"Тәулік зоналары бойынша және (немесе) оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына арналған тарифтерді энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың саралау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 20 ақпандағы № 57-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2014 жылғы 30 маусымдағы № 148-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 шілдеде № 9633 тіркелді
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Тәулік зоналары бойынша және (немесе) оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына арналған тарифтерді энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың саралау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 20 ақпандағы № 57-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5602 нөмірмен тіркелген, «Заң газеті» газетінің 2009 жылғы 10 сәуірдегі № 53 (1476) нөмірінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
мемлекеттік тілдегі атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылады:
«Тәулік зоналары бойынша және (немесе) оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына арналған тарифтерді энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың саралау қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Тәулік зоналары бойынша және (немесе) оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына арналған қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тәулік зоналары бойынша және (немесе) оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына арналған тарифтерді энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың саралау қағидаларында:
мемлекеттік тілдегі атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылады:
«Тәулік зоналары бойынша және (немесе) оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына арналған тарифтерді энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың саралау қағидалары»;
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тәулік зоналары бойынша және (немесе) оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына арналған тарифтерді энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың саралауының осы қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Электр энергетикасы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және тәулік зоналары бойынша және (немесе) оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына арналған сараланған тарифтерді есептеудің тәртібін айқындайды.»;
2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Қағидаларға сәйкес есептелген тәулік зоналары бойынша электр энергиясына арналған сараланған тарифтер энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың тұтынушылары үшін оларда электр энергиясының көп мөлшерлемелі есептеу аспаптары болған кезде қолданылады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) ең жоғары тариф - тұтынушы-жеке тұлғалар үшін электр энергиясын тұтыну шамасын жергілікті атқарушы орган белгілегеннен тыс тұтынылатын электр энергиясына арналған тариф;
2) ең төменгі тариф - тұтынушы-жеке тұлғалар үшін электр энергиясын тұтыну шамасын жергілікті атқарушы орган белгілеген шектерде тұтынылатын электр энергиясына арналған тариф;
3) есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәні – оның уақытша болмауы, не нақты көрсеткішті алу мүмкін емес болған жағдайда алдыңғы мерзімдегі электр энергиясының орташа тәуліктік шығысының (тұтынуының) осы мерзімдегі күнтізбелік күндердің санына көбейту жолымен анықталатын есептеу аспабы көрсеткіштері ретінде қабылданған электр энергиясының көлемі;
4) көп мөлшерлемелі есепке алу - электр энергиясын тәулік зоналары бойынша тұтынуды есепке алу;
5) көп мөлшерлемелі есептеу аспабы - электр энергиясын тәулік зоналары бойынша тұтынуды бақылауға мүмкіндік беретін есептеу аспабы;
6) режим күні - жылдың екі маусымы бойынша жасалған, энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыларының электр тұтыну жүктемесінің графигінен айқындалған электр энергиясының ең көп тұтынылатын күн;
7) тәулік зоналары бойынша электр энергиясына сараланған тарифтер - осы Қағидаларға сәйкес тұтынушылар үшін қолданылатын тәулік уақытына қарай электр энергиясының әртүрлі тарифтері;
8) тәуліктік жүктеме графигі - нақты маусымның режим күнінде өңірдің электр энергиясын тұтыну тәулігінің сағаттық графигі;
9) тұтыну көлемдеріне қарай электр энергиясына арналған сараланған тарифтер - осы Қағидаларға сәйкес тұтынушы - жеке тұлғалар үшін қолданылатын тұтыну көлемдеріне қарай әртүрлі электр энергиясының тарифтері (екі деңгейлік немесе үш деңгейлік);

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 20 февраля 2009 года № 57-ОД "Об утверждении Правил дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию по зонам суток и (или) в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 30 июня 2014 года № 148-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2014 года № 9633
В соответствии с подпунктом 1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 20 февраля 2009 года № 57-ОД «Об утверждении Правил дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию по зонам суток и (или) в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5602, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 10 апреля 2009 года № 53 (1650), следующие изменения и дополнения:
наименование на государственном языке изложено в новой редакции, текст на русском языке остается без изменений;
пункт 1 на государственном языке изложен в новой редакции, текст на русском языке остается без изменений;
в Правилах дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию по зонам суток и (или) в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами, утвержденных указанным приказом:
наименование на государственном языке изложено в новой редакции, текст на русском языке остается без изменений;
пункты 1 и 2 на государственном языке изложены в новой редакции, тексты на русском языке остаются без изменений;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) максимальный тариф - тариф на электрическую энергию, потребляемую сверх величины потребления электрической энергии для потребителей - физических лиц;
2) минимальный тариф - тариф на электрическую энергию, потребляемую в пределах величины потребления электрической энергии для потребителей - физических лиц;
3) расчетное значение показаний прибора учета – объем электрической энергии, принятый за показание прибора учета при его временном отсутствии, либо невозможности снятия фактического показания, определяемый как произведение среднесуточного расхода (потребления) электрической энергии за предыдущий период к количеству календарных дней данного периода;
4) многоставочный учет - учет потребления электрической энергии по зонам суток;
5) прибор многоставочного учета - прибор учета, позволяющий контролировать потребление электроэнергии по зонам суток;
6) режимный день - день максимального потребления электрической энергии, определяемого из графика нагрузки электропотребления потребителями энергоснабжающей организации, составленного по двум сезонам года;
7) дифференцированные тарифы на электрическую энергию по зонам суток - различные в зависимости от времени суток тарифы на электрическую энергию, применяемые для потребителей в соответствии с настоящими Правилами;
8) суточный график нагрузки - почасовой суточный график потребления электрической энергии региона в режимный день конкретного сезона;
9) дифференцированные тарифы на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления - различные в зависимости от объема потребления тарифы на электрическую энергию (двухуровневые или трехуровневые), применяемые для потребителей - физических лиц в соответствии с настоящими Правилами;

10) тұтынушы - электр энергиясын шарттың негізінде пайдаланушы жеке немесе заңды тұлға;
11) тұтынушылар тобы - ортақ белгілері бойынша: электр энергиясын тұтыну шарттары, тұтынылатын қуат және одан әрі топтарға біріктірілген тұтынушылар;
12) тұтынушының электрді тұтыну кестесі (тұтынушының жүктелім кестесі) - тәулік зоналары бойынша қисық өзгерістер, электр энергиясын тұтыну көлемдерінің тәуліктік өзгерісінің графикалық көрінісі;
13) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы (бұдан әрі - уәкілетті орган) қызметке басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
14) шарттық (мәлдімделген) ең жоғары жүктеме - энергиямен жабдықтаушы ұйымда уақыт бойынша ең жоғары жүктеменің өту сағаттарымен сәйкес келетін аса үлкен жарты сағаттық қуат;
15) электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынуы) – белгілі бір мерзім кезеңіндегі электр энергиясы нақты көлемінің осы мерзімдегі күнтізбелік күндердің санына қатынасы ретінде айқындалатын электр энергиясының көлемі, бұл мерзім ішінде есептеу аспаптары жөнделген және пломбаланған. Мерзім есептеу аспаптарының алынған көрсеткіштері бар кездегі күнтізбелік отыз күн есебінен таңдалады;
16) энергия өндіруші ұйым - электр энергиясын өз мұқтаждары және (немесе) сату үшін өндіруді, сондай-ақ импортталатын электр энергиясын жеткізуді жүзеге асыратын ұйым;
17) энергиямен жабдықтаушы ұйым - сатып алынған электр энергиясын тұтынушыларға сатуды жүзеге асыратын ұйым.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге да ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.»;
10-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Электр энергиясын тұтыну шамасының шегінде толық пайдаланылмаған электр энергиясы келесі айда пайдаланылмайды.»;
10-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10-1. Тұтыну көлеміне қарай сараланған тарифтер бойынша тұтынылған электр энергиясы үшін ақы төлеу тұратын жеке тұлғалардың санын ескере отырып анықталады, оны анықтауға тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамаларын немесе пәтер иелері кооперативінің мөрімен расталған тұратын заңды тұлғалардың саны туралы анықтама негіз болып табылады.
Елді мекендерде азаматтарда пәтер иелері кооперативінің және тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамалары болмаған жағдайда тұратын жеке тұлғалардың санын анықтау үшін қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімі берген тұратын жеке тұлғалардың саны туралы анықтама негіз болып табылады.
Тұрғын үй-жайларды өзінің кәсіби қызметін орындау үшін пайдаланатын жеке кәсіпкерлер, адвокаттар, жеке нотариустар және сот орындаушылары үшін тұратын тұлғалардың санына үй иелерінің немесе сол тұрғын үй-жайларды жалға алушыларының саны теңестіріледі, оны анықтау үшін құқық белгілейтін құжаттар негіз болып табылады.»;

10) потребитель - физическое или юридическое лицо, использующее на основе договора электрическую энергию;
11) группа потребителей - потребители, объединенные в группы по общим признакам: условия потребления электрической энергии, потребляемая мощность и так далее;
12) график электропотребления потребителя (график нагрузки потребителя) - кривая изменения по зонам суток нагрузки, графическое отображение суточного изменения объемов потребления электрической энергии;
13) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство деятельности в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (далее - уполномоченный орган);
14) договорной (заявленный) максимум нагрузки - наибольшая получасовая мощность потребителя, совпадающая по времени с часами прохождения максимума нагрузки в энергоснабжающей организации;
15) среднесуточный расход (потребление) электрической энергии – объем электрической энергии, определяемый как соотношение фактического объема электрической энергии за определенный период времени к количеству календарных дней данного периода, в течение которого прибор учета был исправен и опломбирован. Период выбирается из расчета тридцати календарных дней при наличии снятых показаний прибора учета;
16) энергопроизводящая организация - организация, осуществляющая производство электрической энергии для собственных нужд и (или) реализации, а также поставку импортируемой электрической энергии;
17) энергоснабжающая организация - организация, осуществляющая продажу потребителям купленной электрической энергии.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике.»;
часть третью пункта 10 изложить в следующей редакции:
«Недоиспользованное количество электрической энергии в пределах величины потребления электрической энергии не используется в следующем месяце.»;
пункт 10-1 изложить в следующей редакции:
«10-1. Плата за потребляемую электрическую энергию по дифференцированным тарифам по объемам потребления определяется с учетом количества проживающих физических лиц, основанием для определения которого является адресная справка с места жительства или справка о количестве проживающих физических лиц, заверенная печатью кооператива собственников квартир.
В случае отсутствия в населенных пунктах кооперативов собственников квартир и адресной справки с места жительства основанием для определения количества проживающих физических лиц является справка о количестве проживающих физических лиц, выданная акимом района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа.
Для индивидуальных предпринимателей, адвокатов, частных нотариусов и судебных исполнителей, использующих помещения в целях осуществления своей профессиональной деятельности, к количеству проживающих приравнивается количество собственников или нанимателей этих помещений, основанием для определения которого являются правоустанавливающие документы.»;

мынадай мазмұндағы 10-2, 10-3 және 10-4-тармақтармен толықтырылсын:
«10-2. Есептеу аспаптарының көрсеткiштерiн екі есеп айырысу кезеңі ішінде алу мүмкiн болмаған кезде, егер бұл ретте тұтынушының өзi энергиямен жабдықтаушы ұйымға өзiнiң жұмсаған энергиясының саны туралы мәлiмет ұсынбаса, энергиямен жабдықтаушы ұйым ағымдағы айға жеке тұлға тұтынған электр энергиясына есептеу жүргізу үшін оның жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне қарай немесе тәулік зоналары электр энергиясына арналған сараланған тарифтер бойынша электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынуы) бойынша есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәнін анықтай отырып есеп жүргізеді.
Есептеу аспаптарының нақты көрсеткіштері есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәнінен кем болса, келесі айдың 10-күнінен кешіктірмей энергиямен жабдықтаушы ұйым электр энергиясы тұтыну көлеміне қайта есептеу жүргізеді, бұл тұтынушы-жеке тұлғаға жазған және берген төлем құжатында көрсетіледі.
10-3. Бір айдан артық емес мерзімге есептеу аспаптары болмаған үшін электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынуы) бойынша айқындалған тұрмыстық қажеттілікке тұтынылған электр энергиясына төлемақыны энергиямен жабдықтаушы ұйым орташа тариф бойынша саралаусыз ұсынады.
Бұл ретте, есептеу аспаптары болмағанда электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынуы) бойынша есеп айырысу кезеңі бір есеп айырысу кезеңінен аспайды. Кейінгі қайта есептеулер белгіленген қуат бойынша жүргізіледі.
10-4. Электр энергиясын үйге ортақ қажеттілік үшін тұтынуға (кезекті жарықтандыру, лифттер, паркингтер және басқалар) тұтынушылардың тиісті тобы үшін орташа тариф бойынша саралаусыз төлем ақы жүргізіледі.
Коммерциялық есепке алу аспаптарын теңгерімдік тиістілік шекарасынан тыс орнатқан кезде бөлу шекарасынан коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату орнына дейінгі желі учаскесі электр энергиясының шығасыларын (трансформаторларда және желілерде) теңгерімінде көрсетілген желі учаскесі бар тарап тұтынушыларының тиісті тобы үшін орташа тариф бойынша саралаусыз төлем ақы жүргізеді.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Осы Қағидалар екі деңгейлік және үш деңгейлік тарифтерді қолданып жеке тұлғаларға тәулік зоналары бойынша электр энергиясына арналған сараланған тарифті және оны жеке тұлғалардың тұтыну көлемдеріне қарай сараланған тарифті бір мезгілде қолдануды болжамайды.»;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Электр энергиясын тұрмыстық мұқтаждарға пайдаланушы жеке тұлғалар болып табылатын электр энергиясын тұтынушылар көп мөлшерлемелі есептеу аспабы бар болған кезде тәулік зоналары бойынша сараланған тарифтер белгілеу өтінімімен кез келген уақытта энергиямен жабдықтаушы ұйымға жүгінеді.»;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«33. Электр плиталарын пайдаланатын (Тмин1) жеке тұлғалар үшін ең төменгі тарифтер мынадай формула бойынша белгіленеді:
Тмин1 = (То *Wбыт1 - Тмакс*(Wбыт1-k*Wмин1)/k*Wмин1, (9)
мұндағы:
Wбыт1 - алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын жеке тұлғалар тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.;
Wмин1 - алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын, электр энергиясын тұтыну шамасын асырмаған жеке тұлғалар тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.;
k - жеке тұлғалардың электр энергиясын тұтыну көлемдерін энергиямен жабдықтауды ескере отырып қайта бөлу коэффициенті, осы Қағидаларды алғашқы рет қолдану кезінде k=1,1, кейіннен k=1.»;

дополнить пунктами 10-2, 10-3 и 10-4 следующего содержания:
«10-2. При невозможности снятия показания приборов учета в течение двух расчетных периодов, если при этом потребитель, являющийся физическим лицом, сам не передаст в энергоснабжающую организацию сведения о количестве израсходованной им электрической энергии, энергоснабжающая организация производит расчет по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии с определением расчетного значения показаний прибора учета для начисления за потребленную электрическую энергию физического лица в текущем месяце по дифференцированным тарифам на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления или по зонам суток.
Если фактические показания приборов учета оказались меньше расчетных значений показаний прибора учета, не позднее 10 числа последующего месяца, энергоснабжающей организацией производится перерасчет объема потребления электрической энергии, который отражается в платежном документе, выписанном и врученном потребителю - физическому лицу.
10-3. Плата за потребляемую на бытовые нужды электрическую энергию, определенная по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии за период отсутствия прибора учета сроком не более одного месяца, выставляется энергоснабжающей организацией по отпускному тарифу без дифференциации.
При этом период расчета по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии при отсутствии прибора учета не превышает одного расчетного периода. Последующие перерасчеты производятся по установленной мощности.
10-4. Плата за потребляемую на общедомовые нужды (дежурное освещение, лифты, паркинги и другое) электрическую энергию производится по отпускному тарифу для соответствующей группы потребителей без дифференциации.
При установке приборов коммерческого учета не на границе балансовой принадлежности потери электроэнергии (в трансформаторах и линиях) на участке сети от границы раздела до места установки приборов коммерческого учета оплачиваются стороной, на балансе которой находится указанный участок сети по отпускному тарифу для соответствующей группы потребителей без дифференциации.»;
пункт 11 на государственном языке изложен в новой редакции, текст на русском языке остается без изменений;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
«27. Потребители электрической энергии, являющиеся физическими лицами, использующими электрическую энергию на бытовые нужды при наличии прибора многоставочного учета в любое время обращаются в энергоснабжающую организацию с заявкой на установление дифференцированных тарифов по зонам суток.»;
пункт 33 на государственном языке изложен в новой редакции, текст на русском языке остается без изменений;

37-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37-6. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес формулалар бойынша есеп айырысу айлары үшін тұтынылған электр энергиясы үшін төленетін ақы (П) белгіленеді.»;
мынадай мазмұндағы 39-1-тармақпен толықтырылсын:
«39-1. Осы Қағидалардың 3839-тармақтарына сәйкес сараланған тарифтердің деңгейлерін келісу үшін ұсынылған құжаттар мен материалдарды энергиямен жабдықтаушы ұйым қағаз немесе электрондық нысанда ұсынады.»;
1-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тәулік зоналары бойынша және (немесе)
оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне
қарай электр энергиясына арналған
тарифтерді энергиямен жабдықтаушы
ұйымдардың саралау қағидаларына
1-қосымша»;
2-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тәулік зоналары бойынша және (немесе)
оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне
қарай электр энергиясына арналған
тарифтерді энергиямен жабдықтаушы
ұйымдардың саралау қағидаларына
2-қосымша»;
3-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тәулік зоналары бойынша және (немесе)
оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне
қарай электр энергиясына арналған
тарифтерді энергиямен жабдықтаушы
ұйымдардың саралау қағидаларына
3-қосымша»;
4-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тәулік зоналары бойынша және (немесе)
оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне
қарай электр энергиясына арналған
тарифтерді энергиямен жабдықтаушы
ұйымдардың саралау қағидаларына
4-қосымша»;
5-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тәулік зоналары бойынша және (немесе)
оны жеке тұлғалардың тұтыну көлеміне
қарай электр энергиясына арналған
тарифтерді энергиямен жабдықтаушы
ұйымдардың саралау қағидаларына
5-қосымша».
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін, кейіннен жарияланғаны туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін;
3) күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде «Әділет» ақпараттық құқықтық жүйесіне ресми жариялау үшін қағаз және электронды жеткізгіштегі бұйрық көшірмесін жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     М. Оспанов

пункт 37-6 на государственном языке изложен в новой редакции, текст на русском языке остается без изменений;
дополнить пунктом 39-1 следующего содержания:
«39-1. Документы и материалы, представленные для согласования уровней дифференцированных тарифов согласно пунктам 38, 39 настоящих Правил, представляются энергоснабжающей организацией в бумажной или электронной форме.»;
правые верхние углы приложений 1 – 5 на государственном языке изложены в новой редакции, тексты на русском языке остаются без изменений.
2. Департаменту по регулированию в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации, с последующим представлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий;
3) в срок не превышающий десяти календарных дней направить копию приказа на бумажном и электронном носителе для официального опубликования в информационно-правовой системе «Әділет».
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               М. Оспанов