Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнайы оқу орындарында, азаматтық қызметшілердің лауазымдарын қоспағанда, педагогтар лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 16 қаңтардағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 19 ақпанда № 13144 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.03.2020 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнайы оқу орындарында, азаматтық қызметшілердің лауазымдарын қоспағанда, педагогтар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.03.2020 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.

Об утверждении Квалификационных характеристик должностей педагогов в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 января 2016 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2016 года № 13144.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.03.2020 № 270 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные характеристики должностей педагогов в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.03.2020 № 270 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 16 қаңтардағы
№ 34 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында, азаматтық қызметшілердің лауазымдарын қоспағанда, педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
Ескерту. Біліктілік сипаттамалары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.03.2020 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында, азаматтық қызметшілердің лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі - Біліктілік сипаттамалары) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Біліктілік сипаттамаларында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында (бұдан әрі - ІІМ жоғары оқу орындары мен оқу орталықтары) педагог лауазымдарын алмастыратын қызметкерлердің лауазымдық міндеттері мен кәсіби білімдеріне қойылатын талаптар қамтылған.
3. Біліктілік сипаттамалары:
құрылымдық бөліністер туралы, олардың ІІМ жоғары оқу орындары мен оқу орталықтарындағы ролі мен орнын айқындайтын ережелер жасау;
қызметкерлердің міндеттерін, құқықтары мен жауапкершілігін бекітетін лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлеу;
кадрларды іріктеу, орналастыру және жылжыту;
аттестаттау кезінде негіз болып табылады.
4. Әрбір лауазымның біліктілік сипаттамасы "Лауазымдық міндеттері" және "Білуі қажет" деген екі бөлімнен тұрады.
"Лауазымдық міндеттері" деген бөлім қызметкерге жүктелген негізгі қызметтік функциялар мен міндеттерден тұрады.
"Білуі тиіс" деген бөлім қызметкердің арнайы біліміне, сондай-ақ заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерді, ережелерді, нұсқаулықтар мен басқа да материалдарды білуіне қатысты қойылатын негізгі талаптардан тұрады.
5. Біліктілікке қойылатын талаптар (кәсіби даярлық денгейі және жұмыс өтіліне қойылатын талаптар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 3-тармағына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.04.2021 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 января 2016 года № 34
Квалификационные характеристики должностей педагогов в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих
Сноска. Квалификационные характеристики должностей - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.03.2020 № 270 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Квалификационные характеристики должностей педагогов в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих (далее – Квалификационные характеристики) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Квалификационные характеристики содержат требования к должностным обязанностям и профессиональным знаниям сотрудников, замещающих должности педагогов, за исключением должностей гражданских служащих, в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – высшие учебные заведения и учебные центры МВД)".
3. Квалификационные характеристики служат основой при:
составлении положений о структурных подразделениях, определяющих их роль и место в высших учебных заведениях и учебных центрах МВД;
разработке должностных инструкций сотрудников, закрепляющих их обязанности, права и ответственность;
отборе, расстановке и продвижении кадров;
проведении аттестации.
4. Квалификационная характеристика каждой должности состоит из двух разделов: "Должностные обязанности" и "Необходимо знать".
В разделе "Должностные обязанности" содержатся основные служебные функции и задачи, возлагаемые на сотрудника.
В разделе "Необходимо знать" содержатся основные требования, предъявляемые к сотруднику в отношении специальных знаний, а также знаний законодательных и нормативных правовых актов, положений, инструкций и других материалов.
5. Требования к квалификации (уровень профессиональной подготовки и требования к стажу работы) устанавливаются в соответствии пункту 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.04.2021 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. ІІМ жоғары оқу орындарының педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Жоғары оқу орнының бастығы
6. Лауазымдық міндеттері: жоғары оқу орнында (бұдан әрі - ЖОО) жалпы басшылықты жүзеге асырады. ЖОО мақсаты мен даму стратегиясын анықтайды. ЖОО-ның оқу, ғылыми, қызметтік, қаржы қызметіне және тылдық қамтамасыз ету қызметіне басшылық етеді. ЖОО-ның барлық құрылымдық бөліністерінің жұмысын және тиімді өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастырады. ЖОО-ның барлық бағыттар бойынша қызметінің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде бұйрықтар шығарады. ЖОО-ның оқу жоспарларын, ғылыми-зерттеу жұмысының жоспарларын бекітеді.
ЖОО-ның ведомстволық білім беру және ғылым саласындағы халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамытуды қамтамасыз етеді. ЖОО-ның оқу-тәрбие және ғылыми қызметі мәселелері бойынша ЖОО-ның басқа білім беру ұйымдарымен, ғылыми ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді. ЖОО-ның Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен оқу және ғылыми қызмет мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. ЖОО-ны тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, оның ішінде ЖОО-ның қызметіне инновацияларды енгізу бойынша шаралар қабылдайды. Бюджеттік қаражатты ұтымды және тиімді жұмсауды қамтамасыз етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде қызметкерлерді қабылдауды, ауыстыруды және қызметтен шығаруды, сондай-ақ білім алушыларды қабылдауды, ауыстыруды және оқуға қайта қабылдауды жүзеге асырады. Лауазымдарды білікті кадрлармен жасақтау, ЖОО қызметкерлерінің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды. ЖОО қызметкерлерінің салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді уақтылы, толық және объективті декларациялауын қамтамасыз етеді. Қызметкерлердің еңбекақысын уақтылы және толық төлеуді қамтамасыз етеді.
Қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайын, жұмыс уақыты мен демалыс режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді. ЖОО-да құпиялылық режимін және оның сақталуын қамтамасыз етеді. ЖОО қызметкерлерінің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. ЖОО-да сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Сотта, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдарда, ведомстволарда және мекемелерде ЖОО-ның мүддесін білдіреді. Бұл ретте ЖОО-ның атынан сенімхатсыз әрекет етеді.
ІІМ-ге ЖОО-ның қызметі туралы есеп береді.

Глава 2. Квалификационные характеристики должностей педагогов высших учебных заведений МВД
Параграф 1. Начальник высшего учебного заведения
6. Должностные обязанности: осуществляет общее руководство высшим учебным заведением (далее - вуз). Определяет цели и стратегию развития вуза. Руководит учебной, научной, служебной, финансовой деятельностью и деятельностью по тыловому обеспечению вуза. Организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений вуза. Обеспечивает качество и эффективность деятельности вуза по всем направлениям.
Издает приказы в пределах предоставленных полномочий. Утверждает рабочие учебные планы, программы, планы научно-исследовательской работы вуза.
Обеспечивает организацию, поддержание и развитие международного сотрудничества вуза в сфере ведомственного образования и науки. Обеспечивает взаимодействие вуза с другими организациями образования, научными организациями по вопросам учебно-воспитательной и научной деятельности. Обеспечивает взаимодействие вуза по вопросам учебной и научной деятельности с практическими подразделениями органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – ОВД) и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает сохранность государственного имущества, его эффективное и рациональное использование. Принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению вуза, в том числе меры по внедрению инноваций в деятельность вуза. Обеспечивает рациональное и эффективное расходование бюджетных средств.
Осуществляет прием, перевод и увольнение сотрудников, прием, перевод и восстановление обучающихся в пределах предоставленных полномочий. Принимает меры по комплектованию должностей квалифицированными кадрами, по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников вуза. Обеспечивает своевременное, полное и объективное декларирование налогов и других обязательных платежей в бюджет сотрудниками вуза. Обеспечивает своевременную и полную оплату труда сотрудников.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности. Обеспечивает режим секретности в вузе и его соблюдение. Обеспечивает соблюдение сотрудниками вуза служебной дисциплины и законности. Организует работу по противодействию коррупции в вузе.
Представляет интересы вуза в суде, а также в других государственных органах, ведомствах и учреждениях. При этом действует от имени вуза без доверенности.
Отчитывается перед МВД о деятельности вуза.

7. Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының кодекстерін, "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Білім туралы", "Құқық қорғау қызметі туралы", "Азаматтық қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы", "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының заңдары) және жоғары оқу орнының білім беру, ғылыми, шаруашылық, қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлау саласындағы әдістемелік материалдарды, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (қосымша білім беру) саласындағы шетелдік білім беру мекемелерінің ғылыми жетістіктері мен озық тәжірибелерін, еңбек заңнамасын білуі тиіс.
2-параграф. ЖОО бастығының орынбасары (көмекшісі)
8. Лауазымдық міндеттері: ЖОО қызметінің жекеленген бағытына жалпы басшылықты жүзеге асырады. Жетекшілік ететін бағыт бойынша ЖОО-ның даму стратегиясын әзірлеуді және іске асыруды ұйымдастырады.
Тиісті құрылымдық бөліністердің қызметін ағымдағы және перспективалық жоспарлауды қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде ЖОО-ның тиісті бағыты бойынша бағдарламаларды, жоспарларды және басқа да құжаттарды дайындауды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Жетекшілік ететін бағыт бойынша ЖОО мен оның құрылымдық бөліністері қызметінің сапасын, тиімділігін қамтамасыз етеді. Жетекшілік ететін бағыт бойынша ЖОО-ның қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде жетекшілік ететін қызмет бағыты бойынша ЖОО-ның және оның құрылымдық бөліністерінің халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамытуды қамтамасыз етеді. Жетекшілік ететін қызмет бағыты бойынша басқа білім беру ұйымдарымен, ғылыми ұйымдармен, ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуды қамтамасыз етеді.
ЖОО-ның сеніп тапсырылған бөліністерінде мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде ЖОО-ның сеніп тапсырылған бөліністерін (жетекшілік ететін қызмет бағыты бойынша) тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз етуге шаралар қабылдайды. Берілген өкілеттіктер шегінде сеніп тапсырылған бөліністердің қызметіне инновациялар енгізуге шаралар қабылдайды. ЖОО-ның сеніп тапсырылған бөліністерінде (жетекшілік ететін қызмет бағыты бойынша) бюджеттік қаражатты ұтымды және тиімді жұмсауды қамтамасыз етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде сеніп тапсырылған бөліністерде лауазымдарды білікті кадрлармен жасақтау, қызметкерлердің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Өз өкілеттігінің шегінде ЖОО-ның кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастырады. ЖОО-ның сеніп тапсырылған бөліністерінде қызметкерлердің салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді уақтылы, толық және объективті декларациялауын қамтамасыз етеді.
ЖОО-ның сеніп тапсырылған бөліністерінде қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайын, жұмыс уақытының және демалыс режимін, еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді. Сеніп тапсырылған бөліністерде құпиялылық режимін және оның сақталуын қамтамасыз етеді. Сеніп тапсырылған бөліністерде қызметкерлердің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. ЖОО-ның сеніп тапсырылған бөліністерінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Сотта, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдарда, ведомстволарда және мекемелерде ЖОО-ның мүдделерін білдіреді. Бұл ретте сенімхаттың немесе ЖОО бастығының бұйрығы негізінде әрекет етеді.
ЖОО бастығына жетекшілік ететін бағыт бойынша есеп береді.

7. Необходимо знать: Конституцию Республики Казахстан, Кодексы Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О государственной службе", "О государственных секретах", "О правоохранительной службе", "О гражданской защите", "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", "О Национальной гвардии Республики Казахстан", "О противодействии коррупции" (далее – Законы Республики Казахстан) и другие нормативные правовые акты, регламентирующие образовательную, научную, хозяйственную, финансово-экономическую деятельность высшего учебного заведения, методические материалы в сфере подготовки специалистов высшего и послевузовского образования, научные достижения и передовой опыт зарубежных образовательных учреждений в области высшего и послевузовского образования (дополнительного образования), трудовое законодательство.
Параграф 2. Заместитель (помощник) начальника вуза
8. Должностные обязанности: осуществляет общее руководство отдельным направлением деятельности вуза. Организует разработку и реализацию стратегии развития вуза по курируемому направлению.
Обеспечивает текущее и перспективное планирование деятельности соответствующих структурных подразделений. В пределах предоставленных полномочий обеспечивает подготовку и выполнение программ, планов и других документов по соответствующему направлению деятельности вуза. Обеспечивает качество, эффективность деятельности вуза и его структурных подразделений по курируемому направлению. Вносит предложения по совершенствованию деятельности вуза по курируемому направлению.
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает поддержание и развитие международного сотрудничества вуза и его структурных подразделений по курируемому направлению деятельности. Обеспечивает взаимодействие вуза с другими организациями образования, научными организациями, практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами по курируемому направлению деятельности.
Обеспечивает сохранность государственного имущества, его эффективное и рациональное использование во вверенных подразделениях вуза. В пределах предоставленных полномочий принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению во вверенных структурных подразделениях (по курируемому направлению деятельности). В пределах предоставленных полномочий принимает меры к внедрению инноваций в деятельность вверенных структурных подразделений. Обеспечивает рациональное и эффективное расходование бюджетных средств вверенными структурными подразделениями (по курируемому направлению деятельности) вуза.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры по комплектованию должностей во вверенных подразделениях квалифицированными кадрами, по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников. В пределах своей компетенции организует профессионально-ориентационную работу вуза. Обеспечивает своевременное, полное и объективное декларирование налогов и других обязательных платежей в бюджет сотрудниками вверенных подразделений вуза.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности во вверенных подразделениях вуза. Обеспечивает режим секретности и его соблюдение во вверенных подразделениях. Обеспечивает соблюдение сотрудниками вверенных подразделений служебной дисциплины и законности. Организует работу по противодействию коррупции во вверенных подразделениях вуза.
Представляет интересы вуза в суде, а также в других государственных органах, ведомствах и учреждениях. При этом действует на основании доверенности или приказа начальника вуза.
Отчитывается перед начальником вуза по курируемому направлению.

9. Мыналарды: Қазақстан Республикасының заңдарын және жоғары оқу орнының білім беру, ғылыми, шаруашылық, қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлау саласындағы әдістемелік материалдарды, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (қосымша білім беру) саласындағы шетелдік білім беру мекемелерінің ғылыми жетістіктері мен озық тәжірибелерін, еңбек заңнамасын білуі тиіс.
3-параграф. Институт (ЖОО-ның құрылымдық бөлімшесінің) бастығы
10. Лауазымдық міндеттері: ЖОО негізгі құрылымдық бөлінісі - институтқа жалпы басшылықты жүзеге асырады. ЖОО институтының даму стратегиясын әзірлеуді және оны іске асыруды қамтамасыз етеді. ЖОО институтының және оның құрылымдық бөліністерінің қызметін ұйымдастыруды, үйлестіруді және оны бақылауды жүзеге асырады. Өзара және ЖОО институты бастығының орынбасары арасында міндеттерді бөледі.
Институттың және оның құрылымдық бөліністерінің қызметін ағымдағы және перспективалық жоспарлауды ұйымдастырады. Берілген өкілеттіктер шегінде институттың және оның құрылымдық бөліністерінің бағдарламаларын, жоспарларын және құжаттарын дайындауды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Институттың және оның құрылымдық бөліністері қызметінің сапасын, тиімділігін қамтамасыз етеді. ІІМ-ге ЖОО институтының қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
ЖОО-ның басшылығына институт мекемесінің қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде ЖОО институтының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамуды қамтамасыз етеді. ЖОО институтының басқа білім беру ұйымдарымен, ғылыми ұйымдармен, ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде институттың лауазымдарын білікті кадрлармен жасақтау, ЖОО институты қызметкерлерінің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды.
Өз құзыреті шегінде ЖОО-ның кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруға қатысады.
Оқулықтарды, оқу құралдарын, монографияларды, басқа да оқу және ғылыми әдебиетті дайындау жұмысын ұйымдастырады.
Ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық конференцияларды, семинарларды, дөңгелек үстелдерді және ЖОО ғылыми-зерттеу бөлінісінің басқа да іс-шараларын ұйымдастыруды және өткізуді үйлестіреді.
ЖОО ғылыми кеңесіне институттың оқу-тәрбие, ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік қызметінің негізгі мәселелері бойынша жұмысы туралы есеп береді.
ЖОО ғылыми-зерттеу жұмысының ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеуді, ІІМ ғылыми-зерттеу жұмысы жоспарына ұсыныстар енгізуді ұйымдастырады.
Институт кафедраларының және басқа да бөліністерінің оқу мекемелерімен және ұйымдарымен ғылыми-әдістемелік ынтымақтастығы жұмысын ұйымдастырады және бақылауды жүзеге асырады.
Оқытудың инновациялық технологияларын, оқытудың техникалық құралдарын қолдануды ұйымдастырады және енгізеді. Институттың материалдық-техникалық базасын нығайту және дамыту жұмысын жүргізеді.
ЖОО институтында мемлекеттік мүліктің сақталуын, оны тиімді және оңтайлы пайдалануды қамтамасыз етеді.
Институтта және оның құрылымдық бөліністерінде қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайын, жұмыс уақытының және демалыс режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді. Құпиялылық режимін және оның ЖОО институтында сақталуын, сондай-ақ қызметкерлердің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. Институтта сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасасу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
ЖОО басшылығына және ғылыми кеңесіне институттың және оның құрылымдық бөліністерінің қызметі туралы есеп береді.

9. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие образовательную, научную, хозяйственную, финансово-экономическую деятельность высшего учебного заведения, методические материалы в сфере подготовки специалистов высшего и послевузовского образования, научные достижения и передовой опыт зарубежных образовательных учреждений в области высшего и послевузовского образования (дополнительного образования), трудовое законодательство.
Параграф 3. Начальник института (структурного подразделения вуза)
10. Должностные обязанности: осуществляет общее руководство основным структурным подразделением вуза – институтом. Обеспечивает разработку и реализацию стратегии развития института вуза. Осуществляет организацию, координацию и контроль деятельности института вуза и его структурных подразделений. Распределяет обязанности между собой и заместителем начальника института вуза.
Организует текущее и перспективное планирование деятельности института вуза и его структурных подразделений. В пределах предоставленных полномочий обеспечивает подготовку и выполнение программ, планов, документов института и его структурных подразделений. Обеспечивает качество, эффективность деятельности института и его структурных подразделений.
Вносит предложения руководству вуза по совершенствованию деятельности института вуза.
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает организацию, поддержание и развитие международного сотрудничества института вуза. Обеспечивает взаимодействие института вуза с другими организациями образования, научными организациями, практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры по комплектованию должностей института вуза квалифицированными кадрами, по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников института вуза.
В пределах своей компетенции участвует в организации профессионально-ориентационной работы вуза.
Организует работу по подготовке учебников, учебных пособий, монографий, другой учебной и научной литературы.
Координирует организацию и проведение научно-практических, научно-теоретических конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий научно-исследовательского подразделения, вуза.
Отчитывается о своей работе перед Ученым советом вуза по основным вопросам научно-исследовательской, научно-методической деятельности института.
Организует внесение предложений в План научно-исследовательской работы МВД.
Организует и внедряет инновационные технологии в научные исследования. Проводит работу по укреплению и развитию материально-технической базы института.
Обеспечивает сохранность государственного имущества в институте вуза, его эффективное и рациональное использование.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности в институте вуза и его структурных подразделениях. Обеспечивает режим секретности и его соблюдение в институте вуза, а также соблюдение сотрудниками служебной дисциплины и законности. Организует и проводит работу по противодействию коррупции в институте вуза.
Отчитывается перед руководством и Ученым советом вуза о деятельности института и его структурных подразделениях.";

11. Ғылыми-зерттеу қызметінің мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңдарын және басқа да нормативтік құқықтық актілерді экономика негіздері, еңбек туралы заңнама, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғау жөніндегі құжаттаманы жүргізу ережесін білуі тиіс.
4-параграф. Институт (ЖОО-ның құрылымдық бөлімшесінің) бастығының орынбасары
12. Лауазымдық міндеттері: ЖОО институты қызметінің жекелеген бағытына (жекеленген бағыттарына) жалпы басшылықты жүзеге асырады. Институттың даму стратегиясын әзірлеуге және оны іске асыруға қатысады. Жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша институт қызметін ұйымдастыруды, үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады.
Берілген өкілеттіктер шегінде жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша институттың бағдарламаларын, жоспарларын және басқа құжаттарын дайындауды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша институттың және оның құрылымдық бөліністері қызметінің сапасын, тиімділігін қамтамасыз етеді. Жетекшілік ететін бағыт бойынша институт қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
ЖОО институтының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамытуды қамтамасыз етеді. ЖОО институтының басқа білім беру ұйымдарымен, ғылыми ұйымдармен, ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
ЖОО институтының бастығымен бірлесіп, институттағы мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша, тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша, сондай-ақ институт қызметіне инновацияларды енгізу бойынша шаралар қабылдайды.
Өз құзыреті шеңберінде ЖОО кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруға қатысады.
Құпиялылық режимін және оның ЖОО институтында сақталуын, сондай-ақ қызметкерлердің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді.
ЖОО институтында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысады.
Бастық болмаған кезде ЖОО институты бастығының міндеттерін орындайды.
ЖОО институтының бастығына жетекшілік ететін бағыт бойынша ЖОО институтының және оның құрылымдық бөліністерінің қызметі туралы есеп береді.
13. Ғылыми-зерттеу қызметінің мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңдарын және басқа да нормативтік құқықтық актілерді экономика негіздері, еңбек туралы заңнама, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғау жөніндегі құжаттаманы жүргізу ережесін білуі тиіс.

11. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по научной работе, основы экономики, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 4. Заместитель начальника института (структурного подразделения вуза)
12. Должностные обязанности: осуществляет общее руководство отдельным направлением (отдельными направлениями) деятельности института вуза. Участвует в разработке и реализации стратегии развития института вуза. Осуществляет организацию, координацию и контроль деятельности института вуза по курируемому направлению (направлениям).
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает подготовку и выполнение программ, планов и других документов института вуза по курируемому направлению (направлениям). Обеспечивает качество, эффективность деятельности института вуза и его структурных подразделений по курируемому направлению (направлениям). Вносит предложения по совершенствованию деятельности института вуза по курируемому направлению.
Обеспечивает организацию, поддержание и развитие международного сотрудничества института вуза. Обеспечивает взаимодействие института вуза с другими организациями образования, научными организациями, практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Совместно с начальником института вуза принимает меры по обеспечению сохранности государственного имущества в институте вуза, его эффективному и рациональному использованию, по надлежащему материально-техническому обеспечению, а также по внедрению инноваций в деятельность института вуза.
В пределах своей компетенции участвует в организации профессионально-ориентационной работы вуза.
Обеспечивает режим секретности и его соблюдение в институте вуза, а также соблюдение сотрудниками служебной дисциплины и законности.
Участвует в организации и осуществлении работы по противодействию коррупции в институте вуза.
При отсутствии начальника исполняет обязанности начальника института вуза.
Отчитывается перед начальником института вуза о деятельности института вуза и его структурных подразделениях по курируемому направлению.
13. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы научно-исследовательской деятельности, правила ведения документации по научной работе, основы экономики, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.

5-параграф. Факультет бастығы
14. Лауазымдық міндеттері: факультетке тікелей басшылықты жүзеге асырады. Факультеттің даму стратегиясын әзірлеуді және оны іске асыруды қамтамасыз етеді. Факультеттің және оның құрылымдық бөліністерінің қызметін ұйымдастыруды, үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады. Өзара және факультет бастығының орынбасарымен (орынбасарларымен) міндеттерді бөліседі.
Факультеттің және оның құрылымдық бөліністерінің қызметін ағымдағы және перспективалық жоспарлауды ұйымдастырады. Берілген өкілеттіктер шегінде факультеттің және оның құрылымдық бөліністерінің бағдарламаларын, жоспарларын және басқа да құжаттарын дайындауды және оларды орындауды қамтамасыз етеді. Факультеттің және оның құрылымдық бөліністері қызметінің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді. Факультеттің қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Факультеттегі оқу, тәрбие және ғылыми жұмысты басқарады. Кәсіби білім беру бағдарламаларын, оқу жоспарларын, оқу курстарының бағдарламаларын әзірлеу және практикада іске асыру жөніндегі жұмысты басқарады. Оқу-тәрбие процесін ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету жұмысын ұйымдастырады.
Оқу процесін, оқу практикумдары мен кәсіби практикаларды ұйымдастыруды бақылайды және реттейді.
Білім алушылардың өзіндік жұмысын, оның ішінде білім алушылардың оқытушының басшылығымен жүргізілетін өзіндік жұмысын, білім алушылардың жеке оқу жоспарларын орындауын бақылауды ұйымдастырады.
Бітірушілерді қорытынды аттестаттау бойынша факультеттің мемлекеттік аттестаттау комиссиясының, сондай-ақ факультеттің қабылдау комиссиясының құрамына кіреді.
Факультетті бітірушілермен байланысты; факультетті бітіруші мамандарды даярлау сапасын зерделеуді ұйымдастырады.
Факультетті бітірушілерді жұмысқа орналастыру жұмысын басқарады.
Білім алушыларды оқытудың және білімін бақылаудың жаңа технологияларын енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Факультеттегі мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде факультетті және оның құрылымдық бөліністерін тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, факультеттің қызметіне инновацияларды енгізуге шаралар қабылдайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде факультеттің лауазымдарын білікті кадрлармен жасақтау, факультет қызметкерлерінің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруды және жүргізуді қамтамасыз етеді. Факультет қызметкерлерінің салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді уақтылы, толық және объективті декларациялауын қамтамасыз етеді.
Факультетте және оның құрылымдық бөліністерінде қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайын, жұмыс уақытының және демалыс режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді. Құпиялылық режимін және оның факультетте сақталуын, сондай-ақ факультет қызметкерлерінің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді.
Факультетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасасу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Басшылыққа және білім беру ұйымының ғылыми кеңесіне факультеттің және оның құрылымдық бөліністерінің қызметі туралы есеп береді.

Параграф 5. Начальник факультета
14. Должностные обязанности: осуществляет непосредственное руководство факультетом. Обеспечивает разработку и реализацию стратегии развития факультета. Осуществляет организацию, координацию и контроль деятельности факультета и его структурных подразделений. Распределяет обязанности между собой и заместителем (заместителями) начальника факультета.
Организует текущее и перспективное планирование деятельности факультета и его структурных подразделений. В пределах предоставленных полномочий обеспечивает подготовку и выполнение программ, планов и других документов факультета и его структурных подразделений. Обеспечивает качество и эффективность деятельности факультета и его структурных подразделений. Вносит предложения по совершенствованию деятельности факультета.
Руководит учебной, воспитательной и научной работой на факультете. Возглавляет работу по созданию и реализации на практике образовательно-профессиональных программ, учебных планов, программ учебных курсов. Организует работу по научно-методическому и учебно-методическому обеспечению учебно-воспитательного процесса.
Контролирует и регулирует организацию учебного процесса, учебных практикумов и профессиональных практик.
Организует контроль над самостоятельной работой обучающегося, в том числе самостоятельной работой обучающегося под руководством преподавателя, выполнением индивидуальных учебных планов обучающихся.
Входит в состав государственной аттестационной комиссии факультета по проведению итоговой аттестации выпускников, а также в состав приемной комиссии, факультета.
Организует связь с выпускниками факультета; изучение качества подготовки специалистов, выпускаемых факультетом.
Руководит работой по трудоустройству выпускников факультета.
Обеспечивает внедрение новых технологий обучения и контроля знаний обучающихся.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
Обеспечивает сохранность государственного имущества на факультете, его эффективное и рациональное использование. В пределах предоставленных полномочий принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению факультета и его структурных подразделений, к внедрению инноваций в деятельность факультета.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры по комплектованию должностей факультета квалифицированными кадрами, по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников факультета. Обеспечивает организацию и проведение профессионально-ориентационной работы организации образования. Обеспечивает своевременное, полное и объективное декларирование налогов и других обязательных платежей в бюджет сотрудниками факультета.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности на факультете и его структурных подразделениях. Обеспечивает режим секретности и его соблюдение на факультете, а также соблюдение сотрудниками факультета служебной дисциплины и законности. Организует и проводит работу по противодействию коррупции на факультете.
Отчитывается перед руководством и Ученым советом организации образования о деятельности факультета и его структурных подразделениях.

15. Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйелерінің жұмыс істеу және даму мәселелерін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді, білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, білім беру жүйелерін басқарудың теориясы мен әдістерін, оқу жоспарларын жасау тәртібін, оқу және ғылыми жұмыс бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, экономика негіздерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
6-параграф. Факультет бастығының орынбасары
16. Лауазымдық міндеттері: Факультет қызметінің белгілі бір бағытына (бағыттарына) тікелей басшылықты жүзеге асырады. Факультеттің даму стратегиясын әзірлеуге және оны іске асыруға қатысады.
Берілген өкілеттіктер шегінде жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша факультеттің бағдарламаларын, жоспарларын және басқа да құжаттарын дайындауды және оларды орындауды қамтамасыз етеді. Жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша факультеттің және оның құрылымдық бөліністерінің қызмет сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді. Факультеттің қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Факультеттің халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамытуды қамтамасыз етеді. Факультеттің басқа білім беру ұйымдарымен, ғылыми ұйымдармен, ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
Оқу процесін, оқу практикумдары мен кәсіби практикаларды ұйымдастыруды бақылайды және реттейді.
Білім алушылардың өзіндік жұмысын, оның ішінде білім алушылардың оқытушының басшылығымен жүргізілетін өзіндік жұмысын, білім алушылардың жеке оқу жоспарларын орындауын бақылауды ұйымдастырады.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Факультетте және оның құрылымдық бөліністерінде қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайын, жұмыс уақытының және демалыс режимін, еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді. Құпиялылық режимін және оның факультетте сақталуын, сондай-ақ қызметкерлердің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. Факультет бастығымен бірлесіп, факультетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасасу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Факультет бастығына жетекшілік ететін бағыт бойынша факультеттің және оның құрылымдық бөліністерінің қызметі туралы есеп береді.

15. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, государственные общеобязательные стандарты образования, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной и научной работе, методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, основы экономики, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 6. Заместитель начальника факультета
16. Должностные обязанности: осуществляет непосредственное руководство определенным направлением (направлениями) деятельности факультета. Участвует в разработке и реализации стратегии развития факультета.
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает подготовку и выполнение программ, планов и других документов факультета по курируемому направлению (направлениям). Обеспечивает качество и эффективность деятельности факультета и его структурных подразделений по курируемому направлению (направлениям). Вносит предложения по совершенствованию деятельности факультета.
Обеспечивает организацию, поддержание и развитие международного сотрудничества факультета. Обеспечивает взаимодействие факультета с другими организациями образования, научными организациями, практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Принимает участие в организации и проведении профессионально-ориентационной работы организации образования.
Контролирует и регулирует организацию учебного процесса, учебных практикумов и профессиональных практик.
Организует контроль над самостоятельной работой обучающегося, в том числе самостоятельной работой обучающихся под руководством преподавателя, выполнением индивидуальных учебных планов обучающихся.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности на факультете и в его структурных подразделениях. Обеспечивает режим секретности и его соблюдение на факультете, а также соблюдение сотрудниками служебной дисциплины и законности. Совместно с начальником факультета участвует в организации и осуществлении работы по противодействию коррупции на факультете.
Отчитывается перед начальником факультета о деятельности факультета и его структурных подразделениях по курируемому направлению.

17. Мыналарды: Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйелерінің жұмыс істеу және даму мәселелерін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді, білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, білім беру жүйелерін басқарудың теориясы мен әдістерін, оқу жоспарларын жасау тәртібін, оқу және ғылыми жұмыс бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, экономика негіздерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
7-параграф. Аға оқытушы-әдіскер
18. Лауазымдық міндеттері: тиісті бөліністе оқу және оқу-әдістемелік жұмыс жүргізеді. Тиісті бөліністің даму стратегиясын әзірлеуге және оны іске асыруға қатысады.
Оқу жылына арналған жеке жұмыс жоспарын және оны орындау туралы есеп жасайды. Тиісті бөліністің бағдарламаларын, жоспарларын, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын әзірлейді және оларды іске асырады.
Өзінің қызмет бағыты бойынша оқу-әдістемелік материалдарды даярлауға қатысады.
Тиісті бөліністің ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық, ғылыми-әдістемелік конференцияларын, семинарларын, дөңгелек үстелдерін және басқа да оқу және ғылыми іс-шараларын ұйымдастыруға және оларды өткізуге қатысады.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Тиісті бөліністің оқытушы-әдіскерлеріне кәсіби дағдыларды меңгеруге қажетті көмек көрсетеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде білім алушымен тәрбие жұмысын, оның ішінде жетекшілік ету жұмысын жүзеге асырады.
Білім алушылардың практикасының барлық түрін ұйымдастырады. Білім алушылардың білімдерін бақылаудың барлық түрлеріне қатысады.
Тиісті бөліністің, білім беру ұйымының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруға, қолдауға және дамытуға қатысады. Тиісті бөліністің басқа білім беру ұйымдарының ұқсас құрылымдық бөліністерімен, сондай-ақ ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуы жөніндегі жұмысқа қатысады.
Берілген өкілеттіктер шегінде тиісті бөліністегі мемлекеттік мүлікті сақтау, оны тиімді және ұтымды пайдалану бойынша шаралар қабылдайды. Тиісті бөліністің қызметіне инновацияларды енгізуге ықпал етеді.
Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысына қатысады.
Жұмыс уақытының режимін, еңбек және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды. Құпиялылық режимін, қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтайды. Тиісті бөліністе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасасу жөніндегі жұмысқа қатысады.
Тиісті бөліністің қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Тиісті бөліністің басшылығына кәсіби қызмет туралы есеп береді.

17. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, государственные общеобязательные стандарты образования, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной и научной работе, методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, основы экономики, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 7. Старший преподаватель-методист
18. Должностные обязанности: проводит учебную и учебно-методическую работу в соответствующем подразделении. Участвует в разработке и реализации стратегии развития соответствующего подразделения.
Составляет индивидуальный план работы на учебный год и отчет о его выполнении. Разрабатывает и реализует программы, планы, учебно-методические, научно-методические документы соответствующего подразделения.
Участвует в подготовке учебно-методических материалов по направлению своей деятельности.
Участвует в организации и проведении научно-практических, научно-теоретических, научно-методических конференций, семинаров, круглых столов и других учебных и научных мероприятий соответствующего подразделения.
Оказывает преподавателям-методистам соответствующего подразделения необходимую помощь в овладении профессиональными навыками.
В пределах предоставленных полномочий осуществляет воспитательную работу с обучающимися, в том числе кураторскую работу.
Организует все виды практик обучающихся соответствующего подразделения. Участвует в проведении всех видов контроля знаний обучающихся.
Участвует в организации, поддержании и развитии международного сотрудничества соответствующего подразделения, организации образования. Участвует в работе по взаимодействию соответствующего подразделения с аналогичными структурами других организаций образования, а также с практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры к сохранности государственного имущества в соответствующем подразделении, его эффективному и рациональному использованию. Способствует внедрению инноваций в деятельность соответствующего подразделения.
Участвует в профессионально-ориентационной работе организации образования.
Соблюдает режим рабочего времени, требования охраны труда и техники безопасности. Соблюдает режим секретности, служебную дисциплину и законность. Участвует в работе по противодействию коррупции в соответствующем подразделении.
Вносит предложения по совершенствованию деятельности соответствующего подразделения.
Отчитывается о профессиональной деятельности перед руководством соответствующего подразделения.

21. Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйелерінің жұмыс істеу және даму мәселелерін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді, білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, оқу жоспарларын, оқу-әдістемелік құжаттарды жасау тәртібін, оқу ісі жөніндегі құжаттаманы жүргізу қағидаларын білуі тиіс.
9-параграф. Бөлім (орталық, зертхана) бастығы
22. Лауазымдық міндеттері: бөлімге (орталыққа, зертханаға) тікелей басшылықты жүзеге асырады. Бөлімнің (орталықтың, зертхананың) даму стратегиясын әзірлеуді және оны іске асыруды қамтамасыз етеді. Бөлімнің (орталықтың, зертхананың) қызметін ұйымдастыруды, үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады. Бөлім (орталық, зертхана) қызметкерлерінің арасында міндеттерді бөледі.
Бөлімнің (орталықтың, зертхананың) қызметін жоспарлауды ұйымдастырады. Берілген өкілеттіктер шегінде бөлімнің (орталықтың, зертхананың) бағдарламаларын, жоспарларын және басқа да құжаттарын дайындауды және оларды орындауды қамтамасыз етеді. Бөлім (орталық, зертхана) қызметінің сапасын тиімді және сапалы болуын қамтамасыз етеді. Бөлімнің (орталықтың, зертхананың) жұмысын жетілдіру бойынша ұсыныс енгізеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде ЖОО-ның немесе құрылымына бөлім (орталық, зертхана) кіретін институттың халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамытуды қамтамасыз етеді. ЖОО-ның немесе құрылымына бөлім (орталық, зертхана) кіретін институттың басқа да білім беру ұйымдарының ұқсас құрылымдарымен, сондай-ақ ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Бөлімдегі (орталықтағы, зертханадағы) мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде бөлімді (орталықты, зертхананы) тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, бөлімнің (орталықтың, зертхананың) қызметіне инновацияларды енгізуге шаралар қабылдайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде бөлімнің (орталықтың, зертхананың) лауазымдарын білікті кадрлармен жасақтау, бөлім (орталық, зертхана) қызметкерлерінің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Бөлім (орталық, зертхана) қызметкерлерінің салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді уақтылы, толық және объективті декларациялауын қамтамасыз етеді.
Бөлімде (орталықта, зертханада) жұмыс уақытының режимін, еңбек және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді. Құпиялылық режимін және оны бөлімде (орталықта, зертханада) сақтауды, сондай-ақ қызметкерлердің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. Бөлімде (орталықта, зертханада) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасасу жөніндегі жұмысты ұйымдастырып, жүргізеді.
Білім беру ұйымының басшылығына және ғылыми кеңесіне бөлімнің (орталықтың, зертхананың) қызметі туралы есеп береді.

21. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, государственные общеобязательные стандарты образования, порядок составления учебных планов, учебно-методических документов, правила ведения документации по учебной работе.
Параграф 9. Начальник отдела (центра, лаборатории)
22. Должностные обязанности: осуществляет непосредственное руководство отделом (центром, лабораторией). Обеспечивает разработку и реализацию стратегии развития отдела (центра, лаборатории). Осуществляет организацию, координацию и контроль деятельности отдела (центра, лаборатории). Распределяет обязанности между сотрудниками отдела (центра, лаборатории).
Организует планирование деятельности отдела (центра, лаборатории). В пределах предоставленных полномочий обеспечивает подготовку и выполнение программ, планов и других документов отдела (центра, лаборатории). Обеспечивает качество и эффективность деятельности отдела (центра, лаборатории). Вносит предложения по совершенствованию деятельности отдела (центра, лаборатории).
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает организацию, поддержание и развитие международного сотрудничества организации образования или института, в структуру которого входит отдел (центр, лаборатория). Обеспечивает взаимодействие организации образования или института, в структуру которого входит отдел (центр, лаборатория), с аналогичными структурами других организаций образования, а также с практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает сохранность государственного имущества в отделе (центре, лаборатории), его эффективное и рациональное использование. В пределах предоставленных полномочий принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению отдела (центра, лаборатории), к внедрению инноваций в деятельность отдела (центра, лаборатории).
В пределах предоставленных полномочий принимает меры по комплектованию должностей отдела (центра, лаборатории) квалифицированными кадрами, по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников отдела (центра, лаборатории). Обеспечивает своевременное, полное и объективное декларирование налогов и других обязательных платежей в бюджет сотрудниками отдела (центра, лаборатории).
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности в отделе (центре, лаборатории). Обеспечивает режим секретности и его соблюдение в отделе (центре, лаборатории), а также соблюдение сотрудниками служебной дисциплины и законности. Организует и проводит работу по противодействию коррупции в отделе (центре, лаборатории).
Отчитывается перед руководством и Ученым советом организации образования о деятельности отдела (центра, лаборатории).

23. Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйелерінің жұмыс істеу және даму мәселелерін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді, білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, оқу жоспарларын, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік құжаттарды жасау тәртібін, оқу және ғылыми іс жөніндегі құжаттаманы жүргізу қағидаларын, оқу-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыруды білуі тиіс.
10-параграф. Кафедра бастығы
24. Лауазымдық міндеттері: кафедраға тікелей басшылық етуді жүзеге асырады. Кафедраның даму стратегиясын әзірлеуді және оны іске асыруды қамтамасыз етеді. Кафедра қызметкерлерінің арасында еңбек жүктемесі мен міндеттерді бөледі.
Кафедраның бағдарламаларын, жоспарларын, басқа да оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын және кафедра қызметкерлерінің жеке жұмыс жоспарларын әзірлеуді және оларды іске асыруды қамтамасыз етеді. Кафедраның профессорлық-оқытушы құрамының жеке жұмыс жоспарларын бекітеді және оларды орындау бойынша жүйелі талдауды жүргізеді.
Оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді, курстық және дипломдық жұмысқа (жобаларға), магистранттардың және PhD докторанттардың ғылыми-зерттеу жұмыстарына және диссертацияларына жетекшілікті жүзеге асырады.
Кафедраның қызметкерлері жүргізетін оқу сабақтарының сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Кафедраның ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастырады. Ғылыми зерттеулерді жүзеге асырады. Кафедра қызметкерлерінің ғылыми-зерттеу жұмысын орындауын қамтамасыз етеді. Кафедра білім алушыларының ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізуін, оның ішінде ғылыми үйірмелер мен секциялардың қызметін қамтамасыз етеді. Кафедра пәндері бойынша аяқталған ғылыми-зерттеу жұмыстарын талқылауды және ғылыми зерттеу нәтижелерін оқу процесіне енгізуді ұйымдастырады. Берілген өкілеттіктер шегінде кафедра қызметкерлері мен білім алушыларының ғылыми-зерттеу жұмыстарын жариялауға ықпал етеді.
Оқу-әдістемелік материалдарды сапалы дайындауға жауапкершілікте болады.
Ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен кафедраның ғылыми және педагогикалық қызмет саласындағы басқа да іс-шараларын ұйымдастырады және өткізеді.
Кафедрада тәрбие жұмысының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді. Кафедра қызметкерлерінің жетекшілік ету жұмысын және тәрбие жұмысының басқа да түрлерін өткізуін қамтамасыз етеді.
Кафедраға бекітілген білім алушылар практикасының барлық түріне жетекшілік етеді. Кафедра пәндері бойынша білім алушылардың білімін бақылаудың барлық түрлерін өткізуді қамтамасыз етеді.
Кафедра қызметкерлерінің оқу, ғылыми, әдістемелік жұмыстары мәселелерін және білім алушылармен тәрбие жұмысын талқылау бойынша кафедра отырысын өткізеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедраның, факультеттің, білім беру ұйымының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамытуды қамтамасыз етеді. Кафедраның басқа да білім беру ұйымдарымен, ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Кафедрадағы мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде кафедраны тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, кафедраның қызметіне инновациялар енгізуге шаралар қабылдайды.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедраның лауазымдарын білікті кадрлармен жасақтау, кафедра қызметкерлерінің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруға және жүргізуге қатысады. Кафедра қызметкерлерінің салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді уақтылы, толық және объективті декларациялауын қамтамасыз етеді.
Кафедрада қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын, жұмыс уақытының режимін, еңбек және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді. Құпиялылық режимін және оны кафедрада сақтауды, сондай-ақ қызметкерлердің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. Кафедрада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасасу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және өткізеді.
Кафедра қызметінің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді. Кафедра қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Факультет, институт, білім беру ұйымы мен білім беру ұйымының ғылым кеңесіне кафедра қызметі туралы есеп береді.

23. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, государственные общеобязательные стандарты образования, порядок составления планов научно-исследовательских работ, учебно-методических и научно-методических документов, правила ведения документации по учебной и научной работе, организацию учебно-методической и научно-исследовательской работы.
Параграф 10. Начальник кафедры
24. Должностные обязанности: осуществляет непосредственное руководство кафедрой. Обеспечивает разработку и реализацию стратегии развития кафедры. Распределяет трудовую нагрузку и обязанности между сотрудниками кафедры.
Обеспечивает разработку и реализацию программ, планов, других учебно-методических, научно-методических документов кафедры. Утверждает индивидуальные планы работ профессорско-преподавательского состава кафедры и проводит системный анализ их выполнения.
Проводит все виды учебных занятий, руководит курсовыми и дипломными работами (проектами), научно-исследовательской работой и диссертациями магистрантов и докторантов PhD.
Осуществляет контроль качества проводимых сотрудниками кафедры учебных занятий.
Организует научно-исследовательскую работу кафедры. Осуществляет научные исследования. Обеспечивает выполнение планов научно-исследовательской работы сотрудниками кафедры. Обеспечивает проведение научно-исследовательской работы обучающихся на кафедре, в том числе деятельность научных кружков и секций. Организует обсуждение завершенных научно-исследовательских работ кафедры и внедрение результатов научных исследований в учебный процесс. В пределах предоставленных полномочий способствует опубликованию научно-исследовательских работ сотрудников кафедры и обучающихся.
Несет ответственность за качественную подготовку учебно-методических материалов.
Организует и проводит научно-практические, научно-теоретические, научно-методические конференции, семинары, круглые столы и другие мероприятия кафедры в сфере научной и педагогической деятельности.
Организует и обеспечивает выполнение воспитательной работы на кафедре. Обеспечивает проведение кураторской работы и других видов воспитательной работы сотрудниками кафедры.
Руководит всеми видами практик обучающихся, закрепленных за кафедрой. Обеспечивает проведение всех форм контроля знаний обучающихся по дисциплинам кафедры.
Проводит заседания кафедры по обсуждению вопросов учебной, научной, методической работы сотрудников кафедры и воспитательной работы с обучающимися.
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает организацию, поддержание и развитие международного сотрудничества кафедры, факультета, организации образования. Обеспечивает взаимодействие кафедры с другими организациями образования, практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
Обеспечивает сохранность государственного имущества на кафедре, его эффективное и рациональное использование. В пределах предоставленных полномочий принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению кафедры, к внедрению инноваций в деятельность кафедры.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры по комплектованию должностей кафедры квалифицированными кадрами, повышению квалификации сотрудников кафедры. Принимает участие в организации и проведении профессионально-ориентационной работы организации образования. Обеспечивает своевременное, полное и объективное декларирование налогов и других обязательных платежей в бюджет сотрудниками кафедры.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности на кафедре. Обеспечивает режим секретности и его соблюдение на кафедре, а также соблюдение сотрудниками служебной дисциплины и законности. Организует и проводит работу по противодействию коррупции на кафедре.
Обеспечивает качество и эффективность деятельности кафедры. Вносит предложения по совершенствованию деятельности кафедры.
Отчитывается о деятельности кафедры перед руководством факультета, института, организации образования и Ученым советом организации образования.

25. Қазақстан Республикасының заңдары және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің жұмыс істеуі мен дамуы мәселелерін реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілер, мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары, даярлаудың тиісті бағыттары бойынша оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын әзірлеу және бекіту тәртібі, білім беру жүйелерін басқару теориясы мен әдістері, оқу жоспарларын жасау тәртібі, оқу жұмысы бойынша құжаттаманы жүргізу ережесі, педагогика, физиология, психология, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи формалары мен әдістері, экономика негіздері, еңбек туралы заңнама, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғаныс ережелері білуі тиіс.
11-параграф. Кафедра бастығының орынбасары
26. Лауазымдық міндеттері: кафедра бастығымен бірлесіп кафедры қызметіне тікелей басшылық етуді жүзеге асырады. Кафедраның даму стратегиясын әзірлеуге және оны іске асыруға қатысады. Жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедра қызметін ұйымдастыруды, үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады.
Жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедраның бағдарламаларын, жоспарларын, басқа да оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын әзірлеуді және оларды іске асыруды қамтамасыз етеді.
Оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді, курстық және диплом жұмысына (жобаларға), магистранттардың және PhD докторанттардың ғылыми-зерттеу жұмыстарына және диссертацияларына жетекшілік етуді жүзеге асырады.
Кафедраның қызметкерлері өткізетін оқу сабақтарының сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедрада ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастырады. Ғылыми зерттеулерді жүзеге асырады. Кафедра білім алушыларының ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізуін, оның ішінде ғылыми үйірмелер мен секциялардың қызметін қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде кафедра қызметкерлері мен білім алушыларының ғылыми-зерттеу жұмыстарын жариялауға ықпал етеді.
Кафедра бастығымен бірлесіп, ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен кафедраның ғылыми және педагогикалық қызмет саласындағы басқа да іс-шараларын ұйымдастырады және өткізеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедрада тәрбие жұмысын орындауды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
Кафедраға бекітілген білім алушылардың практикасының барлық түріне жетекшілік етеді. Кафедра пәндері бойынша білім алушылардың білімін бақылаудың барлық түрлерін өткізуді қамтамасыз етеді.
Кафедра бастығымен бірлесіп, кафедраның, факультеттің, білім беру ұйымының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамыту қамтамасыз етеді. Кафедраның басқа да білім ұйымдарының ұқсас құрылымдарымен, сондай-ақ білім беру ұйымының пратикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Кафедра бастығымен бірлесіп, кафедрадағы мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде кафедраны тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз ету, кафедраның қызметіне инновациялар енгізу бойынша шаралар қабылдайды.
Кафедра бастығымен бірлесіп, кафедраның лауазымдарын білікті кадрлармен жасақтау, кафедра қызметкерлерінің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруға және жүргізуге қатысады.
Кафедра бастығымен бірлесіп, кафедрада қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын, жұмыс уақыты режимін, еңбек және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді. Құпиялылық режимін және оның кафедрада сақталуын, сондай-ақ қызметкерлердің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. Кафедра бастығымен бірлесіп, кафедрада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасасу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедра қызметінің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді. Кафедра қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Кафедра бастығына жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедра қызметі туралы есеп береді.

25. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, государственные общеобязательные стандарты образования, порядок разработки и утверждения учебных планов и образовательных программ по соответствующим направлениям подготовки, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию и методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, основы экономики, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 11. Заместитель начальника кафедры
26. Должностные обязанности: осуществляет совместно с начальником кафедры непосредственное руководство деятельностью кафедры. Участвует в разработке и реализации стратегии развития кафедры. Осуществляет организацию, координацию и контроль деятельности кафедры по курируемому направлению (направлениям).
Обеспечивает разработку и реализацию программ, планов, учебно-методических, научно-методических документов кафедры по курируемому направлению (направлениям).
Проводит все виды учебных занятий, руководит курсовыми и дипломными работами (проектами), научно-исследовательской работой и диссертациями магистрантов и докторантов PhD.
Осуществляет контроль качества проводимых сотрудниками кафедры учебных занятий.
В пределах предоставленных полномочий организует научно-исследовательскую работу на кафедре. Осуществляет научные исследования. Руководит научно-исследовательской работой обучающихся на кафедре, в том числе деятельностью научных кружков и секций. В пределах предоставленных полномочий способствует опубликованию научно-исследовательских работ сотрудников кафедры и обучающихся.
Совместно с начальником кафедры организует и проводит научно-практические, научно-теоретические, научно-методические конференции, семинары, круглые столы и другие мероприятия кафедры в сфере научной и педагогической деятельности.
В пределах предоставленных полномочий организует и обеспечивает выполнение воспитательной работы на кафедре.
Организует и руководит всеми видами практик обучающихся, закрепленных за кафедрой. Обеспечивает проведение всех форм контроля знаний обучающихся по дисциплинам кафедры.
Совместно с начальником кафедры обеспечивает организацию, поддержание и развитие международного сотрудничества кафедры, факультета, организации образования. Обеспечивает взаимодействие кафедры, с аналогичными структурами других организаций образования, а также с практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
Совместно с начальником кафедры обеспечивает сохранность государственного имущества на кафедре, его эффективное и рациональное использование. В пределах предоставленных полномочий принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению кафедры, к внедрению инноваций в деятельность кафедры.
Совместно с начальником кафедры принимает меры по комплектованию должностей кафедры квалифицированными кадрами, по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников кафедры. Принимает участие в организации и проведении профессионально-ориентационной работы организации образования.
Совместно с начальником кафедры обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности на кафедре. Обеспечивает режим секретности и его соблюдение на кафедре, а также соблюдение сотрудниками служебной дисциплины и законности. Совместно с начальником кафедры организует и проводит работу по противодействию коррупции на кафедре.
Обеспечивает качество и эффективность деятельности кафедры по курируемому направлению (направлениям). Вносит предложения по совершенствованию деятельности кафедры.
Отчитывается о деятельности кафедры по курируемому направлению (направлениям) перед начальником кафедры.

27. Білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, даярлаудың тиісті бағыттары бойынша оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын әзірлеу және бекіту тәртібін, білім беру жүйелерін басқару теориясы мен әдістерін, оқу жоспарларын жасау тәртібі, оқу жұмысы бойынша құжаттаманы жүргізу ережесін, педагогика, физиология, психология және кәсіптік оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи нысандары мен әдістерін, Еңбек туралы заңнама, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғауды білуі тиіс.
12-параграф. Профессор
28. Лауазымдық міндеттері: Кафедра қызметінің жеке бағытын (бағыттарын) үйлестіруді жүзеге асырады. Кафедраның даму стратегиясын әзірлеуге және іске асыруға қатысады.
Оқу жылына жеке жұмыс жоспарын және оны орындау туралы есеп жасайды. Жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедраның бағдарламаларын, жоспарларын, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын үйлестіреді және оларды әзірлеуге, іске асыруға қатысады.
Оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді, курстық және диплом жұмысына (жобаларға), магистранттардың және PhD докторанттардың ғылыми-зерттеу жұмыстарына және диссертацияларына жетекшілікті жүзеге асырады.
Кафедрадағы ғылыми-зерттеу жұмысын үйлестіреді. Ғылыми зерттеулерді жүзеге асырады. Кафедра білім алушыларының ғылыми-зерттеу жұмысына, оның ішінде ғылыми үйірмелер мен секцияларға жетекшілік етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде қызметкерлердің және білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жариялауға ықпал етеді.
Ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен ғылыми және педагогикалық қызмет саласында кафедраның басқа да іс-шараларын ұйымдастырып, өткізуге қатысады.
Кафедра қызметкерлеріне педагогикалық шеберлік пен кәсіби дағдыларды меңгеруде қажетті әдістемелік көмек көрсетеді. Кафедрадағы ғылыми-педагогикалық кадрлар даярлауға жетекшілік етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедрадағы тәрбие жұмысының орындалуын үйлестіреді.
Кафедраға бекітілген білім алушылардың практикасының барлық түрін ұйымдастырады және жетекшілік етеді. Бекітілген пәндер бойынша білім алушылардың білімін бақылаудың барлық түрлерін өткізуді қамтамасыз етеді.
Кафедраның, факультеттің, білім беру ұйымының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруға, қолдауға және дамытуға қатысады. Кафедраның басқа да білім беру ұйымдарының ұқсас құрылымдарымен, сондай-ақ ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедрадағы мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Кафедра қызметіне инновациялар енгізуге ықпалын тигізеді.
Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысына қатысады.
Жұмыс уақытының режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды. Құпиялылық режимін, қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтайды. Кафедрада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа қатысады.
Берілген өкілеттіктер шегінде жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедра қызметінің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді. Кафедра қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Кафедра бастығына жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедра қызметі туралы есеп береді.

27. Необходимо знать: Государственные общеобязательные стандарты образования, порядок разработки и утверждения учебных планов и образовательных программ по соответствующим направлениям подготовки, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию и методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 12. Профессор
28. Должностные обязанности: осуществляет координацию отдельного направления (направлений) деятельности кафедры. Участвует в разработке и реализации стратегии развития кафедры.
Составляет индивидуальный план работы на учебный год и отчет о его выполнении. Координирует и участвует в разработке и реализации программ, планов, учебно-методических, научно-методических документов кафедры по курируемому направлению (направлениям).
Проводит все виды учебных занятий, руководит курсовыми и дипломными работами (проектами), научно-исследовательской работой и диссертациями магистрантов и докторантов PhD.
Координирует деятельность по подготовке и участвует в подготовке учебников, учебных и учебно-методических пособий по дисциплинам закрепленным за кафедрой.
Координирует научно-исследовательскую работу на кафедре. Осуществляет научные исследования. Руководит научно-исследовательской работой обучающихся на кафедре, в том числе деятельностью научных кружков и секций. В пределах предоставленных полномочий способствует опубликованию научно-исследовательских работ сотрудников кафедры и обучающихся.
Участвует в организации и проведении научно-практических, научно-теоретических, научно-методических конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий кафедры в сфере научной и педагогической деятельности.
Оказывает сотрудникам кафедры необходимую методическую помощь в овладении педагогическим мастерством и профессиональными навыками. Руководит подготовкой научно-педагогических кадров на кафедре.
В пределах предоставленных полномочий координирует выполнение воспитательной работы на кафедре.
Организует и руководит всеми видами практик обучающихся, закрепленных за кафедрой. Обеспечивает проведение всех форм контроля знаний обучающихся по закрепленным дисциплинам.
Участвует в организации, поддержании и развитии международного сотрудничества кафедры, факультета, организации образования. Обеспечивает взаимодействие кафедры, с аналогичными структурами других организаций образования, а также с практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры к сохранности государственного имущества на кафедре, его эффективному и рациональному использованию. Способствует внедрению инноваций в деятельность кафедры.
Участвует в профессионально-ориентационной работе организации образования.
Соблюдает режим рабочего времени, требования охраны труда и техники безопасности. Соблюдает режим секретности, служебную дисциплину и законность. Участвует в работе по противодействию коррупции на кафедре.
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает качество и эффективность деятельности кафедры по курируемому направлению (направлениям). Вносит предложения по совершенствованию деятельности кафедры.
Отчитывается о деятельности кафедры по курируемому направлению (направлениям) перед начальником кафедры.

29. Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің жұмыс істеу және даму мәселелерін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, оқу жоспарларын әзірлеу тәртібін, әдістемелік, ғылыми-әдістемелік, ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыруды, білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, жетекшілік ететін пәндер бойынша білім саласындағы қазіргі жағдайды, оқу ісі бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, педагогиканы, физиологияны, психологияны, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
13-параграф. Доцент
30. Лауазымдық міндеттері: жетекшілік ететін пәндер бойынша оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмысын жоспарлауды, ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асырады. Кафедраның даму стратегиясын әзірлеуге және іске асыруға қатысады.
Оқу жылына жеке жұмыс жоспарын және оны орындау туралы есепті жасайды. Бекітілген пәндер бойынша кафедраның бағдарламаларын, жоспарларын, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын үйлестіреді, оларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады.
Оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді, курстық және диплом жұмысына (жобаларға), магистранттардың және PhD докторанттардың ғылыми-зерттеу жұмыстарына және диссертацияларына жетекшілік етеді.
Кафедраға бекітілген пәндер бойынша оқулықтар, оқу және оқу-әдістемелік құралдар дайындау қызметін үйлестіреді және дайындауға қатысады.
Кафедрадағы ғылыми-зерттеу жұмысын үйлестіреді. Ғылыми зерттеулерді жүзеге асырады. Кафедрада білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына, оның ішінде ғылыми үйірмелер мен секциялар қызметіне жетекшілік етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде кафедра қызметкерлерінің және білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жариялауға ықпал етеді.
Ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық, ғылыми-әдістемелік конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен кафедраның ғылыми және педагогикалық қызмет саласындағы басқа да іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
Кафедра қызметкерлеріне педагогикалық шеберлік пен кәсіби дағдыларды меңгеруде қажетті әдістемелік көмек көрсетеді. Кафедрада ғылыми-педагогикалық кадрлар даярлауға қатысады.
Берілген өкілеттіктер шегінде білім алушылармен тәрбие жұмысын, оның ішінде кураторлық жұмысты жүзеге асырады.
Кафедраға бекітілген білім алушылардың практикасының барлық түрін ұйымдастырады және жетекшілік етеді. Бекітілген пәндер бойынша білім алушылардың білімдерін бақылаудың барлық түрлерін өткізуді қамтамасыз етеді.
Кафедраның, факультеттің, білім беру ұйымының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруға, қолдауға және дамытуға қатысады. Кафедраның басқа да білім ұйымдарының ұқсас құрылымдарымен, сондай-ақ ІІО-ның пратикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын үйлестіреді және қатысады.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедрадағы мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Кафедра қызметіне инновациялар енгізуге ықпал етеді.
Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысына қатысады.
Жұмыс уақытының режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды. Құпиялылық режимін, қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтайды. Кафедрада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа қатысады.
Берілген өкілеттіктер шегінде жетекшілік ететін пәндер бойынша кафедраның оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмысының сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді. Кафедра қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Кафедра бастығына жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедра қызметі туралы есеп береді.

29. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, порядок составления учебных планов, организацию методической, научно-методической, научно-исследовательской работы, государственные общеобязательные стандарты образования, современное состояние в области знаний по курируемым дисциплинам, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию, методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 13. Доцент
30. Должностные обязанности: осуществляет планирование, организацию и контроль учебной, учебно-методической и научно-исследовательской работы по курируемым дисциплинам. Участвует в разработке и реализации стратегии развития кафедры.
Составляет индивидуальный план работы на учебный год и отчет о его выполнении. Координирует и участвует в разработке и реализации программ, планов, учебно-методических, научно-методических документов кафедры по закрепленным дисциплинам.
Проводит все виды учебных занятий, руководит курсовыми и дипломными работами (проектами), научно-исследовательской работой и диссертациями магистрантов и докторантов PhD.
Координирует деятельность по подготовке и участвует в подготовке учебников, учебных и учебно-методических пособий по дисциплинам, закрепленным за кафедрой.
Координирует научно-исследовательскую работу на кафедре. Осуществляет научные исследования. Руководит научно-исследовательской работой обучающихся на кафедре, в том числе деятельностью научных кружков и секций. В пределах предоставленных полномочий способствует опубликованию научно-исследовательских работ сотрудников кафедры и обучающихся.
Участвует в организации и проведении научно-практических, научно-теоретических, научно-методических конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий кафедры в сфере научной и педагогической деятельности.
Оказывает сотрудникам кафедры необходимую методическую помощь в овладении педагогическим мастерством и профессиональными навыками. Участвует в подготовке научно-педагогических кадров на кафедре.
В пределах предоставленных полномочий осуществляет воспитательную работу с обучающимися, в том числе кураторскую работу.
Организует и руководит всеми видами практик обучающихся, закрепленных за кафедрой. Обеспечивает проведение всех форм контроля знаний обучающихся по закрепленным дисциплинам.
Участвует в организации, поддержании и развитии международного сотрудничества кафедры, факультета, организации образования. Координирует и участвует в работе по взаимодействию кафедры с аналогичными структурами других организаций образования, а также с практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры к сохранности государственного имущества на кафедре, его эффективному и рациональному использованию. Способствует внедрению инноваций в деятельность кафедры.
Участвует в профессионально-ориентационной работе организации образования.
Соблюдает режим рабочего времени, требования охраны труда и техники безопасности. Соблюдает режим секретности, служебную дисциплину и законность. Участвует в работе по противодействию коррупции на кафедре.
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает качество и эффективность учебной, учебно-методической и научно-исследовательской работы кафедры по курируемым дисциплинам. Вносит предложения по совершенствованию деятельности кафедры.
Отчитывается о деятельности кафедры по курируемому направлению (направлениям) перед начальником кафедры.

31. Мыналарды: Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің жұмыс істеу және даму мәселелерін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, оқу жоспарларын әзірлеу тәртібін, әдістемелік, ғылыми-әдістемелік, ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыруды, білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, жетекшілік ететін пәндер бойынша білім саласындағы қазіргі жағдайды, оқу ісі бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, педагогиканы, физиологияны, психологияны, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
14-параграф. Аға оқытушы
32. Лауазымдық міндеттері: жеке оқу пәні бойынша немесе оқу сабақтарының жекелеген түрлері бойынша оқу және оқу-әдістемелік жұмыс жүргізеді. Кафедраның даму стратегиясын әзірлеуге және іске асыруға қатысады.
Жыл сайын жеке жұмыс жоспарын және оның орындалуы туралы есеп жасайды. Бекітілген оқу пәні немесе оқу сабақтарының түрлері бойынша кафедраның бағдарламаларын, жоспарларын, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын әзірлейді және іске асырады.
Оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді. Курстық және диплом жұмысына (жобаларға) жетекшілік етеді. Бекітілген пәндер бойынша оқулықтар, оқу және оқу-әдістемелік құралдар дайындауға қатысады.
Кафедрадағы ғылыми-зерттеу жұмысын үйлестіреді. Ғылыми зерттеулерді жүзеге асырады. Кафедрада білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына, оның ішінде ғылыми үйірмелер мен секциялар қызметіне жетекшілік етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жариялауға ықпал етеді.
Ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық, ғылыми-әдістемелік конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен кафедраның ғылыми және педагогикалық қызмет саласындағы басқа да іс-шараларын ұйымдастырұға және өткізуге қатысады.
Кафедра оқытушыларына педагогикалық шеберлік пен кәсіби дағдыларды меңгеруде қажетті әдістемелік көмек көрсетеді.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде білім алушылармен тәрбие жұмысын, оның ішінде жетекшілік ету жұмысты жүзеге асырады.
Білім алушылар практикасының барлық түріне жетекшілік етеді. Бекітілген пәндер бойынша білім алушылардың білімдерін бақылаудың барлық түрлерін өткізуге қатысады.
Кафедраның, факультеттің, білім беру ұйымының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруға, қолдауға және дамытуға қатысады. Кафедраның басқа да білім беру ұйымдарымен, сондай-ақ ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедрадағы мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Кафедра қызметіне инновациялар енгізуге ықпал етеді.
Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысына қатысады.
Жұмыс уақытының режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды. Құпиялылық режимін, қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтайды. Кафедрада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа қатысады.
Кафедра қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Кафедра басшылығына жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедра қызметі туралы есеп береді.

31. Необходимо знать: законы Республики Казахстан другие нормативными правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, порядок составления учебных планов, организацию методической, научно-методической, научно-исследовательской работы, государственные общеобязательные стандарты образования, современное состояние в области знаний по курируемым дисциплинам, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию, методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 14. Старший преподаватель
32. Должностные обязанности: проводит учебную и учебно-методическую работу по отдельной учебной дисциплине или отдельным видам учебных занятий. Участвует в разработке и реализации стратегии развития кафедры.
Составляет индивидуальный план работы на учебный год и отчет о его выполнении. Разрабатывает и реализует программы, планы, учебно-методические, научно-методические документы кафедры по закрепленной учебной дисциплине или видам учебных занятий.
Ведет все виды учебных занятий. Руководит курсовыми и дипломными работами (проектами). Участвует в подготовке учебников, учебных и учебно-методических пособий по закрепленным дисциплинам.
Участвует в научно-исследовательской работе кафедры. Осуществляет научные исследования. Руководит научно-исследовательской работой обучающихся на кафедре, в том числе деятельностью научных кружков и секций. В пределах предоставленных полномочий способствует опубликованию научно-исследовательских работ обучающихся.
Участвует в организации и проведении научно-практических, научно-теоретических, научно-методических конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий кафедры в сфере научной и педагогической деятельности.
Оказывает преподавателям кафедры необходимую методическую помощь в овладении педагогическим мастерством и профессиональными навыками.
В пределах предоставленных полномочий осуществляет воспитательную работу с обучающимися, в том числе кураторскую работу.
Руководит всеми видами практик обучающихся. Участвует в проведении всех видов контроля обучающихся по закрепленным дисциплинам.
Участвует в организации, поддержании и развитии международного сотрудничества кафедры, факультета, организации образования. Участвует в работе по взаимодействию кафедры с другими организациями образования, а также с практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры к сохранности государственного имущества на кафедре, его эффективному и рациональному использованию. Способствует внедрению инноваций в деятельность кафедры.
Участвует в профессионально-ориентационной работе организации образования.
Соблюдает режим рабочего времени, требования охраны труда и техники безопасности. Соблюдает режим секретности, служебную дисциплину и законность. Участвует в работе по противодействию коррупции на кафедре.
Вносит предложения по совершенствованию деятельности кафедры.
Отчитывается о деятельности кафедры по курируемому направлению (направлениям) перед руководством кафедры.

33. Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің жұмыс істеу және даму мәселелерін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, өз бейіні бойынша оқу-ғылыми пәндерді, білім беру жүйелерін басқарудың теориясы мен әдістерін, оқу жоспарларын әзірлеу тәртібін, оқу ісі бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, педагогиканы, физиологияны, психологияны, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
15-параграф. Оқытушы
34. Лауазымдық міндеттері: оқу сабақтарының барлық түрлері бойынша оқу және оқу-әдістемелік жұмыс жүргізеді. Кафедраның даму стратегиясын іске асыруға қатысады.
Оқу жылына жеке жұмыс жоспарын және оны орындау бойынша есеп жасайды. Кафедра профессорларының, доценттерінің, аға оқытушыларының басшылығымен өткізілетін оқу сабақтарының түрлері бойынша кафедраның бағдарламаларын, жоспарларын, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын әзірлейді және іске асырады.
Дәрістерді қоспағанда, оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді. Курстық жұмысқа жетекшілік етеді. Кафедра профессорларының, доценттерінің, аға оқытушыларының басшылығымен өзі өткізетін оқу пәндері бойынша оқулықтар, оқу және оқу-әдістемелік құралдар дайындауға қатысады.
Кафедрадағы ғылыми-зерттеу жұмысына қатысады. Ғылыми зерттеулерді жүзеге асырады. Кафедрада білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына, оның ішінде ғылыми үйірмелер мен секциялар қызметіне жетекшілік етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жариялауға ықпал етеді.
Ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық, ғылыми-әдістемелік, конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен ғылыми және педагогикалық қызмет саласында кафедраның басқа да іс-шараларын ұйымдастырады және өткізуге қатысады.
Берілген өкілеттіктер шегінде білім алушылармен тәрбие жұмысын, оның ішінде кураторлық жұмысты жүзеге асырады.
Бекітілген пәндер бойынша білім алушыларды бақылауды өткізуге қатысады.
Кафедраның, факультеттің, ЖОО-ның халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруға, қолдауға және дамытуға қатысады. Кафедраның басқа да білім ұйымдарымен, сондай-ақ ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде кафедрадағы мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Білім беру ұйымының кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруға қатысады.
Жұмыс уақытының режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды. Құпиялылық режимін, қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтайды. Кафедрада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа қатысады.
Кафедра басшылығына жетекшілік ететін бағыт (бағыттар) бойынша кафедра қызметі туралы есеп береді.

33. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, учебно-научные дисциплины по своему профилю, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию, методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 15. Преподаватель
34. Должностные обязанности: проводит учебную и учебно-методическую работу по всем видам учебных занятий. Участвует в реализации стратегии развития кафедры.
Составляет индивидуальный план работы на учебный год и отчет о его выполнении. Под руководством профессоров, доцентов, старших преподавателей кафедры разрабатывает и реализует программы, планы, учебно-методические, научно-методические документы кафедры по проводимым видам учебных занятий.
Ведет все виды учебных занятий, за исключением лекций. Руководит курсовыми работами. Под руководством профессоров, доцентов, старших преподавателей кафедры участвует в подготовке учебников, учебных и учебно-методических пособий по дисциплине проводимых им учебных занятий.
Участвует в научно-исследовательской работе на кафедре. Осуществляет научные исследования. Руководит научно-исследовательской работой обучающихся на кафедре, в том числе деятельностью научных кружков и секций. В пределах предоставленных полномочий способствует опубликованию научно-исследовательских работ обучающихся.
Участвует в организации и проведении научно-практических, научно-теоретических, научно-методических конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий кафедры в сфере научной и педагогической деятельности.
В пределах предоставленных полномочий осуществляет воспитательную работу с обучающимися, в том числе кураторскую работу.
Участвует в проведении всех видов контроля обучающихся по закрепленным дисциплинам.
Участвует в организации, поддержании и развитии международного сотрудничества кафедры, факультета, организации образования. Участвует в работе по взаимодействию кафедры с другими организациями образования, а также с практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры к сохранности государственного имущества на кафедре, его эффективному и рациональному использованию.
Участвует в профессионально-ориентационной работе организации образования.
Соблюдает режим рабочего времени, требования охраны труда и техники безопасности. Соблюдает режим секретности, служебную дисциплину и законность. Участвует в работе по противодействию коррупции на кафедре.
Отчитывается о деятельности кафедры по курируемому направлению (направлениям) перед руководством кафедры.

35. Қазақстан Республикасының заңдарын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің жұмыс істеу және даму мәселелерін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, білім беру жүйелерін басқарудың теориясы мен әдістерін, оқу жоспарларын әзірлеу тәртібін, оқу ісі бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, педагогиканы, физиологияны, психологияны, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
3-тарау. ІІМ оқу орталықтарының педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Оқу орталығының бастығы
36. Лауазымдық міндеттері: оқу орталығын тікелей басқаруды жүзеге асырады. Оқу орталығының мақсаттары мен даму стратегиясын айқындайды.
Оқу орталығының оқу, ғылыми, қызметтік, қаржылық қызметіне және тылдық қамтамасыз ету бойынша қызметіне басшылық етеді. Оқу орталығының барлық құрылымдық бөліністерінің жұмысын және тиімді өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастырады. Барлық бағыттар бойынша оқу орталығы қызметінің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде бұйрықтар шығарады. Оқу орталығының оқу жоспарларын, бағдарламаларын және басқа да құжаттарын бекітеді.
Қызметтің жетекшілік ететін бағыты бойынша оқу орталығының басқа білім беру ұйымдарымен, ғылыми ұйымдармен, ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Оқу орталығын тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, оның ішінде инновацияларды енгізу бойынша шаралар қабылдайды. Бюджет қаражатының ұтымды және тиімді жұмсалуын қамтамасыз етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде қызметкерлерді қабылдауды, ауыстыруды және қызметтен босатуды жүзеге асырады. Лауазымдарды білікті кадрлармен жасақтау, оқу орталығы қызметкерлерінің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Оқу орталығы қызметкерлерінің салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді уақтылы, толық және объективті декларациялауын қамтамасыз етеді. Қызметкерлердің еңбекақысын уақтылы және толық төлеуді қамтамасыз етеді.
Қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын, жұмыс уақыты және демалыс режимінің, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді. Оқу орталығында құпиялылық режимін және оның сақталуын қамтамасыз етеді. Оқу орталығы қызметкерлерінің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. Оқу орталығында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Сотта, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдарда, ведомстволар мен мекемелерде оқу орталығының мүддесін білдіреді. Бұл ретте оқу орталығының атынан сенімхатсыз әрекет етеді.
Оқу орталығының қызметі туралы ІІМ-ге есеп береді.

35. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы функционирования и развития системы высшего и послевузовского образования, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию и методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Глава 3. Квалификационные характеристики должностей педагогов учебных центров МВД
Параграф 1. Начальник учебного центра
36. Должностные обязанности: осуществляет непосредственное руководство учебным центром. Определяет цели и стратегию развития учебного центра.
Руководит учебной, научной, служебной, финансовой деятельностью и деятельностью по тыловому обеспечению учебного центра. Организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений учебного центра. Обеспечивает качество и эффективность деятельности учебного центра по всем направлениям.
Издает приказы в пределах предоставленных полномочий. Утверждает учебные планы, программы и другие документы учебного центра.
Обеспечивает взаимодействие учебного центра с другими организациями образования, научными организациями, практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами по курируемому направлению деятельности.
Обеспечивает сохранность государственного имущества, его эффективное и рациональное использование. Принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению учебного центра, в том числе меры по внедрению инноваций. Обеспечивает рациональное и эффективное расходование бюджетных средств.
Осуществляет прием, перевод и увольнение сотрудников в пределах предоставленных полномочий. Принимает меры по комплектованию должностей квалифицированными кадрами, по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников учебного центра. Обеспечивает своевременное, полное и объективное декларирование налогов и других обязательных платежей в бюджет сотрудниками учебного центра. Обеспечивает своевременную и полную оплату труда сотрудников.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности. Обеспечивает режим секретности в учебном центре и его соблюдение. Обеспечивает соблюдение сотрудниками учебного центра служебной дисциплины и законности. Организует и проводит работу по противодействию коррупции в учебном центре.
Представляет интересы учебного центра в суде, а также в других государственных органах, ведомствах и учреждениях. При этом действует от имени учебного центра без доверенности.
Отчитывается перед МВД о деятельности учебного центра.

37. Қазақстан Республикасының заңдарын, білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу мәселелері жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілерді, педагогика және психология негіздерін, қазіргі заманғы педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктерін, басқарудың инновациялық әдістерін, экономика негіздерін, қаржы-шаруашылық қызметі мәселелерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
2-параграф. Оқу орталығы бастығының орынбасары
38. Лауазымдық міндеттері: Оқу орталығы қызметінің жекелеген бағытына тікелей басшылықты жүзеге асырады. Жетекшілік ететін бағыт бойынша оқу орталығының даму стратегиясын әзірлеуді және іске асыруды ұйымдастырады.
Оқу орталығының тиісті құрылымдық бөліністерінің қызметін ағымдағы және перспективалық жоспарлауды қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде оқу орталығы қызметінің тиісті бағыты бойынша бағдарламаларды, жоспарларды және басқа да құжаттарды дайындауды және орындауды қамтамасыз етеді. Жетекшілік ететін бағыт бойынша оқу орталығы мен оның құрылымдық бөліністері қызметінің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді. Жетекшілік ететін бағыт бойынша оқу орталығының қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Жетекшілік ететін қызмет бағыты бойынша оқу орталығының басқа білім беру ұйымдарымен, ғылыми ұйымдармен, ІІО-ның практикалық бөліністерімен және басқа да құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде оқу орталығының сеніп тапсырылған құрылымдық бөліністерін (жетекшілік ететін қызмет бағыты бойынша) тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз етуге шаралар қабылдайды. Берілген өкілеттіктер шегінде сеніп тапсырылған бөліністердің қызметіне инновациялар енгізуге шаралар қабылдайды. Сеніп тапсырылған құрылымдық бөліністердің (жетекшілік ететін қызмет бағыты бойынша) бюджет қаражатын ұтымды және тиімді жұмсауын қамтамасыз етеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде сеніп тапсырылған бөліністердегі лауазымдарды білікті кадрлармен жасақтау бойынша шаралар, қызметкерлердің біліктілігін үнемі арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Оқу орталығының сеніп тапсырылған бөліністері қызметкерлерінің салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді уақтылы, толық және объективті декларациялауын қамтамасыз етеді.
Оқу орталығының сеніп тапсырылған бөліністерінде қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын, жұмыс уақытының және демалыс режимін, еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді. Құпиялылық режимін және оның сеніп тапсырылған бөліністерде сақталуын қамтамасыз етеді. Сеніп тапсырылған бөлініс қызметкерлерінің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. Оқу орталығының бастығымен бірлесіп, оқу орталығында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Сотта, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдарда, ведомстволар мен мекемелерде оқу орталығының мүддесін білдіреді. Бұл ретте сенімхаттың немесе оқу орталығы бастығының бұйрығы негізінде әрекет етеді.
Сеніп тапсырылған құрылымдық бөліністердің қызметі туралы оқу орталығының бастығына есеп береді.

37. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты по вопросам образования и воспитания обучающихся, основы педагогики и психологии, достижения современной педагогической науки и практики, инновационные методы управления, основы экономики, вопросы финансово-хозяйственной деятельности, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 2. Заместитель начальника учебного центра
38. Должностные обязанности: осуществляет непосредственное руководство отдельным направлением деятельности учебного центра. Организует разработку и реализацию стратегии развития учебного центра по курируемому направлению.
Обеспечивает текущее и перспективное планирование деятельности соответствующих структурных подразделений учебного центра. В пределах предоставленных полномочий обеспечивает подготовку и выполнение программ, планов и других документов по соответствующему направлению деятельности учебного центра. Обеспечивает качество и эффективность деятельности учебного центра и его структурных подразделений по курируемому направлению. Вносит предложения по совершенствованию деятельности учебного центра по курируемому направлению.
Обеспечивает взаимодействие учебного центра с другими организациями образования, научными организациями, практическими подразделениями ОВД и другими правоохранительными органами по курируемому направлению деятельности.
Обеспечивает сохранность государственного имущества, его эффективное и рациональное использование во вверенных подразделениях учебного центра. В пределах предоставленных полномочий принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению во вверенных структурных подразделениях (по курируемому направлению деятельности) учебного центра. В пределах предоставленных полномочий принимает меры к внедрению инноваций в деятельность вверенных структурных подразделений. Обеспечивает рациональное и эффективное расходование бюджетных средств вверенными структурными подразделениями (по курируемому направлению деятельности) организации образования.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры по комплектованию должностей во вверенных подразделениях квалифицированными кадрами, меры по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников. Обеспечивает своевременное, полное и объективное декларирование налогов и других обязательных платежей в бюджет сотрудниками вверенных подразделений учебного центра.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности во вверенных подразделениях учебного центра. Обеспечивает режим секретности и его соблюдение во вверенных подразделениях. Обеспечивает соблюдение сотрудниками вверенных подразделений служебной дисциплины и законности. Совместно с начальником учебного центра организует и проводит работу по противодействию коррупции в учебном центре.
Представляет интересы учебного центра в суде, а также в других государственных органах, ведомствах и учреждениях. При этом действует на основании доверенности или приказа начальника учебного центра.
Отчитывается перед начальником учебного центра о деятельности вверенных структурных подразделений.

39. Қазақстан Республикасының заңдарын, білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу мәселелері жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілерді, педагогика және психология негіздерін, қазіргі заманғы педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктерін, басқарудың инновациялық әдістерін, экономика негіздерін, қаржы-шаруашылық қызметі мәселелерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
3-параграф. Цикл бастығы
40. Лауазымдық міндеттері: циклға тікелей басшылық етуді жүзеге асырады. Циклдың даму стратегиясын әзірлеуді және іске асыруды қамтамасыз етеді. Цикл қызметкерлерінің арасында еңбек жүктемесі мен міндеттерді бөледі.
Циклдың бағдарламаларын, жоспарларын, басқа да оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын және цикл қызметкерлерінің жеке жұмыс жоспарларын әзірлеуді және іске асыруды қамтамасыз етеді. Осы құжаттарға қол қояды.
Оқытудың барлық нысандары бойынша оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізуді ұйымдастырады. Оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді. Өткізілетін оқу сабақтарының сапасын бақылауды жүзеге асырады.
Циклдың ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастырады.
Конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен оқу орталығының басқа да іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
Тәрбие жұмысын ұйымдастырады және оның орындалуын қамтамасыз етеді. Білім алушылармен жетекшілік ету жұмысы мен басқа да тәрбиелік іс-шаралардың өткізуін қамтамасыз етеді.
Цикл пәндері бойынша сынақтар өткізуді, сондай-ақ білім алушылардың білімін аралық бақылауды қамтамасыз етеді.
Қызметкерлердің оқу, ғылыми, әдістемелік жұмысының және білім алушылармен тәрбие жұмысын жүргізудің жоспарланған және ағымдағы мәселелерін талқылау бойынша цикл қызметкерлерімен кеңес өткізеді.
Берілген өкілеттіктер шегінде цикл қызметінің желісі бойынша оқу орталығының халықаралық ынтымақтастығын ұйымдастыруды, қолдауды және дамытуды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Циклдағы мемлекеттік мүліктің сақталуын, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Берілген өкілеттіктер шегінде циклды тиісінше материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, циклдың қызметіне инновациялар енгізуге шаралар қабылдайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде циклдың лауазымдарын білікті кадрлармен жасақтау, цикл қызметкерлерінің біліктілігін ұдайы арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Цикл қызметкерлерінің салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді уақтылы, толық және объективті декларациялауын қамтамасыз етеді.
Циклда қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын, жұмыс уақыты және демалыс режимін, еңбек және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді. Құпиялылық режимін және оны сақтауды, сондай-ақ қызметкерлердің қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтауын қамтамасыз етеді. Цикл қызметкерлерінің арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Цикл қызметінің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді. Цикл қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Оқу орталығының басшылығына цикл қызметі туралы есеп береді.

39. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты по вопросам образования и воспитания обучающихся, основы педагогики и психологии, достижения современной педагогической науки и практики, инновационные методы управления, основы экономики, вопросы финансово-хозяйственной деятельности, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 3. Начальник цикла
40. Должностные обязанности: осуществляет непосредственное руководство циклом. Обеспечивает разработку и реализацию стратегии развития цикла. Распределяет трудовую нагрузку и обязанности между сотрудниками цикла.
Обеспечивает разработку и реализацию программ, планов, других учебно-методических, научно-методических документов цикла и индивидуальных планов работы сотрудников цикла. Подписывает данные документы.
Организует проведение всех видов учебных занятий по всем формам обучения. Ведет все виды учебных занятий. Осуществляет контроль качества проводимых учебных занятий.
Организует научно-исследовательскую работу цикла.
Участвует в организации и проведении конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий учебного центра.
Организует и обеспечивает выполнение воспитательной работы. Обеспечивает проведение кураторской работы и других воспитательных мероприятий с обучающимися.
Обеспечивает проведение зачетов, а также промежуточного контроля знаний обучающихся по дисциплинам цикла.
Проводит совещания с сотрудниками цикла по обсуждению запланированных и текущих вопросов учебной, научной, методической работы сотрудников и воспитательной работы с обучающимися.
В пределах предоставленных полномочий обеспечивает организацию, поддержание и развитие международного сотрудничества учебного центра по линии деятельности цикла.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
Обеспечивает сохранность государственного имущества цикла, его эффективное и рациональное использование. В пределах предоставленных полномочий принимает меры к надлежащему материально-техническому обеспечению цикла, к внедрению инноваций в деятельность цикла.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры по комплектованию должностей цикла квалифицированными кадрами, по проведению регулярного повышения квалификации сотрудников цикла. Обеспечивает своевременное, полное и объективное декларирование налогов и других обязательных платежей в бюджет сотрудниками цикла.
Обеспечивает благоприятные и безопасные условия труда, режим рабочего времени и отдыха, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности в цикле. Обеспечивает режим секретности и его соблюдение, а также соблюдение сотрудниками служебной дисциплины и законности. Организует и проводит работу по противодействию коррупции среди сотрудников цикла.
Обеспечивает качество и эффективность деятельности цикла. Вносит предложения по совершенствованию деятельности цикла.
Отчитывается о деятельности цикла перед руководством учебного центра.

41. Қазақстан Республикасының заңдарын, білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу мәселелері жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілерді, оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және бекіту тәртібін, білім беру жүйелерін басқарудың теориясы мен әдістерін, оқу ісі бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, педагогиканы, физиологияны, психологияны, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
4-параграф. Циклдың аға оқытушысы
42. Лауазымдық міндеттері: жетекшілік ететін оқу пәндері бойынша оқу және оқу-әдістемелік жұмыс жүргізеді. Циклдың даму стратегиясын әзірлеуге және оны іске асыруға қатысады.
Жыл сайын жеке жұмыс жоспарын жасайды. Жетекшілік ететін оқу пәндері бойынша циклдың бағдарламаларын, жоспарларын, басқа да оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын әзірлейді және оларды іске асырады.
Оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді.
Циклдың ғылыми-зерттеу жұмысына қатысады.
Конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен оқу орталығының басқа да іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
Цикл оқытушылары өткізетін оқу сабақтарының сапасын бақылауды жүзеге асырады. Циклдың оқытушыларына педагогикалық шеберлік пен кәсіби дағдыларды меңгеруде қажетті әдістемелік көмек көрсетеді.
Білім алушылармен тәрбие жұмысын, оның ішінде жетекшілік ету жұмысын жүзеге асырады.
Цикл пәндері бойынша сынақтар өткізуге, сондай-ақ білім алушылардың білімін аралық бақылауға қатысады.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етеді.
Білім алушыларды жоғары адамгершілік, ата-аналарға, этномәдени құндылықтарға құрмет, қоршаған ортаға ұқыпты қарау рухында тәрбиелейді.
Білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыреттілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Өзінің кәсіби шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін жетілдіреді.
Педагогикалық этика ережелерін сақтайды.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің және олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтейді.
Білім беру процесін саяси үгіт, діни насихат мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу үшін пайдаланбайды.
Берілген өкілеттіктер шегінде циклдағы мемлекеттік мүліктің сақталуына, оны тиімді және ұтымды пайдалануға шаралар қабылдайды. Цикл қызметіне иновациялар енгізуге ықпал етеді.
Жұмыс уақытының режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды. Құпиялылық режимін, қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтайды. Цикл қызметкерлерінің арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Цикл қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Цикл бастығына қызметі туралы есеп береді.

41. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты по вопросам образования и воспитания обучающихся, порядок разработки и утверждения учебных планов и программ, теорию и методы управления образовательными системами, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию и методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, основы экономики, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 4. Старший преподаватель цикла
42. Должностные обязанности: проводит учебную и учебно-методическую работу по курируемым учебным дисциплинам. Участвует в разработке и реализации стратегии развития цикла.
Составляет индивидуальный план работы ежегодно. Разрабатывает и реализует программы, планы, учебно-методические, научно-методические документы цикла по курируемым учебным дисциплинам.
Ведет все виды учебных занятий.
Участвует в научно-исследовательской работе цикла.
Участвует в организации и проведении конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий учебного центра.
Осуществляет контроль качества проводимых преподавателями цикла учебных занятий. Оказывает преподавателям цикла необходимую методическую помощь в овладении педагогическим мастерством и профессиональными навыками.
В пределах предоставленных полномочий осуществляет воспитательную работу с обучающимися, в том числе кураторскую работу.
Участвует в проведении зачетов, а также промежуточного контроля знаний обучающихся по дисциплинам цикла.
Участвует в организации, поддержании и развитии международного сотрудничества учебного центра по линии деятельности цикла.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры к сохранности государственного имущества цикла, его эффективному и рациональному использованию. Способствует внедрению инноваций в деятельность цикла.
Соблюдает режим рабочего времени, требования охраны труда и техники безопасности. Соблюдает режим секретности, служебную дисциплину и законность. Участвует в работе по противодействию коррупции среди сотрудников цикла.
Вносит предложения по совершенствованию деятельности цикла.
Отчитывается о служебной деятельности перед начальником цикла.

43. Қазақстан Республикасының заңдарын, білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу мәселелері жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілерді, өз бейіні бойынша оқу пәндерін, білім беру жүйелерін басқарудың теориясы мен әдістерін, оқу жоспарларын әзірлеу тәртібін, оқу ісі бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, педагогиканы, физиологияны, психологияны, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.
5-параграф. Цикл оқытушысы
44. Лауазымдық міндеттері: жеке оқу пәні бойынша оқу және оқу-әдістемелік жұмыс жүргізеді. Циклдың даму стратегиясын іске асыруға қатысады.
Жыл сайын жеке жұмыс жоспарын жасайды. Цикл бастығының және циклдың аға оқытушыларының басшылығымен өткізілетін оқу пәні бойынша циклдың бағдарламаларын, жоспарларын, басқа да оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құжаттарын әзірлейді және оларды іске асырады.
Дәрістерді қоспағанда, оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізеді.
Циклдың ғылыми-зерттеу жұмысына қатысады.
Конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер мен оқу орталығының басқа да іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
Берілген өкілеттіктер шегінде білім алушылармен тәрбие жұмысын, оның ішінде жетекшілік ету жұмысын жүзеге асырады.
Цикл пәндері бойынша сынақтар өткізуге, сондай-ақ білім алушылардың білімін аралық бақылауға қатысады.
Берілген өкілеттіктер шегінде циклдағы мемлекеттік мүліктің сақталуына шаралар қабылдайды, оның тиімді және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Цикл қызметіне инновациялар енгізуге ықпал етеді.
Жұмыс уақытының режимін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды. Құпиялылық режимін, қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтайды. Цикл қызметкерлерінің арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа қатысады.
Цикл қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Цикл бастығына қызметі туралы есеп береді.
45. Қазақстан Республикасының заңдарын, білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу мәселелері жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілерді, өз бейіні бойынша оқу пәндерін, білім беру жүйелерін басқарудың теориясы мен әдістерін, оқу жоспарларын әзірлеу тәртібін, оқу ісі бойынша құжаттама жүргізу қағидаларын, педагогиканы, физиологияны, психологияны, кәсіби оқыту әдістемесін, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудің қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, еңбек туралы заңнаманы, қауіпсіздік және өртке қарсы қорғау техникасын білуі тиіс.

43. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты по вопросам образования и воспитания обучающихся, учебные дисциплины по своему профилю, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию, методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.
Параграф 5. Преподаватель цикла
44. Должностные обязанности: проводит учебную и учебно-методическую работу по отдельной учебной дисциплине. Участвует в реализации стратегии развития цикла.
Составляет индивидуальный план работы ежегодно. Под руководством начальника цикла и старших преподавателей цикла разрабатывает и реализует программы, планы, учебно-методические, научно-методические документы цикла по проводимой учебной дисциплине.
Ведет все виды учебных занятий, за исключением лекций.
Участвует в научно-исследовательской работе цикла.
Участвует в организации и проведении конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий учебного центра.
В пределах предоставленных полномочий осуществляет воспитательную работу с обучающимися, в том числе кураторскую работу.
Участвует в проведении зачетов, а также промежуточного контроля знаний обучающихся по дисциплинам цикла.
Обеспечивает качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитывает обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру.
Развивает у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности.
Совершенствует свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень.
Соблюдает правила педагогической этики.
Уважает честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
Не использует образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
В пределах предоставленных полномочий принимает меры к сохранности государственного имущества цикла, его эффективному и рациональному использованию. Способствует внедрению инноваций в деятельность цикла.
Соблюдает режим рабочего времени, требования охраны труда и техники безопасности. Соблюдает режим секретности, служебную дисциплину и законность. Участвует в работе по противодействию коррупции среди сотрудников цикла.
Вносит предложения по совершенствованию деятельности цикла.
Отчитывается о служебной деятельности перед начальником цикла.
45. Необходимо знать: законы Республики Казахстан и другие нормативные правовые акты по вопросам образования и воспитания обучающихся, учебные дисциплины по своему профилю, теорию и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной работе, педагогику, физиологию, психологию, методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания обучающихся, законодательства о труде, техники безопасности и противопожарной защиты.