосов и наблюдать за их работой;
ПК 2.2.10 - оказывать помощь машинисту бурового станка в работах по сборке, разборке, спуску, подъему и наращиванию бурового снаряда и обсадных труб;

КҚ 2.2.11 - жуу ерітіндісін дайындау және оны химиялық реагентармен өңдеу, жуу сұйықтық параметрлерін өлшеу;
КҚ 2.2.12 - ұңғымаларда, ұстап қалу құралының бөлшектерін жинау мен бұзуында, талий арқанын ауыстырғанда және т.б. апаттық жағдайлар мен қиындықтарды жою бойынша машинист жетекшілігімен қажетті операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.2.13 - бұрғылау мұнарасының құрылымын, оның негізгі құрылымдық элементтерін, бұрғылау қондырғысының негізгі түйіндерін, олардың тағайындалу мен жұмыс істеу принципін білу;
КҚ 2.2.14 - технологиялық үрдісті жүзеге асыру үшін жабдықтар мен құрылғыларды, негізгі құрал–саймандарды қолдану;
КҚ 2.2.15 – жұмыста өз еңбегін ұйымдастырудың алдыңғы қатарлы әдістерін қолдана білу.
2.3. 070203 2 - Шыңырау қазу агрегаты машинисі*
КҚ 2.3.1 - қазіргі заманға сай шурфтарды өткізу әдістері жайлы, олардың техникалық құралы мен сипаттамасын білу;
КҚ 2.3.2 – физика, электротехника, техникалық механика, физколлоидті химия теориялық негіздерін білу;
КҚ 2.3.3 - әр түрлі күштік қондырғылардың (электрқозғалғыштар, ДВС) сипаттамаларын және түрлерін білу;
КҚ 2.3.4 - қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау;
КҚ 2.3.5 - шурф өтетін қондырғыларды (ШҚ) орнату үшін алаңды жоспарлауда, бөлшектерді құрастыру мен бөлшектеуде, тасымалдау мен жұмысқа дайындауда қатысу;
КҚ 2.3.6 - ШҚ жеңіл-желпі жөндеу мен жоспарлы техникалық жұмыс істеуінде қатысу және ауысым аралықтарды орындау;
КҚ 2.3.7 - көтеріп-түсіру жұмыстарын орындауға қатысу;
КҚ 2.3.7 - шурфтар өткенде ШҚ (агрегатпен, кранмен) басқару;
КҚ 2.3.8 - шурфтар өткен кезде операцияларды орындауға қатысу;
КҚ 2.3.9 - жабдықтар мен құрал-саймандарды дұрыс пайдалану және жағдайын бақылау;
КҚ 2.3.10 - шурфтардың өту технологиясын және әдістерін білу;
КҚ 2.3.11 - электр жабдықтар және ШҚ пайдалану ережелері мен құрылғысын білу;
КҚ 2.3.12 - ШҚ жеңіл-желпі жөндеу мен техникалық қызмет көрсету тәртіптері мен ережелерін білу;
КҚ 2.3.13 - технологиялық үрдісті жүзеге асыру үшін негізгі құрылғы мен жабдықтарды, құрал–саймандарды қолдану;
КҚ 2.3.14 - өз еңбегін ұйымдастыруда басты әдістерді білу және қолдану.
2.4 070204 2 - Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі*
КҚ 2.4.1 - қазіргі заманға сай бұрғылау қондырғыларының паркі жайлы, олардың техникалық сипаттамасын білу;
КҚ 2.4.2 - физика, электротехника, техникалық механика, физколлоидті химия теориялық негіздерін білу;
КҚ 2.4.3 - электр апаратурасына қосу, жерге қосу, құрама бөліктерін, қондырғысын, электроқозғалтқыштардың типо-көлемдерін білу керек;
КҚ 2.4.4 - қауіпсіз еңбек жағдайларын қолдау;
КҚ 2.4.5 - бұрғылау жабдықтарының құрама бөліктеріне, бөлшектеу үрдісіне, басқа жерге транспорттық қондырғыларды орнатуға қатысу;

ПК 2.2.11 - готовить промывочный раствор и обрабатывать его химреагентами, производить замеры параметров промывочной жидкости;
ПК 2.2.12 - осуществлять необходимые операции под руководством машиниста по ликвидации осложнений и аварий в скважине, сборке и разборке ловильного инструмента, смене талевого каната.
ПК 2.2.13 - знать устройство буровой вышки, назначение ее основных конструктивных элементов, основные узлы буровой установки, их назначение и принцип действия;
ПК 2.2.14 - применять основные инструменты, приспособления и оборудование для осуществления технологического процесса;
ПК 2.2.15 - знать и уметь применять в работе передовые методы организации своего труда.
2.3. 070203 2 – Машинист шурфопроходчес-
кого агрегата*
ПК 2.3.1 - иметь представление о современных способах проходки шурфов,
технических средствах и их характеристиках;
ПК 2.3.2 - знать теоретические основы физики, электротехники, технической механики, физколлоидной химии;
ПК 2.3.3 - знать типы и характеристики различных силовых установок (электродвигатели, ДВС);
ПК 2.3.4 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.3.5 - участвовать в планировке площадки для размещения шурфо-проходческой установки (ШУ), монтаже, демонтаже, транспортировке и подготовке к работе;
ПК 2.3.6 - выполнять межсменный и участвовать в плановом техническом обслуживании и текущем ремонте ШУ;
ПК 2.3.7 - участвовать в выполнении погрузо-разгрузочных работах;
ПК 2.3.7 - управлять ШУ (агрегатом, краном) при проходке шурфов;
ПК 2.3.8 - участвовать в выполнении операций при проходке шурфов;
ПК 2.3.9 - контролировать состояние и правильную эксплуатацию оборудования и инструменты;
ПК 2.3.10 - знать способы и технологию проходки шурфов;
ПК 2.3.11 - знать устройство и правила эксплуатации ШУ и электрооборудования;
ПК 2.3.12 - знать правила и порядок технического обслуживания и текущего ремонта ШУ;
ПК 2.3.13 - применять основные инструменты, приспособления и оборудование для осуществления технологического процесса;
ПК 2.3.14 - знать и уметь применять в работе передовые методы организации своего труда.
2.4 070204 2 – Помощник машиниста буровой установки*
ПК 2.4.1 - иметь представление о современном парке буровых установок, их технических характеристиках;
ПК 2.4.2 - знать теоретические основы физики, электротехники, технической механики, физколлоидной химии;
ПК 2.4.3 - знать типоразмеры электродвигателей, устройство, монтаж, заземление, подключение, пусковую электроаппаратуру;
ПК 2.4.4 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.4.5 - участвовать в процессе монтажа, демонтажа бурового оборудования, транспортные установки на другую точку;

КҚ 2.4.6 - айналмалы жүйені, станоктарды, сорғыны тазалау және майлау, жарықтандырғыш және жылыту құрылғыларын, бұрғылау қондырғыларының жабдықтарын, құрал-саймандарын ұқыпты ұстау;
КҚ 2.4.7 - бұрғылау жұмыстарында жүргізілетін жұмыстарды, әр түрлі технологиялық үрдіс операцияларын орындау тәртібін білу;
КҚ 2.4.8 - бұрғылау қондырғысының қосуға дайындау бойынша жұмыстарға қатысу;
КҚ 2.4.9 - бұрғылау сорғыларды қосуын, тоқтатуын жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау;
КҚ 2.4.10 - бұрғылау станок машинисіне, бұрғылау снарядтарын және жағалата отырғызған құбырларды жинауға, бұзуға, түсіру мен көтеру жұмыстарына көмектесу;
КҚ 2.4.11 - жуу ерітіндісін дайындау және оны химиялық реагентармен өңдеу, жуу сұйықтық параметрлерін өлшеу;
КҚ 2.4.12 - ұңғымаларда, ұстап қалу құралының бөлшектерін жинау мен бұзуында, талий арқанын ауыстырғанда және т.б. апаттық жағдайлар мен қиындықтарды жою бойынша машинист жетекшілігімен қажетті операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.4.13 - бұрғылау мұнарасының құрылымын, оның негізгі құрылымдық элементтерін, бұрғылау қондырғысының негізгі түйіндерін, олардың тағайындалу мен жұмыс істеу принципін білу;
КҚ 2.4.14 - технологиялық үрдісті жүзеге асыру үшін негізгі жабдықтар мен құрылғыларды, құрал–саймандарды қолдану;
КҚ 2.4.15 – жұмысында өз еңбегін ұйымдастырудың басты әдістерін қолдану және білу.
2.5. 070205 2 - Бұрғылау қондырғыларының машинисі *
КҚ 2.5.1 - қазіргі заманға сай бұрғылау қондырғыларының паркі жайлы, олардың техникалық сипаттамасын білу;
КҚ 2.5.2 - жер асты суларының, сонымен бірге тау жыныстарының белгілерін, жағдайларын және қасиеттерін білу;
КҚ 2.5.3 - бұрғылау қондырғысында қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету;
КҚ 2.5.4 - бригада жұмысын жетекшілік ету, ауысымды қабылдау және тапсыру;
КҚ 2.5.5 - еңбекті ұйымдастырудың алдыңғы қатарлы әдістерін қолдану;
КҚ 2.5.6 - бастапқы құжаттарды жүргізу;
КҚ 2.5.7 - әр түрлі геологиялық жағдайларда, түрлі ұңғыма типтерінде бұрғылау ережелерін және технологиялық үрдісті түсіну;
КҚ 2.5.8 - бұрғылау және күштік жабдықтар бөлшектерін жинау мен бұзу жұмыстарын жүргізу, тиеу-түсіру жұмыстарын, жүктердің тасымалдануын ұйымдастыру;
КҚ 2.5.9 - геологиялық барлау, құрылымды-іздеу, картаға түсіру, гидрогеологиялық және сейсмо-барлау ұңғымаларын бұрғылау бойынша қондырғыларды басқару;
КҚ 2.5.10 - колоналық және кернсіз бұрғылауда технологиялық үрдісті жүзеге асыру;
КҚ 2.5.11 - жуатын сұйықтықты дайындау, ауырлату және химиялық өңдеу жұмыстарын жетекшілік ету және ұңғыманы өткізу үрдісінде оның параметрлерін бақылау;

ПК 2.4.6 - чистить, смазывать станки, насос, циркуляционную систему,
содержать в порядке инструменты, оборудование буровой установки, осветительные и отопительные устройства;
ПК 2.4.7 - знать виды работ, производимых на буровой, порядок выполнения различных операций технологического процесса;
ПК 2.4.8 - участвовать в работах по подготовке к пуску буровой установки;
ПК 2.4.9 - осуществлять пуск, остановку буровых насосов и наблюдать за их работой;
ПК 2.4.10 - оказывать помощь машинисту бурового станка в работах по сборке, разборке, спуску, подъему и наращиванию бурового снаряда и обсадных труб;
ПК 2.4.11 - готовить промывочный раствор и обрабатывать его химреагентами, производить замеры параметров промывочной жидкости;
ПК 2.4.12 - осуществлять необходимые операции под руководством машиниста по ликвидации осложнений и аварий в скважине, сборке и разборке ловильного инструмента, смене талевого каната.
ПК 2.4.13 - знать устройство буровой вышки, назначение ее основных конструктивных элементов, основные узлы буровой установки, их назначение и принцип действия;
ПК 2.4.14 - применять основные инструменты, приспособления и оборудование для осуществления технологического процесса;
ПК 2.4.15 - знать и уметь применять в работе передовые методы организации своего труда.
2.5. 070205 2 - Машинист буровой установки
ПК 2.5.1 - иметь представление о современном парке буровых установок, их технических характеристиках;
ПК 2.5.2 - знать свойства, условия залегания горных пород, подземных вод;
ПК 2.5.3 - обеспечивать безопасные условия труда на буровой установке;
ПК 2.5.4 - руководить работой бригады, принимать и сдавать смену;
ПК 2.5.5 - принимать передовые методы организации труда;
ПК 2.5.6 - вести первичную документацию;
ПК 2.5.7 - понимать технологический процесс и правила бурения различных типов скважин в различных геологических условиях;
ПК 2.5.8 - проводить монтаж, демонтаж бурового и силового оборудования, организовывать погрузочно-разгрузочные работы, транспортировку грузов;
ПК 2.5.9 - управлять установками по бурению геологоразведочных, структурно-поисковых, картировочных, гидрогеологических и сейсморазведочных скважин;
ПК 2.5.10 - осуществлять технологический процесс колонкового и бескернового бурения;
ПК 2.5.11 - руководить работами по приготовлению, утяжелению и химической обработке промывочной жидкости и контролировать ее параметры в процессе проводки скважины;

КҚ 2.5.12 - геофизикалық зерттеулерге ұңғыманы дайындау және олардың орындалуына көмектесу;
КҚ 2.5.13 - ұңғымаға жағалата отырғызған құбырларды түсіру, ұңғыма сағасын жабдықтау, цементаж, саздану және сүзгілерді қондыру бойынша жұмыстарға қатысу;
КҚ 2.5.14 - барлық қауіпті жағдайлар мен қиындықтарды жою;
КҚ 2.5.15 - талий арқанын жаңадан жабдықтау мен ауысым бойынша жұмыстарға қатысу және жетекшілік ету;
КҚ 2.5.16 - жыныстардың өту сипаттамасынан және олардың жатыс жағдайынан, бұрғылаудың тиімді тәртіп әдістері мен принциптерін дәлелдеу.
3. Орта буын маманы
3.7. 070207 3 - Техник
КҚ 3.7.1 - ПҚК қалыптасу жағдайлары мен орналасуын, олардың іздеу мен барлау әдістемесін білу;
КҚ 3.7.2 - электротехниканың техникалық негіздерін, электр машиналарының құрылғыларын, бұрғылау және тау машина электр жабдықтарының техникалық және эксплуатационды сипаттамаларын, электрқондырғылардың принципті сызбаларын, геологиялық барлау жұмыстарын энергиямен қамтамасыз етуін білу;
КҚ 3.7.3 - нақты жағдайларда жөндеу жұмыстары үшін металл және бейметалл материалдарды қолдану;
КҚ 3.7.4 - геологиялық қима, стратиграфиялық бағаналар сызбаларын құру, тау жыныстары мен пайдалы қазбаларды анықтау және сипаттау;
КҚ 3.7.5 - ұңғымаларда геофизикалық жұмыстарды жүргізу үшін дайындау жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 3.7.6 - электр жабдықтарды таңдау, пайдалану мен іске қосылуы бойынша жұмыстар атқару;
КҚ 3.7.7 - бұрғылау бригадасында ҚТ ережелерінің орындалуын бақылау, өндірісте қайғылы жағдайларды есепке алу және тексеру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.7.8 - әр түрлі типті ұңғымаларды бұрғылау технологиясы мен теориялық негіздерін білу;
КҚ 3.7.9 - дербес компьютерде жұмыс істеу;
КҚ 3.7.10 - нақтылы геологиялық жағдайларда және геолого-техникалық нарядта кез келген ұңғыма түрлерін үңгілеуге жобалар құрастыру;
КҚ 3.7.11 - бұрғылау тау-кен жабдықтары мен механизмдерге жинап-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.7.12 - бұрғылау-жару жұмыстарын, желдеткіштерді, жарықтандыруларды, сутөкпені, тау жыныстарын тиеу мен тасымалдауды, тау қазбаларының бекемдігін есептеу;
КҚ 3.7.13 - тау-кен және бұрғылау жабдықтарының, автокөлік құралдарының бүлінгендерін анықтау және жою;
КҚ 3.7.14 - жуу сұйықтық параметрлерін анықтау және оның сапасын бұрғылау үрдісінде реттеу;
КҚ 3.7.15 - бақылап-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіру және диаграммаларды шешу;
КҚ 3.7.16 – ұңғымаларды бұрғылау режимінің технологиялары мен өлшемдерін бақылау;
КҚ 3.7.17 - бағытталған және көп оқпанды бұрғылау технологиясын, бағытталған бұрғылау үшін техникалық құралдарды білу;

ПК 2.5.12 - подготавливать скважину к проведению геофизических исследований и содействовать их выполнению;
ПК 2.5.13 - спускать в скважину обсадные трубы, участвовать в работе по оборудованию устья скважины, цементажу, разглинизации и установке фильтров;
ПК 2.5.14 - ликвидировать все виды аварий и осложнений;
ПК 2.5.15 - руководить и участвовать в работах по смене и переоснастке талевого каната;
ПК 2.5.16 - обосновать принципы и методы подбора рационального режима бурения в зависимости от характера проходимых пород и условий их залегания.
3.Специалист среднего звена
3.7. 070207 3 - Техник
ПК 3.7.1 - знать условия формирования и размещения МПИ, методику их поисков и разведки;
ПК 3.7.2 - знать технические основы электротехники, устройство электрических машин, технические и эксплуатационные характеристики электрооборудования буровых и горных машин,
принципиальные схемы электроустановок, организацию энергоснабжения геологоразведочных работ;
ПК 3.7.3 - применять металлические и неметаллические материалы для ремонтных работ в конкретных условиях;
ПК 3.7.4 - составлять схематические геологические разрезы,
стратиграфические колонки, определять и описывать горные породы и полезные ископаемые;
ПК 3.7.5 - организовывать подготовительные работы для проведения геофизических работ в скважинах;
ПК 3.7.6 - проводить работы по выбору, обслуживанию и эксплуатации электрооборудования;
ПК 3.7.7 - контролировать выполнения правил ТБ в буровой бригаде, проводить расследование и учет несчастных случаев на производстве;
ПК 3.7.8 - знать теоретические основы и технологию бурения скважин различного типа;
ПК 3.7.9 - работать на персональном компьютере;
ПК 3.7.10 - составлять проекты на проходку любых типов скважин в конкретных геологических условиях и геолого-технический наряд;
ПК 3.7.11 - проводить сборку-разборку бурового и горного оборудования и механизмов;
ПК 3.7.12- производить расчеты буро-взрывных работ, вентиляции, освещения, водоотлива, погрузки и транспортировки горных пород, крепления горных выработок;
ПК 3.7.13 - определять и устранять неисправности горного и бурового оборудования, автотранспортных средств;
ПК 3.7.14 - определять параметры промывочной жидкости и регулировать качество ее в процессе бурения;
ПК 3.7.15 - снимать показания с контрольно-измерительных приборов и расшифровывать диаграммы;
ПК 3.7.16 - контролировать технологию и параметры режима бурения скважин;
ПК 3.7.17 - знать технологию бурения направленных и многоствольных скважин, технические средства для направленного бурения;

КҚ 3.7.18 - ұңғымаларда әр түрлі бұрғылау құрал-саймандарымен бұрғылау жұмысын жүргізу;
КҚ 3.7.19 - ұңғыманы ұлғайту, тығындау және цементтеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.7.20 - ұңғыманы тазалау, жағалата орнықтырған құбырларды алу жұмыстарын жүзеге асыру;
КҚ 3.7.21 - ұңғымалардағы апаттардың алдын-алу жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ: КҚ 2.1.21 – апаттар мен техникалық апаттарды жою;
КҚ 3.7.22 - бұрғылау агрегаттарының бөлшектерін жинау және бөлшектеу, тасымалдау жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.7.23 - негізгі, қосымша және апаттық жағдайдағы бұрғылау құрал-саймандарын білу және оны нақты міндеттерді шешу үшін қолдану;
КҚ 3.7.24 - әр түрлі типтегі бұрғылау қондырғыларын басқару, жынысөзекті, тау жыныстарының үлгілерін және су сынамасын алу.
КҚ 3.7.25 – кез келген жұмыс мамандықтарының біреуінде көрсетілген құзыреттіліктерге ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 139-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0703000 Гидрогеология және инженерлік геология

ПК 3.7.18 - производить бурение скважин различным буровым инструментом;
ПК 3.7.19 - производить расширение, тампонаж и цементацию скважины;
ПК 3.7.20 - производить чистку скважины, обсадку и извлечение обсадных труб, принимать меры по предупреждению аварий в скважине, а также:
ПК 3.7.21 - ликвидировать аварии и технические неполадки;
ПК 3.7.22 - производить монтаж, демонтаж и перевозку буровых агрегатов;
ПК 3.7.23 - знать основной, вспомогательный и аварийный буровой инструмент и применять его для решения конкретной задачи;
ПК 3.7.24 - управлять буровыми установками различных типов, отбирать керн, образцы горных пород и пробы воды;
ПК 3.7.25 – владеть компетенциями, предусмотренными одной из рабочих профессий.
Приложение 139
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 – Геология, горнодобывающая
промышленность и добыча полезных
ископаемых
Специальность: 0703000 Гидрогеология и инженерная геология

Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанынң әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
Білімдер:
- негізгі тарихи деректерді, оқиғаларды, тарихи және қазіргі заманғы Қазақстан қайраткерлерінің есімдерін білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің маманды дайындаудағы рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; спорттық өзін-өзі жетілдірудің негіздері, кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Аналитикалық химия.
Сапалы талдау негіздері: катиондардың аналитикалық топтары (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші); аниондар, тұзды талдау; суда еритіндер; микрохимия негіздері. Сандық талдау негіздері мен оның негізгі әдістері. (гравиметриялық, титрометриялық, нейтралдану, комплексонометрического титрования, окислительно-восстановительного титрования.
Талдаудың физико-химиялық әдістері (колориметрия, фотоколориметриялық, хроматография).
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негіздерін, физико- химиялық талдауды, зертханалық жұмыстарды жүргізу техникасын білу.
Іскерліктер:
- негізгі түсініктерді, экология заңдарын.
БК 1
БК 2
КҚ 2.1.12
ЖКП. 02
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофото түсіру және фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, сызбалар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу керек (нәтижелерді өңдеу).
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.8.15
ЖКП.03
Топографиялық сызу.
Негізгі шартты белгілерді қолдану және орындау; әр түрлі сипатты шартты белгілерді игеру; геологиялық сипатты шартты белгілер және оларды игеру; баспа түпнұсқалы пландар мен карталарды сызудың қазіргі заманғы әдістері.
Білімдер:
- геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұнды шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі міндетті геологиялық карталарды рәсімдеу.
БҚ 8

Казахстан во второй половине 40-х – первой половине 80-х годов;
тенденция социально-
экономического развития Казахстана; кризисные явления в сельском хозяйстве;
политическая жизнь и национальные отношения;
период перестройки; Казахстан – суверенное государство;
выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана – гарант демократии и независимости республики.
Знания:
- основные исторические факты, события,
имена исторических и
современных деятелей Казахстана.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста,
формирование его здорового образа жизни,
социально-биологические и психо-физиологические
основы физической культуры;
основы физического и спортивного
самосовершенствования;
профессионально-
прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность,
заниматься спортом.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Химия аналитическая.
Основы качественного анализа: аналитические группы катионов
(первая, вторая, третья, четвертая, пятая);
анионы, анализ соли, растворимой в воде;
основы микрохимии.
Основы количественного анализа и его основные методы
(гравиметрический, титрометрический, нейтрализации,
комплексонометрического титрования,
окислительно-восстановительного титрования.
Основы физико-химических методов анализа
(колориметрия, фотоколориметрия,
хроматография).
Знания:
-теоретические основы аналитической химии,
физико-химический анализ, техника проведения лабораторных работ,
-основные понятия, законы экологии.
Умения:
-проводить химические исследования проб согласно программе,
-применять диагностические признаки
для определения минералов и горных пород
БК 1
БК 2
ПК 2.1.12
ОПД. 02
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта; номенклатура карт;
вешение и измерение линий;
теодолитная съемка;
нивелирование;
тахеометрическая съемка;
мензульная съемка;
определение площадей;
глазомерная съемка;
аэрофотосъемка и фотограмметрия;
основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения, сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную,
нивелирную съемку (обрабатывать результаты)
БК 2
БК 8
ПК 2.1.10
ПК 2.8.15
ОПД.03
Топографическое черчение
Применение и исполнение основных шрифтов;
владение условными знаками различного характера;
условные знаки геологического характера и владение ими;
современные методы вычерчивания издательских оригиналов планов и карт.
Знания:
- требования к вычерчиванию условных знаков различного содержания для геологических карт.
Умения:
- оформлять геологические карты различного назначения
БК 8

КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.7.14
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
ЖКП 08
Бұрғылау және тау-кен ісінің негіздері
Тау жыныстарының физикалық-механикалық ерекшеліктері және олардың ұңғымалар конструкциясына әсері; бұрғылаудың негізгі технологиялық үрдістері; бұрғылаумен қатар жүретін қосымша жұмыстар. Бұрғылаудың негізгі түрлері: бағаналы бұрғылау, соққылы-арқанды бұрғылау; тау-кен ісінің негіздері: бұрғылау-қопару жұмыстары қолданылатын жерасты барлау тау-кен қазбаларын жүргізу, желдету, су төкпе және жарықтандыру; жыныстарды тиеу және тасымалдау; қазбаларды тіреу. Пайдалы қазба кенорындарын ашудың және өндірудің негіздері, қопару жұмыстары.
Білімдер:
- ұңғымалар мен тау-кен қазбаларының жіктелуін, бұрғылау мен үңгілеудің түрлі тәсілдерін қолдану жағдайларын, жұмыстарды жүргізу технологиясын, инструментті.
Іскерліктер:
- нақты жағдайларда таулы-бұрғылау жұмыстарын жүргізуге арналған жабдықтар мен қажетті бұрғылау тәсілін таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Гидрогеология
Табиғаттағы су; тау жыныстарының физикалық және сулы қасиеттері; гидрогеотермия бойынша негізгі мәліметтер; жерасты суларының физикалық қасиеттері, химиялық және бактериологиялық құрамы; қалқымасу және грунт сулары, жарықшақ, карстталған жыныстардағы және көп жылдық тоң жыныстарының дамуы аймағындағы артезиан және жерасты сулары; минералды, өнеркәсіптік және термалық сулар; жыныстардағы су қозғалысының түрлері және сүзілудің негізгі заңдары; жерасты сулары ағындарының гидродинамикалық ерекшеліктері; біртекті және біртекті емес қаттардағы жерасты суларының орныққан қозғалысы; жерасты суларының орнықпаған қозғалысы; грунт суларын тіреу; гидротехникалық құрылыстар мен бөгендердің аудандарындағы, жерлерді суландыру және құрғату аудандарындағы, сутартқы және құрғату аудандарындағы жерасты суларының қозғалысы; гидрогеологиялық параметрлерді анықтау
Білімдер: жерасты суларының түрлерін, генезисін, сипаттамаларын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін, сутұтқыш горизонттардың гидрогеологиялық параметрлерін
Іскерліктер: ауыз су немесе шаруашылық мақсаттарда жерасты суларының жарамдылығын анықтау, сутұтқыш горизонттардың параметрлерін есептеу, деңгейлердің изосызықтарының карталарын құру
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
АП 02
Инженерлік геология
Грунттардың физикалық-техникалық қасиеттерінің қалыптасуы; грунттардағы ауа және су; грунттардың физикалық-техникалық қасиеттерінің көрсеткіштері; түйірөлшемдік құрам; грунттардың физикалық қасиеттері; сумен әрекеттескендегі сазды және құмды грунттардың қасиеттері мен жағдайы; құмды және сазды грунттардың деформациялық және беріктік қасиеттері; қатты тау жыныстары;
Білімдер:
грунттардың генезисі мен физикалық-механикалық қасиеттерін, түрлі көрсеткіштер бойынша грунттардың жіктелуін
Іскерліктер: грунттардың түрлерін, олардың жаралуы мен қасиеттерін анықтау
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.7.14
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ОПД 08
Основы бурения и горного дела
Физико-механические особенности горных пород и влияние их на конструкцию скважин;
основные технологические процессы бурения;
вспомогательные работы, сопутствующие бурению.
Основные виды бурения:
колонковое бурение, ударно-канатное бурение;
основы горного дела: проведение подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ,
вентиляция, водоотлив и освещение;
погрузка и транспортировка породы; крепление выработок.
Основы вскрытия и
разработки месторождений полезных ископаемых, взрывные работы.
Знания:
- классификация скважин и горных выработок,
условия применения разных способов бурения и
проходки, технология проведения работ. инструмент.
Умения:
- выбирать необходимый способ бурения и оборудования для проведения
горно-буровых работ в конкретных условиях.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
СД 00
Специальные дисциплины
01
Гидрогеология
Вода в природе; физические и водные свойства горных пород;
основные сведения по гидрогеотермии;
физические свойства, химический и актериологический составы подземных вод;
верховодка и грунтовые воды, артезианские и
подземные воды в трещинноватых,
закарстованных породах
и в области развития многолетнемерзлых пород;
минеральные, промышленные и термальные воды;
виды движения воды в породах и основные законы фильтрации;
гидродинамические особенности потоков подземных вод;
установившееся движение подземных вод в однородных и неоднородных пластах;
неустановившееся движение подземных вод;
подпор грунтовых вод;
движение подземных вод в
районах гидротехнических сооружений и водохранилищ,
в районах орошения и осушения земель,
к водозаборным и дренажным сооружениям;
определение гидрогеологических параметров
Знания:
типы, генезис,
характеристики подземных вод,
гидродинамические особенности потоков,
гидрогеологические параметры водоносных горизонтов
Умения:
определять пригодность подземных вод к использованию в питьевых или хозяйственных целях,
рассчитывать параметры водоносных горизонтов,
строить карты изолиний уровней
БК 1
БК 2
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.5
ПК2.1.10
ПК2.1.11
ПК2.1.12
ПК2.1.15
ПК2.1.16
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД 02
Инженерная геология
Формирование физико-технических свойств грунтов;
вода и воздух в грунтах;
показатели физико-технических свойств грунтов;
гранулометрический состав;
физические свойства грунтов;
свойства и состояние глинистых и песчаных грунтов при взаимодействии их с водой;
деформационные и прочностные свойства песчаных и глинистых грунтов;
твердые горные породы;
Знания:
генезис и физико-механические свойства грунтов,
классификации грунтов по различным показателям
Умения:
определять типы грунтов, их происхождение и свойства
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.10
АП 03
Инженерлік құрылыстардың негіздері
Негізгі құрылыс материалдары; негізгі құрылыс машиналары мен механизмдері; жер жұмыстары; іргетастар мен фундаменттер; өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстар;
Білімдер:
- негізгі құрылыс материалдарының құрамы мен қасиеттерін, құрылыс машиналары мен механизмдерінің міндеті мен сипаттамаларын
Меңгереді: қойылған міндеттерді шешу үшін құрылыс материалдары мен механизмдерді іріктеу
БҚ 1
БҚ 5
КҚ 2.1.4
ӨО КП ОО
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
КП 01.1
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау және кескіндерді бөлуді өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КП 01.2
Геологиялық.
практика аймағының геологиялық құрылымы мен тірек қималарын зерттеу, тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталондық
коллекцияларын зерттеу; маршруттық түсірілімдерді іске асыруға арналған аспаптар мен құралдар; далалық зерттеулер, далалық бақылаулар материалдарын ағымдағы камералдық өңдеу; камералдық кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1. 6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.10
КП 01.3
Таулы-бұрғылау
практика орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар.
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау. Бағаналы бұрғылау. Соққылы-механикалық бұрғылау. Роторлық бұрғылау. Ашық тау-кен қазбаларын жүргізу. Жерасты көлденең және тік қазбалармен танысу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Білімдер:
- Ұңғымаларды жұмысқа дайындау, сутұтқыш горизонтты игеру.
Іскерліктер:
Ұңғымаларды құжаттауды жүргізу.
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КП 01.4
Минералдар мен тау жыныстарын диагностикалау дағдыларын меңгеру бойынша.
Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Кристалдардың құрылысын зерттеу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен танысу. Минералдардың түрлі кластарының коллекцияларын зерттеу, шөгінді, магмалық және метаморфтық тау жыныстарының коллекцияларын зерттеу. Есептерді рәсімдеу.
Білімдер:
- минералдар мен тау жыныстарының негізгі диагностикалық белгілерін,
Іскерліктер:
- сәйкес белгілер бойынша тау жыныстарындағы минералдарды анықтау.
БҚ 5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КП 01.5
Жұмыс мамандығын меңгеру бойынша.
Біліктілігі: «Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы»
КП 01.5
070301 2 «Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы» кәсібін меңгеру бойынша практика
Практиканы жүргізу ауданымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Шурфтардағы, ұңғымалардағы, ашылымдардағы практикалық жұмыстар. Су және грунт сынамаларын іріктеу. Бағытжолдық геоморфологиялық зерттеулер. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- ұсақ қазбаларды аршу және үңгілеу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, таулы-бұрғылау қазбаларын құжаттау, сутартуларды, құймаларды жүргізу, сынамаларды іріктеу және оларды зертханалық талдауларға дайындау.
Дағдылар:
- далалық жағдайлардағы жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.12
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.10
СД 03
Основы инженерных сооружений
Основные строительные материалы;
основные строительные машины и механизмы;
земляные работы; основание и фундаменты;
промышленные и гражданские сооружения;
Знания:
состав и свойства основных строительных материалов,
назначение и характеристики строительных машин и механизмов
Умения:
подбирать строительные материалы и механизмы
для решения поставленных задач
БК 1
БК 5
ПК2.1.4
СД 04
Основы гидравлики и гидрометрии
Жидкость и ее физические свойства; основы гидростатики;
основы гидродинамики;
режимы движения жидкости и гидравлические сопротивления;
напорное движение в трубах; истечение жидкости из отверстий и насадок;
истечение жидкости через водосливы;
движение жидкости в открытых руслах и каналах;
уровень воды;
глубина рек; скорость течения воды;
расход воды;
качество вод и степень их загрязнения;
охрана водных ресурсов и основы водного
законодательства; виды воды на Земле;
круговорот воды в природе и водный баланс;
речной сток;
методы расчленения гидрографов речного стока;
гидрометрический метод оценки полезного питания и основные характеристики подземного стока;
статистические методы,
применяемые при расчетах поверхностного и подземного стока.
Знания:
основные законы статики и динамики жидкости,
движение жидкости в различных условиях,
методы оценки параметров движения поверхностных вод
Умения:
определять гидравлическое сопротивление потоку
в различных условиях,
рассчитывать водный баланс территории
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.15
ПК2.1.16
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
ПП 01.1
Геодезическая.
Теодолитные работы, нивелирные работы, тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
производить измерения, заполнять,
обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
Подготовки геодезических приборов к работе и проведение разбивки профилей
БК 1
БК 2
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.10
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПП 01.2
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры;
приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок;
полевые исследования;
текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства
четвертичных и скальных пород, проводить их документацию, составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности и по карте.
БК 2
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.6
ПК2.1.10
ПК2.1.12
ПК2.1.13
ПК2.2.2
ПК2.2.5
ПК2.2.6
ПК2.2.10
ПП 01.3
Горно-буровая
Знакомство с местом практики, инструкция по технике безопасности.
Бурение неглубоких скважин. Колонковое бурение. Ударно-механическое бурение.
Роторное бурение. Проведение открытых горных выработок.
Знакомство с подземными горизонтальными и вертикальными выработками.
Обработка, систематизация материалов, защита отчетов
Умения
Подготовка скважины к работе, освоение
водоносного горизонта.
Навыки:
Проводить документацию скважин.
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.8
ПК2.1.9
ПК2.2.1
ПП 01.4
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики. Изучение строения кристаллов,
ознакомление с диагностическими признаками минералов и горных пород.
Изучение коллекций различных классов минералов, изучение коллекций осадочных,
магматических и метаморфических горных пород. Оформление отчетов.
Умения:
- применять диагностические признаки минералов и горных пород,
Навыки:
-выявлять минералы в горных породах по характерным признакам.
БК 5
ПК2.1.10
ПК2.2.8
ПК2.2.9
ПК2.2.10
ПК2.2.11
ПП 01.5
По приобретению рабочей профессии.
Квалификация 070301 2 «Рабочий на гидрогеологических работах»
ПП. 01.5
Практика по приобретению рабочей профессии 070301 2 «Рабочий на гидрогеологических работах»
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности.
Опытные работы в шурфах, скважинах, на обнажениях.
Отбор проб воды и грунта. Маршрутные геоморфологические исследования.
Обработка, систематизация материалов,
защита отчетов.
Умения:
- расчищать и проходить мелкие выработки, бурить мелкие скважины,
документировать горно-буровые выработки,
проводить откачки, наливы,
отбирать пробы и подготавливать их к лабораторным анализам.
Навыки:
-работы в полевых условиях
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.1-2.1.16
КП 01.5
070302 2 «Геологиялық түсіру және іздеу жұмыстары жұмысшысы» кәсібін меңгеру бойынша практика
Практиканы жүргізу ауданымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Шурфтардағы, ұңғымалардағы, ашылымдардағы практикалық жұмыстар. Су және грунт сынамаларын іріктеу. Бағытжолдық геоморфологиялық зерттеулер. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- әртүрлі жағдайларда сынамалардың әртүрлі түрлерін іріктеу, белгілеу, орау, зертханаға жіберу;
- массалық түпшаймалар сынамаларын жуу және бекітілген деңгейге дейін латоктарда орнату, жуу бақылау сынамаларын өңдеу, белгілеу, есебін жүргізу, түпшаймаларды құмнан шығару үшін су қозғалысының қажетті жылдамдығын сақтау.
Дағдылар:
- түпшаймалық сынамалар бойынша жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.1-2.2.14
КП 02
Өндірістік практика
Өндірістік практика
Практиканы жүргізу ауданымен, кәсіпорынның ішкі тәртібімен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
Жетекшілердің міндеті. Жұмыстардың түрлері бойынша сынақ мерзімінен өтушінің жұмысы.
Жобаларды құруға, есептерді орындауға, су және грунт сынамаларын іріктеуді жүргізуге, таулы-бұрғылау қазбаларын құжаттауға қатысу. Геофизикалық зерттеулер жүргізу.
Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдіске қатысу, далалық жұмыстардың нәтижелерін рәсімдеу, есепті құруға қатысу.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық бойынша жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.2.14
Пәндер циклі мен кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің белгісі
Пәндер, практикалердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, Іскерліктер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттіліктер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық КПаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖБП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмыс жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффисті сөзжасам; конверсия – сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:

ПК2.1.1-2.1.16
ПП. 01.5
Практика по приобретению профессии 070302 2 «Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах»
Знакомство с районом проведения практики,
инструкция по технике безопасности.
Опытные работы в шурфах,
скважинах, на обнажениях.
Отбор проб воды и грунта.
Маршрутные геоморфологические исследования.
Обработка, систематизация материалов,
защита отчетов.
Умения:
отбирать все виды проб в различных условиях,
маркировать, упаковывать, представлять в лабораторию
- промывать и доводить массовые шлиховые пробы в лотках до установленного уровня,
обрабатывать, маркировать вести учет промывочных контрольных проб,
соблюдать нужную скорость движения воды для выделения шлихов из песка.
Навыки:
-работы по шлиховому опробованию
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК2.2.1-2.2.14
ПП.02
Производственная технологическая практика
Ознакомление со структурой инженерно-технической службы и видами гидрогеологических и инженерно-геологических работ, имеющихся в организации, где проходит практика; непосредственная работа на конкретном рабочем месте или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах гидрогеологических работ, где требуется специалист профессионального уровня или техника-геолога; составление дневника-отчета по практике и получение отзыва- характеристики о выполняемых работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в технологическом процессе, оформлять результаты полевых работ,
участвовать в составлении отчета.
Навыки:
-работы по избранной профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 8
ПК2.1.1-2.2.14
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозна-
чение
цикла
Наименование и
основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
форми-
руемой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка.
Развитие речи. Развитие по специальности.
Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан.
Техника перевода (со словарем),
профессиональное общение.
Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке.
Использование словаря по специальности.
Развитие речи и профессиональное
Знания:
- казахский (русский) язык в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением;
чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал;
словообразование; аффиксальное словообразование;
конверсия как способ словообразования;
грамматический материал; структура простого предложения;
структура сложноподчиненного предложения;
говорение; аудирование;
самостоятельное внеаудиторное чтение.
Знания:

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
ЖКП 09
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себептері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
Заңнамалық актілер, еңбек туралы актілер,
қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік-техникалық құжаттар, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі,өндірістік орындар мен жұмыс орындарына қойылатын жалпы талаптар, қауіпті зиянды өндірістік факторлар әсерінен қорғану тәсілдері мен геологиялық барлау саласында еңбекті қорғау мәселелері, өртке қарсы қорғаныстың негізгі іс-шаралары және өрт сөндіру құралдары, өндірістік санитария және экология.
Іскерліктер:
Ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану, қорғаныстың техникалық құралдарының дұрыстығын тексеру, бақытсыз жағдайлардың тергеуі мен есебін жүргізу, далалық жұмыстарда еңбекті қорғау жағдайларын талдау, өндірістік санитарияны бақылау және қорғау құрылдарын пайдалану, ГБЖ жүзеге асыту және еңбекті қорғау және ҚТ бойынша бақылауды жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.2
ЖКП 10
Геология, ПҚК іздеу мен барлау
Пайдалы қазба кенорындарының түзілу жағдайлары; кенді денелердің морфологиясы; пайдалы қазба кенорындарының генетикалық жіктелуі; пайдалы қазба кенорындарын өнеркәсіптік жіктеу; металды, металды емес және жанғыш пайдалы қазбалардың жіктелуі және олардың бөлінуі, өнеркәсіпте қолданылуы; басты кенді минералдар; минералды шикізатқа өнеркәсіптің қоятын талаптары; минералды шикізаттың жеке түрлерінің өнеркәсіптік кенорындарының басты генетикалық түрлері; пайдалы қазба кенорындарын іздеу мен барлау әдістемесінің негізгі ұғымдары; геологиялық барлау жұмыстарының сатылығын; іздеу критерийлері мен белгілерінің түсінігін; кенорындарды барлау және оның негізгі міндеттері; барлаудың техникалық құралдары; барлау жүйелері; пайдалы қазба кенорындарын сынамалау; іздеу және барлау жұмыстарындағы геологиялық құжаттар; барланған қорларды есептеу; кенорындарды өнеркәсіптік геологиялық-экономикалық бағалау туралы түсінік; тау-кен өндіруші кәсіпорындарға геологиялық қызмет көрсетудің міндеттері.
Білімдер:
- іздеу және барлау жұмыстарының негізгі принциптері, әр сатыдағы міндеттер, іздеу алғышарттары мен белгілері, кенорындарын зерттеудің негізгі әдістерін.
Іскерліктер:
- іздеу жұмыстарының жобаларын құру, іздеудің тиімді әдістерін негіздеу.
БҚ 5

ПК2.1.1
ПК2.1.8
ПК2.1.9
ПК2.1.10
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ОПД 09
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля по охране труда
на геологоразведочных предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Безопасность на производстве,
безопасность выполнения геологоразведочных работ.
Промышленная санитария.
Основа пожарной безопасности,
технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология
Знания:
законодательный акт, акты о труде,
нормативно-технические документы по технике безопасности,
производственная санитария, пожарной безопасности,
системы стандартов безопасности труда,
общие требования к производственным помещениям и рабочим местам,
способы защиты от воздействия опасных и вредных
производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли,
основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения,
промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты, проверять исправность технических средств защиты,
проводить расследования и учет несчастных случаев, анализ состояния охраны труда при полевых работах,
пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии,
организовать ГРР и осуществлять контроль
по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК2.1.14
ПК2.2.2
ОПД 10
Геология, поиски и разведка МПИ
Условия образования месторождений полезных ископаемых;
морфология рудных тел;
генетическая классификация месторождений полезных ископаемых;
промышленная классификация месторождений полезных ископаемых; месторождения металлических, неметаллических и горючих полезных ископаемых и их подразделение применение в промышленности;
главные рудные минералы;
основные требования промышленности к минеральному сырью;
главные генетические типы промышленных месторождений отдельных видов минерального сырья;
основные понятия методики поисков и разведки месторождений полезных ископаемых;
стадийность геологоразведочных работ; понятие поисковых критериев и признаков;
разведка месторождений и ее основные задачи;
технические средства разведки; разведочные системы; опробование месторождений полезных ископаемых;
геологическая документация при поисковых и разведочных работах;
подсчет разведанных запасов;
понятие о промышленной геолого-экономической оценке месторождений;
задачи геологического обслуживания горнодобывающих предприятий
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ,
задачи на каждой стадии, поисковые предпосылки и признаки,
основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 5

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.4
ЖКП. 11
ПҚК іздеу мен барлаудың геофизикалық негіздері
Жер қыртысының құрылысын зерттеу, геофизикалық өрістерді бақылаулардың негізінде пайдалы қазбалар мен жерасты суларын іздеу мен барлаудың тәсілдері ретінде геофизикалық әдістердің мәні; сейсмобарлаудың физикалық-геологиялық негіздері; геологиялық қиманы зерттеу әдістері; КС, ПС, БКЗ әдістерінің мәні, әдістермен шешілетін міндеттер; ұңғымалардағы техникалық операциялар; резистивиметрияның, кавернометрияның, инклинометрияның мәні; грунттарды іріктеу, перфорация; зерттеулердің радиометриялық және ядролық-физикалық әдістері; әдістердің физикалық-геологиялық негіздері; далалық және зертханалық, ұңғымалық радиометрлік әдістер; инженерлік-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулердегі геофизикалық әдістерді қолдану.
Білімдер:
- ұңғымалардағы зерттеулердің түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны.
Іскерліктер:
- каротаж нәтижелерінде сапалы түсіндірме жүргізу, каротаж нәтижелері бойынша бұрғылаудың тиімді параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Гидрогеология
Табиғаттағы су; тау жыныстарының физикалық және сулы қасиеттері; гидрогеотермия бойынша негізгі мәліметтер; жерасты суларының физикалық қасиеттері, химиялық және бактериологиялық құрамы; қалқымасу және грунт сулары, жарықшақ, карстталған жыныстардағы және көп жылдық тоң жыныстарының дамуы аймағындағы артезиан және жерасты сулары; минералды, өнеркәсіптік және термалық сулар; жыныстардағы су қозғалысының түрлері және сүзілудің негізгі заңдары; жерасты сулары ағындарының гидродинамикалық ерекшеліктері; біртекті және біртекті емес қаттардағы жерасты суларының орныққан қозғалысы; жерасты суларының орнықпаған қозғалысы; грунт суларын тіреу; гидротехникалық құрылыстар мен бөгендердің аудандарындағы, жерлерді суландыру және құрғату аудандарындағы, сутартқы және құрғату аудандарындағы жерасты суларының қозғалысы; гидрогеологиялық параметрлерді анықтау
Білімдер: жерасты суларының түрлерін, генезисін, сипаттамаларын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін, сутұтқыш горизонттардың гидрогеологиялық параметрлерін
Іскерліктер:
ауыз су немесе шаруашылық мақсаттарда жерасты суларының жарамдылығын анықтау, сутұтқыш горизонттардың параметрлерін есептеу, деңгейлердің изосызықтарының карталарын құру
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
АП 02
Инженерлік геология
Грунттардың физикалық-техникалық қасиеттерінің қалыптасуы; грунттардағы ауа және су; грунттардың физикалық-техникалық қасиеттерінің көрсеткіштері; түйірөлшемдік құрам; грунттардың физикалық қасиеттері; сумен әркеттескендегі сазды және құмды грунттардың қасиеттері мен жағдайы; құмды және сазды грунттардың деформациялық және беріктік қасиеттері; қатты тау жыныстары;
Білімдер: грунттардың генезисі мен физикалық-механикалық қасиеттерін, түрлі көрсеткіштер бойынша грунттардың жіктелуін
Іскерліктер:
- грунттардың түрлерін, олардың жаралуы мен қасиеттерін анықтау
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК2.1.4
ПК2.1.5
ПК2.1.10
ПК2.2.4
ОПД. 11
Основы геофизических методов поисков и разведки МПИ.
Сущность геофизических методов как способов изучения строения земной коры,
поисков и разведки полезных ископаемых и подземных вод на основе наблюдений геофизических полей;
физико-геологические основы сейсморазведки;
методы изучения геологического разреза;
сущность методов КС, ПС, БКЗ, задачи, решаемые методами;
технические операции в скважинах;
сущность резистивиметрии, кавернометрии, инклинометрии;
отбор грунтов, перфорация;
радиометрические и ядерно-физические методы исследований;
физико-геологические основы методов;
полевые и лабораторные, скважинные радиометрические методы;
применение геофизических методов при
инженерно-геологических и
гидрогеологических исследованиях
Знания:
- виды исследований в скважинах, применяемая аппаратура, технология.
Умения:
- проводить качественную интерпретацию результатов каротажа,
определять оптимальные параметры бурения по результатам каротажа.
БК 1
БК 2
ПК2.1.4
ПК2.1.10
ПК2.2.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Гидрогеология
Вода в природе; физические и водные свойства горных пород;
основные сведения по гидрогеотермии;
физические свойства, химический и
актериологический составы подземных вод;
верховодка и грунтовые воды, артезианские и подземные воды в трещинноватых,
закарстованных породах и в области развития многолетнемерзлых пород;
минеральные, промышленные и термальные воды;
виды движения воды в породах и основные законы фильтрации;
гидродинамические особенности потоков подземных вод;
установившееся движение подземных вод в однородных и неоднородных пластах;
неустановившееся движение подземных вод;
подпор грунтовых вод;
движение подземных вод в районах гидротехнических сооружений и
водохранилищ, в районах орошения и осушения
земель, к водозаборным и дренажным сооружениям;
определение гидрогеологических параметров
Знания:
типы, генезис,
характеристики подземных вод,
гидродинамические особенности потоков,
гидрогеологические параметры водоносных горизонтов
Умения:
определять пригодность подземных вод к
использованию в питьевых или хозяйственных целях,
рассчитывать параметры водоносных горизонтов,
строить карты изолиний уровней
БК 1
БК 2
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.5
ПК2.1.10
ПК2.1.11
ПК2.1.12
ПК2.1.15
ПК2.1.16
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД 02
Инженерная геология
Формирование физико-технических свойств грунтов;
вода и воздух в грунтах; показатели физико-технических свойств грунтов;
гранулометрический состав; физические свойства грунтов;
свойства и состояние глинистых и песчаных грунтов при взаимодействии их с водой;
деформационные и прочностные свойства песчаных и глинистых грунтов;
твердые горные породы;
Знания:
генезис и физико-механические свойства грунтов, классификации грунтов по различным показателям
Умения:
определять типы грунтов, их происхождение и свойства
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.10
АП 03
Инженерлік құрылыстардың негіздері
Негізгі құрылыс материалдары; негізгі құрылыс машиналары мен механизмдері; жер жұмыстары; іргетастар мен фундаменттер; өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстар;
Білімдер:
- негізгі құрылыс материалдарының құрамы мен қасиеттерін, құрылыс машиналары мен механизмдерінің міндеті мен сипаттамаларын
Іскерліктер:
- қойылған міндеттерді шешу үшін құрылыс материалдары мен механизмдерді іріктеу
БҚ 1
БҚ 5
КҚ 2.1.4
АП 04
Гидравлика және гидрометрия негіздері
Сұйықтық және физикалық қасиеттері; гидростатика негіздері; гидродинамика негіздері; сұйықтықтың қозғалыс режимдері және гидравликалық кедергілер; құбырлардағы арынды қозғалыс; саңылаулар мен саптамалардан сұйықтықтың ағып кетуі; суағарлардан сұйықтықтың ағып кетуі; ашық арналар мен каналдардағы сұйықтықтың қозғалысы; судың деңгейі; өзендердің тереңдігі; су ағысының жылдамдығы; судың шығымы; сулардың сапасы және олардың ластану дәрежесі; су ресурстарын қорғау және су заңдарының негіздері; Жердегі судың түрлері; табиғаттағы су айналымы және су балансы; өзен суағары; өзен суағарларының гидрографтарын ажыратудың әдістері; пайдалы қуаттауды бағалаудың гидрометриялық әдісі және жерасты суағарының негізгі сипаттамалары; жерүсті және жерасты суағарларын есептеуде қолданылатын статикалық әдістер.
Білімдер:
- сұйықтық статикасы мен динамикасының негізгі заңдарын, түрлі жағдайлардағы сұйықтықтың қозғалысын, жерүсті суларының қозғалыс параметрлерін бағалау әдістерін
Іскерліктер:
- түрлі жағдайлардағы ағынға гидравликалық кедергіні анықтау, территорияның су балансын есептеу
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық кескіндерді бөлу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КП 01.2
Геологиялық Геологиялық құрылыс пен практика ауданының тірек қималарын оқып білу; тау жыныстардың, минералдардың фауна мен флоралардың эталоды жиынтықтырын оқып білу; маршрутты суретке түсіру өндірісіне арналған аспаптар, құралдар мен жабдықтар; дала зерттеулері; дала материалдарын бақылаудың ағымдағы камеральды өңдеу; камеральды кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 2
БҚ 5

ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.12
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.10
СД 03
Основы инженерных сооружений
Основные строительные материалы;
основные строительные машины и механизмы;
земляные работы;
основание и фундаменты;
промышленные и гражданские сооружения;
Знания:
состав и свойства основных строительных материалов,
назначение и характеристики строительных машин и механизмов
Умения:
подбирать строительные материалы и механизмы для решения поставленных задач
БК 1
БК 5
ПК2.1.4
СД 04
Основы гидравлики и гидрометрии
Жидкость и ее физические свойства; основы гидростатики;
основы гидродинамики; режимы движения жидкости и гидравлические сопротивления;
напорное движение в трубах;
истечение жидкости из отверстий и насадок;
истечение жидкости через водосливы; движение жидкости в открытых руслах и каналах;
уровень воды; глубина рек; скорость течения воды; расход воды;
качество вод и степень их загрязнения;
охрана водных ресурсов и основы водного законодательства; виды воды на Земле; круговорот воды в природе и водный баланс;
речной сток; методы расчленения гидрографов речного стока;
гидрометрический метод оценки полезного питания и основные характеристики подземного стока;
статистические методы, применяемые
при расчетах поверхностного и подземного стока.
Знания:
основные законы статики и динамики жидкости, движение жидкости в различных условиях, методы оценки параметров движения поверхностных вод
Умения:
определять гидравлическое сопротивление потоку в различных условиях, рассчитывать водный баланс территории
БК 5
ПК2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.15
ПК 2.1.16
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ДОО
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 01.1
Геодезическая.
Теодолитные работы, нивелирные работы, тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
производить измерения,
заполнять, обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
Подготовки геодезических приборов к работе
и проведение разбивки
профилей
БК 1
БК 2
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПП 01.2
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры;
приборы, оборудование и снаряжение для
производства маршрутных съемок;
полевые исследования;
текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства
четвертичных и скальных пород,
проводить их документацию, составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности
и по карте.
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1. 6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.10
КП 01.3
Таулы-бұрғылау
Практика орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар.
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау. Бағаналы бұрғылау. Соққылы-механикалық бұрғылау. Роторлық бұрғылау. Ашық тау-кен қазбаларын жүргізу. Жерасты көлденең және тік қазбалармен танысу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
Ұңғымаларды жұмысқа дайындау, сутұтқыш горизонтты игеру. Дағдылар:
Ұңғымаларды құжаттауды жүргізу.
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КП 01.4
Гидрогеология бойынша түсіру
Практиканы жүргізу орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
Бағытжолдық зерттеулер. Картаға түсірілген ұңғымаларды үңгілеу. Экспресс-әдістермен сүзу сипаттамаларын анықтау. Сутұтқыш горизонттың режимін стационарлық бақылаулар. практикалық жұмыстар. Сутұтқыш горизонттарды гидрогеологиялық сынамалау. Сынамаларды зертханалық зерттеу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- ұсақ қазбаларды аршу және үңгілеу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, су және грунт сынамаларын іріктеу, оларды зертханалық талдауға дайындау, қазбаларды құжаттауды жүргізуге қатысу, практикалық жұмыстарды және режимдік бақылауларды жүргізу, алынған ақпаратты картаға салу.
Дағдылар:
- составления гидрогеологических карт.
БҚ 5
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.18
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КП 01.5
Минералдар мен тау жыныстарын диагностикалау дағдыларын меңгеру бойынша.
Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Кристалдардың құрылысын зерттеу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен танысу. Минералдардың түрлі кластарының коллекцияларын зерттеу, шөгінді, магмалық және метаморфтық тау жыныстарының коллекцияларын зерттеу. Есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- применять диагностические признаки минералов и горных пород,
Дағдылар:
- сәйкес белгілері бойынша тау жыныстарындағы минералдарды анықтау.
БҚ 5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КП 01.6
Жұмыс мамандығын меңгеру бойынша
Біліктілігі: 070301 2 «Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы»
КП. 01.6
070301 2 «Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы» кәсібін меңгеру бойынша практика
Практиканы жүргізу ауданымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Шурфтардағы, ұңғымалардағы, ашылымдардағы практикалық жұмыстар. Су және грунт сынамаларын іріктеу. Бағытжолдық геоморфологиялық зерттеулер. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- ұсақ қазбаларды аршу және үңгілеу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, таулы-бұрғылау қазбаларын құжаттау, сутартуларды, құймаларды жүргізу, сынамаларды іріктеу және оларды зертханалық талдауларға дайындау.
Дағдылар:
- далалық жағдайлардағы жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.10
ПП 01.3
Горно-буровая
Знакомство с местом практики, инструкция по технике безопасности.
Бурение неглубоких скважин.
Колонковое бурение.
Ударно-механическое бурение.
Роторное бурение.
Проведение открытых горных выработок.
Знакомство с подземными горизонтальными и вертикальными выработками.
Обработка,
систематизация материалов,
защита отчетов
Умения
Подготовка скважины к работе, освоение водоносного горизонта.
Навыки:
Проводить документацию скважин.
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.2.1
ПП 01.4
Съемочная по гидрогеологии
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности.
Маршрутные исследования.
Проходка картировочных скважин.
Определение фильтрационных характеристик экспресс-методами.
Стационарные наблюдения за режимов водоносного горизонта.
Опытные работы.
Гидрогеологическое опробование водоносных горизонтов.
Лабораторное исследование проб.
Обработка, систематизация материалов, защита
Умения:
- расчищать и проходить мелкие выработки,
бурить мелкие скважины,
отбирать пробы воды и грунта, подготавливать их к лабораторному анализу,
участвовать в проведении документации выработок,
проведении опытных работ
и режимных наблюдений, наносить полученную информацию на карту
Навыки:
-составления гидрогеологических карт.
БК 5
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПП 01.5
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики. Изучение строения кристаллов,
ознакомление с диагностическими признаками минералов и горных пород.
Изучение коллекций различных классов минералов, изучение коллекций осадочных, магматических и метаморфических горных пород. Оформление отчетов.
Умения:
- применять диагностические признаки минералов и горных пород,
Навыки:
-выявлять минералы в горных породах по характерным признакам.
БК 5
ПК 2.1.10
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПП 01.6
По приобретению рабочей профессии.
Квалификация 070301 2 «Рабочий на гидрогеологических работах»
ПП. 01.6
Практика по приобретению рабочей профессии 070301 2 «Рабочий на гидрогеологических работах»
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности. Опытные работы в шурфах, скважинах, на обнажениях. Отбор проб воды и грунта. Маршрутные геоморфологические исследования. Обработка, систематизация материалов, защита отчетов.
Умения:
- расчищать и проходить мелкие выработки, бурить мелкие скважины, документировать горно-буровые выработки, проводить откачки, наливы, отбирать пробы и подготавливать их к лабораторным анализам.
Навыки:
-работы в полевых условиях
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің маманды дайындаудағы рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; спорттық өзін-өзі жетілдірудің негіздері, кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ – ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- түсініктер: конфуциандық; даосизм; Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін.
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсерін білу.
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- байқау;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философияның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи түрлері. Материя. Диалектика және оның негізгі заңдары. Табиғат - философияны ұғыну пәні ретінде. Қоғамды философиялық тұрғыда түсіну: қоғамның үлгілері; материалдық өндіріс пен оның рөлі; қоғамдық өмірдің салалары мен функционалдық байланыстары. Қоғам өздігінен дамитын жүйе ретінде. Адам болмысы философия мәселесі ретінде; Тұлға. Бостандық пен жауапкершілік. Сана – қызмет пен бейне ретінде. Таным мен шығармашылық. Философияның адамгершілік мәселелері.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алуға;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 03
Экономика негіздері Экономикалық теория және оның қоғам үдерісіндегі рөлі; қоғамның жеке меншігі және экономикалық құрылымы; шаруашылықты ұйымдастырудың жалпы типтері; нарық; кәсіпкерлік және еңбек; кірістер; жалақы және кіріс; жеке меншіктен түсетін кірістер; мемлекет кірістері, жинақтау және өндірістің нәтижелілігі; экономикалық өсім; қоғамның шаруашылық механизмі; қазіргі дүниежүзілік шаруашылық.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономика негіздерін, салық, қаржы, несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметіне қажетті экономикалық ақпараттарды табу және қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті,
әлеуметтік жіктелуді,
әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктерін,
реттеу формаларын білу.
Іскерліктер:
- әлеуметті өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъектілерін, саяси қарым–қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Мемлекет пен құқықтың түсінігі мен мәні; құқықтық мемлекет; Қазақстан Республикасының мемлекеттік құқығы; азаматтық құқық негіздері; азаматтық құқықтық қарым-қатынастың субъектілері; меншік құқығы; міндетті құқық; авторлық құқық; еңбек құқығы; еңбек даулары; қылмыстық құқық; отбасы құқығы.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары және бостандығын;
оларды жүзеге асыратын механизмдер;
- кәсіптік қызмет аясында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларын білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалана алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Аналитикалық химия.
Сапалы талдау негіздері: катиондардың аналитикалық топтары (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші); аниондар, тұзды талдау; суда еритіндер; микрохимия негіздері. Сандық талдау негіздері мен оның негізгі әдістері. (гравиметриялық, титрометриялық, нейтралдану). Талдаудың физико-химиялық әдістері (колориметрия, фотоколориметриялық, хроматография).
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негіздерін, физико- химиялық талдауды, зертханалық жұмыстарды жүргізу техникасын;
- экология заңдарының негізгі ұғымдарын білу.
Іскерліктер:
- бағдарламаға сәйкес сынамалардың химиялық зерттеулерді жүргізу;
- минералдар мен тау жыныстарын анықтау үшін химиялық зерттеулерді жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2

- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед.)
и грамматическим уровнем необходимым для чтения
со словарем, тексты социальной и
профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста,
формирование его здорового образа жизни,
социально-биологические и психо-физиологические основы физической культуры;
основы физического и спортивного самосовершенствования;
профессионально-
прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность,
заниматься спортом.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана;
основы религиоведения:
понятие культуры;
культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана;
культура древних цивилизаций на территории Казахстана;
средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков;
культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках;
развитие культуры Казахстана в 18 веке;
культура Казахстана в первой половине 19 века;
развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века - начало 20 века);
Казахстан в годы революции и становления Советской власти;
культурное строительство в 20-30 годы; наука,
народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны;
развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов;
наука и культура Республики.
Знания:
- основные понятия;
- понятия:
конфуцианство;
даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам,
курайш, Мухаммед,
Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения
и его ценностные ориентации;
- культура Франции:
Ашельская культура, кроманьонцы, галлы,
франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- культурный фундамент казахского этноса в период средневековья;
- о влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и
духовной культуры кочевников.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 02
Основы философии
Роль философии в обществе;
исторические типы философии; материя;
диалектика и ее основные законы;
природа как предмет философского осмысления;
философское понимание общества: модели общества;
материальное производство и его роль;
сферы общественной жизни и их функциональные связи.
Общество как саморазвивающаяся система;
бытие человека как проблема философии;
личность; свобода и ответственность;
сознание как отражение и деятельность;
познание и творчество;
нравственные проблемы философии.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре,
формах и методах, социальных и этических проблемах;
- в биологическом и социальном.
Умения:
- определять поведение человека телесное и духовное начало, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 03
Основы экономики
Экономическая теория и ее роль в прогрессе общества;
собственность и экономический строй общества;
общие типы организации хозяйства; рынок;
предпринимательство и труд; доходы;
заработная плата и прибыль;
доходы от собственности, доходы государства;
накопление и эффективность производства;
экономический рост;
хозяйственный механизм общества;
современное всемирное хозяйство.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и
микроэкономики, о налоговой,
денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию,
необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 04
Основы социологии и политологии
Предмет, основные понятия и категории;
история политической мысли и современные политические школы;
политика; политическая власть;
демократия как форма осуществления власти;
политическая система; государство как ее основное звено;
политические партии и партийные системы;
общественные организации и движения;
человек в системе политики; политическая деятельность:
сущность и цели;
средства и методы политической деятельности;
актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу;
внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 05
Основы права
Понятие и сущность государства и права;
правовое государство;
государственное право Республики Казахстан;
основы гражданского права; субъекты гражданских правоотношений;
право собственности;
обязательственное право;
авторское право;
трудовое право; трудовые споры; уголовное право;
семейное право.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-
этические нормы в
сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы,
регламентирующие профессиональную
деятельность специалиста.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Химия аналитическая.
Основы качественного анализа: аналитические группы катионов (первая, вторая, третья, четвертая, пятая); анионы, анализ соли, растворимой в воде; основы микрохимии.
Основы количественного анализа и его основные методы (гравиметрический, титрометрический, нейтрализации, комплексонометрического титрования,
окислительно-восстановительного титрования.
Основы физико-химических методов анализа (колориметрия,
фото колориметрия, хроматография).
Знания:
-теоретические основы аналитической химии,
физико-химический анализ,
техника проведения лабораторных работ,
-основные понятия, законы экологии.
Умения:
-проводить химические исследования проб согласно программе,
-применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород
БК 1
БК 2

КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.25
ЖКП 11
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
Қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми негіздері; қоршаған ортаны қорғау және минералды ресурстарды тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қоршаған ортаны қорғау практика мен ғылыми зерттеулердің саласы ретінде; геологобарлау жұмыстарын жүргізгенде табиғи ортаны қорғау: жер қойнауларын қорғау және табиғи қазбаларды тиімді пайдалану; қоршаған ортаны ластанудан қорғау; ландшафтар мен табиғи ескерткіштерді, атмосфералық ауаны, су ресурстарын, топырақ пен өсімдіктерді, жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- адамның қоршаған ортамен әрекетінің ерекшеліктерін, қоршаған ортаға техногенді әсерін, ГБЖ–да қоршаған ортаны қорғаудың нормативтік құжаттарын білу.
Іскерліктер:
- практикада заңдарды қолдану, нақтылы жағдайларда қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар кешенін құра алу керек.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.19
КҚ 3.3.24
ЖКП.12
Литология
Шөгінді тау жыныстары, оларды зерттеу әдістері, шөгінді жыныстардың жіктелуі және әр түрлерінің сипаттамалары, шөгінді жыныстардың литогенезі, құрлымы, бітімі, литогенез сатылары.
Білімдер:
- шөгінді тау жыныстарының жіктелуі, орналасу формалары, минералдық және химиялық құрамы, құрылымы, текстурасы.
Іскерліктер:
- атауларын анықтау және шөгінді жыныстарды сипаттау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.10
ЖКП 13
Геология, ПҚК іздеу мен барлау
Пайдалы қазба кенорындарының түзілу жағдайлары; кенді денелердің морфологиясы; пайдалы қазба кенорындарының генетикалық жіктелуі; пайдалы қазба кенорындарын өнеркәсіптік жіктеу; металды, металды емес және жанғыш пайдалы қазбалардың жіктелуі және олардың бөлінуі, өнеркәсіпте қолданылуы; басты кенді минералдар; минералды шикізатқа өнеркәсіптің қоятын талаптары; минералды шикізаттың жеке түрлерінің өнеркәсіптік кенорындарының басты генетикалық түрлері; пайдалы қазба кенорындарын іздеу мен барлау әдістемесінің негізгі ұғымдары; геологиялық барлау жұмыстарының сатылығын; іздеу критерийлері мен белгілерінің түсінігін; кенорындарды барлау және оның негізгі міндеттері; барлаудың техникалық құралдары; барлау жүйелері; пайдалы қазба кенорындарын сынамалау; іздеу және барлау жұмыстарындағы геологиялық құжаттар; барланған қорларды есептеу; кенорындарды өнеркәсіптік геологиялық-экономикалық бағалау туралы түсінік; тау-кен өндіруші кәсіпорындарға геологиялық қызмет көрсетудің міндеттері.
Білімдер:
- іздеу және барлау жұмыстарының негізгі принциптері, әр сатыдағы міндеттер, іздеу алғышарттары мен белгілері, кенорындарын зерттеудің негізгі әдістерін.
Іскерліктер:
- іздеу жұмыстарының жобаларын құру, іздеудің тиімді әдістерін негіздеу.
БҚ 2
БҚ 5

ПК3.3.9
ПК3.3.11
ПК3.3.13
ПК3.3.25
ОПД. 11
Охрана окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.
Научные основы охраны окружающей среды; организация работ по охране окружающей среды и рациональному использованию минеральных ресурсов;
охрана окружающей среды как отрасль практики и научного исследования;
охрана природной среды при проведении геолого-разведочных работ,
охрана недр и рациональное использование природных ископаемых;
защита окружающей среды от загрязнения;
охрана ландшафтов и памятников природы;
атмосферного воздуха,
водных ресурсов, почв и растительности,
животного мира.
Знания:
- особенности взаимодействия человека с окружающей средой,
техногенное воздействие на окружающую среду,
нормативные документы по охране окружающей среды при ГРР.
Умения:
- применять законы на практике,
составлять комплекс мероприятий по охране окружающей среды
в конкретных условиях.
БК 2
БК 4
БК 7
ПК3.3.16
ПК3.3.19
ПК3.3.24
ОПД.12
Литология осадочных горных пород.
Распространение осадочных пород. Литогенез.
Фации, структура и текстура осадочных пород.
Классификации горных пород.
Минеральный и химический состав.
Формы залегания горных пород.
Знать:
- классификация осадочных горных пород, формы залегания, минеральный и химический состав, структура, текстура.
Уметь:
- определять названия и описывать осадогенные породы.
БК 1
БК 2
ПК3.3.2
ПК3.3.3
ПК3.3.6
ПК3.3.7
ПК3.3.10
ОПД 13
Геология, поиски и разведка МПИ
Условия образования месторождений полезных ископаемых;
морфология рудных тел;
генетическая классификация месторождений полезных ископаемых;
промышленная классификация месторождений полезных ископаемых;
месторождения металлических, неметаллических и
горючих полезных ископаемых и их подразделение применение в промышленности;
главные рудные минералы;
основные требования промышленности к минеральному сырью;
главные генетические типы промышленных месторождений отдельных видов минерального сырья;
основные понятия методики поисков и разведки месторождений полезных ископаемых;
стадийность геологоразведочных работ;
понятие поисковых критериев и признаков;
разведка месторождений и ее основные задачи;
технические средства разведки;
разведочные системы;
опробование месторождений полезных ископаемых;
геологическая документация при поисковых и разведочных работах;
подсчет разведанных запасов;
понятие о промышленной геолого-экономической оценке месторождений;
задачи геологического обслуживания горнодобывающих предприятий
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ, задачи на каждой стадии, поисковые предпосылки и признаки, основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 2
БК 5

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.26
КП 01.2
Геологиялық
Практика ауданының геологиялық құрылысын және тірек қималарын зерттеу; тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталонды коллекцияларын зерттеу; бағытжолдық түсірімдерді жүргізуге арналған аспаптар, жабдықтар мен керек-жарақтар; далалық зерттеулер; далалық бақылаулардың материалдарын ағымдағы камералды өңдеу; камералды кезең.
Іскерліктер:
- төрттік және жартасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, оларды құжаттау ережелерін.
Дағдылар:
- жергілікті жерде және карта бойынша бағдарлану
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.26
КП 01.3
Таулы-бұрғылау
Практика орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар.
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау. Бағаналы бұрғылау. Соққылы-механикалық бұрғылау. Роторлық бұрғылау. Ашық тау-кен қазбаларын жүргізу. Жерасты көлденең және тік қазбалармен танысу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
Ұңғымаларды жұмысқа дайындау, сутұтқыш горизонтты игеру. Дағдылар:
Ұңғымаларды құжаттауды жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.18
КҚ 3.3.20
КП 01.4
Жұмыс мамандығын меңгеру бойынша
Практиканы өткізу аймағымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар. Шурфтардағы, ұңғымалардағы, ашылымдардағы практикалық жұмыстар. Су және топырақ сынамаларын іріктеу. Маршруттық геоморфологиялық зерттеулер. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- нақтылы жұмыс мамандығының талаптарына сәйкес жұмыстар жүргізу;
Дағдылар:
- таңдалған мамандықтың біліктілік талаптарын орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.3.1-
КҚ 3.3.28
КП 01.5
Минералдар мен тау жыныстарын диагностикалау дағдыларын меңгеру бойынша.
Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Кристалдардың құрылысын зерттеу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен танысу. Минералдардың түрлі кластарының коллекцияларын зерттеу, шөгінді, магмалық және метаморфтық тау жыныстарының коллекцияларын зерттеу. Есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- минералдар мен тау жыныстарының негізгі диагностикалық белгілерін қолдану,
Дағдылар:
- сәйкес белгілер бойынша тау жыныстарындағы минералдарды анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.10
КП 01.6
Гидрогеология бойынша суретке түсіру
Практиканы жүргізу орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
Бағытжолдық зерттеулер. Картаға түсірілген ұңғымаларды үңгілеу. Экспресс-әдістермен сүзу сипаттамаларын анықтау. Сутұтқыш горизонттың режимін стационарлық бақылаулар. практикалық жұмыстар. Сутұтқыш горизонттарды гидрогеологиялық сынамалау. Сынамаларды зертханалық зерттеу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- ұсақ қазбаларды аршу және үңгілеу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, су және грунт сынамаларын іріктеу, оларды зертханалық талдауға дайындау, қазбаларды құжаттауды жүргізуге қатысу, практикалық жұмыстарды және режимдік бақылауларды жүргізу, алынған ақпаратты картаға салу;
Дағдылар:
- гидрогеологиялық карталарды құру.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК3.3.1
ПК3.3.9
ПК3.3.16
ПК3.3.26
ПП 01.2
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры;
приборы, оборудование и снаряжение для
производства маршрутных съемок;
полевые исследования;
текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
- диагностировать и документировать четвертичные и скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК3.3.2
ПК3.3.4
ПК3.3.6
ПК3.3.7
ПК3.3.10
ПК3.3.26
ПП 01.3
Горно-буровая
Бурение неглубоких скважин; колонковое бурение;
ударно-механическое бурение; роторное бурение;
проходка открытых горных выработок; проходка горизонтальных и вертикальных горных выработок;
камеральная обработка материалов;
оформление отчета по практике и его защита.
Умения:
- документировать скважины, осуществлять спуско-подъемные операции,
проходить открытые горные выработки.
Навыки:
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК3.3.1
ПК3.3.16
ПК3.3.18
ПК3.3.2
ПП 01.4
По приобретению рабочей профессии.
Знакомство с районом проведения практики,
инструкция по технике безопасности.
Опытные работы в шурфах, скважинах, на обнажениях.
Отбор проб воды и грунта.
Маршрутные геоморфологические исследования.
Обработка,
систематизация материалов,
защита отчетов.
Умения:
- проводить работы согласно требованиям конкретной рабочей профессии.
Навыки:
Выполнения квалификационных требований выбранной профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК3.3.1-ПК3.3.28
ПП 01.5
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики.
Изучение строения кристаллов,
ознакомление с диагностическими признаками минералов и горных пород.
Изучение коллекций различных классов минералов, изучение коллекций осадочных,
магматических и метаморфических горных пород.
Оформление отчетов.
Умения:
Применять диагностические признаки минералов и горных пород
Навыки:
-выявлять минералы в горных породах
по характерным признакам.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК3.3.6
ПК3.3.7
ПК3.3.10
ПП 01.6
Съемочная по гидрогеологии
Знакомство с районом проведения практики,
инструкция по технике безопасности.
Маршрутные исследования. Проходка картировочных скважин.
Определение фильтрационных характеристик экспресс-методами.
Стационарные наблюдения за режимом водоносного горизонта.
Опытные работы.
Гидрогеологическое опробование водоносных горизонтов.
Лабораторное исследование проб.
Обработка, систематизация материалов, защита
Умения:
- расчищать и проходить мелкие выработки,
бурить мелкие скважины, отбирать пробы воды и грунта,
подготавливать их к лабораторному анализу, участвовать в проведении документации выработок,
проведении опытных работ и режимных наблюдений,
наносить полученную информацию на карту
Навыки:
-составления гидрогеологических карт
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.24
КҚ 3.3.26
КП.01.5
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша
Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Компьютерлік геометрия және графика, векторизаторлар, картографиялық проекциялар, қазіргі бағдарламалық қамсыздандырумен жұмыс жасау. Есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- ПК геологиялық материалмен жұмыс жасау.
Дағдылар:
- қазіргі геологиялық бағдарламалық қамсыздандырулармен жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.3.26
КҚ 3.3.27
КП.02
Өндірістік технологиялық практика
Партия (экспедиция) жұмысының жобасымен және жобаланатын геофизикалық жұмыстардың түрлерімен танысу. Практика ауданымен және далалық партиядағы жұмыс режимімен танысу. Қауіпсіздік техникасы мен өнеркәсіптік санитария бойынша нұсқау. Геофизикалық жұмыстардың осы ұйымында жүргізілетін жұмыстардың әдістемесімен және техникасымен танысу. Нақты геофизикалық аппаратураны, геофизикалық станцияларды, жабдықтарды және керек-жарақтарды жинақтауды жүргізу және далалық жұмыстарға дайындау; геофизикалық аппаратура мен геофизикалық станцияларды баптау және тасымалдауға дайындау. Геофизикалық жұмыстардың барлық түрлері бойынша далалық жұмыстарды жүргізу, жергілікті жерде бақылау нүктелерін бөлу, тұрақ нүктесінде өлшеулерді жүргізу, аппаратурамен жұмыс жасау, далалық журналды жүргізу, камералды жұмыстарды жүргізу, далалық материалдарды қабылдау, далалық құжаттарды тіркеу, есепке алу және сақтау ережелері.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдістерге қатысу, далалық жұмыстардың нәтижелерін өңдеу, есеп құруға қатысу.
Дағдылар:
Өндірістік бөлімшеде жұмыс қызметіндегі жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.3.1-3.3.28
КП.03
Диплом алдындағы практика
Экспедициямен немесе тау-кен кәсіпорынмен – негізгі және қосалқы бөлімшелердің құрылымымен, байланысымен және өзара қатынасымен танысу. Жұмыс режимімен, ішкі тәртіп ережелерімен танысу. Тау-кен кәсіпорында суретке түсіру-іздеу және барлау экспедицияларына, партияларға өндірістік экскурсиялар, аппаратура мен жабдықтардың жаңа және аз сериялы түрлерін зерттеуге арналған жетекші практикалық, практикалық-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстары, еңбекті осы заманғы ұйымдастырумен және жаңа технологиялармен танысу. Дипломдық жобаны орындауға материалдарды жинау. Далалық материалдарды камералды өңдеуге беру, далалық материалдарды қабылдау ережелерімен танысу. Далалық және камералды өңдеуді жүргізу және геофизикалық мәліметтердің нәтижелерін геологиялық түсіндіру. Графикалық материалдарды құру және рәсімдеу. Практика бойынша есеп құру.
Іскерліктер:
- бөлімдердің жұмыс жоспарларын құру;
- далалық материалдарға камералдық өңдеулер жүргізу.
Дағдылар
- гидрогеологиялық және инженерлі геологиялық ұйымдардың қор материалдарымен жұмыс жасау;
- жұмыстарды жүргізу бойынша жоба құжаттарымен жұмыстар;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.17
КҚ 3.3.18
КҚ 3.3.20
КҚ 3.3.22
КҚ 3.3.24
КҚ 3.3.26
КҚ 3.3.27
Ескерту: Кесте 1 Базалық құзыреттіліктер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттіліктер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өмір бойы өзінің білімдері мен дағдыларын жаңарту;
Нәтижесіне қарай сапалы жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Рухани және адамгершілік нормаларын сақтау;
Қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу;
Коммуникативті қабылеттерге ие болу;
Адамның, қоғам мен қоршаған ортаның қарым-қатынастық саяси және әлеуметтік аспектерін түсіну;
Материалдарды рәсімдеу кезінде компьютерді, стандарттарды, нұсқауларды пайдалану;
Кесте 2 Кәсіби құзыреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттіліктер (КҚ)

ПК3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.3
ПК3.3.4
ПК3.3.5
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.14
ПК3.3.16
ПК3.3.24
ПК3.3.26
ПП.01.5
По использованию информационных
технологий в недропользовании.
Цели и задачи практики. Компьютерная геометрия и графика, векторизаторы,
картографические проекции, работа с современным программным обеспечением.
Оформление отчета.
Умения:
- работать с геологическим материалом на ПК
Навыки:
-работы с современным программным геологическим обеспечением
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК3.3.26
ПК3.3.27
ПП.02
Производственная технологическая практика.
Ознакомление со структурой инженерно-
технической службы и видами гидрогеологических и инженерно-геологических работ, имеющихся в организации, где проходит практика;
непосредственная работа на конкретном рабочем месте или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах геологических работ,
где требуется специалист профессионального уровня или техника-гидрогеолога;
составление дневника-отчета по практике и получение отзыва- характеристики
о выполняемых работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в технологическом процессе,
оформлять результаты полевых работ, участвовать в составлении отчета.
Навыки:
Работы в производственном подразделении на рабочей должности
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК3.3.1-ПК3.3.28
ПП.03
Преддипломная практика
Ознакомление с экспедицией или горным предприятием –
структурой, связью и взаимоотношением основных и вспомогательных подразделений.
Ознакомление с режимом работы, правилами внутреннего распорядка.
Сбор материалов для выполнения дипломного проекта.
Ознакомление с правилами передачи полевых материалов для камеральной обработки,
приемка полевых материалов.
Производство полевой и камеральной обработки данных.
Построение и оформление графических материалов.
Составление отчета по практике.
Умения:
- составлять планы работы подразделений
- проводить камеральную обработку полевых материалов
Навыки:
работы с фондовыми материалами гидрогеологической или инженерно-
геологической организации;
работы с проектными документами по проведению работ;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК3.3.2
ПК3.3.17
ПК3.3.18
ПК3.3.20
ПК3.3.22
ПК3.3.24
ПК3.3.26
ПК3.3.27
Примечание Таблица 1 Базовые компетенции
Код
компетен-
ции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Работать качественно на результат;
Планировать рабочее время;
Соблюдать морально-нравственные нормы;
Собирать и систематизировать необходимую информацию;
Обладать коммуникативными способностями;
Понимать политические и социальные аспекты взаимоотношений человека, общества и окружающей среды;
Пользоваться компьютером, стандартами, инструкциями при оформлении материалов.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

2. Жоғарылатылған деңгей
2.1. 070301 2 - Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы*
КҚ 2.1.1 – далалық керек-жарақтарды, аспаптарды, инструменттерді, жабдықтарды пайдалану, сақтау, қаптау және тасымалдау ережелерін бақылау;
КҚ 2.1.2 – жабдықтарды, инструментті және керек-жарақты далалық жұмыстарға дайындау.
КҚ 2.1.3 - өнімдерді қабылдауды, сақтауды, шығындау және олардың жарамдылық мерзімін есептеуді жүргізу;
КҚ 2.1.4 – гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстарды жүргізу туралы негізгі мәліметтерге ие болу;
КҚ 2.1.5 – далалық жұмыстарды ұйымдастыруға және жоюға қатысу;
КҚ 2.1.6 – лагерьдің тұрағына орын таңдауға, тұрғылықты жерді жабдықтауға қатысу.
КҚ 2.1.7 – мүлікті қорғау, тұрақтың территориясын тазарту және қалыпты санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.8 - бұрын өткен тау-кен қазбаларын тазару, жаңаларын үңгілеу және ұсақ жер бетіндегі тау-кен қазбаларын (орлар, шурфтар, копушалар)жою;
КҚ 2.1.9 - мотобұрғылармен және қолмен ұсақ ұңғымаларды бұрғылау;
КҚ 2.1.10 - гидрогеолог-маманды бағытжолға алып жүру;
КҚ 2.1.11 – гидрогеологиялық сынамалар үшін ыдысты және жарлықтарды дайындау;
КҚ 2.1.12 – сынамаларды іріктеу, сорттау және оларды зертханалық талдауға дайындау;
КҚ 2.1.13 - далалық керек-жарақтарды, аспаптарды, инструменттерді және жабдықтарды қаптау, тиеу, тасымалдауды бақылау және жұмыс қалпында сақтау;
КҚ 2.7.14 - жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелерін орындау.
КҚ 2.8.15 – қате өлшеу жұмыстарын, соның ішінде, ағын сулар мен көлдерде жүргізу;
КҚ 2.1.16 – сулардың жерасты және жерүсті көздерінің параметрлерін анықтау.
2.2. 070302 2 Геологиялық-түсіру және іздеу жұмыстары жұмысшысы*
КҚ 2.2.1 - далалық керек-жарақтарды, аспаптарды, инструменттерді, жабдықтарды пайдалану, сақтау, қаптау және тасымалдау ережелерін бақылау;
КҚ 2.2.2 – жабдықтарды, инструментті және керек-жарақты далалық жұмыстарға дайындау.
КҚ 2.2.3 - өнімдерді қабылдауды, сақтауды, шығындау және олардың жарамдылық мерзімін есептеуді жүргізу;
КҚ 2.2.4 – геологиялық түсіру және іздеу жұмыстарын жүргізу туралы негізгі мәліметтерді білу;
КҚ 2.2.5 – далалық жұмыстарды ұйымдастыруға және жоюға қатысу;
КҚ 2.2.6 - лагерьдің тұрағына орын таңдауға, тұрғылықты жерді жабдықтауға қатысу.
КҚ 2.2.7 - мүлікті қорғау, тұрақтың территориясын тазарту және қалыпты санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.8 - түпшаймалы сынамаларды шаю және астаулардағы, шөміштердегі түпшаймалы сынамаларды бақылауды шайғыш-концентрациялық аспаптарда немесе қондырғыларда жеткізу;
КҚ 2.2.9 - түпшаймалы сынамаларды шаю және астаулардағы, шөміштердегі жаппай түпшаймалы сынамаларды шайғыш-концентрациялық аспаптарда немесе қондырғыларда түйіндерінің көлемі 0,5 мм-ден кем емес, 95% кем емес түпшайманың пайдалы қазба минералдарының шығымын қамтамасыз етіп, жеткізу;

2. Повышенный уровень
2.1 070301 2 - Рабочий на гидрогеологических работах*
ПК 2.1.1 - контролировать правила использования, хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования;
ПК 2.1.2 – готовить оборудование, инструмент и снаряжение к полевым работам.
ПК 2.1.3 - проводить приемку, хранение, учет расходования продуктов и сроков их годности;
ПК 2.1.4 - иметь основные сведения о проведении гидрогеологических и инженерно-геологических работ;
ПК 2.1.5 - участвовать в организации и ликвидации полевых работ;.
ПК 2.1.6 - участвовать в выборе места для стоянки лагеря, оборудовать место для жилья.
ПК 2.1.7 - охранять имущество, убирать и обеспечивать нормальные санитарно-гигиенические условия на территории стоянки;
ПК 2.1.8 - расчищать ранее пройденные, проходить новые и ликвидировать мелкие поверхностные горные выработки (канавы, шурфы, копуши);
ПК 2.1.9 - бурить мелкие скважины мотобурами и вручную;
ПК 2.1.10 - сопровождать специалиста-гидрогеолога в маршрут;
ПК 2.1.11 – готовить посуду и этикетки для гидрогеологических проб;
ПК 2.1.12 – отбирать, сортировать пробы и готовить их к лабораторному анализу;
ПК 2.1.13 - упаковывать, грузить, наблюдать за транспортировкой и поддерживать в рабочем состоянии полевое снаряжение, приборы, инструменты и оборудование;
ПК 2.7.14 - выполнять правила безопасного ведения работ.
ПК 2.8.15 – проводить промерные работы, в том числе, на водотоках и озерах
ПК 2.1.16 – определять параметры подземных и поверхностных источников воды
2.2 070302 2 Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах*
ПК 2.2.1- контролировать правила использования, хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования;
ПК 2.2.2 – готовить оборудование, инструмент и снаряжение к полевым работам.
ПК 2.2.3 - проводить приемку, хранение, учет расходования продуктов и сроков их годности;
ПК 2.2.4 - знать основные сведения о проведении геологосъемочных и поисковых работ;
ПК 2.2.5 - участвовать в организации и ликвидации полевых работ;.
ПК 2.2.6 - участвовать в выборе места для стоянки лагеря, оборудовать место для жилья.
ПК 2.2.7 - охранять имущество, убирать и обеспечивать нормальные санитарно-гигиенические условия на территории стоянки;
ПК 2.2.8 - промывать и доводить контроль шлиховых проб в лотках, ковшах на промывочно-концентрационных приборах или установках;
ПК 2.2.9 - промывать и доводить массовые шлиховые пробы в лотках, ковшах на промывочно-концентрационных приборах или установках с обеспечением выхода полезных ископаемых минералов шлиха не менее 95% при размере зерна менее 0,5 мм;

КҚ 2.2.10 - шайғыш бақылау сынамаларды өңдеу, таңбалау және есебін жүргізу;
КҚ 2.2.11 - түпшаймалардағы пайдалы және ілеспелі минералдардың құрамын сипаттамалар мен макробелгілер бойынша анықтау;
КҚ 2.2.12 - шайылған сынамаларды өңдеу, таңбалау, есепке алу ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.13 - құмдардан түпшаймаларды ажыратуға судың қозғалыс жылдамдығының ықпалын анықтау;
КҚ 2.2.14 - шайылғыштығы мен суда жібуі бойынша жұмсақ жыныстардың жіктелуін білу.
3.Орта буын маманы
3.1 070303 3 - Техник-гидрогеолог
КҚ 3.3.1 – ашылымдарды, геологиялық барлау қазбаларын, барлау кескіндерін байланыстыруды жүргізу;
КҚ 3.3.2 – қималарды құру және нұсқау талаптарына сәйкес графикалық қосымшаларды рәсімдеу;
КҚ 3.3.3 – геологиялық карталарда жыныстардың жасын, жатыс фомаларын және айырылымды бұзылыстардың түрлерін анықтау;
КҚ 3.3.4 – кен тұсбағарымен жұмыс жасау;
КҚ 3.3.5 – зертханалық жабдықтарды және ыдысты пайдалану, заттар мен химиялық реактивтерді талдаулардың әртүрлерін жүргізуге дайындау; зертханалық журналдарды рәсімдеу;
КҚ 3.3.6 – минералдарды, кендерді және тау жыныстарын макроскопиялық анықтау әдістерін пайдалану;
КҚ 3.3.7 – минералдар мен тау жыныстарын анықтау үшін диагностикалық белгілерді қолдану;
КҚ 3.3.8 – тау жыныстарында қазбалы флора мен фаунаның болуын анықтау;
КҚ 3.3.9 - әртүрлі геологиялық барлау жұмыстарында бастапқы құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.3.10 – шөгінді жыныстар фацияларының литологиялық белгілерін анықтау және сипаттау; магмалық, жанартаулы және метаморфтық тау жыныстарының түрлі фацияларына тән өкілдерді анықтау және сипаттау;
КҚ 3.3.11. Жұмысшылардың еңбек жағдайларының қауіпсіздігін бақылау.
КҚ 3.3.12 - учаскеде гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстарға техникалық басшылықты жүзеге асыру.
КҚ 3.3.12 – түрлі тәсілдермен судың және грунттың сынамаларын іріктеу;
КҚ 3.3.13 – геологиялық барлау қазбаларын сынамалауда қолданылатын керек-жарақтармен, жабдықтармен, инструментпен және керек-жабдықтармен жұмыс жасау;
КҚ 3.3.14 – гидрогеологиялық жұмыстардың барлық түрлерін (бағытжолдық, сынамалаудың, құжаттаудың барлық түрлері, практикалық және режимдік, зертханалық жұмыстар) ұйымдастыру және орындау;
КҚ 3.3.15 – жұмыстардың графигін құру,
КҚ 3.3.16 – гидрогеологиялық жұмыстардың қандай да бір сатысын құруға негіздеме беру;
КҚ 3.3.17 – барлаудың жүйесін және барлаудың техникалық құралдарын таңдауды жүргізу;
КҚ 3.3.18 – жобада көрсетілген гидрогеологиялық жұмыстардың барлық түрлерінің көлемдерін анықтау,
КҚ 3.3.19 – үлгілерді, сынамаларды тіркеуді, оларды есепке алуды және талдауға жіберуді жүргізу;

ПК 2.2.10 - обрабатывать, маркировать и вести учет промывочных контрольных проб;
ПК 2.2.11 - определять по характеристикам и макропризнакам содержание полезных и сопровождающих минералов в шлихах;
ПК 2.2.12 - соблюдать правила обработки, маркировки, учета промытых проб;
ПК 2.2.13- определять влияние скорости движения воды на выделение шлихов из песков;
ПК 2.2.14 - знать классификацию рыхлых пород по промывистости и отмачивания в воде.
3.Специалист среднего звена
3.1 070303 3 - Техник-гидрогеолог.
ПК 3.3.1 - производить привязку обнажений, геологоразведочных выработок, разведочных профилей;
ПК 3.3.2 - строить разрезы и оформлять графические приложения в соответствии с инструктивными требованиями;
ПК 3.3.3 - определять на геологических картах возраст, формы залегания пород и виды разрывных нарушений;
ПК 3.3.4 - работать с горным компасом;
ПК 3.3.5 - пользоваться лабораторным оборудованием и посудой, подготавливать вещества и химические реактивы к проведению различных видов анализов; оформлять лабораторные журналы;
ПК 3.3.6 - использовать методы полевого макроскопического определения минералов, руд и горных пород;
ПК 3.3.7 - применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород;
ПК 3.3.8 - определять наличие в горных породах ископаемой фауны и флоры;
ПК 3.3.9 - вести первичную документацию на различных видах геолого-разведочных работ;
ПК 3.3.10 - определять и описывать литологические признаки фаций осадочных горных пород; определять и описывать характерных представителей различных фаций магматических, вулканических и метаморфических горных пород;
ПК 3.3.11. Контролировать безопасность условий труда рабочих.
ПК 3.3.12- Производить оценку параметров водоносных горизонтов и поверхностных водотоков различными способами.
ПК 3.3.13 – осуществлять техническое руководство гидрогеологическими и инженерно-геологическими работами на участке.
ПК 3.3.14 - отбирать пробы воды и грунта различными способами;
ПК 3.3.15 - работать с приспособлениями, оборудованием, инструментом и снаряжением, используемым в опробовании геологоразведочных выработок;
ПК 3.3.16- организовать и выполнять все виды гидрогеологических работ (маршрутные, все виды опробования, документации, опытные и режимные, лабораторные работы);
ПК 3.3.17 - составлять графики работ,
ПК 3.3.18 - давать общее обоснование постановки той или иной стадии гидрогеологических работ;
ПК 3.3.19 - производить выбор системы разведки и технических средств разведки;

КҚ 3.3.20 – жерасты суларының қорларын категориялау схемаларын негіздеу;
КҚ 3.3.21 - гидроизогипс және гидроизопьез пландарын құру;
КҚ 3.3.22 – жобалар мен есептердің белгілі бір тарауларын құрастыру;
КҚ 3.3.23 – далалық жұмыстарға шығуға дайындық, объектілердің пайдалануға беруге дайындық актілерін құру;
КҚ 3.3.24 – далалық материалдарға камералдық өңдеу жүргізу.
КҚ 3.3.25 – компьютерлік бағдарламалардың жетік түрлерін пайдалану;
КҚ 3.3.26 – жұмыс мамандықтарының бірімен көзделген құзыреттіліктерге ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 143-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0704000 – Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды іздеу және барлау
Біліктілігі: 070401 2 Каротажшы *
070402 2 Каротаждық стансаның машинисі *

ПК 3.3.20 - определять объемы всех видов гидрогеологических работ, указанных в проекте,
ПК 3.3.21 – проводить регистрацию образцов, проб, их учет и отправку на анализ;
ПК 3.3.22 – обосновывать схемы категоризации запасов подземных вод;
ПК 3.3.23 - составлять планы гидроизогипс и гидроизопьез;
ПК 3.3.24 - составлять определенные главы проектов и отчетов;
ПК 3.3.25 - составлять акты готовности к выезду на полевые работы, готовности объектов к их вводу в эксплуатацию;
ПК 3.3.26 – проводить камеральную обработку полевых материалов.
ПК 3.3.27 - использовать совершенные типы компьютерных программ;
ПК 3.3.28 - владеть компетенциями,
предусмотренными программой одной из рабочих профессий.
Приложение 143
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0704000 Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификации: 070401 2 Каротажник*
070402 2 Машинист каротажной станции*

КҚ 2.2.8
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
ПҚК іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістерінің жалпы курсы
Геологиялық барлау жұмыстарының жалпы цикліндегі геофизикалық әдістердің ролі мен орны; барлау геофизикасының әдістерінің жіктелуі; геофизикалық әдістерді қолдану салалары; магнитті барлаудың, гравибарлаудың, электрбарлаудың, сейсмобарлаудың, радиоактивті әдістердің физикалық-геологиялық негіздері; ұңғымаларды геофизикалық зерттеулердің негіздері; геофизикалық әдістерде қолданылатын аппаратура мен жабдықтар; далалық геофизикалық әдістерді жүргізудің әдістемесі мен техникасы; далалық материалдарды өңдеу және түсіндіру; геологиялық міндеттерді шешу кезінде геофизикалық әдістерді кешенді пайдалану.
Іскерліктер:
Магнитті барлауды, гравибарлауды, электрбарлауды, сейсмобарлауды, радиометриялық және ядролық-физикалық әдістерді қолданудың физикалық негіздері мен геологиялық-геофизикалық алғышарттарын; ұңғымаларды геофизикалық зерттеулердің мәнін;
Дағдылар:
Қалыпты және аномальді геофизикалық өрістердің карталарымен жұмыс жасау;
түзетулердің есептеу және өлшенген шамалардың параметрлерін анықтау;
далалық құжаттарды рәсімдеу және өңдеу;
БҚ 5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.3.6
КҚ 2. 3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.2,
АП. 02
Әдістердің теориялық негіздері
Гравибарлаудың физикалық-геологиялық негіздерінің негізгі қағидалары – тарту күші, гравитациялық потенциал және оның туындылары, қалыпты гравитациялық өріс және ауырлық күшінің аномалиялары, өрістерді өлшеудің әдістері; магниттібарлаудың – жердің магнитті өрісі және оның ерекшеліктері, геомагнитті өрістің элементтері, магниттібарлаудың тура және кері міндеттерін шешу, магнитті өрісті өлшеудің әдістері; электробарлаудың – электромагнитті өрістің үлгілері, геоэлектрлі қима туралы түсінік, тұрақты, айнымалы және стационарлы емес электромагнитті өрістердің әдістері; электробарлаудың тура және кері міндеттірн шешу; сейсмобарлаудың – серпімді толқындардың ториясы, гармониялық тербелістер, серпімді ортада толқындардың таралу ерекшеліктері, сейсмобарлаудың; радиометрияның ядролық геофизиканың әдістері – радиоактивті өзгерістердің негізгі заңдары,
Радиоактивті сәулеленулердің затпен әрекеттесуі; радиоактивті сәулеленулердің көздері мен детекторлары, радиометрияның әдістері; ұңғымаларды геофизикалық зерттеулер – электрлі каротаждың, радиоактивті каротаждың және каротаждың басқа түрлерінің физикалық негіздері, ұңғымаларды каротаждау кезінде өлшеу.
Білімдер:
Магнитті барлауды, гравибарлауды, электробарлауды, сейсмобарлауды, радиометрлік және ядролық-физикалық әдістерді қолданудың физикалық негіздерін және геологиялық-геофизикалық алғышарттарын; тұрақты, айнымалы және стационарлық емес электромагнитті өрістердің әдістерін; электробарлаудың тура және кері міндеттерін шешуді; ұңғымаларды геофизикалық зерттеуді – электрлі каротаждың, радиоактивті каротаждың және каротаждың басқа түрлерінің физикалық негіздерін, ұңғымаларды каротаждау кезіндегі өлшеу әдістерін.
Іскерліктер:
Электрлі тәжірибеде электрлі және магнитті құбылыстарды пайдалану; олардың құрылысы мен әрекет ету принциптерін геофизикалық аспаптарда және аппаратураларда қолдану;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.2.8
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Общий курс геофизических методов поисков и разведки МПИ
Роль и место геофизических методов в общем цикле геологоразведочных работ;
классификация методов разведочной геофизики;
области применения геофизических методов;
физико-геологические основы магниторазведки,
гравиразведки, электроразведки, сейсморазведки,
радиоактивных методов;
основы геофизических исследований скважин;
аппаратура и оборудование, применяемое в геофизических методах;
методика и техника проведения полевых геофизических методов;
обработка и интерпретация полевых материалов;
комплексное применение геофизических методов
при решении геологических задач
Знания:
физические основы и геолого-геофизические предпосылки применения магниторазведки,
гравиразведки, электроразведки,
сейсморазведки, радиометрических
и ядерно-физических методов;
сущность геофизических исследований скважин;
Умения:
работать с картами нормального и аномального геофизического поля;
вычислять поправки и определять параметры измеренных величин;
оформлять и обрабатывать полевую документацию;
БК 5
ПК 2.1.10
ПК 2.2.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.2
СД. 02
Теоретические основы методов
Основные положения физико-геологических основ гравиразведки -
сила притяжения, гравитационный потенциал и его производные,
нормальное гравитационное поле и аномалии силы тяжести,
методы измерения полей; магниторазведки - земное магнитное поле и его особенности,
элементы геомагнитного поля, решение прямой и обратной задачи магниторазведки,
методы измерений магнитного поля;
электроразведки - модели электромагнитных полей,
понятие о геоэлектрическом разрезе, методы постоянного,
переменного и нестационарных электромагнитных полей;
решение прямой и обратной задачи электроразведки;
сейсморазведки - теория упругих волн,
гармонические колебания, особенности распространения волн в упругой среде, методы сейсморазведки;
радиометрии и ядерной геофизики - основные законы радиоактивных превращений,
взаимодействие радиоактивных излучений с веществом;
источники и детекторы радиоактивных излучений, методы радиометрии;
геофизические исследования скважин – физические основы электрического каротажа,
радиоактивного каротажа
и других видов каротажа, методы измерения при каротаже скважин.
Знания:
физические основы и геолого-геофизические предпосылки применения магниторазведки,
гравиразведки, электроразведки,
сейсморазведки, радиометрических и
ядерно-физических методов;
методы постоянного, переменного и
нестационарных электромагнитных полей;
решение прямой и обратной задачи электроразведки;
геофизические исследования скважин – физические основы электрического каротажа,
радиоактивного каротажа и других видов каротажа,
методы измерения при каротаже скважин.
Умения:
Использовать электрические и магнитные явления в электрической практике;
Применять устройство, принципы их действия в
геофизических приборах и аппаратурах;
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.3
Қ 2.3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
АП. 03
Аппаратура және жабдықтар
Гравибарлау аппаратурасы мен жабдықтары – ауырлық күшінің үдеуін өлшеудің әдістері; жерүсті кварцты оптикалық-механикалық гравиметрлердің құрылысы мен жұмыс істеу принципі: жерүсті кварц гравиметрлерімен өлшеудің техникасы; магнитті барлау аппаратурасы мен жабдықтары, тау жыныстарының магнитті өрісі мен магнитті қасиеттерін өлшеудің әдістері; оптикалық-механикалық магнитометрлер; протонды және квантты магнитометрлер; жерүсті магнитометрлерінің құрылысы мен жұмыс істеу принциптері; техникалық қызмет көрсету, жұмысқа дайындау және өлшеу техникасы; электрбарлау аппаратурасы мен жабдықтары – электр және электрмагнитті өрістерді қоздыру және тіркеу туралы негізгі мәліметтер; электрбарлау аппаратурасының негізгі тораптары мен блоктары; кедергі, электрохимиялық поляризация, айнымалы электрмагнитті өрістер әдістерінің аппаратурасы; техникалық қызмет көрсету және электрбарлау аппаратурасын жөндеу; сейсмобарлау аппаратурасы мен жабдықтар – геологиялық ортада серпімді толқындарды қоздыру және қабылдау әдістері туралы негізгі мәліметтер; сейсмостанцияның негізгі тораптары мен блоктары; сейсмобарлау аппаратурасы мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу; радиометриялық және ядролық-физикалық зерттеулерге арналған жабдықтар және радиоактивті сәулеленулерді өлшеу әдістері туралы негізгі мәліметтер; далалық жаяу жүрісті гамма-түсірудің, эманациялық түсірудің және зертханалық зерттеулердің аппаратурасы; радиометрлердің, спектрметрлердің, эманометрлердің негізгі тораптары мен блоктары; радиометрлік аппаратураға техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге арналған аппаратура мен жабдықтар – ұңғымалық дабылдарды тіркеу әдістері туралы негізгі мәліметтер; кешенді автоматты каротажды станциялар; көтерме-түсірме құрылғылары мен жабдықтар; каротажды станциялардың өлшеулерді жүргізу техникасы, жөндеу және қызмет көрсету.
Білімдер:
Оқытылатын маманданудың әдістері бойынша бақылау-өлшеу геофизикалық аппаратурасының құрылысын, тексеруді, баптауды және пайдалану ережелерін; геофизикалық әдістердің аппаратурасы мен жабдықтары туралы негізгі мәліметтерді;
Іскерліктер:
Геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылаулар мен өлшеулерді жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
АП. 04
Далалық жұмыстардың әдістемесі мен техникасы
Суретке түсіру туралы түсінік, далалық жұмыстардың әдістемесі мен техникасы; далалық геофизикалық әдістердің әдістемесі мен техникасының жалпы қағидалары; түсірулердің негізгі техникалық сипаттамалары; түсірулердің технологиясы және оларды жүргізуді негіздеу, жүргізу жағдайлары, геологиялық міндеті, масштабы, дәлдігі бойынша түсірулердің жіктелуі; түрлі тәсілдермен және әдістермен далалық геофизикалық зерттеулердің жүргізудің әдістемесі мен техникасы; түсірулерді метрологиялық қамсыздандыру.
Білімдер:
Геофизикалық зерттеу әдістерінің теориялық негіздерін; геофизикалық зерттеулердің барлық түрлерін жүргізудің әдістемесі мен техникасын; далалық зерттеулердің нәтижелерін геологиялық түсіндірудің негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
Геофизикалық зерттеулердің түрлі әдістерімен өлшеулерді жүргізуге арналған құрастыру схемалары мен қондырғыларын құру;
БҚ 1
БҚ 2,

ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
СД. 03
Аппаратура и оборудование
Гравиразведочная аппаратура и оборудование - методы измерения ускорения силы тяжести;
устройство и принцип работы наземных кварцевых оптико-механических гравиметров:
техника измерений наземными кварцевыми гравиметрами;
магниторазведочная аппаратура и оборудование, методы измерения магнитного поля и магнитных свойств горных пород;
оптико-механические магнитометры; протонные и квантовые магнитометры;
устройство и принципы работы наземных магнитометров;
техническое обслуживание, подготовка к работе и техника измерений; электроразведочная аппаратура и оборудование - основные сведения о каналах возбуждения и регистрации электрических и электромагнитных полей; основные узлы и блоки электроразведочной аппаратуры;
аппаратура методов сопротивления, электрохимической поляризации,
переменных электромагнитных полей;
технического обслуживания и ремонт электроразведочной аппаратуры; сейсморазведочная аппаратура и оборудование - основные сведения о методах возбуждения и приема упругих волн в геологической среде; основные узлы и блоки сейсмостанций;
техническое обслуживание и ремонт сейсморазведочной аппаратуры и оборудования; оборудование для радиометрических и ядерно-физических исследований и основные сведения о методах измерений радиоактивны излучений; аппаратура полевой пешеходной гамма-съемки эманационной съемки и лабораторных исследований; основные блоки и узлы радиометров, спектрометров, эманометров;
техническое обслуживание и ремонт радиометрической аппаратуры. Аппаратура и оборудование для проведения геофизических исследований скважин - основные сведения о методах регистрации скважинных сигналов;
комплексные автоматические каротажные станции; спускоподъемные устройства и оборудование;
техника проведения измерений с каротажными станциями, ремонт и обслуживание.
Знания:
устройство, поверку, настройку и правила пользования контрольно-измерительной геофизической аппаратуры по методам изучаемой специализации;
основные сведения об аппаратуре и оборудовании геофизических методов;
Умения:
проводить наблюдения и замеры с аппаратурой при проведении геофизических работ;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.10
ПК 2.1.15
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.12
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.8
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
СД. 04
Методика и техника полевых работ
Понятие о съемке, методика и техника полевых работ;
общие положения методики и техники полевых геофизических методов;
основные технические характеристики съемок;
обоснование проведения и технология съемок классификация съемок по условиям проведения,
геологическому назначению, масштабу, точности;
методика и техника проведения полевых геофизических исследований
различными способами и методами;
метрологическое обеспечение съемок.
Знания:
теоретические основы методов геофизических исследований;
методику и технику проведения всех видов геофизических исследований;
основные приемы геологической интерпретации результатов полевых исследований;
Умения:
Составлять монтажные схемы и установки для производства измерений
различными методами геофизических исследований;
БК 1
БК 2,

КҚ 2.1.16
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Геофизикалық аппаратураны оқып білу бойынша
Далалық жұмыстарды жүргізуге аппаратураны және жабдықтарды дайындау; жергілікті жерде бақылау желілерін шоғырландыру және бақылау нүктелерін картада байланыстыру; геофизикалық жұмыстардың әр түрлерін орындау; далалық бақылауларды камералды өңдеуді жүргізу; тәжірибе бойынша есепті құру және сызу-безендіру жұмыстарын орындау; жұмыс мамандығын алуға біліктілік сынақтарының қоятын талаптары.
Іскерліктер:
Аппаратура мен жабдықтарға қызмет көрсету, пайдалану, күту, сақтау және тасымалдау, негізгі ақаулықтарды анықтау, оларды жоюдың тәсілдері, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру, аппаратураның құжаттамасы мен тексерісін жүргізу, КИП қолдану. Тоқтың әртүрлі көздерімен жұмыс істеу, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу.
Дағдылар:
Геофизикалық аппаратураны іріктеуді, аппаратура мен жабдықтарды, қондырғылардың түрлі схемаларын құрастыруды және бөлектеуді жүргізу, олардың ақауларын тексеру, оларды жұмысқа дайындау, аспаптарды эталондауды және градустауды, баптауды жүргізу, аппаратураларды тексеру құжаттарын жүргізу,
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
КП 01.2
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау және кескіндерді бөлуді өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.6
КҚ 2.3.6
КП 01.3
Геологиялық.
Іс-тәжірибе аймағының геологиялық құрылымы мен тірек қималарын зерттеу, тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталондық
коллекцияларын зерттеу; маршруттық түсірілімдерді іске асыруға арналған аспаптар мен құралдар; далалық зерттеулер, далалық бақылаулар материалдарын ағымдағы камералдық өңдеу; камералдық кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.4
КП. 04
КП. 04
Геофизикалық аппаратураны жөндеу және баптау.
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің негізгі тәсілдері мен әдістері; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарды жөндеу кезінде қолданылатын, бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру; геофизикалық жабдықтардың номенклатурасы мен метрологиялық сипаттамасы; қажетті құжаттарды (ақау ведомостары, аппаратуралық журналдар, техникалық пайдалану төлқұжаттары және т.б.) құрастыруға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
Аппаратураға алдын-ала тексеру, тексеру, далалық жұмыстарға дайындауды, пайдалану бойынша техникалық нұсқауларға сәйкес жұмыстарды регламенттеуді жүргізу. Аппаратураны тестілеуді, жеке блоктарды (тораптарды), аппаратураны диагностикалауды, баптауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, баптау және реттеу үрдісінде БӨА пайдалану. Аппаратураны және оның жеке тораптарын құрастыруды, (бөлектеуді), жинақтауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, жөндеу және баптау нәтижелері бойынша құжаттарды құру.
Дағдылар:
Далалық өлшеулерді жүргізу, олардың сапасын бағалау, далалық құжаттарды жүргізу. Аспаптарды қоректендіру көздерімен толтыру, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелеріне сәйкес аппаратураны және жабдықтарды пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.1.16
ПК 2.1.14
ПК 2.1.12
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.10
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.
01
По изучению геофизической аппаратуры
Подготовка аппаратуры и оборудования для ведения полевых работ;
разбивка сети наблюдений на местности и привязка точек наблюдений на карту;
выполнение различных видов геофизических работ;
проведение камеральной обработки полевых наблюдений;
составление отчета по практике и выполнение чертежно-оформительских работ;
требования квалификационных испытаний
на получение рабочей профессии.
Умения:
Производить монтаж, демонтаж и проверку аппаратуры и оборудования;
устранение простейших неисправностей в полевых условиях,
ориентироваться на местности,
вести привязку точек наблюдений и наносить их на карту;
выполнять различные виды геофизических работ;
Навыки:
Соблюдать правила по технике безопасности при
работе с аппаратурой и оборудованием в полевых условия
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.11
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.8
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
ПП 02
Геодезическая.
Теодолитные работы, нивелирные работы,
тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
производить измерения, заполнять, обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
Подготовки геодезических приборов к работе и проведение разбивки профилей
БК 1
БК 2
ПК 2.1.6
ПК 2.3.6
ПП 03
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород, минералов,
фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства
маршрутных съемок;
полевые исследования; текущая камеральная
обработка материалов полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства  четвертичных и скальных пород, проводить их документацию, составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности и по карте.
БК 5
ПК 2.2.8
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.5.4
ПП. 04
Ремонт и настройка геофизической аппаратуры.
Основные приемы и методы проведения ремонтных работ; получение навыков работы с
контрольно-измерительными приборами,
используемыми при ремонте геофизической аппаратуры и оборудования;
номенклатура и метрологическая характеристика геофизической аппаратуры;
требования к составлению необходимой документации (дефектных ведомостей,
аппаратурных журналов, паспортов технической эксплуатации и др.);
Умения:
применять основные типы аппаратуры и оборудования геофизических методов;
назначение и технические характеристики аппаратуры и оборудования,
проводить диагностику настройку и мелкий ремонт геофизической аппаратуры.
Навыки:
работы с аппаратурой и оборудованием геофизических методов по специализации;
определения неполадок в приборах и их устранения;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
КП 04
Мамандану әдістері бойынша геофизикалық
Сейсмикалық станциядағы жұмыс дағдыларын меңгеру; сейсмоқабылдағыштарды пайдалану, оларды тасымалдау және сақтау ережелері; жергілікті жерде белгіленген нүктелер бойынша сейсмоқабылдағыштарды орнату және оларды сейсмикалық шалғылардың магистралды желілеріне қосу ережелері; жетектер мен кабельдердің қолданылатын маркалары; сейсмикалық шалғыны; байланыс сымдарын жаюдың және ораудың ережелері мен тәртібі; аккумуляторлар мен батареялардың түрлері; сейсмикалық ауытқуларды қоздыру пунктіндегі жұмыс.
Іскерліктер:
Геофизикалық жабдықтарды далалық жұмыстарға дайындаудың тәртібін;
геофизикалық жұмыстардың есептік құжаттарын құрастыруға қойылатын талаптарды;
Дағдылар: Мамандану бойынша геофизикалық әдістердің жабдықтарымен және аппаратурасымен жұмыс жасау; далалық жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау ережелерін орындауды қамтамасыз ету;
жергілікті жерде бағдарлану, бақылау нүктелерін байланыстыруды жүргізу және оларды картаға салу; геофизикалық жұмыстардың әр түрлерін орындау;
далалық материалдарды камералды өңдеуді жүргізу;
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
Біліктілігі: «Каротажшы»
КП. 04
070401 2 «Каротажшы» жұмыс мамандығын меңгеру бойынша практика
Ұңғымалар каротажы бойынша жұмыстарды орындау. Бұрғылауда каротажды жабдықтарды құрастыруға, бөлектеуге және жөндеуге қатысу. Каротажды жабдықтардың дұрыстығын тексеру. Өлшеулер жүргізу және тоқтың кему орындарын анықтау. Сымдар мен каротажды кабельдің оқушаулануындағы ақауларды жою. Аспаптар мен аппараттарды түсіруге және ұңғыма сағасында орнатуға қатысу. Каротажды жабдық пен инструментке техникалық қызмет көрсетуге қатысу. Аппаратура мен жабдықтарды ажырату, ұңғымадан көтеру, тиеу, түсіру және тасымалдау.
Іскерліктер:
Ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді жүргізудің бірізділігін; каротажды-перфораторлы аппаратура мен жабдықтардың құрылысы мен әрекет ету принципінің схемаларын және оларды пайдалану ережелерін; ұңғымалардағы геофизикалық зерттеулерде қолданылатын, қоректену көздерінің түрлерін, оларды пайдалану ережелерін; каротажды кабельдердің оқшаулануын тексерудің және жөндеудің ережелері мен тәртібін; дәнекерлеу жұмыстарын орындау тәсілдерін; жарылғыш материалдар туралы негізгі мәліметтерді және оларды пайдалану ережелерін; каротажды жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу тәртібін, зондтарды дайындау және каротажды кабельдерді қиыстыру тәсілдері
Дағдылар:
Ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді жүргізу; каротажды жабдықтарға қызмет көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.1-2.1.16
Біліктілігі: «Каротаж стансаның машинисі»
КП. 04

ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.4
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
ПП 04
Геофизическая по методам специализации
Овладение навыками работы на сейсмической станции;
правила обращения с сейсмоприемниками, их переноски и хранения;
правила установки на местности сейсмоприемников по размеченным точкам и подключения их к магистральным линиям сейсмической косы;
применяемые марки проводов и кабелей;
правила и порядок раскладки и смотки сейсмической косы;
размотки и смотки проводов связи; типы аккумуляторов и батарей;
работа на пункте возбуждения сейсмических колебаний.
Умения:
подготовка геофизического оборудования к полевым работам, проведение измерений;
составление отчетных документов геофизических работ;
Навыки:
Работы с аппаратурой и оборудованием геофизических методов по специализации;
Выполнения правил охраны труда при производстве полевых работ;
Работы с геологическими материалами;
камеральной отработки полевых материалов;
БК 2
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.7
ПК 2.1.16
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
Квалификация «Каротажник»
ПП. 04
Практика по приобретению профессии 070401 2 «Каротажник»
Выполнение работ по каротажу скважин.
Участие в проведении монтажа, демонтажа и ремонта каротажного оборудования на буровой.
Проверка исправности каротажного оборудования.
Проведение замеров и выявление мест утечки тока.
Устранение повреждений в изоляции проводов и каротажного кабеля.
Участие в спуске и установке в устье скважины приборов и аппаратов.
Участие в техническом обслуживании каротажного оборудования и инструмента.
Отсоединение, подъем из скважины, погрузка,
разгрузка и транспортировка
(перенос) аппаратуры и оборудования.
Умения:
Проводить геофизические исследования в скважинах;
применять каротажно-перфораторную аппаратуру и оборудование;
выбирать и обслуживать источники питания,
применяемые при геофизических исследованиях в скважинах;
проводить проверку изоляции каротажных кабелей и ее ремонт;
выполнять паяльные работы;
работать с взрывчатыми материалами проводить техническое обслуживание каротажного оборудования;
изготавливать зонды и сращивать каротажные кабели.
Навыки:
Проводить геофизические исследования в скважинах;
обслуживать каротажное оборудование.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1-
2.1.16
Квалификация «Машинист каротажной станции»
ПП. 04

070402 2 «Каротаж стансаның машинисі» жұмыс мамандығын меңгеру бойынша практика
Тереңдігі 1000 метрге жететін ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді және ату-жару жұмыстарын жүргізу кезінде каротажды және перфораторлы станцияларды, каротажды көтергіштерді басқару. Станцияларды және көтергіштерді тасымалдауға және жұмысқа дайындау. Алаңды таңдау, дайындау, сонымен қатар зертхананы, генераторлық топты және көтергішті орнату. Жабдықтарды құрастыру және бөлектеу. Станцияларды күш беретін және жарықтандырғыш желілерге қосу. Аппаратураны (аспаптарды) ұңғымаға түсіру және көтеру. Жабдықтарды, аппаратураны және инструментті тиеу, түсіру және тасымалдау.
Іскерліктер:
Ұңғымалардың конструкциясын; ұңғымаларда геофизикалық зерттеулердің жүргізудің тәртібін; аппараттарды түсіру және көтеру ережелерін; каротажды-перфораторлы жабдықтар мен аппаратураны тасымалдау ережелерін, олардың құрылысы мен пайдалану ережелерін; каротажды станцияларға ай сайын және жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүргізу ережелерін; электротехника негіздерін; жару жұмыстарын жүргізу тәртібі мен ережелерін; жерге қосулардың құрылысы мен желіде ақауларды табудың тәсілдерін; бензоқозғалтқыштар, генератор мен станцияның қосалқы механизмдері ақауларының белгілерін және оларды жоюдың тәсілдерін
Дағдылар:
Геофизикалық зерттеулерді жүргізу кезінде каротажды станцияны, каротажды көтергіштерді басқару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.1-2.2.12
Біліктілігі: «Геофизикалық аппаратураларды іске қосуға дайындаушы»
КП. 04
070403 2 «Геофизикалық аппаратураларды іске қосуға дайындаушы» жұмыс мамандығын меңгеру бойынша практика
Жұмыстарды жүргізу орнында немесе ұйымдардың далалық базаларында геофизикалық жабдықтарға, аппаратураға, аспаптарға және жеке тораптарға жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы жоспарланбаған жөндеуді жүргізу. Ұсақ геофизикалық жабдықтарды, аппаратураны және аспаптарды жинақтау, бөлектеу, баптау, реттеу және сынау. Жеке тораптарды (бөлшектерді) ауыстыру қажеттілігін және оларды стационарлы жағдайларда жөндеуге жолдау қажеттілігін анықтау
Іскерліктер:
Аппаратураның техникалық құжаттарын және торап блоктарының схемаларын оқу. БӨА аспаптарымен жұмыс жасай алу, радиоактивті сәулелену көздерін, тоқ көздерін дұрыс пайдалана алу, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу. Геофизикалық аппаратура мен жабдықтарды құрастыру, бөлектеу, баптау, реттеу, эталондау, калибрлеу, жөндеу және сынау. Ақауларды анықтау және оларды жою. Жеке бөлшектерді ауыстыру, қажет болғанда, станционарлық жағдайларда оларды жөндеуге жіберу.
Дағдылар:
Геофизикалық аппаратура мен жабдықтарға жоспарлы тексеріс, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.3.1-2.3.10
Біліктілігі: «Геофизикалық жұмыстар жұмысшысы»
КП. 04

Практика по приобретению профессии 070402 2 «Машинист каротажной станции»
Управление каротажной и перфораторной станциями,
каротажными подъемниками при проведении геофизических исследований и прострелочно-взрывных работ в скважинах глубиной до 1000 метров.
Подготовка станций и подъемников к транспортировке и работе.
Выбор, подготовка площадки, а также установка лаборатории, генераторной группы и подъемника.
Монтаж и демонтаж оборудования,
Подключение станций к силовой и осветительной сети,
Спуск аппаратуры (приборов) в скважину и их подъем.
Погрузка, разгрузка и транспортировка оборудования,
аппаратуры и инструмента.
Умения:
Проводить геофизические исследования в скважинах;
спуск и подъем аппаратов; транспортировку каротажно- перфораторного оборудования и аппаратуры, правильно их эксплуатировать;
проводить ежесменное и плановое техническое обслуживание и текущей ремонт оборудования каротажных станций;
устраивать заземление и находить повреждения в сети; определять неисправности бензодвигателей,
генератора и вспомогательных механизмов станций и устранять их.
Навыки:
Управлять каротажной станцией,
каротажными подъемниками при проведении геофизических исследований.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.1-
2.2.12
Квалификация «Наладчик геофизической аппаратуры»
ПП. 04
Практика по приобретению профессии 070403 2 «Наладчик геофизической аппаратуры»
Выполнение планового технического обслуживания,
текущего внепланового ремонта геофизического оборудования,
аппаратуры, приборов и отдельных узлов на месте производства работ или на полевых базах организаций.
Сборка, демонтаж, наладка, регулирование и испытание мелкого геофизического оборудования,
аппаратуры и приборов. Определение потребности в замене отдельных узлов (деталей)
и необходимости направления их на ремонт в стационарных условиях
Умения:
Работать с радиоматериалами, радио и электрическими схемами;
проводить демонтаж и сборку геофизического оборудования, аппаратуры и приборов;
их техническое обслуживание, ремонт, наладку и регулировку, выполнять паяльные работы.
Навыки:
Выполнять техническое обслуживание, ремонт геофизического оборудования, аппаратуры, приборов;
проводить сборку, демонтаж наладку, регулирование и испытание мелкого геофизического оборудования,
аппаратуры и приборов
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.1-
2.3.10
Квалификация «Рабочий на геофизических работах»
ПП. 04

070404 2 «Геофизикалық жұмыстар жұмысшысы» кәсібін меңгеру бойынша практика
Сейсмикалық, электрбарлау және қосалқы желілерді дайындау. Сейсмоқабылдағыштар мен электрбарлау қондырғыларын орнату және іске қосу сапасын (өткізгіштік, кему және т.б.) тексеру, олардың жұмысында ақауларды анықтау және жою. Сейсмикалық шалғылардың секцияларын, электрбарлау желілерін дайындауға қатысу; сейсмоқабылдағыштардың топтарын құрастыру. Жерге қосулар мен бөгеттердің әр түрлерінің құрылысы. Жергілікті жерде бақылаулардың дайындалған желілерінің нүктелерін іздеу. Гравиметрлерді іздеу және көкжиекке орнату. Радиометрлік аспаптарды тексеру, жұмысқа дайындау және олардың көмегімен жұмыс бақылауларын жүргізу. Далалық журналда гравиметрдің және радиометрлердің көрсеткіштерін тіркеу. Айырым белгілерінің құрылысы. Радиометрлердің сезімталдығын тексеру және эталондау. Жабдықтардың жағдайын бақылау, алдын ала қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуді жүргізуге қатысу.
Іскерліктер:
Тоқтың түрлі көздерін, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережелерін, қолданылатын жабдықтарды және аппаратураны пайдаланудың негізгі ережелерін, жарылғыш заттардың, радиоактивті көздердің негізгі қасиеттерін. Аппаратура мен жабдықтарды сақтауға, тасымалдауға қойылатын талаптарды, далалық жұмыстарды қауіпсіз жүргізу. Негізгі геофизикалық аспаптар мен жабдықтарды, жеке бақылауларды далалық журналға түсіру.
Дағдылар:
Сейсмоқабылдағыштарды, жерге қосу құрылғыларын орнатуды және іске қосуды жүргізу, электрбарлау және басқа қондырғыларды құрастыру, сейсмикалық шалғыларды орау және тарқату, желілерді станцияларға қосу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.4.1-2.4.12
Біліктілігі: «Зертханашы-радиометрист»
КП. 04
070405 2 «Зертханашы-радиометрист» кәсібін меңгеру бойынша практика
Радиоактивті сәулеленулердің кешенді радиометрлік өлшемдері. Бақылау өлшеулерінің нәтижелерін өңдеу. Сіңіру және ыдырау қисықтарын алу және құру. Амплитудалық талдағыштарда радиоактивті сәулеленулердің спектрлерін алу. Радиоактивті сәулеленулердің амплитудалық спектрлерін алумен байланысты, жазбалар мен есептеулерді журналда жүргізу. Спектрді графикалық түрде құру.
Іскерліктер:
Радиотехникалық аппаратураға ағымдағы бақылау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу, зертханалық зерттеулер үшін аппаратура мен схемаларды жинақтау, аспаптар мен жабдықтар бойынша техникалық құжаттарды пайдалану, жұмыстың қалыпты режимін орнату, қажетті өлшеулер жүргізу, оларды тіркеу, құжаттарды жүргізу, алынған мәліметтердің сапасын бағалау және өңдеу.
Дағдылар:
Аппаратура мен жабдықтарды жұмысқа дайындау, баптау, эталондау, аспаптарды градустауды жүргізу, радиоактивті көздермен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау және оларды сақтау, тасымалдау және жұмыс үрдісінде пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.5.1-2.5.11
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарылатылған деңгей).
Циклдің белгісі
Пәндер, іс-тәжірибелердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, Іскерліктер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттіліктер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖБП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмыс жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффисті сөзжасам; конверсия – сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:
- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, пландар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу керек.
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
ЖКП 02
Топографиялық сызу.
Негізгі шартты белгілерді қолдану және орындау; әр түрлі сипатты шартты белгілерді игеру; геологиялық сипатты шартты белгілер және оларды игеру; баспа түпнұсқалы пландар мен карталарды сызудың қазіргі заманғы әдістері.
Білімдер:
- геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұнды шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі міндетті геологиялық карталарды рәсімдеу.
БҚ 5
КҚ 2.2.8
ЖКП 03
Жалпы геология.
Әлем мен Күн жүйесіндегі Жер; Жердің геодезиялық сипаттамасы; Жердің физикалық қасиеттері оның сыртқы қабаттары, Жер мен жер қыртысының құрылымы, жер қыртысының құрамы; жер қыртысының геологиялық үрдістері мен эволюциясы.
Білімдер:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шәкілдерді, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктерін,
геологиялық зерттеулердің негізгі түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарда жыныстар жатысының жасын, генезисін және жағдайларын анықтай алу;
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу,
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы және платформалы аймақтарын анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6

Практика по приобретению профессии 070404 2 «Рабочий на геофизических работах»
Подготовка сейсмических, электроразведочных и вспомогательных линий.
Проверка качества расстановки и подключения сейсмоприемников и электроразведочных установок
(проводимость, утечка и т.д), выявление и устранение неисправностей в их работе.
Участие в изготовлении секций сейсмической косы, электроразведочных линий;
монтаж групп сейсмоприемников. Устройство различных видов заземлений и заграждений.
Поиск на местности точек подготовленной сети наблюдений.
Поиск и установка в горизонт гравиметров.
Проверка, подготовка к работе и выполнение рабочих наблюдений с помощью радиометрических приборов.
Регистрация в полевом журнале показаний гравиметра и радиометров. Устройство опознавательных знаков.
Проверка чувствительности и эталонирование радиометров.
Контроль состояния, профилактическое обслуживание и участие
в проведении текущего ремонта оборудования.
Умения:
Подбирать аппаратуру для соответствующего вида геофизических работ;
установки геофизические приборы; соблюдать правила эксплуатации, обслуживания, транспортировки и хранения геофизических приборов и оборудования;
выполнять основные приемы монтажа электрических цепей,
работать с монтажным инструментом и контрольно-измерительными приборами; выполнять инструкции по ведению работ соответствующим методом
(взрывных работ, работ с токами высокого напряжения, ионизирующими излучениями)
Навыки:
Подключать сейсмоприемники и электроразведочные установки,
выявлять и устранять неисправности в их работе;
подготовить к работе и выполнению рабочих
наблюдений геофизические приборы.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.4.1-
2.4.12
Квалификация «Лаборант-радиометрист»
ПП. 04
Практика по приобретению профессии 070405 2 «Лаборант-радиометрист»
Комплексные радиометрические измерения радиоактивных излучений.
Обработка результатов контрольных измерений.
Снятие и построение кривых поглощения и распада.
Получение на амплитудных анализаторах спектров радиоактивных излучений.
Ведение в журнале записей и расчетов, связанных со снятием амплитудных спектров радиоактивных излучений.
Графическое построение спектра.
Умения:
Использовать методы сцинтилляционной спектрометрии для решения геологических и технических задач,
снимать характеристики, получать спектры радиоактивных излучений
Навыки:
Работать с радиометрами, эманометрами,
проводить комплексные радиометрические измерения
радиоактивных излучений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.5.1-
2.5.11
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозна-
чение цикла
Наименование и
основные разделы
дисциплины, практики
Формируемые
знания, умения
и навыки
Код
форми-
руемой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательне дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи.
Развитие по специальности.
Умение вести делопроизводство на государственном языке.
Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан.
Техника перевода
(со словарем),
профессиональное общение.
Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке.
Использование словаря по специальности.
Развитие речи и профессиональное
Знания:
- казахский (русский) язык в объеме,
необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением;
чтение ознакомительное и изучающее;
лексический материал;
словообразование;
аффиксальное словообразование;
конверсия как способ словообразования;
грамматический материал;
структура простого предложения;
структура сложноподчиненного предложения;
говорение; аудирование;
самостоятельное внеаудиторное чтение.
Знания:
- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед.)
и грамматическим уровнем необходимым для чтения со словарем,
тексты социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и
профессиональном уровне
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта; номенклатура карт;
вешение и измерение линий;
теодолитная съемка;
нивелирование;
тахеометрическая съемка;
мензульная съемка;
определение площадей;
глазомерная съемка;
аэрофотосъемка и фотограмметрия;
основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения,
сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную,
нивелирную съемку (обрабатывать результаты).
БК 2
БК 8
ПК 2.4.6
ОПД 02
Топографическое черчение
Применение и исполнение основных шрифтов;
владение условными знаками различного характера;
условные знаки геологического характера и владение ими;
современные методы вычерчивания
издательских оригиналов планов и карт.
Знания:
- требования к вычерчиванию условных знаков различного содержания для геологических карт.
Умения:
- оформлять геологические карты различного назначения
БК 5
ПК 2.2.8
ОПД 03
Общая геология
Земля в мировом пространстве;
геодезическая характеристика Земли;
физические свойства Земли и ее внешние оболочки;
строение Земли и земной коры;
состав земной коры;
геологические процессы
и эволюция земной коры.
Знания:
- геохронологи-
ческие и стратиграфические шкалы,
основные особенности развития Земной коры,
- виды и методы геологических исследований.
Умения:
- определять на геологических картах возраст, генезис и условия залегания пород,
- определять по диагностическим признакам наиболее
распространенные породообразующие минералы и горные породы,
- определять на геологических и тектонических
картах складчатые и платформенные области.
БК 1
БК 2
ПК 2.2.8
ПК 2.4.6

КҚ 2.2.5,
КҚ 2.3.6
КҚ 2. 3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.2,
АП. 03
Аппаратура және жабдықтар
Гравибарлау аппаратурасы мен жабдықтары – ауырлық күшінің үдеуін өлшеудің әдістері; жерүсті кварцты оптикалық-механикалық гравиметрлердің құрылысы мен жұмыс істеу принципі: жерүсті кварц гравиметрлерімен өлшеудің техникасы; магнитті барлау аппаратурасы мен жабдықтары, тау жыныстарының магнитті өрісі мен магнитті қасиеттерін өлшеудің әдістері; оптикалық-механикалық магнитометрлер; протонды және квантты магнитометрлер; жерүсті магнитометрлерінің құрылысы мен жұмыс істеу принциптері; техникалық қызмет көрсету, жұмысқа дайындау және өлшеу техникасы; электрбарлау аппаратурасы мен жабдықтары – электр және электрмагнитті өрістерді қоздыру және тіркеу туралы негізгі мәліметтер; электрбарлау аппаратурасының негізгі тораптары мен блоктары; кедергі, электрохимиялық поляризация, айнымалы электрмагнитті өрістер әдістерінің аппаратурасы; техникалық қызмет көрсету және электрбарлау аппаратурасын жөндеу; сейсмобарлау аппаратурасы мен жабдықтар – геологиялық ортада серпімді толқындарды қоздыру және қабылдау әдістері туралы негізгі мәліметтер; сейсмостанцияның негізгі тораптары мен блоктары; сейсмобарлау аппаратурасы мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу; радиометриялық және ядролық-физикалық зерттеулерге арналған жабдықтар және радиоактивті сәулеленулерді өлшеу әдістері туралы негізгі мәліметтер; далалық жаяу жүрісті гамма-түсірудің, эманациялық түсірудің және зертханалық зерттеулердің аппаратурасы; радиометрлердің, спектрметрлердің, эманометрлердің негізгі тораптары мен блоктары; радиометрлік аппаратураға техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге арналған аппаратура мен жабдықтар – ұңғымалық дабылдарды тіркеу әдістері туралы негізгі мәліметтер; кешенді автоматты каротажды станциялар; көтерме-түсірме құрылғылары мен жабдықтар; каротажды станциялардың өлшеулерді жүргізу техникасы, жөндеу және қызмет көрсету.
Білімдер:
Оқытылатын маманданудың әдістері бойынша бақылау-өлшеу геофизикалық аппаратурасының құрылысын, тексеруді, баптауды және пайдалану ережелерін; геофизикалық әдістердің аппаратурасы мен жабдықтары туралы негізгі мәліметтерді;
Іскерліктер:
Геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылаулар мен өлшеулерді жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
АП. 02
Әдістердің теориялық негіздері
Гравибарлаудың физикалық-геологиялық негіздерінің негізгі қағидалары – тарту күші, гравитациялық потенциал және оның туындылары, қалыпты гравитациялық өріс және ауырлық күшінің аномалиялары, өрістерді өлшеудің әдістері; магнитті барлаудың – жердің магнитті өрісі және оның ерекшеліктері, геомагнитті өрістің элементтері, магнитті барлаудың тура және кері міндеттерін шешу, магнитті өрісті өлшеудің әдістері; электробарлаудың – электромагнитті өрістің үлгілері, геоэлектрлі қима туралы түсінік, тұрақты, айнымалы және стационарлы емес электромагнитті өрістердің әдістері; электробарлаудың тура және кері міндеттірн шешу; сейсмобарлаудың – серпімді толқындардың ториясы, гармониялық тербелістер, серпімді ортада толқындардың таралу ерекшеліктері, сейсмобарлаудың; радиометрияның ядролық геофизиканың әдістері – радиоактивті өзгерістердің негізгі заңдары,
Радиоактивті сәулеленулердің затпен әрекеттесуі; радиоактивті сәулеленулердің көздері мен детекторлары, радиометрияның әдістері; ұңғымаларды геофизикалық зерттеулер – электрлі каротаждың, радиоактивті каротаждың және каротаждың басқа түрлерінің физикалық негіздері, ұңғымаларды каротаждау кезінде өлшеу.
Білімдер:
Магнитті барлауды, гравибарлауды, электробарлауды, сейсмобарлауды, радиометрлік және ядролық-физикалық әдістерді қолданудың физикалық негіздерін және геологиялық-геофизикалық алғышарттарын; тұрақты, айнымалы және стационарлық емес электромагнитті өрістердің әдістерін; электробарлаудың тура және кері міндеттерін шешуді; ұңғымаларды геофизикалық зерттеуді – электрлі каротаждың, радиоактивті каротаждың және каротаждың басқа түрлерінің физикалық негіздерін, ұңғымаларды каротаждау кезіндегі өлшеу әдістерін.
Іскерліктер:
Электрлі тәжірибеде электрлі және магнитті құбылыстарды пайдалану; олардың құрылысы мен әрекет ету принциптерін геофизикалық аспаптарда және аппаратураларда қолдану;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.2.5
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.2
СД 02
Аппаратура и оборудование
Гравиразведочная аппаратура и оборудование - методы измерения ускорения силы тяжести;
устройство и принцип работы наземных кварцевых оптико-механических гравиметров:
техника измерений наземными кварцевыми гравиметрами. Магниторазведочная аппаратура и оборудование,
методы измерения магнитного поля и магнитных свойств горных пород;
оптико-механические магнитометры;
протонные и квантовые магнитометры; устройство и принципы работы наземных магнитометров; техническое обслуживание,
подготовка к работе и техника измерений;
электроразведочная аппаратура и оборудование - основные сведения о каналах возбуждения и регистрации электрических и электромагнитных полей;
основные узлы и блоки электроразведочной аппаратуры;
аппаратура методов сопротивления, электрохимической поляризации, переменных электромагнитных полей; технического обслуживания и ремонт электроразведочной аппаратуры;
сейсморазведочная аппаратура и оборудование - основные сведения о методах возбуждения и приема упругих волн в геологической среде.
Основные узлы и блоки сейсмостанций;
техническое обслуживание и ремонт сейсморазведочной аппаратуры и оборудования;
оборудование для радиометрических и ядерно-физических исследований и основные сведения о методах измерений радиоактивны излучений;
аппаратура полевой пешеходной гамма-съемки эманационной съемки и лабораторных исследований;
основные блоки и узлы радиометров, спектрометров, эманометров;
техническое обслуживание и ремонт радиометрической аппаратуры.
Аппаратура и оборудование для проведения геофизических скважин -
основные сведения о методах регистрации скважинных сигналов; комплексные автоматические каротажные станции;
спускоподъемные устройства и оборудование;
техника проведения измерений с каротажными станциями,
ремонт и обслуживание.
Знания:
устройство, поверку,
настройку и правила пользования контрольно-
измерительной геофизической аппаратуры по методам изучаемой специализации;
основные сведения об аппаратуре и оборудовании геофизических методов;
Умения:
проводить наблюдения и замеры с аппаратурой при проведении геофизических работ;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
ПК 2.5.8
СД 03
Теоретические основы методов
Основные положения физико-геологических основ гравиразведки -
сила притяжения, гравитационный потенциал и его производные.
Нормальное гравитационное поле и аномалии силы тяжести, методы измерения полей;
магниторазведки - земное магнитное поле и его особенности, элементы геомагнитного поля,
решение прямой и обратной задачи магниторазведки.
Методы измерений магнитного поля; электроразведки - модели электромагнитных полей, понятие о геоэлектрическом разрезе,
методы постоянного, переменного и нестационарных электромагнитных полей;
решение прямой и обратной задачи электроразведки;
сейсморазведки - теория упругих волн, гармонические колебания, особенности распространения волн в упругой среде, методы сейсморазведки;
радиометрии и ядерной геофизики - основные законы радиоактивных превращений,
взаимодействие радиоактивных излучений с веществом;
источники и детекторы радиоактивных излучений, методы радиометрии;
геофизические исследования скважин – физические основы электрического каротажа,
радиоактивного каротажа и других видов каротажа, методы измерения при каротаже скважин.
Знания:
физические основы и геолого-геофизические предпосылки применения магниторазведки,
гравиразведки,
электроразведки,
сейсморазведки,
радиометрических и ядерно-
физических методов;
методы постоянного, переменного и нестационарных электромагнитных полей;
решение прямой и обратной задачи электроразведки;
геофизические исследования скважин – физические основы электрического каротажа,
радиоактивного каротажа и других видов каротажа,
методы измерения при каротаже скважин.
Умения:
Использовать электрические и магнитные явления в электрической практике;
Применять устройство, принципы их действия в геофизических приборах и аппаратурах;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.2
КҚ 2.5.2
АП. 04
Далалық жұмыстардың әдістемесі мен техникасы
Суретке түсіру туралы түсінік, далалық жұмыстардың әдістемесі мен техникасы; далалық геофизикалық әдістердің әдістемесі мен техникасының жалпы қағидалары; түсірулердің негізгі техникалық сипаттамалары; түсірулердің технологиясы және оларды жүргізуді негіздеу, жүргізу жағдайлары, геологиялық міндеті, масштабы, дәлдігі бойынша түсірулердің жіктелуі; түрлі тәсілдермен және әдістермен далалық геофизикалық зерттеулердің жүргізудің әдістемесі мен техникасы; түсірулерді метрологиялық қамсыздандыру.
Білімдер:
Геофизикалық зерттеу әдістерінің теориялық негіздерін; геофизикалық зерттеулердің барлық түрлерін жүргізудің әдістемесі мен техникасын; далалық зерттеулердің нәтижелерін геологиялық түсіндірудің негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
Геофизикалық зерттеулердің түрлі әдістерімен өлшеулерді жүргізуге арналған құрастыру схемалары мен қондырғыларын құру;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
АП. 05
Геофизикалық материалдарды ЭЕМ өңдеу және түсіндіру
Түрлі геофизикалық әдістермен жұмыстарды жүргізу кезінде журналдарды рәсімдеуге және жүргізуге қойылатын жалпы талаптар. Камералды геофизикалық жұмыстардың негізгі кезеңдері мен мазмұны; далалық геофизикалық партиялар мен экспедицияларда геофизикалық ақпаратты өңдеуді ұйымдастыру; геофизикалық ақпаратты өңдеу тәжірибесінде ЭЕМ қолдану жағдайы мен келешегі; нәтижелерді өңдеу технологияларының негіздері және геофизикалық аномалияларды түсіндіру, геофизикалық аномалияларды геологиялық түсіндіру; геофизикалық мәліметтерді компьютерлерде өңдеудің принциптері, геологиялық міндеттерді алгоритмдеудің негіздері; бағдарламалаудың тілдері және бағдарламаларды қолдану, бағдарламалаудың осы заманғы технологиясының негіздері, компьютерлерді бағдарламалық қамсыздандыру жүйелері, қолданбалы бағдарламалардың пакеттері, мәліметтерді өңдеудің атвоматтандырылған жүйелері.
Білімдер:
Геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде және геофизикалық зерттеулердің нәтижелерін математикалық өңдеу кезінде есептеу техникасын және ЭЕМ пайдалану негіздерін; қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін, мәліметтерді өңдеудің автоматтандырылған жүйелерін.
Іскерліктер:
Геофизикалық зерттеулердің мәліметтерін өңдеу үшін автоматтандырылған жүйелерді, қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
БҰАП
Білім беру ұйымдарымен анықталатын пәндер
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы

ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.2
ПК 2.5.2
СД 04
Методика и техника полевых работ
Понятие о съемке, методика и техника полевых работ;
общие положения методики и техники полевых геофизических методов;
основные технические характеристики съемок;
обоснование проведения и технология съемок
классификация съемок по условиям проведения, геологическом
у назначению,
масштабу, точности;
методика и техника проведения полевых геофизических исследований различными способами и методами;
метрологическое обеспечение съемок.
Знания:
теоретические основы методов геофизических исследований;
методику и технику проведения всех видов геофизических исследований;
основные приемы геологической интерпретации результатов полевых исследований;
Умения:
Составлять монтажные схемы и установки
для производства измерений различными методами геофизических исследований;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.16
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.3.4
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
СД 05
Обработка и интерпретация геофизических материалов на ЭВМ
Общие требования к оформлению и ведению журналов при производстве работ различными геофизическими методами.
Основные этапы и содержание камеральных геофизических работ; организация обработки геофизической информации в полевых геофизических партиях и экспедициях; состояние и перспективы применения ЭВМ в практике обработки геофизической информации; основы технологии обработки результатов и интерпретация геофизических аномалий, геологическое истолкование геофизических аномалий; принципы обработки геофизических данных на компьютерах, основы алгоритмизации геологических задач; языки программирования и использование программ, основы современной технологии программирования, системы программного обеспечения компьютеров, пакеты прикладных программ, автоматизированные системы обработки данных.
Знания:
основы использования вычислительной техники и ЭВМ при производстве геофизических работ и математической обработке результатов геофизических исследований;
пакеты прикладных программ, автоматизированные системы обработки данных.
Умения:
Применять пакеты прикладных программ, автоматизированные системы для обработки данных геофизических исследований.
БК 1
БК 2БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.2.5
ПК 2.3.6
ПК 2.5.3
ПК 2.5.7
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ДОО
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика

КП 01.1
Жалпы геологиялық практика
Геологиялық құрылыс пен іс-тәжірибе ауданының тірек қималарын оқып білу; тау жыныстардың, минералдардың фауна мен флоралардың эталоды жиынтықтырын оқып білу; маршрутты суретке түсіру өндірісіне арналған аспаптар, құралдар мен жабдықтар; дала зерттеулері; дала материалдарын бақылаудың ағымдағы камеральды өңдеу; камеральды кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6
КП 01.2
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық кескіндерді бөлу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КП 01.3
Геофизикалық аппаратураны оқып білу бойынша
Далалық жұмыстарды жүргізуге аппаратураны және жабдықтарды дайындау; жергілікті жерде бақылау желілерін шоғырландыру және бақылау нүктелерін картада байланыстыру; геофизикалық жұмыстардың әр түрлерін орындау; далалық бақылауларды камералды өңдеуді жүргізу; тәжірибе бойынша есепті құру және сызу-рәсімдеу жұмыстарын орындау; жұмыс мамандығын алуға біліктілік сынақтарының қоятын талаптары.
Іскерліктер:
Аппаратура мен жабдықтарға қызмет көрсету, пайдалану, күту, сақтау және тасымалдау, негізгі ақаулықтарды анықтау, оларды жоюдың тәсілдері, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру, аппаратураның құжаттамасы мен тексерісін жүргізу, КИП қолдану. Тоқтың әртүрлі көздерімен жұмыс істеу, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу.
Дағдылар:
Геофизикалық аппаратураны іріктеуді, аппаратура мен жабдықтарды, қондырғылардың түрлі схемаларын құрастыруды және бөлектеуді жүргізу, олардың ақауларын тексеру, оларды жұмысқа дайындау, аспаптарды эталондауды және градустауды, баптауды жүргізу, аппаратураларды тексеру құжаттарын жүргізу,
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.10
КП 01.4
Геофизикалық аппаратураны жөндеу және баптау.
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің негізгі тәсілдері мен әдістері; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарды жөндеу кезінде қолданылатын, бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру; геофизикалық жабдықтардың номенклатурасы мен метрологиялық сипаттамасы; қажетті құжаттарды (ақау ведомостары, аппаратуралық журналдар, техникалық пайдалану төлқұжаттары және т.б.) құрастыруға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
Аппаратураға алдын ала тексеру, тексеру, далалық жұмыстарға дайындауды, пайдалану бойынша техникалық нұсқауларға сәйкес жұмыстарды регламенттеуді жүргізу. Аппаратураны тестілеуді, жеке блоктарды (тораптарды), аппаратураны диагностикалауды, баптауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, баптау және реттеу үрдісінде БӨА пайдалану. Аппаратураны және оның жеке тораптарын құрастыруды, (бөлектеуді), жинақтауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, жөндеу және баптау нәтижелері бойынша құжаттарды құру.
Дағдылар:
Далалық өлшеулерді жүргізу, олардың сапасын бағалау, далалық құжаттарды жүргізу. Аспаптарды қоректендіру көздерімен толтыру, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелеріне сәйкес аппаратураны және жабдықтарды пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПП 01.1
Общегеологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики;
изучение эталонных коллекций горных пород, минералов,
фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок;
полевые исследования;
текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений;
камеральный период.
Умения:
- диагностировать
и документировать четвертичные и скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.5
ПК 2.2.8ПК 2.4.6
ПП 01.2
Геодезическая.
Теодолитные работы,
нивелирные работы,
тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
- производить измерения,
заполнять, обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
- разбивка геодезических профилей
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПП 01.3
По изучению геофизической аппаратуры
Подготовка аппаратуры и оборудования для ведения полевых работ;
разбивка сети наблюдений на местности и привязка точек наблюдений на карту;
выполнение различных видов геофизических работ;
проведение камеральной обработки полевых наблюдений;
составление отчета по практике и выполнение чертежно-оформительских работ; требования квалификационных испытаний на получение рабочей профессии.
Умения:
обслуживание, эксплуатацию аппаратуры и оборудования ухода,
хранение и транспортировку,
определять основные неисправности, способы их устранения, организация безопасного ведения работ,
вести документацию проверок аппаратуры, использовать КИП. Работать с различными источниками тока, производить зарядку аккумуляторов.
Навыки:
Производить комплектацию геофизической аппаратуры,
монтаж и демонтаж аппаратуры и оборудования, различных схем установок,
готовить их к работе, производить эталонирование и градуировку,
настройку приборов, оценивать качество измерения, выполнять технологические операции с аппаратурой и оборудованием в процессе полевых работ
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.10
ПК 2.1.14
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.12
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.4.8
ПК 2.5.2
ПК 2.5.10
ПП.01.4
Ремонт и настройка геофизической аппаратуры.
Основные приемы и методы проведения ремонтных работ;
получение навыков работы с контрольно-измерительными приборами, используемыми при ремонте геофизической аппаратуры и оборудования;
номенклатура и метрологическая характеристика геофизической аппаратуры;
требования к составлению необходимой документации (дефектных ведомостей,
аппаратурных журналов, паспортов технической эксплуатации и др.);
Умения:
Производить профилактический осмотр, проверку,
подготовку различной аппаратуры к полевым работам,
производить регламентные работы согласно технических инструкций по эксплуатации.
Производить тестирование аппаратуры, диагностику отдельных блоков (узлов), аппаратуры и их настройку. Пользовать КИП в процессе проверки, настройки и регулирования аппаратуры. Производить монтаж, (демонтаж), сборку аппаратуры и отдельных ее узлов. Составлять документацию по результатам проверки, ремонта и настройки аппаратуры. Читать техническую документацию схем, отдельных узлов, уметь находить неисправности и устранять их.
Навыки:
Производить полевые измерения,
оценивать их качество, вести полевую документацию.
Заправлять приборы источниками питания,
производить зарядку аккумуляторов.
Эксплуатировать аппаратуру и оборудование
в соответствии с правилами безопасного ведения работ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КП. 01.4
Геофизикада ақпараттық технологияларды қолдану бойынша
Ақпарат, оны жинау, жеткізу, өңдеу және жинақтау, геофизикалық міндеттерді шешудің үлгілері, математикалық қамтамасыз ету, бағдарламалық өнімді пайдалану, геофизикалық ақпаратты компьютерлік өңдеуге ұсыну, компьютерлік графиканың негіздері, есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- графикалық редактормен жұмыс жасау, «AutoCad», «MapInfo», «MicroMane» бағдарламаларын сүйемелдеу
Дағдылар:
Геофизикалық зерттеу нәтижелерін компьютерде өңдеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.23
КП 01.5
Геофизикалық аппаратураны жөндеу және баптау.
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің негізгі тәсілдері мен әдістері; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарды жөндеу кезінде қолданылатын, бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру; геофизикалық жабдықтардың номенклатурасы мен метрологиялық сипаттамасы; қажетті құжаттарды (ақау ведомостары, аппаратуралық журналдар, техникалық пайдалану төлқұжаттары және т.б.) құрастыруға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
Аппаратураға алдын-ала тексеру, тексеру, далалық жұмыстарға дайындауды, пайдалану бойынша техникалық нұсқауларға сәйкес жұмыстарды регламенттеуді жүргізу. Аппаратураны тестілеуді, жеке блоктарды (тораптарды), аппаратураны диагностикалауды, баптауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, баптау және реттеу үрдісінде БӨА пайдалану. Аппаратураны және оның жеке тораптарын құрастыруды, (бөлектеуді), жинақтауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, жөндеу және баптау нәтижелері бойынша құжаттарды құру.
Дағдылар:
Далалық өлшеулерді жүргізу, олардың сапасын бағалау, далалық құжаттарды жүргізу. Аспаптарды қоректендіру көздерімен толтыру, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелеріне сәйкес аппаратураны және жабдықтарды пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.20
КҚ 3.6.21
КҚ 3.6.26
КҚ 3.6.27
Мамандану әдістері бойынша геофизикалық
Сейсмикалық станцияда жұмыс дағдыларын меңгеру; сейсмоқабылдағыштарды қолдану, тасымалдау және сақтау ережелері; белгіленген нүктелер бойынша жергілікті жерде сейсмоқабылдағыштарды орнату және оларды сейсмикалық шалғының магистралды желілеріне қосу ережелері; жетектер мен кабельдердің қолданылатын маркалары; сейсмикалық шалғыны; байланыс сымдарын тарқату және орау ережелері мен тәртібі; аккумуляторлар мен батареялардың түрлері; сейсмикалық тербелістерді қоздыру пунктіндегі жұмыс.
Іскерліктер:
Далалық жұмыстарға түрлі аппаратура мен жабдықтарды (электробарлау қондырғыларын, сейсмикалық шалғыларды, ГАЖ жүргізуге арналған қондырғыларды, жеке аспаптарды) дайындау және жинақтауды. Учаскені суретке түсіруге дайындауды – геофизикалық бақылаулар желісін бөлу, оларды байланыстыру, жергілікті жерде бекіту. Түрлі әдістер бойынша далалық жұмыстарды орындау, электр қауіпсіздік ережелерін сақтап, тоқтың түрлі көздерімен жұмыс жасау.
Дағдылар:
Таңдалған әдістер бойынша аппаратурамен жұмыс.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 8

ПП.01.4
По применению информационных технологий в геофизике
Информация,ее сбор, передача, обработка и накопление, модели решения геофизических задач,
математическое обеспечение, использование программного продукта, представление геофизической информации
для компьютерной обработки, основы компьютерной графики, оформление отчета.
Умения:
-работать с графическим редактором, сопровождать программы «AutoCad», «MapInfo», «MicroMane»
Навыки:
Обработка результатов геофизических исследований на компьютере
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
ПК 3.6.10
ПК 3.6.23
ПП
01.5
Ремонт и настройка геофизической аппаратуры.
Основные приемы и методы проведения ремонтных работ;
получение навыков работы с контрольно-измерительными приборами, используемыми при ремонте геофизической аппаратуры и оборудования;
номенклатура и метрологическая характеристика геофизической аппаратуры;
требования к составлению необходимой документации
(дефектных ведомостей, аппаратурных журналов, паспортов технической эксплуатации и др.);
Умения:
Производить профилактический осмотр, проверку, подготовку различной аппаратуры к полевым работам, производить регламентные работы согласно технических инструкций по эксплуатации.
Производить тестирование аппаратуры, диагностику отдельных блоков (узлов),
аппаратуры и их настройку. Пользовать КИП в процессе проверки, настройки и регулирования аппаратуры.
Производить монтаж, (демонтаж), сборку аппаратуры и отдельных ее узлов. Составлять документацию по результатам проверки, ремонта и настройки аппаратуры.
Читать техническую документацию схем, отдельных узлов, уметь находить неисправности и устранять их.
Навыки:
Производить полевые измерения, оценивать их качество, вести полевую документацию. Заправлять приборы источниками питания, производить зарядку аккумуляторов. Эксплуатировать аппаратуру и оборудование в соответствии с правилами безопасного ведения работ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.12
ПК 3.6.20
ПК 3.6.21
ПК 3.6.26
ПК 3.6.27
Геофизическая по методам специализации
Овладение навыками работы на сейсмической или каротажной станции;
правила обращения с сейсмоприемниками, модулями их переноски и хранения; правила установки на местности сейсмоприемников по размеченным точкам и подключения их к магистральным линиям сейсмической косы, обоснование монтажной схемы и сборки для решения поставленной геологической или технической задачи;
применяемые марки проводов и кабелей;
правила и порядок раскладки и смотки сейсмической косы, спуск, подъем сборки датчиков в скважине;
размотки и смотки проводов связи; типы аккумуляторов и батарей;
работа на пункте возбуждения сейсмических колебаний.
Умения:
Подготовка и комплектация различной аппаратуры и оборудования к полевым работам. (электроразведочных установок, сейсмических кос, установок для проведения ГИС, отдельных приборов).
Подготовку участка к съемке – разбивка сети геофизических наблюдений, их привязка, закрепление на местности...
Ведение полевой документации их первичную обработку, основы интерпретации. Выполнять полевые работы по различным методам, работать с различными источниками тока, соблюдая правила электробезопасности
Навыки:
Работы с аппаратурой по выбранному методу.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 8

КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.11
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
КҚ 3.6.16
КҚ 3.6.17
КҚ 3.6.18
КҚ 3.6.19
КҚ 3.6.20
КҚ 3.6.25
КҚ 3.6.27
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Партия (экспедиция) жұмысының жобасымен және жобаланатын геофизикалық жұмыстардың түрлерімен танысу. Тәжірибе ауданымен және далалық партиядағы жұмыс режимімен танысу. Қауіпсіздік техникасы мен өнеркәсіптік санитария бойынша нұсқау. Геофизикалық жұмыстардың осы ұйымында жүргізілетін жұмыстардың әдістемесімен және техникасымен танысу. Нақты геофизикалық аппаратураны, геофизикалық станцияларды, жабдықтарды және керек-жарақтарды жинақтауды жүргізу және далалық жұмыстарға дайындау; геофизикалық аппаратура мен геофизикалық станцияларды баптау және тасымалдауға дайындау. Геофизикалық жұмыстардың барлық түрлері бойынша далалық жұмыстарды жүргізу, жергілікті жерде бақылау нүктелерін бөлу, тұрақ нүктесінде өлшеулерді жүргізу, аппаратурамен жұмыс жасау, далалық журналды жүргізу, камералды жұмыстарды жүргізу, далалық материалдарды қабылдау, далалық құжаттарды тіркеу, есепке алу және сақтау ережелері.
Іскерліктер:
Аймақты бағдарлау, бақылау нүктелерінің байланысын жүргізу және картаға түсіру, геофизикалық жұмыстардың әртүрлі түрлерін орындау, далалық материалдардың камералды өңдеулерін жүргізу, анықтамалар мен техникалық нұсқаулықтарды пайдалану, аспаптардың негізгі ақаулықтарын жою; жұмыс жоспарларын құру және геофизикалық аппаратура мен жабдықтардың қолданыс және жөндеу кестелерін құру.
Дағдылар:
Геофизикалық жабдықтарды далалық жұмыстарға дайындау, геофизикалық жұмыстардың есеп құжаттарын құру.
БҚ 1-
БҚ 8
КҚ 3.6.1-3.6.27
КП 03
Диплом алдындағы практика
КП 03
Диплом алдындағы практика
Негізгі және көмекші бөлімдердің байланысымен және өзара қатынасымен, экспедициямен немесе тау-кен кәсіпорындарымен танысу. Жұмыс тәртібімен және ішкі тәртіп ережелерімен танысу. Аппаратура мен жабдықтардың ең жаңа және аз сериялы типтерін зерттеу үшін тәжірибелік, тәжірибелік-әдістемелік, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізетін басқа суретке түсіру-іздеу және барлау экспедицияларына, тау-кен кәсіпорындарына, партияларға өндірістік экскурсиялар, қазіргі еңбекті ұйымдастыру және жаңа технологиялармен танысу. Дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау. Далалық материалдарды камералды өңдеуге беру ережелерімен танысу, далалық материалдарды қабылдау. Мәліметтерді далалық және камералды өңдеулерді іске асыру. Графикалық материалдарды құру және рәсімдеу. Іс-тәжірибе бойынша есеп жасау.
Іскерліктер:
- Бөлімдердің жұмыс жоспарын жасау;
- геофизикалық аспаптарға дефектілік актілер құру.
Дағдылар:
- геологиялық барлау ұйымдарының қор материалдарымен жұмыс.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 8

ПК 3.6.2
ПК
3.6.10
ПК
3.6.11
ПК 3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
ПК 3.6.16
ПК 3.6.17
ПК 3.6.18
ПК 3.6.19
ПК 3.6.20
ПК 3.6.25
ПК 3.6.27
ПП 02
Производственная технологическая практика
Ознакомление с проектом работ партии (экспедиции) и видами проектируемых геофизических работ. Ознакомление с районом практики и режимом работы в полевой партии.
Инструктаж по технике безопасности и промышленной санитарии. Ознакомление с методикой и техникой проводимых работ в данной организации геофизических работ.
Производство комплектации и подготовку конкретной геофизической аппаратуры, геофизических станций, оборудования и снаряжения к полевым работам; наладка геофизической аппаратуры и геофизических станций и подготовка их к транспортированию.
Проведение полевых работ
по всем видам геофизических работ, разбивка точек наблюдения на местности, производство измерений на точке стоянки, работа с аппаратурой, ведение полевого журнала, проведение камеральных работ,
правила приемки полевых материалов, регистрации, учета и хранения полевой документации.
Умения:
ориентироваться на местности, вести привязку точек наблюдений и наносить их на карту;
выполнять различные виды геофизических работ;
проводить камеральную отработку полевых материалов;
пользоваться справочными и техническими инструкциями;
устранять основные неисправности приборов;
составлять планы работы и графики эксплуатации ремонта геофизической аппаратуры и оборудования;
Навыки:
подготовка геофизического оборудования к полевым работам;
составление отчетных документов геофизических работ;
БК 1-
БК 8
ПК 3.6.1-3.6.27
ПП 03
Преддипломная практика
Ознакомление с экспедицией или горным предприятием – структурой, связью и взаимоотношением основных и вспомогательных подразделений.
Ознакомление с режимом работы, правилами внутреннего распорядка. Производственные экскурсии в другие съемочно-поисковые и разведочные экспедиции на горных предприятиях, в партии, ведущие опытные, опытно-методические и научно-исследовательские работы для изучения новейших и мало серийных типов аппаратуры и оборудования, ознакомление с современной организацией труда и новых технологий.
Сбор материалов для выполнения дипломного проекта.
Ознакомление с правилами передачи полевых материалов для камеральной обработки, приемка полевых материалов.
Производство полевой и камеральной обработки и геологическая интерпретация результатов геофизических данных.
Построение и оформление графических материалов.
Составление отчета по практике.
Умения:
- составлять планы работы и графики эксплуатации ремонта геофизической аппаратуры и оборудования;
- руководить работой мастерской и обеспечивать высококачественный ремонт и техническое обслуживание спецмашин и оборудования;
- составлять дефектные акты на геофизические приборы.
Навыки
работы с фондовыми материалами геофизической организации;
работы с проектными документами по проведению геофизических работ;
БК 2
БК 3
БК 8

КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.11
КҚ 3.6.23
Ескерту:
Кесте 1 Базалық құзыреттіліктер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттіліктер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өмір бойы өзінің білімдері мен дағдыларын жаңарту;
Нәтижесіне қарай сапалы жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Рухани және адамгершілік нормаларын сақтау;
Қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу;
Коммуникативті қабылеттерге ие болу;
Адамның, қоғам мен қоршаған ортаның қарым-қатынастық саяси және әлеуметтік аспектерін түсіну;
Материалдарды рәсімдеу кезінде компьютерді, стандарттарды, нұсқауларды пайдалану;
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттіліктер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 070401 2 Каротажшы*
КҚ 2.1.1. Бұрғылау ұңғымасында каротажды жабдықтарды құрастыруға, бөлектеуге және жөндеуге қатысу.
КҚ 2.1.2. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
КҚ 2.1.3. Каротажды жабдықтардың дұрыстығын тексеру.
КҚ 2.1.4. Электротехника негіздерінің білімдерін қолдану.
КҚ 2.1.5 Техникалық құжаттармен жұмыс жасау.
КҚ 2.1.6 Жабдықтарды тасымалдауға, сақтауға, құрастыруға, жөндеуге дайындау.
КҚ 2.1.7 Кабельдерді, жетектерді, қоректену көздерін іріктеу.
КҚ 2.1.8 Жарылғыш және радиоактивті материалдармен жұмыс жасау ережелерін орындау.
КҚ 2.1.9 Электрқұрастыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.10. Аппаратураны, жабдықтарды және жұмыс схемаларын құрастыруды, бөлектеуді және тексеруді жүргізу.
КҚ 2.1.11. Жұмыс схемаларын жерге қосуды жүргізу.
КҚ 2.1.12. Қолданылатын инструменттің және жабдықтардың ақауларын жою.
КҚ 2.1.13. Оралған және брондалған кабельдерді оқушаулаудың зақымдарын жою.
КҚ 2.1.14 Ұңғымада көтергішті, зертхананы және блок-балансты орнату.
КҚ 2.1.15 Ұңғымалық аспаптарды қосуды және ажыратуды жүргізу.
КҚ 2.1.16 Аспаптарды, атқыш аппараттар мен торпедаларды түсіруді және көтеруді жүргізу.
2.2. 070402 2 Каротаждық стансаның машинисі *
КҚ 2.2.1. Бұрғылау ұңғымасында каротажды жабдықтарды құрастыруға, бөлектеуге және жөндеуге қатысу.
КҚ 2.2.2. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
КҚ 2.2.3. Каротажды жабдықтардың дұрыстығын тексеру.
КҚ 2.2.4. Тәжірибелік міндеттерді шешу үшін электротехника негіздерінің білімдерін қолдану.
КҚ 2.2.5. Ұңғымада геофизикалық зерттеулер жүргізудің тәртібін білу.
КҚ 2.2.6. Газокаротажды, перфораторлы және каротажды станцияларға, генераторлық топтарға және көтергішке ай сайынғы және жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу
КҚ 2.2.7. Электролитті, аккумулятордың зарядкасын ауыстыруды, жабдықтарды, аппаратураны және инструментті тиеуді, түсіруді жүргізу.
КҚ 2.2.8. Ұңғымалардың конструкцияларын білу.

ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.11
ПК 3.6.23
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2  БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Работать качественно на результат;
Планировать рабочее время;
Соблюдать морально-нравственные нормы;
Собирать и систематизировать необходимую информацию;
Обладать коммуникативными способностями;
Понимать политические и социальные аспекты
взаимоотношений человека, общества и окружающей среды;
Пользоваться компьютером, стандартами, инструкциями
при оформлении материалов.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 070401  2  Каротажник*
ПК 2.1.1. Участвовать в проведении монтажа, демонтажа и ремонта каротажного оборудования на буровой.
ПК 2.1.2. Обеспечивать безопасные условия труда.
ПК 2.1.3. Проверять исправности каротажного оборудования.
ПК 2.1.4. Применять знания основ электротехники
ПК 2.1.5 Работать с технической документацией
ПК 2.1.6 Готовить оборудование к транспортировке, хранению, монтажу, ремонту
ПК 2.1.7 Подбирать кабели, провода, источники питания
ПК 2.1.8 Выполнять правила работы с взрывчатыми и радиоактивными материалами,
ПК 2.1.9 Проводить электромонтажные работы
ПК 2.1.10.Производить монтаж , ПК 2.1.11.
Производить заземление рабочих схем, демонтаж и проверку аппаратуры, оборудования и рабочих схем.
ПК 2.1.12. Устранять неисправности применяемого инструмента и оборудования.
ПК 2.1.13. Устранять повреждение изоляции оплеточных и бронированных кабелей.
ПК 2.1.14 Устанавливать подъемник, лабораторию и блок-баланс на скважине.
ПК 2.1.15 Производить присоединение и отсоединение скважинных приборов.
ПК 2.1.16 Производить спуск и подъем приборов, стреляющих аппаратов и торпед
2.2. 070402 2  Машинист каротажной станции*
ПК 2.2.1. Участвовать в проведении монтажа, демонтажа и ремонта каротажного оборудования на буровой.
ПК 2.2.2.Обеспечивать безопасные условия труда.
ПК 2.2.3. Проверять исправности каротажного оборудования.
ПК 2.2.4. Применять знания основ электротехники для решения практических задач
ПК 2.2.5. Знать порядок проведения геофизических исследований в скважине
ПК 2.2.6. Проводить ежесменное и плановое техническое обслуживание и текущий  ремонт оборудования газокаротажных, перфораторных и каротажных станций, генераторной группы и подъемника
ПК 2.2.7. производить смену электролита, зарядку аккумулятора , погрузку, разгрузку и транспортировку оборудования, аппаратуры и инструмента.
ПК 2.2.8. Знать конструкции скважин.

КҚ 2.2.9. Станцияны күш беретін және жарықтандырғыш желіге қосу.
КҚ 2.2.10. Белгіленген режимдерде аппаратураны (аспаптарды) ұңғымаға түсіру және көтеру.
КҚ 2.2.11. Ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді және ату-қопару жұмыстарын жүргізу кезінде газокаротажды, өздігінен жүретін каротажды және перфораторлары станцияларды, каротажды көтергіштерді басқару.
КҚ 2.2.12. Станцияны және көтергіштерді тасымалдауға және жұмысқа дайындау.
2.3. 070403 2 Каротаждық стансаның машинисі *
КҚ 2.3.1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
КҚ 2.3.2. Тәжірибелік міндеттерді шешу үшін электротехника және радиотехника бойынша білімдерді қолдану.
КҚ 2.3.3. Дәнекерлейтін жұмыстарды орындау.
КҚ 2.3.4. Геофизикалық жабдықтарды, аппаратураны және аспаптарды құрастыруды, бөлектеуді, жинақтауды жүргізу.
КҚ 2.3.5. Геофизикалық аппаратураға техникалық қызмет көрсету ережелері мен технологиясын білу.
КҚ 2.3.6. Аспаптарды және жеке тораптарды баптаудың және реттеудің тәртібі мен тәсілдерін білу.
КҚ 2.3.7. Жұмыстарды жүргізу орнында немесе ұйымдардың далалық базаларында геофизикалық жабдықтарға, аппаратураға, аспаптарға және жеке тораптарға жоспарлы қызмет көрсетуді, ағымдағы жоспарсыз жөндеуді жүргізу.
КҚ 2.3.8. Жеке тораптар мен бөлшектерді ауыстыру қажеттілігін анықтау.
КҚ 2.3.9. Аспаптарлы стационарлық жағдайда жөндеуге жолдау.
КҚ 2.3.10. Ұсақ геофизикалық жабдықтарды, аппаратураны және аспаптарды жинақтауды, баптауды, реттеуді және сынауды жүргізу.
2.4 070404 2 Геофизикалық жұмыстар жұмысшысы*
КҚ 2.4.1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
КҚ 2.4.2. Аппаратураны және жабдықтарды орнату кезінде тиеу-түсіру жұмыстарын орындау.
КҚ 2.4.3. Энергиямен қамту жүйелеріне қызмет көрсету.
КҚ 2.4.4. Жарылғыш заттарды тиеу (түсіру) және тасымалдау.
КҚ 2.4.5. Жерге қосулардың құрылысы және олардың қасиеттерін тексеру.
КҚ 2.4.6. Бақылау пункттерінде аспаптарды және жабдықтарды орнату.
КҚ 2.4.7. Сейсмикалық шалғыларды қосу (ажырату).
КҚ 2.4.8. Жару пунктінің станциясында, электрбарлау станциясында геофизикалық жұмыстарды орындау.
КҚ 2.4.9 Ұңғымалардың жағдайын және шаблондалуын тексеру.
КҚ 2.4.10 Бұрғылау-жару жұмыстарының салдарын жою.
КҚ 2.4.11 (Шурфтарда, ұңғымаларда) зарядтарды және пілтелі бауларды салу.
КҚ 2.4.12 Ұңғымалық аппаратураға алдын ала жөндеу жүргізу
2.5. 0704052 Зертханашы-радиометрист
КҚ 2.5.1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
КҚ 2.5.2. Радиометрлерді, эманометрлерді, бақылау-басым аспаптарды пайдалану және жұмыс жасау ережелерін: қарапайым ақауларды және оларды жою әдістерін білу.
КҚ 2.5.3. ИСО 9000.2000 сапа жүйесі туралы жалпы түсінік қалыптастыру;

ПК 2.2.9. Подключать станцию к силовой и осветительной сети.
ПК 2.2.10. Спускать и поднимать в скважину аппаратуру (приборы) на заданных режимах.
ПК 2.2.11.Управлять газокаротажной, самоходной каротажной и перфораторной станциями, каротажными подъемниками при проведении геофизических исследований и
прострелочно-взрывных  работ в скважинах.
ПК 2.2.12.Подготовить станцию и подъемники к транспортировке и работе.
2.3. 070403  2  Наладчик геофизической аппаратуры*
ПК 2.3.1.Обеспечивать безопасные условия труда
ПК 2.3.2.Применять знания по электротехнике и радиотехнике для решения практических задач.
ПК 2.3.3 Выполнять паяльные работы
ПК 2.3.4.Производить монтаж, демонтаж, сборку геофизического оборудования, аппаратуры и приборов
ПК 2.3.5. Знать правила и технологию технического обслуживания геофизической аппаратуры.
ПК 2.3.6 Знать порядок  и способы наладки и регулировки приборов и отдельных узлов.
ПК 2.3.7 Выполнять плановое техническое обслуживание , текущий внеплановый ремонт геофизического оборудования, аппаратуры, приборов и отдельных узлов на месте производства работ или на полевых базах организаций.
ПК 2.3.8 Определять потребность в замене отдельных узлов и деталей.
ПК 2.3.9 Направлять приборы для ремонта в стационарных условиях
ПК 2.3.10 Производить сборку, наладку, регулирование и испытание мелкого
геофизического оборудования, аппаратуры и приборов.
2.4. 070404 2  Рабочий на геофизических работах*
ПК 2.4.1 Обеспечивать безопасные условия труда
ПК 2.4.2 Выполнять погрузочно-разгрузочные работы при установке аппаратуры и оборудования
ПК 2.4.3 Обслуживание систем энергопитания.
ПК 2.4.4. Погрузка (выгрузка) и перенос взрывчатых веществ.
ПК 2.4.5. Устройство заземлений и проверка их качества
ПК 2.4.6 Устанавливать на пунктах наблюдений приборов и оборудования
ПК 2.4.7 Подключение (отключение) сейсмических кос.
ПК 2.4.8 .Выполнять геофизические работы на станции взрывного пункта, электроразведочной станции.
ПК 2.4.9 Проверять состояние и шаблонирование скважин.
ПК 2.4.10 Ликвидировать последствия буро-взрывных работ.
ПК 2.4.11 Укладывать заряды (в шурфах, скважинах) и линий детонирующего шнура.
ПК 2.4.12 Производить профилактический ремонт скважинной аппаратуры.
2.5. 070405  2  Лаборант- радиометрист
ПК 2.5.1.Обеспечивать безопасные условия труда
ПК 2.5.2.Знать правила обращения и работы с радиометрами, эманометрами, контрольно-приоритетными приборами: простейшие неисправности и методы их устранения.
ПК 2.5.3. Иметь общее понятие о системе качества ИСО 9001-2000;

КҚ 2.5.4. Уранды жерасты шаймалау туралы жалпы мәліметтерді білу;
КҚ 2.5.5. Ядролық физика, радиоактивті сәулеленулердің затпен әрекеттесуі, белсенділікті салыстырмалы өлшеу бойынша білімдерді жүйелеу.
КҚ 2.5.6 Радиактивті сәулеленулерді кешенді радиометрлік өлшеулерді жүргізу.
КҚ 2.5.7 Бақылау өлшеулерінің нәтижелерін өңдеу.
КҚ 2.5.8 Сипаттамаларды алу және сіңіру және ыдырау қисықтары құру.
КҚ 2.5.9 Радиоактивті сәулеленулердің спектрлерін алу.
КҚ 2.5.10 Журналда жазбаларды жүргізу, радиоактивті сәулеленулердің амплитудалы спектрлерін шешумен байланысты есептеулерді жүргізу.
КҚ 2.5.11 Спектрды графикалық құруды жүргізу.
3. Орта буын маманы
3.1. 0704063 Техник-геофи зик:
КҚ 3.6.1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтауға бақылау жүргізу.
КҚ 3.6.2. Жердің, табиғи және техногенді өрістердің физикалық үлгілерін білу;
КҚ 3.6.3. Тәжірибелік міндеттерді шешу үшін, математика, физика, электроника және электротехника бойынша білімдерді қолдану.
КҚ 3.6.4. Топографиялық жұмыстардың қарапайым түрлерін жүргізу.
КҚ 3.6.5. Схемалық геологиялық қималарды, стратиграфиялық бағаналарды құру, тау жыныстары мен пайдалы қазбаларды анықтау және сипаттау.
КҚ 3.6.6. Персоналды компьютерде жұмыс жасау.
КҚ 3.6.7 Кәсіптік терминологияны сауатты пайдалану, тәжірибелік жұмыста көзқарасты қалыптастыру үшін геологиялық ақпаратты жинау және жүйелеу.
КҚ 3.6.8. Іс-әрекеттің экономикалық көрсеткіштерін есептеу, өндіріс тиімділігін арттыру тәсілін меңгеру.
КҚ 3.6.9. Геологиялық міндеттегі картографиялық материалмен жұмыс жасау, басты тау жыныстары мен далалық әдістерді анықтау.
КҚ 3.6.10. Зерттеулердің түрлі геофизикалық әдістерін қолданудың физикалық негіздерін және геологиялық-геофизикалық алғышарттарын білу.
КҚ 3.6.11. Анықтамалық, арнайы, қор әдебиеттерімен және нұсқаулық материалдармен жұмыс жасау.
КҚ 3.6.12. Геофизикалық аспаптардың және жабдықтардың жұмыс жоспарларын, пайдалану және жөндеу графиктерін құру.
КҚ 3.6.13 Қалыпты және аномальді геофизикалық өрістердің карталарымен жұмыс жасау.
КҚ 3.6.14 Түзетулерді есептеу және өлшенген шамалардың параметрлерін анықтау.
КҚ 3.6.15 Далалық құжаттарды жүргізу, рәсімдеу және өңдеу.
КҚ 3.6.16 Далалық жұмыстарға техникалық басшылық жүргізу.
КҚ 3.6.17 Геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде аппаратурамен бақылаулар және өлшеулер жүргізу.
КҚ 3.6.18 Аномалияларды есептеу, карта-графиктерді, изодинама және изосызық карталарын жасау.
КҚ 3.6.19 Қойылған міндеттерді шешу үшін, құрастыру схемаларын және жинақтауларды құру.

ПК 2.5.4. Знать общие сведения о подземном выщелачивании урана;
ПК 2.5.5. Систематизировать знания по ядерной физике, взаимодействию радиоактивных излучений с веществом, методу относительного измерения активности.
ПК 2.5.6 Проводить комплексные радиометрические измерения радиоактивных излучений.
ПК2.5.7 Обрабатывать результаты контрольных измерений.
ПК 2.5.8 Снимать характеристики и строить кривые поглощения и распада.
ПК2.5.9 Получать спектры радиоактивных излучений.
ПК 2.5.10 Вести записи в журнале ,производить расчеты, связанные со снятием амплитудных спектров радиоактивных излучений.
ПК2.5.11 Производить графическое построение спектра.
3.Специалист среднего звена
3.1. 070406  3  Техник-геофизик:
ПК 3.6.1 Обеспечивать безопасные условия труда, осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
ПК 3.6.2 Знать физические модели Земли, природных и техногенных полей
ПК 3.6.3 Применять знания по математике, физике, электронике и электротехнике для решения практических задач.
ПК 3.6.4 Проводить простейшие виды топографических работ.
ПК 3.6.5 Составлять схематические геологические разрезы, стратиграфические колонки, определять и описывать горные породы и полезные ископаемые.
ПК 3.6.6. Работать на персональном компьютере.
ПК 3.6.7 Грамотно использовать профессиональную терминологию, собирать и систематизировать геологическую информацию для формирования кругозора в практической работе.
ПК 3.6.8 Рассчитывать экономические показатели деятельности, владеть способами повышения эффективности производства.
ПК 3.6.9 Работать с картографическим материалом геологического назначения, определять главные горные породы полевыми методами.
ПК 3.6.10 Знать физические основы и геолого-геофизические предпосылки применения различных геофизических методов исследований.
ПК 3.6.11 Работать со справочной, специальной ,фондовой литературой и инструктивными материалами.
ПК 3.6.12 Составлять планы работы, графики эксплуатации и ремонта геофизических приборов и оборудования.
ПК 3.6.13 Работать с картами нормального и аномального геофизических полей.
ПК 3.6.14 Вычислять поправки и определять параметры измеренных величин.
ПК 3.6.15 Вести, оформлять и обрабатывать полевую документацию.
ПК 3.6.16 Осуществлять техническое руководство полевыми работами.
ПК 3.6.17 Проводить наблюдения и замеры с аппаратурой при проведении геофизических работ.
ПК 3.6.18 Вычислять аномалии, построение карт-графиков, карт изодинам и изолиний.
ПК 3.6.19 Составлять монтажные схемы и сборки для решения поставленной задачи.

КҚ 3.6.20 Аспаптарды негізгі реттеулерді орындау және сипаттамаларын анықтау.
КҚ 3.6.21 Аспаптардағы ақауларды анықтау, оларды жою және аспаптарды жұмысқа дайындау.
КҚ 3.6.22 Нақты геологиялық немесе техникалық міндетті тиімді шешетін, геофизикалық әдістердің кешенін жобалау.
КҚ 3.6.23 Компьютерлік өңдеуге материалдарды дайындау.
КҚ 3.6.24 Геофизикалық зерттеулердің материалдарын сапалық және сандық түсіндіруді жүргізу.
КҚ 3.6.25 Жұмыстарды жүргізу технологиясын бақылау.
КҚ 3.6.26 Геофизикалық аспаптарға ақау актілерін құрастыру.
КҚ 3.6.27 Жұмыс бағдарламаларының бірімен көзделген құзыреттіліктерге ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 147-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0800000 - Мұнай газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0811000 Химиялық талшықтар өндірісі
Біліктілігі: 081101 2 Жіпті созу аппаратшы
081102 2 Жіпораушы

ПК 3.6.20 Выполнять основные регулировки  и определять характеристики приборов.
ПК 3.6.21 Определять неполадки в приборах , устранять их и подготавливать приборы к работе.
ПК 3.6.22 проектировать комплекс геофизических методов рационально решающий конкретную геологическую или техническую задачу.
ПК 3.6.23 Готовить материалы для компьютерной обработки.
ПК 3.6.24 Производить качественную и количественную интерпретацию материалов геофизических исследований.
ПК 3.6.25 Контролировать технологию проведения работ.
ПК 3.6.26 Составлять дефектные акты на геофизические приборы.
ПК 3.6.27 владеть компетенциями, предусмотренными одной из рабочих профессий.
Приложение 147
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0811000 Производство химических волокон
Квалификация: 081101 2 Аппаратчик вытяжки
081102 2 Перемотчик нити

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
7
11
11
3
1656
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 149-қосымша
0811000 - Химиялық талшықтар өндірісі мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік және орыс тілдері, кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білу.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер және терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы ролі мен алатын орны. Ежелгі Қазақстан. Аркаим-дүниежүзілік өркендеудің ошағы. ХVІІІ-ХІІ ерте орта ғасырлардың басындағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы Монғол кезеңі. Қазақ халықтарының білімі. Орта ХVІІІ-ХХ ғасырдағы Қазақстанның Ресейге қосылуының басы; Қазақ хандығының ХVІІІ ғасырдағы ішкі және сыртқы жағдайлары. Қазақстандағы қазақ халқы колониалдық патшалық қоршауға қарсы күресі. ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстандағы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақстан ХХ–ші ғасырдың басында. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалысы. Қазан төңкерілісі, азамат соғысы және шетелдік әскери инвервенция кезінде. Қазақстанға Совет үкіметінің орнауы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саястаттың (ЖЭС) орнауы және оның ұйытқуы. Ұжымдастыру мен индустрияландыру.

1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
7
11
11
3
1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 149
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического
профессионального образования по специальности: 0811000
Производство химических волокон
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс
цикла (дис-
циплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
форми-
руемой
компетен-
ции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки, владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
История Казахстана

Қазақстан тарихы - бүкіл әлемдік тарихтың бөлігі, Қазақстанның ежелгі тарихы. ХХ–ші ғасырдың басындағы Қазақстан мәдениеті. Голощекиннің геноциді. «Кіші-Қазан» және оның салдары. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі. Саяси репрессия. Казармалық социализм құрылысы. Соғысқа дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Қазақстанның Ұлы отан соғысы кезіндегі фашизмді жеңу үшін қосқан үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халықтың әл- ауқатын көтеру. Елдің қоғамдық – саяси өмірі. Тың игеру. Республиканың интенсификациялық дамуы. Қазақстанның (1969, 1979, 1986 ж.ж) саясатқа қарсы тұруы. Қоғамдық демократияның басталуы. Тәуелсіздік пен Егемендіктің орнауы. Қазақстан Республикасының алғашқы конституциясы. Президенттік сайлаулар.
Білімдер: қазіргі заманда Қазақстан Республикасының алатын орны мен ролін; қазақ халқының құрылуын; көшпелі өркениеттіліктің көрінуін; Ұлы жібек жолын және оның тарихи мағынасын; Қазақстанның Ресейдің құрамына енуін; XVII – XVIII ғ.ғ Тәуелсіздік үшін Жоңғар басып алушыларына қарсы ұлт-азаттық қозғалысн; XX ғ.ғ 20-80 жылдардағы қозғалыстарды және көтерілістерді; XX ғғ. 20-30 жылдардағы Қазақстан мәдениетін; Қазақтардың дүниежүзілік құрылтайын; Алматыдағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасын; тамыз төңкерісін және оның құлауын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздігін.
Іскерліктер: шағын тарихи-археологиялық баяндау құруды, картамен жұмысты; көшпелі мал шаруашылығы пайда болудың себептерін ашуды; бірінші мемлекеттік бірлестікті бейнелеуді; қыстақтық саясаттың негізгі мақсаттарын анықтауды; көтерілістердің тигізу себептеріне талдау жасауды; ЖЭС-тың мәнін ашуды, коллективтентіруді; 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайды, жазалаулар мен қуғындауларды; қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашып көрсетуді; Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңдегі Қазақстанның ролін ашып көрсетуді.
БҚ 2
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы Дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу
БЖҚҚ-ға сай сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың пішіні мен бағыты. Сызуға жазуларды орындау. Масштабтар. Өлшемін салу. Бөлшектердің жобаларын орындау әдістері. Техникалық сурет. Сызбалы геометрия мен жобалық сызу негіздері. Техникалық сызу. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері; түрлері, тіліктер, қималар, бұранданың кескіні мен белгілері. Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстар. Бөлшектердің сызбалары мен нобайлары. Мамандықтар бойынша сызбалар. Құрастырма сызбаларды оқу мен бөлшектеу.
Білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (БЖҚҚ), сызбалар мен нобайларды орындаудың әдістерін және тәсілдерін; сызбалы геометрия мен жобалық сызу негіздерін.
Іскерліктер: мамандық бойынша сызуларды, нобайларды және сызбаларды орындау мен оқуды.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
ЖКП. 02
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизмдер мен машинаның тетіктері. Жай механизмдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизмдері: қосиінді-бұлғақ механизмі, бағдартқыш механизмі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизмдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизмдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
ЖКП. 03
Электрониканың негіздері мен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқтарының электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңын, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, негізгі тізбек элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқтың машиналарының құрылысын және әрекет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және әрекет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудің, кедергінің маңызды есептеулерін жүргізуді.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
ЖКП. 04
Процестер мен аппараттар
Негізгі процестер жіктеу: механикалық, гидромеханикалық, жылуылық, және масса айырбастау, химиялық процестер, мерзімділік және үзіліссіз. Гидравлика негіздері. Сұйық заттар мен газдарды араластыру. Сұйық және газды гетерогенді жүйелерді бөлу. Сұйық ортада араластыру. Жылу процестері мен аспаптары. Жылу беру негіздері. Жылу алмасу аспабы. Қыздыру және салқындату. Энергияның көздері, жылудың химиялық аспаптарға келіп және кетудің өндірістік әдістері. Буландыру. Кристалдандыру. Жасанды салқындатқыш. Масса айырбас процестері және аспаптар. Масса беріліс негіздері. Абсорбция. Айдау және ректификация. Шайғындау. Кептіру.
Механикалық процестер және аспаптар. Қатты материалдарды үгіту, араластыру.
Білімдер: химиялық талшықтар өндірісі технологиясында қолданылатын негізгі процестердің жіктелуін және физикалық мәнін; олардың өту жағдайларын; жылулық, масса айырбастық және механикалық аспаптардың қызмет көрсетуін, қолданысын, құрылымын.
Іскерліктер: мәні бойынша процестерді айыра білуді, химиялық талшықтас өндірісіндегі процестердің түріне байланысты негізгі технологиялық сатыларды сипаттауды; процестердің материалдық және жылулық балансының есебін құруды.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5. 2
ЖКП. 05
Аналитикалық химия негіздері
Заттардың құрамын сапалық және сандық зерттеудің әдістері, зерттеу тәсілдері. Сандық талдаудың әдісі: гравиметрлеу және титриметрлеу.
Білімдер: аналитикалық зерттеулерде қолданатын зертханалық жабдықтарды; гравиметриялық және титриметрлік саралау әдістерінің мәнін; есептеулердің негізгі формулаларын; индикаторлардың түрлерін.
Іскерліктер: өлшемді есептеуді; гравиметриялық анықтауды, тікелей және кері титрлеудің нәтижелері бойынша есеп шығаруды.

Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Аркаим - очаг мировой цивилизации. Казахстан в раннее средневековье (нач. ХII - ХVIII вв.) Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи (ХVIII-начала ХХ вв.). Внешнее и внутреннее положение Казахских ханств в XVIII в. Борьба казахского народа против колониального захвата царизма в Казахстане. Национально-освободительное движение во второй половине XIX в. Казахстан в начале ХХ века. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти в Казахстане. Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане и его свертывание. Индустриализация и коллективизация. Культура Казахстана в начале ХХ века. Голощекинский геноцид. «Малый Октябрь» и его последствия. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Строительство казарменного социализма. Социально-экономическое положение Казахстана в довоенный период. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Общественно-политическая жизнь страны. Освоение целины. Интенсификация в развитии республики. Политические противостояния в Казахстане (1969, 1979, 1986 гг.). Начало демократизации общества. Становление суверенитета и независимости. Первая Конституция Республики Казахстан. Президентские выборы.
Знания: место и роль Республики Казахстан в современном мире; формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации; Великий Шелковый путь и его историческое значение; вхождение Казахстана в состав России; национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв; выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв; культуру Казахстана 20-30 годы XX в; всемирный Курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы; августовский путч и его провал; - Государственную независимость РК.
Умения: составлять краткий историко-археологический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики; анализировать причины поражений восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации; этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 2
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Техническое черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначения резьб. Разъемные и неразъемные соединения. Чертежи и эскизы деталей. Чертежи по специальности. Чтение и деталирование сборочных чертежей.
Знания: единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: выполнять и читать чертежи, эскизы и схемы по специальности.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ОПД. 02
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения:
кривошипно-шатунный механизм;
кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ОПД. 03
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ОПД. 04
Процессы и аппараты
Классификация основных процессов: механические, гидромеханические, тепловые и массообменные, химические процессы, периодические и непрерывные. Основы гидравлики. Перемещение жидкостей и газов. Разделение жидких и газовых гетерогенных систем. Перемешивание в жидких средах. Тепловые процессы и аппараты. Основы теплопередачи. Теплообменная аппаратура. Нагревание и охлаждение. Источники энергии, промышленные способы подвода и отвода теплоты в химической аппаратуре. Выпаривание. Кристаллизации. Искусственное охлаждение. Массообменные процессы и аппараты. Основы массопередачи. Абсорбция. Перегонка и ректификация. Сушка. Механические процессы и аппараты. Измельчение, смешивание и перемещение твердых материалов.
Знания: классификация и физический смысл основных процессов, используемых в технологии производства химических волокон; условия их протекания; назначение, конструкция, принцип действия тепловых, массообменных и механических аппаратов.
Умения: различать процессы по сущности, характеризовать основные технологические стадии производства химических волокон по типу процессов; производить расчет материального и теплового баланса процессов.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5. 2
ОПД. 05
Основы аналитической химии
Методы исследования химического качественного и количественного состава вещества, примеры исследования. Методы количественного анализа: гравиметрия и титриметрия.
Знания: лабораторное оборудование, применяемое в аналитических исследованиях; сущность гравиметрического и титриметрического методов анализа; основные формулы расчетов; виды индикаторов.
Умения: рассчитывать навеску; делать расчеты по результатам прямого и обратного титрования, гравиметрического определения.

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.4
ЖКП. 06
Материалтану
Тоқыма талшықтары және жіптер туралы жалпы мағлұматтар. Табиғи талшықтардың қасиеттері, жіктелуі, алынуы, алғашқы өңделуі; оларды сынау әдістері. Жасанды, синтетикалық талшықтардың түржиыны, жіктелуі, алынуы, қолдану аймақтары. Әр түрлі талшықтардың және жіптердің құрылысын салыстыруды талдау. Талшықтардың түрлерін айыра білу әдістері. Талшықтар мен жіптер қасиеттерінің технологиялық процестердің режимдеріне әсері. Тоқыма материалдарының түржиыны, құрылысы және қасиеті. Тоқыма материалдарының, аспаптардың қасиетін сынау әдістерін, сапасын бағалау.
Білімдер: тоқыма талшықтарының және материалдардың құрылысы мен қасиетін; жіктелуін; оларды сынау әдістерін; талшықтарды айыра білу әдістерін; талшықтардың, жіптер мен тоқыма материалдарының сапасына қойылатын талаптарды; химиялық талшықтардың қасиетіне байланысты технологиялық процестердің режимін.
Іскерліктер: химиялық және табиғи талшықтарды сыртқы белгілері мен қасиеттері бойынша айыруды; олардың қасиеттеріне салыстырмалы талдау жасауды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
ЖКП. 07
Жалпы химиялық технологиясы
Химиялық процестердің жалпы заңдылықтары. Судың технологиясы. Күкірт қышқылы өндірісі. Кальциленген сода өндірісі. Тұз қышқылы, хлор, күйдіргіш натрий. Қаты отын технологиясы. Мұнай технологиясы. Органикалық синтез өнімдерін өндіру. Химиялық талшықтар өндірісінде қолданылатын полимерлердің технологиясы. Ағынды суды және атмосферадағы өндірістік қалдықтарды тазарту.
Білімдер: процестер түрлерін; химия-технологиялық процестердің техника-экономикалық көрсеткіштерін; өндірістік мақсаттағы суға қойылатын талаптарды; күкірт қышқылын, күйдіргіш натрий, хлор және тұз қышқылдарын химия талшықтар өндірісінде қолдануды, олардың қасиеттері және алынуы; ағашты өңдеу әдістері, синтетикалық талшықтар өндірісінде қолданылатын цилиллозаны, метанолды, ацетиленді, стиролды, этанолды, сірке қышқылын және көмір мен мұнай өндіру өнімдерін алудың технологиясын; ағынды суды тазарту тәсілдері; атмосферадағы ауаның ластануын болдырмауды.
Іскерліктер: технологиялық сызба-нұсқаларды оқуда, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
ЖКП. 08
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын жоғарлатудағы ролі. Құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, стандарттау құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объектілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау тәсілі; сынақ және өнімді бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификация және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызметті сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.
КҚ 2.1.3

ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ОПД. 06
Материаловедение
Общие сведения о текстильных волокнах и нитях. Классификация, получение, первичная обработка, свойства натуральных волокон.
Методы их испытания. Ассортимент, классификация, получение, область применения искусственных и синтетических волокон. Сравнительный анализ свойств различных видов волокон и нитей. Способы распознавания волокон различных видов. Влияние свойств волокон и нитей на режимы технологических процессов. Ассортимент, строение и свойства текстильных материалов. Испытание свойств текстильных материалов. Методы испытаний свойств текстильных материалов, приборы, оценка качества.
Знания: классификация, строение и свойства текстильных волокон и материалов, методы их испытаний способы распознавания волокон, требования к качеству волокон и нитей, режимы технологических процессов в зависимости от свойств химических волокон.
Умения: распознавать волокна по внешнему виду и свойствам, определять режимы обработки волокон.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ОПД. 07
Общая химическая технология
Общие закономерности химических процессов. Технология воды. Производство серной кислоты. Производство аммиака. Производство кальцинированной соды. Производство едкого натра и соляной кислоты, хлора. Технология твердого топлива. Технология нефти. Производство продуктов органического синтеза. Технология полимеров, применяемых в производстве химического волокна. Очистка сточных вод и промышленных выбросов в атмосферу.
Знания: типы процессов; технико-экономические показатели химико-технологических процессов; требования, предъявляемые к воде в промышленных целях; применение серной кислоты, едкого натра, хлора и соляной кислоты в производстве химических волокон, их свойства и получение; методы переработки древесины, получение и применение целлюлозы; технологию получения метанола, ацетилена, стирола, этанола, уксусной кислоты и других продуктов переработки угля и нефти, применяемых в производстве синтетических волокон; методы очистки сточных вод; мероприятия по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ОПД. 08
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
ПК 2.1.3

КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
ЖКП. 09
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Талап және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижелері. Ұжым және еңбекақы төлеу. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық және салық салу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер: кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру мен құрылысын; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекақы төлеуді ұйымдастыру мен формаларын; бағаның құрылу механизмдерін және кәсіпорын табыстарын алуды.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның қызметін тиімді бағалауды.
БҚ 6
ЖКП. 10
Қолданбалы информатика
Алгоритімдер жөніндегі негізгі түсініктер, алгоритімнің негізгі құрылысы. Бағдарламалау негізін оқу, файлдар. Файлдармен жұмыс. Графика. Бағдарламаны жалпы кәсіптік, арнайы пәндер және курстық жұмыстарды орындауда есептер шығару үшін қолдану.
Білімдер: алгоритімдеуді және бағдарламалау негіздерін, технологиялық есептер шығару үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді, сызбалар мен сызба-нұсқаларды құруды.
Іскерліктер: үлгідегі технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуді, компьютерде сызбаларды жасауды.
БҚ 3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Заңдылықтар және еңбекті қорғау бойынша бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы.
Қауіпсіздік техникасының міндеттері. Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі және ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтарындағы еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Химиялық талшықтар өндірісіндегі техникалық және аспаптық қауіптілік бедері. Негізгі шикізаттар, жартылай өнімдер, дайын өнімдер, қалдықтар мен қоқыстардың уландырғыш, өрт және жарылғыш қауіпті заттардың сипаттамасы. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғаныс шаралары. Өртқауіпсіздік шаралары. Өртқауіпсіздік құрылғылары, аспаптар мен сигнал беру, өрт сөндіру құралдары. ҚР экологиялық кодексі. Химиялық талшықтар өндірісіндегі ластанудың негізгі көздері ағынды су, газды ауа ортасы. Химиялық талшықтар өндірісіндегі экологиялық проблемаларды шешудің жолдары және әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу және пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: ағзаға улы заттардың әсерін; жеке қорғану құралдарының шекті белгіленген концентрациясын; өрт және жарылыстарды ескерту шараларын; ластанудың көздерін; газтәрізді өндірістік қалдықтарды тазарту әдістерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды; улы заттармен жұмыс істеуді; тазарту әдістеріне сипаттама беруді; екіншілік ресурстарды жіктеуді.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Химиялық талшықтар өндірісінің технологиясы
Үлкен молекулалы қосылыстар химиясы туралы негізгі түсініктер (ҮМҚ). Талшық түзетін ҮМҚ. Химиялық талшықтардың құрылысы, физика-механикалық, химиялық және тұтынушылық қасиеттері. Жасанды және синтетикалық талшықтар шикізаты өндірісінің негізгі түрлері. Полимерлер технологиясы. Химиялық талшықтарды алу әдістері. Талшық қалыптаудағы полимерлердің дайындығы. Химиялық талшықтарды қалыптау. Жіптерді ширату, орау және қайта төгу. Химиялық талшықтарды өңдеу. Жіптерді текстуралау. Талшықтар мен жіптердің ақаулары. Химиялық талшықтарды сапасын анықтау әдістері. Химиялық талшықтар өндірісінің негізгі және қосымша жабдықтары. Жасанды және синтетикалық талшықтарды алу мысалдары.
Білімдер: полимерлену және поликонденсациялану процестерінің химизмі мен мәнін; процесс жылдамдығына әсер ететін факторларды; негізгі талшықтүзгіш ЖМҚ жіктелуі мен номенклатурасын; химиялық талшықтардың қасиетін, химиялық талшықтар өндірісінің негізгі кезеңдері мен жабдықтарын; технологиялық параметрлерді; сапа көрсеткіштерін және химиялық талшықтардың қолдану аймағын.
Іскерліктер: технологиялық сызбаларды оқуды; технологиялық процестердің бірізділігін құруды; шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді.

ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ОПД. 09
Основы рыночной экономики
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
ОПД. 10
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда. Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма. Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия. Технические и аппаратурные источники опасности в производстве химических волокон. Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов. Производственная санитария и гигиена труда. Основные профилактические и защитные мероприятия. Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения. Экологический кодекс РК. Основные источники загрязнения газовоздушной среды из сточных вод в производстве химических волокон. Пути решения экологических проблем в производстве химических волокон. Методы отчистки газовоздушных выбросов и сточных вод в производстве химических волокон. Переработка и использование отходов. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: действия токсичных веществ на организм; предельно-допустимые концентрации, средства индивидуальной защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; источник загрязнения; способы очистки промышленных выбросов.
Умения: применять средства индивидуальной защиты; давать характеристику методам очистки; классифицировать вторичные ресурсы.
БК 8
БК 9
СД. 02
Технология производства химических волокон
Основные понятия химии высокомолекулярных соединений (ВМС). Волокнообразующие ВМС. Строение, физико-механические, химические, потребительские свойства химических волокон. Основные виды сырья производства искусственных и синтетических волокон. Технология полимеров. Способы получения химических волокон. Подготовка полимеров к формованию волокна. Формование химических волокон. Кручение, намотка и перемотка нитей. Отделка химических волокон. Текстурирование нитей. Пороки волокон и нитей. Методы определения качества химических волокон. Основное и вспомогательное оборудование производства химических волокон. Примеры получения искусственных и синтетических волокон.
Знания: химизм и сущность процессов полимеризации и поликонденсации; факторы, влияющие на скорость процесса; классификация и номенклатура основных волокнообразующих ВМС; свойства химических волокон; основные стадии и оборудование производства химических волокон; технологические параметры; показатели качества и область применения химических волокон.
Умения: читать технологические схемы; составлять последовательность технологических процессов; давать характеристику сырья и готовой продукции.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
АП. 03
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Өндірістік процестерді автоматтандыру туралы негізгі түсініктер. Химиялық талшықтар өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық процестерді басқару кезіндегі микропроцесорлық техникасы. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматтық жабдықтарының құрылғысын, реттеуді, қорғауды және тоқтатуды, жеке аспаптардың және жалпы процестердің автоматтандырылған сызба-нұсқасын; технологиялық процестердің параметрлерін және оларды бақылау құралдарын.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткіштерін алуды және ақпарат анықтығын бағалауды; технологиялық параметрлерді аспаптардың көрсеткішінен салыстыруды.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
Біліктілік: «Жіпті созу аппаратшысы»
АП. 04
Жіп созу технологиясы және жабдықтар
Өнім, шикізат, химиялық талшықтарды созу процесінің технологиялық сызба-нұсқасы. Жіптерді созу процесінің негізгі және қосымша операциялары. Химиялық талшықтарды созу үшін қолданылатын жабдықтарды жіктеу, құрылысы, қызмет принципі және пайдалану ережесі. Технологиялық процесті бақылау және заттардың сапасы.
Білімдер: шикізат пен дайын өнімге қойылатын техникалық талаптарды; әр түрлі жабдықтарда жіпті созу процесінің технологиялық сызбасын; технологиялық процестің параметрлерін және олардың нормадан ауытқу себептерін; технологиялық процесті бақылау әдістерін; жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін; жіп созу процесінің мәнін, қармақ жібі мен қылшықтар өндірісі үшін шикізат түрлерін, жіп созу машиналарының негізгі құрылымдық түйіндерін, жіп созуды реттеу әдістері мен еселігін; жіптер мен талшықтардың түржиынын; жіптің физика-химиялық қасиетін; жіпті созу сапасына қойылатын нормативті құжаттардың талаптарын; ақаулар мен үзілу түрлерін; технологиялық процестің параметрлерін.
Іскерліктер: жіп созу машинасының құрылысын түсіндіруді, технологиялық режімдегі бұзушылықтардың себебін табуды, жіптің үзілу себептерін, жіп созу жылдамдығы мен еселілігіне әсер ететін факторларды; жіп созудың технологиялық сызбасын оқуды; МС пен ТЖ негізінде талшықтар мен жіптерді жіктеуді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
Біліктіліктер: «Химиялық талшықтарды ширату және орау операторы», Жіпораушы
АП. 04
Тоқыма химиялық талшықтарын қайта өңдеу
Химиялық жіптерді ширату және орау жөніндегі жалпы мағлұматтар. Ширату және орау процестерінің жабдықтары және технологиясы. Химиялық жіптерді орау процесі жөнінде негізгі мағлұматтар. Қайта орау процесінің жабдықтары мен технологиясы. Технологиялық процестер мен заттардың сапасын бақылау. Қызмет көрсететін жабдықтарды пайдаланудағы еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер: қайта өңдейтін талшықтардың түрлерін, қасиетін және нөмірлерін; ширатудың, ораудың және қайта ораудың сапасына қойылатын техникалық талаптарды; ширатудың, орау мен қайта ораудың технологиялық процесін; жіптерді ширату, орау, қайта орау жабдықтарын жіктеуді, қолданысын, құрылымын, қызмет принципін және пайдалану ережесін; технологиялық режімнің шартын; сабақтаудың технологиялық сызбасын, тікиіршікті ажырату тәртібі мен ережесін; технологиялық процесті бақылау әдістерін; жіптің ақауларын табу мен оларды жоюдың әдістерін; өндірістің шикізаты мен дайын өнімінің қасиетін; өндірістің технологиялық сызбасын; қайта орау жабдықтарының құрылымы мен қызмет принципін; кездесетін кемшіліктерді және оларды болдырмау әдістерін; жіпті керу механизмдерінің, майлау механизмдерінің, түйіндегіш, орау механизмдерінің құрылғысын; технологиялық процестің параметрлерін; бақылау әдістерін; ширату мен орау үшін қолданылатын жабдықтардың құрылымы мен қызмет принципін; ширату мен ораудың негізгі және қосымша операцияларын; ақаулардың түрлерін; жабдықтарды қауіпсіз пайдалану әдістерін.
Іскерліктер: технологиялық режімнің және жабдықтардың жұмысындағы бұзылу себептерін түсіндіруді; химиялық жіптердің ақаулары мен үзілу себептерін табуды; өндірістің технологиялық сызбасын оқуды; жабдықтардың бұзылу себептерін түсіндіруді.

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
СД. 03
Автоматизация технологических процессов
Основные понятия об автоматизации производственных процессов. Контроль основных технологических параметров производства химических волокон и контрольно-измерительные приборы. Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации. Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами. Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом; параметры технологического процесса и средства их контроля.
Умения: снимать показания приборов и оценивать достоверность информации; сопоставлять технологические параметры с показаниями приборов.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
Квалификация Аппаратчик вытяжки
СД. 04
Технология и оборудование вытяжки химических волокон
Продукция, сырье, технологическая схема процесса вытяжки химических волокон. Основные и вспомогательные операции процесса вытяжки нити.
Классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации оборудования, применяемого для вытяжки химических волокон.
Контроль технологического процесса и качества изделий.
Знания: технические требования, предъявляемые к сырью и готовой продукции; технологическую схему процесса вытяжки на различном оборудовании; параметры технологического процесса и причины отклонения их от норм; методы контроля технологического процесса; правила безопасной эксплуатации оборудования; сущность процесса вытяжки, виды сырья для производства лески и щетины, основные конструкционные узлы вытяжной машины, способы регулировки и кратности вытяжки; ассортимент нитей и волокон; физико-химические свойства нитей; требования нормативной документации, предъявляемые к качеству вытяжки нити; виды брака и обрывности, параметры технологического процесса.
Умения: объяснять устройство вытяжной машины, выявлять причины нарушений технологического режима, причины обрыва нити, факторы, влияющие на скорость и кратность вытяжки; читать технологические схемы вытяжки нитей; классифицировать нити и волокна согласно ГОСТу и ТУ.
ПК 2.1.1-2.1.8
Квалификации: Перемотчик нити, Оператор кручения и
намотки химических волокон
СД. 04
Текстильная переработка химических волокон
Основные сведения о производстве кручения и намотки химических нитей. Технология и оборудование процессов кручения и намотки. Основные сведения о процессе перемотки химических нитей. Технология и оборудование процесса перемотки. Контроль технологического процесса и качества изделий. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания: виды, свойства и номера перерабатываемого волокна; технические требования, предъявляемые к качеству кручения, намотки и перемотки; технологический процесс кручения, намотки и перемотки; классификацию, назначение, устройства, принцип действия и правила эксплуатации оборудования кручения, намотки и перемотки нитей; условия технологического режима; технологические схемы заправки, порядок и правила съема паковок; методы контроля технологического процесса; виды дефектов нитей и методы их устранения;
свойства сырья и готовой продукции производства; технологическую схему производства; устройство и принцип действия перематывающего оборудования; возможные неполадки и способы их устранения; устройство механизмов натяжения нити, механизмов замасливания, узловязателей, намотки; параметры технологического процесса, методы контроля;
принцип действия и устройство применяемого оборудования для кручения и намотки; основные и вспомогательные операции кручения и намотки; виды дефектов; методы безопасной эксплуатации оборудования.
Умения: объяснять причины нарушений технологического режима и неисправностей в работе оборудования; выявлять дефекты и причины возникновения обрывности химических нитей; читать технологическую схему производства; объяснять причины неполадок оборудования.

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.8
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.8
Біліктілік: «Жіпқоңдырушы»
АП. 04
Тоқымашылық технологиясы және жабдықтар
Химиялық жіптердің тұржиынтығы. Ақаулар түрлері. Жіптің сапасына қойылатын талаптар. Маталар құрылысы, талдау және техникалық есебі. Тұржиынтық және матаны сынау. Тоқыма өрімдерін жіктеу. Жіптер мен иірімжіпті тоқуға дайындау. Жіптер мен иірімжіпті тоқу үшін жабдықтар. Тоқыма станоктарын жіктеу. Тоқыма станоктарында матаның пайда болу процесінің технологиясы. Тоқу станогының негізгі механизмдерінің жіктеу: құрылысы, жұмыс принципі, қызмет көрсетуі және баптау. Технологиялық процесс пен бұйымның сапасын бақылау.
Білімдер: қайта өңделетін талшықтардың түрлерін, қасиетін және нөмірлерін; маталарға жіптерді өрімдеу түрлерін; тоқымашылық өнеркәсібінің технологиялық процестері мен режімдерін; өнім ақауының пайда болу себептерін және оларды болдырмау әдістерін; тоқымашылық өнеркәсібінің техникалық сипаттамасын, құрылымдық ерекшеліктерін, қолданысын, қызмет принципін және технологиялық жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережесін; технологиялық процесті бақылаудың құралдары мен түрлерін; шөлмекті, тоқу агрегаттарындағы иіршік орнатпасына иіршікті жіппен орналастыру тәртібін; иіршік орнатпасының құрылымын; жіпөткізгіш жүйесінің күйіне қойылатын талаптарды; жіптің түржиынын және жіп пен матаның ақауларының түрлерін; станокты қайта сабақтау ережесін; жабдықтарды күту ережесін; жіпжинағышта жіп сабақтауды есептеудің әдісін.
Іскерліктер: технологиялық режімнің бұзылу себептері мен жабдықтардың жұмысындағы кемшіліктерді түсіндіруді; ақауларды табуды және химиялық жіптің үзілуінің себептерін; тоқымашылық процесінің технологиялық бірізділігін жоспарлауда; сабақтау көрсеткіштерімен жұмыс істеуде.
КҚ 2.3.1-
КҚ 2.3.9
Біліктілік: «Химиялык талшықтарды өңдеуші»
АП. 04
Химиялық талшықтар өңдеудің технологиясы және жабдықтар
Химиялық талшықтарды өңдеу процестерінің физика-химиялық негіздері. Химиялық талшықтарды өңдеу процесінің сызба-нұсқалары мен параметрлері. Химиялық талшықтарды өңдеу кезінде қолданылатын химиялық реактивтер мен заттар. Су жұмсарту процессі үшін жабдықтар. Күңгірт және өңдеу ерітінділерін дайындау үшін жабдықтар. Вискозды талшықтарды және штапельді талшықтар өндірісіндегі өңдеуді, сығуды дайындау үшін жабдықтар. Химиялық талшықтарды өңдеудің негізгі және қосымша операциялары. Жіптерді иіршіктерде және куличтерде өңдеу технологиясы. Жіптерді үздіксіз процесс машинасында өңдеу технологиясы. Корд жіптерін өңдеу технологиясы. Ширақ жіпте және кесілген түрдегі штапель талшықтарын өңдеудің технологиясы және жабдықтары. Химиялық талшықтарды өңдеудің технологиялық процестерін талдау. Жабдықтарға қызмет көрсету кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер: вискозаның, синтездік штапельдік талшықтар мен жіптердің, қармақ жіптердің және қылшықтардың, кордты талшықтың, өңдеу ерітінділердің және т.б. компоненттердің қасиетін; технологиялық операциялардың физика-химиялық негіздерін; химиялық талшықты өңдеудің технологиялық процесін; сабақтаудың технологиялық сызбаларын; өңдеу агрегаттарының, жуу машиналарының жіктелуін, қолданысын, құрылысын, қызмет принципі мен пайдалану ережесін; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын; технологиялық процесті бақылаудың параметрлері мен әдістерін; технологиялық жабдықтарда қауіпсіз жұмыс істеу және өндірістік санитария ережесін; өңдеу процесінің технологиялық операцияларын бақылаудың параметрлері мен құралдарын;
Іскерліктер: технологиялық режімнің бұзылу себептерін және жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түсіндіруді; иіру-өңдеу агрегатының құрылысын түсіндіруді, өңдеу процесінің технологиялық операцияларының оптималды парметрлерін.

ПК 2.2.1-
ПК 2.2.8
ПК 2.5.1-ПК 2.5.8
Квалификация Ставильщик
СД. 04
Технология и оборудование ткачества
Ассортимент химических нитей. Виды пороков. Требования, предъявляемые к качеству нитей. Строение, анализ и технический расчет тканей. Классификация ткацких переплетений. Ассортимент и испытание тканей. Подготовка нитей и пряжи к ткачеству. Классификация ткацких станков. Технологический процесс образования ткани на ткацком станке. Техническая характеристика, устройство, принцип действия, обслуживание, наладка ткацких станков. Контроль технологического процесса и качества изделий.
Знания: виды, свойства и номера перерабатываемого волокна; виды переплетений нитей в ткани; технологические процессы и режимы ткацкого производства; причины возникновения брака продукции и способы его устранения; техническую характеристику, конструктивные особенности, назначение, принцип работы и правила безопасной эксплуатации технологического оборудования ткацкого производства; средства и виды контроля технологического процесса; порядок установки шпуль, бобин с нитью в шпулярник ткацких агрегатов; устройство шпулярника; требования, предъявляемые к состоянию нитепроводящей системы; ассортимент нити и виды пороков нитей и тканей; правила перезаправки станка; правила ухода за оборудованием; методику расчета заправки нитей в нитесборник.
Умения: объяснять причины нарушений технологического режима и неисправностей в работе оборудования; выявлять дефекты и причины возникновения обрывности химических нитей; планировать технологическую последовательность процесса ткачества; работать с заправочными данными.
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.9
Квалификация Отделочник химических волокон
СД. 04
Технология и оборудование отделки химических волокон
Физико-химические основы процессов отделки химических волокон.
Схемы и параметры процесса отделки химических волокон. Химические реактивы и вещества, используемые в отделке химических волокон. Оборудование для процесса водоумягчения. Оборудование для приготовления маточных и отделочных растворов. Оборудование для подготовки, отделки, отжима вискозного волокна, производства штапельного волокна.
Основные и вспомогательные операции отделки химических волокон. Технология отделки нити на бобинах, в куличах. Технология отделки нити на машинах непрерывного процесса. Технология отделки кордной нити. Технология и оборудование отделки штапельного волокна в жгуте и резаном виде. Контроль технологического процесса отделки химических волокон. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания: свойства вискозы, синтетического штапельного волокна и нити, лески и щетины, кордного волокна, отделочных растворов и др. компонентов; физико-химические основы технологических операций; технологический процесс отделки химического волокна; технологические схемы заправки; классификацию, назначение, устройство, принцип действия и правила эксплуатации отделочных агрегатов, моечных машин; устройство контрольно-измерительных приборов; параметры и методы контроля технологического процесса; правила безопасной работы на технологическом оборудовании и промышленной санитарии; параметры и средства контроля технологических операций процесса отделки.
Умения: объяснять причины нарушений технологического режима и неисправностей в работе оборудования; объяснять устройство прядильно-отделочного агрегата, оптимальные параметры технологических операций процесса отделки.

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және қауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін енгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.5.2
ӨО. 02
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсетуі мен негізгі және қосымша жабдықтарын жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөндеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.5
ӨО. 03
Процестер мен аппараттарды зертханасында оқыту
Механикалық және гидромеханикалық процестер жабдықтарына қызмет көрсету. Құбыр сымдары мен тиек арматураларының құрылысын практикалық таныстыру. Құбыр сымдарының қызмет көрсетуі. Сұйық заттарды араластыру үшін машиналар. Сорғылар мен вакуумды сорғылардың құрылысымен, қызмет көрсету ережесімен танысу. Сүзгілер мен центрофугалар. Сүзгілер мен центрофугалардың құрылысын және қызмет көрсету тәсілдері мен танысу. Жылу процестері жабдықтарының қызмет көрсетуі. Масса айырбас процестері жабдықтарының қызмет көрсетуі. Кептіргіштер. Кептіру қондырғылары мен кептіру құрылымын сызба-нұсқасын оқып білу. Кептіргіштердің қызмет көрсетуі. Тоңазытқыштар. Тоңазытқыш машиналарының құрылымын оқып білу. Тоңазытқыш қондырғыларының қызмет көрсетуі.
Іскерліктер: қондырғылар мен жабдықтардың жұмыс параметрлерін анықтауды; жабдықтардың профилактикалық тексеру алгоритімін құруды.
Дағдылар: жабдықтардың қызмет көрсету әдістерінде.
КҚ 2.1.1 - 2.5.1
КҚ 2.1.2 - 2.5.2
КҚ 2.1.3 - 2.5.3
КҚ 2.1.4 - 2.5.4
КҚ 2.1.5 - 2.5.5
КҚ 2.1.6 – 2.5.6
КҚ 2.1.7 - 2.5.7
КҚ 2.1.8 – 2.5.8
ӨО. 04
Химия талшықтар өндірісінің машиналар мен жабдықтар зертханасында оқыту
Химиялық өндірістер технологиясының сызба-нұсқасымен танысу. Химиялық талшықтар жабдықтарының гидравликалық жұмыстары принципін және құрылысымен танысу. Химиялық талшықтарды созу, ширату және орау жабдықтарының жұмыс принциптері мен құрылысын оқыту. Химиялық талшықтарды қайта төгу жабдықтарының жұмыс принциптері мен құрылысын оқып білу. Тоқыма өндірісі жабдықтарының жұмыс принциптері мен құрылысын практикалық оқып білу. Химиялық талшықтардың қосымша жабдықтарының жұмыс принципі мен құрылысын практикалық оқып білу. Машина мен жабдықтардың техникалық және пайдалану сипаттамасы, қызмет көрсетуі (жартылай өндірістік қоңдырғыларда процестерге кіріспе және қызмет көрсету әдістері арқылы оқыту). Негізгі және қосымша жабдықтардың жұмысында кездесетін ақаулар және олармен байланыстағы механизмдер. Еңбек қауіпсіздігі ережесі.
Іскерліктер: химиялық талшықтар өндірісі бойынша кәсіпорынның негізгі және қосымша жабдықтарының жұмысындағы ақауларды анықтау мен болдырмауды; машиналардың жұмысы кезіндегі қысымға, шығындарға, температураларға және басқа да параметрлерге өлшеулер жүргізуді және көрсеткіштер алуды; жабдықтардың жиынтық және жұмыс сызбаларын оқуды.
Дағдылар: механикалық және жылутехникалық жабдықтарды пайдалануда; ұсақ ақауларды болдырмауда; жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда; жабдықтар мен аспаптардың жұмысын бағалауда; жабдықтардың сызбаларымен жұмыста.
КҚ 2.1.1 - 2.5.1
КҚ 2.1.2 - 2.5.2
КҚ 2.1.3 - 2.5.3
КҚ 2.1.4 - 2.5.4
КҚ 2.1.5 - 2.5.5
КҚ 2.1.6 – 2.5.6
КҚ 2.1.7 - 2.5.7
КҚ 2.1.8 – 2.5.8
ӨО. 05
Химиялық талшықтарды зертханалық бақылау
Химиялық талшықтардың сапасын зертханалық бақылауды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар және аспаптар. МС бойынша химиялық талшықтар сапасын зертханалық бақылаудың әдістерін оқып білу. Талшықтың геометриялық қасиетін анықтау: ұзындығы, қалыңдығы, иірілуі. Талшықтарды физика-механикалық қасиеттерін анықтау: үзілуі, созылуы, деформациялау, эластикалығы, гигроскопиялығы, жылу тұрақтылығы, термо тұрақтылығы, жарыққа тұрақтылығы. Талшықтардың химиялық қасиетін анықтау. Химиялық талшықтарға минералды және органикалық қышқылдардың, сілтілердің және соданың, натрий гипохлоридінің әсері. Гидратцеллюлозалы және ацетатті талшықтарға мысты-аммиак ертіндісінің әсері. Салыстырмалы термо тұрақтылық. Химиялық талшықтарды ажырата білу. Құрғақ айдау әдісі және жану сипаты бойынша талшықтарға сипаттама. Түсті реакциялар көмегі бойынша химиялық талшықтарды ажырата білу.
Іскерліктер: түрлі химиялық операцияларды орындау кезінде химиялық ыдыстарды қолдануды; сынама іріктемесін жүргізуді; жай титриметрлік талдаулар орындауды; нәтижелерді өңдеуді; химиялық талшықтардың физика-механикалық сапа көрсеткіштерін анықтауды.
Дағдылар: химиялық талдауларды орындау үшін жұмыс орындарын ұйымдастыруда; түрлі химиялық операцияларды орындау тәсілдерінде және талдау үшін сынаманы дайындауда; зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыста.

ПК 2.4.1-
ПК 2.4.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 8
ПК 2.1.1-
ПК 2.5.1
ПК 2.1.2-
ПК 2.5.2
ПО. 02
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.5.5
ПО. 03
Обучение в лаборатории процессов и аппаратов
Обслуживание оборудования механических и гидромеханических процессов. Практическое ознакомление с устройством трубопроводов и запорной арматуры. Обслуживание трубопроводов. Машины для перемешивания жидкостей. Практическое ознакомление с устройством и правилами обслуживания насосов, вакуум-насосов. Фильтры и центрифуги. Практическое ознакомление с устройством фильтров, центрифуг и способами их обслуживания. Обслуживание оборудования тепловых процессов. Обслуживание оборудования массообменных процессов. Сушилки. Практическое изучение схемы сушильных установок и конструкций сушилок. Обслуживание сушилок. Холодильники. Практическое изучение конструкций холодильных машин. Обслуживание холодильных установок.
Умения: определять параметры работы установок и оборудования; составлять алгоритм профилактического осмотра оборудования.
Навыки: приемов обслуживания оборудования.
ПК 2.1.1- 2.5.1
ПК 2.1.2- 2.5.2
ПК 2.1.3 - 2.5.3
ПК 2.1.4 -2.5.4
ПК 2.1. 5 -2.5.5
ПК 2.1.6 – 2.5.6
ПК 2.1.7 -2.5.7
ПК 2.1.8 – 2.5.8
ПО. 04
Обучение в лаборатории машин и оборудования производства химических волокон
Практическое ознакомление с технологической схемой производства химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы гидравлического оборудования производства химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы оборудования вытяжки, кручения и намотки химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы оборудования перемотки химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы оборудования ткацкого производства. Практическое ознакомление с устройством и принципом работы оборудования отделки химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы вспомогательного оборудования производства химических волокон. Техническая и эксплуатационная характеристики, обслуживание машин и оборудования (обучение способам обслуживания и ведения процессов на полупромышленных установках). Возможные неполадки в работе основного и вспомогательного оборудования и связанных с ними механизмов. Правила безопасности труда.
Умения: определять и устранять неисправности в работе основного и вспомогательного оборудования предприятий по производству химических волокон; проводить измерения и снимать показания давления, расходов, температуры и других параметров при работе машин; читать сборочные и рабочие чертежи оборудования.
Навыки: эксплуатации механического и теплотехнического оборудования; устранения мелких неисправностей; пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования.
ПК 2.1.1- 2.5.1
ПК 2.1.2- 2.5.2
ПК 2.1.3 - 2.5.3
ПК 2.1.4 -2.5.4
ПК 2.1. 5 -2.5.5
ПК 2.1.6 – 2.5.6
ПК 2.1.7 -2.5.7
ПК 2.1.8 – 2.5.8
ПО. 05
Лабораторный контроль химических волокон
Организация лаборатории контроля качества химических волокон. Лабораторное оборудование, приборы. Освоение методов лабораторного контроля качества химических волокон по ГОСТам. Определение геометрических свойств волокон: длина, толщина, извитость. Определение физико-механических свойств волокон: разрывная нагрузка, удлинение, деформация, эластичность, гигроскопичность, теплостойкость, термостойкость и светостойкость. Определение химических свойств волокон. Действие минеральных и органических кислот, щелочей и соды, гипохлорита натрия на химические волокна. Действие медно – аммиачного раствора на гидратцеллюлозные, ацетатные волокна. Действие органических растворителей. Сравнительная термостойкость. Распознавание химических волокон. Характеристика волокон по характеру горения, по методу сухой перегонки. Распознавание химических волокон при помощи цветных реакций.
Умения: применять химическую посуду при выполнении различных химических операций; производить отбор проб; выполнять несложные титриметрические анализы; обрабатывать результаты; определять показатели физико-механические показатели качества химических волокон.
Навыки: организации рабочего места для выполнения химических анализов; приемов выполнения различных химических операций и подготовки проб для анализа; работы с лабораторным оборудованием и химической посудой.

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.4
ӨО. 06
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтық зертханасындағы оқыту (БӨАжА)
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтері мен технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақауларды табуды және оларды жоюды, технологиялық журналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауларды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламентті оқып білу. Процестің оптималды тәртіп параметрлері. Жабдықтарға қызмет көрсету бойынша нұсқа және процестің жүргізілуі. Технологиялық процестің қызмет көрсету жабдықтарының практикалық тәсілдерін меңгеру. Техникалық процестерді бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер: белгіленген технологиялық регламент негізінде технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен ауытқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.2.1-2.2.8
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.4.1-2.4.8
КҚ 2.5.1-2.5.8
КП. 02
Бітіру алдындағы өндірістік практика соның ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе комплексті емтиханға дайындық
Біліктілік пен дағдыны тығыз меңгеру, кәсіптік-біліктілік сипаттамалары талаптары көлемінде жұмыстың барлық түрлерін өздігінен орындау. Дипломдық жұмыс және/немесе комплексті емтиханға дайындыққа материалдар жинау.
Іскерліктер: өндірістің техникалық құжаттамасы негізінде аппаратшыға разряд беру негізіндегі жұмыстарды орындауды.
Дағдылар: 3 разрядты аппаратшының (оператордың) кәсіптік-біліктілік сипатының көлемінде.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.2.1-2.2.8
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.4.1-2.4.8
КҚ 2.5.1-2.5.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен), мамандық бойынша бағытталған тақырыпта диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік және орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білуді.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы Дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психо-физиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы ролі мен алатын орны. Ежелгі Қазақстан. Аркаим-дүниежүзілік өркендеудің ошағы. ХVІІІ-ХІІ ерте орта ғасырлардың басындағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы Монғол кезеңі. Қазақ халықтарының білімі. Орта ХVІІІ-ХХ ғасырдағы Қазақстанның Ресейге қосылуының басы; Қазақ хандығының ХVІІІ ғасырдағы ішкі және сыртқы жағдайлары. Қазақстандағы қазақ халқы колониалдық патшалық қоршауға қарсы күресі. ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстандағы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақстан ХХ –ші ғасырдың басында. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалысы. Қазан төңкерілісі, азамат соғысы және шетелдік әскери инвервенция кезінде. Қазақстанға Совет үкіметінің орнауы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саястаттың (ЖЭС) орнауы және оның ұйытқуы. Ұжымдастыру мен индустрияландыру.

ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ПО. 06
Обучение в лаборатории контрольно–измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте.
Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса.
Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса.
Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.
БК 1-10
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
ПК 2.5.1-2.5.8
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики.
Сбор материала для выполнения дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену.
Умения: выполнять работы в соответствии с присвоенным разрядом аппаратчика на основе технической документации предприятии.
Навыки: аппаратчика (оператора) 3 разряда в объеме профессионально-
квалификационной характеристики.
БК 1-10
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
ПК 2.5.1-2.5.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка.
Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки; владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана

КҚ 3.6.7
ӨО. 03
ҮМҚ талшыққұрау синтезі прктикумы
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Бастапқы өнімнің қасиеті, тазарту және талдау. Мономерлерді алу. Радикалды полимеризация әдісі бойынша талшыққұрау ҮМҚ синтезі. Иондық полимеризация әдісі бойынша талшыққұрау ҮМҚ синтезі. Поликонденсация әдісі бойынша талшыққұрау ҮМҚ синтезі. Полимерлерді зерттеудің физикалық әдістері.
Іскерліктер:
бастапқы заттар мен синтез өнімдеріне тазарту жүргізуді; әр түрлі әдістермен жоғарғы молекулалы қосылыстар алуды; полимерлердің физикалық сипаттамалары мен химиялық құрамын анықтауды.
Дағдылар:
жалпы және арнайы қолданыстағы ыдыстарды пайдалана білуде; синтез бен ЖМҚ талдау үшін қолданылатын аспаптар мен жабдықтарда; ЖМҚ синтезі үшін технологиялық зертханалық қондырғыларды құруда; қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауда, алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете білуде.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
ӨО. 04
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және қауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар:
кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін енгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
ӨО. 05
Арнайы технология бойынша практикум
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Бастапқы шикізатты тазалау және талдау әдістері. Талшық құру полимерлердің қасиетін зерттеу және алу: целлюлозаның сірке қышқылы эфирлерін, поликапроамидті, полиэтиленкапролактамды және т.б. Синтезді жүргізу параметрлерді бақылау.
Іскерліктер:
химиялық талшықтардың сапасына шикізат қасиетінің әсерін талдауды; целлюлоза құрамы мен оның қайта өңдеу өнімдерін анықтау бойынша эксперименттер орындауды.
Дағдылар:
целлюлозаның сапалық сипаттамасын анықтау мен целлюлозаның жартылай өнімдерін қайта өңдеу бойынша эксперименттік қойылымда.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.10
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режім параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі мен процесті жүргізу бойынша жұмыс нұсқауын оқу. Технологиялық процесс жабдықтарының қызмет көрсетуінің практикалық амалдарын меңгеру. Технологиялық процестің бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер:
белгіленген технологиялық регламент негізінде технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен ауытқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар:
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.

ПК 3.6.7
ПО. 03
Практикум по синтезу волокнообразующих ВМС (высокомолекулярных соединений)
Организация рабочего места. Свойства, очистка и анализ исходных продуктов. Получение мономеров. Синтез волокнообразующих ВМС методом радикальной полимеризации. Синтез волокнообразующих ВМС методом ионной полимеризации. Синтез волокнообразующих ВМС методом поликонденсации. Физические методы исследования полимеров.
Умения: проводить очистку исходных веществ и продуктов синтеза; получать высокомолекулярные соединения различными методами; определять физические характеристики и химический состав полимеров.
Навыки: умения пользования посудой общего и специального назначения, приборами и оборудованием, применяемых для синтеза и анализа ВМС; сборки технологических лабораторных установок для синтеза ВМС, соблюдения правил техники безопасности, умения оказания первой доврачебной помощи.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПО. 04
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПО. 05
Практикум по спецтехнологии
Организация рабочего места. Методы очистки и анализ исходного сырья. Получение и исследование свойств волокнообразующих полимеров: уксуснокислых эфиров целлюлозы, поликапроамида, полиэтиленкапролактама и др. Контроль параметров проведения синтеза.
Умения: анализировать влияние свойств сырья на качество химических волокон; выполнять эксперименты по определению состава целлюлозы и продуктов ее переработки.
Навыки: в постановке эксперимента по определению качественных характеристик целлюлозы и полупродуктов переработки целлюлозы.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.10
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса. Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса. Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.

БҚ 1-10
КҚ 3.6.1 - 3.6.10
КП. 02
Өндірістік технологиялық практикасы
Цехтағы (бөлімшелер) технологиялық процесті үйрену, біліктілікке сәйкес мамандықтар бойынша дублер ретінде жұмыс, бағытшы жетекшiнiң жұмысын қоса атқару (ауысым басшысы, шеберлер), қурстық жоба үшін материал жинау.
Іскерліктер:
аппаратшы (3-4 разрядты) және линиядағы жетекшінің жұмысын қайталаушы есебінде технологиялық процестерді жүргізуді.
Дағдылар:
процестегі ақауларды ескерту және болдырмауда.
БҚ 1-10
КҚ 3.6.1 - 3.6.10
КП. 03
Диплом алды практика, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпараттар жинау, бағытшы жетекшiнiң жұмысын қоса атқару.
Іскерліктер:
цехтың линейлік жетекшісінің міндеттерін орындауды; нормативтік-техникалық құжаттамалармен жұмысты; талдау нәтижелерін рәсімдеуді; іскерлік құжаттамаларды; жоспарлау құжаттамасында хабарлар болуды; еңбек төлем ақысына есептеу жүргізуді; цехтың шығындар сметасын талдауды.
Дағдылар:
линиядағы жетекші; өндірістік учаске ұжымының жұмыстарын ұйымдастыруда және нормативті-техникалық құжаттамалармен жұмыста.
БҚ 1-10
КҚ 3.6.1 - 3.6.10
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
тұлға аралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шетел тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларын қолдана біледі;
көпмәдениетті, көпэтникалық және көпконфессионалдық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасауда позитивтік әдеттердің болуы;
кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ізденулерді, ақпараттарды қолдана білу;
Қазақстан Республикасының еңбек кодексімен және бекітілген
салалық нормативті құжаттарға сәйкес өндіріс орындарында (жеке және ұжымдық) жұмысты ұйымдастырады және жоспарлайды; өзінің және жалпы ұжым жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалайды;
жеке өз басының және кәсіби дамуын басқарады, нарықтық экономика жағдайындағы өзгерістерге бейімделеді;
денсаулық сақтау дағдырларын біледі;
өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздікті сақтау ережелерін қолданады;
зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдарларын меңгереді;
қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдау белсенділігін танытады.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 081101 2 Жіпті созу аппаратшы
КҚ 2.1.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;

БК 1-10
ПК 3.6.1 - 3.6.10
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии соответствующей квалификации, дублирование работы линейного руководителя (начальника смены, мастера), сбор материала для курсового проекта.
Умения: вести технологический процесс в качестве аппаратчика (оператора) 3-4 разряда и дублера линейного руководителя.
Навыки: по предупреждению и устранению нарушений процесса.
БК 1-10
ПК 3.6.1 - 3.6.10
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, дублирование работы линейного руководителя.
Умения: выполнять обязанности линейных руководителей цеха, работать с нормативно-технической документацией, оформлять результаты анализа, деловую документацию, разбираться в плановой документации, производить расчет заработной платы, анализировать смету цеховых расходов.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
БК 1-10
ПК 3.6.1 - 3.6.10
Приложение: Таблица 1 Базовые компетенции
Код
компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
владеет лингвистическими навыками по государственному, русскому и иностранному языкам для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
имеет позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
осуществляет поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
планирует и организовывает работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными отраслевыми нормативными документами;
объективно оценивает результаты своей работы и команды в целом;
управляет собственным личностным и профессиональным развитием, адаптируется к изменениям в условиях рыночной экономики;
владеет навыками здоровьесбережения;
применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
владеет навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему;
проявляет инициативу принятия решений в стандартных и нестандартных ситуациях.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 081101 2 Аппаратчик вытяжки
ПК 2.1.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;

КҚ 2.1.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін білу;
КҚ 2.1.3 технологиялық процестің параметрлері нормасынан ауытқулар себептерін жою;
КҚ 2.1.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асыру;
КҚ 2.1.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын іске асырады; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақауларын тауып, оларды болдырмауды іске асыру;
КҚ 2.1.6 штапель агрегатының шектес бөлімдерінің өзара байланысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.7 иіру машиналарының ілгек-созынды механизмдерінде талшықтарды созу және кесу технологиялық процесін жүргізу;
КҚ 2.1.8 судың және жылутасымалдағыштардың температурасын, жылыту жүйесіндегі қысылған ауаның қысымын, майлағыш айналымды, талшықты есудің жылдамдығы мен ұзындығын бақылайды және реттейді.
2.2. 081102 2 Жіпораушы
КҚ 2.2.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;
КҚ 2.2.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін біледі;
КҚ 2.2.3 технологиялық процестің параметрлер нормасынан ауытқулар себептерін болдырмайды және ескертеді;
КҚ 2.2.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асырады;
КҚ 2.2.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақаулдарды тауып, оларды болдырмауды іске асырады;
КҚ 2.2.6 оралып жатқан және оралған тікиіршіктерді бір қалыпты алуды қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.7 майлағыш білікшелердің жіпжүргіш тетіктерінің жағдайын бақылайды;
КҚ 2.2.8 МС-қа сай майлағыш жүйесінде жіп оралу тығыздықты алу үшін майлағыш деңгейін реттейді және бақылайды.
2.3. 081103 2 Жіпқондырушы
КҚ 2.3.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;
КҚ 2.3.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін білу;
КҚ 2.3.3 технологиялық процестің параметрлер нормасынан ауытқулар себептерін болдырмайды және ескертеді;

ПК 2.1.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.1.3 устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
ПК 2.1.4. осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.1.5 осуществляет уход за оборудованием, проводить чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;
ПК 2.1.6 обеспечивает взаимосвязанную работу смежных частей штапельного агрегата;
ПК 2.1.7 ведет технологический процесс вытяжки и резки волокна на крючко-вытяжных машинах прядильной машины; вытяжку волокна в жгуте на станах штапельных агрегатов;
ПК 2.1.8 контролирует и регулирует: температуру воды и теплоносителей, давление сжатого воздуха в системе обогрева; циркуляцию замасливателя, длину и скорость резки волокна.
2.2. 081102 2 Перемотчик нити
ПК 2.2.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
ПК 2.2.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.3 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
ПК 2.2.4 осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.2.5 осуществляет уход за оборудованием, проводить чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;
ПК 2.2.6 обеспечивает равномерный съем питающих и нарабатываемых паковок;
ПК 2.2.7 контролирует состояние нитепроводящих деталей замасловочных валиков;
ПК 2.2.8 контролирует и регулирует уровень замасливателя замасловочной системе, натяжение нити для получения плотности намотки по ГОСТу.
2.3. 081103 2 Ставильщик
ПК 2.3.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
ПК 2.3.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.3.3 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;

КҚ 2.3.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асырады;
КҚ 2.3.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақаулдарды тауып, оларды болдырмады іске асырады;
КҚ 2.3.6 физика-механикалық көрсеткіштер бойынша білдектерге иірімжіпті таратады;
КҚ 2.3.7 біліктілігі төмен жіпқондырушыларды сапалы жібекпен қамтамасыз етеді;
КҚ 2.3.8 жіпқондырушыларды участкелерге бөлу;
КҚ 2.3.9 білдекті қайта қуаттау кезінде орауыштарды иіршік орнатпасына қондыру дұрыстығын бақылайды.
2.4. 081104 2 Химиялық талшықтарды өңдеуші
КҚ 2.4.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;
КҚ 2.4.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін білу;
КҚ 2.4.3 технологиялық процестің параметрлер нормасынан ауытқулар себептерін болдырмайды және ескертеді;
КҚ 2.4.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асырады;
КҚ 2.4.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақаулдарды тауып, оларды болдырмауды іске асырады;
КҚ 2.4.6 үздіксіз процесс машиналарында вискозалық корд талшықтарын өңдеудің технологиялық процесін жүргізеді;
КҚ 2.4.7 машинаның өңдеу бөлімін иіру және кептіру-ширату бөлімімен өзара байланысын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.4.8 өңдеу ерітінділерінің температурасы мен берілуін, жіптердің дұрыс сабақталуы мен жіктелуін бақылайды.
2.5. 081105 2 Химиялық талшықтарды ширату және орау операторы
КҚ 2.5.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын білу; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;
КҚ 2.5.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін білу;
КҚ 2.5.3 технологиялық процестің параметрлер нормасынан ауытқулар себептерін болдырмайды және ескертеді;
КҚ 2.5.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асырады;
КҚ 2.5.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақауларды тауып, оларды болдырмауды іске асырады;

ПК 2.3.4 осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.3.5 осуществляет уход за оборудованием, проводит чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;
ПК 2.3.6 распределяет пряжу по станкам согласно физико-механическим показателям;
ПК 2.3.7 обеспечивает ставильщиков более низкой квалификации качественным шелком;
ПК 2.3.8 распределяет ставильщиков по участкам;
ПК 2.3.9 контролирует правильность установки катушек в шпулярник при перезарядке станка.
2.4. 081104 2 Отделочник химических волокон
ПК 2.4.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
ПК 2.4.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.4.3 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
ПК 2.4.4 осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.4.5 осуществляет уход за оборудованием, проводит чистку и смазку оборудования, выявлять и устранять мелкие неполадки в его работе;
ПК 2.4.6 ведет технологический процесс отделки вискозного кордного волокна на машинах непрерывного процесса;
ПК 2.4.7 обеспечивает взаимосвязь работы отделочной части машины с прядильной и сушильно-крутильной;
ПК 2.4.8 контролирует правильность заправки и раскладки нити, температуру и подачу отделочных растворов.
2.5. 081105 2 Оператор кручения и намотки химических волокон
ПК 2.5.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
ПК 2.5.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.5.3 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
ПК 2.5.4 осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.5.5 осуществляет уход за оборудованием, проводить чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;

КҚ 2.5.6 машинаның жіп орау бөлімі мен иіру бөлімінің жұмысының өзара байланысын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.5.7 машинаның жіп орау бөлімінің жіп жүргіш тетіктерінің, температурасының және ауа ылғалдылығының жағдайына бақылау жасайды;
КҚ 2.5.8 майлағыш айналымын, иіршікке жіптің қабылдануының жылдамдығын реттейді және бақылайды.
3. Орта буын маманы
3.1. 081106 3 Техник-технолог
КҚ 3.6.1 химиялық талшықтар өндірісінің технологиясын, технологиялық жабдықтардың құрамын және пайдалану сипаттамасын білу;
КҚ 3.6.2 МС және ТЖ-ға сай шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын, технологиялық процестерді бақылау әдістерін, шикізат пен дайын өнімнің сапасын білу;
КҚ 3.6.3 компьютерлік бағдарламаны қолдану барысында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың сызбаларын оқиды және графикалық орындайды;
КҚ 3.6.4 техникалық құжаттармен: технологиялық жабдықтардың төлқұжатымен, анықтамалық әдебиетпен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқаулармен жұмыс істейді;
КҚ 3.6.5 мәселені шешуде пәнаралық қатынасты біледі;
КҚ 3.6.6 технологиялық процестерді жүргізу және жабдықтарды пайдалану кезіндегі атқарушы кіші қызметкердің жұмысын ұйымдастырады;
КҚ 3.6.7 технологиялық жабдықтардың іске қосу, баптау жұмыстарына қатысады;
КҚ 3.6.8 қажетті технологиялық есептеулер жүргізеді, соның ішінде компьютерлік бағдарламаларды қолдану;
КҚ 3.6.9 техникалық құжаттарды рәсімдейді;
КҚ 3.6.10 өнімнің жарамсыздық себебін анықтайды, оның алдын-алу мен жою шараларын жасайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 150-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілігі: 081401 2 - Пластмассалардан жасалған заттарды нығыздаушы
081402 2 - Парақ материалдарын нығыздаушы
081403 2 - Қысу-орам әдісімен үлдір материалдарын нығыздаушы
081404 2 - Құбырлар мен бейіндерді қысушы
081405 2 - Пластмассалар құюшы
081406 2 - Пластмассалардан бұйымдар өндіру жөніндегі ротор жүйесінің операторы
081407 2 - Поливинилхлорид үлдірін өндірудің үгітетін-каландралық желі операторы
081408 2 - Экструдер жүргізушісі

ПК 2.5.6 обеспечивает взаимосвязь работы намоточной части машины с прядильной частью;
ПК 2.5.7 наблюдает за состоянием нитепроводящих деталей и гарнитуры температурой и влажностью воздуха в намоточной части машины;
ПК 2.5.8 контролирует и регулирует циркуляцию замасливателя, скорость приема нити на бобины.
3. Специалист среднего звена
3.1. 081106 3 Техник-технолог
ПК 3.6.1 знает технологию производства химических волокон, конструкцию и эксплуатационные характеристики технологического оборудования;
ПК 3.6.2 знает характеристику сырья и готовой продукции согласно ГОСТов, ТУ, методы контроля технологического процесса, качества сырья и готовой продукции;
ПК 3.6.3 читает и графически выполняет схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
ПК 3.6.4 работает с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
ПК 3.6.5 владеет междисциплинарным подходом при решении проблем;
ПК 3.6.6 организовывает работу подчиненного ему персонала по ведению технологического процесса и эксплуатации оборудования;
ПК 3.6.7 участвует в пуско-наладочных работах технологического оборудования;
ПК 3.6.8 проводит необходимые технологические расчеты, в том числе с применением компьютерных программ;
ПК 3.6.9 оформляет техническую документацию;
ПК 3.6.10 выявляет причины брака продукции, разрабатывает меры по его предупреждению и ликвидации.
Приложение 150
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0814000 - Технология полимерного производства
Квалификация:  081401 2 Прессовщик изделий из пластмасс
081402 2 Прессовщик листовых материалов
081403 2 Прессовщик пленочных материалов прессрулонным
методом
081404 2 Прессовщик труб и профилей
081405 2 Литейщик пластмасс
081406 2 Оператор роторной линии по производству
изделий из пластических масс
081407 2 Оператор вальцово-каландровой линии
производства поливинил-хлоридной пленки
081408 2 Машинист экструдера

4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
9
19
32
3
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына 154-қосымша
0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіби орыс тілі
Кәсіби тілдің рөлін. Мамандықтың терминдік сөздерін. Орыс тілінің синтаксисін. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару «сөздікпен) техникасын. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер мен диалогтар құрастыру
білімдер: кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін мемлекеттік және орыс тілдерін, лексикалық, грамматикалық минимумды меңгеруі;
іскерліктер: кәсіби лексиканы сауатты қолдану; кәсіби қызметінде қазақ және орыс тілі бойынша білімін қолдану;
БҚ 2.5
БҚ 2.6
ЖГП 2.2
Кәсіби шетел тілі
Мамандығы бойынша іскерлік тілдің негіздерін, лексика-фразеологиялық сөзтіркестері мен терминдерді. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын. Кәсіби қарым-қатынас, тіл дамытуды.
білімдер: мамандығы бойынша кәсіби қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалды
іскерліктер: кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аудару «сөздікпен), грамматикалық минимумды кәсіби қарым-қатынаста қолану.
БҚ 2.4
БҚ 2.6
ЖГП 2.3
Қазақстан тарихы:
Қазақстан Республикасының жаңа әлемдегі орны мен рөлі. Көне кезеңдегі Қазақстан. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақ халқының білімі. Қазақстанның Ресей империясына қосылу процесі; Қазақстанның Ресейге қосылуында және ресей империясы құрамына енгеннен кейінгі ішкі саяси жағдайы; Ұлттық азаттық қозғалыстар мен көтерілістер, XX ғғ басындағы саяси партиялардың мәні; Қазан төңкерілісі, Қазақстандағы ұжымдастыру мен ЭС; 20-30 жылдардағы XX ғ Қазақстанның қоғамдық саяси, әлеуметтік қоғамдық жағдайы; Қеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы; Қазақ диаспорында құрылуы;
Ұлы Отан Соғысы жылдардағы Қазақстан; Қазақстанның 50-80 жылдардағы саяси жағдайы; ҰОС және Қазақстанның фашизмге қарсы күрес жеңісіне қосқан үлесі; Қазақстанның соғыстан кейінгі жылдардағы жағдайы;
Тың игеру; демократиялық қоғамның басталуы. Егемендік пен тәуелсіздіктің қалыптасуы. Қазақстанның КСРО дағдарыстық құлдырау кезіндегі жағдайы; Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістер;
білімдер:
- Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық аумағын; көшпелі өркениетінің тарихтағы рөлі және оның әлем тарихына қосқан үлесі; Қазақстан аумағында мемлекеттің пайда болуы, қалыптасуы мен дамуы туралы; Ресей патшалығының Қазақстан жері кіруі, жаулау және ортарлауы; ұлтазаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептері; ХХ ғасыр басында Қазақстанның саяси партияларының ұстанған бағдарламаларының мәні; 20-30 жылдардағы ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіптің қалыптасуы туралы;
КСРО дағдарысы мен күйреуінің себептері; тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары және олардың нәтижесі туралы; «Қазақстан – 2030» стратегиялық даму бағдарламасы.
іскерліктер: қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды; картамен жұмыс жасай білу; көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себебін ашуды; Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірігудің сипатын ашу; қазақ халқының этникалық тарихының қалыптасу, даму сипатын ашу; социалистік және капиталистік құрылыстың ерекшелігін дәлелдеу;
- көшіру саясатының басты мақсатын анықтауды; материалдық және рухани мәдениеттің үлгісін сипаттау; тарихтың кезеңдерін белгілеп, дәуірлерге қысқаша сипаттама беру; көтерілістердің пайда болу себебін талдауды; ұжымдастыру мен ЭС мәнін ашуды; 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды талдауға; қазақ диаспорасының пайда болу себебін анықтауды Қазақстаннның Ұлы Отан Соғысы жылдарында және соғыстан кейінгі жылдардағы рөлі мен қосқан үлесі; ХХ ғасыр басында Қазақстанның саяси партияларының ұстанған бағдарламаларының мәні.
БҚ 2.4

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
9
19
32
3
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 154
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности: 0814000
- Технология полимерного производства
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (повышенный уровень).
Обозна-
чение цикла
Наименование и
основные разделы
дисциплины,
практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
форми-
руе
мой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка.
Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
знания:
государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
умения:
грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 2.5
БК 2.6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
знания:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
умения:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК2.4
БК2.6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Казахстан в раннее средневековье. Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи. Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-
освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; Национально-
освободительное движение. Октябрьский переворот, НЭП в Казахстане.
социально-
экономическое общественно-
политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; В.О.В. и вклад Казахстана в победу над фашизмом. Послевоенный период. Освоение целины. Начало демократического общества.
Становление суверенитета и независимости. Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана; роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю; о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана; процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-
освободительных восстаний и движений; сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях; причины кризиса и распада СССР; об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах; стратегическая программа развития «Казахстан - 2030».
умения:
составлять краткий исторический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать государственные объединения на территории Казахстана; характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры; выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы;
раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период; раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
БК2.4

БҚ 2.7
ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері. Күш-қуат және спорттық негіздерді жетілдіру. Кәсіптік қолданбалы дене тәрбиесі.
білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін; адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы түсінігі болуы;
іскерліктер: алған білімін денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін, күш-қуатты жетілдіруге қолдану.
БҚ 2.1
БҚ 2.2
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу:
Құжаттар, олардың қолданыс аясы мен құжаттандыру тәсілдері; құжаттандыру жүйесі, құжаттардың құрылымы; іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы; істерді ұйымдастыру және қалыптастыру тәртібі; кеңселік және құжаттамалық жұмыстардың негіздері.
Мемлекеттік стандарттау және бір қалыпқа келтіру жүйелері. Құжат айналымын ұйымдастырудың жалпы принциптері.
білімдер: құжаттардың қолданыс аясын, құрамдық бөліктерін, рәсімдеу ережелерін; құжаттарды әзірлеу және олардың міндеттерін; ұйымдастыру техникаларының жалпы сипаттамасын, олардың қолданыс аясын және ұйымдастыру, басқару процестерін кәсіпорындарға ендіру жолдарын
іскерліктер: іскерлік құжаттарды: бұйрық, қызметтік хаттар және басқа құрастыра білуі; құжаттармен жұмысты, оларды тіркеу, есепке алуын ұйымдастыру, заманауи техникаларды қолдана білу.
БҚ 2.1
БҚ 2.6
ЖКП.02
Сызу
Сызбаларды КҚБЖ сәйкес графикалық толтыру. Проекциялық сызбалар мен техникалық сурет салу. Машиналық графиканың әдістері мен құралдары. Машина құрылысының сызуы. Сызбалар. Құрылыс сызуы.
білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (КҚБЖ); сызбалар мен эскиздерді орындаудың ережелері мен тәсілдері; сызбалық геометрия мен проекциялық сызудың негіздері.
іскерліктер: мамандық бойынша сызбаларды оқу, орындау және рәсімдей білу, сонымен қатар компьютерлік графика арқылы орындай білу.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.9
КҚ 2.10.1
ЖКП.03
Электротехника электроника негіздерімен
Электротехника: электрлық өріс, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлық тізбек, электромагнетизм, электрлық өлшемдер, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлық машиналары, трансформаторлар, электрожелінің негіздері; электрлық энергияның берілісі мен таратылуы.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электрлық құралдар; электрондық түзеткіштер мен стабилизаторлар; электрондық күшейткіштер; автоматика және есептеу техникасының электрондық генераторлар мен өлшеуіш құралдары; микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ.
білімдер: электротехника және электрожелісінің негіздерін; электроника және микропроцессорлық техника негіздерін; электрлық өрістің және электромагнетизм параметрлері; электрлық және магниттік желіде болатын құбылыстардың мәні; электроөлшеуіш құрал қондырғыларының элементтері мен негізгі сипаттамалары
іскерліктер: электрожелісінің параметрін есептеу; қарапайым электрлық тізбектерді есептеуін орындау; қарапайым электрлық тізбектерді оқу және құрастыру; электроөлшеуіш құралдарын қолдану.

БК2.7
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
знания:
основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
умения:
использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК2.1
БК2.2
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; система документации, структура документов;
сбор и хранение документов;
организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирование дел. Основы офисной и документационной работы.
Государственные стандарты и системы унифицирования.
Общий принцип организации документооборота.
знания:
назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники; их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
умения:
составлять деловые бумаги: заявления, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет,
пользоваться современной оргтехникой.
БК2.1
БК2.6
ОПД.02
Черчение
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и средства машинной графики. Машиностроительное черчение. Схемы. Строительное черчение. Методы и средства машинной графики.
знания:
единую систему конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
умения:
читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
ПК2.1.1
ПК2.2.5
ПК2.5.4
ПК2.6.1
ПК2.7.1
ПК2.8.9
ПК2.10.1
ОПД.03
Электротехника с основами электроники
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
знания:
основы электротехники и электропривода; основы электроники и микропроцессорной техники; параметры электрического поля и электромагнетизма; сущность явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях; элементы устройства и основные характеристики электроизмерительных приборов;
умения:
производить расчет параметров электропривода; выполнять расчет простейших электрических цепей; читать и составлять несложные электрические цепи; пользоваться средствами электроизмерений.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.10
КҚ 2.8.9
ЖКП.04
Материалтану
Материалтанудың физико-химиялық негіздері; материалдардың құрылымы мен қасиеттері; параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері; материалдардың қолдану салалары; шойын, болат, пластмасса, силикаттық материалдар; текстильдік және сырлау материалдары; конструкциялық материалдар, олардың қасиеттері, түрлері, өңдеу тәсілдері мен химия өнеркәсібінде қолданылуы.
білімдер: материалдардың физикалық қасиеттерін; материалдар мен заттардың құрылымын; технологиялық және механикалық қасиеттерін; материалдарды сынау әдістері
іскерліктер: қолданыстағы материалдарға сипаттама беру; материалдарды олардың қасиеттеріне сәйкес таңдау
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
ЖКП.05
Жалпы химиялық технология
Шикізаттарды қолданыс заттары мен өндіру құралдарымен жалпы қайта өндірудің әдістері мен құралдары. Химия өнеркәсібінің шикізаттары. Шикізатты қайта өңдеуге жіберу. Химия өнеркәсібіндегі су. Химия өнеркәсібінің энергетикасы;
Техникалық процесті ұйымдастырудың типтік әдістері; органикалық синтездің технологиясы; жоғарғы молекулярлық қосылыстар. Пластмасс технологиясы. Химиялық талшықтар технологиясы. Каучук пен резеңке технологиясы
білімдер: негізгі химиялық өндірістің шикізаттары мен өнімдері; химиялық реакциялардың классификациясы; гетерогендік процесстер; Каталитикалық процесстер; материалдық және энергетикалық баланстар; қалдықтарды қайта өңдеу әдістері;
іскерліктер: технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу; берілген шикізатты өндірудің технологиялық циклін талдау сызбасы; технологиялық цикл операциясын өткізудің шарттарын анықтау және олардың техникалық тиімділіктерін бағалау.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.6
ЖКП.06
Полимер материалдарын қайта өңдеу технологиясы
Пластмасса, эластометрлер мен полимерлік композиттерді алудың ғылыми негіздері. Полмер материалдарын өңдеудің жылу, физикалық және реологиялық негіздері. Технологиялық параметрлердің жартылай дайын және дайын өнімдердің сапасына әсері; өнімнің брак түрлері, өнімнің сапасын реттеу. Полимер өнімдер өндірісін таңдау және әдістің дәлелденуі.
Технологиялық сызбаны дайындау. Қалдықтарды рекуперациялау және қайта пайдаланылуы қалдықсыз технологиялық процесті құру принципі. Саланың даму болашағы.
білімдер: негізгі химиялық өндірістің шикізаттары мен өнімдері; химизм және процесті өткізу шарттары; өнімнің қолдану саласы; қалдықтарды өңдеу әдістері;
іскерліктер: технологиялық сызбаларды құрастыру және оқу; шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын беру;
берілген бұйымдарды (материалдардан, жартылай дайындалған өнімдерден, бөлшектерден) және таңдалған материалдардан жабулар өндірудің технологиялық процесінің сызбасын таңдауға; технологиялық процесс операциясын өткізудің шарттарын анықтау және олардың техникалық тиімділігін бағалау.

ПК2.1.1
ПК2.3.1
ПК2.7.4
ПК2.7.10
ПК2.8.9
ОПД.04
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов; методы измерения параметров и свойств материалов; области применения материалов; чугуны, стали, пластмассы, силикатные материалы; текстильные и лакокрасочные материалы; конструкционные материалы, их свойства, виды, способы обработки и применение в химической промышленности.
знания:
физические свойства материалов; строение металлов и сплавов; технологические свойства, механические свойства; методы испытания материалов;
умения:
давать характеристику применяемым материалам; выбирать материалы в соответствие с их свойствами.
ПК2.1.2
ПК2.2.1
ПК2.6.4
ПК2.7.4
ПК2.8.4
ПК2.8.5
ПК2.9.4
ПК2.10.4
ПК2.11.4
ОПД.05
Общая химическая технология
Методы и средства массовой переработки сырья в предметы потребления и средства производства. Сырье химической промышленности. Подготовка сырья к переработке. Вода в химической промышленности. Энергетика химической промышленности;
Типовые методы организации технологических процессов;
Технология органического синтеза;
Высокомолекулярные соединения.
Технология пластмасс. Технология химических волокон.
Технология каучука и резины.
знания:
сырье и продукты основных химических производств; классификацию химических реакций; гетерогенные процессы; Каталитические процессы; материальные и энергетические балансы; методы переработки отходов;
умения:
рассчитывать технико-экономические показатели; анализировать схему технологического цикла производства заданного вещества; определять условия проведения операций технологического цикла и оценивать их техническую эффективность.
ПК2.1.2
ПК2.2.1
ПК2.4.1
ПК2.5.1
ПК2.6.5
ПК2.7.5
ПК2.8.6
ОПД.06
Технология переработки полимерных материалов
Научные основы получения пластмасс, эластомеров и полимерных композитов.
Тепловые, физические и реологические основы переработки полимерных материалов.
Влияние технологических параметров на качество полуфабрикатов и готовых изделий; виды брака продукции, регулирование качества изделий.
Выбор и обоснование метода производства полимерных изделий. Разработка технологических схем. Рекуперация и утилизация отходов, принцип создания безотходных технологических процессов. Перспективы развития отрасли.
знания:
сырье и продукты основных химических производств; химизм и условия проведения процесса; область применения продукции; методы переработки отходов;
умения:
составлять и читать технологические схемы; давать характеристику сырья и готовой продукции; выбирать схему технологического цикла производства заданного изделия (материала, полуфабриката, заготовки, детали) и покрытия из выбранного материала; определять условия проведения операций технологического цикла и оценивать их техническую эффективность.

КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.8.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.6
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.6
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.5
ЖКП.07
Еңбекті қорғау:
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдарын: еңбекті қорғау және демалыс туралы заңдар; өндірістік зияндылықтың өтемақысын; еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру. Химиялық өнеркәсіптегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық, өрттің алдын алу, сала кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың техникалық негіздері. өндіріс технологиясының қауіпсіздігін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
білімдер: еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ережелерін; еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерді; улы заттардың адамға әсерін; қорғаныстық жеке құралдары, жарылыстар мен өрттерді ескерту шаралары;
іскерліктер: өндірістік жағдайдың жұмыскерлер мен қоршаған ортаға қауіптілік дәрежесін бағалай білу; жеке қорғану құралдарын қолдану; дәрігер келгенге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді.
БҚ 2.2
КҚ 2.1.10
КҚ2.2.9
КҚ2.3.10
КҚ2.4.10
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.12
КҚ 2.7.11
КҚ 2.8.10
КҚ 2.9.10
ЖКП.08
Нарықтық экономика негіздері
Қазақстан экономикасының жүйесін. Шаруашылықтанудың нарықтық механизмі мен оны қолданудың принциптері. Нарықтың түрлері. Кәсіпорын, оның жарғысы туралы түсінік. Кәсіпорынның өндірістік құрылымы. Нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру принципі. Өндірісті жоспарлау. Басқарудың негіздері, принциптері мен әдістері.
білімдер: салаларды дамытудың экономикалық көрсеткіштерін; кәсіпорындарды ұйымдастыру формалары; еңбекті төлеу түрлері; өнімнің сапасына және бәсекеге қабілеттілігіне ықпал ететін факторлар; өндірістік есеп бойынша мәліметтерді талдау сызбасы;
іскерліктер: экономикалық көрсеткіштерді өздігімен есептеу; кәсіби қызметте экономикалық ақпараттарды қолдану
БҚ 2.2
БҚ 2.5
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Басқару туралы жалпы мәлімет және басқару объектілерінің негізгі қасиеттері. Автоматтандырылған реттеуіштер, орындаушы қондырғылар мен екінші құралдар. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Автоматтандыру жүйесін жобалау туралы негізгі түсінік. Негізгі технологиялық процестерді автоматтандыру.
білімдер:
бақылау, реттеу, қорғау және бөгеттеудің автоматтандырылған құралдары жекелеген аппараттарды және процестерді бүтіндей автоматтандыру негіздері; құралдарды пайдалану тәртібі мен оларды технологиялық процесті басқаруда қолдану;
іскерліктер:
технология процесін, цехты, участкені автоматтандыру сызбасын оқу және құрастыру; анықтамалық әдебиеттер мен катологтардан технологиялық регламентте көрсетілген шарттарға арналған құралдарды таңдау

ПК2.1.3
ПК2.2.2
ПК2.3.3
ПК2.4.2
ПК2.5.2
ПК2.8.5
ПК2.6.6
ПК2.7.6
ПК2.8.6
ПК2.9.6
ПК2.10.6
ПК2.11.5
ОПД.07
Охрана труда
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей; организация работ по охране труда. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на химических предприятиях.
Основы пожарной профилактики. Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли. Организация и осуществление безопасной технологии производства.
знания:
правила обеспечения безопасных условий труда; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда; действие токсичных веществ на человека; ПДК; индивидуальные средства защиты, меры предупреждения взрывов и пожаров;
умения:
оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять средства индивидуальной защиты; оказывать первую доврачебную помощь.
БК2.2
ПК2.1.10
ПК2.2.9
ПК2.3.10
ПК2.4.10
ПК2.5.7
ПК2.5.8
ПК2.6.12
ПК2.7.11
ПК2.8.10
ПК2.9.10
ОПД.08
Основы рыночной экономики
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства.
Основы, принципы и методы управления.
знания:
экономические показатели развития отрасли; формы организации предприятий;
виды оплаты труда; факторы, влияющие на качество и конкурентоспособность продукции; схему анализа данных по произведенным расчетам;
умения:
производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
БК2.2
БК2.5
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы автоматизации технологических процессов
Основные понятия управления технологическими процессами. Общие сведения об управлении и основные свойства объектов управления. Автоматические регуляторы, исполнительные устройства и вторичные приборы. Обеспечение безопасности технологических процессов. Основные понятия о проектировании систем автоматизации. Автоматизация основных технологических процессов.
знания:
устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом; правила эксплуатации приборов и использование их в управлении технологическими процессами;
умения:
читать и составлять схему автоматизации технологического процесса, цеха, участка; выбирать по справочной литературе или каталогам приборы для условий, указанных в технологическом регламенте.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.7
КҚ 2.10.7
КҚ 2.11.6
АП.02
Полимер материалдарын қайта өңдеу кәсіпорындарының жабдықтары
Полимер материалдарын қайта өңдеуге арналған жабдықтардың топтамасы, сипаттамасы мен құрылымдық ерекшелігі.
Нығыздауға арналған жабдықтар. Экструдерлердің қондырғылары. Табақты және қабатты материалдарды штамптауға арналған жабдық. Жабдықты процестің технологиялық сызбасын есепке алу арқылы таңдау. Жабдықтардың технологиялық есептеулерінің негіздері. Жабдықтың қауіпсіз жұмыс істеу ережесі. өндірісті ынталандырудың талаптары.
білімдер: полимерлерді өңдеудің негізгі және қосымша жабдықтарының қолданысын; оның техникалық сипатын, құрылымдық қасиеттерін, жұмыс істеу принципі мен пайдалану ережесін;
іскерліктер: жабдықтың негізгі типтерін, құрылымдық қасиеттері мен жұмыс істеу принципін; техникалық сызбаларға арналған жабдықтарды сипаттамалары мен қолданысына қарай таңдап алу, негізгі параметрлерді есептеуді орындау
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3,КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3,КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3 КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3.КҚ 2.10. 2
КҚ 2.11.5
АП.03
Арнайы технологиялар (біліктілік бойынша)
1 топ
081401 2 Біліктілік «Пластмассалардан жасалған заттарды нығыздаушы», 081402 2 Біліктілік «Парақ материалдарын нығыздаушы», 081403 2 Біліктілік «Қысу-орам әдісімен үлдір материалдарын нығыздаушы», 081404 2 Біліктілік «Құбырлар мен бейіндерді қысушы»
АП.03.1.1
Пластмасстан жасалған өнімдерді нығыздау технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәліметтер: өнім, шикізат, технологиялық сызбалар, өндірісті бақылау.
Нығыздауға арналған материалды дайындау. Еңбек қауіпсіздігі. Материалдарды түрлі тәсілмен нығыздаудың негізгі операциялары, технологиялық режимдер, болатын бұзушылықтар және жою тәсілдері. Өнім сапасын бақылау.
білімдер: пластмасстан жасалған өнімдерді түрлі тәсілмен әр түрлі жабдықтармен нығыздаудың технологиялық процесі;
іскерліктер: нығыздауыш материалдарды, композицияларды және жабдықтарды дайындауды жүзеге асыру; нығыздауыш материалдардан түрлі тәсілмен өнімдер нығыздау; өндіріс және дайын өнімді қаптау процесінде өнімдердің сапасын тексеру.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
АП.03.1.2
Парақ материалдарды нығыздау технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәліметтер: өнім, шикізат, технологиялық сызбалар, өндірісті бақылау.
Жинақталған коэффициент бойынша бекітілген қалыңдықтағы табақты нығыздауға арналған материалды дайындау. Пакеттер жинақтауға, жинақталған пакеттерді жеткізуге, салуға қойылатын талаптар. Табақты материалдарды қайта өңдеу. Табақты материалдарды түрлі тәсілмен нығыздаудың негізгі операциялары, технологиялық режимдер, болатын бұзушылықтар және жою тәсілдері. Табақты материалдардың сапасын бақылау. Еңбек қауіпсіздігін.
білімдер: пакеттерді жинақтау ережесі, жинақталған пакеттерді дайындау, салу және нығыздалған табақтарды тасымалдау ережелері; көтерме-тасымалдауыш механизмдерді пайдалану ережесі; нығыздаудың нығыздалатын табақтардың номенклатурасына қатысты технологиялық режимдері; жоғарғы және төменгі қысымдағы насостардың қондырғылары мен қызмет көрсету ережелері
іскерліктер: табақтарды нығыздауға арналған пакеттерді жинақтауды жүзеге асыру; жинақталған пакеттерді жеткізу, салу және нығыздалған табақтарды тасымалдау; қабатты нығыздауыштарда нығыздауды жүзеге асыру

ПК2.1.1
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.3.4
ПК2.4.3
ПК2.5.3
ПК2.6.7
ПК2.7.7
ПК2.8.7
ПК2.9.7
ПК2.10.7
ПК2.11.6
СД.02
Оборудование предприятий по переработке полимерных материалов
Классификация, характеристика и конструкционные особенности оборудования для переработки полимерных материалов.
Оборудование для прессования. Устройство экструдеров. Оборудование для штамповки листовых и слоистых материалов. Выбор оборудования с учетом технологической схемы процесса.
Основы технологических расчетов оборудования.
Правила безопасной работы оборудования. Критерии оптимизации производства.
знания:
назначение основного и вспомогательного оборудования по переработке полимеров; его технические характеристики, конструктивные особенности, принцип работы и правила эксплуатации;
умения:
применять основные типы, конструктивные особенности и принцип работы оборудования; выбирать оборудование для технологических схем в соответствии с его характеристиками и предназначением, выполнять расчеты основных видов оборудования.
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.3
ПК2.4.1
ПК2.4.2
ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.6.2
ПК2.6.3
ПК2.7.2
ПК2.7.3
ПК2.8.2
ПК2.8.3
ПК2.9.2
ПК2.9.3
ПК2.10.2
ПК2.11.5
СД.03
Спецтехнология (по квалификациям)
1 группа
081401 2 Квалификация «Прессовщик изделий из пластмасс», 081402 2 Квалификация «Прессовщик листовых материалов», 081403 2 Квалификация «Прессовщик пленочных материалов прессрулонным методом», 081404 2 Квалификация «Прессовщик труб и профилей»
СД.03.1.1
Технология прессования изделий из пластмасс
Основные сведения о производстве: продукция,
сырье, технологические схемы, контроль производства. Подготовка материала для прессования. Безопасность труда. Основные операции прессования материалов различными способами, технологические режимы, возможные нарушения и способы устранения. Контроль качества продукции.
знания:
технологические режимы прессования изделий из пластмассы различными способами на разном оборудовании;
умения:
осуществлять подготовку пресс-материалов, композиций и оборудования, прессование из пресс-материалов изделий различными методами; осуществлять контроль качества изделий в процессе производства, упаковку готовой продукции.
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.1.4
ПК2.1.6
ПК2.1.7
ПК2.1.8
СД.03.1.2
Технология прессования листовых материалов
Основные сведения о производстве: продукция,
сырье, технологические схемы, контроль производства.
Подготовка материала для прессования листов заданной толщины по наборным коэффициентам.
Требования к набору пакетов, подвозка, укладка наборных пакетов.
Переработка листовых материалов Основные операции прессования листовых материалов, технологические режимы, возможные нарушения и способы устранения. Контроль качества листовых материалов. Безопасность труда.
знания:
правила набора пакетов, правила подготовки, укладки набранных пакетов и выгрузки отпрессованных листов; правила эксплуатации подъемно-транспортных механизмов; технологические режимы прессования в зависимости от номенклатуры прессуемых листов; устройство и правила обслуживания насосов высокого и низкого давления
умения:
осуществлять набор пакетов для прессования листов; производить подвозку, укладку набранных пакетов и выгрузку отпрессованных листов; осуществлять прессование на этажных прессах.

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
АП.03.1.3
Көп қабатты қабыршық материалдарды нығыздау технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәліметтер: өнім, шикізат, технологиялық сызбалар, өндірісті бақылау. Таспа материалдары, олардың құрамы, физико-химиялық және технологиялық қасиеттері, міндеттері мен қолдану аясы туралы негізгі мәліметтер.
Қабыршық материалдарды нығыздап орау әдісімен нығыздау: технологиялық режимдер, болатын бұзушылықтар мен оларда жоюдың тәсілдері. Еңбек қауіпсіздігі. Қабыршық материалдардың сапасын бақылау. Ақаулар, олардың түрлері, туындау себептері мен оларды жою жолдары.
білімдер: қабыршақ материалдарды нығыздап орау тәсілімен нығыздаудың технологиялық режимдері;
іскерліктер: нығыздауды жүзеге асыру, нығыздауды бақылау, режимнің бұзылуын анықтап, алдын-ала ескеру; сапаны бақылау, қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
АП.03.1.4
Тұрбалар мен бейінді нығыздау технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәліметтер: өнім, шикізат, технологиялық сызбалар, өндірісті бақылау. Тұрбалар мен қапталдарды штранг-нығыздағыштарда нығыздау; процестің негіздері, режим, оның бұзылу ықтималдылығы, себептері мен жою тәсілдері. Операциялық беттерді толтыру тәртібі. Еңбек қауіпсіздігі. Тұрбалар мен қапталдардың сапасын тексеру. Ақаулар және оның алдын алу.
білімдер: тұрбалар мен қапталдарды нығыздауышта нығыздаудың технологиялық режимдері және оларды реттеудің әдістері; операциялық беттерді толтырудың тәртіптері; қиық салу, үгіндімен қаптау және тұрбаларды салудың тәсілдері мен орындау техникасы;
іскерліктер: нығыздауды жүзеге асыру, нығыздауды бақылау; режимнің бұзылуын анықтап, алдын алу; сапаны тексеру; қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
2 топ
081405 2 Біліктілік «Пластмассалар құюшы», 081406 2 Біліктілік «Пластмассалардан бұйымдар өндіру жөніндегі ротор жүйесінің операторы», 081407 2 Біліктілік «Поливинилхлорид үлдірін өндірудің үгітетін-каландралық желі операторы»
АП.03.2.1
Пластмасс өнімдерін қысымда құю әдісімен өндіру технологиясы Қысыммен құю әдісімен пластмастан жасалған өнімдерді өндіру туралы негізгі мәліметтер.
Қысыммен құюдың технологиялық режимі және оны реттеу тәсілдері.
Құю машиналарын жұмыстың түрлі режимдерінде басқару тәртібі. Құю процесінің негізгі заңдылықтары. Қысыммен құюдың қасиеттері. Нығыздауыш формалар. Өнімдер өндірісі. Құю барысындағы ақау және оның алдын-алу. Еңбекті қорғау бойынша атқарылатын шаралар.
білімдер: қысыммен құюдың технологиялық режимі және оны реттеудің әдістері; операциялық беттерді толтыру тәртібі; құю процестеріне арналған жабдықтардың қондырғылары;
іскерліктер: термопластар мен реактопластарды автоматты, жартылай автоматты және қолмен басқару режиміндегі құю машиналарда құю процесін жүзеге асыру; қауіпсіздік техникасының ережесін сақтау

ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.6
ПК2.2.7
ПК2.2.8
СД.03.1.3
Технология прессования многослойных пленочных материалов
Основные сведения о производстве: продукция,
сырье, технологические схемы, контроль производства.
Основные сведения о ременных материалах, их состав, физико-химические и технологические свойства, назначение, область применения. Прессование пленочных материалов прессрулонным методом: технологические режимы, возможные нарушения и способы устранения. Безопасность труда. Контроль качества пленочных материалов. Дефекты, их виды, причины образования, обнаружение и устранение.
знания:
технологические режимы прессования пленочных материалов прессрулонным методом;
умения:
осуществлять прессование, контролировать процесс, выявлять и предупреждать нарушения режима; контролировать качество; соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
ПК2.3.6
ПК2.3.7
ПК2.3.8
СД.03.1.4
Технология прессования труб и профилей
Основные сведения о производстве: продукция,
сырье, технологические схемы, контроль производства.
Прессование труб и профилей на штранг-прессах; основы процесса,
технологический режим, его возможные нарушения, причины и способы устранения. Правила заполнения операционных листов. Безопасность труда. Контроль качества труб и профилей. Дефекты и их предупреждение.
знания:
технологические режимы прессования труб и профилей на прессах и методы его регулирования;
правила заполнения операционных листов; способы и технику выполнения обрезки, опиловки и укладки труб;
умения:
осуществлять прессование, контролировать процесс, выявлять и предупреждать нарушения режима; контролировать качество; соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.4.2
ПК2.4.3
ПК2.4.5
ПК2.4.6
2 группа
081405 2 Квалификация «Литейщик пластмасс», 081406 2 Квалификация «Оператор роторной линии по производству изделий из пластических масс», 081407 2 Квалификация «Оператор вальцово-каландровой линии производства поливинил-хлоридной пленки»
СД.03.2.1
Технология производства изделий из пластмасс методом литья под давлением
Основные сведения о производстве изделий из пластмассы методом литья под давлением.
Технологический режим литья под давлением и способы его регулирования.
Порядок управления литьевыми машинами в различных режимах работы.
Основные закономерности процесса литья. Специфика литья под давлением.
Прессформы. Производство изделий. Брак при литье и его предупреждение. Мероприятия по охране труда.
знания: технологические режимы литья под давлением и методы его регулирования;
правила заполнения операционных листов; устройство оборудования для литьевых процессов;
умения: осуществлять процесс литья термопластов и реактопластов на литьевых машинах в автоматическом,
полуавтоматическом и ручном режимах; соблюдать правила техники безопасности.

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
АП.03.2.2
Автоматтандырылған роторлық желілерде пластмассалардан өнім өндіру технологиясы Пластмасстардан жасалған өнімдерді нығыздау әдісімен өндіру туралы негізгі мәлімет: қолданылатын шикізат, өнім, қолдану саласы; технологиялық сызба. Пластмасстан жасалған өнімдерді компрестік нығыздау технологиясы. Процестің технологиялық барысы, технологиялық режим, оның бұзылуы. Сапаны бақылау. Еңбек қауіпсіздігі.
білімдер: пластмасстарды автоматтандырылған роторлық желіде нығыздау әдісімен дайындаудың технологиялық режимдері;
іскерліктер: пластмасстан жасалған өнімдерді роторлық желіде дайындауды жүзеге асыру, қауіпсіздік техникасының ережесін сақтау
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.9
АП.03.2.3
Тездеу және каландрлау әдісімен пластмассалардан өнімдер өндіру технологиясы Поливинилхлоридтік қабыршақты тездеу-каландрлау желісінде дайындаудың технологиялық режимдері, болу мүмкін бұзушылықтар, ескерту және жою тәсілдері. Жабдықты техникалық тұрғыдан пайдалану. Қауіпсіздік техникасы.
білімдер: поливинилхлоридтік қабыршақты тездеу-каландрлау желісінде дайындаудың технологиялық режимдері;
іскерліктер: поливинилхлоридтік қабыршақты тездеу-каландрлау желісінде дайындау процесін жүзеге асыру;
қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
3 топ
081408 2 Біліктілік «Экструдер жүргізушісі», 081409 2 Біліктілік «Пластмассаларды түйіршіктеу жүргізушісі», 081410 2 Біліктілік «Микструдер жүргізушісі», 081411 2 Біліктілік «Өзідігінен желімделетін үлдірлерді орнату машинисі»
АП.03.3.1
Пластмассадан экструзия әдісімен өнімдер өндіру технологиясы Пластмасстан жасалған өнімдерді экструзия әдісімен өндіру туралы негізгі мәлімі:
қолданылатын шикізат, өнім, қолдану саласы; өндірістің технологиялық сызба. Термопластардан экструзия әдісі арқылы тұрбалар мен қабыршықтар дайындау технологиясы. Процестің технологиялық барысы, технологиялық режим, оның бұзылуы. Сапаны бақылау. Еңбек қауіпсіздігі
білімдер: пластмасстан жасалған өнімдерді экструзия әдісімен өндірудің технологиялық режимдері және оны реттеудің және бақылаудың тәсілдері; экструдерлер мен экструзиялық желілердің қондырғылары
іскерліктер: түрлі синтетикалық полимерлерден, орташа күрделі қапталдардан және күрделі қиықты қабыршықтардан, табақтардан, қабатты материалдардан, тұрбалардан, жасанды жіптер мен қылтаңдардан экструзия әдісімен пластмасстан жасалған өнімдер өндіру.
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
КҚ 2.8.8
АП.03.3.2
Пластмасстарды түйіршіктеу технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәлімет:
қолданылатын шикізат, өнім, қолдану саласы; өндірістің технологиялық сызба. Компонентерді түйіршіктеуге дайындау; компоненттерді таңдап алу, дайындық операцияларын орындау техникасы. Термопластарды түйіршіктеу, технологиялық режим, оның бұзылуы. Сапаны бақылау. Еңбек қауіпсіздігі.
білімдер: пластмасстарды түйіршіктеудің технологиялық режимдері және оны реттеудің әдістері; операциялардың орындалу ретімен ерекшеленетін түйіршіктеу сызбалары;
іскерліктер: пластикалық массаларды экструзиялық шнек-машиналарда, түйіршіктегіштерде, кескіш станоктарда түйіршіктеудің процесін жүзеге асыру; процесті бақылау, басқару және реттеуді жүзеге асыру;

ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.5.3
ПК2.5.4
ПК2.5.5
ПК2.5.6
СД.03.2.2
Технология производства изделий из пластмасс на автоматической роторной линии
Основные сведения о производстве изделий из пластмасс методом прессования:
применяемое сырье, продукция, область применения; технологическая схема.
Технология компрессионного прессования изделий из пластмассы. Технологические стадии процесса, технологический режим, его нарушения. Контроль качества. Безопасность труда.
знания:
технологические режимы изготовления пластмасс методом прессования на автоматической роторной линии;
умения: осуществлять процесс изготовления изделий из пластмасс на роторной линии, соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.6.2
ПК2.6.3
ПК2.6.6
ПК2.6.7
ПК2.6.8
ПК2.6.9
СД.03.2.3
Технология производства изделий из пластмасс методом вальцевания и каландрования
Технологические режимы изготовления поливинилхлорид
ной пленки на вальцово-каландровой линии, возможные нарушения, способы предупреждения и устранения. Техническая эксплуатация оборудования. Техника безопасности.
знания: технологические режимы изготовления поливинилхлорид
ной пленки на вальцово-каландровой линии;
умения: осуществлять процесс изготовления поливинилхлорид-
ной пленки на вальцово-каландровой линии; соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.7.2
ПК2.7.3
ПК2.7.5
ПК2.7.6
ПК2.7.7
3 группа
081408 2 Квалификация «Машинист экструдера», 081409 2 Квалификация «Машинист гранулирования пластических масс», 081410 2 Квалификация «Машинист микструдера», 081411 2 Квалификация «Машинист установки самоклеющихся пленок»
СД.03.3.1
Технология производства изделий из пластмасс
методом экструзии
Основные сведения о производстве изделий из пластмасс методом экструзии: применяемое сырье, продукция, область применения; технологическая схема производства. Технология изготовления труб и пленок из термопластов методом экструзии. Технологические стадии процесса, технологический режим, его нарушения. Контроль качества. Безопасность труда.
знания: технологические режимы производства изделий из пластмасс методом экструзии и способы его регулирования и контроля; устройство экструдеров и экструзионных линий;
умения: осуществлять процесс изготовления изделий из пластмасс методом экструзии из различных синтетических полимеров, профилей средней сложности и сложного сечения пленок, листов, слоистых материалов, труб, искусственных нитей и щетин.
ПК2.8.2
ПК2.8.3
ПК2.8.6
ПК2.8.7
ПК2.8.8
СД.03.3.2
Технология гранулирования пластмасс
Основные сведения о производстве: применяемое сырье, продукция, область применения;
технологическая схема производства. Подготовка компонентов к гранулированию; отбор компонентов, техника выполнения подготовительных операций. Гранулирование термопластов, технологический режим, его нарушения. Контроль качества. Безопасность труда.
знания: технологические режимы гранулирования пластмасс и методы его регулирования; схемы гранулирования, отличающиеся последовательностью операции;
умения: осуществлять процесс гранулирования пластических масс на экструзионных шнек-машинах, грануляторах, рубильных станках; осуществлять контроль, управление и регулирование процесса;

КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
АП.03.3.3
Пластмассалардан түздеу және каландрлау әдісімен өнімдер өндіру технологиясы Поливинилхлоридтік қабыршақты микструдер мен тездеу-каландрлау желісінде дайындаудың технологиялық режимдері, болу мүмкін бұзушылықтар, ескерту және жою тәсілдері. Жабдықты техникалық тұрғыдан пайдалану. Қауіпсіздік техникасы.
білімдер: поливинилхлоридтік қабыршақты микструдер мен тездеу-каландрлау желісінде дайындаудың технологиялық режимдері;
іскерліктер:
поливинилхлоридтік қабыршақты микструдер мен тездеу-каландрлау желісінде дайындау процесін жүзеге асыру; қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау
КҚ 2.10.2
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.5
КҚ 2.10.6
КҚ 2.10.7
КҚ 2.10.8
АП.03.3.4
Желім жағу технологиясы
Желім жағу технологиясы туралы негізгі мәліметтер: өндіріс сипаттамасы,
Қолданылатын шикізаттар мен материалдар, қолдану саласы; өндірістің технологиялық сызбасы. Полимер желімдерін жағу технологиясы, қолданыс аясы, тәсілдері, барысы, технологиялық режим, оның бұзылуы, себептері мен жою тәсілдері
білімдер:
желім қабатын жұмсақ поливинилхлоридтік қабыршыққа жағудың технологиялық режимдері, силикондау және қағазды қайталап жабыстыру режимдері;
іскерліктер:
желімді жағу процесін жүзеге асыру, режимдерді сақтау режимдерді бақылауды жүзеге асырып, қауіпсіздік техникасының ережесін сақтау
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.5
КҚ 2.11.7
ӨО және КП
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқу
ӨО.01
Таныстыру практикасы
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі; негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы; негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы; кәсіпорынның технологиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері
білімдер:
базалық кәсіпорынның негізгі цехтары мен шығарылатын өнімін, өнім сапасын бақылау жүйесін; негізгі қауіпті операциялар мен жабдықтарды; қауіпсіз жұмыс ережесін;
іскерліктер:
өндіріс цехтарының арасындағы өз-ара байланысты анықтау, технологиялық циклді талдау
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.2
КҚ 2.9.2
КҚ 2.10.2
КҚ 2.11.1
ӨО.02
Слесарлық жұмыстар
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру.
Слесарлық жұмыстардың түрлері және оларды орындаудың технологиясы слесарлық жұмысты орындау барысында қолданылатын жабдықтар, саймандар мен бақылау-өлшеуіш құралдары.
Пластмасс өндірісінде қолданылатын жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөндеуде атқарылатын слесарлық жұмыстар. Слесарлық жұмыс барысындағы еңбек қауіпсіздігі.
іскерліктер: слесарлық жұмыстың негізгі түрлері; слесарлық жұмыстарды орындауға арналған жабдықтар; қауіпсіз жұмыс ережесі.
дағдылар: слесарлық жұмыстарды орындаудың жоспарын құрастыру, қажетті жабдықтар мен құралдарды таңдау.

ПК2.9.2
ПК2.9.3
ПК2.9.5
ПК2.9.6
ПК2.9.7
СД.03.3.3
Технология производства изделий из пластмасс методом вальцевания и каландрования
Технологические режимы изготовления поливинилхлоридной пленки на микструдере и вальцово-каландровой линии, возможные нарушения, способы предупреждения и устранения. Техническая эксплуатация оборудования. Техника безопасности.
знания: технологические режимы изготовления поливинилхлоридной пленки на микструдере и вальцово-каландровой линии;
умения: осуществлять процесс изготовления поливинилхлоридной пленки на микструдере и вальцово-каландровой линии; соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.10.2
ПК2.10.3
ПК2.10.5
ПК2.10.6
ПК2.10.7
ПК2.10.8
СД.03.3.4
Технология нанесения покрытий
Основные сведения о технологии нанесения покрытий: характеристика производства, применяемые материалы, продукция, область применения, технологическая схема, контроль производства. Технология нанесения полимерных покрытий; назначение, способы, стадии, технологический режим и его возможные нарушения, причины и способы устранения.
знания: технологические режимы нанесения клеевого слоя на мягкую поливинилхлоридную пленку, режимы силиконизации и дублирования бумаги;
умения: осуществлять процесс нанесения покрытий, соблюдать режимы, осуществлять контроль режима и соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.11.1
ПК2.11.2
ПК2.11.3
ПК2.11.5
ПК2.11.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Ознакомительная практика
Структура и режим работы предприятия; основные и вспомогательные цеха, их назначение; характеристика сырья и продуктов основных цехов; технологическая цепочка предприятия
(взаимосвязь цехов), основные опасности предприятия.
знания: основные цеха и выпускаемую продукцию базового предприятия, систему контроля качества продукции; основные опасные операции и оборудование; правила безопасной работы.
умения: выявлять взаимосвязь между цехами производства, анализировать технологический цикл.
ПК2.1.1
ПК2.2.1
ПК2.3.2
ПК2.4.1
ПК2.5.1
ПК2.6.2
ПК2.7.2
ПК2.8.2
ПК2.9.2
ПК2.10.2
ПК2.11.1
ПО.02
Слесарные работы
Организация слесарных работ.
Виды слесарных работ и технология их выполнения. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте оборудования, применяемого в производстве пластмасс. Безопасность труда при слесарных работах.
знания: основные виды слесарных работ; оборудование для выполнения слесарных работ; правила безопасной работы.
умения: составлять план выполнения слесарных работ, выбирать необходимое оборудование и приспособления.

КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.9
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.10
КҚ 2.8.9
КҚ 2.9.9
КҚ 2.10.9
КҚ 2.11.7
ӨО.03
Зертханалық жұмыстардың техникасы
Техникалық талдаудың өндірістегі рөлі. Шикізаттарды, жартылай дайындалған өнімдер мен дайындалған өнімдерді талдаудың негізгі әдістері. Анализдердің түрлері: маркерленген, экспресті, бақылау, арбитражды. Өнімнің сапасын басқару.
іскерліктер: анализдердің түрлерін, стандарттық үлгілер мен МЖБС-тардың қолданыс аясын. Шикізаттарды, жартылай дайындалған өнімдер мен дайындалған өнімдерді талдаудың негізгі әдістері.
дағдылар: МЖБС-пен жұмыс істеу, орташа құралдарды таңдау және заттардың жеңіл талдауын жасау;
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.9
КҚ 2.9.7
КҚ 2.10.7
ӨО.04
Арнайы технологиялар бойынша зертханалық машық (біліктілік бойынша)
Термопластар мен реактопластардың негізінде полимер композицияларын құрастырудың негізгі принциптері. Эластомерлер негізінде полимер композицияларын құрастырудың негізгі принциптері. Құю машинасының технологиялық параметрлерін есептеу. Ирек машинасының технологиялық параметрлерін есептеу. Жиі қолданыстағы резеңке араластырғыш жұмысының негізгі параметрлерін есептеу әдісі. Каучукті механикалық нығыздау. Резеке ерітінділерін көріктеу. Сіңіргіш құрамдағы рецептің өңдеу режимінің резеңке мен қатайтқыш материалмен тығыз байланысына әсері. Рецептік факторлар мен бекіту тәсілдерінің резеңке-металл байланысының беріктігіне әсері. Латекстік заттардың рецептурасы мен дайындау тәсілдерінің латекстік қабыршықтың қалыңдығына әсері. Резеңке ерітінділерін дайындау.
іскерліктер:
пластмасс жасау саласындағы эксперименталды зерттеу әдістері, оларды өнімде айналдыру әдістері мен тәсілдерін, полимер материалдарының физико-химиялық және технологиялық қасиеттері мен олардың компоненттерін зерделеу;
пластмасс, эластомерлер мен полимер композиттерін және оларды дайындауға арналған шикізаттардың физико-химиялық, физикалық және технологиялық қасиеттерін анықтау бойынша стандартты сынақтар өткізу әдістерін, заманауи автоматтандырылған құралдарды қолдану арқылы пластмасс, эластомерлер мен полимер композиттерін қайта өңдеудің технологиялық процесін бақылау тәсілдерін.
дағдылар:
зертхана жабдықтарында жұмыс істеу; әдістемелік нұсқаулықтарға сәйкес зертханалық жабдықтарда зертханалық анализдер орындау; құралдарда полимердің физико-химиялық көрсеткішін анықтау, алынған нәтижелерді зертхана журналына толтыру.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
КП.00
Кәсіби практика
КП.01
Алғашқы кәсіби біліктілік алу практикасы
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
іскерліктер:
кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру; жұмыс істейтін өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын, учаскедегі еңбекті ұйымдастыру ережесі, цех (учаске) жабдықтарын пайдалану конструкциясы мен ережесін;
дағдылар:
технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету; процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2

ПК2.1.9
ПК2.2.5
ПК2.3.9
ПК2.4.9
ПК2.6.10
ПК2.7.10
ПК2.8.9
ПК2.9.9
ПК2.10.9
ПК2.11.7
ПО.03
Техника лабораторных работ
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции.
Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный.
Управление качеством продукции.
знания: виды анализов; назначение стандартных образцов и ГОСТов, Основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции;
умения: работать с ГОСТами, проводить отбор средней пробы; несложный анализ веществ.
ПК2.2.6
ПК2.3.5
ПК2.4.4
ПК2.5.5
ПК2.6.5
ПК2.7.9
ПК2.9.7
ПК2.10.7
ПО.04
Лабораторный практикум по спецтехнологии (по квалификациям)
Основные принципы составления полимерных композиций на основе термопластов и реактопластов. Основные принципы составления полимерных композиций на основе эластомеров Расчет технологических параметров литьевых машин. Расчет технологических параметров работы червячных машин. Методы расчета основных параметров работы резиносмесителей периодического действия.
Механическая пластификация каучука. Вулканизация резиновых смесей. Влияние рецептуры пропиточного состава и режима обработки на прочность связи резины с армирующим материалом. Влияние рецептурных факторов и способов крепления на прочность связи резина-металл. Влияние рецептуры латексных смесей и способов получения на толщину латексных пленок Приготовление резиновых смесей.
знания:
методы экспериментального исследования в области создания пластмасс, методы и способы их переработки в изделия и изучения физико-химических и технологических свойств полимерных материалов и их компонентов;
методы проведения стандартных испытаний по определению физико-химических, физических и технологических свойств пластмасс, эластомеров и полимерных композитов и сырья для их получения, способы контроля технологических процессов переработки пластмасс, эластомеров и полимерных композитов с применением современных средств автоматизации.
умения: работать на лабораторном оборудовании; выполнять лабораторный анализ на лабораторном оборудовании в соответствие с методическими указаниями; определять на приборах физико-химические показатели полимеров; оформлять полученные результаты в лабораторном журнале.
ПК2.1.1
ПК2.2.1
ПК2.3.2
ПК2.4.1
ПК2.5.1
ПК2.6.2
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика на получение первичных профессиональных навыков
Знакомство со структурой предприятия, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами, их назначением.
Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация рабочего места. Основное и вспомогательное оборудование процесса. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламента.
знания: профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов;
структуру и организацию работы предприятия; содержание работы смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства, правила организации труда на участке; конструкцию и правила эксплуатации оборудования цеха (участка); правила техники безопасности труда;
умения: обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе; осуществлять общий контроль и регулирование процесса;
ПК2.1.2
ПК2.2.1
ПК2.3.2
ПК2.4.1
ПК2.5.1
ПК2.6.2

КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.2
КҚ 2.9.2
КҚ 2.10.2
КҚ 2.11.2
КП.02
Өндірістік практика
Цехтың (бөлімшелердің) технологиялық процесін зерделеу, біліктілігіне сәйкес кәсібі бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс.
іскерліктер:
кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру; еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелерін;
дағдылар:
біліктілікке сәйкес операцияларды орындау, жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.10.2
КҚ 2.11.5
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлін.
Мамандығының терминдік сөздерін. Қазақ (орыс) тілінің синтаксисін. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару «сөздікпен) техникасын. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер мен диалогтар құрастыру
білімдер:
кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін мемлекеттік және орыс тілдерін, лексикалық, грамматикалық минимумды меңгеруі;
іскерліктер:
кәсіби лексиканы сауатты қолану; кәсіби қызметінде қазақ және орыс тілі бойынша білімін қолдану;
БҚ 3.1
БҚ 3.3
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.5
ЖГП 2.2
Кәсіби шетел тілі
Мамандығы бойынша іскерлік тілдің негіздерін, лексика-фразеологиялық сөзтіркестері мен терминдерді. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын. Кәсіби қарым-қатынас, тілдамытуды.
білімдер:
мамандығы бойынша кәсіби қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалды
іскерліктер:
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аудару «сөздікпен), грамматикалық минимумды кәсіби қарым-қатынаста қолдану.
БҚ 3.1
БҚ 3.3
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.5
ЖГП 2.
Қазақстан тарихы:
Қазақстан Республикасының жаңа әлемдегі орны мен рөлі. Көне кезеңдегі Қазақстан. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақ халқының білімі. Қазақстанның Ресей империясына қосылу процесі; Қазақстанның Ресейге қосылуында және ресей империясы құрамына енгеннен кейінгі ішкі саяси жағдайы; Ұлттық азаттық қозғалыстар мен көтерілістер, XX ғғ басындағы саяси партиялардың мәні; Қазан төңкерілісі, Қазақстандағы ұжымдастыру мен ЭС; 20-30 жылдардағы XX ғ Қазақстанның қоғамдық саяси, әлеуметтік қоғамдық жағдайы;
Қеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Қазақ диаспорында құрылуы;
Ұлы Отан Соғысы жылдардағы Қазақстан; Қазақстанның 50-80 жылдардағы саяси жағдайы; ҰОС және Қазақстанның фашизмге қарсы күрес жеңісіне қосқан үлесі; Қазақстанның соғыстан кейінгі жылдардағы жағдайы;
Тың игеру; демократиялық қоғамның басталуы. Егемендік пен тәуелсіздіктің қалыптасуы. Қазақстанның КСРО дағдарыстық құлдырау кезіндегі жағдайы; Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістер;
білімдер:
- Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық аумағын; көшпелі өркениетінің тарихтағы рөлі және оның әлем тарихына қосқан үлесі; Қазақстан аумағында мемлекеттің пайда болуы, қалыптасуы мен дамуы туралы; Ресей патшалығының Қазақстан жері кіруі, жаулау және ортарлауы; ұлтазаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептері; ХХ ғасыр басында Қазақстанның саяси партияларының ұстанған бағдарламаларының мәні; 20-30 жылдардағы ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіптің қалыптасуы туралы;
КСРО дағдарысы мен күйреуінің себептері; тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары және олардың нәтижесі туралы; «Қазақстан – 2030» стратегиялық даму бағдарламасы.
іскерліктер:
қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды; картамен жұмыс жасай білу; көшпелі малшаруашылығының пайда болу себебін ашуды; Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірігудің сипатын ашу; қазақ халқының этникалық тарихының қалыптасу, даму сипатын ашу; социалистік және капиталистік құрылыстың ерекшелігін дәлелдеу;
- көшіру саясатының басты мақсатын анықтауды; материалдық және рухани мәдениеттің үлгісін сипаттау; тарихтың кезеңдерін белгілеп, дәуірлерге қысқаша сипаттама беру; көтерілістердің пайда болу себебін талдауды; ұжымдастыру мен ЭС мәнін ашуды; 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды талдауға; қазақ диаспорасының пайда болу себебін анықтауды Қазақстаннның Ұлы Отан Соғысы жылдарында және соғыстан кейінгі жылдардағы рөлі мен қосқан үлесі; ХХ ғасыр басында Қазақстанның саяси партияларының ұстанған бағдарламаларының мәні.
БҚ 3.1

ПК2.7.2
ПК2.8.2
ПК2.9.2
ПК2.10.2
ПК2.11.2
ПП.02
Производственная практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения),
работа в качестве дублера по профессии, соответствующей квалификации.
знания: профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; правила техники безопасности труда;
умения: выполнять операции, обслуживать оборудование и аппаратуру в соответствие с квалификацией.
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.3
ПК2.4.1
ПК2.4.2
ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.6.2
ПК2.6.3
ПК2.7.2
ПК2.7.3
ПК2.8.2
ПК2.8.3
ПК2.9.2
ПК2.9.3
ПК2.10.2
ПК2.11.5
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и
основные разделы
дисциплины,
практики
Формируемые
знания, умения и
навыки
Код
форми-
руемой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности.
Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
знания: государственный и русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК3.1
БК3.3
ПК3.12.1
ПК3.12.5
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода
(со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
умения: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК3.1
БК3.3
ПК3.12.1
ПК3.12.5
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Казахстан в раннее средневековье. Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи. Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, НЭП в Казахстане. Социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; В.О.В. и вклад Казахстана в победу над фашизмом. Послевоенный период. Освоение целины. Начало демократического общества. Становление суверенитета и независимости. Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания: хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана; роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю; о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана; процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально -освободительных восстаний и движений; сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях; причины кризиса и распада СССР; об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах; стратегическая программа развития «Казахстан - 2030».
умения: составлять краткий исторический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать государственные объединения на территории Казахстана; характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры; выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период;
раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века
БК3.1

БҚ 3.2
ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері. Күш-қуат және спорттық негіздерді жетілдіру. Кәсіптік қолданбалы дене тәрбиесі.
білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін; адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы түсінігі болуы;
іскерліктер:
алған білімін денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін, күш-қуатты жетілдіруге қолдану.
БҚ 3.7
БҚ 3.8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 0.1
Мәдениеттану:
Мәдениет туралы ұғым. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің түрлері мен типтері. Әлемнің негізгі мәдени-тарихи орталықтары. Қазақстан аумағындағы мәдениет пен өркениет. Қазақстанның түрлі тарихи кезеңдегі мәдениет тарихы. Қазақстанның жаңа кезеңдегі ғылымы мен мәдениеті.
Діннің мәні мен оның рөлі. Діннің шығу тарихы және олардың түрлері. Христиан және ислам дінінің негізгі ережелері.
білімдер:
мәдениттің формалары мен қызметтерін; әлемдік өркениет, әлемдік дін негіздерін; Қазақстан халқының мәдениетін және олардың даму перспективасын; Қазақстан мәдениетінің алғашқы өнердің пайда болуынан бастап ерте қолау дәуіріне дейін даму кезеңдері; орта ғасырда Қазақстан аумағында өмір сүрген халықтардың көркем мәдениетін, олардың әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлерін және халықтық өнерін;
іскерліктер:
мәдениет дамуының негізгі кезеңдерін қазіргі мәдениеттің процестерімен салыстыру.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ӘЭП 0.2
Философия негіздері:
Философия және оның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи типтері. Тұрмыс. Материя. Диалектика және оның альтернативалары. Қоғамды философиялық тұрғыдан түсіну. Қоғам өздігімен дамушы жүйе.
Адам тұрмысы-философия мәселесі: тұлға, еркіндік пен жауапкершілік. Сана таным мен шығармашылықтың бейнесі мен қызметі. Философияның адамгершілік мәселелері.
білімдер:
диалектиканың негізгі ұғымдары мен заңдары; әлемнің дамуында ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы түсініңктері болуы; жаңа заманда адамзат білімінің формалары мен оның қасиеттері туралы
іскерліктер:
диалектика заңының көзқарасы бойынша қоршаған ортаның процесін талдау.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ӘЭП 0.3
Экономика негіздері
Қазақстан Республикасындағы экономикалық жағдай. Экономика және оның негізгі мәселелері; микроэкономика; ресурстар; нарықтың бағаның механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржылар; ақшалай несие-салық жүйелері; инфляциялық процестер.
білімдер:
Қазақстандағы экономикалық жағдайлардың жекелеген кездерін; ел экономикасының құрылымын, әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу барысы.
іскерліктер:
Әлеуметтік-экономикалық жағдайды аймақпен ел аумағында бағалау.
БҚ 3.2

БК3.2
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-
биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
знания: основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
умения: использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК3.7
БК3.8
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Понятие культуры. Культура и цивилизация. Формы и типы культур.
Основные культурно-
исторические центры мира. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама.
знания: формы и функции культуры, основные мировые цивилизации, мировые религии; культуру народов Казахстана и перспективы ее развития; этапы развития культуры Казахстана от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы; художественную культуру средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство;
умения: сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре.
БК3.1
БК3.2
БК3.3
СЭД.02
Основы философии
Философия и ее роль в обществе. Исторические типы философии. Бытие. Материя. Диалектика и ее альтернативы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Бытие человека как проблемы философии: личность, свобода и ответственность. Сознание как отражение и деятельность, познание и творчество. Нравственные проблемы философии.
знания: основные понятия и законы диалектики; иметь представление о роли науки и научного познания в развитии мира; формах человеческого знания и его особенностях в современном мире;
умения: анализировать процессы окружающего мира с точки зрения законов диалектики.
БК3.1
БК3.2
БК3.3
СЭД.03
Основы экономики
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы; микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая системы; инфляционные процессы.
знания:
основные моменты экономической ситуации в Казахстане; структуру экономики страны, стадии регулирования социально-экономических проблем.
умения: оценивать текущую социально-экономическую ситуацию в масштабах региона и страны.
БК3.2

БҚ 2.1
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
БҚ 2.2
Қауіпсіздік техникасының ережелерін орындау;
БҚ 2.3
Кәсіптік қызметті жүзеге асырудың тиімді әдістері мен түрлерін таңдау;
БҚ 2.4
Өздігімен үзіліссіз білім алуға дайын болу;
БҚ 2. 5
Қызметінің қаражаттары мен тәсілдерін жоспарлай білу;
БҚ 2.6
Техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс атқару дағдысы болу;
БҚ 2.7
Тұлға аралық қарым-қатынас психологиясын білу;
Орта буын маманы
БҚ 3.1
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның басқа адамға, қоғамға және қоршаған табиғи ортаға деген қарым-қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларды білу;
БҚ 3.2
Гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық ғылымдардың негізін меңгеру; алған білімін кәсіптік және басқада қызметтерде қолдана білу;
БҚ 3.3
Ойлау мәдениетін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білу. Кәсіби лексиканы сауатты пайдалану;
БҚ 3.4
Іскерлік қарым-қатынастың этика бойынша білімін қолдану;
БҚ3. 5
Маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу;
БҚ 3.6
Кәсіби қызметін жүзеге асыруға қажетті ақпаратты өздігімен тауып, қолдану;
БҚ 3.7
Ресми және бейресми деңгейде қарым-қатынас жасау, командада жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
БҚ 3.8
Салауатты өмір салты туралы түсінігі, күш-қуатын өздігімен жетілдірудің практикалары мен шеберлігін меңгеру;
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктіліктер
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 081401 2 Пластмассалардан жасалған заттарды нығыздаушы
КҚ 2.1.1 Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.1.2 Пластмассадан өнімдер алудың өндірістік процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.1.3 Пластмассадан жасалған өнімдерді нығыздау;
КҚ 2.1.4 Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша нығыздау технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.1.5. Стандарттау негіздері мен дайын өнімдердің сапасын тексеру білімін қолдану;
КҚ 2.1.6. Дайын өнімдерді өңдеуден өткізуді жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7. Пластмассадан жасалған өнімдерді нығыздау ақауларын жою;
КҚ 2.1.8. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.1.9. Слесарлық жұмыстың негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.1.10. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.2 081402 2 - Парақ материалдарын нығыздаушы
КҚ 2.2.1 Гетинакс пен лигнофолиден әзірленген табақтарды қабатты нығыздауыштарда нығыздауға арналған жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.2.2 Табақтарды қабатты нығыздауды орындау;

БК 2.1
Организовывать рабочее место;
БК 2.2
Выполнять правила техники безопасности;
БК 2.3
Выбирать наиболее рациональные способы и средства
осуществления профессиональной деятельности;
БК 2.4
Быть готовым к непрерывному самообразованию;
БК 2. 5
Умения планировать средства и способы своей
деятельности;
БК 2.6
Иметь навыки работы с технической документацией и
справочной литературой;
БК 2.7
Знания психологию межличностных отношений;
Специалист среднего звена
БК 3.1
Знания основы Конституции Республики Казахстан, этические
и правовые нормы, регулирующие отношения человека к
человеку, обществу и окружающей природной среде;
БК 3.2
Владеть основами гуманитарных и социально – экономических
наук; умения использовать полученные знания в
профессиональной и иной деятельности;
БК 3.3
Обладать культурой мышления, владения государственным
языком Республики Казахстан. Грамотно использовать
профессиональную лексику;
БК 3.4
Применять знания этики делового общения,
БК3. 5
Умения пользоваться нормативно-правовыми документами,
регламентирующими профессиональную деятельность
специалиста;
БК 3.6
Осуществлять поиск и использование информации,
необходимой для реализации своей профессиональной деятельности
БК 3.7
Общаться на формальном и неформальном уровнях,
владеть навыками работы в команде;
БК 3.8
Иметь стремление к здоровому образу жизни,
владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2.Повышенный уровень
2.1 081401 2 «Прессовщик изделий из пластмасс»
ПК 2.1.1 Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.1.2 Готовить сырье, инструменты и оборудования для прессования изделий из пластмасс;
ПК 2.1.3 Выполнять прессование изделий из пластмассы;
ПК 2.1.4 Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.1.5. Применять знания основ стандартизации и контролировать качество изделий из пластмассы;
ПК 2.1.6.Осуществлять обработку готовых изделий;
ПК 2.1.7. Устранять дефекты прессования изделий из пластмасс,
ПК 2.1.8. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.1.9. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.1.10.Соблюдать правила техники безопасности труда,
промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.2 081402 2 «Прессовщик листовых материалов»
ПК 2.2.1 Готовить сырье, инструменты и оборудования для прессования листов из гетинакса и лигнофоли на этажных прессах;
ПК 2.2.2. Выполнять этажное прессование листов;

КҚ 2.2.3 Бақылау-өлшеуіш құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті реттеу;
КҚ 2.2.4 Стандарттау негіздері мен дайын өнімдердің сапасын тексеру білімін қолдану;
КҚ 2.2.5 Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.2.6 Пластмастан дайындалған табақты материалдардың сапасын тексеруді жүзеге асыру;
КҚ 2.2.7 Ақаусыз жұмыс істеу дағдысын меңгеру;
КҚ2.2.8 Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.2.9 Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.3 081403-2 Қысу-орам әдісімен үлдір материалдарын нығыздаушы
КҚ 2.3.1. Көп қабатты қабыршақты материал өндірісінің электротехникасы мен автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.3.2. Жұмысқа арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.3.3. Көп қабатты қабыршақты материалды нығыздау;
КҚ 2.3.4. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша нығыздау технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.3.5. Стандарттау негіздері мен дайын өнімдердің сапасын тексеру білімін қолдану;
КҚ 2.3.6. Дайын өнімдерді өңдеуден өткізуді жүзеге асыру;
КҚ 2.3.7. Нығыздау ақауларын жою;
КҚ 2.3.8. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.3.9. Слесарлық жұмыстың негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.3.10. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.4 081404 2 - Құбырлар мен бейіндерді қысушы
КҚ 2.4.1. Тұрбалар мен бейінді штранг-нығыздауышта нығыздауға арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.4.2. Тұрбалар мен бейіндерді нығыздаудың негізгі операцияларын орындау дағдысын меңгеру;
КҚ 2.4.3. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша нығыздау технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.4.4. Стандарттау негіздері мен дайын өнімдердің сапасын тексеру білімін қолдану;
КҚ 2.4.5. Дайын тұрбалар мен бейіндерді өңдеуден өткізуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.6. Пластмассадан жасалған өнімдерді нығыздау ақауларын жою;
КҚ 2.4.7. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.4.8 Слесарлық жұмыстың негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.4.9. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.5 081405 2 - Пластмассалар құюшы
КҚ 2.5.1 Термопластарды құю өндірістік процесінің жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.5.2. Экструзиялау, үрлеу, нығыздау, қысыма құю, каландрлау әдістерінің бірін қолдану арқылы пластмасс өнімдерін дайындаудың негізгі және қосымша операцияларын орындау;

ПК 2.2.3. Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.4. Применять знания основ стандартизации и контроля качества продукции;
ПК 2.2.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.2.6. Осуществлять контроль качества листовых материалов из пластмассы;
ПК 2.2.7. Владеть навыками бездефектной работы;
ПК2.2.8. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.2.9. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.3 081403 2 «Прессовщик пленочных материалов прессрулон-
ным методом»
ПК 2.3.1.Применять знания основ электротехники и автоматизации производства многослойных пленочных материалов;
ПК 2.3.2. Готовить сырье, инструменты и оборудование для работы;
ПК 2.3.3. Прессовать многослойные пленочные материла;
ПК 2.3.4. Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.3.5. Применять знания основ стандартизации и контроля качества продукции;
ПК2.3.6. Осуществлять обработку готовых изделий;
ПК 2.3.7. Устранять дефекты прессования;
ПК 2.3.8. Проводить маркировку, сортировку, комплектование,
упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.3.9. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.3.10. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.4 081404 2 «Прессовщик труб и профилей»:
ПК 2.4.1. Готовить сырье, инструменты и оборудование для прессования труб и профилей на штранг-прессах;
ПК 2.4.2. Владеть навыками выполнения основных операций по прессованию труб и профилей;
ПК 2.4.3.Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.4.4. Применять знания основ стандартизации и контроля качества продукции;
ПК 2.4.5. Осуществлять обработку готовых труб и профилей;
ПК 2.4.6. Устранять дефекты прессования изделий из пластмасс,
ПК 2.4.7. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.4.8 Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.4.9. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.5 081405 2 «Литейщик пластмасс»
ПК 2.5.1. Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу литья термопластов;
ПК 2.5.2.Осуществлять основные и вспомогательные операции изготовления изделий из пластмасс одним из методов: экструзией, выдуванием, прессованием, литьем под давлением, каландрованием;

КҚ 2.5.3. Бақылау-өлшеуіш құралдарының көрсеткіштері бойынша құю технологиялық процесін реттеу;
КҚ 2.5.4. Жабдықтардың техникалық қызметін жүзеге асыру;
КҚ 2.5.5. Дайындалған өнімдердің сапасын тексеру;
КҚ 2.5.6. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.5.7. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.5.8. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.6 081406 2-Пластмассалардан бұйымдар өндіру жөніндегі ротор жүйесінің операторы
КҚ 2.6.1. Роторлық желі операторының қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру
КҚ 2.6.2. Пластмассадан дайындалған өнімдерді өңдеу, түйіршіктеу және нығыздау өндірістік процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.6.3. Түйіршіктеу және нығыздауға арналған жабдық, құралдар-саймандардың құрылысы бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.6.4. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.6.5. Шикізаттар мен материалдарды өндіріске дайындау дағдысын меңгеру;
КҚ 2.6.6. Нығыздаудың негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ 2.6.7. Полимерлерді қайта өңдеудің параметрлерін қолдану;
КҚ 2.6.8. Материалдарды өңдеу барысының техникалық және технологиялық өлшемдерді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.9. Өнімдердің негізгі ақауларын, олардың пайда болу себептерін, алдын алу және жою тәсілдерін білу;
КҚ 2.6.10. Негізгі слесарлық жұмыстарды меңгеру;
КҚ 2.6.11. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдау технологиясын қолдану;
КҚ 2.6.12. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
2.7 081407 2 - Поливинилхлорид үлдірін өндірудің үгітетін-каландралық желі операторы
КҚ 2.7.1. Тездеу-каландрлау желісі операторының қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ 2.7.2. Поливинилхлоридтік қабыршақ өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.7.3. Жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтарын қолдану тәртібін орындау;
КҚ 2.7.4. Өндірісте қолданылатын шикізаттардың түрлерін ажырата білу;
КҚ 2.7.5. Қабыршақтарды өндіруге арналған шикізаттарды дайындау дағдысын меңгеру;
КҚ 2.7.6.Тездеу мен каландрлаудың негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ 2.7.7. Полимерлерді қайта өңдеудің параметрлерін қолдану;
КҚ 2.7.8. Техникалық және технологиялық өлшемдерді жүзеге асыру;
КҚ 2.7.9. Өнімдердің ақауларын анықтау және жою;
КҚ 2.7.10. Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.7.11. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
2.8. 081408 2 - Экструдер жүргізушісі

ПК 2.5.3. Регулировать технологический процесс литья по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.5.4.Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.5.5.Контролировать качество изготовляемых изделий;
ПК 2.5.6. Осуществлять маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.5.7. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.5.8.Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему.
2.6 081406 2 «Оператор роторной линии по производству изделий из пластических масс»
ПК 2.6.1.Владеть основными документами, регламентирующими деятельность оператора роторной линии
ПК 2.6.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу таблетирования, прессования и обработки изделий из пластмасс;
ПК 2.6.3. Применять знания устройства оборудования, инструментов и приспособлений для прессования и таблетирования;
ПК 2.6.4. Применять знания материаловедения;
ПК 2.6.5. Владеть навыками подготовки сырья и материалов к производству
ПК 2.6.6. Проводить основные и вспомогательные операции прессования;
ПК 2.6.7. Контролировать параметры переработки полимеров;
ПК 2.6.8.Осуществлять технические и технологические измерения в ходе обработки материалов
ПК 2.6.9.Выявлять основные дефекты изделий, знания причины их возникновения и способы устранения;
ПК 2.6.10.Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.6.11.Применять технологию сортировки, комплектования и упаковки готовых изделий из пластмасс;
ПК2.6.12.Выполнять требования по охране окружающей среды;
2.7 081407 2 - Оператор вальцово-каландровой линии производства поливинил-
хлоридной пленки
ПК 2.7.1.Применять основные регламентирующие документы, определяющие деятельность оператора вальцово-каландровой линии;
ПК 2.7.2. Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу получения поливинилхлоридных пленок;
ПК2.7.3. Выполнять порядок использования оборудования, инструментов и приспособлений;
ПК2.7.4.Различать виды сырья, применяемого в производстве;
ПК 2.7.5. Владеть навыками подготовки сырья к производству пленок;
ПК2.7.6.Проводить основные и вспомогательные операции вальцевания и каландрования
ПК2.7.7. Контролировать параметры переработки полимеров;
ПК 2.7.8. Осуществлять технические и технологические измерения;
ПК 2.7.9. Выявлять и устранять дефекты изделий;
ПК 2.7.10. Выполнять слесарные работы;
ПК 2.7.11. Выполнять требования по охране окружающей среды;
2.8 81408 2 -Машинист экструдера

КҚ 2.8.1. Экструдер жүргізушісінің кәсіптік қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ 2.8.2. Экструзиялар өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.8.3. Жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтарын қолдану дағдысын меңгеру;
КҚ 2.8.4. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.8.5. Шикізаттар мен материалдарды айыру дағдысын меңгеру;
КҚ 2.8.6. Тездеу мен каландрлаудың негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ 2.8.7. Тездеу мен каландрлаудың параметрлерін бақылау үшін техникалық және технологиялық өлшемдерді орындау;
КҚ 2.8.8. Өнімдердің негізгі ақауларын, олардың пайда болу себептерін, алдын алу және жою тәсілдерін білу;
КҚ 2.8.9. Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.8.10. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
2.9 081409 2 - Пластмассаларды түйіршіктеу жүргізушісі
КҚ 2.9.1. Пластмассаларды түйіршіктеу жүргізушісінің кәсіптік қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ 2.9.2. Экструзиялар өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.9.3. Экструзиялауға арналған жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтарын қолдану дағдысын меңгеру;
КҚ 2.9.4. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.9.5. Шикізаттар мен материалдарды экструзиялауға дайындау дағдысын меңгеру;
КҚ 2.9.6. Түйіршіктеу процесінің негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ 2.9.7. Полимерлік шикізатты түйіршікке айналдыру параметрін бақылау;
КҚ 2.9.8. Материалдарды өңдеу барысында техникалық және технологиялық өлшемдерді орындау;
КҚ 2.9.9. Слесарлық жұмыстардың негізін меңгеру;
КҚ 2.9.10. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
2.10 081410 2 - Микструдер жүргізушісі
КҚ 2.10.1 Микструдер жүргізушісінің кәсіптік қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ 2.10.2 Өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.10.3 Жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтарын, іс-әрекет принципін және тәртібін түсіну;
КҚ 2.10.4 Өндірісте қолданылатын шикізат түрлерін айыра білу;
КҚ 2.10.5. Шикізаттарды өндіріске дайындау дағдысын меңгеру;
КҚ 2.10.6. Микструдерде негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ 2.10.7. Қабыршықты дайындаудың технологиялық процесін бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 2.10.8 Өнімдердің негізгі ақауларын, олардың пайда болу себептерін, алдын алу және жою тәсілдерін білу;
КҚ 2.10.9 Слесарлық жұмыстарды білу;
КҚ 2.10.10. Пластмассадан жасалған өнімдерді маркалау, сұрыптау, жинақтау, қаптау және тасымалдаудың технологияларын білу;
КҚ 2.10.11 Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;

ПК2.8.1. Знания основные регламентирующие документы, определяющие профессиональную деятельность машиниста экструдера;
ПК2.8.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу экструзии;
ПК2.8.3. Владеть навыками использования оборудования, инструментов и приспособлений;
ПК2.8.4.Применять знания материаловедения;;
ПК2.8.5. Владеть навыками идентификации сырья и материалов;
ПК2.8.6.Проводить основные и вспомогательные операции вальцевания и каландрования;
ПК2.8.7.Выполнять технические и технологические измерения для контроля параметров вальцевания и каландрования;
ПК 2.8.8. Знания основные дефекты изделий, причины их возникновения и способы устранения;
ПК 2.8.9. Выполнять слесарные работы;
ПК 2.8.10. Выполнять требования по охране окружающей среды;
2.9 081409 2 - Машинист гранулирования пластических масс
ПК 2.9.1.Владеть основными документами, регламентирующими деятельность машиниста гранулирования пластмасс;
ПК 2.9.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу экструзии;
ПК 2.9.3.Применять знания устройства оборудования, инструментов и приспособлений для экструзии;
ПК 2.9.4.Применять знания материаловедения;
ПК 2.9.5.Владеть навыками подготовки сырья и материалов к экструзии
ПК 2.9.6.Проводить основные и вспомогательные операции процесса гранулирования;
ПК 2.9.7.Контролировать параметры переработки полимерного сырья в гранулы;
ПК 2.9.8.Осуществлять технические и технологические измерения в ходе обработки материалов
ПК 2.9.9.Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.9.10. Выполнять требования по охране окружающей среды;
2.10 081410 2 - Машинист микструдера
ПК 2.10.1. Применять основные регламентирующие документы, определяющие профессиональную деятельность машиниста микструдера;
ПК2.10.2. Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу;
ПК 2.10.3. Понимать устройство, принцип действия и порядок использования оборудования, инструментов и приспособлений;
ПК 2.10.4 Идентифицировать виды сырья, применяемого в производстве;
ПК 2.10.5.Владеть навыками подготовки сырья к производству;
ПК2.10.6.Проводить основные и вспомогательные операции на микструдере;
ПК2.10.7.Осуществлять контроль технологического процесса приготовления пленок;
ПК 2.10.8.Знания основные дефекты изделий, причины их возникновения и способы устранения;
ПК 2.10.9 Знания слесарные работы;
ПК 2.10.10.Знания технологию сортировки, комплектования и упаковки изделий из пластмасс;
ПК 2.10.11 Выполнять требования по охране окружающей среды;

2.11 081411 2 - Өздігінен желімделетін үлдірлерді орнату машинисі
КҚ 2.11.1. Өздігінен желімделетін үлдірлерді орнату машинисінің кәсіптік қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ 2.11.2. Өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.11.3. Өзі желімделетін қабыршақты әзірлеуге арналған жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтар құрылысы жөніндегі білімін қолдану;
КҚ 2.11.4. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.11.5. Желім жағудың негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ 2.11.6. Технологиялық процестің параметрлерін бақылау;
КҚ 2.11.7. Слесарлық жұмыстардың негізін меңгеру;
КҚ 2.11.8 Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
3. Орта буын маманы
3.12.081412 3 Техник-технолог
КҚ 3.12.1. Құжаттандыру, құжаттарды жинау және сақтау тәсілдері бойынша білімін қолдану;
КҚ 3.12.2 Менеджмент пен маркетинг білімін қолдану;
КҚ 3.12.3 Шикізаттар мен материалдар шығынын нормасын есептеуді жүзеге асыру;
КҚ 3.12.4 Өлшеу құралдарымен және құрал-саймандармен жұмыс істеу;
КҚ 3.12.5 Кәсіби қызметіндегі бағдарына қажетті техникалық және экономикалық ақпараттарды тауып, пайдалану;
КҚ 3.12.6 Қоршаған ортаны қорғау және өндірістік процесстердің өрт қауіпсіздігінің алдын алу ережелерін орындау;
КҚ 3.12.7 Компьютерлік технологияларды қолдану;
РҚАО-ның ескертпесі! жалғасын қараңыз

2.11 081411 2 - Машинист установки самоклеющихся пленок
ПК 2.11.1.Владеть основными документами, регламентирующими деятельность машиниста установки самоклеющихся пленок;
ПК 2.11.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу;
ПК 2.11.3.Применять знания устройства оборудования, инструментов и приспособлений для получения самоклеющихся пленок;
ПК 2.11.4.Применять знания материаловедения;
ПК 2.11.5.Проводить основные и вспомогательные операции намазки;
ПК 2.11.6. Контролировать параметры технологического процесса;
ПК 2.11.7. Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.11.8. Выполнять требования по охране окружающей среды;
3. Специалист среднего звена
081412 3 Техник-технолог
ПК 3.12.1. Применять знания способов документирования, сбора и хранения документов;
ПК 3.12.2. Применять знания менеджмента и маркетинга;
ПК 3.12.3. Осуществлять расчеты норм расхода сырья и материалов;
ПК 3.12.4. Использовать измерительные приборы и инструменты;
ПК 3.12.5. Использовать техническую и экономическую информацию,
необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.12.6. Выполнять правила охраны окружающей среды и противопожарной профилактики производственных процессов;
ПК 3.12.1.7. Применять компьютерные технологии;
См. продолжение V13008489_3