Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің жеңдегі белгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 354 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 мамырда № 11072 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттерінің 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығына, өңірлік қолбасшылықтарына, Академияға және әскери бөлімдеріне тиістілігін көрсететін Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің жеңдегі белгілерінің сипаттамасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің жеңдегі белгілері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлерінің әскери қызметшілері үшін жеңдегі белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 26 қарашадағы № 681 бұйрығының күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 15 сәуірдегі
№ 354 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығына, өңірлік қолбасшылықтарына, Академияға және әскери бөлімдеріне тиістілігін көрсететін Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің жеңдегі белгілерінің сипаттамасы

Об утверждении нарукавных знаков военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 354. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2015 года № 11072.
В соответствии с пунктом 8 Описания и рисунков образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) описание нарукавных знаков военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, указывающие на принадлежность к Главному командованию Национальной гвардии, региональным командованиям, Академии и воинским частям Национальной гвардии Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нарукавные знаки военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Отменить приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 ноября 2013 года № 681 "Об утверждении нарукавных знаков для военнослужащих Внутренних войск Министерства внутренних войск Республики Казахстан".
3. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на офицальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 15 апреля 2015 год № 354
Описание нарукавных знаков военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, указывающие на принадлежность к Главному командованию Национальной гвардии, региональным командованиям, Академии и воинским частям Национальной гвардии Республики Казахстан

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі ( 1-сурет), өлшемі 81 мм күрең түсті шеңбер нысанды шевроннан тұрады, оны айналдыра ою-өрнек (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік туының элементі) түсірілген, төменгі бөлігіне алтын-сары түсті "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН БАС ҚОЛБАСШЫЛЫҒЫ" деген жазу орналасқан. Ортасында алтын-сары түспен орындалған шаңырақтың бейнесі (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік туының элементі) орналасқан, оның үстіне күрең түсті қалқан орналасқан, оның периметрінің жоғарғы бөлігінде 4 жұдыз, төменгі бөлігінде 5 жұлдыз орналасқан. Қалқанның артқы аясында қара-сұр түсті қылыш бейнеленген, оның сабында жиегі күрең түсті жұлдыз орналасқан. Барлық жұлдыздар алтын-сары түспен орындалған.
Қалқанның ортасында көк түс аясында күн, оның астында қалықтаған қыран орналасқан (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік туының элементі). Күн және қыран алтын-сары түспен орындалған.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтары, әскери бөлімдері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісінің өлшемі 81 мм шеңбер нысанды шевроннан тұрады, шевронның ішіне сыртқы диаметрі 79 мм, ені 1 мм жиек жүргізілген. Шевронның ортасында диаметрі 50 мм, ені 5 мм алты тойтарма шегесі бар күрең түсті дөңгелек қалқан бейнеленген. Қалқанның артқы аясында екі айқасқан қылыш орналасқан. Шевронның жиегінің түсі – қара жусан. Жиектің және жеңдегі белгідегі суреттердің түсі – алтын түстес. Қалқанның ішінде еліміздің өңірлерінде мекендейтін хайуанаттар әлемінің өкілдері бейнеленген:
"Оңтүстік" өңірлік қолбасшылығы – тау барысы (2-сурет);
"Орталық" өңірлік қолбасшылығы – қасқыр (3-сурет);
"Батыс" өңірлік қолбасшылығы – қыран (4-сурет);
"Шығыс" өңірлік қолбасшылығы – қоңыр аю (5-сурет);
5573 әскери бөлім – қанатты сақ барысы (6-сурет);
6654 әскери бөлім – сілеусін (7-сурет);
6636 әскери бөлім – арғымақ (8-сурет).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 21.04.2021 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Академиясының эмблемасы (логотипі) Қазақстан Республикасы туының түсіне көгілдір реңді шеңбер болып табылады. Шеңбер 2 аймаққа бөлінген: бірінші (сыртқы) – көгілдір түсті, екі жағынан сары шеңбермен бөлінген, олардың ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының құрылымдық бөлімшесінің мәртебесін білдіретін "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҰЛАНЫНЫҢ АКАДЕМИЯСЫ" деген жазулар, ал төменгі жағында қазақ ұлттық ою-өрнегі бар жолақ бар; екінші (ішкі) – көгілдір түсті фонда ортасында айқастырылған жүздері төмен қылыштарда ашық кітап орналасқан, кітаптың астында екі лавр бұтағы орналастырылған, бүкіл композицияның үстінде Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының эмблемасы орналасқан.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Нарукавный знак военнослужащих Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан (рисунок 1), представляет собой шеврон в форме круга крапового цвета размером 81 мм, по окружности которого нанесен орнамент (элемент Государственного флага Республики Казахстан), в нижней части расположена надпись золотисто-желтого цвета "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН БАС ҚОЛБАСШЫЛЫҒЫ". В средней части расположено изображение шанырака (элемент Государственного герба Республики Казахстан), выполненное в золотисто-желтом цвете, поверх которого размещен щит крапового цвета, в верхней части периметра расположены 4 звезды, в нижней части 5 звезд. На заднем фоне шита изображен меч темно-серого цвета, на рукояти которого расположена звезда с каймой крапового цвета. Все звезды выполнены в золотисто-желтом цвете.
В центре щита на фоне голубого цвета расположено солнце, под которым парящий орел (элемент Государственного флага Республики Казахстан). Солнце и орел выполнены в золотисто-желтом цвете.
2. Нарукавный знак военнослужащих региональных командований, воинских частей Национальной гвардии Республики Казахстан представляет собой шеврон в форме круга размером 81 мм, внутри шеврона нанесен кант с внешним диаметром 79 мм, шириной 1 мм. В середине шеврона изображен круглый щит крапового цвета диаметром 50 мм, шириной 5 мм с шестью золотыми клепками. На заднем фоне щита расположены две перекрещенные сабли. Цвет поля шеврона - темная полынь. Цвет канта и изображений на нарукавном знаке - золотистый. Внутри щита изображены представители фауны, обитающие в регионах страны:
Региональное командование "Онтүстік" – снежный барс (рисунок 2);
Региональное командование "Орталық" – волк (рисунок 3);
Региональное командование "Батыс" – сокол (рисунок 4);
Региональное командование "Шығыс" – бурый медведь (рисунок 5);
Воинская часть 5573 – крылатый сакский барс (рисунок 6);
Воинская часть 6654 – рысь (рисунок 7);
Воинская часть 6636 – арғымақ (рисунок 8).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.04.2021 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Эмблема (логотип) Академии Национальной гвардии Республики Казахстан представляет собой окружность с бирюзывом фоном в цвет флага Республики Казахстан. Окружность разделена на 2 области: первая (внешняя) – бирюзового цвета, разделена с обоих сторон желтыми окружностями, внутри которых имеются надписи: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҰЛАНЫНЫҢ АКАДЕМИЯСЫ", обозначающую статус структурного подразделения Национальной гвардии Республики Казахстан, снизу – полоса с казахским национальным орнаментом; вторая (внутренняя) – на бирюзовом фоне в центре на скрещенных лезвиями вниз мечах расположена раскрытая книга, под книгой размещены две лавровые ветви, над всей композицией расположена эмблема Национальной гвардии Республики Казахстан.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісінің ( 10-сурет), өлшемі 82 мм шеңбер нысанды шевроннан тұрады, шевронның шетінен ені 10 мм қара көк түсті аяда жолақ орналасқан, төменгі бөлігінде ашық сары түспен доға пішіндес ұлттық ою-өрнек салынған, қалған ұзындығы бойынша "ҰЛТТЫҚ ҰЛАННЫҢ АВИАЦИЯСЫ" деген ашық сары түсті жазу жазылған.
Жеңдегі белгінің ортасында авиацияның эмблемасы – сары түсті қанаты бар бұранда орналасқан. Жоғары бөлігінде эмблеманың артында күннің шығуын білдіретін 7 ашық сары түсті сәулелермен құбылған ашық көк түсті авиацияның туы орналасқан, екі түс те ортадан жан-жаққа бірдей таралған. Ішкі шеңбердің ортасы бойынша бұранданың үстіңгі жағында диаметрі 0,8 мм қызыл түсті бес бұрышты жұлдыз орналасқан. Ішкі шеңбердің төменгі бөлігінде эмблеманың артында көгілдір түсті аясы бар, осы аяда бұранданың төменгі жағына ашық сары түсті қанатын сермеген бүркіт орналасқан. Эмблеманың жиектері жіңішке қара сызықпен бейнеленген.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының "Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөлінісі әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі.
1) Күнделікті және салтанатты киім нысаны үшін ( 11-сурет). Диаметрі 80 мм күрең түсті шеңбер, шеңбердің ішінде сыртқы диаметрі 72 мм, ені 3 мм алтын түстес жиек. Ортасында алтын жиектер салынған қара түсті шабуылдаушы бүркіттің бейнесі. Бүркіттің шабуылдау бағыты – оңнан төмен қарай. Шеңбердің жоғары бөлігінде биіктігі 7,5 мм алтын түстес бас әріптермен жазылған "БҮРКІТ" деген жазу, шеңбердің төменгі бөлігінде биіктігі 4 мм алтын түстес бас әріптермен жазылған "АРНАЙЫ МАҚСАТТАҒЫ БӨЛІНІСІ" деген жазу;
2) Арнайы киім нысаны үшін ( 12-сурет). Ені 77 мм, биіктігі 103 мм қара түсті тік бұрыш. Ортасында – ені 65 мм, биіктігі 85 мм сопақша. Сопақшаның түсі – ені 1 мм ашық және қою сұр түсті көлденең жолақтар комбинациясы. Сопақшаның жоғары бөлігінде – белгіленген тәртіппен қисайтылған сары түсті кокардасы бар күрең түсті береттің суреті. Ортасында – ашық сұр түсті жиек салынған сары түсті шабуылдаушы бүркіттің суреті. Бүркіттің шабуылдау бағыты – оңнан төмен қарай. Сопақшаның сол жағы лавр бұтағымен, оң жағы емен бұтағымен көмкерілген. Екі бұтақтың да түсі – ашық және қою сұр түстер комбинациясы. Сопақшаның төменгі бөлігінде биіктігі 8 мм сары түстес бас әріптермен жазылған "БҮРКІТ" деген жазуы бар ені 12 мм және ұзындығы 50 мм "толқын" түрінде майысқан ұштары бар күрең түсті девиз лентасы бар.
Ескерту: Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің далалық киім нысаны үшін жеңдегі белгілер тиісті комбинациядағы бүркеніш түстен дайындалады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 15 сәуірдегі
№ 354 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің жең белгілері

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Нарукавный знак военнослужащих авиации Национальной гвардии Республики Казахстан (рисунок 10), представляет собой форму круга диаметром 82 мм, от края шеврона шириной 10 мм находится полоса с фоном темно-синего цвета, в нижней части нанесен ярко желтым цветом дугообразный национальный орнамент, в верхней части по оставшейся длине растянута надпись ярко желтого цвета "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН АВИАЦИЯСЫ".
В центре нарукавного знака расположена эмблема авиации – винт с крыльями желтого цвета. В верхней части, за эмблемой расположен флаг авиации ярко синего цвета, переливающегося с ярко желтым цветом 7-ю лучами, символизирующие восход солнца, оба цвета разветвлены равномерно от центра в разные стороны. По центру внутреннего круга над винтом расположена пятиконечная звезда красного цвета, диаметром 0,8 мм. В нижней части внутреннего круга за эмблемой фон голубого цвета, на этом фоне под нижнем винтом расположен взмывающий беркут ярко желтого цвета. Окантовка эмблемы выделена тонкой черной линией.
5. Нарукавный знак для военнослужащих подразделения специального назначения "Бүркіт" Национальной гвардии Республики Казахстан:
1) Для повседневной и парадной формы одежды (рисунок 11). Круг крапового цвета диаметром 80 мм, внутри круга золотистый кант с внешним диаметром 72 мм, шириной 3 мм. В центре - изображение атакующего беркута, черного цвета с золотистым кантом. Направление атаки беркута - вправо вниз. В верхней части круга надпись "БҮРКІТ", выполненная золотистыми заглавными буквами высотой 7,5 мм, в нижней части круга надпись "АРНАЙЫ МАҚСАТТАҒЫ БӨЛІНІС", выполненная золотистыми заглавными буквами высотой 4 мм;
2) Для специальной формы одежды (рисунок 12). Прямоугольник черного цвета шириной 77 мм, высотой 103 мм. В центре овал шириной 65 мм, высотой 85 мм. Цвет овала - комбинация светло- и темно-серых горизонтальных полос шириной 1 мм. В верхней части овала изображение берета крапового цвета с кокардой желтого цвета, заломленного с наклоном в установленном порядке. В центре изображение атакующего беркута желтого цвета со светло-серым кантом. Направление атаки беркута - вправо вниз. Овал с левой стороны обрамлен лавровой ветвью, с правой стороны - дубовой ветвью. Цвет обеих ветвей - комбинация светло- и темно-серого оттенков. В нижней части овала девизная лента крапового цвета с концами, подогнутыми в виде "волны" шириной 12 мм и длиной 50 мм, с надписью "БҮРКІТ", выполненной желтыми заглавными буквами высотой 8 мм.
Примечание: Для полевой формы одежды военнослужащих Национальной гвардии нарукавные знаки изготавливаются из камуфляжной расцветки соответствующей комбинации.
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 апреля 2015 года № 354
Нарукавные знаки военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан

Ескерту. Белгілері жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Нарукавные знаки - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).