Қазақстан Республикасының әскери басқарудың жергілікті органдары туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 733 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 10 наурызда № 13436 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының әскери басқарудың жергілікті органдары туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастығы:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ресми веб-сайтына орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланылған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
2016 жылғы 28 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы
генерал-майор
А. Күреңбеков
2016 жылғы 8 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы "Сырбар"
Сыртқы барлау қызметінің директоры
генерал-майор
Ғ. Байжанов
2015 жылғы 29 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы ұлттық қауіпсіздік
генерал-лейтенанты
В. Жұмақанов
2015 жылғы 14 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
2016 жылғы 9 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
2015 жылғы 25 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 733 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының әскери басқарудың
жергілікті органдары туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының әскери басқарудың жергілікті органдары туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) әскери басқарудың жергілікті органдарының міндеттерін, функциялары мен құқықтарын айқындайды.

Об утверждении Положения о местных органах военного управления Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 733. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2016 года № 13436.
В соответствии с подпунктом 26) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о местных органах военного управления Республики Казахстан.
2. Начальнику Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" для официального опубликования;
3) после официального опубликования настоящий приказ разместить на официальном веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
________________ А. Саринжипов
28 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Начальник Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
генерал-майор ____________ А. Куренбеков
8 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Директор Службы
внешней разведки
Республики Казахстан "Сырбар"
генерал-майор ____________ Г. Байжанов
29 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
генерал-лейтенант
национальной безопасности
___________________В. Жумаканов
14 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________Е. Досаев
9 февраля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
___________________К. Касымов
25 декабря 2015 года
Утверждено
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 декабря 2015 года № 733
Положение
о местных органах военного управления
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о местных органах военного управления
Республики Казахстан (далее – Положение) определяет задачи, функции и права местных органов военного управления.

2. Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын әскери басқарудың жергілікті органдары – бұл Қазақстан Республикасы облыстарының, қалалары мен аудандарының аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының және Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын іске асыруды қамтамасыз ететін әскери басқару органдары жүйесі.
Әскери басқарудың жергілікті органдары әкімшілік-аумақтық бірлік шекаралары шегінде құрылады.
Әскери басқарудың жергілікті органдарының жүйесін қорғаныс істері жөніндегі департаменттер, басқармалар мен бөлімдер құрайды.
Аумақ алаңын, тұрғындарсанын және жұмылдыру ресурсының ауқымын негізге алып, "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ережені бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және оның ведомствосының қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелер тізбесіне сәйкес бірнеше әкімшілік-аумақтық бірліктердің қорғаныс істері жөніндегі біріктірілгенбасқармалары, бөлімдері құрылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 18.09.2023 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әскери басқарудың жергілікті органдары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) республикалық мемлекеттік мекемелері болып табылады, өз атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған мөрлері мен мөртаңбалары болады, сондай-ақ қазынашылық органдарында шоттар ашады.
Әскери басқарудың жергілікті органдарының қызметіне жалпы басшылық жасауды Министрлік жүзеге асырады.
4. Әскери басқару жергілікті органдарының штат санын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді.
5. Әскери басқарудың жергілікті органдарының лауазымдарын әскери қызметшілермен және азаматтық персоналмен жасақтау штаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Облыстар, Астана және Алматы қалалары қорғаныс істері жөніндегі департаменттерінің бірінші басшыларын "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының және Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын немесе оның келісуімен тағайындалатын, оның ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша тағайындалатын өзге де басшы лауазымды адамдардың тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысымен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі тағайындайды.

2. Местные органы военного управления, создаваемые Правительством Республики Казахстан – это система органов военного управления, обеспечивающая реализацию норм Конституции и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области обороны и Вооруженных Сил Республики Казахстан на территории областей, городов и районов Республики Казахстан.
Местные органы военного управления создаются в пределах границ административно-территориальных единиц.
Систему местных органов военного управления составляют департаменты, управления и отделы по делам обороны.
Исходя из площади территории, численности населения и объема мобилизационных ресурсов, в соответствии с Перечнем республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства обороны Республики Казахстан, и его ведомств, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357 "Об утверждении Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" создаются объединенные управления, отделы по делам обороны нескольких административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 18.09.2023 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Местные органы военного управления являются республиканскими государственными учреждениями Министерства обороны Республики Казахстан (далее - Министерство), имеют печати и штампы со своими наименованиями на государственном и русском языках, а также открывают счета в органах казначейства.
Общее руководство деятельностью местных органов военного управления осуществляется Министерством.
4. Штатную численность местных органов военного управления утверждает Министр обороны Республики Казахстан.
5. Комплектование должностей местных органов военного управления военнослужащими и гражданским персоналом осуществляется в соответствии со штатами.
Первые руководители Департаментов по делам обороны областей, городов Астаны и Алматы назначаются Министром обороны Республики Казахстан по согласованию с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан в соответствии с перечнем должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Президентом Республики Казахстан или по согласованию с ним, избираемых по его представлению, а также назначаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти".

Әскери қызметшілерді лауазымдарға тағайындау және ауыстыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Әскери басқарудың жергілікті органдары өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің, Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының бұйрықтарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
7. Әскери басқарудың жергілікті органдары өкілеттіктері шегінде қабылдайтын шешімдер қорғаныс істері жөніндегі департаменттер, басқармалар мен бөлімдер бастықтарының бұйрықтарымен ресімделеді.
2. Әскери басқарудың жергілікті органдарының
негізгі міндеттері мен функциялары
8. Әскери басқарудың жергілікті органдарына мынадай міндеттерді шешу жүктеледі:
1) әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының және Қазақстан Республикасының қорғаныс саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын іске асыруды қамтамасыз ету;
2) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік органдарын, жергілікті атқарушы органдарының аумақтық қорғаныс құралымдарын және арнаулы құралымдарын жұмылдыра даярлау және жұмылдыра өрістету іс-шараларын жүргізу;
3) Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері шегінде өткізілетін аумақтық қорғаныс іс-шараларына қатысу;
4) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді, азаматтарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына мерзімді әскери қызметке шақыруды, запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыруды және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдауды өткізу;
5) қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану салдарынан халықты және аумақтарды қорғау жөніндегі, сондай-ақ төтенше жағдайлардан сақтандыру және оларды жою жөніндегі міндеттерді шешу кезінде азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасау;
6) Қазақстан Республикасында әскери-көлік міндеттілігі іс-шараларының орындалуын үйлестіру;

Назначения на должности и перемещение военнослужащих осуществляются в соответствии с Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124.
6. Местные органы военного управления в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, приказами Министра обороны Республики Казахстан, первого заместителя Министра - начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
7. Решения, принимаемые местными органами военного управления в пределах полномочий, оформляются приказами начальников департаментов, управлений и отделов по делам обороны.
2. Основные задачи и функции местных органов
военного управления
8. На местные органы военного управления возлагается решение следующих задач:
1) обеспечение реализации норм Конституции Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области обороны на территории административно-территориальных единиц;
2) проведение совместно с местными исполнительными органами мероприятий мобилизационной подготовки и мобилизационного развертывания Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, формирований территориальной обороны местных исполнительных органов и специальных формирований Республики Казахстан;
3) участие в мероприятиях территориальной обороны, проводимых в пределах административно-территориальных единиц Республики Казахстан;
4) проведение совместно с местными исполнительными органами приписки граждан к призывным участкам, призыва граждан на срочную воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, призыва на воинскую службу офицеров запаса, призыва на воинские сборы и набора на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан;
5) взаимодействие с территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты при решении задач по защите населения и территорий от последствий применения современных средств поражения, а также по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
6) координация выполнения мероприятий военно-транспортной обязанности в Республике Казахстан;

7) жергілікті атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының басқа да мүдделі мемлекеттік органдарымен бірлесіп, бейбіт және соғыс уақытында азаматтарды әскери қызметке даярлау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
9. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының қорғаныс істері жөніндегі департаменттері мынадай функцияларды орындайды:
1) облыс, республикалық маңызы бар қала және астана аумағында адам және көлік ресурстарын жұмылдыруды жүргізу жоспарын әзірлейді;
2) облыс орталығы, республикалық маңызы бар қала және астана шегінде бағынысындағы қорғаныс істері жөніндегі басқармаларды, бөлімдерді, сондай-ақ жергілікті өкілдік және атқарушы органдарды, Қазақстан Республикасы Ұлттық кауіпсіздік комитетінің және Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдарын жұмылдыру туралы хабардар етеді;
3) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, әзірленген жоспарларға сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қала және астана аумағында адам және көлік ресурстарын жұмылдыруды жүргізеді;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының құрамаларын, әскери бөлімдері мен мекемелерін, арнаулы мемлекеттік органдарын, жерілікті атқарушы органдарының аумақтық қорғаныс құралымдарын және арнаулы құралымдарын жұмылдыру ресурстарымен қамтамасыз етеді;
5) соғыс жағдайы іс-қимылы кезеңінде жергілікті атқарушы органдар шешімдерінің негізінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының нұсқамасы бойынша қорғаныс мұқтажы үшін реквизициялауға қатысады;
6) әскерге шақыруға жататын азаматтарды хабардар етуге және жеткізуге, техниканы жиын пункттеріне немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдеріне, арнаулы мемлекеттік органдарына, жергілікті атқарушы органдарының аумақтық қорғаныс құралымдарына және арнаулы құралымдарына жеткізуге жұмылдыру тапсырмасын бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдер арасында бөледі және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
7) бейбіт уақытта жергілікті атқарушы органдарға аудандар, қалалар аудандары мен облыс қалалары, республикалық маңызы бар қала аудандары мен астана бойынша бөлу үшін көлік құралдарын алу лимитін ұсынады;
8) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдары құрамаларының, әскери бөлімдері мен мекемелерінің, арнаулы мемлекеттік органдарының, жергілікті атқарушы органдары аумақтық қорғаныс құралымдарының және арнаулы құралымдарының жұмылдыру қажеттілігін қанағаттандыру мәселелері бойынша, сондай-ақ жұмылдыра өрістету базасын жетілдіру бойынша жергілікті атқарушы органдарға ұсыныстар енгізеді;

7) организация совместно с местными исполнительными органами, другими заинтересованными государственными органами Республики Казахстан мероприятий по подготовке граждан к воинской службе в мирное и военное время.
9. Департаменты по делам обороны областей, городов Астаны и Алматы выполняют следующие функции:
1) разрабатывают план проведения мобилизации людских и транспортных ресурсов на территории области, города республиканского значения и столицы;
2) оповещают о мобилизации подчиненные управления, отделы по делам обороны, а также местные представительные и исполнительные органы, территориальные органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан в пределах областного центра, города республиканского значения и столицы;
3) проводят совместно с местными исполнительными органами мобилизацию людских и транспортных ресурсов на территории области, города республиканского значения и столицы в соответствии с разработанными планами;
4) обеспечивают мобилизационными ресурсами соединения, воинские части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, формирования территориальной обороны местных исполнительных органов и специальные формирования Республики Казахстан;
5) участвуют в период действия военного положения, на основании решений местных исполнительных органов, по предписанию Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, в реквизиции для нужд обороны;
6) распределяют между подчиненными управлениями и отделами по делам обороны мобилизационное задание на оповещение и доставку граждан, подлежащих призыву, поставку техники на сборные пункты или в воинские части Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальные государственные органы, формирования территориальной обороны местных исполнительных органов и специальные формирования Республики Казахстан и обеспечивают их выполнение;
7) представляют в мирное время в местные исполнительные органы для распределения по районам, районам городов и городам области, районам города республиканского значения и столицы лимит изъятия транспортных средств;
8) вносят в местные исполнительные органы предложения по вопросам удовлетворения мобилизационных потребностей соединений, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, формирований территориальной обороны местных исполнительных органов и специальных формирований Республики Казахстан, а также по совершенствованию базы мобилизационного развертывания;

9) аймақтың аумақтық қорғаныс жоспарын әзірлеуге және нақтылауға қатысады, аумақтық қорғаныс күштерімен және құралдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
10) облыс, республикалық маңызы бар қала және астана аумағында аумақтық қорғаныс іс-шараларына қатысуға халықты дайындайды;
11) соғыс уақытында әскери даярлығы жоқ азаматтарды жалпыға бірдей әскери оқытып-үйретуді ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, облыс, республикалық маңызы бар қала және астана аумағында жалпыға бірдей міндетті әскери оқытып-үйретудің оқу-жаттығу пункттерін құру жөніндегі іс-шараларды жоспарлайды және өткізеді;
12) қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану салдарынан халықты және аумақты қорғау жөніндегі, сондай-ақ төтенше жағдайлардан сақтандыру және олардың салдарын жою жөніндегі міндеттерді шешу кезінде азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен өзара іс-қимыл жасайды;
13) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әскери міндеттілерін, әскерге шақырылушыларын, көлік құралдарын әскери есепке алуды жүргізуді, сондай-ақ әскери-экономикалық әлеуетінің есебін жүргізуді қамтамасыз етеді;
14) облыс, республикалық маңызы бар қала және астана аумағында әскери көлік міндеттілігі іс-шараларының орындалуын үйлестіреді;
15) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді, азаматтарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына мерзімді әскери қызметке әскерге шақыруды, запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыруды, әскери міндеттілерді әскери жиындарға шақыруды және Қарулы Күштерге келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдауды өткізеді;
16) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері мен мекемелерінде қызмет өткеруге қойылатын талаптарға сәйкес мерзімді әскери қызметке әскерге шақыру үшін азаматтарды іріктеуді қамтамасыз етеді;
17) запастағы офицерлерге, сержанттар мен сарбаздарға әскери билеттер (әскери билеттер орнына уақытша куәліктер), Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, интернационалист-жауынгерлерге, Чернобыль атом электр станциясындағы авария салдарын жоюға қатысушыларға куәліктер жазып береді;
18) бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдердің әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды толық және сапалы жүргізуін бақылайды;
19) бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдердің жұмылдыру кезеңіне және соғыс уақытына әскери міндеттілерді бекітіп қою жөніндегі жұмысын қамтамасыз етеді және бақылайды;

9) принимают участие в разработке и уточнении плана территориальной обороны зоны, осуществляют взаимодействие с силами и средствами территориальной обороны;
10) готовят население к участию в мероприятиях территориальной обороны на территории области, города республиканского значения и столицы;
11) организуют и руководят в военное время всеобщим военным обучением граждан, не имеющих военной подготовки, планируют и проводят мероприятия по созданию учебных пунктов обязательного всеобщего военного обучения на территории области, города республиканского значения и столицы;
12) взаимодействуют с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты при решении задач по защите населения и территории от последствий применения современных средств поражения, а также по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
13) обеспечивают совместно с местными исполнительными органами ведение воинского учета военнообязанных, призывников, транспортных средств, а также учет военно-экономического потенциала области, города республиканского значения и столицы;
14) координируют выполнение мероприятий военно-транспортной обязанности на территории области, города республиканского значения и столицы;
15) проводят совместно с местными исполнительными органами приписку граждан к призывным участкам, призыв граждан на срочную воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, призыв на воинскую службу офицеров запаса, призыв военнообязанных на воинские сборы и набор на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы;
16) обеспечивают отбор граждан для призыва на срочную воинскую службу согласно требованиям, предъявляемым к прохождению службы в воинских частях и учреждениях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
17) выписывают военные билеты (временные удостоверения взамен военных билетов) офицерам, сержантам, солдатам запаса, удостоверения участникам Великой Отечественной войны, воинам-интернационалистам, участникам ликвидации последствий аварии на Чернобыльской атомной электростанции;
18) контролируют полноту и качество ведения подчиненными управлениями и отделами по делам обороны воинского учета военнообязанных и призывников;
19) обеспечивают и контролируют работу подчиненных управлений и отделов по делам обороны по бронированию военнообязанных на период мобилизации и на военное время;

20) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыру және жастарды патриоттық тәрбиелеуді қамтамасыз ету бойынша әскери басқарудың жергілікті және білім беру органдарының қызметін тексеруді жоспарлайды;
21) білім беру ұйымдарында бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыруға жәрдем көрсетеді;
22) әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау үшін Министрліктің мамандандырылған ұйымдарын азаматтармен жасақтауды ұйымдастырады;
23) бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдерде әскери есепке қоюға, әскери қызметке шақыруға жататын және келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарға әскери-кәсіптік бағдар беру, оларды кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізуді ұйымдастырады және бақылайды;
24) Министрліктің, сондай-ақ халықаралық келісімдерге сәйкес басқа да мемлекеттердің әскери оқу орындарына түсу үшін азаматтарды іріктеуді ұйымдастырады;
25) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, азаматтарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына әскерге шақыру және әскери қызметке кіру жөніндегі ақпараттық-насихаттау жұмысын ұйымдастырады;
26) Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің аумағында жауынгерлік іс-қимылдарға, төтенше жағдайлар аймақтарындағы авариялар мен апаттар салдарын жоюға қатысқан азаматтарды есепке алуды, оларға Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің наградаларын тапсыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
27) әскери қызметтен шығарылған азаматтарға және өзге де адамдарға олардың немесе олардың отбасы мүшелерінің Ұлы Отан соғысына, өзге де жауынгерлік іс-қимылдарға қатысқанын растайтын мұрағаттық құжаттарды, сондай-ақ жараланудың, контузия алудың, мертігудің немесе науқастанудың әскери қызмет өткерумен себепті байланысын анықтау туралы мәселелерді шешу үшін қажетті құжаттарды іздестіруде көмек көрсетеді және тиісті анықтамалар береді;
28) бағынысты жеке құраммен тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді;
29) бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдердің әскери қызметке шақырудан жалтарған, әскери бөлімдерді өз бетімен тастап кеткен азаматтарды есепке алуды толық жүргізуін, тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілген адамдарға қатысты ақпарат пен материалдарды құқық қорғау органдарына ұсынуды қамтамасыз етеді;
30) бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдерде әскери міндеттілік, әскери қызмет және қорғаныс саласында әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған жеке және заңды тұлғаларды әкімшілік жауаптылыққа тарту жөніндегі жұмысты бақылайды;

20) планируют по согласованию с уполномоченным органом в области образования проверку деятельности местных органов военного управления и образования по организации начальной военной подготовки и обеспечению патриотического воспитания молодежи;
21) оказывают содействие в организации начальной военной подготовки в организациях образования;
22) организуют комплектование специализированных организаций Министерства гражданами для подготовки по военно-техническим и другим военным специальностям;
23) организуют и контролируют в подчиненных управлениях и отделах по делам обороны проведение мероприятий по военно-профессиональной ориентации, профессиональному и психологическому отбору граждан, подлежащих постановке на воинский учет, призыву на воинскую службу и поступающих на воинскую службу по контракту;
24) организуют отбор граждан для поступления в военные учебные заведения Министерства, а также других государств, в соответствии с международными соглашениями;
25) организуют совместно с заинтересованными государственными органами информационно-пропагандистскую работу по призыву и поступлению граждан на воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан;
26) обеспечивают учет граждан, принимавших участие в боевых действиях, ликвидации последствий аварий и катастроф в зонах чрезвычайных ситуаций на территории Республики Казахстан и других государств, организацию работы по вручению им наград Республики Казахстан и других государств;
27) оказывают помощь гражданам, уволенным с воинской службы, и иным лицам в розыске архивных документов, подтверждающих участие их или членов их семей в Великой Отечественной войне, иных боевых действиях, а также документов, необходимых для решения вопросов об установлении причинной связи ранений, контузий, увечий или заболеваний с прохождением воинской службы и выдает соответствующие справки;
28) организуют и проводят воспитательную и социально-правовую работу с подчиненным личным составом;
29) обеспечивают полноту ведения подчиненными управлениями и отделами по делам обороны учета граждан, уклоняющихся от призыва на воинскую службу, самовольно оставивших воинские части, представление информации и материалов в отношении указанных лиц в правоохранительные органы для принятия соответствующих мер;
30) контролируют в подчиненных управлениях и отделах по делам обороны работу по привлечению к административной ответственности физических и юридических лиц, совершивших административные правонарушения в области воинской обязанности, воинской службы и обороны;

31) қорғаныс істері жөніндегі департаментті соғыс уақытының штатына дейін толық жасақтау үшін тағайындалатын және күшейту аппаратына тартылатын әскери міндеттілермен, жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлерімен, сондай-ақ жұмылдыру іс-шараларын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке даярлау, оларды әскерге шақыру және келісімшарт бойынша әскери қызметке ерікті түрде кіруін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа тартылатын маман дәрігерлермен, орта медициналық персоналмен, есепке алу және техникалық қызметкерлермен практикалық сабақтар өткізеді;
32) бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдердің жұмылдыру әзірлігінің және қызметтік істерінің жай-күйіне тексеру жүргізеді;
33) бейбіт және соғыс уақытындағы шұғыл жеткізілімдер табельдеріне сәйкес жұмылдыру әзірлігі және қызметтік істер мәселелері жөніндегі жеткізілімдер мен есеп берулерді жинайды, талдайды, қорытындылайды және ұсынады.
10. Қорғаныс істері жөніндегі басқарма, бөлім мынадай функцияларды орындайды:
1) қала, аудан аумағында адам және көлік ресурстарын жұмылдыруды жүргізу жоспарын әзірлейді;
2) қала, аудан шегінде жергілікті өкілдік және атқарушы органдарды, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдарын, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары құрамаларының, әскери бөлімдерінің командирлерін, мекемелерінің, арнаулы мемлекеттік органдарының, жергілікті атқарушы органдары аумақтық қорғаныс құралымдарының және арнаулы құралымдарының бастықтарын, гарнизондардың, әскери типтегі автомобиль лектерінің бастықтарын, әскерлерге (күштерге) тіркелген әскери міндеттілер мен көлік құралдарын жеткізушілерді, сондай-ақ соғыс уақытына арналған жұмылдыру тапсырмасы бар ұйымдардың басшыларын жұмылдыру туралы хабардар етеді;
3) әзірленген жоспарларға сәйкес жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, қала, аудан аумағында адам және көлік ресурстарын жұмылдыруды жүргізеді;
4) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік органдарын, жергілікті атқарушы органдарының аумақтық қорғаныс құралымдарын және арнаулы құралымдарын жасақтауды қамтамасыз ету мақсатында жұмылдыру жоспарына сәйкес жасақтау аудандарында адам және көлік ресурстарын шоғырландыруды жүргізеді;
5) соғыс жағдайы іс-қимылы кезеңінде жергілікті атқарушы органдар шешімдерінің негізінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының нұсқамасы бойынша қорғаныс мұқтажы үшін реквизициялауға қатысады;

31) проводят практические занятия с военнообязанными, предназначенными для доукомплектования департамента по делам обороны до штата военного времени и привлекаемыми в аппарат усиления, с работниками местных исполнительных органов, а также с врачами-специалистами, средним медицинским персоналом, учетными и техническими работниками, привлекаемыми к работе по обеспечению мобилизационных мероприятий, подготовке граждан Республики Казахстан к воинской службе, их призыву и добровольному поступлению на воинскую службу по контракту;
32) проводят проверки состояния мобилизационной готовности и служебной деятельности подчиненных управлений и отделов по делам обороны;
33) собирают, анализируют, обобщают и представляют донесения и отчеты по вопросам мобилизационной готовности и служебной деятельности в соответствии с табелями срочных донесений мирного и военного времени.
10. Управления, отделы по делам обороны выполняют следующие функции:
1) разрабатывают план проведения мобилизации людских и транспортных ресурсов на территории города, района;
2) оповещают о мобилизации местные представительные и исполнительные органы, территориальные органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, командиров соединений, воинских частей, начальников учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, формирований территориальной обороны местных исполнительных органов и специальных формирований Республики Казахстан, начальников гарнизонов, автомобильных колонн войскового типа, приписанных к войскам (силам) военнообязанных и поставщиков транспортных средств, а также руководителей организаций, имеющих мобилизационное задание на военное время в пределах города, района;
3) проводят совместно с местными исполнительными органами мобилизацию людских и транспортных ресурсов на территории города, района в соответствии с разработанными планами;
4) проводят в целях обеспечения комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинский формирований, специальных государственных органов, формирований территориальной обороны местных исполнительных органов и специальных формирований Республики Казахстан накопление людских и транспортных ресурсов в районах комплектования согласно мобилизационному плану;
5) участвуют в период действия военного положения, на основании решений местных исполнительных органов, по предписанию Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, в реквизиции для нужд обороны;

6) әскерге шақыруға жататын азаматтарды хабардар етуге және жеткізуге, техниканы жиын пункттеріне немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдеріне, арнаулы мемлекеттік органдарына, жергілікті атқарушы органдарының аумақтық қорғаныс құралымдарына және арнаулы құралымдарына жеткізуге жұмылдыру тапсырмасын кенттердің, селолардың және ауылдық округтердің арасында бөледі және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
7) бейбіт уақытта жергілікті атқарушы органдарға қаланың, ауданның заңды тұлғалары бойынша бөлу үшін көлік құралдарын алу лимитін ұсынады;
8) әскери үлгідегі автомобиль лектерінің Қарулы Күштерге беруге әзірлігін бақылайды;
9) әскери бөлімдер мен мекемелердің өкілдерімен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік органдарын, жергілікті атқарушы органдарының аумақтық қорғаныс құралымдарын және арнаулы құралымдарын жасақтауға тағайындалған әскери міндеттілер мен көлік құралдарын іріктеуді, тіркеуді жүзеге асырады және қамтамасыз етеді;
10) тағайындалған әскери міндеттілерге жұмылдыру нұсқамаларын тапсырады;
11) балансында көлік құралдары бар ұйымдардың басшыларына тағайындалған көлік құралдарын жеткізуге жұмылдыру нұсқамалары мен жұмылдыру тапсырмаларын тапсырады;
12) заңды және жеке тұлғалардың жұмылдыру бойынша әскерлерге жеткізуге тағайындалған көлік құралдарының жұмылдыру әзірлігін тексереді;
13) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары құрамаларының, әскери бөлімдері мен мекемелерінің, арнаулы мемлекеттік органдарының, жергілікті атқарушы органдары аумақтық қорғаныс құралымдарының және арнаулы құралымдарының жұмылдыру қажеттіліктерін қанағаттандыру мәселелері жөнінде, сондай-ақ жұмылдыра өрістету базасын жетілдіру жөнінде жергілікті атқарушы органдарға ұсыныстар енгізеді;
14) аумақтық қорғаныс күштерімен және құралдарымен өзара
іс-қимылды жүзеге асырады;
15) қала, аудан аумағында халықты аумақтық қорғаныс іс-шараларына қатысуға дайындайды;
16) соғыс уақытында әскери даярлығы жоқ азаматтарды жалпыға бірдей әскери оқытып-үйретуді ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, қала, аудан аумағында жалпыға бірдей міндетті әскери оқытып-үйретудің оқу-жаттығу пункттерін құру жөніндегі іс-шараларды жоспарлайды және жүргізеді;
17) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтер мен ұйымдардың хабардар ету штабтарының адамды хабардар етуге, жинауға, әскерлерге жеткізуге және көлік ресурстарын жеткізуге әзірлігін тексереді;

6) распределяют между поселками, селами и сельскими округами мобилизационное задание на оповещение и доставку граждан, подлежащих призыву, поставку техники на сборные пункты или в воинские части Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальные государственные органы, формирования территориальной обороны местных исполнительных органов и специальные формирования Республики Казахстан и обеспечивает их выполнение;
7) представляют в мирное время в местные исполнительные органы для распределения по юридическим лицам города, района лимит изъятия транспортных средств;
8) контролируют готовность автомобильных колонн войскового типа к передаче в Вооруженные Силы;
9) осуществляют и обеспечивают совместно с представителями воинских частей и учреждений подбор, приписку военнообязанных и транспортных средств, предназначенных на укомплектование Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, формирований территориальной обороны местных исполнительных органов и специальных формирований Республики Казахстан;
10) вручают предназначенным военнообязанным мобилизационные предписания;
11) вручают руководителям организаций, имеющим на балансе транспортные средства, мобилизационные предписания и мобилизационные задания на поставку предназначенных транспортных средств;
12) проверяют мобилизационную готовность транспортных средств юридических и физических лиц, предназначенных к поставке в войска по мобилизации;
13) вносят в местные исполнительные органы предложения по вопросам удовлетворения мобилизационных потребностей соединений, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, формирований территориальной обороны местных исполнительных органов и специальных формирований Республики Казахстан, а также по совершенствованию базы мобилизационного развертывания;
14) осуществляют взаимодействие с силами и средствами территориальной обороны;
15) готовят население к участию в мероприятиях территориальной обороны на территории города, района;
16) организуют и руководят в военное время всеобщим военным обучением граждан, не имеющих военной подготовки, планируют и проводят мероприятия по созданию учебных пунктов обязательного всеобщего военного обучения на территории города, района;
17) проводят проверки готовности штабов оповещения поселков, сел, сельских округов и организаций к оповещению, сбору, доставке людских и поставке транспортных ресурсов в войска;

18) қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану салдарынан халықты және аумақтарды қорғау жөніндегі, сондай-ақ төтенше жағдайлардан сақтандыру және оларды жою жөніндегі міндеттерді шешу кезінде азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасайды;
19) әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың сандық және сапалық есебін, сондай-ақ қаланың, ауданның әскери-әлеуметтік әлеуетінің есебін жүргізеді;
20) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының азаматтарына "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсетеді;
21) қала, аудан аумағында әскери-көлік міндеттілігі іс-шараларын орындауды үйлестіреді;
22) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді, азаматтарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына мерзімді әскери қызметке әскерге шақыруды, запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыруды, әскери міндеттілерді әскери жиындарға шақыруды және келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдауды өткізеді;
23) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері мен мекемелерінде қызмет өткеруге қойылатын талаптарға сәйкес мерзімді әскери қызметке шақыру үшін азаматтарды іріктеуді жүзеге асырады;
24) Қазақстан Республикасының азаматтарына әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыруды есепке алуды жүргізеді;
25) әскерге шақыру учаскесіне тіркелген азаматтарға әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәліктерді және осы куәліктерді жоғалтқан жағдайда әскерге шақырылушыларға олардың телнұсқаларын жазып береді;
26) кенттерде, ауылдар мен ауылдық округтерде әскери міндеттілерді, әскерге шақырылушыларды және көлік құралдарын әскери есепке алуды жүргізуді қамтамасыз етеді;
27) заңды тұлғалардың және білім беру ұйымдарының әскери міндеттілерді әскери есепке алуды және оларды бекітіп қоюды ұйымдастыруы мен жүргізуіне бақылауды жүзеге асырады;
28) бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыру және жастарды патриоттық тәрбиелеуді қамтамасыз ету жөніндегі білім беру ұйымдарының қызметін бақылайды;
29) білім беру ұйымдарында бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыруда жәрдем көрсетеді;

18) взаимодействуют с территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты при решении задач по защите населения и территорий от последствий применения современных средств поражения, а также по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
19) ведут количественный и качественный учет военнообязанных и призывников, а также учет военно-экономического потенциала города, района;
20) оказывают в пределах своей компетенции государственные услуги гражданам Республики Казахстан через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" и информационные системы государственных органов в соответствии с Реестром государственных услуг, утвержденным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19982);
21) координируют выполнение мероприятий военно-транспортной обязанности на территории города, района;
22) проводят совместно с местными исполнительными органами приписку граждан к призывному участку, призыв граждан на срочную воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, призыв на воинскую службу офицеров запаса, призыв военнообязанных на воинские сборы и набор на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан;
23) осуществляют отбор граждан для призыва на срочную воинскую службу согласно требованиям, предъявляемым к прохождению службы в воинских частях и учреждениях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
24) ведут учет предоставления гражданам Республики Казахстан отсрочек от призыва на воинскую службу;
25) выписывают удостоверения о приписке к призывному участку гражданам, приписанным к призывному участку, и их дубликаты призывникам в случае утраты этих удостоверений;
26) обеспечивают ведение воинского учета военнообязанных, призывников и транспортных средств в поселках, селах и сельских округах;
27) осуществляют контроль за организацией и ведением воинского учета и бронированием военнообязанных юридическими лицами и организациями образования;
28) контролируют деятельность организаций образования по организации начальной военной подготовки и обеспечению патриотического воспитания молодежи;
29) оказывают содействие в организации начальной военной подготовки в организациях образования;

30) әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарын азаматтармен жасақтайды;
31) әскери есепке қойылуға, әскери қызметке шақырылуға жататын және келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарға әскери-кәсіптік бағдар беру, кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізеді;
32) Министрліктің, сондай-ақ халықаралық келісімдерге сәйкес басқа да мемлекеттердің әскери оқу орындарына түсу үшін азаматтарды іріктеуді жүргізеді;
33) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, азаматтарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына әскерге шақыру және олардың әскери қызметке ерікті түрде кіруі жөніндегі ақпараттық-насихаттау жұмысын жүргізеді;
34) Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің аумағында жауынгерлік іс-қимылдарға, төтенше жағдайлар аймағындағы авариялар мен апаттар салдарын жоюға қатысқан азаматтардың есебін жүргізеді, оларға Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің наградаларын беруді тапсыруды ұйымдастырады;
35) әскери қызметтен шығарылған азаматтарға және өзге де адамдарға олардың немесе олардың отбасы мүшелерінің Ұлы Отан соғысына, өзге де жауынгерлік іс-қимылдарға қатысқанын растайтын мұрағаттық құжаттарды, сондай-ақ жараланудың, контузия алудың, мертігудің немесе науқастанудың әскери қызмет өткерумен себепті байланысын анықтау туралы мәселелерді шешу үшін қажетті құжаттарды іздестіруде көмек көрсетеді және тиісті анықтамалар береді;
36) әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасыларын немесе туған-туыстарын хабардар етеді;
37) оларды жерлеу кезінде құрметті эскорт тағайындалатын адамдарды жерлеуді ұйымдастыруда жәрдем көрсетеді;
38) бағынысты жеке құраммен тәрбие, және әлеуметтік-құқықтық жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді;
39) әскери қызметке шақырудан жалтарған, әскери бөлімдерді өз бетімен тастап кеткен азаматтарды есепке алуды жүргізеді, тиісті шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына көрсетілген адамдарға қатысты ақпарат пен материалдар ұсынады;
40) 2014 жылғы 5 шілдедегі Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 642-652-баптарына сәйкес әскери міндеттілік, әскери қызмет және қорғаныс саласында әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған жеке және заңды тұлғаларды әкімшілік жауаптылыққа тарту жөніндегі жұмысты жүргізеді;
41) басқарманы, бөлімді соғыс уақытының штатына дейін толық жасақтау үшін тағайындалған және күшейту аппаратына тартылатын әскери міндеттілермен, жергілікті атқарушы органдардың, ұйымдардың кадр және әскери-есепке алу органдарының қызметкерлерімен, сондай-ақ жұмылдыру іс-шараларын, Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке даярлау, оларды әскерге шақыру және олардың келісімшарт бойынша әскери қызметке ерікті түрде кіруін қамтамасыз етуге тартылатын маман дәрігерлермен, орта медициналық персоналмен, есепке алу және техникалық қызметкерлермен практикалық сабақтар өткізеді;

30) комплектуют специализированные организации Министерства обороны Республики Казахстан гражданами для подготовки по военно-техническим и другим военным специальностям;
31) проводят мероприятия по военно-профессиональной ориентации, профессиональному и психологическому отбору граждан, подлежащих постановке на воинский учет, призыву на воинскую службу и поступающих на воинскую службу по контракту;
32) проводят отбор граждан для поступления в военные учебные заведения Министерства, а также других государств, в соответствии с международными соглашениями;
33) проводят совместно с заинтересованными государственными органами информационно-пропагандистскую работу по призыву и добровольному поступлению граждан на воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан;
34) ведут учет граждан, принимавших участие в боевых действиях, ликвидации последствий аварий и катастроф в зонах чрезвычайных ситуаций на территории Республики Казахстан и других государств, организуют вручение им наград Республики Казахстан и других государств;
35) оказывают помощь гражданам, уволенным с воинской службы, и иным лицам в розыске архивных документов, подтверждающих участие их или членов их семей в Великой Отечественной войне, иных боевых действиях, а также документов необходимых для решения вопросов об установлении причинной связи ранений, контузий, увечий или заболеваний с прохождением воинской службы, и выдают соответствующие справки;
36) извещают семьи или родственников военнослужащих, погибших или умерших при прохождении воинской службы;
37) оказывают содействие в организации похорон лиц, при погребении которых назначается почетный эскорт;
38) организуют и проводят воспитательную и социально-правовую работу с подчиненным личным составом;
39) ведут учет граждан, уклоняющихся от призыва на воинскую службу, самовольно оставивших воинские части, представляют информацию и материалы в отношении указанных лиц в правоохранительные органы для принятия соответствующих мер;
40) ведут работу по привлечению к административной ответственности физических и юридических лиц, совершивших административные правонарушения в области воинской обязанности, воинской службы и обороны, в соответствии со статьями 642652 Кодекса об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года;
41) проводят практические занятия с военнообязанными, предназначенными для доукомплектования управления, отдела до штата военного времени и привлекаемыми в аппарат усиления, с работниками местных исполнительных органов, кадровых и военно-учетных органов организаций, а также с врачами-специалистами, средним медицинским персоналом, учетными и техническими работниками, привлекаемыми к обеспечению мобилизационных мероприятий, подготовке граждан Республики Казахстан к воинской службе, их призыву и добровольному поступлению на воинскую службу по контракту;

42) бейбіт және соғыс уақытындағы шұғыл жеткізілімдер табельдеріне сәйкес жұмылдыру әзірлігі мен қызметтік істер мәселелері жөніндегі жеткізілімдер мен есеп берулерді жинайды, талдайды, қорытындылайды және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының қорғаныс істері жөніндегі департаменттеріне ұсынады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 18.09.2023 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әскери басқарудың жергілікті органдары негізгі міндеттерді іске асыру мақсатында:
1) жергілікті атқарушы органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан олардың құзыретіне қатысты мәселелер бойынша ақпаратты және мәліметтерді сұратуға және алуға;
2) Қазақстан Республикасының әскери міндеттілік, әскери қызмет және қорғаныс туралы нормативтік құқықтық базасын жетілдіру жөнінде, сондай-ақ әскери басқарудың жергілікті органдарының штаттық құрылымдарын қайта ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
3) қорғаныс мәселелері бойынша жергілікті өкілдік және атқарушы органдардың отырыстарына қатысуға;
4) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер жергілікті өкілдік және атқарушы органдарының қарауына есепке алу, әскерге шақыру және жұмылдыру жұмысы мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізуге;
5) тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін әскери қызметтен шығарылған әскери қызметшілер мен азаматтардың тізімдерін жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй комиссияларына ұсынуға құқылы.
3. Әскери басқарудың жергілікті органдарының мүлкі
12. Әскери басқарудың жергілікті органдарының мүлкі Министрліктің және Қазақстан Республикасы жергілікті атқарушы органдарының мүлкі есебінен қалыптастырылады.
13. Мүлік әскери басқарудың жергілікті органына бекітіліп беріледі және мемлекеттің меншігі болып табылады.
14. Әскери басқарудың жергілікті органы оған бекітіліп берілген мүлікке қатысты жедел басқару құқығын жүзеге асырады.
15. Мүлікті есептен шығару Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Әскери басқарудың жергілікті органдарын материалдық,
техникалық, тылдық, қаржылық және басқа да қамтамасыз ету
түрлері
16. Әскери басқарудың жергілікті органдарын материалдық, техникалық, тылдық, қаржылық және басқа да қамтамасыз ету түрлерін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі және жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Министрлік штаттық-табельдік қажеттілік ауқымында орналасқан орны бойынша Министрліктің жабдықталым қызметтері арқылы әскери басқарудың жергілікті органдарын қару-жарақпен, оқ-дәрілермен, әскери, арнайы техникамен және аппаратурамен, әскери қызметшілерді ақшалай қаражатпен және заттай мүлікпен, азаматтық персоналдың еңбегіне ақы төлеумен, жабдықталымның басқа да түрлерімен және материалдық құралдармен қамтамасыз етеді.

42) собирают, анализируют, обобщают и представляют в Департаменты по делам обороны областей, городов Астаны и Алматы донесения и отчеты по вопросам мобилизационной готовности и служебной деятельности в соответствии с табелями срочных донесений мирного и военного времени.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 18.09.2023 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Местные органы военного управления в целях реализации основных задач вправе:
1) запрашивать и получать от местных исполнительных органов, организаций, должностных лиц и граждан информацию и сведения по вопросам, относящимся к их компетенции;
2) вносить предложения по совершенствованию нормативной правовой базы Республики Казахстан о воинской обязанности, воинской службе и обороне, а также по реорганизации штатных структур местных органов военного управления;
3) участвовать в заседаниях местных представительных и исполнительных органов по вопросам обороны;
4) вносить предложения по вопросам учетной, призывной и мобилизационной работы на рассмотрение местным представительным и исполнительным органам соответствующих административно-территориальных единиц;
5) представлять списки военнослужащих и граждан, уволенных с воинской службы, в жилищные комиссии местных исполнительных органов для обеспечения жильем.
3. Имущество местных органов военного управления
12. Имущество местных органов военного управления формируется за счет имущества Министерства и местных исполнительных органов Республики Казахстан.
13. Имущество закрепляется за местным органом военного управления и является государственной собственностью.
14. Местный орган военного управления осуществляет право оперативного управления в отношении закрепленного за ним имущества.
15. Списание имущества осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Материальное, техническое, тыловое, финансовое и другие
виды обеспечения местных органов военного управления
16. Материальное, техническое, тыловое, финансовое и другие виды обеспечения местных органов военного управления осуществляет Министерство обороны и местные исполнительные органы Республики Казахстан.
Министерство обеспечивает местные органы военного управления вооружением, боеприпасами, военной, специальной техникой и аппаратурой, денежным довольствием и вещевым имуществом военнослужащих, оплатой труда гражданского персонала, другими видами довольствия и материальными средствами через довольствующие службы Министерства по месту дислокации в объеме штатно-табельной потребности.

5. Әскери басқарудың жергілікті органдарын
қайта ұйымдастыру және тарату
17. Әскери басқарудың жергілікті органдарын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

5. Реорганизация и ликвидация местных органов
военного управления
17. Реорганизация и ликвидация местных органов военного управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.