Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 727 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 қазанда № 12181 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 09.12.2015 № 1183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.05.2020 № 214/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтау, қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын куәландырушы орталық және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2010 жылғы 10 желтоқсандағы № 348 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6716 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 15 наурыздағы № 92-93 (26513-26514)) жарияланған күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, удостоверяющим центром государственных органов и национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 727. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2015 года № 12181.
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.05.2020 № 214/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 10 декабря 2010 года № 348 "Об утверждении Правил деятельности корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан, удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан и национального удостоверяющего центра Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6716, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 15 марта 2011 года № 92-93 (26513-26514).

3. Қазақстан Республикасы Инветициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың Интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекетік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның талғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
_______________ Б. Имашев
2015 жылғы 9 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 27 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
_______________ А. Мұхамедиұлы
2015 жылғы 24 тамыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің м. а.
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 727 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.12.2023 № 595/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібін айқындайды.

3. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН"
Министр юстиции
Республики Казахстан
_______________Б. Имашев
9 сентября 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________Б. Султанов
27 августа 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
_______________ А. Мухамедиулы
24 августа 2015 года
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 727
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.12.2023 № 595/НҚ (вводится в действие с 30.04.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон), и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі – АКҚҚ) – криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін, шифрлау кілттерін құруды, қалыптастыруды, бөлуді немесе басқаруды іске асыратын бағдарламалық қамтылым немесе бағдарламалық-аппараттық кешен;
2) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі – ҚТКТ) – қолданысы тоқтатылған тіркеу куәліктері, олардың сериялық нөмірлері, қайтарылған күні (жою) мен себебі туралы мәліметтерді қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі;
3) куәландырушы орталық – электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің жарамдылығын растайтын заңды тұлға;
4) Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы (бұдан әрі – НКО) – куәландырушы орталықтардың электрондық цифрлық қолтаңбасының ашық кілттерінің тиесілілігі мен жарамдылығын растауды жүзеге асыратын куәландырушы орталық;
5) өтініш беруші – НКО-ны қоспағанда, куәландырушы орталық;
6) пайдаланушы – НКО-ны қоспағанда, куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігінің иесі;
7) тіркеу куәлігі – электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін куәландырушы орталық беретін электрондық құжат;
8) тіркеу куәлігін кері қайтарып алу – НКО тіркеу куәлігін жарамсыз деп тану рәсімі;
9) тіркеу куәлігінің иесі – оның атына тіркеу куәлігі берілген, тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес келетін жабық кілтті заңды түрде иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терілімі;
11) электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі – ЭҚЖ) – қатысушылар арасындағы қатынастар заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттелетін электрондық құжаттармен алмасу жүйесі.
2-тарау. Куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беру тәртібі
3. Куәландырушы орталыққа бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін беру үшін өтініш беруші НКО-ға пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы, қолма-қол немесе ЭҚЖ арқылы келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәландырушы орталыққа қайта тіркелген тіркеу куәлігін беруге өтініш;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) – программное обеспечение или аппаратно-программный комплекс, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами шифрования;
2) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено, их серийные номера, дату и причину отзыва (аннулирования);
3) удостоверяющий центр – юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства;
4) корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – КУЦ) – удостоверяющий центр, осуществляющий подтверждение принадлежности и действительности открытых ключей электронной цифровой подписи удостоверяющих центров;
5) заявитель – удостоверяющий центр, за исключением КУЦ;
6) пользователь – владелец регистрационного свидетельства удостоверяющего центра за исключением КУЦ;
7) регистрационное свидетельство – электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
8) отзыв регистрационного свидетельства – процедура признания регистрационного свидетельства недействительным в КУЦ;
9) владелец регистрационного свидетельства – физическое или юридическое лицо, на имя которого выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве;
10) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
11) система электронного документооборота (далее – СЭД) – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок выдачи регистрационного свидетельства удостоверяющему центру
3. Для выдачи удостоверяющему центру регистрационное свидетельство переподчиненное КУЦ, заявитель представляет в КУЦ посредством почтовой или специальной почтовой связью, нарочно, либо через СЭД следующие документы:
1) заявление на выдачу регистрационного свидетельства удостоверяющему центру по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) куәландырушы орталықты аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) электрондық құжат нысанындағы куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігі.
4. Құжаттарды қарағаннан кейін НКО бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін куәландырушы орталыққа береді және оны тіркеу куәліктерінің тіркелімінде тіркейді.
НКО жаңа тіркеу куәлігін беру арқылы куәландырушы орталықтың негізгі тіркеу куәлігінің бағыныстылығын қайта жасайды, мұнда тіркеу куәлігінің құрылымында Баспагер жолына НКО деректері беріледі.
5. Куәландырушы орталыққа бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін беру осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде почта немесе арнайы почта байланысы арқылы, қолма-қол не ЭҚЖ арқылы жүзеге асырылады.
6. НКО куәландырушы орталыққа мынадай жағдайларда бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін беруден бас тартады:
1) ұсынылған құжаттар толық болмаған;
2) анық емес мәліметтер ұсынылған;
3) заңды күшіне енген сот шешіміне сәйкес;
4) адам он алты жасқа толмаған жағдайларда куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беруден бас тартады.
Куәландырушы орталыққа бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін беруден бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап өтініш берушіге ресми хатпен өтініш беруші НКО-ға жүгінген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.
7. Бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі НКО тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімінен аспайды.
3-тарау. НКО берген тіркеу куәліктерін сақтау тәртібі
8. ЭЦҚ құру және оның күшін жою туралы құжаттарды сақтау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) бекітілген Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
9. ЭЦҚ-ны құру және жою туралы құжаттар он бес жыл өткеннен кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33338 болып тіркелген) Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына сәйкес архивтік сақтауға түседі.
4-тарау. Куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тәртібі

2) копию свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра;
3) регистрационное свидетельство удостоверяющего центра в форме электронного документа.
4. После рассмотрения документов КУЦ производит выдачу удостоверяющему центру регистрационного свидетельства и регистрирует его в регистре регистрационных свидетельств.
КУЦ переподчиняет регистрационное свидетельство удостоверяющего центра, путем предоставления нового регистрационного свидетельства, где в структуре регистрационного свидетельства, в поле Издатель, присваевается данные КУЦ.
5. Выдача удостоверяющему центру регистрационного свидетельства, осуществляется посредством почтовой или специальной почтовой связью, нарочно, либо через СЭД в течение пятнадцати рабочих дней, после подачи документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
6. КУЦ отказывает удостоверяющему центру в выдаче регистрационного свидетельства в следующих случаях:
1) неполноты представленных документов;
2) представления недостоверных сведений;
3) в соответствии со вступившим в законную силу решением суда;
4) недостижения лицом шестнадцатилетнего возраста.
Письменный мотивированный ответ об отказе в выдаче регистрационного свидетельства удостоверяющему центру, направляется заявителю посредством почтовой или специальной почтовой связью, нарочно, либо через СЭД в течение пятнадцати рабочих дней со дня обращения заявителя в КУЦ.
7. Срок действия регистрационного свидетельства, не превышает срока действия регистрационного свидетельства КУЦ.
Глава 3. Порядок хранения регистрационных свидетельств, выданных КУЦ
8. Хранение документов о создании и аннулировании ЭЦП осуществляется согласно Перечню типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденному приказом иcполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997).
9. По истечении пятнадцати лет, документы о создании и аннулировании ЭЦП, поступают на архивное хранение в Национальный архивный фонд в соответствии с Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33338).
Глава 4. Порядок отзыва регистрационного свидетельства удостоверяющего центра

10. Куәландырушы орталықтың бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін кері қайтарып алу мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін кері қайтаруға берілген өтініштің негізінде тіркеу куәлігі иесінің немесе оның өкiлiнiң талабы бойынша;
2) тіркеу куәлігін алған кезде дұрыс емес мәліметтерді не толық емес құжаттар топтамасын беру фактісі анықталған кезде;
3) тіркеу куәлігінің иесі – заңды тұлғаның атауы ауысса, қайта ұйымдастырылса, таратылса, заңды тұлғаның басшысы ауысса;
4) куәландырушы орталық пен тіркеу куәлігінің иесі арасындағы келісімде көзделген жағдайларда;
5) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша жүзеге асырылады.
11. Куәландырушы орталықтың бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін кері қайтарып алу үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген жағдайлардың бірінің басталғанын растайтын құжаты бар ресми хатты пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы, қолма-қол не ЭҚЖ арқылы НКО-ға ұсынады.
12. Куәландырушы орталықтың бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін кері қайтарып алу бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға ресми хатты тіркеген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
13. Құжаттарды қарағаннан кейін НКО тиісті ақпаратты алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде куәландырушы орталықтың бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін кері қайтарып алу күнін, себебі мен уақытын көрсете отырып, бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігінің қолданылуын тоқтату туралы жазбаны тіркеу куәліктерінің тіркеліміне енгізеді.
14. НКО кері қайтарып алынған қайта бағынысты тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірлерін және кері қайтарып алу себебін НКО ҚТКТ-да www.root.gov.kz. мекенжайы бойынша интернет-ресурста жариялайды.
ҚТКТ жаңарту кемінде бір айда бір рет кезеңділігімен жүргізіледі.
5-тарау. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібі
15. НКО пайдаланушысы бағыныстылығы қайта жасалған тіркеу куәлігін алған кезде куәландырушы орталықтың АКҚК пайдалана отырып, ЭЦҚ ашық кілтінің тиесілігін және жарамдылығын растау үшін оны тексеруді мынадай тексерулерді орындау арқылы жүзеге асырады:
1) куәландырушы орталығының тіркеу куәлігі НКО ЭЦҚ қайта бағыныстылығын;
2) куәландырушы орталық тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімін;
3) куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігінің кері қайтарылып алынуын орындау жолымен оны тексеруді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
негізгі куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері
қайтарып алу және электрондық
цифрлық қолтаңбаның ашық
кілтінің тиесілілігі мен
жарамдылығын растау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беруге өтініш
Осы өтініш арқылы мен _____________________________________________
(өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
Өкілдің жеке сәйкестендіру нөмірі:_______________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, телефоны) сұрау салуды (PKCS#10) немесе

10. Отзыв регистрационных свидетельств удостоверяющего центра, осуществляется в следующих случаях:
1) по требованию владельца регистрационного свидетельства, либо его представителя на основании заявления на отзыв регистрационного свидетельства по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) при установлении факта представления недостоверных сведений либо неполного пакета документов при получении регистрационного свидетельства;
3) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица – владельца регистрационного свидетельства, смены руководителя юридического лица;
4) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
5) по вступившему в законную силу решению суда.
11. Для отзыва регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, заявитель представляет в КУЦ посредством почтовой или специальной почтовой связью, нарочно, либо через СЭД официальное письмо с подтверждающим документом наступления одного из случаев, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил.
12. Отзыв регистрационного свидетельства удостоверяющего центра осуществляется в течение одного рабочего дня с момента регистрации официального письма на отзыв регистрационного свидетельства.
13. После рассмотрения документов КУЦ вносит записи в регистр регистрационных свидетельств о прекращении действия регистрационного свидетельства с указанием даты, причины и времени отзыва регистрационного свидетельства удостоверяющего центра в течении одного рабочего дня со дня получения соответствующей информации.
14. КУЦ опубликовывает сведения об отозванных регистрационных свидетельствах, их серийные номера и причину отзыва в СОРС КУЦ на интернет-ресурсе по адресу www.root.gov.kz.
Обновление СОРС производится с периодичностью не менее одного раза в месяц.
Глава 5. Порядок подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи
15. Пользователь КУЦ при получении регистрационного свидетельства, осуществляет его проверку на подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП с использованием СКЗИ удостоверяющего центра, путем выполнения следующих проверок:
1) регистрационного свидетельства удостоверяющего центра ЭЦП КУЦ;
2) срока действия регистрационного свидетельства удостоверяющего центра;
3) отозванности регистрационного свидетельства удостоверяющего центра.
Приложение 1
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи корневым
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Форма
Заявление на выдачу регистрационного свидетельства удостоверяющему центру
Настоящим я, __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя, дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер представителя: _________________
Бизнес-идентификационный номер:
______________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, телефон)
прошу обработать запрос (PKCS#10) или регистрационное свидетельство

Base64 форматында куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін (P7B)
_____________________________________________________________________
(сұрау салудың немесе тіркеу куәлігінің сұлбасы) және өтініште көрсетілген
мәліметтерге сәйкес өңдеуді сұраймын.
Идентификациялық мәліметтер: елдің атауы: ___________________________________
облыстың атауы: ________________________, қала ______________________________
ұйымның атауы: _____________________________________________________
Куәландырушы орталықтың атауы: _______________________________________
электрондық пошта мекенжайы: _________________________________________
Тіркеу куәліктердің пайдалану аймағы: ___________________________________
20___ жылғы "___"____________.
Басшы ______________ _____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрге арналған орын (бар болған жағдайда) 20___ жылғы "___"____________.
Қазақстан Республикасының
негізгі куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға өтініш
Осы өтініш арқылы мен, ____________________________________________________
(өкілдің тегі, аты, әкесінің аты ( бар болған жағдайда), туған күні)
Өкілдің жеке сәйкестендіру нөмірі: _____________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, телефоны) өтініште көрсетілген деректерге сәйкес
бұрын берілген куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін кері қайтарып алуды
сұраймын:_____________________________________________________
тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі: ______________________________________
елдің атауы: _________________________________________________________
облыстың атауы: _______________________,қала__________________________
ұйымның атауы: ______________________________________________________
Куәландырушы орталықтың атауы: ______________________________________
электрондық пошта мекенжайы: ________________________________________
Тіркеу куәлігінің пайдалану мерзімі: _________
Басшы ______________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрге арналған орын (бар болған жағдайда) 20___ жылғы "___"____________.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің м. а.
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 727 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.12.2023 № 595/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

удостоверяющего центра (P7B) в формате Base64:
______________________________________________________________________
(тело запроса или регистрационного свидетельства)
и изготовить регистрационное свидетельство удостоверяющего центра в соответствии
с указанными в заявлении сведениями.
Идентификационные данные:
наименование страны: __________________________________________________
наименование области: ___________________, город_________________________
наименование организации: ______________________________________________
наименование удостоверяющего центра: ___________________________________
адрес электронной почты: _______________________________________________
Область использования регистрационного свидетельства:
______________________________________________________________________
Дата "____" _________20___год.
Руководитель __________ _______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при наличии)
"___"____________20___год.
Приложение 2
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи корневым
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Форма
Заявление на отзыв регистрационного свидетельства
Настоящим я, ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя, дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер представителя: ____________________
Бизнес-идентификационный номер:
_________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, телефон)
прошу отозвать ранее выданное регистрационное свидетельство удостоверяющего
центра в связи с:
_________________________________________________________________________
серийный номер регистрационного свидетельства:
_________________________________________________________________________
наименование страны: _____________________________________________________
наименование области: _____________________, город__________________________
наименование организации: _________________________________________________
Наименование удостоверяющего центра: ______________________________________
адрес электронной почты: ___________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства: ________________________________
Руководитель ____________ _____________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
"___"____________20___год.
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 727
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.12.2023 № 595/НҚ (вводится в действие с 30.04.2024).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі – АКҚҚ) – криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін, шифрлау кілттерін құруды, қалыптастыруды, бөлуді немесе басқаруды іске асыратын бағдарламалық қамтылым немесе бағдарламалық-аппараттық кешен;
2) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкімет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) "Е-қызмет" персоналды басқарудың интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-қызмет" жүйесі) – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі мен мемлекеттік органдардың персоналды басқару қызметінің бірінші кезектегі міндеттерін шешуге, сондай-ақ персоналды басқару процестерін дамыту мен жетілдіруге арналған Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметінің персоналды басқарудың интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
4) жұмыс станциясы – қолданбалы міндеттерді шешуге арналған жергілікті желі құрамындағы стационарлық компьютер;
5) кері қайтарып алынған тіркеу куәлігі – қолданысы осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте тоқтатылған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы берген тіркеу куәлігі;
6) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі – ҚТКТ) – әрекеті тоқтатылған тіркеу куәліктері, олардың сериялық нөмірлері, қайтарылған күні (жою) және себебі туралы мәліметтерді қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі;
7) кілтті ақпаратты жеткізгіш – онда сақталатын электрондық цифрлық қолтаңба жабық кілттерін қорғау үшін ҚР СТ 1073-2007 (3-деңгей) "Ақпаратты криптографикалық қорғау құралы. Жалпы техникалық талаптар" стандарты талаптарына сәйкестік сертификаты бар, АКҚҚ пайдаланылатын арнайы жеткізгіш;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон) и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) – программное обеспечение или аппаратно-программный комплекс, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами шифрования;
2) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
3) интегрированная информационная система управления персоналом "Е-қызмет" (далее – система "Е-қызмет") – интегрированная информационная система управления персоналом и кадровым потенциалом государственной службы Республики Казахстан, предназначенная для решения первостепенных задач Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и службы управления персоналом государственных органов, а также развития и усовершенствования процессов управления персоналом;
4) рабочая станция – стационарный компьютер в составе локальной сети, предназначенный для решения прикладных задач;
5) отозванное регистрационное свидетельство – регистрационное свидетельство, выданное удостоверяющим центром государственных органов, действие которого прекращено в порядке, установленном настоящими Правилами;
6) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено, их серийные номера, дату и причину отзыва (аннулирования);
7) носитель ключевой информации – специализированный носитель, в котором для защиты хранящихся закрытых ключей электронной цифровой подписи используется СКЗИ, имеющее сертификат соответствия требованиям национального Стандарта Республики Казахстан 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования" (3 уровень);

8) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы (бұдан әрі – МО КО) – Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерінде және өзге де мемлекеттік ақпараттық ресурстарында мемлекеттік органдарға, мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына қызмет көрсететін куәландырушы орталық;
9) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және ақпараттық қауіпсіздіктің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің жергілікті (интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
10) МО КО онлайн өтінім беру сервисі – МО КО желісінде МО БКО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін шығаруға және кері қайтарып алуға онлайн режимінде өтінімдерді қалыптастыруға арналған сервис;
11) өтініш беруші – Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен олардың аумақтық бөлімшелері;
12) тіркеу куәлігі – куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін беретін электрондық құжат;
13) тіркеу куәлігінің иесі (бұдан әрі – пайдаланушы) – атына тіркеу куәлігі берілген, тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес жабық кілтті заңды түрде иеленуші электрондық құжат айналымы жүйесінің қатысушысы;
14) электрондық құжат айналымы – мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар арасында электрондық құжаттар алмасу;
15) электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі – ЭҚЖ) – қатысушылары арасындағы қатынастар осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттелетін электрондық құжаттар алмасу жүйесі;
16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
17) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті – кез келген тұлғаның қолы жететін және электрондық құжаттағы электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын растауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі;
18) электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті – тіркеу куәлігінің иесіне белгілі және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, электрондық цифрлық қолтаңбаны жасауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі;

8) удостоверяющий центр государственных органов Республики Казахстан (далее – УЦ ГО) – удостоверяющий центр, обслуживающий государственные органы, должностных лиц государственных органов в информационных системах и иных государственных информационных ресурсах государственных органов Республики Казахстан;
9) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
10) сервис подачи заявки онлайн УЦ ГО – сервис, предназначенный для формирования в режиме онлайн заявок на выпуск и отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО в сети ЕТС ГО;
11) заявитель – государственные органы Республики Казахстан и их территориальные подразделения;
12) регистрационное свидетельство – электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
13) владелец регистрационного свидетельства (далее – пользователь) – физическое или юридическое лицо, на имя которого выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве;
14) электронный документооборот – обмен электронными документами между государственными органами, физическими и юридическими лицами;
15) система электронного документооборота (далее – СЭД) – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
17) открытый ключ электронной цифровой подписи – последовательность электронных цифровых символов, доступная любому лицу и предназначенная для подтверждения подлинности электронной цифровой подписи в электронном документе;
18) закрытый ключ электронной цифровой подписи – последовательность электронных цифровых символов, предназначенная для создания электронной цифровой подписи с использованием средств электронной цифровой подписи;

19) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – өзіне бекітілген "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
20) Type-C қосқышы – негізгі ақпарат медиасын планшеттерге қосуға арналған интерфейс.
21) Virtual Private Network (бұдан әрі – VPN) – екі тораптың ақпаратпен алмасуға арналған виртуалды жеке желі.
2-тарау. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін беру тәртібі
3. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін беру мынадай тәсілдердің бірімен:
1) офлайн режимінде (оператор қызметкері өтініш берген кезде);
2) онлайн режимінде (өтініш беруші өтініш берген кезде);
3) "Е-қызмет" жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
4. Офлайн режимінде МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін беру келесі жағдайларда:
1) МО КО пайдаланушының тіркеу куәлігін алғашқы беру кезінде;
2) МО КО пайдаланушысының негізгі ақпаратты жеткізгіш істен шыққан немесе жоғалған кезде;
3) Екінші қолданыстағы тіркеу куәлігі Type-C қосқышы бар негізгі ақпаратты тасымалдаушыны алу қажет болған жағдайда жүзеге асырылады.
МО КО өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭҚЖ арқылы жіберілген офлайн режимінде тіркеу куәліктерін алу үшін өтініш негізінде тіркеу куәлігін береді.
Мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне екіден аспайтын негізгі ақпараттың тасымалдаушысы беріледі, олардың біреуінде Type-C қосқышы бар.
Оператордың қызметкері ЭЦҚ-ның жабық кілтін генерациялауды және кілтті ақпаратты жеткізгішке МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін шығаруды жүргізеді.
Кілтті ақпаратты жеткізгіш өтініш берушіге пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы немесе осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіден МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін бір жолғы алуға немесе кері қайтарып алуға қызметтік куәлігін немесе сенімхатты көрсеткен жағдайда, оның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) орындаушы ретінде хатта көрсетілген жағдайда өтініш берушінің уәкілетті қызметкері арқылы қолма-қол беріледі.
МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігі бар кілтті ақпаратты жеткізгішті қолма-қол алған кезде өтініш берушінің уәкілетті қызметкері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін беруді есепке алу журналына қол қояды.
5. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін онлайн режимінде беру пайдаланушыда негізгі ақпаратты тасымалдағыш болған жағдайда жүзеге асырылады:

19) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
20) разъем Type-C - интерфейс для подключения носителя ключевой информации к планшетам.
21) Virtual Private Network устройство (далее – VPN устройство) - виртуальная частная сеть для обмена информацией двух узлов
Глава 2. Порядок выдачи регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО
3. Выдача регистрационных свидетельств УЦ ГО заявителю осуществляется одним из следующих способов:
1) в режиме офлайн (при подаче заявления сотрудником оператора);
2) в режиме онлайн (при подаче заявления заявителем);
3) посредством системы "Е-қызмет".
4. Выдача регистрационных свидетельств УЦ ГО заявителю, в режиме офлайн, осуществляется в следующих случаях:
1) первичная выдача регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО;
2) выход из строя или утере носителя ключевой информации пользователя УЦ ГО;
3) в случае необходимости получения второго действующего регистрационного свидетельства на носитель ключевой информации с разъемом Type-C.
УЦ ГО выдает регистрационное свидетельство заявителю на основании заявления для получения регистрационных свидетельств в режиме офлайн направленного посредством СЭД, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
У сотрудников государственных органов может находиться не более 2 носителей ключевой информации, один из которых с разъемом Type-C.
Сотрудник оператора производит генерацию закрытого ключа ЭЦП и выпуск регистрационного свидетельства УЦ ГО заявителю на носитель ключевой информации.
Носитель ключевой информации передается заявителю почтовой или специальной почтовой связью, либо нарочно через уполномоченного сотрудника заявителя, в случае указания его фамилии, имени отчества (при его наличии) в письме в качестве исполнителя, при предъявлении служебного удостоверения или доверенности на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО от заявителя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При получении нарочно носителя ключевой информации, содержащего регистрационное свидетельство пользователя УЦ ГО, уполномоченный сотрудник заявителя расписывается в журнале учета выдачи регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. Выдача регистрационного свидетельства УЦ ГО заявителю, в режиме онлайн, осуществляется в случае наличия носителя ключевой информации у пользователя:

1) өтініш беруші жұмыс станциясына негізгі ақпарат тасымалдағышты қосады;
2) өтініш беруші МО БКО арқылы онлайн өтінім беру МО КО сервисінде өтінім беру арқылы жабық кілтті генерациялайды;
3) өтініш беруші ЭҚЖ арқылы МО КО-ға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді онлайн беру сервисі арқылы тіркеу куәлігін алуға өтінішпен бірге хат жібереді.
Оператордың қызметкері өтініш берушіден өтінім берудің онлайн сервисі арқылы тіркеу куәлігін алуға өтінішті алғаннан кейін ұсынылған деректердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады және тіркеу куәліктерін беруге өтінімді растайды.
Өтініш беруші оператор өтінімді растағаннан кейін өтініш берушінің негізгі ақпарат тасымалдаушысына тіркеу куәлігін белгілейді.
6. Пайдаланушыда негізгі ақпаратты тасымалдағыш болған жағдайда "Е-қызмет" жүйесі арқылы МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін беру:
1) өтініш берушінің қызметкері жұмыс станциясына негізгі ақпарат тасымалдағышты қосады;
2) өтініш берушінің қызметкері өтінімді "Е-қызмет" жүйесі арқылы береді;
3) өтінімге өтініш берушінің ЭЦҚ кілттерімен қол қойылады және МО БКО арқылы "Е-қызмет" жүйесінің иесіне жіберіледі;
4) "Е-қызмет" жүйесінің иесі МО КО жіберілетін өтінімге ЭЦҚ кілттерімен қол қояды;
5) МО КО, "Е-қызмет" жүйесінен өтінім алғаннан кейін МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін шығарады.
Өтінім беруші өтінімді оператор қызметкері растағаннан кейін негізгі ақпарат тасымалдағышқа тіркеу куәлігін белгілейді.
7. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәлігін беру мынадай мерзімдерде:
1) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер үшін – өтінім алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) мемлекеттік саяси қызметшілер үшін – өтінім алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
8. Тіркеу куәлігі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МО КО пайдаланушылары үшін тіркеу куәлігінің құрылымы бар электрондық құжат нысанында беріледі.
9. Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары осы Қағиданың 5-тармағына сәйкес өтінім береді.
10. Өтініш берушінің МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін шығару жөніндегі өтінімге жауап болып табылады:
1) офлайн режимі үшін – негізгі ақпаратты жеткізгішті өтініш берушіге қолма-қол, пошта немесе арнайы пошта байланысымен беру;
2) онлайн режимі және "Е-қызмет" жүйесі үшін – МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін шығару.
11. МО КО мынадай:

1) заявитель подключает к рабочей станции носитель ключевой информации;
2) заявитель генерирует закрытый ключ, путем подачи заявки в сервисе подачи заявки онлайн УЦ ГО посредством ЕТС ГО;
3) заявитель посредством СЭД направляет в УЦ ГО письмо с заявлением на получение регистрационного свидетельства посредством сервиса подачи заявки онлайн по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сотрудник оператора, после получения заявления на получение регистрационного свидетельства посредством сервиса подачи заявки онлайн от заявителя, осуществляет проверку предоставленных данных на полноту и подтверждает заявку на выдачу регистрационных свидетельств.
Заявитель после подтверждения заявки сотрудником оператора, устанавливает регистрационное свидетельство на носитель ключевой информации заявителя.
6. Выдача регистрационного свидетельства УЦ ГО заявителю, посредством системы "Е-қызмет", в случае наличия носителя ключевой информации у пользователя:
1) сотрудник заявителя подключает к рабочей станции носитель ключевой информации;
2) сотрудник заявителя подает заявку посредством системы "Е-қызмет";
3) заявка подписывается ключами ЭЦП заявителя и посредством ЕТС ГО направляется владельцу системы "Е-қызмет";
4) владелец системы "Е-қызмет" подписывает ключами ЭЦП заявку, которая направляется в УЦ ГО;
5) УЦ ГО, после получения заявки от системы "Е-қызмет", выпускает регистрационное свидетельство пользователя УЦ ГО.
Заявитель, после подтверждения заявки сотрудником оператора, устанавливает регистрационное свидетельство на носитель ключевой информации.
7. Выдача регистрационного свидетельства пользователей УЦ ГО осуществляется в следующие сроки:
1) для административных государственных служащих – в течение пяти рабочих дней с момента получения заявки;
2) для политических государственных служащих – в течении одного рабочего дня с момента получения заявки.
8. Регистрационное свидетельство выдается в форме электронного документа, со структурой регистрационного свидетельства для пользователей УЦ ГО по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
9. Местные исполнительные органы Республики Казахстан подают заявку согласно пункту 5 настоящих Правил.
10. Ответом на заявку по выпуску регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО заявителя является:
1) для режима офлайн – передача заявителю носителя ключевой информации нарочно, почтовой или специальной почтовой связью;
2) для режима онлайн и системы "Е-қызмет" – выпуск регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО.
11. УЦ ГО отказывает в выдаче регистрационного свидетельства в следующих случаях:

1) ұсынылған құжаттар толық болмаған;
2) анық емес мәліметтер ұсынылған;
3) соттың заңды күшіне енген шешіміне сәйкес;
4) адам он алты жасқа жетпеген жағдайларда тіркеу куәлігін беруден бас тартады;
5) МО КО пайдаланушысында қолданыстағы тіркеу куәлігінің бар болуы:
пайдаланушының екі мемлекеттік органдарда бір мезгілде жұмыс істеуі (растайтын құжаттар болған жағдайда).
"Е-қызмет" АЖ-да МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін шығаруға сұрау салуларға қол қою құқығымен тіркеу куәлігі иесіне береді.
Пайдаланушы екі негізгі ақпарат тасымалдағышымен бір уақытта жұмыс істеуі, оның бірі Type-C қосқышының бар болуы.
12. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін беруден бас тарту туралы жауап:
1) офлайн режимі үшін – жазбаша дәлелді жауап өтініш берушіге ЭҚЖ арқылы, өтініш беруші МО КО өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) онлайн режим үшін – бас тарту себебін ұсына отырып, онлайн өтінім беру сервисінде өтінімді қабылдамау жолымен;
3) "Е-қызмет" жүйесі үшін – бас тарту себебін ұсына отырып, онлайн өтінім беру сервисінде өтінімді қабылдамау жолымен ұсынылады.
13. Өтініш беруші осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жіберілген хатты ұсынбаған жағдайда, өтініш беруші электрондық құжат нысанында онлайн режимінде тіркеу куәлігін алуға берген өтінімнің күші өтінім берілген сәттен бастап он төрт жұмыс күні өткеннен кейін жойылады.
14. Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі оны шығарған сәттен бастап үш жылды құрайды.
15. VPN құрылғысы үшін МО КО тіркеу куәлігін беру:
1) өтініш беруші ЭҚЖ арқылы тіркеу куәлігін алуға уәкілетті органға хат жолдайды;
2) уәкілетті орган хатты және VPN құрылғысы үшін МО КО-да тіркеу куәлігін шығару қажеттілігі туралы оң шешімді тексергеннен кейін оны одан әрі шығару үшін оператор қызметкеріне хатты жібереді;
3) оператор қызметкері уәкілетті органнан хат алғаннан кейін ұсынылған деректердің дұрыстығына тексеруді жүзеге асырады, бұдан әрі тіркеу куәлігін шығарады;
4) оператор қызметкері VPN құрылғылары үшін тіркеу куәлігін өтініш берушіге арнайы пошта байланысы арқылы немесе қолма-қол береді.
Тіркеу куәлігі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында беріледі.
3-тарау. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін сақтау тәртібі
16. ЭЦҚ құру және жою туралы құжаттарды сақтау мерзімі Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) бекітілген Сақтау мерзімдері көрсетіле отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.

1) неполноты представленных документов;
2) представления недостоверных сведений;
3) в соответствии со вступившим в законную силу решением суда;
4) недостижения лицом шестнадцатилетнего возраста;
5) наличия действующего регистрационного свидетельства у пользователя УЦ ГО, за исключением:
одновременной работы пользователя в двух государственных органах (при наличии подтверждающих документов);
владельца регистрационного свидетельства с правом подписи запросов на выпуск регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО в ИС "Е-Қызмет";
одновременной работы пользователя с двумя носителями ключевой информации, один из которых имеет разъем Type-C.
12. Ответ об отказе в выдаче регистрационного свидетельства УЦ ГО заявителю:
1) для режима офлайн – письменный мотивированный ответ предоставляется заявителю посредством СЭД, в течение пяти рабочих дней со дня обращения заявителя в УЦ ГО;
2) для режима онлайн – путем отклонения заявки в сервисе подачи заявки онлайн с предоставлением причины отказа;
3) для системы "Е-қызмет" – путем отклонения заявки в сервисе подачи заявки онлайн, с предоставлением причины отказа.
13. В случае не предоставления заявителем письма, направленного согласно подпункту 3) пункта 5 настоящих Правил, заявка поданная заявителем на получение регистрационного свидетельства в режиме онлайн, в форме электронного документа, аннулируется по истечении четырнадцати рабочих дней с момента подачи заявки.
14. Срок действия регистрационного свидетельства составляет три года с момента его выпуска;
15. Выдача регистрационного свидетельства УЦ ГО для VPN устройства:
1) заявитель посредством СЭД направляет письмо на получение регистрационного свидетельства в Уполномоченный орган;
2) уполномоченный орган после проверки письма и положительного решения о необходимости выпуска регистрационного свидетельства в УЦ ГО для VPN устройства, отписывает письмо сотруднику оператора для его дальнейшего выпуска;
3) сотрудник оператора, после получения письма от Уполномоченного органа, осуществляет проверку предоставленных данных на корректность данных, далее выпускает регистрационное свидетельство;
4) сотрудник оператора передает регистрационное свидетельство для VPN устройств заявителю, посредством специальной почтовой связи либо нарочно.
Регистрационное свидетельство выдается в форме электронного документа согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок хранения регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО
16. Хранение документов о создании и аннулировании ЭЦП осуществляется согласно Перечню типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденному приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997).

17. ЭЦҚ-ны құру және жою туралы құжаттар он бес жыл өткеннен кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33338 болып тіркелген) Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына сәйкес архивтік сақтауға түседі.
4-тарау. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тәртібі
18. МО КО мынадай жағдайларда МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін кері қайтарып алады:
1) тіркеу куәлігі иесінің не оның өкілінің талабы бойынша осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға арналған өтініш (бұдан әрі – кері қайтарып алуға өтініш) негізінде;
2) тіркеу куәлігін алған кезде дұрыс емес мәліметтерді не толық емес құжаттар топтамасын беру фактісі анықталған кезде;
3) тіркеу куәлігі иесінің қайтыс болуы;
4) тіркеу куәлігі иесінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгерген;
5) тіркеу куәлігінің иесі – заңды тұлғаның атауы ауысса, қайта ұйымдастырылса, таратылса, заңды тұлғаның басшысы ауысса;
6) куәландырушы орталық пен тіркеу куәлігінің иесі арасындағы келісімде көзделген;
7) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша тоқтатылады.
19. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу мынадай тәсілдердің бірімен:
1) офлайн режимінде (оператор қызметкері өтініш берген кезде);
2) онлайн режимінде (өтініш беруші өтініш берген кезде);
3) "Е-қызмет" жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
20. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін офлайн режимінде кері қайтарып алуды оператор қызметкері ЭҚЖ, пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы жіберілген кері қайтарып алуға өтініш негізінде жүзеге асырады.
21. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін онлайн режимде кері қайтару:
1) өтініш беруші жұмыс станциясына негізгі ақпарат жеткізгішті қосады;
2) өтініш беруші МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға сұрау салуды МО БКО желісі арқылы онлайн өтінім беру жүйесінде өтінім беру жолымен жібереді;
3) өтініш беруші ЭҚЖ арқылы МО КО-ға қайтарып алуға өтінімді жолдайды;
4) Оператордың қызметкері өтініш берушінің хатын алғаннан кейін ұсынылған деректердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады және тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға сұрау салуды растайды.

17. По истечении пятнадцати лет, документы о создании и аннулировании ЭЦП, поступают на архивное хранение в Национальный архивный фонд в соответствии с Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33338).
Глава 4. Порядок отзыва регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО
18. УЦ ГО отзывает регистрационное свидетельство пользователя УЦ ГО в следующих случаях:
1) по требованию пользователя регистрационного свидетельства, либо его представителя на основании заявления на отзыв регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО по форме согласно приложению 7 настоящих Правил (далее – заявление на отзыв);
2) при установлении факта представления недостоверных сведений либо неполного пакета документов при получении регистрационного свидетельства;
3) смерти владельца регистрационного свидетельства;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца регистрационного свидетельства;
5) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица – владельца регистрационного свидетельства, смены руководителя юридического лица;
6) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
7) по вступившему в законную силу решению суда.
19. Отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО осуществляется одним из следующих способов:
1) в режиме офлайн (при подаче заявления сотрудником оператора);
2) в режиме онлайн (при подаче заявления заявителем);
3) посредством системы "Е-қызмет".
20. Отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО в режиме офлайн осуществляется сотрудником оператора на основании заявления на отзыв, направленного посредством СЭД, почтовой или специальной почтовой связью.
21. Отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО в режиме онлайн:
1) заявитель подключает к рабочей станции носитель ключевой информации;
2) заявитель отправляет запрос на отзыв регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО, путем подачи заявки в системе подачи заявки онлайн посредством сети ЕТС ГО;
3) заявитель посредством СЭД направляет в УЦ ГО заявку на отзыв;
4) сотрудник оператора, после получения письма заявителя, осуществляет проверку предоставленных данных на полноту и подтверждает запрос на отзыв регистрационного свидетельства.

22. "Е-қызмет" жүйесі арқылы МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу:
1) өтініш беруші жұмыс станциясына негізгі ақпарат жеткізгішті қосады;
2) өтініш беруші "Е-қызмет" жүйесі арқылы өтінім береді;
3) өтінімге өтініш берушінің ЭЦҚ кілттерімен қол қойылады және МО БКО арқылы "Е-қызмет" жүйесінің иесіне жіберіледі;
4) МО КО "Е-қызмет" жүйесінен өтінімді алғаннан кейін МО КО пайдаланушының тіркеу куәлігін қайтарып алады.
23. Куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға ресми хатты тіркеген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
24. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына МО КО берген негізгі ақпаратты жеткізгіш мынадай жағдайларда:
1) қызметкерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік органынан шығуы;
2) негізгі ақпаратты жеткізгіштің істен шығуы;
3) қажетсіз МО КО пайдаланушының тіркеу куәлігін қайтарып алған кезде қайтаруға жатады.
25. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары МО КО берген кілтті ақпарат жеткізгішін қайтаруды МО КО пайдаланушының тіркеу куәлігін кері қайтарып алу туралы хатты тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қолма-қол, арнайы немесе пошта байланысы арқылы жүзеге асырады.
26. МО КО кері қайтарылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірлерін және кері қайтарып алу себебін интернет-ресурста www.ucgo.gov.kz мекенжайы бойынша және МО БКО желісінде жариялайды.
5-тарау. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібі
27. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығымен бекітілген Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12864 болып тіркелген).
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдарының
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Офлайн режимінде тіркеу куәліктерін алу үшін өтініш
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығында тіркеу куәліктерін мына қызметкерлерге беруді сұраймыз:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Ұйым
Лауазымы
Облыс, қала, аудан
Электрондық пошта мекенжайы (әрекет ету мерзімінің өтуі туралы хабарлау үшін)
Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қосымша: Негізгі ақпаратты жеткізгіштер __ дана
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы ақпараттық жүйесінің пайдалану туралы келісімімен танысқан; www.ucgo.gov.kz интернет-ресурста орналастырылған.
Басшы ______________ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрге арналған орын
Орындаушының (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және коды көрсетілген
телефон нөмірі (міндетті түрде).
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдарының
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін бір рет алуға немесе кері қайтарып алуға сенімхат
________________________________________ ,
(елдімекеннің атауы)
20___жылғы "___"________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(мемлекеттік органның атауы)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі __________________________________________,
Заңды мекенжайы: __________________________________________________,
___________________________________________________________________атынан,
Жарғының (Ереженің) негізінде әрекет ететін___________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________азаматқа осы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған жылы мен орны, мекенжайы)
сенімхатпен Жеке сәйкестендір нөмірі____________________, Қазақстан
Республикасының мемлекеттік органдарының қызметкерлері үшін мемлекеттік
органдарының куәландырушы орталығына пайдаланушылардың тіркеу куәліктерін
беруге _______________________________ арналған мынадай құжаттарды беруге
(беру немесе кері қайтарып алу) уәкілеттік береді:
1._________________________________, ___________, __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (лауазымы) (қызметкердің қолы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі __________________________________________
2.____________________________________,___________, ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (лауазымы) (қызметкердің қолы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
Басшы ____________ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрге арналған орын
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдарының
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін беруді есепке алу журналы
Р/с №
Мемлекеттік органның атауы
Хаттың нөмірі және күні
Тіркеу куәлігі шығарылған пайдаланушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тіркеу куәлігінің шығарылған күні
Жеткізгіштің сериялық нөмірі
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдарының
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық
кілтінің тиесілілігі мен
жарамдылығын растау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан Өтінім берудің онлайн сервисі арқылы тіркеу куәліктерін алу үшін өтініш
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығында мына қызметкерлерге тіркеу куәліктерін беруді сұраймыз:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ұйымның)
Ұйым
Лауазымы
Облыс, қала, аудан
Өтінім нөмірі (онлайн берілген кезде толтырылады)
Электрондық поштаның мекенжайы (қолдану мерзімінің өтуі туралы хабарлау үшін)
Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қосымша: Негізгі ақпарат жеткізгіштер __ дана
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы ақпараттық жүйесінің пайдалану туралы келісімімен танысты; www.ucgo.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Басшы ______________ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрге арналған орын
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және коды көрсетілген телефоны (міндетті түрде)
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдарының
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық
кілтінің тиесілілігі мен
жарамдылығын растау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан

22. Отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО посредством системы "Е-қызмет":
1) заявитель подключает к рабочей станции носитель ключевой информации;
2) заявитель подает заявку посредством системы "Е-қызмет";
3) заявка подписывается ключами ЭЦП заявителя и посредством ЕТС ГО направляется владельцу системы "Е-қызмет";
4) УЦ ГО, после получения заявки от системы "Е-қызмет", отзывает регистрационное свидетельство пользователя УЦ ГО.
23. Отзыв регистрационного свидетельства осуществляется в течении одного рабочего дня, с момента регистрации письма на отзыв регистрационного свидетельства.
24. Носитель ключевой информации, выданный УЦ ГО государственным органам Республики Казахстан, подлежит возврату в следующих случаях:
1) увольнение сотрудника из государственного органа Республики Казахстан;
2) выхода из строя носителя ключевой информации;
3) при отзыве регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО за ненадобностью.
25. Государственные органы Республики Казахстан осуществляют возврат носителя ключевой информации, выданного УЦ ГО, в течении пяти рабочих дней со дня регистрации письма об отзыве регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО нарочно, посредством специальной или почтовой связи.
26. УЦ ГО опубликовывает сведения об отозванных регистрационных свидетельствах, их серийные номера и причину отзыва в СОРС на интернет-ресурсе по адресу www.ucgo.gov.kz и в сети ЕТС ГО.
Глава 5. Порядок подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи
27. Порядок проверки подлинности электронной цифровой подписи информационной системой осуществляется согласно Правил проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12864).
Приложение 1
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи удостоверяющим
центром государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Заявление для получения регистрационных свидетельств в режиме офлайн
Настоящим просим выдать регистрационные свидетельства в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан следующих сотрудников:
№ п/п
Фамилия имя отчество
Индивидуальный идентификационный номер
Бизнес-идентификационный номер (организации)
Организация
Должность
Область, город, район
Адрес электронной почты (для оповещения об истечении срока действий)
Абонентский номер сотовой связи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение: Носители ключевой информации ___ штук
С пользовательским соглашением информационной системы Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан размещенным на интернет-ресурсе www.ucgo.gov.kz ознакомлены.
Руководитель ________________ ___________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя и телефон с кодом (обязательно)
Приложение 2
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи удостоверяющим
центром государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Доверенность на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств пользователей Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан
_____________________________________, "______" 20 год
(наименование населенного пункта)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________,
(наименование государственного органа)
Бизнес-идентификационный номер ________________________________________,
Юридический адрес: ____________________________________________________,
в лице ________________________________________________________________,
действующего на основании Устава (Положения), настоящей доверенностью
уполномочивает гражданина:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год и место рождения, местожительство)
Индивидуальный идентификационный номер _________________________,
представить документы на _______________________________________________
(выдачу или отзыв)
регистрационных свидетельств пользователей в Удостоверяющий центр государственных
органов Республики Казахстан для сотрудников государственного органа:
1. __________________________,______________________, ___________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (должность)(подпись сотрудника)
Индивидуальный идентификационный номер _______________________________
2. __________________________, ______________________, ___________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (должность) (подпись сотрудника)
Индивидуальный идентификационный номер
_______________________________________________________________________
Руководитель _________ ________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Приложение 3
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи удостоверяющим
центром государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета выдачи регистрационных свидетельств пользователей Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан
Наименование государственного органа
Номер и дата письма
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пользователя, на которого выпущено регистрационное свидетельство
Дата выпуска регистрационного свидетельства
Серийный номер носителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя
Подпись
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 4
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи удостоверяющим
центром государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Заявление на получение регистрационных свидетельств посредством сервиса подачи заявки онлайн
Настоящим просим выдать регистрационные свидетельства в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан следующих сотрудников:
№ п/п
Фамилия имя отчество
Индивидуальный идентификационный номер
Бизнес-идентификационный номер (организации)
Организация
Должность
Область, город, район
Номер заявки
(заполняется при подаче онлайн)
Адрес электронной почты (для оповещения об истечении срока действий)
Абонентский номер сотовой связи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение: Носители ключевой информации___ штук
С пользовательским соглашением информационной системы Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан размещенным на интернет-ресурсе www.ucgo.gov.kz ознакомлены.
Руководитель _____________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя и телефон с кодом (обязательно)
Приложение 5
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи удостоверяющим
центром государственных органов
Республики Казахстан
Форма

Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының тіркеу куәлігінің құрылымы (МЕМСТ 34.310-2004 алгоритмінде)
Жол
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
х. 509 V3 тіркеу куәлігінің форматындағы негізгі жолдары
Version
X. 509 стандартының нұсқасы
V3
Serial Number
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Оң, бүтін сан (20 байттан артық емес)
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі
1.2.398.3.10.1.1.1.2
МЕМСТ 34.310-2004
Issuer
Тіркеу куәлігін шығарушының деректері
CN=2.5.4.3
C=2.5.4.6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) (міндетті жол);
С = KZ (міндетті жол);
Validity from
Қолдану күші басталатын мерзімі
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Қолдану мерзімінің аяқталу уақыты
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Тіркеу куәлігі иесінің деректері
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
O=2.5.4.10
CN = Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығы (міндетті жол)
O = Қазақстан Республикасы (міндетті жол)
C = KZ (міндетті жол)
Public Key
Ашық кілттің мәні (512 бит)
1.2.398.3.10.1.1.1.1
параметрлері бар
1.2.398.3.10.1.1.1.1.1
1.2.398.3.10.1.3.1.1.0
Мәні
Тіркеу куәлігінің х. 509 V3 форматындағы қосымша жолдары
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің сәйкестендіргіші
2.5.29.14
Он алтылық форматтағы Сертификаттау орталығының кілті идентификаторының мәні
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
2.5.29.35
Он алтылық форматтағы Сертификаттау орталығының кілті идентификаторының мәні
Basic Constraints
Негізгі шектеулер
2.5.29.19, critical
Субъект түрі = сертификаттау орталығы
Жол ұзындығына шектеу = жоқ
Key Usage
Кілтті пайдалану
2.5.29.15, critical
Тіркеу куәлігіне қол қою, кері қайтарып алу тізіміне дербес қол қою (CRL), кері қайтарып алу тізіміне қол қою (CRL) (06)
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
2.5.29.32
[1] Саясат тіркеу куәлігін:
Идентификатор саясатын =1.2.398.3.2.1
[1,1] Мәліметтер квалификатора саясат: Идентификатор квалификатора саясатын = CPS
Квалификатор:
http://ucgo.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қол жеткізу
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1] Сертификаттау орталығының ақпаратына қол жеткізу
Кіру әдісі = Сертификаттау орталығының провайдері
(1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша аты:
URL=http://root.gov.kz/cert/*.cer
Crl Distribution Points
Тарату тізімдерін қайтарып алу нүктелері
2.5.29.31
[1] Нүкте бөлу тізімді кері қайтарып алу (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық :URL=http://crl 1.root.gov.kz/gost.crl
URL=http://crl.root.gov.kz/gost.crl
Кері қайтару тізімінің себебі (CRL)=Сертификат ауыстырылды, тоқтату, тоқтата тұру (0f)
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (512 бит)

Структура регистрационного свидетельства Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан (на алгоритме ГОСТ 34.310-2004 )
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 V3
Version
Версия Стандарта X.509
V3
Serial Number
Серийный номер регистрационного свидетельства
Положительное, целое число (не более 20 байт)
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1.2.398.3.10.1.1.1.2
ГОСТ 34.310-2004
Issuer
Данные Издателя регистрационного свидетельства
CN=2.5.4.3
C=2.5.4.6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) (обязательное поле); С = KZ (обязательное поле)
Validity from
Время начала срока действия
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Время окончания срока действия
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Данные владельца регистрационного свидетельства
C=2.5.4.6 CN =2.5.4.3 O=2.5.4.10
CN = Удостоверяющий центр Государственных органов (обязательное поле)
O = Республика Казахстан (обязательное поле)
C = KZ (обязательное поле)
Public Key
Значение открытого ключа (512 бит)
1.2.398.3.10.1.1.1.1 с параметрами 1.2.398.3.10.1.1.1.1.1 1.2.398.3.10.1.3.1.1.0
Значение
Дополнительные поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 V3
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
2.5.29.14
Значение идентификатор ключа субъекта в шестнадцатеричном формате
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2.5.29.35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Basic Constraints
Основные ограничения
2.5.29.19, critical
Тип субъекта = центр сертификации Ограничение на длину пути = Отсутствует
Key Usage
Использование ключа
2.5.29.15, critical
Подписывание сертификатов, Автономное подписание списка отзыва (CRL), Подписывание списка отзыва (CRL) (06)
Certificate Policy
Политика регистрационного свидетельства
2.5.29.32
[1]Политика регистрационного свидетельства: Идентификатор политики=1.2.398.3.2.1 [1,1]Сведения квалификатора политики: Идентификатор квалификатора политики = CPS Квалификатор: http://ucgo.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Дополнительное имя:
URL=http://root.gov.kz/cert/*.cer
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва
2.5.29.31
[1]Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http://crl1.root.gov.kz/gost.crl
URL=http://crl.root.gov.kz/gost.crl
Причина списка отзыва (CRL)=Сертификат заменен, Прекращение действия, Приостановка действия (0f)
Digital Signature
Цифровая подпись центра сертификации (512 бит)

1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
Мәні
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының пайдаланушылары үшін тіркеу куәлігінің құрылымы (МЕМСТ 34.310-2004 алгоритмінде қол қою және аутентификация үшін)
Түрі
Сипаттамасы
Мәні
Міндеттілігі/Маңыздылығы
Version
Нұсқасы
V3
Иә / маңызды емес
Serial Number
Сериялық нөмірі
Бүтін санның он алты санмен белгіленген мәні
Иә / маңызды емес
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі
МЕМСТ 34.310-2004
Иә / маңызды емес
Issuer
Шығарушы (бірегей аты)
CN = Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығы
O = Қазақстан Республикасы
С = KZ
Иә / маңызды емес
Valid From
" " бастап жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Valid To
" " дейін жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Subject
Субъект (бірегей атауы)
CN = ТЕГІ АТЫ
П = ӘКЕСІНІҢ АТЫ
(толтыру міндетті емес)
SERIALNUMBER= VINXXXXXXXXXXX
SURNAME = Тегі (толтыру міндетті емес)
Phone = +7XXXXXXXXXX (толтыру міндетті емес)
E = электрондық пошта (толтыру міндетті емес)
OU = BINXXXXXXXXXXXX
S = АЙМАҚ
C = KZ
Иә / маңызды емес
Public Key
Ашық кілт
1.2.398.3.10.1.1.1.1
параметрлерімен
1.2.398.3.10.1.1.1.1.1
1.2.398.3.10.1.1.1.1.2
Иә / маңызды емес
Key Usage
Кілттерді пайдалану
Цифрлық қолтаңба, бас тарту, Кілттерді шифрлау (міндетті емес)
Иә / маңызды емес
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
[[1]Cертификаттау саясаты:
Сәйкестендіру саясаты=1.2.398.3.2.1
[1,1]Cаясат жіктеуішінің мәліметтері:
Идентификатор жіктеуіші саясат= CPS
Квалификатор:
URL=http://ucgo.gov.kz/cps
Иә / маңызды емес
Authority Information Access
Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
[1]Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізушісі (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша аты: URL=http://ukho.gov.kz/cert/*. cer
[2]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
Қол жеткізу әдісі = желі арқылы сертификат күйін анықтау Хаттамасы (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Қосымша аты:
URL=http://ocsp.ucgo.gov.kz
Иә / маңызды емес
CRL Distribution Point
Кері қайтарып алу тізімдерін тарату нүктесі
[1] Кері қайтару тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық аты:
URL=http://crl.ukho.gov.kz/crl/*.crl
Иә / маңызды емес
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің идентификаторы
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Иә / маңызды емес
Certificate Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
Кілт идентификаторы = сериялық нөмір
Сертификат жеткізушісі:
Каталог адресі:
CN = Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығы
O = Қазақстан Республикасы
С = KZ
Сертификаттың сериялық нөмірі = Сериялық нөмірі
Иә / маңызды емес
1.2.398.3.10.1.2
Екілік деректер
Он алтылық көріністер (міндетті емес)
Жоқ / маңызды емес
Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының пайдаланушылары үшін тіркеу куәлігінің құрылымы (ҚР СТ МЕМСТ Р 34.10-2015 алгоритміне қол қою және сәйкестендіру үшін)
Түрі
Сипаттамасы
Мәні
Міндеттілігі/Маңыздылығы
Version
Нұсқасы
V3
Иә / маңызды емес
Serial Number
Сериялық нөмірі
Бүтін санның он алты санмен белгіленген мәні
Иә / маңызды емес
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі
ҚР СТ МЕМСТ Р 34.10-2015
Иә / маңызды емес
Issuer
Шығарушы (бірегей аты)
CN = Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығы
O = Қазақстан Республикасы
С = KZ
Иә / маңызды емес
Valid From
“ “ бастап жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Valid To
“ “ дейін жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Subject
Субъект (бірегей атауы)
CN = ТЕГІ АТЫ
П = ӘКЕСІНІҢ АТЫ
(толтыру міндетті емес)
SERIALNUMBER= VINXXXXXXXXXXX
SURNAME = Тегі (толтыру міндетті емес)
Phone = +7XXXXXXXXXX (толтыру міндетті емес)
E = электрондық пошта (толтыру міндетті емес)
OU = BINXXXXXXXXXXXX
S = АЙМАҚ
C = KZ
Иә / маңызды емес
Public Key
Ашық кілт
1.2.398.3.10.1.1.2.2
с параметрами
1.2.398.3.10.1.1.2.2.1
Иә / маңызды емес
Key Usage
Кілттерді пайдалану
Цифрлық қолтаңба, бас тарту, Кілттерді шифрлау (e0)
Иә / маңызды емес
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
[[1]Cертификаттау саясаты:
Сәйкестендіру саясаты=1.2.398.3.2
[1,1]Cаясат жіктеуішінің мәліметтері:
Идентификатор жіктеуіші саясат= CPS
Квалификатор:
URL=http://ucgo.gov.kz/cps
Иә / маңызды емес
Authority Information Access
Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
[1]Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізушісі (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша аты: URL=http://ukho.gov.kz/cert/*. cer
[2]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
Қол жеткізу әдісі = желі арқылы сертификат күйін анықтау Хаттамасы (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Қосымша аты:
URL=http://ocsp.ucgo.gov.kz
Иә / маңызды емес
CRL Distribution Point
Кері қайтарып алу тізімдерін тарату нүктесі
[1] Кері қайтару тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық аты:
URL=http://crl.ukho.gov.kz/crl/*.crl
Иә / маңызды емес
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің идентификаторы
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Иә / маңызды емес
Certificate Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
Кілт идентификаторы = сериялық нөмір
Сертификат жеткізушісі:
Каталог адресі:
CN = Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығы
O = Қазақстан Республикасы
С = KZ
Сертификаттың сериялық нөмірі = Сериялық нөмірі
Иә / маңызды емес
1.2.398.3.10.1.2
Екілік деректер
Он алтылық көріністер (міндетті емес)
Жоқ / маңызды емес
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдарының
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
МЕМСТ 34.310-2004 алгоритмінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығында алынған VPN құрылғыларына арналған тіркеу куәлігінің құрылымы
Түрі
Сипаттамасы
Мәні
Міндеттілігі/Маңыздылығы
Version
Нұсқасы
V3
Иә / маңызды емес
Serial Number
Сериялық нөмірі
Бүтін санның он алты санмен белгіленген мәні
Иә / маңызды емес
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі
МЕМСТ 34.310-2004
Иә / маңызды емес
Issuer
Шығарушы (бірегей аты)
CN = Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығы
O = Қазақстан Республикасы
С = KZ
Иә / маңызды емес
Valid From
" " бастап жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Valid To
" " дейін жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Subject
Субъект (бірегей атауы)
CN = ОБЛЫСТЫҢ АТАУЫ
OU = VPN_XXXXXXXXXXXX
S = АЙМАҚ
C = KZ
Иә / маңызды емес
Public Key
Ашық кілт
1.2.398.3.10.1.1.1.1
параметрлерімен
1.2.398.3.10.1.1.1.1.1
1.2.398.3.10.1.1.1.1.2
Иә / маңызды емес
Key Usage
Кілттерді пайдалану
Цифрлық қолтаңба, бұлтартпаушылық, Кілтті сәйкестендіру (міндетті емес)
Иә / маңызды емес
CRL Distribution Point
Кері қайтарып алу тізімдерін тарату нүктесі
[1] Кері қайтару тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық аты:
URL=http://crl.ukho.gov.kz/crl/*.crl
Иә / маңызды емес
Authority Information Access
Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
[1]Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізушісі (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша аты: URL=http://ukho.gov.kz/cert/*. cer
[2]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
Қол жеткізу әдісі = желі арқылы сертификат күйін анықтау Хаттамасы (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Қосымша аты:
URL=http://ocsp.ucgo.gov.kz
Иә / маңызды емес
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
[[1]Cертификаттау саясаты:
Сәйкестендіру саясаты=1.2.398.3.2.1
[1,1]Cаясат жіктеуішінің мәліметтері:
Идентификатор жіктеуіші саясат= CPS
Квалификатор:
URL=http://ucgo.gov.kz/cps
Иә / маңызды емес
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің идентификаторы
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Иә / маңызды емес
Certificate Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
Кілт идентификаторы = сериялық нөмері
Иә / маңызды емес
ҚР СТ МЕМСТ Р 34.10-2015 алгоритмінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығында алынған VPN құрылғыларына арналған тіркеу куәлігінің құрылымы
Түрі
Сипаттамасы
Мәні
Міндеттілігі/Маңыздылығы
Version
Нұсқасы
V3
Иә / маңызды емес
Serial Number
Сериялық нөмірі
Бүтін санның он алты санмен белгіленген мәні
Иә / маңызды емес
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі
ҚР СТ МЕМСТ Р 34.10-2015
Иә / маңызды емес
Issuer
Шығарушы (бірегей аты)
CN = Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығы
O = Қазақстан Республикасы
С = KZ
Иә / маңызды емес
Valid From
" " бастап жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Valid To
" " дейін жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Subject
Субъект (бірегей атауы)
CN = ОБЛЫСТЫҢ АТАУЫ
OU = VPN_XXXXXXXXXXXX
S = АЙМАҚ
C = KZ
Иә / маңызды емес
Public Key
Ашық кілт
1.2.398.3.10.1.1.2.2
параметрлерімен
1.2.398.3.10.1.1.2.2
Иә / маңызды емес
Key Usage
Кілттерді пайдалану
Цифрлық қолтаңба, бұлтартпаушылық, Кілтті сәйкестендіру (міндетті емес)
Иә / маңызды емес
CRL Distribution Point
Кері қайтарып алу тізімдерін тарату нүктесі
[1] Кері қайтару тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық аты:
URL=http://crl.ukho.gov.kz/crl/*.crl
Иә / маңызды емес
Authority Information Access
Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
[1]Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізушісі (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша аты: URL=http://ukho.gov.kz/cert/*. cer
[2]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
Қол жеткізу әдісі = желі арқылы сертификат күйін анықтау Хаттамасы (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Қосымша аты:
URL=http://ocsp.ucgo.gov.kz
Иә / маңызды емес
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
[[1]Cертификаттау саясаты:
Сәйкестендіру саясаты=1.2.398.3.2
[1,1]Cаясат жіктеуішінің мәліметтері:
Идентификатор жіктеуіші саясат= CPS
Квалификатор:
URL=http://ucgo.gov.kz/cps
Иә / маңызды емес
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің идентификаторы
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Иә / маңызды емес
Certificate Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
Кілт идентификаторы = сериялық нөмері
Иә / маңызды емес
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдарының
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын куәландырушы орталығында мына қызметкерлердің тiркеу куәлiктерін кері қайтарып алуды сұраймыз:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ұйым)
Ұйым
1
2
3
4
5
Қосымша: негізгі ақпаратты тасымалдағыш___ дана.
Басшы _______________ ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрге арналған орын
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және коды көрсетілген телефон нөмірі
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің м. а.
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 727 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары

1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
Значение
Структура регистрационного свидетельства для пользователей Удостоверяющего центра государственных органов (для подписи и аутентификации на алгоритме ГОСТ 34.310-2004)
Тип
Описание
Значение
Обязательность/
Критичность
Version
Версия
V3
Да/Не критично
Serial Number
Серийный номер
Значение целого числа в шестнадцатеричном представлении
Да/Не критично
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
ГОСТ 34.310-2004
Да/Не критично
Issuer
Издатель (Уникальное имя)
CN = Удостоверяющий центр Государственных органов O = Республика Казахстан С = KZ
Да/Не критично
Valid From
Действителен с
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Valid To
Действителен до
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Subject
Субъект (Уникальное имя)
CN = ФАМИЛИЯ ИМЯ
G = ОТЧЕСТВО
(необязательное поле)
SERIALNUMBER= IINXXXXXXXXXXXX
SURNAME = Фамилия (необязательное поле) Phone = +7XXXXXXXXXX (необязательное поле) E = ЭЛЕКТРОННАЯ ПОЧТА (необязательное поле) OU = BINXXXXXXXXXXXX S = ОБЛАСТЬ C = KZ
Да/Не критично
Public Key
Открытый ключ
1.2.398.3.10.1.1.1.1 с параметрами 1.2.398.3.10.1.1.1.1.1 1.2.398.3.10.1.1.1.1.2
Да/Не критично
Key Usage
Использование ключей
Цифровая подпись, Неотрекаемость, Согласование ключа (опционально)
Да/Не критично
Certificate Policy
Политики регистрационного свидетельства
[1]Политика сертификата: Идентификатор политики=1.2.398.3.2.1 [1,1]Сведения квалификатора политики: Идентификатор квалификатора политики=CPS Квалификатор: URL=http://ucgo.gov.kz/cps
Да/Не критично
Authority Information Access
Доступ к сведениям центра сертификации
[1]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2) Дополнительное имя: URL=http://ucgo.gov.kz/cert/*.cer [2]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Протокол определения состояния сертификата через сеть (1.3.6.1.5.5.7.48.1) Дополнительное имя: URL=http://ocsp.ucgo.gov.kz
Да/Не критично
CRL Distribution Point
Точка распространения списков отзыва
[1] Точка распределения списка отзыва (CRL) Имя точки распространения: Полное имя: URL=http://crl.ucgo.gov.kz/crl/*.crl
Да/Не критично
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
Серийный номер регистрационного свидетельства
Да/Не критично
Certificate Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификаций
Идентификатор ключа = серийный номер Поставщик сертификата: Адрес каталога: CN = Удостоверяющий центр Государственных органов O = Республика Казахстан С = KZ Серийный номер сертификата = серийный номер
Да/Не критично
1.2.398.3.10.1.2
Бинарные данные
Данные в шестнадцатеричном представлении (опционально)
Нет/ Не критично
Структура регистрационного свидетельства для пользователей Удостоверяющего центра государственных органов (для подписи и аутентификации на алгоритме СТ РК ГОСТ Р 34.10-2015)
Тип
Описание
Значение
Обязательность/Критичность
Version
Версия
V3
Да/Не критично
Serial Number
Серийный номер
Значение целого числа в шестнадцатеричном представлении
Да/Не критично
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
СТ РК ГОСТ Р 34.10-2015
Да/Не критично
Issuer
Издатель (Уникальное имя)
CN = Удостоверяющий центр Государственных органов O = Республика Казахстан С = KZ
Да/Не критично
Valid From
Действителен с
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Valid To
Действителен до
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Subject
Субъект (Уникальное имя)
CN = ФАМИЛИЯ ИМЯ
G = ОТЧЕСТВО
(необязательное поле)
SERIALNUMBER= IINXXXXXXXXXXXX
SURNAME = Фамилия (необязательное поле) Phone = +7XXXXXXXXXX (необязательное поле) E = ЭЛЕКТРОННАЯ ПОЧТА (необязательное поле) OU = BINXXXXXXXXXXXX S = ОБЛАСТЬ C = KZ
Да/Не критично
Public Key
Открытый ключ
1.2.398.3.10.1.1.2.2
с параметрами
1.2.398.3.10.1.1.2.2.1
Да/Не критично
Key Usage
Использование ключей
Цифровая подпись, Неотрекаемость, Согласование ключа (опционально)
Да/Не критично
Certificate Policy
Политики регистрационного свидетельства
[1]Политика сертификата: Идентификатор политики=1.2.398.3.2 [1,1]Сведения квалификатора политики: Идентификатор квалификатора политики=CPS Квалификатор: URL=http://ucgo.gov.kz/cps
Да/Не критично
Authority Information Access
Доступ к сведениям центра сертификации
[1]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2) Дополнительное имя: URL=http://ucgo.gov.kz/cert/*.cer [2]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Протокол определения состояния сертификата через сеть (1.3.6.1.5.5.7.48.1) Дополнительное имя: URL=http://ocsp.ucgo.gov.kz
Да/Не критично
CRL Distribution Point
Точка распространения списков отзыва
[1] Точка распределения списка отзыва (CRL) Имя точки распространения: Полное имя: URL=http://crl.ucgo.gov.kz/crl/*.crl
Да/Не критично
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
Серийный номер регистрационного свидетельства
Да/Не критично
Certificate Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификаций
Идентификатор ключа = серийный номер Поставщик сертификата: Адрес каталога: CN = Удостоверяющий центр Государственных органов O = Республика Казахстан С = KZ Серийный номер сертификата = серийный номер
Да/Не критично
1.2.398.3.10.1.2
Бинарные данные
Данные в шестнадцатеричном представлении (опционально)
Нет/ Не критично
Приложение 6
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи удостоверяющим
центром государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Структура регистрационного свидетельства для VPN устройств, полученных в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан на алгоритме ГОСТ 34.310-2004
Тип
Описание
Значение
Обязательность/Критичность
Version
Версия
V3
Да/Не критично
Serial Number
Серийный номер
Значение целого числа в шестнадцатеричном представлении
Да/Не критично
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
ГОСТ 34.310-2004
Да/Не критично
Issuer
Издатель (Уникальное имя)
CN = Удостоверяющий центр Государственных органов O = Республика Казахстан С = KZ
Да/Не критично
Valid From
Действителен с
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Valid To
Действителен до
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Subject
Субъект (Уникальное имя)
CN = НАИМЕНОВАНИЕ ОБЛАСТИ OU = VPN_XXXXXXXXXXXX S = ОБЛАСТЬ C = KZ
Да/Не критично
Public Key
Открытый ключ
1.2.398.3.10.1.1.1.1 с параметрами 1.2.398.3.10.1.1.1.1.1 1.2.398.3.10.1.1.1.1.2
Да/Не критично
Key Usage
Использование ключей
Цифровая подпись, Неотрекаемость, Согласование ключа (опционально)
Да/Не критично
CRL Distribution Point
Точка распространения списков отзыва
[1] Точка распределения списка отзыва (CRL) Имя точки распространения: Полное имя: URL=http://crl.ucgo.gov.kz/crl/*.crl
Да/Не критично
Authority Information Access
Доступ к сведениям центра сертификации
[1]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2) Дополнительное имя: URL=http://ucgo.gov.kz/cert/*.cer [2]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Протокол определения состояния сертификата через сеть (1.3.6.1.5.5.7.48.1) Дополнительное имя: URL=http://ocsp.ucgo.gov.kz
Да/Не критично
Certificate Policy
Политики регистрационного свидетельства
[1]Политика сертификата: Идентификатор политики=1.2.398.3.2.1 [1,1]Сведения квалификатора политики: Идентификатор квалификатора политики=CPS Квалификатор: URL=http://ucgo.gov.kz/cps
Да/Не критично
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
Серийный номер регистрационного свидетельства
Да/Не критично
Certificate Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификаций
Идентификатор ключа = серийный номер
Да/Не критично
Структура регистрационного свидетельства для VPN устройств полученных в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан на алгоритме СТ РК ГОСТ Р 34.10-2015
Тип
Описание
Значение
Обязательность/Критичность
Version
Версия
V3
Да/Не критично
Serial Number
Серийный номер
Значение целого числа в шестнадцатеричном представлении
Да/Не критично
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
СТ РК ГОСТ Р 34.10-2015
Да/Не критично
Issuer
Издатель (Уникальное имя)
CN = Удостоверяющий центр Государственных органов O = Республика Казахстан С = KZ
Да/Не критично
Valid From
Действителен с
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Valid To
Действителен до
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Subject
Субъект (Уникальное имя)
CN = НАИМЕНОВАНИЕ ОБЛАСТИ OU = VPN_XXXXXXXXXXXX S = ОБЛАСТЬ C = KZ
Да/Не критично
Public Key
Открытый ключ
1.2.398.3.10.1.1.2.2
с параметрами
1.2.398.3.10.1.1.2.2.1
Да/Не критично
Key Usage
Использование ключей
Цифровая подпись, Неотрекаемость, Согласование ключа (опционально)
Да/Не критично
CRL Distribution Point
Точка распространения списков отзыва
[1] Точка распределения списка отзыва (CRL) Имя точки распространения: Полное имя: URL=http://crl.ucgo.gov.kz/crl/*.crl
Да/Не критично
Authority Information Access
Доступ к сведениям центра сертификации
[1]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2) Дополнительное имя: URL=http://ucgo.gov.kz/cert/*.cer [2]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Протокол определения состояния сертификата через сеть (1.3.6.1.5.5.7.48.1) Дополнительное имя: URL=http://ocsp.ucgo.gov.kz
Да/Не критично
Certificate Policy
Политики регистрационного свидетельства
[1]Политика сертификата: Идентификатор политики=1.2.398.3.2 [1,1]Сведения квалификатора политики: Идентификатор квалификатора политики=CPS Квалификатор: URL=http://ucgo.gov.kz/cps
Да/Не критично
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
Серийный номер регистрационного свидетельства
Да/Не критично
Certificate Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификаций
Идентификатор ключа = серийный номер
Да/Не критично
Приложение 7
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи удостоверяющим
центром государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Заявление на отзыв регистрационного свидетельства пользователя Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан
Настоящим просим отозвать регистрационные свидетельства в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан следующих сотрудников:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Бизнес-идентификационный номер
(организации)
Организация
1
2
3
4
5
Приложение: Носители ключевой информации ___ штук.
Руководитель ______________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя и телефон с кодом
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 727
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационного свидетельства и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.12.2023 № 595/НҚ (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына (бұдан әрі – Заң), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 1) тармақшасына сәйкес сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау, сонымен қатар "Қазақстан Республикасының ұлттық куәландыру орталығының тіркеу куәлігін беру және қайтарып алу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі – АКҚҚ) – криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін, шифрлау кілттерін құруды, қалыптастыруды, бөлуді немесе басқаруды іске асыратын бағдарламалық қамтылым немесе бағдарламалық-аппараттық кешен;
3) биометриялық сәйкестендіру – адамның жеке басын оның бірегей биометриялық параметрлері негізінде анықтау процедурасы;
4) бұлтты электрондық цифрлық қолтаңба – куәландырушы орталықтың HSM-де пайдаланушылардың электрондық цифрлық қолтаңбасының жабық кілттерін жасауға, пайдалануға және сақтауға мүмкіндік беретін куәландырушы орталықтың ақпараттық жүйесі, мұнда жеке кілтке қол жеткізуді пайдаланушы кемінде екі, олардың бірі биометриялық аутентификация факторы арқылы жүзеге асырады;
5) бірлескен кәсіпкерлік – өздеріне ортақ меншік құқығымен тиесілі мүлік базасында, сондай-ақ Кәсіпкерлік кодекстің 32-бабына сәйкес мүлікті бірлесіп пайдалануға және (немесе) оған билік етуге жол беретін өзге де құқыққа байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар (дара кәсіпкерлер) тобы.

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.12.2023 № 595/НҚ (вводится в действие с 30.04.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, а также порядок оказания государственной услуги "Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан".
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) – программное обеспечение или аппаратно-программный комплекс, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами шифрования;
3) биометрическая идентификация – процедура установления личности физического лица на основании его физиологических и биологических неизменных признаков;
4) облачная электронная цифровая подпись – сервис удостоверяющего центра, позволяющий создавать, использовать, хранить и удалять закрытые ключи электронной цифровой подписи в HSM удостоверяющего центра, где доступ к закрытому ключу осуществляется владельцем удаленно посредством не менее двух факторов аутентификации, одним из которых является биометрическая;
5) совместное предпринимательство – группа физических лиц (индивидуальных предпринимателей), осуществляющие деятельность на базе имущества, принадлежащего им на праве общей собственности, а также в силу иного права, допускающего совместное пользование и (или) распоряжение имуществом в соответствии со статьей 32 Предпринимательского кодекса;

6) есептеу техникасы құралдары – дербес немесе басқа жүйелер құрамында жұмыс істеуге қабілетті деректерді өңдеу жүйелерінің бағдарламалық және техникалық элементтерінің жиынтығы;
7) интернет-ресурс pki.gov.kz (бұдан әрі – портал) – "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы тіркеу куәліктерін шығаруға өтініштерді қабылдауды және нәтижелерді беруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы куәландырушы орталығының интернет-ресурсы;
8) кері қайтарып алынған тіркеу куәлігі – қолданылуы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тоқтатылған ұлттық куәландырушы орталық берген тіркеу куәлігі;
9) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі – АЖҚС) – күші тоқтатылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірлерін, кері қайтарып алу (жою) күні мен себебін қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бір бөлігі;
10) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі – ҰКО) – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
11) қашықтан сәйкестендіру – мобильді азаматтар базасында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне жіберілген биометриялық сәйкестендіру, сондай-ақ берілген бір реттік пароль негізінде жеке басын анықтау рәсімі;
12) объектілік сәйкестендіргіш (бұдан әрі – OID) – ақпараттық жүйе объектісімен байланысты және оны объектілердің әлемдік мекенжай кеңістігінде бір мәнді сәйкестендіретін цифрлардың бірегей жиынтығы;
13) түйінді ақпаратты тасымалдаушы – электрондық цифрлық қолтаңбаның сақталатын жабық кілттерін қорғау үшін Қазақстан Республикасының ұлттық стандартының талаптарына сәйкес 1073-2007 "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар" (2-деңгей) сертификаты бар АКҚҚ пайдаланылатын арнайы тасымалдаушы;
14) тіркеу куәлігі – куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін беретін электрондық құжат;
15) тіркеу куәлігінің иесі – атына тіркеу куәлігі берілген, тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес келетін жабық кілтті заңды түрде иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
16) тіркеу куәлігінің үлгісі (бұдан әрі – үлгі) – объектілік сәйкестендіргішпен берілген тіркеу куәлігінің құрылымы;

6) средства вычислительной техники – совокупность программных и технических элементов систем обработки данных, способных функционировать самостоятельно или в составе других систем;
7) интернет-ресурс pki.gov.kz (далее – портал) – интернет-ресурс национального удостоверяющего центра Республики Казахстан, посредством которого акционерным обществом "Национальные информационные технологии" осуществляется прием заявлений и выдача результатов на выпуск регистрационных свидетельств;
8) отозванное регистрационное свидетельство – регистрационное свидетельство, выданное национальным удостоверяющим центром, действие которого прекращено в порядке, установленном настоящими Правилами;
9) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено, их серийные номера, дату и причину отзыва (аннулирования);
10) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – НУЦ) – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
11) удаленная идентификация – процедура установления личности на основе биометрической идентификации лица услугополучателя, а также предоставленного одноразового пароля, отправленного на абонентский номер сотовой связи зарегистрированного в базе мобильных граждан;
12) объектный идентификатор (далее – OID) – уникальный набор цифр, который связан с объектом информационной системы и однозначно идентифицирует его в мировом адресном пространстве объектов;
13) носитель ключевой информации – специализированный носитель, в котором для защиты хранящихся закрытых ключей электронной цифровой подписи используется СКЗИ, имеющее сертификат соответствия требованиям национального Стандарта Республики Казахстан 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования" (2 уровень);
14) регистрационное свидетельство – электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
15) владелец регистрационного свидетельства – физическое или юридическое лицо, на имя которого выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве;
16) шаблон регистрационного свидетельства (далее – шаблон) – структура регистрационного свидетельства с присвоенным объектным идентификатором;

17) тіркеу орталығы (бұдан әрі – ТО) – өтінішті қабылдауды және "Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" мемлекеттік қызметін көрсету нәтижесін беруді жүзеге асыратын ұйым (ЭҮП қоспағанда);
18) электрондық құжат айналымының жүйесі (бұдан әрі – ЭҚЖ) – қатысушылар арасындағы қатынастар заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттелетін электрондық құжаттармен алмасу жүйесі;
19) электрондық құжат айналымы жүйесіне қатысушы – электрондық құжаттарды жинау, өңдеу, сақтау, беру, іздеу және тарату процестеріне қатысатын жеке немесе заңды тұлға, мемлекеттік орган немесе лауазымды тұлға;
20) электрондық тасымалдағыш – ақпаратты электрондық нысанда сақтауға, сондай-ақ техникалық құралдардың көмегімен жазуға немесе оны жаңғыртуға арналған материалдық жеткізгіш;
21) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын ақпараттық жүйе;
22) "Электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасы (бұдан әрі – мобильді қосымша) – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған және іске қосылған және ұялы байланыс және интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен өзге де қызметтерге қол жеткізуді ұсынатын бағдарламалық өнім;
23) электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті – тіркеу куәлігінің иесіне белгілі және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, электрондық цифрлық қолтаңбаны жасауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі.
24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының тұрақтылығын растайтын электрондық цифрлық таңбалардың жиынтығы;
25) ЭЦҚ құралдары – ЭЦҚ-ның түпнұсқалығын жасау және тексеру үшін пайдаланылатын бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы;
26) Secure Sockets Layer (бұдан әрі – SSL) – интернетте ақпараттың қорғалып берілуін қамтамасыз ететін криптографиялық хаттама болып табылатын қорғалған сокеттердің деңгейі;
2-тарау. Тіркеу куәліктерін беру тәртібі
3. Тіркеу куәлігі мынадай үлгілер бойынша беріледі:
1) Жеке тұлғалар үшін:
жеке тұлға;
бұлтты ЭЦҚ;
жеке тұлғаның SSL;
жеке тұлғаның ақпараттық жүйесі.

17) центр регистрации (далее – ЦР) – организация, осуществляющая прием заявления и выдачу результата оказания государственной услуги "Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан" (за исключением ПЭП);
18) система электронного документооборота (далее – СЭД) – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
19) участник системы электронного документооборота – физическое или юридическое лицо, государственный орган или должностное лицо, участвующие в процессах сбора, обработки, хранения, передачи, поиска и распространения электронных документов;
20) электронный носитель – материальный носитель, предназначенный для хранения информации в электронной форме, а также записи или ее воспроизведения с помощью технических средств;
21) веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
22) мобильное приложение "электронного правительства" (далее – мобильное приложение) – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;
23) закрытый ключ электронной цифровой подписи – последовательность электронных цифровых символов, предназначенная для создания электронной цифровой подписи с использованием средств электронной цифровой подписи.
24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
25) средства ЭЦП – совокупность программных и технических средств, используемых для создания и проверки подлинности ЭЦП;
26) Secure Sockets Layer (далее – SSL) – уровень защищенных сокетов, представляющий собой криптографический протокол, который обеспечивает защищенную передачу информации в Интернете;
Глава 2. Порядок выдачи регистрационных свидетельств
3. Регистрационные свидетельства выдаются по следующим шаблонам:
1) Для физических лиц:
физическое лицо;
облачная ЭЦП;
SSL физического лица;
информационная система физического лица.

2) Заңды тұлғалардың немесе бірлескен кәсіпкерлік:
бірінші басшы немесе бірлескен кәсіпкерліктің уәкілетті тұлғасы;
қол қою құқығы бар қызметкері;
ұйымының қызметкері;
"Қазынашылық – Клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы;
заңды тұлғаның SSL;
заңды тұлғаның ақпараттық жүйесі.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Тіркеу куәліктерін беру мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады:
Мемлекеттік корпорация арқылы тіркеу куәлігін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда өтінім нысанын толтырады. ЭЦҚ-ның жабық кілттері микросхеманы (жеке тұлғаларға), есептеу техникасы құралдарын немесе көрсетілетін қызметті алушының негізгі ақпарат жеткізгішін қамтитын жеке куәлікке жасалады. Өтінімді растауды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушыдан Мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес қажетті құжаттар топтамасы ұсынылғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның қызметкері жүзеге асырады.
тіркеу куәлігін порталдың жеке кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) арқылы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы өтінімді толтырады және оған қолданыстағы ЭЦҚ жабық кілтімен қол қояды. ЭЦҚ-ның жабық кілттері микросхеманы (жеке тұлғаларға), есептеу техникасы құралдарын немесе көрсетілетін қызметті алушының негізгі ақпарат жеткізгішін қамтитын жеке куәлікке жасалады. Тіркеу куәліктерін беру ТО-ға құжаттар топтамасын ұсынбай жүргізіледі.
тіркеу куәлігін қашықтықтан сәйкестендіру арқылы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда немесе ЭҮП-да өтінім нысанын толтырады. ЭЦҚ-ның жабық кілттері микросхеманы (жеке тұлғаларға), есептеу техникасы құралдарын, көрсетілетін қызметті алушының негізгі ақпаратын жеткізгішті, бұлтты сақтауды (бұлтты ЭЦҚ) қамтитын жеке куәлікке жасалады. Тіркеу куәліктерін беру ТО-ға құжаттар топтамасын ұсынбай жүргізіледі.
4. ТО арқылы ҰКО тіркеу куәлігін беру шарттары:
1) тіркеу куәлігін алу үшін "жеке тұлға" үлгісі бойынша жеке тұлға ТО-ға Тізбеде көрсетілген құжаттарды ұсынады;
2) тіркеу куәлігін алу үшін "бірлескен кәсіпкерліктің бірінші басшысы немесе уәкілетті тұлғасы" "қол қою құқығы бар қызметкер" "ұйым қызметкері" үлгісі бойынша бірлескен кәсіпкерліктің уәкілетті тұлғасы Тізбеде көрсетілген құжаттарды ТО-ға ұсынады;

2) Для юридических лиц или совместного предпринимательства:
первый руководитель или уполномоченное лицо совместного предпринимательства;
сотрудник с правом подписи;
сотрудник организации;
участник информационной системы "Казначейство – Клиент";
SSL юридического лица;
информационная система юридического лица.
Государственная услуга "Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан" (далее – государственная услуга) оказывается физическим и юридическим лицам (далее - услугополучатели) Акционерным обществом "Национальные информационные технологии" (далее – услугодатель).
Выдача регистрационных свидетельств осуществляется следующими способами:
для получения регистрационного свидетельства через Государственную корпорацию, услугополучатель заполняет на портале форму заявки. Закрытые ключи ЭЦП генерируются на удостоверение личности, содержащее микросхему (физическим лицам), средства вычислительной техники или носитель ключевой информации услугополучателя. Подтверждение заявки осуществляется работником Государственной корпорации, после предоставления необходимого пакета документов в соответствии с Перечнем документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
для получения регистрационного свидетельства через личный кабинет портала (далее – личный кабинет), услугополучатель заполняет заявку и подписывает ее действующим закрытым ключом ЭЦП. Закрытые ключи ЭЦП генерируются на удостоверение личности, содержащее микросхему (физическим лицам), средства вычислительной техники или носитель ключевой информации услугополучателя. Выдача регистрационных свидетельств производится без предоставления пакета документов в ЦР.
для получения регистрационного свидетельства через удаленную идентификацию, услугополучатель заполняет на портале или ПЭП форму заявки. Закрытые ключи ЭЦП генерируются на удостоверение личности, содержащее микросхему (физическим лицам), средства вычислительной техники, носитель ключевой информации услугополучателя, облачное хранилище (облачная ЭЦП). Выдача регистрационных свидетельств производится без предоставления пакета документов в ЦР.
4. Условия выдачи регистрационного свидетельства НУЦ через ЦР:
1) для получения регистрационного свидетельства, по шаблону "физическое лицо", физическое лицо предоставляет в ЦР документы, указанные в Перечне;
2) для получения регистрационного свидетельства, по шаблону "первый руководитель или уполномоченное лицо совместного предпринимательства" "сотрудник с правом подписи" "сотрудник организации", уполномоченное лицо совместного предпринимательства, предоставляет в ЦР документы, указанные в Перечне;

3) "бірлескен кәсіпкерліктің бірінші басшысы немесе уәкілетті тұлғасы", "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "ұйым қызметкері" үлгілері бойынша тіркеу куәлігін алу үшін заңды тұлға Тізбеде көрсетілген құжаттарды ТО-ға ұсынады;
4) "жеке тұлғаның SSL" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алу үшін интернет-ресурстың домендік атауының иесі – жеке тұлға порталда өтінім береді және Тізбеде көрсетілген құжаттарды ТО-ға ұсынады.
Құжаттарды қабылдап және ТО өтінімді растағаннан кейін қызметті беруші:
көрсетілетін қызметті алушыға домендік атаудың тиесілігін;
домендік атауды толтырудың дұрыстығын;
домендік атаудың жарамдылық мерзімін;
домендік атаудың .KZ және .ҚАЗ аймақтарында тіркелуін тексереді.
Өтінімді сәтті тексерген кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінімді растайды. Өтінім осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
5) "заңды тұлғаның SSL" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алу үшін заңды тұлға – интернет-ресурстың домендік атауының иесі порталда өтінім береді.
Өтінім берілгеннен және оны заңды тұлғаның бірінші басшысы растағаннан кейін осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші:
көрсетілетін қызметті алушыға домендік атаудың тиесілігін;
домендік атауды толтырудың дұрыстығын;
көрсетілетін қызметті алушының заңды мекенжайын;
домендік атаудың жарамдылық мерзімін;
домендік атаудың .KZ және .ҚАЗ аймақтарында тіркелуін тексереді.
Өтінімді сәтті тексерген кезде көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінімді растайды. Өтінім осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
6) "Қазынашылық – клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алу үшін заңды тұлға ТО-ға Тізбеде көрсетілген құжаттарды ұсынады;
7) "жеке тұлға" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алу үшін резидент емес жеке тұлға ТО-ға Тізбеде көрсетілген құжаттарды ұсынады;
8) "бірлескен кәсіпкерліктің бірінші басшысы немесе уәкілетті тұлғасы", "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "ұйым қызметкері" үлгілері бойынша тіркеу куәлігін алу үшін резидент емес заңды тұлға Тізбеде көрсетілген құжаттарды ТО-ға ұсынады;
9) "жеке тұлғаның ақпараттық жүйесі" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алу үшін жеке тұлға өтінімді жеке тұлғаның жеке кабинеті арқылы береді және оған қолданыстағы ЭЦҚ жабық кілтімен қол қояды. Тіркеу куәліктерін беру осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

3) для получения регистрационного свидетельства, по шаблонам "первый руководитель или уполномоченное лицо совместного предпринимательства", "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник организации", юридическое лицо предоставляет в ЦР документы, указанные в Перечне;
4) для получения регистрационного свидетельства по шаблону "SSL физического лица", физическое лицо – владелец доменного имени интернет-ресурса подает заявку на портале и предоставляет в ЦР документы, указанные в Перечне.
После принятия документов и подтверждения заявки в ЦР, услугодатель проверяет заявку на:
принадлежность доменного имени услугополучателю;
корректность заполнения доменного имени;
срок действия принадлежности доменного имени;
регистрация доменного имени в зонах .KZ и .ҚАЗ.
При успешной проверке заявки, услугодатель подтверждает заявку на оказание государственной услуги. В случае выявления несоответствия заявки требованиям, указанным в настоящем пункте, услугодатель отказывает услугополучателю в оказании государственной услуги.
5) для получения регистрационного свидетельства по шаблону "SSL юридического лица", юридическое лицо – владелец доменного имени интернет-ресурса подает заявку на портале.
После подачи заявки и ее подтверждения первым руководителем юридического лица в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, услугодатель проверяет заявку на:
принадлежность доменного имени услугополучателю;
корректность заполнения доменного имени;
юридический адрес услугополучателя;
срок действия принадлежности доменного имени;
регистрация доменного имени в зонах .KZ и .ҚАЗ.
При успешной проверке заявки, услугодатель подтверждает заявку на оказание государственной услуги. В случае выявления несоответствия заявки требованиям, указанным в настоящем пункте, услугодатель отказывает услугополучателю в оказании государственной услуги.
6) для получения регистрационного свидетельства по шаблону "участник информационной системы "Казначейство – клиент", юридическое лицо предоставляет в ЦР документы, указанные в Перечне;
7) для получения регистрационного свидетельства по шаблону "физическое лицо", физическое лицо – нерезидент предоставляет в ЦР документы, указанные в Перечне;
8) для получения регистрационного свидетельства, по шаблонам "первый руководитель или уполномоченное лицо совместного предпринимательства", "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник организации", юридическое лицо – нерезидент предоставляет в ЦР документы, указанные в Перечне;
9) для получения регистрационного свидетельства по шаблону "информационная система физического лица", физическое лицо подает заявку посредством личного кабинета физического лица и подписывает ее действующим закрытым ключом ЭЦП. Выдача регистрационных свидетельств осуществляется в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.

10) "заңды тұлғаның ақпараттық жүйесі" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алу үшін заңды тұлғаның бірінші басшысы өтінімді жеке кабинет арқылы береді және оған қолданыстағы ЭЦҚ жабық кілтімен қол қояды. Тіркеу куәліктерін беру осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
5. "Қол қою құқығы бар қызметкер", "ұйым қызметкері", "заңды тұлғаның SSL", "Қазынашылық – Клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алу үшін мемлекеттік корпорацияға жүгінгенге дейін және/немесе осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші өтінімді қарағанға дейін заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің), резидент емес заңды тұлғаның бірінші басшысы, бірлескен кәсіпкерліктің уәкілетті тұлғасы немесе өтінімдерді растау құқығы берілген қызметкер оны куәландыру арқылы қызметкерлер үшін ҰКО тіркеу куәлігін беруге өтінімді Жеке кабинетте өзінің ЭЦҚ-сы арқылы растайды.
6. Бірлескен кәсіпкерліктің бірінші басшысының немесе уәкілетті тұлғасының жеке кабинеті арқылы қызметкерге ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінімдерді растау құқығын беру мүмкіндігі бар. Бұл ретте уәкілетті қызметкерге "қол қою құқығы бар қызметкер" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алдын ала алу қажет.
7. Құжаттарды қабылдағаннан кейін және ТО мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінімді растағаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші өтінімнің осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді. Өтінім осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінімді растайды. Өтінім осы Қағидаларға сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
8. ТО-ға жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушыға тіркеу куәлігін беруді ҰКО Тізбеде көрсетілген құжаттарды ұсынғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Тіркеу куәлігін жеке кабинет арқылы беруді ЭЦҚ жабық кілтімен қол қойылған электрондық құжат нысанында өтінім келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде ҰКО жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушыны қашықтықтан сәйкестендіру кезінде тіркеу куәлігін беруді ҰКО көрсетілетін қызметті алушыны сәтті сәйкестендіргеннен және өтінім бергеннен кейін бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Тіркеу куәлігін беру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ҰКО тіркеу куәлігінің құрылымы бойынша электрондық құжат нысанында жүзеге асырылады.

10) для получения регистрационного свидетельства по шаблону "информационная система юридического лица", первый руководитель юридического лица подает заявку посредством личного кабинета и подписывает ее действующим закрытым ключом ЭЦП. Выдача регистрационных свидетельств осуществляется в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
5. Для получения регистрационного свидетельства по шаблону "сотрудник с правом подписи", "сотрудник организации", "SSL юридического лица", "участник информационной системы "Казначейство – Клиент"" до обращения в Государственную корпорацию и/или до рассмотрения заявки услугодателем в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, первый руководитель юридического лица (филиала, представительства), юридического лица нерезидента, уполномоченное лицо совместного предпринимательства или сотрудник наделенный правом подтверждения заявок, подтверждает заявку на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ для сотрудников путем удостоверения ее своей ЭЦП в личном кабинете.
6. Первый руководитель или уполномоченное лицо совместного предпринимательства посредством личного кабинета имеет возможность наделить сотрудника правом подтверждения заявок на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ. При этом уполномоченному сотруднику предварительно необходимо получить регистрационное свидетельство по шаблону "сотрудник с правом подписи".
7. После принятия документов и подтверждения заявки на оказание государственной услуги в ЦР, услугодатель проверяет заявку на соответствие требованиям настоящих Правил. При соответствии заявки требованиям настоящих Правил, услугодатель подтверждает заявку на оказание государственной услуги. При выявлении несоответствия заявки настоящим Правилам, услугодатель отказывает услугополучателю в оказании государственной услуги.
8. Выдача регистрационного свидетельства услугополучателю при обращении в ЦР осуществляется НУЦ в течение одного рабочего дня после предоставления документов, указанных в Перечне.
Выдача регистрационного свидетельства через личный кабинет осуществляется НУЦ в течение одного рабочего дня после поступления заявки в форме электронного документа, подписанного закрытым ключом ЭЦП.
При удаленной идентификации услугополучателя, выдача регистрационного
свидетельства осуществляется НУЦ в течение одного рабочего дня после успешной идентификации услугополучателя и подачи заявки.
Выдача регистрационного свидетельства осуществляется в форме электронного документа по структуре регистрационного свидетельства НУЦ согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

9. Көрсетілетін қызметті алушы парольге қойылатын мынадай талаптарға сәйкес ЭЦҚ жабық кілтіне пароль орнатады:
құпия сөздің ұзындығы кемінде 8 таңба болуы керек;
пароль таңбаларының ішінде әріптік латын таңбалары бар;
парольде үш әріптен немесе алфавиттік және сандық қатардағы сандардан артық дәйекті түрде көрсетілмеген;
сандар және (немесе) арнайы таңбалар.
10. Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеде көрсетілген құжаттарды ТО-ға ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы электрондық құжат нысанында портал немесе ЭҮП арқылы тіркеу куәлігін алуға берген өтінім өтінім берілген сәттен бастап бір ай өткен соң күшін жояды.
11. Тіркеу куәлігін тіркеу тіркеу куәліктерінің тізілімінде тіркеу куәлігінің мазмұнын құрайтын жазбаларды (мәліметтерді) қалыптастыру жолымен жүзеге асырылады. Айрықша ерекшеліктер үшін ҰКО тіркеу куәлігіне OID береді.
12. Тізбеге сәйкес өтініштер мен құжаттардың көшірмелерін қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтері бар құжаттарды деректердің толықтығын тексереді және құжаттардың негізгі топтамасына тіркейді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушының немесе көрсетілетін қызметті алушының өкілінің цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжатты не электрондық құжатты (сенімхат бойынша) мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін оны көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Көрсетілетін қызметті алушының өкілі нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша мүдделерін білдірген кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері деректердің толықтығына сенімхатты тексереді, сенімхаттың көшірмесін және оның аудармасын (бар болса) түсіріп құжаттардың негізгі топтамасына тіркейді, одан кейін түпнұсқасын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады. Сенімхат электрондық түрде берілген жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері сенімхаттың деректердің толықтығын тексереді және мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін құжаттардың негізгі топтамасына электрондық сенімхаттың көшірмесін басып шығарады және тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушының өкілі ұйымның мөрімен куәландырылған заңды тұлғаның сенімхаты бойынша мүдделерін білдірген кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері деректердің толықтығына және оның аудармасына (бар болса) сенімхатты тексеріліп, құжаттардың негізгі топтамасына тіркейді.
Тазартулары, тіркеулері, сызылған сөздері және өзге де келісілмеген түзетулері бар құжаттар қабылданбайды.

9. Услугополучатель устанавливает пароль на закрытый ключ ЭЦП согласно следующих требований к паролю:
длина пароля должна быть не менее 8 символов;
в числе символов пароля присутствуют буквенные латинские символы;
пароль не содержит последовательно указанных более трех букв или цифр алфавитного и цифрового ряда;
цифры и (или) специальные символы.
10. В случае непредставления услугополучателем документов в ЦР, указанных в Перечне, заявка, поданная услугополучателем на получение регистрационного свидетельства через портал или ПЭП в форме электронного документа, будет аннулирована по истечении одного месяца с момента подачи заявки.
11. Регистрация регистрационного свидетельства осуществляется путем формирования в регистре регистрационных свидетельств записей (сведений), составляющих содержание регистрационного свидетельства. Для отличительных особенностей НУЦ присваивает регистрационному свидетельству OID.
12. При приеме заявлений и копий документов согласно Перечню, работник Государственной корпорации, проверяет документы со сведениями, содержащимися в государственных информационных системах на полноту данных, и прикладывает к основному пакету документов.
Работник Государственной корпорации, сверяет документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) услугополучателя или представителя услугополучателя (по доверенности) со сведениями, содержащимися в государственных информационных системах, после чего возвращает его услугополучателю.
При представлении интересов представителем услугополучателя по нотариально заверенной доверенности, работник Государственной корпорации проверяет доверенность на полноту данных, снимает копию доверенности и ее перевод (при наличии) и прикладывает к основному пакету документов, после чего возвращает оригинал услугополучателю. В случае предоставления доверенности в электронном виде, работник Государственной корпорации проверяет доверенность на полноту данных и сверяет со сведениями, содержащимися в государственных информационных системах, после чего распечатывает и прикладывает копию электронной доверенности к основному пакету документов.
При представлении интересов представителем услугополучателя по доверенность от юридического лица удостоверенной печатью организации, работник Государственной корпорации проверяет доверенность на полноту данных и ее перевод (при наличии) и прикладывает к основному пакету документов.
Не принимаются документы имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова и иные неоговоренные исправления.

13. ТО қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден жеке басын куәландыратын құжаттар, құрылтай құжаттары, заңды тұлғаны, бірлескен кәсіпкерлікті мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамалар немесе куәліктер туралы мәліметтерді, сондай-ақ заңды тұлғаның бірінші басшысы немесе бірлескен кәсіпкерліктің уәкілетті тұлғасы туралы ақпаратты алады.
14. Тізбеге сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз болған кезде ТО қызметкері мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған кезде көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
15. Көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім алады.
16. Микросхемасы немесе негізгі ақпарат тасымалдаушысы бар жеке куәлікке шығарылған тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі ол берілген сәттен бастап үш жылды құрайды.
Есептеу техникасы құралдарына, электрондық тасығышқа немесе мобильді қосымшаға шығарылған тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі ол берілген сәттен бастап бір жылды құрайды. Бұл қағида "Жеке тұлғаның ақпараттық жүйесі" немесе "заңды тұлғаның ақпараттық жүйесі" үлгісі бойынша шығарылған, қолданылу мерзімі үш жылды құрайтын тіркеу куәлігіне қолданылмайды.
Көрсетілетін қызметті алушының тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі ҰКО тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімінен аспайды.
3-тарау. ҰКО берген тіркеу куәліктерін сақтау тәртібі
17. ЭЦҚ құру және жою туралы құжаттарды сақтау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) бекітілген Сақтау мерзімін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
18. ЭЦҚ құру және жою туралы құжаттарды сақтау он бес жыл өткеннен кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33338 болып тіркелген) Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына сәйкес архивтік сақтауға түседі.

13. Работник ЦР получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения о документах, удостоверяющих личность, учредительных документах, справках или свидетельствах о государственной регистрации (перерегистрация) юридического лица, совместного предпринимательства, а также информацию о первом руководителе юридического лица или о уполномоченном лице совместного предпринимательства.
14. При наличии основания для отказа в оказании государственной услуги согласно Перечню, работник ЦР, отказывает в оказании государственной услуги.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.
15. Услугодатель или работник Государственной корпорации получает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
16. Срок действия регистрационного свидетельства, выпущенного на удостоверение личности, содержащее микросхему или носитель ключевой информации, составляет три года с момента его выдачи.
Срок действия регистрационного свидетельства, выпущенного на средства вычислительной техники, электронный носитель или мобильное приложение, составляет один год с момента его выдачи. Исключением является регистрационное свидетельство, выпущенное по шаблону "информационная система физического лица" или "информационная система юридического лица", срок действия которого составляет три года.
Срок действия регистрационного свидетельства услугополучателя, не превышает срока действия регистрационного свидетельства НУЦ.
Глава 3. Порядок хранения регистрационных свидетельств, выданных НУЦ
17. Хранение документов о создании и аннулировании ЭЦП осуществляется согласно Перечню типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденному приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997).
18. По истечении пятнадцати лет, документы о создании и аннулировании ЭЦП, поступают на архивное хранение в Национальный архивный фонд в соответствии с Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33338).

4-тарау. Тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тәртібі
19. Қолданыстағы тіркеу куәлігі тіркеу куәлігі иесінің Тізбеде көрсетілген құжаттарды ұсынуы негізінде көрсетілетін қызметті алушының ТО жүгінуі арқылы кері қайтарып алынады.
20. Қолданыстағы ҰКО тіркеу куәлігі ашық кілтті қамтитын және тіркеу куәлігі иесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу негізінде жеке кабинет немесе ЭҮП арқылы кері қайтарып алынады.
21. ҰКО тіркеу куәліктерін олардың қолданылу мерзімі өткенге дейін келесі жағдайларда кері қайтарып алады:
1) тіркеу куәлігі иесінің не оның өкілінің талап етуі бойынша жүргізіледі;
2) тіркеу куәлігін алу кезінде дәйексіз мәліметтерді ұсыну не құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну фактісі анықталған кезде;
3) тіркеу куәлігі иесінің қайтыс болуы;
4) тіркеу куәлігі иесінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгерген жағдайларда тоқтатылады;
5) тіркеу куәлігінің иесі-заңды тұлғаның атауы ауысқан, қайта ұйымдастырылған, таратылған, заңды тұлға басшысы ауысқан жағдайларда жүзеге асырылады;
6) куәландырушы орталық пен тіркеу куәлігінің иесі арасындағы келісімде көзделген жағдайларда жүргізіледі;
7) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша жүргізіледі.
Портал жұмысында техникалық ақаулар болған жағдайда, тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу портал жұмысы қалпына келтірілгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 1) тармақшасын қоспағанда, осы тармақта көрсетілген жағдайлардың бірі басталған кезде көрсетілетін қызметті алушыдан тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуды жүргізеді.
22. ҰКО тиісті ақпаратты алған сәттен бастап бір күн ішінде тіркеу куәлігінің күшін тоқтату туралы тіркеу куәліктерінің тіркеліміне тіркеу куәлігін кері қайтарып алу күнін, себебі мен уақытын көрсете отырып, жазба енгізеді.
23. Көрсетілетін қызметті алушы ТО жүгініп және Тізбеде көрсетілген тиісті құжаттарды ұсынғаннан кейін тіркеу куәлігін кері қайтарып алу бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
24. Тіркеу куәлігін жеке кабинет немесе ЭҮП арқылы кері қайтарып алу ашық кілтті қамтитын электрондық құжат нысанындағы сұрау салу келіп түскеннен кейін, иеленушіде қолданыстағы тіркеу куәлігі болған кезде бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
25. ҰКО порталда кері қайтарып алынған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірлерін, ҚТКТ-да кері қайтарып алу күні мен себебін жариялайды, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының электрондық поштасының мекенжайына (тіркеу куәлігінде болған жағдайда) тіркеу куәлігін сәтті кері қайтарып алу туралы хабарлама жібереді, бұл ретте ҰКО осы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушыға жеткізуге жауапты болмайды.

Глава 4. Порядок отзыва регистрационного свидетельства
19. Действующее регистрационное свидетельство отзывается посредством обращения услугополучателя в ЦР на основании предоставления владельцем регистрационного свидетельства документов, указанных в Перечне.
20. Действующее регистрационное свидетельство НУЦ отзывается посредством личного кабинета или ПЭП на основании запроса в форме электронного документа, содержащего открытый ключ и удостоверенного ЭЦП владельца регистрационного свидетельства.
21. НУЦ отзывает регистрационные свидетельства до истечения их срока действия в следующих случаях:
1) по требованию владельца регистрационного свидетельства, либо его представителя;
2) при установлении факта представления недостоверных сведений, либо неполного пакета документов при получении регистрационного свидетельства;
3) смерти владельца регистрационного свидетельства;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца регистрационного свидетельства;
5) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица-владельца регистрационного свидетельства, смены руководителя юридического лица;
6) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
7) по вступившему в законную силу решению суда.
В случае технических сбоев в работе портала, отзыв регистрационных свидетельств приостанавливается до восстановления работы портала.
Услугодатель производит отзыв регистрационных свидетельств без заявления от услугополучателя при наступлении одного из случаев, указанных в настоящем пункте, за исключением подпункта 1), настоящих Правил.
22. НУЦ в течение одного дня с момента получения соответствующей информации вносит записи в регистр регистрационных свидетельств о прекращении действия регистрационного свидетельства с указанием даты, причины и времени отзыва регистрационного свидетельства.
23. Отзыв регистрационного свидетельства, после обращения услугополучателя в ЦР и предоставления соответствующих документов, указанных в Перечне, осуществляется в течение одного рабочего дня.
24. Отзыв регистрационного свидетельства через личный кабинет или ПЭП, после поступления запроса в форме электронного документа, содержащего открытый ключ, при наличии у владельца действующего регистрационного свидетельства, осуществляется в течение одного рабочего дня.
25. НУЦ опубликовывает на портале сведения об отозванных регистрационных свидетельствах, их серийные номера, дату и причину отзыва в СОРС, а также направляет на адрес электронный почты (при наличии его в регистрационном свидетельстве) услугополучателя уведомление об успешном отзыве регистрационного свидетельства, при этом НУЦ не несет ответственность за доставку данного уведомления услугополучателю.

5-тарау. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібі
26. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығымен бекітілген Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларына сәйкес жүзеге асады. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12864 болып тіркелген).
6-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
27. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) үш жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды жібермейді.
28. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті берушіге – тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
29. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағымдану қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік орган, әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігі) дауланатын лауазымды адам, әкімшілік акті сотқа кері қайтарып алумен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамның уәжді ұстанымын ұсынады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет)
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:

Глава 5. Порядок подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи
26. Порядок проверки подлинности электронной цифровой подписи информационной системой осуществляется согласно Правил проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12864).
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, а также услугодателя и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг
27. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее трех рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение трех рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
28. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
29. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
Приложение 1
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи национальным
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан"
1.
Наименование государственной услуги
"Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан" (далее – Государственная услуга)
2.
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Национальные информационные технологии"
3.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

1) ақпараттандыру объектісі – Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының интернет-ресурсы pki.gov.kz (бұдан әрі – портал);
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП).
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі – 1 (бір) жұмыс күні; Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минуттан аспайды.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық нысанда
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) Қазақстан Республикасы ұлттық куәланадырушы орталығының (бұдан әрі – ҰКО) тіркеу куәлігін электрондық құжат нысанында беру;
2) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімінде сериялық нөмірді орналастыра отырып, ҰКО тіркеу куәлігін кері қайтарып алу;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінде көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда;
2) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 09.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліссіз, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және нәтижесін беру жүзеге асырылады, "электрондық" кезек тәртібінде, жеделдетілген қызмет көрсетусіз электрондық кезекті ЭҮП арқылы брондалуы мүмкін;
3) портал және ЭҮП – тәулік бойы, техникалық үзілісті қоспағанда өткізуге байланысты профилактикалық жұмыстар жүргізу;
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін мекенжайлар:
- nitec.kz интернет-ресурсында;
-Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурсында;
- ҰКО порталында орналастырылған.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) ҰКО тіркеу куәлігін беру үшін ТО-ға жүгінген кезде:

1) объект информатизации - интернет-ресурс национального удостоверяющего центра Республики Казахстан pki.gov.kz (далее – портал);
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственной корпорации);
3) веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП).
4.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания услуги – 1 (один) рабочий день; Максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – не более 20 (двадцати) минут.
5.
Форма оказания государственной услуги
Электронная форма
6.
Результат оказания государственной услуги
1) выдача регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – НУЦ) в форме электронного документа;
2) отзыв регистрационного свидетельства НУЦ с размещением серийного номера в списке отозванных регистрационных свидетельств;
3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным настоящим Перечнем государственной услуги.
7.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам.
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно в соответствии с графиком работы с 09.00 до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 09.00 до 18.00 часов, без перерыва на обед, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Прием заявления и выдача результата осуществляются в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством ПЭП;
3) портала и ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением профилактических работ;
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
- интернет-ресурсе услугодателя nitec.kz;
- интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz;
- портале НУЦ.
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) в ЦР, для выдачи регистрационного свидетельства НУЦ:

1) "Жеке тұлға" үлгісі бойынша жеке тұлғаға:
осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның порталынан, ЭҮП немесе интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ИАЖ) арқылы алынған және бірегей нөмірі бар ҰКО (жеке тұлға үшін) тіркеу куәлігін беруге арналған өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін). Туу туралы куәлік – Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін немесе шетелдік паспортты алғанға дейін жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың бірі болып табылады;
ҰКО тіркеу куәлігін беруге құжаттарды ұсыну өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат және көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдіру кезінде – сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою.
18 жасқа толмаған адамдардың ата-аналары ҰКО тіркеу куәлігін беруге құжаттарды ұсынады және Қазақстан Республикасының туу туралы куәлігін ұсынған кезде тиісті құжаттарға қол қоя алады (салыстыру үшін).
2) "бірлескен кәсіпкерліктің бірінші басшысы немесе уәкілетті тұлғасы", "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "ұйым қызметкері" үлгісі бойынша бірлескен кәсіпкерлікке:
осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО (заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік үшін) тіркеу куәлігін беруге арналған, порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның ИАЖ арқылы алынған, бірегей нөмірі бар өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
ҰКО тіркеу куәлігін беруге құжаттарды ұсыну өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат және көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдіру кезінде – сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою.
3) "бірлескен кәсіпкерліктің бірінші басшысы немесе уәкілетті тұлғасы", "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "ұйымның қызметкері" үлгісі бойынша заңды тұлғаға, оның филиалына немесе өкілдігіне:
осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО (заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік үшін) тіркеу куәлігін беруге арналған, порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның ИАЖ арқылы алынған, бірегей нөмірі бар өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша – ҰКО тіркеу куәлігін беруге немесе кері қайтарып алуға өтініште көрсетілген тұлғаның мүдделерін білдіру кезінде көрсетілетін қызметті алушының өкіліне, ҰКО тіркеу куәлігін беруге немесе кері қайтарып алуға құжаттарды ұсынуға сенімхат (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат). Ұйымның мөрі болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат ҰКО тіркеу куәлігін беруге құжаттарды ұсыну және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттіктерін көрсете отырып, нотариалды куәландырылады.

1) физическому лицу по шаблону "Физическое лицо":
заявление на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ (для физического лица) по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством интегрированной информационной системы (далее – ИИС) Государственной корпорации и содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности). Свидетельство о рождении является документом, удостоверяющим личность физического лица, до получения одного из следующих документов – удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения лица без гражданства, либо заграничного паспорта;
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочий представлять документы на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов услугополучателя.
Родители лиц, не достигших 18 лет, могут представлять документы на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах при предоставлении свидетельства о рождении Республики Казахстан (для сверки).
2) совместному предпринимательству по шаблону "первый руководитель или уполномоченное лицо совместного предпринимательства", "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник организации":
заявление на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ (для юридического лица или совместного предпринимательства) по форме согласно приложению 2 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации, содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочий представлять документы на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов услугополучателя.
3) юридическому лицу, его филиалу или представительству по шаблону "первый руководитель или уполномоченное лицо совместного предпринимательства", "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник организации":
заявление на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ (для юридического лица или совместного предпринимательства) по форме согласно приложению 2 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации, содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
доверенность, на представителя услугополучателя, на предоставление документов на выдачу или отзыв регистрационного свидетельства НУЦ по форме согласно приложению 3 к настоящему Перечню – при представлении интересов лица, указанного в заявлении на выдачу или отзыв регистрационного свидетельства НУЦ (далее – доверенность на представителя услугополучателя). В случае отсутствия печати организации, доверенность на представителя услугополучателя заверяется нотариально, с указанием полномочий представлять документы на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.

4) "жеке тұлғаның SSL" үлгісі бойынша интернет-ресурстың домендік атауының иесі – жеке тұлғаға:
осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО (жеке тұлға үшін) тіркеу куәлігін беруге арналған порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның ИАЖ арқылы алынған және бірегей нөмірді қамтитын өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
ҰКО тіркеу куәлігін беруге құжаттарды ұсыну өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат және көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдіру кезінде – сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою.
Құжаттарды қабылдағаннан және ЦР-ға өтінімді растағаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші:
көрсетілетін қызметті алушыға домендік атаудың тиесілігін;
домендік атауды толтырудың дұрыстығын;
домендік атаудың жарамдылық мерзімін;
домендік атауды .KZ және .ҚАЗ аймақтарында тіркелуін тексереді.
Өтінімді сәтті тексерген кезде көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінімді растайды. Өтінім осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
заңды тұлғаға – "заңды тұлғаның SSL" үлгісі бойынша интернет-ресурстың домендік атауының иесіне:
5) заңды тұлғаға – "заңды тұлғаның SSL" үлгісі бойынша интернет-ресурстың домендік атауының иесіне:
Өтінім берілгеннен және оны заңды тұлғаның бірінші басшысы растағаннан кейін осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші:
көрсетілетін қызметті алушыға домендік атаудың тиесілігін;
домендік атауды толтырудың дұрыстығын;
көрсетілетін қызметті алушының заңды мекенжайын;
домендік атаудың жарамдылық мерзімін;
домендік атауды .KZ және .ҚАЗ аймақтарында тіркелуін тексереді.
Өтінімді сәтті тексерген кезде көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінімді растайды. Өтінім осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
6) "Қазынашылық – Клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы" үлгісі бойынша заңды тұлғаға":
осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның порталынан, ЭҮП немесе ИАЖ арқылы алынған және бірегей нөмірі бар ҰКО (заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік үшін) тіркеу куәлігін беруге өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат.

4) физическому лицу – владельцу доменного имени интернет-ресурса по шаблону "SSL физического лица":
заявление на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ (для физического лица) по форме согласно приложению 4 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации и содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности); нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов услугополучателя.
После принятия документов и подтверждения заявки в ЦР, услугодатель проверяет заявку на:
принадлежность доменного имени услугополучателю;
корректность заполнения доменного имени;
срок действия принадлежности доменного имени;
регистрация доменного имени в зонах .KZ и .ҚАЗ.
При успешной проверки заявки, услугодатель подтверждает заявку на оказание государственной услуги. В случае выявления несоответствия заявки требованиям, указанным в настоящем пункте, услугодатель отказывает услугополучателю в оказании государственной услуги.
5) юридическому лицу – владельцу доменного имени интернет-ресурса по шаблону "SSL юридического лица":
После подачи заявки и ее подтверждения первым руководителем юридического лица в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, услугодатель проверяет заявку на:
принадлежность доменного имени услугополучателю;
корректность заполнения доменного имени;
юридический адрес услугополучателя;
срок действия принадлежности доменного имени;
регистрация доменного имени в зонах .KZ и .ҚАЗ.
При успешной проверки заявки, услугодатель подтверждает заявку на оказание государственной услуги. В случае выявления несоответствия заявки требованиям, указанным в настоящем пункте, услугодатель отказывает услугополучателю в оказании государственной услуги.
6) юридическому лицу по шаблону "участник информационной системы "Казначейство – Клиент"":
заявление на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ (для юридического лица или совместного предпринимательства) по форме согласно приложению 5 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации и содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность представителя услугополучателя (для идентификации личности);
доверенность на представителя услугополучателя.

7) резидент емес жеке тұлғаға "жеке тұлға" үлгісі бойынша:
осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО (жеке тұлға үшін) тіркеу куәлігін беруге арналған порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның интеграцияланған ИАЖ арқылы алынған және бірегей нөмірді қамтитын өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
жеке сәйкестендіру нөмірі бар және осы бейрезиденттің "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тіркелгенін растайтын құжаттардың бірі (салыстыру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының өкіліне басқа елдердің консулдығы берген нотариалды куәландырылған сенімхат немесе сенімхат, ҰКО тіркеу куәлігін беруге өкілеттігін көрсете отырып құжаттарды ұсыну және сенімхатпен айқындалған көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдіру кезінде тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою.
Құжаттарды көрсете отырып, басқа мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын шетелдік, азаматтығы жоқ адам да олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасын (құжаттарды орыс тілінде ұсынған жағдайларды қоспағанда) (салыстыру үшін) ұсынады. Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның құжаттары мәтінінің аудармасының дұрыстығын нотариус немесе дипломатиялық өкілдікте немесе консулдық мекемеде не шетелдіктің азаматы болып табылатын Мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұратын мемлекетінің сыртқы саяси ведомствосында куәландыруы мүмкін.
8) резидент емес заңды тұлғаға "бірлескен кәсіпкерліктің бірінші басшысы немесе уәкілетті тұлғасы", "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "ұйым қызметкері" үлгісі бойынша:
осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның ИАЖ арқылы алынған және бірегей нөмірді қамтитын бірлескен кәсіпкерліктің заңды тұлғасы үшін ҰКО тіркеу куәлігін беруге өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
резидент құжаттарды – "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3-тармағына сәйкес жеке сәйкестендіру нөмірі бар құжаттардың бірін ұсынылған кезде;
көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат. Ұйымның мөрі болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат ҰКО тіркеу куәлігін беруге құжаттарды ұсыну және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін (салыстыру үшін) тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, нотариалды куәландырылады.
Құжаттарды көрсете отырып, басқа мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын шетелдік, азаматтығы жоқ адам да олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасын (құжаттарды орыс тілінде ұсынған жағдайларды қоспағанда) (салыстыру үшін) ұсынады. Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның құжаттары мәтінінің аудармасының дұрыстығын нотариус немесе дипломатиялық өкілдікте немесе консулдық мекемеде не шетелдіктің азаматы болып табылатын Мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұратын мемлекетінің сыртқы саяси ведомствосында куәландыруы мүмкін.

7) физическому лицу-нерезиденту по шаблону "физическое лицо":
заявление на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ (для физического лица) по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством интегрированной ИИС Государственной корпорации и содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
один из документов содержащий индивидуальный идентификационный номер и подтверждающий, что данный нерезидент зарегистрирован на территории Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (для сверки);
нотариально заверенная доверенность или доверенность, выданная консульством других стран на представителя услугополучателя, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов услугополучателя.
Иностранец, лицо без гражданства, постоянно проживающие на территории другого государства, с предъявлением документов также предоставляет нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языках (за исключением случаев предоставления документов на русском языке) (для сверки). Верность перевода текста документов иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована нотариусом или в дипломатическом представительстве или в консульском учреждении, либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
8) юридическому лицу-нерезиденту по шаблону "первый руководитель или уполномоченное лицо совместного предпринимательства", "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник организации":
заявление на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ для юридического лица совместного предпринимательства) по форме согласно приложению 2 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации и содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность представителя услугополучателя (для идентификации личности);
один из документов содержащий индивидуальный идентификационный номер в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" – при представлении документов нерезидентом;
доверенность на представителя услугополучателя. В случае отсутствия печати организации, доверенность на представителя услугополучателя заверяется нотариально, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью (для сверки).
Иностранец, лицо без гражданства, постоянно проживающие на территории другого государства, с предъявлением документов также предоставляет нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языках (за исключением случаев предоставления документов на русском языке) (для сверки). Верность перевода текста документов иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована нотариусом или в дипломатическом представительстве или консульском учреждении, либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.

2. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге ҰКО тіркеу куәлігін кері қайтарып алу үшін жүгінген кезде:
1) жеке тұлға, жеке тұлға – интернет-ресурстың домендік атауының иесі, резидент емес жеке тұлға:
ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның ИАЖ арқылы порталдан алынған осы Тізбенің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға өтінім;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
ҰКО тіркеу куәлігін қайтарып алуға құжаттарды ұсыну және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
2) бірлескен кәсіпкерлік:
осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның ИАЖ арқылы алынған өтініш (бұдан әрі – заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік үшін ҰКО тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға өтініш);
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
ҰКО тіркеу куәлігін қайтарып алуға құжаттарды ұсыну және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
Сенімхат болмаған жағдайда ҰКО тіркеу куәлігін қайтарып алуды көрсетілетін қызметті алушы жеке кабинеті арқылы жүзеге асырады.
3) заңды тұлға, оның филиалдары мен өкілдіктері, резидент емес заңды тұлға, заңды тұлға – интернет- ресурстың домендік атауының иесі, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы:
заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік үшін ҰКО тіркеу куәлігін қайтарып алуға өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат. Бұл ретте ҰКО тіркеу куәлігін қайтарып алуға өтініште көрсетілген тұлғаның қолы сенімхатта талап етілмейді. Заңды тұлғаның көрсетілетін қызметті алушының өкіліне заңды тұлғадан сенімхат берген кезде оның филиалына және/немесе өкілдігіне берілген тіркеу куәлігін кері қайтарып алу мүмкіндігі бар.
Ұйымның мөрі болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат ҰКО тіркеу куәлігін қайтарып алуға құжаттарды ұсыну және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, нотариалды куәландырылады.
Құжаттарды көрсете отырып, басқа мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын шетелдік, азаматтығы жоқ адам да олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасын (құжаттарды орыс тілінде ұсынған жағдайларды қоспағанда) (салыстыру үшін) ұсынады. Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның құжаттары мәтінінің аудармасының дұрыстығын нотариус немесе дипломатиялық өкілдікте немесе консулдық мекемеде не шетелдіктің азаматы болып табылатын Мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұратын мемлекетінің сыртқы саяси ведомствосында куәландыруы мүмкін.
Көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім алады.
3.Тіркеу куәлігін (SSL тіркеу куәлігін қоспағанда) жеке кабинет арқылы беру үшін көрсетілетін қызметті алушы ашық кілті бар және көрсетілетін қызметті алушының қолданыстағы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды жібереді.

2. При обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) в Государственную корпорацию или к услугодателю, для отзыва регистрационного свидетельства НУЦ:
1) физическое лицо, физическое лицо - владелец доменного имени интернет-ресурса, физическое лицо – нерезидент:
заявление на отзыв регистрационного свидетельства НУЦ по форме согласно приложению 6 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности); нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочия представлять документы на отзыв регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.
2) совместное предпринимательство:
заявление на отзыв регистрационного свидетельства НУЦ по форме согласно приложению 7 к настоящему Перечню, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации (далее – заявление на отзыв регистрационного свидетельства НУЦ для юридического лица или совместного предпринимательства);
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочия представлять документы на отзыв регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.
В случае отсутствия доверенности, отзыв регистрационного свидетельства НУЦ осуществляется услугополучателем посредством личного кабинета.
3) юридическое лицо, его филиалы и представительства, юридическое лицо – нерезидент, юридическое лицо - владелец доменного имени интернет-ресурса, участник информационной системы "Казначейство-клиент":
заявление на отзыв регистрационного свидетельства НУЦ для юридического лица или совместного предпринимательства;
документ, удостоверяющий личность представителя услугополучателя (для идентификации личности);
доверенность на представителя услугополучателя. При этом подпись лица, указанного в заявлении на отзыв регистрационного свидетельства НУЦ, в доверенности не требуется. Юридическое лицо имеет возможность отозвать регистрационного свидетельства, выданное на его филиал и/или представительство при предоставлении доверенности на представителя услугополучателя от юридического лица.
В случае отсутствия печати организации, доверенность на представителя услугополучателя заверяется нотариально, с указанием полномочия представлять документы на отзыв регистрационного свидетельства НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.
Иностранец, лицо без гражданства, постоянно проживающие на территории другого государства, с предъявлением документов также предоставляет нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языках (за исключением случаев предоставления документов на русском языке) (для сверки). Верность перевода текста документов иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована нотариусом или в дипломатическом представительстве или консульском учреждении, либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
Услугодатель или работник Государственной корпорации получает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных систем если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
3. Для выдачи регистрационного свидетельства (за исключением регистрационного свидетельства SSL) посредством личного кабинета, услугополучатель направляет запрос в форме электронного документа, содержащего открытый ключ и удостоверенный действующей электронной цифровой подписью услугополучателя.

4. Ақпараттық жүйеге тіркеу куәлігін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы – ақпараттық жүйенің иесі (жеке тұлға немесе заңды тұлғаның бірінші басшысы) жеке кабинет арқылы ашық кілті бар және көрсетілетін қызметті алушының қолданыстағы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды жеке кабинет арқылы жібереді. Өтінім беру үшін ақпараттық жүйеге тіркелген объект идентификаторын көрсету қажет. Объектілік сәйкестендіргіштің тиесілігі расталмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады;
"Қол қою құқығы бар қызметкер", "ұйым қызметкері", "заңды тұлғаның SSL", "Қазынашылық – Клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алу үшін ТО-ға жүгінгенге дейін, заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің), резидент емес заңды тұлғаның бірінші басшысы, бірлескен кәсіпкерліктің уәкілетті тұлғасы немесе резидент емес заңды тұлғаның өтінімдерді растау құқығымен жеке кабинетте өзінің ЭЦҚ куәландыру арқылы қызметкерлер үшін ҰКО тіркеу куәлігін беруге өтінімді растайды.
Жеке кабинетте көрсетілетін қызметті алушының қолданыстағы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға сұрау салу жолдау арқылы тіркеу куәлігін кері қайтарып алу мүмкіндігі бар.
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелер:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туарлы сұрау салуға теріс жауабы, сонадай
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы;

4. Для получения регистрационного свидетельства на информационную систему, услугополучатель – владелец информационной системы (физическое лицо или первый руководитель юридического лица), посредством личного кабинета, направляет запрос в форме электронного документа, содержащего открытый ключ и удостоверенный действующей электронной цифровой подписью услугополучателя посредством личного кабинета. Для подачи заявки, необходимо указать зарегистрированный объектный идентификатор на информационную систему. В случае не подтверждения принадлежности объектного идентификатора услугополучателю, услугодатель отказывает услугополучателю в оказании государственной услуги;
Для получения регистрационного свидетельства по шаблону "сотрудник с правом подписи", "сотрудник организации", "SSL юридического лица", "участник информационной системы "Казначейство – Клиент"" до обращения в ЦР, первый руководитель юридического лица (филиала, представительства), юридического лица нерезидента, уполномоченное лицо совместного предпринимательства или сотрудник наделенный правом подтверждения заявок, подтверждает заявку на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ для сотрудников путем удостоверения ее своей ЭЦП в личном кабинете.
В личном кабинете услугополучатель имеет возможность отозвать регистрационное свидетельство, направив запрос на отзыв регистрационного свидетельства в форме электронного документа удостоверенный действующей электронной цифровой подписью услугополучателя.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основаниями для отказа услугополучателю в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;

6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілген қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімнің болмауы.
7) адамның он алты жасқа толмауы болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тізбеге сәйкес құжаттардың немесе қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған кезде көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы осы тізбеде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.
11.
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушы жеке куәлік беру үшін мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде бірегей нөмірсіз жеке тұлға үшін ҰКО тіркеу куәлігін беруге өтініш берілуі мүмкін.
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсетуді жүзеге асыру, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша шығумен 1414 бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік корпорация қызметкері жүргізеді.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
"Қазақстан Республикасы
ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беруге өтініш (жеке тұлға үшін)
Бірегей өтінім нөмірі:
_________________
Үлгі:
_________________
Өтініш берушінің сәйкестендіру деректері
_________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі
_________________
Аты:
_________________
Тегі:
_________________
Әкесінің аты:
_________________
Ел:
_________________
Электрондық поштаның мекенжайы:
_________________
Қосымша ақпарат
Сақтау орны:
_________________
Телефон
_________________
Тіркеу куәлігінің әрекет ету мерзімі: _________________
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығы жазылушыларының тіркеу куәліктерін пайдалану қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығы жазылушыларының тіркеу куәліктерін пайдалану саясатымен (Certificate Policy) таныстым, қарсылығым жоқ.
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушы келісімімен танысып шықтым. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
Электрондық цифрлық қолтаңбаға тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңбаның құралдары туралы деректер, электрондық цифрлық қолтаңба алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының анықтамасы:
Ашық кілт (ұзындығы -____, алгоритм ___________): _______________
Қосымша ақпарат үшін орын: _______________________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні: 20___ жылғы "____" ______________.
Жеке тұлғаның (жеке тұлға өкілінің) қолы: _______________________
"Қазақстан Республикасы
ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беруге өтініш (заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік үшін)
Бірегей өтінім нөмірі:
_________________
Үлгі:
_________________
Өтініш берушінің сәйкестендіргіш деректері
Бизнес cәйкестендіру нөмірі:
_________________
Аты:
Жеке сәйкестендіру нөмірі:
Аты:
Тегі:
Әкесінің аты:
Ел:
Электрондық поштаның ммекенжайы:
Қосымша ақпарат
Сақтау орны:
:
Телефон: _________________
Тіркеу куәлігінің әрекет ету мерзімі: _________________
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығы жазылушыларының тіркеу куәліктерін пайдалану қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығы жазылушыларының тіркеу куәліктерін пайдалану саясатымен (Certificate Policy) таныстым, қарсылығым жоқ.
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушы келісімімен танысып шықтым. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
Электрондық цифрлық қолтаңбаға тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңбаның құралдары туралы деректер, электрондық цифрлық қолтаңба алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының анықтамасы:
Ашық кілт (ұзындығы -____, алгоритм ___________): _______________
Қосымша ақпарат үшін орын:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні: 20___ жылғы "____"
______________________
Заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік өкілінің қолы:____________
"Қазақстан Республикасы
ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушының өкіліне қызметті бір реттік алуға сенімхат немесе Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін кері қайтару
___________________________________, (елді мекеннің атауы)
"__" _______________20___ жылы
_____________________________________________________________________, (заңды тұлғаның атауы)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________,
заңды мекенжайы: ____________________________________________________,
атынан ______________________________________________________________,
негізінде әрекет ететін Жарғы (Ереже), осы сенімхатпен уәкілеттік береді
азаматының__________________________________________________________,
(құжаттар ұсынатын аты-жөні және жеке сәйкестендіру нөмері тұлғалар) ұсынуға
арналған құжаттар _________________________ тіркеу куәлігін (беруге немесе кері
қайтаруға)
Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы қызметкерлері заңды тұлғаның:

6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
7) недостижение лицом шестнадцатилетнего возраста.
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов, согласно настоящему Перечню, или документов с истекшим сроком действия, услугодатель или работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящему Перечню.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим Перечнем.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. При обращении услугополучателя в Государственную корпорацию для получения государственной услуги для выдачи удостоверения личности, может быть подано заявление на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ для физического лица без уникального номера.
2. Услугополучателям имеющим установленным законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства услугополучателя посредством обращения через Единый контакт-центр 1414.
3. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414.
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для физического лица)
Уникальный номер заявки:
Шаблон:
Идентификационные данные заявителя
Индивидуальный идентификационный номер:
_________________
Имя:
Фамилия:
Отчество:
Страна:
Адрес электронной почты:
_________________
Дополнительная информация
Хранилище:
_________________
Телефон
_________________
Срок действия регистрационного свидетельства: _________________
С правилами применения регистрационных свидетельств подписчиков Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и политикой применения регистрационных свидетельств подписчиков Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен, возражений не имею.
С пользовательским соглашением Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое согласие на обработку моих персональных данных в целях получения государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах электронной цифровой подписи, используемых для создания соответствующего закрытого ключа электронной цифровой подписи, обозначение стандарта алгоритма электронной цифровой подписи и длины открытого ключа:
Открытый ключ (длина -_____, алгоритм ___________): _______________
Место для дополнительной информации: _______________________
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество
"Государственная корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю:
"____" _________ год.
Подпись физического лица (представителя физического лица): _______________________
Приложение 2
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для юридического лица или совместного предпринимательства)
Уникальный номер заявки:
Шаблон:
Идентификационные данные заявителя
Бизнес-идентификационный номер:
_________________
Название организации:
Индивидуальный идентификационный номер:
_________________
Имя:
Фамилия:
Отчество:
Страна:
Адрес электронной почты:
Дополнительная информация
Хранилище:
_________________
Телефон: _________________
_________________
Срок действия регистрационного свидетельства: _________________
С правилами применения регистрационных свидетельств подписчиков Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и политикой применения регистрационных свидетельств подписчиков Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен, возражений не имею.
С пользовательским соглашением Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое согласие на обработку моих персональных данных в целях получения государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах электронной цифровой подписи, используемых для создания соответствующего закрытого ключа электронной цифровой подписи, обозначение стандарта алгоритма электронной цифровой подписи и длины открытого ключа:
Открытый ключ (длина -_____, алгоритм ___________): _______________
Место для дополнительной информации:
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество
"Государственная корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю:
"____" ______________________ 20___ год.
Подпись представителя юридического лица или совместного предпринимательства
Приложение 3
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Доверенность на представителя услугополучателя, на предоставление документов на выдачу или отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
___________________________________,
(наименование населенного пункта)
"__" _______________20___ года.
____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица)
Бизнес-идентификационный номер _____________________________________,
юридический адрес: __________________________________________________,
в лице ______________________________________________________________,
действующего на основании Устава (Положения), настоящей доверенностью
уполномочивает гражданина
___________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество и индивидуальный идентификационный номер лица,
представляющего документы) представить документы на __________________
регистрационного свидетельства в (выдачу или отзыв)
Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан для сотрудников
юридического лица:

1. _______________________________________ ________________, __________
(өтініште көрсетілген адамның аты-жөні) жеке сәйкестендіру нөмірі (қолы) филиалдың
немесе өкілдіктің бизнес-сәйкестендіру нөмірі* __________________
2. __________________________ , _______________________, _________
(өтініште көрсетілген адамның аты-жөні) жеке сәйкестендіру нөмірі (қолы) филиалдың
немесе өкілдіктің бизнес сәйкестендіру нөмірі*
__________________________________________
*(Заңды тұлға атынан филиалына немесе өкілдігіне сенімхат берген кезде)
Тиісті құжаттарына қол Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының осы сенімхатта анықталған тапсырмаларын орындау үшін өкіл құқықпен қамтамасыз етіледі.
Басшысы __________ __________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрге арналған орын
"Қазақстан Республикасы
ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беруге өтініш (жеке тұлға үшін)
Бірегей өтінім нөмірі:
Үлгі:
Жеке тұлғаға арналған SSL
Өтініш берушінің сәйкестендіргіш деректері
Жеке сәйкестендіру нөмірі:
_______________
Домен атауы:
_______________
Ел:
_______________
Электрондық поштаның мекенжайы:
_______________
Қосымша домен атаулары:
_______________
Қосымша ақпарат
Сақтау орны:
Телефон
Тіркеу куәлігінің әрекет ету мерзімі: _______________
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығы жазылушыларының тіркеу куәліктерін пайдалану қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығы жазылушыларының тіркеу куәліктерін пайдалану саясатымен (Certificate Policy) таныстым, қарсылығым жоқ.
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушы келісімімен танысып шықтым. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
Электрондық цифрлық қолтаңбаға тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңбаның құралдары туралы деректер, электрондық цифрлық қолтаңба алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының анықтамасы:
Ашық кілт (ұзындығы -____, алгоритм ___________): _______________
Қосымша ақпарат үшін орын: _______________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні 20 __ жылғы "____" ____________
"___" ______________
Жеке тұлғаның (жеке тұлға өкілінің) қолы: _______________________
Қазақстан Республикасы
ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне 5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беруге өтініш (заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік үшін)
Бірегей өтінім нөмірі:
Үлгі:
Қазынашылық-клиент АЖ қатысушы
Өтініш берушінің сәйкестендіргіш деректері
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
_______________
Мекеменің аты:
_______________
Жеке сәйкестендіру нөмірінің атауы:
_______________
Аты:
_______________
Тегі:
Әкесінің аты:
Ел:
Электрондық пошта мекенжайы:
Роль:
Клиенттің коды :
Қосымша ақпарат
Сақтау орны:
Телефон
Тіркеу куәлігінің әрекет ету мерзімі:_______________
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығы жазылушыларының тіркеу куәліктерін пайдалану қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығы жазылушыларының тіркеу куәліктерін пайдалану саясатымен (Certificate Policy) таныстым, қарсылығым жоқ.
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушы келісімімен танысып шықтым. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
Электрондық цифрлық қолтаңбаға тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңбаның құралдары туралы деректер, электрондық цифрлық қолтаңба алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының анықтамасы:
Ашық кілт (ұзындығы -____, алгоритм ___________): _______________
Қосымша ақпарат үшін орын: _______________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні 20 __ жылғы "___" ______________
Заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік өкілінің қолы: ____________
Қазақстан Республикасы
ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне 6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш (жеке тұлға үшін)
Жеке тұлғаның сәйкестендіру деректері:
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________________
Тегі:_______________________________________________________________
Аты: ______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда):______________________________________
Электрондық пошта мекенжайы:_______________________________________
Телефон:___________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің сәйкестендіру деректері:
Үлгі (- лер): ______________________
Сериялық нөмірі (-лері): _____________________________________________________
Берілген күні (-дері) : ________________________
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушылық
келісімімен таныстым және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық
поштаға хабарлама алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді
растаймын. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық
емес акционерлік қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні:
20 __жылғы "___" ______________
Жеке тұлғаның (жеке тұлға өкілінің) қолы: _______________________
Қазақстан Республикасы
ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне 7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш (заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік үшін)
Сәйкестендіру деректері:
Бизнес сәйкестендіру нөмірі__________________________________________
Ұйымның немесе бірлескен кәсіпкерліктің атауы:__________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі_____________________________________________
Тегі:________________________________________________________________
Аты:________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда):______________________________________
Телефон:_____________________________________________________________
Тіркеу куәліктерінің сәйкестендіру деректері:
Үлгі (-лер): ______________________
Сериялық нөмірі(-лері):________________________________________________
Берілген күні (-дері) : ________________________
Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушылық
келісімімен таныстым және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық
поштаға хабарлама алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді
растаймын. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық
емес акционерлік қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні
20__жылғы "___" ______________
Заңды тұлға немесе бірлескен кәсіпкерлік өкілінің қолы ____________
Қазақстан Республикасы
ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне
8-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда) не ұйымының атауы көрсетілетін
қызметті алушы)
______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 727 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының ұлттық куәландыру орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, күшін жою және тіркеу куәліктерінің ашық кілтінің меншік құқығын және жарамдылығын растау қағидаларына "Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № _____ бөлімінің немесе көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері "Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" мемлекеттік қызметін көрсету үшін құжаттарды қабылдаудан мынадай негіздер бойынша бас тартады:
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Бұл түбіртек әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
_______________________________________________________________
Аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ("Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының немесе көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері)_____________________
(қолы)
Алдым: _______________________________________________________
Аты, тегі, әкесінің аты (ол болған жағдайда) / қолы көрсетілетін қызметті алушының
"___" _________ 20__ жыл
Қазақстан Республикасының
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңба ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
2-қосымша

1. __________________________ ________________, ______________________
(Фамилия, имя, отчество лица указанного в заявлении) индивидуальный
идентификационный номер (подпись)
Бизнес-идентификационный номер филиала или представительства*
___________________________________
2. __________________________ ________________, ______________________
(Фамилия, имя, отчество лица указанного в заявлении)
Индивидуальный идентификационный номер (подпись)
Бизнес-идентификационный номер филиала или представительства*
___________________________________________________________________*
(При предоставлении доверенности от юридического лица на филиал
или представительство)
Представитель наделяется правом расписываться в соответствующих документах
Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан для исполнения
поручений, определенных настоящей доверенностью.
Руководитель ___________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Приложение 4
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для физического лица)
Уникальный номер заявки:
Шаблон:
SSL физического лица
Идентификационные данные заявителя
Индивидуальный идентификационный номер:
_______________
Доменное имя:
Страна:
Адрес электронной почты:
Альтернативные доменные имена:
_______________
Дополнительная информация
Хранилище:
Телефон
Срок действия регистрационного свидетельства:
С правилами применения регистрационных свидетельств подписчиков Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и политикой применения регистрационных свидетельств подписчиков Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен, возражений не имею.
С пользовательским соглашением Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое согласие на обработку моих персональных данных в целях получения государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах электронной цифровой подписи, используемых для создания соответствующего закрытого ключа электронной цифровой подписи, обозначение стандарта алгоритма электронной цифровой подписи и длины открытого ключа:
Открытый ключ (длина -_____, алгоритм ___________): _______________
Место для дополнительной информации: _______________
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество
"Государственная корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю:
"____" ____________ 20___ год.
Подпись физического лица (представителя физического лица): _______________________
Приложение 5
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для юридического лица или совместного предпринимательства)
Уникальный номер заявки:
_______________
Шаблон:
Участник ИС Казначейство-Клиент
Идентификационные данные заявителя
Бизнес-идентификационный номер:
_______________
Название организации:
индивидуальный идентификационный номер:
_______________
Имя:
Фамилия:
_______________
Отчество:
Страна:
_______________
Адрес электронной почты:
Роль:
Код клиента:
Дополнительная информация
Хранилище:
Телефон
Срок действия регистрационного свидетельства: _______________
С правилами применения регистрационных свидетельств подписчиков Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и политикой применения регистрационных свидетельств подписчиков Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен, возражений не имею.
С пользовательским соглашением Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое согласие на обработку моих персональных данных в целях получения государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах электронной цифровой подписи, используемых для создания соответствующего закрытого ключа электронной цифровой подписи, обозначение стандарта алгоритма электронной цифровой подписи и длины открытого ключа:
Открытый ключ (длина -_____, алгоритм ___________): _______________
Место для дополнительной информации: _______________
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество
"Государственная корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю:
"____" ___________ 20___ год.
Подпись представителя юридического лица или совместного предпринимательства: ________
Приложение 6
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Заявление на отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для физического лица)
Идентификационные данные физического лица:
Индивидуальный идентификационный номер:
_______________________________________________________________
Фамилия: ______________________________________________________
Имя: __________________________________________________________
Отчество (при его наличии): ______________________________________
Адрес электронной почты:________________________________________
Телефон:_______________________________________________________
Идентификационные данные регистрационного свидетельства:
Шаблон (-ы): ___________________________________________________
Серийный(-ые) номер (-а): ________________________________________
Дата (-ы) выдачи: ________________________________________________
С пользовательским соглашением Национального удостоверяющего центра
Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое согласие на обработку
моих персональных данных в целях получения государственной услуги
и получения уведомлений на электронную почту.
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество "Государственная
корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю.
"___" ______________ 20 __г.
Подпись физического лица (представителя физического лица) ___________
Приложение 7
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для юридического лица или совместного предпринимательства)
Идентификационные данные:
Бизнес-идентификационный номер:
_______________________________________________________________
Наименование организации или совместного предпринимательства:
_______________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер:
_______________________________________________________________
Фамилия: ______________________________________________________
Имя: __________________________________________________________
Отчество (при его наличии): ______________________________________
Телефон: ______________________________________________________
Идентификационные данные регистрационных свидетельств:
Шаблон (-ы): ___________________________________________________
Серийный(-ые) номер (-а): _______________________________________
Дата (-ы) выдачи: _______________________________________________
С пользовательским соглашением Национального удостоверяющего центра
Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое согласие на обработку
моих персональных данных в целях получения государственной услуги
и получения уведомлений на электронную почту.
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество "Государственная
корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю.
"___" ______________ 20 __года.
Подпись представителя юридического лица или совместного предпринимательства
____________________________________
Приложение 8
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
______________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при наличии),
либо наименование организации услугополучателя)
______________________________________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию
государственной услуги "Выдача и отзыв регистрационного свидетельства
Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан" к Правилам выдачи,
хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности
и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным
удостоверяющим центром Республики Казахстан, утвержденные приказом
исполняющий обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики
Казахстан от 26 июня 2015 года № 727, работник отдела №_____ филиала
некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация
"Правительства для граждан" или услугодателя, отказывает в приеме документов
на оказание государственной услуги "Выдача и отзыв регистрационного
свидетельства национального удостоверяющего центра Республики Казахстан"
на следующих основаниях:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
___________________________________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
(работника некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация
"Правительства для граждан" или услугодателя)
_____________________
(подпись)
Получил: _______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ год
Приложение 2
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи национальным
удостоверяющим центром
Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігінің құрылымы (RSA алгоритмінде)
Жол
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
v3 Х. 509 форматындағы тіркеу куәлігінің негізгі жолдары
Version
Х. 509 стандартының нұсқасы
V3
SerialNumber
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Оң, бүтін сан (20 байттан артық емес)
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі
1.2.840.113549.1.1.11
sha256WithRSAEncryption
Issuer
Тіркеу куәлігін шығарушының деректері
CN=2.5.4.3
C=2.5.4.6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (міндетті Жол);
С = KZ (міндетті жол)
Validity from
Қолдану күші басталатын мерзімі
UTC TIME
Жарамды:
YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Қолдану мерзімінің аяқталу уақыты
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Тіркеу куәлігі иесінің деректері
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (міндетті жол)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ
ОРТАЛЫҚ (RSA) 2022 (міндетті Жол)
PublicKey
Ашық кілттің мәні (4096 бит)
1.2.840.113549.1.1.1
Мәні
х. 509 v3 форматындағы тіркеу куәлігінің қосымша жолдары
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің сәйкестендіргіші
2.5.29.14
Он алтылық форматтағы субъект кілті идентификаторының мәні
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
2.5.29.35
Он алтылық форматтағы Сертификаттау орталығының кілт идентификаторының мәні
Basic Constraints
Негізгі шектеулер
2.5.29.19, critical
Субъект түрі = сертификаттау орталығы
Жол ұзындығына шектеу = жоқ
Key Usage
Кілтті пайдалану
2.5.29.15, critical
Тіркеу куәлігіне қол қою, кері қайтарып алу тізіміне дербес қол қою (CRL), кері қайтарып алу тізіміне қол қою (CRL) (06)
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
2.5.29.32
[1]Саясат тіркеу куәлігін:
Идентификатор саясатын= 1.2.398.3.3.2
[1,1]Мәліметтер квалификатора саясат: Идентификатор квалификатора саясатын = CPS (1.3.6.1.5.5.7.2.1) Квалификатор: http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қол жеткізу
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1] Сертификаттау орталығының ақпаратына қол жеткізу
Кіру әдісі = Сертификаттау орталығының провайдері
(1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша аты:
URL=http://root.gov.kz/cert/*.cer
Crl Distribution Points
Қайтарып алу тізімдерін тарату нүктелері
2.5.29.31
[1]Нүкте бөлу тізімді кері қайтарып алу (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық аты:URL=http://crl.root.gov.<url>/*.crl
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (4096 бит)
1.2.840.113549.1.1.11
Мәні
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігінің құрылымы (МЕМСТ алгоритмінде)
Жол
Сипаттамасы
OID, сыншылдығы
Мазмұны
Х. 509 форматындағы тіркеу куәлігінің негізгі жолдары
Version
X. 509 стандартының нұсқасы
V3
Serial Number
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Оң, бүтін сан
(20 байттан артық емес)
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі

1. Структура регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (на алгоритме RSA)
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 v3
Version
Версия Стандарта Х.509
V3
SerialNumber
Серийный номер регистрационного свидетельства
Положительное, целое число (не более 20 байт)
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1.2.840.113549.1.1.11
sha256WithRSAEncryption
Issuer
Данные Издателя регистрационного свидетельства
CN=2.5.4.3
C=2.5.4.6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (обязательное поле);
С = KZ (обязательное поле)
Validity from
Время начала срока действия
UTC TIME
Действителен с:
YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Время окончания срока действия
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Данные Владельца регистрационного свидетельства
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ
ОРТАЛЫҚ (RSA) 2022 (обязательное поле)
PublicKey
Значение открытого ключа (4096 бит)
1.2.840.113549.1.1.1
Значение
Дополнительные поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 v3
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
2.5.29.14
Значение идентификатор ключа субъекта в шестнадцатеричном формате
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2.5.29.35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Basic Constraints
Основные ограничения
2.5.29.19, critical
Тип субъекта = Центр сертификации Ограничение на длину пути = Отсутствует
Key Usage
Использование ключа
2.5.29.15, critical
Подписание регистрационного свидетельства, Автономное подписание списка отзыва (CRL), Подписание списка отзыва (CRL) (06)
Certificate Policy
Политика регистрационного свидетельства
2.5.29.32
[1]Политика регистрационного свидетельства:
Идентификатор политики= 1.2.398.3.3.2
[1,1]Сведения квалификатора политики: Идентификатор квалификатора политики = CPS (1.3.6.1.5.5.7.2.1) Квалификатор: http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Дополнительное имя:
URL=http://root.gov.kz/cert/*.cer
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва
2.5.29.31
[1]Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http://crl.root.gov.kz/*.crl
Digital Signature
Цифровая подпись центра сертификации (4096 бит)
1.2.840.113549.1.1.11
Значение
2. Структура регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (на алгоритме ГОСТ).
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 v3
Version
Версия Стандарта X.509
V3
Serial Number
Серийный номер регистрационного свидетельства
Положительное, целое число (не более 20 байт)
Signature Algorithm
Алгоритм подписи

1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
-
Issuer
Тіркеу куәлігін шығарушының деректері
CN=2.5.4.3
C=2.5.4.6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) 2022 (міндетті жол);
С = KZ (міндетті жол)
Validity from
Қолданылу мерзімінің басталу уақыты
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Қолданылу мерзімінің аяқталу уақыты
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Тіркеу куәлігі иесінің деректері
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (міндетті)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) 2022 (міндетті)
Public Key
Ашық кілттің мәні(1024 бит)
1.2.398.3.10.1.1.2.2
Мәні
Key parameter sets
Ашық кілт параметрі (СТ ГОСТ Р 34.10-2015)
Мәні
Ашық кілт параметрі - 1.2.398.3.10.1.1.2.2.1
Хэштеу алгоритмі 1.2.398.3.10.1.3.3
Х. 509 v3 форматындағы тіркеу куәлігінің қосымша жолдары
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің сәйкестендіргіші
2.5.29.14
Он алтылық форматтағы субъект кілті идентификаторының мәні
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
2.5.29.35
Он алтылық форматтағы сертификаттау орталығы кілті идентификаторының мәні
Basic Constraints
Негізгі шектеулер
2.5.29.19, critical
Субъектінің түрі = сертификаттау орталығы Шектеу ұзындығы жолдары, = Жоқ
Key Usage
Кілтті пайдалану
2.5.29.15, critical
Тіркеу куәліктеріне қол қою, Автономды қол қою тізімді кері қайтарып алу (CRL), қол Қою тізімді кері қайтарып алу (CRL) (06)
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
2.5.29.32
[1]Саясат тіркеу куәлігін:
Идентификатор саясатын=1.2.398.3.3.2
[1,1]Мәліметтер квалификатора саясат: Идентификатор квалификатора саясатын = CPS (1.3.6.1.5.5.7.2.1)
Квалификатор:
http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қол жеткізу
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1] Сертификаттау орталығының ақпаратына қол жеткізу
Кіру әдісі = Сертификаттау орталығының провайдері
(1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша аты:
URL=http://root.gov.kz/cert/*.cer
Crl Distribution Points
Кері қайтарып алу тізімдерін тарату нүктелері
2.5.29.31
[1]Нүкте бөлу тізімді кері қайтарып алу (CRL)
Тарату нүктелерінің аты:
Толық атауы:
URL=http://crl.root.gov.<url>/*.crl
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (1024 бит)
1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
Мәні
3. RSA алгоритміндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығы пайдаланушысының (жеке тұлғаның) тіркеу куәлігінің құрылымы (қол қою үшін)
Жол
Сипаттамасы
OID, сыншылдығы
Мазмұны
Х. 509 форматындағы тіркеу куәлігінің негізгі жолдары
Version
X. 509 стандартының нұсқасы
V3
Serial Number
Сериялық нөмірі тіркеу куәлігінің
Оң, бүтін сан (20 байттан артық емес)
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі

1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
-
Issuer
Данные Издателя регистрационного свидетельства
CN=2.5.4.3
C=2.5.4.6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) 2022 (обязательное поле);
С = KZ (обязательное поле)
Validity from
Время начала срока действия
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Время окончания срока действия
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Данные владельца регистрационного свидетельства
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) 2022 (обязательное поле)
Public Key
Значение открытого ключа (1024 бит)
1.2.398.3.10.1.1.2.2
Значение
Key parameter sets
Параметр открытого ключа (СТРК ГОСТ Р 34.10-2015)
Значение
Параметр открытого ключа - 1.2.398.3.10.1.1.2.2.1
Алгоритм хэширования 1.2.398.3.10.1.3.3
Дополнительные поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 v3
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
2.5.29.14
Значение идентификатор ключа субъекта в шестнадцатеричном формате
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2.5.29.35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Basic Constraints
Основные ограничения
2.5.29.19, critical
Тип субъекта = центр сертификации Ограничение на длину пути = Отсутствует
Key Usage
Использование ключа
2.5.29.15, critical
Подписание регистрационных свидетельств, Автономное подписание списка отзыва (CRL), Подписание списка отзыва (CRL) (06)
Certificate Policy
Политика регистрационного свидетельства
2.5.29.32
[1]Политика регистрационного свидетельства:
Идентификатор политики=1.2.398.3.3.2
[1,1]Сведения квалификатора политики: Идентификатор квалификатора политики = CPS (1.3.6.1.5.5.7.2.1)
Квалификатор:
http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Дополнительное имя:
URL=http://root.gov.kz/cert/*.cer
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва
2.5.29.31
[1]Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http://crl.root.gov.kz/*.crl
Digital Signature
Цифровая подпись центра сертификации (1024 бит)
1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
Значение
3. Структура регистрационного свидетельства пользователя (физическое лицо) Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для подписи) на алгоритме RSA
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля регистрационного свидетельства в формате Х.509
Version
Версия Стандарта X.509
V3
Serial Number
Серийный номер регистрационного свидетельства
Положительное, целое число (не более 20 байт)
Signature Algorithm
Алгоритм подписи

1.2.840.113549.1.1.11
-
Issuer
Тіркеу куәлігін шығарушының деректері
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (міндетті)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) 2022 (міндетті жол)
Validity from
Қолдану күші басталатын мерзімі
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Қолдану мерзімінің аяқталу уақыты
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Тіркеу куәлігі иесінің деректері
SERIALNUMBER = 2.5.4.5
SN=2.5.4.4
G=2.5.4.42
CN =2.5.4.3
C=2.5.4.6
SERIALNUMBER = IIN012345678910 (міндетті жол);
SN = ТЕГІ (толтыру міндетті емес);
G = ӘКЕСІНІҢ аты (толтыру міндетті емес);
CN = ТЕГІ, АТЫ (міндетті жол);
C = KZ (міндетті)
PublicKey
Ашық кілттің мәні(2048 бит)
1.2.840.113549.1.1.1
Мәні
Key parameter sets
Негізгі параметрлер жиынтығы
Null
Х. 509 форматындағы тіркеу куәлігінің негізгі жолдары
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің сәйкестендіргіші
2.5.29.14
Он алтылық форматтағы субъектінің кілт идентификаторының мәні
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
2.5.29.35
Он алтылық форматтағы Сертификаттау орталығының кілт идентификаторының мәні
Key Usage
Кілтті пайдалану
2.5.29.15, critical
Цифрлық қолтаңба; Бұлтартпаушылық; Кілтті сәйкестендіру;
Extended Key Usage
Кеңейтілген кілтті пайдалану
2.5.29.37
Қорғалған электрондық пошта -1.3.6.1.5.5.7.3.4;
Жеке тұлға - 1.2.398.3.3.4.1.1;
Сәйкестендіру DigitalID - 1.2.398.3.3.4.3.2.1 (толтыру міндетті емес)
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
2.5.29.32
[1]Саясат тіркеу куәлігін:
Идентификатор саясатын=1.2.398.3.3.2
[1,1] Саясат квалификаторының мәліметтері:
Саясат жіктеуішінің идентификаторы
= CPS (1.3.6.1.5.5.7.2.1) Квалификатор:
http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қол жеткізу
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1] Сертификаттау орталығының ақпаратына қол жеткізу
Кіру әдісі = желі арқылы тіркеу куәлігінің жай-күйін анықтау ХАТТАМАСЫ
(1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Қосымша аты: URL=http://ocsp.pki.gov.kz
[2]Қол мәліметтерге сертификаттау орталығының
Кіру әдісі = Өнім беруші сертификаттау орталығының (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша аты: URL=http://pki.gov.kz/cert/*.cer
Crl Distribution Points
Қайтарып алу тізімдерін тарату нүктелері
2.5.29.31
[1]Нүкте бөлу тізімді кері қайтарып алу (CRL)
Аты нүктелері тарату: Толық атауы: URL= http://crl.pki.gov.kz/*.crl
Freshest Crl Distribution Points
Жаңа CRL
2.5.29.46
[1]Жаңа CRL Аты нүктелері тарату: Толық атауы:
URL= http://crl.pki.gov.kz/*.crl
Subject Alternative Name
Субъектінің қосымша атауы
Аты RFC822=электрондық пошта мекенжайы (толтыру міндетті емес)
Key Storage
Кілттің қоймасы

1.2.840.113549.1.1.11
-
Issuer
Данные издателя регистрационного свидетельства
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) 2022 (обязательное поле)
Validity from
Время начала срока действия
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Время окончания срока действия
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Данные Владельца регистрационного свидетельства
SERIALNUMBER = 2.5.4.5
SN=2.5.4.4
G=2.5.4.42
CN =2.5.4.3
C=2.5.4.6
SERIALNUMBER = IIN012345678910 (обязательное поле);
SN = ФАМИЛИЯ (необязательное поле);
G = ОТЧЕСТВО (необязательное поле);
CN = ФАМИЛИЯ ИМЯ (обязательное поле);
C = KZ (обязательное поле)
PublicKey
Значение открытого ключа (2048 бит)
1.2.840.113549.1.1.1
Значение
Key parameter sets
Набор ключевых параметров
null
Дополнительные поля регистрационного свидетельства в формате Х.509
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
2.5.29.14
Значение идентификатор ключа субъекта в шестнадцатеричном формате
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2.5.29.35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Key Usage
Использование ключа
2.5.29.15, critical
Цифровая подпись; Неотрекаемость; Согласование ключа
Extended Key Usage
Расширенное использование ключа
2.5.29.37
Защищенная электронная почта -1.3.6.1.5.5.7.3.4;
Физическое лицо - 1.2.398.3.3.4.1.1;
Идентификация Digital-ID - 1.2.398.3.3.4.3.2.1 (необязательное поле)
Certificate Policy
Политика регистрационного свидетельства
2.5.29.32
[1]Политика регистрационного свидетельства:
Идентификатор политики=1.2.398.3.3.2
[1,1]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики = CPS (1.3.6.1.5.5.7.2.1) Квалификатор:
http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Протокол определения состояния регистрационного свидетельства через сеть (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Дополнительное имя: URL=http://ocsp.pki.gov.kz
[2]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Дополнительное имя: URL=http://pki.gov.kz/cert/*.cer
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва
2.5.29.31
[1]Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения: Полное имя: URL= http://crl.pki.gov.kz/*.crl
Freshest Crl Distribution Points
Новейший CRL
2.5.29.46
[1]Новейший CRL Имя точки распространения: Полное имя:
URL= http://crl.pki.gov.kz/*.crl
Subject Alternative Name
Дополнительное имя субъекта
Имя RFC822=адрес электронной почты (необязательное поле)
Key Storage
Хранилище ключей

eToken 5110 - 1.2.398.3.3.5.2.4;
aKey - 1.2.398.3.3.5.2.6;
Бұлт қоймасы (қауіпсіз кілт қоймасы) – 1.2.398.3.3.5.3:
Certex Cloud - 1.2.398.3.3.5.3.1
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы
(1024 бит)
1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
Мәні
11. Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының RSA кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі туралы ақпарат
Жол
Сипаттамасы
OID, сыншылдығы
Мазмұны
КАТКТ х. 509 форматындағы негізгі жолдары
Version
X. 509 стандартының нұсқасы
V2
Issuer
шығарушы деректері ТКҚТ
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (міндетті жол);
CN = Ұлттық куәландыру орталығы (RSA) 2022 (міндетті Жол)
This Update
Кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімін жариялау уақыты
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Next Update
Келесі кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімін жаңарту
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі
1.2.840.113549.1.1.11
sha256WithRSAEncryption
Х. 509 форматындағы КАТКТ қосымша жолдары
Number CRL
Кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімінің реттік нөмірі
2.5.29.20
Үнемі өсіп келе жатқан нөмір
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
2.5.29.35
Он алтылық форматтағы Сертификаттау орталығының кілт идентификаторының мәні
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (4096 бит)
1.2.840.113549.1.1.11
Мәні
12. Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының GOST кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі туралы ақпарат
Жол
Сипаттамасы
OID, сыншылдығы
Мазмұны
х. 509 форматындағы КАТКТ негізгі жолдары
Version
Стандарттың нұсқасы X. 509
V2
Issuer
КАТКТ шығарушының деректері
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (міндетті жол);
CN = Ұлттық куәландыру орталығы (GOST) 2022 (міндетті жол)
This Update
КАТКТ жариялау уақыты
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Next Update
Келесі КАТКТ жаңарту
UTC TIME
Жарамды: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Signature Algorithm
Қол қою алгоритмі
1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
-
Х. 509 форматындағы КАТКТ қосымша жолдары
Number CRL
КАТКТ реттік нөмірі
2.5.29.20
Үнемі өсіп келе жатқан нөмір
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
2.5.29.35
Он алтылық форматтағы Сертификаттау орталығының кілт идентификаторының мәні
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (1024 бит)
1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
Мәні
13. Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының RSA (Delta CRL) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі туралы ақпарат
Жол
Сипаттамасы
OID, сыншылдығы
Мазмұны
КАТКТ х. 509 форматындағы негізгі жолдары
Version
X. 509 стандартының нұсқасы
V2
Issuer
КАТКТ шығарушысының деректері

eToken 5110 - 1.2.398.3.3.5.2.4;
aKey - 1.2.398.3.3.5.2.6;
Облачное хранилище (защищенный носитель) - 1.2.398.3.3.5.3:
Certex Cloud - 1.2.398.3.3.5.3.1.
Digital Signature
Цифровая подпись центра сертификации (1024 бит)
1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
Значение
11. Информация о списке отозванных регистрационных свидетельств RSA Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля СОРС в формате Х.509
Version
Версия Стандарта X.509
V2
Issuer
Данные издателя СОРС
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (обязательное поле);
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) 2022 (обязательное поле)
This Update
Время издания СОРС
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Next Update
Следующее обновление СОРС
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1.2.840.113549.1.1.11
sha256WithRSAEncryption
Дополнительные поля СОРС в формате Х.509
Number CRL
Порядковый номер СОРС
2.5.29.20
Последовательно увеличивающийся номер
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2.5.29.35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Digital Signature
Цифровая подпись центра сертификации (4096 бит)
1.2.840.113549.1.1.11
Значение
12. Информация о списке отозванных регистрационных свидетельств GOST Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля СОРС в формате Х.509
Version
Версия Стандарта X.509
V2
Issuer
Данные Издателя СОРС
C=2.5.4.6
CN =2.5.4.3
C = KZ (обязательное поле);
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) 2022 (обязательное поле)
This Update
Время издания СОРС
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Next Update
Следующее обновление СОРС
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
-
Дополнительные поля СОРС в формате Х.509
Number CRL
Порядковый номер СОРС
2.5.29.20
Последовательно увеличивающийся номер
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2.5.29.35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Digital Signature
Цифровая подпись центра сертификации (1024 бит)
1.2.398.3.10.1.1.2.3.2
Значение
13. Информация о списке отозванных регистрационных свидетельств RSA (Delta CRL) Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля СОРС в формате Х.509
Version
Версия Стандарта X.509
V2
Issuer
Данные Издателя СОРС