Әкімшілік персоналға жататын жұмыскерлер лауазымдары атауларының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 981 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 желтоқсанда № 12600 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 16-бабының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік персоналға жататын жұмыскерлер лауазымдары атауларының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. «Әкімшілік персоналға жататын қызметкерлер лауазымдары атауларының тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 20 тамыздағы № 8 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9746 болып тіркелген, 2014 жылғы 17 қазандағы № 157 (2725) «Заң газетінде» жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі                   Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 981 бұйрығымен бекітілген
Әкімшілік персоналға жататын жұмыскерлер
лауазымдары атауларының тізбесі
1. Әкімші, сауда және қоғамдық тамақтандыру ұйымдарының, қонақүйдің әкімшілерінен басқа;
2. әкімші көмекшісі;
3. әкімші хатшысы;
4. актуарий;
5. талдаушы;
6. төреші;
7. аудитор;
8. барлық атаудағы бухгалтер: (бухгалтер-аудитор, бухгалтер-сарапшы);
9. жетекші маман (агроном, бухгалтер-сарапшы, геодезист, гидрогеолог, инспектор, қазынашы, бақылаушы-ревизор, мелиоратор, эколог, экономист, сарапшы, заңгер және жобалау, құрылыс, ғылыми-зерттеу, технологиялық және тағы басқа осыған ұқсас жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын жетекші мамандардан басқа);

Об утверждении Перечня наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 981. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2015 года № 12600
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 августа 2014 года № 8 «Об утверждении Перечня наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9746, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 17 октября 2014 года № 157 (2725)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан                       Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 декабря 2015 года № 981
Перечень
наименований должностей работников,
относящихся к административному персоналу
1. Администратор, кроме администраторов организаций торговли и общественного питания, гостиницы;
2. административный помощник;
3. административный секретарь;
4. актуарий;
5. аналитик;
6. арбитр;
7. аудитор;
8. бухгалтер всех наименований: (бухгалтер-аудитор, бухгалтер-эксперт);
9. ведущий специалист (агроном, бухгалтер-эксперт, геодезист, гидрогеолог, инспектор, казначей, контролер-ревизор, мелиоратор, эколог, экономист, эксперт, юрист, кроме ведущих специалистов, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических работ);

10. вице-президент;
11. дәрігер;
12. бас директор;
13. бас конструктор;
14. бас продюсер;
15. бас әкімші;
16. бас маман (агроном, төреші, сәулетші, бактериолог, банкир, биохимик, бухгалтер, вирусолог, герболог, геодезист, гидрогеолог, диспетчер, инженер, инспектор, қазынашы, консультант, бақылаушы-ревизор, мелиоратор, миколог, микробиолог, референт, балық өсіруші, фитопатолог, штурман, экономист, сарапшы, энтомолог, заңгер), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын бас мамандардан басқа (жобалардың бас инженерлері, жобалардың бас конструкторлары, жобалардың бас сәулетшілері, бас конструкторлар, бас ғылыми жұмыскерлер, бас технологтар) және театр-ойын сауық кәсіпорындарында (бас режиссерлер, бас дирижерлер, бас хормейстерлер, бас балетмейстерлер және осыған ұқсас жұмыстарды орындайтын), теле және киностудияларда бас суретшілер болып жұмыс істейтін бас мамандардан басқа;
17. мемлекеттік патенттік сарапшы;
18. факультет (курс) деканы;
19. кезекші (оперативтік, вокзал бойынша, қабат бойынша, пункт) теміржол стансасы, разъезд бойынша, орталықтандыру стансалық посты, теміржол стансасының паркі бойынша, сұрыптау төбесі, бөлімше бойынша кезекшіден, кіреберіс жолдары бойынша бақылау посты агентінен басқа (аға агентті қоса алғанда);
20. іс жүргізуші;
21. дизайнер;
22. директор (агенттік, департамент, топ, қызмет, станса, орталық, сауда үйі, мұражай, интернат, кешен, коммерциялық) жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас басқа жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын директорлардан басқа;
23. меңгеруші (мұрағат, база, бюро, топ, кеңсе, кафедра, клуб, магистратура, бөлім, қабылдау бөлмесінің, хатшылық, сектор, қызмет, орталық) жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас басқа жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын меңгерушілерден, емдеу мекемелеріндегі бөлімшелер, медициналық пункттер меңгерушілерінен басқа;
24. инженер, конструкторлық, жобалық, технологиялық, геодезиялық, маркшейдерлік, іске қосу-жөндеу, шефмонтаждық жұмыстарда істейтін, құралдарға, машиналарға, жабдықтар мен компьютерлік (есептеу) техника құралдарына техникалық қызмет көрсетумен, оларды жөндеумен, пайдаланумен тікелей айналысатын, бөлімшелерде, цехтарда, фермаларда, ауыл шаруашылығы учаскелерінде істейтін инженерлерден, патенттік, өнертапқыштық, рационализаторлық жұмыстармен, ғылыми-техникалық ақпаратпен айналысатын инженер-гидротехниктерден, инженер-мелиораторлардан басқа;
25. инспектор;

10. вице-президент;
11. врач;
12. генеральный директор;
13. генеральный конструктор;
14. генеральный продюсер;
15. главный администратор;
16. главный специалист (агроном, арбитр, архитектор, бактериолог, банкир, биохимик, бухгалтер, вирусолог, герболог, геодезист, гидрогеолог, диспетчер, инженер, инспектор, казначей, консультант, контролер-ревизор, мелиоратор, миколог, микробиолог, референт, рыбовод, фитопатолог, штурман, экономист, эксперт, энтомолог, юрист), кроме главных специалистов (главных инженеров проектов, главных конструкторов проектов, главных архитекторов проектов, главных конструкторов, главных научных сотрудников, главных технологов), занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических работ, и главных специалистов (главных режиссеров, главных дирижеров, главных хормейстеров, главных балетмейстеров), занятых в театрально-зрелищных предприятиях, теле- и киностудиях на работах главных художников);
17. государственный патентный эксперт;
18. декан факультета (курсов);
19. дежурный (оперативный, по вокзалу, по этажу, пункта), кроме дежурного: железнодорожной станции, по разъезду, станционного поста централизации, по парку железнодорожной станции, сортировочной горки, по отделению, агента контрольного поста (включая старшего), по подъездным путям);
20. делопроизводитель;
21. дизайнер;
22. директор (агентства, департамента, группы, службы, станции, центра, торгового дома, музея, интерната, комплекса, коммерческий), кроме директоров, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических работ;
23. заведующий (архивом, базой, бюро, группой, канцелярией, кафедрой, клубом, магистратурой, отделом, приемной, секретариатом, сектором, службой, центром), кроме заведующих: занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических работ, отделениями в лечебных организациях, медицинских пунктов;
24. инженер, кроме инженеров, занятых: на конструкторской, проектной, технологической, геодезической, маркшейдерской, пусконаладочных, шефмонтажных работах, непосредственно занятых техническим обслуживанием, ремонтом, эксплуатацией приборов, машин, оборудования и средств компьютерной (вычислительной) техники, занятых в отделениях, цехах, фермах, сельхозучастках, инженеров-гидротехников, инженеров-мелиораторов, занятых патентной, изобретательской, рационализаторской работами, научно-технической информацией;
25. инспектор;

26. нұсқаушы (дене шынықтыру және спорт нұсқаушыларынан, мәдени-көпшілік жұмыстар нұсқаушыларынан, өндірістік оқыту нұсқаушыларынан басқа, аға нұсқаушы);
27. атқарушы директор (хатшы, продюсер);
28. жалақы беруді және төлем құжаттарын банктік ұйымдарға жеткізуді жүзеге асырушы кассир;
29. капитан (барлық атаудағы);
30. кодификатор;
31. командир (барлық атаудағы);
32. комендант (аэродромның, тұрғын үйлердің, қызметтік ғимараттардың, лагерьдің, жатақханалардың);
33. авариялық комиссар (төтенше жағдайлар кезіндегі);
34. консультант (банкир, инспектор, қазынашы, бақылаушы-ревизор, референт, сарапшы);
35. бақылаушы (жинақ кассаларының бақылаушыларынан, билет кассаларының бақылаушыларынан және бақылаушы-жұмысшылардан басқа);
36. үйлестіруші;
37. курьер;
38. маркетолог;
39. шебер, шебер-жұмысшылардан (тау-кен шеберлері, бұрғылау шеберлері, орман шеберлері, балық аулау және өңдеу шеберлері, өндірістік оқыту шеберлері), теміржол саласында істейтін: көтеру жабдығының шеберінен, гидропневматика жөніндегі, өрт құбырын жөндеу және өрт техникасына, газдан, түтіннен қорғау қызметіне қызмет көрсету жөніндегі шеберлерден, автокөлікті жөндеу жөніндегі механикалық шеберханалардың (автокөлікті жөндеу жөніндегі учаскенің), электрмен жабдықтау учаскесінің, рельс жылтырату вагонының шеберлерінен, көпір, тоннель учаске (жөндеу-құрылыс жұмыстары), цех (рельстік дефектоскопия) шеберлерінен, машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу жөніндегі шеберлерден басқа;
40. менеджер (экономиканың түрлі салаларындағы барлық атаудағы);
41. метрдотель;
42. әдіскер (оқу орындарының, мәдениет ұйымдарының, әдістеме кабинеттерінің әдіскерлерінен басқа);
43. метролог;
44. механик, конструкторлық, жобалау, технологиялық, геодезиялық, маркшейдерлік, жүргізу-жөндеу, шефмонтаждық жұмыстармен айналысатындардан, құралдарға, машиналарға, жабдықтар мен компьютерлік (есептеу) техника құралдарына қызмет көрсетумен, оларды жөндеумен, пайдаланумен тікелей айналысатындардан, бөлімшелерде, цехтарда, фермаларда, ауыл шаруашылығы учаскелерінде жұмыс істейтіндерден басқа;
45. бастық (авиация, бюро, топ, дирекция, департамент, депо, инспекция, кабинет, курстар, зертхана, шеберхана, мұражай, бөлім, бөлімше, төлқұжат беретін орын, питомник, баспасөз орталығы, пункт (желілік, жылжымалы) хатшылық, сектор, ауысым, қызмет, қойма, станция, басқарма, торап, учаске (патрульдік), орталық, цех, бөлім, штаб, экспедиция), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық, патенттік-лицензиялық, өнертапқыштық және осыған ұқсас жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын бастықтардан, қызмет көрсету бөлімшелерінің, техникалық бақылау (сапа), маусымдық партиялардың бастықтарынан, (қалпына келтіру пойызының, өрт пойызының, бөлімшенің (қарауылдың), жол машинасының, мотосынақ зертханасының, сұрыптау төбесінің, рельс жылтырату пойызының, рельс жылтырату вагонының) бастықтарынан, сондай-ақ, егер өндірістік процестерді тікелей атқару олардың функционалдық міндеттеріне кіретін болса, стансалар мен цехтардың бастықтарынан басқа;

26. инструктор (старший, кроме инструкторов физкультуры и спорта, инструкторов культмассовой работы, инструкторов производственного обучения);
27. исполнительный директор (секретарь, продюсер);
28. кассир, осуществляющий выдачу заработной платы и доставку платежных документов в банковские организации;
29. капитан (всех наименований);
30. кодификатор;
31. командир (всех наименований);
32. комендант (аэродрома, жилых домов, служебных зданий, лагеря, общежитий);
33. комиссар аварийный (при чрезвычайных ситуациях);
34. консультант (банкир, инспектор, казначей, контролер-ревизор, референт, эксперт);
35. контролер (кроме контролеров сберегательных касс, контролеров билетных касс и контролеров-рабочих);
36. координатор;
37. курьер;
38. маркетолог;
39. мастер, кроме мастеров-рабочих (мастеров горных, мастеров буровых, мастеров леса, мастеров по добыче и обработке рыбы, мастеров производственного обучения), мастеров, занятых в железнодорожной отрасли: подъемного оборудования, по гидропневматике, по ремонту пожарных рукавов и обслуживанию пожарной техники, газодымозащитной службы, по ремонту (восстановлению элементов верхнего строения пути), механических мастерских по ремонту автотранспорта (участка по ремонту автотранспорта), участка электроснабжения, рельсошлифовального вагона, по эксплуатации и ремонту машин и механизмов, участка (ремонтно-строительных работ), мостовой, тоннельный, цеха (рельсовой дефектоскопии);
40. менеджер (всех наименований в различных отраслях экономики);
41. метрдотель;
42. методист (кроме методистов учебных заведений, организаций культуры, методических кабинетов);
43. метролог;
44. механик, кроме занятых: на конструкторской, проектной, технологической, геодезической, маркшейдерской, пусконаладочных, шефмонтажных работах, непосредственно занятых техническим обслуживанием, ремонтом, эксплуатацией приборов, машин, оборудования и средств компьютерной (вычислительной) техники, занятых в отделениях, цехах, фермах и сельхозучастках;
45. начальник (авиации, бюро, группы, дирекции, департамента, депо, инспекции, кабинета, курсов, лаборатории, мастерской, музея, отдела, отделения, паспортного стола, питомника, пресс-центра, пункта (линейного, передвижного), секретариата, сектора, смены, службы, склада, станции, управления, узла, участка (патрульного), центра, цеха, части, штаба, экспедиции), кроме начальников, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических, патентно-лицензионных, изобретательских работ, начальников обслуживающих подразделений, технического контроля (качества), сезонных партий, начальников (восстановительного поезда, пожарного поезда, отделения (караула), путевой машины, мотоиспытательной лаборатории, сортировочной горки, рельсошлифовального поезда, рельсошлифовального вагона), а также начальников станций и цехов, если в их функциональные обязанности входит непосредственно выполнение производственных процессов;

46. нарядшы;
47. нотариус;
48. офис-менеджер;
49. аңшылықтанушы;
50. паспортшы;
51. аудармашы;
52. көмекші (кеңесші);
53. төраға;
54. президент;
55. оқытушы;
56. баспасөз хатшысы;
57. провизор;
58. продюсер;
59. жұмыстарды өндіруші (прораб);
60. проректор;
61. психолог;
62. басқарушы;
63. ревизор;
64. редактор (бас, жауапты);
65. ректор;
66. репетитор;
67. референт;
68. риэлтор;
69. басшы (департамент, инспекция, зертхана, кабинет, мұражай, бөлім, бөлімше, төлқұжат беретін орын, питомник, қосалқы шаруашылық, бөлімше, баспасөз орталығы, пункт (желілік, жылжымалы), хатшылық, қойма, басқарма, торап, учаске, бөлім, штаб, топ, сектор, қызмет, орталық, бюро, депо, шеберхана, ауысым), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстарды тікелей орындаумен айналысатын басшылардан басқа;
70. хатшы (отырыстың, алқаның хатшысы, жауапты хатшы, басқарманың, президиумның, соттың, шығармашылық одақтың, федерацияның, қордың);
71. мейіргер;
72. қараушы;
73. кеңесші;
74. социолог;
75. спектроскопист;
76. маман (бақылаушы-ревизор, қазынашы, бухгалтер-сарапшы), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстармен айналысатын мамандардан басқа;
77. аға маман (бухгалтер-сарапшы, бақылаушы-ревизор, инспектор-ревизор, нұсқаушы, қазынашы, оператор, жұмыстарды өндіруші (прораб), штурман), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстармен тікелей айналысатын аға мамандардан басқа;
78. статистик (медициналық статистиктерді қоса алғанда);
79. стивидор;
80. супервайзер;
81. есепші;
82. табельші;
83. таксалаушы;
84. тарифтеуші, әуе қатынастары агенттіктерінің тарифтеушілерінен басқа;
85. барлық атаудағы техниктер, зоотехниктер, ветеринарлық техниктер, тіс техниктері, сондай-ақ жобалау, конструкторлық, технологиялық жұмыстарды орындайтын және құралдарға, жабдыққа, компьютерлік (есептеу) және басқа да техника құралдарына қызмет көрсетумен, оларды жөндеумен және пайдаланумен тікелей айналысатын техниктерден басқа;
86. уәкіл (өкіл);
87. басқарушы (концерн, база, трест, бөлімше, станса, сенімгер басқарушы, іс басқарушы);
88. есеп жүргізуші;
89. мұғалім;
90. фельдъегерь;
91. хронометражшы;
92. штурман;
93. экономист (барлық атаудағы, жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын экономистерден, инженер-экономистерден басқа);
94. экскурсия жетекшісі;
95. заң кеңесшісі;

46. нарядчик;
47. нотариус;
48. офис-менеджер;
49. охотовед;
50. паспортист;
51. переводчик;
52. помощник (советник);
53. председатель;
54. президент;
55. преподаватель;
56. пресс-секретарь;
57. провизор;
58. продюсер;
59. производитель работ (прораб);
60. проректор;
61. психолог;
62. распорядитель;
63. ревизор;
64. редактор (главный, ответственный);
65. ректор;
66. репетитор;
67. референт;
68. риэлтер;
69. руководитель (департамента, инспекции, лаборатории, кабинета, музея, отдела, отделения, паспортного стола, питомника, подсобного хозяйства, подразделения, пресс-центра, пункта (линейного, передвижного), секретариата, склада, управления, узла, участка, части, штаба, группы, сектора, службы, центра, бюро, депо, мастерской, смены), кроме руководителей, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических работ;
70. секретарь (заседания, коллегии, ответственный секретарь, правления, президиума, суда, творческого союза, федерации, фонда);
71. сестра медицинская;
72. смотритель;
73. советник;
74. социолог;
75. спектроскопист;
76. специалист (контролер-ревизор, казначей, бухгалтер-эксперт), кроме специалистов, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических работ;
77. старший специалист (бухгалтер-эксперт, контролер-ревизор, инспектор-ревизор, инструктор, казначей, оператор, производитель работ (прораб), штурман), кроме старших специалистов, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических работ;
78.статистик (включая медицинских статистиков);
79. стивидор;
80. супервайзер;
81. счетовод;
82. табельщик;
83. таксировщик;
84. тарификатор, кроме тарификаторов агентств воздушных сообщений;
85. техники всех наименований, кроме зоотехников, ветеринарных техников, зубных техников, а также техников, выполняющих проектную, конструкторскую, технологическую работу, и занятых непосредственно техническим обслуживанием, ремонтом и эксплуатацией приборов, машин и оборудования, средств компьютерной (вычислительной) и другой техники;
86. уполномоченный (представитель);
87. управляющий (концерном, базой, трестом, отделением, станцией, доверенный управляющий, управляющий делами);
88. учетчик;
89. учитель;
90. фельдъегерь;
91. хронометражист;
92. штурман;
93. экономист (всех наименований, кроме экономистов, инженеров-экономистов, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических работ);
94. экскурсовод;
95. юрисконсульт;

96. жоғарыда тізілген лауазымдар атауларына теңестірілген басқа да лауазымдар.
Ескертпе:
Мемлекеттік органдар болып табылатын мемлекеттік мекемелерде техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және мемлекеттік мекемелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлерден басқа, басшылар, мамандар мен басқа да қызметшілер қатарындағы жұмыскерлердің барлық лауазымдары әкімшілік персоналға жатады.
Мемлекеттік органдардан басқа мемлекеттік мекемелерде және басқа ұйымдарда конструкторлық, жобалау, технологиялық қызметтермен айналысатын немесе конструкторлық, жобалау, технологиялық жұмыстарды орындайтын жұмыскерлердің лауазымдары әкімшілік персоналға жатпайды.
Заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдардан басқа, қарамағында әкімшілік персоналға жатпайтын екі және одан да аз жұмыскерлері бар құрылымдық бөлімшелерінің басшылары да бұл персоналға жатпайды.

96. другие должности, приравненные к перечисленным выше наименованиям должностей.
Примечание:
В государственных учреждениях, являющихся государственными органами, все должности работников из числа руководителей, специалистов и других служащих относятся к административному персоналу, кроме работников, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных учреждений.
В государственных учреждениях, кроме государственных органов, и в других организациях должности, занятые работниками в конструкторских, проектных, технологических службах или выполняющие конструкторские, проектные, технологические работы, не относятся к административному персоналу.
Руководители структурных подразделений юридических лиц, кроме государственных органов, имеющие в своем подчинении двух и менее работников, не относящихся к административному персоналу, также не относятся к данному персоналу.