72-286**
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1152
ӨО 00
Өндірістік оқыту
936
КП 00
Диплом алдындағы практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту:
ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: (ЖКП 8, ЖКП 10, АП 01) пәндерінен кешенді емтихан.
**** Осы бағдарламаның іске асыруы жалпы орта білім беру бағдарламасымен бірлестіру жағдайда мүмкін болады.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 247-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандық:   1109000 – Токарлық іс және металлөндеу (түрлері бойынша)

72-286**
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
1152
ПО 00
Производственное обучение
936
ПП 00
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация:
36
ИА 01
Итоговая аттестация
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам (ОПД 08, ОПД 10, СД 01).
****Реализация данной программы возможна при условии совмещения с программой общего среднего образования.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования  и  технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 247
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность:   1109000 – Токарное дело и металлообработка (по
видам)

468
КП 04
Диплом алдындағы практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту:
ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар:
Біліктілік: 110911 3 – Техник-механик - арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП. 01, АП. 02, АП. 04) немесе арнайы пәндердің біреуінен (АП. 04) емтихан және дипломдық жұмыс.
Біліктілік: 110912 3 – Электромеханик - арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП. 01, АП. 02, АП. 05) немесе арнайы пәндердің біреуінен (АП. 05) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 252-қосымша
1109000 – Токарлық іс және металлөндеу (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіптік лексика және терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумы;
- мамандық бойынша негізгі терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша тілді дамыту.
Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас;
- мамандық бойынша негізгі сөздер мен терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
БҚ 6
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы. Дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері. Салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер. Жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері. Өздігінен жетілудің физикалық негіздері. Кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдары;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтын жүргізу;
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 9
БҚ 10
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Кәсіпорындарында, мекемелерде іс қағаздарын жүргізудің түсінігі, жүйесі және ұйымдастыруы. Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі. Ұйымдастыруөкімдік, құқықтық, ақша-финанс-есептік және анықтамалық құжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Құжаттарды тізімдеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- құжаттарды құру тәсілдері және міндеті, мәні, мақсаты және мазмұны;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі;
- іс қағаздарын компьютерлендірудің мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Іскерліктер:
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМда құжаттарды ресімдеу.
БҚ 8
ЖКП 02
Сызу
Сызбаны көркемдеу ережелері. Сызбадағы геометриялық тұрғызулар. Геометриялық фигуралардың қимасы.Технологиялық сызбаның негіздері. Сызбада көріністерді орналастыру. Қималар мен тіліктер. Тікбұрыш және аксонометриялық осьтерде түрлерді, қималар мен тіліктерді пайдалана отырып қажетті және жеткілікті данада тетік сызбасын орындау. Ажыратылатын қосылыстар. Ажыратылмайтын қосылыстар. Құрастыру сызбалары. Тетіктің жұмыс эскизі. Тетіктің техникалық суреті. Құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбалардың рәсімдеу ережелері;
- қималарды жасау;
- құрастыру сызбаларды жасау әдістері;
- өңдеу кедір-бұдырлығын, өңдеу дәлдігін белгілеу.
Іскерліктер:
- сызбаларды оқу;
- бөлшектердің сызбасын орындау;
- құрастыру сызбалары арқылы бөлшектеу.
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.1.6-2.1.9
КҚ 2.2.5-2.2.6
КҚ 2.3.6-2.3.10
КҚ 2.4.5-2.4.7
КҚ 2.5.5-2.5.7
КҚ 2.6.6-2.6.16
КҚ 2.7.5-2.7.9
КҚ 2.8.2-2.8.6
КҚ 2.9.6-2.9.10
КҚ 2.10.5-2.10.16
ЖКП 03
Машинақұрылыс технологиясы және материалдар
Металл материалдары туралы негізгі ұғым. Металдардың және қорытпалардың қасиеттері. Зерттеу әдістері. Теміркөміртекті қорытпалар. Көміртекті және қоспалы болаттар. Жылумен өңдеудің негіздері. Термиялық өңдеу. Түсті металдар және қорытпалар. Ұнтақты металлургия әдісімен алынатын қорытпалар. Металл емес материалдар. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Машина жасау технологиясының негізі. Дайындамаларды алу әдістемесінің мінездемесі. Металл кесуші станоктарда дайындамаларды өңдеу. Дәнекерлеу. Дайындамаларды термиялық өңдеу. Бұйымдарды құрастыру. Механизмдер мен түйінді машиналардың құрастыруы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттері;
- металл өңдеу станоктарында бөлшектерді өңдеудің технологиялық үрдісінің құрылымы.
Іскерліктер:
- жұмысқа қажетті материалдарды таңдау;
- тетіктерді өңдеудің технологиялық үрдісін пайдалануды;
- болаттың, шойынның, түсті металлдың, қатты қорытпалардың маркаларын ажырата білу;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
- эскиз бойынша тетікті өңдеудің технологиялық үрдісін құрастыру.
КҚ 2.1.6-2.1.9
КҚ 2.2.5-2.2.6
КҚ 2.3.6-2.3.10
КҚ 2.4.5-2.4.7
КҚ 2.5.5-2.5.7
КҚ 2.6.6-2.6.16
КҚ 2.7.5-2.7.9
КҚ 2.8.2-2.8.6
КҚ 2.9.6-2.9.10
КҚ 2.10.5-2.10.16
ЖКП 04
Жіберулер және техникалық өлшеулер
Машина және механизмдер сапасы. Бұйым сапасын бағалау әдістері. Сапаны қамтамасыз ету жүйесі. Тетіктердің, түйіндердің және механизмдердің өзара ауыстырымдылығы. Ақаулар және өлшемнің дәлдігі туралы түсініктер. Артық сандар қатары, шекті өлшемдер, шекті ауытқулар, шақтамалар және қондырулар. Типті қосылған машина тетіктер шақтамаларын және қондыруларды тұрғызудың бірыңғай жүйесі. Тетік пішіні және беттердің орналасуы бойынша өзара ауыстырымдылығы. Сызықты және бұрышты шамаларды өлшеу және бақылау құралдары; өлшеу және бақылау құралдарының метрологиялық сипаттамалары. Өлшеу және бақылау құралдарын таңдау. Өлшеу және бақылау шарттары, тегіс цилиндрлі тетіктердің шақтамасы және қондырулар және қосылыстары. Бұрыштыарды және конустар шақтамасы және қондырулар. Бұрандалы тетіктердің және қосылыстардың шақтамасы және қондырулары және бақылау. Шпонкалы және шлицті тетіктерді және қосылыстардың шақтамасы, қондыру, бақылау. Тісті дөңгелектердің және берілістердің шақтамасы және бақылау. Өлшемдер түйініне кіретін өлшемдер шақтамасы.
Білімдер:
- әр түрлі конструкциялық металл кесу станоктарда өңделген бөлшектердің дәлдік дәрежесі және квалитетері;
- тетіктердің ауыстырымдылығы;
- техникалық өлшеулер;
- тетіктердің және қосылыстардың жіберулері мен қондырулар.
Іскерліктер:
- өңделетін бөлшектердің әртүрлі дәлділік дәрежелі өлшеуін орындау;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеу, тиісті құралдарды қолдана алу;
- өндеуге жіберулерді анықтау, тиісті құралдарды таңдау.

468
ПП 04
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации:
Квалификация: 110911 3 – Техник-механик - сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 02, СД 04) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД 04).
Квалификация: 110912 3 – Электромеханик - сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 02, СД 05) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД 05).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования  и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 252
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: «1109000 –
Токарное дело и металлообработка (по видам)»
Содержание образовательной учебной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка Терминология по специальности
Деловая лексика и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- лексического и грамматического минимума, необходимого для чтения и перевода (со словарем);
- основных терминов по специальности.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2
БК 5
БК 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 5
БК 8
БК 9
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности.
Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры.
Умения:
- вести здоровый образ жизни;
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 9
БК 10
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов. Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация.
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации, носителей, назначения, составных частей, правил оформления документов;
- значения, задач, перспектив, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
- работать с организационно-административными документами;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК 8
ОПД 02
Черчение
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Развертки геометрических фигур. Основы технологического черчения. Расположения изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочные чертежи. Рабочий эскиз детали. Технический рисунок детали. Деталировка по сборочному чертежу.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- построения разрезов;
- методов построения сборочных чертежей;
- обозначения шероховатости, точности обработки, допусков на обработку.
Умения:
- читать чертежи, схемы;
- выполнять эскиз детали;
- деталировать по сборочному чертежу.
БК 4
БК 8
ПК 2.1.6-2.1.9
ПК 2.2.5-2.2.6
ПК 2.3.6-2.3.10
ПК 2.4.5-2.4.7
ПК 2.5.5-2.5.7
ПК 2.6.6-2.6.16
ПК 2.7.5-2.7.9
ПК 2.8.2-2.8.6
ПК 2.9.6-2.9.10
ПК 2.10.5-2.10.16
ОПД 03
Материалы и технология машиностроения
Понятие о металлических материалах. Свойства металлов и сплавов. Методы их изучения. Понятие и общая характеристика сплавов. Чугуны.
Стали. Термическая обработка. Цветные металлы и сплавы. Твердые сплавы и минералокерамические материалы. Абразивные материалы.
Пленкообразующие материалы. Композиты и горюче-смазочные материалы. Производственный и технологический процессы. Термины и определения.
Характеристика методов получения заготовок.
Обработка заготовок на металлорежущих станках.
Сварка, резка, пайка. Сборка изделий.
Сборка типовых узлов машин и механизмов.
Знания:
- физических, механических, технологических свойств материалов;
- структуры технологического процесса обработки деталей на металлообрабатывающих станках.
Умения:
- подбирать материалы для работы;
- пользоваться технологическим процессом обработки деталей;
- расшифровывать марки сталей, чугунов, цветных металлов, твердых сплавов;
- работать с технической документацией;
- разрабатывать технологический процесс обработки деталей по эскизу.
ПК 2.1.6-2.1.9
ПК 2.2.5-2.2.6
ПК 2.3.6-2.3.10
ПК 2.4.5-2.4.7
ПК 2.5.5-2.5.7
ПК 2.6.6-2.6.16
ПК 2.7.5-2.7.9
ПК 2.8.2-2.8.6
ПК 2.9.6-2.9.10
ПК 2.10.5-2.10.16
ОПД 04
Допуски и технические измерения
Качество машин и механизмов. Методы оценки качества продукции. Система обеспечения качества. Взаимозаменяемость деталей, узлов и механизмов. Понятие о погрешности и точности размера. Предпочтительный ряд чисел. Предельные размеры, предельные отклонения, допуски и посадки. Единые принципы построения системы допусков и посадок для типовых соединений деталей машин. Взаимозаменяемость деталей по форме и взаимному расположению поверхностей. Допуски и посадки и контроль резьбовых деталей и соединений. Допуски, посадки и контроль шпоночных и шлицевых деталей и соединений. Допуски и контроль зубчатых колес и передач. Допуски размеров, входящих в размерные цепи.
Знания:
- квалитетов и степеней точности обрабатываемых деталей на металлорежущих станках различной конструкции;
- взаимозаменяемости деталей;
- технических измерений;
- допусков и посадок деталей и соединений.
Умения:
- производить замеры обрабатываемых деталей с различной степенью точности;
- работать с технической документацией;
- определять допуски на обработку, подбирать соответствующий инструмент.

КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.17
КҚ 2.6.18
КҚ 2.7.10
КҚ 2.7.11
КҚ 2.8.8
КҚ 2.8.9
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
КҚ
2.10.17
КҚ 2.10.18
ЖКП 05
Электротехника
Электрлік және магнитті тізбектердің анықтамалары. Электр энергиясының көздері және тұтынушылары. Негізгі электрлік және магнитті өлшемдер. Тұрақты тоқ. Тұрақты тоқтың сызықтық емес тізбектері туралы түсініктер. Магнитті тізбектердің сұрыптамасы. Магнитті тізбектердің элементтері. Магнитті тізбектердің элементтерінің сипаттамалары. Айыупалы тоқтың электрлік тізбектерінің сұрыптамасы. Электрлік машиналардың құрылысы және жұмыс істеу принципі.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- элекр тізбегінің жұмыс режимі;
- электрлік тоқтың сипаттамаларын өлшеуге арналған құралдар;
- ауыспалы үрдістердің пайда болу себептері.
Іскерліктер:
- электрлік аспаптармен жабдықталған жабдықтарды іске қосу, өшіру және пайдалану;
- электр тоғымен жарақаттанған адамға алғашқы медициналық көмек көрсету.
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.13
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.19
КҚ 2.7.12
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.13
КҚ 2.10.19
ЖКП 06
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары. Сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе. Монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектілері. Кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар. Маркетинг және жарнама. Баға және бағаның құрылуы. Шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі. Салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерi;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызы, қызметі;
- жарнамалар түрлері.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 6
ЖКП 07
Кәсіби қызметтің әдебі және психологиясы
Эстетикалық мәдениет. Әдеби мәдениет. Қатынас психологиясы. Қызмет саласындағы мәдени қатынас. Коммуникация. Іскер қатынастағы әдеп. Қатынас стилі. Тәртіпті әдептің негізгі ережелері. Бейне. Сөйлеу мәдениеті. Халықаралық қатынастағы шарттылық, әдеп, ереже. Іскер әдептің аумағы сияқты жұмыс ғимаратының ішкі көрінісі, ғимаратты ұстау және жұмыс орнының ережесі. Даулы жағдайларда тәртіп ережелері.
Білімдер:
- «кәсіби этика» түсінігі;
- іскер этикеттің принциптері;
- іскер қатынастың психологиялық негіздері және кәсіптік қызметте оның маңызы;
- іскер қатынастың мәдениеті;
- дау-жанжалдың құрылымы және даулы жағдайларда тәртіп ережелері.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-рөлдік қатынасты қабалдау;
- топта бірлесіп әрекет қылу;
- қызмет саласында кәсіптік әдепті пайдалану;
- сөйлеу әдебін, тәртіп мәдениетін сақтау.
БҚ 5
ЖКП 08
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Еңбекті қорғау саласындағы нормативтік-құқықтық актілер жүйесі. Еңбекті қорғау бойынша қызметті ұйымдастыру. Келесіз оқиғаларды тергеу және тіркеу. Өндіріс ғимараттардағы ауа ортасының жағдайы. Өндірістік жарықтандыру, шу және шайқалу. Ғимараттың желдетіліу. Кәсіпорындарында өрт сөндіру қызметін ұйымдастыру. Өрт және жарылу қауіпсіздігінің дәрежесі бойынша ғимарататрдың жіктелуі. Өрттен сақтану жүйесі. Электрқондырғылары бар электр тоғымен зақымдану қауіпсіздігі дәрежесі бойынша ғимараттар және электрқондырғыларының жіктелуі. Электрден қорғау құралдары. Статикалық электр тоғы. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Станоктарда қауіпсіз жұмыс істеудің негізгі ережелері. Станоктарда жұмыс істеу кезіндегі экологиясы.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәлеметтер;
- жұмыс орнында техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздіктің негіздері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер;
- металл өндеу үрдісінде басқару жүйесінің блоктары мен элементтерінің қауіпсіз жұмысының мәні мен ерекшеліктері және олардың практикалық қолданысы.
Іскерліктер:
- металл кескіш жабдықтың қауіпсіз жұмысын анықтау және талдау;
- техника қауіпсіздігін сақтау;
- өндірістік жарақатта көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау;
- өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 09
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері. Стандарттаудың пайда болуы және дамуы. Өнімдерді сынау және бақылау. Сертификаттау негіздері. Терминдер және анықтауыштар. «Сертификаттау туралы» ҚР Заңы. Сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы. Сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру. Машина жасаудағы дәлділік. Метрология негіздері. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерi;
- негiзгi ұғымдар мен анықтауыштар;
- өнiмнiң сапасын бақылау;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасы;
- өлшеудің қателіктері және әдiстері.
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізу;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алу.
БҚ 2

ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.6.17
ПК 2.6.18
ПК 2.7.10
ПК 2.7.11
ПК 2.8.8
ПК 2.8.9
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПК 2.10.17
ПК 2.10.18
ОПД 05
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основ электротехники;
- режимов работы электрической цепи;
- приборов для измерения характеристик электрического тока;
- причин возникновения переходных процессов.
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
ПК 2.1.12
ПК 2.2.9
ПК 2.3.13
ПК 2.4.10
ПК 2.5.10
ПК 2.6.19
ПК 2.7.12
ПК 2.8.7
ПК 2.9.13
ПК 2.10.19
ОПД 06
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система. Монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства. Налоги и налогообложение.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- основ макро- и микроэкономики;
- основ налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
- основных понятий по затратам субъекта рынка;
- сущности, принципов и определений маркетинга;
- видов рекламы.
Умения:
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составлять бизнес-план.
БК 6
ОПД 07
Психология и этика профессиональной деятельности
Эстетическая культура. Этическая культура. Психология общения. Культура общения в сфере деятельности. Коммуникация. Этикет в деловом общении. Стили общения. Основные правила поведенческого этикета. Имидж. Культура речи. Правила, традиции, условности в международном общении. Интерьер рабочего помещения как область делового этикета. Правила содержания помещений и рабочих мест. Правила поведения в конфликтных ситуациях.
Знания:
- понятия «профессиональная этика»;
- принципов делового этикета;
- психологических основ делового общения и его значения в профессиональной деятельности;
- культуры делового общения;
- структуры конфликтов и правил поведения в конфликтных ситуациях.
Умения:
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику и культуру делового общения в сфере деятельности;
- соблюдать речевой этикет, культуру поведения.
БК 5
ОПД 08
Охрана труда и техника безопасности
Система нормативно-правовых актов в области охраны труда. Организация службы по охране труда. Расследование и учет несчастных случаев. Состояние воздушной среды в производственных помещениях. Производственное освещение, шум и вибрация. Вентиляция помещений. Организация пожарной службы на предприятиях. Классификация помещений по степени пожарной и взрывной опасности. Система пожарной защиты. Классификация электроустановок и помещений, содержащих электрооборудование по степени опасности поражения электрическим током. Электрозащитные средства. Статическое электричество. Оказание первой помощи пострадавшим. Основные правила безопасной работы на станках. Экология при работе на станках.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности на рабочем месте;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности;
- назначения и особенностей безопасной работы элементов и блоков систем управления и их практического применения в процессах металлообработки.
Умения:
- анализировать и определять безопасную работу металлорежущего оборудования;
- соблюдать технику безопасности;
- оказывать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность;
- пользоваться первичными средствами пожаротушения.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 09
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации. Возникновение и развитие стандартизации. Испытание и контроль продукции. Основы сертификации, термины и определения. Закон РК «О сертификации». Качество продукции и декларация о соответствии. Разработка и внедрение системы менеджмента качества. Точность в машиностроении. Основы метрологии. Государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основ метрологии, стандартизации и сертификации;
- основных понятий и определений;
- контроля качества продукции;
- концепции электронной управляющей системы;
- методов и погрешностей измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам.
БК 2

КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.13
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.18
КҚ 2.7.11
КҚ 2.8.9
КҚ 2.9.12
КҚ 2.10.18
ЖКП 10
Кесу теориясының негіздері
Металдарды кесу үрдісін зерттеу. Жоңқаның пайда болуы. Токарлық кескіштер. Бұрғылар, зенкерлер, ұңғылар. Металдарды кесу кезінде пайда болатын жылу. Фрезалар. Кесу құралдарының тозуы. Өңделген беттің кедір-бұдырлығына қайрау кезінде кесу үрдісі элементтерінің әсері. Бұрғылау кезінде кесудің айналу моментін және беріліс күшін анықтау. Кесу үрдісіне майлау-суыту сұйықтықтарының әсері. Тіс кескіш құрал. Ұштау кезінде кесудің басты құраушы күшіне кесу режімі элементтерінің әсері. Станок-құрал-аспап-бөлшек жүйесінің қаттылығы мен вибрациясы. Кедір-бұдырлық. Бөлшектерді өңдеудің дәлдігі. Геометриялық дәлдікке станокты тексеру және сынау. Дайындаманы ұштау. Кедір-бұдырлық класын анықтау. Ұштау ұзындығын өлшеу. Кесу жылдамдығының әсерін зерттеу. Станоктың кинематикалық сұлбасын зерттеу. Төзімділікке токарлық станокты тексеру. Кесу күшіне әсер ететін негізгі факторлар. Бұранда кескіш құралдар. Токарлық станоктың паспорты. Паспорттың құрылымын зерттеу және құру. Фрезерлеу туралы жалпы мәліметтер. Бұрғылау кезінде кесудің айналу моментінің және беріліс күшін анықтау. Бұранда ойғыштар. Ажарлап өңдеу туралы жалпы мәліметтер.
Білімдер:
- кесу құралдарының құрылымы және геометриялық параметрлері;
- кесу үрдісі;
- жоңқа түрлері;
- кесу және өлшеу құралдарының тағайындалуы;
- кескіштердің тағайындалуы;
- бұрғылардың тағайындалуы;
- зенкерлердің тағайындалуы;
- ұңғылардың тағайындалуы;
- фрезалардың тағайындалуы;
- тіс кескіш құралдардың тағайындалуы.
Іскерліктер:
- бөлшектің негізгі мөлшерлерін өлшеуіш құралдармен өлшеу;
- қалыптарды қолдану;
- кескіштердің түрлерін қолдану;
- бұрғылардың түрлерін қолдану;
- ұңғылардың түрлерін қолдану;
- станоктарды баптау;
- фрезаларды ажырату;
- кесу жылдамдығын таңдау;
- көлденең және бойлық берілісті таңдау;
- бұранда кескішпен бұранда кескіш кесу;
- бұранда ойғышпен бұранда ойма кесу;
- кескішпен бұранда кескіш кесу;
- станоктың геометриялық дәлдігін анықтау;
- суппорттың тік сызығын анықтау;
- индикатордың тіреуін бекіту;
- артқы топай жағдайын реттеу;
- бойлық берілісті қолмен ауыстыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.1.1-2.1.9
КҚ 2.2.1-2.2.6
КҚ 2.3.1-2.3.10

ПК 2.1.11
ПК 2.2.8
ПК 2.3.13
ПК 2.4.9
ПК 2.5.9
ПК 2.6.18
ПК 2.7.11
ПК 2.8.9
ПК 2.9.12
ПК 2.10.18
ОПД 10
Основы теории резания
Вклад отечественной науки и исследования процессов резания металлов. Образование стружки и сопровождающие его явления. Токарные резцы. Сверла, зенкеры, развертки. Тепловые явления при резании металлов. Фрезы. Изнашивание режущих инструментов. Влияние элементов процесса резания при точении на шероховатость обработанной поверхности. Определение силы подачи и крутящегося момента резания при сверлении. Влияние смазочной охлаждающей жидкости на процесс резания. Зубонарезной инструмент. Влияние элементов режима резания на главную составляющую силу резания при точении. Жесткость и вибрация системы станок-приспособление-инструмент-деталь. Зубострогальные резцы для нарезания конических колес с прямым зубом. Шероховатость. Точность обработки деталей. Влияние элементов процесса резания при точении на шероховатость обработанной поверхности. Испытание и проверка станка на геометрическую точность. Точение заготовки. Определение класса шероховатости. Измерение длины обточки. Изучение влияния скорости резания. Изучение кинематической схемы станка. Проверка токарного станка на прочность. Основные факторы, влияющие на силу резания. Резьбонарезной инструмент. Протяжки. Зубонарезные долбяки. Паспорт токарного станка. Изучение конструкции и составление паспорта. Основные сведения о фрезеровании. Определение силы подачи и крутящегося момента резания при сверлении. Метчики. Основные сведения об абразивной обработке.
Знания:
- конструкций и геометрических параметров режущих инструментов;
- процесса резания;
- видов стружек;
- назначения режущих и измерительных инструментов;
- предназначения резцов;
- предназначения сверл;
- предназначения зенкера;
- предназначения развертки;
- предназначения фрезы;
- предназначения протяжек;
- предназначения зуборезного инструмента.
Умения:
- измерять измерительными инструментами основные размеры детали;
- использовать шаблоны;
- применять виды резцов;
- применять виды сверл;
- вычислять обратную конусность сверла;
- применять виды разверток;
- налаживать станок;
- различать фрезы;
- подбирать скорость резания;
- подбирать поперечную, продольную подачу;
- нарезать резьбу плашкой;
- нарезать резьбу метчиком;
- нарезать резьбу резцом;
- определять геометрическую точность станка;
- проверять прямолинейность суппорта;
- укреплять стойку индикатора;
- отрегулировать положение задней бабки;
- перемещать вручную продольный суппорт.
БК 1
БК 3
БК 4
ПК 2.1.1-2.1.9
ПК 2.2.1-2.2.6
ПК 2.3.1-2.3.10

КҚ 2.4.1-2.4.7
КҚ 2.5.1-2.5.7
КҚ 2.6.1-2.6.16
КҚ 2.7.1-2.7.9
КҚ 2.8.1-2.8.6
КҚ 2.9.1-2.9.10
КҚ 2.10.1-2.10.16
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 110901 2 – Токарь
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы.
Токарлық станоктардың сұрыптамасы, кинематикалық сұлбаларда элементтердің шартты белгіленуі, 16К20 СББ станоктардың, 16К20 модельдердің және т.с.с. токарлық-винтті станоктардың құрылысы.
Бөлшекті бекіту үшін кесу режимдеріне, аспаптарға және токарлық өңдеуге жүзеге асыру, сыртқы беттердің токарлық өңделуі.
Саңылауларды токарлық өңдеу. Фасонды беттерді өңдеу. Бұранда ойма кесу. Өңдеу түрлері. Өңдеудің жоғару өнімді әдістері. Майла-суыту сұйықтықтары. Токарлық станоктарды жөндеу. Технологиялық құжаттар, тіреулердің, қысқыштардың және орнату құрылғыларының графикалық белгіленуі. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. СББ токарлық станоктарында технологиялық үрдіс.
Токардық жұмыс орнын ұйымдастыру, бірлік, сериялық және ірі сериялық өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшелігі.
Техникалық нормалау. Жұмыстың қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істеу кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық станоктарың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
станоктың паспорты және  анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісі;
- токардың жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- токарлық станокты басқару;
- түрлі материалдардан және қорытпалардан жасалған бөлшектерді түрлі күрделі дәрежеде токарлық станоктарда өңдеу;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.1.12
Біліктілік: 110902 2 – Токарь-карусельші
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы. Токарлық станоктардың сұрыптамасы, токарлық-карусельді станоктардың құрылысы, кинематикалық сұлбалардағы элементтердің шартты белгіленуі. Токарлық –карусельді станоктарда өңдеу ерекшеліктері, кесу режимдері, кесу құралдары және дайындама шеттерінің беттерін және үлкен диаметрлерді өлшеудің әдіс-тәсілдері. Құрылғылар және оларды қолдану ерекшеліктері. Майлау-суыту сұйықтықтары. Токарлық-карусельді станоктарды жұмысқа дайындау. Орнату құрылғыларының, қысқыштардың және тіреулердің графикалық белгіленуі, технологиялық құжаттары. Типті бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі.
Токарь-карусельшінің жұмыс орнын ұйымдастыру, ірі сериялық, сериялық және бірлік өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшелігі.
Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істеу кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық-карусельді станоктардың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісін;
- токарь-карусельщиктің жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- токарлық-карусельді станокты басқару;
- түрлі материалдардан және қорытпалардан жасалған бөлшектерді түрлі күрделі дәрежеде токарлықкарусельді станоктарда өңдеу;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.4.1-2.4.7
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.6.1-2.6.16
ПК 2.7.1-2.7.9
ПК 2.8.1-2.8.6
ПК 2.9.1-2.9.10
ПК 2.10.1-2.10.16
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110901 2 – Токарь
СД 01
Специальная технология
Основы резания. Геометрия токарного резца. Классификация токарных станков, условные обозначения элементов в кинематических схемах, устройство токарно-винторезных станков моделей 16К20, 16К25 станков с ЧПУ и других. Токарная обработка наружных поверхностей, припуски на токарную обработку, режимы резания, приспособления для закрепления деталей. Токарная обработка отверстий. Обработка фасонных поверхностей. Нарезание резьбы. Отделочная обработка. Высокопроизводительные методы обработки. Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарных станков. Технологические документы, графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Технологический процесс на токарных станках с ЧПУ. Организация рабочего места токаря, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем токарных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте токаря;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- управлять токарным станком;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на токарных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.1.1-2.1.12
Квалификация: 110902 2 – Токарь-карусельщик
СД 01
Специальная технология
Основы резания. Геометрия токарного резца. Классификация токарных станков, условные обозначения элементов в кинематических схемах,
устройство токарно-карусельных станков. Особенности обработки на токарно-карусельных станках, режимы резания и режущие инструменты, средства и методы измерения больших диаметров и торцевых поверхностей. Приспособления и особенности применения.
Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарно-карусельных станков. Технологические документы, графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Организация рабочего места токаря-карусельщика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем токарно-карусельных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте токаря-карусельщика;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- управлять токарно-карусельным станком;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на токарно-карусельных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.2.1-2.2.9
Біліктілік: 110903-2 Токарь-егеуші
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы. Токарлық-қашап өңдеу станоктарының сұрыптамасы, токарлық-қашап өңдеу станоктарының құрылысы және кинематикалық сұлбаларда элементердің графикалық белгіленіу. Токарлық-қашап өңдеу станоктарында өңдеудің ерекшеліктері. Кесу режимдері, кесу құралдары және өлшемдерді өлшеудің әдіс-тәсілдері. Құрылғылар және оларды қолданудың ерекшеліктері.
Майлау-суыту сұйықтықтары. Токарлық-қашап өңдеу станоктарын жұмысқа дайндау. Орнату құрылғыларының, қысқыштардың және тіреулердің графикалық белгіленуі, технологиялық құжаттары. Типті бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. Токарь-карусельщиктің жұмыс орнын ұйымдастыру, ірі сериялық, сериялық және бірлік өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшелігі. Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық-қашап өңдеу станоктарың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісі;
- токарь-қашап өңдеушінің жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- токарлық-қашап өңдеу станогын басқару;
- түрлі материалдардан және қорытпалардан жасалған бөлшектерді түрлі күрделі дәрежеде токарлыққашап станоктарда өңдеу;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.3.1-2.3.13
Біліктілік: 110904 2 – Токарь-револьверші
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы. Токарлық станоктардың сұрыптамасы, токарлық-револьверлі станоктардың құрылысы, кинематикалық сұлбаларда элементтерді шартты белгіленуі. Токарлық-револьверлі станоктарда өңдеудің ерекшеліктері. Приспособления для закрепления инструмента с хвостиком, инструменты и приспособления для нарезания наружной резьбы, приспособления для обработки различных поверхностей. Түрлі беттері өңдеуге арналған құрал-аспаптар және соңы бар құралдарды бекітуге арналған аспаптар. Ақауларды алдын алу әдістері.
Кесу режимдері және кесу құралдары.Өлшеу құралдары мен әдістері. Майлау-суыту сұйықтықтары. Токарлық-револьверлі станоктарды жұмысқа дайындау. Орнату құрылғыларының, қысқыштардың және тіреулердің графикалық белгіленуі, технологиялық құжаттары. Типті бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі.
Токарь-револьверщиктің жұмыс орнын ұйымдастыру, ірі сериялық, сериялық және бірлік өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшелігі. Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істеу кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық-револьверлі станоктардың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісі;
- токарь-револьвершінің жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- токарлық-револьверлі станогын басқару;
- түрлі материалдардан және қорытпалардан жасалған бөлшектерді түрлі күрделі дәрежеде токарлық револьверлі станоктарда өңдеу;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.2.1-2.2.9
Квалификация: 110903-2 Токарь-расточник
СД 01
Специальная технология
Основы резания. Геометрия токарного резца. Классификация токарно-расточных станков, условные обозначения элементов в кинематических схемах,
устройство токарно-расточных станков. Особенности обработки на токарно-расточных станках, режимы резания и режущие инструменты, средства и методы измерения размеров. Приспособления и особенности применения.
Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарно-расточных станков. Технологические документы, графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Организация рабочего места токаря-карусельщика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем токарно-расточных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте токаря-расточника;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- управлять токарно-расточным станком;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на токарно-расточных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.3.1-2.3.13
Квалификация: 110904 2 – Токарь-револьверщик
СД 01
Специальная технология
Основы резания. Геометрия токарных резцов. Классификация токарных станков, условные обозначения элементов в кинематических схемах, устройство токарно-револьверных станков. Особенности обработки на токарно-револьверных станках. Приспособления для закрепления инструмента с хвостиком, инструменты и приспособления для нарезания наружной резьбы, приспособления для обработки различных поверхностей. Методы устранения неисправностей. Режимы резания и режущие инструменты. Средства и методы измерений.
Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарно-револьверных станков. Технологические документы, графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Организация рабочего места токаря-револьверщика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем токарно-револьверных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте токаря-револьверщика;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- управлять токарно-револьверным станком;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на токарно-револьверныхстанках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.4.1-2.4.10
Біліктілік: 110905 2 – Тіс кесуші
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Арнайы кесу аспабының геометриясы.
Тіс кескіш станоктардың сұрыптамасы. Станоктардың кинематикалық сұлбалары. Тіс кескіш станоктарда жұмыс ерекшеліктері. Технологиялық құжаттар. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. Тіс кесушінің жұмыс орнын ұйымдастыру, бірлік, сериялық және ірі сериялық өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшеліктері. Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- тіс кескіш станоктарының тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- ішкі және сыртқы тістерді кесудің технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрауды;
- кесу режимін таңдау;
- тіс кескіш станоктарда түрлі материалдардан және қорытпалардан бөлшектерден түрлі күрделі дәрежедегі өңдеуді жүзеге асыру;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.5.1-2.5.10
Біліктілік: 110906 2 – Фрезеровщик
АП 01
Арнайы технология
Фрезерлеу туралы жалпы мәліметтер. Фрезалардың геометриялық элементтері. Фрезерлік станоктардың құрылысы туралы жалпы мәліметтер. Жазық беттерді фрезерлеу. Кертпелерді фрезерлеу, дайындамаларды кесу және кесіп алу. Әмбебап фрезерлік станоктарда фасондық беттерді фрезерлеу. Механикалық өңдеудің технологиялық үрдісі туралы мәліметтер. Фрезерлеу станоктары, кинематикалық сұлбалар, сынаулар. Станоктарды пайдалану. Бөлінетін бастар, олардың қолданылуымен орындалатын фрезерлеу жұмыстары.Типтік бөлшектреді дайындаудың технологиялық үрдісі. Өнімнің сапасы. Өндірісті автоматтандыру және механизациясы, СББ станоктар. Фрезерлік станократдың жетектері және электрлік жабдықтары.
Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- фрезерлеу станоктарын тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшектерді фрезерлік өңдеудің технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- фрезерлеу станоктарында түрлі материалдардан және қорытпалардан бөлшектерден түрлі күрделі дәрежедегі өңдеуді жүзеге асыру;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.4.1-2.4.10
Квалификация: 110905 2 – Зуборезчик
СД 01
Специальная технология.
Основы резания. Геометрия специального режущего инструмента. Классификация зубонарезных станков. Кинематические схемы станков, особенности работы на зубонарезных станках.
Технологические документы. Технологический процесс изготовления типовой детали. Организация рабочего места зуборезчика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем зуборезных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса нарезания наружных и внутренних зубьев;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на зуборезных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.5.1-2.5.10
Квалификация: 110906 2 – Фрезеровщик
СД 01
Специальная технология.
Основные сведения о фрезеровании. Геометрические элементы фрез. Общие сведения об устройстве фрезерных станков. Фрезерование плоских поверхностей. Фрезерование уступов, пазов, отрезание и разрезание заготовок. Фрезерование фасонных поверхностей на универсальных фрезерных станках. Сведения о технологическом процессе механической обработки. Фрезерные станки, кинематические схемы, испытания. Эксплуатация станков. Делительные головки, фрезерные работы, выполняемые с их применением. Технологический процесс изготовления типовых деталей. Качество продукции. Механизация и автоматизация производства, станки с ЧПУ. Приводы и электрическое оборудование фрезерных станков. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем фрезерных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса фрезерной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на фрезерных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.6.1-2.6.19
Біліктілік: 110907 2 – Шевинговальщик
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Шевинговальдеуге арналған құрал-аспаптар мен жабдықтар.Бір типті шевинговальді станоктарда 5-8 дәлдік дәрежесі бойынша модульмен және 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша түрлі диаметрлі тістегергіштердің тік тістерін шевинговальдеу.
Өңдеу режимдерін орнату. Әмбебап құрылғыларда өңделетін тістегергіштерді орнату және тексеру. Белгілі бір тістегергіштер үшін дайындалған шевинговальдеу станоктарында 7 дәлдік дәрежесі бойынша тік және винтті тістерімен күрделі тісті дөңгелектерді шевинговальдеу.
Шевинговальдеу станоктарында 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша тістегергіштер мен тісті дөңгелектердің тістерін шевинговальдеу. Станокты жұмысқа дайындау және өңдеу режимдерін орнату.
Білгілі бір тістегергіштерге дайындалған шевинговальдеу станоктарында 6 дәлдік дәрежесі бойынша тік және винтті тістермен аса күрделі тісті дөңгелектерді шевинговальдеу.
Білімдер:
- тіс шевинговальдеу станоктарын тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- тіс дөңгелектердің және тістегергіштердің тістерін шевинговальдеудің технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- шевинговальдеу станоктарында түрлі күрделікті тістерді шевинговальдеуді жүзеге асыру;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.7.1-2.7.12
Біліктілік: 110908 2 – Ұста (барлық атаулармен)
АП 01
Арнайы технология
Түрлі маркалы болаттан жасалынған қарапайым және күрделі дәрежелі бөлшектер мен дайындамаларды қақтау.
Бөлшекті қақтау, көшіру, түзету және ию бойынша жұмыстарды орындау. Қарапайым және орташа қүрделікті ұста құралын дайындау. Балғамен иірім тұрбаларын қақтау. Астарлы штампты штамптау. Балғамен ірі дайындамаларды құрастыру. Сұлбалар мен үлгілер бойынша күрделі бөлшектерді қолмен қақтау. Түрлі жазықтықтарда бөлшектерді пісіру және ию. Түрлі маркалы болаттан бөлшектерді пісіру. Суық және ыстық күйінде бойлық-ию машиналарында жазық және бейінді металдан жасалған бөлшектер мен дайындамаларды ию.Пресстерді және көтеру-көлік механизмдерін басқару. Бақылау-өлшеу аспаптарымен қолдану. Ағымдық жөндеу жұмыстарына қатысу. Өңделетін дайындамалардың өлшемдерін және қызу темперасурасын бақылау. Штамптарды жұмысқа дайындау.
Білімдер:
- ауыспалы машиналардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
- бөлшектерді ию, қақтау және штамптауға арналған құрал-аспаптардың тағайындалуы;
- түрлі жазықтықтарда ию, қақтау, пісіру және штамптаудың технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- пресс және балғамен бөлшектерді қақатау, қолмен бөлшектерді қақтауды орындау;
- түрлі күрделігімен бөлшектерді көшіру және ыстықтай штамптауды орындау;
- ауыспалы машиналарда бөлшектердің штамптауды орындау;
- түрлі құрылғыларда бөлшектерді орнату және өлшеу;
- дайындалған бөлшектің дәлдігін тексеру;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.6.1-2.6.19
Квалификация: 110907 2 – Шевинговальщик
СД 01
Специальная технология.
Основы резания. Оборудование, инструмент и приспособления для шевингования. Шевингование прямых зубьев шестерен различных диаметров по 5-7 степеням точности и с модулем свыше 5 по 8 степени точности на однотипных шевинговальных станках. Установление режимов обработки. Установка и выверка обрабатываемых шестерен на универсальных приспособлениях. Шевингование сложных зубчатых колес с прямым и винтовым зубом по 7 степени точности на шевинговальных станках, налаженных для обработки определенных шестерен. Шевингование зубьев шестерен и зубчатых колес по 5-7 степеням точности на шевинговальных станках. Наладка станка и установление режимов обработки. Шевингование особо сложных зубчатых колес с прямым и винтовым зубом по 6 степени точности на шевинговальных станках, налаженных для обработки определенных шестерен.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем зубошевинговальных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса шевингования зубьев шестерен и зубчатых колес;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить шевингование зубьев различной сложности на шевинговальных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.7.1-2.7.12
Квалификация: 110908 2 – Кузнец (всех наименований)
СД 01
Специальная технология
Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из сталей различных марок. Выполнение работ по ковке, протяжке, высадке и правке деталей. Изготовление простого и средней сложности кузнечного инструмента. Расковка трубок вил под молотом. Штамповка в подкладных штампах. Сборка крупных заготовок под молотом. Ручная ковка сложных деталей по чертежам и образцам. Гибка и сварка деталей в разных плоскостях. Сварка деталей из стали различных марок. Гибка деталей и заготовок из листового и профильного металла на горизонтально-гибочных машинах в горячем и холодном состоянии. Управление прессами, молотами и подъемно-транспортными механизмами. Пользование контрольно-измерительными приборами. Участие в текущем ремонте. Контроль температуры нагрева и размеров обрабатываемых заготовок. Подналадка штампов.
Знания:
- устройства и принципа работы ротационных машин;
- назначения инструментов для ковки, гибки, штамповки деталей;
- технологического процесса ковки, гибки, сварки и штамповки деталей в различных плоскостях;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- выполнять ручную ковку деталей, ковку деталей на молотах и прессах;
- производить горячую штамповку и высадку деталей различной сложности;
- производить штамповку деталей на ротационных машинах;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку точности изготовленных деталей;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.8.1-2.8.9
Біліктілік: 110909 2 – Бұрғышы
АП 01
Арнайы технология
Бұрғылау кезіндегі кесу негіздері. Бұрғы, зенкер, ұңғы және басқа аспаптардың геометриясы. Бұрғылау станоктарының тағайындалуы мен сұрыптамасы. Бұрғылау станоктарының құрылысы және негізгі түйіндері мен кесу құралдары. Түрлі жазықтықтарда орналасқан бөлшектерді бұрғылау, қайта бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылау. Арнайы бағыттауыш құралдарды қолданумен бұрғы диаметрінің 15 жоғары тереңдікте, сонымен қатар бұрғы диаметрінің 20 жокары тереңдікке түрлі конфигурациялы бөлшектреде саңылауларды бұрғылау.
Қиын жететін жерлерде бұранда оймаларды кесу және кесу, қайрау.
Түрлі жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, аралас бекітуді талап ететін күрделі конфигурациялы ірі бөлшектерді орнату.
Бұранда ойма кесу. Кесу режимдерін орнатып, күрделі құрылғыларды қолданумен арнайы және әмбебап станоктарды жұмысқа дайындау, жөндеу. Өңдеу ақаулары және оларды алды алу. Технологиялық құжаттар. Орнату құрылғыларының, қысқыштардың және тіреулердің шартты графикалық белгіленуі. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. СББ станоктарда технологиялық үрдіс. Бұрғышң жұмыс орнын ұйымдастыру, бірлік. Сериялық және ірі сериялық өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшеліктері. Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- бұрғылау станоктарың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшек саңылауларын бұрғылау, қайта бұрғылау зенкерлеу және ұңғылаудың технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- бұрғылау станоктарында түрлі материалдардан және қорытпалардан бөлшектерден түрлі күрделі дәрежедегі өңдеуді жүзеге асыру;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.9.1-2.9.13
Біліктілік: 110910 2 – Кең бейінді станокшы
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы.Токарлық станоктардың сұрыптамасы. Кинематикалық сұлбаларда элементтердің шартты белгіленуі. Фрезерлеу, ажарлау бұрғылау, 16К25 модельді СББ, 16К20 модельді токарлық-винт кескіш және басқа станоктардың құрылысы.
Сыртқы беттердің токарлық өңдеу. Кесу режимдері.Бөлшектерді бекіту үшін арналған құралдар. Саңылауларды токарлық өңдеу. Фасондық беттерді өңдеу. Бұранда оймаларды кесу.Әрлеулік өндеу.
Фрезерлеу туралы негізгі мәліметтер. Фрезалардың геометриялық элементтері. Фрезерлеу стноктарының құрылысы туралы жалпы мәліметтер. Жазық беттерді фрезерлеу. Даындамаларды кесу,кескілеу және кертпелерді фрезерлеу. Әмбебап фрезерлеу станоктарында фасондық беттерді фрезерлеу. Механикалық өңдеудің технологиялық үрдісі туралы мәліметтер. Фрезерлік станоктар, кинематикалық сұлбадар, сынаулар. Станоктарды пайдалану. Бөлгіш бастар және олардың қолданылуымен орындалатын фрезерлік жұмыстар. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. Өнімнің сапасы. Өндірістің механизациясы мен автоматизациясы. СББ станоктар.Фрезерлік станоктардың жетектері және электрлік жабдықтары. Ажарлау туралы жалпы мәліметтер. Ажарлау ерекшеліктері. Ажарлау түрлері мен тәсілдері. Өңдеу режимдері. Абразивті материалдар. Ажарлау дөңгелектері және олардың тағайындалу. Ажарлау дөңгелектерін таңдау, түрлері және олардың мыжырау себептері. Ажарлаушының жұмыс орны, дөңгелек сыртқы ажарлау, ішкі ажарлау, орталықтандырылмаған дөңгелекті сыртқы ажарлау, ажарлау дөңгелегін баланстау. Бұрғылау станоктарының тағайындалуы, құрылысы, құрылысы мен негізгі түрлері. Бұрғылау станоктарында өңдеуге арналған кесу құралдары. Майлау-суыту сұйықтықтары. Токарлық станоктарды жұмысқа дайындау. Технолоиялық құжаттар. Орнату құрылғыларының, тіреулерінің және қысқыштарының шартты белгіленуі. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. СББ станоктарындағы технологиялық үрдіс. Токарь жұмыс орнын ұйымдастыру, бірлік, сериялық және ірі сериялық өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастыру ерекшеліктері.
Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық, бұрғылау, фрезерлеу, көшіру, шпонкалы және ажарлау станоктарың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- ажарлау, шпонкалы, көшіру, фрезерлеу, токарлық және бұрғылау станоктарында түрлі материалдар мен қорытпаладан жасалған әр түрлі өңдеу күрделілігінің дәрежесі бойынша бөлшектерді өңдеуді орындау;
- түрлі құрылығыларда бөлшектерді орнату және өлшеу;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.8.1-2.8.9
Квалификация: 110909 2 – Сверловщик
СД 01
Специальная технология
Основы резания при сверлении. Геометрия сверла, зенкера, развертки и других инструментов. Назначение и классификация сверлильных станков. Устройство и основные узлы, режущие инструменты для обработки на сверлильных станках. Сверление, рассверливание, зенкерование и развертывание деталей расположенных в различных плоскостях. Сверление глубоких отверстий в деталях различной конфигурации на глубину сверления свыше 15 диаметров сверла, а также на глубину свыше 20 диаметров сверла с применением специальных направляющих приспособлений. Подрезка, растачивание и нарезание резьбы в труднодоступных местах. Установка крупных деталей сложной конфигурации, требующих комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях. Нарезание резьбы. Наладка универсальных и специальных станков с применением сложных приспособлений и установление режимов резания. Дефекты обработки и их предупреждение.
Технологические документы. Графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Технологический процесс на станках с ЧПУ. Организация рабочего места сверловщика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем сверлильных станков;
- правил определения режимов сверления по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса сверления, рассверливания, зенкерования и развертывания отверстий деталей;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на сверлильных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.9.1-2.9.13
Квалификация: 110910 2 – Станочник широкого профиля
СД 01
Специальная технология.
Основы резания. Геометрия токарного резца. Классификация токарных станков. Условные обозначения элементов в кинематических схемах. Устройство токарно-винторезных станков моделей 16К20, 16К25 станков с ЧПУ и других, фрезерных, шлифовальных, сверлильных. Токарная обработка наружных поверхностей. Припуски на токарную обработку. Режимы резания. Приспособления для закрепления деталей. Токарная обработка отверстий. Обработка фасонных поверхностей. Нарезание резьбы. Отделочная обработка. Основные сведения о фрезеровании. Геометрические элементы фрез. Общие сведения об устройстве фрезерных станков. Фрезерование плоских поверхностей. Фрезерование уступов, пазов, отрезание и разрезание заготовок. Фрезерование фасонных поверхностей на универсальных фрезерных станках. Сведения о технологическом процессе механической обработки. Фрезерные станки, кинематические схемы, испытания. Эксплуатация станков. Делительные головки, фрезерные работы, выполняемые с их применением. Технологический процесс изготовления типовых деталей. Качество продукции. Механизация и автоматизация производства. Станки с ЧПУ. Приводы и электрическое оборудование фрезерных станков. Понятие о шлифовании. Особенности шлифования. Виды и способы шлифования. Режимы обработки. Абразивные материалы. Шлифовальные круги, их назначение. Выбор, виды, причины и признаки износа и засаливания шлифовальных кругов. Круглое наружное шлифование, внутреннее шлифование, бесцентровое круглое наружное шлифование, балансировка шлифовальных кругов, рабочее место шлифовщика.Назначение и классификация сверлильных станков, устройство и основные узлы. Режущие инструменты для обработки на сверлильных станках. Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарных станков. Технологические документы. Графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Технологический процесс на станках с ЧПУ. Организация рабочего места токаря, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.10.1-2.10.19
ӨО ж. КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
Біліктілік: 110901 2 – Токарь
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Сыртқы беттерді, саңылауларды, фасонды беттерді өңдеу, бұранда ойма кесу, әрлеулік өндеу, токарлық станоктарды жұмысқа дайындау
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап және арнайы токарлық станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- токарлық станокты дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- квалитеттер бойынша токарлық станоктарда бөлшектердің токарлық өңдеуін орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- түрлі құрылымды токарлық станоктарда өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- токарлық станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- токарлық станокты басқару;
- токарлық станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- токарьдің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.1.12
Біліктілік: 110902 2 – Токарь-карусельші
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Ірі габаритті бөлшектердің сыртқы беттерін токарлық өңдеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, токарлық-карусельді станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- токарлық-карусельді станокты дәлдікке тексеру және жұмысқа дайындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- токарлық-карусельді станоктарында квалитеттер бойынша бөлшектердің токарлық өңдеуін орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- түрлі құрылымды токарлық-карусельді станоктарда өңделетін бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- токарлық-карусельді станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- токарлық-карусельді станокты басқару;
- токарлық станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- токарь-карусельшінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.2.1-2.2.9
Біліктілік: 110903 2 – Токарь-егеуші
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Ірі габаритті бөлшектерде саңылауларды токарлық өңдеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел токарлық-қашап өңдеу станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- токарлық-қашап өңдеу станогын дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- токарлық-қашап өңдеу станоктарында квалитеттер бойынша бөлшектердің токарлық өңдеуін орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- түрлі құрылымды токарлық-қашап өңдеу станоктарында өңделетін бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- токарлық-қашап өңдеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- токарлық-қашап өңдеу станогын басқару;
- токарлық-қашап өңдеу станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- токарь-егеушінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.10.1-2.10.19
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
Квалификация: 110901 2 – Токарь
ПО 01
Производственное обучение
Токарная обработка наружных поверхностей, отверстий, фасонных поверхностей, нарезание резьбы, отделочная обработка, наладка токарных станков.
Умения:
- устанавливать заготовки и изделия на универсальные и специальные токарные станки с точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность токарный станок;
- читать технический чертеж;
- производить токарную обработку и доводку деталей на токарных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарных станках различных конструкций;
- производить техническое обслуживание токарных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарным станком;
- технического обслуживания токарных станков;
- безопасной работы на рабочем месте токаря.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.1.1-2.1.12
Квалификация: 110902 2 – Токарь-карусельщик
ПО 01
Производственное обучение
Токарная обработка наружных поверхностей крупногабаритных деталей.
Умения:
- устанавливать заготовки и изделия на токарно-карусельные станки с точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность токарно-карусельный станок;
- читать технический чертеж;
- производить токарную обработку и доводку деталей по квалитетам на токарно-карусельных станках;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарно-карусельных станках различных конструкций;
- производить техническое обслуживание токарно-карусельных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарно-карусельным станком;
- технического обслуживания токарно-карусельных станков;
- безопасной работы на рабочем месте токаря-карусельщика.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.2.1-2.2.9
Квалификация: 110903 2 – Токарь-расточник
ПО 01
Производственное обучение
Токарная обработка отверстий в крупногабаритных деталях.
Умения:
- устанавливать заготовки и изделия на столе токарно-расточного станка точной выверкой в двух плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность токарно-расточный станок;
- читать технический чертеж;
- производить токарную обработку и доводку деталей на токарно-расточных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарно-расточных станках различных конструкций;
- производить техническое обслуживание токарно-расточных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарно-расточным станком;
- технического обслуживания токарно-расточных станков;
- безопасной работы на рабочем месте токаря-расточника.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.3.1-2.3.13
Біліктілік: 110904 2 – Токарь-револьверші
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Сыртқы беттерді, саңылауларды, фасондық беттерді кешендік өңдеу, бұранда ойма кесу,әрлеулік өндеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел токарлық-револьверлі станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- токарлық-револьверлі станокты дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- токарлық-револьверлі станоктарында квалитеттер бойынша бөлшектердің токарлық өңдеуін орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- түрлі құрылымды токарлық-револьверлістан ктарда өңделетін бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- токарлық-револьверлі станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- токарлық-револьверлі станокты басқару;
- токарлық-револьверлі станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- токарь-револьвершінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.4.1-2.4.10
Біліктілік: 110905 2 – Тіс кесуші
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Секторлардың, тісті дөңгелектердің, тістегергіштердің және басқа бөлшектердің тістерін кесу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел тіс кескіш станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- барлық модельді және типті тіс кескіш станоктарды дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- дәлдік дәрежесі бойынша тіс кескіш станоктарда әр түрлі қадамды және бейінді тістерді кесу, өңдеу және соңғы өңдеу;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- тіс кескіш станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- тіс кескіш станогын басқару;
- тіс кескіш станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- тіс кесушінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.5.1-2.5.10
Біліктілік: 110906 2 – Фрезеровщик
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Жазық беттерді фрезерлеу, тікбұрышты кертпелерді, ойыстарды фрезерлеу, металды кесу, тісті тақтайша мен цилиндрлік дөңгелектердің көпжақтары мен тік тістерін фрезерлеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, фрезерлік станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- әмбебап және арнайы фрезерлеу станоктарын дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- квалитеттер бойынша түрлі конструкциялы фрезерлік станоктарда бөлшектерді фрезерлеуді орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- фрезерлеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- фрезерлеу станогын басқару;
- фрезерлеу станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- фрезерлеушінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.3.1-2.3.13
Квалификация: 110904 2 – Токарь-револьверщик
ПО 01
Производственное обучение
Комплексная обработка наружных поверхностей, отверстий, фасонных поверхностей, нарезание резьбы, отделочная обработка.
Умения:
- устанавливать заготовки и изделия на столе токарно-револьверного станка точной выверкой в двух плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность токарно-револьверный станок;
- производить токарную обработку и доводку деталей на токарно-револьверных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарно-револьверных станках различных конструкций;
- производить техническое обслуживание токарно-револьверных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарно-револьверным станком;
- технического обслуживания токарно-револьверных станков;
- безопасной работы на рабочем месте токаря-револьверщика.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.4.1-2.4.10
Квалификация: 110905 2 – Зуборезчик
ПО 01
Производственное обучение
Нарезание зубьев шестерен, секторов, червяков, зубчатых колес и других деталей.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали на столе зуборезного станка точной выверкой в двух плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность зуборезные станки всех типов и моделей;
- читать технический чертеж;
- производить нарезание, обработку и доводку зубьев различного профиля и шага на зуборезных станках по степеням точности;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание зуборезных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления зуборезным станком;
- технического обслуживания зуборезных станков;
- безопасной работы на рабочем месте зуборезчика.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8
ПК 2.5.1-2.5.10
Квалификация: 110906 2 – Фрезеровщик
ПО 01
Производственное обучение
Фрезерная обработка плоских поверхностей, фрезерование прямоугольных уступов, пазов, канавок, разрезание металла, фрезерование многогранников, прямозубых цилиндрических колес, зубчатых реек.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали на фрезерном станке с точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность универсальные и специальные фрезерные станки;
- читать технический чертеж;
- производить фрезерование деталей на фрезерных станках различных конструкций по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание фрезерных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления фрезерным станком;
- технического обслуживания фрезерных станков;
- безопасной работы на рабочем месте фрезеровщика.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8

КҚ 2.6.1-2.6.19
Біліктілік: 110907 2 – Шевинговальщик
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Шевинговальдеу станоктарында тістерді өңдеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел шевинговальдеу станоктарына дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- барлық типті және модельді шевинговальдеу станоктарын дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- дәлдік дәрежесі бойынша тік және винтті тістерімен тісті дөңгелектердің және тестегергіштердің тістерін шевинговальдеуді орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- шевинговальдеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- шевинговальдеу станоктарын басқару;
- шевинговальдеу станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- шевинговальдеушінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмысында.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.7.1-2.7.12
Біліктілік: 110908 2 – Ұста (барлық атаулармен)
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Ауыспалы машиналарда металды штамптау, қолмен қақтау
Іскерліктер:
- дайындамалар мен бөлшектерді орнату;
- сызбалар мен үлгілер бойынша түрлі күрделікті бөлшектердіқолмен қақтауды орындау;
- ыстықтай штамптауды, бөлшекті қоюды орындау;
- ауыспалы машиналарда штамптауды орындау;
- техникалық сызбаларды оқу;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- ұстаның жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.8.1-2.8.9
Біліктілік: 110909 2 – Бұрғышы
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Саңылауларды бұрғылау, зенкерлеу, ұңғылау және бұранда кескішпен бұранда ойма жасау
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел бұрғылау станоктарына дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- бұрғылау және бұрғылау-қашап өңдеу станоктарын дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- квалитеттер бойынша әмбебап және арнайы бұрғылау станоктарында саңылауларды бұрғылау, қайта бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылауды орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- бұрғылау станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- бұрғылау станогын басқару;
- бұрғылау станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- бұрғышының жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.6.1-2.6.19
Квалификация: 110907 2 – Шевинговальщик
ПО 01
Производственное обучение
Обработка зубьев на шевинговальных станках.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали на столе шевинговального станка точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность шевинговальные станки всех типов и моделей;
- читать технический чертеж;
- производить шевингование зубьев шестерен и зубчатых колес различного диаметра с прямым и винтовым зубом по степеням точности;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание шевинговальных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления шевинговальным станком;
- технического обслуживания шевинговальных станков;
- безопасной работы на рабочем месте шевинговальщика.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8
ПК 2.7.1-2.7.12
Квалификация: 110908 2 – Кузнец (всех наименований)
ПО 01
Производственное обучение
Штамповка, ручная ковка металла, штамповка на ротационных машинах.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали;
- выполнять ковку деталей на молотах и прессах, ручную ковку деталей различной сложности по чертежам и образцам;
- производить горячую штамповку – высадку деталей;
- производить штамповку на ротационных машинах;
- читать технический чертеж;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- безопасной работы на рабочем месте кузнеца.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8
ПК 2.8.1-2.8.9
Квалификация: 110909 2 – Сверловщик
ПО 01
Производственное обучение
Сверление, рассверливание, зенкерование, развертывание, зенкование отверстий, цекование, нарезание резьбы метчиком.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали на столе сверлильного станка точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность сверлильные и сверлильно-расточные станки;
- читать технический чертеж;
- производить сверление, рассверливание, зенкерование и развертывание отверстий на универсальных и специальных сверлильных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание сверлильных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления сверлильным станком;
- технического обслуживания сверлильных станков;
- безопасной работы на рабочем месте сверлильщика.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8

КҚ 3.12.5
ЖКП 07
Гидравлика негіздері, гидро және пневможелі
Гидростатика. Гидродинамика. Жетектер туралы жалпы мағлұмат.
Гидравликалық жетек. Гидрожетектің сұйықтықтары. Гидравликалық жетек жұмысының ұстанымы. Сорғылауыштың әр түрлілігі. Гидравликалық орындаушы қозғалтқыштар. Гидрожетекге арналған басқару аппаратурасы. Автоматтандырылған құрылғылардың гидрожетегі. Гидрожетекдің есебінің негіздері. Пневможелі: негізгі элементтері, түзетудің жұмыс ұстанымы, есебі.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалық жүйелердің қызмет көрсетуінің физикалық негіздері;
- гидрожелі және пневможелі облыстарындағы техникалық өрлеудің негізгі бағыттары.
Іскерліктер:
- гидравликалық және пнвможелілік негізгі параметрлерінің есебін жүргізу;
- жүйенің сызбаларын құру және оқу;
- нормативті құжаттарды пайдалану.
БҚ 4
КҚ 3.11.8
КҚ 3.12.6
ЖКП 08
Электрлық машиналар және электрожелі
Үнемі болып тұратын тоқтың машиналары. Өзгермелі тоқтың машиналары.Трансформаторлар, жұмыс тәртібінің және қызметінің ұстанымы, құрылысы. Асинхронды қозғалтқыштар. Электрожелі. Элетрожелімен басқарудың үлгілі түйіндері және сызбалары.
Білімдер:
- трансформаторлардың электрлік машиналардың іс-әрекетінің негізі;
- электржелілерінің функциясы және топтамасы;
- электрлі машиналарды қосуға арналған электрлі машиналарды орындау;
- жетекті электр қозғалтқыштардың есебін және таңдауын жүзеге асыру.
Іскерліктер:
- электрлі машиналарды қосуға арналған электрлі машиналарды орындау;
- жетекті электр қозғалтқыштардың есебін және таңдауын жүзеге асыру.
БҚ 4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 09
Электроника және микроэлектроника негіздері
Жартылай өткізгіштер. Жартылай өткізгіш диодтар. Биполярлық және полярлық транзисторлар. Интегралды сұлбалардың элементтері. Күшті жартылай өткізгіш құралдар. Аналогты электронды құралдар – дабыдарды күшейткіштер. Цифрлы электроника негіздері. Логика алгебрасы. Аралас құрылғылар. Жартылай өткізгіш сақтандырғыш құрылғылар. Генераторлар және дабылдарды қалыптастырушылар.
Білімдер:
- микроэлектрониканың заманауи бөлшектердің функционалды тағайындалуы және сұрыптамасы;
- аналогты электрондық құрылдығардың негізгі параметрлері мен сипаттамалары;
- цифрлы құрылғылардың дабылдары;
- логикалық интегралды микросхемалардың базалық элементтері және жалпы мәліметтері;
- аралас және кезендік құрылғылардың тағайындалуы;
- генераторлардың және дабылдарды қалыптастырушылардың функциясы.
Іскерліктер:
- электрондық сұлбалардың элементарлы есептерін орындау;
- күшейткіштердің, ИМС импульсті құрылғылардың сұлбаларын құру және оқу;
- сұлбалардың және құрылғылардың жұмыс қабілеттілігін бағалауды жүзеге асыру;
- жартылай өткізгіштердің қасиеттерін түсіндіру;
- сұлбаларды сызу, электронды құралдардың сипаттамаларын түсіндіру, құру және шешу;
- гибритті және жартылай өткізгіш интегралды микросхемаларды салыстыру;
- операциялық күшейткіш негізі бойынша сызбаларды оқу.
БҚ 4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 10
Метрология және бақылау құралдарының негіздері
Қазақстанда метрология базасын ұйымдастыру. Өлшеу құралдары мен аспаптары. Сызықтық өлшемдерді өлшеудің әмбебап құралдары. Өндірістің метрологиялық қамтамасыз етілуі. Өндірістік үрдістің тұрақтылығын және дәлдігін анықтаудың статистикалық әдістері. Сапа жүйесінің және оның менеджментінің дамуы. Стандарттау мәні. Машина жасауда стандартизация объектілері. ҚР сертификациясының мемлекеттік жүйесі.
Білімдер:
- бөлшектерді өзара ауыстыру;
- техникалық өлшеу;
- бөлшектердің және жалғаулардың жіберулері мен отырғызулары.
Іскерліктер:
- түрлі дәрежедегі нақтылықпен өңделген бөлшектерді өлшеу;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеу, өңдеуге жіберулерді анықтау, сәйкес келетін құралды таңдау.
БҚ 4

ПК 3.12.5
ОПД 07
Основы гидравлики, гидро и пневмопривод
Гидростатика. Гидродинамика. Общие сведения о приводах. Гидравлические приводы. Рабочие жидкости гидроприводов. Принцип работы гидравлического привода. Разновидности насосов. Гидравлические исполнительные двигатели. Аппаратура для гидроприводов, регулирующая и направляющая. Гидроприводы автоматизированного оборудования. Основы расчета гидроприводов. Пневмопривод: основные элементы, принцип работы наладка, расчет.
Знания:
- физических основ функционирования гидравлических и пневматических систем;
- структуры систем автоматического управления на гидравлической и пневматической элементной базе;
- основных направлений технического прогресса в области гидропривода и пневмопривода.
Умения:
- производить расчет основных параметров гидравлических и пневмоприводов;
- читать и составлять схемы систем;
- пользоваться нормативными документами.
БК 4
ПК 3.11.8
ПК 3.12.6
ОПД 08
Электрические машины и электропривод
Машины постоянного тока. Машины переменного тока. Трансформаторы: устройство, принципы действия и режимы работы. Асинхронные двигатели. Электропривод. Типовые узлы и схемы управления электроприводом.
Знания:
- назначения и применения электрических машин в металлорежущем оборудовании;
- принципов действия трансформаторов и электрических машин;
- конструкции реактивного и гистерезисного двигателя, шагового двигателя;
- функции и классификации электроприводов.
Умения:
- составлять принципиальные схемы включения электрических машин и трансформаторов и необходимой пускорегулирующей аппаратуры;
- выполнять электрические соединения для включения электрических машин;
- осуществлять расчет и выбор приводных электродвигателей.
БК 4
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 09
Основы электроники и микроэлектроники
Полупроводники. Полупроводниковые диоды. Биполярные и полевые транзисторы. Элементы интегральных схем. Силовые полупроводниковые приборы. Аналоговые электронные устройства-усилители сигналов. Основы цифровой электроники. Алгебра логики. Комбинационные устрой. Полупроводниковые запоминающие устройства. Генераторы и формирователи сигналов.
Знания:
- классификации и функционального назначения современных изделий микроэлектроники;
- основных параметров и характеристик аналоговых электронных устройств;
- сигналов цифровых устройств;
- общих сведений и базовых элементов логических интегральных микросхем;
- назначения комбинационных и последовательных устройств;
- функций генераторов и формирователей сигналов.
Умения:
- производить элементарные расчеты электронных схем;
- составлять и читать схемы усилителей, импульсных устройств ИМС;
- производить оценку работоспособности приборов и схем;
- объяснять свойства полупроводников
- вычерчивать схемы, снимать, строить и объяснять характеристики электронных устройств;
- сравнивать гибридные и полупроводниковые интегральные микросхемы;
- читать схемы на основе операционных усилителей.
БК 4
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 10
Основы метрологии и средств контроля
Организационная база метрологии в Казахстане. Измерительные инструменты и приборы. Универсальные средства измерения линейных размеров. Метрологическое обеспечение производства. Статистические методы определения точности и стабильности производственного процесса. Развитие систем качества и их менеджмента. Сущность стандартизации. Объекты стандартизации в машиностроении. Государственная система сертификации РК.
Знания:
- метрологического обеспечения испытания продукции;
- механических средств измерения;
- оптико-механических, пневматических, электрических измерительных приборов;
- автоматизации процессов измерения и контроля;
- методик выполнения измерений;
- систем нормирования отклонений формы и расположения поверхностей деталей;
- стандартизации шероховатости поверхности;
- стандартизации основных норм взаимозаменяемости;
- взаимозаменяемости гладких цилиндрических посадок;
- стандартизации точности цилиндрических поверхностей;
- основных отклонений для образования посадок;
- систем допусков и посадок подшипников качения;
- стандартизации резьбовых соединений;
- взаимозаменяемости и метрологических требований зубчатых передач;
- основных положений системы сертификации.
Умения:
- давать точное определение стандартизации, метрологии, сертификации;
- находить обозначения на чертежах допусков форм и расположения поверхностей деталей;
- находить по формулам параметры посадок деталей;
- производить расчет посадок;
- пользоваться методом расчета полной взаимозаменяемости;
- рассчитывать предельные и допустимые припуски, допуски деталей;
- пользоваться измерительными инструментами;
- находить в справочных таблицах предельные отклонения и подсчитывать предельные размеры по заданным номинальным размерам.
БК 4

КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 11
ЭЕМ және микропроцессорлар
Микропроцессорлар және ЭЕМ туралы негізгі мәліметтер. ЭЕМ ақпараттық-логикалық негізі. ЭЕМ үлгілік логикалық элементтері мен жабдықтары. Процессордың құрылымы және жұмыс істеуі. ЭЕМ перефериялық құрылғылары, түйіндестің әдісі мен тәсілдері, ЭЕМ желісі. ЭЕМ аппараттық қамтамасыз етудің және архитектурасының даму тенденциясы. ЭЕМ бағдарламалық қамтамасыз етуі. Алгоритм және бағдарлау негіздері.
Білімдер:
- ЭЕМ жіктеуі, базалық параметрлері мен техникалық сипаттамасы;
- ЭЕМ есептеу жүйесінің архитектурасы, аппараттық бөлімінің құрылымы және негізгі функционалдық түйіндерінің қызметі;
- ЭЕМ арифметикалық және логикалық негізі, санау жүйелері;
- ЭЕМ элементтерінің және құрылғыларының жіктеуі;
- микропроцессорлардың үлгілік құрылымы мен жіктеуі;
- перефериялық жабдықтарының құрылымы және жіктеуі;
- операциялардың біріктіру принципі, ақпараттың конвейерлік өндеуі;
- операциялық жүйесі, оның қызметі, қүрамы және функциясы;
- ЭЕМ арқылы есептерді шешудің негізгі кезеңдері.
Іскерліктер:
- ЭЕМ ақпаратты білдіру;
- бекітілген нүктелі, екілік сандармен өзгермелі нүктелі сандармен арифметикалық операцияларды орындау;
- қарапайым бағдарламаларды құру;
- кәсібі қызметте ЭЕМ қолдану;
- СББ металл кесетін станоктарға бағдарлама еңгізу.
БҚ 4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 12
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Еңбекті қорғау саласындағы нормативтік-құқықтық актілер жүйесі. Еңбекті қорғау бойынша қызметті ұйымдастыру. Келесіз оқиғаларды тергеу және тіркеу. Өндіріс ғимараттардағы ауа ортасының жағдайы. Өндірістік жарықтандыру, шу және шайқалу. Ғимараттың желдетіліу. Кәсіпорындарында өрт сөндіру қызметін ұйымдастыру. Өрт және жарылу қауіпсіздігінің дәрежесі бойынша ғимарататрдың жіктелуі. Өрттен сақтану жүйесі. Электрқондырғылары бар электр тоғымен зақымдану қауіпсіздігі дәрежесі бойынша ғимараттар және электрқондырғыларының жіктелуі. Электрден қорғау құралдары. Статикалық электр тоғы. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Станоктарда қауіпсіз жұмыс істеудің негізгі ережелері. Станоктарда жұмыс істеу кезіндегі экологиясы.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәлеметтер;
- жұмыс орнында техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздіктің негіздері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер;
- металл өндеу үрдісінде басқару жүйесінің блоктары мен элементтерінің қауіпсіз жұмысының мәні мен ерекшеліктері және олардың практикалық қолданысы.
Іскерліктер:
- металл кескіш жабдықтың қауіпсіз жұмысын анықтау және талдау;
- техника қауіпсіздігін сақтау;
- өндірістік жарақатта көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау;
- өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 3.11.4
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 11
ЭВМ и микропроцессоры
Основные сведения о микропроцессорах и ЭВМ. Информационно-логические основы ЭВМ. Типовые логические элементы и устройства ЭВМ. Структура и функционирование процессора. Перефирийные устройства ЭВМ, методы и средства сопряжения, сети ЭВМ. Тенденция развития архитектуры и аппаратного обеспечения ЭВМ. Программное обеспечение ЭВМ. Алгоритмизация и основы программирования.
Знания:
- классификации, базовых параметров и технических характеристик ЭВМ;
- архитектуры вычислительной системы, структуры аппаратной части и назначения основных функциональных узлов ЭВМ;
- систем счисления, арифметических и логических основ ЭВМ;
- классификации элементов и устройств ЭВМ;
- классификации и типовой структуры микропроцессоров;
- классификации, устройства периферийных устройств;
- принципа совмещения операций, конвейерной обработки информации;
- операционной системы, ее назначения, состава и функций;
- основных этапов решения задач на ЭВМ.
Умения:
- представлять информацию в ЭВМ;
- производить арифметические операции над числами с фиксированной точкой, двоичными числами с плавающей точкой;
- составлять элементарные программы;
- применять ЭВМ в профессиональной деятельности;
- задавать программы для металлорежущих станков с ЧПУ.
БК 4
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 12
Охрана труда и основы промышленной экологии
Система нормативно-правовых актов в области охраны труда. Организация службы по охране труда. Расследование и учет несчастных случаев. Состояние воздушной среды в производственных помещениях. Производственное освещение, шум и вибрация. Вентиляция помещений. Организация пожарной службы на предприятиях. Классификация помещений по степени пожарной и взрывной опасности. Система пожарной защиты. Классификация электроустановок и помещений, содержащих электрооборудование по степени опасности поражения электрическим током. Электрозащитные средства. Статическое электричество. Оказание первой помощи пострадавшим. Основные правила безопасной работы на станках. Промышленная экология.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности на рабочем месте;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности;
- назначения и особенностей безопасной работы элементов и блоков систем управления и их практического применения в процессах металлообработки.
Умения:
- анализировать и определять безопасную работу металлорежущего оборудования;
- соблюдать технику безопасности;
- оказывать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность;
- пользоваться первичными средствами пожаротушения.
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.8
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
ЖКП 13
Экономика және өндірісті басқару
Сала және нарықтық экономика. Саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері. Өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы. Негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер. Ұйымның инфрақұрылымы. Ұйымның қаражаты және мүлігі. Негiзгi және айналымдағы қаражаттар. Еңбек ресурстары. Еңбектің ұйымдастыруы, мөлшерлеуі және еңбекақы төлеуі. Ұйымның маркетингтік қызметi. Өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты. Өндiрiс шығыны және өнiмнiң, қызметтердің өзiндiк құны. Бағаның құрылуы. Ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы. Өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі. Патенттану, ойлап тапқыштық. Инновациялық және инвестициялық саясат. Ұйымның сыртқы экономикалық қызметi. Бизнес-жоспар. Негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдары;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстары және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерi;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмі және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формалары;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесi.
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiнің негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштерiн қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығару;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдау.
БҚ 6
КҚ 3.11.9
КҚ 3.12.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Материалдарды және құралдарды өңдеу негіздері
Материалдарды кесумен механикалық өңдеу жайлы жалпы мәліметтер. Жону арқылы металды өңдеу. Бұрғылау және кеулейжону станоктарында материалдарды өңдеу. Материалдарды бұрғылап, үңгілеп, кеулейжонып және ұңғылап өңдеу. Фрезерь станоктарында дайындамаларды өңдеу. Сүргілеу, қашау және тартпажону станоктарында дайындамаларды өңдеу. Тісті кесу. Ажарлау станоктарында дайындамаларды өңдеу; ажарлау құралдары. Ажарлау және бабына келтіру үрдістері. Ажарлау кезіндегі кесу мәзірін анықтау. Пластикалық деформациялап, электрфизикалық және электрхимиялық әдістермен өңдеу және қолданылатын құрал.
Білімдер:
- механикалық өңдеу барысының компоненті;
- кесумен өңдеудің негізгі түрлері;
- кесу тәртібінің есебі;
- құралдардың тозуы және тозудың себептері;
- кесу құралының тұрақтылығы;
- жағатын-салқындататын құралдар және оларды кесу аймағына жеткізудің әдістері.
Іскерліктер:
- кесу күшін реттеу;
- құралдың тотығу себебін айқындау;
- кесу жылуына әсер ететін фактроларды айқындау;
- станоктың күштілігі бойынша таңдалған тәртіпке тексеріс жүргізу.
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.4
КҚ 3.12.2
АП 02
Металл кесетін құрылғылар
Металл кесетін станоктар жайлы негізгі түсініктер. Металл кесетін станоктардың негізгі түрлері (құрылғылар, кинематикасы, баптау); токарь, бұрғылау-кеулейжону, фрезерь, сүргілеу, қашау, тартпажону, бұрандажону, тіс өңдейтін, ажарлайтын станоктардың топтары. Электрохимиялық және электрофизикалық өңдеуге арналған станоктар; пластикалық деформациялау әдісімен жұмыс істейтін станоктар. Автоматты өндірістің металл кесетін құрылғылары. Станоктардың автоматты сызықтары. өндірістік роботтар. Икемді өндірістік жүйелер.
Білімдер:
- СББ жүйенің қолданылу аумағы;
- тапсырма беру және бағдарлама енгізу құрылғысы;
- СББ жайлы негізгі түсініктер;
- станоктардың жіктелуін, тағайындалу және сипаттамалары;
- МКС (металл кесетін станоктар) құрылымын және жұмыс істеу принципі;
- МКС кинематикасы;
- МКС баптау;
- МКС қолданылу аумағы;
- станокты автоматты сызықтардың қолданылу аумағы, жіктелуі.
Іскерліктер:
- жылжыту координатасын беру;
- өңдеу әдістерін таңдауды және негіздеу;
- кинематикалық схемаларды оқу;
- станокты реттеуді және баптау;
- автоматты сызықтардың қолданылуын экономикалық негіздеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
АП 03
Өндірістік барысты және ТБАБЖ салаларың автоматтандыру
Өндірістік үрдісті автоматтандырудың жалпы мәселелері. Металл өңдейтін станоктардың технологиялық үрдісін автоматтандыру. Жалпы зауыттық технологиялық объектіні және қондырғыны автоматтандыру. Технологиялық үрдісті автоматты басқару жүйелері (ТБАБЖ). ТБАБЖ техникалық құралда ы және аралық жүйелері. Бағдарламамен басқарылатын автоматты манипуляторлар (өндірістік роботтар).
Білімдер:
- басқару жүйесін және олардың тәжірибеде пайдаланудағы жұмыс элементін және шығырының ерекшеліктері және тағайындау;
- ұстанымды электрлік сызбалар;
- элементтердің және жүйелердің негізгі динамикалық сипаттамалары;
- пайда болудың физикалық маңызы.
Іскерліктер:
- автоматтандыру сызбаларын таңдау;
- басқару жүйесінің ерекше сипаттамаларын және оңтайлы түрлерін анықтау;
- түрлі жүйенің функционалды және құрылымдық сызбаларын құру кезіндегі автоматты басқарудың теориясын қабылдау;
- анықтамалық әдебиетті пайдалану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7

ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.7
ПК 3.11.8
ПК 3.12.3
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ОПД 13
Экономика и управление производством
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Инфраструктура организации. Капитал и имущество организации. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Маркетинговая деятельность организации. Производственная программа и производственная мощность. Издержки производства и себестоимость продукции, услуг. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции. Патентоведение, изобретательство. Инновационная и инвестиционная политика. Внешнеэкономическая деятельность организации. Бизнес-план. Методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- организации производственного и технологического процессов;
- материально-технических, трудовых и финансовых ресурсов отрасли и предприятия (организации), показателей их эффективного использования;
- механизмов ценообразования на продукцию (услуги), форм оплаты труда в современных условиях;
- методик разработки бизнес-плана.
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
БК 6
ПК 3.11.9
ПК 3.12.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы обработки материалов и инструмент
Основные понятия теории резания. Элементы резания. Обрабатываемость материалов резанием и режущие свойства инструментов. Материалы обрабатываемые резанием. Инструментальные материалы. Геометрические параметры и заточка режущей части инструментов. Процесс стружкообразования. Классификация стружки. Тепловые явления при резании. Износ режущего инструмента. Влияние смазочно-охлаждающей жидкости на процесс резания. Силы, действующие на режущий инструмент. Шероховатость поверхности и точность обработки. режимы резания. Основные понятия о процессах точения и режущем инструменте для токарной обработки. Режимы резания при точении и нарезании резьбы резцом. Основные понятия о процессе фрезерования. Режимы резания при фрезеровании. Основные понятия о процессах обработки отверстий и режущем инструменте, используемом на сверлильных станках. Режимы резания осевыми инструментами. Основные особенности резания абразивным инструментом. Абразивные материалы. Зернистость абразивных материалов. Основные характеристики абразивных инструментов. Правка шлифовальных кругов. Силы резания и мощность при шлифовании. Тепловые явления и смазочно-охлаждающие жидкости при шлифовании. Режимы резания при шлифовании. Общие сведения о металлорежущих станках и технологическом процессе обработки на них.
Знания:
- признаков обработки материалов резанием;
- скорости резания и скорости подачи при резании;
- требований, предъявляемых к технологическому процессу резания;
- режущих свойств инструментов;
- материалов, подвергаемых обработке резанием;
- классов инструментальных материалов;
- геометрических параметров режущей части инструмента;
- типов стружек;
- влияния нароста на процесс резания;
- видов износа инструмента;
- воздействия СОЖ на процесс резания;
- классификации токарных резцов;
- режимов резания при точении и нарезании резьбы резцом;
- процесса фрезерования;
- основных операций резания, выполняемых на сверлильных станках;
- режимов резания при нарезании резьбы метчиками;
- абразивной обработки деталей;
- процесса шлифования деталей;
- абразивных материалов и их свойств;
- свойств абразивных инструментов;
- СОЖ, применяемых при шлифовании;
- режимов резания при шлифовании;
- характеристик шлифовальных кругов;
- кинематики станков;
- типовых деталей и механизмов станков;
- приводов главного движения и движения подачи;
- общих сведений о технологическом процессе механической обработки.
Умения:
- рассчитать глубину и силу резания;
- рассчитать погрешности обработки;
- подбирать режимы резания;
- подбирать режущие инструменты при обработке деталей на токарных станках;
- рассчитывать длину рабочего хода при обработке нескольких деталей;
- рассчитать скорость резания при фрезеровании;
- нарезать резьбу метчиком;
- рассчитывать скорость резания при сверлении;
- выбирать режущий инструмент при шлифовании;
- производить правку шлифовального круга;
- рассчитать силу резания и мощность при шлифовании;
- работать с технологической документацией.
БК 4
БК 8
ПК 3.11.2
ПК 3.11.4
ПК 3.12.2
СД 02
Металлорежущее оборудование
Общие сведения о станках. Точность станков и качество обработки. Условия и охрана труда. Организация рабочего места. Токарные станки и технология обработки на них. Фрезерные станки и технология фрезерной обработки. Сверлильные станки и технология сверлильной обработки. Шлифовальные станки и технология обработки шлифованием. Станки с ЧПУ.
Знания:
- классификации металлорежущих станков;
- производительности, надежности и точности станков;
- производственных санитарно-гигиенических норм;
- пожаро- и электробезопасности;
- организации рабочего места в зависимости от типа металлорежущего оборудования;
- основных типов токарных станков и их обозначения;
- устройства токарно-винтового станка;
- технологии токарной обработки и оснастки;
- технологии обработки наружных цилиндрических и плоских торцовых поверхностей, цилиндрических отверстий, конических и фасонных поверхностей;
- технологии отделки поверхностей;
- технологии нарезания резьбы на токарных станках;
- основных типов фрезерных станков и их обозначения;
- устройства консольно-фрезерного станка;
- технологии фрезерования и оснастки;
- технологии фрезерования плоских и фасонных поверхностей, скосов, пазов, уступов, канавок;
- технологии фрезерования деталей, имеющих сопряжение плоскости и многогранников,
- технологии разрезания заготовок фрезой;
- основных типов сверлильных станков и их обозначения;
- устройства вертикально-сверлильного и вертикально-радиального станков;
- технологии обработки на сверлильных станках и оснастка;
- технологии сверления и рассверливания отверстий, зенкерования, цекования, зенкования и развертывания, нарезания внутренней резьбы;
- основных типов шлифовальных станков и их обозначения;
- устройства плоско- и круглошлифовальных станков;
- технологии обработки заготовок на шлифовальных станках;
- общих сведений о системах управления и металлообрабатывающих станках с ЧПУ;
- конструктивных особенностей станков с ЧПУ.
Умения:
- соблюдать технику безопасности при работе на металлообрабатывающем оборудовании;
- управлять токарными, фрезерными, сверлильными, шлифовальными станками;
- производить обработку деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных станках;
- работать на станке с ЧПУ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
СД 03
Автоматизация производственных процессов и АСУТП отрасли
Общие вопросы автоматизации производственных процессов. Автоматизация технологических процессов металлообрабатывающих станков. Автоматизация общезаводских технологических объектов и установок. Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП). Технические средства и подсистемы АСУТП.
Автоматические манипуляторы с программным управлением (промышленные роботы).
Знания:
- физической сущности изучаемых явлений;
- основных понятий о системах АУ и регулирования;
- свойств и характеристик звеньев систем;
- устойчивости автоматических систем регулирования и управления;
- показателей качества систем автоматического управления;
- назначения и особенностей работы элементов и блоков систем управления и их практического применения в процессах металлообработки.
Умения:
- определять свойства и характеристики звеньев и систем АУ и АСР;
- применять меры для улучшения процессов управления;
- анализировать и определять наиболее оптимальные формы и характеристики систем управления металлорежущим станком.
БК 3
БК 4
БК 7
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7

КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
Біліктілік: 1109113 - Техник-механик
АП 04
Металл кесетін құрылғыларды пайдалану, жөндеу және баптау
Өнеркәсіп құрылғыларындағы бөлшектердің тозуы. Машиналардың ұзақ мерзімділігін жоғарылату жолдары. Құрастыру технологиясы. Өнеркәсіптік құрылғыларды жөндеу технологиясы. Құрылғыларды жетілдіруді және жөндеуді ұйымдастыру. Салалы құрылғыларды пайдалану, жөндеу және реттеу ерекшеліктері.
Металл кесетін құрылғыларды орнату және баптау. Өндірістік құрылғыларды пайдаланудағы техника қауіпсіздігі және қызметін ұйымдастыру
Білімдер:
- автоматтандырудың құралдары мен құрылғыларын монтаждау және реттеу әдістері;
- автоматтандырудың жүйелерін және құрылғыларын пайдалану қызметінің ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- автоматтандыру құралдарына және құрылғыларына реттеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу;
- монтаждау және реттеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
- автоматиканың техникалық құрылғыларын және құралдарын пайдалану
- АБЖ ТӨ есептеуіш техникасының құралдарын монтаждау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.11.1-3.11.9
Біліктілік: 110912 3 - Электромеханик
АП 04
Автоматты реттегіштер және реттеушілер
Автоматтандырылған жүйелердің (АЖ) элементтері. Жалпы мәліметтер, сипаттамалары, электр емес шамаларды
түрлендіретін электрмеханикалық өлшегіштер. Автоматты реттеудің негізгі теориясы. Автоматты реттегіштер (АР). Техникалық үрдісті басқару жүйесіндегі микропроцессорлар. Микропроцессорлы жүйені ұйымдастыру, микропроцессорлы жүйені басқару жүйесінің архитектурасы
Білімдер:
- автоматты басқарудың типті элемент жүйелерінің қызмет істеуінің физикалық негіздері;
- автоматиканың арнаулы элементтерінің құрылысы және іс-әрекетінің ұстанымы.
Іскерліктер:
- автоматиканың элементтерін таңдау;
- автоматиканың элементтерін сауатты пайдалану;
- функционалды және электрлік сызбаларды оқу;
- нормативті, анықтамалық материалдарды пайдалану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
АП 05
Автоматтандырылған құрылғыларды пайдалану
Автоматтандыру құралдарын және құрылғыларын монтаждау және реттеу. Электромонтаж туралы жалпы мәліметтер. Автоматты бақылаудың және басқарудың құралдарын және құрылғыларын монтаждау және реттеу. Автоматтандырудың құралдарын және құрылғыларын пайдалану. Пайдалану жөніндегі жалпы мағлұматтар. Технологиялық барыспен автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалану, реттеу және монтаждаудың ерекшеліктері. Электроқұрылғының және автоматтандыру жүйесінің ұйымдастыру қызметі және техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автоматтандырудың құралдары мен құрылғыларын монтаждау және реттеу әдістері;
- автоматтандырудың жүйелерін және құрылғыларын пайдалану қызметінің ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- автоматтандыру құралдарына және құрылғыларына реттеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу;
- монтаждау және реттеу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
- автоматиканың техникалық құрылғыларын және құралдарын пайдалану;
- АСУ ТП есептеуіш техникасының құралдарын монтаждау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.12.1-3.12.7
ӨО ж. КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Саңылаулардың сыртқы беттерін, фасондық беттерін токарлық өңдеу, бұранда ойма кесу, токарлық топтар станоктарында, сонымен қатар СББ станоктарда бөлшектерді өңдеу
Токарлық станоктарды жұмысқа дайындау.
Бұрғылау станоктарында, сонымен қатар СББ станоктарында жазық беттерді фрезерлеу, тікбұрышты кертпелерді, ойыстарды фрезерлеу, металды кесу, тісті тақтайша мен цилиндрлік дөңгелектердің көпжақтары мен тік тістерін фрезерлеу. Саңылауларды бұрғылау, қайта бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылау, бұранда кескішпен бұранда ойма кесу. Бөлшектердің беттерін ажарлау.
Іскерліктер:
- фрезерлеу, токарлық, көшіру, шпонкалы және ажарлау станоктарында квалитеттер бойынша бөлшектерді өңдеуді орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
- өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- фрезерлеу, токарлық, көшіру, шпонкалы және ажарлау станоктарындың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
- электр және өрт қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшектреді өңдеуде дәлдікке және орнатылған өлшемдерге қол жеткізу;
- фрезерлеу, токарлық, көшіру, шпонкалы және ажарлау станоктарын басқару;
- станоктардық техникалық қызмет көрсетуін жузеге асыру;
- кең бейінді станокшының жұмыс орнында жұмыс қауіпсіздігі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 3.12.3
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
Классификация: 110911 3 - Техник-механик
СД 04
Эксплуатация, ремонт и наладка металлорежущего оборудования
Основные понятия о металлорежущих станках. Общие сведения о станках с числовым программным управлением. Основные типы металлорежущих станков (устройство, кинематика, наладка). Металлообрабатывающее обрудование автоматизированного производства. Эксплуатация металлообрабатывающего оборудования.
Знания:
- классификации металлорежущих станков по виду выполнения работ, по массе, по степени точности, специализации и автоматизации;
- эффективности, производительности, надежности, точности, ремонтопригодности станков;
- типовых сборочных единиц и механизмов металлорежущих станков;
- электрооборудования МРС;
- назначения станков с программным управлением;
- функциональной схемы систем циклового программного управления;
- основных сведений о системах ЧПУ;
- устройства, кинематики, наладки металлорежущих станков;
- транспортировки, установки и паспортизации станков;
- особенностей эксплуатации оборудования с ЧПУ.
Умения:
- производить ремонт, наладку токарно-винторезных, токарно-карусельных, токарно-лобовых, токарно-револьверных, сверлильно-расточных, фрезерных, строгальных, долбежных, протяжных, резьбонарезных, зубообрабатывающих, шлифовальных, агрегатных станков;
- производить эксплуатационные работы токарных и многоцелевых станков с ЧПУ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 3.11.1-3.11.10
Классификация: 110912 3 - Электромеханик
СД 04
Автоматическое регулирование и регуляторы
Типовые элементы систем автоматического управления. Первичные преобразователи физических величин (датчики). Первичные преобразователи с электрическими выходными сигналами. Фотоэлектрические первичные преобразователи. Гидравлические и пневматические первичные преобразователи. Преобразующие устройства. Преобразователи дискретных сигналов последовательного вида. Преобразователи электрических сигналов одного вида в электрические сигналы другого вида. Усилители-преобразователи. Гидравлические и пневматические усилители. Специальные элементы и устройства автоматики. Типовые элементы и устройства электроавтоматики.
Знания:
- назначения, классификации, общих характеристик элементов автоматики;
- классификации и основных характеристик первичных преобразователей;
- назначения, основных параметров, характеристик фотоэлектрических первичных преобразователей;
- конструкций, характеристик, сферы применения преобразователей неэлектрического типа;
- использования дискретных сигналов в САУ;
- технических характеристик ЦАП и АЦП;
- классификации и назначения усилителей преобразователей;
- принципа действия гидравлических и пневматических усилителей;
- принципа действия электронных коммутаторов;
- назначения и основных типов задающих устройств;
- назначения, принципа действия, устройства релейно-контакторной аппаратуры;
- назначения и областей применения бесконтактных устройств автоматики;
- принципа действия, конструкции магнитных усилителей;
- назначения, принципа действия, характеристики электромагнитов переменного и постоянного тока;
- назначения и особенностей работы элементов и блоков систем управления и их практического применения в процессах металлообработки.
Умения:
- анализировать и определять наиболее оптимальные формы и характеристики систем управления металлорежущим станком;
- производить техническое обслуживание металлорежущих станков.
БК 3
БК 4
БК 7
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.12.3
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
СД 05
Эксплуатация автоматизированных установок
Монтаж и наладка приборов и средств автоматизации. Общие сведения об электромонтаже. Монтаж и наладка приборов и средств автоматического контроля и регулирования. Эксплуатация приборов и средств автоматизации. Общие сведения об эксплуатации. Особенности эксплуатации, монтажа и наладки автоматизированных систем управления технологическими процессами. Техника безопасности и организация службы эксплуатации электрооборудования и систем автоматизации.
Знания:
- способов монтажа и наладки приборов и средств автоматизации;
- организации работ по монтажу и сдаче в эксплуатацию смонтированного электрического оборудования;
- правил эксплуатации установок загрузки;
- правил эксплуатации установок подачи и закрепления заготовок и инструмента;
- процесса автоматизации работ в литейных, кузнечно-штамповочных, сварочных, сварочных цехах;
- процесса автоматизации токарных, фрезерных, зуборезных, шлифовальных работ;
- автоматизации процесса сборки;
- основных направлений автоматизации контроля.
Умения:
- проводить монтажные и наладочные работы приборов и средств автоматизации;
- организовывать работы по монтажу и наладке
- эксплуатировать электротехнические установки, приборы и средства автоматики;
- монтировать средства вычислительной техники АСУ ТП.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 3.12.1-3.12.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Токарная обработка наружных поверхностей, отверстий, фасонных поверхностей, нарезание резьбы, отделочная обработка деталей на станках токарной группы, в том числе с ЧПУ. Наладка токарных станков. Фрезерная обработка плоских поверхностей, фрезерование прямоугольных уступов, пазов, канавок, разрезание металла, фрезерование многогранников, прямозубых цилиндрических колес, зубчатых реек, в том числе и на станках с ЧПУ.
Сверление, рассверливание, зенкерование, развертывание, зенкование отверстий, цекование, нарезание резьбы метчиком. Шлифование поверхностей деталей.
Умения:
- производить обработку деталей на сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарным, фрезерным, сверлильным, копировальным, шпоночным, шлифовальным станками;
- технического обслуживания станков;
- безопасной работы на рабочем месте станочника широкого профиля.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КП 02
Танысу практикасы
Болашақ кәсіптік іс-әрекеттермен танысу.
Іскерліктер:
- металлөңдеу цехтарында жұмыстың ұйымдастыруын сипаттау.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық бойынша жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
КП 03
Технологиялық практика практика
ТҚ бойынша нұсқау. Электрлік желі және электр жабдықтарды тексеру. Жабдықтарды тексеру. ППР графигі бойынша жұмыс. Монтаждық жұмыстар. Электр өлшеу құралдарына қызмет көрсету бойынша жұмыс. Металл кескіш станоктарға қызмет көрсету бойынша жұмыс. Электр қондырғыларды пайдалануға өткізу. Металл кескіш станоктарды пайдалануға өткізу.
Іскерліктер:
- жоспар бойынша алдын-ала жөндеу жұмыстарының графигі бойынша жұмыстарды орындау;
Дағдылар:
- металл өңдеу жабдықтарының электрлік бөліктерін баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
- металл өңдеу жабдықтарының механикалық бөліктерін баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
- ТҚ және еңбек қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын сақтау.
БҚ 1-10
КҚ 3.11.1-3.11.9
КҚ 3.12.1-3.12.7
КП 04
Диплом алдындағы практика
Цехта қолданылатын электр жабдықтардың орналасуымен және олардың техникалық параметрлерімен, автоматтау құралдарымен және аспаптарымен танысу. Технологиялық үрдістің сипаты және сұлбасы. Автоматизация объектінің сипаты және жұмыс режимдері. Автоматтаудың функционалдық, технологиялық, принциптік және электрлік сұлбасы. Автоматика элементтерін таңдау. Электрқозғалтқыштардың және іске қосқыш реттегіштердің аппаратурасын таңдау және есептеу. Есепті рәсімдеу және материалдарды жүйелеу.
Іскерліктер:
- өндірістің цехтарында және бөлімшелерінде ИТР міндеттерін орындау.
Дағдылар:
- металл өңдейтін жабдықтарды түрлі жөндеу жұмыстарының графигін құру;
- сұранымдарды құрастыру үшін қажетті есептерді орындау;
- металл өңдеу жабдықтарды жөндеуді, мазмұнын, пайдалануды жақсарту бойынша шараларды әзірлеу;
- учаскіде технологиялық тәртіпті және пайдалану ережелерін сақтауды бақылау.
БҚ 1-10
КҚ 3.11.1-3.11.9
КҚ 3.12.1-3.12.7
1-кесте Базалық құзыреттер
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Қауіпсізідік техниканы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өртке қарсы және өнеркәсіп қауіпсіздік нормаларын және ережелерін сақтау;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы заңнамасының және саладағы бекітілген нормативтік актілердің талаптарын сақтау;
БҚ 3
Өздік еңбек қызметін жоспарлау;
БҚ 4
Міндеттерін ұақытында және сапалы орындау;
БҚ 5
Қарым-қатынастың коммуникативтік дағдыларына ие болу;
БҚ 6
Кәсіби және әлеуметтік қызметтегі үрдістер мен әлеуметті-маңызды мәселелерді талдау, азаматтардың құқық, бостандық және міндеттерің қолдану және қорғау;
БҚ 7
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану және қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
БҚ 8
Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
БҚ 9
Өзін-өзі жинақтау және өзін-өзі дамыту дағдыларына ие болу;
БҚ 10
Салауатты өмір сүру туралы ғылыми түсінігіне, дене жетілдірудің іскерліктеріне және дағдыларына ие болу.
3-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
110901 2 - Токарь

ПК 3.11.3
ПК 3.11.4
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПП 02
Ознакомительная практика
Ознакомление с будущей профессиональной деятельностью
Умения:
- характеризировать организацию работы в металлообрабатывающих цехах.
Навыки:
- организации рабочего места по выбранной специальности.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПП 03
Технологическая практика
Инструктаж по ТБ. Осмотр электрической сети и электрооборудования.
Осмотр оборудования. Работы по графику ППР. Монтажные работы. Работа по обслуживанию электроизмерительных приборов. Работа по обслуживанию металлорежущих станков. Сдача электроустановок в эксплуатацию. Сдача металлорежущего оборудования в эксплуатацию.
Умения:
- выполнять работы по графику планово-предупредительных ремонтов;
Навыки:
- обслуживания, ремонта, наладки электрической части металлообрабатывающего оборудования;
- обслуживания, ремонта, наладки механической части металлообрабатывающего оборудования;
- соблюдения норм и правил охраны труда и ТБ.
БК 1-10
ПК 3.11.1-3.11.10
ПК 3.12.1-3.12.8
ПП 04
Преддипломная практика
Ознакомление с размещением электрооборудования и его техническими параметрами, средствами автоматизации и приборами, используемыми в цехах. Схемы и описания технологического процесса. Описание объекта автоматизации и режимов работы. Функциональная технологическая, принципиальная электрическая схема автоматизации. Выбор элементов автоматики. Расчет и выбор электродвигателей, пускорегулирующей аппаратуры. Систематизация материалов и оформление отчета.
Умения:
- выполнять обязанности ИТР в цехах и отделах предприятия.
Навыки:
- составления графиков различных видов ремонтов металлообрабатывающего оборудования;
- выполнения необходимых расчетов для составления заявок и спецификации;
- разработки мероприятий по улучшению эксплуатации, содержания и ремонту металлообрабатывающего оборудования;
- контроля соблюдения технологической дисциплины на участке и правил эксплуатации.
БК 1-10
ПК 3.11.1-3.11.10
ПК 3.12.1-3.12.8
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии, противопожарной и промышленной безопасности;
БК 2
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативно-правовых актов;
БК 3
Планирование собственных трудовых действий;
БК 4
Своевременное и качественное выполнение обязанностей;
БК 5
Обладать коммуникативными навыками общения;
БК 6
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности, защищать и использовать права, свободы и обязанности граждан.
БК 7
Использование информационно-коммуникационных технологий и осуществление поиска информации для эффективного выполнения профессиональных задач;
БК 8
Совершенствование работы с технической документацией;
БК 9
Обладать навыками самоорганизации и саморазвития;
БК 10
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1. 110901 2 - Токарь

КҚ 2.1.1. Әмбебап және мамандандырылған токарлық станоктарға бұйым мен дайындаманы орнату және бекіту;
КҚ 2.1.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.1.3. Қосалқы жұмысқа станокты, плазмалық қондырғыны және плазматронды жөндеу;
КҚ 2.1.4. Токарлық станокты дәлдікке тексеру және орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.5. Токарлық-орталықтандырғыш станоктарды басқару;
КҚ 2.1.6. Кесу құралдары мен әмбебап аспаптарды қолдану арқылы әмбебап токарлық станоктарда 8-14 квалитеттер бойынша бөлшектердіңжәне 12-14 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектердің және мамандандырылған станоктарда 7-11 квалитеттер бойынша бөлшектердің токарлық өңдеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7. Әмбебап токарлық станоктарда қосалқы плазмалық-механикалық өңдеу әдісін қолданумен 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектердің токарлық өңдеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.1.8. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әр түрлі құрылғылардың көмегімен аралас бекіту мен орын ауыстыруды талап ететін 6-7 квалитеттер бойынша үлкен санды ауысымдармен күрделі бөлшектердің және құралдардың токарлық өңдеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.1.9. Түрлі жазықтықтарда жоғары дәлдікті сақтап, орнату кезінде аралас бекітуді талап ететін өңдеу үшін көп санды орнату мен ауысыммен, қиын жететін жерлерді өлшеумен 1-5 квалитеттер бойынша әмбебап токарлық станоктарда күрделі эксперименттік және қымбат бағалы бөлшектер мен құралдарды токарлық өңдеу мен ажарлауды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.10. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.1.11. Түрлі құрылымды токарлық станоктарда өңделген беттердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.1.12. Токарлық станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110902 2 – Токарькарусельші
КҚ 2.2.1. Жазықтықта дәлдікті сақтай отырып қызмет көрсетілетін станокқа дайындамаларды, бөлшектерді және түйіндерді орнату;
КҚ 2.2.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.2.3. Дәлдікке токарлық-карусельді станокты тексеру және жөндеуді жүргізу;
КҚ 2.2.4. Токарлық-карусельді станоктарды басқару;
КҚ 2.2.5. Технологиялық картаға сәйкес кесу режимдері мен өңдеудің кезеңдерін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолданумен 8-14 квалитеттер бойынша токарлық-карусельді станоктарда дайындамаларды өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.6. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтау отырып, әмбебап құрылғыларды, түрлі кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолданумен 6-10 квалитеттер бойынша токарлық-карусельді станоктарда бөлшектерді өңдеуді жүзеге асыру;

ПК 2.1.1. Устанавливать и крепить заготовки и изделия на специализированные и на универсальные токарные станки;
ПК 2.1.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.1.3. Налаживать станок, плазменную установку и плазматрон на совмещенную работу;
ПК 2.1.4. Производить подналадку и проверку на точность токарный станок;
ПК 2.1.5. Управлять токарно-центровыми станками;
ПК 2.1.6. Производить токарную обработку деталей по 8-14 квалитетам и сложных деталей по 12-14 квалитетам на универсальных токарных станках с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений и по 7-11 квалитетам на специализированных станках;
ПК 2.1.7. Производить токарную обработку сложных деталей по 7-10 квалитетам на универсальных токарных станках с применением метода совмещенной плазменно-механической обработки;
ПК 2.1.8. Производить токарную обработку и доводку сложных деталей и инструментов с большим числом переходов по 6-7 квалитетам, требующих перестановок и комбинированного крепления при помощи различных приспособлений и точной выверки в нескольких плоскостях;
ПК 2.1.9. Производить токарную обработку и доводку на универсальных токарных станках сложных экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 1-5 квалитетам с большим числом переходов и установок, с труднодоступными для обработки и измерений местами, требующих при установке комбинированного крепления и высокоточной выверки в различных плоскостях;
ПК 2.1.10. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.1.11. Контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарных станках различных конструкций;
ПК 2.1.12. Производить техническое обслуживание токарных станков.
2.2. 110902 2 - Токарь-карусельщик
ПК 2.2.1. Устанавливать заготовки, детали и узлы на обслуживающем станке с точной выверкой в плоскостях;
ПК 2.2.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.2.3. Производить наладку, подналадку и проверку на точность токарно-карусельного станка;
ПК 2.2.4. Управлять токарно-карусельными станками;
ПК 2.2.5. Производить обработку деталей на токарно-карусельных станках по 8-14 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.2.6. Производить обработку деталей на токарно-карусельных станках по 6-10 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;

КҚ 2.2.7. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.2.8. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.2.9. Токарлық-карусельді станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110903 2 - Токарь-егеуші
КҚ 2.3.1. Құрылысы мен типі әр түрлі ұштау станоктарында дәлдікті және аралас орнатуды талап ететін бөлшектер мен түйіндерді орнату;
КҚ 2.3.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.3.3. Суппорттарды, фрезерлік бастарды, борштангаларды және тіреулерді орнату;
КҚ 2.3.4. Токарлық қашап өңдеу станоктарын дәлдікке тексеру және жөндеуді жүргізу;
КҚ 2.3.5. Қашап өңдеу станоктарымен басқару;
КҚ 2.3.6. Әмбебап құрылғылар мен кесу құралдарын қолдану арқылы терең бұрғылау мен әмбебап қашау станоктарында 8-14 квалитеттер бойынша қарапайым бөлшектердің өңдеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.3.7. Қарапайым бөлшектерді өңдеу үшін арналған алмаздық-қашап өңдеу станоктарында, сонымен қатар мамандандырылған станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша және әмбебап құрылғылар мен кесу құралдарын қолданумен әмбебап және қырнағыш станоктарда 8-10 квалитеттер бойынша орташа күрделі бөлшектреді өңдеуді орындау;
КҚ 2.3.8. Түрлі типті алмаздық қашап өңдеу, ажарлау, әмбебап станоктарда ауысымның және орнатудың үлкен сандарымен 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектерді және түйіндерді өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.3.9. Әмбебап қашап өңдеу станоктарында 6-7 квалитеттер бойынша өлшемдерді сақтай отырып, қиын қол жететін жерлердің беттерін өңдеумен, сыртқы және ішкі беттерді өңдеумен күрделі дайындамаларды өңдеуді орындау;
КҚ 2.3.10. Әр түрлі типті және құрылымды қашау станоктарында түрлі жазықтықтарда жоғары дәлдікті сақтап, орнату кезінде аралас бекітуді талап ететін өңдеу үшін көп санды орнату мен ауысыммен, қиын жететін жерлерді өлшеумен 1-5 квалитеттер бойынша күрделі эксперименттік және қымбат бағалы бөлшектер мен құралдарды токарлық өңдеу мен ажарлауды жүзеге асыру;
КҚ 2.3.11. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.3.12. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.3.13. Токарлық қашап өңдеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110904 2 – Токарь револьверші
КҚ 2.4.1. Жазықтықта дәлдікті сақтай отырып дайындамалар мен бөлшектерді орнату;
КҚ 2.4.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.4.3. Токарлық-револьверлі станоктарды дәлдікке тексеру және жөндеуді жүргізу;
КҚ 2.4.4. Токарлық-револьверлі станоктарды басқару;

ПК 2.2.7. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.2.8. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.2.9. Производить техническое обслуживание токарно-карусельных станков.
2.3. 110903 2 - Токарь-расточник
ПК 2.3.1. Устанавливать детали и узлы, требующие комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях на расточных станках различных типов и конструкций;
ПК 2.3.2. Выбирать, затачивать, устанавливать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.3.3. Устанавливать стойки, борштанги, летучие суппорты и фрезерные головки;
ПК 2.3.4. Производить подналадку и проверку на точность токарно-расточных станков;
ПК 2.3.5. Управлять расточными станками;
ПК 2.3.6. Производить обработку простых деталей по 8-14 квалитетам на универсальных расточных станках и станках глубокого сверления с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений;
ПК 2.3.7. Производить обработку деталей средней сложности по 8-11 квалитетам на универсальных и координатно-расточных станках с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений и по 7-10 квалитетам на специализированных станках, а также на алмазно-расточных станках определенного типа, налаженных для обработки простых деталей;
ПК 2.3.8. Производить обработку сложных деталей и узлов по 7-10 квалитетам с большим числом переходов и установок на универсальных, координатно-расточных, алмазно-расточных станках различных типов;
ПК 2.3.9. Производить обработку сложных деталей и узлов с большим числом обрабатываемых наружных и внутренних поверхностей, с труднодоступными для обработки и измерений местами и соблюдением размеров по 6-7 квалитетам на универсальных расточных станках;
ПК 2.3.10. Производить обработку сложных экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструментов по 1-5 квалитетам с большим числом переходов и установок, с труднодоступными для обработки и измерения местами, а также требующих при установке комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях на расточных станках различных типов и конструкций;
ПК 2.3.11. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.3.12. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.3.13. Производить техническое обслуживание токарно-расточных станков.
2.4. 110904 2 – Токарь револьверщик
ПК 2.4.1. Устанавливать заготовки и детали с выверкой в плоскостях;
ПК 2.4.2. Выбирать, устанавливать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.4.3. Производить подналадку и проверку на точность токарно-револьверных станков;
ПК 2.4.4. Управлять токарно-револьверными станками;

КҚ 2.4.5. Белгілі бір бөлшектерді өңдеу мен жеке операцияларды орындау үшін арналған станоктарда 7-11 квалитеттер бойынша және кесу құралын қолдану арқылы токарлық-револьверлі станоктарда 8-14 квалитеттер бойынша бөлшектерді өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.6. Әмбебап құрылғы мен кесу құралын қолданумен түрлі құрылымды токарлық-револьверлі станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектерді өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.7. Ара тәрізді, бір өтпелі трапециялық, тікбұрышты, екі өтпелі бұрышты ішкі және сыртқы бұранда ойма кесуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.8. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.4.9. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.4.10. Токарлық-револьверлі станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110905 2 – Тіс кесуші
КҚ 2.5.1. Бақылау өлшеу аспаптары мен құралдардың дәлдігімен дайындамаларды және бөлшектерді орнату;
КҚ 2.5.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.5.3. Токарлық тіс кескіш станоктардың барлық типтері мен модельдерін дәлдікке тексеру және жөндеуді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.4. Тіс кескіш станоктарды басқару;
КҚ 2.5.5. Белгілі бір бөлшектерді өңдеуге жабдықталған және жөнделген бір типті тіс кескіш станоктарда фрезерлеу, жүргізіп жаттығу, көшіру, қашау әдістерімен тісті дөңгелектердің, конустық және цилиндрлік тістегергіштердің сыртқы және ішкі тік тістерін кесуді 8-9 квалитеттер бойынша орындау;
КҚ 2.5.6. Бір типті станоктарда, мамандандырылған жартылай автоматты және автоматты тіс кескіш станоктарда 7-8 квалитеттер бойынша шлицті валдарды,әр түрлі бейінді және қадамды секторлар, тістегергіштердің тістерін кесуді жүзеге асыру;
КҚ 2.5.7. Түрлі модельдер мен типті тіс кескіш станоктарда 6 дәлдік дәрежесі бойынша күрделі бөлшектерде әр түрлі бейіндік және қадам тістерін кесуді жүзеге асыру;
КҚ 2.5.8. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.5.9. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.5.10. Тіс кескіш станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110906 2 - Фрезеровщик
КҚ 2.6.1. Жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып станоктың үстелінде дайындамалар мен бөлшектерді орнату;
КҚ 2.6.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.6.3. Қосалқы жұмысқа станокты, плазмалық қондырғыны және плазматронды жөндеу;
КҚ 2.6.4. Фрезерлік станоктардың барлық типтері мен модельдерін дәлдікке тексеру және жөндеуді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.6.5. Түрлі құрылымды фрезерлік станоктарды басқару;
КҚ 2.6.6. 12-14 квалитеттер бойыншатік, көлденең және көшіру фрезерлік станоктарында қарапайым бөлшектреді фрезерлеуді орындау;

ПК 2.4.5. Производить обработку деталей по 8-14 квалитетам на токарно-револьверных станках с применением режущего инструмента и по 7-11 квалитетам на станках, налаженных для обработки определенных деталей или для выполнения отдельных операций;
ПК 2.4.6. Производить обработку сложных деталей по 7-10 квалитетам на токарно-револьверных станках различных конструкций с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений;
ПК 2.4.7. Производить нарезание наружной и внутренней двухзаходной треугольной, прямоугольной, полукруглой, пилообразной и однозаходной трапецеидальной резьбы;
ПК 2.4.8. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.4.9. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.4.10. Производить техническое обслуживание токарно-револьверных станков.
2.5. 110905 2 - Зуборезчик
ПК 2.5.1. Устанавливать заготовки и детали с выверкой контрольно-измерительными инструментами и приборами;
ПК 2.5.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.5.3. Производить подналадку и проверку на точность зуборезных станков всех типов и моделей;
ПК 2.5.4. Управлять зуборезными станками;
ПК 2.5.5. Производить нарезание наружных и внутренних прямых зубьев цилиндрических и конических шестерен, зубчатых колес по 8-9 степеням точности методами фрезерования, долбления, копирования и обкатки на однотипных зуборезных станках, приспособленных и налаженных для обработки определенных деталей;
ПК 2.5.6. Производить нарезание зубьев шестерен, секторов и червяков различного профиля и шага по 7-8 степеням точности и шлицевых валов на однотипных станах, специализированных полуавтоматических или автоматических зуборезных станках;
ПК 2.5.7. Производить нарезание зубьев различного профиля и шага на сложных деталях по 6 степени точности на зуборезных станках различных типов и моделей;
ПК 2.5.8. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.5.9. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.5.10. Производить техническое обслуживание зуборезных станков.
2.6. 110906 2 - Фрезеровщик
ПК 2.6.1. Устанавливать заготовки и детали на столе станка с точной выверкой в плоскостях;
ПК 2.6.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.6.3. Производить наладку станка, плазменной установки и плазматрона на совмещенную обработку;
ПК 2.6.4. Производить подналадку и проверку на точность фрезерных станков всех типов и моделей;
ПК 2.6.5. Управлять фрезерными станками различных конструкций;
ПК 2.6.6. Производить фрезерование на горизонтальных, вертикальных и копировальных фрезерных станках простых деталей по 12-14 квалитетам;

КҚ 2.6.7. Белгілі бір бөлшектер мен операцияларды өңдеу үшін орнатылған әмбебап және арнайы құрылғыларды, кесу құралдарын қолданумен шпонкалы және көшіру,қарапайым көлденең-фрезерлеу, бір типті тік және көлденең әмбебап фрезерлеу, мамандандырылған станоктарда немесе әмбебап жабдықта 8-11 квалитеттер бойынша ине-платиналық, қарапайы бөлшектерді және орташа қарапайым бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.6.8. 10-11 дәлдік дәрежесі бойынша тісті рейкалар мен тістегергіш тістерін фрезерлеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.9. Аралас плазмалық-механикалық өңдеу әдісімен фрезерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.6.10. Аралас плазмалық-механикалық өңдеу әдісімен, сонымен қатар тік және көлденең фрезерлеу станоктарында 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектер мен құралдарды фрезерлеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.11. Өлшеуіш кесу құралы мен мамандандырылған құрылғыларды қолданып әмбебап жабдықта немесе белгілі бір бөлшекті өңдеу үшін орнатылған мамандандырылған станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектер мен құралдарды фрезерлеуді орындау;
КҚ 2.6.12. Күрделі бөлшектрді өңдеу және бір уақытта екі немесе үш бетті өңдеумен көп шпиндельді көлденең-фрезерлеу станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша күрделі емес ірі бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.6.13. Түрлі типті және құрылымды көлденең-фрезерлеу, көшіру-фрезерлеу, әмбебап станоктарда, бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, аралас бекуді талап ететін 6-7 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектерді және құралдарды фрезерлеуді орындау;
КҚ 2.6.14. Әмбебап жабдықтарда күрделі үлкен габаритті бөлшектер мен түйіндерді фрезерлеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.15. Әмбебап және арнайы кесу құралы мен оптикалық құрылғыларды қолдану арқылы 1-5 квалитеттер бойынша күрделі эксперименталдық және қымбат тұратын бөлшектер мен құралды фрезерлеуді орындау;
КҚ 2.6.16. Қосарлы плазмалық-механикалық өңдеу әдісімен ыстыққа төзімді және жоғары ленгірленген қиын өңделетін материалдардан бөлшектерді фрезерлеу;
КҚ 2.6.17. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.6.18. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.6.19. Фрезерлік станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110907 2 - Шевинговальщик
КҚ 2.7.1. Бақылау өлшеу аспаптары мен құралдардың дәлдігімен дайындамаларды және бөлшектерді орнату;
КҚ 2.7.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;

ПК 2.6.7. Производить обработку простых деталей и деталей средней сложности, игольно-платинных изделий по 8-11 квалитетам на универсальном оборудовании или на специализированных станках, на однотипных горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станках, на простых продольно-фрезерных станках, копировальных и шпоночных станках с применением режущего инструмента, универсальных и специальных приспособлений, налаженных для обработки определенных деталей и операций;
ПК 2.6.8. Производить фрезерование зубьев шестерен и зубчатых реек по 10-11 степени точности;
ПК 2.6.9. Выполнять фрезерные работы методом совмещенной плазменно-механической обработки;
ПК 2.6.10. Производить фрезерование сложных деталей и инструмента по 7-10 квалитетам на горизонтальных и вертикальных фрезерных станках с приспособлением, а также методом совмещенной плазменно-механической обработки;
ПК 2.6.11. Производить фрезерование сложных деталей и инструмента по 7-10 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей, или на универсальном оборудовании с применением мерного режущего инструмента и специализированных приспособлений;
ПК 2.6.12. Производить обработку несложных крупных деталей по 7-10 квалитетам на многошпиндельных продольно-фрезерных станках с одновременной обработкой двух или трех поверхностей и предварительная обработка более сложных деталей;
ПК 2.6.13. Производить фрезерование сложных деталей и инструмента по 6-7 квалитетам, требующих комбинированного крепления и точной выверки в нескольких плоскостях, на универсальных, копировально-фрезерных и продольно-фрезерных станках различных типов и конструкций;
ПК 2.6.14. Производить фрезерование сложных крупногабаритных деталей и узлов на уникальном оборудовании;
ПК 2.6.15. Производить фрезерование сложных экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 1-5 квалитета с применением универсального и специального режущего инструмента и оптических устройств;
ПК 2.6.16. Фрезеровать детали из труднообрабатываемых высоколегированных и жаропрочных материалов методом совмещенной плазменно-механической обработки;
ПК 2.6.17. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.6.18. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.6.19. Производить техническое обслуживание фрезерных станков.
2.7. 110907 2 - Шевинговальщик
ПК 2.7.1. Устанавливать заготовки и детали с выверкой контрольно-измерительными инструментами и приборами;
ПК 2.7.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;

КҚ 2.7.3. Шевинговальді станокты дәлдікке тексеру және жөндеуді орындау;
КҚ 2.7.4. Шевинговальді станоктарды басқару;
КҚ 2.7.5. Шевинговальді станоктарда 8-9 квалитеттер бойынша тістегергіштің тіс тістерін қырғыштаруды орындау;
КҚ 2.7.6. Бір типті шевинговальды станоктарда 5-тен 8-ші дәлдік дәрежесінің модулімен 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша түрлі диаметрлі тістегершіш тістерін қырғыштауды орындау;
КҚ 2.7.7. Белгілі бір тістегергіштерді өңдеуге орнатылған шевинговальді станоктарда 7 дәлдік дәрежесі бойынша күрделі тісті дөңгелектерді шевинговальдеуді орындау;
КҚ 2.7.8. Шевинговальді станоктарда 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша тістегергіштердің және тісті дөңгелектердің тістерін шевинговальдеуді орындау;
КҚ 2.7.9. Шевинговальді станоктарда 6 дәлдік дәрежесі бойынша тік және винтті тіспен аса күрделі тісті дөңгелектерді шевинговальдеуді орындау;
КҚ 2.7.10. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.7.11. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.7.12. Шевинговальді станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110908 2 – Ұста (барлық атауларымен)
КҚ 2.8.1. Дайындамаларды және бөлшектерді орнату;
КҚ 2.8.2. Сызбалар мен үлгілер бойынша күрделі бөлшектердің қолмен қақтауын орындау;
КҚ 2.8.3. Түрлі жазықтықтарда бөлшектерді ию мен пісіруді орындау;
КҚ 2.8.4. Пресс пен балғаларда бөлшекті қақтауды орындау;
КҚ 2.8.5. Қарапайым және орташа күрделі бөлшектердің ыстықтай қалыптауын орындау;
КҚ 2.8.6. Ауыспалы машиналарда қалыптауды жүзеге асыру;
КҚ 2.8.7. Ауыспалы машиналарды басқару;
КҚ 2.8.8. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.8.9. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау.
110909 2 - Бұрғышы
КҚ 2.9.1. Жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып станоктың үстелінде, жабдықтарда немесе қысқыштарда бөлшектерді бекіту және орнату;
КҚ 2.9.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.9.3. Бұрғылау станогын дәлдікке тексеру және жөндеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.9.4. Арнайы және әмбебап бұрғылау станоктарын жөндеуді орындау;
КҚ 2.9.5. Көлденең-бұрғылау, радиалды-бұрғылау, көп шпиндильді бұрғылау, әмбебап бұрғылау, арнайы бұрғылау-қашап өңдеу станоктарын басқару;
КҚ 2.9.6. Түрлі бөлшектерде 8-10 квалитеттер бойынша саңылауларды бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылауды жүзеге асыру;
КҚ 2.9.7. Көп шпиндельді, радиалды-бұрғылау және көлденең-бұрғылау станоктарында өлшеу кесу құралын және арнайы құрылғыларды қолданумен кондуктор, шаблондар, тіреулер бойынша түрлі конфигурациялы бөлшектерде терең саңылау бұрғылауды орындау;

ПК 2.7.3. Производить подналадку и проверку на точность шевинговальных станков;
ПК 2.7.4. Управлять шевинговальными станками;
ПК 2.7.5. Производить шевингование прямых зубьев шестерен по 8-9 степеням на шевинговальных станках;
ПК 2.7.6. Производить шевингование зубьев шестерен различных диаметров по 5-7 степеням точности и с модулем свыше 5 по 8 степени точности на однотипных шевинговальных станках;
ПК 2.7.7. Производить шевингование сложных зубчатых колес по 7 степени точности на шевинговальных станках, налаженных для обработки определенных шестерен;
ПК 2.7.8. Производить шевингование зубьев шестерен и зубчатых колес по 5-7 степени точности на шевинговальных станках;
ПК 2.7.9. Производить шевингование особо сложных зубчатых колес с прямым и винтовым зубом по 6 степени точности на шевинговальных станках;
ПК 2.7.10. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.7.11. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.7.12. Производить техническое обслуживание шевинговальных станков.
2.8. 110908 2 – Кузнец (всех наименований)
ПК 2.8.1. Устанавливать заготовки и детали;
ПК 2.8.2. Выполнять ручную ковку сложных деталей по чертежам и образцам;
ПК 2.8.3. Выполнять гибку и сварку деталей в разных плоскостях;
ПК 2.8.4. Выполнять ковку деталей на молотах и прессах;
ПК 2.8.5. Производить горячую штамповку – высадку простых и средней сложности деталей;
ПК 2.8.6. Производить штамповку на ротационных машинах;
ПК 2.8.7. Управлять ротационными машинами;
ПК 2.8.8. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.8.9. Контролировать качество изготовленных деталей.
2.9. 110909 2 - Сверловщик
ПК 2.9.1. Устанавливать и крепить детали на столе станка, в тисках или приспособлениях с точной выверкой в плоскостях;
ПК 2.9.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.9.3. Производить подналадку и проверку на точность сверлильных станков;
ПК 2.9.4. Производить наладку сверлильных универсальных и специальных станков;
ПК 2.9.5. Управлять вертикально-сверлильными, радиально-сверлильными, сверлильными многошпиндельными, универсальными сверлильными станками, специальными сверлильно-расточными станками;
ПК 2.9.6. Производить сверление, рассверление, зенкерование и развертывание отверстий по 8-11 квалитетам в различных деталях;
ПК 2.9.7. Производить сверление глубоких отверстий в деталях различной конфигурации по кондукторам, шаблонам, упорам с применением специальных приспособлений и мерного режущего инструмента на вертикально-сверлильных и радиально-сверлильных и многошпиндельных станках;

КҚ 2.9.8. Түрлі жазықтықтарда орналасқан күрделі бұйымдарда 6-9 квалитеттер бойынша саңылауларды бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылауды орындау;
КҚ 2.9.9. Әмбебап бұрғылау станоктарында 6 квалитет бойынша күрделі бөлшектердің саңылауларын бұрғылау мен жұқа ұңғылауды орындау;
КҚ 2.9.10. Арнайы бұрғылау-қашап өңдеу станоктарында 6 квалитет бойынша терең саңылауларды қашап өңдеуді орындау;
КҚ 2.9.11. БӨА және өлшеу аспаптарымен саңылауларды және бұранда ойманың өлшемдерін тексеру;
КҚ 2.9.12. Саңылаулар мен бұранда ойма бетінің параметрлерін бақылау;
КҚ 2.9.13. Бұрғылау және бұрғылау-қашап өңдеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110910 2 - Кең бейінді станокшы
КҚ 2.10.1. Әр түрлі жазықтықтарда дәлдікті және аралас орнатуды талап ететін дайындамаларды, бөлшектерді және түйіндерді орнату;
КҚ 2.10.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.10.3. Ажарлау, шпонкалы, токарлық, көшіру, фрезерлеу, бұрғылау станоктарын дәлдікке тексеру және жөндеуді орындау;
КҚ 2.10.4. Бұрғылау, токарлық, фрезерлеу, көшіру, шпонкалы және шлифтті станоктарды, сонымен қатар сандық бағдарламалық басқарумен станкотарды басқару;
КҚ 2.10.5. Технологиялық картамен сәйкес өңдеудің кезеңділігін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 8-14 квалитеттер бойынша бұрғылау станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.6. Технологиялық картамен сәйкес өңдеудің кезеңділігін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 8-14 квалитеттер бойынша токарлық станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.7. Технологиялық картамен сәйкес өңдеудің кезеңділігін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 8-14 квалитеттер бойынша фрезерлеу, көшіру және шпонкалы станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.8. Технологиялық картамен сәйкес өңдеудің кезеңділігін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 8-14 квалитеттер бойынша ажарлау станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.9. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 6-9 квалитеттер бойынша бұрғылау станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.10. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 6-9 квалитеттер бойынша токарлық станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.11. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 6-9 квалитеттер бойынша фрезерлеу станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;

ПК 2.9.8. Производить сверление, рассверление, зенкерование и развертывание отверстий по 6-9 квалитетам в сложных деталях, расположенных в различных плоскостях;
ПК 2.9.9. Производить сверление, тонкое развертывание отверстий сложных деталей по 6 квалитету на универсальных сверлильных станках;
ПК 2.9.10. Производить растачивание глубоких отверстий по 6 квалитету на специальных сверлильно-расточных станках;
ПК 2.9.11. Проверять размеры резьбы и отверстий измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.9.12. Контролировать параметры поверхности отверстий и резьбы;
ПК 2.9.13. Производить техническое обслуживание сверлильных и сверлильно-расточных станков.
2.10. 110910 2 - Станочник широкого профиля
ПК 2.10.1. Устанавливать заготовки, детали и узлы, требующие комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях;
ПК 2.10.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.10.3. Производить наладку, подналадку и проверку на точность сверлильный, токарный, фрезерный, копировальный, шпоночный и шлифовальный станки;
ПК 2.10.4. Управлять сверлильным, токарным, фрезерным, копировальным, шпоночным и шлифовальным станком, в том числе станком с числовым программным управлением;
ПК 2.10.5. Производить обработку деталей на сверлильных станках по 8-14 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.10.6. Производить обработку деталей на токарных станках по 8-14 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.10.7. Производить обработку деталей на фрезерных, копировальных и шпоночных станках по 8-14 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.10.8. Производить обработку деталей на шлифовальных станках по 8-11 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.10.9. Производить обработку деталей на сверлильных станках по 6-9 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;
ПК 2.10.10. Производить обработку деталей на токарных станках по 6-10 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;
ПК 2.10.11. Производить обработку деталей на фрезерных станках по 6-10 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;

КҚ 2.10.13. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 6-8 квалитеттер бойынша ажарлау станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.14. Суыту сұйықтықтарын қолданумен 6-7 квалитеттер бойынша күрделі, эксперименттік және қымбат тұратын бөлшектерді токарлық станоктарда өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.15. Суыту сұйықтықтарын қолданумен 6-7 квалитеттер бойынша күрделі, эксперименттік және қымбат тұратын бөлшектерді фрезерлеу станоктарда өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.16. Суыту сұйықтықтарын қолданумен 1-5 квалитеттер бойынша күрделі, эксперименттік және қымбат тұратын бөлшектерді ажарлау станоктарда өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.17. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.10.18. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.10.19. Бұрғылау, токарлық, фрезерлеу, көшіру, шпонкалы және шлифтті станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
Орта буын маманы
110911 3 – Техник-механик
КҚ 3.11.1. Металл өңдейтін жабдықтарды әр түрлі жөндеу жұмыстарының түрлерінің күнтізбелік графигін құрастыру;
КҚ 3.11.2. Қосалқы бөлшектерге, материалдарға, құралдарға, майлау материалдарына тізбесін құру және өтінім беру үшін қажетті есептеулерді орындау;
КҚ 3.11.3. Металл өңдейтін жабдықтың мазмұны, оны жөндеу және пайдалануды жақсарту бойынша іс-шараларды дайындау;
КҚ 3.11.4. Бөлшектерді қалпына келтіру және оларды дайындау үрдісінде қатысу;
КҚ 3.11.5. Металл өңдеутін жабдықта жөндеу жұмыстарының орындалған көлемін көрсетумен бекітілген нақты нормативтік құжаттардың формалары бойынша акттарды рәсімдеу;
КҚ 3.11.6. Толық жөндеуден кейін металл өңдеудің жабдықтарды қабылдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.11.7. Жабдықты пайдалануға кірістіру және жөндеуден кейін техникалық күйінің сәкестігін тексеру;
КҚ 3.11.8.Жабдықты пайдалану ережелері мен учаскіде технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау;
КҚ 3.11.9. Өндірістік іс-әрекеттің экономикалық тиімділігін бағалау, топтастырудың жұмыс нәтижесін және үрдісін талдау;
КҚ 3.11.10. Металл өндеу станоктардың жабдығын және кинематикалық сызбасын білу.
110912 3 - Электромеханик
КҚ 3.12.1. Металл өңдейтін станоктардың электрлік жабдықтарының әр түрлі жөндеу жұмыстарын өткізу бойынша күнтізбелік графигін құрастыру;
КҚ 3.12.2. Металл кесетін станоктардың электрлік жабдықтарын жөндеу мен алдын алу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;

ПК 2.10.13. Производить обработку деталей на шлифовальных станках по 6-8 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;
ПК 2.10.14. Производить обработку деталей на токарных станках сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 6-7 квалитетам с применением охлаждающей жидкости;
ПК 2.10.15. Производить обработку деталей на фрезерных станках сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 6-7 квалитетам с применением охлаждающей жидкости;
ПК 2.10.16. Производить обработку деталей на шлифовальных станках сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 1-5 квалитетам с применением охлаждающей жидкости;
ПК 2.10.17. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.10.18. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.10.19. Производить техническое обслуживание сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станков.
Специалист среднего звена
3.11. 110911 3 - Техник-механик
ПК 3.11.1. Составлять календарные графики различных видов ремонта металлообрабатывающего оборудования;
ПК 3.11.2. Выполнять расчеты, необходимые для составления заявок и спецификации на запасные части, материалы, инструмент, смазочные материалы;
ПК 3.11.3. Разрабатывать мероприятия по улучшению эксплуатации, содержания и ремонту металлообрабатывающего оборудования;
ПК 3.11.4. Восстанавливать детали и участвовать в процессе их изготовления;
ПК 3.11.5. Оформлять акты по формам, установленным действующими нормативными документами, с указанием в них объемов выполненных ремонтных работ металлообрабатывающего оборудования;
ПК 3.11.6. Производить приемку металлообрабатывающего оборудования после капитального ремонта;
ПК 3.11.7. Проверять соответствие технического состояния оборудования после ремонта и ввода в эксплуатацию;
ПК 3.11.8. Контролировать соблюдение технологической дисциплины на участке и правил эксплуатации оборудования;
ПК 3.11.9. Анализировать процесс и результаты работы подразделения, оценивать экономическую эффективность производственной деятельности;
ПК 3.11.10. Знать устройство и кинематическую схему металлообрабатывающих станков.
3.12. 110912 3 - Электромеханик
ПК 3.12.1. Составлять календарные графики различных видов ремонта электрического оборудования металлорежущих станков;
ПК 3.12.2. Проводить профилактику, техническое обслуживание и ремонт электрического оборудования металлорежущих станков;

КҚ 3.12.3. Металл өңдеутін жабдықта электрлік бөлігін жөндеу жұмыстарының орындалған көлемін көрсетумен бекітілген нақты нормативтік құжаттардың формалары бойынша акттарды рәсімдеу;
КҚ 3.12.4. Өндірістің технологиялық үрдіс карталарын, технологиялық нұсқаулықтарды дайындау;
КҚ 3.12.5. Жабдықты пайдалануға кірістіру және жөндеуден кейін техникалық күйінің сәкестігін тексеру;
КҚ 3.12.6. Жабдықты пайдалану ережелері мен учаскіде технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау;
КҚ 3.12.7. Өндірістік іс-әрекеттің экономикалық тиімділігін бағалау, топтастырудың жұмыс нәтижесін және үрдісін талдау;
КҚ 3.12.8. Металл өндеу станоктардың жабдығын және кинематикалық сызбасын білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 253-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша). Техникалық машиналар және жабдықтар
Мамандығы:   1110000 – Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер

ПК 3.12.3. Оформлять акты по формам, установленным действующими нормативными документами, с указанием в них объемов выполненных ремонтных работ электрической части металлообрабатывающего оборудования;
ПК 3.12.4. Разрабатывать технологические инструкции, карты технологического процесса производства;
ПК 3.12.5. Проверять соответствие технического состояния оборудования после ремонта и ввода в эксплуатацию;
ПК 3.12.6. Контролировать соблюдение технологической дисциплины на участке и правил эксплуатации оборудования;
ПК 3.12.7. Анализировать процесс и результаты работы подразделения, оценивать экономическую эффективность производственной деятельности;
ПК 3.12.8. Знать устройство и кинематическую схему металлообрабатывающих станков.
Приложение 253
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Технические машины и оборудование
Специальность: 1110000 – Грузоподъемные машины и транспортеры

216
КП.05
Дипломдық жұмыс
288
АА.00
Аралық аттестаттау
108
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА.02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан аспауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту барысында аптасына 4 сағаттан аспауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер (АП.01, АП. 02, АП.04) бойынша кешенді емтихан тапсыру. Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 254-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша) Техникалық машиналар және жабдықтар
Мамандығы:   1110000 – Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер

216
ПП.05
Дипломная работа
288
ПА.00
Промежуточная аттестация
108
ИА.00
Итоговая аттестация
36
ИА.01
Итоговая аттестация***
24
ИА.02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.04).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 254
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Технические машины и оборудование
Специальность: 1110000 – Грузоподъемные машины и транспортеры

Біліктілік: 111003 3 - Техник-механик
АП.01
Автомобильдер мен тракторлар
Автомобильдер мен тракторлардыжіктеу және жалпы құрылысы. Жіктеу, қозғалтқыштардың негізгі механизмдері мен жүйелері. Майлау жүйесі. Салқындату жүйесі. Электрлік энергия көздері.
Білімдер:
- автомобильдер мен тракторлардың құрылысы;
- тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктері;
- басқару рычагтары:
- бақылаушы-өлшеуіш және дабыл аспаптары;
- басқару органдары және қозғалтқыштарды іске қосу;
- тракторда және автомобильде жұмыс істеу кезіндегі сақтық шаралары;
Іскерліктер:
- тиімді пайдалану мен тахникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- автомобильдер мен тракторларды пайдалану, қызмет көрсету, жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- басқарудың электрлік жүйелеріндегі пайда болатын ақауларды айыра алу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП.02
Пайдалану материалдары
Майлау материалдарын жіктеу. Мотор майларын, трансмиссиялық майларды, амортизациялық, тежегіш, салқындатқыш сұйықтықтарды пайдаланушылық қасиеттері, жіктеу және олардың түрлері.
Білімдер:
- майлау материалдарын жіктеуді;
- пайдаланушылық қасиеттері, жіктеу және олардың түрлерін:
- мотор майларын;
- трансмиссиялық майларды;
- амортизаторлық сұйықтықтарды;
- тежегіш сұйықтықтарды;
- салқындатқыш сұйықтықтарды;
Іскерліктер:
- отандық және шетелдік пайдаланылатын материалдарды сауатты пайдалану;
- көлікті техникалық пайдалану үрдісінде майлау материалы мен техникалық сұйықтықтарды ауыстыру мерзімдерін жоспарлау.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП.03
Жол машиналары
Жол машиналары туралы жалпы мәліметтер. Дайындау жұмыстарына арналған машиналар. Бульдозерлер. Автогрейдерлер. Экскаваторлар. Топырақты тығыздаушы машиналар. Нығыздағыш машиналар. Көтергіш-тасымалдағыш машиналар.
Білімдер:
- жол машиналарын жіктеу, олардың түрлерін;
- күштік трансмиссиялар түрлерін;
- асфальттібетонды қондырғылардың агрегаттары;
- крандар мен крандық жабдықтар;
Іскерліктер:
- жол машиналарын пайдалану;
- мақсат бойынша пайдаланылатын жол машиналары мен жабдықтардың дұрыстығын, жұмысқа жарамдылығын және дайындығын тексеру үшін жоспарлы-ескерту жұмысының кешенін жүргізу
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП.04
Жол машиналары, автомобильдер мен тракторларды техникалық пайдалану
Автокөлік құралдарының негізгі көрсеткіштері. Қозғалмалы құрамның техникалық мазмұнының ережесі. Техникалық қызмет көрсету жүйесі. Автомобиль көлігінің кәсіпорны. Жүктерді тасымалдау.
Білімдер:
- жылжымалы құрамның техникалық мазмұнының ережесін;
- техникалық қызмет көрсету түрлері;
- кәсіпорынды жіктеу;
- жүктерді жіктеу;
- жол машиналарын, автомобильдер мен иракторлардың құрамы мен оларды пайдалану бойынша жұмыс түрлері;
Іскерліктер:
- техникалық үрдістердің талаптарына сәйкес көтергіш-тасымалдағыш көліктер құрамына, машиналарға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау;
- техникалық дайындық көрсеткіштерін есептеу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП.05
Жол машиналары, автомобильдер мен тракторларды жөндеу
Машиналарды күрделі жөндеу технологиясы. Технологиялық үрдістің сызбасы. Машиналарды бөлшектеу. ТҚ бойынша негізгі талаптар. Бөлшектерді жуу және тазалау. Бөлшектерді бақылау және реттеу, жинақтау. Агрегаттарды жинау және оларды сынау.
Білімдер:
- көтергіш-тасымалдағыш машиналарға, автомобильдерге және тракторларға техникалық қызмет көрсету ерекшеліктерін;
- машиналардың негізгі сипаттамалары мен техникалық ауқымын;
- еңбекті қорғау, ТҚ ережесі мен нормаларын;
Іскерліктер:
- еңбекті ұйымдастыру;
- жол машиналарына, автомобильдер мен тракторларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің технологиялық үрдісін іске асыру;
- техникалық көрсеткіштер есебін орындау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
АП.06
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Автоматизацияланған жұмыс орындарының техникалық қоры. Базалық бағдарламалық қамсыздандыру. Локальдық желі. Ақпараттардың кіріс-шығыс құрылымы. Графикалық бағдарламада жұмыс.
Білімдер:
- кәсіптік қызметте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды пайдаланудың құрамы, қызметі және мүмкіндігін;
- кәсіптік қызметте модельдеу және жоспарлау;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметте есептеу техникасының қорын пайдалану;
- кәсіптік қызметте компьютерлік және телекоммуникациялық қорларды қолдану;
- графикалық бағдарламаман жұмыс істеу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
БҰАП. 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО жәнеКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Бастапқы кәсіптік дағдыларды алуға арналған практика(таныстыру, оқулық)
Кәсіпорын ұйымының құрылымы. Кәсіпорын қызметкерлерінің лауазымдық сипаттамалары. Жабдықтардың негізгі түрлері. Кәсіпорын жабдықтарын пайдалану шарттары. Қарапайым технологиялық операцияларды орындау.
Білімдер:
- кәсіпорын ұйымының құрылымына бағытталуды;
- икемді автоматтық желілер нысандарының түрлерін анықтауды;
- жабдықтарды пайдалану жағдайын анықтауды;
- жұмыс орнында қарапайым технологиялық операцияларды орындауды;
Іскерліктер:
- икемді автоматтық желілерді ұйымдастыру құрылымын анықтау;
- икемді автоматтық желілер нысандарының объектілер түрлерін анықтау;
- кәсіпорынның жабдықтарын пайдалану жағдайларын анықтау;
- жұмыс орнында қарапайым технологиялық операцияларды орындау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
БҚ 11
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КП.02
Мамандық профилі бойынша практика(өндірістік)
Агрегаттардың машина қондырғыларының түйіндерін білу. Бақылау-өлшегіш құралдарымен жұмыс. Машина жөндеу барысындағы техникалық қызметке техникалық қондырғыларды іріктеу. Жүзеге асырылатын материалдармен жұмыс, шығын есебі.
Білімдер:
- пайдаланатын материалдардың сапасын анықтау және олардың шығындарына есеп жүргізу;
- құрылыс, жол машиналарының жабдықтарын жөндеу мен техникалық пайдаланубойынша қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
- техникалық пайдалану мен жөндеуді орындауға арналған қосымша бөлшектердің шығын есебін жүргізу;
- техникалық қызмет көрсету мен жол машиналарының машина-ауысымдық өздік құнын есептеу;
Іскерліктер:
- жол құрылыс машиналары мен жабдықтарының агрегаттары мен тораптарына талдама жасауды жүргізу;
- жол құрылыс машиналары мен жабдықтарының механизмдері мен техникалық күйін анықтау;
- машиналарға техникалық қызмет көрсету, тексеру және жөндеу кезінде бақылаушы-өлшеуіш аспаптарды таңдау және пайдалану;
- машиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге технологиялық жабдықтар таңдау;
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КП.03
Технологиялық практика
Қызмет көрсету, қондырғыны жөндеу кәсібі бойынша көшірме ретінде қондырғыларды реттеу, таңдап алған маманы бойынша, лауазымдық нұсқауларды оқып білу, материалдарды жүйелеу және практика есебін рәсімдеу.
Білімдер:
- жол құрылыс машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану мен жөндеу бойынша қызметшілердің жұмысын ұйымдастыру, технологиялық жабдықтарды пайдалану;
- өндірістік учаскнің жұмысы туралы техникалық және есептік құжаттарды құрастыру және толтыру;
- техникалық нормалар уақытын мөлшерлеу әдіс-тәсілдерін пайдалану;
- машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша технологиялық үрдістердің өңдеу режимдерін есептеу және операцияларды мөлшерлеу;
Іскерліктер:
- қосылыстардың тозуын анықтау және оны жоюбойынша шаралар бекіту, өндіріске сенімді машиналар мен энергия үнемдеуші шараларды дайындап енгізу;
- машиналардың тораптары мен агрегаттарын қайта қалпына келтіру, жөндеу, дайындау, технологиялық үрдістерді жобалау;
- қолданбалы бағдарламаларды, компьютерлік есептеулер мен есептеу техникаларын кәсіби тапсырмаларды шешуде қолдану.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КП.04
Диплом алдындағы практика
Оқу кезінде алынған білімін пысықтау. Өндірістегі экономикамен және үздік технологиямен тансысу. Диплом жобасын орындау үшін ақпаратты және материалды жинау, жұмыс орындарында сынықтан өту.
Білімдер:
- жол құрылыс машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану мен жөндеу бойынша қызметшілердің жұмысын ұйымдастыру, технологиялық жабдықтарды пайдалану;
- өндірістік учаскнің жұмысы туралы техникалық және есептік құжаттарды құрастыру және толтыру;
- техникалық нормалар уақытын мөлшерлеу әдіс-тәсілдерін пайдалану;
- машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша технологиялық үрдістердің өңдеу режимдерін есептеу және операцияларды мөлшерлеу;
Іскерліктер:
- қосылыстардың тозуын анықтау және оны жоюбойынша шаралар бекіту, өндіріске сенімді машиналар мен энергия үнемдеуші шараларды дайындап енгізу;
- машиналардың тораптары мен агрегаттарын қайта қалпына келтіру, жөндеу, дайындау, технологиялық үрдістерді жобалау;
- қолданбалы бағдарламаларды, компьютерлік есептеулер мен есептеу техникаларын кәсіби тапсырмаларды шешуде қолдану.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КП.05
Дипломдық жобаны орындау
Оқушылардың теориялық және практикалық білімдерін жүйелеу, бекіту және кеңейту; арнайы технологиялар мәселелерінің кешенін зерделеу; техникалық және техно-экономикалық есептің практикаларын бекіту.
Іскерліктер:
- стандарттар мен нормативтік-техникалық құжаттарды қолдану;
- өндірістің технологиялық сызбаларын құрастыру;
- өндірістің жабдықтарын таңдау;
- саланың даму перспективасын түсінуге;
- дипломдық жобада өнімнің сапасын бақылаудың негізгі әдістерін қолдану;
- қауіпсіздік техникасы мен қоршаған ортаны қорғау негіздерін;
Дағдылар:
- жабдықтарды технологиялық желіде жобалау және құрастыру мәселесін өздігімен шешуді;
- учаскені автоматтандыру мәселесін бағдарлауы;
- техникалық және техно-экологиялық есептерді орындау;
- дипломдық жобаның графикалық бөлімін орындау;
- техникалық және есептік-есеп беру құжаттарын рәсімдеу;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
2 кесте
Құзірет коды
Базалық құзіреттер (БҚ)
БҚ 1
Өмір бойы білім мен дағдыларды жаңарту.
БҚ 2
Автоматандыру негіздері, АСУТП және өндіріс экономикасы бойынша білімді тереңдету. Өзінің еңбек іс әрекетін ұйымдастыру
БҚ 3
Тұлғааралық және коммуникативтік мінез-құлық ережелерін сақтау. Әр түрлі халықтардың мәдени іргетасы туралы білімді қалыптастыру.
БҚ 4
Жеке және командада жұмыс істеу. Құқықтық нормаларды қолдану, адамдар арасындағы, қоғамдағы, қоршаған ортадағы қатынастарды реттеу
БҚ 5
Кәсіптік және әлеуметтік қызметте әлеуметтік-маңызды мәселелер мен үрдістерді талдау. Қажетті ақпараттарды табу және қолдану.
БҚ 6
Мемлекеттік (орыс) тілінде техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 7
Жабдықтарды пайдалануда еңбекті қорғау, техникалық және өрт қауіпсіздіктерінің ережелерін сақтау.
БҚ 8
Шетел тілінде кәсіптік қызмет жүргізу.
БҚ 9
Кәсіптік қызметке экономикалық талдау жасауды жүргізу.
БҚ 10
Компьютермен жинақтау әдістерін, ақпараттарды сақтай және өңдей білу.
БҚ 11
Өзін-өзі жетілдіру іскерлігі мен дағдыларына ие болу.
3 кесте
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзірет (КҚ)

Квалификация: 111003 3 - Техник-механик
СД.01
Автомобили и тракторы
Классификация и общее устройство автомобилей и тракторов. Классификация, основные механизмы и системы двигателей. Смазочная система. Система охлаждения. Источники электрической энергии.
Знания:
-устройство автомобилей и тракторов;
- основные части тракторов и автомобилей;
- рычаги управления:
- контрольно-измерительные и сигнальные приборы;
-органы управления и пук двигателя;
-меры предосторожности при работе на тракторе и автомобиле;
Умения:
-организовывать рациональное использование и техническое обслуживание;
- эксплуатировать, обслуживать, выполнять ремонтные работы автомобилей и тракторов;
- отличать возможные неисправности электрических систем управления.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД.02
Эксплуатационные материалы
Классификация смазочных материалов. Эксплуатационные свойства, классификация и ассортимент моторных масел, трансмиссионных масел, пластичных смазок, амортизационных жидкостей, тормозных жидкостей, охлаждающих жидкостей.
Знания:
-классификацию смазочных материалов;
- эксплуатационные свойства, классификацию и ассортимент:
-моторных масел;
- трансмиссионных масел;
- пластичных смазок;
- амортизационных жидкостей;
- тормозных жидкостей;
- охлаждающих жидкостей;
Умения:
- грамотно пользоваться отечественными и зарубежными эксплуатационными материалами;
- планировать сроки замены смазочного материала и технических жидкостей в процессе технической эксплуатации транспорта.
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД.03
Дорожные машины
Общие сведения о дорожных машинах. Машины для подготовительных работ. Бульдозеры. Автогрейдеры. Экскаваторы. Машины для уплотнения грунтов. Трамбующие машины. Подъемно-транспортные машины.
Знания:
-классификация, виды дорожных машин;
- виды силовых трансмиссий;
- агрегаты асфальтобетонных установок;
-краны и крановое оборудование;
Умения:
- эксплуатировать дорожные машины;
- проводить комплекс планово-предупредительных работ по обеспечению исправности, работоспособности и готовности дорожных машин и оборудования к использованию по назначению.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД.04
Техническая эксплуатация дорожных машин, автомобилей и тракторов
Основные показатели работы автотранспортных средств. Правила технического содержания подвижного состава. Система технического обслуживания. Предприятия автомобильного транспорта. Перевозка грузов.
Знания:
- правила технического содержания подвижного состава;
- типы технического обслуживания;
- классификацию предприятий;
- классификацию грузов;
- виды работ по содержанию и эксплуатации дорожных машин, автомобилей и тракторов;
Умения:
- выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту подъемно-транспортных средств, машин и оборудования в соответствии с требованиями технических процессов;
- рассчитывать показатели технической готовности.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД.05
Ремонт дорожных машин, автомобилей и тракторов
Технология капитального ремонта машин. Схема технологического процесса. Разборка машин. Основные требования по ТБ. Мойка очистка деталей. Контроль и сортировка, комплектование деталей. Сборка агрегатов и их испытание.
Знания:
-особенности технического обслуживания и ремонта подъемно-транспортных, дорожных машин, автомобилей и тракторов;
- основные характеристики и технические параметры машин;
- правила и нормы охраны труда, ТБ;
Умения:
- организовывать труд;
- осуществлять технологический процесс технического обслуживания и ремонта дорожных машин, автомобилей и тракторов;
-выполнять расчеты технических показателей.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
СД.06
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Технические средства Автоматизированных рабочих мест. Базовое программное обеспечение. Локальная сеть. Устройства ввода-вывода информации. Работа в графической программе.
Знания:
- состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
- моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать средства вычислительной техники в профессиональной деятельности;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства в профессиональной деятельности;
-работать в графической программе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ДО.00
Дисциплины по выбору организации образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика для получения первичных профессиональных навыков(ознакомительная, учебная)
Структура организации предприятий. Должностные характеристики работников предприятия. Основные виды оборудования. Условия эксплуатации оборудования предприятий. Выполнение простых технологических операций.
Умения:
- ориентироваться в структуре организации предприятия;
- определять типы и виды объектов;
- определять условия эксплуатации оборудования;
- выполнение простых технологических операций на рабочем месте;
Навыки:
- определение структуры организации предприятия;
- определение видов и типов объектов;
- определение условий эксплуатации оборудования предприятий;
- выполнение простых технологических операций на рабочем месте.
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10
БК 11
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПП.02
Практика по профилю специальности (производственная)
Разборка агрегатов и узлов машин и оборудования. Работа с контрольно-измерительными инструментами и приборами. Подбор технологического оборудования для технического обслуживания и ремонта машин. Работа с эксплуатационным материалом, учет расходов.
Умения:
- определять качество эксплуатационных материалов и вести учет их расходов;
- обеспечивать безопасность работ по технической эксплуатации и ремонту дорожных, строительных машин оборудования;
- вести учет расхода запасных частей для выполнения технической эксплуатации и ремонта;
- рассчитывать себестоимость технического обслуживания и себестоимость машино - смены дорожной машины;
Навыки:
- проводить частичную разборку агрегатов и узлов дорожных, строительных машин и оборудования;
- определять техническое состояние систем и механизмов дорожных, строительных машин и оборудования;
- выбирать и использовать контрольно-измерительный инструмент и приборы при техническом обслуживании, диагностике и ремонте машин;
- выбирать технологическое оборудование для технического обслуживания и ремонта машин;
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПП.03
Технологическая практика
Выполнение работ по обслуживанию, технической эксплуатации, ремонту машин и оборудования в качестве дублера по профессии, соответствующей выбранной квалификации; изучение должностных инструкций; обобщение материала и оформление отчета по практике.
Умения:
- организовывать работу персонала по технической эксплуатации и ремонту дорожных, строительных машин и оборудования, эксплуатации технологического оборудования;
- составлять и оформлять техническую и отчетную документацию о работе производственного участка;
- использовать методы и средства нормирования технической нормы времени;
- рассчитывать режимы обработки и нормирования операций технологических процессов по техническому обслуживанию и ремонту машин и оборудования;
Навыки:
- определять износ соединений и назначать меры по его устранению, разрабатывать и внедрять в производство мероприятия, увеличивающие надежность машин и энергосберегающие технологии;
- проектировать технологические процессы изготовления, восстановления узлов и агрегатов и ремонта машин;
- использовать прикладные программы, компьютерные расчеты и вычислительную технику при решении профессиональных задач.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПП.04
Преддипломная практика
Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения. Ознакомление с передовой технологией и экономикой производства. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочих местах
Умения:
- организовывать работу персонала по технической эксплуатации и ремонту дорожных, строительных машин и оборудования, эксплуатации технологического оборудования;
- составлять и оформлять техническую и отчетную документацию о работе производственного участка;
- использовать методы и средства нормирования технической нормы времени;
- рассчитывать режимы обработки и нормирования операций технологических процессов по техническому обслуживанию и ремонту машин и оборудования;
Навыки:
- определять износ соединений и назначать меры по его устранению, разрабатывать и внедрять в производство мероприятия, увеличивающие надежность машин и энергосберегающие технологии;
- проектировать технологические процессы изготовления, восстановления узлов и агрегатов и ремонта машин;
- использовать прикладные программы, компьютерные расчеты и вычислительную технику при решении профессиональных задач.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПП.05
Дипломное проектирование
Систематизация, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся; углубленное изучение комплекса вопросов специальной технологии; закрепление навыков технических и технико-экономических расчетов.
Умения:
- применять стандарты и нормативно-техническую документацию;
- составлять технологические схемы производства;
- выбирать оборудование производства;
- понимать перспективы развития отрасли;
- применять в дипломном проекте основные методы контроля качества продукции;
- применять правила техники безопасности и охраны окружающей среды;
Навыки:
- самостоятельного решения вопросов проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку;
- ориентирования в вопросах автоматизации участка;
- выполнения технических и технико-экономических расчетов;
- выполнения графической части дипломного проекта;
оформления технической и учетно-отчетной документации;
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Таблица 2
Код компетенции
Базовые компетенции
БК1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
БК2
Углублять знания по основам автоматизации и АСУТП и экономике производства. Планировать собственные трудовые действия.
БК3
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения. Сформировать знания о культурном фундаменте разных народов.
БК4
Умение работать самостоятельно и в команде. Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде
БК5
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности. Находить и применять необходимую информацию.
БК6
Работать с технической документацией на государственном(русском) языке.
БК7
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования
БК8
Вести профессиональную деятельность на иностранном языке.
БК 9
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности.
БК 10
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации.
БК 11
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования
Таблица 3
Уровень
ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции(ПК)

2. Жоғары деңгей маманы
2.1 111001 2- Көтергіш машинаның машинисі
КҚ 2.1.1 Әртүрлі көтергіштермен, автомобильді, шынжыр табанды және пневмодоңғалақты крандармен сонымен қатар жүк артумен жабдықталған басқа да машиналар мен механизмдерді құрылыстық-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындауда басқару;
КҚ 2.1.2 Көтергіш машиналардың техникалық күйін бақылау;
КҚ 2.1.3 дабылқаққыш, қорғаныс, іске қосу және бақылауыш-өлшегіш аспаптардың, тежегіш жүйелердің, барабандардың, арқандардың күйін тексеру және оларды бақылау;
КҚ 2.1.4 Автоматизация және қашықтықтан басқару құрылымын пайдалану;
КҚ 2.1.5 Көпірлік, шлюздік, мұнаралы, кабельді және жабдықталған басқа да жүк көтергіш крандарды әртүрлі жүктерді тиеу, түсіру, жүктеу және тасымалдау жұмыстарын орындау кезінде басқару;
КҚ 2.1.6 Орман ағаштарын дайындау жұмысы кезінде барлық үлгідегі жүк тиеу, көтергіш машиналар мен крандарды басқару.
2.2 111002 2- Металлургиялық өндіріс кранының машинисі
КҚ 2.2.1 Әртүрлі жүк артумен жабдықталған жүк көтергіш крандар мен құрылымдарды басқару;
КҚ 2.2.2 Жүк көтергіш крандармен әртүрлі құрылымдарды басқару үрдісі, домналық, болат балқыту, ферроқорытпа, прокаттық және құбыр цехтарында, арнайы цехтарда қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.3 Металлургиялық агрегаттарды жөндеу кезінде арту-түсіру, жинау және қосымша жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.4 Техникалық құжаттарды толтыру;
КҚ 2.2.5 Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.6 Компьютерлік және телекоммуникациялық техникаларды қолдану.
3. Орта буын маманы
3.1. 101205 3 Техник-механик
КҚ 3.1.1 Іс-әрекеттегі нормативтік базаға сәйкес жобалық-құрылымдық, технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.1.2 Техникалық механика, материалдар кедергісі мен машиналар бөлшектерінің негізгі есептерін орындау;
КҚ 3.1.3 Қарапайым электрлік және магниттік тізбектердің негізгі көлемін есептеу;
ККҚ 3.1.4 Қарапайым электрлік және магниттік тізбектердің негізгі көлемін есептеу;
КҚ 3.1.5 Нақтылы қолдану үшін материалдарды, бөлшектерді және талдау негізінде тораптарды таңдау;
КҚ 3.1.6 Материалдық шығындар нормативтерін есептеу (шығын, қосымша бөлшектер, материалдар, энергия нормалары);
КҚ 3.1.7 Кәсіптік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану;
КҚ 3.1.8 Жердің және жол киімдері қабаттарының құрылысына механизацияланған отрядтар құрамын іріктеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 258-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
жоғары деңгей
Білім беру коды және бейіні: 1100000 - Көлік (салалар бойынша) Мамандығы: 1111000 – Ұсталық - тығыздау жабдығы

2. Специалист повышенного уровня
2.1 111001 2- Машинист подъемной машины
ПК 2.1.1 Управлять различными подъемниками, автомобильными, гусеничными и пневмоколесными кранами, а также другими машинами и механизмами, оснащенными грузозахватными приспособлениями, при выполнении строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ;
ПК 2.1.2 Наблюдать за техническим состоянием подъемной машины;
ПК 2.1.3 Проверять состояние сигнализации, защитных, пусковых и контрольно-измерительных приборов, тормозной системы, барабанов, канатов и наблюдение за ними;
ПК 2.1.4 Использовать средства автоматизации и дистанционного управления;
ПК 2.1.5 Управлять мостовыми, шлюзовыми, башенными, кабельными и другими кранами, оснащенными грузозахватными приспособлениями, при выполнении работ по погрузке, разгрузке, перегрузке и транспортировке различных грузов;
ПК 2.1.6 Управлять погрузочными и подъемными машинами и кранами всех типов при выполнении лесозаготовительных работ.
2.2 111002 2- Машинист крана металлургического производства
ПК 2.2.1 Управлять грузоподъемными кранами разных конструкций, оснащенными различными грузозахватными приспособлениями;
ПК 2.2.2 Выполнять работы по обслуживанию производственного процесса в доменных, сталеплавильных, ферросплавных, прокатных и трубных цехах, специализированных цехах по производству изложниц;
ПК 2.2.3 Выполнять погрузочно-разгрузочные работы, уборочные и вспомогательные работы при ремонтах металлургических агрегатов;
ПК 2.2.4 Заполнять техническую документацию;
ПК 2.2.5 Выполнять слесарные работы;
ПК 2.2.6 Пользоваться компьютерной и телекоммуникационной техникой.
Уровень
ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции(ПК)
3.Специалист среднего звена
3.1. 101205 3 Техник-механик
ПК 3.1.1 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой;
ПК 3.1.2 Выполнять основные расчеты по технической механике, сопротивлению материалов и деталям машин;
ПК 3.1.3 Рассчитывать основные параметры простых электрических и магнитных цепей;
ПК 3.1.4 Рассчитывать основные параметры простых электрических и магнитных цепей;
ПК 3.1.5 Выбирать материалы, детали и узлы на основе анализа их свойств для конкретного применения;
ПК 3.1.6 Рассчитывать нормативы материальных затрат (нормы расхода запасных частей, материалов, энергии);
ПК 3.1.7 Использовать основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.8 Подбирать состав механизированного отряда на строительство земляного полотна и слоев дорожной одежды.
Приложение 258
к приказу министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
повышенный уровень
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1111000 – Кузнечно-прессовое оборудование

504
КП 05
Дипломалды практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: диплом жобасын қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 262-қосымша
1111000 – Ұсталық-тығыздау жабдығы мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Кәсіптік практика мен пәндер циклы бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс ) тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология Кәсіпке бағытталған мәтіндерді (сөздік бойынша) аудару және оқу жылдамдығы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сөйлесу құрастыру.
Білімдер: кәсіпке бағытталған мәтіндерді сөздік бойынша аудару мен оқуға қажет мемлекеттік тіл мен орыс тілі, грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
кәсіби қызметте кәсіптік лексиканы қолдану, мемлекеттік тілдегі білімін қолдану.
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология Кәсіпке бағытталған мәтіндерді (сөздік бойынша) аудару оқу жылдамдығы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сөйлесу құрастыру.
Білімдер:
кәсіпке бағытталған мәтіндерді сөздікпен аударып, оқу үшін қажет грамматикалық минимум мен шетел тілі
Іскерліктер:
кәсіби қызметте кәсіптік лексика мен шетел тілі білімін қолдану.
БҚ 5
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
БҚ 1
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі, оның салауатты өмір салтындағы қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. спорттық дене күші қасиеттерін жетілдіру негіздері: ақыл-ой мен дене күшінің жұмыс істеу қабілетін тұрақтандыруды қамтамасыз ететін дене тәрбие құралы.
Білімдер:
салауатты өмір салтының негіздері; ұйқы тәртібі мен дене күші, шынығу, тамақтану;
Іскерліктер:
денсаулықты қатайту, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға, дене күші жетістіктеріне жету үшін, спорттық-дене тәрбиесін қолдану.
БҚ 3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттар, олардың атауы мен оларды құжаттау тәсілдері. Құжаттама жүйесі, құжаттар құрылымы. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру мен технологиясы. Ұйымдастыру тәртібі мен істі қалыптастыру.
Білімдер:
құжаттарды рәсімдеу тәртібі, атауы, құрама бөліктері; құжаттардың қызметі мен құру тәсілдері; оргтехника жабдығына жалпы сипаттама, олардың атауы мен кәсіпорындағы ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметтерге енгізу;
Іскерліктер:
іс-қағаздарын құрастыру: өтініш, бұйрықтар, қызмет бабындағы хаттар және басқада; құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, тіркеу, оларға есеп жүргізу, қазіргі жаңа оргтехниканы қолдану;

504
ПП 05
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Аттестация в организациях образования по итогам полного курса обучения
60
ИА 02
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 262
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1111000 –
Кузнечно-прессовое оборудование
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственного и русского языка, грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода со словарем текстов профессиональной направленности
Умения:
использовать профессиональную лексику, применять знания государственного языка в профессиональной деятельности
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность..
Знания:
иностранного языка, грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода со словарем текстов профессиональной направленности
Умения:
использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в профессиональной деятельности
БК 5
ОГД. 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания:
основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания;
Умения:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания:
назначение, составные части, правила оформления документов;
способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
Умения:
составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие;
организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.

БҚ 2, БҚ 4
КҚ 2. 1. 8
ЖКП 02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Өнім сапасының көтерілуіндегі стандарттау, метрологияның рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, қызметтері, объектілері мен құралдары. Халықаралық және аймақтық стандарттау. БҰҰмемлекетаралық стандарттау. Қазақстан Республикасының стандарттау мемлекеттік жүйесі. Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары мен міндеттері, объектілері мен құралдары. Өлшем бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау.
Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері және оны бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау.
Білімдер:
метрология, стандарттау, серификаттау және өнім сапасын басқарудың негізгі түсініктері; сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері.
Іскерліктер:
нормативтік-техникалық құжатты қолдану және кәсіптік қызметте негізгі қағидалар жүйесінің сапасын жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 4
КҚ 2.1.4
ЖКП 03
Электротехника
Электрлік ток жөнінде түсінік. Тұрақты ток. Тұрақты тоқтың электр тізбегі. Электромагнетизм мен магнит тізбегі. Айнымалы ток. Айнымалы токтың электр тізбегі. Үш фазалы электрлі жүйе. Электр күшін өлшейтін аспап пен электр өлшеуіштер. Электр құралдары. Трансформаторлар. Электр машиналары. Басқару аппараттары. Өнеркәсіп желістері мен электр қондырғылары. Электронды және автоматты құрылғы.
Білімдер:
электрлі тізбек параметрлері; электр энергия көздері; физикалық шаманы өлшеу бірліктері мен тәсілдері; Ом, Киргофа, Джоуля-Ленц заңдары; магнит өрісін сипаттау; магнит тізбегінің параметрлері; айналмалы тоқты және оның параметрлерін анықтау; айналмалы тоққа тізбек кедергісі; айналмалы тоқтың үш фазалы жүйесі; орам сымының жалғануы; үш фазалы жүйенің қуаты; өлшем құралдарының қызмет етуі мен топталуы; электрлі және электрлі емес тізбектердің өлшем әдістері; трансформаторлардың атауы, құрылысы, әрекеті; электрлі машиналардың классификациясы, тұрақты және айналмалы тоқ машиналарының құрылымы мен әрекеті; жартылай өткізгіш аспаптар.
Іскерліктер:
аспаптар көрсеткішін шешу, электр жабдықтарының түбегейлі электрлі жүйелерді оқу; Ома и Кирхгоф заңдарын қолданып, тоқтың кернеуін, кедергісін есептеу.
БҚ 5, БҚ 7
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
ЖКП 04
Техникалық сызу
КҚБЖ ГОСТ түсінік. ЕСКД сәйкес сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың сызықтары, сызу форматтары. Сызуларда жазуды орындау. Масштабтар. Өлшемдерді енгізу. Контур бөлшектерін орындау тәсілдері. Техникалық сурет салу. Сызба геометриясы мен жобалап сызу жұмысының негіздері. Сызу жұмыстарын орындаудағы жалпы ережелері. Бөлшектер, эскиздер, мамандық бойынша сызулар, тілу, кесу, бейнелеу мен белгілеу, нормативтік-техникалық құжат түрлері. Машиналық график жабдығы мен әдісі.
Білімдер:
конструкторлық құжаттаманың біртұтас жүйесі (КҚБЖ); сызба жұмыстары мен эскиздерді орындаудағы тәсілдер мен ережелер; сызба геометриясы мен жобалап сызу жұмысының негіздері
Іскерліктер:
сызба жұмыстарын кәсіби түрде оқып, орындап, сонымен қатар компьютерлік жазу-сызу әдістерімен рәсімдеу.
БҚ 1

БК 2, БК 4
ПК 2. 1. 8
ОПД 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания:
основных понятий метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции;
показателей качества и методы их оценки
Умения:
применять нормативно-техническую документацию и осуществлять основные принципы системы качества в профессиональной деятельности
БК 1
БК 4
ПК 2.1.4
ОПД 03
Электротехника
Понятие об электрическом токе. Постоянный ток. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм и магнитные цепи. Переменный ток. Электрические цепи переменного тока. Трехфазная электрическая система. Электроизмерительные приборы и электрические измерения. Электроприборы. Трансформаторы. Электромашины. Аппаратура управления. Промышленные сети и электроустановки. Электронная и автоматическая аппаратура.
Знания:
параметров электрической цепи; источники электрической энергии; еденицы и способы измерения физических величин; законы Ома, Киргофа, Джоуля-Ленца; характеристики магнитного поля. Параметры магнитных цепей; определение переменного тока и его параметры, сопротивления в цепи переменного тока; трехфазную систему переменного тока, соединения обмоток, мощность трехфазной системы, классификация и принцип действия измерительных приборов; методы измерения электрических и неэлектрических цепей; назначение, устройство и принцип действия трансформаторов, классификация электрических машин, устройство и действие машин постоянного и переменного тока; полупроводниковые приборы
Умения:
снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
Пользоваться электроизмерительными приборами
БК 5, БК 7
ПК 2.1.5
ПК 2.1.8
ОПД 04
Техническое черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначение детали, эскизы, чертежи по специальности, нормативно-техническая документация. Методы и средства машинной графики.
Знания:
единой системы конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
Умения:
читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
БК 1

КК 2.1.1
КК 2.1.4
ЖКП 05
Еңбек қорғау
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайларының ережесі мен тіркеу тәртібі. Кәсіпорын цехтары мен аулаларындағы қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар.
Ұсталық-тығыздау жабдықтарын іске қосу алдындағы қауіптілік көздері. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғану шаралары. Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құрылғылар, аспаптар және сигнал берулер, өрт сөндіру құралдары.
ҚР экологиялық кодексі. Ұсталық-тығыздау өндірісіндегі экологиялық проблемаларды шешу жолдары.
Кәсіпорындарда еңбекті қорғау қызметін ұйымдастыру. Ұсталық-тығыздау жабдықтарын іске қосудағы қауіпсіздік негіздері
Білімдер:
кәсіби қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін; кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін, шектеулі концентрацияны (ШРК) және жеке қорғану құралдарын; өрт пен жарылысты ескерту шараларын; техногенді процестердің қоршаған ортаға әсерін;
Іскерліктер:
жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді, қызметкер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды; кәсіби қызмет процесінде қауіпсіз еңбек тәсілдерін қолдануды.
БҚ 5
ПК 2.1.2
ЖКП 06
Материалтану мен машина жасау технологиясы
Металдар мен қоспалардың ерекшіліктері мен құрылысы. Қоспалардың теория негіздері. Көміртегі қосындылары. Көміртегі қосындыларын химия-термиялық және термомеханикалық өңдеу. Түсті металдар және олардың қоспалары. Қатты қоспалар.Ұнтақ және композициялық материалдар. Металды емес материалдар. Қысыммен металдарды өңдеудің физикалық негіздері. Металдың қызуы мен қыздыру құрылымдары. Жалға алу өндірісі. Престеу. Қаптағыш, қалыптау. Пісіру өндірісі мен металдарды кесу негіздері.
Күйдіру, егеу. Балқыту. Метализация.
Білімдер:
металдар мен қорытпалардың өзіндік ерекшіліктері мен құрылыстары; көміртегі қоспаларының құрылымы мен құрылысы; таңбалау мен қолдану; көміртегі қоспаларында термикалық, химия-термикалық және термомеханикалық өңдеу түрлері мен процестері. түрлі-түсті қорытпалар, қатты, ұнтақ, композициялық, және металды емес материалдардың түрлері, құрылысы, қолданысы; өндірістегі технологиялық процестер негіздері, престеу, құю, қалыптау дәнекерлеу, кесу, балқыту негіздері
Іскерліктер:
материалтану аясында анықтамалық оқу әдебиеттерін қолдану; технологиялық параметрлерді және оны пайдалану жиынтығы бойынша техникалық тапсырмалар негізінде материалды дұрыс таңдау.
БҚ 5

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ОПД 05
Охрана труда
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия.
Источники опасности при наладке кузнечно-прессового оборудования.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения.
Электробезопасность. Экологический кодекс РК.
Пути решения экологических проблем в кузнечно-прессовом производстве.
Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Основы безопасности при наладке кузнечно-прессового оборудования
Знания:
особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров; электробезопасность; влияние техногенных процессов на окружающую среду;
Умения:
применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять безопасные приемы труда в процессе профессиональной деятельности;
БК 5
ПК 2.1.2
ОПД 6
Материаловедение и технология машиностроения
Строение и свойства металлов и сплавов. Основы теории сплавов. Железоуглеродистые сплавы. Термическая обработка стали. Химико-термическая и термомеханическая обработка железоуглеродистых сплавов. Цветные металлы и их сплавы. Твердые сплавы. Порошковые и композиционные материалы. Неметаллические материалы. Основы литейного производства. Физические основы обработки металлов давлением. Нагрев металла и нагревательные устройства. Прокатное производство. Волочение. Прессование. Ковка. Штамповка. Основы сварочного производства и термической резки металлов. Пайка. Наплавка. Металлизация.
Знания:
строения и свойств металлов и сплавов; свойства и структуры железоуглеродистых сплавов; маркировку и применение; виды и процесс термической, химико-термической и термомеханической обработки железоуглеродистых сплавов; назначение, виды, свойства и применение цветных сплавов, твердых сплавов, порошковых, композиционных и неметаллических материалов;
Основы технологических процессов прокатного производства, волочения, прессования, ковки, штамповки, сварки, резки, пайки, наплавки и металлизации; свойства смазочных материало и техничкских жидкостей.
Умения:
пользоваться учебной, справочной литературой в области материаловедения; правильно выбрать материал на основании технического задания по совокупности его эксплутационных и технологических параметров
БК 5

КК 2.1.5
АП. 00
Арнайы пәндер
АП 01
Ұсталық жабдықтар
Машина жасау технологиясының негіздері. Машина жасау өндірісінің құрылымы. Технологияның жаңа әдістері. Ұсталық-тығыздау өндірісінің жабдығы. Қақтау мен қалыптауға арналған құрылғы мен қыздыру жабдығы. 1,5 т дейінгі құламалы бөлшек массасындағы ұсталық және штампілеу зор балғалар, 8 МН (800т.к) дейінгі күшпен механикалық және гидравликалық соғупрестері, 3МН (300ТК) дейінгі күшпен фрикционды және кривошипті престер. 2 МН (300тк) дейінгі күшпен көлбеу-соғу машиналары. Әр түрлі күрделі бөлшектер мен бұйымдарды ыстық күйінде штампілеуге арналған автоматты және жартылай автоматты сызықтар.
басқару бағдарламаларымен кәсіпорын манипуляторлары Ұсталық-қалыптау автоматтары. Ұсталық-тығыздау машиналарының электр жабдықтары. Ұсталық-тығыздау цехының жүк көтеру жабдықтары.
Білімдер:
Машиан жасау технологиясы мен ұсталық- тығыздау өндірісінің негіздері; стандарт талаптары; жаңа технология әдістері; үлгілік жабдықтың пайдалану тәтібі мен іс- әрекет принциптері, құрылымы; өндірістің негізгі технологиялық жүйесінің сызбалары мен жұмыс тәртібі; өндірістің негізгі технологиялық қызметтерінің мәні мен ерекшіліктері; негізгі технологиялық параметрлер мен оларды өлшеу әдістері;
Іскерліктер:
техникалық көрсеткіштерден жабдықтың жұмыс істеуде ауытқушылығының себептерін анықтау және талдау; анықтамалармен және де басқа ақпарат деректерімен жұмыс істеу;
БҚ 1, БҚ 5
КҚ 2.1.2, КҚ 2.1.8
АП 02
Арнайы технология
Негізгі түсініктер мен терминдер. Машина бөлшектері мен құрамалары. Біркелкі бөлшектерді өңдеу туралы мәлімет. Өлшем-бақылау аспаптары мен жабдықтары, оларды қолдану тәртібі. Металды қыздыру туралы жалпы мәлімет. Қысыммен металл өңдеу теориясынан мәлімет. Үйкелу және тозу. Майлау. Жөндеу. Ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу және күту. Жабдықты жинап жөндеу, реттеу және сынау. Жабдықты күту мен жөндеу технологиясы. Жүк көтеру жұмыстарын орындау тәртібі. Еңбектің қауіпсіз әдістері. Ұсталық-тығыздау жабдығының пайдаланылмалы сенімділігі мен төзімділігі. Жұмыс сапасына бақылау.
Білімдер:
арнайы терминологиялар; жұмыс орнын, еңбек қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін, еңбек тазалығы мен ішкі тәртіпті ұйымдастыру ережелері; ұсталық-тығыздау жабдығын күту және жөндеп іске қосу тәртібі; өлшем құралдары мен аспаптарын қолдану ережелері.
Іскерліктер:
білімді практикада қолдану; ұсталық-тығыздау жабдығының тоқтап қалу, бұзылған себептерін талдау және анықтау; анықтама және басқа да ақпарат көздерімен жұмыс істеу;

ПК 2.1.5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Кузнечное оборудование
Основы технологии машиностроения. Структура машиностроительного производства. Современные методы технологии. Оборудование кузнечно-прессового производства. Нагревательное оборудование и устройства для ковки и штамповки. Кузнечные и штамповочные молоты с массой падающих частей до 1,5 т, механические и гидравлические ковочные прессы усилием до 8 МН (800 тс), фрикционные и кривошипные прессы усилием до 3 МН (300 тс).
Горизонтально-ковочные машины усилием до 2 МН (200 тс).
Автоматические и полуавтоматические линии для горячей штамповки различной сложности деталей и изделий.
Промышленные манипуляторы (роботы) с программным управлением.
Кузнечно-штамповочные автоматы. Электрооборудование кузнечно-прессовых машин.
Грузоподъемное оборудование кузнечно-прессового цеха.
Знания:
основ технологии машиностроения и кузнечно-прессового производства; требования стандартов; современные методы технологии;
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации типового оборудования производства; схемы и режимы работы основных технологических систем производства; сущность и особенности основных технологических процессов производства; основные технологические параметры и методы их измерения;
Умения:
выявлять и анализировать причины отклонений от технологических режимов; работать со справочниками и другими информационными источниками.
БК 1, БК 5
ПК 2.1.2, ПК 2.1.8
СД 02
Специальная технология
Основные понятия и термины. Детали машин и соединения. Сведения о размерной обработке деталей. Контрольно-измерительные приборы и оборудование, правила пользования. Сборка типовых узлов. Общие сведения о нагреве металла. Сведения из теории обработки металлов давлением. Трение и износ. Смазка. Наладка, обслуживание и ремонт кузнечно-прессового оборудования. Сборка наладка, регулирование и испытание оборудования. Технология обслуживания и ремонта оборудования. Правила выполнения грузоподъемных работ. Безопасные методы труда. Эксплуатационная надежность и долговечность кузнечно-прессового оборудования. Контроль качества работ.
Знания:
специальной терминологии; правил организации рабочего места, безопасности труда, пожарной безопасности, гигиены труда и внутреннего распорядка; правила наладки обслуживания и ремонта кузнечно-прессового оборудования; правила пользования измерительным инструментом и оборудованием.
Умения:
применять знания на практике; выявлять и анализировать причины неисправностей и отказов кузнечно-прессового оборудования; работать со справочниками и другими информационными источниками.

БҚ 4, БҚ 7
КҚ 2.1.1 –2.1.8
ӨО и КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Өндірістік оқыту
Слесарлық іс
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Слесардың жұмыс орны. Слесарлық операцияларды орындау үшін, қажет слесарлық құралдар тізімін оқу, Слесарлық жұмыстар. Белгілеу. Майыстыру.Қию.Ұнтақтау. Егеу. Орау Жапсыру.
Білімдер:
істелінген жұмыстардың сапа сын бақылауды жүзеге асыру, істеген істерге өздік бақылау.
Іскерліктер:
слесарлық құралдарын қолдана білуді, слесарлық жұмыстарды істеуді, бетіндегі тазалығы мен бұдырлығын анықтауды; істелінген жұмыстардың сапа сын бақылауын жүзеге асыру, істеген істерге өздік бақылау жүргізу.
КҚ 2.1.1 -2.1.5
КҚ 2.1.8
ӨО. 02
Слесарлық-жөндеу ісі
Слесарлық-жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалануға қажет, слесарлық-жөндеу құралының тізімін оқу. Бұранданы кесу. Слесарлық-жинау жұмыстары. Өрнек жасау. Қосылмайтын қосындылар жинағы; Негізгі және көмекші жабдықтарды техникалық жөндеу мен күту кезіндегі слесарлық істер. Жабдықтың пайдалану ерекшіліктері: түсінік, сапа, сенімділігі, жұмысқа жарамдылығы, тоқтаусыз жұмыс істеушілігі, жөндеуге жарамдылығы.
Білімдер:
технологиялық жабдықтарды жөндеуді; бөлшектердің жөндеуге жарамдылығын, ұсталық- тығыздау жабдығының ақаулығын анықтау; слесарлық-жөндеу жұмыстарының мазмұнын, жұмыс орнын ұйымдастыру тәртібін, ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу, күту кезіндегі қауіпсіз слесарлық-жөндеу тәсілдерін анықтау; істелінген жұмыстардың сапа сын бақылауын жүзеге асыру, істеген істерге өздік бақылау жүргізу.
Іскерліктер:
слесарлық-жөндеу құралын қолдана білу, технологиялық жабдықты жөндеу сипатын анықтау, бөлшектердің жөндеуге жарамдылығын; слесарлық-жөндеу және слесарлық-жинау жұмыстарын өндіру; ұсталық-тығыздау жабдығын жинау, іске қосу, құрау, ақау; істелінген істерге сапаны бақылау мен орындалуына өздік бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 2.1.1 -2.1.5
КҚ 2.1.8
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Білімдер:
негізгі цехтары мен шығаратын өнімдерін; өнімнің сапасын бақылау жүйесін; кәсіпорынның негізгі кауіптерін анықтау
Іскерліктер:
кәсіпорынның цехтар аралық байланыстарын айқындауды.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
КП.02
Оқу практикасы
Жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режим параметрлері. Ұсталық-тығыздау жабдығымен жұмысын бақылау. Қызметтегі жабдықтардың технологиялық күйін бағалау. Технологиялық тоқтаудан, тазартудан, жөндеуден кейінгі жабдықтарды қабылдауға қатысу.
Технологиялық процестің жүрісі және ондағы ауытқулар, ескерту сигналдарын беру туралы ақпараттар тапсыру..
Білімдер:
- кәсіптік терминологияны; кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру мен құрылымын, еңбек қауіпсіздігін металдарды өңдеудегі және оларды қыздырудағы тиісті температуралардың негізгі ерекшіліктерін; көлденең-қапсыру машиналар, қалыптау, престер, балға құрылымдары мен бірдей үлгідегі өндірістік манипуляторларды; манипуляторлардың жұмысқа жарамдылығын тексеру тәртібі; қолданылатын қалыптау құрылысын және орнату әдістерін; дайындайтын бөлшектерді қапсыру мен қалыптауға рұқсаттары; өлшеу- бақылау аспаптары мен құралдарының қолдану шарттарын; автоматты және жартылай автоматты желістерінің механизміндегі өзара іс-қимылы; технологиялық процестің жүрісі мен ондағы ауытқулар туралы ақпараттар тапсыру тәртібін;
Іскерліктер:
кәсіптік терминологияны қолдану; жұмысты ұйымдастыруды; жабдықпен жұмыс істеуде бақылау жүргізу;
жабдықты жөндеу кезінде операцияларды орындау;
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
КП.03
Технологиялық
Өндірістің технологиялық сызбасы, жабдықты пайдалану сипаттамалары, жөндеу технологиясы, күту мен жөндеу; өнім мен шикізат құрылымы; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау әдістері.
Білімдер:
өндіріс жұмыстарының технологиясын сақтау; жабдықты жөндеу мен күту, жөндеу технологиясын пайдалануды анықтау.
Іскерліктер:
кәсіптік терминологияны қолдану; жұмысты ұйымдастыру;
кәсіпорын құрылымын анықтау, еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру; өңделген металдардың басты ерекшілігі;
жүктерді арқанға асу; жабдықтың жұмыс істеу, ауытқуы туралы ақпараттарды беру тәртібі; жабдықпен жұмыс істеуде бақылау жүргізу; - жабдықты күту және жөндеу бойынша операцияларды орындау;
қызметтегі өндіріс жағдайында кәсіпорын учаскесіндегі аралас кәсіптермен жұмыс істеуді;
өлшеу-бақылау құралдары мен жабдықтары және оларды қолдану тәртібін анықтау
КҚ 2.1.1 – 2.1.8
БП.04
Бітіру алдындағы практикасы
Іскерлік пен дағдыны мықты меңгеру, кәсіби-біліктілік сипатта барлық жұмыс түрлерін өз бетінше орындау.
Диплом жұмысын орындау үшін материалдар жинау немесе кешенді емтиханға дайындалу.
Білімдер:
жабдықтың жөнделуін болжамдау және талдау;
жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасын бағалау.
Іскерліктер:
ұсталық-тығыздау жабдығының іске қосу, күту, жөндеу технологиялық өндіріс жұмыстарының сапасын сақтау.

БК 4, БК 7
ПК 2.1.1 –2.1.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Производственное обучение
Слесарное дело
Организация слесарных работ. Рабочее место слесаря. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для выполнения слесарных операций. Слесарные работы. Разметка. Рубка. Правка. Гибка. Резка. Опиливание. Сверление. Зенкование. Зенкерование. Развертывание. Шабрение. Клепка.
Умения:
осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением действий.
Навыки:
пользоваться слесарным и инструментом, производить слесарные работы; определять чистоту и шероховатость поверхности
ПК 2.1.1 -2.1.5
ПК 2.1.8
ПО. 02
Слесарно-ремонтное дело
Организация слесарно-ремонтных работ. Изучение перечня слесарно-ремонтного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Нарезание резьбы. Слесарно-сборочные работы. Сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения:
определять характер ремонта технологического оборудования, ремонтопригодность деталей; и дефектовку кузнечно-прессового оборудования;
определять содержание слесарно-ремонтных работ; правила организации рабочего места безопасные приемы слесарно-ремонтных работ по наладке, обслуживанию и ремонту кузнечно-прессового оборудования; осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением действий.
Навыки:
пользоваться слесарно-ремонтным инструментом, производить слесарно-ремонтные и слесарно-сборочные работы; сборку, разборку кузнечно-прессового оборудования
ПК 2.1.1 -2.1.5
ПК 2.1.8
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Контроль за работой кузнечно-прессового оборудования. Оценка технического состояния работающего оборудования. Участие в наладке, обслуживании, смазке, ремонте оборудования и его отдельных узлов. Выдача информации о работе оборудования и обнаруженных неисправностях и отклонениях. Составление ведомости дефектов.
Умения:
определять структуру предприятия, организацию безопасности труда; основные свойства обрабатываемых металлов; устройство кузнечно-прессового оборудования;
правила и способы зачаливания грузов на стропы; правила выдачи информации о работе оборудования и его отклонениях;
выполнять операции по обслуживанию и ремонту оборудования;
работать со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
определять условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
Навыки:
применять профессиональную терминологию; организацию работы;
вести контроль за работой оборудования;
выполнять операции по наладке оборудования;
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПП.02
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения:
выявлять основные цеха и выпускаемую продукцию базового предприятия, систему контроля качества продукции; основные опасности предприятия:
Навыки:
выявлять взаимосвязь между цехами производства.
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПП.03
Технологическая
технологическая схема производства, эксплуатационные характеристики, технология наладки, обслуживания и ремонта оборудования; свойства сырья и продуктов; методы контроля качества выполненных работ.
Умения:
соблюдать технологию производства работ;
Определять эксплуатационные характеристики технологии наладки, обслуживания и ремонта оборудования
Навыки:
применять профессиональную терминологию; организацию работы;
определять структуру предприятия, организацию безопасности труда; основные свойства обрабатываемых металлов; зачаливания грузов на стропы; правила выдачи информации о работе оборудования и его отклонениях;- вести контроль за работой оборудования;
выполнять операции по обслуживанию и ремонту оборудования;
определять условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
работы со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
ПК 2.1.1 – 2.1.8
ПП.04
Предвыпускная практика
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики.
Сбор материала для выполнения дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену.
Умения:
анализировать и прогнозировать исправность действующего оборудования;
оценивать состояние техники безопасности на рабочем месте.
Навыки:
соблюдения качества производства работ технологии наладки, обслуживания и ремонта кузнечно-прессового оборудования.

КҚ 2.1.7 – КҚ 2.1.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология кәсіпке бағытталған мәтіндерді (сөздік бойынша) аудару және оқу жылдамдығы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сөйлесу құрастыру.
Білімдер: кәсіпке бағытталған мәтіндерді сөздік бойынша аудару мен оқуға қажет мемлекеттік тіл мен орыс тілі, грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
кәсіби қызметте кәсіптік лексиканы қолдану, мемлекеттік тілдегі білімін қолдану.
БҚ 5
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі Кәсіптік тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология Кәсіпке бағытталған мәтіндерді (сөздік бойынша) аудару оқу жылдамдығы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сөйлесу құрастыру.
Білімдер:
кәсіпке бағытталған мәтіндерді сөздікпен аударып, оқу үшін қажет грамматикалық минимум мен шетел тілі
Іскерліктер:
кәсіби қызметте кәсіптік лексика мен шетел тілі білімін қолдану.
БҚ 5
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
БҚ 1
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі, оның салауатты өмір салтындағы қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Спорттық дене күші қасиеттерін жетілдіру негіздері: ақыл-ой мен дене күшінің жұмыс істеу қабілетін тұрақтандыруды қамтамасыз ететін дене тәрбие құралы.
Білімдер:
салауатты өмір салтының негіздері; ұйқы тәртібі мен дене күші, шынығу, тамақтану;
Іскерліктер:
денсаулықты қатайту, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға, дене күші жетістіктеріне жету үшін, спорттық-дене тәрбиесін қолдану.
БҚ 3
ӘЭП.00
Әлеметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері
Әлеуметтің негізгі категориялары мен түсініктері. Әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынас. Қоғамдық қатынастың нысаны және субъект сияқты тұлға. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік жанжалдар, олардың рұқсат механизмі Негізгі түсініктер мен политология негіздері. Саясат және саяси өкімет. Саяси жүйе. Мемлекет- саяси жүйенің негізгі буыны. Саяси партиялар мен қозғалыстар. Ішкі саяси қызмет пен әлемдік саяси процесс.
Білімдер:
әлеумет пен политологияның негізгі түсініктері мен категориялары; саяси тәртіп, дүниежүзілік қауымдастық пен Қазақстанның негізгі саяси партиялары; әлеуметтік жанжал себептері;
Іскерліктер:
қоғамдық қатынасты, олардың субъект пен объект көз қарасының дамуын салыстыру және талдау.
БҚ 1
БҚ 6
ӘЭП 02
Экономика негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі түсініктері мен принциптері. Сұраныс пен ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия мен бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынас субъектілер.Экономикалық шығындар мен кәсіпорын қызметінің нәтижелері. Маркетинг пен жарнама. Баға мен баға белгілеу. Өндіріс-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық пен салық салу.
Инфляциялық үдерістер. Жұмыссыздық. Экономикалық өсу мәселесі.. Халықаралық еңбек бөлінісі.
Білімдер:
өндіріс факторларының мазмұны; экономикалық санаттар сияқты меншіктік ұғым; менеджмент ұғымы; тауар шикізатын анықтау; бәсекелестіктің мәні; нарық субъект шығындары бойынша негізгі түсініктер; жарнаманың мәні; салық түрлері; нарықтық қатынас жүйесіндегі мемлекеттің рөлі.
Іскерліктер:
ғылыми-көпшілік және анықтамалық әдебиет құжаттармен жұмыс істу; кіріс пен шығыстарды санау; (мысал әдісімен) бөлшектік сауда бағасын, көтерме сауда бағасын, тауардың өзіндік құн бағасын анықтау; салықтың мәнін түсіндіру.
БҚ 1
БҚ 4
ӘЭП 03
Құқықтың негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, көздер. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық ядро жүйесі. Адам құқығы туралы жалпыға бірдей мағлұмдама. Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
адам мен азаматтың құқығы мен бостандығы, олардың іске асу механизмі; кәсіптік қызмет аясындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормалар;
Іскерліктер:
маманның кәсіби қызметін реттемелеуші нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 6
ӘЭП. 04
Мәдениеттану
Мәдениет пен мәдениеттану объектісі жөнінде жалпы түсінік. Мәдениет құрылымы. Мәдениеттің әлеуметтік қызметтері. Мәдениет пен табиғат. «Мәдениет» пен «өркениет». «Жаппай мәдениеттендіру». «Контр-мәдениет». Ақсүйектер мәдениеті, мәдениет пен тұлға. Қазақстан аймағындағы мәдениет пен өркениет. Әр түрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның мәдениет тарихы. Жаңа замандағы Қазақстанның ғылымы мен мәдениеті. Діннің мәні мен оның рөлі. Діннің шығуы мен олардың типтері. Христиан діні мен ислам дінінің негізгі жағдайы.
Білімдер:
мәдениет түсініктері, нысандары, қызметі; негізгі әлемдік өркениеттер, әлемдік діндер; Қазақстан халықтарының мәдениеті және оның келешекте дамуы;
Іскерліктер:
мәдениеттің негізгі даму кезеңдерін қазіргі мәдениет үрдісімен салыстырып қарау.
БҚ 2
БҚ 5
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттар, олардың атауы мен оларды құжаттау тәсілдері. Құжаттама жүйесі, құжаттар құрылымы. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру және оның технологияс. Ұйымдастыру тәртібі мен істі қалыптастыру.
Білімдер:
құжаттарды рәсімдеу тәртібі, атауы, құрама бөліктері; құжаттардың қызметі мен құру тәсілдері; оргтехника жабдығына жалпы сипаттама, олардың атауы мен кәсіпорындағы ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметтерге енгізу;
Іскерліктер:
іс-қағаздарын құрастыру: өтініш, бұйрықтар, қызмет бабындағы хаттар және басқада құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, тіркеу, оларға есеп жүргізу, қазіргі жаңа оргтехниканы қолдану.

ПК 2.1.7 – ПК 2.1.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:
государственного и русского языка, грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода со словарем текстов профессиональной направленности
Умения:
Использовать профессиональную лексику, применять знания государственного языка в профессиональной деятельности
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:
иностранного языка, грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода со словарем текстов профессиональной направленности
Умения:
использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в профессиональной деятельности
БК 5
ОГД. 03
История Казахстана
БК 1
ОГД 04
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания:
основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания;
Умения:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 3
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Основы политологии и социологии
Основные понятия и категории социологии. Социальные и этнонациональные отношения. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты, механизм их разрешения. Основные понятия и категории политологии. Политика и политическая власть. Политическая система. Государство – основное звено политической системы. Политические партии и движения. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
основных понятий и категорий социологии и политологии; политические режимы, основные политические партии Казахстана и мирового сообщества; причины социальных конфликтов;
Умения:
анализировать и сопоставлять общественные отношения, их развитие с точки зрения субъекта и объекта.
БК 1
БК 6
СЭД 02
Основы экономики
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Структура экономики страны. Финансы. Денежно-кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро - и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
Знания:
общие положения экономической теории, основные моменты экономической ситуации в Казахстане; структуру экономики страны, стадии регулирования социально-экономических проблем;
Умения
оценивать текущую социально - экономическую ситуацию в масштабах региона и страны; находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния в отрасли.
БК 1
БК 4
СЭД 03
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации:
правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения
использовать нормативно – правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 6
СЭД 04
Культурология
Общее понятие о культуре и об объекте культурологи. Структура культуры. Социальные функции культуры. Подходы к происхождению и сущности культуры (школы культурологии 19-20вв.). Культура и природа. «Культура» и «цивилизация». «Массовая культура». «Контр-культура». Элитарная культура, культура и личность. Общее понятие о культуре и об объекте культурологи. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама
Знания:
понятия, формы и функции культуры; основные мировые цивилизации, мировые религии; культуру народов Казахстана и перспективы ее развития;
Умения
сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре.
БК 2
БК 5
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания:
назначение, составные части, правила оформления документов;
способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
Умения:
составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие;
организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.

БҚ 2, БҚ 4
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
ПҚ 3.2.7
ЖКП 02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Өнім сапасының көтерілуіндегі стандарттау, метрологияның рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, қызметтері, объектілері мен құралдары. Халықаралық және аймақтық стандарттау. БҰҰ мемлекет аралық стандарттау. Қазақстан Республикасының стандарттау мемлекеттік жүйесі. Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары мен міндеттері, объектілері мен құралдары. Өлшем бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау.
Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері және оны бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау.
Білімдер:
метрология, стандарттау, серификаттау және өнім сапасын басқарудың негізгі түсініктері; сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері.
Іскерліктер:
нормативтік-техникалық құжатты қолдану және кәсіптік қызметте негізгі қағидалар жүйесінің сапасын жүзеге асыру.
БҚ 1, БҚ4
КҚ 3.2.3
ЖКП 03
Электротехника
Электрлік ток жөнінде түсінік. Тұрақты ток. Тұрақты тоқтың электр тізбегі. Электромагнетизм мен магнит тізбегі. Айнымалы ток. Айнымалы токтың электр тізбегі. Үш фазалы электрлі жүйе. Электр күшін өлшейтін аспап пен электр өлшеуіштер. Электр құралдары. Трансформаторлар. Электр машиналары. Басқару аппараттары. Өнеркәсіп желістері мен электр қондырғылары. Электронды және автоматты құрылғы.
Білімдер:
электрлі тізбек параметрлері; электр энергия көздері; физикалық шаманы өлшеу бірліктері мен тәсілдері; Ом, Киргофа, Джоуля-Ленц заңдары; магнит өрісін сипаттау; магнит тізбегінің параметрлері; айналмалы тоқты және оның параметрлерін анықтау; айналмалы тоққа тізбек кедергісі; айналмалы тоқтың үш фазалы жүйесі; орам сымының жалғануы; үш фазалы жүйенің қуаты; өлшем құралдарының қызмет етуі мен топталуы; электрлі және электрлі емес тізбектердің өлшем әдістері; трансформаторлардың атауы, құрылысы, әрекеті; электрлі машиналардың классификациясы, тұрақты және айналмалы тоқ машиналарының құрылымы мен әрекеті; жартылай өткізгіш аспаптар.
Іскерліктер:
аспаптар көрсеткішін шешу, электр жабдықтарының түбегейлі электрлі жүйелерін оқу; Ом и Кирхгоф заңдарын қолданып, тоқтың кернеуін, кедергісін есептеу.
БҚ 5, БҚ 7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
ЖКП 04
Техникалық сызу
КҚБЖ ГОСТ түсінік. ЕСКД сәйкес сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың сызықтары, сызу форматтары. Сызуларда жазуды орындау. Масштабтар. Өлшемдерді енгізу. Контур бөлшектерін орындау тәсілдері. Техникалық сурет салу. Сызба геометриясы мен жобалау сызу жұмысының негіздері. Сызу жұмыстарын орындаудағы жалпы ережелері. Бөлшектер, эскиздер, мамандық бойынша сызулар, тілу, кесу, бейнелеу мен белгілеу, нормативтік-техникалық құжат түрлері. Машиналық график жабдығы мен әдісі.
Білімдер:
конструкторлық құжаттаманың біртұтас жүйесі (КҚБЖ); сызба жұмыстары мен эскиздерді орындаудағы тәсілдер мен ережелер; сызба геометриясы мен жобалап сызу жұмысының негіздері
Іскерліктер:
сызба жұмыстарын кәсіби түрде оқып, орындап, сонымен қатар компьютерлік жазу-сызу әдістерімен рәсімдеу.
БҚ 1

БК 2, БК 4
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ОПД 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания:
основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки;
Умения
применять нормативно-техническую документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
БК 1, БК 4
ПК 3.2.3
ОПД 03
Электротехника
Понятие об электрическом токе. Постоянный ток. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм и магнитные цепи. Переменный ток. Электрические цепи переменного тока. Трехфазная электрическая система. Электроизмерительные приборы и электрические измерения. Электроприборы. Трансформаторы. Электромашины. Аппаратура управления. Промышленные сети и электроустановки. Электронная и автоматическая аппаратура.
Знания:
основные параметры элетрической цепи;
источники электрической энергии;
единицы и способы измерения физических величин;
законы Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца; характеристики магнитного поля, параметры магнитных цепей; определение переменного тока и его параметры; активное, индуктивное и емкостное сопротивление в цепи переменного тока; трехфазную систему переменного тока, соединения обмоток; мощность трехфазной системы; классификацию и принцип действия измерительных приборов; методы измерения электрических и неэлектрических цепей;
назначение, устройство и принцип действия трансформаторов; классификацию электрических машин; устройство и действие машин постоянного и переменного тока; полупроводниковые приборы.
Умения
снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
Пользоваться электроизмерительными приборами
БК 5, БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ОПД 04
Техническое черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначение детали, эскизы, чертежи по специальности, нормативно-техническая документация. Методы и средства машинной графики.
Знания:
единой системы конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
Умения
читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
БК 1

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.7
ЖКП 05
Еңбек қорғау
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайлары ережесі мен тіркеу тәртібі. Кәсіпорын цехтары мен аулаларында қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар.
Ұсталық-тығыздау жабдықтарын іске қосу алдындағы қауіптілік көздері. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғану шаралары. Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құрылғылар, аспаптар және сигнал берулер, өрт сөндіру құралдары.
ҚР экологиялық кодексі. Ұсталық-тығыздау өндірісіндегі экологиялық проблемаларды шешу жолдары.
Кәсіпорындарда еңбекті қорғау қызметін ұйымдастыру. Ұсталық-тығыздау жабдықтарын іске қосудағы қауіпсіздік негіздері
Білімдер:
кәсіби қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін; кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін, шектеулі рауалы концентрацияны (ШРК) және жеке қорғану құралдарын; өрт пен жарылысты ескерту шараларын; техногенді процестердің қоршаған ортаға әсерін;
Іскерліктер:
жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді, қызметкер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды; кәсіби қызмет процесінде қауіпсіз еңбек тәсілдерін қолдану.
БҚ 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ЖКП 06
Материалтану мен машина жасау технологиясы
Металдар мен қоспалардың ерекшіліктері мен құрылысы. Қоспалардың теория негіздері. Көміртегі қосындылары.Көміртегі қосындыларын химия-термиялық және термомеханикалық өңдеу. Түсті металдар және олардың қоспалары. Қатты қоспалар.Ұнтақ және композициялық материалдар.Металды емес материалдар. Қысыммен металдарды өңдеу физикалық негіздері.Металдың қызуы мен қыздыру құрылымдары. Жалға алу өндірісі. Престеу. Қаптағыш, штампілеу. Пісіру өндірісі мен металдарды кесу негіздері.
Күйдіру, егеу. Балқыту. Металдау.
Білімдер:
металдар мен қорытпалардың өзіндік ерекшіліктері мен құрылыстары; көміртегі қоспаларының құрылымы мен құрылысы; таңбалау мен қолдану; көміртегі қоспаларында термикалық, химия-термикалық және термомеханикалық өңдеу түрлері мен процестері. түрлі-түсті қорытпалар, қатты, ұнтақ, композициялық, және металды емес материалдардың түрлері, құрылысы, қолданысы; өндірістегі технологиялық процестер негіздері, престеу, құю, штампілеу дәнекерлеу, кесу, балқыту негіздері
Іскерліктер:
материалтану аясында анықтамалық оқу әдебиеттерін қолдану; технологиялық параметрлерді және оны пайдалану жиынтығы бойынша техникалық тапсырмалар негізінде материалды дұрыс таңдау.
БҚ 5
ПК 3.2.4

ПК 3.2.1
ПК 3.2.7
ОПД 05
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия.
Источники опасности при наладке кузнечно-прессового оборудования.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения.
Электробезопасность. Экологический кодекс РК.
Пути решения экологических проблем в кузнечно-прессовом производстве.
Знания:
особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров; электробезопасность; влияние техногенных процессов на окружающую среду;
Умения
применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять безопасные приемы труда в процессе профессиональной деятельности;
организовывать безопасные условия труда для рабочих.
БК 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ОПД 06
Материаловедение и технология машиностроения
Строение и свойства металлов и сплавов. Основы теории сплавов. Железоуглеродистые сплавы. Термическая обработка стали. Химико-термическая и термомеханическая обработка железоуглеродистых сплавов. Цветные металлы и их сплавы. Твердые сплавы. Порошковые и композиционные материалы. Неметаллические материалы. Основы литейного производства. Физические основы обработки металлов давлением. Нагрев металла и нагревательные устройства. Прокатное производство. Волочение. Прессование. Ковка. Штамповка. Основы сварочного производства и термической резки металлов. Пайка. Наплавка. Металлизация
Знания:
строения и свойств металлов и сплавов; свойства и структуру железоуглеродистых сплавов; маркировку и применение; виды и процесс термической, химико-термической и термомеханической обработки железоуглеродистых сплавов; назначение, виды, свойства и применение цветных сплавов, твердых сплавов, порошковых, композиционных и неметаллических материалов;
Основы технологических процессов прокатного производства, волочения, прессования, ковки, штамповки, сварки, резки, пайки, наплавки и металлизации.
Умения
пользоваться учебной, справочной литературой в области материаловедения; правильно выбрать материал на основании технического задания по совокупности его эксплуатационных и технологических параметров; контролировать правильность выбора материалов рабочими.
БК 5
ПК 3.2.4

ПК 3.2.8
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы, Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Центрден тепкіш күш. Центрге тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу, сығылу, қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі.Аксиомалар және динамика заңдары. Механизімдер мен машинаның тетіктері. Жай механизімдерді техникада қолдану. Машина тетіктерінің қосылысы. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизімдері: қосиінді-бұлғақ механизімі, бағдартқыш механизімі; олардың құрылысы мен қолданысы. Кинематикалық сызба-нұсқасын құру және оқу.
Білімдер:
тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизімдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизімдерді;
Іскерліктер:
механика заңдылықтарына есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқасын құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдау.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 3.2.1
ЖКП 08
Технология салаларының негіздері
Машина жасау технологиясының шығармашылық негіздері.
Бұйым сапасын технологиялық қамтамасыз ету. Бұйымдардың құрылым технологиялылығы. Технологиялық көрсеткіштер. Машина жасаудағы орналастырулар. Өңдеудің нақтылығы. Технологиялық прцестер мен техникалық жарықтандыру жабдықтарының әзірлемелері. Кәсіпорынның техникалық дайындық жүйесін автоматтандыру және технологиялық процестерді жобалау. Машина бөлшектері мен үстіңгі жақ үлгілерін өңдеу әдістері мен кәсіпорын технологиясы. Машина жасау технологиясының дамуы. Қазіргі заман технология әдістері.
Білімдер:
машина жасау технологиясының теориялық негіздері; дайындамаларды орналастыру және құру мәселелері; дәлдігін сұрыптау; бөлшектер құрылысының технологиялылығы; технологиялық процестердің жобалау принциптері мен тәртібі; ұсталық-қалыптау кәсіпорындардағы басқару бағдарламалы станоктардың, технологиялық процесі;
машина жасау технологиясының арнайы мәселелері;
стандарттардағы талапты орындау
Іскерліктер:
бұйым құрылысының технологиясына баға беруді; өңдеудің дәйектілігін анықтауды. базалардың таңдауын жүзеге асыру. технологиялық процестердің нақтылығын анықтау;
БҚ 1, БҚ 7,
БҚ 9

ПК 3.2.8
ОПД 07
Техническая механика
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания:
общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы;
Умения
применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
БК 1
БК 7
ПК 3.2.1
ОПД 08
Основы технологии отрасли
Теоретические основы технологии машиностроения. Технологическое обеспечение качества изделий. Технологичность конструкции изделия. Показатели технологичности. Базирование и базы в машиностроении. Точность обработки. Разработка технологических процессов и средств технического оснащения. Автоматизация системы технической подготовки производства и проектирования технологических процессов. Технология производства и методы обработки типовых поверхностей и деталей машин. Развитие технологии машиностроения. Современные методы технологии.
Знания:
теоретические основы технологии машиностроения; вопросы базирования и установки заготовок; точность обработки; технологичность конструкций деталей; правила и принципы проектирования технологических процессов; технологические процессы кузнечно-штампового производства на станках с программным управлением, робототизированных технологических комплексах; специальные вопросы технологии машиностроения; требования стандартов.
Умения
дать оценку технологичности конструкции изделия; определить последовательность обработки; осуществить выбор баз, конструкции приспособления; определять точность технологических процессов;
БК 1, БК 7, БК 9

ПК 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
ЖКП 09
Гидравлика, гидро мен пневмопривод негіздері
Сұйықтықтың механикалық сипаттамасы мен негізгі өзіндік ерекшіліктері. Гидростатика мен гидродинамиканың негіздері. Гидравликалық қарсылық. Қарапайым өткізгіш құбырлардың гидравликалық есебін жүзеге асыру.
Гидравликалық машиналар
Гидрожетек.
Ұсталық-тығыздау жабдығының пневмоприводтары.
Білімдер:
арнайы терминологияны; сұйықтықтың механикалық сипаттамасы мен негізгі өзіндік ерекшіліктерін; гидростатика мен гидродинамика негіздерін; гидравликалық машиналарды; гидро мен пневмопривод, ұсталық-тығыздау жабдығының құрылымын;
Іскерліктер:
білімдерін практикада қолдану; қарапайым өткізгіш құбырлардың гидравликалық есебін жүзеге асыру; нормативтік-техникалық құжаттарды қолдану, гидро мен пневмопривод жабдықтарының кинематикалық сызбанұсқасын оқу.
БҚ 4
БҚ 5
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Ұсталық жабдық
Машина бөлшектері мен құрама. Ұсталық-тығыздау өндірісінің жабдығы. Қыздыру жабдығы мен қапсыру мен қалыптауға арналған құрылым. Ұсталық және қалыптау балғалары, механикалық және гидравликалық қапсыру престері, фрикционды және қапсыру престері. Көлденең-қапсыру машиналары. Әртүрлі күрделі бұйымдар мен бөлшектерді ыстық қалыптауға арналған автоматты және жартылай автоматты желісі. бағдарламалық басқарумен өнеркәсіптік манипуляторлар. Ұсталық-қалыптау тығыздау машиналарының электр жабдығы. Ұсталық-тығыздау цехының жүк көтеруі.
Білімдер:
кәсіпорын жабдық үлгісінің қолдану принциптері мен құрылымы; жабдықтың басты техникалық параметрлері мен оны өлшеу әдістерін;
Іскерліктер:
техникалық көрсеткіштерден жабдықтың жұмыс істеуде ауытқушылығының себептерін анықтау және талдау; анықтамалармен және де басқа ақпарат деректерімен жұмыс істеу;
БҚ 1, БҚ 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.9
АП 02
Қысыммен металл өңдеу технологиясы
Негізгі түсініктер мен терминдер. Металды қыздыру туралы жалпы мәлімет. Еріту, қыздыру және қапсыру кезіндегі құрылыс өзгерімі. Қысыммен металл өңдеу теориясынан мәлімет. Пластикалық деформациялар туралы түсінік, түрлері және көрсеткіштері; технологиялық қапсыру, қалыптау; Қапсыру мен қалыптаудың технологиялық процесі. Бұйым сапасын бағалау.
Білімдер:
арнайы терминологияны; өлшеу құралы мен жабдығын дұрыс қолдану тәртібін;торап үлгілерін жинау, құрау, жалғау және механизмдер тәртібін; металл құрылыстары туралы жалпы мәлімет; пластикалық деформациялардың даму механизмі; қысыммен металдарды ыстық, суық өңдеу ісі жөнінде түсінік; қапсырумен қалыптаудың технологиялық процесі.
Іскерліктер:
қысым кезіндегі,толық күш арттырған кездегі өзгеруді, санауды; білімді практикада қолдана білу; анықтамалар мен басқа да ақпарат деректемелерімен жұмыс істеу;

ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ОПД 09
Основы гидравлики, гидро- и пневмопривод
Механические характеристики и основные свойства жидкостей. Основы гидростатики и гидродинамики. Гидравлические сопротивления. Истечение жидкостей из отверстий, насадков из под затворов. Гидравлический расчет простых трубопроводов. Гидравлические машины. Гидропривод. Пневмопривод кузнечно-прессового оборудования.
Знания:
специальной терминологии;
механические характеристики и основные свойства жидкостей; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические машины; устройство гидро- и пневмопривода. привода кузнечно-прессового оборудования.
Умения
применять знания на практике; осуществлять гидравлический расчет простых трубопроводов; применять нормативно-техническую документацию, читать кинематические схемы гидро- и пневмопривода оборудования.
БК 4
БК 5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Кузнечное оборудование
Детали машин и соединения. Оборудование кузнечно-прессового производства. Нагревательное оборудование и устройства для ковки и штамповки. Кузнечные и штамповочные молоты, механические и гидравлические ковочные прессы, фрикционные и кривошипные прессы.
Горизонтально-ковочные машины.
Автоматические и полуавтоматические линии для горячей штамповки различной сложности деталей и изделий.
Промышленные манипуляторы (роботы) с программным управлением.
Кузнечно-штамповочные автоматы. Электрооборудование кузнечно-прессовых машин.
Грузоподъемное оборудование кузнечно-прессового цеха.
Знания:
устройства и принципа действия типового оборудования производства; основные технические параметры оборудования и методы их измерения;
Умения:
выявлять и анализировать причины отклонений в работе оборудования от технических показателей; работать со справочниками и другими информационными источниками; контролировать правильность установки и наладки оборудования.
БК 1, БК 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.9
СД 02
Технология обработки металлов давлением
Основные понятия и термины. Общие сведения о нагреве металла. Структурные превращения в сплавах при нагреве и ковке Сведения из теории обработки металлов давлением. Понятие о пластической деформации, виды и показатели; технологическая пластичность, ковкость, штампуемость;
Технологический процесс ковки и штамповки. Контроль качества изделий.
Знания:
специальной терминологии; правила пользования измерительным инструментом и оборудованием; правила сборки разборки типовых узлов, соединений и механизмов; базовые сведения о строении металла; механизмы развития пластической деформации; понятие о холодной и горячей обработки металлов давлением; технологический процесс ковки и штамповки.
Умения
рассчитывать удельное давление течения и величину полного усилия при деформировании; применять знания на практике; работать со справочниками и другими информационными источниками.

БҚ 4, БҚ 5, БҚ 7, БҚ 8,
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
АП 03
Ұста жабдығын технологиялық күту, пайдалану мен өңдеу Тұрмыстық құрылымы. Жабдықты іргеге орнату. Жабдықты іске қосу жұмыстары. Бөлшектерді өлшеп өңдеу туралы мағлұмат. Өлшеу-бақылау құралдары мен жабдықтары, оларды қолдану тәртібі. Торап үлгілері мен механизмдер жинағы. Диагностика. Жабдықты күту технологиясы. Ұзақ уақыт жұмыс істеу жағдайына көтеру. Майлау материалдарын іріктеу. Жүк көтеру жұмыстарының орындалу тәртібі. Еңбектің қаупсіз әдістері.
Білімдер:
арнайы технологияны; орнату мен жабдық монтаж тәртібін; іске қосу жұмысының, диагностика, күту, жабдықтарды жинау мен қолдану технологиясын; майлардың түрлері мен ерекшіліктері; жүк көтеру жұмыстарының еңбектің қауіпсіз әдістерін;
Іскерліктер:
білімді практикада қолдану; анықтамалармен және де басқа ақпарат деректемелерімен жұмыс істеу.
БҚ 1, БҚ 7
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.3
АП 04
Ұсталық-тығыздау жабдықтарын жөндеу мен іске қосу
Жабдықтың төзімділігі мен жұмысқа жарамдылығы туралы түсінік. Ұсталық-тығыздау жабдығының пайдалану сенімділігі мен ұзақ мерзімділігі. Жабдықты жөндеудегі жоспарлы-ескерту жүйесінің мәні. Жөндеу жұмыстарының көлемін анықтау. Машиналарды жөндеу технологияларының негіздері. Жабдықты жөндеу әдістері. Жинау мен сынау. Жөндеу жұмыстарын бақылау сапасы. Еңбектің қауіпсіз әдістері.
Білімдер:
арнайы терминологияны; төзімділік, сенімділік, ұзақ мерзімділік туралы түсінік; жабдықты жөндеудегі жоспарлы-ескерту жүйесінің мәні; жөндеу әдістері; жинақтау мен сынау тәртібі;
Іскерліктер:
білімдерін практикада қолдану; анықтамалар мен басқа да ақпарат деректемелерімен жұмыс істеу.
БҚ 3, БҚ 4,
БҚ 6, БҚ 8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
АП. 05
Өндірісті жоспарлау мен ұйымдастыру
Кәсіпорынның ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы. Өндірістің түрлері, олардың сипаттамалары. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы құралдар. Еңбек ресурстары. Ұйым, мөлшерлеу және еңбек төлемақысы. Өнімнің өзіндік құны. Бағаның пайда болуы. Ұйымдастыру қызметінің қарқындылығын бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі. Ұсталық-қалыптау цехтарының экономикалық көрсеткіштері.
Білімдер:
кәсіпорынның құрылымы мен жұмысты ұйымдастыруды, жұмыс істейтін өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесінде аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекті ұйымдастыруды; қазіргі заман жағдайындағы өнімді және еңбек ақы формасын бағалау механизмін
Іскерліктер:
белгіленген әдіс бойынша ұйым қызметінің негізгі техника-экономикалық көрсеткішін есептеуді.
БҚ 3, БҚ 4,
БҚ 6, БҚ 8,
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
АП. 06
Өндірістік процестерді автоматтандыру мен технологиялық процестерімен автоматтандырылған басқару жүйелері
Жүйелі талдау негіздері. Құрылымдық нұсқалар.
Автоматтандырылған өндірістің ақпараттық жүйесін қалыптастыру. Автоматтандырылған өндіріс құрылымы. Автоматтандырылған ақпарат жүйелерін топтастыру. Орталықтандырылған және бөлінген басқару жүйелері. Есептеу құрылымдары. Жүйелерді тану. Техникалық көзқарас тұрғысынан көрсеткіш жүйелері. Ақпараттарды қабылдау мен өңдеу.
Автоматтандырылған ақпаратты жүйелерді енгізу мәселелері мен нәтижелері.
Білімдер:
арнайы терминологияны; жүйелік талдау мен сызба құрылысы негіздерін; автоматтандырылған ақпаратты жүйелердің құрылысы мен топталуын; автоматтандырылған ақпаратты жүйелерден енген мәселелер мен нәтижелер;
Іскерліктер:
білімдерін практикада қолдану; анықтама деректемелерімен жұмыс істеу.

БК 4, БК 5, БК 7, БК 8,
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
СД 03
Техническое обслуживание, эксплуатация и монтаж кузнечно-прессового оборудования
Устройство помещений. Установка оборудования на фундаменте. Пусконаладочные работы. Сведения о размерной обработке деталей. Контрольно-измерительные приборы и оборудование, правила пользования. Сборка типовых узлов и механизмов. Сборка наладка, регулирование и испытание оборудования. Диагностика. Технология обслуживания оборудования. Повышение долговечности. Смазка. Подбор смазочного материала. Регенерация отработанных масел. Правила выполнения грузоподъемных работ. Безопасные методы труда.
Знания:
специальной терминологии; правила установки на основание и монтажа оборудования; технологию пусконаладочных работ, диагностики, обслуживания, сборки и испытания оборудования; виды и свойства масел; правила выполнения грузоподъемных работ; безопасные методы труда.
Умения
применять знания на практике; работать со справочниками и другими информационными источниками; контролировать правильность обслуживания и эксплуатации оборудования
БК 1, БК 7
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.3
СД 04
Ремонт и наладка кузнечно-прессового оборудования
Трение и износ. Понятия износостойкости и работоспособности оборудования. Эксплуатационная надежность и долговечность кузнечно-прессового оборудования. Планово-предупредительный ремонт оборудования. Определение объема ремонтных работ. Основы технологии ремонта машин. Методы ремонта оборудования. Сборка и испытание. Контроль качества ремонтных работ. Безопасные методы труда.
Знания:
специальной терминологии; понятие об износостойкости, надежности, долговечности; сущность планово-предупредительной системы ремонта оборудования; методы ремонта; правила сборки и испытания;
Умения
применять знания на практике; работать со справочниками и другими информационными источниками; контролировать качество ремонта оборудования.
БК 3, БК 4, БК 6, БК 8
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
СД 05
Организация планирования и управления производством
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции. Технико-экономические показатели работы кузнечно - штамповых цехов.
Знания:
организации работы и структуру предприятия, работу смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организацию труда; механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях;
Умения
рассчитывать по принятой методике основные технико-экономические показатели деятельности организации.
БК 3, БК 4, БК 6, БК 8,
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
СД 06
Автоматизация производственных процессов и автоматизированные системы управления технологическими процессами
Основы системного анализа. Структурная схема. Формирование информационной системы автоматизированного производства. Структура автоматизированного производства. Классификация автоматизированных информационных систем. Централизованные и распределенные системы управления. Вычислительные устройства АСУП. Системы распознавания. Датчики систем технического зрения. Прием и обработка информации. Проблемы и эффекты от внедрения автоматизированных информационных систем.
Знания:
специальной терминологии; основы системного анализа и структурную схему; структуру и классификацию автоматизированных информационных систем; проблемы и эффекты от внедрения автоматизированных информационных систем.
Умения
применять знания на практике; работать со справочниками и другими информационными источниками.

БҚ 1, БҚ9
ПК 2. 1.6
ПК 2. 1.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Слесарлық практика
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Слесардың жұмыс орны. Слесарлық операцияларды орындау үшін, қажет слесарлық құралдар тізімін оқу, Слесарлық жұмыстар. Белгілеу. Майыстыру.Қию.Ұнтақтау. Егеу. Орау Жапсыру.
Іскерліктер:
жөндеу-слесірі жұмыстарының мазмұнын; жұмыс орнын ұйымдастыру тәртібі мен жөндеу-слесарі жұмысының қауіпсіз тәсілдерін; операцияның орындалу сапасын тәсілдерін; рұқсат етулерді бақылау
Дағдылар:
слесарлық құралдарын қолдана білуді,слесарлық жұмыстарды істеуді, бетіндегі тазалығы мен бұдырлығын анықтауды;
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
ӨО. 02
Механикалық практика
Слесарлық-жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалануға қажет, слесарлық-жөндеу құралының тізімін оқу. Резбіні кесу. Слесарлық-жинау жұмыстары. Бұранда кесу. Қосылмайтын қосындылар жинағы; Негізгі және көмекшіжабдықтарды техникалық жөндеу мен күту кезіндегі слесарлық істер. Жабдықтың пайдалану ерекшіліктері: түсінік, сапа, сенімділігі, жұмысқа жарамдылығы, тоқтаусыз жұмыс істеушілігі, жөндеуге жарамдылығы.
Іскерліктер:
слесарлық-жөндеу және слесарлық-жинау жұмыстарын өндіру; ұсталық-тығыздау жабдығын жинау, іске қосу, құрау, ақау; істелінген істерге сапаны бақылау мен орындалуына өздік бақылауды жүзеге асыру.
Дағдылар:
слесарлық-жөндеу құралын қолдана білу, технологиялық жабдықты жөндеу сипатын, бөлшектердің жөндеуге жарамдылығын анықтау
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
Жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар. Өндірістік регламентін оқу. Процестің оптималды тәртіп параметрлері. Ұсталық-тығыздау жабдығының жұмысын бақылау. Қызметтегі жабдықтардың технологиялық күйін бағалау. Технологиялық тоқтаудан, тазартудан, жөндеуден кейінгі жабдықтарды қабылдауға қатысу.
Технологиялық процестің жүрісі және ондағы ауытқулар, ескерту сигналдарын беру туралы ақпараттар тапсыру. Ақаулар туралы тізімдемесін құрастыру.
Іскерліктер:
кәсіпорын құрылымын, еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру; өңделген металдардың негізгі ерекшіліктерін; ұсталық-тығыздау жабдығының құрылысын;
жүкті арқанға асу тәсілдері мен тәртібі; жабдықтың жұмыс істеу, істемеу туралы ақпарат беру тәртібін анықтау;
жабдықты күту және жөндеу бойынша операцияларды орындау;
қызметтегі өндіріс жағдайында кәсіпорын учаскесіндегі аралас кәсіптермен жұмыс істеуді;
өлшеу-бақылау құралдары мен жабдықтарды, оларды қолдану тәртібін анықтау
Дағдылар:
кәсіптік терминологияны қолдану; жұмысты ұйымдастыру;
жабдықпен жұмыс істеуде бақылау жүргізу;
жабдықты іске қосу бойынша операцияларды орындау.
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
КП.02
Кәсіптік дағдыларды алу практикасы
Жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режим параметрлері. Ұсталық-тығыздау жабдығымен жұмысын бақылау. Қызметтегі жабдықтардың технологиялық күйін бағалау. Технологиялық тоқтаудан, тазартудан, жөндеуден кейінгі жабдықтарды қабылдауға қатысу.
Технологиялық процестің жүрісі және ондағы ауытқулар, ескерту сигналдарын беру туралы ақпараттар тапсыру.
Іскерліктер:
технологиялық процестің сапасына бақылау жүргізуді; жабдықты іске қосу мен жөндеу, күту бойынша операцияларды орындау; қызметтегі өндіріс жағдайында кәсіпорын учаскесіндегі аралас кәсіптермен жұмыс істеуді
Дағдылар:
жабдықтың жағдайын талдай білу; жабдықты, жұмыс орнын қарау; жеке қоғау жабдықтарын қолдануды; өндірістік учаскесінде қауіпсіздік техникасының жағдайын бағалау және талдау нормативтік құжаттарға сай технологиялық құжаттарды рәсімдеу;
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
КП 03
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
кәсіпорынның құрылымын, жұмысын, қауіпсіздік техникасын анықтау; металдарды өңдеудегі және оларды қыздырудағы тиісті температуралардың негізгі ерекшіліктерін анықтау;
Дағдылар:
кәсіпорын цехтарының аралық байланыстарын айқындауды.
КҚ 3.2.4
КП 04
Өндірістік технологиялық практика
Цехтың технологиялық процесін оқу, біліктілікке сай мамандық бойынша қосарлану ретінде жұмыс, жеке жетекші қызметіне қосарланушы (бастықтар, шеберлер) курстық жобаға арналған материалдар жинағы.
Іскерліктер:
жабдықтың жағдайын талдау және технологиялық процесті сақтау; қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес технологиялық құжаттарды рәсімдеу; жабдықты жөндеуге әзірлеу.
Дағдылар:
жабдық жұмысын бақылау;жабдықты жөндеу, күту, іске қосу бойынша операцияның жүргізілуін; өтілгер ретінде шебердің атқарымдық міндеттерін орындау (учаске жетекшісінің)
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
КП 04
Дипломалды практика, сонымен қатар диплом жобасының орындалуы
Диплом жобасын орындау үшін, ақпараттар жинау-белгілі бір басқарма жетекшісінің қосарлану ісі
Іскерліктер:
пайдаланған параметрлерді бағалау, көрсетілгеннен кейін параметрлердің ауытқу жағдайын байқау; жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасының жағдайын бағалау.
Дағдылар:
өндірістік жұмыстардың технологиясын қадағалау; жабдықты жөндеу, күту, іске қосу технологиясының тұтынымдық сипаттамасын анықтау

БК 1, БК 9
ПК 2. 1.6
ПК 2. 1.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Рабочее место слесаря. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для выполнения слесарных операций. Слесарные работы. Разметка. Рубка. Правка. Гибка. Резка. Опиливание. Сверление. Зенкование. Зенкерование. Развертывание. Шабрение. Клепка.
Умения:
осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением действий.
осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением
Навыки:
пользоваться слесарным инструментом, производить слесарные работы; определять чистоту и шероховатость поверхности
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПО. 02
Механическая практика
Организация слесарно-ремонтных работ. Изучение перечня слесарно-ремонтного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Нарезание резьбы. Слесарно-сборочные работы. Сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения:
производить слесарно-ремонтные и слесарно-сборочные работы; сборку, наладку, разборку и дефектовку кузнечно-прессового оборудования; осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением
Навыки:
пользования слесарно-ремонтным инструментом, определения характера ремонта технологического оборудования, ремонтопригодности деталей;
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Контроль за работой кузнечно-прессового оборудования. Оценка технического состояния работающего оборудования. Участие в наладке, обслуживании, смазке, ремонте оборудования и его отдельных узлов. Выдача информации о работе оборудования и обнаруженных неисправностях и отклонениях. Составление ведомости дефектов.
Умения:
определять структуру предприятия, организацию безопасности труда; основные свойства обрабатываемых металлов; устройство кузнечно-прессового оборудования;
правила и способы зачаливания грузов на стропы;
правила выдачи информации о работе оборудования и его отклонениях;
выполнять операции по обслуживанию и ремонту оборудования;
работать со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
определять условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
Навыки:
применять профессиональную терминологию; организацию работы;
вести контроль за работой оборудования;
выполнять операции по наладке оборудования;
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
ПП.02
Практика получения профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Контроль за работой кузнечно-прессового оборудования. Оценка технического состояния работающего оборудования. Участие в наладке, обслуживании, смазке, ремонте оборудования и его отдельных узлов. Выдача информации о работе оборудования и обнаруженных неисправностях и отклонениях. Составление ведомости дефектов.
Умения
контролировать работу оборудования; выполнять операции по наладке, обслуживанию и ремонту оборудования; работать со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
Навыки:
проводить осмотр оборудования, помещений и рабочих мест; использовать средства индивидуальной защиты; анализировать и оценивать состояние техники безопасности на рабочем месте
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
ПП 03
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения:
определять правила организации работы и структуру предприятия, организацию безопасности труда; основные свойства обрабатываемых металлов и требуемую температуру их нагрева;
Навыки:
выявлять взаимосвязь между цехами производства.
ПК 3.2.4
ПП 04
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии соответствующей квалификации, дублирование работы линейного руководителя (начальника смены, мастера), сбор материала для курсового проекта
Умения:
анализировать состояние оборудования и соблюдение технологического процесса;
оформлять технологическую документацию в соответствии с действующими нормативными документами;
оформлять вывод оборудования в ремонт.
Навыки:
контролировать работу оборудования; выполнение операций по наладке, обслуживанию и ремонту оборудования;
в качестве стажера выполнять функциональные обязанности мастера смены (руководителя участка)
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
ПП 04
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, дублирование работы линейного руководителя.
Умения:
анализировать и прогнозировать исправность действующего оборудования; оценивать эксплуатационные параметры, последствия отклонений параметров от номинальных;
оценивать состояние техники безопасности на рабочих местах.
Навыки:
соблюдения технологии производства работ;
определения эксплуатационных характеристик технологии наладки, обслуживания и ремонта оборудования.

КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Барлық өмір кезеңінде білім мен дағдыны жаңартып отыру
Тұлғааралық және комуникативтік ережелерін сақтау
Жеке және ұжымда жұмыс істеу
Сапалы жұмыс нәтижесіне қол жеткізу үшін жұмыс істеу
Жұмыс орнында кәсіптік қызметіне қатысты мәселелерді шешу
Қажетті ақпараттарды іздеу және жүйелеу
Кәсіптік менеджмент негіздерін игеру
Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыру қабілеті
Кәсіптік қызмет аясында ақпараттық технологияларды қолдануға дайын болуы
3 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1.Жоғары деңгей
2.1. 111101 2 – Ұсталық -тығыздау жабдығын реттеуші
КҚ 2.1.1. Элетрлік және кинематикалық сызбалардың сызбасын оқу
КҚ 2.1.2. Қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету; техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
КҚ 2.1.4. Сапалы стандарттарды сақтау
КҚ 2.1.5. Құралдар мен материалдарды іріктеу
КҚ 2.1.6. Әлеуметтік және кәсіптік этика ережелерін сақтау
КҚ 2.1.7 Арнайы компьютерді қолдану
КҚ 2.1.8. Жеке еңбек іс-әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Орта буын маманы
3.2. 111102 3 Техник – механик
КҚ 3.2.1. Элетрлік және кинематикалық сызбалардың сызбасын оқу
КҚ 3.2.2. Қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету; техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
КҚ 3.2.3. Сапалы стандарттарды сақтауды бақылау
КҚ 3.2.4 Жұмысшылардың еңбек іс-әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру
КҚ 3.2.5. Әлеуметтік және кәсіптік этика ережелерін сақтау
КҚ 3.2.6 Арнайы компьютерді қолдану
КҚ 3.2.7 Техникалық және технологиялық құжаттарды әзірлеу.
КҚ 3.2.8. Машиналар мен механизмдердің іске жарамдылығының дұрыстығын бақылау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 263-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 - Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1112000 - Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану
Біліктілігі: 111201 2 - Құрал-сайман слесарі*

ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
Таблица 2 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновление знаний и навыков в течение всей жизни
БК 2
Соблюдение правил межличностного и коммуникативного поведения
БК 3
Работа самостоятельно и в команде
БК 4
Работа на качество результата
БК 5
Решение проблем в области профессиональной деятельности на рабочем месте
БК 6
Поиск и систематизация необходимой информации
БК 7
Владение основами профессионального менеджмента
БК 8
Способность научно организовать свой труд
БК 9
Готовность к применению информационных технологий в сфере профессиональной деятельности
Таблица 3 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1. 111101 2 - Наладчик кузнечно-прессового оборудования
ПК 2.1.1. Чтение чертежей, электрических и кинематических схем
ПК 2.1.2. Обеспечение безопасных условий труда; соблюдение правил техники безопасности
ПК 2.1.4. Соблюдение стандартов качества
ПК 1.1.5. Подбор инструментов и материалов
ПК 2.1.6. Соблюдение правил социальной и профессиональной этики
ПК 2.1.7 Использование персонального компьютера
ПК 2.1.8. Планирование и организация собственных трудовых действий.
2. Специалист среднего звена
3.1. 111102 3 Техник – механик
ПК 3.1.1. Чтение чертежей, электрических и кинематических схем
ПК 3.1.2. Контроль и обеспечение безопасных условий труда, соблюдение правил техники безопасности
ПК 3.1.3. Контроль соблюдения стандартов качества
ПК 3.1.4 Планирование и организация трудовых действий рабочих
ПК 3.1.5. Соблюдение правил социальной и профессиональной этики
ПК 3.1.6. Использование персонального компьютера
ПК 3.1.7. Разработка технической и технологической документации
ПК 3.1.8. Контроль правильности эксплуатации машин и механизмов
Приложение 263
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1112000 - Эксплуатация машин и оборудования
промышленности
Квалификация: 111201 2 - Слесарь-инструментальщик*

396
КП 04
Монтаждық жөндеу
324
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02
Кәсіптік даярлық денгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: пәндер бойынша кешенді емтихан 1 біліктілік үшін (АП 01, АП 02), 2 біліктілік үшін (АП 01, АП 02), 3 біліктілік үшін (АП 01).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 263 бұйрығына 264-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000- Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:   1112000 - Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану

396
ПП 02
Монтажно- ремонтная
324
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам для квалификации 1 (СД 01, СД 02), для квалификации 2 (СД 01,СД 02), для квалификации 3 (СД 01).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 264
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 111200 0 - Эксплуатация машин и оборудования
промышленности

504
КП 02
Диплом алдындағы өндірістік практика
432
АА 00
Аралық аттестаттау
288
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
Кәсіптік даярлық денгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760
К 00
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф 00
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 267-қосымша
1112000-Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер және кәсіптік практика циклдары бойынша оқу бағдарламаларының құрылымы (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі (қазақ тілді емес топтарда): қазақ тілінің грамматикасы, мамандық бойынша терминология, мәтіндердің кәсіби бағдарлы аударма техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Мәтін бойынша сұрақ-жауап, әңгімелеу, мазмұндау, сөздікпен жұмыс жасау. Ауызекі сөйлеу.
Білімдер:
- мамандық бойынша терминология мен қазақ тілінің синтаксисін;
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуды және аударуды.
БҚ 1
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
БҚ 1
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету өзін-өзі тексеру күнделігін жүргізуді
БҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ және орыс тілдеріндегі іс жүргізу.
Құжаттар және олардың қызметі, құжаттардың құрылымы, құжаттарды жинау және сақтау, іс жүргізуді ұйымдастыру және оның техноогиясы, істерді қалыптастыруды ұйымдастыру тәртібі, кеңселік және құжаттамалық жұмыстың негіздері.
Білімдер:
- құжатқа қойылатын талаптарды, деректемелерді, олардың рәсімделуін, құжаттамамен қамтамасыз ету қызметін, олардың жұмысын;
- қызметтік хаттарды құрастыру әдістемесін, жіктелуін және құжаттардың қозғалысын;
- кіріс және шығыс корреспонденциясын тіркеуді, ДЭЕМ қолдануды, рәсімдеуді, істерді мұрағатқа өткізуді
Іскерліктер:
- деректемелерді дұрыс орналастыруды және толтыруды, қызметтік хатты құрастыруды, істер номенклатурасын, индекстеуді;
- ақпараттық-анықтамалық, ақша және қаржылық есеп құжаттамасын және оларды АБЖ жағдайында өңдеуді.
БҚ 1
БҚ 4
КҚ 2.1.4
ЖКП 02
Сызу.
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың сызбалары. Ажырамайтын қосылыс сызбалардың жалпы түрі, құрастырмалы сызба. Құрастырмалы сызба оқу. Мамандық бойынша сызулар және схемалар. Құрылыс сызуларының элементтері.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының элементтерін, машина жасаудағы сызуды, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін.
Іскерліктер:
- сызбаларды, нобайларды стандарттарға сәйкес сызуды және оқуды, сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді, анықтамаларды қолдануды
БҚ 1
БҚ 4
КҚ 2.1.4
ЖКП 03
Электротехниканың теориялық негіздері.
Электр өрісі мен электрлік сиымдылық. Тұрақты ток тізбегі. Магниттік өріс және электромагниттік индукция. Айнымалы ток тізбегі. Электр тізбегін комплекстік сан арқылы есептеу. Үш фазалы электр тізбегі. Синусоидалық емес периодикалық кернеу мен тоғы бар электр тізбегі. Сызықтық емес электр тізбегі. Электр тізбегіндегі өтпелі процестер.
Білімдер:
- электромагниттік өрістің негізгі сипаттамасын: кернеулілікті, электр потенциалын, электрліккернеулілікті, потенциалдардың айырмашылығын;
- тұрақты токтың негізгі заңдарын:
Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц;
- тұрақты токтың линиялық және линиялық емес тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
- коммутацияның бірінші және екінші заңдарын;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей білуді. Кулон заңын қолдануды. Гаусс теоремасын қолдануды;
- тізбектер жұмысының берілген шарттары және тұрақты ток құрылысы бойынша элементтер параметрлерін таңдауды;
- тұрақты токты есептей білуді. Конденсаторды зарядтайды;
- конденсаторды зарядтаудан ажыратуды;
- индуктивті катушканы өшіруді. ажыратуды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 04
Нарықтық экономика негіздері және өндірісті жоспарлау
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, принциптері; меншіктің формалары мен түрлері; меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды әзірлеу; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар мен қызметтер нарығының жағдайын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
-экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби жұмысына бағыт беретін экономикалық ақпаратты табуды және қолдануды;
КҚ 6

504
ПП 02
Производственная преддипломная практика
432
ПА 00
Промежуточная аттестация
288
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
5760
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 267
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1112000 – Эксплуатация машин и оборудования промышленности
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
(в группах с неказахским языком обучения)
Грамматика казахского языка; терминологии по специальности, техника перевода (со словарем) профессионально- ориентированных текстов, профессиональное общение речи.
Знания:
По синтаксис казахского языка, терминологии по специальности.
Умения:
читать и переводить тексты (профессиональной направленности)
БК 1
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 1
ОГД 03
Физическая культура.
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни; физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни; критерии эффективности здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды; личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни; культура гигиены, предупреждение травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика; гимнастика; лыжная подготовка; плавание; туризм; спортивные и подвижные игры; казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закон Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»; - роль физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правила физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правила ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
-виды и технику плавания;
- правила туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требования спортивной гигиены;
- нормативы Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
-вести дневник самоконтроля
БК 2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском и русском языках. Документы и их назначения и способу документирования структуры документов, сбор и хранение документов, организация и технология делопроизводства, порядок организации и формирование дел, основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление, службу документационного обеспечения, их функции;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции, применение персональной электронно-вычислительной машины, хранение, оформление, передачу дел в архив;
Умения:
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать;
- составить информационно- справочные, денежные и финансово-расчетные документы и обработать их в условиях автоматизированных систем.
БК 1
БК 4
ПК 2.1.4
ОПД 02
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
-основы начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения; единую систему конструкторской документации;
Умения:
составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться
- справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка.
БК 1
БК 4
ПК 2.1.4
ОПД 03
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле и электрическая емкость. Линейные электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и электромагнитная индукция. Линейные электрические цепи переменного тока. Комплексный метод расчета электрических цепей. Трехфазные электрические цепи. Электрические цепи с несинусоидальными периодическими напряжениями и токами. Нелинейные цепи. Переходные процессы в линейных электрических цепях.
Знания:
- основные характеристики электромагнитного поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов;
- основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов;
- первый и второй законы коммутации
Умения:
- выполнить расчеты электрических цепей;
- применение закона Кулона;
- применение теоремы Гаусса;
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- умения выполнять расчеты постоянного тока;
- заряжать конденсатор;
- разряжать конденсатор;
- отключать индуктивную катушку.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 04
Основы рыночной экономики и планирование производством.
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 1
БК 4

КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
ЖКП 05
Компьютерлік технологиялар.
Қазіргі компьютерлер және олардың сипаттамасы. Операциялық жүйенің негізгі анықтамалары және түсініктемелері. Операциялық жүйенің командалары. Сервистік бағдарлама. Вирусқа қарсы бағдарламалар(тұрпаттары, қолдану, орнату).
Офистік бағдарламалар.
Білімдер:
- есептеу техникасының пайда болу тарихын;
- дербес компьютерлер туралы жалпы мәліметтерді;
- дербес электронды есептеу машинасы құрылымдық-қызмет нобайын;
- сервистік бағдарламаларды;
- антивирустық бағдарламалардың түрлерін
Іскерліктер:
- компьютерлік техниканы пайдалануды;
- периф. құрылғыларды пайдалануды;
- антивирустық бағдарламаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
ЖКП 06
Стандарттау негіздері.
Стандарттау негіздері. Ұйымдастыру негіздері, стандарттау саласындағы халықаралық ынтымықтастық. және өнім сапасы.Мемлекеттік стандарттардыңсалааралық кешендері. Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі ережелерін;
- стандарттау саласындағы жалпы ұғымдар мен анықтамаларды;
- өнім сапасын көтерудегі
стандарттаудың ролін;
- мемлекеттік стандарттардыңсалааралық кешендерін.
Іскерліктер:
- стандарттарды қолдануды;
- қондыруды таңдауды;
- рұқсат беруді;
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай білуді;
- өлшеу құралдарын қолдануды;
- Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару.
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 2.1.4
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Динамика. Материалдардың кедергісі. нүктесі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Машина бөлшектері. Айналмалы қозғалыстың берілісі, бөлшектердің қосылысы, редукторлар, осьтер, валдар, муфталар. Берілісті есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу).
Білімдер:
-статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің берік болуын, қатты болуын, тұрақты болуын есептеуді; жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін;
Іскерліктер:
-анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
-тірек реакцисын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- берік болу, қатты болу,
тұрақты болу есептеулерін жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 2.1.4
ЖКП 08
Рұқсат, қондыру және техникалық өлшемдер.
Бөлшектерді дайындау мен жинаудағы ауытқулар. Өлшемдегі ауытқулар: өлшемдердің дәлдігін көтерудің түрлері мен тәсілдері.Өлшемдер: номиналды, шектеулі, шынайы. Шектеулі ауытқулар. Өлшемге рұқсат беру, рұқсат ету аймағы. Қондырулар. Зат бетінің кедір-бұдырлығы. Линиялық өлшемдерді өлшеудің құралдары.Өлшем құралдарын таңдауды анықтайтын негізгі факторлар.Линиялық өлшемдерді өлшеу.
Білімдер:
- бөлшектерді дайындаудағы ақаулар;
- өлшеулердің ақаулары;
- шамалы ауытқулар;
- рұқсат, қондыру және кедір-бұдырлылық
Іскерліктер:
- ең төменгі, шамалы және шынайы өлшемдерді анықтауды;
- рұқсат, қондыру және кедір-бұдырлылықты анықтауды;
- шамалы ауытқуларды анықтауды.
БҚ 5
КҚ 2.1.4
ЖКП 09
Машиналар мен механизмдерді жинау және реттеу.
Кинематикалық парлар және механизмдердің кинематикалық нобайлары. Кинематикалық парлар және типтері туралытүсінік. Кинематикалық нобайларды оқу ережесі. Машиналардың бөлшектері және жинақтау бірліктері: түсінігі, жіктелуі, талаптары, пайдалану сипаттамасы, қолданылуы. Бөлшектерді біріктіру: түсінігі, алынатын және алынбайтын біріктірулердің түрлері, қызметі, сипаттамасы, қасиеттері, кемшіліктері, қолданылу саласы. Айналым қозғалысын беру механизмі: түрлері, қызметі, құрылысы, кинематикалық нобайлардағы шартты белгілеулер. Қасиеттері мен кемшіліктері, қолданылу саласы. Қозғалысты қайта түрлендіру механизмдері: түрлері, қызметі, құрылысы, кинематикалық нобайлардағы шартты белгілеулер. Қасиеттері мен кемшіліктері, қолданылу саласы.
Білімдер:
- кинематиканың, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыс көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізудің әдіс-тәсілдерін, машина бөлшектерінің беріктігін, қаттылығын, бір қалыптығын есептеу; жалпы қызмет атқаратын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін конструкциялаудың негіздері;
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды
- тірек реакцияларды анықтауды
- стандарттарды қолдануды;
- беріктікті, қаттылықты, бір қалыптықты есептеу.
БҚ 5
БҚ 2

ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ОПД 05
Компьютерные технологии.
Современные компьютеры и их характеристики. Основные понятия и определения операционной системы. Команды операционной системы. Сервисная программа. Антивирусные программы (типы, применение, установка). Офисные программы.
Знания:
- история создания вычислительной техники;
- общие сведения о персональных компьютерах;
- структурно-функциональную схему промышленных электронно-вычислительных машин;
- сервисные программы;
- виды антивирусных программ;
Умения:
- пользоваться компьютерной техникой;
- использовать периферийные устройства;
- пользоваться антивирусными программами.
БК 1
БК 5
ОПД 06
Основы стандартизации.
стандартизация, возникновение и развитие стандартизации; Закон РК «О стандартизации»; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК «О сертификации»; сертификация услуг на предприятиях питания; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
-цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы;
-основы теории измерений;
-структуру международных и региональных стандартов;
-систему сертификации ГОСТ РК;
Умения:
-применить государственные и межгосударственные системы;
-определить национальную, региональную, международную стандартизацию;
-проводить порядок сертификации пищевых продуктов, готовой продукции и услуг общественного питания.
БК 1
БК 6
ПК 2.1.4
ОПД 07
Основы технической механики.
Сведения о механизмах и машинах; кинематика механизмов; сведения о дегалях машин; детали и сборочные единицы специального назначения; типовые детали и сборочные единицы, применяемые в станках. Соединение деталей; механизмы для передачи вращательного движения; детали и сборочные единицы передач вращательного и поступательного движения; механизмы для преобразования движения;
Знания:
- основные положения статики, кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемы и методы испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 2
БК 5
ПК 2.1.4
ОПД 08
Допуски, посадки и технические измерения.
Погрешности при изготовлении деталей и сборке. Погрешности измерений: виды и способы повышения точности измерений. Размеры: номинальный, предельный, действительный. Предельные отклонения. Допуск размера, поле допуска. Посадки. Шероховатость поверхности. Средства для измерений линейных размеров. Основные факторы, определяющие выбор измерительных средств. Измерения линейных размеров.
Знания:
- погрешности при изготовлении деталей;
- погрешности измерений;
- предельные отклонения;
- допуски, посадки и шероховатость;
Умения:
- определять номинальные, предельные и действительные размеры;
- определять допуски, посадки и шероховатость;
- определять предельные отклонения.
БК 5
ПК 2.1.4
ОПД 09
Сборка и наладка машин и механизмов
Кинематические пары и кинематические схемы механизмов. Понятия и типы кинематических пар. Правила чтения кинематических схем. Детали машин и сборочные единицы: понятие, классификация, назначение, требования, эксплуатационные характеристики, применение. Соединение деталей: понятие, виды разъемных и неразъемных соединений, назначение, характеристики, достоинства, недостатки, область применения. Механизмы для передачи вращательного движения: виды, назначение, устройство, условные обозначения на кинематических схемах, достоинства и недостатки, область применения. Механизмы для преобразования движения: виды, назначение, устройство, условные обозначения на кинематических схемах, достоинства и недостатки, область применения.
Наладка. Наладка технологического процесса. Пробная обработка детали. Погрешности обработки. Контроль за работой систем и механизмов оборудования. Обработка пробной партии деталей в автоматическом цикле с полной нагрузкой и обеспечением заданной производительности. Оформление технической документации на наладку, основные правила. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ: основные требования
Знания:
- основные положения кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемы и методы испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
- наладку технологического процесса;
- погрешности обработки;
- основные требования при выполнении наладочных работ;
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость;
- обрабатывать детали;
- контролировать работу систем и механизмов;
- оформлять техническую документацию;
- организовывать рабочее место.
БК 5
БК 2

КҚ 2.1.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.1.2
ЖКП 10
Металдарды кесудің негіздері.
Металдарды кесу туралы түсінік. Жоңқалардың пайда болу процесі. Кесу процесінің физикалық негіздері.
Кесу құралдары. Кесу құралдары үшін пайдаланылатын материалдар. Термоөңдеу, қайрау, кесу құралдарын орналастыру, орындау ережелері мен тәртібі.
Білімдер:
- материалдарды кесудің физикалық негіздерін;
- жылу процесі және кесу аймағындағы температураны бағалау әдістерін;
- металл кесетін станоктар менқұралдарды;
- қозғалыстың түрлерін, кесу жылдамдығы мен беру жылдамдығын;
- станоктар приводтарының түрлерін, жылдамдықтар қорабын және берілу қорабын.
Іскерліктер:
- металл кесетін станоктарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- металл кесетін станоктарға қызмет көрсетуді;
- бөлшектер мен механизмдердің тозу деңгейін анықтауды;
- станоктарды жұмысқа бағыттауды және ретке келтіруді;
- тораптар мен механизмдердің ақауларын негіздеуді;
- жабдықтарды жөндеу тәсілдерін таңдауды.
БҚ 5
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
ЖКП 11
Слесарлық және жөндеу жұмыстарының технологиясы.
Негізгі слесарлық операциялар. Слесарлық құралдар мен жабдықтар. Бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізу. Жинаудың технологиялық процесі туралы түсінік. Жинаудың технологиялық құжаттамасы. Бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізу (бұрандалы, шпонды және шлицты). Ішнекті тораптарды жинау. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру, құрастыру кезінде еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Бөлшектердің тозуы. Тозығы жеткен бөлшектердің механизм жұмысына әсері. Тозығы жеткен бөлшектерді байқау және қалпына келтіру тәсілдері. Бұрандалы, шегендеулі және дәнекерленген қосылыстардың түрлері жөндеу. Бұл жұмыстарды атқаруда пайдаланылатын құрал-жабдықтар мен саймандар. Ішнекті қосылысты жинаудағы, айналмалы берілісті және қозғалысты түрлендіргіш механизмдердегі ақауларды жою. Бөлшектер мен қосылыстардың жөндеу сапасын бақылау құралдары мен әдістері. Жөндеу жұмыстары кезінде жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра білу мен техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Көтеру-түсіру құрылғылары. Жүктерді арқан арқылы байлап көтеріп, жылжыту, түсіру ережелері.
Білімдер:
- слесарлық операцияларды;
- слесарлық құралдарды және құрылғыларды;
- жинауға арналған технологиялық құжаттаманы;
- бөлшектердің тозуының түрлері;
- тозығы жеткен бөлшектердің механизмге әсері;
- жөндеу жұмыстарын атқаруда пайдаланылатын құрал-жабдықтар мен саймандар;
- жинау кезіндегі ақауларды жою әдістері;
Көтеру-түсіру құрылғылары
Іскерліктер:
- бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізуді;
- подшипниктік тораптарды жинау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру
- бұрандалы, шегендеулі және дәнекерленген қосылыстарды жөндеу;
- жинаудағы ақауларды жою;
- бөлшектер мен тораптарды жөндеу;
- бөлшектер мен тораптарды жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6

ПК 2.1.3
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.2.7
ПК 2.1.2
ОПД 10
Основы резания металлов.
Понятие о резании металлов. Процесс образования стружки. Физические основы процесса резания. Режущие инструменты. Материалы для изготовления режущих инструментов. Термообработка, заточка, доводка и установка режущего инструмента.
Знания:
-физические основы резания материалов;
- тепловые процессы и методы оценки температуры в зоне резания;
-металлорежущие станки и инструменты;
- виды движения, скорость резания и скорость подачи;
- разновидности приводов станков, коробок скоростей и коробки подач.
Умения:
- выполнять текущий ремонт металлорежущих станков
- обслуживать металлорежущие станки;
- определять степень износа деталей и механизмов;
- производить настройку и регулировку станков;
- обосновывать дефекты узлов и механизмов;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 5
ПК 2.1.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ОПД 11
Технология слесарных и ремонтных работ.
Основные слесарные операции. Слесарные инструменты и приспособления. Выполнение слесарной обработки деталей. Понятие о технологическом процессе сборки. Технологическая документация на сборку. Выполнение слесарной обработки деталей (резьбовых, шпоночных, шлицевых). Сборка подшипниковых узлов. Организация рабочего места и требования безопасности труда при выполнении сборочных работ.
Износ деталей. Влияние износа деталей на работу механизма. Обнаружение и восстановление изношенных деталей. Ремонт резьбовых, заклепочных и паяных соединений. Инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта. Методы устранения дефектов сборки подшипниковых узлов, механизмов передачи вращения и преобразования движения. Методы и средства контроля качества ремонта деталей и узлов. Организация рабочего места и требования безопасности при выполнении ремонтных работ. Подъемно-транспортное оборудование. Правила строповки и увязки грузов.
Знания:
- слесарные операции;
- слесарные инструменты и приспособления;
- технологическую документацию на сборку;
- виды износа деталей;
- влияние износа на работу механизма;
- инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта;
- методы устранения дефектов сборки;
Подъемно-транспортное оборудование;
Умения:
- выполненять слесарную обработку деталей;
- собирать подшипниковые узлы;
- организовывать рабочее место;
-ремонтировать резьбовые, заклепочные и паяные соединения;
- устраненять дефекты сборки;
- ремонтировать детали и узлы;
- контролировать качество ремонта деталей и узлов.
БК1
БК 5
БК 6

КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
ЖКП 12
Гидравликалық және пневматикалық жетектер.
Гидро және пневмомеханикалық жетектер: түрлері, қолданылуы, тиімділіктері мен кемшіліктері. Гидравлика туралы мәлімет: сұйықтықтардың тепе-теңдігі, ваккум. Гидравликалық машиналар мен гидрожүйелер, түрлері, қолданылуы. Пневмомеханикалық жетектер: аспаптар мен элементтерінің түрі, құрылысы мен қолданылуы. Бөлшектеу мен атқарылатын жұмыстардың бірізділігі. Түрлі цилиндрлі пневмомеханикалық жетектер жүйесін реттеу, белгілі бір режимде жұмысқа қосу, негізгі атқаратын жұмыстар реті, пайдаланылатын құрылғылар. Гидромеханикалық жетек: аспаптар мен элементтерінің түрі, құрылысы мен пайдалануы. Құрылғылар мен аспаптарды жинау және бөлшектеу: жұмыстың бірізділігі. Айналмалы және үдемелі гидромеханикалық жетектер жүйесін реттеу, белгілі бір режимге қою, атқарылу тәртібі, негізгі жұмыстар. Металл кесуші станоктар мен автоматты линиялардың электр жабдықтары: түрлері, пайдаланылуы, техникалық сипаттамалары. Электр сызбалары: түрлері, шартты белгілері, сызбаларды оқи білу. Аспаптарды басқару, автоматтар мен қорғағыштар: құрылысы, пайдаланылуы. Электр жабдықтарына қызмет көрсету; негізгі атқарылатын іс-шаралар, олар мен жұмыс істеу ережелері.
Білімдер:
- гидравлика, пневматика және теплотехниканың негізгі заңдарын;
- қысымды өлшеудің сұйықтықтық және механикалық аспаптарын;
- гидрожабдықтардың қызметін, жұмыс істеу принципін және құрылысын;
- гидро-пневматикалық жетектер жүйесін және жылу алмастыратын аппараттарын.
Іскерліктер:
- гидравликалық есептерді шығара білуі;
- қысымды өлшейтін аспаптарды қолдана білуі;
- гидропневможетектерге ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсетуді;
- гидро-пневможетектерді жұмысқа дайындауды;
- жабдықты жөндеу тәсілдерін таңдауға.
БҚ 7
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
ЖКП 13
Еңбек қорғау және гигиена.
Жұмыс орнында гигиеналық талаптарды сақтаудың негізі. Жұмыс күнін дұрыс ұйымдастыру. Жұмыс киіміне, оны күту, сақтау ережелеріне қойылатын гигиеналық талаптар. Еңбек қорғау Заңының негізгі қағидалары. Әйелдер мен жасөспірімдер еңбегін қорғау. Өндірісте және жұмыс орнында еңбек қауіпсіздік шаралары. Электр қауіпсіздік нормалары мен ережелерін сақтау. Электр тогынан қорғану шаралары мен қорғаныс құралдары. Өрт қауіпсіздігі: оның шығу себептері және алдын алу. Өрт сөндіру құрал-жабдықтары және оларды пайдалана білу. Өндірістік апатты жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек (түрлі жарақаттар, қан кету, улану, электр тогынан зақымдану т.б.).
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын;
- техника қауіпсізідгі ережелерін;
- өндірістік жарақаттың алдын алу іс-шараларын;
- өрт қауіпсіздігін;
- электр қауіпсізідгін;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақаттанудың себептерін;
- кәсіби ауруларды;
- өнеркәсіп экологиясын.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайы мен жарақаттану себептерін талдауды;
БҚ 2
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: Құрал-сайман слесарі*
АП 01
Металды слесарлық өңдеу

ПК 2.2.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.1.5
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ОПД 12
Гидравлические и пневматические приводы.
Гидро и пневмомеханические приводы. Сведения из гидравлики. Гидравлические машины и гидросистемы. Пневмомеханический привод. Регулировка различных систем пневмомеханического привода с цилиндрами одно- и двустороннего действия для работы в заданных режимах. Гидромеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры. Регулировка различных систем гидромеханического привода с использованием исполнительных механизмов поступательного и вращательного действия с регулировкой на заданный режим работы.
Знания:
- основные законы гидравлики, пневматики и теплотехники;
- жидкостные и механические приборы для измерения давления;
- назначение, принцип действия и устройство гидравлического оборудования;
- системы гидравлического, пневматического привода и теплообменных аппаратов;
Умения:
- решать гидравлические задачи;
- пользоваться приборами для измерения давления;
- выполнять текущий ремонт гидравлического, пневматического привода;
- обслуживать гидравлические и пневматические приводы;
- определять степень износа приводов;
- производить настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 7
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ОПД 13
Гигиена и охрана труда.
Физиолого-гигиенические основы трудового процесса на рабочих местах. РеҒжим рабочего дня. Гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения. Основные положения Законодательства по охране труда. Охрана труда женщин и подростков. Требования безопасности труда на рабочих местах и предприятиях. Нормы и правила электробезопасности. Меры и средства защиты от поражения электрическим током. Пожарная безопасность. Первая помощь при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, отравлениях, поражениях электрическим током).
Знания:
- гигиенические требования к рабочей одежде;
- законодательство по охране труда;
- требования безопасности труда;
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма;
- организовывать работу по охране труда;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 2
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация Слесарь-инструментальщик*
СД 01
Слесарная обработка металла.

Өлшеммен өңдеу және қиюластыру операциялары: өңдеудің дәлдігіне жетудің әдіс-тәсілдері, жеткізу материалдарын қолдану ережелері. Әмбебеп жабдықтар: түрлері, қызметі, қолдану тәсілдері. Слесарлық өңдеуді12-14квалитет және 8-11 квалитет бойынша орындау.
Білімдер:
- аспаптарды дайындыққа жеткізуді;
- дайындалатын бұйымдарды түзету;
- күрделі және дәл аспаптарды дайындауды;
- арнаулы технологиялық жабдықтар мен қалыптарды қолданумен дайындалатын құралдарды;
- аспаптарды термиялық өңдеу өндірісін;
Іскерліктер:
- әмбебеп жабдықтарды қолданумен8-11 квалитет бойынша (3-4 класты дәлдікпен) бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындауды;
- күрделі кескіндегі бұйымдарды белгілеуді және сызуды;
- кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындауды, жөндеу мен жинауды;
- құралдарды, түзу сызықты және әшекейлі кескіндегі орташа күрделіліктегі технологиялық жабдықтарды дайындауды, жөндеу мен жинауды;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
АП 02
Арнайы технология
Аспаптар цехының металл өңдеу станоктары: жіктелуі, қызметі, құрылысы, әрекет ету принципі, онда орындалатын жұмыс түрлері. Тұрпатты станок құралдары, түрлері, қызметі, құрылысы. Кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау мен жөндеу. Металл өңдеуге арналған кесетін құрал: түрлері, қызметі, конструктивті элементтер, дайындау материалы, түрлеріжәнетозу себептері. Бақылау-өлшеу аспаптары: жіктелуі, қызметі, құрылысы, өлшеу дәлдігі, болуы мүмкін ақаулардың түрлері. Кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау мен жөндеу
технологиясы. Қарапайым кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау мен жөндеу.
Аспаптарды шыңдау. Құралдарды дайындау мен жөндеу. Тұрпатты станоктік, жинау, бақылау құралдарын дайындау технологиясы.
Құралдарды алдын ала және қорытынды жинау: оған қойылатын талаптар, орындаудың жүйелілігі.
Құралдарды сынақтан өткізу: түрлері, тәсілдері, қолданылатын саймандар, жинау сапасының бағасы. Тұрпатты құралдарды жинаудың технологиясы.
Қарапайым тұрпатты құралдарды дайындау мен жөндеу. Қалыптарды дайындау мен жөндеу. Қалыптар: түрлері, қызметі, құрылысы, дайындау материалдары. Ыстық және суық қалыптарды қалыптау технологиясы. Қалыптарды дайындау мен жинау барысындағы бақылау тәсілдері. Қалыптарды қысу арқылы сынау. Қалыптардың жұмысындағы ақаулар: түрлері, оларды анықтаудың тәртібі. Қалыптарды жөндеу технологиясы.Жөндеуден кейін қалыптарды сынау.Қысатын формаларды дайындау мен жөндеу. Қысу формалары: түсінік, қызметі, тұрпаттары, құрылысы, жұмыс нобайы, дайындау материалы. Резина, пластмасса бөлшектеріне арналған қысу формаларын дайындау технологиясы.Қысу формаларын тексеру: болуы мүмкін ақаулар, оларды анықтау тәсілдері. Қарапайым қысу формаларын дайындау.Қысу формаларын жөндеутехнологиясы.Дайындау мен жөндеуден кейін қысу формаларын сынау. Жұмыс және орташа күрделіліктегі бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау мен жөндеу.
Құралдарды дайындыққа жеткізу және дайындалатын бұйымдарды тегістеу. Түзу сызықты және әшекейлі кескіндегі орташа күрделіліктегі тұрпатты құралдарды дайындау мен жөндеу.
Арнаулы технологиялық жабдықтарды қолданумен күрделі және дәл аспаптарды дайындау
Білімдер:
- агрегаттық станоктарды;
- агрегатты станоктарды, автоматтарды және жартылай автоматтарды ретке келтіруді;
- металл кесетін станоктарды ретке келтіруді;
- көлік құрылғыларын ретке келтіруді;
Іскерліктер:
- бөлшектерді автоматтар мен жартылай автоматтарда өңдеу;
- жұмыс орнын ұйымдастыруды;
- налаживать автоматтық және жартылай автоматтықжелілерді ретке келтіруді;
- көлік құрылғыларын ретке келтіруді.

Размерная обработка и пригоночные операции: способы и приемы достижения точности обработки, правила применения доводочных материалов. Универсальная оснастка: разновидности, назначение, приемы пользования. Выполнение слесарной обработки по 12-14 квалитетам и по 8-11 квалитетам.
Знания:
- доводку инструмента;
- рихтовку изготавливаемых изделий;
- изготовление сложных и точных инструментов;
- приспособления с применением специальной технической оснастки и шаблонов;
- производство термической обработки инструментов;
Умения:
- выполнять слесарную обработку деталей по 8-11 квалитетам(3-4 классам точности) с применением универсальной оснастки;
- разметку и вычерчивание изделий сложной конфигурации;
- изготавливать, ремонтировать и собирать режущий и контрольно-измерительный инструмент;
- изготавливать, ремонтировать и собирать приспособления, технологическую оснастку средней сложности прямолинейного и фигурного очертания.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
СД 02
Специальная технология
Металлообрабатывающие станки инструментальных цехов: классификация, назначение, устройство, принцип действия, виды работ, выполняемых на них. Типовые станочные приспособления, разновидности, назначение, устройство, Изготовление и ремонт режущего и контрольно-измерительного инструмента. Режущий инструмент, применяемый для обработки металла: разновидности, назначение, конструктивные элементы, материал изготовления, виды и причины износа. Контрольно-измерительный инструмент: классификация, назначение, устройство, точность измерения, наиболее вероятные виды дефектов.
Технология изготовления и ремонта режущего и контрольно-измерительного инструмента.
Изготовление и ремонт простого режущего и контрольно-измерительного инструмента. Закалка инструмента. Изготовление и ремонт приспособлений.
Технология изготовления типовых станочных, сборочных, контрольных приспособлений. Предварительная и окончательная сборка приспособлений: требования к ней, последовательность выполнения. Испытание приспособлений: виды, методы, используемые средства, оценка качества сборки.
Технология ремонта типовых приспособлений. Изготовление и ремонт простых типовых приспособлений. Изготовление и ремонт штампов. Штампы: виды, назначение, устройство, материалы для изготовления. Технология изготовления штампов горячей и холодной штамповки. Способы контроля в процессе изготовления и сборки штампов. Испытание штампов на прессе. Неисправности в работе штампов: виды, порядок их выявления. Технология ремонта штампов. Испытание штампов после ремонта. Изготовление и ремонт пресс-форм. Пресс-формы: понятие, назначение, типы, устройство, схемы работы, материал изготовления. Технология изготовления пресс-форм для деталей из резины, из пластмасс. Проверка пресс-форм: наиболее вероятные неисправности, способы их выявления. Изготовление простых пресс-форм. Технология ремонта пресс-форм.
Испытания пресс-форм после изготовления или ремонта.
Изготовление и ремонт рабочего и контрольно-измерительного инструмента средней сложности.
Доводка инструмента и рихтовка изготовляемых изделий. Изготовление и ремонт типовых приспособлений средней сложности прямолинейного и фигурного очертания.
Изготовление сложного и точного инструмента и приспособлений с применением специальной технологической оснастки.
Знания:
- агрегатные станки;
- наладку агрегатных станков, автоматов и полуавтоматов;
- наладку металлорежущих станков;
- наладку транспортных устройств;
Умения:
- обрабатывать детали на автоматах и полуавтоматах;
-организовывать рабочее место;
- налаживать автоматические и полуавтоматические линии;
- налаживать транспортные устройства

КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
Біліктілігі: Механикалық жинақтау жұмысының слесарі*
АП 01
Металды слесарлық өңдеу
Өлшеммен өңдеу және қиюластыру операциялары: өңдеудің дәлдігіне жетудің әдіс-тәсілдері, жеткізу материалдарын қолдану ережелері. Әмбебеп жабдықтар: түрлері, қызметі, қолдану тәсілдері. Слесарлық өңдеуді12-14квалитет және 8-11 квалитет бойынша орындау.
Білімдер:
- аспаптарды дайындыққа жеткізуді;
- дайындалатын бұйымдарды түзету;
- күрделі және дәл аспаптарды дайындауды;
- арнаулы техникалық жабдықтар мен қалыптарды қолданумен дайындалатын құралдарды;
- аспаптарды термиялық өңдеу өндірісін;
Іскерліктер:
- әмбебеп жабдықтарды қолданумен8-11 квалитет бойынша (3-4 класты дәлдікпен) бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындауды;
- күрделі кескіндегі бұйымдарды белгілеуді және сызуды;
- кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындауды, жөндеу мен жинауды;
- құралдарды, түзу сызықты және әшекейлі кескіндегі орташа күрделіліктегі технологиялық жабдықтарды
дайындауды, жөндеу мен жинауды;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
АП 02
Слесарлық-жинау жұмыстары
Машиналардың жабдықтардың, агрегаттардың қарапайым тұрпатты жинау бірліктерін жинау және ретке келтіру. Торапты жинау технологиясы: жинаудың жүйелілігі, жинаудың технологиялық құжаттамасы, қолданылатын аспаптар мен құрылғылар. Қарапайым тұрпатты жинау бірліктерін, тораптар мен механизмдерді іріктеп жинақтау және жинау. Жинаудың сапасын бақылау.Құбырларды жинау.Құбырлар: қызметі, түрлері, түзілісі,дайындау және тығыздау материалдары. Дайындық операциялары.
Құбырлар жүйесін жинау: жинаудың жүйелілігі, қолданылатын құрылғыларменаспаптар. Жинаудан кейін құбырлар жүйесін бақылау.
Құбырларды жинау кезінде жұмыс орны мен еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптар. Гидравликалықжәне пневматикалықжетектердің тораптарын жинау. Гидравликаның негізгі түсініктері. Гидрожетектер: қызметі, қолданылуы, құрылысы. Гидрожетектердің құрылыстық элементтері: түрлері, қызметі, құрылысы. Құбырлардың қосылыстарын, насостар мен моторларды, бөліп тұратын реттеуші құрылғыларды жинау және бөлшектеу.Пневматиканың негізгі түсінігі. Пневможетектер: қызметі, қолданылуы, жалпы құрылысы. Пневможетектерді жинау ережесі. Жетектерді жинау кезінде жұмыс орны мен еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптар. Гидрожетектердің күрделі емес тораптарын жинау. Орташа күрделіліктегі тұрпатты жинау бірліктерін, тораптар мен машина механизмдерін жинау, қалыпқа келтіру және сынақтан өткізу
Гидравликалық және пневматикалықжетектерді жинау және сынақтан өткізу.
Білімдер:
- бөлшектерді жоғары дәлдікпен слесарлық өңдеудің әдіс-тәсілдерін;
- жиналатын механизмдердің, тораптардың және машиналардың, жабдықтардың, агрегаттардың жинау бірліктерінің құрылысы мен жұмыс істеу принципін;
- жинаудың түрлерін, тәсілдері мен нобайларын;
- жинау кезінде қолданылатын құрылғыларды, құралдарды, жабдықтарды, көтеру –көлік құралдарын;
- бөлшектер мен жинау бірліктеріне қойылатын техникалық талаптарды;
- жинаудың технологиялық процесін;
- жинаудың технологиялық құжаттамасының мазмұнын, түрлері және формаларын;
- жиналатын механизмдерді, тораптарды, жинау бірліктерін орналастыруға, қалпына келтіруге және қабылдауға қойылатын техникалық шарттарды;
- бөлшектерді теңгерудің талаптарын;
- статикалық және динамикалық теңгеруді орындаудың әдіс-тәсілдерін;
- тісті берілісті жинау технологиясы мен қапталды және тарамдалған саңылауларды орнатуды.
Іскерліктер:

ПК 2.1.7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
Квалификация: Слесарь механосборочных работ*
СД 01
Слесарная обработка металла.
Размерная обработка и пригоночные операции: способы и приемы достижения точности обработки, правила применения доводочных материалов. Универсальная оснастка: разновидности, назначение, приемы пользования. Выполнение слесарной обработки по 12-14 квалитетам и по 8-11 квалитетам.
Знания:
- доводку инструмента;
- рихтовку изготавливаемых изделий;
- изготовление сложных и точных инструментов;
- приспособления с применением специальной технической оснастки и шаблонов;
- производство термической обработки инструментов;
Умения:
- выполнять слесарную обработку деталей по 8-11 квалитетам(3-4 классам точности) с применением универсальной оснастки;
- разметку и вычерчивание изделий сложной конфигурации;
- изготавливать, ремонтировать и собирать режущий и контрольно-измерительный инструмент;
- изготавливать, ремонтировать и собирать приспособления, технологическую оснастку средней сложности прямолинейного и фигурного очертания.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
СД 02
Слесарно-сборочные работы.
Сборка и регулировка простых типовых сборочных единиц, узлов и механизмов машин, оборудования, агрегатов. Технология узловой сборки: последовательность сборки, технологическая документация на сборку, применяемый инструмент и приспособления. Комплектование и сборка простых сборочных единиц, узлов и механизмов. Контроль качества сборки. Сборка трубопроводов. Трубопроводы: назначение, виды, конструкция, материалы изготовления и уплотнения. Заготовительные операции.
Сборка трубопроводных систем: последовательность сборки, применяемые приспособления и инструмент. Контроль трубопроводных систем после сборки.
Требования к организации рабочего места и безопасности труда при сборке трубопроводов. Сборка узлов гидравлических и пневматических приводов. Основные понятия гидравлики. Гидроприводы: назначение, применение, устройство. Конструктивные элементы гидроприводов: разновидности, назначение, конструкция. Сборка и разборка трубопроводных соединений, насосов и моторов, распределительных регулирующих устройств. Основные понятия пневматики. Пневмоприводы: назначение, применение, общее устройство. Правила сборки пневмоприводов. Требования к организации рабочего места и безопасности труда при сборке приводов. Сборка несложных узлов гидроприводов.
Сборка, регулировка и испытание средней сложности типовых сборочных едиҒниц, узлов и механизмов машин, оборудования и агрегатов. Сборка и испытание гидравлических и пневматических приводов.
Знания:
- способы и приемы высокоточной слесарной обработки деталей;
- устройство и принцип работы собираемых механизмов, узлов и сборочных единиц машин, оборудования, агрегатов. - виды, способы и схемы сборки;
- применяемые при сборке приспособления, инструмент, оборудование, подъемно-транспортные средства;
- технические требования к деталям и сборочным единицам;
- технологический процесс сборки;
- содержание, виды и формы технологической документации на сборку;
- технические условия на установку, регулировку и приемку собираемых механизмов, узлов, сборочных единиц;
-требования к балансировке деталей;
- способы и приемы выполнения статической и динамической балансировки;
- технология сборки зубчатых передач и установки боковых и радиальных зазоров;
Умения:

- 7-10 квалитет бойынша (2-3 класты дәлдікпен) бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындауды;
- орташа күрделіліктегі тұрпатты жинау бірліктерін, тораптар мен машина механизмдерін жинауды, қалыпқа келтіруді және сынақтан өткізуді;
- призмалар мен роликтерде, сонымен қатар ұшқынды дискілері бар арнаулы теңгеру станоктарында қарапайым кескінді жауапты бөлшектерді статикалық және динамикалық теңгеруді орындауды;
- тісті берілісті жинауды және қалыпқа келтіруді, сызбалар мен техникалық шарттарға сәйкес қапталды және тарамдалған саңылауларды орнатуды.
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
Біліктілігі - Жөндеуші-слесарь*
АП 03
Жөндеу жұмыстары.
Машиналардың, жабдықтардың және агрегаттардың қарапайым тұрпатты бірліктері мен механизмдерін жөндеу: технология, қолданылатын аспаптар мен құрылғылар. Қарапайым тораптар мен механизмдерді жөндеу.Жөндеу сапасын тексеру.Құбырларды жөндеу: құбырлардың герметикалығын қайта қалпына келтіру тәсілдері, ақаулы бөліктерді кесу және ауыстыру.
Гидравликалық және пневматикалық жетектер тораптарын жөндеу. Бұзылған гидравликалық және пневматикалық жетектерді бөлшектеу: жүйелілік,қолданылатын жабдық,құрылғы және аспап. Гидравликалық және пневматикалық жетектердің қосымша тораптарын орнату.Машиналарды, жабдықтарды және агрегаттарды жөндеу мен жинауға арналған қарапайым құрылғыларды дайындау мен жөндеу.
Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Жөндеу жұмыстарының түрлері: олардың қызметі, мазмұны, регламент. Жөндеу жұмыстарын орындаудағы қауіпсіздік талаптары.
Жабдықтың тозуы және кедергілік бөлшектердің материалын таңдау.
Бөлшектердің ұзақ жұмыс істеуін қайта қалпына келтіру және оны көтерудің тәсілдері. Орташа күрделіліктегі машиналарды, жабдықтарды және агрегаттарды жөндеу, қалыпқа келтіру және сынақтан өткізу. Гидравликалық және пневматикалық жетектерді жөндеу.
Футерлік жабдықты және қорғау материалынан дайындалған жабдықтарды жөндеу.
Білімдер:
- жөнделетін жабдықтардың, агрегаттардың және машиналардың негізгі жинау бірліктерін, механизм тораптарының құрылысын, қызметін, өзара әрекет етуін;
- өнеркәсіп жабдықтарын қабылдау мен сынақтан өткізуді, жөндеудің түрлері мен технологиясын;
- жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- жабдықтардың, агрегаттардың және машиналардың ақауларын және жұмысының бұзылуын, оларды жоюдың тәсілдерін;
- бөлшектердің ұзақ жұмыс істеуін қайта қалпына келтіруді және оны көтерудің тәсілдерін;
- жуатын қоспалар мен майлардың атауын, таңбалануын және пайдалану ережесін;
- жөндеу жұмыстарын орындаудағы қауіпсіздік талаптарын;
- футерлік жабдықтарды жөндеу технологиясын;
- қорғау материалдары мен ферросилициядан жасалған жабдықтарды жөндеу технологиясы
- фаолитті және керамикалық аппаратуралар мен коммуникацияларды бөлшектеу, жинау және тығыздау технологиясының ерекшеліктерін;
-жөндеу мен жинауға арналған әмбебап құрылғылардың түрлерін, құрылысын және қызметін, оларды дайындау мен жөндеу технологиясын.
Іскерліктер:
- жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың орташа күрделіліктегі тораптары мен механизмдерін бөлшектеуді, жөндеуді,жинауды және сынақтан өткізуді;
- орташа күрделіліктегі жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеуді, қалыпқа келтіруді және сынақтан өткізуді;
- футерлік жабдықтарды және қорғау материалдары мен ферросилициядан жасалған жабдықтарды жөндеуді;
- фаолитті және керамикалық аппаратуралар мен коммуникацияларды бөлшектеуді, жинауды және тығыздауды;
- жөндеу мен жинауға арналған құрылғыларды дайындауды.

- выполнять слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности;
- выполнять сборку, регулировку и испытание средней сложности сборочных единиц, узлов и механизмов машин, оборудования, агрегатов;
- выполнять статическую и динамическую балансировку ответственных деталей простой конфигурации на призмах и роликах, а также на специальных балансировочных станках с искровым диском;
- собирать и регулировать зубчатые передачи, устанавливать боковые и радиальные зазоры согласно чертежам и техническим условиям.
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
Квалификация - Слесарь-ремонтник*
СД 03
Ремонтные работы.
Ремонт простых типовых узлов и механизмов машин, оборудования и агрегатов: технология, используемый инструмент и приспособления. Выполнение ремонта простых узлов и механизмов. Проверка качества ремонта. Ремонт трубопроводов: способы восстановления герметичности трубопроводов, вырез и замена дефектных участков.
Ремонт узлов гидравлических и пневматических приводов. Разборка неисправных гидравлических и пневматических приводов: последовательность, применяемое оборудования, приспособления и инструмент.
Установка вспомогательных узлов гидравлических и пневматических приводов. Изготовление и ремонт простых приспособлений для ремонта и сборки машин, оборудования, агрегатов. Организация ремонтных работ.
Виды ремонта: их назначение, содержание, регламент. Требования безопасности при выполнении ремонтных работ.
Износ оборудования и выбор материала сопрягаемых деталей.
Способы восстановления и повышения долговечности деталей.
Ремонт, регулировка и испытание средней сложности машин, оборудования и агрегатов. Ремонт гидравлических и пневматических приводов.
Ремонт футерованного оборудования и оборудования из защитных материалов
Знания:
- устройство, назначение, взаимодействие основных сборочных единиц, узлов механизмов ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин;
- виды и технологию ремонта, испытания и приемки промышленного оборудования;
- организацию ремонтные работы;
- дефекты и нарушения работы оборудования, агрегатов и машин, способы их устранения;
- способы восстановления и повышения долговечности деталей;
-наименование, маркировку и правила применения моющих составов и масел;
- требования безопасности при выполнении ремонтных работ;
- технологию ремонта футерованного оборудования;
- технологию ремонта оборудования, изготовленного из защитных материалов и ферросилиция;
- особенности технологии разборки, сборки и уплотнения фаолитовой и керамической аппаратуры и коммуникаций;
- разновидности, устройство и назначение универсальных приспособлений для ремонта и сборки, технологию их изготовления и ремонта;
Умения:
- выполнять разборку, ремонт, сборку и испытание средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин;
- ремонтировать, регулировать и испытывать средней сложности оборудование, агрегаты и машины;
- ремонтировать футерованное оборудование и оборудование из защитных материалов и ферросилиция;
- выполнять разборку, сборку и уплотнение фаолитовой и керамической аппаратуры и коммуникаций; - изготавливать приспособления для ремонта и сборки.

КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО
Өндірістік оқыту
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Доғалы балқытып біріктіру тәсілдері, аппаратурасы және аспаптары. Материалды токарь және фрезер станогында механикалық өңделуімен таныстыру.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарын өткізу;
- жұмыс орны мен жабдығын дайындау
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 2.1.1-2.2.7
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.9
КП
Кәсіптік практика.
Өндірістік практика. Кіріспе сабақ. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеуіш аспаптармен жұмыс істеу. технологиялық құбарларды дайындау және жөндеу, монтаждау, пластмассаны балқытып біріктіру өндірістік бригадасында жұмыс атқару.
Іскерліктер:
- орындалған жұмыстардың бойынша есеп беру құжаттарын толтыру және құрастыру;
- техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеуді, және оны рәсімдеу тәртібін орындау.
Дағдылар:
- жөндеу жұмыстарын өңдеуде;
- таңдаған мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыста
КҚ 2.1.1-2.2.7
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.9
Пәндер және кәсіптік практика циклдары бойынша оқу бағдарламаларының құрылымы (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер модулі
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
(қазақ тілді емес топтарда): қазақ тілінің грамматикасы, мамандық бойынша терминология, мәтіндердің кәсіби бағдарлы аударма техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Мәтін бойынша сұрақ-жауап, әңгімелеу, мазмұндау, сөздікпен жұмыс жасау. Ауызекі сөйлеу.
Білімдер:
- мамандық бойынша терминология мен қазақ тілінің синтаксисін;
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуды және аударуды.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық
талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен
іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу
кезіндегі алғашқы дәрігерлік
көмек көрсету өзін- өзі тексеру күнделігін жүргізуді
БҚ 3
БҚ 6
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және қоғам өміріндегі оның ролі;
Мәдениетті зерттеудің көп тәсілділігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциийлік және даосистік мәдениет тұрпаттары; үнділік-буддистік мәдениет тұрпаттары;
Христиандық мәдениет тұрпаты;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Батыс европалық мәдениет және оның дамуының қазіргі әлемге ықпалы;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және сонылығы; нәсілшілдік проблемалары;
Көшпенділік өркениетінің пайда болуы және сонылығы;
Орта ғасыр тұсындағы Қазақстанның мәдениеті;

ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3.
ПК 2.2.4.
ПК 2.2.5.
ПК 2.2.6.
ПК 2.2.7.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО
Производственное обучение.
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Выполнение общеслесарных операций при изготовлении деталей технических систем ручными инструментами и на механизированном оборудовании. Обработка металла на станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
ПК 2.1.1-2.2.7
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.9
ПП
Профессиональная практика.
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности. Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно- технических работников. Оформление дневника, отчета по практике.
Умения:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- выполнять обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления.
Навыки:
-производства ремонтных работ;
- организаторской работы по избранной специальности
ПК 2.1.1-2.2.7
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.9
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Формируемые знания, умения и навыки
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
(в группах с неказахским языком обучения)
Грамматика казахского языка; терминологии по специальности, техника перевода (со словарем) профессионально- ориентированных текстов, профессиональное общение речи.
Знания:
По синтаксис казахского языка, терминологии по специальности.
Умения:
читать и переводить тексты (профессиональной направленности)
БК 4
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 4
БК 6
ОГД 03
Физическая культура.
Теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика; гимнастика; лыжная подготовка;
плавание; туризм; спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры.
Знания:
- закон Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»;
- роль физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правила физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правила ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- виды и технику плавания;
- правила туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требования спортивной гигиены;
- нормативы Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля.
БК 3
БК 6
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация;
становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;

17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері;
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцийлік, даосизм, Қытай өнері ұғымын;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам, курайш; Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке ұғымдарын;
- христиандық ілімнің негізгі қағидаларын және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галлдарды, франтерді, әдебиетін, философиясын;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне тигізген ықпалын;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білуді;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдануды;
- қадағалауды;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетуді.
БҚ4
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тануы және қызметі, ғылым және оның ролі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелер.
Білімдер:
- әлемдегі философиялық, ғылыми және діни жағдай туралы, адам өмірінің мәні туралы ұғымды;
- ғылымның ролі мен ғылыми таным туралы, оның құрылымын, формалары мен әдістерін;
- әлеуметтік және этикалық проблемалар туралы ұғымды.
Іскерліктер:
-биологиялық және әлеуметтік, тән және рухани бастау алуда адам мінезін анықтауды, оның санасының мәнін, саналы және санасыз мінезді анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың адамгершілік норма қарым-қатынастарын реттеуді.
БҚ4
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Саясаттану ғылым ретінде;
Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және этноұлттық қатынастар; әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институтар мен ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік мінезі; саясаттану пәні; саяси үкімет және үкіметтік қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік – саяси процестер
ЖГӘЭ.03. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары
Білімдер:
- заңдылық түсінігіндегі әлеуметтік тәсіл туралы ұғымды;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғымды;
- тұлғаны әлеуметтендіру барысының ерекшеліктерін, регуляция формаларын білуді.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты дамытуды және әлеуметтік өзгерістер мен дамытудың басқа да факторларын дамытуды;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен процестерді (Қазақстанда және жалпы әлемде) анықтауды;
- саяси жүйелер мен саяси әріптер туралы ұғымды қалыптастыруды.
БҚ5
ӘЭП 04
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конститутциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органы.
Білімдер:
-адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын; оларды жүзеге асыру механизмдерін;
-кәсіптік жұмыс саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды
Іскерліктер:
-маманның кәсіби жұмысын реттейтін нормативті- құқықтық құжаттарды қолдана білуді.
БҚ4
БҚ6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ және орыс тілдеріндегі іс жүргізу.
Құжаттар және олардың қызметі, құжаттардың құрылымы, құжаттарды жинау және сақтау, іс жүргізуді ұйымдастыру және оның техноогиясы, істерді қалыптастыруды ұйымдастыру тәртібі, кеңселік және құжаттамалық жұмыстың негіздері.
Білімдер:
-құжатқа қойылатын талаптарды, деректемелерді, олардың рәсімделуін, құжаттамамен қамтамасыз ету қызметін, олардың жұмысын;
-қызметтік хаттарды құрастыру әдістемесін, жіктелуін және құжаттардың қозғалысын;
-кіріс және шығыс корреспонденциясын тіркеуді, ДЭЕМ қолдануды, рәсімдеуді, істерді мұрағатқа өткізуді
Іскерліктер:
-деректемелерді дұрыс орналастыруды және толтыруды, қызметтік хатты құрастыруды, істер номенклатурасын, индекстеуді;
- ақпараттық-анықтамалық, ақша және қаржылық есеп құжаттамасын және оларды АБЖ жағдайында өңдеуді.
БҚ 4
БҚ 6
ЖКП 02
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың сызбалары. Ажырамайтың қосылыс сызбалардың жалпы түрі, құрастырмалы сызба. Құрастырмалы сызба оқу. Мамандық бойынша сызулар және схемалар. Құрылыс сызуларының элементтері.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының элементтерін, машина жасаудағы сызуды, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін.
Іскерліктер:
- сызбаларды, нобайларды стандарттарға сәйкес сызуды және оқуды, сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді, анықтамаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Кинематика нүктесі. Қатты дененің қарапайым, күрделі және жазық параллельді қозғалысы. Динамика. Динамиканың негізгі түсініктері менаксиомалары. Материалдық нүктелерге арналған кинематиканың әдістері. Жұмыс және күш. Динамиканың теоремалары. Материалдардың кедергісі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Беріктігін есептеу. Машина бөлшектері. Қосылу түрлері. Беріліс түрлері. Біліктер және осьтер. Подшипниктер. Муфталар. Курстық жоба (Бір бағытты редукторларды жобалау).Берілістерді есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу). Курстық жоба: (одноступенчатый редукторлы жетекті жобалау).
Білімдер:
-статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің берік болуын, қатты болуын, тұрақты болуын есептеуді;
-жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін;
Іскерліктер:
-анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
-тірек реакцисын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- берік болуды, қатты болуды, тұрақты болуды есептеулерді жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 5
ЖКП 04
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
Электр өрісі мен электрлік сиымдылық. Тұрақты ток тізбегі. Магниттік өріс және электромагниттік индукция. Айнымалы ток тізбегі. Электр тізбегін комплекстік сан арқылы есептеу. Үш фазалы электр тізбегі. Синусоидалық емес периодикалық кернеу мен тоғы бар электр тізбегі. Сызықтық емес электр тізбегі. Электр тізбегіндегі өтпелі процестер.
Білімдер:
- электромагниттік өрістің негізгі сипаттамасын, кернеулікті, электр кернеулігін, потенциалдардың айырмашылығын;
- тұрақты токтың негізгі заңдарын: Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц, тұрақты токтың линиялық және линиялық емес тізбектерді есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін; коммутацияның бірінші және екінші заңдарын.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей білуді. Кулон заңын қолдануды. Гаусс теоремасын қолдануды;
- тізбектер жұмысының берілген шарттары және тұрақты ток құрылысы бойынша элементтер параметрлерін таңдауды; тұрақты токты есептей білуді;
- конденсаторды зарядтайды;
- конденсаторды зарядтаудан ажыратуды;
- индуктивті катушканы өшіруді.
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 05
Саладағы технология негіздері
Металлургия өндірісі технологиялық процестерінің негізгі түсініктері, анықтамалары. Құю өндірісі. Металдарды дәнекерлеу, кесу және жапсырылымды дәнекерлеу (пайка).
Білімдер:
-өндірістік және технологиялық процестерді;
- өндірістің технологиялық дайындығын;
- өнім конструкцияларының технологиялығын;
-жинау процесін технологиялық ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- өндірістің технологиялық дайындығын ұйымдастыруды;
- өндірістің технологиялық дайындық процесін басқаруды;
-технологиялық нобайларды (схема) таңдауға;
- дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуді;
- металдарды кесу мен дәнекерлеуді.
БҚ 4
БҚ 6

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана.
Знания:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности
- культуры древней Азий
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 4
СЭД 02
Основы философии.
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном начале, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 4
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы;
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 4
СЭД 04
Основы права.
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,  юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система.
Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знания правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4
БК 6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском и русском языках. Документы и их назначения и способу документирования структуры документов, сбор и хранение документов, организация и технология делопроизводства, порядок организации и формирование дел, основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление, службу документационного обеспечения, их функции;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции, применение персональной электронно-вычислительной машины, хранение, оформление, передачу дел в архив;
Умения:
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать;
-составить информационно- справочные, денежные и финансово-расчетные документы и обработать их в условиях автоматизированных систем.
БК 4
БК 6
ОПД 02
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьбы. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения; единую систему конструкторской документации (ЕСКД);
Умения:
- составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться - справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка
БК 1
БК 6
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика. Статика. Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся схем. Плоская система произвольно-расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести тел. Кинематика. Динамика.
Сопротивление материалов. Виды деформации. Растяжение и сжатие, кручение, изгиб, сложные виды деформации. Расчеты на прочность, на срез и смятие, на усталость. Детали машин. Передачи вращательного движения, соединения деталей, редукторы, оси, валы, муфты. Расчеты передач вращательного движения (кинематический, подбор сечения, расчеты на прочность).
Знания:
- основные положения статики, кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемы и методы испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 2
БК 5
ОПД 04
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическое поле и электрическая емкость. Линейные электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и электромагнитная индукция. Линейные электрические цепи переменного тока. Комплексный метод расчета электрических цепей. Трехфазные электрические цепи. Электрические цепи с несинусоидальными периодическими напряжениями и токами. Нелинейные цепи. Переходные процессы в линейных электрических цепях.
Знания:
- основные характеристики электромагнитного поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов.
- основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца; основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока.
- причины возникновения переходных процессов;
- первый и второй законы коммутации.
Умения:
- выполнить расчеты электрических цепей. Применение закона Кулона. Применение теоремы Гаусса.
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- выполнять расчеты постоянного тока.
- заряжать конденсатор;
- разряжать конденсатор;
- отключать индуктивную катушку.
БК 4
БК 7
ОПД 05
Основы технологии отрасли.
Основные понятия, определения и технологические процессы металлургического производства. Литейное производство. Сварка, резка и пайка металлов.
Знания:
- производственные и технологические процессы;
- технологическую подготовку производства;
- технологичность конструкций изделий;
- технологическую организацию процессов сборки;
Умения:
- организовывать технологической подготовки производства;
- управлять процессом технологической подготовки производства;
- выбирать технологические схемы;
- производить сварочные работы;
- производить резку и пайку металлов.
БК 4
БК 6

КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
ЖКП 06
Металлтану және конструкциялық материалдар
Металдардың құрылымы мен кристализациясы. Металдардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістері. Қорытпалардың теориясы-ның негіздері. Темір көміртекті қорытпалар. Түрлі-түсті металдар мен қорытпалар. Ұнтақ металлургия мен ұнтақ бұйымдар өндірісі. Металдар мен қорытпалардың тоттануы және онымен күресудің әдістері. Металл емес конструкциялық материалдар.
Білімдер:
-металдардың механикалық және химиялық құрамын;
-қара және түсті металдарды балқыту тәсілдерін;
- ферроқорытпадан металл алудың әдіс-тәсілдерін;
-металдар мен қорытпалардың коррозияларымен күрес және оны қорғаудың әдістері.
Іскерліктер:
- металлургия өнеркәсібінде қолданылатын отынды таңдауды;
- руданы қорытпаға дайындауды;
- металдарды беріктікке, қажулыққа сынғыштыққа, майысқақтыққа сынауды;
- аспаптық болатты, қалайыны, мысты, аллюминийді және мырышты қолдану.
БҚ 2
БҚ 5
ЖКП 07
Кесіп өңдеу, металл кесетін аспаптар мен станоктар.
Металл кесу және металл кесетін станоктар туралы негізгі мәліметтер, токарлық тобының, бұрғылау және қырнау станоктарында металды өңдеу; тіскесу, бұранда кесу; сүргілеу және қашау станоктарда металды өңдеу; металл кесетін станоктарды құрастыру және пайдалану, кесетін аспаптар және кесу тәртіптері. Станоктардың негізгі қосылыстары.
Білімдер:
- материалдарды кесудің физикалық негіздерін;
- жылыту процестері және кесу аймағындағы температураны бағалау әдістері;
- металл кесетін станоктар мен аспаптар;
-кесу жылдамдығы, қозғалыс түрлері және жіберу жылдамдығы;
- жылдамдық қорабы мен жіберу қорабының, станок жетектерінің түрлерін.
Іскерліктер:
-металл кесетін станоктарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуді;
-металл кесетін станоктарды жөндеуді;
-бөлшектер мен механизмдердің тозу дәрежесін анықтауды;
-станоктарды жұмысқа дайындауды;
-тораптар мен механизмдердің дефектациясын негіздеуді;
-жабдықтарды жөндеудің тәсілдерін таңдауды.
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жетектер
Гидравлика негіздері, гидравликалық машиналар мен гидрожетектер. Пневможетек.
Білімдер:
-гидравлика, пневматика және теплотехниканың негізгі заңдарын;
-қысымды өлшеудің сұйықтықтық және механикалық аспаптарын;
-гидрожабдықтардың қызметін, жұмыс істеу принципін және құрылысын;
-гидро-пневматикалық жетектер жүйесін және жылу алмастыратын аппараттарын.
Іскерліктер:
- гидравликалық есептерді шығара білуі;
-қысымды өлшейтін аспаптарды қолдана білуі;
-гидропневможетектерге ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
-гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсетуді;
-гидро-пневможетектерді жұмысқа дайындауды;
-жабдықты жөндеу тәсілдерін таңдауға.
БҚ 4
БҚ 6

ПК 3.4.4
ПК 3.4.1
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ОПД 06
Металловедение и конструкционные материалы.
Строение и кристаллизация металлов. Методы исследования и испытания механических свойств металлов. Основы теории сплавов. Железоуглеродистые сплавы. Цветные металлы и сплавы. Порошковая металлургия и производство порошковых изделий. Коррозия металлов и сплавов и методы борьбы с ней. Неметаллические конструкционные материалы.
Знания:
- механический и химический состав металлов;
- способы плавки черных и цветных металлов;
- методы и способы получения металлов из ферросплавов;
- методы защиты и борьбы с коррозией металлов и сплавов
Умения:
- выбирать топливо, применяемое в металлургической промышленности;
- подготавливать руду к  плавке;
- испытывать металлы на твердость, усталость, хрупкость и перегиб;
- применять инструментальную сталь, олово, медь, алюминий и цинк.
БК 2
БК 5
ОПД 07
Обработка резанием, металлорежущий инструмент и станки.
Основные сведения о резании металлов и металлорежущих станках, обработка на станках токарной группы, сверлильных, расточных; нарезание зубьев, нарезание резьб;
обработка металлов на строгальных и долбежных станках; монтаж и эксплуатация металлорежущих станков, режущий инструмент и режимы резания. Основные узлы станков.
Знания:
-физические основы резания материалов;
- тепловые процессы и методы оценки температуры в зоне резания;
-металлорежущие станки и инструменты;
- виды движения, скорость резания и скорость подачи;
- разновидности приводов станков, коробок скоростей и коробки подач
Умения:
- выполнять текущий ремонт металлорежущих станков;
- обслуживать металлорежущие станки;
- определять степень износа деталей и механизмов;
- производить настройку и регулировку станков;
- обосновывать дефекты узлов и механизмов;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 1
БК 5
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.9
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ОПД 08
Гидравлические и пневматические приводы.
Гидро и пневмомеханичес-кие приводы. Сведения из гидравлики. Гидравлические машины и гидросистемы. Пневмомеханический привод. Регулировка различных систем пневмомеханического привода с цилиндрами одно- и двустороннего действия для работы в заданных режимах. Гидромеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры. Регулировка различных систем гидромеханического привода с использованием исполнительных механизмов поступательного и вращательного действия с регулировкой на заданный режим работы.
Знания:
- основные законы гидравлики, пневматики и теплотехники;
- жидкостные и механические приборы для измерения давления;
- назначение, принцип действия и устройство гидравлического оборудования;
- системы гидравлического, пневматического привода и теплообменных аппаратов;
Умения:
- решать гидравлические задачи;
- пользоваться приборами для измерения давления;
- выполнять текущий ремонт гидравлического, пневматического привода;
- обслуживать гидравлические и пневматические приводы;
- определять степень износа приводов;
- производить настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 5
БК 7

КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.5
ЖКП 09
Көтергіш-көліктік қондырғылар
Жүк көтергіш машиналарының бөлшектері, құрылғысы, жұмыс қағидасы, тоқтаусыз тасымалдау машиналары, жүкті мезгіл-мезгіл жіберуге арналған тасымалдау машиналары. Пневматикалы және гидравликалы көлік. Тиеу-түсіру машиналары. Беріктікке есеп жасау.
Білімдер:
-жүк көтеретін машиналардың құрылыстары мен жұмыс істеу принципін, қызметін;
- үздіксіз жұмыс істейтін көлік машиналарының құрылысын және жұмыс істеу принципін, қызметін;
- жүкті кезеңмен жіберетін тасымалдаушы машиналардың құрылысын және жұмыс істеу принциптерін, қызметін;
-жүкті тиеу-түсіру машиналарының түрлерін;
-көтеру- көлік машиналарының конструкцияларын, техникалық пайдалану ережелерін;
- беріктікті есептеулерді.
Іскерліктер:
-механизмдерді жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуде қолданылатын жүк көтеретін машиналар мен механизмдердің экономикалық тиімділігін анықтауды.
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 3.4.1
КҚ  3.4.8
КҚ 3.4.9
ЖКП 10
Стандарттау негіздері, рұқсат және қондыру, техникалық өлшемдер.
Стандарттау; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; «Стандарттау» ҚР Заңы.
Стандарттау саласында халықаралық ынтымақтастық пен ұйымдастырушының негіздері және өнімнің сапасы.
Мемлекеттік стандарттардың салааралық кешендері. Стандартизация базасында өнімнің сапасын басқару.
Стандарттау негіздері, өнім сапасының көрсеткіштері ЕСКД (КҚБЖ), қолданыстағы стандарттар, әдістер, принциптер. Типтік байланыстарға рұқсат және қондыру.
Әр түрлі бөлшектерді өлшеудің әдістері мен құралдары. Рұқсат пен қондыру. Зат бетінің кедір-бұдырлығы. Техникалық өлшемдер.
Білімдер:
- стандарттау саласындағы негізгі ережелерді, жалпы ұғымдарды және анықтамаларды;
- өзара ауысу мен техникалық өлшемдердің негізгі мәселелерін;
- өлшем құралдарын;
- шама эталондарын.
Іскерліктер:
- сертификаттауды;
- терминдер мен анықтамаларды қолдануды;
- стандарттарды пайдалануды;
- қондыруды таңдай білуді;
- рұқсат беруді;
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай білуді және оларды қолдана білуді;
- кедір-бұдыр жерлерді анықтауды.
БҚ 4
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металлургиялық кәсіпорындарындағы машиналар мен агрегаттар.
Қара және ауыр түсті металдардың өндірісі бойынша металлургиялық зауыттардың машиналары мен агрегаттары; домен цехтарының машиналары мен агрегаттары; болат балқытатын цехтардың
машиналары мен агрегаттары;
прокат өндірісінің машиналары мен агрегаттары; тау массасын уататын, елейтін және бөлетін машиналар мен агрегаттар; шикізатты байыту, сүзу және құрғату үшін қажетті машиналар мен агрегаттар; шаң ұстайтын және тазалайтын машиналар мен агрегаттар;
Білімдер:
-металлургиялық өнеркәсіптің қазіргі кездегі машиналары мен агрегаттарын;
-болатты балқыту цехтарындағы машиналар мен агрегаттардың жұмыс істеу принципі мен конструкциясын;
-машиналар мен агрегаттың жұмыс істеу принциптерін және конструкциясын;
-өндіріс пен прокатты өңдеу үшін;
-домен цехтарының машиналары мен агрегаттарының жұмыс істеу принциптерін және конструкциясын;
- тау массасын уату және бөлетін машиналар мен агрегаттардың жұмыс істеу принципін және конструкциясын;
-шикізатты байытатын, сүзетін және құрғататын машина мен агрегаттардың жұмыс істеу принциптерін және конструкциясын;
-шаң соратын және тазалайтын машиналар мен агрегаттардың жұмыс істеу принциптерін және конструкциясын;
- байыту фабрикаларының жабдықтарын.
Іскерліктер:
-өнеркәсіп машиналары мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша тиімді шешімдер әзірлеуді;
-өнеркәсіп машиналары мен агрегаттарына жөндеу операцияларын жүргізуді;
- өнеркәсіп машиналары мен бөлшектеу жұмыстары жүргізуді;

ПК 3.4.3
ПК 3.4.6
ПК 3.4.5
ОПД 09
Подъемно - транспортные устройства.
Элементы грузоподъемных машин, устройство, принцип работы грузоподъемных машин, машины непрерывного транспорта, транспортирующие машины для периодической подачи грузов. Пневматический и гидравлический транспорт. Погрузочно-разгрузочные машины. Расчет на прочность.
Знания:
- назначение, принцип действия и устройство грузоподъемных машин;
- назначение, принцип действия и устройство, машины непрерывного транспорта;
- назначение, принцип действия и устройство транспортирующих машин для периодической подачи грузов.
- виды погрузочно-разгрузочных машин;
- конструкции подъемно-транспортных машин, правила технической эксплуатации;
- расчеты на прочность.
Умения:
- определять экономическую эффективность грузоподъемных машин и механизмов, используемых при техническом обслуживании и ремонте механизмов.
БК 2
БК 5
ПК 3.4.1
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ОПД 10
Основы стандартизации, допуски и посадки, технические измерения.
Стандартизация, возникновение и развитие стандартизации.
Организационные основы и международное сотрудничество в области стандартизации и качества продукции. Межотраслевые комплексы государственных стандартов. Управление качеством продукции на базе стандартизации.
Основы стандартизации, показатели качества продукции. Методы, принципы, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений. Допуски форм, расположения, шероховатости поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных деталей. Допуски и посадки. Шероховатость поверхностей. Технические измерения.
Знания:
- основные положения, общие понятия и определения в области стандартизации;
- основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений;
- средства измерений;
- эталоны величин;
Умения:
- сертифицировать;
- применять термины и определения
- пользоваться стандартами;
- выбирать посадки;
- назначать допуски;
- правильно выбирать измерительные средства и пользоваться ими;
- определять шероховатости поверхностей.
БК 4
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Машины и агрегаты металлургических предприятий.
Машины и агрегаты доменных цехов. Машины и агрегаты сталеплавильных цехов. Машины и агрегаты для производства и отделки проката.
Машины и агрегаты металлургических заводов по производству тяжелых цветных металлов.
Знания:
- современные машины и агрегаты металлургической промышленности;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов сталеплавильных цехов
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов
-для производства и отделки проката;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов доменных цехов;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов для дробления, просеивания и разделения горной массы;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов обогащения, фильтрации и обезвоживания сырья;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов для пылеулавливания и очистки;
- оборудование обогатительных фабрик;
Умения:
- разрабатывать эффективные решения по организации технического обслуживания машин и агрегатов промышленности;
- проводить ремонтные операции машин и агрегатов промышленности;
- проводить монтажно-демонтажные работы машин и агрегатов промышленности.

КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
АП 02
Машиналар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу, пайдалану және құрастыру.
Металлургия өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтарын монтаждау туралы жалпы мәліметтер;
Бірінші және екінші мақсаттар туралы; монтаждау жұмыстары өндірісінің техникалық құжаттамасы; машиналар мен агрегаттарды монтаждау; жабдықтарды моньаждаудың сапасын бақылау; өндіріс машиналары мен жабдықтарын пайдалану; пайдалану қызметін ұйымдастыру;
Машиналар сенімділігі және теротехнология. Машиналар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру. Бөлшектер мен құрастыру бірліктерін жөндеу технологиясы. Машиналар мен агрегаттарды майлау.
Машиналар мен агрегаттарды құрастыру. Автоматтандырылған құралдарды пайдалану. Пайдалану бойынша қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оның құрылымы. Жоспарлы ескерту жөндеу жұмыстары ұйымдастырылуы және мазмұны. Еңбек қауіпсіздігі және өртке қарсы іс-шаралар.
Білімдер:
- кәсіпорын жабдықтарын монтаждауды;
- монтаж жұмыстары өндірісінің техникалық құжаттамасын;
- кәсіпорын жабдықтарын және теротехнологияны жөндеуді;
- кәсіпорын машиналары мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсетуді.
Іскерліктер:
- металл өндірісіндегі электропештерде монтаждау және пайдалану жұмыстарын жүргізуді;
- кәсіпорын жабдықтарының жұмыс істемеу себептерін анықтауды;
-машиналар мен агрегаттардың ақауларын жоюды;
- монтаж жұмыстары өндірісінде техникалық құжаттаманы пайдалануды;
- жабдықты монтаждау сапасын бақылауды;
- кәсіпорын машиналары мен жабдықтарын пайдалануда қызмет көрсетуді ұйымдастыруды;
- машина мен агрегаттарды жөндеуде техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды және жөндеуді.
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
АП 03
Машиналар мен агрегаттардың электр жабдықтары.
Электржетек ілімінің негіздері. Электржетектерді қорғау және басқару аппаратурасы. Металлургия кәсіпорындарын электр қуатымен қамсыздандыру. Көтергіш-тасымалдау машиналардың электр жабдықтары. Металлургия өндірісінің электр жабдықтары.
Білімдер:
- машинаның электрожетектерінің түрлерін;
- кәсіпорынды электрмен жабдықтау нобайын;
- басқару және қорғаныс аппараттарының жұмыс істеу қағидаларын;
- жабдықтарды жөндеу саласындағы техникалық міндеттерді.
Іскерліктер:
- жүк көтеретін машиналардың электр жабдықтарының жұмысын бақылауды;
- жабдықтар мен агрегаттарды профилактикалық қараудан өткізуді;
- металлургиялық өндірістің электр жабдықтарының жұмысын бақылауды.
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
АП 04
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері.
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері, техника қауіпсіздігі. Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау жөніндегі заңдылық негіздері. Технологиялық процестер мен құрал-жабдықтар қауіпсіздігі. Өндіріс санитариясы, ауа кеңістігін қалпына келтіру. Өрттен сақтану, электр қауіпсіздігі. Еңбек қауіпсіздігі және өртке қарсы іс-шаралар. Өнеркәсіп экологиясының негіздері, металлургия кәсіпорындарының ауа және су қоймаларының ластануы.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын;
-техника қауіпсіздігі ережелерін;
- өндірістік жарақаттардың алдын алу іс-шараларын;
- өрт қауіпсіздігін;
- электр қауіпсіздігін;
-технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- кәсіптік ауруларды;
- өнеркәсіп экологиясын.
Іскерліктер:
-еңбек жағдайы мен жарақат алу себептерін талдауды;
- еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыруды;
-қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді іс жүзінде қолдануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.
БҚ 2
БҚ 3
АП 05
Өндірісті жоспарлауды ұйымдастыру.
Экономикалық және әлеуметтік дамытуды, тұрмыстық-техникалық дамытуды, еңбек және еңбек ақысын жоспарлау; Қазақстан Республикасында нарық экономикасы жағдайындағы өнімнің өзіндік құны, бағаның қалыптасуы мен салық жүйесі. Кәсіпорынның кірістерін, пайдасын және тиімділігін жоспарлау.
Білімдер:
-техникалық- экономикалық негіздемені құрастыру есептерін;
- жалақыны есептеуді;
- өнімнің өзіндік құнын есептеуді;
- бағаның құрылуын және ҚР салық жүйесін.
Іскерліктер:
-кәсіпорынның материалдық-техникалық дамуын жоспарлауды;
- кәсіпорынның әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлауды;
-еңбек ақысын ұйымдастыруды;
- кәсіпорынның табысын, пайдасын және рентабельдігін жоспарлауды.

ПК 3.4.2
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
СД 02
Техническое обслуживание, ремонт, эксплуатация и монтаж машин и агрегатов.
Общие сведения о монтаже оборудования предприятий металлургической промышленности, о первичных и вторичных целях, техническая документация на производство монтажных работ. Монтаж машин и агрегатов. Контроль качества монтажа оборудования. Эксплуатация машин и оборудования производства. Организация эксплуатационного обслуживания.
Надежность машин. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта машин и агрегатов. Технология ремонта деталей и сборочных единиц. Смазка машин и агрегатов.
Знания:
- монтаж оборудования предприятий;
- техническую документацию на производство монтажных работ;
- ремонт оборудования предприятий;
- техническое обслуживание машин и агрегатов предприятия;
Умения:
- проводить монтажные и эксплуатационные работы на подобных электропечах по производству металлов;
- выявлять причины отказа оборудования предприятий;
- устранять неполадки машин и агрегатов;
- пользоваться технической документацией на производство монтажных работ;
- контролировать качество монтажа оборудования;
- организовывать эксплуатационное обслуживание машин и оборудования промышленности;
- организовывать и проводить техническое обслуживание ремонта машин и агрегатов.
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
СД 03
Электрооборудование машин и агрегатов.
Основы теории электропривода. Аппаратура управления и защиты электропривода. Электроснабжение металлургических предприятий. Электрооборудование подъемно-транспортных машин. Электрооборудование металлургического производства.
Знания:
- разновидности электроприводов машин;
- схему электроснабжения предприятия;
- принцип действия работы аппаратов управления и защиты;
- технические задачи в области и обслуживания оборудования;
Умения:
- контролировать работу электрооборудования подъемно-транспортных машин;
- проводить профилактический осмотр оборудования и агрегатов;
- контролировать работу электрооборудования металлургических производств.
ПК 3.4.6
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
СД 04
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Общие вопросы охраны труда и техники безопасности Основы законодательства об охране труда в РК. Безопасность оборудования.
Пожарная безопасность и электрическая безопасность. Безопасность труда и противопожарные мероприятия.
Основы промышленной экологии, загрязнение атмосферы и водоемов металлургическими предприятиями.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- правила по технике безопасности;
- мероприятия по предупреждению производственных травм;
- пожарная безопасность;
- электрическая безопасность;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- профессиональные заболевания;
- промышленную экологию;
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма;
- организовывать работу по охране труда;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 2
БК 3
СД 05
Организация планирования производства.
Планирование экономического и социального развития производства, материально-технического развития, труда и заработной платы; себестоимость продукции, ценообразование и налоговая система РК в условиях рыночной экономики. Планирование доходов, прибыли и рентабельности предприятия.
Знания:
- расчеты для составления технико-экономических обоснований;
- расчет заработной платы;
- расчет себестоимости продукции;
- налоговое ценообразование, ценообразование и налоговую систему РК;
Умения:
- планировать материально-техническое развитие предприятия;
- планировать социально-экономическое развитие предприятия;
- организовывать оплату труда;
- планировать доходы, прибыль и рентабельность предприятия.

КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.9
АП 06
Өндірісті автоматтандыру
негіздері
Өлшеу техникасы негіздері мен технологиялық параметрлерді бақылау құралдары. Технологиялық процестерді басқаратын есептеуіш техникасы. Микропроцессорлық жүйелері. Металлургия өндірісін автоматтандыру.
Білімдер:
-техноологиялық параметрлерді бақылау құралдарының түрлерін;
-микропроцессорлық жүйелердің құрылымы мен оны құрудың принциптерін;
- металлургиялық өндірісті автоматтандыру процестерін;
Іскерліктер:
-технологиялық параметрлерді өлшеуді;
-есептеу техникасымен жұмыс істеуді;
-технологиялық процестерді басқаруды;
-техникалық білімді өндірісті автоматтандыру саласына қолдануды.
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО
Өндірістік оқыту.
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Техникалық жүйесінің бөлшектерін қолмен және механикаландырылған жабдығында даярлау барысында жалпы слесарлық жұмыстарды атқару. Металлды станокпен өңдеу
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарды атқару;
- жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау
-жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарды қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 3.4.1-3.4.13
КП
Кәсіптік практика
Өндірістік практика. Кіріспе. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Телімдер бойынша тарату. Кәсіпорынның құрылымымен, мамандық бойынша жұмыс атқару тәсілдері мен озық еңбек әдістерімен танысу. Жұмыс орындау бойынша есеп беру құжаттамасы. Техникалық құжаттаманы өңдеу, тіркеу және рәсімдеу тәртібі. Монтаждық сызбаларды құрастыру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын түсіріп алу, монтаждауға дайындау. Монтаждық-құрастыру жұмыстары. Қауіпсіздік техникасы. Материалды тасымалдау және объектіде сақтау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынақтау және пайдалануға тапсыру. Объектідегі жұмыстық және мемлекеттік қабылдау жұмыстардың құрамы. Жұмыс атқару шебердің мінждеттерін және құқықтарын зерделеу. Бригада құрамсында жұмыс ұйымдастыру, жұмысшылар мен инженерлік техникалық қызметкерлердің еңбек ақысы. Объектісін монтаждауға дайындау. Дайындау жұмыстар. Монтаж сапасын бақылау. Пайдалану алдында сынақтау. Практика күнделігін рәсімдеу, есеп беру.
Іскерліктер:
- жұмыстар орындалу бойынша есеп беру құжаттамасын құрастыру және толтыру
- техникалық құжаттаманы өңдеу, тіркеу және рәсімдеу
- монтаждық сызбаларын құрастыру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын түсіріп алу
- жабдықтар мен жүйелерді монтаждауға дайындау
Дағдылар:
-жөндеу жұмыстарын атқару;
- тағайындаған мамандық бойынша ұйымдастырушы жұмыстарын атқару
КҚ 3.4.1-3.4.13
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
БҚ 2
Техника қауіпсіздігі ережесін сақтау;
БҚ 3
Өртке қарсы іс-шараларды орындау;
БҚ 4
Өз білімі мен дағдыларын үнемі жаңарту;
БҚ 5
Нұсқауға сәйкес әрекеттерді орындау;
БҚ 6
Әрекетті жүзеге асырудың ең тиімді әдістері мен құралдарын таңдау;
БҚ 7
Құрал-сайман жәшігіне құрал-саймандарды салу дағдысын меңгеру.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (ҚК)

ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.1
ПК 3.4.9
СД 06
Основы автоматизации производства.
Основы техники измерений и средства контроля технологических параметров. Вычислительная техника и управление технологическими процессами. Микропроцессорные системы. Автоматизация производства.
Знания:
- виды средств контроля технологических параметров;
- структуру и принцип построения микропроцессорных систем;
- процесс автоматизации металлургического производства;
Умения:
- производить измерения технологических параметров;
- работать с вычислительной техникой;
- управлять технологическими процессами;
- применять технические знания в области автоматизации производства.
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение.
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Выполнение общеслесарных операций при изготовлении деталей технических систем ручными инструментами и на механизированном оборудовании. Обработка металла на станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ.
ПК 3.4.1-3.4.13
ПП 00
Профессиональная практика.
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности. Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно- технических работников.
Умения:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ.
- выполнять обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления.
Навыки:
-производства ремонтных работ;
- организаторской работы по избранной специальности.
ПК 3.4.1-3.4.13
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Организовывать рабочее место;
БК 2
Соблюдать правила техники безопасности;
БК 3
Выполнять противопожарные мероприятия;
БК 4
Постоянно обновлять свои знания и навыки;
БК 5
Выполнять действия согласно инструкции;
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
БК 7
Обладать навыками расположения инструментов в инструментальном ящике.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

2. Жоғары деңгей
2.1 - 111201 2 - Құрал-сайман слесарі*
КҚ 2.1.1. Қажетті құралдар мен саймандарды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.1.2. Құралдар мен саймандардың ақауларының журналын жүргізу;
КҚ 2.1.3. Құралдардың дұрыс жұмыс істеуіне бақылау жасау;
КҚ 2.1.4. Стандартқа сәйкес сызбаларды, нобайларды құрастыру және оқу, анықтамалықтарды пайдалану;
КҚ 2.1.5. Металдарды дәнекерлеу, кесу және жапсыру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.1.6. Гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсету;
КҚ 2.1.7. Өндірістік жабдықтарға қызмет көрсету;
2.2.–1112022– Механикалық жинақтау жұмысының слесарі *
КҚ 2.2.1. Механикалық құрастыру құрылғыларының дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.2. Кәсіпорын механизмдері ақауларының журналын жүргізу;
КҚ2.2.3. Жинап,құрастыру жұмыстарының орындалуын бақылау;
КҚ 2.2.4. Металдарды дәнекерлеу, кесу және жапсыру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.2.5. Гидравликалық және пневматикалық жетектерді ретке келтіру,
жұмысқа дайындау;
ПК 2.2.6. Өндірістік жабдықтарға қызмет көрсету;
ПК 2.2.7. Жабдықтардың реттеуін және баптауын жүргізу
2.3. – 111203 2 – Жөндеуші- слесарь*
КҚ 2.3.1. Ағымдағы жөндеу жұмыстарын өз уақытында орындау;
КҚ 2.3.2. Ақаулар журналын жүргізу (орындалған жұмыстардыкөрсетумен);
КҚ 2.3.3. Машина механизмдері мен жабдықтарының дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.4. Өндірістік жабдықтарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.3.5. Гидравликалық және пневматикалық жетектерге ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.3.6. Жабдықтардың реттеуін және баптауын жүргізу;
КҚ 2.3.7. Өндірістік жабдықтарға қызмет көрсету;
ПК 2.3.8 Машиналар мен агрегаттар бөлшектерінің төзу түрлерін анықтай білу;
ПК 2.3.9 Машина бөлшектерін қалпына келтіруді істей білу.
3. Орта буын маманы
3.1. – 111204 3 - Техник-механик
КҚ 3.4.1. Жабдықтар мен механизмдерге жөндеу жұмыстарын жүргізудің кестесін жасау;
КҚ 3.4.2.Технологиялық процесті бақылау;
КҚ 3.4.3.Механизмдердің үздіксіз жұмыс істеуі үшін жағдай жасау;
КҚ 3.4.4.Станоктарды жөндеу және ретке келтіру;
КҚ 3.4.5. Жабдықтарды жөндеу әдістерін таңдау;
КҚ 3.4.6. Жабдықтың экономикалық тиімділігін анықтау;
КҚ 3.4.7. Жұмыс жобаларының сметалық құжаттамасын жасау үшін экономикалық есептеулерді жүргізу;
ПК 3.4.8 Өндірістік жабдықтардың жұмыс істеу принциптері мен құрылымын білу;
КҚ 3.4.9 Өндіріс жабдықтарының жөндеу технологисы мен монтажын білу;
КҚ 3.4.10 Жабдық тораптары мен бөлшектерінің сызбасын орындау және оқу
КҚ 3.4.11 Өндіріс жабдықтарының тораптары мен бөлшектеріне жобалық және тексеріс есептерін жүргізу;
КҚ 3.4.12 Жабдықты жөндеу мен монтаждауға техникалық құжаттар дайындау;

2. Повышенный уровень
2.1 – 111201 2 – Слесарь-инструментальщик*
ПК 2.1.1 Подготовить необходимые инструменты и приспособления к работе;
ПК 2.1.2 Вести журнал дефектов инструментов и приспособлений;
ПК 2.1.3. Осуществлять контроль исправности инструментов;
ПК 2.1.4. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочниками;
ПК 2.1.5. Производить сварочные работы, резку и пайку металлов;
ПК 2.1.6. Обслуживать гидравлические и пневматические приводы;
ПК 2.1.7. Обслуживать промышленное оборудование.
2.2. – 111202 2 – Слесарь механосборочных работ*
ПК 2.2.1. Обеспечить исправную работу механосборочных приспособлений;
ПК 2.2.2. Вести журнал дефектов механизмов предприятия;
ПК 2.2.3. Контролировать процесс выполнения сборочных работ;
ПК 2.2.4. Производить сварочные работы, резку и пайку металлов;
ПК 2.2.5. Производить настройку и регулировку гидравлических и пневматических приводов;
ПК 2.2.6. Обслуживать промышленное оборудование.
ПК 2.2.7. Производить наладку и регулировку оборудования.
2.3. – 111203 2 – Слесарь-ремонтник*
ПК 2.3.1. Выполнять своевременный текущий ремонт;
ПК 2.3.2. Вести журнал дефектов (с указанием выполненных работ);
ПК 2.3.3. Обеспечить исправную работу механизмов машин и оборудования;
ПК 2.3.4. Выполнять текущий ремонт промышленного оборудования;
ПК 2.3.5. Выполнять текущий ремонт гидравлических и пневматических приводов;
ПК 2.3.6. Производить наладку и регулировку оборудования;
ПК 2.3.7. Обслуживать промышленное оборудование.
ПК 2.3.8 Уметь определять виды износа деталей машин и агрегатов
ПК 2.3.9 Уметь проводить восстановление деталей машин
3.Специалист среднего звена
3.1. – 111204 3 - Техник-механик
ПК 3.4.1. Составлять график ремонта оборудования и механизмов;
ПК 3.4.2. Контролировать технологический процесс;
ПК 3.4.3. Создавать условия для бесперебойной работы механизмов;
ПК 3.4.4. Производить настройку и регулировку станков;
ПК 3.4.5. Выбирать способы ремонта оборудования;
ПК 3.4.6. Определять экономическую эффективность оборудования;
ПК 3.4.7. Выполнять экономические расчеты для составления сметной документации рабочих проектов.
ПК 3.4.8 Знать конструкцию и принцип работы промышленного оборудования
ПК 3.4.9 Знать технологию ремонта и монтажа промышленного оборудования
ПК 3.4.10 Выполнять и читать чертежи деталей и узлов оборудования
ПК 3.4.11 Проводить проектные и проверочные расчеты деталей и узлов промышленного оборудования
ПК 3.4.12 Оформлять техническую документацию на ремонт и монтаж оборудования

КҚ 3.4.13 Майлау материалдары, режимдері және майлау жүйелерін таңдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 268-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1113000 – Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар
Біліктілігі:    111301 2 – Металлургиялық зауыттардың жабдығының монтажшысы *
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 3.4.13 Выбирать смазочные материалы, режимы и системы смазки
Приложение 268
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт(по отраслям)
Специальность: 1113000 – Машины и оборудование в металлургии
Квалификация: 111301 2 – Монтажник оборудования металлургических
заводов*
Форма обучения: очная

216
КП.05
Дипломдық жұмыс
288
АА.00
Аралық аттестаттау
108
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА.02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер (АП.01, АП. 03, АП.04) бойынша кешенді емтихан тапсыру немесе арнайы пәндерден бірі (АП. 04) бойынша қортынды аттестаттау емтиханын тапсыра отырып дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 269-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1113000 – Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар

216
ПП.05
Дипломная работа
288
ПА.00
Промежуточная аттестация
108
ИА.00
Итоговая аттестация
36
ИА.01
Итоговая аттестация***
24
ИА.02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные
дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД –
общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО –
дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований
работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная
практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация;
ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение
квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом
учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество
курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения
дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут
изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей,
местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с
потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования,
может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов
общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного
экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.03, СД.04) или защита
дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из
специальных дисциплин (СД.04).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и
технических средств обучения определяются исходя из содержания
образовательных программ по дисциплинам соответствующей
специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств
обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется
учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого
готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом
необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное,
модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития
отрасли.
Приложение 269
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
Типовой учебный план
Технического и профессионального образования:
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1113000 – Машины и оборудование в металлургии

2. Жоғары деңгей маманы
2.1 111301 2 – Металлургиялық зауыттардың жабдығының монтажшысы *
КҚ 2.1.1 Шойындар мен шлактардың стационарлық қалыптарын, домна пештеріндегі шаңұстағыш лазалардың қақпақтарын; ысырмалардың, шиберлердің, мартен пештеріндегі газ құбырларының дросселдік қалқаншаларын, люктер мен миксер лаздарын, конвертор астындағы шойынды-плиталы төсемді; агломератты шашырандыға арналған шұқырлардың торларын; рольганговтар борттарын, плиталық төсемдерді, құбырларды улау мен жууға арналған ваннаны; қолдан басқару станциялары мен сұйық майлау сүзгіштерін; гидравликалар жүйесіндегі арматура құймаларын, жұмыс терезелері мен электр пештерінің леткаларын өртеу құрылғысын, пештердің поддондарын монтаждау;
КҚ 2.1.2 Шаблон бойынша бөлшектердің өлшемін орындау;
КҚ 2.1.3 Бұрандалы және фланецті қосқыштарды жинау;
КҚ 2.1.4 Құбыр ұяшықтарын тазалау, өртеу және құбыр соңдарын өңдеу;
КҚ 2.1.5 Стропалық құралдармен строповканы орындау, орын ауыстыруды іске асыру, қарапайым такелаждық құралдарды (блоктар, иінтірек лебедкалар) пайдалану арқылы 10 т с дейінгі массалы жабдықтарды расстроповкалау;
КҚ 2.1.6 Берілген өлшемдер бойынша төсемдер дайындау;
КҚ 2.1.7 Металлқұрылымдарды жөнге келтіруді іске асыру;
КҚ 2.1.8 Жабдықтарды жөнге келтіру
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттілік (КҚ)
3. Орта буын маманы
3.1 111302 3 – Техник- механик
КҚ 3.1.1 Әрекеттегі нормативтік базаға сәйкес жобалық-құрылымдық, технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.1.2 Механизмдер мен машиналар бөлшегінің есебін жүргізу;
КҚ 3.1.3 Металлургиялық агрегаттардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
КҚ 3.1.4 Негізгі өнімдер (қызмет) мен үрдістер түрлеріне нормативтік құжаттар талаптарын қолдану;
КҚ 3.1.5 Көтергіш-көліктік машиналардың жіктеулерін анықтау;
КҚ 3.1.6 Сапа жүйесінің құжаттарын қолдану;
КҚ 3.1.7 Негізгі ережелер мен Қазақстан Республикасының сертификаттау жүйесінің құжаттарын пайдалану
3.2. 111303 3 - Электромеханик
КҚ 3.2.1 Шикізатты дайындау мен металл алу бойынша технологиялық үрдісті іске асыру;
КҚ 3.2.2 Қарапайым электрлік, магниттік және электрондық тізбелердің негізгі мөлшерлерін есептеу және өлшеу;
КҚ 3.2.3 Металдар мен қорытпаларды алуға арналған тиімді технолгиялық үрдістерді таңдау;
КҚ 3.2.4 Электржабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою үшін шаралар қолдану;
К 3.2.5 Металлургиялық цехтардың бақылаушы-өлшеуіш аспаптарын, технологиялық үрдістердің жүйелерін автоматтандыруды пайдалану;
КҚ 3.2.6 Кәсіби қызметте бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалану;

2. Специалист повышенного уровня
2.1 111301 2 – Монтажник оборудования металлургических заводов*
ПК 2.1.1 Выполнять монтаж стационарных желобов чугуна и шлака, люков лаза пылеуловителей доменных печей; задвижек, шиберов, дроссельных клапанов газопровода мартеновских печей, люков и лазов миксера, чугунно-плитного настила под конвертор; решеток на воронках для осыпи агломерата; бортов рольгангов, плитного настила, ванн для травления и промывки труб; ручных станций и фильтров густой смазки; сливной арматуры систем гидравлики, рабочих окон и устройств для прожига летки электропечей, поддонов печей;
ПК 2.1.2 Выполнять разметку деталей по шаблону;
ПК 2.1.3 Собирать резьбовые и фланцевые соединения;
ПК 2.1.4 Зачищать трубные гнезда, отжигать и обрабатывать концы труб;
ПК 2.1.5 Выполнять строповку инвентарными стропами, осуществлять перемещение, укладку и расстроповку оборудования массой до 10 т с использованием простых такелажных средств(блоки, рычажные лебедки);
ПК 2.1.6 Изготавливать подкладки и прокладки по заданным размерам;
ПК 2.1.7 Осуществлять правку металлоконструкций;
ПК 2.1.8 Налаживать оборудование
Уровень
ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции(ПК)
3.Специалист среднего звена
3.1 111302 3 – Техник- механик
ПК 3.1.1 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой;
ПК 3.1.2 Производить расчеты деталей механизмов и машин;
ПК 3.1.3 Определять технико-экономические показатели металлургических агрегатов;
ПК 3.1.4 Применять требования нормативных документов к основным видам продукции(услуг) и процессов;
ПК 3.1.5 Определять классификацию подъемно-транспортных машин;
ПК 3.1.6 Применять документацию систем качества;
ПК 3.1.7 Применять основные правила и документы системы сертификации Республики Казахстан
3.2. 111303 3 - Электромеханик
ПК 3.2.1Осуществлять технологические процессы по подготовке сырья и получению металла;
ПК 3.2.2 Рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических, магнитных и электронных цепей;
ПК 3.2.3 Выбирать оптимальные технологические процессы для получения металлов и сплавов;
ПК 3.2.4 Определять характерные неполадки в работе электрооборудования и принимать меры по их устранению;
ПК 3.2.5 Пользоваться контрольно-измерительными приборами, средствами и системами автоматизации технологических процессов металлургических цехов;
ПК 3.2.6 Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;

КҚ 3.2.7 Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 273-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
технологиялық және кәсіптік білім  (жоғары деңгей)
Білім беру коды және бейіні:1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1202000 – Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікті қозғалысты басқару (салалар бойынша)
Біліктілігі: 120202 2 –Жүк, тауар кассирі*
120203 2 – Кассир (билет сататын) *
120204 2 – Баға қоюшы *
120205 2 – Тасымалдау құжаттарын өңдейтін операторы*
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 3.2.7 Применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
Приложение 273
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж,
эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1202000 – Организация перевозок и управление
движением на транспорте (по отраслям)
Квалификация: 1202022 – Кассир багажный, товарный, (грузовой)*
1202032 – Кассир (билетный)*
1202042 – Таксировщик*
1202052 – Оператор по обработке перевозочных
документов*
Форма обучения: очная

360
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Технологиялық  практика
432
КП.02
Біліктілік практикасы
360
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА  01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік  даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА –аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтіксабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: (АП 01, АП 02,) пәндері бойынша мемлекеттік біліктілік емтиханы.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 274-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім. (жоғары деңгей)
Білім беру коды және бейіні :      1200000- Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1202000 – Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікті қозғалысты басқару (салалар бойынша)
Біліктілігі: 120202 2 –Жүк, тауар кассирі*
120203 2 – Кассир (билет сататын)*
120204 2 – Баға қоюшы*
120205 2 – Тасымалдау құжаттарын өңдейтін операторы;*
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу*
Емтихан
Сы
нақ
Бақылау жұмысының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Бар
лығы
Оның ішінде:
Теория
лық сабақ
Практикалық (зертханалық, практикалық сабақ)
Курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер (кәсіптік орыс тілі, кәсіптік шетел тілі, дене тәрбиесі)

360
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Технологическая практика
432
ПП.02
Квалификационная практика
360
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУПП)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание: ООД –общеобразовательные дисциплины; ОГД–общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД –специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02.)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 274
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж,
эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1202000 – Организация перевозок и управление
движением на транспорте (по отраслям)
Квалификация: 1202022 – Кассир багажный, товарный, (грузовой);*
1202032 – Кассир (билетный);*
1202042 – Таксировщик*
1202052 – Оператор по обработке перевозочных документов*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по курсам *
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины(профессиональный казахский язык, профессиональный иностранный язык, физическая культура)
+
+

144
Дипломдық жобаның орындалуы.
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Біліктілікті меңгеру және Кәсіптік дайындықтың деңгейін бағалау
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар:(АП 04, АП 05, ЖКП 7) пәндері бойынша дипломдық жұмысты қорғау немесе кешенді емтихан.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 277-қосымша
1202000 – «Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікті қозғалысты басқару (салалар бойынша ) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптаса
тын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Дамудың кәсіби қарым-қатынасы.
Білімдер:
- орыс тілінің синтаксисін;
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі терминдер.
- іскерліктер:
- кәсіптік терминдерді;
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология.Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Дамудың кәсіби қарым-қатынасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның са-лауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік -биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.

144
Выполнение дипломного проекта.
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД –общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта или комплексный экзамен по дисциплинам (СД 01, СД 02, ОПД.07)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 277
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1202000 –
«Организация перевозок и управление движением
на транспорте (по отраслям)»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие
Знания:
- синтаксис казахского языка;
- профессиональное общение
- основные термины.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
-  социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.

БҚ 8,9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Өндіріс экономикасы.
Ел экономикасындағы қор саласының орны, кәсіпорын-дардың негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік нысандағы кәсіпорындар қызме-тінің ерекшеліктері. Ұйымның әрекетін жоспарлау негіздері; жоспарлар жүйесі, олардың құрылымы мен негізгі көрсет-кіштері; бизнес-жоспар; инвестициялардың экономи-калық тиімділігі Еңбекті нор-малау және ғылыми ұйым-дастыру. Кәсіпорынның өнді-рістік бағдарламасын жоспарлау, жұмыстың пайдалылығы мен табысын, пайдасын жоспарлау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтың экономикалық ұғымдары туралы, кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін,
- маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
- менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы.
Іскерліктер:
- шаруашылық қызметті талдау.
БҚ 2,3,4,5,6,10,11
КҚ 2.2.2, 2.2.3, 2.2.6, 2.2.7, 2.2.8, 2.2.9, 2.2.10,
2.3.2, 2.3.5, 2.3.7, 2.3.9, 2.3.10,
2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9,
2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.7, 2.5.8, 2.5.9, 2.5.11, 2.5.12,
3.1.2, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.14, 3.1.15
ЖКП 02
Көліктік құқық негiздерi.
Көлiк құқығы. Келiсiм-шарт түрлерi. Жүк тасымалдау келiсiм-шарты. Пошта, жол жүк, жолаушыларды тасымалдау келiсiм-шарты. Халықаралық тасымалдауды құқықтық реттеу. Меншiк құқығы. Меншiк құқығын қорғау. Қылмыстық құқық. Отбасылық құқық. Экологиялық құқық.
Табиғатты көлiк құралдарын пайдаланудың қолайсыз зардаптарынан құқықтық қорғау.
Білімдер:
- көліктік құқық көздерін;
- көліктік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік пен қылмыстық жауапкершiлiк-тің түрлерін;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға келісім-шарттың ұғымын;
- тараптар жауап-кершілігін,тасымалдаушы мен жолаушылардың құқықтары мен міндеттерін.
Іскерліктер:
- азаматтық кодексті пайдалануды;
- жүк тасымалдауға келiсiм жобасын жасауды;
- көліктік құқық бұзушылықтарда залалды өтеу туралы шағымдарды жасауды.
БҚ 2,3,4,5,6,7,10
КҚ 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.5, 2.2.10, 2.2.11
2.3.1, 2.3.2, 2.3.6, 2.3.7, 2.3.8, 2.3.9, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.1, 2.4.2, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10,
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.9, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 03
Қарым-қатынас этикасы мен психология негіздері.
Психология негіздері. Жеке тұлға психологиясы. Жеке тұлға психологиялық жағдайы. Жеке тұлғаның әлеуметтік мінез-құлқы. Іскерлік қатынастың эти-касы. Іскерлік қатынастың кезең-дері және олардың қысқаша сипаттамасы. Іскерлік қатына-сының адамгершілік нормалары. Шиеленіс. Шиеленіс түрлері мен себептері. Жолаушыларға қызмет көрсету мәдениеті.
Білімдер:
- жеке тұлғаның психологиялық мінез-демесін:еркіндік, алғырлық мінезін;
- жеке тұлғаның негативті психологиялық жағдайынан өту әдістерін;
- психологиялық қорғаныс әдістерін;
- қатынастың түрлері мен құралдарын;
- іскерлік қарым-қатынастың моральдық нормалары.
Іскерліктер:
- дау-жанжал жағдайларынан алшақ болу;
- даужанжал жағдайында, штаттық емес жағдайларда дұрыс тәртіпті таңдау.

БК 8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Экономика производства.
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности.
Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы.
Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- экономические понятия рынка, производственные фонды предприятий, основы менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическая сущность производственных фондов,
- порядок разработки сметной документации,
- основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета.
Умения:
- анализировать хозяйственную деятельность
БК 2,3,4,5,6,10,11
ПК 2.2.2, 2.2.3, 2.2.6, 2.2.7, 2.2.8, 2.2.9, 2.2.10,
2.3.2, 2.3.5, 2.3.7, 2.3.9, 2.3.10,
2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9,
2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.7, 2.5.8, 2.5.9, 2.5.11, 2.5.12,
3.1.2, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.14, 3.1.15
ОПД. 02
Основы транспортного права.
Транспортное право. Виды договоров.
Договор перевозок грузов.
Договор перевозки пассажиров, багажа, почты.
Правовое регулирование международных перевозок.
Право собственности. Защита права собственности.
Уголовное право. Семейное право.
Экологическое право. Правовая охрана природы от негативных последствий эксплуатации транспортных средств.
Знания:
- источники транспортного права;
- виды административной и уголовной ответственности за транспортные правонарушения;
- понятие договоров на перевозку пассажиров и грузов; -ответственности сторон, права и обязанности перевозчика и пассажиров.
Умения:
- пользоваться гражданским кодексом;
- составлять проекты договоров на перевозку грузов;
- составлять претензии о взысканиях ущерба при транспортных правонарушениях.
БК 2,3,4,5,6,7,10
ПК 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.5, 2.2.10, 2.2.11
2.3.1, 2.3.2, 2.3.6, 2.3.7, 2.3.8, 2.3.9, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.1, 2.4.2, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10,
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.9, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.15, 3.1.16
ОПД. 03
Основы психологии и этика общения.
Основы психологии. Психология личности. Психологическое состояние личности.
Социальное поведение личности. Этика делового общения.
Этапы делового общения и их краткая характеристика. Моральные нормы делового общения.
Конфликты.
Типы, причины конфликтов. Культура обслуживания пассажиров.
Знания:
- психологические характеристики личности: воля, темперамент, характер способности;
- методы преодоления негативных психологических состояний личности;
- способы психологической защиты;
- виды и средства общения;
- моральные нормы делового общения;
Умения:
- преодолевать конфликтные ситуации;
- выбирать правильное поведение во внештатных, конфликтных ситуациях.

БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9,10,11
КҚ 2.2.6, 2.2.10, 2.2.11,
2.3.5, 2.3.6, 2.3.8, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.9, 2.4.10,
2.5.5, 2.5.7, 2.5.9, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.11, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 04
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер.Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардын алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі.Өндірістік санита-рия.Өрт қауіпсіздігінің негіз-дері,өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнер-кәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
БҚ 1,2,3,4,7,8,9,10
КҚ 2.2.2, 2.2.10, 2.2.11,
2.3.2, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.2, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10,

БК 1,2,3,4,5,7,8,9,10,11
ПК 2.2.6, 2.2.10, 2.2.11,
2.3.5, 2.3.6, 2.3.8, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.9, 2.4.10,
2.5.5, 2.5.7, 2.5.9, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.11, 3.1.15, 3.1.16
ОПД. 04
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности,
- правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1,2,3,4,7,8,9,10
ПК 2.2.2, 2.2.10, 2.2.11,
2.3.2, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.2, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10,

2.5.2, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП. 05
Салалар технологиясы.
Өндірістің түрлері, өндірістің ұйымдастырылуы, өндірістік инфрақұрылым. Өндірістік және технологиялық процесстер. Өндірістің техникалық дайындығы, оның мазмұны, өндірістік цикл. Кәсіпорын логистикасының негіздері.
Білімдер:
- өндіріс негіздерін;
- өндірістік және технологиялық процестерді.
Іскерліктер:
- технологиялық құжаттарды қолдануын.
БҚ 1,3,4,5,10,11
КҚ 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3,
2.3.1, 2.3.2, 2.3.9,
2.4.1, 2.4.2, 2.4.8, 2.4.9,
2.1.5, 2.5.2, 2.5.11, 2.5.12,

2.5.2, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.16
ОПД. 05
Технология отрасли.
Типы производства, организация производства, производственная инфраструктура. Производственные и технологические процессы. Техническая подготовка производства, ее содержание, производственный цикл.
Основы логистики предприятия
Знания:
- основы производства;
- производственные и технологические процессы;
Умения:
- пользоваться технологической документацией
БК 1,3,4,5,10,11
ПК 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3,
2.3.1, 2.3.2, 2.3.9,
2.4.1, 2.4.2, 2.4.8, 2.4.9,
2.1.5, 2.5.2, 2.5.11, 2.5.12,

3.1.1, 3.1.2, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.14, 3.1.15
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі  120202 2 Жүк, тауар, кассирі*
АП. 01
Жабдықтау.
Жүк және тауар өлшеуіші,
жүк кассасын терминалдармен жабдықтау
Пошта және жүктің, жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Ақпаратты теру және тасымал-дау құжаттарын ресімдеу тәртібі.
Техникалық құжаттар; техникалық жабдықтың техникалық төлқұжаты, анықтамалық әдебиет, технологиялық белгілеу, өндірістік нұсқау.
Білімдер:
- жүк және тауар өлшеуішінің құрылғысын;
- терминалдармен жұмыс істеу әрекеттерін;
- пошта мен жүктің, жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеудің және ақпаратты жинақтаудың тәртібін.
Іскерліктер:
- тасымалдау құжаттарын ресімдеу және ақпаратты жинақтауын;
- пошта және жүктерді өлшеуді;
- техникалық құжаттарды пайдалануды;
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды;
- пошта және жүк, жүк тасымалдауды басқарудың автоматтандырылған жүйесінде қолдануды.
КҚ 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.6, 2.2.7, 2.2.9
АП. 02
Арнайы технология.
жүк бөлімі жұмысының міндеттері мен құқықтары.ақша қаржылары мен құжаттарды сақтауды қамтамасыз етуді қатаң есепке алу. материалдық жауапкершілік. айлық, ауысымдық есептерді құрастыру.(график бойынша) тасымалдауды ресімдеу: тасымалдау құжаттары. тариф түрлері. көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифтің орнату тәртібі. қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасымал-даудың тарифтерінің дифферен-циациясы.. кассалық есептердін түрлері. есеп берудің мерзімдері мен тәртібі.инкассалау. халықаралық қатынастағы тарифтер. тарифтік арақашықтық
Білімдер:
- жүк бөлімі жұмысының технологиялық үдерісін;
- жол жүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- жүк кассаларының жұмыс тәртібін;
- тарифтер;
- тарифтерді тасымал-дауға;
- тарифтерді орнату тәртібін;
- кассалық есептердің түрлері, мерзімдері және ресімдеу тәртібін;
Іскерліктер:
- сервистік қызмет көрсетуді, жолжүк пен жүктерді қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаларға сәйкес тарифтерді белгілеуді;
- кассалық есеп беру нысандарының барлық нысандарын толтыру мен құруды
- белгіленген түр бойынша есеп беруді кұрастыру және құжаттарды жүргізу.
КҚ 2.2.1-2.2.11
Біліктілігі 120203 2 –Кассир (билет сататын)*
АП. 01
Жабдықтау.
Жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі туралы жалпы мәлі-меттер. Жол жүру мен тасы-малдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасы-малдау материалдарын ресімдеу тәртібі. Тарифтік жетекшілік, қатаң есеп берудің бланкілері.
Қатаң есеп берудің бланкілері және қаржы көздерін сақтау үшін құралдар.
Білімдер:
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
- тасымалдау құжаттарын
- ресімдеу және ақпаратты жинақтаудың тәртібін;
- тарифтік жетекшілік, қатаң есеп беру бланкілерінің түрлерін.
Іскерліктер:
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды;

3.1.1, 3.1.2, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.14, 3.1.15
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация 120202 2 – Кассир багажный, товарный, (грузовой)*
СД.01
Оборудование.
Багажные и товарные весы,
Оборудование багажных касс терминалами.
Общие сведения об автоматизированной системе управления перевозками грузов, багажа и почты.
Порядок набора информации и оформления перевозочных документов.
Техническая документация: технические паспорта технологического оборудования, справочная литература, технологический регламент, производственные инструкции.
Знания:
- устройство багажных и товарных весов;
- принцип работы с терминалами;
- технология работы автоматизированной системы управления перевозками грузов, багажа и почты;
- порядок набора информации и оформления перевозочных документов;
Умения:
- набирать информацию и оформлять перевозочные документы;
- взвешивать грузы, багаж и почту;
- пользоваться технической документацией;
- выявлять простейшие неисправности оборудования и устранять их;
- пользоваться автоматизированной системой управления перевозками грузов, багажа и почты.
ПК 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.6, 2.2.7, 2.2.9
СД.02
Спецтехнология.
Технология перевозки грузов, багажа и почты, основные эксплуатационные характеристики подвижного состава.
Технологический процесс работы багажного отделения на автовокзале.
Работа багажных касс.
Условия приема багажа и грузобагажа к перевозке.
Перевозка ручной клади. Перевозка багажа и грузобагажа. Оформление перевозки; перевозочные документы.
Виды тарифов.
Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки.
Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров.
Тарифы в международном сообщении.
Тарифные расстояния.
Формы кассовой отчетности. Сроки и порядок составления отчетов.
Инкассация.
Знания:
- технологический процесс работы багажного отделения на автовокзале, товарных касс;
- порядок работы багажных и товарных касс;
- правила перевозки грузов, ручной клади и багажа и почты;
- тарифы;
- порядок установления тарифов на перевозки;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности.
Умения:
- организовывать сервисное обслуживание, работы по приему багажа и грузобагажа;
- оформлять перевозочные документы;
- определять тарифы согласно тарифному руководству;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности.
- ведение документации и составление отчетности по установленной форме.
ПК 2.2.1-2.2.11
Квалификация 120203 2 – Кассир (билетный)*
СД.01
Оборудование.
Общие сведения об автоматизированной системе управления пассажирскими перевозками. Автоматизированная система управления продажей проездных и перевозочных документов. Оборудование багажных касс терминалами АСУ.
Порядок набора информации и оформления перевозочных документов.
Бланки строгой отчетности, тарифные руководства.
Средства для хранения денежных средств и бланков строгой отчетности.
Знания:
- технология работы автоматизированной системы управления продажами проездных и перевозочных документов;
- порядок набора информации и оформления перевозочных документов;
- формы бланков строгой отчетности, тарифные руководства.
Умения:
- выявлять простейшие неисправности оборудования и устранять их.

КҚ 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.7, 2.3.9
АП. 02
Арнайы технология.
Жолаушыларды тасымалдау. Қол жүктерін тасымалдау Тасымалдауды ресімдеу. Тасымалдау құжаттары. Тариф түрлері.Көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифті орнату тәртібі. Қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасымалдау тарифтерінің диффе-ренциациясы. Халықаралық қатынастағы тарифтер. Тарифтік арақашықтық. Көліктегі билет кассирінің міндеттері,құқығы және жауапкершілігі. Ақшалай қаржы мен бланкілерге қатаң есеп берілуін сақтауды қамтамасыз ету. Ақшалай қаржылар, жол және тасымалдау құжат-тарының сақталуына материал-дық жауапкершілік. Инкассацияға түскен қаржы-ларды тапсырудың ережелері. Жол құжаттарының сатылуы мен ресімделуі және сатылатын билеттің айлық, ауысымдық есеп берілуінің құрастырылуы (кестеге сәйкес)
Білімдер:
- жол жүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- жолаушыларды тасымалдауды рәсімдеу тасымалдаудың есептеу құжаттары;
- тариф түрлері және оның мағынасы;
- тасымалдауға тарифтерді орнату тәртібін;
- билет кассирінің жұмыс технологиясы;
- көліктегі билет кассирінің міндетте-рі,құқығы және жауап-кершілігі;
- жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемесі;
- жол және тасымалдау құжаттарына жолаушылармен есеп айырысу ережелері.
Іскерліктер:
- тасымалдау құжаттарын ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаларға сәйкес тарифтерді белгілеуді;
- жол құжаттарын ресімдеуді;
- жолаушылар көлігіндегі бос және босатылған орындарға есеп беруді жүргізу;
- жолаушылармен есеп айырысуды жүргізу;
- есеп беруді жүргізу мен құрастыру.
КҚ 2.3.1-2.3.11
Біліктілігі 120204 2 – Баға қоюшы*
АП. 01
Жабдықтау.
Баға қоюшының АЖО
Жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасымалдау материалдарын ресімдеу тәртібі. Техникалық құжаттар: техникалық жабдықтың техникалық төлқұжаты,анықтамалық әдебиеттер,техно-логиялық регламент,өндірістік нұсқаулар,тарифтік жетекшілік.
Білімдер:
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеу және ақпаратты жинаудың тәртібі;
- тарифтік жетекшілік және қатаң есеп беру бланкілерінің түрлері;
- терминалдармен жұмыс істеу қағидаттары;
- баға қоюшының автоматтандырылған жұмыс орнының жұмыс технологиясы;
Іскерліктер:
- баға қоюшының АЖО ақпаратты енгізу;
- технологиялық нұсқаулармен анықтамалық әдебиеттерді қолдану;
- технологиялық журналдар;бланкілерді толтыру;
- жабдықтардың қарапайым жөндем-сіздіктерін айқындап, жоюды.

ПК 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.7, 2.3.9
СД.02
Спецтехнология:
Перевозка пассажиров. Перевозка ручной клади.
Оформление перевозки.
Перевозочные документы.
Виды тарифов.
Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки.
Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров.
Тарифы в международном сообщении.
Тарифные расстояния.
Права, обязанности и ответственность кассира билетного на транспорте. Обеспечение хранения денежных средств и бланков строгой отчетности. Материальная ответственность за сохранность проездных и перевозочных документов, и денежных средств.
Правила сдачи денежной выручки в инкассацию. Оформление и продажа проездных документов и составление сменных, месячных отчетов (согласно графику) продажи билетов.
Знания:
- правила перевозки пассажиров, ручной клади и багажа;
- технология перевозки пассажиров;
- виды тарифов и их значение;
- порядок установления тарифов на перевозки;
- технология работы билетных касс;
- права, обязанности и ответственность кассира билетного на транспорте;
- основные эксплуатационные характеристики подвижного состава;
- правила расчетов с пассажирами за проездные и перевозочные документы.
Умения:
- оформлять перевозочные документы;
- определять тарифы согласно тарифным руководствам;
- оформлять проездные документы;
- ведение учета свободных и освобождающихся мест в пассажирском транспорте;
- производить расчеты с пассажирами;
- составлять и вести отчетность.
ПК 2.3.1-2.3.11
Квалификация 120204 2 – Таксировщик*
СД.01
Оборудование.
АРМ таксировщика. Автоматизированная система управления продажи проездных и перевозочных документов. Оборудование грузовых станций и багажных касс терминалами АСУ.
Порядок набора информации и производства расчетов за услуги по перевозке.
Техническая документация: технические паспорта технологического оборудования, справочная литература, технологический регламент, производственные инструкции, тарифные руководства.
Знания:
- технология работы автоматизированной системы управления продажами проездных и перевозочных документов;
- порядок набора информации и оформления перевозочных документов;
- формы бланков строгой отчетности, тарифные руководства.
- принцип работы с терминалами;
- технология работы автоматизированного рабочего места таксировщика.
Умения:
- вводить информацию в АРМ таксировщика;
- пользоваться справочной литературой и технологическими инструкциями;
- заполнять бланки, технологические журналы;
- выявлять простейшие неисправности оборудования и устранять их.

КҚ 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.7, 2.4.8
АП. 02
Арнайы технология.
Баға қоюшының міндеттері, жауапкершілігі мен құқығы. Қатаң есеп берудегі бланктер мен ақша қаражаттарын сақтауды ұйымдастыру. Материалдық жауапкершілік. Ауысымдық,айлық есеп берулерді құру (кестеге сәйкес). Тасымалдауды ресімдеу; тасымалдау құжаттары. Кассалық есептердін түрлері. Есеп берудің мерзімдері мен тәртібі. Инкассалау. Тариф түрлері. Көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифтің орнату тәртібі. Қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасы-малдау тарифтерінің дифференциациясы. Халықаралық қатынастағы тарифтер. Тарифтік арақашықтық.
Білімдер:
- нарықтаушының жұмысын;
- жолжүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- кассалық есеп беруді ресімдеудің түрлерін, мерзімдері мен тәртібін;
- тарифтерді;
- тасымалдауға тарифтерді орнату тәртібін;
- қосымша көмек жасалуға айыппұл мен жинақтаудың есептеу тәртібі.
Іскерліктер:
- технологиялық құжаттарды ресімдеуді;
- кассалық есептердің барлық түрлерін тол-тыруды және ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаға сәйкес тарифтерді белгілеуді;
- клиенттермен есеп беруді жүргізуді;
- тасымалдау құжаттарына баға қоюды жүргізу.
КҚ 2.4.1-2.4.10
Біліктілігі 120205 2 – Тасымалдау құжаттарын өңдейтін операторы*
АП. 01
Жабдықтау.
Жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. Жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жолжүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасымалдау материалдарын ресімдеу тәртібі.
Білімдер:
- тасымалдау құжаттарын өңдеу бойынша оператордың АБЖ;
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
- тасымалдау құжаттарының бланкілері және оларды тіркеу журналдарының түрлері және оларды толтыру мен жүргізу ережелері;
Іскерліктер:
- жетекшілік тарифті қолдану,
- тасымалдау құжаттарының дұрыс толтырылуын және олардың қайта өңделуін қадағалау;
- есеп беру журналын толтыру,
- тасымалдау құжаттарын өңдеу бойынша оператордың АБЖ қолданылуы;
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды.
КҚ 2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.9, 2.5.10, 2.5.11
АП.02
Арнайы технология.
Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау технологиясы. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемесі. Техникалық құжаттар,анықта-малы әдебиеттер,нұсқаулармен жұмыс.Тасымалдауға есеп беру және тасымалдау құжаттарын ресімдеу ережелері.Бүлінген және қайтарылған тасымалдау мен жол құжаттарының жүк және билет кассирлерімен ресімдеу ережелері.Қатаң есеп беруде бланкілер шығынының есебі.Жүктелім құжаттарының жинағы.Есеп беруді құрастыру мен жүргізу.
Білімдер:
- жол жүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеу ережелері және тасымалдауға есеп айырысуды;
- жылжымалы құрамның желілер мен кәсіпорындарда толығымен техникалық-пайдалану көрсеткіш жұмыстарын анықтау әдістері;
- кассалық есеп беруді ресімдеу тәртібі және мерзімі,түрлері;
- жолаушылар мен қол жүктерін,жүктерді тасымалдауға тарифтер.
Іскерліктер:
- тасымалдау құжаттарын қайта өңдеуді және ресімдеуді;
- тасымалдау құжаттарын өңдеу кезінде желілер мен кәсіпорындарда толығымен жылжымалы құрамның техникалық-пайдалану көрсеткіштері жұмыс-тарына сүйенуді;
- кассалық есептердің барлық түрлерін толтыру және ресімдеуді;
- тарифтік жетекшілікке сәйкес тарифтерді белгілеуді.

ПК 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.7, 2.4.8
СД.02
Спецтехнология.
Права, обязанности и ответственность таксировщика. Обеспечение хранения денежных средств и бланков строгой отчетности. Материальная ответственность. Составление сменных, месячных отчетов (согласно графику). Оформление перевозки; перевозочные документы.
Формы кассовой отчетности. Сроки и порядок составления отчетов.
Инкассация.
Виды тарифов
Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки.
Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров.
Тарифы в международном сообщении.
Тарифные расстояния.
Знания:
- технология работы таксировщика;
- правила перевозки пассажиров, ручной клади и багажа;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности;
- тарифы;
- порядок установления тарифов на перевозки;
- порядок начисления штрафов и сборов за дополнительные услуги;
Умения:
- оформлять технологическую документацию;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности;
- определять тарифы согласно тарифным руководствам;
- производить расчеты клиентами;
- производить таксировку перевозочных документов.
ПК 2.4.1-2.4.10
Квалификация 120205 2 – Оператор по обработке перевозочных документов*
СД.01
Оборудование.
Автоматизированная система управления продажей проездных документов и обработки перевозочных документов. Автоматизированная система управления перевозками.
АРМ оператора по обработке перевозочных документов. Бланки перевозочных документов и журналы их регистрации.
Знания:
- АРМ оператора по обработке перевозочных документов.
- автоматизированная система управления продажей проездных документов и обработки перевозочных документов;
- формы бланков перевозочных документов и журналов их регистрации, правила их ведения и заполнения.
Умения:
- пользоваться тарифными руководствами;
- проверять правильность заполнения перевозочных документов и производить их обработку;
заполнять журналы отчетности;
- пользоваться АРМ оператора по обработке перевозочных документов;
- выявлять простейшие неисправности оборудования и устранять их.
ПК 2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.9, 2.5.10, 2.5.11
СД.02
Спецтехнология.
Технология перевозки грузов и пассажиров.
Основные эксплуатационные характеристики подвижного состава.
Работа с технической документацией, справочной литературой, инструкциями. Правила оформления перевозочных документов и расчетов за перевозки.
Правила оформления кассирами билетными и багажными испорченных и возвращенных перевозочных и проездных документов.
Учет расхода бланков строгого учета.
Комплектация документов в наряды.
Составление и ведение отчетности.
Знания:
- правила перевозки грузов, пассажиров, ручной клади и багажа;
- правила оформления перевозочных документов и расчетов за перевозки;
- методы определения технико-эксплуатационных показателей работы подвижного состава на линии и предприятия в целом;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности;
- тарифы на перевозку грузов, пассажиров и багажа.
Умения:
- оформлять и обрабатывать перевозочные документы;
- рассчитывать технико-эксплуатационные показатели работы подвижного состава на линии и предприятия в целом при обработке перевозочных документов;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности;
- определять тарифы согласно тарифному руководству.

КҚ 2.5.1-2.5.13
ӨП және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Таныстыру практикасы.
Кәсіпорын салаларының қызметі мен үлгілерді үйрену
Іскерліктер:
- кәсіпорынның үлгілері мен түрлерін,
- автомобиль жолдары мен аэродромдарды пайдалану мен құрылысын орындауды;
Дағдылар:
-таңдалған мамандық мамандарының қызметі туралы ұғымды.
БҚ 1,2,3,5,6,8,10,11
Оқу практикасы.
Құжаттарды дайындау дағдыларын қайта игеруге жұмыс жасау.
Іскерліктер:
- құжаттарды тексеру мен дайындауды;
Дағдылар:
- құжаттарды жүргізу мен есеп беруді құрастыру;
- жеке компьютерді қолдануды,
КҚ 2.2.1, 2.2.2, 2.2.4., 2.2.5, 2.2.10

ПК 2.5.1-2.5.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика.
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Умения:
- виды предприятий и организаций, занимающихся планированием, организацией грузовых и пассажирских перевозок
-представление о производственной деятельности
специалистов выбранной специальности.
БК 1,2,3,5,6,8,10,11
Учебная практика.
Отработка навыков оформления документации
Умения:
-оформлять и проверять документы
Навыки:
- ведения документации и составления отчетности;
- использования персонального компьютера,
ПК 2.2.1, 2.2.2, 2.2.4., 2.2.5, 2.2.10

2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.9, 2.3.10
2.4.1, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.10, 2.5.11, 2.5.12
КП 00
Кәсіптік практика
КП.01
Технологиялық практика.
Жұмыс орындарында білім алушылармен орындалатын технологиялық, өндірістік ұғымдарды кеңейту мен тереңдету;
Зерттелетін технологиялық үдерістердің орны мен рөлі туралы нақты ұғымның өңделуі; Өндірістік жағдайда нақты міндеттерді шешу үдерісінде жалпы дайындық кезінде алынған білімді қолдана білуді дамыту.
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдағы кәсіптік міндетті орындау
Дағдылар:
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- көлік және тауар құжаттарын рәсімдеу.
КҚ 2.2.1-2.2.10
2.3.1, 2.3.2, 2.3.5, 2.3.6, 2.3.9, 2.3.10, 2.3.11
2.4.1, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.5, 2.5.9, 2.5.10, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13
КП.02
Біліктілік практикасы.
Оқыту үрдісінде білім алушылармен алынған практикалық дағдылар мен білімді жетілдіру мен біріктіру, өндіріс экономикасы мен еңбекті ұйымдастыру, жұмыстың озық тәжірибесімен танысу
Іскерліктер:
- таңдаған мамандықтар бойынша жұмыстар;
Дағдылар:
- технологиялық үдерістердің өндірісінде қызметтегі талдауды;
- жұмыс орындарын ұйымдастыру;
КҚ 2.2.1-2.2.11
2.3.1-2.3.11
2.4.1-2.4.10
2.5.1-2.5.13
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны. (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- орыс тілінің синтаксисін;
- кәсіптік терминдерді.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология.Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді істеуі керек:
мамандық бойынша терминологияны пайда-лануды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның са-лауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психикалықфизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді

2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.9, 2.3.10
2.4.1, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.10, 2.5.11, 2.5.12
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Технологическая практика.
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- выполнять профессиональные обязанности в условиях реального производства.
Навыки:
-организация рабочего места;
-оформления товарно-транспортных документов.
ПК 2.2.1-2.2.10
2.3.1, 2.3.2, 2.3.5, 2.3.6, 2.3.9, 2.3.10, 2.3.11
2.4.1, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.5, 2.5.9, 2.5.10, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13
ПП.02
Квалификационная практика.
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства.
Умения:
-работы по избранной специальности;
Навыки:
- анализа действующих на производстве технологических процессов;
-организации рабочих мест.
ПК 2.2.1-2.2.11
2.3.1-2.3.11
2.4.1-2.4.10
2.5.1-2.5.13
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- синтаксис казахского языка;
- профессиональные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.

БҚ 8,9
ӘЭП 00
Әлеуметтік -экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзілік және отан мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтауды;
- жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалануды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылым танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы тү-сінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ3,4,5,6,7
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде.Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынас-тар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым-қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- реттегіш формаларды, түлғаны әлеуметтендіру процессінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ3,4,5,6,7
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары.Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стра-тегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның Кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ 3,4,5,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс кағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу техноло-гиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйым-дастырудың тәртібі. Кеңселік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды;
- қызметтік хатты құру әдісін, құжаттардың орналасуы мен жіктелімін;
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін ресімдей білу және құру.

БК 8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 3,4,5,6,7
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК3,4,5,6,7
СЭД.03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК3,4,5,6,7
СЭД.04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной
БК 3,4,5,6,7
СЭД.05
Основы права:
Право, понятие, система, источники,
Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,5,6,7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,
10, 11
КҚ 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14
ЖКП 02
Сызу.
Жазулар, белгі көрсетулер, ауқымдар, сызуға қойылатын талаптар. Жобалық сызудың негіздері. Сызба геометрия негіздері. Жобалық сызудың жаңадан жасалған тәсілдері. Тапсыру, құрастыру сызбаларын, қосу, сызу тетіктерін орындау тәртібі. Құрылыстық сызу элементері, мамандық бойынша сызбаларды орындау.
Құрылыстық сызу және машина жасау сызбаларына арналған стандарт.
Білімдер:
- геометриялық сызбаның ережелерін;
- сызбаларды ресімдеудін ережелерін;
- конструкторлық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу мен әзірлеудің ережелерін;
Іскерліктер:
- құрастыру бірліктерін, сызба тетіктерін орындау;
- сызбаны жобалауды;
- техникалық сурет салуды;
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін пайдалануды;
- инженерлік графиканың құралдарын қолдануды.
БҚ 1,2,3,6,8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.9
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі.Күштердің кеңіс-тік жүйесі.Ауырлық орталығы. Тепе-теңділіктің орнықтылығы. Материалдардың қарсылық негіздері. Созылу-сығылу. Кесіндіге және жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары.
Тепе-теңділіктің техникалық механика негіздері мен құрылыс статикасы: Тік білеудің иілуі.
Қиғаш иілу және орталықтан тыс сығылу. Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Орталық-сығылу сырықтардың беріктігі.
Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік.
Білімдер:
- негізгі күш жүйелерін;
- күштердің жазық жүйесінің тепе-теңдігін;
- нүкте мен кіндікке қатысты күш сәтін;
- деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы негізгі гипотезасы мен дәлділігін;
- орнықтылық және қаттылық, нақтылықтын жағдайын.
Іскерліктер:
- тірек реакцияларын аналитикалық анық-тауды;
- күштердің әр түрлі жүйелерінің тепе-теңдігіне тапсырмаларды шешу;
- жай және күрделі кесінділердің ауыртпа-лық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің сортаментін пайдалануды;
- кескін әдісімен ішкі күштердің анықталуын;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салуды;
БК 1,2,3,4,6,8,11
ПК 3.1.1, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.1.13, 3.1.16
ЖКП 04
Электротехника негіздері.
Электр алаңы. Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегі. Электрмагнетизм.Өткізгіш бұйымдары және электр-айырғыш материалдары.Электрлік өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы ток электр машиналары. Трансформаторлар.Электржетек негіздеріЭлектрониканың фи-зикалық негіздері.Электрон аспаптар.Электронды генератор-лар мен өлшеуіш аспап-тар.Автоматика мен есептеу техникасының электрон құ-рылғылары.Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
-ауыспалы және тұрақты тоқтың электр машиналарында пайдалануын;
- трансформаторлардың түрлері;
-электр оқшаулау материалдарын және өткізгіш бұйымдарды қолдану;
-электр энергиясын тарату және тапсыруын;
- электр құралдарын қолдануын;
-есептеу техникаларымен автоматиканың электрондық құрылғысы.
Іскерліктер:
-пайдаланған жолсеріктің бұйымын және электроизоляциянің материалдарын;
-электр өлшемін қолдану
-электр машиналарын айнымалы және тұрақты тоқта пайдалану;
-электр энергиясын тарату және тапсыру;
-электрондық аспаптарды қолдану;
-автоматиканың және есептеуші техниканың электрондық құрылымдарын пайдалану.

БК 1,2,3,4,5,6,7,
10, 11
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14
ОПД 02
Черчение.
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
Основные методы проецирования.
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Выполнение чертежей по специальности, элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
Умения:
-выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
-выполнение эскизов,
-чтение чертежей.
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики;
- применять методы решения графических задач.
БК 1,2,3,6,8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.9
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил.
Плоская система произвольно расположенных сил.
Пространственная система сил.
Центр тяжести.
Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие.
Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений.
Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения.
Устойчивость центрально-сжатых стержней.
Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
БК 1,2,3,4,6,8,11
ПК 3.1.1, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.1.13, 3.1.16
ОПД 04
Основы электротехники.
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ.
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники.

БҚ 1,8,11
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 05
Құрастырымдық материалдар.
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металдар өндірісі. Металдарды сынақтан өткізу тәсілдері, құры-лысы мен қасиеттері.
Қорыту теориясынан негізгі мәліметтері. Темірдің көміртегімен қорытулары. Көміртекті болаттар. Шойындар. Терми-калық өңдеудің негіздері.. Химия -термикалық өңдеудің негіздері. Қоспалы болаттар. Қатты қорытулар. Түсті металлдар қорытулары. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металдардарды дәнекерлеу. Кесумен өңдеу. Металл кесетін станоктар және оларда орындалатын жұмыстар. Металдарды өңдеудің әдістері. Пластикалық массалар. Резеңке және қосалқы материалдар.
Білімдер:
- металдар туралы негізгі мәліметтерді;
- шойын мен болат алу тәсілдерін;
-өңдеудің термикалық және химия-термикалық түрлерін;
-түсті металдарды алу тәсілдерін;
-коррозия түрлері және онымен күресу тәсіл-дері;
-металдарды дәнекерлеу және пісіру қысымымен өңдеу тәсілдерін;
- метал кесуші станоктарда бөлшектерді қа-лыпқа келтірудің негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
- физикалық ерекшеліктері бойынша негізгі ме-талдар мен қорытпалардың түрлерін анықтау;
-құрастырымдық материалдардың химиялық құрамын марка бойынша анықтау.
БҚ 1,2,6,8
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.5, 3.1.16
ЖКП 06
Стандарттау және метрология негіздері.
Стандарттау негіздері;
Стандарттау қағидаттары мен әдістері;
Өзара ауыстырушылық негіздері;
Жіберулер мен қондырулар туралы анықтамалар мен ұғымдар;
Метрология негіздері; Өлшеу түрлері;
Өлшеу құралдары мен әдістері;
Өлшеу құралдары.
Білімдер:
- стандарттау қағидаттары мен әдістерін;
- стандарттаудың мемлекеттік жүйесінің негізгі ережелері;
- техникалық өлшеу тәсілдері мен әдістері;
- стандарттау туралы заңнаманы бұзуға жауапкершілік.
Іскерліктер:
- стандарттау аймағында нормативті-техникалық құжаттарды қолдану;
- өлшеуді заманауи құралдармен жүргізу.
БҚ 1,3,4,6,8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.5, 3.1.16
ЖКП 07
Өндіріс экономикасы.
Кәсіпорынның негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Автомобиль көлігін пайдалану кезінде өн-діріс үдерісін ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жо-балау, жұмыстың пайдалылығын, кірістер мен табыстарды жоба-лау. Өндірістік үдерістердің эко-номикалық тиімділігі.
Білімдер:
-нарықтық экономикалық ұғымдары туралы, кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, ме-неджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
-өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, марке-тинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
Іскерліктер:
-кәсіпорын қорының көрсеткіштерін санай алуды, сметалық есеп жасауды;
- өндірістік бағдарламаны есепке алуды;
-өндірістік шығынды есептеуді;
- материалдық қорларда қажеттілікті және жұмыс сметасын есептеу;
-шаруашылық қызметтің талдауын жүргізуді және экономикалық тиім-ділікті есептеу

БК 1,8,11
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.15, 3.1.16
ОПД 05
Конструкционные материалы.
Производство чугуна и стали. Производство цветных металлов. Строение, свойства и способы испытания металлов.
Основные сведения из теории сплавов.
Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали.
Чугуны.
Основы термической и химико-термической обработки. Легированные стали.
Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов.
Литейное производство. Обработка давлением.
Сварка.
Пайка металлов.
Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них
Электрические методы обработки металлов.
Пластические массы.
Резиновые и вспомогательные материалы.
Знания:
основные сведения о металлах;
- способы получения стали и чугуна;
- виды термической и химико-термической обработки;
- способы получения цветных металлов;
- основные сплавы цветных металлов;
- виды коррозии и способы борьбы с ней;
способы обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основные способы формообразования деталей на металлорежущих станках.
Умения:
- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.
БК 1,2,6,8
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.5, 3.1.16
ОПД 06
Основы стандартизации и метрологии.
Основы стандартизации;
Методы и принципы стандартизации
Основы взаимозаменяемости;
Понятия и определения о допусках и посадках;
Основы метрологии;
Виды измерений;
Методы и средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
-методы и принципы стандартизации;
- основные положения государственной системы стандартизации;
- способы и методы технических измерений;
- ответственность за нарушение законодательства о стандартизации
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией в области стандартизации;
- производить измерения современными средствами.
БК 1,3,4,6,8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.5, 3.1.16
ОПД 07
Экономика производства.
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
Умения:
-рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет,
-рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты,
-рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах,
- расчет экономической эффективности и анализ хозяйственной деятельности.

БҚ 1,2,3,6,11
КҚ 3.1.2, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.10,
3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14
ЖКП 08
Автокөлік құқығы.
Автокөлiк құқығы.
Келiсiм-шарт түрлерi. Автомобильдермен жүк тасымалдау келiсiм-шарты. Пошта, жолжүк, жолаушыларды тасымалдау келiсiм-шарты.
Тура және аралас қатынаста тасымалдау келiсiм-шарты. Халықаралық тасымалдауды құқықтық реттеу.
Меншiк құқығы. Қылмыстық құқық..
Отбасылық құқық.
Экологиялық құқық.
Табиғатты автокөлiк құралдарын пайдаланудың қолайсыз салдарларынан құқықтық қорғау.
Білімдер:
- автокөлік құқығының көздерін; автокөліктік бұзушылықтар үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершiлiктің түрлерін;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға келісім-шарттың түсініктемесін;
-екі жақтың жауапкершілігін, тасымалдаушы мен жолаушылардың міндеттері мен құқықтарын;
Іскерліктер:
- азаматтық кодексті пайдалануды;
- жүк тасымалдауға келiсiм жобасын құруды;
- жол-көліктік құқық бұзушылықтарда залалды өтеу туралы шағымды жасауды.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,
8,10
КҚ 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15,3.1.16
ЖКП 09
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі.
Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін,
- кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
БҚ 1,2,3,4,5,6,8,
9,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 10
Қолданбалы информатика.
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелерді анықтаудың негізгі ұғымдары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік пен графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын
Іскерліктер:
-мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды,
курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.

БК 1,2,3,6,11
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.10,
3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14
ОПД 08
Автотранспортное право.
Автотранспортное право.
Виды договоров.
Договор автомобильных перевозок грузов.
Договор перевозки пассажиров, багажа, почты.
Договор перевозок в прямом и смешанном сообщении. Правовое регулирование международных перевозок. Право собственности.
Защита права собственности. Уголовное право.
Семейное право.
Экологическое право.
Правовая охрана природы от негативных последствий эксплуатации автотранспортных средств.
Знания:
- источники автотранспортного права; виды административной и уголовной ответственности за автотранспортные правонарушения;
- понятие договоров на перевозку пассажиров и грузов; ответственности сторон,
-права и обязанности перевозчика и пассажиров;
Умения:
- пользоваться гражданским кодексом; --составлять проекты договоров на перевозку грузов;
- составлять претензии о взысканиях ущерба при дорожно-транспортных правонарушениях.
БК 1,2,3,4,5,6,7,
8,10
ПК 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15,3.1.16
ОПД 09
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности,
-правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1,2,3,4,5,6,8,
9,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.15, 3.1.16
ОПД 10
Прикладная информатика.
Назначение и типы операционных систем.
Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.

БҚ 1,2,3,4,6,8,11
КҚ 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15
АП 00
Арнайы пәндер
Автомомобиль көлігінің жылжымалы құрамы.
Автомобиль құрылғысы.
Автомобиль қозғалтқыштары.
Электржабдық.Трансмиссия. Қозғалғыш бөлік, қорап және кабина. Рама. Аспа.Доңғалақтар мен шиналар.
Басқару механизмдерi.
Мамандандырылған жылжы-малы құрам. Автомобиль теориясының негiздерi. Жылжымалы құрамды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудiң негіздерi.
Білімдер:
- автомобильдін негiзгi түйіндері мен агрегаттары, олардың құрылғысы мен жұмыс қағидатын;
-мамандандырылған түрлі жылжымалы құрамының маңызын, классификациясын;
-автомобильдердi сақтаудың тәсiлдерiн.
Іскерліктер:
-автомобильдiң жөн-демсіздіктерін анықтауды;
- жұмыстың түрлі пайдалану көрсеткіштерін айыруды.
БҚ 2,3,6,8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.8, 3.1.15,
АП.02
Пайдаланылатын материалдар.
Автомобиль бензиндері. Дизель отындары. Газдан және мұнайдан емес жасалған отын.
Жағар майлары. Пластикалық жағындылар.
Арнайы сұйықтар. Отын, жағар майлары мен арнайы сұйықтардың тиімді пайдалануын ұйымдастыру. Негізгі пайдалану материалдардың улылығы және отқа қауіптілігі. Қоршаған ортаны қорғау. Лакбояу мате-риалдары. Синтетикалық желімдер, қаптаушы, тығыздаушы, электрайырғыш және ағаш материалдары.
Білімдер:
- пайдалану материалдарының сапа-сының негізгі қасиеттерін, көрсеткіштерін;
- оларды оңтайлы қолданудың ұйымдастырылуын.
Іскерліктер:
- көлік құралының нақты түрі үшін жағар материалдары мен отынның маркілерін дұрыс таңдауды;
- ауыстырғышты іріктеудің техникалық негіздеуін.
БҚ 1,2,3,6,8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.13,3.1.14, 3.1.16
АП.03
Логистика негіздері.
Логистика маңызы мен ұғымы. Логистика міндеттері мен қызметтері. Логистиканың негізгі ұғымдары.Логистиканың қоймасы. Қойма қызметінің негізгі ұғымдары. Қоймадағы логикалық үдеріс.Қойма құжат-тамалары.Логистикалық қоймада жинақтау мен өлшеу. Қойма жүйесін құрудың негізгі кезеңдері. Қоймадағы өнімнің қосалқы бөлшектерін бақылау мен есеп беру әдістері. Қойма үйін жоспарлау.Қоймадағы сауда-технологиялық үдерістер.
Өнім сапасын тексеру.
Қойма жүйесінін орналасуын тексеру.
Көліктік логистика қызметтері мен қағидаттары,маңызы. Негізгі түсініктер.
Білімдер:
- қойма және көліктік логистика міндетері ме маңызы,тарифтер жүйесі, негізгі ұғымдар, міндеттерді шешудегі экономикалық және математикалық жақын-даулар,көліктік сервис қызметі және олардың қызмет істеу түрлері, тарифтер мен тарифтер идентификациясы, логистикалық жүйелер және ішкі экономикалық операциялар, ішкі экономикалық байланысты логистикалық жүйемен қамтамасыз ету практикасын, ішкі экономикалық операциялар тәуекелі.
Іскерліктер:
- тасымалдауға көлікті таңдау, қызмет көрсету саясатының тиімділігі,
- көліктік-экспедициялық қызмет көрсетудің шоғырлануының оңтайлы деңгейі,
- көліктік-жүктік кешендері қызметін оңтайландыру,
- көлік нарығы үдерісін үлгілеу.

БК 1,2,3,4,6,8,11
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Подвижной состав автомобильного транспорта.
Устройство автомобилей. Автомобильные двигатели. Электрооборудование. Трансмиссия.
Ходовая часть, кузов и кабина. Рама. Подвеска.
Колеса и шины.
Кузов и кабина.
Механизмы управления. Специализированный подвижной состав.
Основы теории автомобиля. Основы технического обслуживания и ремонта подвижного состава.
Знания:
- основные узлы и агрегаты автомобиля, их устройство и принцип действия; классификацию, назначение различного подвижного состава специализированного назначения; способы хранения автомобилей;
Умения:
-выявлять неисправности автомобиля;
-различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 2,3,6,8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.8, 3.1.15, 3.1.16
СД.02
Эксплуатационные материалы.
Автомобильные бензины. Дизельные топлива.
Топливо газового и не нефтяного происхождения. Смазочные масла.
Пластические смазки. Специальные жидкости. Организация рационального применения топлива, смазочных масел и специальных жидкостей. Токсичность и огнеопасность основных эксплуатационных материалов.
Охрана окружающей среды. Лакокрасочные материалы. Синтетические клеи, обивочные, уплотнительные, электроизоляционные и древесные материалы.
Знания:
- основные свойства, показатели качества эксплуатационных материалов;
- организацию их рационального применения;
Умения:
- правильно выбирать марки топлив и смазочных материалов для конкретного типа транспортного средства;
- технически обосновать подбор заменителя.
БК 1,2,3,6,8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.13,3.1.14, 3.1.16
СД.03
Основы логистики.
Понятие и сущность логистики. Функции и задачи логистики. Основные понятия логистики. Логистика складирования. Основные понятия складской деятельности.
Логистический процесс на складе.
Складская документация.
Тара и упаковка в логистике складирования.
Основные этапы создания системы складирования.
Методы учета и контроля запасов продукции на складе. Планирование складских помещений.
Торгово-технологические процессы на складе.
Проверка качества продукции. Выбор расположения складских систем.
Сущность, принципы и функции транспортной логистики. Основные понятия транспортировки и экспедирования грузов. Транспортно-логические цепочки, информационное обеспечение.
Системы доставки и распределения.
Знания:
- сущность и задачи складской и транспортной логистики, сущность системы тарифов, основные понятия, экономические и математические подходы при решении оптимизационных задач, службы транспортного сервиса и модели их функционирования, тарифы и идентификацию тарифов, логистические системы и эффективность внешнеэкономических операций, практику логистической системы обеспечения внешнеэкономических связей, риски внешнеэкономических операций.
Умения:
-выбирать транспорт для перевозки, эффективную политику обслуживания, -определять оптимальный уровень концентрации транспортно-экспедиционного обслуживания,
-оптимизировать деятельность транспортно-грузовых комплексов,
-моделировать процесс транспортного рынка.

БҚ 1,2,3,4,5,6,
8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13
АП. 04
Жүк тасымалдау технологиясы және оны ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасының бiрыңғай көлiк жүйесi. Жылжымалы құрамды пайдаланудың жол жағдайлары. Жылжымалы құрам жұмысының техникалық-пайдалану көрсеткiштерi.
Жылжымалы құрам қозғалысын ұйымдастыру. Жүк тасымал-дауды ұйымдастыру. Жүк тасымалдаудың жедел басқарылуы. Жүк түсiру – жүк тиеу жұмыс-тарының элементтерi. Жүк тиеу-жүк түсiру пункттерi мен қоймалары.Жүк тиеу -жүк түсiру жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру негiздерi, өнім шығару мен еңбектi төлеу нормалары.Жүк түсiру-жүк тиеу машиналары мен құрылғылары туралы жалпы мәлiметтер.
Жүк түсiру-жүк тиеу жұмыс-тарын механизациялау және оның автомобильдер өнiмдiлiгiн арттыруға және көлiк шығынын төмендетуге ықпалы. Тасымал-даудағы жүк түсiру-жүк тиеу жұмыстарын механизациялау.
Өзi тиегiш автомобилдер. Жүк түсiру – жүк тиеу жұмыстары кезiнде техникалық қауiпсiздiк.
Кәсіпорындарға көлiк – экспедииялық қызмет көрсетудің негiздерi.Қалааралық және халықаралық жүк тасымалдау.
Халыққа көлiк – экспедициялық қызмет көрсетудi ұйымдастыру-дың негiздерi.
Білімдер:
- жүк және жылжымалы құрамының жiктемесiн, жылжымалы құрамды пайдалану жағдайларын;
- автомобиль көлігі жылжымалы құрамы жұмысының техникалық пайдалану көрсеткiштерiнiң сипаттамасын, оларды жақсартудың iс-шараларын;
- жылжымалы құрам (тең бағалас ара қашықтығы бойынша) типтерiн таңдаудың әдісін;
- жүк тасымалдауды ұйымдастыруды және коммерциялық жұмысты;
- жүк тасымалдау ережесiн, тарифтердi, құжаттаманы (келiсiм-шарт, сұраным, жол парағы),
- жүргiзушiлердiң еңбегiн ұйымдастыруды;
- жүктердiң әр түрлi түрлерiн тасымалдау технологиясын, оларды тиеп-түсiруге арналған түрлі машиналар мен тетіктерді пайдалануды;
- автомобильдермен тасымалдауды жоспарлаудың экономикалық-математикалық әдiстерiн.
Іскерліктер:
- жылжымалы құрамның өнiмдiлiгi мен негiзгi ТПК, оның санын анықтауды;
- қозғалыстың әр түрлi бағыттарында маршрутында жұмыс кестесін құрастыруды;
- тапсырыс пен сұранымды ресiмдеудi, жол қағаздарын таксирлеу мен толтыруды;
- жүк тасымалдау құнын есептеудi, жүргiзушiлер жұмысының кестесін құруды;
- жол құжаттамасын өңдеуді; жүргізушілер орындаған тапсырмаларға талдау жүргізуді,
- жүргізушілерге ауысым тапсырмаларының есеп айырысуын жүргізуді, ЭЕМ-нда жол парақтарын өңдеу үшін мәліметтерді дайындауды;
- Әр түрлі жүктерді тасудағы көлік- технологиялық көліктерді құрастыру;
- жылмалы құрамының қажетті санының өндірістік және ТЖМ кажетті есебін шешу;
- жолаушы тасымалын ұйымдастыруда қозғалыстың кестесін құрастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7, 8,9,10,11
КҚ 3.1.1-3.1.16
АП.05
Жолаушыларды тасымалдау технологиясы және оны ұйымдастыру.
Жолаушылар автомобиль көлігінің жүйесiЖолаушылар көлiгiнiң дамуы.Автомобиль көлiгiнiң жылжымалы құрамы.
Автобустармен тасымалдауды ұйымдастыру. Автобус маршруттарының жіктелуі.
Қалалық маршруттарда автобус қозғалысын ұйымдастыру.
Қаладан тыс қатынаста автобус қозғалысын ұйымдастыру.
Қалада және қаладан тыс қатынастарда автобус қозға-лыстарын диспетчерлiк басқару. Жолаушыларды жеңiл автомобиль көлiгiмен тасымалдау. Таксомоторлық тасымалдауды ұйымдастыру. Жеңiл автомобиль – такси қозғалысын диспетчерлiк басқару. Қызмет бабында пайдаланылатын жеңiл автомобильдермен тасымалдауды ұйымдастыру. Жолаушылар көлiгiнiң жұмысын ұйым-дастыру. Автомобиль және жолаушылар көлiгiнiң басқа да түрлерiнiң жұмысын үйлестіру. Жолаушылар автокөлiгiндегi билет жүйесі мен тарифтер. Бақылау- ревизорлық қызмет және оның жолаушы автомобиль көлiгiндегi мiндеттерi.
Білімдер:
- жолаушы автокөлiгiн басқару негiздерiн; автокөліктік кәсіпорындардың құрамы мен мiндеттерiн; - жылжымалы жолаушылар көлiгiнiң сипаттамасын, оны пайдалану жағдайын;
- қалалық бағыттарда автобустар мен жеңіл автомобиль-таксилердің қозғалысын ұйымдастыруды;
- қаладан тыс қатынастағы (қала маңындық, ауылдық, қалааралық тасымалдау) автобустардың қозғалысын ұйымдастыруды; - жолаушылар станциясы мен автовокзалдардың жұмысын;
- халықаралық автобустармен тасымалдау жұмысын;
-автобус пен жеңiл автомобиль таксидiң қозғалысын диспетчерлiк басқару жүйесiн;
- тариф түрлерін және оларды құру негiздерiн,
- жолаушыларды тасымалдаудан түскен табысты анықтауды.
Іскерліктер:
- қалалық автобустармен тасымалдауды жоспарлауды және техникалық-пайдалану көрсеткіштерін анықтауды;
- автобустардың қозғалыс кестесiн жасауды және жолаушылар автобус тасымалдауларында қозғалысты ұйымдастырып реттеуді, желіге автобус пен автомобильдердің шығаруын дайындап ұйымдастыруды;
- жол құжаттамасын өңдеуді, жүргізушілер орындаған тапсырмаларға талдау жасауды;
- жүргізушілерге ауысымдық тапсырмалардың есеп айырысуын жүргізуді;
- ЭЕМ-нда жол парақтарын өңдеу үшін мәліметтерді дайындауды;
- жылжымалы құрамының санының есептеуін жүргізуді.
- жолаушылар тасымалдауын ұйымдастырғанда қозғалыс кестесін жасауды.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7, 8,9,10,11
КҚ 3.1.1-3.1.16
АП.06
Өндірісті автоматтандыру.
Автоматтандырылған басқару жүйелері. Басқарудың негізгі теориялары.
АБЖ жіктелуі.
Автокөлік АБЖ құрылымы мен құрамы. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ, олардың автомобиль көлігінде пайдалануы.
ЭЕМ типтік схемалары мен тораптары.
Кодтау. Мәліметтер базасы- қағазсыз іс жүргізудің бағдарламалық құралы.
Автомобиль тасымалдауын басқару мен жобалауды автоматтандыру. Автобус пен таксомоторлық тасымалдауының АБЖ. Жүк тасымалдауын оптимальды жоспарлаудың міндеттері. Тасымалдауды басқару мен жоспарлау жөніндегі қолданбалы бағдарламалр пакетімен жұмыс жасау. Жылжымалы құрам жөндеу мен ТҚ ұйымдастыруындағы АБЖ. Кәсіпорындардың өндірістік-қаржы қызметінің есепке алуын автоматтандыру. ЭЕМ қаржылық есептесулері. ЭЕМ пайдалану негізінде диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру.
Білімдер:
- автоматтандырылған басқару жүйесінің негізгі теорияларын;
- жүк және жолаушыларды тасымалдауды оптималды жоспарлау мәселелерін;
- автокөлікті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің құрылымы мен құрамын.
Іскерліктер:
- тасымалдауды басқару және жоспарлау бойынша қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс істеу;
- ЭЕМ-ның негізінде тасымалдаудың диспетчерлік басқаруын ұйымдастыруын;
- кәсіпорынның өндірістік және қаржылау қызметінің автоматтандырылған есепке алуын жүргізу.

БК 1,2,3,4,5,6,
8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13
СД.04
Организация и технология грузовых перевозок.
Единая транспортная система Республики Казахстан. Дорожные условия эксплуатации подвижного состава.
Технико-эксплуатационные показатели работы подвижного состава.
Организация движения подвижного состава.
Организация перевозок грузов.
Оперативное руководство перевозками грузов. Элементы погрузочно-разгрузочных работ. Погрузочно-разгрузочные пункты и склады
Основы организации и планирования погрузочно-разгрузочных работ, нормы выработки и оплаты труда. Общие сведения о погрузочно-разгрузочных машинах и устройствах.
Механизация погрузочно-разгрузочных работ и ее влияние на повышение производительности автомобилей и снижение транспортных расходов.
Механизация погрузочно-разгрузочных работ на перевозках.
Автомобили-самопогрузчики. Техника безопасности при погрузочно-разгрузочных работах. Основы транспортно-экспедиционного обслуживания предприятий.
Междугородние и международные перевозки грузов
. Основы организации транспортно-экспедиционного обслуживания населения.
Знания:
- классификации грузов и подвижного состава, условия эксплуатации подвижного состава;
-характеристики технико-эксплуатационных показателей работы подвижного состава автомобильного транспорта,
-мероприятия по их улучшению, методику выбора типа подвижного состава (по равноценному расстоянию);
-организации перевозок грузов и коммерческую работу;
-правила перевозки грузов, тарифы, документацию (договор, заявка, путевой лист),
-организации труда водителей;
-технологии перевозки различных видов груза с использованием различных машин и механизмов для их погрузки и разгрузки;
-экономико-математические методы планирования автомобильных перевозок.
Умения:
определять основные ТЭП и производительность подвижного состава, его количество;
-составлять графики работы на различных маршрутах движения;
-оформлять заявки и заказы, заполнять и таксировать путевые листы;
-рассчитывать стоимость перевозки грузов,
-составлять график работы водителей;
- обрабатывать путевую документацию,
-проводить анализ выполнения заданий водителями,
-производить расчет сменных заданий водителям,
-подготавливать данные для обработки путевых листов на ЭВМ;
-составлять транспортно-технологические схемы доставки различных видов грузов;
-решать задачи на определение производительности и потребного количества ПРМ.
- производить расчет потребного количества подвижного состава;
- составлять график движения при организации перевозок.
БК 1,2,3,4,5,6,7, 8,9,10,11
ПК 3.1.1-3.1.16
СД.05
Организация и технология пассажирских перевозок.
Система пассажирского автомобильного транспорта.
Развитие пассажирского транспорта. Подвижной состав автомобильного транспорта.
Организация автобусных перевозок. Классификация автобусных маршрутов.
Планирование и организация движения автобусов в городах.
Организация движения автобусов в городах.
Организация движения автобусов во внегородском сообщении. Диспетчерское управление движением автобусов в городских и внегородских сообщениях.
Перевозка пассажиров легковым автотранспортом.
Организация таксомоторных перевозок. Диспетчерское управление движением автомобилей – такси.
Организация перевозок легковыми автомобилями служебного пользования.
Организация работы пассажирского транспорта.
Координация работы автомобильного и других видов пассажирского транспорта.
Тарифы и билетная система на пассажирском автотранспорте.
Контрольно-ревизорская служба и ее задачи на пассажирском автомобильном транспорте.
Знания:
- основ управления пассажирским автотранспортом;
-организационной структуры и задач автотранспортных предприятий;
-характеристик и условий эксплуатации подвижного пассажирского транспорта;
- организации движения автобусов и легковых автомобилей-такси на городских маршрутах, во внегородском сообщении (пригородные, сельские и междугородные перевозки),
-работы автовокзалов и пассажирских станций;
-международных автобусных перевозок;
-системы диспетчерского управления движением автобусов и легковых автомобилей-такси;
-видов тарифов и основ их построения;
-определения доходов от перевозок пассажиров.
Умения:
- планирования городских автобусных перевозок и определения основных технико-эксплуатационных показателей;
-составлять графики работы на различных маршрутах движения;
-составлять расписание движения автобусов,
- организовывать и регулировать движение на пассажирских автобусных перевозках;
- подготавливать и организовывать выпуск автобусов и автомобилей-такси на линию;
-обрабатывать путевую документацию, проводить анализ выполнения заданий водителями,
- производить расчет сменных заданий водителям,
-подготавливать данные для обработки путевых листов на ЭВМ;
-производить расчет потребного количества подвижного состава;
-составлять график движения при организации пассажирских перевозок.
БК 1,2,3,4,5,6,7, 8,9,10,11
ПК 3.1.1-3.1.16
СД.06
Автоматизация производства.
Автоматизированные системы управления. Основные теории управления. Классификация АСУ. Состав и структура АСУ автотранспорта. Микропроцессоры и микро ЭВМ, их применение на транспорте. Типовые схемы и узлы ЭВМ. Кодирование.
База данных – программное средство безбумажного делопроизводства. Автоматизация планирования и управления автомобильными перевозками.
АСУ автобусными и таксомоторными перевозками. Задачи оптимального планирования грузовых перевозок. Работа с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками. АСУ в организации ТО и ремонта подвижного состава.
Автоматизация учета производственно-финансовой деятельности предприятий. Финансовые расчеты ЭВМ. Организация диспетчерского управления на базе использования ЭВМ.
Знания:
- основные теории автоматизированных систем управления;
- задачи оптимального планирования грузовых и пассажирских перевозок;
- состав и структуру автоматизированных систем управления автотранспорта;
Умения:
- работать с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками;
- организовывать диспетчерское управление перевозками на базе ЭВМ;
- производить автоматизированный учет производственно-финансовой деятельности предприятия.

БҚ 1,2,3,6,8,11
КҚ 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.14, 3.1.16
АП.07
Менеджмент және маркетинг негiздерi.
Маркетинг. Автокөлiк қызметтерiнiң нарығын зерттеу және игеру. Маркетинг мазмұны, оның бизнестегi рөлi. Маркетинг қызметi және оның негiзгi факторлары. Нарықты маркетингтiк зерттеу. Нарықты сегменттеу. Мақсатты сегменттi таңдау. Жаңа автокөлiк қызметтерiн, тауардың жаңа түрлерiн әзiрлеу. Жарнама техникасы. Стратегиялық маркетингтiк жоспарлау. Баға саясаты және бағаны әзірлеу. Сыртқы экономикалық қызметтегі маркетинг. Коммерциялық емес маркетинг. Маркетинг негiздерi. Менеджмент мәнi, даму эволюциясы. Басқару шешiмдерiн қабылдау және жүзеге асыру процессi. Менеджменттегi басқарудың негiзгi әдiстерi. Персоналды басқару және өкiлеттiктi басқа адамға беру. Менеджер жұмысындағы дау-жанжалдар, жою және бақылау. Менеджердiң жеке жұмысын ұйымдастыру. Менеджердiң кәсiби қатынас психологиясы, ауызша емес қатынас. Өндiрiстiң дамуын басқару. Инновациялық менеджмент. Менеджмент және кәсiпкерлiк орта.
Білімдер:
- маркетинг пен менеджментті ң мазмұнын;
- басқарушылық шешiмдердi қабылдаудың кезеңдерiн;
- мотивация теорияларын;
- менеджмент функциясын;
- жарнама түрлерi мен баға белгілеу саясатын.
Іскерліктер:
- басқарушылық талдауды жүргізуді;
- рыноктағы тұтынушылардың мінез-құлқын талдауды;
- коммуникациялық процесстерді түсіндіруді;
- мотивация теорияларын тәжіриебеде қолдануды;
- баға белгілеу әдісін таңдауды.
БҚ 2,3,5,6,11
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.14
АП.08
Есепке алу, қаржы және несиелеу.
Статистикалық бақылау және берiлген статистикалық бақылау мәліметі. Жалпылау санақ көрсеткiштерi. Тасымалдау статистикасы. Негiзгi қорлар мен жаңа техника статистикасы. Еңбек және еңбек ақыны төлеу статистикасы. Материалдық-техникалық жарақтандыру статистикасы. Автотасымалдаудың өзiндiк құнының статистикасы. Есеп беру саясаты және оны ашу. Қаржылық бухгалтерлiк есеп. Есеп айырысу мен мiндеттемелердiң бухгалтерлiк есебi. Еңбек есебi және еңбектi төлеу. Тауарлық-материалдық қорларды есепке алу. Негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi есепке алу. Кәсiпорынның өндiрiске және басқа да шығыстарын есепке алу. Дайын өнiмдi (қызмет көрсету) есепке алу және оны iске асыру. Басқа табыстарды есепке алу. Жеке капиталды, қорды, оның резервтерiн есепке алу. Қаржылық есеп берудi қалыптастыру.
Ақша жүйесi. Ақшасыз есеп айырысу жүйесi. Қаржы және қаржы жүйесі. Қаржы рыногы. АКК-ның қаржылары. Әлеуметтiк қамтамасыз ету және әлеуметтiк сақтандыру. Заттай және жеке басты сақтандыру. Несие және несиелеуді ұйымдастыру. Қазақстан Республикасының қаржылық саясаты.
Білімдер:
- статистиканың негiзгi түсiнiктерiн; оның мiндеттерi мен формаларын, әдiстерiн;
- АКК-да тасымалдаудың өзінідік құнының еңбегінің, МТС, негізгі қор-лары статистикасының әдiстерi мен мiндеттерiн, -АКК есепке алу саясатын қалып-тастырудың базасын,
- АКК қаржы мен бух-галтерлiк есеп беруін ұсынудың тәсілдері мен дайындығын;
- бухгалтерлік есеп берудің негізгі ұғымдары, оны АКК-да жүргізудің ерекшеліктері;
- негізгі құралдар, жарғылық және айналым қоры, қосалқы бөлшектер мен отынды, автокөліктік тасымалдаудың өзіндік құнын есепке алудың міндеттері мен әдістерін;
- қаржы мәні мен міндеттерін;
- бағалы қағаздар түрлерiн;
- несие, салық салу, сақтандырудың қағидаттары мен маңызын, несие принциптерiн және оның маңызын;
- ҚР салықтар түрлерін.
- Іскерліктер:
- статистикалық зерттеудi жүргiзудi;
- практикада шамалардың әр түрлi түрлерiн қолдануды,
- нақты индекстер арасында өзара қатынасты жүргiзудi;
- еңбек өндірісіне, отын мен МТС, автопарктің тізімдік және орташа тізімдік құрамының өндірісіне шығындардың есепке алуын жүргізуді;
- қаржы-шаруашылық шоттарының бас жоспарын құруды; шоттар корреспонденциясын құруды;
- негізгі мен айналым қорларының, еңбек ақысының, ТМҚ, ағымдағы мен күрделі жөндеуге шығындарының, дайын өнім мен басқа табыстардың, жарғылық капиталдың бухгалтерлік есебін жүргізуді;
- тиісті құжаттарды құруды;
- автомобиль тасымалдауының өзіндік құнының калькуляциясын құруды;
- АКК қаржылық құрамын жоспарлауды (бизнес-жоспарларды құруды); сақтандырудың нысанын дұрыс таңдауды; салық төлемдерінің сомасын дұрыс анықтауды және есептеуді.

БК 1,2,3,6,8,11
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.14, 3.1.16
СД.07
Основы маркетинга и менеджмента.
Маркетинг. Изучение и освоение рынка автотранспортных услуг.
Содержание маркетинга, его роль в бизнесе.
Основные факторы и функции маркетинга
Маркетинговые исследования рынка.
Сегментирование рынка.
Выбор целевых сегментов.
Разработка новых видов товаров, новых автотранспортных услуг. Техника рекламы. Стратегическое маркетинговое планирование.
Разработка цен и ценовая политика.
Маркетинг во внешнеэкономической деятельности.
Некоммерческий маркетинг.
Основы маркетинга
Сущность менеджмента, эволюция развития.
Процесс принятия и реализации управленческих решений. Основные методы управления в менеджменте.
Управление персоналом и делегирование полномочий. Конфликты в деятельности менеджера, ликвидация и контроль.
Организация личной работы менеджера.
Психология профессионального общения менеджера, невербальное общение. Управление развитием производства.
Инновационный менеджмент. Менеджмент и предпринимательская среда.
Знания:
- сущности маркетинга и менеджмента;
- этапы принятия управленческих решений;
- теории мотивации;
- функции менеджмента;
- видов рекламы и политики ценообразования;
Умения:
- проводить управленческий анализ;
- анализировать поведение потребителей на рынке;
- объяснять коммуникационные процессы;
- применять на практике теории мотивации;
- выбирать метод ценообразования.
БК 2,3,5,6,11
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.14
СД.08
Учет, финансы и кредитование.
Статистические наблюдения и сводка данных статистических наблюдений.
Обобщающие статистические показатели.
Статистика перевозок. Статистика основных фондов и новой техники.
Статистика труда и заработной платы. Статистика материально-технического снабжения. Статистика себестоимости автоперевозок.
Учетная политика и ее раскрытие.
Бухгалтерский учет денежных средств.
Бухгалтерский учет расчетов и обязательств.
Учет труда и оплата труда.
Учет товарно-материальных запасов.
Учет основных средств и нематериальных активов.
Учет затрат на производство и прочих расходов предприятия. Учет готовой продукции (оказание услуг) и ее реализация. Учет прочих доходов.
Учет собственного капитала, фондов и резервов.
Формирование финансовой отчетности.
денежная система.
Система безналичных расчетов.
Финансы и финансовая система. Финансовый рынок.
Финансы АТП.
Социальное обеспечение и социальное страхование.
Имущественное и личное страхование.
Кредит и организация кредитов. Финансовая политика Республики Казахстан.
Знания:
- основных понятий статистики, ее задач, форм и методов;
-задач и методов статистики основных фондов, МТС, труда себестоимости перевозок в АТП;
-баз формирования учетной политики АТП, способов и предоставления финансовой и бухгалтерской отчетности АТП;
-основных понятий бухгалтерского учета, особенности его ведения в АТП;
- задач и методов учета основных средств, заработной платы, уставного и оборотного фонда, запасных частей и топлива, себестоимости автотранспортных перевозок;
-сущности и функций финансов;
-сущности и функций денег;
-видов ценных бумаг;
-сущности и принципов страхования, кредитования и налогообложения;
видов налогов РК.
Умения:
- проводить статистические исследования,
- проводить взаимосвязь между конкретными индексами;
- вести учет затрат на производство, списочного и среднесписочного состава автопарка, топлива и МТС, производительности труда;
- составлять генеральный план счетов финансово-хозяйственной деятельности; составлять корреспонденцию счетов;
-вести бухгалтерский учет основного и оборотного фондов, заработной платы, ТМЗ, затрат на текущий и капитальный ремонт, готовой продукции и прочих доходов, уставного капитала;
-составлять соответствующие документы;
-составлять калькуляцию себестоимости автомобильных перевозок;
- планировать финансовую структуру АТП (составление бизнес-планов);
-правильно выбирать форму страхования; правильно определять и рассчитывать суммы налоговых платежей.

БҚ 1,3,6,7,10
КҚ 3.1.2, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14
АП.09
Жол қозғалысының ережелері мен қауіпсіздігі.
Жол қозғалысының ережелері, жүргізушінің Кәсіптік сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психо-физиологиясының негіздері, жүргізушінің Кәсіптік әдеті. Жол-көлік оқиғалары: автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек, адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері, өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік, наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілері және оларды қолдану тәсілдері мен мағынасын;
- жол таңбасы және оған қойылатын талаптарды;
- жол қиылысынан өту ережесін;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды;
Іскерліктер:
- жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін жетекшілікке алуды;
- жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтауды;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беруді,
- ЖКО болған жағдайда алғашқы дәрігерге дейінгі көмек корсетуді.
БҚ 1,2,3,4,6,7,
8,10
КҚ 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.1.13, 3.1.15, 3.1.16
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Таныстыру практикасы.
Кәсіпорын салаларының қызметі мен үлгілерді үйрену.
Іскерліктер:
- кәсіпорынның үлгілері мен түрлерін;
- автомобиль жолдары мен аэродромдарды пайдалану мен құры-лысын орындауды.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық мамандарының қызметі туралы ұғым.
БҚ 1,2,3,4,5,6,8,
10,11
ӨО. 02
Оқу практикасы.
Көліктік-технологиялық картаны құрастыру.Тарифті анықтау.Шарттарды дайындау. Құжаттарды дайындау дағдыларын еңбекпен өтеу. Тасымалдаудың кезектік-тәуліктік жоспарын құрастыру;
Жол парақтарын толтыру.
Іскерліктер:
- жүктерді олардың мекен-жайлары бойынша қабылдау,тиеу,беру туралы құжаттарды тексеру мен дайындауды;
- бұрыштама қоюды жүргізу, есеп карточкалары бойынша есеп жүргізуі, келермендермен есеп айыры-суды;
- көрсетілген қызмет және айыппұл төлемдеріне бекітілген қо-сымша ақы мен жинаулар үшін тарифтерді қолдануды;
- тиеу және жүк түсіру қауіпсіздігімен және қызмет көрсету мәде-ниетімен қамтамасыз етуді;
- дайындалған құжаттар туралы есеп жүргізу, есеп беруді құрастыруды;
- жүктерді тасымалдау ережелері және басқа нормативті құжаттарға, тарифтік жетекшілерге өзгерістер енгізуді;
- келісімшарттық тыйымға бақылауды іске асыруды;
- жүктерді тиеу мен түсіру бойынша есеп беруді құрастыру;
- ақпаратты –есептеу орталығына мәліметтерді беру үшін құжат-тарды жүктелімге жинақтау.
Дағдылар:
- құжаттарды жүргізу және есеп беруді құрастыру;
- жеке компьютерді қолдану, тасымалдау құжаттарын дайындау және толтыру бойынша автоматтандырылған жүйенің қызмет ету мүмкіндіктері;
- тауарларды жеткізудің көліктік- технологиялық картасын және техноло-гиялық кестесін құрастыру;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдау шартын,таспсырысты қа-былдауды дайындау;
- диспетчер журналын толтыру;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға тарифтерді анықтау.

БК 1,3,6,7,10
ПК 3.1.2, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14
СД.09
Правила и безопасность дорожного движения.
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя.
Дорожно-транспортные происшествия;
технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожных знаков, их назначение и способы применения;
- дорожной разметки и требований, предъявляемых к ней;
- правил проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств;
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
БК 1,2,3,4,6,7,
8,10
ПК 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.1.13, 3.1.15, 3.1.16
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика.
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Умения:
- виды предприятий и организаций, занимающихся планированием, организацией грузовых и пассажирских перевозок
Навыки:
- представление о производственной деятельности
специалистов выбранной специальности
БК 1,2,3,4,5,6,8,
10,11
ПО. 02
Учебная практика.
Составление транспортно-технологических карт
Определение тарифа
Оформление договоров
Отработка навыков оформления документации
Составление сменно-суточного плана перевозок;
Заполнение путевых листов.
Умения:
- оформлять и проверять документы по приему, погрузке, выдаче грузов, а также по их переадресовке;
- производить визирование, вести учет по учетным карточкам, расчеты с клиентами;
- применять тарифы, установленные доплаты и сборы за оказанные услуги и штрафные платежи;
- обеспечивать безопасность погрузки и выгрузки и культуру обслуживания.
- вести учет, составлять отчетность об оформленных документах;
- вносить изменения в тарифные руководства, правила перевозок грузов и другие нормативные документы;
- осуществлять контроль над конвенционными запретами;
-составлять отчеты по погрузке и выгрузке грузов;
- комплектовать документы в наряды для передачи данных в информационно-вычислительный центр.
Навыки:
- ведения документации и составления отчетности;
- использования персонального компьютера, функциональных возможностей автоматизированной системы по подготовке и оформлению перевозочных документов;
- составления транспортно-технологических карт и технологических графиков доставки товаров;
- приема заявок, оформления договоров на перевозки грузов и пассажиров;
- заполнения диспетчерского журнала;
- определения тарифа за перевозку грузов и пассажиров.

КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.16
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Технологиялық практика.
Жұмыс орындарында білім алушылармен орындалатын технологиялық, өндірістік ұғымдарды кеңейту мен тереңдету;
Зерттелетін технологиялық үдерістердің орны мен рөлі туралы нақты ұғымның өңделуі; Өндірістік жағдайда нақты міндеттерді шешу үдерісінде жалпы дайындық кезінде алынған білімді қолдана білуді дамыту.
Іскерліктер:
- шынайы өндіріс жағдайындағы кәсіптік міндеттерді орындауды, тасымалдау жағдайын үйренуді;
- жолдық және билеттік- есепке алу парағын құрастыруды;
- автобустардың жұмысы туралы тәуліктік диспетчер баяндамалары, автобустарда жол ақысы кестесін, автобустар қозғалысы кестесін құрастыруды;
- жолаушылар тасқының зерттеуді;
- желілерде автокөліктер жұмысының хронометражын жүргізуді;
- автобустардың қозғалыс жылдамдығын мөлшерлеуді;
- желілердегі автокөлік жұмысын бақылауды;
- желілерде автокөлік жұмысының диспетчерлік жетекшілігін;
- билеттік есепке алу құжаттарын дайындауды.
Дағдылар:
- жұмыс орындарын ұйымдастыру;
- тауар –көліктік құжаттарын дайындау;
- тасымалдау кезектілігі және жүктердің түрлері бойынша олардың жүйелену тасымалдануына тапсырыстарды дайындау;
- жүк картасын және рұқсат қағаздарды құрастыру;
- диспетчер журналын толтыру;
- автокөліктердің желіге шығу кестесін, жүргіушілер мен кондукторлардың жұмыс кестесін құрастыру;
- тасымалдау жоспарының орындалуын талдау.
КҚ 3.1.1-3.1.16
Дипломалды практика, дипломдық жобаның орын-далуы.
Оқыту үдерісінде білім алушылармен алынған практикалық дағдыларды жетілдіру мен жи-нақтау, жұмыстың озық техно-логиясымен,өндіріс экономикасы және еңбекті ұйымдастырумен танысу, таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыстарын білуге дағдылану, бастапқы мәліметтердің дипломдық жобаға дайындығы.
Іскерліктер:
- таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмысты;
- автокөлік кәсіпорнының өндірістік қызметі туралы ұғымды құрастыруды
Дағдылар:
- технологиялық үдерістер өндірісінде қызметтегі талдау;
- жұмыс орындарын ұйымдастыру;
- автокөлік кәсіпорнының өндірістік қызметі туралы мәліметтер жинақтау.
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15
Ескерту:1 Кесте. Базалық құзіреттер
Құзіреттер коды
Базалық құзіреттер (БҚ)
БҚ 1
Еңбекке қолайлы жағдай тудыру
БҚ 2
Міндеттерді өз уақытында және сапалы түрде орындау
БҚ 3
Қызметті іске асыру құралдары мен оңтайландыру тәсілдерін қолдану.
БҚ 4
Анықталмаған жағдайда, өзіндік қызметке дайын болу.
БҚ 5
Әріптестермен өзара қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу.
БҚ 6
Білімін жоғарылатып, Кәсіптік өсуге дайын болу
БҚ7
Еңбек заңдарына сәйкес өзінің құқығын қорғай білу.
БҚ 8
Өндірістік тазалық пен өртке қарсы қауіпсіздікті, еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін, қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ 9
Бірінші медициналық көмек көрсете білу
БҚ 10
ҚР-ның заңнамасын және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау.
БҚ 11
Өзінің қызметін жобалау және ұйымдастыру
2 Кесте. Кәсіптік құзіреттілік.
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзірет (КҚ)
Жоғары деңгей

ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.16
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Технологическая практика.
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- выполнять профессиональные обязанности в условиях реального производства
изучить условия перевозок;
- заполнять путевые и билетно-учетные листы;
- составлять таблицы стоимости проезда в автобусах, расписания движения автобусов, суточные диспетчерские доклады о работе автобусов;
- обследовать пассажиропотоки;
- производить хронометраж работы автомобилей на линии;
- нормировать скорости движения автобусов;
- контролировать работу автомобилей на линии;
- осуществлять диспетчерское руководство работой автомобилей на линии;
- оформлять билетно-учетную документацию.
Навыки:
-организация рабочего места;
-оформления товарно-транспортных документов;
- оформления заявок на перевозки, их систематизации по видам грузов и очередности перевозок;
- составления разнарядки и грузовой карты;
- ведения диспетчерского журнала;
- составления графиков выпуска автомобилей на линию, графики работы водителей и кондукторов;
- анализа выполнения планов перевозок.
ПК 3.1.1-3.1.16
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту.
Умения:
-организаторская работа по избранной специальности;
- составление представления о производственной деятельности
автотранспортного предприятия.
Навыки:
- анализа действующих на производстве технологических процессов;
-организации рабочих мест;
- сбора данных о производственной деятельности
автотранспортного предприятия.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Своевременное и качественное выполнение обязанностей.
БК 3
Использование наиболее рациональных способов и средств осуществления деятельности.
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами.
БК6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
БК7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК8
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
БК9
Оказание первой медицинской помощи.
БК10
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов.
БК11
Планирование и организация своей деятельности.
Таблица 2Профессиональные компетенции
Примечание: Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.2.

120202 2 –Жүк, тауар кассирі*
КҚ 2.2.1. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемелері мен жүк тасымалдау технологиялары туралы ұғым болуы керек.
КҚ 2.2.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың техникалық төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен,өн-дірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі.
КҚ 2.2.3. Бекітілген түр бойынша құжаттарды жүргізу мен есеп беруді құрастыру.
КҚ 2.2.4. Көліктік жүйелер сызбасын пайдалана отырып жүк тасымалдаудың және жүктің негізгі бағыттырын анықтау.
КҚ 2.2.5. Жүк және жүктерді қабылдау, беру, тиеу,олардың мекен–жайлары бойынша құжаттарды ресімдеу және тексеру,
КҚ 2.2.6 Нысаналауды өндіру, келермендермен есептесу,тіркелу карточкалары бойынша есеп жүргізу.
КҚ 2.2.7. Ережелерді міндетті түрде сақтай отырып және олардың сақтандырылуын қамтамасыз ету, ақшалай қаржылардың сақталуын,қабылдауын,есептелуін өндіру.
КҚ 2.2.8. Бекітілген қосымша ақы мен айыппұл төлемдері мен көрсетілген қызмет жиындарына тарифтерді қолдану.
КҚ 2.2.9. Белгіленген тәртіппен құжаттардың бланкілерін,ақшалай қаржыларды алу,сақтау, тапсыру.
КҚ 2.2.10. Өндірістік жағдайда технологиялық және еңбек тәртібін сақтау.
КҚ2.2.11.Еңбек қауіпсіздік ережелерін,са-нитарлық,өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікті сақтау.
2.3. 120203 2 –Кассир (билет сататын);*
КҚ 2.3.1.Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемелері мен жүк тасымалдау технологиялары туралы ұғым болуы керек.
КҚ 2.3.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың техникалық төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен,өндірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі.
КҚ 2.3.3. Жолаушылар көлігіндегі бос және босатылатын орындардың есебін жүргізу.
КҚ 2.3.4. Жолаушылар көлігінің жүріп кеткеннен кейін бос орындардың қалғаны туралы мәлімет беру.
КҚ 2.3.5. Жолаушылардың тасымалдау құжаттары мен жол төлемдері үшін есептеуді ресімдеу.
КҚ 2.3.6. Жолаушыларды топтап тасымалдауға мекемелер мен ұйымдардан өтініш қабылдауды жүргізу.
КҚ 2.3.7. Белгіленген тәртіппен құжаттардың бланкілерін,ақшалай қаржыларды алу,сақтау, тапсыру.
КҚ 2.3.8. Азаматтардан жолдық төлемдері немесе басқа да төлемдерін қабылдау.
КҚ 2.3.9.Бекітілген түр бойынша есеп жүргізу және құрастыру..
КҚ 2.3.10. Өндірістік жағдайда технологиялық және еңбек тәртібін сақтау.
КҚ 2.3.11. Еңбек қауіпсіздік ережелерін,санитарлық,өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікті сақтау.
2.4. 120204 2 – Баға қоюшы;*
КҚ 2.4.1. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемелері мен жүк тасымалдау технологиялары туралы ұғым болуы керек.

120202 2 – Кассир багажный, товарный, (грузовой);
ПК 2.2.1. Иметь представление о технологии перевозки грузов и багажа и основных эксплуатационных характеристиках подвижного состава.
ПК 2.2.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 2.2.3. Вести документацию и составлять отчетность по установленной форме.
ПК 2.2.4. Определять основные маршруты следования багажа и грузобагажа, используя схему соответствующей транспортной сети.
ПК 2.2.5. Оформлять и проверять документы по приему, погрузке, выдаче грузов и багажа, а также по их переадресовке.
ПК 2.2.6. Производить визирование, вести учет по учетным карточкам, расчеты с клиентами.
ПК 2.2.7. Производить операции по приему, учету и хранению денежных сумм с обязательным соблюдением правил, обеспечивающих их сохранность.
ПК 2.2.8. Применять тарифы, установленные доплаты и сборы за оказанные услуги, и штрафные платежи.
ПК 2.2.9. Получать, хранить и сдавать денежные средства, бланки документов в установленном порядке.
ПК 2.2.10. Соблюдать технологическую и трудовую дисциплину в условиях производства.
ПК 2.2.11. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии, пожарной и экологической безопасности.
2.3.
120203 2 – Кассир (билетный)*;
ПК 2.3.1. Иметь представление о технологии перевозки грузов и пассажиров и основных эксплуатационных характеристиках подвижного состава.
ПК 2.3.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 2.3.3. Вести учет свободных и освобождающихся мест в пассажирском транспорте.
ПК 2.3.4. Передавать сведения об остатке свободных мест после отправления пассажирского транспорта.
ПК 2.3.5. Оформлять расчет с пассажирами за проездные и перевозочные документы.
ПК 2.3.6. Осуществлять прием заявок от организаций и учреждений на групповые перевозки пассажиров.
ПК 2.3.7. Получать, хранить и сдавать денежные средства, бланки документов в установленном порядке.
ПК 2.3.8. Принимать проездные и другие документы от граждан.
ПК 2.3.9. Составлять и вести отчетность по установленной форме.
ПК 2.3.10. Соблюдать технологическую и трудовую дисциплину в условиях производства.
ПК 2.3.11. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии, пожарной и экологической безопасности.
2.4.
120204 2 – Таксировщик
*;
ПК 2.4.1. Иметь представление о технологии перевозки грузов и пассажиров и основных эксплуатационных характеристиках подвижного состава.

КҚ 2.4.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың техникалық төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен,өн-дірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі.
КҚ 2.4.3. Тауар-көліктік жол қағазы, жүкқұжат тізімдемелерінің нарықтамасын жүргізу.
КҚ 2.4.4. Бекітілген қосымша ақы мен айыппұл төлемдері мен көрсетілген қызмет жиындарына тарифтерді қолдану.
КҚ 2.4.5. Тарифтік жетекшілікке, жүктерді тасымалдау ережелері мен басқа нормативтік құжаттарға сәйкес келетін органдар көрсетілімдеріне өзгерістер енгізу.
КҚ 2.4.6. Келісімшарттық шектеу қоюға бақылау ды іске асыру.
КҚ 2.4.7.Тасымалдау құжаттарын нарықтау және оларды қолдану бойынша автоматтандырылған жүйені құруды бақылау.
КҚ 2.4.8. Бекітілген түр бойынша есеп жүргізу және құрастыру.
КҚ 2.4.9. Өндірістік жағдайда технологиялық және еңбек тәртібін сақтау.
КҚ 2.4.10. Еңбек қауіпсіздік ережелерін,санитарлық,өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікті сақтау.
2.5.
120205 2 – Тасымалдау құ-жаттарын өңдейтін опе-раторы *
КҚ 2.5.1. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемелері мен жүк тасымалдау технологиялары туралы ұғым болуы керек.
КҚ 2.5.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың техникалық төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен,өн-дірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі.
КҚ 2.5.3. Тасымалдауға құжаттарды дұрыс дайындау мен есеп беруді тексеру.
КҚ 2.5.4. Банк бөлімшелеріне арналған және станцияларға жөнелтетін ақпараттық-есептеу орталығынан келетін құжаттарды дайындау.
КҚ 2.5.5 Жол құжаттары және тасымалдауда қайтарылған жүк тасымалдауда бүлінген құжаттарды билет сататын кассирлердің дұрыс ресімдеуін қадағалау.
КҚ 2.5.6. Станциялардан келіп түскен құжаттардың тіркелуін өңдеу және олардың толық бақылануы мен уақытында келіп түскенің қадағалау.
КҚ 2.5.7. Әр кассаға түскен қаржылық соманы есептеу.
КҚ 2.5.8. Кассирлердің тапсырғаны бойынша түскен қаржылардың сомасын есептелген қаржы сомасымен салыстыру.
КҚ 2.5.9. Қатаң түрде есептелген бланкілердің шығыны есебін жүргізу.
КҚ 2.5.10. Ақпараттық- есептеу орталығына жіберілетін құжаттарды жинақтау.
КҚ 2.5.11. Бекітілген түр бойынша есеп жүргізу және құрастыру..
КҚ 2.5.12. Өндірістік жағдайда технологиялық және еңбек тәртібін сақтау.
КҚ 2.5.13. Еңбек қауіпсіздік ережелерін,санитарлық,өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікті сақтау.
3.Орта буын маманы
3.1. 120206 3 – Техник
КҚ 3.6.1. Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау үдерістерінің үлгілік технологиялық сызбалары мен теориялық негіздерін қолдану мен білу, жылжымалы құрамның және тиегіш пен түсіру машиналары мен механизмдерінің пайдалану мінездемелері.

ПК 2.4.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 2.4.3. Производить таксировку ведомостей, товарно-транспортных накладных, путевых листов
ПК 2.4.4. Применять тарифы, установленные доплаты и сборы за оказанные услуги, и штрафные платежи.
ПК 2.4.5. Вносить изменения в тарифные руководства, правила перевозок грузов и другие нормативные документы согласно указаниям соответствующих органов.
ПК 2.4.6. Осуществлять контроль над конвенционными запретами.
ПК 2.4.7. Следить за созданием автоматизированных систем по таксировке перевозочных документов и применять их.
ПК 2.4.8. Составлять и вести отчетность по установленной форме.
ПК 2.4.9. Соблюдать технологическую и трудовую дисциплину в условиях производства.
ПК 2.4.10. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии, пожарной и экологической безопасности.
2.5.
120205 2 – Оператор по обработке перевозочных документов*
ПК 2.5.1. Иметь представление о технологии перевозки грузов и пассажиров и основных эксплуатационных характеристиках подвижного состава.
ПК 2.5.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 2.5.3. Проверять правильность оформления документов и расчетов за перевозки.
ПК 2.5.4. Подготавливать поступившие из информационно-вычислительного центра документы для их рассылки на станции и предъявления в отделении банка.
ПК 2.5.5. Контролировать правильность оформления кассирами билетными и багажными испорченных и возвращенных перевозочных и проездных документов.
ПК 2.5.6. Производить регистрацию поступивших со станции документов, их кодирование и контроль полноты и своевременности их поступления.
ПК 2.5.7. Подсчитывать по каждой билетной кассе суммы денежной выручки.
ПК 2.5.8. Сверять подсчитанную сумму с суммой выручки, сданной кассирами.
ПК 2.5.9. Вести учет расхода бланков строгого учета.
ПК 2.5.10. Комплектовать документы в наряды для передачи данных в информационно-вычислительный центр.
ПК 2.5.11. Составлять и вести отчетность по установленной форме.
ПК 2.5.12. Соблюдать технологическую и трудовую дисциплину в условиях производства.
ПК 2.5.13. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии, пожарной и экологической безопасности.
Специалист среднего звена
3.6.
120206 3 – Техник
ПК 3.6.1. Знать и применять теоретические основы и типовые технологические схемы процессов перевозки грузов и пассажиров, эксплуатационные характеристики подвижного состава и погрузочно-разгрузочных машин и механизмов.

КҚ 3.6.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен,өн-дірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі;
КҚ 3.6.3.Жүктердің көліктік сиапаттамасын анықтау.
КҚ 3.6.4. Жиектегі автомобиль қозғалысының кестесін және жұмыс жоспарын құрастыру және олардың тиімді жолдары мен оңтайландыру жұмыстарын ұйымдасытыру.
КҚ 3.6.5 Жолаушылардың қауіпсіздігін қамта-масыз ету және жылжымалы құрамның жұмысын басқаруға алу,жүктердің сақталуын, жүргізушінің жұмыс сапасын бақылауға алу.
КҚ 3.6.6. Жолаушыларды тасымалдау және жүк автомобильдерін ұйымдастырудың әр түрлі әдіс –тәсілдерін қолдану.
КҚ 3.6.7. Өндірістік бағдарламаны, жоспарланған тапсырмаларды өңдеп шығару және олардың орындалғанына анықтама беру,талқылау.
КҚ 3.6.8. Автомобиль көліктеріндегі жүк және жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру бойынша тиімді шешімдерді жүргізу.
КҚ 3.6.9.Автомобиль тасымалдаудың бағыттарының жүруін жүзеге асыра отырып, жаңадан бағыттар ашып,оларды кеңейту.
КҚ 3.6.10. Санақты есептеу және есеп бойынша алғашқы құжатты ресімдеу.
КҚ 3.6.11. Автомобиль көлігіндегі қозғалысты басқару және тасымалдауды ұйымдастыру бойынша технологиялық тапсырмалар және ұйымдастыру-технологиялық шешімі кезінде әр түрлі талдау жүйесін қолдану.
КҚ 3.6.12. Экономикалық және технологиялық есептерді орындау кезінде экономикалық –математикалық тәсілдерді қолдану.
КҚ 3.6.13. Көлік құралдарына тіркеу мен есептеу жүргізу.
КҚ 3.6.14. Кәсіпорынның қызметіне өндірістік- қаржылық және техникалық-пайдалану көрсеткішінің жұмысына талдау жүргізу.
КҚ 3.6.15. Өндіріс жағадайында еңбек және технологиялық тәртіпке жүйелі бақылау жасауды білу.
КҚ 3.6.16. Еңбек қауіпсіздігіне өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікке,өнеркәсіп тазалығына бақылау ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 278-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1204000 – Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)
Біліктілігі: 120401 2 – Матрос (теңіз және балық аулау флоты)*
120402 2 – Рөлші (ұстаушы)*
120403 2 – Кеме электригі*

ПК 3.6.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
ПК 3.6.3. Определять транспортную характеристику грузов.
ПК 3.6.4. Составлять планы работы и графики движения автомобилей на линии и организовать их эффективную и рациональную работу.
ПК 3.6.5. Руководить работой подвижного состава и обеспечивать безопасность пассажиров и сохранность грузов, контролировать качество работы водителей.
ПК 3.6.6. Применять различные методы организации автомобильных грузовых и пассажирских перевозок.
ПК 3.6.7. Разрабатывать производственные программы, плановые задания и анализировать их выполнение.
ПК 3.6.8. Разрабатывать эффективные проектные решения по организации грузовых и пассажирских перевозок на автомобильном транспорте.
ПК 3.6.9. Разрабатывать новые маршруты, расширять и реорганизовать существующие маршруты автомобильных перевозок.
ПК 3.6.10. Оформлять первичную документацию по учету и статистической отчетности.
ПК 3.6.11. Применять различные системы анализа при решении организационно-технических и технологических задач по организации перевозок и управлении движением на автомобильном транспорте.
ПК 3.6.12. Применять экономико-математические методы выполнения технологических и экономических расчетов.
ПК 3.6.13. Вести учет и регистрацию транспортных средств.
ПК 3.6.14. Производить анализ технико-эксплуатационных показателей работы и производственно-финансовой деятельности предприятия.
ПК 3.6.15. Владеть системой контроля за технологической и трудовой дисциплиной в условиях производства.
ПК 3.1.16. Осуществлять контроль безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности.
Приложение 278
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт
(по отраслям) Эксплуатация транспорта
Специальность: 1204000 – Эксплуатация водного транспорта (по
профилю)
Квалификации: 120401 2 – Матрос (морской и рыбопромысловый флот)*
120402 2 – Рулевой (кормщик)*
120403 2 – Электрик судовой*

КҚ 2.1.1-2.1.10
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КҚ 2.5.1.-2.5.10
КҚ 2.6.1-2.6.10
АП 02
Техникалық білім негіздері, слесарлық және электромонтаж жұмыстары
Техникалық өлшеу, қондыру және дәлдік шегі. Стандарттау мен машина құрылыс. Машина құрастыру мен деталдарды дайындауда. Жіберілетін қателіктер, жалпы сипаттамасы, себептері, түрлері. Наминалды және ауытқулы өлшемдер. Нақты өлшем. Дәлдік шегі мен оның аумағы. Өңдеу дәлдігі. Квалитеттер мен тегістік параметрлері. Дәлдік шегі мен қондыру жүйесі. Метрология; түсінік, қолданылатын терминдері, өлшеу аспаптарының көрсеткіші, әмбебап өлшеу құралдары; түрлері, жалпы сипаттамасы, қолданылуы, құрылысы мен пайдалану тәртібі. Техникалық механика туралы жалпы мәлімет. Машина мен механизмдер түрлері, бөліктері, кинематикалық механизмдер.
Білімдер:
- шлюпкалар құрылысы мен оларды теңізде пайдалануды;
- кеме жүк көтеру механизмдері құрылысы мен оларды қолдануды;
- кеме радиостанциясы, жарық және дыбыстық құралдардың құрылысы мен қолдану ережесін;
- жағыдағы объектілер және басқа кемелермен радиобайланыс орнату тәртібін;
- материалтану негіздерін, электротехника, техникалық механика қондыру мен дәлдік шегі жүйелерін;
- техникалық сызбаларды оқу ережесін;
- түрлі слесарлық жұмыстарды атқару тәртібін;
- кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- жөндеу жұмыстары технологиясы;
іскерліктер:
- трюмдерді ашу және жабу, жүк көтергіш кран бағандарын бағыттау, жүктерді тесу-түсіру, механизмдерге қызмет көрсету;
- теңіз түйіндерін жасауды, такелажды, ағаш ұстасы, желкендік жұмыстарын атқаруды;
- кемені жағаға тоқтату жұмыстарын;
- кеменің белгілеріне қарай сыйымдылығын анықтау, цистерналардағы су мөлшерін тексеруді;
- ау құралдарымен жұмыс істеуді, оларға техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
- ау құралдарын көтеру мен түсіруге байланысты барлық операцияларды атқаруды;
- кәсіптік балықтар, омыртқасыз жәндіктер мен өсімдіктер ассортименті мен түрін ажыратуды;
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.6
Біліктілігі: 120401 2 – Матрос (теңіз және балық аулау флоты)
АП 03
Теңіз практикасы
Кемелердің қақтығысуын болдырмаудың Халықаралық ерекшеліктері, жалпы жағдайлар, құрылымы, терминдер мәні, ережелер, мазмұны мен оларды қолдану жолдары. Рангоут. Такелаждық жабдықтар мен материалдар. Кемедегі такелаждық жұмыстар. Руль арқылы басқаратын кезде ағылшын және орыс тілдерінде берілетін командалар, олардың мәні. Арқаннан байлау механизмдері, брашниль, лебедка, шпильдер, түрлері, кемеде орналасуы, жұмыс істеу принципі және техникалық күтімі. Кеме тораптары: түрлері, қызметі және құрылысы, техникалық күтімі. Теңіз жүк тасымал негіздері. Кемені жүк тасымалына әзірлеу. Жүктерді тиеу және орналастыру. Рейдті жүк тиеу операциялары. Жүктерді қабылдау және есептеу, тапсыру. Мұнай өнімдерін танкер арқылы тасымалдау. Кеменің суға батып кетпеуін қамтамасыз ететін шаралар. Аппатты жағдайдағы кемелерге жәрдем беру. Кемедегі қайықтар және оны пайдалану талаптары. Кемедегі майлау, сырлау жұмыстары. Ағаш өңдеу және ұстамалық жұмыстар.
білімдер:
- теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Халықаралық конвенция негізгі талаптарын;
- теңіз және балық аулау флоты кемелерінде қызмет ету жарғысын;
- теңіз және балық аулау флоты қызметін реттейтін бұйрықтар мен нұсқаларды, басқа да ресми құжаттарды;
- кемені жүзуге дайындау тәртібін;
- регистр ережелері талаптарын;
ісерліктер:
- теңізде жүзушілерге берілетін навигациялық хабарламалар мен ескертпелерді алу тәртібін;
- жүзуге арналған парталар, оларға жергілікті жағдайларға байланысты түзетулер енгізуді;
- ашық теңізде қақтығыстар болдырмаудың Халықаралық ережелерін;
- апатқа ұшыраған кемелер мен адамдарды құтқарудың теңіз және балық аулау флоты жарғысы талаптарын;
- экипаж мүшелерінің дабылды сигналдар кезіндегі іс-әрекетін;
- жалпы және жеке құтқару құралдарының құрылысы мен пайдалану тәртібі;
- құтқару және өрт сөндіру құралдары, полубалық жарықтар мен сигналдық құрылғыларды пайдалануды, күтіп ұстау мен сақтауды;
- кеме танкерінің су сыйымдылығын, оның қозғалысын анықтау тәсілдерін;
- кеменің жүк қоймалары мен ондағы температураны тұрақты өлшеп отыруды;
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1 - КҚ 2.1.10
АП 04
Кемедегі қысымша механизмдер
Кемедегі негізгі көмекші механизмдер, түрлері, қызметі, жетектер, жалпы сипаттамалар мен оларға қойылатын талаптар. Гидравлика негіздері. Сорап қондырғылары туралы ұғым және оның нақты сүлбасы. Піспекті сораптар: ұғым, нақты сүлбасы, құрылысы, жұмыс істеу принципі; артықшылықтары мен кемшіліктері. Ротациялық сораптар туралы жалпы түсінік, сыйпаттамасы мен түрлері. Қалақты сораптар: түрлері, құрылысы, қолдануы және жұмыс істеу принципі, жетістіктері мен кемшіліктері. Гидрожетектер: түрлері, құрылысы басқару органдары, пайдаланылуы және жөндеу. Кемедегі қосымша бу қазандықтары: түрлері, қолдануы, жалпы сыйпаттамасы, құрылысы, пайдаланылатын жанармайлары және олардың түрлері.Кемедегі мұздатқыш құрылғылар. Жасанды суық алу агрегаттарын пайдалану. Мұздатқыш машиналар мен қондырғылар, компрессорлар түрлері, суыту әдістері, жұмыс істеу принципі, нақтылық сүлбасы. Кеме мұздату қондырғыларын автоматтандыру, олардың параметрлері, баптау жұмыстары.
Трюмдерді салқындату тәсілдері, мұздатқыш қондырғылар, олардың мұздату тәсілдеріне жалпы сипаттама.
Білімдер:
- гидравликаның негізгі ұғымын;
- сұйықтық ағысының толассыздық заңдарын;
- насос қондырғыларын және олардың принципиалды схемасын;
- поршенді насостың артықшылығы мен жетіспеушілігін;
- электр монтаждық жұмыстарын жүргізу технологиясын;
- тоңазытқыш агрегаттарының классификациясын;
- тоңазытқыш қондырғысы конденсаторының әрекет ету принциптерін;
- оқшаулағыш құрылғыларын;
Іскерліктер:
- сұйықтық температурасын және сорғыш құбырдың гидравликалық кедергісін, сиретуден сору тәуелділігін анықтайды;
- поршенді насостарға техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- ротационды насостарды қолданады;
- лопастты насостарға техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- кеменің тоңазытқыш қондырғыларына техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- тоңазытқыш машиналарын қолданады;
- жасанды
- тоңазытқыш агентінің қызып кететін реттегіштерін, автоматика құралдарын қолданады;
- іске қосуға тоңазытқыш қондырғыларын дайындайды;
- тоңазытқыш қондырғыларының жұмыс режимін жөнге келтіреді;
- тоңазытқыш қондырғыларының ақаулықтарын табады және жояды;
- еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1 - КҚ 2.1.10
АП 05
Өнеркәсіптік балық аулау техникасы.
Балық аулауда қолданылатын негізгі құрал-жабдықтар. Кеме борты мен кормалары арқылы балық аулау тәсілдері, пайдаланылатын механизмдер мен құрылғылар, кеменің кәсіптік балық аулау схемасы. Балық аулау құралдары мен механизмдерінің жұмысын бақылайтын аспаптар. Қалталы аулау тәсілі; негізгі аулау принципі, құралдар, кәсіпшілік ауданы. Дрифтерлі аулаудың негізгі принциптері мен құрал-жабдықтары, аулау технологиясы. Ауа құралдарының техникалық күтімі. Кәсіптік ихтология. Кәсіптік балықтарға жалпы технологиялық сипаттама. Ұзақ мерзімге сақтау және антисептиктерді қолдану. Балықтарды өндірістік салқындату тәсілдері. Омыртқасыз жәндіктер мен өсімдік өңдеу кәсіпшілігі.
Білімдер:
- теңіз және балық аулау флотында шағын кемелерді ережеге сай жүргізуді;
- кеме балық өңдеу цехындағы атқарылатын жұмыстарды, оның орындалу технологиясын; аспаптар мен құралдарды;
- дайын өнім шығару үшін балықтарды, жәндіктер мен өсімдіктерді өңдеуді;
- балықты сақтау ережелерін;
- дайын өнім шығару үшін балықтарды, жәндіктер мен өсімдіктерді өңдеуді;
- балықты сақтау ережелерін;
- еңбек және техника қауіпсіздігінің шараларын сақтау;
- санитарлық-гигиеналық талаптарды орындауды.
іскерліктер:
- ау құралдарымен жұмыс істеуді, оларға техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
- ау құралдарын көтеру мен түсіруге байланысты барлық операцияларды атқаруды;
- кәсіптік балықтар, омыртқасыз жәндіктер мен өсімдіктер ассортименті мен түрін ажыратуды;
- оларды алдын ала өңдеуді;
- аулау жұмысы мен өңдеу кезінде еңбек қауіпсіздігінің ережелерін сақтауды.
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1 - КҚ 2.1.10
АП 06
Кәсіптік механизмдер
Кәсіптік лебедкалар: түрлері, құрылысы, пайдаланылуы. Тралмен аулау механизмдері.
Дрифтерей аулау механизмдер. Ауды тарататын машиналар. Балық аулау механизмдерін күтіп-баптау және жөндеу.
білімдер:
- кеме трюмдері, жүк арту, түсіру крандары, арқандар, басқа да қосалқы механизмдер құрылысы мен пайдалануын;
- кеме балық өңдеу цехындағы атқарылатын жұмыстарды, оның орындалу технологиясын; аспаптар мен құралдарды;
іскерліктер:
- трюмдерді ашу және жабу, жүк көтергіш кран бағандарын бағыттау, жүктерді тесу-түсіру, механизмдерге қызмет көрсету;
БК 6
БК 8
КҚ 2.1.1.- ҚК 2.1.10

ПК 2.1.1-2.1.10
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПК 2.5.1.-2.5.10
ПК 2.6.1-2.6.10
СД 02
Основы технических знаний, слесарные и электромонтажные работы.
Допуски, посадки и технические измерения. Стандартизация в машиностроении. Погрешности при изготовлении деталей и сборке машин. Номинальный и предельные размеры. Действительный размер. Допуск размера. Поле допуска. Посадки, их виды и назначение. Точность обработки. Квалитеты и параметры шероховатости. Системы допусков и посадок. Метрология. Универсальные средства измерения. Основные сведения из технической механики. Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов. Кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар). Детали машин. Детали и сборочные единицы. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения). Механизмы передачи вращательного движения. Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные): назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема. Передаточное число. Сопротивление материалов. Абсолютно твердое тело. Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряжения. Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения. Слесарные работы. Организация слесарных работ. Виды слесарных работ и технология их выполнения. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте судовых энергетических установок и вспомогательных механизмов. Электромонтажные работы. Электромонтажное оборудование, приспособления, инструменты и материалы, применяемые при электромонтажных работах. Технология проведения электромонтажных работ. Основные требования к качеству соединений и укладке кабелей.
Знания:
-устройство, принцип действия и эксплуатация судовых грузоподъемных механизмов;
-устройство шлюпок и правила их эксплуатации на воде;
-устройство и правила эксплуатации судовой радиостанции, средств зрительной и световой связи;
-правила радиосвязи с судами и береговыми объектами;
-основы материаловедения, электротехники, системы допусков, посадок и технической механики;
-правила чтения технических чертежей;
-виды слесарных работ и порядок их выполнения;
-ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-технология ремонтных работ;
-документация, оформляемая при ремонте судна, его агрегатов и механизмов;
-порядок представления судна к освидетельствованию;
Умения:
-открывать и закрывать трюмы; поднимать и опускать грузовые стрелы; эксплуатировать судовые лебедки и краны, грузозахватные приспособления и механизмы; проводить их техническое обслуживание;
-вязать морские узлы, выполняет такелажные, парусные, плотницкие и малярные работы;
-выполнять швартовные операции;
-определять осадку судна по маркировке на штевнях, замерять уровень воды в льялах и танках (цистернах);
-выполнять сетевые и такелажные работы с орудиями лова, обслуживать и ремонтировать орудия лова;
-выполнять все операции при спуске и подъеме орудии лова;
-определять видовой и размерный ассортимент промысловых рыб, промысловых беспозвоночных и растений;
-производить предварительную их обработку;
-соблюдать безопасность труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений.
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.3
ПК 2.5.1
ПК 2.6.6
Квалификация: 120401 2 – Матрос (морской и рыбопромысловой флот)
СД 03
Морская практика.
Международные правила предупреждения столкновения судов (МППСС): общие положения, структура, значение терминов, употребляемых в МППСС, содержание. Рангоут. Материалы и предметы такелажного снаряжения.
Судовые такелажные работы. Рулевое устройство: назначение, классификация, схема устройства, характеристика различных типов рулевых устройств, техническая эксплуатация. Швартовное устройство: назначение, основные части, их расположение и устройство. Грузовые устройства судна: классификация, назначение, характеристика, устройство, размещение на судне, принцип действия, техническая эксплуатация. Средства связи судна: виды, характеристика, применение. Основы морских перевозок грузов. Подготовка судна к погрузке. Погрузка и укладка грузов. Рейдовые грузовые операции.
Приемка, счет и сдача грузов. Перевозка нефтеналивных грузов. Борьба за живучесть судна. Оказание помощи судам, терпящим бедствие. Судовые шлюпки и их эксплуатация.
Малярные работы. Плотницкие работы.
Знания:
-основные требования Международной конвенции по безопасности морских судов;
-уставы службы на судах морского и рыбопромыслового флотов;
-основные инструкции, наставления и приказы, регламентирующие службу на судах морского и рыбопромыслового флотов;
-порядок и содержание подготовки судна к плаванию;
-требования правил Регистра;
Умения:
-выполнять судовые, такелажные, малярные работы и текущий ремонт под руководством боцмана или рулевого.
-поддерживать чистоту на палубах и судовых помещениях, следить за соблюдением членами экипажа правил внутреннего распорядка дня.
-следить за сохранностью грузов, инвентаря и судового имущества.
-производить подачу и уборку швартовных канатов и трапов, обеспечивая их надежное закрепление при стоянке судна.
-по указанию вахтенного начальника отдавать и поднимать якоря, участвовать в спуске и подъеме шлюпок.
-принимать участие в подготовке грузовых помещений, грузовых средств и инвентаря к погрузке, выгрузке и уборке их по походному.
-пользоваться общими и индивидуальными спасательными средствами, знать их размещение на судне.
-следить за исправностью аварийно-спасательного имущества, средств пожаротушения, сигнальных огней.
-работать веслами на шлюпке.
-по указанию вахтенного начальника измерять глубину судового хода.
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1 - ПК 2.1.10
СД 04
Судовые вспомогательные механизмы.
Основные судовые вспомогательные механизмы: классификация, назначение, предъявляемые к ним требования, характеристики и приводы. Основы гидравлики.
Насосы и их параметры. Поршневые насосы: понятие, принципиальная схема, классификация, устройство, принцип действия, достоинства и недостатки. Ротационные насосы: понятие, классификация, характеристика. Лопастные насосы: классификация, характеристика, устройство, принцип действия, применение. Струйные насосы: виды, устройство, принцип действия, применение, достоинства и недостатки. Гидроприводы: назначение, принципиальная схема, виды, устройство, органы управления, эксплуатация и ремонт. Судовые вспомогательные паровые котлы: назначение, классификация, характеристика, устройство, применяемое топливо и его классификация. Процесс горения топлива. Судовые холодильные установки. Холодильные агенты и теплоносители. Компрессоры холодильных установок: назначение, классификация, характеристика, устройство, принцип действия. Теплообменные и вспомогательные аппараты холодильных установок. Автоматика судовых холодильных установок. Способы охлаждения трюмов, охлаждающие и замораживающие устройства. Эксплуатация судовых холодильных установок.
Знания:
- основные понятия гидравлики;
- Закон непрерывности потока жидкости;
- насосные установки и ее принципиальные схемы;
- достоинства и недостатки поршневых насосов;
- технологию проведения электромонтажных работ;
- классификацию холодильных агрегатов;
- принцип действия конденсаторов холодильных установок;
- изоляционные устройства;
Умения:
- определять зависимость всасывания от разрежения, гидравлического сопротивления всасывающего трубопровода и температуры жидкости;
- обслуживать и ремонтировать поршневые насосы;
- применять ротационные насосы;
- обслуживать и ремонтировать лопастные насосы;
- обслуживать и ремонтировать судовые холодильные установки;
- применять холодильные машины;
- использовать приборы автоматики, регуляторы перегрева холодильного агента;
- подготавливать холодильные установки к пуску;
- регулировать режим работы холодильной установки;
- выявлять и устранять неисправности холодильных установок;
- соблюдать безопасность труда.
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1 - ПК 2.1.10
СД 05
Техника промышленного рыболовства.
Основные материалы, применяемые для изготовления оснастки орудий лова. Кошельковый лов: принцип, объекты лова и районы промысла, конструкция неводов, промысловые схемы и технология лова. Дрифтерный лов: принцип, объекты и орудия лова, дрифтерные порядки и их типы, техника лова. Техническая эксплуатация орудий лова. Промысловая ихтиология. Общая технологическая характеристика рыбы. Основы обработки рыбы.
Знания:
-обязанности матроса в соответствии с уставами службы на судах морского, рыбопромыслового флотов;
-орудия лова промыслового судна, их устройство, принцип действия, обслуживание и ремонт;
-правила выполнения операций по спуску и подъему орудии лова;
-правила определения качества рыбы, промысловых беспозвоночных и растений;
-технология разделки рыбы, беспозвоночных и растений для изготовления готовой продукции;
-сроки хранения рыбы, промысловых беспозвоночных и растений на палубе до их разделки и готовой продукции в цехе;
-правила безопасности труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений;
-санитарно-гигиенические правила работы с рыбой, промысловыми беспозвоночными и растениями.
уметь:
-выполняет сетевые и такелажные работы с орудиями лова, обслуживает и ремонтирует орудия лова;
-выполняет все операции при спуске и подъеме орудии лова;
-определяет видовой и размерный ассортимент промысловых рыб, промысловых беспозвоночных и растений;
-производит предварительную их обработку;
-соблюдает безопасность труда при обработке рыбы, промысловых беспозвоночных и растений.
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1 - ПК 2.1.10
СД 06
Промысловые механизмы.
Промысловые лебедки: назначение, классификация, характеристика, общее устройство, применение. Механизмы тралового лова. Механизмы дрифтерного промысла. Неводовыборочные машины и силовые блоки. Ремонт промысловых механизмов.
Знания:
-назначение, устройство и правила технической эксплуатации судовых трюмов, грузовых стрел, лебедок, кранов, грузозахватных приспособлений и механизмов;
-технологическое оборудование в рыбном цехе судна; устройство, принцип действия, техническое обслуживание и ремонт;
Умения:
-открывает и закрывает трюмы; поднимает и опускает грузовые стрелы; эксплуатирует судовые лебедки и краны, грузозахватные приспособления и механизмы; проводит их техническое обслуживание
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1.- ПК 2.1.10

КҚ 2.2.1 - КҚ 2.2.10
Біліктілігі: 120403 2 – Кеме электригі
АП 03
Кеме электр жабдықтары
Кеме электр станциялары: түрлері, қызметі, техникалық сипаттамасы, құрылысы мен қолданылуы. Кеме электр тізбектері, ондағы электр энергиясының таратылу схемасы, түрлері, жалпы сипаттамасы. Үлестіруші қондырғы мен басқару аппараттары, түрлері, қызметі, жұмыс істеу принципі және орналастыру. Электр шамдарының құрылысы мен олардың түрлері. Кеме электр жетегі: жалпы түсінік: түрлері, сипаттамасы, құрылысы мен қызметі (тұрақты және айнымалы ток электр қозғалтқыштары) электр қозғалтқыштарын түрлі режимге басқару схемасы. Оларға техникалық және жөндеу аппаратурасы; түрлері, пайдалану, құрылысы және қызметі, түйіспелер: түрлері, құрылысы, жалпы сипаттамасы, техникалық қызметі. Электр басқару схемалары; (электр қозғалтқыштар, көмекші механизмдер, электр жетекті сораптар, желдеткіштер мен компрессорлар) құрылысы, құрастыру және пайдалану тәртібі. Рульдік құрылғылардағы электр жетектер. Зәпірлік құрылғылардың электр жетектері және оларды пайдалану. Тралды шығарлардың электр жетектері. Жүк көтергіш құрылғылардың электр жетектері. Аккумулятор батареялары: түрлері, сипаттамасы, жұмыс істеу принципі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Кеменің ішкі байланысы, радио-байланыс және апатты-ескертпелі сигналдар. Электр қозғалтқышты кемелер: жалпы сипаттамалары, электр ескектерінің сызбасы, бас генераторлар мен электр қозғалтқышты ескектері. Кеме электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету; жөндеу кезеңдері, техникалық қызмет технологиясы, машиналарды реттеу, баптау және консервациялау, құрғату аспаптар мен жабдықтарды тексеру.
білімдер:
- кеме электрстанцияларын, құрылысын, жұмыс істеу принципін, технологиялық қызмет көрсетуі мен жөндеуін;
- кеме электр жабдықтары мен оның пайдалануын;
- электр аспаптары мен құрылғыларының кемеде орналасуын, құрылысын, жұмыс істеу приципін;
- электр жетектері құрылысы, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етуді;
- автоматты қондырғылар жүйесін;
- электротехника және материалтану негіздерін;
- назначение, принцип действия, основные параметры, устройство  аккумуляторных  батарей; схемы зарядных устройств преобразователей;
- кемедегі кабельдік беріліс жүйелерін, олардың ақаулары мен болдырмау шараларын, жөндеу тәсілдерін;
- жарық беруші электр қондырғыларды, аспаптар қызметі мен құрылысын;
- сигнал оттары мен прожекторларды, жарық және дыбыстық апатты жағдайда пайдалануды;
- аккумулятор батареяларының пайдалану мерзімі мен оларға техникалық қызмет көрсетуді;
- кемедегі командалық телефондық және апатты кезеңдегі байланыс тәсілін;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысын, пайдалануды;
іскерліктер:
- кеме электрстанциялары механизмдері мен агрегаттарын іске қосуға дайындауды, жұмыс режимін тексеріп, тоқтата білу мен техникалық қызмет көрсету;
- кеме электр жабдықтарын реттеп, ақауларын анықтауды және түзеуді;
- слесарлық жұмыстар мен техникалық қызмет көрсетіп, жөндеуді;
- кеме рулін басқару жетектері мен электр қозғалтқыштарға, басқа да қосымша механизмдер мен агрегаттарға электр энергиясының берілуін бақылауды;
- кеме кабельдерін қайта құрастырып, жөндеуді, электр жабдықтары мен жарық беруші сигналдық желілерді түзетуді:
- аккумулятор батареяларына қызмет көрсетуді;
- апатты, командалық және телефондық байланыстарды қалыпты жағдайда ұстап, қызмет көрсетуді;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалануды;
- электр схемалары мен сызбалардағы белгілерді оқуды;
- кеме электр жабдықтарының техникалық құжаттарын жүргізуді;
- кемедегі вахталық қызметті кейінге сай атқаруды;
- барлық дабылдарда іс-әрекет етуді;
- жеке және ұжымдық құтқару құралдарын пайдалануды;
- еңбек қорғау мен санитарно-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауды;
- өрт қауіпсіздігі ережелері мен сөндіру құралдарын пайдалануды.
БК 6
БК 8

ПК 2.2.1 - ПК 2.2.10
Квалификация: 120403 2 – Электрик судовой
СД 03
Электрооборудование судов
Судовые электрические станции: назначение, классификация, характеристики, устройство, область применения. Судовые электрические цепи. Распределительные устройства и аппаратура управления. Приборы защиты от перегрузок электрических сетей. Судовое электроосвещение и электронагревательные приборы. Судовой электропривод: понятие, назначение, классификация, характеристики, устройство (электродвигателей постоянного и переменного тока). Аппаратура управления вспомогательными электроприводами: назначение, характеристики, классификация, общее устройство. Электроприводы судовых вспомогательных механизмов. Электроприводы рулевых устройств. Электропривод якорно-швартовных устройств. Электропривод траловых лебедок. Электропривод грузоподъемных устройств. Аккумуляторные батареи: назначение, типы (кислотные, щелочные), характеристики, устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт. Радиосвязь, внутрисудовая связь и аварийно-предупредительная сигнализация. Электродвижение судов: определение, характеристики судов с электродвижением, принципиальная схема гребной электрической установки, главные генераторы и гребные электродвигатели.
Техническая эксплуатация судового электрооборудования: периодичность и технология технического обслуживания, консервация и расконсервация машин, их сушка и регулировка, проверка и регулировка аппаратуры.
Знания:
-устройство, принцип действия, техническая эксплуатация и ремонт судовых электростанций;
-назначение и схема электрооборудования судна;
-назначение, устройство, принцип действия и расположение электрических приборов, аппаратов, механизмов и установок на судне;
-устройство, работа и обслуживание электрических приводов;
-назначение, устройство и эксплуатация автоматизированных устройств, регулирующих работу электрооборудования;
-основы электротехники и материаловедения;
-периодичность и правила технического обслуживания аккумуляторных батарей;
-схемы аварийной, командной и телефонной связи на судне;
-назначение, устройство, принцип действия и порядок технического обслуживания аппаратов аварийной, командной и телефонной связи;
-назначение, устройство и правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами;
-условные обозначения на электрических схемах и на электромонтажных рабочих чертежах, правила их чтения;
умения:
-осуществлять подготовку к работе, пуск, использование в действии, проверку режима работы, остановку и техническое обслуживание агрегатов и механизмов судовой электростанции;
-производить осмотр, диагностику, выявляет неисправности, ремонтирует и регулирует электрооборудование судна;
-выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования;
-контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем;
-проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс;
-обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства;
-обслуживать аккумуляторные батареи;
-обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь;
-пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
-читать чертежи и электрические схемы;
-вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна;
-нести вахту согласно судовому расписанию;
-действует по всем видам тревог;
-спускать и поднимать шлюпки, ходить на них под веслами и с двигателем;
-пользоваться коллективными и индивидуальными спасательными средствами;
-соблюдает правила безопасности труда и санитарно-гигиенические нормы труда;
-выполнять меры противопожарной безопасности и пользуется противопожарными средствами.
БК 6
БК 8

КҚ 2.3.1 - КҚ 2.3.9
Біліктілігі: 120404 2 – Кеме қозғалтқышының өздігінен басқару моторшысы
АП 03
Кеменің энергетикалық қондырғылары
Такелажды жабдықтың материалдары және заттары (арқандар, такелажды шынжырлар, жүк көтергіш темір ілгек (гак), такелажды қапсырма шегелер, талрептер, блоктар, жүк көтергіштер). Кеменің такелажы және рангоуттар. Кеме бөлмесін және корпусын күту. Жүк тасымалының негіздері және тасымалдау ережелері. Жүк тиеу-жүк түсіру жұмыстарын жүргізу ережелері. Ауыр жүкті, палуба жүктерін және ағаштар жүгін арту ерекшеліктері. Мұнай құйылған жүктерді арту және тасымалдау. Сұйықтықты жүктер классификациясы. Мұнай өнімдері және олардың разрядтары. Жүк тиеу жұмыстарының кеме-сағатты нормалары. Көлік құжаттарын рәсімдеу және тасымалдауға жүктерді қабылдау. Кемедегі жүктерді тапсыру және сапар жолдағы операциялар. Бекітілген пунктегі жүктерді беру және сақтау. Почта және ауыр жүктер багажын, жолаушыларды тасымалдау. Тарифтер, есептемелер ретін және оларды қолдану ережелері.
білімдер:
- кеме жұмысында қолданылатын негізгі материалдарды;
- алуан түрдегі жүктерді және тиеу ережесін;
- мұнай өнімдерін және олардың разрядтарын;
- жүк тиеу жұмысының кеме-сағаттық нормаларын;
- жүк тиеу және түсіру актісін және оларды құрастыру ретін;
- ыдыстың бұзылуы кезінде жүктерді ашып алудың ретін;
- билеттер түрлерін және формасын;
- жолаушыларды тасымалдау кезіндегі экипаждың міндеттерін;
- тарифтің түрлерін және формасын;
іскерліктер:
- малярлық жұмыстар атқарады;
- жүктер күйінің сапасын анықтайды;
- айлақтағы жұмыстарды жүргізеді;
- жүктерді қабылдауға танктерді дайындайды;
- мұнай өнімдерімен жұмысы кезінде сақтандырғыш жабдықтарын қолданады;
- жұмыссыз тұру мезгіліне есептер шығарады;
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
КҚ 2.4.1 -
КҚ 2.4.10
Біліктілігі: 120405 2 – Рефрижератор қондырғыларының моторшысы (машинисі)
АП 03
Кеменің рефрижераторлық  қондырғылары
Жасанды салқындатудың физикалық мәні. Тоңазытқыш машинаның жұмыс процесіндегі термодинамиканың негіздері. Тоңазытқыш агенттері және жылу таратушылар. Механикалық энергиямен шығындалатын тоңазытқыш машиналары. Кеме тоңазытқыш машинасының компрессорлары. Тоңазытқыш машинаның жылу алмастырғыш аппаратуралары. Тоңазытқыш машинасының арматурасы және құбырлары, қосалқы аппаратуралары. Жылу энергиясы шығынымен жұмыс істейтін тоңазытқыш машиналар. Кеменің рефрижераторлық құрылғысының ерекшеліктері. Кеменің оқшаулағыш материалдары және конструкциясы. Салқындату құралдарының құрылысы және трюмдерді салқындату тәсілдері. Кеменің тоңазытқыш қондырғылары. Технологиялық тоңазытқыш жабдықтары. Ұсақ тоңазытқыш қондырғылары. Тоңазытқыштар. Ауаны тазартқыш қондырғылары. Кеме тоңазытқыш қондырғысын пайдалану. Тоңазытқыш қондырғысын жөндеу.
білімдер:
- физикалық денелер күйінің параметрін;
- тоңазытқыш коэффициенті туралы ұғымын;
- жылу таратқыштың қасиеттерін;
- тоңазытқыш машинасының компрессорлы жұмысының жылулық сипаттамасын;
- қосалқы жабдықтардың элементтерін;
- тоңазытқыш қондырғысы мен жылу алмастырғыш аппаратурасының жұмысына майдың әсерін;
- кеменің рефрижераторлық құралғысының ерекшеліктерін;
- аппараттың жүктерін түсіру және тиеудің механикаланған процестерін;
- ауаны тазартудың жұмыс принциптерін;
іскерліктер:
- кеңейтілген цилиндрді реттегіш желдеткішпен ауыстырып отырады;
- тоңазытқыш қондырғысының жұмыс көрсеткіштер сапасын анықтайды;
- кеме компрессорларына техникалық күтім жасайды және жөндейді;
- жылу алмастырғыш аппаратураларын дайындау кезінде негізгі материалдарды қолданады;
- тоңазытқыш машинасының жылу алмастырғыш аппаратурасына техникалық күтім жасайды және жөндеу жүргізеді;
- салқындатқыш бөлмесінің температурасын жөнге келтіреді;
- компрессорлар мен қондырғылар жүйесінің дайындығына тексеріс жүргізеді;
- жүйелерді маймен және хладагентпен толтырады;
- жөндеуден кейін тоңазытқыш қондырғысын сынақтан өткізеді;
- техникалық құжатнамаларды толтырады;
- тоңазытқыш қондырғысын жөндеу кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
БК 6
БК 8
КҚ 2.5.1 - КҚ 2.5.10
АП 04
Кемедегі энергетикалық қондырғылар
Кемедегі негізгі энергетикалық қондырғалар: түрлері, сипаты, қолданылуы. Іштен жану двигательдері: түрлері, параметрі, термодинамикалық процесстер. Іштен жану қозғалтқыштарының негізгі жұмыс процестері (төрт контактылы және екі контактылы, тыныштық қалпы, пішпек қозғалысы, цилиндр көлемі, қысу деңгейін, такт т.б.), дизельді және карбюраторлары қозғалтқыштар. Басты қозғалмайтын деталдары (орнатылған рама, рама подшипниктері, цилиндр қақпақтары). Құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Кривошипті-шатунды механизм. Газ таратқыш механизмдер: реттелуі, жұмыс істеу принципі, байқалатын ақаулар және оларды жою жолдары. Іштен жану двигательдерінің қоректендіру жүйелері: түрі, схемалары, негізгі элементтері мен жұмыс істеу принципі. Майсорғыш сораптар; форсункалар, сүзгіштер, сепараттарлар, олардың құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Сораптар мен гидроисстектер. Жылу өткізгіштер мен сепараторлар: қызметі, түрлері, бекіту тәсілдері. Іштен жану двигательдерінің суыту жүйелері; қызметі, түрлері, негізгі элементтері және жұмыс істеу принципі. Оталдыру жүйесі, құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Ауа шығару және кіргізу жүйелері.
білімдер:
- кемені сумен жанармай, азық-түлік және материалдық техникалық, оларды арналастырып, сақтау нормаларын;
- кеменің басты механизмдері мен құрылғыларын, қозғалтқыштарды пайдалану техникасын;
- кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- дизель мен қозғалтқыш карбюраторының қоспажасауын;
- ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
- ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісін (төрттактілі және қостактілі қозғалтқышты);
- ауа артықшылық коэффициентін;
- қозғалтқыш үнемділігін;
- қуатының өсу жолын;
- отынның үлестік шығынын;
- біртекті қоспаны алу тәсілдерін;
іскерліктер:
- жүйені май және тоңазытуагентімен толтыруы;
- топтама мен жұмсалуын және жалпы сипаттамасын анықтауы;
- орташа инжикаторлық қысым, әсерлі қуат, пайдалы әрекет коэфициентін анықтауы;
- болуы мүмкін ағаттықтарды жоюы және оны жою тәртібін білуі;
- отын сорабын реттеуі (клапан типтес, реттығын типтес жоғары қысымды);
- ішкі жану қозғалтқышы жүйесін қызмет көрсету және жөндеуді;
- жинағыш, басқыш, сақтандырғыш клапан және қондырғы қаңылтағына қызмет көрсетуі.
БК 6
БК 8
КҚ 2.5.1 - КҚ 2.5.10
КП 01
Кәсіптік практика
Кемелердің соқтығысуын алдын алудың халықаралық ережелері (КСАХЕ).
Жүріп тұрған, тарту және итерумен айналысатын механикалық қозғалтқышты кеме, желкенді кеме, шөккен кемелер, зәкір және шөгінде тұрған кемелердің оттары мен белгілері. Бір-біріне жақын балық және кәсіпкерлік буынсыздарды аулаумен айналысып жүрген балықаулау кемелерінің қосымша сигналдары. Рангоут. Такелаж жабдықтарының материалдары мен заттары. Арқан сипаттамалары. Кеме баспалдағы.
Кеменің жүктік қондырғылары.
Жүк тесіктердің жабдықтары. Кеме байланыс құралдарын қолдану. Көзбен көру және есту байланыс құралдары, оларды қолдану. Кемені тиеуге даярлау. Қажетті жүзушілікті, мықтылықты, құралғы тұрақтылығын, жүк тобын тиеу кезінде сыйымдылығы мен бірізділігін мейлінше қолдануды қамтамасыз ету. Балласттың мәні. Түрлі жиындалған жүктерді тиеу және орналастыру.
Кеме борты астында жүк жүзу құралдарының тұру мықтылығын қамтамасыз ету.
Электржинақтау жұмыстарын өткізу технологиясы.
іскерліктер:
- жүзудің және түрлі жағдайда икемделіп жол табудың негізгі ережелерін;
- рангоут құрылымының негіздерін;
- рөл қондырғысын;
- рөлде берілетін орысша, қазақша, ағылшынша бұйрықтарды және оның мәнін, мағынасын;
- зәкір қондырғысын;
- зәкір операциясында икемделіп жол табудың тәсілдерін;
- байлану қондырғыларын;
- байлану механизмдерінің орналасуын
дағдылар:
- жұмысты жоспарлауы;
- кемені лоцманмен бірге жүзгенде басқаруы;
- жағалауға түрлі жағдайда кемені байлауға даярлауы;
- байлау кезінде берілетін түрлі бұйрықтарды орындауы;
- байлау операциясы кезінде еңбек қауіпсіздігін қаматамасыз етуі;
- такелаж саймандарын қолдануы;
- теңіз түйінін байлай алуы;
- кемелерді теңізбен сүйреуді жүзеге асыруы;
- қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып кемені және сүйретілетін нысанды сүйреуге даяр-лауы;
- апатқа ұшыраған кемелерге көмек көрсетуі;
- кеме энергетикалық қондырғысы мен көмекші механизмдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде ұсталық жұмыстарды орындауы;
- еңбекті қорғау және қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықты өткізуі.

ПК 2.3.1 - ПК 2.3.9
Квалификация: 120404 2 – Моторист самостоятельного управления судовым двигателем
СД 03
Судовые энергетические установки
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздуховпуск.
Знания:
-нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
-устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
-мощность и экономичность ДВС;
-рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
-коэффициент избытка воздуха;
-экономичность двигателя;
-пути увеличения мощности;
-удельный расход топлива;
-способы получения однородной смеси;
Умения:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 2.4.1 -
ПК 2.4.10
Квалификация: 120405 2 – Моторист (машинист) рефрижераторные установки
СД 03
Судовые рефрижераторные установки
Физическая сущность искусственного охлаждения.
Термодинамические основы рабочих процессов холодильных машин. Холодильные агенты и теплоносители. Холодильные машины на затрате механической энергии. Компрессоры судовых холодильных машин: назначение, классификация, характеристики, устройство, применение. Теплообменные аппараты холодильных машин. Вспомогательные аппараты, трубопроводы и арматура холодильных машин. Холодильные машины, работающие с затратой тепловой энергии. Особенности устройства рефрижераторных судов. Судовые изоляционные материалы и конструкции: закономерности теплоотдачи, коэффициент теплоотдачи изоляционных материалов, требования к изоляционным материалам, характеристики, конструкции изоляционного материала. Способы охлаждения трюмов и устройство охлаждающих приборов. Судовые холодильные установки: принципиальная схема, узлы включения отдельных механизмов и теплообменных аппаратов, предъявляемые требования. Технологическое холодильное оборудование. Мелкие холодильные установки: назначение, классификация, применение. Холодильники: назначение, типы, характеристика, устройство, схемы технологического процесса. Установки кондиционирования воздуха: классификация, принципиальное устройство, характеристика, принцип работы, контрольно-измерительные приборы, требования, предъявляемые к ним. Эксплуатация судовых холодильных установок. Ремонт холодильной установки.
Знания:
- параметры состояния физических тел;
- понятие холодильного коэффициента;
- свойства теплоносителей;
- тепловые характеристики работы компрессорной холодильной машины;
- элементы вспомогательного оборудования;
- влияние масла на работу теплообменных аппаратов и холодильной установки;
- особенности устройства рефрижераторных судов;
- механизацию процессов загрузки и выгрузки аппаратов;
- принцип работы кондиционирования воздуха;
Умения:
- производить замену расширительного цилиндра регулирующим вентилем;
- определять качество показателей работы холодильной установки;
- обслуживать и ремонтировать судовые компрессоры;
- применять основные материалы при изготовлении теплообменных аппаратов;
- выполнять техническое обслуживание и ремонт теплообменных аппаратов холодильных машин;
- регулировать температуру охлаждающих помещений;
- выполнять проверку готовности компрессоров и систем установки;
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- проводить испытания холодильной установки после ремонта;
- заполнять техническую документацию;
- соблюдать безопасность труда при ремонте холодильной установки.
БК 6
БК 8
ПК 2.5.1 - ПК 2.5.10
СД 04
Судовые энергетические установки
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздуховпуск. Воздушные фильтры.
Знания:
-нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
-устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
-мощность и экономичность ДВС;
-рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
-коэффициент избытка воздуха;
-экономичность двигателя;
-пути увеличения мощности;
-удельный расход топлива;
-способы получения однородной смеси;
Умения:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
БК 6
БК 8
ПК 2.5.1 - ПК 2.5.10
ПП 01
Профессиональная практика
Международные правила предупреждения столкновения судов (МППСС).
Огни и знаки судов с механическим двигателем на ходу, занятых буксировкой и толканием, парусных судов, судов, стесненных своей осадкой, судов, стоящих на якоре и на мели. Дополнительные сигналы для рыболовных судов, занятых ловом рыбы и промысловых беспозвоночных вблизи друг к другу. Рангоут. Материалы и предметы такелажного снаряжения. Характеристика тросов. Судовые трапы. Грузовые устройства судна. Оборудование грузовых люков. Использовать средства связи судна. Зрительные и звуковые средства связи, их применение. Подготовка судна к погрузке. Обеспечение необходимой плавучести, остойчивости, прочности корпуса, максимального использования вместимости и последовательности загрузки партий груза. Значение балласта. Погрузка и укладка грузов в различной упаковке.
Обеспечение надежной стоянки грузовых плавсредств под бортом судна.
Технология проведения электромонтажных работ.
Умения:
- основные правила плавания и маневрирования в различных условиях;
- основные конструкции рангоута;
- рулевое устройство;
- команды на русском, казахском и английском языках, подаваемые при управлении рулем, и их значение;
- якорное устройство;
- способы маневрирования судна при якорных операциях;
- швартовное устройство;
- расположение швартовных механизмов;
Навыки:
- планировать работу;
- управлять судном при плавании с лоцманом;
- подготавливать к швартовке судна к причалу в различных условиях;
- исполнять команды, подаваемые при швартовке;
- обеспечивать безопасность труда при проведении швартовных операций;
- применять такелажные инструменты;
- вязать морские узлы;
- осуществлять буксировку судов морем;
- подготавливать судно и буксируемый объект к буксировке, обеспечивая ее безопасность;
- оказать помощь судам, терпящим бедствие;
- выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте судовых энергетических установок и вспомогательных механизмов;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда.

КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.8.
ЖКП.09
Қолданбалы информатика
Техника қауiпсiздiгi. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- графиктiк бағдарламаларды;
Іскерліктер:
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП.10
Экономика салалары
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- саладағы қолданыстағы негізгі экономикалық категорияларын;
- негізгі қорлардың пайдаланатын көрсеткіштерін және олардың реттік шығарылуын;
- айналмалы қаражат көрсеткіштерін;
- еңбекті ұйымдастыру түрлері мен формалары, еңбекақы төлеу формаларын;
- тариф жүйесінің мәнін.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыруды және жұмыс уақытын жоспарлауды;
- өндірістік рецептура, шикізат пен шала өнім шығыны есептерін жүргізуді;
- қосалқы материалдар мен шикізат шығынын есептей алу және бақылауын жүзеге асыруды;
- шығынды қысқарту және үнемдеу бойынша технологиялық шаралар құрастыруды;
- жобаның санитарлы-техникалық жағына есеп жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.7.7
ЖКП .11
Менеджмент
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні;  қазіргі менеджметтің  сипатты ерекшелігі; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдары, құрылымы, принциптері мен тәсілдері, мотивация; басқару процесіндегі реттеу және бақылау: түрлері, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж; басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; еңбекті ұйымдастыру; басқарушылық шешім қабылдау: оның мазмұны және түрлері; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері; оптимизация әдістері.
Білімдер:
- кәсіпорынды басқару функциясын;
- еңбек ұжымының құрылымын;
- басшының жеке, іскерлік және психологиялық қасиеттерін;
- іскерлік қатынастағы тәртіпті;
- ұжымдағы жұмыстың әдістері мен принциптерін.
Іскерліктер:
- басқару процесін реттеуді және бақылай алуды;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыруды;
- еңбек ұжымын басқаруды;
- басқарушылық шешім.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП.12
Еңбектi қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.7.5
ПК 3.7.8
ОПД.09
Прикладная информатика
Техника безопасности; информация; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; графические программы; разработка творческих проектов.
Знания:
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- графические программы;
Умения:
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ОПД.10
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- основные экономические категории, действующие в отрасли;
- показатели использования основных фондов и порядок их списания;
- виды и формы организации труда, формы заработной платы;
- сущность тарифной системы;
- организация производственного процесса.
Умения:
- планировать рабочее время и организовывать рабочее место;
- осуществлять контроль и вести учет расходов сырья и вспомогательных материалов;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь;
- рассчитывать основные экономические показатели.
БК 1
БК 4
БК 5
БК 7
ПК 3.7.7
ОПД. 11
Менеджмент
Основные положения менеджмента, его сущность; характерные черты современного менеджмента; инфраструктура и цикл менеджмента; элементы системы управления; эффективность; управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация; контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы; имидж и организация работы менеджера; стили управления; управление трудовым коллективом; организация труда;
принятие управленческих решений, их содержание и виды; этапы подготовки, принятия и исполнения решений; методы оптимизации.
Знания:
- функции управления предприятием;
- структура трудового коллектива;
- личностные, деловые и психологические качества руководителя;
- этикет в деловом общении;
- принципы и методы работы в коллективе.
Умения:
- контролировать и регулировать процесс управления;
- создать имидж и организацию работы менеджера;
- управлять трудовым коллективом;
- принимать управленческие решения.
БК 4
БК 5
БК 7
ОПД. 12
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности.
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.5
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 120407 3 – (Кеме) механигі
АП.01
Кемедегі энергетикалық қондырғылар
Кемедегі негізгі энергетикалық қондырғалар: түрлері, сипаты, қолданылуы. Іштен жану двигательдері: түрлері, параметрі, термодинамикалық процесстер. Іштен жану қозғалтқыштарының негізгі жұмыс процестері (төрт контактылы және екі контактылы, тыныштық қалпы, пішпек қозғалысы, цилиндр көлемі, қысу деңгейін, такт т.б.), дизельді және карбюраторлары қозғалтқыштар. Басты қозғалмайтын деталдары (орнатылған рама, рама подшипниктері, цилиндр қақпақтары). Құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Кривошипті-шатунды механизм. Газ таратқыш механизмдер: реттелуі, жұмыс істеу принципі, байқалатын ақаулар және оларды жою жолдары. Іштен жану двигательдерінің қоректендіру жүйелері: түрі, схемалары, негізгі элементтері мен жұмыс істеу принципі. Майсорғыш сораптар; форсункалар, сүзгіштер, сепараттарлар, олардың құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Сораптар мен гидроисстектер. Жылу өткізгіштер мен сепараторлар: қызметі, түрлері, бекіту тәсілдері. Іштен жану двигательдерінің суыту жүйелері; қызметі, түрлері, негізгі элементтері және жұмыс істеу принципі. Оталдыру жүйесі, құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Ауа шығару және кіргізу жүйелері.
Білімдер:
- кемені сумен жанармай, азық-түлік және материалдық техникалық, оларды арналастырып, сақтау нормаларын;
•  кеменің басты механизмдері мен құрылғыларын, қозғалтқыштарды пайдалану техникасын;
•  кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- дизель мен қозғалтқыш карбюраторының қоспажасауын;
- ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
- ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісін (төрттактілі және қостактілі қозғалтқышты);
- ауа артықшылық коэффициентін;
- қозғалтқыш үнемділігін;
- қуатының өсу жолын;
- отынның үлестік шығынын;
- біртекті қоспаны алу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- жүйені май және тоңазытуагентімен толтыруы;
- топтама мен жұмсалуын және жалпы сипаттамасын анықтауы;
- орташа инжикаторлық қысым, әсерлі қуат, пайдалы әрекет коэфициентін анықтауы;
- болуы мүмкін ағаттықтарды жоюы және оны жою тәртібін білуі;
- отын сорабын реттеуі (клапан типтес, реттығын типтес жоғары қысымды);
- ішкі жану қозғалтқышы жүйесін қызмет көрсету және жөндеуді;
- жинағыш, басқыш, сақтандырғыш клапан және қондырғы қаңылтағына қызмет көрсетуі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2 КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
АП.02
Кеменің қосымша механизмдері
рөлдік машиналар; оперативтік жүкшығырлар, қада аппараттары; сұқпалар, брашпильдер, байлау жүкшығырлары; жүк қайық қондырғылары мен механизмдері; сүйрету жүкшығыры, сеп қондырғы механизмдері; кеме сораптары, желдеткіштер, жүйелер; кеме жүйелерінің құбырлары мен арматурасы; трюм және өртқауіпсізідігі жүйелері; сумен қамтамасыз ету және арықтар жүйесі; қор- және энергиясақтаушы технологиялар.
Білімдер:
- кемелік көмекші механизмдері мен жалпыкемелік көмекші жабдықтардың жұмсалуы мен топтамасын
Іскерліктер:
- кеме құралдарын ағын суды жинау, тазарту және зарарсыздандыруға пайдалануы;
- тоңазыту қондырғыларын құруы;
- көмекші пештік қондырғыларды жүзеге асыра алуы.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
АП.03
Кеменің булы қазаны және су тұщылайтын қондырғылар.
Кеменің булы қазаны және су тұщылайтын қондырғыларының құрлысы, жұмыс істеу принципі, сызбасы,кемелік бу қазанына қызмет көрсету ережелері және оларды күту,техникалық қауыпсіздік ережелері; жылуды бу қазандарынан және су тұщылайтын қондырғылардан беру; ішер су мен қазандық судың сапалы көрсеткіштері;
оларды  өңдеу түрлері; су бақылауды ұйымдастыру; кемені сумен қамтамасыздандыру;
дистиляция жасау.
Білімдер:
- кеменің булы қазанының әрекет ету принципін және құрылысы жөніндегі негізгі мәлеметтерді;
- арматураның орналасуын және тағайындалуын;
- қазанды жөндеу кезінде қолданылатын оқшаулағыш, төсегіш және тірегіш бұйымдарын;
- қазан және құбырлар бетін тазалау ережелері мен әдістерін;
Іскерліктер:
- қарапайым қазандарды құрастыру және жөндеу бойынша жұмыстар орындайды;
- прессқайшымен табақты және профильді металдан бөлшектің және тіксызықты дайындаманы, сонымен қатар пісірілген құбырды тазалаған соң құбыр торын қорғайтын құбыркескіш станогіндегі белгілеу бойынша құбырды, сонымен қатар кеме қазанының коллекторы мен бачогін, құбыр бетін кесіп отырады;
- кеменің булы қазанының түйіндері мен бөлшектерін құрастыру, жөндеу, өңдеу, дайындау кезіндегі жұмыстарын орындауға қатынасады;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
АП.04
Кеме электрожабдықтары және энергетикалық қондырғылардың автоматтандырылған басқару жүйесі
Кемедегі негізгі энергетикалық қондырғалар: түрлері, сипаты, қолданылуы. Іштен жану двигательдері: түрлері, параметрі, термодинамикалық процесстер. Іштен жану қозғалтқыштарының негізгі жұмыс процестері (төрт контактылы және екі контактылы, тыныштық қалпы, пішпек қозғалысы, цилиндр көлемі, қысу деңгейін, такт т.б.), дизельді және карбюраторлары қозғалтқыштар. Басты қозғалмайтын деталдары (орнатылған рама, рама подшипниктері, цилиндр қақпақтары). Құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Кривошипті-шатунды механизм. Газ таратқыш механизмдер: реттелуі, жұмыс істеу принципі, байқалатын ақаулар және оларды жою жолдары. Іштен жану двигательдерінің қоректендіру жүйелері: түрі, схемалары, негізгі элементтері мен жұмыс істеу принципі. Майсорғыш сораптар; форсункалар, сүзгіштер, сепараттарлар, олардың құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Сораптар мен гидроисстектер. Жылу өткізгіштер мен сепараторлар: қызметі, түрлері, бекіту тәсілдері. Іштен жану двигательдерінің суыту жүйелері; қызметі, түрлері, негізгі элементтері және жұмыс істеу принципі. Оталдыру жүйесі, құрылысы, қызметі және жұмыс істеу принципі. Ауа шығару және кіргізу жүйелері.
Білімдер:
- кемені сумен жанармай, азық-түлік және материалдық техникалық, оларды арналастырып, сақтау нормаларын;
- кеменің басты механизмдері мен құрылғыларын, қозғалтқыштарды пайдалану техникасын;
- кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- дизель мен қозғалтқыш карбюраторының қоспажасауын;
- ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
- ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісін (төрттактілі және қостактілі қозғалтқышты);
- ауа артықшылық коэффициентін;
- қозғалтқыш үнемділігін;
- қуатының өсу жолын;
- отынның үлестік шығынын;
- біртекті қоспаны алу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- жүйені май және тоңазытуагентімен толтыруы;
- топтама мен жұмсалуын және жалпы сипаттамасын анықтауы;
- орташа инжикаторлық қысым, әсерлі қуат, пайдалы әрекет коэфициентін анықтауы;
- болуы мүмкін ағаттықтарды жоюы және оны жою тәртібін білуі;
- отын сорабын реттеуі (клапан типтес, реттығын типтес жоғары қысымды);
- ішкі жану қозғалтқышы жүйесін қызмет көрсету және жөндеуді;
- жинағыш, басқыш, сақтандырғыш клапан және қондырғы қаңылтағына қызмет көрсетуі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.4
АП.05
Кемелік энергетикалық қондырғылар дың автоматикасы және бақылау аппаратурасы.
Қысым және селдіреуді бақылау үшін қолданылатын
аппараттар туралы жалпы мәлімет;темрератураны бақылайтын
аппараттар;
тұздылықтын денгейін, шығынын, газ  анализын өлшейтін аппараттар;
қуатты және айналу жиілігін өлшейтін аппараттар; жылутехникалық
сигналдарын бақылау; автоматизациялан-
ған жүйенің классификациясы;
басқару нысандарының қасиеттері;
тура жұмыстық реттегіштің параметтерінің автоматтық реттеу жүйесі;
тура емес жұмыстық реттегіштің параметтерінің автоматтық реттеу жүйесі; біртектес реттегіштердің кострукторлық элементерін жасау;
пневмореттеуіштің және оның элементтерінің унифицирлік жүйесі; ІЖҚ –ның автоматтық жылуреттегіштері; кемелік ІЖҚ-ның  айналу жиілігін автоматтық реттеу және кемелік автоматтандырылған бақылау және кемелік энергетикалық қондырғыларын
сигналдық бақылау;
автрматтандырылған автотоматикалық ;
кемелік автоматтық  қорғау (СЭУ) жүйесі;
қазандық және қосымша қондырғыларды автоматтандыру; жалпыкемелік және қосымша механизмдерді автоматтандыру; ІЖҚ-ның дистанциялық автоматтық басқарымдылығы; автрматтандыру жабдықтарының сенімділігін қамтамасыздандыру;
диагностикалық
автоматтандыру жүйесі.
Білімдер:
- приборлардың принциптік сызбаларын, температурлық өлшеу шкаласын, термометрлерді, деңгей көрсеткіштерді,тұзөл-
- шегіштердің құрлысы мен жұмыс істеу принципін; жылутехникалық бақылау  - сигнализаторлардың құрлысы мен жұмыс істеу принципін;
- қысымдық, температуралық,
- денгейлік, шығындық; сигнализаторлары,
-автоматтандырылған жүйелердің түрлерін.
Іскерліктер:
- реттелетін және реттелмейтін дифференциалды қысымдық және температуралық сигнализаторларды настойка жасау; қарарпайым жөндеу;
-статикалық және динамикалық мінездемелерін алу; тура жұмыс істейтін реттегіштерді настройка жасау; қарарпайым жөндеужұмыстарын жүргізу;;
- пневматикалық жүйелерді реттеу; датчиктерді настройка жасау; олардың статикалық мінездемелерін алу;
- кемелік ІЖҚ-ның жұмыстық параметрлерінің релейлік оперативтік бақылау сызбасын оқу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 8
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.4
АП.06
Кемелік технологиялық
тоңазытқыш қондырғылары.
Кемелік тоңазытқыш қондырғылардың атқаратын қызметі, құрлысы
техникалық көрсеткіштері және жұмыс істеуі; ауаны кондиционирлейтін жүйелер; бақылау-өлшеу приборларының және автоматиканың қосымша жабдықтары; тоңазытқыш қондырғылардың техникалық негізі.
Білімдер:
- Кемелік тоңазытқыш қондырғылардың атқаратын қызметі, құрлысы
техникалық көрсеткіштері және жұмыс істеуі; ауаны кондиционирлейтін жүйелер; бақылау-өлшеу приборларының және автоматиканың қосымша жабдықтары; тоңазытқыш қондырғылардың техникалық негізі.
Іскерліктер:
- Кемелік тоңазытқыш қондырғылардың атқаратын қызметі, құрлысы
техникалық көрсеткіштері және жұмыс істеуі; ауаны кондиционирлейтін жүйелер; бақылау-өлшеу приборларының және автоматиканың қосымша жабдықтары; тоңазытқыш қондырғылардың техникалық негізі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
АП.07
Кеме жөндеудің технологиясы мен  ұйымдастырылуы кеме қаңқасын жөндеу; кеме қаңқасы су бету және  су асты бөліктерінің тозу және ақауларының негізгі түрлері; кеме қондырғыларын жөндеу; кеме бу пеші мен турбинасын жөндеу; пештерді куәландыру, гидравликалық сынау, бу сынақтары; қорсақтаушы технологиялар; жөндеу және жинақтау кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Білімдер:
- кеме жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және оның технологиясының теориялық негізін;
- кемелдерді техникалық жағынан бақылайтын органдарды;
- кемені жөндеудің негізгі түрлерін;
- бөлшектерді ақаулау түрлерін.
Іскерліктер:
- дизельді жөндеу, дизельдің қозғалу буындарын баптау және орталықтандыруды орындауы;
- жөндеуден кейін дизельді сынауды ұйымдастыруы;
- автоматика элементтері, кеме біліксымын және есу бұрамасын, көмекші механизм мен жүйені жөндеуді жүргізуі;
- жөндеу жұмысы алдында ақаулауды жүргізуі;
- жөндеу жұмысынан соң сынау жұмыстарын ұйымдастыруы және жүргізуі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4

ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.5
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 120407 3 – Механик (судовой)
СД.01
Судовые энергетические установки
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздуховпуск. Воздушные фильтры.
Знания:
- нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
- устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
- смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
- мощность и экономичность ДВС;
- рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
- коэффициент избытка воздуха;
- экономичность двигателя;
- пути увеличения мощности;
- удельный расход топлива;
- способы получения однородной смеси.
Умения:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
СД.02
Судовые вспомогательные механизмы:
рулевые машины; оперативные лебедки, свайные аппараты; шпили, брашпили, швартовочные лебедки; грузовые шлюпочные устройства и механизмы; буксирные лебедки, механизмы сцепных устройств; судовые насосы, вентиляторы, системы; трубопроводы и арматура судовых систем; трюмные и противопожарные системы; системы водоснабжения и канализации; ресурсо- и энергосберегающие технологии.
Знания:
- назначение и классификацию судовых вспомогательных механизмов и общесудового вспомогательного оборудования.
Умения:
- использовать судовые средства по сбору, очистке и обеззараживанию сточных вод;
- устанавливать холодильные устройства;
- осуществлять вспомогательные котельные установки.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
СД.03
Судовые паровые котлы и водоопреснительные установки
Устройство, принцип действия, схемы котельных и водоопреснительных установок, правила обслуживания судовых паровых котлов и уход за ними, правила техники безопасности; способы передачи теплоты в паровых котлах и водоопреснительных установках; качественные характеристики котловой и питательной воды; способы ее обработки, организацию водоконтроля; организацию водоснабжения судов дистилляту.
Знания:
Назначение и классификацию судовых паровых котлов, их основную конструкцию, виды топлива и способы его сжигания в топках котлов, аппараты, устройства и системы паровых котлов, виды и конструкции топливных форсунок; назначение, классификацию, особенности конструкции и принцип действия судовых водоопреснительных установок, основные положения техники безопасности при обслуживании паровых котлов и водоопреснительных установок.
Умения:
объяснять область применения, достоинства и недостатки паровых котлов и опреснительных установок на судах.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
СД.04
Электрооборудование судов и автоматизированные системы управления энергетических установок
Судовые электрические станции: назначение, классификация, характеристики, устройство, область применения. Судовые электрические цепи. Распределительные устройства и аппаратура управления. Приборы защиты от перегрузок электрических сетей. Судовое электроосвещение и электронагревательные приборы. Судовой электропривод: понятие, назначение, классификация, характеристики, устройство (электродвигателей постоянного и переменного тока). Аппаратура управления вспомогательными электроприводами: назначение, характеристики, классификация, общее устройство. Электроприводы судовых вспомогательных механизмов. Электроприводы рулевых устройств. Электропривод якорно-швартовных устройств. Электропривод траловых лебедок. Электропривод грузоподъемных устройств. Аккумуляторные батареи: назначение, типы (кислотные, щелочные), характеристики, устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт. Радиосвязь, внутрисудовая связь и аварийно-предупредительная сигнализация. Электродвижение судов: определение, характеристики судов с электродвижением, принципиальная схема гребной электрической установки, главные генераторы и гребные электродвигатели.
Техническая эксплуатация судового электрооборудования: периодичность и технология технического обслуживания, консервация и расконсервация машин, их сушка и регулировка, проверка и регулировка аппаратуры.
Знания:
- устройство, принцип действия, техническая эксплуатация и ремонт судовых электростанций;
- назначение и схемы электрооборудования судна;
- назначение, устройство, принцип действия и расположение электрических приборов, аппаратов, механизмов и установок на судне;
- устройство, работа и обслуживание электрических приводов;
- назначение, устройство и эксплуатация автоматизированных устройств, регулирующих работу электрооборудования;
- основы электротехники и материаловедения;
- периодичность и правила технического обслуживания аккумуляторных батарей;
- схемы аварийной, командной и телефонной связи на судне;
- назначение, устройство, принцип действия и порядок технического обслуживания аппаратов аварийной, командной и телефонной связи;
- назначение, устройство и правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- условные обозначения на электрических схемах и на электромонтажных рабочих чертежах, правила их чтения.
Умения:
- осуществлять подготовку к работе, пуск, использование в действии, проверку режима работы, остановку и техническое обслуживание агрегатов и механизмов судовой электростанции;
- производить осмотр, диагностику, выявляет неисправности, ремонтирует и регулирует электрооборудование судна;
- выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования;
- контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем;
- проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс;
- обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства;
- обслуживать аккумуляторные батареи;
- обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- читать чертежи и электрические схемы;
- вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна;
- соблюдать правила безопасности труда и санитарно-гигиенические нормы труда;
- выполнять меры противопожарной безопасности.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.2
ПК 3.7.4
СД.05
Автоматика судовых энергетических установок и аппаратура контроля
Общие сведения о контроле; аппаратура для замера давлений и разряжении; аппаратура контроля температуры; аппаратура для измерения солесодержания, уровня, расхода, анализа газов; аппаратура для измерения частоты вращения и мощности; сигнализаторы теплотехнического контроля; классификация автоматизированных систем; свойства объектов управления; система автоматического регулирования параметров с регулятором прямого действия; система автоматического регулирования параметров с регуляторами непрямого действия; конструктивное выполнение элементов типовых регуляторов; унифицированная система пневморегулирования и ее элементы; автоматическое терморегулирование ДВС; автоматическое регулирование частоты вращения судовых ДВС; системы автоматического контроля и сигнализация судовых энергетических установок; системы автоматической защиты судовых СЭУ; автоматизация судовых вспомогательных котельных установок; автоматизация общесудовых систем и вспомогательных механизмов; системы дистанционного автоматизированного управления ДВС; обеспечение надежности средств автоматизации, автоматизированные системы диагностики.
Знания:
- принцип действия и устройство солемеров, указателей уровня, термометров, шкалы замера температур, принципиальные схемы приборов;
- устройство и принцип действия сигнализаторов теплотехнического контроля, сигнализаторов давления, температуры, уровня, расхода;
- виды автоматизированных систем.
Умения:
- производить настройку сигнализаторов давления и температуры с регулируемым и нерегулируемым дифференциалом, несложный ремонт;
- снимать статическую и динамическую характеристики, производить настройку регуляторов прямого действия, проводить несложный ремонт;
- производить регулирование пневматической системы, настройку датчиков, снимать статические характеристики датчиков;
- читать схемы релейного оперативного контроля параметров работы судового ДВС.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.2
ПК 3.7.4
СД.06
Судовое холодильное технологическое оборудование
Назначение, устройство, технические данные и действие судовой холодильной установки; системы кондиционирования воздуха,' вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики. Основы технического холодильного оборудования.
Знания:
- способы отвода теплоты и обеспечение холодопроизводительности, различие между естественным и искусственным охлаждением, особенности процессов фазового превращения веществ;
- классификацию строительных циклов применительно к холодильным машинам, принцип действия воздушной холодильной машины.
Умения:
- различать устройство и состав основных типов судовых систем кондиционирования воздуха, их достоинства и недостатки, области применения.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
СД.07
Организация и технология судоремонта:
ремонт корпуса судна; основные виды износа и повреждений надводной и подводной частей корпуса судна; ремонт судовых устройств; ремонт судовых паровых котлов и турбин; освидетельствование котлов, гидравлические испытания, паровая проба; ресурсосберегающие технологии; меры безопасности при ремонте и монтаже.
Знания:
- теоретические основы организации и технологии судоремонта;
- органы технического надзора за судами;
- основные виды ремонта судов;
- методы дефектации;
Умения:
- выполнять ремонт дизелей, наладку и центровку узлов движения дизелей;
- проводить испытания дизелей после ремонта;
- проводить ремонт элементов автоматики, судовых валопроводов и гребных винтов, вспомогательных механизмов и систем;
- производить дефектацию перед производством ремонтных работ;
- проводить испытания после производства ремонтных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4

КҚ 3.8.3
КҚ 3.8.4
АП.02
Кеменің электр жетектері
Кеме электржетегі: түсінік, жұмсалуы, топтамасы, сипаттамасы, құрылымы (тұрақты және айнымалы тоқ электрқозғалтқышы). Көмекші электржетектерін басқару аппаратурасы: жұмсалуы, сипаттамасы, топтамасы, жалпы құрылымы. Кеме көмекші механизмдерінің электржетегі. Рөл құрылысы электржетегі. Зәкір-тоқтау құрылымының электржетегі. Трал  жүкшығыр электржетегі. Жүккөтергіш құрылым электржетегі. Аккумулятор батареялары: жұмсалуы, типтері (қышқылдық, сілтілік), сипаттамасы, құрылымы, жұмыс принципі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- электрлік жетек құрылысы, жұмысы мен қызметін;
- электртехника және матреиалтану негіздерін;
- электр сызбасы мен электрмонтаждау жұмыс сызбасындағы шартты белгілерді, оларды оқу ережелерін
Іскерліктер:
- электржабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі ұсталық жұмыстарды орындай;
- рөл жетегі, шынжыржіп, брашпиль және басқа да электрленген көмекші механизм мен жүйе электрқозғалтқыштарына электрқуатын беруді қадағалай;
- кеме электржабдықтары кабелі, сигнал және қарық беру тросын демонтаждай, жөндей, төсей және монтаждай;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.03
Кеменің техникалық бақылау жабдықтарының және автоматикасының электр жүйесі.
Қадағалау туралы жалпы деректер; қысым мен айырылуды өлшеу аппаратурасы; темпарутураны қадағалау аппаратурасы; тұздыңболуы, газ деңгейі, шығыны мен сараптау аппаратурасы; айналу және қуат жиілігін өлшеу аппаратурасы; жылутехникалық қадағалау сигнализаторлары; автоматтандырылған жүйе топтамасы; басқару нысанының қасиеті; тура әрекетті реттеуіші бар автоматтық реттеуіш көрсеткіштер жүйесі; тура емес әрекетті реттеуіші бар автоматтық реттеуіш көрсеткіштер жүйесі; типтік реттеуіш элеиенттерін құрылымдық орындау; пневмореттеу ретке салынған жүйесі және оның элементтері; ІЖҚ автоматтық термореттеу; кеме ІЖҚ айналым жиілігін автоматтық реттеу; автоматтық қадағалау жүйесі және кеме энергетикалық қондырғы сигнал беруі; кеме СЭУ автоматтық қорғаныс жүйесі; кемелік көмекші қанадық қондырғысын автоматтандыру; жалпыкемелі жүйе мен көмекші механизмдерді автоматтандыру; ДВС қашықтықтан автоматтандырылған басқару жүйесі; автоматтандыру құралы сенімділігін қатамасыз ету, диагноз қою автоматтандырылған жүйесі.
Білімдер:
- тұзөлшегіш құрылымы мен әрекет ету принципін, деңгей көрсеткішін, термометр, температураны өлшеу шкаласын, аспаптың принципиалдық сызбасын;
- жылутехникалық бақылау, қысым, температура, деңгей, шығыс сигнал беру құрылысы мен әрекет ету принципін;
- автоматтандырылған жүйе түрлерін
Іскерліктер:
- реттелетін және реттелмейтін жіктеушімен қысым мен темпатратура сигнале берушінің бапталуын, қиын емес жөндеуді жүргізе;
- статикалық және динамикалық сипаттамасын ала, тура әрекетті реттеуіштерді түзетуді жүргізе, қиын емес жөндеуді жүргізе;
- пневматикалық жүйені реттеуді, бергішті түзеу, бергіштің статикалық сипатттамасын алуды жүргізе;
- кеме ДВС жұмысы көрсеткішін релейлік оперативтік қадағалау сызбасын оқи.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.04
Кеме знергоқондырғылары, механизмдері және
жүйелері.
Кеме электр станциялары: жұмсалуы, топтамасы, сипаттамасы, құрылысы, қолданыс аясы. Кеме электр тізбектері. Бөлу құрылысы мен басқару аппратурасы. Электр желісінің артық жүгінен қорғау аспабы. Кеме электржарығы мен электқыздырғыш аспаптары. Радиобайланыс, кемеішілік байланыс және апаттық-ескерту сигнал беру қондырғысы. Кеме электрқозғалысы: электрмен қозғалатын кеменің анықтамасы, сипаттамасы, есу электр құрылымы принципиалдық сызбасы, басты генератор мен есу электрқозғалтқышы.
Кеме электржабдықтарының техникалық қызметке салынуы: технологиялық қызметтің кезеңі мен технологиясы, машинаның консервациясы мен қайта жаңарту, кептіру және реттеу, аппратураны тексеру және реттеу.
Білімдер:
- кеме электрстанциясы құрылысы, әрекет ету принципі, техникалық қызметке салу  және жөндеуді;
- кеме электржабдығының жұмсалуы мен сызбасын;
- аккумулятор батарейінің кезеңдігі мен техникалық қызмет көрсету ережелерін;
- кемедегі апаттық, бұйрықтық және телефон байланысының сызбасын;
- апаттық, бұйрықтық және телефондық байланыс аппаратына техникалық қызмет көрсету тәртібі, жұмсалуы, құрылысы, әрекет ету принципін;
- қадағалау-өлшеуіш аспабы мен саймандарының жұмсалуы, құрылысы мен қолданыс ережесін;
Іскерліктер:
-  жұмысқа айындалуды, қосу, әрекет кезінде қолддана, жұмыс кестесін тексере, кеме электрстанциясы агрегаты мен механимздерінің тоқтап қалу мен техникалық қызмет көрсетілуін жүзеге асыра;
- кеме электржабдықтарын тексеру, диагноз қою, кемшіліктерді анықтау, жөндеу және реттеуді жүргізе;
- сигнал оты, прожектор, апаттық ескерту сигналдары құралдарын және басқа да жарықтық және дыбыстық сигнал құрылымдарын жарамды жағдайда ұстай және қызмет көрсете;
- аккумулятор батареясына қызмет көрсете;
- апаттық, бұйрықтық және телефонбайланысын жарамды жағдайда ұстай және қызмет көрсете;
- қадағалау-өлшеуіш аспабы мен саймандарын қолдана;
- сызба мен электрлік нобайды оқи;
- кеме электржабдықтауы бойынша белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізе;
- еңбек қауіпсізігі мен еңбек қалыбының санитарлық гигиеналық қалыбын сақтай;
- өрт қауіпсіздігі шараларын орындай
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.05
Электромашиналар
Электр машинасы туралы түсінік, топтамасы мен әрекет ету принциптері, рөлі мен жұмсалуы; трансформаторлар; тұрақты тоқ машиналары; тұрақты тоқ генераторы; тұрақты тоқ қозғалтқыштары: негізгі сипаттамасы, жұмысқа салу талаптары, даму болашағы; арнайы қолданыстағы тұрақты тоқ машиналары; топтамасы, құрылымы, айнымалы тоқ машинасының әрекет ету принциптері.
Автоматика, басқару, реле қорғанысы және басқалардың электр аппараттары: құрылысы,  әрекет ету принципі, негізгі техникалық сипаттамасы; құрылысы, әрекет ету принципі, негізгі техникалық сипаттамасы; электрон аппаратындағы физикалық құбылыстар.
Білімдер:
-  пайдалы әрекеттің коэфициенті мен жоғалтуларын, құрылыс жұмсалуын, әрекет ету принципін, жұмыс үрдісін, трансформатор параллель жұмысын, арнайы трансформаторларды;
- электрон аппараттарының жұмыс жасау принциптерін
Іскерліктер:
-  жұмыс кестесін таңдай, синхрондық және асинхрондық машинаның жұмыс үрдісін, құрылымдық орындай;
- арнайы жұмсалуы титіс айнымалы тоқ машинасын қолдана;
- берілген техникалық шарт бойынша электр аппараттарын таңдай;
- жұмыстың берілген кестесіне сай электр аппраттарын тексере
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.06
Кеме радиоқондырғылары.
Кемелік радиобайланыс аппаратурасы. Радиобайланыс аппратурасын кемеде орналастыру  және қоректенуді қосу. Антенна-фидерлік қондырғы: жұмсалуы, құрылымы мен негізгі көрстеткіштері. Кеме антеннасының негізгі типтері, олардың құрылымдық ерекшеліктері мен кемеде орналастырылуы. Кемелік радионавигациялық қондырғылар. Кеме  радионавигаторлары, олардың жұмыс жасау принципі, кемеде аппратураны орналастыру құрамы мен орналасуы. Кемелік радиолокациялық станцасы (РЛС):оның антенна қондырғысы мен басқа жүйе аппаратурасы, кемеде орналастыру. Радионавигациялық жүйелер.
Гирокомпас: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Репитерлер: жұмсалуы, құрылымы. Гирокомпас пен репитерді кемеге орналастыру.
Эхолоттар: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Төсем: жұмсалуы мен топтастырылуы. Гидравликалық, индукциялық және гидроакустикалық төсем әрекетінің құрылысы мен әрекет ету принциптері. Басқа жүйенің аппратурасымен төсемді қосу, кемеде орналастыру, қоректенуді қосу сызбасы. Судовые системы автоматики. Авторолдіктер: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу.  Автоматтық өрт сигналберу жүйесі. Бас қозғалтқышпен қашықтықтан басқару аппаратурасы (турбиндік, дизель және басқа): жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу.  Электрондық сигнал беру аппаратурасы. Қауірт, тұрмыстық, ескерту сигнал беру: жұмсалуы, әрекет ету принципі, қоректенуді қосудың құрылымдық сызбасы. Кеме байланысының аппаратурасы. Телефон байланысы, қаттысөйлеу байланысы мен тарату, машиндік телеграф, жұмсалуы мен әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- радиотаратқыш пен радиоқабылдағыш, құрылымы мен негізгі буындарының құрылымы мен жұмсалуын;
- радионавигациялық қондырғы жұмсалуы мен типтерін;
- радионавигациялық жүйе типтері, секторлық радио-маяк және қабылдауиндикаторын;
- автоматика кеме жүйесінің топтамасы, жұмсалуы, негізгі элементтері (бергіш, таратқыш, қабылдағыш, орындаушы қондырғы);
- кемедегі жұмсалу, әрекет ету принципі, топтамасы, құрылымдық сызба, кемеде орналастыруды және автоматтық өрт сигналберу қоректену жүйесін қосу сызбасын;
- электр сигнады түрлері мен саймандарын,  электрон сигнал беру аппратурасы құрылымын;
- кеме байланысының түрлері мен саймандарын, кеме байланысы аппратурасы құрылымын
Іскерліктер:
-  жұмысқа қуатыаз радиостанцияны тарата, радиостанция аппратурасынан табылған ақауды жоя;
-кемеде қабылдау антеннасын даярлай және құрастыра және жұмыстың бар түрінен аппратура байланысын тексере;
-біліктілігі жоғарырақ радиомонтаждаушы басшылығымен радиотехникалық құралды жөндеуді жүргізе;
-навигациялық сайманды жөндеуді жүргізе;
-біліктілігі жоғарырақ радиомонтаждаушы басшылығымен байланыс аппратурасы мен электрнавигациялық аппратураны даяр іргетаста кемеде құра;
- аспап қоректену негізгі тізбегінде ақауларды анықтай және жоя;
-аккумуляторды монтаждай, баптай және зарядтай
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
АП.07
Кеме электр жабдықтары мен автоматикасына техникалық күтім көрсету және жөндеу технологиясы.
Жарықберу аппаратурасы, кеме сигналменерекшелену оттары, навигациялық оттар: дайындалу материалы, орналасу әрі бекітілуіне қойылатын талаптар. Мұнайқұятын кемелерде электрмен жарық түсіру ерекшеліктері. Кеме электр жарық түсіру электрқауіпсіздігін қамтамасыз ету тәсілдері. Кеме электрлік станциялары.
Кеме электрстанциясының құрылымы, орналастырылу және құрылуына қойылатын талаптар. Кеме апаттық электрқуаты көздері. Кеме электрстанциясының электрқауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігінің талаптары. Трансформаторлар. Электр машиналар. Асинхрондық қозғалтқыштар. Көпжылдамдықты қозғалтқыштар. Асинхрондық қозғалтқыштар жұмысының кестесі. Басқару мен қорғаныс аппаратурасының бөлу құрылымы.
Дайындық жұмыстары: жұмыс орны мен еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру. Кабельді кеме қалқасы мен жиынтығында монтаждау технологиясы. Мұнайқұйғыш кемедегі электр желісін монтаждау ерекшеліктері. Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Жарық түсіру қондырғысын монтаждау технологиясы.
Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Электр машина, қосу аппратурасы мен автоматика элементтері технологиясы. Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Электрқозғалтқыштар мен қосудыреттеуші аппартура мен бөлу қондырғысы, қалқан және басқаларды жөндеу технологиясы.
Білімдер:
- жарық түсіру аппаратурасының жұмсалуы, құрылымын;
- кеме электр станциясының жалпы сипаттамасы, топтамасын;
- трансформатор құрылысы, әрекет ету принципі, жұмсалуы, типтері, қосылуын;
- асихрондық қозғалтқыш механикалық және жұмыс сипаттамасын, қосудың электрлік сызбасын, құрылысы мен әрекет ету принципін
Іскерліктер:
- кабельді панель, ілме, науа және құбырда монтаждау, кабель мен сым шеттерін маркалау, металл қабықшаны қорғап жермелеуді орындай;
- суданқорғау және каюталық сөндіргішті құра, кабель мен оның сымдарын енгізе;
- қосудыреттеуші аппратураны монтаждай, кабедьді маркалай және аппратураға тақта орната;
- іскеқосылу кестесінде қорғаныс релесі мен автоматтық қосқышты құра;
- кабель трассасы мен аппратураны құру орнын белгілей, электрмонтаждау дайындамасын қабылдай әрі тексере, белгіленген трасса дұрыстығын тексере;
- жарық түсіру аппратурасын монтаждай, сөндіргіш, кабельді қалқан клеммасына қоса, маркалай;
- кабель экранын жермелей;
- техникалық құжаттамаға сай кабельді дұрыс қалыптастыру әрі қосуды тексере;
- электржабдықты қоса;
- электр машинасын қабылдау-тапсыру сынақтары мен қосудыреттеуіш аппаратураны қоса
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4

ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
СД.02
Судовые электроприводы
Судовой электропривод: понятие, назначение, классификация, характеристики, устройство (электродвигателей постоянного и переменного тока). Аппаратура управления вспомогательными электроприводами: назначение, характеристики, классификация, общее устройство. Электроприводы судовых вспомогательных механизмов. Электроприводы рулевых устройств. Электропривод якорно-швартовных устройств. Электропривод траловых лебедок. Электропривод грузоподъемных устройств. Аккумуляторные батареи: назначение, типы (кислотные, щелочные), характеристики, устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт.
Знания:
- устройство, работа и обслуживание электрических приводов;
- основы электротехники и материаловедения;
- условные обозначения на электрических схемах и на электромонтажных рабочих чертежах, правила их чтения
Умения:
- производить осмотр, диагностику, выявляет неисправности, ремонтирует и регулирует электрооборудование судна;
- выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования;
- контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем;
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
СД.03
Электрические системы автоматики и контроля судовых технических средств
Общие сведения о контроле; аппаратура для замера давлений и разряжении; аппаратура контроля температуры; аппаратура для измерения солесодержания, уровня, расхода, анализа газов; аппаратура для измерения частоты вращения и мощности; сигнализаторы теплотехнического контроля; классификация автоматизированных систем; свойства объектов управления; система автоматического регулирования параметров с регулятором прямого действия; система автоматического регулирования параметров с регуляторами непрямого действия; конструктивное выполнение элементов типовых регуляторов; унифицированная система пневморегулирования и ее элементы; автоматическое терморегулирование ДВС; автоматическое регулирование частоты вращения судовых ДВС; системы автоматического контроля и сигнализация судовых энергетических установок; системы автоматической защиты судовых СЭУ; автоматизация судовых вспомогательных котельных установок; автоматизация общесудовых систем и вспомогательных механизмов; системы дистанционного автоматизированного управления ДВС; обеспечение надежности средств автоматизации, автоматизированные системы диагностики.
Знания:
- принцип действия и устройство солемеров, указателей уровня, термометров, шкалы замера температур, принципиальные схемы приборов;
- устройство и принцип действия сигнализаторов теплотехнического контроля, сигнализаторов давления, температуры, уровня, расхода;
- виды автоматизированных систем.
Умения:
- производить настройку сигнализаторов давления и температуры с регулируемым и нерегулируемым дифференциалом, несложный ремонт;
- снимать статическую и динамическую характеристики, производить настройку регуляторов прямого действия, проводить несложный ремонт;
- производить регулирование пневматической системы, настройку датчиков, снимать статические характеристики датчиков;
- читать схемы релейного оперативного контроля параметров работы судового ДВС
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
СД.04
Энергетическое оборудование, механизмы и системы судна
Судовые электрические станции: назначение, классификация, характеристики, устройство, область применения. Судовые электрические цепи. Распределительные устройства и аппаратура управления. Приборы защиты от перегрузок электрических сетей. Судовое электроосвещение и электронагревательные приборы. Радиосвязь, внутрисудовая связь и аварийно-предупредительная сигнализация. Электродвижение судов: определение, характеристики судов с электродвижением, принципиальная схема гребной электрической установки, главные генераторы и гребные электродвигатели.
Техническая эксплуатация судового электрооборудования: периодичность и технология технического обслуживания, консервация и расконсервация машин, их сушка и регулировка, проверка и регулировка аппаратуры.
Знания:
- устройство, принцип действия, техническая эксплуатация и ремонт судовых электростанций;
- назначение и схемы электрооборудования судна;
- периодичность и правила технического обслуживания аккумуляторных батарей;
- схемы аварийной, командной и телефонной связи на судне;
- назначение, устройство, принцип действия и порядок технического обслуживания аппаратов аварийной, командной и телефонной связи;
- назначение, устройство и правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами;
Умения:
- осуществлять подготовку к работе, пуск, использование в действии, проверку режима работы, остановку и техническое обслуживание агрегатов и механизмов судовой электростанции;
- проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс;
- обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства;
- обслуживать аккумуляторные батареи;
- обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- читать чертежи и электрические схемы;
- вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна;
- соблюдать правила безопасности труда и санитарно-гигиенические нормы труда;
- выполнять меры противопожарной безопасности.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
СД.05
Электрические машины
Понятие, классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение; трансформаторы; машины постоянного тока; генератор постоянного тока; двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития; машины постоянного тока специального применения; классификация, устройство, принцип действия машины переменного тока.
Электрические аппараты автоматики, управления, релейной защиты и другие: устройство, принцип действия, основные технические характеристики; устройство, принцип действия, основные технические характеристики; физические явления в электронных аппаратах.
Знания:
- назначение устройства, принцип действия, рабочий процесс, потери и коэффициент полезного действия, параллельную работу трансформаторов, специальные трансформаторы;
- принцип работы электронных аппаратов;
Умения:
- выбирать режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин, конструктивные исполнения;
- использовать машины переменного тока специального назначения.
- выбирать электрические аппараты по заданным техническим условиям;
- проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
СД.06
Судовое радиооборудование
Аппаратура судовой радиосвязи. Размещение аппаратуры радиосвязи на судне и схема подключения питания. Антенно-фидерные устройства: назначение, устройство и основные параметры. Основные типы судовых антенн, их конструктивные особенности и размещение на судне. Судовые радионавигационные устройства. Судовые радионавигаторы, принцип их действия, состав и размещение аппараҒтуры на судне. Судовая радиолокационная станция (РЛС): ее соединение с антенным устройстҒвом и аппаратурой других систем и размещение на судне. Радионавигационные системы.
Гирокомпасы: назначение, классификация, устройство и принцип действия, структурная схема, соединение с аппаратурой других систем, включение питания. Репитеры: назначение, устройство. Размещение гирокомпаса и репитеров на судне.
Эхолоты: назначение, устройство и принцип действия, размещение на судне, соединение с аппаратурой других систем, схема подключения питания. Лаги: назначение и классификация. Устройство и принцип действия гидравлического, индукционного и гидроакустического лагов. Соединение лагов с аппаратурой других систем, размещение на судне, схема подключения питания. Судовые системы автоматики. Авторулевые: назначение, структурная схема, принцип действия, размещение на судне, связь с другими системами, схема подключения питания. Системы автоматической пожарной сигнализации. Аппаратура дистанционного управления главным двигателем (турбиной, дизелем и др.): назначение, структурная схема, принцип действия, размещение на судне, связь с другими системами, схема подключения питания. Аппаратура электронной сигнализации. Авральная, бытовая, предупредительная сигнализация: назначение, принцип действия, структурная схема подключение питания. Аппаратура судовой связи. Структурная схема систем телефонной связи, громкоговорящей связи и трансляции, машинного телеграфа, их назначение и принцип действия, размещение на судне, схема подключения питания.
Знания:
- радиопередатчики и радиоприемники, их устройство и назначение основных узлов;
- назначение и типы радионавигационных устройств;
- типы, секторные радио-маяки и приемоиндикаторы радионавигационных систем;
- классификация, назначение, основные элементы (датчики, передатчики, приемщики, исполнительные устройства) судовых систем автоматики;
- назначение, принцип действия, классификация, структурная схема, размещение на судне и схема подключения питания системы автоматической пожарной сигнализации;
- виды и приборы электрической сигнализации, устройство аппаратуры электронной сигнализации;
- виды и приборы судовой связи, их устройство аппаратуры судовой связи;
Умения:
- развертывать маломощные радиостанции для работы, устранять выявленные неисправности в аппаратуре радиостанции;
- изготовлять и устанавливать приемные антенны на судах и проверять аппаратуру на связь по всем видам работы;
- производить ремонт радиотехнических средств под руководством радиомонтажника более высокой квалификации;
- производить ремонт навигационных приборов;
- устанавливать на судах на готовых фундаментах аппаратуру связи и электронавигационную аппаратуру под руководством радиомонтажника судового более высокой квалификации;
- выявлять и устранять повреждения в основных цепях питания приборов;
- производить монтаж, наладку и зарядку аккумуляторов.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4
СД.07
Технология технического обслуживания и ремонта судового электрооборудования и автоматики
Осветительная аппаратура, судовые сигнальноотличительные огни, навигационные огни: материал изготовления, требования к размещению и креплению. Особенности электрического освещения на нефтеналивных судах. Способы обеспечения электробезопасности судового электрического освещения. Судовые электрические станции.
Конструкции судовых электростанций, требования к размещению и установке. Аварийные судовые источники электроэнергии. Требования безопасности труда и электробезопасности к судовым электростанциям. Трансформаторы. Электрические машины. Асинхронные двигатели. Многоскоростные двигатели. Режимы работы асинхронных двигателей. Распределительные устройства аппаратуры управления и защиты.
Подготовительные работы: организация рабочего места и безопасности труда. Технология монтажа кабеля на переборках и на наборе судна. Особенности монтажа электрических сетей на нефтеналивных судах. Требования безопасности труда. Технология монтажа осветительных установок.
Требования безопасности труда. Технология монтажа электрических машин, пусковой аппаратуры и элементов автоматики. Требования безопасности труда. Технология ремонта электродвигателей и пускорегулирующей аппаратуры и аппаратуры распределительных устройств, щитков и пр.
Знания:
- назначение, конструкция осветительной аппаратуры;
- общую характеристику, классификацию судовых электрических станции;
- устройство, принцип действия, назначение, типы, соединения трансформаторов;
- принцип действия, устройство, электрические схемы включения, механическую и рабочую характеристику асинхронного двигателя;
Умения:
- выполнять монтаж кабеля на панелях, подвесках, желобах и трубах, маркировка концов кабелей и проводов, защитное заземление металлических оболочек;
- установить водозащитные и каютные выключателей, заводка кабелей и проводов в них;
- монтаж пускорегулирующей аппаратуры, маркировка кабеля и установка табличек на аппаратуре;
- установка защитных реле и автоматических выключателей на режим срабатывания.
- разметка кабельных трасс и мест установки аппаратуры, приемка и проверка комплектности электромонтажных заготовок, проверка правильности размеченных трасс;
- монтаж осветительной арматуры, выключателей, подключение кабеля к клеммам щита, маркировка;
- заземление кабельных экранов;
- проверка правильности установки и соединения кабелей в соответствии с технической документацией;
- пуск электрооборудования;
- приемо-сдаточные испытания электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.8.2
ПК 3.8.4

Біліктілігі: 120409 3 – Кеме жүйелерінің механигі
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Кемелердің теориясы және құрылғысы
Ішкі суда жүзетін кемелердің негізгі түрлері және классификациясы.
Кемелердің классы және жүзу ауданы.Кемелерді техникалық бақылау органдары. Кеме корпусының геомертиясы.Кеме гидромеханикасының  негізі.
Үлкен және кішкене кисаю бұрыштарындағы орнықтылық.
Өзеннің немесе көлдің кейбір жерлеріндегі кеме қозғалысына келетін кедергілер.
Кеме қозғалтқыштарының түрлері және олрадың
ерекшеліктері.
Металлдан,пластмассадан немесе темірбетоннан жасалған кеме корпустарының ерекшеліктері.
Кеме корпустарын таңдау жүйесі.
Кеме жасау кезеңдері,
оларды жобалау және жабықтарын дайындау туралы түсініктер.Кемені суға түсіруге және көтеруге арналған құрылымдар.
Негізгі қондырғылар және кемені жабдықтау.
Өрттен қорғау  және құтқару жабдықтары.
Кеме құрылымдары және жүйелері.
Білімдер:
- кеме бақылау ұйымдары, олардың бүл мәселедегі компетенциялық ауқымдары; бақылау ұйымдастырудағы Регистрдың атқаратын қызметі; кеме конструкциясының негізгі элементтері.
-негізгі базалық жазықтықтар,теориялық сызбаның проекциялары және сызықтары,кеме корпусының негізгі размерлері және іс жүзіндегі олардың қатнастарының
мағнасы; кеме корпусының
формасын толтыру коэффициентінің маңызы;
-кеме жүзу теориясының негізгі терминдері мен анықтамалары;ауырлық ортасы мен шамалық ортаның негізгі айырмашылықтары;
Негізгі жүзу мінездемелерінің атқаратын қызметі және оларды іс жүзінде пайдалану ауқымдары; мінездемелерді   графикалық
ықшамдау;
- кеме жүктері маркаларын айқындаудың мағнасы
Кеменің отсектерінің бату мінездемесіне сәйкес классификациясы;кеменің батпаулығына қойылатын талаптар;
Кеменің батпауын қамтамасыздандыру үшін қойылатын талаптар;
батпаудың түрлері
мен шаралары; «курстағы орнықтылық» және «бұрымдылық»  деген ұғымдардың
айырмашылығы;
кеменің циркуляциялық элементтері және рөлдік тетіктердің жұмыс істеу принципы.
-кеме құрлысында әртүрлі материалдарды қолдану салалары және олардың корпустық конструкциясын біріктіру түрлері;
Корпустық барлық бөліктердің орналасу тәртібі және
олардың элементтері,аттары, атқаратын қызметтері;
корпустың және құрамындағы
фундаментінің әртүрлі жабындарын таңдап алу ерекшеліктері кеме корпусының шебі.
Іскерліктер:
- Кеменің  құрлысы және   геометриясы бойынша
негізгі терминдер мер анықтамаларды түсіндіруді, кеме корпусына қатысты теорияляқ сызбаларды  еркін меңгеру және түсіну, теорияляқ сызбалардың элементтері бойынша кеме корпусын көлемді түрде елестетіп, кеме кесіндісінің жазықтығының  ауданын есептеу білуді.
Жылжымалы жүктердің кеме орнықтылығына әсерін түсіндіру және әртүрлі факторлардың
кеме басқарымдылығына әсерін анықтауды. Мөлшерлі формуланы қордана отырып, кеме қозғалысындағы 10судың кедергісін есептеп шығаруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7

Квалификация: 120409 3 – Механик по судовым системам
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Теория и устройство судна
Классификация и основные типы судов внутреннего плавания. Органы технического надзора за судами. Геометрия корпуса судна. Основы гидромеханики судна. Устойчивость при малых и больших углах наклонения. Сопротивление воды движению судна на определенных участках реки и озера. Типы судовых движителей и их особенности. Особенности конструкции корпусов металлических, пластмассовых и железобетонных судов. Системы набора корпуса судна. Понятие о проектировании, подготовка к устройству и этапы строительства судна. Сооружения для подъема и спуска судов на воду. Основное оборудование и снабжение судов. Средства противопожарной защиты и спасательные средства. Судовые устройства и системы.
Знания:
- организации, осуществляющие надзор за судами, область их компетенции в этом; роль Регистра в организации надзора; основные элементы конструкции судов.
- основные базовые плоскости, проекции и линии теоретического чертежа, главные размерения корпуса судна и практическое значение их соотношений, сущность коэффициентов полноты корпуса судна.
- основные термины и определения теории плавучести; основное различие центра тяжести и центра величины; назначение и графическое отображение основных характеристик плавучести, область их практического применения;
- назначение и изображение грузовых марок на судах.
- классификацию отсеков судна в зависимости от характера их затопления; требования к непотопляемости судов; меры и способы обеспечения непотопляемости судов.
- различие понятий «поворотливость» и «устойчивость на курсе»; элементы циркуляции судна и принцип действия рулевых органов.
- область применения различных материалов в судостроении и способы соединения корпусных конструкций. конструкцию,
- элементы и правила расположения всех составных частей набора корпуса, их наименование и назначение; особенности набора различных перекрытий корпуса и фундаментов в его составе, оконечностей корпусов судов.
Умения:
- объяснять основные термины и определения по геометрии и устройству судна, свободно ориентироваться и читать теоретические чертежи корпусов судов, объемно представлять форму корпуса судна по элементам теоретического чертежа, рассчитывать площади сечений судна.
объяснять влияние подвижных грузов на остойчивость судна
- определять степень влияния различных факторов на управляемость судна.
- применять приближенные формулы для вычисления сопротивления среды корпусу судна при его движении.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7

КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
.
АП.02
Кеме корпусының конструкциясы
Кеменiң корпусы және оның элементтерi, терминдер және анықтамалар, қойылатын талаптар; корпустық конструкцияның пішіні мен өлшемдерін таңдау; кеме конструкциясының рационалды корпустарын жасаудың негізгі принциптері; кемелерді жобалаудағы классификациялық ұйымдар мен кеме шаруашылығының теңiздегi регистрiнiң рөлi; қазiргi заман кемесін жасауда қолданылатын материалдар және профилдер;
тіреулер мен кеме корпусының жүйелер жиынтығы; штевенлердiң ерекшелiгі және түрлерi; корпусты конструкциялардың технологиясы;
Білімдер:
- кеменің әр түрлi түрiнiң конструкциялық ерекшелiктерi бойынша әзірлемелерін;
- қазіргі заман және болашақты кемелердің техникалық сипаттамасын;
- сыртқы қаптамалар, түптiк, бүйiрлі және палубалық жабындар, палубалық ойықтар конструкциясын;
- кеменің тұмсықты және артқы жағының шетін, бойлық және көлденең тасалаудың, рубкалар мен қондырмалар конструкциясын;
Іскерліктер:
- кеменің таңдап алынған түріне жалпы деректерін және жүйелеп баяндауды;
- кеменiң жазық және көлемдi секцияларын құрастыруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
АП.03
Кеменің берiктiгi және жобалау
Серпiмдiлiк теориясының негiздерi: ережелері, принциптері; корпусты конструкцияның орнықтылығы және дәлдiк проблематикасы; берiктiк теориясы; кемені жобалаудағы есептеу принциптері; құрылыс механикасының негiздерi; сыртқы жүктемелер, деформация, кернеу; кемелі жабындарды жобалау (сыртқы қаптамалар, түптiк, бүйiрлі және палубалық жабындар, тасалар мен қалқалар); кеменің жабындарын берiктікке есептеу; арқалықтар және пластиналардың орнықтылығы және бағалау принциптерінің есебi; берiктiк есебін орындаудағы ЭЕМ; кеме корпусының шегіне жеткен күйі бойынша берiктік бағасы; кеме корпусының жалпы және жергiлiктi тербелу туралы ұғым;
Білімдер:
- берiктiк және сенiмдiлiк бойынша теңiз және өзен техникасын жобалаудың негiздерiн;
- кеме жабындарын жобалау әдістерін;
- алдын-ала беріктік, қаттылық және орнықтылықтың есептері туралы мағлұматтарды;
- кеменің корпусты констукциясын және оларды жобалаудың негіздерін;
Іскерліктер:
- қолдаңбалы бағдарламалар қолданысымен қамтылатын кемелер мен басқа да теңіз техникасының корпустарын жобалаудағы типтік, беріктік және басқа есептеулерді орындауын;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
АП.04
Кеме құрылғысы және жүйелері
Құрылғылар классификациясы (басқару тұтқасы, зәкiр, арқандап байлағыш, буксирлі, жүк таситын, кәсiпшiлiк); құтқарушы және арнайы құрылғылар; кеме жүйелерi автоматикасының элементтерi; құбырлардың гидравликалық есебiнiң негiздерi; трюмдiк және балласт жүйелерi, өртке қарсы, жасанды микроклимат, ағынды және тұрмыстық сумен жабдықтаудың, қысылған ауа мен газдар, төкпелі кемелердің арнайы жүйелерi; суық құрылғылардың жүйелері; кеме палубалық механизмдерi мен құрылғылардың қысқаша сипаттамасы; механизмдер өзгешелігі және кеме жүйелерiнiң арматурасы;
Білімдер:
- кемені сумен жанармай, азық-түлік және материалдық техникалық, оларды арналастырып, сақтау нормаларын;
- кеменің басты механизмдері мен құрылғыларын, қозғалтқыштарды пайдалану техникасын;
- кеме механизмдері мен құрылғыларын, басты қозғалтқышты жөндеуді;
- дизель мен қозғалтқыш карбюраторының қоспажасауын;
- ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
- ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісін (төрттактілі және қостактілі қозғалтқышты);
- ауа артықшылық коэффициентін;
- қозғалтқыш үнемділігін;
- қуатының өсу жолын;
- отынның үлестік шығынын;
- біртекті қоспаны алу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- кеменің жалпы құрылғысын;
- кеме палубалық механизмдердің артықшылығы мен кемшіліктерін және негiзгi техникалық сипаттамасын;
- жүйелер классификациясын және олардың құрастырымдық элементтерiн;
- кеме жүйелерін жобалаудың ретін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
АП.05
Кеменің энергетикалық қондырғылары
Кеме энергетикалық қондырғыларының міндеттері, классификациясы, құрамы және көрсеткiштері (КЭҚ); ең басты кеме берiлістері және муфталар; кеменің білік өткiзгiшi; КЭҚ жүйелері; дизелді, парлы және газтурбиналы, электрлі энергетикалық, қосалқы КЭҚ; электрлік қондырғылармен басқару (ЭҚ) және олардың кемеде ЭҚ орналастыру, автоматтандыруы; қоршаған ортаны қорғайтын кеменің құралдары;.
Білімдер:
- кеме энергетикалық қондырғыларының (КЭҚ) құрылғысын және әрекет ету принциптерін;
- электрлік қондырғылардың түр өзгешелігін;
- КЭҚ пайдалану ережелерiн;
Іскерліктер:
- ЭҚ басқарудың схемасын жинауды және оқи алуын;
- қосалқы КЭҚ-ның сипатты ақауларын жоюды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1

ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
СД.02
Конструкция корпуса судна
Корпус судна и его элементы, термины и определения, предъявляемые требования; выбор размеров и формы корпусных конструкций; основные принципы создания рациональных корпусных конструкций судов; роль регистра судоходства и классификационных обществ в проектировании судов; применяемые материалы и профили в современном судостроении; системы набора корпуса судна и перекрытий; специфика и типы штевней; технологичность корпусных конструкций.
Знания:
- разработки по особенностям конструкции различных типов судов;
- технические характеристики современных и перспективных судов;
- конструкцию наружной обшивки, днищевых, бортовых и палубных перекрытий, палубные вырезы;
- конструкцию надстроек и рубок, продольных и поперечных переборок, носовой и кормовой оконечностей судна.
Умения:
- давать описание и общие данные выбранного типа судна;
- конструировать плоские и объемные секции судна.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
СД.03
Проектирование и прочность судов
Основы теории упругости: положения, принципы; проблематика точности и устойчивости корпусных конструкций; теория прочности; принципы расчетного проектирования судов; основы строительной механики; внешние нагрузки, деформации, напряжения; проектирование судовых перекрытий (наружная обшивка, днищевые перекрытия, бортовые перекрытия, палубные перекрытия, переборки и выгородки); прочностные расчеты судовых перекрытий; расчетные принципы оценки, устойчивость балок и пластин; ЭВМ в выполнении расчетов прочности; прочностная оценка корпуса судна по предельному состоянию; понятие об общей и местной вибрации корпуса судна.
Знания:
- основы проектирования морской и речной техники по прочности и надежности;
- методы проектирования судовых перекрытий;
- предварительные понятия о расчетах на прочность, жесткость и устойчивость;
- корпусные конструкции судов и основы их проектирования.
Умения:
- выполнять типовые, прочностные и другие расчеты при проектировании корпусов судов и кораблей и другой морской техники с использованием прикладного программного обеспечения.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
СД.04
Судовые устройства и системы
Классификация устройств (рулевое, якорное, швартовное, буксирное, грузовое, промысловое); спасательные и специальные устройства; элементы автоматики судовых систем; основы гидравлического расчета трубопроводов; системы трюмные и балластные, противопожарные, искусственного микроклимата, бытового водоснабжения и сточные, сжатого воздуха и газов, специальные системы наливных судов; системы хладоустановок; краткая характеристика судовых палубных механизмов, устройств; специфика механизмов и арматуры судовых систем;
Знания:
- общие устройство судов;
- основные технические характеристики и достоинства, недостатки судовых палубных механизмов;
- классификацию систем и их конструктивные элементы;
- порядок проектирования судовых систем.
Умения:
- выполнять гидравлический расчет трубопровода;
- выбирать элементы устройств и систем;
- применять спасательные и специальные устройства.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
СД.05
Судовые энергетические установки
Назначение, классификация, состав и показатели судовых энергетических установок (СЭУ); главные судовые передачи и муфты; судовой валопровод; системы СЭУ; дизельные, паро- и газотурбинные, электроэнергетические, вспомогательные СЭУ; управление электрической установкой (ЭУ) и ее автоматизация, расположенной ЭУ на судне; судовые средства защиты
Знания:
- устройство и принцип действия судовых энергетических установок (СЭУ);
- разновидности электрических установок;
- правила эксплуатации СЭУ.
Умения:
- читать и собирать схемы управления энергетическими установками;
- устранять характерные неисправности вспомогательного судового оборудования
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1

КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.4 КҚ 3.9.6
КҚ 3.9.7
АП.06
Кемелерді жөндеу және құрылыс технологиясы
Кеме жасайтын кәсiпорындардың классификациясы және құрамы; кеменiң құрылысының өндiрiстiк процестерi; техникалық мөлшерлеудiң негiздерi; плаздың міндеттері мен түрлері; плазбен бөлу құрылысы; корпусты цехтар жұмыстарын плазбен қамтуын және бөлшектердiң өлшемдерiнiң анықтау; корпусты өңдеуші цехтар; жалға беру қоймасы; құрастырушы- дәнекерлегiш цехтар; құрылыстық орындағы құрылыстың әдiстерi және кеме корпусын құрастыруының тәсілдерi; суға кемелерді түсiру; монтажды-салып бiтiретiн жұмыстар; кемелерді өткізу және сынау; кеме жөндейтiн кәсiпорындар және кеме жөндеуші ұйымдар; кеме жөндеудiң түрлер және әдiстерi; энергетикалық қондырғыларын жөндеудің, кеме құрылғылары мен жүйелерiнiң негiздерi; докке кеменiң қойылуы; корпустардың пайдаға асыру, корпустың дефектациясы, жөндеуi
Білімдер:
- Кемелік технологиялық
тоңазытқыш қондырғылары.
- кеме корпустарын жасау саласындағы жаңашыл жетістіктерді;
- пайдаға асатын кеме құрылғыларының конструкциясы мен жұмыс принциптерін;
- түйіндер, секциялар, блоктарды дәнекерлеу мен құрастырудың технологиялық процестерін;
- монтажды-салып бiтiретiн жұмыстарды орындаудағы қауіпсіздік талаптарын;
- еңбек процестерін мөлшерлеудің әдістемесін;
Іскерліктер:
- жалға берудi алдын ала өңдеуiн, бөлшектердi белгiлеу және таңбалауды, жылулық кесудi, механикалық өңдеудi, икемділік, бөлшектердi iрiктеп жинақтауды, бөлшектердi өңдеудiң технологиялық маршруттарын орындай алуды;
- корпусты конструкциялардың дәнекерлеу мен құрастыруын жүзеге асыруды;
- су өткiзбеушiлiк және герметикалығына конструкцияны сынақтан өткізуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
АП.07
Кемені жөндеудегі және кеме жасаудағы технологиялық процестерді механикаландыру мен автоматтандыру
Өндiрiстiк процестердiң автоматтандыру және механикаландыру анықтамалары және негiзгi ұғымдары (автоматиканың элементтері және құрылғысы, теориясы); икемді өндiрiстiк жүйелер (ИӨЖ) және робототехникасы; басқарудың автоматтандырылған жүйелерi (БАЖ ); өндiрiстiң плазалы-технологиялық дайындығын автоматтандыру; кеме корпусының блоктерi мен секцияларын, бөлшектерін, түйiндерін жасауын автоматтандыру және механикаландыру; құрылыстық орында кеме корпусының құрастыру бойынша жұмыстарын механикаландыру; кеме жөндеудегі техникалық процестердi механикаландыру және автоматтандыру;
Білімдер:
- өндiрiстiк процесстердi механикаландыру және автоматтандыру құралдарын;
- корпус бөлшектерін жүйеге келтіру мен стандарттау есебімен кемені құру және жөндеуге арналған автоматтандыру және механикаландыру құралдарын таңдап алудың әдiстерiн;
Дағдылар:
- кеме жүйесiнiң құбырларын, корпусты кемені салудың номенклатуралар бұйымдарын даярлауды;
- кеме бөлмелерінің жабдығы мен өңдеу процестерін механикаландыруын қалыптастыруды;
- кеменің су асты бөлiгiн тазарту мен бояуын механикаландыруды орындай алуын.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.5 КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
АП. 00
Арнайы пәндер

ПК 3.9.2
ПК 3.9.4
ПК 3.9.6
ПК 3.9.7
СД.06
Технология постройки и ремонта судов
Классификация и состав судостроительных предприятий; производственный процесс постройки судна; основы технического нормирования; назначение и виды плазов; построение плазовой разбивки; определение размеров деталей, плазовое обеспечение работ корпусных цехов; корпусообрабатывающий цех; склад проката; сборочно-сварочный цех; методы постройки и способы формирования корпуса судна на построечном месте; спуск судов на воду; монтажно-достроечные работы; испытания и сдачи судов; судоремонтные предприятия и организация судоремонта; виды и методы судоремонта; основы ремонта энергетических установок, судовых устройств и систем; постановка судна в док; дефектация, ремонт корпуса, утилизация корпусов.
Знания:
- новейшие достижения в области судокорпусосторения;
- конструкцию и принцип работы судовых устройств утилизации;
- технологические процессы сборки и сварки узлов, секций, блоков;
- требования безопасности при выполнении монтажно-достроечных работ;
- методику нормирования трудовых процессов.
Умения:
- выполнять предварительную обработку проката, разметку и маркировку деталей, тепловую резку, механическую обработку, гибку, комплектацию деталей, технологические маршруты обработки деталей;
- осуществлять сборку и сварку корпусных конструкций;
- производить испытание конструкции на водонепроницаемость и гермитичность.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
СД.07
Механизация и автоматизация технологических процессов в судостроении и ремонте судов:
основные понятия и определения механизации и автоматизации производственных процессов (теория, элементы и устройства автоматики); гибкие производственные системы (ГПС) и робототехника; автоматизированные системы управления (АСУ); автоматизация плазово-технологической подготовки производства; механизация и автоматизация изготовления деталей, узлов, секций и блоков корпуса судна; механизация работ по формированию корпуса судна на построечном месте; механизация и автоматизация техпроцессов в ремонте судов.
Знания:
- средства механизации и автоматизации производственных процессов;
- методы подбора средств механизации и автоматизации для постройки и ремонта судов с учетом стандартизации и унификации деталей корпуса.
Умения:
- изготавливать изделия корпусодостроечной номенклатуры, трубопроводов судовых систем;
- формировать механизацию процессов отделки и оборудования судовых помещений;
- выполнять механизацию очистки и окраски подводной части судов.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.9.1
ПК 3.9.3
ПК 3.9.5
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8

КҚ 3.10.8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП.01
Мамандық бойынша жүзу технологиясы.
Су жолдарының транспорттық кемелерінде оқушылардың штаттық қызметте моторист-рөлші болып жұмыс істеуі;
Теориялық білімді пысықтау; мамандық бойынша сенімді іс-тәжрибелік әдістілік мен білімділікті меңгеру;
өзенд»к флоттың қызметтік уставын оқып-үйрену, өзендік
арнайы және жалпы лоциялық қызметкерлеріне қатысты тәртіптік уставты меңгеру;
Кемелік өндірістік жұмыстарды ұйымдастыруға әдістену. Кеме корпусының конструкциясын, кемелік қондырғыларын және ғимараттардың орналасу жүйесін
оқып-үйрену.
Кемелік негізгі және қосалқы қозғаушыларының
құрлысын,
оларды пайдалану жолдарын,
кемелік энергия және канализация көздерін меңгеру.
Жергілікті жердегі жүзу тәртібін, кеменің маневрлік қасиетін, кеме жүргізуге қатысты техникалық жабдықтарды жіне оларды пайдалануды меңгеру.
Өзендік транспорттық тасымалдаудың негізін және жүктасу негізін оқып-үйрену.
Іскерліктер:
-Кемелік экипаждың кеме кестесіне сәйкес жұмыстарын ұйымдастыруды, кемелік ішкі қызметтік
Уставқа сәйкес экипаж мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін;
-тұрақтық және жүрістік вахтаны атқару барысында кемелік құжаттарды толтыруды, кемені басқару және маневрлеу ерекшеліктерін.
Дағдылар:
- Моторист-рөлшінің
-штаттық
кестеге байланысты
тұрақты және жүрістік
вахтаны атқару;
вахталақ бастықтың көзінше кемені басқара білу;
-палубалық және кемелік жұмыстарды атқара білу, кемелік көтеру қондырғыларын басқара білу;
- кемелік энергетикалық
негізгі қондырғыпар мен қосалқы механизмдерді баптай білу.
БҚ 6
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.10.1-
КҚ 3.10.12
КП. 02
Диплом алды кемедегі мамандық бойынша
Мамандық бойынша командалық құрамның бастығының міндеттерін сол мамандыққа сәйкес дублер ретінде орындау
Әртүрлі жүзу жағдайларда кемені басқара білу. Әртүрлі маневрлерді орындау. Кемелік жұмыстарды басқару. Кемені жүк қабылдауға дайындау және жүк құжаттарын толтыру.
Гидрологиялық және радионавигациялық приборларды пайдалану; УВК-лық радиостанцияда радиобайланысты қамтамасыз ету, кемелік құжаттарды толтырып, есеп жұмыстарын жүргізу. Ішкі су жолдарын меңгеру.
Кауыпсіз жүзудің
Ережелерін бекіту
Іскерліктер:
вахталық бастықтың командалық құрамының міндеттерін; кемелерді техникалық пайдалану және ұйымдастыруды, оларды жөндеуге дайындауды,
өзендік транспорттық тасымалдау технологиясын және жүктасу негіздерін;
- кеме жүзу аймағының
арнайы лоциясын.
Дағдылар:
-командалық құрамның вахталық бастығының міндетін дублер ретінде атқару;
- вахталық бастықтың қатысуында әртүрлі жүзу жағдайларында кемені басқара білу;
- жүк құжаттарын дайындап, кемені жүк қабылдауға дайындау;
- гидрологиялық және радионавигациялық приборларды пайдалану; УВК-лық радиостанцияда радиобайланысты қамтамасыздандыру;
- кемелік құжаттарды толтырып, есеп жұмыстарын жүргізу.
БҚ 6
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.10.1-
КҚ 3.10.12
АП 00
Арнайы пәндер

ПК 3.10.8
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Технологическая
плавательская по специальности. Работа обучающихся на штатных должностях мотористов-рулевых на транспортных судах ВП. Закрепление теоретических знаний, выработка твердых практических навыков и умений по специальности. Изучение устава службы на судах речного флота, устава о дисциплине работников речного транспорта, специальной и общей лоции. Приобретение навыков в производстве и организации судовых работ. Изучение конструкции корпуса судна, судовых устройств и систем расположения помещений. Изучение главных и вспомогательных судовых двигателей и правил их эксплуатации, судовых источников электроэнергии и канализации энергии на судне. Изучение местных правил плавания, маневренных качеств судна, технических средств судовождения и правил их использования. Основы грузоведения и технологии перевозок речным транспортом.
Знания:
- организацию работы судового экипажа по судовому расписанию; права и обязанности членов экипажа согласно Устава внутренней службы на судах;
- правила заполнения судовой документации при несении ходовой и стояночной вахт; особенности управления и маневрирования судном.
Умения:
- нести ходовую и стояночную вахты по штатному расписанию моториста-рулевого; уметь управлять судном в присутствии вахтенного начальника;
- производить палубные и судовые работы, управлять судовыми грузоподъемными устройствами;
- обслуживать главные судовые энергетические установки и вспомогательные механизмы.
БК 6
БК 8
БК 9
ПК 3.10.1-3.10.12
ПП.02
Преддипломная (штурманская) по специальности на судах.
Работа в качестве дублера вахтенного начальника командного состава по специальности и выполнение их обязанностей. Управление судном в различных условиях плавания. Выполнение различных маневров. Руководство судовыми работами. Подготовка судна для приема груза и оформление грузовых документов. Использование электрорадионавигационных и гидрологических приборов, осуществление радиосвязи на УКВ радиостанции, ведение судовой документации и отчетности. Изучение лоции внутренних водных путей. Закрепление Правил и безопасности плавания.
Знания:
- обязанности вахтенного начальника командного состава;
- организацию и техническую эксплуатацию судов, подготовку к судоремонту;
- основы грузоведения и технологию перевозок речным транспортном;
- специальную лоцию района плавания судна.
Умения:
- исполнять обязанности вахтенного начальника командного состава в качестве дублера;
- управлять судном в различных условиях плавания в присутствии вахтенного начальника;
- готовить судно для приема груза и оформлять грузовые документы;
- использовать электро- радионавигационные и гидрологические приборы, осуществлять радиосвязь на УКВ радиостанциях;
- вести судовую документацию и отчетность.
БК 6
БК 8
БК 9
ПК 3.10.1-3.10.12
СД. 00
Специальные дисциплины

- кемелерді жөндеу барысында механикалық жөндеуден өткізу және жиыстыру үшін технологиялық жабдықтауын қалап алу керек,кеме техникаларын жөндеуден өткізуде және оған қызмет көрсетуде техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің шешімдерін есепке алу керек,1978 жылғы және 1995 жылы енгізілген өзгерістер негізінде білікті теңізші даярлауда ПДМНВ-78/95 Халықаралық конвенциясында көрсетілгендей
- кемедегі вахталық механиктердің негізгі қағидаларына жәненұсқауларына сәйкес жүргүзүші вахтасын хәне жағажайдағы вахталық жұмысты атқару қажет, кемедегі күштеу қондырғыларын тарту және әр түрлі қилыс жағдайларында оларды басқара білу керек.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.7.1-3.7.8
КҚ 3.18.1-3.8.8
КҚ 3.9.1-3.9.8
КҚ 3.10.1-3.10.12
КҚ 3.11.1-.
КҚ 3.11.11
КП. 02
Диплом алды
Кеменің әр түрлі жүзу щарттарына байланысты энергияны басқару және қондыру. Кеме жұмыстарын жүргізу барысында жеке құрамды басқару. әр түрлі жағдайларға байланысты дабыл қағылғанда, есептік жұмыстарды енгізу,техникалық жөндеу құжаттарын және вахталық машиналық жорналды басқару сиакты жұмыстарды қоса жүргізу. Нормативтік құжаттармен және техникалық технологиялық құжаттармен жұмыс.кемеде техникалық қауіпсіздік ережесін қатаң сақтай және теңіздегі айналаның ластануын болдырмау.
Іскерліктер:
- эксплутациялау, қызмет көрсету, кеменің булы және дизельді қондырғыларын жөндеу,
Көмекші механизмдерін жөндеу, жүйелермен қондыргылар, сонымен қатар насос жүйесін және басқару қондырғыларын; әр түрлі кемелердіэкплутациялаужәне техникалық қызмет көрсету жәнежөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
Дағдылар:
- өрт сөндіру құлардарымен жүйелерін қолдану.жеке және ұжым мен бірге құтқару жұмыстарын жүргізу, кеменің жұмысқа жарамдылық мерзімін арттыру.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.7.1-3.7.8
КҚ 3.18.1-3.8.8
КҚ 3.9.1-3.9.8
КҚ 3.10.1-3.10.12
КҚ 3.11.1-.
КҚ 3.11.11
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
Адамдармен, қоғамға, қоршаған ортаға қарым-қатынасын реттеу және құқықтық нормаларды білу;
Әртүрлі халықтардың мәдени негіздері жөніндегі білімін қалыптастыру;
Кәсіби мен әлеуметтік қызметтегі процестерді және әлеуметтік-маңызды мәселелерді талдау;
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
Кәсіпорынның өнім шығарылуында өндіріс технологиясын сақтау;
Кәсіби қызметте ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану;
Жабдықтарды пайдалану кезінде өртке қарсы қауіпсіздігін және техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау ережелерін сақтау;
Өндірістің технологиялық құжатнамасын әзірлеу және рәсімдеу;
Физикалық өзін-өзі шыңдауда іскерліктерімен біліктіліктерін қолдана білу.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей

- несения ходовой, машинной вахты и вахты в порту в соответствии с основными принципами и инструкцией для вахтенных механиков судна, указанными в Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты 1978 года и поправках к ней 1995 г. (ПДМНВ-78/95); управления судовой энергетической установкой, при различных условиях маневрирования и буксировки.
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.1-3.7.8
ПК 3.18.1-3.8.8
ПК 3.9.1-3.9.8
ПК 3.10.1-3.10.12
ПК 3.11.1-.
ПК 3.11.11
ПП.02
Преддипломная практика
Управление судовой энергетической установкой при различных условиях плавания. Руководство личным составом при проведении судовых работ, при несении вахты и выполнения обязанностей по тревогам, ведение учетно-отчетной, эксплуатационно-технической, ремонтной документации и вахтенного машинного журнала. Работа с нормативными документами, с технической и технологической документацией.
Выполнение правил техники безопасности на судне и предотвращение загрязнения морской среды.
Умения:
эксплуатация, обслуживание, диагностика и ремонт судовых дизельных и паросиловых установок, судовых вспомогательных механизмов, систем и установок, включая системы насосов, трубопроводов и рулевого устройства;
- эксплуатация и обслуживание приводов якорных, швартовных, грузовых и других палубных механизмов; обнаружению неисправностей и предотвращению повреждений механизмов, организации их ремонта.
Навыки
- выполнять расчеты по устойчивости и непотопляемости судна; использовать системы и средства пожаротушения; использовать индивидуальные и коллективные спасательные средства и технические средства борьбы за живучесть судна;
- эксплуатировать оборудование спасательных средств, включая переносное радиооборудование; управлять судовыми катерами и шлюпками;
- выбирать технологическую оснастку оборудования для механической обработки и сборки при судоремонте; расчете технико-экономических показателей обоснования решений при обслуживании и ремонте судовой техники.
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.7.1-3.7.8
ПК 3.18.1-3.8.8
ПК 3.9.1-3.9.8
ПК 3.10.1-3.10.12
ПК 3.11.1-.
ПК 3.11.11
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде.
Сформировать знания о культурном фундаменте разных народов.
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности.
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.
Соблюдать технологические процессы в производственной деятельности по специальности;
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования;
Разрабатывать и оформлять технологическую документацию производства;
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2 Повышенный уровень

2.1. 120401 2 – Матрос (теңіз және балық аулау флоты) *
КҚ 2.1.1 Боцманның немесе рөлшінің баскаруымен кемелік, такелаждық, бояу жұмыстарын және ағынды жөндеуді жүргізу.
КҚ 2.1.2 Ішкі күн тәртібі талабын экипаж мүшелерінің сақтауын қадағалауды, кемелік ғимраттарда және палубада тазалықты қамтамасыз ету.
КҚ 2.1.3 Кемелік мүліктерді, инвентарларды, жүктердің сақталуын қадағалау.
КҚ 2.1.4 Швартовка жасау арқандарын және траптарды қою, алу және кеме тоқтаған кезде олардың сенімді бекітілуін қамтамасыздандыру
КҚ 2.1.5 Вахталық бастықтың бұйырығымен якорды беру және түсіру, шлюпканы көтеру және түсіру жұмыстарына қатысу.
КҚ 2.1.6 Жүктерді сақтауға арналған ғимраттарды дайындау жұмыстарына қатысу, жүктік жабдықтар мен инвертарларды тиеу, түсіру және оларды тасымалдау үшін жинай білу.
КҚ 2.1.7 Жалпылық және жекелік құтқару жабдықтарын пайдалануды меңгеру жыне олардың кемедегі тұратын орнын ілу.
КҚ 2.1.8. Авариялық-құтқару мүлігін, өрт сөндіру құралдарының, сигнализация оттарының дұрыстығын қадағалау.
КҚ 2.1.9. Шлюпкада ескекпен жұмыс істеу. Кеменің жүзу құралдарын басқару
КҚ 2.1.10. Гидрометерологиялық жағдайдың өзгерістерін бақылау
2.2 120402 2 – Рөлші (кормшы)*
КҚ 2.2.1 Кеменің тіркеу, якорлық, швартовтық жабдықтары мен рөлдік механизмдерінің жұмысын басқару және олардың күтім ережелерін сақтау.
КҚ 2.2.2 Кемелердің теңізде соқтығысуының алдын алу үшін, сондай-ақ ішкі су жолдарының жүзу Ережелерін, жергілікті жүзу тәртібінің, әлеуметтік және жалпы лоциялық жағдайлардың халықаралық ережелерінің талаптарын орындау.
КҚ 2.2.3 Кемені басқаруды көзбен шолу арқылы, сондай-ақ курскөрсеткіштің көмегімен бағдарлап, вахталық бастықтың нұсқауымен жүзе білу.
КҚ 2.2.4. Матростардың мендетіне кіретін малярлық, ағашұсталық, такелаждық және басқа да жұмыстарды меңгеру.
КҚ 2.2.5 Мостикте және рубкада тазалықты сақтау
КҚ 2.2.6 Кестеге сәйкес қарастырылған сағаттар бойынша тоқтау және жүзу кезінде кемедегі вахталық қызметті атқара білу.
КҚ 2.2.7 Шлюпканы түсіре, көтере және басқара білу.
КҚ 2.2.8 Коршаған ортаны бақылау және кемені басқару туралы вахталық бастықтың нұсқауын орындау.
КҚ 2.2.9 Сигналдық оттардың, ал күндізгі жағдайға байланысты қажетті сигналдық жалаулар мен белгілердің жұмыстарын тексеру.
КҚ 2.2.10 Рейске шығар алдында, болмаса тұрақтан кейін рейсті жалғастырғанда рөлдік жабдықтардың түзулігін тексеру.
КҚ 2.2.11 Кеменің тұрған орнын навигациялық техниклық құралдар арқылы анықтау, визуальды әдіспен анықтау, якорлық және швартовтық жұмыстарды орындау

2.1. 120401 2 – Матрос (морской и рыбопромысловый флот)*
ПК 2.1.1 Выполнять судовые, такелажные, малярные работы и текущий ремонт под руководством боцмана или рулевого.
ПК 2.1.2 Поддерживать чистоту на палубах и судовых помещениях, следить за соблюдением членами экипажа правил внутреннего распорядка дня.
ПК 2.1.3 Следить за сохранностью грузов, инвентаря и судового имущества.
ПК 2.1.4 Производить подачу и уборку швартовных канатов и трапов, обеспечивая их надҰжное закрепление при стоянке судна.
ПК 2.1.5 По указанию вахтенного начальника отдавать и поднимать якоря, участвовать в спуске и подъеме шлюпок.
ПК 2.1.6 Принимать участие в подготовке грузовых помещений, грузовых средств и инвентаря к погрузке, выгрузке и уборке их по походному.
ПК 2.1.7 Пользоваться общими и индивидуальными спасательными средствами, знать их размещение на судне.
ПК 2.1.8 Следить за исправностью аварийно-спасательного имущества, средств пожаротушения, сигнальных огней.
ПК 2.1.9 Управлять плавсредствами судна.
ПК 2.1.10 Определение прогноза погоды в особых условиях плавания, следить за изменением гидрометеорологических условий.
2.2. 120402 2 – Рулевой (кормщик)*
ПК 2.2.1 Управлять механизмами рулевого, швартовного, якорного, буксирного устройства судна, соблюдать правила ухода за ними.
ПК 2.2.2 Выполнять требования международных правил предупреждения, столкновения судов, Правил плавания по внутренним водным путям, местных правил плавания, основных положений общей и специальной лоции.
ПК 2.2.3 Под руководством вахтенного начальника управлять судном как по визуальным ориентирам, так и по курсоуказателю.
ПК 2.2.4 Выполнять малярные, плотницкие и такелажные работы, а также все работы, входящие в обязанности матросов.
ПК 2.2.5 Следить за чистотой на мостике и в рубке.
ПК 2.2.6 Нести ходовые и стояночные вахты в часы, установленные судовым расписанием вахт.
ПК 2.2.7. Спускать и поднимать шлюпку, а также управлять шлюпкой.
ПК 2.2.8. Выполнять указания вахтенного начальника по наблюдению за окружающей обстановкой и управлению судном.
ПК 2.2.9. Проверять действие сигнальных огней, а в дневное время – наличие сигнальных флагов и знаков, необходимых в данной обстановке.
ПК 2.2.10. Проверять исправность работы рулевого устройства при выходе судна в рейс или продолжении рейса после стоянки судна.
ПК 2.2.11. Определение местоположения судна по техническим средствам навигации, визуальным способом, эксплуатация технических средств навигации, обслуживание радиолокационной станции, GPS, NAVTEX, выполнение швартовных и якорных работ.

КҚ 2.2.12 Гидрометерологиялық жағдайдың өзгерістерін бақылау, жүзудің ерекше жағдайындағы ауа райының болжамын анықтау.
2.3. 120403 2 – Кеме электригі*
КҚ 2.3.1 Электржабдықтарды жөндегенде немесе техникалық қызмет көрсеткен кезде монтаждық жұмыстарды атқара білу.
КҚ 2.3.2 Рөлдік келтіргіштің электрқозғалтқыштарына, брашпилге, лебедкаға, басқа да электрлендірілген қосалқы механизмдер мен жүйелерге электрэнергиясының берілуін бақылау.
КҚ 2.3.3 Кеменің электржабдықтарының кабельдерін жөндеу, жүргізу, монтаждау, демонтаждау, сондай-ақ сигналдық және жарық жолдарының трассаларының кабельдерін жүргізу және жинақтау.
КҚ 2.3.4 Сигналдық оттар станцияларын, прожекторларды, авариялық ескерту сигнализациясының құралдарын және басқа да жарық, дабастық сигналдық құрылғыларды дұрыс ұстау және оларға қызмет көрсету.
КҚ 2.3.5 Аккумулятор батареясына күтім көрсету.
КҚ 2.3.6 Авариялық, командалық және телефондық байланысты дұрыс күйінде ұстау және оларға қызмет көрсету.
КҚ 2.3.7 Бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандарын қолдана білу.
КҚ 2.3.8 Сызбаларды және электр схемаларды оқу.
КҚ 2.3.9 Кеменің электржабдығы бойынша қабылданған техникалық құжаттаманы толтыру.
2.4. 120404 2 – Өздігінен басқарылатын кеме қозғалтқышының моторшысы*
КҚ 2.4.1 Техникалық жабдықтардың жұмысын қадағалап, оларды басқара отыра, өзінің постысында болу
КҚ 2.4.2 Энергетикалық қондырғылардың жабдықтарын күту туралы нұсқаудың орындалуын қадағалау.
КҚ 2.4.3 Кестеге сәйкес белгіленген, өз қармағына қарайтын механизмдерге техникалық қызмет көрсету.
КҚ 2.4.4 Кемелік техниканы пайдалану жөніндегі ережелерді орындау.
КҚ 2.4.5 Машина бөлімшесіндегі қосымша механизмдерді және негізгі қозғаушыны жұмысқа дайындап, басқара білу.
КҚ 2.4.6 Жұмыс барысында негізгі қозғаушынының, қосымша механизмдердің қашықтық басқару жүйесінің, автоматизациялау жабдықтарының зақымдарын тауып, олардың жою шараларын табу.
КҚ 2.4.7 Жалпы және жеке құтқару жабдықтарын қолдана білу.
КҚ 2.4.8 Машиналық бөлімшеде слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.4.9 Кеменің пайдалану мерзімін ұзартатын шараларға қатысу.
КҚ 2.4.10 Ішкі тәртіп, еңбек және электр қауіпсіздік ережелерін орындау.
КҚ 2.4.11 Коршаған ортаны қорғау талаптарын орындау.
2.5. 120405 2 – Рефрижератор қондырғыларының моторшысы (машинисі)*
КҚ 2.5.1 Кемелік тоңазыту қондырғыларын жөндеуге және пайдалануға байланысты жұмыстарды жүргізу
КҚ 2.5.2 Пайдаланылатын сигналдық, қорғау, бақылау приборларын, ауаны кондиционерлейтін жүйені және тоңазытқыш қондырғыларының жұмыс режимдерін бақылау.

ПК 2.2.12. Определение прогноза погоды в особых условиях плавания, следить за изменением гидрометеорологических условий.
2.3. 120403 2 – Электрик судовой*
ПК 2.3.1. Выполнять монтажные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования.
ПК 2.3.2. Контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем.
ПК 2.3.3. Проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс.
ПК 2.3.4. Обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства.
ПК 2.3.5. Обслуживать аккумуляторные батареи.
ПК 2.3.6. Обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь.
ПК 2.3.7. Пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами.
ПК 2.3.8. Читать чертежи и электрические схемы.
ПК 2.3.9. Вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна.
2.4. 120404 2 – Моторист самостоятельного управления судовым двигателем*
ПК 2.4.1. Находится на своем посту, вести контроль за работой технических средств и осуществлять управление ими.
ПК 2.4.2. Соблюдать инструкции по обслуживанию технических средств энергетической установки.
ПК 2.4.3. Проводить техническое обслуживание механизмов, закрепленных за ним расписанием по заведованиям.
ПК 2.4.4. Выполнять правила технической эксплуатации судовой техники
ПК 2.4.5. Готовить к работе главные двигатели и управлять ими, а также вспомогательными механизмами машинного отделения.
ПК 2.4.6. Обнаруживать неисправности в работе главных двигателей, вспомогательных механизмов, систем дистанционного управления и средств автоматизации, принимать меры по их устранению.
ПК 2.4.7. Пользоваться общими и индивидуальными спасательными средствами.
ПК 2.4. 8. Выполнять слесарно-ремонтные работы в машинном отделении.
ПК 2.4.9. Участвовать в мероприятиях по обеспечению живучести судна.
ПК 2.4.10. Выполнять правила внутреннего распорядка, безопасности труда и электробезопасности.
ПК 2.4.11. Соблюдать требования по охране окружающей среды
2.5. 120405 2 – Моторист (машинист) рефрижераторных установок*
ПК 2.5.1. Выполнять работы, связанные с техническим обслуживанием и ремонтом судового холодильного оборудования.
ПК 2.5.2. Контролировать режим работы обслуживаемого холодильного оборудования и систем кондиционирования воздуха, приборов контроля, сигнализации и защиты.

КҚ 2.5.3 Ауаны кондиционерлейтін, тоңазытқыш қондырғыларының жүйелерінің құбырларын тартып және олардың жөндеу, демонтаждау, монтаждау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.5.4 Кеменің тоңазытқыш техникалық қондырғыларын, механизмдерін, аппараттарын бүлдірмей ұстап, оларға техникалық күтім көрсету.
КҚ 2.5.5 Дербес қорғау жабдықтарды, кемелік тоңазытқыш қондырғыларының хладоагентінің авариялық әсерінен сақтап, бүлдірмей ұстап, оларға техникалық күтім көрсету.
КҚ 2.5.6 Кеменің рефрижераторлық қондырғыларының, аварийялық және жұмыстық, сигнализациялық, автоматтық басқару жұмысын бақылайтын жабдықтары, бүлдірмей, дұрыс ұстау.
КҚ 2.5.7 Бақылау -өлшеуіш аспаптарын, приборларды қажеттілігіне сәйкес пайдалану.
КҚ 2.5.8 Кеменің рефрижераторлық қондырғыларының сызбалары мен схемаларын менгеру.
КҚ 2.5.9 Кеменің рефрижераторлық қондырғыларының жұмысына байланысты техникалық құжаттарды жүргізу.
КҚ 2.5.10 Коршаған ортаны қорғау талаптарын орындау.
2.6. 120406 2 – Кіші кеме жүргізушісі
КҚ 2.6.1 Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптарды орындау.
КҚ 2.6.2 Қоршаған ортанын, гидрометеорологиялық жағдайдың өзгеруін, кеменің қауыпсіз жүзуін үнемі бақылауға алу.
КҚ 2.6.3 Кемедегі тазалық пен тәртіпті сақтау.
КҚ 2.6.4 Кеменің жүзуін, ҚР- ның ішкі су жолдарында жүзу Ережелерінің талаптарын бұлжытпай орындай отырып, іске асыру.
КҚ 2.6.5 Кеменің авариясыз жүзуін қамтамазызданыру үшін барлық қажетті шараларды пайдалану.
КҚ 2.6.6 Кеменің жарық сигналдарының жүмысын, керекті уақытында жануын, сөнуін қадағалау.
КҚ 2.6.7 Апатқа ұшыраған кемеге көмек көрсету және адамдарды құтқаруға шаралар қолдану.
КҚ 2.6.8 Кеменің пайдалану мерзімін арттыруға арналған нұсқауларды орындау.
3 Орта буын маманы
3.1  120407 3 – (Кеме) механигі
КҚ 3.7.1 Машина бөлімінде кеме кестесіне сәйкес вахтаны алып жүру және вахталық өндірістік тапсырманың орындалуын қадағалау.
КҚ 3.7.2 Кемелік механизмдердің инструкцияға сәйкес пайдалануын және күтім көрсету жұмыстарының орындалуын қармағындағы вахта мүшелерінен қалтқысыз талап ету.
КҚ 3.7.3 Машиналық-котелдық бөлімшеде тазалық пен тәртіпті ұстау.
КҚ 3.7.4 Негізгі қозғаушының берілген режимде үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыздандыру.
КҚ 3.7.5 Кеменің пайдалану мерізімін ұзартатын жабдықтардың (өрттік және кептірмелік жүйелер, өрттік инвертарь) жұмысқа әрқашан дайын болуын қадағалау.
КҚ 3.7.6 Қабылданған тәртіпке сәйкес машиналық журналды жүргізу.
КҚ 3.7.7 Жанармай мен майлау материалдарын үнемдеп, шығындамай пайдалану.
КҚ 3.7.8 Авариялық жағдайларды жоюға қатысу

ПК 2.5.3. Проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж трубопроводов систем холодильных установок и воздуховодов систем кондиционирования воздуха.
ПК 2.5.4. Обслуживать и содержать в исправном состоянии механизмы, аппараты и устройства судовой холодильной техники.
ПК 2.5.5. Обслуживать и содержать в исправном состоянии средства индивидуальной защиты от аварийного воздействия хладагентов судового рефрижераторного оборудования.
ПК 2.5.6. Содержать в исправном состоянии средства аварийной и рабочей сигнализации, автоматического управления и контроля работы рефрижераторных установок на судне.
ПК 2.5.7. Пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами по их назначению.
ПК 2.5.8. Читать чертежи и схемы судового рефрижераторного оборудования.
ПК 2.5.9.Вести установленную техническую документацию по судовым рефрижераторным установкам.
ПК 2.5.10. Соблюдать требования по охране окружающей среды.
2.6. 120406 2 – Судоводитель маломерного судна
ПК 2.6.1. Соблюдать требования по охране окружающей среды.
ПК 2.6.2. Осуществлять постоянное наблюдение за окружающей обстановкой, изменениями гидрометеорологических условий и безопасностью плавания судна.
ПК 2.6.3. Обеспечивать поддержание на судне чистоты и порядка.
ПК 2.6.4. Осуществлять управление судном в движении, строго соблюдая требования Правил плавания по внутренним водным путям РК.
ПК 2.6.5. Принимать все необходимые меры по обеспечению безаварийного плавания судна.
ПК 2.6.6. Следить за своевременным включением (выключением) и несением на судне световых сигналов.
ПК 2.6.7. Оказывать помощь судну, терпящему бедствие и применять меры к спасению людей.
ПК 2.6.8. Обеспечивать выполнение наставлений по борьбе за живучесть судна.
3. Специалист среднего звена
3.1. 120407 3 – Механик (судовой)
ПК 3.7.1 Контролировать несение вахтенной службы в машинном отделении, обеспечивая выполнения вахтой производственных заданий.
ПК 3.7.2 Требовать от подчиненных членов вахты строгого соблюдения инструкций по обслуживанию и эксплуатации судовых механизмов.
ПК 3.7.3 Поддерживать в машинно-котельном отделении чистоту и порядок.
ПК 3.7.4 Обеспечивать бесперебойную работу главных двигателей на заданном режиме.
ПК 3.7.5 Следить за тем, чтобы средства борьбы за живучесть судна (пожарная и осушительная системы, пожарный инвентарь), находились в постоянной готовности к действию.
ПК 3.7.6 Вести машинный журнал по установленным правилам.
ПК 3.7.7 Принимать меры по экономному расходованию топлива и смазочных материалов.
ПК 3.7.8 Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.

3.2 120408 3 – (Кеме) электромеханигі
КҚ 3.8.1 Кемедегі ішкі тәртіпті орындау, еңбек қауіпсіздігі мен электр қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
КҚ 3.8.2 Авариялық жағдайды жоюға қатысу.
КҚ 3.8.3 Электрожабдықтардың пайдалану кестесін құрып, осыған байланысты орындалатын міндеттерді бөлу.
КҚ 3.8.4 Кемелік электрожабдықтарды техникалық пайдалануды ережелер мен инструкцияға сәйкес жүргізу.
КҚ 3.8.5 Электрожабдықтар бойынша материалдық және инвентарлық есеп жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.8.6 Генераторларды, электроқозғағыштарды және электрожабдықтардың пайдалану және күту жұмыстарын инструкцияларға, болмаса басқа да нормативті құжаттардың талаптарына сәйкес жүргізу.
КҚ 3.8.7 Дабылдың барлық түрлері бойынша әрекет ету.
КҚ 3.8.8 Кеменің пайдалану мерізімін арттыратын нұсқау талаптарының орындалуын қадағалау.
3.3 120409 3 – Кеме жүйелерінің механигі
КҚ 3.9.1 Кеме жүйесінде қолданылатын құбырларды жасау, жинау және сынау үшін есеп жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.9.2 Нормативті–техникалық құжаттардың талабтарына сәйкес кемелік жүйелердің сенімді жұмыс істеуін қамтамасыздандыру.
КҚ 3.9.3 Кемелік жүйелердің, механизмдердің,аппараттар мен қондырғылардың принциптік схемаларын, монтаждық сызбаларын меңгеру.
КҚ 3.9.4 Кеменің комплекстік жүйелерінің техникалық күтім және жөндеу жұмыстарын жоспарлы түрде жүргізілуін қамтамасыз ету.
КҚ 3.9.5 Арнайы қондырғылар мен приборларды пайдалана отыра, кемелік жүйелердің жүксалмақ дәрежесін және орнықты жұмыс істеуін анықтау.
КҚ 3.9.6 Кемелік жүйелерді коррозиядан және қақтардың пайда болуынан қорғау, құбырлардың жылу сақтау үшін қойылған шараларын жүргізу.
КҚ 3.9.7 Кеменің пайдалану мерізімін арттыратын жұмыстар мен міндеттерді орындау.
КҚ 3.9.8 Аварийялық жағдайдың салдарын жоюға қатысу.
3.4. 120410 3 – Кеме жүргізуші-техник
КҚ 3.10.1 Кеменің, бергілеген уақыт аралығында, пайдалану және күту жұмыстаын жүргізу үшін, экипажды ұйымдастыру.
КҚ 3.10.2 Кеменің пайдалану мерізімін арттыратын шараларды жасауға қатысу.
КҚ 3.10.3. Қауыпсіз жүзуді бақылайтын органдардың нұсқауын орындай отыра, жүктер мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін орындау.
КҚ 3.10.4. Экипаж жұмыстарын ұйымдастыру үшін озат түрлер мен әдістерді қолдану.
КҚ 3.10.5. Кемедегі механизм дер мен қондырғылардың ақауларын табу және жою.
КҚ 3.10.6. Экипаж мүшелерінің квалификациясын арттыру үшін, кемеде техникалық оқу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.10.7. Кеме және кемелік жұмыстарды жүргізгенде қауыпсіздік шараларын анықтау.
КҚ 3.10.8. Құтқару құралдарын қажетті мөлшерде жабдықтап, қолдануға үнемі дайындығын және олардға баратын жолдың ашықтығын қамтамасыздандыру.

3.2 120408 3 – Электромеханик (судовой)
ПК 3.8.1. дальше поменяйте Выполнять внутренний распорядок на судне, соблюдать правила безопасности труда и электробезопасность.
ПК 3.8.2. Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
ПК 3.8.3. Составлять расписание и распределять обязанности по обслуживанию электрооборудования.
ПК 3.8.4. Осуществлять техническую эксплуатацию судового электрооборудования с соблюдением правил и инструкций.
ПК 3.8.5. Вести инвентарную и материальную отчетность по электрооборудованию.
ПК 3.8.6. Выполнять правила, требования инструкций и других нормативных документов по обслуживанию и эксплуатации генераторов, электродвигателей и другого электрооборудования.
ПК 3.8.7. Действовать по всем видам тревог.
ПК 3.8.8. Соблюдать требования наставлений по борьбе за живучесть судна.
3.3. 120409 3 – Механик по судовым системам
ПК 3.9.1. Выполнять расчеты по изготовлению трубопроводов, сборке и их испытанию в составе судовых систем.
ПК 3.9.2. Обеспечивать надежную эксплуатацию судовых систем в соответствие с требованиями нормативно-технической документации.
ПК 3.9.3. Читать принципиальные схемы, сборочные и монтажные чертежи судовых систем, их механизмов, аппаратов и устройств.
ПК3.9.4. Обеспечивать выполнение плановых технических обслуживаний и ремонт комплекса судовых систем
ПК 3.9.5. Определять степень нагрузки и устойчивой работы судовых систем с применением специального оборудования и приборов.
ПК 3.9.6. Выполнять работы по защите судовых систем от коррозийного разрушения и накипеобразования, теплоизоляции трубопроводов.
ПК 3.9.7.Выполнять обязанности и работы по борьбе за живучесть судовых систем.
ПК 3.9.8. Участвовать в ликвидации последствий аварийных ситуаций.
3.4. 120410 3 – Техник-судоводитель
ПК 3.10.1 Обеспечивать организацию работы экипажа по содержанию, обслуживанию и эксплуатации судна в установленный период.
ПК 3.10.2. Участвовать в разработке и осуществлении мероприятий по борьбе за живучесть судна.
ПК 3.10.3. Выполнять правила перевозки грузов, пассажиров, требования и предписания контролирующих органов по безопасности плавания.
ПК 3.10.4. Применять прогрессивные методы и формы организации работы судового экипажа.
ПК 3.10.5. Выявлять и устранять неисправности в работе судовых механизмов и оборудования.
ПК 3.10.6. Проводить на судне техническую учебу членов экипажа для повышения их квалификации.
ПК 3.10.7. Определять меры по обеспечению безопасности судна и безопасном ведении судовых работ.
ПК 3.10.8. Обеспечивать постоянную готовность спасательных средств к немедленному использованию, свободный доступ к ним, укомплектованность их надлежащим снабжением.

КҚ 3.10.9 ҚР- ның ішкі су жолдарында жүзу Ережелерінің талаптарын бұлжытпай орындай отыра, кеменің жүзуін және оның аварийясыз жұмыс істеуі үшін барлық мүмкіншілікті пайдалану.
КҚ 3.10.10 Кеменің тұрған орнын навигациялық техниклық құралдар арқылы анықтау, визуальды әдіспен анықтау, навигациалық техникалық құралдарға және GPS, NAVTEX. радиолакациондық станцияға күтім көрсету,
КҚ 3.10.11 Рекше жағдайда жүзуде ауа райының прогнозын анықтау, гидрометерологиялық жағдайлардың өзгерістерін бақылау.
КҚ 3.10.12 Навигациалық техникалық құралдарға зақымдалуын анықтап, жөндеу
3.5. 120411 3-Техник.
КҚ 3.11.1 Кеменің тұрған орнын навигациялық техниклық құралдар арқылы анықтау, визуальды әдіспен анықтау, навигациалық техникалық құралдарға және GPS, NAVTEX. радиолакациондық станцияға күтім көрсету,
КҚ 3.11.2 Ерекше жағдайда жүзуде ауа райының прогнозын анықтау, гидрометерологиялық жағдайлардың өзгерістерін бақылау.
КҚ 3.11.3 Кеменің пайдалану мерізімін арттыратын шараларды жасауға қатысу.
КҚ 3.11.4 Негізгі гидрометірлік приборларды тексеру.
КҚ 3.11.5 Жер қарпу жұмыстарының жоспарын мөлшерлеп жасап, және соның салдарынан пайда болатын жырашықтарының грунт көлемін анықтау.
КҚ 3.11.6 Өзеннің су шығынын әртүрлі әдіспен анықтау.
КҚ 3.11.7 Өзеннің су деңгейінің тербеліс кестесін белгілеу.
КҚ 3.11.8 Жергілікті жерлерде бөлу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.11.9.Пайдаланылатын және күрделі жер қарпу ойықтарының трассаларын белгілеу.
КҚ 3.11.10 Су өлшеу бақылауларын жүргізу
КҚ 3.11.11 Жер қарпу жүмыстарын орындау үшін наряд-тапсырма толтыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 288-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім (жоғары деңгей)
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы: 1207000 – Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы
Біліктілігі:   120701 2 – Талшық өңдеуші*
120702 2 – Талшық өндіру бойынша ағындық желі
операторы*

ПК 3.10.9. Выполнять требования Правил плавания по внутренним водным путям РК при управлении судном в движении, принимать все необходимые меры по обеспечению безаварийного плавания судна.
ПК 3.10.10. Определение местоположения судна по техническим средствам навигации, визуальным способом, эксплуатация технических средств навигации, обслуживание радиолокационной станции, GPS, NAVTEX, выполнение швартовных и якорных работ.
ПК 3.10.11. Определение прогноза погоды в особых условиях плавания, следить за изменением гидрометеорологических условий.
ПК 3.10.12. Выявлять и устранять неисправности в работе технических средств навигации.
3.5. 120411 3 – Техник
ПК 3.11.1 Определение местоположения судна по техническим средствам навигации, визуальным способом, эксплуатация технических средств навигации, обслуживание радиолокационной станции, GPS, NAVTEX, выполнение швартовных и якорных работ.
ПК 3.11. 2. Определение прогноза погоды в особых условиях плавания, следить за изменением гидрометеорологических условий.
ПК 3.11.3. Участвовать в разработке и осуществлении мероприятий по борьбе за живучесть судна.
ПК 3.11.4. Выполнять поверки основных гидрометрических приборов.
ПК 3.11.5. Составлять укрупненные планы землечерпательных прорезей и вычислять объем грунта на прорези.
ПК 3.11.6. Определять расход воды в реке различными способами.
ПК 3.11.7. Строить графики колебаний уровней воды в реке.
ПК 3.11.8. Производить разбивочные работы на местности.
ПК 3.11.9. Трассировать эксплуатационные и капитальные землечерпательные прорези.
ПК 3.11.10. Выполнять водомерные наблюдения
ПК 3.11.11. Составлять наряд-задание на землечерпательные работы.
Приложение 288
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный
уровень)
Код и профиль образования: 12000000 – Технология изделий и
товаров широкого потребления
Специальность: 1207000 – Технология обработки волокнистых
материалов
Квалификации: 120701 2 – Отделочник волокна*
120702 2 – Оператор поточной линии по выработке волокна*

504
КТ  02
Диплом алдындағы практика
216
АА  00
Аралық аттестаттау
180
ҚА  00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА  01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА  02
Даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сағаттар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының
сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 289-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім (жоғары деңгей)
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Кең қолданыстағы тауарлар мен
бұйымдар технологиясы
Мамандығы: 1207000 – Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы
Біліктілігі:      120701 2 – Талшық өңдеуші*
120702 2 – Талшық өндіру бойынша ағындық желі
операторы*
120703 2 – Джин жабдықтарының операторы*
120704 2 – Линтер жабдықтарының операторы*
120705 2 – Кептіру жабдықтарының операторы*
120706 2 – Талшық және мата өңдеуші*
Оқыту түрі: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
Негізгі орта білім негізінде жалпы
орта білім алусыз
Циклдер және пәндер индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу*Распределение по семестрам
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмыстарының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Теориялық сабақтар
Практикалық (зертханалықпрактикалық сабақтар)
Теориялық сабақтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП  00
Жалпы білім беретін пәндер

504
ПП 02
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 289
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный
уровень)
Код и профиль образования: 12000000 – Технология изделий и
товаров широкого потребления
Специальность: 1207000 – Технология обработки волокнистых
материалов
Квалификации: 120701 2 – Отделочник волокна*
120702 2 – Оператор поточной линии по выработке
волокна*
120703 2 – Оператор джинного оборудования*
120704 2 – Оператор линтерного оборудования*
120705 2 – Оператор сушильного оборудования*
120706 2 – Обработчик волокна и ткани*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
без получения общего среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по курсам*
Экзамен
Зачет
Количество контрольных работ
Курсовой проект (работа)
Всего
Теоретические занятия
Практические (лабораторно-практические) занятия
Курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

БҚ 1, БҚ 4
ЖКП 02
Электротехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбегі; электромагниттер; электрлік өлшеулер; тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электржетек негіздері; электр энергияны беру және үлестіру; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика және есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электр тізбегінің жұмыс режимін және электр тогының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты токтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- өтпелі процестердің туындау себептерін
Іскерліктер:
- тұрақты ток және тізбектер
жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- қарапайым электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды.
БҚ 2,
БҚ 3
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі
ұстанымдары, мониторинп, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құн және өзіндік құн; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және
микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат
негіздерін;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетинг анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 4,
БҚ 5
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтаулар; өлшемдердің
біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау негіздері: сапаны басқару және стандарттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтаулар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; сертификация ережелері және реті; шектер және кондыру жүйелері; техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның
міндеттерін, маңызын,
принциптерін, объектілерін,
субъектілерін, әдістерін,
құқықтық негіздерін;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымын;
- өнімді қабылдау және
сынақтан өткізу ережелерін
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдап, оларды қолдана білуді;
- сапа жүйесіндегі құжаттарды қолдануын.
БҚ 3,
БҚ 5, КҚ 2.1.4., КҚ 2.5.3., КҚ 3.7.6., КҚ 3.7.7.
ЖКП 05
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілік арифметика логика – пән ретінде. Үлгілік; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері WORD мәтіндік процессоры. ЕХСЕL электронды кестелері. COREL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт-бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсінігі. Көрініс тәсілдері мен қасиеттері. Алгоритм түрлері. Есеп шығару кезеңдері. Бағдарлама тілі. Бағдарлама және оның қүрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берілген шарт түрлері. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдік бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктік бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны /объектісі/, олардың қасиеттері мен схемалары. Автоматты ретеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс істеу приципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
Білімдер:
- ақпаратты кодтау ережелерін;
- есептеу жүйелерін;
- екілік арифметиканы;
- формалдық, математикалық
логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, Win Zip
архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар қабығын;
- алгоритмдер түсінігін;
- көрініс тәсілдері мен қасиеттерін;
- алгоритм түрлерін;
- бағдарлама тілін;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны
жобалауды;
- графиктік бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру ретін
Іскерліктер:
- бір жүйеден басқасына
ауыстыруды;
- WORD-тың мәтіндік
процессорымен, ЕХСЕL-дің электронды кестесімен, Corel DRAW-тың векторлық
редакторымен жұмыс істеуді; вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен
басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауіпсіздігін
сақтауды.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер

БК 1, БК 4
ОПД 02
Электротехника и электроника
Электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного токов; электромагниты; электрические измерения; электрические машины постоянного и переменного токов; трансформаторы, основы электропривода; передача и распределение электрической энергии. электроника: физические основы Электроники; электронные приборы; электронные выпрямители; стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные оборудования вычислительной техники и автоматики; микро ЭВМ и микропроцессоры.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения
характеристик электрического тока;
- основные способы расчета цепей постоянного тока;
- причины возникновения
переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и
эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК 2,
БК 3
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства - хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и
определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы.
Умения:
- определить цену себе стоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК 4,
БК 5
ОПД 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие целостность и единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Основы стандартизации: основные определения и термины в отраслях стандартизации и управления качеством; испытание продукции и контроль; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; допуски и посадки, технические
Знания:
- основы метрологии,
стандартизации и сертификации;
- основные понятия и
определения продукции;
- концепция электронной
управляющей системы;
- методы и средства измерений.
Умения:
- проводить технические
измерения;
- определять соответствие
изделий Государственным
стандартам.
БК 3,
БК 5,
КК 2.1.4.,
КК 2.5.3.,
КК 3.7.6.,
КК 3.7.7.
ОПД 05
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика-как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы ЕХҒСЕL; векторный редактор Согеl DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Соmmander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Ғ
архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования
линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления
процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей ЕХСЕL, с векторным редактором Согеl DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1,
БК 2,
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины

Біліктілік: 120701 2 – Талшық өңдеуші*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеу және олардың қасиеттері, құрылымы. Мақта шикізатынан тоқыма талшықтарды ажырату. Мақта талшықтарының қасиеттері. Мақта талшықтарының сұрыптары. Мақта талшығының стандарттары. Техникалық құжатнамалар. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі. Кәсіпорындағы электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- жабдықтарда талшық өңдеу процесі және т.б технологиялық процестер туралы жалпы мағлұматтарды;
- өнім ассортиментінің сапасын және технологиялық процестер барысында оларға әсер ететін факторларды
Іскерліктер:
- талшық өңдеудің негізгі
технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын талшықтың сапасын
бақылауды және есепке
алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, КҚ 2.1.1, КҚ 2.1.2, КҚ 2.1.3, КҚ 2.1.4, КҚ 2.1.5, КҚ 2.1.6, КҚ 2.1.7
АП 02
Талшық өңдеудің технологиялық жабдықтары
Талшықтарды өңдеу процестері және түрлерінің жалпы сипаттамасы. Өңдеу процесінің жалпы жіктемесі. Кәсіпорындағы талшықтарды өңдеудің жалпы схемалары. Әр түрлі талшықты құрамды талшықтарды өңдеудің ерекшеліктері. Талшықтың нөмірлері және түрлері; талшықтарға арналған мемлекеттік стандарттар; түтілген талшықты сұрыптау және өңдеу ережелері; түтілген талшықтар сапасына қойылатын талаптар; тарақтың нөмірлері; талшықтар будасын байлаудың ережелері; өңделген талшықтар мен қалдықтарды есепке алуы реті. Тағайындалған нөмірден алынған және түтілген зығыр материалын шығарудағы бекітілген нормасын сақтау. Қоймадан, өңдеу түрі мен оның нөмірмен сәйкестігін тексерісімен, есепке алу журналы мен тіркеме қағазымен, биркада көрсетілген шикізаттарды алу және қабылдау. Жұмыс орындарына зығыр талшығын дер кезінде берілуін қамтамасыз ету. Мемлекеттік стандарттар талабына сәйкес сұрыпталған, қайта түтілген, түстері мен нөмері бойынша өңдеудегі талшықтарды сұрыптауды ішінара бақылау
Білімдер:
- талшықтар түрлері мен нөмірлерін;
- талшықтарға арналған
мемлекеттік стандарттарды және түтілген талшықтарды сұрыптау ережелерін;
- зығыр және қалдықтардың
нөмірлерін және сұрыптарын;
- талшықтар мен қалдықтар сапасына қойылатын талаптарды;
- рұқсат етілген ауытқулар мен
талшықтар түрлерін және әртүрлі нөмірлерге арналған бір шөкім талшық салмағының нормаларын;
- өңдеу препаратының
түрлерін
Іскерліктер:
- талшықтар сапасын
және нөмерін жоғарылату
үшін қол тарақтарда
талшықтар өңдеуін орындауды;
- бекітілген мемлекеттік
стандарттар талабына
сәйкес нөмірлер
мен түстер бойынша
талшықтардың сұрыпталуын;
- өңделген бір шөкім
талшықтарды ыдысқа
жинап салу және оларды байлап, салмағы бойынша өткізу;
- түтілетін талшықтарға
бақылау өңдеулер өткізуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, КҚ 2.1.1, КҚ 2.1.2, КҚ 2.1.3, КҚ 2.1.4, КҚ 2.1.5, КҚ 2.1.6, КҚ 2.1.7

Квалификация: 120701 2 - Отделочник волокна*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства волокон и первичная обработка текстильных волокон. Отделение текстильных волокон от хлопка-сырца. Свойства хлопковых волокон. Стандарты. Техническая документация. Безопасность труда на обрабатывающих предприятиях. Электробезопасность и пожарная безопасность на предприятиях.
Знания:
- общие сведения о технологическом процессе отделки волокна и др. материалов на оборудованиях;
- факторы, воздействующие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции
Умения:
- применять основные технологические процессы
отделки волокна;
- вести учет и контролировать качества волокон.
БК 1,
БК 2,
БК 4,
ПК 2.1.1,
ПК 2.1.2,
ПК 2.1.3,
ПК 2.1.4,
ПК 2.1.5,
ПК 2.1.6,
ПК 2.1.7
СД 02
Технологические оборудования для отделки волокон
Общая характеристика видов и процессов отделки волокон. Общая классификация процессов отделки. Общая схема отделки волокон на предприятии. Особенности отделки волокон различного волокнистого состава. Номера и виды волокна; государственные стандарты на волокно; правила отделки и сортировки чесаного волокна; требования, предъявляемые к качеству чесаного волокна; номера гребней; правила вязки пачек волокна; порядок учета обработанного волокна и очеса. Соблюдение установленных норм выхода чесаных льноматериалов и получение заданных номеров. Получение и прием сырья со склада, контроль соответствия его номерам и видам обработки, указанным на бирках, в накладных или книгах учета. Обеспечение своевременной подачи льноволокна к рабочим местам. Выборочный контроль сортировки волокна по номерам и цвету при отделке, перечесе и сортировке очеса в соответствии с требованиями государственных стандартов.
Знания:
- номера и виды волокна;
- государственные стандарты на волокно и правила сортировки чесаного волокна;
- сорта и номера льна и очеса;
- требования, предъявляемые к качеству чесаного волокна и очеса;
- нормы веса горсти для различных номеров и видов волокна и допустимые отклонения.
- виды отделочных препаратов
Умения:
- выполнять отделку волокна на ручных гребнях для повышения номера и качества волокна;
- сортировать волокна по номерам и цвету в соответствии с требованиями, установленными государственными стандартами;
- укладывать обработанных горстей волокна в пачки, перевязывание их и сдача по весу;
- проводить контрольные разработки трепаного волокна.
БК 1, БК 2, БК 4, ПК 2. 1.1, ПК 2.1.2, ПК 2.1.3, ПК 2.1.4, ПК 2.1.5, ПК 2.1.6, ПК 2.1.7

Біліктілік: 120702 2 – Талшық өндіру бойынша ағындық желі операторы*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеу және олардың қасиеттері, құрылымы. Мақта шикізатынан тоқыма талшықтарды ажырату. Мақта талшықтарының қасиеттері. Мақта талшықтарының сұрыптары. Мақта талшығының стандарттары. Техникалық құжатнамалар. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі. Кәсіпорындағы электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- тоқыма талшықтардың жіктемесін және т.б талшықты материалдарды өңдеудің технологиялық процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- талшық өндірудегі технологиялық процестер және оларға әсер ететін факторларды
Іскерліктер:
- талшық өндіру мен өңдеу өндірісінің негізгі технологиялық
процестерін қолдануды;
- дайын өнім сапасын
бақылауды және есепке алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, КҚ 2.2.1, КҚ 2.2.2, КҚ 2.2.3, КҚ 2.2.4, КҚ 2.2.5, КҚ 2.2.6, КҚ 2.2.7, КҚ 2.2.8
АП 02
Талшық өңдірудің ағындық желісіндегі технологиялық жабдықтар
Талшықтар туралы мәліметтер. Маталарды өңдеу процестері және
түрлерінің жалпы сипаттамасы.
Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Қабықты дақылдардың қысқа талшықтарын өңдірудің ағынды желісіне қосылған шүйке дайындау агрегаттарындағы, мыжып-езу, түту, кептіру машиналарындағы, сондай-ақ осылармен байланысты басқа да технологиялық және қосымша жабдықтарда түтілген қысқа сабақты шикізаттарды өңдеудің технологиялық процестері. Шала өңделген ұзын талшықтарды түту машинасында өңдеу. Пневмокөлік болмаған кезеңде біркелкі үздіксіз шикізат қабатын қалыптастыру үшін қалдықтарды түту, кептіру машиналарының қореқтік транспортеріне қолмен жүктеу. Шүйке дайындау агрегаттарынан шыққан қысқа талшықтарды жинау және оларды ыдысқа салу, олардың шала өңделгендерін іріктеп, оларды қайта өңдеу үшін қайтару. Талшықтарды пневмоқондырғыларға беру және түту машинасының қысқыш механизміне шала өңделген талшық-тарды қолмен тиеу. ндалған орынға тасымалдау және төсеу. Өңдеуді қажет ететін талшықтарды жеткізу. Сабау және жуып тазартатын жабдықтарды техникалық пайда-ланудың ережелері.
Білімдер:
- түту машиналары, тасымалдаушы механизмдер мен орауға қарсы тетіктердің, қысқа талшықтарды өңдеу бойынша ағынды желілерге қосылған механизмдер мен жабдықтарға қызмет көрсету ережелерін және олардың қызметін;
- қалдықтар мен шала
шикізаттарды түту,
шатысқан және қысқа сабақты шикізаттарды өңдеу және кептіру режимдерін;
- шала өңделген талшықтарды өңдеудің тәртібін;
- өңделетін материалдың
түрлерін және олардың ылғалдық нормасын;
- кептіргіш машинаның
транспортерін жүктеу
тығыздығының бірқалыпты-лығын;
- қоректік транспортерге
және мыжып-езу машиналарына шикізатты жеткізіп беру тәртібін;
- талшықтардың негізгі
қасиеттерін және ұзын
талшықтар сапасына
қойылатын талаптарды;
- кептеліп-оралып қалған талшықтарды алу тәртібін;
- талшықты өңдеу және
зығыр немесе кендір сабанын дайындау процесін басқарудағы бақылау-өлшеу
аспаптарының құрылысын
Іскерліктер:
- ұзын талшық өндірудегі қосалқы жұмыстарды орындауды;
- қызмет көрсететін машина мен механизмдер жұмыстарын, машина мен механизмдердің айналмалы бөліктеріндегі орауға қарсы құрылғының ақауы болмауын бақылауды;
- табылған кемшіліктерді жоюды;
- ұзын талшықтарды алу үшін жинамалы үстелге талшықтың кептеліп-оралғандарының жарамдыларын әперуді;
- қызмет көрсететін жабдықтар мен қондырғыларға талшықтың оралып қалуының алдын алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.2.1, КҚ 2.2.2, КҚ 2.2.3, КҚ 2.2.4, КҚ 2.2.5, КҚ 2.2.6, КҚ 2.2.7, КҚ 2.2.8

Квалификация: 120702 2 – Оператор поточной линии по выработке волокна*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства волокон и первичная обработка текстильных волокон. Отделение текстильных волокон от хлопка-сырца. Свойства хлопковых волокон. Стандарты. Техническая документация. Безопасность труда на обрабатывающих предприятиях. Электробезопасность и пожарная безопасность на предприятиях.
Знания:
- классификацию текстильных волокон и общие сведения о технологических процессах обработки волокнистых материалов;
- факторы, действующие на ход технологического процесса выработки волокна
Умения:
- применять основные технологические процессы
выработки волокон;
- вести учет и контролировать качества готовых волокон.
БК 1, БК 2, БК 4, ПК 2.2.1, ПК 2.2.2, ПК 2.2.3, ПК 2.2.4, ПК 2.2.5, ПК 2.2.6, ПК 2.2.7, ПК 2.2.8
СД 02
Технологические оборудования поточной линии по выработке волокна
Сведения о волокнах. Общая характеристика видов и процессов выработки волокон. Основные элементы кинематических передач. Технологический процесс обработки короткостебельного сырья и путанины, сырца из них и отходов трепания на мяльной, трясильной и сушильной машинах, куделеприготовительном агрегате и другом сопряженном с ними технологическом и вспомогательном оборудовании и установках, включенных в поточную линию по выработке короткого волокна лубяных культур. Обработка недоработанного длинного волокна на трепальной машине. При отсутствии пневмотранспорта формирование равномерного непрерывного слоя сырья, отходов трепания и загрузка вручную питающего транспортера сушильной машины. Съем с куделеприготовительного агрегата короткого волокна с отбором недоработанного волокна и возвращением его для повторной переработки, с увязкой чистого волокна в пачки. Подача волокна в пневмоустановку, загрузка вручную недоработанного волокна в зажимной механизм трепальной машины Подноска волокна, подлежащего обработке. Правила технической эксплуатации трепально- промывного оборудования.
Знания:
- назначение и правила обслуживания оборудования и механизмов, включенных в поточную линию по выработке короткого волокна, трепальной машины, транспортирующих механизмов и противонамоточных приспособлений;
- режим сушки и обработки
короткостебельного сырья
и путанины, сырца и отходов трепания;
- режим обработки недоработанного волокна;
- виды обрабатываемого
материала и нормы влажности его;
- плотность загрузки
транспортера сушильной машины;
- правила подачи сырья в мяльную машину и на питающий транспортер;
- основные свойства волокна и требования, предъявляемые к качеству длинного волокна;
- правила съема намотов;
- устройство контрольно-
измерительных приборов по управлению процессом приготовления тресты и выработки волокна.
Умения:
- выполнять вспомогательные работы по выработке длинного волокна;
- наблюдать за работой обслуживаемых машин и механизмов, за исправным
состоянием противонамоточных устройств на вращающихся частях машин и механизмов;
- устранить обнаруженных
недостатков;
- подавать на раскладочный стол намотов, годных для получения длинного волокна;
- предупреждать образование намотов и забивок рабочих органов обслуживаемого оборудования и установок.
БК 1, БК 2, БК 3, БК 4, БК 5, ПК 2.2.1, ПК 2.2.2, ПК 2.2.3, ПК 2.2.4, ПК 2.2.5, ПК 2.2.6, ПК 2.2.7, ПК 2.2.8

Біліктілік: 120703 2 – Джин жабдықтарының операторы*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеу және олардың қасиеттері, құрылымы. Мақта шикізатынан тоқыма талшықтарды ажырату. Мақта талшықтарының қасиеттері. Мақта талшықтарының сұрыптары. Мақта талшығының стандарттары. Техникалық құжатнамалар. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі. Кәсіпорындағы электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- тоқыма талшықтардың жіктемесін және т.б талшықты материалдарды өңдеудің технологиялық процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- мақта шикізатын шиттеудегі физикалық-техникалық және технологиялық процестер және оларға әсер ететін факторларды
Іскерліктер:
- Джиндеу ендірісінің негізгі технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын өнім сапасын
бақылауды және есепке алуды.
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.3.1, КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
АП 02
Джиндеу жабдықтары
Талшықтар туралы мәліметтер. Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Тағайындалған режимдегі жүзотызтісті джинде және шитті мақтаны білікті джинде талшықты ажырату процестері. Автоматта-ндырылған өндірістік процестің дистанциялық басқару пульті. Мақта шикізатынан шитті ажырату машинасының қоректенуін реттеу. Машина жұмысындағы талшықтың кептеліп, бітеліп қалуларын және басқа да ақауларды жою және олардың жұмысының қалыпты тәртібін қамтамасыз ету. Шикізат білікшесінің кезеңдік лықсуы; жұмыс білікшесіндегі саңылауларды тазалау. Цехтарға шитті мақтаның бірқалыпты жеткізілуін бақылау. Талшық ажыратудан кейінгі талшықты қалдықтар және аралы мақта ажыратқыштагы шикізат білікшенің тығыздығы. Өндірістік қалдықтарды дер кезінде алып тастауды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтар мен автоматтандырылған аспаптарды алдын ала тазалау және жөндеу.
Білімдер:
- шитті мақта, талшықтар, тұқымдар және қалдықтарға арналған стандарттарды;
- пульт және қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесі мен құрылысын;
- жабдықтарды автоматты түрде қашықтан басқарудың схемасын;
- мақтаның шитінен ажырату (джин) цехының технологиялық жабдықтарын реттеу ережелерін;
- мақта талшығының сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- улюктың бөлінуін реттеуді;
- білікті мақта ажыратқыштағы тойтарыс тілімшелерді қондыру және реттеуді;
- біліктілігі ең төменгі оператордың жұмысына басшылық етуді;
- араға ауысым жасауда, технологиялық саңылаулар мен разводканы реттеуге, қызмет көрсететін машиналарды жөндеуге қатынаса алуын.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.3.1, КҚ 2.3.2, КҚ 2.3.3, КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5, КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
Біліктілік: 120704 2 – Линтер жабдықтары операторы*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Талшықтар туралы мәліметтер. Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Линтерлеу процесі. Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеу және қасиеттері, қүрылымы. Мақта шикізатынан тоқыма талшықтарды ажырату. Мақта линтінің қасиеттері. Мақта линтінің сұрыптары. Техникалық құжатнамалар. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі. Кәсіпорындағы электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі
Білімдер:
- линтер жабдықтарында линт алудың технологиялық процестері туралы негізгі мағлұматтарды;
- өнім ассортиментінің сапасын және технологиялық процестер барысында оларға әсер ететін факторларды.
Іскерліктер:
- шитті линтерлеудің технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын линт өнімдерінің сапасын бақылауды және есепке алуды.

Квалификация: 120703 2 – Оператор джинного оборудования*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства и первичная обработка текстильных волокон. Отделение текстильных волокон от хлопка-сырца. Свойства хлопковых волокон.
Стандарты. Техническая документация. Безопасность труда на обрабатывающих предприятиях. Электробезопасность и пожарная безопасность на предприятиях.
Знания:
- классификацию текстильных волокон и общие сведения о технологических процессах обработки волокнистых материалов;
- факторы, воздействующие на ход технологического и физико-технического процессов джинирования хлопка-сырца
Умения:
- применять основные технологические процессы
джинирования;
- вести учет и контролировать качества готовых волокон.
БК 4, БК 5, ПК 2.3.1, ПК 2.3.2, ПК 2.3.3
СД 02
Джинное оборудование
Сведения о волокнах. Основные элементы кинематических передач. Процесс джинирования хлопка-сырца на валичных джинах и стотридцатипильных джинах в заданном режиме. Дистанционный пульт управления автоматизированного производственного процесса. Регулирование питания джинов. Ликвидация забоев и других непоҒладок в работе машин и обеспечение нормального режима их работы. ПериодиҒческий сброс сырцового ваҒлика; чистка канавок на рабочих валиках. Визуальный контроль за равномерным поступлением хлопка-сырца в цех. Плотность сырцовых валиков на пильных джинах и остаточной волокнистости семян после джинирования. Организация своевременного удаления отходов производҒства. Профилактическая чиҒстка и ремонт технологичеҒского оборудования и приҒборов автоматизации.
Знания:
- стандарты на хлопок-сырец, волокно, семена и отходы;
- устройство и правила
эксплуатации обслуживаемого оборудования и пульта;
- схему автоматизированного дистанционного управления оборудованием;
- правила регулирования
технологического оборудования джинного цеха;
- требования, предъявляемые к качеству хлопкового волокна.
Умения:
- регулировать выделения улюка;
- устанавливать и регулировать отбойные пластины на валичных джинах;
- руководить работой оператора более низкой квалификации;
- принимать участие в смене пил, регулировании технологических зазоров и разводок, в ремонте обслуживаемых машин.
БК 1, БК 2, БК 3,  БК 4, БК 5, ПК 2.3.1, ПК 2.3.2, ПК 2.3.3, ПК 2.3.4, ПК 2.3.5, ПК 2.3.6, ПК 2.3.7
Квалификация: 120704 2 Оператор линтерного оборудования*
СД 01
Общая технология производства
Сведения о волокнах. Основные элементы кинематических передач. Процесс линтерования. Классификация текстильных волокон. Строение, свойства и первичная обработка текстильных волокон. Отделение текстильных волокон от хлопка-сырца. Свойства хлопкового линта. Сорта хлопкового линта. Техническая документация. Безопасность труда на обрабатывающих предприятиях. Электробезопасность и пожарная безопасность на предприятиях.
Знания:
- общие сведения о технологическом процессе линтерования на линтерном оборудовании;
- факторы, влияющие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции
Умения:
- применять основные технологические процессы
линтерования семян;
- вести учет и контролировать качества линта.

БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.4.2, КҚ 2.4. 3
АП 02
Линтер жабдықтары
Линтерлей процестерінің түрлері мен жалпы сипаттамалары. Линтердегі негізгі кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Механикалық берілістер. Тағайындалған режиммен жұмыс істейтін линтермен шитті линтерлеу процестері. Автоматтандырылған өндірістік процестің дистанциялық басқару пульті. Линтердің қоректенуін реттеу. Технологиялық және қосалқы жабдықтардың бір-бірімен байланысуын және линтердің үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету. Араларды және колосникті торды тазалау. Машина жұмысында шикізаттың толып, кептеліп қалуын және басқа да ақауларды жою және олардың жұмысының қалыпты жұмысістеу тәртібін қамтамасыз ету. Технологиялық жабдықтар мен автоматтандырылған аспаптарды алдын ала тазалау және жөндеу.
Білімдер:
- пульт және қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану ережесі мен құрылғысын;
- линтер цехының технологиялық жабдықтарын реттеу ережелерін;
- линт сапасына қойылатын талаптарды;
- қызмет көрсететін машинаның жұмыс органдары арасындағы саңылаулар шамасын;
- линт және тұқымдар стандартын және линтерлеудің технологиялық процестерін.
Іскерліктер:
- линтерлеу жұмыстарын реттеуді;
- қызмет көрсететін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы ақауларды жоюды;
- аралы цилиндрлерге ауысым жасауға және линтерді жөндеуге қатынасуын.
- біліктілігі төменгі оператордың жұмысын басқару.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.4.1, КҚ 2.4.2,
КҚ 2.4.3, КҚ 2.4.4, КҚ 2.4.5,
КҚ 2.4.6
Біліктілік: 120705 2 – Кептіру жабдықтарының операторы*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі.Тоқыма талшықтарын алғашқы өңдеуден алдын кептіру процесі. Кептірудің мақсаты мен мағынасы. Камералық, бумен және газ-түтінді кептіру машиналарында жайылған сабандарды, талшықты, шитті және талшықты қалдықтарды, сондай –ақ зығыр дақылдарының түтілген қалдықтарын кептіру процестері. Техникалық құжатнамалар. Еңбек қорғау. Кептіру цехтарындағы электр және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- талшықты материалдарды кептіру процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- өнім ассортиментінің сапасын және технологиялық процестер барысында оларға әсер ететін факторларды
Іскерліктер:
- кептірудің негізгі технологиялық процестерін қолдануды;
- кептірілген шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын
бақылауды және есепке алуды.
БҚ 1, БҚ 2, КҚ 2.5.1, КҚ 2.5.2,
КҚ 2.5.3
АП 02
Кептіру жабдығы
Маталарды өңдеу процестері және түрінің жалпы сипаттамасы.
Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Жайылған сабандарды, талшықты, шитті және талшықты қалдықтарды, сондай –ақ зығыр дақылдарының түтілген қалдықтарын кептірудің камералық, бу және газ-түтінді кептіру машиналары. Жоғары білікті оператордың жетекшілігімен конвейерлік, бумен кептіру машинасында қабықты дақылдардың жібітілген және буға піскен сабандарын және ылғал қабықтарды кептіру. Қабат қалыптастыру механизміне, кесек түсірушіге, кептіру машинасының транспортеріне белгіленген қалындықтағы шикізатты үздіксіз беру үшін шикізаттың кабатын қалыптастыру. Бекітілген тығыздықты сақтау арқылы кептіргіш машинаның транспортеріне шикізатты қолмен бір қалыпты жүктеу. Кептіргіш машинаның қоректену транспортеріне материалдың берілген қалыңдықтағы қабатын қамтамасыз ету және пневмокөлікке шикізаттың берілісін бақылау. Кептіру алаңында шикізаттың ылғал бауларын кептірудің жұмыстырын орындау. Бекітілген ағынды кептіру машинасындағы түптерді қырқатын және сабақтарды кесетін машиналарға қызмет көрсету.
Білімдер:
- қызмет көрсететін жабдықтар мен механизмдердің құрылысын және реттеу ережесін;
- қабықты дақылдар шикізаты-ның, талшықтың, тіннің, тұқымның және қалдықтарды түтудің сапалық белгілері мен негізгі қасиеттерін, оларды кептірудің технологиялық процестерін;
- материалды жүктеу тығыздығын;
- түптерді қырқу және сабақтарды кесудің ережелерін;
- шикізат берілісін реттеу және жүктеу механизмдері мен басқару ережелерін;
- өнімнің ылғалдылық нормаларын.
Іскерліктер:
- кептіру машинасының жүктеу тығыздығын реттеуді және қабаттың ұзындығы мен қалыңдығы бойынша транспортерге сабанның бір қалыпты жүктелуін бақылауды;
- кептіргіш машина мен басқару пультінің, сүзгілер, ауаағарлар, желдеткіштер, камералар, транспортерлер жұмысын қадағалауды;
- өнімнің кептірілу сапасын, түсін, белгілі бір түсінің бір қалыптылығын және ылғалдылығын тексеруді;
- техникалық ақаулардың алу және жоюды.

БК 4, БК 5, ПК 2.4.2, ПК 2.4.3
СД 02
Линтерное оборудование
Общая характеристика видов и процессов линтерования. Основные элементы кинематических передач в линтерных установках. Механические передачи. Процесс линтерования семян на линтерах в заданном режиме. Дистанционный пульт управления автоматизированного производственного процесса. Регулирование питания линтеров. Обеспечение бесперебойной работы линтерного и сопряженного с ним технологического и вспомогательного оборудования. Чистка пил и колосниковых решеток. Ликвидация забоев и других неполадок в работе машин и обеспечение нормального режима их работы. Профилактическая чистка и ремонт технологического оборудования и приборов автоматизации.
Знания:
- устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования и пульта;
- правила регулирования
технологического оборудования линтерного цеха;
- требования, предьявляемые к качеству линта;
- величину зазоров между
рабочими органами обслуживаемых машин;
- технологический процесс
линтерования семян, стандарты на линт и семена.
Умения:
- регулировать работу линтеров;
- устранять неполадки в работе обслуживаемых машин и механизмов;
- участвовать в ремонте линтеров и смене пильных цилиндров;
- руководство работой оператора более низкой квалификации.
БК 1, БК 2, БК 3, БК 4, БК 5, ПК 2.4.1, ПК 2.4.2, ПК 2.4.3, ПК 2.4.4, ПК 2.4.5, ПК 2.4.6
Квалификации: 120705 2 – Оператор сушильного оборудования*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства и первичная обработка текстильных волокон. Сущность и цель сушки. Процесс подсушки стланцевой тресты, волокна, семян и отходов трепания лубяных культур в камерных, конвейерных паровых и дымогазовых сушильных машинах. Техническая документация. Охрана труда. Электро- и пожарная безопасность на сушильных цехах.
Знания:
- общие сведения о технологическом процессе сушки волокнистых материалов;
- факторы, воздействующие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции
Умения:
- применять основные технологические процессы
сушки;
- вести учет и контролировать качества сырца и готовой продукции.
БК 1, БК 2, ПК 2.5.1, ПК 2.5.2, ПК 2.5.3
СД 02
Сушильное оборудование
Общая характеристика видов и процессов отделки тканей. Основные элементы кинематических передач. Камерные, конвейерные паровые и дымогазовые сушильные машины для подсушки стланцевой тресты, волокна, семян и отходов трепания лубяных культур. Сушки моченцовой и паренцовой тресты лубяных культур и мокрого луба в конвейерных паровых сушильных машинах под руководством оператора более высокой квалификации. Формирование слоя сырья заданной толщины для непрерывной подачи на транспортер сушильной машины, к комеподбивателю, в слое формирующий механизм. Равномерная загрузка вручную материалов на транспортер сушильной машины с соблюдением установленной плотности. При подаче сырья пневмотранспортом обеспечение заданной толщины и контроль слоя материалов на питающем транспортере сушильной машины. Выполнение работ по сушке мокрых снопов сырья (после промприготовления) на полях сушки. Обслуживание машины по разрезанию стеблей и обрезке корней, установленной в потоке с сушильной машиной.
Знания:
- устройство и правила регулирования обслуживаемого оборудования и механизмов;
- основные свойства и качественные признаки лубяного сырья, волокна, луба, отходов трепания и семян, технологический процесс их сушки;
- плотность загрузки материала;
- правила резки стеблей и обрезки корней;
- правила управления механизмами загрузки и регулирования подачи сырья;
- нормы влажности продукции.
Умения:
- контролировать за равномерной загрузкой тресты на транспортер по толщине и ширине слоя и регулирование плотности загрузки сушильной машины;
- наблюдать за работой сушильной машины и пульта управления, фильтров, воздуховодов, вентиляторов, камер, транспортеров;
- контролировать за качеством сушки продукции, цветом, равномерностью окраски и влажностью;
- предупреждать и устранять технические неполадки.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.5.1, КҚ 2.5.2,
КҚ 2.5.3, КҚ 2.5.4, КҚ 2.5.5,
КҚ 2.5.6.
Біліктілік: 120706 2 – Талшық және мата өңдеуші*
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Тоқыма талшықтар жіктемесі. Тоқыма талшықтарды алғашқы өңдеу және оның қасиеттері, құрылысы. Жұмыстар сипаттамасы. Талшық және матаны өңдеу. Тиісті технологиялық режимдерге сәйкес маталарды өңдеу машиналарында өңдеу. Матаны машинаға салу. Біліктер арасындағы саңылауды, матаның қозғалу жылдамдығын, кептіру камерасындағы температураны реттеу. Белгіленген нормаларға сәйкес талшықты қоректік торға төсеу немесе қоректендіруші құрылғыларға беру. Эмульсияның берілуін реттеу. Талшық пен матаны өңдегеннен соң жинау. Техникалық құжатнамалар. Еңбек қорғау. Кәсіпорындағы электр және өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- тиісті жабдықтарда мата және талшықты және басқа материалдарды өңдеудің технологиялық процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- өнім ассортиментінің шығарылу сапасын және оған технологиялық процестер барысында әсер ететін факторларды.
Іскерліктер:
- әр түрлі материалдар ендірісінің негізгі технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын матаның және талшықтардың сапасын бақылауды және есепке алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
КҚ 2.6.2, КҚ
2.6.3,
КҚ 2.6.4
АП 02
Талшық және мата өңдеудің технологиялық жабдықтары
Талшық және мата өңдеудің технологиялық жабдықтары туралы жалпы мағлұматтар.
Кинематикалық берілістің негізгі элементтері. Талшықтар мен маталарды өңдеу. Бекітілген технологиялық режимге сәйкес өңдеу машиналарына маталарды жайғастыру; машинаға маталарды салу. Машинада талшықтарды түту. Қапшықтар және будаларды шешу. Бекітілген нормаға сәйкес қоректік торға талшықтарды төсеу және олармен қоректенетін тетіктерді жүктеу. Эмульсияның берілуін реттеу. Майлау және түтудің сапасын бақылау. Өңдеуден кейін талшықтарды буып-түю және маталарды қаптап салу. Өңдеуден кейін бекітілген орынға және қызмет көрсететін машиналарға талшықтар мен маталарды тасымалдау. Машинаны желдету және тазалау. Жабдықтарға қызмет көрсету, жөндеу, майлау және тазалау. Өнімнің сапасын бақылау және стандарттау.
Білімдер:
- талшықтардың сұрыбы мен түрлерін, маталардың ассортиментін;
- қызмет көрсететін
Жабдықтардың құрылысы мен жұмыс принциптерін және оларды күту ережелерін;
- қоспалар компонентінің
қасиеттерін және оларды қолдануды;
- қоректік торға талшықтарды төсеудің нормасын;
- өңделген талшықтар мен маталар сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- түту-майлау
машинасында қоспалардың
даярлануын;
- авто қоректендіргішке қоспа компоненттерінің берілуін қамтамасыз етуді;
- жұмыс орнына талшық пен ыдыстарды тасуды;
- жұмысқа қолданылатын жабдықтарды дайындауды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5,
КҚ 2.6.1, КҚ
2.6.2,
КҚ 2.6.3, КҚ
2.6.4, КҚ
2.6.5,
КҚ 2.6.6.
БҰАП 00
Білім ұйымдарымен анықталатын пәндер**
КТ
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Темір ұстасы практикасы. Дәнекерлеу практикасы. Механикалық практика. Мақта шикізатын тазалау және кептіру механизмдерін игеру практикасы. Технологиялық машиналар. Қысымдалған ауамен тасымалдау және желдету. Престеу қондырғыларының қызметін пайдалану. Жүк тиеу-түсіру механизмдері мен машиналары. Мақта өңдеу зауыттарын электр энергиясымен қамтамасыз ету.
Іскерліктер:
- талшық құрылымы, оның
пісіп-жетілуін;
- мақта талшығының негізгі қасиеттерін, сипаттамаларын;
- мақтаны шығыттан ажырату және талшық тазалаудың технологиялық процестерін;
- технологиялық машиналарын жинақтау және олардың жұмысын ұйымдастыруды.
Дағдылар:
- бақылау-өлшеу жұмыстарын жүргізуді;
- мақта тайларының салмағына, көлеміне және орау сапасына қойылатын талаптарды  сақтауын;
- зертханалық талдаудан кейінгі талшықты материалдардың таза салмағын есептей алуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Өндіріс орнымен танысу. Мақта өңдейтін өндірістегі техникалық және өрттен қауіпсіздендіру шаралары туралы нұсқау алу. Мақта шикізатын қабылдау, кептіру-тазалау және сақтау реттері мен ережелерін орындау. Мақта талшығы құрамын оның пісіп-жетілуіне қарай анықтау. Талшық құрамын анықтайтын аспаптармен жұмыс істеу. Пресс қондырғыларының, гидрожүйелерінің, джин және линтер батареяларының орналасу реттерін сақтау. Технологиялық тізбектер жұмысының ақауларын анықтап, алдын алу, оларды түзету үшін техникалық бақылау. Талшық тазалағыштар және джин қондырғыларының ақауларын анықтау. Өнім шығымын реттеу. Машиналарға баратын шиттің толық таралуын, линтерден шыққан шиттің толық түксізденуін, мақта талшығы сапасының стандарттарға сәйкестігін қадағалау. Линтерден кейінгі өнімдердің ақауларын түзету тәсілдерін, престеу және линтер қондырғыларында жұмыс істеуді үйрену. Толық автоматтандырылган технологиялық тізбектерді игеру. Практика күнделігін толтыру, практика материалдарын қорытындылап, есеп дайындау.
Іскерліктер:
- өндірістік цехтардағы апаттың алдын алу,
техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау бойынша шараларының жоспарын;
- практика өткен жердегі өндірістік цехтар құрылымын;
- мекеме құрылымын және ондағы жұмыстардың ұйымдастырылуын.
Дағдылар:
- жөндеу бригадасының құрамында жөндеу және техникалық күтім көрсетуді, жөндеу жұмысының сапасын бақылауды, ақаулар себебін табуды және жоюды;
- өндіріске қажетті технологиялық қүрал-жабдықтар санын анықтап,есептеуді;
- цехтардағы технологиялық
жабдықтарды пайдалануда жоғары өнімділігін ұйымдастыру, олардың
техникалық жағдайын қадағалауды;
- техника қолданудағы экономикалық тиімділігі және техникалық пайдалану бойынша есептерін құрастыруды;
- тозу мерзімі жетіп, іске жарамсыз машиналардың құжаттарын толтыруды.

БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.5.1,
ПК 2.5.2,
ПК 2.5.3,
ПК 2.5.4,
ПК 2.5.5,
ПК 2.5.6.
Квалификации: 120706 2 – Обработчик волокна и ткани*
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Строение, свойства и первичная обработка текстильных волокон. Характеристика работ. Обработка ткани и волокна. Отбойка ткани на отбойной машине в соответствии с установленным технологическим режимом. Заправка ткани в машину. Регулирование величины разводки между валами, скорости движения ткани и температуры в сушильной камере. Настилание волокна на питающую решетку или загрузку им питающих приспособлений в соответствии с установленными нормами. Регулирование подачи эмульсии. Складывание ткани, упаковка волокна в тару после обработки. Техническая документация. Охрана труда. Электро- и пожарная безопасность на предприятии.
Знания:
- общие сведения о технологическом процессе обработки волокна и ткани и др. материалов на обрудованиях;
- факторы, воздействующие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции.
Умения:
- применять основные технологические процессы
производства различных
материалов;
- вести учет и контролировать качества готовых тканей и волокон.
БК 1, БК 2, БК 3, ПК 2.6.2, ПК 2.6.3, ПК 2.6.4
СД 02
Технологические оборудования для обработки волокна и ткани
Общие сведения о технологических оборудованиях по обработке волокна и ткани. Основные элементы кинематических передач. Обработка волокна и ткани. Отбойка ткани на отбойной машине в соответствии с установленным технологическим режимом; заправка ткани в машину. Расщипывание волокна на щипальной машине. Распаковка кип или мешков. Настилание волокна на питающую решетку или загрузка им питающих приспособлений в соответствии с установленными нормами. Регулирование подачи эмульсии. Контроль качества замасливания и расщипывания. Складывание ткани, упаковка волокна в тару после обработки. Транспортирование волокна и ткани к обслуживаемой машине и в установленное место после обработки. Обмахивание и чистка машины. Обслуживание, ремонт, смазывание и чистка оборудования. Стандартизация и контроль качества продукции.
Знания:
- ассортимент тканей, виды и сорта волокон;
- устройство, принцип работы обслуживаемого оборудования и правила ухода за ним;
- назначение и свойства компонентов смеси;
- норму настила волокна на
питающую решетку;
- требования, предъявляемые к качеству обработанной ткани и волокна
Умения:
- приготовить смеси на щипально-замасливающих машинах;
- обеспечить подачу компонентов смеси в автопитатель;
- транспортировать тары с
волокном к рабочему месту;
- подготовить обслуживаемого оборудования к работе.
БК 1, БК 2, БК 3, БК 4, БК 5, ПК 2.6.1, ПК 2.6.2, ПК 2.6.3, ПК 2.6.4, ПК 2.6.5, ПК 2.6.6.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика
Слесарная практика. Сварочная практика. Механическая практика. Практика по освоению механизмов для сушки и очистки хлопка-сырца. Технологические машины. Пневмотранспорт и вентиляция. Эксплуатация прессовой установки. Погрузочно-разгрузочные машины, механизмы и электроснабжение хлопкоперерабатывающих заводов.
Умения:
- структуру волокна в зависимости от его зрелости;
- основные свойства хлопка-волокна, их характеристики;
- технологические процессы джинирования и волокноочистки;
- комплектацию технологических машин и организацию их работы
Навыки:
- проводить контрольно-измерительные работы;
- соблюдать требования к кипам по весу, габаритам и качеству упаковок;
- вычислять кондиционный
вес волокнистых материалов после лабораторного анализа.
БК 1, БК 2, БК 3
ПП 02
Производственно-технологическая практика
Знакомство с предприятием. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности в хлопкоперерабатывающем производстве. Освоение правил и порядка приема, хранения, сушки и очистки хлопка-сырца. Определение структуры волокна в зависимости от его зрелости; состава хлопкового волокна. Работа с приборами для определения свойств волокна. Изучение порядка расположения батареи джинирования, линтерования и гидрокоммуникации прессовых установок. Осуществления технического контроля неполадок в работе технологических линий, их виды, меры предупреждения и устранения. Выявление пороков джинирования и волокноочистки. Регулировка выхода продукции. Соблюдение стандартов к качеству хлопкового волокна, правил и способов регулирования распределения семян по машинам, полной опушенности семян после линтерования. Овладевание методами устранения возможных пороков в процессе линтерования, навыками работы на установках линтерования и прессования. Работа на автоматизированных линиях полного технологического цикла. Заполнение дневника, обобщение материалов практики и составление отчета.
Умения:
- план мероприятий по соблюдению правил техники
безопасности, пожарной
безопасности и профилактике производственного травматизма в производственных цехах;
- структуру производственных цехов, где проходила практика;
- организацию работы и
структуру предприятия.
Навыки:
- проводить техническое
обслуживание и ремонтные
работы в составе ремонтной бригады, контролировать качества ремонтных работ, обнаружение и уст ранение обнаруженных неисправностей;
- рассчитывать необходимое количество технологического оборудования;
- организовать высокопроизводительное использование технологического оборудования цехов, следить за их техническим состоянием;
- составлять отчеты по
технической эксплуатации
и экономической эффективности применения техники;
- заполнять документы на
списания механизмов и машин, изношенных и пришедших в негодность в результате длительного пользования.

2. Жоғары деңгей
2.1. 120701 2 - Талшық өңдеуші*
КҚ 2.1.1. Жұмыс орындарына зығыр талшығы немесе мақта шикізатының дер кезінде берілуін қамтамасыз етеді.
КҚ 2.1.2. Түтілген талшықтарды жете тексеретін технологиялық процестерді реттейді.
КҚ 2.1.3. Қол тарақта талшықтың қыл-қыбырын түсіреді немесе түтілген талшықтың ұштарына өңдеу жүргізеді.
КҚ 2.1.4. Дайындалатын талшықтың сапалық тексерісін іске асырады.
КҚ 2.1.5. Жабдықтар жұмысындағы ұсақ ақауларды табады және жояды.
КҚ 2.1.6. Жөндеуге жабдықты дайындайды.
КҚ 2.1.7. Техникалық құжаттарды рәсімдейді.
2.2. 120702 2 - Талшық өндіру бойынша ағындық желі операторы*
КҚ 2.2.1. Зығыр дақылдарының және мақта талшықтарын өндіру бойынша өңдеудің технологиялық процестерін жүргізеді.
КҚ 2.2.2. Түту машинасында шала өңделген ұзын талшықтарды өңдейді.
КҚ 2.2.3. Ұзын талшықты өңдіру бойынша қосалқы жұмыстарды орындайды.
КҚ 2.2.4. Қызмет көрсететін машиналар мен механизмдер жұмысын бақылайды.
КҚ 2.2.5. Кептіргіш машинаның қоректік транспортерін қолмен жүктейді және түту қалдықтарының, шикізаттың бірқалыпты үздіксіз қабатын қалыптастырады.
КҚ 2.2.6. Орауға қарсы тетіктерге, тасымалдаушы механизмдерге, түту машинасына, қысқа талшықтар өндірудің ағымдық желілеріне қосылған жабдықтар мен механизмдерге техникалық күтім көрсету ережесін тағайындайды.
КҚ 2.2.7. Түту қалдықтары мен шикі өнімді, олардың араласпасын және қысқа сабақты шикізатты өңдеу мен кептірудің режимдерін реттейді.
КҚ 2.2.8. Шала өңделген талшықты қайта өңдеудің режимдерін жөнге келтіреді.
2.3. 120703 2 - Джин жабдықтары операторы*
КҚ 2.3.1. Берілген режимде білікті және аралы джиндерде джиндеу процестерін жүзеге асырады.
КҚ 2.3.2. Шитті мақтаның цехтарға бірқалыпты түсіруін бақылайды.
КҚ 2.3.3. Джиндеу процесінде ажыратылған шиттердегі талшық қалдықтарын және аралы джиндегі шикізат білікшенің тығыздығын тексереді.
КҚ 2.3.4. Пульт пен жабдықтарға техникалық күтім жасайды және құрылғыларды пайдаланады.
КҚ 2.3.5. Жабдықтарға автоматты дистанциялық басқару схемасын құрастырады.
КҚ 2.3.6. Джин цехының технологиялық жабдықтарын реттейді.
КҚ 2.3.7. Мақта талшығының сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
2.4. 120704 2 - Линтер жабдықтары операторы*
КҚ 2.4.1. Тағайындалған режимде шитті линтерлеу процестерін жүргізеді.
КҚ 2.4.2. Өндірістік процестерді автоматтандырылған пультпен басқарады.
КҚ 2.4.3. Линтер жұмысын реттейді.
КҚ 2.4.4. Линт сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
КҚ 2.4.5. Қызмет көрсететін жабдықтар мен пульт құрылғысын пайдаланады.
КҚ 2.4.6. Линтер цехындағы технологиялық жабдықтарды реттейді және жөнге келтіреді

2. Повышенный уровень
2.1. 120701 2 - Отделочник волокна*
ПК 2.1.1. Обеспечить своевременной подачи льноволокна и хлопка-сырца к рабочим местам.
ПК 2.1.2. Регулировать технологический процесс контрольных разработок трепаного волокна.
ПК 2.1.3. Выполнять отделку концов горстей трепаного волокна или спуск волокна в очес на ручных гребнях.
ПК 2.1.4. Осуществлять контроль качества изготовляемых волокон.
ПК 2.1.5. Выявлять и устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
ПК 2.1.6. Подготавливать оборудование к ремонту.
ПК 2.1.7. Оформлять техническую документацию.
2.2. 120702 2 - Оператор поточной линии по выработке волокна*
ПК 2.2.1. Вести технологический процесс обработки по выработке волокна лубяных культур и хлопка-сырца.
ПК 2.2.2. Обрабатывать недоработанные длинные волокна на трепальной машине.
ПК 2.2.3. Выполнять вспомогательные работы по выработке длинного волокна.
ПК 2.2.4. Наблюдать за работой обслуживаемых машин и механизмов.
ПК 2.2.5. Формировать равномерный непрерывный слой сырья, отходов трепания и загрузка вручную питающего транспортера сушильной машины.
ПК 2.2.6. Назначать правила обслуживания оборудования и механизмов, включенных в поточную линию по выработке короткого волокна, трепальной машины, транспортирующих механизмов и противонамоточных приспособлений.
ПК 2.2.7. Регулировать режим сушки и обработки короткостебельного сырца и путанины, сырца и отходов трепания.
ПК 2.2.8. Регулировать режим обработки недоработанного волокна.
2.3. 120703 2 - Оператор джинного
оборудования*
ПК 2.3.1. Осуществлять джинирования хлопка-сырца на валичных и пильных джинах в заданном режиме.
ПК 2.3.2. Проводить визуальный контроль за равномерным поступлением хлопка-сырца в цех.
ПК 2.3.3. Проверять плотность сырцовых валиков на пильных джинах и остаточной волокнистости семян после джинирования.
ПК 2.3.4. Эксплуатировать устройство и обслуживать оборудование и пульта.
ПК 2.3.5. Составлять схему автоматизированного дистанционного управления оборудованием.
ПК 2.3.6. Регулировать технологическое оборудование джинного цеха.
ПК 2.3.7. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству хлопкового волокна.
2.4. 120704 2 - Оператор линтерного
оборудования*
ПК 2.4.1. Ведет линтерование семян на линтерах в заданном режиме.
ПК 2.4.2. Управлять автоматизированным пультом производственного процесса.
ПК 2.4.3. Регулировать работу линтеров.
ПК 2.4.4. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству линта.
ПК 2.4.5. Эксплуатировать устройство обслуживаемого оборудования и пульта.
ПК 2.4.6. Регулировать технологическое оборудование линтерного цеха.

2. 5. 120705 2 - Кептіру жабдықтары операторы*
КҚ 2.5.1. Кептіру машинасының жүктелу тығыздығын реттейді;
КҚ 2.5.2. Кептіру машинасының транспортеріне үздіксіз жіберілетін белгіленген қалыңдықтағы шикізат қабатын қалыптастырады.
КҚ 2.5.3. Өнімнің ылғалдылық нормасын бақылайды;
КҚ 2.5.4. Ауысымды қабылдайды және тапсырады.
КҚ 2.5.5. Жұмыс орнын және жабдықтардың санитарлық жағдайын тиісті деңгейде ұстайды.
КҚ 2.5.6. Еңбекті қорғау нормалары мен ережесін сақтайды.
2. 6. 120706 2 - Талшық және мата өңдеушісі*
КҚ 2.6.1. Талшық пен матаны өңдейді;
КҚ 2.6.2. Талшықты қолмен алуды іске асырады;
КҚ 2.6.3. Бөгде қоспаларға іріктеу жасайды;
КҚ 2.6.4. Қапқа салынған және тайлап буылған талшықтарды босатып, аралас компоненттерді өлшеуді қамтамасыз етеді;
КҚ 2.6.5. Талшық сақталатын қоймалардағы аралас компоненттердің мөлшерін, олардың ылғалдығын, талшықтардың түтілуін, майлану сапасын бақылайды.
КҚ 2.6.6. Өңдеуден кейін талшықтар мен маталарды буып, қаптайды.
3. Орта буын маманы
3.7. 120707 3 - Техник-технолог
КҚ 3.7.1 Технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды рәсімдейді.
КҚ 3.7.2. Электрлік, магниттік және электрондық тізбектің негізгі параметрлерін өлшейді және есептейді.
КҚ 3.7.3. Бақылау-өлшеу құралдарын қолданады.
КҚ 3.7.4. Талшықты материалдарды пайдалану мәселелерін шешуде экономикалық тиімділікті назарда ұстайды.
КҚ 3.7.5. Өнімнің түрлеріне байланысты нормативтік құжаттар талаптарын қолданады.
КҚ 3.7.6. Сапа жүйесінің құжаттарын пайдаланады.
КҚ 3.7.7. Қазақстан Республикасы сертификаттау жүйесіндегі кұжаттарды және негізгі ережелерін қолданады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 295-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Кең қолданылатын тауарлар мен бұйымдардың технологиясы
Мамандығы: 1208000 – Иіру және түту өндірісінің технологиясы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:    120801 2 – Түту жабдықтары операторы*
120802 2 – Иіруші
120803 2 – Таспалық жабдықтар операторы*
120804 2 – Туралау жабдықтар операторы*
120805 2 – Орау автоматының операторы*
120806 2 – Айналдыру жабдықтары операторы*
120807 2 – Ширату жабдықтары операторы*
120808 2 – Қопсыту-түту агрегатының операторы*
120809 2 – Жіпті бөлу операторы*
120810 2 – Реттеп орау агрегатының операторы*
120811 2 – Зығырды түту машинасының операторы*
120812 2 – Мыжып түту машинасының операторы*
120813 2 – Айналдырып түту машинасының операторы*
120814 2 – Түту-қайта түту агрегаты операторы*

2. 5 . 120705 2 - Оператор сушильного
оборудования*
ПК 2.5.1. Регулировать плотность загрузки сушильной машины;
ПК 2.5.2. Формировать слой сырья заданной толщины для непрерывной подачи на транспортер сушильной машины.
ПК 2.5.3. Контролировать нормы влажности продукции;
ПК 2.5.4. Принимать и сдавать смену.
ПК 2.5.5. Поддерживать на должном уровне санитарного состояния оборудования и рабочих мест.
ПК 2.5.6. Соблюдать правила и нормы охраны труда.
2. 6. 120706 2 - Обработчик волокна и
ткани*
ПК 2.6.1. Обрабатывать волокна и ткани;
ПК 2.6.2. Ведет расщипывание волокна вручную;
ПК 2.6.3. Производить отбор посторонних примесей;
ПК 2.6.4. Обеспечить распаковку кип или мешков с волокном, приготовление компонентов смеси к взвешиванию;
ПК 2.6.5. Контролировать наличия компонентов смеси в лабазах, качества замасливания, расщипывания волокон, влажности смеси.
ПК 2.6.6. Складывать ткани, упаковка волокна в тару после обработки.
3. Специалист среднего звена
3.7. 120707 3 - Техник-технолог
ПК 3.7.1. Оформлять технологическую и другую техническую документацию.
ПК 3.7.2. Рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических, магнитных и электронных цепей.
ПК 3.7.3. Использовать контрольно-измерительные приборы.
ПК 3.7.4. Решать вопросы использования волокнистых материалов с учетом экономической целесообразности.
ПК 3.7.5. Применять требования нормативных документов к видам продукции.
ПК 3.7.6. Применять документацию систем качества.
ПК 3.7.7. Применять основные правила и документы системы сертификации Республики Казахстан.
Приложение 295
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 - Технология изделий и
товаров широкого потребления
Специальность: 1208000 – Технология прядильного и чесального
производства (по видам)
Квалификации:
120801 2 – Оператор чесального оборудования*
120802 2 – Прядильщик
120803 2 – Оператор ленточного оборудования*
120804 2 – Оператор ровничного оборудования*
120805 2 – Оператор мотального автомата*
120806 2 – Оператор крутильного оборудования*
120807 2 – Оператор тростильного оборудования*
120808 2 – Оператор разрыхлительно трепального агрегата*
120809 2 – Оператор распределения пряжи*
120810 2 – Оператор релаксационно-мотального агрегата*
120811 2 – Оператор льночесальной машины*
120812 2 – Оператор мяльно-чесальной машины*
120813 2 – Оператор круглочесальной машины*
120814 2 – Оператор чесально-дублировочного агрегата*

КҚ2.1.5
КҚ2.2.7
КҚ2.3.3
ЖКП. 02
Электротехника
жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі;
трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылайөткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электр және магнит өрісі түсінігі;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
- электр тізбектерін жинау
БҚ1
БҚ13
БҚ10
БҚ13
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
ЖКП. 03
Экономика негіздері
пәні және экономика әдістері;
Қазақстан экономикасының заманауи жағдайы;
нарықтық механизм және оның қызмет ету қағидалары;
нарықтық қатынас жүйесіндегі кәсіпорындар;
кәсіпорынның негізгі қорлары мен оны пайдаланудың тиімділігі;
кәсіпорынның айналым қоры және оны пайдалану тиімділігі;
өндірісті ұйымдастыру, кәсіпорынның өндірістік бағдарламаларын қалыптастыру;
кәсіпорындағы еңбекті және жалақыны ұйымдастыру;
өнімдердің өзіндік құнын жоспарлау және бағаның құрылуы;
қарқынды қызметті жоспарлау және өндірістің тиімділігін арттыру; табыс және рентабельділік
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- Қазақстан экономикасының құрылысы;
- нарықтың құрылысы мен функциялары;
- өндірістік сипаттамалар мен кәсіпорын құрылысы;
- негізгі және айналым қорларының құрамы мен құрылысы, кәсіпорын қаражаты;
- өндірісті ұйымдастыру типтері;
- өндірістің құндылық көрсеткіштері және өнімдерді тарату;
- нормаланған еңбектің мәні;
- өнім құнының түрлері;
- инвестиция түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық процестер мен олардың нәтижелерін талдау;
- нарықты жіктеу;
- кәсіпорынның өндірістік құрылысын анықтау;
- кәсіпорын мүлкінің орташа жылдық құнын анықтау;
- айналым құралдарында кәсіпорын қажеттілігін анықтау;
- кәсіпорынның өндірістік қуатын, жұмысшылардың еңбекақысын, инвестиция тиімділігін және т.б. есептеу
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
БҚ13
КҚ2.1.2
КҚ2.1.4
ЖКП. 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; баспа процесінің стандарттары;
сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; «Сертификаттау туралы» Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;
БҚ1
БҚ6
БҚ10
БҚ13
БҚ14

ПК2.1.5
ПК2.2.7
ПК2.3.3
ОПД. 02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК1
БК13
БК10
БК13
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ОПД. 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК1
БК4
БК6
БК8
БК13
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ОПД. 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; стандартизация процесса печатания; основы сертификации; термины и определения; закон РК «О сертификации»; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
в результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и средства измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
-определять соответствие изделий Государственным стандартам.
БК1
БК6
БК10
БК13
БК14

КҚ2.1.2
КҚ2.2.7
ЖКП. 05
Информатика негiздерi және өндiрiстi автоматтандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды;
БҚ1
БҚ9
БҚ12
БҚ13
КҚ2.1.1
КҚ2.1.6
КҚ2.2.7
АП.00
Арнайы пәндер
АП. 01
Өндiрiстің жалпы технологиясы
Тоқыма мата талшықтар классификациясы. Иiру.
Иiрiм жiп және оның қасиеттерi. Иiрудiң жүйелерi. Иiрiм жiптiң сапасын бақылау. Тоқымашылық. Маталар және оның қасиеттерi. Тоқымашылықтағы иiрiм жiптерді қайта өңдеудiң жүйелілігі. Иiрiм жiптерді қайта орау. Иiрiм жiптi тізіпорау. Шлихтау. Тоқымашылық түрлерi. Трикотаж өндiрiсi. Трикотаж түрлерi. Трикотаж өндiрiсiнің жабдықтары. Трикотаж машиналарының жалпы сипаттамалары және әрекет ету принциптері. Беймата материалдар өндiрiсі. Маталарды өңдеу. Маталарды өңдеудiң түрлерi. Маталар өңдеудің мәні және мақсаты.
Түту өндірісінің технологиясы. Түту өндірісінің жабдықтары.
Білімдер:
- иіру, тоқымашылық, маталарды өңдеу және т.б технологиялық процестері туралы жалпы мағлұматтарды;
- өнім түржиынын шығарылу сапасын және технологиялық процестер барысында әсер ететiн факторларды;
Іскерліктер:
- әр түрлi материалдар өндiрiсiнiң негiзгi технологиялық процестерін қолдануды;
- дайын матаның сапасын бақылауды және есепке алуды;
БҚ1
БҚ2
БҚ10

ПК2.1.2
ПК2.2.7
ОПД. 05
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором CorelDRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК1
БК9
БК12
БК13
ПК2.1.1
ПК2.1.6
ПК2.2.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Общая технология производства
Классификация текстильных волокон. Прядение.
Пряжа и ее свойства. Системы прядения. Контроль качества пряжи. Ткачество. Ткань и ее свойства. Последовательность переработки пряжи в ткачестве. Перематывание пряжи. Снование пряжи. Шлихтование. Виды ткачества. Производство трикотажа. Виды трикотажа. Оборудование для производства трикотажа. Общая характеристика и принцип действия трикотажных машин. Производство нетканых материалов. Виды нетканых материалов. Отделка тканей. Виды отделки тканей. Сущность и цель отделки тканей
Знания:
- общие сведения о технологическом процессе прядения, ткачества и отделки;
- факторы, воздействующие на ход технологического процесса и качество выпускаемого ассортимента продукции.
Умения:
- применять основные технологические процессы производства различных материалов;
- вести учет и контролировать качества готовых тканей
БК1
БК2
БК10

КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.1
КҚ2.3.6
КҚ2.4.1
Біліктілігі: 120801 2 – Түту жабдықтары операторы*
АП.02
Түтетін өндіріс технологиясы. Түтетін өндірістің технологиялық үдерісі туралы мәлімет.Түтетін өндіріс түрлері. Өнім түрлері және оның сапасы. Өнімнің физика-механикалық параметрлері және оның сапасына ықпал ететін факторлар. Мемлекеттік стандарттар. Техникалық құжаттама.
Түтетін өндіріс машиналар және жабдықтар. Тарақпен түтетін жабдық. Тарақпен түтетін жабдықтың міндеті, құрылғысы. Технологиялық үдеріс. Шикізат сапасына қойылатын талаптар. Жабдықты пайдалану, жұмыс үдерісінде ақаулықтарды жою. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету. Дөңгелек түтетін машина. Дөңгелек түтетін машинаның міндеті, құрылғысы, жұмысы. Шикізат, шикізат сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық үдеріс. Жабдықты пайдалану ережелері және ағымдағы жөндеу.
Түтетін жабдық.Түтетін жабдықтың міндеті, құрылғысы және жұмысы. Пайдалану ережелері. Шикізат түрлері. Әр түрлі жабдық түрлеріне арналған шикізат сапасына қойылатын талаптар. Түтудің технологиялық үдерісі. Түтетін-таспалы агрегат. Түтетін-таспалы агрегаттың міндеті, құрылғысы, жұмысы. Пайдалану ережесі. Шикізат сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық үдеріс. Агрегатқа техникалық қызмет көрсету. Шығарылатын өнім сапасын бақылауда қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары. Техникалық құжаттама. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- түтетін жабдық құрылғысы және оны пайдалану;
- шикізат сапасына қойылатын талаптар;
- әр түрлі талшық түрлерін өндірудіңтехнологиялық үдерісі;
- таңбалау ережелері, түсі, сызықтық өлшемі, салмағы бойынша қалпына келтірілетін жүннің шартты белгілері;
- сапасын бақылауға арналған аспаптар мен құрал-саймандар;
- жабдыққа техникалық қызмет көрсету;
- еңбек қаіпсіздігі.
Іскерліктер:
- әр түрлі талшық түрлерін түтудің технологиялық үдерісін жүргізу;
- таспа өндіру үшін қыл-қыбырлар мен талшық қоспаларының технологиялық үдерісін жүргізу;
- әр түрлі түтетін жабдықтарда түтетін мақта, киіз бұйым негіздері, шыны талшықты түту және желімдеудің технологиялық үдерісін жүргізу;
- жабдыққа техникалық қызмет көрсету;
- өнім сапасын бақылау;
- өнімді таңбалау және буып-түю;
- жөндеуге жабдықты тапсыру және оны жөндеуден қабылдау;
- еңбек қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ1
БҚ 2
БҚ3
БҚ10
КҚ2.1.1
КҚ2.12
КҚ2.1.3
КҚ2.1.4
КҚ2.1.5
КҚ2.1.6
КҚ2.1.7
КҚ2.1.8
КҚ2.1.9
КҚ2.1.10
КҚ2.1.11
КҚ2.1.12
Біліктілігі: 120802 2 – Иіруші
АП.02
Арнайы технология
Тоқыма машинасы кинематикалық берiлісінің негiзгi элементтері. Иiру машинасындағы технологиялық процестер, оның жалпы құрылғысы. Иіру машинасы түйiндері мен механиздерінің құрылғысы. Иіру машинасының созу аспабы. Ширатпа механизмдері. Иірімжіп және шикiзаттың негізгі физикалы-механикалық қасиеттерi. Иiрiмжiп түрлерi. Иірімжіп және шикiзаттар қасиеттерiн анықтауға арналған бақылау-өлшеуiш аспаптары. Иiрiмжiптер МЕСТы және оның қолданысы.
Иіру машинасының технологиялық және кинематикалық есептерi. Әртүрлi конструкциялық иiру машинасының кинематикалық схемалары. Иiру машинасының өнiмдiлiгi. Иiрудегi қалдықтар. Таспа, созба, иірімжіп ақаулары. Өнiмнiң сапасын бақылау және стандарттау. Иiру және иіру-ширату машиналарына қызмет көрсету. Иiру машиналарын техникалық пайдалану ережелерi. Үзілгіштік және оларды ескерту, жою әдiстерi. Иiрушінiң еңбегiн ұйымдастыру. Жабдықтарды баптау және жөндеу туралы негiзгi мәлiметтер. Таза түрдегi табиғи және химиялық талшықтарды қайта өңдеу ерекшелiктерi және олардың қоспалары. Иіру өндірісінің технологиясы мен техникасын дамытудың негiзгi бағыттары.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтар механизмiнiң өзара әрекеттесуi және құрылғысын, жұмысын;
- қолданылатын таспалар, созбалар, жалаң жіптер мен иiрiмжiптiң негiзгi қасиеттерін;
- созбалар (таспа, жалаң жіп) және иiрiмжiптiң сапасына қойылатын талаптарды;
- иiрiмжiптiң сапасыз оралу себептерiн және оларды жою әдiстерiн;
- қалдықтар нормасы және түрлерін, оларды азайту әдiстерiн;
- түйіспе және түсіріп тарату тәсілдерін;
- түсіріп алу ретін және машиналарды толтыру мен қайта толтықтыруды;
Іскерліктер:
- түсетiн таспалар, созбалар, жалаң жіптің сапасын тексеруді;
- үзінділер, таспалар, созбалар және иiрiмжiптерді септеу;
- таспа, созба, жіптер ақауларын анықтауды;
- машинаны гильзамен (патрондармен) қамтамасыз етуді;
- машинаның жұмыс құралдарын оралған жіптен тазартуды;
- тозған жүгiртпені, қысымды білiкшелерді және тазалағыш құрал-саймандарды ауыстыруын;
БҚ1
БҚ13
БҚ14

ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ПК2.4.1
120801 2 – Оператор чесального оборудования
СД 02
Технология чесального производства.
Общие сведения о технологическом процессе чесального производства. Виды чесального производства. Ассортимент продукции и его качества. Физико-механические параметры продукции и факторы, влияющие на ее качество. Государственные стандарты. Техническая документация.
Машины и оборудование чесального производства. Гребнечесальное оборудование. Назначение, устройство гребнечесального оборудования. Технологический процесс. Требования к качеству сырья. Экплуатация оборудования, устранение неисправностей в процессе работы. Техническое обслуживание оборудования. Круглочесальные машины. Назначение, устройство, работа круглочесальной машины. Сырье, требования к качеству сырья. Технологический процесс. Правила эксплуатации оборудования и текущий ремонт.
Чесальное оборудование. Назначение, устройство и работа чесального оборудования. Правила эксплуатации. Виды сырья. Требования к качеству сырья для различных видов оборудования. Технологический процесс чесания. Чесально-ленточный агрегат. Назначение, устройство, работа чесально-ленточного агрегата. Правила эксплуатации. Сырье, требования к качеству сырья. Технологический процесс. Техническое обслуживание агрегата.Контрольно-измерительные приборы, применяемые при контроле качества выпускаемой продукции. Техническая документация. Безопасность труда.
Знания:
- устройство и эксплуатация чесального оборудования;
- требования, предъявляемые к качеству сырья;
- технологический процесс выработки различных видов волокна;
- правила маркировки, условные обозначения восстановленной шерсти по цвету, линейным размерам, весу;
- приборы и инструменты для контроля качества;
- техническое обслуживание оборудования;
- безопасность труда.
Умения:
- ведение технологического процесса чесания различных видов волокна;
- ведение технологического процесса очесов и смеси волокна для выработки ленты;
- ведение технологического процесса чесальной ваты, основы войлочных изделий, чесание и проклеивание стекловолокна на чесальном оборудовании различных видов;
- техническое обслуживание оборудования;
- контроль качества продукции;
- маркировка и упаковка продукции;
- участие в сдаче в ремонт и приемке оборудования из ремонта;
- соблюдение безопасности труда, электробезопасности и пожарной безопасности.
БК1
БК2
БК3
БК10
ПК2.1.1
ПК2.12
ПК2.1.3
ПК2.1.4
ПК2.1.5
ПК2.1.6
ПК2.1.7
ПК2.1.8
ПК2.1.9
ПК2.1.10
ПК2.1.11
ПК2.1.12
Квалификация: 120802 2 – Прядильщик
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач текстильных машин. Технологические процессы на прядильной машине, ее общее устройство. Устройство узлов и механизмов прядильных машин. Вытяжные приборы прядильных машин. Крутильные механизмы. Основные физико-механические свойства полуфабрикатов и пряжи. Виды пряжи. Контрольно-измерительные приборы для определения свойств полуфабрикатов и пряжи. ГОСТ на пряжу и его назначение. Технологический и кинематический расчет прядильных машин. Кинематические схемы прядильной машин разных конструкций. Производительность прядильной машины. Отходы в прядении. Пороки ленты, ровницы и пряжи. Стандартизация и контроль качества продукции. Обслуживание прядильных и прядильно-крутильных машин. Правила технической эксплуатации прядильных машин. Обрывность, способы предупреждения и устранения. Организация труда прядильщика. Основные сведения о наладке и ремонте оборудования. Особенности переработки натуральных и химических волокон в чистом виде и их смесей. Основные направления развития техники и технологии прядильного производства.
Знания:
- устройство, работа и взаимодействие механизмов обслуживаемого оборудования;
- основные свойства используемой ленты, ровницы, одиночной нити и пряжи;
- требования к качеству ровницы (ленты, одиночной нити) и пряжи;
- причины некачественной намотки пряжи и способы их устранения;
- виды и нормы отходов, способы их уменьшения;
- способы разгона ставок и съема;
- порядок снятия съемов, заправки и перезаправки машин.
Умения:
- проверять качество поступающей ленты, ровницы, одиночной нити;
- ликвидировать обрывы, ленты, ровницы и пряжи;
- определить пороки ленты, ровницы, нити;
- обеспечить машину гильзами (патронами);
- очищать рабочие органы машины от намотов;
- сменить изношенные бегунки, нажимные валики и очистительные приспособления.
БК1
БК13
БК14

КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.4
КҚ2.2.5
КҚ2.2.6
КҚ2.2.7
КҚ2.2.8
КҚ2.2.9
КҚ2.2.10
КҚ2.2.11
КҚ2.2.12
КҚ2.2.13
КҚ2.2.14
Біліктілігі: 120803 2 – Таспалық жабдықтар операторы*
120804 2 – Туралау жабдығының операторы*
АП. 02
АП. 02
Арнайы технология
Ленталық және туралау жабдығының құрылғысы және қолданысы.
Ленталық және туралау машинасының технологиялық процестері.
Ленталық жабдықтарға қызмет көрсету.
Туралау жабдығына қызмет көрсету. Өңдіру нормалары және қызмет көрсету нормалары. Таспалар және созбалар, олардың негізгі қасиеттері. Таспалар және созбалар ақаулары. Таспадағы басқа да ақаулар және өткізуін ескерту, жою. Ленталық және туралау машинасы жұмысындағы қалдықтар. Қалдықтарды жинау және тапсыру. Өнiмнiң сапасын бақылау және стандарттау. Тоқыма машинасы кинематикалық берiлісінің негiзгi элементтері. Ленталық және туралау жабдығының құрылғысы және жұмыс принциптері.
Туралау жабдығының (мақта-маталы, жiбек, жүннен тоқылған, зығыр өндiрiсі) классификациясы. Ленталық және туралау машиналарын техникалық пайдалану ережелерi. Үзілгіштік және оларды ескерту, жою әдiстерi. Еңбек және жабдықтар өнiмдiлiгi. Ленталық және туралау жабдығының технологиялық және кинематикалық есептерi. Ленталы-созбаларға көшудің жаңа техникасы және технологиялар.
Білімдер: - қызмет көрсететiн машиналардың қолдану ережесін және құрылғысын, реттеуiш аспаптарды, механизмiнiң өзара әрекеттесуiн, оларды күту режимдерін;
- қызмет көрсететiн машинаның толтыруын және түйіспелер таңдап алуы ретін;
- таспаның сызықты тығыздығын;
- таспаның сапасын бақылау әдiстерiн;
- кiріс және шығыс таспаларын өлшеудi;
- созбаның сызықты тығыздығын және түрлерін;
- орауыш сапасына және таспа, созбалар сапасына қойылатын негізгі талаптарды;
- қысымды білікше және тарақ, шарғы, бізөкше, мүйізше сапасына қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- ленталық және туралау жабдықтарына қызмет көрсетуді;
- машинадағы созбаларды істеп шығару процесін жүргізуді;
- шарғыға созбаларды толықтыруын;
- әр түрлi жүйедегі таспалы машинасында таспаны істеп шығару процесiн орындауды;
- машиналар өнімі және қоректенуіндегі шумақ жіпті мен ыдысын ауыстыруды;
БҚ1
БҚ4
БҚ10
КҚ2.3.1
КҚ2.3.2
КҚ2.3.3
КҚ2.3.4
КҚ2.3.5
КҚ2.3.6
КҚ2.3.7
КҚ2.3.8
КҚ2.3.9
КҚ2.3.10
КҚ2.3.11
КҚ2.3.12
КҚ2.3.13
БҚ1
БҚ4
БҚ10
БҚ13
КҚ2.4.1
КҚ2.4.2
КҚ2.4.3
КҚ2.4.4
КҚ2.4.5
КҚ2.4.6
КҚ2.4.7
КҚ2.48
КҚ2.4.9
КҚ2.4.10
КҚ2.4.11
КҚ2.4.12
КҚ2.4.13
Біліктілігі: 120805 2 – Орау автоматының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері. Жiп орағыш автоматының технологиялық процестерi, олардың сипаттамасы. Әр алуан түрдегі орау жабдықтарында әртүрлі тікиіршікті, металды жіптер мен шынылы талшықты, элестомерлік, тазартылмаған жібекті, табиғи және химиялық талшықтың әртүрлі түрдегі және тығыздықтағы жіптерін, иірімжіптерін қайта ораудың процестері. Орағыш автоматта және жартылай автоматтында, шумақ жіп автоматтындағы жiптерді орау. Сызықты тығыздығы, салмағы, өңдеудiң түрлерi және түстері бойынша жiптердi қабылдау. Кiрiс және шығыс тікиіршік сапасымен, түспен, сызықтық тығыздығы бойынша түскен иірімжіпті қайта орауын бақылау. Техникалық шарттарға сәйкес ақаулы тікиіршіктерді iрiктеу. Кіріс және оралатын тікиіршікті ауыстыру, магазин-автоматты шөлмекпен, собықпен заярдтау. Бақылау аспаптарын реттеу.
Магазин-автомат жаттықпағанда бақылау-керіліс құрылғыларына жіптерді толтыру. Ақаулы жерді тарқату үшін магазин-автоматты қайта заярдтау, оларды сортқа бөлу, собықтарды жинау, жөргемді тоқып алу, жіп септеу.
Шикізатты үнемдеу, қайтара орау процесінің сапасы мен үздіксіздігін қамтамасыз ететін және басқа да жұмыс тәсілдерін орындау, ораманы жою. Тікиіршікке жіп ұштарын бекіту, түсірім алу, оралатын тікиіршікке (түйіспе жіберу) және біркелкі түсіріп төгуді қамтамасыз ету. Қызмет көрсететiн жабдықтың барлық механизмінiң күйін және жұмысын бақылау. Жіпбағыттауыш пен түйіндегіш, кергіш пен бақылау-тазалағыш тетіктердің жағдайын және домалақтар, тікиіршік мөлшері мен ораманың дұрыс формасын бақылау. Этикеткамен түтікшені толтыру. Шпинделге бос қағазды патрондар толтыру. Қалдықтарды жинау және сұрыптау. Орауыш ақауларын ескерту; резервтегi орауышты бақылау. Орауыштың сапасын бақылау. Дайын өнiмді жинау. Дайындалған ыдысқа иіршікті, шумақты буып-түю, оларды таңу және таңбалау. Жұмыс орынына қағазды, этикеткены, қорапты, таңғышты тасып жеткізу. Қызмет көрсететiн жабдықтарды күту.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысын, пайдалану ережесін және күтуді, негізгі механизмiнiң өзара әрекеттесуiн;
- қайта өңделетiн шикiзаттың түржиынын;
- қайта өңделетін жіптер мен иірімжіптің сызықтық тығыздығын, санды қосуын, қасиеттерін, түрлерін;
- тазартылмаған жібек, жіптерді өңдеу түрлерін және түстерін;
- тікиіршікті орау тығыздығын және өлшемдерін;
- иiрiмжiп, жіптерді керiлу шамасын және оны реттеудің әдiстерiн;
- қалдықтар түрлерін және нормасын;
- шығарылған тікиіршік сапасына қойылатын талаптарды;
- қапталған бұйымдар тұржиынын және таңбалануын, жiптердi буып-түю әдiстерiн;
Іскерліктер:
- домалақтау, крестеп орау машинасында шпагатты, кабелдік, жіпті және арқанды (ақ) иірімжіптеріне қайта орау процестерін жүргізуді;
- орау машинасында бухттан шарғыға шіруге қарсы және тотығуға қарсы құрамды сіңірген вицтің оралуын орындауды;
- әртүрлі жүйедегі жартылай автоматта боялған тігін жібегін орауды;
- қызмет көрсететiн машиналарға мулине орамдарын орауды және қалауды;
- қызмет көрсететiн жабдықты толтыруын, вицті барабанға жүргізуді;
- қоректенетiн тікиіршіктерге ауыстыру жасауды;
- шатасқан орамдарын дұрыстауды;
- орамдардың дұрыс салынуын бақылау;
- патрондарға дұрыс оралуын тексеруді;
- қайта орау процесіндегі вицті тартуын;
- иiрiмжiп және шпагаттың керiлуін реттеуді;- боялған тiгiн жiбегiнен істеп қойылған орауыштарды шешуін;
- жинау машинасының шарғысына этикеттi қағаздың орамын толтықтыру және сумен резервуарды толтыруын;
- қызмет көрсететiн жабдықтың жұмысын және жеке оның механизмiнiң дұрыстығын бақылауды;
БҚ1
БҚ10
БҚ14

ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.2.6
ПК2.2.7
ПК2.2.8
ПК2.2.9
ПК2.2.10
ПК2.2.11
ПК2.2.12
ПК2.2.13
ПК2.2.14
Квалификации: 120803 2 – Оператор ленточного оборудования*; 120804 2 – Оператор ровничного оборудования*
СД 02
СД 02
Специальная технология
Назначение и устройство ленточного и ровничного оборудования. Технологические процессы на ленточной и ровничной машине. Обслуживание ленточного оборудования.
Обслуживание ровничного оборудования. Нормы выработки и нормы обслуживания. Лента и ровница, их основные свойства. Пороки ленты и ровницы. Предупреждение или удаление пропусков и других дефектов в ленте. Отходы при работе ленточных и ровничных машин. Сбор и сдача отходов. Стандартизация и контроль качества продукции. Основные элементы кинематических передач текстильных машин. Устройство и принцип работы ленточного и ровничного оборудования. Классификация ровничных машин (хлопчатобумажного, льняного, шерстяного, шелкового производства). Правила технической эксплуатации ровничного и ленточного обордования. Обрывность, способы предупреждения и устранения. Производительность труда и оборудования. Технологический и кинематический расчетровничного и ленточного обордования. Новые в технике и технологии ленточно-ровничного перехода.
Знания:
- устройство и правила эксплуатации обслуживаемых машин, регулирующих приборов, взаимодействие их механизмов, режим ухода за ними;
- порядок подбора ставок и заправки обслуживаемых машин;
- линейную плотность ленты;
- способы контроля качества ленты;
- развес входящей и выходящей ленты;
- виды и линейную плотность ровницы;
- основные требования, предъявляемые к качеству ленты, ровницы и качеству намотки;
- требования, предъявляемые к качеству гребней, катушек, шпилек, рогулек и нажимных валиков.
Умения:
- Обслуживать ровничное и ленточные оборудование;
- вести процесс выработки ровницы на машинах;
- заправить ровницу на катушки;
- производить процесс выработки ленты на ленточных машинах различных систем;
- менять тазы и клубки на питании и выпуске машины.
БК1
БК4
БК10
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
ПК2.3.6
ПК2.3.7
ПК2.3.8
ПК2.3.9
ПК2.3.10
ПК2.3.11
ПК2.3.12
ПК2.3.13
БК1
БК4
БК10
БК13
ПК2.4.1
ПК2.4.2
ПК2.4.3
ПК2.4.4
ПК2.4.5
ПК2.4.6
ПК2.4.7
ПК2.48
ПК2.4.9
ПК2.4.10
ПК2.4.11
ПК2.4.12
ПК2.4.13
Квалификация: 120805 2 – Оператор мотального автомата*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологические процессы мотального автомата, их характеристика. Процесс перематывания пряжи, нитей из натуральных и химических волокон различных видов и плотностей, стекловолокна, эластомерных, металлических нитей и шелка-сырца, различных паковок на мотальном оборудовании различных видов. Намотка ниток на намоточных автоматах и полуавтоматах, клубочных автоматах. Прием ниток по линейной плотности, весу, видам отделки и цветам. Контроль поступающей на перемотку пряжи по линейным плотностям, цветам, качеству входящей и наматываемой паковок. Отбраковка дефектных паковок согласно техническим условиям. Зарядка магазина-автомата початками, шпулями, смена входной и наматываемой паковок. Регулирование контрольных приборов. При несрабатывании магазина-автомата - заправка нитей в контрольно-натяжные устройства. Ликвидация обрывов нитей, провязка мотков, сбор недоработанных початков, рассортировка их, отмотка дефектных мест для повторной зарядки магазина-автомата. Ликвидация намотов и выполнение других рабочих приемов, обеспечивающих непрерывность и качество процесса перемотки и экономию сырья. Обеспечение равномерного съема сматываемых и наматываемых паковок (разгон ставок), снятие съема, закрепление конца нити на паковке. Наблюдение за состоянием и работой всех механизмов обслуживаемого оборудования. Контроль за правильной формой намотки и размерами паковок, клубков, состоянием натяжных и контрольно-очистительных приспособлений, нитенаправителей и узловязателей. Заполнение трубки этикетками. Заправка пустых бумажных патронов на шпиндель. Сбор и сортировка отходов. Предупреждение пороков намотки; контроль за резервной намоткой. Контроль качества намотки. Уборка готовой продукции. Упаковка бобин, клубков в подготовленную тару, их перевязка и маркировка. Транспортирование к рабочему месту бумаги, этикеток, коробов, перевязки. Уход за обслуживаемым оборудованием.
Знания:
- устройство, правила эксплуатации и ухода за обслуживаемым оборудованием, взаимодействие его основных механизмов;
- ассортимент перерабатываемого сырья;
- виды, свойства, число сложений, линейную плотность перерабатываемой пряжи и нитей;
- цвета и виды отделок нитей, шелка-сырца;
- размеры и плотность намотки паковок;
- величину натяжения пряжи, нитей, способы ее регулирования;
- виды и нормы отходов;
- требования, предъявляемые к качеству выпускаемых паковок;
- ассортимент и маркировку упакованных изделий, способы упаковки ниток.
Умения:
- ведет процесс перемотки шпагата, кабельной, веревочной и канатной (бельной) пряжи на клубочных, крестомотальных машинах;
- выполнять намотку виц, пропитанных противогнилостным и антикоррозионным составом с бухт на катушки на мотальной машине;
- наматывать крашеный швейный шелка на полуавтоматах различных систем;
- наматывать и складывать мотки мулине на обслуживаемые машины;
- производить заправку обслуживаемого оборудования, виц на барабан;
- выполнять смену питающих паковок;
- исправлять запутанные мотки;
- наблюдать за правильным складыванием мотков;
- контролировать за правильной намоткой на патроны;
- подтягивать вицы в процессе перемотки;
- регулировать натяжение пряжи и шпагата;
- снимать наработанные паковки с крашеным швейным шелком;
- заправлять рулон этикетной бумаги на катушку уборочной машины и заполнять резервуар водой;
- наблюдать за работой обслуживаемого оборудования и исправностью отдельных его механизмов.
БК1
БК10
БК14

КҚ2.5.1
КҚ2.5.2
КҚ2.5.3
КҚ2.5.4
КҚ2.5.5
КҚ2.5.6
КҚ2.5.7
КҚ2.5.8
КҚ2.5.9
КҚ2.5.10
КҚ2.5.11
КҚ2.5.12
КҚ2.5.13
КҚ2.5.14
Біліктілігі: 120806 2 – Айналдыру жабдықтары операторы*
120807 2 – Ширату жабдықтары операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері.
Орауыш машиналар және жартылай автоматты, ширату және есу машинасындағы технологиялық процестер. Жіптерді сабақтаудың технологиялық сұлбасы. Гильза машинасы және жартылай автоматтағы технологиялық процестер. Жіптерді (иiрiмжiпті) ширақтау және оның қолданысы, технологиялық сұлбасы. Ширатудың негiзгi технологиялық операциялары. Есу машинасында атқарылатын негiзгi технологиялық процестер. Есу машиналары, олардың конструкциясы, типтері және ерекшелiгі. Ескіш орауыштар түрлерi. Есуді бекiту. Орағыш жартылай автомат және машиналары; ширату машиналары; есу машиналары. Өңдеу және қолдану, алу әдiсі бойынша иiрiмжiптiң классификациясы. Орағыш машина мен жартылай автоматтың механизмдері және түйіндер құрылғысы.
Гильзадағы жіптерді орауға арналған машиналар және жартылай автомат типтері. Ширату машинасының негiзгi механизмдерi. Есу машинасының механизмдері және түйiндер құрылғысы. Ширату жабдықтары. Есу жабдықтары. Жiптердiң ақаулар түрi, олардың сипаттамасы, ескерту шаралары және жою. Ширату және есу жабдықтарын техникалық пайдалану ережелерi туралы жалпы мәлiметтер. Жабдықты жөндеу туралы мәлiметтер. Жөндеудiң түрлерi. Өнiмнiң сапасын бақылау және стандарттау.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысын, қолдану ережесін, оларды күтуді;
- жіптерді есу, ширату және ораудың технологиялық процестерін;
- қайта өңделетiн жiптер мен иiрiмжiптiң санды қосылысын және сызықты тығыздығын;
- iстеп шығарылатын ширатпа бұйымдардың өлшемдерiн;
- ширатпаның шамасын және бағыттарын;
- қайта өңделетiн жіптер мен иірімжіптің қасиеттерін және сапасын, түрлерін;
- тозаң түрлері мен нормасын және оларды азайту шараларын;
Іскерліктер:
- ширату және ширату-есу машинасында табиғи және химиялы талшықтан жасалған жіптер мен иірімжіптерді ширату процестерін орындауды;
- ширатпа сапасын тексеруді, иiрiмжiптiң ақауларын жоюды;
- есу машинасында табиғи және химиялы талшықтан жасалған жіптер мен иірімжіптерді есудің процестерін жүргізуді;
- иіршіктегі жiптің оралу тығыздығын реттеуді;
- технологиялық процестерді жұмыстандыру, автоматтандыру және механикаландыруды енгiзуін;
БҚ1
БҚ2
БҚ13
БҚ15
КҚ2.6.1
КҚ2.6.2
КҚ2.6.3
КҚ2.6.4
КҚ2.6.5
КҚ2.6.6
КҚ2.6.7
КҚ2.6.8
КҚ2.6.9
КҚ2.6.10
КҚ2.6.11
КҚ2.6.12
КҚ2.6.13
БҚ1
БҚ2
БҚ13
БҚ15
КҚ2.7.1
КҚ2.7.2
КҚ2.7.3
КҚ2.7.4
КҚ2.7.5
Біліктілігі: 120808 2 – Қопсыту-түту агрегаттың операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері. Қопсытқыш-түткіш агрегаттарындағы технологиялық процестер, олардың сипаттамасы.
Кенепті бір процесті түткіш, тозаң-тазалағыш, шаң қағатын, тікенектен құрғату және басқа да машиналарда мақтаны, жүнді, қалдықтарды түтудің және қопсытудың процестері. Қопсытқыш-түткіш машинасының тіке, көлденең және сорғыш жұмсартқышымен мақтаны түту процестері. Қоректендіргіш тордағы төсеуiш қоспалары. Талшықтарды бiрқалыпты араластыруын қамтамасыз ету. Технологиялық процестің барысын бақылау. Кенептiң берілген жуандығына сәйкестенген педаль реттеуiшiн баптау және кенептiң салмағын реттеу. Істеп қойылған кенептi қолмен түсіру, кенептi толтыру және авто түсірушіні бақылау. Кенептi өлшеу. Iлеспе талонын салу. Қолмен және пневмо жүйелер көмегімен машиналар астынан қалдықтарды кезеңмен алып тастау. Бекітілген графикпен сәйкес машиналарды күту.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысын, қолдану ережесiн және оларды күтуін;
- қоректендіргіш тордағы төсеуiш нормасын немесе қоректендіргіш тетіктерді жүктеуін;
- шикiзатты қопсытудың технологиялық процестерін;
- қоспаның қайта өңдеуге түсетін құрамын және атауларын;
- кенептің салмағы бойынша нормасын және одан мүмкін болатын ауытқуларды;
Іскерліктер:
- қопсытқыш-түткіш машинасында басқа да қоспалар компонентімен алғашқы қопсыту, жүндерді араластыру және түту процестерін жүргізуді;
- шикiзатты тасуды, оны қоректендіргіш торға жайып қоюды;
- қоспаның кезектегі компонентiмен қоректендіргіш тетіктерге шикізатты жүктеуді;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ13

ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.5.3
ПК2.5.4
ПК2.5.5
ПК2.5.6
ПК2.5.7
ПК2.5.8
ПК2.5.9
ПК2.5.10
ПК2.5.11
ПК2.5.12
ПК2.5.13
ПК2.5.14
Квалификации: 120806 2 – Оператор крутильного оборудования*; 120807 2 – Оператор тростильного оборудования*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологические процессы на намоточных машинах и полуавтоматах, тростильных и крутильных машинах. Технологическая схема заправки нитей. Технологический процесс на гильзовой машине и полуавтомате. Трощение нитей (пряжи) и его назначение, технологическая схема трощения. Основные технологические операции трощения. Основные технологические процессы, выполняемые на крутильных машинах. Крутильные машины, их конструкция, типы и особенности. Виды крутильных паковок. Фиксация крутки.
Намоточные полуавтоматы и машины; тростильные машины; крутильные машины. Классификация пряжи по способу получения, по назначению и отделке. Устройство узлов и механизмов намоточных машин и полуавтоматов.
Типы полуавтоматов и машин для намотки ниток на гильзы. Основные механизмы тростильной машины.
Устройство узлов и механизмов крутильных машин. Тростильное оборудование. Крутильные оборудование. Виды пороков нитей, их характеристика, меры предупреждения и устранения. Общие сведения о правилах технической эксплуатации тростильного и крутильного оборудования. Сведения о ремонте оборудования. Виды ремонта. Стандартизация и контроль качества продукции.
Знания:
- устройство, правила эксплуатации и ухода за обслуживаемым оборудованием;
- технологический процесс кручения, трощения и намотки нитей;
- линейную плотность и число сложений перерабатываемых нитей и пряжи;
- размеры вырабатываемых крученых изделий;
- величину и направление крутки;
- виды, свойства и качество перерабатываемой пряжи и нитей;
- виды и нормы угаров и меры по их сокращению.
Умения:
- выполнить процесс кручения пряжи и нитей из натуральных и химических волокон на крутильных и тростильно-крутильных машинах;
- контролировать качество кручения, устранить дефекты пряжи;
- ведет процесс трощения пряжи и нитей из натуральных и химических волокон на тростильных машинах;
- регулировать плотность намотки нитей на бобины;
- внедрять роботизацию, автоматизацию и механизацию технологических процессов;
БК1
БК2
БК13
БК15
ПҚ2.6.1
ПК2.6.2
ПК2.6.3
ПК2.6.4
ПК2.6.5
ПК2.6.6
ПК2.6.7
ПК2.6.8
ПК2.6.9
ПК2.6.10
ПК2.6.11
ПК2.6.12
ПК2.6.13
БК1
БК2
БК13
БК15
ПК2.7.1
ПК2.7.2
ПК2.7.3
ПК2.7.4
ПК2.7.5
Квалификация: 120808 2 – Оператор разрыхлительно трепального агрегата*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологические процессы наразрыхлительно-трепальных агрегатах, их характеристика. Процесс рыхления и трепания хлопка, шерсти, отходов на холстовых однопроцессных трепальных, угаро-очищающих, пылевыколачивающих, обезрепеивающих и других машинах. Процесс трепания хлопка на вертикальных, горизонтальных и всасывающих разрыхлителях разрыхлительно-трепальных машин. Настил смеси на питающую решетку. Обеспечение равномерного смешивания волокна. Наблюдение за ходом технологического процесса. Наладка педального регулятора и регулирование веса холста в соответствии с заданной толщиной холста. Снятие наработанного холста вручную, наблюдение за автосъемщиком и заправка холста. Взвешивание холста. Вкладывание сопроводительного талона. Периодическое удаление отходов из-под машин при помощи пневмосистемы и вручную. Уход за машинами в соответствии с установленным графиком.
Знания:
- устройство обслуживаемого оборудования, правила эксплуатации и ухода за ним;
- нормы настила на питающую решетку или загрузки в питающее приспособление;
- технологический процесс рыхления сырья;
- наименование и состав поступающих в переработку смесей;
- вес холста по норме и допустимые отклонения от нее;
Умения:
- ведет процесс первичного рыхления, смешивания и трепания шерсти и других компонентов смеси на разрыхлительно-трепальной машине;
- транспортировать сырье, раскладывать его на питающую решетку;
- загрузить сырьем питающих приспособлений с чередованием компонентов смеси
БК1
БК3
БК10
БК13

КҚ2.8.1
КҚ2.8.2
КҚ2.8.3
КҚ2.8.4
КҚ2.8.5
КҚ2.8.6
КҚ2.8.7
КҚ2.8.8
КҚ2.8.9
КҚ2.8.10
КҚ2.8.11
КҚ2.8.12
Біліктілігі: 120809 2 – Жіпті бөлу операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері. Технологиялық процестер.
Тікиіршік өлшемі мен шикізат түрлері бойынша, иірімжіптің сызықтық тығыздығына сәйкестенген асқыш конвейердің бесігімен, орау мен ширату машинасының шанағымен иірімжіптер бөлудің процестері. Жайма және оның жиынымен, маталар артикулімен сәйкестенген іліптоқу машинасымен иірімжіпті, тоқыма станогімен желіжіпті бөлу. Иiрiмжiптiң негiздерiн сақтауға арналған механикаланған стеллаждың басқару пультiндегi магнетоны қосу. Аспалы конвейердi қосу және сөндiру; жүктеушi-түсiру құрылғының, конвейердiң жұмысы үстінен бақылау. Конвейердің керілген және жауып тасталған, қоршау құрылғысының техникалық жағдайын, бекітілген орынға жіберуге арналған стеллаждағы негізді таңдауын, стеллаждан желіжіпті түсіріп алу дұрыстығын, түсірім істелу толықтығын бақылау. Механикаланған стеллаж, басқару пультi жұмысының жарамсыздығын, конвейнер сынуы жөнінде кезекшігі хабарлау немесе апаттық жағдайда аспалы конвейерді кідірту. Механикаланған стеллаждың, басқару пультiнің жұмысын бақылау. Техникалық құжаттама. Еңбек қауiпсiздiгi.
Білімдер:
- аспалы конвейер, механикаланған стеллаж, басқару пультiнің құрылғысын, пайдалану ережесін, оларды күтуін;
- шанақпен иірімжіпті сабақтау және магнето қосудың ережелерін;
- тоқыма арқау орағыш ұршықтағы желіжіп ұзындығын, шығарылатын маталар артикулін, иірімжіптің сызықтық тығыздығын;
- партиядағы тізіпорайтын білікшенің санын, сызықтық тығыздықпен иірімжіпті қайта сабақтау ережесін;
- тікиіршік өлшемдерiн;
- жөнелтілетін шикiзаттарды есепке алудың ережелерiн;
- механикаланған стеллаж, аспалы конвейер апатының немесе сыну жөнінде кезекшіге хабарлаудың ретін;
Іскерліктер:
- аспалы конвейер бесігімен, орау мен ширату машинасымен иірімжіпті бөлу процестерін пультпен басқарып жүргізуді;
- аспа бесіктің шахта арқылы өту кезінде сынудан сақтап қалу мақсатымен аспалы конвейер бесігіне иірімжіптің толтырылу дұрыстығын тексеруді;
БҚ1
БҚ4
БҚ10
БҚ15
КҚ2.9.1
КҚ2.9.2
КҚ2.9.3
КҚ2.9.4
КҚ2.9.5
КҚ2.9.6
КҚ2.9.7
КҚ2.9.8
КҚ2.9.9
КҚ2.9.10
КҚ2.9.11
КҚ2.9.12
Біліктілігі: 120810 2 – Реттеп орау агрегатының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлiстің негiзгi элементтері. Технологиялық процестер. Агрегаттың техникалық қызмет көрсетуі. Бекітілген деңгейге дейінгі иірімжіпті камераға толтыру, булағыш камерасының сорғыш каналына жіптерді сабақтау және конус-төсемге иіршік орнату. Тазалағыш құрылғысымен орағыш машинаның парафиндейтін механизінде, кергішке бағыттағыш шыбық арқылы сабақтап, шыны түтікшеден иірімжіпті қалпына кеттіріп алу. Орайтын тікиіршік және кірісін ауыстыру; жіп септеу, релаксация және қайта ораудың процестерiн үздiксіз қамтамасыз ететiн және басқа да жұмыстық тәсілдерін орындау. Оралатын тікиіршіктің (тікиіршік екпіні) және бір қалыпты түсірімнің шумақталуын қамтамасыз ету. Орау машинасындағы технологиялық процестер барысын, температуралық тәртiпті, қысыммен парды, иірімжiптің түтікшені толтырылу дәрежесiн, иірімжіп керілуін бақылау.
Шығарылатын тікиіршік өлшемімен және иірімжіп ылғалдығын парафиндеу, релаксациясы. Қалдықтарды жинау және өткiзу. Запастағы рамкаға иіршіктерді қондыру.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн машинаның негiзгi механизмінің өзара әрекеттесуі және құрылғысын;
- қолданылатын жабдықты күтудiң ережесін және режимдерін;
- шығарылатын иiрiмжiптiң сызықты тығыздығын, түрлерін, қасиеттерін және оның релаксациясы мен қайта ораудың сапасына қойылатын талаптарды;
- жiптердiң керiліс шамасын реттеу әдiстерiн;
- қалдық түрлерін және нормаларын;
Іскерліктер:
- орау машинасы мен булау камерасынан құралған агрегаттарда иірімжіпті қайта орау және релаксацияның технологиялық процестерін жүргізуді;
- релаксация камерасы мен каналдың жағдайын, резервті орағышты бақылау, түсетін иірімжіп пен конус тексерісін жүргізуді;
- қолданылатын жабдықты жөндеуден қабылдауына қатынасу, оны тазалауды;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ14

ПК2.8.1
ПК2.8.2
ПК2.8.3
ПК2.8.4
ПК2.8.5
ПК2.8.6
ПК2.8.7
ПК2.8.8
ПК2.8.9
ПК2.8.10
ПК2.8.11
ПК2.8.12
Квалификация: 120809 2 – Оператор распределения пряжи*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологический процесс.
Процесс распределения пряжи по бункерам мотальных, тростильных машин, по люлькам подвесного конвейера в соответствии с линейной плотностью пряжи, по видам сырья и размерам паковок. Распределение основ по ткацким станкам, пряжи по вязальным машинам в соответствии с артикулом ткани, полотна и их сходом. Включение магнето на пульте управления механизированного стеллажа для хранения основ пряжи. Включение и выключение подвесного конвейера; наблюдение за работой конвейера, загрузочно-разгрузочных устройств. Контроль за полнотой наработки съемов, правильностью снятия основ со стеллажа, подбора основ на стеллаже для отправки в установленное место, за техническим состоянием ограждений, натяжного и блокирующего устройства конвейера. Останов подвесного конвейера в случае аварии, сообщение дежурному о поломке конвейера, неисправности в работе пульта управления, механизированного стеллажа. Контроль за работой пульта управления, механизированных стеллажей. Техническая документация. Безопасность труда.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен.
Знания:
- устройство пульта управления, механизированных стеллажей, подвесного конвейера, правила эксплуатации и ухода за ними;
- правила включения магнето и заправки пряжи по бункерам;
- линейную плотность пряжи, артикулы вырабатываемых тканей, полотен, длины основ на ткацких навоях;
- число сновальных валиков в партии, правила перезаправки пряжи по линейной плотности;
- размеры паковок;
- правила учета отправляемых полуфабрикатов;
- порядок извещения дежурного о поломке или аварии подвесного конвейера, механизированного стеллажа.
Умения:
- ведение с пульта управления процесс распределения пряжи по бункерам мотальных, тростильных машин, по люлькам подвесного конвейера;
- контроль за правильностью пополнения люлек подвесного конвейера пряжей с целью предотвращения поломок при прохождении люлек через шахту.
БК1
БК4
БК10
БК15
ПК2.9.1
ПК2.9.2
ПК2.9.3
ПК2.9.4
ПК2.9.5
ПК2.9.6
ПК2.9.7
ПК2.9.8
ПК2.9.9
ПК2.9.10
ПК2.9.11
ПК2.9.12
Квалификация: 120810 2 – Оператор релаксационно-мотального агрегата*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Технологический процесс. Техническое обслуживание агрегата. Установка бобин на конусоукладчик и заправка нитей во всасывающее сопло запарной камеры, заполнение камер пряжей до установленного уровня. Извлечение релаксированной пряжи из стеклянных трубок и заправка ее через направляющие прутки в натяжной и парафинирующий механизм мотальной машины с чистильным устройством. Смена входной и наматываемой паковок; ликвидация обрыва нитей и выполнение других рабочих приемов, обеспечивающих непрерывность процессов релаксации и перемотки. Обеспечение равномерного съема сматываемых и наматываемых паковок (разгон паковок). Наблюдение за ходом технологического процесса, температурным режимом, давлением пара, степенью заполнения трубок пряжей, натяжением пряжи на мотальных машинах. Релаксации и парафинирования, влажностью пряжи и размером выходящих паковок. Сбор и сдача отходов. Выставка бобин в запасную рамку.
Знания:
- устройство и взаимодействие основных механизмов обслуживаемых машин;
- режим и правила ухода за применяемым оборудованием;
- виды, свойства и линейную плотность перерабатываемой пряжи и требования, предъявляемые к качеству ее релаксации и перемотки;
- способы регулирования величины натяжения нитей;
- виды и нормы отходов.
Умения:
- ведет технологический процесс релаксации и перемотки пряжи на агрегате, состоящем из запарной камеры и мотальной машины;
- выполнять проверку поступающей пряжи, конусов, контролировать резервную намотку, состояние сопла и релаксационной камеры;
- участвовать в приеме применяемого оборудования из ремонта, его чистки.
БК1
БК2
БК3
БК14

КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.2
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.5
КҚ 2.10.6
КҚ 2.10.7
КҚ 2.10.8
КҚ 2.10.9
КҚ 2.10.10
КҚ 2.10.11
КҚ 2.10.12
КҚ 2.10.13
Біліктілігі: 120811 2 – Зығырды түту машинасының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Зығыр түткiш машинасындағы технологиялық процестер.
Агрегатталған автоматты жаюшымен зығыр түткiш машинасында түтілген талшықтар уыстарынан таспа жасаудың процестерi. Әр түрлi жүйенің зығыр түткiш машиналарында уыстағы ұзын талшықтарды түтудiң процестері. Таспаның берілген ұзындығы мен салмағының ыдыстарын жасау. Зығыр түткіш машинаның ақауларын жою үшін қажетті шараның қабылдануын және таспаны қалыптастыру процесінің барысын бақылау. Рұқсат қағазымен ескерту және жою, таспаның басқа да ақаулары. Ярлык салып престегі будаға таспаны буып-түю, таспамен ыдысын ауыстыру. Буып-түюге арналған шпагатты дайындау. Тарақтағы үйіндіні және білікшідегі талшықтар орамын, орамаларды жою. Білікшелер, тазартқышпен түбiттi алу. Бiлікшелердi сүрту. Зығыр түткiш машинаны тазалау және желпу; жөндеуден машинаның қабылдауына қатынасу. Зығыр түткiш машинаның қалыбындағы бекітілген салмақтың ұзын талшықты уыстарын тығындау және түзету. Нөмiрлер және түстер бойынша түтілетін талшықтарды салу, оларды сорттау және қалыптардан уыстарын қуыстау. Жұмыс орынына түтілген талшықтарды тасымалдау.
Байланған талшықтың белдікшесін кесу, аршылған талшықтың бумасын шешу.
Ярлык пен шпагатты дайындау. Талшықтың нөмері мен түрлері көрсетілген ондағы ярлыкпен салу, бумадағы нақтылы салмақпен түтілген талшықтар уыстарын буу.
Білімдер:
- автоматты жайып салғыштың қолданысын, жұмыс принциптерін және механизмінің өзара әрекеттесуiн;
- қолданылатын жабдықтарды күтудiң ережелерiн;
- түтілген талшықтар мен таспа сапасына қойылатын талаптарды;
- ыдыста жасайтын таспаның берілген салмағын және ұзындығын;
- престегі таспаны буып-түю ережесін;
- талшықтар түрлерін және оларды сорттау ережесін;
- ұзын талшық уысының бекітілген салмағын;
- бумаға талшықтың уыстарын буу ережелерiн;
- түстер мен ұзындығы, нөмері, алғашқы өңдеу әдiстері бойынша түтілген талшықтың түрін;
Іскерліктер:
- зығыр түткiш машинасында түткіш талшыққа тарау процесiн жүргізуді;
- тарауға арналған бекітілген салмағымен талшық уысын дайындауды;
- ақаудың бiр мезгілде жойылуымен ұзындығы бойынша талшықты теңестiрумен бекітілген салмағының уысындағы талшығына бөлуді;
- машинаның үстеліне талшық уыстарын дер кезiнде берудiң жолымен зығыр түткiш машинасының үздiксiз жұмысын қамтамасыз етуді;
- уыстарды ширатуын;
- байлауды суырып алуын;
- транспортер бесiгіндегi талшықтар бумасын жинауды;
- талшықтар орамын және ораманы құртуды;
БҚ1
БҚ3
БҚ5
БҚ14
БҚ15

ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.10.5
ПК 2.10.6
ПК 2.10.7
ПК 2.10.8
ПК 2.10.9
ПК 2.10.10
ПК 2.10.11
ПК 2.10.12
ПК 2.10.13
Квалификация: 120811 2 – Оператор льночесальной машины*
СД 02
Специальная технология
Технологические процессы на льночесальной машине.
Процесс формирования ленты из горстей чесаного волокна на льночесальной машине, агрегированной с автоматическим раскладчиком. Процесс чесания длинного волокна в горстях на льночесальных машинах различных систем. Наработка тазов ленты заданной длины и веса. Наблюдение за ходом процесса формирования ленты и принятие необходимых мер для устранения неполадок льночесальной машины. Ликвидация и предупреждение пропусков и других дефектов ленты. Смена тазов с лентой, упаковка ленты в пачки на прессе с вкладыванием ярлыков. Заготовка шпагата для упаковки. Ликвидация намотов, навивов волокна на валиках и завалов в гребнях. Снятие пуха с чистителей, валиков. Протирка валиков. Обмахивание и чистка льночесальной машины; участие в приеме машины из ремонта.
Расправление и закладывание горстей длинного волокна установленного веса в колодки льночесальной машины. Выемка горстей из колодок и их сортировка, раскладывание чесаного волокна по номерам и цвету. Транспортирование трепаного волокна к рабочему месту. Развязывание пачек обдернутого волокна, разрезание поясков вязок волокна. Заготовка шпагата и ярлыков. Связывание горстей чесаного волокна определенного веса в пачки, вкладывание в них ярлыков с указанием вида и номера волокна.
Знания:
- назначение, принцип работы и взаимодействие механизмов автоматического раскладчика;
- правила ухода за применяемым оборудованием;
- требования, предъявляемые к качеству чесаного волокна и ленты;
- заданную длину и вес ленты, нарабатываемой в таз;
- правила упаковки ленты на прессе;
- виды волокна и правила его сортировки;
- установленный вес горсти длинного волокна;
- правила связывания горстей волокна в пачки;
- виды трепаного волокна по способу первичной обработки, номерам, цвету и длине.
Умения:
- ведение процесса чесания трепаного волокна на льночесальной машине;
- подготавливать горсти волокна установленного веса для чесания;
- делить волокна на горсти установленного веса с выравниванием волокна по длине с одновременным удалением дефектов;
- обеспечивать непрерывную работу льночесальной машины путем своевременной подачи горстей волокна на стол машины;
- перекручивать горсти;
- расщипывать вязку;
- укладывать пачки волокна в люльки транспортера;
- ликвидировать намоты и навивы волокна.
БК1
БК3
БК5
БК14
БК15

КҚ2.11. 1
КҚ2.11. 2
КҚ2.11. 3
КҚ2.11. 4
КҚ2.11. 5
КҚ2.11. 6
КҚ2.11. 7
КҚ2.11. 8
КҚ2.11. 9
КҚ2.11. 10
КҚ2.11. 11
КҚ2.11. 12
КҚ2.11. 13
КҚ2.11. 14
КҚ2.11. 15
Біліктілігі: 120812 2 – Мыжып түту машинасының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Кинематикалық берiлістiң негiзгi элементтері. Мыжып түту машинасының құрылғысы, қолданысы, жұмысы. Мыжып түту машинасындағы технологиялық процестер. Талшықты араластыру және машинаны қоректендіретін транспортеріне оны бір қалыпты төсеу; талшықты машина арқылы өткізу. Оның түрi мен сапасына тәуелді талшыққа түсірілетін эмульсияның берiлісін реттеу. Рулонды аппаратымен таспалар оралуын және қызмет көрсететін машинаның тарақтау алаңы арқылы талшықтың өту дұрыстығын бақылау. Рулонды қабылдау және тынықтыру үшін оларды жинап қою. Қызмет көрсететін машинаның жұмыс құралындағы орамасын тарату. Техникалық құжаттама. Еңбек қауiпсiздiгi.
Білімдер:
- мыжып түту, мыжу-тарау машинасының құрылғысын, жұмыс принциптерін және механизмінің өзара әрекеттесуiн;
- талшықтар түрін және қоспа құрамын;
- әр түрдегі талшықтың төсеміне қойылатын талаптарды;
- эмульсиялаудың технологиялық режимдерін, эмульсия шығынының нормасын;
- қызмет көрсететiн машиналарды мерзiмдi майлау және тазалауды, әдiстерін;
Іскерліктер:
- мыжып түту, мыжу-тарау машинасында кендір, кенепті ұзын талшығын эмульсиялау және тарау, шаю процестерін жүргізуді;
- жөндеуден қызмет көрсететiн машиналарды қабылдауына қатынасуды;
- үйкелетiн беттердi майлауды және тазалауын орындай алуды;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ13
КҚ2.12.1
КҚ2.12.2
КҚ2.12.3
КҚ2.12.4
КҚ2.12.5
КҚ2.12.6
КҚ2.12.7
КҚ2.12.8
КҚ2.12.9
КҚ2.12.10
КҚ2.12.11
КҚ2.12.12
КҚ2.12.13
КҚ2.12.14
КҚ2.12.15
КҚ2.12.16
КҚ2.12.17
120813 2 – Айналдырып түту машинасының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Тарау өндірісінің машиналары және жабдықтары
Тарау жабдықтары. Тарау жабдықтарының құрылғысы, жұмысы және қолданысы. Пайдалану ережелері. Шикізат түрлері. Тараудың технологиялық процестері.
Шығарылатын өнімнің сапасын бақылауда қолданылатын бақылау-өлшеуіш құралдары.
Айналма түту машиналары.
Айналма түту машинасының құрылғысы, жұмысы, қолданысы. Шикізаттар, шикізат сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық процестер. Жабдықтарды пайдалану ережелері және кезектегі жөндеулер. Қалдықтар және оларды қысқарту әдістері. Дайын өнім сапасына қойылатын талаптар.
Тарау-таспалы агрегаттар. Автоматты және қолмен реттелетін тарау-таспалы агрегатты пайдалану және құрылғысы. Мақтаны қопсыту дәрежесіне, тарам, таспа сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық процестер. Агрегаттың техникалық қызмет көрсетуі. Техникалық құжатнама. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысы мен оның негізгі механизмдерінің өзара әрекеттесуiн, пайдалану ережесін және оларды күту графиктерін;
- тарау жабдығын толтырудың технологиялық параметрлерiн;
- талшықтарды тарауға және порциясына қойылатын талаптарды;
- технологиялық өткелдерімен талшық толтырылатын прорцияның санын;
- таспаның, тараудың үзiлу себептерiн;
Іскерліктер:
- тарау жабдықтарында шыны талшықтарын желімдеу, киіз бұйымдары негіздерін, түтілген мақтаны, таспа жасауға арналған талшықты қоспалар мен қалдықтар, алуан түрдегі талшықтарға тарау процестерін жүргізуді;
- айналма түту машиналарда жiбек талшығын түту процестерін орындауды;
- тарау-таспалы машинасының агрегатындағы таспа жасау процестерін атқаруды;
БҚ1
БҚ5
БҚ10
БҚ13
БҚ15

ПК2.11. 1
ПК2.11. 2
ПК2.11. 3
ПК2.11. 4
ПК2.11. 5
ПК2.11. 6
ПК2.11. 7
ПК2.11. 8
ПК2.11. 9
ПК2.11. 10
ПК2.11. 11
ПК2.11. 12
ПК2.11. 13
ПК2.11. 14
ПК2.11. 15
Квалификация: 120812 2 – Оператор мяльно-чесальной машины*
СД 02
Специальная технология
Основные элементы кинематических передач. Назначение, устройство, работа мяльной машины. Технологические процессы на мяльной машине. Смешивание волокна и равномерный настил его на питающий транспортер машины; пропуск волокна через машину. Регулирование подачи эмульсии, наносимой на волокно, в зависимости от его вида и качества. Контроль за правильностью прохождения волокна через гребенное поле обслуживаемой машины и намотки ленты рулонным аппаратом. Прием рулонов и складывание их для отлежки. Ликвидация намотов на рабочих органах обслуживаемых машин. Техническая документация. Безопасность труда.
Знания:
- устройство мяльных, мяльно-чесальных машин, принцип работы и взаимодействие их механизмов;
- виды волокон и состав смесок;
- требования, предъявляемые к настилу каждого вида волокна;
- технологический режим эмульсирования, нормы расхода эмульсии;
- способы и периодичность чистки и смазки обслуживаемых машин.
Умения:
- ведет процесс промина, чесания и эмульсирования длинного волокна джута, кенафа на мяльных, мяльно-чесальных машинах;
- участвовать в приеме обслуживаемых машин из ремонта;
- выполнять чистку и смазку трущихся поверхностей.
БК1
БК3
БК13
ПК2.12.1
ПК2.12.2
ПК2.12.3
ПК2.12.4
ПК2.12.5
ПК2.12.6
ПК2.12.7
ПК2.12.8
ПК2.12.9
ПК2.12.10
ПК2.12.11
ПК2.12.12
ПК2.12.13
ПК2.12.14
ПК2.12.15
ПК2.12.16
ПК2.12.17
Квалификации: 120813 2 – Оператор круглочесальной машины *
СД 02
Специальная технология
Круглочесальные машины.
Назначение, устройство, работа круглочесальной машины. Сырье, требования к качеству сырья.
Технологический процесс. Правила эксплуатации оборудования и текущий ремонт. Отходы и способы их сокращения.
Требования к качеству готовой продукции.
Знания:
- устройство обслуживаемой машины и взаимодействие его основных механизмов, правила эксплуатации и график ухода за ним;
- технологические параметры заправки круглочесальной машины;
- требования, предъявляемые к порциям и прочесу волокна;
- количество заправляемых порций волокна по технологическим переходам;
- причины обрывности прочеса, ленты.
Умения:
- ведение процесса чесания различных видов волокна, очеса и смеси волокна для выработки ленты, чесаной ваты, основы войлочных изделий, чесания и проклеивания стекловолокна на чесальном оборудовании различных видов;
- ведет процесс чесания шелкового волокна на круглочесальных машинах;
- ведет процесс выработки ленты на агрегате чесально-ленточных машин.
БК1
БК5
БК10
БК13
БК15

КҚ2.13.1
КҚ2.13.2
КҚ2.13.3
КҚ2.13.4
КҚ2.13.5
КҚ2.13.6
КҚ2.13.7
КҚ2.13.8
КҚ2.13.9
КҚ2.13.10
КҚ2.13.11
КҚ2.13.12
КҚ2.13.13
КҚ2.13.14
Біліктілігі: 120814 2 – Түту-қайта түту агрегатының операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Түту-қайта түту агрегатының құрылғысы, жұмысы, қолданысы. Агрегаты жұмысқа дайындау: тарау машинасын кенеппен толтыру, арнайы құрылғыға дәке рулондарын қондыру және құрастырылу соңын, тігін машинасын толтыру. Сүзгінің шетін кескіндеу және сыпыру, түрлендіргішке жайманы төсеу, тараудың сапасын бақылау. Тiгiн машинасындағы пышақтың жұмысын тексеру.
Таралған және қайталама мақтаның үзілгіштігін құрту. Сүзгiнiң шеттерiн теңестiру. Жаймадағы кiр басқан орындарын жою. Тауарлық реттеуiш қысқыштарына тауарлық білікшенi қондыру, үстелге төсеу, сүзгінің істеп тасталған рулондарын түсіріп алу. Сүзгінің жаңа рулондарын толтыру. Жайманың жиектерін жинау және оларды қайта өңдеуге өткізу.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн агрегаттың құрылғысын, қолдану ережесiн және оларды күтуді;
- сүзгiлердi өндiру бойынша негiзгi толтырудың параметрлерін;
- тескiш жiптiң, кенептің сызықты тығыздығын және түрін;
- сүзгiлер сапасына қойылатын талаптарды және сүзгiнiң мемлекеттiк стандарттарын;
Іскерліктер:
- түту-қайта түту агрегатында сүзгілерді өңдіру кезіндегі дәкені және қайталама сүзу, түту процестерін жүргізуді;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ13
КҚ2.14.1
КҚ2.14.2
КҚ2.14.3
КҚ2.14.4
КҚ2.14.5
КҚ2.14.6
КҚ2.14.7
КҚ2.14.8
КҚ2.14.9
КҚ2.14.10
КҚ2.14.11
КҚ2.14.12
КҚ2.14.13
КҚ2.14.14
КҚ2.14.15
120815 2 –Түту-таспа агрегаты операторы*
АП. 02
Арнайы технология
Тарау өндірісінің машиналары және жабдықтары
Тарау жабдықтары. Тарау жабдықтарының құрылғысы, жұмысы және қолданысы. Пайдалану ережелері. Шикізат түрлері. Тараудың технологиялық процестері.
Шығарылатын өнімнің сапасын бақылауда қолданылатын бақылау-өлшеуіш құралдары.
Айналма түту машиналары.
Айналма түту машинасының құрылғысы, жұмысы, қолданысы. Шикізаттар, шикізат сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық процестер. Жабдықтарды пайдалану ережелері және кезектегі жөндеулер. Қалдықтар және оларды қысқарту әдістері. Дайын өнім сапасына қойылатын талаптар.
Тарау-таспалы агрегаттар. Автоматты және қолмен реттелетін тарау-таспалы агрегатты пайдалану және құрылғысы. Мақтаны қопсыту дәрежесіне, тарам, таспа сапасына қойылатын талаптар. Технологиялық процестер. Агрегаттың техникалық қызмет көрсетуі. Техникалық құжатнама. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қызмет көрсететiн жабдықтың құрылғысы мен оның негізгі механизмдерінің өзара әрекеттесуiн, пайдалану ережесін және оларды күту графиктерін;
- тарау жабдығын толтырудың технологиялық параметрлерiн;
- талшықтарды тарауға және порциясына қойылатын талаптарды;
- технологиялық өткелдерімен талшық толтырылатын прорцияның санын;
- таспаның, тараудың үзiлу себептерiн;
Іскерліктер:
- тарау жабдықтарында шыны талшықтарын желімдеу, киіз бұйымдары негіздерін, түтілген мақтаны, таспа жасауға арналған талшықты қоспалар мен қалдықтар, алуан түрдегі талшықтарға тарау процестерін жүргізуді;
- айналма түту машиналарда жiбек талшығын түту процестерін орындауды;
- тарау-таспалы машинасының агрегатындағы таспа жасау процестерін атқаруды;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ13
БҚ15

ПК2.13.1
ПК2.13.2
ПК2.13.3
ПК2.13.4
ПК2.13.5
ПК2.13.6
ПК2.13.7
ПК2.13.8
ПК2.13.9
ПК2.13.10
ПК2.13.11
ПК2.13.12
ПК2.13.13
ПК2.13.14
Квалификация: 120814 2 – Оператор чесально-дублировочного агрегата*
СД 02
Специальная технология
Назначение, устройство, работа чесально-дублировочного агрегата. Подготовка агрегата к работе: заправка чесальной машины холстом, установка рулонов марли в специальное устройство и сшивка концов, заправка швейной машины. Контроль качества прочеса, настила ватки на преобразователь, обрезки и обметки краев фильтров. Проверка работы ножа на швейной машине. Ликвидация обрыва прочеса и дублированной ватки. Выравнивание краев фильтра. Ликвидация загрязненных мест в полотне. Снятие наработанного рулона фильтров, укладка на стол, установка товарного валика в зажимы товарного регулятора. Заправка нового рулона фильтров. Сбор окраек полотна и сдача их на переработку.
Знания:
- устройство обслуживаемого агрегата, правила эксплуатации и ухода за ним;
- основные заправочные параметры по выработке фильтров;
- вид и линейную плотность холста, прошивной нити;
- государственные стандарты на фильтры, требования, предъявляемые к качеству фильтров;
Умения:
- ведет процесс чесания и дублирования прочеса и марли при выработке фильтров на чесально-дублировочном агрегате.
БК1
БК3
БК10
БК13
ПК2.14.1
ПК2.14.2
ПК2.14.3
ПК2.14.4
ПК2.14.5
ПК2.14.6
ПК2.14.7
ПК2.14.8
ПК2.14.9
ПК2.14.10
ПК2.14.11
ПК2.14.12
ПК2.14.13
ПК2.14.14
ПК2.14.15
Квалификация: 120815 2 – Оператор чесально-ленточного агрегата*
СД 02
Чесально-ленточный агрегат.
Устройство и эксплуатация чесально-ленточного агрегата с автоматическим и ручным регулированием.
Требования, предъявляемые к качеству прочеса, ленты, степени рыхления хлопка.
Технологический процесс.
Техническое обслуживание агрегата. Техническая документация. Безопасность труда.
Знания:
- принцип автоматического и ручного регулирования работы чесально-ленточного агрегата, его автоматических устройств;
- причины обрывности прочеса, ленты;
- требования, предъявляемые к качеству прочеса, ленты, степени рыхления хлопкового волокна;
- виды и нормы отходов и способы их снижения.
Умения:
- контролировать качества прочеса и ленты, транспортирования ленты по питающему столику.
- ликвидировать обрывы прочеса и ленты.
- заправлять ленты в компенсатор и питающий механизм ленточной машины.
- произвести замены неисправных нажимных валиков вытяжного прибора и плющильных валиков ленточной машины.
- удаление намотов ленты с рабочих органов ленточной машины.
- управление работой чесально-ленточного агрегата с помощью автоматической или ручной систем управления;
- удаление отходов из пухосборника ленточной машины.
- уход за обслуживаемым оборудованием.
БК1
БК3
БК10
БК13
БК15

КҚ2.1.6
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
ЖКП.04
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбегі; электрмагниттер; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электрлі жетек негіздері; электрлік энергияның берілісі және үлестірімі; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар;
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік тоқтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
Іскерліктер:
- тұрақты токтың құрылысы және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды;
БҚ1
БҚ13
БҚ10
БҚ13
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
ЖКП.05
Материалтану
табиғи талшықтар (мақта, жүн, зығыр, жiбек); олардың классификациясы, алу, алғашқы өңдеу, қасиеттері, оларды сынаудың әдiстерi; химиялық талшықтар, жасанды талшықтар, синтетикалық талшықтар және төмен молекулалық қосылыс талшығы: оларды алу, түржиыны, классификациясы, қолдану аймағы; тоқыма материалдары қасиеттерін сынау; сынау әдiсі, құралдары, сапаның бағасы.
Білімдер:
- тоқыма талшығы және жiптер туралы жалпы мағлұматтарды;
- түржиыны, тоқыма материалының қасиеттерi мен құрылғысын;
Іскерліктер:
- әр түрлi түрдегі талшықтар мен жiптердің қасиеттерiн салыстырмалы талдау жүргізуін;
- талшықтар қасиеттерiн сынақтан өткізу;
- технологиялық процестер режимдеріне талшықтар мен жiптер қасиетiнің ықпал ету себептерін табуды;
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.1
КҚ2.3.6
КҚ2.4.1
ЖКП.06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау облысындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; сертификация ережелері және реті; шектер және қондыру жүйелері;
техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттерін, маңызын, принциптерін, объектілерін, субъектілерін, әдістерін, құқықтық негіздерін;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымын;
- мемлекеттік стандартты, техникалық шартты, нұсқауларды;
Іскерліктер:
- МЕСТ-пен сәйкестенген шикізат, жартылай шикізаттар мен дайын бұйымдар сапасын бақылауды;
БҚ1
БҚ6
БҚ10
БҚ13
БҚ14

ПК2.1.6
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ОПД 04
Общая электротехника с основами электроники
Электротехника: электрические поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины постоянного и переменного токов;
трансформаторы; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии; электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ;
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
БК1
БК13
БК10
БК13
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ОПД 05
Материаловедение
Натуральные волокна (хлопок, шерсть, лен, шелк), их классификация, получение, первичная обработка, свойства, методы их испытания; химические волокна, искусственные волокна, синтетические волокна и волокна низкомолекулярных соединений: их получение, ассортимент, классификация, область применения; испытание свойств текстильных материалов: методы испытаний, приборы, оценка качества.
Знания:
- общие сведения о текстильных волокнах и нитях;
- строение и свойства текстильных материалов; ассортимент.
Умения:
- проводить сравнительные анализы свойств различных видов волокон и нитей;
- проводить испытания свойств волокон;
- выявить причину влияния свойств волокон и нитей на режимы технологических процессов.
БК1
БК2
БК10
ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ПК2.4.1
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- государственные стандарты, технические условия, инструкции.
Умения:
- контролировать качества сырья, полуфабрикатов и готовых изделий в соответствии и ГОСТами.
БК1
БК6
БК10
БК13
БК14

КҚ2.1.2
КҚ2.2.7
ЖКП.07
Гидравлика және жылу техникасының негіздері
Жылу процесі физикасының негізгі түсініктері: жылу өткізгіштік, газ тәрізді, сұйық және қатты денелердің жылу сыйымдылығы. Термодинамика заңдары. Техникалық термодинамика элементтері. Жылу балансының теңдеу. Жылу және бу генераторлары. Жылу техникалық құрылғысы және оларды пайдалану. Жылудың конвекциялық, мәжбүрлік таралуы. Жылумен қамтамасыз ету. Көмір, табиғи газ, мазут тәрізді отындардың жылу бөлгіш қасиеттерін салыстыру. Гидростатиканың негізгі заңдары. Паскаль заңы. Гидравликалық престер және күшейткіштер. Гидродинамиканың негізгі заңдары. Гидравликалық насостардың классифи-кациясы. Поршеньді және центрден тепкіш насостардың жұмысын салыстыру. Білікті, винтті, ағымды және қанатты насостар қозғалысының принципі.
Білімдер:
- гидравлика негіздерін;
- гидравликалық құрылғының техникалы-экономикалық сипаттамасын және әрекет ету принциптерін, пайдалану ережесін;
- гидравликалық насостарға қызмет көрсетуді және пайда болатын ақаулықтарын табуды;
Іскерліктер:
- гидравликалық насостардың өнімділігін анықтай алуды;
БҚ1
БҚ13
БҚ10
БҚ13
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
ЖКП.08
Текстиль талшықтары және жіптер
Текстиль талшықтары туралы жалпы мағлұматтар. Элементарлы және кешенді талшықтар. Кендір және моно жіпті талшықтар. Текстиль талшықтарының жіктемесі. Жасанды және табиғи талшықтар. Физикалық-механикалық қасиеттері. Талшықтың абсолюттік және салыстырмалы беріктігі. Жылу өткізгіштігі және ыстыққа төзімділігі. Технологиялық қасиеттері. Иірілу қабілеттілігі. Мақта. Мақта түрлері және көртүрлілігін. Мақта шикізатын алғашқы өңдеу. Мақта талшығының химиялық құрамы мен құрылысы. Жүн талшықтары. Жүнді алғашқы өңдеу принциптері. Жүн талшығының қасиеттері. Талшық кемшіліктері. Иірілген жіп. Иірілген жіпті алу тәсілдері. Ширату. Талшық беріктігі және серпінділігі. Пілтенің біртегістігі.
Білімдер:
- текстиль талшығының қасиеттерін және классификациясын, элементарлы және кешенді талшықтың физикалы-механикалық қасиеттерін, талшықтың абсолюттік және салыстырмалы беріктігін;
Іскерліктер:
- текстиль талшығының сапасын анықтай алуды;
- талшықтарға типтік сұрыптау жүргізуді;
БҚ1
БҚ2
БҚ10
КҚ2.2.1
КҚ2.2.13
КҚ2.3.1
КҚ2.3.6
ЖКП.09
Автоматика негіздері
Автоматика элементтері. Автоматика жүйелері және элементтері туралы жалпы мәліметтер. Автоматика жүйесінің күшейткіштер мен элементтері. Автоматика жүйесінің орындаушы элементтері. Автоматика жүйесі релелік теориясының элементтері. Логикалық элементтер. Реттегіштер мен реттеу объектілері. Автоматты реттегіш жүйесінің теориялық негіздері. Реттегіштің автоматты жүйесінің статикалық және динамикалық қасиеттері. Автоматты жүйенің тұрақтылығы. Автоматты жүйедегі реттегіштердің сапалық процестері. Автоматты жүйені реттеу. Реттегіштің сызықтық емес автоматты жүйесі. Телемеханика жүйелері. Сенімділік және техникалық-экономикалық тиімділік туралы негізгі түсініктер. Ауылшаруашылық өндірісін автоматтандыру.
Білімдер:
- автоматты басқарудың құрал-жабдықтары: датчиктер, орындаушы механизмдер, күшейткіштер мен реттегіштерді;
- өндірістегі технологиялық процестерді автоматтандырудың функционалды, құрылымды және принципиалды схемасын, құрылу принциптерін;
Іскерліктер:
- автоматика жүйесінің элементтерін сынақтан өткізуді;
- типтік логикалық элементтерден түзілген автоматика схемасын талдауды және оқуды;
БҚ1
БҚ9
БҚ12
БҚ13

ПК2.1.2
ПК2.2.7
ОПД 07
Основы теплотехники и гидравлики
Основные понятия физики тепловых процессов: теплопроводность, теплоемкость газообразных, жидких и твердых тел. Законы термодинамики. Элементы технической термодинамики. Уравнение теплового баланса. Тепло- и парогенераторы. Теплотехнические устройства и их эксплуатация. Методы передачи теплового излучения, конвекционные, принудительные и т.д. Теплоснабжение. Сравнение теплотворности горючих материалов: угля, природного газа, мазута и т.д. Основные законы гидростатики. Закон Паскаля. Гидравлический пресс. Гидравлические усилители. Основные законы гидродинамики. Классификация гидравлических насосов. Сравнение характеристик поршневых и центробежных насосов. Принцип работы валичных, винтовых, струйных и крыльчатых насосов.
Знания:
- основы гидравлики;
- принцип работы, правила эксплуатации и технико-экономические характеристики гидравлических устройств;
- техническое обслуживание, обнаружение возможных неисправностей гидравлических насосов.
Умения:
-определить производительность гидравлических насосов.
БК1
БК13
БК10
БК13
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ОПД 08
Текстильные волокна и нити
Общие сведения о текстильных волокнах. Элементарные и комплексные волокна. Мононити и жгутовые волокна. Классификация текстильных волокон. Натуральные и искусственные волокна. Физико-механические свойства. Абсолютная и относительная прочность волокон. Теплопроводность и теплостойкость. Технологические свойства. Прядильная способность. Хлопок. Виды и разновидности хлопчатника. Основные принципы первичной обработки хлопка. Строение и химический состав волокон хлопка. Шерсть. Образование шерстяного волокна. Основные принципы первичной обработки шерсти. Свойства шерстяного волокна. Пороки и дефекты волокон. Пряжа. Особенности пряжи из разных видов волокон и способов получения. Крутка. Прочность и упругость. Ровнота.
Знания:
- классификацию и свойства текстильных волокон, физико-механические свойства элементарных и комплексных волокон, абсолютную и относительную прочность волокон.
Умения:
- определить качества текстильных волокон;
- производить типовые сортировки волокно.
БК1
БК2
БК10
ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ОПД 09
Основы автоматики
Элементы систем автоматики. Общие сведения о системах и элементов автоматики. Усилители и элементы систем автоматики. Исполнительные элементы систем автоматики. Элементы теории релейных систем автоматики. Логические элементы. Объекты регулирования и регуляторы. Основы теории автоматических систем регулирования. Статистические и динамические свойства автоматических систем регулирования. Устойчивость автоматических систем. Качество процесса регулирования в автоматических системах. Коррекция автоматических систем. Нелинейные автоматические системы регулирования. Системы телемеханики. Основные понятия о надежности и технико-экономической эффективности. Автоматизация сельскохозяйственного производства.
Знания:
- возможности применения средств автоматики: датчиков, усилителей, исполнительных элементов и регуляторов;
- принципы построения функциональных, структурных и принципиальных схем автоматизации технологических процессов производства.
Умения:
- проводить испытание элементов систем автоматики;
- составить и читать схемы автоматики на типовых логических элементах.
БК1
БК9
БК12
БК13

КҚ2.1.1
КҚ2.1.6
КҚ2.2.7
ЖКП.10
Иірімжіп сапасын анықтау әдістері және оны сынақтауға арналған текстиль бұйымдары мен аспаптары
Иірілген жіптің қолданылуы, шикізат құрамы, өңдеу түрлері, құрылымы және иіру әдістері бойынша жіктемесі. Тоқымашылық: трикотаж өндірісінің жіптері, техникалық мақсаттарға арналған жіптер; кілем тоқуға арналған иірілген жіптер. Тоқымашылыққа арналған негізгі-желі жіптер және арқау жіптер. Үлгі жіптер. Түрлі талшықтардан иірілген жіп алу және олардың ерекшеліктері. Иірудің кардтық, тарақтық аппараттық жүйелері. Иірілген жіпке технологиялық және пайдалану кезеңінде қойылатын негізгі талаптар. Иірілген жіптің сызықтық тығыздығын анықтау. Созып-үзу машиналары. Жіптің ширатылғыштығын өлшеу аспаптары. Иірілген жіптің беріктігін және басқада көрсеткіштерін анықтау кезеңінде оның біртегістігін пайыз есебімен автоматты түрде анықтау жабдықтары.
Білімдер:
- шикізат сапасын анықтайтын құрал-жабдықтар құрылысын, электрлік өлшеулердің әдістерін;
- электр емес шамаларды электрлік өлшеудің әдістерін;
Іскерліктер:
- салмақпен үзілген, мақта талшығының сапасын бағалауға арналған өлшегіш аспаптармен жұмыс істеуді;
- ақаулықтар мен шаң қоспаларын анықтай алуды;
БҚ1
БҚ13
БҚ14
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.4
ЖКП.11
Экономика саласы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдарын;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерiн;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмін және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесiн;
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiн негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштерi қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауды;
БҚ1
БҚ4
БҚ6
БҚ8
БҚ13

ПК2.1.1
ПК2.1.6
ПК2.2.7
ОПД 10
Методы оценки качества пряжи, текстильных изделий и приборы для ее испытания
Виды пряжи. Классификация пряжи по назначению, составу сырья, виду отделки, структуре и способу прядения. Пряжа для ткачества; трикотажного производства, изготовления ниток; технических целей; коврового производства. Основная и уточная пряжа для ткачества. Фасонная пряжа. Особенности пряжи из разных видов волокон и способов получения. Структура и свойства пряжи. Требования, предъявляемые к пряже: технологические и эксплутационные. Определение линейной плотности пряжи. Разрывные машины. Определение крутки пряжи на приборе-круткомере. Автоматическое определение неровноты пряжи в процентах при определении ее прочности и других показателей.
Знания:
- устройства приборов по определению основных характеристик сырья, методы электрических измерений;
- методы электрических измерений неэлектрических величин.
Умения:
- работать измерительными приборами для оценки качества хлопкового волокна, разрывной нагрузки;
- определить пороки и сорные примеси.
БК1
БК13
БК14
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ОПД 11
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия (организации), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана.
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
БК1
БК4
БК6
БК8
БК13

КҚ2.1.2
КҚ2.1.4
ЖКП.12
Басқару қызметінің негіздері
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні; қазіргі менеджметтің сипатты ерекшелігі; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдары, құрылымы, принциптері мен тәсілдері, мотивация; басқару процесіндегі реттеу және бақылау: түрлері, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж; басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; еңбекті ұйымдастыру; басқарушылық шешім қабылдау: оның мазмұны және түрлері; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері; оптимизация әдістері;
Білімдер:
- кәсіпорынды басқару функциясын;
- еңбек ұжымының құрылымын;
- басшының жеке, іскерлік және психологиялық қасиеттерін;
- іскерлік қатынастағы тәртіпті;
- ұжымдағы жұмыстың әдістері мен принциптерін;
Іскерліктер:
- басқару процесін реттеуді және бақылай алуды;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыруды;
- еңбек ұжымын басқаруды;
- басқарушылық шешім қабылдауды;
БҚ1
БҚ6
БҚ10
БҚ13
БҚ14
КҚ2.1.2
КҚ2.2.7
ЖКП.13
Еңбектi қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;
БҚ1
БҚ13
БҚ10
БҚ13
КҚ2.1.13
Қ2.2.7
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 120816 3 – Техник-технолог
АП. 01
Иіру өндірісі жалпы технологиясының негіздері
Иірудің кардтық, кардтық түтусіз тарау, кардтық түтумен тарау және аппараттық түрлері. Түту (кардтық немесе тарақтық ) және тегістелген талшықты созу (созу немесе бөлу). Мақта иіру процесінің технологиялық схемасы. Иірудің кардтық жүйесі. Иірудің тарақтың жүйесі. Иірудің аппараттық жүйесі. Жүн түту технологиясы процесінің схемасы. Иіру жоспарлары. Технологиялық өтулер туралы түсініктер. Иіру жартылай дайын өнімдері. Құрама түзеу және оған компоненттер таңдау. Босату, араластыру және түту. Мақтаны кардпен түту. Пілтені қосу және созу. Иіру алдында атқарылатын жұмыстар. Мақта иірудің тарақтық жүйесіндегі технологиялық өтулердің ерекшеліктері. Тегістелген және түтілген пілтелерді дайындаудың ағымдық желісі.
Білімдер:
- жіп иірудің толық технологиялық схемасын;
- жіп иіру өндірісінде қабылданған терминологияны, белгілеу жүйелерін, өлшем бірліктерін;
- технологиялық өтулерді;
- созу мен қосу, созудан кейінгі өнім алу процестерін;
Іскерліктер:
- иіру жоспарын түзуді;
- талшықты материалдарды өңдейтін технологиялық желілердің жүйелік жоспарын жасауды;
- технологиялық желілердің жұмыс кестесін түзуді;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ13
БҚ15

ПК2.1.2
ПК2.1.4
ОПД 12
Основы управленческой деятельности
Основные положения менеджмента, его сущность; характерные черты современного менеджмента; инфраструктура и цикл менеджмента; элементы системы управления; эффективность; управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация; контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы; имидж и организация работы менеджера; стили управления; управление трудовым коллективом; организация труда; принятие управленческих решений, их содержание и виды; этапы подготовки, принятия и исполнения решений; методы оптимизации.
Знания:
- функции управления предприятием;
- структура трудового коллектива;
- личностные, деловые и психологические качества руководителя;
- этикет в деловом общении;
- принципы и методы работы в коллективе.
Умения:
- контролировать и регулировать процесс управления;
- создать имидж и организацию работы менеджера;
- управлять трудовым коллективом;
- принимать управленческие решения.
БК1
БК6
БК10
БК13
БК14
ПК2.1.2
ПК2.2.7
ОПД 13
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности.
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.
БК1
БК13
БК10
БК13
ПК2.1.13
ПК2.2.7
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 120816 3 – Техник-технолог
СД 01
Основы общей технологии прядильного производства
Системы и планы прядения. Схема технологических процессов прядения хлопка. Кардная система прядения. Гребенная система прядения. Аппаратная система прядения. Схема технологических процессов прядения шерсти. Аппаратное прядение. Гребенное прядение. Грубогребенная система прядения. Назначение и сущность технологических процессов прядения хлопка. Понятие о технологических переходах. Полуфабрикаты прядения. Подбор компонентов и составление смесей. Разрыхление, смешивание и трепание. Кардочесание хлопка. Подготовка, смешивание и чесание волокон в шерстопрядении. Планы обработки сырья перед смешиванием. Смешивание компонентов. Кардочесание шерсти. Однопроцессная разрыхлительно-трепальная установка. Приемка и хранение хлопка на фабриках. Принципы составления сортировок. Типовые сортировки хлопка. Агрегатирование разрыхлительно-трепальных машин. Условия получения равномерных холстов. Виды неровности холстов. Очистка запыленного воздуха. Обслуживание машин разрыхлительно-трепального агрегата. Шляпочные чесальные машины. Питание и предварительное прочесывание. Переход волокон из приемного барабана на главный. Процесс чесания между главным барабаном и шляпками. Переход волокон с главного барабана на съемный и снятие прочеса со съемного барабана. Образование ленты.
Знания:
- полную схему технологических процессов прядения;
- терминологию, систему обозначений, единицы измерений, принятые в прядильном производстве;
- о технологических переходах;
- процессы вытягивания и сложения, условия получения продукта в результате вытягивания.
Умения:
- составить план прядения;
- разрабатывать системный план работ технологических линий перерабатывающей отрасли волокнистых материалов;
- составить график работы технологических линий.
БК1
БК2
БК3
БК13
БК15

КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1. 2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1. 5.
КҚ 3.1.6. КҚ 3.1.7. КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.12.
КҚ 3.1.13.
КҚ 3.1.14.
АП. 02
Иiру өндiрiсiнің технологиясы және жабдықтары
Иiрудiң жүйелерi; иiрудегi технологиялық процестің схемалары; талшықты араластыруға дайындау; қолданылатын жабдықтың талшығын араластыру және қоспаларды жасау; түтудің негізгі операциялары және қоспаларды түту; түткiш жабдықтары, оның құрылғысы, жұмысы, ағынды желіде қызмет көрсету және баптау; таспаларды созу және қосу, созу өңіріндегі талшықтың қозғалысы, талшықты түзету; тарақпен тарау, тарақпен тарағыш машиналар, жалпы құрылғысы, жұмысы, қызмет көрсету, жөндеу; созбаны алу, созбалау машиналары, олардың типтерi; жалпы құрылғысы, жұмысы, қызмет көрсету және жөндеу; тікиіршіктің құрылысы; иiрiмжiп және орауыштың ақаулары; иiрудегi үзiктiк; қалдықтар және оларды қайта өңдеу; жабдықтарды жөндейтін ұйымдар; өндiрiс iшiндегi көлiктер; иiру өндiрiсінің цехтарын жобалау негiздерi; ресурсты және энергия сақтайтын технологиялар;
Білімдер:
- табиғи, химиялық талшықтардан иірімжіп пен жіптерді алудың технологиялық процестерін және олардың қоспасын;
- иіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалану ережелері мен жұмыс принциптерін, конструкциялық ерекшеліктерін, технологиялық сипаттамасын;
Іскерліктер:
- иіру өндiрiсіндегі технологиялық процестің параметрлеріне, жабдықтың өнімділігіне, шикізаттың шығындарына технологиялық есептерін жүргізуді;
- таспалар созуда мен қосуда қолданылатын машиналарын пайдалануды;
- жабдықты жұмысқа дайындау және оларды тиiстi күйiнде ұстауын, ауысымды қабылдау мен тапсыруды;
- өнiм сапасын тексеруді;
БҚ1
БҚ2
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.12.КҚ 3.1.13.
АП. 03
Иіру машиналары
Иіру машиналарының қызметі, түрлері және техникалық сипаттамалары. Иірудің технологиялық процесінің мәні. Иіру машиналарының құрылысы, негізгі механизмдері. Иірілген жіпті ширату және орау. Орау механизмінің құрылысы және жұмысы. Иіру-айналдыру машиналары. Иіру және айналдыру тәсілдерін біріктіру әдісі туралы жалпы мағлұматтар. Машиналардың механизмдері мен бөліктерінің құрылысы және жұмысы. Созу аспаптары. Созу. Айналдыру және орағыш механизмдер. Иіру-айналдыру машиналарының кинематикасын есептеу және технологиясы.
Білімдер:
- жіп иірудің мақсаты мен маңызын, жіп иіру машиналарының техникалық сипаттамаларын;
- созу машиналарының жалпы сипаттамаларын, жіктемесін;
- иіру-айналдыру және пневмомеханикалық машиналардың жұмыс принципі мен құрылымын;
Іскерліктер:
- иіру машиналарының өнімділігін есептеуді;
- қопсыту-жұлмалау машиналары мен басқа агрегаттардың күтімін;
БҚ1
БҚ3
БҚ10
БҚ14
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.3.1
АП.04
Ширатып иіру және иіру-айналдыру машинасындағы иірімжіптің үзіктері, ақаулықтары, қалдықтары
Иірілген жіптің үзіктері. Үзік түрлері. Үзілудің технологиялық және техникалық себептері. Иірілген жіптер үзілу мөлшерін төмендету және үзілудің алдын алу шаралары. Үзілуді бақылау әдістері. Үзілгіштік шамасын анықтау. Иірілген жіптің ақаулары. Иіру өндірісі қалдықтарының жіктемесі. Иірілген жіптер сапасын бақылау.
Білімдер:
- иіру-айналдыру, сақиналы машиналар жіптерінің қалдығы мен ақауларын, жіп үзілуінің технологиялық және техникалық себептерін, иіру өндірісінің қалдықтарын жіктеуді;
Іскерліктер:
- үзілу деңгейін анықтау әдістемесін және кинематикалық есебін шығаруды;
БҚ1
БҚ3
БҚ13
БҚ14
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.3.1

ПК 3.1.1.
ПК 3.1. 2.
ПК 3.1.3.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1. 5.
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПК 3.1.8.
ПК 3.1.9.
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.11.
ПК 3.1.12.
ПК 3.1.13.
ПК 3.1.14.
СД 02
Технология и оборудование прядильного производства
Системы прядения; схемы технологического процесса прядения; подготовка волокон к смешиванию; составление смесей и смешивание волокон, применяемое оборудование; чесание смесей и основные операции чесания; чесальное оборудование, его устройство, работа, обслуживание и наладка, поточные линии; сложение и вытягивание лент, движение волокон в поле вытягивания, распрямление волокон; гребнечесание, гребнечесальные машины, общее устройство, работа, обслуживание и наладка; получение ровницы, ровничные машины, их типы; общее устройство, работа, обслуживание и наладка; строение паковки; пороки пряжи и намотки; обрывность в прядении; отходы и их переработка; организация ремонта оборудования; внутрипроизводственный транспорт; основы проектирования цехов прядильного производства; ресурсо- и энергосберегающие технологии.
Знания:
- технологические процессы получения пряжи и нитей из натуральных, химических волокон и их смесей;
- технологическую характеристику, конструктивные особенности, назначение, принцип работы и правила эксплуатации технологического оборудования прядильного производства.
Умения:
- производить технологический расчет расхода сырья, производительности оборудования, параметров технологических процессов прядильного производства;
- эксплуатировать машины, применяемые для сложения и вытягивания лент;
- подготовить к работе оборудование и содержит их в надлежащем состоянии, принимает и сдает смену;
- контролировать качество продукции.
БК1
БК2
ПК 3.1.11.
ПК 3.1.12.
ПК 3.1.13.
СД 03
Прядильные машины
Назначение, типы и технические характеристики прядильных машин. Классификация и обозначение. Пути усовершенствования кольцевых прядильных машин. Сущность технологического процесса прядения. Схема технологического процесса получения пряжи. Привод машины и головная передача. Питающее устройство. Классификация и общая характеристика вытяжных приборов. Процесс вытягивания и вытяжные приборы ВР, вытяжной прибор с круглым игольчатым гребнем. Дополнительные устройства к вытяжным приборам. Сущность процессов кручения и наматывания. Детали прядильных машин и технологическая оснастка. Типы веретен и их устройство. Бегунки и кольца. Разделители и нитепроводники. Процесс наматывания и образования початка. Устройство и работа мотального механизма. Расчет производительности прядильных машин. Пневмомеханические прядильные машины. Кинематический расчет и методика определения уровня обрывности. Прядильно-крутильные машины (ПКМ). Общие сведения о совмещенном способе прядения и кручения. Технологический процесс прядения-кручения. Типы ПКМ. Эффективность применения прядильно-крутильных машин. Крутильный и мотальный механизмы.
Знания:
- цель и сущность прядения, назначение и типы, технические характеристики прядильных машин;
- классификацию и общие характеристики вытяжных машин;
- устройство и принцип работы пневмомеханических и прядильно-крутильных машин.
Умения:
- рассчитывать производительность прядильных машин;
- обслуживать машины разрыхлительно-трепальных и других агрегатов.
БК1
БК3
БК10
БК14
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.1
СД 04
Обрывность, пороки и отходы пряжи на кольцевых прядильных и прядильно-крутильных машинах
Обрывность пряжи. Виды обрывов. Технологические и технические причины обрывности. Меры предупреждения и снижения обрывности пряжи. Виды и методы контроля обрывности пряжи. Определение величины обрывности. Пороки однониточный и ПК-пряжи. Классификация отходов прядильного производства. Контроль качества пряжи.
Знания:
- пороки и отходы пряжи на кольцевых и прядильно-крутильных машинах, технологические и технические причины обрывности, классификацию отходов прядильного производства.
Умения:
- производить кинематический расчет и методику определения уровня обрывности.
БК1
БК3
БК13
БК14
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.1

КҚ2.4.1
АП.05
Иіру өндірісі зертханасының міндеттері және құрылымы
Жіп иіру фабрикаларының зертханаларындағы жабдықтар мен аспап-саймандар. Жіптерді, талшықтарды, жартылай дайын өнімдерді сынау туралы жалпылама түсінік. Иірудің технологиялық процесін бақылау.
Білімдер:
- иіру және иіру-айналдыру цехтарындағы жұмыстарды жоспарлау, ұйымдастыруды;
Іскерліктер:
- иіру өндірісі зертханасында жұмыс дағдыларын алуды.
БҚ1
БҚ3
БҚ13
БҚ15
КҚ2.2.1
КҚ2.3.1
АП. 06
Өндірістік процестердi автоматтандыру
Технологиялық процестермен басқарудың негiзгi ұғымдары; тоқыма өндiрiсiндегi автоматты басқарудың типтiк жүйелері; тоқыма өндiрiсiндегi автоматты реттеудiң жүйелерi; негiзгi технологиялық параметрлердi бақылау; бақылаудың әдiстері мен құралдары; орталықтандырылған бақылау машиналары және қорғаныш пен сигнал беру жүйелері; тоқыма өндiрiсiнде роботты және микропроцессорлық техникаларды пайдалану;
Білімдер:
- автоматты басқару теориясының негiздерiн;
- иіру өндiрiсiнiң технологиялық процестерін автоматты реттеудің типтік жүйелерін;
- ағымдық технологиялық желілерді автоматтандыруға қажет құрал-жабдықтарын, машина, механизмдердің құрылысын, жұмыс принципін және оларды таңдауды, технологиялық машиналардың жұмысының тиімділігін арттыру жолдарын, жіптің үзілуін азайту мен алдын алуды;
Іскерліктер:
- тоқыма өндiрiсiнiң негiзгi технологиялық параметрлерiне бақылауды жүзеге асыруын;
БҚ1
БҚ3
БҚ8
БҚ13
БҚ15
КҚ2.1.1
КҚ2.3.4
Біліктілігі: 120817 3 – Техник-механик
АП.01
Тоқыма өндiрiсi
Иіру өндiрiсiнің технологиясы; тоқымашылық өндiрiсiнiң технологиясы; өңдеу өндiрiсiнің технологиясы; трикотаж өндiрiсiнiң технологиясы;
Білімдер:
- өнiм шығарылатын ұйымның өндiрiстік технологияларын;
Іскерліктер:
- қарапайым түрдегі өнiмдерге өндірістің озық технологиялық процестерін және ұтымды режимдерін жетілдіруді;
БҚ1
БҚ3
БК13
КҚ3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11. КҚ 3.2.12.
КҚ 3.2.13.КҚ 3.2.14.
КҚ 3.2.15.
АП.02
Жылыту, желдету және ауа тазарту
Иiру кәсiпорындардың ауасын тазарту, желдету және жылыту; технологиялық процестер барысында бөлінетін ластағыш заттар;
Иіру өндірісі өндірістік бөлмесінің жұмыс аймағындағы ауа ортасы күйінің санитарлы-гигиеналық және технологиялық талаптар; ауа тазартудың жүйелерi, салқындатқыштың секцияларын таңдау; желдеткiштер, ауа алмасуын ұйымдастыру; жылыту, цехтық бөлменiң жылу тепе-теңдiгiнiң күйi;
Білімдер:
- жылыту, желдету және ауа тазартудың жүйелерiн;
Іскерліктер:
- жұмыс орны мен жабдықтардың санитарлық жағдайын міндетті деңгейде ұстауын;
- еңбектi қорғау, техника қауiпсiздiгi, санитария және гигиенаның ережелерін сақтауды;
БҚ1
БҚ3
БҚ5
БҚ15

ПК2.4.1
СД 05
Задачи и структура лаборатории прядильного производства
Приборы и приспособления для оснащения лабораторий прядильных фабрик. Общие сведения о проведении испытаний волокна, полуфабрикатов и пряжи. Контроль технологического процесса прядения.
Знания:
- организацию и планирование работ прядильного и прядильного-крутильного цехов;
Умения:
- работать в лаборатории прядильного производства.
БК1
БК3
БК10
БК13
БК15
ПК2.2.1
ПК2.3.1
СД 06
Автоматизация производственных процессов
Основные понятия управления технологическими процессами; типовые системы автоматического управления в текстильном производстве; системы автоматического регулирования в текстильном производстве; контроль основных технологических параметров; методы и средства контроля; системы приборов; машины централизованного контроля, системы сигнализации и защиты; использование робото- и микропроцессорной техники в текстильном производстве.
Знания:
- основы теории автоматического управления;
- типовые системы автоматического регулирования технологических процессов прядильного производства;
- принцип действия, устройство и методику выбора оборудования, машин и механизмов и средств автоматизации поточных технологических линии, пути повышения эффективности работы технологических машин, меры предупреждения и снижения обрывности пряжи.
Умения:
- осуществлять контроль основных технологических параметров текстильного производства
БК1
БК3
БК8
БК13
БК15
ПК2.1.1
ПК2.3.4
Квалификация: 120817 3 – Техник-механик
СД 01
Текстильное производство
Технология прядильного производства; технология ткацкого производства; технология отделочного производства; технология трикотажного производства.
Знания:
- технологию производства выпускаемой организацией продукции;
Умения:
- разрабатывать прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства на простые виды продукции.
БК1
БК3
БК13
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.3.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
ПК 3.2.12.
ПК 3.2.13.
ПК 3.2.14.
ПК 3.2.15.
СД 02
Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха
Кондиционирование воздуха, вентиляция и отопление прядильных предприятий; загрязняющие вещества, выделяемые в ходе технологического процесса; санитарно-гигиенические и технологические требования к состоянию воздушной среды в рабочей зоне производственных помещений прядильного производства; системы кондиционирования воздуха, подбор секций кондиционера; вентиляторы, организация воздухообмена; отопление, состояние теплового баланса цехового помещения;
Знания:
- системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
Умения:
- поддержать на должном уровне санитарное состояние оборудования и рабочих мест;
- соблюдать правила охраны труда, техники безопасности, санитарии и гигиены.
БК1
БК3
БК5
БК15

КҚ2.1.9
КҚ2.1.12
КҚ2.2.7
АП.03
Метал кесетін аспаптар мен станоктар және кесіп өндеу
Кесу процесінің мәні, кесетін аспаптың геометриясы, кесіп өңдеудің түрлері, кескіш аспаптар түрлері. Метал кесетін станогінің негізгі тобындағы жұмыс және күйге келтірілген қозғалысы, негізгі түйіндер, таңбалануы, міндеттері. Жабдықтың типтік бөлшектерін өңдейтін технологиялық карталар.
Білімдер:
- машина мен жабдықтарды жөндеу технологиясын және ұйымдарын, техникалық күтім жасау, пайдалану ережесін;
- жеңіл өнеркәсіп жабдықтарының құрылысын және реттеу жерлерін, бөлшектерін қосу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- машинаның кинематикалық сызбасын, жылдамдығының жоспарын, үдеуді, күштерді, жолдың жылдамдыққа, үдеуге тәуелділігінің графигін салуды;
- машинаның кейбір механизмдеріне зерттелу талдамасын жасайды;
- механизмдердің негізгі сынықтарын жояды және механизмнің барлық реттеу түрлерін орындайды;
БҚ1
БҚ13
БҚ15
КҚ2.1.3
КҚ2.1.12
КҚ2.2.7
АП.04
Жабдықтарды жөндеу технологиясы
Бөлшектердің тозу, тотбасу, сыну себептері және оларды қорғау жолдары. Кәсіпорындағы жөндеу қызметінің ұйымдары мен технологиясы, жөндеу түрлері мен әдістері. Жөндеу-механикалық цехтағы жұмыстың режимдері, құрамы. Жабдықтарды жөнге келтіру, бейімдеу, бөлшектеу, құрастыру негіздері. Жабдықтарды жөндеудегі тапсыру және қабылдау ережелері. Жөндеу жұмысының есебі. Жабдықтарды құрастыру және модернизациялау. Бөлшектерді қайта кұрастырудың негізгі тәсілдері. Жабдықтың типтік бөлшектерін қалпына келтіру.
Білімдер:
- жеңіл өнеркәсіптің жұмысын жоспарлауды және экономика негіздерін;
- меншіктің негізгі мағлұматтарын (экономикалық және құқықтық аспектілері);
- жеңіл өнеркәсіп саласындағы жөндеу кызметін ұйымдастыру, жоспарлы алдын-ала жөндеу жүйесін;
- жабдықтарды майлаудың негізгі тәсілдерін және бөлшектерді қалпына келтірудің негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
- өндірістік жоспар бойынша есептеуді, колданылатын машинаның экономикалық тиімділігін анықтауды;
- жабдықтарды жөндеу құжаттарын дайындайды, косалқы бөлшектер мен аспаптарды, кажетті материалдарды алу жөніндегі сұранысты толтырады;
- жабдықтарға жөндеу және техникалық күтім жүргізеді;
БҚ1
БҚ4
БҚ10
БҚ13
БҚ15
КҚ2.1.1
КҚ2.1.4
КҚ2.2.7
БҰАП.00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
БҰАП.01
Инновациялық технология
Шетел жіп иіру фабрикаларының жабдықтары. АҚШ жіп иіру фабрикаларының технологиялық тізбектері. Шет ел жіп иіру фабрикаларының технологиялық процестерімен және олардың негізгі жабдықтарымен танысу. АҚШ «Платт Сакко-Лоуэлл», Германияның «Шуберт және Зольцер», Италияның «Марцоли» фабрикаларының технологиялық тізбектері мен жабдықтары. ЛМ-А2-50-220, ЛМ-Л2-50-220У, РМ-Р-192-3 маркалы машиналардың жұмысы, құрылысы және техникалық сипаттамалары. Жіп иіру фабрикаларында қолданылатын шетелдік жіп иіру машиналарының техникалық сипаттамалары.
Білімдер:
- өндiрiстiк процестердi автоматтандыру аймағындағы алдыңғы отандық және шетелдік тәжiрибелерді;
Іскерліктер:
- иіру машиналарының экономикалық тиімділігін асыруға бағытталған ұсыныстар мен нұсқауларды әзірлеуін
БҚ1
БҚ2
БҚ3
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
ӨО.00
КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
Иіру жүйесімен танысу практикасы. Қопсыту, жұлмалау, араластыру, түту, созу, қосу және айналдыру механизмдерін игеру практикасы. Технологиялық машиналарды игеру практикасы. Технологиялық процестердің ауысуы кезеңіндегі жіп үзілуін тексеру. Шикізат, жартылай дайын және дайын өнімдердің сапасын анықтау. Цехтарды, жабдықтарды және процестерді ауамен қамтамасыз ету. Жіп иіру өндірісінде қосалқы материалдардың шығын нормасын зерттеу.
Іскерліктер:
- алуан дәрежедегі ылғалды мақта талшықтарын түтудің дәрежесін, түткіш машинасының технологиялық процестері мен өнімділік есептерін;
- түту машиналарына техникалық қызмет көрсетуді және олардың технологиялық есебін;
Дағдылар:
- жөндеу жабдықтарымен жұмыс істеуді, статистикалық есеп және алғашқы құжаттарды толтыруды, жөндеу ұстаханаларының жұмыс тиімділігін талдауды;
-өнім алудың толық циклын жүргізуді;
БҚ1
БҚ2
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
КП.02
Өндірістік технологиялық практика
Иіру өндірісіндегі техника қауіпсіздігі және өрттен қауіпсіздендіру шаралары туралы нұсқау алу. Өндіріс орнымен танысу. Шикізат қабылдау, шикізаттың тәуліктік қоры, кептіру-тазалау және сақтау реттері мен ережелерін орындау. Талшық құрамын оның пісіп-жетілуіне қарай анықтау. Талшық құрамын анықтайтын аспаптармен жұмыс істеу. Жоғарғы және төменгі дәрежеде тазалайтын, қопсыту-жұлмалау агрегаттарының, түту, тарау және пілте шығаратын машиналардың орналасу реттерін үйрену. Иірудегі технологиялық тізбектер желісі, олардың ақауларын анықтап, алдын алу, ақауларды болдырмау үшін техникалық бақылау. Иірілген жіп ақауларын айқындау, жіп орау кезеңінде жіберілетін ақаулар. Өнім шығымын реттеу. Жіп өнімдері сапасы стандарттарының сақталуын, иіру машиналарының тетіктерін реттеу ережелері мен әдістерін игеру. Иіру-айналдыру машинасында жұмыс істеуді игеру. Толық автоматтандырылған технологиялық тізбектерді игеру. Практика күнделігін толтыру, практика материалдарын қорытындылап, есеп дайындау
Іскерліктер:
- өндірістік цехтардағы апаттың алдын алу, техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау шараларының жоспарын;
- практика өткен жердегі өндірістік цехтар құрылымын;
- мекеме құрылымын және ондағы жұмыстардың ұйымдастырылуын.
Дағдылар
- өндірістегі апатты оқиғадан жарақат алғанға алғашқы көмек көрсетуді;
- жөндеу бригадасының құрамында жөндеу және техникалық күтім көрсетуді, жөндеу жұмысының сапасын бақылауды, ақаулар себебін табуды және жоюды;
- жаңа жабдықтар алуға хабарлама толтыруды, ұзақ пайдалану нәтежесінде тозу мерзімі жетіп, іске жарамсыз машиналардың құжаттарын толтыруды;
БҚ1
БҚ3
БҚ13
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
КҚ2.2.7
КП.03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Иіру өндірісі фабрикаларының құрылымымен танысу. Сызу-өрнектеу, есептеу жұмыстарын орындау. Цех мамандары мен басқарушыларының міндеттерін зерттеу. Тәжірибені қорытындылау және дипломдық жобаны орындау үшін алғашқы құжаттарды және басқа материалдарды жинақтау. Ауысым механигі мен бастығының, мастерлердің және механикалық жөндеу цехы бастығының функцияларын окып үйрену.
Іскерліктер:
- еңбекке ақы төлеу түрлерін, жұмыс күнінің суреттерін түзуді және оны өңдеу әдістерін;
- жоспарлы-алдын-ала жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- өндірістік жұмыстарды ұйымдастыруды және өндірісті басқару процесін;
ДДағдылар:
- сызу-безендіру және есептеу жұмыстарын орындауды;
- диплом жобасы үшін алынған мәліметтерді талдап, жүйеге келтіруді;
БҚ1
БҚ3
БҚ15
КҚ2.1.2
КҚ2.1.13
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 15
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
Өндіріс экономикасы және автоматтандыру негіздері мен АЖБТП жөніндегі білімдерін тереңдету;
Адамаралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін сақтау;
Өз бетінше және командамен жұмыс істей білу;
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу;
Жеке еңбек қызметін жоспарлау;
Керекті ақпаратты қолдану және жүйелеу;
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
Өндірістің технологиялық режимдерін бақылау және реттеу.
Адамдармен, қоғамға, қоршаған ортаға қарым-қатынасын реттеу және құқықтық нормаларды білу;
Әртүрлі халықтардың мәдени негіздері жөніндегі білімін қалыптастыру;
Кәсіби мен әлеуметтік қызметтегі процестерді және әлеуметтік-маңызды мәселелерді талдау;
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
Кәсіпорынның өнім шығарылуында өндіріс технологиясын сақтау;
Кәсіби қызметте ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

ПК2.1.9
ПК2.1.12
ПК2.2.7
СД 03
Обработка резанием, металлорежущие инструменты и станки
Сущность процесса резания, геометрия режущего инструмента, виды обработки резанием, виды режущего инструмента. Назначение, маркировка, основные узлы, рабочие и настроечные движения основных групп металлорежущих станков. Технологические карты обработки типовых деталей оборудования.
Знания:
- правила эксплуатации, технического обслуживания, организацию и технологию ремонта машин и оборудования;
- способы соединения деталей, устройства и места регулировок оборудования предприятий легкой промышленности.
Умения:
- строить кинематические схемы машин, план скоростей, ускорений, сил, графики зависимости пути, скорости, ускорения;
- проводить анализ исследования некоторых механизмов машин;
- устранять основные неисправности механизмов и выполнять все виды регулировок механизмов.
БК1
БК13
БК15
ПК2.1.3
ПК2.1.12
ПК2.2.7
СД 04
Технология ремонта оборудования
Причины износа, коррозии, поломок деталей, способы их защиты. Технология и организация ремонтной службы на предприятиях, методы ремонта, виды ремонта. Состав, режим работы ремонтно-механического цеха. Основы сборки, разборки, обкатки, регулировки оборудования. Правила приема и сдачи оборудования в ремонт. Учет ремонтных работ. Основы монтажа и модернизации оборудования. Основные способы восстановления деталей. Восстановление типовых деталей оборудования.
Знания:
- основы экономики и планирования работ предприятий легкой промышленности;
- основные понятия собственности (экономические и правовые аспекты);
- организацию ремонтной службы предприятий легкой промышленности, систему планово-предупредительных ремонтов;
- основные способы смазки оборудования и основные способы восстановления деталей.
Умения:
- производить расчеты по планированию производством, определять экономическую эффективность применяемых машин;
- оформлять документацию на ремонт оборудования, составлять заявки на получение необходимых материалов, запасных частей и инструментов;
- производить обслуживание и ремонт оборудования.
БК1
БК4
БК10
БК13
БК15
ПК2.1.1
ПК2.1.4
ПК2.2.7
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ДОО 00
Инновационная технология
Оборудование прядильных фабрик зарубежных стран. Технологические линии прядильных фабрик США, Италии, Германии. Ознакомление с технологическими процессами прядильных фабрик зарубежных стран и их основным оборудованием. Технологические линии и оборудования прядильных фабрик фирмы «Марцоли», Италия, «Шуберт и Зальцер», Германия, «Плат Сакко-Лоуэлл», США. Ровничные машины РМ-650Flyer фирмы «Цинзер», ГВ-11, Г11 «Шуберт и Зальцер», Германия. Машины марки ЛМ-А2-50-220, ЛМ-Л2-50-220У. РМ-Р-192-3, их устройства, работа и технические характеристики их зарубежные аналоги «Vouk», «Grossenhanter BF-324». Технические показатели зарубежных прядильных машин, применяемые на прядильной фабрике хлопковой контрактной корпорации. Полностью автоматизированные линии «Schlafhorft Autocoro».
Знания:
- передовой отечественный и зарубежный опыт в области автоматизации производственных процессов.
Умения:
- разрабатывать предложения и рекомендации, направленные на повышения экономической эффективности прядильных машин.
БК1
БК2
БК3
БК13
ПК2.1.2
ПК2.1.13
ПП 01
Учебная практика
Знакомство с системой прядения. Практика по освоению механизмов для разрыхления, трепания, смешивания, чесания, вытягивания, сложения и кручения. Практика по технологическим машинам. Проверка обрывности по переходам технологического процесса. Контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции. Воздухообеспечение процессов, оборудования и цехов. Изучение норм расходов вспомогательных материалов в прядении.
Умения:
- технологический процесс в трепальных машинах и расчет производительности, степень трепания хлопкового волокна различной степени влажности.
Навыки:
- технологический расчет и обслуживание чесальных машин;
- работать на ремонтном оборудовании, подготовить статистическую отчетность и заполнять первичные документы, анализировать технико-экономические показатели работы ремонтных мастерских предприятий;
- полный цикл.
БК1
БК2
ПК2.1.2
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ПП.02
Производственно-технологическая практика
Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности в прядильной фабрике. Знакомство с предприятием. Освоение правил и порядка приема, хранения хлопка-волокна в складе суточного запаса. Работа с приборами для определения свойств волокна. Изучение схем разрыхлительно-трепального агрегата с пониженной и повышенной очистительной способности, порядка расположения чесальных, ленточных и ровничных машин. Поточные линии в хлопкопрядении. Осуществления технического контроля неполадок в работе технологических линий, их виды, меры предупреждения и устранения. Выявление пороков пряжи, дефекты намотки и причины их возникновения. Регулировка выхода продукции. Соблюдение стандартов к качеству пряжи, правил и способов регулирования прядильных машин. Приобретать методами устранения возможных пороков пряжи, навыками работы на прядильно-крутильных машинах. Работа на автоматизированных линиях полного технологического цикла. Заполнение дневника, обобщение материалов практики и составление отчета.
Умения:
- план мероприятий по соблюдению правил техники безопасности, пожарной безопасности и профилактике производственного травматизма в производственных цехах;
- структуру производственных цехов, где проходила практика;
- организацию работы и структуру предприятия.
Навыки:
- оказывать первую помощь пострадавшему от несчастного случая на производстве;
- проводить техническое обслуживание и ремонтные работы в составе ремонтной бригады, контролировать качества ремонтных работ, обнаружение и устранение обнаруженных неисправностей;
- составлять заявки на приобретения нового оборудования, заполнять документы на списания механизмов и машин, изношенных и пришедших в негодность в результате длительного пользования.
Производства.
БК1
БК3
БК13
ПК2.1.2
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Ознакомление с организационной структурой прядильной фабрики; нормой производительности прядильной и прядильно-крутильной машин; изучение должностных обязанностей специалистов и руководителей подразделений; сбор исходных документов и материалов для отчета о практике и для выполнения дипломного проекта.
Изучение функций сменного механика, мастера и начальника ремонтно-механического цеха, помощника мастера производства.
Умения:
- виды оплаты труда, составление фотографии рабочего дня и методы ее обработки;
- организацию планово-предупредительного ремонта;
- процесс управления производством и организацию производственных работ.
Навыки:
- выполнять чертежно-оформительские и вычислительные работы;
- анализировать и систематизировать данные, полученные для дипломного проектирования.
БК1
БК3
БК15
ПК2.1.2
ПК2.1.13
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 15
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
Умение работать самостоятельно и в команде;
Планировать собственные трудовые действия;
Решать проблемы на рабочем месте;
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде.
Сформировать знания о культурном фундаменте разных народов.
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности.
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.
Соблюдать технологию производства выпускаемой предприятием продукции;
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Углублять знания по основам автоматизации и АСУТП и экономике производства;
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования;
Разрабатывать и оформлять технологическую документацию производства;
Регулировать и контролировать технологический режим производства
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

2.1. 120801 2 – Түту жабдықтары операторы*
КҚ2.1.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.1.2. Техникалық және басқа да құжаттарды рәсімдейді;
КҚ 2.1.3. Өнімнің ақауларын ескертеді және жояды;
КҚ 2.1.4. Өндіріс шығыны мен кірісін есептейді;
КҚ 2.1.5. Құрастыру сызбасы бойынша бөлшектейді;
КҚ 2.1.6. Басқару жүйесінің автоматты қосалқы құралдарын пайдаланады.
КҚ 2.1.7.Тарау жабдықтарында шыны талшықтарын желімдеу, киіз бұйымдары негіздерін, түтілген мақтаны, таспалар жасау үшін талшықты қоспалар мен қалдығын, алуан түрдегі талшықтарға тарау процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.1.8.Түту жабдығын пайдаланады;
КҚ 2.1.9.Жабдықтарға техникалық жөндеу жүргізеді;
КҚ 2.1.10.Өнім сапасын бақылайды;
КҚ 2.1.11. Өнімді қаптап салып, таңбалап отырады;
КҚ 2.1.12. Жөндеуден жабдықты қабылдайды және тапсыруына қатынасады;
КҚ 2.1.13. Еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
2.2. 120802 2 – Иіруші
КҚ2.2.1Әр түрлі иірімжіп (жалаң жіп) өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.2.2. Өңделген өнімдер және түсетін жалаң таспаның негізгі технологиялық параметрлерін бақылайды;
КҚ 2.2.3.Жабдық жұмысындағы ұсақ сынуларды табады және жояды;
КҚ 2.2.4.Машина мен жабдықтарды жөнге келтіреді және әзірлейді;
КҚ 2.2.5. Иіру жабдығының үзіліссіз және ілесетін жұмысымен қамтиды;
КҚ 2.2.6. Жұмыс орнын және жабдықтардың санитарлық күйін тиісті деңгейде ұстайды;
КҚ 2.2.7. Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтайды;
КҚ 2.2.8. Иіру машиналарына техникалық күтім жасайды;
КҚ 2.2.9. Түсетiн таспалар, созбалар, жалаң жіптің сапасын тексереді;
КҚ 2.2.10. Таспалар, созбалар, иiрiмжiпті, үзікті септеу;
КҚ 2.2.11. Таспа, созба, жіптер ақауларын анықтауды;
КҚ 2.2.12. Машиналарды толықтыру және істеп қойылған түсірімдерді түсіруге қатынасады;
КҚ 2.2.13. Өңделетін иірімжіптер сапасын тексереді;
КҚ 2.2.14. Қалдықтарды түрлері бойынша жинақтайды және оларды тапсырады;
2.3. 120803 2 – Таспалық жабдықтар операторы*
КҚ 2.3.1. Әр түрлі иірімжіп (таспа) өндірісінің технологиялық процестерін жүргізеді;
КҚ2.3.2. Өңделген өнімдер және түсетін таспаның негізгі технологиялық параметрлерін бақылайды;
КҚ2.3.3. Бөлшектер түрлерінің қажетті және жеткілікті санын қолданумен бөлшектің сызбасын орындайды;
КҚ2.3.4. Нормативтік-техникалық құжаттар талабына сәйкестенген иіру жабдығының жұмысын қамтамасыз етеді;
КҚ2.3.5. Электрондық құралдарды қолданады;
КҚ 2.3.6. Тоқымашылықтағы иірімжіпті қайта өңдеу жүйелігін сақтайды;
КҚ2.3.2.3.7. Әр түрлi жүйедегі таспалы машинасында таспаны өңдіру процесiн орындайды;
КҚ2.3. 2.3.8. Машинаны таспамен толықтырады;
КҚ2.3.2.3.9.Машина шығарымын және қоректенуіндегі шумақ жіпті мен ыдысын ауыстырады;
КҚ2.3. 2.3.10. Машинаның жұмыс құралдарын оралған жіптен тазартады және үзілген таспаларды құртады;
КҚ2.3. 2.3.11. Таспа сапасын бақылайды;
КҚ2.3. 2.3.12. Істеп шығарылған тікиіршіктерді тасымалдайды;

2.1. 120801 2 – Оператор чесального оборудования*
ПК 2.1.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.
ПК 2.1.2. Оформлять техническую и другую документацию.
ПК 2.1.3. Предупреждать и устранять дефекты продукции.
ПК 2.1. 4. Рассчитывать доходы и расходы производства.
ПК 2.1. 5. Деталировать по сборочному чертежу.
ПК 2.1. 6. Пользоваться вспомогательными средствами автоматических систем управления.
ПК 2.1. 7. Организовывать процесс чесания различных видов волокна, очесов и смеси волокна для выработки ленты, чесальной ваты, основы войлочных изделий, чесание и проклеивание стекловолокна на чесальном оборудовании.
ПК 2.1. 8. Эксплуатировать чесальное оборудование.
ПК 2.1.9. Производить технический ремонт оборудования.
ПК 2.1. 10. Контролировать качества продукции.
ПК 2.1. 11. Выполнять маркировку и упаковывать продукцию.
ПК 2.1. 12. Участвовать в сдаче и приемке оборудования из ремонта.
ПК 2.1.13. Соблюдать безопасность труда.
2.2. 120802 2 – Прядильщик
ПК 2.2.1. Организовывать технологический процесс производства различной пряжи (одиночной нити).
ПК 2.2. 2. Контролировать основные технологические параметры поступающей одиночной ленты, выработанной продукции.
ПК 2.2. 3. Выявлять и устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
ПК 2.2.4. Подготавливать и проводить регулировку машин и оборудования.
ПК 2.2.5. Обеспечивать бесперебойную и сопряженную работу прядильного оборудования.
ПК 2.2.6.Поддерживать на должном уровне санитарное состояние оборудования и рабочих мест.
ПК 2.2. 7. Соблюдать правила техники безопасности.
ПК 2.2. 8. Обслуживать прядильные машины.
ПК 2.2. 9. Проверять качество поступающей ленты, ровницы, одиночной нити.
ПК 2.2.10. Ликвидировать обрывы, ленты, ровницы и пряжи.
ПК 2.2. 11. Определять пороки ленты, ровницы, нити.
ПК 2.2. 12. Участвовать в снятии наработанного съема и заправке машины.
ПК 2.2. 13. Проверять качество вырабатываемой пряжи.
ПК 2.2. 14. Собирать отходы по видам и сдавать их.
2.3. 120803 2 – Оператор ленточного оборудования*
ПК 2.3.1. Вести технологический процесс производства различной пряжи (ленты).
ПК 2.3.2. Контролировать основные технологические параметры поступающей ленты, выработанной продукции.
ПК 2.3.3. Выполнять чертеж деталей с применением необходимого и достаточного количества видов деталей.
ПК 2.3.4.Обеспечить работу прядильного оборудования, соответствующую требованиям нормативно-технической документации.
ПК 2.3.5. Применять электронные приборы.
ПК 2.3.6. Соблюдать последовательность переработки пряжи в ткачестве.
ПК 2.3.7. Обслуживать ровничное оборудование.
ПК 2.3.8. Заправлять ровницу на катушки.
ПК 2.3.9. Менять тазы с лентой, катушки с ровницей и разгон ставок.
ПК 2.3.10. Ликвидировать обрывы ровницы ленты.
ПК 2.3.11. Наблюдать за состоянием гребенного поля.
ПК 2.3.12. Снимать и заправлять съемы.

2.4. 120804 2 – Туралау жабдығының операторы*
КҚ 2.4.1. Әр түрлі иірімжіп (созба) өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.4.2.Өңделген өнімдер және түсетін созбаның негізгі технологиялық параметрлерін бақылайды;
КҚ 2.4.3. Жабдық жұмысындағы ұсақ сынуларды табады және жояды;
КҚ 2.4.4. Машина мен жабдықтарды жөнге келтіреді және әзірлейді;
КҚ 2.4.5. Иіру жабдығының үзіліссіз және ілесетін жұмысымен қамтиды;
КҚ2.4.6. Жұмыс орнын және жабдықтардың санитарлық күйін тиісті деңгейде ұстайды;
КҚ2.4.7. Техника қауіпсіздігі ережелерін және нормасын сақтайды;
АҚ2.4.8. Туралау жабдығына техникалық күтім жасайды;
АҚ2.4.9.  Шарғыларға созбаны толықтырады;
АҚ2.4.10. Шарғыны созбасымен және қондырғы сынасын, таспаны ыдысымен ауыстырады;
АҚ 2.4.11. Таспа созбасының үзілуін жояды;
АҚ 2.4.12. Тарақты аймақтың күйін бақылайды;
АҚ 2.4.13. Түсірімдерді толықтырады және түсіреді;
АҚ2.4.14.Тозған тетіктер мен бөлшектерді ауыстырады;
2.5. 120805 2 – Орау автоматының операторы*
КҚ 2.5.1. Қызмет көрсететiн машиналарға мулине орамдарын орайды және қалайды;
КҚ 2.5.2. Сыртқы түрімен сапасы тексерілген түстері және сызықты тығыздығы бойынша жiптердi, жібектерді қабылдайды;
КҚ 2.5.3. Вицті барабанға, қызмет көрсететiн жабдықты толтырады;
КҚ 2.5.4. Қоректенетiн тікиіршіктерге ауысым жасайды;
КҚ 2.5.5. Иірімжіп, шпагат, жіптер үзілгіштігін жояды;
КҚ 2.5.6. Шатасқан орамдарын дұрыстайды;
КҚ2.5.7. Орамдардың дұрыс салынуын бақылайды;
КҚ2.5.8. Патрондарға дұрыс оралуын тексереді;
КҚ 2.5.9. Қайта орау процесіндегі вицті тартады;
КҚ 2.5.10. Иiрiмжiп және шпагаттың керiлуін реттейді;
КҚ2.5.11. Әр алуан түрдегі орау жабдықтарында әртүрлі тікиіршікті, металды жіптер мен шынылы талшықты, элестомерлік, тазартылмаған жібекті, табиғи және химиялық талшықтың әртүрлі түрдегі және тығыздықтағы жіптерін, иірімжіптерін қайта ораудың процестерін жүргізеді;
КҚ2.5.12. Тікиіршікке жіп ұштарын бекіту, түсірім алу, оралатын тікиіршікке (түйіспе жіберу) және біркелкі түсіріп төгуді қамтамасыз етеді;
КҚ2.5.13. Қайта төгілетін бұйымдардың ақауларын құртады;
КҚ 2.5.14. Боялған тiгiн жiбегiнен істеп қойылған орауыштарды түсіріп отырады;
КҚ2.5.15. Жинау машинасының шарғысына этикеттi қағаздың орамын толтықтырады және сумен резервуарды толтырады;
КҚ 2.5.16. Қызмет көрсететiн жабдықтың жұмысын және жеке оның механизмiнiң дұрыстығын бақылайды;
КҚ2.5.17. Жөндеуден жабдықты қабылдауына қатынасады;
КҚ2.5.18. Жабдықтарға техникалық күтім жасайды;
2.
2.6. 120806 2 – Айналдыру жабдықтары операторы*
КҚ2.6.1.Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;

2.4. 120804 2 – Оператор ровничного оборудования*
ПК 2.4.1. Организовывать технологический процесс производства различной пряжи (ровницы).
ПК 2.4.2. Контролировать основные технологические параметры поступающей ровницы, выработанной продукции.
ПК 2.4.3. Выявлять и устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
ПК 2.4.4. Подготавливать и проводить регулировку машин и оборудования.
ПК 2.4.5. Обеспечивать бесперебойную и сопряженную работу прядильного оборудования.
ПК 2.4.6. Поддерживать на должном уровне санитарное состояние оборудования и рабочих мест.
ПК 2.4.7. Соблюдать правила и нормы техники безопасности.
ПК 2.4.8. Обслуживать ровничное оборудование.
ПК 2.4.9. Заправлять ровницу на катушки.
ПК 2.4.10. Менять тазы с лентой, катушки с ровницей и разгон ставок.
ПК 2.4.11. Ликвидировать обрывы ровницы ленты.
ПК 2.4.12. Наблюдать за состоянием гребенного поля.
ПК 2.4.13. Снимать и заправлять съемы.
ПК 2.4.14. Заменять изношенные детали и приспособления.
1.
2.5. 120805 2 – Оператор мотального автомата
ПК 2.5.1. Наматывать и складывать мотки мулине на обслуживаемые машины.
ПК 2.5.2. Принимать шелк, нитки по линейной плотности и цвету с проверкой качества по внешнему виду.
ПК 2.5.3. Заправлять обслуживаемое оборудование, вицы на барабан.
ПК 2.5.4. Выполнять смену питающих паковок.
ПК 2.5.5. Ликвидировать обрывы пряжи, шпагата, нитей.
ПК 2.5.6. Исправлять запутанные мотки.
ПК 2.5.7. Наблюдать за правильным складыванием мотков.
ПК 2.5.8. Контролировать за правильной намоткой на патроны.
ПК 2.5.9. Подтягивать вицы в процессе перемотки.
ПК 2.5.10. Регулировать натяжение пряжи и шпагата.
ПК 2.5.11. Производить процесс перематывания пряжи, нитей из натуральных и химических волокон различных видов и плотностей, стекловолокна, эластомерных, металлических нитей и шелка-сырца, различных паковок на мотальном оборудовании различных видов;
ПК 2.5.12. Обеспечивать равномерной сматываемых и наматываемых паковок (разгон ставок), снятие съема, закрепление конца нити на паковке.
ПК 2.5.13. Удалять пороки перематываемых изделий.
ПК 2.5.14. Выполнять снятие наработанных паковок с крашеным швейным шелком.
ПК 2.5.15. Заправлять рулоны этикетной бумаги на катушку уборочной машины и заполнение резервуара водой.
ПК 2.5.16. Наблюдать за работой обслуживаемого оборудования и исправностью отдельных его механизмов.
ПК 2.5.17. Участвовать в приеме оборудования из ремонта.
ПК 2.5.18. Ухаживать за обслуживаемым оборудованием.
2.
2.6. 120806 2 – Оператор крутильного оборудования*
ПК 2.6.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.

КҚ 2.6.2. Ширатпа сапасын тексереді;
КҚ 2.6.3. Иiрiмжiптiң ақауларын ескертеді және жоюды;
КҚ 2.6.4. Техникалық құжаттарды рәсімдейді;
КҚ 2.6.5. Тетіктер, аспаптар мен жабдықтарды жұмысқа әзірлейді;
КҚ 2.6.6. Жабдық жұмысындағы ұсақ сынуларды табады және жояды;
КҚ 2.6.7. Жұмыс орнын және жабдықтардың санитарлық күйін тиісті деңгейде ұстайды;
КҚ 2.6.8. Ширату және ширату-есу машинасында табиғи және химиялы талшықтан жасалған жіптер мен иірімжіптерді ширату процестерін орындайды;
КҚ 2.6.9. Тікиіршіктен қоректенетін жіптер мен иірімжіптер сапасын тексереді;
КҚ 2.6.10. Жіптер мен иірімжіптің керілуін реттейді және иіршік қондырғысын ауыстырады;
КҚ 2.6.11. Ширатылу сапасын бақылайды;
КҚ2.6.12. Иірімжіп ұштарынан шарғыны, конусты, патрондарды тазартады;
КҚ 2.6.13. Түсірімдер толықтырады және түсіруіне қатынасады;
3.
2.7. 120807 2 – Ширату жабдықтары операторы*
КҚ2.7.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.7.2. Жіптерді есудің технологиялық процестерін жүргізеді;
КҚ2.7.3. Өнімнің кірісі мен шығынын есептейді;
КҚ2.7.4. Дайын өнімнің сапасын бақылайды;
КҚ2.7. 5. Есу жабдықтарын пайдаланады;
КҚ2.7.6. Тоқымашылықтағы иірімжіпті қайта өңдеу жүйелігін сақтайды;
КҚ 2.7.7. Есу машинасында табиғи және химиялы талшықтан жасалған жіптер мен иірімжіптерді есудің процестерін жүргізеді;
КҚ2.7. 8. Тікиіршікті ауыстырады;
КҚ2.7.9. Жіпті септейді және басқа да тәсілдерін орындайды;
КҚ2.7.10. Жіп есу сапасын және технологиялық процестің үздіксіздігін қамтамасыз етеді;
КҚ2.7. 11. Жіп есу процестерін бақылайды;
КҚ2.7.12. Бақылау талондарын толтырады және ақтарады;
КҚ2.7.13. Иіршік пен патрондар, түсетін иірімжіптер сапасын тексереді;
4.
2.8. 120808 2 – Қопсыту-түту агрегатының операторы*
КҚ 2.8.1. Ағынды желі кіргізілетін қопсытқыш-түткіш агрегаттарындағы мақта және басқа да компоненттер қоспасын (линт қалдығын) түтеді, тазалап отырады;
КҚ 2.8.2. Қопсытқыш-түткіш машинасының тіке, көлденең және сорғыш жұмсартқышымен мақтаны түту процестерін жүргізеді;
КҚ 2.8.3. Қоректі-қоспаның қоректендіргіш торларына мақтаны және басқа да қоспаларды төсейді;
КҚ 2.8.4. Қондырғы жиынын мен бiрқалыпты араластыруын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.8.5.  Пневмо көліктер жұмысы үстінен және агрегаттар машинасында қоспаларды түту мен қопсыту процестері үстінен бақылайды;
КҚ 2.8.6. Қолмен және пневмо жүйелер көмегімен машиналар астынан қалдықтарды кезеңмен алып тастайды;
КҚ 2.8.7. Бекітілген графикпен сәйкес машиналарды күтеді;
КҚ 2.8.8. Кенепті бір процесті түткіш, тозаң-тазалағыш, шаң қағатын, тікенектен құрғату және басқа да машиналарында мақтаны, жүнді, қалдықтарды түтудің және қопсытудың процестерін жүргізеді;

ПК 2. 6.2. Контролировать качество кручения;
ПК 2.6.3. Предупреждать и устранять дефекты пряжи;
ПК 2.6.4. Оформлять техническую документацию.
ПК 2.6.5. Подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления.
ПК 2.6.6. Выявлять и устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
ПК 2.6.7. Поддерживать на должном уровне санитарное состояние оборудования.
ПК 2.6.8. Производить процесс кручения пряжи и нитей из натуральных и химических волокон на крутильных и тростильно-крутильных машинах.
ПК 2.6.9. Проверять качество пряжи и нитей на питающих паковках.
ПК 2.6.10. Менять ставку бобин, регулировать натяжение пряжи и нитей.
ПК 2.6.11. Контролировать качество кручения.
ПК 2.6.12. Очищать патроны, конуса, катушки от концов пряжи.
ПК 2.6.13. Участвовать в снятии и заправке съемов.
3.
2.7. 120807 2 – Оператор тростильного оборудования*
ПК 2.7.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.
ПК 2.7.2. Вести технологический процесс трощения нитей;
ПК 2.7.3. Рассчитывать доходы и расходы продукции.
ПК 2.7.4. Контролировать качество готовой продукции.
ПК 2.7.5. Эксплуатировать тростильное оборудование.
ПК 2.7.6. Соблюдать последовательность переработки пряжи в ткачестве.
ПК 2.7.7. Выполнять трощения пряжи и нитей из натуральных и химических волокон на тростильных машинах.
ПК 2.7.8. Сменять паковки.
ПК 2.7.9. Ликвидировать обрывы нитей и выполнять другие приемы.
ПК 2.7.10. Обеспечивать непрерывность технологического процесса и качества трощения.
ПК 2.7.11. Контролировать процесс трощения.
ПК 2.7.12. Заполнять и вкладывать контрольный талон.
ПК 2.7.13. Проверять качество поступающей пряжи, патронов и бобин.
4.
2.8. 120808 2 – Оператор разрыхлительно трепального агрегата*
ПК 2.8.1. Выполнять очистку и трепание хлопка и других компонентов смеси (линта отходов) на разрыхлительно-трепальном агрегате, входящем в поточную линию.
ПК 2.8.2. Вести процесс трепания хлопка на вертикальных, горизонтальных и всасывающих разрыхлителях разрыхлительно-трепальных машин;
ПК 2.8.3. Настилать хлопок и другие компоненты смеси на питающую решетку питателей-смесителей.
ПК 2.8.4. Обеспечивать равномерное смешивание и сход ставки.
ПК 2.8.5. Наблюдать за процессом рыхления и трепания смеси на машинах агрегата, за работой пневмотранспорта.
ПК 2.8.6. Периодически удалять отходы из-под машин при помощи пневмосистемы и вручную.
ПК 2.8.7. Осуществлять уход за машинами в соответствии с установленным графиком.
ПК 2.8.8. Производить процесс рыхления и трепания хлопка, шерсти, отходов на холстовых однопроцессных трепальных, угаро-очищающих, пылевыколачивающих, обезрепеивающих и других машинах;

КҚ 2.8.9. Түсетін шикізаттарды сұрыптайды;
КҚ 2.8.10. Қалдықтар шығысын есептейді;
КҚ2.8.11. Шикізаттарға қайта өңдеу есептерін жүргізеді;
КҚ 2.8.12. Түткіш машинасында кенепсіз қоректендіргіштердің үздіксіздігін қамтамасыз етеді;
КҚ 2.8.13. Қайта өңделетін шикізаттар сапасына қойылатын талаптарын сақтайды;
5.
2.9. 120809 2 – Жіпті бөлу операторы*
КҚ 2.9.1. Аспалы конвейермен, механикаланған стеллажбен басқаруды;
КҚ 2.9.2. Шанақ арқылы иірімжіпті толтырады және магнетоны қосады;
КҚ 2.9.3. Тоқыма арқау орағыш ұршықтағы желіжіп ұзындығын, шығарылатын маталар артикулін, иірімжіптің сызықтық тығыздығын анықтайды;
КҚ 2.9.4. Партиядағы тізіпорайтын білікшенің санын есептейді;
КҚ 2.9.5.  Тікиіршік өлшемдерiн орнатады;
КҚ 2.9.6. Жөнелтілетін шикiзаттарды есепке алады;
КҚ 2.9.7. Механикаланған стеллаж, аспалы конвейер апаты немесе сыну жөнінде кезекшіге хабарлану ретін тексереді;
КҚ 2.9.8. Жайма және оның жиынымен, маталар артикулімен сәйкестенген іліптоқу машинасымен иірімжіпті, тоқыма станогімен желіжіпті бөледі;
КҚ 2.9.9. Иiрiмжiптiң негiздерiн сақтауға арналған механикаланған стеллаждың басқару пультiндегi магнетоны қосады;
КҚ2.9.10. Аспалы конвейердің бесігін иірімжіптерге толтыру дұрыстығын тексереді;
КҚ 2.9.11. Аспалы конвейердi қосады және сөндiреді;
КҚ 2.9.12. Жүктеушi-түсiру құрылғының, конвейердiң жұмысы үстінен бақылайды;
КҚ 2.9.13. Конвейердің керілген және жауып тасталған, қоршау құрылғысының техникалық жағдайын, бекітілген орынға жіберуге арналған стеллаждағы негізді таңдауын, стеллаждан желіжіпті түсіріп алу дұрыстығын, түсірім істелу толықтығын бақылайды;
КҚ 2.9.14. Конвейнер сынуы жөнінде кезекшігі хабарлайды немесе апаттық жағдайда аспалы конвейерді кідіртеді;
КҚ 2.9.15. Механикаланған стеллаждың, басқару пультiнің жұмысын бақылайды;
6.
2.10. 120810 2 – Реттеп орау агрегаты операторы*
КҚ2.10.1. Орау машинасы мен булау камерасынан құралған агрегаттарда иірімжіпті қайта орайды және релаксацияны орындайды;
КҚ2.10.2. Қолданылатын жабдықтарды жөндеуден қабылдауына қатынасады;
КҚ 2.10.3. Қызмет көрсететін машинаның негізгі механизмі өзара әрекетестігі және құрылғысын пайдаланады;
КҚ 2.10.4. Қолданылатын жабдықтарды күту ережесін және режимдерін реттейді;
КҚ2.10. 5. Шығарылатын иiрiмжiптiң сызықты тығыздығын және қасиеттерін анықтайды;
КҚ 2.10.6. Релаксациясы мен қайта ораудың сапасына қойылатын талаптарды сақтайды;
КҚ 2.10. 7. Жiптердiң керiліс шамасын реттейді;
КҚ2.10. 8. Қалдықтар есебін жүргізеді;
КҚ 2.10.9. Бекітілген деңгейге дейінгі иірімжіпті камераға толтырады, булағыш камерасының сорғыш каналына жіптерді сабақтайды және конус-төсемге иіршік орнатады;

ПК 2.8.9. Сортировать поступающее сырье.
ПК 2.8.10. Рассчитывать выход отходов.
ПК 2.8.11. Ведет учет переработки сырья.
ПК 2.8.12. Обеспечивать бесперебойное питание бесхолстовой трепальной машины.
ПК 2.8.13. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству перерабатываемого сырья.
5.
2.9. 120809 2 – Оператор распределения пряжи*
ПК 2.9.1. Управлять, механизированными стеллажами, подвесным конвейером.
ПК 2.9.2. Включать магнето и заправку пряжи по бункерам.
ПК 2.9.3. Определять линейную плотность пряжи, артикулы вырабатываемых тканей, полотен, длину основ на ткацких навоях.
ПК 2.9.4. Рассчитывать число сновальных валиков в партии.
ПК 2.9.5. Устанавливать размеры паковок.
ПК 2.9.6. Ведет учет отправляемых полуфабрикатов.
ПК 2.9.7. Контролировать порядок извещения дежурного о поломке или аварии подвесного конвейера, механизированного стеллажа.
ПК 2.9.8. Распределять основы по ткацким станкам, пряжу по вязальным машинам в соответствии с артикулом ткани, полотна и их сходом.
ПК 2.9.9. Включать магнето на пульте управления механизированного стеллажа для хранения основ пряжи.
ПК 2.9.10. Контролировать за правильностью пополнения люлек подвесного конвейера пряжей.
ПК 2.9.11. Включать и выключать подвесной конвейер.
ПК 2.9.12. Наблюдать за работой конвейера, загрузочно-разгрузочных устройств.
ПК 2.9.13. Контролировать за полнотой наработки съемов, правильностью снятия основ со стеллажа, подбора основ на стеллаже для отправки в установленное место, за техническим состоянием ограждений, натяжного и блокирующего устройства конвейера.
ПК 2.9.14. Останавливать подвесной конвейер в случае аварии, сообщать дежурному о поломке конвейера.
ПК 2.9.15. Контролировать за работой пульта управления, механизированных стеллажей.
6.
2.10. 120810 2 – Оператор релаксационно-мотального агрегата*
ПК 2.10.1. Выполнять релаксации и перемотки пряжи на агрегате, состоящем из запарной камеры и мотальной машины.
ПК 2.10.2. Участвовать в приеме применяемого оборудования из ремонта.
ПК 2.10.3. Эксплуатировать устройство и взаимодействие основных механизмов обслуживаемых машин.
ПК 2.10.4. Регулировать режим и правила ухода за применяемым оборудованием.
ПК 2.10.5. Определять свойства и линейную плотность перерабатываемой пряжи.
ПК 2.10.6. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству релаксации и перемотки.
ПК 2.10.7. Регулировать величины натяжения нитей.
ПК 2.10.8. Ведет учет отходов.
ПК 2.10.9. Устанавливать бобины на конусоукладчик и заправлять нити во всасывающее сопло запарной камеры, заполнять камеры пряжей до установленного уровня.

КҚ 2.10. 10. Тазалағыш құрылғысымен орағыш машинаның парафиндейтін механизінде, кергішке бағыттағыш шыбық арқылы сабақтайды және шыны түтікшеден иірімжіпті қалпына кеттіріп алады;
КҚ 2.10. 11. Орайтын тікиіршік және кірісін ауыстырады;
КҚ 2.10.12. Жіптерді септейді, релаксация және қайта ораудың процестерiн үздiксіз қамтамасыз ететiн және басқа да жұмыстық тәсілдерін орындайды;
КҚ 2.10.13. Оралатын тікиіршіктің және бір қалыпты түсірімнің шумақталуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.10.14. Орау машинасындағы технологиялық процестер барысын, температуралық тәртiпті, қысыммен парды, иірімжiптің түтікшені толтырылу дәрежесiн, иірімжіп керілуін және шығатын тікиіршік өлшемі мен иірімжіп ылғалдылығын, парафиндеу мен релаксация сапасын бақылайды;
КҚ 2.10. 15. Релаксация камерасы мен каналдың жағдайын, резервті орағышты бақылайды, түсетін иірімжіп пен конусты тексереді;
КҚ 2.10.16. Қалдықтарды жинайды және өткiзеді;
КҚ 2.10.17. Запастағы рамкаға иіршіктерді қондырады;
7.
2.11. 120811 2 – Зығырды түту машинасының операторы*
КҚ 2.11.1. Зығыр түткiш машинасында түткіш талшықтарын тарап отырады;
КҚ 2.11.2. Агрегатталған автоматты жаюшымен зығыр түткiш машинасында түтілген талшықтар уыстарынан таспа қалыптастырады;
КҚ 2.11.3. Түткіш талшықтарына түстер мен ұзындығы, нөмері бойынша алғашқы өңдеу жасайды;
КҚ 2.11.4. Әр түрлі ұзындықты талшықтар үшін уыстар салмағын орнатады;
КҚ 2.11.5. Бумаға талшықтар уыстарын буады;
КҚ 2.11.6. Ыдыста істеп қойылған престелген таспаны қатарлап салады;
КҚ 2.11.7. Түтілген талшықтар мен таспалар сапасын тексереді;
КҚ 2.11.8. Тарауға арналған бекітілген салмағымен талшық уысын дайындайды;
КҚ 2.11.9. Ақаудың бiр мезгілде жойылуымен ұзындығы бойынша талшықты теңестiрумен бекітілген салмағының уысындағы талшығына бөледі;
КҚ 2.11.10. Зығыр түткіш машинаның ақауларын жою үшін қажетті шараны қабылдайды және таспаны қалыптастыру процесінің барысын бақылайды;
КҚ2.11.11. Жұмыс орынына түтілген талшықтарды тасымалдайды;
КҚ 2.11.12. Байланған талшықтың белдікшесін кеседі және аршылған талшықтың бумасын шешеді;
КҚ 2.11.13. Уыстарды ширатады;
КҚ 2.11.14. Байлауды суырып алуын;
КҚ 2.11.15. Ярлык пен шпагатты дайындайды;
КҚ 2.11.16. Талшықтың нөмері мен түрлері көрсетілген ондағы ярлыкпен салады және бумадағы нақтылы салмақпен түтілген талшықтар уыстарын буып отырады;
КҚ2.11.17. Транспортер бесігіне талшықтар бумасын жайып салады;
8.
2.12. 120812 2 – Мыжып түту машинасының операторы*
КҚ 2.12.1. Ойындыны өңдеу процестерін жүргізеді;
КҚ 2.12.2. Мыжу, мыжып түту машинасының құрылғысын пайдаланады;

ПК 2.10.10. Извлекать релаксированную пряжу из стеклянных трубок и заправлять ее через направляющие прутки в натяжной и парафинирующий механизм мотальной машины с чистильным устройством.
ПК 2.10.11. Менять входную и наматывать паковок.
ПК 2.10.12. Ликвидировать обрыв нитей и выполнять другие рабочие приемы, обеспечивающие непрерывность процессов релаксации и перемотки.
ПК 2.10.13. Обеспечивать равномерный съем сматываемых и наматываемых паковок.
ПК 2.10.14. Наблюдать за ходом технологического процесса, температурным режимом, давлением пара, степенью заполнения трубок пряжей, натяжением пряжи на мотальных машинах, качеством релаксации и парафинирования, влажностью пряжи и размером выходящих паковок.
ПК 2.10.15. Проверять поступающую пряжу, конусов, контролировать за резервной намоткой, состоянием сопла и релаксационной камеры.
ПК 2.10.16. Собирать и сдавать отходы.
ПК 2.10.17. Выставлять бобины в запасную рамку.
7.
2.11. 120811 2 – Оператор льночесальной машины*
ПК 2.11.1. Выполнять чесание трепаного волокна на льночесальной машине.
ПК 2.11.2. Формировать ленты из горстей чесаного волокна на льночесальной машине, с агрегированной с автоматическим раскладчиком.
ПК 2.11.3. Выполнять первичную обработку трепаного волокна по номерам, цвету и длине.
ПК 2.11.4. Устанавливать вес горсти для волокна различной длины.
ПК 2.11. 5. Связывать горсти волокна в пачки.
ПК 2.11.6. Упаковывать ленты на прессе нарабатываемой в таз.
ПК 2.11.7. Контролировать качество чесаного волокна и ленты.
ПК 2.11.8. Подготавливать горсти волокна установленного веса для чесания.
ПК 2.11.9. Делить волокно на горсти установленного веса с выравниванием волокна по длине с одновременным удалением дефектов.
ПК 2.11.10. Наблюдать за ходом процесса формирования ленты и принимать необходимые меры для устранения неполадок льночесальной машины.
ПК 2.11.11. Транспортировать трепаное волокно к рабочему месту.
ПК 2.11.12. Развязывать пачки обдернутого волокна, разрезать пояски вязок волокна.
ПК 2.11.13. Перекручивать горсти.
ПК 2.11.14. Расщипывать вязку.
ПК 2.11.15. Заготавливать шпагат и ярлыки.
ПК 2.11.16. Связывать горсти чесаного волокна определенного веса в пачки, вкладывать в них ярлыки с указанием вида и номера волокна.
ПК 2.11. 17. Укладывать пачки волокон в люльки транспортера.
8.
2.12. 120812 2 – Оператор мяльно-чесальной машины*
ПК 2.12.1. Ведет процесс обработки промина.
ПК 2.12.2. Эксплуатировать устройство мяльных, мяльно-чесальных машин.

КҚ 2.12.3. Алуан түрдегі талшықтан қоспасын құрастырады;
КҚ 2.12.4. Алуан түрдегі талшықтың төсеміне қойылатын талаптарды сақтайды;
КҚ 2.12.5. Эмульсиялаудың технологиялық режимдерін, эмульсия шығынының нормасын реттейді;
КҚ 2.12.6. Қызмет көрсететiн машиналарды мерзiмдi майлайды және тазалайды;
КҚ 2.12.7. Мыжып түту, мыжу-тарау машинасында кендір, кенепті ұзын талшығын эмульсиялау және тарауын жүргізеді;
КҚ2.12.8. Жөндеуден қызмет көрсететiн машиналарды қабылдауына қатынасады;
КҚ 2.12.9. Талшықты араластырады және машинаны қоректендіретін транспортеріне оны бір қалыпты төсейді;
КҚ 2.12.10. Талшықты машина арқылы жібереді;
КҚ 2.12.11. Оның түрi мен сапасына тәуелдіктегі талшыққа түсірілетін эмульсияның берiлісін жөнге келтіреді;
КҚ 2.12.12. Рулонды аппаратымен таспаларды орайды және қызмет көрсететін машинаның тарақтау алаңы арқылы талшықтың өту дұрыстығын бақылайды;
КҚ 2.12.13. Рулонды қабылдап отырады;
КҚ 2.12.14. Қызмет көрсететін машинаның жұмыс құралындағы ораманы құртады.
КҚ 2.12.15. Тынықтыру үшін рулонды жинап қояды;
КҚ 2.12.16. Үйкелетiн беттердi майлайды және тазалап отырады;
9.
2.13. 120813 2 – Айналдырып түту машинасының операторы*
КҚ 2.13.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.13.2. Технологиялық және басқа да құжаттарды рәсімдейді;
КҚ 2.13.3. Технологиялық процестің барысына әсер ететін факторларды анықтайды;
КҚ 2.13.4. Өнімнің түржиынын шығарады;
КҚ 2.13.5. Физикалы-механикалық параметрлерін есептейді;
КҚ 2.13.6. Түту жабдықтарын пайдаланады;
КҚ 2.13.7. Жабдықтарды жөнге келтіреді және жөндейді;
КҚ 2.3.8. Айналма түту машиналарда жiбек талшығын түту процестерін орындайды;
КҚ 2.13.9. Жабдықтарға техникалық жөндеу жүргізеді;
КҚ 2.13.10. Өнім сапасына қойылатын нормативтерді сақтайды;
КҚ 2.13.11. Қалдықтарды жинайды;
КҚ 2.13.12. Өнім сапасын бақылайды;
КҚ 2.13.13. Жөндеуге жабдықты тапсыруына қатынасады;
КҚ 2.13.14. Еңбек қауіпсіздігін сақтайды;
10.
2.14. 120814 2 – Түту-қайта түту агрегаты операторы*
КҚ 2.14.1. Түту-қайта түту агрегатындағы сүзгілерді өңдірудегі дәкелер және түту мен қайта түту процестерін жүргізеді;
КҚ 2. 14.2. Шикізаттың қайта өңделуге түсетіндерін өңдейді;
КҚ 2.14.3. Қалдықтар шығысын есептеп отырады;
КҚ 2.14.4. Қайта өңделетін шикзаттың сапасын бақылайды;
КҚ 2.14.5. Сүзгiлердi өндiру бойынша толтырудың параметрлерін реттейді;
КҚ 2.14.6. Тескiш жiптiң, кенептің сызықты тығыздығын анықтайды;
КҚ 2.14.7. Сүзгiлер сапасына қойылатын талаптарды және сүзгiнiң МЕСТ-ын сақтайды;
КҚ 2.14.8. Агрегаты жұмысқа дайындайды;
КҚ 2.14.9. Түту машинасын кенеппен толықтырады;

ПК 2.12.3. Составлять смески из различных видов волокон.
ПК 2.12.4. Соблюдать требования, предъявляемые к настилу каждого вида волокна.
ПК 2.12.5. Регулировать технологический режим эмульсирования, нормы расхода эмульсии.
ПК 2.12.6. Выполнять периодичность чистки и смазки обслуживаемых машин.
ПК 2.12.7. Выполнять чесание и эмульсирование длинного волокна джута, кенафа на мяльных, мяльно-чесальных машинах.
ПК 2.12.8. Участвовать в приеме обслуживаемых машин из ремонта.
ПК 2.12.9. Смешивать волокна и равномерно настилать его на питающий транспортер машины.
ПК 2.12.10. Пропускать волокна через машину.
ПК 2.12.11. Регулировать подачу эмульсии, наносимой на волокно, в зависимости от его вида и качества.
ПК 2.12.12. Контролировать за правильностью прохождения волокна через гребенное поле обслуживаемой машины и намотки ленты рулонным аппаратом.
ПК 2.12.13. Ведет прием рулонов.
ПК 2.12.14. Ликвидировать намоты на рабочие органы обслуживаемых машин.
ПК 2.12.15. Складывать рулоны для отлежки.
ПК 2.12.16. Выполнять чистку и смазку трущихся поверхностей.
9.
2.13. 120813 2 – Оператор круглочесальной машины*
ПК 2.13.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.
ПК 2.13.2. Оформлять технологическую и другую документацию.
ПК 2.13.3. Определять факторы, влияющие на ход технологического процесса.
ПК 2.13.4. Выпускать ассортимент продукции.
ПК 2.13.5. Рассчитывать физико-механические параметры.
ПК 2.13.6. Эксплуатировать чесальное оборудование.
ПК 2.13.7. Регулировать и ремонтировать оборудование.
ПК 2.13.8. Производить чесание шелкового волокна на круглочесальных машинах.
ПК 2.13.9. Выполнять техническое обслуживание оборудования.
ПК 2.13.10. Соблюдать нормативные требования к качеству сырья.
ПК 2.13.11. Убирать отходы.
ПК 2.13.12. Контролировать качества продукции.
ПК 2.13.13. Участвовать в сдаче оборудования в ремонт.
ПК 2.13.14. Соблюдать безопасность труда.
10.
2.14. 120814 2 – Оператор чесально-дублировочного агрегата*
ПК 2.14.1. Вести процесс чесания и дублирования прочеса марли при выработке фильтров на чесально-дублировочном агрегате.
ПК 2.14.2. Обрабатывать поступающее в переработку сырье.
ПК 2.14.3. Вести учет выхода отходов.
ПК 2.14.4. Контролировать качество перерабатываемого сырья.
ПК 2.14.5. Регулировать заправочные параметры по выработке фильтров.
ПК 2.14.6. Определять линейную плотность холста, прошивной нити.
ПК 2.14.7. Соблюдать государственные стандарты на фильтры, требования, предъявляемые к качеству фильтров.
ПК 2.14.8. Подготавливать агрегат к работе.
ПК 2.14.9. Заправлять чесальные машины холстом.

КҚ 2.14.10. Арнайы құрылғыға дәке рулондарын қондырады және ұштарын тепшиді, тігін машинасын толтырады;
КҚ 2.14.11. Сүзгінің шетін кескіндейді және қырқады, түрлендіргішке жайманы төсемін, тараудың сапасын бақылайды;
КҚ 2.14.12. Тiгiн машинасындағы пышақтың жұмысын тексереді;
КҚ 2.14.13. Таралған және қайталама мақтаның үзілгіштігін құртады;
КҚ 2.14.14. Сүзгiнiң шеттерiн теңестiреді;
КҚ 2.14.15. Жаймадағы кiр басқан орындарын жояды;
КҚ 2.14.16. Тауарлық реттеуiш қысқыштарына тауарлық білікшенi қондырады, үстелге төсейді, сүзгінің істеп тасталған рулондарын түсіріп алады;
КҚ 2.14.17. Сүзгінің жаңа рулондарын толтырады;
КҚ 2.14.18. Жайманың жиектерін жинайды және оларды қайта өңдеуге өткізеді;
11.
2.15. 120815 2 – Түту-таспа агрегаты операторы*
КҚ 2.15.1. Әр түрлі өнімдер өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастырады;
КҚ 2.15.2. Өнімнің ақауларын ескертеді және жояды;
КҚ2.15.3. Бекітілген техникалық құжаттар жүргізеді;
КҚ 2.15.4. Жұмысқа жабдықтарды дайындайды;
КҚ 2.15.5. Тиісті күйдегі тетіктер мен аспаптарды күтеді;
КҚ 2.15.6. Өнім сапасын тексереді;
КҚ 2.15.7. Ауысымды қабылдайды және тапсырады;
КҚ 2.15.8. Тарау-таспалы машинасы агрегатындағы таспа өңдіру процестерін атқарады;
КҚ 2.15.9. Тарау-таспалы құрылғысын пайдаланады;
КҚ 2.15.10. Таспалар мен түту сапасын бақылайды;
КҚ 2.15.11. Қызмет көрсететін агрегаттарға жөндеу жүргізеді;
КҚ 2.15.12. Мақтаны қопсыту дәрежесін реттейді;
КҚ 2.15.13. Қалдықтарды жояды;
КҚ 2.15.14. Электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін сақтайды;
12. Орта буын маманы
3.16. 120816 3 – Техник-технолог
КҚ 3.16.1. Технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды толтырады;
КҚ 3.16.2. Бақылау-өлшегіш құралдарын қолданады;
КҚ 3.16.3. Робот- және микропроцессорлық техникасын пайдаланады;
КҚ 3.16.4. Экономикалық мақсатқа сәйкестенген есебімен материалдарды пайдалану мәселелерін шешеді;
КҚ 3.16.5. Өнімнің түрлеріне нормативтік құжаттар талаптарын қолданады;
КҚ 3.16.6. Сапа жүйесінің құжаттарын пайдаланады;
КҚ 3.16.7. Қазақстан Республикасы сертификаттау жүйесіндегі негізгі ережелерін сақтайды;
КҚ 3.16.8. Иіру жоспарын түзу;
КҚ 3.16.9. Талшықты материалдарды өңдейтін технологиялық желілердің жүйелік жоспарын жасау;
КҚ 3.16.10. Технологиялық желілердің жұмыс кестесін түзу;
КҚ 3.16.11. Иіру өндiрiсіндегі технологиялық процестің параметрлеріне, жабдықтың өнімділігіне, шикізаттың шығындарына технологиялық есептерін жүргізу;
КҚ 3.16.12. Иіру машиналарының өнімділігін есептеу;
КҚ 3.16.13. Үзілу деңгейін анықтау әдістемесін және кинематикалық есебін шығару;

ПК 2.14.10. Устанавливать рулоны марли в специальное устройство и выполнять сшивку концов, заправлять швейные машины.
ПК 2.14.11. Контролировать качество прочеса, настила ватки на преобразователь, обрезки и обметки краев фильтров.
ПК 2.14.12. Проверять работы ножа на швейной машине.
ПК 2.14.13. Ликвидировать обрыв прочеса и дублирования ватки.
ПК 2.14.14. Выравнивать края фильтра.
ПК 2.14.15. Ликвидировать загрязненные места в полотне.
ПК 2.14.16. Снимать наработанный рулон фильтра, укладывать на стол, устанавливать товарный валик в зажимы товарного регулятора.
ПК 2.14.17. Заправлять новое рулоны фильтров.
ПК 2.14.18. Выполнять сборку окраек полотна и сдавать их на переработку.
11.
2.15. 120815 2 – Оператор чесально-ленточного агрегата*
ПК 2.15.1. Организовывать технологический процесс производства различной продукции.
ПК 2.15.2. Предупреждать и устранять дефекты продукции.
ПК 2.15.3. Вести установленную техническую документацию.
ПК 2.15.4. Подготавливать оборудование к работе.
ПК 2.15.5. Содержать инструменты и приспособления в надлежащем состоянии.
ПК 2.15. 6. Контролировать качество продукции.
ПК 2.15.7. Принимать и сдавать смену.
ПК 2.15.8.Выполнять процесс выработки ленты на агрегате чесально-ленточных машин.
ПК 2.15.9. Эксплуатировать чесально-ленточное устройство.
ПК 2.15.10. Контролировать качества прочеса и ленты.
ПК 2.15.11. Производить ремонт обслуживаемого агрегата.
ПК 2.15.12. Регулировать степень рыхления хлопка.
ПК 2.15.13. Удалять отходы.
ПК 2.15.14. Соблюдать электробезопасность и пожарную безопасность.
12.  Специалист среднего звена
3.16. 120816 3 – Техник-технолог
ПК 3.16.1. Оформлять технологическую и другую документацию.
ПК3.16. 2. Использовать контрольно-измерительные приборы.
ПК 3.16.3. Применять робото- и микропроцессорную технику.
ПК3.16. 4. Решать вопросы использования материалов с учетом экономической целесообразности.
ПК 3.16. 5. Применять требования нормативных документов к видам продукции.
ПК3.16. 6. Применять документацию систем качества.
ПК3.16. 7. Соблюдать основные правила системы сертификации Республики Казахстан.
ПК3.16. 8. Составить план прядения;
ПК3.16. 9. Разрабатывать системный план работ технологических линий перерабатывающей отрасли волокнистых материалов;
ПК3.16. 10. Составить график работы технологических линий;
ПК3.16. 11. Производить технологический расчет расхода сырья, производительности оборудования, параметров технологических процессов прядильного производства;
ПК 3.16.12. Рассчитывать производительность прядильных машин;
ПК3.16. 13. Производить кинематический расчет и методику определения уровня обрывности;

КҚ 3.16.14. Иіру өндірісі зертханасында жұмыс дағдыларын игереді.
3.17. 120817 3 – Техник-механик
КҚ 3.17.1. Қызметтік хаттарды, іс номенклатурасын құрастырады және реквизиттер толтырады, дұрыс орналастырады;
КҚ 3.17.2. Оларсыз, қосымша тiркелген күштердiң есепке алуымен материалдық нүктелердiң қозғалысының параметрлерiн анықтайды;
КҚ 3.17.3. Технологиялық жабдықтарға арналған электрлі қозғалтқыштарды таңдайды, трансформаторды желіге қосады, электрлі қозғалтқышпен басқару схемасын жинайды;
КҚ 3.17.4. Өлшегіш құралдарды дұрыс таңдап, оларды қолданады және шектерді жүктейді, қондыруларды таңдайды, сатандарттар пайдаланады;
КҚ 3.17.5. Microsoft Office бағдарламасының стандартты пакетін қолданады және операциялық жүйеде жұмыс істейді;
КҚ 3.17.6. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі ережесі сақталуын бақылау жүргізеді және жұмыстың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз етеді;
КҚ 3.17.7. Жеке қорғаныш құралдарын қолданады және сәтсіз жағдайда зақымданушыға дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді;
КҚ 3.17.8. Техникалық суреттер мен сызбалар арқылы ойын дұрыс жеткізеді, анықтамаларды қолданады, КҚБЖ-ге (ЕСКД) сәйкес схемалар, сызбаларды оқиды және құрастырады;
КҚ 3.17.9. Айналатын және майысатын кезеңдерінде эпюрлар құрады, бітеулер, тіреуіштер реакциясын анықтайды;
КҚ 3.17.10. Жөндеу кезінде бақылау-өлшегіш және жұмысшы құралдарын қолданады;
КҚ 3.17.11. Жабдықтарға кезеңдік қадағалау жүргізеді;
КҚ 3.17.12. Жабдықтарды баптайды және жинақылаудың тәсілдерін игереді;
КҚ 3.17.13. Жабдықтарды жөндеу құжаттарын дайындайды, косалқы бөлшектер мен аспаптарды, кажетті материалдарды алу жөніндегі сұранысты толтырады;
КҚ 3.17.14. Механизмдердің негізгі сынықтарын жояды және механизмнің барлық реттеу түрлерін орындайды;
КҚ 3.17.15. Метал кесетін станоктардағы бөлшектерді өңдейді және бөлшектерге слесарлық өңдеу жүргізеді;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
301-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім беру коды және бейіні:1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша).
Көпшілік тынатын тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы:   1211000 – Тігін өндірісі және киімді моделдеу
Біліктілігі: 121101 2 - Кестелеуші*
121102 2 – Шілтерші*
121103 2 - Тігінші*
121104 2 - Киім пішуші*

ПК3.16. 14. Работать в лаборатории прядильного производства.
3.2. 120817 3Техник-механик.
ПК 3.17.1. Правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел.
ПК3.17. 2. Определять параметры движения материальной точки, как с учетом приложенных сил, так и без них.
ПК 3.17.3. Собирать схемы управления электродвигателями, подключать в сеть трансформаторы, подбирать электродвигатели для технологического оборудования.
ПК3.17. 4. Пользоваться стандартами, выбирать посадки, назначать допуски, правильно выбирать измерительные средства и пользоваться ими.
ПК3.17. 5. Работать в операционной системе, пользоваться стандартным пакетом программ Microsoft Office.
ПК3.17. 6. Обеспечить безопасность ведения работ и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности.
ПК 3.17.7. Пользоваться индивидуальными средствами защиты, оказывать доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
ПК3.17. 8. Составлять и читать чертежи, схемы согласно ЕСКД, пользоваться справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка.
ПК3.17. 9. Определять реакции опор, заделок, строить эпюры на крутящий и изгибающий момент.
ПК3.17. 10. Пользоваться рабочими и контрольно-измерительными инструментами при ремонте.
ПК 3.17.11. Проводить периодические осмотры оборудования.
ПК 3.17.12. Владеть приемами комплектования и наладки оборудования.
ПК3.17. 13. Оформлять документацию на ремонт оборудования, составлять заявки на получение необходимых материалов, запасных частей и инструментов;
ПК3.17. 14. Устранять основные неисправности механизмов и выполнять все виды регулировок механизмов.
ПК3.17. 15. Производить слесарную обработку деталей и обработку деталей на металлорежущих станках.
Приложение 301
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и
ремонт (по отраслям)
Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1211000 - Швейное производство и моделирование
одежды
Квалификации: 121101 2 – Вышивальщица*
121102 2 – Кружевница*
121103 2 – Швея*
121104 2 – Раскройщик*

4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: біліктілігіне қарай бір арнайы пән бойынша емтихан тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау
1) 121101 2- Кестелеуші, 121102 2 – Шілтерші: АП 04 – Арнайы технология;
2) 21103 2 – Тігінші, 121106 2 – Арнайы тігінші: АП 04 – Тігін өндірісінің технологиясы;
3) 121104 2 – Киім пішуші, 121105 2 - Киім конструкторы, 121107 2 – Модельер-пішуші, 121110 2 - Пішуші: АП 05 – Киімді құрастыру (конструкциялау)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
302-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – «Өндіру, монтаждау, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша)» Көпшілік
тұтынатын тауарлар мен бұйымдар
технологиясы
Мамандығы: 1211000 – «Тігін өндірісі және киімді моделдеу»

4320
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля, порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломной работы со сдачей экзамена по одной из спецдисциплин согласно квалификаций:
1) 121101 2- Вышивальшица, 121102 2 – Кружевница:    СД 04 – Спецтехнология;
2) 121103 2 – Швея, 121106 2 – Портной:    СД 04 – Технология швейного производства;
3) 121104 2 – Раскройщик, 121105 2 - Конструктор одежды, 121107 2 – Модельер- закройщик, 121110 2 - Закройщик:     СД 05 – Конструирование одежды
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 302
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и
ремонт (по отраслям)
Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1211000 «Швейное производство и моделирование
одежды»

КП 2.1
Өндірістік практика (жұмыс орындарындағы)
216
КП 2.2
Технологиялық практика
72
КП 2.3
Диплом алдындағы практика
288
АА 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5184
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жобалардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны орындау және қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
307-қосымша
1211000 –Тігін өндірісі және киімді моделдеу мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің пәннің индексі
Пәннің, практиканың атауылары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби терминология, бөлімдер бойынша тіл дамыту және аударма жасау техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуда және оқуда лексикалық және грамматикалық минимум;
- қазақ(орыс) тілінде қарым-қатынас жасаудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- кәсіби терминдерді түрлі грамматикалық формаларда қолдану;
- жағдаяттарға байланысты ұғымды және жүйелі түрде өз ойын айту;
- өзінің кәсіби қызметінде қазақ(орыс) тіліндегі білімін қолдану;
- айтылған сөйлемді түсіну;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіби терминология, бөлімдер бойынша тіл дамыту және аударма жасау техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуда және оқуда лексикалық және грамматикалық минимум;
- қазақ(орыс) тілінде қарым-қатынас жасаудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- кәсіби терминдерді түрлі грамматикалық формаларда қолдану;
- жағдаяттарға байланысты ұғымды және жүйелі түрде өз ойын айту;
- өзінің кәсіби қызметінде қазақ(орыс) тіліндегі білімін қолдану;
- айтылған сөйлемді түсіну;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуда және оқуда лексикалық және грамматикалық минимум;
- ағылшын тілінде қарым-қатынас жасаудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- кәсіби терминдерді түрлі грамматикалық формаларда қолдану;
- жағдаяттарға байланысты ұғымды және жүйелі түрде өз ойын айту;
- өзінің кәсіби қызметінде ағылшын тіліндегі білімін қолдану;
- айтылған сөйлемді түсіну.
БҚ 4
БҚ 8
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар
Білімдер:
- қауіпсіздік техникасы ережелері;
- спорт түрлері бойынша ережелер;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, шаңғымен жүру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Іс – қағаздарын жүргізу және корреспонденция тұралы мәліметтер.
Ұйымдық құжаттары.
Бұйрық – жарлық құжаттар.
Ақпараттық – анықтамалық құжаттар.
Еңбек қатынастарын құжаттау.
Қызмет хаттарының негізгі әдістемелері. Іс-қағаздарды рәсімдеу, сақтау және архивке өткізу.
Білімдер:
- іс жүргізу тілінің терминдері;
- құжат түрлері;
- деректер тізбесінің қалыптасқан құрылымы;
- құжаттардың формуляр үлгісі;
- әр түрлі іс- қағаздарының толтырылу үлгісі;
Іскерліктер:
- ережеге сәйкес құжаттарды дұрыс құру және дұрыс толтыру;
- құжат деректемелерін ұқсастығы мен айырмашылығын айыру;
- екі тілде іс-қағаздарын ережеге сәйкес жүргізу;
- нормативті актілердің талаптарын сақтау;
- құжаттарды рәсімдеу, қажетті жерлерге өткізу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
ЖКП 02
Сызу
Сызу техникасы. Сызбаларды графикалық рәсімдеу. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Бөлшек конструкциясын талдау. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызбаларды графикалық рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
- сызбаларды рәсімдеуді;
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуін;
- мамандық бойынша сызбалар және схемалардың орындалуын;
БҚ 4
КҚ 1.1.1

ПП 2.1
Производственная практика (на рабочих местах)
216
3,4
ПП 2.2
Технологическая практика
72
4
ПП 03
Преддипломная практика, в т.ч. дипломное проектирование
288
4
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5184
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего
5800
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
***Рекомендуемые формы итоговой аттестации: выполнение и защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 307
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1211000 «Швейное производство и моделирование одежды»
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Развитие речи, терминология по специальности.
Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессональная лексика
Профессиональное общение.
Знания:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на казахском (русском) языке;
Умения:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- применять знания казахского языка (русского) в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух;
БК 1
БК 2
БК 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Развитие речи, терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов, профессиональное общение. Работа с профессиональными терминами: мое рабочее место, рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия.
Знания:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на английском языке;
Умения:
- применять профессиональную терминологию в общении с клиентами;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- понимать речь на слух.
БК 1
БК 2
БК 8
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений;
- техники метания гранаты, толкания ядра;
- техники катания на лыжах;
- правил спортивных и подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах;
- ходить на лыжах;
- участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.
БК 4
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке:
Сведения о делопроизводстве и корреспонденции. Организационные документы.
Приказно –уставные документы. Информационно-справочные документы. Документирование трудовых отношений.
Основная методика служебного письма. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- термины делопроизводства;
- виды документов;
- сформированная структура перечня документов;
- формуляр - образец документов;
- образец заполнения деловых бумаг;
Умения:
- правильное составлять и правильное заполнять документы согласно правил;
- определять сходство и различие данных в документах;
- вести делопроизводство на двух языках согласно правил;
- соблюдать требования нормативных актов;
- оформлять документы, передавать по месту назначения.
БК 1
БК 3
БК 6
ОПД 02
Черчение
Техника черчения. Графическое оформление чертежей. Основы геометрического и проекционного черчения. Элементы технического рисунка. Общие правила выполнения чертежей. Анализ конструкции детали. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
требования к графическому оформлению чертежей;
- единую систему конструкторской документации;
основные правила
- построения чертежей и схем;
Умения:
- оформлять чертежи;
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять чертежи и схемы по специальности.
БК3

КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.9
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық механизмнің негізгі элементері. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлік қызмет саласындағы бәсекелестік. Нарықтық экономикадағы мемлекеттің рөлі.
Мемлекеттің қаржы жүйесі және қаржы саясаты. Нарықтық экономикадағы еңбектің рөлі. Кәсіпкерлік қызметтің негізгі формалары. Шаруашылық іс –әрекеттің өндірістік тиімділігі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалайнесие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
Іскерліктер:
- экономикалық заңдар ықпалының объективтілігін түсіндіруді;
- экономикалық қатынастардың түрлеріне баға беруді;
- кәсіпкерлік қызметке экономикалық талдау жасауды.
БҚ 4
КҚ 2.7.6
ЖКП 04
Кәсіби этика және этикет
Қызмет көрсету мәдениетінің психологиясы. Қызмет көрсету мәдениетінің этикасы. Кәсіби этика. Еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасы. Эстетикалық мәдениет: техникалық эстетика және дизайн; қызметкердің сыртқы бейнесінің эстетикасы; байланыс зонасындағы қызметкердің этикеті; қызмет көрсетудің ұйымдастыру-технологиялық мәдениеті; қызмет көрсету сферасының маркетингі мен қызмет көрсетудің прогрессивті түрлері.
Білімдер:
- психология туралы жалпы мәліметтерді;
- конфликтерді шешу тәсілдерін;
- еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын;
- кәсіпорын мен жұмыс орны интерьерінің сыртқы безендірілуінің эстетикасын;
Іскерліктер:
- қызметкердің сөйлеу мәдениетін, клиенттермен қарым-қатынас мәдениетін сақтауды;
- байланыс аймағында қызметкердің сыртқы бейнесіне қойылатын эстетикалық таҒлаптарды және этикетін сақтауды;
- қызмет көрсетудің жаңа түрлерін енгізуді.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
ЖКП 05
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың жалпы қағидалары және міндеттері. ҚР еңбекті қорғау жөнінде заңнамасы.
Кәсіпорындардағы қауіпсіздік техника ережелері. Өндірістік санитария мен гигиена.
Өрт қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың құқықтық негіздерін және негізгі міндеттерін;
- электр қондырғылырына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқамалық турлерін;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- жұмысты еңбек қауіпсіздігін ескере отырып ұйымдастыру;
- міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсетуді;
БҚ 3
БҚ 8
БҚ 9
ЖКП 06
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
Жалпы электротехника: электр өрісі; тұрақты токтың электр тізбектері; электромагнетизм; трансформаторлар; айналмалы және тұрақты токтың электрлік машиналары; электр қозғалтқыштар және басқару аппаратурасы; электр энергиясын беру және бөлу.
Электроника негіздері: электровакуумдық және газдық разрядтық құралдар; жартылай өткізгіш және фотоэлектрондық құралдар; электрондық түзеткіштер және күшейткіштер; электрондық генераторлар мен өлшегіш құралдар; микроэлектрониканың интегралды кестелері.
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектері, өткізгіш материалдары туралы жалпы мәліметтерді;
кедергілерді параллель жалғау және түйістіру заңдылықтарын;
өлшегіш құралдардың қызмет принциптерін, қондырылуын, топтастырылуын;
микроэлектрониканың интегралды кестелері туралы жалпы мәліметтерді;
Іскерліктер:
кестелерде электр тізбектерінің негізгі элементтерін бейнелеуді;
ұсынылған элементтерден электр тізбектерін жинақтауды;
токтарды, кернеулерді, қуаттарды, энергияларды, кедергілерді өлшеулерді жүргізуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 3
БҚ 9
ЖКП 07
Қолданбалы информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
Жоспарлы қамтамсыздандыру түрлері (жүйелі және қолданбалы).
Операциялық жүйелердің негізгі бұйрықтары. Сервистік бағдарламалардағы жұмыс. процессоры.
Power Point бағдарламасында презентацияларды жасау және көркемдеу. Жергілікті және ғаламдық желілер. WinZip архивтары. Деректер қорын басқару жүйелері.
Тігін өндірісі жабдықтарының автоматика элементтері және автоматтандыру жүйелері тұралы жалпы мәліметтер.
Білімдер:
есептеулерге, ғылыми зерттеу және тәжірибелік құрастыру жұмыстарына арналған қазіргі заманғы компьютерлік бағдарламаларды;
-тігін өндірісі жабдықтарының автоматика элементтері және автоматтандыру жүйелері тұралы;
Іскерліктер:
мәтіндік құжаттарды жасауда практика жүзінде компьютерлерді пайдалануды;
мәліметтер базасын басқару жүйесін (МББЖ) пайдалануды;
кесте мәліметтерінің негізінде цифрлік және мәтіндік ақпараттарды өңдеуді;
қолданбалы бағдарлама пакеттерімен жұмыс істеуді.
БҚ 6
ЖКП 08
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы.
Сертификаттау негіздері;терминдер және анықтауыштар; «Сертификаттау туралы» ҚР Заңы. Өнiм сапасы және сәйкестiк жөніндегі декларациясы. Сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері Сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру. Метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Стандарттаудың халықаралық жүйесі ИСО 9001-2000 (ISO).
Білімдер:
- стандартизация, метро-логия және өнім сапасы жөнінде негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiм қасиеттерін, сертификация, сапа көрсеткіштерінің номенклатурасын;
- өнім сапасын бақылау түрлерін;
-тігін саласында қолданылатын стандарт түрлерін;
- ИСО 9001-2000 (ISO) халықаралық стандарттарын:
Іскерліктер:
- нормативті -техникалық құжаттамаларды пайдалануды;
- өнім сапасын стандарт талаптарына сәйкестігін анықтай алуды;
БҚ 3

ПК 2.1.2
ПК 2.5.3
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику. Основные элементы рыночного механизма. Рыночная система, монополия, конкуренция.
Конкуренция в сфере предпринимательской деятельности. Роль государства в рыночной экономике. Финансовая система и финансовая политика государства. Роль труда в рыночной экономике. Основные формы предпринимательской деятельности. Производственная эффективность хозяйственной деятельности.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой,
- денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- объяснить объективность действия экономических
- законов;
- дать оценку типам экономических отношений;
- проводить экономический анализ предпринимательской деятельности.
БК 4
ПК 2.7.6
ОПД 04
Профессиональная этика и этикет
Психология культуры сервиса. Этическая культура сервиса. Профессиональная этика. Этика взаимоотношений в трудовом коллективе. Эстетическая культура: техническая эстетика и дизайн; эстетика внешнего облика рабочего; этикет работника контактной зоны; организационно-технологическая культура сервиса; маркетинг сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания.
Знания:
- общие сведения о психологии;
- способы разрешения конфликтов;
- этику взаимоотношений в трудовом коллективе;
- эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест;
Умения:
- соблюдать культуру общения работника с клиентом;
- соблюдать эстетические требования к внешнему облику и этикет работника контактной зоны;
- внедрять новые виды услуг.
БК 2
БК 4
БК 8
БК 10
ОПД 05
Охрана труда
Важнейшие положения и задачи охраны труда. Законодательство по охране труда в РК. Правила техники безопасности на предприятиях. Производственная санитария и гигиена. Пожарная безопасность. Промышленная экология.
Знания:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники, производственной санитарии и гигиены;
- виды инструктажа;
- требования по охране окружающей среды;
Умения:
- организовать работу на предприятии с учетом безопасности труда;
- определять степень опасности воздействия электрического тока в сети на человека;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь.
БК 3
БК 8
БК 9
ОПД 06
Общая электротехника с основами электроники
Общая электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; электропривод и аппаратура управления; передача электрической энергии.
Основы электроники: электровакуумные и газоразрядные приборы; полупроводниковые и фотоэлектронные приборы; электронные выпрямители и усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; интегральные схемы микроэлектроники
Знания:
- общие сведения об электрических цепях постоянного и переменного тока, проводниковых материалах;
- законы последовательного и параллельного соединения сопротивлений;
- классификацию, устройство и принцип действия измерительных приборов, машин переменного и постоянного тока;
- общие сведения об интегральных схемах микроэлектроники;
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- собирать электрическую цепь из предложенных элементов;
- производить измерения тока, напряжения, мощности, энергии, сопротивления;
- соблюдать электробезопасность.
БК 3
БК 9
ОПД 07
Прикладная информатика и основы автоматизации производства
Виды программного обеспечения (системное и прикладное). Основные команды операционной системы. Работа в сервисных программах. Создание и оформление презентаций в программе Сети: локальная и глобальная. Архивы WinZip. Системы управления базами данных.
Общие сведения об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства.
Знания:
- современные компьютерные программы для оформления отчетов, научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок;
- об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства;
Умения:
- практически использовать компьютеры для обработки текстовой документации;
- использовать системы управления базами данных (СУБД);
- выполнять обработку цифровой и текстовой информации на основе табличных данных;
- работать с пакетами прикладных программ;
БК 6
ОПД 08
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации. Основы сертификации; термины и определения; Закон РК «О сертификации». Качество продукции и декларация о соответствии. Показатели качества и методы их оценки; разработка и внедрение системы менеджмента качества. Основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основные понятия и определения в области стандартизации, метрологии и качества продукции;
- свойства продукции, сертификацию, номенклатуру показателей качества;
- виды контроля качества продукции;
- виды стандартов, используемых в швейной отрасли;
- международные стандарты ИСО 9001-2000;
Умения:
- применять необходимую нормативно-техническую документацию;
- определять соответствие качества продукции требованиям стандартов.
БК 3

КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.8
КҚ 2.6.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Тігін бұйымдарына арналған материалдар (Материалтану)
Тоқыма талшықтарының қасиеттері. Тоқыма өндірісінің технологиялық процестері. Маталардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері. Маталар мен басқа тоқыма материалдарының ассортименті. Тоқыма материалдарын стандарттау және олардың сапасы.
Білімдер:
- тоқыма материалдары-ның қасиеттерін;
- тігін бұйымдарына арналған маталар мен материалдар ассортиментінің сипаттамасын;
- тігін бұйымдары пакеттеріндегі материалдарды таңдауға және жинақтауға қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- маталар мен материалдардың талщықтық құрамын анықтауды;
- негізгі жіп бағытын, маталардың оң және теріс беттерін, тоқу түрлерін және оның матаның сыртқы түрі мен қасиетіне әсерін анықтауды;
- талаптарға сай бұйым пакетіне қажетті материалдарын таңдауды;
- киімді өңдеу кезінде материалдардың қасиеттерін ескертуді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.6.4.
КҚ 2.7.3
АП 02
Арнайы сурет және көркем графика
Геометриялық фигураларды суреттеу. Жай заттармен матаға сурет салу. Түстер. Оюлар. Адам фигурасының пропорциясы. Схема бойынша үлгіні суреттеу. Киімдердің және оның бөлшектерінің суретін салу.
Білімдер:
- сурет туралы негізгі мағлұматтарды;
- ер, әйел адам және балалар фигурасының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- схема бойынша әр түрлі техникада сүрет салу;
- киімдер элементтерінің суретін салу;
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.7.2
АП 03
Тігін өндірісінің жабдықтары (Жабдықтау)
Тігін өндірісі жабдықтарының жіктелімі;.
Әр түрлі класстағы тігін машиналары және олардың сипаттамасы.
Ылғалды –жылулы өңдеуге (ЫЖӨ) арналған жабдықтар
Дайындау –пішу өндірісінің жабдықтары. Тігін өндірісін кешенді механизациялау және автоматтандыру.
Білімдер:
- құрал-жабдық тағайындалуының тігін бұйымдарын өңдеу әдістерімен байланысы;
- белгілі шетел фирмаларының тігін машиналары және жартылай автоматтарының жіктелімін;
- инелер жіктелімін;
- технологиялық процестерді кешенді механизациялау шарттарын;
- ЫЖӨ арналған құралжабдықтың түрлерін және сипаттамасын;
- дайындаупішу өндірісі жабдықтарының түрлерін және сипаттамасын;
Іскерліктер:
- құрал-жабдықтар бойынша каталог, анықтама әдебиетпен қолдануды;
- киім түріне және материалдар қасиеттеріне байланысты құрал-жабдықты дұрыс таңдауды;
- тігін машинасындағы ұсақ ақаулықтарды жою ретін;
- машиналарда өңдеу және ЫЖӨ режимдерін белгілеуді;
- технологиялық операцияларды орындау кезінде еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтай алуын
БҚ 9
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.5.
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
АП 04
Тігін өндірісінің технологиясы
Кіріспе. Киімдерді тігу технологиясының негіздері. Сыртқы киімдерді (пальто, костюмдер, күртешелер және т.б.) түйіндеп өңдеу технологиясы. Шалбар және белдемшелерді (юбкаларды) өңдеу. Көйлектерді, блузаларды, сыртқы жейделер және т.б. түйіндеп өңдеу ерекшілік-тері. Қазақ ұлттық киімін өңдеу ерекшеліктері.
Дайындау-пішу өндірісі. Киімді жөндеу және жаңарту ерекшіліктері.
Білімдер:
- қол, машина және ЫЖӨ жұмыстарының терминологиясы мен орындалуының техникалық шарттарын;
- тігіс түрлерін және олардың сипаттамасын;
- тігін бұйымдарының түйіндерін, бөліктерін өңдеу тізбегін және техникалық шарттарын;
- дайындау –пішу цехы (учаскесі) міндеттерін;
Іскерліктер:
- ассортименттік топтардағы бұйымдарды тігу бойынша машиналы және қол жұмыстарды орындауды;
- тігін бұйымдарының түйіндерін, бөліктерін машиналарда немесе қолмен өңдеуді;
- бөліктерді қосып бұйымды жинауды;
- орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді;
БҚ 7

ПК 2.3.5
ПК 2.4.8
ПК 2.6.5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Материалы для швейных изделий
(Материаловедение)
Основные свойства текстильных волокон. Технологические процессы текстильного производства. Состав, строение и свойства тканей. Ассортимент других текстильных материалов, применяемых при изготовлении одежды. Стандартизация текстильных материалов и х качество.
Знания:
- свойства текстильных материалов;
- характеристику ассортимента тканей и материалов, предназначенных для швейных изделий;
- требования к подбору и комплектации материалов для пакетов швейных изделий;
Умения:
- определять волокнистый состав тканей, материалов;
- определять направление нитей основы в тканях, лицевой и изнаночной сторон, виды переплетений и их влияние на внешний вид и свойства тканей;
- подбирать все необходимые материалы для пакета изделия в соответствии с требованиями;
- учитывать свойства материалов при изготовлении одежды.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.6.4
ПК 2.7.3
СД 02
Спецрисунок и художественная графика
Рисование геометрических фигур. Рисование драпировок с несложными предметами. Цвет. Орнамент. Пропорции фигуры человека. Рисование манекена по схемам. Рисование одежды и ее деталей
Знания:
- основные сведения о рисунке;
- особенности мужской, женской и детской фигуры;
Умения:
- выполнять рисунки в различной технике по схемам;
- выполнять рисунки элементов одежды
ПК 2.2.5
ПК 2.5.1
ПК 2.7.2
СД 03
Оборудование швейного производства (Оборудование)
Классификация оборудования швейного производства. Швейные машины различных классов и их характеристика. Оборудование для влажно-тепловой обработки (ВТО). Оборудование подготовительно-раскройного производства. Комплексная механизация и автоматизация швейного производства.
Знания:
- взаимосвязь выбора оборудования со способами обработки швейных изделий;
- классификацию швейных машин и полуавтоматов ведущих зарубежных фирм;
- классификацию игл;
- условия комплексной механизации технологических процессов;
- виды и характеристику оборудования для ВТО;
- виды и характеристику оборудования раскройно-подготовительного производства;
Умения:
- пользоваться каталогами и справочной литературой по оборудованию;
- осуществлять правильный выбор оборудования в зависимости от вида одежды и свойств материалов;
- устранять мелкие неполадки в швейной машине;
- устанавливать режимы обработки на машинах и режимы ВТО;
- соблюдать требования техники безопасности при работе на швейном оборудовании.
БК 9
ПК 2.1.5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.5
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
СД 04
Технология швейного производства:
Введение. Основы технологии пошива одежды. Технология поузловой обработки верхней одежды (пальто, костюмов, курток и пр.). Обработка брюк и юбок. Особенности поузловой обработки женских платьев, мужских верхних сорочек и др. Подготовительно- раскройный процесс. Особенности технологии ремонта и обновления одежды.
Знания:
- терминологию и технические условия выполнения ручных, машинных и утюжильных работ;
- виды швов и их характеристику;
последовательность и технические условия обработки узлов и деталей швейных изделий;
- функции подготовительно- раскройного цеха (участка);
Умения:
- выполнение машинных и ручных работ по пошиву изделий ассортиментных групп;
- производить обработку деталей и узлов швейных изделий на машинах или вручную;
- выполнять соединение деталей, сборку изделий;
- обеспечить качество выполняемых работ
БК 7

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.5
АП 04
Арнайы технология (1211012 үшін)
Кестелерді қолдану; кестелеу түрлері; кесте тоқуға арналған тоқыма материалдары; қол жұмыстарына арналған аспаптар және құралдар; қолды және машиналы тігістер; қолмен кестелеудің технологиясы; даярлайтын жұмыстар; қатарлап тігу; крестеп, қабатты креспен, жартылай креспен (немесе росписпен) кестелеу; гладпен, есептеп және еркін кестелеу; моншақ, бисер, шнур, таспа және т.б. қолданып кестелеу; аппликациялау; машиналы кестелеуге арналған жабдықтар; машиналы кестелеу технологиясы.
Білімдер:
- көркемдеп кестелеу түрлерін;
- көркемдеп кестелеу технологиясын;
- дәстүрлі өрнектерді және көркемдік кестелеу суреттерін;
- кестелеу бұйымдарында сәндік элементтерін композициялық орналастыру ережесін;
- бұйым формасы мен суреттің арақатынасын;
Іскерліктер:
- әр алуан түрдегі кестелеуді орындай алуын;
- сәндік материалдар қолданысымен кестелеу және алтынмен тігу жұмыстарын орындау;
- жергілікті халық қол өнерінің көркемдік дәстүрлері негізінде жеке шығармашылық элементімен бұйымдарды кестелей алуын;
- орындалатын жұмыстар-дың сапасын қамтамасыз етуді;
БҚ 7
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
АП 04
Арнайы технология (1211022 үшін)
Шілтерлерді қолдану; шілтерлер тоқуға арналған материалдар; шілтерлі бұйымдар және шілтердің дәстүрлі түрлері; шілтерлерді тоқудың негізгі элементтері; тоқу техникасы; шілтерлі бұйымдарды және бір қалыпты шілтерлерді тоқу технологиясы; шілтердің сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- шілтер тоқудың дәстүрлі өнерін;
- іліп тоқу тәсілдерін;
- шілтер тоқуға арналған материалдарды;
- бұйым түріне қарай шілтер оюының композициялық құрылу негіздерін;
Іскерліктер:
- шілтер тоқуды және дана шілтер бұйымдарын дәстүрлі іліп тоқу техникасымен тоқуды;
- сурет бойынша шілтерді және шілтерлі бұйымдарын тоқуды;
- тоқудың барлық элементтерін қолданып қос сцепті шілтерлерін тоқуды,
- киімдер безендіру үшін скан, тор, шілтерлі бұйымдарын тоқуды;
БҚ 7
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
ПК 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 05
Киімді құрастыру (конструкциялау)
Жеке тапсырыс бойынша киім бұйымдарын дайындаудағы құрастыру жобасының ерекшелігі. Киімдерді техникалық үлгілеу. Эскиз бойынша киім конструкциясын әзірлеу. Тұлға ерекшеліктерін ескере отырып киімді құрастыру. Ассортимент топтарындағы киімді үлгілеу мен құрастыру. Лекалдарды техникалық көбейту. Лекалдарды даярлау процесі. Лекалдардағы бақылау белгілері. Лекалдарды сақтау ережелері.
Материалдарды пішуге техникалық талаптар. Лекал жаймаларын жасау. Киімнің жаңа үлгілерін көркемдік жобалау. Жаңа сән енгізуге өндірістің конструкторлы- технологиялық дайындығы. Модель конструкциясын өлшем-нен кейін түзету әдістері. Үлгінің құрастырушылық шешімін орынды анықтау принциптері. Үлгіні жобалауды құрастыруда есеп жүргізу үшін нәтиже деректері. Киім бұйымдарын құрастыру процесінде қазіргі заманға сай технологиялық және ұйымдық-техникалықты қамтамасыз ету. Жаңа конструкторлық құжатнама қолдануы. Компьютер техникасы көмегімен конструктивті моделдеу әдістері.
Білімдер:
- техникалық моделдеу әдістерін;
- киімдер құрастырудағы қазіргі заман бағыттарын;
- фигура құрылысы және келбеті, жасына қарай жеке тапсырыс бойынша бұйымдарды моделдеу және құрастыру ерекшелігін;
- әдістемелік және моделді-конструкторлық құжаттарды;
Іскерліктер:
- тапсырыс берушінің таңдаған нобайына сәйкес киім бұйымдарының конструкциясын әзірлеуді;
- киімдер бұйымдарын жобалауға арналған құжаттарды қолдануды;
- конструкторлық құжаттарды, макеттерді, базалық лекалдарды пайдалана алуды;
- тиімді конструктивтік шешімдерін анықтай алуды;
- сызбалар құрылымын; иықты және белдеулік, бұйымның конструктив-тік үчаскелерін есептеп шығаруды;

ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.5
ПК 2.7.3
ПК 2.7.5
СД 04
Спецтехнология (для 1211012)
Применение вышивки; виды вышивки; текстильные материалы для вышивания; инструмент и принадлежности для ручных работ; ручные и машинные швы; технология ручной вышивки; подготовительные работы; строчевое шитье; вышивка крестом, двойным крестом, полукрестом (или росписью); вышивка гладью, счетной и свободной; вышивка с применением бус, бисера, шнур, тесьмы и др.; аппликация; оборудование для машинной вышивки; технология машинной вышивки.
Знания:
- виды художественной вышивки;
- технологию художественной вышивки;
- традиционные узоры и рисунки художественной вышивки;
- правила композиционного размещения декоративных элементов в изделии с вышивкой;
- соотношение формы изделия и рисунка;
Умения:
- выполнение вышивки разных видов;
- выполнение золотошвейных работ и вышивки с применением декоративных материалов;
- вышивание изделий с элементом самостоятельного творчества на основе художественных традиций местного народного промысла;
- орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді;
БК 7
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
СД 04
Спецтехнология (для 1211022)
Назначение кружев; материалы для плетения кружев; традиционные виды кружев и штучных кружевных изделий; основные элементы плетения кружев; техника плетения; технология плетения штучных кружевных изделий и мерных кружев; требования к качеству кружев.
Знания:
- традиционное искусство плетения кружев;
- приемы плетения;
- материалы для плетения кружев;
- основы композиционного построения узора кружев в зависимости от изделия;
Умения:
- выполнять плетение кружева и штучных кружевных изделий традиционной техникой плетения;
- выполнять плетение кружева и кружевных изделий по рисункам;
- выполнять плетение парных, сцепных и парносцепных кружев с применением всех элементов плетения;
- применять плетение скани, сеток, кружевных изделий для оформления одежды.
БК 7
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 05
Конструирование одежды
Особенности конструкторского проектирования при изготовлении одежды по индивидуальным заказам. Техническое моделирование одежды. Разработка конструкций одежды по эскизу. Конструирование одежды с учетом особенностей телосложения фигуры. Конструирование и моделирование одежды ассортиментных групп. Техническое размножение лекал. Процесс изготовления лекал. Контрольные обозначения на лекалах. Правила хранения лекал.
Технические требования к раскрою материала. Раскладка лекал. Художественное проектирование новых моделей одежды. Конструкторско- технологическая подготовка производства к внедрению новой моды. Методы корректировки конструкции модели после примерок. Применение новой конструкторской документации. Методы конструктивного моделирования с помощью компьютерной техники.
Знания:
- методы технического моделирования;
- современные направления в конструирование одежды;
- особенности конструирования и моделирования изделий по индивидуальным заказам с учетом возраста, строения фигуры и внешности;
- методическую и модельно-конструкторскую документацию;
Умения:
- производить разработку конструкции изделий одежды в соответствии с моделью, выбранной заказчиком;
- применять документацию для проектирования изделий одежды;
- применение базовых лекал, макетов, конструкторской документации;
- определение рационального конструктивного решения;
- производить расчет конструктивных участков изделий, плечевых и поясных; построение чертежа.

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
АП 06
Киімдерді үлгілеу және көркемдеп бейнелеу:
Костюмдерді көркемдеп жобалау негіздері. Киімдерді композициялау заңдылықтары. Түйреу әдісімен киімдерді үлгілеу. Әр түрлі ассортименттік топтардағы тігін бұйымдарын үлгілеу және көркемдеп бейнелеу.
Білімдер:
- киімдерді үлгілеудің тарихы мен көркемдер жобалаудың негізгі принциптерін;
- сән өзгерістерінің заңдылықтарын;
- тұлғаның құрастыру белдеуін, киімдегі формаҒлар мен силуэттің сипаттаҒмасын, адам тұлғасының формаларыҒмен байланысын;
- бұйымның бөлшек түрлерінің қарым-қатынастары туралы ұғымды және киімдер композициясындағы ритмикалық қозғалыстардың түрлерін;
- костюмдегі сәндік безендірулердің мәнін;
- түс үйлесімін құру принципін және көрермендік иллюзиясының түрлерін;
- киімдерді түйреу әдістерімен үлгілеу тәртібін;
- киімдердің стильдік шешімдерінің негізгі топтарын;
- киімдердің неге арналғандығын, түрлері мен формаларын;
- ансамбль және жинақ туралы ұғымдарды;
Іскерліктер:
- киімдерді үлгілеудің композициялық ойларын анықтауды;
- бұйымның силуэттік сызықтарына сипаттама беруді;
- ойластырылған форманы құру үшін түстің үйлесімі мен белгілі қасиетке ие материалдарды таңдауды;
- сәндік безендіру материалдардың түрлері мен сәйкестігін;
- тұлғаның жекеленген дене кемшіліктерін жасыру үшін көрермендік иллюзияларды пайдалануды;
- киімнің белгілі стильге жататындығын анықтауды;
- киімдерді үлгілеуді композициялық құраудың сипаттамасын жасауды.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.7
БҰАП 00
Білім ұйымы анықтайтын пәндер**
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Өндiрiстiк оқыту.
Оқу шеберханаларындағы қауіпсіздік техникасы. Жабдықтардың барлық түрлерінің жалпы сипаттамасы және жұмыс істеу принциптері. Қол тігістерін орындау. Машина тігістерін орындау. Қалталарды және жеке бөліктерді өңдеу. Қарапайым тігін бұйымдарын өңдеу.
Негiзгi технологиялық процестер.
Білімдер:
- тігін өндірісіндегі барлық жұмыстардың терминологиясы;
- қол және машина тігістерінің топтастырылуы;
- тігін құрал-жабдықтарының түрлері және оларды пайдалану ережелері;
- тігін бұйымдарының түйіндері мен бөліктерінің өңдеу әдістері, тізбегі және техникалық шарттары;
- қарапайым тігін бұйымдарын өңдеу әдістері, тізбегі және техникалық шарттары;
- тігін бұйымдарының ЫЖӨ-не талаптар;
Іскерліктер:
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауды;
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу тәсілдерін ігеру, майда ақауларын жою;
- ЫЖӨ жабдықтарында жұмыс істеу тәсілдерін ігеру;
- операцияларды орындауда өңдеу режимдерін (ине, жіп және т.б) дұрыс таңдалуын жүзеге асыру;
- барлық тігіс түрлерін техникалық шарттарға сәйкес орындау;
- тігін бұйымдарының бөліктері мен түйіндерінің сапалы өңделуін қамтамасыз ету;
- тігін бұйымдарының сапалы өңделуін қамтамасыз ету;
БҚ 7
БҚ 9

ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.4.8
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
СД 06
Моделирование и художественное оформление одежды:
Основы художественного проектирования костюмов. Закономерности композиции одежды. Моделирование одежды способом наколки. Моделирование и художественное оформление швейных изделий разных ассортиментных групп.
Знания:
- историю моделирования и основные принципы художественного проектирования одежды;
- закономерности изменения моды;
- требования к моделям направляющих и промышленных коллекций;
- конструктивные пояса фигуры, характеристику формы и силуэта в одежде, связи формы с фигурой человека;
- значение декоративных отделок в костюме;
- принцип построения цветового круга и виды зрительных иллюзий;
- порядок моделирования одежды способом наколки;
- основные группы стилевых решений одежды;
- назначение, виды и формы одежды;
- понятие об ансамбле и комплекте;
Умения:
- определять модели одежды для направляющей и промышленной коллекций;
- определять композиционный замысел модели одежды;
- давать характеристику силуэтным линиям изделия;
- подбирать цветовые сочетания и материалы определенных свойств для создания задуманной формы;
- сочетать материалы декоративной отделки с материалами формы;
- использовать зрительные иллюзии для маскировки отдельных физических недостатков фигуры;
- составлять характеристику композиционного построения модели одежды.
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.7
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Производственное обучение.
Правила техники безопасности в учебных мастерских. Общая характеристика и принцип работы всех видов оборудования. Выполнение ручных стежков и строчек. Выполнение машинных швов. Обработка карманов и отдельных деталей. Обработка простых швейных изделий. Основные технологические процессы.
Знания:
- терминология всех видов работ в швейном производстве;
- классификация ручных и машинных строчек и швов;
- виды швейного оборудования и правила их эксплуатации;
- методы, последовательность и технические условия обработки узлов и деталей швейных изделий;
- методы, последовательность и технические условия обработки простых швейных изделий;
- требования к ВТО швейных изделий;
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при работе на швейном оборудовании;
- владеть приемами работы на швейном оборудовании, устранять мелкие неполадки;
- владеть приемами работы на оборудовании ВТО;
- осуществлять правильный выбор режимов обработки (подбор игл, ниток и др.) при выполнении операций;
- выполнять все виды швов и строчек в соответствии с техническими условиями;
- обеспечивать качественную обработку деталей и узлов швейных изделий;
- обеспечивать качественную обработку швейных изделий.
БК 7
БК 9

2. Жоғары деңгей
121101 2 –Кестелеуші*
КҚ 2.1.1 қолданылатын материалдардың барлық түрлерінің тағайындалуын және сапасын анықтау;
КҚ 2.1.2 суретті салу мен өрнекті кестелеудің есептерін орындау;
КҚ 2.1.3 кестелеуді орындау әдістерін және режимдерін таңдау;
КҚ 2.1.4 техниканың әр түріне сәйкес көркемдеп кестелеудің барлық түрлерін орындау;
КҚ 2.1.5 кестелеуге арналған автоматтар мен жартылай автоматтарда жұмыстарды орындау дағдыларына ие болу.
121102 2 – Шілтерші*
КҚ 2.2.1 Қолданылатын материалдардың барлық түрлерінің тағайындалуын және сапасын анықтау;
КҚ 2.2.2 шілтер тоқуды және дана шілтер бұйымдарын дәстүрлі іліп тоқу техникасымен тоқу;
КҚ 2.2.3 сурет бойынша шілтерді және шілтерлі бұйымдарын тоқу;
тоқудың қарапайым және парлы техникасы тәсілдерін игеру;
КҚ 2.2.4 тоқудың барлық элементтерін қолданып қос, сцепті және қос сцепті шілтерлерін тоқу;
КҚ 2.2.5 алтын және күміс жіптер, бисер және т.б. қолданысымен мазмұнды-тақырыптық суреттер бойынша тоқу өнерін игеру;
КҚ 2.2.5 киімді безендіру үшін скан, тор, шілтерлі бұйымдарды тоқу.
121103 2 – Тігінші*
КҚ 2.3.1 Технологиялық талаптарға сәйкес жаппай өндірістегі бұйымды дайындау бойынша тігін жұмыстарының барлық түрлерін орындау;
КҚ 2.3.2 автоматты және жартылай автоматты тігін жабдықтарындағы жұмыс дағдыларын меңгеру;
КҚ 2.3.3 қолданылатын материалдардың қасиеттеріне байланысты өңдеу режимдерін және әдістерін таңдау;
КҚ 2.3.4 жұмыс орнында жеке өндіру нормаларының орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.5 орындалатын жумыстардың сапасын қамтамасыз ету.
121104 2 –Киім пішуші*, 121110 2 - Пішуші (жекеленген өндіріс)*
КҚ 2.4.1 Тігуге, жөндеуге және жаңартуға тапсырыстарды қабылдау бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындау(фасон таңдау, тапсырыс паспортын рәсімдеу және өлшемдерді алу);
КҚ 2.4.2 материалдардың барлық түрлерін таңдау және сапасын бақылау;
КҚ 2.4.3 лекалдарды дайындау, материалдарды үнемді пайдалана отырып, лекал жаймаларын дайындау;
КҚ 2.4.4 киімді тігу, жөндеу және жаңартуда бұйым бөліктерін пішу;
КҚ 2.4.5 жабдықтарды, құралдарды дұрыс пайдалану;
КҚ 2.4.6 тапсырыс берушінің тұлғасына бұйым өлшемін жасау, өлшемнен кейін бұйым бөліктерін дәлдеуі және кесіп-пішу;
КҚ 2.4.7 жаңа материалдардан күрделі фасондарды өңдеу ерекшеліктері бойынша арнайы тігіншілерге нұсқау беру;
КҚ 2.4.8 дайын бұйымдардың сапасын тексеру және оларды тапсырыс берушілерге өткізу.
121105 2 – Киім конструкторы*
КҚ 2.5.1 Киімнің әр түрлі моделдерінің эскиздерін әзірлеу;
КҚ 2.5.2 жеке фигураның өлшемдерін алу;
КҚ 2.5.3 алуан түрдегі киімдер конструкциясының сызбасын құрастыра алу;

2. Повышенный уровень
121101 2 –
Вышивальщица*
ПК 2.1.1 Определять качество и назначение всех видов применяемых материалов;
ПК 2.1.2 выполнять расчет и составление рисунка или
узора вышивки;
ПК 2.1.3 осуществлять выбор способов и режимов выполнения вышивки;
ПК 2.1.4 выполнять все виды художественной вышивки в соответствии с различными видами техники;
ПК 2.1.5 владеть приемами и навыками работы на вышивальных автоматах и полуавтоматах;
121102 2 – Кружевница*
ПК 2.2.1 Определять качество и назначение всех видов применяемых материалов;
ПК 2.2.2 выполнять плетение кружева и штучных кружевных изделий традиционной техникой плетения;
ПК 2.2.3 выполнять плетение кружева и кружевных изделий по рисункам;
ПК 2.2.4 выполнять плетение парных, сцепных и парносцепных кружев с применением всех элементов плетения;
ПК 2.2.5 владеть искусством плетения по сюжетно-тематическим рисункам с применением золотых и серебряных нитей, бисера, и др.;
ПК 2.2.6 применять плетение скани, сеток, кружевных изделий для оформления одежды.
121103 2 - Швея*
ПК 2.3.1 Выполнять все виды швейных работ по изготовлению изделий в массовом производстве согласно технических условий;
ПК 2.3.2 владеть навыками работы на швейном оборудовании автоматического и полуавтоматического действия;
ПК 2.3.3 выбирать способы и режимы обработки в зависимости от свойств применяемых материалов;
ПК 2.3.4 обеспечивать выполнение индивидуальных норм выработки на рабочем месте;
ПК 2.3.5 обеспечивать качество выполняемых работ.
121104 2 – Раскройщик*
121110 2–
Закройщик*
ПК 2.4.1 Выполнять все виды работ по приему заказов на пошив, ремонт и обновление одежды (выбор фасона, оформление паспорта заказа и снятие мерок);
ПК 2.4.2 осуществлять подбор и контроль качества всех видов материалов;
ПК 2.4.3 изготавливать лекала, производить раскладки лекал с учетом экономного расходования материалов;
ПК 2.4.4 выполнять раскрой (перекрой) при пошиве (ремонте и обновлении) одежды;
ПК 2.4.5 пользоваться оборудованием, инструментами и приспособлениями по назначению;
ПК 2.4.6 осуществлять примерку изделий на фигуре заказчиков, уточнять и подрезать детали после примерки;
ПК 2.4.7 инструктировать портных по особенностям обработки швейных изделий;
ПК 2.4.8 проверять качество готовых изделий и сдавать их заказчикам.
121105 2 -Конструктор одежды*
ПК 2.5.1 Разрабатывать эскизы различных моделей одежды
ПК 2.5.2 выполнять снятие мерок индивидуальной фигуры;
ПК 2.5.3 выполнять построение чертежей конструкций одежды различных видов;

КҚ 2.5.4 жеке тапсырыс бойынша және жаппай өндіріс бұйымдарын пішуге арналған лекалдарды дайындау;
КҚ 2.5.5 лекалдарды техникалық көбейту;
КҚ 2.5.6 жаңа моделдерді өндіріске енгізу жұмысына қатысу.
121106 2 – Арнайы тігінші*
КҚ 2.6.1 Техникалық талаптарға сәйкес жеке тапсырыстар бойынша киім тігудің барлық түрлерін орындау;
КҚ 2.6.2 киімді жөндеу және жаңарту бойынша жұмыстарды орындау;
КҚ 2.6.3 түрлі тігін жабдықтардағы жұмыс дағдыларын меңгеру;
КҚ 2.6.4 қолданылатын материалдардың қасиеттеріне байланысты өңдеу режимдерін және әдістерін таңдау;
КҚ 2.6.5 орындалатын жумыстардың сапасын қамтамасыз ету.
121107 2 – Модельер-пішуші*
КҚ 2.7.1 Жеке моделдеуді талап ететін ерекше күрделі, көркем киім бұйымдарын тігуге тапсырыстар қабылдау бойынша жұмыс кешенін орындау;
КҚ 2.7.2 суретші-модельер немесе тапсырыс берушінің эскиздері бойынша жаңа моделдер жасауға қатысу;
КҚ 2.7.3 жеке моделдеуді талап ететін ерекше күрделі жоғары көркем киім бұйымдарының материалдарын пішуге және қайта пішуге, дайындау жұмыстарының барлық түрлерін орындау;
КҚ 2.7.4 ерекше күрделі, көркем бұйымдарды орындауда біліктілігі өзінен төмен пішушілерге жетекшілік ету;
КҚ 2.7.5 жаңа материалдардан күрделі фасондарды өңдеу ерекшеліктері бойынша арнайы тігіншілерге нұсқау беру;
КҚ 2.7.6 тігін өндірісі саласындағы кәсіпкерлік қызметінің дағдыларын меңгеру;
КҚ 2.7.7 сән журналдары және каталогтарымен жұмыс жасау, сән дамуының тенденцияларын талдау.
3.Орта буын маманы
121108 3 –и Модельер-конструктор**
КҚ 3.8.1 Киімнің тағайындалуына сәйкес, сән бағытын және тапсырыс берушінің жеке ерекшеліктерін ескере отырып киім үлгілерін жасау;
КҚ 3.8.2 өндіріске қабылданған киім үлгілерінің құрастыру сызбаларын орындау;
КҚ 3.8.3 ЕСКД талаптарына сәйкес лекалдар жасау;
КҚ 3.8.4 конструкциялы-технологиялық құжаттаманы дайындау;
КҚ 3.8.5 өлшемдер мен бойларына сәйкес лекалдарды техникалық көбейту;
КҚ 3.8.6 лекал жаймаларын жасау және киім бөліктерін пішу;
КҚ 3.8.7 тігін бұйымдарды өңдеу ерекшеліктері бойынша арнайы тігіншілерге нұсқау беру;
КҚ 3.8.8 сән журналдары және каталогтарымен жұмыс жасау, сән дамуының тенденцияларын талдау;
КҚ 3.8.9 күрделі үлгідегі киімді пішуде пішушілердің жұмысына жетекшілік ету;
КҚ 3.8.10 маркетингтік зерттеулер, нарық конъюнктурасына талдаулар жасау;
121109 3 – Техник-технолог*, 121111 3 – Тігін өндірісінің технологы**
КҚ 3.9.1 қазіргі заманғы техника және технология жетістіктерін ескере отырып, материалдардың қасиеттері мен бұйымның тағайындалуына байланысты тігін бұйымдарын өңдеу әдістері мен жабдықтарды таңдауды жүзеге асыру;

ПК 2.5.4 изготавливать лекала для раскроя изделий массового производства и по индивидуальным заказам
ПК 2.5.5 выполнять техническое размножение лекал;
ПК 2.5.6 принимать участие в запуске новых моделей в производство.
121106 2 –Портной*
ПК 2.6.1 Выполнять все виды работ по пошиву изделий по индивидуальным заказам в соответствии с техническими условиями;
ПК 2.6.2 выполнять работы по ремонту и обновлению одежды;
ПК 2.6.3 владеть навыками работы на различном швейном оборудовании;
ПК 2.6.4 выбирать способы и режимы обработки в зависимости от свойств применяемых материалов;
ПК 2.6.5 обеспечивать качество выполняемых работ.
121107 2 Модельер-закройщик*
ПК 2.7.1 Выполнять комплекс работ по приему заказов особо сложных, высокохудожественных изделий одежды, требующих индивидуального моделирования;
ПК 2.7.2 участвовать в разработке новых моделей по эскизам художника-модельера или заказчика;
ПК 2.7.3 выполнять все виды работ по подготовке материалов к раскрою и перекрою особо сложных и высоко художественных изделий одежды, требующих индивидуального моделирования;
ПК 2.7.4 руководить работой закройщиков более низкой квалификации при раскрое особо сложных моделей одежды;
ПК 2.7.5 инструктировать портных по особенностям обработки сложных фасонов из новых материалов;
ПК 2.7.6 владеть навыками предпринимательской деятельности в области швейного производства;
ПК 2.7.7 работать с журналами и каталогами мод, анализировать тенденции развития моды.
3.Специалист среднего звена
121108 3
Модельер- конструктор**
ПК 3.8.1 разрабатывать модели в соответствии с назначением одежды, с учетом направления моды и индивидуальных особенностей заказчика;
ПК 3.8.2 выполнять чертежи конструкции моделей одежды, принятых к производству;
ПК 3.8.3 изготавливать лекала в соответствии с требованиями ЕСКД;
ПК 3.8.4 разрабатывать конструкторско-технологическую документацию;
ПК 3.8.5 выполнять техническое размножение лекал по размерам и ростам;
ПК 3.8.6 выполнять раскладку лекал и раскрой деталей одежды;
ПК 3.8.7 инструктировать портных по особенностям обработки швейных изделий;
ПК 3.8.8 работать с журналами и каталогами мод, анализировать тенденции развития моды;
ПК 3.8.9 руководить работой закройщиков при раскрое особо сложных моделей одежды;
ПК 3.8.10 проводить маркетинговые исследования, анализ конъюнктуры рынка.
121109 3
Техник-технолог**
121111 3 –Технолог швейного производства**
ПК 3.9.1 Осуществлять выбор методов обработки и оборудования в зависимости от свойств материалов и назначения одежды с учетом достижений техники и технологии;

КҚ 3.9.2 түрлі тігін жабдықтардағы жұмыс дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.9.3 материалдардың қасиеттері мен стандарт талаптарына сәйкес тігін бұйымдарын өңдеу режимдерін белгілеу;
КҚ 3.9.4 тігін бұйымдарын дайындаудың технологиялық процессін ұйымдастыру, еңбекті бөлу технологиялық схемасын даярлау және жұмыс орындарын жоспарлау;
КҚ 3.9.5 технологиялық операцияларды орындауға арналған нұсқаулы карталарды қуру;
КҚ 3.9.6 материалдардың, пішім бөліктерінің, жартылай фабрикаттардың, дайын бұйымдардың ақауларын анықтау және олардың алдын алу және жою әдістерін білу;
КҚ 3.9.7 бұйымның сапасына процесс бойында және ең соңында бақылауды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
308-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:1200000 - Кең қолданылатын тауарлар мен
бұйымдардың технологиясы
Мамандығы:                  1212000 – Аяқ киім өндірісі
(түрлері бойынша)
Біліктілігі:                121201 2 – Аяқ киім құрастырушы
121202 2 – Материалдарды пішуші
121203 2 – Аяқ киімді созушы
121204 2 – Модельер-конструктор
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 3.9.2 владеть навыками работы на швейном оборудовании различного типа;
ПК 3.9.3 устанавливать режимы обработки швейных изделий с учетом свойств материалов и требований стандартов;
ПК 3.9.4 организовывать технологический процесс изготовления швейных изделий, составлять схемы разделения труда и выполнять распланировку рабочих мест;
ПК 3.9.5 составлять инструкционные карты на выполнение технологических операций;
ПК 3.9.6 уметь определять дефекты материалов, деталей кроя, полуфабрикатов, готовых изделий и знать способы их предупреждения и устранения;
ПК 3.9.7 обеспечить внутрипроцессный и окончательный контроль качества изделий;
Приложение 308
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 - Технология изделий и товаров
широкого потребления
Специальность:      1212000 – Обувное производство (по видам)
Квалификации:       121201 2 – Сборщик обуви
121202 2 – Раскройщик материалов
121203 2 – Затяжчик обуви
121204 2 – Модельер-конструктор
Форма обучения: очная

540
КП. 02
Біліктілік практикасы
396
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА. 02 (КДДББ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер (АП.02, АП. 03, АП.04) бойынша кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
313-қосымша
1212000 – Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша) мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін
оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптаса
тын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсітік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған тақырыптар бойынша диалог, әңгіме құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік, орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білуді.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін сауатты пайдалана алуды.
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП. 02
Кәсітік шет тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер:
- денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі–спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
БҚ 2
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу негіздері
Сызбаларды ресімдеу ережесі. сызбалардағы геометриялық құрылымдар. Сызбалардағы проекциялық кескіндер. Бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары. Бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары. Геометриялық пішіндердің жазбасы.
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
анықтамалықтарды қолдану;
нобай, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану
БҚ 1
БҚ 3

540
ПП.02
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
396
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.02, СД.03, СД.04)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 313
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1212000 –
Обувное производство (по видам)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой
компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:
-государственный и русский языки, лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
-грамотно использовать профессиональную лексику;
-применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК1
БҚ3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
-использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК1
БК3
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания:
-основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения:
-использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БҚ1
БК3
ОГД. 04
История Казахстана
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Развертки геометрических фигур; основы технологического черчения; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сборочные чертежи, рабочий эскиз детали, технический рисунок детали, деталировка по сборочному чертежу.
Знания:
-правила оформления чертежей;
-построение разрезов;
-методы построения сборочные чертежи;
-обозначение шероховатости;
-точности обработки, допусков на обработку;
Умения:
-читать чертежи, схемы;
-выполнять эскиз детали;
-детализовать по сборочному чертежу.
БК1
БК3

КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.3
ЖКП. 02
Электротехника жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі; трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылай өткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
электртехника негіздері;
трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
электр тізбектерін жинау
БҚ 1
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.7
ЖКП. 03
Нарықтық экономика негіздері
нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі,
сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу;
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігін;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
Іскерліктер:
-тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды;
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
ЖКП. 04
Информатика негiздерi және өндiрiстi автоматтандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк  бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды;
БҚ 1
БҚ 9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.7
ЖКП. 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; баспа процесінің стандарттары;
сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; «Сертификаттау туралы» Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.7
ЖКП. 06
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әртүрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттары.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік. Iс қағаздарын сақтауды қалыптастыру.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуін;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауды;
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
АП.00
Арнайы пәндер
АП. 01
Теріден бұйымдар өндірудің негізгі технологиялары:
теріден бұйым жасау өндірісіндегі негізгі өндіріс технологиясы мен жұмыс түрлері;
тері аяқ киімдік өнеркәсіптегі бұйымдардың негізгі ассортименті; аяқ киімді құрылымдау даму тарихы; аяқ киім өндірісі технологиясының кезеңдері; аяқтың антропометриясы: аяқты негізгі антропометрикалық нүктелері мен өлшемдік қасиеттері; аяқты өлшеудің тәсілдері мен әдістемесі; табан патологиясы мен кемшіліктері, бұзылған, өзгерген аяқты өлшеудің ерекшеліктері; табанның биомеханикасы(табанның қозғалысы мен жұмысы,табан өлшемінің өзгеруі);
аяқ киім қалпын жобалау туралы түсінік, адам табынана орай қалып өлшеміндегі айырмашылығы, ортопедикалық қалыптың стандарттық қалыптан айырмашылығы; базалық модель жоғары бетінің құрылымдық базасы сызбасын құру принципі; аяқ киім сапасының көрсеткіштері және оны қадағалау әдістері; аяқ киім кәсіпорындары жабдықтарының жұмсалуы мен сипаттамасы;
қауіпсіздік техникасы, еңбек санитариясы мен гигиенасының ережелері.
Білімдер:
- төменгі жақ тетіктері мен ортопедиялық аяқ киім арнайы тетіктерінің құрылу принципін;
- аяқ киім тетіктеріне материалды пішу және кесу технологиясын;
- аяқ киім тетіктерін өңдеу технологиясын;
- аяқ киім жоғары беті дайындамасын құрастыру технологиясын;
- аяқ киім жоғары беті дайындамасын қалыптау технологиясын;
- аяқ киім төменгі жағын бекіті технологиясын;
- аяқ киімді әрлеу технологисын
Іскерліктер:
- теріден жасалған бұйым өндірісі өнімдерін, бірінші кезекте аяқ киім, аяқ киім тетіктері, етік қалпын топтастыруда;
- аяқ киімнің құрылымдық ерекшелігін аняқтады;
- құрылымы түрліше теріден жасалған бұйымдарды даярлау операциясының ретін анықтауды;
- әр операцияға арналған сайман мен жабдықтарды анықтауды;
- табанды өлшеудің түрлі тәсілдерін қолдану;
- табан деректері бойынша тарту қалпын жобалау;
- аяқ киім бетінің сызбасын, тері галантерейлік бұйымның сыртқы, ішкі және аралық тетік-терін құруды орындау;
- аяқ киімнің төменгі жағын бір қалыпқа келтірілген тетіктер мен бйындар және ортопе-диялық аяқ киім арнайы тетіктерін жобалау;
- аяқ киім бетінің дайындама макеті мен тетіктерін орындау;
- қауіпсіздік техникасы, еңбек санитариясы мен гигиенасының ережелерін сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.2.1

ПК 2.1.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.3
ОПД 02
Электротехника:
определение электрической и магнитной цепей; источники и приемники (потребители) электрической энергии; основные электрические и магнитные величины; мост постоянного тока; понятие о нелинейных цепях постоянного тока; классификация магнитных цепей; элементы магнитной цепи; характеристики элементов магнитной цепи; классификация электрических цепей переменного тока; принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
-основы электротехники;
-устройство и принцип работы электрических машин;
-электронные приборы;
-электробезопасность;
Умения:
-включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами,
- соблюдать электробезопасность;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
БК 1
ПК 2.1.13
ПК 2.2.7
ОПД 03
Основы рыночной экономики:
введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
-составить бизнес-план;
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства:
техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор CorelDRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка NortonCommander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов;
язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла;
типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ;
графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы;
автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику – как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления - процесса на ручное и обратно;
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором CorelDRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК1
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПК 2.2.7
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии:
основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; испытание и контроль продукции; основы сертификации; термины и определения; закон РК «О сертификации»; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; точность в машиностроении; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и погрешности измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам;
БК1
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПК 2.2.7
ОПД 06
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем,
- основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы,
- служебную переписку на казахском языке.
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы технологии производства изделий из кожи:
основные технологии производства и виды работ в производстве изделий из кожи;
основной ассортимент изделий кожевенной промышленности;
историю развития конструкции обуви;
этапы технологии производства обуви;
антропометрию ноги: основные антропометрические точки и размерные признаки ноги; способы и методику обмера ноги;
патологию и дефекты стопы, особенности обмера деформированной нижней конечности;
биомеханику стоп (движение и работа стопы, изменение размеров стопы);
понятие о проектировании обувных колодок, отличие размеров колодок от размеров стопы человека, отличие ортопедических колодок от стандартных;
принцип построения чертежа конструктивной основы верха базовой модели; показатели качества обуви и методы их контроля; назначение и характеристики оборудования обувных предприятий;
правила техники безопасности, санитарии и гигиены труда.
Знания:
- принцип построения деталей низа и специальных деталей ортопедической обуви;
- технологию раскроя и разруба материалов на детали обуви;
- технологию обработки деталей обуви;
- технологию сборки заготовок верха обуви;
- технологию формования заготовок верха обуви;
- технологию прикрепления деталей низа обуви;
- технологию отделки обуви;
Умения:
- классифицировать продукцию производства изделий из кожи, в первую очередь обувь, детали обуви, колодки;
- определять конструктивные особенности обуви;
- определять последовательность операций при изготовлении изделий из кожи различных видов конструкций;
- определять инструменты и оборудование для каждой операции;
- использовать различные способы обмера стопы;
- проектировать затяжную колодку по данным стопы;
- выполнять построение чертежей верха обуви, наружных, внутренних и промежуточных деталей кожгалантерейных изделий;
- проектировать детали низа обуви с использованием унифицированных деталей и узлов и специальные детали ортопедической обуви;
- выполнять деталировку и макеты заготовок соблюдать правила техники безопасности, санитарии и гигиены труда.
БК 1
БК 2
ПК 2.2.1

КҚ 2.2.13
АП. 02
Материалтану негіздері:
теріден жасалған бұйымдарды даярлауда қолданылатын материалдың негізгі түрлерінің құрамы, алу тәсілі, құрылыс сипаттамасы; осы материалдардың негізгі түрлері мен түршелері; тарту, бүгіліс, қысылу кезіндегі геометрикалық,қысым және деформация, үйкелу кезіндегі релаксациялық үрдіс, сорбциондық, өткіштік, жылу физикалық, оптикалық, электрикалық, материалдың қалыптау тәсіл, тозыққа берік, беріктілік, ескіру, санитарлық химиялық, токсилогиялыққасиет материалдары; материал құрылыс әрі қасиет көрсеткіштерін анықтау әдістері мен аспаптар; стандарт бойынша материалдың сұрыптығын анықтау әдістемесі.
Білімдер:
- материалдың жалпы топтамасын, олардың туындауы, жұмсалуы мен қолданылу аясы туралы деректерді;
- материалдың құрылысы мен қасиеті туралы жалпы деректерді;
- аяқ киімге арналған материалдың қолданыс аясын;
- аяқ киімге арналған материалды өндіру тәсілдерін;
- аяқ киімге арналған негізгі материалдың қасиетін;
- ақы киімге арналған материал сапасына деген талаптарды
Іскерліктер:
- жұмысты орындау үшін материалды оның жұмсалуы және жұмысқа салу шарттары бойынша таңдау;
- жұмысты орындау кезінде материалды қолдану;
- материалды сынауды жүргізу;
- теріден болған бұйым материалының ақау мен кемшіліктерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 2.1.2
Біліктілігі: 121201 2 – Аяқ киім құрастырушысы
АП. 03
Аяқ киім жоғары беті дайындамасын құрастыру технологиясы
орындалатын операция талаптары;
аяқ киім беті дайындамасын құрастыру кезінде қолданылатын сайман мен жабдықтардың жұмсалуы мен сипаттамасы; аяқ киім беті дайындамасын құрастыру ақаулары;
аяқ киім беті тетіктерін механикалық әдіспен қосу; аяқ киім беті тетіктерін химиялық әдіспен қосу;
аяқ киім беті дайындамасын құрастыру ақауын анықтау және жою;
Аяқ киім беті дайындамасын қалыптау технологиясы
жоғары бет, қалып, ұлтарақ буыны дайындамасын жоғары бет дайындамасын қалыптауға даярлау;
аяқ киім жоғары беті дайындамасын жабдықта немесе қолмен қаптау-ілмектеу тәсілімен қалыптау;
ақя киім жоғары беті дайындамасын қаптаусыз және құрама тәсілмен қалыптау;
аяқ киім жоғары беті дайындамасы қалыптамасының ақауларын анықтау және жою; операцияны орындау технологиялық көрсеткіштері;
орындалатын операцияға қойылатын талаптар; ақя киім жоғары беті дайындамасын қалыптауда қолданылатын сайман мен жабдықтардың жұмсалуы мен сипаттамасы; аяқ киім жоғары беті дайындамасын қалыптаудағы ақаулар.
Аяқ киім табанын бекіту технологиясы
табан бекітпесіне аяқ киім ізін даярлау;
аяқ киім табанын бекітудің механикалық бекіту тәсілдерін қолдана отырып бекіту; аяқ киім табанын бекітудің химиялық бекіту тәсілдерін қолдана отырып бекіту;
аяқ киім табанын бекітудің құрамалық бекіту тәсілдерін қолдана отырып бекіту;
түрлі құрылымды аяқ киімге түрлі материалдан жасалған өкше мен нәлді бекіту; аяқ киім төменгі жағы тетіктерін бекіту ақауларын анықтау және жою.
Аяқ киімді әрлеу технологиясы
аяқ киім жоғары бетін әрлеу операциясын орындау; аяқ киім төменгі жағын әрлеу бойынша операцияны орындау; аяқ киімді даярлау әрі қаптаудың соңғы операциясын орындау; аяқ киім төменгі жағын өңдеу операциясын орындаудың технологиялық көрсеткіштері - фрезерлеу, бояу, жылтырату, әсемдеп әрлеу, айқын етіп көрсету, жуып-шаю, әрлеу құрамы мен бекітпені жағу, аяқ киімді нығырлау, тығыздау; аяқ киім жоғары бетін әрлеу операциясын орындаудың технологиялық көрсеткіштері – тазарту, ақауды бекіту, үтіктеу, айқын етіп көрсету, әсемдеп әрлеу;
аяқ киімді даярлаудың соңғы операциялары –
өкшеастар, қосымша ұлтарақ және жартылай ұлтарақ, бау байлау, белгілеу.
Білімдер:
- аяқ киім жоғары беті тетіктерін қосудың негізгі әдістері, оны қолдану шарттарын;
- жіп жіктерінің түрлері және оған қойылатын талаптарды;
- желімдік тігіс түрлері және оған қойылатын талаптарын;
- операцияны орындаудың технологиялық көрсеткіштерін;
- қалыптау тәсілінің топтамасын;
- қалыптаудың алдында жасалатын операцияларды;
- жоғары бетін таза және жасанды теріден болған дайындаманы ылғандандыру кестесін;
- жоғары бет дайындамасы өкше бөлігін алдын ала қалыптау кестесін;
- аяқ киім жоғары беті дайындаманы қаптап-ілмектеп қол тәсілімен қалыптау әдістемесін;
- аяқ киім дайындама қалпын етік қалпына бекіту бойынша операция кестесін;
- аяқ киім төменгі жағы тетіктерін бекіту алдын алу операцияларын;
- аяқ киім төменгі тетіктерін бекітудің механикалық (шегелік, ағаштық сүмбілік, бұрамалық, тігілген, қайып тігіп қою, айналдыру, сандалдық, қосақтап, сыздық салынған, сыздық салып тігілген, өңірлік) әдістерін;
- аяқ киім төменгі тетіктерін бекітудің химиялық (желімдеу, ыстықпен желімдеу, құю) әдістерін;
- аяқ киім төменгі тетіктерін бекітудің құрама (сыздық салынған желімденген, желімдеп тігілген, тігістелген, «Парко» және басқа да ) әдістерін;
- өкше мен нәлді бекіту тәсілдерін;
- операциян орындаудың технологиялық көрсеткіштерін;
- орындалатын операцияға қойылатын талаптарды;
- аяқ киім төменгі жақ тетіткерін бекітуде қолданылатын сайман мен жабдықтардың жұмсалуы мен сипаттамасын;
- аяқ киім төменгі жағы тетіктерін бекітудегі ақауларды;
- аяқ киімді буып-түю тәртібін;
Іскерліктер:
- аяқ киім жоғары бет тетіктерін біріктіру кезінде өзектік, жіптік, желімдік, пісіру, желімдеп пісіру әдістерін, ыстық пісіру, малу, құюды дұрыс қолдану;
- аяқ киім жоғары беті тетіктерін біріктіру сайманы мен жабдықтарын қолдану;
- аяқ киім жоғарғы беті дайындамасын қалыптауда сыртқы, ішкі және құрама тәсілдерді дұрыс қолдану;
- аяқ киім жоғарғы бетін қалыптау сайманы мен жабдықтарын қолдану;
- аяқ киім жоғары беті тетіктерін біріктіру ақауының пайда болуының алдын ала, анықтай және ақауды жою;
- табанды бекітудің химиялық, механикалық, құрама әдістерін дұрыс қолдану;
- өкше мен нәлді бекіту тәсілдерін таңдай және дұрыс қолдану;
- аяқ киім төменгі жақ тетіктерін бекітуге арналған сайман мен жабдықтарды қолдану;
- аяқ киім төменгі жағы тетіктерінің бекітілуіндегі ақаудың пайда болуының алдын алу, анықтау және ақауды жою;
- аяқ киімді әрлеу технологиясы, тәсілдері, әдістерін дұрыс таңдау және қолдану;
- материалдарды тиімді қолдану;
- аяқ киімді әрлеуге арналған сайман мен жабдықтарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.2.13
СД 02
Основы материаловедения:
состав, способы получения, характеристики строения основных видов материалов, используемых для изготовления изделий из кожи; основные виды и разновидности этих материалов; свойства материалов: геометрические, при растяжении, изгибе, сжатии релаксационные процессы при напряжении и деформации, трение, сорбционные, проницаемость, тепло-физические, оптические, электрические, формовочная способность материалов, износостойкость, надежность, старение, санитарно-химические, токсилогические; приборы и методы определения показателей строения и свойств материалов; методики определения сортности материалов по стандартам.
Знания:
- общую классификацию материалов, сведения об их происхождении, назначении и области применения;
- общие сведения о строении и свойствах материалов;
- область применения материалов для обуви;
- способы производства материалов для обуви;
- свойства основных материалов для обуви;
- требования к качеству материалов для обуви;
Умения:
- подбирать материалы по их назначению и условиям эксплуатации для выполнения работ;
- применять материалы при выполнении работ;
- производить испытаопределять пороки и дефекты в материалах для изделий из кожи.
БК1
БК 6
ПК 2.1.2
Квалификация: 121201 2 – Сборщик обуви
СД 03
Технология сборки заготовок верха обуви
требования к выполняемым операциям;
назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при сборке заготовок верха обуви; дефекты сборки заготовок верха обуви;
соединения деталей верха обуви механическими методами; соединения деталей верха обуви химическими методами;
выявления и устранения дефектов сборки заготовок верха обуви;
Технология формования заготовок верха обуви
подготовки заготовок верха, колодок, стелечных узлов к формованию заготовок верха;
формования заготовок верха обуви обтяжно-затяжным способом на оборудовании и вручную;
формования заготовок верха обуви безобтяжным и комбинированным способом;
выявления и устранения дефектов формования заготовок верха обуви; технологические нормативы выполнения операций;
требования к выполняемым операциям; назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при формовании заготовок верха обуви; дефекты формования заготовок верха обуви.
Технология крепления подошв обуви
подготовки следа обуви к креплению подошв;
прикрепления подошвы обуви с использованием механических методов крепления; прикрепления подошвы обуви с использованием химических методов крепления; прикрепления подошвы обуви с использованием комбинированных методов крепления; прикрепления каблуков и набоек из различных материалов обуви различных конструкций; выявления и устранения дефектов прикрепления деталей низа обуви.
Технология отделки обуви
выполнения операций по отделке верха обуви; выполнения операций по отделке низа обуви; выполнения завершающих операций изготовления и упаковки обуви; технологические нормативы выполнения операций отделки низа обуви - фрезерования, окрашивания, полирования, декоративной отделки, аппретирования, промывки, нанесения отделочных составов и закрепителя, уплотнения обуви; технологические нормативы выполнения операций отделки верха обуви – чистки, заделки дефектов, утюжки, аппретирования, декоративной отделки;
завершающие операции изготовления обуви – вклеивание подпяточников, вкладных стелек и полустелек, шнурования, клеймения.
Знания:
- основные методы соединения деталей верха обуви, условия их использования;
- виды ниточных швов и требования к ним;
- виды клеевых швов и требования к ним;
- технологические нормативы выполнения операций;
- классификацию способов формования;
- операции, предшествующие формованию;
- режимы увлажнения заготовок верха из натуральных и искусственных кож;
- режим предварительного формования пяточной части заготовки верха;
- методику формования заготовок верха обуви обтяжно-затяжным ручным способом;
- режимы операций по фиксации формы заготовки обуви на колодке;
- подготовительные операции прикрепления деталей низа обуви;
- механические методы прикрепления деталей низа обуви (гвоздевой, деревянно-шпилечный, винтовой, прошивной, втачной, выворотный, сандальный, доппельный, рантовый, рантопрошивочный, бортовой);
- химические методы прикрепления деталей низа обуви (клеевой, горячей вулканизации, литья);
- комбинированные методы прикрепления деталей низа обуви (рантоклеевой, -клеепрошивной, строчечные, «Парко» и др.);
виды и конструкции каблуков и набоек;
- способы прикрепления каблуков и набоек;
- технологические нормативы выполнения операций;
- требования к выполняемым операциям;
- назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при прикреплении деталей низа обуви;
- дефекты прикрепления деталей низа обуви;
- порядок упаковки обуви;
- требования к выполняемым операциям;
- назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при прикреплении деталей низа обуви;
- дефекты прикрепления деталей низа обуви;
Умения:
- правильно использовать штифтовый, ниточный, клеевой, сварной, клеесварной методы соединения деталей верха обуви, горячую вулканизацию, макание, литье;
- пользоваться инструментами и оборудованием соединения деталей верха обуви;
- предупреждать появление дефектов соединения деталей верха обуви, обнаруживать и устранять дефекты;
- правильно использовать внешний, внутренний, комбинированный способ формования заготовок верха обуви;
- пользоваться инструментами и оборудованием формования заготовок верха обуви;
- предупреждать появление дефектов формования заготовок верха обуви, обнаруживать и устранять дефекты;
- правильно использовать химические, механически, комбинированные методы прикрепления подошвы;
- выбирать и правильно использовать способы крепления каблуков и набоек;
- пользоваться инструментами и оборудованием для прикрепления деталей низа обуви;
- предупреждать появление дефектов прикрепления деталей низа обуви, обнаруживать и устранять дефекты;
- правильно выбирать и использовать технологии,
способы, методы отделки обуви;
- рационально использовать материалы;
- пользоваться инструментами и оборудованием для отделки обуви.
БК1
БК 2
БК3

КҚ 2.1.1
КҚ 2.12
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.12
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.12
Біліктілігі: 121202 2 – Материалды пішуші
АП. 03
Материалды пішу технологиясы материалды аяқ киім, былғарыгалантерейлік, қайыс-ер қосатын бұйымдар, музыкалық аспап тетіктерін қыспақ, білдек, машина немесе қолмен алдын ала белгілеу бойынша, білдекте берілген өлшем мен нобай бойынша музыкалық аспаптардың күрделі тетіктеріне арналған ағаштың құнды тұқым кілтегін қиындығы орташа тетікте пішу; былғары пішімі элементтерін қалыңдығы, сапасы, топографиялық учаскесіне қарай сұрыптау; музыкалық аспаптардың тесік клапанына қажетті серпінділік беру үшін жұмсақ былғарыны тармақтап орау, альбомға салу, үтіктеу;
алдын ала белгілемей қыспақ, электрпішетін пышақ, ара не қолмен қиындығы орташа тетіктерге материалды пішу; модельдердің тоқыма материалдың негізі және көлденең жібі бойынша дұрыс бөлінуін сақтау; пішу нобайын таңдау; тетіктердің шығынын есептеу; артикул, фасон, өлшем, басқа да реквизиттерін жазып бекіту; тетіктердің кескіш аумағы мен сұлбасына қарай, пішудің жинақталуы мен жұптығына қарай дәл келуін қамтамасыз ету; өңдеу материалын түсі мен реңі бойынша қалбырдың сыртқы және ішкі өңделуіне сәйкес ас күмісі, хрусталь және зергерлік бұйымды әрлеу және қалпына сай таңдау.
Тішін өндірісінің технологиялық жабдығының жалпы сипаттамасы, технологиялық үрдіс түріне қарай топтастырылыуы; тігін шаруашылығы өндірістік машинасының заманауи құрылымдық түрлері; өндірістік жабдықты жетілдіру және автоматтандыру бағыттары, технологиялық машина мен агрегаттың автоматтандырылған жетегі; қолданылатын жабдықты баптау.
Білімдер:
- пішілетін материалды сапасы, түсі, қалыңдығы, сұрпы мен текстурасына қарай таңдау ережелерін;
- пішу сапасы, таза және тура кесілгенін, пішілетін материалды мейлінше үнемді қолдану принциптерін
Іскерліктер:
- аяқ киім бұйымдары тетіктеріне материалды қыспақ, білдек, машина не қолмен пішу;
- қиындығы орташа тетіктерге материалды алдын ала белгілемей қыспақ, электрпішу пышағы, ара не қолмен пішу;
- теріден жасалған бұйым материалының кемшілігі мен ақауларын анықтау;
- модельдерді тоқыма материалы негіздері мен көлденең жіпті дұрыс бөлуін сақтау;
- пішу нобайын таңдау;
- тетіктердің шығуын есептеуді жүргізу;
- артикул, фасон, өлшем, басқа да реквизиттерді белгілеп жазу;
- пішілетін материалдың сапасы, түсі, қалыңдығы, сұрпы мен текстурасына қарай таңдау;
- пішілетін материалдың мейлінше үнемді қолданылуын, пішу сапасын, кесіндінің таза, тегіс болуын қамтамасыз ету;
- теріні пішу элементтерінің қалыңдығы, сапасы, топографиялық учаскесі бойынша сұрыптау;
- технологиялық құжаттама бойынша өлшемнің шеткі ауытқуын анықтау;
- тетіктердің кескіш аумағы мен сұлбасына, жинақтығы мен пішу жұптығына сай толық сәйкестігін қамтамасыз ету;
- жеке материалды түсі мен реңіне қарай таңдау;
- қолданылатын жабдықты баптауды орындау.
БҚ 1

ПК 2.1.1
ПК 2.12
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
БК1
БК 2
БК3
ПК 2.1.1
ПК 2.12
БК3
ПК 2.1.1
ПК 2.12
Квалификация: 121202 2 – Раскройщик материалов
СД 03
Технология раскраивания материалов
раскраивание материалов на детали средней сложности обувных, кожгалантерейных, шорно-седельных изделий, деталей музыкальных инструментов по предварительной разметке на прессах, станках, машинах или вручную, шпона ценных пород древесины для сложных деталей музыкальных инструментов по чертежам и заданным размерам на станках; рассортировка элементов кроя кожи по толщине, качеству, топографическим участкам; утюжка, закладка в альбомы, закатка полос лайки для придания проемным клапанам музыкальных инструментов требуемой упругости;
раскраивание материалов на детали средней сложности без предварительной разметки на прессах, электрозакройных ножах, пилах или вручную; соблюдение правильного распределения моделей по основе и утку текстильных материалов; выбор схемы раскроя; расчет выхода деталей; проставление артикула, фасона, размера, других реквизитов; обеспечение точного соответствия деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя; подбор отделочного материала по цвету и оттенкам в соответствии с формой и отделкой столового серебра, хрусталя и ювелирных изделий в сочетании с наружной и внутренней отделкой футляра.
Оборудование
общая характеристика технологического оборудования швейного производства, его классификация по виду технологического процесса; современные конструктивные модификации производственных машин швейного производства; направления совершенствования и автоматизации производственного оборудования, автоматизированный привод технологических машин и агрегатов; наладка применяемого оборудования.
Знания:
- правила подбор раскраиваемых материалов по качеству, цвету, толщине, сортам и текстуре;
- принцип наиболее экономного использования раскраиваемых материалов, качества кроя, чистого, ровного среза;
Умения:
- раскраивать материалы на детали обувных изделий по предварительной разметке на прессах, станках, машинах или вручную;
- раскраивать материалы на детали средней сложности без предварительной разметки на прессах, электрозакройных ножах, пилах или вручную;
- определять пороки и дефекты в материалах для изделий из кожи;
- соблюдать правильное распределение моделей по основе и утку текстильных материалов;
- выбирать схему раскроя;
- производить расчет выхода деталей;
- проставлять артикул, фасон, размер, другие реквизиты;
- подобрать раскраиваемые материалы по качеству, цвету, толщине, сортам и текстуре;
- обеспечивать наиболее экономное использование раскраиваемых материалов, качества кроя, чистого, ровного среза;
- рассортировать элементы кроя кожи по толщине, качеству, топографическим участкам;
- определять предельные отклонения размеров по технологической документации;
- обеспечивать точное соответствие деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя;
- подобрать отделочный материал по цвету и оттенкам;
- выполнять наладку применяемого оборудования.
БК1

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.14
Біліктілігі: 121203 2 – Аяқ киімді созушы
АП. 03
Дайындаманы қаптау технологиясы қалыпта дайындаманың өкше бөлігін қондыру арқылы аяқ киімді машинамен не қолмен ілмектеу: дайындама шетін төсеммен бірге қалыптың өкше бөлігіне қысқашпен тарту, дайындаманың артқы сыртқы белбеуін (тігісті) қалыптың дөңгеленген өкше бөлігінің ортасына орналастыру, дайындаманы ұлтараққа бекіту; төсемді ілмектеу; ұлтарақтың отыруы: ылғалдандыру, оны машинаға салу, сызбаүлгіні салу, ұлтарақты сызбаүлгіге бекіту, оны машинаға салу, отрығызу және алу; дайындама төсемінің қажетті ілмектелуін қамтамасыз ету; дайындама тетіктерінің қалыпта орналасуының технологиялық көрсеткіштерін, ілмектеу жиегінің енін, тоқыма, қапсырма, шеге және т.б. арасындағы белгіленген қашықтықты сақтау.
Жабдықтарь аяқ киім өндірісі технологиялық жасбдықтарының жалпы сипаттамасы, технологиялық үрдіс түрлері бойынша оның топтастырылуы; аяқ киім өндірісі өндірістік машинасы заманауи құрылымдық түрлері; өндірістік жабдықтарды жетілдіру және автоматтандыру бағыттары, технологиялық машина мен агрегаттың автоматтандырылған жетектері; қолданылатын жабдықтарды баптау.
Ілмектерді бекіту технологиясы платформа (астар, ілмек) қаптамасы дайындамасын және бекітудің тігістік желімдік әдісімен аяқ киім ізіне өкшенің машина не қолмен бекіту; аяқ киім дайындамасын: шәркей, үй және гимнастикалық туфлиді айналдыра, сандалийді қапсырмамен, аяқ киімнің модельдік және ортопедиялық аяқ киімнен басқа бар түрінің қыры мен өкшесін бекіту; қатты тері тұмсықты қолмен; бау шетін бекіту және ілмекті жиекті қапсыру; тетіктерді бекітетін материалды жыртып алмай және тігісті бұзбай қаптама шеттерін қол қысқашымен тарту, қаптама шеттерін платформаған (астар, ілмекке) бүгу, қаптама шеттерін тоқымамен бекіту; дайындаманың самай және шоғыр бөліктерін қаптау: өкше, шоғыр, самай бөліктерінде төсем мен жоғары беттерін қол қысқашымен бекіту; дайындаманың тұмсық бөлігін тік бағытта үстелдік қысқаштармен бекіту, оны машина қысқашымен бекіту, дайындаманың қалыпта дұрыс орналасуына назар аудару; ілмекті жиектің тұмсық шоғыр бөлігінде ұлтараққа бекіту; дайындама төсемі мен жоғары бет материалының қажетті ілмектелуін қамтамасыз ету, дайындаманың қалыпта әр жартылай жұпта бекітілу тетіктерінің тепе-тең орналасуы және жұп-жұбымен бірдей орналасуы қажет.
Білімдер:
- аяқ киімді шәркей, гимнастикалық және үй туфли дайындамасын, аяқ киімді бекітудің жақтаулық әдісімен табанды қалыпқа тарту арқылы машина не қолмен ілмектеу принципін;
- дайындама төсемі мен жоғары бет материалының қажетті ілмектелуін қамтамасыз ету, дайындаманың қалыпта әр жартылай жұпта бекітілу тетіктерінің тепе-тең орналасуы және жұп-жұбымен бірдей орналасу ережесін
Іскерліктер:
- етік қалыпта өкше бөлігі дайындамасын құру арқылы аяқ киімді машина не қолмен ілмектеуін орындау;
- платформа (ілмек, астарды) қатпауын және аяқ киім ізіне тігістік желімдік бекіту әдісін өкшеге машина не қолмен ілмектеуін орындау;
- дайындаманың тұмсық бөлігін тік бағытта үстелдік қысқаштармен бекіту, оны машина қысқашымен бекіту, дайындаманың қалыпта дұрыс орналастыру;
- шәркей, үй және гимнастикалық туфлиден басқа аяқ киімнің бар түрін сыртқы артқы белбеуді алдына ала бекіту арқылы дайындаманы қаптауды орындау;
- дайындама тетіктерінің қалыпта орналасуының технологиялық көрсеткіштерін, ілмектеу жиегінің енін, тоқыма, қапсырма, шеге және т.б. арасындағы белгіленген қашықтықты сақтау;
- жабдықты баптауды орындау;
- тетіктерді бекітетін материалды жыртып алмай және тігісті бұзбай қаптама шеттерін қол қысқашымен тарта, қаптама шеттерін платформаған (астар, ілмекке) бүгу, қаптама шеттерін тоқымамен бекіту;
- дайындаманың самай және шоғыр бөліктерін қаптауды орындау;
- аяқ киімнің бар түрі дайындамасын алдын ала қаптауды орындау;
- ілмекті жиектің тұмсық шоғыр бөлігінде ұлтараққа бекіту;
- дайындама төсемі мен жоғары бет материалының қажетті ілмектелуін қамтамасыз ету, дайындаманың қалыпта әр жартылай жұпта бекітілу тетіктерінің тепе-тең орналаса және жұп-жұбымен бірдей орналасуын қамтамасыз ету;
- төсемді өкше, шоғыр және самай бөліктерінде қол қысқашпен тарту;
- дайындаманы қалыпта реттей, оны артқы тігіске (белбеуге), шоғыр мен самайға бекіту
БҚ 1
БҚ 4

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПК 2.2.14
Квалификация: 121203 2 – Затяжчик обуви
СД 03
Технология обтягивания заготовок
затяжка на машине или вручную обуви путем установки пяточной части заготовки на колодке: натягивание клещами края заготовки вместе с подкладкой на пяточную часть колодки, расположение заднего наружного ремня (шва) заготовки по середине закругления пяточной части колодки, прикрепление заготовки к стельке; затяжка подкладки; осадка поднаряда: увлажнение, вставка его в машину, накладывание лекала, прикрепление поднаряда к лекалу, посадка и снятие его с машины; обеспечение необходимой вытяжки подкладки заготовки; соблюдение технологических нормативов расположения деталей заготовки на колодке, ширины затяжной кромки, установленных расстояний между тексами, скобками, гвоздями и т.д.
Оборудование
общая характеристика технологического оборудования обувного производства, его классификация по виду технологического процесса; современные конструктивные модификации производственных машин обувного производства; направления совершенствования и автоматизации производственного оборудования, автоматизированный привод технологических машин и агрегатов; наладка применяемого оборудования.
Технология крепления заготовок
крепление заготовок на машине или вручную обтяжки платформы (вкладыша) и каблука на след обуви строчечно-клеевого метода крепления; крепление заготовок обуви: чувяк, домашних и гимнастических туфель под выворотку, сандалий скобками, бочков, пяток всех видов обуви, кроме модельной и ортопедической; жесткого кожаного подноска вручную; закрепление концов шнурка и околачивание затяжной кромки; вытягивание ручными клещами краев обтяжки без порывов материала и повреждений строчки, скрепляющей деталь, загибание краев обтяжки на платформу (вкладыш), прикрепление концов обтяжки тексом; перетяжка височной и пучковой частей заготовки: крепление ручными клещами верха и подкладки в пяточной, пучковой и височной частях; крепление носочной части заготовки настольными клещами в продольном направлении, крепление ее клещами машины, придание заготовки правильного положения на колодке; прикрепление затяжной кромки в носочно-пучковой части к стельке; обеспечение необходимой вытяжки материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей крепление заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре.
Знания:
- принцип затяжки на машине или вручную обуви путем обтягивания заготовок чувяк, гимнастических и домашних туфель на колодке, подошв для обуви бортового метода крепления;
- правила обеспечения необходимой вытяжки материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре;
Умения:
- выполнять затяжку на машине или вручную обуви путем установки пяточной части заготовки на колодке;
- выполнять затяжку на машине или вручную обтяжки платформы (вкладыша) и каблука на след обуви строчечно-клеевого метода крепления;
- вытягивать носочную часть заготовки настольными клещами в продольном направлении, обтягивать ее клещами машины, придать заготовки правильное положение на колодке;
- выполнять обтяжку заготовок всех видов обуви, кроме чувяк, гимнастических и домашних туфель с предварительной установкой заднего наружного ремня;
- соблюдать технологические нормативы расположения деталей заготовки на колодке, ширины затяжной кромки, установленных расстояний между тексами, скобками, гвоздями и т.д.;
- выполнять наладку оборудования;
- вытягивать ручными клещами края обтяжки без порывов материала и повреждений строчки, скрепляющей деталь, загибать края обтяжки на платформу (вкладыш), прикреплять концы обтяжки тексом;
- выполнять перетяжку височной и пучковой частей заготовки;
- выполнять предварительную обтяжку заготовок всех видов обуви;
- прикреплять затяжную кромку в носочно-пучковой части к стельке;
- обеспечивать необходимую вытяжку материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре;
- вытягивать ручными клещами верх и подкладку в пяточной, пучковой и височной частях;
- регулировать заготовку на колодке, прикрепить ее к стельке в заднем шве (ремне), в пучках и висках.
БК1
БК4

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.13
Біліктілігі: 121204 2 – Модельер-конструктор
АП. 03
Былғарыдан бұйым құрылымдау және модельдеу негіздері бұйым құрылымының даму тарихы және былғарыдан жасалған заманауи бұйымдардың құрылымдық сипаттамасы; қатты қабық әдісі бойынша дайындаманың негізгі типтерін жобалау; адам дене мүшесінің құрылысы; аяқ киім қалыптары; түрлі жыныстық жастық топқа арналған түр-түрлі құрылымдардың құрылымдық негіздерінің буындарын жобалау; бұйымның жұмысқа салыну қасиеттері; бұйым құрылымдарының материал сыйымды-лығы мен еңбек жұмсалуы; бұйымдарды нобай бойынша жобалау және құрылымдау негіздері: сәннің болашағы мол бағыттары, жаңа модельдердің құрастырылу кезеңдері, бекітілу мен енгізілуі; бұйымдарды бір құрылымдық негізде жобалау; бір ретке келтірілген тетіктер мен буындарды қолдану; түрлі жастық жыныстық топтарға арналған түр-түрлі және құрылымды бұйым тетіктерінің нобайын әзірлеу және құрылымдау;бұйым тетіктері үлгілерін сериясына қарай ретімен қою.
Арнайы композиция негіздері
«композиция» және «арнайы композиция» түсініктері, композиция мен арнайы композиция негізгі заңдары, ережелері, тәсілдері мен құралдары, арнайы композиция бойынша жұмыс жасау техникасы мен әдістемесі, ойдағыны нобай мен макетте нақты түрінде жүзеге асыру; былғарыдан жасалған бұйым моделінің арнайы композициясы; костюм көркем жүйесінің композициясы: сәннің заманауи бағыттары мен ұлттық өрнектерді қолданып киім үлгілерін құру, көркем жүйе нобайын орындау.
Жабдықтар
дайындау, пішу, даярлау және құрастыру өндірісінің жабдықтары; технологиялық жабдықтардың жалпы сипаттамасы; технологиялық үрдіс түрлеріне қарай жабдықтарды топтастыру; технологиялық жабдықтардың негізгі типтерінің жұмыс жасау принциптері мен жұмыс ұйымдары; көтеру-тасымалдау қондырғысы мен цехішілік көлік; өндірісті кешенді механикаландыру әрі автоматтандырудың негізгі бағыттары.
Сурет пен көркем графика негіздері бейнелеу сауатының негіздері; геометриялық дене, драптау, натюрморт, графикалық және натюрморттың кескіндемелік шешімінің суреті; түс теориясы; адам және дене мүшесі сұлбасын бейнелеу; бастың суретін салу, қысқамерзімді суреттеме және сұлба нобайын орындау; графика және оны адам сұлбасының суретін салуда қолдану; киімдегі адамның сұлбасының графикалық шешімі.
Білімдер:
- былғарыдан бұйымды модельдеу әрі жобалаудың жүйесін; былғарыдан болған бұйымды түрі мен жұмысалуына қарай модельдеуін;
- теріден бұйымдарды жасаудың қорлық- қуаттысақтаушы технологиясын; былғарыдан бұйымдарды жасау өндірісінің даму кезеңдерін; материалды тиімді пайдалану және қалыптауын;
- пішуге даярлық және таза тері мен жасанды материал, орама тоқыма және қалбыр материалын, киіз, тері және басқа да материалды пішуін;
- былғары мен табақ материалын кесе; тетіктерді өңдеудің технологиялық үрдістерін; буын мен дайындаманы даярлауда;
- тетіктер мен буындарды қалыптастыру;
- тетіктерді даярлау, қосу және әрлеу тәсілдерін;
- бекіту әдістерін; әрлеуді; бұйыиды белгілеу және буып-түюді; өнім сапасын бақылау және қамтамасыз етуді
Іскерліктер:
- қалыптық құжаттама, технологиялық құжаттама анықтама әдебиетімен жұмыс жасау;
- түрлің жыныс жастық топқа арналған бұйымның түрлі түрі және құүрылымының моделі нобайын құрастыру;
- былғарыдан бұйымды жасаудың технологиялық ретіне әзірлеу;
- аяқ киім моделін әзірлей, сызбаүлгіні ретімен қою;
- өндіруші фабрикада үлгілерді еншізу және тігуді қадағалау;
- аяқ киім және былғарыдан жасалған бұйымды құрастыру және модельдеу;
- мейлінше тиімді материалды, буын, бұйым, жабдықты өңдеу әдістерін таңдау және қабылданған шешімді негіздеу;
- толықтырғыштар мен материалдарды даярлау;
- келісім шарт міндеттемелерінің сапасын мен орындалуын қадағалау;
- технологиялық жабдықтың және ұйымдастырушы техникалық жарақтардың негізгі түрлерін жұмысқа салу;
- өндіріске жаңа модельдерді енгізу үшін құрылымдық құжаттаманы әзірлеу;
- аяқ киім ізін қалыптастыру және аяқ киім төменгі жағын даярлау үшін қыспақ форманың негізгі көрсеткіштерін есептеуді жүргізу
БҚ 1
БҚ 4

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.3.13
Квалификация: 121204 2 – Модельер-конструктор
СД 03
Основы конструирования и моделирования изделий из кожи
история развития конструкций изделий и конструктивная характеристика современных изделий из кожи; проектирование основных типов заготовок по методу жесткой оболочки; строение частей тела человека; обувные колодки; проектирование узлов конструктивной основы разных видов и конструкций для разных половозрастных групп; эксплуатационные свойства изделий; материалоемкость и трудоемкость конструкций изделий; основы моделирования и конструирования изделий по эскизам: перспективное направление моды, этапы создания, утверждения и внедрения новых моделей; моделирование изделий на одной конструктивной основе; применение унифицированных деталей и узлов; разработка эскизов и конструирование деталей изделий различных видов и конструкций для разных половозрастных групп; серийная градация шаблонов деталей изделий.
Основы специальной композиции
понятия «композиция» и «спецкомпозиция», основные законы, правила, приемы и средства композиции и спецкомпозиции, техника и методика работы над спецкомпозицией, практическая реализация замысла в эскизах или макетах; спецкомпозиция моделей изделий из кожи; композиция художественных систем костюма: выполнение эскизов художественных систем, создание ансамблей одежды с использованием современных направлений моды и национальных мотивов.
Оборудование
оборудование подготовительно-раскройного, заготовительного и сборочного производств; общая характеристика технологического оборудования; классификация оборудования по виду технологического процесса; рабочие органы и принципы работы основных типов технологического оборудования; подъемно-транспортные устройства и внутрицеховой транспорт; основные направления комплексной механизации и автоматизации производства.
Рисунок и основы художественной графики
основы изобразительной грамоты; рисование геометрических тел, драпировки, натюрморта, графическое и живописное решение натюрморта; теория цвета; изображение фигуры человека и частей фигуры; рисование головы, выполнение кратковременных зарисовок и набросков фигуры; графика и ее использование в рисовании фигуры человека; графические решения фигуры человека в одежде.
Знания:
- системы моделирования и проектирования изделий из кожи; моделирование изделий из кожи по виду и назначению;
- ресурсо- и энергосберегающие технологии изготовления изделий из кожи; этапы развития производства изделий из кожи; рациональное использование и нормирование материалов;
- подготовка к раскрою и раскрой натуральных кож и искусственных материалов, рулонных текстильных и пленочных материалов, войлока, меха и других материалов;
- разруб кож и листовых материалов; - технологические процессы обработки деталей; изготовление узлов и заготовок;
- формование деталей и узлов;
- способы изготовления, соединения и отделки деталей;
- методы крепления; отделка; маркировка и упаковка изделий; контроль и обеспечение качества продукции;
Умения:
- работать с нормативными документами, технологической документацией, справочной литературой;
- создавать эскизы моделей изделий различных видов и конструкций для разных половозрастных групп;
- разрабатывать технологическую последовательность изготовления изделий из кожи;
- разрабатывать модели обуви, градировать лекала;
- контролировать внедрение и пошив образцов на фабриках- производителях;
- моделировать и конструировать обувь и изделия из кожи;
- выбирать наиболее рациональные материалы, методы обработки узлов, изделий, оборудование и обосновывать принятые решения;
- приготавливать комплектующие и материалы;
- контролировать качество и выполнение договорных обязательств;
- эксплуатировать основные виды технологического оборудования и оргтехоснастки;
- разрабатывать конструкторскую документацию к внедрению новых моделей в производство;
- производить расчет основных параметров пресс-форм для формования следа обуви и изготовления низа на обуви.
БК1
БК4

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.48
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.12
КҚ 2.4.13
КҚ 2.4.14
КҚ 2.4.15
ӨО 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 01
Өндірістік оқыту
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі.
Кәсіпорындардың негізгі және қосымша цехтары, олардың міндеттері мен технологиялық үрдісі.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасы.
Кәсіпорындағы қауіпті және зиянды факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
-негізгі астарлық және аралық материалдардың түрлері, әр түрлі аяқ киімдер мен галантерея бұйымдарының сипаттамасы;
-аяқ киім және галантерея бұйымдарына арналған материалдарды негіздеу және таңдаудың негізгі ұстанымдары мен әдістемесі;
Дағдылар:
-материалдар пакеттерінің қасиеттері мен сапасын болжау;
-бастапқы материалдардың қасиет және сапа көрсеткіштері бойынша бұйымдарды анықтау;
-материалдарды зертханалық сынақтан өткізу, оның негізгі міндеттерін анықтау, зертхана жабдықтарын сынақтан өткізу.
БҚ 1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.13
ӨО 02
Темір ұсталық практика:
Темір ұста жұмыстарын ұйымдастыру; технологиялық жабдықты пайдалану үшін қажетті темір ұста құрал-саймандарының тізімін білу; темір ұста-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды құрастыру және бөлшектеу; аяқ киім тігуге арналған негізгі және қосымша жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі темір ұста жұмыстары; міндеті, жіктемесі, құрылғысы, әрекет ұстанымы, пайдалану ережесі, болуы мүмкін ақаулықтар, олардың пайда болу себептері және жою тәсілдері;жабдықты пайдалану қасиеттері: түсінігі, сапасы, сенімділігі, жұмысқа қабілеттілігі, тоқтаусыз жұмыс істеуі, жөндеуге жарамдылығы.
Іскерліктер:
-темір ұста жұмыстарын орындау, сына, төсем, сомын және басқа темір ұста бұйымдарын дайындау, механизмдер жұмысын орындау,
- бөлшектерді тазарту, жуу және жөндеу, өлшеу және темір ұста құрал-саймандарын пайдалану; құрал-сайманды таңдау;
-негізгі темір ұста-құрастыру жұмыстарын орындау.
Дағдылар:
-коммуникация, бекіту арматурасы, технологиялық аппараттарға қызмет көрсету кезінде қажетті темір ұста және темір ұсталық-жөндеу жұмыстарын, технологиялық үрдістерді орындау;
-темір ұста-өлшеу, құрал-саймандарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.7
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік практика
Кәсіптік оқыту.
Кіріспе сабақ. Өндіріспен таныстыру. Оқу шеберханаларында оқыту. Өндірістік тәжірибе. Кіріспе сабақ. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқау беру. Кәсіпорынмен танысу. Өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу. Станокта жұмыс істеу.
Еңбек қауіпсіздігі.
Бітіруші түлектердің біліктілік емтихандары. Тексеру жұмыстары.
Іскерліктер:
- аяқ киім үлгісінің конструкциясын және эскиздерін әзірлеуді;
- жеке аяқ киімдерін дайындаудағы тапсырысты рәсімдеуін;
Дағдылар:
- технологиялық операцияларды атқару кезінде жабдықтар жұмысын басқаруды;
- төменгі аяқ бөлігі немесе құрылысы ерекшелігіне сәйкестендіріп үлгілер таңдай алуды;
БҚ 1
БҚ 3

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.48
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
ПК 2.4.12
ПК 2.4.13
ПК 2.4.14
ПК 2.4.15
ПО 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения:
- вычерчивать схемы расположения оборудования основных и вспомогательных цехов базового предприятия;
-выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки:
-безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на предприятии;
- основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК1
БК3
ПК 2.1.2
ПК 2.1.13
ПО. 02
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения:
- выполнять слесарные работы;
- изготавливать шпонки, прокладки, гайки и другие слесарные изделия, пользоваться измерительным и слесарным инструментом;
- производить выбор инструмента;
- выполнять основные слесарно-сборочные работы.
Навыки:
- выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, технологических процессов,
- пользования слесарно-измерительным инструментом.
БК1
БК3
ПК2.1.2
ПК2.1.13
ПК2.2.7
ПП 00
Профессиональная практика
Производственное обучение. Вводные занятие. Ознакомление с производством. Обучение в учебных мастерских.
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием. Работа с измерительными приборами. Станочные работы. Безопасность труда.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Умения:
- разработки эскиза и конструкции модели обуви;
- оформления заказа при индивидуальном изготовлении обуви;
Навыки:
- осуществлять работы на оборудовании при выполнении технологических операций;
- выбрать модели в соответствии с особенностями строения или деформации нижних конечностей;
БК1
БК3

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.13
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру;
Білімдер:
-мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу;
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану;
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

ПК 2.1.2
ПК 2.1.13
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность;
Знания:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
БК1
БК3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК1
БК3
ОГД. 03
История Казахстана
БК1
БК4
БК6
БК8
ОГД. 04
Физическая культура
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка;
Знания:
-социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
-основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК1
БК3
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам; курайш ұғымдары; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
Іскерліктер:
- қытай мәденитенің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениттегі орны көрсету.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
БҚ 1
БҚ 6
ӘЭП.03
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
Іскерліктер:
нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттауды;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын;
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
ӘЭП.05
Құқық негіздері
Құқық: үғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер: адамдар мен азаматтардың құқығы және бостандығын; кәсіптік қызмет шеңберінде құқықтық-этикалық және өнегелі нормаларды білуды.
Іскерліктер: маманның кәсіби қызметі регламентіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және деталдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері; машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер катергориясы; инженерлік графиканың құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар;
Білімдер:
- геометриялық және проекциялық сызудың тәсілдері мен ережелерін;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды оқу және рәсімдеу, құрастырудың негізгі ережелерін;
- графикалық тапсырмаларды шешудің әдістерін;
Іскерліктер:
- нобай мен көшірмелер арқылы тұтас көріністің сызбаларын, бөлшектер сызбасын орындауды;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеуге арналған қолданбалы программалардың пакеттерiн қолдануды;
БҚ 1

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана;
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре;
БК1
БК4
БК6
БК8
СЭД. 02
Основы философии
предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК1
БК6
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические
процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
социологического подхода в понимании закономерностей;
принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
составлять представления о политических системах и политических режимах
БК1
БК4
БК6
СЭД. 04
Основы экономики
предмет и метод экономической теории;
основы общественного производства;
основные типы экономических систем;
отношения собственности и их роль в экономике;
товарное хозяйство, товар и его свойства;
стоимость, теории стоимости, возникновение и сущность денег;
рыночная экономика и ее особенности.
Знания:
основных задач экономики;
структуры общественного производства, его результатов;
простого и расширенного воспроизводства;
характеристики типов экономических систем;
сущности товарного производства и условий его возникновения;
свойств товара;
теории и закона стоимости;
сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
Анализировать методы и функции экономической теории;
характеризовать право собственности и его виды
БК1
БК4
БК6
БК8
СЭД. 05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания: права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации:
правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения: использовать нормативно – правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК1
БК6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного черчения;
- элементы технического рисования;
- методы построения комплексных чертежей;
- технические средства получения, обработки и передачи информации;
Умения:
- разрабатывать конструкторской документацию на изделия средний сложности;
- изображать плоские, объемные фигуры в аксонометрической проекции;
БК1

КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
ЖКП.02
Техникалық механика
Теориялық механиканың негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері; кинематика; нүкте және қатты дененің кинематикасы; динамика; күштер инерциясы; үйкеліс; қуат және жұмыс; материалдар кедергілері; ішкі және сыртқы күштер; қиманың әдістері; созылу және қысылуы; жаншылу мен кесіктер есебі; бұралуы; иілуі; беріктік пен қатаңдығын есептеу; нүкте күйіндегі кернеулігі; эквивалентті кернеулік күйі; беріктілік гипотезасы және оларды қолдану; кедергінің қажуы; қысылған сырықтың беріктігі; машиналар мен механизмдер бөлшектері; жазықтық механизмдері; біліктер мен осьтер; осьтер мен біліктер тірегі; муфталар; машиналар бөлшектерінің қосылысы; конструкция элементтері; машиналар мен механизмдер сипаттамасы;
Білімдер:
- теориялық механиканың аксиомалары мен негізгі ұғымын;
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін;
- машина бөлшектерін беріктікке, қатаңдыққа, орнықтылыққа есептей алуды;
- материалдарды сынау әдістері мен тәсілдерін;
- механизмдердің негізгі түрлерін, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамасын;
Іскерліктер:
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығаруды;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтауды;
- машиналар бөлшектерін қосып жалғауды;
БҚ 1
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
ЖКП.03
Электротехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбегі; электрмагниттер; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электрлі жетек негіздері; электрлік энергияның берілісі және үлестірімі; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар;
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік тоқтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
Іскерліктер:
- тұрақты токтың құрылысы және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды;
БҚ 1
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
ЖКП.04
Материалтану және материалды құрылымдау технологиясы
Былғарыдан болған бұйымдарды даярлауда қолданылатын негізгі материалдардың топтамасы; былғары шикізаты, былғарыны өндіру негіздері, былғарының құрылымы, химиялық құрамы мен физикалық механикалық қасиеттері; былғары сапасын бағалаудың негізгі әдістері, былғарының түрлері; пластмасса мен металлдан жасалған тетіктер: ассортимент пен сапа; көмекші және әрлеу материалдары; осы материалдардың негізгі түрлері мен түршелері; материал қасиеттері: созылу, иілу, қысылу кезіндегі геометриялық, қысым мен бұзылу, үйкелу, сорбциялық, өткізгіштік кезіндегі релаксациялық үрдістер, жылуфизикалық, оптикалық, электрлік, материалдың қалыпқа салыну мүмкіндіктері, тозыққа төзімділігі, беріктілік, ескіру, санитарлық химиялық, токсилогиялық.
Білімдер:
- жасанды және синтетикалық былғары, тоқыма және қалбыр материалы, резеңке пластина және тетік, картон қағаз материалдарының сапасы туралы баға және өндіріс технологиясы, құрылысы, қасиеті, түрлері туралы негізгі деректер.
Іскерліктер:
- былғарыдан жасалған бұйымдарда қолданылатын материал түрінің құрылыс тәсілдері, алынудың құрылымдық технолгиясын әзірлей;
- материалдың құрылыс көрсеткіші мен қасиетін анықтау тәсілдері мен қасиетін қолдана;
- материалдың сұрыбын стандарт бойынша анықтай
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
ОПД 02
Техническая механика
Основы теоретической механики; статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика; динамика: аксиомы динамики, движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов: деформации упругие и пластические; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; передачи (фрикционные, зубчатые, передача винт-гайка, червячные, ременные, цепные); плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основные понятия статики;
- элементы кинематики и динамики;
- основные законы динамики,
- уравнения движения;
- основные положения сопротивления материалов;
- основы деталей машин;
Умения:
- производить проверочные расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе;
БК1
ПК 3.5.6
ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
ОПД 03
Электротехника и электроника
Электротехника: электрические поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; проводниковые изделия и электроизоляционные материалы; измерение электрических и неэлектрических величин; электрические машины постоянного и переменного тока; трансформаторы; электрические и магнитные элементы автоматики; принципы построения релейно-контактных схем; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии; электроника: физические основы электроники; электронные приборы и устройства; фотоэлектронные приборы; электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ;
Знания:
- электрические цепи, методы расчета электрических цепей;
- основы электроники, основные принципы действия электронной техники и аппаратуры;
- основы теории электрических машин, их технические параметры и характеристики, типы, особенности;
- основные методы измерения электрических и радиотехнических величин;
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей;
БК1
ПК 3.5.13
ПК2.2.7
ОПД 04
Материаловедение и технология конструкций материалов
Классификация основных материалов, используемых для изготовления изделий из кожи; кожевенное сырье, основы производства кожи, строение, химический состав и физико-механические свойства кожи; основные методы оценки качества кожи, ассортимент кож; детали из пластмасс и металла: ассортимент и качество; вспомогательные и отделочные материалы;
основные виды и разновидности этих материалов; свойства материалов: геометрические, при растяжении, изгибе, сжатии релаксационные процессы при напряжении и деформации, трение, сорбционные, проницаемость, тепло-физические, оптические, электрические, формовочная способность материалов, износостойкость, надежность, старение, санитарно-химические, токсилогические.
Знания:
- основные сведения о технологии производства, строении, свойствах, ассортименте и об оценке качества искусственных и синтетических кож, текстильных и пленочных материалов, резиновых пластин и деталей, картонно-бумажных материалов;
Умения:
- разрабатывать технологию конструкции получения, способы строения видов материалов, используемых для изготовления изделий из кожи;
- использовать приборы и методы определения показателей строения и свойств материалов;
- определять сортность материалов по стандартам.
БК1
БК2

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.1
ЖКП.05
Арнайы сурет пен композиция «композиция» және «арнайыкомпозиция» түсініктері, композиция мен арнайы композиция негізгі заңдары, ережелері, тәсілдері мен құралдары, арнайы композиция бойынша жұмыс жасау техникасы мен әдістемесі, ойдағыны нобай мен макетте нақты түрінде жүзеге асыру; былғарыдан жасалған бұйым моделінің арнайы композициясы; аяқ киім тетіктерін бейнелеу; қысқа мерзімді суреттер мен аяқ киім суреттерін орындау; графика және адам табанының суретін салуды оны қолдану; адамның аяғының аяқ киімдегі графикалық шешімі.
Білімдер:
- композиция мен арнайы сурет негізгі заңдары, тәсілдері мен әдістерін, композицияда жұмыс істеудің техникасы мен әдістемесін
Іскерліктер:
- аяқ киім көркем жүйесі композициясын әзірлей;
- көркем жүйе нобайын орындай;
- сәннің заманауи бағыттары мен түс теориясының ұлттық нақыштарын қолдана отырып аяқ киім топтамасын құрастыра;
- аяқ киім тетіктерін бейнелеуді жетілдіре;
- қысқамерзімді суреттеме мен аяқ киім нобайын сала, орындай;
- адам табанын салуда графиканы қолдана;
- аяқ киімдегі адам табанының графикалық шешімін қолдана
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.6
ЖКП.06
Сурет
Бейнелеу сауатының, көлемді геометриялық дене, жазықтықтағы (қағаздағы) тұрмыс заттары мен заттар тобын, адамның гипстегі сұлбасы мен тірі модельді салудағы практикалық дағдының негіздері; қысқамерзімді суреттеме мен аяқ киім нобайын орындау; түрліше түсінілуі мүмкін: сызықты, дақты, ахроматикалық, хроматикалық, өрнектік әсемдік шешімді графикалық суреттерді орындау.
Білімдер:
- бейнелеу сауатының, көлемді геометриялық дене, жазықтықтағы (қағаздағы) тұрмыс заттары мен заттар тобын, адамның гипстегі сұлбасы мен тірі модельді салудағы практикалық дағдының негіздерін
Іскерліктер:
- қысқа мерзімді суреттеме мен сұлба нобайын орындау;
- сызықты, дақты, ахроматикалық, хроматикалық, өрнектік әсемдік шешімді графикалық суреттерді орындау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.6
ЖКП.07
Технологиялық үрдісті модельдеу және тиімді ету
Жеңіл өнеркәсіп өндірісіндегі үрдістер мен нысандарды модельдеу, оларды жүйелі түрде зерттеу қажеттілігі және модельдеу тәсілдерін жетілдіре түсу; модельдеу нысандарының сипаттамасы; технологиялық үрдісті модельдеуге керек шығыс ақпаратты тапсыру тәсілдері; жеңіл өнеркәсіп бұйымдары, құрылымдық және технологиялық шешім мен технологиялық операцияны даярлау үрдісінің сыртқы құрылымын модельдеу; өндірістің технологиялық үрдісін тиімді ету әдістері, оңтайландыру критерилері технологиялық үрдісті модельдеу кезінде түрлі тапсырманы шешу кезіндегі олардың таңдауы.
Білімдер:
- модельдеу нысанының сипаттамасын;
- технологиялық үрдісті модельдеу үшін шығыс ақпаратының тапсыру тәсілдерін;
- өндірістің технологиялық үрдісін оңтайландыру әдістерін, оңтайландыру критерилерін
Іскерліктер:
- аяқ киім өндірісіндегі үрдістер мен нысандарды модельдеуді жүзеге асыру;
- модельдеудің тәсілдерін жетілдіру және қажетті зерттеулерді жүргізу;
- аяқ киім өндірісі бұйымдарын даярлау үрдісінің сыртқы құрылымын модельдеу, құрылымдық және технологиялық шешімдер мен технологиялық операцияны орындау
БҚ 1
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
ЖКП. 08
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; баспа процесінің стандарттары;
сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; «Сертификаттау туралы» Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер: - - техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 3.5.2
КҚ 2.2.7
ЖКП. 09
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әртүрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттары.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік. Iс қағаздарын сақтауды қалыптастыру.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерiн;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуін;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерiн;
Іскерліктер:
- әртүрлi құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын толтыруды;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауды;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруды.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
ЖКП.10
Экономика саласы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдарын;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерiн;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмін және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесiн;
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiн негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштерi қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауды;
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
ЖКП. 11
Менеджмент
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні; қазіргі заманғы менеджменттің сипатты белгілері; инфрақұрылым және менеджмент циклі; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдастыруы, құрылымы, принциптері мен әдістері, мотивациясы; басқару үдерісіндегі бақылау және реттеу: формалары, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имиджі; басқару тәсілдері; еңбек ұжымын басқару; еңбекті ұйымдастыру; басқарушы шешімдер қабылдау, оның мазмұны мен түрлері; шешімдер даярлау, қабылдау және орындау кезеңдері; оңтайландыру әдістері.
Білімдер:
-- менеджменттің негізгі ережелерін, оның мәнін;
- инфрақұрылым және менеджмент циклін;
- басқару жүйесінің элементтерін;
- басқару функцияларын, ұйымдастыруын, құрылымын, принциптері мен әдістерін, мотивациясын;
- менеджмент формалары мен кезеңдерін;
- басқару тәсілдерін;
- еңбекті ұйымдастыруды;
- оңтайландыру әдістерін.
шикізат сапасын анықтайтын құрал-жабдықтар құрылысын, электрлік өлшеулердің әдістерін;
- электр емес шамаларды электрлік өлшеудің әдістерін;
Іскерліктер:
- қазіргі заманғы менеджменттің белгілерін сипаттауды;
- тиімділікті қолдануды;
- басқару үдерісіндегі бақылау және реттеуді;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имиджін жасауды;
- еңбек ұжымын басқаруды;
- басқарушы шешімдер қабылдауды.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
ЖКП.12
Еңбектi қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;
БҚ 1
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
АП 00
Арнайы пәндер

ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ПК2.4.1
ОПД 05
Спецрисунок и композиция
Понятия «композиция» и «спецрисунок», основные законы, правила, приемы и средства композиции и спецрисунка, техника и методика работы над спецкомпозицией, практическая реализация замысла в эскизах или макетах; композиция моделей изделий из кожи; композиция художественных систем обуви: выполнение эскизов художественных систем, создание ансамблей обуви с использованием современных направлений моды и национальных мотивов теории цвета; изображение деталей обуви; рисование, выполнение кратковременных зарисовок и набросков обуви; графика и ее использование в рисовании стопы человека; графические решения стопы человека в обуви.
Знания:
- основные законы, правила, приемы и средства композиции и спецрисунка, технику и методику работы над композицией;
Умения:
- разрабатывать композиции художественных систем обуви;
- выполнять эскизы художественных систем;
- создавать ансамблей обуви с использованием современных направлений моды и национальных мотивов теории цвета;
- модернизировать изображение деталей обуви;
- рисовать, выполнять кратковременные зарисовки и наброски обуви;
- использовать графику в рисовании стопы человека;
- применять графические решения стопы человека в обуви.
БК1
БК2
ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.1
ПК2.3.6
ОПД 06
Рисунок
Основы изобразительной грамоты, практические навыки в рисовании объемных геометрических тел, предметов быта и группы предметов на плоскости (бумаге), гипсовой фигуры человека и живой модели; выполнение кратковременных зарисовок и набросков обуви; выполнение графических рисунков различной трактовки: линейное, пятновое, ахроматическое, хроматическое, орнаментально-декоративное решение.
Знания:
- основы изобразительной грамоты, практические навыки в рисовании объемных геометрических тел, предметов быта и группы предметов на плоскости (бумаге), гипсовой фигуры человека и живой модели;
Умения:
- выполнять кратковременные зарисовки и наброски фигуры;
- выполнять графические рисунки различной трактовки, применяя линейное, пятновое, ахроматическое, хроматическое, орнаментально-декоративное решение.
БК1
БК2
ПК2.2.1
ПК2.2.13
ПК2.3.6
ОПД 07
Моделирование и оптимизация технологических процессов
Моделирование процессов и объектов в производстве изделий легкой промышленности, необходимость их системного исследования и совершенствования способов моделирования; характеристика объектов моделирования; способы задания исходной информации для моделирования технологических процессов; моделирование внешней структуры процесса изготовления изделий легкой промышленности, конструктивных и технологических решений и технологических операций; методы оптимизации технологических процессов производства, критерии оптимизации и их выбор при решении различных задач моделирования технологических процессов.
Знания:
- характеристику объектов моделирования;
- способы задания исходной информации для моделирования технологических процессов;
- методы оптимизации технологических процессов производства, критерии оптимизации;
Умения:
- осуществлять моделирование процессов и объектов в обувном производстве;
- проводить необходимые исследования и совершенствования способов моделирования;
- моделировать внешнюю структуру процесса изготовления изделий обувного производства, конструктивные и технологические решения и технологические операции.
БК1
ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
ОПД 08
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Стандартизация: основные термины и определения, области стандартизации и управления качеством; системы качества;
Сертификация: организационная структура сертификации; системы сертификации; точность в машиностроении; технические измерения;
Метрология: метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
- осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.
БК1
БК6
ПК 3.5.2
ПК2.2.7
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на казахском языке.
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ОПД 010
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- основы экономики и менеджмента, маркетинга;
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы;
- основные показатели производственно-хозяйственной деятельности организации (предприятия);
- виды планов, принципы их разработки;
Умения:
- рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности участка (цеха);
- оценивать эффективность производственной деятельности;
- рассчитывать прибыль, рентабельность продукции, предприятия;
- выполнить экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
- разрабатывать и оформлять технологическую документацию производства;
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ОПД 011
Менеджмент
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент; система мотивации труда; управление рисками; управление конфликтами; психология менеджмента; этика делового общения; информационные технологии в сфере управления производством; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания:
- цели и задачи, функции менеджмента;
- стратегию и стиль управления;
- принципы делового общения в коллективе;
- особенности планирования действий в управленческий деятельности;
Умения:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- использовать информационные технологии в сфере управления производством;
- применять на практике современные методы информации;
БК1
БК4
БК6
БК8
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ОПД 012
Охрана труда
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила.
Воздействие физиолого-психологических факторов и условий деятельности на безопасность труда.
Меры безопасности при обслуживании технологического оборудования.
Структура организации охраны труда на предприятиях товаров широкого потребления.
Производственный травматизм и профессиональные заболевания.
Факторы, определяющие санитарно-гигиеническую обстановку на предприятиях. Электробезопасность.
Техника безопасности при выполнении технологических процессов.
Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления.
Экология. Основы экологического законодательства в РК. Мероприятия по охране окружающей среды в легких промышленностях.
Знания:
- Закон РК об охране окружающей среды;
- правила инструктажа по охране труда;
- организационные, технические, санитарно-гигиенические причины возникновения производственных травм;
- оптимальные и допустимые микроклиматические условия производственных помещений;
- предельно-допустимые концентрации (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятия по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
Умения:
- пользоваться средствами защиты при обслуживании электроустановок;
- неукоснительно выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики.
БК1
ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
СД 00
Специальные дисциплины

Біліктілігі: 121205 3 – Техник-технолог
АП 01
Аяқ киімге қажет материалдар мен бұйымдау:
аяқ киім мен былғарыгалантереяны даярлауда қолданылатын бұйым мен материалды жүйеге келтіру; аяқ киімге қажетті материалды анықтау әдістері мен сапасын бағалау; материал мен аяқ киімді сертификаттау; негізгі технологиялық және жұмысқа салу факторларыжәне оның аяқ киім мен галантерейлік бұйымдарды өндіру әрі киюдегі материалдың құрылысы мен қасиетіне әсер етуі; материалдың құрылымы мен қасиетіне температура, ылғалдылық, ВТО операциясы мен қалыптаудың әсері; материалдың термотөзімділік пен жылуұстағыштық қасиеттері; материал мен аяқ киім пакеті мен галантереяның қалыпқалыптасуы, қалыптұрақтылығы.
Білімдер:
- негізгі, астарлық және аралық материалдың аяқ киім мен галантерейлік бұйымдардың түр-түріне арналған қасиеттің сипатының ассортиментін;
- аяқ киім мен галантерейлік бұйымдар үшін материалды таудау және негіздеудің негізгі принципері мен әдістемесін
Іскерліктер:
- материал пакеті сапасы мен қасиетін бағдарлау;
- бұйымдарды шығыс материалының сапасы мен қасиеті көрсеткіштері бойынша анықтау;
- материалға зертханалық сынақ жасау, оның негізгі міндеттерін анықтай, зертхана жабдықтарын сынау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1. 2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1. 5.
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.12.
КҚ 3.1.13.
КҚ 3.1.14.
АП 02
Былғарыдан жасалған бұйымдардың технологиясы:
материалды пішудегің нобайдың орналасуы; оны қолдану мен шығынданудың қалыптары; материалды кесу; былғары бұйымдар тетігін қалыптау; тетіктерді механикалық тәсілмен бекіту; былғары бұйымдары өндірісіндегі гигротермикалық үрдістер; былғары бұйымдары өндірісіндегі желімдік қосындылар; ТВЧ қолдана отырып былғарыдан бұйымның тетіктері мен буындарын даярлау; аяқ киімдегі резеңке табанды қыспақтап ыстықпен өңдеу әдістері; былғары бұйымдары өндірісіндегі құю әдістері; былғары бұйымдары өндірісіндегі әрлеу үрдістері; аяқ киім мен былғарыгалантерейлік бұйым өндірісінің технологиялық үрдісін жобалау.
Білімдер:
- қолдану мен шығындану қалыптарын;
- материалды кесу түрлерін;
- былғары бұйымдары өндірісіндегі құю әдістерін
Іскерліктер:
- былғары бұйымдары тетіктерін қалыптауды жүзеге асыру;
- тетіктерді механикалық тәсілмен бекіту тәсілдерін қолдану;
- былғары бұйымдарын өндірудегі гигрометрикалық үрдісті реттеу;
- былғары бұйымдарын өндіруде желімдік қосылымды жүзеге асыру;
- ТВЧні қолдана отырып былғары бұйымдарының тетіктері мен буындарын даярлау;
- аяқ киімдегі резеңке табанын қыспақпен ыстықта өңдеуді реттеу;
- былғары бұйымдары өндірісіндегі әрлеу үрдістерін өңдеу;
- аяқ киім мен былғарыгалантерейлік бұйымды өндіру технологиялық үрдісін жобалау.
БҚ 1

Квалификация: 121205 3 – Техник-технолог
СД 01
Материалы для обуви и конфекционирование:
систематика изделий и материалов, применяемых для изготовления обуви и кожгалантереи; методы определения и оценки качества материалов для обуви; сертификации материалов и обуви; основные технологические и эксплуатационные факторы и их влияние на строение и свойства материалов в производстве и носке обуви и галантерейных изделий; влияние температуры, влажности, операции ВТО и формования на структуру и свойства материалов; термостойкость и теплостойкость материалов; формообразование, формоустойчивость материалов и пакетов обуви и галантереи.
Знания:
- ассортимент основных, подкладочных и промежуточных материалов их характеристики свойств для различных видов обуви и галантерейных изделий;
- основные принципы и методики обоснования и выбора материалов для обуви и галантерейных изделий;
Умения:
- прогнозировать свойства и качества пакетов материалов;
- определять изделия по показателям свойств и качества исходных материалов;
- проводить лабораторные испытания материалов, определять ее основные задачи, испытывать оборудование лаборатории.
БК1
БК2
БК3
ПК 3.5.1
ПК 3.5. 2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5. 5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК 3.5.13
ПК 3.5.14
СД 02
Технология изделий из кожи:
размещение шаблонов при раскрое материалов; нормирование их использования и расхода; резание материалов; формование деталей изделий из кожи; механические способы крепления деталей; гигротермические процессы в производстве изделий из кожи; клеевые соединения в производстве изделий из кожи; изготовление деталей и узлов изделий из кожи с применением ТВЧ; метод прессовой вулканизации резинового низа на обуви; литьевые методы в производстве изделий из кожи; отделочные процессы в производстве изделий из кожи; проектирование технологического процесса производства обуви и кожгалантерейных изделий.
Знания:
- нормативы использования и расхода;
- виды резания материалов;
- литьевые методы в производстве изделий из кожи;
Умения:
- осуществлять формование деталей изделий из кожи;
- использовать механические способы крепления деталей;
- регулировать гигротермические процессы в производстве изделий из кожи;
- осуществлять клеевые соединения в производстве изделий из кожи;
- изготавливать детали и узлы изделий из кожи с применением ТВЧ;
- регулировать прессовую вулканизацию резинового низа на обуви;
- обрабатывать отделочные процессы в производстве изделий из кожи;
- проектировать технологический процесс производства обуви и кожгалантерейных изделий.
БК1

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
АП 03
Былғары бұйымдарын құрылымдау:
былғары бұйымдарын жобалау үшін қажет анатомия негіздері, антропология және биохимия негіздері; аяқ киімнің ішкі қалыбын жобалау; былғары бұйымдарының даму тарихы және құрымдық сипаты; былғары бұйымдары тетіктерінің жұмысы, олардың қалпы, көлемінің негіздемесі; былғары бұйымдары тетіктерін біріктіруші тігістер; былғары бұйымдарын жобалау әдістемесі мен САПР негізгі ережелері; былғары бұйымдарының гигиеналық және физикалық қасиеттері; былғары бұйымдары құрылдымдарының техниккалық экономикалық сипаттамасы; былғары бұйымдары тетіктері құмаүлгінің сериялық ретке келтірілуі; былғары бұйымдарының өлшемдік ассортименті.
Білімдер:
- былғары бұйымдарын жобалау үшін қажет анатомия негіздері, антропология және биохимия негіздерін;
- былғары бұйымдарының гигиеналық және физикалық қасиеттерін;
- былғары бұйымдарының техникалық экономикалық сипаттамасын
Іскерліктер:
- аяқ киімнің ішкі қалыбын жобалау;
- былғары бұйымдарын құрастыру;
- былғары бұйымдары тетіктерін, оның қалпын, өлшемін әзірлеу;
- былғары бұйымдары тетіктерін бекіту;
- былғар бұйымдарын САПР негізгі ережелеріне сай жобалау;
- былғары бұйымдары ассортиментін шығару
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.5.4
АП 04
Полимер материалын өңдеудің технологиясы:
былғары бұйымдарын даярлау кезінде қолданылатын химиялық әдістер; аяқ киім өнеркәсібінде қолданылатын химиялық өнімдер мен материалдар, аяқ киім өндірісі үрдісі кезінде оны өңдеудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- ақя киім өнеркәсібінде қолданылатын химиялық өнімдер мен материалды, оның аяқ киім өндірісі үрдісінде өңдеудің ерекшеліктерін
Іскерліктер:
- материалдың химиялық зерттеуін жүргізу;
- полимер материалды өңдеуді жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.12.
КҚ 3.1.13
АП 05
Технологиялық үрдісті автоматтандыру:
техникалық кибернетика, автоматика және автоматизация туралы негізгі түсініктер, олардың мәні мен әсерлігі, автоматтадырудың ұйымдастырушылық техникалық алғышарттары, автоматикалық жүйенің сипаттамасы мен топтамасы, басқару нысаны ретіндегі технологиялық үрдістер, реттеушілер мен реттеу заңдары, автоматтандырылған реттеу жүйесінің (АРЖ) негнізгі элементтері, автоматтық басқару теориясының элементтері, метрология және өлшеу техникасының негіздері (негізгі өлшеуіш сызбалар, саладағы технологиялық ауыспалыны автоматты түрде өлшеу және қадағалау аспаптары мен әдістері), технологиялық үрдісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТҮБ АЖ) туралы саладағы автоматтандырылған қадағалау және реттеу жүйесін жобалау туралы түсінік.
Білімдер:
- автоматандыру құралдарының топтамасын;
- өлшеуіш саймандарының жұмыс жасау принципін;
- есептеу техникасы көмегімен технологиялық үрдісті басқаруды;
- өндірістік үрдісті автоматтандыру теориясының негіздерін;
- техникалық құрал кешендерінің топтамасын;
- технологиялық үрдісті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің қызметін
Іскерліктер:
- автоматтандыру сызбасын оқи және құрастыру;
- автоматтандырылған қадағалау және басқарудың жүйе үрдісін басқару;
- өндірісті автоматтандыру кезінде сайман мен құралдарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 3

КК2.2.1
КК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
СД 03
Конструирование изделий из кожи:
основы анатомии, антропологии и биомеханики исходные данные для проектирования изделий из кожи; проектирование внутренней формы обуви; история развития и конструктивная характеристика изделий из кожи; работа деталей изделий из кожи, обоснование их формы, размеров; швы, скрепляющие детали изделий из кожи; методы проектирования и основные положения САПР изделий из кожи; гигиенические и физические свойства изделий из кожи; технико-экономическая характеристика конструкций изделий из кожи; серийное градирование шаблонов деталей изделий из кожи; размерный ассортимент изделий из кожи.
Знания:
- основы анатомии, антропологии и биомеханики исходные данные для проектирования изделий из кожи;
- гигиенические и физические свойства изделий из кожи;
- технико-экономическую характеристику конструкций изделий из кожи;
Умения:
- проектировать внутреннюю форму обуви;
- конструировать изделия из кожи;
- разрабатывать детали изделий из кожи, их формы, размеры;
- скреплять детали изделий из кожи;
- проектировать основные положения САПР изделий из кожи;
- производить ассортимент изделий из кожи.
БК4
БК6
БК8
ПК 3.5.4
СД 04
Технология переработки полимерных материалов:
химические методы, применяемые при изготовлении изделий из кожи; химические продукты и материалы, используемые в обувной промышленности, особенности их переработки в процессах обувного производства.
Знания:
- нормативы использования и расхода;
- виды резания материалов;
- литьевые методы в производстве изделий из кожи;
Умения:
- осуществлять формование деталей изделий из кожи;
- использовать механические способы крепления деталей;
- регулировать гигротермические процессы в производстве изделий из кожи;
- осуществлять клеевые соединения в производстве изделий из кожи;
- изготавливать детали и узлы изделий из кожи с применением ТВЧ;
- регулировать прессовую вулканизацию резинового низа на обуви;
- обрабатывать отделочные процессы в производстве изделий из кожи;
- проектировать технологический процесс производства обуви и кожгалантерейных изделий.
БК1
БК2
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК3.5.13
СД 05
Автоматизация технологических процессов:
основные понятия технической кибернетики, об автоматике и автоматизации, их значении и эффективности, организационно-технические предпосылки автоматизации, характеристики и классификация автоматических систем, технологические процессы как объекты управления, регуляторы и законы регулирования, основные элементы автоматических систем регулирования (АСР), элементы теории автоматического управления, основы метрологии и техники измерений (основные измерительные схемы, методы и приборы для автоматического измерения и контроля технологических переменных в отрасли), понятие об автоматических системах управления технологическими процессами (АСУ ТП) и проектировании автоматических систем контроля и регулирования в отрасли.
Знания:
- основы анатомии, антропологии и биомеханики исходные данные для проектирования изделий из кожи;
- гигиенические и физические свойства изделий из кожи;
- технико-экономическую характеристику конструкций изделий из кожи;
Умения:
- проектировать внутреннюю форму обуви;
- конструировать изделия из кожи;
- разрабатывать детали изделий из кожи, их формы, размеры;
- скреплять детали изделий из кожи;
- проектировать основные положения САПР изделий из кожи;
- производить ассортимент изделий из кожи.
БК1
БК3

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
АП 06
Аяқ киім мен былғары галантерейлік кәсіпорынды жобалау:
кәсіпорынды салу не қайта салудағы техникалық экономикалық негіздеме; кәсіпорында қайта салу; аяқ киім пен былғары галантерейлік кәсіпорындағы қоршаған ортаны қорғау арнайы сұрақтары; өнеркәсіптік ғимараттарды жобалаудың негіздері; генералдық жоспарды жобалаудың негізгі принциптері; қолданыстағы өндірісті қайта салу кезіндегі құрылыстық шаралар; құрылыс материалдары; санитарлық техниканы жобалау негіздері.
Білімдер:
- генералдық жоспарды жобалаудың негізгі принциптерін;
- өнеркәсіптік ғимаратты жобалаудың негіздерін;
Іскерліктер:
- кәсіпорынға алдын ала есептеу жүргізу;
- пішу және кесу цехтерін жобалау;
- аяқ киім мен былғары галантерейлік кәсіпорын жинақтау цехы, қойма мен қосалқы көмекші цехтерін жобалау.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
АП 07
Былғары бұйымдарын өндіру жабдықтары мен жабдықты жобалау негіздері:
технологиялық жабдықтың жалпы сипаттамасы, технологиялық үрдістің түрлері бойынша оны топтастыру, агрегаттау және автоматтанлдыру дәрежесі; былғары бұйымдарын өндіру технологиялық жабдықтың негізгі типтерінің жұмыс ұйымдары мен жұмыс теориясы; сызбаүлгіні көбейту; материалды пішу; жартылай фабрикатты жылумен өңдеу және ылғалдандыру; аяқ киім табанын ыстықпен желімдеу; қысым астында құю әдісінің тетіктері мен аяқ киімді даярлау; аяқ киім мен былғары галантерея өндірісінің технологиялық кешенінің жабдықтары мен жұмыс орнының жасақтарын таңдау; аяқ киім табаны мен жоғары беті тетіктерін даярлау, өңдеу және әрлеу; өндірістік жабдықтарды жетілдіру мен автоматтандырудың бағыттары, технологиялық машина мен агрегаттың автоматтандырылған жетегі, былғары бұйымдары өндірісінің ТҮБ АЖ құрылымы; жаңадан жобаланатын өндірістік жабдықтарға қойылатын талаптар, жабдықты жобалаудың техникалық тапсырмасын әзірлеудің әдістері мен тәсілдері, ЕСКДға сай құрылымдық құжаттаманы даярлаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
- өнеркәсіптік жабдықтардың негізгі технологиялық реттеуіштерінің жұмсалуы мен әдістерін;
- материалды өлшеу әрі бракқа шығару үшін өндірістік машина мен агрегаттың заманауи құрылымдық жаңашылдықтарын;
- былғары бұйымдары өндірісінің автоматтандырылған технологиялық кешені мен автоматты жобалаудың ерекшеліткерін
Іскерліктер:
- машина мен агрегат сызбасын, технологиялық сызба, циклограмманы әзірлей, олардың тетіктерін жобалау;
- технологиялық жарақтарды жобалау;
- тетіктерді кесумен өңдеу;
- тетіктерді жіп, желімдеу, ТВЧ және ультрадыбыс көмегімен пісіру арқылы бекітуді орындау;
- аяқ киім дайындамасын қаптау әрі ілмектеуді орындау, бұйым мен тетіктерді қысу арқылы қалыптау;
- аяқ киім мен былғары галантерея өндірісінің технологиялық кешенін қолдану және жаңа жабдықты құрастыру кезінде туындаған ұйымдастырушылық және ғылыми техникалық мәселені шешу
БҚ 1
БҚ 3

ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.1
ПК2.4.1
СД 06
Проектирование обувных и кожгалантерейных предприятий:
технико-экономическое обоснование строительства или реконструкции предприятия; реконструкция предприятий; специальные вопросы охраны окружающей среды на обувных и кожгалантерейных предприятиях; основы проектирования промышленных зданий; основные принципы проектирования генплана; строительные мероприятия при реконструкции действующих производств; строительные материалы; основы проектирования санитарной техники.
Знания:
- основные принципы проектирования генплана;
- основы проектирования промышленных зданий;
Умения:
- проводить предварительный расчет предприятия;
- проектировать раскройные и вырубочные цеха;
- проектировать сборочные цеха, склады и подсобно-вспомогательные цеха обувных и кожгалантерейных предприятий.
БК1
БК3
ПК2.2.1
ПК2.3.1
СД 07
Оборудование производства изделий из кожи и основы проектирования оборудования:
общая характеристика технологического оборудования, его классификация по виду технологического процесса, степени агрегатирования и автоматизации; рабочие органы основных типов технологического оборудования производства изделий из кожи; размножения лекал; раскроя материалов; увлажнения и тепловой обработки полуфабриката; вулканизации низа обуви; изготовления обуви и ее деталей методом литья под давлением; выбор оборудования и оснастки рабочих мест технологических комплексов производства обуви и кожгалантереи; изготовления, обработки и отделки деталей верха и низа обуви; направления совершенствования и автоматизации производственного оборудования, автоматизированный привод технологических машин и агрегатов, структура АСУ ТП производства изделий из кожи; требования, предъявляемые к вновь проектируемому производственному оборудованию, методы и приемы разработки технических заданий на проектирование оборудования, общие правила подготовки конструкторской документации в соответствии с ЕСКД.
Знания:
- назначение и методы выполнения основных технологических регулировок промышленного оборудования;
- современные конструктивные модификации производственных машин и агрегатов для промера и разбраковки материалов;
- особенности проектирования автоматов и автоматизированных технологических комплексов производства изделий из кожи;
Умения:
- разрабатывать технологические схемы, циклограммы, структурной схемы машин и агрегатов, проектировать их механизмы;
- проектировать технологические оснастки;
- обрабатывать детали резанием;
- выполнять скрепление деталей нитками, склеиванием, сваркой с помощью ТВЧ и ультразвука;
- выполнять обтяжки и затяжки заготовок обуви, формовать изделия и детали сжатием;
- решать организационные и научно-технические проблемы, возникающие при создании нового оборудования и его использования в технологических комплексах производства обуви и кожгалантереи.
БК1
БК3

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
ӨО КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі.
Кәсіпорындардың негізгі және қосымша цехтары, олардың міндеттері мен технологиялық үрдісі.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасы.
Кәсіпорындағы қауіпті және зиянды факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
-негізгі астарлық және аралық материалдардың түрлері, әр түрлі аяқ киімдер мен галантерея бұйымдарының сипаттамасы;
-аяқ киім және галантерея бұйымдарына арналған материалдарды негіздеу және таңдаудың негізгі ұстанымдары мен әдістемесі;
Дағдылар:
-материалдар пакеттерінің қасиеттері мен сапасын болжау;
-бастапқы материалдардың қасиет және сапа көрсеткіштері бойынша бұйымдарды анықтау;
-материалдарды зертханалық сынақтан өткізу, оның негізгі міндеттерін анықтау, зертхана жабдықтарын сынақтан өткізу.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
ӨО 02
Темір ұсталық практика:
Темір ұста жұмыстарын ұйымдастыру; технологиялық жабдықты пайдалану үшін қажетті темір ұста құрал-саймандарының тізімін білу; темір ұста-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды құрастыру және бөлшектеу; аяқ киім тігуге арналған негізгі және қосымша жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі темір ұста жұмыстары; міндеті, жіктемесі, құрылғысы, әрекет ұстанымы, пайдалану ережесі, болуы мүмкін ақаулықтар, олардың пайда болу себептері және жою тәсілдері;жабдықты пайдалану қасиеттері: түсінігі, сапасы, сенімділігі, жұмысқа қабілеттілігі, тоқтаусыз жұмыс істеуі, жөндеуге жарамдылығы.
Іскерліктер:
-темір ұста жұмыстарын орындау, сына, төсем, сомын және басқа темір ұста бұйымдарын дайындау, механизмдер жұмысын орындау,
- бөлшектерді тазарту, жуу және жөндеу, өлшеу және темір ұста құрал-саймандарын пайдалану; құрал-сайманды таңдау;
-негізгі темір ұста-құрастыру жұмыстарын орындау.
Дағдылар:
-коммуникация, бекіту арматурасы, технологиялық аппараттарға қызмет көрсету кезінде қажетті темір ұста және темір ұсталық-жөндеу жұмыстарын, технологиялық үрдістерді орындау;
-темір ұста-өлшеу құрал-саймандарын пайдалану.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.7
ӨО 03
Пішу цехындағы практика:
Кесу үрдісінде аяқ киімге қажетті бөлшектерді алу үшін бұйымдарды өңдеуді оқыту.
Аяқ киімнің жоғарғы бөлігі мен көп қабатты төсеміне арналған бөлшектерге байланысты жұмыстарды орындау.
Дайындау теліміндегі практика:
қос-таспалы машина: қалыңдығын бірдей ете отырып, сыртқы бөлшектерді тегістеуге арналған; реквизиттерді таңбалауға арналған машина: оның көмегімен әр аяқ киім жұбы өзінің жеке нөмірін алады; бөлшек шеттерін түсіруге арналған машина бөлшек шеттерін жұқарту есебінен аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектерін неғұрлым қолайлы етеді; жоғарғы бөлшектерді, төсем, терможелім материалдарды қайталауға арналған машина.
Тігін тігу телімдеріндегі практика:
Тігін тігетін конвейерлерде, машиналарда бұйымды өңдеуді оқыту: поднос қою үшін, бөлшектердің шетін бүгу үшін; артқы тігісті тегістеу үшін; жұлықты қалыпқа келтіру үшін.
Құрастыру теліміндегі практика:
Құрастыру конвейерлерінде өңдеуге оқыту: ұлтарақты басуға арналған машина; жұлықты қалыпқа келтіруге арналған машина; сіріні қалыптастыруға арналған машина; созуға арналаған машина: ылғалдандыруға арналған машина; өтпелі кептіргіш; салқындатқыш тоннель; салқындатуға арналған машина; қонышты өңдеуге және тазартуға арналған машина.
Іскерліктер:
-станоктарды іске қосу және тоқтатуды жүзеге асыру;
-дайындама мен құрал-саймандарды орнату, бекіту; -шпиндель және берілістің берілген айналым жиілігіне станокты дайындау;
-қамыттар, сомындар, бұрандалар, біліктер, төлкелер, бұрғылар, тісті доңғалақтар, штуцерлерді өңдеу жұмыстарын орындау;
-дайындалатын бөлшектердің өлшемдерін бақылау.
Дағдылар:
металл кескіш станоктарда бөлшектер дайындау және өңдеу; кесетін құрал-сайманды қайрау.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.13
КҚ2.2.7
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Алғашқы дағдыларды алуға арналған практика
Өндірістік жабдықты жөндеу, сынақтан өткізу және қабылдау технологиясын зерттеу. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесі. Жабдықты жөндеуге дайындау. Жабдықты пайдалану тәртібі және ережелері. Жабдықты бөлшектеу тәртібі және ережелері. Бөлшектеуде қолданылатын аспаптар мен құрал-саймандар. Өндірістік жабдықты реттеу.
Өндірістік жабдық бөлшектерін, тораптарын және механизмдерін жөндеу. Тораптардың мойынтірек бөлшектерін жөндеу. Шкивтер мен тежеуіштер, жалғастырғыштарды жөндеу. Тісті, бұрандалы, тізбекті және тартпалы беріліс бөлшектерін жөндеу. Қозғалыс өзгерістері механизмдерінің бөлшектерін жөндеу. Пневмо және гидрожетек бөлшектері мен тораптарын жөндеу. Өндірстік жабдықты жинақтау.
Іскерліктер:
техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес жабдықты пайдалану жүргізу; жабдықты жөндеуге дайындау; өндірістік жабдық тораптары мен механизмдер жұмыстарын жүргізу, бөлшектердің тазарту ақаулығын табу; механизмдерді бөлшектеуде құрал-саймандар және аспаптарды пайдалану; құрастырған соң механизмдерді реттеу және баптауды жүзеге асыру; қарапайым машиналар мен агрегаттарды жинақтау, жабдықты жинақтауға іргетас дайындау; машиналарды іргетасқа бекітуді жүзеге асыру.
Дағдылар:
ағымдағы жөндеуге жабдықты дайындайтын бригададағы жұмыстар; жабдық механизмдері, тораптарын бөлшектеу; пневмо және гидрожетек бөлшектері мен тораптарын жөндеу бойынша жөнделген жабдық механизмдері мен тораптарын құрастыру бойынша жұмыстарды орындау; қарапайым машиналарды жинақтау.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.13
КҚ 2.2.7
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Цехтың (бөлімшенің) технологиялық үдерісін зерттеу, орта топ маманының дублері ретінде жұмыс істеу.
Іскерліктер:
өндірістік жабдықты пайдалану, техниалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу; технологиялық параметрлерді талдау, технологиялық үрдіс барысын болжау, параметрлердің технологиялық тәртіптен ауытқуының салдары, өндірісте қауіпсіздік техникасының күйін бағалау, өндірістік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Дағдылар:
механизмдер мен машиналар сызбасын оқу, жабдықтардың күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау, технологияялық бақылау және жабдықты жөндеуді ұйымдастыруда, жөндеуге құжаттама жүргізу және ресімдеу, жабдықтарды жөндеу және тексеру кестесін құру.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.13
КП 03
Диплом алдындағы практика, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жоба орындау үшін ақпарат жинау, орта топ маманының жұмыс орнында сынақ ісінен өтуі.
Іскерліктер:
сынақ мерзімінен өтуші ретінде техник-технологтың функционалдық міндеттерді орындау шеберлігі.
Дағдылар:
линиядағы басшының; өндірістік телім ұжымының жұмысын және нормативтік-техникалық құжаттама жұмысын бақылауды.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.13
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
БҚ 2
Өндіріс экономикасы және автоматтандыру негіздері мен автоматты жүйелік бағытты қолданудың техникалық процессі жөніндегі білімдерін тереңдету;
БҚ 3
Адамаралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін сақтау;
БҚ 4
Өз бетінше және командамен жұмыс істей білу;
БҚ 5
Жеке еңбек қызметін жоспарлау;
БҚ 6
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу;
БҚ 7
Керекті ақпаратты қолдану және жүйелеу;
БҚ 8
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
БҚ 9
Өндірістің технологиялық режимдерін бақылау және реттеу.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
Жоғары деңгей
2.1. 121201 2 – Аяқ киімді құрастырушы

ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия.
Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс.
Характеристика сырья и продуктов основных цехов.
Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Знания:
ассортимент основных, подкладочных и промежуточных материалов их характеристики свойств для различных видов обуви и галантерейных изделий;
основные принципы и методики обоснования и выбора материалов для обуви и галантерейных изделий;
Умения:
прогнозировать свойства и качества пакетов материалов;
определять изделия по показателям свойств и качества исходных материалов;
проводить лабораторные испытания материалов, определять ее основные задачи, испытывать оборудование лаборатории.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПК 2.2.7
ПО. 02
Слесарная практика:
организация слесарных работ; изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования; слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений; слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования для пошива обуви; назначение, классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации, возможные неполадки, причины их возникновения и способы устранения; эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: выполнять слесарные работы, изготавливать шпонки, прокладки, гайки и другие слесарные изделия, выполнять разборку механизмов, очистку, промывку и ремонт деталей, пользоваться измерительным и слесарным инструментом; производить выбор инструмента; выполнять основные слесарно-сборочные работы.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПО. 03
Практика в раскройном цеху:
Обучение обработке изделий на вырубочном процессе для получения необходимых деталей для будущего обуви.
Выполнять работу, связанную с деталями для верхней части обуви и для нижней и многослойных настилов.
Практика на заготовочном участке:
двоильно-ленточная машина: для выравнивания детали верха, делая из толщину одинаковой; машина для клеймения реквизитов: с ее помощью каждая пара обуви получает свой идентификационный номер; машина для спускания краев деталей делает детали верхней части обуви более удобными для сшивания за счет утончения краев деталей; машина для дублирования деталей верха, подкладки и термоклейких материалов.
Практика на пошивочном участке:
Обучение обработке изделий на пошивочных конвейерах; на машинах: для ставки подноски; для загибки краев деталей; для разглаживания заднего шва; для формовки союзки.
Практика на сборочном участке:
Обучение обработке на сборочных конвейерах: машина для прибивки стельки; машина для формования и подформовки союзки; машина для формования задников; машина для затяжки: машина для увлажнения; проходное сушило; охладительный тоннель; машина для обдува; падки голенища; машина для полировки и чистки.
Умения:
осуществлять пуск и остановку станков;
производить установку, закрепление заготовки и инструмента; выполнять наладку станка на заданные частоту вращения шпинделя и подачу;
выполнять обработку хомутов, гаек, винтов, валиков, втулок, сверл, зубчатых колес, штуцеров;
контролировать размеры изготовляемых деталей.
Навыки:
изготовления и обработки деталей на металлорежущих станках; производить заточку режущего инструмента.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Изучение технологии ремонта, испытаний и приемки производственного оборудования. Система технического обслуживания и ремонта. Подготовка оборудования к ремонту. Порядок и правила эксплуатации оборудования. Порядок и правила разборки оборудования. Приспособления и инструменты, применяемые при разборке. Регулировка производственного оборудования.
Ремонт деталей, узлов и механизмов производственного оборудования. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов и тормозов, муфт. Ремонт деталей зубчатых, червячных, цепных и ременных передач. Ремонт деталей механизмов преобразования движения; ремонт базовых деталей. Ремонт деталей и узлов пневмо- и гидропривода. Монтаж производственного оборудования.
Умения: производить эксплуатацию оборудования в соответствии с Правилами технической эксплуатации; готовить оборудование к ремонту; производить разборку узлов и механизмов производственного оборудования, промывку и дефектовку деталей; пользоваться инструментом и приспособлениями при разборке механизмов; осуществлять регулировку и настройку механизмов после сборки; производить монтаж простых машин и агрегатов, подготавливать фундамент под монтаж оборудования; осуществлять крепление машин на фундаменте.
Навыки: работы в бригаде, подготавливающей оборудование к текущему ремонту; разборки механизмов, узлов оборудования; выполнения работ по сборке механизмов и узлов отремонтированного оборудования по ремонту деталей и узлов пневмо- и гидропривода; монтажа простых машин.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПК2.2.7
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера специалиста среднего звена.
Умения: производить эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт производственного оборудования; анализировать технологические параметры, прогнозировать ход технологического процесса, последствия отклонений параметров от технологического регламента, оценивать состояние техники безопасности на производстве, оформлять производственно-техническую документацию.
Навыки: чтения чертежей механизмов и машин, выполнения несложных ремонтов оборудования, в организации технологического контроля и ремонта оборудования, ведения и оформления документации на ремонт, составления графиков ремонтов и осмотров оборудования.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочем месте специалиста среднего звена.
Умения в качестве стажера выполнять функциональные обязанности техника - технолога.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.13
Таблица 1 Базовые компетенции
Код
компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
БК 2
Углублять знания по основам автоматизации и автоматическая система управления техническим процессом и экономике производства;
БК 3
Умение работать самостоятельно и в команде;
БК 4
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде;
БК 5
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
БК 6
Оформлять документацию на государственном (русском) языке;
БК 7
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
БК 8
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования
БК 9
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1.
121201 2 – Сборщик обуви

КҚ 3.5.1.ЕСКД және ЕСТД сәйкес жобалау құрылымдаушы, технологиялық және басқа да техникалық құжаттамаларды ресімдеу;
КҚ 3.5.2.Аяқ киім өндірісінде нақты қолдану үшін материалдарды қасиетін сараптау негізінде таңдап іріктеу;
КҚ 3.5.3.Тері аяқ киім бұйымдарын белгілеу кезінде есептеу техникасы құралдарын есептеу және таңдауда қолдану;
КҚ 3.5.4.Тері аяқ киім бұйымдарын бағалауда өлшеуіш құралдарын қолдану;
КҚ 3.5.5.Өндірістік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдану;
КҚ 3.5.6.Есептеу техникасы мен программалық қамсыздандыру үлгілік құралдарын қолдану;
КҚ 3.5.7.Өнім (қызмет) және үрдістің негізгі түрлеріне қалыптық құжаттама талаптарын қолдану;
КҚ 3.5.8.Сапа жүйесінің құжаттамасын қолдану.
КҚ 3.5.9. Аяқ киімді жекелей даярлау және өндірістік техника құралдарының технологиялық үрдісін әзірлеу әрі жүзеге асыру;
КҚ 3.5.10 Берілген жұмыс шартына арнайы материал бойынша қажетті қызметтік буындарды іріктеп таңдау;
КҚ 3.5.11.Тері аяқ киім бұйымдары мен өндірістік техника құралдарын құрылымдаушы есептеуді берілген көрсеткішімен жүргізу;
КҚ 3.5.12.Адамның анатомиялық биомеханикалық және физиологиялық көрсеткіштерін сараптау негізінде аяқ киімнің нақты тетіктерінің берілген жұмысқа салыну шарттарына қарай таңдау;
КҚ 3.5.13.Аяқ киімді барлық жыныстық жастық топқа дайындау;
КҚ 3.5.14.Өндірісте программалық қамсыздандыруды қолдану;
КҚ 3.5.15.Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
314-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім (жоғары деңгей)
Білім беру коды және бейіні: 12000000 – Кең қолданыстағы тауарлар
мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы:                   1214000 – Трикотаж, тоқыма, галантерея
бұйымдары технологиясы

ПК 3.5.1. Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с ЕСКД и ЕСТД;
ПК 3.5.2. Выбирать материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в производстве обуви;
ПК 3.5.3. Использовать средства вычислительной техники для расчета и выбора параметров при назначении кожевенно-обувных изделий;
ПК 3.5.4. Использовать измерительные средства для оценки качества кожевенно-обувных изделий;
ПК 3.5.5. Использовать основные положения стандартизации и сертификации в производственной деятельности;
ПК 3.5.6. Использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения;
ПК 3.5.7. Применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов;
ПК 3.5.8. Применять документацию систем качества.
ПК 3.5.9. Разрабатывать и осуществлять технологический процесс индивидуального изготовления обуви и средств производственной техники;
ПК 3.5.10. Подбирать по справочным материалам необходимые функциональные узлы и элементы для заданных условий работы;
ПК 3.5.11. Производить по заданным параметрам конструктивный расчет кожевенно-обувных изделий и средств производственной техники;
ПК 3.5.12. Выбирать на основе анализа анатомо-биомеханических и физиологических параметров человека для заданных условий эксплуатации конкретные обувные детали;
ПК 3.5.13. Изготавливать обувь для всех половозрастных групп;
ПК 3.5.14. Использовать программное обеспечение в производстве;
ПК 3.5.15. Применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
Приложение 314
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования: 12000000 – Технология изделий и товаров
широкого потребления
Специальность: 1214000 – Технология трикотажных, текстильных,
галантерейных изделий

144
Дипломдық жобалау және қорғау
216
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сағаттар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар:: (1.ЖКП 06, ЖКП 11, ЖКП 12; 2. АП 01, АП 03, АП 04, АП 06, АП 09, АП 10) пәндерінен кешенді емтихан немесе дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
319-қосымша
1214000 – «Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы»
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптаса тын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білімдік пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- орыс тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1,
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық
бойынша
-лексика грамматикалық материалды
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын
ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу.
БҚ 5
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтыны негізгі қүрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық
және психофизиологиялық негіздерін
Іскерліктер:
- спортпен айналысу,физикалық белсенділікті
жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 5
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздері;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін.
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық
суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алуды.
БҚ 1,
БҚ 4
ЖКП 02
Электротехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбегі; электромагниттер; электрлік өлшеулер; тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электржетек негіздері; электр энергияны беру және үлестіру; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика және есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электр тізбегінің жұмыс тәртібін;
- электр тогының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей алуды;
- электрлік желектермен жарақтандырылған
құрылғыларды пайдалану және оларды тоқтату, қосабілуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 2,
БҚ 4,
БҚ 5;
КҚ 2.1.1.
ЖКП 03
Еңбекті қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойыншабілімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 3
ЖКП 04
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі
ұстанымдары, маниторинп, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие,әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетинг анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 3,
БҚ 4,
БҚ 5
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Тігін өндірісінде өнім сапасын қамтамасыз етудегі стандарттаудың ролі. Стандарттау саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамалар. ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесіндегі негізгі ережелер. Стандарттаудың экономикалық тиімділігі. Метрология негіздері мен өлшем бірліктерін қамтамасыз ету. Сапаны басқару негіздері. Бақылау түрлері, өнімдерді сертификаттау және сынау. Өнімнің сапасын басқарудың кешенді жүйесі. Стандарттаудың халықаралық жүйесі ИСО 9001-2000 (ISO).
Білімдер:
- стандарттау, метрология, және өнімдердің сапасы саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамаларды;
- ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесіндегі негізгі ережелерді;
- өлшеудің негізгі әдістері мен топтастырылуын және олардың сипаттамасын;
- өнімнің қасиетін, сертификациясын, сапа көрсеткіштерінің номенклатурасын;
-сапаны басқару негіздерін;
- өнімнің сапасын бақылау түрлерін;
- сапа деңгейін бағалау әдістерін, сапа категорияларын;
- тігін саласында қолданылатын стандарт түрлерін;
- өндірісте өнім сапасына техникалық бақылауды ұйымдастыруды;
- өнім сапасына қойылатын заңдылықтарды бұзғаны үшін жауапқа тарту шаралары;
- ИСО 9001-2000 халықаралық стандартты қолдану салаларын
Іскерліктер:
- қажетті нормативтік техникалық құжаттарды таба білуді және оны қолдануды;
- мемлекеттік стандарттардың көрсеткіштерін қолдануды;
- өлшеу түрлері мен құралдарын таңдауды;
- үздік әлемдік және отандық өнімдердің үлгілерінің сапа деңгейінің көрсеткіштерін анықтауды;
- салаларда негізгі стандарттарды пайдалануды және шикізат, материалдары мен дайын өнімдердің сапа деңгейін анықтауды;
- өнімнің сапа деңгейінің халықаралық стандарттарға сәйкестігін анықтауды.
БҚ 3,
БҚ 5
ЖКП 06
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілікті арифметика логика – пән ретінде. Үлгілік; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері WOR мәтіндік процессоры. ЕХСЕL электронды кестелері. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт -бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсінігі. Көрініс тәсілдері мен қасиеттері. Алгоритм түрлері. Есеп шығару кезеңдері. Бағдарлама тілі. Бағдарлама және оның қүрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берілген шарт түрлері. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдік бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктік бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны /объектісі/, олардың қасиеттері мен схемалары. Автоматты ретеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс істеу приципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
Білімдер:
- ақпаратты кодтау ережелерін;
- есептеу жүйелерін;
- екілік арифметиканы;
- формалдық, математикалық
логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, Win Zip
архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар қабығын;
- алгоритмдер түсінігін;
- көрініс тәсілдері мен
қасиеттерін;
- алгоритм түрлерін;
- бағдарлама тілін;
- сызықты бағдарламаны
жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны
жобалауды;
- графиктік бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру ретін
Іскерліктер:
- бір жүйеден басқасына
ауыстыруды;
- WORD-тың мәтіндік
процессорымен, ЕХСЕL-дің электронды кестесімен, Corel DRAW-тың векторлық
редакторымен жұмыс істеуді; вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер

144
ПП 03
Дипломное проектирование и защита
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю
Всего
4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам: 1. ОПД 06, ОПД 011, ОПД 12; 2. СД 01, СД 03, СД 04, СД 09, С 10 или защита дипломной работы.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 319
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1214000 – «Технология трикотажных, текстильных, галантерейных
изделий»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- казахский язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной
направленности
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь поспециальности.
БК 1, БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-граммaтический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой
деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 5
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 1, БК 4, БК 5
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной
геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали
средней сложности.
БК 1,БК 4
ОПД 02
Электротехника и электроника
Электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного токов; электромагниты; электрические измерения; электрические машины постоянного и переменного токов; трансформаторы, основы электропривода; передача и распределение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители; стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные оборудования вычислительной техники и автоматики; микро ЭВМ и микропроцессоры..
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения
характеристик электрического тока;
- причины возникновения
переходных процессов
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК 2, БК 4, БК 5; ПК 2.1.1.
ОПД 03
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма напредприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности
Умения:
- применять на практикезнания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальным и средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 1, БК 2, БК 3
ОПД 04
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства - хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы
Умения:
- определить цену себе стоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК 3,
БК 4, БК 5
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Роль стандартизации в обеспечении качества продукции в швейном производстве. Основные понятия и определения в области стандартизации. Основные положения государственной системы стандартизации РК. Экономическая эффективность стандартизации. Основы метрологии и обеспечения единства измерений. Основы управления качеством. Виды контроля, сертификация и испытание продукции. Комплексная система управления качеством продукции. Международная система стандартизации ИСО 9001-2000 (ISO 9001-2000).
Знания:
- основные понятия и определения в области стандартизации, метрологии и качества продукции;
- основные положения государственной системы стандартизации РК;
- классификацию и основные методы измерений и их характеристику;
- свойства продукции, сертификацию, номенклатуру показателей качества;
- основы управления качеством;
- виды контроля качества продукции;
- методы оценки уровня качества, категории качества;
- виды стандартов, используемых в швейной отрасли;
- организацию технического контроля качества продукции на предприятии;
- меры привлечения к ответственности за нарушения требований законодательства о качестве продукции;
- область применения международных стандартов ИСО 9001-2000
Умения:
- осуществлять поиск необходимой нормативно-технической документации и применять ее;
- пользоваться указателями государственных стандартов;
- выбирать виды и средства измерений;
- определять показатели уровня качества лучших мировых и отечественных образцов продукции;
- пользоваться основными стандартами в отрасли и определять уровень качества сырья, материалов и готовой продукции;
- определять соответствие качества продукции уровню международных стандартов.
БК 3, БК 5
ОПД 06
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика-как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы ЕХСЕL; векторный редактор Согеl DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Соmmander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления
процесса на ручное и обратно
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей ЕХСЕL, с векторным редактором Согеl DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1,
БК 2,
БК 5
CД 00
Специальные дисциплины

Біліктілік: 121401 2 - Тоқушы*
АП 01
Материалтану
Материалтану негіздері; агротехника дақылдары, шикізаттарды дайындау және сақтау; материалдар құрылымы және қасиеттері; шикізат пен талшықтарға әрекет ететін стандарттар; материалдарды қолдану аймақтары; мақта және басқа талшықтар; талшық құрылымы; талшық құрылысы мен қасиеттері; кенеп талшығы: түрлері және қасиеттері; жүн талшығы: түрлері және қасиеттері; табиғи жібек, жібек талшығы және оның қасиеттері; химиялық талшықтар; үлгілер алу әдістері және таспалар дайындау; талшықтың пісіп-жетілуі мен ширатылу қасиеттерін анықтау; поляризацияланған сәуле арқылы талшықтың ширатылу қасиеттерін анықтау.
Білімдер:
- тоқыма өндірісінде
қолданылатын талшықтар жіктемесін, құрылысын, талшықтардың физикалық- механикалық және технологиялық қасиеттерін;
- металдарды беріктеудің негізгі тәсілдерін және оларды өңдеуді
Іскерліктер:
- зерттеулер процесіндегі
материалдарды жинауға
және өңдеуге қатынаса
алуын;
- материалтану және
конструкциялық материалдарын дұрыс
қолдануды.
БҚ 3,
БҚ 5;
КҚ 2.1.3;
КҚ 3.1.2.
АП 02
Трикотаж өндірісінің жалпы технологиясы
Кіріспе. Трикотаж өндірісінің факторлары. Негізгі және туынды өрілістің жалаң қабаттық трикотажы. Кулирлік (көлденең тоқылған) және желі бойынша тоқылған трикотаж. Ілмек, ілмектер қатары, ілмек бағаны, ілмек қадамы. Трикотаждың тікелей және көлденең тығыздығы. Ілмектүзу әдістері. Кулирлік трикотаждағы ілмектүзудің трикотаждық және тоқу әдістері. Ілмек түзудің он операциясы. Тығыз кесте және оның туындыларының құрылымы мен қасиеттері. Желі бойынша тоқылған жалаң қабаттық туынды өрілістің құрылымы мен қасиеттері. Негізгі және туынды өрілістің жұп трикотажы. Тоқу процесі. Ләстіктің (астарлық матаның) құрылымы мен қасиеттері. Жұп ішкі жақтық өрілістегі ілмек шығару процесі. Трикотаж бұйымдарды дайындау әдістері. Шұлық-ұйық өнімдерін дайындау технологиясы.
Білімдер:
- пәннің мазмұны, жалпы сипаты мен оның мақсаттарын;
- трикотаж өндірісінің даму факторларын;
- ілмектүзу әдістерін;
- кулирлік трикотаж;
- трикотаж бұйымдарын дайындау әдістерін
Іскерліктер:
- түрлі анықтамалық материалдарды, нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалана алады;
- тоқу процесін;
- кулирлік және желілік трикотажды.
БҚ 3,
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.5;
КҚ 2.2.1.
АП 03
Бұйымдар мен мата дайындаудың технологиясы мен жабдықтары
Тоқу машиналары мен ілмектүзу әдістері туралы жалпы мәліметтер. Тоқу машиналарының жіктемесі. Бірфонтурлық айналдырып тоқу машиналары. Бірфонтурлық желі бойынша тоқу машиналары. Ләстік тоқуда қолданылатын екіфонтурлық машиналардағы ілмек қалыптастыру процесі. Екіфонтурлық айналдырып тоқу машиналары. Желі бойынша тоқу машиналары. Бірцилиндрлі және екіцилимндрлі айналдырып тоқу машиналары. Шетел фирмаларының айналдырып тоқу машиналары: Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания).
Білімдер:
- пәннің мазмұны, жалпы сипаты мен оның мақсаттарын;
- машиналардың үлгілерін, мүмкіндіктері мен қызметін;
- ілмек түзудің тоқыма әдісінің артықшылықтарын;
- машиналар өнімділігіне әсер ететін факторларды;
- бірфонтурлық және екіфонтурлық машиналардың негізгі үлгілерін;
- Mayer and CIE (Германия), Camber (Ұлыбритания), Oricia (Италия), Monarch (АҚШ), Fukuhara (Жапония), Jumberca (Испания) сияқты шетелдік фирмалардың машиналарының жіктемесін және қысқаша сипаттамаларын
Іскерліктер:
- ілмек түзудің трикотаждық және тоқу әдістерінің айырмашылықтарын;
- түрлі анықтамалық материалдарды, нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалана алады;
- тоқу машиналарының жұмысы кезеңінде техника қауіпсіздігін сақтауды
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.5;
КҚ 2.1.8;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2.
АП 04
Трикотаж, тоқыма және галантерея өндірісіндегі жабдықтар
Тоқыма-галантерея және трикотаж өндірісі машиналарының және олардың бөлшектерінің конструкциялық схемалары мен жұмысы. Техникалық сипаттамалары. Жұмыс органдарын реттеу әдістері. Машиналарды майлау жүйелері мен әдістері.
Тігін машинасының жалпы құрылысы. Қайықты қабу. Тігін машинасының конструктивтік және техникалық ерекшеліктері. Тігін машинасының электротехникалық сипаттамалары. Тігін машиналарындағы механикаландырылған тетіктер. Тігін машинасына техникалық қызмет көрсету. Бөлшектерді желімдеп жалғайтын және ЫЖӨ арналған жабдықтар. Бір инелі және екі инелі қайықты қабитын машиналар. Бір жіпті және екі жіпті тізбекті қабитын машиналар. Ирек жиекті тігіске арналған машиналар. Жиектерін торлайтын және қайып тігу- торлау машиналары. Ішкі жағынан қабитын машиналар. Ілмекті және жапсырып бекіткіш жартылай автоматтар. Бас киімдер және арнайы кілем, тоқыма өндірісіне арналған тігін машиналары. Кеттель машиналары. Бастырмалы жартылай автоматтар. Арнайы тігін машиналары. Тігін үлескесінің қосымша, қосалқы жабдықтары.
Білімдер:
- технологиялық жабдықтың түрлерін, тағайындалуын, конструкциялық ерекшеліктерін;
- аз автоматтандыру құралдарын, тетіктерін, құрылғысын, арнайы қолданысын;
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу ережесін;
- ұсақ ақаулықтарды жою ретін;
- тігін бұйымының түйіндері мен бөлшектерін технологиялық өңдеудің сапасына қойылатын талаптарды
Іскерліктер:
- технологиялық операцияларды атқару кезінде аз механикаландырылған құралдарды, тетіктерді, арнайы құрылғыларды қолдана алуын;
- технологиялық операцияларды орындау кезінде еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтай алуын.
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.5;
КҚ 2.1.6;
КҚ 2.1.8;
КҚ 2.1.9.

Квалификация: 121401 2 – Вязальщик*
СД 01
Материаловедение
Сырье, используемое в процессе производства. Требования, предъявляемые к его качеству.
Основы материаловедения; агротехника культур, заготовка сырья; строение и хранение сырья; строение и свойства материалов; действующие стандарты на сырье и волокно; области применения материалов; хлопковое волокно и другие виды волокон; строение волокна; виды и свойства; льняные волокна: виды и свойства; шерстяные волокна: виды и свойства; натуральный шелк, шелковое волокно и их свойства; химические волокна: их виды и свойства; способы получения образцов и подготовка ленты; определение зрелости и крученности хлопкового волокна; определение с помощью поляризованного луча свойства кручения хлопкового волокна.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификацию волокон, применяемых в текстильной промышленности;
- основные способы упрочения металлов и их обработку
Умения:
- принять участие в сборе и обработке материалов в процессе исследований;
- ориентироваться в конструкционных материалах и
в материаловедении.
БК 3, БК 5; ПК 2.1.3; КҚ 3.1.2.
СД 02
Общая технология трикотажного производства
Введение. Факторы развития трикотажного производства.
Одинарный трикотаж главных и производных переплетений. Кулирный (поперечновязаный) и основовязаный трикотаж. Петля, петельный ряд, петельный столбик, петельный шаг. Плотность по горизонтали. Плотность по вертикали. Способы петлеобразования. Кулирный трикотаж: два способа петлеобразования – трикотажный и вязальный. Десять операций процесса петлеобразования. Строение и свойства глади и ее производной. Гладь. Строение и свойства одинарных производных основовязаных переплетений. Двойной трикотаж главных и производных переплетений. Процесс вязания. Строение и свойства ластика. Строение и свойства двухизнаночных переплетений. Процесс петлеобразования при вязании двухизнаночных переплетений. Способы изготовления трикотажных изделий. Технология изготовления чулочно-носочных изделий.
Знания:
- общую характеристику, цели и задачи предмета;
- факторы развития трикотажного производства;
- способы петлеобразования;
- кулирный трикотаж;
- способы изготовления трикотажных изделий
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и справочными материалами;
- процесс вязания;
- кулирный и основовязаный трикотаж.
БК3, ПК2.1.3; ПК2.1.4; ПК2.1.5; ПК 2.2.1.
СД 03
Технология и оборудование для изготовления изделии и полотна
Общие сведения о вязальных машинах и способах петлеобразования. Классификация вязальных машин. Однофонтурные кругло-вязальные машины. Однофонтурные основовязальные машины. Процессы петлеобразования на двухфонтурных машинах при вязании ластика. Двухфонтурные кругловязальные машины. Плоско-вязальные машины. Кругло-вязальные машины. Одноцилиндровая и двухцилиндровая круглочулочная машины. Плосковязальные котонные машины. Ластичные, интерлочные и двухцилиндровые кругловязальные машины. Кругловязальные машины зарубежных фирм: Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания).
Знания:
- общую характеристику, цели и задачи предмета;
- возможности, назначение и модели машин;
- преимущества вязального способа петлеобразования;
- факторы, влияющие на производительность машин;
- различие основных типов однофонтурных и двухфонтурных машин;
- классификацию и краткую характеристику машин зарубежных фирм Mayer and CIE (Германия), Camber (Великобритания), Oricia (Италия), Monarch (США), Fukuhara (Япония), Jumberca (Испания.
Умения:
- отличие трикотажного и вязального способов петлеобразования;
- пользоваться нормативно-технической документацией и справочными материалами;
- соблюдать технику безопасности при работе вязальных машин.
ПК 2.1.1.; ПК 2.1.5.; ПК 2.1.8; ПК 2.2.1; ПК 2.2.2.
СД 04
Технология и оборудование для швейно-трикотажного производства
Конструктивные схемы и работа отдельных механизмов и узлов швейных машин трикотажного и текстильно-галантерейного производства. Технические характеристики машин. Способы регулировки рабочих органов. Системы и способы смазки машин.
Общие устройства швейных машин. Челночный стежок. Техническая характеристика и конструктивные особенности швейных машин. Электротехническая характеристика швейных машин. Приспособления малой механизации на швейных машинах. Технические обслуживания швейных машин. Оборудование для ВТО и клеевого соединения деталей. Машины одноигольные и двухигольные челночного стежка. Машины однониточного и двухниточного цепного стежка. Машины для зигзагообразной строчки. Машины краеобметочные и стачивающе-обметочные. Машины потайного стежка. Полуавтоматы петельные и закрепочные. Пуговичные полуавтоматы. Специальные швейные машины для изготовления головных уборов и для использования на предприятиях текстильной и ковровой промышленности. Кеттельные машины. Дополнительное, вспомогательное оборудование швейного участка.
Знания:
- технологическое оборудование: виды, назначение и конструктивные особенности;
- назначение специальных устройств, приспособлений, средств малой автоматизации;
- правила работы на швейном оборудовании;
- порядок устранения мелких неисправностей;
- требования к качеству технологической обработки деталей и узлов швейных изделий
Умения:
- применение специальных устройств, приспособлений, средств малой механизации при выполнении технологических операций;
- соблюдение требований безопасности труда при выполнении технологических операций.
ПК 2.1.1; ПК 2.1.2; ПК 2.1.3; ПК 2.1.4; ПК 2.1.5; ПК 2.1.6; ПК 2.1.8; ПК 2.1.9.

Біліктілігі: 120707 3 - Техник-технолог
АП 01
Тоқыма өндiрiсi
Өсімдік (мақта, зығыр, кендір, кенеп және т.б.), жануарлар (жүн, жібек, жібек құртының пілләсі) және жасанды, синтетикалық талшықтардан иірілетін жіптер мен мата өндіретін жеңіл өнеркәсіп саласының тобындағы тоқыма өндірісінің сипаттамалары. Тоқыма талшықтарды иіру. Тігін жіптерін өндіру. Тоқыма өндірісі. Мақта маталарын өндіру. Киімнен басқа дайын тоқыма бұйымдарын өндіру. Трикотаж кездемелерін өндіру. Трикотаж бұйымдарын өндіру. Шұлық-ұйық өнімдерін өндіру. Киім аксессуарлары мен тоқыма материалдардын киім шығарыу. Арнайы киімдер дайындау. Сырт киімдерді дайындау.
Білімдер:
- өсімдік (мақта, зығыр, кендір, кенеп және т.б.), жануарлар (жүн, жібек, жібек құртының пілләсі) және жасанды, синтетикалық талшықтардан иірілетін жіптер мен мата өндіретін жеңіл өнеркәсіп саласының тобындағы тоқыма өндірісінің сипаттамаларын
Іскерліктер
- шұлық-ұйық өнімдерін өндіру.
БҚ3,
БҚ5,
КҚ 2.1.3,
КҚ 2.1.4,
КҚ 2.1.5
АП 02
Бас киімдерді өңдеудің көркем тәсілдері
Бас киімдерді көркем өңдеуге арналған қол жұмыстарды орындауға арналған құрал-саймандар мен тетіктер. Қол жұмыстарын орындаудың техникалық жағдайлары. Қол жұмыстарының терминологиясы. Ылғалды-ыстықтай өңдеу және оның терминологиясы. Машина тігісі және оның жұмысының техникалық жағдайы. Машина жұмыстарының терминологиясы. Киім бөліктерін желіммен және ыстықтай жалғау. Киімді өңдеуге арналған желім материалдар. Жұмсақ бас киімдер дайындауға арналған материалдар. Табиғи және жасанды терілерден бас киімдер тігу технологиясы. Жөндеу жұмыстарының сипаттамасы. Пішіп-дайындау өндірісінің негізгі процестері. Тігін цехының ағынын жобалау.
Білімдер:
- қол жұмыстарын орындаудың техникалық жағдайларын;
- қол жұмыстарының терминологиясын;
- ылғалды-ыстықтай өңдеу және оның терминологиясын;
- машина тігісі және оның жұмысының техникалық жағдайы. Машина жұмыстарының терминологиясын
Іскерліктер:
- бас киімдерді көркем өңдеуге арналған қол жұмыстарды орынсдауға арналған құрал-саймандар мен тетіктерді пайдалана білуді.
КҚ 3.1.6,
КҚ 3.1.7,
КҚ 3.1.8,
КҚ 3.1.9
АП 03
Композиция негіздері
Композиция дегеніміз не? Сәндік-қолданбалы және бейнелеу өнеріндегі композиция мәселелері.
Композицияны ұйымдастыру. Композиция заңдары. Тепе-теңдік. Тұтастық және қатар бағыну. Композициялық орталық.
Композиция түрлері. Фронтальдық композиция. Көлемдік композиция. Терең-кеңістіктік композиция.
Білімдер:
- композиция заңдары;
- тепе-теңдік. Тұтастық және қатар бағыну.
- композициялық орталық.
Композиция түрлері. Фронтальдық композиция. Көлемдік композиция
Іскерліктер:
- композицияны ұйымдастыру.
КҚ 2.2.4,
КҚ 3.1.1,
КҚ 3.1.2,
КҚ 3.1.6,
АП 04
Көркем-қолданбалы кескіндеме
Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің атқаратын көркемдік және практикалық функциялары. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің әсемдік өнерінен айырмашылығы. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерін күнделікті өмірде қолдану. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің сипаттамалары. Интерьер мен тұрмыста қолдану. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің бұйымдары: киім, киімдік және сәндік маталар, кілемдер, мебель, көркем шыны, фарфор, фаянс, әшекей және басқа көркем бұйымдар. Материалдары, орындалу техникасы және функциональдық белгілері бойынша көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің жіктемесі (металл, керамика, тоқыма, ағаш), (ойып салу, тігу, құю, интарсия және т.б.), (мебель, ыдыстар, ойыншықтар).
Білімдер:
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің атқаратын көркемдік және практикалық функцияларын;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің әсемдік өнерінен айырмашылығын;
- материалдары, орындалу техникасы және функциональдық белгілері бойынша көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің жіктемесін;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің сипаттамалары
Іскерліктер:
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерін күнделікті өмірде қолдануды;
- интерьер мен тұрмыста қолдануды.
КҚ 2.2.4,
КҚ 3.1.7,
КҚ 3.1.8,
АП 05
Түстану
Түстануға кіріспе. Түстану- түстер туралы кешенді ғылым. Колористика. Ахроматикалық және хроматикалық түстер. Гете розеткасы. Түс спекторындағы барлық реңктердің гармониялық триадаларға бөлінуі. Композицияның белсенді элементтерін анықтау үшін жылы ашық түстерді пайдалану. Суық түстердің ерекшеліктері. Адам психикасына түстердің әсері және олардың бөлінуі. Белсенді түстер. Пассив түстер. Жасыл түстердің адамның жұмыс қабілетіне әсері.
Ұқсастығы бойынша түс үйлесімділігінің жеті нұсқасы. Қарама-қарсы түстер.
Білімдер:
- композицияның белсенді элементтерін анықтау үшін жылы ашық түстерді пайдалануды;
- адам психикасына түстердің әсерін
Іскерліктер:
- түс спекторының барлық реңктерінің гармониялық триадаларға бөлінуі;
- ұқсастығы бойынша түс үйлесімділігінің жеті нұсқасы
КҚ 2.2.4,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.2.6
АП 06
Тоқылған бұйымдардың технологиясы Тоқылған бұйымдарды жинау, өңдеу және дайындау. Трикотаж бұйымдарды жинаудың әдістері мен тәсілдері. Ылғалды-жылумен өңдеу. Трикотаж бұйымдарды жинаудың реті. Трикотаж тігісі. Машиналық тігіс. Қолмен жинау. Маталарды машинамен жалғастыру. Көлденең тігіс. Тік беттік тігіс. Тік ішкі жағының тігісі. Бөліктерді ілгекпен жалғау. Иықтың тігісі. Иық қиындысын жалғау. Жеңді қайып тігу. Ашық қиықтарды оверлокпен тігу.
Білімдер:
- трикотаж бұйымдарды жинаудың әдістері мен тәсілдерін;
- трикотаж бұйымдарды жинаудың ретін
Іскерліктер:
- ылғалды-жылумен өңдеуді;
- тоқылған бұйымдарды жинау, өңдеу және дайындауды.
КҚ 3.1.10,
КҚ 3.1.11.
АП 07
Бұйымдарды құрастыру
Кіріспе. Морфология негіздері. Әйелдердің сыртқы киімдерін құрастыру. Техникалық үлгілеу. Сыртқы киімдердің, астардың және астар аралық лекалдарды дайындау. Ерлердің сыртқы киімдерін құрастырудың ерекшеліктері. Жеке тапсырыстар бойынша дайындалатын, киімдер үлгілерінің құрастыруларын жасау. Лекалдар градациясы. Нақты тұлғаның өлшемі бойынша базалық конструкция (БК) лекалдарын қолданып, маталарды пішу. Жас балалардың киімдерін құрастыру ерекшеліктері. Пішушілер жұмыстарының прогрессивті әдістері.
Білімдер:
- киімді құрастыру әдістерін және оларға қойылатын талаптарды;
- ерлер мен әйелдер және балалардың үлгілік тұлғасының өлшемдік стандарттарын;
- адам тұлғасының жас мөлшеріне сай өсуінің нүктелерін;
- әйелдер және ерлер иықтық бұйымдарының негізін есептеуді және құрауды;
- әр түрлі пішімдегі бұйымдарды құрастырудың ерекшеліктерін;
- әйелдер және ерлер арқау бұйымдарын құрастыруды;
- техникалық үлгілеудің әдістері мен тәсілдерін;
- әр түрлі жағдайдағы сыртқы киім бөлшектерінің лекалдарын құрауды және жасауды;
- сән үлгісінің болашағын және типтік түрден ауытқуын ескере отырып, киімдердің әр түрлі ассортименттерін құрастыру ерекшеліктерін;
- градациялау әдістерін;
- өлшем табельдерінің неге арналғандығын және мазмұнын;
- базалық құрастыру лекалдары бойынша үлгілердің құрастыруларын жасауды;
- киімдерді жаңарту мен қайта қалпына келтіру әдістері мен тәсілдерін;
- жас балалардың иықтық және арқау бұйымдарын құрастыру ерекшеліктерін;
- жаңа материалдардан бұйымдарды құрастыру ерекшеліктерін;
- пішушілер жұмыстарының прогрессивті әдістерін
Іскерліктер:
- нормативтік-техникалық құжаттарды және анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды;
- адам тұлғасының өлшемін алуды;
- қосымша өлшемдерді анықтауды және оларды бөлімдер бойынша бөлуді;
- әйелдер және ерлер иықтық бұйымдарының құрастыру сызбаларды құрауды және есептеуді;
- әр түрлі конфигурациялардың ұсақ бөлшектерінің, жағаларды, борттардың, жеңдердің құрастыру сызбаларын есептеуді және құрауды;
- техникалық үлгілеуді қолданып, әр түрлі пішімдегі иық бұйымдарының құрастыру сызбаларын жасауды;
- ҚҚБЖ талаптарына сәйкес киімнің сыртқы лекалдарын жасауды;
- әйелдер мен ерлердің арқау бұйымдарының құрастыру сызбаларын жасауды;
- әр түрлі материалдардан кез-келген ассортименттің сән бағытымен бұйымдардың құрастыру сызбаларын жасауды;
- лекалдар градациясын жасауды және өлшем табельдерін құрауды;
- типтік түрден ауытқулары бар тұлғаларға құрастыру сызбаларын жасауды;
- базалық құрастыру (БҚ) лекалдарын қолдануды;
- киімдерді жаңарту мен қайта өңдеу тәсілдерін меңгеруді;
- балалар киімдерінің құрастыру сызбаларын жасауды.

Квалификация: 120707 3 – Техник-технолог
СД 01
Текстильное производство
Характеристики текстильной промышленности, входящей в группу отраслей легкой промышленности, занятых переработкой растительных ( хлопок, лен, пенька, кенаф, джут, рами), животных (шерсть, шелк (коконы шелкопряда)), искусственных и синтетических волокон в пряжу, нити, ткани. Прядение текстильных волокон. Производство швейных ниток. Ткацкое производство. Производство хлопчатобумажных тканей. Производство готовых текстильных изделий, кроме одежды. Производство прочих текстильных изделий. Производство канатов, веревок, шпагата и сетей. Производство нетканых текстильных материалов и изделий из них. Производство прочих текстильных изделий, не включенных в другие группировки. Производство трикотажного полотна. Производство трикотажных изделий. Производство чулочно-носочных изделий.
Знания:
- характеристики текстильной промышленности, входящей в группу отраслей легкой промышленности, занятых переработкой растительных ( хлопок, лен, пенька, кенаф, джут, рами), животных (шерсть, шелк (коконы шелкопряда)), искусственных и синтетических волокон в пряжу, нити, ткани
Умения:
- производство чулочно-носочных изделий.
БК3, БК5, ПК 2.1.3, ПК 2.1.4, ПК 2.1.5
СД 02
Художественные приемы оформления головных уборов
Инструменты и приспособления для выполнения ручных работ при художественном оформлении головных работ. Технические условия на выполнение ручных работ. Терминология ручных работ. Машинные швы. Технические условия на выполнение машинных работ. Терминология машинных работ. Оборудование для влажно-тепловой обработки. Терминология влажно-тепловых работ. Технические условия на выполнение влажно-тепловых работ. Клеевые и сварные соединения деталей одежды. Клеевые материалы для обработки деталей одежды. Изготовление швейных мягких головных уборов.
Обработка мягких головных уборов из натурального и искусственного меха. Обработка головных уборов из различных материалов.
Характеристика ремонтных работ.
Основные процессы подготовительно-раскройного производства. Проектирование потоков швейных цехов.
Знания:
- технические условия на выполнение ручных работ;
- терминология ручных работ;
- машинные швы, технические условия на выполнение машинных работ, терминология машинных работ;
- оборудование для влажно-тепловой обработки. терминология влажно-тепловых работ. технические условия на выполнение влажно-тепловых работ.
- клеевые и сварные соединения деталей одежды
Умения:
- умение пользоваться инструментами и приспособлениями для выполнении ручных работ при художественном оформлении головных работ.
ПК 3.1.6, ПК.1.7, ПК 3.1.8, ПК 3.1.9
СД 03
Основы композиции
Что такое композиция и как ее понимать? Вопросы композиции в декоративно- прикладном и изобразительном искусстве.
Организация композиции. Законы композиции. Равновесие. Единство и соподчинение. Композиционный центр. Виды композиции. Фронтальная композиция. Объемная композиция. Глубинно-пространственная композиция.
Знания:
- законы композиции;
- равновесие;
- единство и соподчинение;
- композиционный центр;
- виды композиции;
- фронтальная композиция;
- объемная композиция
Умения:
- организация композиции.
ПК 2.2.4, ПК 3.1.1, ПК 3.1.2, ПК 3.1.6,
СД 04
Декоративно-прикладная живопись
Декоративно-прикладное искусство - как широкий раздел искусства, направленной на создание художественных изделий с утилитарными и художественными функциями. Отличие декоративно-прикладного искусства от произведений изящного искусства. Практическое употребление декоративно-прикладной живописи в повседневной жизни. Характеристики декоративно-прикладного искусства: эстетическое качество, рассчитанное на художественный эффект. Оформления быта и интерьера. Произведения декоративно-прикладного искусства: одежда, плательные и декоративные ткани, ковры, мебель, художественное стекло, фарфор, фаянс, ювелирные и другие художественные изделия.
Классификация отраслей декоративно-прикладного искусства по материалу (металл, керамика, текстиль, дерево), по технике выполнения (резьба, роспись, вышивка, набойка, литье, чеканка, интарсия и т. д.) и по функциональным признакам использования предмета (мебель, посуда, игрушки).
Знания:
- отличие декоративно-прикладного искусства от произведений изящного искусства;
- классификация отраслей декоративно-прикладного искусства по материалу (металл, керамика, текстиль, дерево), по технике выполнения (резьба, роспись, вышивка, набойка, литье, чеканка, интарсия и т. д.) и по функциональным признакам использования предмета (мебель, посуда, игрушки);
- характеристики декоративно-прикладного искусства
Умения:
- практическое употребление декоративно-прикладной живописи в повседневной жизни;
- оформления быта и интерьера.
ПК 2.2.4, ПК 3.1.7, ПК 3.1.8,
СД 05
Цветоведение
Введение в цветоведение.
Цветоведение, комплексная наука о цвете. Колористика, раздел науки о цвете, изучающий теорию применения цвета на практике в различных областях человеческой деятельности. Ахроматические и хроматические цвета. Розетка Гете. Деление всех оттенков цветового спектра на гармоничные триады. Применение теплых ярких цветов для выявления активных элементов композиции. Особенности холодных цветов. Действие цвета на психику человека и способность вызывать самые различные чувства и переживания: радовать и огорчать, бодрить и угнетать.
Разделение цветов на активные и пассивные по степени воздействия на психику человека. Активные цвета. Пассивные цвета. Действие зеленого цвета на работоспособность человека.
Существующие семь вариантов цветовой гармонии, построенных на сходстве. Контрастные цвета.
Знания:
- применение теплых ярких цветов для выявления активных элементов композиции;
- действие цвета на психику человека
Умения:
- деление всех оттенков цветового спектра на гармоничные триады;
- существующие семь вариантов цветовой гармонии, построенных на сходстве.
ПК 2.2.4, ПК 2.2.5, ПК 2.2.6
СД 06
Технология вязаных изделий
Сборка, оформление и отделка вязаных изделий. Способы и приемы сборки трикотажных изделий. Влажно-тепловая обработка (ВТО). Последовательность сборки трикотажных изделий.Трикотажные швы. Машинная строчка. Ручная сборка. Соединение полотен на машине. Горизонтальный шов. Вертикальный лицевой шов (матрасный). Вертикальный изнаночный шов. Соединение деталей крючком. Плечевые швы. Соединение плечевых срезов. Втачивание рукавов. Обработка открытых срезов оверлоком.
Знания:
- способы и приемы сборки трикотажных изделий;
- последовательность сборки трикотажных изделий.
Умения:
- влажно-тепловая обработка (ВТО);
- сборка, оформление и отделка вязаных изделий.
КҚ 3.1.10, КҚ 3.1.11.
СД 07
Конструирование изделий
Введение. Основы морфологии. Конструирование женской верхней одежды. Техническое моделирование. Изготовление лекал верха, подкладки, приклада. Особенности конструирования мужской верхней одежды. Разработка конструкции моделей одежды, изготавливаемой по индивидуальным заказам. Градация лекал. Раскрой тканей с использованием лекал базовых конструкций (БК) по измерениям конкретной фигуры. Особенности конструирования детской одежды.
Знания:
- классификацию современной одежды и требования, предъявляемые к ним;
- стандарты типовых фигур мужчин, женщин, детей;
- основные антропометрические точки тела;
- основные и дополнительные размерные признаки, используемые в конструировании;
- классификацию конструктивных прибавок и технологических пропусков;
- расчет и построение чертежа конструкции женской верхней одежды;
- конструктивные особенности изделий прилегающего и свободного силуэта;
- исходные данные для конструирования поясных изделий;
- расчет и построение чертежа конструкции поясных изделий;
- особенности конструирования мужской и детской одежды;
- последовательность описания внешнего вида модели;
- способы и методы технического моделирования;
- разновидности конструкции изделий с рукавами различного покроя;
- о роли технологичных конструкции в улучшении качества швейных изделий;
- методы стандартизации, типизации и унификации деталей и узлов;
- технические условия на изготовление шаблонов (лекал);
- назначение градации деталей одежды;
- классификацию конструктивных дефектов одежды, причины их возникновения и способы их устранения.
Умения:
- определять внешнюю форму тела человека по морфологическим признакам;
- произвести обмер фигуры;
- выбирать величины размерных признаков фигуры и прибавки для конструкции плечевого изделия;
- выполнять расчеты и построение базовой конструкции женской верхней одежды;
- выполнять расчеты и строить чертеж конструкции рукавов, бортов, воротников, мелких деталей различной конфигурации;
- выполнять технические расчеты и построение чертежа конструкции поясных изделий;
- произвести полное описание внешнего вида модели;
- владеть приемами технического моделирования;
- изготовить шаблоны (лекал) для женского пальто (жакета);
- определять причины нарушения баланса и пути их устранения.

КҚ 3.1.12,
КҚ 3.1.13
АП 08
Бас киімдерді модельдеу және көркемдеу
Бас киімдерді үлгілеу мен көркемдеудің негіздері. Бас киімдер композициясының заңдылықтары. Бас киімдерді модельдеу және көркемдеу. ХХІ ғасыр киіміндегі бас киім орны. Костюмнің жаңа үлгісінің пайда болуының әлеуметтік-экономикалық шарттары. ХХ ғасыр киімдерін тігудегі ерекшеліктер. Костюм жүйесіндегі бас киім үлгілерінің дамуы. Бас киімдердің жіктемесі. Бас киім тектоникасы мен бастың морфологиялық белгілерінің өзара әрекеттестік принциптері. Бас киімдегі тұлғаны көргенде пайда болатын алғашқы иллюзиялар. Өнеркәсіптік өндіріс жағдайындағы бас киімдерді көркем жобалау мен модельдеу әдістері. Аралас және үлкен өлшемдер бойынша қалып-түрлерін көбейту әдістері. Бас киімдерді жобалау мен модельдеудің кейбір композициялық әдістері. Бас киім үлгілерін жасаудың есептік тәсілдері. Жалпы өндірістік және жеке тапсырыстар бойынша бұйымдар шығаруға арналға сызбаүлгілі құрылғыларды (лекало) дайындау. Бас киім формасы мен материал қасиеттеріне сызбаүлгі құрылғылары конфигурациясының байланыстылығы. Базалық үлгі негізінде бас киім үлгілерін құрастыру. Бас киім тігуге арналған материалдар жіктемесі. Бас киімдерді үлгілеу мен жобалау кезеңдерінде қолданылатын кіші механизацияның құралдары мен жабдықтары. Машина жұмыстарына арналған қосымша құрылғылар. Пішіп-дайындау өндірісі. Құрастыру-технологиялық біртектілігі бойынша бас киімдердің жіктемесі.
Білімдер:
- сән-үлгі тарихы және бас киімдерді көркем жобалаудың негізгі принциптері;
- сәннің өзгеру заңдылықтары;
- бас киімдердің түрлері, мақсаты және формалары;
- ансамбль және жиынтық туралы түсінік
Іскерліктер:
- сәндік киімнің композициялық идеясын анықтауды;
- бұйымдардың силуэттік сызбасының сипаттамасын беруді;
- бұйымдарды түс жарасымдылығы және матасы бойынша таңдауды.
КҚ 3.1.14,
КҚ 3.1.15,
КҚ 3.1.16
АП 09
Трикотаж өндірісінің технологиясы
Кіріспе. Трикотаж. Трикотаж мата негізі - желі мен арқау. Ілмек - трикотаж структурасының алғашқы элементі. Ілмек түрлері. Ілмек қатары. Ілмек бағандары. Пішу және аз сериялы эксклюзив тік өндірісте қолданылатын жартылай жүйелі, жүйелі түрде трикотажды дайындау әдістері. Трикотаж өрілуінің жіктемесі. Қолданылатын шикізат түріне байланысты трикотаж бұйымдар мен маталар тобы. Қысқа талшықтардан ширату арқылы алынған иірілген жіптерден жасалған трикотаж түрлері. Ұзын моноталшықтарды түрлі дәрежеде ширату арқылы алынған жіптерден жасалған трикотаж түрлері. Ішкі көйлектер мен төсек-орындарға арналған маталарды мақтадан, лавсанды-мақта, полинозды-мақта, визкозды-мақтадан иірілген жіптер және вискозды, ацетатты және полиамидті кешенді жіптер. Сыртқы киімдерге арналған маталардың шикізаттары. Трикотаж бұйымдардың шикізатына қойылатын талаптар. Трикотаж өндірісіне қажетті жіптердің қасиеттері.
Білімдер:
- пәннің мәні мен мазмұнын;
- трикотаж өндірісі технологиясын дамытудың негізгі бағыттарын;
- трикотаж өндірісіндегі жұмыс түрлері мен негізгі кезеңдерін;
- орындалатын жұмыстардың жіктемесін, сипатамасын және техникалық сипаттамасын;
- трикотаж бұйымдарды дайындау әдістерін
Іскерліктер:
- нормативтік-техникалық құжаттарды және оқу, анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды.
КҚ 2.1.7,
КҚ 2.1.10,
КҚ 2.1.11,
АП 10
Трикотаж, тоқыма және галантерея өндірісіндегі жабдықтар
Тоқыма-галантерея және трикотаж өндірісі машиналарының және олардың бөлшектерінің конструкциялық схемалары мен жұмысы. Техникалық сипаттамалары. Жұмыс органдарын реттеу әдістері. Машиналарды майлау жүйелері мен әдістері.
Тігін машинасының жалпы құрылысы. Қайықты қабу. Тігін машинасының конструктивтік және техникалық ерекшеліктері. Тігін машинасының электротехникалық сипаттамалары. Тігін машиналарындағы механикаландырылған тетіктер. Тігін машинасына техникалық қызмет көрсету. Бөлшектерді желімдеп жалғайтын және ЫЖӨ арналған жабдықтар. Бір инелі және екі инелі қайықты қабитын машиналар. Бір жіпті және екі жіпті тізбекті қабитын машиналар. Ирек жиекті тігіске арналған машиналар. Жиектерін торлайтын және қайып тігу- торлау машиналары. Ішкі жағынан қабитын машиналар. Ілмекті және жапсырып бекіткіш жартылай автоматтар. Бас киімдер және арнайы кілем, тоқыма өндірісіне арналған тігін машиналары. Кеттель машиналары. Бастырмалы жартылай автоматтар. Арнайы тігін машиналары. Тігін үлескесінің қосымша, қосалқы жабдықтары.
Білімдер:
- технологиялық жабдықтың түрлерін, тағайындалуын, конструкциялық ерекшеліктерін;
- аз автоматтандыру құралдарын, тетіктерін, құрылғысын, арнайы қолданысын;
- тігін жабдықтарында жұмыс істеу ережесін;
- ұсақ ақаулықтарды жою ретін;
- тігін бұйымының түйіндері мен бөлшектерін технологиялық өңдеудің сапасына қойылатын талаптарды
Іскерліктер:
- технологиялық операцияларды атқару кезінде аз механикаландырылған құралдарды, тетіктерді, арнайы құрылғыларды қолдана алуын;
- технологиялық операцияларды орындау кезінде еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтай алуын.
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.1.5,
КҚ 2.1.8,
КҚ 2.1.9,
КҚ 2.2.2,
КҚ 3.1.15,
КҚ 3.1.16
БҰАП 00
Білім ұйымдарымен анықталатын пәндер**
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Оқу тәжірибесі кезеңінде білім алушылар өздерінің алатын біліктіліктеріне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестерімен танысады. Оқу тәжірибесінің базасы ретінде оқу-өндірсітік, тігін, пішіп-дайындау, ұстаханалары, оқу орнының қосымша нысандары мен әлеуметтік серіктестердің, сондай-ақ жұмыс берушілердің өндірістік базалары және т.б. пайдаланылады.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі шараларын сақтай отырып, жұмыстар атқарады;
- бақылау журналын толтырады
Дағдылар:
- алғашқы құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 4,
КҚ 2.1.5,
КҚ 2.1.7
КП02
Өндірістік технологиялық практика
Өндірістік технологиялық тәжірибені өту нәтижесінде білім алушылар арнайы пәндерден алған теориялық білімдерін кәсіпорындардың өндірістік базасында алған дағдылармен нақтылайды. Өндірістік технологиялық тәжірибені әлеуметтік серіктестер мен жұмыс берушілердің өндірістік базаларында өту барысында білім алушылар тиісті өндірістік жұмыстар атқарып, тігін (трикотаж бұйымдар шығаратын) машиналарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді, берілген тапсырмаларды орындап, мекеменің ішкі тәртібін сақтайды.
Іскерліктер:
- өндірістік процестерді ұйымдастырады;
- қосымша текстиль материалдар мен шикізат қажеттілігін есептейді;
- өндірістік цехтағы бір жұмыс орнында бекітілген ұстаның бақылауымен бедгілі жұмыстарды орындайды.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді;
- дайын трикотаж (тігін) бұйымдарына, шикізат сапасына талдау жүргізе алады.
БҚ 2,
КҚ 2.1.3,
КҚ 2.1.7,
КҚ 2.2.1,
КҚ 3.1.1
КП 03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Білім алушылар диплом алдындағы өндірістік тәжірибені әлеуметтік серіктестер мен жұмыс берушілердің өндірістік базаларында өтеді. Диплом жұмысына материалдар жинақтайды, мекеменің ішкі өндірістік жұмыстарымен жете танысады, тігін (трикотаж бұйымдар шығаратын) машиналарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді, берілген тапсырмаларды орындап, мекеменің ішкі тәртібін сақтайды.
Іскерліктер:
- шығарылатын бұйымдар мен өнімдердің сапасын арттыру мақсатында жетілдіру шараларын қарастырады;
- өзінің кәсіптік жұмысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды игереді
Дағдылар:
- жаңа өнімдер мен бұйымдар шығаруда қажетті техникалық құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 4,
КҚ 2.1.8,
КҚ 2.2.2,
КҚ 3.1.1,
КҚ 3.1.2
Ескерту:1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттің коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 2
Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
БҚ 3
Кәсіптік талаптар мен технологиялық процестерде көрсетілген іс-әрекеттерді орындау
БҚ 4
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешудің ең тиімді әдістері мен амалдарын таңдау
БҚ 5
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Орта білімнен кейінгі ТжКБ деңгейі
Біліктіліктің коды мен атауы
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

ПК 3.1.12,
ПК 3.1.13
СД 08
Моделирование и художественное оформление головных уборов
Основы художественного моделирование и оформления головных уборов. Закономерности композиции головных уборов. Моделирование и художественное оформление изделий. Головной убор в костюме ХХІ века. Социально-экономические условия рождения нового типа костюма. Отличительные черты организации костюма ХХ века. Развитие головного убора в системе костюма. Классификация головных уборов. Принципы взаимодействия тектоники головного убора с морфологическими признаками головы. Зрительные иллюзии, возникающие при восприятии человека в головном уборе. Методы художественного проектирования головных уборов в условиях промышленного производства. Метод размножения форм-колодок по смежным и крайним размерам. Некоторые композиционные приемы проектирования головных уборов. Расчетный метод создания форм головных уборов. Разработка и изготовление лекал для изделий по индивидуальным заказам и массового производства. Зависимости конфигурации лекал от свойств материала и формы головного убора. Конструирование моделей головных уборов на основе базовой модели. Классификация материалов, применяемых при изготовлении головных уборов. Оборудование и средства малой механизации, используемые при изготовлении и моделировании швейных головных уборов. Приспособления для машинных работ. Подготовительно-раскройное производство. Классификация головных уборов по признакам конструктивно-технологической однородности.
Знания:
- историю моделирования и основные принципы художественного проектирования головных уборов;
- закономерности изменения моды;
- назначение, виды и формы головных уборов;
- понятие об ансамбле и комплекте
Умения:
- определять композиционный замысел модели одежды;
- давать характеристику силуэтным линиям изделия;
- подбирать цветовые сочетания и материалы определенных свойств для создания задуманной формы.
ПК 3.1.14, ПК 3.1.15, ПК 3.1.16
СД 09
Технология трикотажного производства
Введение. Трикотаж – текстильное полотно или изделие, полученное путем вязания. Основа и утка. Петля - первичный элемент структуры трикотажа. Разнообразные формы петель. Петельные ряды и столбики. Петельный шаг. Способы изготовления трикотажных изделий: раскройный и наиболее применимые в эксклюзивном мелкосерийном производстве – полурегулярные и регулярные. Две последние технологии наиболее применимы в эксклюзивном мелкосерийном производстве, т.к дают возможность достичь высокого качества изделия, максимальный ассортимент изделий и быструю сменяемость моделей. Классификация всех трикотажных переплетений. Сырье, используемое в процессе производства. Требования, предъявляемые к его качеству.
Группы трикотажного полотна и изделий по виду применяемого сырья. Пряжи, состоящие из коротких волокон, образованных в результате кручения; Нити, состоящие из длинных моноволокон и имеющие различную крутку. Хлопчатобумажные, хлопколавсановые, хлопкополинозные, хлопковискозные пряжи для выработки бельевых полотен, а также вискозные, ацетатные и полиамидные комплексные нити. Полушерстяные и чистошерстяные пряжи. Требования к сырью для трикотажных изделий. Свойства нити для трикотажного производства.
Знания:
- содержание предмета и его значение;
- основные направления совершенствования технологии трикотажного производства;
- основные этапы и виды работ при производстве трикотажа;
- классификацию, характеристику и технические условия выполнения работ;
- способы изготовления трикотажных изделий:
раскройный и наиболее применимые в эксклюзивном мелкосерийном производстве – полурегулярные и регулярные.
Умения:
- пользоваться учебной и справочной литературой, нормативно-технической документацией.
ПК 2.1.7, ПК 2.1.10, ПК2.1.11,
СД 10
Оборудование трикотажного, текстильного и галантерейного производства
Конструктивные схемы и работа отдельных механизмов и узлов швейных машин трикотажного и текстильно-галантерейного производства. Технические характеристики машин. Способы регулировки рабочих органов. Системы и способы смазки машин.
Общие устройства швейных машин. Челночный стежок. Техническая характеристика и конструктивные особенности швейных машин. Электротехническая характеристика швейных машин. Приспособления малой механизации на швейных машинах. Технические обслуживания швейных машин. Оборудование для ВТО и клеевого соединения деталей. Машины одноигольные и двухигольные челночного стежка. Машины однониточного и двухниточного цепного стежка. Машины для зигзагообразной строчки. Машины краеобметочные и стачивающе-обметочные. Машины потайного стежка. Полуавтоматы петельные и закрепочные. Пуговичные полуавтоматы. Специальные швейные машины для изготовления головных уборов и для использования на предприятиях текстильной и ковровой промышленности. Кеттельные машины. Дополнительное, вспомогательное оборудование швейного участка.
Знания:
- технологическое оборудование: виды, назначение и конструктивные особенности;
- назначение специальных устройств, приспособлений, средств малой автоматизации;
- правила работы на швейном оборудовании;
- порядок устранения мелких неисправностей;
- требования к качеству технологической обработки деталей и узлов швейных изделий.
Умения:
- применение специальных устройств, приспособлений, средств малой механизации при выполнении технологических операций;
- соблюдение требований безопасности труда при выполнении технологических операций.
ПК 2.1.1, ПК 2.1.5,
ПК2.1.8, ПК2.1.9, ПК 2.2.2, ПК3.1.15, ПК 3.1.16
ДД 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией. Базой для проведения практики являются учебно-производственные, швейные, подготовительно – раскройное, ткацкие мастерские и другие вспомогательные объекты учебного заведения, а также производственные объекты социальных партнеров и работодателей и др.
Умения:
- проводить работы с соблюдением норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений.
Навыки:
- оформления первичной документации.
БК1, БК2, БК 4, ПК 2.1.5, ПК 2.1.7
ПП 02
Производственно-технологическая практика
Производственно-технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучений специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности. Во время прохождения производственно-технологической практики на производственной базе социальных партнеров и работодателей, обучающиеся выполняют соответствующие работы на швейных (трикотажных цехах по выпуску изделий) машинах, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных текстильных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия (цеха).
Навыки:
- по обслуживанию технологического оборудования;
- по проведению анализов состава сырья, готовой трикотажной (швейной) продукции.
БК 2, ПК 2.1.3, ПК 2.1.7, ПК 2.2.1, ПК 3.1.1
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Квалификационная преддипломная практика предусматривает изучение: функционирования производства, комплекса мер по выполнению резервов повышения эффективности и производительности труда, а также оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов; мероприятия, проводимые по охране труда и технике безопасности по использованию экологически безопасной технологии производства; внедрение новых технологии в производство.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Навыки:
- оформлять техническую документацию по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции.
БК 4, ПК 2.1.8, ПК 2.2.2, ПК 3.1.1, ПК 3.1.2
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО, послесреднего образования
Код
и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)

2. Жоғары деңгей
2.1. 121401 2 – Тоқушы*
КҚ 2.1.1. Бақылау және аспап құралдарын есепке ала отырып нұсқаулыққа сай техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындайды.
КҚ 2.1.2. Жұмыс орнын, құралдарын, бақылау-өлшеу аспаптарын, жұмыс орнының жарық деңгейін бақылайды.
КҚ 2.1.3. Жіп пен иірілген жіпті тоқуға даярлайды.
КҚ 2.1.4. Жіп айналымы түрін, жіп пен иірілген жіп ақауларын анықтайды.
КҚ 2.1.5. Машина мен жабдықты іске қосады және тоқтатады.
КҚ 2.1.6. Машина мен жабдықтың жеке бөлшектер жылдамдығын тексереді және реттейді.
КҚ 2.1.7. Негізгі және қосымша материалдардың шығындану қалпын бақылайды.
КҚ 2.1.8. Нақты бақылау және тыңдап көру арқылы машина жұмысындағы ақаулар мен дәлсіздіктерді анықтайды.
КҚ 2.1.9. Машина мен жабдық жұмысындағы ұсақ ақауды жояды.
КҚ 2.1.10. Трикотаж бұйымдарды дайындау әдістерін.
КҚ 2.1.11. Нормативтік-техникалық құжаттарды және оқу, анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды.
2.2 121404 2 – Шілтерші
КҚ 2.4.1. Тоқудың жұпты техникасын және қарапайым тәсілдерін игеру.
КҚ 2.4.2. Жұпты-ілмелі техникасымен, сонымен қатар тоқудың күрделі тәсілдерін меңгеру.
КҚ 2.4.3. Өсімдік тектес және геометриялық оюлардың суреті бойынша жұмыс істеу.
КҚ 2.44. Алтын және күміс жіптер, бисер қолданысымен мазмұнды-тақырыптық суреттер бойынша жіптерді анықтау.
КҚ 2.4.5. Реңк, түстері бойынша жіптерді анықтау.
КҚ 2.4.6. Түстің әртүрлі реңімен үйлестіру.
3. Орта буын маманы
3.1. 121404 3 – Техник-технолог
КҚ 3.4.1. Өнеркәсіптік және жеке өндіріс үшін өнімдердің көркем жобаларын даярлайды.
КҚ 3.4.2. Көркем жобаларды орындау кезінде түрліше материал пайдаланады.
КҚ 3.4.3. Өнім мен үрдістің негізгі түріне нормативтік құқықтық құжат талаптарын қолданады.
КҚ 3.4.4. Сапа жүйесі құжаттарын қолданады.
КҚ 3.4.5. ҚР сертификация жүйесінің негізгі ережелері мен құжаттарын қолданады.
КҚ 3.4.6. Түрлі заттар, сәулеттік тетіктер /детальдар/, түрлі тұрыстағы адам фигурасының суретін орындайды.
КҚ 3.4.7. Көркем жобаларды даярлау кезінде мейлінше көркем құралдарды қолданады.
КҚ 3.4.8. Көркем жобаларды әзірлеу кезінде түрлі дәуірлердің өнеріндегі стильдік сипаттаманы қолданады.
КҚ 3.4.9. Қол жұмыстарын орындаудың техникалық жағдайларын.
КҚ 3.4.10. Трикотаж бұйымдарды жинаудың әдістері мен тәсілдерін.
КҚ 3.4.11. Трикотаж бұйымдарды жинаудың ретін біледі.
КҚ 3.4.12. Ерлер, әйелдер және балалар киімдерін құрастырудың ерекшеліктерін.
КҚ 3.4.13. Үлгінің сырқы көрінісін бейнелеудің кезегін біледі.
КҚ 3.4.14. Сәндік киімнің композициялық идеясын анықтау.

2. Повышенный уровень
2.1. 121401 2 – Вязальщик*
ПК 2.1.1. Выполнять работы по техническому обслуживанию согласно инструкции с учетом средств контроля и инструмента.
ПК 2.1.2. Подготовить рабочее место, инструменты, контрольно-измерительные приборы, освещенность рабочих мест.
ПК 2.1.3. Подготовить пряжку и нити к вязанию.
ПК 2.1.4. Определять вид крутки пряжки, пороки пряжки и нитей.
ПК 2.1.5. Запускать и останавливать машины и оборудование.
ПК 2.1.6. Проверять и регулировать скорость машин и отдельных функций оборудования.
ПК 2.1.7. Соблюдать нормы расхода основных и вспомогательных материалов.
ПК 2.1.8. Обнаруживать неисправности и неточности в работе машин непосредственным наблюдением и на слух.
ПК 2.1.9. Устранять мелкие разладки и дефекты в работе на машине и оборудовании.
ПК 2.1.10. Способы изготовления трикотажных изделий.
ПК 2.1.11. Пользоваться учебной и справочной литературой, нормативно-технической документацией.
2.2. 121404 2 - Кружевница
ПК 2.4.1. Владеть парной техникой и простыми приемами плетения.
ПК 2.4.2. Владеть парно-сцепной техникой, а также более сложными приемами плетения.
ПК 2.4.3. Работать по рисункам растительного и геометрического орнаментов.
ПК 2.4.4. Владеть искусством плетения по сюжетно-тематическим рисункам с применением золотых и серебряных нитей, бисера.
ПК 2.4.5. Различать нитки по цвету, оттенкам.
ПК 2.4.6. Сочетать различные оттенки цветов.
3. Специалист среднего звена
3.1. 121404 3 – Техник-технолог
ПК 3.4.1. Разрабатывать художественные проекты изделий для промышленного и индивидуального производства.
ПК 3.4.2. Использовать различные материалы при выполнении художественных проектов.
ПК 3.4.3. Применять требования нормативно-правовых документов к основным видам продукции и процессов.
ПК 3.4.4. Применять документацию систем качества.
ПК 3.4.5. Применять основные правила и документы системы сертификации РК.
ПК 3.4.6. Выполнять рисунки различных предметов, архитектурных деталей, фигуры человека в различных позах.
ПК 3.4.7. Использовать живописные средства в осуществлении художественных проектов.
ПК 3.4.8. Использовать стилевые характеристики в искусстве различных эпох при разработке художественных проектов.
ПК 3.4.9. Технические условия на выполнение ручных работ.
ПК 3.4.10. Способы и приемы сборки трикотажных изделий.
ПК 3.4.11. Последовательность сборки трикотажных изделий.
ПК 3.4.12. Особенности конструирования мужской, женской и детской одежды.
ПК 3.4.13. Последовательность описания внешнего вида модели.
ПК 3.4.14. Определять композиционный замысел модели одежды.

КҚ 3.4.15. Бұйымдардың силуэттік сызбасының сипаттамасын беруді.
КҚ 3.4.16. Бұйымдардың түс жарасымдылығы және матасы бойынша таңдауды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
320-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және
жөндеу (салалар бойынша) Көлікті
пайдалану
Мамандығы:             1215000 – Жеңіл өнеркәсіп ұйымдарының жабдығы
Біліктілігі:           121504 3 – Техник-механик
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 3.4.15. Давать характеристику силуэтным линиям изделия.
ПК 3.4.16. Подбирать цветовые сочетания и материалы определенных свойств для создания задуманной формы.
Приложение 320
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 г. № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000- Производство, монтаж,
эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность: 1215000 - Оборудование организаций легкой
промышленности
Квалификация: 1215043 Техник – механик
Форма обучения: очная