Акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Кеден одағы елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемені, есепті табыс ету, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 591 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 қаңтарда № 10108 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 6 ақпандағы № 80 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 06.02.2017 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 653-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Кеден одағы елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемені, есепті табыс ету, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Бір литр алкоголь өнімі республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi жылдың бірiншi күнi қолданыста болатын 1 (бір) айлық есептiк көрсеткiшті құрайтын импорттаушылардың Кеден одағы елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесінің мөлшері бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2014 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 591 бұйрығымен
бекітілген
Акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларын алу, есепке алу,
сақтау, беру және импорттаушылардың Кеден одағы елдерінен
Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде
есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы
міндеттемені, есепті табыс ету, сондай-ақ осындай
міндеттемені есепке алу қағидалары

Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза, а также учета и размера обеспечения такого обязательства
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 591. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2015 года № 10108. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 06.02.2017 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2015 года.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 653 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза, а также учета такого обязательства;
2. Утвердить размер обязательства импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза, который составляет на один литр алкогольной продукции 1 (один) месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на первое число соответствующего года.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 591
Правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и
учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета
импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при
импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из
стран Таможенного союза, а также учета такого обязательства

1. Жалпы ережелер
1. Осы Акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Кеден одағы елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемені, есепті табыс ету, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) темекі өнімдеріне акциздік таңбаларды, алкоголь өніміне (шарап материалдары мен сыраны қоспағанда) есепке алу-бақылау таңбаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың міндеттемелерді, есепті табыс ету тәртібін, сондай-ақ Кеден одағы елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде импорттаушылардың есепке алу-бақылау таңбаларын есепке алу тәртібін реттейді.
2. Мыналар:
алкоголь өнімін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар;
Қазақстан Республикасының аумағына алкоголь өнімін импорттайтын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары;
борышкердің мүлкін (активтерін) өткізген кезде банкроттық және оңалтушы басқарушылар есепке алу-бақылау таңбаларын (бұдан әрі - ЕБТ) алушылар болып табылады.
Мыналар:
Қазақстан Республикасында темекі өнімдерін өндіру және (немесе) импорттау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар;
борышкердің мүлкін (активтерін) өткізген кезде банкроттық және оңалтушы басқарушылар акциздік таңбаларды алушылар болып табылады.
3. ЕБТ және акциздік таңбаларды облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша мемлекеттік кірістер департаменттері (бұдан әрі - Департамент) береді.
4. ЕБТ және акциздік таңбаларды жасап шығаруды, оларды Департаментке жеткізуді және беруді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитетімен (бұдан әрі - Комитет) жасасқан шарттарға (келісімшарттарға) сәйкес ұйым (бұдан әрі - жеткізуші) жүзеге асырады.
5. Кеден одағының елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімінің импортын жүзеге асыратын тұлға (бұдан әрі - импорттаушы) ЕБТ алғанға дейін мемлекеттік кірістер органына Кеден одағының елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемені (бұдан әрі - Міндеттеме), осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
6. Міндеттеме:
ЕБТ олардың мақсаттарына сәйкес пайдалануды;
импорттаушының тиісті Департаменттің ақшаны уақытша орналастыру шотына ақша енгізуін;
Қазақстан Республиканың аумағы шегінен тысқары алкоголь өніміне жапсыруы үшін импорттаушының ЕБТ әкетуін;
ЕБТ таңбаланған алкоголь өнімдерін импорттауды;
импортталған алкоголь өнімдері бойынша жанама салықтарды төлеуді;
импорттаушылардың Кеден одағының елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы есепті беруді;
импорттаушының бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБТ берген Департаментке қайтаруын қамтиды.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза, а также учета такого обязательства (далее - Правила), регулируют порядок получения, учета, хранения, выдачи акцизных марок на табачные изделия, учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала и пива) и представления обязательства, отчета импортеров, а также порядок учета обязательств импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза.
2. Получателями учетно-контрольных марок (далее - УКМ) являются:
индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие деятельность по производству алкогольной продукции;
юридические лица-резиденты Республики Казахстан, импортирующие на территорию Республики Казахстан алкогольную продукцию;
банкротные и реабилитационные управляющие при реализации имущества (активов) должника.
Получателями акцизных марок являются:
индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие деятельность по производству и (или) импорту табачных изделий в Республике Казахстан;
банкротные и реабилитационные управляющие при реализации имущества (активов) должника.
3. УКМ и акцизные марки выдаются департаментами государственных доходов по областям, городам Астана и Алматы (далее - Департамент).
4. Изготовление УКМ и акцизных марок, их доставку и выдачу в Департамент осуществляет организация (далее - поставщик) согласно договорам (контрактам), заключенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).
5. Лицо, осуществляющее импорт алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза (далее - импортер), до получения УКМ представляют органам государственных доходов обязательство о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза (далее – Обязательство), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Обязательство включает в себя:
использование УКМ в соответствии с их назначением;
внесение импортером денег на счет временного размещения денег соответствующего Департамента;
вывоз импортером УКМ для наклеивания на алкогольную продукцию за пределами территории Республики Казахстан;
импорт алкогольной продукции, промаркированной УКМ;
уплату косвенных налогов по импортированной алкогольной продукции;
предоставление отчета импортеров о целевом использовании УКМ при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза;
возврат импортером испорченных и (или) неиспользованных УКМ выдавшему Департаменту.

2. Темекі өнімдеріне акциздік таңбаларды, алкоголь өніміне
(шарап материалдары мен сыраны қоспағанда) есепке алу-бақылау
таңбаларын, алу, есепке алу, сақтау, беру және Кеден одағының
елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау
кезінде импорттаушылардың есепке алу-бақылау таңбаларын
нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін табыс ету
тәртібі
7. ЕБТ және акциз таңбаларын алушылар ақпараттық жүйе арқылы салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері орналасқан жері және (немесе) тіркеу орны бойынша Департаментке жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ЕБТ және акциздік таңбалар жасауға өтінім (бұдан әрі - өтінім) береді.
8. Департамент ақпараттық жүйе арқылы 3 (үш) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде алушылар табыс еткен алдағы жылға өтінімдерді келіседі.
Осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі табыс етілмеген жағдайда Департамент алдағы жылға өтінімді келісуден бас тартады.
9. Комитет жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін 25 (жиырма бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей жеткізушіге Департаменттермен келісілген осы Қағидаларға 4, 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша алдағы жылға жиынтық өтінімдерді қағаз түрінде береді.
10. Жаңадан құрылған немесе алкоголь өнімін немесе темекі өнімдерін өндіру және (немесе) олардың айналымы жөніндегі қызметін бастаған алушылар ақпараттық жүйе арқылы салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері орналасқан жері және (немесе) тіркеу орны бойынша Департаментке осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ЕБТ немесе акциздік таңбаларды алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін 25 (жиырма бес) күнтізбелік күннен кешіктірмейтін мерзімде әрбір ай бойынша бөліп өтінімдерді табыс етеді.
Алушылар бұрын берілген өтінімдерге ЕБТ немесе акциздік таңбалар түрлері мен саны бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар бар өтінімдерді мемлекеттік кіріс органдарына таңбалар алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін 25 (жиырма бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша табыс етеді.
Департамент ақпараттық жүйе арқылы алушылар табыс еткен осы тармақта көрсетілген өтінімдерді 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде келіседі.
Осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі табыс етілмеген жағдайда Департамент өтінімді келісуден бас тартады.

2. Порядок получения, выдачи акцизных марок на табачные
изделия, учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за
исключением виноматериала и пива) и представления
обязательства, отчета импортеров о целевом использовании
учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в
Республику Казахстан из стран Таможенного союза
7. Получатели УКМ и акцизных марок посредством информационной системы представляют в Департамент по месту нахождения и (или) регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, заявки на изготовление УКМ и акцизных марок (далее - заявки) по форме согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до наступления нового календарного года.
8. Департамент посредством информационной системы согласовывает представленные получателями заявки на предстоящий год в срок не более 3 (трех) календарных дней.
В случае не предоставления копии внешнеторгового договора (контракта), указанного в пункте 14 настоящих Правил, Департамент отказывает в согласовании заявки на предстоящий год.
9. Комитет не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до наступления нового календарного года передает поставщику согласованные с Департаментами сводные заявки на предстоящий год в бумажном виде по форме согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
10. Получатели, вновь созданные или начавшие деятельность по производству и (или) обороту алкогольной продукции или табачных изделий, посредством информационной системы представляют в Департамент по месту нахождения и (или) регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, заявки в разбивке по каждому месяцу в срок не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ или акцизных марок по форме согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
Получатели представляют заявки с изменениями и дополнениями в части видов и количества УКМ или акцизных марок в ранее представленные заявки в Департаменты не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ или акцизных марок по форме согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
Департамент посредством информационной системы согласовывает представленные получателями заявки, указанные в настоящем пункте, в течение 3 (трех) календарных дней.
В случае не предоставления копии внешнеторгового договора (контракта), указанного в пункте 14 настоящих Правил, Департамент отказывает в согласовании заявки.

11. Осы Қағидалардың 7 және 10-тармақтарында көрсетілген талаптар сақталмаған кезде Департамент өтінімдерді қабылдамайды.
Алушылар табыс еткен, оның ішінде алдағы жылға арналған өтінімдер келесі күнтізбелік жылға көшірілмейді.
12. Алушыларға берілген ЕБТ немесе акциздік таңбалар иеліктен алынбайды және өзге жеке және заңды тұлғаларға берілмейді.
13. Комитет ЕБТ немесе акциздік таңбалар алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін 15 (он бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей жеткізушіге осы Қағидаларға 4, 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Департаментпен келісілген бұрын берілген өтінімдерге ЕБТ немесе акциздік таңбалар түрлері мен саны бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар бар жиынтық өтінімдерді, сондай-ақ жаңадан құрылған немесе алкоголь өнімін немесе темекі өнімдерін өндіру және (немесе) олардың айналымы жөніндегі қызметін бастаған алушылардың жиынтық өтінімдерін жібереді.
14. Алкоголь өнімін немесе темекі өнімдерін импорттайтын алушылардан өтінімдерді қабылдау, соның негізінде акцизделетін тауарлар әкелу жүзеге асырылатын сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) түпнұсқасын көрсете отырып, сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі ұсынылған кезде жүргізіледі.
15. ЕБТ немесе акциздік таңбаларды жасап шығарғаны үшін төлемді алушылар өтініміне сәйкес жеткізушінің банк шотына ақша аудару жолымен ЕБТ немесе акциздік таңбаларды алу жүзеге асырылатын айдың 1-күніне дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірмейтін мерзімде әрбір ай бойынша бөлек жүргізеді.
16. Жеткізуші ЕБТ немесе акциздік таңбаларды Департаменттің бірінші басшысының бұйрығымен тағайындалатын Департаменттің материалдық-жауапты тұлғаларына (бұдан әрі - материалдық-жауапты тұлға) береді.
17. ЕБТ немесе акциздік таңбаларды беру кезінде жеткізуші екі данада жүкқұжат жазып береді, оған жеткізуші және материалдық-жауапты тұлға қол қояды. Жүкқұжаттың бірінші данасы Департаментке беріледі, екінші данасы жеткізушіде қалады.
Бұл ретте көрсетілген жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
ЕБТ немесе акциздік таңбалардың берілген күні;
ЕБТ сериясы, нөмірлер диапазондары және саны немесе акциздік таңбалардың түрлері мен саны.
18. Алушылар ЕБТ алу мақсатында Департаментке ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕБТ-на штрих-код жапсыру үшін әрбір алушыға бөлек өтініш табыс етеді.
19. Алушыларға ЕБТ беруді Департаментте мемлекеттік кірістер органының материалдық жауапты тұлғасы ЕБТ-на тиісті штрих-код жапсырылғаннан кейін және ЕБТ-на штрих-код жапсыру үшін өтінішке ЕБТ нөмірлерінің диапазондарын таңу жүзеге асырылғаннан кейін ЕБТ-на штрих-код жапсыру үшін өтініш ақпараттық жүйе арқылы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізеді.

11. При несоблюдении требований, указанных в пунктах 7 и 10 настоящих Правил, Департаментом заявки не принимаются.
Представленные получателями заявки, в том числе и на предстоящий год не переносятся на следующий календарный год.
12. Выданные получателям УКМ или акцизные марки являются неотчуждаемыми и не могут быть переданы другим физическим и юридическим лицам.
13. Комитет не позднее, чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ или акцизных марок, направляет поставщику согласованные с Департаментом сводные заявки с изменениями и дополнениями, в части видов и количества УКМ или акцизных марок, в ранее представленные заявки, а также сводные заявки получателей вновь созданных или начавших деятельность по производству и (или) обороту алкогольной продукции или табачных изделий, по форме согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
14. Прием заявок от получателей, импортирующих алкогольную продукцию или табачные изделия, производится при предоставлении копии внешнеторгового договора (контракта), с предъявлением оригинала внешнеторгового договора (контракта) на основании которого осуществляется ввоз подакцизных товаров.
15. Оплата за изготовление УКМ или акцизных марок производятся получателями путем перечисления денег на банковский счет поставщика в соответствии с их заявкой, по каждому месяцу отдельно, в срок не позднее, чем за 20 (двадцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ или акцизных марок.
16. УКМ или акцизные марки выдаются поставщиком материально-ответственным лицам Департамента, назначаемым приказом первого руководителя Департамента (далее - материально-ответственное лицо).
17. При выдаче УКМ или акцизных марок поставщиком выписывается накладная в двух экземплярах, которая подписывается поставщиком и материально-ответственным лицом. Первый экземпляр накладной передается в Департамент, второй экземпляр остается у поставщика.
При этом в указанной накладной отражаются следующие данные:
дата выдачи УКМ или акцизных марок;
серии, диапазоны номеров и количество УКМ или виды и количество акцизных марок.
18. Получатели в целях получения УКМ представляют в Департамент посредством информационной системы заявление для нанесения штрих-кода на УКМ по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам отдельно на каждого покупателя.
19. Выдача УКМ получателям производится в Департаменте материально-ответственным лицом в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления посредством информационной системы заявления для нанесения штрих-кода на УКМ, после нанесения соответствующего штрих-кода на УКМ и осуществления привязок диапазонов номеров УКМ к заявлению для нанесения штрих-кода на УКМ.

Алушыларға акциздік таңбаларды беруді Департаментте материалдық жауапты тұлға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акциздік таңбаларды алуға өтініш ақпараттық жүйе арқылы және қағаз түрінде келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
20. ЕБТ немесе акциздік таңбаларды алу үшін алушылар Департаментке мынадай құжаттарды табыс етеді:
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде және ақпараттық жүйе арқылы ЕБТ немесе акциздік таңбаларды алуға өтініш;
алушы қызметкерінің жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасын көрсете отырып, алушы ЕБТ немесе акциздік таңбаларды алуға уәкілетті қызметкерінің атына берген алушының мөрімен куәландырылған сенімхаты;
ЕБТ немесе акциздік таңбалар үшін төлемді растайтын төлем құжаты.
Материалдық-жауапты тұлға, алушылар акциздердің төленгенін растайтын төлем құжатын (құжаттарын) көрсеткен кезде, төлем құжаттарында көрсетілген төленген сомаларды Департаменттегі деректермен салыстырады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар толық табыс етілмеген кезде, сондай-ақ акциздердің сомасы толық төленбеген жағдайда (өндірілетін темекі өнімдеріне акциздерді төлеуді қоспағанда) ЕБТ немесе акциздік таңбалар берілмейді.
21. Импорттаушы осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша Департаментке мынадай құжаттарды табыс етеді:
қағаз тасығышта және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы Міндеттеме;
Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету үшін тиісті Департаменттің шотына ақша енгізілгенін растайтын төлем құжаты.
Міндеттеме тиісті Департаменттің шотына осы бұйрықта белгіленген мөлшерде ақша енгізу арқылы қамтамасыз етіледі.
Уақытша ақша орналастыру шотына ақша енгізу теңгеде жүргізіледі.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар толық табыс етілмеген кезде ЕБТ берілмейді.
22. Осы Қағидалардың 20 және 21-тармақтарында көрсетілген құжаттар Департаментте қалады.
23. Алушыларға Қазақстан Республикасы аумағында өндірілген және Кеден одағына мүше мемлекеттер аумақтарынан импортталған алкоголь өніміне ЕБТ немесе темекі өнімдеріне акциздік таңбаларды беру кезінде материалдық-жауапты тұлға екі данада жүкқұжат жазып береді, оған екі тарап қол қояды. Жүкқұжаттың бір данасы алушыға беріледі, екінші данасы Департаментте қалады.
Аталған жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
ЕБТ немесе акциздік таңбалардың берілген күні;
алушының атауы;
ЕБТ немесе акциздік таңбаларды алуға уәкілеттік берілген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
ЕБТ сериясы, нөмірлер диапазондары және саны немесе акциздік таңбалардың түрлері мен саны;
Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан алкоголь өнімі әкелінген жағдайда сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) нөмірі және күні.

Выдача акцизных марок получателям производится в Департаменте материально-ответственным лицом в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления заявления на получение акцизных марок посредством информационной системы и в бумажном виде по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
20. Для получения УКМ или акцизных марок получатели представляют в Департамент следующие документы:
заявление на получение УКМ или акцизных марок на бумажном носителе и посредством информационной системы по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
доверенность, выданная получателем на имя работника уполномоченного на получение УКМ или акцизных марок, заверенная печатью получателя, с предъявлением оригинала документа удостоверяющего личность работника получателя;
платежный документ, подтверждающий оплату за УКМ или акцизные марки.
Материально-ответственное лицо при предъявлении получателями платежного(-ых) документа(-ов), подтверждающего(-их) уплату акцизов, сверяет оплаченные суммы, указанные в платежных документах, с данными в Департаменте.
При неполном представлении документов, указанных в настоящем пункте, а также неполной уплаты суммы акцизов (за исключением уплаты акцизов за производимые табачные изделия) УКМ или акцизные марки не выдаются.
21. Импортер дополнительно к документам, указанным в пункте 20 настоящих Правил, представляют в Департамент следующие документы:
Обязательство на бумажном носителе и (или) посредством информационной системы;
платежный документ, подтверждающий внесение денег на счет соответствующего Департамента для обеспечения исполнения Обязательства.
Обязательство обеспечивается путем внесения денег на счет соответствующего Департамента в размере, установленном настоящим приказом.
Внесение денег на счет временного размещения денег производится в тенге.
При неполном представлении документов, указанных в настоящем пункте, УКМ не выдаются.
22. Документы, указанные в пунктах 20 и 21 настоящих Правил, остаются в Департаменте.
23. При выдаче получателям УКМ на алкогольную продукцию или акцизных марок на табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан и импортируемые с территории государств-членов Таможенного союза, материально-ответственным лицом выписывается накладная в двух экземплярах, которая подписывается обеими сторонами. Один экземпляр накладной передается получателю, второй экземпляр остается в Департаменте.
В указанной накладной отражаются следующие данные:
дата выдачи УКМ или акцизных марок;
наименование получателя;
фамилия, имя, отчество уполномоченного лица на получение УКМ или акцизных марок;
серии, диапазоны номеров и количество УКМ или виды и количество акцизных марок;
номер и дата внешнеторгового договора (контракта) в случае ввоза алкогольной продукции с территории государств-членов Таможенного союза.

24. Алушыларға Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарынан импортталған алкоголь өніміне ЕБТ немесе темекі өнімдеріне акциздік таңбаларды беру кезінде материалдық-жауапты тұлға үш данада жүкқұжат жазып береді.
Бірінші және екінші даналары алушыларға беріледі (екінші данасы шекараны кесіп өту кезінде уәкілетті органға табыс ету үшін), үшінші данасы Департаментте қалады.
Аталған жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
ЕБТ немесе акциздік таңбалардың берілген күні;
алушының атауы;
ЕБТ немесе акциздік таңбаларды алуға уәкілеттік берілген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) нөмірі мен күні;
ЕБТ сериясы, нөмірлер диапазондары және саны немесе акциздік таңбалардың түрлері мен саны.
25. Алушыларға ЕБТ немесе акциздік таңбаларды беру ЕБТ немесе акциздік таңбаларды жасап шығаруға өтінімдерде көрсетілген санға сәйкес жүргізіледі.
26. Импорттаушы 6 (алты) айдан кешіктірмей алкоголь өнімінің нақты импортын жүзеге асырған кезде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кеден одағының елдерінен Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы импорттаушы міндеттемесінің орындалуы туралы есепті (бұдан әрі - Есеп) мынадай құжаттарды қоса табыс етеді:
1) мемлекеттік кіріс органы растаған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш;
2) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтардың іс жүзінде төленгенін растайтын банктің көшірме жазбасы және (немесе) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесінің орындалғанын растайтын Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген өзге төлем құжаты;
3) Кеден одағының елдерінен Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың өткізілуін растайтын тауарларға ілеспе құжаттар;
4) егер шот-фактураларды шығару (жазып беру) Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда, тауарларды тиеп-жөнелту кезінде Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ресімделген шот-фактуралар;
5) алкоголь өнімін жеткізушіні алкоголь өнімін өндіруші немесе көтерме саудада өткізуші ретінде тіркеу туралы Кеден одағына мүше мемлекеттің уәкілетті органының құжаты;
6) алкоголь өнімінің түрі, атауы, мөлшері, сондай-ақ ЕБТ сериялары мен нөмірлер диапазондары және саны көрсетілген импортталған алкоголь өніміне жапсырылған ЕБТ туралы Кеден одағына мүше мемлекеттің алкоголь өнімдерін өндірушісінен анықтама.
Осы тармақтың 1), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар алушылардың басшысы мен бас бухгалтерінің (ол болған кезде) не алушылардың шешімі бойынша оған уәкілеттік берілген өзге да адамдардың қолтаңбаларымен, сондай-ақ алушының мөрімен куәландырылған көшірмелерде табыс етілуі мүмкін.

24. При выдаче получателям УКМ на алкогольную продукцию или акцизных марок на табачные изделия, импортируемые с территории государств, не являющихся членами Таможенного союза, материально-ответственным лицом выписывается накладная в трех экземплярах. Первый и второй экземпляры выдаются получателям (второй экземпляр - для представления в уполномоченный орган при пересечении границы), третий экземпляр остается в Департаменте.
В указанной накладной отражаются следующие данные:
дата выдачи УКМ или акцизных марок;
наименование получателя;
фамилия, имя, отчество уполномоченного лица на получение УКМ или акцизных марок;
номер и дата внешнеторгового договора (контракта);
серии, диапазоны номеров и количество УКМ или виды и количество акцизных марок.
25. Выдача УКМ или акцизных марок получателям производится в соответствии с количеством, указанным в заявках на изготовление УКМ или акцизных марок.
26. Импортер при осуществлении фактического импорта алкогольной продукции не позднее 6 (шести) месяцев, представляет отчет импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза (далее – Отчет) по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, подтвержденное органом государственных доходов;
2) выписка банка, подтверждающая фактическую уплату косвенных налогов по импортированным товарам, и (или) иной платежный документ, предусмотренный банковским законодательством Республики Казахстан, подтверждающий исполнение налогового обязательства по уплате косвенных налогов по импортированным товарам;
3) товаросопроводительные документы, подтверждающие перемещение товаров из стран Таможенного союза на территорию Республики Казахстан;
4) счета-фактуры, оформленные в соответствии с законодательством государства - члена Таможенного союза при отгрузке товаров, в случае, если их выставление (выписка) предусмотрено законодательством государства - члена Таможенного союза;
5) документ уполномоченного органа государства-члена Таможенного союза о регистрации поставщика алкогольной продукции в качестве производителя или оптового реализатора алкогольной продукции;
6) справка от производителя государства-члена Таможенного союза алкогольной продукции о наклеенных УКМ на импортированную алкогольную продукцию, с указанием вида, наименования, объема алкогольной продукции, а также серии и диапазоны номеров и количество УКМ.
Документы, указанные в подпунктах 1), 3) и 4) настоящего пункта, могут быть представлены в копиях, заверенных подписями руководителя и главного бухгалтера (при его наличии) либо иных лиц, уполномоченных получателем, а также печатью получателя (при его наличии).

27. Департамент 3 (үш) жұмыс күні ішінде Есепті растайды немесе себебін көрсете отырып, растаудан бас тартады.
28. Департаменттің Есепті растауы белгі қою арқылы жүзеге асырылады және:
белгі қойған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), белгі қойған күні көрсетіле отырып, оның қолымен;
Департамент басшысының (басшы орынбасарының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қол қойған күні көрсетіле отырып, оның қолымен;
Департаменттің атауы көрсетілген Департамент мөрімен куәландырылады.
29. Импорттаушы не оның өкілі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Есепті тіркеу журналына қол қойып Есептің тиісті данасын алады, ол тігіледі, нөмірленеді, Департаменттің бірінші басшысы қол қояды және Департаменттің мөрімен куәландырылады. Растау туралы белгі қойылған Есептің бір данасы Департаментте қалады, екінші дана алушыға не оның өкіліне ұсынылады (жіберіледі).
30. Импорттаушыға Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету сомасын қайтаруды Департамент Міндеттеменің орындалуы шартында жүзеге асырады.
31. Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету сомасын қайтару Департаменттің төлем тапсырмалары негізінде жүзеге асырылады.
32. Тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотына енгізілген ақшаны қайтару (есепке жатқызу) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы кодексінің (Салық кодексі) 653-бабы 5-8-тармағына сәйкес Есеп табыс етілгеннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде импорттаушының жазбаша өтініші бойынша жүзеге асырылады.
33. Тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотынан қамтамасыз ету сомасын қайтару туралы өтінішті импорттаушы Департаментке 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) 178-бабына сәйкес Міндеттеме орындалғаннан кейін, бірақ Міндеттеме орындалғаннан кейінгі күннен бастап үш жылдан кешіктірмей береді.
34. Осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген Міндеттеменің орындалуы шартында импорттаушының өтініші бойынша тиісті Департаменттің шотынан қамтамасыз ету сомасы келесі Міндеттемені қамтамасыз ету ретінде төлем есебіне есепке жатқызылады.
35. Импорттаушының тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотынан қамтамасыз ету сомасын қайтаруға немесе осындай соманы басқа Міндеттемелер бойынша есепке жатқызуға өтініші болмаған жағдайда, Департамент тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотынан қамтамасыз ету сомасын бір мезгілде мынадай шарттар сақталған кезде бюджетке аударады:
импорттаушы Міндеттемені орындаса;
Азаматтық кодекстің 178-бабында белгіленген талап ету мерзімі аяқталса.

27. Департамент в течение 3 (трех) рабочих дней подтверждает или отказывает в подтверждении Отчета, с указанием причин отказа.
28. Подтверждение Отчета Департаментом осуществляется путем проставления отметки и заверяется:
подписью должностного лица, проставившего отметку, с указанием его фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты проставления отметки;
подписью руководителя (заместителя руководителя) Департамента с указанием его фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты подписи;
печатью Департамента с указанием наименования Департамента.
29. Импортер, либо его представитель получает соответствующий экземпляр Отчета под роспись в журнале регистрации Отчета по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, который прошнуровывается, пронумеровывается, подписывается первым руководителем и заверяется печатью Департамента. Один экземпляр Отчета с проставленной отметкой о подтверждении остается в Департаменте, второй экземпляр вручается (направляется) получателю либо его представителю.
30. Возврат импортеру сумм обеспечения исполнения Обязательства осуществляется Департаментом при условии исполнения Обязательства.
31. Возврат сумм обеспечения исполнения Обязательства осуществляется на основании платежных поручений Департамента.
32. Возврат (зачет) внесенных денег на счет временного размещения денег соответствующего Департамента осуществляется по письменному заявлению импортера в течение 20 (двадцати) рабочих дней после представления Отчета в соответствии с пунктом 5-8 статьи 653 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 10 декабря 2008 года (Налоговый кодекс).
33. Заявление о возврате суммы обеспечения со счета временного размещения денег соответствующего Департамента подается импортером в Департамент после исполнения Обязательства, но не позднее трех лет со дня, следующего за днем исполнения обязательства, в соответствии со статьей 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (далее – Гражданский кодекс).
34. При условии исполнения Обязательств, установленных в пункте 6 настоящих Правил, по заявлению импортера сумма обеспечения со счета соответствующего Департамента зачитывается в счет уплаты в качестве обеспечения следующего Обязательства.
35. В случае отсутствия заявления импортера на возврат суммы обеспечения со счета временного размещения денег соответствующего Департамента или на зачет такой суммы по другим Обязательствам, Департамент перечисляет сумму обеспечения со счета временного размещения денег соответствующего Департамента в бюджет при одновременном соблюдении следующих условий:
исполнения импортером Обязательства;
окончания срока исковой давности, установленного статьей 178 Гражданского кодекса.

36. Импорттаушыға тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотынан Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету сомасын қайтару үшін Департамент екі данада аумақтық казынашылық органдарына:
осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмаларының тізілімін;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 сәуірдегі № 179 "Төлем тапсырмаларды, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" қаулысында белгіленген нысан бойынша, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 1155 нөмірімен тіркелген, төлем тапсырмасын ұсынады.
Төлем тапсырмасы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу журналында тіркеледі.
37. Импорттаушы ақшамен қамтамасыз етілген Міндеттемені орындамаған кезде Департамент 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ақшаны уақытша ақша орналастыру шотынан мемлекеттік бюджет кірісіне аударады.
3. Импорттаушылардың Кеден одағы елдерінен
Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде
есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану
туралы міндеттемесін есепке алу тәртібі
38. Департамент Міндеттемелерді есепке алуды және тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотына импорттаушы енгізген ақша бойынша орындалуын бақылауды жүзеге асырады. Импорттаушы енгізген ақшаны есепке алу үшін Департамент осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету сомалары бойынша дербес карточкалар (бұдан әрі - Дербес карточка) жүргізеді.
39. Дербес карточка:
тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотына енгізілген ақшаларды есепке алуға;
тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотынан Міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын импорттаушылардың орындалмаған міндеттемелері бойынша бюджетке уақтылы аударуға;
тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотына енгізілген ақшаларды орындалған міндеттемелер бойынша немесе басқа Міндеттеме есебіне импорттаушының банк шотына қайтаруға (есепке жатқызуға) арналған.
40. Қамтамасыз ету сомасы бойынша дербес карточка қабылданған Міндеттеме негізінде тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотына енгізілген соманы есепке алу үшін әрбір импорттаушыға жеке ашылады.
41. Тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шоты бойынша Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету есебі қағаз тасығыштарда және (немесе) ақпараттық жүйеде жүргізіледі.
42. Департамент осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем құжаттарының тізілімін жүргізеді, онда импорттаушы тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотына енгізген ақша бойынша Міндеттемелер сомасы көрсетіледі.

36. Для возврата со счета временного размещения денег соответствующего Департамента импортеру сумм обеспечения исполнения Обязательства Департамент предоставляет в территориальные органы казначейства в двух экземплярах:
реестр платежных поручений по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
платежное поручение по форме, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 179 "Об утверждении Инструкции по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1155.
Платежное поручение регистрируется в журнале регистрации платежных поручений на возврат сумм обеспечения Обязательств по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
37. При неисполнении импортером Обязательства, обеспеченного деньгами, Департамент в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней перечисляет деньги со счета временного размещения денег в доход государственного бюджета.
3. Порядок учета обязательств импортеров о целевом
использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной
продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза
38. Департаментом осуществляется учет и контроль за исполнением Обязательств по внесенным импортером денег на счет временного размещения денег соответствующего Департамента. Для учета внесенных импортером денег Департаментом ведутся лицевые карточки по суммам обеспечения Обязательства (далее - Лицевая карточка) по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
39. Лицевая карточка предназначена для:
учета денег, внесенных на счет временного размещения денег соответствующего Департамента;
своевременного зачисления сумм обеспечения Обязательств со счета временного размещения соответствующего Департамента в бюджет по неисполненным обязательствам импортеров;
возврата (зачета) денег, внесенных на счет временного размещения денег соответствующего Департамента, на банковские счета импортеров по исполненным обязательствам или в счет другого Обязательства.
40. Лицевая карточка по суммам обеспечения открывается в отдельности на каждого импортера для учета сумм, внесенных на счет временного размещения денег соответствующего Департамента, на основании принятого Обязательства.
41. Учет обеспечения исполнения Обязательства по временному размещению денег соответствующего Департамента ведется на бумажных носителях и (или) в информационной системе.
42. Департаментом ведется реестр платежных документов, где указываются суммы Обязательств по внесенным импортером денег на счет временного размещения денег соответствующего Департамента по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.

43. Импорттаушының тиісті Департаменттің уақытша ақша орналастыру шотына енгізуі Дербес карточканы ашу үшін негіз болып табылады.
44. Қамтамасыз ету сомасы бойынша Дербес карточка әр күнтізбелік жылға ашылады. Сальдо келесі жылға көшіріледі.
Импорттаушыларға қамтамасыз ету сомалары бойынша Дербес карточка ашқан кезде міндетті тәртіпте мынадай деректемелер көрсетіледі:
импорттаушының толық атауы;
импорттаушының БСН;
заңды мекенжайы;
сомасы.
4. Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды
есепке алу және сақтау
45. ЕБТ немесе акциздік таңбалардың қозғалысын есепке алуды материалдық-жауапты тұлға осы Қағидаларға 14, 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша есепке алу журналдарында жүргізеді, олар тігіледі, нөмірленеді, Департаменттің бірінші басшысы қол қояды және Департаменттің мөрімен куәландырылады.
46. Әрбір тоқсанның 1 күнінде және материалдық-жауапты тұлғасы ауысқан кезде Департаментте бар ЕБТ немесе акциздік таңбалардың нақты санын бақылауды (бұдан әрі - тізімдеме) Департаменттің бірінші басшысының бұйрығымен жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірілмей, Департаменттің материалдық-жауапты тұлғасын қоспағанда, Департаменттің кемінде үш қызметкері санында құрылатын түгендеу комиссиясы (бұдан әрі – комиссия) жүзеге асырады.
47. Тізімдеме екі данада жасалады және түгендеу комиссиясының мүшелері, сондай-ақ материалдық-жауапты тұлға қол қояды.
48. ЕБТ немесе акциздік таңбаларға қатаң есептілік бланкілері үшін белгіленген бухгалтерлік есеп жүргізу қағидалары қолданылады.
49. Алушылар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ЕБТ немесе акциздік таңбалар пайдаланылғанға дейін, сондай-ақ бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБТ және акциздік таңбаларды олар жойылғанға дейін оларға дұрыс есеп жүргізуді қамтамасыз етеді.
50. Алушылар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ЕБТ немесе акциздік таңбалардың олар пайдаланылғанға дейін, сондай-ақ бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБТ және акциздік таңбалардың олар жойылғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді.
51. Алушының бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБТ немесе акциздік таңбаларды қайтаруы қайтару себептерін көрсете отырып және ол бойынша ЕБТ немесе акциздік таңбалар алынған жүкқұжатты көрсете отырып ЕБТ немесе акциздік таңбаларды қайтару туралы өтініш негізінде Департаментке жүргізіледі.
52. Қайтарылған ЕБТ нөмірлері мен сериялары немесе акциздік таңбалардың түрлері мен саны екі данада жасалатын, комиссия мен материалдық-жауапты тұлға қол қоятын осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысандағы ЕБТ немесе акциздік таңбаларды қабылдау-беру актісінде (бұдан әрі – қабылдау-беру актісі) көрсетіледі. Қабылдау-беру актісінің бір данасы алушыға беріледі.

43. Основанием для открытия Лицевой карточки является внесение импортером денег на счет временного размещения денег соответствующего Департамента.
44. Лицевая карточка по суммам обеспечения открывается на каждый календарный год. Сальдо переносится на следующий год. При открытии импортерам Лицевой карточки по суммам обеспечения, в обязательном порядке указываются следующие реквизиты:
полное наименование импортера;
БИН импортера;
юридический адрес;
сумма.
4. Учет и хранение учетно-контрольных марок и акцизных марок
45. Учет движения УКМ или акцизных марок ведется материально-ответственным лицом в журналах учета по форме согласно приложениям 14, 15 и 16 к настоящим Правилам, которые прошнуровываются, пронумеровываются, подписываются первым руководителем и заверяется печатью Департамента.
46. Контроль фактического количества УКМ или акцизных марок (далее - опись), имеющихся в наличии Департамента на 1 число каждого квартала, и при смене материально-ответственного лица осуществляется инвентаризационной комиссией, создаваемой ежегодно не позднее 10 января приказом первого руководителя Департамента в количестве не менее трех работников Департамента, без включения материально-ответственного лица (далее – комиссия).
47. Опись составляется в двух экземплярах и подписывается членами комиссии, а также материально-ответственным лицом.
48. На УКМ или акцизные марки распространяются правила ведения бухгалтерского учета, установленные для бланков строгой отчетности.
49. Получатели обеспечивают правильный учет полученных УКМ или акцизных марок до их использования, а также испорченных и (или) неиспользованных УКМ и акцизных марок до их уничтожения в порядке, установленном настоящими Правилами.
50. Получатели обеспечивают сохранность УКМ или акцизных марок до их использования, а также испорченных и (или) неиспользованных УКМ или акцизных марок до их уничтожения в порядке, установленном настоящими Правилами.
51. Возврат испорченных и (или) неиспользованных УКМ или акцизных марок получателем производится в Департамент на основании заявления о возврате УКМ или акцизных марок с указанием причин возврата и при предъявлении накладной, по которой получены УКМ или акцизные марки.
52. Номера и серии, возвращенных УКМ или виды и количество акцизных марок указываются в акте приема-передачи УКМ или акцизных марок по форме согласно приложению 17 (далее - акт приема-передачи), который составляется в двух экземплярах, подписывается комиссией и материально-ответственным лицом. Один экземпляр акта приема-передачи вручается получателю.