Концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттамаларды, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының жобаларын сараптауға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 28 маусымдағы № 95 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2014 жылғы 26 ақпандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 наурызда № 9271 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 157 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.12.2014 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жаңа түрлерін енгізу және олардың қолданылу салаларын кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі және «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне бюджет заңнамасын жетiлдiру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2013 жылғы 3 желтоқсандағы заңдарын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттамаларды, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының жобаларын сараптауға қойылатын талаптарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 28 маусымдағы № 95 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6354 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптауға қойылатын талаптарды бекіту туралы»;
көрсетілген бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптауға қойылатын талаптар бекітілсін.»;
концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттаманы, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының жобаларын сараптауға қойылатын талаптар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 28 июня 2010 года № 95 "Об утверждении требований к экспертизе концессионных предложений, конкурсной документации, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессии"
Приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2014 года № 9271. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 157
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.12.2014 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации законов Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новых видов государственно-частного партнерства и расширения сфер их применения» и от 3 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 28 июня 2010 года № 95 «Об утверждении требований к экспертизе концессионных предложений, конкурсной документации, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессии» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6354) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении требований к экспертизе концессионных предложений, конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений»;
пункт 1 указанного приказа изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые требования к экспертизе концессионных предложений, конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений.»;
требования к экспертизе концессионных предложений, конкурсной документации, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессии изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Инвестициялық саясат департаменті (Тұмабаев Қ.М.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін, оның «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау вице-министрі М.Ә. Құсайыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде оның мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Министр                                           Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2014 жылғы 26 ақпандағы
№ 55 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2010 жылғы 28 мамырдағы
№ 95 бұйрығымен бекітілген
Концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттаманы, оның ішінде
оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді
таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар
ұсынған концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының
жобаларын, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу кезінде сараптауға қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптауға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) «Концессиялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Концессиялық ұсыныстарға, конкурстық құжаттамаларға, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерге және концессия шарттарының жобаларына, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптама жүргізу кезінде осы Талаптардың сақталуы міндетті болып табылады.
3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган, мыналарды:
1) концессиялық ұсыныстар сараптамасын;
2) конкурстық құжаттаманың, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптамасын;
3) концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдердің сараптамасын;
4) концессия шарттары жобаларының, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптамасын жүргізу үшін концессия мәселелері бойынша мамандандырылған ұйымды тартады.

2. Департаменту инвестиционной политики (Тумабаеву К.М.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, его официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» и в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан Кусаинова М.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и подлежит официальному опубликованию.
Министр                                    Е. Досаев
Приложение
к приказу Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 26 февраля 2014 года № 55
Утверждены
приказом Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 28 мая 2010 года № 95
Требования
к экспертизе концессионных предложений, конкурсной
документации, в том числе при внесении в нее изменений и
дополнений, концессионных заявок, представленных участниками
конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и
проектов договоров концессии, в том числе при внесении в
договоры концессии изменений и дополнений 1. Общие положения
1. Настоящие требования к экспертизе концессионных предложений, конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 9 Закона Республики Казахстан «О концессиях» (далее – Закон).
2. Настоящие Требования являются обязательными к соблюдению при проведении экспертизы концессионных предложений, конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессий, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений.
3. Уполномоченный орган по государственному планированию, привлекает специализированную организацию по вопросам концессии для проведения:
1) экспертизы концессионных предложений;
2) экспертизы конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
3) экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера;
4) экспертизы проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений.

4. Осы Талаптарда көзделген негізгі міндеттер:
Қазақсан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын сақтау;
Заңда белгіленген мемлекеттік-жекешелік әріптестік және концессия қағидаттарын сақтау;
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау;
концессия схемасы бойынша жобаны іске асырудың алдын ала есептеулерін бағалау;
жоба тәуекелдерін бөлуді және басқаруды бағалау;
концессиялық жобаны жоспарлау кезеңінде оны іске асыру бойынша ұсынылатын шешімдердің негізділігін бағалау болып табылады.
5. Концессиялық ұсыныстардың, конкурстық құжаттамалардың, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдердің және концессия шарттары жобаларының, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптамасының нәтижесі сараптама қорытындысы болып табылады.
Сараптама қорытындысының мәтіні мынадай бөліктерден тұрады:
1) сараптама қорытындысының кіріспе бөлігі атауы және сараптама жүргізу күні, сондай-ақ, концессиялық жоба туралы жалпы ақпаратты қамтиды;
2) сараптама қорытындысының негізгі (талдамалық) бөлігінде осы Талаптарға сәйкес жүргізілген бағалау нәтижелері көрсетіледі;
3) қорытынды бөлігінде сараптама қорытындылары бойынша әзірленген, оның ішінде жобаның экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа да параметрлерін жақсарту бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар жазылады.
6. Осы Талаптардың 5-тармағында көрсетілген әрбір құжаттың сараптамасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 желтоқсандағы № 1343 қаулысымен бекітілген Концессиялық жобаларды ұсыну, қарау және іріктеу және концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар) көзделген келісулер, қорытындылар мен сараптамаларды, сондай-ақ концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым жүргізген концесиялық жоба бойынша оның алдындағы құжат сараптамасының нәтижелерін (тұжырымдар мен ұсынымдар) ескере отырып, жүзеге асырылуы тиіс.
2. Концессиялық ұсыныстардың сараптамасы
7. Концессиялық ұсыныстардың сараптамасы концессиялық ұсыныста қамтылған ақпаратты бағалау арқылы концессиялық жобаны іске асырудың мүмкіндігі мен орындылығын айқындау мақсатында жүргізіледі.
Концессиялық ұсыныс сараптамасының қорытындысы:
концессиялық ұсыныс бойынша құжаттама топтамасының құрамын;
концессия схемасы бойынша концессиялық жобаны іске асыру мүмкіндігін;
концессия схемасы бойынша концессиялық жобаны іске асыру орындылығын бағалауды қамтиды.
Бағалау қорытындылары бойынша концессиялық ұсыныс сараптамасының қорытындысында тиісті ұсынымдар мен тұжырымдар келтіріледі.
Концессия схемасы бойынша жобаны іске асыру мүмкіндігін айқындау:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде концессиялық жобаны іске асыру мүмкідігін;
концессиялық ұсыныстарда көрсетілген мемлекеттік қолдау түрлері мен көлемін көрсету, сондай-ақ концессионердің шығындарды өтеу және кірістерді алу мүмкіндігін;
концессиялық жоба тәуекелдері мен оларды басқару бойынша шараларды;
институционалдық шешімдерді (тараптардың өзара іс-қимыл тетіктерін, олардың жауапкершіліктерін және басқаларды);
концессиялық жобаның конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету құнының есептеулер, сондай-ақ қажетті сараптаулар жүргізуді бағалауға негізделеді.
Концессия схемасы бойынша жобаны іске асыру орындылығын айқындау:
жобаны іске асырудың әлеуметтік - экономикалық тиімділігін;
жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін, сондай-ақ концессиялық жобаның болжамды соңғы нәтижесінің бар-жоғын;
маркетингтік зерттеу нәтижелерін, оның ішінде концессиялық жобаны іске асырудың нәтижесінде түзілетін өнімдерге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) сұранысты;
концессия схемасы бойынша, оның ішінде балама схемалар кезінде жобаны іске асыру кезіндегі мемлекеттің пайдалары мен шығындарының және жобаны қаржыландыру көздерінің (мемлекеттік қарыз, бюджеттік инвестициялар немесе басқалар) арақатынасын;
концессиялық жобаны іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланған физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамаларын;
концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізудің таңдап алынған тәсілін (екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып немесе екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай), сондай-ақ концессия шартының түрін бағалауға негізделеді.

4. Основными задачами, предусмотренными в настоящих Требованиях, являются:
соблюдение требований действующего законодательства Республики Казахстан;
соблюдение принципов государственно-частного партнерства и концессии, установленных Законом;
оценка социально-экономической эффективности реализации проекта;
оценка предварительных расчетов реализации проекта по схеме концессии;
оценка распределения и управления рисками проекта;
оценка обоснованности предлагаемых решений по реализации концессионного проекта на этапе его планирования.
5. Результатом экспертизы концессионных предложений, конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений, является заключение экспертизы.
Текст заключения экспертизы состоит из следующих частей:
1) вступительная часть заключения экспертизы содержит сведения о наименовании и дате проведения экспертизы, а также общую информацию о концессионном проекте;
2) в основной (аналитической) части заключения экспертизы отражаются результаты оценки, проведенной в соответствии с настоящими Требованиями;
3) в заключительной части излагаются выработанные по итогам экспертизы выводы и рекомендации, в том числе по улучшению экономических, финансовых, технических и других параметров проекта.
6. Экспертиза каждого документа, указанного в пункте 5 настоящих Требований, должна осуществляться с учетом результатов согласований, заключений и экспертиз, предусмотренных Правилами представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов и проведения конкурса по выбору концессионера, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2010 года № 1343 (далее – Правила), а также результатов (выводов и рекомендаций) экспертизы предшествующего к нему документа по концессионному проекту, проведенной специализированной организацией по вопросам концессии.
2. Экспертиза концессионных предложений
7. Экспертиза концессионных предложений проводится с целью определения возможности и целесообразности реализации концессионного проекта посредством оценки информации, содержащихся в концессионном предложении.
Заключение экспертизы концессионного предложения содержит оценку:
состава пакета документации по концессионному предложению;
возможности реализации концессионного проекта по схеме концессии;
целесообразности реализации концессионного проекта по схеме концессии.
По итогам оценки в заключении экспертизы концессионного предложения приводится соответствующие рекомендации и выводы.
Определение возможности реализации проекта по схеме концессии основывается на оценке:
возможности реализации концессионного проекта в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
возможности оказания указанных в концессионных предложениях видов и объемов государственной поддержки, а также возмещения затрат и получения доходов концессионера;
рисков концессионного проекта и мер по их управлению;
институциональных решений (механизмов взаимодействия сторон, их ответственности и др.);
расчетов стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документаций концессионного проекта.
Определение целесообразности реализации проекта по схеме концессии основывается на оценке:
социально-экономической эффективности реализации проекта;
коммерческой эффективности реализации проекта;
соответствия документам Системы государственного планирования Республики Казахстан, а также наличия предполагаемого конечного результата концессионного проекта;
результатов маркетингового исследования, в том числе спроса на образующуюся в результате реализации концессионного проекта продукцию (товары/услуги);
соотношения выгод и затрат государства при реализации проекта по схеме концессии, в том числе, при альтернативных схемах и источников финансирования проекта (государственный заем, бюджетные инвестиции или другие);
планируемых физических параметров и технических характеристик объекта, создаваемого в результате реализации концессионного проекта;
выбранного способа проведения конкурса по выбору концессионера (с использованием двухэтапных процедур или без использования двухэтапных процедур), а также вида договора концессии.

8. Концессиялық ұсыныс сараптамасының нәтижесі оң немесе теріс қорытынды болып табылады.
9. Сараптаманың оң қорытындысы бағалау нәтижелері дәлелдерді көрсете отырып, концессия схемасы бойынша жобаны іске асырудың мүмкіндігін және орындылығын көрсететін концессиялық ұсынысқа беріледі.
10. Сараптаманың теріс қорытындысы концессиялық ұсынысқа бағалау нәтижелері концессия схемасы бойынша жобаны іске асырудың мүмкін еместігін және/немесе орынсыздығын көрсететін не мазмұны Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін және/немесе негізделген дәлелдерді көрсете отырып, концессия схемасы бойынша жобаны іске асырудың мүмкіндігін және/немесе орындылығын айқындау үшін толыққанды ақпарат болмаған жағдайда беріледі.
11. Концессиялық ұсыныстың сараптамасы:
1) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген жағдайларда берілген концессиялық жобаны іске асырудың орындылығы туралы мемлекеттік инвестициялық жоба бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытындының;
2) концессиялық ұсыныстың;
3) концессиялық ұсыныстар бойынша салалық сараптаманың оң қорытындысының;
4) екі кезеңді рәсімдерді пайдаланбайтын конкурсты таңдаған жағдайда:
әзірленген ЖСҚ бар, сондай-ақ үлгі жобалардың, үлгі жобалық шешімдердің және қайта қолданылатын жобалардың негізінде іске асырылатын техникалық күрделі болып табылмайтын жобалар бойынша:
жобалауға арналған тапсырмалардың;
концессиялық жобаның конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, оның ішінде концессия объектісінің нақты алаңына қолда бар ЖСҚ-ны байланыстыру құнының есептеулерін, сондай-ақ көрсетілген құжаттардың әрқайсысының құнының тиісті негіздемесін қоса берумен қажетті сараптамаларды жүргізудің;
техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша:
концессиялық жобаның ТЭН әзірлеуге немесе түзетуге техникалық тапсырма жобасының;
концессиялық жобаның конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, оның ішінде ТЭН құнының есептеулерін, сондай-ақ көрсетілген құжаттардың әрқайсысының құнының тиісті негіздемесін қоса берумен қажетті сараптамаларды жүргізудің;
5) екі кезеңді рәсімдерді пайдаланатын конкурсты таңдаған жағдайда:
тиісті негіздемесін қоса берумен концессиялық жобаның конкурстық құжаттамаларын жасау құнын есептеулердің;
6) концессиялық ұсынысты республикалық меншікке жататын және Заңның 16-бабы 2-тармағы 1) тармақшасында көзделген концессия объектілері бойынша республикалық меншікке билік ету құқығын жүзеге асыру жөніндегі мемлекеттік уәкілетті органмен, сондай-ақ «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 1-тармағы 4-5) тармақшасына сәйкес табиғи монополиялар саласына жататын көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу нәтижелерінің;

8. Результатом экспертизы концессионного предложения является положительное или отрицательное заключение.
9. Положительное заключение экспертизы представляется на концессионное предложение, результаты оценки которого показывают возможность и целесообразность реализации проекта по схеме концессии с указанием обоснованных аргументов.
10. Отрицательное заключение экспертизы представляется на концессионное предложение, результаты оценки которого показывают на невозможность и/или нецелесообразность реализации проекта по схеме концессии либо содержание которого не соответствует требованиям Правил и/или в случае отсутствия полноценной информации для определения возможности и/или целесообразности реализации проекта по схеме концессии с указанием обоснованных аргументов.
11. Экспертиза концессионного предложения проводится на основании:
1) экономического заключения на инвестиционное предложение по государственному инвестиционному проекту о целесообразности реализации концессионного проекта, выданного в случаях, установленных бюджетным законодательством Республики Казахстан;
2) концессионного предложения;
3) положительного заключения отраслевой экспертизы по концессионным предложениям;
4) в случае выбора конкурса без использования двухэтапных процедур:
по проектам, имеющим разработанные ПСД, а также являющимся технически несложными, реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения:
задания на проектирование;
расчетов стоимости разработки или корректировки, конкурсной документаций концессионного проекта, в том числе, на привязку имеющейся ПСД к конкретной площадке объекта концессии, а также проведения необходимых экспертиз, с приложением соответствующего обоснования стоимости каждого из указанных документов;
по проектам, являющимся технически сложными и (или)  уникальными:
проекта технического задания на разработку или корректировку ТЭО концессионного проекта;
расчетов стоимости разработки или корректировки конкурсной документаций концессионного проекта, в том числе ТЭО, а также проведения необходимых экспертиз с приложением соответствующего обоснования стоимости каждого из указанных документов;
5) в случае выбора конкурса с использованием двухэтапных процедур:
расчетов стоимости разработки конкурсной документаций концессионного проекта с приложением соответствующего обоснования;
6) результатов согласования концессионного предложения с уполномоченным государственным органом по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 1) пункта 2 статьи 16 Закона, а также с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественных монополий в соответствии с подпунктом 4-5) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках»;

7) орындалуына, іске асырылу мерзімдері мен аяқталу нысанына жауаптыларды көрсете отырып, концесссиялық жоба бойынша іс-шаралар жоспары жобасының;
8) концессиялық ұсынысты әзірлеуші мемлекеттік органның пікірі бойынша ұсынылатын концессиялық ұсынысты жан-жақты және толық бағалау үшін қажетті өзге де материалдар мен мәліметтердің негізінде жүргізіледі.
3. Конкурстық құжаттаманың, оның ішінде оған өзгерістер мен
толықтырулар енгізу кезіндегі сараптамасы
12. Конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптауды жүргізудің мақсаты мыналар:
1) екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу жағдайларында;
конкурстық құжаттамалардың құрамы мен мазмұнының Заңның 3 және  7-2-баптарында айқындалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік пен концессияның негізгі қағидаттарын ескере отырып, концессиялық жобаның ЖСҚ-ның (әзірленген жобалау-сметалық құжаттамасы бар, сондай-ақ техникалық күрделі болып табылмайтын, үлгі жобалар, үлгі жобалық шешімдер және қайта қолданылатын жобалар бойынша) немесе ТЭН-нің (техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, сондай-ақ концессиялық ұсыныста көзделген экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа параметрлерге сәйкестігін бағалау;
2) екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу жағдайларында:
конкурстық құжаттамалардың құрамы мен мазмұнының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, сондай-ақ Заңның 3 және 7-2-баптарында айқындалған мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің және концессияның негізгі қағидаттарын ескере отырып, концессиялық ұсыныста көзделген экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа параметрлерге сәйкестігін бағалау болып табылады.
13. Конкурстық құжаттаманың, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптаманың нәтижесі оң қорытынды немесе пысықтауға арналған қорытынды болып табылады.
Конкурстық құжаттаманың оң қорытындысы:
екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу кезінде:
конкурстық құжаттаманың және оның құрамындағы ЖСҚ-ның (әзірленген жобалау-сметалық құжаттамасы бар сондай-ақ, техникалық күрделі болып табылмайтын, үлгі жобалар, үлгі жобалық шешімдер және қайта қолданылатын жобалар бойынша) немесе ТЭН-нің (техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес болған жағдайда, сондай-ақ концессиялық ұсыныста көзделген экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа параметрлерге сәйкестігін ескере отырып, ТЭН немесе ЖСҚ шеңберінде концессиялық жобаны іске асырудың таңдап алынған нұсқасының тиімділігі расталған жағдайда;
екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу жағдайларында:
конкурстық құжаттама мен техникалық тапсырманың концессиялық ұсыныста көзделген экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа параметрлерге сәйкестігін ескере отырып, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес болған жағдайда ұсынылады.
Конкурстық құжаттама:
екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу кезінде:
конкурстық құжаттама және/немесе оның құрамындағы ТЭН (ЖСҚ) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ, ТЭН (ЖСҚ) шеңберінде таңдап алынған концессиялық жобаны іске асыру нұсқасының тиімділігі расталмаған және/немесе ТЭН (ЖСҚ) концессиялық ұсыныста көзделген экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа параметрлерге сәйкес келмеген жағдайда;
екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу кезінде:
конкурстық құжаттама және/немесе техникалық тапсырма Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген және/немесе көрсетілген құжаттар концессиялық ұсыныста көзделген экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа параметрлерге сәйкес келмеген жағдайда пысықтауға жолданады.

7) проекта плана мероприятий по концессионному проекту, с указанием ответственных за исполнение, сроков реализации и формы завершения;
8) иных материалов и сведений, необходимых, по мнению государственного органа-разработчика концессионного предложения, для всесторонней и полной оценки представляемого концессионного предложения.
3. Экспертиза конкурсной документации, в том числе
при внесении в нее изменений и дополнений
12. Целью проведения экспертизы конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, является:
1) в случаях проведения конкурса по выбору концессионера без использования двухэтапных процедур:
оценка конкурсной документации на соответствие ее состава и содержания требованиям законодательства Республики Казахстан, а также экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам, предусмотренным в концессионном предложении, а также ПСД (по проектам, имеющим разработанные проектно-сметные документации, а также являющимся технически несложными, реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения) или ТЭО (по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными) концессионного проекта, с учетом основных принципов государственно-частного партнерства и концессии, определенных в статьях 3 и 7-2 Закона;
2) в случаях проведения конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур:
оценка конкурсной документации на соответствие ее состава и содержания требованиям законодательства Республики Казахстан, а также экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам, предусмотренным в концессионном предложении, с учетом основных принципов государственно-частного партнерства и концессии, определенных в статьях 3 и 7-2 Закона.
13. Результатом экспертизы конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, является положительное заключение или заключение на доработку.
Положительное заключение экспертизы конкурсной документации представляется:
при проведении конкурса по выбору концессионера без использования двухэтапных процедур:
в случае соответствия конкурсной документации и ПСД (по проектам, имеющим разработанные проектно-сметные документации, а также являющимся технически несложными, реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения) или ТЭО (по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными) в ее составе требованиям законодательства Республики Казахстан, а также в случае подтверждения эффективности выбранного варианта реализации концессионного проекта в рамках ТЭО или ПСД, с учетом соответствия экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам, предусмотренным в концессионном предложении;
при проведении конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур:
в случае соответствия конкурсной документации и технического задания требованиям законодательства Республики Казахстан с учетом соответствия экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам, предусмотренным в концессионном предложении.
Конкурсная документация направляется на доработку:
при проведении конкурса по выбору концессионера без использования двухэтапных процедур:
в случае не соответствия конкурсной документации и/или ТЭО (ПСД) в ее составе требованиям законодательства Республики Казахстан, а также в случае не подтверждения эффективности выбранного в рамках ТЭО (ПСД) варианта реализации концессионного проекта и/или не соответствия ТЭО (ПСД) экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам, предусмотренным в концессионном предложении;
при проведении конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур:
в случае не соответствия конкурсной документации и/или технического задания требованиям законодательства Республики Казахстан и/или не соответствия указанных документов экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам, предусмотренным в концессионном предложении.

14. Конкурстық құжаттаманың, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптаманың қорытындысы мыналарды:
конкурстық құжаттаманың паспортын;
конкурстық құжаттаманың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалауды;
конкурстық құжаттаманың, сондай-ақ ЖСҚ-ны (әзірленген жобалау-сметалық құжаттамасы бар, сондай-ақ техникалық күрделі болып табылмайтын, үлгі жобалар, үлгі жобалық шешімдер және қайта қолданылатын жобалар негізінде іске асырылатын жобалар бойынша) немесе ТЭН-нің (техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша) концессиялық ұсыныста келтірілген экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа параметрлерге сәйкестігін бағалауды;
конкурстық құжаттама шарттарының орындылығын бағалауды;
концессия шарты жобасын бағалауды;
екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу жағдайларында концессиялық жобаның ТЭН бағалауды немесе концессиялық ұсыныста қамтылған концессиялық жобаның маркетингтік, қаржы-экономикалық параметрлерін ескере отырып, концессия объектісінің нақты алаңына қолда бар ЖСҚ-ны байланыстырудың бар-жоғы туралы ақпаратты;
концессионерге ұсыну жоспарланған мемлекеттік қолдау шаралары мен шығындарды өтеу және табыстарды алу көздерін бағалауды;
конкурстық құжаттаманың сапасын арттыру бойынша ұсынымдарды қамтиды.
15. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу жағдайларында (техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша) конкурстық құжаттаманы сараптау шеңберінде оның құрамындағы концессиялық жобаның ТЭН-ін бағалау жүргізіледі.
16. Концессиялық жобаның ТЭН бағалау жүргізудің мақсаты ТЭН-де таңдап алынған концессиялық жобаны іске асыру нұсқасының коммерциялық, бюджеттік және әлеуметтік-экономикалық тиімділігін айқындау болып табылады.
17. Концессиялық жобаның ТЭН бағалау нәтижелері (оң – ТЭН-де таңдап алынған концессиялық жобаны іске асыру нұсқасының тиімділігі расталады, немесе теріс – ТЭН-де таңдап алынған концессиялық жобаны іске асыру нұсқасының тиімділігі расталмайды) конкурстық құжаттаманы сараптау нәтижелеріне әсер етеді.
18. Концессиялық жобаның ТЭН бағалау жүргізу кезінде концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым Заңның 3 және 7-2-баптарында айқындалған мемлекеттік-жекешілік әріптестік және концессия қағидаттарын басшылыққа алады.
19. Концессиялық жобаның ТЭН бағалау ұсынылған концессиялық жобаның ТЭН және жобаның ерекшелігіне байланысты концессиялық жобаның ТЭН жүргізуге қажетті сараптамалардың тиісті оң қорытындыларының, атап айтқанда:

14. Заключение экспертизы конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, содержит:
паспорт конкурсной документации;
оценку соответствия конкурсной документации требованиям действующего законодательства Республики Казахстан;
оценку соответствия конкурсной документации экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам, приведенном в концессионном предложении, а также ПСД (по проектам, имеющим разработанные проектно-сметные документации, а также являющимся технически несложными, реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения) или ТЭО (по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными);
оценку целесообразности условий конкурсной документации;
оценку проекта договора концессии;
оценку ТЭО концессионного проекта или информацию о наличии привязки имеющейся ПСД к конкретной площадке объекта концессии с учетом маркетинговых, финансово-экономических параметров концессионного проекта, содержащихся в концессионном предложении, в случаях проведения конкурса по выбору концессионера без использования двухэтапных процедур;
оценку мер государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов, которые планируется предоставить концессионеру;
рекомендации по повышению качества конкурсной документации.
15. В рамках экспертизы конкурсной документации проводится оценка ТЭО концессионного проекта в ее составе в случаях проведения конкурса по выбору концессионера без использования двухэтапных процедур (по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными).
16. Целью проведения оценки ТЭО концессионного проекта является определение коммерческой, бюджетной и социально-экономической эффективности выбранного в ТЭО варианта реализации концессионного проекта.
17. Результаты оценки ТЭО концессионного проекта (положительный – подтверждается эффективность выбранного в ТЭО варианта реализации концессионного проекта, либо отрицательный – не подтверждается эффективность выбранного в ТЭО варианта реализации концессионного проекта) влияют на результаты экспертизы конкурсной документации.
18. При проведении оценки ТЭО концессионного проекта специализированная организация по вопросам концессии руководствуется принципами государственно-частного партнерства и концессии, определенных в статьях 3 и 7-2 Закона.
19. Оценка ТЭО концессионного проекта проводится на основании представленного ТЭО концессионного проекта и соответствующих положительных заключений экспертиз, необходимых к проведению на ТЭО концессионного проекта в зависимости от специфики проекта, а именно:

1) мемлекеттік сараптаманың;
2) тиісті саланың уәкілетті органының сараптамасының;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық сараптамасының;
4) банктік сараптаманың;
5) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасының негізінде жүргізіледі.
20. ТЭН бағалау нәтижелері конкурстық құжаттама қорытындысының құрамындағы концессиялық жоба ТЭН бағалау бөлімінде көрініс табады және мыналарды:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының шеңберінде жобаны іске асыруды талдауды;
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін талдауды;
жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдауды;
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді және концессионердің шығындарды өтеу және кірістерді алу көздерін айқындауды ескере отырып, жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдауды;
жоба тәуекелдері мен оларды төмендету шараларын талдауды;
тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтуы тиіс.
4. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде
конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді сараптау
21. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерге сараптау жүргізудің мақсаты әлеуетті концессионерлердің концессиялық өтінімдерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және конкурстық құжаттамаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін айқындау болып табылады.
22. Концессиялық өтінімдерге сараптау жүргізудің нәтижелері бойынша әлеуетті концессионердің концессиялық өтінімдерінің негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының және конкурстық құжаттаманың талаптарына, Заңның 18-1-бабында көрсетілген конкурстық өтінімдерді қамтамасыз етудің бар-жоғына сәйкестік дәрежесі көрсетіледі.
23. Концессиялық өтінімдерді сараптаудың нәтижесі оң не теріс қорытынды болып табылады.
Сараптаманың оң қорытындысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының және концессиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетін әлеуетті концессионерлер ұсынған концессиялық өтінімдерге, сондай-ақ конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің болуы кезінде беріледі.
Сараптаманың теріс қорытындысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының және концессиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті концессионерлер ұсынған концессиялық өтінімдерге, сондай-ақ конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің болмауы кезінде беріледі.
24. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдердің сараптамалық қорытындысы мыналарды:
әлеуетті концессионерлердің концессиялық өтінімдерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және конкурстық құжаттамада белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалауды;
концессияның өтінім құрамына кіретін құжаттамалар мен олардың мәліметтерінің конкурстық құжаттамалар талаптарына сәйкестігін бағалауды;
әлеуетті концессионерлердің және олардың құрылтайшыларының қаржылық қабілеттілігін бағалауды;
екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу жағдайларында әлеуетті концессионерлердің ТЭН бағалауды;
әлеуетті концессионерлердің сұратып отырған мемлекеттік қолдау шараларын, сондай-ақ конкурстық құжаттамада белгіленген шығындарды өтеу және табыстарды алу көздерін, олар бар болған жағдайда, бағалауды қамтиды.

1) государственной экспертизы;
2) экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли;
3) государственной экологической экспертизы уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
4) банковской экспертизы;
5) государственной научно-технической экспертизы;
6) санитарно-эпидемиологической экспертизы уполномоченного органа в области здравоохранения.
20. Результаты оценки ТЭО отражается в разделе оценка ТЭО концессионного проекта в составе заключения конкурсной документации и должно содержать:
анализ реализации проекта в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
анализ социально-экономической эффективности реализации проекта;
анализ коммерческой эффективности реализации проекта;
анализ бюджетной эффективности реализации проекта с учетом оказания мер государственной поддержки и определения источников возмещения затрат и получения доходов концессионера;
анализ рисков проекта и мер по их снижению;
выводы и рекомендации.
4. Экспертиза концессионных заявок, представленных участниками
конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера
21. Целью проведения экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, является определение соответствия концессионных заявок потенциальных концессионеров требованиям законодательства Республики Казахстан и требованиям, установленными конкурсной документацией.
22. По результатам проведения экспертизы концессионных заявок указываются основные достоинства и недостатки концессионных заявок потенциальных концессионеров, а также степень их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан и конкурсной документации, наличию обеспечения конкурсных заявок указанных в статье 18-1 Закона.
23. Результатом экспертизы концессионных заявок является положительное или отрицательное заключение.
Положительное заключение экспертизы представляется на концессионные заявки, представленные потенциальными концессионерами, которые соответствуют требованиям действующего законодательства Республики Казахстан и конкурсной документации, а также при наличии обеспечения конкурсной заявки.
Отрицательное заключение экспертизы представляется на концессионные заявки потенциальных концессионеров, которые не соответствуют требованиям действующего законодательства Республики Казахстан и конкурсной документации, а также при отсутствии обеспечения конкурсной заявки.
24. Заключение экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера содержит:
оценку соответствия концессионных заявок потенциальных концессионеров требованиям законодательства Республики Казахстан и требованиям, установленным конкурсной документацией;
оценку соответствия документации и их сведений, входящих в состав концессионной заявки, требованиям конкурсной документации;
оценку финансовой состоятельности потенциальных концессионеров и их учредителей;
оценку ТЭО потенциальных концессионеров, в случаях проведения конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур;
оценку запрашиваемых потенциальными концессионерами мер государственной поддержки, а также источников возмещения затрат и получения доходов, установленных в конкурсной документации, в случае их наличия.

25. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу жағдайларында концессиялық өтінімдерді сараптау шеңберінде концессионер ұсынған концессиялық жобаның ТЭН бағалау жүргізіледі.
26. Концессиялық жобаның ТЭН бағалау осы Талаптардың
16-19-тармақтарында көрсетілген тәртіпке және талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
27. ТЭН бағалау нәтижелері концессиялық өтінім қорытындысының құрамындағы концессиялық жобаның ТЭН бағалау бөлімінде көрсетіледі және мыналарды:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының шеңберінде жобаны іске асыруды талдауды;
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін талдауды;
жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдауды;
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді және концессионердің шығындарды өтеу және кірістерді алу көздерін айқындауды ескере отырып, жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдауды;
жоба тәуекелдері мен оларды төмендету шараларын талдауды;
тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтуы тиіс.
5. Концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде концессия
шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
кезіндегі сараптау
28. Концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптау жүргізудің мақсаты олардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының және конкурстық құжаттаманың талаптарына, Заңның 3 және  7-2-баптарына айқындалған мемлекеттік-жекешілік әріптестік және концессияның негізгі қағидаттарын ескере отырып, Республикалық меншікке жатқызылатын объектілерге қатысты концессия жөніндегі комиссия немесе Коммуналдық меншікке жатқызылатын объектілерге қатысты концессия жөніндегі комиссия үздік деп таныған әлеуетті концессионердің концессиялық өтінімінің параметрлеріне сәйкестігін айқындау болып табылады.
29. Концессия шарттары жобаларын сараптаудың қорытындысы мыналарды:
1) концессия шарты жобасының Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін бағалауды;
2) концессия шартының жобасында әлеуетті концессионердің концессиялық өтінімін үздік деп айқындау үшін негіз болған жағдайлардың сақталуын бағалауды;
3) концессия шарты жобасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік және концессияның негізгі қағидаттарына сәйкестігін талдауды;
4) концедент пен концессионердің тәуекелдерін талдауды;
5) концессионер қызметін мемлекеттік қолдау шараларын, көлемі мен ұсыну шарттарын, сондай-ақ концессионердің шығындарды өтеу және кірістерді алуын бағалауды;
6) тараптардың жауапкершіліктерін, концессиялық жобаны іске асыру шеңберінде туындауы мүмкін дауларды қарау шарттарын бағалауды қамтиды.

25. В случаях проведения конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур в рамках экспертизы концессионных заявок проводится оценка ТЭО концессионного проекта, представленного концессионером.
26. Оценка ТЭО концессионного проекта осуществляется в соответствии с порядком и требованиями, указанными в пунктах 16-19 настоящих Требований.
27. Результаты оценки ТЭО отражаются в разделе оценка ТЭО концессионного проекта в составе заключения концессионной заявки и должны содержать:
анализ реализации проекта в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
анализ социально-экономической эффективности реализации проекта;
анализ коммерческой эффективности реализации проекта;
анализ бюджетной эффективности реализации проекта с учетом оказания мер государственной поддержки и определения источников возмещения затрат и получения доходов концессионера;
анализ рисков проекта и мер по их снижению;
выводы и рекомендации.
5. Экспертиза проектов договоров концессии, в том числе
при внесении в договоры концессии изменений и дополнений
28. Целью проведения экспертизы проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений, является определение их соответствия требованиям действующего законодательства Республики Казахстан и конкурсной документации, параметрам концессионной заявки потенциального концессионера, которая признана лучшей Комиссией по концессии в отношении объектов, относящихся к республиканской собственности или Комиссией по концессии в отношении объектов, относящихся к коммунальной собственности, с учетом основных принципов государственно-частного партнерства и концессии, определенных в статьях 3 и 7-2 Закона.
29. Заключение экспертизы проектов договоров концессии содержит:
1) оценку соответствия проекта договора концессии требованиям действующего законодательства Республики Казахстан и конкурсной документации;
2) оценку соблюдения в проекте договора концессии условий, явившихся основой для определения концессионной заявки потенциального концессионера лучшей;
3) анализ соответствия проекта договора концессии основным принципам государственно-частного партнерства и концессии;
4) оценку рисков концедента и концессионера;
5) оценку мер, объемов и условий предоставления государственной поддержки деятельности концессионера, а также возмещения затрат и получения доходов концессионера;
6) оценку ответственности сторон, условий рассмотрения споров, возможных к возникновению в рамках реализации концессионного проекта.

30. Концессия шарттарының жобаларын концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптаудың қорытындысы мыналарды:
1) концессия шарттарыны енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, конкурстық құжаттамада және конкурстық өтінімдерде айқындалған шарттарға сәйкестігін бағалауды;
2008 жылға дейін жасалған концессия шарттары бойынша концессия шартына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың конкурстық құжаттамада және конкурстық өтінімде айқындалған шарттарға сәйкестігін бағалау талап етілмейді;
2) алдыңғы қаржы жылының қорытындылары бойынша концессионердің қаржылық жай-күйін бағалауды;
3) концессия шартына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік және концессияның негізгі қағидаттарына сәйкестігін бағалауды;
4) концессия шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде концедент пен концессионердің тәуекелдерін бағалауды;
5) енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың концессионер қызметін мемлекеттік қолдау шаралары, көлемі мен ұсыну шарттары бойынша сәйкестігін, сондай-ақ концесссия шарттарында көрсетілген концессионердің шығындарды өтеу және кірістерді алуын бағалауды;
6) концессия шарттарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың концессиялық жобаны іске асыру барысына әсерін бағалауды;
7) тараптардың жауапкершіліктерін, концессиялық жобаны іске асыру шеңберінде туындауы мүмкін дауларды қарау шарттарын бағалауды қамтуы тиіс.
31. Концессия шарттары жобаларын, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптаудың нәтижелесі оң немесе теріс қорытынды болып табылады.
6. Қорытынды ережелер
32. Концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптау Қағидаларда белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.

30. Заключение экспертизы проектов договоров концессии, при внесении в договоры концессии изменений и дополнений, содержит:
1) оценку соответствия вносимых изменений и дополнений в договоры концессии требованиям законодательства Республики Казахстан, условиям, определенным в конкурсной документации и концессионных заявках.
По договорам концессии, заключенным до 2008 года, проведение оценки соответствия вносимых изменений и дополнений в договор концессии условиям, определенным в конкурсной документации и концессионной заявке не требуется;
2) оценку финансового состояния концессионера по итогам предыдущего финансового года;
3) анализ соответствия вносимых изменений и дополнений в договор концессии основным принципам государственно-частного партнерства и концессии;
4) оценку рисков концедента и концессионера при внесении в договоры концессии изменений и дополнений;
5) оценку соответствия вносимых изменений и дополнений по мерам, объемам и условиям предоставления государственной поддержки деятельности концессионера, а также возмещения затрат и получения доходов концессионера, указанных в договорах концессии;
6) оценку влияния вносимых изменений и дополнений в договоры концессии на ход реализации концессионного проекта;
7) оценку ответственности сторон, условий рассмотрения споров, возможных к возникновению в рамках реализации концессионного проекта.
31. Результатом экспертизы проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений, является положительное либо отрицательное заключение.
6. Заключительные положения
32. Экспертиза концессионных предложений, конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, и проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений, проводится в сроки, установленные Правилами.