"Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызметіне, күзет қызметіне, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, жарылғыш заттар, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдардың айналымына жеке жеке кәсіпкерлік саласында тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 наурыздағы № 131 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 11 сәуірдегі № 101 бірлескен бұйрығына өзгеріс енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2014 жылғы 20 қыркүйектегі № 625 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 3 қазандағы № 42 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 6 қарашада № 9861 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 465 Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 556 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.06.2015 № 465 және ҚР Ішкі істер министрінің 23.06.2015 № 556 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасында мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. «Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету қызметіне, күзет қызметіне, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, жарылғыш заттар, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдардың айналымына жеке жеке кәсіпкерлік саласында тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 наурыздағы № 131 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 11 сәуірдегі № 101 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6917 болып тіркелген, 2011 жылғы 7 маусымда «Казахстанская правда» газетінде № 179 (26600) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
бірлескен бұйрыққа 2-қосымша осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің төрағасы (И.В.Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауды;

О внесении изменения в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 марта 2011 года № 131 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 11 апреля 2011 года № 101 "Об утверждении форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, охранной деятельностью, а также оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, взрывчатых веществ, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 сентября 2014 года № 625 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 октября 2014 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2014 года № 9861. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 556 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 465
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 23.06.2015 № 556 и Министра национальной экономики РК от 29.06.2015 № 465 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 марта 2011 года № 131 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 11 апреля 2011 года № 101 «Об утверждении форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, охранной деятельностью, а также оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, взрывчатых веществ, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6917, опубликованный в «Казахстанской правде» от 7 июня 2011 года № 179 (26600), следующее изменение:
приложение 2 к совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Председателю Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрілігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты зерделеуді және талаптарының орындалуын ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап  күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің              Ұлттық экономика министрі
міндетін атқарушы                    _______________Е. Досаев
______________ Е. Тургумбаев         2014 жылғы 2 қазан
2014 жылғы 20 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 20 қыркүйектегі № 625
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 3 қазандағы № 42
бірлескен бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2013 жылғы 28 наурыздағы № 131
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрінің
2013 жылғы 11 сәуірдегі № 101
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Жеке кәсіпкерлік саласында күзет қызметін тексеру парағы
Органның атауы ______________________________________________________
Тексерiс белгiлеу туралы актi _______________________________________
(күнi, №)
Объект ______________________________________________________________
(заңды тұлға)
(мекенжайы, телефоны)
БСН _________________________________________________________________
ЖСН _________________________________________________________________
Тексерiске қатысушы адамдар:
Жауапты адам (басшы немесе оның сенiм бiлдiрген қызметкерi)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
IIО-ның қызметкері __________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Тексерiс барысында қамтылатын талаптар тізбесі
Түсiнiктеме
Иә
Жоқ
ҚЕ/Қ
1.*
Жеке күзет ұйымы басшысының жоғары заңгерлiк бiлiмi немесе Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарда басшылық лауазымдарда немесе құқық қорғау және арнайы органдарда басшы лауазымдарда кемiнде үш жыл жұмыс өтiлi бар
2.*
Жеке күзет ұйымының басшысы Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады
3.*
Жеке күзет ұйымы басшысының арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткені туралы куәлігі бар
4.*
Жеке күзет ұйымы басшысының арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарын өткені туралы куәлігі бар
5.*
Жеке күзет ұйымы басшысының денсаулық сақтау органдарында психикалық ауру, маскүнемдiк немесе нашақорлық бойынша есепте тұрған жоқ
6.*
Жеке күзет ұйымы басшысының қылмыс жасағаны үшiн соттылығы жоқ
7.*
Жеке ұйымының басшысы Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң Ерекше бөлiгiндегi баптың тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiндегi мерзiм өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауапкершіліктен босатылмаған
8.*
Жеке күзет ұйымының басшысы жеке меншiкке, мемлекеттiк билiк институттарына, белгiленген басқару тәртiбiне, қоғамдық тәртiпке және адамгершiлiкке қол сұғатын қасақана әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн күзет ұйымы басшысы болып бұрын жұмысқа қабылданғанға дейiн бiр жыл iшiнде әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылмаған
9.*
Жеке күзет ұйымының басшысы мемлекеттiк, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әдiлет органдарынан жағымсыз себептермен үш жыл бұрын босатылмаған
10.*
Жеке күзет ұйымының басшысы жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымынан жағымсыз себептермен үш жыл бұрын босатылмаған
11.*
Күзетшілер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмысшылары Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады
12.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымы жұмысшыларының жасы 19-дан төмен емес
13.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өттi
14.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері арнайы бағдарлама бойынша бiлiктiлiгiн арттыру курсынан өттi
15.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлерінің қылмыс жасағаны үшiн соттылығы жоқ
16.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері денсаулық жағдайы бойынша күзет қызметiмен айналысуға жарамды (көздiң нашар көруiне, психикалық ауруына, маскүнемдiкке немесе нашақорлыққа байланысты қаруды қолдануға қарсы көрсетiмдер жоқ)
17.*
Жеке күзет ұйымының қызметтiк және азаматтық қару пайдаланған жағдайда қару мен оқ-дәрiлердi сақтауға арналған үй-жайлары (не белгiленген талаптарға жауап беретiн үй-жайларда оларды сақтауға келiсiм-шарт) бар
18.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң Ерекше бөлiгiндегi баптың тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiндегi мерзiм өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылмаған
19.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері жеке меншiкке, мемлекеттiк билiк институттарына, белгiленген басқару тәртiбiне, қоғамдық тәртiпке және адамгершiлiкке қол сұғатын қасақана әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн күзетші болып бұрын жұмысқа қабылданғанға дейiн бiр жыл iшiнде әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылмаған
20.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері мемлекеттiк, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әдiлет органдарынан жағымсыз себептермен үш жыл бұрын босатылмаған
21.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымынан жағымсыз себептермен үш жыл бұрын босатылмаған
22.*
Күзетшiлер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері жеке басын және олардың жеке күзет ұйымына тиесілігін куәландыратын құжаттармен қамтамасыз етілген
23.
Күзетшілердің жеке басын және олардың жеке күзет ұйымына тиесілігін куәландыратын құжат Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 5 сәуірдегі № 407 қаулысымен белгіленген талаптарға сәйкес келеді
24.
Жеке күзет ұйымы күзет қызметтерiн көрсету туралы келiсiмшарт жасасудың жазбаша нысанын сақтайды
25.
Жеке күзет ұйымы күзетшiлер лауазымын атқаратын қызметкерлердi мiндеттi сақтандыру туралы талаптарды сақтайды
26.*
Жеке күзет ұйымы күзетшiлерiнiң штат саны Қазақстан Республикасының Үкiметiнің 2002 жылғы 5 сәуірдегі № 407 қаулысымен белгiлеген нормативке сәйкес келедi
27.*
Жеке күзет ұйымы жұмыскерлерінің қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде қылмыс жасауға жол берілмеген
28.
Жеке күзет ұйымының күзетшiлерiне жұмыстан тыс кезде қасақана қылмыстар жасауға жол берілмеген
29.
Жеке күзет ұйымы күзетшiлердiң арнайы киiм киюi бойынша талаптарды сақтайды
30.*
Ұлттық компанияның күзет ұйымы құрылтайшы құқығын алуға Қазақстан Республикасының аумағында күзет қызметін бақылауды жүзеге асыру жөнінде уәкілетті органмен келіскен
31.*
Заңды тұлғалардың және Қазақстан Республикасы азаматтарының бір уақытта бірден аса күзет қызметімен айналысатын ұйымның құрылтайшысы, қатысушысы және (немесе) меншік иесі болуға құқығы жоқ.
32.*
Жеке күзет ұйымы күзеттен басқа өзге қызметті жүзеге асыратын ұйымның еншілес кәсіпорны болып табылмайды. Субъектінің құрылтайшысы (қатысушысы) үшін қызметтің осы түрі – негізгі
33.*
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) өздерiне қатысты күзет қызметтерiн көрсететiн ұйымдардың құрылтайшылары не болмаса лауазымды адамдары болып табылмайды
34.*
Жеке күзет ұйымы құрылтайшысы (қатысушысы) қылмыс жасағаны үшiн соттылығы бар азаматтар, сондай-ақ құрылтайшылардың (қатысушылардың) құрамында көрсетiлген адамдар бар заңды тұлғалар болып табылмайды
35.*
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) өздерiне қатысты күзет қызметтерiн көрсететiн заңды тұлғалар және солармен аффилиирленген заңды тұлғалар болып табылмайды
36.*
Жеке күзет ұйымдарының құрылтайшысы (қатысушысы) қоғамдық бірлестіктер болып табылмайды
Ескертпе:
Пайдаланылған белгiлердiң мағынасы
* – елеулi заң бұзушылықтар;
ИӘ – иә, бар, сәйкес келедi, қанағаттанарлық;
ЖОҚ – жоқ, болмаған, сәйкес келмейдi,
қанағаттанарлықсыз;
ҚЕ/Қ – қажет емес/қарастырылмаған;
IIО – iшкi iстер органы.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық процестік заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы
4 шілдедегі Заңына сәйкес осы тексеру парағының 7 және 18 тармақтары 2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін әрекет етеді.

3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Начальникам Департаментов внутренних дел областей, городов Астана, Алматы и на транспорте организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра внутренних дел
Республики Казахстан
________________ Е. Тургумбаев
20 сентября 2014 года
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________________ Е. Досаев
2 октября 2014 года
Приложение
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
№ 625 от 20 сентября 2014 года
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
№ 42 от 3 октября 2014 года
Приложение 2
к совместному приказу Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 28 марта 2013 года № 131
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 11 апреля 2013 года № 101
Проверочный лист
в сфере частного предпринимательства за охранной деятельностью
Наименование органа _________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(дата, №)
Объект ______________________________________________________________
(юридическое лицо)
_____________________________________________________________________
(адрес, телефон)
БИН _________________________________________________________________
ИИН _________________________________________________________________
Лица, участвующие в проверке:
Ответственное лицо (руководитель или его доверенный сотрудник) ______
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Сотрудник ОВД _______________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Перечень требований, охватываемых
в ходе проверки
Комментарии
Да
Нет
НТ/П
1.*
Наличие у руководителя частной охранной организации высшего юридического образования или стажа работы не менее трех лет на командных должностях в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формирований или на руководящих должностях в правоохранительных и специальных органах
2.*
Руководитель частной охранной организации является гражданином Республики Казахстан
3.*
Наличие у руководителя частной охранной организации свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе
4.*
Наличие у руководителя частной охранной организации свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе
5.*
Руководитель частной охранной организации не состоит на учете в органах здравоохранения по поводу психического заболевания, алкоголизма или наркомании
6.*
Руководитель частной охранной организации не имеет судимости за совершение преступления
7.*
Руководитель частной охранной организации не освобожден от уголовной ответственности по не реабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан
8.*
Руководитель частной охранной организации не привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на работу руководителем охранной организации за совершение умышленных административных правонарушений, посягающих на собственность, институты государственной власти, установленный порядок управления, общественный порядок и нравственность
9.*
Руководитель частной охранной организации не был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции
10.*
Руководитель частной охранной организации не был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с должности охранника частной охранной организации
11.*
Работники частной охранной организации, занимающие должности охранников являются гражданами Республики Казахстан
12.*
Возраст работников частной охранной организации, занимающих должности охранников не моложе 19 лет
13.*
Наличия у Работника частной охранной организации, занимающие должности охранников свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе
14.*
Наличия у Работника частной охранной организации, занимающие должности охранников свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе
15.*
Работники частной охранной организации, занимающие должности охранников не имеют судимости за совершение преступления
16.*
Работники частной охранной организации, занимающие должности охранников годны по состоянию здоровья к занятию охранной деятельности (отсутствуют противопоказания к владению оружием, связанные с нарушением зрения, психическим заболеванием, алкоголизмом или наркоманией)
17.*
Частная охранная организация имеет помещение, предназначенное для хранения оружия и боеприпасов (либо договор на их хранение в помещениях, отвечающих установленным требованиям), в случае использования им служебного и гражданского оружия
18.*
Работники частной охранной организации, занимающие должности охранников, не освобождены от уголовной ответственности по не реабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан
19.*
Работники частной охранной организации, занимающие должности охранников, не привлекались к административной ответственности ранее в течение года до принятия на работу охранником за совершение умышленных административных правонарушений, посягающих на собственность, институты государственной власти, установленный порядок управления, общественный порядок и нравственность
20.*
Работники частной охранной организации, занимающие должности охранников, не были уволены менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции
21.*
Работники частной охранной организации, занимающие должности охранников, не были уволены менее трех лет назад по отрицательным мотивам с должности охранника частной охранной организации
22.*
Работники частной охранной организации, занимающие должности охранника, обеспечены документами, удостоверяющими их личность и принадлежность к частной охранной организации
23.
Соответствие документа удостоверяющий личность охранников и принадлежность их к частной охранной организации, требованиям установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2002 года № 407
24.
Частной охранной организацией соблюдается письменная форма заключения договоров об оказании охранных услуг
25.
Частной охранной организацией соблюдаются требования об обязательном страховании работников, занимающих должности охранников
26.*
Штатная численность охранников частной охранной организации соответствует нормативу, установленному постановлением  ПравительстваРеспублики Казахстан от 5 апреля 2002 года № 407
27.*
Охранниками частной охранной организации не допущено совершения преступлений при исполнении служебных обязанностей
28.
Охранниками частной охранной организации не допущено совершения умышленных преступлений вне работы
29.
Частной охранной организацией соблюдаются требования по ношению охранниками специальной одежды
30.*
Охранная организация национальной компании имеет согласование уполномоченного органа по осуществлению контроля за охранной деятельностью на территории Республики Казахстан на право учреждения
31.*
Юридические лица и граждане Республики Казахстан не вправе быть одновременно учредителями, участниками и (или) собственниками более чем одной организации, занимающейся охранной деятельностью
32.*
Частная охранная организация не является дочерним предприятием организации, осуществляющей иную деятельность, кроме охранной. Для учредителя (участника) субъекта данный вид деятельности – основной
33.*
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются учредители либо должностные лица организаций, в отношении которых оказываются охранные услуги
34.*
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются граждане, имеющие судимость за совершение преступления, а также юридические лица, в составе учредителей (участников) которых имеются указанные лица
35.*
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются юридические лица, в отношении которых оказываются охранные услуги, и аффилиированные с ними юридические лица
36.*
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются общественные объединения
Примечание:
Расшифровка использованных обозначений
* – значительные нарушения;
ДА – да, есть, соответствует, удовлетворительно;
НЕТ – нет, не имеется, не соответствует, неудовлетворительно;
НТ/П – не требуется/не предусмотрено;
ОВД – орган внутренних дел.
В соответствии с законом Республики Казахстан от 4 июля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-процессуального законодательства» пункты 7 и 18 настоящего проверочного листа действуют до 31 декабря 2014 года.