Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 наурызда № 10555 тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.02.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілетін Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
3. "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымын, республиканың және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеуге қажетті көрсеткіштердің нысандарын, тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2014 жылғы 21 сәуірдегі № 107 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9462 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылдың 28 мамырда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
басқарма төрағасы
___________Қ. Келімбетов
2015 жыл 30 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шарушылығы министрі
___________А. Мамытбеков

Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2015 года № 10555.
В редакции от: 10.03.2021
Опубликовано: Информационно-правовая система "Әділет" 08.05.2015 г.
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2015 года № 10555.
Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития
В соответствии с пунктом 8 статьи 61 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.02.2022 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки разработки прогноза социально-экономического развития.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Признать утратившим силу приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 21 апреля 2014 года № 107 "Об утверждении структуры разделов прогноза социально-экономического развития, форм, перечня показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития республики и региона" (зарегистрированный в реестре государственных регистрационных нормативных правовых актов за № 9462, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 28 мая 2014 года).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель правления
Национального Банка
Республики Казахстан
__________ К. Келимбетов
30 января 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________А. Мамытбеков

2015 жыл 24 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
___________А. Сәрінжіпов
2015 жыл 14 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________Т. Дүйсенова
2015 жыл 3 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
___________Ә. Исекешов
2015 жыл 16 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________Б. Сұлтанов
2015 жыл 26 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________Қ. Қасымов
2015 жыл 13 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
___________А. Мұхамедиұлы
2015 жыл 15 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________В. Школьник
2015 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
___________Қ. Қожамжаров
2015 жыл 6 ақпан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 8 қаңтардағы
№ 9 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдері
Ескерту. Қағидалар мен мерзімдері жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.02.2018 № 39 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-бабына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.02.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымын, көрсеткіштердің нысанын, тізбесін әзірлеу тәртібі мен мерзімдерін, оны әзірлеу кезінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа ұйымдардың өзара іс-қимыл жасау тетіктерін айқындайды.
3. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен Республиканың ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы ескеріле отырып, жылжымалы негізде бес жылдық кезеңге жыл сайын әзірленеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.08.2022 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________А. Саринжипов
14 января 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
___________Т. Дуйсенова
3 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
___________А. Исекешев
16 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________Б. Султанов
26 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________К. Касымов
13 января 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
___________А. Мухамедиулы
15 января 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________В. Школьник
4 февраль 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
___________К. Кожамжаров
6 февраля 2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 января 2015 года № 9
Правила и сроки разработки прогноза социально-экономического развития
Сноска. Правила в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.02.2018 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки разработки прогноза социально-экономического развития (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 61 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.02.2022 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок и сроки разработки, структуру разделов Прогноза социально-экономического развития, формы, перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы, механизмы взаимодействия центральных и местных исполнительных органов, других организаций при его разработке.
3. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается ежегодно на скользящей основе на пятилетний период с учетом документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан, ежегодного послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.08.2022 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған бюджет параметрлерінің болжамы индикативті сипатта болады және әлеуметтік-экономикалық даму болжамының өзгерістері, бюджет мониторингі мен нәтижелердің бағалануы, басқа да ішкі және сыртқы факторлар ескеріле отырып, бюджет параметрлерінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған болжамын әзірлеу кезінде нақтылануы мүмкін.
5. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде және облыс, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде әзірленеді.
6. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын тиісінше мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) мақұлдайды және ол бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады.
7. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мемлекеттік органның даму жоспарын, жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.02.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы облыстың, ресубликалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттерін әзірлеу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.02.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы экономиканы дамытудың ішкі және сыртқы шарттарының өзгерістері ескеріле отырып нақтылануы мүмкін.
2-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрылымы
10. Мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әзірленетін әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі жағдайлары;
2) бес жылдық кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салық-бюджет саясатының мақсаттары мен басымдықтары;
3) бес жылдық кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салық-бюджет саясатының негізгі бағыттары;

4. Прогноз бюджетных параметров на второй и третий годы планового периода носит индикативный характер и может быть уточнен при разработке прогноза бюджетных параметров на очередной плановый период с учетом изменений прогноза социально-экономического развития, бюджетного мониторинга и оценки результатов, других внутренних и внешних факторов.
5. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается на республиканском уровне государственного управления и на уровне области, города республиканского значения, столицы.
6. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается соответственно центральным уполномоченным органом по государственному планированию и местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы и одобряется Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы, и подлежит опубликованию в средствах массовой информации.
7. Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан является основой для разработки плана развития государственного органа, республиканского бюджета на плановый период, прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.02.2022 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы является основой для разработки местных бюджетов области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.02.2022 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Прогноз показателей социально-экономического развития может быть уточнен с учетом изменений внутренних и внешних условий развития экономики.
Глава 2. Структура прогноза социально-экономического развития
10. Прогноз социально-экономического развития, разрабатываемый на республиканском уровне государственного управления, состоит из следующих разделов:
1) внешние и внутренние условия развития экономики;
2) цели и приоритеты экономической политики на пятилетний период, в том числе налогово-бюджетной политики;
3) основные направления экономической политики на пятилетний период, в том числе налогово-бюджетной политики;

4) бесжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасыныңәлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-нысанына сәйкес;
5) мемлекеттік қаржының тұрақтылын бағалау;
6) ішкі және сыртқы үкіметтік борыштың жоспарлы кезеңге арналған болжамы;
7) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және Жәбірленушілерге өтемақы қорының (бұдан әрі – Қорлар), мемлекеттік және республикалық бюджеттердің, тиісті бюджеттің тапшылығы (профициті) мен мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) қаражатын ескере отырып шоғырландырылған бюджеттің түсімдері мен шығыстарының болжамын қамтитын, жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамы;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен шығыстарының жоспарлы кезеңге арналған болжамы;
9) жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған жаңа шығыстар бастамалары;
10) алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.03.2021 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.03.2021 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.02.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.08.2022 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы, көрсеткіштердің тізбесі, сондай-ақ жауапты орындаушылар осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша айқындалады.
12. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың деңгейінде әзірленетін әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері мен басымдықтары;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананыңәлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы осы Қағидаларға 4-қосымшаның 1, 2-нысандарына сәйкес;
3) облыстың (аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде), республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет түсімдері мен шығыстарының болжамын қамтитын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет параметрлерінің болжамы осы Қағидаларға 4-қосымшаның 3-нысанына сәйкес;

4) прогноз показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период по форме 1 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) оценка устойчивости государственных финансов;
6) прогноз внутреннего и внешнего правительственного долга на плановый период;
7) прогноз бюджетных параметров на плановый период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного бюджета с учетом средств Национального Фонда Республики Казахстан, Фонда социального медицинского страхования, Государственного фонда социального страхования и Фонда компенсации потерпевшим (далее – Фонды), государственного и республиканского бюджетов, дефицита (профицита) и ненефтяного дефицита (профицита) соответствующего бюджета по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
8) прогноз поступлений и расходов Национального фонда Республики Казахстан на плановый период;
9) новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов;
10) исключен приказом Министра национальной экономики РК от 10.03.2021 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 10.03.2021 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.02.2022 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.08.2022 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Структура разделов Прогноза социально-экономического развития, перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан, а также ответственные исполнители определяются по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам.
12. Прогноз социально-экономического развития, разрабатываемый на уровне области, города республиканского значения, столицы, состоит из следующих разделов:
1) тенденции и приоритеты социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) прогноз показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы на пятилетний период по формам 1, 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) прогноз бюджетных параметров области, города республиканского значения, столицы на плановый период, включающий прогноз поступлений и расходов бюджета области (в разрезе районов (городов областного значения), города районного значения, сел, поселков, сельских округов), города республиканского значения, столицы по форме 3, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананыңәлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың басым бюджеттік инвестициялар тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаның 4-нысанына сәйкес.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.08.2022 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы, көрсеткіштердің тізбесі осы Қағидаларға 2, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша айқындалады.
14. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік параметрлері аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында көрсетіледі.
15. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган) әлеуметтік-экономикалық дамудың және бюджеттік параметрлердің қосымша болжамдық көрсеткіштерін енгізуі мүмкін.
3-тарау. Мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі
16. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган екі кезеңде жүзеге асырады.
17. Бірінші кезеңде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын және әлеуметтік-экономикалық саясатының басымдықтарын әзірлеу арқылы елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жолбасы қалыптастырылады:
1) Қорлар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 наурызынан кешіктірмей, орталық мемлекеттік органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына, нысандарына және көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес жоспарлы кезеңге арналған көрсеткіштердің болжамын және қаражаттың түсімдері мен шығыстары (төлемдері) бойынша түсіндірме жазбаны ұсынады;
2) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 наурызынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға көрсеткіштер болжамын және республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдеріне ұсыныстарды әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің бөлім құрылымына, нысандары мен тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес нысандар бойынша ұсынады;

4) новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
5) перечень приоритетных бюджетных инвестиций на плановый период в разрезе приоритетных направлений области, города республиканского значения, столицы по форме 4 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 25.08.2022 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Структура разделов Прогноза социально-экономического развития, перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы определяется по формам согласно приложениям 2, 5 к настоящим Правилам.
14. Показатели социально-экономического развития района (города областного значения) и бюджетные параметры района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа указываются в составе прогноза социально-экономического развития области в разрезе районов (городов областного значения) и городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
15. Центральным уполномоченным органом по государственному планированию (местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы) могут быть включены дополнительные прогнозные показатели социально-экономического развития и бюджетных параметров.
Глава 3. Порядок разработки прогноза социально-экономического развития на республиканском уровне государственного управления
16. Разработка прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию в два этапа.
17. На первом этапе формируется проект прогноза социально-экономического развития страны путем разработки сценарного прогноза показателей социально-экономического развития и приоритетов социально-экономической политики Республики Казахстан:
1) Фонды не позднее 10 марта года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный государственный орган прогноз показателей и пояснительную записку по поступлениям и расходам (выплатам) средств на плановый период в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) центральные исполнительные и другие государственные органы не позднее 15 марта года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию прогноз показателей и предложения к разделам прогноза социально-экономического развития республики в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде жоспарланатын кезеңнің алдыңғы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей алдағы жоспарланған кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын әзірлейді және оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жолдайды;
4) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамының негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің сценарийлік болжамын жолдайды;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеу үшін қажетті ақша-кредит саясатының және төлем теңгерімі көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын жолдайды;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде бірінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді;
7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бірінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдағаннан кейін Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына жолдайды және 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.08.2022 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2023 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. Екінші кезеңде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы жобасының көрсеткіштер болжамын нақтылау және бөлімдерін өзектілендіру жүргізіліде:

3) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, не позднее 1 апреля года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает сценарный прогноз показателей социально-экономического развития на предстоящий планируемый период и направляет его в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и Национальный Банк Республики Казахстан;
4) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 10 апреля года, предшествующего планируемому периоду, направляет центральному уполномоченному органу по государственному планированию сценарный прогноз погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства;
5) Национальный Банк Республики Казахстан на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 10 апреля года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию сценарный прогноз показателей денежно-кредитной политики и платежного баланса, необходимых для разработки проекта прогноза социально-экономического развития;
6) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, формирует и не позднее 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на первом этапе;
7) центральный уполномоченный орган по государственному планированию после одобрения Республиканской бюджетной комиссии направляет Высшей аудиторской палате Республики Казахстан и в течение 3 (трех) рабочих дней публикует в средствах массовой информации проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на первом этапе.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.08.2022 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2023 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. На втором этапе проводится уточнение прогноза показателей и актуализация разделов проекта прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан:

1) Қорлар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 шілдесінен кешіктірмей, орталық мемлекеттік органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша құжат бөлімдерінің құрылымына, нысандарына және көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес көрсеткіштердің нақтыланған болжамын (жоспарлы кезеңге арналған қаражат түсімдері мен шығыстары бойынша түсіндірме жазбаны қоса алғанда) ұсынады;
2) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар бөлімдердің құрылымына, құжаттардың нысандары мен көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жоспарланатын кезеңнің алдынғы жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға нақтыланған көрсеткіштер болжамын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдеріне ақпаратты ұсынады;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 шілдесінен кешіктірмей әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын нақтылайды және оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жолдайды;
4) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамының негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 28 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің нақтыланған сценарийлік болжамын жолдайды;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 28 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу үшін қажетті ақша-кредит саясаты мен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің нақтыланған сценарийлік болжамын жолдайды;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың, сондай-ақ жоспарланатын кезеңнің алдындағы есепті кезеңдегі ресми есептік деректердің негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей екінші кезеңде әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын қалыптастырады;
7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей екінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына жолдайды;

1) Фонды в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей документа по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам, не позднее 10 июля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный государственный орган уточненный прогноз показателей (включая пояснительную записку по поступлениям и расходам средств на плановый период);
2) центральные исполнительные и другие государственные органы в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей документа по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам, не позднее 15 июля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию уточненный прогноз показателей и информацию к разделам прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан;
3) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, не позднее 20 июля года, предшествующего планируемому периоду, уточняет сценарный прогноз показателей социально-экономического развития и направляет его в уполномоченный орган по бюджетному планированию и Национальный Банк Республики Казахстан;
4) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 28 июля года, предшествующего планируемому периоду, направляет центральному уполномоченному органу по государственному планированию уточненный сценарный прогноз погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства;
5) Национальный Банк Республики Казахстан на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 28 июля года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию уточненный сценарный прогноз показателей денежно-кредитной политики и платежного баланса, необходимых для разработки прогноза социально-экономического развития;
6) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, а также официальных отчетных данных за предшествующий планируемому периоду отчетный период, не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует прогноз показателей социально-экономического развития на втором этапе;
7) центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, направляет в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на втором этапе;

8) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасы Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізіледі;
9) Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бір мезгілде Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізуімен қатар бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.08.2022 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2023 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың деңгейінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі
19. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы екі кезеңде жүзеге асырады.
20. Бірінші кезеңде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеу жүзеге асырылады:
1) облыстың (аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдары және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына және көрсеткіштер тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 2, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің бөлімдеріне келісілген ұсыныстар мен нақтыланған болжам ұсынады;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарынан және облыстың (аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарынан алынған ақпараттың негізінде бірінші кезеңде Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасына, осы Қағидаларға 2, 4- қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына, көрсеткіштердің нысандары мен тізбесіне және әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі басымдықтарына сүйене отырып, Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 25 сәуірінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

8) проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан после одобрения Республиканской бюджетной комиссией в течение 3 (трех) рабочих дней вносится на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан;
9) одобренный Правительством Республики Казахстан прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан одновременно с внесением Правительством Республики Казахстан в Парламент Республики Казахстан, публикуется в средствах массовой информации.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.08.2022 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2023 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок разработки прогноза социально-экономического развития на уровне области, города республиканского значения, столицы
19. Разработка прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы в два этапа.
20. На первом этапе осуществляются разработка проекта прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы:
1) исполнительные органы области (района (города областного значения), аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы и уполномоченные органы по государственному планированию районов (города областного значения) в соответствии со структурой разделов и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы по формам согласно приложениям 2, 5 к настоящим Правилам, не позднее 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы согласованные предложения к разделам и уточнение прогноза показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации, полученной от уполномоченных органов по государственному планированию районов (городов областного значения) и исполнительных органов области (района (города областного значения), аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы, на основе одобренного Республиканской бюджетной комиссией на первом этапе проекта прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, структуры разделов, форм и перечня показателей прогноза социально-экономического развития по формам согласно приложениям 2, 4 к настоящим Правилам и основных приоритетов социально-экономического развития формирует и не позднее 25 апреля года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы проект прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы.

21. Екінші кезеңде Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылау және болжам жобасының бөлімдерін өзектілендіру жүзеге асырылады:
1) жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың қыркүйегінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарының және облыстың (аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарының қатысуымен екінші кезеңде Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылауды жүргізеді;
2) облыстың (аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдары және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына, көрсеткіштердің нысандары мен тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 2, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 қыркүйегінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің бөлімдеріне келісілген ұсыныстар мен нақтыланған болжам ұсынады;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарынан және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарынан алынған ақпараттың негізінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппаратының атқарушы органдарының ұсыныстарын ескере отырып, Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын пысықтайды және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет қаражаты есебінен жергілікті басым бюджеттік инвестициялардың тізбесін қалыптастырады;

21. На втором этапе осуществляются уточнение прогноза показателей и актуализация разделов проекта прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы:
1) в сентябре года, предшествующего планируемому периоду, уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы с участием уполномоченных органов по государственному планированию районов (городов областного значения) и исполнительных органов области (района (города областного значения), аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы на основе одобренного Правительством Республики Казахстан на втором этапе прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан проводит уточнение прогноза показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) исполнительные органы области (района (города областного значения), аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы и уполномоченные органы по государственному планированию районов (города областного значения) в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы по формам согласно приложениям 2, 5 к настоящим Правилам не позднее 10 сентября года, предшествующего планируемому периоду, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы согласованные предложения к разделам и уточнение прогноза показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
3) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации, полученной от исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы и уполномоченных органов по государственному планированию районов (города областного значения) с учетом предложений исполнительных органов районов (городов областного значения), аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, дорабатывает проект прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы и формирует перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций за счет средств областного бюджета, города республиканского значения, столицы;

4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының оң қорытындысын ескере отырып және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының (әкімдіктің) қарауына енгізеді;
5) жергілікті басым бюджеттік инвестициялардың тізбесін қоса алғанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 қазанынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) мақұлдайды;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) бір мезгілде тиісті жергілікті өкілдік органға (мәслихат) енгізе отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.

4) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы с учетом положительного заключения бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому периоду, вносит его на рассмотрение в местный исполнительный орган (акимат) области, города республиканского значения, столицы;
5) Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, включая перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций, не позднее 10 октября года, предшествующего планируемому периоду, одобряется местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы;
6) одобренный прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы одновременно с внесением местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы в соответствующий местный представительный орган (маслихат), публикуется в средствах массовой информации.

5-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылау тәртібі
22. Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган (әкімдік) мақұлдаған Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамына өзгерістер енгізу арқылы Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерін өзгерту әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау болып табылады.

Глава 5. Порядок уточнения прогноза показателей социально-экономического развития
22. Уточнением прогноза социально-экономического развития является изменение показателей социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы посредством внесения изменений в одобренный Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы.

23. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау жалпы ішкі және өңірлік өнім бойынша есептік деректер жаңартылған, сондай-ақ экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі талаптары өзгерген жағдайларда жүзеге асырылады.
24. Мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамына өзгерістер енгізуді Республикалық бюджет комиссиясы немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясы қарайды, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) мақұлдайды және ол бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға тиіс.

23. Уточнение прогноза социально-экономического развития осуществляется в случаях обновления отчетных данных по валовому внутреннему и региональному продукту, а также изменения внешних и внутренних условий развития экономики.
24. Внесение изменений в одобренный прогноз социально-экономического развития рассматриваются Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы, одобряются Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы и подлежат опубликованию в средствах массовой информации.

25. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау кезінде тиісті мемлекеттік басқару деңгейлерінде екінші кезеңде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу және мақұлдау жөніндегі осы Қағидаларда белгіленген талаптар сақталады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.03.2021 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25. При уточнении прогноза социально-экономического развития соблюдаются требования по разработке и одобрению прогноза социально-экономического развития на втором этапе, на соответствующих уровнях государственного управления, установленные настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.03.2021 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуді әдіснамалық қамтамасыз ету
26. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу кезінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік ұйымдардың қызметін әдіснамалық басқаруды және үйлестіруді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
27. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу кезінде облыстардың (аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппаратының), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады.

Глава 6. Методологическое обеспечение разработки прогноза социально-экономического развития
26. Методологическое руководство и координация деятельности центральных и местных исполнительных органов, других государственных организаций при разработке прогноза социально-экономического развития осуществляются центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
27. Координация деятельности исполнительных органов областей (районов (городов областного значения), аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов), городов республиканского значения, столицы при разработке прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.08.2022 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы
1.1. Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
1.1 Елдің алдыңғы жылғы әлеуметтік-экономикалық дамуы
1.2 Экономиканың ағымдағы даму серпіні
1.3 Алдыңғы жылғы есептік және болжамды деректердің алшақтықтарын талдау
2.2. Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары
2.1 Макроэкономикалық тұрақтылық
2.2 Экономиканың салаларын дамыту
2.3 Бизнес-климат және бәсекелестік
2.4 Инвестициялық тартымдылық
2.5 Цифрландыру және инновация
2.6 Адами капитал
2.7 Мемлекеттік басқару жүйесі
2.8 Өңірлік даму
2.9 Экономикалық интеграция
3.3. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
4.3.1 Дамудың сценарийлік шарттары
5.3.2 Экономиканы дамыту перспективалары
6.3.3 Экономикалық өсу факторлары
7.4. Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
4.1 Жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің және Ұлттық қордың болжамы
4.1.1 Мемлекеттік бюджеттің негізгі параметрлері
4.1.2 Шоғырландырылған бюджеттің негізгі праметрлері
4.1.3 Республикалық бюджет шығыстарының басымдықтары
4.1.4 Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
4.2 Ішкі және сыртқы үкіметтік борыш болжамын қоса алғандағы мемлекет міндеттемелерінің параметрлері
4.5. Қосымша. Бес жылдық кезеңге арналған негізгі макроэкономикалық көрсеткіштердің, жоспарлы кезеңге арналған бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамдары
2-нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрлымы
1.1. Болжамды кезеңнің алдындағы жылдардағы әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері
1.1 Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
2.2. Облысты, республикалық маңызы бар қалаларды, астананы дамытудың негізгі басым бағыттары
3.3. Экономикалық саясатты іске асырудың негізгі шаралары
3.1 Бюджет-салық саясаты
3.2 Инфляция деңгейін тежеу
3.3 Экономика салаларын дамыту
өнеркәсіп
ауыл шаруашылығы
туризм
құрылыс
көлік
байланыс
сауда
3.4 Бизнес-ахуал мен инвестициялық тартымдылықты жақсарту
3.5 Адами капиталдың сапасын жақсарту
4.4. Экономиканың негізгі өсу факторлары мен әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы
5.5. Үш жылдық кезеңге арналған жергілікті бюджеттің негізгі параметрлері
5.1 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамы
5.2 Бюджетаралық қатыныстар
5.3 Жергілікті бюджет шығыстарының басымдықтары

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.08.2022 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.1. Итоги развития экономики Республики Казахстан
1.1 Социально-экономическое развитие страны за предыдущий год
1.2 Текущая динамика развития экономики
1.3 Анализ расхождений отчетных и прогнозных данных за предыдущий год
2.2. Основные направления экономической политики
2.1 Макроэкономическая стабильность
2.2 Развитие отраслей экономики
2.3 Бизнес-климат и конкуренция
2.4 Инвестиционная привлекательность
2.5 Цифровизация и инновация
2.6 Человеческий капитал
2.7 Система государственного управления
2.8 Региональное развитие
2.9 Экономическая интеграция
3.3. Прогноз социально-экономического развития
4.3.1 Сценарные условия развития
5.3.2 Перспективы развития экономики
6.3.3 Факторы экономического роста
7.4. Устойчивость государственных финансов
4.1 Прогноз бюджетных параметров и Национального фонда на плановый период
4.1.1 Основные параметры государственного бюджета
4.1.2 Основные параметры консолидированного бюджета
4.1.3 Приоритеты расходов республиканского бюджета
4.1.4 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов
4.2 Параметры обязательств государства, включая прогноз внутреннего и внешнего правительственного долга
4. 5. Приложение. Прогнозные данные социально-экономического развития на пятилетний период, параметров бюджета и Национального фонда Республики Казахстан на плановый период.
Форма 2
Структура разделов Прогноза социально-экономического
развития области, города республиканского значения, столицы
1.1. Тенденции социально-экономического развития в предшествующие прогнозному периоду годы
1.1 Внешние и внутренние условия развития экономики
2.2. Основные приоритетные направления развития области, городов республиканского значения, столицы
3.3. Основные меры реализации экономической политики
3.1 Бюджетно-налоговая политика
3.2 Сдерживание уровня инфляции
3.3 Развитие отраслей экономики
промышленность
сельское хозяйство
туризм
строительство
транспорт
связь
торговля
3.4 Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
3.5 Улучшение качества человеческого капитала
4.4. Основные факторы роста экономики и прогноз показателей социально-экономического развития
5.5. Основные параметры местного бюджета на трехлетний период
5.1 Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период
5.2 Межбюджетные отношения
5.3 Приоритеты расходов местного бюджета

5.4 Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
5.5 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік инвестициялық саясаттың негізгі басымдықтары
6.6. Бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың (аудан, облыстық маңызы бар қалалар бөлінісіндегі) негізгі көрсеткіштерінің және жоспарлы кезеңге арналған (аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер мен ауылдық округтер бөлінісінде) бюджет параметрлерінің (қосымша түрінде) болжамы
7.7. Жергілікті басым бюджеттік инвестициялар тізбесі (қосымша түрінде)
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары
мен мерзімдеріне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті ақпараттар мен көрсеткіштердің нысандары және тізбесі

5.4 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов
5.5 Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики на трехлетний период
6.6. Прогнозы основных показателей социально-экономического развития (в разрезе районов, городов областного значения) на пятилетний период и параметров бюджета (в разрезе районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков и сельских округов) на плановый период (в виде приложения)
7.7. Перечень приоритетных местных бюджетных инвестиции (в виде приложения)
Приложение 3
к Правилам и срокам
разработки прогноза
социально-экономического развития
Формы и перечень информации и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2023 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
1. Бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін қажетті ақпараттар тізбесі
Р/с
Бөлімнің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
ҰЭМ
1.1
Алдыңғы жылғы елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы
ҰЭМ
1.2
Экономиканың ағымдағы даму серпіні
ҰЭМ
1.3
Алдыңғы жылғы есептік және болжамды деректердің алшақтықтарын талдау
ҰЭМ
2.
Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары
ҰЭМ, ҰБ, ИИДМ, Қаржымині, СИМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ІІМ, МСМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, Еңбекмині, МҚІА, СІМ, ЭТРМ
2.1
Макроэкономикалық тұрақтылық
ҰЭМ, ЭМ, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, ҰБ, ҚНРДА
Инфляцияны тежеу жөніндегі шараларды қоса алғанда, ақша-кредит саясаты,
ҰБ, ҰЭМ, СИМ, АШМ, ЭМ
Қаржы секторының тұрақтылығын реттеу және қамтамасыз ету саласындағы саясат
ҚНРДА, ҰБ
Квазимемлекеттік секторды ескере отырып, мемлекет міндеттемелерін басқару саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджет саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині,
Салық саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, Қаржымині
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджеттік инвестициялық саясаттың (оның ішінде бюджеттік инвестициялар) негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, ЭМ, ЭТРМ, СИМ, МСМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ
Бюджетаралық қатынастар
ҰЭМ
2.2
Экономика салаларын дамыту саясаты
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, МСМ, ДСМ
отын-энергетикалық кешен
ЭМ
мұнай-газ секторы
ЭМ
электр энергетикасы
ЭМ
атом өнеркәсібі
ЭМ
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ДСМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
туризм
МСМ
басқалар
ОМО
2.3
Бизнес-климат және бәсекелестік
ҰЭМ, СІМ
Инвестициялық ахуалды жақсарту
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Пайдалану бағыттары және қаржыландыру көздері бойынша негізгі капиталға инвестициялар көлемінің болжамы
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктікті дамыту
ҰЭМ
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің шекті өсу болжамын ескере отырып, тарифтік және монополияға қарсы саясат
ҰЭМ, БҚДА
2.4
Инвестициялық тартымдылық
СІМ, ҰЭМ
2.5
Цифрландыру және инновация
ЦДИАӨМ
2.6
Адами капитал
ҰЭМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, Еңбекмині, ІІМ
Білім беру
ОАМ, ҒЖБМ
Денсаулық сақтау
ДСМ
Жұмыспен қамту
Еңбекмині
Әлеуметтік қамтамасыз ету
Еңбекмині
2.7
Мемлекеттік басқару жүйесі
ҰЭМ, МҚІА, ЦДИАӨМ
Мемлекеттік қызмет
МҚІА, ҰЭМ
Мемлекеттік қызметтерді көрсету
ЦДИАӨМ, МҚІА, ОМО
2.8
Өңірлік даму
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, ЭТРМ, ЖАО
өңірлік саясат
ҰЭМ
тұрғын үй құрылысы
ИИДМ
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭТРМ, ЭМ
2.9
Экономикалық интеграция
СИМ, ОМО
Сыртқы сауда саясаты
СИМ
Халықаралық интеграция
СИМ
3.
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, ОАМ, ҒЖБМ
3.1
Дамудың сценарийлік шарттары
ҰЭМ
3.2
Экономиканы дамыту перспективалары
ҰЭМ
3.3
Экономикалық өсу факторлары
ҰЭМ
3.4
Сұраныс тарапынан болжамды сипаттау
ҰЭМ
Түпкілікті тұтынуға шығыстар
ҰЭМ
Жалпы жинақтау (негізгі капиталға инвестициялар)
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ, СІМ
Тауарлар мен қызметтердің таза экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер импорты
ҰБ
3.5
Ұсыныстар тарапынан болжамды сипаттау (экономика салалары)
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ, ДСМ
отын-энергетикалық кешен
ЭМ
мұнай-газ секторы
ЭМ
электр энергетикасы
ЭМ
атом өнеркәсібі
ЭМ
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
металл кендерін өндіру
ИИДМ
металлургия өнеркәсібі
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
тамақ өнеркәсібі
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ДСМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
басқалар
ОМО
3.6
Тиісті негіздемелермен ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
3.7
Тиісті негіздемелермен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
3.8
Тиісті негіздемелермен әлеуметтік сала көрсеткіштерінің болжамы
Еңбекмині, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, Қаржымині
4.
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
ҰЭМ, Қаржымині,
4.1
Жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің және Ұлттық қордың болжамы
ҰЭМ, Қаржымині

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2023 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма 1
1. Перечень информации, необходимой для формирования основных направлений социально-экономической политики в рамках прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период
№ п/п
Наименование раздела
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Итоги развития экономики Республики Казахстан
МНЭ
1.1
Социально-экономическое развитие страны за предыдущий год
МНЭ
1.2
Текущая динамика развития экономики
МНЭ
1.3
Анализ расхождений отчетных и прогнозных данных за предыдущий год
МНЭ
2.
Основные направления экономической политики
МНЭ, НБ, МИИР, МФ, МТИ, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МВД, МКС, МП, МНВО, МЗ, МТСЗН, АДГС, МИД, МЭПР
2.1
Макроэкономическая стабильность
МНЭ, МЭ, МФ, МИИР, МСХ, НБ, АРРФР
Денежно-кредитная политика, включая меры по сдерживанию инфляции
НБ, МНЭ, МТИ, МСХ, МЭ
Политика в области регулирования и обеспечения стабильности финансового сектора
АРРФР, НБ
Политика управления обязательствами государства с учетом квазигосударственного сектора
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной политики
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты налоговой политики
МНЭ, МФ
Политика формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики (в том числе бюджетные инвестиции)
МНЭ, МИИР, МСХ, МЭ, МЭПР, МТИ, МКС, МИОР, МЦРИАП, МП, МНВО, МЗ
Межбюджетные отношения
МНЭ
2.2
Политика развития отраслей экономики
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МКС, МЗ
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МЗ
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
туризм
МКС
другие
ЦГО
2.3
Бизнес-климат и конкуренция
МНЭ, МИД
Улучшение инвестиционного климата
МНЭ, МИД, МФ
Прогноз объема инвестиций в основной капитал по направлениям использования и источникам финансирования
МНЭ, МИД, МФ
Развитие государственно-частного партнерства
МНЭ
Тарифная и антимонопольная политика с учетом прогноза предельного роста тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий
МНЭ, АЗРК
2.4
Инвестиционная привлекательность
МИД, МНЭ
2.5
Цифровизация и инновация
МЦРИАП
2.6
Человеческий капитал
МНЭ, МП, МНВО, МЗ, МТСЗН, МВД
Образование
МП, МНВО
Здравоохранение
МЗ
Занятость
МТСЗН
Социальное обеспечение
МТСЗН
2.7
Система государственного управления
МНЭ, АДГС, МЦРИАП
Государственная служба
АДГС, МНЭ
Оказание государственных услуг
МЦРИАП, АДГС, ЦГО
2.8
Региональное развитие
МНЭ, МИИР, МЭ, МЭПР, МИО
региональная политика
МНЭ
жилищное строительство
МИИР
жилищно-коммунальное хозяйство
МНЭ, МИИР, МЭПР, МЭ
2.9
Экономическая интеграция
МТИ, ЦГО
Внешнеторговая политика
МТИ
Международная интеграция
МТИ
3.
Прогноз социально-экономического развития
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МП, МНВО
3.1
Сценарные условия развития
МНЭ
3.2
Перспективы развития экономики
МНЭ
3.3
Факторы экономического роста
МНЭ
3.4
Описание прогноза со стороны спроса
МНЭ
Расходы на конечное потребление
МНЭ
Валовое накопление (инвестиции в основной капитал)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП, МИД
Чистый экспорт товаров и услуг
НБ
Экспорт товаров и услуг
НБ
Импорт товаров и услуг
НБ
3.5
Описание прогноза со стороны предложения (отрасли экономики)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП, МЗ
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
добыча металлических руд
МИИР
металлургическая промышленность
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
пищевая промышленность
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МЗ
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
другие
ЦГО
3.6
Прогноз показателей денежно-кредитной политики с обоснованиями
НБ
3.7
Прогноз показателей платежного баланса с обоснованиями
НБ
3.8
Прогноз показателей социальной сферы с обоснованиями
МТСЗН, МП, МНВО, МЗ, МФ
4.
Устойчивость государственных финансов
МНЭ, МФ
4.1
Прогноз бюджетных параметров и Национального фонда на плановый период
МНЭ, МФ

5. Қазақстан Республикасының макроэкономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын әзірлеу үшін жауапты мемлекеттік органдарға арналған басымдықтар мен әлеуметтік-экономикалық саясаттың және салалардың даму көрсеткіштерінің негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін ақпарат ұсыну бойынша ұсынымдар
1. Әлеуметтік-экономикалық саясатты қалыптастыру
Жетекшілік ететін саладағы (аядағы) мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға уәкілетті жауапты мемлекеттік орган алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың басымдықтарын және негізгі бағыттарын қалыптастырады.
Жетекшілік ететін саладағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары және негізгі бағыттары Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында айқындалған саясатқа сәйкес келтіру қажет.
Ақпаратта, алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңге арналған міндеттерді, нысаналы индикаторларды, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштерін және жоспарланатын кезеңнің соңына қарай нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді көрсете отырып, осы салада іске асырылатын тұжырымдамалар, ұлттық жобалар мен мемлекеттік бағдарламалар көрсетіледі.
Сондай-ақ ақпаратта жоспарланатын және іске асырылатын шараларды, жобаларды, алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңнің соңына қарай нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді көрсете отырып, жетекшілік ететін саладағы саясаттың басымдықтары мен негізгі бағыттары көрсетіледі.
Салаларды дамыту басымдықтары алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңге арналған Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде мақұлданған әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі жалпыұлттық басымдықтары мен бағыттарына сәйкес келмеген кезде салалық жобалар мемлекеттік бюджеттен қаржыландырумен қамтамасыз етілмейді.
2. Орта мерзімді (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштерін әзірлеу
Алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге жетекшілік ететін саланы дамытудың болжамды көрсеткіштерін әзірлеуге жауапты мемлекеттік органдар іске асырылатын жобалар мен тапсырмалардың төмендеу немесе өсу факторларын, себептерін көрсете отырып, алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге әрбір болжанатын көрсеткіштің күтілетін төмендеуі және (немесе) ұлғаюы бойынша жазбаша негіздеме ұсынады.
Ақпарат барынша қысқаша, қазақ және орыс тілдерінде баяндалады.
Ескертпе:
аббревиатуралардың және қысқартылған сөздердің толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘМСҚ
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
ББӘ
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖҚҚ
жалпы қосылған құн
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлiгi
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасынының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МӘСҚ
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандару қоры
МҚІА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
ОАМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ОМО
орталық мемлекеттік органдар
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СҚП
сатып алу қабілетінің паритеті
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұлттық қор
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚҰ
Халықаралық қаржы ұйымдары
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары
мен мерзімдеріне
4-қосымша

5. Рекомендации для ответственных государственных органов по представлению информации для формирования приоритетов и основных направлений социально-экономической политики и показателей развития отраслей для разработки прогноза макроэкономических показателей развития Республики Казахстан
1. Формирование социально-экономической политики
Ответственный государственный орган, уполномоченный за формирование и реализацию государственной политики в курируемой отрасли (сфере), формирует приоритеты и основные направления развития отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период.
Приоритеты и основные направления государственной политики в курируемой отрасли необходимо привести в соответствие с политикой, определенной документами Системы государственного планирования в Республике Казахстан, поручениями Главы государства, Правительства Республики Казахстан, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана.
В информации отражаются концепции, национальные проекты и государственные программы, реализуемые в данной сфере, с указанием задач, целевых индикаторов на предстоящий планируемый (пятилетний) период, показателей результатов задач и достижения целевых показателей к концу планируемого периода.
В информации также отражаются приоритеты и основные направления политики в курируемой отрасли с указанием планируемых и реализуемых мер, проектов, достижения целевых показателей к концу предстоящего планируемого (пятилетнего) периода.
При несоответствии приоритетов развития отрасли основным общенациональным приоритетам и направлениям социально-экономической политики, одобренным в рамках Прогноза социально-экономического развития на предстоящий планируемый (пятилетний) период, отраслевые проекты не обеспечиваются финансированием из государственного бюджета.
2. Разработка прогнозных показателей развития отрасли на среднесрочный (пятилетний) период
Государственные органы, ответственные за разработку прогнозных показателей развития курируемой отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период, представляют письменное обоснование по ожидаемому снижению и (или) увеличению каждого прогнозируемого показателя на предстоящий планируемый (пятилетний) период с указанием факторов, причин снижения или роста, реализуемых проектов и поручений.
Информация излагается предельно кратко на казахском и русском языках.
Примечание:
расшифровка аббревиатур и сокращений:
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
США
Соединенные Штаты Америки
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ФСМС
Некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
АБП
администраторы бюджетных программ
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
БВУ
банки второго уровня
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ВДС
валовая добавленная стоимость
ВВП
валовой внутренний продукт
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
ГФСС
Государственный фонд социального страхования
АДГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
ЦГО
центральные государственные органы
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
ППС
паритет покупательской способности
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
Национальный фонд
Национальный фонд Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФО
Международные финансовые организации
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
Приложение 4
к Правилам и срокам разработки
прогноза социально-
экономического развития
Форма 1
1. Прогноз показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы на пятилетний период