756
КП. 03
Диплом алды практика
216
АА. 00
Аралық аттестация
72
ҚА. 00
Қорытынды аттестация:
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестация***
24
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: біліктілік жұмысың орындау және қорғау түрінде өткізіледі.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 331-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндірістік сала бойынша жөндеу, монтаждау және пайдалану
Мамандығы:                   1218000 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары

756
ПП. 03
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
72
ИА. 00
Итоговая аттестация:
36
ИА. 01
Итоговая аттестация***
24
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
**Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: выполнение и защита квалификационной работы.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 331
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж,
эксплуатация и ремонт по отраслям
Специальность: 1218000 – Оборудование предприятий пищевой
промышленности

360
КП. 05
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестация
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестация
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестация***
60
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жұмысың қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 334-қосымша
1218000 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік тәжірибе бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР «Тілдер туралы» Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- қатынас түрлері, қызметі мен құралдары;
- іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
- қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдебі;
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

360
ПП. 05
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
180
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация***
60
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего
4320
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломной работы.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 334
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования
по специальности: 1218000 – Оборудование предприятий пищевой промышленности
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Грамматика казахского (русского) языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского (русского) речевого этикета
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК «О языках»;
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета;
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной
и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

БҚ 6,7
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
ағылшын тілінің грамматикасы; кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
сөйлеу әрекетінің түрлері мен сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, сұқбат);
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР «Тілдер туралы» Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік тәжірибедегі кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- кәсіптік лексика, терминдер;
- қысқарған күрделі сөздерді, аббревиатураларды сауатты жазу;
- тілдің стильдік ерекшеліктері (сөйлеу стильдері)
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика.
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу
БҚ 5,6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
БҚ 3
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
болашақ мамандығының жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін негізгі дене шынықтыру сапасы мен қозғалыс дағдылары;
сыртқы ортаның әртүрлі жағдайларында адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
гигиена мәдениеті, жарақаттың алдын алу, алғашқы медициналық көмектің түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимдері;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорттық және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» заңы;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролі;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің тәсілдері;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептері, зақымданудың алдын-алу шаралары;
- салауатты өмір салтын сақтау ережелері;
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасы;
- шаңғымен жүру техникасының элементтері;
- жүзу түрлері мен техникалары;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдылар;
- қазақтың ұлттық спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
- спорттық гигиена талаптары;
- Президенттік тест нормативтері;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгеру;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасын игеру;
- диск, граната лақтыру техникасын меңгеру;
- бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіру техникасын меңгеру;
- доппен жүру және лақтыру әдістерін меңгеру;
- допты беру және допты қабылдау техникасын меңгеру;
- әртүрлі тәсілдермен шаңғымен жүру техникасын меңгеру;
- жүзу техникасы;
- спорттық гигиеналық
- талаптарды орындау;
- туристік дағдылар мен
- іскерліктерді көрсету;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
БҚ 6
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
мәдениеттану және оның қоғамдағы орны;
мәдениеттануды зерттеудің көптүрлі әдістері;
мәдениет және өркениет;
мәдениеттің құрылуы;
конфуциондық-даосистік мәдениет түрі;
үнді-буддалық мәдениет түрі;
ислам мәдениеті әлемі;
христиан мәдениетінің түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
расизм мәселелері;
көшпелі өркениеттің құрылуы мен ерекшелігі;
орта ғасырдағы қазақтардың мәдениеті;

БК 6,7
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Грамматика английского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК «О языках»;
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (морфологии, синтаксиса, орфографии, орфоэпии, пунктуации, стилистики);
- профессиональной лексики, терминов;
- правописания сложносокращенных слов, аббревиатур;
- стилистических особенностей язка (стилей речи)
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики;
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию
БК 5,6
ОГД. 03
История Казахстана.
БК 3
ОГД. 04
Физическая культура.
Физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
основные физические качества и двигательные навыки, способствующие укреплению здоровья и обеспечивающие достаточный уровень готовности к будущей профессии;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона РК «О физической культуре и спорте»;
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способов ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дитанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях
БК 6
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины.
СЭД. 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

17-19 ғасырдағы қазақ халқының мәдени салт-дәстүрі;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- өркениет пен мәдениетті зерттеудің әр түрлі амалдары;
- әдептілік мәдениеті;
- алғашқы қауымдық құрылыс мәдениетінің, өнерінің, сенімінің, бейнелеу өнерінің бастауы;
- Ежелгі Шығыс және антикалық мәдениет;
- ежелгі кезеңнің діндер жүйесі;
- ислам, христиан, будда діндерінің халықтардың мәдениетіне әсері;
- реформация мен ренесанс кезеңінің мәдениеті;
- XVIII –XIX ғғ. мәдениет;
- XX ғ. мәдениетінің ерекшеліктері;
- қазақ мәдениетінің бастаулары;
- көшпелі мәдениет пен өркениеттің ерекшеліктері;
- мұсылмандық ренессанстың түркілер мәдениетіне әсері;
- қазақ халқының материалдық және рухани мәдениетінің дәстүрлері;
- қазіргі кездегі қазақ мәдениеті
Іскерліктер:
- мәдениеттің типтерін аша білу;
- өркениеттің даму тарихын біліп отыру;
- халықтардың материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
- өркениет типтерінің әртүрлі ерекшеліктерін анықтау;
- Қазақстанның мәдениетін қалыптастыруға ықпал еткен факторларды салыстыру және талдау;
- көптүрлі мәдени теориялардың ұнамды аспектілерін көрсету
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері
философия пәні, философияның тарихи типтері;
адам қоғамдық табиғаты мен оның өмір сүру мәні;
материя және таным;
диалектика;
қоғамның философиялық түсінігі;
жеке адамның еркіндігі және жауапкершілігі;
адам танымы және әрекеті;
ғылым және оның қоғамдағы ролі;
адамзат ғаламдық мәселелердің алдында;
философияның адамгершілік мәселелері
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы мәліметтер;
- ғылымның және ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, түрі және әдістері
Іскерліктер:
- адамның биологиялық әлеуметтік, болмыстық және рухани бастауларындағы тәрбиесін, ақыл-ой, есінің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтай білу;
- қоғамдағы адамдардың өзара қарым-қатынасының әдептілік мөлшерін реттеу
БҚ 3
ӘЭП.03
Әлеуметтану
және саясаттану негіздері
әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және саяси қарым-қатынастар;
әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға, оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік сипаты;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси процестер;
халықаралық қатынастар
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік түсіну;
- әлеуметтік жіктелу, әлеуметік өзара қарым-қатынас, әлеуметтік құрылым қағидалары;
- тұлғаның әлеуметтену  процесінің ерекшеліктері,  реттелу түрлері
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) процестерді анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құру
БҚ 3
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
экономикалық теория пәні, әдістері;
қоғамдық өндіріс негіздері;
экономикалық жүйенің негізгі типтері;
меншіктік қатынас және оның экономикадағы ролі;
тауар шаруашылығы, тауар және оның қасиеттері;
құн, құн теориясы, ақшаның пайда болуы және мәні;
нарықтық экономика және оның ерекшеліктері
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- қоғамдық өндіріс құрылысы, оның нәтижелері;
- қарапайым және кеңейтілген қайта өндіріс;
- экономикалық жүйе типтеріне сипаттама;
- тауар өндірісінің маңызы және оның пайда болу жағдайлары;
- тауар қасиеті;
- құн теориясы және заңы;
- нарық маңызы, оның қызметтері, құрылымы және түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық теория әдістері мен қызметтерін талдау;
- меншік құқығын сипаттау және оның түрлері
БҚ 3
ӘЭП.05
Құқық негіздері
құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі;
тұлға, құқық, құқықтық мемлекет;
құқықтық жауапкершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- различных подходов в исследовании цивилизаций и культуры;
- культуры поведения, этикета;
- первобытной культуры, зарождения первобытного искусства, верований, живописи;
- культуры Древнего Востока и античности;
- религиозных систем древности;
- влияния ислама, христианства, буддизма на культуру народов;
- культуры ренессанса и реформации;
-  культуры XVII-XIXвв.;
- особенностей культуры ХХ в.;
- истоков казахской культуры; - особенностей кочевой культуры и цивилизации;
- влияния мусульманского Ренессанса на культуру тюрков;
- традиций материальной и духовной культуры казахского народа;
- современной казахской культуры
Умения:
- раскрывать типы культур;
- прослеживать историю развития цивилизаций;
- показывать специфику материальной и духовной культуры народов;
- определять особенности различных типов цивилизаций;
- анализировать и сопоставлять факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана;
- выявлять положительные аспекты в многообразии культурных теорий
БК 3
СЭД. 02
Основы философии.
Предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 3
СЭД. 03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представления о политических системах и политических режимах
БК 3
СЭД. 04
Основы экономики.
Предмет и метод экономической теории;
основы общественного производства;
основные типы экономических систем;
отношения собственности и их роль в экономике;
товарное хозяйство, товар и его свойства;
стоимость, теории стоимости, возникновение и сущность денег;
рыночная экономика и ее особенности
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры общественного производства, его результатов;
- простого и расширенного воспроизводства;
- характеристики типов экономических систем;
- сущности товарного производства и условий его возникновения;
- свойств товара;
- теории и закона стоимости;
- сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
- анализировать методы и функции экономической теории;
- характеризовать право собственности и его виды
БК 3
СЭД. 05
Основы права.
Право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
личность, право, правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста

БҚ 3,7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
- анықтамалықтарды қолдану;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
- сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану
БҚ 5,7
ЖГП.02
Техникалық механиканың негіздері
теориялық механика негіздері;
статика;
статиканың негізгі түсініктемелері және аксиомалары;
жинақталған сызбалардың жазық жүйесі;
еркін орналасқан күштердің жазық жүйесі;
күштердің кеңістіктік жүйесі;
ауырлық орталығы; кинематика;
қатты дененің қарапайым, күрделі, жазық параллельді қозғалысы;
динамика;
динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары; материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдістері;
жұмыс және қуаттылық; динамика теориясы; материалдар кедергісі; деформация түрлері;
созылу және сығылу, бұралу, иілу;
беріктілікке, кесілу, жаншылу мен төзімділікке күрделі есептеулер;
машина мен механизм бөлшектері;
негізгі берілістердің түрлері мен іс-әрекеті қағидалары;
білектер және осьтер; білектер мен осьтердің мойынтіректері; муфтілер;
машина бөлшектерінің қосылымдары
Білімдер:
- статиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомаларын;
- динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомаларын;
- кинематика негіздерін;
- деформация түрін;
- негізгі берілістердің типтері мен қағидаларын;
- материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдісін;
- машина бөлшектерін қосудың типтері мен түрлерін
Іскерліктер:
- материалдарды созылу, сығылу, бұралу, иілу және кесілу беріктігін, жаншылу мен төзімділікке есептеуді;
- бөлшектердің есебін жоспарлауын;
- эпюрларды құруды;
- тісті берілімдердің есебін;
- машинаның бөлшектерін қосылымдарының түрлерін анықтауды;
- деформация түрлерін анықтауды
ЖГП.03
Стандарттау негіздері, шақтамалары мен қондырмасы
стандарттаудың негіздері және қағидалары;
мемлекеттік стандарттау жүйесі, стандарттардың түрлері мен қағидалары, стандарттау көлемі;
өнім сапасы;
өзара ауыстарманың негізгі қағидалары және түрлері;
шақтамалары мен қондырмасы, негізгі түсініктер;
тегіс цилиндрлі қосылыстардың шақтамалары мен қондырма жүйесі;
калибрлер және олардың шақтамалары; техникалық өлшемдер; өлшем және бақылау әдістері мен құралдары; машина бөлшектерінің пішіні, беттің толқындылығы мен кедір-бұдырлығы;
тербелмелі-радиалды мойынтіректің шақтамалары мен қондырмасы;
кілтекті, шлицті және бұрандалы қосылыстардың шақтамалары мен қондырмасы; тісті берілістерге шақтамалар;
бұрыштық өлшемге шақтамалар;
өлшем дәлдігін нормалау
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі түсініктемелерін;
- стандарттың түрлері мен категорияларын;
- стандарттау нысаналарын;
- өзара орнын басу қағидаларын;
- шақтамалар мен қондырмалардың бірыңғай жүйесін;
- калибрлер және олардың шақтамаларын;
- өлшем және бақылау құралдарының жіктеуін;
- беттің толқындылығы мен кедір-бұдырлығы параметрлерін
Іскерліктер:
- кәсіби істе стандарттаудың негізгі ережелерін қолдануды;
- сызбада шақтамалар мен қондырмалар таңбаларын шартты түрде белгілеуді;
- калибрлеуді тану, талдауды;
- өлшеу және бақылау құралдарын қолдануды;
- қосылыстардың қондырмаларын анықтауды, шақтамалар өрісін құруды
БҚ 8
ЖГП.04
Электротехника және электроника негіздері
жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі; трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылайөткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электр және магнит өрісі түсінігі;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
электр тізбектерін жинау
БҚ 1,8
КҚ 1
ЖГП.05
Жылу техникасының негіздері
техникалық термодинамика;
термодинамика анықтамасы мен негізгі түсініктері;
термодинамиканың бірінші заңы;
термодинамиканың екінші заңы;
ағын термодинамикасы;
нағыз газдар;
су буы;
ылғалды ауа;
термодинамикалық циклдер;
жылу алмасудың негізгі теориясы;
жылу алмасудың негізгі түсініктері мен анықтамалары;
жылу өткізгіштік;
конвективті жылу алмасу;
жылу сәулеленуі;
жылу берілісі;
жылу энергетикасының қондырғылары;
энергетикалық отын;
қазандық қондырғылары;
от жағу қондырғылары;
отынның жануы;
ауаны қысымдау қондырғылары
Білімдер:
- жұмыс денесі жағдайының негізгі сипаттамасын;
- газ жағдайындағы процестің негізгі сипаттамасын;
- буға айналу процесінің кезеңдерін;
- жылу беру, жылу өткізу, конвекция, сәулелену түсініктерін;
- отынның жылу техникалық қасиеті мен құрамын, тағайындалуын, түрін;
- жылу энергетикалық қондырғылардың құрылысын, олардың жұмыс істеу қағидалары мен сызбаларын;
- бу мен газ бітуінің негізгі теориясын
Іскерліктер:
- газ параметрлерін анықтауды;
- су буының диаграммасын түсіндіруді;
- будың тұрақты құрғақтық қисығын құруды;
- отын жанып біткеннен кейінгі өнімдердің көлемі мен энтальпиясын анықтауды;
- отынға есеп жүргізуді;
- жылу энергетикалық қондырғылардың жылу балансы мен пайдалы жұмысының коэффициентін анықтауды
БҚ 1,7,8
КҚ 9
ЖГП.06
Еңбекті қорғау
жалпы мемлекеттік нормалар мен еңбекті қорғау ережелері;
еңбекті қорғау саласындағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі техника қауіпсіздігі;
электр қауіпсіздігі;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі;
өндірісте болған қауіпті жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбекті қорғау бойынша шараларды жоспарлау және қаржыландыру;
нан пісіру, макарон және кондитер өндірісіндегі еңбекті қорғау;
қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттар;
- еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесі;
- өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарындағы техника қауіпсіздігі ережелері;
- өрт сөндіретін техникалық құралдардың жұмысы мен қондырғылары
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалану;
- оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету;
- жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыру;
- қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету шараларын сақтау;
- орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтау
БҚ 3,8
КҚ 1,2
ЖГП.07
Материалтану және конструкциялық материал технологиясы
материалтану негіздері;
қара және түсті металл өндірісінің негіздері;
құю өндірісі технологиясының негіздері;
металды қысыммен өңдеу технологиясының негіздері;
пісіру өндірісі технологиясының негіздері;
металды дәнекерлеу;
металл емес конструкциялық материалдар
Білімдер:
- МЕСТ бекіткен материалдардың әртүрлі қасиеттерін белгілеуін және өлшем бірлігін;
- деформация түрлерін;
- қаттылық, беріктік, иілімділік, тұтқырлық, қажу түсініктемелерін;
- қорытпалардың қасиеттері мен түрлерін;
- түсті металдардың және олардың қорытпаларының құнды қасиеттерін;
- табиғи шайыр және синтетикалық полимерлердің қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- пластмасс және пленкалы материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- изоляциялық материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- аралық қабаттар, тығыздағыштар және толтырымдық материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- ағаш материалдардың өнеркәсіпте қолдануын;
- лак-бояу материалдарды жіктеу және құрамын;
- абразивті материалдардың түрлерін;
- пісіру тәсілдерінің жіктеуін
Іскерліктер:
- металдарды қасиеттері бойынша таңдауды;
- металдар мен қорытпаларды термиялық өндеудің түрлерін ажыратуды;
- металл коррозиясын сыртқы белгілері бойынша анықтауды;
- бөлшектерге қорғау төсемін жағу алдындағы дайындау әдістерін таңдауды;
- конструкциялық, инструменталды және тоттанбайтын болаттардың сыртқы белгілері және қасиеттері бойынша айырып тануды;
- түсті металдарды және олардың қорытпаларын мақсат бойынша қолдануын;
- қолданысы және жұмыс істеу шартына байланысты қолданатын бөлшектерге пластмасса таңдауын;
- (конструкциялық немесе конструкциялық емес) әртүрлі материалдарды желімдеуін;
- өңдеу бетінің түріне байланысты өндеу әдісін таңдауын;
- материалдарға және бөлшектерге байланысты дәнекерлеу әдісін таңдауын;
- слесарлық жұмысты атқаруды
БҚ 5,8
КҚ 7
ЖГП.08
Гидропневматикалық машиналар және жетектер
сұйықтар мен газдар таным нысанасы есебінде;
сұйықтар қозғалысы жөнінде негізгі мәліметтер;
сұйықтар қозғалысының тәртіптері; гидропневматикалық машиналар мен жетектердің негізгі элементтері; гидродинамикалық берілістер;
реттелетін және реттелмейтін гидромуфталар; гидротрансформатор-лар;
көлемді насостар және гидроқозғалтқыштар, құрылғысы және әрекет ету принципі, гидромоторлардың техникалық көрсеткіштері және сипаттамалары; көлемді гидрожетек; гидроаппаратура, гидротізбектілер;
із қуатын гидрожетектер, импульсты гидрожетектер; пневможетек, пневмоқозғалтқыштар
Білімдер:
- гидрожетектің тізімін;
- пневможетектің тізімін;
- қолданатын жабдықтың сипаттамасын;
- гидропневможетекті зерттеу және есептеу әдістерін
Іскерліктер:
- гидравликалық жабдықтар мен аппараттарды белгілі бір технологиялық шартқа таңдауды;
- гидравликалық және пневматикалық сызбаларды құрастыруды;
- гидроберіліс сипаттамасын құрастыруды
БҚ 4
КҚ 9
ЖГП.09
Кәсіби іс-әрекеттегі ақпараттық технологиялар
дербес компьютерді тәжірибеде қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
- ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
- ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
- дербес компьютердің құрылысы;
- Windows операциялық жүйесі;
- бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
- ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдіері;
- мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
- сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
- MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
- MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
- Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
- мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
- вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
- кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
- MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
- шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
- MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
- MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауда басқару;
- Auto Cad графикалық редакторында объектілерді құру

БК 3,7
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД. 01
Основы черчения.
Правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну плоскость и на три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
основы технологического черчения;
расположения изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого количества видов сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
разъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскизы деталей, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка
- пользоваться нормативно-технической документацией при оформлении чертежей
БК 4,7
ОПД. 02
Основы технической механики.
Основы теоретической механики; статика;
основные понятия и аксиомы статики;
плоская система сходящихся схем;
плоская система произвольно расположенных сил;
пространственная система сил;
центр тяжести;
кинематика;
простейшее, сложное и плоскопараллельное движение твердого тела;
динамика;
основные понятия и аксиомы динамики;
метод кинетостатики для материальной точки;
работа и мощность;
теория динамики;
сопротивление материалов;
виды деформации: растяжение, сжатие, кручение, изгиб;
сложные расчеты на прочность, срез, смятие и усталость;
детали механизмов и машин;
типы и принципы действия основных передач;
валы и оси;
опоры валов и осей;
муфты;
соединения деталей машин
Знания:
- основных понятий и аксиом статики;
- основных понятий и аксиом динамики;
- основ кинематики;
- видов деформации;
- типов и принципов действия основных передач;
- метода кинетостатики для материальной точки;
- видов и типов соединений деталей машин
Умения:
- рассчитывать материалы на прочность, срез, смятие и усталость;
- планировать расчет деталей;
- строить эпюры;
- рассчитывать зубчатые передачи;
- определять типы соединений деталей машин;
- определять виды деформации
БК 5,8
ОПД. 03
Основы стандартизации, допуски и посадки.
Основы и принципы стандартизации;
государственная система стандартизации, категории и виды стандартов, объемы стандартизации;
качество продукции;
общие принципы и виды взаимозаменяемости;
допуски и посадки, основные понятия;
система допусков и посадок гладких цилиндрических соединений;
калибры и их допуски;
технические измерения;
методы и средства измерения и контроля;
формы деталей машин, волнистость и шероховатость поверхности;
допуски и посадки радиальных подшипников качения;
допуски и посадки шпоночных, шлицевых и резьбовых соединений;
допуски на зубчатые передачи;
допуски на угловые размеры;
нормирование точности размеров
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- категорий и видов стандартов;
- объектов стандартизации;
- принципов взаимозаменяемости;
- единой системы допусков и посадок;
- калибров и их допусков;
- классификации средств измерений и контроля;
- параметров шероховатости и волнистости
Умения:
- применять основные положения стандартизации в профессиональной деятельности;
- условно обозначать поля допусков и посадок на чертежах;
- разбираться в калибровке;
- пользоваться средствами измерения и контроля;
- определять посадки соединения, строить поля допусков
БК 1,2,5,7
ОПД. 04
Основы электротехники и электроники.
Общая электротехника;
линейные электрические цепи постоянного тока;
электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм;
электротехнические измерения;
цепи однофазного переменного тока;
цепи трехфазного тока; трансформаторы;
электрические машины постоянного и переменного тока;
основы электроники, электронные лампы и газоразрядные приборы;
полупроводниковые приборы;
фотоэлектронные приборы, электронные выпрямители, усилители, генераторы;
интегральные схемы микроэлектроники
Знания:
- понятий электрического и магнитного полей;
- устройства трансформатора, машин постоянного и переменного тока;
- устройства электронных ламп, газоразрядных, полупроводниковых приборов и правил их использования
Умения:
- графически изображать электрические и магнитные поля;
- определять направление линий магнитной индукции, направление силы, действующей на проводник с током;
- измерять величины силы тока (амперметром), напряжения (вольтметром), сопротивления (омметром);
- собирать электрическую цепь
БК 5,8
ОПД 05
Основы теплотехники.
Техническая термодинамика;
основные понятия и определения термодинамики;
первый закон термодинамики;
второй закон термодинамики;
термодинамика потока;
реальные газы;
водяной пар;
влажный воздух;
термодинамические циклы;
основы теории теплообмена;
основные понятия и определения теплообмена;
теплопроводность;
конвективный теплообмен;
тепловое излучение;
теплопередача;
теплоэнергетические установки;
энергетическое топливо;
котельные установки;
топочные устройства;
горение топлива;
компрессорные установки
Знания:
- основных характеристик состояния рабочего тела;
- основных характеристик процессов состояния газа;
- этапов процесса парообразования;
- понятий теплопередачи, теплопроводности, конвекции, излучения;
- видов, назначения, состава и теплотехнических свойств топлива;
- устройства теплоэнергетических установок, их схем и принципов действия;
- основных теорий истечения газов и паров;
Умения:
- определять параметры газа;
- объяснять диаграммы водяного пара;
- строить кривые постоянной сухости пара;
- определять объем и энтальпию продуктов сгорания топлива;
- осуществлять расчет топлива;
- определять коэффициент полезного действия и тепловой баланс теплоэнергетических установок
БК 5,8
ОПД. 06
Охрана труда.
Общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием; электробезопасность;
производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев на производстве; планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда в хлебопекарном, макаронном и кондитерском производстве;
охрана окружающей среды
Знания:
- нормативно-технических документов по технике безопасности;
- системы стандартов безопасности труда;
- требований техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройства и работы технических средств пожаротушения
Умения:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля состояния окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований

- 0,05мм дейін дәлдікпен жазықтықты кесу;
- өтпе саңылауларды бұрғылау;
- бұранда кескіш және метчикпен бұранданы кесу;
- пісіру жұмыстарын жүргізу;
- станоктарда жұмыс істеу
БҚ 3,8
КҚ 9
КП. 03
Кәсіби дағдыларды игеру және қорыту бойынша практика
практиның мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
өндіріс технологиясымен, технологиялық жабдықтармен, қосалқы цехтардың жұмысымен танысу;
өндірістік-технологиялық телімдердегі жұмыс;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- өндіріс жабдықтарын баптау және жөндеу кезінде бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- жөндеу және баптаудан кейін өндіріс жабдықтарын сынауға және қосу-баптау жұмыстарына қатысу;
- бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін таңдау, оларды дайындау процесіне қатысу;
- белгіленген есептеу-есеп беру құжаттарын құру
Дағдылары:
- баптау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
- жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
БҚ 6,7,8
КҚ 1-7,9
КП.04
Мамандық қыры бойынша практика
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- жабдықтарға қызмет көрсетуде пайдалану-майлау материалдарын таңдау;
- сыртқы факторларға байланысты өндіріс жабдықтарын баптау және реттеу әдістерін таңдау;
- өндіріс жабдықтарын пайдалану процесінде анықталған кемшіліктерді жою бойынша жұмыстарға қатысу;
- жабдықтарды пайдалану бойынша жүргізілген жұмыстарға есептеу-есеп беру құжаттарын құру;
- құрылымдық бөлімшелердің ұйымдастыру жұмыстарына қатысу
Дағдылары:
- телімдерде жұмысты ұйымдастыру;
- өндіріс жабдықтарын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау;
- пайдалану бойынша жүргізілген жұмыстарға құжаттарды ресімдеу;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу
БҚ 6,7,8
КҚ 1-7,9
КП.05
Диплом алды практикасыі
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
кәсіпорынның бөлімдері мен цехтарындағы жұмыстармен танысу;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- өндіріс жабдықтарына баптау және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- өндіріс жабдықтарын пайдалану бойынша жұмыстарды орындау;
- құрылымдық бөлімшенің өндірістік қызметін ұйымдастыруға қатысу;
- технологиялық үрдістің әртүрлі кезеңдерінде технологиялық жоғалтулар мен шығындарды анықтау;
- өндірістің технологиялық режим нормаларынан ауытқуларының алдын алу және жою;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерістің жүруін қадағалау;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оны болдырмау;
- есептеу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандарттарды және нормативті-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылары:
- телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
- телімде орындалатын негізгі жұмыс түрлерін жоспарлау;
- техникалық және есептеу-есеп беру құжаттарын ресімдеу;
- коммуникация, қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру
БҚ 5-8
КҚ 1-9
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өзінің жеке қызметін ұйымдастырады, кәсіби міндеттерін орындайды, тәсілдері мен типтік әдістерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды;
Қалыпсыз жағдайларда шешім қабылдайды және қауіп-қатерді бағалайды, мәселелерді шешеді;
Кәсіптік және тұлғалық дамиды, кәсіби міндеттерді алға қою мен шешу үшін қажетті ақпараттарды іздеейді, талдайды және бағалайды;
Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады;
Кәсіби қызметінде технологиялардың жаңару жағдайына бейімделеді;
Ұжымда және командада жұмыс істей біледі, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасайды;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын және бекітілген салалық нормативті құжаттарды сақтайды;
Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

- опиливания плоскостей с точностью до 0,05мм;
- сверления сквозных отверстий;
- нарезания резьбы метчиками и плашками;
- проведения сварочных работ;
- работы на станках
БК 1,3,8
ПК 3.1.3
ПП. 03
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии;
ознакомление с технологией производства, технологическим оборудованием, работой вспомогательных цехов;
работа на производственно-технологических участках;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- применять контрольно-измерительные приборы при монтаже и ремонте промышленного оборудования;
- участвовать в пусконаладочных работах и испытаниях промышленного оборудования после ремонта и монтажа;
- выбирать методы восстановления деталей и участвовать в процессе их изготовления;
- составлять установленную учетно-отчетную документацию
Навыки:
- организации и проведения монтажных работ;
- организации и проведения ремонтных работ
БК 1,2,6,
7,8
ПК 3.1.3,
ПК 3.1.4,
ПК 3.1.5
ПП. 04
Практика по профилю специальности.
Цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии
при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах
по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- выбирать эксплуатационно-смазочные материалы при обслуживании оборудования;
- выбирать методы регулировки и наладки промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов;
- участвовать в работах по устранению недостатков, выявленных в процессе эксплуатации промышленного оборудования;
- составлять учетно-отчетную документацию по проведению работ по эксплуатации оборудования;
- участвовать в организации работы структурного подразделения
Навыки:
- организации работы на участке;
- организации и выполнения работ по эксплуатации промышленного оборудования;
- оформления документации на проведение работ по эксплуатации;
- регулирования режимов работы оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов
БК 1,2,6,
7,8
ПК 3.1.3 – ПК 3.1.6
ПП. 05
Преддипломная практика.
Цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
ознакомление с работой цехов и отделов предприятия;
дублирование работы на штатных рабочих местах по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- проводить монтаж и ремонт промышленного оборудования;
- выполнять работы по эксплуатации промышленного оборудования;
- участвовать в организации производственной деятельности структурного подразделения;
- определять технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса;
- предупреждать и устранять отклонения от норм технологического режима производства;
- наблюдать за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- организации работы на участке;
- проведения основных видов работ, выполняемых на участке;
- оформления технической и учетно-отчетной документации;
- проверки исправности коммуникаций, обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов
БК 1,2,6,7,8
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.8
Примечание. Таблица 1 Базовые компетенции
Код  компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Анализирует рабочую ситуацию, осуществляет текущий и итоговый контроль, оценивает риски, принимает решения в нестандартных ситуациях, несет ответственность за результаты своей деятельности;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, нормы охраны труда и правила противопожарной безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

1. Жоғары деңгей
2.1.
121801 2 – Азық-түлік өнімдерін өндіруде жабдықтарды реттеуші
КҚ 2.1.1. Жабдықтардың бөлшектері мен механизмдеріне слесарлық өндеу жасайды;
КҚ 2.1.2. Машина, аппараттар мен технологиялық желілерге жөндеу жүргізеді;
КҚ 2.1.3. Технологиялық жабдықтарды пайдалангуға дайындайды және қосады;
КҚ 2.1.4. Тамақ өндірісі жабдықтарына технологиялық қызмет көрсетеді;
КҚ 2.1.5. Қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы технологиялық бұзылулардың алдын алады, анықтайды, жояды;
КҚ 2.1.6. Технологиялық жабдықтарды бабына келтіреді;
КҚ 2.1.7. Қызмет көрсететін жабдықтарға жөндеу жұмыстарын және күрделі жөндеуді қоса жүргізеді;
КҚ 2.1.8. Технологиялық жабдықтардың пайдалану және жөндеу ережесін сақтайды
1. Жоғары деңгей
2.2.
121802 2 – Тамақ өнімдерін кесуші
КҚ 2.2.1. Әртүрлі конструкциядағы және механизмдегі кесу машиналарында белгіленген технологиялық өлшем, қалыңдық, контуры бойынша шикізаттарды, шалаөнімдерді, дайын өнімдерді кесу және ұнтақтау үрдістерін орындайды;
КҚ 2.2.2. Берілген технологиялық режимдерге сәйкес тамақ өнімінің кесу дәрежесін реттейді;
КҚ 2.2.3. Кесілген өнімдерді ыдыстарға салады, оларды орауға немесе өңдеудің келесі кезеңіне жібереді;
КҚ 2.2.4. Пайдаланатын шикізаттың ассортиментін және қасиетін біледі;
КҚ 2.2.5. Дайын өнімнің стандарттарын сақтайды;
КҚ 2.2.6. Пышақтарды ауыстырады, баптайды және қайрайды, берілген өлшемдер бойынша саңылау және тіректерді реттейді;
КҚ 2.2.7. Кесу машиналарын қосады және сөндіреді, тазалау, майлау жұмыстарын жүргізеді, олардың жұмысындағы бұзылуларды жояды;
КҚ 2.2.8. Кесу машиналарын пайдалану және реттеу, пышақтар, тіректер мен саңылауларды орнату және бекіту ережелерін сақтайды
3. Орта буын маманы
3.1.
121803 3 – Жабдықтарды пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
КҚ 3.1.1. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтарына жоғары сапалы жөндеуді және техникалық қызметті қамтамасыз етеді;
КҚ 3.1.2. Бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері бойынша технологиялық үрдістердің режимін бақылайды, олардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
КҚ 3.1.3. Машиналар мен жабдықтардың, түйіндер мен агрегаттардың техникалық күйін диагностикалық құралдардың көмегімен анықтайды;
КҚ 3.1.4. Негізгі жабдықтардың бұзылуын анықтайды;
КҚ 3.1.5. Өндіріс жабдықтарын пайдалану үрдісінде анықталған бұзылуларды жояды;
КҚ 3.1.6. Бос күйінде, жүктемесі бар жабдықтарға сынақ жүргізеді және кешенді сынамада баптайды;
КҚ 3.1.7. Жабдықтарды жөндеу, баптау және реттеу нәтижелері туралы бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
КҚ 3.1.8. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтарын пайдалану және жөндеу ережелерін сақтайды
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 335-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу (сала бойынша). Көлікті пайдалану.
Мамандығы:                   1225000 – Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)

1. Повышенный уровень
2.1.
121801 1 – Наладчик оборудования
в производстве
пищевой продукции*
ПК 2.1.1. Проводит слесарную обработку деталей и механизмов оборудования;
ПК 2.1.2. Осуществляет монтаж машин, аппаратов и технологических линий;
ПК 2.1.3. Выполняет наладку и запуск в эксплуатацию технологического оборудования;
ПК 2.1.4. Осуществляет техническое обслуживание оборудования пищевых производств;
ПК 2.1.5. Предупреждает, выявляет и устраняет технические неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
ПК 2.1.6. Выполняет регулировку технологического оборудования;
ПК 2.1.7. Проводит ремонт обслуживаемого оборудования, включая капитальный;
ПК 2.1.8. Соблюдает правила эксплуатации и ремонта технологического оборудования
2. Повышенный уровень
2.2.
121802 2 – Резчик пищевой продукции*
ПК 2.2.1. Ведет технологические процессы резки и измельчения сырья, полуфабрикатов, готовой продукции на резальных машинах различных конструкций и механизмов до установленного технологией размера, толщины, контура;
ПК 2.2.2. Регулирует степень резки пищевой продукции в соответствии с заданным технологическим режимом;
ПК 2.2.3. Укладывает нарезанные изделия в тару, передает их на упаковку или последующие стадии обработки;
ПК 2.2.4. Знает ассортимент и свойства используемого сырья;
ПК 2.2.5. Соблюдает стандарты на готовые изделия;
ПК 2.2.6. Осуществляет замену, наладку и заточку ножей, регулирует упор и зазор на заданные размеры;
ПК 2.2.7. Включает и выключает резальные машины, осуществляет чистку, смазку и устранение неисправностей в их работе;
ПК 2.2.8. Соблюдает правила эксплуатации и регулирования резальных машин, установки и крепления ножей, упоров и зазоров
3 Специалист среднего звена
3.1.
121803 3 – Техник
по эксплуатации
и ремонту оборудования
ПК 3.1.1. Обеспечивает высококачественный ремонт и техническое обслуживание оборудования предприятий пищевой промышленности;
ПК 3.1.2. Контролирует режимы технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов и обеспечивает их нормальное функционирование;
ПК 3.1.3. Определяет с помощью средств диагностики техническое состояние машин и оборудования, узлов и агрегатов;
ПК 3.1.4. Выявляет неполадки основного оборудования;
ПК 3.1.5. Устраняет недостатки, выявленные в процессе эксплуатации промышленного оборудования;
ПК 3.1.6. Проводит испытания и наладку оборудования вхолостую, под нагрузкой и при комплексном опробовании;
ПК 3.1.7. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию о результатах монтажа, наладки и ремонта оборудования;
ПК 3.1.8. Соблюдает правила эксплуатации и ремонта оборудования предприятий пищевой промышленности
Приложение 335
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж,
эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:1225000 – Производство мяса и мясных продуктов (по
видам)

Біліктілігі:                 122501 2 - Мал союшы*
122502 2 – Ет өңдеуші*
122503 2 – Етті сіңірден ажыратушы және субпродукталар*;
122504 2 – Еттен жартылай фабрикаттар дайындаушы*;
122505 2 – Шұжық өнімдерін қалыптастырушы*
122506 2 – Фарш құрастырушы*;
122507 2 – Фарш дайындау жүйесінің операторы*
122508 2 – Пісірілген шұжық өндіру автоматының операторы*;
122509 2 – Шұжық өнімдерін жылумен өңдеу операторы*
Оқыту нысаны: күндізгі

Квалификации: 122501 2 - Боец скота*
122502 2 – Обвальщик мяса*
122503 2 – Жиловщик мяса и субпродуктов*
122504 2 – Изготовитель мясных полуфабрикатов*
122505 2 – Формовщик колбасных изделий*
122506 2 – Составитель фарша*
122507 2 – Оператор линии приготовления фарша*
122508 2 – Оператор автомата по производству вареных колбас*
122509 2 – Оператор термической обработки колбасных изделий*
Форма обучения: очная

936
КП 03
технологиялық практика
720
АА 00
аралық аттестаттау
108
ҚА 00
қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02 (КДДБ)
кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП,03) немесе арнайы пәндердің біреуінен емтихан және дипломдық жұмыс
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 336-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу (сала бойынша). Көлікті пайдалану.
Мамандығы:                   1225000 – Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)

936
ПП 03
технологическая
720
ПА 00
промежуточная аттестация
108
ИА 00
итоговая аттестация
36
ИА 01
итоговая аттестация***
24
ИА 02 (ОУПП)
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 336
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1225000 – Производство мяса и мясных продуктов
(по видам)

- мемлекеттік тіл мен мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-ірекетінде пайдалану
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі:
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
маман даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі сабағынан алған білімдерін денсаулығын сақтау және күшейту үшін қолдану
БК 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері.
Мониторинг, ұсыныс пен сұраныс. Нарықтық жүйе, монополия мен бәсекелестік.
Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қарым-қатынастардың субъектілері.
Экономикалық шығындар.
Маркетинг және жарнама.
Баға және құн.
Салық және салық салу
Білімдер:
- өнімді, тауарды анықтау
- бәсекелестік функциялары мен мәнін анықтау;
- банктердің функцияларын анықтау;
- нарық субъектілері туралы негізгі ұғым;
- маркетинг мәні, принциптері және оны анықтау;
-жарнамалар, олардың түрлері;
-бағаны анықтау;
-салық түрлері;
Іскерліктер:
- кіріс, шығысты есептеу;
-тауардың өзіндік құнын, бөлшектік құнын (мысалдар келтіре отырып);
- бизнес-жоспар құру;
-салықтың мәнін түсіндіру
БҚ 2
БҚ 3
БК4
БҚ 5

- государственного языка и владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности.
БК 6, 7, 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 6, 7, 8
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни;
социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования;
профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Основы рыночной экономики.
Введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция;
развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий;
маркетинг и реклама;
цена и ценообразование;
эффективность производства – хозяйственной деятельности;
налоги и налогообложение
Знания:
- определения продукта, товара
- определение конкуренции сущность и функции;
- определение и функции банков;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- определение цены;
- виды налогов;
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтомс помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5

КҚ 2.5.18
КҚ 2.6.9
КҚ 2.6.15
ЖКП 02
Психология және кәсіптік қызмет әдебі.
эстетикалық мәдениет;
этикалық мәдениет;
қарым-қатынас психологиясы; қызмет саласындағы қарым-қатынас мәдениеті коммуникация;
іскерлік қатынас этикеті; қарым-қатынас стилі; тәртіп этикетінің негізгі ережелері; имидж;
сөйлеу мәдениеті;
келушілерге қызмет көрсету этикетіжәне жүргізу техникасы;
іскерлік хаттама;
дипломатикалық этикет туралы ұғым;
кездесу хаттамалары; халықаралық қатынастар тәжірибесі;
ережелер, дәстүрлер;
халықаралық қатынас шарттары;
іскерлік этикет саласы ретіндегі жұмыс орнының интерьері;
жұмыс орындарындағы ережелер
Білімдер:
- психология туралы жалпы түсінік;
- қарым-қатынас функциялары, түрлері;
- серіктестік қарым-қатынастың принциптері;
- қызмет көрсетуші персоналдарға қойылатын талаптар;
- әдеп туралы ұғым және оның тарихы;
- клиенттер арасындағы қарым-қатынас әдебі;
- қазіргі әдептің нормалары мен ережелері;
Іскерліктер:
-жеке тұлғаның ерекшеліктеріне сипаттама беру;
- әлеуметтік қарым-қатынасты қабылдай білу;
- топтардағы өзара қарым-қатынас;
- қызмет көрсету саласында кәсіптік этиканы сақтау;
- сөйлеу этикетін, қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
- іскерлік қарым-қатынас және хаттама жасай білу;
БҚ1
БҚ 2
БҚ 3
БК4
БҚ 5
ЖКП 03
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау; құқықтық, нормативтік базалар.
Өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық; жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары;
Еңбекті қорғау бойынша іс шаралар;
техника қауіпсіздігі: түрлері, алдын алу шаралары. Өрттен сақтану; жабдықтардың классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары;
Білімдер:
өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- қауіпсіздік техникасы;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет
Іскерліктер
- қауіпсіздік техникасы шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- өрттен сақтану шараларын орындау;
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.16
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.10
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.7
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
Стандартизация; оның пайда болуы мен дамуы. Тамақтану кәсіпорындарындағы стандарттау принциптері. Халықаралық аймақтық стандартизация. Халықаралық серіктестік. Өлшеу құралдары;
Мөлшер этолоны.
Сертификаттау; сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. Тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсетуді сертификациялау. Өнім сапасын және сәйкестік декларациясы. Сапа менеджментінің жүйесін жасау және енгізу. Метрология; метрология негіздері.
Мемлекеттік метрологиялық бақылау
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
- оның пайда болуы мен даму сатылары;
- тамақтану кәсіпорындарындағы стандарттау принциптері;
- метрология негіздері;
- сертификаттау негіздері;
- өлшеу құралдары;
- мөлшер этолоны;
Іскерліктер:
- халықаралық аймақтық стандарттаумен серіктестік;
- сертификаттау;
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
- тамақтану кәсіпорындарында сертификаттау қызметін көрсету;
- өнім сапасын және сәйкестік декларациясын анықтау;
- сапа менеджменті жүйесін жасау және енгізу;
- метрологияны анықтау;
БҚ1
БҚ 2
БҚ 3
БК4
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Ет микробиологиясы:
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері; жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым. Ет микрофлорасы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлорасы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің және желатиннің микрофлорасы.
Білімдер::
- микроорганизмдердің негізгі топтарының морфологиясы;
- жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
- зат алмасу, химиялық құрамы және микроорганизмдердің тыныс алуы мен тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
- өнімдерді консервациялау және сақтау;
- ет және ет өнімдерінің бұзылуы, микробтан сақтану шаралары;
- қауіпті микроағзалар туралы жалпы мәлімет;
- сауда кәсіпорындарына, қоршаған ортаны қорғауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар;
Іскерліктер:
- микроскоппен жұмыс істеу; бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру;
- тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары:
- стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
- тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау; жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары: гельминтоз, зооноз;
-жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін дайындау және пайдалану

ПК 2.5.18
ПК 2.6.9
ПК 2.6.15
ОПД 02
Психология и этика профессиональной деятельности.
Эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения как область делового этикета;
правила содержания помещений и рабочих мест.
Знания:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- принципы ведения партнерской беседы;
- требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
- понятие, историю, назначение этики;
- этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
Умения:
- характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
- вести деловой этикет и протокол
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
ОПД 03
Охрана труда.
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения
Знания:
- общие сведения о производственной санитарии;
- технику безопасности;
- основы электробезопасности;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- соблюдать технику безопасности;
- соблюдать электробезопасность;
- оказать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность
ПК 2.1.10
ПК 2.2.9
ПК 2.2.16
ПК 2.3.9
ПК 2.4.6
ПК 2.5.10
ПК 2.6.10
ПК 2.8.7
ПК 2.9.7
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.12
ПК 3.1.15
ОПД 04
Основы стандартизации, сертификации, метрологии.
Стандартизация; принципы стандартизации в предприятиях питания; средства измерений;
эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; сертификация услуг на предприятиях питания; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы стандартизации;
- принципы стандартизации в предприятиях питания;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин;
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции по органолептическим показателям;
- производить метрологические наблюдения.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
СД00
Специальные дисциплины.
СД 2.1
Микробиология мяса.
Морфология микроорганизмов. Физиология микробов. Распространение микробов в природе. Влияние внешних факторов на микроорганизмы. Действие микроорганизмов на органические и минеральные вещества. Понятие об инфекции и иммунитете. Микрофлора мяса. Инфекционные болезни- зоонозы. Пищевые токсикоинфекции и токсикозы бактериального происхождения. Микрофлора колбасных изделий. Микрофлора баночных консервов. Микрофлора мяса и мясопродуктов при охлаждении, замораживании, хранении, посоле и копчении. Микрофлора кишок и шкур. Микрофлора яиц, яйцепродуктов, медицинских препаратов и желатина.
Знания:
- морфологию основных групп микроорганизмов;
- возникновение инфекционных заболеваний и пищевых отравлений;
- обмен веществ, химический состав, питание и дыхание микроорганизмов, биологических факторов внешней среды на микроорганизмы;
- использование хранения и консервации продуктов;
- микрофлору мяса и мясных продуктов, меры предупреждения микробной порчи;
- общие сведения о патогенных микроорганизмах, санитарно-гигиенические требования к торговым предприятиям, охрану окружающей среды;
- организацию санитарно-пищевого надзора.
Умения:
- работать с микроскопом, микроскопировать бактерии, плесневые грибы, дрожи;
- практически использовать факторы внешней среды при хранении и производстве продуктов и определять среды обитания на микробы в практике хранения продуктов;
- определять свежесть мяса по стандарту; соблюдать профилактические мероприятия с целью предупреждения возможности возникновения пищевых отравлений, возникновения острых кишечно-инфекционных заболеваний, гельминтозов, зоонозы;
- обследовать предприятия торговли на соблюдение санитарных правил и требований, приготовить и использовать дезинфицирующие растворы

КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.10
КҚ 2.7.11
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.13
АП 02
Ауыл шаруашылық жануарларының анатомиясы мен физиологиясы:
Ағза және оның құрамды бөліктері: жасушалар, тіндер. Ағза туралы жалпы ұғым. Ағзаның қозғалыс жүйесі. Қаңқа. Бұлшық ет. Ас қорыту мұшелерінің жүйесі. Ауыз қуысы, асқазан, ішек-қарын. Тыныс алу мүшелері. Мұрын қуысы. Таңдай. Өкпе-бауыр. Қан айналу мүшелері мен лимфоайналу. Зәр шығару мүшелері, көбею мүшелері, жүйке жүйесі, сезім мүшелері. Ауыл шаруашылық құстарының физиологиясы туралы қысқаша мәлімет.
Білімдер:
- сойылған малдың анатомиялық құрылысы;
- буындарының байланысу жүйесі, сүйек жүйесі, бұлшық ет, май және біріктіруші тіндердің орналасуы;
- ет тінінің құрамы;
- еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеті;
- жаңа сойылған еттің сапасына қойылатын талап;
Іскерліктер:
- ет өндірісінде малдың маңызды түрлерін ажырату;
- сойылған малдың қаңқасы мен анатомиялық құрылысын анықтау;
- сойылған малдың бұлшық ет құрылысын ажырату;
- еттің тіндік құрамын бөлшектеу;
- еттің, ішек-қарынның, қанның, ас қорыту мүшелерінің химиялық және физикалық қасиеттерін ажырату;
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.15
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
АП 03
Тамақтану физиологиясының негіздері, санитария және гигиена
Тамақтану физиологиясы, микробиология, гигиена және санитария, тамақ кәсіпорнындағы физиология негіздері туралы жалпы ұғым,
Ас қорыту, зат алмасу процестері туралы ұғым. Тағамның энергетикалық құндылығы. Микробиология, микроорганизм туралы жалпы түсінік. Тамақтағы инфекциялар, улану, жұқпалы аурулар туралы жалпы ұғым. Санитария және гигиена негіздері. еңбек гигиенасы туралы ұғым. Зиянкестік, өндірістік жарақаттар, олардың алдын алу, жеке бас гигиенасы, өндірістегі қызметкерлердің санитарлық режимі, медициналық тексерілімдер, санитарлық мәдениет, олардың мақсаты мен түрлері. Егулер, олардың мақсаты мен маңызы. Санитарлық талаптар. Санитарлық бақылау жасау заңдылықтары.
Білімдер:
-қоректік заттар, маңызы, энергетикалық құндылығы, ас қорыту жүйесі туралы ұғым, зат алмасу және энергия алмасу.
- еңбек гигиенасының негіздері, жеке бас гигиенасы, санитарлық мәдениет, медициналық тексерілу, алғашқы медициналық көмек, - тағамдағы инфекциялар, улану, уланудың алдын алу шаралары.
Іскерліктер:
- - өндірісте санитарлық режимді сақтау; - жарақаттанған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- технологиялық жабдықтарды, ыдыстарды, аспаптарды таңдай білу;
- азық-түлікті ережеге сәйкес сақтау, дайын өнімді шығарудың ережесі;
- тамақтан улануды болдырмау;

ПК 2.1.10
ПК 2.2.9
ПК 2.3.4
ПК 2.3.9
ПК 2.5.10
ПК 2.6.10
ПК 2.7.10
ПК 2.7.11
ПК 2.8.7
ПК 2.9.1
ПК 2.9.4
ПК 2.9.13
СД 2.2
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных.
Организм и его составные части: клетка, неклеточные формы живого вещества, ткани. Понятие об органе, системе органов и организме. Система органов произвольного движения. Скелет. Мышцы. Система органов пищеварения: органы ротовой полости, пищевод, желудок, кишечник. Система органов дыхания: носовая полость, гортань, трахея, легкие. Система органов кровообращения и лимфообращения: органы системы кровообращения, органы лимфообращения. Система органов мочеотделения и мочевыделения: органы мочеотделения, органы мочевыделения. Система органов размножения: нервная система и органы чувств. Краткие сведения по анатомии сельскохозяйственных птиц.
Знания:
- анатомическое строение убойных животных;
- линии сочленения суставов, костной системы и расположение мышечной, жировой и соединительной тканей;
- тканевый состав мяса;
- химический состав и физические свойства мяса;
- требование к качеству свежего мяса;
Умения:
- определять важнейшие виды животных мясной промышленности;
- определять анатомическое строение скелетной системы тела убойных животных;
- определять анатомическое строение мускулатурной системы тела убойного скота;
- классифицировать тканевый состав мяса;
- определять химический состав и физиологические свойства мяса, субпродуктов, крови, кишечного сырья их разновидностей, органов пищеварения
ПК 2.1.5
ПК 2.1.8
ПК 2.1.16
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК2.2.12
ПК 2.3.6
ПК 2.4.3
ПК 2.5.15
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
СД 2.3
Основы физиологии питания, санитарии и гигиены.
Общее понятие о физиологии питания, микробиологии, гигиене и санитарии предприятий общественного питания; Основы физиологии питания; пищевые вещества и их значение; пищеварение и усвояемость пищи; понятие о процессе пищеварения; обмен веществ и энергии; питание различных групп населения; энергетическая ценность пищи; основы микробиологии; понятие о микроорганизмах; пищевые инфекции, пищевые отравления и глистные заболевания; пищевые инфекционные заболевания; общие понятия; меры предупреждения; основы гигиены и санитарии; понятие о гигиене труда; профессиональные вредности; производственный травматизм; меры предупреждения; личная гигиена; санитарный режим работников на производстве; санитарная культура; медицинские обследования, их цель и виды; предохранительные прививки, их значение; санитарные требования; санитарно-пищевое законодательство и организация санитарно-пищевого надзора.
Знания:
- пищевые вещества, значение, энергетическая ценность, понятия о процессе пищеварения, обмен веществ и энергии, питание различных групп населения;
- основы гигиены труда, личная гигиена, санитарная культура, медицинское обследование, доврачебная помощь;
- пищевые инфекции и отравления, понятия и меры предупреждения.
Умения:
- соблюдать санитарный режим на производстве;
- оказывать доврачебную помощь пострадавшему;
- выбирать технологическое оборудование, посуду и инвентарь;
- соблюдать режим хранения продуктов и правила реализации готовой продукции;
- не допускать пищевые отравления.

КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.10
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.7
АП 00
122501 2 - Мал союшы» біліктілігі
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы
Ет және құс етін өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдлың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру.
Білімдер:
- мүйізді ірі қараның, ұсақ малдардың, шошқаның, жылқының сипаттамалары
- сойылған малды алғашқы
технологиялық процестен өткізу, союдың алдындағы ережелер мен технологиялар;
- сойылған мал қаңқасының анатомиялық құрылысы,
- еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері;
- жаңа сойылған еттің сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- мүйізді ірі қараның, ұсақ малдардың, шошқаның, жылқы етінің тығыздығын анықтау;
- сойылатын малды жансыздандыру;
- қанын тоқтату;
- бас-сирағынан ажырату;
- терісін механикалық жолмен сыпыру;
- ішек-қарнынан ажырату;
- ұшаны ұзынынан екі бөлікке бөлу;
- ұшаға, жартылай ұшаға таңба салу;
- ұшаны құрғақ және ылғалдап тазарту;
- жаңа сойылған еттің сапасын анықтау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.17
КҚ 2.1.16
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалануm ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері, етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
-еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.13
122502 2 – Ет өңдеуші*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру.
Білімдер:
- сиыр, шошқа, қой, жылқы етінің қасиеттерін, тығыздығын ажырату;
- сиыр, шошқа, жылқы, қой және құс етін сүйегінен ажырату ережелері;
- сойылған малдың бұлшық ет жүйесі. Еттің физикалық қасиеттері, жаңа сойылған мал етінің сапасына қойылатын талаптар;
- қой, шошқа, жылқы, сиыр етін және құс етін сүйегінен ажырату кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
- қой, сиыр, шошқа, жылқы және құс етінің тығыздығын анықтау;
- жауырын, мойын, арқа-қабырға, бел омыртқа, сиыр етінің артқы бөлігін сүйегінен ажырату;
- құс етін сүйегінен ажырату;
жаңа сойылған мал етінің сапасын анықтау

ПК 2.1.10
ПК 2.2.9
ПК 2.3.9
ПК 2.4.6
ПК 2.5.10
ПК 2.6.10
ПК 2.7.10
ПК 2.8.7
ПК 2.9.4
ПК 2.9.7
Квалификация 122501 2 -Боец скота*
СД 00
Специальные дисциплины.
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
- характеристику упитанности пород крупнорогатого скота, свиней, мелкорогатого скота, лошадей;
- технологический процесс первичной переработки убойного скота;
- правила и технологию предубойного содержания убойного скота;
- анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных;
- химический состав и физические свойства мяса;
- требования к качеству свежего мяса;
Умения:
- определять упитанность пород крупнорогатого скота, свиней, мелкорогатого скота, лошадей;
- производить подготовку убойных животных к оглушению;
- производить оглушение скота;
- производить обескровливание и сбор пищевой крови;
- производить отделять головы и конечности, забеловку и снимать механическим способом шкуру;
- производить извлечение внутренних органов;
- распиливать туши на две продольные части;
- производить клеймение туш, полутуши, четвертин;
- производить сухую и мокрую зачистку туш, полутуши;
- определять качество свежего мяса
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.9
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.1.14
ПК 2.1.15
ПК 2.1.17
ПК 2.1.16
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары;
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудований для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.11
ПК 2.1.13
Квалификация: 122502 2 – Обвальщик мяса*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
- характеристику упитанности туш говядины, свинины, баранины, конины;
- правила и технологию обвалки отрубов говядины, свинины, баранины, конины и мясо птицы;
- анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных;
- физические свойства мяса;
- требования к качеству свежего мяса;
- технику безопасности при обвалке говядины, свинины, баранины, конины и мясо птицы.
Умения:
- определять упитанность туш, полутуши говядины, свинины, баранины, конины;
- обваливать лопаточную, шейную, спинно-реберную, поясничную, крестцовую, заднюю части говядины, свинины, баранины, конины;
- обваливать мясо птицы;
- производить сухую и мокрую зачистку отрубов;
- определять качество свежего мяса

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.15
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
- етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
-еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.15
122503 2 –Етті сіңірден ажыратушы және субпродукталар*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- сиыр, шошқа, қой, жылқы етінің қасиеттерін, тығыздығын ажырату;
- сиыр, шошқа, жылқы, қой және құс етін сүйегінен ажырату ережелері;
- сойылған малдың бұлшық ет жүйесі;
- еттің физикалық қасиеттері, жаңа сойылған мал етінің сапасына қойылатын талаптар;
- қой, шошқа, жылқы, сиыр етін және құс етін сүйегінен ажырату кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
Іскерліктер:
- қой, сиыр, шошқа, жылқы және құс етінің тығыздығын анықтау;
- жауырын, мойын, арқа-қабырға, бел омыртқа, сиыр етінің артқы бөлігін сүйегінен ажырату;
- құс етін сүйегінен ажырату;
жаңа сойылған мал етінің сапасын анықтау;
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5.
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.13
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.3.16
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері, етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
-еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау

ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПК 2.2.14
ПК 2.2.15
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары;
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудовании для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.10
ПК 2.2.15
Квалификация: 122503 2 – Жиловщик мяса и субпродуктов*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
- характеристику упитанности туш говядины, свинины, баранины, конины;
- нормы выхода жилованного мяса говядины, свинины, баранины, конины и мяса птицы;
- правила и технологию жиловки говядины, свинины, баранины, конины и мясо птицы и субпродуктов;
- анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных;
- физические свойства мяса;
- требования к качеству свежего мяса;
- технику безопасности при жиловке говядины, свинины, баранины, конины и мясо птицы.
Умения:
- производить жиловку мяса и субпродуктов;
- определять нормы выхода жилованного мяса и субпродуктов;
- определять качество свежего мяса.
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5.
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.3.13
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.3.16
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3.
122504 2 –Еттен жартылай фабрикаттар дайындаушы*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдлың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- сиыр, шошқа, қой, жылқы етінің қасиеттерін, тығыздығын ажырату;
- сиыр, шошқа, жылқы, қой және құс етін сүйегінен ажырату ережелері;
- сойылған малдың бұлшық ет жүйесі;
- еттің физикалық қасиеттері, жаңа сойылған мал етінің сапасына қойылатын талаптар;
- қой, шошқа, жылқы, сиыр етін және құс етін сүйегінен ажырату кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
Іскерліктер:
- қой, сиыр, шошқа, жылқы және құс етінің тығыздығын анықтау;
- жауырын, мойын, арқа-қабырға, бел омыртқа, сиыр етінің артқы бөлігін сүйегінен ажырату;
- құс етін сүйегінен ажырату;
жаңа сойылған мал етінің сапасын анықтау;
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
-еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.4.8
122505 2 – Шұжық өнімдерін қалыптастырушы*
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- шұжықтың ассортименттері және ет өнімдерін өндірудің технологиялық процестері;
- шұжықтың барлық түрлеріне арналған жентектердің түрлері, құс еті, жылқы етінің ұлттық өнімдері;
- сыртқы қабығының технологиялық қасиеттері;
- шұжық және ет өнімдерін өндірудің технологиялық процестері мен сүрленген шошқа еті, құс еті, жылқы етінің ұлттық өнімдері;
- қалыптау тәсілдері мен жасанды қалыптарға жентек салып байлаудың амалдары;
- шұжық өнімдеріне тауарлық белгі соғу;
- жылқы етінен жасалған ұлттық өнімдерді рамаларға немесе бақандарға ілу техникасы;
- автоматтар және шприцтермен жұмыс істеу ережелері және олардың қондырғылары; атауына және қалыптың өлшеміне, сортына қарай шұжықтың тығыздығы;
- қалып пен байлайтын жіптің нормамен жұмсалуы,
- қалыптау барысында техника қауіпсіздігі ережелерінің сақталуы,
- ақаулардың түрлері, олардың пайда болу себептері, олардан арылудың жолдары; -орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- шұжықтың барлық түрін: құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық өнімдерді қалыптау, қажетті тығыздығын сақтай отырып жылқы етінен ұлттық өнімдер мен шұжық жасау;
- батондарды табиғи және жасанды қалыптарға салып тауар белгісін сала отырып байлау;
- бақылау-өлшеу аспабының көмегімен қысымды өлшеу;
- батондарды рамаларға немесе бақандарға орналастыру жабдықтарды жұмысқа дайындау және оларды қажетті жағдайда пайдалану;
- шұжықты жентекпен толтыру кезеңінде ақауларды болдырмау;
- жұмыс орнын тиімді пайдалану және оны дұрыс ұйымдастыру; жиі-жиі дезинфекциялау-тазарту жұмыстарын жүргізу;

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3.
Квалификация:122504 2 – Изготовитель мясных полуфабрикатов*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
- устройство обслуживаемого оборудования;
- свойства мяса убойного скота различных видов;
- назначение частей туш для выработки натуральных полуфабрикатов;
- установленные размеры порций и требования технологической инструкции по производству полуфабрикатов.
Умения:
- подбирать крупнокусковые полуфабрикаты для производства натуральных порционных, мелкокусковых и панированных полуфабрикатов на механизированных линиях или вручную;
- производить подготовку для изготовления крупнокусковых полуфабрикатов и натуральных отбивных котлет;
- производить подготовку и нарезать сырье для изготовления мелкокусковых полуфабрикатов.
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для первичной переработки скота, птицы и продуктов убоя;
- мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
ПК 2.4.8
Квалификация: 122505 2 – Формовщик колбасных изделий*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
- ассортимент колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
- технологический процесс производства колбасных и мясных изделий;
- характеристику фарша для всех видов колбасных и мясных изделий, из мяса птицы, национальных изделий из конины;
- технологические свойства оболочки;
- технологический процесс производства колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
- приемы формования и перевязки батонов в натуральной и искусственной оболочке;
- товарные отметки колбасных изделий;
- технику штрикования, навешивания колбасных и национальных изделий из конины на палки и рамы;
- устройство и правила обслуживания автоматов и шприцов;
- требования к качеству и плотности наполнения оболочки фаршем в зависимости от наименования, размера оболочки и сорта колбас;
- нормы расхода оболочки и шпагата;
- правила техники безопасности при эксплуатации оборудования для формования;
- виды дефектов продукции, причины их порождающие и способы предупреждения и устранения их;
- требования к качеству выполняемых работ.
Умения:
- формовать колбасные и мясные изделия всех видов, из мяса птицы, национальные изделия из конины с соблюдением необходимой плотности;
- перевязывать батоны в натуральной и искусственной оболочке всех видов колбасных изделий с нанесением товарных отметок;
- устанавливать цевки и проводить их замену;
- регулировать по показаниям контрольно-измерительных приборов давление и разряжение на вакуум-шприцах;
- штриковать батоны и навешивать изделия на палки рамы;
- подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления и содержать их в подлежащем порядке;
- предупреждать и устранять дефекты при работе на линии формования колбасных оболочек фаршем

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.12
КҚ 2.5.14
КҚ 2.5.15
КҚ 2.5.16
КҚ 2.5.17
КҚ 2.5.18
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
-еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
КҚ 2.5.13
122506 2 – Фарш құрастырушы *
АП 02
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдлың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- етті өңдейтін кәсіпорындардағы өнімдердің негізгі ассортименттері;
- ет туралы жалпы ұғым;
- шұжық өнімдеріне арналған жентектің сипаттамасы;
- шұжық өнімдерінің барлық түрлерінің рецептурасы;
- шұжықтың барлық түрін дайындаудың технологиясы;
- технологиялық жабдықтардың қондырғылары, оларды пайдалану, сүрленген ет өнімдері, құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық ет өнімдерін дайындаудың технологиясы;
- жентекке қоректік қоспалар қосып дайындау технологиясы;
- өнімде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары;
- орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- ет шикізатын ұсақтау;
- шұжықтың барлық түріне жентек дайындау: құс еті, жылқы еті, шошқа еті;
- технологиялық жабдықтарды, аспаптарды жұмысқа дайындау;
- жұмыстың сапалы орындалуын бақылау, ақауларды болдырмау;
- жұмыс орнын мерзімінде тазарту және дайындау.
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.9
КҚ 2.6.13
КҚ 2.6.14
КҚ 2.6.15
КҚ 2.6.16
КҚ 2.6.19
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
-еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.9
ПК 2.5.12
ПК 2.5.14
ПК 2.5.15
ПК 2.5.16
ПК 2.5.17
ПК 2.5.18
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий:
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя;
- мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов;
- измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов;
- механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов;
- дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.8
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПК 2.5.13
Квалификация: 122506 2 – Составитель фарша*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов
Знания:
- ассортимент основных видов продукции мясоперерабатывающих предприятий;
- общие понятия о мясе;
- характеристику фарша для всех видов колбасных изделий;
- рецептуру всех видов колбасных изделий;
- технологию приготовления фарша всех видов колбасных изделий;
- устройство, правила эксплуатации и работы с технологическим оборудованием для измельчения мясного сырья, шприцевания рассолом, массирования, приготовления фарша;
- технологию приготовлению мясокопченностей, национальных изделий из конины, продуктов из шпика и мяса птицы;
- технологию приготовления фарша с применением пищевых добавок;
- виды дефектов продукции, причины их порождающие и способы предупреждения и устранения их;
- требования к качеству выполняемых работ;
Умения:
- измельчать мясное сырье, шпик на оборудовании для измельчения;
- составлять фарш для всех видов колбасных изделий;
- готовить фарш для всех видов колбасных и мясных изделий, из мяса птицы, национальных изделий из конины;
- подготавливать технологическое оборудование, инструменты, приспособления к работе;
- предупреждать и устранять дефекты при работе на линии приготовления фарша;
- своевременно и рационально подготавливать к работе рабочее место и производить его уборку
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.6
ПК 2.6.8
ПК 2.6.9
ПК 2.6.13
ПК 2.6.14
ПК 2.6.15
ПК 2.6.16
ПК 2.6.19
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудовании для переработки скота, птицы и продуктов убоя;
- мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары;
- мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов;
- дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- -оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;

КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
КҚ 2.6.13
КҚ 2.6.14
КҚ 2.6.16
КҚ 2.6.17
КҚ 2.6.18
122507 2 - Фарш дайындау жүйесінің операторы *
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- етті өңдейтін кәсіпорындардағы өнімдердің негізгі ассортименттері;
- ет, құс еті туралы жалпы ұғым; бұлшық еттер мен буындардың орналасуы, біріктіруші тіндердің химиялық қасиеттері мен физикалық ерекшеліктері;
- жылулық өңдеуден өткізу тәсілдері;
- қайнатылған шұжық өнімдеріне арналған жентектің сипаттамасы;
- қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлерінің рецептурасы; ---- қайнатылған шұжықтың барлық түрін дайындаудың технологиясы;
- технологиялық жабдықтардың қондырғылары, оларды пайдалану, сүрленген ет өнімдері, құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық ет өнімдерін дайындаудың технологиясы;
- жентекке қоректік қоспалар қосып дайындау технологиясы, жылулық өңдеуден өткізудің параметрлері, (температура, камералардың ылғалдылығы, қайнатылған шұжық өнімдері мен етті өңдеуге арналған жабдықтардың түрлері,
- ақаулардың түрлері,
- қайнатылған шұжық өнімдерінде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары,
- орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- ет шикізатын ұсақтау,
- шұжықтың барлық түріне жентек дайындау: құс еті, жылқы еті, шошқа еті.
- технологиялық жабдықтарды, аспаптарды жұмысқа дайындау,
- жұмыстың сапалы орындалуын бақылау, ақауларды болдырмау;
- жұмыс орнын мерзімінде тазарту және дайындау;
- етті ұсақтайтын кешенді автоматты жабдықтарда жұмыс істеу, массажер, жентек араластырғыш, куттерлерде жұмыс істеу, жылулық өңдеу жұмыстарын жүргізу;
- қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлеріне жентек дайындау,
- қайнатылған шұжық өнімдерін қалыптау,
- бақылаушы өлшейтін қондырғылардың көмегімен қысымды реттеу;
- жылулық өңдеудің жекелеген операцияларын жасау;
- тұндыру, қуыру, қайнату, суыту және т.б. қиын операцияларды атқару;
- жылулық өңдеуден өткізетін қондырғылармен жұмыс барысында техника қауіпсіздігінен сақтану шараларын сақтау;
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.11
КҚ 2.7.12
КҚ 2.7.14
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау

ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ПК 2.6.13
ПК2.6.14
ПК 2.6.16
ПК 2.6.17
ПК 2.6.18
Квалификация: 122507 2 – Оператор линии приготовления фарша*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
- ассортимент всех видов вареных колбасных и мясных изделий, из мяса птицы;
- технологический процесс производства вареных колбасных и мясных изделий, продуктов из мяса птицы;
- требования к качеству выполняемых работ;
- правила технической эксплуатации и ухода за технологическим оборудованием;
- анатомическое строение туш, линии сочленения суставов, костной системы и расположение мышечной, жировой и соединительной тканей;
- химический состав и физические свойства мяса;
- требования к качеству свежего мяса;
- холодильную обработку мяса и способы хранения мяса, виды мяса по термическому состоянию;
- нормы выходов обваленного мяса и шпика;
- виды термической обработки вареных колбасных и мясных изделий, продуктов из мяса птицы;
- правильную последовательность термической обработки вареных колбасных и мясных изделий, продуктов из мяса птицы и параметры термической обработки (температуру, продолжительность, относительную влажность воздуха в камерах);
- виды оборудования для производства вареных колбасных и мясных изделий и их классификацию;
- виды дефектов продукции, причины их порождающие, и способы предупреждения и устранения их;
- требования к качеству выполнения работ;
- правила техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования для производства вареных колбас
Умения:
- правильно эксплуатировать и работать на комплексных автоматах для измельчения мяса, шпика и наполнения оболочек мясных фаршем, для обвалки и жиловки мясного сырья, для массирования при посоле, методом шприцевания посолочной смесью, а также других установках и массажерах, куттерах-мешалках, фаршемешалках, формования оболочек фаршем, тепловой обработки;
- измельчать шпик на шпигорезке;
- приготавливать фарш для всех видов вареных колбасных и мясных изделий, из мяса птицы;
- формовать вареные колбасные и мясные изделия всех видов с соблюдением необходимой плотности;
- перевязывать батоны в натуральной и искусственной оболочке всех видов колбасных изделий с нанесением товарных отметок;
- регулировать по показаниям контрольно-измерительных приборов давление и разряжение на вакуум-шприцах, стационарных и универсальных термокамерах;
- штриковать батоны и навешивать изделия на палки и рамы;
- подготавливать и подвергать вареные колбасные и мясные изделия, из мяса птицы осадке для дальнейшего придания его термической обработке;
- определять готовность вареных колбасных и мясных изделий, из мяса птицы после термической обработки;
- выполнять отдельные операции по термической обработке;
- выполнять сложные операции, как в стационарных, так и в универсальных термокамерах по осадке, обжарке, варке, охлаждению;
- предупреждать и устранять дефекты при работе на линии термической обработки вареных колбасных и мясных изделий, продуктов из мяса птицы;
- соблюдать правила технической эксплуатации оборудования для тепловой обработки
ПК 2.7.1
ПК 2.7.5
ПК 2.7.11
ПК 2.7.12
ПК 2.7.14
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя;
- мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары;
- холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов;
- механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов;
- дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов;
- тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- оборудования на поточно-механизированных линиях;
- производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;

КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.8
КҚ 2.7.9
КҚ 2.7.12
КҚ 2.7.13
КҚ 2.7.13
КҚ 2.7.15
122508 2 – Пісірілген шұжық өндіру автоматының операторы *
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- жұмыс қондырғылары мен жабдықтардың құрылысы мен пайдалану ережесі, жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
- қайнатылған шұжықтарды дайындаудың технологиялық процесі;
- шұжық өнімдерін дайындаудың рецептурасы мен ассортименттері;
- стандарттар мен дайын өнімге қойылатын техникалық шарттар,
Іскерліктер:
- қайнатылған шұжық өнімдерін технология бойынша дайындау,
- автоматты жұмысқа қосу, оны пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау,
- аппаратты қабықпен, маркалайтын лентамен, целлофанмен жарақтандыру;
автоматтың жұмысын бақылау, жентектің бірқалыпты берілуін қадағалау,
- шұжық батондарын рамаларға немесе бақандарға ілу, оларға атауларын, даярланған мерзімін жазу
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.8
КҚ 2.8.12
КҚ 2.8.13
КҚ 2.8.14
КҚ 2.8.15
КҚ 2.8.16
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.9
КҚ 2.8.8
КҚ 2.8.10
КҚ 2.8.11
КҚ 2.8.14
122509 2 – Шұжық өнімдерін жылумен өңдеу операторы *
АП 01
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдлың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Етті және құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
- шұжықтың барлық түрін: құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық өнімдерді қалыптау, қажетті тығыздығын сақтай отырып жылқы етінен ұлттық өнімдер мен шұжық жасау,
- батондарды табиғи және жасанды қалыптарға салып тауар белгісін сала отырып байлау,
- бақылау-өлшеу аспабының көмегімен қысымды өлшеу,
- батондарды рамаларға немесе бақандарға орналастыру, жабдықтарды жұмысқа дайындау және оларды қажетті жағдайда пайдалану,
- шұжықты жентекпен толтыру кезеңінде ақауларды болдырмау,
- жұмыс орнын тиімді пайдалану және оны дұрыс ұйымдастыру; жиі-жиі дезинфекциялау-тазарту жұмыстарын жүргізу;
- ет, шошқа еті, жылқы еті және т.б. жылулық өңдеу тәсілдерінің сатылары,
- жылулық өңдеуден өткізетін қондырғылар мен жабдықтар, өнімде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары;
- орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар,
- жылулық өңдеу барысында техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Іскерліктер:
- қайнатылған шұжық өнімдерін технология бойынша дайындау,
- автоматты жұмысқа қосу, оны пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау, жылулық өңдеуден өткізілген өнімдердің жарамдылығын анықтау,
- жылулық өңдеудің жекелеген операцияларын орындау,
- стационарлық және әмбебап жылу камераларында қиын операцияларды: тұндыру, қайнату, суыту, ыстау, кептіру және т.б.орындау,
- автоматты жұмысқа қосу, оны пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау

ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.6
ПК 2.7.8
ПК 2.7.9
ПК 2.7.12
ПК 2.7.13
ПК 2.7.13
ПК 2.7.15
Квалификация: 122508 2 – Оператор автомата по производству вареных колбас*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
- устройство, правила эксплуатации и технику безопасности обслуживаемого оборудования;
- технологический процесс приготовления вареных колбас;
- ассортимент и рецептуру колбасных изделий;
- стандарты и технические условия на готовую продукцию.
Умения:
- вести технологический процесс приготовления вареных колбас;
- производить подготовку автомата к работе и правильно обслуживать его с соблюдением правил техники безопасности;
- заправлять аппарат оболочкой, целлофаном, маркировочной лентой, засыпать в накопитель скрепки;
- контролировать работу автомата, равномерную подачу фарша, плотностью набивки батонов, укладкой батонов колбасы на рамы, навешивание паспортов на загруженную раму с указанием вида продукции, времени изготовления, отправкой ее на термическую обработку.
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.8
ПК 2.8.12
ПК 2.8.13
ПК 2.8.14
ПК 2.8.15
ПК 2.8.16
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.9
ПК 2.8.8
ПК 2.8.10
ПК 2.8.11
ПК 2.8.14
Квалификация: 122509 2 – Оператор термической обработки колбасных изделий*
СД 01
Спецтехнология.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка мяса и мяса птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов.
Знания:
- ассортимент всех видов колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
- технологический процесс производства колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
- виды термической обработки колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, национальных изделий из конины;
- правильную последовательность и параметры термической обработки колбасных и мясных изделий, свиных мясокопченностей, продуктов из шпика, национальных изделий из конины, продуктов из мяса птицы;
- виды оборудования для тепловой обработки и их классификацию;
- виды дефектов продукции, причины их порождающие, и способы предупреждения и устранения их;
- требования к качеству выполнения работ;
- устройство, принцип работы оборудования для тепловой обработки;
- правила техники безопасности при эксплуатации оборудования для тепловой обработки.
Умения:
- правильно подвергать осадке, термической обработке колбасные и мясные изделия, свиные мясокопчености, продукты из шпика и из мяса птицы, национальные изделия из конины;
- определять готовность колбасных и мясных изделий, мясокопченностей, продуктов из мяса птицы, национальных изделий из конины после термической обработки;
- выполнять отдельные операции по термической обработке;
- выполнять сложные операции, как в стационарных, так и в универсальных термокамерах по осадке, обжарке, варке, охлаждению, копчению, сушке;
- предупреждать и устранять дефекты при работе на линии термической обработки колбасных и мясных изделий, копченностей, продуктов из шпика и из мяса птицы, изделий из конины;
- соблюдать правила технической эксплуатации оборудования для тепловой обработки

КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.8
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.13
КҚ 2.9.14
АП 02
Ет өндіретін кәсіпорынның жабдықтары
Машиналар туралы жалпы ұғым. Машиналарды пайдалану ережелері.
Қондырғылар, жұмыс істеу принциптері. Малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері. Етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу. Ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу. Етті және ет өнімдерін орау және қалыптау. Етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Білімдер:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері,
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны және жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.8
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіби практика
КП 01
Кәсіпорынмен танысу, кәсіпорында еңбекті қорғау және өрттен сақтану шаралары. Жұмыс орны мен құрал жабдықтарды жұмысқа дайындау. Сойылған малды алғашқы өңдеуге қабылдау:сиыр, қой, шошқа, жылқы етін бөлшектеу, етін сүйегінен ажырату тәсілдері, Жабдықтар мен қондырғыларды жұмысқа дайындау. Ет шикізатын ұсақтау, ет және шұжық өнімдерін ұсақтау. Ет және шұжық өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу технологиясы. Дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар. Оқу кезеңіндегі бос уақыт.
Іскерліктер:
- технологиялық процесстің түрлі операцияларын жүргізу;
- жұмыстарды орындау барысында қолданылатын құрал-жабдық, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасы нұмқамасын жұргізу;
Дағдылар:
- құрал-жабдық пен құрал-сайманмен жұмыс жасау
- дайын өнім сапасына қоятын талаптарды анықтау
БҚ 5
КҚ 2.1.1 -
КҚ 2.9.14
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі; мамандық терминологиясы; кәсіби бағытталған мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіби қарым-қатынасқа түсу; мәтіндер бойынша мамандыққа бағытталған әңгімелер мен диалогтар құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік тіл мен мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-ірекетінде пайдалану;
- технологиялық карта мен сұлбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер, диалог әңгіме құрастыру;
- өз ойын қазақ (орыс) тілінде жеткізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі:
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер::
кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-ірекетінде пайдалану;
- технологиялық карта мен сұлбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер, диалог әңгіме құрастыру;
- өз ойын қазақ (орыс) тілінде жеткізу
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Маман даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі сабағынан алған білімдерін денсаулығын сақтау және күшейту үшін қолдану
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениет теориясы Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс).
Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–Х ІХ ғ.ғ.) ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін. Конфуциандық –даосистік мәдениеті.
Үнді-буддалық мәдениет. Ислам мәдениеті.

ПК 2.9.1
ПК 2.9.4
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.8
ПК 2.9.12
ПК 2.9.13
ПК 2.9.14
СД 02
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов;
- оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.8
ПК 2.9.9
ПК 2.9.10
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика.
ПП 01
Ознакомление с предприятием, инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятий. Подготовка рабочего места и инструмента к работе. Обучение приемам первичной переработки убойного скота; приемам разделки и обвалки говяжьих, свиных, бараньих, конских туш, полутуш, четвертин; приемам обработки мяса птицы. Подготовка оборудования, материалов и инструмента к работе. Обучение приемам измельчения мясного сырья, формования колбасных и мясных изделий. Обучение технологии термической обработки колбасных и мясных изделий; правилам упаковывания, маркировки, транспортирования. Определение требований к качеству готовых изделий.
Умения:
- проводить различные операции технологического процесса;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении работ;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для работ;
Навыки:
- работы с инструментом и оборудованием
- определения требований к качеству готовых изделий
БК 5
ПК 2.1.1 -
-ПК 2.9.14
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
- лексико-грамматические материалы по специальности.
Умения:
- создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
- уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ;
- сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
- различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
- лексико-грамматические материалы по специальности.
Умения:
- создавать технологическую карту и схему на английском языке;
- уметь составлять с новыми  словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
- сформировать свою мысль на английском языке
- различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 03
Физическая культура.
Физическое воспитание как учебный предмет в организациях ТиПО. Врачебный контроль и самоконтроль. Физическая культура в режиме труда и отдыха. Профессионально-прикладная физическая подготовка будущих специалистов. Основы здорового образа жизни. Режим двигательной активности и работоспособности
Знания:
- о необходимости в потребности в физической культуре, в физической самосовершенствовании и здоровом образе жизни;
Умения:
- повышать уровень физической подготовленности, укрепления здоровья;
- формировать осознанную потребность в физической культуре, в физическом совершенствовании и здоровом образе жизни;
- определять ключевые моменты для выполнения поставленный задачи;
- эффективно работать, как часть в группе (команде);
- улучшить физическую подготовленность, уметь применить ее на практике
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины.
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

Христиан мәдениеті. Батыс Еуропа мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті.
Қазіргі Қазақстан мәденитеі
Білімдер:
алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдері;
Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдері;
Ортағасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесі;
реализм, символизм, натурализм және импрессионизм бағыттарының ерекшеліктері;
ХХ ғ. мәдениеті;
Іскерліктер:
мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашу;
Беғазы- Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсету;
Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдау;
Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттау;
Ортағасырлық Шығыс по’
зиясын сараптау;
ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ. ғ. өнер стильдерін салыстыру;
ХХ ғ. мәдениетін сипаттау;
мәдениет пен діннің арақатынасын ашу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері. Адам мен құдай. Адам мен космос. Өркениет, мәдениет және тұлғаның еркіндігі мен жауапкершілігі
Білімдер:
ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасу;
материя ұғымы және оның негізгі формалары;
диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
қоғамның Экономикалық саяси, әлеуметтік сфералары;
Іскерліктер:
философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыру;
философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
қоғамның Экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
ғаламдық проблемаларды талдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
саясаттанудың ғылымның дербес пәні ретінде пайда болуы мен дамуы;
саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтері;
саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметі;
саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуы;
қоғам ұғымы, құрылымы, қызметі;
қоғамдық ойдың даму тарихы;
Іскерліктер:
ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттау;
Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіру;
саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашу;
Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс-әрекеттерін бағалау;
саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттау;
социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттау.
БҚ 1,2,3,4,5
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Меншік түрлері мен формалары, жеке меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі сатылары, мазмұны. Стратегиялық жоспарлау. Экономикалық дәлелдеу әдістері.
Бизнес жоспарлау. Экономикалық анализ. Тауар мен қызмет көрсету нарығының жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
Экономикалық теория пәні, қоғамдағы Экономиканың рөлі;
Экономикалық ойдың даму тарихы және қазіргі бағыттары, мектептері;
тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығы және бағаның тепе-теңдігі;
дүниежүзілік Экономика дамуының бағыттары;
өтпелі кезеңде макроЭкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі;
Іскерліктер:
Экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
Экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдау;
нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіру;
биржаның қалыптасу себебін және қазіргі Экономикадағы мәнін ашу;
Экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттау;
қазіргі ғалам проблемаларының Экономикалық аспектілерін түсіндіру;
нарықтың әлеуметтік- Экономикалық теорияның мәнін талдау.
БҚ 1,2,5,6,7
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Екологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік
Білімдер:
мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар;
ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар;
еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі;
қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі;
Іскерліктер:
мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
құқық бұзушылық фактілерін талдау;
қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
құқықтық құжаттар мазмұнын талдау.
БҚ 1,2,3,4, 5,6

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности разных культур, в том числе и казахской;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в социальной сфере общества,
- сопоставлять духовный мир и бытие человека, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
- решать проблемные пути перехода исторических знаний в философии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы;
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- определять факторы социального изменения и развития политических движений
- дать оценку сущности власти, субъектам политики, политическим отношениям и процессам (в Казахстане и в мире в целом);
- сравнить представления о политических системах и политических режимах
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- ориентироваться в методах «Основы и права», определять сферы применения этих методов в системе взаимоотношения человека и общества;
- разбираться в особенностях развития правовой системы казахстанского государства;
- разбираться в типологии государств по отношению к правовой надстройке;
- различать правовые институты, их обеспечивающие нормы, правовые принципы, их обеспечивающие гарантии;
- правильно принимать полученные знания на практике, экстраполировать абстрактные нормы права на складывающиеся правоотношения, объяснять сущность социально-правовых явлений путем проведения аналогии и параллели;
- анализировать международные правовые нормативные акты, законы и др.
- понимать необходимость совершенствование политики правовой системы современного Казахстана в целях правового воспитания и повышения правовой культуры РК обеспечения законности и правопорядка.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

122511 3 – Техник-технолог
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Кәсіпорындар мен ұйымдарда іс жүргізуді ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық- үкімдік, нормативті-құкұықтық, қаржы-есептік және анықтымалық құжаттар. Қызмет хатының әдістемесі, АБС іс жүргізуде пайдалану. Даму болашағы,негізгі принциптері. Істерді рәсімдеу, сақтау және мұрағатқа өткізу.
Білімдер:
Құжаттар мен қызмет хаттарының негізгі түрлері мен формалары, мемлекеттік тілде іс жүргізу терминологиясы.
Іскерліктер:
ұйымдастырушылық үкімдік құжаттама жүйесін унификациялау;
құжатпен жүмыс жасау процесін ұйымдастыру;
қызмет хаттарын қазақ тілінде жүргізу;
құжаттарды ЖЭЕМ арқылы рәсімдеу
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.12
ЖКП. 02
Еңбекті қорғау
Еңбек Заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. \Санитария мен гигиена негіздері. Өрт қауіпсіздігі негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Технологиялық жабдықпен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы. Қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
Қазақстан Респубикасының еңбек туралы заңдары мен заң актілері;
еңбек пен демалысты ұйымдастыру түрлері мен формалары.
әр түрлі құрал-жабдықпен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының жалпы талаптары;
өндірістік санитария ережелері, жеке қорғаныс құралдары.
Іскерлік:
әр түрлі жұмыстарды өткізуді ұйымдастыру;
алғашқы медициналық көмек көрсету;
қауіпсіздік техникасының нормалары мен талаптарының орындалуын қадағалау.
БҚ1
КҚ.1.3
ЖКП 03
Стандарттау және метрология негіздері
Стандартттау; оның пайда болуы мен дамуы;
ҚР «Стандартттау туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандарҒтизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар; тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсету сертификациясы; сапа менеджментінің жүйесін енгізу; метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау;
Білімдер:
стандартизация негіздері;
оның пайда болуы мен даму сатылары;
ҚР «Стандартизация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандарҒтизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар;
Іскерліктер:
халықаралық аймақтық стандартизациямен серіктестік;
сертификациялау;
терминдер мен анықтамаларды қолдану;
тамақтану кәсіпорындарында сертификациялық қызмет көрсету;
өнім сапасын анықтау;
метрологияны анықтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.9
ЖКП 04
Ақпараттық технологиялар
Ақпарат, ақпарат түрлері, ақпаратты кодтау. ЭЕМ құрылысы және оның функциялары.ЭЕМ-ді бағдарламалық қамсыздандыру. Операциялық жүйелер. Файл ұғымы және оның құрылысы. Каталог және файлдармен жұмыс жасау
Білімдер
ЭЕМ құрылысы, қызмет көрсету принципі, микропроцессорлардың құрылыс ерекшеліктері, олардың сипаттамалары; есептеу жүйелері;
операциялық жүйенің құрамы мен жұмыс істеу принципі; басқаруды автоматтандыру негіздері;
өндірістік процестерді автоматтандырып басқару жүйелерінде ЭЕМ-ді қолдану;
бағдарламалық қамсыздандырудың негізгі түрлері; есептеу жүйелерін құру қағидалары;
интернет жүйесі; дербес компьютерлердің және олардың бағдарламалық қамсыздандыруының даму тенденциясы.
Іскерліктер:
ЭЕМ-ді жіктеу; ЭЕМ-ді қосу, реттеу және қызмет көрсету;
жүйелік, қызмет көрсетушілік бағдарламалармен жұмыс жасау;
қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыруды қолдану; жүйелік технологияларды ақпаратты тасымалдау үшін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

Квалификация: 122511 3 – Техник-технолог
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Делопроизводство на казахском языке.
Предмет, цели и задачи курса;
общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
- предмет, цели и задачи курса;
- общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- другие виды документов;
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ
БК 1
БК 2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.6
ПК 3.11.12
ОПД 02
Охрана труда.
Общие вопросы охраны труда. Производственная санитария и гигиена труда. Техника безопасности при работе на технологическом оборудовании. Пожарная безопасность.
Знания:
- основные законодательные положения по охране труда в Республике Казахстан;
- классификацию производственных вредных и опасных факторов;
- правила расследования и учета несчастных случаев;
- способы и средства защиты от воздействия электрическим током;
- правила техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования;
- правила пожарной безопасности и правила эвакуации при чрезвычайных ситуациях;
Умения:
- устранять нарушения правил техники безопасности и законодательных положений;
- расследовать несчастные случаи;
- проводить инструктажи по охране труда и технике безопасности;
- обеспечивать защиту от вредных и опасных производственных факторов;
- определять безопасность технологического оборудования;
- использовать средства пожаротушения
ПК 3.11.4
ПК 3.11.15
ОПД 03
Стандартизация, метрология, сертификация.
Стандартизация; принципы стандартизации в предприятиях питания. Средства измерений.
Эталоны величин; сертификация. Основы сертификации; термины и определения. Сертификация услуг на предприятиях питания. Метрология;
основы метрологии.
Государственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основы стандартизации;
- принципы стандартизации в предприятиях питания;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин;
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции по органолептическим показателям;
- производить метрологические наблюдения
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.6
ПК 3.11.9
ОПД 04
Информационные технологии.
Информация, виды информации, кодирование информации. Структура ЭВМ и ее функции. Программное обеспечение ЭВМ. Операционные системы. Понятие файла и его структуры. Операционная система. Работа с каталогами и файлами.
Знания:
- структура и принцип функционирования ЭВМ; особенности устройства микропроцессоров, их характеристик
- системы счисления;
- состав и принцип работы операционной системы;
- основы автоматизации управления; использование ЭВМ в системах автоматизированного управления производственными процессами;
- основные виды программного обеспечения;
Умения:
- классифицировать ЭВМ;
- производить включение, настройку, обслуживание ЭВМ и периферийных устройств;
- работать с системными, служебными и сервисными программами;
- применять прикладное программное обеспечение для решения прикладных задач;
- использовать сетевые технологии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.12
ЖКП 05
Сызу негіздері:
Сызбаларды графикалық безендіру. Жобалау негіздері, техникалық сурет салу негіздері. Машинақұрлыстық сызбалар. Геометриялық сызбалар негіздері. Сызбаларды орындаудың жалпы теориясы. Кесіндерді орындаудың жалпы ережелері. Детальдар мен эскиздер. Біріктіретін детальдар. Мамандықтары бойынша сызбалар мен схемалар.
Білімдер:
сызбаларды орындау ережелері
кескіндерді орындау
тең бөліктерге бөлу,
жобалау ережелері геометриялық денелерді кеңістікке орналастыру;
Іскерліктер:
масштабтарды пайдалану; ұлғайту және кішірейту;
әріптер мен сандарды сызбамен кескіндеу;
өлшемдермен жұмыс істеу;
нүктелерді жобалау,
фигураларды аксонометриялық жобалау;
кешенді сызбалар;
электрлік және кинематикалық сызбалар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.8
ЖКП 06
Ауыл шаруашылық жануарларының анатомиясы мен физиологиясы
Ағза және оның құрамды бөліктері: жасушалар, тіндер. Ағза туралы жалпы ұғым. Ағзаның қозғалыс жүйесі. Қаңқа. Бұлшық ет. Ас қорыту мұшелерінің жүйесі. Ауыз қуысы, асқазан, ішек-қарын. Тыныс алу мүшелері. Мұрын қуысы. Таңдай. Өкпе-бауыр. Қан айналу мүшелері мен лимфоайналу. Зәр шығару мүшелері, көбею мүшелері, жүйке жүйесі, сезім мүшелері. Ауыл шаруашылық құстарының физиологиясы туралы қысқаша мәлімет.
Білімдер:
сойылған малдың анатомиялық құрылысы;
буындарының байланысу жүйесі, сүйек жүйесі, бұлшық ет, май және біріктіруші тіндердің орналасуы;
ет тінінің құрамы;
еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеті;
жаңа сойылған еттің сапасына қойылатын талап;
Іскерліктер:
- ет өндірісінде малдың маңызды түрлерін ажырату;
- сойылған малдың қаңқасы мен анатомиялық құрылысын анықтай білу;
- сойылған малдың бұлшық ет құрылысын ажырата білу;
- еттің тіндік құрамын бөлшектеу;
- Еттің, ішек-қарынның, қанның, ас қорыту мүшелерінің химиялық және физикалық қасиеттерін ажырата білу
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
ЖКП 07
Тамақ өндірісінің процесстері мен аппараттары
Кіріспе. Тамақ технологиясының жалпы заңдары. Аппараттарды оңтайлы құрастыру негіздері. Механикалық процесстер. Материалдарды ұнтақтау. Материалдарды сұрыптау Материалдарды қысым көмегімен өңдеу. Гидромеханикалық процесстер. Араластыру. Жылулық процесстер. Масса алмасу процесстері.
Білімдер:
- машиналар туралы жаау.лпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері;, етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
- машиналардың техникалық құжаттарын дайындау;
- малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
- етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
КҚ 3.11.1

ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.12
ОПД 05
Основы черчения.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначения резьбы. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Чертеж сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- правила выполнения чертежей, понятия о стандартах ЕСКД;
- правила деления отрезков и окружностей на равные части;
- правила проецирования геометрических тел на три плоскости;
- правила и особенности выполнения разрезов и сечений;
- правила и особенности выполнения сборочных чертежей;
- особенности выполнения строительных чертежей.
Умения:
- применять масштабы уменьшения и увеличения;
- писать буквы и цифры чертежным шрифтом;
- вычерчивать линии различной толщины и правильно наносить размеры;
- выполнять сопряжения прямых и окружностей, пользоваться лекалом, правильно строить и обводить лекальные прямые;
- проецировать точки, отрезки прямой и плоские фигуры на две или три плоскости;
- изображать в аксонометрических проекциях плоские фигуры и геометрические тела;
- выполнять комплексные чертежи;
- выполнять разрезы и сечения на чертежах несложных деталей;
- выполнять сборочные чертежи;
- использовать условные обозначения при выполнении электрических и кинематических схем;
- составлять и выполнять различного вида схемы, диаграммы и графики;
- строить планы зданий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.6
ПК 3.11.8
ОПД 06
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных.
Организм и его составные части: клетка, неклеточные формы живого вещества, ткани. Понятие об органе, системе органов и организме. Система органов произвольного движения. Скелет. Мышцы. Система органов пищеварения: органы ротовой полости, пищевод, желудок, кишечник. Система органов дыхания: носовая полость, гортань, трахея, легкие. Система органов кровообращения и лимфообращения: органы системы кровообращения, органы лимфообращения. Система органов мочеотделения и мочевыделения: органы мочеотделения, органы мочевыделения. Система органов размножения: нервная система и органы чувств. Краткие сведения по анатомии сельскохозяйственных птиц
Знания:
- анатомическое строение убойных животных;
- линии сочленения суставов, костной системы и расположение мышечной, жировой и соединительной тканей;
- тканевый состав мяса;
- химический состав и физические свойства мяса;
- требования к качеству свежего мяса;
Умения:
- определять важнейшие виды животных мясной промышленности;
- определять анатомическое строение скелетной системы тела убойных животных;
- определять анатомическое строение мускулатурной системы тела убойного скота;
- классифицировать тканевый состав мяса;
- определять химический состав и физиологические свойства мяса, субпродуктов, крови, кишечного сырья их разновидностей, органов пищеварения
ПК 3.11.1
ПК 3.11.2
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ОПД 07
Процессы и аппараты пищевых производств.
Введение. Общие законы пищевой технологии. Основы рационального построения аппаратов. Механические процессы. Измельчение материалов. Сортирование материалов. Обработка материалов давлением (прессованием). Гидромеханические процессы. Перемешивание и смешивание. Тепловые процессы.
Знания:
- основные законы физики, химии, термодинамики и гидромеханики для изучения процессов пищевых производств;
- закономерностей протекания технологических процессов;
- пути совершенствования действующих технологий переработки сырья
- основные процессы пищевых технологий.
- закономерности протекания основных процессов пищевых производств
Умения:
- определять физико-химические основы процессов, используемых в пищевых и перерабатывающих отраслях промышленности;
- принципы устройства и методы расчета аппаратов, реализующих эти процессы;
- применять основные законы физики, химии, термодинамики и гидромеханики для изучения процессов пищевых производств;
- использовать действующие технологии в обработки продуктов;
- производить концентрирование; очистку газов, нагревание, охлаждение, процессы с изменением агрегатного состояния вещества, испарение, конденсация, плавление.
ПК 3.11.1

КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.5
ЖКП 08
Тамақ өндірісінің химиясы
Азық –түліктердің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері. Шикізаттардың химиялық құрамы; химиялық термодинамика, фазалық тепе-теңдік, ерітінділер, химичлық кинетика,, коллоидтық жүйелер, микрогетерогендік дисперстік жүйелер, жоғарымолекулярлық бірігулер және олардың ерітінділері; шикізат пен өнімді талдау тәсілі: сапалы талдау, талдау гравиметрикалық тәсілі, көлемді талдау, физика-химиялық талдау.
Білімдер:
азық –түліктердің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері.
шикізаттардың химиялық құрамы; - химиялық термодинамика, фазалық тепе-теңдік, ерітінділер, химиялық кинетика, коллоидтық жүйелер, микрогетерогендік дисперстік жүйелер, жоғарымолекулярлық бірігулер және олардың ерітінділері;
Іскерліктер:
шикізат пен өнімді талдау сапалы талдау,
талдаудың гравиметрикалық тәсілі;
көлемді талдау;
физика-химиялық талдау;
КҚ 3.11.15
ЖКП 09
Өндіріс экономикасы мен ұймдастырылуы
Халық шаруашылығының маңызды салалары, олардың сипаттамасы және өзара байланысы; саланың сипаттаманың сипаттамасы. Негізгі өндірістік қорлар, ұғымы, жіктелуі мен көрсеткіштері. НӨҚ тозуы мен амортизациясы. Жалақыны ұйымдастыру. Жалақының түрлері мен формалары. Өнімнің өзіндік құны мен кәсіпорындар пайдасы. Нарықтық экономика негіздері. Кәсіпорын туралы заң. Кәсіпорындардың өндірістік құрылымы. Негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру. Бағаның құрылуы және салық жүйесі. Салық түрлері және салық салу. Өндірістік тиімділік. Жаңа техника мен технологияны енгізу тиімділігі.
Білімдер:
қазіргі экономика мен экономикалық реформалар бағытының негіздерін,
кәсіпорындарды қаржыландыру мәселелерін, негізгі және айнымалы қорлардың құрамы мен қолдану көрсеткіштерін,
кәсіпорындағы менеджмент қағидаларын.
Іскерліктер:
- өнім бірлігін өндіруге кететін шығындарды анықтау.
КҚ 3.11.12
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Ет микробиологиясы
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым. Ет микрофлорасы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлора сы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің және желатиннің микрофлорасы
Білімдер:
микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы және тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
өнімдерді консервациялау және сақтау;
ет және ет өнімдерінің бұзылуы, микробтан сақтану шаралары;
сауда кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар; қоршаған ортаны қорғау; тағамдарға санитарлық бақылау жасауды
Іскерліктер:
микроскоппен жұмыс істеу; бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру;, культивировать микроорганизмдерді тексеру; судың санитарлық-бактериялық анализін алу; тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары:
ет өнімдеріне бактериялық зерттеу жасау;
стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау; жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары: гельминтоз, зооноз;
сауда кәсіпорындарында санитарлық-гигиеналық нормалардың сақталуын бақылау және жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін пайдаланудың ережелерін білу;

ПК 3.11.2
ПК 3.11.5
ОПД 08
Химия пищевых производств.
Физико-химическое состояние и строение пищевого сырья и продуктов: агрегатное состояние вещества, химическая термодинамика, фазовые равновесия, растворы, химическая кинетика, поверхностные явления, коллоидные системы, микрогетерогенные дисперсные системы, высокомолекулярные соединения и их растворы. Методы анализа пищевого сырья и продуктов: качественный анализ, гравиметрический метод анализа, объемный анализ, физико-химические методы анализа, основные метрологические характеристики методов анализа.
Знания:
- основные органические питательные вещества, входящие в состав пищевых продуктов;
- отличия кристаллических решеток жидких, твердых и газообразных веществ;
- основы химической термодинамики;
- понятия фаз, фазовые равновесия;
- общая характеристика растворов;
- основные понятия химической кинетики, факторы, влияющие на скорость химической реакции;
- общую характеристику дисперсных и коллоидных систем;
- получение коллоидных систем;
- основные методы анализа пищевого сырья и продуктов;
Умения:
- давать характеристику каждого метода;
- с помощью методов анализа определять качественный и количественный состав пищевого сырья и мясопродуктов;
- практически определять качество пищевого сырья и мясопродуктов.
ПК 3.11.5
ОПД 09
Экономика и организация производства.
Важнейшие отрасли народного хозяйства, их характеристика и взаимосвязь;
характеристика отрасли (общественного питания): понятие, роль, особенности, развитие, связи, структура и инфраструктура, нормативная база;
предприятия общественного питания: понятие;
классификация, особенности деятельности, размещение сети, планировочные решения,
состав функциональных групп помещений;
производственная инфраструктура предприятия;
сырьевая и материально-техническая база;
организация снабжения;
производственная структура предприятия;
производственный и технологический процессы;
организация процессов производства продукции и работы основных производственных цехов;
вспомогательные производственные помещения;
реализация готовой продукции;
организация и нормирование труда на предприятиях общественного питания
Знания:
- важнейшие отрасли народного хозяйства, их характеристику и взаимосвязь;
- понятие предприятия общественного питания;
- производственную инфраструктуру предприятия;
- производственную структуру  предприятия;
- организацию процессов производства продукции и работы основных производственных цехов;
Умения:
- понять роль характеристики отрасли (общественного питания) в инфраструктуре;
- классифицировать особенности деятельности;
- размещать сети, планировать решения, составлять функционирование групп помещений;
- использовать сырьевую и материально-техническую базу;
- организовывать снабжение;
- применять производственный и технологический процессы;
- использовать вспомогательные производственные помещения;
- реализовать готовую продукцию;
- нормировать труд на предприятиях общественного питания
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.11.5
СД 00
Специальные дисциплины.
СД 01
Микробиология мяса.
Морфология микроорганизмов. Физиология микробов. Распространение микробов в природе. Влияние внешних факторов на микроорганизмы. Действие микроорганизмов на органические и минеральные вещества. Понятие об инфекции и иммунитете. Микрофлора мяса. Инфекционные болезни- зоонозы. Пищевые токсикоинфекции и токсикозы бактериального происхождения. Микрофлора колбасных изделий. Микрофлора баночных консервов. Микрофлора мяса и мясопродуктов при охлаждении, замораживании, хранении, посоле и копчении. Микрофлора кишок и шкур. Микрофлора яиц, яйцепродуктов, медицинских препаратов и желатина.
Знания:
- морфологию основных групп микроорганизмов;
- возникновении инфекционных заболеваний и пищевых отравлений;
- использование хранения и консервации продуктов;
- микрофлору мяса и мясных продуктов, меры предупреждения микробной порчи;
- общие сведения о патогенных микроорганизмах,
- санитарно-гигиенические требования к торговым предприятиям;
- организацию санитарно-пищевого надзора
Умения:
- работать с микроскопом, микро скопировать бактерии, плесневые грибы, дрожжи;
- исследовать различные объекты на общую микробную обсемененность,
- культивировать микроорганизмы;
- практически использовать факторы внешней среды при хранении и производстве продуктов;
- определять свежесть мяса по стандарту;
- соблюдать профилактические мероприятия с целью предупреждения возможности возникновения пищевых отравлений, возникновения острых кишечно-инфекционных заболеваний;
- обследовать предприятия торговли на соблюдение санитарных правил и требований

КҚ 3.11.8
КҚ 3.11.9
АП 02
Ет және ет өнімдерінің биохимиясы
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым. Ет биохимиясы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлорасы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің және желатиннің микрофлорасы
Білімдер:
микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы және тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
өнімдерді консервациялау және сақтау;
ет және ет өнімдерінің бұзылуы, микробтан сақтану шаралары;
сауда кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар; қоршаған ортаны қорғау; тағамдарға санитарлық бақылау жасауды
Іскерліктер:
микроскоппен жұмыс істеу; бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру; - микроорганизмдерді тексеру; судың санитарлық-бактериялық анализін алу; - тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары:
- ет өнімдеріне бактериялық зерттеу жасау; стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау; жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары: гельминтоз, зооноз;
сауда кәсіпорындарында санитарлық-гигиеналық нормалардың сақталуын бақылау және жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін пайдаланудың ережелерін білу;
КҚ 3.11.5
АП 03
Ет және ет өнімдерінің технологиясы
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу; Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру
Білімдер:
етті өңдейтін кәсіпорындардағы өнімдердің негізгі ассортименттері,
ет, құс еті туралы жалпы ұғым; бұлшық еттер мен буындардың орналасуы, біріктіруші тіндердің химиялық қасиеттері мен физикалық ерекшеліктері,
жылулық өңдеуден өткізу тәсілдері,
қайнатылған шұжық өнімдеріне арналған жентектің сипаттамасы,
қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлерінің рецептурасы,
қайнатылған шұжықтың барлық түрін дайындаудың технологиясы,
технологиялық жабдықтардың қондырғылары, оларды пайдалану, сүрленген ет өнімдері, құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық ет өнімдерін дайындаудың технологиясы,
жентекке қоректік қоспалар қосып дайындау технологиясы, Жылулық өңдеуден өткізудің параметрлері, (температура, камералардың ылғалдылығы, қайнатылған шұжық өнімдері мен етті өңдеуге арналған жабдықтардың түрлері,
- ақаулардың түрлері,
қайнатылған шұжық өнімдерінде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары,
орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар
Іскерліктер:
ет шикізатын ұсақтау,
шұжықтың барлық түріне жентек дайындау: құс еті, жылқы еті, шошқа еті.
технологиялық жабдықтарды, аспаптарды жұмысқа дайындау,
жұмыстың сапалы орындалуын бақылау, ақауларды болдырмау,
жұмыс орнын мерзімінде тазарту және дайындау;
- етті ұсақтайтын кешенді автоматты жабдықтарда жұмыс істеу, массажер, жентек араластырғыш, куттерлерде жұмыс істеу, жылулық өңдеу жұмыстарын жүргізу,
- қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлеріне жентек дайындау,
- қайнатылған шұжық өнімдерін қалыптау,
бақылаушы өлшейтін қондырғылардың көмегімен қысымды реттеу,
жылулық өңдеудің жекелеген операцияларын жасау,
тұндыру, қуыру, қайнату, суыту және т.б. қиын операцияларды атқару;
- жылулық өңдеуден өткізетін қондырғылармен жұмыс барысында техника қауіпсіздігінен сақтану шараларын сақтау.

ПК 3.11.8
ПК 3.11.9
СД 02
Биохимия мяса и мясопродуктов.
Общая биохимия. Общий химический состав живых организмов. Белки, ферменты, нуклеиновые кислоты, липиды, углеводы, вода и минеральные вещества, витамины, обмен веществ как основной признак жизни. Биологическое окисление. Биосинтез. Пищевые вещества и пищеварение. Обмен углеводов, липидов, белков, нуклеиновых кислот. Водно-солевой обмен. Взаимосвязь обменами. Нервно гуморальная регуляция обменных процессов. Биохимия мышечной ткани биохимия крови, биохимия соединительной ткани, биохимия жировой ткани, биохимия покровной ткани, биохимия нервной ткани, биохимия внутренних органов, биохимия эндокринных и пищеварительных желез. Химический состав мяса и его пищевая ценность. Автолитические изменения мяса при охлаждении и хранении. Изменение мяса при замораживании. Биохимические изменения компонентов мяса под действием микробов. Изменение мяса в процессе посола. Изменение компонентов мяса при копчении. Изменение мяса при тепловом воздействии
Знания:
- неорганические и органические вещества клетки, метабализм;
- состав пищи, процессы расщепления белков, жиров, углеводов;
- химический состав крови и основных тканей организма;
- значение органических и неорганических веществ для организма;
- химический состав внутренних органов и желез;
- химический состав мяса, его пищевую ценность;
- изменения мяса под воздействием условий окружающей среды;
Умения:
- отличать живые организмы от объектов неживой природы;
- отличать биологические окисления от биосинтеза;
- определять пригодность мяса к использованию в пищу
ПК 3.11.5
СД 03
Технология мяса и мясопродуктов.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно-ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов. Производство мясных консервов и концентратов. Производство клея и желатина. Производство предметов народного потребления. Основы проектирования предприятий мясной и птицеперерабатывающей промышленности
Знания:
- ассортимент основных видов продукции мясоперерабатывающих предприятий;
- общие понятия о мясе;
- характеристику пород убойных животных;
- технологический процесс первичной переработки скота;
- технологию приготовления мясных полуфабрикатов;
- технологию приготовления колбасных и мясных изделий;
- технологию приготовления национальных изделий из конины;
- технологию приготовления свинокопченностей;
- технологию приготовления продуктов из мяса птицы;
- основы проектирования предприятий мясной и птицеперерабатывающей промышленности.
Умения:
- определять характеристику пород убойных животных;
- производить первичную переработку скота;
- проектировать предприятия мясной и птицеперерабатывающей промышленности.

КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 04
Өндірісті технохимиялық бақылау
Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстарды бақылау.. Сойылған мал етін алғашқы өңдеуден өткізу процестерін бақылауға алу. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізуге бақылау жұмысын жасау. Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеуге бақылау жасау. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеуді бақылау. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеуге бақылау жасау.
Білімдер:
ет және ет өнімдерінің сапасын анықтауға бақылау жасау
еттің сапасын анықтаудың негізі
зертханалық жабдықтарды пайдаланудың жалпы ережелері
еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері;
малдың аурулары;
жас еттің сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
ет және ет өнімдерінің органолептикалық тәсілмен сапасын анықтау;
зертханада жұмысты ұйымдастыру;
ПК 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 05
Ет кәсіпорындарының жабдықтары
Машиналар туралы жалпы мәліметтер; машина туралы ұғым. Жіктелуі, машинаның негізгі түйіндері мен бөлшектері, олардың тағайындалуы. Бкріліс механизмдері. Электр жетектері, электр жетектерін басқару мен қорғау механизмдері. Мал және құсты қайта өңдеуге арналған негізгі және көмекші технологиялы жабдықты зерделеу. Малды жууға арналған жабдықтар. Ет және ет өнімдерін тоңазытып өңдеуге арналған жабдықтар. Ет өнімдерін ұнтақтауға, араластыру мен пресстеуге арналған жабдықтар. Ұшалар мен жартылай ұшаларды, ет бөліктері мен кесектерін механикалық жолмен бөлшектеуге арналған жабдықтар. Ет және ет өнімдерін мөлшерлеу, қалыптау және буып-түюге арналған жабдық. Ет және ет өнімдерін жылулық және диффузиялық өңдеуге арналған жабдық; ағынды-механикаландырылған желілер. Металл консерв тарасын жасауға арналған жабдық.
Білімдер:
машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу;
- ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
Іскерліктер:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;

ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 04
Технохимический контроль производства.
Контроль предубойного содержания скота и птицы. Контроль первичной переработки скота и птицы. Контроль качества мяса. Контроль холодильной обработки и хранения мяса и мясопродуктов. Контроль обработки и качества консервирования шкур. Контроль производства и качества технических жиров и кормовой муки. Контроль производства и качества колбасных изделий, копченостей и полуфабрикатов. Контроль производства и качества продукции из крови. Контроль производства и качества мясных баночных консервов. Контроль производства и качества клея и желатина. Контроль производства и качества яичного меланжа и яичного порошка.
Знания:
- общие сведения о методах определения качества мяса и мясопродуктов;
- общие правила эксплуатации и техника безопасности лабораторного оборудования;
- физические свойства и химический состав мяса и мясопродуктов;
- заболевания скота, мяса птицы;
- факторы, вызывающие порчу мяса;
- требования к качеству свежего мяса
Умения:
- определять качество мяса и мясопродуктов органолептическим и лабораторным методами;
- принимать меры по предупреждению порчи мяса
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 05
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары;
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- оформлять техническую документацию машин;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда

2. Жоғары деңгей
2.1 - 122501 2 – Мал союшы *
КҚ 2.1.1 - малды боксқа және/немесе соятын орынға кіргізу;
КҚ. 2.1.2 - механизмдер мен жабдықтарды іске қосу
КҚ 2.1.3 - малды жансыздандыру
КҚ 2.1.4 - шынжырларды кигізіп, жансыздандырылған малды көтергіш механизмдер арқылы қансыздандыру жолына бағыттау;
КҚ 2.1.5 - шошқа және ұсақ қара малды қансыздандыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.6 - теріні механикалық жолмен сыпыру кезінде малды шынжырмен бекітіп алу;
КҚ 2.1.7 - қысылған ауа көмегімен мал ұшасын үрлеу;
КҚ2.1.8 - ірі қара мал мен шошқа ұшаларынан бүйрек пен бүйрек майын шығару;
КҚ 2.1.9 - ірі және ұсақ қара малдың мүйіздерін кесіп немесе шауып алу
КҚ 2.1.10 - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.11 - механизмдер мен конвейер жабдықтарын іске қосу;
КҚ 2.1.12 - теріні механикалық жолмен сыпыру;
КҚ 2.1.13 - механикалық және электлі тәсілдермен малдың барлық түрлерін жансыздандыру;
КҚ 2.1.14 - лигатура салу, көтергіш механизмдер көмегімен жансыздандырыл,ан малды қансыздандыру және тағамдық қанды жинау;
КҚ 2.1.15 - шошқа ұшаларынан теріні үйіту;
КҚ 2.1.16 - ішкі құрылыс органдарын алу;
КҚ 2.1.17 - ұшалар мен жартылай ұщаларды құрғақ және сулы тәсілдермен тазалау;
2.2 - 122502 2 – Ет өңдеуші*;
КҚ 2.2.1 - пышақтарды қайрау;
КҚ 2.2.2 - етті сүйегінен ажырату үшін қолмен немесе механикалық аралар арқылы ұша мен жарты ұшаларды бөліктерге бөлшектеу;
КҚ 2.2.3 - малдың бір түрінің артқы бөлігінен етті ажыратқанда, сүйектен бұлшық, май және қосу тәндерін ажырату;
КҚ 2.2.4 - малдың бір түрінің жауырын бөліігінен етті ажыратқанда, сүйектен бұлшық, май және қосу тіндерін ажырату;
КҚ 2.2.5 - малдың бір түрінің мойын, төс және арқа-қабырға бөліігінен етті ажыратқанда, сүйектен бұлшық, май және қосу тіндерін ажырату;
КҚ 2.2.6 - малдың бір түрінің бел бөліігінен етті ажыратқанда, сүйектен бұлшық, май және қосу тәндерін ажырату;
КҚ 2.2.7 - шошқа ұшалары мен жартылай ұшаларынан шпикті кесіп алу;
КҚ 2.2.8 - шошқа ұшалары мен жартылай ұшаларын ысталған өнімдерге қолмен бөлшектеу;
КҚ 2.2. 9 – ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау;
КҚ 2.2. 10 - етті сүйегінен ажырату үшін қолмен немесе механикалық аралар арқылы ұшаларды, жартылай ұшаларды бөлшектеу;

2. Повышенный уровень
2.1
122501 2 – Боец скота*
ПК 2.1.1 - подгонять скот к боксу и/или месту оглушения;
ПК 2.1.2 - включать и апробировать механизмы, оборудование в работу;
ПК 2.1.3 - оглушать скот;
ПК 2.1.4 - накладывать путовые цепи и поднимать оглушенное животное с помощью подъемных механизмов на путь обескровливания;
ПК 2.1.5 - производить обескровливание туш свиней и мелкого рогатого скота;
ПК 2.1.6 - производить фиксацию цепью скота при механической съемке шкур;
ПК 2.1.7 - производить поддувку туш скота сжатым воздухом;
ПК 2.1.8 - производить выемку почек и почечного жира из туш крупного рогатого скота и свиней;
ПК 2.1.9 - опиливать или обрубать рога у крупного и мелкого рогатого скота;
ПК2.1.10 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.1.11 - включать и приводить в действие механизмы, оборудования конвейеров;
ПК 2.1.12 - производить забеловку шкур скота с последующей съемкой шкур при механической съемке;
ПК 2.1.13 - производить оглушение всех видов скота механическим, электрическим способами;
ПК 2.1.14 - накладывать лигатуру, производить обескровливание и сбор пищевой крови с оглушенного животного с помощью подъемных механизмов и конвейерного оборудования;
ПК 2.1.15 - производить опаливание шкур с туш свиней;
ПК 2.1.16 - производить извлечение внутренностей;
ПК 2.1.17 - производить проведение сухой и мокрой зачистки туш, полутуши;
2.2.
122502 2 – Обвальщик мяса*
ПК 2.2.1 - затачивать и править ножи;
ПК 2.2.2 - разделывать вручную или на механических пилах туши, полутуши, четвертины на части (отрубы) для обвалки мяса;
ПК 2.2.3 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке задней части одного вида скота;
ПК 2.2.4 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке лопаточной части одного вида скота;
ПК 2.2.5 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке шейной и спинно-реберной частей, грудинки одного вида скота;
ПК 2.2.6 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке поясничной и крестцовой частей одного вида скота;
ПК 2.2.7 - срезать шпик со свиных туш и полутуш;
ПК 2.2.8 - разделывать свиные туши и полутуши на копчености вручную;
ПК 2.2.9 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.2.10 - разделывать вручную или на механических пилах туши, полутуши, четвертины на части (отрубы) для обвалки мяса;

КҚ 2.2. 11 - малдың барлық түрлерін ұшаларын және жартылай ұшаларын еттен ажырату;
КҚ 2.2. 12 - бұлшық, қосу және май тіндерін ажырату;
КҚ 2.2. 13 - шошқа ұшалары мен жартылай ұшаларынан шпикті кесіп алу, пішін беру
КҚ 2.2. 14 - шошқа бас сүйектерінен етті ажырату;
КҚ 2.2. 15 - шошқа ұшалары мен жартылай ұшаларын ысталған өнімдерге қолмен немесе дискілі пышақтар көмегімен бөлу және жеке бөліктеріне мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес пішін беру;
КҚ 2.2. 16 - ішкі тәртіп ережелерін, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелері орындалуы үшін жауап беру
2.3 - 122503 2 - Етті сіңірден ажыратушы және субпродукталар*;
КҚ 2.3.1 - пышақтарды қайрау және дайындау;
КҚ 2.3.2 – тері мен шеміршек тіндерінің қалдықтарын алып тастау;
КҚ 2.3.3 - ет шашақтары мен механикалық ластануларды алып тастау;
КҚ 2.3.4 - буланған субөнімдерден үлбір, өт өзектері, қан тамырлары мен зақымдалған бөліктерін алып тастау;
КҚ 2.3.5 - шұжық және аспаздық өнімдер өндірісіне пісірілген ет пен субөнімдерді бөлу;
КҚ 2.3.6 - еттен шеміршек, үлбір, ірі қан тамырларын, май, сүйек пен сіңір қалдықтарын алып тастау;
КҚ 2.3.7 - бекон бөліктері мен шпикті сіңірсіздендіру кезінде кішкене терілерді ажырату;
КҚ 2.3.8 - тараға ет пен субөнімдерді, сіңірсіздендірілген май, шеміршек, үлбір мен қалдықтарды салу;
КҚ 2.3.9 - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау
КҚ 2.3.10 - пісірілген ет пен субөнімдерді шұжық және аспаздық өнімдер өндірісі үшін бөлу;
КҚ 2.3.11 - тері мен шеміршек қалдықтарын және ластанған жерлерді алып тастау;
КҚ 2.3.12 - үлбір, өт жолдарының, қан тамырлары мен зақымдалған бөліктерін бұқтырылған субөнімдерден алып тастау және категориялары мен сұрыптары бойынша сорттау;
КҚ 2.3.13 - етті белгіленген өлшемдегі кесектерге кесу және сіңірсіздендірілген етті нормативтер мен шығым нормасын сақтай отырып, бөлшектеу;
КҚ 2.3.14 - еттен сіңір, үлбір, ірі қан тамырларын, май, сүйек пен шеміршек қалдықтарын, механикалық және микробтық ластануларды алып тастау;
КҚ 2.3.15 - шошқа еті кесектерінің шпиктеріне пішін беру;
КҚ 2.3.16 - ет пен субөнімдерді, сіңірсіздендірілген майды, шеміршек пен сіңірлерді, үлбір мен қалдықтарды алып тастау.
2.4 - 122504 2 – Еттен жартылай фабрикаттар дайындаушы*;
КҚ 2.4.1 - тұтас порционды ет жартылай өнімдерін жасау үшін шикізатты дайындау, пішін беру;
КҚ 2.4.2 - бұқтырылған ет жартылай өнімдерін қолмен жасау үшін шикізатты дайындау, пішін беру;

ПК 2.2.11 - обваливать туши и части туш скота всех видов;
ПК 2.2.12 - отделять мышечную, жировую и соединительную ткани от костей при обвалке задних ножек, лопаток, филея, шеек, коробок, включая вырезку межреберного мяса и голов крупного рогатого скота;
ПК 2.2.13 - срезать шпик со свиных туш и полутуши, придание формы;
ПК 2.2.14 - обваливать свиные головы;
ПК 2.2.15 - разделывать свиные туши и полутуши на копчености вручную и дисковыми ножами с приданием формы отдельным частям согласно требованиям, установленным государственным стандартом;
ПК 2.2.16 - нести ответственность за выполнение правил внутреннего распорядка, правил техники безопасности и противопожарной безопасности
2.3
122503 2 – Жиловщик мяса и субпродуктов*
ПК 2.3.1 - затачивать и править ножи;
ПК 2.3.2 - удалять остатки кожицы, сухожильной связки
ПК 2.3.3. - удалять бахрому и механические загрязнения;
ПК 2.3.4 - удалять остатки пленок, желчных протоков, кровеносных сосудов и пораженных частей от бланшированных субпродуктов;
ПК 2.3.5. - разбирать вареное мясо и субпродукты для колбасного и кулинарного производства;
ПК 2.3.6 - отделять от мяса сухожилия, пленки, крупные кровеносные сосуды, жир, остатки костей и хрящей;
ПК 2.3.7 - удалять шкурки при жиловке беконных срезок и со шпика;
ПК 2.3.8. - укладывать в тару мясо и субпродукты, отжилованный жир, хрящи, сухожилия, пленки и отходы;
ПК 2.3.9 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.3.10 - разбирать вареное мясо и субпродукты для колбасного и кулинарного производства;
ПК 2.3.11 - удалять остатки кожицы, сухожильной связки, бахромок и загрязнений;
ПК 2.3.12 - удалять остатки пленок, желчных протоков, кровеносных сосудов и пораженных частей от бланшированных субпродуктов и сортировать по категориям и сортам;
ПК 2.3.13 - резать мясо на куски установленного размера и разборка жилованного мяса по сортам с соблюдением нормативов и выхода;
ПК 2.3.14 - отделять от мяса сухожилия, пленки, крупные кровеносные сосуды, жира, остатков костей и хрящей, механические и микробные загрязнения;
ПК 2.3.15 - придавать формы шпику со свиных отрубов;
ПК2.3.16 - укладывать в тару мясо и субпродукты, отжилованных жира, хрящей, сухожилий, пленок и отходов.
2.4 122504 2 – Изготовитель мясных полуфабрикатов*
ПК 2.4.1 - производить подготовку сырья для приготовления натуральных порционных полуфабрикатов, придание формы;
ПК 2.4.2 - производить подготовку сырья для приготовления панированных полуфабрикатов вручную, придание формы;

КҚ 2.4.3 - бифштекс, ромштекс, шницель, антрекот жасауға арналған ірі кесекті ет жартылай өнімдері үшін шикізатты дайындау, пішін беру;
КҚ 2.4.4 - шошқа, сиыр және қой еттерінен котлет жасау үшін шикізатты дайындау, пішін беру;
КҚ 2.4.5 - ұсақ кесекті ет жартылай өнімдерін дайындау, бефстроганов, гуляш пен кәуап үшін етті турау;
КҚ 2.4.6 - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.4.7 - порционды жартылай өнімдерін дайындау;
КҚ 2.4.8 - бұқтырылған ет жартылай өнімдерін механикалық желілерде немесе қолмен дайындау;
КҚ 2.4.9 - бифштекс, ромштекс, шницель, антрекот пен филе жасау үшін ірі кесекті ет жартылай өнімдерін дайындау;
КҚ 2.4.10 - шошқа, қой және сиыр корейкасынан котлет дайындау;
КҚ 2.4.11 - ұсақ кесекті жартылай өнімдерді, бефстроганов, гуляш, кәуап дайындау
2.5 - 122505 2 – Шұжық өнімдерін қалыптастырушы*
КҚ 2.5.1 - биркаларды дайындау, шпагат жіпті орау және шұжықтарды байлау ұшін шпагат жібін кесу;
КҚ 2.5.2 - фаршпен толтыру үшін қабықшаны цевкаға кигізу
КҚ 2.5.3 - шұжық өнімдерін шприцтеу тәсілімен қалыптау процесінде жеке операцияларды орындау;
КҚ 2.5.4 - шұжық өнімдері мен ысталған өнімдерді рамаларға ілу;
КҚ 2.5.5 - фаршты қолмен толтыру арқылы шұжық өнімдерін қалыптау;
КҚ 2.5. 6 - шұжықтың әр бір түріне белгіленген байлау тәсілдері, тауарлық белгілері мен шығындалу нормаларына сәйкес шұжық батондарын немесе сақиналарын пішін, қажетті тығыздық пен батон ұзындығын беру үшін байлау;
КҚ 2.5.7 - сосиска, сарделька және шұжықтың жеке түрлері үшін фаршы бар қабықшаларды бұрау;
КҚ 2.5.8 - ауаны шығару үшін батондарды пісу (штриковка);
КҚ 2.5.9 - шпиктен жасалатын өнімдерді дайындау, шпик пласттарын тазалау мен кесу, белгілі бір пішін беру, шпикті бұрышпен үйкеп өңдеу, ыстауға беру;
КҚ 2.5.10 - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.5.11 - шұжық өнімдерін қалыптау құрал-жабдығының жұмысын және оны пайдалану дұрыстығын қадағалау;
КҚ 2.5.12 - толтыру тығыздығын және қабықшаның шығындалу нормасын сақтай отырып, шприцтер мен автоматтарда шұжықтың барлық түрлерін қалыптау;

ПК 2.4.3 - производить подготовку сырья для приготовления крупнокусковых полуфабрикатов, предназначенных для изготовления бифштексов, ромштексов, шницелей, антрекотов, филе, придание формы;
ПК 2.4.4 - производить подготовку сырья и придание формы натуральным и отбивным котлетам из свинины, телятины, баранины;
ПК 2.4.5 - приготовить мелкокусковые полуфабрикаты, нарезать мясо для бефстроганов, поджарки, гуляша, шашлыка и пр.;
ПК 2.4.6 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены
ПК 2.4.7 - готовить натуральные порционные полуфабрикаты;
ПК 2.4.8 - готовить панированные полуфабрикаты на механизированных линиях или вручную;
ПК 2.4.9 - готовить крупнокусковые полуфабрикаты для изготовления бифштексов, ромштексов, шницелей, антрекотов, филе;
ПК 2.4.10 - готовить натуральные отбивные котлеты из корейки свиной, телячьей, бараньей и т.д.;
ПК 2.4.11 - готовить мелкокусковые полуфабрикаты: бефстроганов, поджарки, гуляша, шашлыка и пр.
2.5 122505 2 – Формовщик колбасных изделий*
ПК 2.5.1 - производить подготовку бирок, размотка, перемотка шпагата в клубки и нарезание отрезков ниток шпагата для вязки колбас;
ПК 2.5.2 - надевать оболочки на цевку для наполнения фаршем;
ПК2.5.3 - выполнять отдельные операции в процессе формования колбасных изделий методом шприцевания;
ПК 2.5.4 - навешивать колбасные изделия и копчености на палки и подвешивать их на рамы или в автокоптилки;
ПК 2.5.5 - формовать колбасные изделия путем наполнения фаршем вручную;
ПК 2.5.6 - перевязывать батоны или кольца колбас для придания формы, необходимой плотности набивки и длины батона, в соответствии с установленными, для каждого вида колбас, способами вязки, товарными отметками и нормами расхода;
ПК 2.5.7 - перекручивать оболочки с фаршем для сосисок, сарделек и отдельных видов колбас;
ПК 2.5.8 - накалывать (штриковка) батонов с целью удаления воздуха;
ПК 2.5.9 - производить подготовку продуктов из шпика, зачищать и обрезать пласты шпика, придание определенной формы, натирка шпика перцем, передача на копчение;
ПК 2.5.10 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.5.11 - контролировать работу технологического оборудования по формованию колбасных изделий и правильность его эксплуатации;
ПК 2.5.12 - формовать все виды колбасных и мясных изделий путем наполнения оболочки фаршем на шприцах и автоматах в формы с соблюдением необходимой плотности наполнения и норм расхода оболочки;

КҚ 2.5.13 - бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша вакуум-шприцтардың қысымын реттеу;
КҚ 2.5.14 - фарштың және қосымша шикізаттың шығындалу нормаларын сақтау;
КҚ 2.5.15 - рулет, балык пен мойын дайындау;
КҚ 2.5.16 - шұжық пен даналық өнімдерді (ветчина, буженина, карбонат) дайындау;
КҚ 2.5.17 - шпиктерді пласт түрінде кесу және оны өнім сортына байланысты ұсақтау, тіл, шошқа, сиыр, қой еттерін, жұмыртқа мен май дайындау.;
КҚ 2.5.18 - дайын өнімнің шығым нормаларпын сақтау.
2.6 - 122506 2 – Фарш құрастырушы *;
КҚ 2.6.1 -. пирожки, тұшпара және котлет үшін фарш құрастыру,
КҚ 2.6.2. - ет, субөнімдер, материалдар мен дәмдеуіштерді жұмыс орнында қабылдау;
КҚ 2.6.3. - рецептура бойынша фарш компоненттерін фарш аралыстырғышқа тиеу;
КҚ 2.6.4. - дайын фаршты келесі өндірістік операцияға беру;
КҚ 2.6.5. - технологиялық жабдықты іске қосу мен тексеру, оны тазалау мен жуу;
КҚ 2.6.6. - машиналарға шикізат пен компонеттерді кезекпен тиеу;
КҚ 2.6.7. - машина жұмысын қадағалау және тағайындалған өңдеу режимдерін сақтау;
КҚ. 2.6.8. - фаршты түсіріп, оны тараға салу;
КҚ 2.6.9. - шикізат пен компоненттедің шығындалу нормаларын сақтау;
КҚ 2.6.10. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.6.11 - араластыру процесін қадағалау;
КҚ 2.6. 12. - технологиялық құрал-жабдықты іске қосу және дұрыс пайдалану;
КҚ 2.6.13. - фарш құрастыру және куттерлерде, араластырғыштар мен фарш араластырғыштарда ет өнімдерін өңдеу;
КҚ 2.6.14. - фарш құрастыру және паштет езу машиналарында, куттерлерде, араластырғыштар мен фарш араластырғыштарда куонсервіге арналған массаны өңдеу;
КҚ 2.6.15. - өндірілетін өнімдер ассортиментіне сәйкес рецептура бойынша шикізатты таңдау мен есептеу;
КҚ 2.6.16. - механикаландырылған желілерде шұжық, фрикаделька, эмульсиялар мен сосискалар үшін фарш құрастыру процесін жүргізу – тағайындалған ауысымдық тапсырманы орындау үщін шикізат, негізгі және көмекші материалдардың қажеттілігін есептеу;
КҚ 2.6.17. - араластырғыш, ағынды-механикаландырылдған желілердің, куттерлердің жұмысын және фаршты өңдеу технологиялық режимдерін қадағалау;
КҚ 2.6.18. - шикізат немесе дайын өнімді тиеу, түсіру, ұнтақтау, куттерлеу, араластыру мен тасымалдау бойынша барлық жұмыстарды орындау;

ПК 2.5.13 - регулировать по показаниям контрольно-измерительных приборов давление и разряжение на вакуум-шприцах;
ПК 2.5.14 - соблюдать нормы расхода фарша и вспомогательного сырья;
ПК 2.5.15 - производить изготовление рулетов, балыков и шеек;
ПК 2.5.16 - готовить фаршированные колбасы и штучные изделия (ветчины в форме, буженины, карбоната и др.);
ПК 2.5.17 - нарезать на пласты шпик и измельчать его по размерам в зависимости от сорта изделий, подготавливать языки, свинину, телятину, говядину, яиц, масла и т.п.;
ПК 2.5.18 - соблюдать нормы выходов готовой продукции.
2.6 122506 2 – Составитель фарша*
ПК 2.6.1 - составлять фарш для котлет, пирожков и пельменей;
ПК 2.6.2 - принимать мясо, субпродукты, материалы и пряности на рабочем месте;
ПК 2.6.3 - производить дозирование компонентов фарша по рецептуре и загружать в фаршемешалку;
ПК 2.6.4 – производить передачу готового фарша на следующую производственную стадию;
ПК 2.6.5 - включать и апробировать технологическое оборудование, производить чистку и промывку его;
ПК 2.6.6 - производить последовательную загрузку сырья и компонентов (фарша, мала, жира, специй, пряностей и др.) в машины;
ПК 2.6.7 - наблюдать за работой машин и соблюдать установленные режимы обработки;
ПК 2.6.8 - выгружать массы (фарша) с укладкой в тару;
ПК 2.6.9 - соблюдать нормы расхода сырья и компонентов;
ПК 2.6.10 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.6.11 - наблюдать и контролировать процесс перемешивания;
ПК 2.6.12 - включать и правильно эксплуатировать технологическое оборудование;
ПК 2.6.13 - составлять фарш и обрабатывать мясопродукты на куттерах, мешалках и фаршемешалках;
ПК 2.6.14 - составлять фарш и обрабатывать паштетную массу для консервов на паштетопротирочных машинах, куттерах, мешалках и фаршемешалках;
ПК 2.6.15 - производить расчет и подбор сырья по рецептуре в соответствии с ассортиментом изготавливаемых продуктов;
ПК 2.6.16 - вести процесс составления фарша для колбас, фрикаделек, эмульсий и сосисок на механизированных линиях - расчет потребности различных видов сырья, основных и вспомогательных материалов для выполнения установленного сменного задания;
ПК 2.6.17 - контролировать работу волчка, поточно-механизированных линий, куттера и мешалки, за соблюдением технологических режимов обработки фарша (степенью измельчения сырья, куттерования и перемешивания);
ПК 2.6.18 - выполнять все виды работ по загрузке, выгрузке, измельчению, куттерованию, смешиванию и транспортировке сырья или готового фарша;

КҚ 2.6.19. - шикізаттың шығындалу нормаларын сақтау.
2.7 - 122507 2 – Жентек дайындау жүйесінің операторы *
КҚ 2.7.1. - негізгі және қосымша шикізатты қабылдау мен дайындау;
КҚ 2.7.2. - дәмдеуіштер, тұз, су және басқа да ингридиенттерге арналған мөлшерлегіштердің жұмысқа жарамдығын тексеру;
КҚ 2.7.3. - етті майда ұнтақтау агрегаттарының, тензометрлік таразылардың жұмысқа жарамдығын тексеру;
КҚ 2.7.4 - араластыруға арналған машиналардың, олардыі құрмдас бөліктерінің және фаршты шприцтеу цехына бағыттауға арналған машиналардың жұмысқа жарамдылығын тексеру;
КҚ 2.7.5. - негізгі шикізатты, дәмдеуіштер мен басқа да ингридиенттерді тиеу;
КҚ 2.7. 6.- құрал-жабдықты іске қосу және тоқтату.
КҚ 2.7. 7.- желі жұмысын реттеу.
КҚ 2.7. 8.- машиналарды тазалау, жуу және майлау;
КҚ 2.7.9. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.7.10. - мұздатылған ет блоктарын жібіту және ұсақтау;
КҚ 2.7.11. - ағынды-механикаландырылған желілерде шұжық және ет өнімдері үшін фарш дайындау;
КҚ 2.7.12. - дәмдеуіштер, тұз, су және басқа ингридиент мөлшерлегіштерін пайдалануды бақылау;
КҚ 2.7.13 - куттер, куттер-араластырғыш, фарш аралатырғыш, тензометрлік таразылардың және фаршты шприцтеу цехына бағыттауға арналған құрамддас бөліктері мен сораптарды пайдалануды қадағалау;
КҚ 2.7.14. - шикізаттың шығындалу нормаларына сәйкес негізгі және қосымша шикізаатты тиеу;
КҚ 2.7.15. - фаршты дайындау бойынша желі жұмысын реттеу. Машиналарды тазалау, жуу және майлау.
2.8 - 122508 2 – Пісірілген шұжық өндіру автоматының операторы*;
КҚ 2.8.1. - биркаларды дайындау, шпагат жіпті орау және шұжықтарды байлау үшін шпагат жібінің кесінділерін дайындау;
КҚ 2.8.2. - шұжық батондарын қалыптау;
КҚ 2.8.3. - автомат жұмысын бос жүрісте тексеру;
КҚ 2.8. 4. - автоматты жұмысқа дайындау,целлофанмен, маркалау лентасымен толтыру және жинағышқа қысқыштар салу;
КҚ 2.8. 5. - батондарды тізу жұмысына автоматты дайындау және паспорттарды ілу;
КҚ 2.8 6 - пісірілген шұжықтарды дайындау үшін автомат жұмысын бақылау;
КҚ 2.8.7. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.8.8 - шұжық батондарын қалыптау процесін жүргізу;
КҚ 2.8.9. - целлофан, маркалау лентасын енгізу, жинағышты қысқыштармен толтыру;
КҚ 2.8.10. - автоматты іске қосу және дұрыс пайдалану;
КҚ 2.8.11. - пісірілген шұжықтарды өндіру бойынша автомат жұмысын қадағалау;

ПК 2.6.19 - соблюдать нормы расхода сырья
2.7 122507 2 – Оператор линии приготовления фарша*
ПК 2.7.1 - принимать и подготавливать основное и вспомогательное сырье;
ПК 2.7.2 - проверять исправность дозаторов для пряностей, соли, воды и других ингредиентов;
ПК 2.7.3 - проверять исправность агрегатов тонкого измельчения мяса, тензометрических весов;
ПК 2.7.4 - проверять исправность машин для перемешивания, их составных частей и насосов для передачи фарша в шприцовочный цех;
ПК 2.7.5 - загружать основное сырье, пряности и другие ингредиенты;
ПК 2.7.6 - пускать и останавливать оборудования.
ПК 2.7.8 - регулировать работу линии.
ПК 2.7.9 - производить чистку, промывку и смазывание машин;
ПК 2.7.10 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.7.11 - размораживать, измельчать мороженые мясные блоки;
ПК 2.7.12 - производить приготовление фарша для колбасных и мясных изделий на поточно-механизированных линиях;
ПК 2.7.13 - контролировать эксплуатацию дозаторов для пряностей, соли, воды и других ингредиентов;
ПК 2.7.13 - контролировать эксплуатацию куттера, куттера-мешалки, фаршемешалки, машин для перемешивания, тензометрических весов, составных частей и насосов для передачи фарша в шприцовочный цех;
ПК 2.7.14 - загружать основное и вспомогательное сырье в соответствии с нормами расхода сырья;
ПК 2.7.15 - регулировать работу линии по приготовлению фарша. Производить чистку, промывку и смазку машин.
2.8 122508 2 – Оператор автомата по производству вареных колбас*
ПК 2.8.1 - производить подготовку бирок, размотка, перемотка шпагата в клубки и нарезание отрезков ниток шпагата для вязки колбас;
ПК 2.8.2 - формовать колбасные батоны;
ПК 2.8.3 - проверять работу автомата на холостом ходу;
ПК 2.8.4 - подготовить автомат к работе: заправлять целлофаном, маркировочной лентой, засыпать в накопитель скрепки;
ПК 2.8.5 - подготовить автомат к работе для укладки батонов и навешивать паспорта;
ПК 2.8.6 - вести контроль над работой автомата по приготовлению вареных колбас;
ПК 2.8.7 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.8.8 - вести процесс формования колбасных батонов;
ПК 2.8.9 - производить заправку целлофана, маркировочной ленты, засыпать в накопитель скрепки;
ПК 2.8.10 - приводить в действие и правильно эксплуатировать автомат в работе;
ПК 2.8.11 - контролировать работу автомата по производству вареных колбас;

КҚ 2.8.12 - пісірілген шұжықтарға арналған фарштың біркелкі берілуін қадағалау;
КҚ 2.8.13 - шұжық батондарының толу тығыздығын бақылау;
КҚ 2.8.14 - шұжық батондарының рамаларға дұрыс салынуын, тиелген рамаларға өнім түрі, дайындау уақыты, және термиялық өңдеуге жіберілу мерзімі белгіленген паспорттардың ілінуін қадағалау;
КҚ 2.8.15. - өндірілетін өнімдер ассортиментіне сәйкес рецептура бойынша шикізаттың таңдау және есептеу;
КҚ 2.8.16 – технологиялық режим параметрлерін реттеу
2.9 - 122509 2 – Шұжық өнімдерін жылумен өңдеу операторы*
КҚ 2.9.1. - технологиялық режимдердің орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 2.9.2. - жылулық жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.9.3. - бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын қадағалау;
КҚ 2.9.4. Камералардағы санитариялық-гигиеналық режимді сақтау;
КҚ 2.9.5. - журнал жүргізу;
КҚ 2.9.6. - ет және шұжықұ өнімдерін термиялық өңдеу;
КҚ 2.9.7. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 2.9.8 - камераларды пайдалану тәртібі мен санитариялық-гигиеналық режим талаптарын сақтау;
КҚ 2.9.9 - бақылау-өлшеу аспаптарын, түтін генераторларына қызмет көрсету, оларды тазалап отыру;
КҚ 2.9.10 - жылулық жабдықтың үздіксіз жұимысын қамтамасыз ету, қалыпты технологиялық режимнен ауытқу себептерін жою және алдын-алу;
КҚ 2.9.11 - автоматика аспаптары және бақылау-өлшеу аспаптары көмегімен берілген бағдарлама бойынша технологиялық режимдер мен параметрлердің орындалуын қамтамасыз ету, температура-ылғалдылық режимдерін бақылау және қадағалау;
КҚ 2.9.12 - термокамералар мен термоагрегаттарда шұжық және ет өнімдерін термиялық өңдеу процесін жүргізу;
КҚ 2.9.13 - дайын өнім сапасын, олардың нормативті-техникалық құжаттамаға сәкестігін қадағалау;
КҚ 2.9.14. - технологиялық процесстің барысы жөнінде журнал жүргізу.
3. Орта буын маманы
3.1. 122510 3 – Техник-механик
КҚ 3.10.1. - технологиялық процессті автоматтандыру бойынша технологиялық қамсыздандыруды жүзеге асыру;
КҚ 3.10.2. - машиналар мен аппараттарды енгізу, орнату және пайдалану бойынша нұсқау жүргізу;
КҚ 3.10.3. - құрал-жабдық жұмысының хронометражына есеп жүргізу, құрал-жабдықтың тұрып қалу себептері мен ұзақтығын айқындау;
КҚ 3.10.4. - құрал-жабдықты, запас бөлшектерін және құрал-саймандарға сервистік қызмет көрсетуге келісім-шарттар рәсімдеу;
КҚ 3.10.5. - машиналар мен механизмдерді орнату мен пайдалану саласында техникалық білімін қолдану;

ПК 2.8.12 - производить равномерную подачу фарша для вареных колбас;
ПК 2.8.13 - контролировать плотность набивки колбасных батонов;
ПК 2.8.14 - контролировать правильность укладки батонов колбасы на рамы, навешивания паспортов на загруженную раму с указанием вида продукции, времени изготовления, отправкой ее на термическую обработку;
ПК 2.8.15 - контролировать и производить расчет и подбор сырья по рецептуре в соответствии с ассортиментом изготавливаемых продуктов;
ПК 2.8.16 - регулировать параметры технологического режима
2.9 122509 2 – Оператор термической обработки колбасных изделий*
ПК2.9.1 - обеспечить выполнения технологических режимов;
ПК 2.9.2 - обеспечить бесперебойную работу теплового оборудования;
ПК 2.9.3 - контролировать работу КИП;
ПК 2.9.4 - соблюдать санитарно-гигиенический режим в камерах;
ПК 2.9.5 - вести записи в журнале;
ПК 2.9.6 - производить термическую обработку колбасных и мясных изделий;
ПК 2.9.7 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 2.9.8 - соблюдать правила эксплуатации и требования санитарно-гигиенического режима в камерах;
ПК 2.9.9 - обслуживать контрольно-измерительные приборы, дымогенераторы, производить периодическую их чистку;
ПК 2.9.10 - обеспечить бесперебойную работу теплового оборудования, предупреждать и устранять причин отклонения от нормального технологического режима;
ПК 2.9.11 - обеспечить с помощью средств автоматики и контрольно-измерительных приборов выполнения технологических режимов по заданной программе, контролировать и поддерживать температурно-влажностные режимы в соответствии с программой;
ПК 2.9.12 - вести технологический процесс термической обработки колбасных и мясных изделий в термокамерах и термоагрегатах;
ПК 2.9.13 - контролировать показатели качества готовой продукции, их соответствие нормативно-технической документации;
ПК 2.9.14 - вести записи в журнале о ходе технологического процесса.
3. специалист среднего звена
3.1.
122510 3 – Техник-механик
ПК 3.10.1 - выполнять техническое обеспечение по автоматизации технологического процесса;
ПК 3.10.2 - контролировать внедрение, установку, эксплуатацию и проведение инструктажа по эксплуатации машин и аппаратов;
ПК 3.10.3 - вести учет хронометража за работой оборудования, выявлять причины и продолжительности простоев;
ПК 3.1.4 - оформлять договоры на сервисное обслуживание и для ремонта оборудования, запасных частей, деталей и инструментов;
ПК 3.10.5 - применять технические знания в области монтажа и эксплуатации машин и механизмов;

КҚ 3.10.6. - жұмысшылады ұйымдастыра білу, кіріспе, біріншілік және ағымдағы нұсқаулар жүргізу, қауіпсіздік техникасы бойынша журнал жүргізу;
КҚ 3.10.7. - ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен жеке гигиенаның ережелерін сақтау.
КҚ 3.10.8. - технологиялық жабдыққа профилактикалық қарау жүргізу;
КҚ 3.10.9. - жеке бөлшектер мен буындарды жөндеу;
КҚ 3.10.10 -
КҚ 3.10.11. - технологиялық процесске қарай машиналар мен механизмдерді реттеу;
КҚ 3.10.12. – жұмыс орнында нұсқау жүргізу;
КҚ 3.10.13. - жөндеуге қажетті материалдарды, запас бөлшектері мен құрал-саймандарды алу үшін өтініш беру;
КҚ 3.10.14. - малды союға арналған құрал-жабдықты есепке алу және бақылау. Сәйкес нұсқамаларды жүргізу;
КҚ 3.10.15. - ет және ет өнімдерін тоңазытып өңдеуге арналған құрал-жабдықты есепке алу және бақылау;
КҚ 3.10.16. - бақылау-өлшеу аспаптары мен көмекші жабдықты пайдалану бойынша кіріспе және ағымдағы нұсқама жүргізу.
3.2. 122511 3 – Техник-технолог
КҚ 3.11.1. - цехтардағы технологиялық процесстердің ендірілуі мен жүзеге асуын бақылау;
КҚ 3.11.2. - біліктілігі жоғары мамандардың жетекшілігімен прогрессивті технологиялық процесстер мен өндірістің оңтайлы режимдерін жетілдіру;
КҚ 3.11.3. - патенттік зерттеулер мен техника және технологияның жобаланатын объектілерінің техникалық деңгейінің көрсеткіштерін анықтау жұмыстарына қатысу;
КҚ 3.11.4. - кәсіпорынның өндірістік бөлімшелерінде технологиялық тәртіптің және құрал-жабдықты пайдалану ережелерін сақтауды бақылау;
КҚ 3.11.5. - технологиялық құрал-жабдықты сынау жұмыстарына және жобаланатын технологиялық процесстерді тексеру мен игеру бойынша эксперименталдық жұмыстарға қатысу.
КҚ 3.11.6. - жасалынатын жобалардың техникалық тапсырмаларға және жобалаудың нормативті құжаттамаларына сәйкестігін қамтамасыз ету;
КҚ 3.11.7. - шығарылатын өнімнің сапасын, оны шығаруға кететін материалдық және еңбек шығындарының төмендетілуін бақылау;
КҚ 3.11.8. - жобалауға қажетті құрал-саймандарды, арнайы жабдықтарды таңдау;
КҚ 3.11.9. - өнімдерде ақаудың болу себептерін айқындау, оларды алдын-алу мен жою бойынша ұсыныстарды дайында;
КҚ 3.11.10. - өнімдерді дайындаудың сатылап дайындау процесін және технологиялық процесстің барлық операциялары бойынша бақылау тәсілдерін орнату;

ПК 3.10.6 - руководить другими работниками: проводить первичный, ознакомительный и текущий инструктаж;
ПК 3.10.7 - контролировать ведение журнала по технике безопасности в установленной форме; вести отчет по эксплуатации оборудования закрепленного сотрудника;
ПК 3.10.8 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены;
ПК 3.10.9 - проводить профилактические осмотры технологического оборудования;
ПК 3.10.10 - проводить мелкий ремонт отдельных деталей и узлов;
ПК 3.10.11 - проводить наладку машин и механизмов к технологическому процессу;
ПК 3.10.12 - проводить инструктаж на рабочем месте для работников;
ПК 3.10.13 - составлять заявки на получение необходимых для ремонта материалов, запасных частей, деталей и инструментов;
ПК 3.1.14 - контролировать и вести учет эксплуатируемого оборудованием для убоя скота. Проводить соответствующие инструктажи;
ПК 3.10.15 - контролировать и вести учет эксплуатируемого оборудования для холодильной обработки мяса, мясных продуктов;
ПК 3.10.16 - проводить вводный и текущий инструктаж по эксплуатации КИП и вспомогательного оборудования.
3.2. 122511 3 – Техник-технолог
ПК 3.11.1 - контролировать внедрение и осуществление технологических процессов в цехах;
ПК 3.11.2 - разрабатывать под руководством более квалифицированного специалиста прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства;
ПК 3.11.3 - участвовать в проведении патентных исследований и определении показателей технического уровня проектируемых объектов техники и технологии,
ПК 3.11.4 - контролировать соблюдение технологической дисциплины в производственных подразделениях предприятия и правил эксплуатации оборудования.
ПК 3.11.5 - участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства;
ПК 3.11.6 - обеспечить соответствие разрабатываемых проектов техническим заданиям и действующим нормативным документам по проектированию;
ПК 3.11.7 - контролировать качество выпускаемой продукции, сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление;
ПК 3.11.8 - проводить подбор необходимых на проектирование приспособлений, инвентаря, специального оборудования и инструмента, предусмотренных разработанной технологией;
ПК 3.11.9 - выявлять причины брака продукции, готовить предложения по его предупреждению и устранению;
ПК 3.11.10 - устанавливать поэтапный процесс изготовления изделий и методы контроля по всем операциям технологического процесса;

КҚ 3.11.11. - өнімдерді өндіру технологиялық карталары мен схемаларын және басқа да технологиялық құжаттаманы құрастыру;
КҚ 3.11.12. - технологиялық процесстер мен режимдердің өзгеруіне байланысты техникалық құжаттамада өзгерістерді рәсімдеу және оларды кәсіпорынның бөлімшелерімен сәйкестендіру;
КҚ 3.11.13. - техникалық дәлелденген уақыт нормаларын жетілдіру жұмыстарына қатысу;
КҚ 3.11.14. - сатылық және операция кейінгі материалдық нормативтерді, шикізаттың, материалдың, құрал-саймандардың, отын мен энергияның шығындалу нормаларын есептеу және енгізу,
КҚ 3.11.15 – ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен гигиена ережелерін орындау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 342-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:                   1229000 - Құрал жасау (салалары бойынша)

ПК 3.11.11 - составлять технологические карты и схемы производства изделий, и другую технологическую документацию;
ПК 3.11.12 - оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства и согласовывает их с подразделениями предприятия;
ПК 3.11.13 - принимать участие в разработке технически обоснованных норм времени (выработки);
ПК 3.11.14 - вести расчет и внедрять поэтапные и послеоперационные материальные нормативы, нормы расхода сырья, материалов, инструментов, топлива и энергии;
ПК 3.11.15 - выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности, производственной санитарии и личной гигиены
Приложение 342
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1200000 - Производство, монтаж,
эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта.
Специальность 1229000 - Приборостроение (по отраслям)

5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП - арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 02) немесе дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 343-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:                   1229000 - Құрал жасау (салалары бойынша)

5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача экзамена по специальным дисциплинам (СД.02) и защита дипломной работы
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 343
к приказу Министра образования
и науки Республики  Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1200000 - Производство, монтаж,
эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта.
Специальность 1229000 – Приборостроение (по отраслям)

180
ҚА.00
Қорытынды аттестация:
72
ҚА.01
Қорытынды аттестация ***
60
ҚА.02
КДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебіненұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 02) немесе дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 344-қосымша
1229000 – «Құрал жасау (салалары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.

180
ИА.00
Итоговая аттестация:
72
ИА.01
Итоговая аттестация ***
60
ИА.02
ОУППК
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача экзамена по специальным дисциплинам (СД.02) и защита дипломной работы
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 344
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1229000 –
«Приборостроение (по отраслям)»
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.

2.1-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3. Орта буын маманы
3.1. Біліктіліктің атауы мен коды
122901 3 – Өндіріс механигі
КҚ 3.1.1. Өндірістік қызметтердің әдіс-тәсілдерінің керекті кешенін игеру;
КҚ 3.1.2. Өндірістің технологиялық процесін білу;
КҚ 3.1.3. Аспаптар мен элементтерді жөндеу кестесін құру;
КҚ 3.1.4. Жұмыстың үздіксіз жүруіне жағдай жасау;
КҚ 3.1.5. Қажетті құрал-жабдықтар мен қондырғылардың қауіпсіздігі мен жарамдылығын сапалы түрде тексере білу;
КҚ 3.1.6. Қондырғыларды пайдалану кезіндегі кемшіліктерді табу және жою;
КҚ 3.1.7. Бақылау-өлшеу аспаптарын тиімді пайдалану мен жөндеудің іс-шараларын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.8. Ағымдық жөндеу жұмыстарын уақытында орындау;
КҚ 3.1.9. Өлшеу аспаптарын сынаудың тәртіптерін реттеу;
КҚ 3.1.10. Өз бөлімшесінде өрт қаупін ескерту мен оны сөндіру құралдарын қолдану;
КҚ 3.1.11. Жұмыс орнын жұмыс істеуге уақытында және тиімді етіп дайындау.
2.2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3.Орта буын маманы
3.2. Біліктіліктің атауы мен коды
122902 3 – Техник-механик (барлық атаулар)
КҚ 3.2.1. Өндірістік қызметтердің әдіс-тәсілдерінің керекті кешенін игеру;
КҚ 3.2.2. Өндірістің технологиялық процесін білу;
КҚ 3.2.3. Аспаптар мен элементтерді жөндеу кестесін құру;
КҚ 3.2.4. Жұмыстың үздіксіз жүруіне жағдай жасау;
КҚ 3.2.5. Қажетті құрал-жабдықтар мен қондырғылардың қауіпсіздігі мен жарамдылығын сапалы түрде тексере білу;
КҚ 3.2.6. Қондырғыларды пайдалану кезіндегі кемшіліктерді табу және жою;
КҚ 3.2.7. Бақылау-өлшеу аспаптарын тиімді пайдалану мен жөндеудің іс-шараларын ұйымдастыру;
КҚ 3.2.8. Ағымдық жөндеу жұмыстарын уақытында орындау;
КҚ 3.2.9. Өлшеу аспаптарын сынаудың тәртіптерін реттеу;
КҚ 3.2.10. Өз бөлімшесінде өрт қаупін ескерту мен оны сөндіру құралдарын қолдану;
КҚ 3.2.11. Жұмыс орнын жұмыс істеуге уақытында және тиімді етіп дайындау.
2.3-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3.Орта буын маманы
3.3. Біліктіліктің атауы мен коды
122902 3 – Электромеханик
КҚ 3.3.1. Өндірістік қызметтердің әдіс-тәсілдерінің керекті кешенін игеру;
КҚ 3.3.2. Өндірістің технологиялық процесін білу;
КҚ 3.3.3. Аспаптар мен элементтерді жөндеу кестесін құру;
КҚ 3.3.4. Жұмыстың үздіксіз жүруіне жағдай жасау;
КҚ 3.3.5. Қажетті құрал-жабдықтар мен қондырғылардың қауіпсіздігі мен жарамдылығын сапалы түрде тексере білу;

Таблица 2.1 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.1. Код и наименование квалификации
122901 3 – Механик производства
ПК 3.1.1. Владеть необходимым комплексом приемов и способов производственной деятельности;
ПК 3.1.2. Знать технологический процесс производства;
ПК 3.1.3. Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.1.4. Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.1.5. Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность;
ПК 3.1.6. Выявлять и устранять возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки;
ПК 3.1.7. Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.1.8. Выполнять своевременно текущий ремонт;
ПК 3.1.9. Регулировать режимы испытаний измерительных приборов;
ПК 3.1.10. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем участке;
ПК 3.1.11. Своевременно и рационально подготавливать рабочее место к работе.
Таблица 2.2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.2. Код и наименование квалификации
122902 3 – Техник-механик (всех наименований)
ПК 3.2.1. Владеть необходимым комплексом приемов и способов производственной деятельности;
ПК 3.2.2. Знать технологический процесс производства;
ПК 3.2.3. Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.2.4. Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.2.5. Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность;
ПК 3.2.6. Выявлять и устранять возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки;
ПК 3.2.7. Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.2.8. Выполнять своевременно текущий ремонт;
ПК 3.2.9. Регулировать режимы испытаний измерительных приборов;
ПК 3.2.10. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем участке;
ПК 3.2.11. Своевременно и рационально подготавливать рабочее место к работе.
Таблица 2.3 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.3. Код и наименование квалификации
122903 3 – Электромеханик
ПК 3.3.1. Владеть необходимым комплексом приемов и способов производственной деятельности;
ПК 3.3.2. Знать технологический процесс производства;
ПК 3.3.3. Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.3.4. Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.3.5. Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность;

КҚ 3.3.6. Қондырғыларды пайдалану кезіндегі кемшіліктерді табу және жою;
КҚ 3.3.7. Бақылау-өлшеу аспаптарын тиімді пайдалану мен жөндеудің іс-шараларын ұйымдастыру;
КҚ 3.3.8. Ағымдық жөндеу жұмыстарын уақытында орындау;
КҚ 3.3.9. Өлшеу аспаптарын сынаудың тәртіптерін реттеу;
КҚ 3.3.10. Өз бөлімшесінде өрт қаупін ескерту мен оны сөндіру құралдарын қолдану;
КҚ 3.3.11. Жұмыс орнын жұмыс істеуге уақытында және тиімді етіп дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 345-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:                   1401000 – Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану
Біліктілігі:                 140101 2 – Тас қалаушы*
140102 2 – Ағаш ұстасы*
140103 2 – Құрылыс шебері*
140104 2 – Сылақшы*
140105 2 – Бояушы*
140106 2 – Бетоншы*
140107 2 – Арқаулаушы*
140108 2 – Пеш салушы*
140109 2 – Мәрмәрмен қаптаушы*
140110 2 – Плитамен қаптаушы*
140111 2 – Мозайкамен қаптаушы*
140112 2 – Қаптап - жылтыратушы*
140113 2 – Рулонды және дана материалдардан жасалған жапқыштармен төбе жабушы*
140114 2 – Болат жапқыштармен төбе жабушы*
140115 2 – Темір бетон және болат бұйымдарын монтаждаушы*
140116 2 – Паркетші*
140117 2 – Стропальші*
140118 2 – Құрылыс слесарі*
140119 2 – Құрылыс электро слесарі*
140120 2 – Құрғақ әдіс құрылысының маманы
140122 2 – Қаңқа-қаптауыш құрастырылымдар құрастырушысы*
140124 2 – Кең бейінді құрылыс шебері

ПК 3.3.6. Выявлять и устранять возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки;
ПК 3.3.7. Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.3.8. Выполнять своевременно текущий ремонт;
ПК 3.3.9. Регулировать режимы испытаний измерительных приборов;
ПК 3.3.10. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем участке;
ПК 3.3.11. Своевременно и рационально подготавливать рабочее место к работе.
Приложение 345
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1401000 - Строительство и эксплуатация зданий и
сооружений
Квалификации: 140101 2 - Каменщик*
140102 2 - Плотник*
140103 2 - Столяр строительный*
140104 2 - Штукатур*
140105 2 - Маляр*
140106 2 - Бетонщик*
140107 2 - Арматурщик*
140108 2 - Печник*
140109 2 - Облицовщик-мраморщик*
140110 2 - Облицовщик-плиточник*
140111 2 - Облицовщик-мозаичник*
140112 2 - Облицовщик-полировщик*
140113 2 - Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из
штучных материалов*
140114 2 - Кровельщик по стальным кровлям*
140115 2 - Монтажник по монтажу стальных и железобетонных
конструкций*
140116 2 - Паркетчик*
140117 2 - Стропальщик*
140118 2 - Слесарь строительный*
140119 2 - Электрослесарь строительный*
140120 2 - Специалист по сухому методу строительства
140122 2 - Монтажник каркасно-обшивных конструкций
140124 2 - Мастер строитель широкого профиля

252
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
КДДБ 02
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативті сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау (ӨО 03) және «Техникалық және кәсіптік білімді дамыту және біліктілікті берудің республикалық ғылыми-әдістемелік орталығы» АҚ өткізетін сапаның тәуелсіз баға шегінде арнайы пәндерінен кешенді емтихан тапсыру (АП 01, АП 03, АП 04)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 350-қосымша
«1401000 – Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша терминология. Іс жүргізу жұмыстары қазақ (орыс) телінде. Аударма техникасы (сөздікпен), кәсіби қатынас.
Білімдер:
фонетиканы, лексиканы, морфологияны, қазақ (орыс) тілі синтаксисін, мамандық бойынша терминологияны.
Іскерліктер:
Кысіби-хабардар тексін аударуды (сөздікпен); кәсіби қатынасы алуы.
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Шетел тілінде қатынас негіздері: фонетика, лексика, фразеология, грамматика; мамандық бойынша іскерлік тілінің негіздері; кәсіптік лексика, фразелогиялық құрылыстар мен терминдер; кәсіптік – тағытталған текстердің аударма техникасы (сөздікпен) кәсіптік қатынас.
Білімдер:
мамандығы бойынша кәсіби қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
сөйлесу әрекетімен сөйлесу формалары түрлерін (ауызша, жазбаша, монологикалық, диалогтік) айыра алуы тиіс.
БҚ3
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маман дайындауда дене тәрбиесінің ролі. Салауаттық өмірді қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өздігінен жетілудің физикалық және спорттық негіздері. Кәсіптік-таңдамалы денелік дайындық. Валеология негіздері.
Білімдер:
адамның жалпы мәдениеттегі, кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің ролі туралы; салауаттық өмірдің негіздерін;
Іскерліктер:
дене шынықтыру спорттық қызметті денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіптік мақсатқа жетуге, дене тәрбиесінде өзін-өзі билеуді пайдалана алуы.
БҚ 6
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Философия негіздері.
Философия тақырыбы, философиялық ойдың негізгі әлемдікасулы кезеңдері; адам табиғаты және оның өмір сүрудегі мағынасы: адам және құдай; адам және ғарыш, адам, қоғам, мәдениеттілік, мәдениет; адам бостандығы және жауапкершілік; адам танымалылығы және
қызметі; ғылым және оның ролі; ауқымды мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
Әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері жөнінде, адам өмірінің мағынасы жөнінде түсінікті; ғылымның және ғылыми түсініктің ролі, оның құрылымы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалар жөнінде түсініктерді;
Іскерліктер:
Адамның биологиялық және әлеуметтік, денелік және діни бастамасындағы бағытын оның түсінігінің маңызын, саналы және санасыз мінсіз-құлықын анықтауды; қоғамдағы адамдар арасындағы қатынастардың өнегелік мөлшерлерін реттеуді.
БҚ 2
ӘЭП 02
Экономика негіздері.
Экономика және оның негіздері проблемалары; микро-экономика; ресурстар; нарықтық туындауының механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; антимонологиялық реттеу; халық кірісі; әлеуметтік экономикалық проблемеларды реттеу; макроэкономика; ел эколномикасының құрылымы; ақша – несиелік және салық жүйелері; инфляция процестері; жұмыссыздық; экономикалық өсудің проблемалары; ресей экономикасының макро және микроэкономикалық проблемалары; еңбекті халықаралық бөлу; тауарлардың, қызметтермен ақшаның дүние жүзілік нарықы; бизнес негіздері.
Білімдер:
Экономикалық теорияның жалпы жағдайларын; мемлекетіміздегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды; макро және микроэкономика негіздері; салық, ақшалық-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат жөнінде.
Іскерліктер:
өзінің кәсіптік қызметінде хабардар болуы үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануды.
БҚ5
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдениет системасы түрінде; әлеуметтік ортақтылық; әлеуметтік және этноулттық қатынастар; әлеуметтік процестер, әлеуметтік инститіттар мен ұйымдар; жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік мінсіз-құлқы; әлеуметтік қозғалыстар; әлеуметтік даулар және оларды шешу жолдары; саясаттану тақырыбы; саяси билік және биліктік қатынастар; саяси жүйе саясат субьектілері; саяси сезімдер; саяси мәдениет; әлеуметтік саясат және халықаралық қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік – экономикалық процесер.
Білімдер:
Заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік қатынас жөнінде түсінікті, әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелуі, әлеуметтік өзара қатынас жөніндегі түсініктерді; тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын;
Іскерліктер:
Әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстары мен басқа факторларды дамытуды; билік маңызын, саясат субьектілерін, саяси қатынастар мен процестерді анықтауды; саяси ситемалар мен саяси режимдер жөнінде түсініктер дайындауды.
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП 04
Құқық негіздері.
Құқық: түсінік, жүйесі, көздері; Қазақстан Ата Заңы – құқықтық жүйелер өзегі.Адам құқығының барлық жалпы декларациясы; тұлға, құқық,құқықтық мемлекет; заңгенрлік жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары: мемлекеттік, әкімшілік, азаматтық, еңбектік, отбасылық, қылмыстық, Қазақстанның соттық жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
Адам және азамат құқықтары мен бостандығы, оларды іске асыру механизмдері; кәсіптік қызмет ортасында құқықтық және өнегелі – этикалық шамаларды;
Іскерліктер:
Маманның кәсіптік қызметін белгілейтін мөлшерлік-құқықтық құжаттарды пайдалануды.
БҚ2
ӘЭП 05
Мәдениеттану.
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және мәдениеттілік. Мәдениеттің, дәстүрдің және жаңашылдықтың дамуы. Мәдениет сабақтастығы. Мәдениеттегі ұлтшылық және жалпы адамшылық. Жалпы адамның мәдениет игілігімен үйлестіре өз халқының, ұлтының мәдени-тарихтық құндылығын тану. Қазақстан мәдениетінің тууынан өнердегі алғашқы қадамдарға ерте қала заманына дейінгі даму кезеңдері. Қазақстан ортағасыр халықтарының көркемдік мәдениеті, олардың салттары, дәстүрлері, әдет-ғұрыптары мен халық өнері. Қазіргі Қазақстанның музыкадан, поэзиядын қолданбалы өнерге, театрға, киноға дейінгі мәнениеті.
Білімдер:
Негізгі түсініктерді; түсініктер: конфуциандық; даосизм; Қытай өнері; Индия мәдениетінің ерекшеліктері, онің негізгі жетістіктері; түсініктер: ислам; Құрайш; Мухаммед; Құран; құдай; Мекке; Христиан дінінің негізгі принциптері және оның бағалық бейімделулерін; Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтар, галлалар, Франкилер, әдебиетін, философиясын; көшпенділердің тұрмыс қалпы және құндылық жүйесі жөнінде; орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасы жөнінде білім қалыптастыруды; түрік және араб мәдениетінің қазақстан орта ғасыр мәдениетіне ықпалы туралы.
Іскерліктер:
Қазақ мәдениеті ерекшеліктерін ашуды; мәдениеттану түсініктерін еркін қолдануды; халықтар мәдениетінің дамуын бақылай отыруды;
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекет тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттардың жіктелуі, құжаттар реквизиттері, құжаттар ролі және олардың мағынасы, іс номенклатурасы және іс жүргізу жұмыстарын ұйымдастыру. Қызметкер құрамы, басқарушылық қызметті, ақпараттық-анықтама, қаржылық есепті құжаттарды қазақ тілінде дайындау
Білімдер:
Құжаттардың жіктелуін, құжаттар реквизиттерін, құжаттар ролін және олардың мағынасын, іс номенклатурасы мен іс жүргізу жұмыстарын ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
Құжаттарды қазақ тілінде дайындауды: қызметкер құрамын, басқару қызметін, ақпараттық – анықтама және қаржылық есеп құжаттарын.
БҚ1
ЖКП 02
Инженерлік графика.
ҚҚБЖ және ҚЖҚС стандарттарының талаптарына сай сызбаларды графикалық дайындау; сызба геометрия және проекциялық сызу негіздері: проекциялау негіздері, нүктені, түзуді, проекциялау, геометриялық дене жазықтықтары, жазықтық түзу мен жазықтықтың геометриялық дене мен олардың беттерінің қиылысуы, аксинометриялық проекциялар. Техникалық сурет, машина жасау сызуының бөліктері; құрылыс сызуы: құрылыстық сызбалар ерекшеліктері, шартты графикалық белгілері, бас жоспарлардың типографиялық негізі, сәулеттік құрылыс сызбалары, мамандық, бойынша сызбалар, нобайлау; сызбаларды оқу; Компьютерлік графика.
Білімдер:
Сызба сызықтарын және сызбаларда жазуларды орындау ережелерін; сызба геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін машина жасаусызуын: бакіту тетіктерін және разьбалы қосылыстарды.
Іскерліктер:
Жұмыс нобайларын, құрастыру сызбаларын дайындауды; ғимарат жоспарлары мен қималарын сызуды; бас жоспар дайындауды.

252
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта (ПО 03) и сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.03, СД.04), в рамках независимой оценки качества проводимой АО «Республиканского научно методического центра развития технического и профессионального образования и присвоения квалификации».
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 350
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1401000 -
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессиональное общение.
Знания:
применять фонетику, лексику, морфологию, синтаксис казахского (русского) языка; терминологию по специальности
Умения: переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст; профессионально общаться.
БК 1
БК 3
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
основы общения на иностранном языке: фонетика, лексика, фразеология, грамматика; основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания: владеть лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения;
Умения: различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 3
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка. Основы валеологии.
Знания:
принимать роль физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека; основы здорового образа жизни
Умения:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре.
БК 6
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Основы философии.
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
иметь представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном начале, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении; регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 2
СЭД 02
Основы экономики.
экономика и ее основные проблемы; микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы российской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса
Знания: владеть общими положениями экономической теории;
экономические ситуации в стране и за рубежом; основами макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения: находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК5
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
социология как наука; общество как социокультурная система; социальные общности; социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы, социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение; социальные движения; социальные конфликты и способы их разрешения; предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; субъекты политики; политическое сознание; политическая культура; мировая политика и международные отношения; социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания: иметь представление о социологическом подходе в понимании закономерностей; представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии; знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения: развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом); составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 3
СЭД 04
Основы права.
Право: понятие, система, источники; Конституция Казахстана – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права: государственное, административное, гражданское, трудовое, семейное, уголовное; судебная система Казахстана; правоохранительные органы.
Знания:
применять права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации; знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК 2
СЭД 05
Культурология.
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции и новаторство.
Преемственность культуры.
Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения до первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана от музыки, поэзии до прикладного искусства, театра, кино.
Знания: иметь основные понятия;
понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; особенности индийской культуры и ее основные достижения; БК понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка; основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации; культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
об образе жизни и системе ценностей кочевников; сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья; о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения: раскрыть особенности казахской культуры; свободно пользоваться понятиями культурологии; прослеживать развитие культуры народов;
показать специфику материальной и духовной культуры кочевников
БК 1
БК 2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке. Классификация документов, реквизиты документов, роль документов и их значение, номенклатура дел и организация делопроизводства. Оформление документации на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочной, финансово расчетной.
Знания: применять классификацию документов, реквизиты документов, роль документов и их значение, номенклатура дел и организацию делопроизводства.
Умения: оформлять документацию на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочную и финансово-расчетную документацию
БК 1
ОПД 02
Инженерная графика.
графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов ЕКСД и СПДС; основы начертательной геометрии и проекционного черчения: основы проецирования, проецирование точки, прямой, плоскости геометрических тел, пересечение плоскостей, прямой и плоскости, геометрических тел и их поверхностей, аксонометрические проекции; технический рисунок; элементы машиностроительного черчения; строительное черчение: особенности строительных чертежей, условные графические обозначения, топографическая основа генеральных планов, архитектурно-строительные чертежи, чертежи по специальности (специализации), эскизирование; чтение чертежей; компьютерная графика.
Знания: линии чертежа и правила выполнения надписей на чертежах; основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение: крепежные детали и резьбовые соединения
Умения: составлять рабочие эскизы, сборочные чертежи; вычерчивать планы и разрезы здания; разрабатывать генплан.

КҚ 3.21.1
КҚ 3.21.2
КҚ 3.22.3
ЖКП 03
Техникалық механика.
Теориялық механика: статика-негізгі түсініктер мен аксиомалар; байланыстар реакциясы; күштердің жазық және кеңістік жүйелері; олардың тепе-теңдік жағдайлары; қос күш және оның қасиеттері; жазық фигуралардың ауырлық центрі; кинематика мен динамиканың негізгі түсініктері; материалдар кедергісі – сыртқы және ішкі күштері; қиманың геометриялық сипаттамалары; материалдардың механикалық сипаттамалары; кернеулер мен деформациялар; қарапайым деформациялар – созылу және сығылу, жылжу, жаншылау, бұралу; көлденең иіліс; беріктілік пен қаттылыққа есептеу, беріктілік теориясы; күрделі кедергілер; шыбықтар беріктілігі; жүктемелердің динамикалық әсері; имарат сатикасы – негізгі жағдайлар, имараттар және олардың есепті сұлбаларының жіктелуі; өзгермейтін және өзгермелі геометриялық жүйелер, статикалық анықталатын және анықталмайтын жүйелер туралы түсінік; көп аралықты статикалық анықталатын топсалы арқалықтар-құрылымын талдау, көлденең күштер мен майысу моменттрінің эпюрлерін тұрғызу, бір моментті арқалықтар; статикалық анықталатын жазық фермалар мен рамалар, үш топсалы арқалар; статикалы анықталмайтын жүйлер және оларды күштер әдісімен және жылжыту әдісімен септеу негіздері.
Білімдер:
Күшті, тең әсерлі күштерді, байланыстырды дәне байланыстар реакциясын анықтауды; қос күшті анықтауды, қос күш моментінің түсінігін және формуласын; нүтеге сай күш моментін анықтауды, балкалар, фермалар, рамалар, рамалар тіреуіштерінің негізгі түрлерін, жүктемелер жіктелуін; дене мен жазық фигураның ауырлық центрі туралы түсініктерді; әр түрлі тепе-теңдік түрлері туралы түсініктерді; кинематика туралы негізгі түсініктерді; негізгі анықтамаларды, ғылыми болжамдарды және жорамалдарды, қима әдісін, кернеу түсініктерін, олардың формулаларын; беріктілікке есептеу формулалардың кернеулерді; деформацияларды; жылжу және бұралау деформациялары жөнінде түсініктерді; орталық сығылған шыбықтардың орнықты және орнықсыз тепе-теңдігінің формалары туралы түсініктерді; имараттың есептік сұлбалары мен жіктелуін таңдауды;
Іскерліктер:
Күштерді осьтерге проекциялауды, графикалық және аналитикалық тәсілдермен тең әсерді күштерді анықтауды; қос күш моменттерін есептеуді; қарапайым және күрделі жазық фигуралардың ауырлық центрі координаттарын анықтауды; бойлық күштер эпюраларын тұрғызу; шекті-жағадайы бойынша беріктілікке есептеуді; арқалық ұзындығы бойынша көлденең күштер мен майлау моменттерінің эпюрлерін тұрғызуд; еркінше жүктелген білеудің көлденең қимасындағы ішкі күш факторларын анықтау; эгілер формуласы бойынша сығылған шыбықтарды есептеуді орындауды.
КҚ 3.21.3

ПК 3.21.1
ПК 3.21.2
ПК 3.21.3
ОПД 03
Техническая механика.
Теоретическая механика: статика – основные понятия и аксиомы; реакция связей; плоская и пространственная системы сил, условия их равновесия; пара сил и ее свойства; центр тяжести плоских фигур; основные понятия кинематики и динамики; сопротивление материалов - внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; механические характеристики материалов; напряжения и деформации; простые деформации – растяжение и сжатие, сдвиг, смятие, кручение; поперечный изгиб; расчеты на прочность и жесткость; теория прочности; сложные сопротивления; устойчивость стержней, динамическое действие нагрузок; статика сооружений - основные положения, классификация сооружений и их расчетных схем; геометрические неизменяемые и изменяемые системы, понятие о статически определимых и неопределимых системах; многопролетные статически определимые шарнирные балки – анализ структуры, построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов, равномоментные балки; статически определимые плоские фермы и рамы, трехшарнирные арки; статически неопределимые системы и основы их расчета методом сил и методом перемещений
Знания:
определения силы, равнодействующей сил, связей и реакций связей; определение пары сил, понятие и формулу момента пары; определение момента силы относительно точки, основные виды опор балок, ферм, рам, классификацию нагрузок; понятия о центре тяжести тела и плоской фигуры; понятия о различных видах равновесия; основные понятия кинематики; основные определения, гипотезы и допущения, метод сечений, понятие напряжений, их формулы; формулы расчета на прочность, напряжения, деформации; понятие о деформациях сдвига и кручения; понятия об устойчивых и неустойчивых формах равновесия центрально-сжатых стержней; выбор расчетных схем и классификацию сооружений;
Умения: проецировать силы на оси, определять равнодействующую графическим и аналитическим способами; вычислять моменты пар сил; определять координаты центра тяжести простых и сложных плоских фигур; строить эпюры продольных сил; производить расчеты на прочность по предельному состоянию; строить эпюры поперечных сил и изгибающих моментов по длине балки; определять внутренние силовые факторы в поперечном сечении произвольно нагруженного бруса; выполнять расчеты сжатых стержней по формуле Эйлера.
ПК 3.21.3

КҚ 3.21.4
ЖКП 04
Құрылыс материалдары мен бұйымдары.
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері, сапа көрсеткіштері; ағаш материалдары, табиғи тас материалдары, керамикалық материалдар, әйнек және әйнеккристалды материалдар, металл матриалдары мен бұйымдары, минералды біріктіргіш заттар, бетондар құрылымы; бетон және темірбетон құрылыс бұйымдары мен құрылымдары; құрылыс ерітінділері, минералды біріктіргіш заттар негізіндегі жасанды тас материалдары мен бұйымдары, битум және қарамай біріктіргіш заттар және солар негізіндегі материалдар, полимерлер негізіндегі құрылыс материалдары мен бұйымдары, жылу устамды және акустикалық материалдар, лактыбояу материалдары материалдары; жіктелуі, қасиеттері, негізгі параметрлерін анықтау әдістері, құрылыс материалдары мен бұйымдары жөнінде ғылымдағы жаңалықтар; құрылыс бұйымдарын өндіру кезіндегі қор және энергия үнемдегіш технологиясы.
Білімдер:
Құрылыс материалдары мен бұйымдарын негізгі қасиеттері мен қолдану саласы.
Іскерліктер:
Сыртқа нышандарына және маркілеуіне қарап құрылыс материалдары мен бұйымдардың түрлері мен сапасын анықтауды; нақтылы жағдайларда пайдалану үшін құрылыс материалдары мен бұйымдарға техникалық және экономикалық негізделген таңдау жүргізуді;
КҚ 3.21.7
КҚ 3.21.25
КҚ 3.21.26
ЖКП 05
Геодезия.
Негізгі мағұлматтар; типографиялық карталар, жоспарлары және солармен жұмыс істеу: негізгі карта бойынша шешілетін негізгі геодезиялық сұрақтар; геодезиялық өлшеулердің тәлдері мен ережелері. Жергілікті жер сызықтарын тікелей өлшеу, бұрыш өлшеуіш аспаптар және олармен жұмыс жасау; жоспарлық тіреуіш жүйелерін тұрғызудың қарапайым әдістері және далалық өлшемдерді өңдеу; геометриялық нивелирлеу: аспаптар, биіктік тіреуішті тұрғызу технологиясы, далалық өлшердерді өңдеу; тахеометриялық түсіріс; шаршылар бойынша беттерді нивелирлеу, ұзындық имараттарды тік жоспарлау бойынша далалық және комералд жұмыстар; берілген параметрлері бойынша жобалық нүктенің орнын анықтау бойынша қарапайым инженерлік сұрақтарды шешу.
Білімдер:
Негізгі геодезиялық анықтамаларды, типография-геодезиялық жұмыстар әдістері мен принциптерін, годезиялық аспаптарды.
Іскерліктер:
Картаны оқуды, карта жобалық түзулердің ұзындығын және бағытталған бұрыштарын, координаттары мен биіктігін, белгілі координаттары бойынша аспапты әдістермен жергілікті жердегі және жобалық мөлшерін анықтауды.
КҚ 3.21.9
КҚ 3.21.27
КҚ 3.21.28
КҚ 3.21.29
ЖКП 06
Ғимараттың инженерлік –техникалық жабдықтары.
Территорияны инженерлік көркейту: территорияны дайындауды ұйымдастырудың негізгі принциптері, бет суларды ағызуды ұйымдастыру, көшелер мен жол тораптары, территорияны тік жоспарлау; елді мекендер мен ғимараттардың инженерлік жүйелері мен жабдықтары: сумен жабдықтау, гидравлика негіздері, елді мекендерді сумен қамтамасыз ету негіздері, ғимаратты сумен жабдықтау; канализация: селду мекендерді канализациялау негіздері, ғимараттың ішкі канализациясы, санитарлық тазалау және ғимараттан су ағызу; ғимараттың санитарлық – техникалық жабдықтары, санитарлық – техникалық жабдықтарды ғимарат ішінде орналастыру; энергиямен жабдықтау: жылумен жабдықтау – құрылыс жылу техникасының негіздері, жылумен жабдықтау көздері мен жүйелері, жылыту жүйелері, ғимаратты жылыту жән желдету; газбен жабдықтау елді мекендермен ғимараттарды газбен жабдықтаудың негіздері; құрылыс алаңының инженерлік жабдықтары; инженерлік жүйелер.
Білімдер:
Территорияны дайындаудың және ұымдастырудың негізгі принциптердің ғимараттың инженерлік-техникалық жүйелерінің принципиалды сұлбаларын, ғимаратты сумен жабдықтау, канализация, желдету, шартқа сәйкестендіру және жылытуды есептеу негіздерін, ғимараттын инженерлік жабдықтары.
Іскерліктер:
Ғимарат инженерлік-техникалық жүйелерінің, құрылыс алаңын принципиалды сұлбаларды дайындауды және оларды дұрыс пайдалануды ұйымдастыру; инженерлік жүйелер мен жабдықтардың сызбалары мен сұлбаларын оқуды; жергілікті жерлерде инженерлік жүйелердің сызбалары мен сұлбалары бойынша бейімделуді; құрылыс алаңында инженерлік жабдықтарды қолдану бойынша қолайлы шешімдер қабылдауды.

ПК 3.21.4
ОПД 04
Строительные материалы и изделия.
основные свойства строительных материалов, показатели качества; материалы из древесины, природные каменные материалы, керамические материалы, стекло и стеклокристаллические материалы, металлические материалы и изделия, минеральные вяжущие вещества, бетоны, сборные железобетонные и бетонные строительные изделия и конструкции; строительные растворы, искусственные каменные материалы и изделия на основе минеральных вяжущих веществ, битумные и дегтевые вяжущие вещества и материалы на их основе, строительные материалы и изделия на основе полимеров, теплоизоляционные и акустические материалы, лакокрасочные материалы; классификация, свойства, методы определения основных параметров; новое в науке о строительных материалах и изделиях; ресурсо- и энергосберегающие технологии при производстве строительных изделий
Знания: основные свойства и область применения строительных материалов и изделий
Умения: определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий; производить технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования.
ПК 3.21.7
ПК 3.21.25
ПК 3.21.26
ОПД 05
Геодезия.
общие сведения; топографические карты и планы и работы с ними: основные геодезические задачи, решаемые по карте; способы и правила геодезических измерений; непосредственные измерения линий местности, угломерные приборы и работа с ними; простейшие методы построения плановых опорных сетей и обработка полевых измерений; геометрическое нивелирование: приборы, технология построения высотной опоры, обработка полевых измерений; тахеометрическая съемка; нивелирование поверхности по квадратам, полевые и камеральные работы по вертикальной планировке линейных сооружений; решение простейших инженерных задач по определению положения проектной точки, проектной величины по заданным параметрам (координатам).
Знания: применять основные геодезические определения, методы и принципы выполнения топографо-геодезических работ, геодезические приборы.
Умения: читать карту, определять по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты, по известным координатам определять положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами
ПК 3.21.9
ПК 3.21.27
ПК 3.21.28
ПК 3.21.29
ОПД 06
Инженерно-техническое оборудование зданий.
инженерное благоустройство территорий: основные принципы организации подготовки территорий, организация поверхностного стока, сеть улиц и дорог, вертикальная планировка территорий; инженерные сети и оборудование населенных пунктов (территорий) и зданий: водоснабжение, основы гидравлики, основы водоснабжения населенных пунктов, водоснабжение зданий; канализация: основы канализования населенных пунктов, внутренняя канализация зданий, санитарная очистка и водостоки зданий; санитарно-техническое оборудование зданий, размещение санитарно-технического оборудования в зданиях; энергоснабжение: теплоснабжение – основы строительной теплотехники, источники и системы теплоснабжения, тепловые сети, отопление и вентиляция зданий; газоснабжение - основы газоснабжения населенных пунктов и зданий; инженерное оборудование строительной площадки; инженерные сети.
Знания: основные принципы организации и подготовки территорий, принципиальные схемы инженерно-технических систем зданий, основы расчета водоснабжения, канализации, вентиляции, кондиционирования и теплоснабжения зданий, инженерное оборудование зданий.
Умения: составлять принципиальные схемы инженерно-технических систем зданий, стройплощадок и организовывать их правильную эксплуатацию; читать чертежи и схемы инженерных сетей и оборудования; ориентироваться по чертежам и схемам инженерных сетей на местности; принимать оптимальные решения по использованию инженерного оборудования на строительной площадке.

КҚ 3.21.6
ЖКП 07
Электротехника және ғимарат электр жабдықтары.
Электр өрісі; тұрақты және айнымалы тоқтың электр тізбектері; электромагнитизм; электр өлшеулері; айнымалы және тұрақты тоқтың электр машиналары; трансформаторлар; электрөткізгіш негіздері; электр энергиясын беру және тарату; құрылыс алаңын электрмен жабдықтау негіздері; энергия үнемдеу технологиясы; құрылыс алаңдарындағы электр қауіпсіздігі; электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды аспаптар.
Білімдер:
Электр және магниттік тізбектер айырмашылығын; айнымалы тоқтың электр тізбектерін; магниттік тізбектерді; электр құрылғылардың; электр құрылғылары жөнінде негізгі мәліметтерді; электр аспаптар мн құрылғыларды; электр өлшеуіш аспаптар және оларды қолдануды; электр машиналарын; электр аспаптарын; электр энергиясын өндіруді, таратуды және пайдалануды; жүйе құрылымы және мекендеген пункттерді электрмен жабдықтауды.
Іскерліктер:
Электр тізбектерін дайындауды, электр қорегіне жалғастыруды; сақтандырғыштар алмастыруды; сымдарды жалғау мен оқшаулауды.
КҚ 3.21.5
КҚ 3.21.6
КҚ 3.21.23
ЖКП 08
Құрылыстағы кәсіпкерлік.
Құрылыстағы кәсіпкерлік, құрылыс кешеніндегі ұйымға арналған жеңілдіктер жүйесі; саудаласуға қатынасу; ұйым қызметін жоспарлаудың негіздері; жоспарлар жүйесі, олардың құрылымы және негігі көрсеткіштері; бизнес-жоспар; инвестицияның экономикалық тиімділігі, маркетинг негіздері; нарықты зерттеу, тауарды дайындау және шығару, тауарды позициялау, тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көсетудің нарыққа қозғалу процесі; жарнама, сервис, орындаушылар ұжымы жұмыстарын ұйымдастыру негіздерін қадағалау; ұжымдағы іскерлік қатынас принциптері; кәсіптік қызмет саласындағы менеджменттің ерекшеліктері.
Білімдер:
Кәсіптік қызмет негіздерін және кәсіптік
Кәсіпкерліктің ерекшеліктерін, құрылыстағы қаржыландыру, несиелеу және салық салу негіздері жөнінде; құрылыс ұйымының негізгі ұйымдастыру құқықтық формалары жөнінде; құрылыстағы құн есептеудің әртүрлі әдістері жөнінде; қаржылау институттарының құрылыс ұйымдарымен өзара қатынастары жөнінде; баға туындауының негіздері жөнінде; бизнес – жоспар дайындау әдістемелерін; құрылыс ұйымын басқару негіздерін; маркетинг стратегиясы мен тактикасын.
Іскерліктер:
Құрылыс ұйымының экономикалық қызметінің негізгі көрсеткіштерін есептеуді; құрылыстық негізгі меншікті техникалық үнемділік көрсеткіштерін кәсіпорындарды тексеру бойынша негізгі құжаттар дайындауды; келісім шарттарды дайындау және жаса суды; нарық жөнінде ақпаратты қолдану, тауар номенклатурасын анықтауды, тауар қозғалысы және өтімі; кіші кәсіпорындарды тіркеу бойынша негізгі құжаттарды дайындау, келісім шарттарды дайындау және жасасу.
БҚ 4

ПК 3.21.6
ОПД 07
Электротехника и электрооборудование зданий.
электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии; основы электроснабжения строительной площадки; энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительных площадках; электроника: физические основы электроники; электронные приборы.
Знания: различие между электрическими и магнитными цепями; электрические цепи переменного тока; магнитные цепи; электрические устройства; основные понятия об электрических устройствах; электронные приборы и устройства; электроизмерительные приборы и их применение; трансформаторы; электрические машины; электрические аппараты; производство, распределение и использование электроэнергии; устройство сети и электроснабжение населнных пунктов.
Умения: составлять электрические цепи, присоединятся к электропитанию; менять предохранители; соединять и изолировать провода.
ПК 3.21.5
ПК 3.21.6
ПК 3.21.23
ОПД 08
Предпринимательство в строительстве.
Основы предпринимательства в строительстве, система льгот для организаций строительного комплекса; участие в торгах; основы планирования деятельности организаций; система планов, их структура и основные показатели; бизнес-план; экономическая эффективность инвестиций; основы маркетинга: исследование рынка, разработка и создание товара, позицирование товара, процесс продвижения товаров, работ и услуг на рынок, реклама, сервис, контроль основы организации работы коллектива исполнителей;
принципы делового общения в коллективе; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности
Знания: основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере; об основах финансирования, кредитования и налогообложения в строительстве; об основных организационно-правовых формах строительных организаций;
о различных методах расчета стоимости в строительстве;
о взаимодействии финансовых институтов (бирж, страховых, инвестиционных компаний и др.) со строительными организациями;
об основах ценообразования; методику разработки бизнес-плана;
основы управления строительной организацией; стратегию и тактику маркетинга.
Умения: рассчитывать основные показатели экономической деятельности строительной организации; рассчитывать основные удельные технико–экономические показатели (ТЭП) строительства; оформлять основные документы по регистрации малых предприятий; составлять и заключать договоры;
использовать информацию о рынке, определять товарную номенклатуру, товародвижение и сбыт; оформлять основные документы по регистрации малых предприятий,
составлять и заключать договоры
БК 4

КҚ 3.21.16
КҚ 3.21.17
КҚ 3.21.18
КҚ 3.21.36
КҚ 3.21.37
ЖКП 09
Құрылыс мөлшерлері, құрылыстағы жұмыстар сапасын бақылау.
Құрылыс жинақтау және жобалау ұйымдарында сапа жүйелерін (ИСО: 9000-2000) енгізу және сертификаттау; құрылы-жинақтау ұйымдарындағы сапа жүйесінің негізгі принциптері; сапаны басқару бойынша нұсқаулар; сапа жүйесінің процедурасын құжаттау; сапасы жоспарлау және басқару; жобалық, технологиялық және мөлшерлік-техникалық құжаттар; метрологиялық және геодезиялық қамтамасыз ету; сапаны бақылау және бағалау, сапа жөнінде мәліметтерді тіркеу; сапа мәліметтерін талдау және кемшіліктерін түзету істері.
Білімдер:
Құрылыс сызбаларын дайындауға ҚҚБЖ және ҚЖҚС стандарттарының талаптары; ғимараттар мен имараттарды жобалауға, құрылыс жинақтаужұмыстарын өндіру мен қабылдауға қажетті құрылыс мөлшері мен ережелерін (ҚМмЕ-н); жұмыстарды қауіпсіз жүргізудің және қоршаған ортаны қорғаудың ережелерін
Іскерліктер:
Құрылыс жинақтау жұмыстарының бұзылған технологиясын жоя және сапасын қамтамасыз ете жұмыстар өндірісінің реттілігін қадағалауды, мемлекеттік стандарттармен, ҚМмЕ-ен және басқа мөлшерлік құжаттармн жұмыс істеуді.
БҚ 7
КҚ 3.21.19
ЖКП 10
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Ақпараттық және коммуникациялық технологияның негізгі принциптері, әдістері және қасиеттері, олардың тиімділігі; автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО), олардың шеңберлі және салалық жүйелері қызметте қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық.
Білімдер:
Автоматты жобалау жүйесін қолдана сызбаларды орындау технологиясын; кәсіптік қызметте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияның құрамын, қызметін және пайдалану мүмкінділігін; AutoCad – ты.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызметінде бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалануды; компьютерлік және телекоммуникациялық жабдақтарды қолдануды.
КҚ 3.21.2
КҚ 3.21.20
КҚ 3.21.21
АП.00
Арнайы пәндер
АП 01
Ғимараттар мен құрылымдардың конструкциялары.
Құрылыс құрылымдарын, негіздерді және іргетастарды жобалау мен есептеу негіздері; құрылыс құрылымдары мен негіздері жобалауға қажетті ҚМмЕ-ін, шекті жағдайларына есептеу, құрылыс құрылымдарын есептеу кезінде жүктемелерді анықтау, металл, ағаш, тас және армотасты, темірбетон құрылымдары: жалпы мағұлматтар, материалдар, есептеу және құрастыру, құрылыс құрылымдарын жобалаудың жалпы принциптері; негіздер мен іргетастар; негіздерпді шекті жағдайларға есептеу негіздері, табиғи негіздердегі тайыз орналасқан іргетастарды жобалау, қада тәрізді іргетастарды жобалау түсініктері, жасанды негіздер.
Білімдер:
Ғимараттардың жіктелуін; ғимараттың көлемдік – жоспарлық құрылымынң бөлшектерін; әртүрлі құрылымдарды қолдану, салалары, жобалау кезінде оларды таңдауды; ғимараттар мен имараттарды жобалауға қажетті құрылыс мөлшерлері мен ережелерін (ҚМмЕ-н), әр түрлі құрылыс материалдарынан олардың құрылымдық бөлшектерін таңдауды.
Іскерліктер:
Сәулеттік–құрылыс сызбаларын дайындауды; ғимаратты жіктеудің ғимараттағы әр құрылымның міндетті қызметін анықтауды; белгіленген құрылымдық бөлшектерді қолданудың орындылығын дәлелдеуді; әртүрлі типті ғимараттардың көлемдік-жоспарлық шешімін дәлелдеуді.

ПК 3.21.16
ПК 3.21.17
ПК 3.21.18
ПК 3.21.36
ПК 3.21.37
ОПД 09
Строительные нормы, контроль за качеством работ в строительстве.
Внедрение и сертификация Систем качества ИСО:9000-2000 в строительно-монтажных и проектных организациях; основные принципы системы качества в строительно-монтажных организациях; руководство по управлению качеством; документирование процедуры системы качества; планирование и управление качеством; проектная, технологическая и нормативно-техническая документация; метрологическое и геодезическое обеспечение; контроль и оценка качества регистрация данных о качестве; анализ данных о качестве и корректирующие действия.
Знания: требования стандартов ЕСКД и СПДС к оформлению и составлению строительных чертежей; строительные нормы и правила (СНиПы) на проектирование зданий и сооружений; на производство и приемку строительно-монтажных работ; правила по безопасному проведению работ и защите окружающей среды.
Умения: контролировать технологическую последовательность производства работ, устраняя нарушения технологии и обеспечивая качество строительно-монтажных работ, работать с государственными стандартами, СНиПами и другой нормативной документацией.
БК 7
ПК 3.21.19
ОПД 10
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в профессиональной деятельности; интегрированные информационные системы в профессиональной деятельности; проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений; моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности.
Знания: технологию выполнения чертежей с использованием системы автоматического проектирования (САПР); состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;AutoCAD.
Умения: использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
ПК 3.21.2
ПК 3.21.20
ПК 3.22.21
СД.00
Специальные дисциплины
СД 01
Конструкции зданий и сооружений.
основы проектирования и расчета строительных конструкций, оснований и фундаментов: СНиПы на проектирование строительных конструкций и оснований, расчет по предельным состояниям, определение нагрузок при расчете строительных конструкций; металлические, деревянные, каменные и армокаменные, железобетонные конструкции: общие сведения, материалы, расчет и конструирование, общие принципы проектирования строительных конструкций; основания и фундаменты: основы расчета оснований по предельным состояниям, проектирования фундаментов неглубокого заложения на естественных основаниях, понятие о проектировании свайных фундаментов, искусственные основания.
Знания: классификацию зданий; элементы объемно-планировочной структуры зданий; основные конструктивные схемы зданий; области применения различных конструкций, их выбор при проектировании; строительные нормы и правила (СНиПы) на проектирование зданий и сооружений, их конструктивных элементов из различных строительных материалов.
Умения: классификацию зданий; элементы объемно-планировочной структуры зданий; основные конструктивные схемы зданий; области применения различных конструкций, их выбор при проектировании; строительные нормы и правила (СНиПы) на проектирование зданий и сооружений, их конструктивных элементов из различных строительных материалов.

КҚ 3.21.2
АП 02
Еңбек қорғау.
Негативті факторлардың адамға әсері; жарақаттандыратын және зиянды факторларды теңестіру; техкникалық жүйелердің және технологиялық процестердің қауіптілігінен қорғау әдістері мен құралдарын, экобиоқорғаныш техникасы; Өндірістік тазалық, кәсіпорындардағы еңбекті қорғаудың құқықтық мөлшерлік және ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғауға кететін материалдық шығындар; кәсіптік қызмет саласындағы еңбек қауіпсіздігі жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктері, өрт сөндіру шаралары мен құралдары. Сәтсіз оқиғалар (соғып алған күйдірілген, кескен электр тоғымен жарақаттанған, буынған, уланған жағдайларда) кезіндегі алғашқы көмек.
Білімдер:
өндірістік тазалық жөнінде жалпы мағұлматтарды; қауіпсіздік техникасын; электр қауіпсіздігі негіздерін; өрт қауіпсіздігі жөнінде жалпы мағұлматтарды.
Іскерліктер:
Қауіпсіздік техникасын сақтауды; электр қауіпсіздігін сақтауды; Өндірістік жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсетуді; өрт қауіпсіздігін сақтауды.
КҚ 3.23.4
КҚ 3.23.5
АП 03
Құрылыс құрылымдарын есептеу негіздері.
Құрылыс құрылымдарын, негіздерді және іргетастарды жобалау және есептеу негіздері; құрылыс құрылымдары мен негіздерді жобалауға қажетті ҚМмЕ-і шекті жағдайлары бойынша есептеу, құрылыс құрылымдарын есептеу кезінде жүктемелерді анықтау; металл, ағаш, тас және армотасты, темір-бетон құрылымдары: жалпы мағлұматтар, материалдар, есептеу және құрастыру, құрылыс құрылымдарын жобалаудың негізгі принциптері; негіздер мен іргетастар: шекті жағдайлары бойынша негізді есептеудің негіздері, табиғи негіздердегі тайыз орналасқан іргетастарды жобалау, қада тәрізді іргетастарды жобалау жөнінде түсінік жасанды негіздері.
Білімдер:
шектік жағдайлары бойынша құрылыс құрылымдары мен негіздері есептеу әдістерін, болат қаңқаны қолдану саласын, қаңқаның көтергіш бөлшектері және оларды есептеуді; бетон және арматура кластары; арматура бұйымдарының түрлері, оларды құрастыру ережелері; темір бетон құрылымдарының кернеулі-деформацияланған жағдайларының сатылары туралы; жүктеме астындағы майысатын темір бетон бөлшектерінің жұмыстары жөнінде; жүктеме атындағы центрден тыс сығылған темір бетон бөлшектерінің жұмысы туралы; темірбетон тас құрылымдарын жобалаудың жалпы принциптерін.
Іскерліктер:
мөлшерлік және есептік жүктемелер шамаларын анықтауды; металл құрылымдарының қосылыстарын есептеу мен құрастыруды; ҚҚБж және ҚЖҚС талаптарына сай арматура бұйымдарын сызу және оларға сипаттамалар дайындауды; есепті сұлбасын сызу және бойлық арматура көлденең қимасының ауданын анықтауды; құрылыс құрылымдарының жұмыс сызбаларын оқуды; құрылыс құрылымдарының сызбалары мен құрастырылуын орындауды.

ПК 3.21.2
СД 02
Охрана труда.
воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов, экобиозащитная техника; производственная санитария, правовые нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, меры и средства пожаротушения. Первая помощь при несчастных случаях (ушибах, ожогах, порезах, поражениях электрическим током, удушье, отравлениях). Способы оказания первой (доврачебной) помощи при несчастных случаях.
Знания: общие сведения о производственной санитарии;
технику безопасности;
основы электробезопасности;
общие сведения о пожарной безопасности.
Умения: соблюдать технику безопасности;
соблюдать электробезопасность;
оказать помощь при производственной травме;
соблюдать пожарную безопасность
ПК 3.23.4
ПК 3.23.5
СД 03
Основы расчета строительных конструкций.
основы проектирования и расчета строительных конструкций, оснований и фундаментов: СНиПы на проектирование строительных конструкций и оснований, расчет по предельным состояниям, определение нагрузок при расчете строительных конструкций; металлические, деревянные, каменные и армокаменные, железобетонные конструкции: общие сведения, материалы, расчет и конструирование, общие принципы проектирования строительных конструкций; основания и фундаменты: основы расчета оснований по предельным состояниям, проектирования фундаментов неглубокого заложения на естественных основаниях, понятие о проектировании свайных фундаментов, искусственные основания.
Знания: методы расчета строительных конструкций и оснований по предельным состояниям, область применения стального каркаса, несущие элементы каркаса и их расчет; классы бетона и арматуры; виды арматурных изделий, правила их конструирования; о стадиях напряженно-деформированного состояния железобетонных конструкций; о работе изгибаемых железобетонных элементов под нагрузкой; о работе внецентренно сжатых железобетонных элементов под нагрузкой; общие принципы проектирования железобетонных, каменных, конструкций.
Умения: определять величины нормативных и расчетных нагрузок; рассчитывать и конструировать соединения металлических конструкций; вычерчивать арматурные изделия и составлять на них спецификацию в соответствии с требованиями ЕСКД и СПДС; назначить расчетную схему и определять площадь поперечного сечения продольной арматуры; читать рабочие чертежи строительных конструкций; выполнять чертежи и конструирование строительных конструкций.

КҚ 3.21.22
КҚ 3.21.26
АП 04
Құрылыс өндірісін ұйымдастыру және технологиясы.
Құрылыс өндірісінің негізгі жағдайлары: құрылыс өндірісінің ерекшеліктері, құрылыс жұмыстары, құрылысқа геодезиялық қызмет ету
және еңбекті ұйымдастыру; құрылыс өндірісінің технологиясы; құрылыс процестерін технологиялық жобалау, құрылыс жүктерін тасымалдау, геодезиялық жұмыстар, жер қадалар орнату, тас, ағаш, пісіру, бетон және темірбетон жұмыстары, құрылыс құрылымдарын жинақтау, қорғаныш пен оқшаулауды, өңдеулік жабындарды орнату бойынша жұмыстар; қыс жағдайларындағы жұмыстар; ғимараттар мен имараттарды қалпына келтіру бойынша жұмыстар, құрылыс өндірісін ұйымдастыру: жұмыстар өндірісін және құрылысты ұйымдастыруды жобалау, құрылыс өндірісін тасқынды ұйымдастыру негіздері; мерзімдік және сеттік жоспарлау, құрылыстың бас жоспары, ішкі алаңдық инженерлік жүйелер; құрылыс сапасын бақылау.
Білімдер:
құрылыс нысанындағы құрылыс
құжаттарының тізімін; құрылыс өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуын; құрылыс
жұмыстары өндірісін жобалау кезіндегі, ғимараттар мен имараттарды салу және пайдалану кезіндегі геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлері; құрылыс жұмыстарының көлемдерін анықтау әдістерін.
Іскерліктер:
жобаға, жұмыс сызбаларына мөлшерлік құжаттардың және нысанды тапсыру мерзіміне сай құрылыс жинақтау жұмыстары өндірісін жүргізуді; учаскеде құрылыс материалдары мен құрылымдарды қабылдау және жинау жұмыстарын ұйымдастыруды; құрылыс машиналарын, аз механикаландырылған жабдықтарды, энергетикалық қондырғыларды, колік құралдарын, технологиялық жабдықтарды тиімді пайдалану; бригадалар мен звеноларды орналастыру және тапсырма беру бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды; құрылыс-жинақтау жұмыстары технологиясының бұзылыстарын жоя және сапасын қамтамасыз ете жұмыс өндірісінің технологиялық реттілігін қадағалауды; құрылыс-жинақтау жұмыстарын өлшеуді және көлемдерін есептеуді орындау; инновациялық технологияны ендіруді, құрылыс- жинақтау жұмыстарының әдістері мен тәсілдері.
КҚ 3.21.11
КҚ 3.21.14
КҚ 3.21.15
КҚ 3.21.30
КҚ 3.21.33
АП 05
Ғимараттар мен құрылымдарды техникалық пайдалану.
Ғимаратты техникалық пайдалануды ұйымдастыру; физикалық және моральдық тозу, қызмет ету мерзімі; ғимаратты күні бұрын тозудан қорғау; негіздерді, іргетастарды, қабырғаларды, көріністерді, аражабындарды, едендерді, тасаларды, шатырларды, баспалдақтарды, терезелерді, есіктерді және т.б. техникалық пайдалану; ғимаратты
пайдалану бойынша мөлшерлік құжаттар; ғимараттың құрылымдары мен инженерлік жабдықтарын жөндеу және алмастыру.
Білімдер:
пайдаланылатын нысанға қойылатын пайдалану талаптары; ғимараттар мен имараттардың техникалық жағдайын сипаттайтын параметрлер; территорияны инженерлік көркейтудің негізгі мақсатттары туралы; ғимараттар мен имараттарды пайдаланудың ғылыми негіздері мен практикалық міндетттерін; нақтылы пайдаланылатын ғимараттардың сенімділігі мен ұзақ мерзімділігіне
проблемалары және оның даму перспективаларын;
Іскерліктер:
ғимаратты техникалық пайдалану бойынша шараларды іске асыруды, ғимараттар мен имараттардың құрылымдары мен инженерлік жабдықтарын күнделікті дұрыс ұстауды іске асыруды; ғимараттар мен имараттардың пайдалану жарамдылығы мен бұзылыс диагностикасы параметрлерін байқау мен тексеру жүргізуді; құрылымдары мен инженерлік жабдықтарды жөндеу мен алмастыруды ұйымдастыруды іске асыруды.

ПК 3.21.22
ПК 3.21.26
СД 04
Технология и организация строительно-монтажного производства.
основные положения строительного производства: особенности строительного производства, строительные работы, геодезическое обслуживание строительства и организация труда; технология строительного производства; технологическое проектирование строительных процессов, транспортирование строительных грузов, геодезические работы, земляные, свайные, каменные, деревянные, сварочные, бетонные и железобетонные работы, монтаж строительных конструкций, работы по устройству защитных и изоляционных, отделочных покрытий; работа в зимних условиях; работы по реконструкции зданий и сооружений; организация строительного производства: проектирование производства работ и организации строительства, основы поточной организации строительного производства; календарное и сетевое планирование, строительный генеральный план, внутриплощадочные инженерные сети; контроль за качеством строительства.
Знания: перечень строительной документации на объекте строительства;
технологию и организацию строительного производства;
основные виды геодезических работ при проектировании производства строительных работ, строительстве и эксплуатации зданий и сооружений;
методы определения объемов строительных работ.
умения: осуществлять производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов и сроками сдачи объекта;
организовать работу на участке по приемке и складированию строительных материалов и конструкций; по рациональному использованию строительных машин, средств малой механизации, энергетических установок, транспортных средств, технологической оснастки; по расстановке и выдаче заданий бригадам и звеньям;
контролировать технологическую последовательность производства работ, устраняя нарушения технологии и обеспечивая качество строительно-монтажных работ; выполнять замеры и расчет объемов строительно-монтажных работ; внедрять инновационные технологии, методы и приемы производства строительно-монтажных работ.
ПК 3.21.11
ПК 3.21.14
ПК 3.21.15
ПК 3.21.30
ПК 3.21.33
СД 05
Техническая эксплуатация зданий и сооружений.
организация технической эксплуатации зданий; физический и моральный износ, срок службы; защита зданий от преждевременного износа; техническая эксплуатация оснований, фундаментов, стен, фасадов, перекрытий, полов, перегородок, крыш, лестниц, окон, дверей и т.д.; нормативные документы по эксплуатации зданий; ремонт и замена конструкций и инженерного оборудования зданий.
Знания: эксплуатационные требования к объекту эксплуатации; параметры, характеризующие техническое состояние зданий и сооружений; об основных задачах инженерного благоустройства территории; научные основы и практические задачи эксплуатации зданий и сооружений; факторы, влияющие на надежность и долговечность конкретных эксплуатируемых зданий; причины и виды их повреждений; актуальные проблемы эксплуатации зданий и сооружений и перспективы ее развития.
Умения: осуществлять мероприятия по технической эксплуатации зданий, осуществлять повседневное содержание конструкций и инженерного оборудования зданий и сооружений; проводить осмотры и контроль параметров эксплуатационной пригодности и диагностику повреждений зданий и сооружений; осуществлять организацию ремонта и замены конструкций и инженерного оборудования.

КҚ 3.23.6
КҚ 3.23.7
АП 06
Нарықтық экономика және өндірісті басқару негіздері.
Құрылыс саласының ел экономикасындағы орны және оның сипаттамасы; құрылыс ұйымдарының (кәсіпорындардың) ұйымдастырушылық-құқықтық формалары; кәсіпшілік негіздері; ұйымның экономикалық
ресурстары; ұйымның әртүрлі қаржы институттарымен қарым қатынастары; ұйым мүліктері; негізгі өндірістік қорлар және оларды бағалау түрлері; айналым қаржылары; айналым қаржыларының маңызы мен құрылымы, материалдық емес активтер; өндіріс шығыны, сметалық жоспарлық және фактіге негізделген өзіндік құны туралы түсініктер; өндірістік шығынның жіктелуі; статьялар және бөлшектер бойынша өзіндік құнының құрылымы; еңбек ақыны есептеу; өзіндік құнды төмендетудің негізгі бағыттары; ұйым кірістері; еңбек өнімділігі; еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштері, кіріс және рентабельділік; салық салу жүйесі; салықтардың жіктелуі; бюджеттік және бюджеттік емес қорлар мен салықтар бойынша есептеу реті (тәртібі); құрылыс кешенінің ұйымы үшін жеңілдіктер жүйесі; саудаласуға қатынасу; ұйым қызметін жоспарлау негіздері; жоспарлар жүйесі, олардың құрылымы мен негізгі көрсеткіштері; бизнес–жоспар; инвестицияның экономикалық тиімділігі; маркетинг негіздері, нарықты зерттеу, тауар дайындау және өндіру, тауарды бағыттау, нарыққа тауарларды, жұмыстар мен қызмет көрсетуді нарыққа жеткізу процесі, жарнама сервис, тексеру.
Білімдер:
сұранысты, ұсынысты; нарықтық тепе-теңдікті; тұтынушыларды; кірістерді қалыптастыру және таратуды; әлеуметтік қорғау сұрақтарын; өндіріс пен нарықты; бәсекелестік пен монополияны; тәуекелдікті қамсыздандыру және
бөлуді; маркетинг пен жарнаманы;
ақша мен банктік жүйені, бағалы қағаздарды; ҚР салық жүйесін; қазіргі экономикадағы биржаларды; еңбек нарығын; еңбек бастылығы мен жұмыссыздықты; бизнес ұйымдастыру формаларын, басқаруды, менеджментті.
Іскерліктер:
кірістерді қалыптастыру мен таратуды; бәсекелесші болуды; бизнесті ұйымдастыруды.
КҚ 3.21.15
КҚ 3.21.17
КҚ 3.21.18
КҚ 3.21.33
АП 07
Жер және қозғалмайтын мүліктерді бағалау.
Мемлекеттік жер кадастры; топырақтану процесі; топырақ құнарлығы; жер шамасын және сапасын есепке алу; жер бағалау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі; жер қыртысы сапасын бағалай айыру; жерді экономикалық бағалау; жерді кадастрлық бағалау; жерлерді нарықтық бағалау; жерге төлемдер; қозғалмайтын нарығының жұмыс істеу ерекшеліктері; қозғалмайтын мүлік құқықтарын тізімге аоу және онымен ымыраласу, жылжымайтын мүліктерді бағалау ыңғайы мен әдістері; жылжымайтын мүліктер нарығындағы келісімдер; қазіргі қазақстан жылжымайтын мүліктер
нарығындағы жағдайларда жылжымайтын мүліктерді бағалау ерекшеліктері.
Білімдер:
Қазақстанда қозғалмайтын мүліктер нарығын дайындау ерекшеліктерін; қозғалмайтын мүлік дәрежелерін; жылжымайтын мүлік нарығындағы келісім түрлері және оларды тізімге алу ережелерін; жылжымайтын мүліктерді бағалау әдістері; жер кадастарының негізгі принциптері және жүргізу тәртібін; жерлер тәртібі және есепке алуды.
Іскерліктер:
топырақтық, геоботаникалық, агрохимиялық және басқа зерттеулердің нәтижелерін пайдалануды; жылжымайтын мүлікке және келісімге тиісті
құқықтарды тізімге алу;
қозғалмайтын мүліктер мен келісімге келу.

ПК 3.23.6
ПК 3.23.7
СД 06
Основы рыночной экономики и управление производством.
место строительной отрасли в экономике страны и ее характеристика; организационно-правовые формы строительных организаций (предприятий); основы предпринимательства; экономические ресурсы организации; взаимодействие организаций с различными финансовыми институтами; имущество организации; основные производственные фонды и виды их оценки; оборотные средства; сущность и структура оборотных средств; нематериальные активы; понятие издержек производства, сметной, плановой и фактической себестоимости; классификация затрат на производство; структура себестоимости по статьям и элементам затрат; расчет заработной платы; основные направления снижения себестоимости; доходы организации; производительность труда; основные показатели производительности труда; прибыль и рентабельность; система налогообложения; классификация налогов; порядок расчетов по налогам с бюджетом и внебюджетными фондами; система льгот для организаций строительного комплекса; участие в торгах; основы планирования деятельности организаций; система планов, их структура и основные показатели; бизнес-план; экономическая эффективность инвестиций;
основы маркетинга: исследование рынка, разработка и создание товара, позицирование товара, процесс продвижения товаров, работ и услуг на рынок, реклама, сервис, контроль.
Знания: спрос, предложение; рыночное равновесие; потребителей; формирование и распределение доходов; вопросы социальной защиты; производство и рынок; конкуренцию и монополии; страхование и распределение риска; маркетинг и рекламу; деньги и банковскую систему; ценные бумаги; налоговую систему в РК; биржи в современной экономике; рынок труда; трудовую занятость и безработицу; формы организации бизнеса; управление; менеджмент
Умения: формировать и распределять доходы; быть конкурентоспособным; организовать бизнес.
ПК 3.21.15
ПК 3.21.17
ПК 3.21.18
ПК 3.21.33
СД 07
Оценка земли и недвижимости.
Государственный земельный кадастр; почвообразовательный процесс; плодородие почв; учет количества и качества земель; организация и порядок проведения земельно-оценочных работ; бонитировка почв; экономическая оценка земель; кадастровая оценка земель; рыночная оценка земель; платежи за землю; особенности функционирования рынка недвижимости; регистрация прав на недвижимость и сделок с ней; подходы и методы оценки недвижимости; сделки на рынке недвижимости; особенности оценки недвижимости в условиях современного казахстанского рынка недвижимости.
знания:
особенности формирования рынка недвижимости в Казахстане; категории недвижимости; виды сделок на рынке недвижимости и правила их регистрации; подходы и методы оценки недвижимости; основные принципы и порядок ведения земельного кадастра, порядок и учет земель, бонитировки почв и оценки земель.
умения:
пользоваться данными почвенных, геоботанических, агрохимических и других обследований; регистрировать права на недвижимость и сделки; производить сделки с недвижимостью.

КҚ 3.21.34
АП 08
Құрылыс машиналары мен шағын механизация жабдықтары.
машина бөлшектері және олардың қосылыстары туралы негізгі мағлұматтар; күштік жабдықтар және жетектік құрылғылар; көлік құралдары; тасымалдау және тиеп-түсіру
машиналары; жүк қармағыш жабдықтары, поиспастар, лебедкалар, домкраттар, жүк көтергіштер (тальдер), құрылыс крандары мен көтергіштер; дайындық жұмыстарына, су ағызу және деңгейін төмендетуге арналған машиналар; жер қазу көліктік машиналары, тас ұнтақтау машиналары, экскаваторлар және жұмыстарына ранлған арнайыланған жабдықтар; бұрғылау және қада қағу жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтар; бетон және темібетон жұмыстарына арналған жабдықтар; механикаландырылған құрылыс құрал- саймандарды; өңдеу жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтар; құрылыс машиналары мен жабдықтардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс жасау принциптері, пайдалану негіздері.
Білімдер:
құрылыс машиналары мен төмен механикаландырылған құралдардың типтері жөнінде; негізгі құрылыс машиналары мен төмен механикаландырылған құралдардың арналуы, жұмыс істеу принциптері техника-экономикалық және пайдалану көрсеткіштерін, құрылыс жұмыстар түрлеріне сай жағдайларда оларды қолдану, құрылыс машиналары мен төмен механикаландырылған құралдарды пайдалану негізіндегі еңбекті қорғауды.
Іскерліктер:
механикаландырылған құрылыс жұмыстарын орындау үшін құрылыс машиналары мен төмен механикаландырылған құралдардың өнімділігін анықтауды және таңдауды; құрылыс машиналары, энергетикалық қондырғылардың, көлік жабдықтарының жұмыстарын оперативті есепке алуды жүргізу.
КҚ 3.21.10
КҚ 3.21.30
АП 09
Жобаларды басқару.
Әртүрлі деңгейдегі нерархия қолдануымен жұмыстар өндірісінің мерзімдік графиктерін дайындау; ресурстар қажеттілігінің графигін, ақша қаражаттарын жобаға толық және жұмыстардың жеке түрлеріне, ресурстарға ақша қаражаты шығындары графигін тұрғызу, ресурстық қамтамасыз жоспарлау. Шығын статиялары құрылымына сай нысан бөлшектеріне, әртүрлі құрылыс жұмыстарына шығындарды бөлуді талдау; Корпоративтік ақпараттық жүйелерге (КАЖ-ге) бөлу, мәліметтерді бағдарламаға импорттау және экспорттау мүмкіндігі құрылыс сметаларын, қоймалық, бухгалтерлік бағдарламаларды дайындау мүмкіншілігі.
Білімдер:
Мерзімдік жоспарларды, ресурстар қажеттілігін графиктерін дайындау кезеңдерін, құрылыс өндірісін тасқынды ұйымдастыру кезіндегі сеттік графиктерді және циклограммаларды дайындау мен есептеу әдістерін.
Іскерліктер:
таңдамалы бағдарламалар пакеттері көмегімен мерзімдік жоспарларды, сеттік графиктерді, материалдық-техникалық ресурстар мен жұмысшы кадрларының қажеттік графиктерін дайындауды.

ПК 3.21.34
СД 08
Строительные машины и средства малой механизации.
основные сведения о деталях машин и их соединениях; силовое оборудование и приводные устройства; транспортные средства; транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины; грузозахватные устройства, полиспасты, лебедки, домкраты, тали, строительные краны и подъемники; машины для подготовительных работ, водоотлива и водопонижения; землеройно-транспортные машины; дробильные машины, экскаваторы и специализированное оборудование для земляных работ; машины и оборудование для буровых и свайных работ; оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент; машины и оборудование для отделочных работ; классификация, назначение, устройство, принцип работы, основы эксплуатации строительных машин и оборудования.
знания:
о типах строительных машин и средств малой механизации; назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их применения при соответствующих видах строительных работ, охрану труда при эксплуатации строительных машин и средств малой механизации;
умения:
определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных строительных работ; вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.
ПК 3.21.10
ПК 3.21.30
СД 09
Управление проектами.
Разработка календарных графиков производства работ с поддержкой различных уровней иерархий; построение графика потребностей в ресурсах, графика расходования денежных средств на проект в целом и на отдельный вид работ, ресурсов планирование ресурсного обеспечения Анализ распределения затрат на элементы объекта, на строительные работы различных типов в соответствии со структурой статей затрат; Интеграция в корпоративные информационные системы (КИС), возможность импорта-экспорта данных в программы составления строительных смет, складские, бухгалтерские программы.
знания:
этапы разработки календарных планов, графиков потребностей в ресурсах, методику составления и расчета сетевых графиков и циклограмм при поточной организации строительного производства.
умения:
разрабатывать с помощью пакета прикладных программ календарные планы, сетевые графики, графики потребности в материально–технических ресурсах и рабочих кадрах.

2. Жоғары деңгей
2.1
140101 2 – Тас қалаушы*
КҚ 2.1.1. Күрделі қабырғаларды қалауды орындай алу.
КҚ 2.1.2. Орташа және күрделі қабырғаларды қаптай отырып, қалай білу.
КҚ 2.1.3.Құрылымы ерекше күрделі қалау жұмысын жасай білу, оларды тұрғыза білу;
КҚ 2.1.4. Жай қабырғаны қаптай отырып, қалау.
КҚ 2.1.5. Жеңілдетілген құрылымды қабырғаны қалау.
КҚ 2.1.6. Шыны блокпен қалау.
КҚ 2.1.7. Орташа салмақты құрама бөлшектер мен элементтерді монтаждау;
КҚ 2.1.8. Кірпіш қабырғалар мен арақабырғаларды арматуралау.
2.2
140102 2 – Ағаш ұстасы*
КҚ 2.2.1. Ағаш құрылымдар мен ғимараттың негізгі ағаш бөліктері элементтерінің сапасы мен оларға қойылатын талаптарды білу;
КҚ 2.2.2. Күрделі ағаш құрылымдар мен күрделі ағаш кесінділер мен қосындыларын дайындау және белгілеу;
КҚ 2.2.3. Ағаш құрылымдарды құруда қолданылатын такелаждық құрылғы қондырғысын жасау;
КҚ 2.2.4.Компрессор қондырғылардың көмегімен ағаш құрылымдарға антисептикалық бөлшектер мен оттан қорғау құрамын сіңірту;
КҚ 2.2.5. Инженерлік ғимараттарға сай аса күрделі ағаш құрылымдарын дайындау;
КҚ 2.2.6. Қорама қалыптың барлық түрлерінің құрылғысын жасау;
КҚ 2.2.7. Ірі өлшемдегі элементтердің инвентарлық үлгілерін (шаблондарын) дайындау;
2.3
140103 2 – Құрылыс шебері *
КҚ 2.3.1.Ағаш бұйымдары элементтерін жинау және орайластығын жасау;
КҚ 2.3.2. Ағаш сүрегінің кей жерлерінің жеке бөліктерін тегістеу;
КҚ 2.3.3. Күрделілігі орташа ағаш бұйымдарын даярлау;
КҚ 2.3.4. Қатты ағаш түрлерінің қасиетін білу және оларды өңдеу тәсілдерін игеру;
КҚ 2.3.5.Күрделі ағаш бұйымдарын дайындай білу, қиюластыру;
КҚ 2.3.6. Аса күрделі ағаш бұйымдарын дайындау және қондыру;
2.4
140104 2 – Сылақшы *
КҚ 2.4.1. Декоративті ерітінділер, арнайы сылаққа арналған ерітінділер дайындау және бетон жұмысын арнайы торкретаратпен жүргізу тәсілін жүргізу;
КҚ 2.4.2. Құрылымы ерекше күрделі үстіңгі бетті сылақ жүргізер бұрын сулап алу және белгілеу;
КҚ 2.4.3.Бәсеңдеткіш және үдеткіш ұстасу қасиеттерін, химиялық қоспалардың қасиеттерін (хлор ерітінділерін, поташ (сілтілік қасиеті бар ақ түсті түйіршік зат), хлорлы кальций) білу, олармен жұмыс істеу ережелерін білу;
КҚ 2.4.4. Сапалы сылақ жұмысын жүргізу;
КҚ 2.4.5. Насос ерітіндісі, цемент – пушка торкретаратты және тегістегіш машинаның бүріккісін құруда өз білімін қолдану;
КҚ 2.4.6. Сылақ жұмысының сапасына қойылатын талаптарды білу;
КҚ 2.4.7. Үстіңгі бетке ерітіндіні механика көмегімен жағу, сылақ, бетон жұмысын арнайы пневматикалық торкретаратпен жүргізу тәсілін қолдану;

2. Повышенного уровня
2.1
140101 2 – Каменщик*
ПК 2.1.1. Выполнять кладку сложных стен.
ПК 2.1.2. Выполнять кладку стен средней сложности и сложных с одновременной облицовкой.
ПК 2.1.3. Выполнять кладку особо сложных конструкций, их возведения и раскружаливания.
ПК 2.1.4. Выполнять кладку простых стен с одновременной облицовкой.
ПК 2.1.5. Производить кладку стен облегченных конструкций.
ПК 2.1.6. Производить кладку из стеклоблоков.
ПК 2.1.7. Производить монтаж сборных элементов и деталей среднего веса.
ПК 2.1.8. Выполнять армирование кирпичных стен и перегородок.
2.2
140102 2 – Плотник*
ПК 2.2.1. Использовать знания основные элементов деревянных частей зданий и деревянных конструкций и требования, предъявляемые к их качеству.
ПК 2.2.2. Производить разметку и изготовление сложных деревянных конструкций, сложных соединений и врубок.
ПК 2.2.3. Производить устройство такелажных приспособлений, применяемых при установке деревянных конструкций.
ПК 2.2.4. Выполнять пропитку деревянных конструкций и деталей антисептическими и огнезащитными составами при помощи компрессорных установок.
ПК 2.2.5. Изготавливать особо сложные деревянные конструкции ответственных инженерных сооружений;
ПК 2.2.6. Производить устройства всех видов опалубки;
ПК 2.2.7. Изготавливать инвентарные шаблоны крупноразмерных элементов.
2.3
140103 2 – Столяр строительный*
ПК 2.3.1.Выполнять сопряжения и сборку элементов столярных изделий;
ПК 2.3.2. Выполнять заделку отдельных мест древесины;
ПК 2.3.3.Изготовлять столярные изделия средней сложности.
ПК 2.3.4. Использовать знания свойств древесины твердых пород и знать способы ее обработки
ПК 2.3.5. Выполнять изготовление, пригонку и навеску сложных столярных изделий;
ПК 2.3.6. Выполнять изготовление и установку особо сложных столярных изделий
2.4
140104 2 – Штукатур*
ПК 2.4.1. Приготавливать декоративные растворы, растворы для штукатурки специального назначения и бетоны для торкретирования;
ПК 2.4.2. Выполнять разметку особо сложных поверхностей под штукатурку и промаячивание поверхностей;
ПК 2.4.3. Использовать свойства замедлителей и ускорителей схватывания, свойства растворов с химическими добавками (хлористые растворы, растворы с добавлением поташа, хлористого кальция) и знать правила обращения с ними;
ПК 2.4.4. Выполнять улучшенную штукатурку;
ПК 2.4.5. Использовать знания по устройству растворонасосов, цемент-пушки и форсунок к ним, затирочных машин;
ПК 2.4.6. Использовать знания по требованию к качеству штукатурных работ;
ПК 2.4.7. Выполнять механизированное нанесение растворов и торкрета поверхности;

КҚ 2.4.8. Жоғары сапалы сылақ жүргізу;
КҚ 2.4.9.Қасбеттерге декоративті сылақ жүргізу, қасбеттің бетін және ішкі бетін бөліктерге бөліп, белгілеу;
КҚ 2.4.10. Арнайы көзделген (гидроизоляциялық, газоизоляциялық, дыбыс өткізбейтін, термотұрақты, рентген өткізбейтін) сылақ жүргізу;
КҚ 2.4.11. Көркем сылақ жүргізу;
2.5
140105 2 – Бояушы *
КҚ 2.5.1. Бояу және тұсқағаз жұмысы өндірісінде пайдаланылатын, материалдың сапасына қойылатын талаптарды практикада қолдану;
КҚ 2.5.2.Үстіңгі бетті сырлау мен жапсыру сапасына қойылатын талаптарды практикада жүзеге асыру;
КҚ 2.5.3. Бояу құрамын даярлау;
КҚ 2.5.4.Сырлау жұмысында қолданылатын механизмдер мен механикаландырылған құрал – жабдықтарды, машиналарды құру және эксплуатациялау ережелері жөніндегі білімін практикада қолдану;
КҚ 2.5.5. Жылжымалы сырлау станциясын орнату және эксплуатациялау ережелері, жоғарғы қысымды сырлау агрегаттарын қондыру және пайдалану ережелері жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.5.6.Бояу құрамын таңдау(ағарту, түсін реттеу), шрифт, әшекейлеу түрлері;
КҚ 2.5.7. Химиялық әсерін ескере отырып, пигмент қосу және түсін түрлендіру ережелерін қолдану;
2.6
140106 2– Бетоншы*
КҚ 2.6.1. Дайын құрылым мен бұйымдардағы бетон қоспасының сапасына қойылатын талаптарды ескеріп, практикада қолдану;
КҚ 2.6.2. Бетон насос және бетон жүргізу құрылғылары, машиналар мен цементті бетон жолдары жабынын қондырғанда жік ойықтарына арналған құрылғылар, бетон қалайтын және бетон әрлейтін жол машиналары, вибраторлар (дірілдеткіштер) мен виброалаңшалар, вакуумды агрегаттардың түрлері мен негіздері жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.6.3. Қысқы мерзімде бетондау құрылымын жүргізу және бетонды қыздыру, аязға қарсы қатырмайтын қоспалар және оларды қолдану тәсілдерін білу;
КҚ 2.6.4. Ағашты тіреп ұстап тұратын, күрделілігі орташа құрылым қалпын қондыру және бөлшектеу;
КҚ 2.6.5. Қарапайым арматураны қондыру және жинау, қиын арматураланған құрылым мен бұйымдарды дайындау;
КҚ 2.6.6. Құрылым, бетонды күтіп – баптау, нығыздап қалау ережелері бойынша бетон қоспасын қалауға ұсыну тәсілінде алған білімін практикада қолдану;
КҚ 2.6.7. Бетон қоспасын нығыздау және қалау;
2.7
140107 2 – Арқаулаушы *
КҚ 2.7.1. Арматураны, армоқұрылымды монтаждау мен арматураның барлық түрлерінің бастапқы кернеуі үшін такелаждық құрылғы мен механизмдер қолдану;
КҚ 2.7.2. Шаблонда немесе темір – бетон ұстындарын орнатқанда қолданылатын темір тіреулерде (кондукторда) орналасуын белгілеу және қарапайым торлар мен жазық қаңқалардың өзегін сызба мен нобай бойынша бұрап айналдыру;

ПК 2.4.8. Выполнять высококачественную штукатурку;
ПК 2.4.9.Выполнять декоративное оштукатуривание фасадов, разметку и разбивку поверхностей фасада и внутренних поверхностей;
ПК 2.4.10.Производить штукатурку специального назначения (гидроизоляционную, газоизоляционную, звукопоглощающую, термостойкую, рентгенонепроницаемую);
ПК 2.4.11. Производить художественную штукатурку
2.5
140105 2 – Маляр*
ПК 2.5.1. Применять на практике требования, предъявляемые к качеству материалов, применяемых при производстве малярных и обойных работ;
ПК 2.5.2. Применять на практике требования, предъявляемые к качеству окрашенных и оклеенных поверхностей;
ПК 2.5.3. Приготовлять окрасочные составы;
ПК 2.5.4. Применять на практике знания по устройству и правила эксплуатации машин, механизмов и механизированного инструмента для малярных работ.
ПК 2.5.5. Применять на практике знания по устройству и правила эксплуатации передвижных малярных станций, устройству и правила эксплуатации окрашивающих агрегатов высокого давления;
ПК 2.5.6.Производить подбор окрасочных составов (разбелы, подцвечивание), видов росписей и шрифтов;
ПК 2.5.7. Использовать правила цветообразования и приемы смешивания пигментов с учетом их химического взаимодействия;
2.6
140106 2– Бетонщик*
ПК 2.6.1. Применять на практике требования, предъявляемые к качеству бетонных смесей, готовых конструкций и изделий;
ПК 2.6.2. Применять на практике знания видов и основ устройства бетононасосов и бетоноводов, машин и приспособлений для прорезки швов при устройстве цементно-бетонных дорожных покрытий, бетоноукладочных и бетоноотделочных дорожных машин, вибраторов и виброплощадок, вакуумных агрегатов;
ПК 2.6.3. Производить бетонирование конструкций в зимнее время и знать способы прогрева бетона, противоморозные добавки и область их применения
ПК 2.6.4. Производить установку и разборку опалубки конструкций средней сложности и поддерживающих лесов
ПК 2.6.5. Производить сборку и установку простой арматуры, изготавливать напряженно-армированные конструкции и изделия;
ПК 2.6.6. Применять на практике знания приемов подачи бетонных смесей в конструкции, правил уплотнения и ухода за бетоном;
ПК 2.6.7. Выполнять укладку и уплотнение бетонной смеси21
2.7
140107 2 - Арматурщик*
ПК 2.7.1. Применять такелажные приспособления и механизмы для монтажа арматуры, армоконструкций и предварительного напряжения арматуры всех видов;
ПК 2.7.2. Производить разметку расположения в шаблоне или в кондукторе и выверку по чертежам и эскизам стержней, простых сеток и плоских каркасов;

КҚ 2.7.3. Ванна тәсілімен арматураны дәнекерлеуге дайындау;
КҚ 2.7.4. Армопалубалық блоктарды және фермопакеттерді, бос каркастарды құрастырғанда, сызба мен нобай бойынша өзектерінің орналасуын белгілеу;
КҚ 2.7.5. Құрылған арматура мен армоқұрылымды бұрап айналдыру;
КҚ 2.7.6. Жазық арматуралық қаңқалар (каркастар) мен и блоктарды қабылдау ережелері бойынша алған білімін практикада қолдану;
2.8
140108 2 – Пеш салушы*
КҚ 2.8.1.Түрлі жағдайда пайдаланылатын пештер мен алауошақтардың (каминдердің) құрылымы жайлы білімін практикада қолдану:
КҚ 2.8.2. Параллельді және біртіндеп түтін айналымын жасайтын құрылғы жасау;
КҚ 2.8.3. Әр түрлі отын түрлеріне арналған отын құрылымы жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.8.4. Пеш пен алауошақтарды (каминдерді) қалау сапасына қойылатын талаптар жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.8.5. Жіктерді байлаудың барлық жүйелерін қолдана отырып, қалау;
КҚ 2.8.6. Қыш тақташамен қапталған қаптама астынан белгілеу;
КҚ 2.8.7. Қалау барысында алауошақ пен пешті қыш тақташамен (кафельмен) қаптау;
2.9
140109 2 – Мәрмәрмен қаптаушы*
КҚ 2.9.1. Бояғыштардың өндіріс жағдайында сілтілік тұрақтылығын және жарыққа тұрақтылығын анықтау;
КҚ 2.9.2. Мәрмәр массасы құрамын және бояуды таңдау;
КҚ 2.9.3. Жасанды мәрмәрмен қапталған үстіңгі бетті технологиялық жүйелілікпен әрлеу;
КҚ 2.9.4. Қаптау сапасына қойылатын талаптарды орындау;
2.10
140110 2 – Плитамен қаптаушы*
КҚ 2.10.1. Көлбеу (горизонтальды) және тік (вертикальды) үстіңгі бетті бөліктерге бөлу, өлшеу және өңдеу;
КҚ 2.10.2. Фасонды плиталарды құру және бекіту тәсілдерін игеру;
КҚ 2.10.3. Қаптама плиталарды ауыстыру және еденді жөндеу жолдарын практикада қолдану;
КҚ 2.10.4. «Марблит» шынысымен қаптау тәсілін игеру;
КҚ 2.10.5. Плиткаларды вибротаптағыш машиналардың негізгі құрылғысы жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 2.10.6. Белгілеу тәсілдерін меңгеру және қисық сызықты үстіңгі бетті декоративті қаптама мен плитка қаптамасы астынан бөліктерге бөлу;
КҚ 2.10.7. Декоративті қаптау тәсілдерін игеру;
2.11
140111 2 – Мозайкамен қаптаушы*
КҚ 2.11.1. Көлбеу (горизонтальды) және тік (вертикальды) үстіңгі бетті бөліктерге бөлу, өлшеу және өңдеу;
КҚ 2.11.2. Шыны, мәрмәр немесе металл талшықтарын қалау тәсілін меңгеру;
КҚ 2.11.3. Таскестелі едендердің беті мен сәулеттік безендіру бөлшектерінің сапасына қойылатын талаптарды білу, қисық сызықты үстіңгі бетті өлшеу және бөліктерге бөлу тәсілдері;
КҚ 2.11.4. Қажетті түс массасын алу үшін бояғыш мөлшерін білу;
КҚ 2.11.5. Отырғызылған таскестеге арналған тастың қасиетін пайдалану;

ПК 2.7.3. Производить подготовку арматуры под сварку, в том числе ванным способом;
ПК 2.7.4. Производить разметку расположения стержней при сборке пространственных каркасов, армоопалубочных блоков и фермопакетов по чертежам и эскизам;
ПК 2.7.5. Производить выверку установленной арматуры и армоконструкций;
ПК 2.7.6. Применять на практике знания правил приемки плоских арматурных каркасов и блоков
2.8
140108 2 - Печник*
ПК 2.8. 1. Применять на практике знания конструкций печей и каминов различного назначения;
ПК 2.8.2. Производить устройство параллельных и последовательных дымооборотов;
ПК 2.8.3. Применять на практике знания конструкции топливников для различного вида топлива;
ПК 2.8.4. Применять на практике знания по требованиям, предъявляемым к качеству кладки печей и каминов;
ПК 2.8.5. Выполнять кладку, используя все системы перевязки швов;
ПК 2.8.6. Производить разметку под облицовку изразцами;
ПК 2.8.7. Производить облицовку печей и каминов изразцами в процессе кладки.
2.9
140109 2 - Облицовщик-мраморщик*
ПК 2.9.1. Определять в производственных условиях щелочеустойчивости и светоустойчивости красителей;
ПК 2.9.2. Подбирать краски и составы мраморной массы;
ПК 2.9.3. Выполнять в технологической последовательности отделку поверхностей, облицовываемых искусственным мрамором;
ПК 2.9.4. Выполнять требования, предъявляемые к качеству облицовки;
2.10
140110 2 - Облицовщик-плиточник*
ПК 2.10.1. Выполнять разбивку, провешивание и промаячивание горизонтальных и вертикальных поверхностей;
ПК 2.10.2. Владеть способами установки и крепления фасонных плиток;
ПК 2.10.3. Применять на практике правила ремонта полов и смены облицовочных плиток;
ПК 2.10.4. Владеть способами облицовки стеклом «марблит»;
ПК 2.10.5. Применять на практике знания основ устройства машин для вибровтапливания плиток;
ПК 2.10.6. Владеть способами разметки и разбивки под облицовку плитками криволинейных поверхностей и под декоративную облицовку;
ПК 2.10.7. Владеть способами декоративной облицовки.
2.11
140111 2 - Облицовщик-мозаичник*
ПК 2.11.1. Владеть способами разбивки, провешивания и промаячивания горизонтальных и вертикальных поверхностей;
ПК 2.11.2. Владеть способами укладки стеклянных, мраморных или металлических жилок;
ПК 2.11.3. Знать требования, предъявляемые к качеству поверхности мозаичных полов и деталей архитектурного оформления способы разбивки и провешивания криволинейных поверхностей;
ПК 2.11.4. Владеть способами дозировки красителей для получения массы необходимого цвета;
ПК 2.11.5. Использовать свойства камня, применяемого для саженой мозаики;

КҚ 2.11.6.Белгілеу (таңбалау) тәсілдерін, көркем –декоративті қаптама астынан бөліктерге бөлу тәсілдерін игеру;
КҚ 2.11.7. Сурет немесе нобай бойынша декоративті қаптама жасау тәсілдерін меңгеру;
2.12
140112 2 – Қаптап – жылтыратушы*
КҚ 2.12.1. Тастың барлық түрлерін біртіндеп өңдеу мен оның тәсілдерін игеру;
КҚ 2.12.2. Механикаландырылған аспаптармен жұмыс істеу құрылғылары мен ережелерін білу;
КҚ 2.12.3. Плиталарды желімдеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.12.4. Жылтыратып тегістеу сапасына қойылатын талаптарды орындау;
КҚ2.12.5.Қаптаманың зақымданған жерлерін бітеу және жөндеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.12.6. Табиғи тасты ажарлап- әрлеуге арналған стационарлық және жылжымалы станоктардың негізгі құрылғыларын білу;
2.13
140113 2 – Рулонды және дана материалдардан жасалған жапқыштармен төбе жабушы*
КҚ 2.13.1. Орама жабынмен және жеке материалдар жабынымен күрделілігі орташа үй шатырын жабу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.13.2. Жеке материалдар жабынын механикалық өңдеу тәсілін меңгеру, белгіліеу тәсілін және күрделі үй шатырын орама жабынмен және жеке материалдар жабынымен жабу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.13.3. Жағым мен бітеме топырақ жағуға арналған бүріккіштің құрылғысын білу;
КҚ 2.13.4. Құрылғы қабысуларының барлық түрлерінің ерекшеліктерін білу;
КҚ.Орама материалдарды жапсыруға қолданылатын машиналардың құрылғысын білу;
КҚ 2.13.6. Күрделі нысандағы шатыр жабынының сапасына қойылатын талаптарды орындау;
КҚ 2.13.7. Орама, жағым және жеке шатыр материалдарының негізгі қасиеттерін білу;
КҚ 2.13.9. Агрегаттарды тұтыну ережелері мен құрылғыларын білу және балқытылған қарақағазды (жабын материалын) қыздыруға арналған аспаптарды білу;
2.14
140114 2 – Болат жапқыштармен төбе жабушы*
КҚ 2.14.1. Күрделілігі орташа шатыр жабынының құрылғысы мен жөндеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.14.2. Шаблон дайындау және шаблон бойынша бұйымдар мен бөлшектерді, құрыш табақ шатырдан жасалған жабынның фасонды бөлшектер жинау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.14.3. Жабын элементтерін дайындаудың механикалық тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.14.4. Жабын жіктерін дәнекерлеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.14.5. Табақты құрыш шатыр жасау және жөндеу тәсілдерін игеру;
2.15
140115 2 – Темір бетон және болат бұйымдарын монтаждаушы*
КҚ 2.15.1. Құрыш және темірбетон құрылымдарын, құрама бетон түрлері мен бетон маркаларын, құрылыс болаттарының маркалары мен негізгі қасиеттерін анықтау;
КҚ 2.15.2. Жеке элементтерден құрылымды жинау және құрастыру әдістерін игеру;
КҚ 2.15.3. Орташа салмақты құрылымды құрастыруда такелаждық және көтергіш жабдықтар мен аспаптарды қондыру және жинаудың амал – тәсілдерін игеру;

ПК 2.11.6. Владеть способами разметки и разбивки поверхностей под художественно-декоративную облицовку;
ПК 2.11.7. Владеть способами декоративной облицовки по рисункам или эскизам.
2.12
140112 2 - Облицовщик-полировщик*
ПК 2.12.1. Владеть способами и последовательностью обработки камня всех пород;
ПК 2.12.2. Знать устройство и правила работы механизированным инструментом;
ПК 2.12.3. Владеть способами склеивания плит;
ПК 2.12.4. Выполнять требования, предъявляемые к качеству полировки;
ПК 2.12.5. Владеть способами ремонта и заделки поврежденных мест облицовки;
ПК 2.12.6. Знать основы устройства стационарных и передвижных станков для шлифовки и полировки естественного камня.
2.13
140113 2 - Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов*
ПК 2.13.1. Владеть способами покрытия крыш средней сложности рулонными и штучными кровельными материалами;
ПК 2.13.2. Владеть способами механизированной обработки штучных кровельных материалов, способами разметки и покрытия крыш сложной формы рулонными и штучными кровельными материалами;
ПК 2.13.3. Знать устройство распылителей для нанесения мастик и грунтовок;
ПК 2.13.4. Знать особенности устройства примыкания всех видов;
ПК 2.13.5. Знать устройство машин, применяемых для наклейки рулонных материалов;
ПК 2.13.6. Выполнять требования, предъявляемые к качеству покрытий кровель сложной формы.
ПК 2.13.7. Знать основные свойства рулонных, мастичных и штучных кровельных материалов;
ПК 2.13.8. Знать устройства и правила обращения с агрегатами и приспособлениями для разогрева наплавляемого рубероида.
2.14
140114 2 - Кровельщик по стальным кровлям*
ПК 2.14.1. Владеть способами ремонта и устройства покрытий крыш средней сложности;
ПК 2.14.2. Владеть способами изготовления шаблонов и сборки по шаблонам изделий, деталей и фасонных частей покрытий из кровельной листовой стали;
ПК 2.14.3. Владеть механизированными способами заготовки элементов покрытий;
ПК 2.14.4. Выполнять приемы пайки швов покрытий;
ПК 2.14.5. Владеть способами ремонта и устройства кровель из листовой кровельной стали.
2.15
140115 2 - Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций*
ПК 2.15.1. Определять основные свойства и марки строительных сталей, марки бетона и виды сборных бетонных, железобетонных и стальных конструкций;
ПК 2.15.2. Владеть способами сборки и монтажа конструкций из отдельных элементов;
ПК 2.15.3. Владеть способами и приемами сборки и установки такелажного и подъемного оборудования и приспособлений при монтаже конструкций средней массы;

КҚ 2.15.4. Құрастырылған құрылымды ілмектеу, байланыстыру мен құрылым элементтерін бекіту, құрылымды құрастырғанда тас төсем жасау тәсілдерін игеру;
КҚ 2.15.5.Түйіскен жерлердің саңылаусыз, ауа кірместей болуы үшін нығыз төсемдер қолдану және оларды жапсыру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.15.6. Ауыр құрама темірбетон бағаналарын, іргетас блоктарын және тіреулерді монтаждау, ғимараттар мен имараттардың жеке ауыр элементті немесе блокты құрыш құрылымдарын монтаждау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.15.7. Ауыр құрыш бағаналар мен тіреулерді монтаждау, құрыш құрылымдарды нығыздап жинау тәсілдері мен амалдарын игеру;
КҚ 2.15.8. Өндірістік имараттар мен ғимараттардың ерекше ірі габаритті және ауыр салмақты құрылымдарын монтаждау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.15.9. Такелаждық және көтергіш жабдықтар мен аспаптардың аса күрделі түрлерін жинау және қондыру амалдары мен тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.15.10. Көлемді блоктар мен құрылымдардың типтік емес аса күрделі ілмектеу, газ жиналатын, сақталатын орын (газгольдер) мен қоймаларын (резервуарды) полистілі және индустриальды монтаждау тәсілдерін меңгеру;
2.16
140116 2 – Паркетші*
КҚ 2.16.1. Еденге ламинат пен паркет қалқаны қатарынан төсем төсеу және жөндеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.16.2. Паркет қалқанын дайындау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.16.3. Қалқан бетінің табанын және оның паркет тойтармасын қаптауға дайындау, паркет қалқаны қатарынан еденге төсем төсеу және оны жөндеу әдістерін меңгеру;
КҚ 2.16.4. Паркет еденнің сапасына қойылатын талаптарды орындау;
КҚ 2.16.5. Паркет едендерді жеке тойтармалар мен тақтайлардан және паркет қалқанынан төсем төсеу мен жөндеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.16.6. Паркет еденді әрлеу машиналарының құрылғыларын білу және оларды пайдалану ережелерін білу;
2.17
140117 2 – Стропальші*
КҚ 2.17.1. Монтаждауда қолданылатын барлық ауыр жүк көтергіш құралдарды сынау және жабдықтау әдістерін, құрылғыларын, пайдалану ережелерін білу;
КҚ 2.17.2. Түрлі такелаждық жұмыстарға арналған болат арқандарды таңдау;
КҚ 2.17.3. Ауыр салмақты құрылыс құрылымдары мен жабдықтарын құрастыру (монтаждау) орнына көтеріп, түсіруде ілмектеу мен шешу әдістерін меңгеру;
КҚ 2.17.4. Болат арқандар мен ілмектерді жарамсыз деп танығанда (бракқа шығарғанда), Мемлекеттік қалалық техбақылау ережелерін практикада қолдану;
КҚ 2.17.5. Болат қанаттарды сынау ережелерін, майлау және жарамсыз деп тану мерзімін практикада қолдану;
2.18
140118 2 – Құрылыс слесарі*
КҚ 2.18.1. Аспаптарды дайындауға қолданылатын металдардың негізгі қасиеттерін білу;
КҚ 2.18.2. Аспаптарды шынықтыру мен түзетудің негізгі амал - тәсілдерін амалдарын практикада қолдану;

ПК 2.15.4. Владеть способами строповки монтируемых конструкций, способы соединений и креплений элементов конструкций, способы подмащивания при монтаже конструкций;
ПК 2.15.5. Применять уплотняющие прокладки для герметизации стыков и владеть способами их наклейки;
ПК 2.15.6. Производить монтаж тяжелых сборных железобетонных колонн, фундаментных блоков и балок, владеть способами монтажа стальных конструкций зданий и сооружений отдельными тяжелыми элементами или блоками;
ПК 2.15.7. Владеть способами и приемами монтажа тяжелых стальных колонн и балок, способами укрупнительной сборки стальных конструкций;
ПК 2.15.8. Владеть способами монтажа особо крупных габаритных и тяжеловесных конструкций зданий и промышленных сооружений;
ПК 2.15.9. Владеть способами и приемами сборки и установки особо сложных видов такелажного и подъемного оборудования и приспособлений;
ПК 2.15.10. Владеть способами особо сложной нетиповой строповки конструкций и объемных блоков, способами полистового и индустриального монтажа резервуаров и газгольдеров.
2.16
140116 2 - Паркетчик*
ПК 2.16.1. Владеть способами настилки и ремонта полов из рядового щитового паркета и ламината;
ПК 2.16.2. Владеть способами изготовления паркетных щитов;
ПК 2.16.3. Владеть способами подготовки поверхности основания щита и облицовки его паркетной клепкой, способами настилки и ремонта полов из рядового и щитового паркета;
ПК 2.16.4. Выполнять требования, предъявляемые к качеству паркетных полов;
ПК 2.16.5. Владеть способами настилки и ремонта паркетных полов из отдельной клепки, досок и паркетных щитов;
ПК 2.16.6. Знать устройство машин для отделки паркетных полов и правила их эксплуатации.
2.17
140117 2 - Стропальщик*
ПК 2.17.1. Знать устройство, правила пользования и способы оснастки и испытания всех грузоподъемных средств, применяемых при монтаже;
ПК 2.17.2. Производить выбор стальных канатов для различных такелажных работ;
ПК 2.17.3. Владеть способами строповки и расстроповки тяжеловесных строительных конструкций и оборудования при подъеме и опускании на место монтажа;
ПК 2.17.4. Применять на практике правила Госгортехнадзора по браковке стальных канатов и стропов;
ПК 2.17.5. Применять на практике правила испытаний, сроки износа и смазки стальных канатов;
2.18
140118 2 - Слесарь строительный*
ПК 2.18.1. Знать основные свойства металлов, применяемых для изготовления инструментов;
ПК 2.18.2. Применять на практике основные правила и способы заправки и закалки инструментов;

КҚ 2.18.3. Такелаждық жабдықтардың, жөндеуде қолданылатын механикалық станоктар мен аспаптардың құрылғысы мен пайдаланылуын білу;
КҚ 2.18.4. Қорытпаның негізгі көрсеткіштерін, болат металдардың маркалары мен сорттарын, қондыру мен ауытқу шегі жайлы жалпы мәліметтерді практикада қолдану;
КҚ 2.18.5. Механикаландырылған аспаптарды қолдана отырып, күрделі бөлшектерді слесарлық және термоөңдеу тәсілдерін игеру;
КҚ 2.18.6. Бөлшектерді жинау мен өңдеуде қондыру және ауытқу шегін практикада қолдану;
КҚ 2.18.7.Шаблон мен заттың мөлшерін дәл белгілеу үшін қолданылатын өлшеуіш (калибр) бойынша бөлшектерді қиюластыру тәсілдерін игеру;
КҚ 2.18.8. Машинаны жөндеу, реттеу, жинау, бөлшектеу, сондай – ақ іштен жанатын қозғалтқышты (двигательді) құру ережелері мен тәсілдерін практикада қолдану;
2.19
140119 2 – Құрылыс электр слесары*
КҚ 2.19.1. Күрделілігі орташа электр сұлбасын білу, құрастырылған приборлар мен аӨКТараттардың құрылғысының негіздерін білу;
КҚ 2.19.2. Технологиялық линиялардағы жұмыс тәртібін, құрылым бөлшектерін таңбалау тәсілдері мен ережелерін білу;
КҚ 2.19.3. Материалдар мен жабдықтарды жинақтау ережелерін практикада қолдану;
КҚ 2.19.4. Жоғары вольтты приборлар мен аӨКТараттардың негізгі құрылғыларын игеру;
КҚ 2.19.5. Түйіскен үстіңгі бетті өңдеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.19.6. Бөліп таратқыш қалқандардың, пульттердің, басқару және қорғаныш шкафтарының типтері мен құрылымдарын білу;
КҚ 2.19.7. Электр жабдықтарын реттеу және тексерудің амал – тәсілдерін игеру;
2.20
1401202 – Құрғақ әдіс құрылысының маманы
КҚ 2.20.1. Материал бойынша (ағаш, ағашты ауыстырғыш негізінде, пластикалық, акустикалық, гипсокартон) әрлеу панельдерінің жіктелуін білу;
КҚ 2.20.2. Панельдерді қабырғаға жапсыру тәсілдерін игеру;
КҚ 2.20.3. Қабырғаға және төбеге арналған панельдердің қасиеттері мен жапсырылу маркасын білу;
КҚ 2.20.4. Төбені гипсокартонмен және қабырғаны қаптамамен қаптау;
КҚ 2.20.5. Аспалы төбенің құрылғысын жасау;
КҚ 2.20.6 Астыңғы жағынан жалғап тігілген төбені құру;
КҚ 2.20.7.Керіп жасалған төбені құру;
2.23
1401222 – Қаңқа-қаптауыш құрастырылымдар құрастырушысы*
КҚ 2.22.1. Қаңқалы-қаптау конструкциясын жинақтау өндірісі кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.22.2. Таса қабырғаларды констукциясын орнату.
КҚ 2.22.3. Тақта, панель, парақ материалдарын қолдана отырып сыртқы және ішкі кеңістіктерді әрлеу.
КҚ 2.22.4. Қаңқалы-қаптау конструкциясы жұмысын орындау.
2.21
1401242–Кең бейінді құрылыс шебері
Арқаулаушылық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.1. Арқаулаушылық жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.2. Арқаулаушылық констукцияларды өндіру.
КҚ 2.24.3. Әр түрлі күрделілерге темір бетон констукциясын армалау.
КҚ 2.24.4. Арқаулаушылық жұмысы кезінде сапасын қадағалап тұру.
Бетондау жұмысын орындау.
КҚ 2.24.1. Бетондау жұмысын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.2. Әр түрлі ауыр жұмыстарға бетон өнімдерін өндіру.
КҚ 2.24.3. Темір бетон және бетон жұмыстарының сапасын қадағалау.
КҚ 2.24. 4. Бетон және темірбетон конструкциясын жөндеу жұмыстарын орындау.
Тас жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.24.1. Тас жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.2. Әр тұрлі ауыр жұмыстарға жалпы тас өнімдерін өндіру.
КҚ 2.24.3. Орташа салмақты архитекторлық элементтерді кірпіштен және тастардан орындау.
КҚ 2.24.4. Кірпіш ғимараттарды орындау кезінде жабдықтау жұмыстарын жүргізу.

ПК 2.18.3. Знать устройство и использование такелажного оборудования, механизированного инструмента и станков, применяемых при ремонте;
ПК 2.18.4. Применять на практике общие сведения о допусках и посадках, сортамента и марки инструментальных сталей, основные данные о сплавах;
ПК 2.18.5. Владеть способами слесарной и термической обработки сложных деталей с применением механизированного инструмента.
ПК 2.18.6. Применять на практике допуски и посадки при обработке и сборке деталей;
ПК 2.18.7. Владеть способами пригонки деталей по шаблонам и калибрам;
ПК 2.18.8. Применять на практике правила и способы установки, разборки, сборки, ремонта и регулирования машин, а также двигателей внутреннего сгорания
2.19
140119 2 - Электрослесарь строительный*
ПК 2.19.1. Владеть знаниями электрических схем средней сложности, основ устройства монтируемых приборов и аппаратов;
ПК 2.19.2. Знать порядок работы на технологических линиях, правила и способы маркировки деталей конструкций;
ПК 2.19.3. Применять на практике правила комплектования материалов и оборудования;
ПК 2.19.4. Владеть основами устройства высоковольтных приборов и аппаратов;
ПК 2.19.5. Владеть способами обработки контактных поверхностей;
ПК 2.19.6. Знать типы и конструкции распределительных щитов, пультов и шкафов управления и защиты;
ПК 2.19.7. Владеть способами и методами проверки и регулирования электрического оборудования.
2.20
140120 2-Специалист по сухому методу строительства
ПК 2.20.1. Знать классификацию отделочных панелей по материалу (деревянные, на основе заменителей дерева, пластиковые, акустические, гипсокартона);
ПК 2.20.2. Владеть способами крепления панелей к стенам;
ПК 2.20.3. Знать свойства и марки клеев для стеновых и потолочных панелей;
ПК 2.20.4. Производить обшивку стен и потолков гипсокартоном;
ПК 2.20.5. Производить устройство подвесных потолков;
ПК 2.20.6 Производить устройство подшивных потолков;
ПК 2.20.7. Производить устройство натяжных потолков.
2.21
140122 2 - Монтажник каркасно-обшивных конструкций
ПК 2.22.1. Выполнять подготовительные работы при производстве монтажа каркасно-обшивочных конструкций.
ПК 2.22.2. Устраивать ограждающие конструкции, перегородки.
ПК 2.22.3. Выполнять отделку внутренних и наружных поверхностей с использованием листовых материалов, панелей, плит.
ПК 2.22.4. Выполнять ремонт каркасно-обшивочных конструкций
2.22
140124 2 – Мастер строитель широкого профиля
Выполнение арматурных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве арматурных работ.
ПК 2.24.2. Изготавливать арматурные конструкции.
ПК 2.24.3. Армировать железобетонные конструкции различной сложности.
ПК 2.24.4. Контролировать качество арматурных работ.
Выполнение бетонных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве бетонных работ.
ПК 2.24.2. Производить бетонные работы различной сложности.
ПК 2.24.3. Контролировать качество бетонных и железобетонных работ.
ПК 2.24. 4. Выполнять ремонт бетонных и железобетонных конструкций.
Выполнение каменных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве каменных работ.
ПК 2.24.2. Производить общие каменные работы различной сложности.
ПК 2.24.3. Выполнять сложные архитектурные элементы из кирпича и камня.
ПК 2.24.4. Выполнять монтажные работы при возведении кирпичных зданий.

КҚ 2.24.5. Тастарды қалауды орындау кезінде жылу оқшаулағыш жұмыстарын өндіру.
КҚ 2.24.6. тас жұмыстары кезінде сапасын қадағалау.
КҚ 2.24.7. Тас констукциясына жөндеу жүргізу.
Металл констукциясы және құрамалы темір бетоннан ғимараттармен имараттардың барлық типтеріне жинақтау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.1. Жинақтау жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.2. Барлық типтік ғимараттарды тұрғызу кезінде темірбетон констукциясын жинақтап өндіру.
КҚ 2.24.3. Ғимарттармен имараттарды металл констукциясымен жинақтау өндіру.
КҚ 2.24.4. Жинақтау жұмыстарының сапасын қадағалау.
Пеш салу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.24.1. Пеш салу жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.2. Әр түрлі типті пештерге қалауды өндіру.
КҚ 2.24.3. Пештерді әртүрлі материалдармен әрлеу.
КҚ 2.24.4. Пеш салу жұмыстары кезінде сапасын қадағалау.
КҚ 2.24.5. Пештерге жөндеу жұмыстарын өндіру.
Құрылыс ұстасы жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.1. Құрылыс ұстасы жұмыстарын өндіру алдында дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.24.2. Құрылыс жүктері және констукцияларды ір түрлі топтағы ұсталықпен өндіру.
Электірлі дәнекерлеуді қолмен орындау жұмыстары.
КҚ 2.24.1. Электірлі дәнекерлеуді қолмен орындау жұмыстарын орындау алдында дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.24.2. Әр түрлі күрделілерге металл констукциясын қолмен электрлі дәнекерлеуді жұргізу.
КҚ 2.24.3.Әр түрлі күрделілерге металлдарды кесуді жүргізу.
КҚ 2.24.4. Әр түрлі құралдардың және бұйындардың еруі.
КҚ 2.24.5. Дәнекерлеу жұмыстарының сапасын қадағалау.
2.22
1401252 – Өңдеу құрылыс жұмыстарының шебері
Сылақ жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.1. Сылақ жұмыстарын орындағаннан бұрын дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.25.2. Күрделі үстіңгі беттерді сылақтауды орындау.
КҚ 2.25.3. Сылақталған беттерді әрлеу.
КҚ 2.25.4. Сылақталған беттерге жөндеу жүргізу.
Қаңқалы-қаптау конструкциясын жинақтау
КҚ 2.25.1. Қаңқалы-қаптау конструкциясын жинақтау өндірісі кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.25.2. Таса қабырғаларды констукциясын орнату.
КҚ 2.25.3. Тақта, панель, парақ материалдарын қолдана отырып сыртқы және ішкі кеңістіктерді әрлеу.
КҚ 2.25.4. Қаңқалы-қаптау конструкциясы жұмысын орындау.
Сырлау жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.1. Сырлау жұмыстарын өндірер алдында дайындық жұмысын жүргізу.
КҚ 2.25.2. Беттерді әр түрлі сылақ құрамдарымен бояу.
КҚ 2.25.3. Беттерді әр түрлі материалдармен желімдеу.
КҚ 2.25.4. Боялған және желімденген беттерге жөндеу жүргізу.
Плитамен және таскескенмен әрлеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.1. Әрлеу жұмыстарын өндіру алдында дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.2. Көлбеу (горизонтальды) және тік (вертикальды) үстіңгі беттеріне әрлеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.3. Плитамен және таскескенмен әрлеу жұмыстарын орындау.
Синтетикалық материалдан әрлеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.1. Синтетикалық материалмен әрлеу жұмыстарын өндіру алдында дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.25.2. Әр түрлі күрделі беттерге синтетикалық материалдармен өңдеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.25.3. Синтетикалық материалдармен әрленген беттерге жөндеу жүргізу.
Мозайкалық жұмысты орындау.
КҚ 2.25.1. Мозайкалық едендерді орнату кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.25.2. Мозайкалық едендерді орындау.
КҚ 2.25.3. Мозайкалық едендерге жөндеу жүргізу.
140126 2 – Жалпы құрылыс жұмыстарының шебері
Арқаулаушылық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.1. Арқаулаушылық жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.2. Арқаулаушылық конструкцияларды дайындау.
КҚ 2.26.3. Әр түрлі күрделілерге темір бетон констукциясын армалау.
КҚ 2.26.4. Арматуралау жұмысы кезінде сапасын қадағалап тұру.
Бетондау жұмысын орындау.
КҚ 2.26.1. Бетондау жұмысын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.2. Әр түрлі ауыр жұмыстарға бетон өнімдерін өндіру.
КҚ 2.26.3. Темір бетон және бетон жұмыстарының сапасын қадағалау.
КҚ 2.26. 4. Бетон және темірбетон констукциясынв жөндеу жұмыстарын орындау.
Тас жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.26.1. Тас жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.2. Әр тұрлі ауыр жұмыстарға жалпы тас өнімдерін өндіру.
КҚ 2.26.3. Орташа салмақты архитекторлық элементтерді кірпіштен және тастардан орындау.
КҚ 2.26.4. Кірпіш ғимараттарды орындау кезінде жабдықтау жұмыстарын жүргізу.

ПК 2.24.5. Производить гидроизоляционные работы при выполнении каменной кладки.
ПК 2.24.6. Контролировать качество каменных работ.
ПК 2.24.7. Выполнять ремонт каменных конструкций.
Выполнение монтажных работ при возведении всех типов зданий и сооружений из сборных железобетонных и металлических конструкций.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве монтажных работ.
ПК 2.24.2. Производить монтаж железобетонных конструкций при возведении всех типов зданий.
ПК 2.24.3. Производить монтаж металлических конструкций зданий и сооружений.
ПК 2.24.4. Контролировать качество монтажных работ.
Выполнение печных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве печных работ.
ПК 2.24.2. Производить кладку различных типов печей.
ПК 2.24.3. Выполнять отделку печей различными материалами.
ПК 2.24.4. Контролировать качество печных работ.
ПК 2.24.5. Производить ремонт печей.
Выполнение стропальных работ.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве стропальных работ.
ПК 2.24.2. Производить строповку и увязку различных групп строительных грузов и конструкций.
Выполнение сварочных работ ручной электродуговой сваркой.
ПК 2.24.1. Выполнять подготовительные работы при производстве сварочных работ ручной электродуговой сваркой.
ПК 2.24.2. Производить ручную электродуговую сварку металлических конструкций различной сложности.
ПК 2.24.3. Производить резку металлов различной сложности.
ПК 2.24.4. Выполнять наплавку различных деталей и изделий.
ПК 2.24.5. Осуществлять контроль качества сварочных работ
2.22
140125 2 - Мастер отделочных строительных работ
Выполнение штукатурных работ.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при производстве штукатурных работ.
ПК 2.25.2. Производить оштукатуривание поверхностей различной степени сложности.
ПК 2.25.3. Выполнять отделку оштукатуренных поверхностей.
ПК 2.25.4. Выполнять ремонт оштукатуренных поверхностей.
Выполнение монтажа каркасно-обшивочных конструкций.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при производстве монтажа каркасно-обшивочных конструкций.
ПК 2.25.2. Устраивать ограждающие конструкции, перегородки.
ПК 2.25.3. Выполнять отделку внутренних и наружных поверхностей с использованием листовых материалов, панелей, плит.
ПК 2.25.4. Выполнять ремонт каркасно-обшивочных конструкций.
Выполнение малярных работ.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при производстве малярных работ.
ПК 2.25.2. Окрашивать поверхности различными малярными составами.
ПК 2.25.3. Оклеивать поверхности различными материалами.
ПК 2.25.4. Выполнять ремонт окрашенных и оклеенных поверхностей.
Выполнение облицовочных работ плитками и плитами.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при производстве облицовочных работ.
ПК 2.25.2. Выполнять облицовочные работы горизонтальных и вертикальных поверхностей.
ПК 2.25.3. Выполнять ремонт облицованных поверхностей плитками и плитами.
Выполнение облицовочных работ синтетическими материалами.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при облицовке синтетическими материалами.
ПК 2.25.2. Выполнять облицовку синтетическими материалами различной сложности.
ПК 2.25.3. Выполнять ремонт облицованных поверхностей синтетическими материалами.
Выполнение мозаичных работ.
ПК 2.25.1. Выполнять подготовительные работы при устройстве мозаичных полов.
ПК 2.25.2. Устраивать мозаичные полы.
ПК 2.25.3. Выполнять ремонт мозаичных полов.
3.26
1401262 - Мастер общестроительных работ
Выполнение арматурных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве арматурных работ.
ПК 2.26.2. Изготавливать арматурные конструкции.
ПК 2.26.3. Армировать железобетонные конструкции различной сложности.
ПК 2.26.4. Контролировать качество арматурных работ.
Выполнение бетонных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве бетонных работ.
ПК 2.26.2. Производить бетонные работы различной сложности.
ПК 2.26.3. Контролировать качество бетонных и железобетонных работ.
ПК 2.26. 4. Выполнять ремонт бетонных и железобетонных конструкций.
Выполнение каменных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве каменных работ.
ПК 2.26.2. Производить общие каменные работы различной сложности.
ПК 2.26.3. Выполнять сложные архитектурные элементы из кирпича и камня.
ПК 2.26.4. Выполнять монтажные работы при возведении кирпичных зданий.

КҚ 2.26.5. Тастарды қалауды орындау кезінде жылу оқшаулағыш жұмыстарын өндіру.
КҚ 2.26.6. тас жұмыстары кезінде сапасын қадағалау.
КҚ 2.26.7. Тас констукциясына жөндеу жүргізу.
Металл констукциясы және құрамалы темір бетоннан ғимараттармен имараттардың барлық типтеріне жинақтау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.1. Жинақтау жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.2. Барлық типтік ғимараттарды тұрғызу кезінде темірбетон констукциясын жинақтап өндіру.
КҚ 2.26.3. Ғимарттармен имараттарды металл констукциясымен жинақтау өндіру.
КҚ 2.26.4. Жинақтау жұмыстарының сапасын қадағалау.
Пеш салу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.24.1. Пеш салу жұмыстарын өндіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.2. Әр түрлі типті пештерге қалауды өндіру.
КҚ 2.26.3. Пештерді әртүрлі материалдармен әрлеу.
КҚ 2.26.4. Пеш салу жұмыстары кезінде сапасын қадағалау.
КҚ 2.26.5. Пештерге жөндеу жұмыстарын өндіру.
Стропальдық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.1. Стропальдық жұмыстарын өндіру алдында дайындық жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.26.2. Құрылыс жүктері және констукцияларды әр түрлі топтағы ұсталықпен өндіру.
Электрлі дәнекерлеуді қолмен орындау жұмыстары.
КҚ 2.26.1. Электірлі дәнекерлеуді қолмен орындау жұмыстарын орындау алдында дайындық жұмыстарын орындау.
КҚ 2.26.2. Әр түрлі күрделілерге металл констукциясын қолмен электрлі дәнекерлеуді жұргізу.
КҚ 2.26.3.Әр түрлі күрделілерге металлдарды кесуді жүргізу.
КҚ 2.26.4. Әр түрлі құралдардың және бұйындардың еруі.
КҚ 2.26.5. Дәнекерлеу жұмыстарының сапасын қадағалау.
3.1
140121 3 - Құрылыс - технигі
КҚ 3.21.1. Жобаланған сызу мен сызба геометрияның амал – тәсілдері, қағидаларын практикада қолдану;
КҚ 3.21.2. Құрылыс сызбаларын жасау мен безендіруге арналған ЕСКД пен СПДС стандарт талаптарын орындау;
КҚ 3.21.3. Автоматты жобалау жүйесін (АЖЖ) қолдана отырып, сызбаларды орындау;
КҚ 3.21.4. Төзімділік, қаттылық және тұрақтылықтың негізгі есебін жасау;
КҚ 3.21.5. Негізгі электротехниканы білу және ғимаратты электрмен жабдықтаудың негізгі есептерін жасау;
КҚ 3.21.6. Электрмен жабдықтау, электр технологиясы және құрылыс алаңшаларын электрмен жабдықтауды білу;
КҚ 3.21.7. Құрылыс материалдары мен бұйымдарының қолданылу аясы мен негізгі қасиеттері жайлы білімдерін практикада қолдану және оларды қабылдау мен қоймаға сақтау ережелерін, шығынды үнемдеу бойынша қойылатын талаптарды білу;
КҚ 3.21.8. Топырақтың жайын, құрамын, қасиеттерінің негізгі параметрлерін білу;
КҚ 3.21.9. Негізгі геодезиялық анықтауларды, әдістерді және определения, топографогеодезиялық жұмыстарды орындау принциптері мен тәсілдерін білу, геодезиялық құралдармен жұмыс істеу;

ПК 2.26.5. Производить гидроизоляционные работы при выполнении каменной кладки.
ПК 2.26.6. Контролировать качество каменных работ.
ПК 2.26.7. Выполнять ремонт каменных конструкций.
Выполнение монтажных работ при возведении всех типов зданий и сооружений из сборных железобетонных и металлических конструкций.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве монтажных работ.
ПК 2.26.2. Производить монтаж железобетонных конструкций при возведении всех типов зданий.
ПК 2.26.3. Производить монтаж металлических конструкций зданий и сооружений.
ПК 2.26.4. Контролировать качество монтажных работ.
Выполнение печных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве печных работ.
ПК 2.26.2. Производить кладку различных типов печей.
ПК 2.26.3. Выполнять отделку печей различными материалами.
ПК 2.26.4. Контролировать качество печных работ.
ПК 2.26.5. Производить ремонт печей.
Выполнение стропальных работ.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве стропальных работ.
ПК 2.26.2. Производить строповку и увязку различных групп строительных грузов и конструкций.
Выполнение сварочных работ ручной электродуговой сваркой.
ПК 2.26.1. Выполнять подготовительные работы при производстве сварочных работ ручной электродуговой сваркой.
ПК 2.26.2. Производитьручную электродуговую сварку металлических конструкций различной сложности.
ПК 2.26.3. Производить резку металлов различной сложности.
ПК 2.26.4. Выполнять наплавку различных деталей и изделий.
ПК 2.26.5. Осуществлять контроль качества сварочных работ
3.1
140121 3 - Техник-строитель
ПК 3.21.1. Применять на практике законы, методы и приемы проекционного черчения и начертательной геометрии;
ПК 3.21.2. Выполнять требования стандартов ЕСКД и СПДС к оформлению и составлению строительных чертежей;
ПК 3.21.3. Выполнять чертежи с использованием системы автоматического проектирования (САПР);
ПК 3.21.4. Производить основные расчеты на прочность, жесткость и устойчивость;
ПК 3.21.5. Знать основы электротехники и выполнять основные расчеты электроснабжения зданий;
ПК 3.21.6. Знать электроснабжение, электротехнологии и электрооборудование строительных площадок;
ПК 3.21.7. Применять на практике знания основных свойств и области применения строительных материалов и изделий, знать правила их приемки и складирования, требования по экономному расходованию;
ПК 3.21.8 Знать основные параметры состава, состояние и свойства грунтов;
ПК 3.21.9. Знать основные геодезические определения, методы и принципы выполнения топографогеодезических работ, работать с геодезическими приборами;

КҚ 3.21.10. Құрылыс машиналарының техникалық - экономикалық және пайдалану көрсеткіштерін, жұмыс істеу принциптерін, қолданылу орнын білу және негізгі кіші механизациялық құралдар, олардың құрылыс жұмыстарының түрлеріне сәйкес қолданылу ережелерін, кіші механизациялық құралдары мен құрылыс машиналарын пайдалануда еңбекті қорғауды білу;
КҚ 3.21.11.Техникалық және тарифтік норма негіздерін, жобалық – сметалық құжаттарды бекіту мен келісу, жасалу тәртібі, құрамы жайлы білімін практикада қолдану;
КҚ 3.21.12. Құрылыс ұйымдарының негізгі қорлары мен айналым қаражаттары, оларды пайдалану көрсеткіштері жайлы білу;
КҚ 3.21.13. Ұйымның қаржы және еңбек қорларының құрамы, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштері жайлы білу;
КҚ 3.21.14. Қазіргі жағдайдағы еңбекке ақы төлеу нысандары, баға белгілеу жайлы білу;
КҚ 3.21.15. Құрылыс ұйымдарының (мекемелерінің) қызметін ұйымдастыру және жоспарлау жайлы білу;
КҚ 3.21.16. Бизнес- жоспар жасау;
КҚ 3.21.17. Құрылыс ұйымдарын басқару негіздерін білу;
КҚ 3.21.18. Маркетинг стратегиясы мен тактикасын білу;
КҚ 3.21.19.Құрылыс сызбаларын жасау міндеттерін шешуде нормативтік құжаттарды қолдану;
КҚ 3.21.20.Құрылыс сызбаларын қолмен және компьютерлік графикамен жасау;
КҚ 3.21.21. Нобайлар жасау;
КҚ 3.21.2. Төзімділігін, қаттылығын және орнықтылығын есептеу;
КҚ 3.21.23. Жасалынған сұлбаға сай электр жабдықтары мен электрлік құралдарды іске қосу, ауыстыру, жерге қосу;
КҚ 3.21.24. Құрылыс алаңында электрлік технология және электрлік жабдықтарды қолдану бойынша оңтайлы шешімдер қабылдау;
КҚ 3.21.25. Сыртқы белгілері мен таңбалары бойынша құрылыс материалдары мен бұйымдарының түрлері мен сапасын анықтау;
КҚ 3.21.26. Нақты жағдайда қолдану үшін құрылыс материалдары мен бұйымдарын техникалық және экономикалық жағынан негізделген таңдау жасау;
КҚ 3.21.27.Геологиялық тілік, стратиграфиялық бағана жасау және топырақтың төзімділігін және түрін өзгерткіштік қасиетін анықтау;
КҚ 3.21.28. Геологиялық карта мен кесінділерді оқу;
КҚ 3.21.29. Топографиялық картаны оқу, карта бойынша жобаланған линиялардың ұзындығы мен бағыт – бағдар бұрыштарын, координаттары мен биіктігін анықтау; анықталған координат бойынша нүктенің орналасу жайын және құрал – саймандық тәсілмен жобалық жер көлемін анықтау;
КҚ 3.21.30. Механизацияланған құрылыс жұмыстарын атқару үшін құрылыс машиналары мен кіші механизациялық құралдардың өнімділігін анықтау және комплектісін таңдау, энергетикалық құрылғылар, көлік құралдары, құрылыс машиналарының жедел жұмыс істеуінің есебін жүргізу;

ПК 3.21.10. Знать назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их применения при соответствующих видах строительных работ, охрану труда при эксплуатации строительных машин и средств малой механизации;
ПК 3.21.11. Применять на практике знания о составе, порядке разработки, согласования и утверждения проектно-сметной документации; основ технического и тарифного нормирования;
ПК 3.21.12. Обладать знаниями основных фондов и оборотных средств строительной организации, показателями их использования;
ПК 3.21.13. Обладать знаниями о составе трудовых и финансовых ресурсов организации, показателей их эффективного использования;
ПК 3.21.14. Обладать знаниями по механизмам ценообразования, формам оплаты труда в современных условиях;
ПК 3.21.15. Владеть знаниями по организации и планированию деятельности строительной организации (предприятия);
ПК 3.21.16. Разрабатывать бизнес-плана;
ПК 3.21.17. Владеть знаниями основ управления строительной организацией;
ПК 3.21.18. Владеть знаниями по стратегии и тактики маркетинга;
ПК 3.21.19. Пользоваться нормативной документацией при решении задач по составлению строительных чертежей;
ПК 3.21.20. Выполнять строительные чертежи в ручной и компьютерной графике;
ПК 3.21.21. Выполнять эскизы;
ПК 3.21.22. Выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость;
ПК 3.21.23. Подключать, переключать, заземлять электрооборудование и электроинструмент согласно существующим схемам;
ПК 3.21.24. Принимать оптимальные решения по использованию электротехнологий и электрооборудования на строительной площадке;
ПК 3.21.25. Определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий;
ПК 3.21.26. Производить технический и экономический обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования;
ПК 3.21.27. Выполнять геологический разрез, стратиграфическую колонку и определять прочность и деформативные свойства грунтов;
ПК 3.21.28. Читать геологическую карту и разрезы;
ПК 3.21.29. Читать топографическую карту, определять по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты; по известным координатам определять положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами;
ПК 3.21.30. Определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных строительных работ; вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств;

КҚ 3.21.31. Сметалық құжат жасау;
КҚ 3.21.32. Жұмыс өндірісінде наряд жасау, бригаданың алатын жалақысын есептеп шығару, бөлу;
КҚ 3.21.33. Құрылыс ұйымының экономикалық қызметінің негізгі көрсеткіштерін есептеу;
КҚ 3.21.34. Құрылыстың негізгі үлесті техникалық–экономикалық көрсеткіштерін (ТЭК) есептеу;
КҚ 3.21.35. Шағын мекеменің негізгі тіркеу құжаттарын рәсімдеу;
КҚ 3.21.36. Келісімшарттар құру, жасасу;
КҚ 3.21.37. Нарық жайлы мәліметтерді пайдалану, тауар атауларын, тауар қозғалысы мен өтімін анықтау;
3.2
140123 3 - Қаңқалы-қаптау технологиясы бойынша маман
КҚ 3.23.1. Бригада жұмыстарын жоспарлау.
КҚ 3.23.2. Біліктілігіне байланысты белгіленген міндеттерді әр бір мүшелерге тағайындау.
КҚ 3.23.3. Әр бригада мүшелері орындаған жұмыстарын бағалау және қадағалау.
КҚ 3.23.4. Еңбекті қорғау шарттарына сәйкес бригада жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3.23.5. Жұмыстың қауіпсіздік жақтарын қарастыру.
КҚ 3.23.6. Техникалық шарттар және жоба жұмыстарының орындалу шарттарына жиі және құралдандырылған бағалау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.23.7. Сызаттарды пайда болуын бәсеңдету
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 351-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:  1400000 – Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы:                    1403000 – Ішкі санитарлық-техникалық
құрылғыларды, желдеткіштерді
және инженерлік жүйелерді
монтаждау және пайдалану
(түрлері бойынша)
Біліктілігі: 140301 2 - Сантехник-слесарi*
140302 2 - Технологиялық кұбыр жолдарын құрастырушы*
140303 2 - Санитарлық-техникалық кұрал-жабдықты
құрастырушы *
140304 2 - Желдету жүйелерiн құрастырушы ауаны
кондиционерлеу, пневмакөлiктi, аспирациялауы*
140305 2 - Санитарлық-техникалық жүйелер мен
кұрылғыларды құрастырушы*

ПК 3.21.31. Составлять сметную документацию;
ПК 3.21.32. Составлять наряды на производство работ, производить начисления и распределения заработной платы в бригаде;
ПК 3.21.33. Рассчитывать основные показатели экономической деятельности строительной организации;
ПК 3.21.34. Рассчитывать основные удельные технико–экономические показатели (ТЭП) строительства;
ПК 3.21.35. Оформлять основные документы по регистрации малых предприятий;
ПК 3.21.36. Составлять и заключать договоры;
ПК 3.21.37. Использовать информацию о рынке, определять товарную номенклатуру, товародвижение и сбыт;
3.2
1401233- Специалист по каркасно-обшивным технологиям
ПК 3.23.1. Планировать работу бригады.
ПК 3.23.2. Распределять обязанности между ее членами в соответствии с их квалификацией.
ПК 3.23.3. Контролировать и оценивать работу, выполняемую каждым членом бригады.
ПК 3.23.4. Организовывать работу бригады в соответствии с требованиями охраны труда.
ПК 3.23.5. Применять безопасные приемы работы.
ПК 3.23.6. Визуально и инструментально проводить оценку соответствия выполненных работ требованиям проекта и технических условий.
ПК 3.23.7. Устранять выявленные дефекты
Приложение 351
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1403000 - Монтаж и эксплуатация внутренних
санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем
(по видам)
Квалификации: 140301 2 - Слесарь-сантехник*
140302 2 - Монтажник технологических трубопроводов*
140303 2 - Монтажник санитарно-технического
оборудования*
140304 2 - Монтажник систем вентиляции,
кондиционирования
воздуха, пневмотранспорта и аспирации*
140305 2 - Монтажник санитарно-технических систем и
оборудования*

144
ӨО 03
Дипломдық жобалау (8 апта)
288
АА. 00
Аралық аттестаттау
252
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
КА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытуға бөлінген сағат саны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 356-қосымша
1403000 - Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілдері
Қазақ (орыс) тілінің фонетика, лексика, морфология, синтаксисі. Сөз дамыту. Мамандық бойынша терминология. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. (Сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік қарым қатынас.
Білімдер:
қазақ (орыс) тілінің фонетика, лексика, морфология, синтаксисін;
- мамандық бойынша
терминологияны.
Іскерліктер:
- кәсіптік-бағыттағы мәтінді (сөздікпен) аудару техникасы;
- кәсіптік деңгейде қарым-қатынас жасауды
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіптік қарым қатынасқа арналған лексика грамматикалық материал. Кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлері.
Білімдер:
- кәсіптік қарым қатынасқа арналған, мамандық бойынша қажетті материалды;
Іскерліктер:
- кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлерін ажырата білуді.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Денсаулықты нығайту, дененің үйлесімді дамуына ықпал тигізу. Өмірлік маңызды қозғалу дағдылықтары мен мүмкіндіктерін үйрету. Адам ағзасының функционалдық мүмкіндіктерін жетілдіру. Қозғалыс мүмкіндіктерін дамыту. Топпен және жеке бастпен қарым-қатынаста жұмыс істеудегі психикалық ерекшеліктерді тәрбиелеу.
Педагогика, психология, физиология, гигиена, жарақаттанудан сақтану, келбетті түзету білімдерінің негізін оқып үйрену.
Дене тәрбиесімен өздігінен айналысуды ұйымдастыру және практикалық ептілігін қалыптастыру.
Қазақстандағы дене тәрбиесінің даму тарихы. Қозғалыс іс-әрекеттерді үйрену және дене шынықтыру сапасын оқытудың педагогикалық, физиологиялық және психологиялық негіздері. Бұлшық етке күш салудағы тыныс алу, қан айналымы және денеге қуат берудің физиологиялық негіздері. Дене шынықтыру сапасындағы жас шамасының ерекшеліктері. Жеке ағзаның психофункционалды ерекшелігі.
Дене жаттығуларымен жеке айналысуды ұйымдастыру тәсілдері. Жеке гигиена және жарақаттанудан сақтану ережелері. Таңдаған спорт түріне қарай қозғалыс іс-әрекеттерін техникалық дұрыс орындау. Дене ерекшеліктеріне қарай қабілеттерді жетілдіру жеке жаттығуларын жүргізу.
Дене жаттығуларын жасаған кезде ағзаның функционалдық жағдайын бақылау және реттеу.
Жарақаттанудан сақтану және қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Заманауи спорттық жабдықтар мен құрал саймандарды дене шынықтыруын жетілдіру үшін тиімді қолдану.
Білімдер:
- олимпиадалық ойындар мен спорттың даму тарихын;
- адам қозғалысының ерекшеліктері мен тәсілдерін, психологиялық және биологиялық прцесстердің адам қозғалысы мен дамуына тигізер маңызы мен орны;
- дене жаттығуларын жасағанда қан айналымы, тыныс алу және қаңқа бұлшық еттерінің жұмыс істеу ерекшеліктерін бақылаудың қарапайым тәсілдері жайлы;
- есту және көру мүшелерінің маңызын және оларды дамыту жаттығуларын;
- жасалатын жаттығулар терминологиясын;
- дене ерекшеліктері және оларды тестілеудің жалпы ережелерін;
- жеке гигиена, шынықтыру процедураларының ережелерін, дене келбетінің бұзылуын болдырмаудың және дене сымбаттылығын сақтаудың негіздері;
- дене тәрбиесі сабағында болуы мүмкін жарақаттану себептері мен оның алдын алуды.
Іскерліктер:
- дұрыс келбетті қалыптастыру, икемділік, күш жинау және жетілу үйлесімділігін қалыптастыратын таңғы гимнастика және дене жаттығуларының кешенін тиімді орындау және таңдау;
- жүрек қағысының жылдамдығы көрсеткіштері, хал-жайына, сырт көрсеткіштеріне қарай жүктеме беру тәртібін және дене дамуын бақылауды арнайы күнделікке тіркеу;
- өзіндік жаттығулар ұйымдастыру және жүргізу;
- дене тәрбиесі сабағында өз құрдастары және курстастарымен қарым-қатынаста болуды.
БК 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер

144
ПО 03
Дипломное проектирование (8 нед.)
288
ПА. 00
Промежуточная аттестация
252
ИА. 00
Итоговая аттестация:
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
***Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 356
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1403000 - Монтаж и эксплуатация внутренних
санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных
систем (по видам)
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике повышенного уровня квалификации.
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на государственном языке. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- фонетику, лексику, морфологию, синтаксис казахского (русского) языка;
- терминологию по специальности.
Умения:
- переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст;
- профессионально общаться.
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 03
Физическая культура.
Укрепление здоровья, содействие гармоническому физическому развитию. Расширение двигательного опыта
Обучение жизненно важным двигательным умениям и навыкам. Совершенствование функциональных возможностей организма. Развитие двигательных способностей.
Воспитание индивидуальных психических черт и особенностей в общении и коллективном взаимодействии
Обучение основам знаний педагогики, психологии, физиологии, гигиены, профилактики травматизма, коррекции осанки.
Формирование практических умений в организации и проведении самостоятельных форм занятий физической культурой.
Историческое развитие физической культуры в Казахстане.
Педагогические, физиологические и психологические основы обучения двигательных действий и воспитания физических качеств.
Физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращение и энергообеспечение при мышечных нагрузках.
Возрастные особенности развития физических качеств.
Психофункциональные особенности собственного организма.
Способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями.
Правила личной гигиены, профилактики травматизма.
Технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации.
Проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей.
Разрабатывать индивидуальный двигательный режим
Контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений
Соблюдать правила безопасности и профилактики травматизма
Пользоваться современным спортивным инвентарем и оборудованием с целью повышения эффективности самостоятельных форм занятий физической культурой
Знания:
- Об особенностях зарождения физической культуры, истории первых Олимпийских игр;
- О способах и особенностях движений и передвижений человека, роли и значении психических и биологических процессов в осуществлении двигательных актов;
- О работе скелетных мышц, систем дыхания и кровообращения при выполнении физических упражнений, о способах простейшего контроля за деятельностью этих систем;
- Об обучении движениям, роли зрительного и слухового анализаторов при их освоении и выполнении;
- О терминологии изучаемых упражнений, об их функциональном смысле и направленности воздействия на организм;
- О физических качествах и общих правилах их тестирования;
- Об общих и индивидуальных основах личной гигиены, о правилах использования закаливающих процедур, профилактики нарушений осанки и поддержания достойного внешнего вида;
- О причинах травматизма на занятиях физической культурой и правилах его предупреждения.
Умения:
- Составлять и правильно выполнять комплексы утренней гимнастики и комплексы физических упражнений на развитие координации, гибкости, силы, на формирование правильной осанки;
- Вести дневник самонаблюдения за физическим развитием и физической подготовленностью, контролировать режимы нагрузок по внешним признакам, самочувствию и показателям частоты сердечных сокращений;
- Организовывать и проводить самостоятельные занятия;
- Уметь взаимодействовать с сокурсниками и сверстниками в процессе занятий физической культурой.
БК 7
ОПД 02
Общепрофессиональные дисциплины

ЖКП 2.1
Сызу
Сызуды безендiру ережелерi. Сызбадағы геометриялық құрулар. Сызбадағы проекциялық көрiнiстер. Қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диметриялық проекцияларын бiр және үш жазықтыққа тiк бұрышпен проекциялау. Бөлшектердiң изометриялық проекциясы мен сызбасы. Геометриялық фигуралардың жазбасы. Технологиялық сызба негiздерi. Сызбада көрiнiстердi орналастыру. Қималар мен кесiктер. Бөлшектердiң сызбасын жеткiлiктi көрiнiстермен, қималар мен кесiктерiн тiк бұрышпен аксонометриялық осiн ескере отрып орындау. Машина жасау сызбасы. Ажырамайтын қосылыстар. Жинақтаушы сызба, жұмыстық сызба, бөлшектер эскизi, жинақтаушы
Білімдер:
- сызудың линияларын және сызудағы жазуларды орындау ережелерін;сызба геометриясы мен проекциялық сызудың негізін, машинақұрылыс сызуын;
Іскерліктер:
- жұмысшы сызба эскизі мен құрама сызуларды және ғимараттың жоспары мен тілігін; бас жоспарды орындауды.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ2.3.12
КҚ2.4.16
КҚ2.5.15
КҚ2.8.8
ЖКП 2.2
Электротехника
Электр және магнит тiзбегi. Тұрақты ток тiзбегi. Айнымалы ток тiзбегi. Электрлi магнитизм және магнетизм. Электр құрылғылары. Электр құрғылары туралы тусiнiк негiздерi. Электронды приборлар мен құрылғылар. Электр өлшегiш приборлар мен құрылғылар және олардың қолданылуы. Трансформаторлар. Электр машиналары. Электр аппараттары. Өндiрiсте электр энергиясын пайдалану және жанжаққа тарату. Электр станциялары, желiлер және электр мен қамтамасыз ету. Электр жетегi мен электрлi автоматика.
Білімдер:
электрлік және магниттік тізбектердің айырмашы-лығын; айнымалы токтың электрлік тізбегін; магнит тізбектерін; электрлік құрылымдар-ды; электрлік құры-лымдар туралы негізгі түсініктерді; электрон-дық аспаптар мен қондырғылар; электр өлшегіш аспаптар мен олардың қолданылуы; трансформаторлар; электр машиналары; электр энергиясының өндірісі, таралуы және қолданылуы; жүйелер қондырғылары мен елді мекендерді электрмен қамтамасыз ету.
Іскерліктер:электр тізбектерін құру сақтағыштарды ауыстыру, сымдарды жалғау және изоляциялау.
БҚ3
БҚ6
ЖКП 2.3
Нарықтық экономика негiздерi
Экономикалық теория негiздерi.
Нарықтық экономикаға кiрiспе Экономика туралы түсiнiк Сұраным. Ұсыныс. Нарықтық тепе-теңдiк. Тұтынашылар. Кiрiстi қалыптастыру мен бөлу. Әлеуметтiк қорғау мәселесi. Өндiрiс және нарық. Нарықтық экономика жағдайындағы жұмысшылар. Бәсекелестiк және монополия. Сақтандыру және тәуекелдi болу Маркетинг және жарнама. Ақша және банк жүйесi. Бағалы қағаздар. Мемлекет және экономика. Салықтар. ҚР салық жүйесi. Қазiргi экономикадағы биржалар. Еңбек рыногы. Еңбекпен қамту және жұмыссыздық. Бизнестi ұйымдастыру нысандары. Басқару. Менеджмент. Экономикалық даму мен циклдық. Халықаралық сауда және әлемдәк экономика Өркениет пен экономиканың толғақты проблемалары. Бизнеспен танысу.
Білімдер:
сұраныс, нарықтық тепе-теңдік, тұтынушылар; кірістерді қалыптастыру және тарату; әлеуметтік қорғау сұрақтары; өндіріс және нарық; конкуренция және монополия; тәуекелділікті сақтандыру; маркетинг және жарнама; ақша және банк жүйесі; құнды қағаздар; ҚР салық жүйесі; кәзіргі экономикадағы биржа; еңбек нарығы; еңбекпен қамту және жұмыссыздық; бизнесті ұйымдастыру үлгісі; басқару; менеджмент.
Іскерліктер:
кірістерді қалыптастыру және тарату; бәсекелестікке қабілетті болу; бизнес-жоспар құру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ОПД 2.1
Черчение
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение:
крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение:
условности в строительных чертежах. Планы и разрезы здания. Генплан
Знания:
- основы черчения и начертательной геометрии, машиностроительное и строительное черчение.
Умения:
- составлять рабочие эскизы,
- сборочные чертежи;
- вычерчивать планы и разрезы здания;
- разрабатывать генплан.
БК 1
БК 3
ПК 2.3.12
ПК 2.4.16
ПК 2.5.15
ПК 2.8.8
ОПД 2.2
Электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Основные понятия об электрических устройствах. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины. Электрические аппараты. Производство, распределение и использование электроэнергии.
Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроавтоматика.
знания:
- различие между электрическими и магнитными цепями;
- электрические цепи переменного тока;
- магнитные цепи;
- электрические устройства; основные понятия об электрических устройствах;
- электронные приборы и устройства; электроизмерительные приборы и их применение;
- производство, распределение и использование электроэнергии;
- устройство сети и электроснабжение населенных пунктов.
Умения:
- составлять электрические цепи,
- присоединятся к электропитанию;
- менять предохранители;
- соединять и изолировать провода.
БК3
БК6
ОПД 2.3
Основы рыночной экономики.
Основы экономической теории. Введение в рыночную экономику. Понятие об экономике. Спрос, предложение. Рыночное равновесие. Потребители. Формирование и распределение доходов. Вопросы социальной защиты. Производство и рынок. Рабочие в рыночной экономике. Конкуренция и монополия. Страхование и распределение риска. Маркетинг и реклама. Деньги и банковская система. Ценные бумаги. Государство и экономика. Налоги. Налоговая система в РК. Биржи в современной экономике. Рынок труда. Трудовая занятость и безработица. Формы организации бизнеса. Управление. Менеджмент. Экономический рост и цикличность. Международная торговля и мировая экономика. Актуальные проблемы цивилизации и экономики.
Знакомство с бизнесом.
Знания:
- спрос, предложение; рыночное равновесие; потребителей; формирование и распределение доходов;
- вопросы социальной защиты; производство и рынок;
- конкуренцию и монополии;
- страхование и распределение риска;
- маркетинг и рекламу;
- деньги и банковскую систему;
- ценные бумаги; налоговую систему в РК;
- биржи в современной экономике; рынок труда;
- трудовую занятость и безработицу;
- формы организации бизнеса;
- управление; менеджмент.
Умения:
- формировать и распределять доходы от прибыли предприятия;
- составлять бизнес-план.
БК 1
БК 2
БК 3

ЖКП 2.4
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тар-мақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау.
Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функцииональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
мәліметті кодтау; модельдеу; модель типтері; WINDOWS ОС жүйелері; электронды кесте EXSEL; вектор редакторы Corel DRAF; вирустардан сақтану; ойындар; архиваторлар; алгоритм туралы түсінік; алгоритм типтері; бағдарлама тілдері; структуралау; командалар мен операторлар; цикл операторлары; сызықты программаларды бағдарламалау; тармақталған бағдарламалар; циклдік программаларды бағдарламалау,
Іскерліктер:
шығармашылық жобаларды құрастыру; автоматтық реттеу: түсініктер мен анықтамалар, реттеуші параметр, реттеу объектісі, оның қасиеттері, сұлбасы, автоматтық басқару үрдісін қолмен басқаруға ауытыру және керісінше;
БҚ 3
БҚ 6
ЖКП 2.5
Еңбек қорғау
ҚР еңбекті қорғау туралы заңдары. Өрт қауіпсіздігі. Құрылғылардың классификациясы: арналуы, әрекеттерінің принципі, құрылымдардың ерекшеліктері, таңдау критериялары, пайдаланудың қауіпсіздік ережелері; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база; өндірістік травма; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар; еңбекті қорғау іс шаралары; алғашқы медициналық көмек көрсету;. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, ескеру шаралары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
- Қауіпсіздік техникасы;
- Электр қауіпсіздігінің техникасы;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәлімет;
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігін қадағалау;
- өндірістік травмада алғашқы көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін қадағалау.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП 2.6
Материалтану
Негізгі материалдар: қолдану облысы, олардың қасиеті. Теміркөміртекті қорытпалар. Түсті металдар және қорытпалар. Болат пен шойынның термиялық өңделуі. Темірлердің тотығуы және қорғау шаралары. Пластикалық массалар және олардан алынған өнімдер. Электрді изолязиялау және электрді өткізетін материалдар. Дәнекерлу электродтары туралы жалпы мәлімет. Дәнекерлеу сымдары.дәнекерлеу материалдарын дайындау ережелері. Дәнекерлеу материалдарының шығындарының нормасы. Көмекші матералдар. Сортамент құбырлардың, фитингі, фасонды бөлімдердің, арматуралар, бекіту құралдары. Сорттау құбырлардың номенклатурасымен фитингі, фасонды бөлімдері, арматуралар және бекіту құралдары. Қосалқы материалдар (зығыр бұрым, қызыл бояу, күкірт ерітінді және т.б.).
Білімдер:
- металдар мен қорытпалар туралы негізгі түсініктер;
- теміркөміртекті қорытпалар; түсті металдар мен олардың қорытпалары; - болат пен шойынның термиялық өңдеуі; металдардың тотығуы және оларға қолданатын шаралар;
- пластикалық масса және олардан алынған өнімдер; электроизоляциялық және электр тогын өткізетін материалдар;
- дәнекерленетін электродтар мен дәнекерленетін сымдардың қолданылуы, дәнекерленетін материалдарды дайындау; дәнекерленетін материалдардың шығынының нормасы.
Іскерліктер:
- әртүрлі материалдарды дәнекерлеуге дайындау; көмекші материалдарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.4.15
КҚ 2.5.14
КҚ 2.6.4 КҚ 2.8.1 КҚ 2.8.6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металдар мен пластмассаларды дәнекерлеу және кесу
Электрмен дәнекерлеудің құрылғылары, техникасы және технологиясы.
Дәнекерлеу посты: негізгі түлері, құрылғылардың, құралдар мен аспаптар жинақталуы және оларға қойылатын талаптар. Дәнекерлеу постында қызмет көрсеткенде қауіпсіздік техникасын және жұмыс орнын ұйымдастыруға талаптар. Біліктерді доғалық балқыту және пластиналарды төменгі, қиғаш және горизонтальды жағдайда дәнекерлеу жіктері (электродтың маркасы мен диаметрін таңдау, балқыту мен дәнекерлеудің режимін қою). Сыртқы түріне қарап дәнекерлеудің сапасын анықтау, дәнекерлеу жіктерінің ақауларын түзету.
Электрлік доға және оның қолданылуы.
Қорғаныш және инертті газдардың ортасында дәнекерлеу. Плазмалық доға және оның қолдануы. Плазмалық дәнекерлеуге арналған аспаптар және кескіштер.
Газбен дәнекерлеудің негізгі теориялары
Пісіретін жалын: түрлері, қолдануы, сыртқы және жылулық сипаттамалары, құрылымы. Металлургиялық процестер, газбен дәнекерлеу кезінде болатындар. Пісіретін материалдар. Газ дәнекерлеуінде қолданатын газдар: түрлері, қасиеттері, алыну тәсілдері. Флюстер: арналуы және оларға қойылатын талаптар.
Газбен дәнекерлеу жұмыстары
Қызмет ету және газбен дәнекерлеуге арналған аппараттарды пайдалануы. Ацетилендік генераторлар: арналуы классификациясы, құрылымы, жұмысы, қолдану әдістері. Біліктерді газбен балқыту, көміртекті болаттардан алынған пластиндерді дәнекерлеу және қысып ұстауы. Қолмен оттекті кесу: маңызы, тағайындауы, тәсілдердің таптастыруы. Қолдық пышақтар: таптастыру, конструктивті ерекшеліктері, техникалық сипаттамалары. Құрастыру және көміртекті болаттардан қарапайым бөлшектерді газбен дәнекерлеуі. Жұмыс орнын ұйымдастыруға және еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
Газбен дәнекерлеу жұмыстары
Газды көп қабатты ерітпелер және дәнекерлеу. Төмен және орташа қоспалы болаттардан газды дәнекерлеуі. Оттекті-флюстік кесу. Айналма тігістердің газды дәнекерлеуі. Түрлі түсті металдар және қорытпалардың газды дәнекерлеу. Қатты қорытпалармен газды балқытуы. Қарапайым бөлшектерден түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және конструкционды болаттардың орташа қиындықтағы бөлшегін газбен дәнекерлеу және құрастыру.
Қолмен доғалық дәнекерлеу және метал кесуі
Құрастыру және қарапайым бұйымдарды доғалық дәнекерлеуі. Дәнекерлеу кезінде бөлшектердің құрастыруы, қажетті саңылау құруы. Диаметрді іріктеп алуы және электродтар маркалары.
Қолмен доғалық дәнекерлеу және метал кесуі
Ауалы-доғалық кесу. Доғалық көп қабатты балқытулар және дәнекерлеу. Қорғаныш және инертті газдар ортасында қолмен доғалық дәнекерлеу. Төмен және орташа қоспалы болаттармен қолмен доғалық дәнекерлеу. Түрлі түсті металдар және қорытпаларды қолмен доғалық дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды қолмен доғалық балқыту. Плазмалы-доғалық кесу.
Шектен тек басқасының, барлық жағынан орташа қиындықтағы бөлшектер мен конструкциялар тігістерін пісірудегі доғалық дәнекерлеу және құрастыру.
Білімдер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарын және электрмен дәнекерлеу постында қызмет көрсету еңбегінің қауіпсіздігі; сыртқы түріне қарап дәнекермен жалғанған жерлердің сапасын анықтау, қорғаныш және газдардың ортасында дәнекерлеу жүргізу; плазмалық доға және оны қолдану, плазмалық дәнекерлеуге арналған аспаптар; газды дәнекерлеу теориясының негізі; дәнекерлеу жалын: түрлері, қолданылуы, сыртқы және жылу сипаттамалары; газ дәнекерлеуінде жүретін металлургиялық үрдістер, дәнекерлеу материалдары; газ дәнекерлеуінде қолданатын газдар: түрлері, алыну тәсілдері, флюстар: арналуы, оларға қойылатын талаптар.
Іскерліктер:жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасын қадағалау; қолмен бөлетін оттегілік кесуді орындау, (бачокқа жанатын сұйықтықтарды құю, қажетті қысымды ұстап тұру, парақ және профильді металдарды кесу.) көміртекті болаттардың жәй бөлшектерін дәнекерлеу және құрастыру. Жәй бөлшектерді тақастырып, бұрышпен, таврға, айқастырып құрастыру. Ұстағыштың орнын және оларды қоюдың тәртібін анықтау.ұстағыштарды орындау. Жәй бөлшектердің дәнекерлеуін және балқытылуын. Жәй құймалардағы жарықтар мен сызаттарды демдеу. Ақауларды жөндегенде конструкциялар мен бөлшектерді қыздыру. Жіктердің тығыздығын керосин тығынымен анықтау ақауларды жөндеу. Газды көпқабатты балқыту мен дәнекерлеуді орындау. Аз және орташа жақсартылған болаттардың газды дәнекерлеуін орындау. Оттекті флюсті кесуді. Сақиналы жіктерді газбен дәнекерлеу. Орташа күрделіліктегі көміртекті және конструкциялық болаттардың және түсті металдар мен қорытпалардың жинақталуы мен газбен дәнекерлеуін.
Қолмен доғалы дәнекерлеу және металдарды кесу.
Қарапайым өнімдердің жинақталуы мен доғалық дәнекерлеуі. Бөлшектерді дәнекерлеуге дайындау және қуыстар қалдыру.
Электродтың диаметрі мен маркасын таңдау. Қарапайым және жауапты емес бөлшектерді балқыту.
Ауалық доғалық кесу. Көпқабатты доғалық балқыту мен дәнекерлеу. Қорғау және инертті газдар ортасында қолмен доғалық дәнеерлеу.аз және орташа жақсартылған болаттарды қолмен доғалық дәнекерлеу. Қатты қорытпалармен қолмен ауалық доғалық балқыту. Плазмалық доғалық кесу. Орташа күрделіліктегі жинақтау мен доғалық дәнекерлеу.
Практикалық тәжірибесінің болуы керек:
- пластмассаларды кесу және желімдеу;
- пластмассаларды кесу және желімдеуге дайындау;
- пластмасса және метал бұйымдарын біріктіру;
- электргазбен дәнекерлеужәне металдарды кесу;
- жұмыстарын орындағанда жұмыс орнын ұйымдастыру мен қауіпсіздік техникасын қадағалау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.4.15
КҚ 2.5.14
КҚ 2.6.4
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.6 КҚ2.2.8

ОПД 2.4
Основы информатики и автоматизации производства.
Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ. Массивы. Графические программы.
Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- кодирование информации; моделирование; типы моделей;
- виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD;
- электронные таблицы EXCEL;
- векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов;
- архиватор WinZip, ОС DOS;
- программу-оболочку Norton Commander; игры;
- типы алгоритмов;
- типы данных; программирование линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- программирование цикличных программ.
Умения:
- разрабатывать творческие проекты;
- переводить процесс управления с автоматического управления на ручное управление и обратно
БК 3
БК 6
ОПД 2.5
Охрана труда.
Закон РК об охране труда. Пожарная безопасность. Классификация оборудования: назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации; охрана труда; правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; оказание первой медицинской помощи. Техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общие сведения о производственной санитарии;
- технику безопасности при производстве работ;
- основы электробезопасности;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- соблюдать технику безопасности;
- соблюдать электробезопасность;
- оказать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность
БК 4
БК 5
БК 7
ОПД 2.6
Материаловедение.
Основные сведения о металлах и сплавах. Железоуглеродистые сплавы. Цветные металлы и сплавы. Твердые сплавы. Термическая обработка стали и чугуна. Коррозия металлов и меры защиты. Пластические массы и изделия из них. Электроизоляционные и электропроводниковые материалы. Общие сведения о сварочных электродах. Сварочная проволока. Марки сплошного сечения для автоматической сварки. Правила подготовки сварочных материалов. Материалы для пайки углеродистых сталей. Нормы расхода сварочных материалов. Вспомогательные материалы. Сортамент труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления. Сортировка по номенклатуре труб, фитингов, фасонных частей, арматуры и средств крепления. Вспомогательные материалы (льняная прядь, сурик, раствор серы и т. п.).
Знания:
- основные сведения о металлах и сплавах;
- коррозию металлов и меры борьбы с ней;
- пластические массы и изделия из них;
- применение сварочных электродов и сварочной проволоки;
- правила подготовки сварочных материалов;
- норму расхода сварочных материалов.
Умения:
- подготавливать сварочные материалы для сварки изделий из разных материалов;
- иметь практический опыт:
- в подготовке сварочных материалов для сварки изделий из разных материалов; использовать вспомогательные материалы.
БК 1
БК 4
БК 6
ПК 2.4.15
ПК 2.5.14
ПК 2.6.4
ПК 2.8.1
ПК 2.8.6
СЭД 00
Специальные дисциплины
СЭД 01
Сварка и резка металлов и пластмасс.
Оборудование, техника и технология электросварки.
Сварочный пост и требования к нему. Требования к организации рабочего места и безопасности труда при обслуживании сварочного поста. Дуговая наплавка валиков и сварка пластин в нижнем, наклонном, вертикальном и горизонтальном положениях сварного шва (выбор диаметра и марки электрода, подбор и установка режима наплавки и сварки, выполнение наплавки и сварки). Проверка качества сварных соединений по внешнему виду и по излому, исправление дефектов сварных швов. Электрическая дуга и ее применение. Сварка в среде защитных и инертных газов. Плазменная дуга и ее применение. Аппаратура для плазменной сварки и резки. Основы теории газовой сварки. Металлургические процессы, происходящие при газовой сварке. Сварочные материалы. Газы, используемые для газовой сварки. Флюсы. Газосварочные работы. Обслуживание и эксплуатация аппаратуры для газовой сварки. Ацетиленовые генераторы. Подготовка ацетиленового генератора к работе. Сварочные горелки. Подготовка сварочной горелки к работе. Обслуживание газосварочной аппаратуры с соблюдением требований безопасности труда. Газовая наплавка валиков, прихватка и сварка пластин из углеродистой стали (при нижнем, вертикальном и горизонтальном положениях сварного шва). Требования к организации рабочего места и безопасности труда. Ручная кислородная резка. Ручные резаки. Выполнение ручной кислородной разделительной резки. Керосино (бензино) - кислородная резка. Сборка и газовая сварка простых деталей из углеродистых сталей. Сборка простых деталей встык, в угол, в тавр, внахлестку при всех положениях сварного шва кроме потолочного. Определение мест прихваток и последовательности их наложения. Выполнение прихватки. Наплавка и сварка простых деталей. Заварка раковин и трещин в простых отливках. Подогрев конструкций и деталей при заварке дефектов и правке. Испытание швов на плотность керосиновой пробой и устранение дефектов. Газовая многослойная наплавка и сварка. Газовая сварка низко- и среднелегированных сталей. Кислородно-флюсовая резка. Газовая сварка кольцевых швов. Газовая сварка цветных металлов и сплавов. Газовая наплавка твердыми сплавами. Сборка и газовая сварка деталей средней сложности из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая сварка и резка металла. Сборка и дуговая сварка простых изделий. Сборка деталей под сварку, установка необходимого зазора. Подбор диаметра и марки электрода. Ручная дуговая сварка покрытыми электродами простых деталей и конструкций из углеродистых сталей в нижнем, наклонном и вертикальном положениях сварного шва с соблюдением требований безопасности труда. Наплавка простых и неответственных деталей. Заварка небольших раковин. Воздушно-дуговая резка. Дуговая многослойная наплавка и сварка. Ручная дуговая сварка в среде защитного и инертного газа. Ручная дуговая сварка низко- и среднелегированных сталей. Ручная дуговая сварка цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая наплавка твердыми сплавами. Плазменно-дуговая резка. Сборка и дуговая сварка средней сложности деталей и конструкций во всех положениях сварного шва кроме потолочного. Прямолинейная резка пластин из прямоуглеродистой стали толщиной до 30 мм ацетилено-кислородным пламенем по разметке вручную различными способами, резка профильного металла ацетилено-кислородным пламенем. Установка расхода ацетилена для подогревающего пламени и режущего кислорода в зависимости от толщины разрезаемого металла. Проверка качества резки. Прямолинейная резка пластин, профильного металла и труб пропан-бутан-кислородным пламенем по разметке вручную различными способами. Установка режима резки. Проверка качества резки. Пробивка и вырезка отверстий в металле при помощи газовой резки. Срезка головок заклепок и болтов. Удаление дефектов сварных швов. Разделка кромок (снятие фаски) на изделиях и заготовках под сварку. Воздушно-дуговая, плазменная, кислородно-флюсовая резки изделий из легированных сталей, цветных металлов и сплавов и чугуна. Организация рабочего места и правила безопасности труда при выполнении электрогазосварочных работ и работ по резке металлов. Сварка и склейка пластмасс. Техника безопасности. Подготовка пластмассы под сварку и склейку. Соединение пластмассовых и металлических изделий.
Знания:
- требования к организации рабочего места и безопасности труда при обслуживании сварочного поста электросварки: проверку качества сварных соединений по внешнему виду и по излому, исправление дефектов сварных швов;
- электрическую дугу и ее применение;
- сварку в среде защитных и инертных газов; плазменную дугу и ее применение.
- аппаратура для плазменной сварки и резки;
- основы теории газовой сварки;
- металлургические процессы, происходящие при газовой сварке.
- сварочные материалы;
- газы, используемые для газовой сварки.
Умения:
- организовать рабочее место и соблюдать безопасность труда.
- выполнять ручную кислородную разделительную резку.
- выполнять керосино-(бензино) - кислородную резку (заливка в бачок горючей жидкости, поддержание необходимого давления, резку листового и профильного металла).
- делать сборку и газовую сварку простых деталей из углеродистых сталей.
- делать сборку простых деталей встык, в угол, в тавр, внахлестку при всех положениях сварного шва кроме потолочного.
- определять место прихваток и последовательности их наложения.
- наплавку и сварку простых деталей. - заваривать раковины и трещины в простых отливок.
- испытывать швов на плотность керосиновой пробой и устранение дефектов.
- выполнять газовую многослойную наплавку и сварку.
- выполнять газовую сварку низко- и среднелегированных сталей.
- выполнять кислородно-флюсовую резку.
- выполнять газовую сварку кольцевых швов.
- выполнять газовую сварку цветных металлов и сплавов.
- выполнять газовую наплавку твердыми сплавами.
- выполнять сборку и газовую сварку деталей средней сложности из углеродистых и конструкционных сталей и простых деталей из цветных металлов и сплавов.
- выполнять ручную дуговую сварку и резку металла.
- делать сборку и дуговую сварку простых изделий.
- подбирать диаметра и марки электрода.
- выполнять ручную дуговую сварку покрытыми электродами простых деталей и конструкций из углеродистых сталей в нижнем, наклонном и вертикальном положениях сварного шва с соблюдением требований безопасности труда.
- делать наплавку простых и неответственных деталей.
- делать заварку небольших раковин.
- выполнять воздушно-дуговую резку.
- выполнять дуговую многослойную наплавку и сварку. Ручную дуговую сварку в среде защитного и инертного газа. Ручную дуговую сварку низко- и среднелегированных сталей.
- выполнять ручную дуговую сварку цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая наплавка твердыми сплавами.
- выполнять плазменно-дуговая резка. Сборка и дуговая сварка средней сложности.
- иметь практический опыт:
- в организации рабочего места и правилах безопасности труда при выполнении электрогазосварочных работ и работ по резке металлов.
- В сварке и склейке пластмасс.
- в применении техники безопасности.
- в подготовки пластмассы под сварку и склейку.
- В соединении пластмассовых и металлических изделий.
БК 1
БК 4
БК 6
ПК 2.4.15
ПК 2.5.14
ПК 2.6.4
ПК 2.8.1
ПК 2.8.6
ПК 2.2.8

КҚ 2.3.6
КҚ2.3.7
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3.
КҚ 2.6.8
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
Сантехник-слесарі* - біліктілігі
АП 02
Слесарь сантехниктің арнайы технологиясы
Сантехникалық қондырғылар, элементтер мен түйіндер. Болат, шойын және пластикалық тұрбаларды жөндеу. Крандар мен араластырғыштарды жөндеу. Конденсация және оның алдын алудың шаралары. Сантехникалық құрылғылар мен басқа да құрылғыларды қондыру. Сантехникалық және әрлеу жұмыстары: ішкі коммуникацияларды жүргізу. Сыртқы крандарды қондыру. Жабатын бұрағышты қондыру. Суларды тазалайтын фильтрлер. Жылыту жүйелері. Ғимарттардағы ауаны тарататын желдету мен желдеткіштер. Ғимаратты суық сумен қамтамасыз ету. Суды фильтрлеу мен су құбырының жүйелері. Су өлшейтін түйіндер. Ғимараттарды ыстық сумен қамтамасыз ету. Ыстық суды жылытқыштар мен аккумуляторлар. Суды аластату жүйелері мен тазалағыш ғимараттар. Ғимаратты қоқыстан тазарту. Қатты және сұйық қоқыстарды зиянсыздандыру.
Білімдер:
Сантехникалық қондырғылар, элементтер мен түйіндер; конденсацияны және зиянсыздандыру шараларын; жылыту жүйелерін; Ғимараттардағы ауаны тарататын желдету мен желдеткіштер. Ғимаратты суық сумен қамтамасыз ету. Суды фильтрлеу мен су құбырының жүйелері. Су өлшейтін түйіндер. Ғимараттарды ыстық сумен қамтамасыз ету. Ыстық суды жылытқыштар мен аккумуляторлар. Суды аластату жүйелері мен тазалағыш ғимараттар. Ғимаратты қоқыстан тазарту; қатты және сұйық қоқыстарды зиянсыздандыру.
Іскерліктер:сыртқы крандарды, жабатын бұрағыштарды, сантехникалық және басқа да құрылғыларды қондыру; суды тазалайтын фильтрлар; жылыту жүйелері; ғимараттардағы ауаны тарататын желдетулер.
Практикалық тәжірибесінің болуы керек:
- олат, шойын және пластмасса тұрбаларын жөндеу;
- сантехникалық құрылғылар мен басқа жабдықтарды қондыру;
- сантехникалық және әрлеу жұмыстарын орындау;
- ішкі коммуникация желілерін жүгізу.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
Технологиялық құбы жолдарын құрастырушы* біліктілігі
АП 02
Технологиялық құбы жолдарын құрастырушының арнайы технологиясы
Жалпы слесарлық жұмыстар
Жазықтық белгі. Белгі қоятын базалардың таңдауы; тұйық нұсқаларды құру, шеңберлердің, үшін радиустіқ және қисық лекальды. Біліктік сызықтардың белгісі, бөлшектердің нұсқалары. Белгі үлгілермен, үлгілерге және сызбаға. Белгі қоятын аспап. Метал шабуы. Болат жапырақ шабуы белгімен, әртүрлі кескін үйлесімі дайындауларының шауып алу, дәнекерлеудің астына жиектердің ұшталуы. Қолданылатын аспап және оның ұштауы. Түзету және метал иілгіш. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Болат тілінген түзету, дөңгелек болат шыбықшаның, жапырақ болаттар,металлоконструкцияларды. Болаттар, болат сортты прокатты, жиектердің тілінген иілгіш жапырақ болаттар, сақиналарды, құбырларды. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Қолданылатын аспап. Метал кесуі. Болат тілінген, квадрат, дөңгелек, бұрыштағы кесу және құбырлардың слесарлық қол арамен. Құбыр кескішпен құбырларын кесу, жапырақ металдың қолдық қайшылар. Метал арамен кесуі. Ашық және жабық жалпақ беттердің арамен кесуі бұрыштармен түзу, өткір және доғалмен. Паралельді жалпақ беттердің арамен кесуі, цилиндрлік оқтамалардың, қисық сызықты дөңес және ойыс беттерді, әртүрлі профильдердің құбырлары. Қолданылатын аспап. Бұрғымен тесу, көз алмай қарау және жазу. Тесіп өткен тесіктердің бұрғымен тесуі кондукторда белгімен, керең тесіктердің тіректердің қолдануымен, бір қалыпты сызғыштарды, лимбылардың және т.б., қолдық және электрлік қол бұрғылармен. Тесіктердің көз алмай қарауы бұрандалардың кішкене бастарының астына және тойтарып шегелеулердің. Цилин жазуы және конустық тесіктердің қолмен істелетін. Бұрғылардың іріктеп алу, зенкеров, зенковок, ұңғыларды.
Оюларды кесу, құрастыру-қосуларды. сыртқы оюлардың кесу болттарда, шпилькаларда, құбырларда; оюдың тесіп өткен және кереңдерді тесіктерде; оюлардың таңбалаушылармен қозғалтқыштты станоктарда, құбыр кескіш машиналарда. Құрастыру және тәртіптеп сұрыптау-қосулардың,-құбырлардың қосуларының нығыздамайтын материалмен; пісіру бөлшегі қосулардың құрастыруы салулардың орнатып қоюымен. Қолданылатын аспап. Тойтару. Құрастыру және тойтару қосу нахлесточногосы қолмен істелетін және престе тойтарып шегелеулермен жарты шеңбер және жасырын кішкене бастармен. Тойтару механикаландырылған аспаптармен. Қолданылатын аспап. Жалпақ беттердің, түзу сызықты, қисық сызықтылардың және құбыр арматура бөлшектерінің. Шабрение механикаландырылған аспаптардың қолдануымен. Қайрау және шаберов. май құю сипап тегістеу. Әртүрлі бөлшектердің жалпақ беттердің қолдық сипап тегістеуі. Тар жалпақ беттердің сипап тегістеуі «пакетпен» және ілмектік арматура бөлшектерінің. Дәнекерлеу, көгалдану, желімдеу. Дәнекерлемелер және ісіктер. Қара және түрлі түсті металдардың дәнекерлеуі жұмсақ және қатты дәнекерлемелермен дәнекерлегіштердің көмегі жанында және шілтердің. Беттердің көгалдануы тиеумен және ұнтақтаумен. өнімдерді әртүрлә желімдермен жабыстыру. Желімдерді таңдау.
Құбырларды жалғастыру кезіндегі негізгі операциялар.
Болат құбырлардың қосуы. Құбырлардың белгісі. құбырларды қолмен кесу істелетіні. Құбырлардың отбортовкасы. Құбырлардың қосуы оюда. Сыртқы және ішкі оюдың кесу құбырларда қолмен істелетін. Тәртіптеп сұрыптау-қосулардың. Құбырлардың қосуы түтіктерді пісірудегі бөлшектерде. Пісіру бөлшегі қосулардың тәртіптеп сұрыптауы. Құбырлардың қосуы дәнекерлеуде. Шойындық құбырлардың қосуы. Құбырлардың белгісі. Дайындауларға құбырлардың перерубкасы. Шойындық құбырлардың қосуы қосу раструбногосы арқасында, кең қоныштардың бітеуімен. Пластмассалық құбырлардың қосуы. Берілген ұзындық дайындауларына құбырлардың белгісі. Құбырлардың қосуы (материалдың тәуелділігінде, жұмыс шарттарының және құбырлардың салулары) дәнекерлеумен, желімге, кең қоныштардың, фланецтердің, гайкалардың және пластмассалық құбырлардың қосуы арқасында басқа материалдардан құбырлармен. Керамикалық бетонды және темірбетонды қосу құбырлары. Белгі және кесілген құбырлары. Құбырлардың асбестоцементның қосуы (қысым және қысымсыздардың). керамикалық құбырлардың қосуы қосулардың раструбныхі арқасында. Бетонды және темірбетонды құбырлардың қосуы жапсар раструбногосы арқасында және қоспа асбестоце-ментнойынан қорған құрылғысымен.
Сыртқы құбырлардың монтажы.
Сыртқы құбырлардың монтаж технологиясы. Дайындау және қабырғалардың бекітуі траншеяға және котловандардың, қоршаушы контрукциялардың құруы, жер асты коммуникациялардың салпыншақтары. Такелаждық лайықтаулардың құруы; строповка қабылдаулары және жүктердің ауыспалылықтары және контрукциялардың. Коллекторлардың монтажы, камералардың және тағайындаулардың барлық түрлерінің құдықтарының, құбырлардың енгізуіне арналған қабырғаларда тесіктердің пробивкасы. Құбыр арматура құруы және ұзындық жабдықтау. Жылы су жүргізетін және канализациялық аулардың монтажы. Құбырлардың байқаулары.
Негізгі операцияның қосу жанында және құбырлардың монтажында.
Болат және шойындық құбырлардың монтажы. Белгі, қолмен істелетін, құбырлардың отбортовкасы. Құбырлардың қосуы оюда. Қосулардың оюда нығыздамайтын және нығыздайтын материалмен құрастыруы. Тәртіптеп сұрыптау-қосулардың. Құбырлардың қосуы түтіктерді пісірудегі бөлшектерде. Пісіру бөлшегі қосулардың тәртіптеп сұрыптауы. Құбырлардың қосуы дәнекерлеуде. Құбырлардың салу технологиясы. Қосу және пластмассалық құбырлардың монтажы. Берілген ұзындық дайындауларына құбырлардың белгісі. Құбырлардың қосуы (материалдың тәуелділігінде, жұмыс шарттарының және құбырлардың салулары) дәнекерлеумен, желімге, кең қоныштардың, фланецтердің, гайкалардың және пластмассалық құбырлардың қосуы арқасында басқа материалдардың құбырлары. Қосу және шыны құбырлардың монтажы. Белгі және құбырларды иілгіші. Құбырлардың соңылардың өңдеуі. Құбырлардың қосуы тегіс соңылармен-және қорғау қабықтармен. Құбырлардың қосуы басқа материалдардан. Құбырлардың салу технологиясы. Түрлі түсті металдардан құбырлардың монтажы. Белгі, кескіш қолмен істелетін, монтажға қосулардың дайындауы. Құбырлардың монтажына қойылатын талаптар. Алюмидан құбырлардың монтаж ерекшеліктері, мыс, жезді, титандық және қорғасын металдар. Арнайы тағайындау құбырларының монтажы. Құбырлардың монтажына қойылатын талаптар. Тоңазытқыш құрулардың құбырлардың монтаж ерекшеліктері, майлайтындардың, гидравликалық және пневматикалық жүйелерді; құбырмен вакуумдықтардың сымдардың; құбырлардың жылытумен және биік қысымның. Арматура монтажы. Құрастыру және су қақпалы және құбыр арматура монтажы. Тегеріштердің сипап тегістеу, сақиналардың, ысырмалардың, клапандардың, вентильдердің, кері клапандардың және тығындық крандардың. Арматура монтажына талаптың. Таңбалау және арматура айырмалық бояуы. Құрастыру және түйіндердің монтажы және құбырлардың одақтарыны. Дәреже және түйіндерге бұйымдардың әртүрлі түрлердің ірілендіру тәсілі және одақтар. Аз механикаландыру құралдарының түрлері, жабдықтаудың, технологиялық жабдықтаудың, арнайы аспаптардың және лайықтауда құрастыруға және технологиялық құбырлардың монтажында. Жүйелерді құрастыру, салқын және ыстық сумен жабдықтаудың, канализацияның және басқа жүйелерді. Түрлері, құрастыру және әртүрлі материалдардан құбырлардың ірілендірілген түйіндердің монтажы. Такелаждық жұмыстар, еңбек қауіпсіздік талаптары.
Білімдер:
жабық конструкцияларды, шеңберді, радиустық және лекалды қисықтарды құру; ось линияларын, бөлшек контурларын белгілеу; клепканы; айқастырып жалғастырудың қолмен заклепкасы және жартылай шеңберлі және құпия ұштарымен прессте жалғастыру; механикалық құралдармен клепкалау; дәнекерлегіштердің және горелканың көмегімен қара және түсті металдарды дәнекерлеу; болат тұрбаларды жалғастыру; тұрбалардың берілген ұзындығын белгілеу; тұрбаларды дәнекерлеп, желімдеп, қоныштардың көмегімен жалғастыру (материалға, жұмыс шартына тұрба жүргізуге байланысты); пластмасса тұрбаларын басқа материалдан жасалған тұрбалармен жалғастыру; шыны тұрбаларының жалғастыруы және монтажы; керамикалық тұрбаларды қоныштың көмегімен жалғастыру; асбестцемент тұрбаларын жалғастыру (арынды және арынсыз); бетон және темірбетон тұрбаларын қоныш түйісімен жалғастыру; сыртқы құбырлар монтажының технологиясы; түсті металдар тұрбаларының монтажы; әртүрлі материалдардан алынған тұрбалардың іріленген түйіндерінің жинақталуы мен монтажы; такелаждық жұмыстар; еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
шаблон, үлгі және сызба бойынша белгілеуді жүргізу; металдарды шабуды жүргізу; әртүрлі бөлшектердің бетін қолмен үйкеп тегістеу орындау; тұрбалардағы сыртқы және ішкі оюды қолмен жүргізу; оюдағы жалғастыруды нығыздағыш және нығыздағыш емес материалдармен жүргізу; фланецтағы тұрбаларды жалғастыру; дәнекерленген тұрбаларды жалғастыру; шойын тұрбаларын жалғастыру; түсті металдан алынған тұрбалардың монтажын жүргізу.
Практикалық тәжірибе жинақтауы керек:
- металмен жұмыс істеу;
- бұрандалы біріктірулерді тығыздағыш материалдарды қолданып және қолданбай жинақтай білу;
- фланец арқылы тұрбаларды біріктіру;
- фланец арқылы және бұранда арқылы біріктірілген тұрбаларды ажырату;
- тұрбаларды дәнекерлеп біріктіру;
- шойын тұрбаларды біріктіру;
- сыртқы құбырларды жинақтау технологиясын;
- такелаждық жұмыстар жүргізу;
- еңбектегі қауіпсіздікті сақтау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
ПК 2.4.12
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3.
ПК 2.6.8
ПК 2.8.2
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
Квалификация - Слесарь – сантехник*
СЭД 02
Специальная технология слесаря-сантехника
Сантехнические устройства, элементы и узлы. Ремонт стальных, чугунных и пластиковых труб. Ремонт кранов, смесителей. Конденсация и меры по ее предотвращению. Установка сантехнических устройств и другого оборудования. Сантехнические и отделочные работы: прокладка внутренних коммуникаций. Установка наружного крана. Установка перекрывающего вентиля. Установка сантехнического и другого оборудования. Фильтры для очистки воды. Системы отопления. Системы вентиляций воздухораспределение в зданиях, вентиляторы. Холодное водоснабжение зданий. Фильтрование воды, водопроводные сети. Водомерные узлы. Горячее водоснабжение зданий. Подогреватели и аккумуляторы горячей воды. Водоотводящие сети и очистные сооружения. Мусоро удаление зданий. Сооружения для обезвреживания твердых и жидких отходов.
Знания:
- сборку сантехнических устройств, элементов и узлов;
- меры по предотвращению конденсации;
- системы отопления;
- системы вентиляций и воздухораспределения в зданиях;
- холодное водоснабжение зданий; - фильтрование воды,
- водопроводные сети;
- водомерные узлы;
- горячее водоснабжение зданий;
- подогреватели и аккумуляторы горячей воды;
- водоотводящие сети и очистные сооружения;
- мусоро-удаление зданий;
- сооружения для обезвреживания твердых и жидких отходов.
Умения:
- устанавливать наружные краны, перекрывающие вентили, сантехническое и другого оборудование, фильтры для очистки воды, системы отопления, системы вентиляций и воздухораспределения в зданиях.
- иметь практический опыт:
- в ремонте стальных, чугунных и пластиковых труб, кранов, смесителей,
- в установке сантехнических устройств и другого оборудования; - в сантехнических и отделочных работах:
- прокладке внутренних коммуникаций.
БК 1
БК 4
БК 7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
Квалификация - Монтажник технологических трубопроводов*
СЭД 02
Специальная технология монтажника технологических трубопроводов
Обще слесарные работы Разметка плоскостная. Выбор разметочных баз; построение замкнутых контуров, окружностей, радиусных и лекальных кривых. Разметка осевых линий, контуров деталей. Разметка по шаблонам, образцам и чертежам. Разметочный инструмент. Рубка металла. Рубка листовой стали по разметке, вырубка заготовок различной конфигурации, обрубание кромок под сварку. Применяемый инструмент и его заточка. Правка и гибка металла. Развальцовка и отбортовка труб. Правка полосовой стали, круглого стального прутка, листовой стали, металлоконструкций. Гибка полосовой стали, стального сортового проката, кромок листовой стали, колец, труб. Развальцовка и отбортовка труб. Применяемый инструмент. Резка металла. Резание полосовой, квадратной, круглой, угловой стали и труб слесарной ножовкой. Резание труб труборезом, листового металла ручными ножницами и на рычажных ножницах. Опиливание металла. Опиливание открытых и закрытых плоских поверхностей под прямым, острым и тупым углами. Опиливание параллельных плоских поверхностей, цилиндрических стержней, криволинейных выпуклых и вогнутых поверхностей, труб различных профилей. Применяемый инструмент. Сверление, зенкование и развертывание. Сверление сквозных отверстий по разметке в кондукторе, глухих отверстий с применением упоров, мерных линеек, лимбов и т.д., ручными и электрическими дрелями. Зенкование отверстий под головки винтов и заклепок. Развертывание цилиндрических и конических отверстий вручную. Подбор сверл, зенкеров, зенковок, разверток. Нарезание резьбы, сборка резьбовых соединений.
Нарезание наружных резьб на болтах, шпильках, трубах; нарезание резьбы в сквозных и глухих отверстиях; нарезание резьб метчиками на приводных станках, трубонарезных машинах. Сборка и разборка резьбовых соединений, резьбовых соединений труб без уплотнительного материала; сборка фланцевых соединений с постановкой прокладок. Применяемый инструмент. Клепка. Сборка и клепка нахлесточного соединения вручную и на прессе заклепками с полукруглыми и потайными головками. Клепка механизированными инструментами. Применяемый инструмент. Шабрение. Шабрение плоских поверхностей, прямолинейных, криволинейных и деталей трубопроводной арматуры. Шабрение с применением механизированных инструментов. Затачивание и заправка шаберов. Притирка. Ручная притирка плоских поверхностей различных деталей. Притирка узких плоских поверхностей «пакетом» и деталей запорной арматуры Пайка, лужение, склеивание. Припои и флюсы. Пайка черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки. Лужение поверхностей погружением и растиранием. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев.
Основные операции при соединении труб
Соединение стальных труб. Разметка труб. Отрезка труб вручную. Отбортовка труб. Соединение труб на резьбе. Нарезание наружной и внутренней резьбы на трубах вручную. Сборка соединений на резьбе без уплотнительного и с уплотнительным материалом. Разборка резьбовых соединений. Соединение труб на фланцах. Разборка фланцевых соединений. Соединение труб на сварке. Соединение чугунных труб. Перерубка труб на заготовки. Соединение чугунных труб с помощью раструбного соединения, с заделкой раструбов. Соединение пластмассовых труб. Соединение труб (в зависимости от материала, условий работы и прокладки трубопроводов) сваркой, на клею, с помощью раструбов, фланцев, накидных гаек и др. Соединение пластмассовых труб с трубами из других материалов. Соединение асбестоцементных, керамических, бетонных и железобетонных труб. Разметка и отрезка труб. Соединение асбестоцементных труб (напорных и безнапорных). Соединение керамических труб с помощью раструбных соединений. Соединение бетонных и железобетонных труб с помощью раструбного стыка, с установкой уплотнительных резиновых колец и устройством замка из асбестоцементной смеси.
Монтаж наружных трубопроводов
Технология монтажа наружных трубопроводов. Подготовка и крепление стен траншее и котлованов, установка ограждающих конструкций, подвесок подземных коммуникаций. Установка подземно-такелажных приспособлений; приемы строповки и перемещения грузов и конструкций. Монтаж коллекторов, камер и колодцев всех видов назначений, пробивка отверстий в стенах для ввода труб. Установка трубопроводной арматуры и линейного оборудования. Монтаж тепловых, водопроводных и канализационных сетей. Испытания трубопроводов.
Основные операции при соединении и монтаже трубопроводов.
Соединение и монтаж стальных и чугунных трубопроводов. Разметка, отрезка вручную, отбортовка труб. Соединение труб на резьбе. Нарезание наружной и внутренней резьбы на трубах вручную. Сборка соединений на резьбе без уплотнительного и с уплотнительным материалом. Разборка резьбовых соединений. Соединение труб на фланцах. Разборка фланцевых соединений. Соединение труб на сварке. Технология прокладки трубопроводов. Соединение и монтаж пластмассовых трубопроводов. Разметка труб на заготовки заданной длины. Соединение труб (в зависимости от материала, условий работы и прокладки трубопроводов) сваркой, на клею, с помощью раструбов, фланцев, накидных гаек и др. Соединение пластмассовых труб с трубами из других материалов. Технология прокладки трубопроводов. Соединение и монтаж стеклянных трубопроводов. Разметка и гибка труб. Обработка концов труб. Соединение труб с гладкими концами, с буртами и защитными оболочками. Соединение труб с трубопроводами из других материалов. Технология прокладки трубопроводов. Монтаж трубопроводов из цветных металлов. Разметка, отрезка вручную, подготовка соединений к монтажу. Требования к монтажу трубопроводов. Особенности монтажа трубопроводов из алюминиевых, медных, латунных, титановых и свинцовых металлов. Монтаж трубопроводов специального назначения. Требования к монтажу трубопроводов. Особенности монтажа трубопроводов холодильных установок, смазочных, гидравлических и пневматических систем; кислородопроводов; вакуумных трубопроводов; трубопроводов с обогревом и высокого давления. Монтаж арматуры. Сборка и монтаж водозаборной и трубопроводной арматуры. Притирка дисков, колец, задвижек, клапанов, вентилей, обратных клапанов и пробковых кранов. Требования к монтажу арматуры. Маркировка и отличительная окраска арматуры. Укрупнительная сборка и монтаж узлов и блоков трубопроводов. Степень и способы укрупнения различных видов изделий в узлы и блоки. Виды средств малой механизации, оборудования, технологической оснастки, специальных инструментов и приспособлении при укрупнительной сборке и монтаже технологических трубопроводов. Укрупнительная сборка систем, холодного и горячего водоснабжения, канализации и других систем. Виды, сборка и монтаж укрупненных узлов трубопроводов из различных материалов. Такелажные работы, требования безопасности труда.
Знания:
- построение замкнутых контуров, окружностей, радиусных и лекальных кривых; разметку осевых линий, контуров деталей;
- клепку; сборку и клепку нахлесточного соединения вручную и на прессе заклепками с полукруглыми и потайными головками;
- клепку механизированными инструментами;
- пайку черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки; соединение стальных труб;
- соединение пластмассовых труб; разметку труб на заготовки заданной длины; соединение труб (в зависимости от материала, условий работы и прокладки трубопроводов) сваркой, на клею, с помощью раструбов, фланцев, накидных гаек и др.;
- соединение пластмассовых труб с трубами из других материалов; соединение и монтаж стеклянных трубопроводов; соединение асбестоцементных труб (напорных и безнапорных).
- соединение керамических труб с помощью раструбных соединений.
- соединение бетонных и железобетонных труб с помощью раструбного стыка, с установкой уплотнительных резиновых колец и устройством замка из асбестоцементной смеси;
- технологию монтажа наружных трубопроводов; монтаж трубопроводов из цветных металлов;
- виды, сборку и монтаж укрупненных узлов трубопроводов из различных материалов;
- такелажные работы,
- требования безопасности труда.
Умения:
- производить разметку по шаблонам, образцам и чертежам; использовать разметочный инструмент; производить рубку металла;
- выполнять ручную притирку плоских поверхностей различных деталей;
- нарезать наружную и внутреннюю резьбы на трубах вручную;
- производить сборка соединений на резьбе без уплотнительного и с уплотнительным материалом; разбирать резьбовые соединения;
- соединять трубы на фланцах;
- разбирать фланцевые соединения;
- соединять трубы на сварке;
- соединять чугунные трубы;
- производить монтаж трубопроводов из цветных металлов.
иметь практический опыт:
- в работе с металлом;
- в сборке соединений на резьбе без уплотнительного материала и с уплотнительным материалом;
- в разборке резьбовых соединений; соединения труб на фланцах;
- в разборке фланцевых соединений;
- в соединении труб на сварке;
- в соединении чугунных труб;
- в технологии монтажа наружных трубопроводов; такелажных работ,
- в соблюдении безопасности труда.
БК 1
БК 4
БК 7

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
Санитарлық-техникалык құрал-жабдықты құрастырушы* біліктілігі
АП 02
Санитарлық-техникалык құрал-жабдықты құрастырушының арнайы технологиясы.
Жалпы слесарлық жұмыстар
Жазықтық белгі. Белгі қоятын базалардың таңдауы; тұйық нұсқаларды құру, шеңберлердің, үшін радиустіқ және қисық лекальды. Біліктік сызықтардың белгісі, бөлшектердің нұсқалары. Белгі үлгілермен, үлгілерге және чертежге. Белгі қоятын аспап. Метал шабуы. Болат жапырақ шабуы белгімен, әртүрлі кескін үйлесімі дайындауларының шауып алу, жиектердің обрубаниесі дәнекерлеудің астына. Қолданылатын аспап және оның ұштауы. Түзету және метал иілгіш. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Болат тілінген түзету, дөңгелек болат шыбықшаның, жапырақ болаттар, металлоконструкцияларды. Болаттар, болат сортты прокатты, жиектердің тілінген иілгіш жапырақ болаттар, сақиналарды, құбырларды. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Қолданылатын аспап. Метал кесуі. Болат тілінген, квадрат, дөңгелек, бұрыштағы кесу және құбырлардың слесарлық қол арамен. Құбыр кескішпен құбырларын кесу, жапырақ металдың қолдық қайшылар. Метал арамен кесуі. Ашық және жабық жалпақ беттердің арамен кесуі бұрыштармен түзу, өткір және доғалмен. Паралельді жалпақ беттердің арамен кесуі, цилиндрлік оқтамалардың, қисық сызықты дөңес және ойыс беттерді, әртүрлі профильдердің құбырлары. Қолданылатын аспап. Бұрғымен тесу, көз алмай қарау және жазу. Тесіп өткен тесіктердің бұрғымен тесуі кондукторда белгімен, керең тесіктердің тіректердің қолдануымен, бір қалыпты сызғыштарды, лимбылардың және т.б., қолдық және электрлік қол бұрғылармен. Тесіктердің көз алмай қарауы бұрандалардың кішкене бастарының астына және тойтарып шегелеулердің. Цилин жазуы және конустық тесіктердің қолмен істелетін. Бұрғылардың іріктеп алу, зенкеров, зенковок, ұңғыларды. Оюларды кесу, құрастыру-қосуларды. сыртқы оюлардың кесу болттарда, шпилькаларда, құбырларда; оюдың тесіп өткен және кереңдерді тесіктерде; оюлардың таңбалаушылармен қозғалтқыштты станоктарда, құбыр кескіш машиналарда. Құрастыру және тәртіптеп сұрыптау-қосулардың,-құбырлардың қосуларының материал уплотнительногосы; пісіру бөлшегі қосулардың құрастыруы салулардың орнатып қоюымен. Қолданылатын аспап. Тойтару. Құрастыру және тойтару қосу нахлесточногосы қолмен істелетін және престе тойтарып шегелеулермен жарты шеңбер және жасырын кішкене бастармен. Тойтару механикаландырылған аспаптармен. Қолданылатын аспап. Жалпақ беттердің, түзу сызықты, қисық сызықтылардың және құбыр арматура бөлшектерінің. Шабрение механикаландырылған аспаптардың қолдануымен. Қайрау және шаберов. май құю сипап тегістеу. Әртүрлі бөлшектердің жалпақ беттердің қолдық сипап тегістеуі. Тар жалпақ беттердің сипап тегістеуі «пакетпен» және ілмектік арматура бөлшектерінің. Дәнекерлеу, көгалдану, желімдеу. Дәнекерлемелер және ісіктер. Қара және түрлі түсті металдардың дәнекерлеуі жұмсақ және қатты дәнекерлемелермен дәнекерлегіштердің көмегі жанында және шілтердің. Беттердің көгалдануы тиеумен және ұнтақтаумен.
Слесарлы-монтаждық жұмыстар орындауға арналған құрылғылар
Слесарлы-монтаждық жұмыстардың орындалуына арналған аспаптардың типтік жинақтары. Қолдық және механикаландырылған аспаптар. Тағайындаулары, құрылғысы және механикаландырылған аспаптардың қолдануы. Электрлендірілген құрылғы. құрлысы және электрлендірілген құралдарды қолдануы, тағайындауы. Монтаж жұмыстардың орындалуына арналған талпыныс. Еңбек қауіпсіздік талаптары.
Құрастыру, сипап тегістеу және арматура құрастыруы.
Жабдықтау, құралдар, лайықты материалдар. Жабдықтау жұмысына аспаптарды, лайықты материалды дайындау. Арматураға: түрлері, тағайындауы, қолдануы, таптастыруы, талаптары. Ілмектік, су қақпалы, реттеуші, сақтандыратын арматура. Сальниктардың толтыру ережелері және салу алмастырулары. Арматура тексеру, жинақтауды тексеруі. Арматура құрастыру. Сипап тегістеудің технологиялық процесі. Ережелері және тегеріштердің сипап тегістеу әдістері. Арматураны сипап тегістеу. Арматура ақаулары: түрлері, көріну себептері және жою тәсілдері.
Желдету жабдықтары және желдету жүйелерінің бөлшектері мен ауа тазартқыштар.
Желдеткіштер: түрлері, әрекет принцибы. ауажылқыштар және жылыту - желдету агрегаттары. Калориферлер, электрокалориферлер, жылыту - желдету агрегаттары. Ауа тазалауы: негізгі ұғымдары, ауа тазалауына арналған жабдықтар. Салқындатқыштар: құрылғы, үлгілері, тағайындауы, қолдану. Жеңіл- жылу перделері. Электр қозғалтқыштары: негізгі техникалық құжаттар. Қарапайым желдету жабдықтарын құрастыру.
Дайындық жұмыс туралы мәліметтер
Санитарлық-техникалық бұйымдарды дайындаулардың өндіріс әдістері. Цехтар және дайындалған кәсіпорын бөлімдері. Даярлау технологиясының ерекшелігі. Түйіндер және бөлшектерді дайындаудағы негігі ақаулар. Монтаж дайындау зауыттары туралы қысқаша мәлімдеме. Станоктар, механизмдар және жұмыстарға арналған аспаптар. Жұмысшы орын ұйымы және еңбек қауіпсіздігі.
Технология негіздері және монтаж жұмыстарының ұйымдастыруы
Механомонтаждық жұмыс құрылыстық- монтажды жұмыстардың түрі ретінде. Өндірістік монтаждауды басқару ұйымдастыруы. Монтаждық жұмыстарды орындау тәсілдері және ұйымдастыруы. Ішкі құбырлар жүргізу және санитарлы-техникалық жүйелерді монтаждау жұмыстарының өндірістік жұмыстарына техникалық құжатнамалар. Обьектілерде дайындық, монтаждық, тапсыру жұмыстары.
Блоктар мен түйіндерді монтаждап құрастыруын үлкейту.
Блоктар мен түйіндердің әртүрлі типті бұйымдарын үлкейту тәсілдері және дәрежелері. Жылыту жүйелерінің түйіндерін құрастыруы. Сумен жабдықтау және канализация жүйелерінің түйіндерін ірілендіріп құрастыруы. Құрастыруға қойылатын негізгі талаптар. Конвейерлік әдіспен монтаждалған, межфермендік кеңістікпен жабылған ғимараттарда құбыр жүргізудегі монтаждаудың ерекшеліктері. Блоктар мен түйіндер үлкейтудегі негізгі ақаулар. Слесарлық жұмыстарды орындаудағы мамандандырылған слесарлар бригадалар құрамына қатынасуы. Блоктар мен түйіндер монтаждап үлкейтіп құрастырудың кезінде еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыруы.
Жөнделген жабдықтарды сынауы
Жабдықтауды сынау. Жабдықтарды сынау кезінде қолданылатын саймандар мен аспаптар, құралдар, жабдықтар. Тексерулердің түрлері. Жабдықтарды сынау нәтижелерін журналға жазуды жүргізу ережелері. Жабдықтарды сынау кезінде еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыруы.
Білімдер:
Жазықтық белгіні орындау; металды шабу; құралдарды қолдану, жұмыстардың орындалу тәртібі; шабу кезіндегі ақаулар: түрлері, жою әдістері; дайындамалардың суық және ыстық түрде жөндеудің тәртібі; пластикалық және морт материалдардан алынған бөлшектерді түзетудің еркшеліктері; беттерді дәнекерлеуге дайындау технологиясы; қол және механикалық құралдардың арналуы, құрылымы және қолданылуы;арматураларды үйкеуге, жинақтауға және сынауға арналған аспаптар, көмекші құралдар және материалдар; арматуралар: түрлері, арналуы, қолданылуы, классификациясы, талаптар, жинақтау және сұрыптау тәртібі; су қабылдағыш, реттегіш, сақтағыш арматура: арналуы, құрылымы, қысқаша сипаттамалары; сальниктерді толтыру және тығындарды ауыстыру ережелері; желдеткіштер: түрлері, әрекет принциптері, конструкциясы және коснтрукциялау ерекшеліктері, конструкция типтеріне байланысты классификациясы, қолдану облысы, осьтік және шатыр желдеткіштері, электрқозғалтқышқа жалғасуына байланысты радиалды және осьтік желдеткіштердің конструктивтік орындалу схемасы, радиалды желдеткіштердің корпустарының оң және сол жағымен айналдырудың сұлбасы; ауаны тазарту: негізгі түсініктер, ауаны тазалауға арналған құрылғылар; объектідегі дайындық, монтаждық және тапсыруға арналған жұмыстар: жалпы сипаттамасы, түрлері және жұмысты орындау тәртібі; түйіндерді комплектациялау.
Іскерліктер:
Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы орындау. Метал кесуі. Болат тілінген, квадрат, дөңгелек, бұрыштағы кесу және құбырлардың слесарлық қол арамен. Құбыр кескішпен құбырларын кесу, жапырақ металдың қолдық қайшылар. Метал арамен кесуі. Ашық және жабық жалпақ беттердің арамен кесуі бұрыштармен түзу, өткір және доғалмен. Паралельді жалпақ беттердің арамен кесуі, цилиндрлік оқтамалардың, қисық сызықты дөңес және ойыс беттерді, әртүрлі профильдердің құбырлары. Қолданылатын аспап. Бұрғымен тесу, көз алмай қарау және жазу. Тесіп өткен тесіктердің бұрғымен тесуі кондукторда белгімен, керең тесіктердің тіректердің қолдануымен, бір қалыпты сызғыштарды, лимбылардың және т.б., қолдық және электрлік қол бұрғылармен. Тесіктердің көз алмай қарауы бұрандалардың кішкене бастарының астына және тойтарып шегелеулердің. Цилин жазуы және конустық тесіктердің қолмен істелетін. Бұрғылардың іріктеп алу, зенкеров, зенковок, ұңғыларды.
Практикалық тәжірибе жинақтауы керек:
- слесарь арасымен жолақты, шаршы, дөңгелек, бұрышты және тұрбаларды кесу;
- тұрба кескіштермен тұрба кесу, табақты болат материалын қол қайшысымен және шығырлы қайшымен кесу;
- металл кесу және арматура өңдеу;
- дайындау цехтары мен бөлімшелердегі жұмыс орнын тиімді және қауіпсіздік шараларын ұйымдастыру
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
Квалификация -Монтажник санитарно-технического оборудования*
СЭД 02
Специальная технология монтажника санитарно-технического оборудования.
Обще слесарные работы.
Разметка плоскостная: назначение, виды, инструменты и материалы, последовательность выполнения работ. Выбор режущего, измерительного и проверочного инструмента, приспособлений, режимов обработки. Определение межоперационных припусков на основные слесарные операции и допуски на промежуточные размеры. Инструменты и приспособления, повышающие точность и производительность обработки. Значение стандартизованных и нормализованных деталей и инструмента для выполнения слесарных работ.
Инструменты и приспособления для выполнения слесарно-монтажных работ.
Типовые наборы инструментов для выполнения слесарно-монтажных работ. Ручные и механизированные инструменты: слесарные молотки, кувалды, гаечные ключи, трещеточные ключи, оправки, струбцины, фиксаторные клещи для сборки бесфланцевых воздуховодов. Пистолет-заклепочник, ручные ножницы. Назначение, устройство и применение ручных и механизированных инструментов. Электрифицированный инструмент: гайковерты, ручные ножницы, сверлильные машины, шлифовальные угловые машины, преобразователи частоты тока. Назначение, устройство и применение электрифицированного инструмента. Приспособления для выполнения монтажных работ: назначение, устройство, применение. Требования безопасности труда при работе с инструментами и приспособлениями для выполнения слесарно-монтажных работ. Разборка, притирка и сборка арматуры.
Оборудование, инструменты, приспособления и материалы для разборки, притирки, сборки и испытания арматуры. Подготовка к работе оборудования, инструментов, приспособлений и материалов. Арматура: виды, назначение, применение, классификация, требования, последовательность разборки и сборки. Запорная, водозаборная, регулирующая, предохранительная арматура: назначение, устройство, краткие характеристики. Правила набивки сальников и смены прокладок. Набивка сальников кранов и вентилей, установленных на действующих трубопроводах. Разборка водозаборной (сантехнической) и трубопроводной арматуры. Ревизия арматуры, проверка комплектности. Притирка дисков, колец задвижек, клапанов, вентилей, обратных клапанов и пробковых кранов. Сборка арматуры. Технологический процесс притирки. Правила и приемы притирки дисков, колец задвижек, клапанов вентилей, обратных клапанов. Притирка арматуры ручным способом и при помощи механизированных приспособлений. Испытание арматуры на прочность и плотность. Дефекты арматуры: виды, причины возникновения и способы устранения.
Вентиляционное оборудование и детали систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Вентиляторы: виды, принцип действия, конструкции и конструктивные особенности, классификация по типам конструкций, создаваемому давлению, перемещаемой среде, область применения, радиальные, осевые и крышные вентиляторы, схемы конструктивных исполнений радиальных и осевых вентиляторов в зависимости от соединения их с электродвигателями, схемы положений корпусов радиальных вентиляторов правого и левого вращения. Воздухонагреватели и отопительно-вентиляционные агрегаты: виды, назначение, применение, классификация по виду теплоносителя, числу рядов теплопередающих трубок. Калориферы, электрокалориферы, отопительно-вентиляционные агрегаты: типы, назначение, устройство, применение. Параллельная и последовательная установка воздухонагревателей. Очистка воздуха: основные понятия, оборудование для очистки воздуха. Сухая очистка воздуха: устройство, типы, применение, характеристики оборудования для сухой очистки воздуха. Мокрая очистка воздуха: устройство, типы, характеристики оборудования для мокрой очистки воздуха. Кондиционеры: устройство, типы, назначение, применение. Центральные кондиционеры: устройство и основные типовые секции. Местные автономные и неавтономные кондиционеры. Эжекционные кондиционеры-доводчики. Приточные камеры и воздушные завесы: назначение, применение, устройство, основные узлы, технические характеристики. Воздушно-тепловые завесы: назначение, применение, устройство. Унифицированные воздушно-тепловые завесы. Электродвигатели: основные технические данные электродвигателей, применяемых в вентиляционных установках, их комплектация, правила эксплуатации. Разборка и сборка простейшего вентиляционного оборудования.
Сведения о заготовительных работах.
Методы производства заготовок санитарно-технических изделий, их преимущества и недостатки. Цехи и отделения заготовительного предприятия, их оборудование и виды изготавливаемых узлов и деталей. Ознакомление с цехами и отделениями заготовительного предприятия, с оборудованием и технологией изготовления изделий из стальных, чугунных и пластмассовых труб. Сведения о технологии изготовления монтажных узлов и деталей из стальных и чугунных труб. Степень укрупненной сборки (комплектации) заготовок из труб для систем отопления, горячего и холодного водоснабжения и канализации в узлы (блоки). Правила упаковки и транспортировки готовых узлов, деталей к месту монтажа. Виды проводимых испытаний деталей и узлов на месте их изготовления. Особенности технологии изготовления (обработки, формирования, гибки, соединения), испытаний, транспортировки узлов и деталей пластмассовых трубопроводов. Основные дефекты при изготовлении узлов и деталей санитарно-технических систем, их причины и способы устранения. Краткие сведения о заводах монтажных заготовок, заводах санитарно-технических заготовок, центрально-заготовительных мастерских. Цехи и отделения заготовительного предприятия, их оснащение и номенклатура изготовляемых изделий водопроводной, канализационной сети и газоснабжения для монтажа в заводских условиях санитарно-технических кабин, комнат и других объемных элементов. Участие в составе бригад квалифицированных слесарей в изготовлении узлов и деталей из труб, соединяемых на резьбе, сварке и фланцах. Станки, механизмы и инструменты для заготовительных работ. Организация рабочего места и безопасность труда в заготовительных цехах и отделениях.
Основы технологии и организации монтажных работ.
Механомонтажные работы как вид строительно-монтажных работ. Понятие о производственном и технологическом процессах монтажа. Структура производственного процесса монтажа. Состав технологических процессов. Монтажная операция, прием. Организация управления монтажным производством. Структура монтажного управления и функции его подразделений. Специализация монтажных участков. Требования к организации монтажных работ. Организация и способы выполнения монтажных работ. Техническая документация на производство работ по монтажу санитарно-технических систем и наружных трубопроводов. Проект организации строительства (ПОС), проект производства работ (ППР) и их содержание. Понятие о сетевых графиках работ. Карты трудовых процессов, их состав. Состав рабочих чертежей на монтаж оборудования. Технологические монтажные схемы. Ознакомление с видами и содержанием исполнительной документации. Понятие об инженерно-технологической подготовке производства. Подготовительные, монтажные, сдаточные работы на объекте: общая характеристика, виды и последовательность выполнения работ.
Укрупнительная сборка монтажных узлов и блоков.
Степень и способы укрупнения различных видов изделий в узлы и блоки. Виды средств малой механизации, оборудования, технологической оснастки, специальных инструментов и приспособлений, применяемых при укрупнительной сборке санитарно-технических узлов и деталей. Сборка узлов систем отопления. Основные требования к сборке радиаторных, конвекторных узлов и узлов панельного отопления, блоков калориферов. Унифицированные трубные узлы систем отопления и средства крепления. Сборка укрупнительных узлов систем водоснабжения и канализации. Основные требования к сборке: узлов холодного и горячего водоснабжения, канализации оборудования санитарно-технических систем. Сборка узлов трубопроводов в промышленных зданиях. Виды укрупнительных узлов для монтажа санитарно-технических кабин, комнат, обвязки групповых умывальников, водомерных и тепловых узлов насосных установок. Комплектация узлов. Особенности монтажа трубопроводов в межферменном пространстве покрытий зданий, монтируемых конвейерным методом. Основные дефекты укрупненных узлов и блоков: причины их возникновения и способы устранения. Участие в составе бригад квалифицированных слесарей по выполнению следующих работ: изготовление узлов и деталей из труб, соединяемых на резьбе, сварке и фланцах, обработка, формирование, гибка, соединение, испытание, транспортировка узлов и деталей пластмассовых трубопроводов, укрупнительная сборка (комплектация) заготовок из труб для систем отопления, водоснабжения и газоснабжения. Участие в проводимых испытаниях узлов и деталей на месте их изготовления, маркировке, упаковке и транспортировке готовых изделий на место монтажа. Организация рабочего места и безопасность труда при укрупнительной сборке монтажных узлов и блоков.
Испытание смонтированного оборудования
Испытания оборудования: виды, требования к подготовке испытаний, их краткая характеристика. Оборудование, приборы, инструменты и принадлежности, применяемые при испытаниях оборудования. Виды проверок, выполняемых монтажниками до испытания систем и оборудования. Виды регулировочных работ, выполняемых в ходе и после испытаний. Правила ведения записей в журнал результатов испытаний оборудования. Виды отчетной документации при сдаче оборудования в эксплуатацию. Организация рабочего места и безопасность труда при испытаниях оборудования.
Знания:
- выполнение плоскостной разметки; рубку металла:
- последовательность выполнения работ; дефекты при рубке: виды, способы устранения;
- последовательность правки заготовок в холодном и горячем состояниях;
- особенности правки деталей из пластичных и хрупких материалов; технологию подготовки поверхностей под пайку;
Умения:
- назначение, устройство и применение ручных и механизированных инструментов; оборудование, инструменты, приспособления и материалы для разборки, притирки, сборки и испытания арматуры; подготовку к работе оборудования, инструментов, приспособлений и материалов; арматуру: виды, назначение, применение, классификация, требования, последовательность разборки и сборки; запорная, водозаборная, регулирующая, предохранительная арматура: назначение, устройство, краткие характеристики; правила набивки сальников и смены прокладок;
- вентиляторы: виды, принцип действия, конструкции и конструктивные особенности, классификация по типам конструкций, создаваемому давлению, перемещаемой среде, область применения, радиальные, осевые и крышные вентиляторы, схемы конструктивных исполнений радиальных и осевых вентиляторов в зависимости от соединения их с электродвигателями, схемы положений корпусов радиальных вентиляторов правого и левого вращения; очистку воздуха: основные понятия, оборудование для очистки воздуха;
- подготовительные, монтажные, сдаточные работы на объекте: общую характеристику, виды и последовательность выполнения работ; виды укрупнительных узлов для монтажа санитарно-технических кабин, комнат, обвязки групповых умывальников, водомерных и тепловых узлов насосных установок; комплектацию узлов.
Умения:
- выполнять развальцовку и отбортовку труб; резку металла; подбирать: сверла, зенкера, зенковки, развертки; нарезать резьбу;
- последовательно разбирать и собирать арматуру;
- выполнять набивку сальников и смену прокладок; делать набивку сальников кранов и вентилей, установленных на действующих трубопроводах;
- производить разборку водозаборной (сантехнической) и трубопроводной арматуры;
- выполнять ревизию арматуры; проверку комплектности; притирать диски, кольца задвижек, клапанов, вентилей, обратных клапанов и пробковых кранов;
- собирать арматуру;
- выполнять притирку арматуры ручным способом и при помощи механизированных приспособлений;
- разбирать и сбирать простейшее вентиляционное оборудование.
иметь практический опыт:
- в резании полосовой, квадратной, круглой, угловой стали и труб слесарной ножовкой;
- в резании труб труборезом, листового металла ручными ножницами и на рычажных ножницах;
- в опиливании металла; притирки арматуры;
- в организации рабочего места и безопасности труда в заготовительных цехах и отделениях.
БК 1
БК 4
БК 7

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
Желдету жүйелерін құрастырушы ауаны кондиционерлеу, пневмакөлікті, аспирациялауы * біліктілігі
АП 02
Желдету жүйелерін құрастырушы ауаны кондиционерлеу, пневмакөлікті, аспирациялауының арнайы технологиясы.
Ғимараттар және құрылыстық техникалық жүйелер, салушылар туралы жалпы мәлімет
Ғимараттар және салушылар. Жалпы мәлімдеме. Құрылыс нормалары және ережелері (СНжЕ). Санитарлы-техникалық жүйе. Желдету жүйелері, ауа тазартыш құрылғысы, пневмотранспортты және аспирация. Технологиялық құбырлар. Құрылыстағы техникалық жүйелердің контрукциялары. Санитарлы-техникалық, желдету түйіндердің Ғ және технологиялық құбырлардың негізгі бөлімі. Құрылыстағы техникалық жүйелерге және технологиялық құбыр сымдарына талаптар. Құрылыстағы техникалық жүйелерге арналған материалдар. Топтастыру. Сорттау номенклатурасы. Қосалқы материалдар
Жалпы слесарлық жұмыстар.
Жазықтық белгі. Белгі қоятын базалардың таңдауы; тұйық нұсқаларды құру, шеңберлердің, үшін радиустіқ және қисық лекальды. Біліктік сызықтардың белгісі, бөлшектердің нұсқалары. Белгі үлгілермен, үлгілерге және сызбаға. Белгі қоятын аспап. Метал шабуы. Болат жапырақ шабуы белгімен, әртүрлі кескін үйлесімі дайындауларының шауып алу, дәнекерлеудің астына жиектердің ұшталуы. Қолданылатын аспап және оның ұштауы. Түзету және метал иілгіш. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Болат тілінген түзету, дөңгелек болат шыбықшаның, жапырақ болаттар,металлоконструкцияларды. Болаттар, болат сортты прокатты, жиектердің тілінген иілгіш жапырақ болаттар, сақиналарды, құбырларды. Жаншып қақтау және құбырлардың отбортовкасы. Қолданылатын аспап. Метал кесуі. Болат тілінген, квадрат, дөңгелек, бұрыштағы кесу және құбырлардың слесарлық қол арамен. Құбыр кескішпен құбырларын кесу, жапырақ металдың қолдық қайшылар. Метал арамен кесуі. Ашық және жабық жалпақ беттердің арамен кесуі бұрыштармен түзу, өткір және доғалмен. Паралельді жалпақ беттердің арамен кесуі, цилиндрлік оқтамалардың, қисық сызықты дөңес және ойыс беттерді, әртүрлі профильдердің құбырлары. Қолданылатын аспап. Бұрғымен тесу, көз алмай қарау және жазу. Тесіп өткен тесіктердің бұрғымен тесуі кондукторда белгімен, керең тесіктердің тіректердің қолдануымен, бір қалыпты сызғыштарды, лимбылардың және т.б., қолдық және электрлік қол бұрғылармен. Тесіктердің көз алмай қарауы бұрандалардың кішкене бастарының астына және тойтарып шегелеулердің. Цилин жазуы және конустық тесіктердің қолмен істелетін. Бұрғылардың іріктеп алу, зенкеров, зенковок, ұңғыларды.
Оюларды кесу, құрастыру-қосуларды. сыртқы оюлардың кесу болттарда, шпилькаларда, құбырларда; оюдың тесіп өткен және кереңдерді тесіктерде; оюлардың таңбалаушылармен қозғалтқыштты станоктарда, құбыр кескіш машиналарда. Құрастыру және тәртіптеп сұрыптау-қосулардың,-құбырлардың қосуларының нығыздамайтын материалмен; пісіру бөлшегі қосулардың құрастыруы салулардың орнатып қоюымен. Қолданылатын аспап. Тойтару. Құрастыру және тойтару қосу нахлесточногосы қолмен істелетін және престе тойтарып шегелеулермен жарты шеңбер және жасырын кішкене бастармен. Тойтару механикаландырылған аспаптармен. Қолданылатын аспап. Жалпақ беттердің, түзу сызықты, қисық сызықтылардың және құбыр арматура бөлшектерінің. Шабрение механикаландырылған аспаптардың қолдануымен. Қайрау және шаберов. май құю сипап тегістеу. Әртүрлі бөлшектердің жалпақ беттердің қолдық сипап тегістеуі. Тар жалпақ беттердің сипап тегістеуі «пакетпен» және ілмектік арматура бөлшектерінің. Дәнекерлеу, көгалдану, желімдеу. Дәнекерлемелер және ісіктер. Қара және түрлі түсті металдардың дәнекерлеуі жұмсақ және қатты дәнекерлемелермен дәнекерлегіштердің көмегі жанында және шілтердің. Беттердің көгалдануы тиеумен және ұнтақтаумен. Өнімдерді әртүрлі желімдермен желімдеу. Желімдерді таңдау. Пластмасса тұрбаларын жалғау. Гидравликалық трансмиссия. Слесарлық өңдеудің технологиялық үрдісі. Технологиялық үрдіс туралы түсінік. НОТтың техникалық үрдіске қоятын негізгі талаптары. Сызбаны зерттеу. өңдеудің тәртібін анықтау. Дайындамалардың резервін анықтау немесе дайындамаларды таңдау. Қолмен істейтін жұмысты станокпен ауыстыру.кесетін, өлшейтін және бақылайтын аспаптар мен көмекші құралдарды таңдау. өңдеутін дәлдігі мен өнімділігін арттыратын аспаптар мен құралдар.
Кіру рұқсат, отырғызу және техникалық өлшеуіш.
Машина құрастыруда және бөлшектерді дайындауда кезіндегі жіберілетін ауытқулар. Ауытқулардың өлшемдері: түрлері, көзі, өлшеу дәлдіктерін арттыратын әдістер. өлшемдері: номиналды, шекті, нақты,шекті ауытқулар, жіберілетін өлшемдер.
Кіру рұқсаттары: ұғым, анықтама. Отырғызуды: ұғым, түрлері, тағайындауы. Кіру рұқсаттарының жүйелері және отырғызуларды. Дәлдік сыныптары. Белгілеу чертежде кіру рұқсат және отырғызуларды құй. Бет кедір-бұдырлығы: ұғым, параметрлері, МемСт бойынша шероховатості анықтау. Өлшеуіш аспаптар және құралдар: түрлері, тағайындауы, характемен негізгілер ұзындық және бұрыштағы мөлшерлердің өлшеуіне арналған құрал сыйпаттамалары: түрлері, қолданылатын қабылдаулары газ параметрлерінің өлшеуіне арналған құрал және газды шаруашылықта бақылау өлшеу құралдары. Өлшеулердің орындалуы. Өлшеу қателік анықтамасы.
Тетіктік механикадан мәлімет
Механизмдер кинематикасы: негзгі түсініктер мен терминдер. Материалдар қарсыласуы: негізгі түсініктер, анықтамалар, терминдер. Машиналар бөлшектері. Жалпы және арнайы мақсаттарға арналған бөлшектер мен құрама бірліктер. Машинаның ажыратылатын және ажыратылмайтын бөлшектері.
Слесарлы-монтаждық жұмыстар орындауға арналған құрылғылар мен аспаптар.
Слесарлы-монтаждық жұмыстардың орындалуына арналған аспаптардың типтік жинақтары. Қолдық және механикаландырылған аспаптар: слесарь балғалары, кувалда, струбциналар т.б. Тағайындаулары, құрылғысы және механикаландырылған аспаптардың қолдануы. Электрлендірілген құрылғы. құрлысы және электрлендірілген құралдарды қолдануы, тағайындауы. Монтаж жұмыстардың орындалуына арналған талпыныс. Еңбек қауіпсіздік талаптары.
Желдету жабдықтары және желдету жүйелерінің бөлшектері мен ауа тазартқыштар.
Желдеткіштер: түрлері, әрекет принцибы. ауажылқыштар және жылыту - желдету агрегаттары. Калориферлер, электрокалориферлер, жылыту - желдету агрегаттары. Ауа тазалауы: негізгі ұғымдары, ауа тазалауына арналған жабдықтар. Салқындатқыштар: құрылғы, үлгілері, тағайындауы, қолдану. Жеңіл- жылу перделері. Электр қозғалтқыштары: негізгі техникалық құжаттар. Қарапайым желдету жабдықтарын құрастыру
Ауаағарлар және олардың желдету жүйелеріне арналған бөлшектер, ауа тазартқыштар, пневмотранспорттық және аспирациялар
Ауаағарлар және каналдар: түрлері, тағайындау, қолдану. Фальцевті қосуда және дәнекерлеудегі ауаағарлар. Фальцев түрлері. Шиыршықты контрукциялардың ауаағарлары. дөңгелек және тік бұрышты қималардың ауаағарлары. Ауауағарлардың мөлшері (қиманың). Пневмотранспорт жүйелерінің мөлшерлері. Қарапайым фальцевті ауаағарлар және фальцевсіз бөлшектері. Металлапластан және фольгадан, полиэтилендік пленкадан, асбестцемент тұрбасынан т.б. металл емес материалдардан алынған ауаағарлар. Желдеткіш жүйелері. Ауа ағарларды жалғастыру бөлшектері. Ауа ағынын реттейтін бөлшектер. Ауаны тарататын қондырғылар. Желдету жүйелерінің типтік бөлшектері. Ауатаратқыш құрылғы. сұрыптау және ауаағарлардың блоктарын құрастыруы. Еңбек қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
Ғимараттар және құрылыстық техникалық жүйелер арналуына байланысты квалификациясын, Ғимараттар және салушылар.
Конструкциялардың негізгі элементтері мен матеиралдары. Құрылыс нормалары және ережелері (СНжЕ). Санитарлы-техникалық жүйе. Желдету жүйелері, ауа тазартыш құрылғысы, пневмотранспортты және аспирация. Технологиялық құбырлар. Құрылыстағы техникалық жүйелердің контрукциялары. Санитарлы-техникалық, желдету түйіндердің Ғ және технологиялық құбырлардың негізгі бөлімі. Құрылыстағы техникалық жүйелерге және технологиялық құбыр сымдарына талаптарды. Құрылыстағы техникалық жүйелерге арналған материалдар. Топтастыру. Сорттау номенклатурасы. Қолдану облысы. Радиалды, осьті, шатырлы желдеткіштер және олардың конструктивтік орындалуы. Қосалқы материалдар. Ауа жылытқыштар және жылыту желдеткіш агрегаттары: арналуы, қолданылуы, классификациясы, калориферлер, электрокалориферлер. Жылыту желдеткіш агрегаттары: типтері, арналуы, құрылымы, ауаағарлар мен каналдар.
Іскерліктер:
оюмен жалғастырудың жинақталуын және құрастыруын; жалын мен және дәнекерлегіштердің көмегімен қара және түсті металлдардың жалғастыруын, қарапайым желдеткіштер құрылғыларын жинақтау және құрастыру, әртүрлі өлшемдегі және қимадағы ауаағарлары жинақтау және бөлшектеу. Ауаағарларды бөшектеп, құрастырғанда еңбек қауіпсіздігі ережелерін қолдану.
Практикалық тәжірибе жинақтауы керек:
- металл бұйымдары және материалдарымен жұмыс істеу;
- қималары мен өлшемдері әртүрлі ауаағар блоктарын жинақтау және бөлшектеу;
- ауаағар блоктарын жинақтау және бөлшектеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
Квалификация - Монтажник систем вентиляции и конденционирование воздуха пневмотранспорта и ассимиляции*
СЭД 02
Специальная технология монтажника систем вентиляции и конденционирование воздуха пневмотранспорта и ассимиляции.
Общие сведения о зданиях и сооружениях и технических системах в строительстве.
Здания и сооружения: классификация гражданских, промышленных зданий и сооружений по назначению, основные элементы, конструкции и материалы, применяемые при возведении зданий и сооружений. Общие сведения о технологической последовательности монтажа зданий и сооружений. Санитарно-технические, электрогазосварочные работы в строительстве. Строительные нормы и правила (СНиП) на санитарно-технические и электрогазосварочные работы. Санитарно-технические системы: общие сведения, назначение, классификация. Системы вентиляции, кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации. Технологические трубопроводы. Конструкции технических систем в строительстве. Основные части(элементы) узлы санитарно-технических, вентиляционных систем и технологических трубопроводов. Требования к техническим системам в строительстве и технологическим трубопроводам. Материалы для технических систем в строительстве: область применения, свойства. Сортаменты: труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления. Сортировка по номенклатуре: труб, фитингов, фасонных частей, арматуры и средств крепления. Вспомогательные материалы: виды, назначение, применение.
Обще слесарные работы.
Разметка плоскостная: назначение, виды, инструменты и материалы, последовательность выполнения работ. Дефекты при выполнении разметки: виды, способы устранения. Выполнение плоскостной разметки. Рубка металла: назначение, применение, инструменты, последовательность выполнения работ. Дефекты при рубке: виды, способы устранения. Выбор инструмента и выполнение работ по рубке металла. Правка и гибка металла: назначение, применение, оборудование, инструменты. Дефекты при правке и гибки: виды, способы предупреждения и устранения. Правка полосовой стали, круглого стального прутка. Схемы гибки. Гибка: полосовой стали, стального сортового проката, кромок листовой стали, колец, труб. Развальцовка и отбортовка труб. Резка металла: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для резки. Резание полосовой, квадратной, круглой, угловой стали и труб слесарной ножовкой. Резание труб труборезом, листового металла ручными ножницами и на рычажных ножницах. Опиливание металла: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для опиливания. Сверление, зенкование и развертывание: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для сверления, зенкования и развертывания. Сверление сквозных отверстий по разметке в кондукторе, глухих отверстий с применением упоров, мерных линеек, лимбов и т.д., ручными и электрическими дрелями. Зенкование отверстий под головки винтов и заклепок. Развертывание цилиндрических и конических отверстий вручную. Подбор: сверл, зенкеров, зенковок, разверток. Нарезание резьбы: назначение, применение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для нарезания резьбы: наружной, внутренней. Нарезание наружных резьб на болтах, шпильках, трубах. Нарезание резьбы в сквозных и глухих отверстиях. Нарезание резьб метчиками на приводных станках, трубонарезных машинах. Сборка и разборка резьбовых соединений, резьбовых соединений труб без уплотнительного материала. Сборка фланцевых соединений с постановкой прокладок. Клепка: назначение, применение, виды заклепочных соединений, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для клепки. Дефекты заклепочных соединений: виды, способы предупреждения и устранения. Клепка механизированными инструментами. Шабрение: назначение, применение, виды, припуски на шабрение, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для шабрения. Дефекты при шабрении: виды, причины, способы устранения. Шабрение с применением механизированных инструментов. Затачивание и заправка шаберов. Притирка: назначение, применение, степень точности, материалы, последовательность выполнения операций. Инструменты и приспособления для притирки. Особенности притирки конических поверхностей. Механизация притирки. Ручная притирка плоских поверхностей различных деталей. Притирка узких плоских поверхностей «пакетом» и деталей запорной арматуры. Пайка, лужение, склеивание: назначение, применение, виды, материалы, инструменты, приспособления и оборудование. Технология подготовки поверхностей под пайку. Способы пайки. Дефекты при пайке: виды, причины возникновения и способы устранения. Технология лужения: погружением, растиранием. Клеи: виды, составы, назначение, приготовление. Дефекты при склеивании: виды, способы предупреждения и устранения. Припои и флюсы. Пайка черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки. Лужение поверхностей погружением и растиранием. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев. Пайка пластмассовых труб. Гидравлические трансмиссии. Технологический процесс слесарной обработки. Понятие о технологическом процессе. Основные требования НОТ к техническим процессам обработки. Изучение чертежа. Определение резервов заготовки или подбор заготовки. Выбор базирующих поверхностей и методов обработки. Определение последовательности обработки. Замена ручной обработки обработкой на станках. Выбор режущего, измерительного и проверочного инструмента, приспособлений, режимов обработки. Определение межоперационных припусков на основные слесарные операции и допуски на промежуточные размеры. Инструменты и приспособления, повышающие точность и производительность обработки. Значение стандартизованных и нормализованных деталей и инструмента для выполнения слесарных работ.
Допуски, посадки и технические измерения.
Погрешности при изготовлении деталей и сборке машин. Погрешности измерений: виды, источники, способы повышения точности измерений. Размеры: номинальный, предельный, действительный, предельные отклонения, допуск размера, поле допуска. Посадки: виды, назначение, системы допусков и посадок. Шероховатость поверхности: параметры, обозначение на чертежах. Основные характеристики измерительных инструментов и приборов: интервал и цена деления шкалы, диапазон показаний, диапазон измерений. Средства для измерений линейных размеров. Концевые меры длины. Средства измерения отклонений формы поверхностей. Средства контроля и измерения шероховатости поверхности. Калибры, их основные типы. Основные факторы, определяющие выбор средств для измерения линейных размеров.
Сведения из технической механики.
Кинематика механизмов: основные понятия и термины. Сопротивление материалов: основные понятия, определения, термины. Детали машин. Детали и сборочные единицы общего и специального назначения. Требования к ним. Разъемные и неразъемные соединения деталей машин. Виды разъемных соединений и основные крепежные детали. Виды неразъемных соединений деталей машин. Детали и сборочные единицы передач вращательного движения.
Инструменты и приспособления для выполнения слесарно-монтажных работ.
Типовые наборы инструментов для выполнения слесарно-монтажных работ. Ручные и механизированные инструменты: слесарные молотки, кувалды, гаечные ключи, трещеточные ключи, оправки, струбцины, фиксаторные клещи для сборки бесфланцевых воздуховодов. Пистолет-заклепочник, ручные ножницы. Назначение, устройство и применение ручных и механизированных инструментов. Электрифицированный инструмент: гайковерты, ручные ножницы, сверлильные машины, шлифовальные угловые машины, преобразователи частоты тока. Назначение, устройство и применение электрифицированного инструмента. Приспособления для выполнения монтажных работ: назначение, устройство, применение. Требования безопасности труда при работе с инструментами и приспособлениями для выполнения слесарно-монтажных работ.
Вентиляционное оборудование и детали систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Вентиляторы: виды, принцип действия, конструкции и конструктивные особенности, классификация по типам конструкций, создаваемому давлению, перемещаемой среде, область применения, радиальные, осевые и крышные вентиляторы, схемы конструктивных исполнений радиальных и осевых вентиляторов в зависимости от соединения их с электродвигателями, схемы положений корпусов радиальных вентиляторов правого и левого вращения. Воздухонагреватели и отопительно-вентиляционные агрегаты: виды, назначение, применение, классификация по виду теплоносителя, числу рядов теплопередающих трубок. Калориферы, электрокалориферы, отопительно-вентиляционные агрегаты: типы, назначение, устройство, применение. Параллельная и последовательная установка воздухонагревателей. Очистка воздуха: основные понятия, оборудование для очистки воздуха. Сухая очистка воздуха: устройство, типы, применение, характеристики оборудования для сухой очистки воздуха. Мокрая очистка воздуха: устройство, типы, характеристики оборудования для мокрой очистки воздуха. Кондиционеры: устройство, типы, назначение, применение. Центральные кондиционеры: устройство и основные типовые секции. Местные автономные и неавтономные кондиционеры. Эжекционные кондиционеры-доводчики. Приточные камеры и воздушные завесы: назначение, применение, устройство, основные узлы, технические характеристики. Воздушно-тепловые завесы: назначение, применение, устройство. Унифицированные воздушно-тепловые завесы. Электродвигатели: основные технические данные электродвигателей, применяемых в вентиляционных установках, их комплектация, правила эксплуатации. Разборка и сборка простейшего вентиляционного оборудования.
Воздуховоды и их детали для систем вентиляции, кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации.
Воздуховоды и каналы: виды, назначение, применение. Воздуховоды на фланцеевом соединении и сварке. Виды фальцев: простой, лежачий одинарный и двойной, угловой стоячий, с угловым защелочным фальцем. Воздуховоды спиральных конструкций. Воздуховоды круглого и прямоугольного сечений. Размеры (сечения) воздуховодов. Размеры систем пневмотранспорта. Воздуховоды из унифицированных деталей. Воздуховоды фланцевые и бесфланцевые. Фасонные части для систем аспирации и пневмотранспорта. Воздуховоды из металлопласта и фольги, полиэтиленовой пленки, асбестоцементных труб, коробов и других неметаллических материалов. Вентиляционные детали. Детали для соединения воздуховодов. Детали для регулирования потока воздуха. Воздухораспределительные устройства. Типовые детали вентиляционных систем. Детали крепления воздуховодов. Разборка и сборка блоков воздуховодов различных размеров и сечений. Правила безопасности труда при разборке и сборке воздуховодов.
Знания:
- классификацию гражданских, промышленных зданий и сооружений по назначению;
- основные элементы, конструкции и материалы, применяемые при возведении зданий и сооружений;
- санитарно-технические системы;
- сортаменты: труб, фитингов, фасонных частей, арматуры, средств крепления;
- пайку, лужение, склеивание; способы пайки; припои и флюсы;
- лужение поверхностей с погружением и растиранием;
- склеивание изделий различными клеями;
- средства для измерений линейных размеров;
- разъемные и неразъемные соединения деталей машин;
- виды разъемных соединений и основные крепежные детали;
- виды неразъемных соединений деталей машин;
- детали и сборочные единицы передач вращательного движения;
- вентиляторы: виды, принцип действия, конструкции и конструктивные особенности, классификация по типам конструкций, создаваемому давлению, перемещаемой среде;
- область применения, радиальных, осевых и крышных вентиляторов,
- воздухонагреватели и отопительно-вентиляционные агрегаты: их виды, назначение, применение, классификацию по виду теплоносителя, числу рядов теплопередающих трубок;
- калориферы, электрокалориферы, отопительно-вентиляционные агрегаты: их типы, назначение, устройство, применение; воздуховодов и каналов.
Умения:
- производить сборку и разборка резьбовых соединений;
- выполнять пайку черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки;
- разбирать и сбирать простейшее вентиляционное оборудование;
- разбирать и собирать блоки воздуховодов различных размеров и сечений;
- применять правила безопасности труда при разборке и сборке воздуховодов.
иметь практический опыт:
- в работе с металлическими изделиями и материалами;
- в сборке и разборке блоков воздуховодов различных размеров и сечений;
- в применении правил безопасности труда при разборке и сборке воздуховодов.
БК 1
БК 4
БК 7

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
КҚ 2.5.13
КҚ 2.5.14
КҚ 2.5.15
Пластмасса дәнекерлеуші *біліктілігі
Пластмасса дәнекерлеушінің арнайы технологиясы.
Пластмассаларды дәнекерлеу және желімдеу технологиясы. Қолдану облыстары. Пластмассалардың түрлері мен олардың сапасы. Кеңістіктің кез келген жағдайында бөліп, кесу. Балқыту: біліктерді, кеңейтілген біліктердің платиналарына балқыту. Әртүрлі қалыңдықтағы пластмассаларды дәнекерлеу. Дәнекерлеу сапасын тексеру. Бұрыштық жалғастыруларды дәнекерлеу. Жалғастыруларды екі қабат етіп дәнекерлеу. Сынығына байланысты дәнекерлеудің сапасын анықтау. Дәнекерлеу тәсілдерін игеру: айқастырып, таврлық қималы, әртүрлі қалыңдықтағы пластиналарды вертикалды жағдайдағы пластинаны. Тәсілдерді игеру: әртүрлі бұрыштарды орналасқан біліктерді пластинаға балқыту, нормалы қалыңдықтағы біліктердің вертикалды жазығына балқыту. Жиектерін өңдемей вертикалды және горизонтальды жағдайда тақап дәнекерлеу. Орындалған жіктердің сапасын тексеру Пластмассаларды дәнекерлеуге және желімдуге дайындау. Дәнекерлеуге арналған аппараттар. Дәнекерлеу құралдарына дәнекерлеу үшін өнімдерді жинақтау. Пластмассаларды кесу. Төбеден басқа кеңістіктің барлық жағдайда қарапайым бөлшектерді дәнекерлеу және желімдеу. Жіктер мен желімденген жерлердің ақауларын анықтау және оларды жою.
Пластмасса тұрбаларын жалғастыру. Тұрбаларды жалғастыру (материалына, жұмыс шартына және тұрба жүргізуіне байланысты) дәнекерлеумен, желіммен, қонышпен, фланецпен т.б. Пластмасса тұрбаларын басқа материалдардан алынған тұрбаларымен жалғастыру. өнімдерді әртүрлі желімдермен жабыстыру. Желімдерді таңдау. Пластмасса тұрбаларын жабыстыру.
Білімдер:
Пластмассаларды дәнекерлеу және желімдеу технологиясы. Қолдану облыстары. Пластмассалардың түрлері мен олардың сапасы. Материалдарды дәнекерлеуге және желімдеуге дайындау.
Іскерліктер:
Әртүрлі қалыңдықтағы пластмассаларды дәнекерлеу. Пластмасса бөлшепктерін дәнекерлеуге және желімдеуге дайындау.
Практикалық тәжірибе жинақтауы керек:
- қауіпсіздік техникасын сақтай отырып пластмассаларды дәнекерлеу мен желімдеуден.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПК 2.5.13
ПК 2.5.14
ПК 2.5.15
Квалификация - Сварщик пластмасс
Специальная технология сварщика пластмасс.
Сварка пластмасс.
Технология сварки и склейки пластмасс. Область применения.
Виды и различия пластмасс и их качество. Разделительная резка в любом пространственном положении. Наплавка: валиков, наплавка на пластины уширенного валика. Сварка пластин различной толщины. Проверка качества сварки. Сварка угловых соединений. Сборка под сварку с установлением правильного зазора. Наложение прихваток. Сварка соединений в два слоя. Проверка качества сварки по излому. Освоение приемов сварки: нахлесточных, тавровых соединений, пластин различной толщины с наложением облегченного и усиленного шва, пластин в вертикальном положении. Освоение приемов: наплавки валиков на пластину, установленную под разными углами к столу, с постепенным увеличением угла до 90 градусов, наплавки на вертикальную плоскость валиков нормальной ширины, сплошной наплавки на вертикальную плоскость в один слой вертикальных валиков, сварки встык в вертикальном и горизонтальном положениях без разделки кромок, сварки угловых и тавровых соединений вертикальными швами, сварки внахлестку при вертикальном расположении шва, сварки в горизонтальном положении на вертикальной плоскости, наплавки горизонтальных валиков на вертикальной плоскости, сплошной наплавки горизонтальных валиков на вертикальную плоскость, сварки встык горизонтального шва на вертикальной плоскости без разделки кромок, сварки угловых тавровых и нахлесточных соединений горизонтальными швами. Проверка качества выполненных швов. Подготовка пластмасс к сварке и склейки. Аппараты для сварки. Сборка изделий под сварку в сборочно-сварочных приспособлениях. Резка пластмассы. Сварка и склейка простых деталей из различных пластмасс во всех пространственных положениях сварного шва кроме потолочного. Выявление дефектов сварных швов и склеек и устраняет их; чтение чертежей изделий средней сложности.
Соединение пластмассовых труб. Разметка труб на заготовки заданной длины. Соединение труб (в зависимости от материала, условий работы и прокладки трубопроводов) сваркой, на клею, с помощью раструбов, фланцев, накидных гаек и др. Соединение пластмассовых труб с трубами из других материалов. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев. Пайка пластмассовых труб.
Знания:
- технологию сварки и склейки пластмасс;
- область применения пластмассовых изделий и материалов;
- виды и различия пластмасс и их качество;
- подготовку материалов к склеиванию к свариванию пластмасс.
Умения:
- сваривать и склеивать пластмассы разных видов и форм;
- подготавливать детали к сварке и склейки пластмасс.
иметь практический опыт:
- в сваривании и склеивании пластмасс соблюдая при этом процессе технику безопасности.
БК 1
БК 4
БК 7
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4

1. Жоғары деңгей
140301 2 – Сантехник -слесарі *
КҚ 2.1.1. Сантехникалық құрылғылар мен бөлек түйіндердің жөндеу жұмыстарын жүргізеді, қызмет көрсету;
КҚ 2.1.2 Болат, шойын және пластикалық құбырлардың жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.1.3 Араластырғыштың вентильдің, жуғыш бачоктың, крандардың жөндеуін жүргізу;
КҚ 2.1.4 Тұрбаларды тотығудан қорғау;
КҚ 2.1.5 Тұрбаларды бітеуден тазарту;
КҚ 2.1.6 Керамикалық және фаянсты санитарлы техникалық өнімдерді тазалау;
КҚ 2.1.7 Пайда болған жарықтар мен сызаттарды бітеу.
140302 2 – Технологиялық кұбыр жолдарын құрастырушы*
КҚ 2.2.1 Сыртқы және технологиялық құбырларын монтаждауда және жүргізілуде орындалатын қарапайым жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.2 Кәсіптік қажетті көлемде слесарлық жұмыстарды орындай білу;
КҚ 2.2.3 Тұрбаларды, фитингтерді, үлгі бөлшектерін, арматураны нығайту құралдарын номенклатура бойынша сұрыптау және онымен жұмыс істей білу;
КҚ 2.2.4 Жұмысқа қажетті көмекші құралдарды дайындау (сурик, ерітінді. шүйке)
КҚ 2.2.5 Металдар мен тұрбаларды ию, түзету, қию, белгілеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.6 Түйістерді муфтамен, конргайкамен, болттармен жинақтайды; прокладкаларды жүргізеді;
КҚ 2.2.7 Тұрбалардағы сақтағыш тығындар мен бұқтырмаларды алады, тұрбалардың шетіне консервация жүргізеді;
КҚ 2.2.8 Белгі бойынша парақ металлдарды, металлопласты, полимер және басқа да материалдарды қолмен кесуді жүргізу; тұрба шеттерін майыстыруды, аралауды және оларды дәнекерлеуге дайындау, жіктерін өңдеу;
КҚ 2.2.9 Тұрбаның бетін, құбырлардың бөлшектерін, арматураны, болттар мен шпилькаларды консервіленетін майлаудан тазарту, коллекторлардың бөлшектерін, құдықтарды, камераларды, каналдарды монтаж алдында тазалайды, шыныдан алынған құрылғыларды, тұрбаларды, бөлшектерді жуу;
КҚ 2.2.10 Жіктерді бітейтін ерітінді дайындайды, материалдарды жұмыс орнына әкеледі;
КҚ 2.2.11 Жүктерді жылжытады.
140303 2 – Санитарлық-техникалық кұрал-жабдықтарды құрастырушы *
КҚ 2.3.1 Ішкі орталық жылыту жүйелерінің, сумен қамтамасыз етудің, канализацияның, газбен жабдықтаудың, су ағын жолдарын монтажы мен жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.3.2 Тұрбаларды, фитингтерді, үлгі бөлшектерін, арматура мен нығайту құралдарын, жүргізушінің тік және фасонды бөлшектерді сұрыптау;
КҚ 2.3.3 Көмекші материалдарды дайындау;
КҚ 2.3.4 Айдағышты муфтамен және контргайкалармен, гайканы болттармен кешендеу;
КҚ 2.3.5 Тұрбалардағы бұқтырманы және сақтағыш тығындады қондыру және алып тастау;
КҚ 2.3.6 Жәй бөлшектерді, түйіндерді көміртекті болат конструкцияларын қолмен доғалық, плазмалы, газды автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеуді орындау;

1. Повышенный уровень
140301 2 – Слесарь-сантехник*
ПК 2.1.1. Обслуживать и производить ремонт сантехнического оборудования и отдельных узлов;
ПК 2.1.2. Проводить ремонт стальных, чугунных и пластиковых трубопроводов;
ПК 2.1.3. Проводить ремонт кранов, смесителей, вентилей, смывных бачков;
ПК 2.1.4. Проводить защиту труб от ржавчины;
ПК 2.1.5. Устранять засоры;
ПК 2.1.6. Проводить очистку керамических и фаянсовых санитарно-технических изделий;
ПК 2.1.7. Заделывать образовавшиеся трещины и щели;
140302 2 – Монтажник технологических трубопроводов*
ПК 2.2.1. Выполнить простейшие работы при прокладке и монтаже наружных и технологических трубопроводов;
ПК 2.2.2. Выполнить слесарные работы в объеме требований по профессии;
ПК 2.2.3. Сортировать по номенклатуре трубы, фитинги, фасонные части, арматуру и средства крепления;
ПК 2.2.4. Подготовить вспомогательный материал к работе (льняную прядь, сурик, раствор и т. п.);
ПК 2.2.5. Производить скручивание неответственных соединений;
ПК 2.2.6. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты гайками, устанавливает прокладки, сбивает окалины после газовой резки;
ПК 2.2.7. Устанавливать и снимать предохранительные пробки и заглушки на трубах, проводить консервацию концов труб;
ПК 2.2.8. Производит вручную по разметке резку листового металла, металлопласта, полимерного и другого материала; опиловку и правку концов труб, подготовку их под сварку, обработку швов;
ПК 2.2.9. Производить очистку поверхностей труб, деталей трубопроводов, арматуры, болтов и шпилек от консервирующей смазки, очистку деталей коллекторов, колодцев, камер и каналов перед их монтажом, промывку оборудования, труб и деталей из стекла;
ПК 2.2.10. Готовить растворы для заделки стыков, осуществляет подачу материалов к рабочим местам;
ПК 2.2.11. Выполнять перемещение грузов.
140303 2 – Монтажник санитарно-технического оборудования*
ПК 2.3.1. Выполнять работы при монтаже и ремонте внутренних систем центрального отопления, водоснабжения, канализации, газоснабжения и водостоков;
ПК 2.3.2. Сортировать трубы, фитинги, фасонные части, арматуру и средства крепления, прямые и фасонные части воздуховодов;
ПК 2.3.3. Готовить вспомогательные материалы;
ПК 2.3.4. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты гайками;
ПК 2.3.5. Устанавливать, и снимать предохранительные пробки и заглушки на трубах;
ПК 2.3.6. Выполнять ручную дуговую, плазменную, газовую автоматическую и полуавтоматическую сварку простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей;

КҚ 2.3.7 Орташа күрделі металл бөлшектердің оттекті және плазмалы түзу сызықты және қисық сызықты дәнекерлеу жіктерін іске асыру.
КҚ 2.3.8 Оттегілік кесуді қолмен орындау;
КҚ 2.3.9 Қарапайым, жауапты емес бөлшектердің балқытуын орындау;
КҚ 2.3.10 Қарапайым бөлшектерде, түйіндерде, құймаларда ақауларды жою;
КҚ 2.3.11 Конструкция мен бөлшектерді балқыту кезінде қыздыруды орындау;
КҚ 2.3.12 Тұрба түйіндері мен бөлшектеріне схемаларды құру және оқу.
140304 2 – Желдету жүйелерiн құрастырушы ауаны кондиционерлеу, пневмакөлiктi, аспирациялауы*
КҚ 2.4.1 Пневмокөлік пен аспирацияда, ауаны конденсациялауда, желдету жүйесі мен құрылғылардың монтажындағы жұмыстарды орындау;
КҚ 2.4.2 Тұрбаны, фитингті, фасонды бөлшектерді, арматура мен бекіту құралдарын сұрыптау;
КҚ 2.4.3 Көмекші материалдарды дайындайды;
КҚ 2.4.4 Прокладкаларды орнатады, қол құралдарының көмегімен фланецті және ажыратылатын жалғастыруды жинайды;
КҚ 2.4.5 Түйістіруді муфтамен және контргайкамен, болтты гайкамен жинақтайды;
КҚ 2.4.6 Тұрбалардағы сақтандыру тығындары мен бұқтырмаларын орнату және шешу;
КҚ 2.4.7 Тұрбалардың бөлшектерін, ауа тартқыштардың бөлшектері мен түйіндерін,санитарлы техникалық аспаптармен басқа да жүктерді тасымалдайды;
КҚ 2.4.8 Жүктерді инвентарлы строптармен ілу;
КҚ 2.4.9 Жәй бөлшектерді, түйіндерді көміртекті болат конструкцияларын қолмен доғалық, плазмалы, газды автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.4.10 Орташа күрделі металл бөлшектердің оттекті және плазмалы түзу сызықты және қисық сызықты дәнекерлеу жіктерін іске асыру.
КҚ 2.4.11 Оттегілі кесуді қолмен орындау;
КҚ 2.4.12 Кеңістіктің барлық жағдайында бөлшектерді, түйіндерді, конструкцияларды ұстағыштармен іске асыру;
КҚ 2.4.13 Қарапайым, жауапты емес бөлшектердің балқытуын орындау;
КҚ 2.4.14 Қарапайым бөлшектерде, түйіндерде, құймаларда ақауларды жою;
КҚ 2.4.15 Конструкция мен бөлшектерді балқыту кезінде қыздыруды орындау;
КҚ 2.4.16 Тұрба түйіндері мен бөлшектеріне схемаларды құру және оқу.
140305 2 – Санитарлық-техникалық жүйелер мен кұрылғыларды құрастырушы*
КҚ 2.5.1 Ішкі орталық жылыту жүйелерінің, сумен қамтамасыз етудің, канализацияның, газбен жабдықтаудың, су ағын жолдарын монтажы мен жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.5.2 Көмекші материалдарды дайындау;
КҚ 2.5.3 Прокладкаларды орнатады, қол құралдарының көмегімен фланецті және ажыратылатын жалғастыруды жинайды;
КҚ 2.5.4 Айдағышты муфтамен және контргайкалармен, гайканы болттармен жинақтау;

ПК 2.3.7. Осуществлять кислородную и плазменную прямолинейную и криволинейную резку в нижнем и вертикальном положении сварного шва металлов простых и средней сложности деталей;
ПК 2.3.8. Выполнять ручную кислородную резку;
ПК 2.3.9 Выполнять наплавку простых неответственных деталей;
ПК 2.3.10. Устранять раковины и трещины в простых деталях, узлах, отливках;
ПК 2.3.11. Подогревать конструкции и детали при плавке,
ПК 2.3.12. Читать и составлять схемы на трубные узлы и детали.
140304 2 – Монтажник систем вентиляции кондиционирования воздуха пневмотранспорта и аспирации
ПК 2.4.1. Выполнять работы при монтаже систем и оборудования вентиляции, кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации;
ПК 2.4.2. Сортировать трубы, фитинги, фасонные части, арматуру и средства крепления, прямые и фасонные части воздуховодов;
ПК 2.4.3. Готовить вспомогательные материалы;
ПК 2.4.4. Устанавливать прокладки и собирать фланцевые и разъемные соединения воздуховодов и оборудования с применением ручного инструмента;
ПК 2.4.5. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты гайками;
ПК 2.4.6. Устанавливать, и снимать предохранительные пробки и заглушки на трубах;
ПК 2.4.7. Транспортирует детали трубопроводов, детали и узлы воздуховодов, санитарно-технических приборов и других грузов;
ПК 2.4.8. Зацеплять грузы инвентарными стропами;
ПК 2.4.9. Выполнять ручную дуговую, плазменную, газовую автоматическую и полуавтоматическую сварку простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей,
ПК 2.4.10. Осуществлять кислородную и плазменную прямолинейную и криволинейную резку в нижнем и вертикальном положении сварного шва металлов простых и средней сложности деталей;
ПК 2.4.11. Выполнять ручную кислородную резку;
ПК 2.4.12. Осуществляет прихватку деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях;
ПК 2.4.13. Выполняет наплавку простых неответственных деталей;
ПК 2.4.14. Устранять раковины и трещины в простых деталях, узлах, отливках;
ПК 2.4.15. Подогревать конструкции и детали при плавке;
ПК 2.4.16. Читать и составлять схемы на трубные узлы и детали.
140305 2 – Монтажник санитарно-технических систем и оборудования*
ПК 2.5.1. Выполнять работы при монтаже и ремонте внутренних систем центрального отопления, водоснабжения, канализации, газоснабжения и водостоков;
ПК 2.5.2. Готовить вспомогательные материалы;
ПК 2.5.3.Устанавливать прокладки и собирает фланцевые и разъемные соединения воздуховодов и оборудования с применением ручного инструмента;
ПК 2.5.4. Комплектовать сгоны муфтами и контргайками, болты гайками;

КҚ 2.5.5 Тұрбалардағы бұқтырманы және сақтағыш тығындарды қондыру және алып тастау;
КҚ 2.5.6 Тұрбалардың бөлшектерін, ауа тартқыштардың бөлшектері мен түйіндерін,санитарлы техникалық аспаптармен басқа да жүктерді тасымалдайды;
КҚ 2.5.7 Жүктерді инвентарлы строптармен ілу;
КҚ 2.5.8 Жәй бөлшектерді, түйіндерді көміртекті болат конструкцияларын қолмен доғалық, плазмалы, газды автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.5.9 Орташа күрделі металл бөлшектердің оттекті және плазмалы түзу сызықты және қисық сызықты дәнекерлеу жіктерін іске асыру.
КҚ 2.5.10 Оттегілік кесуді қолмен орындау;
КҚ 2.5.11 Кеңістіктің барлық жағдайында бөлшектерді, түйіндерді, конструкцияларды ұстағыштармен іске асыру;
КҚ 2.5.12 Қарапайым, жауапты емес бөлшектердің балқытуын орындау;
КҚ 2.5.13 Қарапайым бөлшектерде, түйіндерде, құймаларда ақауларды жою;
КҚ 2.5.14 Конструкция мен бөлшектерді балқыту кезінде қыздыруды орындау;
КҚ 2.5.15 Тұрба түйіндері мен бөлшектеріне схемаларды құру және оқу.
140306 2 - Пластмассаларды дәнекерлеуші*
КҚ 2.6.1 Төбеден басқа барлық кеңістік жағдайында әртүрлі пластмассалардан алынған қарапайым бөлшектердің дәнекерлеуі мен желімдеуін жүргізу;
КҚ 2.6.2 Конструкция мен бөлшектерді дәнекерлеу кезінде қыздыруды орындау;
КҚ 2.6.3 Берілген температура режиміне сәйкес бөлшектерді дәнекерлегенде алдын-ала қыздыруды жүргізу;
КҚ 2.6.4 Күрделілігі орташа бөлшектерде, түйіндерде, құймаларда ақауларды жою;
КҚ 2.6.5 Қарапайым бөлшектерде жапсырмалар жүргізеді;
КҚ 2.6.6 Пластмассаларды қолмен кесуді жүргізу.
140307 2 – Электромонтаж-даушы – реттеуші*
КҚ 2.7.1 Электромонтаж жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.7.2 Электрлік жарықтандыру жүйелерін іске асыру;
КҚ 2.7.3 Жүйелерге электр сымдарын дұрыс жалғау үшін трассалардың құрылымдарын білу;
КҚ 2.7.4 Қарапайым жарықтандыру және күш құрылымдарын сынай білу.
140308 2 - Электргаз дәнекерлеуші*
КҚ 2.8.1 Металды дәнекерлеуге дайындау;
КҚ 2.8.2 Құрамалы дәнекерлеу құралдарында өнімдерді дәнекерлеуге жинақтау;
КҚ 2.8.3 Газ баллондарын жұмысқа дайындау;
КҚ 2.8.4 Төбеден басқа кеңістіктің барлық жағдайында қарапайым бөлшектерді, түсті металдарды және құймаларды дәнекерлеуді іске асыру;
КҚ 2.8.5 Машина бөлшектерін, механизмдерді, конструкция ақауларын балқытады және механикалық өңдеу мен сынама қысымға құйманы жүргізу;
КҚ 2.8.6 Металдарды кесуді жүргізу;
КҚ 2.8.7 Дәнекерленгеннен кейін жіктерді қорғау және дәнекерленген жіктердің ақауларын анықтау және оларды жою;

ПК 2.5.5. Устанавливать и снимать предохранительные пробки и заглушки на трубах;
ПК 2.5.6. Транспортировать детали трубопроводов, детали и узлы воздуховодов, санитарно-технических приборов и других грузов;
ПК 2.5.7. Зацеплять грузы инвентарными стропами;
ПК 2.5.8. Выполнять ручную дуговую, плазменную, газовую автоматическую и полуавтоматическую сварку простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей;
ПК 2.5.9. Осуществлять кислородную и плазменную прямолинейную и криволинейную резку в нижнем и вертикальном положении сварного шва металлов простых и средней сложности деталей;
ПК 2.5.10. Выполнять ручную кислородную резку;
ПК 2.5.11. Осуществлять прихватку деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях;
ПК 2.5.12. выполнять наплавку простых неответственных деталей;
ПК 2.5.13. Устранять раковины и трещины в простых деталях, узлах, отливках;
ПК 2.5.14. Подогревать конструкции и детали при плавке;
ПК 2.5.15. Читать и составлять схемы на трубные узлы и детали.
140306 2 - Сварщик пластмасс*
ПК 2.6.1. Выполнять сварку средней сложности деталей, конструкций, трубопроводов из различных пластмасс и простых деталей и конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
ПК 2.6.2. Выполнять подогрев конструкций и деталей при сварке и склейке;
ПК 2.6.3. Производить предварительный и сопутствующий подогревы при сварке деталей с соблюдением заданного температурного режима.
ПК 2.6.4. Устраняет раковины и трещины в деталях и механизмах средней сложности наплавкой пластмассы;
ПК 2.6.5. Производить наклейку элементов простых деталей и заплат;
ПК 2.6.7 Производит ручную резку и подгонку пластмасс.
140307 2 - Электромонтажник наладчик*
ПК 2.7.1. Производить электромонтажные работы;
ПК 2.7.2. Монтировать электрические осветительные сети;
ПК 2.7.3. Знать устройство трасс, электропроводок для правильного подсоединения к сети;
ПК 2.7.4. Производить испытания простых осветительных и силовых установок.
140308 2 - Электрогазосварщик*
ПК 2.8.1. Подготавливать металл к сварке;
ПК 2.8.2. Выполнять сборку изделий под сварку в сборочно-сварочных приспособлениях и прихватками;
ПК 2.8.3. Подготавливать газовые баллоны к работе;
ПК 2.8.4. Производит сварку простых деталей из различных сталей, цветных металлов и сплавов во всех пространственных положениях сварного шва кроме потолочного шва;
ПК 2.8.5. Выполнять наплавку дефектов деталей машин, механизмов, конструкций и отливок под механическую обработку и пробное давление;
ПК 2.8.6. Выполнять резку металла;
ПК 2.8.7. Зачищать швы после сварки, выявляет дефекты сварных швов и устраняет их;

КҚ 2.8.8 Күрделілігі орташа өнімдердің сызбасын оқу.
2. Орта буын маманы
140309 3 – Техник сантехник
КҚ 3.9.1 Муниципалды шаруашылықта жауапты жұмыстардың өндірісіне қатысу және слесарлар бригадасын координациялау;
КҚ 3.9.2 Санитарлы техникалық жұмыстарда, желдетуде және инженерлік жүйелерде құрылыс жұмысын координациялау;
КҚ 3.9.3 Тұрмыс қажеттік, өндірістік санитарлы техникалық құрылымдарда, желдеткіштер мен инженерлік жүйелердің жұмыс принципін және технологиялық құрылымдарын координациялау;
КҚ 3.9.4 Слесарлар бригадасын координациялау:
а) сыртқы белгілеріне қарап қателіктерді анықтау;
б) технологиялық үрдісте бөлек түйіндердің жұмысын тексеру в) қателіктерді тиімді әдістермен жөндеу.
КҚ 3.9.5 Слесарлар бригадасын жүйелер мен құрылғылардағы қателіктерді анықтап, түзеуге координациялау;
КҚ 3.9.6 Жұмыс өндірісінде жұмысшылардың қауіпсіздік техникасын қадағалауын, алғашқы медициналық көмек көрсету, қажет жағдайда жапа шеккенге жасанды дем салу.
КҚ 3.9.7 Экономика негіздерін, өндірісті және еңбекті ұйымдастыруды білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 357-қосымша
Үлгілік оқу жоспарлары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы:                   1404000 – Сумен қамтамасыздандыру және
су қашыртқы жүйелерінің
тазартыш ғимараттарыБіліктілігі:                 1404012 – Тазалау құрылғылары операторы
*
1404022 – Технологиялық жабдықтардың
және оған байланысты
құрастырылымдарды құрастырушы
*
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 2.8.8. Читать чертежи изделий средней сложности.
2. Специалист среднего звена
140309 3 – Техник сантехник
ПК 3.9.1. Владеть основами технического черчения;
ПК 3.9.2. Принимать участие и координировать работы по подготовке слесарной бригады к производству ответственных работ в муниципальном хозяйстве;
ПК 3.9.3. Координировать работу строительства, монтажа и эксплуатации санитарно-технических работ, вентиляции и инженерных систем;
ПК 3.9.4. Координировать технологическую наладку устройств и принцип работы санитарно-технических систем, вентиляции и инженерного оборудования бытового и промышленного назначения;
ПК 3.9.5. Координировать слесарную бригаду: а) определять по внешнему признаку причину неисправности, б) проверять работу отдельных узлов в технологической последовательности, в) ликвидировать неисправности оптимальными методами;
ПК 3.9.6. Координировать процесс трудовой деятельности работающих с соблюдением техники безопасности при производстве работ, оказании первой медицинской помощи и при необходимости выполнения искусственного дыхания пострадавшему.
ПК 3.9.7. Владеть основами экономики, организации труда и организации производства;
Приложение 357
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1404000 – Очистные сооружения систем водоснабжения
и водоотведения
Квалификация: 140401 2 – Оператор очистных сооружений*
140402 2 – Монтажник технологического оборудования
и связанных с ним конструкций*
Форма обучения: очная

180
КП 02
Технологиялық практика
1224
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02 КДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП,03) жоғары деңгей үшін дипломдық жұмысты қорғау қарастырылмаған.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 358-қосымша
Үлгілік оқу жоспарлары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы:                   1404000 – Сумен қамтамасыздандыру және
су қашыртқы жүйелерінің
тазартқыш ғимараттары
Біліктілігі:                 1404012 – Тазалау құрылғылары
операторы*
1404022 – Технологиялық жабдықтардың
және оған байланысты
құрастырылымдарды
құрастырушы*
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Курстар бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
Теориялықсабақтар
Практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
Курстық жоба(жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
(кәсіптік орыс тілі, кәсіптік шетел тілі, қазақстан тарихы, дене тәрбиесі)

180
ПП 02
Технологическая практика
1224
ПК 00
Промежуточный контроль
72
ИА 00
Итоговая аттестация:
36
ИА. 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02 ОУПП
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Количество часов обязательного обучения:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03)для повышенного уровня защита дипломной работы не предусмотрена.
Приложение 358
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образование: 1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1404000 – Очистные сооружения систем водоснабжения и
водоотведения
Квалификация:140401 2 – Оператор очистных сооружений*
140402 2 – Монтажник технологического оборудования
и связанных с ним конструкций*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и учебных дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по курсам*
Экзаменов
Зачетов
Количество контрольных работ
Курсовой проект (работа)
Всего
Из них
Теоретические занятия
Практические (лабораторно-практические) занятия
Курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины (профессиональный русский (казахский) язык, профессиональный иностранный язык, история Казахстана, физическая культура)

216
КП. 06
Диплом жобасын орындау
252
АА. 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 КДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
3744
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 04, АП 05, АП 06) немесе дипломдық жұмысты қорғаумен арнайы пәндердің біреуінен (АП 06).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 361-қосымша
1404000 –Сумен қамтамасыздандыру және су қашыртқы жүйелерінің тазартқыш ғимараттары мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекттік тілде іс қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының ic-кағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандык бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- казақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеу және оларды талдауға кажетті лексикалық және грамматикалық минимумды менгеру.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып, құжаттар оқу, диалог жүргізу;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жою;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 12
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандык бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тындап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап, ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға кажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- тілдің ic-әрекет түрлерін және сөйлесу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы. Дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері. Салауатты өміp сүруді анықтайтын себептер. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер. Жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері. Өздігінен жетілудің физикалық негіздері. Кәсіби-қолданбалы ic-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен кажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялы  және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КП. 00
Кәсіптік пәндер
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер

216
ПО 06
Дипломное проектирование
252
ПК 00
Промежуточный аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 ОУПП
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Количество часов обязательного обучения:
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.04, СД.05, СД.06) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД 06).
Приложение 361
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности:
1404000 – Очистные сооружения систем водоснабжения
и водоотведения
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 9
БК 12
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический
материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 9
БК 11
ОГД. 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности. Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПД. 00
Профессиональные дисциплины
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины

140401 2 – Тазалау құрылғылары операторы *
140402 2 – Технологиялық жабдықтардың және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы*
ЖКП. 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздері;
- конструкторлық құжаттаманың біріңғай жүйесі;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білу;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 12
ЖКП. 02
Электротехника
Электрлі және магнитті тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негізгі электрлік және магниттік шамалар. Тұрақты тоқтың көпірі. Тұрақты тоқтың сызықсыз тізбектері туралы ұғым. Магнитті тізбек классификациясы. Магнитті тізбек элементінің сипаттамасы. Айнымалы тоқтың электр тізбегінің классификациясы. Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібі;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптар;
- ауспалы процестердің туындау себептері.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей алу;
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білу;
- электр қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
ЖКП. 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, мониторингі, сұранысы және ұсынысы. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі. Кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар. Маркетинг және жарнама, құн және өзіндік құны. Шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі. Салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және  микроэкономика, салық ақшалай несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінік;
- маркетингті анықтау және маңызы;
- жарнамалар, жарнама түрлері.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БК 5
БҚ 6
БҚ 12
ЖКП. 04
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілікті арифметика логика - пән ретінде. Үлгілік. Математикалық логика. Модельдеу. Модель туралы түсінік. ОС WINDOWS түрлері. WORD мәтіндік процессоры. EXCEL электронды кестелері. Corel DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт –бағдарламасы. Ойындар.
-Алгоритм түсінігі. Kөpiнic тәсілдері мен қасиеттері. Алгоритм турлері. Есеп шығару кезеңдері. Бағдарлама тілі. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берілген шарт түpлepi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдық бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктік бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны, олардың қacиеттepi мен схемалары. Автоматты ретеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс icтey приципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары. Панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткіштер мен сезгіштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
Білімдер:
- ақпарадты кодпен хабарлау ережелерін;
- есептеу жүйелерін;
екілік арифметиканы; - логиканы пән ретінде қарастыру;
- формаларды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсінігін көрініc тәсілдері мен касиеттері;
- алгоритм түрлері;
- бағдарлама тілі;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсәлдері;
- тармақты бағдарламаны жобалау;
- графиктік бағдарламалар;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру реті.
Іскерліктер:
- 6ip жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтіндік процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесімен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс icтеу;
- вирустардан қорғауды құру;
- творчестволық жобаларды әзірлеу;
- автоматты реттеуді қолдану;
- автоматты жүйемен басқарудыі қосалқы құралдарын пайдалану;
- техника қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.1.1

140401 2 – Оператор очистных сооружений*
140402 2 – Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций*
ОПД. 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 12
ОПД. 02
Электротехника
Определение электрической  и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока: понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать правила электробезопасности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ОПД. 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики мониторинг. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства – хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение.
Знания:
- определения продукта, товара;
- определение конкуренции сущность и функции;
- определение и функции банков;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определения маркетинга;
- реклама, видах рекламы;
- определение цены;
- видах налогов.
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- объяснить сущность налога.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 12
ОПД. 04
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности. Информация. Кодирование информации. Системы счисления. Перевод из одной системы в другую. Двоичная арифметика. Логика – как предмет. Формальная, математическая логика. Моделирование. Понятие модели. Типы моделей. Виды ОС WINDOWS. Текстовый процессор WORD. Электронные таблицы EXCEL.Векторный редактор CorelDRAW. Защита от вирусов. Архиватор WinZip. ОС DOS. Программа-оболочка NortonCommander. Игры. Понятие алгоритма. Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ. Графические программы. Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство и принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки, вспомогательные средства автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичной арифметики;
- логику – как предмет;
- формальной, математической логике;
- видах ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- о алгоритме;
- типах алгоритмов;
- языках программирования;
- способах программирования линейных программ;
- программирования разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором CorelDRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, датчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 2.1.1

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
ЖКП. 05
Құрылыс жинақтау жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастыру негіздері
Жер ойықтары, монолит бірікпе және темірбірікпе қондырғылардың құрылысы. Жабдықтар мен сумен жабдықтауды, жабдықтар мен сумен жабдықтау және суқайтаруды жинақтау, арнайы жұмыстар. Құрылыс жинақтау жұмыстарын ұйымдастыру. Еңбек тәртібі мен қалыбы, жұмысты қауіпсіз өткізу және қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралар.
Білімдер:
- сумен жабдықтау және су қайтару жүйесі мен құрылымдарын салу жинақтаудағы технология мен жұмыс ұйымдастыру негізі;
- сумен жабдықтау және су қайтару жүйесін жобалаудағы құрылыстық қалып пен ережелері, құрылыс-жинақтау жұмыстары өндірісі мен қабылдауы;
- құрылыс өндірісінің технологиясы, ғимараттардың құрылымдық элементтері және негізгі құрылыс материалдары;
- еңбек тәртібі мен қалыбы, жұмысты қауіпсіз өткізу және қоршаған ортаны қорғау бойынша ережелер.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі, өрткеқарсы қауіпсіздік, қоршаған ортаны қорғау талаптарының орындалуын бақылай алу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 12
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.7
ЖКП. 06
Еңбек қорғау және өндірістік экология
Табиғатты қорғау. Табиғатты қорғау бойынша мемлекеттік мекемелер мен қоғамдық ұйымдар. Аймақ табиғатын қорғау ерекшеліктері. Ортаның ластану көздері және қалдықтардың топтамасы. Табиғат корларын қорғау және тиімді пайдалану. Суқұбыры-каналдық шаруашылық ұйымдары қызметін реттеуші негізгі нормативтік құжаттамалар (Қазакстан Республикасының Су Кодексі, Санитарлық ережелер мен қалыптар және т.б.).
Экобиоқорғану техникасы, технологиялық процестер мен техникалық жүйелер қayiп-қатерінен қорғау құралдары және әдістері. Кәсіпорындағы еңбек қорғаудың нормативті және ұйымдастырушылық негіздері. Еңбек қорғаудағы материалды. Шығындар. Кәсіби қызмет саласындағы қayiпciз еңбек шартын камтудың ерекшелігі.
Білімдер:
- ұйымдағы еңбек және қаржы қорларының құрамы, оларды тиімді қолдану көрсеткіштері;
- адамдарға әсер ететін қолайсыз факторлар.
Іскерліктер:
- құрылыс және арнайы сызбалармен құрастырылған нормативтік құжаттарды колдану;
- табиғи ресурстарды орынды пайдалану;
- қалдықтарды кайта өңдеу және жоюдың техникалық құралдарын қолдану;
- жарақаттайтын және зиянды факторларды идентифирлеу;
- кәсіби қызмет саласында кауіпсіздік шарасын сактау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
БҚ 12
КҚ 2.1.7
ЖКП. 07
Гидравлика
Сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері. Гидростатика. Гидродинамика негіздері. Гидравликалық қарсыластықтар. Сұйық қозғалысының режимі, оның түрлері және сипаттамалары. Ашық ағындағы сұйықтықтар. Жер асты суларының қозғалысы. Арынды құбырдағы сұйықтықтың қозғалысы. Арық пен құбырдағы сұйықтықтың арынсыз байыпты қозғалысы. Құбырлардың гидравликалық есебі. Сұйықтың тесік пен саптамадан ағуы.
Білімдер:
- Гидравлика негіздері және гидравликалық есептеу әдістері.
Іскерліктер:
- арынды және арынсыз құбырлардың гидравликалық есептерін жүргізу;
- жабдық, құбыр мен арматураны таңдауды жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
БҚ12
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Сумен қамтамасыз ету және су қайтару технологиясы
Сумен жабдықтау үшін суды қолдану. Сумен жабдықтау жүйесі және оның жұмыс істеу кeстeci. Суды беру және бөлу жүйесі, суқұбыры жүйесінің құрылысы. Суарткы құрылымдары. Су сапасын жақсарту әдістері. Тұрақтандыру өңдеулері. Сутазарту станцияларын жобалау. Қала, шағын елді-мекен және өнеркәсіптік кәсіпорындардан суқайтару сызбасы мен нұскасы. Жүйе мен қондырғыларды, олардың гидравликалық есебін, құрылысын жобалау. Ағын судың құрамы мен қасиеті. Тоған-ағын суды қабылдағыш. Түрлі категориялы ағын суларды тазарту және зарарсыздандыру әдістері.

ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
ОПД. 05
Технология и организация строительно-монтажных работ
Устройство земляных выемок, монолитных бетонных и железобетонных сооружений. Монтаж оборудования и систем водоснабжения и оборудования и систем водоснабжения и водоотведения, специальные работы. Организация строительно-монтажных работ; правила и нормы труда, меры по безопасному проведению работ и защите окружающей среды.
Знания:
- основы технологии и организации работ при строительстве и монтаже сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения;
- строительные нормы и правила на проектирование систем водоснабжения и водоотведения, производство и приемку строительно-монтажных работ;
- технологию строительного производства, конструктивные элементы зданий и основные строительные материалы;
- правила и нормы труда, меры по безопасному проведению работ и защите окружающей среды.
Умения:
- контролировать соблюдение требований техники безопасности, противопожарной безопасности, защиты окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 12
ПК 2.1.1
ПК2.1.7
ОПД. 06
Охрана труда и промышленная экология
Охрана природы. Государственные учреждения и общественные организации по охране природы. Особенности охраны природы региона. Источники загрязнения среды и классификация отходов. Охрана и рациональное использование природных ресурсов. Основные нормативные документы, регламентирующие деятельность организаций водопроводно-канализационного хозяйства (Водный Кодекс Республики Казахстан, Санитарные правила и нормы и т.д.). Методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов, экобиозащитная техника. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии. Материальные затраты на охрану труда. Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- состав трудовых и финансовых ресурсов организации, показатели их эффективного использования;
- воздействие негативных факторов на человека.
Умения:
- пользоваться нормативной документацией по составлению строительных и специальных чертежей;
- рационально использовать природные ресурсы;
- использовать технические средства утилизации и переработки отходов.
- идентифицировать травмирующие и вредные факторы;
- соблюдать меры предосторожности в сфере профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 10
БК 12
ПК2.1.7
ОПД. 07
Гидравлика
Физические свойства жидкости, гидростатика, основы гидродинамики. Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкостей, их виды и характеристики. Жидкости в открытых руслах. Движение грунтовых вод. Движение жидкости в напорных трубопроводах. Безнапорное равномерное движение жидкости в каналах и трубах. Гидравлический расчет трубопроводов, истечение жидкости из отверстий и насадок.
Знания:
- основы гидравлики и методы гидравлических расчетов.
Умения:
- производить гидравлические расчеты напорных и безнапорных трубопроводов;
- производить подбор оборудования, труб и арматуры.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 10
БК 12
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Технология водоснабжения и водоотведения

Қолмен және механизмдер арқылы тәулігіне 5мың м3 дейінгі қуаттылықпен ғимараттарға кешенді тазалау жүргізу. Тұндырғыштан тұнбасын шығару. Ағынды сұйықтық келуіне тәуелділікте құрылыс жұмысының режимін реттеу. Биосүзгіш секциясының беттерімен суды тарату. Бөліп таратқыш құрылғысын тазалау. Мөлшерлеуші құрылғылар мен кезеңнің алмасуын зарядтау және іске қосу. Сүзгіге ауаның берілісі үстінен бақылау. Сүзетін қабатты штыктеу. Сүзгілер беттерінің шаңдануын жою. Алаңдар мен тоғандарға күтім жасау. Лай алаңдарын каскадпен тұнбасын дұрыс таралуына қадағалау жасау. Жазғы мезгілдегі арам шөптен тазарту және тасқыннан дренаждың, арықтың қалдығынан тазарту. Қысқы мезгілдегі мұзды жою. Дымқыл шықтарды және белсенді лайды тиеу. Метантенктағы температураны шықтар деңгейі үстінен бақылау. Газды желідегі және кеңістіктегі купол астынан тұрақты газдың қысымын қалыпта ұстау. Ең жоғарғы білікті оператор жетекшілігімен механизмдер мен ғимаратқа профилактикалық және ағымдағы жөндеудің өндірісі.
Білімдер:
- сумен жабдықтау жүйесін жобалау және салу кезінде геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлері;
- сутаскыны және апат кезінде суқұбыры тосқауылдың қызметін көтеру жолдары;
- суқайтару жүйесін жобалау және салу кезінде геодезиялық жұмыстың негізгі түрлері;
- құрылғыларды тазалағыш құрылысын және олардың жұмыс режимі;
- құбырлар мен каналдар коммуникациясы;
- су жинағыш жаймасын тазарту және жабдығына профилактикалық жөндеу мерзімі;
- тұнбаны қотаратын және үрлейтін жабдықтар, электр сораптар, жеткізуші және апарушы коммуникация жүйесінің, мөлшерлегіш құрылғысының құрылысы;
- биосүзгіштегі жұмыстың журналың жүргізу;
- ағынды су қалдығын табиғи кептіру тәсілдері.
Іскерліктер:
- пайдалану кезінде сумен жабдықтау жүйесінің әсерлі және тұрақты жұмысын қамтамасыз ету;
- пайдалану кезінде суқайтару жүйесінің әсерлі және тұрақты жұмысын қамтамасыз eту;
- ағын су қалдықтарын өңдеу, зарарсыздандыру және қолдануды жүргізу;
- тырмауыш немесе арнайы құрал арқылы шарбақтардан қоқысты шығарып отыру;
- алаңдардың дұрыс жүктемелеуін бақылау;
- тағайындағыш жайма мен алаңдарға ұсақ жөндеу жасау;
- еңбек қорғау бойынша нормалар мен ережесі, санитарлық-гигиеналық талаптары атқарылуын қамту.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
АП. 02
Сумен қамтамасыз ету және су қайтару жүйелерінің жабдықтары
Сораптар. Түрлері, жұмсалуы, жұмыс жасау принципі. Сорап жетегінің жалпы сипаттамасы. Қабылдау және арын құбырларының, жалғастырғыш, құбыр арматурасы және бақылау-өлшеу арматурасының құрылымы; желдеткіштер. Топтамасы, жұмсалуы мен олардың құрылымы; желдеткіш құрылымдарды пайдалану ережелері. Электржетектер. Түрлері, жұмсалуы және жұмыс жабдығындағы электржетек құрамды элементтері. Электрқозғалтқыштар. Типтері, жұмыс жасау принципі және оның құрылымы. Қозғалтқыштардың механикалық және электрлік сипаттамасы. Қосуды реттеуші аппаратура, құрылымы және жұмыс жасау принципі.
Білімдер:
- жөнделетін жабдықтың құрылысы;
- нақты жабдықты сынақтау және монтаждау технологиясының тәсілдері.
Іскерліктер:
- жеткізетін және такелажды жабдықтардағы жұмыстарды атқару;
- желдеткіш қондырғысын пайдалана алу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 12
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
Біліктілігі: 1404012-Тазалау құрылғылары операторы*
АП 03
Тазарту құрылымдарын пайдалану
Сумен қамтамасыз ету және суқайтару жүйесін тазарту құрылымдарын техникалық пайдалануды ұйымдастыру. Табиғи су тазарту ғимаратын пайдалану. Суқайтару жүйесін, жүйе құрылымдарын, ағын суды тазарту және шөгіндіні өңдеу. Пайдалану. Қосу-жөндеу жұмыстары. Сумен қамтамасыз ету және суқайтару жүйесі мен құрылымдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Инженерлік жүйені пайдалану бойынша қызметті лицензиялау туралы негізгі ережелер.
Білімдер:
- қайнар көзден алу үшін суды алу және тазартудың шағын өнімділік құрылыс құрылымының ерекшеліктері;
- қала және өнеркәсіптік кәсіпорындардын су қайтару жүйесі мен сызбасы, қалалық және өндірістік ағын суларды тазарту және шөгіндіні өңдеу тәсілдері, тазарту ғимаратының құрылымы, оны есептеу тәсілдері;
- сумен жабдықтау және су қайтару жүйесінің тазарту құрылымы мен жабдықтарды пайдалану.
Іскерліктер:
- шаруашылық ауыз су және өндірістік мақсатқа суды даярлау құрылымдары мен жабдықтарын, ағын су шөгінділерін залалсыздандыруды тексеруді орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БК 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
Біліктігі: 1404022-Технологиялық жабдықтардың және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы*
АП 03
Технологиялық жабдықтардың конструкцияларын монтаждау
Технологиялық жабдықтау, оның құрылғысы және топастыру. Технологиялық құбырлар, арнайы құбырлады тағайындау, оларды сызбаларда белгілеу. Монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру. Монтаждалған құбырларды сынау тәсілдері. Көтеру-тасымалдау жабдықтары мен такелажды жабдықтар. Жүк қысып ұстайтын құрылғылар: арқандар, строптар, траверстер, басып алулар. Оларды іріктеп алу, сақтау, қызмет көрсету мерзімін арттыру тәсілдері. Жүк көтергіш жабдықтау таңдау. Көтеру-тасымалдау жабдықтарын пайдалану кезіндегі қаіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- такелаждық құралдарды пайдалану ережелері және құрылысы;
- жүк көтергіш жабдықтармен жұмыс жасау ережелері;
- монтаждау ұйымдарында дайындалатын құрылыс металконструкцияларының түрлері мен номенклатурасы;
- металконструкцияларының жинақтау мен дайындау технологиясын.
Іскерліктері:
- құбырлардың ішкі қабырғалары мен шеттерін тазарта алу;
- орта қиындықтағы жабдықтар мен бөлшектерді құрастыру;
- құбырлар мен арматураларды монтаждау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
ӨО.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП. 01
Оқу практикасы
Өндірістік мекеменің құрылымы. Өндірістік мекеменің жұмысшыларының қызметтік міндеттері. Сумен қамтамасыз ету және су қайтару жұйесінің құрылымдарының мақсаты. Өндіріске арналған суды дайындау схемалары. Ағынды суды тазарту схемалары. Құрылғыларды пайдалану ережелері. Қарапайым операцияларды орындау.
Іскерліктер:
- сумен қамтамасыз ету және су қайтару мекемесінің құрылымымен танысу;
- құрылғылардың түрлері мен типтерін анықтай алу
- құрылғыларды пайдалану ережелерін анықтау.
Дағдылар:
- сумен қамтамасыз ету және су қайтару мекемесінің құрылымын анықтау;
- құрылғылардың түрлері мен типтерін анықтау;
- құрылғыларды ережелеріне сәйкес пайдалану;
- жұмыс орнында қарапайым операцияларды орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 12
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КП. 02
Технологиялық практика

Использование воды для целей водоснабжения. Системы водоснабжения и режим их работы. Системы подачи и распределения воды. Устройство водопроводной сети. Водозаборные сооружения; методы улучшения качества воды. Стабилизационная обработка. Проектирование водоочистных станций. Водоочистное оборудование для малых населенных пунктов: индивидуальные, бытовые и групповые установки подготовки питьевой воды. Обработка, утилизация осадков природных вод. Схемы и системы водоотведения городов, малых населенных пунктов и промышленных предприятий. Проектирование сетей и сооружений, их гидравлический расчет, устройство. Состав и свойства сточных вод. Водоем - приемник сточных вод. Методы очистки и обеззараживания различных категорий сточных вод. Обслуживание комплекса очистных сооружений мощностью до 5 тыс.м3 в сутки с помощью механизмов и вручную. Выпуск осадка из отстойников. Регулирование режима работы сооружений в зависимости от поступления сточной жидкости. Распределение воды по поверхности секций биофильтров. Очистка распределительных устройств. Наладка и зарядка дозирующих устройств и чередование периодов. Наблюдение за подачей воздуха в фильтр. Ликвидация заплываний поверхностей фильтров. Штыкование фильтрующего слоя. Обслуживание площадок и прудов. Наблюдение за правильным распределением осадка по каскадам иловых площадок. Прочистка отводных канав, дренажей от заилования и удаление в летнее время сорняков. Устранение наледи в зимнее время. Загрузка сырого осадка и активного ила. Наблюдение за уровнем осадка и температурой в метантенках. Поддержание постоянного давления газа в подкупольном пространстве и газовой сети. Производство профилактического и текущего ремонтов сооружений и механизмов под руководством оператора более высокой квалификации.
Знания:
- основные виды геодезических работ при проектировании и сооружении сетей водоснабжения;
- пути повышения барьерной роли водопроводов в период паводков и аварий;
- основные виды геодезических работ при проектировании и сооружении сетей водоотведения;
- устройство очистных сооружений, режим их работы;
- коммуникации каналов и трубопроводов;
- сроки профилактических ремонтов оборудования и чистки водосборных лотков;
- устройство дозирующих устройств, системы подводящих и отводящих коммуникаций, электронасосов, оборудования по продувке и перекачке ила;
- ведение журнала работ на биофильтрах;
- способы естественной сушки осадка сточных вод;
- устройство и назначение сооружений естественной сушки.
Умения:
- обеспечивать безотказную и эффективную работу систем водоснабжения при их эксплуатации.
- обеспечивать безотказную и эффективную работу систем водоотведения при их эксплуатации;
- производить снятие отбросов с решеток при помощи грабель или специальных кошек;
- наблюдать за правильной нагрузкой площадки;
- выполняет мелкий ремонт площадок и разводящих лотков;
- обеспечивает выполнение санитарно-гигиенических требований, норм и правил по охране труда
- производить обработку, обезвреживание и использование осадка сточных вод.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 12
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
СД. 02
Оборудование систем водоснабжения и водоотведения
Насосы. Виды, назначение, принцип действия. Общая характеристика привода насоса. Устройство приемных и напорных трубопроводов, муфт, трубопроводной арматуры и контрольно-измерительной аппаратуры. Вентиляторы. Классификация, назначение и их устройство. Виды и устройство воздуховодов. Правила эксплуатации вентиляционных установок. Электроприводы. Виды, назначение и составные элементы электроприводов рабочего оборудования. Электродвигатели. Типы, принцип действия и их устройство. Механические и электрические характеристики двигателей. Пускорегулирующая аппаратура, устройство и принцип действия.
Знания:
- устройство монтируемого оборудования;
- способы, технология монтажа и испытания этого оборудования.
Умения:
- выполняет работы на приводном и такелажном оборудовании;
- эксплуатировать вентиляционные установки.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 12
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
Квалификация: 1404012– Оператор очистных сооружений*
СД 03
Эксплуатация очистных сооружений
Организация технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения. Эксплуатация очистных сооружений природных источников, систем водоотведения. Сооружений систем, очистка сточных вод и обработка осадка. Эксплуатация, пусконаладочные работы. Техника безопасности при эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения. Основные положения о лицензировании деятельности по эксплуатации инженерных систем.
Знания:
- особенности строительства сооружений малой производительности для приема и очистки из источника;
- системы и схемы водоотведения городов и промышленных предприятий, способы очистки городских и производственных сточных вод и обработки осадков, конструкции очистных сооружений, способы их расчета;
- эксплуатация сооружений и оборудования систем водоснабжения и водоотведения.
Умения:
- выполнять проверку конструкций, сооружений и оборудования для подготовки воды на хозяйственно-питьевые и производственные цели, удаления и обезвреживания осадков сточных вод.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
Квалификация: 1404022- Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций*
СД 03
Монтаж конструкций технологического оборудования
Технологическое оборудование, его устройство и классификация. Технологические трубопроводы, назначение специальных трубопроводов, их обозначение на чертежах и схемах. Организация монтажных работ, понятие о ПОС и ППР. Подъемно-транспортное оборудование и такелажная оснастка. Грузозахватные приспособления: канаты, стропы, траверсы, захваты. Способы их подбора, хранения, увеличение срока службы. Выбор грузоподъемного оборудования. Правила техники безопасности при эксплуатации подъемно-транспортного оборудования.
Знания:
- устройство и правила пользования такелажными средствами;
- правила работы с грузоподъемным оборудованием:
- виды и номенклатура строительных металлоконструкций, изготавливаемых в монтажных организациях;
- технологию изготовления и сборку металлоконструкций.
Умения:
- производить зачистку трубных гнезд и обработку концов труб;
- монтировать отдельные узлы оборудования средней сложности;
- монтаж тубопроводов и оборудования.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
ПО 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 01
Учебная практика
Структура производственного предприятия. Обязанности персонала производственного предприятия. Обязанности систем водоснабжения и водоотведения.Схемы подготовки воды для промышленного использования. Схемы очистки сточных вод. Правила по эксплуатации оборудований. Выполнение простейших операции.
Умения:
- ознакомление со структурой предприятии водоснабжения и водоотведения;
- подбор типов и видов оборудования
- определение правил по эксплуатации оборудования.
Навыки:
- определение структуры предприятии водоснабжения и водоотведения;
- подбор типов и видов оборудования
- определение правил по эксплуатации оборудования;
- выполнение простейших операции на рабочем месте.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 12
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПП. 02
Технологическая практика

1. Сумен қамтамасыз ету және су қайтару желілерін салудың дайындық жұмыстары (құрылыс аймақтарын тазарту, құбырларды орналастыру, уақытша коммуникацияларды орнату).
2. Жер жұмыстары (топырақты қолмен және техниканың көмегімен өңдеу, траншеялардың табаның тегістеу, траншеяларды бекіту, жер асты суларын төмендетуге арналған жұмыстар), жер жұмыстарын орындаған кездегі қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау.
3. Құбырларды орнату. Дайындық жұмыстары. Құбырларды іріктеу. Фасонды бөлшектерді орнату. Құбырларды сынау тәсілдері. Құбыр желілерін шаю және зарарсыздандыру. Құбырларды пайдалануға қабылдау. Пайдалануға қабылдауға арналған құжаттарды рәсімдеу. Құбырларды орнату кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
4. Суқұбыры және канализациялық құдықтар мен камераларды орнату және құрастыру жұмыстары. Негізді құрастыру. Сақиналар мен блоктарды крандармен және қолмен орнату. Жүруге арналған сатылар мен басқалдақтарды орнату. Люктар мен торларды орнату. Қауіпсіздік шаралары.
5. Арнайы шеберханаларда санитарлық-техникалық жүйелердің түйіндер мен бөлшектерін дайындау. Фасонды бөлшектерді іріктеу. Болат, шойын және пластмассадан жасалған құбырлардан түйіндер дайындау. Түйіндерді сынау. Дайын өнімді қабылдау.
6. Ішкі сумен қамтамасыз ету және канализация жүйелерін монтаждау. Құбырларды, фасонды бөліктерді және арматураларды, сораптарды монтаждау. Санитарлық құрылғыларды орнату. Желіні сынау және қабылдау. Құбырларды оқшаулау.
Іскерліктер:
- техникалық құжаттаманы жүргізу;
- құрылыс-жинақтау жұмыстарын жүргізу тәсілдері;
- құрылыс аумағын ұйымдастыру (құрылыс материалдарын жеткізу, түсіру, жинау орындарын таңдау, құрылысқа арналған көліктердің түрлерін тану, уақытша коммуникациялар, қажетті құжаттарды рәсімдеу);
- жалақы төлеу тәртібін білу.
Дағдылары:
- құрылысты жоспарлау тәсілдері;
- қажетті матералдар мен құрылғылардың көлемі мен түрін таңдау;
- желідегі ақаулар мен тозығы жеткен құрылғыларды анықтап, оларды жою шараларын таңдау;
- өндіріске заманауи технологияларды ендіріп құрылғылар мен желілірдің беріктігін нығайту;
- өндіріске энергия үнемдеу тәсілдерін ендіру;
- құбырларды орнату кезінде қоршаған ортаға зиянсыз технологияларды пайдалану;
- құрылыс монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау шаралары мен қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 12
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КП. 03
Дипломалды практика
1. Құрылыс мекемесі бойынша:
Жоба бойынша құрылыс мекемесінің құрылымын, жекеленген звенолардың байланысы мен қатынастарын зерттеу. Желілер мен құрылымдардың жобалары, жұмыс сызбалары мен жеке конструкциялар мен құрылымдардың жаңа жобалары. Құрылыс жұмыстарының жобалары, олардың модернизациялау дәрежесі, өндірістің ағымы. Жоспарлау, жоспарды орындау тәртібі. Өндіріс нормалары. Қауіпсіздік шаралары

1. Подговительные работы по строительству сетей водоснабжения и водоотведения (строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, внутрипостроечный транспорт, временные комуникации, оформление при этом необходимой документации).
2. Земляные работы (разработка грунта вручную и с помощью тезхники, зачистка и планировка дна траншей, тепление траншей, водоотливные работы с понижением уровня грунтовых вод), техника безопасности и охрана труда при выполнении земляных работ.
3. Укладка труб. Подготовительные работы. Отбор труб. Установка фасонов частей. Приемы испытания трубопроводов. Промывка и дезинфекция водопроводных линии. Прием в эксплуатацию трубопроводов. Оформление при этом необходимой документации.
4. Производство работ по установке и устроиству водопроводно-канализационных колодцев и камер. Устройство основания. Укладка колец и блоков с помощью техники и вручную. Установка ходовых скоб и лестниц. Установка люков и решеток. Мероприятия по технике безопастности.
5. Заготовка узлов и деталей санитарно технических систем в мастерских. Подбор фасонных частей. Сборка узлов из стальных, чугунных и пластмассовых труб. Испытание узлов. Прием готовой продукции.
6. Монтаж систем внутреннего водоснабжения и канализации. Монтаж трубопроводов, фасонных частей и арматуры, насосов. Установка санприборов. Испытание и приемка сети. Изоляция труб.
Умения:
- оформление технической документации;
- способы ведения строительно-монтажных работ;
- организация строительной площадки (строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, внутрипостроечный транспорт, временные комуникации, оформление при этом необходимой документации);
- система заработной платы.
Навыки:
- методы планирования строительства;
- подбор объема и видов необходимых материалов;
- выявление износа и изьянов оборудования на сети, выбор мероприятии по их ликвидации;
- введение в производство передовых технологий по укреплению оборудований и сетей;
- введение в производство энергосберегающих технологий;
- использование безвредных для окружающей среды технологий;
- охрана труда итехниика безопастности при строительно- монтажных работах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 12
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПП. 03
Преддипломная практика
1. По строительному предприятию:
Исследование структуры строительной организации, взаимоотношение и связь отдельныз взеньев между собой. Проекты сетей и сооружений, рабочие чертежи или новые проекты отдельных конструкций. Прект организаций строительных, выбор методов организации работ, степень механизаций и поточность производства.

2. Жоғары деңгей
2.1. 140401 2 –Тазалау құрылғылары операторы*
КҚ 2.1.1 Тәулігіне қуаты 5 мың м3 дейінгі тазалау үймереттері кешеніне механизмдердің көмегімен және қолымен қызмет көрсету.
КҚ 2.1.2 Тұндырғыштардан тұнбаларды шығару.
КҚ 2.1.3 Бұратын арналарды, сорғыт-қыларды лайдан тазарту және жазғы уақытта арам шөптерді жұлу; қысқы уақытта қызыл су мұзын алып тастау.
КҚ 2.1.4 Шикі қалдықты және белсенді қайырларды тиеу.
КҚ 2.1.5 Метантенктердегі тұнбалар мен температуралардың деңгейін байқау.
КҚ 2.1.6 Күмбездің астындағы кеңістікте және газ торабында газдың тұрақты қысымын ұстап тұру.
КҚ 2.1.7 Үймереттер мен механизмдерге күнделікті және профилактикалық жөндеу жүргізу.
2.2. 140402 2 – Технологиялық жабдықтардың және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы *
КҚ 2.2.1 Болат құрылымдарды құрастыру кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
КҚ 2.2.2 Шаблоны бойынша бөліктерді белгілеу.
КҚ 2.2.3 Тесіктерді зырылдауықпен және бұрғымен тесу.
КҚ 2.2.4 Бұрындалы және ернемекті қосылыстарды жинауды жүзеге асыру.
КҚ 2.2.5 Металл құрылымдарды түзеу.
КҚ 2.2.6 Монтаждау бұрандамаларымен бекіту.
КҚ 2.2.7 Механизмдер мен машиналарды жинақтауға қойылатын техникалық талаптар мен рұқсаттарды орындау.
3. Орта буын маманы
3.1. 140403 3 – Су құбыры кәрізі шаруашылығында желілер мен құрылыстарды пайдалану технигі
КҚ 3.3.1 СКШ жүйелерін техникалық пайдалануды, олардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
КҚ 3.3.2 Тораптардағы, үймереттер мен жабдықтардағы сынған жерлерді тоқтату және жою жөніндегі жұмыстарды орындау.
КҚ 3.3.3 Жер жұмыстарын жер астындағы үймереттер мен жер астындағы жабдықтар бойынша жұмыс істеу ережелеріне сәйкес жүргізуді қамтамасыз ету.
КҚ 3.3.4 Жұмысшылар бригадасы нормаланған міндеттерді орындауы үшін жағдай жасау.
КҚ 3.3.5 Ауысым барысында орындалатын көлемге тораптарды, үймереттер мен жабдықтарды күрделі және күнделікті жөндеу жөніндегі қажетті құжаттама жасау.
КҚ 3.3.6 Жаңа технологиялық процестерді игеру және оларды өндіріске ендіру жөнінде эксперименталды жұмыстар жүргізуге қатысу.
КҚ 3.3.7 Жылдық жоспарлы алдын-алу жұмыстарды құрастыру.
КҚ 3.3.8 Айлық материалдық есептерді құрастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына – 362-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналды шаруашылық
Мамандығы:             1405000 – Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен
жүйелерін курастыру және пайдалану
Біліктілігі:           140501 2 – Газ құбырларын пайдалану және
жөндеу слесарі*
140502 2 – Газ шаруашылығында апаттық қалпына
келтіру жұмыстарының слесарі*

2. Повышенный уровень
2.1. 140401 2 –Оператор очистных сооружений*
ПК 2.1.1 Обслуживать комплекс очистных сооружений мощностью до 5 тыс. м3 в сутки с помощью механизмов и вручную.
ПК 2.1.2 Производить выпуск осадка из отстойников.
ПК 2.1.3 Прочищать отводные канавы, дренажи от заилования и удалять в летнее время сорняки; устранять наледь в зимнее время.
ПК 2.1.4 Загружать сырой осадок и активный ил.
ПК 2.1.5 Наблюдать за уровнем осадка и температуры в метантеках.
ПК 2.1.6 Поддерживать постоянное давление газа в покупольном пространстве и газовой сети.
ПК 2.1.7 Производить профилактический и текущий ремонт сооружений и механизмов.
2.2. 140402 2 – Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций*
ПК 2.2.1 Выполнять простые работы при монтаже стальных конструкций.
ПК 2.2.2 Выполнять разметку деталей по шаблону.
ПК 2.2.3 Сверлить отверстия трещоткой и дрелью.
ПК 2.2.4 Осуществлять сборку резьбовых и фланцевых соединений.
ПК 2.2.5 Выполнять правку металлоконструкций.
ПК 2.2.6 Крепить монтажными болтами.
ПК 2.2.7 Соблюдать технические требования и допуска. предъявляемые к монтажу механизмов и машин.
3.Специалист среднего звена
3.1. 140403 3 – Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства
ПК3.3.1 Обеспечивать техническую эксплуатацию, бесперебойную работу систем ВКХ.
ПК 3.3.2 Выполнять работы по локализации и ликвидации повреждений на сетях, сооружениях и оборудовании.
ПК 3.3.3 Обеспечивать производство земляных работ в соответствии с правилами производства работ по подземным сооружениям и подземному оборудованию.
ПК 3.3.4 Создавать условия для выполнения бригадой рабочих нормированных заданий.
ПК 3.3.5 Составлять необходимую документацию по капитальному и текущему ремонту сетей, сооружений и оборудования на объем, выполняемый в течение смены.
ПК 3.3.6 Участвовать в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов и внедрению их в производство.
ПК 3.3.7 Составлять планово-предупредительные работы на год.
ПК 3.3.8 Составлять ежемесячные материальные отчеты.
Приложение 362
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1405000 - Монтаж и эксплуатация оборудования и систем
газоснабжения
Квалификации: 140501 2 – Слесарь по эксплуатации и ремонту газового
оборудования*
140502 2 – Слесарь аварийно-восстановительных работ в газовом
хозяйстве*

1116
ӨО 02
Өндірістік практика
108
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02  (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытуға бөлінген сағат саны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік  сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: пәндер (ЖКП. 05, ЖКП. 06, АП.01, АП. 02) бойынша кешенді емтиханын тапсыра отырып дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:   1400000 – Құрылыс және коммуналды
шаруашылық
Мамандығы:               1405000 Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен
жүйелерін курастыру және пайдалану
Біліктілігі:             140501 2 – Газ құбырларын пайдалану және
жөндеу слесарі*

1116
ПО 04
Производственная практика
108
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
***Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломной работы и сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, ОПД.05, ОПД 06)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1405000 Монтаж и эксплуатация оборудования и систем
газоснабжения
Квалификации: 140501 2 Слесарь по эксплуатации и ремонту газового
оборудования*

140504 3 – Газ нысандарының жабдықтарын пайдалану технигі
КҚ 3.4.1. Газ шаруашылығының отандық өндірісіне слесарлар бригадаларын дайындау жұмыстарына қатысу және осы салаға үлес қосуға ат салысу;
КҚ 3.4.2. Газ тарату желілері мен жабдықтарды пайдалану, жинақтау және құрылыс жұмыстарын жүргізуге үлес қосу;
КҚ 3.4.3. Тұрмыстық, қоғамдық және өндірістік мақсаттағы санитарлы-техникалық жүйелердің жұмыс істеу үрдісі мен жабдықтарын технологиялық жөндеу жұмыстарын жүргізуге үлес қосу;
КҚ 3.4.4. Слесарлық бригаданың жұмысын үйлестіру:  а) сыртқы белгілері бойынша ақаулар мен бұзылуды анықтау; б) технологиялық ретпен жеке түйіндердің жұмысын тексеру; в) тиімді әдістермен ақауларды жөндеу.
КҚ 3.4.5. Слесарлық бригаданы апаттан қайта жөндеу жұмыстары кезінде қондырғылар мен жүйеде кеткен ақауларды, газдың жылыстау жерлерін дер кезінде анықтай білуге бағыттау.
КҚ 3.4.6. Жұмысшылардың жұмыс өндірісінде қауіпсіздік техникасын сақтай отырып еңбек қызметі үрдісін  жүргізуін, зардап шеккендерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету және қажет болғанда жасанды тыныс алдыра білуге бағыттау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына – 365-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:  1400000 – Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы:                    1406000 - Жергілікті магистральдық және
желілік құбырларды монтаждау
Біліктілігі:                  140601 2 - Технологиялық құбырларды
дайындау және жөндеу дәнекерлеуші*

140504 3 – Техник по эксплуатации оборудования газовых объектов
ПК 3.4.1. Принимать участие и координировать работы по подготовке слесарной бригады к производству ответственных работ в газовом хозяйстве;
ПК 3.4.2. Координировать работу строительства, монтажа и эксплуатации оборудования и газораспределительных систем;
ПК 3.4.3. Координировать технологическую наладку устройств и принцип работы санитарно-технических систем, оборудования бытового, общественного и промышленного назначения;
ПК 3. 4.4. Координировать слесарную бригаду: а) определять по внешнему признаку причину неисправности, б) проверять работу отдельных узлов в технологической последовательности, в) ликвидировать неисправности оптимальными методами;
ПК 3.4.5. Координировать слесарную бригаду своевременно выявлять неисправности и утечки в системах и оборудовании и при аварийно-восстановительных работах.
ПК 3.4.6. Координировать процесс трудовой деятельности работающих с соблюдением техники безопасности при производстве работ, оказании первой медицинской помощи и при необходимости выполнения искусственного дыхания пострадавшему.
Приложение 365
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 - Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1406000 – Монтаж магистральных, локальных и сетевых
трубопроводов
Квалификация: 140601 2 - Слесарь по изготовлению и ремонту
технологических трубопроводов*

828
КП.02
Диплом алдындағы практика
432
АА.00
Аралық аттестаттау
180
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
60
КДДББ.00
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны орындау және қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 369-қосымша
1406000 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің  белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын  құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі
Орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде орыс тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
БҚ 1
БҚ 8
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде шет тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
БҚ 1
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындау үрдісінде Дене тәрбиесі ролі; салауатты өмір салтын  қалыптастыру, дене тәрбиесінің  әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; Дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері
Білімдер:
- маман дауярлау үрдісінде Дене тәрбиесідің мәнін;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
Іскерліктер:
- таңертеңгі Дене тәрбиесі кешенін құрастыру;
- Дене тәрбиесі нормативтерін орындау
БҚ 11
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастырылуы. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе және құжаттық жұмыс жүргізу негіздері.
Ұйымдастыру-өкім беру, нормативтік-құқықтық, ақшалай-қаржы есеп беру және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістемесі.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік.
Жазба құжаттарының алғашқы  жинақтары. Күрделі жазба жинақтары.
Құжат қорлары туралы ұғым.
Мұрағат. Ведомстволық және мемлекеттік мұрағаттар. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- іскелік және ақпараттық құжаттардың жіктемесі;
- iс жүргiзу замануи стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттардың формуляры және оның құрама бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы ұғым;
- құжаттар қоры туралы ұғым.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдану;
- әртүрлi құжаттарды жіктеу;
- құжаттардың формулярын құрастыру;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- мұрағат құжаттардың мәтіндік үлгiлерiн талдау;
- құжаттарды дайындап, мұрағатқа сақтауға тапсыруы.
БҚ 8
ЖКП 02
Сызу
Сызбалардың графикалық өңделуі. Сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздері. Техникалық сурет салу элементтері. Машина құрастыру сызуы. Сызуды орындау жалпы ережелер. Бұрандалардың бейнесі және белгісі. Бөлшектер мен нобайлардың сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Беріліс. Ажырамайтын қосылыстар. Жалпы көрініс сызбалар. Құрастыру сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар мен сұлбалар
Білімдер:
- сызбалар мен сұлбаларды құрастыру негізгі ережелері;
- сызу геометриясы және проекциялық сызудың негіздері
Іскерліктер:
- бөлшектеу және құрастыру сызбаларын орындау

828
ПП 02
Преддипломная
432
ПА.00
Промежуточная аттестация
180
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 369
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности: 1406000
– Монтаж магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Синтаксис казахского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
Знания:
- казахского языка в объеме необходимом для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли
БК 1
БК 8
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
Знания:
- иностранного языка в объеме необходимом для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли
БК 1
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- основные понятия здорового образа жизни
Умения:
- составлять комплексы утренней физзарядки;
- выполнять нормативы физической подготовленности
БК 11
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей.
Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве.
Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники.
Понятие о фонде документов.
Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
- понятие о сборниках документов;
- понятие о фонде документов.
Умения:
- пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять и сдать хранение дел в архив
БК 8
ОПД.02
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения
Умения:
- выполнять сборочные чертежи и деталировку

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
ЖКП 03
Электротехника
Электр және магниттік тізбегін анықтау. Электр энергия көздері және қабылдағыштары (тұтынушылары). Негізгі электр және магниттік шамалар. Тұрақты токтағы желілі емес тізбектері туралы ұғым. Магниттік тізбектердің жіктемесі. Магниттік тізбектің элементтері. Айнымалы токтағы электр тізбектердің жіктемесі. Электр машиналардың құрылымы және іс-әрекет принципі
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электр тізбектердің жіктемесін
Іскерліктер:
- электр тізбектердің есебін орындау
- электр қауіпсіздігін сақтау
КҚ 2.1.2
КҚ 2.3.2
ЖКП 04
Еңбек қорғау
Еңбек туралы  заңнама негiздерi. Еңбек қарым-қатынастарын қорғау заңдар.
Кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттану туралы ұғым.
Өндiрiстiк ортаның метеорологиялық жағдайлары. Желдету және жарықтандыру тағайындалуы. Табиғи және жасанды желдету.
Жабдықтар мен құбырларды монтаждау және қайта құрастыру кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Электр тогы әсері және ток соққан кездегі алғашқы көмек.
Құбырлар мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздік ережелері.
Құбырлардың жөндеуден өткен бөлігін үрлеу, сынау және қайта жұмысқа енгізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері.
Өрт қауіпсіздік негіздері.
Өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері.
Білімдер:
- еңбек қорғау бойынша жұмыс ұйымдастыру, өндірістік жарақаттану және кәсіби аурулар және оларды алдын-алу туралы ұғым;
- электр ток әсері және алғашқы жәрдем көрсету
- кәсіпорындағы қауіпсіздік техника ережесі
- қысым астындағы сауыттарды қауіпсіз пайдалану
- агрессивті және жарылыс қауіпті заттарды сақтау, тасымалдау
- өрт қауіпсіздік негіздері, өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері
Іскерліктер:
- еңбек қорғау бойынша нұсқаулық ережелері;
- қысым астындағы сауыттарды қауіпсіз пайдалану ережесі;
- өртке қарсы қызмет ұйымдастыру;
КҚ 2.1.19
КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.15
ЖКП 05
Нарықтық экономика негіздері
Кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс; нарықтық жүйесі, монополия және бәсекелестік; экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижесі; маркетинг және жарнама; баға және баға қалыптасуы; өндірістің, шаруашылық қызметінің тиімділігі; салық және салық салу
Білімдер:
- нарықтық экономиканың негізгі принциптері;
- өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі;
-салық және салық салу
Іскерліктер:
бизнес–жоспарын құрастыру
КҚ 9
ЖКП 06
Информатика және өндіріс автоматтандыру негіздері
Қауіпсіздік техникасы; модель туралы ұғым, модель түрі, ОС WINDOWS түрлері; мәтіндік процессор WORD, электрондық кестелер EXCEL, векторлы редактор Corel DRAW, вирустардан қорғаныс; архиватор WinZip; OC DOS; қабық бағдарлама Norton Commander; алгоритм туралы ұғым, бағдарламалау тілдері; бағдарлама, оның құрылысы; команда және оператор; автоматтық реттеу: реттеу нысаны, сұлбалар, автоматтық реттегіштер:  жіктемесі, тағайындалуы, іс-әрекет принципі, функционалды және құрылымдық сұлбалары, автоматтық басқару жүйенің қосымша құралдары; автоматтық басқару барысынан қолмен басқаруға көшу және керісінше қолмен басқарудан автоматтық басқаруға ауысу
Білімдер:
- алгоритм түрлерн
- бағдарламалау тілдері
- графикалық бағдарламалары
- автоматтық басқару барысынан қолмен басқаруға және керісінше қолмен басқарудан автоматтық басқаруға ауысу тәртібі
Іскерліктер:
-WORD мәтіндік процессормен, EXCEL
электрондық кестемен, Corel DRAW векторлы редактормен жұмыс атқару
- вирустан қорғаныс қою
- автоматтық реттеуді қолдану
- автоматтық басқару жүйесінің қосымша құралдарын қолдану
КҚ 10
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері
Статика: байланыс реакциясы, жазық және аралық күш жүйесінің тепе – теңдік жағдайы, күштің жұптық теориясы, жазық фигуралардың ауырлық орталығы. Кинематика: нүктелердің кинематикалық сипаты, нүкте қозғалысының теңдеуі, қатты денелердің нүкте қозғалысындағы жылдамдығы. Динамика: кіріс және айнымалы қозғалыстағы жұмыс және қуат шамасын анықтау, пайдалы әрекет коэффициенті. Материалдардың кедергісі: ішкі және сыртқы күштер, қиысудың геометриялық сипаты; кернеу және формасы өзгеруі; форма өзгеру түрлеріндегі төзімділік, тұрақтылық есебін жүргізу. Машиналар мен механизмдер бөлшектері: механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы негізгі ұғым. Берілістер: цилиндрлік, конустылық, бұрамдықты, белдікті, тізбекті. Сырғу және тербеліс ішпектер. Тіректер. Ирек оймалы және шпондық қосылыстар.
Білімдер:
- статика аксиомасы, жуық нүкте шегінде күшті анықтау ережесі;
- кіріс және өздік орналасқан күштің жазық жүйесінің тепе – теңдік теңдеулері;
- күрделі қималардың ауырлық орталығын анықтау формуласы;
- созылу, сығылу, кесу, мыжу, сынау, бугілудегі ішкі күштік факторларын, кернеуін  анықтау формуласы;
- көлденең күштің эпюрін құру, тиісті кернеудің, айнымалы күштің, көлденең күштің және бүгілу сәттерін реттілігі;
- тегіс телімде және дененің айнымалы қозғалысындағы тұрақты күшпен қуаттың жұмысын анықтау формуласы;  ретімен қосылған механизмдердің пайдалы әрекет коэффициенті;
- машиналар мен машина бөлшектеріне қойылатын негізгі талаптары;
- берілістің белгілеу шарттары; механизмдердің кинематикалық сұлбасы;
- тік тісті және тік емес тісті берілістердің міндеті мен ерекшеліктері;
- тербеліс ішпектер материалдарының қолданылуы, құрылымы, қолдану саласы, тағайындалуы;
- осьтер мен біліктердің, редукторлардың құрылымы, қолдану саласы, тағайындалуы;
Іскерліктер:
- тепе теңдік теңдеуін құру және шамамен белгісізді табу;
- шамалы нүктеге қарағанда күш сәтін анықтау; консольды, екі тіректі балка және басқа да денелердің  тірек реакцияларын анықтау; брустың көлденең қимасында жүктеме түрлерін анықтау;
- көлденең күштің, қажетті кернеудің, айнымалы сәттердің, бүгілу сәттерінің эпюрін құру;
- созуда, ығыстыруда, кесуде, бүгуде есептің үш түрін орындау;
- механизмдердің кинематикалық сұлбасын оқу және құру үшін шартты беріліс белгілерін қолдану;
- бұрыштық жылдамдықты, айнымалы сәттерді, барлық біліктердегі қуатын, жеке беріліс сатыларындағы байланысты анықтау;
- тісті берілістердің негізгі өлшемдерінің геометриялық есебін жүргізу
КҚ 1
ЖКП 08
Шақтама мен техникалық өлшемдер
Техникалық өлшемдер негіздері. Калибр және шақтама. Көлемін өлшеу құралдары; шақтама және қондырма, автоматтық бақылау жүйесі, электр өлшемдер, реттеуіш электронды және цифрлы өлшеуіш аспаптар
Білімдер:
- бөлшектердің өзара ауыстырмалылығы
- техникалық өлшемдер
- бөлшектер мен қосылыстардың шақтамасы және қондырмасы
Іскерліктер:
- өңдеу бөлшектерін әр түрлі дәлдік дәрежесіне сай өлшеу
- техникалық құжаттамамен жұмыс атқару
- өңдеу шақтамасын анықтау
- тиісті құрал-саймандарын іріктеу

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.1
ОПД.03
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин
Знания:
- основ электротехники;
- классификацию электрических цепей
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- соблюдать электробезопасность
ПК 2.1.2
ПК 2.3.2
ОПД. 04
Охрана труда
Основы трудового законодательства. Законы, регулирующие трудовые отношения.
Понятие о профессиональных заболеваниях и производственном травматизме.
Метеорологические условия производственной среды. Назначение вентиляции и освещения. Естественная и искусственная вентиляции.
Техника безопасности при монтаже и демонтаже оборудования и трубопроводов. Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила безопасности при эксплуатации оборудования и трубопроводов.
Правила безопасности при продувке, испытании и ввод в эксплуатацию отремонтированных участков трубопроводов.
Основы пожарной безопасности.
Методы и средства тушения пожаров.
Знания:
- организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профессиональном заболевании и мерах по их предотвращению;
- действие электрического тока и первая помощь при поражении электрическим током;
- правила техники безопасности на предприятиях;
- безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ;
- основы пожарной безопасности, методы и средства тушения пожаров;
Умения:
- правила инструктажа по охране труда;
- правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организацию службы пожарной охраны;
ПК 2.1.19
ПК 2.2.15
ПК 2.3.15
ОПД. 05
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- основных принципов рыночной экономики;
- эффективности производственно-хозяйственной деятельности; налогов и налогообложения
Умения:
- составить бизнес-план
БК 9
ОПД. 06
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; автоматическое регулирование: объект регулирования, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- типов алгоритмов;
- языка программирования;
- графических программ;
- порядка перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно
Умения:
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления
БК 10
ОПД. 07
Основы технической механики
Статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур. Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела. Динамика: определение работы и мощности при поступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия. Сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин. Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения.
Знания:
- теоретическая механика и его основные виды;
- статика, основные понятия и аксиомы статики;
- основные понятия кинематики;
- основные понятия и аксиомы динамики;
- сопротивление материалов;
- детали машин;
- расчеты на прочность детали и машин;
- виды соединения;
- общие сведения о передачах и виды передач;
- валы и оси;
- подшипники;
- муфты;
- детали корпусов и пружины;
Умения:
- объяснять основы теоретической механики;
- применять знание о основных понятиях и аксиомы статики;
- знать основные понятие кинематики;
- применять знание о основных понятиях и аксиомы динамики;
- расчытать сопротивление материалов и на прочность детали машин;
- знать виды соединения и виды передач;
- знать валы и оси, подшипники и муфты;
- производить расчеты на прочность, жесткость и упругость;
- определять коэффициент снижения предела выносливости.
БК 1
ОПД.08
Допуски и технические измерения
Основы технических измерений. Калибры и допуски. Средства для измерения размеров; допуски и посадки; система автоматического контроля; электрические измерения; регулирующие электронные и цифровые измерительные приборы
Знания:
- взаимозаменяемость деталей;
- технические измерения;
- допуски и посадки деталей и соединений;
Умения:
- производить замеры обрабатываемых деталей с различной степенью точности;
- работать с технической документацией;
- определять допуски на обработку;
- подбирать соответствующий инструмент

КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
ЖКП 09
Құбырлар мен құбыржол арматурасының қосылысы туралы жалпы деректер
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау барысында қолданылатын құбарлар мен құбыр тартылымдарының түрлері. Функционалды тағайындалуы бойынша құбырлы тартылымдарының жіктемесі.  Қолданыстағы құбырлардың тізімдемесі. Құбыр трассаларын бөлу, және құбыр тартылымдарын құрылыс және технологиялық құралымдарына байланыстыру. Балқытып біріктірілген және дәнекерленген ажырамайтын  қосылыстар. Ажырамалы қосылыстар: ернемектік, таңбалы. Өңдеулі және шөрке төсеу арқылы тығыздау
Білімдер:
- құбырлар арматурасының маркалануы және айырмалық бояуы
- құбырлар арматурасының қолдану саласы және функционалды тағайындалуы
- құбырлар арматурасының түрлері және негізгі параметрлері
- ернемектік қосылыстар мен бекіткіштер
- жалпы қауіпсіздік талаптары
Іскерліктер:
- технологиялық тағайындалуы бойынша  құбарлар арматурасын таңдау
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 1406012 – Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу  дәнекерлеуші*
АП 01
Арнайы технология
Өндірістік санитария, оның мақсаты. Кәсіби аурулары және өндірістік жарақаттану алдын алу шаралары. Жеке гигиена. Жалпы слесарлық жұмыстар. Шақтама және техникалық өлшемдер. Құбырларды жалғау. Техникалық білімдер негіздері, слесарлық, электромонтаждық, стропты және балташылық жұмыстары
Білімдер:
- такелаж жұмыстары
- құбырларды монтаждау жалпы ержелері
- болаттан жасалған құбырларды монтаждау
- цеш ішіндегі құбырларды монтаждау
- цех аралық құбырларды монтаждау
- қоспалы болаттан жасалған және ішкі жабынымен, жоғары қысымды құбырларды монтаждау ерекшеліктері
- түсті металдан жасалған, металды емесе және шойыннан жасалған құбырларды монтаждау ерекшеліктері
- қауіпсіздік техникасы негізгі ережелері
Іскерліктер:
-технологиялық құбырларды негізгі жалғау және монтаждау операцияларының мазмұнын анықтау
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.19
Біліктілік: 1406022 – Технологиялық құбырларын құрастырушы*
АП 01
Арнайы технология
Ғимарат, құрылыстар мен құбырлар туралы жалпы мағлұмат.  Құбырлар мен құбыржол арматурасының қосылысы туралы жалпы деректер. Такелаж жұмыстарының тәсілдерін игеру. Сыртқы құбырларды монтаждау тәсілдерін игеру. Сыртқы және технологиялық құбырларды монтаждауғы техникалық өлшемдер. Монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру және технология негіздері. Монтаждық жұмыстарын атқару құрылыс машиналары, жабдығы, құрал-саймандары мен аспаптары. Құбырларды жалғау және монтаждау негізгі операциялары.  Газбен балқытып біріктіру жұмыстары. Электрмен балқытып біріктіру жұмыстары. Техникалық механика деректері. Слесарлық жұмыстар. Электромонтаждық жұмыстар
Білімдер:
- такелаж жұмыстары
- құбырларды монтаждау жалпы ережелері
- болаттан жасалған құбырларды монтаждау
- цеш ішіндегі құбырларды монтаждау
- цех аралық құбырларды монтаждау
- қоспалы болаттан жасалған және ішкі жабынымен, жоғары қысымды құбырларды монтаждау ерекшеліктері
- түсті металдан жасалған, металды емесе және шойыннан жасалған құбырларды монтаждау ерекшеліктері
- қауіпсіздік техникасы негізгі ережелері
Іскерліктер:
-технологиялық құбырларды негізгі  жалғау және монтаждау операцияларының мазмұнын анықтау

ПК 2.1.3
ПК 2.2.1
ОПД. 09
Общие сведения о соединениях труб и трубопроводной арматуры
Виды труб и трубных проводок, применяемых при монтаже магистральных, локальных и сетевых трубопроводов. Классификация трубных проводок по функциональному назначению. Номенклатура применяемых труб. Разбивка трубных трасс и привязка трубных проводок к строительным и технологическим конструкциям. Неразъемные соединения сваркой и пайкой. Разъемные соединения: фланцами, тавровым. Под разработку, торцевым уплотнением.
Знания:
- маркировка и отличительная окраска трубопроводной арматуры;
- область применения и функциональное назначение трубопроводной арматуры;
- типы и основные параметры трубопроводной арматуры;
- фланцевые соединения и крепеж;
- общие требования безопасности;
Умения:
- осуществлять выбор трубопроводной арматуры по технологическому назначению
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
Специальные дисциплины
Квалификация: 140601 2 – Слесарь по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов*
СД. 01
Специальная технология
Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Личная гигиена. Общеслесарные работы. Допуски и технические измерения. Соединение труб.
Основы технических знаний, слесарные, электромонтажные,  стропальные и плотничные работы.
Знания:
- основные технологические процессы эксплуатации, ремонта, сборки и испытания оборудования;
- организацию ремонтных работ,
- способы восстановления деталей;
- основные технологические операции ремонтных работ;
Умения:
- организовать работы по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов;
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.1.10
ПК 2.1.19
Квалификация: 140602 2 – Монтажник технологических трубопроводов*
СД. 01
Специальная технология
Общие сведения о зданиях, сооружениях и трубопроводах.
Общие сведения о соединениях труб и трубопроводной арматуры
Освоение приемов такелажных работ.
Освоение приемов монтажа наружных трубопроводов.
Технические измерения при монтаже наружных и технологических трубопроводов.
Основы технологии и организации монтажных работ.
Строительные машины, оборудование, приспособления и инструменты для выполнения монтажных работ.
Основные операции при соединении и монтаже трубопроводов.
Газосварочные работы.
Электросварочные работы.
Сведения из технической.механики.
Слесарные работы.
Электромонтажные работы.
Знания:
- такелажные работы
- общие правила монтажа трубопроводов
- монтаж стальных трубопроводов
- монтаж внутрицеховых трубопроводов
- монтаж межцеховых трубопроводов
- особенности монтажа трубопроводов высокого давления, из легированной стали и с внутренним покрытием
- особенности монтажа трубопроводов из цветных металлов, неметаллических и чугунных
- основные правила техники безопасности
Умения:
- определить содержание основных операций соединения и монтажа технологических трубопроводов

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.8
Біліктілік: 140603 2 – Пластмасса дәнекерлеуші*
АП.01
Арнайы технология
Балқытып біріктіру туралы жалпы мағлұмат. Қолмен балқытып біріктіру технологиясы. Лазермен балқытып біріктіру технологиясы. Шақтама және техникалық өлшемдер. Балқытып біріктіру дайындық жұмыстары. Пластмасса туралы негізгі деректер.
Білімдер:
- пластмассаны балқытып біріктіру тәсілдері
- қолданылған әдісіне сай дәнекерлеу ваннасындағы өтетін процестердің ерекшеліктері
Іскерліктер:
- пластмассаның әр түрі мен нысандарын балқытып біріктіру және жапсыру
- әр түрлі дәнекерлеу әдістерінің артықшылықтары мен  кемшіліктерін еркін ажырату
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Доғалы балқытып біріктіру тәсілдері, аппаратурасы және аспаптары. Материалды токарь және фрезер станогында механикалық өңделуімен таныстыру
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарын өткізу;
- жұмыс орны мен жабдығын дайындау
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.15
КП.00
Кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік практика. Кіріспе. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеуіш аспаптармен жұмыс істеу. технологиялық құбарларды дайындау және жөндеу, монтаждау, пластмассаны балқытып біріктіру өндірістік бригадасында жұмыс атқару
Іскерліктер:
-техникалық жүйелердің құрылысы және тораптарының нобайларын орындау
- техникалық жүйесінің тораптарын дайындау барысында ажырамалы және ажырамайтын қосылыстарын құрастыру
- техникалық жүйесінің құрылымы мен тораптарын ірілеу құрастыру
- жүк тасымалдау такелаж жұмыстарын жүк көтергіш құралдары мен механизмдері арқылы атқару
- құбырларды полимер материалдарынан дәнекерлеу
- орындалған жұмыстардың сапасын өзін-өзі бақылау және бағалау критериясын таңдау
Дағдылар:
- қима үлгісі, үлгі мен сызбалар бойынша белгілеу, белгілеу құрал-саймандарын пайдалану; металл шабу;
- түрлі бөлшектердің жазық қабатын қолмен ысқылау;
- құбырлардың сыртқы және ішкі бұрандасын қолмен кесу;
- тығыздау материалмен және тығыздау материалсыз бұрандалы қосылыстарды жинақтау, бұрандалы қосылыстарды бөлшектеу;
- құбырларды ернемек арқылы жалғау;
- ернемектік қосылыстарды бөлшектеу;
- құбырларды балқытып біріктіру;
- шойыннан жасалған құбырларды жалғау;
- түсті металдан жасалған құбырларды монтаждау;
- пластмассаны дәнекерлеуге және жапсыруға дайындау;
- техника қауіпсіздік ережесін сақтау
КҚ 2.1.1-КҚ 2.1.19
КҚ 2.2.1-КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.1-КҚ 2.3.15
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, тәжірибенің атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГ.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тіл дамыту. Мемлекеттік тілде іс жүргізу. Қазақстан Республикасының іс жүргізу нормативтік құжаттарын білу. Мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы, кәсіби қарым-қатынас; Кәсіби лексика.
Білімдер:
-кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін кәсіби бағдарланған мәтіндерді талдау үшін тиісті көлемде орыс тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
- мамандық бойынша сөздікпен қолдану
БҚ 8
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеология тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Оқу және жазу, ауызша және жазбаша аудару, естіген сөзін ұғу
Білімдер:
-кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- сөйлесу түрлерін және сөйлесу нысандарын ажырату білу (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат)
- шетел тілінде қарапайым қарым-қатынасты меңгеру
БҚ 1
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік мәні; Дене тәрбиесі және өзін өзі тәрбиелеудің негізгі жүйелері; салауатты өмір салтын белгілейтін факторлар; жұмыс қабілетін қалпына келтіру құралдар мен тәсілдері; қозғалтқыш белсенділіктің және жұмыс қабілетінің режимдері; физикалық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы физикалық дайындықтың қажеттілігі және бағыты
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамаларын
- Дене тәрбиесі әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу және жүйелі түрде физикалық белсенділікті сақтау;
- дене тәрбиесінің білімдерін өзін-өзі жетілдіру және денсаулығын нығайту үшін пайдалану
БҚ 11
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Қазақстан Республикасының замануи ғылымы және мәдениеті. Дінтану негіздері. Дін қоғамдық құбылым ретінде: оның мәні және ролі; пайда болуы және тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
-дүниежүзілік және отандық мәдениет.
- Дінтану негіздері.
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет және өркениет тарихының негізгі кезеңдерін жеткізу
- мәдени мұрасын пайдалану
- дін пайда болуын және оның тарихи түрлерін талдау
БҚ 1
ӘЭП 02
Философия негіздері
Әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі; адам табиғаты және оның қалыптасу мәні: адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі; адамзаттық ұғым және әрекет; ғылым және оның ролі; адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністерін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы;
- әлеуметтік және этикалық мәселелерін
Іскерліктер:
- әр түрлі бастамаларындағы адам іс-әрекетін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу
БҚ 1
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Замануи саяси мектептер; саясат; саяси билік; демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде; саяси жүйе; саяси партия мен партия жүйесі; қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар; саясат жүйесіндегі адам; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдісі
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну;
- әлеуметтік құрылымы;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру
БҚ 7
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Меншік нысаналары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы; жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызмет жағдайын талдау
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- елдегі және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіби қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану;
БҚ 9
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі; адам құқығының жалпылай декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормалары;
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіби қызметін реттеуіш нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу
БҚ 6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әр түрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде, кәсіпорындарда іс жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы жинақтары. Күрделі жазба жинақтар.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Мұрағат. Мемлекеттік мұрағат және мекеме мұрағаты.
Ұлттық  мұрағат қоры.
Білімдер:
- ақпараттық және iскерлік құжаттардың жіктемесі;
- замануи iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттардың формуляры және кұрама бөлiктерi;
Іскерліктер:
- іскерлік және ақпараттық бағдарланған әр түрлi құжаттарды жіктеу;
- құжаттардың формулярын құрастыру;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- құжаттарды мұрағатқа рәсімдеу, сақтау және тапсыру
БҚ 8
ЖКП 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбаларды рәсімдеу ережелері; геометриялық құрылым мен техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; құрылымдаушылық (конструкторлық) құжаттарды зерттеп дайындау мен рәсімдеу ережелері; машина құрастыру сызуы; сызбадағы бейнелерлің категориялары; инженерлік графика құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сызбасы мен сұлбаларын орындау әдістері мен тәсілдері; көркем құрылымдау элементтері; графикалық ақпаратты бейнелеудің техникалық құралдары жөніндегі негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалық жүйе туралы ұғым.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- техникалық бөлшектер пішінін сызу ережелері мен геометриялық құрылымы;
- сызбадағы бейнелердің категориялары: көрініс, тілік, қима;
- компьютерлік графикалық жүйе;
Іскерліктер:
- проекциялық сызуды;
- графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану;
- мамандық бойынша бұйымдардың сызбасы мен сұлбаларын орындау әдістері мен тәсілдерін қолдану

ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
Квалификация: 140603 2 – Сварщик пластмасс*
СД. 01
Специальная технология
Основные сведения о сварке.
Технология ручной сварки.
Технология лазерной сварки.
Допуски и технические измерения.
Подготовительно-сварочные работы.
Основные сведения о пластмассах.
Знания:
- способы сварки пластмасс
- особенности процессов, протекающих в сварочной ванне при применении того или иного метода;
Умения:
- сваривания и склеивания пластмассы разных видов и форм;
- свободно ориентироваться в преимуществах и недостатках различных методов сварки.
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПО. 00
Производственное обучение
ПО.01
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Приемы дуговой электросварки, аппаратура и приспособления. Ознакомление с механической обработкой материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
- обработки материалов на токарных и фрезерных станках
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.15
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов, монтажу технологических трубопроводов, сварке пластмасс.
Умения:
- выполнять эскизы конструкций и узлов технических систем.
- выполнять сборку разъемных и неразъемных соединений при изготовлении узлов технических систем.
- проводить укрупнительную сборку конструкций и узлов технических систем
- Выполнять такелажные работы при перемещении грузов с помощью грузоподъемных средств и механизмов
- производить сварку труб из полимерных материалов
- выбирать критерии оценивания и вести самоконтроль качества выполнения работ;
Навыки:
- производить разметку по шаблонам, образцам и чертежам; использовать разметочный инструмент; производить рубку металла;
- выполнять ручную притирку плоских поверхностей различных деталей;
-нарезать наружную и внутреннюю резьбы на трубах вручную;
- производить сборка соединений на резьбе без уплотнительного и с уплотнительным материалом; разбирать резьбовые соединения;
- соединять трубы на фланцах;
- разбирать фланцевые соединения;
- соединять трубы на сварке;
- соединять чугунные трубы;
- производить монтаж трубопроводов из цветных металлов;
- подготовить пластмассы под сварку и склейку;
- соблюдать правила техники безопасности
ПК 2.1.1-
ПК 2.1.19
ПК 2.2.1-
ПК 2.2.15
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.15
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Профессиональная лексика.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме, необходимом для работы и анализа текстов профессиональной направленности
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- использовать словарь по специальности
БК 8
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке
БК 1
ОГД. 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья
БК 11
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана. Наука и культура Республики Казахстан на современном этапе. Основы религиоведения. Религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- мировой и отечественной культуры;
- основы религиоведения
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
-анализировать происхождение религии и ее исторические типы
БК 1
СЭД. 02
Основы философии
Основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
- философских, научных и религиозных картин мира;
- о роли науки и научного познания;
- социальных и этических проблем
Умения:
- определять поведение человека в различных ситуациях;
-регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 1
СЭД. 03
Основы политологии и социологии
Современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; средства и методы политической деятельности; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- социальной структуры;
- особенности процесса социализации личности
Умения:
- составить представление о политических системах и политических режимах
БК 7
СЭД. 04
Основы экономики
Формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 9
СЭД. 05
Основы права
Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основная методика служебного письма. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- оформления, хранения и сдачи дел в архив
БК 8
ОПД. 02
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- геометрических построений и правил вычерчивания контуров технических деталей;
- категорий изображения на чертеже: виды, разрезы, сечения;
- компьютерной графической системы
Умения:
- проекционного черчения;
- применять методы решения графических задач;
- использовать методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности

КҚ 3.4.1
ЖКП 03
Техникалық механика
Теориялық механика негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйесі; кинематика; динамика; инерция күші; үйкеліс; материал кедергісі; ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созылу және сығылу; кесу (қиық) мен майысу есебі; бұрау; бүгіліс (иіліс); беріктік пен қаттылық есебі; қажу кедергісі; сығылған стерженьдер тұрақтылығы; механизмдер мен машиналардың бөлшектері; жалпақ механизмдер; біліктер мен осьтер; біліктер мен осьтердің тіректері; муфталар; машина бөлшектерінің байланыстары; құрылым элементтері; механизмдер мен машиналардың сипаттамалары
Білімдер:
- теориялық механика негіздерін;
- күштердің жазықтық және кеңістік жүйесін;
- кинематиканың негізгі ұғымдарын;
- механизмдер мен машиналардың бөлшектерін;
- құрылым элементтерін;
- механизмдер мен машиналардың сипаттамаларын;
Іскерліктер:
- қима әдістерін орындау;
- кесінді мен майысу есебін жүргізу;
- беріктік пен қаттылық есебін жүргізу;
- қажу кедергісін анықтау;
- сығылған өзектердің тұрақтылығын анықтау;
КҚ 3.4.2
ЖКП 04
Электротехника және электроника
Тұрақты бір фазалы және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналары; күштік трансформаторлар; трансформаторлардың арнайы түрлері; электроника негіздері; электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер; электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар
Білімдер:
- тұрақты және айнымалы токтағы электр тізбектері;
- тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналары;
- электроника негіздері;
- электр энергиясын өндіру, беру және тарату жөнінде жалпы мәліметтер;
Іскерліктер:
- электр тізбектердің есебін жүргізу;
- күштік және арнайы  трансформаторларды сипаттау;
- электрвакуумды және газразрядтық аспаптарды, электронды түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштер мен генераторларды қолдану
КҚ 3.4.3
ЖКП 05
Шақтама мен техникалық өлшемдер
Техникалық өлшемдер негіздері. Калибр және шақтама. Көлемін өлшеу құралдары; шақтама және қондырма, автоматтық бақылау жүйесі, электр өлшемдер, реттеуіш электронды және цифрлы өлшеуіш аспаптар
Білімдер:
- бөлшектердің өзара ауыстырмалылығы
- техникалық өлшемдер
- бөлшектер мен қосылыстардың шақтамасы және қондырмасы
Іскерліктер:
- өңдеу бөлшектерін әр түрлі дәлдік дәрежесіне сай өлшеу
- техникалық құжаттамамен жұмыс атқару
- өңдеу шақтамасын анықтау
- тиісті құрал-саймандарын іріктеу
КҚ 4
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.14
ЖКП 06
Гидравлика
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi.
Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi.
Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Жазықтың бетіне түскен сұйықтықтың қысымы. Қысым орталығы.
Қисық сызықты жазықтыққа сұйықтықтардың қысымы. Архимед заңы.
Гидростатика заңының есебі және жұмыс принципіне негізделген аспаптар, машиналар мен құрылыстар.
Гидродинамика.
Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары.
Ағынның үзіліссіздігі және сұйықтықтың шығынының теңдеуі.
Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi. Графикалық кескіндеу. Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы.
Гидравликалық кедергiлер.
Құбыр желісіндегі сұйықтықтың  қозғалыс режимі. Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы. Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Дөңгелек емес құбырларда арынның жоғалуы.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы.
Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы.
Білімдер:
- гидравликаның негізі, сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi,
- газ бен сұйықтықтың негізгі қасиетінің қысым мен температураға байланысы;
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- ағынның гидравликалық элементтері;
- Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағнасы;
- сұйықтықтың шығыны мен жылдамдығын өлшейтін аспаптардың құрылысы мен жұмыс принципі;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібін және оларды анықтау критериясы;
- әр-түрлі фактордан қысым мен арын жоғалуының байланысы;
- құбырда арынның жоғалуын азайту тәсілдері;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісін есептеудің негізгі формуласы;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- жұқа қабырғалардағы саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- бүйір қабырғалардан сұйықтықтың ағып кетуі;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- сүзілудің негізгі заңы және оны қолдану шекарасы;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қаситтері;
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдану;
- сұйықтықтың қысымын анықтау (абсолюттік, артық, вакуумдық);
- ағынның негізгі элементтерін есептеу;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен шығын өлшегішті қолдану;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеу;
- Рейнольдс санын есептеу;

ПК 3.4.1
ОПД. 03
Техническая механика
Основы теоретической механики; статика; плоская и пространственная система сил; кинематика; динамика; силы инерции; трение; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основ теоретической механики;
- плоской и пространственной систем сил;
- основные понятия кинематики;
- детали механизмов и машин;
- элементы конструкций;
- характеристики механизмов и машин
Умения:
-выполнять методы сечения;
- производить расчеты на срез и смятие;
- осуществлять расчеты на прочность и жесткость;
- определять сопротивление усталости;
- определять устойчивость сжатых стержней
ПК 3.4.2
ОПД. 04
Электротехника и электроника
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов; основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии; электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
Знания:
- электрических цепей постоянного и переменного тока;
- электрических машин постоянного и переменного токов;
- основ электроники;
- общих сведений о производстве, передаче и распределении электрической энергии
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- давать характеристику силовых трансформаторов и трансформаторов специального вида;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
ПК 3.4.3
ОПД. 05
Допуски и технические измерения
Основы технических измерений. Калибры и допуски. Средства для измерения размеров; допуски и посадки; система автоматического контроля; электрические измерения; регулирующие электронные и цифровые измерительные приборы
Знания:
-взаимозаменяемость деталей;
- технические измерения;
- допуски и посадки деталей и соединений;
Умения:
- производить замеры обрабатываемых деталей с различной степенью точности;
- работать с технической документацией;
- определять допуски на обработку;
- подбирать соответствующий инструмент
БК 4
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.14
ОПД. 06
Гидравлика
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей.
Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля.
Давление жидкости на плоскую стенку. Центр давления. Давление жидкости на криволинейную поверхность.
Закон Архимеда.
Приборы, машины, сооружения, принцип действия которых и расчет основан на законах гидростатики. Гидродинамика. Основные понятия и определения гидродинамики.
Уравнения расхода жидкости и неразрывности потока. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Графическая иллюстрация.
Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкости в трубопроводах. Потери напора при равномерном движении жидкости. Коэффициент гидравлического сопротивления.
Потери напора в некруглых трубах. Местные сопротивления.
Движение жидкости в трубопроводах.
Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- зависимость основных свойств жидкостей и газов от температуры и давления;
- основные понятия и определения гидродинамики;
- гидравлические элементы потока;
- энергетический смысл уравнения Бернулли;
- устройство и принцип действия приборов для измерения расхода и скорости:
- возможные способы снижения потерь напора в трубах;
- назначение и классификацию трубопроводов;
- основные формулы для расчета трубопроводов;
- гидравлический удар в трубопроводах;
- влияние числа Рейнольдса на истечение жидкости;
- основной закон фильтрации и границы его применения;
- вязко-пластичные жидкости и их свойства
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости;
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости;
- рассчитать число Рейнольдса;
- определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
- производить расчет простого и сложного трубопроводов;

КҚ 3.4.11
ЖКП 07
Қолданбалы информатика
Замануи компьютерлер туралы жалпы мағлұмат және олардың сипаттамасы.
Жеке компьютердің операциялық жүйесі. Магнит дискісі және оның жүйелі аймақтары. Пакеттік командалық файлы және оның ішкі командалары.
NORTON COMMANDER (NC) сервистік командасы. Файлдарды архивтеу және архивтен шығару. Мәтін редакторы. WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламалық қабықшасы. Шетелде информатика дамуының тенденциялары мен көріністері. EXCEL электронды кестесі. Формула енгізу бойныша жұмыс.  Компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- Windows операциялық жүйесiнiң құралу және пайдалану тұжырымдамасының негiзгi ойлары;
- Windows нысандары: папка, файл, қосымша, құжат;
- Windows ортасында алмасу буферiнiң ролi;
- “Сiлтеуiш” бағдарламасының жұмысы;
- Windows қалыптасқан бағдарламасының негiзгi мүмкiндiктерi;
- құжаттардың құры және сақтау;
- символдарды және абзацтардың форматтау;
- кестелердiң құру және редакциялау;
- Word редакторында құжатты басып шығару;
- диаграмма құру,  диаграмма өлшемiн және түрін өзгерту, диаграмманы редакциялау, басып шығаруға дайындау шарты;
- нысандардың суретін салу, бiрiктiру және қосу, нысандардың формасын өзгерту, редакциялау;
- компьютерлiк вирустердің сипаттамасы,
- компьютерлік вирустердің негiзгi түрлерi;
- архиватор  бағдарламаласын пайдалану;
- компьютерлiк желiлер;
- Интернеттiң пайда болуы мен оның дамуы - Интернет желiсiмен жұмыстың негiзгi принциптерi;
Іскерліктер:
- "Сiлтеуiш" бағдарламасымен жұмыс жасау;
- экран түстерiн және түстер гаммасын келтiру;
- дыбыстық бейнелеудi келтiру;
- тышқанның көмегiмен фрагменттердi көшiру және орын ауыстыру;
- символдарды және абзацты форматтау;
- символдарды және абазцтың форматын көшіріп алу
- мәтіннің грамматикасы мен орфографиясын тексеру;
- автоауыстыру функциясын пайдалану;
- колонтитулды құру;
- мәтіндік құжаттарды, кiтаптар мен брошюраларды құру;
- график және диаграмманы құру
- иллюстрациялармен жұмыс жасау;
- нысандармен жұмыс жасау;
- антивирустық бағдарламалармен жұмыс жасау;
- Интернет желiсiне қосылу;
- модемдi баптау;
- Интернет желiсiмен байланыстыруды баптау.
КҚ 3.4.1
ЖКП 08
Құбырлар мен құбыржол арматурасының қосылысы туралы жалпы деректер
Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау барысында қолданылатын құбарлар мен құбыр тартылымдарының түрлері. Функционалды тағайындалуы бойынша құбырлы тартылымдарының жіктемесі.  Қолданыстағы құбырлардың тізімдемесі. Құбыр трассаларын бөлу, және құбыр тартылымдарын құрылыс және технологиялық құралымдарына байланыстыру. Балқытып біріктірілген және дәнекерленген ажырамайтын  қосылыстар. Ажырамалы қосылыстар: ернемектік, таңбалы. Өңдеулі және шөрке төсеу арқылы тығыздау
Білімдер:
- құбырлар арматурасының маркалануы және айырмалық бояуы
- құбырлар арматурасының қолдану саласы және функционалды тағайындалуы
- құбырлар арматурасының түрлері және негізгі параметрлері
- ернемектік қосылыстар мен бекіткіштер
- жалпы қауіпсіздік талаптары
Іскерліктер:
- технологиялық тағайындалуы бойынша  құбарлар арматурасын таңдау

ПК 3.4.11
ОПД. 07
Прикладная информатика
Общие сведения о современных компьютерах и их характеристики. Операционная система персонального компьютера. Магнитные диски и их системные области. Пакетные командные файлы и их внутренние команды. Сервисная команда - NORTON COMMANDER (NC). Программы архивации разархивации файлов. Редакторы текстов. Интегрированная программная оболочка WINDOWS. Тенденции и перспективы развития информатики за рубежом. Электронные таблицы EXCEL. Работа по вводу формул. Техника безопасности при работе с компьютерами.
Знания:
- основные положения концепции построения и использования операционной системы Windows;
- объекты Windows: папка, файл, приложение, документ;
- роль буфера обмена в среде Windows;
- назначение программы “Проводник”;
- основные возможности стандартных программ Windows;
- создание и сохранение документов;
- форматирование символов и абзацев;
- создание и редактирование таблиц;
- печать документа в редакторе Word;
- построение диаграмм, изменения размеров и типа диаграммы, редактирование диаграмм, условия подготовки диаграммы к печати;
-рисование объектов, объединение и соединение объектов, изменение формы объектов, редактирование объектов;
- характеристику компьютерных вирусов;
- основные виды компьютерных вирусов;
- использование программы- архиватора;
- компьютерные сети;
- появление и развитие Интернета;
- основные принципы работы сети Интернет;
Умения:
- работать с программой “Проводник”;
- настроить разрешения и цветов экрана, цветовой гаммы;
- настроить звуковое оформление;
- перемещать и копировать фрагменты с использованием мыши;
- форматировать символы и абзацы;
- копировать формат символов и абзаца;
- проверять грамматику и орфографию текста;
- использовать функции автозамены;
- создавать колонтитулы;
- создавать книги и брошюры текстовых документов;
- создавать графики и диаграммы;
- работать с иллюстрациями;
- работать с объектами;
- работать с антивирусными программами;
- производить подключения к сети Интернет;
- настроить модемы;
- настроить соединения с узлом Интернета;
ПК 3.4.1
ОПД. 08
Общие сведения о соединениях труб и трубопроводной арматуры
Виды труб и трубных проводок, применяемых при монтаже магистральных, локальных и сетевых трубопроводов. Классификация трубных проводок по функциональному назначению. Номенклатура применяемых труб. Разбивка трубных трасс и привязка трубных проводок к строительным и технологическим конструкциям. Неразъемные соединения сваркой и пайкой. Разъемные соединения: фланцами, тавровым. Под разработку, торцевым уплотнением.
Знания:
- маркировка и отличительная окраска трубопроводной арматуры;
- область применения и функциональное назначение трубопроводной арматуры;
- типы и основные параметры трубопроводной арматуры;
- фланцевые соединения и крепеж;
- общие требования безопасности;
Умения:
- осуществлять выбор трубопроводной арматуры по технологическому назначению

КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
ЖКП 09
Материалтану
Металдардың құрылысы, қасиеттерi.
Қорытпалардың теория негіздері.
Көміртекті болаттар.
Болатты термиялық және химиялық өңдеу.
Легiрленген болат.
Шойын.
Ұнтақ материалдар.
Қатты қорытпалар.
Түсті металл қорытпалары.
Негізгі ерекше қасиетті қорытпалар. Металдар коррозиясы. және онымен күрес.
Металды өңдеу әдістері. Металдар қысыммен өңдеу. Балқытып біріктіру, дәнекерлеу және металды термиялық кесу.
Металды кесу арқылы өңдеу. Электрлі өңдеу тәсілдері.
Металл емес құралмалы материалдар.
Пластмассалар. Каучук негізіндегі материалдар.
Ағаш, лак, краска, төсеніш және нығыздау материалдары.
Жаңа құрылымдық материалдары және үдемелі технологиялар
Білімдер:
- материалтану физикалық-химиялық негіздері;
- электртехникалық және құрылымдық материалдардың негізгі қасиеттері, қолдану саласы;
- пластмасса өндірісі үшін шикізаттар;
- каучук қасиеттері және түрлері, оның алынуы;
- құю әдісінің кемшіліктері мен жетістіктері;
- сызбадағы дәнекерлеу қосылыстарының белгіленуі;
Іскерліктер:
-құрама бойынша қорытпаның сипаттамасын беру;
-өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сым және кабельдің маркасын тану;
-электроқшаулағыш материалдардың  төзімділігін анықтау;
- магниттік материалдың түрін анықтау;
-дәнекер және флюс таңдау;
- белгілі бұйым үшін пластмассаны таңдау үшін анықтамалықты қолдануды;
- құйманы алудың тиiмдi тәсiлдерiн таңдауды;
- қолмен қалып құюды шығарылатын моделде өндiрудi;
- доғалы пiсiруге қажеттi жабдық ретінде электрод таңдауды;
КҚ 1
ЖКП 10
Еңбек қорғау
Еңбек туралы  заңнама негiздерi. Еңбек қарым-қатынастарын қорғау заңдар.
Кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттану туралы ұғым.
Өндiрiстiк ортаның метеорологиялық жағдайлары. Желдету және жарықтандыру тағайындалуы. Табиғи және жасанды желдету.
Жабдықтар мен құбырларды монтаждау және қайта құрастыру кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Электр тогы әсері және ток соққан кездегі алғашқы көмек.
Құбырлар мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздік ережелері.
Құбырлардың жөндеуден өткен бөлігін үрлеу, сынау және қайта жұмысқа енгізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері.
Өрт қауіпсіздік негіздері.
Өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері.
Білімдер:
- еңбек қорғау бойынша жұмыс ұйымдастыру, өндірістік жарақаттану және кәсіби аурулар және оларды алдын-алу туралы ұғым;
- электр ток әсері және алғашқы жәрдем көрсету
- кәсіпорындағы қауіпсіздік техника ережесі
- қысым астындағы сауыттарды қауіпсіз пайдалану
- агрессивті және жарылыс қауіпті заттарды сақтау, тасымалдау
- өрт қауіпсіздік негіздері, өрт сөндіру құралдары мен тәсілдері
Іскерліктер:
- еңбек қорғау бойынша нұсқаулық ережелері;
- қысым астындағы сауыттарды қауіпсіз пайдалану ережесі;
- өртке қарсы қызмет ұйымдастыру;

ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ОПД. 09
Материаловедение
Строение и свойства металлов.
Основы теории сплавов.
Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали.
Чугуны.
Порошковые материалы. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней.
Способы обработки металлов. Обработка металлов давлением.
Сварка, пайка и термическая резка металлов.
Обработка металлов резанием.
Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука.
Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Знания:
- физико-химических основ материаловедения;
- основных свойств электротехнических и конструкционных материалов, области их применения
Умения:
- давать характеристику сплава в зависимости от состава;
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять электрическую прочность электроизоляционных материалов;
- определять тип магнитных материалов;
- выбирать припои и флюсы
БК 1
ОПД. 10
Охрана труда
Основы трудового законодательства. Законы, регулирующие трудовые отношения.
Понятие о профзаболевания и о производственном травматизме.
Метеорологические условия производственной среды. Назначение вентиляции и освещения. Естественная и искусственная вентиляции.
Техника безопасности при монтаже и демонтаже оборудования и трубопроводов. Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила безопасности при эксплуатации трубопроводов.
Правила безопасности при продувке, испытании и ввод в эксплуатацию отремонтированных участков трубопроводов.
Основы пожарной безопасности.
Методы и средства тушения пожаров.
Знания:
- организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению;
- действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком;
- правила техники безопасности на предприятиях;
- безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ;
- основы пожарной безопасности, методы и средства тушения пожаров;
- нормативно-правовые основы по охране окружающей среды;
- загрязнение природной среды вредными веществами;
Умения:
- правила инструктажа по охране труда;
- правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организацию службы пожарной охраны;

КҚ 3.4.16
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Электрмонтаждық жұмыстарының технологиясы
Монтаждық жұмыстарын ұйымдастыру. Дайындау-монтаждық телімінің жабдығы. Монтаждық жұмыстарын атқаруға арнайы құрал-саймандар, механизмдер мен аспаптар. Қалқан, пульт және стативті монтаждау. Құбырлы тартылымдарын монтаждау. Пластмассажан жасалған құбырлы тартылымдарын және пневмокабельді монтаждау. Құбырлы тартылымдарын монтаждаудағы қауіпсіздік техникасы. Электр тартылымдарын монтаждау. Бірінші реттілік және екінші реттілік аспаптарды монтаждау
Білімдер:
- электр тораптар туралы, монтаж туралы жалпы мағлұмат;
- электр тартылымдарын трассаларын дайындау
Іскерліктер:
- монтаждық жұмыстарды атқаруға қажетті арнайы құрал-саймандарын қолдану;
- монтаждық жұмыстарын ұйымдастыру;
- қауіпсіздік техникасын сақтау;
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
АП 02
Газбен пісіру және кесу технологиясы
Газжалынды жұмыстарды атқарудағы жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі. Жабдықтар және аппаратурамен жұмыс істеу ережесі. Оттек, кальций карбиді, ацетилен: қасиеттері, тағайындалуы, қолданылуы, шығарылуы. Жанармай газ-алмастырушы: қасиеттері, тағайындалуы, қолданылуы, шығарылуы. Флюс: қасиеттері, тағайындалуы, қолданылуы, оларға қойылған талаптар. Пісіру сым. Газ жалынының құрамы. Пісіру жалынының түрін таңдау негіздері және оны реттеу. Газбен пісіру әдістері. Газбен пісру режимдері. Пісіру бұйымдарын құрастыру. Әр түрлі  жазықтық жағдайларында балқытып біріктіру. Газбен пісірудегі жік салу техникасы. Газбен балқытып біріктірудегі форма өзгерістері және кернеулері. Газжалынды жұмыстардың өртке қарсы шаралары. Құбырларды балқытып біріктіру: құбырлардың тағайындалуы және сипаты, құбырлардың жіктемесі, құбырлардың бөлшектері, құбырлар мен бөлшектердің материалы. Құбырларды балқытып біріктіру. Құбырларды қолмен доғалы балқытып біріктіру.
Білімдер:
- газдың қасиеттерін, олармен жұмыс атқару қауіпсіздік техникасы
- манометрдің тексеру мерзімі және баллонды сынақтау
- газбен пісіру орнына қойылатын қпуіпсіздік талаптары
- металл кесу аппаратурасы, металлды оттекпен кесу режимдері
- пісіру бөлшектерін құрастыру әдістері, газбен пісіру режимінің көрсеткіштері
- дәнекерлеу ваннасынан металлдың ағылуына қарсы шаралары
-ұзындығына байланысты жіктердің пісіру тәсілдері
Іскерліктер:
- газбен балқытып біріктіру режимдерін іріктеу
- бөлшектердің жиегін балқытып біріктіруге дайындау
- құбырларды газбен кесу
- пластмассадан жасалған құбырлар мен жалғаларын балқытып біріктіру және жапсыру
КҚ 3.4.9
АП 03
Монтаждық жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастырылуы
Құбырлар туралы жалпы мағлұмат. Цех ішіндегі құбырларды монтаждау технологиясы. Цех аралық құбырларды монтаждау технологиясы. Жер үстіндегі құбырларды төсеу. Жер астындағы құбырларды төсеу
Білімдер:
- өндірістегі монтаждық жұмыстардың технологиялық процестерінің мәні
- өндірістік процестерін механикаландыру және автоматтандыру дәрежесі
- технологиялық процестер мен технологиялық картасы
- нысандарды монтаждауға қабылдау
Іскерліктер:
- монтаждық жұмыстарын атқару;
- жұмыстағы  қауіпсіздік техникасын сақтау

ПК 3.4.16
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Технология электромонтажных работ
Организация монтажных работ. Оборудование монтажно-заготовительного участка. Специальный инструмент, механизмы и приспособления, необходимые для производства монтажных работ. Монтаж щитов, пультов и стативов. Монтаж трубных проводок. Монтаж пластмассовых трубных проводок и пневмокабелей. Техника безопасности при монтаже трубных проводок. Монтаж электрических проводок. Монтаж первичных и вторичных приборов
Знания:
- общие сведения об устройстве электрических сетей, монтаж;
- подготовку трасс, электропроводок
Умения:
- применять специальные инструменты, необходимые для производства монтнажных работ;
- организовать монтажные работ;
- соблюдать технику безопасности;
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
СД. 02
Технология газовой сварки и резки
Организация рабочего места и безопасность труда при газопламенных работах. Правила обращения с оборудованием и аппаратурой. Кислород, карбид кальция, ацетилен: свойства, назначение, применение, получение. Горючие газы-заменители: свойства, назначение, применение, получение.
Флюсы: свойства, назначение, применение, требования, предъявляемые к ним. Сварочная проволока. Состав газового пламени. Принципы выбора вида сварочного пламени и его регулирование.
Способы газовой сварки.
Режимы газовой сварки.
Сборка изделий под сварку. Сварка в различных пространственных положениях. Техника наложения швов при газовой сварке.
Деформации и напряжения при газовой сварке. Противопожарные мероприятия при газопламенных работах.
Сварка трубопроводов: назначение и характеристика трубопроводов, классификация трубопроводов, детали трубопроводов, материал труб и деталей.
Газовая сварка труб. Ручная дуговая сварка труб.
Знания:
- свойства газов, технику безопасности при работе с ними;
- сроки поверки манометров и испытание баллонов;
- требования безопасности к посту газовой сварки;
- аппаратуру для резки металла, режимы кислородной резки металлов;
- способы сборки деталей под сварку; показатели режима газовой сварки;
- меры против вытекания металла из сварочной ванны; - способы сварки швов различной длины
Умения:
- подбирать режимы газовой сварки;
- подготавливать кромки деталей под сварку.
- газовой резки труб;
- сваривать и склеивать пластмассовые трубы и соединения;
ПК 3.4.9
СД. 03
Технология и организация монтажных работ
Общие сведения о трубопроводах. Технология монтажа внутрицеховых трубопроводов. Технология монтажа межцеховых трубопроводов. Прокладка надземных трубопроводов. Прокладка подземных трубопроводов.
Знания:
- сущность технологических процессов монтажных работ на производстве;
- степень механизации и автоматизации производственных  процессов;
- технологические процессы и технологические карты;
- приемка объектов под монтаж;
Умения:
- производить монтажные работы;
- соблюдать технику безопасности при проведении работ

КҚ 3.4.12
АП 04
Технологиялық құбырларды өлшеу құралдары
Өлшеу әдістері. Өлшеу атқару шаралары. Өлшеу құралдары және қосымша құрылғылар. Қауіпсіздік талаптары.
Білімдер:
- технологиялық өлшеу сұлбасын
Іскерліктер:
- құбырлар қабырғасының қалындығын анықтау;
- құбырлардың желілі шамаларын өлшеу
- бөлшектер мен арматурасының параметрлерін өлшеу
КҚ 3.4.13
АП 05
Монтаждық жүк көтеру және тасымалдау машиналары
Жүк көтергіш механизмдердің жіктемесі, негізгі параметрлері және есептеу негіздері. Жүк іліп алу аспаптары. Жүк көтергіш машиналардың және механизмдердің элементтері. Жүк көтергіш машиналардың металлқұралымы. Тасымалдау машиналарының түрін таңдау негізгі критериялары. Тарту элементімен жабдықталған тасымалдау машиналары (таспалы және тізбекті конвейер). Тарту мүшесіз тасымалдау машиналары (гравитациялық құрылғылар, пневматикалық, гидравликалық, бұрандамалы, тербеліс конвейер). Еден үстілік көлік. Көтергіш-тасымалдау машиналарын пайдалану қауіпсіздік техникасы
Білімдер:
- жүк көтергіш құрылғылардың түрлері және техникалық сипаттамасы;
- иілгіш тарту элементтері;
- бұрылыс механизмінің іске қосылуы және тежелуі
- жүк көтергіш машинадағы металлқұралымының есептеу негіздері
- жүк көтергіш машиналарын пайдаланудағы қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету ережесі
- тасымалдау машиналардың негізгі түрлері
- тасымалдау машиналардың негізгі құрама бірліктері және көлік машинаның бөлшектері
- тарту мүшесіз тасымалдау машинасы
Іскерліктер:
-жүк көтергіш механизмдегі элеметтердің есебін жүргізу
- қажетті жобалық есеп жүргізу;
- тасымалдау машинаның жалпы тағайындалған элементтерін айқындау, жобалау кезінде оларды дұрыс қолдану
КҚ 3.4.4
АП 06
Технологиялық құбырларды даярлау және монтаждау
Технологиялық құбырлар туралы жалпы мағлұмат. Құбырларды даярлау үшін қолданылатын материалдар мен бұйымдар. Құбырларды өңдеу және арматурасын дайындау. Құбырларды балқытып біріктіру. Құбырларды орталықтандырып даярлау. Құбырларды монтаждау. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы шаралардың жалпы сұрақтары.
Білімдер:
- құбырлардың тағайындалуы;
- құбырлардың жіктемесі;
- құбырларды даярлау үшін қолданылатын материалдар мен бұйымдар;
- құбырларды өңдеу және арматура дайындау тәртібі;
- құбырларды балқытып біріктіру әдістері және балқытып біріктіру жалғаулардың түрлері;
- құбырларды монтаждау жалпы ережесі
Іскерліктер:
- құбырлардың ішкі диаметрін есептеу
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.14
АП 07
Сала экономикасы
Өндiрiстiң экономикалық негiздерi.
Өндірістік кәсiпорын – кәсiпкерлiктiң материалдық базасы және объектiсі.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi және еңбек ақы.
Технологиялық жабдықтар мен құбырларды құрастырудың өзiндiк құны және кәсiпорын шығыны.
Пайда, рентабельдiк, баға қалыптасуы, өнімнің бәсекелесуге қабілеті.
Кәсiпорынның және оның құрылымдық бөлшектерінің техникалық- экономикалық көрсеткіштері.
Сала кәсiпорыны қызметтерiнiң экономикалық механизмi.
Өндiрiстiң экономикалық тиiмдiлiгiн көтеру маңыздылығы.
Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау бойынша  жаңа техника мен технология енгізудің жалпы және салыстырмалы тиiмдiлiгі.
Кәсіпорынды басқару.
Өндiрiстi басқару ұйымдастыру негіздері.
Негізгі және қосымша  ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіпорынның өндірістік құрылымы;
- кәсіпорынның материалдық-техникалық базасы және құралдары;
- еңбек өнімділігі және кадрлар
- еңбек ақысын ұйымдастыру
- пайда, рентабельділік, бәсекелесуге қабілеті
- негізгі және қосымша өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштері
- шығарылған өнімнің өзіндік құны
- нарықтық экономикасы жағдайларында баға қалыптасуы және салық жүйесі
- өндірістің техникалық дамуы
- өндірістің тиімділігін арттыру
- кәсіпорындағы жоспарлау негіздері
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында бағытталу
- кәсіпорынның  негізгі өндірістік қорларын пайдалану және мүлік қозғалысы көрсеткіштерінің  есебін жүргізу
- техникалық нормалаудағы нормалардың есебін жүргізу, хронометраждық байқау жүргізу және оларды өңдеу
- қосыша бөлімдердің штаттық есебін жүргізу, еңбек ақы қорын есептеу
КҚ 9

ПК 3.4.12
СД. 04
Средства измерения технологических трубопроводов
Методы измерений. Условия выполнения измерений. Средства измерения и вспомогательные устройства. Требования безопасности.
Знания:
- технологическая схема измерения
Умения:
- определять толщину стенок трубы;
- измерять линейные размеры трубопровода;
- измерять параметры деталей и арматуры;
ПК 3.4.13
СД. 05
Монтажные грузоподъемные и транспортные машины
Классификация, основные параметры и основы расчета грузоподъемных механизмов. Грузозахватные приспособления. Элементы грузоподъемных машин и механизмов. Металлоконструкции грузоподъемных машин. Основные критерии выбора вида и типа транспортирующих машин. Транспортирующие машины с тяговым элементом (ленточные и цепные конвейеры). Транспортирующие машины без тягового органа (гравитационные устройства, пневматические, гидравлические, винтовые, качающиеся конвейеры). Напольный транспорт. Техника безопасности при эксплуатации подъемно-транспортных машин
Знания:
типы и технические характеристики грузоподъемных устройств;
- гибкие тяговые элементы;
- пуск и торможение механизма поворота;
- основы расчета металлоконструкций грузоподъемных машин;
- правила обеспечения безопасных условий эксплуатации грузоподъемных машин.
- основные виды и типы транспортирующих машин;
- основные сборочные единицы транспортирующих машин и детали транспортных машин;
- транспортирующие машины без тягового органа;
Умения:
- производить расчет элементов грузоподъемных механизмов.
- выполнять необходимые проектировочные расчеты;
- выявлять общие по назначению элементы транспортирующих машин, правильно применять их при проектировании
ПК 3.4.4
СД. 06
Изготовление и монтаж технологических трубопроводов
Общие сведения о технологических трубопроводах. Материалы и изделия, применяемые для изготовления трубопроводов. Обработка труб и подготовка арматуры. Сварка трубопроводов. Централизованное изготовление трубопроводов. Монтаж трубопроводов. Общие вопросы техники безопасности и противопожарные мероприятия
Знания:
- назначение трубопроводов;
- классификация трубопроводов;
- материалы и изделия, применяемые для изготовления трубопроводов;
- порядок обработки труби подготовки арматуры;
- способы сварки трубопроводов и виды сварных соединений;
- общие правила монтажа трубопроводов
Умения:
- проводить расчет внутреннего диаметра трубопровода;
ПК 3.4.9
ПК 3.4.12
ПК 3.4.14
СД.07
Экономика отрасли
Экономические основы производства.
Промышленное предприятие как объект и материальная база предпринимательства
Кадры, производительность труда и заработная плата.
Издержки производства и себестоимости работ по монтажу технологического оборудования и трубопроводов.
Прибыль, рентабельность, ценообразование, конкурентоспособность продукции.
Технико-экономические показатели предприятий и их структурных подразделений.
Экономический механизм деятельности предприятий отрасли.
Сущность повышения эффективности экономического производства. Общая и сравнительная эффективность внедрения новой техники и технологии по монтажу технологического оборудования и трубопроводов.
Управление предприятием. Основы организации управления производством.
Организация основного и вспомогательного производства.
Знания:
- производственная структура предприятия;
- материально-техническая база и средства предприятия;
- кадры и производительность труда;
- организация оплаты труда;
- прибыль, рентабельность и конкурентоспособность;
- технико-экономические показатели основного и вспомогательного производства;
- себестоимость выпускаемой продукции;
- ценообразование и налоговая система в условиях рыночной экономики;
- техническое развитие производства;
- повышение эффективности производства;
- основы планирования на предприятиях
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- вести расчет норм, применяемых в техническом нормировании; проводить хронометражные наблюдения и уметь их обрабатывать;
- вести расчет штатов подразделений; расчет фондов заработной платы;
БК 9

КҚ 3.4.1
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Доғалы балқытып біріктіру тәсілдері, аппаратурасы және аспаптары. Материалды токарь және фрезер станогында механикалық өңделуімен таныстыру
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарын өткізу;
- жұмыс орны мен жабдығын дайындау
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 2
КҚ 5
КП 00
Кәсіптік практика
Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі ережелерінен инструктаж.
Өндіріс, оның құрылымы, цехтардың өзара байланысы туралы мәліметтер. Кәсіпорынның ішкі тәртіп ережелері. Кәсіпорынмен жалпы танысу. Өндірістік байланыстарын зерделеу. Жабдықтар мен құрал-саймандардың паспортын зерттеу. Монтаждық сызбаларын құру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын алу, монтажға дайындау. Цех ішіндегі құбырларды монтаждау технологиялық реттілігі және негізгі монтаждық операциялары. Кұралым, жабдықтар мен құбырлардың ірі блокты монтажы. Цех ішіндегі құбырлар үшін тірек құрылымдардың түрлері. Құбырлардың жылжымалы тіректерін орнату. Құбырлардың тораптарын қабылдау және жинауға орын дайындау. Құбырлардың тораптарын, жеке бөлшектерін монтаждау орнына жеткізу.
Монтаждық жұмыстар: құбыр трассаларын белгілеу, тірек құралымдарын,  тірегі және ілгіштерін орнату, арматура және қарымталауыштарын орнату, құбыр тораптарын іріктеу және жобалық қалпына  орнату, монтаждық тігістерін қосу.
Наряд және еңбек ақы жүйесі.
Жабдықтарды жөндеу және монтаждау графигін құрастыру. Жобаға берілген тапсырма бойынша дипломдық жобаның тапсырмасын жинау.
Іскерліктер:
- жұмыс орнында қауіпсізідк техникасы талаптарын сақтау
- жабдықтарды жән құбырларды монтаждау технологиялық процесін жүргізу туралы нұсқаулықты зерделеу
- жабдықтар мен құбырлардың ақаулану себептерін анықтау
Дағдылар:
- жеке технологиялық жабдығын немесе блокты қызметтендіру жұмыстарын атқару;
- жабдықтар мен құбырлардың жөндеу сапасын бақылау;
- жабдықтар мен құбырларды іске қосу және тоқтату
- сақтандырғыш арматурасының жұмысын баптау
- қондырғылардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
- цех шығындарын, кәсіпорының пайдасы мен рентабельділігін анықтау
КҚ 3

ПК 3.4.1
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Выполнение общеслесарных операций при изготовлении деталей технических систем ручными инструментами и на механизированном оборудовании. Обработка металла на станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
- обработки материалов на токарных и фрезерных станках
БК 2
БК 5
ПП.00
Профессиональная практика
Инструктаж по технике безопасности на рабочем месте.
Основные сведения о производстве, его структура, взаимосвязь цехов.
Правила внутреннего распорядка на предприятии. Общее знакомство с предприятием.
Изучение производственных связей производства. Изучение паспортов оборудования и инструмента. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу. Технологическая последовательность и основные операции монтажа внутрицеховых трубопроводов. Крупноблочный монтаж конструкции, оборудования и трубопроводов.
Типы опорных конструкции для внутрицеховых трубопроводов. Установка подвижных опор трубопроводов.
Подготовка площадок для приемки и укрупнительной сборки узлов трубопроводов. Приемка и доставка на место монтажа узлов трубопроводов, отдельных деталей. Монтажные работы: разбивка трассы трубопроводов, установка опорных конструкции, опор и подвесок, установка арматуры и компенсаторов, укрупнение и установка узлов трубопроводов в проектное положение, соединение монтажных стыков
Наряды и система оплаты труда.
Сбор необходимых материалов по теме дипломного проектирования
Умения:
- соблюдать требования техники безопасности на рабочем месте;
- изучить инструкцию по ведению технологического процесса монтажа оборудования и трубопроводов;
- определять причины неисправности оборудования и трубопроводов;
Навыки:
- проводить работы по обслуживанию отдельного технологического оборудования или блока;
- контролировать качество ремонта оборудования и трубопроводов;
- производить пуск оборудований и трубопроводов и их остановку;
- регулировать работы предохранительной арматуры;
- рассчитывать технико-экономические показатели установок;
- определять цеховые расходы, прибыль и рентабельность предпрития;
БК 3

КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (КҚ)
БҚ 1
Өмір бойы білімі мен дағдысын жаңарту;
БҚ 2
Тұлғааралық және коммуникативтік ұстаным ережесін сақтау;
БҚ 3
Ұжымда және өздігінен жеке жұмыс жасай алу;
БҚ 4
Техникалық құжаттамамен жұмыс жасау;
БҚ 5
Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі, еңбек қорғау ережелерін сақтау;
БҚ 6
Құқық нормаларын білу, тұлға аралық, қоғам және қоршаған ортамен байланыстарды реттеу
БҚ 7
Кәсіби және әлеуметтік қызметтегі маңызды әлеуметтік мәселелер мен процестерін талдау
БҚ 8
Мемлекеттік (орыс) тілінде құжаттаманы рәсімдеу.
БҚ 9
Кәсіби қызметінің экономикалық сараптамасын жүргізу
БҚ 10
Ақпаратты жинау, сақтау және өңдеудің компьютерлік әдістерін меңгеру.
БҚ 11
Дене бітімінің өздік жетіліуінде дағдыларына қол жеткізу;
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
2. Жоғары деңгей
3. Орта буын маманы
2.1 Біліктіліктің коды және атауы
1406012 – Технологиялық құбырларды дайындау және жөндеу дәнекерлеуші*
КҚ.2.1.1 Слесарлық, слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау
КҚ 2.1.2 Сызбалар мен нобайларды, электр сұлбаларын оқу
КҚ 2.1.3. Құбырларға қолмен белгі салу мен кесуді орындау;
КҚ 2.1.4 Ажарлау машина қолдану арқылы бөлшектер мен құбырлардың ұштарын өңдеу;
КҚ 2.1.5 Төсемдер мен аралық төсемдерді жасау;
КҚ 2.1.6 Саңылауларды бұрғылау;
КҚ 2.1.7 Құбыр бөліктерін жинақтау;
КҚ 2.1.8 Құбырларды механикаландырылған белгілеу және кесу;
КҚ 2.1.9 Жылу өрістеуін және металдардың жайылғыштығын өлшеу үшін реперлерді орнату;
КҚ 2.1.10 Текшелердегі және механикаландырылған желілердегі құбыр тораптарын жинақтау;
КҚ 2.1.11 Тотығуға қарсы жабынды бір уақытта жаға отырып,механикаландырылған және жартылай автоматты желілердегі құбырдың тік сызықты секцияларын жинау;
КҚ 2.1.12 Диаметрі 80 мм мен 200 мм аралығындағы құбырларды майыстыру;
КҚ 2.1.13 Диаметрі 100 мм мен 200 мм аралығындағы болат құбырларды түйістіру және құбырларға шентемірлерді қондыруды орындау;
КҚ 2.1.14 Тығыздамаларды толтыру;
КҚ 2.1.15 Гидравикалық сынай отырып, диаметрі 200 мм дейінгі құбыр тораптарын 4 МПа (40 кгс/см2) дейінгі шартты қысымға жинақтау;
КҚ 2.1.16 Диаметрі 200 мм дейінгі арматураларды 4 МПа (40 кгс/см2) шарттық қысымға дайындау; сылау, тегістеу, гидравикалық сынау және орнату;
КҚ 2.1.17 Полиэтилен,винипласт,алюминий,мыс пен жезден жасалған құбырларды көмкеру, шығарып алу, дәнекерлеу арқылы түйістіру;
КҚ 2.1.18 Полиэтилен,винипласт,алюминий,мыс және т.б. жасалған құбыр бөліктері мен элементтерін жасау;

ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.10
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
БК 3
Умение работать самостоятельно и в команде;
БК 4
Работать с технической документацией;
БК 5
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности;
БК 6
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде;
БК 7
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
БК 8
Оформлять документацию на государственном (русском) языке;
БК 9
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности;
БК 10
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
БК 11
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 Код и наименование квалификации
140601 2-Слесарь по изготовлению и ремонту технологических трубопроводов*
ПК 2.1.1 Выполнять слесарные, слесарно-сборочные работы;
ПК 2.1.2 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы;
ПК 2.1.3 Выполнять разметку и резку труб вручную;
ПК 2.1.4 Обрабатывать концы деталей и труб шлифовальной машиной;
ПК 2.1.5 Изготавливать подкладки и прокладки;
ПК 2.1.6 Сверлить отверстия;
ПК 2.1.7 Комплектовать детали трубопровода;
ПК 2.1.8 Выполнять механизированную резку и нарезку труб;
ПК 2.1.9 Устанавливать репера для замера тепловых расширений и ползучести металлов;
ПК 2.1.10 Выполнять сборку узлов трубопроводов на стендах и механизированных линиях;
ПК 2.1.11 Выполнять сборку прямолинейных секций трубопроводов на механизированных и полуавтоматических линиях с одновременным нанесением антикоррозийного покрытия.
ПК 2.1.12 Выполнять гнутье труб диаметром от 80 до 200 мм;
ПК 2.1.13 Выполнять насадку фланцев на трубы и стыковку стальных труб диаметром от 100 до 200 мм;
ПК 2.1.14 Производить набивку сальников;
ПК 2.1.15 Выполнять сборку узлов трубопроводов диаметром до 200 мм на условное давление до 4 МПа (40 кгс/см2) с гидравлическим испытанием;
ПК 2.1.16 Выполнять подготовку, притирку, шабровку, гидравлическое испытание и установку арматуры диаметром до 200 мм на условное давление до 4 МПа (40 кгс/см2);
ПК 2.1.17 Производить отбортовку, разбортовку и стыковку под сварку труб из полиэтилена, винипласта, алюминия, меди и латуни;
ПК 2.1.18 Изготавливать детали и элементы трубопроводов из полиэтилена, винипласта, алюминия, меди и т.п.

КҚ 2.1.19 Еңбек қорғау және гигиена талаптарын сақтау;
2.2 Біліктіліктің коды және атауы
1406022 – Технологиялық құбырларын құрастырушы*
КҚ 2.2.1 Арнайы құралдар мен аспаптарды қолдану арқылы электр шамаларын өлшеу, қарапайым электромонтаждық жұмыстарын атқару
КҚ 2.2.2 Сызбалар мен сұлбаларды стандартқа сәйкес құрастыру және оқу, анықтамалық әдебиетпен қолдану
КҚ 2.2.3 Шыны құбырлардан жасалған құбыржолдарды жинау мен сынау;
КҚ 2.2.4 Шыныдан жасалған қалыпты бөлігі мен бекіткіш арматураны орнату;
КҚ 2.2.5 Арматураның гидравликалық және электр жетектерін орнату;
КҚ 2.2.6 Полиэтилен және винипласт құбырларды дәнекерлеу;
КҚ 2.2.7 Шыны, поливинилхлорид, винипласт,алюминий, мыс пен жезден жасалған құбыржол элементтерін бөліктердің орналасқан жері бойынша жасау;
КҚ 2.2.8 Шыныдан жасалған жабдықтарды және шыны құбырлардан жасалған құбыржолды монтаждау;
КҚ 2.2.9 Жабдықтарды, құрал-саймандарды, керек-жарақты, қосалқы материалдарды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.2.10 Полиэтилен,винипласт,алюминий,мыс және жезден жасалған құбырларды көмкеру, шығарып алу, дәнекерлеу арқылы түйістіру;
КҚ 2.2.11 Оттегі өткізгіштің бөліктері мен құбырларын майдан тазарту;
КҚ 2.2.12 Саңылауларды бұрғылау немесе тесу;
КҚ 2.2.13 Білдекте шыны құбырларды кесу;
КҚ 2.2.14 Тотығуға қарсы жабындардың астындағы дәнекерлеу жіктерін тазарту;
КҚ 2.2.15 Еңбек қорғау қауіпсіздік ережесін сақтау;
2.3 Біліктіліктің коды және атауы
1406032 – Пластмасса дәнекерлеуші*
КҚ 2.3.1 Сызбалар мен нобайларды, электр сұлбаларды оқу
КҚ 2.3.2 Электр тізбегінің есебін орындау
КҚ 2.3.3 Әр түрлі құрылымдардың винипласт, полиэтилен, полиметилакрилат, полиамид және сополимерлерден жасалған түйіс жіктерін, бұрыштамалы және таңбалы жіктерін әр түрлі пітелермен дәнекерлеу;
КҚ 2.3.4 Блоктарды дәнекерлеу;
КҚ 2.3.5 Дәнекерлеу баспақтарында царг жіктерін жиілігі жоғары токпен дәнекерлеу;
КҚ 2.3.6 Пластик жабындардың түйіс және бұрыштамалы жіктерін жоғары жиілікпен дәнекерлеу;
КҚ 2.3.7 Полиамидтен жасалған бұйымдардың құймаларының ақауларын дәнекерлеу;
КҚ 2.3.8 Ірі көлемді пластмассадан жасалған резервуарларын дәнекерлеу және қаптау;
КҚ 2.3.9 Пластмассадан жасалған оқшаулағыш пен қоршау және құбырлардың оқшаулама жіктерін дәнекерлеу;
КҚ 2.3.10 Дәнекерлеу жіктерін дайындау;
КҚ 2.3.11 Металл құрылымды, ванна, құбыржолдарын пластмассамен қоршау, бұдан кейін жіктерін әр түрлі жабдықта дәнекерлеу;
КҚ 2.3.12 Пластмассаны дәнекерлеу алдында алдын ала желіммен бекітіп алу;
КҚ 2.3.13 Тотығуға қарсы оқшаулау және ваннаның жіктерін дәнекерлеу;

ПК 2.1.19 Соблюдать требования к гигиене и охране труда
2.2 Код и наименование квалификации
40602 2 – Монтажник технологических трубопроводов*
ПК 2.2.1 Выполнять замеры электрических величин, несложные электромонтажные работы с применением специальных средств и приспособлений;
ПК 2.2.2 Составлять и читать чертежи и схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.2.3 Выполнять монтаж и испытание трубопроводов из стеклянных труб;
ПК 2.2.4 Устанавливать фасонные части из стекла и запорной арматуры;
ПК 2.2.5 Устанавливать гидравлические и электрические приводы арматуры;
ПК 2.2.6 Осуществлять сварку полиэтиленовых и винипластовых труб;
ПК 2.2.7 Изготавливать по месту деталей элементы трубопроводов из стекла, полиэтилена, спирально армированных из поливинилхлорида, винипласта, алюминия, меди и латуни;
ПК 2.2.8 Выполнять монтаж оборудования из стекла и трубопроводов из стеклянных труб.
ПК 2.2.9 Подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления, вспомогательные материалы;
ПК 2.2.10 Производить отбортовку, разбортовку и стыковку под сварку труб из полиэтилена, винипласта, алюминия, меди и латуни;
ПК 2.2.11 Обезжиривать детали и трубы кислородопровода;
ПК 2.2.12 Сверлить или пробивать отверстия;
ПК 2.2.13 Перерезать стеклянные трубы на станке;
ПК 2.2.14 Производить зачистку сварных швов под антикоррозионные покрытия;
ПК 2.2.15 Соблюдать правила безопасности по охране труда.
2.3 Код и наименование квалификации
140603 2 – Сварщик пластмасс*
ПК 2.3.1 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы;
ПК 2.3.2 Выполнять расчеты электрических цепей
ПК 2.3.3 Выполнять сварку стыковых, угловых и тавровых швов из винипласта, полиэтилена, полиметилакрилата, полиамидов и сополимеров сварочными горелками различных конструкций;
ПК 2.3.4 Выполнять сварку блоков;
ПК 2.3.5 Осуществлять сварку царг на сварочных прессах токами высокой частоты;
ПК 2.3.6 Производить высокочастотную сварку стыковых и угловых швов пластикатовых покрытий;
ПК 2.3.7 Выполнять заварку дефектов литьев изделий из полиамидов;
ПК 2.3.8 Выполнять сварку и облицовку резервуаров крупногабаритных пластмассовых.
ПК 2.3.9 Осуществлять обкладку изоляцией из пластмассы и сварку стыков изоляции трубопроводов;
ПК 2.3.10 Подготавливать сварочные швы;
ПК 2.3.11 Обкладывать пластмассами металлоконструкции, ванны, трубопроводы с последующей сваркой швов на различном оборудовании;
ПК 2.3.12 Выполнять предварительное крепление пластмасс клеем перед сваркой;
ПК 2.3.13 Обкладывать антикоррозийной изоляцией и выполнять сварку швов ванны;

КҚ 2.3.14 Жіктердің сапасын тексеру;
КҚ 2.3.15 Еңбек қорғау қауіпсіздік ережесін сақтау;
3.4 Біліктіліктің коды және атауы
1406043 –  Техник-механик
КҚ 3.4.1 Жобалау, ақпараттық қамтамасыз ету, өндіріс, еңбек ұйымдастыру, басқару, метрологиялық қамтамсыз ету, техникалық бақылау саласындағы жұмыстарды орындау;
КҚ 3.4.2 Механикалық жүйедегі элементтерінің беріктік есебін жүргізу
КҚ 3.4.3 Әр түрлі электр жүйесінің параметрлерін есептеу
КҚ 3.4.4 Механикалық жабдықтардағы қорғаныс құралдарының жай-күйі мен жөндеуін техникалық қадағалау;
КҚ 3.4.5 Технологиялық жабдығы мен құралымдарын жөндеуге ақаулы ведомосын құрастыру
КҚ 3.4.6 Жабдықтардың барлық түрлерін, сондай-ақ амортизациялық мерзімін атқарған және жан-жақты ескірген жабдықтарды есепке  алу,оларды тізімнен шығаруға құжаттар дайындау;
КҚ 3.4.7 Жабдықтың техникалық жай-күйіне байланысты тоқтап қалудың себептері мен ұзақтығын талдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.8 Механизмдердің тораптары мен бөліктерін жөндеу мен қалпына келтірудің озық әдістерін әзірлеу және енгізу;
КҚ 3.4.9 Құбыр бөліктерін, тораптары және блоктарын өңдеу;
КҚ 3.4.10 Мезгілінен бұрын тозу себептерін анықтау мақсатында жабдықтардың, жекелеген бөліктердің және тораптардың жұмыс істеу жағдайын зерттеу;
КҚ 3.4.11 Құрастырылған жабдықтарды гидравликалық және пневматикалық сынақтан өткізу;
КҚ 3.4.12 Қысымға және диаметріне тәуелсіз құбырларды монтаждау және арматурасын орнату;
КҚ 3.4.13 Кұбырлардың желілі шамасын өлшеуге технологиялық сұлбаларды құрастыру
КҚ 3.4.14 Технологиялық құбырлардың монтаждық дайындау және төсеу нобайларын құрастыру;
КҚ 3.4.15 Электр қондырғылар мен аспаптарды монтаждау және дәлдеу
КҚ 3.4.16 Еңбек қорғау және қауіпсіздік  техника ережесін сақтауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 370-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні:  1400000 – Құрылыс және коммуналдық
шаруашылығы
Мамандығы:                    1407000 - Гидротехникалық құрылыс

ПК 2.3.14 Проверять качество полученных швов;
ПК 2.3.15 Соблюдать правила безопасности по охране труда
3.Специалист среднего звена
3.4 Код и наименование квалификации
140604 3 Техник - механик
ПК 3.4.1 Выполнять работы в области научно-технической деятельности по проектированию, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управлению, метрологическому обеспечению, техническому контролю;
ПК 3.4.2 Производить проверочные расчеты прочности элементов механических систем;
ПК 3.4.3 Рассчитывать параметры различных электрических систем;
ПК 3.4.4 Осуществлять технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании;
ПК 3.4.5 Составлять дефектную ведомость на ремонт технологического оборудования и связанных с ним конструкций;
ПК 3.4.6 Вести учет всех видов оборудования, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание;
ПК 3.4.7 Осуществлять анализ причин и продолжительность простоев, связанных с техническим состоянием оборудования;
ПК 3.4.8 Разрабатывать и внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов;
ПК 3.4.9 Изготавливать детали, узлы и блоки трубопроводов;
ПК 3.4.10 Изучать условия работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа;
ПК 3.4.11 Проводить гидравлическое и пневматическое испытания смонтированного оборудования;
ПК 3.4.12 Осуществлять монтаж трубопроводов и установку арматуры независимо от диаметра и давления;
ПК 3.4.13 Составлять технологические схемы измерений линейных размеров трубопровода
ПК 3.4.14 Составлять эскизы для заготовки и прокладки технологических трубопроводов по месту монтажа;
ПК 3.4.15 Проводить монтаж и наладку электроустановок и приборов;
ПК 3.4.16 Обеспечивать соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Приложение 370
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1407000 – Гидротехническое строительство

140701 3 Техник-гидротехник
КҚ 3.1.1. Гидротораптардың жобаларын дайындаған кезде құрылыс материалдарын және жабдықтарын таңдау үшін нормативтік және анықтамалық әдебиетін пайдалану.
КҚ 3.1.2. Экологиялық қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау талаптарына ескере отырып гидротехникалық құрылымдарды жөндеуде алдын алу іс–шараларын жүргізу.
КҚ 3.1.3. Құрылыс және зерттеу жұмыстарында геодезиялық және гидрометриялық аспаптарды пайдалану, өлшеу жүргізудің техникасы мен реттілігін білу.
КҚ 3.1.4. Арнайы және анықтамалық әдебиетте, нұсқаулықтарда қолданылатын терминдерді, дайындалу үстіндегі техникалық құжаттаманы құрастыру мен рәсімдеу ережелерін, техникалық шарттар мен қолданыстағы стандарттарды білу.
КҚ 3.1.5. Қазақстан Республикасының сертификация жүйесінің негізгі ережелерін және құжаттарын қолдану
КҚ 3.1.6. Жалпы құрылыстық және гидротехникалық жұмыстарды жүргізуде техникалық және технологиялық есептеулерді орындау.
КҚ 3.1.7. Жұмыстың жүргізу технологиясын, техникалық сипаттамасын, конструктивтік ерекшелігін, қызметін, жұмыс принципі мен қолданыстағы құрылымдар және жабдықтарды пайдалану ережелерін білу.
КҚ 3.1.8. Құрылыс, гидротехникалық құрылымдар, ақауларды анықтау әдістерін және параметрлерді өлшеу, құрылғылары мен әдістерін, жабдықтар және құрылымдардың жұмыс істеу режимінің көрсеткіші мен сипаттамасын білу.
КҚ 3.1.9. Техникалық есептеулерді, графикалық және есептеуіш жұмыстарды орындау, ақпаратты алудың, өңдеудің, жіберудің техникалық құралдарын қолдану.
КҚ 3.1.10. Прогресивті технология мен жаңа техниканы, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабуларды енгізудің экономикалық тиімділігін негіздеуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 373-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және
бейіні:                14000000 - Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы:             1409000 - Темір жол құрылысы, жол және
жол шаруашылығы
Біліктілігі:           140902 2 - Жасанды ғимараттар мен
жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау
(босатылған) бригадирі*

140701 3 -Техник-гидротехник
ПК 3.1.1. Пользоваться нормативной и справочной литературой для выбора строительных материалов и оборудования при разработке проектов гидроузлов.
ПК 3.1.2. Проводить профилактические мероприятия и ремонт гидротехнических сооружений, с учетом требований экологической безопасности и охраны окружающей среды.
ПК 3.1.3. Пользоваться геодезическими и гидрометрическими приборами в строительной и исследовательской деятельности, знать последовательность и технику проведения измерений.
ПК 3.1.4.Знать терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе и инструкциях, действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления.
ПК 3.1.5.Применять основные правила и документы системы сертификации Республики Казахстан
ПК 3.1.6.Выполнять технические и технологические расчеты при производстве общестроительных и гидротехнических работ
ПК 3.1.7.Выполнять технологию производства, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования и сооружений.
ПК 3.18.Знать методы строительства Гидротехнических сооружений, обнаружения дефектов, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования и сооружений.
ПК 3.1.9.Выполнять технические расчеты, графические и вычислительные работы, пользоваться техническими средствами получения, обработки и передачи информации.
ПК 3.1.10.Участвовать в обосновании экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
Приложение 373
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 - Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1409000 - Строительство железных дорог, путь и путевое
хозяйство
Квалификации: 140902 2 - Бригадир (освобожденный) по текущему
содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений*

Біліктілігі: 140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және
ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
140903 2 – Дефектоскопты арбалар операторы*
140904 2 – Дефектоскопты жабдықтар операторы*
Оқытудың нормативті мерзімі: 10 ай
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы орыс тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ 2
БҚ4
БҚ12
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.15
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша термин сөздер.
Кәсіптік-бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Дамудың кәсіптік қатынасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ12
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.15
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ13
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар.  Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
-МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері.
Кіріспе. Электр және магниттік тізбектер. Негізгі анықтамалар, электр тізбектерін есептеудің топологиялық параметрлер мен әдістері. Ауыспалы тоқ (тұрақты) тоқтың тізбектерін талдау және есептеу. Магниттік тізбектерді есептеу және талдау. Электромагнитті құрылғылар мен электр машиналары. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Тұрақты тоқ машиналары (ТТМ). Заманауи өндірістегі электр жетегі.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері.
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 03
Еңбек қорғау.
Еңбек заңдылығының негіздері. Еңбек қорғауды басқару, еңбек шартына әсер ететін факторлар. Еңбек қорғау бойынша іс-шаралар. Жарақаттану және кәсіптік сырқаттар. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік техникасының негіздері. Электр қауіпсіздігі. Тұтынушылардың электр қондырғысын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері. Теміржол көлігіндегі жұмыстардың қауіпсіз тәсілдері мен қауіпсіздік талаптары. Қорғаныс құралдары. ТЖҚ объектілеріндегі өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.Алғашқы көмекті көрсету. Өрт қауіпсізідігі.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік  техникасын,  өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 9
БҚ 13

Квалификации: 140902 2 - Бригадир (освобожденный) по текущему
содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений*
140903 2 - Оператор дефектоскопной тележки*
140904 2 - Оператор дефектоскопного оборудования*
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского языка. Развитие речи, терминологии по специальностям. Техника перевода со словарем, профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.15
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.15
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
- правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Введение. Электрические и магнитные цепи. Основные определения, топологические параметры и методы расчета электрических цепей. Анализ и расчет цепей переменного (постоянного) тока. Анализ и расчет магнитных цепей. Электромагнитные устройства и электрические машины. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Машины постоянного тока (МПТ). Электропривод на современном производстве.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК2
БК5
БК6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД 03
Охрана труда.
Основы трудового законодательства. Управление охраной труда, факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда. Травматизм и профессиональные заболевания. Основы пожарной безопасности. Основы техники безопасности на железнодорожном транспорте. Электробезопасность. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей. Требования безопасности и безопасные приемы работ на железнодорожном транспорте. Защитные средства. Гигиена труда и производственная санитария на объектах СЖД; оказание первой помощи; пожарная безопасность.
Знания:
- основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
- соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК6
БК7
БК9
БК13

КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.6
ЖКП 04
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Курстың пәні мен  міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау, өңдеу мен сақтаудың әдістері. Ақпараттық технологиялар. ПЭВМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
БҚ1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 05
Стандарттау және метрология негіздері.
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық  (ИСО), мемлекетаралық (СНГ) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР «Сертификаттау туралы» Заңы.
Білімдер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі.
Іскерліктер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұйымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСБ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік. Құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. Ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес  жасау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12

ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.4.6
ОПД 04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса; методы хранения, обработки и передачи информации; информационные технологии»; структура ПЭВМ; программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными; компьютерные коммуникации; математическое моделирование; основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД 05
Основы стандартизации и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции; принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК «О сертификации».
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД 06
Делопроизводство на государственном языке
Предмет, цели и задачи курса; понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив.
общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии. Понятие о корреспонденции; способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов. Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
- государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Техникалық механика негіздері. Статика: статиканың аксиомасы. Күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі. Кинематика:  кинематиканың негізгі түсініктері. Нүкте мен қатты дененің кинематикасы. Динамика: динамиканың аксиомасы, материалдық нүктенің қозғалысы. Инерция күші. Ысқылау. Жұмысы және қуаттылық. Материалдардың кедергісі: созылмалы және пластикалық өзгертулер. Ішкі және сыртқы күштер;  қима әдісі. Созу және қысу. Мыжу және кесу есептері, беріктік және қаттылық, тұрақтық және шаршау. Айналу. Иілу. Механизмдер мен машиналардың бөлшектері: құрылым элементтері. Механизмдер мен машиналар сипаттамасы.
Білімдер:
- статика, кинематика және динамика заңдары мен жүктемелердің әртүрлі түрлері барысында құрылымдар элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеудің әдістері.
Іскерліктер:
- статика, кинематика және динамика заңдарының негізінде жүктемелердің әртүрлі түрлерінің құрылымдық элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеуді жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.5
ЖКП 08
Материалтану және құрылыс материалдары.
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері. Материалдардың қасиеті мен құрылысы. Параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері. Материалдарды қолдану аймағы. Құрылымдық материалдардың жіктелуі: металдар, ерітінділер,  шойындар, қосындыланған болаттар. Олардың қасиеттері, сипаты мен қолдану аймағы. Электрлі техникалық материалдардың жіктелуі: сымдар, жартылай өткізгіш материалдары: қасиеттері, қолдану аймағы. Электрлі оқшаулау материалдары. Диэлектриктер физикасы. Физикалық-механикалық сипаттамалар. Газ тәріздес диэлектриктер. Полярлы материалдар. Электрлі оқшаулау материалдары мен компаундтар. Рәзіңкелер. Электрлі оқшаулаушы слюда, керамика, әйнек. Қабатты пластмасстар. Магнитті материалдар. Олардың сипаттарының қасиеттері және оларды қолдану аймағы. Материалдарды өңдеу әдістері.  Термикалық, химикалық-термикалық өңдеудің негіздері. Пайдалану материалдары.
Білімдер:
өндірісте қолданылатын материалдардың сипаты, қасиеттері мен міндеті, сақтау тәсілдері мен шарттары.
Іскерліктер:
- МЖМБС талаптарына сәйкес кәсіби қызмет объектілеріндегі жұмыстарды орындау үшін материалдарды олардың сипаты, қасиеті мен міндетін таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖКП 09
Геодезия.
Геодезия бойынша негізгі мәліметтер. Геодезия бойынша жалпы мәліметтер. Жер бедері және оның бейнесі. Есептік техника мен өлшеу кемшіліктері туралы түсінік. Жерге сызықтың бағытталуы. Теодолитті түсірілім. Сызықтық өлшемдер. Тік және көлденең бұрыштарды өлшеуге арналған құралдар. Теодолтиттік түсірілімнің жүргізілуі. Егін материалдарын өңдеу. Теодолиттік жүрістің жоспарын құру. Кеңістікті есептеу. Геометриялық нивелирлеу. Нивелирлеу туралы жалпы түсінік. Геометриялық нивелирлеуге арналған құралдар. Теміржол трассасын нивелирлеуде түсірілім жүргізу. Трассаны нивелирлеудегі материалдарды өңдеу. Жер беттеріндегі аймақты нивелирлеу. Темір жол бұрылыстарын бөлшектеп бөлу. Тахеометриялық түсірілім. Техеометриялық түсірілім мен пайдаланылатын құралдар туралы түсінік. Техеометриялық түсірілімді жүргізу. Техеометриялық түсірілімнің материалдарын өңдеу. Аэрофототүсіру. Темір жолды пайдалану мен құрыс жасау кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Темір жол құрылысы, жолдың ағымдық күтімі кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері. Станциялық жолдарды жөндеу мен ұзарту кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері. Тоғыспайтын жолдарды төсеу кезінде линиялық өлшеулер.
Білімдер:
- геодезиялық құралдардың міндеті, құрылғылары мен техникалық сипаты;
- геодезиялық түсірілімдерді өндіру тәсілдері мен далалық материалдарды өңдеу технологиясы.
Іскерліктер:
- геодезиялық құралдарды тексеруді орындау;
- геодезиялық түсірілімдерді, есептеу және графикалық өңдеуді жүзеге асыру, іздестіру кезіндегі геодезиялық түсірілімдер.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12

ПК 2.2.4
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД 07
Основы технической механики.
Основы теоретической механики; статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; детали механизмов и машин: элементы конструкций; характеристики механизмов и машин
Знания:
- законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.3.3
ПК 2.4.5
ОПД 08
Материаловедение и строительные материалы.
Физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов. Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Классификация конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали; их свойства, характеристики и области применения. Классификация электротехнических материалов: проводники, полупроводниковые материалы: свойства, область применения. Электроизоляционные материалы: физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда; керамика, стекло; слоистые пластмассы; магнитные материалы: их свойства характеристики и области их применения. Методы обработки материалов: основы термической, химико-термической обработки; экипировочные материалы.
Знания:
- назначения, характеристик и свойств материалов, способов хранения и условий применения на производстве.
Умения:
- выбирать материалы в соответствии с их назначениями, характеристиками и свойствами для выполнения работ на объектах профессиональной деятельности в соответствии стребованиям ГОСТов.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ОПД 09
Геодезия.
Общие сведения по геодезии. Рельеф местности и его изображения. Понятие о погрешностях измерения и вычислительная техника. Ориентирование линий на местности. Теодолитная съемка. Линейные измерения.
Приборы для измерения горизонтальных и вертикальных углов. Производство теодолитной съемки. Обработка полевых материалов. Составление планов теодолитных ходов. Вычисление площади по квадратам. Геометрическое нивелирование. Общие сведения о нивелировании. Приборы для геометрического нивелирования. Производство съемок нивелирования трассы. Обработка полевых материалов нивелирования трассы. Нивелирование участков земной поверхности. Детальная разбивка железнодорожных кривых. Тахеометрическая съемка.
Понятие о тахеометрической съемке и применяемых приборах. Производство тахеометрической съемки.
Обработка полевых материалов тахеометрической съемки. Аэрофотосъемка. Геодезические работы при строительстве и эксплуатации железнодорожного пути.
Работы при текущем содержании пути, строительстве железных дорог и правила техники безопасности.
Работы при ремонте и удлинений станционных путей и правила техники безопасности. Линейные измерения при укладке бесстыкового пути.
Знания:
- назначения, устройства и технических характеристик геодезических инструментов;
- способов производства геодезических съемок и технологию обработки полевых материалов.
Умения:
- выполнять проверку геодезических инструментов;
- производить геодезические съемки, вычислительную и графическую обработку полевых материалов геодезических съемок при изыскании.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.4
ЖКП 10
Темір жолының жалпы курсы.
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол және жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам: локомотивтер және локомотив шаруашылығы. Бөлек пунктер. Сигнализация және байланыс құрылыстары мен құрылғылары. Темір жолын электрмен жабдықтау құрылғылары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру.
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері, жылжымалы құрам мен бөлек пунктердің түрлері, пойыздар қозғалысының арақашықтығын  реттеу жүйесі мен темір жолдарын электрмен жабдықтау.
Іскерліктер:
- теміржолының элементтерін ажырата білу, жылжымалы құрам, бөлек пунктердің түрлері және пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің түрлері.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 11
Салалық экономика негіздері.
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро-және  макро-экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау.
Білімдер:
- қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖКП.12
Құқық және көлік заңдылығының негіздері.
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Темір жол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің  регламент беруші тасымалы. «Темір жолының жарлығы». Темір жол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Темір жол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Темір жол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар.
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану.
БҚ1
БҚ 2
КҚ 3
КҚ 12
АП 00
Арнайы пәндер
140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
АП 01
Теміржол табаны.
Жер қабаты. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері. Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтары Күрделі жағдайдағы жер қабаты құрылғыларының ерекшеліктері. Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Бекіту және қорғаныс құрылғылары мен құрылыстары. Жер қабатының тозуы, қирауы және деформациясы. Жолдың жоғарғы қабаты. Жолдың жоғарғы қабатының міндеттері мен түрлері. Рельстер. Шпалдар. Аралық рельстік бекітулер. Қуып жетуден жолды бекіту. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың жоғарғы қабаты. Ұзартылған рельстер мен тоғысусыз жолдар. Жолдың жоғарғы қабатын дамытудың келешегі. Жолмен жылжымалы құрамның өзара әрекеті. Габариттер. Рельстік жолдар бойынша жылжымалы құрамның өту шарттары. Жолдың түзу және қисық учаскелеріндегі рельстік табандарының құрылғысы. Өткелдер мен қоршауларының құралдары. Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Қарапайым симметриялық бағыттық бұрғылар. Қарапайым бағыттық бұрмаларының өлшемін есептеу Бағыт бұрмаларын бөлу. Жолдардың, бағыт көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Қайталанушы құрылғылар. Жолдардың түйісуі.
Білімдер:
- теміржол табандарының жасанды құрылыстары, жер қабаты мен жолдың жоғарғы қабатының құрылымы.
Іскерліктер:
- жер қабатының элементтерін анықтау, жолдың жоғарғы қабатының түрін таңдауды жүзеге асыру, темір жол табанының орташа және күрделі жөндеу жұмысын жүзеге асыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 02
Темір жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жол шаруашылығын басқару құрылымы және ұйымдастыру. Жол шаруашылығын жүргізудің негіздері. Жолдың құжаттамасы. Жолдың ағымдық күтімі. Жолдың ағымдық күтімі бойынша тапсырмалар. Жол ақаулары, олардың пайда болуы және жою тәсілдері. Жол жағдайын бағылау. Жолдың үстіңгі қабатының ағымдық күтімі. Белгі беру белгілерін, өткелдерді және жол төсемдерін күту. Темір бетонды шпалдардағы жолдың күтімі. Тоғыспайтын жолдардың күтімі. Электр тартылысты, орталықтандырылған және автоблокталған желідегі жол күтімі. Пойыздар қозғалысының жылдамдығымен желідегі жол күтімі. АЖЖ бойынша жұмыс негіздері. Рельстердің тозуы және бағыт бұрмаларының металлдық бөліктері. Жолды жөндеу. Жол жөндеуді ұйымдастыру. Технологиялық үрдістер және жол жұмыстарының өндірісі. Жолды көтере жөндеу.  Жолдың ортаңғы қабатын жөндеу. Жолды толық жөндеу. Рельстерді толық ауыстыру. Жөнделген жолды қабылдау ережелері. Бағыттық бұрмаларды ауыстыру. Жер төсемдерін толық жөндеу. Өткелдерге толық жөндеу жүргізу. ЖЖҚ элементтерін жөндеу. Рельстерді жөндеу. Бағыт бұрмаларындағы металлды бөлшектерді жөндеу. Бөренелер мен шпалдарды жөндеу. Ескі материалдарды жөндеуден кейін қабылдаудағы техникалық шарттар. АЖЖ бойынша жұмысты ұйымдастыру. Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есепке алу бойынша құжаттамалар. Жол жағдайы бағалау. АЖЖ бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау. Лауазымдық нұсқаулық және есеп беру бойынша техникалық құжаттар. Жолды қардың тозуынан және су кетуінен қорғау.
Білімдер:
-жер төсемі мен жолдың жоғарғы қабатын кезекті, күтіп ұстау мен орташа және күрделі жөндеу технологиясы;
- теміржол табандарын пайдаланудың техникалық шарттары мен нормалары.
Іскерліктер:
- жасанды құрылыстар мен жер төсемі және жолдың жоғарғы қабатының ақауларын анықтау;
- жөндеу жұмыстарын техникалық пайдаланудың ережелерінің талаптарымен сәйкес жүргізу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы жалпы мәліметтер мен ережелер. Габариттер. Жол шаруашылығының ғимараттары мен құрылғылары. Вагон және локомотив шаркашылығындағы ғимараттар мен құрылғылар, сумен қамтамасыз ету және су құбырлары. Қалпына келтіру құралдары. Станциялық шаруашылықтың ғимараттары мен құрылғылары. Сигнализация, автоматтандыру, блоктау және байланыс ғимаратты мен құрылғылары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. ТЖ электрмен қамтамасыз ету ғимараттары мен құрылғылары. Ғимараттар мен құрылғыларды бақылау, оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: Жалпы талаптар. Жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын орындау кезіндегі пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық. Жалпы ережелер. Жұмыстарды атқару орны бойынша поездардың өту жылдамдығы және шарттары. «Терезедегі» жұмысты атқару реті және жол машиналарының жұмыстары. Өткелдерде жұмыс жасау кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Стансаларда жұмыс атқару кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысына күтпеген жерден болған кедергі кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Ескерту берудің тәртібі. Жылжымалы бiрлiктермен пайдалануын реті. Пойыздар тоғысуының реті. Жолдың үстіңгі қабатына материалдарды орналастыру.
Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілік таныту. Жұмыс пойыздарының қалыптастыру кестесі. Жол машиналарының бiр жағынан жiберілуіндегі рұқсат етілген жылдамдықтар.
Білімдер:
- теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтарды орындау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 04
Жол және құрылыс жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдер.
Жол шаруашылығының энергетикасы. Ішкі қыздыру қозғалтқыштары. Электр стансалары мен желілері. Электрлі жол құралдары. Гидравликалық жол құралы. Құрылыс жұмыстары үшін механикаландырылған құралдар. Электрленген құрал. Ішкі қызу қозғалтқышты құралдары. Ауыр үлгідегі жол машиналары. Жер төсемін жөндейтін машиналар. Жолды балластан және рельстік түйісулерден тазалайтын және қоқыстанудан тазалайтын машиналар. Рельс шпалды темір торларды бағыт бұрмаларын қоюға арналған машиналар. Түзетуге, шегелеуге және тығыздауға және балласт призмасын өңдеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс проинципі, техникалық сипаты мен міндеттері және құрылғылары.
Іскерліктер:
-теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде машиналар мен механизмдерді олардың техникалық талаптары мен міндеттеріне сәйкес пайдалану.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 05
Рельстердің бүлінбеуін бақылау.
Рельстер ақаулары және бұрмалардың элементтері.
Бүлінбеуге бақылау жүргізудің негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы электромагнитті әдістердің физикалық негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы ультрадыбыстық әдістердің физикалық негіздері. Бүлінбеуді бақылаудың құрал-саймандары. Дәнекерленетін рельстердің түйісулерін бақылауды ұйымдастыру. Дефектоскопты кешендік қолдану және ұйымдастыру, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- рельстердің бүлінбеуін бақылаудың әдістерін, дефектоскоп әрекетінің принциптері мен құрылғылары мен міндеттерін, бұрмалы ауыстырулардың элементтері мен өткір ақаулы рельстерді байқаудың тәртібін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен түрлерді анықтау және рельстер ақауларының пайда болуын жіктеу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
1409032-Дефектоскопты арбалар операторы*
АП 01
Теміржол табаны.
Жер қабаты. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері. Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтары Күрделі жағдайдағы жер қабаты құрылғыларының ерекшеліктері.  Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Бекіту және қорғаныс құрылғылары мен құрылыстары. Жер қабатының тозуы, қирауы және деформациясы. Жолдың жоғарғы қабаты. Жолдың жоғарғы қабатының міндеттері мен түрлері. Рельстер. Шпалдар. Аралық рельстік бекітулер. Қуып жетуден жолды бекіту. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың жоғарғы қабаты. Ұзартылған рельстер мен тоғысусыз жолдар. Жолдың жоғарғы қабатын дамытудың келешегі. Жолмен жылжымалы құрамның өзара әрекеті. Габариттер. Рельстік жолдар бойынша жылжымалы құрамның өту шарттары. Жолдың түзу және қисық учаскелеріндегі рельстік табандарының құрылғысы. Өткелдер мен қоршауларының құралдары. Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Қарапайым симметриялық бағыттық бұрғылар. Қарапайым бағыттық бұрмаларының өлшемін есептеу. Бағыт бұрмаларын бөлу. Жолдардың, бағыт көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Қайталанушы құрылғылар. Жолдардың түйісуі.
Білімдер:
- теміржол табандарының жасанды құрылыстары, жер қабаты мен жолдың жоғарғы қабатының құрылымы.
Іскерліктер:
- жер қабатының элементтерін анықтау, жолдың жоғарғы қабатының түрін таңдауды жүзеге асыру, темір жол табанының орташа және күрделі жөндеу жұмысын жүзеге асыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12

ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.4.4
ОПД 10
Общий курс железных дорог.
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав железных дорог. Локомотивы и локомотивное хозяйство. Раздельные пункты. Сооружение и устройства сигнализации, связи. Устройства электроснабжения железных дорог. Организация движения поездов.
Знания:
- основных элементов железнодорожного пути, видов подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог.
Умения:
- различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов.
БК1
БК2
ОПД 11
Основы экономики отрасли.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ОПД.12
Основы права и транспортного законодательства.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан; всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. «Устав железных дорог»; ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. Патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 12
СД.00
Специальные дисциплины
1409022-Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений*
СД.01
Железнодорожный путь.
Земляное полотно. Назначение земляного полотна и его виды. Поперечные профили земляного полотна. Полоса отвода, охранные зоны. Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях. Водоотводные устройства и сооружения. Укрепительные и защитные устройства и сооружения. Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна. Верхнее строение пути. Назначение и типы верхнего строения пути. Рельсы. Шпалы. Промежуточные рельсовые скрепления. Закрепление пути от угона. Балластный слой. Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях. Длинномерные рельсы и бесстыковой путь. Перспективы развития верхнего строения пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Габариты. Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути. Устройство рельсовых колей на прямых и кривых участках пути. Переезды и приборы путевого заграждения.Переезды. Путевые знаки и приборы заграждения. Соединение и пересечения путей. Обыкновенные симметричные стрелочные переводы. Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода. Разбивка стрелочного перевода. Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. Повторительные устройства. Сплетения путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Организация и структура управления путевым хозяйством. Основы ведения путевого хозяйства. Паспортизация пути. Текущее содержание пути. Задачи текущего содержания пути. Неисправности пути, причины их появления и способы устранения.
Контроль состояния пути. Текущее содержание верхнего строения пути. Содержание земляного полотна, переездов и сигнальных знаков. Содержание пути на железобетонных шпалах. Содержание бесстыкового пути. Содержание пути на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой. Содержание пути на линиях со скоростным движением поездов. Содержание пути на пучинных участках. Основные работы по ТСП. Износ рельсов и металлических частей стрелочных переводов. Ремонт пути. Организация ремонта пути. Технологические процессы производства путевых работ. Подъемочный ремонт пути. Средний ремонт пути. Капитальный ремонт пути. Сплошная смена рельсов. Правила приемки отремонтированного пути. Смена стрелочных переводов. Капитальный ремонт земляного полотна.
Капитальный ремонт переездов. Ремонт элементов ВСП. Ремонт рельсов. Ремонт металлических частей стрелочных переводов. Ремонт шпал и брусьев. Технические условия на приемку отремонтированных старогодных материалов. Организация работ по ТСП. Документация по учету и контролю технического состояния пути. Оценка состояния пути. Планирование и организация планово- предупредительных работ по ТСП. Техническая документация по отчетности и должностные инструкции. Защита пути от снежных и песчаных заносов и паводковых вод.
Знания:
- технологий текущего содержания, среднего и капитального ремонтов земляного полотна и верхнего строения пути;
- норм, допусков и технических условий эксплуатации железнодорожного пути.
Умения:
- определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений;
- производить ремонтные работы в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт.
Подвижной состав. Общие требования. Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Движение поездов. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402): Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ. Порядок производства работ в «окно» и работы путевых машин
Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях. Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.04
Машины и механизмы для путевых и строительных работ.
Энергетика путевого хозяйства. Двигатели внутреннего сгорания. Электрические станции и сети. Электрический путевой инструмент. Гидравлический путевой инструмент. Механизированный инструмент для строительных работ. Электрический инструмент.
Инструмент с двигателями внутреннего сгорания.
Путевые машины тяжелого типа. Машины для ремонта земляного полотна. Машины для очистки балласта и рельсовых скреплений и удаление засорителей. Машины для перевозки и укладки рельсошпальной решетки, стрелочных переводов и плетей бесстыкового пути. Машины для выправки, подбивки и рихтовки пути, уплотнение и отделка балластной призмы.
Знания:
- назначения, устройства, технических характеристик и принципов работы машин и механизмов применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
Умения:
- эксплуатировать машины и механизмы при строительстве и ремонте железнодорожного пути в соответствии с их назначениями и техническими характеристиками.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.05
Неразрушающий контроль рельсов.
Дефекты рельсов и элементов переводов. Основы неразрушающего контроля. Физические основы электромагнитных методов неразрушающего контроля рельсов.Физические основы ультразвукового неразрушающего контроля рельсов. Приборы и средства неразрушающего контроля. Организация контроля сварочных стыков рельсов. Организация комплексного использования дефектоскопов, их технические обслуживание и ремонт.
Знания:
- классификации методов неразрушающего контроля рельсов, назначения, устройства и принципа действия дефектоскопов, порядка обнаружения остродефектных рельсов и элементов стрелочных переводов.
Умения:
- с помощью дефектоскопных тележек определять виды, типы и происхождение дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов в соответствии с их классификацией.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
1409032-Оператор дефектоскопной тележки*
СД.01
Железнодорожный путь.
Земляное полотно. Назначение земляного полотна и его виды. Поперечные профили земляного полотна. Полоса отвода, охранные зоны. Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях. Водоотводные устройства и сооружения. Укрепительные и защитные устройства и сооружения. Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна. Верхнее строение пути. Назначение и типы верхнего строения пути. Рельсы. Шпалы. Промежуточные рельсовые скрепления. Закрепление пути от угона. Балластный слой. Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях. Длинномерные рельсы и бесстыковой путь. Перспективы развития верхнего строения пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Габариты. Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути. Устройство рельсовых колей на прямых и кривых участках пути. Переезды и приборы путевого заграждения. Переезды. Путевые знаки и приборы заграждения. Соединение и пересечения путей. Обыкновенные симметричные стрелочные переводы. Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода. Разбивка стрелочного перевода. Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. Повторительные устройства. Сплетения путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
АП 02
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы ережелер мен жалпы мәліметтер. Габариттер. Жол шаруашылығының құрылыстары мен құрылғылары. Локомотив және вагон шараушалығының құрылыстары мен құрылғылары, су құбырлары мен сумен жабдықтау құрылғылары. Қайта қалпына келтіру құралдары. Стансалы шаруашылықтың құрылыстары мен құрылғылары. Сигнализация  мен байланыс және  автоматтандыру құрылғылары мен құрылыстары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. Теміржолдарын электрмен жабдықтау құрылғылары мен құрылыстар. Құрылыстар мен құрылғыларды тексеру және оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: жалпы талаптары. Жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пунктер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын өндіру кезінде пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықтар.   (ЦП-4402): жалпы ережелер. Жұмыстарды өндіру бойынша пойыздарды өткізу жылдамдығы мен шарттары. «Терезе» жұмыстарды өндіру тәртібі мен жол машиналарының жұмыс тәртібі. Аралықта жұмыстарды өндіру орындарын қоршау тәртібі. Станса жанындағы жұмыстарды өндіру тәртібі. Стансаларда жұмыстарды өндіру орындарын қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау тәртібі. Ескертулерді тапсыру тәртібі. Қозғалмалы бірліктермен қолдану тәртібі. Пойыздардың кездесу тәртібі. Жолдың жоғарғы қабатының материалдарын орналастыру. Пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілігі. Жұмыс пойыздарын қалыптастырудың схемасы. Жол машиналарын транспорттаудың мүмкін болатын жылдамдықтары.
Білімдер:
- темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация  және байланыс бойынша нұсқаулықтар, маневрлік жұмыстарды өндіру және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде маневрлік жұмыстарды өндіру және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулықтар, сигнализация және байланыс бойынша нұсқаулықтар, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
АП 03
Арнайы технологиялар.
Рельстердің бүлінбеуін бақылау және бұрмалы ауыстырулар элементтерінің негіздері. Рельстердің түрлері мен таңбалануы. Ақаулар мен рельстердің бүліну түрлері және бұрмалы ауыстырулардың элементтері. Ультра дыбысты дефектоскопты арбалар жұмысының принциптері мен міндеттері. Жұмысқа Дефектоскопты жұмысқа дайындау. Жолдағы рельстерді бақылау. Жалпы талаптар. Дефектоскопты арбаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің түрлері. Өткір ақаулы рельстерді анықтау кезіндегі әрекеттердің тәртібі. Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау.
Білімдер:
- дефектоскопты арбалардың техникалық сипаты мен құрылғылары және міндеттері;
- рельстер ақаулары мен бұрмалы ауыстыруларды және оларды бақылау әдістерін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен бұрмалы ауыстырулар элементтері мен рельстер ақауларының түрлері мен типтерін анықтау;
- пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12

ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
СД.02
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт. Подвижной состав: Общие требования. Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Движение поездов. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402): Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ. Порядок производства работ в «окно» и работы путевых машин
Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях. Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
СД.03
Специальные технологии.
Основы неразрушающего контроля рельсов и элементов стрелочных переводов. Типы и маркировка рельсов. Классификация дефектов и повреждений рельсов и элементов стрелочных переводов. Назначение и принцип работы ультразвуковых дефектоскопных тележек. Подготовка дефектоскопа к работе. Контроль рельсов в пути. Общие требования. Виды ремонтов и технического обслуживание дефектоскопных тележек. Порядок действий при обнаружении остродефектных рельсов. Техника безопасности и охрана труда.
Знания:
- назначение, устройство и технические характеристики дефектоскопных тележек;
- классификацию дефектов рельсов и стрелочных переводов и методы их контроля.
Умения:
- определять виды и типы дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов с помощью дефектоскопных тележек;
- ограждать места внезапно возникшего препятствия для движения поездов.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
1409042-Дефектоскопты жабдықтар операторы*
АП 01
Теміржол табаны.
Жер қабаты. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері. Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтары Күрделі жағдайдағы жер қабаты құрылғыларының ерекшеліктері.  Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Бекіту және қорғаныс құрылғылары мен құрылыстары. Жер қабатының тозуы, қирауы және деформациясы. Жолдың жоғарғы қабаты. Жолдың жоғарғы қабатының міндеттері мен түрлері. Рельстер. Шпалдар. Аралық рельстік бекітулер. Қуып жетуден жолды бекіту. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың жоғарғы қабаты. Ұзартылған рельстер мен тоғысусыз жолдар. Жолдың жоғарғы қабатын дамытудың келешегі. Жолмен жылжымалы құрамның өзара әрекеті. Габариттер. Рельстік жолдар бойынша жылжымалы құрамның өту шарттары. Жолдың түзу және қисық учаскелеріндегі рельстік табандарының құрылғысы. Өткелдер мен қоршауларының құралдары. Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Қарапайым симметриялық бағыттық бұрғылар. Қарапайым бағыттық бұрмаларының өлшемін есептеу. Бағыт бұрмаларын бөлу. Жолдардың, бағыт көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Қайталанушы құрылғылар. Жолдардың түйісуі.
Білімдер:
- теміржол табандарының жасанды құрылыстары, жер қабаты мен жолдың жоғарғы қабатының құрылымы.
Іскерліктер:
- жер қабатының элементтерін анықтау, жолдың жоғарғы қабатының түрін таңдауды жүзеге асыру, темір жол табанының орташа және күрделі жөндеу жұмысын жүзеге асыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
АП 02
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы ережелер мен жалпы мәліметтер. Габариттер. Жол шаруашылығының құрылыстары мен құрылғылары. Локомотив және вагон шараушалығының құрылыстары мен құрылғылары, су құбырлары мен сумен жабдықтау құрылғылары. Қайта қалпына келтіру құралдары. Стансалы шаруашылықтың құрылыстары мен құрылғылары. Сигнализация мен байланыс және автоматтандыру құрылғылары мен құрылыстары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. Теміржолдарын электрмен жабдықтау құрылғылары мен құрылыстар. Құрылыстар мен құрылғыларды тексеру және оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: жалпы талаптары. Жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пунктер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын өндіру кезінде пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықтар.   (ЦП-4402): жалпы ережелер. Жұмыстарды өндіру бойынша пойыздарды өткізу жылдамдығы мен шарттары. «Терезе» жұмыстарды өндіру тәртібі мен жол машиналарының жұмыс тәртібі. Аралықта жұмыстарды өндіру орындарын қоршау тәртібі. Станса жанындағы жұмыстарды өндіру тәртібі. Стансаларда жұмыстарды өндіру орындарын қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау тәртібі. Ескертулерді тапсыру тәртібі. Қозғалмалы бірліктермен қолдану тәртібі. Пойыздардың кездесу тәртібі. Жолдың жоғарғы қабатының материалдарын орналастыру. Пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілігі. Жұмыс пойыздарын қалыптастырудың схемасы. Жол машиналарын транспорттаудың мүмкін болатын жылдамдықтары.
Білімдер:
- темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация және байланыс бойынша нұсқаулықтар, маневрлік жұмыстарды өндіру және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде маневрлік жұмыстарды өндіру және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулықтар, сигнализация және байланыс бойынша нұсқаулықтар, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12

ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
1409042-Оператор дефектоскопного оборудования*
СД.01
Железнодорожный путь.
Земляное полотно. Назначение земляного полотна и его виды. Поперечные профили земляного полотна. Полоса отвода, охранные зоны. Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях. Водоотводные устройства и сооружения. Укрепительные и защитные устройства и сооружения. Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна. Верхнее строение пути. Назначение и типы верхнего строения пути. Рельсы. Шпалы. Промежуточные рельсовые скрепления. Закрепление пути от угона. Балластный слой. Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях. Длинномерные рельсы и бесстыковой путь. Перспективы развития верхнего строения пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Габариты. Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути. Устройство рельсовых колей на прямых и кривых участках пути. Переезды и приборы путевого заграждения. Переезды. Путевые знаки и приборы заграждения. Соединение и пересечения путей. Обыкновенные симметричные стрелочные переводы. Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода. Разбивка стрелочного перевода. Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. Повторительные устройства. Сплетения путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.4.2
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
СД.02
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт. Подвижной состав: Общие требования. Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Движение поездов. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402): Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ. Порядок производства работ в «окно» и работы путевых машин. Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях. Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.7
АП 03
Арнайы технологиялар.
Рельстердің бүлінбеуін бақылау және бұрмалы ауыстырулар элементтерінің негіздері. Рельстердің түрлері мен таңбалануы. Ақаулар мен рельстердің бүліну түрлері және бұрмалы ауыстырулардың элементтері. Дефектоскопты жабдықтар жұмысының принциптері мен міндеттері. Дефектоскопты жабдықты жұмысқа дайындау. Жолдағы рельстерді бақылау. Жалып талаптар. Дефектоскопты арбалар жабдықтарын реттеу, құрастыру және шашу. Дефектоскопты арбаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің түрлері. Өткір ақаулы рельстерді анықтау кезіндегі әрекеттердің тәртібі. Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау.
Білімдер:
- дефектоскопты жабдықтардың техникалық сипаты мен құрылғылары және міндеттері;
- рельстер ақаулары мен бұрмалы ауыстыруларды және оларды бақылау әдістерін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты жабдықтардың көмегімен бұрмалы ауыстырулар элементтері мен рельстер ақауларының түрлері мен типтерін анықтау;
- пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
БҰАП00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер **
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Ағаш ұсталық практика.
Қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс–шаралар. Орман материалдары және олардың қасиеттері. Қол және механикаландырылған құралдар мен станоктар. Қолмен және станоктарда ағаштарды бөренелерді аралау. Қолмен және станоктарда кесу. Бұрғылау және ою. Ағаш ұсталық қосылулар. Кешендік жұмыстар.
- негізгі ағаш ұсталық операцияларды орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 02
Электрлі дәнекерлеу  практикасы.
Электрлі дәнекерлеу жабдықтар. Дәнекерлеу агрегаттарын басқару. Білікшелерді еріту және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсырмаларды иілген және тігінен дәнкерлеу және еріту. Флюс қабатының астында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 03
Геодезиялық практика.
Геодезиялық өлшеу  негіздері. Геодезиялық өлшеу және бақылау құралдары мен аспаптары. Кеңістік және жазықтық таңбалау. Теміржол табандарын пайдалану мен жобалау және іздестіру барысында орындарда түсіруді жүзеге асыру және қыр жердегі материалдарды есептеу мен кестелік өңдеуді орындау
- студенттерде теодолитті, нивелирлі және тахеметриялық түсірілімдерді орындауда және алынған материалдарды өндеу ілімдері мен дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 04
Темір ұсталық практика.
Өлшем негіздері. Өлшеуші және бақылау құралдары. Кеңістіктегі және жазықтықтағы таңбалау. Аралау. Бұрғылау. Кескіндемелерді кесу. Кескіндемелер түрі. Зенкерлеу  мен саңылауларды кесу. Металды түзету және иілдіру. Металды кесу және аралау. Ысқылау және қырнау. Металды жапсыру. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операцияларды орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 05
Электромонтаждық практика.
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және бөлу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуаты тізбектерін құрастыру. Күш беруші электр жабдықтарын құрастыру
- электрлі және электрлі механикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімдерді қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
ӨО 06
Темір ұсталық-механикалық практика.
Қауіпсіздік техникасы. Механикалық өндеуші станоктардың құрылғысы. Басқару принциптері. Цилиндрлі, конустық және фасондық үстіңгі қабаттарды иаза және қате қайрау. Торцтық қайрау және дайындарды кесу. Ішкі шұңқырларды қырнау немесе жону. Саңылауларды өндеу. Кескідемелерді кесу. Кешендік жұмыстар.
- механикалық өндеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде ілім мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КП01
Танымдық практика.
Теміржол көлігі желілі кәсіпорны әрекеттерінің түрлері мен міндеттері және негізгі мақсаттары. Цехтар, жол аралығының құрылысымен танысу: дөңгелек жұптарын, жылжымалы құрамның арбаларын қалыптастыру бойынша; автотіркемелі құрылғыларды құрастыру бойынша; ішкі жабдықтарды құрастыру мен монтаждау бойынша.
- студенттерде өзінің болашақ мамандығы туралы біртұтас көріністі қалыптастыру.
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КП02

ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.7
СД.03
Специальные технологии.
Основы неразрушающего контроля рельсов и элементов стрелочных переводов. Типы и маркировка рельсов. Классификация дефектов и повреждений рельсов и элементов стрелочных переводов. Назначение и принцип работы дефектоскопного оборудования. Подготовка дефектоскопного оборудования к работе. Контроль рельсов в пути. Общие требования. Демонтаж, монтаж и регулировка оборудования дефектоскопных тележек. Виды ремонтов и технического обслуживание дефектоскопных тележек. Порядок действий при обнаружении остродефектных рельсов. Техника безопасности и охрана труда.
Знания:
- назначение, устройство и технические характеристики дефектоскопного оборудования;
- классификацию дефектов рельсов и стрелочных переводов и методы их контроля.
Умения:
- определять виды и типы дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов с помощью дефектоскопного оборудования;
- ограждать места внезапно возникшего препятствия для движения поездов.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.01
Столярная практика
Техника безопасности и противопожарные мероприятия. Лесоматериалы и их свойства. Ручные и механизированные инструменты и станки. Распилование древесины вручную и на станках. Строгание вручную и на станках. Сверление и долбление. Столярные соединения. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных столярных операции
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.02
Электросварочная практика
Электросварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.03
Геодезическая практика
Основы геодезического измерения. Геодезические измерительные и контрольные приборыи инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Производить съемки на местности и выполнять вычислительную и графическую обработку полевых материалов при и зыскание и проектировании и эксплуатации железнодорожного пути
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении теодолитных, нивелирных и тахеометрических съемок и обработку полученных материалов.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.04
Слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.05
Электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПО.06
Слесарно-механическая практика
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПП.01
Ознакомительная практика
Основные цели, задачи и виды деятельности линейных предприятии железнодорожного транспорта. Ознакомление со структурой дистанции пути, с цехами: по формированию колесных пар, буксовых узлов и тележек подвижного состава; по сборки автосцепного устройства; по сборке и монтажа внутренного оборудования.
- формирование у студентов целостного представления о своей будущей профессиональной деятельности.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПП.02
Учебная практика на получение рабочей профессии

Жұмыс кәсібін игерудегі оқу практикасы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Өңірлердегі жол монтері (машықтанушы) ретіндегі жұмыс. 2-3 дәрежелі жол монтері дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру.
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру.
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КП03
Өндірістік-технологиялық  практика.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол аралығының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша жүру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Төленетін жұмыс орнында немесе дублер (іскерлік сынақ) ретінде жұмыс жасау. Практика бойынша есеп беруді дайындау.
-жол аралығының әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
1409000 - «Теміржол құрылысы, жол мен жол шаруашылығы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламасының құрылысы.
Біліктілік: 140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және
ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
140903 2 – Дефектоскопты арбалар операторы
140904 2 – Дефектоскопты жабдықтар операторы
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы орыс тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.15
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша термин сөздер.
Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Дамытудың кәсіптік қарым-қатынасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.15
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ13
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары. Мамандық бойынша сызбалар мен схемалар, құрылыс сызбаларының элементтері.
Білімдер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
ПҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері.
Кіріспе. Электр және магниттік тізбектер. Негізгі анықтамалар, электр тізбектерін есептеудің топологиялық параметрлер мен әдістері. Ауыспалы тоқ (тұрақты) тоқтың тізбектерін талдау және есептеу. Магниттік тізбектерді есептеу және талдау. Электромагнитті құрылғылар мен электр машиналары. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Тұрақты тоқ машиналары (ТТМ). Заманауи өндірістегі электр жетегі.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері.
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
ЖКП 03
Еңбек қорғау.
Еңбек заңдылығының негіздері. Еңбек қорғауды басқару, еңбек шартына әсер ететін факторлар. Еңбек қорғау бойынша іс-шаралар. Жарақаттану және кәсіптік сырқаттар. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік техникасының негіздері. Электр қауіпсіздігі. Тұтынушылардың электр қондырғысын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері. Теміржол көлігіндегі жұмыстардың қауіпсіз тәсілдері мен қауіпсіздік талаптары. Қорғаныс құралдары. ТЖҚ объектілеріндегі өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Алғашқы көмекті көрсету. Өрт қауіпсізідігі.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік  техникасын,  өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 9
БҚ 13

Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве монтера пути (стажера) в окорлодках.Сдача экзамена на присвоение разряда монтера пути 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПП.03
Производственно-технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
Структура образовательной учебной программы технического
и профессионального образования по специальности 1409000–
«Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство».
Квалификация: 140902 2 - Бригадир (освобожденный) по текущему
содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений*
140903 2 - Оператор дефектоскопной тележки*
140904 2 - Оператор дефектоскопного оборудования*
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского языка. Развитие речи, терминологии по специальностям. Техника перевода со словарем, профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.15
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.15
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
- правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Введение. Электрические и магнитные цепи. Основные определения, топологические параметры и методы расчета электрических цепей. Анализ и расчет цепей переменного (постоянного) тока. Анализ и расчет магнитных цепей. Электромагнитные устройства и электрические машины. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Машины постоянного тока (МПТ). Электропривод на современном производстве.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК2
БК5
БК6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ОПД 03
Охрана труда.
Основы трудового законодательства. Управление охраной труда, факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда. Травматизм и профессиональные заболевания. Основы пожарной безопасности. Основы техники безопасности на железнодорожном транспорте. Электробезопасность. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей. Требования безопасности и безопасные приемы работ на железнодорожном транспорте. Защитные средства. Гигиена труда и производственная санитария на объектах СЖД; оказание первой помощи; пожарная безопасность.
Знания:
- основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
- соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК6
БК7
БК9
БК13

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.4
ЖКП 10
Темір жолының жалпы курсы.
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол және жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам: локомотивтер және локомотив шаруашылығы. Бөлек пунктер. Сигнализация және байланыс құрылыстары мен құрылғылары. Темір жолын электрмен жабдықтау құрылғылары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру.
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері, жылжымалы құрам мен бөлек пунктердің түрлері, пойыздар қозғалысының арақашықтығын  реттеу жүйесі мен темір жолдарын электрмен жабдықтау.
Іскерліктер:
- теміржолының элементтерін ажырата білу, жылжымалы құрам, бөлек пунктердің түрлері және пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің түрлері.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 11
Салалық экономика негіздері.
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро-және  макро- экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау.
Білімдер:
-  қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
АП 00
Арнайы пәндер
140902 2 - Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
АП 01
Теміржол табаны.
Жер қабаты. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері. Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтары Күрделі жағдайдағы жер қабаты құрылғыларының ерекшеліктері. Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Бекіту және қорғаныс құрылғылары мен құрылыстары. Жер қабатының тозуы, қирауы және деформациясы. Жолдың жоғарғы қабаты. Жолдың жоғарғы қабатының міндеттері мен түрлері. Рельстер.  Шпалдар. Аралық рельстік бекітулер. Қуып жетуден жолды бекіту. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың жоғарғы қабаты. Ұзартылған рельстер мен тоғысусыз жолдар. Жолдың жоғарғы қабатын дамытудың келешегі. Жолмен жылжымалы құрамның өзара әрекеті. Габариттер. Рельстік жолдар бойынша жылжымалы құрамның өту шарттары. Жолдың түзу және қисық учаскелеріндегі рельстік табандарының құрылғысы. Өткелдер мен қоршауларының құралдары. Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Қарапайым симметриялық бағыттық бұрғылар. Қарапайым бағыттық бұрмаларының өлшемін есептеу Бағыт бұрмаларын бөлу. Жолдардың, бағыт  көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Қайталанушы құрылғылар. Жолдардың түйісуі.
Білімдер:
- теміржол табандарының жасанды құрылыстары, жер қабаты мен жолдың жоғарғы қабатының құрылымы.
Іскерліктер:
- жер қабатының элементтерін анықтау, жолдың жоғарғы қабатының түрін таңдауды жүзеге асыру, темір жол табанының орташа және күрделі жөндеу жұмысын жүзеге асыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 02
Темір жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жол шаруашылығын басқару құрылымы және ұйымдастыру. Жол шаруашылығын жүргізудің негіздері. Жолдың құжаттамасы. Жолдың ағымдық күтімі. Жолдың ағымдық күтімі бойынша тапсырмалар. Жол ақаулары, олардың пайда болуы және жою тәсілдері. Жол жағдайын бағылау. Жолдың үстіңгі қабатының ағымдық күтімі. Белгі беру белгілерін, өткелдерді және жол төсемдерін күту. Темір бетонды шпалдардағы жолдың күтімі. Тоғыспайтын жолдардың күтімі. Электр тартылысты, орталықтандырылған және автоблокталған желідегі жол күтімі. Пойыздар қозғалысының жылдамдығымен желідегі жол күтімі. АЖЖ бойынша жұмыс негіздері.
Рельстердің тозуы және бағыт бұрмаларының металлдық бөліктері. Жолды жөндеу. Жол жөндеуді ұйымдастыру. Технологиялық үрдістер және жол жұмыстарының өндірісі. Жолды көтере жөндеу.  Жолдың ортаңғы қабатын жөндеу. Жолды толық жөндеу. Рельстерді толық ауыстыру. Жөнделген жолды қабылдау ережелері. Бағыттық бұрмаларды ауыстыру. Жер төсемдерін толық жөндеу. Өткелдерге толық жөндеу жүргізу. ЖЖҚ элементтерін жөндеу. Рельстерді жөндеу. Бағыт бұрмаларындағы металлды бөлшектерді жөндеу. Бөренелер мен шпалдарды жөндеу. Ескі материалдарды жөндеуден кейін қабылдаудағы техникалық шарттар. АЖЖ бойынша жұмысты ұйымдастыру. Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есепке алу бойынша құжаттамалар. Жол жағдайы бағалау. АЖЖ бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау. Лауазымдық нұсқаулық және есеп беру бойынша техникалық құжаттар. Жолды қардың тозуынан және су кетуінен қорғау.
Білімдер:
-жер төсемі мен жолдың жоғарғы қабатын кезекті, күтіп ұстау мен орташа және күрделі жөндеу технологиясы;
- теміржол табандарын пайдаланудың техникалық шарттары мен нормалары.
Іскерліктер:
- жасанды құрылыстар мен жер төсемі және жолдың жоғарғы қабатының ақауларын анықтау;
- жөндеу жұмыстарын техникалық пайдаланудың ережелерінің талаптарымен сәйкес жүргізу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 03
Жол және құрылыс жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдер.
Жол шаруашылығының энергетикасы. Ішкі қыздыру қозғалтқыштары. Электр стансалары мен желілері. Электрлі жол құралдары. Гидравликалық жол құралы. Құрылыс жұмыстары үшін механикаландырылған құралдар. Электрленген құрал. Ішкі қызу қозғалтқышты құралдары. Ауыр үлгідегі жол машиналары. Жер төсемін жөндейтін машиналар. Жолды балласттан және рельстік түйісулерден тазалайтын және қоқыстанудан тазалайтын машиналар. Рельс шпалды темір торларды бағыт бұрмаларын қоюға арналған машиналар. Түзетуге, шегелеуге және тығыздауға және балласт призмасын өңдеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс проинципі, техникалық сипаты мен міндеттері және құрылғылары.
Іскерліктер:
-теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде машиналар мен механизмдерді олардың техникалық талаптары мен міндеттеріне сәйкес пайдалану.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 04
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы жалпы мәліметтер мен ережелер. Габариттер. Жол шаруашылығының ғимараттары мен құрылғылары. Вагон және локомотив шаруашылығындағы ғимараттар мен құрылғылар, сумен қамтамасыз ету және су құбырлары. Қалпына келтіру құралдары. Станциялық шаруашылықтың ғимараттары мен құрылғылары. Сигнализация, автоматтандыру, блоктау және байланыс ғимаратты мен құрылғылары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. ТЖ электрмен қамтамасыз ету ғимараттары мен құрылғылары. Ғимараттар мен құрылғыларды бақылау, оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: Жалпы талаптар. Жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары.Жол жұмыстарын орындау кезіндегі пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық. Жалпы ережелер. Жұмыстарды атқару орны бойынша поездардың өту жылдамдығы және шарттары. «Терезедегі» жұмысты атқару реті және жол машиналарының жұмыстары. Өткелдерде жұмыс жасау кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Стансаларда жұмыс атқару кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысына күтпеген жерден болған кедергі кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Ескерту берудің тәртібі. Жылжымалы бiрлiктермен пайдалануын реті. Пойыздар тоғысуының реті. Жолдың үстіңгі қабатына материалдарды орналастыру.
Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілік таныту. Жұмыс пойыздарының қалыптастыру кестесі. Жол машиналарының бiр жағынан жiберілуіндегі рұқсат етілген жылдамдықтар.
Білімдер:
- теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтарды орындау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
1409032-Дефектоскопты арбалар операторы*
АП.01
Теміржол табаны.
Жер қабаты. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері. Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтары Күрделі жағдайдағы жер қабаты құрылғыларының ерекшеліктері.  Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Бекіту және қорғаныс құрылғылары мен құрылыстары. Жер қабатының тозуы, қирауы және деформациясы. Жолдың жоғарғы қабаты. Жолдың жоғарғы қабатының міндеттері мен түрлері. Рельстер.  Шпалдар. Аралық рельстік бекітулер. Қуып жетуден жолды бекіту. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың жоғарғы қабаты. Ұзартылған рельстер мен тоғысусыз жолдар. Жолдың жоғарғы қабатын дамытудың келешегі. Жолмен жылжымалы құрамның өзара әрекеті. Габариттер. Рельстік жолдар бойынша жылжымалы құрамның өту шарттары. Жолдың түзу және қисық учаскелеріндегі рельстік табандарының құрылғысы. Өткелдер мен қоршауларының құралдары. Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Қарапайым симметриялық бағыттық бұрғылар. Қарапайым бағыттық бұрмаларының өлшемін есептеу. Бағыт бұрмаларын бөлу. Жолдардың, бағыт  көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Қайталанушы құрылғылар. Жолдардың түйісуі.
Білімдер:
- теміржол табандарының жасанды құрылыстары, жер қабаты мен жолдың жоғарғы қабатының құрылымы.
Іскерліктер:
- жер қабатының элементтерін анықтау, жолдың жоғарғы қабатының түрін таңдауды жүзеге асыру, темір жол табанының орташа және күрделі жөндеу жұмысын жүзеге асыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12

ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.4.4
ОПД 10
Общий курс железных дорог.
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав железных дорог. Локомотивы и локомотивное хозяйство. Раздельные пункты. Сооружение и устройства сигнализации, связи. Устройства электроснабжения железных дорог. Организация движения поездов.
Знания:
- основных элементов железнодорожного пути, видов подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог.
Умения:
- различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов.
БК1
БК2
ОПД 11
Основы экономики отрасли.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
СД.00
Специальные дисциплины
1409022-Бригадир (освобожденный по текущему содержанию и ремонту пути и искусственного сооружения)*
СД.01
Железнодорожный путь.
Земляное полотно. Назначение земляного полотна и его виды. Поперечные профили земляного полотна. Полоса отвода, охранные зоны. Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях. Водоотводные устройства и сооружения. Укрепительные и защитные устройства и сооружения. Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна. Верхнее строение пути. Назначение и типы верхнего строения пути. Рельсы. Шпалы. Промежуточные рельсовые скрепления. Закрепление пути от угона. Балластный слой. Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях. Длинномерные рельсы и бесстыковой путь. Перспективы развития верхнего строения пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Габариты. Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути. Устройство рельсовых колей на прямых и кривых участках пути. Переезды и приборы путевого заграждения. Переезды. Путевые знаки и приборы заграждения. Соединение и пересечения путей. Обыкновенные симметричные стрелочные переводы. Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода. Разбивка стрелочного перевода. Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. Повторительные устройства. Сплетения путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Организация и структура управления путевым хозяйством. Основы ведения путевого хозяйства. Паспортизация пути. Текущее содержание пути. Задачи текущего содержания пути. Неисправности пути, причины их появления и способы устранения.
Контроль состояния пути. Текущее содержание верхнего строения пути. Содержание земляного полотна, переездов и сигнальных знаков. Содержание пути на железобетонных шпалах. Содержание бесстыкового пути. Содержание пути на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой. Содержание пути на линиях со скоростным движением поездов. Содержание пути на пучинных участках. Основные работы по ТСП. Износ рельсов и металлических частей стрелочных переводов. Ремонт пути. Организация ремонта пути. Технологические процессы производства путевых работ. Подъемочный ремонт пути. Средний ремонт пути. Капитальный ремонт пути. Сплошная смена рельсов. Правила приемки отремонтированного пути. Смена стрелочных переводов. Капитальный ремонт земляного полотна.
Капитальный ремонт переездов. Ремонт элементов ВСП. Ремонт рельсов. Ремонт металлических частей стрелочных переводов. Ремонт шпал и брусьев. Технические условия на приемку отремонтированных старогодных материалов. Организация работ по ТСП. Документация по учету и контролю технического состояния пути. Оценка состояния пути. Планирование и организация планово- предупредительных работ по ТСП. Техническая документация по отчетности и должностные инструкции. Защита пути от снежных и песчаных заносов и паводковых вод.
Знания:
- технологий текущего содержания, среднего и капитального ремонтов земляного полотна и верхнего строения пути;
- норм, допусков и технических условий эксплуатации железнодорожного пути.
Умения:
- определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений;
- производить ремонтные работы в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.03
Машины и механизмы для путевых и строительных работ.
Энергетика путевого хозяйства. Двигатели внутреннего сгорания. Электрические станции и сети. Электрический путевой инструмент. Гидравлический путевой инструмент. Механизированный инструмент для строительных работ. Электрический инструмент.
Инструмент с двигателями внутреннего сгорания.
Путевые машины тяжелого типа. Машины для ремонта земляного полотна. Машины для очистки балласта и рельсовых скреплений и удаление засорителей. Машины для перевозки и укладки рельсошпальной решетки, стрелочных переводов и плетей бесстыкового пути. Машины для выправки, подбивки и рихтовки пути, уплотнение и отделка балластной призмы.
Знания:
- назначения, устройства, технических характеристик и принципов работы машин и механизмов применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
Умения:
- эксплуатировать машины и механизмы при строительстве и ремонте железнодорожного пути в соответствии с их назначениями и техническими характеристиками.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД.04
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт.
Подвижной состав: Общие требования. Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Движение поездов. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402): Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ. Порядок производства работ в «окно» и работы путевых машин
Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях. Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
1409032 - Оператор дефектоскопной тележки*
СД.01
Железнодорожный путь.
Земляное полотно. Назначение земляного полотна и его виды. Поперечные профили земляного полотна. Полоса отвода, охранные зоны. Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях. Водоотводные устройства и сооружения. Укрепительные и защитные устройства и сооружения. Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна. Верхнее строение пути. Назначение и типы верхнего строения пути. Рельсы. Шпалы. Промежуточные рельсовые скрепления. Закрепление пути от угона. Балластный слой. Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях. Длинномерные рельсы и бесстыковой путь. Перспективы развития верхнего строения пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Габариты. Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути. Устройство рельсовых колей на прямых и кривых участках пути. Переезды и приборы путевого заграждения. Переезды. Путевые знаки и приборы заграждения. Соединение и пересечения путей. Обыкновенные симметричные стрелочные переводы. Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода. Разбивка стрелочного перевода. Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. Повторительные устройства. Сплетения путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
АП 02
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы ережелер мен жалпы мәліметтер. Габариттер. Жол шаруашылығының құрылыстары мен құрылғылары. Локомотив және вагон шараушалығының құрылыстары мен құрылғылары, су құбырлары мен сумен жабдықтау құрылғылары. Қайта қалпына келтіру құралдары. Стансалы шаруашылықтың құрылыстары мен құрылғылары. Сигнализация мен байланыс және  автоматтандыру құрылғылары мен құрылыстары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. Теміржолдарын электрмен жабдықтау құрылғылары мен құрылыстар. Құрылыстар мен құрылғыларды тексеру және оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: жалпы талаптары. Жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пунктер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын өндіру кезінде пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықтар. (ЦП-4402): жалпы ережелер. Жұмыстарды өндіру бойынша пойыздарды өткізу жылдамдығы мен шарттары. «Терезе» жұмыстарды өндіру тәртібі мен жол машиналарының жұмыс тәртібі. Аралықта жұмыстарды өндіру орындарын қоршау тәртібі. Станса жанындағы жұмыстарды өндіру тәртібі. Стансаларда жұмыстарды өндіру орындарын қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау тәртібі. Ескертулерді тапсыру тәртібі. Қозғалмалы бірліктермен қолдану тәртібі. Пойыздардың кездесу тәртібі. Жолдың жоғарғы қабатының материалдарын орналастыру. Пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілігі. Жұмыс пойыздарын қалыптастырудың схемасы. Жол машиналарын транспорттаудың мүмкін болатын жылдамдықтары.
Білімдер:
-  темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация  және байланыс бойынша нұсқаулықтар, маневрлік жұмыстарды өндіру және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде маневрлік жұмыстарды өндіру және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулықтар, сигнализация және байланыс бойынша нұсқаулықтар, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
АП 03
Арнайы технологиялар.
Рельстердің бүлінбеуін бақылау және бұрмалы ауыстырулар элементтерінің негіздері. Рельстердің түрлері мен таңбалануы. Ақаулар мен рельстердің бүліну түрлері және бұрмалы ауыстырулардың элементтері. Ультра дыбысты дефектоскопты арбалар жұмысының принциптері мен міндеттері. Дефектоскопты жұмысқа дайындау. Жолдағы рельстерді бақылау. Жалпы талаптар. Дефектоскопты арбаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің түрлері. Өткір ақаулы рельстерді анықтау кезіндегі әрекеттердің тәртібі. Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау.
Білімдер:
- дефектоскопты арбалардың техникалық сипаты мен құрылғылары және міндеттері;
- рельстер ақаулары мен бұрмалы ауыстыруларды және оларды бақылау әдістерін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен бұрмалы ауыстырулар элементтері мен рельстер ақауларының түрлері мен типтерін анықтау;
- пойыздар қозғалысы үшін кездейсоқ пайда болған кедергілердің орнын қоршау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12

ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
СД.02
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт. Подвижной состав: Общие требования. Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Движение поездов. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402): Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ. Порядок производства работ в «окно» и работы путевых машин
Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях. Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
СД.03
Специальные технологии.
Дефекты рельсов и элементов переводов. Основы неразрушающего контроля. Физические основы электромагнитных методов неразрушающего контроля рельсов. Физические основы ультразвукового неразрушающего контроля рельсов. Приборы и средства неразрушающего контроля. Организация контроля сварочных стыков рельсов. Организация комплексного использования дефектоскопов, их технические обслуживание и ремонт.
Знания:
- назначение, устройство и технические характеристики дефектоскопных тележек;
- классификацию дефектов рельсов и стрелочных переводов и методы их контроля.
Умения:
- определять виды и типы дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов с помощью дефектоскопных тележек;
- ограждать места внезапно возникшего препятствия для движения поездов.
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12

Жұмыс кәсібін игерудегі оқу практикасы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Өңірлердегі жол монтері (машықтанушы) ретіндегі жұмыс. 2-3 дәрежелі жол монтері дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру.
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру.
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
КП03
Өндірістік-технологиялық  практика.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол аралығының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша жүру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Төленетін жұмыс орнында немесе дублер (іскерлік сынақ) ретінде жұмыс жасау. Практика бойынша есеп беруді дайындау.
-жол аралығының әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 2.2.1-2.2.10
КҚ 2.3.1-2.3.10
КҚ 2.4.1-2.4.10
1409000 - «Теміржол құрылысы, жол мен жол шаруашылығы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламасының құрылысы.
Біліктілік: 140905 3 – Техник – жолшы - құрылысшы*
Оқытудың нормативті мерзімі: 2 жыл 10 ай
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті. Үнді-будда мәдениеті. Ислам мәдениетінің әлемі. Христиандық мәдениет. Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері. Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі Нәсілшілдік мәселесі. Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі. Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Қазіргі таңдағы  Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
-негізгі түсініктер, мәдениет концепциясы, әлемнің ғылыми, діни көрінісінің дамуы, мәдениеттер мен өркениеттер түрлері және тарихи формалары, олардың өзара байланысы, мәдениеттегі адамның рөлі, оның адамгершілік міндеттері мен мәдени құндылықтары.
Іскерліктер:
- мәдени, әлеуметтік-саяси және ғылыми әдебиетті талдау, заманауи өнерде үлгілер мен бағыттарды анықтау; мәдени қауымдастықтарды, атаулы күндер мен құбылыстарды жіктеу.
БҚ3
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері. Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдайадам және космос. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы. Адамдық таным және әрекет. Ғылым және оның рөлі. адамзат ғаламдық мәселелер алдында.
Білімдер:
- философиялық білімнің тарихи кезеңдерінің мәні мен мазмұнын және эволюциясын, қоғам өмірінің салалары, табиғат заңдары мен тарихи дамудың қозғаушы күштері мен заңдылықтары, заманауи әдеби тілдің негізгі нормалары.
Іскерліктер:
- туындаған жағдайлар мен мәселелерді элементарлы түрде талдауды жүргізу,  өз ойын сауатты түрде жеткізе білу, қоғамдық өмірдің құндылық нормаларын түсіну және ажырата білу, қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын сақтау.
БҚ 3
ӘЭП03
Салалық экономика негіздері.
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро-және  макро- экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау.
Білімдер:
-  қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану.
БҚ2
БҚ5
БҚ 6
БҚ12
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтану пән ретінде. Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдастықтар. Әлеуметтік және  этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға. Оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы. Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- саясаттану мен әлеуметтану дамуының негізгі категориялары, түсініктері мен бағыттары; негізгі заңнамалар мен қоғам дамуының тарихи кезеңдері.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте гуманитарлық және әлеуметтік заңдардың негізгі заңдарын қолдану; қоғам өмірінде болып отыратын құбылыстар мен процестерді талдау.
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ 12
ӘЭП 05
Құқық және көлік заңдылығының негіздері.
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Темір жол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің  регламент беруші тасымалы. «Темір жолының жарлығы». Темір жол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Темір жол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Темір жол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар.
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану.
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 3.5.15
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 3.5.15
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ13
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
-МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ2
БҚ5
БҚ6

Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве монтера пути (стажера) в окорлодках.Сдача экзамена на присвоение разряда монтера пути 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
ПП.03
Производственно-технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 2.2.1-2.2.10
ПК 2.3.1-2.3.10
ПК 2.4.1-2.4.10
Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1409000–
«Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство».
Квалификация: 140905 3 – Техник – путеец - строитель
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенции
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. Проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий, развития, концепций культуры, научных, религиозных картин мира, исторические формы, типы, многообразие культур и цивилизаций их взаимосвязи, место человека в культуре, его нравственные обязанности и культурные ценности.
Умения:
- анализировать культурологическую, социально-политическую и научную литературу, выявлять стили и направления в современном искусстве; классифицировать культурные общности, события и явления.
БК3
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог; человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- сущность и содержание основных исторических типов философских знаний их эволюцию, сферы жизни общества, законов природы, закономерности и движущие силы исторического развития, основные нормы современного литературного языка.
Умения:
- проводить элементарный анализ ситуации и проблемы, грамотно выражать свои мысли отличать и понимать ценностные нормы общественной жизни, соблюдать нормы отношений между людьми в обществе.
БК 3
СЭД.03
Основы экономики отрасли.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК2
БК5
БК 6
БК12
СЭД.04
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности; социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения; политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- основных категории, понятий, законов, направлений развития политологии и социологии; основные закономерности и этапы исторического развития общества
Умения:
- применять основные законы гуманитарных и социальных наук в профессиональной деятельности; анализировать процессы и явления, происходящие в обществе.
БК2
БК3
БК4
БК 12
СЭД 05
Основы права и транспортного законодательства.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. «Устав железных дорог». Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. Патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК7
БК6
БК9
БК13
КК 3.5.15
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов.Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 3.5.15
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 3.5.15
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей; шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа, геометрические построения, теория изображений; проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров; изображение: виды, разрезы, сечения; машиностроительное черчение, конструкторские документы; основные надписи; машиностроительные чертежи, эскизы; сборочные чертежи; разъемные соединения; чтение и детализирование сборочных чертежей; элементы строительного черчения (планы и разрезы).
Чертежи и схемы по специальности: схемы первичной и вторичной коммутации ( в том числе КИП), обозначения электрооборудования по международным стандартам. Требования ГОСТ, ЕСКД.
Знания:
- правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6

КҚ 3.5.6
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері.
Электр өрісі. Тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу. Магниттік өріс. Магниттік тізбектер. Тұрақты тоқтың  магниттік өрісі. Магниттік тізбектерді есептеу. Электрлі магниттік индукция.  Электрлі магниттік индукцияның физикалық заңдары. Өзіндік индукцияның құбылысы.  Өзіндік индукцияның электрлі қозғау күші (ЭҚК). Ауыспалы тоқтың электрлі тізбектері. Синусоидальды электрлі тоқ туралы негізгі мәліметтер, синусоидальды тоқтың желілі электрлі тізбектері.  Электрлі және электрлі тізбектердегі резонанс. Электрлі тізбектерді есептеу. Синусоидальды кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар. Ауыспалы тоқтың желілі емес электрлі тізбектері. Үшфазалы тізбектер. Жинақталған шамалармен электрлі тізбектердегі ауыспалы үрдістер.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері.
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ12
КҚ 3.5.16
ЖКП 03
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Қауіпсіз пайдаланудың ережелері. Өрт қауіпсіздігі. Өндірістік жарақаттар және сырқаттар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдары, алдын алу шаралары. Электр жарақатының себептері. Қауіпсіз заттардың адам ағзасына әсері (жоғары кернеулік, электр және магнит өрісі, қадамдық кернеулік және т.б.). Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары, жеке қорғаныс құралдары. Теміржол объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік  техникасын,  өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.16
ЖКП 04
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Курстың пәні мен  міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау, өңдеу мен сақтаудың әдістері. Ақпараттық технологиялар. ПЭВМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.6
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле. Магнитные цепи. Магнитное поле постоянного тока. Расчет магнитных цепей. Электромагнитная индукция; физические законы электромагнитной индукции; явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции; электрические цепи переменного тока. Основные сведения о синусоидальном электрическом токе, линейные электрические цепи синусоидального тока. Резонанс в электрических цепях. Расчет электрических цепей. Несинусоидальные периодические напряжения и токи. Нелинейные электрические цепи переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы в электрических цепях с сосредоточенными параметрами
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК1
БК2
БК4
БК12
ПК 3.5.16
ОПД.03
Охрана труда.
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма; воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека. Технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
- основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
- соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.9
ПК 3.5.16
ОПД.04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса. Методы хранения, обработки и передачи информации. Информационные технологии. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Компьютерные коммуникации. Математическое моделирование. Основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.1
ЖКП 05
Стандарттау және метрология негіздері.
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық  (ИСО), мемлекетаралық (СНГ) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР «Сертификаттау туралы» Заңы.
Білімдер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі.
Іскерліктер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ12
КҚ 3.5.3
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСБ қолдану. мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік. Құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. Ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері  (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес  жасау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Техникалық механика негіздері. Статика: статиканың аксиомасы. Күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі. Кинематика:  кинематиканың негізгі түсініктері. Нүкте мен қатты дененің кинематикасы. Динамика: динамиканың аксиомасы, материалдық нүктенің қозғалысы. Инерция күші. Ысқылау. Жұмысы және қуаттылық. Материалдардың кедергісі: созылмалы және пластикалық өзгертулер. Ішкі және сыртқы күштер;  қима әдісі. Созу және қысу. Мыжу және кесу есептері, беріктік және қаттылық, тұрақтық және шаршау. Айналу. Иілу. Механизмдер мен машиналардың бөлшектері: құрылым элементтері. Механизмдер мен машиналар сипаттамасы.
Білімдер:
- статика, кинематика және динамика заңдары мен жүктемелердің әртүрлі түрлері барысында құрылымдар элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеудің әдістері.
Іскерліктер:
- статика, кинематика және динамика заңдарының негізінде жүктемелердің әртүрлі түрлерінің құрылымдық элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеуді жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.1
ОПД.05
Основы стандартизации и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС). Законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений. Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Качество продукции. Принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта. Средства измерений. Эталоны величин. Сертификация. Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК «О сертификации».
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК7
БК6
БК9
БК12
ПК 3.5.3
ОПД06
Делопроизводство на государственном языке. Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 3.5.2
ПК 3.5.6
ОПД 07
Основы технической механики.
Основы теоретической механики. Статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность. Сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие, кручение; изгиб. Детали механизмов и машин: элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин
Знания:
- законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.10
ЖКП 08
Материалтану және құрылыс материалдары.
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері. Материалдардың қасиеті мен құрылысы. Параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері. Материалдарды қолдану аймағы. Құрылымдық материалдардың жіктелуі: металдар, ерітінділер,  шойындар, қосындыланған болаттар. Олардың қасиеттері, сипаты мен қолдану аймағы. Электрлі техникалық материалдардың жіктелуі: сымдар, жартылай өткізгіш материалдары: қасиеттері, қолдану аймағы. Электрлі оқшаулау материалдары. Диэлектриктер физикасы. Физикалық-механикалық сипаттамалар. Газ тәріздес диэлектриктер. Полярлы материалдар. Электрлі оқшаулау материалдары мен компаундтар. Рәзіңкелер. Электрлі оқшаулаушы слюда, керамика, әйнек. Қабатты пластмасстар. Магнитті материалдар. Олардың сипаттарының қасиеттері және оларды қолдану аймағы. Материалдарды өңдеу әдістері.  Термикалық, химикалық-термикалық өңдеудің негіздері. Пайдалану материалдары.
Білімдер:
өндірісте қолданылатын материалдардың сипаты, қасиеттері мен міндеті, сақтау тәсілдері мен шарттары.
Іскерліктер:
- МЖМБС талаптарына сәйкес кәсіби қызмет объектілеріндегі жұмыстарды орындау үшін материалдарды олардың сипаты, қасиеті мен міндетін таңдау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.13
ЖКП 09
Геодезия.
Геодезия бойынша негізгі мәліметтер. Геодезия бойынша жалпы мәліметтер. Жер бедері және оның бейнесі. Есептік техника мен өлшеу кемшіліктері туралы түсінік. Жерге сызықтың бағытталуы. Теодолитті түсірілім. Сызықтық өлшемдер. Тік және көлденең бұрыштарды өлшеуге арналған құралдар. Теодолтиттік түсірілімнің жүргізілуі. Егін материалдарын өңдеу. Теодолиттік жүрістің жоспарын құру. Кеңістікті есептеу. Геометриялық нивелирлеу. Нивелирлеу туралы жалпы түсінік. Геометриялық нивелирлеуге арналған құралдар. Теміржол трассасын нивелирлеуде түсірілім жүргізу. Трассаны нивелирлеудегі материалдарды өңдеу. Жер беттеріндегі аймақты нивелирлеу. Темір жол бұрылыстарын бөлшектеп бөлу.
Тахеометриялық түсірілім. Техеометриялық түсірілім мен пайдаланылатын құралдар туралы түсінік. Техеометриялық түсірілімді жүргізу. Техеометриялық түсірілімнің материалдарын өңдеу.
Аэрофототүсіру. Темір жолды пайдалану мен құрыс жасау кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Темір жол құрылысы, жолдың ағымдық күтімі кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері. Станциялық жолдарды жөндеу мен ұзарту кезіндегі жұмыстар мен техника қауіпсіздік ережелері.
Тоғыспайтын жолдарды төсеу кезінде линиялық өлшеулер.
Білімдер:
- геодезиялық құралдардың міндеті, құрылғылары мен техникалық сипаты;
- геодезиялық түсірілімдерді өндіру тәсілдері мен далалық материалдарды өңдеу технологиясы.
Іскерліктер:
- геодезиялық құралдарды тексеруді орындау;
- геодезиялық түсірілімдерді, есептеу және графикалық өңдеуді жүзеге асыру, іздестіру кезіндегі геодезиялық түсірілімдер.
БҚ2
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ.3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
КҚ 3.5.11
ЖКП 10
Темір жолының жалпы курсы.
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол және жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам: локомотивтер және локомотив шаруашылығы. Бөлек пунктер. Сигнализация және байланыс құрылыстары мен құрылғылары. Темір жолын электрмен жабдықтау құрылғылары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру.
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері, жылжымалы құрам мен бөлек пунктердің түрлері, пойыздар қозғалысының арақашықтығын  реттеу жүйесі мен темір жолдарын электрмен жабдықтау.
Іскерліктер:
- теміржолының элементтерін ажырата білу, жылжымалы құрам, бөлек пунктердің түрлері және пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің түрлері.
БҚ 1
БҚ 2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Теміржол табаны.
Жер қабаты. Жол төсемдерінің атқаратын қызметтері және оның түрлері. Жол төсемдерінің бойлық кескіндері. Бөлу сызықтары, күзету аймақтары Күрделі жағдайдағы жер қабаты құрылғыларының ерекшеліктері.  Су бөгеу құрылғылары мен ғимараттары. Бекіту және қорғаныс құрылғылары мен құрылыстары. Жер қабатының тозуы, қирауы және деформациясы. Жолдың жоғарғы қабаты. Жолдың жоғарғы қабатының міндеттері мен түрлері. Рельстер.  Шпалдар. Аралық рельстік бекітулер. Қуып жетуден жолды бекіту. Балласттық қабат. Көпірлер мен туннельдердегі жолдың жоғарғы қабаты. Ұзартылған рельстер мен тоғысусыз жолдар. Жолдың жоғарғы қабатын дамытудың келешегі. Жолмен жылжымалы құрамның өзара әрекеті. Габариттер. Рельстік жолдар бойынша жылжымалы құрамның өту шарттары. Жолдың түзу және қисық учаскелеріндегі рельстік табандарының құрылғысы. Өткелдер мен қоршауларының құралдары. Өткелдер. Жол белгілері мен қоршау құралдары. Жолдың тоғысуы мен түйісуі. Қарапайым симметриялық бағыттық бұрғылар. Қарапайым бағыттық бұрмаларының өлшемін есептеу. Бағыт бұрмаларын бөлу. Жолдардың, бағыт көшелерінің және бағыт съездерінің түйісуі. Қайталанушы құрылғылар. Жолдардың түйісуі.
Білімдер:
- теміржол табандарының жасанды құрылыстары, жер қабаты мен жолдың жоғарғы қабатының құрылымы.
Іскерліктер:
- жер қабатының элементтерін анықтау, жолдың жоғарғы қабатының түрін таңдауды жүзеге асыру, темір жол табанының орташа және күрделі жөндеу жұмысын жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.4
ПК 3.5.10
ОПД 09
Материаловедение и строительные материалы.
Физические, механические, химические и технологические свойства материалов. Физические, механические, химические и технологические свойства материалов. Естественные каменные материалы: магматические породы; осадочные и метаморфические породы материала и изделия из природного камня. Древесные материалы: строение состав древесины; породы древесины, применяемые в строительстве. Керамические материалы и изделия: стекло, стеклянные и плавленые изделия; сырье для производства керамических изделий; стеновые материалы; стекло и изделия из стекла. Металлические материалы и изделия: основы технологии черных металлов; обработка металлов; строение металлов; основы термической обработки; применение металлов в строительстве; коррозия металла и способы защиты от нее; сварка металлов. Неорганические вяжущие материалы и добавки к ним: сырьевые материалы и основы технологии неорганических вяжущих веществ; воздушные, гипсовые, магнезиальные вяжущие вещества. Растворимое стекло и кислотоупорный цемент: портландцемент. Бетоны и растворы: вода; добавки к бетону; тяжелый бетон; производственные факторы прочности бетона; легкие и ячеистые бетоны; специальные бетоны; строительные растворы. Сборные железобетонные конструкции. Производство железобетонных изделий. Безобжиговые материалы: силикатные материалы и изделия; гипсовые и гипсобетонные изделия. Асбоцементные материалы и изделия. Теплоизоляционные материалы. Органические вяжущие вещества и изделия на их основе: битумные и дегтевые вяжущие, материалы на основе битумов. Полимерные материалы, пластмассы. Конструкционные отделочные материалы: материалы для полов; теплоизоляционные материалы. Сантехнические изделия и трубы. Лакокрасочные и клеящие материалы. Наполнители и пигменты. Связующие вещества, растворители и разбавители. Топливо и смазочные материалы. Электротехнические материалы
Знания:
- назначения, характеристик и свойств материалов, способов хранения и условий применения на производстве.
Умения:
- выбирать материалы в соответствии с их назначениями, характеристиками и свойствами для выполнения работ на объектах профессиональной деятельности в соответствии стребованиям ГОСТов.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.8
ПК.3.5.13
ОПД 10
Геодезия.
Общие сведения по геодезии. Рельеф местности и его изображения. Понятие о погрешностях измерения и вычислительная техника. Ориентирование линий на местности. Теодолитная съемка. Линейные измерения.
Приборы для измерения горизонтальных и вертикальных углов. Производство теодолитной съемки. Обработка полевых материалов. Составление планов теодолитных ходов. Вычисление площади по квадратам. Геометрическое нивелирование. Общие сведения о нивелировании. Приборы для геометрического нивелирования. Производство съемок нивелирования трассы. Обработка полевых материалов нивелирования трассы. Нивелирование участков земной поверхности. Детальная разбивка железнодорожных кривых. Тахеометрическая съемка.
Понятие о тахеометрической съемке и применяемых приборах. Производство тахеометрической съемки.
Обработка полевых материалов тахеометрической съемки. Аэрофотосъемка. Геодезические работы при строительстве и эксплуатации железнодорожного пути.
Работы при текущем содержании пути, строительстве железных дорог и правила техники безопасности.
Работы при ремонте и удлинений станционных путей и правила техники безопасности. Линейные измерения при укладке бесстыкового пути.
Знания:
- назначения, устройства и технических характеристик геодезических инструментов;
- способов производства геодезических съемок и технологию обработки полевых материалов.
Умения:
- выполнять проверку геодезических инструментов;
- производить геодезические съемки, вычислительную и графическую обработку полевых материалов геодезических съемок при изыскании.
БК2
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК.3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК 3.5.11
ОПД.11
Общий курс железных дорог.
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав железных дорог. Локомотивы и локомотивное хозяйство. Раздельные пункты. Сооружение и устройства сигнализации, связи. Устройства электроснабжения железных дорог. Организация движения поездов.
Знания:
- основных элементов железнодорожного пути, видов подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог.
Умения:
- различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов.
БК1
БК2
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Железнодорожный путь.
Земляное полотно. Назначение земляного полотна и его виды. Поперечные профили земляного полотна. Полоса отвода, охранные зоны. Особенности устройства земляного полотна в сложных условиях. Водоотводные устройства и сооружения. Укрепительные и защитные устройства и сооружения. Деформации, повреждения и разрушения земляного полотна. Верхнее строение пути. Назначение и типы верхнего строения пути. Рельсы. Шпалы. Промежуточные рельсовые скрепления. Закрепление пути от угона. Балластный слой. Верхнее строение пути на мостах и в тоннелях. Длинномерные рельсы и бесстыковой путь. Перспективы развития верхнего строения пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Габариты. Условия прохождения подвижного состава по рельсовому пути. Устройство рельсовых колей на различных участках пути Переезды. Путевые знаки и приборы заграждения. Виды соединений и пересечений путей. Обыкновенные симметричные стрелочные переводы. Расчет размеров обыкновенного стрелочного перевода. Разбивка стрелочного перевода. Пересечения путей, стрелочные съезды и стрелочные улицы. Повторительные устройства. Сплетения путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.9
АП 02
Рельстердің бүлінбеуін бақылау.
Рельстер ақаулары және бұрмалардың элементтері.
Бүлінбеуге бақылау жүргізудің негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы электромагнитті әдістердің физикалық негіздері.
Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы ульрадыбыстық әдістердің физикалық негіздері.
Бүлінбеуді бақылаудың құрал-саймандары. Дәнекерленетін рельстердің түйісулерін бақылауды ұйымдастыру. Дефектоскопты кешендік қолдану және ұйымдастыру, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- рельстердің бүлінбеуін бақылаудың әдістерін, дефектоскоп әрекетінің принциптері мен құрылғылары мен міндеттерін, бұрмалы ауыстырулардың элементтері мен өткір ақаулы рельстерді байқаудың тәртібін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен түрлерді анықтау және рельстер ақауларының пайда болуын жіктеу.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
КҚ.3.5.13
АП 03
Темір жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жол шаруашылығын басқару құрылымы және ұйымдастыру. Жол шаруашылығын жүргізудің негіздері. Жолдың құжаттамасы. Жолдың ағымдық күтімі. Жолдың ағымдық күтімі бойынша тапсырмалар. Жол ақаулары, олардың пайда болуы және жою тәсілдері. Жол жағдайын бағылау. Жолдың үстіңгі қабатының ағымдық күтімі.Белгі беру белгілерін, өткелдерді және жол төсемдерін күту. Темір бетонды шпалдардағы жолдың күтімі. Тоғыспайтын жолдардың күтімі. Электр тартылысты, орталықтандырылған және автоблокталған желідегі жол күтімі. Пойыздар қозғалысының жылдамдығымен желідегі жол күтімі. АЖЖ бойынша жұмыс негіздері. Рельстердің тозуы және бағыт бұрмаларының металлдық бөліктері. Жолды жөндеу. Жол жөндеуді ұйымдастыру. Технологиялық үрдістер және жол жұмыстарының өндірісі. Жолды көтере жөндеу. Жолдың ортаңғы қабатын жөндеу. Жолды толық жөндеу. Рельстерді толық ауыстыру. Жөнделген жолды қабылдау ережелері. Бағыттық бұрмаларды ауыстыру. Жер төсемдерін толық жөндеу. Өткелдерге толық жөндеу жүргізу. ЖЖҚ элементтерін жөндеу. Рельстерді жөндеу. Бағыт бұрмаларындағы металлды бөлшектерді жөндеу. Бөренелер мен шпалдарды жөндеу. Ескі материалдарды жөндеуден кейін қабылдаудағы техникалық шарттар. АЖЖ бойынша жұмысты ұйымдастыру. Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есепке алу бойынша құжаттамалар. Жол жағдайы бағалау. АЖЖ бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау. Лауазымдық нұсқаулық және есеп беру бойынша техникалық құжаттар. Жолды қардың тозуынан және су кетуінен қорғау.
Білімдер:
-жер төсемі мен жолдың жоғарғы қабатын кезекті, күтіп ұстау мен орташа және күрделі жөндеу технологиясы;
- теміржол табандарын пайдаланудың техникалық шарттары мен нормалары.
Іскерліктер:
- жасанды құрылыстар мен жер төсемі және жолдың жоғарғы қабатының ақауларын анықтау;
- жөндеу жұмыстарын техникалық пайдаланудың ережелерінің талаптарымен сәйкес жүргізу.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.4
ПК 3.5.9
СД.02
Неразрушающий контроль рельсов.
Дефекты рельсов и элементов переводов. Основы неразрушающего контроля. Физические основы электромагнитных методов неразрушающего контроля рельсов. Физические основы ультразвукового неразрушающего контроля рельсов
Приборы и средства неразрушающего контроля. Блок - схемы дефектоскопов. Магнитные дефектоскоп МРД-66. Магнитные и ультразвукового вагоны-дефектоскопы. Ультразвуковой дефектоскоп УРДО-3. Ультразвуковые дефектоскопы Поиск-2, Поиск-10Э. Ультразвуковой дефектоскоп Рельс-6.
Бесконтактной и низкочастотный ультразвуковые дефектоскопы УДС1-20, УДС1-01. Организация контроля сварочных стыков рельсов. Организация комплексного использования дефектоскопов, их технические обслуживание и ремонт.
Знания:
- классификации методов неразрушающего контроля рельсов, назначения, устройства и принципа действия дефектоскопов, порядка обнаружения остродефектных рельсов и элементов стрелочных переводов.
Умения:
- с помощью дефектоскопных тележек определять виды, типы и происхождение дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов в соответствии с их классификацией.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК.3.5.13
СД.03
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Организация и структура управления путевым хозяйством. Паспортизация пути. Текущее содержание пути. Задачи текущего содержания пути. Неисправности пути, причины их появления и способы устранения. Контроль состояния пути. Текущее содержание верхнего строения пути. Содержание земляного полотна, переездов и сигнальных знаков. Содержание пути на железобетонных шпалах. Содержание бесстыкового пути. Содержание пути на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой. Содержание пути на линиях со скоростным движением поездов. Содержание пути на пучинных участках. Основные работа по ТСП. Износ рельсов и металлических частей стрелочных переводов. Ремонт пути. Организация ремонта пути. Технологические процессы производство путевых работ. Подъемочный ремонт пути Средний ремонт пути. Капитальный ремонт пути. Сплошная смена рельсов. Правила приемки отремонтированного пути. Смена стрелочных переводов. Капитальный ремонт земляного полотна. Капитальный ремонт переездов. Ремонт элементов ВСП. Ремонт рельсов. Ремонт металлических частей стрелочных переводов. Ремонт шпал и брусьев.
Технические условия на приемку отремонтированных старогодных материалов. Организация работ по ТСП. Документация по учету и контролю технического состояния пути. Оценка состояния пути. Планирование и организация планово-предупредительных работ по ТСП. Техническая документация по отчетности и должностные инструкции. Защита пути от снежных и песчаных заносов и паводковых вод.
Знания:
- технологий текущего содержания, среднего и капитального ремонтов земляного полотна и верхнего строения пути;
- норм, допусков и технических условий эксплуатации железнодорожного пути.
Умения:
- определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений;
- производить ремонтные работы в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.11
КҚ.3.5.13
АП 04
Жол және құрылыс жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдер.
Жол шаруашылығының энергетикасы. Ішкі қыздыру қозғалтқыштары. Электр стансалары мен желілері. Электрлі жол құралдары. Гидравликалық жол құралы. Құрылыс жұмыстары үшін механикаландырылған құралдар. Электрленген құрал. Ішкі қызу қозғалтқышты құралдары. Ауыр үлгідегі жол машиналары. Жер төсемін жөндейтін машиналар. Жолды балласттан және рельстік түйісулерден тазалайтын және қоқыстанудан тазалайтын машиналар. Рельс шпалды темір торларды бағыт бұрмаларын қоюға арналған машиналар. Түзетуге, шегелеуге және тығыздауға және балласт призмасын өңдеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс проинципі, техникалық сипаты мен міндеттері және құрылғылары.
Іскерліктер:
-теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде машиналар мен механизмдерді олардың техникалық талаптары мен міндеттеріне сәйкес пайдалану.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.4
КК 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.0
КҚ 3.5.13
АП 05
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы жалпы мәліметтер мен ережелер. Габариттер. Жол шаруашылығының ғимараттары мен құрылғылары. Вагон және локомотив шаркашылығындағы ғимараттар мен құрылғылар, сумен қамтамасыз ету және су құбырлары.  Қалпына келтіру құралдары. Станциялық шаруашылықтың ғимараттары мен құрылғылары. Сигнализация, автоматтандыру, блоктау және байланыс ғимаратты мен құрылғылары.Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. ТЖ электрмен қамтамасыз ету ғимараттары мен құрылғылары. Ғимараттар мен құрылғыларды бақылау, оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: Жалпы талаптар. Жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын орындау кезіндегі пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық. Жалпы ережелер. Жұмыстарды атқару орны бойынша поездардың өту жылдамдығы және шарттары. «Терезедегі» жұмысты атқару реті және жол машиналарының жұмыстары. Өткелдерде жұмыс жасау кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Стансаларда жұмыс атқару кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысына күтпеген жерден болған кедергі кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Ескерту берудің тәртібі. Жылжымалы бiрлiктермен пайдалануын реті. Пойыздар тоғысуының реті. Жолдың үстіңгі қабатына материалдарды орналастыру. Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілік таныту. Жұмыс пойыздарының қалыптастыру кестесі. Жол машиналарының бiр жағынан жiберілуіндегі рұқсат етілген жылдамдықтар.
Білімдер:
-  теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтарды орындау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.11
ПК.3.5.13
СД.04
Машины и механизмы для путевых и строительных работ.
Энергетика путевого хозяйства. Двигатели внутреннего сгорания. Электрические станции и сети. Механизированный путевой инструмент. Электрический и гидравлический путевые инструменты. Механизированный инструмент для строительных работ. Электрический инструмент. Воздушный инструмент. Инструмент с двигателями внутреннего сгорания. Путевые машины тяжелого типа. Машины для лечения земляного полотна. Машины для балластировки и подъемники пути на балласт. Машины для очистки балласта и рельсов скреплений и удалений засорителей. Машины для перевозки и укладки рельсошпальной решетки, стрелочных переводов и плетей бесстыкового пути. Машины для выправки, подбивки и рихтовки пути, уплотнение и отделки балластной призмы. Оборудование производственных баз ПМС. Машины для сборки и разборки рельсошпальной решетки. Машина для сварки и обработки рельсов ПРСМ-3. Моторные гайковерты ШПМ-2/МГ и ПМГ. Оборудование шпалоремонтной мастерской. Машины для борьбы со снежными заносами. Снегоочистители. Снегоуборочные машины и стационарные устройства. Подъемно-транспортные машины. Стрелочные краны. Козловые краны. Башенные и портальные краны. Грузовые и пассажирские дрезины и летучки. Автомобили и тракторы. Машины для производства строительных работ. Землеройные и землеройно-транспортные машины. Дробильно-сортировочные машины. Машины для приготовления бетонов и растворов. Машины и оборудование для подготовки арматуры. Машины и оборудование для укладки бетона и формирования изделий. Перспективы развития и повышение надежности путевых и строительных машин.
Знания:
- назначения, устройства, технических характеристик и принципов действия машин и механизмов применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
Умения:
- эксплуатировать машины и механизмы при строительстве и ремонте железнодорожного пути в соответствии с их назначением и техническими характеристиками.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК.3.5.0
ПК 3.5.13
СД.05
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402): Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ.
Порядок производства работ в «окно» и работы путевых машин. Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях
Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.16
КҚ 3.5.17
АП 06
Теміржол көлігіндегі ғимараттар мен құрылыстар.
Азаматтық ғимараттар құрылымының негізгі үлгілері. Азаматтық ғимараттардың конструктивті тұлғалары жіне конструкциондық элементтері. Іргетастар мен табандар. Қаңқа қабырғалары мен элементтері. Жабулар мен едендер. Қалқандар. Терезелер мен есіктер. Шатырлар мен аспа төбелер. Жабындар. Тепшектер. Ірі панельді ғимараттар. Көлемді шығырлы ғимараттар. Ағаш ғимараттар. Техникалық-тазалық және инжинерлік жабдықталған ғимараттардың құрылыстық элементтері. Азаматтық ңимараттардың негізгі жобалары. Темір жолдағы өндірістік ғимараттардың құрылымдары. Теміржол көлігіндегі ғимараттардың құрылымдық үлгілері мен жіктелуі
Іргетастар және іргетас бөренелері. Темір бетонды және болат тіректер. Қабырғалар мен фахверкалар. Терезелер, есіктер, қақпалар. Жабындар мен фонарлар. Едендер. Қалқандар мен ғимараттың басқа элементтері. Инженерлік ғимараттардың құрылымдары. Өндірістік ғимараттардың негізгі жобалары. Мобильдік ғимараттар. Ерекше шартпен тұрғызылған ғимараттар құрылымы. Отырып қалатын жерлердегі ғимараттардың ерекшелiктерi. Сейсмикалық аудандардағы ғимараттардың ерекшеліктері. Сәулет туралы қысқаша мәліметтер. Сәулеттiк композицияның көркем құралдары. Сәулет тарихынан қысқаша мәліметтер.
Жеке-топтық сабақтар.
Білімдер:
- құрылымдық элементтердің түрлері, заманауи азаматтық және өндірістік құрылыстар мен ғимараттардың құрылысы мен жіктелуі;
- ерекше жерлерде салынатын ғимараттар мен құрылыстардың ерекшеліктері;
- жобалық құжаттамалар жұмысы мен архитектурасы, жобалау негіздері.
Іскерліктер:
- азаматтық және өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың түрлері мен элементтерін ажырата білу;
- ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің құрылымдық және номиналды өлшемдері мен класстарын анықтау;
- салынатын ғимараттар мен құрылыстардың техникалық-экономикалық бағалауын жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 07
Құрылыс құрылымдарының негiзгi есептері.
Құрылыстық құрылымдардың негізгі есептері мен жобалары.  Жүктемелер мен әсер етулер. Есептеу кедергілері. Қайта жасау жағдайындағы әдістер. Жүктемелердің жиыны. Металдық құрылымдар. Металдық құрылым үлгілері. Сұрыптама. Болат құрылымдар элементтерінің есебі. Болат құралымдардың элементтерiн қоса есептеу және құрастыру. Болат шығырлардың есептері мен құрылымы.Болат бағаналардың құрылымы мен есебі. Болат фермалардың құрылымы мен есебі. Темір бетонды құрылымдар.Қолдану аясы. Бетонның маркасы мен классы. Темір бағана.
Темір бетнды құрылымның жұмысы. Шиеленiстi - өзгертiлген күй кезеңдері. Иілетін элементердің есебі. Созылмалы және жиылмалы элементтер есебі.
Жобалы-кернеулік темір бетонды құрылымдарды есептеудің негізгі ережелері.  Темірбетонды іргетастардың құрылымы мен есебі. Тасты құрылымдар. Материалдар, құрылымдық кестелер жіне тасты құрылымдардың есебі. Қалыптастырылған құрылымдардың түрлері мен есебі. Ағаш құрылымдар. Ағаш құрылымдардың элементтерін есептеу. Ағаш құрылымдары элементтерінің қосылуы және есебі.
Білімдер:
-өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстардың құрылыстық құрылымдарының құрылуы мен есептеулерінің әдістері, элементтерінің жіктелуі.
Іскерліктер:
- құрылыстық құрылымдардың түрлерін анықтау және таңдау;
- беріктілік коэффициенті мен материалдардың төзімділігіне, жүктемелердің сипаты мен жіктелуі бойынша ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің құрылуы мен есептерін жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 08
Құрылыстық өндірісті ұйымдастыру технологиясы.
Құрылыстық өндірістің негізгі ережелері. Құрылыстық өндірісітің ерекшеліктері.
Дайындық жұмыстары. Көліктік және тиеу-түсіру жұмыстары. Құрылыстық-монтажды жұмыстардың технологиясы. Жер жұмыстары. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының технологиясы. Жығу жұмыстар. Таспен жұмыс. Тасты жұмыстар. Ағаш ұсталық және ағаш шеберлiк жұмыстар. Бетондық және темір бетонды жұмыстар. Құрылыстық құрылымдардың монтажы. Қорғайтын және оқшаулағыш жабындардың құрылымы. Бөлімдік жұмыстар. Ғимараттарды жөндеу мен кәсіпорындарды қайта құру кезіндегі құрылыстық-монтаждық жұмыстар. Жөндеу жұмыстарының технологиясы. Құрылысты ұйымдастыру және жұмысты атқару. Құрылысты ұйымдастыру және атқару жұмыстарының жобалары. Құрылыстық өндірістің ағымдық ұйым негіздері. Объектілерді ағымдық, толық және қайта жаңарту кезіндегі жұмыстың ұйымдастырылуы. Құрылыстық өндірісті технологиялық-ұйымдастыру дайындығы. Құрылыстың күнтізбелік жоспары.Құрылыстық негізгі жоспар. Құрылысты басқару. Құрылыс жүргізіліп бітірген оъектілер мен жұмысты тапсыру.
Білімдер:
- құрылыстық өндіріс пен заманауи технологияны ұйымдастыру және құрылыс нормалары құрылыстық жұмыстарды ұйымдастыру ережелерінің әдістері мен нысандары;
-  құрылыстық-құрастыру жұмыстары тәсілдерінің тәртібі.
Іскерліктер:
- құрылыстық-құрастыру жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету;
- құрылыстық-құрастыру жұмыстарын орындауға техникалық құжаттаманы құру, нормативті-техникалық және анықтамалық әдебиеттермен жұмыс жасау;
- еңбектің алдыңғы қатарлы әдістерін енгізу және қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауды бақылау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП09
Көліктегі экономика және өндірісті басқару.
Стансаның жол машиналары мен жол аралығының шаруашылық есебі. Шаруашылық есебінің негізгі ережелері. Қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету. Өндірісті дамыту қорының құралдарын қолдану. Өндірістік-қаржылық әрекетті талдау, есептеу және есеп беру негіздері. Жасампаздық және патенттік құқық; бухгалтерлік есеп. Есеп беру мен есептеу негіздері. Жолдың жоғарғы қабатының материалдарын есептеу. Бухгалтерлік есеп. ПМС пен жол аралығының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау. Күрделі жұмыс шығынын талдау. Еңбек бойынша жоспарды орындауды талдау. Сметалы нормативтер мен сметалы құжаттамалар. Жобалық-сметалы құжаттаманы сараптау, бекіту және келісу. Жол шаруашылығы өнеркәсіптік кәсіпорнының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау, ұйымдастыру және жоспарлау. Жол шаруашылығының өнеркәсіптік кәсіпорындары. Өндірістік әрекетті жоспарлау. Экономикалық ынталандыру қорлары мен еңбекақы қорларын жоспарлау.
- Білімдер:
- нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттері, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттері, жол шаруашылығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын пайдалануды ұйымдастыру, еңбекақысын жүйелеудің сауалдары.
Іскерліктер:
- жол шаруашылығына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді пайдаланудың сауалдары экономикалық негіздермен шешу, локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.16
ПК 3.5.17
СД.06
Конструкция зданий и сооружений на железнодорожном транспорте.
Основные типы конструкций гражданских зданий. Конструкционные элементы и конструктивные типы гражданских зданий. Основания и фундаменты. Стены и элементы каркаса. Перекрытия и полы. Перегородки. Окна и двери. Крыши и подвесные потолки. Кровля. Лестницы. Крупнопанельные здания. Здания на объемных блоках. Деревянные здания. Строительные элементы санитарно-технического и инженерного оборудования зданий.
Основы проектирования гражданских зданий. Конструкция производственных зданий на железных дорогах. Классификация и конструктивные типы зданий на железнодорожном транспорте. Фундаменты и фундаментные балки. Железобетонные и стальные каркасы. Стены и фахверки. Окна, двери, ворота. Покрытия и фонари.
Полы. Перегородки и другие элементы зданий. Конструкции инженерных сооружений. Основы проектирования производственных зданий. Мобильные здания. Конструкции зданий, возводимых в особых условиях. Особенности зданий на просадочных грунтах. Особенности конструкций зданий в сейсмических районах. Краткие сведения об архитектуре. Художественные средства архитектурной композиции. Краткие сведения из истории архитектуры.
Знания:
- классификаций и конструкций современных гражданских и производственных зданий и сооружений, типов конструктивных элементов;
- особенностей зданий и сооружений возводимых в особых условиях;
- основы проектирования, архитектуры и работы проектной документацией.
Умения:
- различать типы и элементы гражданских и производственных зданий и сооружений;
- определять классы, номинальные и конструктивные размеры элементов зданий и сооружений;
- производить технико-экономическую оценку возводимых зданий и сооружений.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.07
Основы расчета строительных конструкций.
Основы проектирования и расчета строительных конструкций. Нагрузки и воздействия. Расчетные сопротивления.Метод предельных состояний. Сбор нагрузок. Металлические конструкции. Типы металлических конструкций. Сортамент. Расчет элементов стальных конструкций. Расчет и конструирование соединений элементов стальных конструкций. Конструкция и расчет стальных балок. Конструкция и расчет стальных колонн. Конструкция и расчет стальных ферм. Железобетонные конструкции. Область применения. Классы и марки бетона. Арматура. Работа железобетонных конструкций. Стадии напряженно-деформированного состояния. Расчет изгибаемых элементов. Расчет растянутых и сжатых элементов. Основные положения расчета предварительно – напряженных железобетонных конструкций. Конструирование и расчет железобетонных фундаментов. Каменные конструкции. Материалы, конструктивные схемы и расчет каменных конструкций. Виды и расчет армированных каменных конструкций. Деревянные конструкции. Расчет элементов деревянных конструкций. Расчет и соединение элементов деревянных конструкций.
Знания:
- классификации элементов, методов расчета и конструирования строительных конструкций промышленных и гражданских зданий и сооружений.
Умения:
- определять и выбирать типы строительных конструкций;
- производить расчеты и конструирование элементов зданий и сооружений по классификациям и характеристиками нагрузок, прочности материалов и коэффициента надежности.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК.3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.08
Технология организация строительного производства.
Основные положения строительного производства. Особенности строительного производства. Подготовительные работы. Транспортные и погрузочно-разгрузочные работы. Технология строительно-монтажных работ. Земляные работы. Свайные работы. Каменные работы. Плотничные и столярные работы. Бетонные и железобетонные работы. Монтаж строительных конструкций. Устройство защитных и изоляционных покрытий. Отделочные работы. Строительно-монтажные работы при реконструкции предприятий и ремонта зданий. Строительно-монтажные работы при реконструкции предприятий. Технология ремонтных работ. Организация строительства и производства работ. Проекты организации строительства и производства работ. Основы поточной организации строительного производства. Организация работ при реконструкции, капитальном и текущем ремонте объектов. Организационно-техническая подготовка строительного производства. Календарные планы строительства. Строительный генеральный план. Контроль за строительством. Сдача работ и законченных строительных объектов
Знания:
- формы и методы современных технологий и организации строительного производства, строительных норм и правил организации строительных работ;
- порядка приемки строительно-монтажных работ.
Умения:
- обеспечивать выполнения планов строительно-монтажных работ;
- составлять техническую документацию на выполнение строительно-монтажных работ, работать с нормативно-технической и справочной литературой;
- внедрять передовые методы труда и контролировать соблюдений правил техники безопасности.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК.3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.09
Экономика транспорта и управление производством.
Хозяйственный расчет дистанции пути и путевой машинной станции. Основные положения хозяйственного расчета. Финансирование и материально-техническое обеспечение. Материально-техническое обеспечение. Фонды экономического стимулирования. Использование средств фонда развития производства. Сметная документация. Системы документации и калькуляции. Локальные и объектные сметные расчеты. Сводный сметный расчет. Порядок формирования договорных цен. Накладные расходы. Расчет внешне накладных расходов. Авторский надзор и его формы. Стоимость строительство путевых машин. Изобретательство и патентное право. Основные положение по организации изобретательства. Основы изобретательского и патентного права. Открытия и изобретательство. Затрат на изобретение рационализации. Основы учета, отчетности и анализа производственно-финансовой деятельности. Бухгалтерский учет. Основы учета и отчетности. Учет материалов верхнего строение пути. Бухгалтерская отчетность. Анализ производственно-финансовой деятельности дистанцией пути и ПМС. Анализ расходов на капитальный ремонт. Анализ выполнение плана по труду. Сметные нормативы и сметная документация. Согласования, утверждения и экспертиза проектно-сметной документации. Планировки, организация и анализ производственно-финансовой деятельности промышленных предприятий путевого хозяйства. Промышленные предприятия путевого хозяйства. Планирование производственной деятельности. Планирования фонда заработной платы и фондов экономического стимулирования.
Знания:
- задач железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структур управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое путевого хозяйства, вопросы нормирования оплаты труда.
Умения:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания путевого хозяйства, выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих производственно-финансовый план по труду.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.15
АП 10
Жаңа теміржол желілерін іздестіру мен жобалаудың негiздерi.
Темір жолдарын іздестіру мен жобалаудың негіздері. Темір жолдарын жобалаудың негіздері. Тартым шамалары. Бойлық кескін мен жоспарды жобалау. Темір жолдарын трассалаудың негіздері. Су өткізгіш жасанды кіші құрылыстарды таңдау және орналастыру. Нұсқаларды салыстыру.Техникалық іздеудің жалпы мәліметтері. Қолданыстағы темір жолдарды қайта жасауға жоспарлау.Екінші жолды жоспарлау.Темір жолдарын түзетулердің негіздері. Теміржол құрылысы туралы жалпы мәліметтер.
Жалпы құрылыстық дайындау жұмыстар. Жол төсемдерінің құрылыстары. Жарғы жұмыстары. Кіші жасанды ғимараттарды салу. Жолды төсеу. Жолды балластау. Темір жолдарды электрмен қамтамасыз ету жөніндегі ұғымдар. Ғимараттар туралы ұғымдар. Темір жолдарды уақытша пайдалану. Тұрақты пайдалануға жолды тапсыру.
Білімдер:
-жаңа теміржол желілерін жобалау және іздестіру тәртібі мен әдістері, теміржол табандарын қайта қалпына келтіру әдістері.
Іскерліктер:
-теміржол табандарын жобалау кезінде алдын ала және соңғы іздестіру және теміржол табандарын қайта қалпына келтіру жұмыстарын орындау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
АП 11
Жасанды ғимараттар.
Көпір шаруашылығының негіздері. Жасанды ғимараттардың түрлері. Жасанды ғимараттарды пайдалану мен қызметтік шарттары. Жасанды ғимараттардың құрылғылары мен оларды күту жұмыстары. Құрылымды жетік білу оларды салу тәсілдері. Ағаш көпірлер. Металды көпірлер.
Толық көпірлердің тіректері Тасты жіне бетонды көпірлер.  Темірбетонды көпірлер. Құбырлар. Туннелдер. Тірек қабырғалары. Жасанды ғимараттарды пайдаланудың жалпы сұрақтары. Жасанды ғимараттарды сақтау және олардың қызмет ету мерзімін ұзарту. Пайдалану жағдайларында қауіпсіздікті қамтамасыз ету және тиімді орындау. НОТ элементтері.
Білімдер:
-жасанды ғимараттардың әртүрлілігі мен міндеттері, олардың элементтері;
- жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы, жасанды ғимараттарды сақтау мен бақылаудың мерзімдері мен түрлері.
Іскерліктер:
- жасанды ғимараттардың түрлерін анықтау;
- жасанды ғимараттардың өлшемдерін жүзеге асыру, жасанды ғимараттардың ақауларын анықтау және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- жасанды ғимараттарда жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.11
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер **
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Ағаш ұсталық практика.
Қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс–шаралар. Орман материалдары және олардың қасиеттері. Қол және механикаландырылған құралдар мен станоктар. Қолмен және станоктарда ағаштарды бөренелерді аралау. Қолмен және станоктарда кесу. Бұрғылау және ою. Ағаш ұсталық қосылулар. Кешендік жұмыстар.
- негізгі ағаш ұсталық операцияларды орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 02
Геодезиялық практика.
Геодезиялық өлшеу  негіздері. Геодезиялық өлшеу және бақылау құралдары мен аспаптары. Кеңістік және жазықтық таңбалау. Теміржол табандарын пайдалану мен жобалау және іздестіру барысында орындарда түсіруді жүзеге асыру және қыр жердегі материалдарды есептеу мен кестелік өңдеуді орындау
- студенттерде теодолитті, нивелирлі және тахеметриялық түсірілімдерді орындауда және алынған материалдарды өндеу ілімдері мен дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 03
Электрлі дәнекерлеу  практикасы.
Электрлі дәнекерлеу жабдықтар. Дәнекерлеу агрегаттарын басқару. Білікшелерді еріту және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсырмаларды иілген және тігінен дәнкерлеу және еріту. Флюс қабатының астында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 04
Темір ұсталық практика.
Өлшем негіздері. Өлшеуші және бақылау құралдары. Кеңістіктегі және жазықтықтағы таңбалау. Аралау. Бұрғылау. Кескіндемелерді кесу. Кескіндемелер түрі. Зенкерлеу  мен саңылауларды кесу. Металды түзету және иілдіру. Металды кесу және аралау. Ысқылау және қырнау. Металды жапсыру. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операцияларды орындауда студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 05
Темір ұсталық-механикалық практика.
Қауіпсіздік техникасы. Механикалық өндеуші станоктардың құрылғысы. Басқару принциптері. Цилиндрлі, конустық және фасондық үстіңгі қабаттарды иаза және қате қайрау. Торцтық қайрау және дайындарды кесу. Ішкі шұңқырларды қырнау немесе жону. Саңылауларды өндеу. Кескідемелерді кесу. Кешендік жұмыстар.
- механикалық өндеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде ілім мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
ӨО 06
Электромонтаждық практика.
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және бөлу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуаты тізбектерін құрастыру. Күш беруші электр жабдықтарын құрастыру
- электрлі және электрлі механикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімдерді қалыптастыру
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП 01

ПК 3.5.15
СД.10
Основы изыскания и проектирования новых железнодорожных линий.
Основы изысканий и проектирования железных дорог. Основы проектирования железных дорог. Тяговые расчеты. Проектирование плана и продольного профиля. Основы трассирования железных дорог. Размещение и выбор малых водопропускных искусственных сооружений. Сравнение вариантов. Общие сведения о технических изысканиях. Проектирование реконструкции существующих железных дорог. Проектирование вторых путей. Основы постройки железных дорог. Общие сведения о железнодорожном строительстве. Общестроительные подготовительные работы. Сооружение земляного полотна. Буровзрывные работы. Постройка малых искусственных сооружений. Укладка пути. Балластировка пути. Понятие об электрификации железных дорог. Понятие о зданиях. Временная эксплуатация железных дорог. Сдача линий в постоянную эксплуатацию.
Знания:
- методов и порядка изыскания и проектирования новых железнодорожных линий и реконструкции существующих железных дорог.
Умения:
- выполнять предварительные и окончательные изыскательные работы при проектировании железнодорожных линий и реконструкции существующих..
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
СД.11
Искусственные сооружения.
Основы мостового хозяйства. Виды искусственных сооружений. Условия службы и эксплуатация искусственных сооружений. Устройство и содержание искусственных сооружений. Совершенствование конструкций, способы их возведения и сооружения. Деревянные мосты. Металлические мосты. Опоры капитальных мостов
Каменные и бетонные мосты. Железобетонные мосты. Трубы. Тоннели. Подпорные стены. Общие вопросы эксплуатации искусственных сооружений
Сохранение искусственных сооружений и продление срока их службы. Обеспечение безопасности и эффективного выполнения работ в эксплуатационных условиях. Элементы НОТ.
Знания:
- разновидностей и назначений искусственных сооружений их элементов
- видов и сроковнадзора и ухода за искусственными сооружениями, техники безопасности при выполнении работ.
Умения:
- определять виды искусственных сооружений;
- производить обмеры искусственных сооружений, выявлять неисправностей и производить ремонт, элементов искусственных сооружений.
- соблюдать технику безопасности при работе на искусственных сооружениях.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК 3.5.11
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.01
Столярная практика
Техника безопасности и противопожарные мероприятия. Лесоматериалы и их свойства. Ручные и механизированные инструменты и станки. Распилование древесины, ручная и на станках. Строгание вручную и на станках. Сверление и долбление. Столярные соединения. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных столярных операции
ПК 3.5.1-3.5.10
ПО.02
Геодезическая практика
Основы геодизического измерения. Геодезические измерительные и контрольные приборы и инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Производить съемки на местности и выполнять вычислительную и графическую обработку полевых материалов при и зыскание и проектировании и эксплуатации железнодорожного пути
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении теодолитных, нивелирных и тахеометрических съемок и обработку полученных материалов.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПО.03
Электросварочная практика
Электросварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПО.04
Слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.05
Слесарно-механическая практика
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.06
Электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.01
Учебная практика на получение рабочей профессии

Жұмыс кәсібін игерудегі оқу практикасы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Өңірлердегі жол монтері (машықтанушы) ретіндегі жұмыс. 2-3 дәрежелі жол монтері дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру.
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру.
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП02
Өндірістік-технологиялық құрылыс практикасы.
Қауіпсіздіктехникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық Жол және құрылыс жұмыстарын өндіру кезінде кәсіпорынның құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша ауысу кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Дублер (машықтанушы) ретінде немесе төленетін жұмыс орындарындағы жұмыс. Практика бойынша есеп беруді жасау.
- жылжымалы құрамды өндіру бойынша нақты кәсіпорынның әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП03
Өндірістік-технологиялық  практика.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол аралығының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша жүру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Төленетін жұмыс орнында немесе дублер (іскерлік сынақ) ретінде жұмыс жасау. Практика бойынша есеп беруді дайындау.
-жол аралығының әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП04
Диплом алдындағы практика.
Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жол аралығының мәні мен рөлі. Жол жұмыстарын өндіру кезінде технологиялық процестермен танысу. Кәсіп пен біліктілік бойынша жұмысшылар санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі мен оны жетілдірудің іс шаралары. Еңбек ақы жүйесі мен материалдық ынталандырудың жүйесі.  Жылжымалы құрамды және оның тораптарын құрастыру бойынша желілік графиктерді қолдану. Еңбек қорғау мен қоршаған ортаның күйі. Практика бойынша есеп беруді дайындау. Практикаларды өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды дайындау мен жинауды жүзеге асыру керек
- алғашқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша ілім білімді және дағдыны қорытындылау мен жетілдіру, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындығы, болашақ маманның материалдарды жинау мен қорытынды аттестацияға дайындығы
КҚ 3.5.1-3.5.10
1409000 - «Теміржол құрылысы, жол мен жол шаруашылығы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің білім беретін оқу бағдарламасының құрылысы.

Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве монтера пути (стажера) в окорлодках.Сдача экзамена на присвоение разряда монтера пути 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.02
Производственно-технологическая строительная практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой предприятия по производству путевых и строительных работ.
Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
- формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.03
Производственно-технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
- формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.04
Преддипломная практика
Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение дистанции пути. Ознакомление с технологическим процессом при производстве путевых работ. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
- овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК 3.5.1-3.5.10
Структура образовательной учебной программы технического
и профессионального образования по специальности:
1409000– «Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство».

КҚ 3.5.1
ЖКП 05
Стандарттау және метрология негіздері.
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ). Стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық  (ИСО), мемлекетаралық (СНГ) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР «Сертификаттау туралы» Заңы.
Білімдер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі.
Іскерліктер:
- темір жол көлігінің сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ12
КҚ 3.5.3
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұйымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСУ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік; құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ).  Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлер. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі. ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес  жасау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ11
БҚ12
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Техникалық механика негіздері. Статика: статиканың аксиомасы. Күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі. Кинематика. Кинематиканың негізгі түсініктері. Нүкте мен қатты дененің кинематикасы. Динамика. Динамиканың аксиомасы, материалдық нүктенің қозғалысы. Инерция күші. Ысқылау. Жұмыс және қуаттылық. Материалдардың кедергісі: созылмалы және пластикалық өзгертулер. Ішкі және сыртқы күштер. Қима әдісі. Созу және қысу. Мыжу және кесу есептері, беріктік және қаттылық, тұрақтық және шаршау. Айналу. Иілу. Механизмдер мен машиналардың бөлшектері: құрылым элементтері. Механизмдер мен машиналар сипаттамасы.
Білімдер:
- статика, кинематика және динамика заңдары мен жүктемелердің әртүрлі түрлері барысында құрылымдар элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеудің әдістері.
Іскерліктер:
- статика, кинематика және динамика заңдарының негізінде жүктемелердің әртүрлі түрлерінің құрылымдық элементтерінің қаттылығы мен беріктілігін есептеуді жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.1
ОПД.05
Основы стандартизации и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС). Законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений. Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Качество продукции. Принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта. Средства измерений. Эталоны величин. Сертификация. Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК «О сертификации».
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК7
БК6
БК9
БК12
ПК 3.5.3
ОПД06
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК1
БК2
БК4
БК11
БК12
ПК 3.5.2
ПК 3.5.6
ОПД 07
Основы технической механики.
Основы теоретической механики. Статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность. Сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие, кручение; изгиб. Детали механизмов и машин: элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин
Знания:
- законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.9
АП 02
Рельстердің бүлінбеуін бақылау.
Рельстер ақаулары және бұрмалардың элементтері.
Бүлінбеуге бақылау жүргізудің негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы электромагнитті әдістердің физикалық негіздері. Рельстердің бүлінбеуін бақылаудағы ульрадыбыстық әдістердің физикалық негіздері. Бүлінбеуді бақылаудың құрал-саймандары. Дәнекерленетін рельстердің түйісулерін бақылауды ұйымдастыру. Дефектоскопты кешендік қолдану және ұйымдастыру, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- рельстердің бүлінбеуін бақылаудың әдістерін, дефектоскоп әрекетінің принциптері мен құрылғылары мен міндеттерін, бұрмалы ауыстырулардың элементтері мен өткір ақаулы рельстерді байқаудың тәртібін жіктеу.
Іскерліктер:
- дефектоскопты арбалар көмегімен түрлерді анықтау және рельстер ақауларының пайда болуын жіктеу.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
КҚ.3.5.13
АП 03
Темір жолдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жол шаруашылығын басқару құрылымы және ұйымдастыру. Жол шаруашылығын жүргізудің негіздері. Жолдың құжаттамасы. Жолдың ағымдық күтімі. Жолдың ағымдық күтімі бойынша тапсырмалар. Жол ақаулары, олардың пайда болуы және жою тәсілдері. Жол жағдайын бағылау. Жолдың үстіңгі қабатының ағымдық күтімі. Белгі беру белгілерін, өткелдерді және жол төсемдерін күту. Темір бетонды шпалдардағы жолдың күтімі. Тоғыспайтын жолдардың күтімі.Электр тартылысты, орталықтандырылған және автоблокталған желідегі жол күтімі. Пойыздар қозғалысының жылдамдығымен желідегі жол күтімі. АЖЖ бойынша жұмыс негіздері. Рельстердің тозуы және бағыт бұрмаларының металлдық бөліктері. Жолды жөндеу. Жол жөндеуді ұйымдастыру.Технологиялық үрдістер және жол жұмыстарының өндірісі. Жолды көтере жөндеу.  Жолдың ортаңғы қабатын жөндеу. Жолды толық жөндеу. Рельстерді толық ауыстыру. Жөнделген жолды қабылдау ережелері. Бағыттық бұрмаларды ауыстыру. Жер төсемдерін толық жөндеу. Өткелдерге толық жөндеу жүргізу. ЖЖҚ элементтерін жөндеу. Рельстерді жөндеу. Бағыт бұрмаларындағы металлды бөлшектерді жөндеу. Бөренелер мен шпалдарды жөндеу. Ескі материалдарды жөндеуден кейін қабылдаудағы техникалық шарттар. АЖЖ бойынша жұмысты ұйымдастыру. Жолдың техникалық жағдайын бақылау және есепке алу бойынша құжаттамалар. Жол жағдайы бағалау. АЖЖ бойынша жоспарлы ескерту жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау. Лауазымдық нұсқаулық және есеп беру бойынша техникалық құжаттар. Жолды қардың тозуынан және су кетуінен қорғау.
Білімдер:
-жер төсемі мен жолдың жоғарғы қабатын кезекті, күтіп ұстау мен орташа және күрделі жөндеу технологиясы;
- теміржол табандарын пайдаланудың техникалық шарттары мен нормалары.
Іскерліктер:
- жасанды құрылыстар мен жер төсемі және жолдың жоғарғы қабатының ақауларын анықтау;
- жөндеу жұмыстарын техникалық пайдаланудың ережелерінің талаптарымен сәйкес жүргізу.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.4
ПК 3.5.9
СД.02
Неразрушающий контроль рельсов.
Дефекты рельсов и элементов переводов. Основы неразрушающего контроля. Физические основы электромагнитных методов неразрушающего контроля рельсов. Физические основы ультразвукового неразрушающего контроля рельсов
Приборы и средства неразрушающего контроля. Блок - схемы дефектоскопов. Магнитные дефектоскоп МРД-66. Магнитные и ультразвукового вагоны-дефектоскопы. Ультразвуковой дефектоскоп УРДО-3. Ультразвуковые дефектоскопы Поиск-2, Поиск-10Э. Ультразвуковой дефектоскоп Рельс-6.
Бесконтактной и низкочастотный ультразвуковые дефектоскопы УДС1-20, УДС1-01. Организация контроля сварочных стыков рельсов. Организация комплексного использования дефектоскопов, их технические обслуживание и ремонт.
Знания:
- классификации методов неразрушающего контроля рельсов, назначения, устройства и принципа действия дефектоскопов, порядка обнаружения остродефектных рельсов и элементов стрелочных переводов.
Умения:
- с помощью дефектоскопных тележек определять виды, типы и происхождение дефектов рельсов и элементов стрелочных переводов в соответствии с их классификацией.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК.3.5.13
СД.03
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Организация и структура управления путевым хозяйством. Паспортизация пути. Текущее содержание пути. Задачи текущего содержания пути. Неисправности пути, причины их появления и способы устранения. Контроль состояния пути. Текущее содержание верхнего строения пути. Содержание земляного полотна, переездов и сигнальных знаков. Содержание пути на железобетонных шпалах. Содержание бесстыкового пути. Содержание пути на линиях с автоблокировкой, централизацией и электрической тягой. Содержание пути на линиях со скоростным движением поездов. Содержание пути на пучинных участках. Основные работа по ТСП. Износ рельсов и металлических частей стрелочных переводов. Ремонт пути. Организация ремонта пути. Технологические процессы производство путевых работ. Подъемочный ремонт пути Средний ремонт пути. Капитальный ремонт пути. Сплошная смена рельсов. Правила приемки отремонтированного пути. Смена стрелочных переводов. Капитальный ремонт земляного полотна. Капитальный ремонт переездов. Ремонт элементов ВСП. Ремонт рельсов. Ремонт металлических частей стрелочных переводов. Ремонт шпал и брусьев.
Технические условия на приемку отремонтированных старогодных материалов. Организация работ по ТСП. Документация по учету и контролю технического состояния пути. Оценка состояния пути. Планирование и организация планово-предупредительных работ по ТСП. Техническая документация по отчетности и должностные инструкции. Защита пути от снежных и песчаных заносов и паводковых вод.
Знания:
- технологий текущего содержания, среднего и капитального ремонтов земляного полотна и верхнего строения пути;
- норм, допусков и технических условий эксплуатации железнодорожного пути.
Умения:
- определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений;
- производить ремонтные работы в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.11
КҚ.3.5.13
АП 04
Жол және құрылыс жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдер.
Жол шаруашылығының энергетикасы. Ішкі қыздыру қозғалтқыштары. Электр стансалары мен желілері. Электрлі жол құралдары. Гидравликалық жол құралы. Құрылыс жұмыстары үшін механикаландырылған құралдар.
Электрленген құрал. Ішкі қызу қозғалтқышты құралдары. Ауыр үлгідегі жол машиналары. Жер төсемін жөндейтін машиналар. Жолды балласттан және рельстік түйісулерден тазалайтын және қоқыстанудан тазалайтын машиналар. Рельс шпалды темір торларды бағыт бұрмаларын қоюға арналған машиналар. Түзетуге, шегелеуге және тығыздауға және балласт призмасын өңдеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің жұмыс проинципі, техникалық сипаты мен міндеттері және құрылғылары.
Іскерліктер:
-теміржол табандарын жөндеу және құру кезінде машиналар мен механизмдерді олардың техникалық талаптары мен міндеттеріне сәйкес пайдалану.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.0
КҚ 3.5.13
АП 05
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Теміржол көлігі жұмысшыларының жалпы міндеттері. Теміржол көлігі туралы жалпы мәліметтер мен ережелер. Габариттер. Жол шаруашылығының ғимараттары мен құрылғылары. Вагон және локомотив шаркашылығындағы ғимараттар мен құрылғылар, сумен қамтамасыз ету және су құбырлары. Қалпына келтіру құралдары. Станциялық шаруашылықтың ғимараттары мен құрылғылары. Сигнализация, автоматтандыру, блоктау және байланыс ғимаратты мен құрылғылары. Сигнализация бойынша нұсқаулықтар. ТЖ электрмен қамтамасыз ету ғимараттары мен құрылғылары. Ғимараттар мен құрылғыларды бақылау, оларды жөндеу. Жылжымалы құрам: Жалпы талаптар. Жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Пойыздар қозғалысының кестесі. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысы. Пойыздар қозғалысы кезіндегі сигнализация және байланыс құралдары. Жол жұмыстарын орындау кезіндегі пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқаулық. Жалпы ережелер. Жұмыстарды атқару орны бойынша поездардың өту жылдамдығы және шарттары. «Терезедегі» жұмысты атқару реті және жол машиналарының жұмыстары. Өткелдерде жұмыс жасау кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Стансаларда жұмыс атқару кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Пойыздар қозғалысына күтпеген жерден болған кедергі кезіндегі орынды қоршау тәртібі. Ескерту берудің тәртібі. Жылжымалы бiрлiктермен пайдалануын реті. Пойыздар тоғысуының реті. Жолдың үстіңгі қабатына материалдарды орналастыру. Пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау және жауапкершілік таныту. Жұмыс пойыздарының қалыптастыру кестесі. Жол машиналарының бiр жағынан жiберілуіндегі рұқсат етілген жылдамдықтар.
Білімдер:
-  теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтар.
Іскерліктер:
- теміржол көлігінде теміржолдарды техникалық пайдаланудың ережелері, сигнализация, байланыс және пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтарды орындау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.11
ПК.3.5.13
СД.04
Машины и механизмы для путевых и строительных работ.
Энергетика путевого хозяйства. Двигатели внутреннего сгорания. Электрические станции и сети. Механизированный путевой инструмент. Электрический и гидравлический путевые инструменты. Механизированный инструмент для строительных работ. Электрический инструмент. Воздушный инструмент. Инструмент с двигателями внутреннего сгорания. Путевые машины тяжелого типа. Машины для лечения земляного полотна. Машины для балластировки и подъемники пути на балласт. Машины для очистки балласта и рельсов скреплений и удалений засорителей. Машины для перевозки и укладки рельсошпальной решетки, стрелочных переводов и плетей бесстыкового пути. Машины для выправки, подбивки и рихтовки пути, уплотнение и отделки балластной призмы. Оборудование производственных баз ПМС. Машины для сборки и разборки рельсошпальной решетки. Машина для сварки и обработки рельсов ПРСМ-3. Моторные гайковерты ШПМ-2/МГ и ПМГ. Оборудование шпалоремонтной мастерской. Машины для борьбы со снежными заносами. Снегоочистители. Снегоуборочные машины и стационарные устройства. Подъемно-транспортные машины. Стрелочные краны. Козловые краны. Башенные и портальные краны. Грузовые и пассажирские дрезины и летучки. Автомобили и тракторы. Машины для производства строительных работ. Землеройные и землеройно-транспортные машины. Дробильно-сортировочные машины. Машины для приготовления бетонов и растворов. Машины и оборудование для подготовки арматуры. Машины и оборудование для укладки бетона и формирования изделий. Перспективы развития и повышение надежности путевых и строительных машин.
Знания:
- назначения, устройства, технических характеристик и принципов действия машин и механизмов применяемых при строительстве и ремонте железнодорожного пути.
Умения:
- эксплуатировать машины и механизмы при строительстве и ремонте железнодорожного пути в соответствии с их назначением и техническими характеристиками.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК.3.5.0
ПК 3.5.13
СД.05
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Общие обязанности работников железнодорожного транспорта. Общие сведения и положения о железнодорожном транспорте. Габариты. Сооружения и устройства путевого хозяйства. Сооружения и устройства локомотивного и вагонного хозяйства, водоснабжения и канализации. Восстановительные средства. Сооружения и устройства станционного хозяйства. Сооружения и устройства сигнализации, автоматизации, блокировки и связи. Инструкция по сигнализации. Сооружения и устройства электроснабжения железной дороги. Осмотр сооружений и устройств, их ремонт. Организация движения поездов. График движения поездов. Раздельные пункты. Средства сигнализации и связи при движении поездов. Инструкция по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ (ЦП-4402): Общие положения. Условия и скорости пропуска поездов по месту производства работ.
Порядок производства работ в «окно» и работы путевых машин. Порядок ограждения мест производства работ на перегоне. Порядок производства работ в пределах станции. Порядок ограждения мест производства работ на станциях
Порядок ограждения мест внезапно возникшего препятствия для движения поездов. Порядок выдачи предупреждения. Порядок пользования передвижными единицами. Порядок встречи поездов. Размещение материалов верхнего строения пути. Ответственность и контроль за обеспечением безопасности движения поездов. Схемы формирования рабочих поездов. Допускаемые скорости транспортирования путевых машин.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК7
БК6
БК9
БК13

КҚ 3.5.16
КҚ 3.5.17
АП 06
Теміржол көлігіндегі ғимараттар мен құрылыстар.
Азаматтық ғимараттар құрылымының негізгі үлгілері. Азаматтық ғимараттардың конструктивті тұлғалары жіне конструкциондық элементтері. Іргетастар мен табандар. Қаңқа қабырғалары мен элементтері. Жабулар мен едендер.Қалқандар. Терезелер мен есіктер. Шатырлар мен аспа төбелер. Жабындар. Тепшектер. Ірі панельді ғимараттар. Көлемді шығырлы ғимараттар. Ағаш ғимараттар.Техникалық-тазалық және инжинерлік жабдықталған ғимараттардың құрылыстық элементтері. Азаматтық ғимараттардың негізгі жобалары. Темір жолдағы өндірістік ғимараттардың құрылымдары. Теміржол көлігіндегі ғимараттардың құрылымдық үлгілері мен жіктелуі
Іргетастар және іргетас бөренелері. Темір бетонды және болат тіректер. Қабырғалар мен фахверкалар. Терезелер, есіктер, қақпалар. Жабындар мен фонарлар. Едендер. Қалқандар мен ғимараттың басқа элементтері. Инженерлік ғимараттардың құрылымдары. Өндірістік ғимараттардың негізгі жобалары. Мобильдік ғимараттар. Ерекше шартпен тұрғызылған ғимараттар құрылымы. Отырып қалатын жерлердегі ғимараттардың ерекшелiктерi. Сейсмикалық аудандардағы ғимараттардың ерекшеліктері. Сәулет туралы қысқаша мәліметтер.
Сәулеттiк композицияның көркем құралдары. Сәулет тарихынан қысқаша мәліметтер.
Жеке-топтық сабақтар.
Білімдер:
- құрылымдық элементтердің түрлері, заманауи азаматтық және өндірістік құрылыстар мен ғимараттардың құрылысы мен жіктелуі;
- ерекше жерлерде салынатын ғимараттар мен құрылыстардың ерекшеліктері;
- жобалық құжаттамалар жұмысы мен архитектурасы, жобалау негіздері.
Іскерліктер:
- азаматтық және өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың түрлері мен элементтерін ажырата білу;
- ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің құрылымдық және номиналды өлшемдері мен класстарын анықтау;
- салынатын ғимараттар мен құрылыстардың техникалық-экономикалық бағалауын жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 07
Құрылыс құрылымдарының негiзгi есептері.
Құрылыстық құрылымдардың негізгі есептері мен жобалары.  Жүктемелер мен әсер етулер. Есептеу кедергілері. Қайта жасау жағдайындағы әдістер. Жүктемелердің жиыны. Металдық құрылымдар. Металдық құрылым үлгілері. Сұрыптама. Болат құрылымдар элементтерінің есебі. Болат құралымдардың элементтерiн қоса есептеу және құрастыру. Болат шығырлардың есептері мен құрылымы. Болат бағаналардың құрылымы мен есебі. Болат фермалардың құрылымы мен есебі. Темір бетонды құрылымдар. Қолдану аясы. Бетонның маркасы мен классы. Темір бағана.
Темір бетнды құрылымның жұмысы. Шиеленiстi - өзгертiлген күй кезеңдері. Иілетін элементердің есебі. Созылмалы және жиылмалы элементтер есебі. Жобалы-кернеулік темір бетонды құрылымдарды есептеудің негізгі ережелері.  Темірбетонды іргетастардың құрылымы мен есебі. Тасты құрылымдар. Материалдар, құрылымдық кестелер жіне тасты құрылымдардың есебі. алыптастырылған құрылымдардың түрлері мен есебі. Ағаш құрылымдар. Ағаш құрылымдардың элементтерін есептеу. Ағаш құрылымдары элементтерінің қосылуы және есебі.
Білімдер:
-өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстардың құрылыстық құрылымдарының құрылуы мен есептеулерінің әдістері, элементтерінің жіктелуі.
Іскерліктер:
- құрылыстық құрылымдардың түрлерін анықтау және таңдау;
- беріктілік коэффициенті мен материалдардың төзімділігіне, жүктемелердің сипаты мен жіктелуі бойынша ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің құрылуы мен есептерін жүзеге асыру.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 08
Құрылыстық өндірісті ұйымдастыру технологиясы.
Құрылыстық өндірістің негізгі ережелері. Құрылыстық өндірісітің ерекшеліктері.
Дайындық жұмыстары. Көліктік және тиеу-түсіру жұмыстары. Құрылыстық-монтажды жұмыстардың технологиясы. Жер жұмыстары. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының технологиясы.
Жығу жұмыстар. Таспен жұмыс. Тасты жұмыстар. Ағаш ұсталық және ағаш шеберлiк жұмыстар. Бетондық және темір бетонды жұмыстар. Құрылыстық құрылымдардың монтажы.
Қорғайтын және оқшаулағыш жабындардың құрылымы. Бөлімдік жұмыстар. Ғимараттарды жөндеу мен кәсіпорындарды қайта құру кезіндегі құрылыстық-монтаждық жұмыстар. Жөндеу жұмыстарының технологиясы. Құрылысты ұйымдастыру және жұмысты атқару. Құрылысты ұйымдастыру және атқару жұмыстарының жобалары. Құрылыстық өндірістің ағымдық ұйым негіздері. Объектілерді ағымдық, толық және қайта жаңарту кезіндегі жұмыстың ұйымдастырылуы. Құрылыстық өндірісті технологиялық-ұйымдастыру дайындығы. Құрылыстың күнтізбелік жоспары. Құрылыстық негізгі жоспар. Құрылысты басқару. Құрылыс жүргізіліп бітірген оъектілер мен жұмысты тапсыру.
Білімдер:
- құрылыстық өндіріс пен заманауи технологияны ұйымдастыру және құрылыс нормалары құрылыстық жұмыстарды ұйымдастыру ережелерінің әдістері мен нысандары;
- құрылыстық-құрастыру жұмыстары тәсілдерінің тәртібі.
Іскерліктер:
- құрылыстық-құрастыру жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету;
- құрылыстық-құрастыру жұмыстарын орындауға техникалық құжаттаманы құру, нормативті-техникалық және анықтамалық әдебиеттермен жұмыс жасау;
- еңбектің алдыңғы қатарлы әдістерін енгізу және қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауды бақылау.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
АП 09
Көліктегі экономика және өндірісті басқару.
Стансаның жол машиналары мен жол аралығының шаруашылық есебі. Шаруашылық есебінің негізгі ережелері. Қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету. Өндірісті дамыту қорының құралдарын қолдану. Өндірістік-қаржылық әрекетті талдау, есептеу және есеп беру негіздері. Жасампаздық және патенттік құқық; бухгалтерлік есеп. Есеп беру мен есептеу негіздері. Жолдың жоғарғы қабатының материалдарын есептеу. Бухгалтерлік есеп. ПМС пен жол аралығының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау. Күрделі жұмыс шығынын талдау. Еңбек бойынша жоспарды орындауды талдау. Сметалы нормативтер мен сметалы құжаттамалар. Жобалық-сметалы құжаттаманы сараптау, бекіту және келісу. Жол шаруашылығы өнеркәсіптік кәсіпорнының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау, ұйымдастыру және жоспарлау. Жол шаруашылығының өнеркәсіптік кәсіпорындары. Өндірістік әрекетті жоспарлау. Экономикалық ынталандыру қорлары мен еңбекақы қорларын жоспарлау.
Білімдер:
- нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттері, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттері, жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін ұйымдастыру, еңбек төлемін реттеудің сауалдары.
Іскерліктер:
- жылжымалы құрамнық техникалық қызметі мен жөндеуді пайдалануды ұйымдастырудың сұрақтарын экономикалық негіздермен шешу, локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет.
БҚ7
БҚ6
БҚ9
БҚ13

ПК 3.5.16
ПК 3.5.17
СД.06
Конструкция зданий и сооружений на железнодорожном транспорте.
Основные типы конструкций гражданских зданий. Конструкционные элементы и конструктивные типы гражданских зданий. Основания и фундаменты. Стены и элементы каркаса. Перекрытия и полы. Перегородки. Окна и двери. Крыши и подвесные потолки. Кровля. Лестницы. Крупнопанельные здания. Здания на объемных блоках. Деревянные здания. Строительные элементы санитарно-технического и инженерного оборудования зданий.
Основы проектирования гражданских зданий. Конструкция производственных зданий на железных дорогах. Классификация и конструктивные типы зданий на железнодорожном транспорте. Фундаменты и фундаментные балки. Железобетонные и стальные каркасы. Стены и фахверки. Окна, двери, ворота. Покрытия и фонари.
Полы. Перегородки и другие элементы зданий. Конструкции инженерных сооружений. Основы проектирования производственных зданий. Мобильные здания. Конструкции зданий, возводимых в особых условиях. Особенности зданий на просадочных грунтах. Особенности конструкций зданий в сейсмических районах. Краткие сведения об архитектуре. Художественные средства архитектурной композиции. Краткие сведения из истории архитектуры.
Знания:
- классификаций и конструкций современных гражданских и производственных зданий и сооружений, типов конструктивных элементов;
- особенностей зданий и сооружений возводимых в особых условиях;
- основы проектирования, архитектуры и работы проектной документацией.
Умения:
- различать типы и элементы гражданских и производственных зданий и сооружений;
- определять классы, номинальные и конструктивные размеры элементов зданий и сооружений;
- производить технико-экономическую оценку возводимых зданий и сооружений.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.07
Основы расчета строительных конструкций.
Основы проектирования и расчета строительных конструкций. Нагрузки и воздействия. Расчетные сопротивления. Метод предельных состояний. Сбор нагрузок. Металлические конструкции. Типы металлических конструкций. Сортамент. Расчет элементов стальных конструкций. Расчет и конструирование соединений элементов стальных конструкций. Конструкция и расчет стальных балок. Конструкция и расчет стальных колонн. Конструкция и расчет стальных ферм. Железобетонные конструкции. Область применения. Классы и марки бетона. Арматура. Работа железобетонных конструкций. Стадии напряженно-деформированного состояния. Расчет изгибаемых элементов. Расчет растянутых и сжатых элементов. Основные положения расчета предварительно – напряженных железобетонных конструкций. Конструирование и расчет железобетонных фундаментов. Каменные конструкции. Материалы, конструктивные схемы и расчет каменных конструкций. Виды и расчет армированных каменных конструкций. Деревянные конструкции. Расчет элементов деревянных конструкций. Расчет и соединение элементов деревянных конструкций.
Знания:
- классификации элементов, методов расчета и конструирования строительных конструкций промышленных и гражданских зданий и сооружений.
Умения:
- определять и выбирать типы строительных конструкций;
- производить расчеты и конструирование элементов зданий и сооружений по классификациям и характеристиками нагрузок, прочности материалов и коэффициента надежности.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК.3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.08
Технология организации строительного производства.
Основные положения строительного производства. Особенности строительного производства. Подготовительные работы. Транспортные и погрузочно-разгрузочные работы. Технология строительно-монтажных работ. Земляные работы. Свайные работы. Каменные работы. Плотничные и столярные работы. Бетонные и железобетонные работы. Монтаж строительных конструкций. Устройство защитных и изоляционных покрытий. Отделочные работы. Строительно-монтажные работы при реконструкции предприятий и ремонта зданий. Строительно-монтажные работы при реконструкции предприятий. Технология ремонтных работ. Организация строительства и производства работ. Проекты организации строительства и производства работ. Основы поточной организации строительного производства. Организация работ при реконструкции, капитальном и текущем ремонте объектов. Организационно-техническая подготовка строительного производства. Календарные планы строительства. Строительный генеральный план. Контроль за строительством. Сдача работ и законченных строительных объектов
Знания:
- формы и методы современных технологий и организации строительного производства, строительных норм и правил организации строительных работ;
- порядка приемки строительно-монтажных работ.
Умения:
- обеспечивать выполнения планов строительно-монтажных работ;
- составлять техническую документацию на выполнение строительно-монтажных работ, работать с нормативно-технической и справочной литературой;
- внедрять передовые методы труда и контролировать соблюдений правил техники безопасности.
БК7
БК6
БК9
БК13
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК.3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК.3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
СД.09
Экономика транспорта и управление производством.
Хозяйственный расчет дистанции пути и путевой машинной станции. Основные положения хозяйственного расчета. Финансирование и материально-техническое обеспечение. Материально-техническое обеспечение. Фонды экономического стимулирования. Использование средств фонда развития производства. Сметная документация. Системы документации и калькуляции. Локальные и объектные сметные расчеты. Сводный сметный расчет. Порядок формирования договорных цен. Накладные расходы. Расчет внешне накладных расходов. Авторский надзор и его формы. Стоимость строительство путевых машин. Изобретательство и патентное право. Основные положение по организации изобретательства. Основы изобретательского и патентного права. Открытия и изобретательство. Затрат на изобретение рационализации. Основы учета, отчетности и анализа производственно-финансовой деятельности. Бухгалтерский учет. Основы учета и отчетности. Учет материалов верхнего строение пути. Бухгалтерская отчетность. Анализ производственно-финансовой деятельности дистанцией пути и ПМС. Анализ расходов на капитальный ремонт. Анализ выполнение плана по труду. Сметные нормативы и сметная документация. Согласования, утверждения и экспертиза проектно-сметной документации. Планировки, организация и анализ производственно-финансовой деятельности промышленных предприятий путевого хозяйства. Промышленные предприятия путевого хозяйства. Планирование производственной деятельности. Планирования фонда заработной платы и фондов экономического стимулирования.
Знания:
- задач железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структур управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое путевого хозяйства, вопросы нормирования оплаты труда.
Умения:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания путевого хозяйства, выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих производственно-финансовый план по труду.
БК7
БК6
БК9
БК13

Жұмыс кәсібін игерудегі оқу практикасы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Өңірлердегі жол монтері (машықтанушы) ретіндегі жұмыс. 2-3 дәрежелі жол монтері дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру.
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру.
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП 03
Өндірістік-технологиялық құрылыс практикасы.
Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық Жол және құрылыс жұмыстарын өндіру кезінде кәсіпорынның құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша ауысу кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Дублер (машықтанушы) ретінде немесе төленетін жұмыс орындарындағы жұмыс. Практика бойынша есеп беруді жасау.
- жылжымалы құрамды өндіру бойынша нақты кәсіпорынның әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 3.5.1-3.5.10
КП 04
Өндірістік-технологиялық  практика.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол аралығының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша жүру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқу. Төленетін жұмыс орнында немесе дублер (іскерлік сынақ) ретінде жұмыс жасау. Практика бойынша есеп беруді дайындау.
-жол аралығының әрекетін оқып игеру негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер арқылы білімін кеңейту, бекіту және жүйелеу бойынша студенттердің білімі мен дағдысын қалыптастыру, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін қалыптастыру, кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ  3.5.1-3.5.10
КП05
Диплом алдындағы практика.
Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жол аралығының мәні мен рөлі. Жол жұмыстарын өндіру кезінде технологиялық процестермен танысу. Кәсіп пен біліктілік бойынша жұмысшылар санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі мен оны жетілдірудің іс шаралары. Еңбек ақы жүйесі мен материалдық ынталандырудың жүйесі. Жылжымалы құрамды және оның тораптарын құрастыру бойынша желілік графиктерді қолдану. Еңбек қорғау мен қоршаған ортаның күйі. Практика бойынша есеп беруді дайындау. Практикаларды өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды дайындау мен жинауды жүзеге асыру керек
- алғашқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша ілім білімді және дағдыны қорытындылау мен жетілдіру, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындығы, болашақ маманның материалдарды жинау мен қорытынды аттестацияға дайындығы
КҚ 3.5.1-3.5.10
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңыздылығы мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылықты тудыру;
БҚ 2
Өндірістік мәселелерді шешуде, жаңа білім мен ілімдерді игеруде шығармашылыққа ұмтылу;
БҚ 3
Әлемнің қазіргі ғылыми біртұтас кескінінің негізін меңгеру, рухани, мәдени, интеллектуалды тұтастығын игеру; заманауи қоғамның ортасынан өз орнын табу; өздігінен жетілдіруге тұрақты ұмтылу (өзін-өзі тануға, өзін-өзі басқаруға, өзін-өзі бағалауға, өздігінен реттеу және өзін жетілдіруге); шығармашылық тұрғыда өздігінен орындаушылыққа ұмтылу;
БҚ 4
Шет тілдерінде қарым-қатынас жасаудың қарапайым жолдарын меңгеру және оларды кәсіби қызметінде пайдалану;
БҚ 5
Орындайтын жұмысқа жауапкершілік таныту, игерілген кәсіптік білімді қолдана отырып кәсіби әрекет саласындағы мәселелерді тиімді етіп шешуге және өзіндік әрекет жасауға қабілетті болу;
БҚ 6
Жоғары білікті мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
БҚ 7
Еңбек қауіпсіздігін, санитарлық және өртке қарсы талаптар мен ішкі тәртіпті  сақтау;
БҚ 8
Қоршаған ортаны қорғау ісіне араласу, алғашқы экологиялық білімді болу және көмек көрсете білу, табиғатты қорғау қажеттілігін түсіну;
БҚ 9
Алғашқы медициналық көмекті көрсету;
БҚ 10
Өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру, негізгі жабдықтарды, құралдар мен материалдарды сақтау мен қолданудың ережелерін білу;
БҚ 11
Әрдайым кәсіби шеберлігін арттыру, ғылыми ақпараттардан хабардар болуға, өндірістік үрдістерге алдыңғы қатарлы технологияларды енгізуге, еңбекті ғылыми ұйымдастырудың негіздерін игеруге ұмтылу;
БҚ 12
Қазақстан Республикасы Конституциясының негізін, Еңбек Заңнамасының әдептік және құқықтық нормаларын білу; ұжым мүшелерінің ынтымақтастығы мен өнімді өзара әрекетіне жағдай жасау;
БҚ 13
Салауатты өмір салты жайында хабардар болу,  денешынықтыру дағдыларын білу және жетілдіру;
БҚ 14
Саланың техникалық объектілерінде жұмыс істеу кезінде болып жатқан физикалық және химиялық үрдістер мен көріністер жөнінде хабардар болу.
Кесте 2 – Кәсіптік құзыреттер
ТжәнеКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)
Жоғары деңгей

Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве монтера пути (стажера) в окорлодках.Сдача экзамена на присвоение разряда монтера пути 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.03
Производственно-технологическая строительная практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой предприятия по производству путевых и строительных работ.
Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.04
Производственно-технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути.Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.5.1-3.5.10
ПП.05
Преддипломная практика
Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение дистанции пути. Ознакомление с технологическим процессом припроизводстве путевых работ. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
-овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК 3.5.1-3.5.10
Примечание Таблица 1 – Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Стремиться к творческому подходу при решении производственных задач, к приобретению новых знаний и умений;
БК 3
Владеть основными аспектами современной научной целостной картины мира как духовной, культурной, интеллектуальной целостности; осознавать себя и свое место в современном обществе; обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 4
Обладать элементарными умениями общения на иностранном языке и применять их в профессиональной деятельности;
БК 5
Быть ответственным за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать задачи в области профессиональной деятельности, используя полученные профессиональные знания;
БК 6
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
БК 7
Соблюдать правила безопасности труда, санитарные и противопожарные требования и внутренний распорядок;
БК 8
Участвовать в деятельности по защите окружающей среды, иметь первоначальные экологические знания и умения, понимать необходимость защиты природы;
БК 9
Оказывать первую медицинскую помощь;
БК 10
Организовывать свое рабочее место, знать правила пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
БК 11
Постоянно повышать профессиональное мастерство, стремиться овладевать научной информацией, внедрять передовые технологии в производственные процессы, владеть основами научной организацией труда;
БК 12
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, Трудового Законодательства; способствовать продуктивному взаимодействию и сотрудничеству членов коллектива;
БК 13
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования;
БК 14
Иметь представление о физических и химических процессах и явлениях происходящих при работе технических объектов отрасли
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

140902 2- Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі*
КҚ 2.2.1 Жасанды ғимараттар мен жолдарды жөндеу және ағымдық ұстау (босатылған) бригадирі ретінде кәсіби әрекетке дайындығы
КҚ 2.2.2 Жол дистансасы мен өңірді басқарудың құрылысы туралы түсіну
КҚ 2.2.3 Графикалық редакторлар мен компьютерлік техниканы қолданумен сызбалар мен сызуларды оқу және құрудың негізгі әдістерін игеру
КҚ 2.2.4 Жол бригадирінің іс қағаздарын жүргізу негіздері және кәсіптік лексиканы игеру
КҚ 2.2.5 Жер қабаты, жасанды құрылыстар мен жолдың істіңгі құрылысы туралы түсінікті қалыптастыру
КҚ 2.2.6 Жол құралдары, механизмдері мен машиналарын қолдану аясында әрекет ету принципі, негізгі сипаттамасы жөнінде түсіну
КҚ 2.2.7 Бұрмалы берілімдерді өлшеу мен есептеуді жүзеге асыру, жолдың түзу және қисық учаскелерінің енін бақылау, жолдың енін бақылау
КҚ 2.2.8 Технологиялық үрдіс пен еңбек қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес жол мен жасанды құрылыстардың ағымдық ұстауы бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау
КҚ 2.2.9 Апаттық жағдайлардың пайда болуы барысында алғашқы әрекеттерді жүзеге асыру
КҚ 2.2.10 Техникалық құжаттаманы толтыру
КҚ 2.2.11 Кәсіби әрекет барысында реттеуші құқықтық қатынастардың заңдары мен заңнамалық актілерін сақтау, еңбек қорғау нормалары мен ережелерін, қауіпсіздік техникасын, өнеркәсіптік санитария мен өртке қарсы қорғанысты сақтау
КҚ 2.2.12 Теміржол табаны мен жасанды құрылыстарды жөндеу мен пайдалану барысында техникалық пайдалану, салалық және міндетті нұсқаулықтардың ережелерін орындауды қамтамасыз ету
140903 2- Дефектоскопты арбалар операторы*
КҚ 2.3.1 Дефектоскопты арбалар операторы ретінде кәсіби әрекетке дайындығы
КҚ 2.3.2 Рельстер ақауларын жіктеу, дефектоскопты арбалар жұмысының принципін білу
КҚ 2.3.3 Жол шаруашылығының дефектоскопты арбаларын тексеру мен қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КҚ 2.3.4 Теміржол табандарының рельстерін бақылау әдістерін таңдау
КҚ 2.3.5 Рельстерді тексеру мен теміржол табандарының ақауы бар және өткір ақаулы рельстерді тексеруді жүзеге асыру
КҚ 2.3.6 Техникалық және нормативті құжаттамаларды толтыру
КҚ 2.3.7 Техникалық пайдалану, салалық және міндетті нұсқаулықтар ережелерінің орындалуын қамтамасыз ету
140904 2- Дефектоскопты жабдықтар операторы*
КҚ 2.4.1 Дефектоскопты жабдықтар операторы ретінде кәсіптік әрекетіне дайындық
КҚ 2.4.2 Дефектоскопты жабдықтардың негізгі техникалық сипатын игеру
КҚ 2.4.3 Электрониканың негізгі заңдарын игеру және дефектоскопты жабдықтардың негізгі электрлі техникалық параметрлерінің негізгі заңдарын игеру

140902 2-Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственного сооружения*
ПК.2.2.1 Готовность к профессиональной деятельности в качестве бригадира (освобожденного) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений.
ПК 2.2.2 Иметь представление о структуре управления дистанции пути и околодка.
ПК 2.2.3 Владеть основными методами построения и чтения чертежей и схем с использованием графических редакторов и компьютерной техники.
ПК 2.2.4 Владеть профессиональной лексикой бригадира пути и основами делопроизводства.
ПК 2.2.5 Иметь представление о земляном полотне, верхнем строении пути и искусственных сооружениях
ПК 2.2.6 Иметь представление об основных характеристиках, принципах действия в области применения путевых приборов, механизмов и машин
ПК 2.2.7 Производить расчеты, измерения стрелочных переводов, контролировать ширину колеи, уровни прямых и кривых участков пути
ПК 2.2.8 Выполнять основные виды работ по текущему содержанию пути и искусственных сооружений в соответствии с требованиями технологического процесса и безопасности труда
ПК 2.2.9 Осуществлять первоочередные действия при возникновении аварийных ситуаций
ПК 2.2.10 Заполнять техническую документацию
ПК 2.2.11 Соблюдать законы и законодательные акты регулирующих правовые отношения в процессе профессиональной деятельности, правил и норм охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты
ПК 2.2.12 Обеспечивать выполнения правил технической эксплуатации, отраслевых и должностных инструкций при эксплуатации и ремонте железнодорожного пути и искусственных сооружений
1409032- Оператор дефектоскопной тележки*
ПК 2.3.1 Готовность к профессиональной деятельности в качестве оператора дефектоскопной тележки
ПК 2.3.2 Классифицировать дефекты рельсов, знать принципы работы дефектоскопных тележек
ПК 2.3.3 Производить проверку и обслуживание дефектоскопных тележек путевого хозяйства
ПК 2.3.4 Выбирать методы контроля рельсов железнодорожного пути
ПК 2.3.5 Производить проверку рельсов и выявлять дефектные и остродефектные рельсы железнодорожного пути
ПК 2.3.6 Заполнять техническую и нормативную документацию
ПК 2.3.7 Обеспечивать выполнение правил технической эксплуатации, отраслевых и должностных инструкций
140904 2- Оператор дефектоскопного оборудования*
ПК 2.4.1 Готовность к профессиональной деятельности в качестве оператора дефектоскопного оборудования
ПК 2.4.2 Владеть основными техническими характеристиками дефектоскопного оборудования
ПК 2.4.3 Владеть основными законами электротехники и производить расчеты основных электротехнических параметров дефектоскопного оборудования

КҚ 2.4.4 Еңбек қауіпсіздігінің технологиялық үрдістеріне сәйкес дефектоскопты жабдықтарын жөндеу, түзету, монтаждау мен қызмет көрсету бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау
КҚ 2.4.5 Өзінің әрекетін жоспарлау және талдауды жүзеге асыру, дефектоскоп саласындағы алдыңғы қатарлы технологиялар мен ғылыми жетістіктерді, техникалық құралдарды тиімді қолдануды жүзеге асыру
КҚ 2.4.6 Технологиялық құжаттамалар, шұғыл журналдар мен басқа нормативті құжаттарды толтыру
КҚ 2.4.7 Техникалық пайдаланудың ережелері мен салалық және міндетті нұсқаулықтардың орындалуын қамтамасыз ету.
Орта буын маманы
140905 3- Техник-жолшы- құрылысшы
КҚ 3.5.1 Техник-құрылысшы ретінде кәсіби әрекетке дайын болу
КҚ 3.5.2 Техник-құрылысшының кәсіби лексикасын игеру
КҚ3.5.3 ЕҚСЖ мен ЕСТД негізгі ережелерін орындау. ҚР стандарттау мен метрологияның мемлекеттік жүйелері
КҚ 3.5.4 Жолдың жоғарғы құрылысының элементтерін есептеу барысында кинематика, статика және динамиканың заңдарын қолдану
КҚ 3.5.5 Темір жолының жер қабаты, жолдың жоғарғы құрылысы мен жасанды құрылыстар және беріктілік пен тұрақтылыққа тексеру есебінің әдістері туралы түсіну
КҚ 3.5.6 Жолды жөндеу бойынша технологиялық үрдістердің схемасын сызу және оқу, компьютерлік техниканы қолданумен техникалық құжаттаманы құру және жасау
КҚ 3.5.7 Жол құрылысының жақындау габаритін тексеру
КҚ 3.5.8 Жер қабаты, жолдың жоғарғы құрылысы мен жасанды құрылыстардың ақауларын іздестіру мен байқаудың әдістерін игеру
КҚ 3.5.9 Технологиялық үрдістер мен еңбек қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес жолдың кезекті ұстауын бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КҚ 3.5.10 Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстар, теміржол торабының құрылысы кезінде материалдар шығынының нормаларын есептеудің әдістерін игеру, құрылыс материалдарының қасиеті туралы түсіну
КҚ 3.5.11 Жасанды ғимараттар, өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстарды, жолдың жоғарғы құрылысының жер төсемін пайдалану, жөндеу және құрылысы кезінде іздестіру геодезиялық жұмыстарды жүзеге асырады
КҚ 3.5.12 Азаматтық және өнеркәсіптік ғимараттар элементтерінің құрылымы туралы түсінікті қалыптастыру және құрылыс өндірісінің жұмысын ұйымдастыру
КҚ 3.5.13 Автомобиль және теміржол жүрісіндегі көтеру-көліктік, жөндеу, жүк және тасымалдау машиналары мен механизмдерін кәсіби әрекетте дағдыларды қолдануды игеру
КҚ3.5.14 Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттар мен құрылыстарды ұйымдастыру бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау

ПК 2.4.4 Выполнять основные виды работ по монтажу, наладке, обслуживанию и ремонту дефектоскопного оборудования в соответствии с требованиями технологического процессами безопасности труда
ПК 2.4.5 Осуществлять анализ и планирование своей деятельности, эффективно использовать технические средства, научных достижений и передовых технологий в области дефектоскопии
ПК 2.4.6 Заполнять технологическую документацию, оперативные журналы и другие нормативные документы.
ПК 2.4.7 Обеспечивать выполнение правил технической эксплуатации, отраслевых и должностных инструкций.
Специалист среднего звена
140905 3- Техник- путеец - строитель
ПК 3.5.1 Быть готовым к профессиональной деятельности в качестве техника-строителя
ПК 3.5.2 Владеть профессиональной лексикой техника-строителя
ПК 3.5.3 Выполнять основные положения ЕСКД и ЕСТД. Государственной системы стандартизации и метрологии РК
ПК 3.5.4 Использовать законы статистики, кинематики и динамики при расчете элементов верхнего строения пути
ПК 3.5.5 Иметь представление о земляном полотне, верхнем строении пути и искусственных сооружениях железнодорожного пути и методов проверочных расчетов на прочность и устойчивость
ПК 3.5.6 Читать и вычерчивать схемы технологических процессов по ремонту пути, составлять и оформлять техническую документацию с использованием компьютерной техники
ПК 3.5.7 Проверять габариты приближения строения пути
ПК 3.5.8 Владеть методикой поиска и обнаружения неисправностей земляного полотна, верхнего строения пути и искусственны х сооружений
ПК 3.5.9 Выполнять основные виды работ по текущему содержанию пути в соответствии с требованиями технологического процесса и безопасности труда
ПК 3.5.10 Иметь представление о свойствах строительных материалов, владеть методикой расчета норм расходов материалов при строительстве железнодорожного пути, промышленных и гражданских зданий и сооружений.
ПК 3.5.11 Производить изыскательные геодезические работы при строительстве, ремонте и эксплуатации земляного полотна верхнего строения пути, искусственных сооружений, промышленных и гражданских зданий и сооружений.
ПК 3.5.12 Иметь представление о конструкциях элементов гражданских и промышленных зданий и организовывать работы строительного производства
ПК 3.5.13 Владеть навыками использования в профессиональной деятельности подъемно-транспортных, ремонтных, грузовых и перевозочных машин и механизмов на автомобильном и железнодорожном ходу
ПК 3.5.14 Выполнять основные виды работ по организации строительства промышленных и гражданских зданий и сооружений

КҚ 3.5.15 Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстарды, жол шаруашылығын ұйымдастыру мен экономика туралы көріністі қалыптастыру
КҚ 3.5.16 Кәсіби әрекет саласында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету және қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария, өртке қарсы қорғаныс және еңбек қорғау нормалары мен ережелерін орындауды бақылау
КҚ 3.5.17 Техникалық пайдалану, салалық және міндетті нұсқаулықтардың ережелерін орындауды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 378-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 - Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы:                   1411000 - Көпірлер мен көлік үңгі
жолдары

ПК 3.5.15 Иметь представление об экономике и организации путевого хозяйства и промышленного и гражданского строительства
ПК 3.5.16 Обеспечивать безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности и контролировать выполнение правил и норм охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты
ПК 3.5.17 Соблюдать правила технической эксплуатации, отраслевых и должностных инструкций
Приложение 378
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1411000 – Мосты и транспортные тоннели

120
20
БҰАП  ОО
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер**
68/
486**
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және Кәсіптік практика
1728
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Танысу практикасы
36
ӨО 02
Геологиялық практика
144
ӨО 03
Геодезиялық практика
216
ӨО 04
Бөліну практика
360
ӨО 05
Жұмысшы мамандығын меңгеру практикасы
288
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Мамандық бойынша практика (технологиялық)
324
КП.02
Диплом алды практика
144
КП.03
Диплом жобасын орындау
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 02
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
ҚДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту бойынша қорытынды
4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 380-қосымша
1411000 – «Көпірлер мен көлік үңгі жолдары» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны. (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы  гуманитарлық  пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі. мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- орыс тілінің синтаксисін;
- кәсіби терминдерді;
Іскерліктер:
-мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
-кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
-кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен  терминдерді.
Іскерліктер:
-мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
-кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның са-лауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
-дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді

120
20
ДОО. 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
68/
486**
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
1728
ПО. 00
Производственное обучение:
ПО. 01
Ознакомительная практика
36
ПО.02
Геологическая практика
144
ПО.03
Геодезическая практика
216
ПО.04
Разбивочная практика
360
ПО.05
Практика освоения рабочей профессии
288
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика по профилю специальности (технологическая)
324
ПП.02
Преддипломная практика
144
ПП.03
Выполнение дипломного проекта
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
180
ИА. 00
Итоговая аттестация***
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 380
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1411000 –
«Мосты и транспортные тоннели»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- синтаксис казахского языка;
- профессиональные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.

БҚ 8,9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзілік және отан мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтауды;
- жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалануды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық  проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез құлығын, оның санасының маңызын, саналы  мен сана-сыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым-қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары.
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
-әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
-әлеуметтік тұғыр формаларды, түлғаны  оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
Іскерліктер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
-әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
-реттегіш формаларды, түлғаны әлеуметтендіру  процессінің ерекшеліктерін;
істеуі керек:
-әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
-саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП 0.4
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау.   Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республи-касының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
-азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
-кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін  нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ 3,4,5,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Мемлекеттік тілде іс кағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі. Кеңселік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- қызметтік хатты құру әдісін, құжаттардың орналасуы мен жіктелімін.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу және құру.

БК 8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 3,4,5,6,7
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК3,4,5,6,7
СЭД.03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК3,4,5,6,7
СЭД.04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной
БК 3,4,5,6,7
СЭД.05
Основы права.
Право, понятие, система, источники,
Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система  Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,5,6,7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов.
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.

БҚ 4,5,6,7
КҚ 3.1.2, 3.1.14
ЖКП 0.2
Сызу.
Жазуларға, белгі көрсетулерге, ауқымдар, сызуға қойылатын  талаптар. Жобалық сызудың негіздері. Сызба геометрия негіздері. Жобалық сызудың жаңадан жасалған тәсілдері. Тапсыру, құрастыру сызбаларын, қосу, сызу тетіктерін орындау тәртібі. Құрылыстық сызу элементері. Құрылыстық сызу және машина жасау құрылысына арналған үлгілер.
Білімдер:
-геометриялық денелерді салу жолдары
-сызбалар ресімдеудің негізгі ережелерін;
- конструкторлық және технологиялық  құжатта-маны ресімдеу мен әзірлеудің ережелерін
Іскерліктер:
- құрастыру бірліктерін, сызба бөлшектерін орындауын;
- суреттерді орындауын;
- сызбалардын оқуын;
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін пайдалануды;
- инженерлік графиканың құралдарын қолдануды.
БҚ 2,6,10
КҚ.1.1., 3.1.2.,
3.1.9, 3.1.10
ЖКП 0.3
Техникалық механика негіздері мен құрылыс статикасы.
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің техникалық механика негіздері мен құрылыс статикасы:
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің орнықтылығы.
Материалдардың қарсылық негіздері.
Созылу-сығылу. Кесіндіге және жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Тік білеудің иілуі.
Қиғаш иілу және орталықтан тыс сығылу. Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Орталық-сығылу сырықтардың беріктігі.
Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік.
Құрылыстардың статикасы.
Жазық сырықтар жүйелерінің геометриялық өзгертілмеуін зерттеу.
Көп бойлы статикалық анықталатын білеулер.
Статикалық анықталатын жазық рамалар. Статикалық анықталатын жазық фермалар. Статикалық анықталатын жазық жүйелеріндегі ауыстырылуды анықтау. Кесілмеген білеулер. Тіреуіш қабырғалар.
Білімдер:
-негізгі күш жүйелерін;
- күштердің жазық жүйесінің тепе-теңдігін;
- нүкте мен белдікке қатысты күш сәтін,
деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы
- негізгі гипотезасы мен дәлділігін;
-құрылыстардың геометриялық құрылымын зерттеу тәсілдерін;
-көпбойлы арқалықтарда, рамалар мен аркаларда  эпюраларды салу әдістерін.
Іскерліктер:
-тірек реакцияларын аналтикалық анықтауды;
- күштердің әр түрлі жүйелерінің тепе-теңдігіне тапсырмаларды шешу;
-жай және күрделі қималардың ауыртпалық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің  түржинынын пайдалануды;
- қима әдісімен ішкі күштердің анықталуын;
-ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салуды;
- көп бойлы арқалықтар  мен рамаларда эпюрлерді салуды;
- арка мен фермалардағы күшейтуді анықтауды;
- арқалық пен фермалардағы әсер ету
БҚ 3,4,6,
КҚ 3.1.3, 3.1.8,
БҚ3.1.9, 3.1.10,
КҚ3.1.11, 3.1.16,

БК 4,5,6,7
ПК 3.1.2, 3.1.14
ОПД 02
Черчение.
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
Основные методы проецирования.
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Элементы строительного чертежа.
Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации
Умения:
- выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
- выполнение эскизов,
- чтение чертежей.
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 2,6,10
ПК 3.1.1., 3.1.2.,3.1.9, 3.1.10
ОПД 03
Основы технической механики и статика сооружений.
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил.
Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести.
Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие.
Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений.
Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения.
Устойчивость центрально-сжатых стержней.
Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Статика сооружений.
Исследование геометрической неизменяемости плоских стержневых систем. Многопролетные статически определимые балки.
Статически определимые плоские рамы.
Статически определимые плоские формы.
Определение перемещений в статически определимых плоских системах.
Неразрезные балки.
Подпорные стены.
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
- способы исследования геометрической структуры сооружений;
- методы построения эпюр в многопролетных балках, рамах, арках.
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
- строить эпюры в многопролетных балках и рамах;
- определять усилие в арках и фермах;
- строить линии влияния в балках и фермах и определять по ним усилия.
БК 3,4,6,
ПК 3.1.3, 3.1.8,
3.1.9, 3.1.10,
3.1.11, 3.1.16,

3.1.18
ЖКП0.4
Электротехника және электроника.
Электр алаңы. Тұрақты  және айнымалы токтың электр тізбегі. Электромагнетизм. Өткізгіш бұйымдары және электрайырғыш материалдары. Электрлік өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы ток электр машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері Электрониканың физикалық негіздері. Электрлік  аспаптар. Электронды генераторлар мен өлшеуіш аспаптар. Автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғылары. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Микроэлектрониканың интегральды сұлбалары. Энергияны сақтайтын технологиялар; құрылыс алаңында электр қауіпсіздігі.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
-тұрақты және ауыспалы токтың электртізбегін, электрмагнетизмді;
-трансформаторлар түрлерін;
-электрожетек негіздерін;
-электроника негіздерін;
-электронды түзегіштер және стабилизаторларды;
-микропроцесстер мен микро ЭЕМ жұмысы қағидаттарын;
Іскерліктер:
-өткізгіш бұйымдары мен электрайырғыш материалдарын  пайдалануды;
- электр өлшемдерді пайдалануды;
-тұрақты және ауыспалы тоқ, электрмашиналарын пайдалануды;
- электр энергиясын беру мен бөлуді;
- электрон аспаптарды қолдануды;
-автоматика мен есептеу техникасының электротехника негіздері құрылғыларын пайдалануды.
БҚ 1-9
КҚ 3.1.1,  3.1.2,
3.1.4, 3.1.11,
3,1.15-3.1.20
ЖКП 0.5
Құрылыс материалдары мен бұйымдары.
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері. Тас материал дары, органикалық тұтқыр материалдар, асфальт бетоны, асфальтбетондық қосындылар, минерал тұтқыр материалдар, цемент бетоны, цементбетондық қосындылар және олардың негізгі қасиеттері. Тұтқыр материалдармен бекітілген грунттар, жергілікті құрылыс материалдары. Құрылыс материалдар мен бұйымдар туралы ғылымдағы жаңалықтар; құрылыс бұйымдарын өндіргенде ресурс пен энергияны сақтайтын технологиялар.
Білімдер:
-құрылыс материалдары мен бұйымдарының физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттері және оларды қолдану салалары, оларды қабылдау мен қоймаға қою ережелерін;
Іскерліктер:
- сыртқы белгілері мен таңбасы бойынша құрылыс материалдар мен бұйымдарының түрі мен сапасын анықтауды;
- пайдаланудың нақты жағдайлары үшін құрылыс материалдары мен бұйымдарының техникалық және экономикалық негізделген таңдауын жасауды.
БҚ 1-6,8,9,11
КҚ 3.1.1-3.1.3,
3.1.9-3.1.11,
3.1.17, 3.1.18
ЖКП 0.6
Геология және гидрогеология.
Геология мен гидрогеологияның негіздері. Жердің құрылысы мен құрамы. Жер қабатының минералдары. Жердің ішкі сыртқы күштерінің Геология және гидрогеология:
Геология мен гидрогеологияның негіздері. Жердің құрылысы мен құрамы. Жер қабатының минералдары. Жердің ішкі сыртқы күштерінің геологиялық әрекеті, таужыныстары мен жер асты сулары. Инженерлік геология негіздері. Жердің құрамы, жіктелімі және негізгі физикалық-механикалық қасиеттері. Жердің жіктелімі мен зертханалық сынаулар. Инженерлік-геологиялық зерттеу негіздері. Инженердік құрылыстарға геологиялық үдерістердің әсер етуі; жобалау мен құрылыста инженерлік-геологиялық іздеулер.
Білімдер:
- жердің құрылысы мен құрамын;
-жер мен топырақтардың   жіктелімін және негізгі физикалық, механикалық қасиеттерін;
- жер астындағы су қозғалысының заңдарын;
-инженерлік-геологиялық
зерттеудің  кезеңдерін;
-тау техникалық ұғымдарын және терминологияны.
Іскерліктер:
-атылған  вулкандардың шикізаттарын жол құрылысында пайдалануды, тануды және анықтауды;
-топырақтың  құрамын және қасиетін әр түрлі әдістер бойынша анықтауды;
- кен орындарының паспорттарын құруды.

3.1.18
ОПД 04
Электротехника и электроника.
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Интегральные схемы микроэлектроники. Энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительной площадке.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ.
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
БК 1-9
ПК 3.1.1, 3.1.2,
3.1.4, 3.1.11,
3,1.15-3.1.20
ОПД 05
Строительные материалы и изделия.
Основные свойства строительных материалов. Каменные материалы, органические вяжущие материалы, асфальтобетон, асфальтобетонные смеси, минеральные вяжущие материалы, цементобетон, цементобетонные смеси и их основные свойства.
Грунты, укрепленные вяжущими материалами, местные строительные материалы.
Новое в науке о строительных материалах и изделиях; ресурсо- и энергосберегающие технологии при производстве строительных изделий.
Знания:
- физические, механические технологические свойства и области применения строительных материалов и изделий, правила их приемки и складирования;
Умения:
- определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий;
- производить технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования.
БК1-6,8,9,11
ПК 3.1.1-3.1.3, 3.1.9-3.1.11,
3.1.17, 3.1.18
ОПД 06
Геология и грунтоведение.
Основы геологии.
Состав и строение земли.
Минералы земной коры.
Геологическая деятельность внутренних и внешних сил земли, горные породы и подземные воды.
Основы инженерной геологии. Квалификация, состав и основные физико-механические свойства грунтов.
Лабораторные испытания и классификация грунтов.
Основы инженерно-геологических исследований.
Воздействие геологических процессов на инженерные сооружения;
Инженерно-геологические изыскания при проектировании и строительстве.
Знания:
- состав и строение Земли;
- основные физические, механические свойства грунтов и почв, их классификацию;
- законы движения подземных вод;
- стадии инженерно-геологических обследований;
- горнотехнические понятия и Терминологию.
Умения:
- распознавать, определять и использовать продукты извержения вулканов;
- определять состав и свойства грунтов.
- составлять паспорт месторождений.

БҚ 1,3,4,8,9
КҚ 3.1.2, 3.1.5,
3.1.8, 3.1.14,
3.1.15,3.1.17,
3.1.20
ЖКП 0.7
Геодезия және маркшейдерлік іс.
Геодезия негіздері, масштабтары, жоспарлар  мен карталардағы өңір мен рельефті салу. Жоспарлар мен карталар бойынша өңір учаскелердің алаңдарын өлшеу және анықтау. Өңірде сызық-тарды бағдарлау, бұрыш өлшеуіш аспаптары мен бұрыштық өлшеулер, сызықтық өлшеуіштері. Жоғарылымдарды анықтау. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалаудағы инженерлік-геодезиялық жұмыстар. Теодолиттік жүрістер: теодолиттік, тахеометриялық түсірілімдер.Биіктік тірек желісін салу және оның аспаптары.Тахеометриялық түсірілім, квадраттар бойынша жер бетін нивелирлеу. Желілік құрылыстарды вертикальды жоспарлау бойынша  камералдық пен дала жұмыстары. Берілген параметрлері  (координаттары) бойынша жобалық нүктенің, орналасқан орнын анықтау бойынша ең қарапайым инженерлік тапсырмаларды шешу. Жер бетінде шахталық құрылғыларды құру; шахта стволы мен ствол жан-жағындағы өңдеулердің өту орны бойынша маркшейдерлік жұмыстар; жер астындағы маркшейдерлік негіздеудің бағдарлауы.
Білімдер:
-геодезиялық- маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу бойынша нұсқаулықтарды, басқару тапсырмаларды;
-геодезиялық аспаптар мен құралдардың, маркшейдерлік құрал-жабдықтардың құрылғысы мен пайдалануын
-жер үстіндегі түсірілімдерді жасауды және техникалық-есептеу жұмыстарын;
Іскерліктер:
-топографиялық картаны оқу,
-карта бойынша жобалық сызықтардың ұзындығы мен бағдарлық бұрыштарын, координаттар мен биіктіктерді анықтауды;
-белгілі координаттар бойынша құрал-сайман әдістерімен өңірде нүкте мен жобалық шаманың орналасқан жерін анықтауды;
- құрылыс алаңында геодезиялық және маркшейдерлік жұмыстарды жасауды.
БҚ 1-4,6,8,11
КҚ 3.1.5,3.1.6,
3.1.17,3.1.19,
3.1.20
ЖКП 0.8
Құрылыс машиналары және шағын механизациялау құралдары.
Машиналардың детальдері мен олардың қосылыстары туралы негізгі мәліметтер. Күш құрал-жабдығы және жетек құрылғылары. Көлік құралдары, тасымалдайтын және тиеп-түсіретін машиналар, жүк қармайтын құрылғылар, құрылыс крандары мен көтергіштері, даярлау жұмыстарына, суды құю мен суды төмен түсіруге арналған машиналар; жер қазғыш-көліктік машиналар; экскаваторлар мен жер жұмыстарына арналған  мамандандырылған жабдықтар; бұрғылау мен қадау жұмыстарына арналған машиналар; бетондық пен темір бетондық жұмыстарына арналған жабдық. Тау жынысын уатым және бұрғылауға арналған, ашық тау өңдеулерге арналған, тау жынысын тиеуге арналған  машиналар мен жабдықтар; жинақтама үңгіртаулық қаптауларды монтаждау мен гидроизоляциялауға арналған механизмдер мен жабдықтар; машиналардың өту кешендері; тоннельдік көлік. Құрылыс машиналарын пайдаланудың негіздері; жүк көтеретін және құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралар.
Білімдер:
-негізгі құрылыс машиналарының және шағын механизациялау құралдарының мәнін, әрекет ету қағидаттарын,
техникалық-экономикалық және эксплуатациялық көрсеткіштерін,оларды пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
-механизацияланған жұмыстарды орындау үшін негізгі құрылыс машиналарының және шағын механизациялау құралдарының жинақтамасын таңдауды және өнімділікті анықтауды;
-құрылыс машиналарының, энергетикалық құрылғылардың көлік құралдарының жұмысын жедел есепке алуды.

БК 1,3,4,8,9
ПК 3.1.2, 3.1.5,
3.1.8, 3.1.14,
3.1.15,3.1.17,
3.1.20
ОПД 07
Геодезия и маркшейдерское дело.
Основы геодезии, масштабы, изображения ситуации местности и рельефа на планах и картах.
Измерения и определение площадей участков местности по планам и картам.
Ориентирование линий на местности, угломерные приборы и угловые измерения, линейные измерения.
Определение превышений.
Приборы и построение высотной опорной сети.
Тахеометрическая съемка, нивелирование поверхности по квадратам.
Полевые и камеральные работы по вертикальной планировке линейных сооружений.
Решение простейших инженерных задач по определению положения проектной точки, проектной величины по заданным параметрам (координатам).
Разбивка шахтных сооружений на поверхности; Маркшейдерские работы по проходке ствола шахты и околоствольных выработок; ориентирование подземного маркшейдерского обоснования.
Знания:
- инструкции, руководящие указания по проведению геодезическо-маркшейдерских работ;
- устройство и использование геодезических приборов и инструментов, маркшейдерского оборудования;
- производство наземных съемок и технико-вычислительные работы.
Умения:
- читать топографическую карту
- определять по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты;
- по известным координатам определять положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами;
- производить геодезические и маркшейдерские работы на строительной площадке.
БК 1-4,6,8,11
ПК 3.1.5,3.1.6,
3.1.17,3.1.19,
3.1.20
ОПД 08
Строительные машины и средства малой механизации.
Основные сведения о деталях машин и их соединениях. Силовое оборудование и приводные устройства. Транспортные средства, транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины, грузозахватные устройства, строительные краны и подъемники, машины для подготовительных работ, водоотлива и водопонижения; землеройно-транспортные машины; экскаваторы и специализированное оборудование для земляных работ; машины и оборудование для буровых и свайных работ;
оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент; машины и оборудование для отделочных работ. Машины и оборудование для отбойки и бурения горной породы, для открытых горных разработок, для погрузки горной породы; механизмы и оборудование для монтажа и гидроизоляции сборных тоннельных обделок; проходческие комплексы машин; тоннельный транспорт.
Основы эксплуатации строительных машин; меры безопасности при эксплуатации грузоподъемных и строительных машин и механизмов.
Знания:
- назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их эксплуатации;
Умения:
- определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных работ;
- вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.

БҚ 1-4,6,8,9,11
КҚ 3.1.11,3.1.15-20
ЖКП 0.9
Қолданбалы информатика.
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелерді анықтау мен негізгі ұғымдары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік пен графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар.Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және кәсіптік қызметтегі ақпараттық ресурстар. Кәсіптік қызметтегі модельдеу және болжамдау.
Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
Іскерліктер:
-мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды,
курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 1,2,3,4,6,
КҚ3.1.2.,3.1.13,
3.1.15,3.1.19
ЖКП 10
Өндіріс экономикасы.
Ел экономикасындағы құрылыс саласының орны. Кәсіпорындардың негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік нысандағы кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Ұйымның әрекетін жоспарлау негіздері; жоспарлар жүйесі, олардың құрылымы мен негізгі көрсеткіштері; бизнес-жоспар; инвестициялардың экономикалық тиімділігі Еңбекті нормалау және ғылыми ұйымдастыру. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, жұмыстың пайдалылығы мен табысын, пайдасын жоспарлау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
-нарықтық экономи калық ұғымдары туралы,  кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
-өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін.
Іскерліктер:
-кәсіпорын қорының көрсеткіштерін санай алуды, сметалық есеп  жасауды, өндірістік бағдарламаны есепке алуды;
-өндірістік шығынды есептеуді, жұмыс сметасын және материалдық қорларда экономикалық тиімділікте қажеттілікті және шаруашылық қызметтің талдауын жүргізуді.
БҚ 1,3,4,6,10,11
КҚ 3.1.11,3.1.13,
3.1.15,3.1.16
ЖКП 11
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және  жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі  іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнер кәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.

БК 1-4,6,8,9,11
ПК 3.1.11,3.1.15-20
ОПД 09
Прикладная информатика.
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в профессиональной деятельности.
Моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности
Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 1,2,3,4,6,
ПК3.1.2.,3.1.13,
3.1.15,3.1.19
ОПД 10
Экономика производства.
Место строительной отрасли в экономике страны. Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Основы планирования действия организации; система планов, их структура и основные показатели; бизнес-план; экономическая эффективность инвестиций. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
Умения:
- рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет, рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и проводить анализ хозяйственной деятельности.
БК 1,3,4,6,10,11
ПК 3.1.11,3.1.13,
3.1.15,3.1.16
ОПД 11
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

БҚ 1,3,4,7,8,9,10
КҚ 3.1,17,,3,1.20
ЖКП 12
Жобалау-сметалық іс.
Құрылыс жобалауын ұйымдастырудың негіздері (жобалаудың негізгі кезеңдері мен сатылары; жобалау ісін ұйымдастыру; жобалық шешімді сипаттайтын негізгі техникалық –экономикалық көрсеткіштер, жобалық шешімдердің үнемділігін бағалау); еңбекті нормалау, баға құрудың ерекшеліктері, құрылыстың сметалық құнының құрылымы; сметалар (сметалық құжаттаманың түрлері; сметалық бағалар мен нормалардың жүйесі); жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу, келістіру, сараптау және бекіту.
Білімдер:
-көпірлер мен тоннельдерді жобалау мен салу кезіндегі инженерлік іздеулердің мақсаттары, құрамы мен әдістерін;
- өнімге (қызметтерге) баға құрудың тетіктерін, қазіргі уақыттағы жағдайларда еңбек ақысын төлеу нысандарын; бизнес-жоспарды әзірлеудің әдістемесін.
Іскерліктер:
- жобалық–сметалық құжаттаманы әзірлеуді, келістіруді, сараптамасын жүргізіп бекітуді.
БҚ 2,3,6.8,10,11
КҚ 3.1.2,3.1.11
3.1.13,3.1.15,
3.1.19
АП 00
Арнайы пәндер
АП.01
Гидравлика, гидрогеология және гидрометрия.
Гидравлика, гидростатика туралы негізгі мәліметтер; гидродинамика негіздері және саңылау мен қаптамалар арқылы сұйықтың ағылуы; ашық арналарда су қозғалысы; суағарлар;  гидрология туралы жалпы мәліметтер: жер бетіндегі судың гидрологиясы; гидрометрия туралы жалпы мәліметтер: судың деңгейлері және олардың өлшемі: тереңдіктің өлшеуі; ағыстың жылдамдығын өлшеу; сораптың және судың шығынын анықтау; үлкен және кіші көпірлердің жобасын жасау үшін судың шығынын анықтау; кіші көліктік құрылыстың жобасын жасау үшін судың шығынын анықтау.
Білімдер:
-көпірлерді, көліктік құрылғыларды, үңгіртауларды жобалау мен салу үшін қажетті гидравликаның, гидрогеологияның, гидрометрияның негізгі мәліметтерін.
Іскерліктер:
- су өткізетін құрылыстарға арналған судың шығынын есептеу.
БҚ 2-4,8
КҚ 3.1.5, 3.1.19,
3.1.20
АП.02
Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелері мен жалпы курсы.
Темір жол көлігі туралы жалпы мәліметтер; жол шаруашылығының габариттері, құрылыстары мен құрылғылары; бөлек пункттер; темір жолдарды электрмен жабдықтаудың құры-лыстары мен құрылғылары; сигнализация мен байланыстың құрылыстары мен құрылғылары; қозғалмалы құрам; құрылғылардың құрылысын қарау және оларды жөндеу; темір жол тасымалдауларын ұйымдастыру; пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қозғалысты ұйымдастыру; автомобиль жолының құрылысы мен салынуы.
Білімдер:
-темір жолдарды жобалаудың жоспарда қырынан қарағандағы негізгі жолдары;
-жол шаруашылығының габариттері мен құрылғыларын.
Іскерліктер:
-нормативтік құжаттармен, жобалық-сметалық және технологиялық құжаттамамен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеуді;
-темір жолдарды пайдалану үдерісінде геодезиялық бақылау жасауды.

БК 1,3,4,7,8,9,10
ПК 3.1.17,3.1.20
ОПД 12
Проектно-сметное дело.
Основы организации строительного проектирования (основные этапы и стадии проектирования; организация проектного дела; основные технико-экономические показатели, характеризующие проектное решение; оценка экономичности проектных решений); нормирование труда, особенности ценообразования, структура сметной стоимости строительства; сметы (виды сметной документации; система сметных цен и норм); разработка, согласование, экспертиза и утверждение проектно-сметной документации.
Знания:
- цели, состав и методы инженерных изысканий при проектировании и строительстве мостов и тоннелей;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях; методику разработки бизнес-плана;
Умения:
- разрабатывать, согласовывать, проводить экспертизу и утверждение проектно-сметной документации.
БК 2,3,6.8,10,11
ПК 3.1.2,3.1.11
3.1.13,3.1.15,
3.1.19
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Гидравлика, гидрология и гидрометрия:
Общие сведения о гидравлике, гидростатике; основы гидродинамики и истечение жидкости через отверстия и насадки; движение воды в открытых руслах; водосливы; общие сведения о гидрологии: гидрология поверхностных вод; общие сведения о гидрометрии; уровни воды и их измерение; промер глубин; измерение скоростей течения; определение расходов воды и насосов; определение расходов воды для проектирования сред- них и больших мостов; определение расхода воды для проектирования малых транспортных сооружений.
Знания:
- основные сведения гидравлики, гидрогеологии, гидрометрии, необходимые для проектирования и строительства мостов, транспортных сооружений, тоннелей;
Умения:
- определять расчетные расходы воды для водопропускных сооружений.
БК 2-4,8
ПК 3.1.5, 3.1.19,
3.1.20
СД.02
Общий курс и правила технической эксплуатации железных дорог.
Общие сведения о железнодорожном транспорте; габариты; сооружения и устройства путевого хозяйства; раздельные пункты; сооружения и устройства электроснабжения железных дорог; сооружения и устройства сигнализации и связи; подвижной состав; осмотр сооружений устройств и их ремонт; организация железнодорожных перевозок; организация движения и обеспечение безопасности движения поездов; сооружение и устройство автомобильной дороги.
Знания:
- основные принципы проектирования железных дорог в плане и профиле;
- габариты, сооружения и устройства путевого хозяйства.
Умения:
- работать с нормативными документами, проектно-сметной и технологической документацией, справочной литературой;
- вести геодезический контроль в процессе эксплуатации железных дорог.

БҚ 1-6, 8-11
КҚ 3.1.2, 3.1.5, 3.1.10, 3.1.20
АП 03
Тау жыныстарын бұзу.
Тау жыныстары, жер астындағы өңдеулер, карьерлер мен разрездер туралы негізгі мәліметтер; бұрғылау жұмыстары; жарылыс теориясы мен жарылғыш заттардың негіздері; өндірістік жарылғыш заттар және олардың қасиеттері; жарылыс құралдары; сілемдегі жарылыстың физиикалық негіздері және оларды есептеу негіздері; тау өңдеулерін, карьерлерде керме шаюын, жер астындағы жағдайларда, ор, траншея, қазан-шұңқырлардан өткенде жарылыспен тау жыныстарын бұзу; зарядтардың жарылмай қалудың себептері және жарылмай қалған оқтарды жою тәсілдері; жарылыс жұмыстарын ұйымдастырғанда қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- үңгіртаулардың және басқа жер астындағы құрылыстардың конструкциясын; айналадағы грунтпен өзара әрекеттесу сипаттамасын;
-жер астындағы өңдеулерден өткенде және ашық тау өңдеулерде жарылыс жұмыстарын қауіпсіз жасау технологиясын;
- жарылғыш заттармен айналысу ережелері мен қасиеттерін;
Іскерліктер:
- жарылғыш заттармен, тау жыныстарын бұзу құралдарымен және өлшеу аппаратурасымен айналысуды;
- зарядтардың, жарылыс жұмыстарда қауіпсіз аумақтардың есептерін жасауды.
БҚ 1-6, 8-11
ПК 3.1.5, 3.1.8,
3.1.11, 3.1.14,
3.1.15,3.1.17-20
АП.04
Ашық тау жыныстары.
Ашық тау жыныстарын жобалау мен ұйымдастырудың негіздері; ашық тау жұмыстарының жүйелері мен технологиялық сұлбалары; грунттарды өңдеу; ашық тау жұмыстарындағы көлік; ысырып тастау жұмыстары;  тоннельдерді салғанда жұмыстардың ашық тәсілдері; жол-құрылыс материалдарының кен орнын ашық өңдеу; өндірістің қауіпсіз жағдайларын қамта-масыз ету; қоршаған ортаны сақтау.
Білімдер:
- ашық тау жыныстарын жобалау мен ұйымдастырудың негіздерін;
Іскерліктер:
- жұмыс сызбаларын, сұлбаларын оқу мен орындауды;
- ашық тау жыныстарының технологиялық сұлбаларын әзірлеуді;
- өндірістік-технологиялық құжаттаманы құруды.
БҚ 1-6, 8-11
ПК 3.1.2, 3.1.5,
3.1.7, 3.1.11-20
АП.05
Негіздер мен іргетастар.
Грунттар механикасының негіздері; негіз грунттарының салмақ түсетін қабілеті; негіздердің шөгуі; негіздердің салмақ түсетін қабілетін қолдан арттыру; негіздер мен іргетастардың жобалау мен есептеуі туралы  мәліметтер; шағын қаланған, діңгектік және бағаналық, массивті терең қаланған  іргетастар; сейсмикалық аудандарда іргетастар; бар құрылыстарда іргетастар мен негіздерді күшейту.
Білімдер:
- іргетастардың негізгі  құрастырымдарын;
-барлық құрылыстардың іргетасы мен негіздерін күшейту әдістерін.
Іскерліктер:
-негіздер мен іргетастардың жобалауы мен есептеуін орындауды.
БҚ 2,3,6,8,10
ПК 3.1.2, 3.1.3,
3.1.10, 3.1.19,
3.1.20
АП.06
Көліктік және қолдан жасалған құрылыстар.
Тағайындау, қолдану саласы; жобалаудың техникалық нормалары; үңгіртау трассасында, автомобиль және темір жолдардағы инженерлік-геологиялық іздеулер; көліктік және қолдан жасалған құрылыстарды есептеудің негізгі ережелері; қолданыстағы жүктемелер; түрлі тағайындау үңгіртауларының, көпірлерінің тіректерін жобалау мен құрастырудың негіздері; арқалық бойлық құрылыстарды жобалаудың негізгі қағидаттары; аркалық, рамалық, ванттық және құрама көпірлердің конструкциялары; металл көпірлердің конструкциялары, бойлық құрылыстардың үлгілері туралы негізгі мәліметтер; металл, ағаш көпірлер мен тақтай төсемдердің жүк көтерімділігін анықтау, жобалауы мен қайта құруының негіздері; қалалық көліктік шешімдер туралы негізгі ұғымдар; қисық сызықты бойлық құрылыстарды жобалаудың ерекшеліктері; су өткізетін құбырлар, тіреп қоятын қабырғалар, лотоктар туралы негізгі мәліметтер.
Білімдер:
- көпірлерді,үңгіртаулар  мен көліктік құрылыстарды жобалаудың негіздерін;
-көпірлер конструкцияларын;
-түрлі конструкциялардағы көпірлерді есептеу
- үңгіртаулар , көпірлер мен көліктік құрылыстарды жөндеу, қайта құру, қалпына келтіру мен күшейту жөніндегі жұмыстар технологиясын;
Іскерліктер:
-құрылыс жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес құрылыс-монтаждық жұмыс жасауды.

БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.2, 3.1.5, 3.1.10, 3.1.20
СД.03
Разрушение горных пород.
Основные сведения о горных породах, подземных выработках, карьерах и разрезах; буровые работы; основы теории взрыва и взрывчатых веществ; промышленные взрывчатые вещества и их свойства; средства взрывания; физические основы взрыва в массиве и основы их расчета; разрушение горных пород взрывом при проведении горных выработок, уступной отбойки в карьерах, при очистной выемке в подземных условиях, проходке канав, траншей, котлованов; причины отказов зарядов и способы ликвидации отказавших снарядов; техника безопасности при организации взрывных работ.
Знания:
- конструкции тоннелей и других подземных сооружений, характер их взаимодействия с окружающим грунтом;
- технологию безопасного производства взрывных работ при проходке подземных выработок и на открытых горных разработках;
- свойства и правила обращения со взрывчатыми веществами;
Умения:
- обращаться со взрывчатыми веществами, средствами разрушения горных пород и измерительной аппаратурой;
- производить расчеты зарядов, безопасных зон при взрывных работах.
БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.5, 3.1.8,
3.1.11, 3.1.14,
3.1.15,3.1.17-20
СД.04
Открытые горные работы.
Основы проектирования и организации открытых горных пород; системы и технологические схемы открытых горных работ; разработка грунтов; транспорт на открытых горных работах; отвальные работы; открытые способы работ при строительстве тоннелей; открытая разработка месторождений дорожно-строительных материалов; обеспечение безопасных условий производства; охрана окружающей среды.
Знания:
- основы проектирования и организации открытых горных пород
Умения:
- читать и выполнять рабочие чертежи, схемы;
- разрабатывать технологические схемы открытых горных работ;
- составлять производственно-технологическую документацию.
БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.2, 3.1.5,
3.1.7, 3.1.11-20
СД.05
Основания и фундаменты.
Основы механики грунтов; несущая способность грунтов основания; осадка оснований; искусственные повышения несущей способности оснований; сведения о проектировании и расчетах оснований и фундаментов; фундаменты: мелкого заложения, свайные и столбчатые, массивные глубокого заложения; фундаменты в сейсмических районах; усиление оснований и фундаментов в существующих сооружениях.
Знания:
- основные конструкции фундаментов;
- методы усиления оснований и фундаментов в существующих сооружениях.
Умения:
- выполнять проектирование и расчеты оснований и фундаментов.
БК 2,3,6,8,10
ПК 3.1.2, 3.1.3,
3.1.10, 3.1.19,
3.1.20
СД.06
Транспортные и искусственные сооружения.
Назначение, область применения; технические нормы проектирования; инженерно-геологические изыскания на автомобильных и железных дорогах, на трассе тоннеля; основные положения расчета транспортных и искусственных сооружений; действующие нагрузки; основы конструирования и проектирования опор мостов, тоннелей различного назначения; основные принципы проектирования балочных пролетных строений; конструкции арочных, рамных, вантовых и комбинированных мостов; основные сведения о конструкциях металлических мостов, типах пролетных строений; основы проектирования, способы реконструкции и усиления, определение грузоподъемности металлических, деревянных мостов и подмостей; основные понятия о городских транспортных развязках; особенности проектирования криволинейных пролетных строений; основные сведения о водопропускных трубах, подпорных стенках, лотках.
Знания:
- основы проектирования мостов, тоннелей и транспортных сооружений;
- конструкции мостов;
- методы расчета мостов различных конструкций;
- конструкцию тоннелей и других подземных
сооружений;
- основы расчета отдельных элементов конструкций тоннелей;
- особенности проектирования криволинейных пролетных строений.
Умения:
- составлять схемы ремонта, усиления и реконструкции элементов опор и пролетных строений балочных мостов, тоннелей различного назначения.

БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.1-3.1.3,
3.1.5,3.1.6,3.1.8-
3.1.10, 3.1.13,
3.1.16, 3.1.17
АП.07
Көпірлерді, үңгі  жолдар мен басқа қолдан жасалған құрылыстарды салу.
Көліктік құрылыстарды салудың негізгі қағидаттары; жобалық құжаттама: құрылысты ұйымдастыру жобасы (ҚҰЖ), жұмыстарды жасау жобасы (ЖЖЖ), технологиялық карталар; тиеу-түсіру жұмыстары; тау, қалқандық, ашық және арнайы тәсілдермен тоннельдерді салудың технологиясы мен ұйымдастырылуы; шахталар стволдарын салудың тәсілдері мен технологиялық сұлбалары; көпірлік конструкцияларды жасау: қалыптық, арматуралық, бетондық жұмыстар; құрама конструкциялардың зауытта жасау; батқан және бұрғылау қадаларында, табиғи негізде іргетастар мен тіректерді салу; түрлі гидрогеологиялық жағдайларда қазаншұңқырларды өңдеу; уақытша қосалқы құрылыстар, орнығулар мен құрылысқа арналған мүліктік конструкциялар; гидроизоляция мен су бұрғышымен жүргінші бөлігін құру; су өткізгіш құбырларды, тірек қабырғаларын және басқа да шағын көліктік құры-лыстарды салу;  көпір құрылыстарын, үңгіртауларды жөндеу, қайта құру, қалпына келтіру, күшейту және пайдалану; уақытша ғимараттарды салу; қауіпсіздік техникасы конструк-циялар; гидроизоляция мен су бұрғышымен жүргінші бөлігін құру; су өткізгіш құбырларды, тірек қабырғаларын және басқа да шағын көліктік құрылыстарды салу; көпір құрылыстарын, үңгіртауларды жөндеу, қайта құру, қалпына келтіру, күшейту және пайдалану; уақытша ғимараттарды салу; қауіпсіздік техникасы ережелері.
Білімдер:
- көпірлерді, үңгіртаулар мен басқа қолдан жасалған құрылыстардың салуын ұйымдастыру қағидаттарын;
-көпірлер конструкциясын даярлаудың технологиясы мен ұйымдастыруын;
- көпірлер, үңгіртаулар мен көліктік құрылыстарды ұстау мен пайдаланудың ережелерін;
- құрылыс-монтаждық жұмыстарды қабылдау мен жасауға құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарын;
- үңгіртаулар, көпірлер мен көліктік құрылыстарды жөндеу, қайта құру, қалпына келтіру мен күшейту жөніндегі жұмыстар технологиясын;
- құрылыс, көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін;
-қолданыстағы үңгіртауларда жұмыс жасаудың тәртібін және қауіпісіздік техникасы ережелерін істеуі керек.
Іскерліктер:
- құрылыс жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес құрылыс-монтаждық жұмыс жасауды;
- Мемлекеттік стандарттар көрсеткішін, құрылыс нормалары мен ережелерін (ҚНмЕ) және басқа құжаттаманы пайдалануды;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемінің есептеуі мен өлшеуін орындауды;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындағанда қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы сақтану ережелерін сақтауды.

БК 1-6, 8-11
ПК 3.1.1-3.1.3,
3.1.5,3.1.6,3.1.8-
3.1.10, 3.1.13,
3.1.16, 3.1.17
СД.07
Строительство мостов, тоннелей и других искусственных сооружений.
Основные принципы строительства транспортных сооружений; проектная документация: проект организации строительства (ПОС), проект производства работ (ППР), технологические карты; погрузочно-разгрузочные и транспортные работы; технология и организация строительства тоннелей горным, щитовым, открытым и специальными способами; способы и технологические схемы сооружения стволов шахт; изготовление мостовых конструкций: опалубочные, арматурные, бетонные работы; заводское изготовление сборных конструкций; сооружение фундаментов и опор на естественном основании, погруженных и буровых сваях; разработка котлованов в различных гидрогеологических условиях; временные вспомогательные сооружения, обустройства и инвентарные конструкции для строительства; устройство проезжей части с гидроизоляцией и водоотводом; строительство водопропускных труб, подпорных стенок и других малых транспортных сооружений; ремонт, реконструкция, восстановление и усиление, эксплуатация тоннелей, мостовых сооружений; строительство временных зданий; правила техники безопасности.
Знания:
- принципы организации строительства мостов, тоннелей и других искусственных сооружений;
- технологию и организацию изготовления мостовых конструкций;
- правила эксплуатации и содержания мостов, тоннелей и транспортных сооружений;
- требования строительных норм и правил на производство и приемку строительно-монтажных работ;
- технологию работ по ремонту, реконструкции, восстановлению и усилению тоннелей, мостов и транспортных сооружений;
- правила техники безопасности при выполнении строительных, транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
- правила техники безопасности и порядок производства работ в действующих тоннелях.
Умения:
- осуществлять производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом строительства, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов;
- пользоваться Указателем государственных стандартов, строительными нормами и правилами (СНиПами) и другой документацией;
- выполнять замеры и расчеты объемов строительно-монтажных работ;
- соблюдать правила техники безопасности и противопожарной защиты при выполнении строительно-монтажных работ.

БҚ 1-6,8,11
КҚ 3.1.1,3.1.2,
3.1.6-3.1.11,
3.1.13-3.1.17
АП.08
Жол қозғалысының ережелері мен қауіпсіздігі.
Жол қозғалысының ережелері, жүргізушінің Кәсіптік сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психофизио-логиясының негіздері, жүргізушінің Кәсіптік әдеті. Жол-көлік оқиғалары: автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек, адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері, өмірге қауіпті жағдай-лар;  зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік, есірткі және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
-жол белгілері және оларды қолдану тәсілдері мен мағынасын;
-жол таңбасы және оған қойылатын талаптарды;
-жол қиылысынан өту ережесін;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін;
-көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды.
Іскерліктер:
-жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін  басшылыққа алуды;
-жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтауды;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
-жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беруді,
-ЖКО болған жағдайда  алғашқы дәрігерге дейінгі көмек корсетуді.
БҚ 1,4,6,7,8,9,10
КҚ 3.1.12,3.1.16,
3.1.20
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Таныстыру практикасы.
Кәсіпорын салаларының қызметі мен үлгілерді үйрену.
Іскерліктер
- кәсіпорынның үлгілері мен түрлерін,
-автомобиль жолдары мен  аэродромдарды пайдалану  мен құрылысын орындауды.
Дағдылар:
-таңдалған мамандық мамандарының қызметі туралы ұғымды меңгереді.
БҚ. 2,5,6,8
ӨО.02
Геологиялық практика.
Геология – іздеу жұмыстарын орындау дағдыларын еңбекпен өтеу.
Іскеріктер:
- геология – іздеу жұмыстарын орындау;
- инженерлік-геология лық зерттеулерді жүргізу кезінде құжаттарды құрастыру; әртүрлі тәсілдермен топырақ ерекшелігі мен құрамды анықтау;
- геологиялық тіліктер мен сызбаларды құрастыру;
Дағдылар:
- ашық су қоймаларында гидравликалық мінездерді анықтау;
- қорыстарды бекіту мөлшері мен топырақты су деңгейінің жасанды төмендету әдістерін анықтауды.
КҚ 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ӨО. 03
Геодезиялық практика.
Өрістік және камеральды жұмыстардың орындалу  дағдыларын еңбекпен өтеу.
Іскеліктер:
- тұрғылықты жердің топографиялық түсірілімі бойынша өрістік және  камеральды жұмыстарды орындауды.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптар мен жүйелердің түзетілуі мен  тексерілуі;
- топографиялық жоспарлардың түпнұсқасын құру мен өрістік өлшеулерді автоматтандыру үшін  компьютерлік және  спутниктік технологияны пайдалану;
- топографикалық жұмыстардың жаңашылдық әдістерін меңгеруді.
КҚ 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ӨО.04
Бөліну практикасы.
Бөліну жұмыстарын орындау дағдыларын еңбекпен өтеу, жол элементтерін бөлу үшін сызбаларды құрастыру
Іскерліктер:
- негізгі бөліну  жұмыстары мен дайындық жұмыстарын орындау;
- жол элементтерін бөлшектік бөлу үшін жұмыс сызбаларын құрастыру;
- құрылыс үдерісінде жол элементтерінің өлшемдері мен  ережесін сақтауға бақылауды іске  асыру.
Дағдылар:
- жер қыртысының,су қоймалары, жасанды құрылыстардың жоспарлы және жоғары бөлінуін  жүргізуде.
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ӨО 05
Жұмыс мамандығын игеруге практика
Нысандардың жобалану мен құрылысы кезіндегі негізгі технологиялық оталарды орындау дағдыларын еңбекпен өңдеу.
Іскерліктер:
- негізгі бөліну және дайындық жұмыстарын  орындау;
- жол элементтерін бөлшектік бөлу үшін жұмыс сызбаларын құрастыру;
-  құрылыс үдерісінде жол элементтерінің өлшемдері мен ережесін сақтауда бақылауды іске  асыру.
Дағдылар:
-  жер қыртысының, су қоймалары, жасанды құрылыстардың жоспарлы және жоғары бөлінуін  жүргізуге;
- өндірістік алаңдарда  құрылыс жұмысшыларының жұмысын  ұйымастыруда.
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
КП.00
Кәсіптік  практика
КП.01
Мамандықтың кәсібі бойынша  практика (технологиялық практика).
Жұмыс орындарында білім алушылармен орындалатын технологиялық, өндірістік ұғымдарды кеңейту мен  тереңдету;
Зерттелетін  технологиялық үдерістердің орны  мен рөлі туралы нақты ұғымның  өңделуі; Өндірістік жағдайда нақты міндеттерді шешу үдерісінде жалпы  дайындық кезінде алынған білімді қолдана білуді дамыту.
Іскерліктер:
-өндірістік жағдайда жалпы дайындық кезінде алынған білімді қолдану.
Дағдылар:
-негізгі технологиялық оталарды орындау.

БК 1-6,8,11
ПК 3.1.1,3.1.2,
3.1.6-3.1.11,
3.1.13-3.1.17
СД.08
Правила и безопасность дорожного движения.
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя.
Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожные знаки, их назначение и способы применения;
- дорожную разметку и требования предъявляемые к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способы постановки транспортного средства на стоянку;
- условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
БК 1,4,6,7,8,9,10
ПК 3.1.12,3.1.16,
3.1.20
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика.
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Умения:
- виды и типы предприятий, выполняющих строительство и эксплуатацию автомобильных дорог и аэродромов.
Навыки:
-представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности.
БК. 2,5,6,8
ПО.02
Геологическая практика.
Отработка навыков выполнения геолого – поисковых работ.
Умения:
- выполнять геолого-поисковые работы;
- составлять документацию при проведении инженерно-геологических обследований;
- определять состав и свойства грунтов различными способами;
- составлять геологические разрезы и схемы.
Навыки:
- в измерении гидравлических характеристик открытых водоемов;
- в определении методов искусственного понижения уровня грунтовой воды и меры закрепления плывунов;
- в определении гранулометрического состава грунтов.
ПК 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ПО. 03
Геодезическая практика.
Отработка навыков выполнения
полевых и камеральных работ.
Умения:
- выполнять полевые и камеральные работы по топографическим съемкам местности.
Навыки:
- проведения исследований, проверок и юстировок геодезических приборов и систем;
- использования компьютерных и спутниковых технологий для автоматизации полевых измерений и создания оригиналов топографических планов;
- в освоении инновационных методов топографических работ
ПК 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ПО.04
Разбивочная практика Отработка навыков выполнения разбивочных работ, составления чертежей для разбивки элементов дороги.
Умения:
- выполнять основные разбивочные работы и подготовительные работы;
- составлять рабочие чертежи для детальной разбивки элементов дороги;
- осуществлять контроль за соблюдением положения и размеров элементов дороги в процессе строительства.
Навыки:
- в проведении плановой и высотной разбивки земляного полотна, водоводов и искусственных сооружений.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ПО.05
Практика на освоение рабочей профессии
Отработка навыков выполнения основных технологических операций при проектировании и строительстве объектов.
Умения:
- выполнять основные разбивочные работы и подготовительные работы;
- составлять рабочие чертежи для детальной разбивки элементов дороги;
- осуществлять контроль за соблюдением положения и размеров элементов дороги в процессе строительства.
Навыки:
- в проведении плановой и высотной разбивки земляного полотна, водоводов и искусственных сооружений;
- в организации работы строительных рабочих на производственных участках.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.6.
3.1.10, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.18,
3.1.19
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по профилю специальности
(технологическая практика).
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
- выполнение основных технологических операций.

КҚ 3.1.11-3.1.13,
3.1.19
КП.02
Дипломалды практика, дипломдық жобаның орындалуы.
Оқыту үдерісінде білім алушылармен алынған практикалық дағдыларды жетілдіру мен жинақтау, жұмыстың озық технологиясымен,өндіріс экономикасы және еңбекті ұйымдастырумен танысу, таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыстарын білуге дағдылану, бастапқы мәліметтердің дипломдық жобаға дайындығы.
Іскерліктер:
- таңдаған мамандық бойынша  ұйымдастырушылық жұмысты;
Дағдылар:
- технологиялық үдерістер өндірісінде   қызметтегі талдау;
-жұмыс орындарын ұйымдастыру.
КҚ 3.1.7, 3.1.8,
3.1.14-3.1.20
Кесте 2. Базалық құзіреттер
Құзіреттер  коды
Базалық құзіреттер (БҚ)
БҚ 1
Еңбекке қолайлы жағдай тудыру
БҚ 2
Міндеттерді өз уақытында және сапалы түрде орындау
БҚ 3
Қызметті іске асыру құралдары мен оңтайландыру тәсілдерін қолдану.
БҚ 4
Анықталмаған жағдайда, өзіндік қызметке дайын болу.
БҚ 5
Әріптестермен өзара қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу.
БҚ 6
Білімін жоғарылатып, Кәсіптік өсуге дайын болу
БҚ7
Еңбек заңдарына сәйкес өзінің құқығын қорғай білу.
БҚ 8
Өндірістік тазалық пен өртке қарсы қауіпсіздікті, еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін, қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ 9
Бірінші медициналық көмек көрсете білу
БҚ 10
ҚР-ның заңнамасын және бекітілген  салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау.
БҚ 11
Өзінің қызметін жобалау және ұйымдастыру
3 Кесте. Кәсіптік құзіреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттер  (КҚ)
Орта буын маманы
1411013 «Құрылысшы-техник»
К.Қ 3.1.1. Құрылыс-монтажды жұмыстарды өндірістік жұмыстың жобасы сәйкес жұмыс сызбаларымен, нормативтік құжаттардың талаптарымен қамтамасыз ету.
К.Қ. 3.1.2. Жоба-конструкторлық, техникалық құжаттарды өңдеу.
К.Қ.3.1.3. Материалдар кедергісін және теория бойынша негізгі есептерді орындау.
К.Қ. 3.1.4. Магниттік тіркеу және қарапайым электрлердің негізгі параметрлерін шешу.
К.Қ. 3.1.5. Үңгіртауларды, көліктерді жөндеу, қайта өңдеу, құрылыста, жобалауды іздену кезінде геологиялық тексеру мен геодезиялық жұмыс жүргізу.
К.Қ.3.1.6. Бөліну жұмыстарын орындау.
К.Қ. 3.1.7. Әр түрлі тәсілдер бойынша үңгіртаулардан өту жұмысын ұйымдастыру.
К.Қ. 3.1.8. Бұрғылау жұмысты өткізу кезінде ұйымдық-техникалық шараларды өңдеу, қалыптастыру.
К.Қ. 3.1.9. Монтаждық бойлау құрылысы, қорғаныс тіректері, көпірлер конструкцияларын дайындауды қамтамасыз ету.
К5. 3.1.10. Су өткізу құбырлары мен көпірлер, көпірлердің өтілуі, көліктік қорғаныстың техникалық жағдайын тексеру кезіндегі жұмыстарды орындау.

ПК3.1.11-3.1.13,
3.1.19
ПП.02
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту
Умения:
- организаторская работа по избранной специальности
Навыки:
- анализ действующих на производстве технологических процессов,
- организация рабочих мест.
ПК3.1.7, 3.1.8,
3.1.14-3.1.20
Таблица 2 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Своевременное и качественное выполнение обязанностей;
БК 3
Использование наиболее рациональных способов и средств осуществления деятельности;
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК8
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
БК9
Оказание первой медицинской помощи;
БК10
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов
БК11
Планирование и организация своей деятельности;
Таблица 3 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
1411013
Техник-строитель
ПК 3.1.1. Обеспечивать строительно-монтажные работы в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов;
ПК 3.1.2 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию
ПК 3.1.3. Выполнять основные расчеты по теоретической механике и сопротивлению материалов.
ПК 3.1.4. Рассчитывать основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
ПК 3.1.5. Проводить геодезические работы и геологические обследования при изысканиях, проектировании, строительстве, реконструкции, ремонте мостов и тоннелей.
ПК 3.1.6. Выполнять разбивочные работы.
ПК 3.1.7. Организовывать работу по проходке тоннелей различными способами.
ПК 3.1.8. Разрабатывать организационно-технические мероприятия проведения буровзрывных работ.
ПК 3.1.9. Обеспечивать изготовление мостовых конструкций, сооружение опор, монтаж пролетных строений.
ПК 3.1.10. Выполнять работу по проверке технического состояния транспортных сооружений, мостовых переходов, мостов и водопропускных труб.

К.Қ. 3.1.11. Көтеру машиналарын және материалдардың шығындалған материалдық нормативтерін есептеу.
К.Қ. 3.1.12. Жол-құрылыс техникасын басқару.
К.Қ. 3.1.13. Өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау, жер қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
К.Қ. 3.1.14. Орындаушы ұжымның жұмысын ұйымдастыру.
К.Қ. 3.1.15. Қалыптаспаған оқиғаларды жұмыстарды жобалау негізіндегі жағдайларда дұрыс шешім қабылдай алу, өндірістік жұмыстарды дұрыс ұйымдастыру және жоспарлау.
К.Қ. 3.1.16. Техникалық жабдықтарды, көліктік құралдарды, энергетикалық құрылғыларды, механизацияның кішігірім көздерін, құрылыс машиналарын өнімді пайдалану.
Техникалық жүйелікті қатаң сақтай отырып жұмысты ұйымдастыру және бақылау.
Жерлерді қабылдау жұмыстары бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және материалдарды қаттап тастау.
Кәсіптік қызметте ақпараттық техниканы қолдану.
Қоршаған ортаны қорғау, өрт сөндіру қауіпсіздігін, еңбекті қорғауды сақтауды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 381-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру кодымен бейіні: 1400000 - Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы:                 1412000 - Құрылыс бұйымдары мен
құрастырылымдар өндірісі
Біліктілігі:               141209 3 - Техник - технолог
141210 3 - Металл-пластик өнімдерін жасау
және құрастыру шебері
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 3.1.11. Рассчитывать нормативы материальных затрат материалов и эксплуатации машин.
ПК 3.1.12. Управлять дорожно-строительной техникой.
ПК 3.1.13. Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности участка, оценивать эффективность производственной деятельности.
ПК 3.1.14. Организовывать работы коллектива исполнителей.
ПК 3.1.15. Планировать и организовывать производства работ, выбирать оптимальные решения при планировании работ в условиях нестандартных ситуаций.
ПК 3.1.16. Рационально использовать строительные машины, средства малой механизации, энергетические установки, транспортные средства, технологические оснастки.
Контролировать и организовывать работы с соблюдением строгой технологической последовательности.
Организовывать работу на участке по приемке и складированию материалов.
Использовать информационные технологии в профессиональной деятельности.
Обеспечивать соблюдение охраны труда, противопожарной безопасности, защиты окружающей среды.
Приложение 381
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 - Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1412000 - Производство строительных изделий и
конструкций
Квалификация: 1412093 - Техник–технолог
1412 10 3- Мастер по производству и монтажу металлопластиковых
конструкций
Форма обучения: очная

612
АА. 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіби дайындық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
2880
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП 07, АП 08) немесе арнайы пәндердің біреуінен (АП 07) емтихан және дипломдық жұмыс
****Бұл бағдарлама жалпы орта білім беру бағдарламасымен қатар қолданған жағдайда іске асырылады.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 386-қосымша
1412000 Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіби қарым – қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико – грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
-Мемлекеттік тіл
-Тілдің қоғамдағы міндеті
-Кәсіби лексиканың  мәні
-Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
-кәсіби лексиканы сауатты қолдана білу
-өзінің кәсіптік қызметінде қазақ тілінен білімін қолдана білуі қабілеті
-фонетикалық және графикалық қасиеттерін анықтау
-сөздердің мағынасын талдау
-негізгі синтаксистік құрылымдарды анықтау
-кәсіби бағытта (сөздікпен) мәтіндерді аудару және оқу үшін қажетті, лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру.
БҚ
1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП.01
Кәсіптікорыс тілі (орыс тілді емес топтардағы оқыту)
Орыс тілінің синтакисі.
Кәсіби қарым – қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико – грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
-Тілдің қоғамдағы міндеті
-Кәсіби лексиканың  мәні
-Орыс тілінің синтаксисі
-Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
-графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
-сөздердің мағынасын талдау;
-негізгі синтаксистік құрылымдарын анықтау;
БҚ
1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіби қарым – қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико – грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
- Тілдің қоғамдағы міндеті
-тіл ерекшеліктері және оның стилі
- Кәсіби лексиканың  мәні
- Мамандық бойынша терминологиялар
Іскерліктер:
-фонетикалық және графикалық қасиеттерін анықтау
-сөз мағынасын талдау
- негізгі синтаксистік құрылымдарды анықтау
-кәсіби сөйлеуде терминдерді қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Маманды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның денсаулығын қалыптастырудағы өмір салты. Әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық дене тәрбиесінің негізі. Дене және спорттық өзін – өзі жетілдіру негізі. Кәсіби қолданбалы ден тәрбиесі.
Білімдер:
-Қазақстан Республикасының «Дене тәрбиесі және спорт туралы» заңы.
-адамның әлеуметтік және кәсіби, жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі.
-салауатты өмір салтының негіздері,
-қозғалыс қызметінің әдістері,
-жүзу техникасы және түрлері,
- туристік дағдылар мен жабдықтау түрлері,
-спорт гигиенасының талаптары,
-Президенттік тест нормативтері.
Іскерліктер:
-өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін, денсаулықты нығайту үшін дене шынықтыру – сауықтыру әрекетін қолдану.
-жеңіл атлетика жаттығуларын орындау техникасын меңгеру,
-қысқа, орташа және ұзын қашықтықта жүгіру техникасын меңгеру,
-диск лақтыру, граната, техникасын меңгеру
-жүгіріп, орнынан, ұзындыққа секіру техникасын меңгеру ,
-допты лақтыру және допты алып жүруді меңгеру,
- доп беру және қабылдау тәсілін меңгеру,
-әртүрлі тәсілдермен шаңғыда қозғалу техникасын меңгеру,
-жүзу техникасын меңгеру,
-спорт гигиенасының талаптарын орындау,
- туристікдағдылар мен біліктерді көрсету,
-жырылған, жеңіл жарақат, дақ, болмашы жара болған кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету,
-өзін – өзі бақылау күнделігін жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Инженерлік графика
Техникалық графика негіздері.
сызба геометриясының және жобалаушы сызу негіздері. Машина құру сызбасының негізі:
бөлшектердің ажырайтын және ажырамайтын қосылысы, жұмыс сызбалары мен бөлшектер нобайлары, қосымша сызбалады құру және ресімдеу. Сызбалар. Ғимарат сызбасы, құрылыс сызбалары туралы жалпы мәлімет. Металды құрастырылымдар сызбасы. Компьютерлік графика негіздері.
Білімдер:
- сызба геометриясының және жобалаушы сызу негіздері, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының, машина құрылысы сызуының элементтері,
-құрастырымдық құжаттамасының біріңғай жүйесі
Іскерліктер:
-машиналық және қол графикасының сызбасын орындау,
-сызбаларды оқу және құру, стандартқа сай сызбалар, анықтамалық қолдану, сызба мен техникалық суреттің көмегімен өзінің ойын айту
- мамандық бойынша сызбалар мен сұлбаларды орындау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9

612
ПА. 00
Промежуточная аттестация
108
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 02, СД 07, СД08) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД 07).
****Реализация данной программы предусматривает одновременное получение общего среднего образования
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 386
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности: 1412000 -
Производство строительных изделий и конструкций
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- Государственный язык
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности
Умения:
- Грамотно использовать профессиональную лексику,
- быть способным применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 01
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения)
Синтаксис русского языка. Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
- синтаксиса русского языка,
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- особенности языка и его стили;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства
- толковать значение слов
- определять основные синтаксические конструкции
- употреблять в речи профессиональную терминологию
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические Основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- закон Республики Казахстана «О физической культуре и спорте»
- О роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека,
- основы здорового образа жизни,
- способы двигательной деятельности,
- виды и технику плавания,
- правила туристических навыков и виды снаряжений,
- требования спортивной гигиены,
- нормативы Президентского теста.
Умения:
- Использовать физкультурно-оздоровительную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей,
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений,
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции,
- владеть техникой метания диска, гранаты,
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места, с разбега,
- владеть способами ведения и броска мяча,
- владеть приемами подачи и приема мяча,
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами,
- владеть техникой плавания,
- выполнять требования спортивной гигиены,
- демонстрировать туристские навыки и умения,
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях,
- вести дневник самоконтроля.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная графика
Основы технической графики.
Основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Основы машиностроительного черчения: разъемных и неразъемные соединения деталей, рабочие чертежи и эскизы деталей, составление и оформление сборочных чертежей. Схемы.
Общие сведения о строительных чертежах, чертежах зданий.
Чертежи металлических конструкций.
Основы компьютерной графики.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения,
- единую систему конструкторской документации
Умения:
- выполнять чертежи в машинной и ручной графике,
- составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка
- выполнять чертежи и схемы по специальности
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9

КК2.1.1
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.4.1
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.7.1
КК 2.8.1
ЖКП  02
Техникалық механика
Механикалық теория негіздері: статика, статика аксиомасы, күш жүйесі, материалдар кедергісі; формасы өзгерген жағдайының түрлері: созылу (сығу), жылжу, бұрау, түзу бүгу, қиын деформация; беріктік есебі, машиналар мен механизмдер бөлшектері; машиналар мен механизмдер сызбасын кинематикалық құру және оқу; әртүрлі түрлерге түйіндеп берудің негізгі геометриялық есебінің өлшемдері.
Білімдер:
-теоретиялық  механиканы: статиканы, негізгі ұғымдар мен аксиомаларды,
-статиканың негізгі ережелерін, кинематика, динамика, жұмыс көрсеткіштерін анықтау әдісі, құралымдық материалдар қасиеті,
- күштің жазық және кеңістіктік жүйесі, олардың тепе – теңдігінің жағдайы, жазық фигураладың ауырлық орталығы,
-материалдардың механикалық сипаттамасы, қуат және деформация, жай деформация – созу және қысу, жылжыту мен жапыру,
-беріктік пен қаттылық есебі, беріктік теориясы.
Іскерліктер:
-жүктелу түрлері мен құралымдардың көлденең қимасының ішкі күш факторы,
-айналғыш кезіндегі строить эпюраны  құру,
- сығылған желіні тұрақтылыққа тексеру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.2
КК 2.2.2
КК 2.3.2
КК 2.4.2
КК 2.5.2
КК 2.6.2
КК 2.7.2
КК 2.8.2
ЖКП  03
Электроника негіздерімен жалпы электротехника электроэнергетика, электро-техника и электроника өнеркәсібінің алдына қойған міндеттері. Электрлік және магниттік тізбекті анықтау. Электр қуатын қабылдау (тұтыну) және көздері. Негізгі электрлік және магниттік шамасы. Электрлік және магниттік тізбе параметрлері. Тұрақты тоқ тізбегінің қарапайым есебі. Тізбекті әртүрлі түрлерге элементтерді қосу арқылы қайта жасау. Тұрақты тоқ көпірі. Тұрақты тоқтың сызықсыз тізбегі туралы ұғым. Сызықсыз элементтерді қолдану үлгісі. Магнитті тізбекті топтастыру. Магнитті тізбек элементтері. Магнитті тізбек элементтерінің сипаттамасы. Айнымалы тоқтың электрлі тізбегін топтастыру. Қуаттылық шамасы және оны көтеру тәсілдері. Айнымалы тоқ тізбегінің бірнеше көздерінің (қуаттың бірнеше көздері) күрделі есебінің түсінігі. Тізбек телімдерінің қуаттылығын және кернеулі тоқтарды анықтау. Айнымалы тоқтың көпфазалы жүйесі, үшфазалы электрлік тізбек. Үшфазалы электрлік тізбек есебінің түсінігі. Үшфазалы электрлік тізбек қуаттылығы. Айналушы магнит өрісі туралы ұғым. Сызықсыз элементтермен айнымалы тоқтың электрлік тізбегі туралы ұғым. Электротехникалық құрылғы. Электротехникалық құрылғы сызбасы мен топтасуы. Электронды құралдар. Әртүрлі жүйелерді қайта жасау өлшемдері. Трансформаторлардың қызмет жасау принцпі және құрылғы, тағайындамасы. Электрлі машиналар құрылғысы және жұмыс істеу принцпі. Тұрақты және айнымалы тоқ генераторлары. Бір фазалы және үш фазалы синхронды генератор. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғаушы күш. Тұрақты тоқтың қозғаушы күші. Асинхронды қозғалтқыш күш. Қолмен және автоматтық басқару аппаратурасы. Бақылаушылар. Электронды реле. Термо және фотореле.
Білімдер:
- электротехника негіздері,
- тұрақты тоқтың электрліктізбегі, ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбегі,
- электромагнит өрісінің негізгі сипаттамасы,
- тұрақты тоқтың негізгі заңдары: Кулон, Ом, Кирхгор, Джоул-Ленц,
- коммутацияның бірінші және екінші заңы,
- электр жабдығы: трансформаторлар, тұрақты тоқтың электр машиналары, электржетек.
-электроника негіздері, электронды құралдар,
Іскерліктер:
- электр тізбегінің есебін орындау,
- Кулон заңын қолдану,
- Гаусс теоремасын қолдану,
- тұрақты тоқ құрылғысының және берілген тізбек жұмысының шартына байланысты элементтер параметрлерінжинап алу, тұрақты тоқ есебін орындау,
-конденсаторды қосу және ажырату,
- индукциялы катушканы ажырату.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП  04
Материалтану
Металтанудың дамуы туралы қысқаша мәлімент. Құрылыс материалдары туралы жалпы мәлімет. Метал және қорытпаның  физикалық, химиялық,  механикалық және технологиялық  қасиеттері. Арматуралық болатты топтастыру, құрам қасиеті мен әртүрлі болатты таңбалау. Ерітінділер мен бетондарды таңбалау және қолдану, топтастыру. Бетон және темір бетон бұйымдарын жылу өңдеу мағынасы мен мәні.
Білімдер:
-материалдардың физико-химиялық қасиеті,
-материалдардың құрылуы мен механикалық қасиеті,
- қоспа, коррозия және коррозиядан қорғау әдістері,
- металлды емес құралымдық материалдар
Іскерліктер:
-негізгі құрылыс материалдарының  физико-химиялық қасиетін анықтау,
- пісіру жұмыстарын жүргізу,
-металлды кесу және дәнекерлеуді жасау,
-материалдарды қаттылыққа, қажулыққа, омырылғыштыққа, майысқақтыққа сынау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ОПД 02
Техническая механика
Основы теоретической механики: статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин;
чтение и составление кинематических схем механизмов имашин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
- теоретическую механику: статику, основные понятия и аксиомы,
- основные положения статики, кинематики, динамики, метода определения показателей работы, свойства конструкционных материалов,
- плоскую и пространственную систему сил, условия их равновесия, центр тяжести плоских фигур,
- механические характеристики материалов, напряжения и деформации, простые деформации - растяжение и сжатие, сдвиг и смятие,
- расчеты на прочность и жесткость, теория прочности.
Умения:
- определять виды нагружений и внутренние силовые факторы в поперечных сечениях конструкций,
- строить эпюры крутящих моментов,
- проводить проверку сжатых стрежней на устойчивость.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.2
ПК 2.7.2
ПК 2.8.2
ОПД 03
Общая электротехника с основами электроники
Задачи, поставленные перед электроэнергетикой, электротехнической и электронной промышленностью. Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Параметры электрических и магнитных цепей.
Расчет простой цепи постоянного тока Преобразование цепей с различными видами соединений элементов. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Примеры применения нелинейных элементов.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Коэффициент мощности и способы его повышения. Понятие о расчете сложных (с несколькими источниками питания) цепей переменного тока. Определение токов, напряжений и мощностей участков цепи. Многофазная система переменного тока, трехфазные электрические цепи.
Понятие о расчете трехфазной цепи. Мощность в трехфазной цепи. Понятие о вращающемся магнитном поле.
Понятие об электрических цепях переменного тока с нелинейными элементами.
Электротехнические устройства.
Классификация и схемы электротехнических устройств. Электронные приборы. Измерительныепреобра-зователи различных систем. Назначение, устройство и принцип действия трансформаторов.
Принцип действия и устройство электрических машин. Генераторы постоянного и переменного тока. Однофазные и трехфазные синхронные генераторы. Двигатели постоянного и переменного тока. Двигатели постоянного тока. Асинхронные двигатели.
Аппаратура ручного и автоматического управления.
Контролеры. Электронные реле. Реле напряжения. Термо- и фотореле.
Знания:
- основы электротехники,
- электрические цепи постоянного тока, однофазные цепи переменного тока, трехфазные цепи,
- основные характеристики электромагнитного поля,
- основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца,
- первый и второй закон коммутации,
- электрооборудование: трансформаторы, электрические машины постоянного тока, электропривод.
- основы электроники, электронные приборы,
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей,
- применение закона Кулона,
- применение теоремы Гаусса,
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока, уметь выполнять расчеты постоянного тока,
- заряжать и разряжать конденсатор,
- отключать индуктивную катушку.
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД 04
Материаловедение
Краткие сведения о развитии металловедения.
Общие сведения о строительных материалах.
Физические, химические, механические и технологические свойства металлов и сплавов.
Классификация арматурных сталей, состав свойства и маркировка различных сталей. Классификация, применение и маркировка бетонов и растворов. Сущность и значение тепловой обработки бетонных и железобетонных изделий.
Знания:
- физико-химические свойства материалов,
- строение и механические свойства материалов,
- сплавы, коррозию и методы защиты от коррозии,
- неметаллические конструкционные материалы
Умения:
- определять физико-химические свойства основных строительных материалов,
- производить сварочные работы,
- производить резку и пайку металлов,
- испытывать материалы на твердость, усталость, хрупкость, перегиб
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9

КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.3
ЖКП  05
Мемлекеттік тілде ісқағаздарын  жүргізу
Пән, курстың міндеті мен мақсаты
-кіріс және шығыс корреспонденцияны тіркеу
-құжаттардың функциясы және құру тәсілі.
- құжаттарды ресімдеу ережесі, құрылымдық бөлімдері, тағайындалуы, таратылуы, топтастырылуы.
Өкімдік – ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеудің бірыңғайланған жүйесі: түсінігі, сипаттамасы, топтамасы, ресімдеу ерекшеліктері. (ҰӨҚ)
Құжаттардың басқа түрлері
Құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ҚҚМЖ), құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағымымен, олардың түрлерімен; тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс жүргізуді компьютерлеу: мағынасы, міндеттері, болашағы, құамдық бөліктері, ұйымның негізгі принцптері, ДЭКМ құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
-пән, курстың міндеті мен мақсаты
- кіріс және шығыс корреспонденцияны тіркеу
-құжаттардың функциясы және құру тәсілі.
- құжаттарды ресімдеу ережесі, құрылымдық бөлімдері, тағайындалуы, таратылуы, топтастырылуы.
- өкімдік – ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеу ерекшеліктері, сипаттамасы, топтамасы, түсінігі. (ҰӨҚ)
Құжаттардың басқа түрлері
Құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ҚҚМЖ) Іс жүргізуді компьютерлеу:
мағынасы, міндеттері, болашағы, құамдық бөліктері, ұйымның негізгі принцптері, ДЭКМ құжаттаманы ресімдеу.
қызметтік хат құру әдісін, құжаттардың топтамасы мен қозғалысын, кіріс және шығыс құжаттарды тіркеу, құжаттарды сақтау, ресімдеу, мұрағатқа тапсыру,
Іскерліктер:
- Өкімдік – ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеудің бірыңғайланған жүйесі: түсінігі, сипаттамасы, топтамасы, ресімдеу ерекшеліктері. (ҰӨҚ)
- құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағымымен, олардың түрлерімен; тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау.
-деректемелерді, дұрыс орналастыру және толтыру, қызметтік хат құру, істер номенклатурасын, индекстеу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП 06
Құрылыс өндірісінің негізі
Ғимараттар мен үймәреттер құрастырылымдары: жалпы мәлімет, өнеркәсіптік  және азаматтық ғимараттар құрылымдық бөлімін шешу, құрылыс жылу техникасының негізі, ғимараттың құрастырылымдық және сүйеніштік жүйесіне салмақ түсіру, Құрылыс құрастырылымдарының негізгі есебі: құрылыс құрастырылымдарын жобалаудың негізгі ережесі, бірінші және екінші топтаманы   топтастыру жүктемесінің жеке жағдайы бойынша құрылыс құрастырылымдарының есебі ұғымы, жүктеу және ықпал жасау, нормативтік және есептік жүктемелер, құрылыс құрастырылымдарының негізгі есебі, құрылыс құрастырылымдарын бірігіп құрастыру және есебі, иілімге, сығылуға жұмыс істейтін, іргетас, іргетастыорналастыру  тереңдігі, іргетас етегінің өлшемін бөлу.
Құрылыс өндірісінің негізі: Құрылыс өндірісінің құрылымы мен мазмұны, құрылыс өндірісінің нормативті және жобалық құжаттама, құрылыс жүгін тасу, түпті өңдеу әдістері мен тәсілдері, жер жұмысының өндірісі,жер ғимаратының өлшемін анықтау, қадау жұмысының өндірісі, дайын тіректерді батыру тәсілі, толтырмалы тірек құрылғысы, тасты жұмыс, қалау түрлері, байламалы жіктер жүйесі, тас қалаушының еңбек және жұмыс орнын ұйымдастыру, бетонды және темір бетонды жұмыстар, шегендеп бекіту түрлері, арматуралық жұмыстар, бетон қоспасының күтімі және тығыздалуы, қалау, дайындау принцптері, қысқы уақытта бетондау тәсілі, құрылыс құрастырылымдар монтажы үрдісінің технологиясы, монтажды көтергішті таңдау, темір бетон және металды құрастырылымдардың ерекшеліктері, металды пластикалық құрастрылымдар және ғимараттарды тез тұрғызатын монтажды үрдістердің технологиясы,ағаш, қаңқа – панелді үйлер құрастырылымдары және ағаш желімінен жасалған ұзына бойлы құрастырылымдарға салмақ түсіретін монтаж, бүркеп жабу құрылғы үрдісінің  технологиясы,
еден құрылғысы, сылақ және өңдегіш жұмыстары, майлау, түсқағаз және әйнектеу жұмыстары, құрылысты ұйымдастырудың негізгі принцптері, құрылыстағы күнтізбелік жоспарлау туралы жалпы мәлімет, құрылыстың бас жоспары, қоймалардың объект ішінде ұйымдасуы.
Білімдер:
- ғимараттың негізгі конструктивтік элементтері,
-азаматтық және өнеркәсіптік ғимараттар,
- құрылыс бұйымдары мен конструкцияларының таңбалануы және негізгі қасиеттерін,
- қазіргі заманғы ғимараттың конструктивті шешімі,
-бас жоспардың  масштабының орындалуы,
- жер телімдерінің бас жоспарын оқу,
- бас жоспарлардағы шартты белгілер,
- ғимараттың  инженерлі-техникалық  жабдығы,
-  инженерлік жабдықтың құрылыс элементі,
Құрылыс конструкцияларын құрастыру
-құрылыс конструкцияларын есептеу әдісі
- іргетасы мен негізін, құрылыс конструкцияларын жобалау үшін нормативті-техникалық құжаттама;
- есептік сызбаны құру ережесі;
- есептік жүктемеден ішкі күшті анықтау әдісі;
- жүк салмағы конструкциясының жұмысын;
- материалға байланысты   конструкция жұмысының ерекшеліктері;
- құрылыс материалдарының беріктігі мен деформациялық сипаттамасы болат, бетон, арматура, ағаш, тас қалау);
-құрылыс конструкциялары есебінің негізі.
Іскерліктер:
- құрылыс сызбаларын оқу,
-конструктивті сызба мен ғимараттың аумақты өлшемдерін жұмыстық сызба бойынша анықтау
- іргетастың конструктивті сызбасын таңдау,
- мемлекеттік стандарттарды және құрылыс конструкциялары  тізімдемесін қолдану,
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың негізгі жоспарын жобалау
- конструкцияларды есептеу және жобалау,
- конструкцияға әсер етуші жүктемені есептеу;
- конструкция сызбасына қарап, конструкцияның есептік сызбасын құру
- салмақ түсетін конструкция қабілетін тексеру;
- қосымша жүктемеден қиылған элементті жинап алу;
- конструкция элементтерінің бірігу есебін орындау;
-құрылыс – құрастыру жұмыстарының өндірісін қамтамасыз ету,
- жер қазу ғимаратын салу кезінде жердің үстіңгі қабатының нығыздануы коэффициентін анықтау,
- құрылыс материалдары мен конструкцияларын қаттап тастау және қабылдау бойынша жұмысты ұйымдастыру
- монтажды темір бетон бұйымдарының сапасын бағалау,
- тас қалау сапасын және тас ғимаратын салу бойынша жұмыстардың орындалуын қабылдануын бақылау,
- бақылау – өлшеу құралдарымен жұмыс істеу,
- нормативті құжаттамамен жұмыс істеу,
- мемлекеттік стандарттарды құрылыс конструкцияларына қолдану,
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9

ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.3
ПК 2.7.3
ПК 2.8.3
ОПД 05
Делопроизводство на государственном языке
предмет, цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распоряди-тельной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
- предмет, цели и задачи курса;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- другие виды документов;
- Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов,
- регистрацию входящей и исходящей корреспонденции, хранение, оформление, передачу дел в архив
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы:
на ПЭВМ.
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать.
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД 06
Основы строительного производства
Конструкции зданий и сооружений: общие сведения, конструктивные решения частей гражданских и промышленных зданий, основы строительной теплотехники, несущий остов и конструктивные системы зданий,
Основы расчета строительных конструкций: основные положения проектирования строительных конструкций, понятие о расчете строительных конструкций по предельным состояниям первой и второй группы класс-сификация нагрузок, нагрузки и воздействия, нормативные и расчетные нагрузки, основы расчета строительных конструкций, работающих на сжатие и на изгиб, расчет и конструирование соединений строительных конструкций, фундаменты, глубина зало-жения фундаментов, распределение размеров подошвы фундаментов.
Основы строительного производства: содержание и структура строительного производства, нормативная и проектная документация строительного производства, транспортирование строительных грузов, способы и методы разработки грунта, производство земляных работ, определение размеров земляного сооружения, подсчет объемов работ, производство свайных работ, устройство набивных свай, способы погружения готовых свай, устройство набивных свай, устройство сборных и монолитных ростверков, каменные работы, разновидности кладки, системы перевязки швов, организация рабочего местаитруда каменщика, бетонные и железобетонные работы, виды опалубки, арматурные работы, организационные принципы приготовления, укладки, уплотнения и ухода за бетонной смесью, сроки распалубливания, способы бетонирования в зимнее время, технология процессов монтажа строительных конструкций, выбор монтажного крана, особенности монтажа железобетонных и металлических конструкций, технология процессов монтажа быстровозводимых зданий и металлопластиковых конструкций, технология строительства деревянных домов каркаснопанельной конструкции и монтажа несущих большепролетныхконструкций из клееной древесины, технология процессов устройства изоляционных покрытий, технология процессов устройства кровельных покрытий, устройство полов, штукатурные и облицовочные работы, малярные, обойные и стекольные работы, основные принципы организации строительства, общие сведения о календарном планировании в строительстве, строительный генеральный план, организацияприобъектных складов.
Знания:
- основные конструктивные элементы зданий,
- гражданские и промышленные здания,
- основные свойства и маркировку строительных изделий и конструкций,
- современные конструктивные решения зданий,
- масштабы выполнения генеральных планов,
- читать генеральные планы участков,
- условные обозначения на генеральных планах,
- инженерно-техническое оборудование зданий,
- строительные элементы инженерного оборудования,
- монтаж строительных конструкций
- методику расчета строительных конструкций - нормативно-техническую документацию для проектирования строительных конструкций, оснований и фундаментов;
- правила построения расчетных схем;
- методику определения внутренних усилий от расчетных нагрузок;
- работу конструкций под нагрузкой;
- особенности работы конструкций в зависимости от материалов;
- прочностные и деформационные характеристики строительных материалов (стали, бетона, арматуры, древесины, каменной кладки);
- основы расчета строительных конструкций.
- Умения:
- читать строительные чертежи,
- определять по рабочим чертежам габаритные размеры зданий и конструктивную схему
- выбирать конструктивную схему фундамента,
- пользоваться государственными стандартами и каталогами на строительные конструкции,
- проектировать генеральные планы промышленных предприятий
- рассчитывать и проектировать конструкции,
- подсчитывать нагрузки, действующие на конструкции;
- по конструктивной схеме построить расчетную схему конструкции
- проверять несущую способность конструкций;
- подбирать сечение элемента от приложенных нагрузок;
- выполнять расчеты соединений элементов конструкции;
- обеспечивать производство строительно-монтажных работ,
- определять коэффициент уплотнения грунтов при возведении земляных сооружений,
- организовывать работу по приемке и складированию строительных материалов и конструкций
- оценивать качество монтажа железобетонных изделий,
- контролировать качество каменной кладки и приемки выполнения работ по возведению каменных сооружений,
- работать с контрольно-измерительными приборами,
- работать с нормативной документацией,
- пользоваться государственными стандартами на строительные конструкции,
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9

КК2.1.1
КК 2.1.7
КК 2.2.1
КК 2.2.7
КК 2.3.1
КК 2.3.7
КК 2.4.1
КК 2.4.7
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.6.7
КК 2.7.1
КК 2.7.7
ЖКП 07
Жылу техника және термодинамика негіздері
Термодинамиканың негізгі ұғымдары. Негізгі заңдары мен газдардың мінсіз жағдайы, олардың жылу сыйымдылығы. Термодинамиканың бірінші заңы. Термодинамиканың екінші заңы. Бу мен газдың кедергісі мен өтуі. Энергетикалық  қондырғы және жылу қозғалтқышының мінсіз циклі. Жылу беру негіздері. Жанармай және жану үрдісі. Қазандық қондырғы.
Білімдер:
- Термодинамиканың негізгі заңдары, заттардың негізгі теңдігі, термодинамиканың бірінші және екінші заңдарын біріккен формуласы, термодинамика ның жеке заттық қасиеттері. Термодинамикалық есептің химиялық жүйеге әсер етуі, жылу шығару заңы және жылу алмасуды анықтау мен негізгі ұғымы.
Іскерліктер:
Зат жағдайының формуласы, термодинамиканың бірінші заңының күрделі ашық жүйенің жалпы түріндегі формуласы, термодинамикалық жүйенің ағыны үшін термодинамика заңының 1 – ші формуласы, термодинамика заңының 2 – математикалық формуласы, конвективті жылу алмасу формуласы, газ жағдайының параметрін анықтау, жұмысын, жылдамдығын және газ өту үрдісіндегі шығынды анықтау, термодинамика мен жылу техниканың негізгі заңдарын кәсіби қызметте қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП 08
Стандартизация негіздері, метрология  жәнеөнімді сертификаттау
Метрология және техникалық негізгі өлшемдер; калибр және кіру рұқсаты; өлшемдерді өлшеу үшін құралдар; Кіру және түсу; автоматтық бақылау жүйесі; электрлік өлшемдер; электрлік шама өлшемі мен негізгі түсінігі; электронды реттеуші және сандық өлшеу құралдары; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу.
Білімдер:
-метрология, стандарттау және  сертификаттау анықтамасы мен негізгі ұғымдары,
- жалпы техникалық және әдістемелік – ұйымдастыру стандарттар жүйесінің негізгі ережелері,
- сапа жүйесінің құжаттамасы,
- өнім сапасын көтеру жолдары,
-шама эталоны
Іскерліктер:
- өндіріс қызметіндегі серификаттау, және стандарттау, метрологияның негізгі ережелерін қолдану негізінде әрекет етуші нормативтік базаға сәйкес техникалық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу,
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдау және оларды қолдана білу,
- сапа жүйесінің құжаттамасын қолдану,
- үрдіс пен өнімнің негізгі түріне нормативті құжаттардың талаптарын қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.5
КК 2.2.5
КК 2.3.5
КК 2.4.5
КК 2.5.5
КК 2.6.5
КК 2.7.5
КК 2.8.5
ЖКП  09
Компьютерлік технологиялар
Қазіргі заман компьютері және олардың сипаттамасы. Операциялық жүйені анықтау мен негізгі ұғымдар. Операциялық жүйе командасы. Сервистік бағдарлама. Антивирустық бағдарламалар (типтері, қолданылуы, құрылуы). Кеңселік бағдарламалар. ОС Windows; мәтіндік редактор Microsoft Word; электрондық кесте Excel; дерекқор; компьютерлік желілер; Графикалық редактор AutoCad;
ЭЕМ курстық жобалауда қолдану; жұмыс орындарын автоматтандыру.
Білімдер:
-автоматтандырылған ақпараттарды өңдеу,
-негізгі ұғымдарды, технологияны,  электронды-есептеу машиналарын және есептеу жүйелерінің жалпы дербес құрамы,
-есептеу техникасын бағдарламалық қамтамасыз ету, операциялық жүйе және қабықша,
- ақпаратты беру және сақтау, іздеуді жөндеу, орналастыруды ұйымдастыру,
-рұқсат етілмеген мүмкіндіктен ақпаратты қорғау,
- ақпаратты қорғаудың вирусқа қарсы амалы.
-мәтіндік  процессорлар, электронды кестелер, базалық мәліметтерді басқару жүйесі, графикалық редактор, автоматтандырылған жүйе
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалық ұамтамасыз етуді қолдану,
- компьютерлік және телекоммуникацялық құралдардықолдану.

ПК 2.1.1.
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.7
ПК 2.4.1
ПК 2.4.7
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.6.7
ПК 2.7.1
ПК 2.7.7
ОПД 07
Основы термодинамики и теплотехники
Основные понятия термодинамики. Основные законы и состояния идеальных газов, их теплоемкость. Первый закон термодинамики. Второй закон термодинамики. Истечение и дросселирование газов и паров. Идеальные циклы тепловых двигателей и энергетических установок. Основы теплопередачи. Топливо и процессы горения. Топочные устройства. Котельные установки.
Знания:
- основные законы, термодинамики, основные уравнения вещества, объединенные выражения первого и второго законов термодинамики термодинамические свойства индивидуальных веществ.Методы расчета термодинамических свойств химически реагирующих систем, основные понятия и определения теплообмена, законы теплового излучения
Умения:
- уравнения состояния вещества, уравнение первого закона термодинамики для сложной открытой системы в общем виде, уравнение 1-го закона термодинамики для проточной термодинамической системы, математическое выражение 2-го закона термодинамики, уравнения конвективного теплообмена. Определения параметров состояния газов, определения работы, скорости и расхода газа в процессе истечения, использования в профессиональной деятельности основных законов термодинамики и теплотехники.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД 08
Основы стандартизации, метрологии и сертификации продукции
Метрология и основы технических измерений; калибры и допуски; средства для измерения размеров; допуски и посадки; система автоматического контроля; электрические измерения; основные понятия и меры электрических величин; регулирующие электронные и цифровые измерительные приборы; измерение электрических и неэлектрических величин.
Знания:
- основные понятия и определения метрологии, стандартизации и сертификации,
- основные положения систем общетехнических и организационно-методических стандартов,
- документацию систем качества,
- пути повышения качества продукции,
- эталоны величин
Умения:
- оформлять технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой на основе использования основных положений метрологии, стандартизации и сертификации в производственной деятельности,
- правильно выбирать измерительные средства и пользоваться ими,
- применять документацию систем качества,
- применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.5.5
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.8.5
ОПД 09
Компьютерные технологии
Современные компьютеры и их характеристики. Основные понятия и определения операционной системы. Команды операционной системы. Сервисная программа. Антивирусные программы (типы, применение, установка). Офисные программы.
ОС Windows; текстовый редактор MicrosoftWord; электронная таблица Excel; базы данных;
компьютерные сети; графический редактор AutoCad;
использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
Знания:
- автоматизированную обработку информации,
- основные понятия, технологию, общий состав персональных электронно-вычислительных машин и вычислительных систем,
- программное обеспечение вычислительной техники, операционные системы и оболочки,
- организацию размещения, обработку поиска, хранения и передачи информации,
- защиту информации от несанкционированного доступа,
- антивирусные средства защиты информации.
- текстовые процессоры, электронные таблицы, системы управления базами данных, графические редакторы, автоматизированные системы
Умения:
- Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности, применять компьютерные и телекоммуникационные средства.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.6
КК 2.2.6
КК 2.3.6
КК 2.4.6
КК 2.5.6
КК 2.6.6
КК 2.7.6
КК 2.8.6
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Құрылыс материалдарының жалпы технологиясы
Физикалық қасиеттері. Механикалық қасиеттері. Тау жыныс  және тау жыныс түзуші минералдар. Өндіру және кенсіз шикізатты қайта өңдеу. Құрылыс ағашы. Табиғаттағы тас материалдар. Керамикалық материалдар. Шыны және шыны кристалдық материалдар. Минералды тұтқыр зат: Әуе және гидравликалық зат. Жасанды тас материалдары: Бетондар, ерітінділер, құрама темір бетон құрастырылымдары, силикатты және гипстік материалдар мен бұйымдар, таскендір цемент бұйымдары, битумдық және  қарамайлы  тұтқыр заттар мен олардың негізінде материалдар, полимерлік құрылыс материалдары, жылылықты оқшаулайтын және  акустикалық материал, лак және бояу жасау материалдары.
Білімдер:
- құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері,
- кенсіз шикізат түрлері,
- құрылыс керамикасын, керамикалық тастар мен  плиткаларды, керамикадан санитарлық-техникалықбұйымдар,
- бейорганикалық бырыстырғыш заттар және олардың негізіндегі бұйымдар,
- бетондар және құрылыс ерітіндісі,
- жылу өткізбейтін және акустикалық материалдар мен бұйымдар,
- жұмсақ жабындық материалдар,
- құрылыс материалдары және полимер негізіндегі бұйымдар, полимерлік герметика,
- құрылыс  материалдары  және шыныдан жасалған бұйымдар.
Іскерліктер:
- материалдың негізгі өлшемдерін анықтау,
- құрылыс қоспаларымен жұмыс істеу,
-кентассыз шикізат түрлерін айыра білу,
- бейметалл құрылыс бұйымдары өндірісінің үйлесімді технологиялық сызбасын таңдау
- таңдап алынған технологиялық құралдың пайдалылығын негіздеу
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.3
КК 2.1.7
КК 2.2.3
КК 2.3.3
КК 2.3.7
КК 2.4.3
КК 2.5.3
КК 2.6.3
КК 2.6.3
КК 2.7.3
КК 2.7.7
КК 2.8.3
АП  02
Құрылыс бұйымдары мен құрылымдарының  өндірісіндегі механикалық жабдықтар
Материалдарды майдалау үшін құрал – жабдықтар: уатқыш, талқандайтын материалды сығу, конустық уатқыш, соқпалы қызметтегі уатқыш, дестелеуіш уатқыш, айналма. Материалдарды сұрыптау үшін машина. Дамылсыз және үздіксіз әрекеттегі ұсақтағыш аспап. Бекітпе, құю құрылғысы, қоректендіруші, мөлшерлеуіштерді топтастыру және жалпы мәлімет.
Уатқыш – іріктеу зауыттары мен қондырғысы: зауыттарды топтастыру, құрал – жабдықтарды құрастыру және таңдау. Ауаны шаң мен газдан тазарту үшін аппарат. Формаларды топтастыру, темір бетон бұйымдарын дайындау үшін формалар. Бетон қоспасын тығыздау үшін тербелмелі құрал жабдық.
Білімдер:
- механикалық жабдықтардың әрекет ету құрылғысы мен қағидаты,
-механикалық құрылғыны пайдалану ережесі,
- қазіргі заманғы машиналар мен жабдықтардың конструкциясы және  техникалық сипаттамасы,
-механизмдер мен жабдықтардың кинематикалық сызбасы
Іскерліктер:
-берілген параметр және техникалық мінездемесі бойынша таңдап алуды жүргізу,
-механикалық жабдықтың алдын ала қарау жүргізу,
-механикалық жабдық жұмысын бақылау.

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
ПК 2.6.6
ПК 2.7.6
ПК 2.8.6
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Общая технология строительных материалов
Физические свойства. Механические свойства. Горные породы и породообразующие минералы. Добыча и переработка нерудного сырья. Строительная древесина. Природные каменные материалы. Керамические материалы. Стекло и стеклокристаллические материалы. Минеральные вяжущие вещества: воздушные и гидравлические вещества. Искусственные каменные материалы: бетоны, растворы, сборные железобетонные конструкции, силикатные и гипсовые материалы и изделия, асбестоцементные изделия, битумные и дегтевые вяжущие вещества и материалы на их основе, полимерные строительные материалы, теплоизоляционные и акустические материалы, лакокрасочные материалы.
Знания:
- основные свойства строительных материалов,
- виды нерудного сырья,
- строительную керамику, керамические камни и плитки, санитарно-технические изделия из керамики,
- неорганические вяжущие вещества и изделия на их основе,
- бетоны и строительные растворы,
- теплоизоляционные и акустические материалы и изделия,
- мягкие кровельные материалы,
- строительные материалы и изделия на основе полимеров, полимерные герметики,
- строительные материалы и изделия из стекла.
Умения:
- определять основных параметров материалов,
- работать со строительными смесями,
- различать виды нерудного сырья,
- выбирать оптимальную технологическую схему производства неметаллических строительных изделий
- обосновывать целесообразность выбранного технологического оборудования
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.3.7
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.3
ПК 2.6.7
ПК 2.7.3
ПК 2.7.7
ПК 2.8.3
СД 02
Механическое оборудование производства строительных изделий и конструкций
Оборудование для измельчения материалов: дробилки, разрушающие материал сжатием, конусные дробилки, дробилки ударного действия, валковые дробилки, бегуны. Машины для сортировки материалов.
Мельницы периодического и непрерывного действия. Общие сведения и классификация затворов, засыпные устройства, питатели, дозаторы.
Дробильно-сортировочные заводы и установки: классификация заводов и установок, подбор и компоновка оборудования.
Аппараты для очистки воздуха и газов от пыли.
Формы для изготовлении железобетонных изделий, классификация форм.
Вибрационное оборудование для уплотнения бетонных смесей
Знания:
- устройство и принцип действия механического оборудования,
- правила эксплуатации механического оборудования,
- конструкции и технические характеристики современных машин и оборудования,
- кинематические схемы механизмов и оборудования
Умения:
- производить подбор механического оборудования по заданным параметрам и техническим характеристикам,
- проводить профилактический осмотр механического оборудования,
- контролировать работу механического оборудования.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.8
КК 2.2.8
КК 2.3.8
КК 2.4.8
КК 2.5.7
КК 2.5.8
КК 2.6.8
КК 2.7.8
КК 2.8.7
КК 2.8.8
АП  03
Құрылыс бұйымдары мен құрылымдардың жылу техникалық жабдықтары
Материалдарды жылумен өңдеу және кептіру  үшін құру, термоылғалдылықпен өңдеу және метал емес құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдарын  күйдіру; жылу техникалық жабдық жұмысының тәртібі және қызмет ету принцпі, қондырғысы.
Білімдер:
- техника негіздері,
- термодинамика заңы,
- жылу үрдістері және температураны бағалау әдістері,
- отынның жану негізі
- бейметалл құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын күйдіру және кептіру үрдістері,
- жылу техникалық жабдық жұмысының әрекет ету қағидаты мен құрылғысы,
- жылу техникалық жабдықтар жұмысының тәртібі.
Іскерліктер:
-термодинамика заңын қолдану,
-электрлік өлшемдерді орындау,
- жылу техникалық есептерді орындау.
- жылу техникалық есептерді жылу алмастырғы аппараттарында жасау,
-дүркін – дүркін және тоқтаусық әрекет ету жылу техникалық есебі қондырғысын шығару.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.1
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.4.1
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.7.1
КК 2.8.1
АП  04
Технологиялық үрдістерді автоматтандыру
Өндірістік үрдістерді автоматтандырудың жалпы сұрақтары. Дәнекерлеу үрдісінің технологиялық автоматтануы.
Технологиялық нысандар мен қондырғылардың жалпы зауыттық автоматтануы. Технологиялық үрдістерді басқару жүйесін автоматтандыру (ТҮБЖА). Техникалық құралдар және қосалқы жүйе ТҮБЖА.
Бағдарламалық басқарумен автоматты манипулятор (өнеркәсіптік роботтар)
Білімдер:
-технологиялық  параметрлерді бақылау тәсілінің түрі,
- кішігірім процессор жүйесін құру қағидаты мен құрылымы,
- өндірістің автоматтану үрдісі
Іскерліктер:
- технологиялық параметрлерді өлшеуді шығару,
- есептеу техникасымен жұмыс істеу,
-технологиялық үрдістерді басқару,
- өндірісті автоматтандыру облысындағы техникалық білімді қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.8
КК 2.2.8
КК 2.3.8
КК 2.4.8
КК 2.5.8
КК 2.6.8
КК 2.7.8
КК 2.8.8
АП 05
Өндіріс жоспарын ұйымдастыру
Құриндустриясы экономикасының ерекшеліктері; кәсіпорын кәсіпкерліктің материалды қоры және нысан ретінде; кәсіпорын формалары; кәсіпорын қызметінің технико – экономикалық көрсеткіштері және оның құрылымдық бөлімшелері; еңбек өнімділігі және материалдық ресурстар; жалақыны ұйымдастыру; өндіріс шығыны; маркетинг; бағаны қалыптастыру; табыс, пайдалылық;өнімнің
бәсекеге қабілеттілігі, кәсіпорын қаржысы; қаржылық, несиелік және басқа да мекемелермен өзара байланыс; салық жүйесі;  өндірістік кәсіпорын қызметкерлері; кәсіпорын қоры және оның айналымы; кәсіорынды басқару; алғашқы өндірістік ұжымды басқарудың педагогика – психологиялық негізі; басқару шешімдерін қабылдау; ұжым қызметін жоспарлау; ұйымдастырушылық міндетінің шешімі; басшының ұжыммен өзара қарым – қатынасы; еңбекті ұйымдастыру бойынша басшының жұмыстағы жеке техникасы.
Білімдер:
- кәсіпорынның ұйымдық – құқықтық формалары,
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорлары, негізгі өндірістік  қорларды бағалау түрлері,
- айналым қорлары,
- еңбек өнімділігі,
-жалақы есебі,
-өзіндік құнды арзандатудың негізгі бағыттары,
-өндіріс шығыны түсінігі,
- кәсіпорын кірісі,
- пайда және тиімділік,
- баға белгілеу,
- ҚР салық салу жүйесі
Іскерліктер:
- кәсіпорын  қызметінің негізгі  экономикалықкөрсеткіштерін есептеу,
- кәсіпорынның материалды – техникалық дамуын жоспарлау,
- кәсіпорынның кірісін, пайдасын, тиімділігін жоспарлау
-жалақыны есептеу

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.7.8
ПК 2.8.7
ПК 2.8.8
СД 03
Теплотехническое оборудование производства строительных изделий и конструкций
Тепловая обработка материалов и установки для сушки, термовлажностной обработки и обжига неметаллических строительных изделий и конструкций; устройство, принцип действия и режим работы теплотехнического оборудования
Знания:
- основы теплотехники,
- законы термодинамики,
- тепловые процессы и методы оценки температуры,
- основы горения топлива
- процессы сушки и обжига неметаллических строительных изделий и конструкций,
- устройство и принцип действия работы теплотехнического оборудования,
- режим работы теплотехнического оборудования.
Умения:
- пользоваться законами термодинамики,
- выполнять электрические измерения,
- выполнять теплотехнические расчеты.
- производить теплотехнические расчеты теплообменных аппаратов,
- производить теплотехнические расчеты установок периодического и непрерывного действия.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
СД 04
Автоматизация технологических процессов
Общие вопросы автоматизации производственных процессов. Автоматизация технологических процессов сварки. Автоматизация общезаводских технологических объектов и установок. Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП). Технические средства и подсистемы АСУТП.
Автоматические манипуляторы с программным управлением (промышленные роботы)
Знания:
- виды средств контроля технологических параметров,
- структуру и принцип построения микропроцессорных систем,
- процесс автоматизации производства
Умения:
- производить измерения технологических параметров,
- работать с вычислительной техникой,
- управлять технологическими процессами,
- применять технические знания в области автоматизации производства.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.7.8
ПК 2.8.8
СД 05
Организация планирования производства
Особенности экономики стройиндустрии; предприятие как объект и материальная база предпринимательства; формы предприятий; технико-экономические показатели деятельности предприятия и его структурных подразделений; производительность труда и материальные ресурсы; организация заработной платы; издержки производства; маркетинг; формирование цен; прибыль, рентабельность; конкурентоспособность продукции, финансы предприятия; взаимосвязи с финансовыми, кредитными и другими учреждениями; налоговая система; производственный персонал предприятия; фонды предприятия и их оборот; управление предприятием; менеджмент; менеджер; управление предприятий; психолого-педагогические основы управлением первичным производственным коллективом; принятие управленческих решений; планирование деятельности коллектива; решение организаторской задачи; взаимо-отношения руководителя с коллективом; техника личной работы руководителя по организации труда.
Знания:
- организационно-правовые формы предприятий,
- основные производственные фонды предприятий, виды оценки основных производственных фондов,
- оборотные фонды,
- производительность труда,
- расчет заработной платы,
- основные направления снижения себестоимости,
- понятие издержек производства,
- доходы предприятия,
- прибыль и рентабельность,
- ценообразование,
- система налогообложения в РК
Умения:
- рассчитывать основные показатели экономической деятельности предприятия,
- планировать материально-техническое развитие предприятия,
- планировать доходы, прибыль, рентабельность предприятия
-рассчитывать заработную плату

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.4
КК 2.2.4
КК 2.3.4
КК 2.4.4
КК 2.5.4
КК 2.6.4
КК 2.7.4
КК 2.8.4
АП  06
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау: құқықтық және нормативті база, еңбек жағдайына әсер етуші факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар. Өндірістік жарақаттанушылық және кәсіптік сырқат: себептері, түрі, тәсілі, шаралары, ескертулер.
Еңбек қауіпсіздігі, электр қауіпсіздік және өндірістегі және оқу шеберханаларындағы өрт  қауіпсіздігі. Метал өңдейтін станоктарда жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар мен негізгі ережелер. Ғимараттарда өрттің пайда болу себептері, өрттің алдын алу шаралары. Өрт кезінде тәртіп ережесі, алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолдану ережесі. Құрылғы мен өрт сөндіруді қолдану және өрт сөндіру краны. Өндірістік тазалық және еңбек гигиенасының негізі. Өндірістік экология негізі. Ластану түрлері мен көздері. Су бассейнін және жер ресурстарын қорғау. Қатты қалдықтарды қайта өңдеудің негізгі бағыттары.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын,
- қауіпсіздік техникасы бойынша ережесін,
- өнеркәсіп экологиясын
Іскерліктер:
- еңбек жағдайына талдау жасау және жарақаттанушылық себептері,
-еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру,
- қорғаныстың жеке тәсілдерін қолдану,
- қоршаған орта және еңбекті қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдану,
- өндірістік жарақат алған кезде көмек көрсету.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.9
КК 2.2.9
КК 2.3.9
КК 2.4.9
КК 2.5.9
КК 2.6.9
КК 2.7.9
КК 2.8.9
АП 07 Біліктілігі «Үңгіржол пешін тиеуші*»
Үңгіржол пешін тиеу және күйдіру технологиясы
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттерін. Кенсіз щикізат түрлері. Құрылыс керамикасы. Қабырғалық материалдар: кірпіш, керамикалық тастар, керамикалық плиткалар (бас, ішкі қабырғаны қаптау үшін, нақышты кілем, еден үшін плитка). Пеш түрлері. Құрылыс материалдарын өңдеудің түрлері. Пеш жұмысының тәртібі. Құрамдас бөлікті салу.
Білімдер:
-Үңгіржол пешіне жартылай фабрикаттар мен құамдас бөлігін тиеу үрдісі.
-Құрамдас бөліктерді, құрылыс қоспаларын  мөлшерлеу.
-Өнімді  салқындату тәртібі және оны түсіру.
Іскерліктер:
-Үңгіржол пешінен өнімді қабылдап алу.
-Үңгіржол пешіне жартылай фабрикаттар мен құрамдас бөлігін тиеу
-Құрамдас бөліктерді, құрылыс қоспаларын  мөлшерлеу
КҚ 2.1.8
АП 07 Біліктілігі «Шихтовшы*»
Шихтаны дайындау технологиясы
Негізгі түсініктер. Шихтаның негізгі құрамдас бөліктері. Шихтаны пресс-қалыптарға салу.
Шихтаны дайындау және өлшеу үшін бастапқы материалдарды мөлшерлеу. Шихтаны дайындау жұмыстарын орындаудағы еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру: негізгі талаптар.
Білімдер:
шихта қоспасын дайындау барысын;
- шихтаны өлшеу барысын;
- шихтаны пресс-қалыптарға салу барысын;
- шихтаны дайындау үшін бастапқы материалдарды
Іскерліктер:
шихта қоспасын дайындауды;
- шихтаны өлшеп, пресс-қалыптарға салуды;
- мазмұны бойынша басқа ұқсас міндеттерді орындауды.

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
СД 06
Охрана труда
Охрана труда: правовая и нормативная база, факторы, влияющие на условия труда,
мероприятия по охране труда. Производственный травматизм и профессиональная заболеваемость: причины, виды, средства, меры предупреждения.
Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность на производстве и учебных мастерских.
Основные правила и инструкции по безопасности труда при работе на металлообрабатывающих станках. Причины возникновения пожаров в помещениях, меры предупреждения пожаров. Правила поведения при пожаре, правила пользования первичными средствами пожаротушения. Устройство и применение огнетушителей и пожарных кранов. Основы гигиены труда и производственной санитарии.
Основы промышленной экологии. Источники и виды загрязнений. Защита водного бассейна и земельных ресурсов. Основные направления переработки твердых отходов.
Знания:
- общие нормы охраны труда,
- правила по технике безопасности,
- промышленную экологию
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма,
- организовывать работу по охране труда,
- пользоваться индивидуальными средствами защиты,
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды,
- оказать помощь при производственной травме.
БК1,2,3,4,5,6,7,8,9
К 2.1.9
ПК 2.2.9
ПК 2.3.9
ПК 2.4.9
ПК 2.5.9
ПК 2.6.9
ПК 2.7.9
ПК 2.8.9
СД 07 Квалификация «Загрузчик туннельной печи*»
Технология загрузки и обжига туннельных печей
Основные свойства строительных материалов. Виды нерудного сырья. Строительная керамика.
Стеновые материалы: кирпич, керамические камни, керамические плитки (фасадные, для внутренней облицовки стен, коврово-мозаичные, плитки для пола).
Виды печей. Виды обработки строительных материалов. Режимы работы печей. Загрузка компонентов.
Знания:
- процесс загрузки компонентов и полуфабрикатов в туннельные печи;
- дозировку компонентов строительных смесей;
- режимы охлаждения продукции и ее выгрузку;
Умения:
- принимать продукцию из туннельных печей;
- загружать компоненты и полуфабрикаты в туннельные печи;
- дозировать компоненты строительных материалов.
ПК 2.1.8
СД 07 Квалификация «Шихтовщик*»
Технология приготовления шихты
Основные понятия. Основные компоненты шихты. Засыпка шихты в пресс-формы. Дозировка исходных материалов для изготовления шихты и взвешивание шихты.
Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении работ по приготовлению шихты: основные требования.
Знания:
- процесс приготовления смеси шихты;
- процесс взвешивания шихты;
- процесс засыпки шихты в пресс-формы;
- дозировку исходных материалов для изготовления шихты;
Умения:
- готовить смеси шихты; - взвешивать и засыпать шихту в пресс-формы;
- дозировать исходные материалы для изготовления шихты;
-выполнять другие родственные по содержанию обязанности.

КҚ2.2.7
КҚ 2.2.8
АП 07 Біліктілігі: «Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі қалыптаушы*»
Темір-бетон және бетон өнімдері өндірісінің технологиясы
Әр түрлі констркуциядағы бассейндерде шламды ауамен және механикалық түрде араластыру.
Шламның қажетті деңгейін ұстап тұру үшін шикізатты араластырғышқа бірқалыпты етіп салуды мөлшерлеу.
Ары қарай ұсақтау және цемент өндірісіндегі басқа да жұмыстар үшін ұсатылатын денелерді сұрыптау.
Бетонды қоспалар мен ерітінділердің құрамдас бөліктерін мөлшерлеу.
Құрамдас бөліктерді бункерлерден, циклондардан және бактардан алу, оларды араластырғыш агрегаттарға салу.
Темір-бетон өнімдер мен конструкцияларды қалыптау.
Арматуралық  каркастың жекелеген элементтерін қалыптарға орналастыру.
Сыналар мен темір өзектерді орналдастыру, қалыптарға бетон қоспаларын толтыру, өнімдерді қалыптардан алу.
Темір-бетон конструкцияларды жинау: панельдерді, блоктарды, сантехникалық кабиналарды,  лифтілердің шахталарын және т.с.с.
Құрастырылатын бұйымдардың және бекіткіштері бар элементтердің түйіскен жерлері.
Изоляциялық материалдарды төсеу, жапсарларды ерітіндімен сылау және темір-бетон және бетон өнімдері өндірісіндегі басқа да жұмыстар.
Білімдер:
- темір-бетон өнімдері мен конструкциялардың технологиялық нобайларын дайындауды;
- жұмыс тәртібін;
- машиналар мен жабдықтардың құрылысы, қызметі, оларды пайдалану ережесін;
- темір-бетон өнімдері мен конструкцияларды дайындау үшін бастапқы материалдардың жіктелуін, қасиеттерін, мөлшерлеуді.
Іскерліктер:
- темір-бетон өнімдері мен конструкцияларды дайындауда қарапайым және орташа күрделіліктегі жұмыстарды орындауды;
-бетон қоспаларын және құрылыс ерітінділерін дайындауды;
- технологиялық жабдықтарды топпен (қашықтықтан) басқаруды;
-таскендір – цемент өнімдерін қалыптау;
- гипстік плита блогын және цементті – құмды жабынқыш.
КҚ 2.3.8
Асбест-цементті және    азбест-силитті өнімдердің технологиясы
Асбест-цементті өнімдерді қалыптау, шикі табақ беттерін өлшемдер мен пішімдер бойынша белгілеу және кесу
Жинауға дайындалған асбест цементті табақ беттеріне грунт жағу. Линиялық өлшемдерін тексерумен асбест цементті плиталарды жинау.
Берілген рецепт бойынша асбест цементті мастика дайындау және жиналған плиталарға оны жағу.
Табақ беттерін біріктіру мен жапсыру үшін саңылауды тесу және асбест-цементті және    азбест-силитті өнімдер өндірісіндегі басқа да жұмыстар.
Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
-асбест-цементті және   азбест-силитті өнімдер мен констркуцияларды дайындаудың технологиялық нобайларын;
- жұмыс тәртібін;
-машиналар мен жабдықтардың құрылысын, қызметін, оларды пайдалану ережесін;
- асбест-цементті және азбест-силитті өнімдерді дайындау үшін бастапқы материалдардың жіктелуін, қасиеттерін, мөлшерлеуді.
Іскерліктер:
- асбест-цементті және азбест-силитті өнімдерді дайындауда қарапайым және орташа күрделіліктегі жұмыстарды орындауды;
-асбест-цементті өнімдерді қалыптауды, бетон қоспаларын және құрылыс ерітінділерін дайындауды;
-гипс плиталары мен цемент-құмды жабынқыны  қалыптау.
КҚ 2.3.8
АП 07         Біліктілігі:   «Кептіру агрегатының машинисі*»
Машиналар мен кептіру агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Бірінші және екінші құрылыстарда қолданылатын машиналар мен агрегаттарды жөндеу туралы жалпы мәліметтер.
Машиналар мен агрегаттарды жөндеу туралы түсінік.
Агрегаттар мен өндіріс жабдықтарын пайдалану. Пайдалану қызметін ұйымдастыру. Машиналардың сенімділігі. Машиналар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастырумен оны жүргізу.
Бөлшектер мен жинау бірліктерін жөндеу технологиясы. Машиналар мен агрегаттарды майлау.
Білімдер:
кептіру агрегаттарын басқару барысын;
- құрылыс өнімдері мен конструкцияларының өндірісі бойынша машиналарды басқару барысын;
- мазмұны бойынша басқа ұқсас міндеттерді орындауды.
Іскерліктер:
кептіру агрегаттарын басқаруды;
- құрылыс өнімдері мен конструкцияларының өндірісі бойынша машиналарды басқаруды;
-кептіру агрегаттарын жөндеуді.

ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
СД 07
Квалификация «Формовщик в производстве стеновых и вяжущих материалов*»
Технология производства железобетонных и бетонных изделий и конструкций
Воздушное и механическое перемешивание шлама в бассейнах различной конструкции.
Дозирование сырья в болтушке с обеспечением равномерной его загрузки для поддержания необходимого уровня шлама.
Сортировка мелющих тел для последующего размола и другие работы в производстве цемента.
Дозирование компонентов бетонных смесей и растворов.
Прием компонентов из бункеров, циклонов и баков и загрузку их в смесительные агрегаты,
Формование железобетонных изделий и конструкций.
Укладка в формы отдельных элементов арматурного каркаса.;
Установка вкладышей и сердечников, заполнение форм бетонной смесью, расформовка изделий.
Сборка железобетонных конструкций: панелей, блоков, сантехнических кабин, шахт лифтов и тому подобное.
Стыковка монтируемых изделий и элементов с их креплением.
Укладка изоляционных материалов, заделка стыков раствором и другие работы в производстве железобетонных и бетонных изделий.
Знания:
- технологические схемы изготовления асбестоцементных и асбестосилитовых изделия изделий и конструкций;
- режимы работы;
- устройство, назначение, правила эксплуатации машин и оборудования;
- классификацию, свойства, дозирование исходных материалов для изготовления асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
Умения:
- выполнять работы простой и средней сложности по изготовлению асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
- формовать асбестоцементные изделия смеси и строительные растворы;
- управлять (дистанционно) группами технологического оборудования;
- формовать асбестоцементные изделия.
- формовать гипсовые плиты блоки и цементно-песчаную черепицу.
ПК 2.3.8
Технология производства асбестоцементные и асбестосилитовые изделия
Формование асбестоцементных изделий, разметку и раскрой сырых листов на размеры и конфигурации.
Нанесение грунтового слоя на асбестоцементные листы, подлежащие сборке.
Сборка асбестоцементных плит спроверкой линейных размеров.
Изготовление асбестоцементной мастики по заданной рецептуре и обмазку ею собранных плит.
Сверление отверстий для соединения листов и их склеивание и другие работы в производстве асбестоцементных и асбестосилитовых изделий.
Безопасность труда.
Знания:
- технологические схемы изготовления асбестоцементных и асбестосилитовых изделия изделий и конструкций;
- режимы работы;
- устройство, назначение, правила эксплуатации машин и оборудования;
- классификацию, свойства, дозирование исходных материалов для изготовления асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
Умения:
- выполнять работы простой и средней сложности по изготовлению асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
- формовать асбестоцементные изделия смеси и строительные растворы;
- управлять (дистанционно) группами технологического оборудования;
- формовать асбестоцементные изделия.
- формовать гипсовые плиты блоки и цементно-песчаную черепицу.
ПК 2.3.8
СД 07
Квалификация «Машинист сушильных агрегатов*»
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация машин и сушильных агрегатов
Общие сведения о ремонте машин и агрегатов применяемых в строительстве первичных и вторичных целях. Понятия о ремонте машин и агрегатов. Эксплуатация агрегатов и оборудования производства. Организация эксплуатационного обслуживания.
Надежность машин. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта машин и агрегатов. Технология ремонта деталей и сборочных единиц. Смазка машин и агрегатов.
Знания:
- процесс управления сушильными агрегатами;
- процесс управления машинами по производству строительных изделий и конструкций;
- других родственных по содержанию обязанностей.
Умения:
- управлять сушильными агрегатами,
- управлять машинами по производству строительных изделий и конструкций;
- выполнять ремонт сушильных агрегатов

КҚ2.4.7
КҚ2.4.8
АП 07             Біліктілігі:  «Қабырға және тұтқыр материалдар өндірісіндегі түсіруші – қалаушы*»
Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтарды ретке келтіру
Құрылыс жабдықтарын бағдарламамен басқару.
Бағдарламамен басқарылатын станоктарда бөлшектерді өңдеу.
Құрылыс жабдықтарын ретке келтіру және жөндеу.
Бірінші жөндеу.
Станоктың жұмысын талдау.
Бағдарламамен басқарылатын станоктарды жаңа бөлшектерді өңдеуге қайта бағыттау.
Бағдарламамен басқарылатын манипуляторларды жөндеу және робот техникаларын пайдаланатын жабдықтар жинағын ретке келтіру.
Өнеркәсіп манипуляторлары.
Әр түрлі тұрпаттағы өнеркәсіп манипуляторларын жөндеу.
Бағдарламамен басқарылатын өнеркәсіп манипуляторларының ұстағыштарын жөндеу. Жөндеу жұмыстарын орындаудағы еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру: негізгі талаптар.
Білімдер:
- бағдарламамен басқарылатын станоктарды;
- жүк көтеретін және көлік жабдықтарын жөндеуді, реттеуді;
- бағдарламамен басқарылатын станоктар мен манипуляторларды жөндеуді;
Іскерліктер:
карьерлердің,  кептіру цехтарының, саз балшықты және цемент-құмды черепицаны күйдірудің, керамзитті қиыршық тастардың, аглопориттің, әк пен гипстің, масса дайындау бөлімдерінің және шикізат пен дайын өнімдердің механикаландырылған қоймаларының жүк көтеретін және көлік жабдықтарын жөндеуді, реттеуді;
КҚ2.5.7
АП 07             Біліктілігі:  Отырғызушы*
Керамика өнімдері өндірісінің технологиясы
Асфальт мастикасын және массасын қайнату, олардан асфальт плиталарын қалыптау және асфальт мастикасы мен плиткалары өндірісіндегі басқа да жұмыстар.
Түрлі маркадағы битумнан және басқа да құрамдас бөліктерден сіңдіру мен жабу массасын қайнату, резина ұнтақтарын, битумды, асбесті, кумаронды шайырды, пластификаторларды араластыру және пластификациялау, жұмсақ шатыр мен гидроизоляциялық материалдардың өндірісіндегі басқа да жұмыстар.
Қаптайтын плиткаларды құю, үлгілік тастар мен плиталарды, қышқылға төзімді құбырларды, колонналарды, тройниктерді, отводтарды және басқа да құрылыс керамикасы бұйымдарын  қалыптау. Слюданы ұсақтау, майдаланған слюданы жіктеу, әр түрлі формадағы, өлшемдегі және қызметіне байланысты бөлшектерді слюдадан штамптау. Құрылыс керамикасының бұйымдары. Керамика бұйымдарының сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
күйдіру пештеріне тастарды салу барысын;
- сіңдіру мен жабу массасын қайнату барысын;
-орналастырушы автоматтың агрегатты тораптарының құрылысын;
-тасымалдау құрылғыларын;
Іскерліктер:
-күйдіру пештеріне тастарды салу
- сіңдіру массасын қайнату;
- салатын автоматтың агрегатты тораптарын бақылау.

ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
СД 07
Квалификация «Наладчик оборудования в производстве строительных материалов*»
Наладка оборудования в производстве строительных материалов
Программное управление строительного оборудования. Обработка деталей на станках с программным управлением. Наладка и подналадка строительного оборудования. Первичная наладка.
Анализ работы станка. Переналадка станков с программным управлением на обработку новой детали.
Наладка манипуляторов с программным управлением и комплексов оборудования, обслуживаемых робототехническими устройствами.
Промышленные манипуляторы.
Наладка промышленных манипуляторов различного типа. Выполнение наладки захватов промышленных манипуляторов с программнымуправлением. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочныхработ: основные требования.
Знания:
- станки с программным управлением;
- наладку и регулирование грузоподъемного и транспортного оборудования;
- наладку и подналадку станков с программным управлением и манипаляторов;
Умения:
- выполнять наладку и регулирование грузоподъемного и транспортного оборудования карьеров, цехов сушки, обжига глиняной и цементно-песчаной черепицы, керамзитового гравия, аглопорита, извести и гипса, массозаготовительных отделений и механизированных складов сырья и готовой продукции;
- обеспечивать бесперебойную работу технологического оборудования карьеров, цехов сушки, обжига глиняной и цементно-песчаной черепицы, керамзитового гравия, аглопорита, извести и гипса, массозаготовительных отделений и механизированных складов сырья и готовой продукции.
ПК 2.5.7
СД 07
Квалификация «Садчик*»
Технология производства керамических изделий
Варка асфальтовой мастики и массы, формовка из них асфальтовых плиток и другие работы в производстве асфальтовой мастики и плитки;
Варка пропиточной и покровной массы из битумов различных марок, пека и других компонентов, смешивание и пластификацию резиновой крошки, битума, асбеста, кумароновой смолы, пластификаторов и другие работы в производстве мягкой кровли и гидроизоляционных материалов.
Литье облицовочных плиток, формование фасонных камней и плит, кислотоупорных труб, колонн, тройников, отводов и других изделий строительной керамики.
Измельчение слюды, классификация молотой слюды по тонике помола, штамповку деталей из слюды различных форм, размеров и назначения;
Изделия строительной керамики.
Требования, предъявляемые к качеству керамических изделий.
Знания:
- процесс посадки камня в обжиговые печи;
- процесс варки пропиточной и покровной массы;
- устройство агрегатных узлов автомата-садчика;
- транспортирующие устройства;
Умения:
- сажать камни в обжиговые печи
- варить пропиточную массу;
- контролировать работу агрегатных узлов автомата-садчика.

КҚ 2.6.8
АП 07 Біліктілігі: «Қабырға және тұтқыр материалдар өндірісіндегі түсіруші – қалаушы*»
Қабырғалық және байланыстыру материалдары өндірісінің технологиясы
Қабырғалық және байланыстыру материалдары өндірісінің прогрессивті  технологиясын енгізу.
Жаңарған техникалық сипаттамасы және кеңейген қызмет көрсету мүмкіндіктері бар жабдықтар мен машиналар, сонымен қатар жаңа материалдардың шығуы.
Ерітінді араластырғышқа құрамдас бөліктердің (гипс, опилка, су)  рецептке сәйкес толастамай салынуын реттеу.
Қызмет көрсететін жабдықтар мен тасымалдау құрылғыларының жұмыс тәртібі. Қабырғалық өнімдерді престеу жабдықтары.
Формаға келтірілетін массаның сапасын сыртқы белгілер бойынша анықтау тәсілдері. Өндірістің тиімділігін көтеру, еңбек өнімділігін, орындалған жұмыстың сапасын көтеру, материалдық шығындарды үнемдеу, өзіндік құнды және жұмыстың көп еңбекті қажет ететіндігін төмендету жолдары.
Білімдер:
қабырғалық материалдар өндірісінің технологиясын;
-қызмет көрсететін жабдықтар мен тасымалдайтын құрылғылардың жұмыс тәртібін;
- қабырғалық өнімдерді пресстейтін жабдықтарды;
- формаға келтірілетін массаның сапасын анықтау тәсілдерін;
Іскерліктер:
- ерітінді араластырғышқа құрамдас бөліктердің рецептке сәйкес салынуын реттеуді;
- формаға келтірілетін массаның сапасын сыртқы белгілер бойынша анықтау тәсілдерін;
- қабырғалық пен байланыстыру материалдары өндірісінің прогрессивті  технологиясын.
КҚ 2.7.8
АП 07 Біліктілігі: «Қабырғалық бұйымдар өндірісіндегі басқару пультінің операторы»*
Қабырғалық және  байланыстыру материалдары өндірісіндегі  технологиялық жабдықтар
Қабырғалық өнімдерді престеу бойынша қызмет көрсету жабдығы.
Формаға келтірілетін массаның сапасын сыртқы белгілер бойынша анықтау тәсілдері.
Шикізат түріндегі кірпішке қойылатын талаптар.
Қызмет көрсететін жабдықтарды тазалау мен майлау ережесі.
Пресс жұмысындағы шағын ақауларды жою тәсілдері.
Байланыс жүйесі мен сигнализацияны орнату.
Өндірістің тиімділігін көтеру жолдары – еңбек өнімділігін көтеру,  орындалған жұмыстың сапасын көтеру, участоктағы, бригададағы, өз жұмыс орнындағы материалдық шығындарды үнемдеу, өзіндік құнды және жұмыстың көп еңбекті қажет ететіндігін төмендету жолдары.
«Жалпы ережелер»
жұмысшылардың кәсіптері мен жұмыстың Бірыңғай тарифті-біліктілік анықтамалығында қарастырылыған көлемдегі еңбек және өндіріс экономикасының негіздері.
Еңбек қауіпсіздігі мен ішкі тәртіп ережелерінің талаптары.
Білімдер:
толастамай жұмыс істейтін ерітінді араластырғыштың құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын;
- гипс-бетонды ерітінді дайындау рецептін;
-гипс-бетонды прокат бойынша механизмдерді техникалық пайдалану ережесі және жұмыс принципін;
-бақылау-өлшеу аспаптары мен басқару пультінің құрылысын;
-қабырғалық өнімдер өндірісінің технологиясын;
-қызмет көрсететін және тасымалдайтын құрылғылардың орналасу нобайы мен жұмыс істеу тәртібін;
- қабырғалық өнімдерді престейтін жабдықтың құрылысын;
-формаға келтірілетін массаның сапасын сыртқы белгілер бойынша анықтау тәсілдерін;
-шикізат түріндегі кірпішке қойылатын талаптарды;
-қызмет көрсететін жабдықтарды тазалау мен майлау ережесін;
-пресс жұмысындағы шағын ақауларды жою тәсілдерін;
-байланыс жүйесі мен сигнализацияны орнатуды;
-өндірістің тиімділігін көтеру жолдары – еңбек өнімділігін көтеруді,  орындалған жұмыстың сапасын көтеруді, участоктағы, бригададағы, өз жұмыс орнындағы материалдық шығындарды үнемдеуді, өзіндік құнды және жұмыстың көп еңбекті қажет ететіндігін төмендету жолдарын;
-«Жалпы ережелер» жұмысшылардың кәсіптері мен жұмыстың Бірыңғай тарифті-біліктілік анықтамалығында қарастырылыған көлемдегі еңбек және өндіріс экономикасының негіздерін;
Іскерліктер:
прокатты станокты басқарудағы қосымша жұмыстарды орындауды;
-толастамай жұмыс істейтін ерітінді араластырғышқа құрамдас бөліктердің бекітілген рецептке сәйкес салынуын бақылауды және реттеуді;
-технологиялық линиялардың жеке немесе блокталған екі агрегатын пультпен басқаруды;
-конвейер жылдамдығын реттеуді;
-бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылауды.
КҚ 2.8.7

ПК 2.6.8
СД 07
Квалификация «Съемщик-укладчик в производстве стеновых и вяжущих материалов*»
Технология производства стеновых и вяжущих материалов
Внедрение прогрессивных технологий производства стеновых и вяжущих материалов. Оборудования и машин с модифицированными техническими характеристиками и расширенными функциональными возможностями, а также появление новых материалов. Регулировка поступления в растворомешалку непрерывного действия компонентов (гипса, опилок, воды) в строгом соответствии с установленной рецептурой. Режим работы обслуживаемого оборудования и транспортирующих устройств. Оборудования по прессованию стеновых изделий.
Методы определения по внешним признакам качества формуемой массы. Пути повышения эффективности производства, повышения производительности труда, качества выполненных работ, экономии материальных, снижение себестоимости и трудоемкости работ.
Знания:
- технологию производства стеновых изделий;
- режим работы обслуживаемого оборудования и транспортирующих устройств;
- оборудование по прессованию стеновых изделий;
- методы определения качества формуемой массы;
Умения:
- регулировать поступления в растворомешалку компонентов в соответствии с рецептурой;
- определять по внешним признакам качество формуемой массы;
- прогрессивные технологии производства стеновых и вяжущих материалов.
ПК 2.7.8
СД 08
Квалификация «Оператор пульта управления в производстве стеновых изделий*»
Технологическое оборудование в производстве стеновых и вяжущих материалов
Устройство обслуживаемого оборудования по прессованию стеновых изделий. Методы определения по внешним признакам качества формуемой массы. Требования, предъявляемые к кирпичу-сырцу. Правила чистки и смазки обслуживаемого оборудования.
Способы устранения мелких неисправностей в работе пресса.
Установленную систему связи и сигнализации. Пути повышения эффективности производства - повышения производительности труда, качества выполненных работ, экономии материальных ресурсов на участке, в бригаде, на своем рабочем месте, снижение себестоимости и трудоемкости работ.
Основы экономики труда и производства в объеме требований, предусмотренных «Общими положениями» Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Требования безопасности труда и внутреннего распо-рядка.
Знания:
- устройство и принцип работы растворомешалки непрерывного действия;
- рецептуру изготовления гипсобетонного раствора;
- принцип работы и правила технической эксплуатации механизмов стана по прокатке гипсобетонных панелей;
- устройство пульта управления и контрольно-измерительных приборов;
- технологию производства стеновых изделий;
- схему расположения и режим работы обслуживаемого оборудования и транспортирующих устройств;
Устройство обслуживаемого оборудования по прессованию стеновых изделий. Методы определения по внешним признакам качества формуемой массы. Требования, предъявляемые к кирпичу-сырцу. Правила чистки и смазки обслуживаемого оборудования.
Способы устранения мелких неисправностей в работе пресса.
Установленную систему связи и сигнализации. Пути повышения эффективности производства - повышения производительности труда, качества выполненных работ, экономии материальных ресурсов на участке, в бригаде, на своем рабочем месте, снижение себестоимости и трудоемкости работ.
Основы экономики труда и производства в объеме требований, предусмотренных «Общими положениями» Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Требования безопасности труда и внутреннего распорядка.
Умения:
- выполнять вспомогательные работы при управлении механизмами прокатного стана;
- наблюдать и регулировать поступления в растворомешалку непрерывного действия компонентов; в строгом соответствии с установленной рецептурой;
- управлять с пульта отдельными или двумя сблокированными агрегатами технологической линии;
- регулировать скорости конвейера;
- наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.8.7

КҚ 2.8.8
ӨО және КТ
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Слесарлық-механикалық және арматуралық-пісіру
Металды тазалау. Белгілеу. Кесу. Тілімшені және құбырды икемдеу. Құбырды, тілімшенің қабырғасын және жазықтығын арамен кесу. Саңылауды тесу, бұрғылау. Жинақтық – пісіру жұмыстары. Жинақтық – пісіру жұмыстарын орындау  кезінде техника қауіпсіздік ережелері бойынша нұсқаулық. Қолмен имектеп дәнекерлеу құрылғысымен таныстыру. (ҚИД). Тілімшеге білікшені имелік  қалқығышты. Тұтастыру, бұрыштық, арқалық және өсіп қосылған жері. Тұтастыру, бұрыштың төменгі жақ жапсарын  бір қабатпен  дәнекерлеу. Электродтармен бүркеп имектеп кесу.  Тұтастыру  және бұрыштың төменгі жақ жапсарын көп қабатпен дәнекерлеу. Пластиналық құбырдағы жырықты күйдіру және  балқыту. Еңкейіңкі  жағдайдағы  тұтастыру  және бұрышты дәнекерлеу. Қосындыланған болатты дәнекерлеу. Метал құрастырылымдарының күрделі емес бұрыштарын дәнекерлеу және жинақтау.  Көлденеңінен және бұрышынан тігістерді қолмен имектеп дәнекерлеу. ҚИД бұрылыстық және бұрылыстық емес құбырлардың түйісуі, пісіру, ернемек қайнатуы. Дәнекерлік тігістерді тығыздыққа тексеру.
Іскерліктер:
- желілік және сым арматураны,болат торын, ширатылған, арқандарды сақтауды ұйымдастыру және қабылдауды жүзеге асыру,
- арматуралық болатты тазалау және түзеу,
-қол және жетек станогында арматуралық болатты кесу мен бүгуді жүзеге асыру,
қалып және сызба бойынша бөлшекті белгілеуді жүргізу,
- шегелеу, бұрғылау, металды қолмен және электр құралын қолдану арқылы тілімдеп кесу,
- металлды қолмен және слесарлық құралды қолдану арқылы кесу,
Дағдысы:
- электрлі имектеп дәнекерлеу жігінің әртүрлі түрлерін орындау бойынша,
- өзектік арматураны ыстықтай тегістеп дәнекерлеу,
-арматуралық торды дәнекерлеу, жалпақ және кеңдік тірегі,
-төсейтін бөлшекті дайындау бойынша,
- монтажды ілмекті дайындау бойынша белгі салушы мен  бұранда кескішті қолдану арқылы  және бұранданы қолмен кесу,
- жұқа темірді шегелеу,
- электрлі және механикалық  дәнекерлеушіні қолдану арқылы жамау және қалайылау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.1
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.4.1
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.7.1
КК 2.8.1
ӨО 02
Оқу практикасы:
Кәсіпорынмен таныстыру. Кәсіпорын шығаратын өнім. Кәсіпорынның негізгі құрал – жабдығымен таныстыру. Кәсіпорындағы еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Көлік құралдары, жұмыс орындары, өндірістегі жұмыстар және дайындық жұмыстарын ұйымдастырылуымен таныстыру.
Жұмысқа материалды дайындау ережесімен таныстыру. Құрылғымен және аппаратурамен, олардың қызмет көрсету ережесімен таныстыру.
Іскерліктер:
-Жұмысқа құрал – жабдықты, сайман, құралдарды даярлау, оларды тиісті реті бойынша ұстау.
-Еңбек және ішкі тәртіп ережесін сақтау.
-Материалды жұмысда дайындау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.1
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.4.1
КК 2.5.1
КК 2.6.1
КК 2.7.1
КК 2.8.1

ПК 2.8.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарно-механическая и арматурно-сварочная
Очистка металла
Разметка
Рубка, гибка пластин и труб.
Резка пластин и труб
Опиливание плоскости и ребер пластин, труб
Сверление, пробивка отверстий
Сборочно-сварочные работы.
Инструктаж по технике безопасности при выполнении сборочно-сварочных работ. Ознакомление с оборудованием для ручной дуговой сварки (РДС).
Дуговая наплавка валиков на пластины. Сборка стыковых, угловых, тавровых и нахлесточных соединений. Однослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Дуговая резка покрытыми электродами. Многослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Прожигание и заплавка отверстий в пластинах и трубах. Сварка стыковых и угловых швов в наклонном положении. Сварка легированных сталей. Сборка и сварка несложных узлов металлоконструкции.
Ручная дуговая сварка горизонтальных и вертикальных швов. РДС поворотных и неповоротных стыков труб, приварка, варка фланцев. Проверка сварных швов на плотность.
Умения:
- осуществлять прием и организацию хранения стержневой и проволочной арматуры, стальных сеток, прядей, канатов,
- править и чистить арматурную сталь,
- осуществлять резку и гибку арматурной стали на ручных и приводных станках,
- производить разметку детали по чертежу и шаблону,
- клепать, сверлить, зенковать металл ручным способом и с использованием электроинструмента,
- рубить металл ручным способом и с использованием слесарного инструмента,
Навыки:
- по выполнению различных видов швов электродуговой сваркой,
- сварки горячекатаной стержневой арматуры,
- сварка арматурных сеток, плоских и пространственных каркасов,
- по изготовлению закладных деталей,
- по изготовлению монтажных петель
- нарезать резьбы ручным способом и с применением метчиков и плашек,
- клепать тонколистовой металл,
- паять и лудить с использованием пропоев электрическими и механическими паяльниками
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПО 02
Учебная практика:
Ознакомление с предприятием. Продукция, выпускаемая предприятием. Ознакомление с основным оборудованием предприятия. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятии. Ознакомление с организацией работы в заготовительных и производственных работах, с рабочими местами, транспортными средствами.
Ознакомление с правилами подготовки материала к работе.
Ознакомление с оборудованием и аппаратурой, правилами их обслуживания.
Умения:
- подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления, содержать их в надлежащем порядке
- соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка
- подготавливать материал к работе
БК 1,2,3,4,5,6,7, 8,9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1

КК2.1.9
КК 2.2.9
КК 2.3.9
КК 2.4.9
КК 2.5.9
КК 2.6.9
КК 2.7.9
КК 2.8.9
КП 00
Кәсіптікпрактика
КП 03
Технологиялық практика
Кәсіпорынмен таныстыру.
Кәсіпорынмен шығарылатын өнім. Кәсіпорынның негізгі жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорындағы еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық. Өндірілетін және өндірістік жұмыстармен, жұмыс орындарымен, икөлік құралдарымен таныстыру.
Іскерліктер:
-Жөндеу жұмыстары кезінде шойын қайнату;
-Түсті метал қайнату;
-газбен дәнекерлеу жұмысы кезінде жұмыс орнын ұйымдастыру;
-Қайнату шырағы мен ацетиленді генератор жұмысын орындау;
-Дәнекерлік тігістерді газбен дәнекерлеу арқылы жамау;
-Оттектік кесу жұмысын орындау;
-Метал құрастырылымдарының күрделі емес түйінін газбен дәнекерлеу және жинақтау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 2.1.2
КК 2.1.3
КК 2.1.4
КК 2.1.5
КК 2.1.6
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.2.1
КК 2.4.2
КК 2.4.3
КП 04
Диплом алдындағы  практикасы
ҚИД метал құрастырылымдарды аз көміртекті және аз қосындыланған болаттан барлық жазықтық жағдайларда. ҚИД құрастырылымдарын жоғары көміртекті және қосындыланған болаттан. ҚИД бұрылыстық және бұрылыстық емес құбырлардың түйісуі,пісіру, ернемек қайнатуы. Құрылыс құрастырылымдарының механикалық дәнекерлеу. Газбен дәнекерлеу және металды кесу. Түсті метал және шойын бұйымдарын қолмен имектеп дәнекерлеу. Балқыту жұмыстары. Дәнекерлеудің жоғары өнімділік тәсілі. Құрастырылымдарды дәнекерлеу сапасын бақылау.
Іскерліктер:
-ҚИД метал құрастырылымдарды аз көміртекті және аз қосындыланған болаттан барлық жазықтық жағдайлары және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау;
-ҚИД құрастырылымдарын жоғары көміртекті және қосындыланған болаттан жинақтау және дәнекерлеу;
- ҚИД бұрылыстық және бұрылыстық емес құбырлардың түйісуі,пісіру, ернемек қайнатуы жинақтау және дәнекерлеу;
-Дәнекерлеу тігістерін тығыздыққа тексеру;
-Ұнтақты сым  және газдан қорғану ортасындағы жартылай автоматтық  машиналардың құрастырылымдарын дәнекерлеу және жинақтау бойынша жұмысты орындау;
-Қосындыдан автоматтық машиналардың құрастырылымдарын дәнекерлеу және жинақтау бойынша жұмысты орындау;
- Газбен дәнекерлеу және металды кесу бойынша жұмыс орнын ұйымдастыру;
- аз көміртекті және аз қосындыланған болат құрастырылымдарын және аз диаметрлі құбырды, сондай – ақ түсті металды жинақтау және газбен дәнекерлеу;
-шойынды құрастырылымды суық және ыстықдәнекермен дәнекерлеу және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау;
-мыспен, алюминимен, титанмен және басқа да түсті металмен және олардың ерітпе қоспасымен дәнекерлеу;
-Әртүрлі сырттай газбен балқыту және қолмен имек жұмысын орындау;
- Жұптанған электродтармен,электрод тарағымен, батқан имек және т.б. дәнекерлеу жұмысын орындау;
- құрастырылымдарды дәнекерлеу сапасы мен бақылау бойынша жұмыстарды орындау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК2.1.2
КК 2.1.3
КК 2.1.4
КК 2.1.5
КК 2.1.6
КК 2.2.1
КК 2.3.1
КК 2.2.1
КК 2.4.2
КК 2.4.3
Пәндер циклдеры және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пән) индексі
Пәндердің, практикалардың атауы және негізгі тараулары
Білім, іскерлік және дағдыларды қалыптастыру
Қалыптасатын құзыреттер
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ  тілі
Кәсіби қарым – қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико – грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
-Мемлекеттік тіл
-Тілдің қоғамдағы міндеті
-Кәсіби лексиканың  мәні
-Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
-кәсіби лексиканы сауатты қолдана білу
-өзінің кәсіптік қызметінде қазақ тілінен білімін қолдана білуі қабілеті
-фонетикалық және графикалық қасиеттерін анықтау
-сөздердің мағынасын талдау
-негізгі синтаксистік құрылымдарды анықтау
-кәсіби бағытта (сөздікпен) мәтіндерді аудару және оқу үшін қажетті, лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру.
БҚ
1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі (орыс тілді емес топтардағы оқыту)
Орыс тілінің синтакисі.
Кәсіби қарым – қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико – грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
-Тілдің қоғамдағы міндеті
-Кәсіби лексиканың  мәні
-Орыс тілінің синтаксисі
-Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
графикалық және фонетикалыққасиеттерін  анықтау;
-сөздердің мағынасын талдау;
-негізгі синтаксистік құрылымдарын анықтау;
БҚ
1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Кәсіби қарым – қатынас үшін қажетті, мамандық бойынша лексико – грамматикалық материалды; сөйлеу формасы мен сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлерін (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Мәтіндерді кәсіби бағытта аудару техникасы
Білімдер:
- Тілдің қоғамдағы міндеті
-тіл ерекшеліктері және оның стилі
- Кәсіби лексиканың  мәні
- Мамандық бойынша термин сөздер
Іскерліктер:
-фонетикалық және графикалық қасиеттерін анықтау
-сөз мағынасын талдау
- негізгі синтаксистік құрылымдарды анықтау
-кәсіби сөйлеуде терминдерді қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Маманды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның денсаулығын қалыптастырудағы өмір салты. Әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық дене тәрбиесінің негізі.Дене және спорттық өзін – өзі жетілдіру негізі. Кәсіби қолданбалы ден тәрбиесі.
Білімдер:
-Қазақстан Республикасының «Дене тәрбиесі және спорт туралы» заңы.
-адамның әлеуметтік және кәсіби, жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі.
-салауатты өмір салтының негіздері,
-қозғалыс қызметінің әдістері,
-жүзу техникасы және түрлері,
- туристік дағдылар мен жабдықтау түрлері,
-спорт гигиенасының талаптары,
-Президенттік тест нормативтері.
Іскерліктер:
-өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін, денсаулықты нығайту үшін дене шынықтыру – сауықтыру әрекетін қолдану.
-жеңіл атлетика жаттығуларын орындау техникасын меңгеру,
-қысқа,орташа және ұзын қашықтықта жүгіру техникасын меңгеру,
-диск лақтыру, граната, техникасын меңгеру
-жүгіріп, орнынан, ұзындыққа секіру техникасын меңгеру,
-допты лақтыру және допты алып жүруді меңгеру,
- доп беру және қабылдау тәсілін меңгеру,
-әртүрлі тәсілдермен шаңғыда қозғалу техникасын меңгеру,
- жүзу техникасын меңгеру,
-спорт гигиенасының талаптарын орындау,
- туристік дағдылар мен біліктерді көрсету,
-жырылған, жеңіл жарақат, дақ, болмашы жара болған кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету,
-өзін – өзі бақылау күнделігін жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП  01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және қоғам өміріндегі оның ролі;
Мәдениетті зерттеудің көп тәсілділігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциийлік және даосистік мәдениет тұрпаттары; үнділік-буддистік мәдениет тұрпаттары;
Христиандық мәдениет тұрпаты;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Батыс европалық мәдениет және оның дамуының қазіргі әлемге ықпалы;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және сонылығы; нәсілшілдік проблемалары;
Көшпенділік өркениетінің пайда болуы және сонылығы;
Орта ғасыр тұсындағы Қазақстанның мәдениеті;

ПК 2.1.9
ПК 2.2.9
ПК 2.3.9
ПК 2.4.9
ПК 2.5.9
ПК 2.6.9
ПК 2.7.9
ПК 2.8.9
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 03
Технологическая практика
Ознакомление с предприятием. Продукция, выпускаемая предприятием. Ознакомление с основным оборудованием предприятия. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятии. Ознакомление с организацией работы в заготовительных и производственных работах, с рабочими местами, транспортными средствами.
Ознакомление с правилами подготовки материала к работе.
Ознакомление с оборудованием и аппаратурой, правилами их обслуживания.
Умения:
- сваривать чугун при ремонтных работах;
- сваривать цветные металлы;
- организовывать рабочее место при газосварочных работах;
- выполнять работы с ацетиленовым генератором и сварочной горелкой;
- накладывать сварные швы газовой сваркой;
- выполнять работы кислородной резкой;
- собирать и сваривать газовой сваркой несложные узлы металлоконструкций.
БК 1,2,3,4,5,6,7, 8,9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПП 04
Преддипломная практика
РДС металлоконструкций из малоуглеродистой и низколегированной стали во всех пространственных положениях. РДС конструкций из высокоуглеродистых и легированных сталей. РДС поворотных и неповоротных стыков труб приварка фланцев. Механизированная сварка металлоконструкции.
Газовая сварка и резка металла. Ручная дуговая сварка изделий из чугуна и цветных металлов. Наплавочные работы. Высокопроизводительные способы сварки. Контроль качества сварных конструкций.
Умения:
- выполнять работы по сборке и РДС металлоконструкции из малоуглеродистых и низколегированных сталей во всех пространственных положениях;
- собирать и сваривать конструкции из высокоуглеродистых и легированных сталей;
- собирать и сваривать поворотные и неповоротные стыки труб, приваривать фланцы; - проверять сварные швы на плотность;
- выполнять работы по сборке и сварке конструкций на полуавтоматических машинах в среде защитного газа и порошковой проволокой; - выполнять работы по сборке и сварке конструкций на автоматических машинах под флюсом;
- организовывать рабочее место при газовой сварке и резке металла;
- собирать и сваривать газом трубы малого диаметра и металлоконструкции из малоуглеродистых и легированных сталей, а также цветных металлов;
- выполнять работы по сборке и сварке конструкций горячей и холодной сваркой чугуна; - сваривать медью, алюминием, титаном и др. цветными металлами и их сплавами;
- выполнять работы ручной дуговой и газовой наплавкой различных поверхностей;
- выполнять сварку спаренными электродами, гребенкой электродов, погруженной дугой и др.;
- выполнять работы по контролю и качеству сварных конструкций.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- Государственный язык
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности
Умения:
- Грамотно использовать профессиональную лексику,
- быть способным применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 02
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения)
Синтаксис русского языка.лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- сущность профессиональной лексики;
- синтаксиса русского языка,
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 03
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- особенности языка и его стили;
- сущность профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства
- толковать значение слов
- определять основные синтаксические конструкции
- употреблять в речи профессиональную терминологию
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОГД 04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические Основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка. Теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;основные требованиякорганизации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;туризм;
спортивные и подвижные игры;казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закон Республики Казахстана «О физической культуре и спорте»
- О роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека,
- основы здорового образа жизни,
- способы двигательной деятельности,
- виды и технику плавания,
- правила туристических навыков и виды снаряжений,
- требования спортивной гигиены,
- нормативы Президентского теста.
Умения:
- Использовать физкультурно-оздоровительную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей,
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений,
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции,
- владеть техникой метания диска, гранаты,
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места, с разбега,
- владеть способами ведения и броска мяча,
- владеть приемами подачи и приема мяча,
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами,
- владеть техникой плавания,
- выполнять требования спортивной гигиены,
- демонстрировать туристские навыки и умения,
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях,
- вести дневник самоконтроля.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация, становление культуры.
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип культуры.
Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры.
Проблема расизма.
Возникновение и уникальностькочевой цивилизации.
Культура Казахстана в период Средневековья.

17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері;
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцийлік, даосизм, Қытай өнері ұғымын;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам, курайш; Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке ұғымдарын;
- христиандық ілімнің негізгі қағидаларын және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галлдарды, франтерді, әдебиетін, философиясын;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі туралы;
- Орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне тигізген ықпалын;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білуді;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдануды;
- қадағалауды;
көшпенділердің материалдық және рухани-мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетуді.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП  02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тануы және қызметі, ғылым және оның ролі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелер.
Білімдер:
- әлемдегі философиялық, ғылыми және діни жағдай туралы, адам өмірінің мәні туралы ұғымды;
- ғылымның ролі мен ғылыми таным туралы, оның құрылымын, формалары мен әдістерін;
-әлеуметтік және этикалық проблемалар туралы ұғымды.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, тән және рухани бастау алуда адам мінезін анықтауды, оның санасының мәнін, саналы және санасыз мінезді анықтауды;
қоғамдағы адамдардың адамгершілік норма қарым-қатынастарын реттеуді.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП  03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Саясаттану ғылым ретінде;
Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және этноұлттық қатынастар; әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институтар мен ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік мінезі; саясаттану пәні; саяси үкімет және үкіметтік қатынастар. Саяси жүйе.  Қазақстандағы әлеуметтік – саяси процестер
ЖГӘЭ.03. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары
Білімдер:
- заңдылық түсінігіндегі әлеуметтік тәсіл туралы ұғымды;
-әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғымды;
-тұлғаны әлеуметтендіру барысының ерекшеліктерін, регуляция формаларын білуді.
Іскерліктер:
-әлеуметтік қозғалысты дамытуды және әлеуметтік өзгерістер мен дамытудың басқа да факторларын дамытуды;
-биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен процестерді (Қазақстанда және жалпы әлемде) анықтауды;
саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы ұғымды қалыптастыруды.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП  04
Құқық негіздері
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конститутциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органы.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын; оларды жүзеге асыру механизмдерін;
-кәсіптік жұмыс саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды
Іскерліктер:
- маманның кәсіби жұмысыны реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды қолдана білуді.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ӘЭП  05
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
Іскерліктер:
өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Инженерлік графика
Техникалық графика негіздері.
сызба геометриясының және жобалаушы сызу негіздері. Машина құру сызбасының негізі:
бөлшектердің ажырайтын және ажырамайтын қосылысы, жұмыс сызбалары мен бөлшектер нобайлары, қосымша сызбалады құру және ресімдеу. Сызбалар. Ғимарат сызбасы, құрылыс сызбалары туралы жалпы мәлімет. Металды құрастырылымдар сызбасы. Компьютерлік графика негіздері.
Білімдер:
- сызба геометриясының және жобалаушы сызу негіздері, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының, машина құрылысы сызуының элементтері,
-құрастырымдық құжаттамасының біріңғай жүйесі
Іскерліктер:
-машиналық және қол графикасының сызбасын орындау,
-сызбаларды оқу және құру, стандартқа сай сызбалар, анықтамалық қолдану, сызба мен техникалық суреттің көмегімен өзінің ойын айту
- мамандық бойынша сызбалар мен сұлбаларды орындау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.1.1
КК 3.2.1
КК 3.3.1
КК 3.4.1
КК 3.5.1
КК 3.6.1
КК 3.7.1
КК 3.8.1
ЖКП  02
Техникалық механика
Механикалық теория негіздері: статика, статика аксиомасы, күш жүйесі, материалдар кедергісі; формасы өзгерген жағдайының түрлері: созылу (сығу), жылжу, бұрау, түзу бүгу, қиын деформация; беріктік есебі, машиналар мен механизмдер бөлшектері; машиналар мен механизмдер сызбасын кинематикалық  құру және оқу; әртүрлі түрлерге түйіндеп берудің негізгі геометриялық есебінің өлшемдері.
Білімдер:
-теоретиялық  механиканы: статиканы, негізгі ұғымдар мен аксиомаларды,
-статиканың негізгі ережелерін, кинематика, динамика, жұмыс көрсеткіштерін анықтау әдісі, құралымдық материалдар қасиеті,
- күштің жазық және кеңістіктік жүйесі, олардың тепе – теңдігінің жағдайы, жазық фигураладың ауырлық орталығы,
-материалдардың механикалық сипаттамасы, қуат және деформация, жай деформация – созу және қысу, жылжыту мен жапыру,
-беріктік пен қаттылық есебі, беріктік теориясы.
Іскерліктер:
-жүктелу түрлері мен құралымдардың көлденең қимасының ішкі күш факторы,
-айналғыш кезіндегі строить эпюраны құру,
- сығылған желіні тұрақтылыққа тексеру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.1
КК 3.10.1
ЖКП  05
Электроника негіздерімен жалпы электротехника электроэнергетика, электро-техника и электроника өнеркәсібінің алдына қойған міндеттері. Электрлік және магниттік тізбекті анықтау. Электр қуатын қабылдау (тұтыну) және көздері. Негізгі электрлік және магниттік шамасы. Электрлік және магниттік тізбе параметрлері. Тұрақты тоқ тізбегінің қарапайым есебі.Тізбекті әртүрлі түрлерге элементтерді қосу арқылы қайта жасау. Тұрақты тоқ көпірі. Тұрақты тоқтың сызықсыз тізбегі туралы ұғым. Сызықсыз элементтерді қолдану үлгісі. Магнитті тізбекті топтастыру. Магнитті тізбек элементтері. Магнитті тізбек элементтерінің сипаттамасы. Айнымалы тоқтың электрлі тізбегін топтастыру. Қуаттылық шамасы және оны көтеру тәсілдері. Айнымалы тоқ тізбегінің бірнеше көздерінің (қуаттың бірнеше көздері) күрделі есебінің түсінігі. Тізбек телімдерінің қуаттылығын және кернеулі тоқтарды анықтау. Айнымалы тоқтың көпфазалы жүйесі, үшфазалы электрлік тізбек. Үшфазалы электрлік тізбек есебінің түсінігі. Үшфазалы электрлік тізбек қуаттылығы. Айналушы магнит өрісі туралы ұғым. Сызықсыз элементтермен айнымалы тоқтың электрлік тізбегі туралы ұғым. Электротехникалық құрылғы. Электротехникалық құрылғы сызбасы мен топтасуы. Электронды құралдар. Әртүрлі жүйелерді қайта жасау өлшемдері. Трансформаторлардың қызмет жасау принцпі және құрылғы, тағайындамасы. Электрлі машиналар құрылғысы және жұмыс істеу принцпі. Тұрақты және айнымалы тоқ генераторлары. Бір фазалы және үш фазалы синхронды генератор. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғаушы күш. Тұрақты тоқтың қозғаушы күші. Асинхронды қозғалтқыш күш. Қолмен және автоматтық басқару аппаратурасы. Бақылаушылар. Электронды реле. Термо және фотореле.
Білімдер:
- электротехника негіздері,
- тұрақты тоқтың электрліктізбегі, ауыспалы тоқтың бір фазалы тізбегі,
- электромагнит өрісінің негізгі сипаттамасы,
- тұрақты тоқтың негізгі заңдары: Кулон, Ом, Кирхгор, Джоул-Ленц,
- коммутацияның бірінші және екінші заңы,
- электр жабдығы: трансформаторлар, тұрақты тоқтың электр машиналары, электржетек.
-электроника негіздері, электронды құралдар,
Іскерліктер:
- электр тізбегінің есебін орындау,
- Кулон заңын қолдану,
- Гаусс теоремасын қолдану,
- тұрақты тоқ құрылғысының және берілген тізбек жұмысының шартына байланысты элементтер параметрлерінжинап алу, тұрақты тоқ есебін орындау,
-конденсаторды қосу және ажырату,
- индукциялы катушканы ажырату.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.1
КК 3.10.1
ЖКП  04
Материалтану
Металтанудың дамуы туралы қысқаша мәлімент. Құрылыс материалдары туралы жалпы мәлімет. Метал және қорытпаның физикалық, химиялық, механикалық және технологиялық  қасиеттері. Арматуралық болатты топтастыру, құрам қасиеті мен әртүрлі болатты таңбалау. Ерітінділер мен бетондарды таңбалау және қолдану, топтастыру. Бетон және темір бетон бұйымдарын жылу өңдеу мағынасы мен мәні.
Білімдер:
- материалдардың физико-химиялық қасиеті,
-материалдардың құрылуы мен механикалық қасиеті,
- қоспа, коррозияжәне коррозиядан қорғау әдістері,
- металлды емес құралымдық материалдар
Іскерліктер:
- негізгі құрылыс материалдарының  физико-химиялық қасиетін анықтау,
- пісіру жұмыстарын жүргізу,
- металлды кесу және дәнекерлеуді жасау,
-материалдарды қаттылыққа, қажулыққа, омырылғыштыққа, майысқақтыққа сынау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9

Культурные традиции казахов в период 17-19 веков.
Культура современногоКазахстана
Знания:
- понятия: конфуцианство, даосизм, искусство Китая,
- особенности индийской культуры и ее основные достижения,
- понятия: ислам, буддизм, христианство; курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка,
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья,
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана
- западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры,
- свободно пользоваться понятиями культурологи,
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования;
человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура.
Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основные категории и понятия философии, роль философии в жизни человека и общества,
- основы философского учения о бытии, сущность процесса познания,
- основы научной, философской и религиозной картин мира,
- об условиях формирования личности, свободе и ответственности за сохранение жизни, культуры и окружающей среды,
- о социальных и этических проблемах, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий
Умения:
- ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста;
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы;
социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения; политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- представление о социалогическом подходе в понимании закономерностей,
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции,
- социально-экономические процессы в Казахстане
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития,
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы,
- составить представление о политических системах и  политических режимах.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД 04
Основы права
Право. Понятие, система, источники. Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство.
Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система
Республика Казахстан,
правоохранительные органы
Знания:
- права и обязанности работников в профессиональной деятельности,
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации,
- знать правовые и нравственно-этическиенормы в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста,
- защищать свои права в соответствии с правовыми и нормативными документами
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
СЭД 05
Основы экономики
экономика и ее основные проблемы; микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; антимонопольное регулирование; доходы населения; регулирование социально-экономических проблем; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы российской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса.
Знания:
- современные школы экономической мысли,
- товарное производство и предпосылки его возникновения,
- рынок и его механизм, структуру рынка,
- основы предпринимательства,
- ценообразование на ресурсы и формирование доходов,
- макроэкономическую нестабильность: виды безработицы и инфляции, цикличность экономического роста,
- государственное регулирование,
- международную валютную систему,
Умения:
- строить графики равновесия, спроса и предложения,
- рассчитывать эластичность спроса и предложения
- рассчитывать уровень безработицы,
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная графика
Основы технической графики.
Основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Основы машиностроительного черчения: разъемных и неразъемные соединения деталей, рабочие чертежи и эскизы деталей, составление и оформление сборочных чертежей. Схемы.
Общие сведения о строительных чертежах, чертежах зданий. Чертежи металлических конструкций. Основы компьютерной графики.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения,
- единую систему конструкторской документации
Умения:
- выполнять чертежи в машинной и ручной графике,
- составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка
- выполнять чертежи и схемы по специальности
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.10.1
ПК 3.10.2
ПК 3.10.3
ОПД 02
Техническая механика
Основы теоретической механики: статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин;
чтение и составление кинематических схем механизмов имашин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
- теоретическую механику: статику, основные понятия и аксиомы,
- основные положения статики, кинематики, динамики, метода определения показателей работы, свойства конструкционных материалов,
- плоскую и пространственную систему сил, условия их равновесия, центр тяжести плоских фигур,
- механические характеристики материалов, напряжения и деформации, простые деформации - растяжение и сжатие, сдвиг и смятие,
- расчеты на прочность и жесткость, теория прочности.
Умения:
- определять виды нагружений и внутренние силовые факторы в поперечных сечениях конструкций,
- строить эпюры крутящих моментов,
- проводить проверку сжатых стрежней на устойчивость.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.1
ПК 3.10.1
ОПД 03
Общая электротехника с основами электроники
Задачи, поставленные перед электроэнергетикой, электротехнической и электронной промышленностью. Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Параметры электрических и магнитных цепей.
Расчет простой цепи постоянного тока Преобразование цепей с различными видами соединений элементов. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Примеры применения нелинейных элементов.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Коэффициент мощности и способы его повышения. Понятие о расчете сложных (с несколькими источниками питания) цепей переменного тока. Определение токов, напряжений и мощностей участков цепи. Многофазная система переменного тока, трехфазные электрические цепи.
Понятие о расчете трехфазной цепи. Мощность в трехфазной цепи. Понятие о вращающемся магнитном поле.
Понятие об электрических цепях переменного тока с нелинейными элементами.
Электротехнические устройства.
Классификация и схемы электротехнических устройств. Электронные приборы. Измерительные преобразователи различных систем. Назначение, устройство и принцип действия трансформаторов.
Принцип действия и устройство электрических машин. Генераторы постоянного и переменного тока. Однофазные и трехфазные синхронные генераторы. Двигатели постоянного и переменного тока. Двигатели постоянного тока. Асинхронные двигатели.
Аппаратура ручного и автоматического управления.
Контролеры. Электронные реле. Реле напряжения. Термо- и фотореле.
Знания:
- основы электротехники,
- электрические цепи постоянного тока, однофазные цепи переменного тока, трехфазные цепи,
- основные характеристики электромагнитного поля,
- основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгора, Джоуля-Ленца,
- первый и второй закон коммутации,
- электрооборудование: трансформаторы, электрические машины постоянного тока, электропривод.
- основы электроники, электронные приборы,
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей,
- применение закона Кулона,
- применение теоремы Гаусса,
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока, уметь выполнять расчеты постоянного тока,
- заряжать и разряжать конденсатор,
- отключать индуктивную катушку.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.1
ПК 3.10.1
ОПД 04
Материаловедение
Краткие сведения о развитии металловедения.
Общие сведения о строительных материалах.
Физические, химические, механические и технологические свойства металлов и сплавов.
Классификация арматурных сталей, состав свойства и маркировка различных сталей. Классификация, применение и маркировка бетонов и растворов. Сущность и значение тепловой обработки бетонных и железобетонных изделий.
Знания:
- физико-химические свойства материалов,
- строение и механические свойства материалов,
- сплавы, коррозию и методы защиты от коррозии,
- неметаллические конструкционные материалы
Умения:
- определять физико-химические свойства основных строительных материалов,
- производить сварочные работы,
- производить резку и пайку металлов,
- испытывать материалы на твердость, усталость, хрупкость, перегиб
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9

КК 3.9.4
КК 3.10.5
КК 3.10.4
КК 3.10.5
ЖКП  05
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пән, курстың міндеті мен мақсаты
-кіріс және шығыс корреспонденцияны тіркеу
-құжаттардың функциясы және құру тәсілі.
- құжаттарды ресімдеу ережесі, құрылымдық бөлімдері, тағайындалуы, таратылуы, топтастырылуы.
Өкімдік – ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеудің бірыңғайланған жүйесі: түсінігі, сипаттамасы, топтамасы, ресімдеу ерекшеліктері. (ҰӨҚ)
Құжаттардың басқа түрлері
Құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ҚҚМЖ), құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағымымен, олардың түрлерімен; тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс жүргізуді компьютерлеу: мағынасы, міндеттері, болашағы, құамдық бөліктері, ұйымның негізгі принцптері, ДЭКМ құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
-пән, курстың міндеті мен мақсаты
-кіріс және шығыс корреспонденцияны тіркеу
-құжаттардың функциясы және құру тәсілі.
- құжаттарды ресімдеу ережесі, құрылымдық бөлімдері, тағайындалуы, таратылуы, топтастырылуы.
-өкімдік – ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеу ерекшеліктері, сипаттамасы, топтамасы, түсінігі. (ҰӨҚ)
Құжаттардың басқа түрлері
Құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ҚҚМЖ) Іс жүргізуді компьютерлеу:
мағынасы, міндеттері, болашағы, құамдық бөліктері, ұйымның негізгі принцптері, ДЭКМ құжаттаманы ресімдеу.
қызметтік хат құру әдісін, құжаттардың топтамасы мен қозғалысын, кіріс және шығыс құжаттарды тіркеу, құжаттарды сақтау, ресімдеу, мұрағатқа тапсыру,
Іскерліктер:
-Өкімдік–ұйымдастыру құжаттамасын ресімдеудің бірыңғайланған жүйесі: түсінігі, сипаттамасы, топтамасы, ресімдеу ерекшеліктері. (ҰӨҚ)
-құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағымымен, олардың түрлерімен; тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау.
-деректемелерді, дұрыс орналастыру және толтыру, қызметтік хат құру, істер номенклатурасын, индекстеу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.9
КК 3.10.9
ЖКП  06
Құрылыс өндірісінің негізі
Ғимараттар мен үймәреттер құрастырылымдары: жалпы мәлімет, өнеркәсіптік  және азаматтық ғимараттар құрылымдық бөлімін шешу, құрылыс жылу техникасының негізі, ғимараттың құрастырылымдық және сүйеніштік жүйесіне салмақ түсіру, Құрылыс құрастырылымдарының негізгі есебі: құрылыс құрастырылымдарын жобалаудың негізгі ережесі, бірінші және екінші топтаманы   топтастыру жүктемесінің жеке жағдайы бойынша құрылыс құрастырылымдарының есебі ұғымы, жүктеу және ықпал жасау, нормативтік және есептік жүктемелер, құрылыс құрастырылымдарының негізгі есебі, құрылыс құрастырылымдарын бірігіп құрастыру және есебі, иілімге, сығылуға жұмыс істейтін, іргетас, іргетастыорналастыру  тереңдігі, іргетас етегінің өлшемін бөлу.
Құрылыс өндірісінің негізі: Құрылыс өндірісінің құрылымы мен мазмұны, құрылыс өндірісінің нормативті және жобалық құжаттама, құрылыс жүгін тасу, түпті өңдеу әдістері мен тәсілдері, жер жұмысының өндірісі,жер ғимаратының өлшемін анықтау, қадау жұмысының өндірісі, дайын тіректерді батыру тәсілі, толтырмалы тірек құрылғысы,  тасты жұмыс, қалау түрлері, байламалы жіктер жүйесі, тас қалаушының еңбек және жұмыс орнын ұйымдастыру, бетонды және темір бетонды жұмыстар, шегендеп бекіту түрлері, арматуралық жұмыстар, бетон қоспасының күтімі және тығыздалуы, қалау, дайындау принцптері, мерзімдері,қысқы уақытта бетондау тәсілі, құрылыс құрастырылымдар монтажы үрдісінің технологиясы, монтажды көтергішті таңдау, темір бетон және металды құрастырылымдардың ерекшеліктері, металды пластикалық құрастрылымдар және ғимараттарды тез тұрғызатын монтажды үрдістердің технологиясы,ағаш, қаңқа – панелді үйлер құрастырылымдары және ағаш желімінен жасалған ұзына бойлы құрастырылымдарға салмақ түсіретін монтаж, бүркеп жабу құрылғы үрдісінің  технологиясы,
еден құрылғысы, сылақ және өңдегіш жұмыстары, майлау, түсқағаз және әйнектеу жұмыстары, құрылысты ұйымдастырудың негізгі принцптері, құрылыстағы күнтізбелік жоспарлау туралы жалпы мәлімет, құрылыстың бас жоспары, қоймалардың объект ішінде ұйымдасуы.
Білімдер:
- ғимараттың негізгі конструктивтік элементтері,
- азаматтық және өнеркәсіптік ғимараттар,
- құрылыс бұйымдары мен конструкцияларының таңбалануы және негізгі қасиеттерін,
- қазіргі заманғы ғимараттың конструктивті шешімі,
-бас жоспардың  масштабының орындалуы,
- жер телімдерінің бас жоспарын оқу,
- бас жоспарлардағы шартты белгілер,
- ғимараттың  инженерлі-техникалық  жабдығы,
- инженерлік жабдықтың құрылыс элементі,
Құрылыс конструкцияларын құрастыру
- құрылыс конструкцияларынесептеу әдісі
- іргетасы мен негізін, құрылыс конструкцияларын жобалау үшін нормативті-техникалық құжаттама;
- есептік сызбаны құру ережесі;
- есептік жүктемеден ішкі күшті анықтау әдісі;
- жүк салмағы конструкциясының жұмысын;
- материалға байланысты конструкция жұмысының ерекшеліктері;
- құрылыс материалдарының беріктігі мен деформациялық сипаттамасы болат, бетон, арматура, ағаш, тас қалау);
- құрылыс конструкциялары есебінің негізі.
Іскерліктер:
- құрылыс сызбаларын оқу,
-конструктивті сызба мен ғимараттың аумақты өлшемдерін жұмыстық сызба бойынша анықтау
- іргетастың конструктивті сызбасын таңдау,
- мемлекеттік стандарттарды және құрылыс конструкциялары  тізімдемесін қолдану,
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың негізгі жоспарын жобалау
- конструкцияларды есептеу және жобалау,
- конструкцияға әсер етуші жүктемені есептеу;
- конструкция сызбасына қарап, конструкцияның есептік сызбасын құру
- салмақ түсетін конструкция қабілетін тексеру;
- қосымша жүктемеден қиылған элементті жинап алу;
- конструкция элементтерінің бірігу есебін орындау;
-құрылыс – құрастыру жұмыстарының өндірісін қамтамасыз ету,
- жер қазу ғимаратын салу кезінде жердіңүстіңгі қабатының нығыздануыкоэффициентін анықтау,
- құрылыс материалдары мен конструкцияларын қаттап тастау және қабылдау бойынша жұмысты ұйымдастыру
- монтажды темір бетон бұйымдарының сапасын бағалау,
- тас қалау сапасын және тас ғимаратын салу бойынша жұмыстардың орындалуын қабылдануын бақылау,
- бақылау – өлшеу құралдарымен жұмыс істеу,
- нормативті құжаттамамен жұмыс істеу,
- мемлекеттік стандарттарды құрылыс конструкцияларына қолдану,

ПК3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.10.4
ПК 3.10.5
ОПД 05
Делопроизводство на государственном языке
предмет, цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распоряди-тельной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
- предмет, цели и задачи курса;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- другие виды документов;
- Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов,
- регистрацию входящей и исходящей корреспонденции, хранение, оформление, передачу дел в архив
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы:
на ПЭВМ.
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.9
ПК 3.10.9
ОПД 06
Основы строительного производства
Конструкции зданий и сооружений: общие сведения, конструктивные решения частей гражданских и промышленных зданий, основы строительной теплотехники, несущий остов и конструктивные системы зданий,
Основы расчета строительных конструкций: основные положения проектирования строительных конструкций, понятие о расчете строительных конструкций по предельным состояниям первой и второй группы классификация нагрузок, нагрузки и воздействия, нормативные и расчетные нагрузки, основы расчета строительных конструкций, работающих на сжатие и на изгиб, расчет и конструирование соединений строительных конструкций, фундаменты, глубина заложения фундаментов, распределение размеров подошвы фундаментов.
Основы строительного производства: содержание и структура строительного производства, нормативная и проектная документация строительного производства, транспортирование строительных грузов, способы и методы разработки грунта, производство земляных работ, определение размеров земляного сооружения, подсчет объемов работ, производство свайных работ, устройство набивных свай, способы погружения готовых свай, устройство набивных свай, устройство сборных и монолитных ростверков, каменные работы, разновидности кладки, системы перевязки швов, организация рабочего местаитруда каменщика, бетонные и железобетонные работы, виды опалубки, арматурные работы, организационные принципы приготовления, укладки, уплотнения и ухода за бетонной смесью, сроки распалубливания, способы бетонирования в зимнее время, технология процессов монтажа строительных конструкций, выбор монтажного крана, особенности монтажа железобетонных и металлических конструкций, технология процессов монтажа быстровозводимых зданий и металлопластиковых конструкций, технология строительства деревянных домов каркасно-панельной конструкции и монтажа несущих большепролетных конструкций из клееной древесины, технология процессов устройства изоляционных покрытий, технология процессов устройства кровельных покрытий, устройство полов, штукатурные и облицовочные работы, малярные, обойные и стекольные работы, основные принципы организации строительства, общие сведения о календарном планировании в строительстве, строительный генеральный план, организация приобъектных складов.
Знания:
- основные конструктивные элементы зданий,
- гражданские и промышленные здания,
- основные свойства и маркировку строительных изделий и конструкций,
- современные конструктивные решения зданий,
- масштабы выполнения генеральных планов,
- читать генеральные планы участков,
- условные обозначения на генеральных планах,
- инженерно-техническое оборудование зданий,
- строительные элементы инженерного оборудования,
- монтаж строительных конструкций
- методику расчета строительных конструкций нормативно-техническую документацию для проектирования строительных конструкций, оснований и фундаментов;
- правила построения расчетных схем;
- методику определения внутренних усилий от расчетных нагрузок;
- работу конструкций под нагрузкой;
- особенности работы конструкций в зависимости от материалов;
- прочностные и деформационные характеристики строительных материалов (стали, бетона, арматуры, древесины, каменной кладки);
- основы расчета строительных конструкций.
Умения:
- читать строительные чертежи,
- определять по рабочим чертежам габаритные размеры зданий и конструктивную схему
- выбирать конструктивную схему фундамента,
- пользоваться государственными стандартами и каталогами на строительные конструкции,
- проектировать генеральные планы промышленных предприятий
- рассчитывать и проектировать конструкции,
- подсчитывать нагрузки, действующие на конструкции;
- по конструктивной схеме построить расчетную схему конструкции
- проверять несущую способность конструкций;
- подбирать сечение элемента от приложенных нагрузок.;
- выполнять расчеты соединений элементов конструкции;
- обеспечивать производство строительно-монтажных работ,
- определять коэффициент уплотнения грунтов при возведении земляных сооружений,
- организовывать работу по приемке и складированию строительных материалов и конструкций
- оценивать качество монтажа железобетонных изделий,
- контролировать качество каменной кладки и приемки выполнения работ по возведению каменных сооружений,
- работать с контрольно-измерительными приборами,
- работать с нормативной документацией,
- пользоваться государственными стандартами на строительные конструкции,

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.7
КК 3.10.7
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Құрылыс материалдарының жалпы технологиясы
Физикалық қасиеттері. Механикалық қасиеттері. Тау жыныс және тау жыныс түзуші минералдар. Өндіру және кенсіз шикізатты қайта өңдеу. Құрылыс  ағашы. Табиғаттағы тас материалдар. Керамикалық материалдар. Шыны және шыны кристалдық материалдар. Минералды тұтқыр зат: Әуе және гидравликалық зат. Жасанды тас материалдары: Бетондар, ерітінділер, құрама темір бетон құрастырылымдары, силикатты және гипстік материалдар мен бұйымдар, таскендір цемент бұйымдары, битумдық және  қарамайлы тұтқыр заттар мен олардың негізінде материалдар, полимерлік құрылыс материалдары, жылылықты оқшаулайтын және акустикалық материал, лак және бояу жасау материалдары.
Білімдер:
- құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері,
- кенсіз шикізат түрлері,
- құрылыс керамикасын, керамикалық тастар мен  плиткаларды, керамикадан санитарлық-техникалық бұйымдар,
- бейорганикалық бырыстырғыш заттар және олардың негізіндегі бұйымдар,
- бетондар және құрылыс ерітіндісі,
- жылу өткізбейтін және акустикалық материалдар мен бұйымдар,
- жұмсақ жабындық материалдар,
- құрылыс материалдары және полимер негізіндегі бұйымдар, полимерлік герметика,
- құрылыс материалдары  және шыныдан жасалған бұйымдар.
Іскерліктер:
- материалдың негізгі өлшемдерін анықтау,
- құрылыс қоспаларымен жұмыс істеу,
-кентассыз шикізат түрлерін айыра білу,
- бейметалл құрылыс бұйымдары өндірісінің үйлесімді технологиялық сызбасын таңдау
- таңдап алынған технологиялық құралдың пайдалылығын негіздеу
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.3
КК 3.9.4
КК 3.10.3
КК 3.10.4
КК 3.10.5
АП.02
Құрылыс бұйымдары мен конструкциялары өндірісінің технологиясы
Бетонтану: бетондар мен ерітінділер өндірісінің технологиясы, ауыр бетонның түрлері, жеңіл бетондар, көбікті газ бетондары, керамзит бетондары, қуысты бетондар, олардың жіктелуі,өндірістің ерекшеліктері; цемент қосылмаған бетондар; силикатты бетондар; темір бетонды  бұйымдар мен конструкцияларды (конвейерлі, агрегатты-үздіксіз қабырғалық); әдістері және технологиялық процестері; өңдеу әдістері, темірбетон бұйымдарын жинақтау жүйесі, арматура бұйымдары мен төсейтін элементтерді (детальдарды) дайындау технологиясы; арматура, бетон араластыратын және қалыптау цехтарын жобалау негіздері; табиғи тас материалдарынан жасалған құрылыс бұйымдары мен конструкциялары өндірісінің технологиясы, құрылыс керамикасынан, асбест цемент бұйымдарынан, асфальт бетондарынан, пластмасса мен ағаш негізіндегі бұйымдар мен конструкциялар; изоляциялық материалдар, стандарттарға қойылатын талаптар, шикізаттың жартылай фабрикаттың және дайын өнімнің ТУ; технологиялық процестерін оңтайландыру әдістері; ресурстар мен энергияны үнемдеу технологияларын енгізу; шикізат материалдарын, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдерді талдаудың қазіргі заманғы әдістері; жарамсыз бұйымдардың пайда болу себептері және оның алдын алу; металл емес бұйымдар мен конструкциялар өндірісіндегі техника қауіпсіздігі; технологиялық процестерді жобалау негіздері.
Білімдер:
- металл емес бұйымдар мен конструкцияларды өңдеуді және өндіріс технологиясын;
- технологиялық нобайларды және өндіріс тәртібін;
- технологиялық процестерді оңтайландыру әдістері;
- жоғары тиімділіктегі металл емес құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын жасаудағы жаңа материалдар;
- ресурстар мен энергияны үнемдейтін технологиялар;
- металл емес құрылыс бұйымдары мен конструкциялары өндірісінің технологиялық процестерін жобалау негіздері;
- стандарттарға қойылатын талаптар, шикізаттарға, жартылай фабрикаттарға және дайын өнімге ТУ
- шикізат материалдарын, жартылай фабрикаттарды, дайын өнімдерді талдаудың қазіргі замандағы әдістері;
- жарамсыз бұйымдардың алдын алу мақсатында технологиялық процесті өзгерту бойынша іс-шаралар.
Іскерліктер:
- металл емес құрылыс бұйымдары мен конструкциялары өндірісінің қолайлы технологиялық нобайын таңдауды, оның және таңдалған технологиялық жабдықтың мақсатқа сәйкестігін негіздеуді, металл емес құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын дайындауда технологиялық картаны жасауды, технологиялық есептеулерді орындауды;
- термоылғалды өңдеу режимінің тиімділігін бағалауды, бұйымдар мен конструкциялар өндірісіндегі ресурстар мен энергияны үнемдейтін технологиялардың нобайларын бағалауды;
- шикізат материалдарына, дайын өнімдерге ГОСТ-қа сәйкес бақылау жасауды.

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.7
ПК 3.10.7
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Общая технология строительных материалов
Основные свойства строительных материалов: общие сведения, состав и строение, свойства строительных материалов. Основные виды нерудного сырья: горные породы и порообразующие минералы, добыча и переработка нерудного сырья, материалы и изделия из природного камня, строительная керамика, стеклянные материалы и изделия, неорганические вяжущие вещества: общие сведения, гипсовые вяжущие вещества, строительная известь, портландцемент, асбестоцементные изделия, бетоны и строительные растворы, строительные материалы и изделия на основе полимеров, битумные и дегтевые вяжущие вещества, теплоизоляционные акустические материалы
Знания:
- основные свойства строительных материалов,
- виды нерудного сырья,
- строительную керамику, керамические камни и плитки, санитарно-технические изделия из керамики,
- неорганические вяжущие вещества и изделия на их основе,
- бетоны и строительные растворы,
- теплоизоляционные и акустические материалы и изделия,
- мягкие кровельные материалы,
- строительные материалы и изделия на основе полимеров, полимерные герметики,
- строительные материалы и изделия из стекла.
Умения:
- определять основных параметров материалов,
- работать со строительными смесями,
- различать виды нерудного сырья,
- выбирать оптимальную технологическую схему производства неметаллических строительных изделий
- обосновывать целесообразность выбранного технологического оборудования
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.10.3
ПК 3.10.4
ПК 3.10.5
СД 02
Технология производства строительных изделий и конструкций
Бетоны и растворы: материалы для бетона, бетонная смесь, структура и свойства бетона, принципы определения тяжелого бетона, разные виды тяжелого бетона, легкие и бесцементные бетоны, строительные растворы,
Технологические процессы изготовления бетонные и железобетонных изделий: общие сведения о бетонных и железобетонных изделиях, приемка и хранение вяжущих веществ и заполнителей, приготовление бетонных смесей, технология изготовления арматурных изделий, формование бетонных и железобетонных изделий, методы ускоренного твердения бетона, отделка и комплектация железобетонных изделий.
Производство железобетонных изделий: способы изготовления железобетонных изделий, технология производства изделий из легких бетонов на пористых заполнителях, технология производства изделий из ячеистых бетонов, технология производства сухих строительных смесей, монолитный и сборно-монолитный железобетон.
Производство изделий стеновой керамики: сырье дляпроизводство керамики, свойства глины, классификация керамических материалов и изделий, общая схема производства керамических изделий, кирпич глиняный обыкновенный, керамические плитки, санитарно-технические изделия.
Технология производства изделий и конструкций из древесины и металлопластика.
Методы оптимизации технологических процессов: пути использования отходов промышленности, причины возникновения и предупреждения брака продукции, охрана труда и пожарная безопасность на предприятиях по производству строительных материалов и изделий.
Основы проектирования технологических процессов производства строительных конструкций и изделий: исходные данные для проектирования, состав и содержание проекта на строительство предприятия, проектирование генерального плана на строительство предприятия.
Знания:
- технологию производства и отделки строительных материалов и изделий,
- технологические схемы и режимы производства,
- методы оптимизации технологических процессов,
- новые материалы при создании неметаллических строительных изделий и конструкций,
- ресурсосберегающие и энергосберегающие технологии,
- основы проектирования технологических процессов производства неметаллических строительных изделий и конструкций,
- требования стандартов на сырье, полуфабрикаты и готовую продукцию,
- современные методы анализа сырьевых материалов, полуфабрикатов и готовой продукции,
- мероприятия по изменению технологического процесса с целью предупреждения брака
Умения:
- выбирать оптимальную технологическую схему производства неметаллических строительных изделий и конструкций, обосновывать целесообразность ее и выбранного технологического оборудования,
- составлять технологические карты изготовления неметаллических строительных изделий и конструкций,
- выполнять технологические расчеты,
- оценивать эффективность режимов тепловлажностной обработки,
- осуществлять контроль сырьевых материалов.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КК 3.9.10
КК 3.10.10
ӨО жәнеКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО 02
Өндірістік оқыту.
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Техникалық жүйесінің бөлшектерін қолмен және механикаландырылған жабдығында даярлау барысында жалпы слесарлық жұмыстарды атқару. Металлды станокпен өңдеу
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарды атқару;/
- жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау
-жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарды қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КК 3.9.10
КК 3.10.10
ӨО 03
Кәсіптік практика
Өндірістік практика. Кіріспе. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Телімдер бойынша тарату.  Кәсіпорынның құрылымымен, мамандық бойынша жұмыс атқару тәсілдері мен озық еңбек әдістерімен танысу.  Жұмыс орындау бойынша есеп беру құжаттамасы. Техникалық құжаттаманы өңдеу, тіркеу және рәсімдеу тәртібі. Монтаждық сызбаларды құрастыру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын түсіріп алу, монтаждауға дайындау. Монтаждық-құрастыру жұмыстары. Қауіпсіздік техникасы. Материалды тасымалдау және объектіде сақтау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынақтау және пайдалануға тапсыру. Объектідегі жұмыстық  және мемлекеттік қабылдау жұмыстардың құрамы. Жұмыс атқару шебердің мінждеттерін және құқықтарын зерделеу. Бригада құрамсында жұмыс ұйымдастыру, жұмысшылар мен инженерлік техникалық қызметкерлердің еңбек ақысы. Объектісін монтаждауға дайындау. Дайындау жұмыстар. Монтаж сапасын бақылау. Пайдалану алдында сынақтау. Практика күнделігін рәсімдеу, есеп беру
Іскерліктер:
- жұмыстар орындалу бойынша есеп беру құжаттамасын құрастыру және толтыру
- техникалық құжаттаманы өңдеу, тіркеу және рәсімдеу
- монтаждық сызбаларын құрастыру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын түсіріп алу
- жабдықтар мен жүйелерді монтаждауға дайындау
Дағдылар:
-жөндеу жұмыстарын атқару;
- тағайындаған мамандық бойынша,
- шыны пакеттерді орнату мен жиегіндегі ағаштарды кесу бойынша
КК 3.9.10
КК 3.10.10
1 – кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңызы мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.
БҚ 2
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 3
Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдау және олар үшін жауапкершілікте болу
БҚ 4
Құрылыс материалдары мен бұйымдарын дайындаудың жаңашыл технологиясы және тәжірибеде қолданылатын өзінің дағдылары мен білімдерін жаңарту
БҚ 5
Нұсқаулыққа сәйкес іс – әрекет жасау
БҚ 6
Қызметті жүзеге асырудың амалдары мен әдістерін ұтымды қолдануды таңдау. Өнім сапасы мен еңбек өнімділігін көтеру мақсатында өндіріс қорларын ашу.
БҚ 7
Ұжымда және командада жұмыс істеу, тұтынушылармен, басшылармен, әріптестермен тиімді қарым – қатынас жасау.
БҚ 8
Кәсіптік қызметте ақпараттық – коммуникативтік технологияларды қолдану.
БҚ 9
Білім беретін және кәсіби деңгейін үнемі көтеруге дайындығын көрсету, өзінің жеке мүмкіндігін жүзеге асыру және көкейтесті ету, жаңа білім мен білікті өз бетінше алу қабілеттігі, өз бетінше даму қабілеттігі.
2 – кесте Кәсіптік құзыреттер
ТиОБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттіліктер(КҚ)

БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.9.10
ПК3.10.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО 01
Производственное обучение
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Выполнение общеслесарных операций при изготовлении деталей технических систем ручными инструментами и на механизированном оборудовании. Обработка металла на станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
ПК 3.9.10
ПК3.10.10
ПП 02
Профессиональная практика
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности. Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно- технических работников. Оформление дневника, отчета по практике.
Умения:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ.
- выполнять обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления.
Навыки:
- производства ремонтных работ;
- организаторской работы по избранной специальности
ПК 3.9.10
ПК3.10.10
Таблица 4. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес
БК 2
Организовывать рабочее место
БК 3
Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях и нести за них ответственность
БК 4
Обновлять свои знания и навыки, используемые в практике и новейшие технологии изготовления строительных материалов и изделий
БК 5
Выполнять действия согласно инструкции
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции
БК 7
Работать в коллективе и команде, эффективно общаться с коллегами, руководством, потребителями
БК 8
Использовать информационно-коммуникативные технологии в профессиональной деятельности
БК 9
Проявлять готовность к постоянному повышению образовательного и профессионального уровня, потребность в актуализации и реализации своего личностного потенциала, способность к самостоятельному приобретению новых знаний и умений, способность к саморазвитию
Таблица 5. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

2. Жоғары деңгей
1412 01 2 – Үңгіржол пешін тиеуші*
КҚ 2.1.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.1.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.1.3. Негізгі құрылыс материалдарының физикалық – химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.1.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.1.6. Компьютерлік  техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.1.7. Құрылыс материалдарын қабылдау және жинау.
КҚ 2.1.8. Бункер циклон, бак компоненттерін қабылдау, араластырғыш агрегаттарға компоненттерді жүктеу,бетондық қоспа мен ерітіндіні дозалау дағдыларын қабылдауды меңгеру.
КҚ 2.1.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
1412 02 2 – Шихтовшы*
КҚ 2.2.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.2.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.2.3. Негізгі құрылыс материалдарының физикалық – химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.2.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.2.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.2.6. Компьютерлік  техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.2.7. Шихтаны жүргізу.
КҚ 2.2.8. Шихта қоспасын дайындау дағдысын меңгеру, шихтаны баспаққалыптарға төгу және өлшеу.
КҚ 2.2.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
1412 03 2 – Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндірісіндегі қалыптаушы*
КҚ 2.3.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.3.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.3.3 Негізгі құрылыс материалдарының физикалық – химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.3.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.3.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.

2. Повышенный уровень
1412 01 2 – Загрузчик туннельной печи*
ПК 2.1.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.1.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.1.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.1.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.1.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.1.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.1.7. Принимать и складировать строительный материал
ПК 2.1.8. Обладать навыками приема компонентов из бункеров, циклонов и баков, загрузки компонентов в смесительные агрегаты, дозировки компонентов бетон-ных смесей и растворов.
ПК 2.1.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
1412 02 2 – Шихтовщик*
ПК 2.2.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.2.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.2.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.2.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.2.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.2.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.2.7. Производить шихту
ПК 2.2.8. Обладать навыками готовки смеси шихты, взвешивания и засыпки шихты в пресс-формы
ПК 2.2.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
1412 03 2 – Формовщик в производстве стеновых и вяжущих материалов*
ПК 2.3.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.3.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.3.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.3.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.3.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами

КҚ 2.6.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.6.6. Компьютерлік  техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.6.7. Дайын құрылыс материалдарын жинау.
КҚ 2.6.8. Араластырғыш агрегаттарға компоненттерді дозалау, жүктеу дағдыларын меңгеру.
К.Қ. 2.6.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
1412 07 2 – Қабырға және тұтқыр материалдар өндірісіндегі түсіруші – қалаушы*
КҚ 2.7.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.7.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.7.3. Негізгі құрылыс материалдарының физикалық – химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.7.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.7.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.7.6. Компьютерлік  техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.7.7. Дайын құрылыс материалдарын жинау.
КҚ 2.7.8. Құрастырылымдардың жеке элементтерін жинау және құру, қалау дағдыларын иелену.
КҚ 2.7.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
1412 08 2 – Қабырғалық бұйымдар өндірісіндегі басқару пульті операторы*
КҚ 2.8.1. Стандарттарға сәйкес сызба, нобайларды жасау және оқу, анықтамалық әдебиетті қолдану.
КҚ 2.8.2. Материалдың беріктігі мен қажуын есептеу.
КҚ 2.8.3. Негізгі құрылыс материалдарының физикалық – химиялық қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.8.4. Металдарды дәнекерлеу және кесу, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.8.5. Стандарттарды сертификаттау және оны қолдану.
КҚ 2.8.6. Компьютерлік  техниканы, шеткері құрылғыларды, вирусқа қарсы бағдарламаны қолдану.
КҚ 2.8.7. Басқару аспаптарын жөндеу дағдыларын меңгеру.
КҚ 2.8.8. Өндірістегі автоматтандырылған және жартылай автоматтандырылған жұмыс үрдісін  бақылау және басқару дағдысын иелену.
КҚ 2.8.9. Техника қауіпсіздігі ережесін және еңбекті қорғау, заңды табиғатты қорғау ережелерін сақтау.
3.Орта буын маманы
1412093 – Техник технолог
КҚ 3.9.1. Құрылыс конструкцияларын есептеу және жобалау.
КҚ 3.9.2. Құрылыс – монтаждау жұмыстарының өндірісін қамтамасыз ету.

ПК 2.6.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.6.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.6.7. Складировать готовый строительный материал
ПК 2.6.8. Обладать навыками загрузки, дозирования компонентов в смесительные агрегаты
ПК 2.6.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
1412 07 2 – Съемщик-укладчик в производстве стеновых и вяжущих материалов*
ПК 2.7.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.7.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.7.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.7.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.7.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.7.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.7.7. Складировать готовый строительный материал
ПК 2.7.8. Обладать навыками укладки, установки и сборки отдельных элементов конструкций
ПК 2.7.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
1412 08 2 – Оператор пульта управления в производстве стеновых изделий*
ПК 2.8.1. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой
ПК 2.8.2. Производить расчеты на прочность и усталость материалов
ПК 2.8.3. Определять физико-химические свойства основных строительных материалов
ПК 2.8.4. Обеспечивать рациональное использование производственных мощностей, экономное расходование сырьевых и топливно-энергетических ресурсов. Выявлять резервы производства с целью повышения производительности труда и качества продукции.
ПК 2.8.5. Сертифицировать и пользоваться стандартами
ПК 2.8.6. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 2.8.7. Обладать навыками наладки и ремонта приборов управления
ПК 2.8.8. Обладать навыками управления и контроля работы автоматических и полуавтоматических процессов в производстве
ПК 2.8.9. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда, природоохранное законодательство
3.Специалист среднего звена
1412093 – Техник -технолог
ПК 3.9.1. Рассчитывать и проектировать строительные конструкции
ПК 3.9.2. Владеть основами строительного производства и обеспечивать производство строительно-монтажных работ

КҚ 3.9.3. Бұйымдар мен конструкциялар өндірісінің технологиялық нобайларын жасау.
КҚ 3.9.4. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын дайындаудың іс – тәжірибеде қолданылатын жаңашыл технологияларын білу;
КҚ 3.9.5. Материалдарды беріктікке, қажулыққа, сынғыштыққа, майысқақтыққа сынау және негізгі кіріс бақылауын жасау.
КҚ 3.9.6. Жылу техникалық есептеулерді жасау.
КҚ 3.9.7. Компьютерлік техниканы, сырттағы құрылғыларды, антивирустық бағдарламаларды қолдану.
КҚ 3.9.8. Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын  дайындаудың технологиялық картасын жасау.
КҚ 3.9.9. Өндірістік – техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 3.9.10. Техникалық қызмет көрсету және құрал – жабдықты жөндеудің оңтайлы технологиялық сызбасын таңдау, техникалық қауіпсіздік жағдайын бағалау, механикалық құрылғыларды таңдау дағдыларына ие болу.
1412 103 – Металл-пластик өнімдерін жасаужәне құрастыру шебері
КҚ 3.10.1. Құрылыс конструкцияларын жобалау және есептеу.
КҚ 3.10.2. Құрылыс – монтаждау жұмыстарының өндірісін қамтамасыз ету және  құрылыс өндірісінің негізін игеру.
КҚ 3.10.3. Металды пластикалыққұрылыс бұйымдары менконструкцияларын өндірудің  технологиялық сызбасын жасау.
КҚ 3.10.4. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын дайындаудың іс – тәжірибеде қолданылатын жаңашыл технологияларын білу;
КҚ 3.10.5. Материалдарды беріктікке, қажулыққа, сынғыштыққа, майысқақтыққа сынау және негізгі кіріс бақылауын жасау.
КҚ 3.10.6. Жылу техникалық есептеулерді жасау.
КҚ 3.10.7. Компьютерлік техниканы, сырттағы құрылғыларды, антивирустық бағдарламаларды қолдану.
КҚ 3.10.8. Металды пластикалыққұрылыс бұйымдары менконструкцияларын дайындаудың технологиялық картасын жасау.
КҚ 3.10.9. Өндірістік – техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 3.10.10. Техникалық қызмет көрсету және құрал – жабдықты жөндеудің оңтайлы технологиялық сызбасын таңдау, техникалық қауіпсіздік жағдайын бағалау, механикалық құрылғыларды таңдау дағдыларына ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 387-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 - Құрылыс және коммуналдық
шаруашылық
Мамандығы:                   1415000 - Лифт шаруашылығы және
эскалаторлар (түрлері бойынша)

ПК 3.9.3. Составлять технологические схемы производства строительных изделий и конструкций
ПК 3.9.4.Знать используемые в практике и новейшие технологии изготовления строительных материалов и изделий;
ПК 3.9.5. Осуществлять входной контроль основных и вспомогательных материалов, испытывать материалы на твердость, усталость, хрупкость и прогиб.
ПК 3.9.6. Выполнять теплотехнические расчеты.
ПК 3.9.7. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами
ПК 3.9.8. Составлять технологические карты изготовления строительных изделий и конструкций
ПК 3.9.9. Оформлять производственно-техническую документацию
ПК 3.9.10. Обладать навыками проведения технического обслуживания и ремонта оборудования подбора оптимальных технологических схем, оценки состояния техники безопасности, подбора механического оборудования
1412 103 – Мастер по изготовлению и монтажу металлопластиковых изделий
ПК 3.10.1. Рассчитывать и проектировать строительные конструкции
ПК 3.10.2. Владеть основами строительного производства и обеспечивать производство строительно-монтажных работ
ПК 3.10.3. Составлять технологические схемы производства металлопластиковых строительных изделий и конструкций
ПК 3.10.4.Знать используемые в практике и новейшие технологии изготовления строительных материалов и изделий;
ПК 3.10.5. Осуществлять входной контроль основных и вспомогательных материалов, испытывать материалы на твердость, усталость, хрупкость и прогиб.
ПК 3.10.6. Выполнять теплотехнические расчеты.
ПК 3.10.7. Пользоваться компьютерной техникой, периферийными устройствами, антивирусными программами и специальными профессиональными программами
К 3.10.8. Составлять технологические карты изготовления металлопластиковых строительных изделий и конструкций
ПК 3.10.9. Оформлять производственно-техническую документацию
ПК 3.10.10. Обладать навыками проведения технического обслуживания и ремонта оборудования подбора оптимальных технологических схем, оценки состояния техники безопасности, подбора механического оборудования
Приложение 387
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 - Строительство и коммунальное
хозяйство
Специальность: 1415000 - Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)

- 0,05 мм жазықтықтарды егеулеу;
- тесіктерді бұрғылау;
- бұрандаойғыш және бұрандакескіштер арқылы бұранда кесу;
- жинақтау операцияларын орындау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
ӨО. 03
Дәнекерлеу  жұмыстары
Электр газбен дәнекерлеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасы. Жік, айқассалын және түзілімдерге қарай  метал байламдарын дәнекерлеу. Құбырларды дәнекерлеу және газбен  кесу. Ауа-плазмалы дәнекерлеу және металды кесу. Дәнекерлеуші ретінде өздік жұмысын жүргізу.
Іскерліктер:
- металдардың  дәнекерлеу байланыстарын орындай білу;
- құбырларды газ арқылы кесуді орындау;
- дәнекерлеу ауаарна дайындау;
- пластмасс құбырлары мен байланыстарын дәнкерлеу және желімдеу;
- ауа-плазмалы дәнекерлеу мен металдарды кесу жұмысын орындау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
Дағдылар:
- газ арқылы дәнекерлеу және құбырларды кесу жұмыстарын орындау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.6
ӨО. 04
Электрмеханикалық жұмыстар
Такелаждық жұмыстар барысында қауіпсіздік техникасын сақтау. Такелаждаушының құрылғылары мен механизмдері. Такелаждық және шылбырлау жұмыстарының
технологиясы. Лифттің материалдары мен құрылғыларын тасымалдау және қоймалау.
Такелаждаушы-шылбырлаушы ретінде өздік жұмыстарын жүргізу.
Лифтте монтаждық және электрмонтаждық жұмыстар жүргізу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау. Монтаждық және электрмонтаждық жұмыстары барысында қолданылатын материалдар, құрал-саймандар, құрылғылар мен механизмдер. Монтаждық жұмыстарға дайындық жүргізу. Лифтті монтаждау әдістері. Шахтаны монтаждау. Жүкшығыр мен шығыршықтарды монтаждау. Лифттің қозғалтқыш бөліктерін монтаждау. Қорғауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларын монтаждау. Жарық беру құралдары мен жарық беру электрқұрылғыларының таратқыш құрылғыларын монтаждау. Электрөткізгіштердің трассаларына дайындық жүргізу. Электрөткізгіштерді монтаждау. Кернеу күші 1 кВ дейінгі кабельді тізбектерді монтаждау. Дөңгелек тәрізді өткізгіштерін монтаждау. Электрэнергияны тарату және қабылдау құрылғыларын монтаждау. Изоляторлар мен дөңгелектерді монтаждау. Шахта есіктері, кабина, есіктер өткізгіштерін баптау және реттеу. Лифт бәсеңдеткіштер мен арқантартқыш шкивтерін баптау. Лифттің тежеуіш құрылғыларын баптау. Лифт арқандары мен аспаларын баптау. Еден мен кабина тұрқын, бағыттағыштар, кабина башмактары мен теңсалмақтарды баптау. Ұстағыштар мен жылдамдық шектеуіштерін баптау. Бәсеңдеткішке баптау жүргізу. Магнитті станцияларда орналасқан электраппараттарды реттеу. Асинхронды қозғалтқыштың жұмысын баптау. Қабаттық ауыстырып-қосқыштар, индуктивті және түйіспе селекция бергіштері мен нақты тоқтау бергіштерін реттеу. Ажыратқыштарды реттеу.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет көрсету саласында сақтық шараларын орындау;
- техникалық және жұмыс сызбаларды оқи білу;
- жүкқармауыш құралдарын дұрыс таңдау және қолдана білу;
- жүккөтергіш және арқандарының жүккөтерімділігін анықтай білу;
- шылбырлау сұлбаларын құрастыру;
- түзілімдердің тұтқырлығы мен тұзақтарын орындау;
- монтаждау және электрмонтаждау жұмыстарын жүргізуде әдіс-тәсілдерді туралы қажетті ақпарат іздеу жұмысын жүзеге асыру;
- техникалық сызбаларды оқи білу;
- монтаж жүргізу және ұстаным сұлбаларының таңбалануын тексеру;
- ереже бойынша жөндеуге арналған құралдар және құрылғыларды қолдана білу;
- сұлба бойынша оқшаулау материалдарын өңдеу;
- өлшеу құралдарын қолдана білу;
- қажетті электр өлшемдерін орындау;
- кабельдардың ақауын жөндеу;
- оқшаулауды қалпына келтіру;
- кабельдар мен өткізгіштерді орналастыру, айыру, ұзарту,
- дәнекерлеу, тығыздау, балқыту, қалайлау жұмыстарын жүргізе білу;
- электр тізбектердің үзілмеуін тексеру;
- лифт шахталарының жабдықтарын монтаждауды орындау;
- лифттің механикалық бөліктері мен жабдықтарына монтаж жасау;
- лифттің электр жабдықтарын монтаждау жұмысын орындау;
- лифт өткізгіштерін монтаждау жұмысын орындау;
- электрэнергияны тарату және қабылдау құрылғыларын монтаждау жұмысын орындау;
- қорғауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларын монтаждау жұмысын орындау.
Дағдылар:
- техникалық және технологиялық құжаттарды қолдану;
- жүктердің дұрыс орналастыру;
- жүккөтергіштің мойны мен арқандарының сапалығын бақылау;
- такеладық жұмыстар орындау барысында жұмыс орнын дайындауды ұйымдастыру;
- құралдар мен жабдықтардың жарамдылықтарын анықтау;
- монтаждау орнына жүктер мен жүктердің орналасуын көтеру;
- оқшаулау материалдарын дайындау және өңдеу;
- талаптаға сәйкес материалдарды сақтау;
- электрөткізгіштерді жқндеуге өткізгіш сымдардың таңбалануы мен қиысуын анықтау;
- балқыту арқылы токты  анықтау;
- қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жерге тұйықталу құрылғылар мен автоматты ажыратқыштар, сақтандырғыштар мен өткізгіштерді таңдау;
- жарық және дабыл беру кезіндегі олқылықтарды және жою шараларын анықтау;
- электр тізбектерінің үзілу жерлерін анықтау;
- тізбектердің үзілу жерлерін жөндеу;
- лифттің механикалық және электр жабдықтарын монтаждау, баптау және реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

- опиливания плоскостей с точностью до 0,05мм;
- сверления сквозных отверстий;
- нарезания резьбы метчиками и плашками;
- выполнения сборочных операций.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПО. 03
Сварочные работы
Организация рабочего места электрогазосварщика и техника безопасности. Сварка соединений металла в стык, в нахлестку и узлов. Сварка и газовая резка труб.
Воздушно-плазменная сварка и резка металла.
Самостоятельная работа в качестве сварщика.
Умения:
- выполнять сварочные соединения металла в стык, нахлестку и узлов;
- выполнять сварку труб;
- выполнять газовую резку труб;
- изготавливать сварные воздуховоды;
- сваривать и склеивать пластмассовые трубы и соединения;
- выполнять воздушно-плазменную сварку и резку металлов;
- организовывать рабочее место.
Навыки:
- выполнения газовой сварки и резки труб.
БК 1
БК 3
БК 4
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПО. 04
Электромеханические работы
Техника безопасности при производстве такелажных работ. Приспособления и механизмы такелажника.
Технология такелажных и стропальных работ. Транспортирование и складирование материалов и конструкций лифта.
Самостоятельная работа в качестве такелажника-стропальщика. Техника безопасности при монтажных и электромонтажных работах на лифтах. Материалы, изделия, инструмент, приспособления и механизмы, используемые при монтажных и электромонтажных работах. Подготовка к монтажным работам. Методы монтажа лифтов. Монтаж шахты. Монтаж лебедок и блоков. Монтаж подвижных частей лифта. Монтаж устройств защитного заземления. Монтаж светильников, приборов и распределительных устройств осветителных электроустановок. Подготовка трасс электропроводок. Монтаж электропроводок. Монтаж кабельных линий на напряжение до 1 кВ. Монтаж шинопроводов.
Монтаж устройств приема и распределения электроэнергии. Монтаж изоляторов и шин. Наладка и регулировка дверей шахты и кабины, замков и приводов дверей.
Наладка лифтовых редукторов и канатоведущих шкивов. Наладка тормозных устройств лифтов. Наладка лифтовых канатов и подвесок. Наладка пола и каркаса кабины, направляющих и башмаков кабин и противовесов. Наладка ловителей и ограничителя скорости. Наладка вводного рубильника. Регулировка электроаппаратов, установленных на магнитной станции. Наладка работы асинхронного двигателя.
Регулировка этажных преключателей, индуктивных и контактных датчиков селекции и датчиков точной остановки. Регулировка конечных выключателей.
Умения:
- соблюдать меры предосторожности в сферепрофессиональной деятельности;
- читать технические схемы и рабочие чертежи;
- выбирать и пользоваться грузозахватными приспособлениями;
- определять допустимые нагрузки на стропах и канатах;
- составлять схемы строповки;
- выполнять вязку узлов и петель;
- осуществлять поиск информации о способах и методах выполнения монтажных и электромонтажных работ;
- читать электрические схемы;
- проверять маркировку монтажных и принципиальных схем;
- пользоваться по назначению монтажными инструментами, приспособлениями и механизмами;
- обработать по чертежу изоляционные материалы;
- применять по назначению измерительные приборы;
- выполнять необходимые электрические измерения;
- устранять повреждения кабелей;
- восстановить изоляцию;
- выполнять прокладку, разделку и сращивание кабелей и проводов;
- выполнять сварку, опрессование, пайку и лужение;
- проверять непрерывность электрической цепи;
- выполнять монтаж оборудования шахты лифта;
- выполнять монтаж механической части оборудования лифтов;
- выполнять монтаж электрического оборудования лифта;
- выполнять монтаж электропроводок лифта;
- выполнять монтаж устройств приема и распределения электроэнергии;
- выполнять монтаж устройств защитного заземления.
Навыки:
- применения в работе технической и технологической документации;
- строповки грузов;
- организации и подготовки рабочего места для выполнения такелажных работ;
- определения пригодности приспособлений и тары;
- подъема груза и перемещения к месту монтажа;
- заготовки и обработки изоляционных материалов;
- хранения материалов в соответствии с требованиями;
- определения сечения и марки проводов;
- определения тока плавкой вставки;
- выбора проводов, предохранителей, автоматических выключателей, заземляющих устройств для обеспечения безопасности;
- определения мест и характере повреждения кабелей и изоляции;
- выполнения оконцевания жил и проводов;
- устранения мест разрыва электрической цепи;
- монтажа, наладки и регулировки механического и электрического оборудования лифтов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.1.1-2.1.8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Диплом алдындағы практика
Практикаға құжаттарын тіркеу. Қауіпсіздік  техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік инструктажы. Жұмыс учаскесімен танысу.
Шебер дублерінің міндеттерін орындау.
Өндірістік саяхаттар.
Материалдарды жалпылау және есептерге тіркеу жүргізу.
Іскерліктер:
- шынайы өнеркәсіптік жағдайында лифт электромеханигінің кәсіптік міндеттерін атқару.
Дағдылар:
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіптік лексика және терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумы;
- мамандық бойынша негізгі терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
-  кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 8
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас;
- мамандық бойынша негізгі сөздер мен терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы. Дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері. Салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер. Жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері. Өздігінен жетілудің физикалық негіздері. Кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдары;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтын жүргізу;
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 9
БҚ 10
ӘЭП. 00
Әлеметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мадениеттану
Мәдениеттану және оның қоғамдағы ролі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы. Мәдениеттің конфуцийлік-даосистік типі.
Мәдениеттің үнді-будда типі.
Ислам мәдениетінің әлемі. Мәдениеттің христиандық типі. Батысевропалық мәдениет және оның қазіргі заман дамуына тигізген әсері.
Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі. Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі.
Орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті.
ХVІІ-ХІХ ғғ. қазақтардың мәдени дәстүрлері.  Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктер,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптері және оның құндылықты бағыты;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галдар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысы және құндылықтар жүйесі;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруы;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсері.
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін еркін игеру;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 6
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия пәні. Әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінігі;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінігі, оның құрылысы, әлеуметті және этикалық мәселелерің түрлері мен әдістер;
- қазырғы заманғы әлеуметтік және этикалық проблемалар.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын сақтау.
БҚ 6
ӘЭП. 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері Саясаттану ғылым ретінде. Саяси ғылымының даму тарихы және негізгі кезеңдері. Қазақстанның саяси санасы. Саяси билігі және саяси жүйелері. Саяси  режимі. Мемлекет және азаматтық қоғам. Саяси партиялар. Қазақстанның қоғамдық-саяси қозғалыстары. Адам және саясат. Адам саясаттың субъектісі ретінде. Идеология, оның саясаттағы ролі. Саяси мәдениеті.  Егеменді Қазақстан халықаралық қарым-қатынас жүйесінде. Әлеуметтану ғылым ретінде. Әлеуметтік зерттеулер. Жеке тұлғаның әлеуметі.
Білімдер:
- саяси сананың даму тарихы;
- саясаттану және әлеуметтанудың ғылым ретінде қалыптасуы;
- қоғамдық-саяси ұыймдар және қозғалыстар туралы түсінігі, олардың қоғамдағы ролі;
- қоғамдық-саяси жүйе;
- демократия принциптері және оның негізгі белгілері;
- мемлекеттің негізгі белгілері;
- басқару түрлері;
- Қазақстанның саяси-идеологиялық бағыттары;
- саяси партиялардың жүктелуі;
- әлеуметтанудың нысанасы мен міндеттері;
- элеуметтік зертеулердің мақсаты мен мәні.
Іскерліктер:
- ҚР мемлекеттік билік органдарын сипаттау;
- Қазақстанның саяси партияларының және қоғамдық қозғалыстарының қызметтерін, олардың қоғамның өміріндегі ролін бағалау;
- «саяси плюрализм» ұғымның маңызың түсіндіру;
- құқықтық мемлекетің белгілірің талдау;
- саяси режимдердің маңызын ашып айту;
- өзінің пікірін дәлелдеу үшін материалдар қолдану.
БҚ 6
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Экономика және оның қоғамдағы қызметі. Экономикалық теориялар.
Экономикалық жүйелерінің жалпы негіздері. Мүлік және бизнес түрлері. Кәсіпкерліктің ұйымдастыруы және әлеуметтік-экономикалық маңызы. Шаруашылықтың нарықтық жүйесі. Сұраныс және ұсыныс теориясының негіздері. Тұтыну тәртіп теориясының негіздері. Өндірістің шығыны мен түсімділігі. Бәсекелестік және монополия. Макроэкономика және оның көрсеткіштері. Экономикалық өсім және экономиканың циклдік толқуы. Макроэкономикалық тепе-теңдігі. Қаражат және инфляция. Жұмыссыздық және тұрғындырды әлеуметтік қорғау. Қаржы жүйесі және мемлекеттің фискальдық саясаты. Кредиттік жүйесі. Дүниежүзілік экономика. Экономикалық дамудың халықаралық аспектілері.
Білімдер:
- экономикалық теориясының жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдай;
- макро- және микроэкономиканың негіздері;
- салық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат.
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның құрылуы механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын.
БҚ 6
КҚ 3.1.10

ПК 2.1.1-2.1.8
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП.01
Преддипломная практика
Оформление на практику. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности. Ознакомление с участком работы. Выполнение обязанностей дублера мастера. Производственные экскурсии. Обобщение материалов и оформление отчета.
Умения:
- выполнять профессиональные обязанности электромеханика по лифтам в условиях реального производства.
Навыки:
- организации рабочего места.
БК 1-10
ПК 2.1.1 – 2.1.8
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Деловая лексика и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- лексического и грамматического минимума, необходимого для чтения и перевода (со словарем);
- основных терминов по специальности.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2
БК 5
БК 8
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 5
БК 8
БК 9
ОГД.03
История Казахстана
ОГД. 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности.
Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры.
Умения:
- вести здоровый образ жизни;
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 9
БК 10
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Предмет культурологии. Культура и цивилизация.
Мировые культуры и цивилизации. Культура древней эпохи. Древние цивилизации. Индо-буддийская культура. Культура Конфуции – Дао.Античная культура. Христианская культура. Культура средневековья. Культура Новой эпохи. Культура XX века.Культура России. Теория и история отечественной культуры. Истоки казахской культуры. Формирование цивилизации тюркских племен. Исламская религия. Мусульманский Ренессанс. Традиционная казахская культура. Культура казахского народа в VIII-XIX вв.Культура казахов в советское время. Культура Республики Казахстан.
Знания:
- исторического формирования понятия «культура»;
- предмета и задач культурологии как научной дисциплины;
- соотношения понятий «культура» и «цивилизация»;
- особенностей и тенденций развития культуры в разных периодах истории;
- вклада великих личностей в развитие культуры;
- истории древних цивилизаций;
- значения средневековых городов и памятников;
- содержания и сути мировых религий, взаимосвязи культуры и религии;
- места казахской культуры в мировой культуре;
- этнокультурных особенностей народов Казахстана;
- основных направлений культурной политики Республики Казахстан;
- проблем и путей возрождения национальной культуры.
Умения:
- сравнивать культурные изменения разных периодов;
- сравнивать и анализировать моральные и религиозные учения;
- выражать свою точку зрения на проблемы и пути возрождения национальной культуры;
- пользоваться возможностями медиа ресурсов;
- использовать информационные и периодические печатные материалы при составлении рефератов, тезисов, докладов и конспектов.
БК 6
СЭД. 02
Основы философии
Предмет философии. Основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философской, научной и религиозной картины мира;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов;
- современных социальных и этических проблем.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного в поведении;
- соблюдать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 6
СЭД. 03
Основы политологии и социологии
Политология – как наука.
История развития и основные этапы политической науки. Политическая мысль Казахстана. Политическая власть и политические системы. Политический режим. Государство и гражданское общество. Политические партии. Общественно-политические движения Казахстана.Человек и политика. Человек – как субъект политики. Идеология, ее роль в политике. Политическая культура. Суверенный Казахстан в системе международных отношений.
Социология – как наука.
Социологические исследования. Социология личности.
Знания:
- истории развития политической мысли;
- становления политологии и социологии как науки;
- понятия об общественно-политических организациях и движениях, их роли в обществе;
- общественно-политической системы;
- принципов демократии и ее основных признаков;
- понятия государства, основных его признаков;
- форм и видов правления;
- политико-идеологических направлений Казахстана;
- классификации политических партий;
- предметов и задач социологии;
- цели и сути социологических исследований.
Умения:
- характеризировать государственные органы власти РК;
- оценивать деятельность политических партий и общественных движений Казахстана,их роль в жизни общества;
- обьяснять содержание и значение понятия «политический плюрализм»;
- анализировать признаки правового государства;
- раскрывать суть политических режимов;
- пользоватьсяматериалами и источниками для обоснования своего мнения.
БК 6
СЭД.04
Основы экономики Экономика и ее роль в обществе.Экономические теории. Общие основы экономических систем. Собственность и формы бизнеса. Социально -экономическая сущность и организация предпринимательства.
Рыночная система хозяйствования. Основы теории спроса и предложения. Основы теории потребительского поведения. Издержки производства и прибыль. Конкуренция и монополия.
Макроэкономика и ее показатели. Экономический рост и циклические колебания экономики.
Макроэкономическое равновесие. Деньги и инфляция. Безработица и социальная защита населения. Финансовая система и фискальная политика государства.
Кредитно – банковская система. Всемирная экономика. Международные аспекты экономического развития.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономической ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики;
- налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики.
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 6
141502 3

КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.10
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқықтық мемлекет.
Конституциялық құқық.
Әкімшілік құқық. Азаматтық құқық. Еңбек құқығы. Қылмыстық құқық. Отбасылық құқық. Экологиялық құқық. Халықаралық құқық.
Білімдер:
- адамның және азаматтың құқықтары мен еркіндіктері, оларды іске асыру механизмдері;
- кәсіптік қызметінің саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормалары.
Іскерліктер:
- жеке басының бостандығын және қадір-қасиетін қорғау;
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін құқықтық-нормативтік құжаттарды қолдану.
БҚ 2
БҚ 6
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Кәсіпорындарында, мекемелерде іс қағаздарын жүргізудің түсінігі, жүйесі және ұйымдастыруы. Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі. Ұйымдастыруөкімдік, құқықтық, ақша-финанс-есептік және анықтамалық құжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Құжаттарды тізімдеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- құжаттарды құру тәсілдері және міндеті;
әні, мақсаты және мазмұны;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі;
- іс қағаздарын компьютерлендірудің  мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Іскерліктер:
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМда құжаттарды ресімдеу.
БҚ 8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
ЖКП. 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу. Сызбалардың орындалу ережесі. Геометриялық құрылым және бөлшектердің техникалық контурларын сызу ережелері. Проекциялық сызу. Техникалық сурет салу. Конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері. Машина жасаудағы сызу. Сызбалардағы кескіндер катергориясы. Инженерлік графиканың құралдары. Мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері. Көркемдік конструкциялаудың элементтері. Графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар. Компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар.
Білімдер:
- геометриялық және проекциялық сызудың тәсілдері мен ережелері;
- сызбалар және схемаларды құрастырудың негiзгi ережелерi;
- кеңiстiктiк бейнелерді графикалық елестету тәсілдері;
- конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу, рәсімдеу, құрастыру ережелері.
Іскерліктер:
- нобай мен көшірмелер арқылы тұтас көріністің сызбаларын, бөлшектер сызбасын орындау;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеуге арналған қолданбалы программалардың пакеттерiн қолдану.
БҚ 8
КҚ 3.1.3

ПК 3.2.10
141503 3
ПК 3.3.10
141504 3
ПК 3.4.10
СЭД.05
Основы права
Правовое государство.
Конституционное право.
Административное право. Гражданское право.
Трудовое право.
Уголовное право.
Семейное право.
Экологическое право.
Международное право.
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинство;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов. Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация.
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации, носителей, назначения, составных частей, правил оформления документов;
- значения, задач, перспектив, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
- работать с организационно-административными документами;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК 8
141502 3
ПК 3.2.9
141503 3
ПК 3.3.9
141504 3
ПК 3.4.9
ОПД. 02
Инженерная графика
Геометрическое черчение. Правила оформления чертежей. Геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей. Проекционное черчение. Техническое рисование. Правила разработки и оформления конструкторской документации. Машиностроительное черчение. Категории изображений на чертеже. Средства инженерной графики. Методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности. Элементы художественного конструирования. Основные понятия о технических средствах отображения графической информации.
Понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правил и приемов геометрического и проекционного черчения;
- основных правил построения чертежей и схем;
- способов графического представления пространственных образов;
- правил разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
Умения:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.
БК 8
141502 3

КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
ЖКП. 03
Техникалық механика
Теориялық механиканың негіздері. Статика. Күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері. Кинематика. Нүкте және қатты дененің кинематикасы. Динамика. Күштер инерциясы. Үйкеліс. Қуат және жұмыс. Материалдар кедергісі. Ішкі және сыртқы күштер. Қиманың әдістері. Созылу және қысылуы. Жаншылу мен кесіктер есебі. Бұралуы. Иілуі. Беріктік пен қатаңдығын есептеу. Нүкте күйіндегі кернеулігі.  Эквивалентті кернеулік күйі. Беріктілік гипотезасы және оларды қолдану. Кедергінің қажуы. Қысылған сырықтың беріктігі. Машиналар мен механизмдер бөлшектері. Жазықтық механизмдері.  Біліктер мен осьтер. Осьтер мен біліктер тірегі. Муфталар. Машиналар бөлшектерінің қосылысы. Конструкция элементтері. Машиналар мен механизмдер сипаттамасы.
Білімдер:
- теориялық механиканың аксиомалары мен негізгі ұғымдары, денелердің орын ауыстыру және тепе-теңдік заңдары;
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелері;
- машина бөлшектерінің беріктікке, қатаңдыққа, орнықтылыққа есебі;
- материалдарды сынау әдістері мен тәсілдері;
- жалпы тағайындалған механизмдер мен машиналардың бөлшектерін құрастыру.
Іскерліктер:
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығару;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтау;
- машиналар бөлшектерін қосып жалғау.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.5
ЖКП. 04
Электротехника және электроника
Тұрақты бір фазалық және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері. Тұрақты және айнымалы токтардың электр машиналары. Күш беретін трансформаторлар. Трансформаторлардың арнаулы түрлері. Электроника негіздері. Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу жөнінде жалпы мәліметтер. Электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар. Электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар.
Білімдер:
- тұрақты бір фазалық және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері;
- тұрақты және ауыспалы токтардың электр машиналары;
- электроника негіздері;
- электр энергиясын өндіру, беру және бөлу жөнінде жалпы мәліметтері.
Іскерліктер:
- күш беретін трансформаторларды, трансформаторлардың арнаулы түрлерін сипаттау;
- электрвакуумды және газразрядтық аспаптарды, электронды түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштер мен генераторларды қолдану.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
ЖКП. 05
Электр радио өлшеулер
Өлшеу құралдарының метрологиялық көрсеткіштері. Стандартты өлшеу сигналдарын жасау құралдары. Токті, кернеулік және қуаттылықты өлшеу.     Электр радио техникалық тізбегі мен компонентінің сипаттамасы және параметрлерін өлшеу. Өлшеулер дәлдігіне өлшегіш құралдардың ықпалы. Өлшеулерді автоматтандыру.
Білімдер:
- физикалық шаманың бірліктері және өлшеулері жөніндегі ұғымдар;
- өлшеу құралдарының негізгі түрлері  және олардың топтастырылуы.
Іскерліктер:
- өлшеу әдістерін сақтау;
- өлшеу қателіктерін табу;
- сигналдар формасын зерттеу және сигналдар параметрлерін өлшеу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.4
ЖКП. 06
Электрондық техника және электр жетек негіздері
Электрондық техника негіздері. Р-n ауысу қасиеттері және қалыптасуы. Түйіспелі құбылыстар. Жартылай өткізгіштер мен фото электрондық құралдарды қосу схемасы және негізгі параметрі, құрылғысы, әрекет ету принципі. Ақпаратты бейнелейтін құрылғылар. Типтік электрондық құрылғылар. Электрондық түзеткіштер, түрлендіргіштер, инверторлар. Электрондық құрылғының қорғанышы. Цифрлік электронды схемалар. Электр техникалық құрылғыларында қисынды элементтерін қолдану. Электр жетек негіздері. Электр жетектің орнатылмаған механикалық қозғалысы. Тәуелсіз, жүйелілік және ауыспалы қозғағыштың тұрақты ток қозғалтқышымен электр жетегі. Ауыспалы токтің қозғалтқышымен электр жетегі. Асинхрондық және синхронды қозғалтқыштармен электр жетектің топтастырылуы, оларда өтетін процестердің ерекшеліктері. Электр жетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, қуаттылық есептері. Электр қозғалтқыштарын таңдау және тексеру.
Білімдер:
- электронды техниканың физикалық негіздері;
- типтік электрондық құрылғының және түзеткіштердің схемасы, параметрлік қатынасы, әрекет ету принциптері;
- цифрлік электрондық жүйенің қисынды элементінің сипаттамасы және параметрі, негізгі қисынды операциялары;
- электр жетектің механикалық бөлігіндегі схемалар есептері және механикалық сипаттамалары, құрылымы.
Іскерліктер:
- қисынды элементтегі қарапайым схемаларды оқу;
- электр жетектің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеп шығару.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
ЖКП. 07
Экономика саласы
Сала және нарықтық экономика. Саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері. Өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы. Негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер. Ұйымның инфрақұрылымы. Ұйымның қаражаты және мүлігі. Негiзгi және айналымдағы қаражаттар. Еңбек ресурстары. Еңбектің ұйымдастыруы, мөлшерлеуі және еңбекақы төлеуі. Ұйымның маркетингтік қызметi. Өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты. Өндiрiс шығыны және өнiмнiң,  қызметтердің өзiндiк құны. Бағаның құрылуы. Ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы. Өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі. Патенттану, ойлап тапқыштық. Инновациялық және инвестициялық саясат. Ұйымның сыртқы экономикалық қызметi. Бизнес-жоспар. Негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдары;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстары және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерi;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмі және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формалары;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесi.
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiнің негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштерiн қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығару;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдау.
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10

ПК 3.2.3
141503 3
ПК 3.3.3
141504 3
ПК 3.4.3
ОПД. 03
Техническая механика
Основы теоретической механики. Статика. Плоская и пространственная система сил. Кинематика. Кинематика точки и твердого тела. Динамика. Силы инерции. Трение. Работа и мощность. Сопротивление материалов. Силы внешние и внутренние. Метод сечения. Растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие. Кручение. Изгиб.
Расчеты на прочность и жесткость. Напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние. Гипотезы прочности и их применение. Сопротивление усталости. Устойчивость сжатых стержней. Детали механизмов и машин. Плоские механизмы. Валы и оси. Опоры валов и осей. Муфты. Соединения деталей машин. Элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основных понятий и аксиом теоретической механики, законов равновесия и перемещения тел;
- основных положений статики, кинематики, динамики;
- приемов и методов испытания материалов;
- расчетов деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость;
- конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
Умения:
- рассчитать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе;
- выполнять соединения деталей машин.
141502 3
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.5
ОПД. 04
Электротехника и электроника
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов. Электрические машины постоянного и переменного токов. Силовые трансформаторы. Специальные виды трансформаторов. Основы электроники. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
Электровакуумные и газоразрядные приборы. Электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
Знания:
- электрических цепей постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрических машин постоянного и переменного токов;
- основ электроники.
Умения:
- характеризовать силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ОПД. 05
Электрорадиоизмерения
Метрологические показатели средств измерений. Приборы формирования стандартных измерительных сигналов. Измерение тока, напряжения и мощности. Измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов. Влияние измерительных приборов на точность измерений. Автоматизация измерений.
Знания:
- понятий об измерениях и единицах физических величин;
- основных видов средств измерений и их классификации.
Умения:
- соблюдать методы измерений;
- выявлять погрешности измерений;
- исследовать формы сигналов, измерять параметры сигналов.
141502 3
ПК 3.2.4
141503 3
ПК 3.3.4
141504 3
ПК 3.4.4
ОПД. 06
Основы электронной техники и электропривода
Основы электронной техники. Образование и свойства р-n перехода. Контактные явления. Устройство, принцип действия, основные параметры и схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов. Устройства отображения информации. Типовые электронные устройства. Электронные выпрямители, преобразователи, инверторы. Защита электронных устройств. Цифровые электронные схемы. Применение логических элементов в электротехнических устройствах. Основы электропривода. Неустановившееся механическое движение электропривода. Электропривод с двигателями постоянного тока независимого, последовательного и смешанного возбуждения. Электропривод с двигателем переменного тока. Классификация электроприводов с асинхронными и синхронными двигателями, особенности переходных процессов в них. Энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности. Выбор и проверка электродвигателей.
Знания:
- физических основ электронной техники;
- принципов действия, параметрических соотношений, схем выпрямителей и типовых электронных устройств;
- основных логических операций, параметров и характеристик логических элементов цифровых электронных систем;
- структуры, механических характеристик и расчетных схем механической части электропривода.
Умения:
- читать несложные схемы на логических элементах;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ОПД. 07
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Инфраструктура организации. Капитал и имущество организации. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Маркетинговая деятельность организации. Производственная программа и производственная мощность. Издержки производства и себестоимость продукции, услуг. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции. Патентоведение, изобретательство. Инновационная и инвестиционная политика. Внешнеэкономическая деятельность организации. Бизнес-план. Методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- организации производственного и технологического процессов;
- материально-технических, трудовых и финансовых ресурсов отрасли и предприятия (организации), показателей их эффективного использования;
- механизмов ценообразования на продукцию (услуги), форм оплаты труда в современных условиях;
- методикразработки бизнес-плана.
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
141502 3

КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
ЖКП. 08
Материалтану
Материалдардың құрылымы туралы жалпы мәліметтер.
Электр радио материалдардың жіктеуі. Өткізігіш материалдардың негізгі қасиеттері мен сипатамалары. Жартылай өткізгіш материалдар. Қарапайым жартылай өткізгіштер. Жартылай өткізігіш байланыстар. Бейөткізгіштердің қасиеттері. Қатты органикалық және бейорганикалық бейөткізгіштер. Сұйық, газ тәрізді бейөткізгіштер. Активті бейөткізгіштер. Магниттік материалдардың негізгі сипаттамалары мен жіктеуі. Электрондық техника бұймдарында қолданатын материлдар.
Білімдер:
- материалдардың құрылысы;
- электрлік және магниттік қасиеттері бойынша материалдардың жіктеуі;
- өткізгіш, жартылай өткізгіш, дейөткізгіш материалдардың электрлік, механикалық, жылулық, физикалық, химиялық, технологиялық қасиеттері;
- материалдардың қолдану салалары.
Іскерліктер:
- материалдар қасиеттері мен параметрлерін өлшеу;
- электрлік және радио техникалық тізбектің негізгі компоненттерін қолдану.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
ЖКП. 09
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар. Өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау облысындағы негізгі терминдер мен анықтамалар. Өнімді сынау және бақылау. Сапа жүйелері. Сертификаттау  жүйелері. Сертификация ережелері және реті. Шектер және қондыру жүйелері. Техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттері, маңызы, принциптері, объектілері, субъектілері, әдістері, құқықтық негіздері;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымы;
- мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар, нұсқаулар.
Іскерліктер:
- стандарттау мен сертификаттау бойынша жұмысы жөніндегі есебін құрастыру үшін мәліметтерді  жүйелеу, әзірлеу  және өңдеу.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.8
ЖКП. 10
Менеджмент
Әртүрлі ұйымды-құқықтық тиесілі және меншіктік түріндегі ұйымдарды басқару міндеттері мен мақсаттары. Менеджмент функциясы. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасы. Басқару шешімдерін қабылдаудың негізгі теориясы. Стратегиялық менеджмент. Еңбектің дәлелдік жүйесі. Қауіп-қатерді басқару. Дау-жанжалды басқару. Менеджмент психологиясы. Іскерлік қарым-қатынастың этикасы. Өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологиялар. Кәсіби қызметтің саласындағы менеджмент ерекшеліктері.
Білімдер:
- менеджменттің міндеттері мен мақсаттары, функциясы;
- басқарудың стилі және стратегиясы;
- ұжымдағы іскерлік қарым-қатынастың принциптері,
- басқару қызметіндегі жоспарлау әрекетінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- менеджменттің стратегиясын құрастыру;
- өндірісті басқару саласындағы ақпараттық технологияларды қолдану.
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10

ПК 3.2.9
ПК 3.2.10
141503 3
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
141504 3
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ОПД. 08
Материаловедение
Общие сведения о строении материалов. Классификация электрорадиоматерилов. Основные свойства и характеристики проводниковых материалов. Полупроводниковые материалы. Простые полупроводники. Полупроводниковые соединения. Свойства диэлектриков. Твердые органические и неорганические диэлектрики. Жидкие, газообразные диэлектрики. Активные диэлектрики. Основные характеристики и классификация магнитных материалов. Материалы для изделий электронной техники.
Знания:
- строения материалов;
- классификации материалов по электрическим и магнитным свойствам;
- электрических, механических, тепловых, физико-химических, технологических свойств проводниковых, полупроводниковых и диэлектрических материалов;
- областей применения материалов.
Умения:
- измерять параметры и свойства материалов;
- применять основные компоненты электрических и радиотехнических цепей.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ОПД. 09
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основные понятия и определенияметрологии.Метрологические службы, обеспечивающие единствоизмерений. Государственный метрологический контроль и надзор. Основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством. Испытание и контроль продукции. Системы качества. Системы сертификации. Порядок и правила сертификации. Система допусков и посадок. Технические измерения.
Знания:
- целей, задач, принципов, объектов, субъектов, средств, методов, правовых основ стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуры международных и региональных стандартов;
- государственных стандарты, технических условий, инструкций.
Умения:
- систематизировать, обрабатывать и подготавливать данные для состовления отчетов о работе по стандартизации и сертификации.
141502 3
ПК 3.2.5
ПК 3.2.8
141503 3
ПК 3.3.5
ПК 3.3.8
141504 3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.8
ОПД. 10
Менеджмент
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности. Функции менеджмента. Внутренняя и внешняя среда организации. Основы теории принятия управленческих решений. Стратегический менеджмент. Система мотивации труда. Управление рисками. Управление конфликтами. Психология менеджмента. Этика делового общения. Информационные технологии в сфере управления производством. Особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания:
- целей, задач и функций менеджмента;
- стратегии и стилей управления;
- принципов делового общения в коллективе;
- особенностей планирования действий в управленческой деятельности.
Умения:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- использоватьинформационные технологии в сфере управления производством.
141502 3

КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.10
ЖКП. 11
Еңбек қорғау
Қазақстан Республикасының негізгі заңдылықтары мен нормативтік актілердегі еңбекті қорғау мәселелері. Түсініктер мен анықтамалар. Еңбекті қорғауды ұйымдастырудың негіздері. Еңбек қорғаудың эргономикалық аспектілері.
Өндірістік санитария. Электр қауіпсіздігі. Өрт қауіпсіздігі. Өндірістегі лифт жұмысының техникалық қауіпсіздігі және еңбек қауіпсіздігі. Өндірістегі лифт жұмысы кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің талаптары. Лифтті пайдалану кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
- лифттің және лифт жабдықтарының монтаждау, демонтаждау, жөндеу және баптау бойынша жұмыстарын жүргізу кезінде еңбектің қауіпсіздігі және жұмыс орынын ұымдастырудың құқықтық және нормативтік талаптары;
- лифтті құрастыру және пайдаланудағы қауіпсіздігі қағидалары;
- өртке қарсы және электр қауіпсіздік қағидалары.
Іскерліктер:
- жұмыс орнындағы еңбек қорғау талаптары және санитарлы-техникалық нормаларды орындау;
- электрберілістер бағыты және лифт апаттарын жою жұмысын ұйымдастыру;
- электр, электрмеханикалық жабдықтарының орналасу жоспарын құру және жұмыс орындарының ұйымдастырылуын жүзеге асыру;
- еңбек қорғау талаптары, өртке қарсы қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғауды бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру жүйелері. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды цехішілік электрмен қамсыздандыру. Цехтардың күштік және жарықтау жабдықтары туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс тәртібі мен электрмен қамсыздандырудың үздіксіздік дәрежесі бойынша электр энергия қабылдағыштарының жіктелуі. 1000В дейін қондырғыларда электр тораптарын қорғау. Кәсіпорындардың зауыттары мен өнеркәсіптік алаңдарын электрмен қамсыздандыру. 1000В жоғары кернеумен өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру сұлбалары. Басты төмендеткіш қосалқы станциялар (БТҚ) және тарату қосалқы станциялары (ТҚС). Қысқа тұйықталулар. Электр энергиясының сапасы. Кернеуді реттеу тәсілдері, 1000В жоғары кернеумен тораптарда реактивті қуаттың компенсациясы. Қосалқы станция және электр беріліс желісі тіреуштердің құтқару жерленгішін есептеу.
Білімдер:
- энергетикалық жүйелер жөніндегі негізгі мәліметтерді;
- электрлік станция мен қосалқы станциясы электр жабдығының және электр берілісі желісінің конструктивті ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- жарықтау қондырғысының электрлік сұлбаларын оқу;
- токтің экономикалық тығыздығы мен мүмкін болатын токпен өнімнің өткізгіштік қимасын таңдау бойынша есептер шығару;
- электрлік желідегі кернеудің шығынын анықтау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын оқу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
АП. 02
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы
Релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы сұрақтары: электр-энергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері, өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналды және атқарушы органдар. Релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа талаптар. Электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштарының релелік қорғанысы. Энергожүйелерінің автоматикасы: АПР, АВР, АРВ, АУР, АРН. Өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері. Ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигналдау.
Білімдер:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс принципі;
- қорғаныстың принципиалды сұлбалары;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының әрекет ету принципі;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН белгіленуі мен жұмыс принципі.
Іскерліктер:
- электр беріліс желілері мен трансформатордың, электрлік машиналар мен аппаратураның релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
АП. 03
Тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау және жөндеу

ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.10
141503 3
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.10
141504 3
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПК 3.4.10
ОПД. 11
Охрана труда
Вопросы охраны труда в основных законодательных и нормативных актах Республики Казахстан. Понятия и определения.
Организационные основы охраны труда. Эргономические аспекты охраны труда. Производственная санитария.
Электробезопасность.
Пожарная безопасность. Охрана труда и техника безопасности при производстве работ на лифтах. Обеспечение безопасности при эксплуатации и пользовании лифтами.
Знания:
- правовых и нормативных требований к организации рабочего места и безопасности труда при работе по монтажу, демонтажу, ремонту и наладке лифтов и лифтового оборудования;
- правил устройства и безопасной эксплуатации лифта;
- правил противопожарной и электробезопасности.
Умения:
- выполнять санитарно-технические нормы и требования охраны труда на рабочем месте;
- организовать работы по ликвидации аварий на лифтах и линиях электропередач;
- составлять планы размещения электрического и электромеханического оборудования и осуществлять организацию рабочих мест;
- контролировать соблюдение требований охраны труда, противопожарной безопасности, защиты окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Электроснабжение предприятий
Системы электроснабжения промышленных предприятий. Внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий. Общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов. Классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы. Защита электрических сетей в установках до 1000 В. Электроснабжение промышленных площадок предприятий. Схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В. Главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП). Короткие замыкания. Качество электроэнергии. Способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 В. Расчет защитного заземления подстанций и опор линии электропередачи.
Знания:
- основных сведений об энергетических системах;
- конструктивных особенностей линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций.
Умения:
- читать электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- читать схемы защиты от перенапряжения.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД. 02
Релейная защита и автоматика энергосистем
Общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах, измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы. Релейная защита, ее функции, требования к релейной защите. Релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков. Автоматика энергосистем: апв, авр, арв, аур, арн. Противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация. Вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
Знания:
- устройства и принципа действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальных схем защиты;
- требований к релейной защите;
- принципа действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначения и принципа действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- читать схемы релейной защиты и автоматики электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД. 03
Монтаж и наладка электрооборудования распределительных устройств

Электр станциялары мен қосалқы станцияларында электр монтаждық жұмыстардың құрамы мен көлемі. Электр монтаждық жұмыстар өндірісіндегі техникалық прогрестің негізгі бағыттары. Объектіде электр монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру. Электр монтаждық жұмыстардың механизациясы. Көтеріп-тасымалдау және такелаждық жабдық. Металл өңдейтін және пісіру жабдығы. Кабелдер мен сымдарды монтаждауға арналған механизмдер мен айлабұйымдар. Жалпы қолданыстағы монтаждық механизмдер, айлабұйымдар және құралдар. Механизация құралдарының барлығы және оларды пайдалану. 35-1150 кВ кернеумен ашық тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау. Жабық тарату құрылғыларының электржабдығын монтаждау. Тіректік, өткізілетін және аспалы оқшаулама мен кірмелерді сынау. Күштік трансформаторлар мен автотрансформаторларды тексеру және сынау. Өлшеу трансформаторларын тексеру және сынау. Ажыратқыштарды тексеру және сынау. Күштік кабель желілерін тексеру және сынау. Ауыстырмалы электрлендірілген құралды және төмендеткіш трансформаторларды тексеру және сынау. Оқшаулау электр қорғаныстық құралдарды сынау.
Білімдер:
- бекіту тетіктері мен арматураның негізгі түрлері;
- қарапайым аспаптарды, электр аппараттарын және пневматикалық құралды орнату негіздері;
- қарапайым электр сұлбалары;
- қарапайым такелаждық құралдардың құрылғысы  және пайдалану тәсілдері;
- электр монтаждық жұмыстарда қолданылатын пісіру жабдықтарының түрлері және оларды пайдалану ережелері;
- электр монтаждық жұмыстарын орындау үшін жабдықтарын және материалдарды жинақтау ережелері;
- жоғары вольтты, бақылау және арнайы кабелдерді бөлу және монтаждау тәсілдері;
- электр қондырғысын баптау кезіндегі өлшеу техникасы;
- электр қондырғысын сынаудың көлемі.
Іскерліктер:
- төселген құбырларды, кабелдерді, шықпаларды таңбалау;
- құралымдар мен аппараттарды бекіту;
- аппараттар мен аспаптарды демонтаждау және монтаждау;
- барлық маркалы сымдарды, кабелдерді әртүрлі тәсілдермен жалғау, ұштау және қосып жалғау;
- айырғыштарды, бөлектеуіштерді, қысқа тұйықтағыштарды және жерлендіргіштерді монтаждау;
- электр сұлбаларымен жұмыс істеу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.5
АП. 04
Лифттердің және эскалаторлардың электрлік сұлбасы
Электрлік сұлбаның құралу принципі. Лифттің электрлік сұлбасындағы шартты, әріпті және графикалық белгіленуі. Лифттің электр сұлбасының негізгі тізбектері: олардың міндеттері және оларға лифтті қауіпсіз пайдалану және құрылым ережесінің (ПУБЭЛ) талабы. Лифттің жұмысшы бағдарламасы және режимі, басқару жүйелері. Лифттің электрлік сұлбаларын сызып жазуға арналған белгілеулері және құрылуы (құрылымы). Лифттің сұлбаларында қолданылатын жартылай өткізгіштік электронды аспаптар (диодтар, транзис-торлар, симисторлар, резисторлар, конденсаторлар, варисторлар, жарықтандырушы диодтар, санды-әріпті жартылай өткізгіштік индикаторлар, транзисторлы және тристорлы оптопарлар, интеграциялау дәрежесіндегі алуан микросұлбалар, біркристалды микро-ЭЕМ). Жүк көтергіштік және модификациялау мақсаты бойынша әртүрлі лифттің типтік электрлік сұлбалары. Электрлі сұлбаларды оқу. Электрлі қондырғысының құрылымы ережелері (ПУЭ) және тұтынушылардың электрлі қондырғысын пайдалану ережелері (ПЭЭП).
Білімдер:
- электрлік сұлбаларының топтастырылуы және оларды оқу мен құру ережесі;
- лифт электр жабдығының ең көп таралған типтік сұлбасының түрлері;
- қызмет көрсететін жабдықтың блокты-сұлбалары және олармен жұмыс істеу реті;
- шартты, графикалық белгіленулер, олардың монтаждық және принципиалды сұлбалардағы орналасу ережесі;
- таңбалану мақсаты, оның көптүрлілігі, монтаждық және принципиалды сұлбаларды тексеру тәсілдері.
Іскерліктер:
- электрлік схемаларды, соның ішінде лифт және лифт электр жабдығының сұлбасын оқу;
- монтаждық және принципиалды сұлбаның таңбалануын тексеру.
КҚ 3.1.3

Состав и объем электромонтажных работ на электрических станциях и подстанциях. Основные направления технического прогресса в производстве электромонтажных работ. Организация электромонтажных работ на объекте. Механизация электромонтажных работ. Подъемно-транспортное и такелажное оборудование. Металлообрабатывающее и сварочное оборудование. Механизмы и приспособления для монтажа кабелей и проводов. Монтажные механизмы, приспособления и инструменты общего назначения. Содержание и эксплуатация средств механизации. Монтаж электрооборудования открытых распределительных устройств напряжением 35-1150 кв. Монтаж электрооборудования закрытых распределительных устройств. Испытание опорных, проходных и подвесных изоляторов и вводов. Проверка и испытание силовых трансформаторов и автотрансформаторов. Проверка и испытание измерительных трансформаторов. Проверка и испытание выключателей, силовых кабельных линий, переносного электрифицированного инструмента и понижающих трансформаторов безопасности. Испытание изолирующих электрозащитных средств.
Знания:
- основных видов крепежных деталей и арматуры;
- основых устройств простых приборов, электроаппаратов и применяемого электрифицированного и пневматического инструмента;
- простых электрических схем;
- устройства и способов пользования простыми такелажными средствами;
- правил комплектации материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ;
- способов разделки и монтажа высоковольтных, контрольных и специальных кабелей;
- техники измерения при наладке электроустановок;
- объемов испытания электроустановок.
Умения:
- маркировать проложенные трубы, кабели, отводы;
- выполнять крепление конструкций и аппаратов;
- выполнять демонтаж и монтаж аппаратов и приборов;
- выполнять соединение, оконцевание и присоединение проводов, кабелей всех марок разными способами;
- выполнять монтаж разъединителей, отделителей, короткозамыкателей и заземлений;
-работать с электрическими схемами;
- соблюдать правила техники безопасности.
141502 3
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.5
СД. 04
Электрические схемы лифтов и эскалаторов
Принцип построения электрических схем. Условные, буквенные и графические обозначения в электрических схемах лифтов и эскалаторов. Основные цепи электросхем лифтов, их назначение и требования ПУБЭЛ к ним. Системы управления, режим и программы работы лифтов и эскалаторов. Построение (структура) и обозначения для описания электрических схем лифтов. Полупроводниковые электронные приборы, применяемые в схемах лифтов (диоды, транзисторы, симисторы, резисторы, конденсаторы, варисторы, светодиоды, цифробуквенные полупроводниковые индикаторы, транзисторные и тиристорные оптопары, микросхемы различной степени интеграции, однокристальные микро-ЭВМ). Типовые электрические схемы лифтов различных по назначению, грузоподъемности и модификации. Чтение электрических схем. Правила устройства электроустановок (ПУЭ) и правила эксплуатации электроустановок потребителей (ПЭЭП).
Знания:
- классификации электрических схем, правил их чтения и составления;
- видов наиболее распространенных типовых схем лифтового электрооборудования;
- блок-схем обслуживаемого оборудования, порядка работы с ними;
- условных и графических обозначений, правил их расположения на монтажных и принципиальных схемах;
- назначения маркировки, ее разновидностей.
Умения:
- читать электрические схемы, в том числе электрические схемы лифтов и лифтового электрооборудования;
- проверять маркировку монтажных и принципиальных схем.
141502 3

КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
АП. 05
Электрмен қамсыздандыру желісін басқару және байланыс
Өнеркәсіптік кәсіпорындағы электрмен қамсыздандыру желісін диспетчерлік басқару негіздері. Басқарудың оперативтік пунктері және диспетчерлік ұйымдары. Диспетчерлік пункттің оперативті жұмыстық құжаттамасы. Электрмен қамсыздандыру желісіндегі оперативті қызметкердің міндеттері. Электр жабдықтар жұмысы үстінен оперативті бақылаудың әдістері. Оперативті ауыстырып қосуды орындау ережелері. Қосалқы станциялар мен электр беріліс линиясындағы апатты жою бойынша жұмыстарын ұйымдастыру. Жоғары тұрған энергиямен қамтамасыз ететін мекемелердің диспетчерлік қызметімен өзара әрекет ету. Диспетчерлік басқарудың техникалық құралдары. Телемеханика және есептеу техникасы жүйелерінің элементтері мен түйіндері. Телемеханика жүйелері. Ақпаратты беру арналары. Электр беріліс линиясымен байланыс беру арналары. Байланыс және телемеханика арналарының аппаратурасы.
Білімдер:
- автоматтық және диспетчерлік басқару құрылымы;
- есептеу техникасы жүйелерінің элементтері мен түйіндері;
- өнеркәсіптік кәсіпорындағы электрмен қамсыздандыру электр желісінің электр жабдықтары.
Іскерліктер:
- электр станциялары мен қосалқы станцияларында техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- цехаралық және цехішілік электр желісінің сұлбаларын құру;
- типтік ауыстырып қосуды орындау;
- жерлендіру құрылғыларын есептеу;
- қосалқы станциялар мен электр беріліс линиясында апаттарды жою бойынша жұмыстарын ұйымдастыру;
- диспетчерлік басқарудың техникалық құралдарымен жұмыс істеу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
Біліктілік: 141502 3 - Техник
АП. 06
Диспетчерлік жабдықтарды техникалық пайдалану және жөндеу
Диспетчерлік қызметінің лифттерде атқаратын міндеттері. Диспетчерлік пульт: міндеттері, типтері және жалпы құрылысы. Пульттің аппартуралары. Пультке келіп түсетін сигналдар. Біріккен диспетчерлік жүйелер (ОДС).
БДЖ-ге келіп түсетін ақпараттың көлемі. Лифттің жұмыс істеуі туралы сигналдар. Пульттің аппаратуралары және аспаптары. Қалқанның (шитки) байланысы. Лифттің апат кезіндегі сигналдауы. Лифт диспетчерлеудің екі жақты қатты сөйлеуші байланысы: тағайындалуы, әрекет етуші принципі. Автоматты бақылау және жөнге салудың құралдары. Автоматика: ұғымы, анықтамасы. Технологиялық процесті бақылау және жөнге салу: міндеті, әдістері, құралдары. Электрлік емес шамаларды өлшеуге арналған құралдар: бір түрлігі, топтастырылуы, ерекшеліктері, негізгі түйіндері, әрекет ету принципі, техникалық сипаттамасы, құрылысты және принциптік схемалары, қолдануы. Құралдар панелдері мен шкаласына түсірілетін шартты белгілеулер: айырмалық ерекшеліктері, графикалық атқарылуы, бөліну бағасы. Құралдар мен аспаптар көрсеткіштерінің шифрін ашу әдістері. Тұрғын үй ғимараттары мен инженерлік жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын құралдар: түр өзгешелігі, тағайындалуы, қолдану ережелері. Көрсеткіштер және құралдардың негізгі ақаулықтары: түрлері, пайда болу себептері, жою тәсілдері, қолданылатын құралдар, материалдар.
Білімдер:
- лифттік және диспетчерлік жабдығын техникалық байқаудан өткізудің ережелері;
- техникалық құжатнама түрлері, міндеті және мазмұны, талабы;
- коммутациялық аппаратуралардың түр өзгешелігі және міндеттері;
- номинал күштенумен сақтандырғыштарды таңдау ережелері;
- басқару кілттері мен байланыстырғышты реттеу және жөндеу технологиясы;
- пульттер, панелдер мен қалқандардың орналасуы және схемасы, құрылғысы, міндеттері;
- монтажды-коммутациялық схемамен сәйкестенген пульт және қалқандағы сымдарды ажыратып қою ережесі;
- құралдарға электрлік өткізгіштердің қосылу және таңбалану реті;
- автоматика құралдар мен бақылау-өлшеу құралдарын бөлектеу және монтаждау тәсілдері.
Іскерліктер:
- лифттік және диспетчерлік жабдығына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
- техникалық және технологиялық құжатнамаларды жұмыста қолдану;
- бекітілген эксплуатациялық құжатнаманы жүргізуі;
- басқару кілттері мен байланыстырғышқа және басқа да күрделі емес коммутациялық аппаратураларды жөнге келтіру және жөндеу жүргізу;
- тексеруге арналған олардың қосатын құралдарын қалқандарға қондыру;
- панельдерде барлық үлгідегі сақтандырғыштарға монтаж жасау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5

ПК 3.2.3
141503 3
ПК 3.3.3
141504 3
ПК 3.4.3
СД. 05
Управление сетями электроснабжения и связь
Основы диспетчерского управления сетями электроснабжения промышленного предприятия. Организация диспетчерских и оперативных пунктов управления. Оперативная рабочая документация диспетчерского пункта. Обязанности оперативного персонала сети электроснабжения. Методы оперативного контроля за работой электрооборудования. Правила выполнения оперативных переключений. Организация работ по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи. Взаимодействие с диспетчерской службой вышестоящей энергоснабжающей организации. Технические средства диспетчерского управления. Элементы и узлы систем телемеханики и вычислительной техники. Системы телемеханики. Каналы передачи информации. Каналы связи по линиям электропередачи. Аппаратура каналов связи и телемеханики.
Знания:
- структуры автоматического и диспетчерского управления;
- элементов и узлов систем вычислительной техники;
- электрооборудования электрических сетей электроснабжения промышленных предприятий.
Умения:
- работать с технической документацией на электростанциях и подстанциях;
- составлять схемы межцеховых и внутрицеховых электрических сетей;
- выполнять типичные переключения;
- рассчитывать заземляющие устройства;
- организовать работы по ликвидации аварий на подстанциях и линиях электропередачи;
- работать с техническими средствами диспетчерского управления.
141502 3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
Квалификация: 141502 3 - Техник
СД. 06
Техническая эксплуатация и ремонт диспетчерского оборудования
Назначение диспетчерского обслуживания лифтов. Диспетчерский пульт: назначение, типы и общее устройство. Аппаратура пульта. Сигналы, поступающие на пульт. Объединенная диспетчерская система (ОДС). Объем информации, поступающей на ОДС. Сигналы о работе лифта. Аппаратура и приборы пульта. Щитки связи. Аварийная сигнализация лифта. Двухсторонняя громкоговорящая связь лифтовой диспетчеризации: назначение, принцип действия. Приборы автоматического контроля и регулирования. Автоматика: понятия, определения. Контроль и регулирование технологического процесса: назначение, методы, средства. Приборы для измерения неэлектрических величин: разновидности, классификация, особенности, основные узлы, принцип действия, технические характеристики, структурные и принципиальные схемы, применение. Условные обозначение, наносимые на шкалы и панели приборов: отличительные особенности, графическое исполнение, цена деления. Методы расшифровки показаний приборов и инструментов. Средства, применяемые при эксплуатации жилых зданий и инженерного оборудования: разновидности, назначение, правила использования. Основные неисправности датчиков и приборов: виды, причины возникновения, способы устранения, применяемые средства, материалы.
Знания:
- правил проведения технических осмотров лифтового и диспетчерского оборудования;
- видов, назначения и содержания технической документации, требований к ее оформлению;
- назначения и разновидностей коммутационной аппаратуры;
- правил выбора предохранителей по номинальному напряжению;
- технологии ремонта и регулирования контакторов и ключей управления;
- назначения, устройства, схем и расположения пультов, панелей и щитов;
- правил разводки проводов в щитах и пультах согласно монтажно-коммутационным схемам;
- порядка маркировки и присоединения электрических проводок к приборам;
- способов монтажа и демонтажа контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Умения:
- осуществлять эксплуатационно-техническое обслуживание, лифтового и диспетчерского оборудования;
- применять в работе техническую и технологическую документацию;
- вести установленную эксплуатационную документацию;
- проводить ремонт и регулирование контакторов, ключей управления и другой коммутационной аппаратуры;
- устанавливать на щитах приборы с подключением их для проверки;
- выполнить монтаж всех типов предохранителей на панелях.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5

Біліктілік: 141503 3 - Жабдықтарды жөндеу технигі
АП. 06
Лифт жабдығын техникалық пайдалану және жөндеу
Лифтітерді қарау.  Лифттің техникалық жағдайын тексеру. Жөндеу жұмыстары. Лифттерге ағымдағы және күрделі жөндеулердің техникалық бақылауын орындау бойынша өндірістік және техникалық нұсқаулықтар. Дайындық жұмыстары. Лифтке техникалық қызмет көрсету жасайтын бөлімшелердің өндірістік құрылымы. Жөндеуге техникалық және технологиялық құжатнамалар. Кемістік ведомосін құрастыру. Жөндеу жұмыстары өткізілу кезінде қойылатын талаптар. Лифт жабдығының ең көп таралған ақаулықтары. Лифттің механикалық жабдығын жөнге келтіру және баптау. Лифттің электрлік жабдығын жөнге келтіру және баптау. Лифттің жабдығы мен түйіндерін жөндеу технологиясы. Негізгі операциялар және олардың орындалу реті, қолданылатын құрылғылар, аспаптар, қосалқы материалдар, сапаны бағалау белгілері, жөндеуден кейінгі қабылдаулар. Бір жылдамдықты электр қозғалтқыштарын қосу және сөндіру, ортаға келтіру, қондырғысын орнату. Тежегіш құрылғысы мен көтергіш механизмдерін жөнге келтіру және құрастыру, бөлшектеу.
Білімдер:
- лифтті бақылауын жүргізу технологиясы;
- лифттің техникалық жағдайын тексерудің негізгі ережесі;
- жөндеу түрлері;
- жөндеудегі технологиялық құжатнамаларды жұмыс процесінде қолдану реті;
- лифттің механикалық жабдығын жөнге келтіру және баптау кезінде қолданылатын құралдар, операциялар жүйелілігі, негізгі тәсілдері;
- лифттің электрлік жабдығын жөнге келтіру және баптаудың негізгі талабы, орындалу реті, жұмыстың мазмұны;
- лифттің жабдығы мен түйіндерін жөндеу кезіндегі қосалқы материалдар, қолданылатын құрылғылар мен аспаптар, оның орындалу реті, негізгі операциясы, ережесі.
Іскерліктер:
- жөндеу жұмыстарының көлемін анықтау;
- жөндеу жұмыстарын өткізудің кестесін және жоспарын құру;
- кемістік ведомостін дайындау;
- лифттің тежегіш құрылғысы мен көтергіш механизмдерін жөнге келтіру және құрастыру, бөлшектеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
Біліктілік: 141504 3 - Техник-механик
АП. 06
Лифтті техникалық пайдалану және жөндеу  Лифттерге қызмет көрсету және пайдалануда лифтті қауіпсіз пайдалану және құрылым ережесінің (ПУБЭЛ) талабы. Лифттің жұмысын тексеруші және техникалық қадағалауын жүргізетін қызмет етушілер, олардың міндеттері, жұмысқа жіберу (алу) тәртібі. Лифт бойынша электр механигіне қойылатын талаптар, оның міндеті. Лифт бойынша электр механигінің шеберханасына қойылатын талаптар, ондағы жабдықтар. Электр өлшегіш құралдар, аспаптар, қорғаныш және сақтандырғыш құралдары, оларды пайдалану ережелері, есепке алу және сақтау орны. Лифттерге техникалық қызмет көрсету жасайтын ұйымдар. Лифттерді техникалық тексерудің кезеңділігі, жұмыс мазмұны және оларды орындау тәртібі. Лифттің механикалық және электрлі жабдығының типтік ақаулары: түрлері, жоспарлы қарап-тексеру процессі кезіндегі анықтау тәсілдері және қызмет көрсетуі, оны болдырмау әдістері. Құрал-жабдықтарды реттеуі бойынша жұмысты жүргізудің мазмұны мен тәртібі. Лифттерді жоспарлы-ескертпе жөндеудің жүйелері. Өндіріс тәртібі мен кезеңділігі. Лифттерді жөндеу кезіндегі электр механигінің жұмысты орындау мазмұны мен түрлері. Жөндеуден өткен лифтті қабылдау тәртібі. Лифттерді жөндеу және техникалық тексеріп-қалауын жүргізу кезінде жұмысты орындаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастыру шаралары. Лифтті пайдалануға тапсыру және баптау,  монтаждау жөніндегі жалпы мәліметтер. Лифтті техникалық куәландыру, оны жүргізу тәртібі. Лифтте болатын апаттық және сәтсіз оқиғалардың тексеру тәртібі. Лифт құрал-жабдықтарының болашақтағы дамуы. Өндірістік нұсқау талабына сәйкес лифт бойынша электр механигінің жұмысы және типтік операцияларды орындауы.
Білімдер:
- лифтке техникалық қызмет көрсету жүргізудің әзірлеу процестері;
- пайдалану кезеңі ішінде техникалық қызмет көрсетудің уақыты және кезеңі;
- машиналы бөлмесіндегі электр жабдықтары мен электр өткізгіштеріне техникалық қызмет көрсетудің процестері;
- тежегіш, редуктор, лебедка рамасына қызмет көрсету технологиясы;
- ұштық айырғыштар мен жылдамдықты шектегішке қызмет көрсету технологиясы;
- шахтадағы электр ажыратып қосқыштар мен электр аппаратына, датчик шунтына, бағыттағыштарға қызмет көрсету технологиясы;
- кабинаның астыңғы төсеміне, қозғалмалы еденіне, купеге, төменгі жағына, жоғарғы жағына, есегіне қызмет көрсетуі;
- шуңқырмаңы жабдығына: шектелген жылдамдықтағы арқанның керілген құрылғысына қызмет көрсетуі;
- қарсы салмақтың және кабинаның серіппелі буферіне қызмет көрсетуі;
- шұңқырмаңындағы электр өткізгіштер мен электр аппаратына қызмет көрсетуі.
Іскерліктер:
- жөндеу жұмыстары үшін қосалқы бөліктің, материалдардың, жабдықтарды тарату жоспарын және тұтынушы есептерін құрастыру;
- жөндеуге қажетті шығындар нормасын құру және негіздеу;
- өндірістік процестерге технологиялық карталар әзірлеу;
- өндірістік процестің негізгі түрлеріне калькуляциясы мен сметасын жасау;
- нұсқаулықта қарастырылған қауіпсіздік шараларын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП. 00
Кәсіптік  практика
КП. 01
Оқу практика

Квалификация: 141503 3 - Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
СД. 06
Техническая эксплуатация и ремонт лифтового оборудования
Осмотр лифтов. Проверка технического состояния лифтов. Ремонтные работы. Производственные и технические инструкции по выполнению технических осмотров, текущих и капитальных ремонтов лифтов. Подготовительные работы. Производственная структура подразделений по обслуживанию лифтов. Техническая и технологическая документации на ремонт. Составление дефектной ведомости. Требования безопасности при проведении ремонтных работ. Наиболее распространенные неисправности лифтового оборудования. Наладка и регулировка механического оборудования лифта. Наладка и регулировка электрического оборудования лифта. Технология ремонта узлов и оборудования лифта. Основные операции, порядок их выполнения, используемые приспособления, инструменты, вспомогательные материалы, критерии оценки качества, приемка после ремонта. Выполнение установки, центровки, подключения и переключения односкоростных электродвигателей. Выполнение разборки, сборки и регулирования подъемного механизма и тормозного устройства.
Знания:
- технологии проведения осмотра лифта;
- основных правил проверки технического состояния лифта;
- видов ремонта;
- порядка использования в процессе работы технологической документации на ремонт;
- основных способов, последовательности операций, используемых средств при наладке и регулировке механического оборудования лифта;
- содержания работ, порядка выполнения, основных требований при наладке и регулировке электрического оборудования лифта;
- правил, основных операций, порядка их выполнения, используемых приспособлений, инструментов, вспомогательных материалов при ремонте узлов и оборудования лифта.
Умения:
- определить объем ремонтных работ;
- составлять план и график проведения ремонтных работ;
- составлять дефектную ведомость;
- разбирать, собирать и регулировать тормозные устройства и подъемный механизм лифта.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
Квалификация: 141504 3 - Техник-механик
СД. 06
Техническая эксплуатация и ремонт лифтов
Требования ПУБЭЛ в части эксплуатации и обслуживания лифта. Персонал, осуществляющий технический надзор и контроль за работой лифтов, его обязанности, порядок допуска к работе. Требования к электромеханику по лифтам, его обязанности. Требования к мастерской электромеханика по лифтам, ее оборудование. Электроизмерительные приборы, инструмент, защитные и предохранительные средства, правила пользования ими, учета и хранения. Организация технического обслуживания лифтов. Периодичность технических осмотров лифтов, содержание работ и порядок их выполнения. Типовые неисправности механического и электрического оборудования лифтов: виды, способы определения в процессе плановых осмотров и обслуживания, методы их устранения. Порядок и содержание работ по регулировке оборудования. Система планово-предупредительных ремонтов лифтов: периодичность и порядок производства. Виды и содержание работ, выполняемых электромехаником при ремонте лифтов. Порядок приемки лифтов из ремонта. Организационные и технические мероприятия, обеспечивающие безопасное выполнение работ при проведении технических осмотров и ремонтов лифтов. Общие сведения о монтаже лифтов, наладке и сдаче лифтов в эксплуатацию. Техническое освидетельствование лифтов, порядок его проведения. Порядок расследования несчастных случаев и аварий на лифтах. Перспективы развития лифтового оборудования. Выполнение типовых операций и работ электромеханика по лифтам в соответствии с требованиями производственных инструкций.
Знания:
- процесса подготовки к проведению технического обслуживания лифта;
- сроков и периодов проведения технического обслуживания за период эксплуатации;
- процесса технического обслуживания электрооборудования и электропроводок в машинном помещении;
- технологии обслуживания тормоза, редуктора, рамы лебедки;
- технологии обслуживания канатоведущего шкива и отводного блока лебедки;
- технологии обслуживания ограничителя скорости и концевого выключателя;
- технологии обслуживания направляющих, шунтов датчиков, электроаппаратов и электроразводки в шахте;
- обслуживания дверей, верха, низа, купе, подвижного пола, нижних башмаков кабины;
- обслуживания оборудования приямка: натяжного устройства каната ограничителя скорости;
- обслуживания пружинных буферов кабины и противовеса;
- обслуживания электроаппаратов и электропроводок в прямке.
Умения:
- составить расчет потребности и планов распределения оборудования, материалов, запасных частей для ремонтных работ;
- составить и обосновать нормы расходов необходимых для ремонта;
- разработать технологическую карту на производственные процессы;
- составить смету, калькуляции на основные виды производственных процессов;
- соблюдать меры безопасности, предусмотренные инструкцией.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Учебная практика

КП. 01.1
Слесарлықмеханикалық  практика
Қауіпсіздік техникасы мен өнеркәсіп санитариясы. Материалдар туралы негізгі мәлімет. Өлшеу құралдары. Тегіс белгілер.  Металды кескілесу, түзету және ию.  Металды кесу.  Металды егеулеу. Тесіктерді бұрғылау, үңгіштеу және ұңғылау. Ойықтар  қию. Тойтару.  Қиюластыру, қыру, ысқылау.  Дәнекерлеу, қалайлылау, желімдеу.  Ажыранды емес байланыстарын жинақтау. Лифттің бөлшектері мен механизмдерін жинақтау.  Слесарь-құрастырушы ретінде орындайтын өздік жұмысы.
Іскерліктер:
- белгілеу сызбаларын оқи білу;
- сызғыш, штангенциркуль, деңгей өлшегіш, бұрандаөлшегіш, қармауыштарды пайдалану;
- белгілеу құралдарын қолдану;
- арамен металдарды кесу;
- іскенже, тақта, төсте металдарды кесуді орындау;
- құбырларды июді орындау;
- егеулерді қолдану;
- бұрғылау және үңгіштеу жұмыстарын орындау;
- бұрғылар кестесін қолдану;
- қырғылау сапасын анықтау;
- технологиялық карталар құрастыру;
- жұмыс орнының ұйымдастыру.
Дағдылар:
- ішкі және сыртқы диаметрлерді, ойықтар мен тесіктердің тереңдігін  өлшеу;
- бөлшектердің контурын белгілеу;
- егеу және құбыркескіштер арқылы құбырларды кесу;
- біліктегі ойықтарды жону;
- қол дрельін қолдана білу;
- жолақ металдарын түзету;
- 0,05 мм жазықтықтарды егеулеу;
- тесіктерді бұрғылау;
- бұрандаойғыш және бұрандакескіштер арқылы бұранда кесу;
- жинақтау операцияларын орындау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КП. 01.2
Дәнекерлеу практикасы
Электр газбен дәнекерлеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасы. Жік, айқассалын және түзілімдерге қарай  метал байламдарын дәнекерлеу. Құбырларды дәнекерлеу және газбен  кесу. Ауа-плазмалы дәнекерлеу және металды кесу. Дәнекерлеуші ретінде өздік жұмысын жүргізу.
Іскерліктер:
- металдардың дәнекерлеу байланыстарын орындай білу;
- құбырларды газ арқылы кесуді орындау;
- дәнекерлеу ауаарна дайындау;
- пластмасс құбырлары мен байланыстарын дәнкерлеу және желімдеу;
- ауа-плазмалы дәнекерлеу мен металдарды кесу жұмысын орындау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
Дағдылар:
- газ арқылы дәнекерлеу және құбырларды кесу жұмыстарын орындау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
КП. 01.3
Электрмеханикалық практика
Такелаждық жұмыстар барысында қауіпсіздік техникасын сақтау. Такелаждаушының құрылғылары мен механизмдері. Такелаждық және шылбырлау жұмыстарының технологиясы. Лифттің материалдары мен құрылғыларын тасымалдау және қоймалау. Такелаждаушы-шылбырлаушы ретінде өздік жұмыстарын жүргізу.
Лифтте монтаждық және электрмонтаждық жұмыстар жүргізу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау. Монтаждық және электрмонтаждық жұмыстары барысында қолданылатын материалдар, құрал-саймандар, құрылғылар мен механизмдер. Монтаждық жұмыстарға дайындық жүргізу. Лифтті монтаждау әдістері. Шахтаны монтаждау. Жүкшығыр мен шығыршықтарды монтаждау. Лифттің қозғалтқыш бөліктерін монтаждау. Қорғауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларын монтаждау. Жарық беру құралдары мен жарық беру электрқұрылғыларының таратқыш құрылғыларын монтаждау. Электрөткізгіштердің трассаларына дайындық жүргізу. Электрөткізгіштерді монтаждау. Кернеу күші 1 кВ дейінгі кабельді тізбектерді монтаждау. Дөңгелек тәрізді өткізгіштерін монтаждау. Электрэнергияны тарату және қабылдау құрылғыларын монтаждау. Изоляторлар мен дөңгелектерді монтаждау. Шахта есіктері, кабина, есіктер өткізгіштерін баптау және реттеу. Лифт бәсеңдеткіштер мен арқантартқыш шкивтерін баптау. Лифттің тежеуіш құрылғыларын баптау. Лифт арқандары мен аспаларын баптау. Еден мен кабина тұрқын, бағыттағыштар, кабина башмактары мен теңсалмақтарды баптау. Ұстағыштар мен жылдамдық шектеуіштерін баптау. Бәсеңдеткішке баптау жүргізу. Магнитті станцияларда орналасқан электраппараттарды реттеу. Асинхронды қозғалтқыштың жұмысын баптау. Қабаттық ауыстырып-қосқыштар, индуктивті және түйіспе селекция бергіштері мен нақты тоқтау бергіштерін реттеу. Ажыратқыштарды реттеу.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет көрсету саласында сақтық шараларын орындау;
- техникалық және жұмыс сызбаларды оқи білу;
- жүкқармауыш құралдарын дұрыс таңдау және қолдана білу;
- жүккөтергіштің мойны мен арқандарының жүккөтерімділігін  анықтай білу;
- шылбырлау сұлбаларын құрастыру;
- түзілімдердің тұтқырлығы мен тұзақтарын орындау;
- монтаждау және электрмонтаждау жұмыстарын жүргізуде әдіс-тәсілдерді туралы қажетті ақпарат іздеу жұмысын жүзеге асыру;
- техникалық сызбаларды оқи білу;
- монтаж жүргізу және ұстаным сұлбаларының таңбалануын тексеру;
- ереже бойынша жөндеуге арналған құралдар және құрылғыларды қолдана білу;
- сұлба бойынша оқшаулау материалдарын өңдеу;
- өлшеу құралдарын қолдана білу;
- қажетті электр өлшемдерін орындау;
- кабельдардың ақауын жөндеу;
- оқшаулауды қалпына келтіру;
- кабельдар мен өткізгіштерді орналастыру, айыру, ұзарту,
- дәнекерлеу, тығыздау, балқыту, қалайлау жұмыстарын жүргізе білу;
- электр тізбектердің үзілмеуін тексеру;
- лифт шахталарының жабдықтарын монтаждауды орындау;
- лифттің механикалық бөліктері мен жабдықтарына монтаж жасау;
- лифттің электр жабдықтарын монтаждау жұмысын орындау;
- лифт өткізгіштерін монтаждау жұмысын орындау;
- электрэнергияны тарату және қабылдау құрылғыларын монтаждау жұмысын орындау;
- қорғауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларын монтаждау жұмысын  орындау.
Дағдылар:
- техникалық және технологиялық құжаттарды қолдану;
- жүктердің дұрыс орналастыру;
- жүккөтергіштің мойны мен арқандарының сапалығын бақылау;
- такеладық жұмыстар орындау барысында жұмыс орнын дайындауды ұйымдастыру;
- құралдар мен жабдықтардың жарамдылықтарын анықтау;
- монтаждау орнына жүктер мен жүктердің орналасуын көтеру;
- оқшаулау материалдарын дайындау және өңдеу;
- талаптаға сәйкес материалдарды сақтау;
- электрөткізгіштерді жқндеуге өткізгіш сымдардың таңбалануы мен қиысуын анықтау;
- балқыту арқылы токты  анықтау;
- қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жерге тұйықталу құрылғылар мен автоматты ажыратқыштар, сақтандырғыштар мен өткізгіштерді таңдау;
- жарық және дабыл беру кезіндегі олқылықтарды және жою шараларын анықтау;
- электр тізбектерінің үзілу жерлерін анықтау;
- тізбектердің үзілу жерлерін жөндеу;
- лифттің механикалық және электр жабдықтарын монтаждау, баптау және реттеу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5

ПП. 01.1
Слесарно-механическая практика
Техника безопасности и промсанитария. Основные сведения о материалах. Измерительный инструмент. Плоскостная разметка. Рубка, правка и гибка металла. Резка металла. Опиливание металла. Сверление, зенкование, зенкерование, развертывание отверстий. Нарезание резьбы. Клепка. Подгонка, шабрение, притирка. Пайка, лужение, склеивание. Сборка неподвижных неразъемных соединений. Сборка деталей и механизмов лифта. Самостоятельная работа в качестве слесаря-сборщика.
Умения:
- читать разметочные чертежи;
- пользоваться линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами;
- пользоваться разметочными инструментами;
- выполнять резку металла ножовкой;
- выполнять рубку металла в тисках, на плите и наковальне;
- выполнять гибку труб на трубогибах;
- пользоваться напильником;
- выполнять сверление и зенкование;
- пользоваться таблицей резьб;
- определять качество шабрения;
- составлять технологические карты;
- организовывать рабочее место.
Навыки:
- измерения внешнего и внутреннего диаметра, глубины паза и отверстия;
- разметки контуров деталей, построения разверток гнутых деталей;
- резки труб ножовкой и труборезом;
- вырубки шпоночного паза на валу;
- пользования ручной дрелью;
- правки полосового металла;
- опиливания плоскостей с точностью до 0,05 мм;
- сверления сквозных отверстий;
- нарезания резьбы метчиками и плашками;
- выполнения сборочных операций.
БК 1
БК 3
БК 4
141502 3
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
141503 3
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
141504 3
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПП. 01.2
Сварочная практика
Организация рабочего места электрогазосварщика и техника безопасности. Сварка соединений металла в стык, в нахлестку и узлов. Сварка и газовая резка труб.
Воздушно-плазменная сварка и резка металла.
Самостоятельная работа в качестве сварщика.
Умения:
- выполнять сварочные соединения металла в стык, нахлестку и узлов; выполнять сварку труб;
- выполнять газовую резку труб;
- изготавливать сварные воздуховоды;
- сваривать и склеивать пластмассовые трубы и соединения;
- выполнять воздушно-плазменную сварку и резку металлов;
- организовывать рабочее место.
Навыки:
- выполнения газовой сварки и резки труб.
БК 1
БК 3
БК 4
141502 3
ПК 3.2.2
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.2
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.2
ПК 3.4.5
ПП. 01.3
Электромеханическая практика
Техника безопасности при производстве такелажных работ. Приспособления и механизмы такелажника.
Технология такелажных и стропальных работ. Транспортирование и складирование материалов и конструкций лифта.
Самостоятельная работа в качестве такелажника-стропальщика. Техника безопасности при монтажных и электромонтажных работах на лифтах. Материалы, изделия, инструмент, приспособления и механизмы, используемые при монтажных и электромонтажных работах. Подготовка к монтажным работам. Методы монтажа лифтов. Монтаж шахты. Монтаж лебедок и блоков. Монтаж подвижных частей лифта. Монтаж устройств защитного заземления. Монтаж светильников, приборов и распределительных устройств осветителных электроустановок. Подготовка трасс электропроводок. Монтаж электропроводок. Монтаж кабельных линий на напряжение до 1 кВ. Монтаж шинопроводов.
Монтаж устройств приема и распределения электроэнергии. Монтаж изоляторов и шин. Наладка и регулировка дверей шахты и кабины, замков и приводов дверей. Наладка лифтовых редукторов и канатоведущих шкивов. Наладка тормозных устройств лифтов. Наладка лифтовых канатов и подвесок. Наладка пола и каркаса кабины, направляющих и башмаков кабин и противовесов. Наладка ловителей и ограничителя скорости. Наладкавводного рубильника. Регулировка электроаппаратов, установленных на магнитной станции. Наладка работы асинхронного двигателя.
Регулировка этажных преключателей, индуктивных и контактных датчиков селекции и датчиков точной остановки. Регулировка конечных выключателей.
Умения:
- соблюдать меры предосторожности в сфере профессиональной деятельности;
- читать технические схемы и рабочие чертежи;
- выбирать и пользоваться грузозахватными приспособлениями;
- определять допустимые нагрузки на стропах и канатах;
- составлять схемы строповки;
- выполнять вязку узлов и петель;
- осуществлять поиск информации о способах и методах выполнения монтажных и электромонтажных работ;
- читать электрические схемы;
- проверять маркировку монтажных и принципиальных схем;
- пользоваться по назначению монтажными инструментами, приспособлениями и механизмами;
- обработать по чертежу изоляционные материалы;
- применять по назначению измерительные приборы;
- выполнять необходимые электрические измерения;
- устранять повреждения кабелей;
- восстанавливать изоляцию;
- выполнять прокладку, разделку и сращивание кабелей и проводов;
- выполнять сварку, опрессование, пайку и лужение;
- проверять непрерывность электрической цепи;
- выполнять монтаж оборудования шахты лифта;
- выполнять монтаж механической части оборудования лифтов;
- выполнять монтаж электрического оборудования лифта;
- выполнять монтаж электропроводок лифта;
- выполнять монтаж устройств приема и распределения электроэнергии;
- выполнять монтаж устройств защитного заземления.
Навыки:
- применения в работе технической и технологической документации;
- строповки грузов;
- организации и подготовки рабочего места для выполнения такелажных работ;
- определения пригодности приспособлений и тары;
- подъема груза и перемещения к месту монтажа;
- заготовки и обработки изоляционных материалов;
- хранения материалов в соответствии с требованиями;
- определения сечения и марки проводов;
- определения тока плавкой вставки;
- выбора проводов, предохранителей, автоматических выключателей, заземляющих устройств для обеспечения безопасности;
- определения мест и характере повреждения кабелей и изоляции;
- выполнения оконцевания жил и проводов;
- устранения мест разрыва электрической цепи.
- монтажа, наладки и регулировки механического и электрического оборудования лифтов.
БК 1
БК 3
БК 4
141502 3

КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КП. 02
Мамандыққа енгізу
Таңдаған мамандығы бойынша білім ісінің сипаттамасы. Тәжірибелік, курстық және дипломдық жобалардың үлгілері. Ішкі техникалық қондырғыларын, желдеткіш және инженерлік жүйелердің технологиялық үрдісін монтаждау және пайдалануды шолу (экскурсия). Слесарь және монтаж жұмыстарының жалпы түсінігі. Мекеменің немесе ұйымның оқу профилі бойынша сипттамасы. Өндірісте кәсіптік және құрылымдық өсу. Кәсіптік оқытудың кезеңдері.
Іскерліктер:
- таңдап алған  мамандық және өндірістің технологиялық үрдіс бойынша бағдарлану.
Дағдылар:
- өзін жеке кәсіби тұрғыда дәлелдеу.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 9
КП. 03
Технологиялық практика
Өндірістегі монтаж және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен және технологиялық үрдістердің негізімен танысу. Лифт электромеханигінің  міндеті мен құқығын зерттеу. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру. Өндірістік үрдістердің механизациялау және автоматизациялау көрсеткіштері. Санитарлық техникалық жұмыстар өндірісінің графигімн, технологиялық картасын және технологиялық үрдістерін зерттеу. Объектіні монтажға қабылдау. Жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздікке инструктаж жүргізу. Бір айға жұмыс қорытындысын шығару (нарядтарды шығару, материалдардың есебі). Күнделікті, есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техника  және өнеркәсіп санитария ережелерін сақтап лифттерде монтаждау, жөндеу, бапату жұмыстарын жүргізу;
лифттерді монтаждау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстардың құжаттарын рәсімдеу.
Дағдылар:
- өндірістік технологиялық процесстеріне қатысу.
БҚ 1-10
КҚ 3.1.1-3.1.10
КҚ 3.2.1-3.2.10
КҚ 3.3.1-3.3.10
КП. 04
Диплом алдындағы практика
Өндірісті басқару құрылымымен танысу. Кіріспе нұсқаулық. Практика объектісімен танысу, өндірістегі қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқаулық. Орындалған жұмыс туралы есеп беру құжаттары.
Техникалық құжаттарды өндеу, тізімдеу және рәсімдеу тәртібі. Монтаждау сызбаларын құрастыру, өндірістік өлшеулер және өлшеу нобайларын жасау, монтажға дайындық жасау.  Монтаждыққұрастыру жұмыстар. Қауіпсізідік техникасы. Материалдарды тасымалдау және объектте дайындау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынау және пайдалануға тапсыру. Жұмыс өндіруші шеберінің міндеттері мен құқыларын зерттеу. Бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру,  жұмысшылардың еңбек ақысы. Объектті монтаж жасауға дайындау. Дайындық жұмыстары.  Монтаждың сапалылығын тексеру. Практика бойынша күнделікті, есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өндірістегі қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқау.лық өткізу;
- жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу туралы құжаттарды құрастыру;
- орындалған жұмыс туралы есеп беру құжаттарды құрастыру және толтыру;
- жұмыс орындалуы бойынша нарядтарды рәсімдеу және жабу;
- монтаждау сызбаларын құрастыру, өндірістік өлшеулер және өлшеу нобайларын жасау;
- материалдарды тасымалдау және объектте дайындау жұмыстарын жүргізу;
- объектті монтаж жасауға дайындау.
Дағдылар:
- бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру, жұмысшылардың еңбек ақысын төлеу;
- лифт және лифт жабдықтарына техникалық қарау өндірісін жоспарлау.
БҚ 1-10
КҚ 3.1.1-3.1.10
КҚ 3.2.1-3.2.10
КҚ 3.3.1-3.3.10
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет
тер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Қауіпсізідік техниканы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өртке қарсы және өнеркәсіп қауіпсіздік нормаларын және ережелерін сақтау;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы заңнамасының және саладағы бекітілген нормативтікқұқықтық құжаттардың талаптарын сақтау;
БҚ 3
Өздік еңбек қызметін жоспарлау;
БҚ 4
Міндеттерін ұақытында және сапалы орындау;
БҚ 5
Қарым-қатынастың коммуникативтік дағдыларына ие болу;
БҚ 6
Кәсіби және әлеуметтік қызметтегі үрдістер мен әлеуметті-маңызды мәселелерді талдау, азаматтардың құқық, бостандық және міндеттерің қолдану және қорғау;
БҚ 7
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін  ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану және қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
БҚ 8
Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
БҚ 9
Өзін-өзі жинақтау және өзін-өзі дамыту дағдыларына ие болу;
БҚ 10
Салауатты өмір сүру туралы ғылыми түсінігіне, дене жетілдірудің іскерліктеріне және дағдыларына ие болу.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
141503 3
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
141504 3
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПП. 02
Ознакомительная практика
Характеристика образовательной деятельности по выбранной специальности. Образцы выполнения практических, курсовых и дипломных проектов. Обзор технологического процесса монтажа и эксплуатации, внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (экскурсии). Общие понятия слесарных и монтажных работ. Характеристика предприятий и организаций по профилю обучения. Структурный и профессиональный рост на производстве. Стадии профессионального обучения и карьерный рост.
Умения:
- ориентироваться в выбранной профессии и технологическом процессе производства.
Навыки:
- профессионального становления и развития.
БК 1
БК 6
БК 9
ПП. 03
Технологическая практика
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством монтажных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей электромеханика по лифтам. Сдача экзамена на получение рабочей профессии. Степень механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов и технологических карт, графиков производства технических работ. Участие в приемке объектов под монтаж, в разработке проекта производства работ и технологических карт, в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности, в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практике.
Умения:
- производить монтажные, ремонтные, наладочные работы на лифтах соблюдая правила техники безопасности и промышленной санитарии;
- оформлять документациюна монтаж, ремонт и техническое обслуживание лифтов.
Навыки:
- участия в производственных технологических процессах.
БК 1-10
141502 3
ПК 3.2.1-3.2.10
141503 3
ПК 3.3.1-3.3.10
141504 3
ПК 3.4.1-3.4.10
ПП. 04
Преддипломная практика
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу. Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
Умения:
- проводить инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- составлять документацию на техническое обслуживание и ремонт оборудования;
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- оформлять и закрывать наряды на выполнение работ;
- составлять монтажные чертежи, производственное снятие замеров и замерных эскизов;
- производить транспортировку материалов и заготовку на объекте;
- подготавливать объекта под монтаж.
Навыки:
- организации труда внутри бригады, оплаты труда работников;
- планирования производства технического осмотра лифтов и лифтового оборудования.
БК 1-10
141502 3
ПК 3.2.1-3.2.10
141503 3
ПК 3.3.1-3.3.10
141504 3
ПК 3.4.1-3.4.10
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии, противопожарной и промышленной безопасности;
БК 2
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативно-правовых актов;
БК 3
Планирование собственных трудовых действий;
БК 4
Своевременное и качественное выполнение обязанностей;
БК 5
Обладать коммуникативными навыками общения;
БК 6
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности, защищать и использовать права, свободы и обязанности граждан.
БК 7
Использование информационно-коммуникационных технологий и осуществление поиска информации для эффективного выполнения профессиональных задач;
БК 8
Совершенствование работы с технической документацией;
БК 9
Обладать навыками самоорганизации и саморазвития;
БК 10
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень

2.1. 141501 2  Лифт электромеханигі
КҚ 2.1.1. Міндетті орындау үшін қажетті құралдар мен материалдарды анықтау және дайындау;
КҚ 2.1.2. Жарықтандыру, сигнал беру және лифт жетегін басқару тізбектеріндегі қарапайым ақаулықтарды анықтау және жою;
КҚ 2.1.3. Жабдықтар жағдайының бақылау тексерісін орындау;
КҚ 2.1.4. Технологиялық міндетті айқындау, оны шешу тәсілдері мен амалдарын анықтау;
КҚ 2.1.5. Лифт жабдықтары жұмысының оңтайлы режимдерін таңдау, орнату және қолдану;
КҚ 2.1.6. Лифт жабдықтарын жөндеу, монтаждау, демонтаждау және техникалық пайдаланудың орта қиыншылықтық жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.7. Лифттің механикалық және электрлік жабдықтарын баптау, реттеу және сынау жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.8. Міндетті өндіруші зауыттардың нұсқауларының және өнеркәсіптік қауіпсізідігінің талаптарына сәйкес орындау сапасын бағалау.
Орта буын маманы
3.2. 141502 3 - Техник
КҚ 3.2.1. Техникалық тапсырысты айқындау, бағынушы жұмысшыларға техникалық міндеттерді ұғындыру;
КҚ 3.2.2. Жұмыста қолданалатын барлық жабдықтарды, құралдарды және механизмдерді қарау;
КҚ 3.2.3. Лифттің электрлік сұлбаларын және сызбаларын оқу;
КҚ 3.2.4. Лифттің диспетчерлік жабдықтарының басқару, жарықтандыру және сигнал беру жүйелеріндегі ақаулықтарды анықтау және жою;
КҚ 3.2.5. Диспетчерлік жабдықтарын жөндеу, монтаждау, демонтаждау және техникалық пайдаланудың қиын және аса қиын жұмыстарын орындау;
КҚ 3.2.6. Міндетті орындау барысында бағынушы жұмысшылардың жұмысын бақылау және қажетті түзетуді енгізу;
КҚ 3.2.7. Өз берілген өкілеттік шеңберінде, саладағы жұмысқа қатысты шешім қабылдау;
КҚ 3.2.8. Бағынушы қызметкерлердің орындаған жұмыстарының саласын талдау;
КҚ 3.2.9. Жөндеу және монтаждау жұмыстарын өткізудің кестесін және жоспарын, өндірістік процестің негізгі түрлеріне калькуляциясы мен сметасын, орындалған жұмыстардың актысын құру;
КҚ 3.2.10. Кәсіпорынның материалдықтехникалық, еңбек және қаржы ресурстарын тіимді пайдалану.
3.3. 141503 3  Жабдықтарды  жөндеу технигі
КҚ 3.3.1. Техникалық тапсырысты айқындау, бағынушы жұмысшыларға техникалық міндеттерді ұғындыру;
КҚ 3.3.2. Жұмыста қолданалатын барлық жабдықтарды, құралдарды және механизмдерді қарау;
КҚ 3.3.3. Лифттің және эскалаторлардың электрлік сұлбаларын және сызбаларын оқу;
КҚ 3.3.4. Лифттің және эскалаторлардың электрлік және механикалық жабдықтарының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
КҚ 3.3.5. Лифттің және эскалаторлардың жабдықтарын жөндеу, монтаждау, демонтаждау және техникалық пайдаланудың қиын және аса қиын жұмыстарын орындау;

2.1. 1415012 -Электромеханик по лифтам
ПК 2.1.1. Определять и подготавливать необходимые для выполнения задачи инструменты и материалы;
ПК 2.1.2.Определять и устранять простые неисправности в цепях освещения, сигнализации и управления приводом лифтов;
ПК 2.1.3. Выполнять контрольную проверку состояния оборудования;
ПК 2.1.4. Уточнять технологическую задачу, определять способы и приемы ее решения;
ПК 2.1.5. Подбирать, устанавливать и использовать оптимальные режимы работы лифтового оборудования;
ПК 2.1.6. Выполнять работы средней сложности по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации лифтового оборудования;
ПК 2.1.7. Производить наладку, регулирование и испытание механического и электрического оборудования лифтов;
ПК 2.1.8. Оценивать качество выполнения задачи согласно инструкциям заводов изготовителей и требованиям промышленной безопасности.
2. Специалист среднего звена
3.2. 141502 3 - Техник
ПК 3.2.1. Уточнять техническое задание, разъяснять технические задачи подчиненным работникам;
ПК 3.2.2. Осматривать все оборудование, инструменты и механизмы, используемые в работе;
ПК 3.2.3. Читать чертежи и электрические схемы лифтов;
ПК 3.2.4. Определять и устранять неисправности в системах управления, освещения и сигнализации диспетчерского оборудования лифтов;
ПК 3.2.5. Выполнять сложные и особо сложные работы по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации диспетчерского оборудования лифтов;
ПК 3.2.6. Контролировать и вносить необходимую коррекцию в работу подчиненных в ходе выполнения задачи;
ПК 3.2.7. Принимать решения, касающиеся работы участка, в рамках представленных полномочий;
ПК 3.2.8. Анализировать качество выполнения работы подчиненными работниками;
ПК 3.2.9. Составлять план и график проведения ремонтных и монтажных работ, смету и калькуляции на основные виды производственных процессов, акты выполненных работ;
ПК 3.2.10. Эффективно использовать материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы предприятия.
3.3. 141503 3 - Техник по ремонту и эксплуатации оборудования
ПК 3.3.1. Уточнять техническое задание, разъяснять технические задачи подчиненным работникам;
ПК 3.3.2. Осматривать все оборудование, инструменты и механизмы, используемые в работе, выявлять и устранять неисправности;
ПК 3.3.3. Читать чертежи и электрические схемы лифтов и эскалаторов;
ПК 3.3.4. Определять и устранять неисправности в работе электрического и механического лифтового оборудования и оборудования эскалаторов;
ПК 3.3.5. Выполнять сложные и особо сложные работы по ремонту, монтажу, демонтажу и технической эксплуатации оборудования лифтов и эскалаторов;

162
КП. 02
Бітіру алдындағы өндірістік практика сонын ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе кешенді емтиханға дайындық
252
АА. 00
Аралық аттестаттау
54
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер (АП.01, АП. 02, АП.04).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына 396-қосымша
1416000 - Қалдықтарды қайта өңдеу мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны
Циклдердің (пәндердің)
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік, қазақ тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білу.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер және терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы Дене тәрбиесідың ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесідың әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін Дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және Дене тәрбиесіды өзіндік жетілдіруді.
БҚ 4
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер

162
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
252
ПА. 00
Промежуточная аттестация
54
ИА. 00
Итоговая аттестация
36
ИА. 01
Итоговая аттестация***
24
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.04).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 396
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности: 1416000 -
Переработка отходов
Содержание образовательных учебных программ по циклам дисциплин
и профессиональной практике
Индекс цикла
(дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки, владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 4
ОГД. 04
История Казахстана
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины

Біліктілік: 141601 2 - Қатты тұрмыс қалдықтарын сұрыптау жөніндегі базаның операторы
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжат, құжаттандыру, құжаттау түсінігі. Құжаттардың қолданылуы. Бланкілер мен деректер. Құжаттардың топтпры: ұйымдастырушылық, бұйрықты, ақпараттық-анықтамалық. Құжаттау жүйесі. Құжаттарды жинау және сақтау. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істің қалыптасу тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданысын, құрам бөлігін, рәсімдеу ережесін; құжаттарды құру әдістерін және жүйесін; оргтехника құралдарын, жалпы сипаттамасын, кәсіпорында ұйымдастырушылық және басқарушылық процестерін еңгізуді және қолдануды.
Іскерліктер: іскерлік қағаздар: өтініш, бұйрықтар, қызыметтік хат және т.б. құруды; құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, тіркеуді, олардың есебін жүргізуді, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалануды.
БҚ1
БҚ8
ЖКП. 02
Сызу
БЖҚҚ түсінігі, БЖҚҚ және МС талабына сай сызуларды графикалық безендіру. Сызудың пішіні мен бағыты. Масштабы. Көлемін ендіру. Бөлшектерді жобалаудың орындалуын қабылдау. Проекциялық сызу және техникалық суреттеу. Техникалық бөлшектерді жобалау. Сызу геометриясының негізі: нүкте және түзу, беттік және дене, аксонометриялық проекциялар; өзгеріс проекциясының амалы, геометриялық денелердің кескіні, жоғары геометриялық денелерді өзара кескіндеу. Сызу, геометриялық және жобамен сызудың негіздері. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері, түрлері, кесігі, кескіні, бөлшектерді белгілеумен кескіндеу, эскизі, мамандық бойынша сызулар, нормативті техникалық құжаттар, машинамен графикалаудың әдістері мен құралдары.
Білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (БЖҚҚ), сызулармен эскиздерді орындаудың дағдысы мен ережесін, проекциялық сызулар мен сызбалық геометрияның негізін.
Іскерліктер: қазіргі кездегі компьютерлік кестелік әдістермен мамандық бойынша сызбаларды оқуды, орындауды және формаға келтіруді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизімдер мен машинаның тетіктері. Жай механизімдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизімдері: қосиінді-бұлғақ механизімі, бағдартқыш механизімі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизімдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизімдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққыа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқтарының электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңын, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, негізгі тізбек элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқтың машиналарының құрылысын және әрекет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және әрекет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудін, кедіргінің манызды есептеулерін жүргізуді.
КҚ 2.1.2

Квалификация: 141601 2 - Оператор базы по сортировке твердых бытовых отходов
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 1
БК 8
ОПД. 02
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Техническое черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначения резьб. Разъемные и неразъемные соединения. Чертежи и эскизы деталей. Чертежи по специальности. Чтение и деталирование сборочных чертежей.
Знания: единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: выполнять и читать чертежи, эскизы и схемы по специальности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 2.1.2

КҚ 2.1.3
ЖКП. 05
Материалтану және құрылымдық материалдар
Материалдарды жіктеу, оның қазіргі заманғы өркениеттің материалдық базасын құрудағы ролі.
Материалтанудың физика-химиялық негіздері. Материалдардың құрылысы мен қасиеті. Материалдарды қолдану аймағы.
Құрылымдық материалдарды жіктеу. Жабдықтардың құрылымдық материалдарына қойылатын талаптар.
Қара металдар, олардың қолданылуы мен пайдаланылуы. Шойын мен болаттың химиялық құрамы. Шойын мен болаттың механикалық қасиеті. Қосындыланған болат, оның қасиеті және қолданылуы.
Түсті металдар; жез, қола алюминий. Түсті металдарды техникада пайдалану және қолдану. Металдардың жетіспеушілігі кезінде пластмассалық заттар және т.б. материалдарды қолдану. Металдар мен қоспалар коррозиясы. Металдарды коррозиядан қорғау әдістері. Электрайырғыш материалдар: түсінігі, түрлері, қасиеті, қолданылуы.
Майлау материалдары: түрлері, қасиеті, қолданылуы. Қымтап-тығыздау материалдары, олардың сипаттамасы және қолданылуы. Бекіту материалдары мен бұйымдар.
Білімдер: материалдарды жіктеуді, олардың технологиялық қасиеттері мен қолдану аймағын және олардың қызмет көрсету мерзімін; көп кездесетін құрылымдық материалдарды; құрылымдық материалдарға қойылатын талаптарды.
Іскерліктер: материалдың технологиялық қасиетін және қолдану аймағын ескере отырып бұйымдардың (тетіктердің) қызмет көрсету мерзімін болжамдауды; технологиялық жабдықтардың түйіндері мен тетіктері үшін материалдарды, құрылымдық материалдарды тиімді пайдалану бойынша негізделген таңдаулар жүргізуді.
КҚ 2.1.2
ЖКП. 06
Химиялық технологияның процестері мен аппараттары
Негізгі процестерді жіктеу: механикалық, гидромеханикалық, жылуылық, және масса айырбастау, химиялық процестер, мерзімді және үздіксіз.
Механикалық процестер мен аппараттар. Қатты материалдарды орын ауыстыру. Қатты материалдарды ұсату. Ұсатудың физикалық негіздері. Ұсату процесінің аппараттары. Ұсату сызбалары. Материалдарды жіктеу (сұрыптау). Қатты материалдарды мөлшерлеу мен араластыру. Гидромеханикалық процестер.
Гидравлика негіздері. Сұйық заттар мен газдарды араластыру. Сұйық және газды гетерогенді жүйелерді бөлу. Газдарды тазарту. Сұйық ортада араластыру.
Жылу процестері мен аппараттары. Жылуберу негіздері. Жылуалмасу аппараты. Қыздыру және салқындату. Энергияның көздері, жылудың химиялық аппараттарға келіп кетуінің өндірістік әдістері.
Буландыру. Кристалдандыру. Жасанды салқындатқыш. Масса айырбас процестері және аспаптар. Масса беріліс негіздері. Абсорбция. Айдау және ректификация. Кептіру.
Білімдер: сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясында қолданылатын негізгі процестердің жіктелуін және физикалық мәнін; олардың өту жағдайларын; механикалық, жылулық және масса айырбастық аппараттардың  құрылымын, қолданысын және қызмет көрсетуін.
Іскерліктер: мәні бойынша процестерді айыра білуді, процестің түріне байланысты өндірістің негізгі технологиялық сатыларын сипаттауды; процестердің материалдық және жылулық балансының есебін құруды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ЖКП. 07
Жалпы химиялық технологиясы
Химиялық процестердің жалпы заңдылықтары. Шикізат пен энергетика. Судың технологиясы. Күкірт қышқылы өндірісі. Аммиак өндірісі. Кальциленген сода өндірісі. Тұз қышқылы, хлор, күйдіргіш натрий өндірісі. Қыш, тұтқыр заттар өндірісі. Шойын мен болат металлургиясы. Түсті металдар өндірісі. Мұнай технологиясы. Органикалық синтез өнімдерін өндіру. Полимерлер технологиясы. Ақаба сулар мен атмосферадағы өндірістік шығарындыларды тазарту.
Білімдер: процестер түрлерін; химия-технологиялық процестердің техника-экономикалық көрсеткіштерін; өндірістік мақсаттағы суға қойылатын талаптарды; күкірт қышқылын, күйдіргіш натрий, хлор және тұз қышқылдарын өндірісте қолдануды, олардың қасиеттері мен алынуын; шойын мен болат, цемент, қыш, полимерлер өндірісінің технологиясын; ақаба суларды тазарту әдістерін; атмосферадағы ауаның ластануын болдырмау шараларын; бейорганикалық, органикалық синтездің, металлургиялық және т.б. негізгі өндіріс қалдықтарын.
Іскерліктер: технологиялық сызбаларды оқуды, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді; қалдықтар түзетін өндірістің технологиялық сызбалар кезеңін табуды.
КҚ 2.1.1
ЖКП. 08
Жылу техника негіздері және жылу техникалық жабдықтар
Термодинамика негіздері,термодинамикалық процестер.
Жылукүші қондырғылары.
Жылуалмасу және жылу беру түрлері.
Жылуалмасу аппараттарын жіктеу. Жылуалмастырғыштардың қолданысы мен қызмет принципі.
Булану және кептіру қондырғыларының түрлері, қолданылуы және жұмыс принциптері. Кәдеге жарату-қазандары. Отынның жану процесінің негіздері, жану процесінің балансын құру. Жылу техникалық жабдықтардың жылу есептеу негіздері. Жылу техникалық жабдықтарды пайдалану. Отын–энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалану әдістері.
Білімдер: термодинамиканың негізгі заңдарын, термодинамикалық процестерді, жылу беру түрлерін; жанудың түрлерін, жылу балансы теңдеуін; негізгі жылу техникалық жабдықтарды және ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясында оны пайдалану әдістерін.
Іскерліктер: негізгі термодинамикалық процестерді сипаттау мен анықтауды; жылу беру процесін айыра білуді; отынның жану есебін жүргізуді және жылу балансын құруды, жылу техникалық жабдықтардың жылу есебін орындауды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ЖКП. 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын жоғарлатудағы ролі. Құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, сиандарттау құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететің метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау тәсілі; сынақ және өнімді бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификация және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызыметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.

ПК 2.1.3
ОПД. 05
Материаловедение и конструкционные материалы
Классификация материалов, их роль в создании материальной базы современной цивилизации.
Физико-химические основы материаловедения. Строение и свойства материалов. Области применения материалов.
Классификация конструкционных материалов.
Требования, предъявляемые к конструкционным материалам оборудования.
Черные металлы, их назначение и применение. Химический состав чугуна и стали. Механические свойства чугуна и стали. Легированные стали, их свойства и применение.
Цветные металлы: бронза, латунь, алюминий. Назначение и применение цветных металлов в технике.
Замена дефицитных металлов пластмассами и др. материалами. Коррозия металлов и сплавов. Методы защиты металлов от коррозии.
Электроизоляционные материалы: понятие, виды, свойства, применение.
Смазочные материалы: виды, свойства, применение.
Набивочные и прокладочные материалы, их характеристика и назначение.
Крепежные материалы и изделия.
Знания: классификация, технологические свойства, область применения материалов и сроки их службы; наиболее распространенные конструкционные материалы; требования, предъявляемые к конструкционным материалам.
Умения: прогнозировать срок службы изделия (детали) с учетом технологических свойств материала и области применения;
делать обоснованный выбор по рациональному использованию материалов, конструкционного материала для узла, детали технологического оборудования.
ПК 2.1.2
ОПД. 06
Процессы и аппараты химической технологии
Классификация основных процессов: механические, гидромеханические, тепловые и массообменные, химические процессы, периодические и непрерывные.
Механические процессы и аппараты. Перемещение твердых материалов. Измельчение твердых материалов. Физические основы измельчения. Аппараты процессов измельчения. Схемы измельчения. Классификация (сортировка) материалов. Дозирование и смешивание твердых материалов.
Гидромеханические процессы. Основы гидравлики. Перемещение жидкостей и газов. Разделение жидких и газовых гетерогенных систем.
Очистка газов. Перемешивание в жидких средах.
Тепловые процессы и аппараты. Основы теплопередачи. Теплообменная аппаратура. Нагревание и охлаждение. Источники энергии, промышленные способы подвода и отвода теплоты в химической аппаратуре. Выпаривание. Кристаллизации. Искусственное охлаждение.
Массообменные процессы и аппараты. Основы массопередачи. Абсорбция. Перегонка и ректификация. Сушка.
Знания: классификация и физический смысл основных процессов, используемых в технологии сортировки и переработки; условия их протекания;
назначение, конструкция, принцип действия механических, тепловых и массообменных аппаратов.
Умения: различать процессы по сущности, характеризовать основные технологические стадии производства по типу процессов; производить расчет материального и теплового баланса процессов.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 07
Общая химическая технология
Общие закономерности химических процессов. Сырье и энергетика. Технология воды. Производство серной кислоты. Производство аммиака. Производство кальцинированной соды. Производство едкого натра и соляной кислоты, хлора. Производство керамики, вяжущих веществ. Металлургия чугуна и стали. Производство цветных металлов. Технология нефти. Производство продуктов органического синтеза. Технология полимеров. Очистка сточных вод и промышленных выбросов в атмосферу.
Знания: типы процессов; технико-экономические показатели химико-технологических процессов; требования, предъявляемые к воде в промышленных целях; применение серной кислоты, едкого натра, хлора и соляной кислоты в производстве, их свойства и получение; технологии производства чугуна и стали, цемента, керамики, полимеров; методы очистки сточных вод; мероприятия по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха; отходы основных производств неорганического, органического синтеза, металлургии и др.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции; выявлять стадию технологической схемы, образующей отходы производства.
ПК 2.1.1
ОПД. 08
Основы теплотехники и теплотехническое оборудование
Основы термодинамики, термодинамические процессы.
Теплосиловые установки. Виды теплообмена и теплопередача.
Классификация теплообменных аппаратов. Назначение и принцип работы теплообменников.
Виды, назначение и принцип работы выпарных и сушильных установок. Котлы-утилизаторы. Основы процесса горения топлива, составление баланса процесса горения.
Основы теплового расчета теплотехнического оборудования.
Эксплуатация теплотехнического оборудования. Способы рационального использования топливно-энергетических ресурсов.
Знания: основные законы термодинамики, термодинамические процессы, виды теплопередач; виды горения, уравнения теплового баланса; основное теплотехническое оборудование и приемы его эксплуатации технологии сортировки и переработки ТБО.
Умения: характеризовать и определять основные термодинамические процессы; различать процессы теплопередачи; производить расчеты горения топлива и составлять тепловой баланс; выполнять тепловой расчет теплотехнического оборудования.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 09
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.

КҚ 2.1.4
ЖКП. 10
Нарықтық экономика негізідері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Талап және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызыметінің нәтижелері. Ұжым және еңбекақы төлеу. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық және салықсалу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер: кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру мен құрылысын; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекақы төлеуді ұйымдастыру мен формаларын; бағаның құрылу механизмдерін және кәсіпорын табыстарын алуды.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның қызметін тиімді бағалауды.
БҚ 3
ЖКП. 11
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс. Графика. Бағдарламаны жалпы кәсіптік, арнайы пәндер бойынша жұмыстарды орындауда есептер шығару үшін қолдану.
Білімдер: технологтялық есептер шығару үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді, сызбалар мен сызба-нұсқаларды құруды.
Іскерліктер:
үлгілік технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, компьютерде сызбаларды рәсімдеуде.
БҚ 6
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы.
Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі және ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтарындағы еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар.
ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясындағы техникалық және аппараттық қауіптілік көздері.
Негізгі шикізаттардың, жартылай өнімдердің, дайын өнімдердің, қалдықтар мен шығарындылардың уландырғыш, өрт және жарылғыш қауіпті сипаттамасы.
Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғаныс шаралары. Өртқауіпсіздік шаралары.
Өртқауіпсіздік құрылғылары, аспаптар мен сигнал беру, өрт сөндіру құралдары.
ҚР экологиялық кодексі.
ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясындағы ақаба сулар және газды ауа ортаны ластаудың негізгі көздері.
ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясындағы экологиялық проблемеларды шешудің жолдары.
ҚТҚ сұрыптау мен қайта өңдеу технологиясы, ақаба сулар мен газауа шығарындыларды тазарту әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу және пайдалану.
Кәсіпорындағы табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіби қызмет саласында еңбек қауіпсіздігін қамтамассыз ету ерекшеліктерін; өндірісте еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін; шектеулі рауалы концентрация (ШРК) мен жеке қорғаныш құралдарын; өрт болған жағдайды және жарылысты ескертуді; техногендік процестердің қоршаған ортаға әсерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді; қызметкерлер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды.
БҚ 7
АП. 02
Қалдықтарды қайта өңдеудің жабдықтары мен технологиясының негіздері
Қалдықтар түсінігі. Қалдықтар мен ресурстарды үнемдеуді басқару. Қалдықтарға көңіл бөлудің нормативтік-құқықтық базасы. Қалдықтарды жіктеу. Қатты қалдықтар: түсінігі, жіктелуі, пайда болу көздері, құрамы, физика-химиялық қасиеті, қолдану аймағы.
Пайдаланылатын қалдықтар және олардың ресурстық әлуеті.
Қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдаға асырудың негізгі технологиялық принциптері.
Қатты қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдаға асыруға дайындаудың технологиялық процестері.
ҚТҚ көму, айыру және қайта өңдеу технологиялары.
Білімдер: қалдықтарды жіктеуді; қатты тұрмыстық қалдықтарды  пайдаға келтіру мен қайта өңдеу әдістерін; технологиялық процестің кезеңдері мен жабдықтарын және қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеуді.
Іскерліктер: қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын ескеріп олардың принциптік технологиялық сызбасын құруды; нақты технологиялық кезеңнің жабдықтарына таңдау жүгізуді.

ПК 2.1.4
ОПД. 10
Основы рыночной экономики
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 3
ОПД. 11
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 6
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия.
Технические и аппаратурные источники опасности технологии сортировки и переработки ТБО.
Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения.
Экологический кодекс РК.
Основные источники загрязнения газовоздушной среды и сточных вод технологии сортировки и переработки ТБО.
Пути решения экологических проблем технологии сортировки и переработки ТБО.
Методы очистки газовоздушных выбросов и сточных вод, технологии сортировки и переработки ТБО. Переработка и использование отходов.
Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; влияние техногенных процессов на окружающую среду.
Умения:
применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды.
БК 7
СД. 02
Основы технологии и оборудование переработки отходов
Понятие отходов. Управление отходами и ресурсосбережением. Нормативно – правовая база обращения с отходами. Классификация отходов. Твердые отходы: понятие, классификация, источники образования, состав, физико-химические свойства, область использования. Отходы потребления и их ресурсный потенциал. Основные технологические принципы переработки и утилизации отходов. Технологические процессы подготовки твердых отходов к переработке и утилизации. Технологии захоронения, сепарации и переработки ТБО.
Знания: классификация отходов; способы утилизации и переработки твердых бытовых отходов; стадии и оборудование технологического процесса и переработки твердых бытовых отходов.
Умения: составлять принципиальную технологическую схему переработки твердых бытовых отходов с учетом их морфологического состава; производить выбор оборудования конкретной технологической стадии.

КҚ 2.1.1
АП. 03
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Өндірістік процестерді автаматтандыру туралы негізгі түсініктер. Химиялық талшықтар өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық поцестерді басқару кезіндегі микропроцессорлық техника. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматты құралдар құрылысын, реттеуді, қорғаулар мен блокировкаларды, агрегаттар мен машиналардың жеке түйіндерінің автоматтандыру сызба-нұсқасын; автоматтық басқару жүйелерінің үлгідегі басқару сызба-нұсқасын; технологиялық параметрлерді бақылаудың әдіс-тәсілдерін.
Іскерліктер: бақылау-өлшеуіш аспаптарды белгілі бөлімге орнатып қолданудың технологиялық сызба-нұсқасын; қашықтықтық беріліс жүйесінің жұмысын талдауды; функционалды сызба-нұсқаны оқуды, автоматтандыру жүйесін реттеудің (АЖР) құрылыс сызбасын құруды.
КҚ 2.1.3
АП. 04
Қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптаудың технологиясы және жабдықтар
Қатты қалдықтарды қайта өңдеу және екіншілік материалдар мен энергетикалық ресурстар есебінде пайдалануға дайындаудың технологиялық процестері. Қатты тұрмыстық қалдықтардың қайта өңдеу мен кәдеге жарату обьектісі ретіндегі технологиялық қасиеттері мен сипаттамалары.
Қопсыту, ұсақтау,айыру және т.б. технологиялық процестердің жабдықтары.
Білімдер: қатты тұрмыстық қалдықтардың жіктелуін және технологиялық қасиеттерін; қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық сызбасын; сұрыптау кезіндегі жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипатын.
Іскерліктер: технологиялық режімнің бұзылу себептері мен жабдықтар жұмысындағы ақауларды табуды; ақауларды табу және пайда болу себептерін; негізгі және қосымша жабдықтардың құрылысын, қызмет принципін сызба бойынша түсіндіруді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
Біліктілік: 141601 2 - Қатты тұрмыс қалдықтарын сұрыптау жөніндегі базаның операторы
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.

ПК 2.1.1
СД. 03
Основы автоматизации технологических процессов
Основные понятия об автоматизации производственных процессов.
Контроль основных технологических параметров производства химических волокон и контрольно-измерительные приборы.
Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации.
Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами.
Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных узлов агрегатов и машин; схемы управления типовыми системами автоматического управления; методы и средства контроля технологических параметров.
Умения: обосновывать применение контрольно-измерительных приборов на определенном участке технологической схемы; анализировать работу систем дистанционной передачи; читать функциональную схему, строить структурную схему АСР.
ПК 2.1.3
СД. 04
Технология и оборудование сортировки твердых бытовых отходов
Технологические процессы подготовки твердых отходов к переработке и использованию в качестве вторичных материальных и энергетических ресурсов. Характеристики и технологические свойства твердых бытовых отходов как объекта переработки и утилизации. Оборудование технологических процессов разрыхления, дробления, сепарации и др.
Знания: классификацию и технологические свойства твердых бытовых отходов; технологическую схему переработки отходов; конструкцию и эксплуатационные характеристики оборудования стадий сортировки.
Умения: выявлять причины нарушений технологического режима и неисправности в работе оборудования; выявлять дефекты и причины возникновения неисправностей; объяснять по схеме устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудований.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.

БҚ 1-7
КҚ 2.1.1
ӨО. 02
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсетуі мен негізгі және қосымша жабдықтарын жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.1.4
ӨО. 03
Процестер мен аппараттарды зертханасында оқыту
Механикалық және гидромеханикалық процестер жабдықтарының қызмет көрсетуі.
Құбыр сымдары мен тиек арматурасының құрылысымен практикалық танысу. Құбыржолдарының қызмет көрсетуі.
Сорғылар мен вакуумды сорғылардың құрылысымен, қызмет көрсету ережелерімен практикалық танысу.
Механикалық процестер.
Қатты материалдарды ауыстыру үшін жабдықтар. Көлбеу ауыстыру үшін үздіксіз тасымалдау құрылысымен практикалық танысу. Тік және аралас ауысу үшін үздіксіз тасымалдау құрылысымен практикалық танысу.
Қатты материалдарды үгіту. Ұсақтау машиналарының құрылымын оқып білу және практикалық танысу.
Материалдарды сұрыптау жабдықтары. Жіктегіш және айырғыш қондырғыларымен практиалық танысу. Қатты материалдарды мөлшерлеу мен араластыру. Шанаптар, мөлшерлегіштер, араластырғыштардың құрылысымен практикалық танысу. Жабдықтарды пайдалану сипаты мен қызмет көрсету ережесі.
Іскерліктер: қондырғылар мен жабдықтардың жұмыс параметрлерін анықтауды; жабдықтардың профилактикалық тексеру алгоритімін құруды.
Дағдылар: жабдықтардың қызмет көрсету әдістерінде.
КҚ 2.1.4
ӨО. 04
Жылу техника жабдықтары зертханасында оқыту
Рекуператорлар, регенераторлар, кәдеге жарату – қазандары, ауыстыру клапандары, түтін сорғылар, газқұбырлары құрылысымен практикалық танысу. Қолданылуы, құрылысын оқып білу, қызмет көрсету.
Іскерліктер: технологиялық жабдықтардың жұмыс параметрлерін анықтауды және оларды  бақылауды іске асыруды; ақаудың болу себептерін табу мен оларды болдырмау әдістерін.
Дағдылар: жылу техникалық жабдықтардың техникалық күйін анықтауда; жылу техникалық жабдықтарды пайдалануда; ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда; жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда; жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда; жабдықтардың сызбаларымен жұмыс істеуде.
КҚ 2.1.4
ӨО. 05
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтық зертханасындағы оқыту (БӨАжА)
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтері мен технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақауылдарды табуды және оларды жоюды, технологиялық жорналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауылдарды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.

БК 1-7
ПК 2.1.1
ПО. 02
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 2.1.4
ПО. 03
Обучение в лаборатории процессов и аппаратов
Обслуживание оборудования механических и гидромеханических процессов.
Практическое ознакомление с устройством трубопроводов и запорной арматуры. Обслуживание трубопроводов. Практическое ознакомление с устройством и правилами обслуживания насосов, вакуум-насосов.
Механические процессы. Оборудование для перемещения твердых материалов. Практическое ознакомление с устройством непрерывного транспорта для горизонтального перемещения. Практическое ознакомление с устройством непрерывного транспорта для вертикального и смешенного перемещений.
Измельчение твердых материалов. Практическое ознакомление и изучение конструкции дробильно-размольных машин. Оборудование сортировки материалов. Практическое ознакомление с устройствами грохотов и сепараторов. Дозирование и смешивание твердых материалов. Практическое ознакомление с устройством бункеров, дозаторов, питателей, смесителей. Эксплуатационные характеристики и правила обслуживания оборудования.
Умения: определять параметры работы установок и оборудования; составлять алгоритм профилактического осмотра оборудования.
Навыки: приемов обслуживания оборудования.
ПК 2.1.4
ПО. 04
Обучение в лаборатории теплотехнического оборудования
Практическое ознакомление с устройством рекуператоров, регенераторов, котлов - утилизаторов, переводных клапанов, дымососов, газопроводов. Назначение, изучение устройства, обслуживание.
Умения: определять параметры работы теплотехнического оборудования и осуществлять их контроль; выявлять характер неисправностей и способы их устранения.
Навыки: по определению технического состояния теплотехнического оборудования; эксплуатации теплотехнического оборудования; устранения мелких неисправностей; пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования.
ПК 2.1.4
ПО. 05
Обучение в лаборатории контрольно–измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.

КҚ 2.2.3
АП. 03
Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу технологиясы және жабдықтар
Қалдықтар түсінігі. Қалдықтар  мен ресурстарды үнемдеуді басқару. Қалдықтарға көңіл бөлудің нормативтік-құқықтық базасы. Қалдықтарды жіктеу. Қатты қалдықтар: түсінігі, жіктелуі, пайда болу көздері, құрамы, физика-химиялық қасиеті, қолдану аймағы.
Пайдаланылатын қалдықтар және олардың ресурстық әлуеті. Қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдаға асырудың негізгі технологиялық принциптері. Қатты қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдаға асыруға дайындаудың технологиялық процестері. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің
Экология-экономикалық және технологиялық проблемалары.
Жанармай қалдықтарын қайта өңдеудің технологиясы мен жабдықтары.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жаратудың термиялық әдістері. Биотермиялық қалдықтарды қордаландыру. Қатты тұрмыстық қалдықтардың органикалық фракцияларын анаэробты қайта өңдеу. Медициналық қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жарату.
Білімдер: қалдықтарды жіктеуді; қатты  қалдықтарды  пайдаға келтіру мен қайта өңдеу әдістерін;  қатты тұрмыстық қалдықтар мен қайта өңдеу өнімдерінің физика-химиялық қасиетін; ҚТҚ қайта өңдеу әдістерін; қалдықтарды өртеу, пиролиздеу, биохимиялық өңдеу және басқа да процестердің мәні мен жабдықтарын; қайта өңдеу әдістерінің технологиялық параметрлерін.
Іскерліктер: қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын ескеріп олардың принциптік технологиялық сызбасын құруды; нақты технологиялық кезеңнің жабдықтарына таңдау жүгізуді; технологиялық режімнің бұзылу себептері мен жабдықтар жұмысындағы ақауларды табуды; ақауларды табу және пайда болу себептерін; негізгі және қосымша жабдықтардың құрылысын, қызмет принципін сызба бойынша түсіндіруді.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.

ПК 2.2.3
СД. 03
Технология и оборудование переработки отходов
Понятие отходов. Управление отходами и ресурсосбережение. Нормативно – правовая база обращения с отходами. Классификация отходов. Твердые отходы: понятие, классификация, источники образования, состав, физико-химические свойства, область использования. Отходы потребления и их ресурсный потенциал. Основные технологические принципы переработки и утилизации отходов. Технологические процессы подготовки твердых отходов к переработке и утилизации.
Эколого-экономические и технологические проблемы переработки твердых бытовых отходов. Технология и оборудование переработки горючих отходов.
Термические методы переработки и утилизации твердых бытовых отходов.
Биотермическое компостирование.
Анаэробная переработка органических фракций твердых бытовых отходов.
Переработка и утилизация медицинских отходов.
Знания:
классификация отходов; способы утилизации и переработки твердых отходов; физико-химические свойства твердых бытовых отходов и продуктов переработки; методы переработки твердых бытовых отходов; сущность и оборудование процессов сжигания, пиролиза, биохимической переработки и др.; технологические параметры методов переработки.
Умения:
составлять принципиальную технологическую схему переработки твердых бытовых отходов с учетом их морфологического состава; производить выбор оборудования конкретной технологической стадии;
выявлять причины нарушений технологического режима и неисправности в работе оборудования; выявлять дефекты и причины возникновения неисправностей; объяснять по схеме устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.

2. Жоғары деңгей
2.1. 141601 2 - Қатты тұрмыс қалдықтарын сұрыптау жөніндегі базаның операторы*
2.1.1 қатты тұрмыстық қалдықтарды кешенді қайта өңдеудің технологиялық процесінің принципті сызба нұсқасын білу; қызмет көрсету орындарының технологиялық процесі; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика – механикалық және физика – химиялық қасиеттерінің технологиялық процесі;
2.1.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.1.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жәй және орташа күрделілікті құрылымын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.1.4 белгіленген режімде жабдықтардың жұмысын қадағалау және ауытқуларды бағалау, технологиялық процестердің параметрлерін реттеп отыру және әсерлесу әдістерін таңдау;
2.1.5 сұрыптау конвейерлеріне қатты тұрмыстық қалдықтарды беру жылдамдығын реттеу;
2.1.6 конвейерлік тізбектер бойынша қатты тұрмыстық қалдықтар ағымының таралуын бақылау;
2.1.7 бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптаудың сызбасын бақылау кезеңін жүргізу;
2.1.8 аралас салалар мамандарымен диспетчерлік байланысты іске асыру.
2.2. 141602 2 - Қалдықтарды қайта өңдеу жөніндегі оператор*
2.2.1 қатты тұрмыстық қалдықтарды кешенді қайта өңдеудің технологиялық процесінің принципті сызба нұсқасын білу; қызмет көрсету учаскелері процестерінің технологиясын; шикізат, дайын өнім мен қосымша материалдардың физика – механикалық және физика – химиялық қасиеттерін;
2.2.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.2.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жәй және орташа күрделілікті құрылымын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.2.4 белгіленген режімде жабдықтардың жұмысын қадағалау және ауытқуларды бағалау, технологиялық процестердің параметрлерін реттеп отыру және әсерлесу әдістерін таңдау;
2.2.5 технологиялық жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды таба білу;
2.2.6 жұмыс учаскесінің технологиялық жабдықтарының технологиялық режімін іске қосу, тоқтату және қорту;
2.2.7 талдау нәтижелері мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реагенттердің температурасын, қысымын, шығымын бақылау және реттеу;
2.2.8 бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне байланысты вакуумдық, буды және басқа да коммуникацияларды аражабындау;
2.2.9 ТЖ негізінде сынама іріктемесін жүргізе білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
397-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1500000 Ауыл шаруашылығы, ветеринария
және экология
Мамандығы:                   1502000 – Агрономия

2. Повышенный уровень
2.1. 141601 2 - Оператор базы по сортировке твердых бытовых отходов*
2.1.1 знать принципиальную схему технологического процесса комплексной переработки твердых бытовых отходов; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
2.1.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования;
2.1.3 знает устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.1.4 поддерживать работу оборудования в заданном режиме и оценивать отклонение, выбирать способы воздействия и оперативно регулировать параметры технологических процессов;
2.1.5 регулировать скорость подачи твердых бытовых отходов на конвейер сортировки;
2.1.6 контролировать распределение потоков твердых бытовых отходов по конвейерным линиям;
2.1.7 вести контроль стадий схемы сортировки твердых бытовых отходов по показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.1.8 осуществлять диспетчерскую связь со специалистами смежных профилей.
2.2. 141602 2 - Оператор по переработке отходов*
2.2.1 знать принципиальную схему технологического процесса комплексной переработки твердых бытовых отходов; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
2.2.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования;
2.2.3 знает устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса
2.2.4 поддерживать работу оборудования в заданном режиме и оценивать отклонение, выбирать способы воздействия и оперативно регулировать параметры технологических процессов;
2.2.5 уметь выявлять неполадки в работе технологического оборудования;
2.2.6 осуществлять пуск, останов и вывод на технологический режим технологического оборудования рабочего участка;
2.2.7 контролировать и регулировать температуру, давление, расход реагентов по результатам анализа и показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.2.8 перекрывать вакуумные, паровые и другие коммуникации в зависимости от показаний контрольно-измерительных приборов;
2.2.9 уметь производить отбор проб согласно ТУ.
Приложение 397
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 Сельское хозяйство, ветеринария
и экология
Специальность: 1502000 – Агрономия

1224
КП 01
Оқу практика
720
КП 02
Өндірістік-технологиялық практика
288
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау***
72
ҚА 01
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар:150203 3 - Агроном біліктілігі үшін арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.03, АП.04, АП.07 ) немесе арнаулы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 01);
150204 3 – Өсімдікті қорғау агрономы біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.02, АП.03, АП.10) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 03).
150205 3 – Агрохимик біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан (АП.03, АП.04, АП.05, АП.08 ) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 03).
Техник-зертханашы біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.02, АП.06, АП.08 ) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 06).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
400-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
Техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1500000 Ауыл шаруашылығы, ветеринария
және экология
Мамандығы:                   1502000 – Агрономия

1224
УП 00
Учебная практика
720
ПП 02
Производственно-технологическая практика
288
ПП 03
Производственная преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации:
для квалификации 150203 3 - Агроном сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.03, СД.04, СД.07 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.01);
для квалификации 150204 3 – Агроном по защите растений сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03, СД.10) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150205 3 - Агрохимик сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.03, СД.04, СД.05, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150205 3 - Агрохимик сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.03, СД.04, СД.05, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.03);
для квалификации 150206 3 – Техник-лаборант сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.06, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.06).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 400
к приказу Министра образования
науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 Сельское хозяйство ветеринария и экология
Специальность: 1502000 – Агрономия

150206 3 – Техник-зертханашы біліктілігі үшін Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (АП.01, АП.02, АП.06, АП.08 ) немесе арнайы пәндердің бірі бойынша қорытынды аттестаттау емтиханын тапсырумен дипломдық жұмысты қорғау (АП 06).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 312 бұйрығына
401-қосымша
1502000 – "Агрономия» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәндердің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік орыс тілі.
Кәсіптік орыс тілдің рөлі. Мамандық бойынша атаунама. Қазақ орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Болашақ мамандыққа бағдарланған мәтін бойынша әңгімелер мен сұхбат құрастыру.
Білімдер:
-мемлекеттік, (орыс тілдерін білу және кәсіптік бағыт мәтіндерін оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
-кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану;
-өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерін қолдану.
БҚ 1-4
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналыстар және атаулар. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
-Кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
-кәсіптік бағыт мәтіндерін оқу және аудару (сөздікпен), лексикалық минимумды пайдалану.
БҚ 1-4
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі.
Маман даярлаудағы дене тәрбиесінің рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесі әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене тәрбиесі және спорттық жетілдіру негіздері. Кәсіптік қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
-салауатты өмір салтының негіздері;
-адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене шынықтырудың рөлі туралы түсінік.
Іскерліктер:
-денсаулығын нығайту үшін, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға қол жеткізу, денесін шынықтыру үшін алған білімін пайдалану.

для квалификации 150206 3 – Техник-лаборант сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.06, СД.08 ) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.06).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 401
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 29 июля 2014 год № 312
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования по специальности:
1502000 – «Агрономия»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Роль профессионального казахского языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
- государственного, русского языка и владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотного использования профессиональной лексики;
- применения знаний по казахскому и русскому языкам в своей профессиональной деятельности.
БК1-4
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум.
БК1-4
ОГД. 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- представления о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека.
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.

БҚ 1-5
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
150201 2 – «Зертханашы» біліктілігі
ЖКП.01
Ботаника өсімдіктер физиологиясымен.
Цитология. Протопласт. Ядро мен жасушаның бөлінуі. Туынды протопласталар. Гистология. МеристемаҒтикалық, жамылғы және бөлінгіш ұлпалар. ОрҒганография және өсімдіктің көбеюі. Вегативті мүшелер: тамыр, сабақ, өркен, жапырақ. Репродуктивті мүшелер: гүл (жеміс, тұқым). Тозаңдану. Жеміс беру. Тұқым морфологиясы. Құрғақ және шырынды жемістер. Өсімдіктің көбеюі. Өсімдіктерді жүйелеу. Төменгі сатыдағы өсімдіктер. Жүйелеуге ену. Бактериялар, вирустар, фаги. Саңырауқұлақтар, шараналы саңырауқұлақтар, қыналар, балдырлар. Жоғары сатыдағы өсімдіктер. Бөлімдер. Өсімдіктер географиясының бөліктері, флоралық геоҒграфия, экономикалық география. Өсімдіктер физиологиясы, өсімдік жасушасы. Фотосинтез. Өсімдіктің тыныс алуы, өсімдіктің су режимі. Өсімдіктің тамырдан қоректенуінің физиологиялық ерекшеліктері. Өсу және даму. Өсімдік онҒтогенезі. Өсімдіктің қолайсыз ортаға төзімділігі. Өсімдіктер физиологиясы.
Білімдер:
-өсімдік жасушасының құрылысы, ядро мен жасушасының бөлінуі, түсті микроскоптың құрылымы және онымен жұмыс істеу тәртібі, түзілу протопластына жататын жасушаның негізгі компоненттері (қор өнімдері, вакуоль, жасушалы қабырға).
-Ұлпа туралы түсінік, өсімдіктің вегативтік (тамыр, сабақ, жапырақ, өркен), репродуктивті (гүл, жемісі, тұқымы) мүшелері, олардың макро және микроскопиялық құрылымы мен қызметтері, дамуы мен морфологиялық сипаты, фотосинтезбен байланысы; -микро және мегаспорогенездің мәні, тозаңдану, өсімдік түрлері; көбею мен өркендеуі, адамның шаруашылық қызметіндегі маңызы, отнтогенез және филогенез түсінігі, олардың байланысын, бактериялар, вирустар, балдырлар, саңырауқұлақтар және шараналы саңырауқұлақтар сипаты және олардың құрылымы, қоректену мен көбеюін, шаруашылық қызметтегі және табиғаттағы маңызы; -өсімдіктің әр түрінің айрықша ерекшеліктері, мәдени, жабайы және арамшөпті өсімдіктер;
-флора, өсімдік, фитоценоз, агрофитоценоз, флора патшалығы, көлденең және кең аймақтылық, экологиялық фактор түсініктері және олардың өсімдік өміріне тигізетін әсері. Өсімдіктің физиологиясы, фотосинтез, өсімдіктің тыныс алуы, су режимі, өсімдік қоректенуінің физиологиялық негіздері;
-өсімдік тұрақтылығын.
Іскерліктер:
-өсімдіктің морфологиялық сипатын және жүйелігін анықтайтын құралмен жұмыс істеуді, уақытша микроқұралдарды дайындауды, микроскоппен жұмыс істеуді, микропрепараттарда клетканың қор өнімін ажыратуды, өсімдік ұлпаларының байланысын мысал ретінде көрсетуді, микропрепараттарда ұлпаларды ажыратуды;
-тамыр жүйесіне, өсімдіктің әр түріне морфологиялық сипаттама беруді, тамырды өзгеруін ажыратуды және гүлдің формуласын оқуды.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 5,

БК1-5
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины.
Квалификация: 150201 2 – Лаборант
ОПД.01
Ботаника и физиология растений.
Цитология. Протопласт. Деление ядра и клетки. Производные протопласта. Гистология. Меристематические, покровные и выделительные ткани. Органография и размножение растений. Вегетативные органы: корень, стебель, побег, лист. Репродуктивные органы: цветок (плод, семя). Опыление. Оплодотворение. Морфология семени. Плоды сухие и сочные. Размножение растений. Систематика растений. Низшие растения. Введение в систематику. Бактерии, вирусы и фаги. Грибы, слизевики, лишайники, водоросли. Высшие растения. Отделы. Элементы географии растений, флористическая география, экономическая география. Физиология растений, растительной клетки. Фотосинтез. Дыхание растений, водный режим растений. Физиологические особенности корневого питания растений. Рост и развитие. Онтогенез растений. Устойчивость растений к неблагоприятным условиям среды. Физиология растений.
Знания:
- строения растительных клеток, способов деления ядра и клетки, устройства светового микроскопа и правил работы с ним, особенностей компонентов клетки, относящихся к производным протопласта (запасные продукты, вакуоль, клеточная стенка);
- понятие ткани, вегетативных (корень, стебель, побег, лист) и репродуктивных (цветок, плод, семя) органов растений, их макро и микроскопическое строение и функции, развитие и разнообразие, морфологическую характеристику, связь с фотосинтезом;
- сущность и значения микро и мегаспорогенеза, опыления и двойного опыления, виды растений;
- понятия размножения и воспроизведения, их значение в хозяйственной деятельности человека, понятие онтогенеза и филогенеза, их связь;
- общей характеристики бактерий, вирусов, фагов, водорослей, грибов, слизевиков, лишайников, их строение, питание, размножение и распространение, их значение в природе и в хозяйственной деятельности;
- отличительных особенностей разных видов растений, культурные дикорастущие и сорные растения;
- понятий флоры, растительности, фитоценоза, агрофитоценоза, флорического царства, широтной и вертикальной зональности, экологических факторов, их влияние на жизнедеятельность растений;
- физиологии растений, фотосинтеза, дыхания растений, водного режима растений, физиологических основ питания растений;
- устойчивости растений.
Умения:
- работать с определителем систематических и морфологических характеристик растений, изготавливать временные микропрепараты, работать с микроскопами, различать запасные продукты клетки на микропрепаратах, показывать на примерах взаимосвязь растительных тканей, различать ткани на микропрепаратах;
- давать морфологическую характеристику корневых систем различных видов растений, различать видоизмененные корни, читать формулы цветков.
БК 1, БК 3, БК 5,

КҚ 3.1.1.
ЖКП.02
Егіншілік топырақтану негіздерімен.
Жердің пайда болуы құрылысы. Жер қыртысының түзілуі мен құрамы. Жер қыртысының шөгінді бетінің түзілуі. Қазақстандағы топырақ түзуші жыныстар. Топырақ және оның құнарлылығы туралы ұғым. Топырақ түзілу үрдісі және оның факторлары. Топырақ профилі және оның морфологиялық белгілері. Топырақтың минералдық бөлігінің пайда болуы және құрамы. Топырақтың классиҒкалық құрамы. Топырақ коллоидтары. Топырақтың сіңіргіштік қабілеті мен реакциясы. Топырақтың сулы қасиеті мен су режимі. Топырақ ауа және жылу режимі. Қазақстан топырағының аймақтық сипаты мен диагностикасы. Қаратопырақты аймақ. Қызғылт топырақты аймақ және қоңыр топырақты аймақ. Сұр топырақты және сұр-қоңыр топырақты аймақ. Интроаймақтық топырақ. Сор тапырақты жерлер. Сортаң жерлер. Кермекті сұр тапырақты жерлер. Өзен аңғарлары мен таулы аймақтардағы топырақ. Құм. Топырақ карталары мен картограммалары. Өсімдікдіктердің өмір сүру факторлары мен егіншілік аймақтары. Қарқынды егіншіліктегі топырақ құнарлығының ұдайы өндірісі. Арам шөптердің биологиялық ерекшеліктері, жіктелуі және олармен күресу шаралары. Ауыспалы егіс және оның агрономиялық маңызы. Ауыспалы егістің жіктелуі мен сұлбалары. Топырақты өңдеудің ғылыми негіздері. Ауыл шаруашылық дақылдарына топырақты өңдеу жүйесі. Егіс жұмыстары негізгі түрлерінің сапасын бақылау.
Білімдер:
-минерология, геология және топырақтанудың бір бірімен байланысын;
-Қазақстан террито риясында топырақ құралу процесінің құнарлығы; топырақ профилінің құралуы және оның шығу тегін; топырақтың қасиеті және оның маңызын; топырақтың заңдылығы мен жіктелуін; Қазақстандағы топырақтың орналасуы мен оның факторларын; топырақ картасы және картограмма;
-жер шаруашылығының ғылыми негіздері; жер шаруашылығының заңдары мен оларды тәжірибеде қолдану;
-арамшөптердің биологиялық ерекшеліктері және олармен күресу шаралары; -ауыспалы егіс түсінігі және оның маңызын. ауыспалы егістің түрлері мен артықшылығын;
-топырақты өңдеу жүйесінің маңызын; әр түрлі дақылдарға топырақты өңдеу әдістері мен тәсілдерін;
-эрозия туралы және оның болу себептерін. эрозиямен күресу шараларын;
-жер шаруашылығы жүйесінің маңызын, мәнін және мақсатын; жер шаруашылығының негізгі зенолары мен оны игеру жолдарын.
Іскерліктер:
-топырақты дұрыс пайдалану, оның кұнарлылығын көтеру, мелиоративтік және мәдениет-техникалық шараларды өткізу, топырақты танаптық зерттеу материалдарын камералық және лабораториялық өндеуластанған танаптың картасын кұру, ауыспалы егісті енгізу және меңгеру, танаптық жұмыстар сапасын бақылауды жүзеге асыру, егіншіліктің топырақ қорғау жүйесін дайындау.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 5,
КҚ 3.1.3;
КҚ 3.1.5.
ЖКП.03
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Өрт қауіпсізідігі. Жабдықтардың жіктелуі: белгілері, қолданылу қағидаттары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау белгілері, қауіпсіздік ережесін пайдалану; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база;
өндірістік жарақаттану және аурулар; еңбек жағдайларына ықпал ететін әсерлер; еңбекті қорғау бойынша шаралар; қауіпсіздік техникасы: сақтандыру түрлері, құралдары және шаралары.
Білімдер:
-өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер; -қауіпсіздік техникасы;
-электрлік қауіпсіздік негіздері;
-өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
-қауіпсіздік техникасы мен санитария ережелерін сақтау;
-электрлік қауіпсіздік сақтау;
-өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
-өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ5,
КҚ 3.1.3.
ЖКП.04
Қоршаған ортаны қорғау.
Экология негіздері: экология туралы ұғым, экологиялық факторлар және оргаҒнизмдер. Популяция, биоцеҒноз, экожүйе. Биосфера және адам. АгробиоцеҒноздар. Қоршаған табиғи ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану. Ауыл шаруашылық өндірісін қоршаған ортаны қорғаудың осы заманғы мәселелері. Атмосфералық ауаны, жерді және жер қойнауын, су ресурстарын, өсімдіктер және жануарлар дүниесін қорғау. Қазақстан Республикасындағы қоршаған табиғи ортаны қорғауды ұйымдастыру. Халықаралық ынтымақтастық.
Білімдер:
-экология туралы ұғым; осы заманғы экологияның құрылымы туралы; экологияның даму тарихы; аутэкология туралы; демэколоҒгия, синэкология және биоҒсфера туралы; экологиялық факторлар және олардың жіктелуі туралы;
-орта факторлары туралы; популяҒция, қауымдастық және биоцеҒноз туралы; экологиялық жүйелер және олардың жіктелуі туралы;
- биогеохимиялық циклдар туралы;
-экологиялық сукцесҒсиялар туралы; В. И. Вернадскийдің биосфера туралы ілімі жөніндегі; биосферадағы тірі заттардың қызметтері туралы;
-негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық зат айналымы туралы;
-биотехносфера мен ноосфера туралы;
- биосфера эволюциясы туралы.
Іскерліктер:
-табиғатты қорғау қызметінің, агроэкологияның эколоҒгиялық мәселелерін шешу; негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық зат айналымын анықтау;
-экологиялық факторларды және олардың тірі оргаҒнизмдерге ықпалын анықтау;
-экожүйелердің өнімділігін анықтау, табиғатты қорғау қызметі бойынша шараларды жүргізу, қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік құжаттарды қолдану.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 5
КҚ 3.1.5.
ЖКП.05
Өсімдіктерді қорғау.
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестері мен аурулары туралы жалпы мәліметтер. Жалпы энтомология жөніндегі негізгі ұғымдар. Жалпы фитопатология және өсімдік иммунитеті жөніндегі негізгі ұғымдар. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестерімен күресудің әдістері. Агротехникалық, биологиялық, механикалық, физикалық күрес әдістері. ХиҒмиялық күрес әдістері, пестицидтермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары және қорғау құралдары. Өсімдіктер каҒрантині. Өсімдіктерді қорғаудың кешенді (интеграцияланған) шаралары туралы ұғым. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері және мен қорғау шараларының жүйесі. Көп улы зиянкестер және олармен күрес. Дәнді дақылдардың аурулары мен зиянкестері және олардан қорғау шараларының жүйесі. Астық және оның сақтау кезіндегі оның өнімдерінің зиянкестері және олармен күрес шаралары. Бұршақты, техникалық дақылдардың, қант қызылшасы, картоп, көкөніс, жемісті және жидекті дақылдардың аурулары мен зиянкестері және оларды қорғау шараларының жүйесі. Сақтау кезіндегі көкөніс пен картоп аурулары және олармен күресу шаралары. Орман және егіс қорғау екпелерінің зиянкестері мен аурулары және олармен күрес шаралары.
Білімдер:
-насекомдардың, кенелердің, нематодтардың және кеміргіштердің морфологилық және анатомиялық құрылысы, жүйелеу қағидаты және жіктелуі, насекомдар дамуының биологиялық ерекшеліктері,насекомдар басты отрядтарының сипаттамасы;
-зиянкестерге әсер ететін экологиялық факторлар.
-өсімдік ауруларының жіктелуі және аурулардың себептері, паразит және оның түрлері;
-өсімдіктің жұқпалы ауруларын туғызатын морфологиялық, биологиялық, экологиялық микроорганизмдер және олардың жүйелігі, өсімдіктерді зиянкестерден қорғаудың негізгі әдістерін және құралдарын;
-пестицидтермен жұмыс істеу кезінде қорғану шаралары мен құралдары, көп улы зиянкестердің көптараған түрлері, олардың биологиясы, олармен күресу шаралары; ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерінің көп тараған түрлері, таралуы, зиякестігі, биологиясы, ауыл шаруашылық дақылдарының аурулар түрлерін және олармен күресу шаралары;
-арамшөптермен күресу жолдары, тұқымдардың ауруға шалдыққандығын сараптаутәсілдері;
-ауылшаруашылық да қылдарының зиякестерінің түрлері және олардың өнімдерін сақтау кезінде қайта өңдеу, күресу шаралары;
-көшеттер мен егістікті қорғау ормандарының негізгі аурулары мен зиянкестері.
Іскерліктер:
-жәндіктердің жас фазалары, типтері, гербаридің зақымдануы, материалдар арқылы отрядтарын анықтау; жәндіктерді, нематодтарды, кенелерді, кеміргіштерді сыртқы құрылысы бойынша ажырата білу;
-өсімдіктің ауруға төзімділігін анықтау,аурулардың негізгі түрлерін анықтау,ауру туғызғыштар тобының әр түрлілігіне микроскопиялық дайындау;
-пестицидтердің мөлшерін анықтау,өсімдікті өңдеу үшін сұйық заттар дайындау;
-ауылшаруашылықтағы көпулы зиянкестерді морфологиялық және зақымдану мөлшеріне қарай анықтау, ауру туғызғыштарының меңгерудің микрос копиялық құралдарын дайындау, зиянкестермен және аурулармен күресу кезінде алдын алу шараларын жүргізу.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 5
КҚ 3.1.5.
ЖКП.06
Тұқым шаруашылығы.
Цитология негіздері. Жасуша және оның компоненттері. Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік. ПолиҒплоидиялар туралы ұғым. Тұқым қуалаушылық коды. Сұрып туралы ұғым. Түрлері, маңызы. Ауыл шаруашылық дақылдары селекциясының негізгі материалдары. Селекциялық жұмыстағы қағидаттар мен негізгі бағыттар. Түр ішіндегі және алыстан гибридтеу. Өсімдіктер селекциясында полиплоидты, гаплодты және мутагенезді пайдалану. Өсімдіктер селекциясындағы гетерозис және оны пайдалану. Іріктеу әдістері. Селекциялық маҒтериалды бағалау. Селекциялық үрдісті ұйымдастыру және оны меңгеру техникасы. Тұқым шаруашылығының міндеттері және даму тарихы. Сұрып жаңарту. Сұрып алмастыру. Өнеркәсіптік негіздегі тұқым өндірісі. Егіс дақылдарының тұқым шаруашылығындағы мемлекеттік сұрыптық және тұқымдық бақылау. Егіс дақылдарының тұқым шаруашылығы. Бақша және көкөніс дақылдарының тұқым шаруашылығы.
Білімдер:
-цитология негіздері;
-жасуша және оның компоненттері;
-тұқым қуалаушылық және өзгергіштік;
-сұрыптардың маңызы және селекциялық үрдістің негізгі бағыттары;
-селекция әдістері және будандастыру түрлері, селекция материалдарын бағалау;
-гетерозис туралы түсінік және оның заңдылықтары; -тұқымшараушылығын ғылыми ұйымдастыру, іздеу, тұқымдарды өндіру.
Іскерліктер:
-тұқымдарды өндіру бойынша селекция үрдістерін ұйымдастыру.
БҚ 2,
БҚ 5;

ПК 3.1.1.
ОПД.02
Земледелие с почвоведением.
Происхождение и строение Земли. Образование и состав земной коры. Образование поверхности отложений земной коры. Почвообразующие породы на территории Казахстана. Понятие о почве и ее плодородии. Почвообразовательный процесс и его факторы. Почвенный профиль и его морфологические признаки. Происхождение и состав минеральной части почвы. Классический состав почвы. Почвенные коллоиды. Поглотительная способность и реакция почвы. Водные свойства и водный режим почвы. Воздушный и тепловой режимы почвы. Зональная характеристика и диагностика почвы Казахстана. Черноземная зона. Каштановая зона и зона бурых почв. Зона серозема и серобурых почв. Интрозональные почвы. Солончаки. Солонцы. Солоди. Почвы речных долин и горных областей. Пески. Почвенные карты и картограммы. Факторы жизни растений и зоны земледелия. Воспроизводство плодородия почвы в интенсивном земледелии. Биологические особенности и Классификация сорняков и меры борьбы с ними. Севообороты и их агрономическое значение. Классификация и схемы севооборотов. Научные основы обработки почвы. Система обработки почвы под сельскохозяйственные культуры. Контроль качества основных видов полевых работ.
Знания:
- взаимосвязи почвоведения, геологии и минералогии;
- почвообразующих процессов на территории Казахстана. почвы, ее плодородия;
- формирования почвенных профилей и их происхождение;
- свойств почвы и их значения;
- закономерностей и классификации почвы. расположения почв на территории Казахстана и их факторов;
- карты почв и картограммы;
- научных основ земледелия;
- законов земледелия и использования их на практике;
- биологических особенностей сорняков и мер борьбы с ними. понятия севооборота и его значения;
- видов и предшественников севооборотов;
- значения системы обработки почвы. приемов и способов обработки почвы под различные культуры;
- об эрозии и причинах вызывающих ее;
- мер борьбы с эрозией;
- сущности, целей и задач системы земледелия.
- основных звеньев земледелия и путей освоения.
Умения:
- правильно использовать почву, повышать ее плодородие, проводить мелиоративные и культурно-технические мероприятия, полевое обследование, камеральные и лабораторные обработку материалов и почвенных растений, составлять карту засоренности полей, внедрять и осваивать севооборот, осуществлять контроль качества полевых работ, разрабатывать почвозащитную систему земледелия, делать анализ системы земледелия.
БК 2, БК3, БК5, ПК 3.1.3;
ПК 3.1.5.
ОПД.03
Охрана труда и техника безопасности
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
- соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
- соблюдать электробезопасность;
- оказывать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность.
БК5,
ПК 3.1.3.
ОПД.04
Охрана окружающей среды.
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве. Охрана атмосферного воздуха, земель и недр, водных ресурсов, растительного и животного мира. Организация охраны окружающей природной среды в Республике Казахстан. Международное сотрудничество.
Знания:
- понятий об экологии; о структуре современной экологии; истории развития экологии;
- об аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
- об экологических факторах и их классификации;
- о факторах среды;
- популяции, сообществе и биоценозе;
- об экологических системах и их классификации;
- о биогеохимических циклах;
- об экологических сукцессиях;
- об учении В. И. Вернадского – о биосфере;
- о функциях живого вещества в биосфере;
- о биогеохимическом круговороте основных химических элементов;
-о биотехносфере и ноосфере;
- об эволюции биосферы.
Умения:
- уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии;
- определять: биогеохимические круговороты основных химических элементов;
- экологические факторы и их влияние на живые организмы;
- продуктивность экосистем, проводить мероприятия по природоохранной деятельности, применять нормативные документы по охране окружающей среды.
БК 2, БК 3, БК 5
ПК 3.1.5.
ОПД.05
Защита растений.
Общие сведения о вредителях и болезнях сельскохозяйственных культур. Основные понятия об общей энтомологии. Основные понятия об общей фитопатологии и иммунитете растений. Методы борьбы с вредителями и болезнями сельскохозяйственных культур. Агротехнический, биологический, механический и физический методы борьбы. Химический метод борьбы, меры безопасности и защитные средства при работе с пестицидами. Карантин растений. Понятие об интегрированной защите растений. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур и система защитных мероприятий. Многоядные вредители и борьба с ними. Вредители болезни зерновых культур и система защитных мероприятий. Вредители зерна и продуктов ее переработки при хранении и меры борьбы с ними. Вредители и болезни бобовых, технических культур, сахарной свеклы и картофеля, овощных, плодовых, ягодных культур и система защитных мероприятий. Болезни овощей и картофеля при хранении меры борьбы с ними. Вредители и болезни лесных полезащитных насаждений и меры борьбы с ними.
Знания:
- морфологического и анатомического строения, принципов систематики и классификации насекомых, клещей, слизней, нематод,грызунов,биологических особенностей развития насекомых, характеристик главнейших отрядов насекомых;
- экологических факторов, оказывающих воздействие на вредителей;
- причин, вызывающих болезни растений, классификации болезней, о паразитизме и его формах;
- морфологии, биологии, экологии и систематики групп микроорганизмов, вызывающих инфекционные болезни растений;
- основных методов и средств защиты растений от вредных организмов, мер безопасности и защитных средств при работе с пестицидами;
- видового состава распространения многоядных вредителей, вредности и мер борьбы с ними, видового состава, распространения, вредоносности, биологии вредителей сельскохозяйственных культур, видов болезней сельскохозяйственных культур и системы борьбы с ними;
- борьбы с сорняками. методов экспертизы семян на зараженность болезнями;
- видового состава вредителей сельскохозяйственных культур и продуктов их переработки при хранении и мер борьбы с ними;
- основных вредителей и болезни саженцев и лесных полезащитных растений.
Умения:
- определять отряды насекомых по взрослой и личинистой фазам, типы повреждений по гербариям, натуральным образцам, фиксированному материалу;
- различать по внешнему строению клещей, нематод, слизней и грызунов;
- определять иммунитет растений к болезням,определять основные типы болезней;
- готовить микроскопические препараты различных систематических групп возбудителей болезней;
- производить расчеты норм расхода пестицидов по действующему веществу и препарату, готовить рабочие жидкости для обработки растений;
- определять многоядных вредителей сельскохозяйственных культур по морфологическим признакам и характеру повреждений растений, составлять фенокалендарь;
- готовить микроскопические препараты изучаемых возбудителей болезней, проводить профилактические и истребительные мероприятия при борьбе с вредителями и болезнями.
БҚ 2, БҚ 3, БҚ 5
КҚ 3.1.5.
ОПД.06
Основы семеноводства.
Основы цитологии. Клетка и ее компоненты. Наследственность и изменчивость. Понятие о полиплоидии. Код наследственности. Понятие о сорте. Виды, значение. Основные материалы селекции сельскохозяйственных культур. Принципы и основные направления в селекционной работе. Внутривидовая и отдаленная гибридизация. Использование полиплоидии, гаплодии и мутагенеза в селекции растений. Гетерозис и его использование в селекции растений. Методы отбора. Оценка селекционного материала. Организация и техника селекционного процесса. Задачи и история развития семеноводства. Сортообновление. Сортосмена. Производство семян на промышленной основе. Государственный сортовой и семенной контроль в семеноводстве полевых культур. Семеноводство полевых культур. Семеноводство бахчевых и овощных культур.
Знания:
- основы цитологии;
- клетки и ее компонентов;
- наследственности и изменчивости;
- значения сорта, принципов и основных направлений селекционного процесса;
- методов селекции и типов скрещивания, оценки селекционного материала;
- понятия о гетерозисе и его закономерностях;
- научной организации семеноводства, производства семян на промышленной основе.
Умения:
- организовывать селекционные процессы по производству семян.
БК 2, БК 5;

КҚ 3.1.2.;
КҚ 3.1.4.
ЖКП.07
Агрохимия.
Өсімдіктің химиялық құрамы мен өнімнің сапасы. Өсімдіктің қоректенуі. Топырақтың құрамы және сіңіргіштігі. Топырақтың құнарлылығының тиімділігі. Қазақстандағы негізгі топырақ түрлерінің агрохимиялық сипаты. Тыңайтқыштардың жіктелуі, олардың Қазақстанда шығарылуы мен пайдалануын. Азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар және кешенді тыңайтқыштар. Минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы. Органикалық тыңайтқыштар және оларды қолдану технологиясы. Тыңайтқыштар жүйесінің құрылымының негізгі принциптері. Ауыл шаруашылық дақылдарын қарқынды өсіруде және қоршаған ортаны қорғау кезінде тыңайтқыштарды қолдану. Ауыспалы егіс кезінде тыңайтқыштардың жүйесі. Ауыл шаруашылығындағы кешенді агрохимиялық қызмет көрсету жүйесі. Агрохимиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
-ауыл шаруашылық дақылдарының химиялық құрамының ерекшеліктерін және оның өнім сапасына тигізетін әсері;
-өсімдіктердің қоректенуінің негізгі элементтерінің рөлі және олардың ауыл шаруашылық дақыл дарының құралуындағы қажеттілігі, өсімдік қоректенуінің химиялық диагностика негіздері;
-ауыл шаруашылық дақылдарына гипстеудің әсерін және тыңайтқыштың тиімділігі, минералды тыңайтқыштардың жіктелуі және олардың сапасына қойылатын стандарт талапатары;
-азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар, кешенді тыңайтқыштар және Қазақстандағы олардың ассортименті, оларды алу тәсілдері. минералды тыңайтқыштардың негізгі түрлерінің ерекшеліктері, қасиеті, құрамы және топырақпен байланыс тылығы, минералды тыңайтқыштарды енгізу дің, босатудың, сақтаудың және тасымалдаудың ережелері, тыңайтқыш тардың сапасын төмендетпеу шаралар жүйесі;
-минералды, органикалық тыңайт қыштарды қолдану кезінде табиғатты қорғау бойынша шараларды және техника қауіпсіздігі;
- органикалық тыңайтқыштың маңызын, мәнін, құрамын және оны енгізу тиімділігін, сақтау ережесі. Органкиалық тыңайтқыштарды қолда натына аудандар ды сидераттарды қолдану тәсілдері;
-органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тиімділігі және технологиясы;
-тыңайтқыштар жүйесінің міндеттері, тыңайтқыш тардың мөлшерін анықтау, тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері.
Іскерліктер:
-сыртқы белгілері және өсімдік диагностикасының «Экспресс –әдіс» нәтижелері бойынша ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі қоректену бөліктерімен қамтылуын анықтау;
-талдау жасау кезінде техника қауіпсізідігін сақтай отырып, зертхана құралдарын дұрыс қолдана білу;
-ЭЕМ қолдана отырып жобалы құжаттарды құрастыру үшін шығыс материалдарын дайындау;
-минералды тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін анықтау;
-тыңайтқыштарды дұрыс енгізу мен сақтауды ұйымдастыру;
-агрохимиялық талдау бойынша органикалық тыңайтқыштың сапасын анықтау;
-қалыпты тыңайтқыш мөлшерін анықтау.
БҚ 2,
БҚ 3;
БҚ 4;
БҚ 5;

ПК 3.1.2.;
ПК 3.1.4.
ОПД.07
Агрохимия.
Химический состав растений и качество урожая. Питание растений. Состав и поглотительная способность почв. Потенциальное и эффективное плодородие почв. Агрохимическая характеристика основных типов почв в Казахстане. Гипсование солонцовых почв и используемые материалы. Классификация удобрений, их производство и применение в Казахстане. Азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения. Технология применения минеральных удобрений. Органические удобрения, технология их применения. Основные принципы построения системы удобрений. Применение удобрений при интенсивных технологиях возделывания сельскохозяйственных культур и охрана окружающей среды. Система удобрений при севооборотах. Система комплексного агрохимического обслуживания сельского хозяйства. Методы агрохимических исследований.
Знания:
- особенностей химического состава важнейших сельскохозяйственных культур и его влияния на качество продукции;
- роли основных элементов питания в жизни растений и потребности в них для формирования урожая сельскохозяйственных культур, основ химической диагностики питания растений;
- классификации солонцов по содержанию натрия и глубине залегания солонцового горизонта, условия эффективного применения гипса для улучшения солонца, влияния гипсования на урожай сельскохозяйственных культур и эффективность удобрений;
- классификации минеральных удобрений и требований стандартов к их качеству, азотных, фосфорных, калийных удобрений, микроудобрений, комплексных удобрений, их ассортимента в Казахстане, способов получения;
- состава, свойства, взаимодействие с почвой, особенностей применения основных форм минеральных удобрений;
- требований стандартов к их качеству;
- правил хранения, отпуска, транспортировки и подготовки к внесению минеральных удобрений, системы мероприятий по предотвращению потерь и снижению качеств удобрений, техники безопасности и мероприятий по охране природы при применении минеральных, органических удобрений;
- значения, состава, способов рационального хранения, норм, сроков и об эффективности внесения органических удобрений, значения и районов применения органических удобрений;
- способов использования сидеритов;
- технологии и об эффективности использования органических удобрений;
- задач системы удобрений, рринципов подхода к определению нормудобрений, способов внесения удобрений.
Умения:
- определять по внешним признакам и результатам «Экспресс – методом» растительной диагностики обеспеченность сельскохозяйственных культур основными элементами питания;
- правильно использовать лабораторное оборудование с соблюдением правил безопасности труда при проведении анализов;
- рассчитывать нормы гипса для химической мелиорации солонцовых почв;
- подготавливать исходный материал для составления проектно-сметной документации с использованием ЭВМ.
- распознавать, определять эффективность применения минеральных удобрений;
- организовать правильное хранение и внесение удобрений;
- оценивать качество органических удобрений по результатам агрохимических анализа;
- определять и корректировать рекомендуемые нормативные дозы удобрений.
БК2, БК3; БК4; БК5;

КҚ 2.1.2.;
КҚ 2.1.5.
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Өсімдік шаруашылығы.
Өсімдіктер және олардың өмір сүру жағдайлары, оларды реттеу тәсілдері. Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері, топырақ түзілу үрдісі. Арамшөптер және олармен күрес. Ауыспалы егіс. Топырақты өңдеу (топырақты өңдеудің міндеттері, амалдары және жүйелері, топырақты эрозиядан қорғау). Егіншіліктің аймақтық жүйелері. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері, олармен күрес әдістері. Тыңайтқыштар және оларды қолдану. Егіс, көкөніс және жеміс дақылдарының ботаникалық және биологиялық ерекшеліктері. Сұрыптар. Гибридтер. Тұқым себу амалдары. Тұқым себу, тұқым сапасына қойылатын талаптар, тұқым себу мөлшерлері, мерзімдері және тәсілдері. Тұқым сіңіру тереңдігі, себу мен отырғызуды күту. Дақылдардың пісіп жетілу ерекшеліктері, өнім жинау мерзімдері мен тәсілдері. Суғару жағдайындағы индустриалдық, қарқынды егіп өсіру технологиясының ерекшеліктері, егіс дақылдарын егіп өсіру технологиялық картасының агротехникалық бөлімін құрастыру. Табиғи шабындық пен жайылымның маңызы. Өсімдік топтары, үстіңгі және тамырдан жақсарту амалдары. Пішен, пішендеме, сүрлем дайындау технологиясы. Өнімді бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
-өсімдіктің құрылысы,өсімдіктің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызы;
-жабық тұқымдылардың негізгі вегетативтік мүшелерінің құрылымы, жабық тұқымдылардың репродуктивтік мүшелерінің құрылысы, тұқым және жеміс түзілу үрдісі;
- топырақ түзілуі;
-топырақтың негізгі типтерінің құрамы, құрылысы және қасиеттері;
- топырақ құнарлылығын жақсарту мен сақтау амалдары;
-арамшөптердің биологиялық ерекшеліктері мен жіктелуі;
-арамшөптермен күрес шаралары;
- дақылдар алмасуы;
-егіс алқаптарының құрылымы;
- ауыспалы егісті салу қағидаттары;
-топырақты өңдеудің ғылыми негіздері, міндеттері және амалдары;
-жаздық және күздік дақылдар астындағы топырақты өңдеу жүйелері;
-жерді өңдеу ерекшеліктері;
- ауыспалы егістегі топырақты өңдеу жүйесі;
-топырақтың құрамы, қасиеттері, өзара ықпалдасуы және органикалық тыңайтқыштарды қолдану ерекшеліктері;
-ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі зиянкестері мен аурулары;
-тірі организмдердің түрлік құрамы;
-зиянкестердің зақымдау және аурулардың жұқтыру типтері;
-ауыл шаруашылық дақылдарын суғару тәсілдері, мерзімі және мөлшерлері;
-мал азықтық дақылдардың морфологиялық белгілері.
Іскерліктер:
өсімдікке морфологиялық талдау жүргізу, анықтауыштың көмегімен өсімдікті анықтау;
-өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау;
-Практикалық жұмыста агрометериологиялық ақпаратты пайдалану;
-топырақтағы қара шірік құрамын анықтау, -топырақтың механикалық құрамы, сіңіргіштік қабілеттері және реакциялары;
-тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу;
-негізгі таралған зиянкестер мен ауруларды тану;
-зиянкестермен және аурулармен күрес шараларын ұйымдастыру;
-орташа үлгі іріктеуді жүргізу;
-тұқымға құжаттар рәсімдеу, тұқымның себу сапасын анықтау, суғару мөлшерін есептеу және суғару кестелерін құрастыру;
-ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің қарқынды технологиялары бойынша технологиялық карталар құрастыру;
-тұқымы мен өскіні бойынша көкөніс дақылдарының негізгі түрлерін ажырату;
-ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық белгілерін ажырату;
-жеміс дақылдарының аудандастырылған сұрыптарын тану.
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 9;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.6.
АП.02
Жеміс-көкөніс шаруашылығы.
Көкөніс шаруашылығы. Көкөніс дақылдарының жіктелуі мен биологиялық ерекшеліктері. Қорғаулы грунт ғимаратының құрылысы мен жылыту. Ашық және қорғаулы грунттарда көкөніс дақылдарын өсіру. Ашық грунттағы ауыспалы егіс және қорғаулы грунттағы дақыл алмасуы. Жеміс шаруашылығы. Жеміс дақылдарының биологиялық ерекшеліктері мен морфологиялық белгілері. Жеміс дақылдарын отырғызу материалын өсіру технологиясы. Жеміс бағын отырғыза бастау. Жас және жеміс беретін баққа күтім жасау. Жидекті дақылдар. Көкөніс пен жемістерді сақтау мен қайта өңдеу. Көкөністер мен жемістерді сақтау және қайта өңдеудің қарапайым тәсілдері.
Білімдер:
-көкөніс дақылдарының жіктелуі, көкөніс дақылдарын қарқынды өсіру жолдары;
-жеміс-жидек дақылдарының ерекшеліктері;
-отырғызу материалын өсіру технологиясы және оларды көбейту әдістері; -бақ отырғыза бастаудың өнеркәсіптік технологиясы;
-көкөністерді, жеміс пен жидектерді өңдеу және сақтау технологиясы.
Іскерліктер:
-әр түрлі ауыспалы егіс пен дақыл алмасуын құрастыру;
-жас және жеміс беретін бақты күтіп баптау, жидектіктерді отырғызу мен күту.
БҚ 2;
БҚ 6;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.6.
АП.03
Ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендіру.
Тракторлар, іштен жанатын қозғалтқыштар туралы негізгі мәліметтер. Іштен жанатын қозғалтқыштардың тетіктері мен жүйелері. Ауыл шаруашылық машиналары. Топырақтың негізгі, беткі қабатын өңдеуге және өсімдіктерді күтіп баптауға және топырақты қопсытуға арналған машиналар мен қондырғылар. Себу және отырғызу машиналары, тыңайтқыш сіңіруге арналған машиналар, ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күреске арналған машиналар. Ауыл шаруашылық дақылдарын жинауға арналған машиналар. Астықты жинаудан кейінгі өңдеуге арналған машиналар. Ауыл шаруашылық машиналарын талап етілетін агротехникалық жұмыс тәртібіне дайындау. Машина-трактор паркін пайдалану. Машиналарды өндірістік техникалық пайдалану. Машина-трактор паркі құрамын есептеу, машиналарға техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау. Ауыл шаруашылық өндірісін механикаландыру мен автоматтандыру. Ауыл шаруашылығындағы электрлік қондырғыларды автоматты басқару аппараттары. Өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді электрлендіру және автоматтандырудың жарықтандыру және сәулелендіру қондырғылары. Мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру. Сумен жабдықтауды, мал азығын дайындау мен үлестіруді, сиыр сауыны мен сүтті алғаш өңдеуді, қой қырқу мен тоғытуды, көң шығаруды механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру. Мал шаруашылық фермаларындағы микроклимат пен жылыту. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
-тракторлар мен автомобильдердің жалпы құрылысы мен жіктелуі;
-қозғалтқыштардың жалпы құрылысы мен негізгі қағидаттары; кривошипті-шатунды және газ таратқыш тетіктердің құрылысы мен жұмысы және оларды реттеу;
-қоректену және майлау жүйесінің жұмысы мен құрылымы;
-қозғалтқыштарды іске қосу мен суыту жүйесі, тракторлар мен автомобильдердің электроқұрылғысы, тракторлар мен автомобильдердің басқару органдары мен жүргізу бөлігі;
-тракторлар мен автомобильдердің техникалық пайдалану ережелері.
Іскерліктер:
-шатунды механизмді жинау және шашу.
-газ тарату механизмін шашу және жинауды, газтарату механизмін реттеу;
-форсункалардың жағдайын тексеру, майды тарату қысымын анықтау, қалыпты қысымға форсунканы реттеу;
-майлау жүйесінің клапандарын реттеп, жұмыс істеуі,
майлау цетрофигураның реактивті жұмыс істеуін тексеру;
-қозғалтқыштың магнето және тарату құрылғылары, магнетоның байланысын;
-аспалы соқа мен тұтас өңдейтін қопсытқыштарды, дән сепкіштерді жұмысқа дайындау.
-сошниктерді берілген егіс тереңдігіне қою, талап етілетін тұқым себу, минералдық тыңайтқыштарды сіңіру қалпына, астық жинайтын комбайн дестелегішінің тетіктерін жұмысқа дайындау және ретке келтіру;
- астық жинайтын комбайнның бастырғышын жұмысқа дайындау және бастырғыш аппараттарды ретке келтіру, астық жинайтын комбайнды тазалап ретке келтіру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
КҚ 2.1.1.
АП.04
Зертханалық жабдықтар.
Зертханалық зерттеулер техникасының міндеттері. Зертханашыға қойылатын талаптар. Зертханадағы қауіпсіздік техникасы. Химиялық ыдыс: шыны, кварц, фарфор, жоғары отқа төзімді, дистиллятор, созылмалы сөре, центрифугалар, ротатондар. Металл жабдықтар. Аспаптар. Таразылар: техникалық, техникалық шаршы, торзиондық, талдамалық, электрондық. Қыздырғыш саймандар, құрғатқыш сөре, муфельдік пеш, термостат. Мүлік: бақ, топырақ және астық сынамаларын алуға арналған, електер жиынтығы. Оптикалық саймандар: ұлғайтқыш лупалар, бикулярлар, микроскоптар және булағыш керек-жарақтар. Өлшегіш саймандар: РН-метр, отты фотометр, фотоэлектроколориметр, фотометр, хроматограф, ареометрлар, термометрлер.
Білімдер:
-зертханадағы жұмысты орындау техникасы;
-зертханада жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
- зертханалық жабдықтардың түрлері, олардың мақсаты мен техникалық сипат тамасы;
-зертханалық жабдықтарды пайдалану ережесі;
-зертханалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратураларын реттеу.
Іскерліктер:
-зертханалық жабдықтарды тексеру мен оны реттеу; зертханалық-техникалық құжаттаманы жүргізу; зертханалық жабдықтарға алдын алу шараларын жүргізу; зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз ету; зертханада жұмыс істеуге бөлінген уақытты ұтымды және дұрыс пайдалану.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;

ПК 2.1.2.;
ПК 2.1.5.
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Растениеводство.
Растения и условия их жизни, способы их регулирования. Образование, состав и свойства почвы, почвообразовательный процесс.
Сорняки и борьба с ними. Севообороты. Обработка почвы (задачи и приемы обработки почвы, системы обработки почвы, защита почв от эрозии).
Зональные системы земледелия. Болезни и вредители сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Ботанические и биологические особенности полевых, овощных и плодовых культур. Сорта. Гибриды.
Приемы подготовки семян к посеву. Посев, требования к качеству семян, нормы высева семян, сроки посева, способы посева. Глубина заделки семян; уход за посевами и посадками. Особенности созревания культур, сроки и способы уборки. Особенности индустриальной, интенсивной технологии возделывания при орошении, составления агротехнической части технологической карты возделывания полевых культур. Значение естественных сенокосов и пастбищ. Группы растительности, приемы поверхностного и коренного улучшения. Технология заготовки сена, сенажа, силоса. Основы программирования урожая.
Знания:
- строения растений, значений растений в природе,жизни человека;
- структуры основных вегетативных органов покрытосеменных, строения репродуктивных органов покрытосеменных, процесса образования семян и плодов;
- почвообразование;
- состава, строения и свойства основных типов почв;
- приемов улучшения и сохранения плодородия почвы;
- биологических особенностей и классификации сорняков;
- мер борьбы с сорными растениями;
- чередования культур;
- структуры посевных площадей;
-принципов построения севооборотов;
- научных основ, задач и приемов обработки почвы;
- системы обработки почвы под яровые и озимые культуры;
- особенностей обработки земель;
- системы обработки почвы в севооборотах;
- состава, свойств, взаимодействия с почвой и особенностями применения органических удобрений;
- основных вредителей и болезни сельхозкультур;
- видового состава вредных организмов;
- типов повреждений вредителями и поражений болезнями;
- способов, сроков и норм поливов сельхозкультур;
- морфологических признаков кормовых культур.
Умения:
- проводить морфологический анализ растений, определять растения с помощью определителя; - определять хозяйственную ценность растений;
- использовать агрометериологическую информацию в практической работе;
- определять содержание гумуса в почве, механический состав, поглотительные способности и реакции почвы;
- производить расчет норм внесения удобрений;
- распознавать основных распространенные вредителей и болезни;
- организовывать меры борьбы с болезнями и вредителями;
- производить отбор среднего образца;
- оформлять документы на семена, определять посевные качества семян,рассчитывать поливные нормы и составлять графики поливов;
- составлять технологические карты по интенсивной технологии возделывания сельхозкультур;
- различать основные виды овощных культур по семенам и всходам;
- различать морфологические признаки сельхозкультур;
- распознавать районированные сорта плодовых культур.
БК2;
БК6;
БК9;
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.6.
СД.02
Плодоовощеводство.
Овощеводство. Классификация и биологические особенности овощных культур. Устройство и обогрев сооружений защищенного грунта. Возделывание овощных культур в открытом и защищенном грунтах. Севообороты в открытом и культурообороты в защищенном грунтах. Плодоводство. Биологические особенности и морфологические признаки плодовых культур. Технология выращивания посадочного материала плодовых растений. Закладка плодового сада. Уход за молодыми и плодоносящим садом. Культура ягодников. Хранение и переработка овощей и плодов. Хранение и простейшие способы переработки овощей и плодов.
Знания:
- классификации овощных культур, устройства сооружений защищенного грунта и способов обогрева;
- ннтенсивных технологий возделывания овощных культур; - особенностей плодово-ягодных культур;
- технологии выращивания посадочного материала и способы размножения;
- промышленных технологии закладки садов, способов хранения и переработки овощей.
Умения:
- составлять различные виды севооборотов и культурооборотов;
- ухаживать за молодым и плодоносящим садом, закладывать и ухаживать за ягодниками.
БК2;
БК6;
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.6.
СД.03
Механизация и электрификация сельского хозяйства.
Основные сведения о тракторах, двигателях внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей внутреннего сгорания. Сельскохозяйственные машины. Машины и орудия для основной, поверхностной обработки почвы и уходу за растениями. Посевные и посадочные машины, машины для внесения удобрений, машины для борьбы с вредителями, болезнями и сорняками сельскохозяйственных культур. Машины для уборки сельскохозяйственных культур. Машины для послеуборочной обработки зерна.
Подготовка сельскохозяйственных машин к требуемому агротехническому режиму работы. Эксплуатация машинно-тракторного парка. Основы производственной технической эксплуатации машин. Расчет состава машинно-тракторного парка, планирование технического обслуживания машин. Механизация и автоматизация сельскохозяйственного производства. Аппараты автоматического управления электроустановками в сельском хозяйстве. Осветительные и облучающие установки электрификации и автоматизации производственных процессов в растениеводстве и животноводстве. Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве. Механизация, электрификация и автоматизация водоснабжения, приготовление и раздача кормов, доения коров и первичной обработки молока, стрижки и купки овец, удаления навоза. Микроклимат и отопление на животноводческих фермах. Техника безопасности при выполнении работ в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
- классификации общего устройства тракторов и автомобилей;
- основных принципов работы и общего устройства двигателя;
- устройство и работы кривошипно-шатунного, газораспределительного механизмов их регулировки;
- устройства и работы системы питания и смазки;
- системы охлаждения и пуска двигателей, электрооборудования тракторов автомобилей, силовой передачи, ходовой части и органов управления тракторов и автомобилей;
- правил технической эксплуатации тракторов и автомобилей.
Умения:
- производить разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма;
- механизма газораспре деления;
- проверять состояние форсунки, определять давление впрыска топлива, качество распыления топлива,проводить регулировку форсунки на нормальное давление впрыска;
- давления срабатывания и регулировку клапанов систем смазки, проверку работы реактивной масляной центрифуги;
- проводить установку прерывателя-распределителя и магнето на двигатели, регулировать контакты прерывателя магнето;
- подготавливать к работе навесные плуга и культиваторы сплошной обработки, зерновые сеялки.
- проводить расстановку сошников на заданную глубину посева, настройку на требуемую норму высева семян, внесения минеральных удобрений, подготовку к работе и регулировку механизмов жатки зерноуборочного комбайна;
- подготавливать к работе молотилки зерноуборочного комбайна и регулировать молотильные аппараты, регулировать очистку зерноуборочного комбайна.
БК1;
БК2;
БК6;
БК7;
БК8;
ПК 2.1.1.
СД.04
Лабораторное оборудование.
Задачи техники лабораторных исследований. Требования, предъявляемые к лаборантам. Техника безопасности в лаборатории. Химическая посуда: стеклянная, кварцевая, фарфоровая, высокоогнеупорная. Дистиллятор, вытяжной шкаф, центрифуги, ротатоны. Металлическое оборудование. Инструменты. Весы: технические, технические квадратные, торзионные, аналитические, электронные. Нагревательные приборы, сушильный шкаф, муфельная печь, термостат. Инвентарь: садовый, для взятия почвенных и зерновых проб, набор сит. Оптические приборы: лупы увеличительные, бикуляры, микроскопы и припаровальные принадлежности. Измерительные приборы: РН-метр, пламенный фотометр, фотоэлектроколориметр, фотометр, хроматограф, ареометры, термометры.
Знания:
- техники выполнения работ в лаборатории;
- техники безопасности при работе в лаборатории;
- видов лабораторного оборудования, его назначение и техническую характеристику;
- правил эксплуатации лабораторного оборудования;
- регулировки лабора торного оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
Умения:
- проводить проверку лабораторного оборудования и его регулировку;
- вести лабораторно-техническую документацию;
- проводить профилактику лабораторного оборудования;
- обеспечивать техническое обслуживание и ремонт лабораторного оборудования;
- рационально и правильно использовать время, отведенное для работы в лаборатории.
БК1;
БК2;
БК6;

КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.12;
КҚ 2.1.13.
АП.05
Практикалық іс негіздері.
Практикалық іс және оның ерекшеліктері. Далалық тәжірибе жүргізу жағдайларының ерекшеліктері, жер телімін таңдау мен дайындау. Далалық тәжірибе әдістемесінің негізгі бөліктері. Далалық тәжірибеге нұсқаларды орналастыру. Далалық экспериментті жоспарлау. Далалық тәжірибелерді отырғызу мен жүргізу техникасы. Көбею кезеңіндегі бақылау мен есепке алу. Өнімді және оның сапасын есепке алу. Далалық тәжірибе бойынша құжаттама, мәліметтерді өңдеу және есептілік. Өндірістік жағдайларда далалық тәжірибелерді дайындау.
Білімдер:
-далалық тәжірибеге қойылатын талаптар; -далалық тәжірибелердің түрлері;
-далалық тәжірибелерді жүргізу жағдайларының ерекшеліктері;
-далалық тәжірибе әдістемесінің бөліктері;
-далалық тәжірибені отырғызу нұсқаларын орналастыру әдістерінің жіктелуі;
-далалық тәжірибені отырғызу техникасы;
-далалық тәжірибедегі бақылау мен есепке алу түрлері;
-далалық тәжірибе бойынша құжаттамалардың түрлері;
-ғылыми агрономия әдістері.
Іскерліктер:
-тәжірибені жоспарлау: зерттеу мақсатын, міндеттерін, объектілерін анықтау, эксперимент сұлбасын әзірлеу, далалық тәжірибенің оңтайлы құрылымын және оны жүргізуге арналған телімді таңдау;
-далалық тәжірибедегі отырғызуды жүргізу, Практикалық телімдегі далалық жұмыстарды жүргізу;
- бақылау мен есепке алуды жоспарлау мен жүргізу; далалық тәжірибенің құжаттамасын жүргізу, мәліметтерін өңдеу және есебін құрастыру.
БҚ 1;
БҚ 4;
БҚ 6;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.8;
КҚ 2.1.10.
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
150202 2 – «Технологиялық жабдықтарды реттеуші» біліктілігі
ЖКП. 01
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Өрт қауіпсізідігі. Жабдықтардың жіктелуі: белгілері, қолданылу қағидаттары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау белгілері, қауіпсізіздікті пайдалану ережесі; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база;
өндірістік жарақаттану және аурулар; еңбек жағдайларына ықпал ететін әсерлер; еңбекті қорғау бойынша шаралар; қауіпсіздік техникасы: сақтандыру түрлері, құралдары және шаралары.
Білімдер:
-өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер;
-қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері;
-өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
-қауіпсіздік техникасы мен санитария ережелерін сақтау;
-электрлік қауіпсіздік сақтау;
-өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
-өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 5,
КҚ 3.1.3.
ЖКП. 02
Сызу.
Пәннің мақсаттары мен міндеттері. Бірыңғай конструкҒторлық құжаттама жүйесінің (БКҚЖ) құрылымы мен мақсаты.
Сызбаларды графикалық рәсімдеу. Проекциялық сызу. Техникалық сурет пен сызу. Бөлшектердің сызбалары мен эскиздерін орындаудың жалпы ережелері. Жинау сызбалары мен сұлбаларын оқу.
Білімдер:
-ұғымдар: сызба, эскиз, жіберу, отырғызу, кесінді, қиылысу, жалпы түр, жоғарыдан түр, бүйірден түр, мемлекеттік стандарт бойынша форматтардың көлемі, проекциялардың түрлері;
Іскерліктер:
-жазуларды орындау, контурларды сызу, жинау сызбалары мен сұлбаларын оқу, геометриялық салуларды орындау, сызбаларды ресімдеу кезінде стандарттарды пайдалану; техникалық суретті, бөлшектердің сызбаларын, эскиздерді, кесінділерді, қиылысуларды орындау.
БҚ 1;
БҚ 6;
БҚ 9.
ЖКП. 03
Агрономия негіздері.
Ауыл шаруашылық дақылдарының өмір сүру жағдайлары және егіншіліктегі реттеу. Топырақ және оның құнарлылығы. Арамшөптер, олармен күрес шаралары. Ауыспалы егіс және оның маңызы. Топырақты өңдеу. Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестері мен аурулары және олармен күрес шаралары. Тыңайтқыштар және оларды қолдану. МелиоративҒтік және эрозияға қарсы шаралар. Тұқым және тұқым себу. Егіншіліктің аймақтық жүйесі. Дәнді дақылдарды егіп өсіру технологиясы. Дәнді-бұршақты дақылдарды егіп өсіру технологиясы. Тамыр жемістілерді егіп өсіру технологиясы. Картопты егіп өсіру технологиясы. Майлы дақылдарды егіп өсіру технологиясы. Мал азықтық екпе шөптер. Шабындықтар мен жайылымдар. Көкөніс және жеміс дақылдарын өсіру технологиясы.
Білімдер:
-Қазақстан Республикасының Жер кодексі;
-адам өміріндегі өсімдіктің рөлі, олардың жіктелуі, көбеюі және дамуына арналған қажетті жағдайлар;
-топырақ, оның құнарлылығы, механикалық құрамы және физикалық қасиеттері туралы;
-зиянкестер мен аурулар, олармен күрес шаралары туралы;
-ауыспалы егіс және оның маңызы туралы; тыңайтқыштың маңызы, олардың ауыл шаруашылық дақылдарына ықпалы туралы;
-топырақты негізгі және себу алдындағы өңдеу амалдары, топырақты өңдеу сапасы мен оған қойылатын талаптар, тұқым сапасына қойылатын талаптар, себу тәсілдері, себу тәсілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктері туралы;
-мелиоративтік шаралар туралы;
-дақылдардың морфологиялық құрылысы мен олардың биологиялық ерекшеліктері;
-ауыл шаруашылық дақылдарын себу тәсілдері;
-ауыл шаруашылық агрегаттарымен және машиналарымен үйлесімдегі топырақты өңдеу амалдары;
-адамның
қоректенуіндегі көкөніс дақылдарының маңызы; -қорғаулы грунттің негізгі түрлері;
-көшеттік әдісті қолдану;
-көкөніс, жеміс және жидек дақылдарын өсіру ерекшеліктері
Іскерліктер:
-тұқымдасы, өмір сүру жағдайлары және көбею тәсілдері бойынша өсімдіктерді ажырату;
-ауыспалы егіс сұлбасын құрастыру;
-сыртқы түрі бойынша тыңайтқышты тану, тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу;
-тұқым себу жарамдылығы мен мөлшерін есептеу;
-ауыл шаруашылық дақылдары астындағы технологиҒялық карталарды құрастыру;
-негізгі ауыл шаруашылық дақылдарының тұқымдарын тану.
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 9;
ПК
ЖКП. 04
Электротехника негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері. Электромагнетизм.
Бір фазалы айнымалы токтың электр тізбектері. Үш фазалы айнымалы токтың электр тізбектері. Электротехникалық өлшемдер мен саймандар. Трансформаторлар. Айнымалы токтың электрлік машиналары. Тұрақты токтың электрлік машиналары. Электрлік қозғалтқыштарды пайдалану. Электр жетегі және басқару аппаратурасы. Ішкі электрлік өткізгіштер. Өткізгіштер мен кабельдердің типі мен қиылысуын таңдау. Электрлік вакуумдық және иондық саймандар. Жартылай өткізгішті және фотоэлектрондық саймандар. Электрондық түзеткіштер. Электрондық күшейткіштер мен генераторлар.
Білімдер:
-айнымалы токтың үш фазалы тізбектері және оған тұтынушыларды қосу тәсілдері;
-айнымалы және тұрақты токтың электрлік машиналары, қосу және қорғау аппаратурасы; автоматика жүйесінде қолданатын қарапайым электрондық саймандар; трансформатордың құрылысы мен қолданылу қағидаты.
Іскерліктер:
электр тізбектерінің сұлбаларын құрастыру,бір фазалы және үш фазалы тұрақты токтың электр тізбектерін есептеуді орындау; тұрақты токтың қарапайым электр тізбектерінің негізгі параметрлерін анықтау; тұрақты токтың қарапайым электр тізбектерін қарапайым есептеуді, электр тізбектерінің негізгі параметрлерін өлшеуді орындау;
- электр тізбектерінің ерекшеліктерін талдау; қосылыстардың түрлерін талдау; электрлік қозғалтқыштарды басқарудың қарапайым сұлбаларын жинау;
-трансформаторлар мен электрлік қозғалтқыштарды желіге қосу; қозғалтқыштардың айналу бағытын қолдану; техникалық жабдықтарға арналған электрлік қозғалтқыштарды іріктеу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 9;

ПК 2.1.3;
ПК 2.1.12;
ПК 2.1.13.
СД.05
Основы опытного дела.
Полевой опыт и его особенности. Особенности условий проведения полевого опыта, выбор и подготовка земельного участка. Основные элементы методики полевого опыта. Размещение вариантов в полевом опыте. Планирование полевого эксперимента. Техника закладки и проведения полевых опытов. Наблюдение и учеты в период вегетации. Учет урожая и его качества. Документация, обработка данных и отчетность по полевому опыту. Подготовка полевых опытов в производственных условиях.
Знания:
- требований к полевому опыту;
- видов полевых опытов;
- особенности условий проведения полевых опытов;
- особенности условий проведения полевого опыта;
- элементы методики полевого опыта;
- классификацию методов размещения вариантов закладки полевого опыта;
- технику закладки полевого опыта;
- виды наблюдений и учетов в полевом опыте; - виды документации по полевому опыту;
- методы научной агрономии.
Умения:
- планировать опыт: определять цель, задачи, объекты исследования, разрабатывать схему эксперимента, выбирать оптимальную структуру полевого опыта и участок для его проведения;
- производить закладку полевого опыта,проводить полевые работы на опытном участке;
- планировать и проводить наблюдения и учеты;
- вести документацию, обрабатывать данные и составлять отчет полевого опыта.
БК1;
БК4;
БК6;
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.8;
ПК 2.1.10.
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация: 150202 2 – Наладчик технологического оборудования
ОПД. 01
Охрана труда и техника безопасности.
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности;
Умения:
- соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
- соблюдать электробезопасность;
- оказать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность.
БК5, ПК 3.1.3.
ОПД. 02
Черчение.
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Чтение сборочных чертежей и схем.
Знания:
- понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, видов проекций.
Умения:
- выполнять надписи, вычерчивать контуры, читать сборочные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
- выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения.
БК1; БК6; БК9.
ОПД. 03
Основы агрономии.
Условия жизни сельскохозяйственных культур и регулирование в земледелии. Почва и ее плодородие. Сорняки, основные меры борьбы с ними. Севообороты и их значение. Обработка почвы. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур и основные меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Мелиоративные и противоэрозийные мероприятия. Семена и посев. Зональная система земледелия. Технология возделывания зерновых культур. Технология возделывания зернобобовых культур. Технология возделывания корнеплодов. Технология возделывания картофеля. Технология возделывания масличных культур. Кормовые сеянные травы. Сенокосы и пастбища. Технология выращивания овощных и плодовых культур.
Знания:
- земельного кодекса Республики Казахстан;
- о роли растений в жизни человека, их классификацию, размножение и необходимые условия для развития;
- о почве, ее плодородии, механическом составе и физических свойствах;
- о вредителях и болезнях,
- о мерах борьбы с ними;
- о севообороте и его значении;
- значение удобрений, влиянии их на урожайность сельскохозяйственных культур;
- приемы основной и подпосевной обработок почвы, качества и требования к обработке почвы, требования к качеству семян, способы посева, преимущества и недостатки способов посева;
- о мелиоративных мероприятиях;
- морфологическое строение культур и их биологические особенности;
- способы посева основных сельскохозяйственных культур;
- приемы обработки почвы в сочетании с агрегатами сельскохозяйственных машин;
- значение овощных культур в питании человека;
- основные виды защищенного грунта;
- для чего применяется рассадный метод;
-особенности выращивания овощных, плодовых и ягодных культур.
Умения:
- различать растения по семействам, условиям жизни и способам размножения;
- составлять схему севооборотов;
- распознавать удобрения внешнему виду, рассчитывать норму внесения удобрений;
- рассчитывать годность и норму высева семян;
- составлять технологические карты под сельскохозяйственные культуры;
- распознавать семена основных сельскохозяйственных культур.
БК2;
БК6;
БК7;
БК9;
ОПД. 04
Основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм.
Электрические цепи однофазного переменного тока. Электрические цепи трехфазного переменного тока. Электротехнические измерения и приборы. Трансформаторы.
Электрические машины переменного тока. Электрические машины постоянного тока.
Эксплуатация электрических двигателей. Электропривод и аппаратура управления. Внутренние электрические проводки. Выбор типа и сечения проводов и кабелей. Электровакуумные и ионные приборы. Полупроводниковые и фотоэлектронные приборы. Электронные выпрямители. Электронные усилители и генераторы.
Знания:
- трехфазных цепей переменного тока и способов подключения к ней потребителей;
- электрических машин переменного и постоянного тока, пусковой и защитной аппаратуры;
- простейших электронных приборов, применяемых в системе автоматики;
- устройства и принципов действия трансформатора.
Умения:
- составлять схемы электрических цепей, выполнять расчеты однофазного и трехфазного электрических цепей постоянного тока, определять основные параметры простейшие электрических цепей постоянного тока, выполнять простые расчеты цепей постоянного тока, измерения основных параметров электрических цепей, разбираться в особенностях электроцепей, разбираться в видах соединений, собирать простейшие схемы управления электродвигателями;
- подключать в сеть трансформаторы и электродвигатели, применять направления вращения двигателей, подбирать электродвигатели для технического оборудования.
БК 1;
БК 2;
БК 6;
БК 9;

КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2.
ЖКП. 05
Материалтану.
Қара металдар, түсті металдар және қоспалар. Металдарды термиялық өңдеу, қосалқы материалдар, бөлшектің бетін коррозиядан қорғау.
Білімдер:
-металдар мен және қоспалардың түрлері, химиялық және физикалық қасиеттері.
Іскерліктер:
-түрлері мен қасиеттері бойынша металдарды ажырату.
БҚ 7;
БҚ 8;
КҚ 2.2.5;
КҚ 2.2.8.
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Слесарлық-жөндеу ісі.
Слесарлық іс, өлшеу техникасы, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, металдарды түзету және майыстыру, қиып кесу, металдарды құю, бұрғылау, бұрау, ою, шегелеу, қыру және сүрту, пісіру, қалайылау, құю, тоқпақтау. Жөндеу ісі, кривошипті-шатунды тетікті жөндеу, жанар-жағар май, қоректену, салқындату, майлау жүйесін, күш берілісін, жүріс бөлігін, қаңқаларды, жүктеу құрылғысын, жүргізуші алаңшасын, тасымалдағыштарды, элеваторларды және тізбектерді жөндеу. Жөндеуден кейін қозғалтқышты, доңғалақтардың жетекші және жетектелуші белдіктерін жинау, өңдеу, ретке келтіру және сынау. Топырақ өңдейтін, сепкіш, отырғызғыш, жинағыш машиналарды және өсімдіктерді қорғауға арналған машиналарды жөндеу.
Білімдер:
-слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік, техникасы, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, қиып кесу, құю, бұрғылау, бұрау, ою, шегелеу, қыру, сүрту, пісіру, қалайылау, құю, тоқпақтау тәсілдері.
-жөндеу жұмыстарының түрлері.
Іскерліктер:
-бөлшектердің тозу шамасы мен сипатын анықтау, сәйкес техникалық құралдарды қолдану;
-жөндеу жұмыстарын орындау, кривошипті-шатунды тетікті, жанар-жағар май, қоректену, салқындату, майлау жүйелерін, күш берілісін, жүріс бөлігін, қаңқаларды, жүктеу құрылғысын, жүргізуші алаңшасын, тасымалдағыштарды, элеваторларды және тізбектерді жөндеу;
-жөндеуден кейінгі қозғалтқышты, доңғалақтардың жетекші және жетектелуші белдіктерін жинауды, өңдеуді, ретке келтіруді және сынауды жүргізу;
-топырақ өңдейтін, сепкіш, отырғызғыш, жинағыш машиналарды және өсімдіктерді қорғауға арналған машиналарды жөндеуді орындау.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 7;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.5.
АП. 02
Ауыл шаруашылық машиналары.
Топырақ өңдейтін машиналар мен құралдар, себу және отырғызу машиналары. Тыңайтқыш сіңіргіш машиналар. Өсімдіктерді химиялық қорғауға арналған машиналар. Мал азығын дайындауға арналған машиналар. Астық жинайтын машиналар. Жүгері жинайтын машиналар. Астықты жинаудан кейінгі өңдейтін машиналар. Түйнек жемістілерді, тамыр жемістілерді және талшықты дақылдарды жинауға арналған машиналар. Көкөністерді жинауға және бақтар мен жүзімдіктердегі жұмыстарды механикаландыруға арналған машиналар.
Білімдер:
ауыл шаруашылық машиналарына қойылатын агротехникалық талаптар, жұмыс тағайыны, құрылысы және қағидаттары, техникалық сипаттамалары, машиналарға техникалық қызмет көрсету ережесі, қауіпсіздік техникасы.
Іскерліктер:
ауыл шаруашылық машиналарына қойылатын агротехникалық талаптарға сәйкес жұмысқа дайындау, ауыл шаруашылық машиналары мен қондырғыларын орнату, ретке келтіру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 8;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.5.
АП. 03
Технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Технологиялық жабдықтардың жалпы құрылысы мен жіктелуі, басқару амалдары, негізгі тетіктердің жұмыс негіздері, технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету. Машиналар мен жабдықтарды күрделі жөндеу: жөндеу туралы жалпы мәліметтер, бөлшектер мен түйіндерді дефектілеу және жинақтау. Қолмен және механикаландырылған дәнекерлеу, пісіріп дәнекерлеу, қалтқылау. Машиналар мен жабдықтардың жинау бірліктерін жөндеу: құрастырмалар, қаңқалар және кабиналар, блок-картерлер, цилиндрлердің бастары, корпустық бөлшектер мен жамылғы қаптар, цилиндр – поршень тобындағы бөлшектер, кривошип-шатун және насостардың газ таратқыш тетіктері, сүзгілер, радиаторлар, турбокомпрессорлар, отын және гидравликалық аппаратуралар. Аккумуляторлар мен электрлік жабдықтарды күрделі жөндеу. Біліктерді, катоктарды, роликтерді, күпшектерді, дискілерді, тегершіктерді, тербеліс, жетекші доңғалақтардың және шынжыр табан буындарының айгөлектерін, рессорларды, рульдік басқару және алдыңғы белдік бөлшектерін, цилиндрлерді, гидрожүйелерді қалпына келтіру. Ауыл шаруашылық машиналары мен мал шаруашылық фермаларының жабдықтарын қалпына келтіру. Тоңазытқыш қондырғыларды, пастеризаторларды және сепараторларды, қой қырқуға арналған жабдықтарды жөндеу. Мал шаруашылық фермалары жабдықтарының электр қозғалтқыштары мен төмен вольттық қосу-қорғау аппаратураларын жөндеу.
Білімдер:
-трактордың тағайыны, типі, құрылысы, жүріс бөлігі, тарту кластары бойынша технологиялық жабдықтардың жіктелуі; -қозғалтқыштардың жіктелуі; қозғалтқыштардың негізгі тетіктері мен жүйелері олардың тағайыны; қозғалтқыштардың техникалық сипаттамалары;
-қозғалтқыштардың жұмыс оралымдары туралы ұғым, қозғалтқыштың негізгі тетіктері мен жүйелерінің құрылысы, негізгі ақаулары және жұмысы, бөлшектердің тағайыны, өңдеу материалдары; жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережесі;
-бөлшектер мен түйіндерді жөндеу, дефектілеу және жинақтау туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
-қозғалтқыштың, жетекші белдіктің негізгі тетіктерін жинау, шашу және ретке келтіру, қозғалтқыш жүйелері мен тетіктерінің, трансмиссия мен іліністің, беріліс қорабының, үлестіру қорабының, карданды берілістің, белдіктердің, жүріс бөлігінің, рульдік басқарудың, тежеуіш жүйесінің, кабинаның, платформаның және қосымша жабдықтардың ақауларын табу мен түзету;
- техникалық диагностиканы және ТҚ жоспарлы-сақтандыру жүйесін, бақылау және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді, нөмірлік техникалық қызмет көрсетуді орындау;
-полимер материалдарды қолданумен пластикалық деформация бөлшектері мен қосымша жөндеу бөлшектерін қалпына келтіруді және жөндеуді жүзеге асыру;
-қалпына келтірілген бөлшектерді электрофизикалық және слесарлық-механикалық өңдеуді қолдану;
-машиналар мен жабдықтардың жинау бірліктерін жөндеу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 7;
БҚ 9;
КҚ 2.2.1;

ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2.
ОПД. 05
Материаловедение.
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии.
Знания:
- видов, химических и физических свойств металлов, сплавов.
Умения:
- различать металлы по их видам, свойствам.
БК 7;
БК 8;
ПК 2.2.5;
ПК 2.2.8.
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Слесарно-ремонтное дело.
Слесарное дело, техника измерений, заправка инструментов, разметка, рубка металлов, правка и гибка, резание металлов, отливание металлов, сверление, зенкование, развертывание, нарезание резьбы, клепка, шабрение и притирка, паяние, лужение, заливка, запрессовка и выпрессовка.
Ремонтное дело, ремонт КШМ, ГСМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, выгружного устройства, площадки водителя, транспортеров, элеваторов и цепей. Сборка, обработка, регулировка и испытание двигателя после ремонта, ведущего и ведомого мостов колес.
Ремонт почвообрабатывающих, посевных, посадочных, уборочных машин и машин для защиты растений.
Знания:
- техники безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ, способов разметки, рубки металлов, правки и гибки, резания металлов, отливания металлов, сверления, зенкования, развертывания, нарезания резьбы, клепки, шабрения и притирки, паяния, лужения, заливки, запрессовки и выпрессовки.
- видов ремонтных работ.
Умения:
- определять величину и характер износа деталей, применять соответствующие технические средства;
- выполнять ремонтные работы, ремонт КШМ, ГСМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, выгружного устройства, площадки водителя, транспортеров, элеваторов и цепей;
- проводить сборку, обработку, регулировку и испытание двигателя после ремонта, ведущего и ведомого мостов колес;
- выполнять ремонт почвообрабатывающих, посевных, посадочных, уборочных машин и машин для защиты растений.
БК 1;
БК 2;
БК 7;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.3;
ПК 2.2.5.
СД. 02
Сельскохозяйственные машины.
Почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины. Машины для внесения удобрения. Машины для химической защиты растений. Машины для заготовки кормов. Зерноуборочные машины. Кукурузоуборочные машины. Машины для послеуборочной обработки зерна. Машины для уборки клубнеплодов, корнеплодов и прядильных культур. Машины для уборки овощей и механизации работ в садах и виноградниках.
Знания:
- агротехнических требований, назначений, устройств и принципов работы, технических характеристик сельскохозяйственных машин, правил технического обслуживания машин, техники безопасности
Умения:
- подготавливать сельхозмашины к работе в соответствии с агротехническими требованиями, устанавливать, выполнять регулировку сельхозмашин и установок.
БК 1;
БК 2;
БК 8;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.3;
ПК 2.2.5.
СД. 03
Техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования.
Общее устройство и классификация технологического оборудования, приемы управления, основы работы основных механизмов, техническое обслуживание технологического оборудования.
Капитальный ремонт машин и оборудования: общие сведения о ремонте, дефектация и комплектование деталей и сопряжений. Ручная и механизированная сварка, пайкосварка, наплавка. Ремонт сборочных единиц машин и оборудования: несущих конструкций, каркасов и кабин, блок-картеров, головок цилиндров, корпусных деталей и кожухов, деталей цилиндро – поршневой группы, кривошипно-шатунных и газораспределительных механизмов насосов, фильтров, радиаторов и турбокомпрессоров, топливной и гидравлической аппаратуры. Капитальный ремонт аккумуляторов и электрооборудования. Восстановление валов, катков, роликов, ступиц, дисков, шестерен, подшипников качения, ведущих колес и звеньев гусениц, рессор, деталей рулевого управления и передних мостов, цилиндров, гидросистем. Восстановление сельхозмашин и оборудования животноводческих ферм. Ремонт холодильных установок, пастеризаторов и сепараторов, оборудования для стрижки овец. Ремонт электродвигателей и низковольтной пускозащитной аппаратуры оборудования животноводческих ферм.
Знания:
- классификации технологического оборудования по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговых классов трактора;
- классификации двигателей, основных механизмов и системы двигателей, их назначения;
- технических характеристик двигателей, понятии о рабочих циклах двигателей, устройства, основных неисправ ностей и работы основных механизмов и систем двигателя, назначения деталей, материалов обработки,
- правил техники безопасности при ремонтно-восстановительных работах;
- общих сведений о ремонте, дефектации и комплектовании деталей и сопряжений.
Умения:
- производить сборку, разборку и регулировку основных механизмов двигателя, ведущего моста, находить и исправлять неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования;
- выполнять техническую диагностику и планово-предупредительную систему ТО, контрольное и ежедневное техническое обслуживание, номерное и техническое обслуживание;
- проводить восстановление и ремонт деталей пластической деформацией и дополнительными ремонтными деталями с применением полимерных материалов; - применять электрофизическую и слесарно-механическую обработку восстанавливаемых деталей;
- ремонт сборочных единиц машин и оборудования.
БК 1;
БК 2;
БК 7;
БК 9;
ПК 2.2.1;

КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.9.
АП. 04
Технологиялық жабдықтарды диагностикаландыру.
Техникалық диагностика мен техникалық қызмет көрсетудің негізгі ережелері. Диагностикаландыру тәртібі, технологиялық жабдықтарды диагностикаландыру. Комбайндарды диагностикаландыру. Автомобильдерді диагностикаландыру. Машиналардың қалдық ресурсын болжау. Технологиялық жабдықтарды диагностикаландыру құралдарының жіктелуі. Бақылау-диагностикалық құралдар. МТП жайын диагностикаландыруға арналған саймандар мен керек-жарақтар. Электрондық диагностикалық саймандар. Диагностикаландыру орындары мен телімдері. Шаруашылықтардағы техникалық диагностика және ТҚ. Ұйымдастыру техникасының көмегімен техникалық қызмет көрсетуді жедел жоспарлау. Диагност шеберлер мен реттеуші шеберлердің құқықтары мен міндеттері. Диагностика құралдарын таңдау. Жабдықтар құрастырмаларының диагностика мен техникалық қызмет көрсетуге бейімдігін арттыру.
Білімдер:
-техникалық диагностика түрлерінің жіктелуі, техникалық диагностиканың міндеттері, диагностика әдістері;
-комбайндардың кривошип-шатун тетіктерін, цилиндр-поршень тобын, газ таратқыш тетігін, салқындату және майлау жүйелерін, жинау бірліктері мен агрегаттарын, қоректену және ауа тазалау бөліктерін, айгөлекті түйіндерін, еңкіш камера мен орақтың жетек тетіктерін, басқару тетіктері мен жүріс бөліктерін диагностикаландыру, техникалық қызмет көрсету және сараптама технологиясы;
-автомобильдердің трансмиссиясына, жүріс рульдік басқару бөліктеріне, тежеуіш жүйесіне, комбайндар мен тракторлардың гидравликалық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету.
-қуат өлшегіштердің құрылысы мен пайдалану технологиясы.
-диагностикаландыру орындары мен телімдері, тракторлар, комбайндар және автомобильдер электрлік жабдықтарының аккумуляторларын, генераторларын, стартерларын, реле-генераторларын диагностикаландыру және техникалық қызмет көрсету.
Іскерліктер:
-диагностикалық белгілері бойынша және қарапайым диагностикалық саймандардың көмегімен автомобильдер қозғалтқышының, трансмиссиясының, жүріс бөлігінің және рульдік басқару бөлігінің, тежеуіш жүйесінің, технологиялық жабдықтардың гидравликалық жүйелерінің техникалық жай күйін анықтау;
-бақылау-диагностикалық карталарды құрастыру;
-ТҚ-1, ТҚ-2 және ағымдық жөндеу кезіндегі жабдықтарды диагностикаландыру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.5.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы.
Білім алушылар оқу тәжірибесі кезеңінде алған біліктілікке сәйкес өндірістің негізгі технологиялық үрдістерімен танысуы тиіс. Тәжірибе өткізуге арналған база егіс алқаптары, бақтар, бақша алқаптары, оқу- өндірістік шеберханалар, оқу- өндірістік шаруашылықтың машина ауласы, оқу орнының және өңір аграрлық құрылымдарының басқа да қосалқы объектілері болып табылады.
Іскерліктер:
-қауіпсіздік техникасы қалыптарын сақтау жағдайында жұмысты жүргізу;
-бақылау журналын жүргізу.
Дағдылар:
-алғашқы құжаттаманы ресімдеу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;

ПК 2.2.2;
ПК 2.2.9.
СД. 04
Диагностирование технологического оборудования.
Основные положения технической диагностики и технического обслуживания. Порядок диагностирования, диагностирование технологического оборудования. Диагностирование комбайнов. Диагностирование автомобилей. Прогнозирование остаточного ресурса машин. Классификация средств диагностирования технологического оборудования. Контрольно-диагностические средства. Приборы и приспособления для диагностирования состояния МТП. Электронные диагностические приборы. Посты и участки диагностирования.
Техническая диагностика
и ТО в хозяйствах. Оперативное планирование технического обслуживания с помощью средств оргтехники. Права и обязанности мастеров – диагностов и мастеров-наладчиков. Выбор средств диагностики. Повышение приспособленности конструкции оборудования к диагностике и техническому обслуживанию.
Знания:
- классификации видов технической диагнос тики, задач технической диагностики, методов диагностики;
- технологии диагностирования, технического обслужи вания и экспертизы КШГ, цилиндро поршневой группы, газораспределительного механизма, систем охлаждения и смазки, сборочных единиц и агрегатов комбайна, систем питания и очистки воздуха, подшипниковых сопряжений, приводных механизмов наклонной камеры и молотилки зерноуборочных комбайнов, механизмов управления и ходовых систем комбайнов;
- технического обслуживания трансмиссии, ходовой части и рулевого управления, тормозных систем автомобилей, гидравлических систем комбайнов и тракторов;
- устройства и технологии использования измерителей мощности; - постов и участков диагностирования.
- технологии диагностирования и ТО аккумуляторов, генераторов, стартеров, реле-генераторов электрооборудования тракторов, комбайнов и автомобилей.
Умения:
- определять техническое состояние двигателя, трансмиссии, ходовой части и рулевого управления, тормозных систем автомобилей, гидравлических систем технологического оборудования по диагностическим признакам и с помощью простейших диагностических приборов;
- составлять контрольно-диагностические карты;
- диагностировать оборудование при ТО-1, ТО-2 и текущем ремонте.
БК 1;
БК 2;
БК 6;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.5.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика.
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Базой для проведения практики являются поля, сады, огороды, учебно-производственные мастерские, машинный двор учебно-производственного хозяйства, другие вспомогательные объекты учебного заведения и агроформирования региона.
Умения:
- проводить работы при соблюдении норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений.
Навыки:
- оформления первичной документации.
БК 1;
БК 2;
БК 6;

КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.10;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.9.
КП.02
Технологиялық практика.
Өндірістік-технологиялық тәжірибенің өзіндік міндеті – білім алушыларды тікелей кәсіпорындағы өндірістік үрдістермен таныстыру, арнаулы пәндерді оқыту кезінде алған білімді бекіту және мамандық бойынша Практикалық дағдыларды беру. Білім алушыларды өндірістік-технологиялық тәжірибе уақытында бағдарламада қарастырылған сәйкес жұмыстарды орындайды, шаруашылықта (кәсіпорында, ұйымда) белгіленген ішкі еңбек тәртібі ережесін сақтайды, күнделік жүргізеді, тапсырмаларды орындайды.
Іскерліктер:
-өндірістік үрдістерді ұйымдастыру;
- шикізат пен қосалқы материалдарға қажеттілікті есептеу;
-кәсіпорынның өндірістік кәсіптерін жүргізетін жұмыс орындарының бірінде жұмыс істеу.
Дағдылар:
-технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету бойынша;
-шикізаттың, дайын өнімнің химиялық құрамына талдау жүргізу бойынша.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 9;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.10;
КҚ 2.1.11;
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.9.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәндердің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік орыс тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі. Мамандық бойынша атаунама. Орыс
тілінің синтаксисі. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Болашақ мамандыққа бағдарланған мәтін бойынша әңгімелер мен сұхбат құрастыру.
Білімдер:
-мемлекеттік, орыс тілдерін білу және кәсіптік бағыт мәтіндерін оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру;
Іскерліктер:
-кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану; өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерін қолдану.
БҚ 1-4
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналыстар және атаулар. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
-кәсіптік бағыт мәтіндерін оқу және аудару (сөздікпен), лексикалық минимумды пайдалану.
БҚ 1-4
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі.
Маман даярлаудағы дене тәрбиесінің рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене тәрбиесі және спорттық жетілдіру негіздері. Кәсіптік қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
-салауатты өмір салтының негіздері;
-адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене шынықтырудың рөлі туралы түсінік.
Іскерліктер:
-денсаулығын нығайту үшін, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға қол жеткізу, денесін шынықтыру үшін алған білімін пайдалану.
БҚ 1-5
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.

ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.10;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.9.
ПП.02
Технологическая практика.
Производственная технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Во время производственной технологической практики обучающиеся выполняют соответствующие работы, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего трудового распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия;
Навыки:
- обслуживания технологического оборудования;
- проведения анализов химического состава сырья, готовой продукции.
БК 1;
БК 2;
БК 9;
ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.10;
ПК 2.1.11;
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.9.
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис русского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знание:
- государственного, русского языка и владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умение:
- грамотного использования профессиональной лексики, применения знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК5;
БК8;
БК10;
БК11;
БК12.
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знание:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умение:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум.
БК5;
БК8;
БК10;
БК11;
БК12.
ОГД. 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК3;
БК7;
БК8;
БК10.
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
мировые типы культур;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеуге қатынастардың әр алуандығы. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы. Мәдениеттердің әлемдік тұрпаттары. Исламдық мәдениет әлемі. Христиандық мәдениет тұрпаты. Батыс еуропалық мәдениет және оның осы заманғы әлемге тигізген ықпалы. Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және бірегейлігі. Нәсілшілдік мәселесі. Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі. Орта ғасырлар заманындағы Қазақстан мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Осы заманғы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
-негізгі ұғымдар;
-конфуциандық;
-даосшылдық;
-әлемдік өнер;
-әлемдік мәдениет ерекшеліктері және жетістіктері;
-ислам, курайш, Мұхаммед пайғам бар, Құран, Алла, Мекке христиҒандық ілімнің негізгі қағидаттары және оның құндылық бағдарлары;
-Франция мәдениеті, Ашель мәдениеті, кроманьҒондықтар, галдар, франкілер, әдебиет, философия;
-көшпенділердің өмір салты мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырлар заманындағы қазақ этносының мәдени іргетасы туралы білімді қалыптастыру;
-орта ғасырлық Қазақстан мәдениетіне түркі және арабҒ мәдениеттерінің ықпалы туралы.
Іскерліктер:
-әлемдік мәдениет ерекшеліктерін ашу;
-мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
-көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің өзіндік ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12.
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі тыныстары; адамның табиғаты және оның тіршілік мәні; адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі; адам танымы мен қызметі; ғылым және оның рөлі; адамзаттың жаһандық мәселелері.
Білімдер:
әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері, адам өмірінің мәні туралы түсініктер; ғылым мен ғылыми танымның рөлі мен оның құрылымы, нысандары және әдістері, әлеуметтік және әдептілік мәселелер туралы;
Іскерліктер: биологиялық және рухани, тән және жан бастауларындағы адамның мінез-құлқын, оның санасының, саналы және санасыз мінез-құлқының мәнін анықтау; қоғамдағы адамдар арасындағы имандылық қалыптарын реттеу.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12.
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдар. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға: әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік мінез-құлық. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
-заңдылықтарды түсінуге әлеуметтанушылық қатынас туралы түсінік; -әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара ықпалдастық туралы түсінік;
-тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу нысандарын білу.
Іскерліктер:
-әлеуметтік қозғалыстарды дамыту және басқа да әлеуметтік өзгерістер мен даму факторлары;
-биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастарды және үрдістерді анықтау (Қазақстандағы және тұтасымен әлемдегі);
-саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінік құрастыру.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Мақсаттар, негізгі ұғымдар, мәні, қағидаттар. Меншік нысандары мен түрлері, меншікті басқару. Жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, айқындамалық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдарды әзірлеу әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар мен қызмет көрсетулер нарығының жайкүйін талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер
-экономикалық теорияның жалпы ережелері;
-елдегі және шетелдердегі экономикалық ахуал;
-макро және микроэкоҒномика негіздері, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат.
Іскерліктер:
-өзінің кәсіптік қызметіне бағдарлауға қажетті экономикалық ақпаратты табу мен пайдалану.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12
ӘЭП.05
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің өзегі. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауаптылық және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау орҒгандары.
Білімдер:
-адам және азамат құқықтары мен бостандықтары, оларды іске асыру тетіктері;
-кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық және имандылық-әдептілік қалыптарын білу.
Іскерліктер:
кәсіптік қызмет нормаҒтивтік-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Құжаттар және олардың түрлері. Іс жүргізу әдістері. Құжаттама жүйесі. Ұйымдық басқару құжаттарының жүйесі. Құжаттаманы жүйелеу. Стандартталған жүйе. Құжаттарды құрастыру. Құжаттардың формуляры. Ұйымдық-әкімшілік басқару құжаттарының дың үлгілері бойынша құжаттарды құрастыру. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Құжат айналымын ұйымдастыру. Құжатты тіркеуді ұйымдастыру және анықтамалық ақпарат. Азаматтардың өтініші бойынша іс жүргізуді ұйымдастыру. Іс жүргізу құжаттарын қалыптастыру және сақтау. Істі ресімдеуді жүргізуді ұйымдастыру және оның тәртібі. Іс номенклатурасы. Іс жүргізудегі құжат құндылығына сараптама жасау. Сақтау мерзімі бойынша құжаттар тізбесі. Істерді ведомстволық мұрағатқа өткізуге дайындау.
Білімдер:
-«Тілдер туралы» Қазақстан Республикасының Заңы; -құжаттардың түрлері мен құжаттама әдістері; -құжаттар жиынтығы;
- іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы;
-құжат айналымын ұйымдастыру;
- іс номенклатурасы;
-сақтау мерзімі бойынша құжаттар тізбесі.
Іскерліктер:
-құжаттаманы жүйелеу;
-құжаттарды құрастыру;
-мұрағатты қалыптастыру және іс жүргізу құжаттарын сақтау;
- істерді ведомстволық мұрағатқа дайындау және өткізу.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 9.
ЖКП.02
Ботаника өсімдіктер физиологиясымен.
Цитология. Протопласт. Ядро мен жасушаның бөлінуі. Туынды протопласталар. Гистология. МеристемаҒтикалық, жамылғы және бөлінгіш ұлпалар. ОрҒганография және өсімдіктің көбеюі. Вегативті мүшелер: тамыр, сабақ, өркен, жапырақ. Репродуктивті мүшелер: гүл (жеміс, тұқым). Тозаңдану. Жеміс беру. Тұқым морфологиясы. Құрғақ және шырынды жемістер. Өсімдіктің көбеюі. Өсімдіктерді жүйелеу. Төменгі сатыдағы өсімдіктер. Жүйелеуге ену. Бактериялар, вирустар, фаги. Саңырауқұлақтар, шараналы саңырауқұлақтар, қыналар, балдырлар. Жоғары сатыдағы өсімдіктер. Бөлімдер. Өсімдіктер географиясының бөліктері, флоралық геоҒграфия, экономикалық география. Өсімдіктер физиологиясы, өсімдік жасушасы. Фотосинтез. Өсімдіктің тыныс алуы, өсімдіктің су режимі. Өсімдіктің тамырдан қоректенуінің физиологиялық ерекшеліктері. Өсу және даму. Өсімдік онҒтогенезі. Өсімдіктің қолайсыз ортаға төзімділігі. Өсімдіктер физиологиясы.
Білімдер:
-өсімдік жасушасының құрылысы, ядро мен жасушасының бөлінуі, түсті микроскоптың құрылымы және онымен жұмыс істеу тәртібі, түзілу протопластына жататын жасушаның негізгі компоненттері (қор өнімдері, вакуоль, жасушалы қабырға);
-ұлпа туралы түсінік, өсімдіктің вегативтік (тамыр, сабақ, жапырақ, өркен), репродуктивті (гүл, жемісі, тұқымы) мүшелері, олардың макро және микроскопиялық құрылымы мен қызметтері, дамуы мен морфологиялық сипаты, фотосинтезбен байланысы;
-микро және мегаспорогенездің мәні, тозаңдану, өсімдік түрлері;
-көбею мен өркендеуі, адамның шаруашылық қызметіндегі маңызы, отнтогенез және филогенез түсінігі, олардың байланысын, бактериялар, вирустар, балдырлар, саңырауқұлақтар және шараналы саңырауқұлақтар сипаты және олардың құрылымы, қоректену мен көбеюін, шаруашылық қызметтегі және табиғаттағы маңызы;
-өсімдіктің әр түрінің айрықша ерекшеліктері, мәдени, жабайы және арамшөпті өсімдіктер;
-Флора, өсімдік, фитоценоз, агрофитоценоз, флора патшалығы, көлденең және кең аймақтылық, экологиялық фактор түсініктері және олардың өсімдік өміріне тигізетін әсері;
-өсімдіктің физиологиясы, фотосинтез, өсімдіктің тыныс алуы, су режимі, өсімдік қоректенуінің физиологиялық негіздері;
-өсімдік тұрақтылығы.
Іскерліктер:
-өсімдіктің морфологиялық сипатын және жүйелігін анықтайтын құралмен жұмыс істеуді, уақытша микроқұралдарды дайындауды, микроскоппен жұмыс істеуді, микропрепараттарда клетканың қор өнімін ажыратуды, өсімдік ұлпаларының байланысын мысал ретінде көрсетуді, микропрепараттарда ұлпаларды ажыратуды;
-тамыр жүйесіне, өсімдіктің әр түріне морфологиялық сипаттама беруді, тамырды өзгеруін ажыратуды және гүлдің формуласын оқудыды үйрену.
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 5,
КҚ 3.1.3;
КҚ 3.1.5.
ЖКП.03
Егіншілік топырақтанумен және мелиорациямен.
Жердің пайда болуы, құрылысы. Жер қыртысының түзілуі мен құрамы. Жер қыртысының шөгінді бетінің түзілуі. Қазақстан аумағындағы топырақ түзуші жыныстар. Топырақ және оның құнарлылығы туралы ұғым. Топырақ түзілу үрдісі және оның факторлары. Топырақ профилі және оның морфологиялық белгілері. Топырақтың минералдық бөлігінің пайда болуы және құрамы. Топырақтың классикалық құрамы. Топырақ коллоидтары. Топырақтың сіңіргіштік қабілеті мен реакциясы. Топырақтың сулы қасиеттері мен су режимі. Топырақтың ауа және жылу режимі. Қазақстан топырағының аймақтық сипаты мен диагностикасы. Қара топырақты аймақ. Қызғылт топырақты аймақ және қоңыр топырақты аймақ. Сұр топырақты және сұр-қоңыр топырақты аймақ. Интроаймақтық топырақ. Сор тапырақты жерлер. Сортаң жерлер. Кермекті сұр тапырақты жерлер. Өзен аңғарлары мен таулы аймақтардың топырағы. Құм. Топырақ карталары мен картограммалары. Өсімдікдіктердің өмір сүру факторлары мен егіншілік аймақтары. Қарқынды егіншіліктегі топырақ құнарлығының ұдайы өндірісі. Арам шөптердің биологиялық ерекшеліктері, жіктелуі және олармен күресу шаралары. Ауыспалы егіс және оның агрономиялық маңызы. Ауыспалы егістің жіктелуі мен сұлбалары. Топырақты өңдеудің ғылыми негіздері. Ауыл шаруашылық дақылдарына топырақты өңдеу жүйесі. Егіс жұмыстары негізгі түрлерінің сапасын бақылау. Суландыру мелиорациясы. Құрғату мелиораҒциясы. Техникалық меҒлиорация және ауыл шаруашылық жерлерінің игерілуі. Топырақ эрозиясы және онымен күрес шаралары. Ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау және арналандыру. Жайылымды суландыру. мелиоративтік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру. Агромелиорация және орман өсіру.
Білімдер:
-топырақтанудың, геологияның және минералогияның өзара байланысы;
- Қазақстан аумағындағы топырақ түзуші үрдістер;
-топырақ және оның құнарлылығы;
-топырақ профильдері және олардың пайда болуы;
-топырақтың қасиеттері және олардың маңызы; -топырақтың заңдылықтары мен жіктелуі;
-Қазақстан аумағындағы топырақтың орналасуы және олардың факторлары; топырақ карталары мен картограммалар; егіншіліктің ғылыми негіздері;
-егіншілік заңдары және оларды тәжірибеде пайдалану;
-арам шөптердің биологиялық ерекшеліктері және жіктелуі, олармен күрес шаралары;
-ауыспалы егіс және оның маңызы:ауыспалы егіс түрлері мен алдыңғы дақылдары;
-топырақты өңдеу жүйесінің маңызы; әр түрлі дақылдар астындағы топырақты өңдеу амалдары мен тәсілдері;
-эрозия және оны туғызатын себептер туралы, эрозиямен күрес шаралары;
-егіншілік жүйесінің мәні, мақсаттары және міндеттері, егіншіліктің негізгі буындары мен игеру жолдары;
-жер және су ресурстарын қорғау ережесі, топырақ эрозиясымен күрес бойынша шаралар, ауыл шаруашылық өндірісінің жоғары рентабельдігін қамтамасыз ететін гидротехникалық, орман-мелиоративтік және басқа да мелиорация жүйелері;
мелиорация саласындағы ғылыми және озат тәжірибе жетістіктері.
Іскерліктер:
-топырақты дұрыс пайдалану, оның құнарлылығын арттыру, мелиораҒтивтік және дақылдық-техникалық шараларды, егісті тексеруді, материалдар мен топырақты өсімдіктерді камералық және зертханалық өңдеуді жүргізу, егісті арамшөп басу картасын құрастыру, ауыспалы егісті енгізу мен игеру, егіс жұмыстарының сапасына бақылау жүргізу, егіншіліктің топырақты қорғау жүйесін әзірлеу, егіншілік жүйесіне талдау жасау;
-жерлерді суландыру, құрғату, егіс қорғау орман отырғызу, топырақ эрозиясымен күрес бойынша сұлбалар құрастыру.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного  Казахстана;
Знания:
- основных понятий;
- понятии:
- конфуцианство;
- даосизм;
- мировое искусство;
- особенности мировых культур и их основные достижения;
- понятия: ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка,
- основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции, Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности мировых культур;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК8;
БК11;
БК12.
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- о философских, научных и религиозных картинах мира, смысла жизни человека;
- о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК8;
БК11;
БК12
СЭД.03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в казахстане
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представлениеи о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК8;
БК11;
БК12
СЭД.04
Основы экономики.
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 8;
БК 11;
БК 12
СЭД.05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан,
правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и  нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК8;
БК11;
БК12
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на  государственном языке.
Документы и их виды. Методы ведения делопроизводства. Система документации. Система организационно-распорядительной документации. Стандартизованная система делопроизводства. Составление документов. Формуляр документов и их составные части.
Текст документа. Составление документа по образцам организационно-административных документов. Совокупность документов. Организация и технология делопроизводства. Организация документооборота. Организация регистрации документа и справочная информация.
Организация делопроизводства по заявлению граждан. Формирование и хранение документов делопроизводства. Организация оформления дел и их порядок. Номенклатура дел. Экспертиза ценности документа в делопроизводстве. Перечень документов по срокам хранения. Подготовка сдачи дел в ведомственный архив.
Знания:
- Закона Республики Казахстан «О языках»;
- видов документов и методов документации;
- совокупности документов;
- организации и технологии ведения делопроизводства;
- организации документооборота;
- номенклатуры дел;
- оперечня документов по срокам хранения.
Умения:
- систематизировать документацию,
- составлять документы; формировать архив и  хранить документы делопроизводства;
- готовить и сдавать дела в ведомственный архив.
БК6;
БК7;
БК8;
БК9.
ОПД.02
Ботаника с физиологией растений.
Цитология. Протопласт. Деление ядра и клетки. Производные протопласта. Гистология. Меристематические, покровные и выделительные ткани. Органография и размножение растений. Вегетативные органы: корень, стебель, побег, лист. Репродуктивные органы: цветок (плод, семя). Опыление. Оплодотворение. Морфология семени. Плоды сухие и сочные. Размножение растений. Систематика растений. Низшие растения. Введение в систематику. Бактерии, вирусы и фаги. Грибы, слизевики, лишайники, водоросли. Высшие растения. Отделы. Элементы географии растений, флористическая география, экономическая география. Физиология растений, растительной клетки. Фотосинтез. Дыхание растений, водный режим растений. Физиологические особенности корневого питания растений. Рост и развитие. Онтогенез растений. Устойчивость растений к неблагоприятным условиям среды. Физиология растений.
Знания:
- строения растительных клеток, способов деления ядра и клетки, устройств светового микроскопа и правил работы с ним, особенностей компонентов клетки, относящихся к производным протопласта (запасные продукты, вакуоль, клеточная стенка);
- понятий ткани, вегетативных (корень, стебель, побег, лист) и репродуктивных (цветок, плод, семя) органов растений, их макро и микроскопических строений и функций, развитие и разнообразие, о морфологической характеристике, о связи с фотосинтезом;
- сущности и значения микро и мегаспорогенеза, опыления и двойного опыления, видов растений;
- понятий размножения и воспроизведения, их значения в хозяйственной деятельности человека, понятий онтогенеза и филогенеза, их связи;
- общей характеристики бактерий, вирусов, фагов, водорослей, грибов, слизевиков, лишайников, их строение, питание, размножение и распространение, их значения в природе и в хозяйственной деятельности;
- отличительных особенностей разных видов растений, культурных дикорастущих и сорных растений;
- понятий флоры, растительности, фитоценоза, агрофитоценоза, флорического царства, широтной и вертикальной зональности, экологических факторов, их влияния на жизнедеятельность растений;
- физиологии растений, фотосинтеза, дыхания растений, водного режима растений, физиологических основ питания растений;
- устойчивости растений.
Умения:
- работать с определителем систематических и морфологических характеристик растений, изготавливать временные микропрепараты, работать с микроскопами, различать запасные продукты клетки на микропрепаратах, показывать на примерах взаимосвязь растительных тканей, различать ткани на микропрепаратах;
- давать морфологическую характеристику корневых систем различных видов растений, различать видоизмененные корни, читать формулы цветков.
БК 7;
БК 8;
ОПД.03
Земледелие с почвоведением и мелиорация.
Происхождение и строение Земли. Образование и состав земной коры. Образование поверхности отложений земной коры. Почвообразующие породы на территории Казахстана. Понятие о почве и ее плодородии. Почвообразовательный процесс и его факторы. Почвенный профиль и его морфологические признаки. Происхождение и состав минеральной части почвы. Классический состав почвы. Почвенные коллоиды. Поглотительная способность и реакция почвы. Водные свойства и водный режим почвы. Воздушный и тепловой режимы почвы. Зональная характеристика и диагностика почвы Казахстана. Черноземная зона. Каштановая зона и зона бурых почв. Зона серозема и серобурых почв. Интрозональные почвы. Солончаки. Солонцы. Солоди. Почвы речных долин и горных областей. Пески. Почвенные карты и картограммы. Факторы жизни растений и зоны земледелия. Воспроизводство плодородия почвы в интенсивном земледелии. Биологические особенности и Классификация сорняков и меры борьбы с ними. Севообороты и их агрономическое значение. Классификация и схемы севооборотов. Научные основы обработки почвы. Система обработки почвы под сельскохозяйственные культуры. Контроль качества основных видов полевых работ.
Оросительная мелиорация. Осушительная мелиорация. Культуротехническая мелиорация и сельскохозяйственное освоение земель.
Эрозия почв и меры борьбы с ней.
Сельскохозяйственное водоснабжение и канализация.
Обводнение пастбищ. Планирование и организация мелиоративных работ.
Агромелиорация и лесоводство.
Знания:
- взаимосвязи почвоведения, геологии и минералогии;
- почвообразующие процессы на территории Казахстана.
- почвы, ее плодородия.
- формирования почвенных профилей и их происхождения;
- свойств почвы и их значения;
- закономерностей и классификации почв;
- расположения почв на территории Казахстана и их факторов;
- карты почв и картограммы;
- научных основ земледелия, законов земледелия и использования их на практике;
- биологических особенностей сорняков и мер борьбы с ними;
- понятия севооборота и его значения;
- видов и предшественников севооборотов;
- значения системы обработки почвы, приемов и способов обработки почвы под различные культуры, об эрозии и причинах вызывающих ее, меры борьбы с эрозией.
- сущности, цели и задач системы земледелия, основных звеньев земледелия и путей освоения;
- видов мелиорации, правил охраны водных и земельных ресурсов, мероприятий по борьбе с эрозией почв, системы гидротехнической, лесомелиоративной и другой мелиорации, обеспечивающих высокую рентабельность сельскохозяйственного производства, достижении науки и передового опыта в области мелиорации.
Умения:
- правильно использовать почву, повышать ее плодородие, проводить мелиоративные и культурно-технические мероприятия, полевое обследование, камеральные и лабораторные обработки материалов и почвенных растений, составлять карту засоренности полей, внедрять и осваивать севооборот, осуществлять контроль качества полевых работ, разрабатывать почвозащитную систему земледелия, делать анализ системы земледелия;
- составлять схемы по орошению, осушению земель, полезащитному лесоразведению, борьбе с эрозией почв.
БК 6;
БК 7;
БК 8;

КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.11;
КҚ 3.3.14;
КҚ 3.3.25.
ЖКП.04
Информатика бағдарламалау негіздерімен.
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін басқару тиімділігін арттырудағы информатиканың рөлі. Ақпаратты электрондық өңдеу техҒнологиясы. Ақпарат, ақпараттың қасиеттері, ақпарат беру тәсілдері, санау жүйесі, бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру. ЭЕМ-де есеп шешу кезеңдері. Алгоритм ұғымы, оның қасиеттері. Алгоритм тұрпаттары. Алгоритмдерді жазу тәсілдері. Осы заманғы компьютердің құрылғысы, дербес электрондық-есептеу машиналарын бағдарламамен қамтамасыз ету, бағдарламалық құралдарды жіктеу. Операциялық жүйелер. Сервистік бағдарламалар. Қолданбалы бағдарламалар пакеттері: мәтіндер редакторлары, электрондық кестелер, графикалық редакҒторлар, мәліметтер базаларын басқару жүйелері. Алгоритмдік бағдарламалау тілдері және оларды пайдалану. Pascal бағдарламалау тілі, тілдің синтаксисі, тілдің негізгі ұғымдары. Мәліметтер тұжырымдамасы. Тілмен ұсталатын мәліметтердің тұрпаттары, олармен ұсталатын операциялар мен атқаратын қызметтер. Бағдарламалау тілінің, операторы: енгізу шығару операторлары, бағдарламалау тілінің графикалық мүмкіндіктері, шартты оператор. Оралым опеҒраторлары. Объектілік бағдарланған бағдарламалау тілдері, объектілік бағдарланған бағдарламалау бөліктері.
Білімдер:
-ақпарат ұғымы, оның қасиеттері және беру тәсілдері; санау жүйесі, бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру;
-ЭЕМ-де есеп шешу кезеңдері;
-алгоритм тұрпаттары мен қасиеттері, алгоритмдерді жазу тәсілдері;
-осы заманғы компьютердің құрылғысы;
-бағдарламалық құралдарды жіктеу; операциялық жүйелер жөніндегі негізгі ұғымдар (MS-DOS, WINDOWS, UNIX);
-мәтіндер редакторлары, электрондық кестелер,графикалық редакторлар, мәліметтер базаларын басқару жүйелері, алгоритмдік бағдарламалау тілдері;
-тілдің синтаксисі, тілдің негізгі ұғымдары; бағдарламамен қамтамасыз етуді кеңейту үшін өз білімін пайдалана білу;
-енгізу шығару операторлары, бағдарламалау тілінің графикалық мүмкіндіктері, шартты оператор;
-оралым операторлары, объектілік бағдарланған бағдарламалау бөліктері.
Іскерліктер:
-мәтіндік, графикалық, кестелік редакторларды жұмысқа пайдалану; -ЭЕМ барлық осы заманғы сыртқы құрылғыларын пайдалану;
- іс жүргізуде ВК бағдарламамен қамтамасыз етуді пайдалану;
-алгоритмді графикалық түрде ресімдеу;
-жай операторларды, графикалық операторларды, шартты операторды және оралым операторларын пайдаланумен әзірленген алгоритмдер бойынша бағдарлама құрастыру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 5;
БҚ 6;
БҚ 8.
ЖКП.05
Мал шаруашылығы мен ара шаруашылығы негіздері.
Жануарлар анатомиясы мен физиологиясы. Ауыл шаруашылық жануарларын өсіру мен азықтандыру негіздері. Жеке мал шаруашылығы. Зоогигиена және ветеринария негіздері. Ауыл шаруашылық өндірісін механикаландыру негіздері. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру технологиясын механикаландыру негіздері. Мал шаруашылық өнімдерін механикаландыру негіздері.
Білімдер:
-ұғымдар: анатомия, физиология, организм, жасушалар, ұлпалар, мүшелер, жануарлар организміндегі мүшелер жүйесі, жануарларды ғылыми азықтандырудың маңызы, мал азығының химиялық құрамы, тұқымдар, олардың түзілуі мен жіктелуі, өсімдіктердің құрылысы; табиғаттағы, адам өміріндегі өсімдіктердің маңызы;
-зоогигиена және ветеринария негіздері; ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру технологиясын механикаландыру негіздері;
-мал шаруашылық өнімдерін механикаландыру негіздері.
Іскерліктер:
-жануарлармен жұмыс істеу кезінде, жануарларды азықтандыру, өсіру және бағу кезінде анатомия және физиология негіздері білімін қолдану, аурулармен және зиянкестермен күрес жүргізу.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;

ПК 3.3.2;
ПК 3.3.11;
ПК 3.3.14;
ПК 3.3.25.
ОПД.04
Информатика с основами программирования.
Роль информатики в повышении эффективности управления агропромышленным комплексом Республики Казахстан. Технология электронной обработки информации.
Информация, свойства информации, способы передачи информации, системы счисления, перевод из одной системы счисления в другую. Этапы решения задач на ЭВМ; понятие алгоритма, его свойства; типы алгоритмов; способы записи алгоритмов.
Устройство современного компьютера, программное обеспечение персональных электронно-вычислительных машин, классификация программных средств. Операционные системы. Сервисные программы. Пакеты прикладных программ: редакторы текстов, электронные таблицы, графические редакторы, системы управления базами данных.
Алгоритмические языки программирования и их использование. Язык программирования Pascal, синтаксис языка, основные понятия языка; концепция данных; типы данных, поддерживаемые языком, операции и функции над ними; операторы языка программирования: операторы ввода вывода, графические возможности языка программирования условный оператор; операторы цикла. Объектно-ориентированные языки программирования, элементы объектно-ориентированного программирования.
Знания:
- понятие информации, ее свойства и способов передачи информации, системы счисления, перевода из одной системы счисления в другую;
- этапов решения задач на ЭВМ;
- типов алгоритмов и их свойства, способов записи алгоритмов;
- устройства современного компьютера;
- классификации программных средств;
- основных понятии об операционных системах (MS-DOS, WINDOWS, UNIX);
- редакторов текстов, электронных таблиц, графических редакторов;
- системы управления базами данных.
- алгоритмических языков программирования синтаксиса языка, основных понятии языка;
- использования своих знаний для расширения программного обеспечения;
- операторов ввода вывода,  графических возможностей языка программирования условного оператора;
- операторов цикла, элементов объектно-ориентированного программирования.
Умения:
- использовать в работе возможности текстового, графического, табличного редакторов;
- использовать все современные внешние устройства ЭВМ;
- использовать программное обеспечение ВК в делопроизводстве;
- оформлять алгоритм в графическом виде;
- составлять программы по разработанным алгоритмам с использованием простых операторов, операторов графики, условного оператора и операторов цикла;
- владеть техникой эксплуатации ВТ, основами организации баз данных и навыками составлением программ для решения простейших задач.
БК 1;
БК 2;
БК 5;
БК 6;
БК 8.
ОПД.05
Основы животноводства и пчеловодства.
Анатомия и физиология животных. Основы разведения и кормления сельскохозяйственных животных. Частное животноводство. Основы зоогигиены и ветеринарии. Основы механизации сельскохозяйственного производства. Основы механизации технологии возделывания сельскохозяйственных культур. Основы механизации производства животноводческой продукции.
Знания:
- понятиий анатомия, физиология, организм, клетки, ткани, органы, системы органов в организме с/х животных, основ разведения и кормления с/х животных, химический состав кормов, породы, их образование и классификацию, строение растений; значения растений в природе, жизни человека;
- о снов зоогигиены и ветеринарии;
- основ механизации технологии возделывания сельскохозяйственных культур;
- основ механизации производства животноводческой продукции.
Умения:
- применять знания основ анатомии и физиологии при работе с животными, при кормлении, разведении и содержании животных, проводить борьбу с болезнями и вредителями.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;

КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.23;
КҚ 3.3.14;
КҚ 3.3.22.
ЖКП.06
Агрометеорология.
Атмосфера және оның негізгі қасиеттері. Күн раҒдиациясы және радиациялық теңгерім. Топырақ және ауа температурасы. Атмосферадағы және топырақтағы су. Жел. Ауа райы және оны болжау. Ауыл шаруашылығы үшін қауіпті метеороҒлогиялық құбылыстар және олармен күрес шаралары. Агроклиматология негіздері. Агрометеорологиялық бақылаулар. Агрометеорологиялық болжау әдістері. Ауыл шаруашылық өндірісін агрометеорологиялық қамтамасыз ету.
Білімдер:
-негізгі анықтамалар мен ұғымдар, өлшем бірліктері, табиғаттағы құбылыстар мен өзгерістерді өлшеу және анықтау әдістері туралы, табиғи құбылыстармен күрес әдістері туралы, олардың пайда болу себептері туралы, ауыл шаруашылық бағасы, агрокҒлиматтық көрсеткіштер, ұқсастықтары, аудандастыру туралы;
-ауыл шаруашылығына жарамды жерлердің микроҒклиматын жақсарту әдістері, агрометеорологиялық бақылау және агрометеорологиялық болжам туралы.
Іскерліктер:
-топырақ пен ауа температурасын өлшеу; топырақ пен ауа ылғалдылығын анықтау; жауын-шашын мөлшері, қар жамылғысының биіктігі және қардың тығыздығы; сайман бойынша желдің бағыты мен жылдамдығы;
-үсікті болжау;
- аудан агроклиматтық сипаттамасын жүргізу;
-агрометеорологиялық болжам құрастыру;
- ауыл шаруашылық маманының Практикалық жұмысында агрометеорологиялық ақпаратты пайдалану.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.3.1.
ЖКП.07
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Өрт қауіпсіздігі. Жабдықтардың жіктелуі: белгілері, қолданылу қағидаттары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау белгілері, қауіпсіз пайдалану ережесі; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база;
өндірістік жарақаттану және аурулар; еңбек жағдайларына ықпал ететін әсерлер; еңбекті қорғау бойынша шаралар; қауіпсіздік техникасы: сақтандыру түрлері, құралдары және шаралары.
Білімдер:
-өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер;
- қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері;
-өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
-қауіпсіздік техникасы мен санитария ережелерін сақтау;
-электрлік қауіпсіздік сақтау;
- өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
-өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 8.
ЖКП.08
Қоршаған ортаны қорғау.
Экология негіздері: экология туралы ұғым, экологиялық факторлар және оргаҒнизмдер. Популяция, биоцеҒноз, экожүйе. Биосфера және адам. АгробиоцеҒноздар. Қоршаған табиғи ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану. Ауыл шаруашылық өндірісін қоршаған ортаны қорғаудың осы заманғы мәселелері. Атмосфералық ауаны, жерді және жер қойнауын, су ресурстарын, өсімдіктер және жануарлар дүниесін қорғау. Қазақстан Республикасындағы қоршаған табиғи ортаны қорғауды ұйымдастыру. Халықаралық ынтымақтастық.
Білімдер:
-экология туралы ұғым; осы заманғы экологияның құрылымы туралы;
- экологияның даму тарихы;
-аутэкология туралы;
-демэколоҒгия, синэкология және биоҒсфера туралы;
-экологиялық факторлар және олардың жіктелуі туралы;
-орта факторлары туралы; популяҒция, қауымдастық және биоцеҒноз туралы;
-экологиялық жүйелер және олардың жіктелуі туралы;
- биогеохимиялық циклдар туралы;
-экологиялық сукцесҒсиялар туралы;
- В. И. Вернадскийдің биосфера туралы ілімі жөніндегі: биосферадағы тірі заттардың қызметтері туралы;
- негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық зат айналымы туралы;
-биотехносфера мен ноосфера туралы;
-биосфера эволюциясы туралы.
Іскерліктер:
-табиғатты қорғау қызметінің, агроэкологияның эколоҒгиялық мәселелерін шешу;
-негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық зат айналымын анықтау;
-экологиялық факторларды және олардың тірі оргаҒнизмдерге ықпалын анықтау;
-экожүйелердің өнімділігін анықтау, табиғатты қорғау қызметі бойынша шараларды жүргізу, қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік құжаттарды қолдану.
БҚ 4;
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12;
ЖКП.09
Аграрлық құқық.
Аграрлық құқықтың мәні мен атқаратын қызметтері. Меншік құқығы. Ауыл шаруашылық шаруашылық жүргізу субъектілерінің құқықтық жағдайы. Кәсіпкерліктің құқықтық негіздері. Шаруашылық шарты және оның ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен ұйымдары қызметіндегі рөлі. Шаруашылық шарттарының жекелеген түрлері. Жер құқығы. Экологиялық құқық негіздері. Ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен ұйымдарындағы еңбекті құқықтық реттеу. Тәртіптік және матеҒриалдық жауаптылық. Еңбек даулары және оларды қарау тәртібі.
Білімдер:
-Қазақстан Республикасының Жер кодексі, ауыл шаруашылығындағы қатынастарды құқықтық реттейтін нормативтік актілер, шаруашылық жүргізу нысандары;
-ауыл шаруашылығын басқару құрылымы.
Іскерліктер:
-табиғатты қорғау заң актілерін бұзғаны үшін азаматтық және қылмыстық кодекстердің баптарына, әкімшілік-құқықтық жауаптылық жөніндегі заңнамаларға бағдарлану;
-экономикалық мақсаттарда жерді және табиғи ресурстарды иелену, пайдалану және билік жүргізу бойынша қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының Жер кодексін және басқа да нормативтік актілерді бұзу себептері мен салдарын талдау.
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 10;
БҚ 12.
ЖКП.10
Ауыл шаруашылық экономикасы.
Меншік нысандарындағы ауыл шаруашылығы. Жер ресурстары. Оларды пайдалану тиімділігін арттыру. Ауыл шаруашылығындағы өндіріс құралдары, қарқынды саясат және капитал салымдары. Еңбек ресурстары және оларды пайдалану тиімділігі. Ғылыми-техникалық прогресс (ҒТП) ауыл шаруашылығын қарқындандыру. Шаруашылық жүргізу нарықтық тетігінің экономикалық негіздері. Ауыл шаруашылығындағы орналастыру, мамандандыру, шоғырландыру және кіріктіру үрдістері. Ауыл шаруашылығындағы тауар-ақша қатынастары. Өндіріс шығындары және кәсіпкерлік жағдайындағы өнімнің өзіндік құны. Ауыл шаруашылық және агроөнеркәсіптік кешеннің өңдеуші салалары өнімдеріне баға, баға құрылымын жетілдіру. Ауыл шаруашылығының экономикалық тиімділігі. Өсімдік шаруашылығы өнімдері өндірісінің экономикасы. Мал шаруашылық өнімдері өндірісінің экономикасы.
Білімдер:
-меншік нысандары және нарықтық жағдайлардағы шаруашылық жүргізу нысандары;
-ауыл шаруашылығындағы инвестициялардың, капитал салымдарының ерекшеліктері, қаржыландыру көздері туралы;
-еңбек ресурстарының ұғымы, құрамы және оларды және пайдалану; -ҒТП нысандары; нарықтық тетіктің мазмұны мен қолданылуы туралы;
-нарық құрылымы мен түрлері туралы;
-сұраныс пен ұсыныс туралы, баға мен бәсекенің өзара ықпалдасуы туралы;
-ауыл шаруашылы ғындағы тауар-ақша қатынастары туралы, өнімдердің түрлері туралы;
-ауыл шаруашылық өнімдерінің өзіндік құны туралы;
- өндірістің экономикалық тиімділік көрсеткіштері туралы;
-рентабельдік туралы, өсімдік шаруашылығы салаларын дамыту міндеттері туралы;
-мал шаруашылығы жүйесі туралы.
Іскерліктер:
-ауыл шаруашылығының инфрақұрылымын құрастыру;
- нарық жағдайларын дағы ауыл шаруашылық өндірісін дамыту міндеттерін анықтау;
-ресурстарға ауыл шаруашылық қажеттілігін анықтау;
-салық, рента, жалдау, экоҒномикалық тиімділік есептеулерін орындау;
-капитал салымдарының тиімділігі мен ақтауы бойынша есептеулерді орындау, еңбек ресурстарына қажеттілікті анықтау;
-еңбек өнімділігі, қарқындылығы есептеулерін жүргізу;
-ұдайы және тауарлық өнімді анықтау;
-аукциондар мен жәрмеңкелер өткізу;
-шарт құрастыру, биржалық мәмілелер жүргізу;
-ауыл шаруашылық және өңдеу өнімдері шығындарын есептеу және өзіндік құнын анықтау;
-әр түрлі тұрпатты ауыспалы егіс тұрпаттарын, табын айналымын құрастыру, ұдайы табын өндірісін есептеу.
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 11.
ЖКП.11
Тұқым шаруашылығы селекция негіздерімен.
Цитология негіздері. Жасуша және оның компоненттері. Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік. Полиплоидиялар туралы ұғым. Тұқым қуалаушылық коды. Сұрып туралы ұғым. Түрлері, маңызы. Ауыл шаруашылық дақылдары селекциясының негізгі материалдары. Селекциялық жұмыстағы қағидаттар мен негізгі бағыттар. Түр ішіндегі және алыстан гибридтеу. Өсімдіктер селекциясында полиплоидты, гаплодты және мутагенезді пайдалану. Өсімдіктер селекциясындағы гетерозис және оны пайдалану. Іріктеу әдістері. Селекциялық маҒтериалды бағалау. Селекциялық үрдісті ұйымдастыру және оның техникасы. Тұқым шаруашылығының міндеттері және даму тарихы. Сұрып жаңарту. Сұрып алмастыру. Өнеркәсіптік негіздегі тұқым өндірісі. Егіс дақылдарының тұқым шаруашылығындағы мемлекеттік сұрыптық және тұқымдық бақылау. Егіс дақылдарының тұқым шаруашылығы. Бақша және көкөніс дақылдарының тұқым шаруашылығы.
Білімдер:
-цитология негіздері;
-жасуша және оның компоненттері;
-тұқым қуалаушылық және өзгергіштік.
-сұрыптардың маңызы және селекциялық үрдістің негізгі бағыттары;
-селекция әдістері және будандастыру түрлері. -гетерозис туралы түсінік және оның заңдылықтары;
-селекция материал дарын бағалауды.
-тұқым шараушылығы ның ғылыми ұйымдас тырылуы,тұқымдарды өндіру.
Іскерліктер:
-тұқымдарды өндіру бойынша селекция процестерін ұйымдастыру.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
КҚ 3.3.1;

ПК 3.3.1;
ПК 3.3.23;
ПК 3.3.14;
ПК 3.3.22.
ОПД.06
Агрометеорология.
Атмосфера и ее основные свойства. Солнечная радиация и радиационный баланс. Температура почвы и воздуха. Вода в атмосфере и в почве. Ветер. Погода и ее предсказание. Опасные для сельского хозяйства метеорологические явления и меры борьбы с ними. Основы агроклиматологии. Агрометеорологические наблюдения. Методы агрометеорологических прогнозов. Агрометеорологическое обеспечение сельскохозяйственного производства.
Знания:
- основных определений и понятий, единицы
измерения, методов измерений и определения явлений и изменений в природе, методов борьбы с природными явлениями, причин их возникновения, сельскохозяйственной оценки, об агроклиматических показателях, аналогах, районировании;
- методах улучшения микроклимата сельскохозяйственных угодий, агрометеорологических наблюдений и агрометеорологических прогнозов.
Умения:
- проводить измерения температуры почвы и воздуха;
- определять влажность воздуха и почвы; количество осадков, высоту снежного покрова и плотность снега;
- направление и скорость ветра по приборам;
- предсказывать заморозки;
- проводить агроклиматическое описание района;
- составлять агрометео рологические прогнозы; - использовать агрометеорологическую информацию в практической работе специалистов сельского хозяйства.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;
ПК 3.3.1.
ОПД.07
Охрана труда и техника безопасности.
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- технику безопасности;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
- соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
- соблюдать электробезопасность;
- оказать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность.
БК 1;
БК 2;
БК 3;
БК 8.
ОПД.08
Охрана окружающей среды.
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве. Охрана атмосферного воздуха, земель и недр, водных ресурсов, растительного и животного мира. Организация охраны окружающей природной среды в РК. Международное сотрудничество.
Знания:
- понятии об экологии;
- о структуре современной экологии;
- истории развития экологии;
- об аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
- об экологических факторах и их классификации;
- о факторах среды; популяции, сообществе и биоценозе;
- об экологических системах и их классификации;
- о биогеохимических циклах;
- об экологических сукцессиях;
- об учении В. И. Вернадского – о биосфере;
- о функциях живого вещества в биосфере;
- о биогеохимическом круговороте основных химических элементов;
- о биотехносфере и ноосфере;
- об эволюции биосферы.
Умения:
- уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии;
- определять: биогеохимические круговороты основных химических элементов;
- экологические факторы и их влияние на живые организмы;
- продуктивность экосистем, проводить мероприятия по природоохранной деятельности, применять нормативные документы по охране окружающей среды.
БК 4;
БК 8;
БК 11;
БК 12;
ОПД.09
Аграрное право.
Сущность и функции аграрного права. Право собственности. Правовое положение сельскохозяйственных хозяйствующих субъектов. Правовые основы предпринимательства.
Хозяйственный договор и его роль в деятельности сельскохозяйственных предприятий и организаций. Отдельные виды хозяйственного договора. Земельное право.
Основы экологического права. Правовое регулирование труда в сельскохозяйственных предприятиях и агроформированиях
Дисциплинарная и материальная ответственность.
Трудовые споры и порядок их рассмотрения.
Знания:
- Закона «О Земле» Республики Казахстан, нормативных актов, регулирующих отношения в сельском хозяйстве, форм хозяйствования;
- структуры управления сельским хозяйством;
Умения:
- ориентироваться в статьях гражданского и уголовного кодексов, в законодательстве об административно-правовой ответственности за нарушение природоохранительных законодательных актов;
- анализировать причины и следствия нарушений Земельного кодекса Республики Казахстан и других нормативных актов, регулирующих отношения по поводу владения, пользования и распоряжения землей и природными ресурсами в экономических целях.
БК 7;
БК 8;
БК 10;
БК 12.
ОПД.10
Экономика сельского хозяйства.
Сельское хозяйство среди многообразия форм собственности. Земельные ресурсы. Повышение эффективности их использования. Средства производства, интенсивная политика и капитальные вложения в сельское хозяйство. Трудовые ресурсы и эффективность их использования. Научно-технический прогресс (НТП) и интенсификация сельского хозяйства. Экономические основы рыночного механизма хозяйствования. Размещение, специализация, концентрация и интегрированные процессы в сельском хозяйстве. Товарно-денежные отношения в сельском хозяйстве. Издержки производства и себестоимость продукции в условиях предпринимательства. Цены, совершенствование ценообразования на продукцию сельского хозяйства и перерабатывающих отраслей агропромышленного комплекса. Экономическая эффективность сельского хозяйства. Экономика производства продукции растениеводства. экономика производства продукции животноводства.
Знания:
- форм собственности и форм хозяйствования в условиях рынка;
- особенностей инвестиций,
капитальных вложений в сельское хозяйство, о источниках финансирования;
- понятия, состав и использование трудовых ресурсов;
- формы НТП;
- о содержании и действии рыночного механизма;
- структуре и видах рынка;
- о спросе и предложении, о взаимовлиянии цены и конкуренции;
- о товарно-денежных отношениях в сельском хозяйстве;
- о видах продукции; о себестоимости продукции сельского хозяйства;
- о показателях экономическую эффективности производства;
- о рентабельности, о системах земледелия, о задачах развития отраслей растениеводства, о системе животноводства.
Умения:
- составлять инфра структуру сельского хозяйства;
- определять задачи развития с/х производства в условиях рынка;
- определять потребность сельского хозяйства в ресурсах;
- выполнять расчеты налогов, ренты, аренды, экономической эффективности земель;
- выполнять расчеты по эффективности и окупаемости капитальных вложений; - определять потребность в трудовых ресурсах;
- производить расчеты производительности, интенсивности труда;
- определять валовую и товарную продукцию;
- проводить аукционы и ярмарки;
- составлять договора, проводить биржевые сделки;
- вести расчет издержек и определять себестоимость продукции сельского хозяйства и переработки;
- составлять различные типы севооборотов, оборотов стада, рассчитывать воспроизводство стада.
БК 7;
БК 8;
БК 11.
ОПД.11
Семеноводство с основами селекции.
Основы цитологии. Клетка и ее компоненты. Наследственность и изменчивость. Понятие о полиплоидии. Код наследственности. Понятие о сорте. Виды, значение. Основные материалы селекции сельскохозяйственных культур. Принципы и основные направления в селекционной работе. Внутривидовая и отдаленная гибридизация. Использование полиплоидии, гаплодии и мутагенеза в селекции растений. Гетерозис и его использование в селекции растений. Методы отбора. Оценка селекционного материала. Организация и техника селекционного процесса. Задачи и история развития семеноводства. Сортообновление. Сортосмена. Производство семян на промышленной основе. Государственный сортовой и семенной контроль в семеноводстве полевых культур. Семеноводство полевых культур. Семеноводство бахчевых и овощных культур
Знания:
- основ цитологии;
- клетки и ее компонентов;
- наследственности и изменчивости;
- значения сорта, принципов и основных направлений селекционного процесса;
- методов селекции и типов скрещивания;
- понятия о гетерозисе и его закономерностях;
- оценки селекционного материала;
- научной организации семеноводства, производства семян на промышленной основе.
Умения:
- организовывать селекционные процессы по производству семян.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
ПК 3.3.1;

КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.8;
КҚ 3.3.12;
КҚ 3.3.19;
КҚ 3.3.20.
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі:150203 3 – Агроном
АП.01
Өсімдік шаруашылығы өнімдері өндірісінің технологиясы.
Дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар. Тамыр жемістілер мен түйнек жемістілер. Майлы және эфир майлы дақылдар. Талшықты дақылдар. Темекі және махорка. Мал азықтық екпе шөптер. Өнімді бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
-дақылдың маңызы; өнімділікті және өнім сапасын ұлғайту амалдары;
- егіс алқаптары;
-өнімге стандарттар;
-дақылдың ботаникалық сипаттамасы;
-аудандастырылған сұрыптар мен гибридтер;
-дақылдың биологиялық ерекшеліктері;
- ауыспалы егістегі дақылдың орны;
-тыңайтқыш қолдану жүйесі;
-тұқымды себуге дайындау амалдары; себу мерзімі, тәсілдері және тереңдігі;
-егісті күту амалдары;
-арамшөптермен, зиянкестермен және аурулармен агротехникалық және химиялық күрес шаралары;
- суғару мерзімі мен тәсілдері;
-дақылдың пісіп жетілу ерекшеліктері, жинау және алғашқы өңдеу тәсілдері;
-ауыл шаруашылық дақылдарының жіктелуі; ауыл шаруашылық дақылдарының биологиялық ерекшеліктері;
-ауыл шаруашылық дақылдарын өсіру технологиясының ерекшеліктері;
-ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық және биологиялық ерекшеліктері;
- көбею тәсілдері; аймақ ауыл шаруашылық дақылдарының тұқымдық поҒродно-сұрыптық құрамы; отырғызу мерзімі мен тәсілдері;
-екпелерге күтім жасау амалдары;
-аурулар мен зиянкестерден қорғау амалдары;
-өнім жинау мерзімі мен тәсілдері.
Іскерліктер
-өнім дайындауды және оны өткізуді;
-аймақтың негізгі ауыл шаруашылық дақылдарын өсіру бойынша технологиялық картаның агротехникалық бөлімін құрастыру;
- орындалған жұмыстардың сапасын анықтау;
- тыңайтқыш шашу, сіңіру мөлшерін, суғару мөлшерін есептеу; себу, суғару,
-тыңайтқыш сіңіру мерзімін анықтау, жинау қорғау шараларын жүргізу;
- топырақты өңдеуді жүргізу;
-морфологиялық белгілері бойынша көкөніс дақылдарын тану;
-жекелеген дақылдарды өсіру бойынша технологиялық карта құрастыру;
- ағаштарға, бұталарға, жидектерге телу, егу, отырғызу жүргізу, өнімді күту, жинау амалдары.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.8;
КҚ 3.3.12;
КҚ 3.3.19;
КҚ 3.3.21.
АП.02
Жеміс және көкөніс өндірісінің технологиясы.
Жеміс-көкөніс шаруашылығы.
Көкөніс дақылдарының жіктелуі мен биологиялық ерекшеліктері. Қорғаулы грунт ғимаратының құрылысы мен жылыту.жабық және ашық грунттарда көкөніс дақылдарын өсіру. Ашық грунттағы ауыспалы егіс және жабық грунттағы дақыл айналымы.
Жеміс-жидек шаруашылығы.
Жеміс дақылдарының биологиялық және морфологиялық ерекшеліктері. Жеміс өсімдіктерінің екпе материалдарын өсіру технологиясы. Жас бақтарды күтіп баптау. Жидек дақылдары. Көкөніс пен жемістерді өңдеу және сақтау. Көкөністер мен жемістерді өңдеудің қарапайым тәсілдері.
Білімдер:
-көкөніс дақылдарының жіктелуі;
- қорғаулы грунт ғимараттарының құрылысы мен қыздыру тәсілдері;
-көкөніс дақылдарының қарқынды өсіру жолдарын;
-жеміс-жидек дақылдарының ерекшеліктері;
-екпе материалдарын өсіру технологиясы және оларды көбейту әдістері; -бақтарды өсіру технологиясы;
-көкөністерді, жеміс пен жидектерді өңдеу және сақтау тәсілдері.
Іскерліктер:
-әр түрлі ауыспалы егіс пен дақыл алмасуын құрастыру;
-жас және жеміс беретін бақты күтіп баптау;
-жидектіктерді отырғызу мен күту.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.8;
КҚ 3.3.12;
КҚ 3.3.19;
КҚ 3.3.21.
АП.03
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және қайта өңдеу технологиясы.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтаудың теориялық негіздері. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін жинау, тауарлық өңдеу және тасымалдау тәсілдерінің жалпы сипаттамасы. Негізгі сақтау әдістері. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерін сақтау технологиясы.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу
Қайта өңдеудің жалпы негіздері. Консервілеудің микробиологиялық әдістері. Жеміс және көкөніс консервілері өндірісі.
Білімдер:
-өсімдік шаруашылығы өнімдерінің химиялық құрамы мен тағамдық құндылығының ерекшеліктері, олардың сақтау кезіндегі өзгеруі, сапа талаптары, сапаны бақылау әдістері, сұрыптың өсіру технологиясының және жағдайларының өнім сапасы мен сақталуына ықпалы, озат жинау технологиясы, тауарлық өңдеу, тасымалдау және сақтау, сақтау тәртібі мен тәсілдері, қоймалардың тұрпаттары, шығынды азайту және сақтау кезіндегі сапасын сақтау жолдары;
-әр түрлі сақтау технологияларының экономикалық тиімділігі;
- өсімдік шаруашылығы өнімдерін әр түрлі қайта өңдеу технологияларының экономикалық тиімділігі;
- әр түрлі консервілеу әдістерін пайдалану мен өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеудің осы заманғы технологиялары, шикізат пен материалдар шығынының мөлшерлері;
-қайта өңдеу өнімдері, сапа көрсеткіштері, қайта өңдеу кәсіпорындарын ұйымдастыру негіздері.
Іскерліктер:
-өсімдік шаруашылығы өнімдерін дұрыс жинау, оларды тауарлық өңдеуді жүргізу, тасымалдау үшін дайындау, сақтауға отырғызу жоспарын құрастыру, ыдысқа қажеттілікті анықтау, қаптау материалдары, механикаландыру құралдары, ұраларға, орларға, қоймаға, тоңазытқышқа сақтауға қою;
- өңделетін өнімнің негізгі түрлерін дайындау, оларды дайындауға шикізат пен материалдарға қажеттілікті есептеу, жемістер мен көкөністерге дегустациялық бағалау жүргізу.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.8;

ПК 3.3.3;
ПК 3.3.4
ПК 3.3.8;
ПК 3.3.12;
ПК 3.3.19;
ПК 3.3.20.
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 150203 3 - Агроном
СД.01
Технология производства продукции растениеводства.
Зерновые и зернобобовые культуры. Корнеплоды и клубнеплоды. Масличные и эфиромасличные культуры. Прядильные культуры. Табак и махорка. Кормовые сеяные травы. Основы программирования урожаев.
Знания:
- значении культуры; приемов увеличения урожайности и качества продукции;
- посевных площадей; стандартов на продукцию;
- ботанического описания культуры;
- районированных сортов и гибридов;
- биологических особенностей культуры; - места культуры в севообороте;
- системы применения удобрений;
- приемов подготовки семян к посеву;
- сроков, способов и глубины посева;
- приемов ухода за посевами;
- агротехнических и химических мер борьбы с сорняками, вредителями и болезнями;
- сроков и способов полива;
- особенностей созревания культур и способов уборки и первичной обработки;
- классификации сельскохозяйственных культур;
- биологических особенностей сельскохозяйственных культур;
- особенностей технологии выращивания сельскохозяйственных культур;
- морфологических и биологических особенностей сельскохозяйственных культур;
- способов размножения; породно-сортового состава сельскохозяйственных культур зоны;
- сроков и способов посадки; приемов ухода за насаждениями;
- приемов защиты от болезней и вредителей;
- сроков и способов уборки урожая.
Умения:
- вести подготовку продукции и ее реализацию;
- составлять агротех ническую часть технологической карты по выращиванию основных культур зоны; - определять качество выполняемых работ;
- рассчитывать норму высева,
- внесения удобрений, поливную норму;
- определять сроки посева, полива, внесения удобрений, проведения защитных мероприятий уборки;
- проводить обработку почвы;
- распознавать овощные культуры по морфологическим признакам;
- составлять технологическую карту по выращиванию отдельных культур;
- проводить прививку, окулировку, посадку деревьев, кустарников, ягодников, основные приемы ухода, уборку урожая.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;
ПК 3.3.1;
ПК 3.3.3;
ПК 3.3.8;
ПК 3.3.12;
ПК 3.3.19;
ПК 3.3.21.
СД.02
Технология производства плодов и овощей.
Овощеводство. Классификация и биологические особенности овощных культур. Устройство и обогрев сооружений защищенного грунта. Возделывание овощных культур в открытом и защищенном грунтах. Севообороты в открытом и культурообороты в защищенном грунтах. Плодоводство. Биологические особенности и морфологические признаки плодовых культур. Технология выращивания посадочного материала плодовых растений. Закладка плодового сада. Уход за молодыми и плодоносящим садом. Культура ягодников. Хранение и переработка овощей и плодов. Хранение и простейшие способы переработки овощей и плодов.
Знания:
- классификации овощных культур;
- устройства сооружений защищенного грунта и способов обогрева;
- интенсивных техно логии возделывания овощных культур;
- особенностей плодово-ягодных культур;
- технологии выращивания посадочного материала и способов размножения;
- промышленных технологии закладки садов;
- способов хранения и переработки овощей, плодов и ягод.
Умения:
- составлять различные виды севооборотов и культуро оборотов;
- ухаживать за молодым и плодоносящим садом;
- закладывать и ухаживать за ягодниками.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;
ПК 3.3.1;
ПК 3.3.3;
ПК 3.3.8;
ПК 3.3.12;
ПК 3.3.19;
ПК 3.3.21.
СД.03
Технология хранения и переработки продукции растениеводства.
Хранение продукции растениеводства.
Теоретические основы хранения растениеводческой продукции.
Общая характеристика способов уборки, товарной обработки и транспортирование растениеводческой продукции.
Основные методы хранения.
Технологии хранения отдельных видов растениеводческой продукции.
Переработка продукции растениеводства
Общие основы переработки.
Микробиологические методы консервирования.
Производство плодовых и овощных консервов.
Знания:
- особенностей химического состава и пищевой ценности растениеводческой продукции, их изменения при хранении, требований качества, методов контроля качества;
- влияния сорта, технологии и условий выращивания на качество и сохраняемость продукции;
- передовой технологии уборки, товарной обработки, транспортировки и хранения растениеводческой продукции, режимов и способов хранения;
- типов хранилищ, путей сокращения потерь и сохранения качества продукции при хранении;
- экономической эффективности различных технологии хранения;
- экономической эффективности различных способов переработки растениеводческой продукции, современных технологии переработки растениеводческой продукции с использованием различных методов консервирования, норм расхода сырья и материалов;
- показателей качества продуктов переработки, основ организации перерабатывающих предприятии.
Умения:
- правильно убирать растениеводческую продукцию, проводить их товарную обработку, готовить для перевозки, составлять план закладки на хранение, определять потребность в таре, упакововчных материала, средствах механизации, закладывать на хранение в бурты, траншеи и хранилища, холодильники;
- готовить основные виды прерабатываемой продукции, расчитывать потребность в сырье и материалах для их приготовления, проводить дегустационную оценку плодов и овощей и продуктов их переработки.
БК 6;
БК 7;
БК 8;
БК 12;
ПК 3.3.1;
ПК 3.3.3;
ПК 3.3.8;

КҚ 3.3.10;
КҚ 3.3.22;
КҚ 3.3.24..
АП.04
Ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендіру.
Тракторлар, іштен жанатын қозғалтқыштар туралы негізгі мәліметтер. Іштен жанатын Ішкі қозғалтқыштардың тетіктері мен жүйелері. Ауыл шаруашылық машиналары. Өсімдіктерді күтіп баптау үшін және топырақты қопсытуға арналған машиналар мен қондырғылар. Себу және отырғызу машиналары, тыңайтқыш сіңіруге арналған машиналар, ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күреске арналған машиналар. Ауыл шаруашылық дақылдарын жинауға арналған машиналар. Астықты жинаудан кейінгі өңдеуге арналған машиналар. Ауыл шаруашылық машиналарын талап етілетін агротехникалық жұмыс тәртібіне дайындау. Машина-трактор паркін пайдалану. Машиналарды өндірістік техникалық пайдалану. Машина-трактор паркі құрамын есептеу, машиналарға техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау. Ауыл шаруашылық өндірісін механикаландыру мен автоматтандыру. Ауыл шаруашылығындағы электрлік қондырғыларды автоматты басқару аппараттары. Өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді электрлендіру және автоматтандырудың жарықтандыру және сәулелендіру қондырғылары. Мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру. Сумен жабдықтауды, мал азығын дайындау мен үлестіруді, сиыр сауыны мен сүтті алғаш өңдеуді, қой қырқу мен тоғытуды, көң шығаруды механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру. Мал шаруашылық фермаларындағы микроклимат пен жылыту. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
тракторлар мен автомобильдердің жалпы құрылысы мен жіктелуі;
-қозғалтқыштардың жалпы құрылысы мен негізгі қағидаттары;
-кривошипті-шатунды және газ таратқыш тетіктердің құрылысы мен жұмысы және оларды реттеу;
-қоректену және майлау жүйесінің жұмысы мен құрылымы;
-қозғалтқыштарды іске қосу мен суыту жүйесін, тракторлар мен автомобильдердің электроқұрылғысын, тракторлар мен автомобильдердің басқару органдары мен жүргізу бөлігін;
-тракторлар мен автомобильдердің техникалық пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
-шатунды механизмді жинау және шашуды;
-газ тарату механизмін шашу және жинауды,газ тарату механизмін реттеуді;
-форсункалардың жағдайын тексеруді;
-майды тарату қысымын анықтауды;
- қалыпты қысымға форсунканы реттеуді,
майлау жүйесінің клапандарын реттеп, жұмыс істеуін;
-майлау цетрофигу раның реактивті жұмыс істеуін тексеру;
-қозғалтқыштың магнето және тарату құрылғыларын.
-магнетоның байланысы; -аспалы соқа мен тұтас өңдейтін қопсыт қыштарды, дән сепкіштерді жұмысқа дайындау;
-сошниктерді берілген егіс тереңдігіне қою, талап етілетін тұқым себу, минералдық тыңайтқыштарды сіңіру қалпына ретке келтіру, астық жинайтын комбайнның дестелегіш тетіктерін жұмысқа дайындау;
-астық жинайтын комбайнның бастырғышын жұмысқа дайындау және бастырғыш аппараттарды ретке келтіру;
-астық жинайтын комбайнды тазалап ретке келтіру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;

ПК 3.3.10;
ПК 3.3.22;
ПК 3.3.24..
СД.04
Механизация и электрификация сельского хозяйства.
Основные сведения о тракторах, двигателях внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей внутреннего сгорания. Сельскохозяйственные машины. Машины и орудия для основной, поверхностной обработки почвы и уходу за растениями. Посевные и посадочные машины, машины для внесения удобрений, машины для борьбы с вредителями, болезнями и сорняками сельскохозяйственных культур. Машины для уборки сельскохозяйственных культур. Машины для послеуборочной обработки зерна. Подготовка сельскохозяйственных машин к требуемому агротехническому режиму работы. Эксплуатация машинно-тракторного парка. Основы производственной технической эксплуатации машин. Расчет состава машинно-тракторного парка, планирование технического обслуживания машин. Механизация и автоматизация сельскохозяйственного производства. Аппараты автоматического управления электроустановками в сельском хозяйстве. Осветительные и облучающие установки электрификации и автоматизации производственных процессов в растениеводстве и животноводстве. Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве. Механизация, электрификация и автоматизация водоснабжения, приготовление и раздача кормов, доение коров и первичная обработка молока, стрижка и купка овец, удаление навоза. Микроклимат и отопление на животноводческих фермах. Техника безопасности при выполнении работ в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
- классификации общего устройства тракторов и автомобилей;
- основных принципов работы и общего устройства двигателя;
- устройств и работы кривошипно-шатунного, газораспределительного механизмов их регулировки;
- устройств и работы системы питания и смазки;
- системы охлаждения и пуска двигателей, электрооборудовании тракторов автомобилей, силовой передачи, ходовой части и органов управления тракторов и автомобилей;
- правил технической эксплуатации тракторов и автомобилей.
Умения:
- определять классификацию и общее устройство тракторов и двигателей, принципов работы двигателей внутреннего сгорания;
- производить разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма;
- механизма газорас пределения,регулировать газораспределительные и декомпрессионные механизмы;
- проверять состояние форсунки;
- определять давление впрыска топлива, качество распыления топлива;
- проводить регулировку форсунки на нормальное давление впрыска, давления срабатывания и регулировку клапанов систем смазки;
- проверку работы реактивной масляной центрифуги;
- проверять на стенде технических данных исправность прерывателя и других аппаратов системы зажигания;
- проводить установку прерывателя-распреде лителя и магнето на двигатели;
- регулировать контакты прерывателя магнето;
- подготавливать к работе навесные плуга и культиваторы сплошной обработки, зерновые сеялки;
- проводить расстановку сошников на заданную глубину посева, настройку на требуемую норму высева семян, внесения минеральных удобрений, подготовку к работе и регулировку механизмов жатки зерноуборочного комбайна;
- подготавливать к работе молотилки зерноуборочного комбайна и регулировать молотильные аппараты;
- регулировать очистку зерноуборочного комбайна.
БК1;
БК2;
БК6;
БК7;
БК8;

КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.3;
КҚ 3.3.8;
КҚ 3.3.9.
АП.05
Агрохимия.
Өсімдіктің химиялық құрамы мен өнімнің сапасы. Өсімдіктің қоректенуі. Топырақтың құрамы және сіңіргіштігі. Топырақтың құнарлығының тиімділігі. Қазақстандағы негізгі топырақ түрлерінің агрохимиялық сипаты. Тыңайтқыштардың жіктелуі, олардың Қазақстанда шығарылуы мен пайдалануы. Азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар және кешенді тыңайтқыштар. Минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы. Органикалық тыңайтқыштар және оларды қолдану технологиясы. Тыңайтқыштар жүйесінің құрылымының негізгі принциптері. Ауыл шаруашылық дақылдарын қарқынды өсіруде және қоршаған ортаны қорғау кезінде тыңайтқыштарды қолдану. Ауыспалы егіс кезінде тыңайтқыштардың жүйесі. Ауыл шаруашылығындағы кешенді агрохимиялық қызмет көрсету жүйесі. Агрохимиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
-ауыл шаруашылық дақылдарының химиялық құрамының ерекшеліктерін және оның өнім сапасына тигізетін әсерін;
-өсімдіктердің қоректенуінің негізгі элементтерінің рөлі және олардың ауыл шаруашылық дақылдарының құралуындағы қажеттілік;
-өсімдік қоректенуінің химиялық диагностика негіздерін;
-ауыл шаруашылық дақылдарына гипстеудің әсерін және тыңайтқыштың тиімділігін;
-минералды тыңай тқыштардың жіктелуін және олардың сапасына қойылатын стандарт талапатарын;
-азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар, кешенді тыңайтқыштар және Қазақстандағы олардың ассортименті, оларды алу тәсілдері;
-минералды тыңайтқыштардың негізгі түрлерінің ерекшеліктері, қасиеті, құрамы және топырақпен байланыстылығы;
-минералды тыңайтқыштарды енгізу, босату, сақтау және тасымалдау ережелері.
-тыңайтқыштардың сапасын төмендетпеу шаралар жүйесін;
-минералды, органикалық тыңайтқыштарды қолдану кезінде табиғатты қорғау бойынша шаралар және техника қауіпсіздігі;
-органикалық тыңайтқыштың маңызы, мәні, құрамы және оны енгізу тиімділігі, сақтау ережесі, органкиалық тыңайтқыштарды қолданатын аудандар;
-сидераттарды қолдану тәсілдері, органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тиімділігі және технологиясы;
-тыңайтқыштар жүйесінің міндеттері, тыңайтқыштардың мөлшерін анықтау, тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері.
Іскерліктер:
-сыртқы белгілері және өсімдік диагностикасының «Экспресс –әдіс» нәтижелері бойынша ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі қоректену бөліктерімен қамтылуын анықтау;
-талдау жасау кезінде техника қауіпсіздігін сақтай отырып зертхана құралдарын дұрыс қолдана білу;
-ЭЕМ қолдана отырып жобалы құжаттарды құрастыру үшін шығыс материалдарын дайындау;
-минералды тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін анықтау.
-тыңайтқыштарды дұрыс енгізу мен сақтауды ұйымдастыру;
-агрохимиялық талдау бойынша органикалық тыңайтқыштың сапасын анықтау;
- қалыпты тыңайтқыш мөлшерін анықтау.
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 4;
БҚ 8;
БҚ 12;

ПК 3.3.1;
ПК 3.3.3;
ПК 3.3.8;
ПК 3.3.9.
СД.05
Агрохимия.
Химический состав растений и качество урожая. Питание растений. Состав и поглотительная способность почв. Потенциальное и эффективное плодородие почв. Агрохимическая характеристика основных типов почв в Казахстане. Гипсование солонцовых почв и используемые материалы. Классификация удобрений, их производство и применение в Казахстане. Азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения. Технология применения минеральных удобрений. Органические удобрения, технология их применения. Основные принципы построения системы удобрений. Применение удобрений при интенсивных технологиях возделывания сельскохозяйственных культур и охрана окружающей среды. Система удобрений при севооборотах. Система комплексного агрохимического обслуживания сельского хозяйства. Методы агрохимических исследований.
Знания:
- особенности химического состава важнейших сельскохозяйственных культур и его влияние на качество продукции;
- роли основных элементов питания в жизни растений и потребность в них для формирования урожая сельскохозяйственных культур;
- основ химической диагностики питания растений;- классификации солонцов по содержанию натрия и глубине залегания солонцового горизонта, условия эффективного применения гипса для улучшения солонца;
- влиянии гипсования на урожай сельскохозяйственных культур и эффективность удобрений;
- классификации минеральных удобрений и требовании стандартов к их качеству;
- азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения, их ассортимент в Казахстане, способы получения;
- состава, свойства, взаимодействие с почвой, особенности применения основных форм минеральных удобрений;
- требований стандартов к их качеству;
- правил хранения, отпуска, транспортировки и подготовки к внесению минеральных удобрений;
- систем мероприятий по предотвращению потерь и снижению качеств удобрений;
- техники безопасности и мероприятий по охране природы при применении минеральных, органических удобрений;
- значении, состава, способа рационального хранения, норм, сроков и эффективности и внесения органических удобрений;
- о значении и районах применения органических удобрений;
- способов использования сидератов, технологии и эффективности использования органических удобрений;
- задач системы удобрений;
- принципов подхода к определению норм удобрений,способов внесения удобрений.
Умения:
- определять по внешним признакам и результатам «Экспресс – методом» растительной диагнос тики обеспеченность сельскохозяйственных культур основными элементами питания;
- правильно использовать лабораторное оборудование с соблюдением правил безопасности труда при проведении анализов;
- рассчитывать нормы гипса для химической мелиорации солонцовых почв;
- подготавливать исходный материал для составления проектно-сметной документации с использованием ЭВМ;
- распознавать, определять эффективность применения минеральных удобрений;
- организовать правильное хранение и внесение удобрений;
- оценивать качество органических удобрений по результатам агрохимических анализа;
- определять и корректировать рекомендуемые нормативные дозы удобрений.
БК2;
БК3;
БК4;
БК8;
БК12;

КҚ 3.3.7;
КҚ 3.3.18;
КҚ 3.3.19.
АП. 06
Өсімдіктерді қорғау.
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестері мен аурулары туралы жалпы мәліметтер. Жалпы энтомология жөніндегі негізгі ұғымдар. Жалпы фитопатология және өсімдік иммунитеті жөніндегі негізгі ұғымдар. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестерімен күресудің әдістері. Агротехникалық, биологиялық, механикалық, физикалық күрес әдістері. ХиҒмиялық күрес әдістері, пестицидтермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары және қорғау құралдары. Өсімдіктер каҒрантині. Өсімдіктерді кіріктірілген қорғау туралы ұғым. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері және олардан қорғау шараларының жүйесі. Көп улы зиянкестер және олармен күрес. Дәнді дақылдардың аурулары мен зиянкестері және олардан қорғау шараларының жүйесі. Астық және оның сақтау кезіндегі оның өнімдерінің зиянкестері және олармен күрес шаралары. Бұршақты, техникалық дақылдардың, қант қызылшасы, картоп, көкөніс, жемісті және жидекті дақылдардың аурулары мен зиянкестері және оларды қорғау шараларының жүйесі. Сақтау кезіндегі көкөніс пен картоп аурулары және олармен күресу шаралары. Орман және егіс қорғау екпелерінің зиянкестері мен аурулары және олармен күрес шаралары.
Білімдер:
-насекомдардың, кене лердің, нематодтардың және кеміргіштердің морфологилық және анатомиялық құрылысы, жүйелеу қағидаты және жіктелуі;
-насекомдар дамуының биологиялық ерекшелік тері;
-насекомдар басты отрядтарының сипат тамасы;
-зиянкестерге әсер ететін экологиялық факторлар;
-өсімдік ауруларының жіктелуі және аурулардың себептері, паразит және оның түрлері;
өсімдіктің жұқпалы ауруларын туғызатын морфологиялық, биоло гиялық, экологиялық микроорганизмдер және олардың жүйелігі;
-өсімдіктерді зиянкес
терден қорғаудың негізгі әдістері және құралдары;
-пестицидтармен жұмыс істеу кезінде қорғану шаралары мен құралдары;
-көп улы зиянкестердің көптараған түрлері, олардың биологиясы, олармен күресу шаралары;
-ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерінің көп тараған түрлері, таралуы, зиянкестігі, биологиясы;
-ауыл шаруашылық дақылдарының аурулар түрлері және олармен күресу шаралары.
-арамшөптермен күресу;
-тұқымдарды ауруға шалдыққандығын сараптау тәсілдері;
-ауылшаруашылық дақылдарының зиянкестерінің түрлері және олардың өнімдерін сақтау кезінде қайта өңдеу, күресу шаралары; -көшеттер мен егістікті қорғау ормандарының негізгі аурулары мен зиянкестері.
Іскерліктер:
-жәндіктерді жас фазалары, типтері, гербаридің зақымдануы, материалдар арқылы отрядтарын анықтау;
- жәндіктерді, нематодтарды, кенелерді, кеміргіштерді сыртқы құрылысы бойынша ажырата білу;
- өсімдіктің ауруға төзімділігін анықтау;
- аурулардың негізгі түрлерін анықтау;
- ауру туғызғыштар тобының әр түрлілігіне микроскопиялық дайындау;
- пестицидтердің мөлшерін анықтау;
- өсімдікті өңдеу үшін сұйық заттар дайындау;
- ауылшаруашылығында ғы көп улы зиянкестерді морфологиялық және зақымдану мөлшеріне қарай анықтау;
- ауру туғызғыштарын меңгерудің микроскопиялық құралдарын дайындау;
- зиянкестермен және аурулармен күресу кезінде алдын алу шараларын жүргізу.
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 4;
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;

ПК 3.3.7;
ПК 3.3.18;
ПК 3.3.19
СД.06
Защита растений.
Общие сведения о вредителях и болезнях сельскохозяйственных культур. Основные понятия об общей энтомологии. Основные понятия об общей фитопатологии и иммунитете растений. Методы борьбы с вредителями и болезнями сельскохозяйственных культур. Агротехнический, биологический, механический и физический методы борьбы. Химический метод борьбы, меры безопасности и защитные средства при работе с пестицидами. Карантин растений. Понятие об интегрированной защите растений. Вредители и болезни сельскохозяйственных культур и система защитных мероприятий. Многоядные вредители и борьба с ними. Вредители болезни зерновых культур и система защитных мероприятий. Вредители зерна и продуктов ее переработки при хранении и меры борьбы с ними. Вредители и болезни бобовых, технических культур, сахарной свеклы и картофеля, овощных, плодовых, ягодных культур и система защитных мероприятий. Болезни овощей и картофеля при хранении меры борьбы с ними. Вредители и болезни лесных полезащитных насаждений и меры борьбы с ними.
Знания:
- морфологических и анатомических строений, принципов систематики и классификации насекомых, клещей, слизней, нематод, грызунов;
- биологических особенностей развития насекомых;
- характеристики глав нейших отрядов насекомых;
- экологических факторов, оказывающих воздействие на вредителей;
- причин, вызывающих болезни растений, классификации болезней, о паразитизме и его формах;
- морфологии, биологии, экологии и систематики групп микроорганизмов, вызывающих инфекционные болезни растений;
- основных методов и средств защиты растений от вредных организмов;
- мер безопасности и защитных средств при работе с пестицидами;
- видового состава распространения многоядных вредителей, их биологии, вредности и мер борьбы с ними;
- видового состава, распространения, вредоносности, биологии вредителей сельскохозяйственных культур, видов болезней сельскохозяйственных культур и системы борьбы с ними;
- борьбы с сорняками;
- методов экспертизы семян на зараженность болезнями;
- видового состава вредителей сельскохозяйственных культур и продуктов их переработки при хранении и мер борьбы с ними;
- основных вредителей и болезни саженцев и лесных полезащитных растений.
Умения:
- определять отряды насекомых по взрослой и личинистой фазам, типы повреждений по гербариям, натуральным образцам, фиксированному материалу;
- различать по внешнему строению клещей, нематод, слизней и грызунов;
- определять иммунитет растений к болезням;
- определять основные типы болезней;
- готовить микроскопические препараты различных систематических групп возбудителей болезней;
- производить расчеты норм расхода пестицидов по действующему веществу и препарату;
- готовить рабочие жидкости для обработки растений;
- определять многоядных вредителей сельскохозяйственных культур по морфологическим признакам и характеру повреждений растений;
- составлять фенокалендарь;
- готовить микроскопические препараты изучаемых возбудителей болезней;
- проводить профилактические и истребительные мероприятия при борьбе с вредителями и болезнями.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК7;
БК8;

КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3. 5;
КҚ 3.3.13.
АП.07
МеҒнеджмент, маркетинг және агробизнес негіздері.
Менеджмент. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару қағидаттары, әдістері және атқаратын қызметтері. Менеджмент басқару туралы ғылым ретінде. Агроөнеркәсіптік менеджменттің мәні мен халық шаруашылық маңызы. Өндірісті басқарудың экономикалық әдістері. Басқару әдістері. Агроөнеркәсіптік кешен. Жаңа ауыл шаруашылық құрылымдарын басқару жүйесін ұйымдастыру. Фермерлік шаруашылықтарды басқару. Қоғамдық өндіріс тиімділігінің теориялық негіздері. Нарықтық эконоҒмикаға өту жағдайындағы агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды мемлекеттік реттеу. Жетекші еңбегін ғылыми ұйымдастыру негіздері, жетекшінің қисыны мен ойлау қабілеті. Коммуникация және түсіну. Жетекшінің құзыреті. Жетекшінің стилі мен әдістері. МенеджҒменттегі әлеуметтік жауапкершілік пен әдеп. Жетекшінің өзіндік жұмысы мен өзіндік реттелуін ұйымдастыру. Кадрлармен жұмысты ұйымдастыру. Жетекшінің бағыныштылармен өзара қарым-қатынас нысандары. Экстремальдық жағдайларда кәсіпорынды басқару. Өндірістік және әлеуметтік жанжалдар, оларды болдыртпау жолдары. Ұйымды басқаруды ақпараттық қамтамасыз ету. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару бойынша ғылым мен әлемдік тәжірибе. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару бойынша АҚШ, Канада, Жапония, Түркия және басқа да елдердің тәжірибесі.
Маркетинг. Осы заманғы маркетинг теориясы мен мәні. Тұтынушыларды ұйымдастыру және оларды ұйымдастыру. Нарық ұғымы мен маңызы. Тауар бөлуді және тауар қозғалысын ұйымдастыру. Жарнама: өткізуді тұрақтандыру, өзіндік сату, маркетингтік коммуникация жүйесі, баға және кәсіпорынның баға саясаты. Жоспарлау айқындамасы және маркеҒтингті бақылау. Халықаралық маркетингтің мәні мен ерекшеліктері. Қазақстан Республикасының халықаралық нарыққа шығу айқындамасы.
Агробизнес. Бизнес және қоғам, еркін кәсіпкерлік саласы, агробизнесті ұйымдастыру нысандары, агробизнес кәсіпорындарын ұйымдастыру тәртібі, фермерлік шаруашылықты жүргізудің ұйымдық негіздері, ұжымдық меншік нысанымен аграрлық кәсіпорындарды ұйымдастыру, мемлекет және бизнес, аграрлық құрылымдардағы жоспарлау.
Білімдер:
- меҒнеджмент қызметінің салалары; меҒнеджмент деңгейлері; менеджменттің атқаратын қызметтері;
- менеджменттің осы заманғы мәселелері;
- басқарудың классикалық мектебі;
- басқаруға ғылыми қатынасы туралы;
- басқаруға әкімшілік қатынас туралы; басқару бойынша алдыңғы қатарлы елдердің тәжірибесі;
-басқарушылық қызмет заңдылықтарының сұлбалары; ауыл шаруашылық кәсіпорнының қаржылық бақылауын жүргізу сұлбалары;
- ауыл шаруашылық кәсіпорындарын қоршаған сыртқы орта туралы;
- ауыл шаруашылық кәсіпорындарына сыртқы факторлардың ықпал етуі туралы;
- менеджердің бағдарламаланған және бағдарламаланбаған шешімдері туралы;
- шешім қабылдау әдістері мен тәсілдері туралы; шешім үрдісін сұлбалық бейнелеу;
-балама шешімдер әзірлеу;
-менеджментті ақпараттық қамтамасыз ету; ақпаратты пайдалану деңгейлері;
- ақпарат жүйесінің стандарт моҒделін салу туралы;
-келіп түскен және сыртқа шығарылатын ақпаратты талдау туралы.
Іскерліктер:
- мотивация модельдерін құрастыру, қажеттіліктер сатылығын бейнелеу, ұйымдық сұлба үлгілерін құрастыру, алғашқы құжаттамамен жұмыс істеу, қаржылық бақылау жүргізу, аудан кәсіпорнына әсер ететін сыртқы факторларды талдау: экологиялық, экономикалық, саяси-құқықтық, әлеуметтік-мәдени; нақты ортаны, жеткізушілерді тексеру, ахуалдық есептерді қолдана отырып (үлестірме материал пайдаланып) кәсіпорын мәселесін шешу үшін балама шешімдер әзірлеу, жетекші қылықтарының әдептілігін анықтау, ақпаратпен, келіп түскен және сыртқа шығарылатын құжаттамамен жұмыс істеу, жарнамамен, каталогтармен, есептік құжаттамамен жұмыс істеу.
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 10;
БҚ 11;
БҚ 12;

ПК 3.3.1;
ПК 3.3. 5;
ПК 3.3.13.
СД.07
Основы менеджмента, маркетинга и агробизнеса
Менеджмент.
Принципы, методы и функции управления агропромышленным комплексом. Менеджмент, как наука об управлении. Сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента. Экономические методы управления производством.
Методы управления. Агропромышленный комплекс. Организация системы управления новыми сельскохозяйственными формированиями. Управление фермерскими хозяйствами. Теоретические основы эффективности общественного производства. Государственное регулирование развития агропромышленного комплекса в условиях перехода к рыночной экономике.
Основы научной организации труда руководителя, логики и мышления руководителя. Коммуникация и понимание. Компетенция руководителя. Стиль и методы руководства. Социальная ответственность и этика в менеджменте. Организация личной работы и саморегуляции руководителя. Организация работы с кадрами.
Формы взаимоотношений руководителя с подчиненными. Управление предприятием в экстремальных условиях. Производственные и социальные конфликты, пути их устранения. Информационное обеспечение управлением организацией. Наука и мировой опыт по управлению агропромышленным комплексом. Опыт США, Канады, Японии, Турции и других стран по управлению агропромышленным комплексом.
Маркетинг.
Теория и суть современного маркетинга. Организация потребителей и их виды. Понятие и сущность рынка. Организация распределения и товародвижения.
Реклама: стимулирование сбыта, личная продажа, система маркетинговой коммуникации, цена и ценовая политика предприятий. Стратегия планирования и контроль маркетинга. Сущность и особенности международного маркетинга. Стратегия выхода Республики Казахстан на международные рынки.
Агробизнес.
Бизнес и общество, сфера свободного предпринимательства, формы организации агробизнеса, порядок организации предприятий агробизнеса, организационные основы ведения фермерского хозяйства, организация агропредприятий с коллективной формой собственности, государство и бизнес, планирование в агроформировании.
Знания:
- сфер деятельности менеджмента;
- уровня менеджмента; функции менеджмента;
- современных проблем менеджмента;
- классической школы управления;
- о научном подходе управления;
- об административном подходе управления;
- опыте передовых стран по управлению;
- схемы закономерностей управленческой деятельности;
- схемы проведения финансового контроля сельскохозяйственного предприятия;
- об окружающей внешней среде сельскохозяйственных предприятий;
- о влиянии внешних факторов на сельскохозяйственные предприятия;
- о программируемых и непрограммируемых решениях менеджера;
- методах и способах принятия решений; схематического изображения процесса решения;
- разработки альтернативных решений; информационного обеспечения менеджмента;
- уровней использования информации;
- о построении стандартной модели системы информации;
- об анализе входящей и выходящей информации.
Умения:
- составлять модели мотивации, изображать иерархию потребностей, составлять образцы организационной схемы, работать с первичной документацией, производить финансовый контроль, обследовать внешние факторы воздействия на предприятие своего района: экологические, экономические, политико-правовые, социально-культурные;
- анализировать факторы воздействия на сельскохозяйственные предприятия своего района;
- обследовать конкурентную среду, поставщиков, применяя ситуационные задачи (используя раздаточный материал) для решения проблемы предприятия разрабатывать альтернативные решения, определять этичность поступков руководителей тех, работать с информацией, входящей и исходящей документацией, работать с рекламами, каталогами, учетной документацией.
БК7;
БК8;
БК10;
БК11;
БК12;

КҚ 3.3.15;
КҚ 3.3.16;
КҚ 3.3.26;
КҚ 3.3.27;
АП.00
Арнаулы пәндер
150204 3 – «Өсімдіктерді қорғау бойынша агроном» біліктілігі
АП.01
Жалпы және ауыл шаруашылық энтомологиясы.
Жалпы энтомология. НасеҒкомдардың және басқа да зиянды организмдер топтарының сыртқы құрылысы. Насекомдар анаҒтомиясы мен физиологиясы. Насекомдар биологиясы. Насекомдар экологиясы. Насекомдардың жүйеленуі мен жіктелуі. Ауыл шаруашылық энтомологиясы. Өсімдіктерді зиянкестерден қорғаудың биоценотикалық негіздері. Көп улы зиянкестер. Дәнді және мал азықтық астықты дақылдар, күріш және жүгері зиянкестері. Бір жылдық дәнді және көп жылдық мал азықтық бұршақты дақылдар зиянкестері. Қант қызылшасының зиянкестері. Картоп зиянкестері. Техникалық дақылдардың зиянкестері. Қорғаулы грунттағы көкөніс дақылдарының зиянкестері. Ашық грунттағы көкөніс және бақша дақылдарының зиянкестері. Жемісті дақылдардың зиянкестері. Жидектіктер мен жүзім зиянкестері. Егіс қорғайтын орман екпелерінің зиянкестері. Астық және оның сақтау кезіндегі өнімдерінің зиянкестері. Өсімдіктерді қорғау бойынша шараларды ұйымдастыру.
Білімдер:
- насекомдардың, кенелердің, нематодтардың және кеміргіштердің морфологилық құрылысы;
- насекомдардың анатомиялық құрылысы және физиологиясы туралы; насекомдардың биологиялық дамуы туралы;
- экологиялық факторлар туралы;
- насекомдардың жүйеленуі мен жіктелуі туралы;
- өсімдіктерді зиянкестерден қорғау әдістерінің жіктелуі және ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерімен күресте өсімдіктерді кіріктірілген қорғауды пайдалану туралы;
- Қазақстанда барынша таралған зиянкестер және олармен күрес шаралары туралы.
Іскерліктер:
- насекомдарды бөлімдерге бөлу: бас, кеуде, ауыз мүшелері, қанаттар, аяқ, құрсақ және оның қосымшалары;
- ішкі мүшелерінің құрылысымен таныстыру үшін, насекомдарды препарирлеу;
- насекомдардың даму кезеңдерін, жұмыртқалар мен жұмыртқа ұяшықтарының, қуыршақтардың тұрпаттарын, толық емес және толық айналумен насекомдарды, қуыршақтардың тұрпаттарын анықтау;
- насекомдардың даму феноҒлогиясына бақылау жүргізу және фенологиялық күнтізбе құрастыру;
- насекомдардың өсімдіктерді зақымдау тұрпаттарын анықтау;
- биоклимограммалар мен климограммалар салу;
- насекомдардың отряд тары мен қауымдас тықтарын анықтау және насекомдар коллек цияларын, зақымданған өсімдік үлгілерін ресімдеу; агротехника лық, биологиялық, химиялық күрес әдістерін қолданып және еңбек қауіпсіздігі ережесін сақтап, өсім діктерді зиянкестерден қорғау бойынша жұмыс үрдістерін ұйымдас тыру;
- биологиялық коллекциялар мен гербарийлік үлгілерді пайдаланып, морфологиялық белгілер және өсімдіктің зақымдануы бойынша зиянкестердің түрлік құрамын анықтау;
- өңірде таралған зиянкестер дамуының фенологиялық күнтізбесін құрастыру.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.8;
КҚ 3.4.10;
КҚ 3.4.12;
КҚ 3.4.13.
АП. 02
Жалпы және ауыл шаруашылық фитопатологиясы.
Жалпы фитопатология. Өсімдік ауруларының мәні мен көрінуі. Өсімдік ауруларының жіктелуі. Өсімдіктердің инфекциялық емес аурулары. Өсімдіктердің инфекциялық аурулары. Вирустар мен вироидтар – өсімдік ауруларының қоздырғыштары. Бактериялар, актиномицеттер, микоплазмалар, риккетсиялар – өсімдік ауруларының қоздырғыштары. Саңырауқұлақтар – өсімдік ауруларының қоздырғыштары. Инфекциялық аурулар экологиясы мен қарқыны. Эпифитотиялар. Өсімдіктердің инфекциялық ауруларын болжау. Ауыл шаруашылық дақылдары аурулары диагностикасының әдістері. Өсімдіктердің инфекциялық ауруларға иммунитеті. ИмҒмунитет санаттары. Туа біткен иммунитет. Ие болған иммунитет. Иммунитет генетикасы. Өсімдіктерді аурулардан қорғау әдістері мен құралдары. Қорғау шаралары кешенін салу қағидаттары. ФиҒтосанитарлық және терапевҒтік шаралар. Өсімдіктер карантині. Өсімдіктерді кіріктірілген қорғау. Ауыл шаруашылық фитопатологиясы. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары. Егіс қорғау және қалалық екпелердегі ағаш тұқымдарының аурулары. Өсімдік ауруларын есепке алу әдістері. Аурулардан өнім шығынын есепке алу.
Білімдер:
- өсімдік ауруларының мәні, олардың этиологиясы, жіктелу қағидаттары;
-микроорганизмдердің қоректену тәсілдері;
- микроорганизмдер паразитизмі мен олардың тұрпаттары туралы;
- өсімдіктердің инфекциялық ауруларын туғызатын негізгі микроорганизмдердің жүйеленуі, жіктелуі, морфологиялық құрылысы, биологиясы, этиологиялық ерекшеліктері, таралуы, сақталуы және олардың диагностикасының әдістері, өсімдік ауруларының қарқыны және оларды болжау туралы;
- өсімдіктердің ауруға иммунитетінің мәні, маңызы, оның санаттары мен факторлары туралы;
- аурулардан қорғау шаралары кешенін салу қағидаттары туралы;
- өсімдіктерді аурулардан қорғау әдістері мен құралдары туралы; дәнді, бұршақты, техникалық дақылдар, қант қызылшасы, картоп, көкөніс, жеміс және жидек дақылдары, жүзім және ағаш тұқымдары ауруларының түрлік құрамы;
- зақымдау симптомдары, қоздырғыштары, олардың биологиясы, таралуы және олармен күрес шаралары кешені;
- өсімдік ауруларын есепке алу әдістері мен бөліктері, аурулардан өнім шығынын есепке алу әдістері және қорғау шараларының тиімділігін есептеу туралы.
Іскерліктер:
- өсімдік ауруларының тұрпаттарын анықтау;
- өсімдік аурулары қоздырғыштары әр түрлі жүйелік топтарының микроскоптық препараттарын әзірлеу;
- микроорганизмдер диагностикасы әдістерін таңдау;
- аурулар анықтауышының көмегімен зақымдаудың сыртқы морфологиялық белгісі бойынша аурулардың түрлерін анықтау;
- қоздырғыштардың микроскоптық препараттарын әзірлеу;
- әр түрлі әдістермен тұқым сараптамасын жүргізу;
- ауруларға диагноз қою кезінде арнаулы әдістерді пайдалану;
- аурулармен тиімді күресті ұйымдастыру, алдын алу және жойғыш күрес шаралар кешенін дұрыс таңдау;
- ауруларды есепке алуды жүргізу және өнім шығынын анықтау.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.8;
КҚ 3.4.10;
КҚ 3.4.12;
КҚ 3.4.13;

ПК 3.3.15;
ПК 3.3.16;
ПК 3.3.26;
ПК 3.3.27;
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 150204 3 – Агроном по защите растений
СД.01
Общая и сельскохозяйственная энтомология.
Общая энтомология. Внешнее строение насекомых и других групп вредных организмов. Анатомия и физиология насекомых. Биология насекомых. Экология насекомых. Систематика и классификация насекомых. Сельскохозяйственная энтомология. Биоценотические основы защиты растений от вредителей. Многоядные вредители. Вредители зерновых и кормовых злаков, риса и кукурузы. Вредители однолетних зерновых и многолетних кормовых бобовых культур. Вредители сахарной свеклы. Вредители картофеля. Вредители технических культур. Вредители овощных культур в защищенном грунте. Вредители овощных и бахчевых культур открытого грунта. Вредители плодовых культур. Вредители ягодников и винограда. Вредители полезащитных лесных насаждений. Вредители зерна и продуктов его переработки при хранении. Организация мероприятий по защите растений.
Знания:
- о морфологическом строении насекомых, клещей, нематод, слизней, грызунов;
- о анатомическом строении и физиологии насекомых;
- о биологическом развитии насекомых; об экологических факторах;
- о систематике и классификации насекомых;
- о классификации методов защиты растений и использовании в борьбе с вредителями сельскохозяйственных культур интегрированной защиты растений;
- о вредителях наиболее распространенных в Казахстане и мерах борьбы с ними.
Умения:
- расчленить тело насекомых на отделы: голова, грудь, ротовые органы, крылья, ног, брюшка и его придатки;
- проводить препарирование насекомого для ознакомления с устройством его внутренних органов;
- определять фазы развития насекомых, типы яиц и кладок яиц, личинок, насекомых с неполным и полным превращениями, типов куколок;
- вести наблюдения за фенологией развития насекомых и составлять фенологический календарь;
- определять типы повреждения растения насекомыми;
- строить биоклимограммы и климограммы;
- определять отряды и семейства насекомых и оформлять коллекции насекомых, образцы поврежденных растений;
- организовать рабочие процессы по защите растений от вредителей, применяя агротехнический, биологический, химический методы борьбы и соблюдая правила безопасности труда;
- определять видовой состав вредителей по морфологическим признакам и повреждениям растений, используя биологические коллекции и гербарные образцы;
- составлять фенологический календарь развития вредителей, распространенных в регионе.
БК6;
БК7;
БК8;
БК11;
БК12;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.8;
ПК 3.4.10;
ПК 3.4.12;
ПК 3.4.13.
СД. 02
Общая и сельскохозяйственная фитопатология.
Общая фитопатология. Сущность и проявление болезни растений. Классификация болезней растений. Неинфекционные болезни растений. Инфекционные болезни растений. Вирусы и вироиды – возбудители болезней растений. Бактерии, актиномицеты, микоплазмы, риккетсии – возбудители болезней растений. Грибы – возбудители болезней растений. Экология и динамика инфекционных болезней. Эпифитотии. Прогноз инфекционных болезней растений. Методы диагностики болезней сельскохозяйственных культур. Иммунитет растений к инфекционным болезням. Категории иммунитета. Врожденный иммунитет. Приобретенный иммунитет. Генетика иммунитета. Методы и средства защиты растений от болезней. Принципы построения комплекса защитных мероприятий. Фитосанитарные и терапевтические мероприятия. Карантин растений. Интегрированная защита растений. Сельскохозяйственная фитопатология. Болезни сельскохозяйственных культур. Болезни древесных пород в полезащитных и городских насаждениях. Методы учета болезней растений. Учет потерь урожая от болезней.
Знания:
- о сущности болезней растений, их этиологий, принципах классификации;
- способах питания микроорганизмов;
- паразитизме микроорганизмов и его типах;
- систематизации, классификации, морфологическом строении, биологии, этиологических особенностях, распространении, сохранении основных микроорганизмов, вызывающих инфекционные болезни растений и методах их диагностики, динамике развития болезней растений и их прогнозе;
- сущности, значении иммунитета растений к болезням, его категориях и факторах;
- принципах построения комплекса защитных мероприятий от болезней;
- методах и средствах защиты растений от болезней;
- видовом составе болезней зерновых, бобовых, технических культур, сахарной свеклы, картофеля, овощных, плодовых, ягодных культур, винограда и древесных пород;
- симптомах поражения, возбудителях, их биологии, распространении и комплексе мер борьбы с ними;
- методах и элементах учета болезней растений, методах определения потерь урожая от болезней и расчете эффективности защитных мероприятий
Умения:
- определять типы болезней растений;
- приготавливать микроскопические препараты различных систематических групп возбудителей болезней растений;
- выбирать методы диагностики микроорганизмов;
- определять виды болезней по внешним морфологическим признакам поражения с помощью определителя болезней;
- приготавливать микроскопические препараты возбудителей;
- проводить экспертизы семян различными методами;
- при постановке диагноза болезней пользоваться специальными методами;
- организовывать эффективную борьбу с болезнями, правильно подбирать комплекс профилактических и истребительных мер борьбы;
- проводить учет болезней и определять потери урожая.
БК6;
БК7;
БК8;
БК11;
БК12;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.8;
ПК 3.4.10;
ПК 3.4.12;
ПК 3.4.13;

КҚ 3.4.22.
АП. 03
Өсімдіктерді қорғаудың кешенді (интеграцияланған) шаралары.
Өсімдіктерді қорғаудың кешенді (интеграцияланған) шаралары жөніндегі ұғым. Өсімдіктерді қорғаудың агҒротехникалық әдістері. Өсімдіктерді қорғаудың химиялық әдістері. Өсімдіктерді қорғаудың биологиялық әдісі. Өсімдіктерді қорғаудың геҒнетикалық және басқа да әдістері мен құралдары. Жекелеген ауыл шаруашылық дақылдарын кіріктірілген қорғау.
Білімдер
- өсімдіктерді зиянкестерден, аурулардан, арамшөптерден қорғаудың маңызы;
- өсімдіктерді кіріктірілген қорғау, ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің қарқынды технологиялары кезінде оны экологияландыру жөнінде;
- өсімдіктерді қорғаудың барлық әдістері мен маңызы туралы;
- зиянкестіктің экономикалық бұзылуы және өсімдіктерді кіріктірілген қорғау әдістерінің деңгейі туралы;
- осы дақылға арналған рұқсат етілген пестицидтер мен биопрепараттар және оларды қолдану реглаҒменттері туралы;
- өнімділікті арттыру және зиянкестердің, аурулардың, арамшөптердің дамуы үшін қолайсыз жағдайлар жасау мақсатында кіріктірілген қорғау бағдарламасын құрастыру қағидаттары туралы.
Іскерліктер:
- трихограммалар, фитосейулюч, энкарзиялар және басқаларды өсіру әдістемесін қолдану;
- қоныстанған егіс зиянкестеріне энтомофагтар шығару;
- энтомофагтарды табиғи көбейтуге арналған жағдай жасау бойынша шаралар әзірлеу;
- өсімдіктерді зиянды организмдерден қорғау бойынша шаралар жоспарын құрастыру.
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 4;
БҚ 6;
БҚ 8;
БҚ 11;
БҚ 12;
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.8;
КҚ 3.4.19
КҚ 3.4.21;
КҚ 3.4.22.
АП. 04
Ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендіру.
Тракторлар, іштен жанатын қозғалтқыштар туралы негізгі мәліметтер. Іштен жанатын қозғалтқыштардың тетіктері мен жүйелері. Ауыл шаруашылық машиналары. Өсімдіктерді күтіп баптауға үшін және топырақты қопсытуға арналған машиналар мен қондырғылар. Себу және отырғызу машиналары, тыңайтқыш сіңіруге арналған машиналар, ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптермен күреске арналған машиналар. Ауыл шаруашылық дақылдарын жинауға арналған машиналар. Астықты жинаудан кейінгі өңдеуге арналған машиналар. Ауыл шаруашылық машиналарын талап етілетін агротехникалық жұмыс тәртібіне дайындау. Машина-трактор паркін пайдалану. Машиналарды өндірістік техникалық пайдалану. Машина-трактор паркі құрамын есептеу, машиналарға техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау. Ауыл шаруашылық өндірісін механикаландыру мен автоматтандыру. Ауыл шаруашылығындағы электрлік қондырғыларды автоматты басқару аппараттары. Өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді электрлендіру және автоматтандырудың жарықтандыру және сәулелендіру қондырғылары. Мал шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру. Сумен жабдықтауды, мал азығын дайындау мен үлестіруді, сиыр сауыны мен сүтті алғаш өңдеуді, қой қырқу мен тоғытуды, көң шығаруды механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру. Мал шаруашылық фермаларындағы микроклимат пен жылыту. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- тракторлар мен автомобильдердің жалпы құрылысы мен жіктелуі;
- қозғалтқыштардың жалпы құрылысы мен негізгі қағидаттары;
- кривошипті-шатунды және газ таратқыш тетіктердің құрылысы мен жұмысы және оларды реттеу;
- қоректену және майлау жүйесінің жұмысы мен құрылымы;
- қозғалтқыштарды іске қосу мен суыту жүйесі, тракторлар мен автомобильдердің электроқұрылғысы, тракторлар мен автомобильдердің басқару органдары мен жүргізу бөлігі, тракторлар мен автомобильдердің техникалық пайдалану ережелері.
Іскерліктер
- шатунды механизмді жинау және шашу;
- газ тарату механизмін шашу және жинау, газ тарату механизмін реттеу;
- форсункалардың жағдайын тексеру;
- майды тарату қысымын анықтауды;
- қалыпты қысымға форсунканы реттеу;
- майлау жүйесінің клапандарын реттеп, жұмыс істеу;
- майлау цетрофигураның реактивті жұмыс істеуін тексеру;
- қозғалтқыштың магнето және тарату құрылғылары;
- магнетоның байланысы, аспалы соқа және тұтас өңдейтін қопсытқыштар, дән сепкіштерді жұмысқа дайындау, сошниктерді берілген егіс тереңдігіне қою, талап етілетін тұқым себу, минералдық тыңайтқыштарды сіңіру қалыптарына ретке келтіру, астық жинайтын комбайнның дестелегіш тетіктерін жұмысқа дайындау және ретке келтіру;
- астық жинайтын комбайнның бастырғышын жұмысқа дайындау және бастырғыш аппараттарды ретке келтіру;
- астық жинайтын комбайнды тазалап ретке келтіру.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;

ПК 3.4.22
СД. 03
Интегрированная защита растений.
Понятие об интегрированной защите растений. Агротехнический метод защиты растений. Химические методы защиты растений. Биологический метод защиты растений. Генетический и другие методы и средства защиты растений. Интегрированная защита отдельных сельскохозяйственных культур.
Знания:
- о значении защиты растений от вредителей, болезней, сорняков;
- об интегрированной защите растений, ее экологизации при интенсивных технологиях возделывания сельскохозяйственных культур;
- о сущности всех методов и значении защиты растений;
- об экономических порогах вредоносности и уровне эффективности интегрированных методов защиты;
- о разрешенных пестицидах и биопрепаратах для данной культуры и о регламентах их применения;
- принципах составления программы интегрированной защиты с целью повышения урожайности и неблагоприятных условий для развития вредителей, болезней, сорняков.
Умения:
- применять методику разведения трихограммы, фитосейулюса, энкарзии и других;
- делать выпуски энтомофагов на заселенные вредителями поля;
- разрабатывать мероприятия по созданию условий для естественного размножения энтомофагов;
- составить план мероприятий по защите растений от вредных организмов.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК8;
БК11;
БК12;
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.8;
ПК 3.4.19
ПК 3.4.21;
ПК 3.4.22.
СД. 04
Механизация и электрификация сельского хозяйства.
Основные сведения о тракторах, двигателях внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей внутреннего сгорания. Сельскохозяйственные машины. Машины и орудия для основной, поверхностной обработки почвы и уходу за растениями. Посевные и посадочные машины, машины для внесения удобрений, машины для борьбы с вредителями, болезнями и сорняками сельскохозяйственных культур. Машины для уборки сельскохозяйственных культур. Машины для послеуборочной обработки зерна. Подготовка сельскохозяйственных машин к требуемому агротехническому режиму работы. Эксплуатация машинно-тракторного парка. Основы производственной технической эксплуатации машин. Расчет состава машинно-тракторного парка, планирование технического обслуживания машин. Механизация и автоматизация сельскохозяйственного производства. Аппараты автоматического управления электроустановками в сельском хозяйстве. Осветительные и облучающие установки электрификации и автоматизации производственных процессов в растениеводстве и животноводстве. Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве. Механизация, электрификация и автоматизация водоснабжения, приготовление и раздача кормов, доения коров и первичной обработки молока, стрижки и купки овец, удаления навоза. Микроклимат и отопление на животноводческих фермах. Техника безопасности при выполнении работ в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
- классификации общего устройства тракторов и автомобилей;
- об основных принципах работы и общего устройства двигателя;
- устройств и работы кривошипно-шатунного, газораспределительного механизмов их регулировки;
- устройства и работы системы питания и смазки;
- системы охлаждения и пуска двигателей, электрооборудования тракторов автомобилей, силовой передачи, ходовой части и органов управления тракторов и автомобилей;
- правил технической эксплуатации тракторов и автомобилей.
Умения:
- определять классификацию и общее устройство тракторов и двигателей, принципы работы двигателей внутреннего сгорания;
- производить разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма, механизма газораспределения;
- регулировать газораспределительные и декомпрессионные механизмы;
- проверять состояние форсунки;
- определять давление впрыска топлива, качество распыления топлива;
- проводить регулировку форсунки на нормальное давление впрыска, давления срабатывания и регулировку клапанов систем смазки;
- проверку работы реактивной масляной центрифуги;
- проверять на стенде технических данных исправность прерывателя и других аппаратов системы зажигания;
- проводить установку прерывателя-распределителя и магнето на двигатели.;
- регулировать контакты прерывателя магнето;
- подготавливать к работе навесные плуга и культиваторы сплошной обработки, зерновые сеялки;
- проводить расстановку сошников на заданную глубину посева, настройку на требуемую норму высева семян, внесения минеральных удобрений, подготовку к работе и регулировку механизмов жатки зерноуборочного комбайна;
- подготавливать к работе молотилки зерноуборочного комбайна и регулировать молотильные аппараты;
- регулировать очистку зерноуборочного комбайна.
БК1;
БК2;
БК6;
БК7;
БК8;

КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.3;
КҚ 3.4.9.
АП. 05
Зиянкестердің, аурулардың және арамшөптердің пайда болуын болжау және дабылдандыру.
Ауыл шаруашылық дақылдары зиянкестерінің, ауруларының және арамшөптердің дамуы мен таралуын болжау. ФитосаҒнитарлық қадағалауды ұйымдастыру. Зиянкестер мен аурулар болжамын ақпараттық қамтамасыз ету. Болжамдардың жіктелуі. Насекомдар популяциясын есепке алу әдістері. Ауыл шаруашылық дақылдарының ауруларының таралуы мен дамуын есепке алу әдістері. Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестері мен ауруларын анықтау, есепке алу және болжау.
Білімдер:
- болжам қызметінің құрылымдық бөлімшелері мен олардың міндеттері туралы;
- болжамға арналған ақпарат жинау туралы;
- ақпараттық мәліметтерді өңдеу тәсілдері туралы;
- зиянкестерді, ауруларды және арамшөптерді есепке алу әдістері туралы;
- ауылшаруашылық дақылдарының фитосанитарлық жағдайына тексеру жүргізу туралы;
- қысқа мерзімдік болжам құрастыруға арналған қажеттік ақпарат және есепке алуды өткізу мерзімі туралы;
- ұзақ мерзімдік болжам құрастыруға арналған қажетті ақпарат туралы.
Іскерліктер:
- фенолоҒгиялық күнтізбелер, климоҒграммалар, феноклимограммалар құрастыру;
- ауылшаруашылығына жарамды жерлерді тексеру бойынша есепке алу мәліметтерін өңдеу;
- зиянкестіктің экономикалық бұзылуын пайдаланумен есеп жүргізу;
- стационарлық телімдерде және маршруттық тексеру кезінде ауруларды есепке алу әдістерін меңгеру;
-метеопредиктор, сөздік сипаттама бойынша ұзақ мерзімдік болжам құрастыру әдістемесін пайдалану; зиянкестер түрлерінің атауларын кодтау амалдарын меңгеру;
- зиянкестер мен аурулардан ықтимал өнім шығынын анықтау.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.3;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.10;
КҚ 3.4.12;
КҚ 3.4.13;
КҚ 3.4.14;
АП. 06
Өсімдіктер карантині.
Өсімдіктер карантинінің даму тарихы. Қазақстандағы өсімдіктер карантинінің ұйымдық негіздері. Карантиндік зиянкестер. Карантиндік саңырауқұлақ, бактериялық және вирустық аурулар. КаранҒтиндік арамшөп өсімдіктері. Карантинге алынған өнімдерді залалсыздандыру.
Білімдер:
- зиянкестердің морфологиялық, биологиялық ерекшеліктері туралы;
- таралу тәсілдері туралы;
- қоздырғыштар морфологиясының, биологиясының ерекшеліктері және олардың таралу жолдары, карантиндік ауруларға қарсы шаралар жүйесі, осы заманғы өнімді талдау әдістері туралы;
- сараптамаға түскен өсімдік материалын тіркеу тәртібі туралы;
- карантин қою және алып тастау тәртібі туралы;
- карантиндік арамшөп өсімдіктерінің морфологиялық, биологиялық ерекшеліктері және олардың таралу тәсілдері туралы.
Іскерліктер:
- ішкі және сыртқы карантин бойынша шараларды жүргізу;
- каранҒтиндік жағдайды белгілеу, қою және алып тастау тәртібін анықтау;
- карантиндік тексеру жүргізу;
- фумигаҒциялық жұмыс жүргізу;
- карантиндік және жойғыштық кешенді шаралар жүйесін салуды жүргізу;
- дақылдарды егіп өсіру технологиясына каранҒтиндік шараларды қосу.
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 12;

ПК 3.4.1;
ПК 3.4.3;
ПК 3.4.9.
СД. 05
Прогноз и сигнализация появления вредителей, болезней и сорняков.
Прогноз развития и распространения вредителей, болезней и сорняков сельскохозяйственных культур. Организация фитосанитарного надзора. Информативное обеспечение прогнозов вредителей и болезней. Классификация прогнозов. Методы учета численности популяций насекомых. Методы учета распространенности и развития болезней сельскохозяйственных культур. Выявление, учет и прогноз основных вредителей и болезней сельскохозяйственных растений.
Знания:
- о структурных подразделениях службы прогнозов и их задачах;
- сборе информации для прогнозов; способах обработки информационных данных;
- методах учета вредителей, болезней, сорняков;
- сроках проведения обследо ваний сельскохозяйственных культур на их фитосанитарное состояние;
- необходимой информации и сроках проведения учета для составления кратко срочных прогнозов;
- необходимой информации для составления долго срочных прогнозов появления вредителей, болезней сельско хозяйственных культур.
Умения:
- составлять фенологические календари климограммы, феноклимограммы;
- обработывать данные учетов по обследованию сельскохозяйственных угодий;
- производить расчеты с использованием ЭВП – экономических порогов вредоносности;
- осваивать методы учетов болезней на стационарных участках и при маршрутных обследованиях;
- использовать методики составления долгосрочных прогнозов по метеопредикторам, словесным характеристикам;
- владеть приемами кодирования названий видов вредителей;
- определять возможные потери урожая от вредителей и болезней.
БК6;
БК7;
БК8;
БК12;
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.3;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.10;
ПК 3.4.12;
ПК 3.4.13;
ПК 3.4.14;
СД. 06
Карантин растений.
История развития карантина растений. Организационные основы карантина растений в Казахстане. Карантинные вредители. Карантинные грибные, бактериальные и вирусные болезни. Карантинные сорные растения. Обеззараживание подкарантинной продукции.
Знания:
- о морфологических, биологических особенностях вредителей;
- способах распространения;
- особенностях морфологии возбудителей, специфики биологии и путей их распространения, системах мероприятий против карантинных болезней, современных методах анализа продукции; порядке регистрации растительного материала поступающего на экспертизу;
- о порядке наложения и снятия карантина;
- морфологических, биологических особенностях карантинных сорных растенияи и способах их распространения.
Умения:
- проводить мероприятия по внутреннему и внешнему карантину;
- определять порядок установления карантинного состояния, наложения и снятия карантина;
- проводить карантинные обследования;
- проводить фумигационные работы;
- проводить построение комплексных систем карантинных и истребительных мероприятий;
- включать в технологию возделывания культур карантинных мероприятий.
БК6;
БК7;
БК8;
БК12;

КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.10;
КҚ 3.4.12;
КҚ 3.4.13;
КҚ 3.4.15.
АП. 07
Агрохимия.
Өсімдіктің химиялық құрамы мен өнімнің сапасы. Өсімдіктің қоректенуі. Топырақтың құрамы және сіңіргіштігі. Топырақтың құнарлығының тиімділігі. Қазақстандағы негізгі топырақ түрлерінің агрохимиялық сипаты. Тыңайтқыштардың жіктелуі, олардың Қазақстанда шығарылуы мен пайдалану. Азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар және кешенді тыңайтқыштар. Минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы. Органикалық тыңайтқыштар және оларды қолдану технологиясы. Тыңайтқыштар жүйесінің құрылымының негізгі принциптері. Ауыл шаруашылық дақылдарын қарқынды өсіруде және қоршаған ортаны қорғау кезінде тыңайтқыштарды қолдану. Ауыспалы егіс кезінде тыңайтқыштардың жүйесі. Ауыл шаруашылығындағы кешенді агрохимиялық қызмет көрсету жүйесі. Агрохимиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
- ауылшаруашылық дақылдарының химиялық құрамының ерекшеліктерін және оның өнім сапасына тигізетін әсері;
- өсімдіктердің қоректенуінің негізгі элементтерінің рөлі және олардың ауыл шаруашылық дақылдарының құралуындағы қажеттілік;
- өсімдік қоректенуінің химиялық диагностика негіздері;
- ауылшаруашылық дақылдарына гипстеудің әсері және тыңайтқыштың тиімділігі;
- минералды тыңайтқыштардың жіктелуі және олардың сапасына қойылатын стандарт талапатары;
- азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштары, кешенді тыңайтқыштар және Қазақстандағы олардың ассортименті, оларды алу тәсілдері;
- минералды тыңайтқыштардың негізгі түрлерінің ерекшеліктері, қасиеті, құрамы және топырақпен байланыстылығы;
- минералды тыңайтқыштарды енгізу, босату, сақтау және тасымалдау ережелері;
- тыңайтқыштардың сапасын төмендетпеу шаралар жүйесі;
- минералды, органикалық тыңайтқыштарды қолдану кезінде табиғатты қорғау бойынша шаралар және техника қауіпсіздігі;
- органикалық тыңайтқыштың маңызы, мәні, құрамы және оны енгізу тиімділігі, сақтау ережесі;
- органкиалық тыңайтқыштарды қол данатын аудандар;
- сидераттарды қолдану тәсілдері;
- органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тиімділігі және технологиясы;
- тыңайтқыштар жүйесінің міндеттері;
- тыңайтқыштардың мөлшерін анықтау;
- тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері.
Іскерліктер:
- арнаулы белгілері және өсімдік диагностикасының «Экспресс – әдіс» нәтижесі бойынша ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі қоректену бөліктерімен қамтылуын анықтау;
- талдау жасау кезінде техника қауіпсізідігін сақтай отырып зертхана құралдарын дұрыс қолдана білу;
- ЭЕМ қолдана отырып жобалы құжаттарды құрастыру үшін шығыс материалдарын дайындау;
- минералды тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін анықтау;
- тыңайтқыштарды дұрыс енгізу мен сақтауды ұйымдастыру;
- агрохимиялық талдау бойынша органикалық тыңайтқыштың сапасын анықтау;
- тыңайтқыштың мөлшерлі дозасын анықтау.
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 4;
БҚ 8;
БҚ 12;

ПК 3.4.1;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.10;
ПК 3.4.12;
ПК 3.4.13;
ПК 3.4.15.
СД. 07
Агрохимия.
Химический состав растений и качество урожая. Питание растений. Состав и поглотительная способность почв. Потенциальное и эффективное плодородие почв. Агрохимическая характеристика основных типов почв в Казахстане. Гипсование солонцовых почв и используемые материалы. Классификация удобрений, их производство и применение в Казахстане. Азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения. Технология применения минеральных удобрений. Органические удобрения, технология их применения. Основные принципы построения системы удобрений. Применение удобрений при интенсивных технологиях возделывания сельскохозяйственных культур и охрана окружающей среды. Система удобрений при севооборотах. Система комплексного агрохимического обслуживания сельского хозяйства. Методы агрохимических исследований.
Знания:
- особенности химического состава важнейших сельскохозяйственных культур и его влиянии на качество продукции;
- роли основных элементов питания в жизни растений и потребность в них для формирования урожая сельскохозяйственных культур;
- основ химической диагностики питания растений;
- классификации солонцов по содержанию натрия и глубине залегания солонцового горизонта, условия эффективного применения гипса для улучшения солонца;
- влиянии гипсования на урожай сельскохозяйственных культур и эффективность удобрений;
- классификации минеральных удобрений и требования стандартов к их качеству;
- азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения, их ассортимент;
- казахстане, способа получения;
- состав, свойства, взаимодействие с почвой, особенности применения основных форм минеральных удобрений;
- требовании стандартов к их качеству;
- правил хранения, отпуска, транспортировки и подготовки к внесению минеральных удобрений;
- систем мероприятий по предотвращению потерь и снижению качеств удобрений;
- техники безопасности и мероприятий по охране природы при применении минеральных, органических удобрений;
- значении, состава, способов рационального хранения, нормы, сроки и эффективности внесения органических удобрений;
- значении и районы применения органических удобрений;
- способов использования сидератов;
- технологии и эффективности использования органических удобрений;
- задач системы удобрений;
- принципов подхода к определению норм удобрений;
- способов внесения удобрений
Умения:
- определять по внешним признакам и результатам «Экспресс – методом» растительной диагностики;
- обеспеченность сельскохозяйственных культур основными элементами питания;
- правильно использовать лабораторное оборудование с соблюдением правил безопасности труда при проведении анализов;
- рассчитывать нормы гипса для химической мелиорации солонцовых почв;
- подготавливать исходный материал для составления проектно-сметной документации с использованием ЭВМ;
- распознавать, определять эффективность применения минеральных удобрений;
- организовать правильное хранение и внесение удобрений;
- оценивать качество органических удобрений по результатам агрохимических анализа;
- определять и корректировать рекомендуемые нормативные дозы удобрений.
БК2;
БК3;
БК4;
БК8;
БК12;

КҚ 3.4.4;
КҚ 3.4.16;
КҚ 3.4.17;
КҚ 3.4.18
АП. 08
Жеміс-көкөніс шаруашылығы.
Көкөніс шаруашылығы. Көкөніс дақылдарының жіктелуі мен биологиялық ерекшеліктері. Қорғаулы грунт ғимаратының құрылысы мен жылыту. Ашық және қорғаулы грунттарда көкөніс дақылдарын өсіру. Ашық грунттағы ауыспалы егіс және қорғаулы грунттағы дақыл алмасуы. Жеміс шаруашылығы. Жеміс дақылдарының биологиялық ерекшеліктері мен морфологиялық белгілері. Жеміс дақылдарын отырғызу материалын өсіру технологиясы. Жеміс бағын отырғыза бастау. Жас және жеміс беретін баққа күтім жасау. Жидекті дақылдар. Көкөніс пен жемістерді сақтау мен қайта өңдеу. Көкөністер мен жемістерді сақтау мен қайта өңдеудің қарапайым тәсілдері.
Білімдер:
- көкөніс дақылдарының жіктелуі;
- көкөніс дақылдарын қарқынды өсіру жолдары;
- жеміс-жидек дақылдарының ерекшеліктері;
- отырғызу материалын өсіру технологиясы және оларды көбейту әдістері;
- бақтарды өсіру технологиясы;
- көкөністерді, жеміс пен жидектерді өңдеу және сақтау технологиясы.
Іскерліктер:
- ауыспалы егістің әр түрлілігін құрастыру;
- жас бақты күтіп баптау;
- жидектерді отырғызу мен күту.
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 9;
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.2;
КҚ 3.4.6;
КҚ 3.4.20.
АП. 09
Өсімдік шаруашылығы.
Өсімдіктер және олардың өмір сүру жағдайлары, оларды реттеу тәсілдері. Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері, топырақ түзілу үрдісі. Арамшөптер және олармен күрес. Ауыспалы егіс. Топырақты өңдеу (топырақты өңдеудің міндеттері, амалдары және жүйелері, топырақты эрозиядан қорғау). Егіншіліктің аймақтық жүйелері. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері, олармен мен күрес әдістері. Тыңайтқыштар және оларды қолдану. Егіс, көкөніс және жеміс дақылдарының ботаникалық және биологиялық ерекшеліктері. Сұрыптар. Гибридтер. Тұқым себу амалдары. Тұқым себу, тұқым сапасына қойылатын талаптар, тұқым себу мөлшерлері, мерзімдері және тәсілдері. Тұқым сіңіру тереңдігі, себу мен отырғызуды күту. Дақылдардың пісіп жетілу ерекшеліктері, өнім жинау мерзімдері мен тәсілдері. Суғару жағдайындағы индустриалдық, қарқынды егіп өсіру технологиясының ерекшеліктері, егіс дақылдарын егіп өсіру технологиялық картасының агротехникалық бөлімін құрастыру. Табиғи шабындық пен жайылымның маңызы. Өсімдік топтары, үстіңгі және тамырдан жақсарту амалдары. Пішен, пішендеме, сүрлем дайындау технологиясы. Өнімді бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- өсімдіктің құрылысы;
- өсімдіктің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызы;
- жабық тұқымдылардың негізгі вегетативтік мүшелерінің құрылымы, жабық тұқымдылардың репродуктивтік мүшелерінің құрылысы, тұқым және жеміс түзілу үрдісі; топырақ түзілуі;
- топырақтың негізгі типтерінің құрамы, құрылысы және қасиеттері;
- топырақ құнарлылығын жақсарту мен сақтау амалдары; арамшөптердің биологиялық ерекшеліктері мен жіктелуі;
- арамшөптермен күрес шаралары;
- дақылдар алмасуы;
-егіс алқаптарының құрылымы;
- ауыспалы егісті салу қағидаттары;
- топырақты өңдеудің ғылыми негіздері, міндеттері және амалдары;
- жаздық және күздік дақылдар астындағы топырақты өңдеу жүйелері;
- жерді өңдеу ерекшеліктері;
- ауыспалы егістегі топырақты өңдеу жүйесі;
- топырақтың құрамы, қасиеттері, өзара ықпалдасуы және органикалық тыңайтқыштарды қолдану ерекшеліктері;
- ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі зиянкестері мен аурулары;
- тірі организмдердің түрлік құрамы;
- зиянкестердің зақымдау және аурулардың жұқтыру типтері;
- ауыл шаруашылық дақылдарын суғару тәсілдері, мерзімі және мөлшерлері;
- мал азықтық дақылдардың морфологиялық белгілері.
Іскерліктер:
- өсімдікке морфологиялық талдау жүргізу, анықтауыштың көмегімен өсімдікті анықтау;
- өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау;
- Практикалық жұмыста агрометериологиялық ақпаратты пайдалану;
- топырақтағы гумус құрамын анықтау, топырақтың механикалық құрамы, сіңіргіштік қабілеттері және реакциялары;
- тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу; негізгі таралған зиянкестер мен ауруларды тану;
- зиянкестермен және аурулармен күрес шараларын ұйымдастыру;
- орташа үлгі іріктеуді жүргізу;
- тұқымға құжаттар ресімдеу;
- тұқымның себу сапасын анықтау;
- суғару мөлшерін есептеу және суғару кестелерін құрастыру;
- ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің қарқынды технологиялары бойынша технологиялық карталар құрастыру;
- тұқымы мен өскіні бойынша көкөніс дақылдарының негізгі түрлерін ажырату;
- ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық белгілерін ажырату;
- жеміс дақылдарының аудандастырылған сұрыптарын тану.
БҚ 2;
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 9;
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.2;
КҚ 3.4.6;
КҚ 3.4.20.
АП. 10
Менеджмент, маркетинг және агробизнес негіздері.
Менеджмент. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару қағидаттары, әдістері және атқаратын қызметтері. Менеджмент басқару туралы ғылым ретінде. Агроөнеркәсіптік менеджменттің мәні мен халық шаруашылық маңызы. Өндірісті басқарудың экономикалық әдістері. Басқару әдістері. Агроөнеркәсіптік кешен. Жаңа ауыл шаруашылық құрылымдарын басқару жүйесін ұйымдастыру. Фермерлік шаруашылықтарды басқару. Қоғамдық өндіріс тиімділігінің теориялық негіздері. Нарықтық эконоҒмикаға өту жағдайындағы агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды мемлекеттік реттеу. Жетекші еңбегін ғылыми ұйымдастыру негіздері, жетекшінің қисыны мен ойлау қабілеті. Коммуникация және түсіну. Жетекшінің құзыреті. Жетекшінің стилі мен әдістері. МенеджҒменттегі әлеуметтік жауапкершілік пен әдеп. Жетекшінің өзіндік жұмысы мен өзіндік реттелуін ұйымдастыру. Кадрлармен жұмысты ұйымдастыру. Жетекшінің бағыныштылармен өзара қарым-қатынас нысандары. Экстремальдық жағдайларда кәсіпорынды басқару. Өндірістік және әлеуметтік жанжалдар, оларды болдыртпау жолдары. Ұйымды басқаруды ақпараттық қамтамасыз ету. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару бойынша ғылым мен әлемдік тәжірибе. Агроөнеркәсіптік кешенді басқару бойынша АҚШ, Канада, Жапония, Түркия және басқа да елдердің тәжірибесі.
Маркетинг. Осы заманғы маркетинг теориясы мен мәні. Тұтынушыларды ұйымдастыру және оларды ұйымдастыру. Нарық ұғымы мен маңызы. Тауар бөлуді және тауар қозғалысын ұйымдастыру. Жарнама: өткізуді тұрақтандыру, өзіндік сату, маркетингтік коммуникация жүйесі, баға және кәсіпорынның баға саясаты. Жоспарлау айқындамасы және маркеҒтингті бақылау. Халықаралық маркетингтің мәні мен ерекшеліктері. Қазақстан Республикасының халықаралық нарыққа шығу айқындамасы.
Агробизнес. Бизнес және қоғам, еркін кәсіпкерлік саласы, агробизнесті ұйымдастыру нысандары, агробизнес кәсіпорындарын ұйымдастыру тәртібі, фермерлік шаруашылықты жүргізудің ұйымдық негіздері, ұжымдық меншік нысанымен аграрлық кәсіпорындарды ұйымдастыру, мемлекет және бизнес, аграрлық құрылымдардағы жоспарлау.
Білімдер:
- меҒнеджмент қызметінің салалары;
- меҒнеджмент деңгейлері;
- менеджменттің атқаратын қызметтері;
- менеджменттің осы заманғы мәселелері;
- басқарудың классикалық мектебі;
- басқаруға ғылыми қатынасы туралы;
- басқаруға әкімшілік қатынас туралы;
- басқару бойынша алдыңғы қатарлы елдердің тәжірибесі;
- басқарушылық қызмет заңдылықтарының сұлбалары;
- ауыл шаруашылық кәсіпорнының қаржылық бақылауын жүргізу сұлбалары;
- ауыл шаруашылық кәсіпорындарын қоршаған сыртқы орта туралы;
- ауыл шаруашылық кәсіпорындарына сыртқы факторлардың ықпал етуі туралы;
- менеджердің бағдар ламаланған және бағдарламаланбаған шешімдері туралы;
- шешім қабылдау әдістері мен тәсілдері туралы;
- шешім үрдісін сұлбалық бейнелеу;
- балама шешімдер әзірлеу;
- менеджментті ақпараттық қамтамасыз ету; ақпаратты пайдалану деңгейлері;
- ақпарат жүйесінің стандарт моделін салу туралы;
- келіп түскен және сыртқа шығарылатын ақпаратты талдау туралы.
Іскерліктер:
-мотивация модельдерін құрастыру, қажеттіліктер сатылығын бейнелеу, ұйымдық сұлба үлгілерін құрастыру, алғашқы құжаттамамен жұмыс істеу, қаржылық бақылау жүргізу, аудан кәсіпорнына әсер ететін сыртқы факторларды талдау: экологиялық, экономикалық, саяси-құқықтық, әлеуметтік-мәдени; нақты ортаны, жеткізушілерді тексеру, ахуалдық есептерді қолдана отырып (үлестірме материал пайдаланып) кәсіпорын мәселесін шешу үшін балама шешімдер әзірлеу, жетекші қылықтарының әдептілігін анықтау, ақпаратпен, келіп түскен және сыртқа шығарылатын құжаттамамен жұмыс істеу, жарнамамен, каталогтармен, есептік құжаттамамен жұмыс істеу.
БҚ 7;
БҚ 8;
БҚ 10;
БҚ 11;
БҚ 12;

ПК 3.4.4;
ПК 3.4.16;
ПК 3.4.17;
ПК 3.4.18.
СД. 08
Плодоовощеводство
Овощеводство. Классификация и биологические особенности овощных культур. Устройство и обогрев сооружений защищенного грунта. Возделывание овощных культур в открытом и защищенном грунтах. Севообороты в открытом и культурообороты в защищенном грунтах. Плодоводство. Биологические особенности и морфологические признаки плодовых культур. Технология выращивания посадочного материала плодовых растений. Закладка плодового сада. Уход за молодыми и плодоносящим садом. Культура ягодников. Хранение и переработка овощей и плодов. Хранение и простейшие способы переработки овощей и плодов.
Знания:
- классификации овощных культур;
- устройств сооружений защищенного грунта и способов обогрева;
- интенсивных технологии возделывания овощных культур;
- особенностией плодово-ягодных культур;
- технологии выращивания посадочного материала и способы размножения;
- промышленных технологии закладки садов;
- способов хранения и переработки овощей, плодов и ягод.
Умения:
- составлять различные виды севооборотов и культурооборотов;
- ухаживать за молодым и плодоносящим садом;
- закладывать и ухаживать за ягодниками.
БК2;
БК6;
БК7;
БК9;
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.2;
ПК 3.4.6;
ПК 3.4.20.
СД. 09
Растениеводство.
Растения и условия их жизни, способы их регулирования. Образование, состав и свойства почвы, почвообразовательный процесс.
Сорняки и борьба с ними. Севообороты. Обработка почвы (задачи и приемы обработки почвы, системы обработки почвы, защита почв от эрозии).
Зональные системы земледелия. Болезни и вредители сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Ботанические и биологические особенности полевых, овощных и плодовых культур. Сорта. Гибриды.
Приемы подготовки семян к посеву. Посев, требования к качеству семян, нормы высева семян, сроки посева, способы посева. Глубина заделки семян; уход за посевами и посадками. Особенности созревания культур, сроки и способы уборки. Особенности индустриальной, интенсивной технологии возделывания при орошении, составления агротехнической части технологической карты возделывания полевых культур. Значение естественных сенокосов и пастбищ. Группы растительности, приемы поверхностного и коренного улучшения. Технология заготовки сена, сенажа, силоса. Основы программирования урожая.
Знания:
- строении растений;
- значений растений в природе, жизни человека;
- структур основных вегетативных органов покрытосеменных, строения репродуктивных органов покрытосеменных, процесса образования семян и плодов;
- почвообразования;
- состава, строения и свойств основных типов почв;
- приемов улучшения и сохранения плодородия почвы;
- биологических особенностей и классификации сорняков;
- мер борьбы с сорными растениями;
- чередования культур; структуры посевных площадей;
- принципов построения севооборотов;
- научных основ, задач и приемов обработки почвы;
- стемы обработки почвы под яровые и озимые культуры;
- собенностей обработки земель;
- стемы обработки почвы в севооборотах;
- остава, свойства, взаимодействия с почвой и особенностями применения органических удобрений;
- сновных вредителей и болезней сельхозкультур;
- идового состава вредных организмов;
- ипов повреждений вредителями и поражений болезнями;
- пособов, сроков и норм поливов сельхозкультур;
- орфологических признаков кормовых культур.
Умения:
- определить морфологический анализ растений, определять растения с помощью определителя;
- определять хозяйственную ценность растений;
- использовать агрометериологическую информацию в практической работе;
- определять содержание гумуса в почве, механический состав, поглотительные способности и реакции почвы;
- производить расчет норм внесения удобрений;
- распознавать основных распространенных вредителей и болезни;
- организовывать меры борьбы с болезнями и вредителями;
- производить отбор среднего образца;
- оформлять документы на семена;
- определять посевные качества семян;
- рассчитывать поливные нормы и составлять графики поливов;
- составлять технологические карты по интенсивной технологии возделывания сельхозкультур;
- различать основные виды овощных культур по семенам и всходам;
- различать морфологические признаки сельхозкультур;
- распознавать районированные сорта плодовых культур.
БК2;
БК6;
БК7;
БК9;
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.2;
ПК 3.4.6;
ПК 3.4.20.
СД. 10
Основы менеджмента, маркетинга и агробизнеса.
Менеджмент.
Принципы, методы и функции управления агропромышленным комплексом. Менеджмент, как наука об управлении. Сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента. Экономические методы управления производством.
Методы управления. Агропромышленный комплекс. Организация системы управления новыми сельскохозяйственными формированиями. Управление фермерскими хозяйствами. Теоретические основы эффективности общественного производства. Государственное регулирование развития агропромышленного комплекса в условиях перехода к рыночной экономике.
Основы научной организации труда руководителя, логики и мышления руководителя. Коммуникация и понимание. Компетенция руководителя. Стиль и методы руководства. Социальная ответственность и этика в менеджменте. Организация личной работы и саморегуляции руководителя. Организация работы с кадрами.
Формы взаимоотношений руководителя с подчиненными. Управление предприятием в экстремальных условиях. Производственные и социальные конфликты, пути их устранения. Информационное обеспечение управлением организацией. Наука и мировой опыт по управлению агропромышленным комплексом. Опыт США, Канады, Японии, Турции и других стран по управлению агропромышленным комплексом.
Маркетинг.
Теория и суть современного маркетинга. Организация потребителей и их виды. Понятие и сущность рынка. Организация распределения и товародвижения.
Реклама: стимулирование сбыта, личная продажа, система маркетинговой коммуникации, цена и ценовая политика предприятий. Стратегия планирования и контроль маркетинга. Сущность и особенности международного маркетинга. Стратегия выхода Республики Казахстан на международные рынки.
Агробизнес.
Бизнес и общество, сфера свободного предпринимательства, формы организации агробизнеса, порядок организации предприятий агробизнеса, организационные основы ведения фермерского хозяйства, организация агропредприятий с коллективной формой собственности, государство и бизнес, планирование в агроформировании.
Знания:
- сфер деятельности менеджмента;
- уровней менеджмента;
- функции менеджмента;
- современных проблем менеджмента;
- классической школу управления;
- о научном подходе управления; об административном подходе управления;
- об опыте передовых стран по управлению;
- схемы закономерностей управленческой деятельности;
- схемы проведения финансового контроля сельскохозяйственного предприятия;
- об окружающей внешней среде сельскохозяйственных предприятий;
- о влиянии внешних факторов на сельскохозяйственные предприятия;
- о программируемых и непрограммируемых решениях менеджера;
- метода и способа принятии решений;
- схематического изображения процесса решении;
- разработки альтернативных решений;
- информационного обеспечения менеджмента;
- уровни использования информации;
- о построении стандартной модели системы информации;
- об анализе входящей и выходящей информации.
Умения:
- составлять модели мотивации, изображать иерархию потребностей, составлять образцы организационной схемы, работать с первичной документацией, производить финансовый контроль, обследовать внешние факторы воздействия на предприятие своего района: экологические, экономические, политико-правовые, социально-культурные;
- анализировать факторы воздействия на сельскохозяйственные предприятия своего района;
- обследовать конкурентную среду, поставщиков, применяя ситуационные задачи (используя раздаточный материал) для решения проблемы предприятия разрабатывать альтернативные решения, определять этичность поступков руководителей тех, работать с информацией, входящей и исходящей документацией, работать с рекламами, каталогами, учетной документацией.
БК7;
БК8;
БК10;
БК11;
БК12;

КҚ 3.4.19;
КҚ 3.4.23;
КҚ 3.4.24.
АП.00
Арнайы пәндер
150205 3 – «Агрохимик» біліктілігі
АП. 01
Химия ауыл шаруашылық талдауымен.
Катиондардың бірінші аналитикалық тобы. Калий, натрий аммонийі және магний катиондарының реакциясы. Кальций және барий катиондарының реакциясы. Катиондардың үшінші аналитикалық тобы. Алюминий, темір (III), темір (II), мырыш, марганец (II) және кобальт (II) катиондарының реакциясы. Бірінші, екінші және үшінші топтар аниондары қоспаларының реакциялары мен барысы. Катиондар мен аниондар қоспаларын сапалық талдау (құрғақ заттарды талдаудың жалпы барысы). Гравиметрлік талдау. Тетраметриялық талдау. Қышқылдық-негіздік титрлеу (бейтараптандыру әдісі). Қышқылдық-қалпына келтірушілік титрлеу (пермангананаметриялық). Шөгінді титрлеу. Хелатометриялық титрлеу. Физикалық-химиялық талдау әдістері. Фотометриялық талдау. Спектрофотометриялық талдау. Отты-фотометриялық талдау. РефҒрактометриялық талдау. Поляметриялық талдау. Потенциометриялық талдау. Хроматографиялық талдау.
Білімдер:
- сандық және сапалық талдаулардың мәні, физикалық-химиялық талдау әдістері.
Іскерліктер:
- эксперимент техникасын меңгеру;
-зерттеу әдістемесін қолдану және маңызды талдамалық операцияларды жүргізу;
- титрленген қышқылдықты анықтау;
- өлшеу нәтижелерін графикалық көрсету, жабдықтарды пайдалану.
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 6;
БҚ 8;
КҚ 3.5.1;
КҚ 3.5.18.
АП. 02
Агрохимия.
Өсімдіктің химиялық құрамы мен өнімнің сапасы. Өсімдіктің қоректенуі. Топырақтың құрамы және сіңіргіштігі. Топырақтың құнарлығының тиімділігі. Қазақстандағы негізгі топырақ түрлерінің агрохимиялық сипаты. Тыңайтқыштардың жіктелуі, олардың Қазақстанда шығарылуы мен пайдалануы. Азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар және кешенді тыңайтқыштар. Минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы. Органикалық тыңайтқыштар және оларды қолдану технологиясы. Тыңайтқыштар жүйесінің құрылымының негізгі принциптері. Ауыл шаруашылық дақылдарын қарқынды өсіруде және қоршаған ортаны қорғау кезінде тыңайтқыштарды қолдану. Ауыспалы егіс кезінде тыңайтқыштардың жүйесі. Ауыл шаруашылығындағы кешенді агрохимиялық қызмет көрсету жүйесі. Агрохимиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
- ауылшаруашылық дақылдарының химиялық құрамының ерекшеліктері және оның өнім сапасына тигізетін әсері;
- өсімдіктердің қоректенуінің негізгі элементтерінің ролі және олардың ауыл шаруашылық дақылдарының құралуындағы қажеттілік;
- өсімдік қоректенуінің химиялық диагностика негіздері;
- ауылшаруашылық дақылдарына гипстеудің әсері және тыңайтқыштың тиімділігі;
- минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың сапасына қойылатын стандарт талаптары;
- азотты, фосфорлы, калий, микротыңайтқыштар, кешенді тыңайтқыштар және Қазақстандағы олардың ассортименті, оларды алу тәсілдері;
- минералды тыңайтқыштардың негізгі түрлерінің ерекшеліктері, қасиеті, құрамы және топырақпен байланыстылығы;
- минералды тыңайтқыштарды енгізу, босату, сақтау және тасымалдау ережелері;
- тыңайтқыштардың сапасын төмендетпеу шаралар жүйесі;
- минералды, органикалық тыңайтқыштарды қолдану кезінде табиғатты қорғау бойынша шаралар және техника қауіпсіздігі;
- органикалық тыңайтқыштың маңызы, мәні, құрамы және оны енгізу тиімділігі, сақтау ережесі;
- органикалық тыңайтқыштарды қолданатын аудандар;
- сидераттарды қолдану тәсілдері;
- органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тиімділігі және технологиясы;
- тыңайтқыштар жүйесінің міндеттері;
- тыңайтқыштардың мөлшерін анықтау, тыңайтқыштарды енгізу тәсілдері.
Іскерліктер:
- «Экспресс - әдіс» нәтижесі мен арнайы нышандары бойынша ауылшаруашылық дақылдарының қоректенуінің негізгі элементтерінің қамтамасыздануын анықтау;
- талдау жасау кезінде техника қауіпсізідігін сақтай отырып зертхана құралдарын дұрыс қолдана білу, ЭЕМ қолдана отырып жобалы құжаттарды құрастыру үшін шығыс материалдарын дайындау;
- минералды тыңайтқыштарды қолданудың тиімділігін анықтау;
- тыңайтқыштарды дұрыс енгізу мен сақтауды ұйымдастыру;
- агрохимиялық талдау бойынша органикалық тыңайтқыштың сапасын анықтау;
- тыңайтқыштың мөлшерлі дозасын анықтау.
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 4;
БҚ 8;
БҚ 12;

ПК 3.4.19;
ПК 3.4.23;
ПК 3.4.24.
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 150205 3 – Агрохимик
СД. 01
Химия с сельскохозяйственным анализом.
Первая аналитическая группа катионов. Реакция катионов калия, натрия аммония и магния. Вторая аналитическая группа катионов. Реакция катионов кальция и бария. Третья аналитическая группа катионов. Реакция катионов алюминия, железа (III), железа (II), цинка, марганца (II) и кобальта (II). Реакции и ход анализа смеси анионов первой, второй и третьей групп. Качественный анализ смеси катионов и анионов (общий ход анализа сухого вещества).
Гравиметрический анализ. Тетраметрический анализ. Кислотно-основное титрование (метод нейтрализации). Окислительно-восстановительное титрование (пермангананаметрическое)
Осадительное титрование
Хелатометрическое титрование.
Физико-химические методы анализа.
Фотометрический анализ. Спектрофотометрический анализ. Пламенно-фотометрии-ческий анализ. Рефракто-метрический анализ. Поляметрический анализ. Потенциометрический анализ. Хроматографический анализ.
Знания:
- сущности количественного и качественного анализов, физико-химические методы анализа.
Умения:
- владеть техникой эксперимента;
- применять методики исследований и проводить важнейшие аналитические операции;
- определять титруемую кислотность;
- графически выражать результаты измерений, пользоваться оборудованием.
БК2;
БК3;
БК6;
БК8;
ПК 3.5.1;
ПК 3.5.18.
СД. 02
Агрохимия.
Химический состав растений и качество урожая. Питание растений. Состав и поглотительная способность почв. Потенциальное и эффективное плодородие почв. Агрохимическая характеристика основных типов почв в Казахстане. Гипсование солонцовых почв и используемые материалы. Классификация удобрений, их производство и применение в Казахстане. Азотные, фосфорные, калийные удобрения, микроудобрения, комплексные удобрения. Технология применения минеральных удобрений. Органические удобрения, технология их применения.
Знания:
- об особенностях химического состава важнейших сельскохозяйственных культур и его влияния на качество продукции;
- роли основных элементов питания в жизни растений и потребности в них для формирования урожая сельскохозяйственных культур;
- основ химической диагностики питания растений;
- классификации солонцов по содержанию натрия и глубине залегания солонцового горизонта, условии эффективного применения гипса для улучшения солонца;
- влиянии гипсования на урожай сельско хозяйственных культур и эффективность удобрений;
- классификации минеральных удобрений и требовании стандартов к их качеству;
- азотных, фосфорных, калийных удобрений, микро удобрений, комплексных удобрений, их ассортимента в Казахстане, способов получения;
- состава, свойства, взаимо действия с почвой, особенностей применения основных форм минеральных удобрений;
- требовании стандартов к их качеству;
- правил хранения, отпуска, транспортировки и подготовки к внесению минеральных удобрений;
- системы мероприятий по предотвращению потерь и снижению качеств удобрений;
- техники безопасности и мероприятия по охране природы при применении минеральных, органических удобрений;
- значении, состава, способов рационального хранения, норм, сроков и эффективности внесения органических удобрений;
- значения и районов применения органических удобрений;
- способов использования сидера тов;
- технологии и эффективности использования органи ческих удобрений.
Умения:
- определять по внешним признакам и результатам «Экспресс – методом» растительной диаг ностики обеспеченность сельскохозяйственных культур основными элементами питания;
- правильно использовать лабораторное обору дование с соблюдением правил безопасности труда при проведении анализов;
- рассчитывать нормы гипса для химической мелиорации солонцовых почв;
- подготавливать исходный материал для составления проектно-сметной документации с использованием ЭВМ;
- распознавать, опре делять эффективность применения минераль ных удобрений;
- организовать правиль ное хранение и внесение удобрений;
- оценивать качество органических удобрений по результатам агрохимических анализа.
БК2;
БК3;
БК4;
БК8;
БК12;

КҚ 3.5.1;
КҚ 3.5.3;
КҚ 3.5.5;
КҚ 3.5.12;
КҚ 3.5.16.
СД. 03
Тыңайтқыштарды қолдану технологиясы және жүйесі.
Тыңайту қолдану технологиясы және жүйесін салудың негізгі қағидаттары. Топырақ-климаттық жағдайлар және тыңайтқыштарды қолдану амалдары. Дақылдың қоректену ерекшеліктері мен егіп өсіру амалдары. Дақылдарды қарқынды егіп өсіру жағдайындағы тыңайтқыш қолдану. Көң және минералдық тыңайтқыш қолданудың үйлесімі. Минералдық тыңайтқыш қолдануды жоспарлау және мөлшерін белгілеу. Тыңайтқыш сіңіру тәсілдері. Ауыспалы егістегі маңызды ауыл шаруашылық дақылдарын тыңайту. Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдар, көпжылдық шөптер, картоп, қант қызылшасы, мақта қозасы. Тыңайтқыш қолданудың экономикалық тиімділігі. Шаруашылық тиімділігі. Ауыл шаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Агрохимиялық зерттеу әдістері. Биологиялық әдістер. Зертханалық әдістер.
Білімдер:
- тыңайту жүйесін салудың негізгі қағидаттары;
- топырақ-климаттық жағдайлар;
-жекелеген дақылдардың қоректену ерекшеліктері мен егіп өсіру амалдары; -тыңайтқыш сіңіру тәсілдері;
-ауыспалы егістегі маңызды ауыл шаруашылық дақылдарын тыңайту;
- агрохимиялық зерттеу әдістерін білу.
Іскерліктер:
-минералдық тыңайтқыш қолдануды жоспарлау және мөлшерін белгілеу;
- дақылдарды қарқынды егіп өсіру жағдайындағы тыңайтқыш қолдану;
-органикалық және минералдық тыңайтқыш қолданудың үйлесімі;
-тыңайтқыш қолданудың экономикалық тиімділігін есептей білу;
- агрохимиядағы сапалық талдау әдістерін қолдану;
-агрохимиядағы сандық талдау әдістері.
БК 2;
БК 3;
БК 4;
БК 6;
БК 7;
БК 8;
ПК 3.5.1;
ПК 3.5.3;
ПК 3.5.6;
ПК 3.5.10;
ПК 3.5.13;
ПК 3.5.14.
АП. 04
Өсімдік шаруашылығы.
Өсімдіктер және олардың өмір сүру жағдайлары, оларды реттеу тәсілдері. Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері, топырақ түзілу үрдісі. Арамшөптер және олармен күрес. Ауыспалы егіс. Топырақты өңдеу (топырақты өңдеудің міндеттері, амалдары және жүйелері, топырақты эрозиядан қорғау). Егіншіліктің аймақтық жүйелері. Ауыл шаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері, олармен күресу әдістері. Тыңайтқыштар және оларды қолдану. Егіс, көкөніс және жеміс дақылдарының ботаникалық және биологиялық ерекшеліктері. Сұрыптар. Гибридтер. Тұқым себу амалдары. Тұқым себу, тұқым сапасына қойылатын талаптар, тұқым себу мөлшерлері, мерзімдері және тәсілдері. Тұқым сіңіру тереңдігі, себу мен отырғызуды күту. Дақылдардың пісіп жетілу ерекшеліктері, өнім жинау мерзімдері мен тәсілдері. Суғару жағдайындағы индустриалдық, қарқынды егіп өсіру технологиясының ерекшеліктері, егіс дақылдарын егіп өсіру технологиялық картасының агротехникалық бөлімін құрастыру. Табиғи шабындық пен жайылымның маңызы. Өсімдік топтары, үстіңгі және тамырдан жақсарту амалдары. Пішен, пішендеме, сүрлем дайындау технологиясы. Өнімді бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- өсімдіктің құрылысы;
- өсімдіктің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызы; -жабық тұқымдылардың негізгі вегетативтік мүшелерінің құрылымы, жабық тұқымдылардың репродуктивтік мүшелерінің құрылысы, тұқым және жеміс түзілу үрдісі; топырақ түзілуі;
-топырақтың негізгі типтерінің құрамы, құрылысы және қасиеттері;
-топырақ құнарлылығын жақсарту мен сақтау амалдары;
-арамшөптердің биологиялық ерекшеліктері мен жіктелуі;
- арамшөптермен күрес шаралары;
-дақылдар алмасуы;
-егіс алқаптарының құрылымы; ауыспалы егісті салу қағидаттары;
-топырақты өңдеудің ғылыми негіздері, міндеттері және амалдары;
-жаздық және күздік дақылдар астындағы топырақты өңдеу жүйелері;
-жерді өңдеу ерекшеліктері;
-ауыспалы егістегі топырақты өңдеу жүйесі;
-топырақтың құрамы, қасиеттері, өзара ықпалдасуы және органикалық тыңайтқыштарды қолдану ерекшеліктері;
-ауыл шаруашылық дақылдарының негізгі зиянкестері мен аурулары;
-тірі организмдердің түрлік құрамы;
-зиянкестердің зақымдау және аурулардың жұқтыру типтері;
- ауыл шаруашылық дақылдарын суғару тәсілдері, мерзімі және мөлшерлері;
-мал азықтық дақылдардың морфологиялық белгілері.
Іскерліктер:
- өсімдікке морфологиялық талдау жүргізу, анықтауыштың көмегімен өсімдікті анықтау; өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау;
- Практикалық жұмыста агрометериологиялық ақпаратты пайдалану;
- топырақтағы гумус құрамын анықтау, топырақтың механикалық құрамы, сіңіргіштік қабілеттері және реакциялары;
- тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу;
- негізгі таралған зиянкестер мен ауруларды тану;
- зиянкестермен және аурулармен күресу шараларын ұйымдастыру;
- орташа үлгі іріктеуді жүргізу; тұқымға құжаттар ресімдеу;
-тұқымның себу сапасын анықтау;
- суғару мөлшерін есептеу және суғару кестелерін құрастыру;
- ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің қарқынды технологиялары бойынша технологиялық карталар құрастыру;
- тұқымы мен өскіні бойынша көкөніс дақылдарының негізгі түрлерін ажырату;
-ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық белгілерін ажырату;
- жеміс дақылдарының аудандастырылған сұрыптарын тану.
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 4;
БҚ 6;
БҚ 7;
БҚ 8;

ПК 3.5.1;
ПК 3.5.3;
ПК 3.5.5;
ПК 3.5.12
ПК 3.5.16.
СД. 03
Технология и система применения удобрений.
Основные принципы построения системы удобрения. Почвенно-климатические условия и применение удобрения. Особенности питания культур и приемы возделывания. Применение удобрений в условиях интенсивного возделывания культур. Сочетание применения навоза и минеральных удобрений. Планирование применения и установление доз минеральных удобрений. Способы внесения удобрений. Удобрение важнейших сельскохозяйственных культур в севооборотах. Зерновые, зернобобовые, многолетние травы, картофель, сахарная свекла, хлопчатник. Экономическая эффективность применения удобрений. Хозяйственная эффективность. Организация агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства.
Методы агрохимических исследований. Биологические методы. Лабораторные методы.
Знания:
- основных принципов построения системы удобрений;
- почвенно-климатические условия; особенности питания отдельных культур и приемы возделывания;
- способы внесения удобрений;
- удобрения важнейших сельскохозяйственных культур в севооборотах;
- знать методы агрохимических исследований.
Умения:
- планировать при менения и устанавливать дозы минеральных удобрений;
- применять удобрения в условиях интенсивного возде лывания культур;
- сочетать применение органических и минеральных удобрений;
- уметь рассчитать экономическую эффек тивность применения удобрений;
- применять методы качественного анализа в агрохимии;
- методы количественного анализа в агрохимии.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК7;
БК8;
ПК 3.5.1;
ПК 3.5.3;
ПК 3.5.6;
ПК 3.5.10;
ПК 3.5.13;
ПК 3.5.14.
СД. 04
Растениеводство.
Растения и условия их жизни, способы их регулирования. Образование, состав и свойства почвы, почвообразовательный процесс.
Сорняки и борьба с ними. Севообороты. Обработка почвы (задачи и приемы обработки почвы, системы обработки почвы, защита почв от эрозии).
Зональные системы земледелия. Болезни и вредители сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Удобрения и их применение. Ботанические и биологические особенности полевых, овощных и плодовых культур. Сорта. Гибриды.
Приемы подготовки семян к посеву. Посев, требования к качеству семян, нормы высева семян, сроки посева, способы посева. Глубина заделки семян; уход за посевами и посадками. Особенности созревания культур, сроки и способы уборки. Особенности индустриальной, интенсивной технологии возделывания при орошении, составления агротехнической части технологической карты возделывания полевых культур. Значение естественных сенокосов и пастбищ. Группы растительности, приемы поверхностного и коренного улучшения. Технология заготовки сена, сенажа, силоса. Основы программирования урожая.
Знания:
- строении растений; значений растений в природе, жизни человека;
- структуры основных вегетативных органов покрытосемен ных, строении репродуктивных органов покрытосеменных, процесса образования семян и плодов;
- почвообразование;
- состава, строении и свойств основных типов почв;
- приемов улучшения и сохранения плодородия почвы;
- биологических особенностей и классификации сорняков;
- мер борьбы с сорными растениями;
- чередовании культур;
- структур посевных площадей;
- принципов построения севооборотов;
- научных основ, задач и приемов обработки почвы;
- системы обработки почвы под яровые и озимые культуры;
- особенности обработки земель;
- системы обработки почвы в севооборотах;
- состав, свойства, взаимодействия с почвой и особенностями применения органических удобрений;
- основных вредителей и болезни сельхозкультур;
- видового состава вредных организмов;
- типов повреждений вредителями и поражений болезнями;
- способов, сроков и норм поливов сельхозкультур;
- морфологических признаков кормовых культур.
Умения:
- проводить морфологический анализ растений, определять растения с помощью определителя;
- определять хозяйственную ценность растений;
- использовать агрометериологическую информацию в практической работе;
- определять содержание гумуса в почве, механический состав, поглотительные способности и реакции почвы;
- производить расчет норм внесения удобрений;
- распознавать основных распространенные вредителей и болезни;
- организовывать меры борьбы с болезнями и вредителями;
- производить отбор среднего образца;
- оформлять документы на семена;
- определять посевные качества семян;
- рассчитывать поливные нормы и составлять графики поливов;
- составлять технологические карты по интенсивной технологии возделывания сельхозкультур;
- различать основные виды овощных культур по семенам и всходам;
- различать морфологические признаки сельхозкультур;
- распознавать районированные сорта плодовых культур.
БК2;
БК3;
БК4;
БК6;
БК7;
БК8;

КҚ 3.6.2.
АП. 06
Зертханалық жабдықтар.
Зертханалық зерттеулер техникасының міндеттері. Зертханашыға қойылатын талаптар. Зертханадағы қауіпсіздік техникасы. Химиялық ыдыс: шыны, кварц, фарфор, жоғары отқа төзімді. Дистиллятор, созылмалы сөре, центрифугалар, ротатондар. Металл жабдықтар. Аспаптар. Таразы: техникалық, техникалық шаршы, торзиондық, талдамалық, электрондық. Қыздырғыш саймандар, құрғатқыш сөре, муфельдік пеш, термостат. Мүлік: бақ, топырақ және астық сынамаларын алуға арналған, електер жиынтығы. Оптикалық саймандар: ұлғайтқыш лупалар, бикулярлар, микроскоптар және булағыш керек-жарақтар. Өлшегіш саймандар: РН-метр, отты фотометр, фотоэлектроколориметр, фотометр, хроматограф, ареометрлар, ы, термометрлер.
Білімдер:
- зертханадағы жұмысты орындау техникасы;
- зертханада жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
-зертханалық жабдықтардың түрлері, олардың тағайыны мен техникалық сипаттамасы;
- зертханалық жабдықтарды пайдалану ережесі;
- зертханалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратураларын реттеу.
Іскерліктер:
- зертханалық жабдықтарды тексеру мен оны реттеу; зертханалық-техникалық құжаттаманы жүргізу;
- зертханалық жабдықтарға алдын алу шараларын жүргізу;
- зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз ету;
- зертханада жұмыс істеуге бөлінген уақытты ұтымды және дұрыс пайдалану.
БҚ 1;
БҚ 2;
КҚ 3.6.7;
КҚ 3.6.9.
АП. 07
Практикалық іс негіздері.
Практикалық іс және оның ерекшеліктері. Далалық тәжірибе жүргізу жағдайларының ерекшеліктері, жер телімін таңдау мен дайындау. Далалық тәжірибе әдістемесінің негізгі бөліктері. Далалық тәжірибеге нұсқаларды орналастыру. Далалық экспериментті жоспарлау. Далалық тәжірибелерді отырғызу мен жүргізу техникасы. Көбею кезеңіндегі бақылау мен есепке алу. Өнімді және оның сапасын есепке алу. Далалық тәжірибе бойынша құжаттама, мәліметтерді өңдеу және есептілік. Өндірістік жағдайларда далалық тәжірибелерді дайындау.
Білімдер:
-далалық тәжірибеге қойылатын талаптар;
- далалық тәжірибелердің түрлері;
- далалық тәжірибелерді жүргізу жағдайларының ерекшеліктері;
- далалық тәжірибе әдістемесінің бөліктері;
- далалық тәжірибені отырғызу нұсқаларын орналастыру әдістерінің жіктелуі;
- далалық тәжірибені отырғызу техникасы;
- далалық тәжірибедегі бақылау мен есепке алу түрлері;
- далалық тәжірибе бойынша құжаттамалардың түрлері;
- ғылыми агрономия әдістері.
Іскерліктер:
-тәжірибені жоспарлау: зерттеу мақсаты, міндеттері, объектілерін анықтау, эксперимент сұлбасын әзірлеу, далалық тәжірибенің оңтайлы құрылымын және оны жүргізуге арналған телімді таңдау;
- далалық тәжірибені отырғызуды жүргізу; Практикалық телімдегі далалық жұмыстарды жүргізу;
- бақылау мен есепке алуды жоспарлау мен жүргізу;
- далалық тәжірибенің құжаттамасын жүргізу, мәліметтерін өңдеу және есебін құрастыру.
БҚ 1;
БҚ 6;
БҚ 12;

ПК 3.6.2.
СД. 06
Лабораторное оборудование.
Задачи техники лабораторных исследований. Требования, предъявляемые к лаборантам. Техника безопасности в лаборатории. Химическая посуда: стеклянная, кварцевая, фарфоровая, высокоогнеупорная. Дистиллятор, вытяжной шкаф, центрифуги, ротатоны. Металлическое оборудование. Инструменты. Весы: технические, технические квадратные, торзионные, аналитические, электронные. Нагревательные приборы, сушильный шкаф, муфельная печь, термостат. Инвентарь: садовый, для взятия почвенных и зерновых проб, набор сит. Оптические приборы: лупы увеличительные, бикуляры, микроскопы и припаровальные принадлежности. Измерительные приборы: РН-метр, пламенный фотометр, фотоэлектроколориметр, фотометр, хроматограф, ареометры, термометры.
Знания:
- техники выполнения работ в лаборатории;
- техники безопасности при работе в лаборатории;
- видов лабораторного обору дования, его назначение и техническую харак теристику;
- правил эксплуатации лабораторного оборудования;
- регулировки лабораторного оборудования и кон трольно-измерительной аппаратуры.
Умения:
- проводить проверку лабораторного обору дования и его регулировку;
- вести лабораторно-техническую документацию;
- проводить профилактику лабораторного оборудования;
- обеспечивать техническое обслуживание и ремонт лабораторного обору дования;
- рационально и правильно использовать время, отведенное для работы в лаборатории.
БК1;
БК2;
ПК 3.6.7;
ПК 3.6.9.
СД. 07
Основы опытного дела.
Полевой опыт т его особенности. Особенности условий проведения полевого опыта, выбор и подготовка земельного участка. Основные элементы методики полевого опыта. Размещение вариантов в полевом опыте. Планирование полевого эксперимента. Техника закладки и проведения полевых опытов. Наблюдение и учеты в период вегетации. Учет урожая и его качества. Документация, обработка данных и отчетность по полевому опыту. Подготовка полевых опытов в производственных условиях.
Знания:
- требовании к полевому опыту;
- видов полевых опытов; - особенностей условий проведения полевых опытов;
- особенностей условий проведения полевого опыта;
- элементов методики полевого опыта;
- классификации методов размещения вариантов закладки полевого опыта;
- техники закладки полевого опыта;
- видов наблюдений и учетов в полевом опыте;
- видов документации по полевому опыту;
- методов научной агрономии.
Умения:
- планировать опыт: определять цель, задачи, объекты исследования, разрабатывать схему эксперимента, выбирать оптимальную структуру полевого опыта и участок для его проведения;
- производить закладку полевого опыта;
- проводить полевые работы на опытном участке;
- планировать и проводить наблюдения и учеты;
- вести документацию, обрабатывать данные и составлять отчет полевого опыта.
БК1;
БК6;
БК12;

КҚ 3.6.9;
КҚ 3.6.10.
КҚ 3.6.11
ӨОжКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы.
Білім алушылар оқу тәжірибесі кезеңінде алған біліктілікке сәйкес өндірістің негізгі технологиялық үрдістерімен танысуы тиіс. Тәжірибе өткізуге арналған база егіс алқаптары, бақтар, бақша алқаптары, оқу- өндірістік шеберханалар, оқу- өндірістік шаруашылықтың машина ауласы, оқу орнының және өңір аграрлық құрылымдарының басқа да қосалқы объектілері.
Іскерліктер:
-қауіпсіздік техникасы қалыптарын сақтау жағдайында жұмысты жүргізу;
-бақылау журналын жүргізу.
Дағдылар:
-алғашқы құжаттаманы ресімдеу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 6;
КҚ 3.3.1;
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.14;
КҚ 3.3.17;
КҚ 3.3.19.
КҚ 3.4.1;
КҚ 3.4.2;
КҚ 3.4.3;
КҚ 3.4.7;
КҚ 3.4.16;
КҚ 3.4.17.
КҚ 3.5.2;
КҚ 3.5.3;
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.6.1;
КҚ 3.6.7;
КҚ 3.6.8.
КП.02
Технологиялық практика.
Өндірістік-технологиялық тәжірибенің өзіндік міндеті – білім алушыларды тікелей кәсіпорындағы өндірістік үрдістермен таныстыру, арнаулы пәндерді оқыту кезінде алған білімді бекіту және мамандық бойынша Практикалық дағдыларды беру. Білім алушыларды өндірістік-технологиялық тәжірибе уақытында бағдарламада қарастырылған сәйкес жұмыстарды орындайды, шаруашылықта (кәсіпорында, ұйымда) белгіленген ішкі еңбек тәртібі ережесін сақтайды, күнделік жүргізеді, тапсырмаларды орындайды.
Іскерліктер:
-өндірістік үрдістерді ұйымдастыру;
-шикізат пен қосалқы материалдарға қажеттілікті есептеу;
- кәсіпорынның өндірістік кәсіптерін жүргізетін жұмыс орындарының бірінде жұмыс істеу.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету бойынша;
- шикізаттың, дайын өнімнің химиялық құрамына талдау жүргізу бойынша.
КҚ 3.3.5;
КҚ 3.3.6;
КҚ 3.3.21.
КҚ 3.3.23.
КҚ 3.4.4;
КҚ 3.4.5;
КҚ 3.4.8;
КҚ 3.4.21.
КҚ 3.5.4;
КҚ 3.5.5;
КҚ 3.5.17.
КҚ 3.6.1;
КҚ 3.6.2;
КҚ 3.6.8;
КҚ 3.6.9.
КП.03
Диплом алды практика.
Біліктілік диплом алды тәжірибесі оқып үйренуді қарастырады: өндірістің жұмыс істеуі, еңбек тиімділігі мен өнімділігін арттыру қорларын орындау бойынша шаралар кешені, сондай-ақ жабдықтар, өндірістік үрдістерді механикаландыру және автоматтандыру; өндірістің экологиялық қауіпсіз технологиясын пайдалану бойынша еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жүргізілген шаралар; өндіріске жаңа технологияларды енгізу.
Іскерліктер:
- өнім сапасын жақсартуға арналған технологиялық үрдістерді жетілдіру бойынша шаралар әзірлеу;
- кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Дағдылар:
-технологиялық үрдістерді енгізу бойынша және өнімнің жаңа түрлерін меңгеру кезінде техникалық құжаттаманы ресімдеу.

ПК 3.6.9;
ПК 3.6.10.
ПК 3.6.11.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика.
В период учебной практики обучающиеся должны ознакомиться с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией.
Базой для проведения практики являются поля, сады, огороды, учебно-производственные мастерские, машинный двор учебно-производственного хозяйства, другие вспомогательные объекты учебного заведения и агроформирования региона.
Умения:
- проводить работы при соблюдении норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений.
Навыки:
- оформления первичной документации
БК 1;
БК 2;
БК 6;
К 3.3.1;
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.14;
ПК 3.3.17;
ПК 3.3.19.
ПК 3.4.1;
ПК 3.4.2;
ПК 3.4.3;
ПК 3.4.7;
ПК 3.4.16;
ПК 3.4.17.
ПК 3.5.2;
ПК 3.5.3;
ПК 3.5.8.
ПК 3.6.1;
ПК 3.6.7;
ПК 3.6.8.
ПП.02
Технологическая практика.
Производственная технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Во время производственной технологической практики обучающиеся выполняют соответствующие работы, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего трудового распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия
Навыки:
- по обслуживанию технологического оборудования;
- по проведению анализов химического состава сырья, готовой продукции.
ПК 3.3.5;
ПК 3.3.6;
ПК 3.3.21.
ПК 3.3.23.
ПК 3.4.4;
ПК 3.4.5;
ПК 3.4.8;
ПК 3.4.21.
ПК 3.5.4;
ПК 3.5.5;
ПК 3.5.17.
ПК 3.6.1;
ПК 3.6.2;
ПК 3.6.8;
ПК 3.6.9.
ПП.03
Преддипломная практика.
Квалификационная преддипломная практика предусматривает изучение:
функционирования производства, комплекса мер по выполнению резервов повышения эффективности и производительности труда, а также оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов;
мероприятия, проводимые по охране труда и технике безопасности по использованию экологически безопасной технологии производства;
внедрение новых технологии в производство.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Навыки:
- оформлять техническую документацию по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции.

КҚ 3.3.12;
КҚ 3.3.26;
КҚ 3.3.27.
КҚ 3.4.6;
КҚ 3.4.11;
КҚ 3.4.19;
КҚ 3.4.19.
КҚ 3.5.6;
КҚ 3.5.9;
КҚ 3.5.11;
КҚ 3.5.12;
КҚ 3.5.16;
КҚ 3.5.20.
КҚ 3.6.3;
КҚ 3.6.6;
КҚ 3.6.7;
КҚ 3.6.11.
Ескерту:1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 2
Қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария ережелерін сақтау
БҚ 3
Жеке гигиена ережесін сақтау
БҚ 4
Экологиялық талаптарды сақтау
БҚ 5
Компьютерлік техниканы меңгеру
БҚ 6
Технологиялық үрдіспен қарастырылған іс-әрекеттерді және кәсіптік талаптарды орындау
БҚ 7
Қызметті жүзеге асырудың барынша ұтымды тәсілдері мен құралдарын таңдау
БҚ 8
Бүкіл кәсіптік қызметінде өзінің білімі мен дағдыларын жаңарту
БҚ 9
Неғұрлым біліктілігі жоғары маманның жетекшілігімен жұмысты орындау
БҚ 10
Тұлғааралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін, іскерлік қарым-қатынас әдебін сақтау
БҚ 11
Қойылған мақсатты есепке алумен нақты міндеттер қою, оларды шешу және өзінің қызметін жоспарлау қабілеті
БҚ 12
Ақпарат көздерін анықтау және өз бетінше іздеу негізінде Практикалық міндеттерді шешу
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 150201 2 – Зертханашы
КҚ 2.1.1. Осы заманғы технологиялар мен зерттеудің негізгі әдістерін жұмыста пайдалану;
КҚ 2.1.2. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізудің бірізділігі мен техникасын есепке алу;
КҚ 2.1.3. Зертхана құралдарын және бақылау-өлшеу аппаратураларының жұмысын реттеу;
КҚ 2.1.4. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізу кезіндегі реактивтердің мөлшерін есептеу;
КҚ 2.1.5. Қажетті жабдықтарды, материалдарды, аспаптарды, мүлікті, арнайы киімді және басқаларды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.1.6. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізуге арналған материалдар мен жабдықтарды, дайындау;
КҚ 2.1.7. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізуге арналған зерттелетін материал үлгілерін және қажетті мәліметтер үлгілерін жинау;
КҚ 2.1.8. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізуге арналған зерттелетін материалды тіркеуді жүргізу;
КҚ 2.1.9. Зертханалық-техникалық құжаттама жүргізу;
КҚ 2.1.10. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізу үшін түскен материалды алғашқы өңдеуді жүргізу;
КҚ 2.1.11. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізу кезіндегі ассистирлеу;
КҚ 2.1.12. Зертханалық жабдықтарға алдын алу шарасын жүргізу;
КҚ 2.1.13. Зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз ету.
2.2. 150202 2 – Технологиялық жабдықтарды реттеуші
КҚ 2.2.1. Технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;

ПК 3.3.12;
ПК 3.3.26;
ПК 3.3.27.
ПК 3.4.6;
ПК 3.4.11;
ПК 3.4.19;
ПК 3.4.19.
ПК 3.5.6;
ПК 3.5.9;
ПК 3.5.11;
ПК 3.5.12;
ПК 3.5.16;
ПК 3.5.20.
ПК 3.6.3;
ПК 3.6.6;
ПК 3.6.7;
ПК 3.6.11.
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Организовывать рабочее место
БК 2
Соблюдать правила техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии
БК 3
Соблюдать правила личной гигиены
БК 4
Соблюдать экологические требования
БК 5
Владеть компьютерной техникой
БК 6
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом и профессиональными требованиями
БК 7
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей профессиональной деятельности
БК 9
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации
БК 10
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения, этики делового общения
БК 11
Уметь ставить конкретные задачи, решать их и планировать свою деятельность с учетом поставленной цели
БК 12
Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 150201 2 – Лаборант
ПК 2.1.1. Использовать в работе основные методы исследований и современные технологии;
ПК 2.1.2. Учитывать последовательность и технику проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.3. Регулировать работу лабораторного оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
ПК 2.1.4. Рассчитывать дозы реактивов при проведении экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.5. Подготавливать к работе необходимое оборудование, материалы, инструментарий, инвентарь, спецодежду и др;
ПК 2.1.6. Подготавливать материалы и оборудование для проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.7. Собирать образцы исследуемого материала и необходимые данные для проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.8. Проводить регистрацию исследуемого материала для проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.9. Вести лабораторно-техническую документацию;
ПК 2.1.10.Проводить первичную обработку поступившего материала для проведения экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.11. Ассистировать при проведении экспериментов, испытаний и анализов;
ПК 2.1.12. Проводить профилактику лабораторного оборудования;
ПК 2.1.13. Обеспечивать техническое обслуживание и ремонт лабораторного оборудования.
2.2. 150202 2 – Наладчик технологического оборудования
ПК2.2.1. Регулировать работу технологического оборудования;

КҚ 2.2.2. Жабдықтарды пайдалану уақытында және оны жөндеу кезінде ақауларды анықтау және жою;
КҚ 2.2.3. Жөнделген жабдықтардың пайдалану сипаттамаларына сәйкестігін тексеру;
КҚ 2.2.4. Жабдықтарды ақаулық актілер құрастыру;
КҚ 2.2.5. Басқа да мазмұны бойынша ұқсас міндеттерді орындау;
КҚ 2.2.6. Технологиялық жабдықтарды жөндеу бойынша реттеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.7. Технологиялық жабдықтарды реттеу үрдісінде әр түрлі қиындықтағы бөлшектер мен тораптарға техникалық қызмет көрсетуді орындау;
КҚ 2.2.8. Технологиялық жабдықтарды жөндеуге, жинауға және пайдалануға арналған әр түрлі қиындықтағы керек-жарақтарды дайындау;
КҚ 2.2.9. Жөндеу-техникалық жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгеру.
3. Орта буын маманы
3.1. 150203 3 - Агроном
КҚ 3.3.1. Технологиялық үрдістің негізгі кезеңдерін орындау;
КҚ 3.3.2. Ауыспалы егіс сұлбасын құрастыру;
КҚ 3.3.3. Ауыл шаруашылық дақылдарын өсірудің осы заманғы технологияларын қолдану;
КҚ 3.3.4. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру технологияларын сақтау;
КҚ 3.3.5. Ауыл шаруашылық дақылдарын зиянды организмдерден қорғаудың кіріктірілген әдістерін пайдалану;
КҚ 3.3.6. Ауыл шаруашылығын жүргізудің аймақтық жүйелерін пайдалану;
КҚ 3.3.7. Егіп өсірілген ауыл шаруашылық дақылдарына сәйкес тыңайтқыш жүйесін қолдану;
КҚ 3.3.8. Өнімді жинау мерзімі мен тәсілдерін жұмыста есепке алу;
КҚ 3.3.9. Машиналардың негізгі маркаларына техникалық қызмет көрсету мен пайдалану ережелерін сақтау;
КҚ 3.3.10. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің сапасын бағалау әдістерін қолдану;
КҚ 3.3.11. Топырақ құнарлығын өңдеу мен арттыру амалдарын, тәсілдерін пайдалану;
КҚ 3.3.12. Өндірістік егіс пен биологиялық өнімнің жағдайын анықтау;
КҚ 3.3.13. Рұқсат етілген препараттар тізіміне сәйкес пестицидтерді қолдану;
КҚ 3.3.14. Ластанған танаптар картасын құрастыру;
КҚ 3.3.15. Бөлімшелерге ұйымдастырушылық-технологиялық жетекшілікті жүзеге асыру;
КҚ 3.3.16. Негізделген басқару шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.17. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру бойынша технологиялық карталар құрастыру;
КҚ 3.3.18. Ауыл шаруашылық дақылдарын өсіруге арналған қолайлы жағдайлар жасау;
КҚ 3.3.19. Технологиялық картаға сәйкес ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру бойынша жоспарланған шараларды орындау;
КҚ 3.3.20. Өнімді болжау;
КҚ 3.3.21 Егу және себу мөлшерін есептеу;
КҚ 3.3.22 Ауыл шаруашылық өнімдерін сақтауды, алғашқы өңдеуді және өткізуді ұйымдастыру;
КҚ 3.3.23 Жем-шөп дайындау мен сақтау;
КҚ 3.3.24 Өндірістің, сақтаудың және өткізудің барлық кезеңдерінде өнім шығынымен күрестің тиімді шараларын қолдану;

ПК2.2.2. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при его ремонте;
ПК2.2.3. Проверять отремонтированное оборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам;
ПК2.2.4. Составлять дефектные акты на ремонт оборудования;
ПК2.2.5. Выполнять другие родственные по содержанию обязанности.
ПК2.2.6. Выполнять регулировочные работы по ремонту технологического оборудования;
ПК2.2.7. Выполнять техническое обслуживание деталей и узлов различной сложности в процессе наладки технологического оборудования;
ПК2.2.8. Изготавливать приспособления различной сложности для ремонта, сборки и эксплуатации технологического оборудования;
ПК2.2.9. Владеть навыками использования ремонтно-технического оборудования.
3. Специалист среднего звена
3.1. 150203 3 - Агроном
ПК3.3.1. Выполнять основные этапы технологического процесса;
ПК3.3.2. Составлять схемы севооборотов;
ПК3.3.3. Применять современные технологии выращивания сельскохозяйственных культур;
ПК3.3.4. Соблюдать технологию возделывания сельскохозяйственных культур;
ПК3.3.5. Использовать интегрированные методы защиты сельскохозяйственных культур от вредных организмов;
ПК3.3.6. Использовать зональные системы ведения сельского хозяйства;
ПК 3.3.7. Применять соответствующую возделываемым сельскохозяйственным культурам систему удобрений;
ПК3.3.8. Учитывать в работе способы и сроки уборки урожая;
ПК3.3.9. Соблюдать правила эксплуатации и технического обслуживания основных марок машин;
ПК3.3.10. Применять методы оценки качества продукции растениеводства;
ПК3.3.11. Использовать приемы обработки и повышения плодородия почв;
ПК3.3.12. Определять состояние производственных посевов, биологический урожай;
ПК 3.3.13. Применять пестициды согласно списку разрешенных препаратов;
ПК3.3.14. Составлять карты засоренности полей.
ПК3.3.15. Осуществлять организационно-технологическое руководство подразделением;
ПК3.3.16. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК3.3.17. Составлять технологические карты по возделыванию сельскохозяйственных культур;
ПК3.3.18. Создавать благоприятные условия для выращивания сельскохозяйственных культур;
ПК3.3.19. Выполнять запланированные мероприятия по возделыванию сельскохозяйственных культур в соответствии с технологической картой;
ПК3.3.20. Прогнозировать урожай;
ПК 3.3.21. Рассчитывать нормы высева и посадки;
ПК 3.3.22. Организовывать хранение, первичную обработку и реализацию сельскохозяйственной продукции;
ПК 3.3.23. Заготавливать и хранить корма;
ПК 3.3.24. Применять эффективные меры борьбы с потерями урожая на всех этапах его производства, хранения и реализации;

КҚ 3.3.25 Топырақты өңдеу және құнарлылығын арттыру амалдарын қолдану;
КҚ 3.3.26 Негізделген басқарушылық шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.27 Өзінің мамандану саласындағы шаруашылықтың агротехникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу.
3.2. 150204 3 – Өсімдікті қорғау агрономы
КҚ 3.4.1. Технологиялық үрдістің негізгі кезеңдерін орындау;
КҚ 3.4.2. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсіру технологиясын сақтау;
КҚ 3.4.3. Ауыл шаруашылығын жүргізудің аймақтық жүйелерін пайдалану;
КҚ 3.4.4. Егін өсірілген ауыл шаруашылық дақылдарына сәйкес тыңайту жүйесін қолдану;
КҚ 3.4.5. Өнімді жинаудың мерзімі мен тәсілдерін есепке алу;
КҚ 3.4.6. Өндірістік егіс пен биологиялық өнімнің жағдайын анықтау;
КҚ 3.4.7. Танаптардың ластану және зиянкестер мен аурулардың таралу картасын құрастыру;
КҚ 3.4.8. Ауа-райы жағдайын, зиянкестер сатысын және өсімдіктің даму кезеңдерін есепке алумен пестицидтерді қолдану;
КҚ 3.4.9. Арнайы ауыл шаруашылық техникасын қажетті жұмыс тәртібіне қойып реттеу;
КҚ 3.4.10. Зиянды организмдермен күресте ауыл шаруашылық дақылдарын өңдеу мерзімін анықтау;
КҚ 3.4.11. Қызметкерлердің жұмысын басқару;
КҚ 3.4.12. Ауыл шаруашылық дақылдарын тексеру және зиянкестермен ластану және аурулармен зақымдану дәрежесін анықтау;
КҚ 3.4.13. Зиянды организмдердің түрлі құрамын анықтау;
КҚ 3.4.14. Өсімдік зиянкестері мен ауру қоздырғыштарының пайда болу, даму болжамын құрастыру;
КҚ 3.4.15. Өсімдіктер карантині саласындағы бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.16. Егіс дақылдарының қоректік бөліктермен қамтылу диагностикасын жүргізу;
КҚ 3.4.17. Жоспарланған нәтижедегі тыңайтқыш мөлшерін есептеу;
КҚ 3.4.18. Тыңайтудың және басқа да агротехникалық амалдардың тиімділігін бағалауды жүргізу;
КҚ 3.4.19. Агротехникалық, биологиялық, химиялық және басқа да қорғау құралдарымен ауыл шаруашылық өсімдіктерін зиянкестерден, аурулардан және арамшөптерден қорғау бойынша алдын алу және жою шараларының кешенін жүргізуге жетекшілік жасау;
КҚ 3.4.20. Ауыл шаруашылық дақылдарын өсіруге арналған қолайлы жағдай жасау;
КҚ 3.4.21. Ауыл шаруашылық дақылдарын зиянды организмдерден қорғаудың кіріктірілген әдістерін пайдалану;
КҚ 3.4.22. Тұқымдық және отырғызу материалдарының энтопатологиялық жайына бақылау жүргізу;
КҚ 3.3.26 Негізделген басқарушылық шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.27 Өзінің мамандану саласындағы шаруашылықтың агротехникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу.
3.3. 150205 3 – Агрохимик
КҚ 3.5.1. Тыңайтқыштар мен химиялық мелиорация құралдарын қолдану кезінде қоршаған ортаны ластауға жол бермеу;
КҚ 3.5.2. Минералдық және органикалық тыңайтқыштардың мөлшерлерін есептеу;

ПК 3.3.25. Применять приемы обработки и повышения плодородия почв;
ПК 3.3.26. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК 3.3.27. Проводить мониторинг агротехнического состояния хозяйства в своей области специализации.
3.2. 150204 3 – Агроном по защите растений
ПК3.4.1. Выполнять основные этапы технологического процесса;
ПК3.4.2. Соблюдать технологию возделывания сельскохозяйственных культур;
ПК3.4.3. Использовать зональные системы ведения сельского хозяйства;
ПК3.4.4. Применять соответствующую возделываемым сельскохозяйственным культурам систему удобрений;
ПК3.4.5. Учитывать способы и сроки уборки урожая;
ПК3.4.6. Определять состояние производственных посевов, биологический урожай;
ПК3.4.7. Составлять карты засоренности полей и распространенности вредителей и болезней;
ПК3.4.8. Применять пестициды с учетом погодных условий, порогов вредности и фаз развития растений;
ПК3.4.9. Регулировать специальную сельскохозяйственную технику на необходимый режим работы;
ПК3.4.10. Определять сроки обработки сельскохозяйственных культур в борьбе с вредными организмами.
ПК 3.4.11. Управлять работой персонала;
ПК 3.4.12. Обследовать сельскохозяйственные культуры и определять степень засоренности, заселенности вредителями и поражения болезнями;
ПК 3.4.13. Определять видовой состав вредных организмов;
ПК3.4.14. Составлять прогноз появления, развития вредителей и возбудителей болезней растений;
ПК3.4.15. Осуществлять контроль в области карантина растений;
ПК3.4.16. Проводить диагностику обеспеченности полевых культур элементами питания;
ПК3.4.17. Рассчитывать норму удобрений под планируемый результат;
ПК3.4.18. Проводить оценку эффективности удобрений и других агротехнических приемов;
ПК3.4.19. Руководить проведением комплекса профилактических и истребительных мероприятий по защите сельскохозяйственных растений от вредителей, болезней и сорняков агротехническими, биологическими, химическим и другими средствами защиты;
ПК3.4.20. Создавать благоприятные условия для выращивания сельскохозяйственных культур;
ПК3.4.21. Использовать интегрированные методы защиты сельскохозяйственных культур от вредных организмов;
ПК3.4.22. Осуществлять контроль за энтопатологическим состоянием семенного и посадочного материалов;
ПК3.4.23. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК3.4.24. Проводить мониторинг агротехнического состояния хозяйства в своей области специализации.
3.3. 150205 3 – Агрохимик
ПК3.5.1. Не допускать загрязнения окружающей среды при применении удобрений и средств химической мелиорации;
ПК3.5.2. Рассчитывать дозы минеральных и органических удобрений;

КҚ 3.5.3. Сапалық реакциялардың көмегімен минералдық және органикалық тыңайтқыштарды тану және олардың сапасының сәйкестігін анықтау;
КҚ 3.5.4. Ауыл шаруашылық өсімдіктеріне арналған қолайлы жағдай жасау;
КҚ 3.5.5. Тыңайтқыштарды дұрыс сақтауды және ұтымды рационалды пайдалануды ұйымдастыру;
КҚ 3.5.6. Тыңайтқыштарды және химиялық мелиорация құралдарын қолдану бойынша жұмыс сапасын бақылауды және есебін жүргізу;
КҚ 3.5.7. Өсімдіктің қоректенуі, тыңайтқыштардың құрамы, қасиеттері диагностикасының осы заманғы әдістерін пайдалану және оларды тиімді қолдану;
КҚ 3.5.8. Аймақтағы өсірілетін сұрыптарды және тұқым шаруашылығын жүргізу жүйесін пайдалану;
КҚ 3.5.9. Қызметкерлермен жұмысты басқару;
КҚ 3.5.10. Ауыл шаруашылық дақылдарын тыңайту жүйесін құрастыру;
КҚ 3.5.11. Қызметкерлердің минералдық тыңайтқыштарды қолдану ережелерін сақтауына бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.5.12. Талдау нәтижелері бойынша органикалық тыңайтқыштардың сапасын бағалауды жүзеге асыру;
КҚ 3.5.13. Өсімдіктер қоректенуінің кешенді диагностикасы нәтижелері бойынша ұсынылатын органикалық және минералдық тыңайтқыштардың мөлшерлерін түзету;
КҚ 3.5.14. Минералдық тыңайтқыштарды сатып алуға тапсырыс құрастыру;
КҚ 3.5.15. Тыңайтқыштарды дайындау және қолдану жоспарларын құрастыру;
КҚ 3.5.16. Тыңайтқыштарды дұрыс сақтауды және ұтымды пайдалануды ұйымдастыру;
КҚ 3.5.17. Өнімді бағдарламалау;
КҚ 3.5.18. Өндірілген өнім сапасын бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.26 Негізделген басқарушылық шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.27 Өзінің мамандану саласындағы шаруашылықтың агротехникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу.
3.4. 150206 3 – Техник-зертханашы
КҚ 3.6.1. Ауыл шаруашылық дақылдарын егіп өсірудің технологиялық үрдістерінің негізгі кезеңдерін орындау;
КҚ 3.6.2. Ауыл шаруашылық дақылдарды қорғаудың кіріктірілген тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.6.3. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің сапасын бағалау әдістерін қолдану;
КҚ 3.6.4. Топырақты өңдеу және құнарлылығын арттыру тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.6.5. Аймақта өсірілетін сұрыптарды және тұқым шаруашылығын жүргізу жүйесін пайдалану;
КҚ 3.6.6. Эксперимент, сынақ және талдау жүргізу кезінде негізгі зерттеу әдістерін қолдану;
КҚ 3.6.7. Зертханалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратураларын пайдалану және оларды пайдалану ережелерін білу;
КҚ 3.6.8. Зертханалық-техникалық есептеулерді орындау;
КҚ 3.6.9. Зертханалық жабдықтарға тексеру жүргізу;
КҚ 3.3.26 Негізделген басқарушылық шешімдерін қабылдау;
КҚ 3.3.27 Өзінің мамандану саласындағы шаруашылықтың агротехникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу.

ПК3.5.3. Распознавать минеральные удобрения с помощью качественных реакций и определять их соответствие качества;
ПК3.5.4. Создавать благоприятные условия для сельскохозяйственных растений;
ПК3.5.5. Организовывать правильное хранение и рациональное использование удобрений;
ПК3.5.6. Проводить учет и контроль за качеством работ по применению удобрений и средств химической мелиорации;
ПК3.5.7. Использовать современные методы диагностики питания растений, состав, свойства удобрений и их эффективное применение;
ПК3.5.8. Использовать систему ведения семеноводства, сорта возделываемых культур в зоне.
ПК 3.5.9. Управлять работой персонала;
ПК 3.5.10. Составлять систему удобрений сельскохозяйственных культур;
ПК3.5.11. Осуществлять контроль за соблюдением персоналом правил применения минеральных удобрений;
ПК3.5.12. Осуществлять оценку качества органических удобрений по результатам анализов;
ПК3.5.13. Корректировать рекомендуемые дозы органических и минеральных удобрений по результатам комплексной диагностики питания растений;
ПК3.5.14. Составлять заявки на приобретение минеральных удобрений;
ПК3.5.15. Составлять планы заготовки и применения удобрений;
ПК3.5.16. Организовывать правильное хранение и рациональное использование удобрений;
ПК3.5.17. Программировать урожай;
ПК3.5.18. Осуществлять контроль за качеством производимой продукции;
ПК3.5.19. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК3.5.20. Проводить мониторинг агротехнического состояния хозяйства в своей области специализации.
3.4. 150206 3 – Техник - лаборант
ПК3.6.1. Выполнять основные этапы технологических процессов возделывания сельскохозяйственных культур;
ПК3.6.2. Использовать интегрированные способы защиты сельскохозяйственных культур;
ПК3.6.3. Применять методы оценки качества продукции растениеводства;
ПК3.6.4. Использовать приемы обработки и повышения плодородия почв;
ПК3.6.5. Использовать систему ведения семеноводства, сорта возделываемых культур в зоне;
ПК3.6.6. Применять основные методы исследований при проведении экспериментов, испытаний и анализов;
ПК3.6.7. Использовать лабораторное оборудование и контрольно-измерительную аппаратуру и знать правила ее эксплуатации;
ПК3.6.8. Выполнять лабораторно-технические вычисления;
ПК3.6.9. Проводить проверку лабораторного оборудования;
ПК3.6.10. Принимать обоснованные управленческие решения;
ПК3.6.11. Проводить мониторинг агротехнического состояния хозяйства в своей области специализации.