Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылар құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 16 ақпанда № 13088 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 72) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларға мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылар құрамын қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Мектепке дейінгі және орта білім, ақпараттық технологиялар департаменті (Ж.А. Жонтаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 45 бұйрығымен бекітілген
Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен
ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылар
құрамын қалыптастыру қағидалары

Об утверждении Правил формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2016 года № 13088.
В соответствии с подпунктом 72) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования, информационных технологий (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Имангалиева Е.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 19 января 2016 года
№ 45
Правила формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам

1. Жалпы тәртібі
1. Осы Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылар құрамын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 72) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және білім алушыларды көрсетілген халықаралық зияткерлік жарыстарға қатысушылар құрамына іріктеу тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар қолданылады:
1) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстары (ғылыми жарыстар) – білім алушылар ғылыми жоба түрінде қорғайтын, зерттеу, эксперимент, тұжырымдама жасау және теорияны практика барысында зерттеу арқылы жалпы білім беретін пәндер бойынша алған ғылыми білімдерін анықтауға мүмкіндік беретін халықаралық зияткерлік жарыстардың нысаны;
2) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар – қатысушылардың деректі материалды меңгеру бойынша білімін, шығармашылық тұрғыдан ойлауын анықтаумен қатар, алған білімін практикада қолдана білуге мүмкіндік беретін белгілі білім беру саласында халықаралық зияткерлік жарыстар өткізу нысаны;
3) жеңімпаздар – бірінші, екінші немесе үшінші дәрежелі дипломдармен, құрмет грамоталарымен марапатталған зияткерлік жарыстардың қатысушылары;
4) қатысушылардың құрама командасының мүшелері – негізгі орта және жалпы орта білім беретін ұйымдардың соңғы 2 жылда олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысқан, жалпы білім беретін пәндер бойынша белгілі жетістіктерге жетіп, ғылым негіздері аясында жетістіктері бар 9-11 (12)-сынып оқушылары;
5) құрама команда мүшелерінің жетекшілері - жарыс өтетін жерге дейін және кері алып қайту жолында, жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) өту барысында қатысушылардың өмір қауіпсіздігін, сондай-ақ, зияткерлік жарыстарға қатысушылардың дайындық деңгейлерін қамтамасыз ететін жауапты тұлға.
3. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамына құрама команда мүшелері және олардың жетекшілері кіреді (қажетіне қарай ғылыми жетекшілер, бақылаушылар, халықаралық олимпиада комитеттерінің мүшелері енгізіледі).
4. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың жалпы сандық құрамы халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалардың (ғылыми жарыстардың) ұйымдастыру комитеттерінің шақыруы негізінде қалыптастырылады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 72) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее - Закон) и определяют порядок отбора обучающихся в состав участников указанных международных интеллектуальных соревнований.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах применяются следующие определения:
1) международные конкурсы научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам – форма международных интеллектуальных соревнований в виде защиты научных проектов обучающихся, позволяющая выявить полученные ими научные знания по общеобразовательным предметам в ходе процесса изучения, эксперимента, концептуализации и проверки теории на практике;
2) международные олимпиады по общеобразовательным предметам – форма международных интеллектуальных соревнований обучающихся в определенной образовательной области, позволяющая выявить не только знания фактического материала, творческое мышление, но и умение применять эти знания на практике;
3) победители - участники интеллектуальных соревнований, награжденные дипломами первой, второй или третьей степеней, почетными грамотами.
4) участники состава сборной команды – обучающиеся 9-11(12) классов организаций основного среднего, общего среднего образования, принимающие участие в олимпиадах и конкурсах научных проектов (научных соревнованиях) по общеобразовательным предметам на протяжении последних 2-х лет и имеющие определенные достижения, награды в области основ наук;
5) руководители состава сборной команды – лица, обеспечивающие безопасность жизни участников в пути следования до места проведения соревнований и обратно, во время проведения международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, а также обеспечивающие уровень подготовки участников в интеллектуальных соревнованиях.
3. В состав участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам входят участники и руководители сборных команд (при необходимости включаются научные руководители, наблюдатели, члены международных комитетов олимпиад).
4. Общий количественный состав участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам формируется на основании приглашений организационных комитетов международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам.

5. Халықаралық зияткерлік жарыстар жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) бөлінеді.
Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар іштей немесе қашықтық режимінде өткізіледі.
2. Іштей өткізілетін жалпы білім беретін пәндер бойынша
халықаралық олимпиадаларға қатысушылардың құрамын қалыптастыру
тәртібі
6. Іштей өткізілетін жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларға қатысушылардың құрамы нақты олимпиаданың талаптарын ескере отырып 8-11(12)-сыныптардың оқушылары арасынан, жасөспірімдердің жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалары үшін 7-9-сынып оқушыларынан құралады.
7. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларға қатысушылар құрамын қалыптастыру үшін облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, дербес, республикалық білім беру ұйымдары, жоғары оқу орындары жанындағы жекеменшік білім беру ұйымдары, халықаралық мектептер, оқу-сауықтыру орталықтары деңгейінде білім алушылардың оқу-жаттығу жиындары немесе іріктеулер өткізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу-дайындық жиындарын білім беру саласындағы уәкілетті орган өткізеді.
Оқу-дайындық жиындарына қатысушылар:
1) ағымдағы оқу жылында жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалардың қорытынды кезеңінің жеңімпазы атанған 8-11 (12) сынып оқушылары;
2) соңғы екі жылда тиісті бейіндік пәндер бойынша жалпы білім беретін пәндерден республикалық олимпиадалардың қорытынды кезеңдерінің жеңімпаздары болып табылатын ағымдағы оқу жылының орта білім беру ұйымдарының түлектері;
3) тиісті бейіндік пән бойынша соңғы екі жылда оқу-дайындық жиындарына қатысушылар.
Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларға қатысушылар құрамына қосу үшін бірдей балл жинаған жағдайда басымдық пәндік халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары, 7-9 сынып оқушыларына беріледі.
8-1.Халықаралық олимпиадаларға қатысу үшін құрама командаларды дайындау бойынша оқу-жаттығу жиындары Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының базасында да, шетелдік ЖОО-ның оқу-әдістемелік орталықтарында да өткізіледі.
Ескерту. Қағидалар 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.04.2024 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Международные интеллектуальные соревнования подразделяются на олимпиады и конкурсы научных проектов (научные соревнования) по общеобразовательным предметам.
Международные олимпиады по общеобразовательным предметам проводятся в очном или дистанционном режимах.
2. Порядок формирования состава участников международных олимпиад по общеобразовательным предметам, проводимых в очном режиме
6. Состав участников международных олимпиад по общеобразовательным предметам, проводимых в очном режиме, формируется с учетом требований конкретной олимпиады из числа обучающихся 8-11(12) классов, для юниорских международных олимпиад по общеобразовательным предметам из числа обучающихся 7-9 классов.
7. Для формирования состава участников международных олимпиад по общеобразовательным предметам проводятся учебно-тренировочные сборы или отборы обучающихся на уровне областных, городов Астаны, Алматы и Шымкент управлений образования, автономных, республиканских организаций образования, частных организаций образования при высших учебных заведениях, международных школ, учебно-оздоровительных центров.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Учебно-тренировочные сборы по общеобразовательным предметам проводятся уполномоченным органом в области образования.
В учебно-тренировочных сборах принимают участие:
1) обучающиеся 8-11(12) классов из числа победителей заключительного этапа республиканских олимпиад по общеобразовательным предметам текущего учебного года;
2) выпускники организаций среднего образования текущего учебного года, являющиеся на протяжении последних двух лет победителями заключительных этапов республиканских олимпиад по общеобразовательным предметам по соответствующему профильному предмету;
3) участники учебно-тренировочных сборов за последние два года по соответствующему профильному предмету.
Для включения в состав участников международных олимпиадах по общеобразовательным предметам при одинаковых баллах преимущество имеют обучающиеся 7-9 классов, победители предметных международных олимпиад.
8-1. Учебно-тренировочные сборы по подготовке сборных команд к участию в Международных олимпиадах проводятcя как на базе вузов Республики Казахстан, так и в учебно-тренировочных центрах зарубежных вузов.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 01.04.2024 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Халықаралық олимпиадаларға қатысу үшін оқу-дайындық жиындарына оқушылар құрамын қалыптастыру білім беру ұйымдары басшыларының ұсыныстарын ескере отырып, білім беру саласының уәкілетті органы анықтайды.
10. Оқу-дайындық жиындарын өткізуді оқу-дайындық жиындарының жетекшілері жүзеге асырады.
11. Жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу-дайындық жиындарының жетекшілері, тиісті пәндер бойынша олимпиада тапсырмаларын құрастыруда және халықаралық олимпиадаларға қатысуда тәжірибелері бар, отандық және шетелдік жоғары оқу орындарының оқытушылары тағайындалады.
12. Жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу-танымдық жиындарының бірінші кезеңінің қатысушыларын жоғары балл жинаған жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадасының қорытынды кезеңінің қазылар алқасының құрамы жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиаданың жеңімпаздары мен жүлдегерлерінің құрамынан, өткен оқу жылдарының оқу-дайындық жиындарында жоғары балл жинаған қатысушылар, іштей және қашықтықтан өткен халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздарының арасынан анықтайды.
13. Оқу-дайындық жиындарының бірінші кезеңіне қатысушылардың сандық құрамы халықаралық ұйымдастыру комитеті белгілеген халықаралық олимпиадаға қатысушылардың санына сәйкес үш есе ұлғайтылған санымен анықталады.
14. Әрбір жалпы білім беретін пән бойынша оқу-жаттығу жиынының ұзақтығы күнтізбелік 12 күннен 30 күнге дейін құрайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.04.2024 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, дербес, республикалық білім беру ұйымдары, жоғары оқу орындары жанындағы жекеменшік білім беру ұйымдары, халықаралық мектептер, оқу-сауықтыру орталықтары өткізетін оқушыларды іріктеу қорытындылары хаттама түрінде ресімделіп, өтінім түрінде білім беру саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларға қатысушылар құрамын қалыптастыруда оқу-дайындық жиындарының нәтижелері, өтінімдер, жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиаданың қорытынды кезеңнің нәтижесі, алдындағы жылдардың және ағымдағы жылдың халықаралық олимпиадалар нәтижелері, білім алушылардың халықаралық олимпиадада жоғары нәтижеге жетелейтін адамгершілік, іскерлік қасиеттері есепке алынады.

9. Состав участников учебно-тренировочных сборов для участия в международных олимпиадах определяет уполномоченный орган в области образования с учетом предложений обучающих руководителей.
10. Проведение учебно-тренировочных сборов осуществляется руководителями учебно-тренировочных сборов.
11. Руководители учебно-тренировочных сборов по соответствующим общеобразовательным предметам назначаются из числа преподавателей отечественных и зарубежных вузов, имеющих опыт составления и решения олимпиадных заданий, участия в международных олимпиадах.
12. Участников первого этапа учебно-тренировочных сборов определяет жюри заключительного этапа республиканской олимпиады по общеобразовательным предметам из числа победителей и призеров заключительного этапа республиканской олимпиады по общеобразовательным предметам, получивших наибольшее количество баллов, участников, набравших высокие баллы в учебно-тренировочных сборах предыдущего года, призеров международных очных и дистанционных олимпиад.
13. Количественный состав участников первого этапа учебно-тренировочных сборов определяется исходя из количественного состава участников соответствующей международной олимпиады, установленного международным оргкомитетом, увеличенного в три раза.
14. Продолжительность учебно-тренировочного сбора по каждому общеобразовательному предмету составляет от 12 до 30 календарных дней.
Сноска. Пункт 14- в редакции приказа Министра просвещения РК от 01.04.2024 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Итоги отбора обучающихся, проводимого областными, городов Астаны, Алматы и Шымкент управлениями образования, автономными, республиканскими организациями образования, частными организациями образования при высших учебных заведениях, международными школами, учебно-оздоровительными центрами, оформляются в форме протокола и направляются в виде заявки в уполномоченный орган в области образования.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При формировании состава участников международных олимпиад по общеобразовательным предметам учитываются результаты учебно-тренировочных сборов, заявки, результаты заключительного этапа республиканской олимпиады по общеобразовательным предметам, результаты международных олимпиад предыдущих лет и текущего года, морально-волевые, деловые качества обучающихся, способствующие достижению высоких результатов на международной олимпиаде.

17. Тізбесін Заңның 5-бабының 29-1) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын (бұдан әрі – Тізбе) іштей өткізілетін жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларға қатысушылардың құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
18. Әр жалпы білім беретін пән бойынша халықаралық олимпиадаға қатысушылар мен жетекшілердің сандық құрамын тиісті халықаралық олимпиаданы өткізу қағидаларына сәйкес ұйымдастыру комитеті анықтайды.
3. Қашықтық режимінде өткізілетін жалпы білім беретін пәндер
бойынша халықаралық олимпиадаларға қатысушылардың құрамын
қалыптастыру тәртібі
19. Қашықтық режимінде өткізілетін жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларға қатысушылардың құрамы нақты олимпиаданың талаптарын ескере отырып, жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық (облыстық) олимпиадалардың үшінші кезеңінің жеңімпаздары қатарынан немесе халықаралық олимпиаданың ресми сайтына өз бетінше тіркелген және іріктеу кезеңінен өткен жалпы орта білім беру ұйымдарының 9-11(12)-сыныптарының оқушыларынан жеке немесе команда құрамында қалыптастырылады.
20. Іріктеу кезеңіне қатысушы оқушылар өз бетінше немесе командалар саны шектелмейді.
21. Қашықтықтан өткізілетін жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиаданың іріктеу кезеңінің қорытындысы бойынша жоғары балл жинаған білім алушылар немесе командалар жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаға қатысушылар ретінде іріктеліп алынады.
22. Тізбесін Заңның 5-бабы 71) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - Тізбе) айқындайтын қашықтықтан өткізілетін әрбір жалпы білім беретін пән бойынша халықаралық олимпиадаларға қатысушылардың құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми
жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың
құрамын қалыптастыру тәртібі
23. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамы орта білім беру ұйымдарының 9-11(12) сынып оқушыларынан құралады.
24. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамын қалыптастыру облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының, дербес, республикалық білім беру ұйымдарының, жоғары оқу орындары жанындағы жекеменшік білім беру ұйымдарының, халықаралық мектептердің, оқу-сауықтыру орталықтарының осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамын қалыптастыру үшін ресми түрде ұсынған кандидаттардың өтінімі негізінде жүзеге асырылады.

17. Состав участников международных олимпиад по каждому общеобразовательному предмету, проводимых в очном режиме, перечень, которых в соответствии с подпунктом 29-1) статьи 5 Закона определяется уполномоченным органом в области образования, утверждается приказом уполномоченного органа в области образования.
18. Количественный состав руководителей и участников международных олимпиад по каждому общеобразовательному предмету определяется организационным комитетом согласно правилам проведения соответствующей международной олимпиады.
3. Порядок формирования состава участников международных
олимпиад по общеобразовательным предметам, проводимых в
дистанционном режиме
19. Состав участников международных олимпиад по общеобразовательным предметам, проводимых в дистанционном режиме, формируется с учетом требований конкретной олимпиады из числа победителей третьего этапа (областного) республиканских олимпиад по общеобразовательным предметам или из обучающихся 9-11(12) классов организаций среднего образования, самостоятельно зарегистрировавшихся на официальном сайте международной олимпиады и прошедших отборочный этап индивидуально или в командном составе.
20. Количество обучающихся или команд, самостоятельно участвующих в отборочном этапе, не имеет ограничения.
21. По итогам отборочного этапа состав участников международных олимпиад по общеобразовательным предметам, проводимых в дистанционном режиме, формируется из числа обучающихся или команд, набравших наибольшее количество баллов.
22. Состав участников международных олимпиад по каждому общеобразовательному предмету, проводимых в дистанционном режиме, перечень, которых в соответствии с подпунктом 71) статьи 5 Закона определяется уполномоченным органом в области образования (далее - Перечень), утверждается приказом уполномоченного органа в области образования.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Порядок формирования состава участников международных
конкурсов научных проектов (научных соревнований) по
общеобразовательным предметам
23. Состав участников международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам формируется из числа обучающихся 9-11(12) классов организаций среднего образования.
24. Формирование состава участников международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам осуществляется на основе заявок на кандидатов для формирования состава участников международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам по форме согласно приложению к настоящим Правилам, официально представленных областными, городов Астаны, Алматы и Шымкент управлениями образования, автономными, республиканскими организациями образования, частными организациями образования при высших учебных заведениях, международными школами, учебно-оздоровительными центрами.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамына енетін өңірлік кандидаттар:
1) ағымдағы оқу жылының 15 қыркүйегіне дейін www.daryn.kz сайтында ғылыми жобасының тақырыбын тіркеген;
2) Тізбеге енген жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) жеңімпаздары (қатысушылары);
3) Тізбеге енген тиісті жалпы білім беретін пән бойынша ағымдағы оқу жылының республикалық ғылыми жобалар конкурстарының қорытынды кезеңінің жеңімпаздары (қатысушылары);
4) Тізбеге енген тиісті жалпы білім беретін пән бойынша ағымдағы оқу жылының республикалық ғылыми жобалар конкурстарының үшінші (облыстық) кезеңнің жеңімпазы/жүлдегері болып табылатын 9-11 (12) сынып оқушысы болуы тиіс.
26. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылар құрамына өңірлік кандидаттарды іріктеу кезінде:
1) бірінші кезекте - Тізбеге енген жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) жеңімпаздары (қатысушылары);
2) екінші кезекте - Тізбеге енген тиісті жалпы білім беретін пән бойынша ағымдағы оқу жылының республикалық ғылыми жобалар конкурстарының қорытынды кезеңінің жеңімпаздары (қатысушылары);
3) үшінші кезекте - Тізбеге енген тиісті жалпы білім беретін пән бойынша ағымдағы оқу жылының республикалық ғылыми жобалар конкурстарының үшінші (облыстық) кезеңнің жеңімпаздары басымдылыққа ие болады.
27. Ғылыми жобалардың тақырыптарын www.daryn.kz сайтында тіркеу облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының, дербес, республикалық білім беру ұйымдарының, жоғары оқу орындары жанындағы жекеменшік білім беру ұйымдарының, халықаралық мектептердің, оқу-сауықтыру орталықтарының ресми түрде ұсынылған өтінімдері негізінде жүзеге асырылады.
Өтінімде:
1) оқушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) орта білім беретін ұйымның атауы, сынып, оқыту тілі;
3) ғылыми жобаның тақырыбы;
4) ғылыми жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), ғылыми атағы мен дәрежесі, лауазымы, жұмыс орны;
5) секция атауы;
6) бейінді пәні көрсетілуі тиіс.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Региональные кандидаты в состав участников международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам отбираются из числа обучающихся 9-11(12) классов:
1) имеющих регистрацию темы научного проекта до 15 сентября текущего учебного года на сайте www.daryn.kz;
2) являющихся победителями (участниками) международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, входящих в Перечень;
3) являющихся победителями (участниками) заключительного этапа республиканских конкурсов научных проектов текущего учебного года по соответствующему общеобразовательному предмету, входящих в Перечень;
4) являющихся победителями третьего (областного) этапа, республиканских конкурсов научных проектов текущего учебного года по соответствующему общеобразовательному предмету, входящих в Перечень.
26. При отборе региональных кандидатов в состав участников международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам преимущество имеют:
1) в первую очередь - победители (участники) международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, входящих в Перечень;
2) во вторую очередь – победители (участники) заключительного этапа республиканских конкурсов научных проектов текущего учебного года по соответствующему общеобразовательному предмету, входящих в Перечень;
3) в третью очередь - победители третьего (областного) этапа республиканских конкурсов научных проектов текущего учебного года по соответствующему общеобразовательному предмету, входящих в Перечень.
27. Регистрация тем научных проектов на сайте www.daryn.kz проводится на основе заявок, официально представленных областными, городов Астаны, Алматы и Шымкент управлениями образования, автономными, республиканскими организациями образования, частными организациями образования при высших учебных заведениях, международными школами, учебно-оздоровительными центрами.
Заявки должны содержать:
1) фамилию, имя, отчество (при наличии) обучающегося;
2) наименование организации среднего образования, класс, язык обучения;
3) полное наименование темы научного проекта;
4) фамилия, имя, отчество (при наличии) научного руководителя, его ученое звание и степень, должность, место работы;
5) наименование секции;
6) профильный предмет.

Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Тізбесін Заңның 5-бабы 71) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылар құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Білім беру саласындағы уәкілетті орган жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамын қалыптастыру кезінде республикалық ғылыми жобалар конкурстарының үшінші (облыстық) кезеңінің, төртінші (қорытынды) кезеңінің, соңғы екі жылдағы халықаралық зияткерлік жарыстардың нәтижелерін, білім алушылардың халықаралық жарыстарда жоғары нәтижеге жетелейтін адамгершілік, іскерлік қасиеттерін есепке алады.
Жалпы білім беретін пәндер бойынша
халықаралық олимпиадаларға мен ғылыми
жобалар конкурстарына (ғылыми
жарыстарға) қатысушылардың құрамын
қалыптастыру қағидаларына қосымша
Нысан
Жалпы білім беретін пәндер бойынша ғылыми жобалардың (ғылыми жарыстардың) халықаралық конкурстарына қатысушылардың құрамын қалыптастыру үшін кандидаттарға өтінім кандидаттарға өтінім
_______________________________________________________________
(облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармасының, дербес, республикалық білім беру ұйымының, жоғары оқу орны жанындағы жекеменшік білім беру ұйымының, халықаралық мектептің, оқу-сауықтыру орталығының атауы)
қатысушылар құрамын қалыптастыру үшін ______________________________
(халықаралық ғылыми жобалар конкурсының (ғылыми жарыстардың) атауы))
Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/c
Білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Оқыту тілі
Мектеп атауы, сынып
Ғылыми жобаның тақырыбы
Жалпы білім беретін пән секциясының атауы
Ғылыми жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Білім алушының жетістіктері

Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Состав участников международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, перечень, которых в соответствии с подпунктом 71) статьи 5 Закона определяется уполномоченным органом в области образования, утверждается приказом уполномоченного органа в области образования.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Уполномоченный орган в области образования при формировании состава участников международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам учитывает результаты третьего (областного) этапа, четвертого (заключительного) этапа республиканских конкурсов научных проектов, результаты международных интеллектуальных соревнованиях последних двух лет, морально-волевые, деловые качества обучающихся, способствующие достижению высоких результатов на международных соревнованиях.
Приложение
к Правилам формирования
состава участников
международных олимпиад и
конкурсов научных проектов
(научных соревнований)
по общеобразовательным
предметам
Форма
Заявка на кандидатов для формирования состава участников международных
конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным
предметам
Заявка на кандидатов от _____________________________________________________
(наименование областного, городов Астаны, Алматы и
Шымкент управления образования, автономной, республиканской организации образования,
частной организации образования при высшем учебном заведении, международной школы,
учебно-оздоровительного центра)
для формирования состава участников ________________________________________
(наименование международного конкурса научных проектов (научных соревнований))
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) обучающегося
Язык обучения
Наименование школы, класс
Тема научного проекта
Наименование секции, общеобразовательного предмета
Фамилия, имя, отчество (при наличии) научного руководителя
Достижения обучающегося