Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 131 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 1 қыркүйекте № 11993 болып тіркелді.
" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және " Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 131 қаулысына қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан
Республикасының бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 131. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2015 года № 11993.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" в целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения
(Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Приложение
к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 131
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам
ведения бухгалтерского учета, в которые вносятся изменения и
дополнения

1. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 тіркелген, 2008 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 12 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттар жоспарында бухгалтерлік есептің синтетикалық шоттарының нөмірлері төрт және (немесе) алты белгіден тұрады. Нөмірдің бірінші цифры Шоттар жоспарының 2-тарауының параграфтарына тиесілігін, екіншісі – топтарға тиесілігін, үшінші және төртінші цифрлары – синтетикалық шоттардың шағын топтарына тиесілігін көрсетеді, бесінші және алтыншы цифрлары қолданылатын шағын топтарды нақтылайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шоттар жоспарында шағын топтардың мынадай нақтылаулары пайдаланылады:
1) 01-19 "Жалпы шоттар", оларда қызметінің түріне қарамастан барлық ұйымдар жүргізетін операциялар көрсетіледі;
2) 20-39 "Банктік қызметке байланысты операциялар", оларда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға байланысты операциялар көрсетіледі;
3) 40-59 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты операциялар", оларда сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты операциялар көрсетіледі;
4) 60-79 "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың қызметіне байланысты операциялар", оларда жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың қызметіне байланысты операциялар көрсетіледі;
5) 80-89 "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының қызметіне байланысты операциялар", оларда бағалы қағаздар нарығындағы қызметке байланысты операциялар көрсетіледі;
6) 90-99 "Арнайы қаржы компанияларының және исламдық арнайы қаржы компанияларының қызметіне байланысты операциялар", оларда арнайы қаржы компанияларының және исламдық арнайы қаржы компанияларының қызметіне байланысты операциялар көрсетіледі.";
2-тарауда:
1-параграфта:
1060 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1060 01 Басқа да ақша қаражаттары";
1150 04 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1150 04 Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа
мерзімді салымдар";

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348, опубликованное 12 декабря 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Номера синтетических счетов бухгалтерского учета в Плане счетов содержат четыре и (или) шесть знаков. Первая цифра номера указывает на принадлежность к параграфам главы 2 Плана счетов, вторая – на принадлежность к группам, третья и четвертая – на принадлежность к подгруппам синтетических счетов, пятая и шестая цифры детализируют применяемые подгруппы.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В Плане счетов используется следующая детализация подгрупп:
1) 01-19 "Общие счета", на которых отражаются операции, совершаемые всеми организациями независимо от вида деятельности;
2) 20-39 "Операции, связанные с банковской деятельностью", на которых отражаются операции, связанные с осуществлением отдельных видов банковских операций;
3) 40-59 "Операции, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью", на которых отражаются операции, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью;
4) 60-79 "Операции, связанные с деятельностью накопительных пенсионных фондов и управляющих инвестиционным портфелем", на которых отражаются операции, связанные с деятельностью накопительных пенсионных фондов и управляющих инвестиционным портфелем;
5) 80-89 "Операции, связанные с деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг", на которых отражаются операции, связанные с деятельностью на рынке ценных бумаг;
6) 90-99 "Операции, связанные с деятельностью специальных финансовых компаний и исламских специальных финансовых компаний", на которых отражаются операции, связанные с деятельностью специальных финансовых компаний и исламских специальных финансовых компаний.";
в главе 2:
в параграфе 1:
после счета 1060 дополнить счетом следующего содержания:
"1060 01 Прочие денежные средства";
название счета 1150 04 изложить в следующей редакции:
"1150 04 Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";

"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған басқа да қысқа мерзімді салымдар" 1150 06 шоттың нөмірі мен аты алынып тасталсын;
1270 03 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1270 03 Еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға
инвестициялар бойынша есептелген кірістер";
2-параграфта:
2040 01 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2040 01 Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ
мерзімді салымдар";
"Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған басқа да ұзақ мерзімді салымдар" 2040 03 шоттың нөмірі мен аты алынып тасталсын;
"Жолдағы тазартылған қымбат металдар" 2040 05 шоттың нөмірі мен аты алынып тасталсын;
2040 09 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"2040 10 Еншілес ұйымдарға инвестициялар";
"Жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" 2160 шоттың нөмірі мен аты алынып тасталсын;
"Қауымдасқан ұйымдардың капиталына инвестициялар бойынша есептелген кірістер" 2170 02 шоттың нөмірі мен аты алынып тасталсын;
4-параграфта:
"Алынған қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек" 4030 06 шоттың нөмірі мен аты алынып тасталсын;
4030 12 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"4030 13 Ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді
қарыздар";
4430 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"4440 Артықшылықты акциялар бойынша міндеттемелер";
6-параграфта:
6280 48 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 48 Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша
болмаған залалдар резервін төмендетуден кірістер";
6280 48 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"6280 49 Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резервін
төмендетуден кірістер
6280 50 Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві бойынша қайта
сақтандыру активтерін қалыптастырудан алынған кірістер
6280 51 Болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резерві бойынша
қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан алынған
кірістер
6280 52 Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша
болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру
активтерін қалыптастырудан алынған кірістер
6280 53 Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві
бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан
алынған кірістер
6280 54 Мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар резерві
бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан
алынған кірістер";
7-параграфта:
7440 50 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7440 50 Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша
болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру
активтерін төмендетуден шығыстар";

номер и название счета 1150 06 "Прочие краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" исключить;
название счета 1270 03 изложить в следующей редакции:
"1270 03 Начисленные доходы по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации";
в параграфе 2:
название счета 2040 01 изложить в следующей редакции:
"2040 01 Долгосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
номер и название счета 2040 03 "Прочие долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" исключить;
номер и название счета 2040 05 "Аффинированные драгоценные металлы в пути" исключить;
после счета 2040 09 дополнить счетом следующего содержания:
"2040 10 Инвестиции в дочерние организации";
номер и название счета 2160 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" исключить;
номер и название счета 2170 02 "Начисленные доходы по инвестициям в капитал ассоциированных организаций" исключить;
в параграфе 4:
номер и название счета 4030 06 "Просроченная кредиторская задолженность по полученной финансовой аренде" исключить;
после счета 4030 12 дополнить счетом следующего содержания:
"4030 13 Долгосрочные займы, полученные от национального
управляющего холдинга";
после счета 4430 дополнить счетом следующего содержания:
"4440 Обязательства по привилегированным акциям"
в параграфе 6:
название счета 6280 48 изложить в следующей редакции:
"6280 48 Доходы от снижения резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни";
после счета 6280 48 дополнить счетами следующего содержания:
"6280 49 Доходы от снижения резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета
6280 50 Доходы от формирования активов перестрахования по резерву незаработанных премий
6280 51 Доходы от формирования активов перестрахования по резерву произошедших, но незаявленных убытков
6280 52 Доходы от формирования активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
6280 53 Доходы от формирования активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета
6280 54 Доходы от формирования активов перестрахования по резерву заявленных, но неурегулированных убытков";
в параграфе 7:
название счета 7440 50 изложить в следующей редакции:
"7440 50 Расходы от снижения активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни";

7440 51 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"7440 52 Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві
бойынша қайта сақтандыру активтерін төмендетуден
шығыстар";
9-параграфта:
"Залалға есептен шығарылған борыштар" 8730 шотының нөмірі және аты алынып тасталсын;
3-тарауда:
1-параграфта:
1050 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1060 01 шотының аты мен сипаттамасымен толықтырылсын:
"1060 01 "Басқа да ақша қаражаттары" (актив).
Мақсаты: №№ 1010, 1020, 1030 және 1050 баланстық шоттарында есептелмеген ұлттық және шетел валюталарындағы басқа да ақша қаражатының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша уақытша және кездейсоқ сипаты бар, туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жүргізілмейтін ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды есептен шығарылатын кезінде ақша сомасы жазылады.";
1150 04 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1150 04 "Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған, бір жылға дейінгі өтеу мерзімі салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға орналастырылған, қысқа мерзімді салымның сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді салымның сомаларын оны ұйымға қайтарған немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.";
1150 06 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
1260 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1260 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: клиентке берілген операциялық жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген операциялық жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомаларын оны клиент өтеген немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.";
1270 03 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1270 03 "Еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын оларды төлеген немесе мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.";
1280 46 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1280 46 "Қайта сақтандырушыларға талаптар" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру ұйымдарынан алуға жататын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру ұйымынан алуға жататын талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды қайта сақтандыру ұйымы төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.";
2040 01 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2040 01 "Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар" (актив).
Мақсаты: өтеу мерзімі бір жылдан асатын банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар сомаларын оларды ұйымға қайтарған немесе төлемнің мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.";

после счета 7440 51 дополнить счетом следующего содержания:
"7440 52 Расходы от снижения активов перестрахования по
резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета";
в параграфе 9:
номер и название счета 8730 "Долги, списанные в убыток" исключить;
в главе 3:
в параграфе 1:
после описания счета 1050 дополнить названием и описанием счета 1060 01 следующего содержания:
"1060 01 "Прочие денежные средства" (активный).
Назначение: учет сумм прочих денежных средств в национальной и иностранной валютах, неучтенных на балансовых счетах №№ 1010, 1020, 1030 и 1050.
По дебету счета проводится сумма денег, имеющих временный и случайный характер, которые в момент возникновения не проводятся по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводится сумма денег при списании.";
название и описание счета 1150 04 изложить в следующей редакции:
"1150 04 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения до одного года.
По дебету счета проводится сумма краткосрочного вклада, размещенного в банке либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенного краткосрочного вклада при его возврате организации или просрочке платежа.";
номер, название и описание счета 1150 06 исключить;
название и описание счета 1260 изложить в следующей редакции:
"1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочной дебиторской задолженности по операционной аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма краткосрочной дебиторской задолженности по операционной аренде, предоставленной клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочной дебиторской задолженности по предоставленной аренде при ее погашении клиентом или просрочке платежа.";
название и описание счета 1270 03 изложить в следующей редакции:
"1270 03 "Начисленные доходы по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации при их оплате или просрочке оплаты.";
название и описание счета 1280 46 изложить в следующей редакции:
"1280 46 "Требования к перестраховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению от перестраховочных организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих получению от перестраховочной организации.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или просрочке оплаты перестраховочной организацией.";
название и описание счета 2040 01 изложить в следующей редакции:
"2040 01 "Долгосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года.
По дебету счета проводится сумма долгосрочных вкладов, размещенных в банке либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных долгосрочных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.";

2040 03 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
2040 05 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
2040 09 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2040 10 шотының аты мен сипаттамасымен толықтырылсын:
"2040 10 "Еншілес ұйымдарға инвестициялар" (актив).
Мақсаты: еншілес ұйымдарға салынған инвестициялардың сомаларын есепке алу (бір жылдан астам мерзімге).
Шоттың дебеті бойынша еншілес ұйымға салынған инвестициялар сомасы, сондай-ақ қатысу үлесінің өзгерісі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымға салынған инвестициялар соманың оларды іске асыру немесе басқа да шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
2160 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
2170 02 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
2310 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2310 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялар" (актив).
Мақсаты: жалдау төлемдерін және (немесе) капитал құнының өсімін алу мақсатында иелікте тұрған (қаржылық жалдау шарты бойынша меншік иесінде немесе жалға алушыда) жылжымайтын мүлікке инвестициялар құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау төлемдерін және (немесе) капитал құнының өсімін алу мақсатында иелікте тұрған (қаржылық жалдау шарты бойынша меншік иесінде немесе жалға алушыда) жылжымайтын мүлікке инвестициялар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жылжымайтын мүлікке инвестициялар ретінде активтің жіктелуінің өзгеруіне байланысты жылжымайтын мүлікке инвестициялар сомаларының оларды іске асыру немесе басқа да шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
3050 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
3400 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
4030 06 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
4030 12 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4030 13 шотының аты мен сипаттамасымен толықтырылсын:
"4030 13 "Ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді қарыздар" (пассив).
Мақсаты: ұлттық басқарушы холдингтен бір жылдан астам мерзімге алынған ұзақ мерзімді қарыздардың сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді қарыздардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді қарыздардың оларды өтеу кезіндегі сомаларын есептен шығару жазылады.";
4170 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
4430 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4440 шотының аты мен сипаттамасымен толықтырылсын:
"4440 "Артықшылықты акциялар бойынша міндеттемелер" (пассив).
Шот мақсаты: келешекте эмитенттің белгіленген немесе айқындалатын күні белгіленген немесе айқындалған сома бойынша міндетті түрде өтеуін көздейтін артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивиденттердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивиденттердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивиденттердің сомасын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.";
6240 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6280 48 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 48 "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резервін төмендетуден кірістер".
Мақсаты: өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резервін төмендетумен байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резервін төмендетумен байланысты кірістер сомасы жүргізіледі.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.";

номер, название и описание счета 2040 03 исключить;
номер, название и описание счета 2040 05 исключить;
после описания счета 2040 09 дополнить названием и описанием счета 2040 10 следующего содержания:
"2040 10 "Инвестиции в дочерние организации" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций, вложенных в дочерние организации (на срок свыше одного года).
По дебету счета проводятся суммы инвестиций, вложенных в дочернюю организацию, а также изменение доли участия.
По кредиту счета проводится списание суммы вложенных инвестиций при их выкупе дочерней организацией или их реализации.";
номер, название и описание счета 2160 исключить;
номер, название и описание счета 2170 02 исключить;
название и описание счета 2310 изложить в следующей редакции:
"2310 "Инвестиции в недвижимость" (активный).
Назначение: учет стоимости инвестиций в недвижимость, находящуюся во владении (собственника или арендатора по договору финансовой аренды) с целью получения арендных платежей и (или) прироста стоимости капитала.
По дебету счета проводится сумма инвестиций в недвижимость, находящуюся во владении (собственника или арендатора по договору финансовой аренды) с целью получения арендных платежей и (или) прироста стоимости капитала.
По кредиту счета проводится списание сумм инвестиций в недвижимость при ее реализации или ином выбытии, связанном с изменением классификации актива в качестве инвестиции в недвижимость.";
номер, название и описание счета 3050 исключить;
номер, название и описание счета 3400 исключить;
номер, название и описание счета 4030 06 исключить;
после описания счета 4030 12 дополнить названием и описанием счета 4030 13 следующего содержания:
"4030 13 "Долгосрочные займы, полученные от национального управляющего холдинга" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от национального управляющего холдинга на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных займов, полученных от национального управляющего холдинга.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении.";
номер, название и описание счета 4170 исключить;
после описания счета 4430 дополнить названием и описанием счета 4440 следующего содержания:
"4440 "Обязательства по привилегированным акциям" (пассивный).
Назначение счета: учет сумм привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям, предусматривающим их обязательное погашение эмитентом по фиксированной или определяемой сумме в фиксированный или определяемый день в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям.
По дебету счета проводится списание сумм привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям, при их выплате.";
номер, название и описание счета 6240 исключить;
название и описание счета 6280 48 изложить в следующей редакции:
"6280 48 "Доходы от снижения резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с уменьшением резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с уменьшением резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";

6280 48 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6280 49, 6280 50, 6280 51, 6280 52, 6280 53, 6280 54 шоттардың аттары мен сипаттамаларымен толықтырылсын:
"6280 49 "Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резервін төмендетуден кірістер".
Мақсаты: аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резервін төмендетумен байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резервін төмендетумен байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 50 "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан алынған кірістер".
Мақсаты: еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 51 "Болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан алынған кірістер".
Мақсаты: болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 52 "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан алынған кірістер".
Мақсаты: өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 53 "Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан алынған кірістер".
Мақсаты: аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

после описания счета 6280 48 дополнить названиями и описаниями счетов 6280 49, 6280 50, 6280 51, 6280 52, 6280 53, 6280 54 следующего содержания:
"6280 49 "Доходы от снижения резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с уменьшением резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с уменьшением резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 50 "Доходы от формирования активов перестрахования по резерву незаработанных премий".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву незаработанных премий.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву незаработанных премий.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 51 "Доходы от формирования активов перестрахования по резерву произошедших, но незаявленных убытков".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву произошедших, но незаявленных убытков.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву произошедших, но незаявленных убытков.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 52 "Доходы от формирования активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 53 "Доходы от формирования активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6280 54 "Мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан алынған кірістер".
Мақсаты: мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыруға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.";
7440 50 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7440 50 "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін төмендетуден шығыстар".
Мақсаты: өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін азайтуға байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін азайтуға байланысты шығыстар сомасы жүргізіледі.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.";
7440 51 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 52 шотының аты мен сипаттамасымен толықтырылсын:
"7440 52 "Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін төмендетуден шығыстар".
Мақсаты: аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін азайтуға байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін азайтуға байланысты шығыстар сомасы жүргізіледі.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.";
2-параграфта:
8120 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8120 "Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар" (актив).
Мақсаты: ұйым қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға ықтимал талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның қабылданған кепілдіктер бойынша басқа тұлғаға ықтимал талаптарының сомаларын оларды жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.";
8420 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8420 "Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптарды ықтимал азайту" (пассив).
Мақсаты: ұйым қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға талаптарын ықтимал азайтудың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға талаптарын ықтимал азайтудың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жою кезінде қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға талаптарын ықтимал азайтудың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.";
3-параграфта:
8730 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
8970 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8970 "Депо" шоты".
Мақсаты: брокерлік қызметтерді көрсету жөніндегі шарттар бойынша клиенттерден қабылданған ақша сомаларын және құжаттандырылмаған нысанда көрсетілген және клиенттерге тиесілі бағалы қағаздардың санын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша брокерлік қызметтерді көрсету жөніндегі шарттар бойынша клиенттен қабылданған ақша сомалары және құжаттандырылмаған нысанда көрсетілген және клиентке тиесілі бағалы қағаздардың саны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ақша сомасы беріліп қойған жағдайда оларды және клиентке тиесілі бағалы қағаздардың санын эмитент өтеген немесе сатқан не клиентке қайтарған кезде оларды есептен шығару жүргізіледі.".

6280 54 "Доходы от формирования активов перестрахования по резерву заявленных, но неурегулированных убытков".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву заявленных, но неурегулированных убытков.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с формированием активов перестрахования по резерву заявленных, но неурегулированных убытков.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7440 50 изложить в следующей редакции:
"7440 50 "Расходы от снижения активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с уменьшением активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с уменьшением активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 7440 51 дополнить названием и описанием счета 7440 52 следующего содержания:
"7440 52 "Расходы от снижения активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с уменьшением активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с уменьшением активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 5610.";
в параграфе 2:
название и описание счета 8120 изложить в следующей редакции:
"8120 "Возможные требования по принятым гарантиям" (активный).
Назначение: учет сумм возможных требований организации к другим лицам по гарантиям, принятым организацией.
По дебету счета проводится сумма возможных требований организации к другому лицу по гарантиям, принятым организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований организации к другому лицу по принятым гарантиям при их аннулировании.";
название и описание счета 8420 изложить в следующей редакции:
"8420 "Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям" (пассивный).
Назначение: учет сумм возможных уменьшений требований организации к другим лицам по гарантиям, принятым организацией.
По кредиту счета проводится сумма возможных уменьшений требований организации к другому лицу по гарантиям, принятым организацией.
По дебету счета проводится списание сумм возможных уменьшений требований организации по принятым гарантиям при их аннулировании.";
в параграфе 3:
номер, название и описание счета 8730 исключить;
название и описание счета 8970 изложить в следующей редакции:
"8970 "Счет "депо".
Назначение: учет сумм денег, принятых от клиентов по договорам об оказании брокерских услуг, и количества ценных бумаг, выраженных в бездокументарной форме и принадлежащих клиентам.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых от клиента по договору об оказании брокерских услуг, и количество ценных бумаг, выраженных в бездокументарной форме и принадлежащих клиенту.
По расходу счета проводится списание сумм денег при их выбытии и количества ценных бумаг, принадлежащих клиенту, при их погашении эмитентом или реализации, либо возврате клиенту.".

2. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 тіркелген, 2011 жылғы 5 қазанда "Заң газеті" газетінде № 144 (1960) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Өткен кезеңдерде құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан тыс есептен шығарылған, сату үшін қолда бар бағалы қағаздарды және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздарды эмитент өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 6240 01 Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын
бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді
(провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан)
кірістер.";
69-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қабылданған кепілдік сомасын есептен шығарған кезде:
Дт 8420 Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптарды ықтимал
азайту
Кт 8120 Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар.";
72 және 73-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Егер заем шартының талаптарында мерзімі өткен сыйақыға тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есептеу көзделсе, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 09 Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Кт 6280 08 Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
73. Берілген заем бойынша мерзімі өткен сыйақыны және тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1270 29 Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер
1280 09 Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).";
79 және 80-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Заемдарды есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:

2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121, опубликованное 5 октября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 144 (2134)) следующие изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. При погашении эмитентом ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, и ценных бумаг, удерживаемых до погашения списанных за баланс за счет резервов (провизий), созданных в предыдущих периодах, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 6240 01 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения.";
подпункт 2) пункта 69 изложить в следующей редакции:
"2) при списании суммы принятой гарантии:
Дт 8420 Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям
Кт 8120 Возможные требования по принятым гарантиям.";
пункты 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"72. Если условиями договора займа предусмотрено начисление неустойки (штрафа, пени) на просроченное вознаграждение, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 09 Начисленная неустойка (штраф, пеня)
Кт 6280 08 Неустойка (штраф, пеня).
73. При оплате просроченного вознаграждения и неустойки (штрафа, пени) по предоставленному займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1270 29 Просроченные доходы в виде вознаграждения
1280 09 Начисленная неустойка (штраф, пеня).";
пункты 79 и 80 изложить в следующей редакции:
"79. При списании займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:

Дт 1290 21 Клиенттерге берілген заемдар бойынша зияндарды
жабуға арналған резервтер (провизиялар)
Кт 1110 21 Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
2010 21 Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар.
80. Борышкер сол кезеңде құрылған резервтер (провизиялар) есебінен балансқа есептен шығарылған заем бойынша берешекті өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 6240 21 Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған
резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден
(жоюдан) түскен кірістер.".
6. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 тіркелген, 2011 жылғы 2 қарашада "Заң газеті" газетінде № 160 (1976) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін активтің әділ құны "Зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 24 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9274 тіркелген) сәйкес айқындалады.";
17-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына:
Дт 1140 61 Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы
активтері
2030 61 Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы
активтері
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтерi)
1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
3540 Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер;";
22-тармақта:
2) және 3) тармақшалары алынып тасталсын;
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт 1130 61 Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа
мерзімді қаржы активтері
2020 61 Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ
мерзімді қаржы активтері
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтерi)

Дт 1290 21 Резервы (провизии) на покрытие убытков по займам, предоставленным клиентам
Кт 1110 21 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам.
80. При погашении должником задолженности по займу, списанной за баланс за счет резервов (провизий), созданных в том же периоде, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 6240 21 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, представленным клиентам.".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118, опубликованное 2 ноября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 160 (2150)) следующие изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами, утвержденной указанным постановлением:
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Для целей настоящей Инструкции справедливая стоимость актива определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 24 "Об утверждении Правил осуществления учета и оценки пенсионных активов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9274).";
подпункт 4) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"4) на чистую стоимость приобретенной долевой ценной бумаги:
Дт 1140 61 Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61 Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02 Расчеты с брокерами
3540 Прочие краткосрочные обязательства;";
в пункте 22:
подпункты 2) и 3) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт 1130 61 Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61 Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)

1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
3540 Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер;".
63-тармақтың 5) және 6) тармақшалары алынып тасталсын;
69-тармақтың 3) және 4) тармақшалары алынып тасталсын;
72-тармақтың 5) және 6) тармақшалары алынып тасталсын;
7. "Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 тіркелген, 2013 жылғы 5 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 133 (2334) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) " Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және " Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына, халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына сәйкес әзiрлендi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері жүзеге асыратын сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізуді нақтылайды.".

1610 02 Расчеты с брокерами
3540 Прочие краткосрочные обязательства;";
подпункты 5) и 6) пункта 63 исключить;
подпункты 3) и 4) пункта 69 исключить;
подпункты 5) и 6) пункта 72 исключить.
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596, опубликованное 5 сентября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 133 (2508)) следующее изменение:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию (далее – Инструкция) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, осуществляемых страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами.".