Арнайы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектінің меншік нысанына қарамастан әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын және оларды аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 538 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 қыркүйекте № 12104 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.08.2018 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес арнайы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектінің меншік нысанына қарамастан әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес арнайы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектінің меншік нысанына қарамастан әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.08.2018 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мектепке дейінгі және орта білім, ақпараттық технологиялар департаменті (Ж.А. Жонтаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Сәрінжіпов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
__________Т. Дүйсенова
21 тамыз 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 21 тамыздағы
№ 538 бұйрығына
1-қосымша
Арнайы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектінің меншік нысанына қарамастан әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.08.2018 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении квалификационных требований к социальным работникам и правил их аттестации, независимо от формы собственности субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 августа 2015 года № 538. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2015 года № 12104.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.08.2018 № 427 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) квалификационные требования к социальным работникам, независимо от формы собственности субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила аттестации социальных работников независимо от формы собственности субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.08.2018 № 427 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту дошкольного и среднего образования, информационных технологий (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Имангалиева Е.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Саринжипов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
__________ Т. Дуйсенова
от 21 августа 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 21 августа 2015 года № 538
Квалификационные требования к социальным работникам, независимо от формы собственности субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги
Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.08.2018 № 427 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

1. Осы әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және арнайы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектінің меншік нысанына қарамастан білім беру саласындағы әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Әлеуметтік қызметкерге қойылатын біліктілік талаптары: "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша жоғары білім немесе "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша қосымша білімі бар жоғары педагогикалық білім, техникалық және кәсіптік білім (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) немесе (және) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру курстарынан өткендігі туралы сертификат (куәлік).
2-1. Арнайы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектінің меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 333 бұйрығымен бекіліген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29355 болып тіркелді) әлеуметтік қызметкерлердің кәсіптік мінез-құлық әдебі нормасын сақтайды.
Ескерту. Талаптар 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 24.01.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі әлеуметтік қызметкердің біліктілігіне қойылатын талаптар:
1) жоғары санатқа - жоғары білім (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық, педагогикалық), немесе (және) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттың (куәліктің) болуы, немесе (және) арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну бойынша мамандығы/магистратура, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы маман ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
2) бірінші санатқа - жоғары білім (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық, педагогикалық), немесе (және) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттың (куәліктің) болуы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы маман ретінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі;
3) екінші санатқа - жоғары білім (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық, педагогикалық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман ретінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі;
4) санаты жоқтарға - жоғары білім (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық, педагогикалық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

1. Настоящие квалификационные требования к социальным работникам разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", Законом Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" и устанавливают требования к социальным работникам в сфере образования, независимо от формы собственности субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги.
2. Квалификационные требования к социальному работнику: высшее образование по специальности "Социальная работа" или высшее педагогическое образование с дополнительным образованием по специальности "Социальная работа", техническое и профессиональное образование (социальное, педагогическое, медицинское), или (и) наличие сертификата (свидетельства) о прохождении курсов повышения квалификации по специальности "Социальная работа".
2-1. Социальные работники, независимо от формы собственности субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги соблюдают нормы профессиональной этики поведения социальных работников, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 августа 2022 года № 333 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29355).
Сноска. Квалификационные требования дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 24.01.2023 № 14 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Требования к квалификации социального работника высшего уровня квалификации:
1) высшей категории - высшее образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое), или (и) наличие сертификата (свидетельства) о прохождении курсов повышения квалификации по специальности "Социальная работа", и (или) специализация/магистратура по представлению специальных социальных услуг, стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее двух лет;
2) первой категории - высшее образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое), или (и) наличие сертификата (свидетельства) о прохождении курсов повышения квалификации по специальности "Социальная работа", стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее одного года;
3) второй категории - высшее образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое) и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее одного года;
4) без категории - высшее образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое) без предъявления требований к стажу работы.

4. Біліктілігі орта деңгейдегі әлеуметтік қызметкердің біліктілігіне қойылатын талаптар:
1) жоғары санатқа - техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) немесе (және) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттың (куәліктің) болуы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санаттағы маман ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
2) бірінші санатқа - техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) немесе (және) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттың (куәліктің) болуы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санаттағы маман ретінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі;
3) екінші санатқа - техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) немесе (және) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттың (куәліктің) болуы, біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман ретінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі;
4) санаты жоқтарға - техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) немесе (және) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттың (куәліктің) болуы, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 21 тамыздағы
№ 538 бұйрығына 2-қосымша
Арнайы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектінің меншік нысанына қарамастан әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.08.2018 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидалары белгіленген талаптарға сәйкес қажетті біліктілігі бар білім беру саласында арнайы әлеуметтік қызмет көрсететін әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтер - өмірлік қиын жағдайда жүрген адамға (отбасына) туындаған әлеуметтік проблемаларды еңсеру үшін жағдайларды қамтамасыз ететін және оның қоғам өміріне қатысуына басқа азаматтармен тең мүмкіндіктер жасауға бағытталған қызметтер кешені;

4. Требования к квалификации социального работника среднего уровня квалификации:
1) высшая категория - образование техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) или (и) наличие сертификата (свидетельства) о прохождении курсов повышения квалификации по специальности "Социальная работа", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее двух лет;
2) первая категория - образование техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) или (и) наличие сертификата (свидетельства) о прохождении курсов повышения квалификации по специальности "Социальная работа", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее одного года;
3) вторая категория - образование техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) или (и) наличие сертификата (свидетельства) о прохождении курсов повышения квалификации по специальности "Социальная работа", стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
4) без категории - техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) или (и) наличие сертификата (свидетельства) о прохождении курсов повышения квалификации по специальности "Социальная работа" без предъявления требований к стажу работы.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 21 августа 2015 года № 538
Правила аттестации социальных работников независимо от формы собственности субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.08.2018 № 427 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила аттестации социальных работников (далее - Правила) определяют порядок проведения аттестации социальных работников, оказывающих специальные социальные услуги в сфере образования, имеющие необходимую квалификацию, соответствующую установленным требованиям.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные социальные услуги — комплекс услуг, обеспечивающих лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации, условия для преодоления возникших социальных проблем и направленных на создание им равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества;

2) әлеуметтік қызметкер – арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсететін, белгіленген талаптарға сәйкес келетін қажетті біліктілігі бар арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін, әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге бағалау мен қажеттіліктерді айқындауды жүзеге асыратын қызметкер;
3) әлеуметтік қызметкерді аттестаттау – әлеуметтік қызметкердің біліктілік деңгейінің біліктілік талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында жүргізілетін рәсім;
4) әлеуметтік қызметкердің лауазымына орналасуға үміткер азаматтарға кәсіптік даярлығының деңгейін, құзыреттілігін және лауазымға сәйкес келуін айқындау мақсатында қойылатын талаптар;
5) біліктілік санаты – әлеуметтік қызметкердің кәсіби даярлығының дәрежесі, онда жұмыс күрделілігінің белгілі дәрежесін орындауға қажетті білімнің, іскерлік пен дағдылардың болуы;
3. Аттестаттау әлеуметтік қызметкердің біліктілік талаптарына сәйкестігі деңгейін анықтау үшін бес жылда бір реттен сиретпей өткізіледі, бірақ осы қызметке орналасқан күнінен бастап бір жыл толмай өткізілмейді, бала күтіміне байланысты демалыстағы адам жұмысқа шыққан соң алты айдан кейін ғана аттестатталады.
4. Арнайы әлеуметтік қызметті ұсынатын субъектінің меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдарында арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсететін әлеуметтік қызметкер "Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 28 маусымдағы № 237-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7075 болып тіркелген) сәйкес өтініш негізінде аттестаттаудан өтеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.08.2018 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) социальный работник – работник, оказывающий специальные социальные услуги и (или) осуществляющий оценку и определение потребности в специальных социальных услугах, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую установленным требованиям;
3) аттестация социального работника – процедура, проводимая с целью определения соответствия уровня квалификации социального работника, квалификационным требованиям;
4) квалификационные требования – требования, предъявляемые к гражданам, претендующим на занятие должности социального работника в целях определения уровня их профессиональной подготовки, компетентности и соответствия должности;
5) квалификационная категория – степень профессиональной подготовленности социального работника, наличие у него знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы.
3. Аттестация проводится для выявления уровня соответствия социального работника квалификационным требованиям не реже одного раза в пять лет, но не ранее одного года со дня занятия данной должности, находящийся в отпуске по уходу за детьми, аттестуется не ранее, чем через шесть месяцев после выхода на работу.
4. Социальный работник, оказывающий специальные социальные услуги в организациях образования независимо от формы собственности субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги, на основании заявления проходит аттестацию в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 237-ө "Об утверждении Правил аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7075).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.08.2018 № 427 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).