"Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Ақтөбе облысының әкімдігінің 2015 жылғы 2 қазандағы № 365 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 12 қарашада № 4576 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2016 жылғы 23 қыркүйектегі № 406 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 23.09.2016 № 406 қаулысымен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 17-бабына сәйкес Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомбиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігінің кейбір қаулылары жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары Ғ.Н.Есқалиевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі Б.Сапарбаев
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2015 жылғы 2 қазандағы № 365
қаулысына қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің жойылуға жататын қаулыларының тізбесі
1. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2004 жылғы 29 қарашадағы № 317 "Облыстық мемлекеттік мекемелерді құру туралы" қаулысының 2 тармағы;
2. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2013 жылғы 9 шілдедегі № 214 " Облыс әкімдігінің 2004 жылғы 29 қарашадағы № 317 қаулысына толықтырулар енгізу туралы";
3. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 398 "Облыс әкімдігінің 2004 жылғы 29 қарашадағы № 317 қаулысына өзгеріс және толықтырулар енгізу туралы;
4. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 161 " Облыс әкімдігінің 2004 жылғы 29 қарашадағы № 317 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2015 жылғы 2 қазандағы № 365
қаулысымен БЕКІТІЛГЕН
"Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары
басқармасы" мемлекеттік мекемесінің
Ережесі

Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области"
Постановление акимата Актюбинской области от 2 октября 2015 года № 365. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 12 ноября 2015 года № 4576. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 23 сентября 2016 года № 406
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 23.09.2016 № 406.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 17 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области".
2. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" обеспечить размещение настоящего постановления в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Отменить некоторые постановления акимата Актюбинской области согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя акима Актюбинской области Искалиева Г.Н.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области Б.Сапарбаев
Приложение к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 2 октября 2015 года № 365
Перечень постановлений акимата Актюбинской области, подлежащих отмене
1. Исключить пункт 2 постановления акимата Актюбинской области от 29 ноября 2004 № 317 "О создании областных государственных учреждений".
2. Постановление акимата Актюбинской области от 9 июля 2013 года № 214 "О внесении дополнений и изменений акимата области от 29 ноября 2004 года № 317".
3. Постановление акимата Актюбинской области от 13 ноября 2014 года № 398 "О внесении дополнений и изменений в постановление акимата области от 29 ноября 2004 год № 317".
4. Постановление акимата Актюбинской области от 21 мая 2015 года № 161 "О внесении дополнений и изменений в постановление акимата области от 29 ноября 2004 года № 317".
УТВЕРЖДЕНО
постановлением акимата
Актюбинской области
от 2 октября 2015 года № 365
ПОЛОЖЕНИЕ
государственного учреждения "Управления пассажирского транспорта и
автомобильных дорог Актюбинской области"

1. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі (әрі қарай – Ереже) Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығына сәйкес әзірленді және "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мәртебесін және өкілеттігін айқындайды.
"Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі жолаушылардың автомобиль және темір жол көліктері, сондай-ақ жергілікті маңызы бар автомобиль жолдары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің филиалдары мен өкілдіктері жоқ.
3. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік –құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Қазынашылық департаменті" мемлекеттік мекемесінде шоттары болады.
5. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.

1. Общие положения
1. Настоящее Положение государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" (далее – Положение) разработан в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" и определяет статус и полномочия государственного учреждения "Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области".
Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" является государственным органом, Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере автомобильного и железнодорожного пассажирского транспорта, а также автомобильных дорог местного значения.
2. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" не имеет филиалов и представительств.
3. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланк установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счет в государственном учреждение "Департамент казначейтво по Актюбинской области Комитета Казначейства Министерства Финансов Республики Казахстан".
5. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" имеет право вступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказом руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері:030012, Қазақстан Республикасы, Ақтөбе облысы, Ақтөбе қаласы, Сәнкібай батыр даңғылы, 1.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер облыстық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы:
1) сапалы және қолжетімді көлік қызметіндегі қоғам және экономика қажеттіліктерін толык қанағаттандыру мен жергілікті маңыздағы автомобиль жолдары бойынша автокөліктердің барлық түрлерінің қауіпсіз және үздіксіз қозғалысын қамтамасыз ету;
2) жергілікті желідегі автомобиль жолдарының техникалық жағдайын және сапасын жақсарту мақсатында автомобиль және темір жол көлігі саласында Қазақстан Республикасының тиімді мемлекеттік саясатын жүргізу және қалыптастыру.
15. Міндеттері:
1) көліктің барлық түрлерімен жолаушылар тасымалын ұйымдастыру;
2) жергілікті деңгейдегі жолдарды салу, жөндеу және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
16. Функциялары:
1) облыстың коммуналдық меншігіндегі жолдарды және жол кәсіпорындарын басқарады;
2) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп ұстау бойынша жүргізілген жұмыстарды мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
3) жолаушылар мен багажды тұрақты облысішілік автомобильмен тасымалдау маршруттарын және жүру кестелерін келіседі;

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" определяется в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 030012, Республика Казахстан, Актюбинская область, город Актобе, проспект Санкибая батыра, 1.
10. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области".
11. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход областного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области":
1) формирование и проведение эффективной государственной политики Республики Казахстан в сфере автомобильного и железнодорожного транспорта, в целях улучшения качества и технического состояния местной сети, автомобильных дорог;
2) обеспечение безопасного и бесперебойного передвижения всех видов автотранспорта по автомобильным дорогам местного значения и полного удовлетворения потребностей экономики и общества в доступных и качественных транспортных услугах.
15. Задачи:
1) организация пассажирских перевозок всеми видами транспорта;
2) организация работ по строительству, ремонту и содержанию дорог местного уровня.
16. Функции:
1) управляет дорогами и дорожными предприятиями, находящимися в коммунальной собственности области;
2) осуществляет государственный контроль при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог областного значения;
3) согласовывает маршруты и расписания движения по регулярным внутриобластным автомобильным перевозкам пассажиров и багажа;

4) облыстық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының, елді мекендер көшелерінің желісін басқарады;
5) жолаушыларды облысішілік қатынастарда әлеуметтік мәні бар тасымалдауларды жүзеге асыру кезіндегі тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауды жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес облыстық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
7) жолаушылар мен багажды тұрақты облысішілік тасымалдауларды ұйымдастырады, олардың маршруттарын бекітеді, оларға қызмет көрсету құқықтарына конкурс ұйымдастырады және өткізеді, маршруттар бойынша қозғалыс кестелерін бекітеді;
8) ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарымен өтетін жолаушылар көлігінің маршруттық желілерін оралымды басқаруды іске асырады;
9) облыстық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын дамыту жоспарлары мен бағдармаларын әзірлейді және іске асырады;
10) жолаушылар мен багажды тұрақты облысішілік автомобильмен тасымалдау маршруттарының тізілімін жүргізеді;
11) автовокзалдар мен автостанциялардың тізілімін жүргізеді;
12) жолаушылар көлігін дамытудың кешенді схемасын және жол қозғалысын ұйымдастыру жобаларын әзірлейді;
12-1) Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауды жүзеге асырады;
12-2) халықаралық және республикаiшiлік қатынастарда қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiн арнайы даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;
12-3) қызмет өңірі шегінде механикалық көлік құралдары мен оның тіркемесінің міндетті техникалық байқаудан өткізу кестесін келіседі;
12-4) "Халықаралық техникалық байқау сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілен қызметін көрсетеді;
12-5) жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдалануға беру туралы облыс әкімдігінің қаулысын дайындайды;
12-6) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын ақылы автомобиль жолдарын және көпiр өткелдерiн, пайдалану тәртібі мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;
12-7) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;
12-8) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын (жол учаскесін), ақылы негізде пайдалану туралы облыс әкімдігінің қаулысын дайындайды;
12-9) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлiнген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібін келіседі;

4) управляет сетью автомобильных дорог областного значения общего пользования, улиц населенных пунктов;
5) осуществляет субсидирования убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на внутриобластном сообщении;
6) организует работы по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования областного значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
7) организует регулярные внутриобластные перевозки пассажиров и багажа, утверждает их маршруты, организует и проводит конкурсы на право их обслуживания и утверждает расписания движения по маршрутам;
8) осуществляет оперативное управление маршрутными сетями пассажирского транспорта, проходящими по автомобильным дорогам общего пользования;
9) разрабатывает и реализует планы и программы развития автомобильных дорог общего пользования областного значения;
10) ведет реестр маршрутов регулярных внутриобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
11) ведет реестр автовокзалов и автостанций;
12) разрабатывает комплексную схему развития пассажирского транспорта и проекты организации дорожного движения;
12-1) осуществляет лицензирование в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
12-2) ведет реестр физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях;
12-3) согласовывает график проведения обязательного технического осмотра механических средств и прицепов к ним в пределах региона деятельности;
12-4) оказывает государственную услугу "Выдача международного сертификата технического осмотра";
12-5) разрабатывает постановление акимата области о предоставлении автомобильных дорог общего пользования областного значения или их участков в безвозмездное временное пользование;
12-6) разрабатывает и утверждает порядок и условия эксплуатации платных автомобильных дорог и мостовых переходов общего пользования областного значения;
12-7) разрабатывает и утверждает порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного значения;
12-8) разрабатывает постановление акимата области об использовании автомобильной дороги (участка дороги) общего пользования областного значения на платной основе;
12-9) согласовывает порядок размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения;

12-10) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын ақылы автомобиль жолымен жүріп өту үшін ақы алу қағидалары туралы облыс әкімдігінің қаулысын дайындайды;
12-11) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының тізбесін бекіту туралы облыс әкімдігінің қаулысын дайындайды;
12-12) облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының индекстерінің атауларын әзірлейді және бекітеді;
13) шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алуды жүргізеді;
14) шағын көлемді өздігінен жүзетін кемелерді басқару құқығына куәліктер береді;
17. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз функциялары мен негізігі міндеттерін орындау мақсатында өз құзыреті шегінде мына құқықтарды жүзеге асырады:
1) гендерлік және отбасылық-демографиялықсаясатты қалыптастыру және жүзеге асыру мәселелерін қарайды;
2) өз құзыреті шегінде сәйкес мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, кәсіпорындардан қажетті мәліметтерді алады;
3) "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша сот органдарына жауапкер немесе талапкер болады;
4) Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласында аймақтық бағдарламалар мен әлеуметтік-экономикалық даму жоспарларын қалыптастыруда облыс әкімінің өкімдері мен шешімдерінің, облыс әкімдігінің қаулыларының жобаларын жасайды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтарын жүзеге асырады.
18. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз функциялары мен негізгі міндеттерін орындау мақсатында өз құзыреті шегінде мына міндеттерді жүзеге асырады:
1) басқарма құзыретіне кіретін мәселелерді шешу барысында Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтайды;
2) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Ережеге сәйкес міндеттерді атқарады.
3. Мемлекеттік органың қызметін ұйымдастыру
19. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшылықты "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуын және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты бірінші басшы жүзеге асырады.
20. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыс әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

12-10) разрабатывает постановление акимата области об утверждении правил взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования областного значения;
12-11) разрабатывает постановление акимата области об утверждении перечня автомобильных дорог общего пользования областного значения;
12-12) разрабатывает и утверждает наименования индексов автомобильных дорог общего пользования областного значения;
13) ведет учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
14) выдает удостоверения на право управления самоходными маломерными судами;
18. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" в пределах своей компетенции осуществляет следующие права:
1) рассматривает вопросы формирования и реализации гендерной и семейно-демографической политики;
2) в пределах своей компетенции получает необходимые сведения от соответствующих государственных органов, организаций, предприятий.
3) быть ответчиком либо истцом в судебных органах по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области";
4) участвует в разработке проектов решений и распоряжений акима области, постановлений акимата области, формировании региональных программ и планов социально-экономического развития в сфере пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
5) осуществляет права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" в пределах своей компетенции осуществляет следующие обязанности:
1) соблюдать действующее законодательство Республики Казахстан при решении вопросов входящих в его компетенцию;
2) вести борьбу с коррупцией в пределах своей компетенции;
3) осуществлять обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Организация деятельности государственного органа
20. Руководство государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложеных на государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" задач и осуществление им своих функций.
21. Первый руководитель государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және босатылатын орынбасарлары болады.
23. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) Басқарманың бөлімдері туралы ережелерді, олардың функциялары мен өкілеттіктерін бекітеді;
2) Басқарма басшысының орынбасарларын, құрылымдық бөлімшелердің басшыларын, бас және жетекші мамандарды, мемлекеттік қызметкерлер болып табылмайтын жұмысшыларды лауазымға тағайындайды және босатады, оларға көтермелеу және тәртіп жазалау шараларын қолданады;
3) Басқарманың бұйрықтарын шығарады;
4) Басқарма қызметіне басшылық етеді, барлық мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдарда басқарма атынан сөйлейді;
5) "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады;
6) заңнамаларға сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
24. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
25. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
26. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тиым салынбаған көздер есебінен қалыптастырылады.
27. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
28. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мемлекеттік мүлігін басқару бойынша уәкілетті органы "Ақтөбе облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі болып табылады.

22. Первый руководитель государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области":
1) утверждает положения об отделах Управления, определяет их функции и полномочия;
2) назначает и освобождает от должности заместителей руководителя, руководителей структурных подразделений, главных и ведущих специалистов, работников, не являющихся государственными служащими, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на них;
3) издает приказы Управления;
4) руководит деятельностью Управления, представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
5) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер";
6) осуществляет полномочия в соответствии с законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
24. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
25. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях предусмотренным законодательством.
26. Имущество государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущество (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
27. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" относится к коммунальной собственности.
28. Уполномоченным органом государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" по управлению государственным имуществом является государственное учреждение "Управление финансов Актюбинской области".

29. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
30. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

29. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, и имуществом приобретенным за счет средств выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
30. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" осущетвляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.