Жария мүдделі ұйымдардың жариялауы үшін (қаржы ұйымдарынан басқа) жылдық қаржылық есептіліктің тізбесін және нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 143 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 сәуірде № 10641 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 28.06.2017 № 404 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жария мүдделі ұйымдардың жариялауы үшін (қаржылық ұйымдарынан басқа) жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі;
2) жария мүдделі ұйымдардың жариялауы үшін (қаржылық ұйымдарынан басқа) жылдық қаржылық есептіліктің нысандары:
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Бухгалтерлік баланс" нысаны;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Пайда мен зияндар туралы есеп" нысаны;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" нысаны;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысаны;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" нысаны бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржылық ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6452 болып тіркелген, 2010 жылғы 2 қазандағы № 402-405 (26248) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық 2016 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 143 бұйрығына 1-қосымша
Жария мүдделі ұйымдардың жариялауы үшін (қаржы ұйымдарынан басқа) жылдық қаржылық есептілігінің тізбесі
Жылдық қаржылық есептілік атауы
1
Бухгалтерлік баланс
2
Пайдалар мен залалдар туралы есеп
3
Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тура әдіс немесе жанама әдіс)
4
Капиталдағы өзгерістер туралы есеп
5
Түсіндірме жазба (ашылу халықаралық қаржы есептілігінің стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 143 бұйрығына 2-қосымша
Нысан
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Қайта ұйымдастыру туралы мәлімет ____________________________________
Ұйым қызметінің түрі ________________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық нысан __________________________________________
Есептілік нысаны: шоғырландырылған/шоғырландырылмаған _______________
(керек емесін сызып тастау керек)
Меншік нысаны _______________________________________________________
Қызметкерлердің орташа жылдық саны ____________________________ адам.
Кәсіпкерлік субъектісі ______________________________________________
(шағын, орташа, ірі)
Заңды мекенжайы (ұйымның)____________________________________________
Бухгалтерлік баланс
"____" __________ ____ жылғы жағдай бойынша
мың. теңге
Активтер
Жол коды
Есепті кезеңнің аяғында
Есепті кезеңнің басында
I. Қысқа мерзімді активтер:
Ақша қаражаты және оның баламалары

Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 143. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2015 года № 10641. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (вводится в действие с 01.01.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.06.2017 № 404 (вводится в действие с 01.01.2018).
В соответствии с подпунктом 18-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций):
форму "Бухгалтерский баланс" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форму "Отчет о прибылях и убытках" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форму "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
форму "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
форму "Отчет об изменениях в капитале" согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 6 октября 2010 года № 263 (26324).
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 143
Перечень годовой финансовой отчетности
для публикации организациями публичного интереса
(кроме финансовых организаций)
Наименование годовой финансовой отчетности
1
Бухгалтерский баланс
2
Отчет о прибылях и убытках
3
Отчет о движении денежных средств (прямой метод или косвенный метод)
4
Отчет об изменениях в капитале
5
Пояснительная записка (раскрытия осуществляются в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности)
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 143
Форма
Наименование организации ____________________________________________
Сведения о реорганизации_____________________________________________
Вид деятельности организации ________________________________________
Организационно-правовая форма _______________________________________
Форма отчетности: консолидированная/не консолидированная_____________
(не нужное зачеркнуть)
Форма собственности__________________________________________________
Среднегодовая численность работников ___________________________ чел.
Субъект предпринимательства _________________________________________
(малого, среднего, крупного)
Юридический адрес (организации) _____________________________________
Бухгалтерский баланс
по состоянию на " __ " ______________ года
тыс. тенге
Активы
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
I. Краткосрочные активы:
Денежные средства и их эквиваленты

010
Есеп саясатындағы өзгеріс
011
Қайта есептелген сальдо (010 жол +/- 011 жол)
100
Жалпы жиынтық пайда, барлығы (210 жол + 220 жол):
200
Бір жылдағы пайда (залал)
210
Өзге жиынтық пайда, барлығы (221 жолмен 229 жолды қоса алғанда сомасы):
220
оның ішінде:
Негізгі қаражатты (салық тиімділігін шегере отырып) қайта бағалаудан түсетін өсім
221
Негізгі қаражатты (салық тиімділігін шегере отырып) қайта бағалаудан амортизацияны аудару
222
Сатуға арналған қолдағы қаржы активтерін (салық тиімділігін шегере отырып) қайта бағалау
223
Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық пайдадағы (залалдағы) үлесі
224
Зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)
225
Еншілес ұйымдардың мерзімі кейінге қалдырылған салығына арналған табыс салығының мөлшерлемесіндегі өзгерістердің тиімділігі
226
Ақша ағындарын (салық тиімділігін шегере отырып) хеджирлеу
227
Шетел ұйымдарына инвестициялар бойынша бағамдық айырма
228
Шетел операцияларына таза инвестицияларды хеджирлеу
229
Меншік иелерімен операциялар, барлығы (310 жолмен 318 жолды қоса алғанда сомасы):
300
оның ішінде:
Қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру
310
оның ішінде:
қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің құны
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемалары бойынша акциялар шығару
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасына қатысты салықтық пайда
Меншік иелерінің жарналары
311
Жеке меншік үлес құралдарын (акцияларын) шығару
312
Бизнесті біріктіруге байланысты үлес құралдарын шығару
313
Айырбасталатын құралдардың үлестік құрамы (салық тиімділігін шығара отырып)
314
Дивидендтерді төлеу
315
Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер
316
Меншік иелерімен өзге де операциялар
317
Бақылауды жоғалтуға әкеп соқпайтын еншілес ұйымдарда қатысу үлесіне өзгерістер
318
Есепті жылдың 1 қаңтарына арналған сальдо (100 жол + 200 жол + 300 жол)
400
Есеп саясатындағы өзгеріс
401
Қайта есептелген сальдо (400 жол +/- 401 жол)
500
Жалпы жиынтық пайда, барлығы (610 жол + 620 жол):
600
Бір жылғы пайда (залал)
610
Өзге жиынтық пайда, барлығы (621 жолмен 629 жолды қоса алғанда сомасы):
620
оның ішінде:
Негізгі қаражатты (салық тиімділігін шегере отырып) қайта бағалағандағы өсім
621
Негізгі қаражатты (салық тиімділігін шегере отырып) қайта бағалағандағы амортизацияны аудару
622
Сатуға арналған қолдағы қаржы активтерін (салық тиімділігін шегере отырып) қайта бағалау
623
Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық пайдадағы (залалдағы) үлесі
624
Зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)

010
Изменение в учетной политике
011
Пересчитанное сальдо (строка 010+/- строка 011)
100
Общая совокупная прибыль, всего(строка 210 + строка 220):
200
Прибыль (убыток) за год
210
Прочая совокупная прибыль, всего (сумма строк с 221 по 229):
220
в том числе:
Прирост от переоценки основных средств (за минусом налогового эффекта)
221
Перевод амортизации от переоценки основных средств (за минусом налогового эффекта)
222
Переоценка финансовых активов, имеющиеся в наличии для продажи (за минусом налогового эффекта)
223
Доля в прочей совокупной прибыли (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
224
Актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам
225
Эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог дочерних организаций
226
Хеджирование денежных потоков (за минусом налогового эффекта)
227
Курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации
228
Хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции
229
Операции с собственниками, всего (сумма строк с 310 по 318):
300
в том числе:
Вознаграждения работников акциями:
310
в том числе:
стоимость услуг работников
выпуск акций по схеме вознаграждения работников акциями
налоговая выгода в отношении схемы вознаграждения работников акциями
Взносы собственников
311
Выпуск собственных долевых инструментов (акций)
312
Выпуск долевых инструментов связанный с объединением бизнеса
313
Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)
314
Выплата дивидендов
315
Прочие распределения в пользу собственников
316
Прочие операции с собственниками
317
Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля
318
Сальдо на 1 января отчетного года
(строка 100 + строка 200 + строка 300)
400
Изменение в учетной политике
401
Пересчитанное сальдо (строка 400+/- строка 401)
500
Общая совокупная прибыль, всего (строка 610+ строка 620):
600
Прибыль (убыток) за год
610
Прочая совокупная прибыль, всего (сумма строк с 621 по 629):
620
в том числе:
Прирост от переоценки основных средств (за минусом налогового эффекта)
621
Перевод амортизации от переоценки основных средств (за минусом налогового эффекта)
622
Переоценка финансовых активов, имеющиеся в наличии для продажи (за минусом налогового эффекта)
623
Доля в прочей совокупной прибыли (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
624
Актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам

718
Есепті жылдың 31 желтоқсанына арналған сальдо
(500 жол + 600 жол + 700 жол)
800
Басшы ______________________________________ ________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________ ________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)

718
Сальдо на 31 декабря отчетного года
(строка 500 + строка 600 + строка 700)
800
Руководитель _______________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Главный бухгалтер __________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Место печати