Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық Департаменттерінің ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті төрағасының 2014 жылғы 13 қазандағы № 8-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 15 қазанда № 9799 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының м.а. 2017 жылғы 15 мамырдағы № 95-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының м.а. 15.05.2017 № 95-НҚ бұйрығымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының ведомстволары туралы" 2014 жылғы 14 тамыздағы № 933, "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі мәселелері" туралы 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Ақмола облысы бойынша департаментінің ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Ақтөбе облысы бойынша департаментінің ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Алматы облысы бойынша департаментінің ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Атырау облысы бойынша департаментінің ережесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаментінің ережесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Жамбыл облысы бойынша департаментінің ережесі;

Об утверждении Положений территориальных Департаментов Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 13 октября 2014 года № 8-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2014 года № 9799. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 15 мая 2017 года № 95-ОД.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 15.05.2017 № 95-ОД.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 933 "О ведомствах центральных исполнительных органов Республики Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Акмолинской области согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Актюбинском области согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Алматинской области согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Атырауской области согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Жамбылской области согласно приложению 6 к настоящему приказу;

7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Батыс Қазақстан облысы бойынша департаментінің ережесі;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қарағанды облысы бойынша департаментінің, ережесі;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қостанай облысы бойынша департаментінің ережесі;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қызылорда облысы бойынша департаментінің ережесі;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Маңғыстау облысы бойынша департаментінің ережесі;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Павлодар облысы бойынша департаментінің ережесі;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаментінің ережесі;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаментінің ережесі;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Астана қаласы бойынша департаментінің ережесі;
16)осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Алматы қаласы бойынша департаментінің ережесі бекітілген.
2. Комитеттің персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін осы бұйрықты күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде жариялауды;

7) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Карагандинской области согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Костанайской области согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Кызылординской области согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Мангистауской области согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Павлодарской области согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Положение Департамента Комитета Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Южно-Казахстанской области согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по городу Астане согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Положение Департамента Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по городу Алматы согласно приложению 16 к настоящему приказу.
2. Службе управления персоналом (кадровая служба) Комитета в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық Департаменттерінің назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық Департаменттері осы бұйрықтан туындайтын тиісті шараларды қабылдасын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
С. Жұманғарин
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау
комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Ақмола облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных Департаментов Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Территориальным органам Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан принять соответствующие меры, вытекающие из настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
С. Жумангарин
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Акмолинской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики по Акмолинской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Департамент, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына (сәйкес бұған уәкілеттік берілсе, Комитеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
7. Департаменттің құрылымы және штаттық саны қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі;
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 020000, Көкшетау қаласы, Әуезов көшесі, 230 үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кіріс түсіретін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары,
құқықтары және міндеттемелері
13. Міндеттері:
1) табиғи монополиялар саласында және реттелетін нарықтарда мемлекеттік саясатты берілген өкілеттіктер шегінде іске асыру;
2) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласында мемлекеттік саясатты берілген өкілеттіктер шегінде іске асыру.
14. Функциялары:
1) табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөлімін қалыптастыру және жүргізу;
2) табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) реттелетіндерге жатқызу мәніне табиғи монополиялар салаларын осы сала шеңберінде талдау;
3) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасын қолдану практикасын қорыту;
4) Субъектілердің инвестициялық бағдарламалары мен инвестициялық жобаларын іске асыру тиімділігінің мониторингін жүргізу;
5) Табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындау туралы ақпаратына талдау жүргізу;
6) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту;

5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 020000, город Кокшетау, улица Ауезова, дом 230.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики по Акмолинской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи:
1) реализация в пределах предоставленных полномочий государственной политики в сфере естественных монополий и на регулируемых рынках;
2) реализация в пределах предоставленных полномочий государственной политики в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности.
14. Функции:
1) формирование и ведение местного раздела Государственного регистра субъектов естественных монополий;
2) проведение анализа сфер естественных монополий на предмет отнесения предоставляемых субъектами естественных монополий услуг (товаров, работ) в рамках данных сфер к регулируемым;
3) обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках;
4) мониторинг эффективности реализации инвестиционных программ и инвестиционных проектов субъектов естественных монополий;
5) проведение анализа информации субъектов естественных монополий об исполнении инвестиционных программ (проектов);
6) утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий;

7) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, қызметтеріне) тарифтік сметаларды бекіту;
8) табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтерін (бағаларын. алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекітуге арналған өтінімдерін қарау кезінде жария тыңдаулар өткізу;
9) табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтік техникалық ысыраптарын бекіту;
10) өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерінің шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын бекіту;
11) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффицентін бекіту;
12) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне уақытша өтемдік тарифті бекіту;
13) табиғи монополиялар субъектілері үшін тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемесінің) құрамына кіретін қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда (таза кіріс) мөлшерлемесін есептеу;
14) өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекіту;
15) Комитетке реттеліп көрсетілетін қызметтермен (тауарлармен, жұмыстармен) технологиялық байланысты қызмет түрлері бойынша оларды бекіту үшін ұсыныстар енгізу;
16) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне қаржылық және (немесе) техникалық сараптама жүргізу;
17) жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалар болып табылатын табиғи монополиялар субъектілерінің және жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалармен аффилирленген табиғи монополиялар субъектілерінің штат кестелерін келісу;
18) жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалар болып табылатын табиғи монополиялар субъектілерінің және жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалармен табиғи монополиялар субъектілерінің әкімшілік персоналының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің шекті деңгейін келісу;
19) өңірлік электр желісі компаниясын қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулер және басқа да жөндеу -қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған шығындарының жылдық сметасын келісу;
20) концессиялық ұсынысты, концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін, конкурстық құжаттаманы, концессия шартының жобасын, оның ішінде оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде, концессия шартына табиғи монополиялар саласына жататын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде өзгерістер мен толықтыруларды келісу;

7) утверждение тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий;
8) проведение публичных слушаний при рассмотрении заявок субъектов естественных монополий на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней;
9) утверждение нормативных технических потерь субъектов естественных монополий;
10) утверждение технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии субъекта естественной монополии, за исключением региональной электросетевой компании;
11) утверждение временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий;
12) утверждение временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги субъектов естественных монополий;
13) расчет ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов, входящую в состав тарифов (цен, ставок сбора) для субъектов естественных монополий;
14) утверждение нормативной численности персонала субъекта естественной монополии, за исключением региональной электросетевой компании;
15) внесение предложений в Комитет по видам деятельности, технологически связанных с регулируемыми услугами (товарами, работами) для их утверждения;
16) проведение финансовой и (или) технической экспертизы деятельности субъектов естественных монополий;
17) согласование штатных расписаний субъектов естественных монополий с участием государства в уставном капитале и субъектов естественных монополий, аффилиированных с юридическими лицами с участием государства в уставном капитале;
18) согласование предельного уровня оплаты труда руководящих работников административного персонала субъектов естественных монополий с участием государства в уставном капитале и субъектов естественных монополий, аффилиированных с юридическими лицами с участием государства в уставном капитале;
19) согласование годовой сметы затрат, направленных на текущий и капитальный ремонт и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, субъекта естественной монополии, за исключением региональной электросетевой компании;
20) согласование концессионного предложения, технико-экономического обоснования концессионного проекта, конкурсной документации, проекта договора концессии, в том числе при внесении в них изменений и дополнений, изменения и дополнения в договор концессии в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественных монополий;

21) су шаруашылығы жүйесі саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді жеке тұлғалардың тұтынуының көлемінің негізделген шамасын айқындау;
22) Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензиялау;
23) табиғи монополиялар субъектілері көрсететін реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) есептеу аспаптарын сатып алу мен орнату үшін ақы алу мөлшері мен тетігін келісу;
24) табиғи монополиялар субъектісінің негізгі құралдарына қайта бағалау жүргізуді келісу;
25) тағайындалатын оңалту басқарушысының кандидатурасын және табиғи монополия субъектісінің оңалту жоспарын келісу;
26) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерінің бөлек есебін жүргізу әдістемесін келісу;
27) табиғи монополиялар субъектілерінің есепке алу саясатын келісу;
28) тиісті мемлекеттік органмен бірлесе отырып, тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) және олардың шекті деңгейлерін, тарифтік сметаларды бекіту кезінде ескерілетін табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту;
29) темір жол көлігі, электр және жылу энергетикасы, мұнай өнімдерін өндіру, мұнайды тасымалдау, азаматтық авиация, порт қызметі, сондай-ақ "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, газ саласындағы реттелетін нарық субъектілері тауарларының (жұмыстарының, қызметтерінің) бағаларын реттеу;
30) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатура бойынша өнімдердің, тауарлар мен қызметтердің бағаларын реттеу;
31) Энергия өндіруші ұйымдармен инвестициялық шарт жасасу;
32) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен энергия өндіруші ұйымдар үшін жеке тариф бекіту;
33) лицензиялар тізілімін жүргізу;
34) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкес келуін анықтау;
35) энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардың тізілімін ресми интернет-ресурста жүргізу, орналастыру және он күн сайын жаңартып отыру;
36) табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнаманы бұзушылық және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту жағдайлары туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлау;
37) қуаттылығы аз мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда мұнай өнімдерін өндірушілердің инвестициялық бағдарламаларын келісу;
38) қайталанатын (шунттаушы) электр беру желілері мен шағын станцияларды жобалау мен салуды және меншік нысанына қарамастан электр энергетикасы объектілерін және (немесе) оның жекелеген бөліктерін сатып алуды-сатуды, жалға немесе сенімгерлікпен басқаруға беруді келісу;

21) определение обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
22) лицензирование в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
23) согласование размера и механизма взимания платы за приобретение и установку приборов учета регулируемых коммунальных услуг (товаров, работ);
24) согласование проведения переоценки основных средств субъекта естественной монополии;
25) согласование кандидатуры назначаемого реабилитационного управляющего и плана реабилитации субъекта естественной монополии;
26) согласование методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг субъектов естественных монополий;
27) согласование учетной политики субъекта естественной монополии;
28) утверждение инвестиционных программ и (или) инвестиционных проектов субъектов естественных монополий, учитываемых при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, совместно с соответствующим государственным органом;
29) регулирование цен на товары (работы, услуги) субъектов регулируемого рынка в области железнодорожного транспорта, электро- и теплоэнергетики, производства нефтепродуктов, транспортировки нефти, гражданской авиации, портовой деятельности, а также газа с учетом особенностей, установленных Законом Республики Казахстан "О газе и газоснабжении";
30) регулирование цен на продукцию, товары и услуги по номенклатуре, установленной Правительством Республики Казахстан;
31) заключение инвестиционного договора с энергопроизводящими организациями;
32) утверждение индивидуального тарифа для энергопроизводящих организаций в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
33) ведение реестра лицензий;
34) установление соответствия заявителя квалификационным требованиям при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии;
35) размещение и ежедекадное обновление на официальном интернет-ресурсе реестра организаций, имеющих лицензию на осуществление деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения;
36) информирование через средства массовой информации о случаях нарушения законодательства о естественных монополиях и регулируемых рынках и привлечения к ответственности виновных лиц;
37) согласование инвестиционных программ производителей нефтепродуктов, за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности;
38) согласование проектирования и строительства дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанции и купли-продажи, передачи в аренду или в доверительное управление объектов электроэнергетики и (или) его отдельных частей, независимо от форм собственности;

39) егер табиғи монополия субъектісінің иелігінен айыратын мүліктің немесе ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген, оған қатысты өзге де мәмілелер жасалатын мүлкінің теңгерімдік құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімге сәйкес оның активтерінің теңгерімдік құнының 0,05 пайызынан асатын болса, олар табиғи монополия субьектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріннің (тауарларының, жұмыстарының) тарифтерін (бағаларын, алымдар мқлшерлемлерін) немесе олардың шекті деңгейлерінің өсуіне, тұтынушылармен жасасқан шарттардың бұзылуына, берік байланыстағы технологиялық жүйенің бұзылуына, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (өндірілетін тауарлардың, жұмыстардың) тоқтап қалуына не көлемінің едәуір кемуіне әкеп соқпайтын жағдайда, осындай іс-әрекетті жүргізетіні туралы хабарлама ұсынатын қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) өндірісіне және ұсынылуына арналған мүлкін иеліктен айыруға және (немесе) оның мүлкіне қатысты өзге мәмілелер жасасуды келісу;
40) осы іс-әрекетті жүргізетіні туралы хабарлама беретін қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің тасымалданатын немесе оларға берілетін тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өзінің тұтынуы үшін сатып алуын келісу;
41) мүлікті жалға алу шартын жасасу табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар мөлшерлемелерінің) немесе олардың шекті деңгейлерінің артуына, тұтынушылармен жасалған шарттардың бұзылуына, тығыз байланыстағы технологиялық жүйенің бұзылуына, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (өндірілетін тауарлардың, жұмыстардың) тоқтап қалуына не көлемінің едәуір кемуіне әкеп соқпайтын жағдайда, осындай іс-әрекетті жүргізетіні туралы хабарлама беретін қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген теңгерімдік құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімге сәйкес оның активтерінің теңгерімдік құнынан 0,05 пайыздан астам болатын реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікті жалға алуын келісу;
42) осы іс-қимылды жүргізетіні туралы хабарлама беретін қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерін, әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында рұқсат етілген өзге де қызметті жүзеге асыруын келісу;

39) согласование отчуждения и (или) совершения иных сделок с имуществом субъекта естественной монополии, предназначенным для производства и предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), если балансовая стоимость отчуждаемого имущества либо имущества субъекта естественной монополии, в отношении которого совершаются иные сделки, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, при условии, что они не повлекут за собой повышения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, нарушения договоров с потребителями, нарушения неразрывно связанной технологической системы, прерывания либо существенного снижения объемов предоставляемых регулируемых услуг (производимых товаров, работ), за исключением субъектов естественных монополий малой мощности, которыми представляется уведомление о проведении данного действия;
40) согласование приобретения субъектом естественной монополии не для собственного потребления товаров (работ, услуг), транспортируемых или передаваемых им, за исключением субъектов естественных монополий малой мощности, которыми представляется уведомление о проведении данного действия;
41) согласование найма субъектом естественной монополии имущества, используемого для предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), балансовая стоимость которого, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года при условии, что заключение договора имущественного найма не повлечет за собой повышения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, нарушения договоров с потребителями, нарушения неразрывно связанной технологической системы, прерывания либо существенного снижения объемов предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ), за исключением субъектов естественных монополий малой мощности, которыми представляется уведомление о проведении данного действия;
42) согласование осуществления субъектом естественной монополии иной деятельности, разрешенной Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", за исключением субъектов естественных монополий малой мощности, субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэропортов, которыми представляется уведомление о проведении данных действий;

43) осы іс-қимылды жүргізетіні туралы хабарлама беретін қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығының қызметіне табиғи монополия субъектісінің қатысу жағдайларын қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің акциялар (қатысу үлестерін) сатып алуын, сондай-ақ оның "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен рұқсат етілген қызметті жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға өзге де нысандармен қатысуын келісу;
44) осы іс-әрекетті жүргізетіні туралы хабарлама беретін қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің қайта ұйымдастырылуын және таратылуын келісу;
45) жеке немесе заңды тұлғалардың (немесе тұлғалар тобының) табиғи монополия субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) оннан астам пайызын сатып алуын келісу;
46) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін бақылау;
47) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне тексерулер жүргізу;
48) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғау және қарау, сондай-ақ әкімшілік жаза қолдану;
49) лицензиялық бақылауды жүзеге асыру;
50) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда нұсқамалар шығару;
51) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тарифтерін (бағаларын, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін есептеудің кемсітпейтін әдістемелерін және мемлекеттік органдар мен табиғи монополия субъектілерінің орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді қолдану;
52) реттелетін нарықтар субъектілерінің баға белгілеуін, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасында белгіленген міндеттерді және мемлекеттік реттеу енгізілген, белгіленген бағаларды сақтауын бақылау;
53) мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылауды және реттеуді жүзеге асыру;
54) экономикалық шоғырлануға бақылауды жүзеге асыру;
55) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
56) жергілікті атқарушы және мемлекеттік органдардың бәсекелестікті шектеуге және (немесе) жоюға бағытталған актілерінің, іс-әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) жолын кесу;

43) согласование приобретения субъектом естественной монополии акций (долей участия), а также иными формами его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", за исключением субъектов естественных монополий малой мощности, которыми предоставляется уведомление о проведении данного действия, а также случаев участия субъекта естественной монополии в деятельности расчетно-финансового центра по поддержке возобновляемых источников энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
44) согласование реорганизации и ликвидации субъекта естественной монополии, за исключением субъектов естественных монополий малой мощности, которыми представляется уведомление о проведении данного действия;
45) рассмотрение уведомления по приобретению физическими или юридическими лицами (или группой лиц) более десяти процентов голосующих акций (долей участия) в уставном капитале субъекта естественной монополии;
46) контроль за деятельностью субъектов естественных монополий на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках;
47) проведение проверок деятельности субъектов естественных монополий;
48) возбуждение и рассмотрение дел об административных правонарушениях, а также наложение административных взысканий;
49) осуществление лицензионного контроля;
50) вынесение предписания в случае нарушения законодательства Республики Казахстан;
51) применение недискриминационных методик расчета тарифов (цен, ставок, сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий и нормативных правовых актов, обязательных для исполнения государственными органами и субъектами естественных монополий;
52) контроль за ценообразованием субъектами регулируемых рынков, а также соблюдением ими обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, и установленных цен, на которые введено государственное регулирование;
53) осуществление контроля и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии;
54) осуществление контроля за экономической концентрацией;
55) осуществление государственного контроля за соблюдением антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
56) пресечение актов, действий местных исполнительных и государственных органов, направленных на ограничение и (или) устранение конкуренции;

57) тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдаланудың алдын алу және жою;
58) нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы келісімдерін және келісілген іс-әрекеттерін, жосықсыз бәсекелестікті болдырмау және олардың жолын кеседі;
59) тауар нарықтарындағы бәсекелестік ортаның жай-күйін талдауды және бағалауды жүзеге асыру;
60) тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің қызметін талдауды және мониторингін жүзеге асыру;
61) тауарларын реттелетін нарықтарда өткізетін нарық субъектілерін қоспағанда, үстем немесе монополиялық жағдайдағы нарық субъектісі белгілеген монополиялық жоғары (төмен), монопсониялық төмен бағаларды айқындау;
62) нарық субъектілері мен мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзушылық фактілері бойынша Қазақстан Республикасының бәсекелестік туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тергеулер жүргізу;
63) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында көзделген өкілеттігін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, оның ішінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органнан, салық және кеден органдарынан, нарық субъектілерінен, сондай-ақ лауазымды және өзге де жеке және заңды тұлғалардан қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәліметтерді сұрату және алу;
64) нарық субъектілеріне орындауға міндетті:
а) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзушылықтарды және олардың салдарларын жою;
б) бастапқы жағдайды қалпына келтіру;
в) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасына қайшы келетін шарттарды бұзу немесе өзгерту;
г) егер белгілі бір сатушылармен (өнім берушілермен) не сатып алушылармен шарт жасасудан негізсіз бас тарту не жалтару бұзушылық болып табылса, нарықтың өзге субъектісімен шарт жасасу туралы нұсқамалар шығару;
65) мемлекеттік кәсіпорындарды, акцияларының (үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және олармен аффилиирленген тұлғаларды құру Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды құруды алдын ала келісу;
66) құқық қорғау органдарына тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйі туралы талдамалық ақпарат пен басқа да мониторингілер деректерін ұсыну;
67) тиісті тауар нарықтарының шекараларын айқындау;
68) мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және өткізетін тауарларға баға сараптамасын жүргізу;

57) предупреждение и устранение злоупотреблений доминирующим или монопольным положением на соответствующем товарном рынке;
58) предотвращение и пресечение антиконкурентных соглашений и согласованных действий субъектов рынка, недобросовестной конкуренции;
59) осуществление анализа и оценки состояния конкурентной среды на товарных рынках;
60) осуществление анализа и мониторинга деятельности субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке;
61) выявление монопольно высокой (низкой), монопсонически низкой цены, установленной субъектом рынка, занимающим доминирующее или монопольное положение, за исключением субъектов рынка реализующих товары на регулируемых рынках;
62) проведение расследований по фактам нарушения антимонопольного законодательства Республики Казахстан субъектами рынка, местных исполнительных органов и государственных органов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о конкуренции;
63) запрашивание и получение в порядке, установленном законами Республики Казахстан, от государственных органов, в том числе уполномоченного органа в области государственной статистики, налоговых и таможенных органов, субъектов рынка, а также должностных и иных физических и юридических лиц, необходимой для осуществления полномочий, предусмотренных антимонопольным законодательством Республики Казахстан, информации, в том числе сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
64) вынесение субъектам рынка обязательных для исполнения предписаний об (о):
а) устранении нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан и их последствий;
б) восстановлении первоначального положения;
в) расторжении или изменении договоров, противоречащих антимонопольному законодательству Республики Казахстан;
г) заключении договора с иным субъектом рынка в случае, если нарушением является необоснованный отказ либо уклонение от заключения договора с определенными продавцами (поставщиками) либо покупателями;
65) предварительное согласование создания государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, за исключением случаев, когда такое создание прямо предусмотрено законами Республики Казахстан;
66) представление правоохранительным органам аналитической информации и данных мониторингов о состоянии конкуренции на товарных рынках;
67) определение границ соответствующих товарных рынков;
68) проведение экспертизы цен на товары, производимые и реализуемые субъектом государственной монополии;

69) нарық субъектілеріне Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында көзделген жағдайларда мәмілелерді (іс-әрекеттерді) жүзеге асыруға, нарық субъектілерін, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге алдын ала жазбаша келісім ұсыну;
70) тіркеуші органдарға тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің тізілімін және монополияға қарсы органның келісімі бойынша құрылған мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен аффилиирленген тұлғалардың тізбесін ұсыну;
71) мемлекеттік органдарға өздері қабылдаған актілерді жою немесе оларды өзгерту туралы, бұзушылықтарды тоқтату, сондай-ақ өздері жасаған Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасына қайшы келетін келісімдерді бұзу немесе өзгерту туралы орындалуға міндетті нұсқамалар енгізу;
72) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында белгіленген жағдайларда нарық субъектісін мәжбүрлеп бөлу немесе оның құрамынан құрылымдық бөлімшелері базасындағы бір немесе бірнеше заңды тұлғаларды бөліп шығару туралы талап арызбен, сондай-ақ бәсекелестікке қарсы келісімдер мен келісілген іс-әрекеттер жасау салдарынан алған монополиялық кірісін алып қоюдан нарық субъектісін босату туралы қолдаухатпен сотқа жүгіну;
73) сот процестеріне өзінің атынан, сондай-ақ Комитеттің атынан қатысу;
74) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;
15. Құқықтары мен міндеттемелері:
1) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
2) өз құзыретінің шегінде нормативтік құқықтық актілер әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізу;
3) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, байқаулар және өзге де іс-шаралар өткізу;
4) Департамент жанынан сараптамалық кеңестер және өзге де консультативтік-кеңесші органдар құру;
5) өз құзыретінің шегінде сотқа шағымдану;
6) мемлекеттік органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын олар қабылдаған актілердің күшін жою немесе өзгерту туралы өз құзыретінің шегінде ұсыныстар енгізеді;
7) сотқа жүгіну;
8) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
3. Департамент қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылықты Департаментке жүктелген міндеттерді орындауға және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын Басшы жүзеге асырады.

69) предоставление субъектам рынка предварительного письменного согласия на осуществление сделок (действий), на государственную регистрацию, перерегистрацию субъектов рынка, а также прав на недвижимое имущество в случаях, предусмотренных антимонопольным законодательством Республики Казахстан;
70) представление в регистрирующие органы реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке, и перечня государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей) которых принадлежат государству, аффилиированных с ними лиц, созданных с согласия антимонопольного органа;
71) внесение государственным органам обязательных для исполнения предписаний об отмене или изменении принятых ими актов, о прекращении нарушений, а также расторжении или изменении заключенных ими соглашений, противоречащих антимонопольному законодательству Республики Казахстан;
72) в случаях, установленных антимонопольным законодательством Республики Казахстан, обращение в суд с иском о принудительном разделении субъекта рынка или выделении из его состава на базе его структурных подразделений одного или нескольких юридических лиц, а также с ходатайством об освобождении субъекта рынка от изъятия монопольного дохода, полученного в результате совершения антиконкурентных соглашений или согласованных действий;
73) участие в судебных процессах от своего имени, а также от имени Комитета;
74) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
2) вносить предложения по разработке нормативных правовых актов в пределах своей компетенции;
3) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
4) создавать экспертные советы и иные консультативно-совещательные органы при Департаменте;
5) обращаться в пределах своей компетенции в суд;
6) вносить в пределах своей компетенции в государственные органы предложения об отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих законодательство Республики Казахстан;
7) обращаться в суд;
8) осуществлять иные права, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департамента осуществляется руководителям, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.

17. Департаментті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын директор басқарады.
18. Департамент директорының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басшының өкілеттіктері:
1) бұйрықтар шығарады, нұсқамалар енгізеді және қаулылар шығарады;
2) құрылымдық бөлімшелер басшыларының міндеттерін айқындайды;
3) Департамент директорының орынбасарын (орынбасарларын) қоспағанда, Департамент қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
4) қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаментті білдіреді;
5) Департамент директорының орынбасарын (орынбасарларын) қоспағанда, Департамент қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
6) Департаменттің комиссия және сараптамалық кеңестерінің дербес құрамын бекітеді;
7) Департаментте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс қимыл жасауға бағытталған шараларды қабылдайды;
8) басқа лауазымды тұлғаға қол қою құқығын берместен, лицензиялауға байланысты барлық құжаттарға қол қояды. Ол болмаған жағдайда, көрсетілген құжаттарға қол қою құқығы Департамент директорының міндетін атқарушыға жүктеледі;
9) Департамент қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары бекітеді;
10) Департаменттің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басшы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге көздерден сатып алған өзге де мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Ақтөбе облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ

17. Руководитель Департамента назначается на должность и освобождается от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя:
1) издает приказы, вносит предписания и выносит постановления;
2) определяет обязанности руководителей структурных подразделений Департамента;
3) назначает на должности и освобождает от должностей работников Департамента, за исключением заместителя (заместителей) руководителя Департамента;
4) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством;
5) налагает дисциплинарные взыскания на работников Департамента, за исключением заместителя (заместителей) руководителя Департамента;
6) утверждает персональный состав комиссий и экспертных советов Департамента;
7) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям в Департаменте;
8) подписывает все документы, связанные с лицензированием без предоставления права подписи другому должностному лицу. В его отсутствии право подписи указанных документов возлагается на исполняющего обязанности руководителя Департамента;
9) утверждает должностные инструкции сотрудников Департамента;
10) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Департамента.
Исполнение полномочий руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Актюбинской области

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Ақтөбе облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау і комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Департамент, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілсе, Комитеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
7. Департаменттің құрылымы және штаттық саны қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі;
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 030010, Ақтөбе қаласы, Абылай хан даңғылы, 40 үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Актюбинской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 030010, город Актобе, проспект Абылхаир хана, дом 40.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Актюбинской области".

10) Департаменттің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басшы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге көздерден сатып алған өзге де мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Алматы облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Алматы облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.

10) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Департамента.
Исполнение полномочий руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Алматинской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Алматинской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.

23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Атырау облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Атырау облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Атырауской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Атырауской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Департамент, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілсе, Комитеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
7. Департаменттің құрылымы және штаттық саны қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі;
8. Департамепттің заңды мекенжайы: 070019, Өскемен қаласы, Бурова көшесі, 20 үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 070019, город Усть-Каменогорск, улица Бурова, дом 20.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области".

10) Департаменттің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басшы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге көздерден сатып алған өзге де мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Жамбыл облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Жамбыл облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.

10) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Департамента.
Исполнение полномочий руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Жамбылской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Жамбылской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.

23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының 2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 7-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау
комитетінің
Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 7
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Қарағанды облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Департамент, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілсе, Комитеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
7. Департаменттің құрылымы және штаттық саны қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі;
Департаменттің заңды мекенжайы: 100000, Қарағанды қаласы, Костенко көшесі, 6 үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Карагандинской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 100000, город Караганда, улица Костенко, дом 6.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Карагандинской области".

10) Департаменттің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басшы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге көздерден сатып алған өзге де мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 9-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Қостанай облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Қостанай облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.

10) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Департамента.
Исполнение полномочий руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 9
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Костанайской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Костанайской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.

23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 10-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Қызылорда облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Қызылорда облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 10
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Кызылординской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Кызылординской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Маңғыстау облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Департамент, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілсе, Комитеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
7. Департаменттің құрылымы және штаттық саны қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі;
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 130000, Ақтау қаласы, 9 ықшам ауданы, 23 "а" үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Мангистауской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 130000, город Актау, 9 микрорайон, дом 23 "А".
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Мангистауской области".

10) Департаменттің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басшы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге көздерден сатып алған өзге де мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 12-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Павлодар облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Павлодар облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.

10) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Департамента.
Исполнение полномочий руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 12
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Павлодарской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Павлодарской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.

23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Депарментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 13-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және ө де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 13
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі- Комитет) Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті (бұдан әрі Департамент)телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Департамент, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілсе, Комитеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
7. Департаменттің құрылымы және штаттық саны қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі;
8. Департаменттің заңды мекенжайы:160000, Шымкент қаласы, Тәуке хан даңғылы, 82 үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Южно-Казахстанской области (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 160000, город Шымкент, проспект Тауке хана, дом 82.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по Южно-Казахстанской области".

10) Департаменттің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басшы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге көздерден сатып алған өзге де мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-нқ бұйрығына 15-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті
қорғау комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) Астана қаласы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.

10) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Департамента.
Исполнение полномочий руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 15
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по городу Астана
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан по городу Астана (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.

53) мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылауды және реттеуді жүзеге асыру;
54) экономикалық шоғырлануға бақылауды жүзеге асыру;
55) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының сақталуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру;
56) жергілікті атқарушы және мемлекеттiк органдардың бәсекелестiктi шектеуге және (немесе) жоюға бағытталған актiлерiнiң, iс-әрекеттерiнiң (әрекетсiздiгiнiң) жолын кесу;
57) тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдаланудың алдын алу және жою;
58) нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы келісімдерін және келісілген іс-әрекеттерін, жосықсыз бәсекелестікті болдырмау және олардың жолын кеседі;
59) тауар нарықтарындағы бәсекелестік ортаның жай-күйін талдауды және бағалауды жүзеге асыру;
60) тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің қызметін талдауды және мониторингін жүзеге асыру;
61) тауарларын реттелетiн нарықтарда өткiзетiн нарық субъектiлерiн қоспағанда, үстем немесе монополиялық жағдайдағы нарық субъектiсi белгiлеген монополиялық жоғары (төмен), монопсониялық төмен бағаларды айқындау;
62) нарық субъектiлерi мен мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзушылық фактiлерi бойынша Қазақстан Республикасының бәсекелестік туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен тергеулер жүргiзу;
63) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында көзделген өкiлеттiгiн жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк органдардан, оның iшiнде мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi органнан, салық және кеден органдарынан, нарық субъектiлерiнен, сондай-ақ лауазымды және өзге де жеке және заңды тұлғалардан қажеттi ақпаратты, оның iшiнде коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәлiметтердi сұрату және алу;
64) нарық субъектiлерiне орындауға мiндеттi:
а) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзушылықтарды және олардың салдарларын жою;
б) бастапқы жағдайды қалпына келтiру;
в) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасына қайшы келетiн шарттарды бұзу немесе өзгерту;
г) егер белгiлi бiр сатушылармен (өнiм берушiлермен) не сатып алушылармен шарт жасасудан негiзсiз бас тарту не жалтару бұзушылық болып табылса, нарықтың өзге субъектiсiмен шарт жасасу туралы нұсқамалар шығару;
65) мемлекеттiк кәсiпорындарды, акцияларының (үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғаларды және олармен аффилиирленген тұлғаларды құру Қазақстан Республикасының заңдарында тiкелей көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды құруды алдын ала келiсу;

53) осуществление контроля и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии;
54) осуществление контроля за экономической концентрацией;
55) осуществление государственного контроля за соблюдением антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
56) пресечение актов, действий местных исполнительных и государственных органов, направленных на ограничение и (или) устранение конкуренции;
57) предупреждение и устранение злоупотреблений доминирующим или монопольным положением на соответствующем товарном рынке;
58) предотвращение и пресечение антиконкурентных соглашений и согласованных действий субъектов рынка, недобросовестной конкуренции;
59) осуществление анализа и оценки состояния конкурентной среды на товарных рынках;
60) осуществление анализа и мониторинга деятельности субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке;
61) выявление монопольно высокой (низкой), монопсонически низкой цены, установленной субъектом рынка, занимающим доминирующее или монопольное положение, за исключением субъектов рынка реализующих товары на регулируемых рынках;
62) проведение расследований по фактам нарушения антимонопольного законодательства Республики Казахстан субъектами рынка, местных исполнительных органов и государственных органов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о конкуренции;
63) запрашивание и получение в порядке, установленном законами Республики Казахстан, от государственных органов, в том числе уполномоченного органа в области государственной статистики, налоговых и таможенных органов, субъектов рынка, а также должностных и иных физических и юридических лиц, необходимой для осуществления полномочий, предусмотренных антимонопольным законодательством Республики Казахстан, информации, в том числе сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
64) вынесение субъектам рынка обязательных для исполнения предписаний об (о):
а) устранении нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан и их последствий;
б) восстановлении первоначального положения;
в) расторжении или изменении договоров, противоречащих антимонопольному законодательству Республики Казахстан;
г) заключении договора с иным субъектом рынка в случае, если нарушением является необоснованный отказ либо уклонение от заключения договора с определенными продавцами (поставщиками) либо покупателями;
65) предварительное согласование создания государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, за исключением случаев, когда такое создание прямо предусмотрено законами Республики Казахстан;

23. Департамент өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражаттардың есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен айыруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге, егер заңмен өзгедей белгіленбесе, құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаменттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау комитеті
төрағасының
2014 жылғы 13 қазандағы
№ 8-НҚ бұйрығына 16-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің
Алматы қаласы бойынша департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелері
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Алматы қаласы бойынша департаменті (бұдан әрі - Департамент) телекоммуникация және почта байланысы аясындағы салаларды қоспағанда, тиісті тауар нарықтарында бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларында, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеуді және өзге де арнайы атқарушылық, рұқсат беру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің аумақтық органы болып табылады.
2. Департамент өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент өзінің мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты бар заңды тұлға болып табылады.
5. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 16
к приказу Председателя
Комитета по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2014 года № 8-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте Комитета по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции Министерства национальной экономики
Республики Казахстан по городу Алматы
1. Общие положения
1. Департамент Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики по городу Алматы (далее - Департамент) является территориальным органом Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство в сферах защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности на соответствующих товарных рынках, контроля и регулирования деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также регулирование и контроль в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, за исключением сфер в области телекоммуникаций и почтовой связи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и иных специальных исполнительных, разрешительных и контрольных функций.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.