Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 24 ақпандағы № 138 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 наурызда № 13543 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 263 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты бекітілсін.
2. Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушы
Б. Нұрымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
____________ Е. Сағадиев

Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 138. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2016 года № 13543. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 263 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый cтандарт оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми.
2. Департаменту социальных услуг в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление для официального опубликования в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_______________ Е. Сагадиев

2016 жылғы 26 ақпан
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
____________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 25 ақпан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 24 ақпандағы
№ 138 бұйрығымен бекітілген
Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – стандарт) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы стандарт адам саудасының құрбандарына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді алушылар) күндіз болуға (күніне бір сағаттан төрт сағатқа дейін), уақытша тәулік бойы (6 ай мерзімге дейін) немесе ұзақ тұруға (шарт ұзартылған жағдайда) арналған мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанындағы ұйымдарда (бұдан әрі – ұйым) арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну көлемін және оның шарттары мен тәртібіне қойылатын талаптарды белгілейді, ұйымның қызмет тәртібін, арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну, көрсетуді тоқтату (тоқтата тұру) шарттарын айқындайды.
3. Осы стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) адам саудасының құрбаны – жасалған әрекеттерге катысты қылмыстық іс жүргізуді қозғау фактісінің бар-жоғына қарамастан, адам саудасымен байланысты құқық бұзушылықтан тікелей зардап шеккені жөнінде пайымдауға негіз бар жеке тұлға;
2) адам саудасының құрбанын сәйкестендіру – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 22 қыркүйектегі № 630, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 399 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 240 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10013 болып тіркелген) Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлеріне (бұдан әрі – Критерийлер) сәйкес адам, оның ішінде кәмелетке толмағандар саудасымен, оларды пайдаланудың өзге де түрлерімен байланысты іс-қимылдар, сондай-ақ адамдарды ұрлау салдарынан әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудан зардап шеккендерге жатқызу;

26 февраля 2016 года
СОГЛАСОВАНО
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
25 февраля 2016 года
Утвержден приказом
исполняющего обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 24 февраля 2016 года № 138
Стандарт оказания специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми (далее – стандарт) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящий стандарт устанавливает объем и требования к условиям и порядку предоставления специальных социальных услуг в организациях, оказывающих специальные социальные услуги государственной и негосударственной форм собственности (далее – организация), предназначенных для дневного пребывания (от часа до четырех часов в день), временного круглосуточного (сроком до 6 месяцев) или длительного проживания (в случае продления договора) жертвам торговли людьми (далее – получатели услуг), определяет порядок деятельности организаций, условия предоставления, прекращения (приостановления) оказания специальных социальных услуг.
3. Термины и определения, используемые в настоящем стандарте:
1) жертва торговли людьми – физическое лицо, в отношении которого есть основания полагать, что оно непосредственно пострадало от правонарушения, связанного с торговлей людьми независимо от наличия факта возбуждения уголовного производства по поводу совершенных действий;
2) идентификация жертвы торговли людьми – отнесение лица к пострадавшим от жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации вследствие действий, связанных с торговлей людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищения людей, согласно Критериям оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, утвержденным совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2014 года № 630, Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 399 и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 240 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10013) (далее – Критерии);

3) қайта әлеуметтендіру – индивидтің үзілген әлеуметтік байланыстарын қалпына келтіруге немесе жағдаяттармен нашарлаған әлеуметтік байланыстарын нығайтуға бағытталған психологиялық, педагогикалық, кәсіби және заңды шаралар кешені, сондай-ақ адам саудасының құрбандарын отбасы мен қоғамға қайта интеграциялауға бағытталған өзге де іс-шаралар.
4. Ұйымдар:
1) адам саудасының құрбандарын оңалту орталығы;
2) адам саудасының құрбандарына әлеуметтік көмек көрсету орталығы;
3) адам саудасының құрбандарына арналған баспана;
4) адам саудасының құрбандарына қызметтер көрсететін өзге де ұйымдар түрінде құрылады.
5. Ұйымдар Қазақстан Республикасы азаматтарының қатарынан жеке тұлғаларды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, адам саудасының құрбандары ретінде анықталған және сәйкестендірілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, оның ішінде, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, түрлі себептерге байланысты жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қабылдайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мынадай:
1) науқастың өзі үшін және айналасындағылар үшін қауіпті мінез-құлықтың ауытқуларымен сүйемелденетін психикалық аурулардың;
2) белсенді процесс сатысындағы туберкулездің, инфекциялық аурулардың, карантиндік инфекциялардың, шаш және тері жұқпалы ауруларының;
3) алкогольдік, есірткілік масаю жағдайының;
4) паллиативтік көмек көрсету және мейіргерлік күтім қызметтерін қажет ететін аурудың терминалдық (түпкілікті) сатысының;
5) мамандандырылған медициналық ұйымдарда стационарлық ем алуды қажет ететін басқа да аурулардың және (немесе) жарақаттанулардың болуы көрсетілетін қызметтерді алушылардың ұйымдарда болуына медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады.
Жоғарыда аталған медициналық қарсы көрсетілімдері бар адамдар тиісті денсаулық сақтау ұйымдарына жіберілуге тиіс.
2-тарау. Ұйымның міндеттері мен функциялары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мыналар:
1) адам саудасының құрбандарын сәйкестендіру;
2) жеке жоспарға сәйкес қызметтер көрсету арқылы қорғауды және көмекті қамтамасыз ету;

3) ресоциализация – комплекс психологических, педагогических, профессиональных и юридических мер, направленных на восстановление прерванных или укрепление ослабленных обстоятельствами социальных связей индивида, а также иные мероприятия, направленные на реинтеграцию жертв торговли людьми в семью и общество.
4. Организации создаются в виде:
1) центра реабилитации жертв торговли людьми;
2) центра социальной помощи жертвам торговли людьми;
3) приюта для жертв торговли людьми;
4) иных организаций, оказывающих услуги жертвам торговли людьми.
5. Организации принимают физических лиц, в том числе несовершеннолетних, из числа граждан Республики Казахстан, а также постоянно проживающих на территории Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства, выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми, в том числе по разным причинам не имеющих документов, удостоверяющих личность, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Медицинскими противопоказаниями к нахождению получателей услуг в организациях являются наличие:
1) психических заболеваний, сопровождающихся расстройствами поведения, опасными для самого больного и окружающих;
2) туберкулеза в активной стадии процесса, инфекционных заболеваний, карантинных инфекций, заразных заболеваний кожи и волос;
3) состояния алкогольного, наркотического опьянения;
4) терминальной (конечной) стадии заболевания, которая требует услуги паллиативной помощи и сестринского ухода;
5) других заболеваний и (или) травм, требующих стационарного лечения в специализированных медицинских организациях.
Лица с вышеназванными медицинскими противопоказаниями подлежат направлению в соответствующие организации здравоохранения.
Глава 2. Задачи и функции организации
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Основными задачами организации являются:
1) идентификация жертвы торговли людьми;
2) обеспечение защиты и помощи посредством оказания услуг в соответствии с индивидуальным планом;

3) көрсетілетін қызметтерді алушыны социумға қайта әлеуметтендіру процесіне жәрдемдесу;
4) көрсетілетін қызметтерді алушының ұйымда болу және тұру кезеңінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету;
5) көрсетілетін қызметтерді алушының жеке басының және оның жеке өмірінің құпиялылығын сақтау ұйымның негізгі міндеттері болып табылады.
8. Мыналар:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыларды қабылдау және (немесе) орналастыру, қайта әлеуметтендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу;
2) көрсетілетін қызметтерді алушыны орналастырған кезде койка-орын беру, төсек керек-жарақтарымен, жеке гигиена заттарымен, қажет болған жағдайда ішкиіммен, киіммен және аяқкиіммен қамтамасыз ету;
3) ұйымда қолайлы моральдық-психологиялық климат қалыптастыру;
4) осы стандартқа сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
5) көрсетілетін қызметтерді алушыларды арнаулы әлеуметтік қызметтердің көлемдері мен түрлері, ұйымның ішкі тәртіп қағидалары туралы хабардар ету;
6) еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру және персоналдың біліктілігін арттыру;
7) ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін жүзеге асыру;
8) көрсетілетін қызметтерді алушыларды қайта әлеуметтендіру, олардың азаматтық, мүліктік және өзге де құқықтарын қайта қалпына келтіру мәселелерін шешу үшін жергілікті атқарушы органдармен, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, ішкі істер, әділет, сыртқы істер органдарымен, үкіметтік емес ұйымдармен, көрсетілетін қызметтерді алушы шығатын елдердің Елшіліктерімен және басқа да органдармен өзара іс-қимыл жасау;
9) ұйымның құрылтай құжаттарына сәйкес өзге де функциялар ұйымның негізгі функциялары болып табылады.
3-тарау. Адам саудасының құрбандарын ұйымға қабылдау және оларды сәйкестендіру шарттары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ұйымдар көрсетілетін қызметтерді алушыларға бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін оларды ұйымға қабылдауды көрсетілетін қызметтерді алушының нақты тұратын жері бойынша осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметтерді алушылардың өтініші немесе аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар, ішкі істер жөніндегі уәкілетті органдардың (бұдан әрі – уәкілетті орган) жазбаша жолдамасы бойынша (адам саудасының құрбаны деп танылған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде) ұйымдар жүзеге асырады.
10. Ұйым көрсетілетін қызметтерді алушының өтініші негізінде жүгінген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органмен бірлесіп Критерийлерге сәйкес адам саудасының құрбанын сәйкестендіруді жүргізеді.

3) содействие процессу ресоциализации получателя услуг в социум;
4) обеспечение мер безопасности в период пребывания и проживания получателя услуг;
5) соблюдение конфиденциальности личности получателя услуг и его частной жизни.
8. Основными функциями организации являются:
1) прием и (или) размещение получателей услуг, проведение мероприятий по ресоциализации;
2) при размещении получателя услуг предоставление койко-места, обеспечение постельными принадлежностями, предметами личной гигиены, а при необходимости нижним бельем, одеждой и обувью;
3) создание в организации благоприятного морально-психологического климата;
4) оказание специальных социальных услуг в соответствии с настоящим стандартом;
5) информирование получателей услуг об объемах и видах специальных социальных услуг, правилах внутреннего распорядка организации;
6) совершенствование организации труда и повышение квалификации персонала;
7) осуществление финансово-хозяйственной деятельности организации;
8) взаимодействие с местными исполнительными органами, органами образования, здравоохранения, социальной защиты, внутренних дел, юстиции, иностранных дел, с неправительственными организациями, Посольствами стран происхождения получателя услуг и других органов для решения вопросов ресоциализации, восстановления гражданских, имущественных и иных прав получателей услуг;
9) иные функции в соответствии с учредительными документами организации.
Глава 3. Условия приема в организацию и идентификация жертв торговли людьми
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Прием получателей услуг в организацию для предоставления им специальных социальных услуг за счет бюджетных средств осуществляют организации по заявлению получателей услуг по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту или письменному направлению районных (городских) уполномоченных органов занятости и социальных программ (далее – уполномоченный орган), внутренних дел по месту фактического нахождения получателя услуг (в течение одного рабочего дня с момента признания его жертвой торговли людьми).
10. Организация на основании заявления получателя услуг в течение одного рабочего дня со дня обращения совместно с уполномоченным органом проводит идентификацию жертвы торговли людьми согласно Критериям.

11. Ішкі істер органдары адам саудасымен байланысты құқық бұзушылықты анықтаған (айқындаған) кезде, адам саудасының құрбанын сәйкестендіруді ішкі істер органдары уәкілетті органмен, ұйыммен бірлесіп жүргізеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.08.2022 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Сәйкестендіру жеке контакті кезінде әңгімелесу түрінде (бұдан әрі – әңгімелесу) жүргізіледі. Сәйкестендіру нәтижелері бойынша осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес бағалау парағы толтырылады.
13. Әңгімелесу жүргізуге мынадай талаптар қойылады:
1) анықталған адам тұрған ұйым, адамды сәйкестендіруге уәкілетті адамның жұмыс орны, өзге де үй-жай әңгімелесу жүргізу орны болып табылады;
2) әңгімелесу жүргізуге арналған үй-жай қауіпсіз, оқшауланған, жарық әрі жылы;
3) әңгімелесу жүргізу кезінде уәкілетті маман басқа жұмысты орындауға, телефон қоңырауларына жауап беруге, басқа адамдармен сөйлесуге алаңдамайды.
13-1. Егер адамдарды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау фактісі бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталса және адам жәбірленуші болып танылған жағдайда, осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес оны сәйкестендіру талап етілмейді.
Ескерту. Қағида 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.08.2022 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Егер ұйымға жүгінген адам, адам саудасының құрбаны деп сәйкестендірілген жағдайда, ұйым бір жұмыс күні ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынуға рұқсат алу үшін оның өтінішімен бірге бағалау парағын уәкілетті органға жолдайды.
Егер жүгінген адам, адам саудасының құрбаны деп сәйкестендірілмеген жағдайда, оған арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынудан бас тартылады.
14-1. Қатыгездікпен қараудың бар-жоғына бағалау жүргізу қорытындылары бойынша осы стандартқа 8-қосымшаға сәйкес есеп жасалады.
Ескерту. Қағида 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.08.2022 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Уәкілетті орган бағалау парағын және өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынуға рұқсатты береді және келісілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ұйымға жібереді.
Ұйым рұқсатты алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметтерді алушымен қайта әлеуметтендіру туралы шарт (бұдан әрі – шарт) қайта әлеуметтендіру туралы үлгілік шарт негізінде жасасады.

11. При выявлении (обнаружении) органами внутренних дел правонарушения, связанного с торговлей людьми, идентификация жертвы торговли людьми проводится органами внутренних дел совместно с уполномоченным органом и организацией.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2022 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Идентификация проводится в виде беседы при личном контакте (далее – беседа). По результатам идентификации заполняется лист оценки согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
13. К проведению беседы предъявляются следующие требования:
1) местом проведения беседы является организация, где находится выявленное лицо, место работы уполномоченного на идентификацию лица, иное помещение;
2) помещение для проведения беседы является безопасным, изолированным, светлым и теплым;
3) при проведении беседы уполномоченный специалист не отвлекается на выполнение другой работы, ответы на телефонные звонки, разговоры с другими лицами.
13-1. В случае, если по факту торговли людьми, в том числе несовершеннолетними, иных видов их эксплуатации, а также похищения людей начато досудебное расследование и лицо признано потерпевшим, его идентификация согласно приложению 2 к настоящему стандарту не требуется.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 13-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2022 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае, если обратившееся в организацию лицо идентифицируется жертвой торговли людьми организация в течение одного рабочего дня направляет лист оценки совместно с его заявлением в уполномоченный орган для получения разрешения на предоставление специальных социальных услуг.
В случае, если обратившееся лицо не идентифицируется жертвой торговли людьми, то ему отказывается в предоставлении специальных социальных услуг.
14-1 По итогам проведения оценки наличия жестокого обращения составляется отчет согласно приложению 8 к настоящему стандарту.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2022 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В течение трех рабочих дней со дня получения листа оценки и заявления уполномоченный орган выдает разрешение на предоставление специальных социальных услуг и в течение одного рабочего дня со дня согласования, направляет в организацию.
Организация в течение одного рабочего дня со дня получения разрешения заключает с получателем услуг договор о ресоциализации (далее – договор) на основании типового договора о ресоциализации по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту.

16. Шарттың қолданылу мерзімі 6 айды құрайды. Шартты ұзарту мынадай:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыға қатысты қылмыстық істің іс жүргізумен аяқталмауы;
2) көрсетілетін қызметтерді алушы медициналық ұйымда стационарлық ем қабылдау негіздері бойынша, бірақ үш айдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.
17. Егер жүгіну сәтінде оларға қатысты заңды өкілі болып табылатын адамның қасында кәмелетке толмаған балалар болса, онда ұйымға балалармен бірге қабылдау жүзеге асырылады.
18. Ата-аналарымен немесе өзге де заңды өкілдерімен бірге түсетін балалар көрсетілетін қызметтерді жеке алушылар ретінде есептеледі.
19. Баланың заңды өкілдері болмаған жағдайда, ұйым қамқоршылық және қорғаншылық органдарын хабардар етеді және баланы Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығына береді.
20. Ұйымға түскен адам тіркелуге тиіс.
Ұйым мамандары осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметтерді алушының ұйымға тіркелу карточкасын толтырады.
Көрсетілетін қызметтерді алушының тіркеу карточкасын толтырғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде уақытша болу және тұру ұйымының маманы әлеуметтік қызметтер порталына көрсетілетін қызметтерді алушының тіркеу карточкасынан деректерді енгізеді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Көрсетілетін қызметтерді алушы ішкі істер органдарына өтініш беруден бас тартқан жағдайда, ұйым өз бетінше үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметтерді алушының дербес деректерінің құпиялылығын ескере отырып, адам саудасымен байланысты жүгіну фактісі туралы ішкі істер органдарына ақпарат жібереді.
4-тарау. Ұйымда болу және тұру шарттары
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Ұйымның барлық тұрғын үй, қызметтік және өндірістік үй-жайлары санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға, "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы № 1202 қаулысына сәйкес ғимараттардың қауіпсіздігіне, оның ішінде өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес келеді.
23. Құрылтайшы ұйымның техникалық жарақтандырылуын қамтамасыз етеді.
24. Ұйым ғимараты онда тұруды қолайлы ету, оған кедергісіз кіруді құрылыс нормалары мен қағидаларына сәйкес үй-жайдың ішінде және ғимарат маңындағы аумақта жүріп-тұруды қамтамасыз ету мақсатында арнайы құрылғылармен жабдықталады.

16. Срок действия договора составляет 6 месяцев. Продление Договора осуществляется по следующим основаниям, но не более чем на три месяца:
1) уголовное дело в отношении получателя услуг производством не окончено;
2) получатель услуг находится на стационарном лечении в медицинской организации.
17. В случае если в момент обращения с лицом находились несовершеннолетние дети, в отношении которого он является законным представителем, то прием в организацию осуществляется вместе с детьми.
18. Дети, поступающие с родителями или иными законными представителями, учитываются как отдельные получатели услуг.
19. В случае отсутствия законных представителей у ребенка, организация уведомляет органы опеки и попечительства и передает ребенка в Центр адаптации несовершеннолетних.
20. Лицо, поступающее в организацию, подлежит регистрации.
Специалистами организации заполняется регистрационная карточка получателя услуг в организации по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
В течении одного рабочего дня после заполнения регистрационной карточки получателя услуг специалист организации временного пребывания и проживания вносит на портал социальных услуг данные из регистрационной карточки получателя услуг.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Организация, в случае отказа получателя услуг от подачи заявления в органы внутренних дел, самостоятельно в течение трех рабочих дней направляет информацию в органы внутренних дел о факте обращения, связанного с торговлей людьми, с учетом конфиденциальности персональных данных получателя услуг.
Глава 4. Условия пребывания и проживания в организации
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Все жилые, служебные и производственные помещения организации соответствуют санитарно-эпидемиологическим нормам, требованиям к безопасности зданий, в том числе пожарной безопасности в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 1202 "Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий".
23. Учредитель обеспечивает техническое оснащение организации.
24. Здание организации оборудуется специальными приспособлениями с целью удобства проживания, обеспечения беспрепятственного доступа к нему, передвижения внутри помещения и по прилегающей к зданию территории в соответствии со строительными нормами и правилами.

25. Ұйымда шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, ол ұйым басшысында сақталады және көрсетілетін қызметтерді алушылар мен келушілердің алғашқы талап етуі бойынша ұсынылады.
26. Шағымдар мен ұсыныстар кітабын ай сайын ұйым басшысы қарайды.
5-тарау. Көрсетілетін қызметтерді алушылардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігін айқындау және қайта әлеуметтендіру туралы шартты әзірлеу
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті (түрлері мен көлемдері) әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, психолог және ұйымның басқа да мамандары (бұдан әрі – ұйым мамандары) айқындайды.
Ұйым персоналының штаттық нормативтері осы стандартқа
5-қосымшада белгіленген ұйымдардағы персоналдың ең төменгі штаттық нормативтерін сақтау арқылы бюджеттің қажеттіліктері мен мүмкіндіктері ескеріле отырып қалыптастырылады.
Қажеттілікті бағалауды және айқындауды ұйым мамандары шарт жасалғаннан кейін күнтізбелік үш күн ішінде көрсетілетін қызметтерді алушыларды бақылағаннан соң жүргізеді.
28. Қажеттілікті бағалау және айқындау кезінде сәйкестендіру нәтижелері мен көрсетілетін қызметтерді алушының пікірі ескеріледі.
29. Көрсетілетін қызметтерді алушылардың қажеттіліктерін бағалау қорытындысы бойынша ұйым мамандары үш жұмыс күні ішінде шарт жасалған мерзімге немесе алдыңғы жеке жоспардың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы стандартқа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір көрсетілетін қызметтерді алушыға жеке жұмыс жоспарын (бұдан әрі – жеке жоспар) әзірлейді және оны ұйым басшысы бекітеді.
30. Жеке жоспардың орындалу мониторингін әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман немесе мониторинг жүргізуге ұйым басшылығы уәкілеттік берген адам жүзеге асырады.
31. Өткізілген іс-шаралар мен тоқсан сайынғы мониторингтің қорытындысын ұйым мамандары осы стандартқа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда (электрондық картотекада) жеке жоспардың орындалуы (мониторингі) жөніндегі журналда (бұдан әрі – журнал (электрондық картотека) көрсетеді. Журнал (электрондық картотека) әрбір көрсетілетін қызметтерді алушыға жеке-жеке жүргізіледі.
32. Көрсетілетін қызметтерді алушының жағдайы өзгерген немесе жеке жоспардың іс-шарасын көзделген мерзімнен бұрын (не кешірек) орындауға ықпал ететін ахуал туындаған жағдайда, жеке жоспар түзетілуге тиіс.
33. Ұйым мамандарының жұмыс сапасын шарттың қолданылу мерзімінің аяқталу қорытындысы бойынша ұйым басшысы немесе қайта әлеуметтендірілген көрсетілетін қызметтерді алушылардың саны жөніндегі уәкілетті орган бағалайды.

25. В организации оформляется книга жалоб и предложений, которая хранится у руководителя организации и предъявляется по первому требованию получателей услуг и посетителей.
26. Книга жалоб и предложений рассматривается руководителем организации ежемесячно.
Глава 5. Определение потребности получателей услуг в специальных социальных услугах и разработка договора о ресоциализации
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Потребности (виды и объемы) в специальных социальных услугах определяются специалистом по социальной работе, психологом и другими специалистами организации (далее – специалисты организации).
Штатные нормативы персонала организации формируются с учетом потребностей и возможностей бюджета с соблюдением минимальных штатных нормативов персонала в организациях, установленных в приложении 5 к настоящему стандарту.
Оценка и определение потребности проводится после наблюдения специалистами организации за получателями услуг в течение трех календарных дней после заключения договора.
28. При оценке и определении потребности учитываются результаты идентификации и мнение получателя услуг.
29. По итогам оценки потребностей получателей услуг в течение трех рабочих дней специалистами организации разрабатывается индивидуальный план работы по форме согласно приложению 6 к настоящему стандарту на каждого получателя услуг (далее – индивидуальный план) на срок заключения договора или в течение одного рабочего дня со дня окончания срока действия предыдущего индивидуального плана и утверждается руководителем организации.
30. Мониторинг исполнения индивидуального плана осуществляет специалист по социальной работе или лицо, уполномоченное на проведение мониторинга руководством организации.
31. Проведенные мероприятия и итоги ежеквартального мониторинга специалисты организации отражают в журнале (электронной картотеке) по выполнению (мониторингу) индивидуального плана (далее – журнал (электронная картотека) по форме согласно приложению 7 к настоящему стандарту. Журнал (электронная картотека) ведется отдельно на каждого получателя услуг.
32. В случае изменения состояния получателя услуг или возникновения ситуации, способствующей исполнению мероприятия индивидуального плана раньше (либо позже) предусмотренного срока, индивидуальный план подлежит корректировке.
33. Качество работы специалистов организации оценивается руководителем организации или уполномоченным органом по числу ресоциализированных получателей услуг по итогам завершения срока действия договора.

34. Ұйымда осы стандартқа 5-қосымшада белгіленген персоналдың штаттық нормативтерінде көзделген қажетті мамандар болмаған жағдайда, шарттық негізде мамандар тартуға рұқсат етіледі.
35. Ұйымның әрбір маманы лауазымдық нұсқаулыққа және жеке жоспарға сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге қатысады. Атқарылған іс-шаралардың нәтижелері тоқсан сайын журналға (электрондық картотекаға) тіркеледі.
36. Ұйымның барлық мамандарына қатысты қызметтік міндеттердің сапалы орындалуын тұрақты бақылауды ұйым әкімшілігі жүзеге асырады.
37. Көрсетілетін қызметтерді алушылар бөлмелерге олардың денсаулық жағдайы, жынысы, психологиялық үйлесімділігі және туыстық дәрежесi ескеріле отырып орналастырылады.
38. Ұйымда болу және тұру тәртібі ұйымның басшысы бекітетін ішкі тәртіп қағидаларында айқындалады.
6-тарау. Ұйымда арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну шарттары
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Адам саудасының құрбандары деп танылған адамдарға қайта әлеуметтендіру туралы шарт жасалғанға дейін төмендегідей көлемде жалпы сипаттағы қызметтер көрсетіледі:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыларға тамақ ұсына отырып, оларды уақытша орналастыру;
2) алғашқы медициналық тексеру жүргізу және дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету;
3) өзіне-өзі қызмет көрсету (ішкиімді жуу, кептіру, үтіктеу, ыдыс жуу, ұйымдардағы үй-жайды тазалау) және санитариялық-гигиеналық рәсімдерді (душ немесе ванна бөлмелері, санитариялық тораптар) жүзеге асыру үшін жағдай жасау;
4) төсек жабдығымен, киіммен және ең қажетті заттармен қамтамасыз ете отырып, койка-орын ұсыну.
40. Қайта әлеуметтендіру туралы шарт жасаған көрсетілетін қызметтерді алушы арнаулы әлеуметтік қызметтерді жеке жоспарға сәйкес мынадай көлемде және түрлерде алады:
1) әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
көрсетілетін қызметтерді алушыларды қабылдау және (немесе) орналастыру;
төсек жабдығымен, киіммен және ең қажетті заттармен қамтамасыз ете отырып, койка-орын ұсыну;
оңалту, емдік, білім беру, мәдени іс-шаралар, еңбекпен емдеу қызметін ұйымдастыру, өзіне-өзі қызмет көрсету және тұрмыстық бағдар беру үшін жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақтандырылған үй-жайлар беру;
өзіне-өзі қызмет көрсету (ішкиімді жуу, кептіру, үтіктеу, ыдыс жуу, ұйымдардағы үй-жайды тазалау) және санитариялық-гигиеналық рәсімдерді (душ немесе ванна бөлмелері, санитариялық тораптар) жүзеге асыру үшін жағдай жасау;
жол жүру құжаттарын сатып алу немесе жол жүру уақытында тамақ өнімдерімен қамтамасыз ету арқылы бұрын тұрған жеріне жіберуге жәрдемдесу, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді алушының тұрғылықты жеріне әлеуметтік қызметкер ілесіп барған жағдайларда, іссапар шығыстарын төлеу;

34. В случае отсутствия необходимых специалистов, предусмотренных штатными нормативами персонала в организации, установленных в приложении 5 к настоящему стандарту допускается привлечение специалистов на договорной основе.
35. Каждый специалист организации участвует в оказании специальных социальных услуг в соответствии с должностной инструкцией и индивидуальным планом. Результаты выполненных мероприятий ежеквартально фиксируются в журнале (электронной картотеке).
36. За качественным выполнением служебных обязанностей в отношении всех специалистов организации осуществляется регулярный контроль администрацией организации.
37. Получатели услуг размещаются по комнатам с учетом состояния их здоровья, пола, психологической совместимости и степени родства.
38. Порядок пребывания и проживания в организации определяется правилами внутреннего распорядка, утверждаемыми руководителем организации.
Глава 6. Условия предоставления специальных социальных услуг в организации
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Лицам, признанным жертвами торговли людьми до заключения договора о ресоциализации оказываются услуги общего характера в следующем объеме:
1) временное размещение получателей услуг с предоставлением питания;
2) проведение первичного медицинского осмотра и оказание доврачебной медицинской помощи;
3) создание условий для самообслуживания (стирка, сушка, глаженье белья, мытье посуды, уборка помещения организаций) и осуществления санитарно-гигиенических процедур (душевые или ванные комнаты, санузлы);
4) предоставление койко-места с обеспечением постельного белья, одежды и предметами первой необходимости.
40. Получатель услуг, заключивший договор о ресоциализации, получает специальные социальные услуги в следующем объеме и видах в соответствии с индивидуальным планом:
1) социально-бытовые услуги:
прием и (или) размещение получателей услуг;
предоставление койко-места с обеспечением постельного белья, одежды и предметами первой необходимости;
предоставление помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных, лечебных, образовательных, культурных мероприятий, организации лечебно-трудовой деятельности, самообслуживания и бытовой ориентации;
создание условий для самообслуживания (стирка, сушка, глаженье белья, мытье посуды, уборка помещения организаций) и осуществления санитарно-гигиенических процедур (душевые или ванные комнаты, санузлы);
содействие в отправке к прежнему месту жительства путем приобретения проездных документов и обеспечения продуктами питания на время следования в пути, а также оплата командировочных расходов социальному работнику в случаях сопровождения им получателя услуг к месту жительства;

Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағының негізінде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен бекітілген Медициналық-әлеуметтік мекемелерде, оңалту орталықтарында, мүгедектігі бар балаларға арналған оқу орындарында, аумақтық әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында, күндіз болу бөлімшелерінде, әлеуметтік бейімдеу орталықтарында қызмет көрсетілетін адамдар үшін заттай тамақтану нормаларына сәйкес тамақ өнімдерін ұсыну;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды емдеу, оңалту, оқыту, мәдени және бос уақытты өткізу іс-шараларына қатысу үшін көлікпен тасымалдау қызметтерін ұсыну;
хаттарды жазуға және оқуға көмек көрсету (қажеттілігіне қарай);
ұйым жүріп-тұруында қиындығы бар адамдарға және шетелдіктерге межелі жеріне дейін ілесіп жүруді (қажеттілігіне қарай) қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерді ұсыну сапасына қойылатын талаптар:
берілетін тұрғын үй-жайлар осы Стандарттың 22-тармағының көлемдері мен басқа да көрсеткіштеріне қарай (ғимараттар мен үй-жайлардың жай-күйі, олардың жайлылығы) санитариялық-гигиеналық нормалар мен талаптарға сәйкес келеді және көрсетілетін қызметтерді алушылардың тұру қолайлылығын қамтамасыз етеді. Көрсетілетін қызметтерді алушыларды тұрғын үй-жайларға (бөлмелерге) орналастыру кезінде, олардың денсаулық жағдайы, жас ерекшеліктері, физикалық және психологиялық жай-күйі, бейімділіктері, психологиялық үйлесімділігі, тұлғалық даму, әлеуметтендірілу деңгейі және туыстық дәрежесі ескеріледі.
Әлеуметтік-еңбек қызметін ұйымдастыру, мәдени және тұрмыстық қызмет көрсету үшін ұсынылатын үй-жайлар көлемдеріне, орналасуына және конфигурациясына қарай көрсетілетін қызметтерді алушылардың ерекшелігін ескере отырып, осы үй-жайларда жоғарыда аталған барлық іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
ұйым мамандарының кабинеттері қажетті жиһазбен және жабдықпен жарақтандырылады;
әрбір мамандандырылған кабинетке еркін нысанда ресімделген паспорт толтырылады;
көрсетілетін қызметтерді алушыларға пайдалануға берілетін жиһаз, жабдық, жұмсақ инвентарь Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын техникалық реттеу саласындағы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес келеді;
көрсетілетін қызметтерді алушыларға берілетін киім, аяқкиім, ішкиім және басқа да ең қажетті заттар кигенде ыңғайлы, көрсетілетін қызметтерді алушылардың жынысына, бойына және өлшемдеріне, санитариялық-гигиеналық нормалар мен талаптарға жауап береді;
тамақ сапалы өнімдерден дайындалады, теңгерімділік пен калорий талаптарына жауап береді, санитариялық-гигиеналық талаптарға сәйкес келеді және көрсетілетін қызметтерді алушылардың денсаулық жағдайы ескеріле отырып ұсынылады;
емдеу, оқыту үшін көрсетілетін қызметтерді алушыларды автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде автокөлік құралдарын пайдалану нормативтері мен қағидалары, жол жүру қауіпсіздігінің талаптары сақталады;

предоставление продуктов питания в соответствии с натуральными нормами питания лиц, обслуживающихся в медико-социальных учреждениях, реабилитационных центрах, учебных заведениях для детей с инвалидностью, территориальных центрах социального обслуживания, отделениях дневного пребывания, центрах социальной адаптации, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере социальной защиты населения на основании пункта 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
предоставление транспортных услуг перевоза получателей услуг для лечения, реабилитации, обучения, участия получателей услуг в культурных и досуговых мероприятиях;
оказание помощи в написании и прочтении писем (по необходимости);
лицам, имеющим затруднения в передвижении, и иностранцам организацией обеспечивается сопровождение (по необходимости) до пункта назначения.
Требования к качеству предоставления социально-бытовых услуг:
предоставляемые жилые помещения по размерам и другим показателям (состояние зданий и помещений, их комфортность) соответствуют санитарно-гигиеническим нормам, требованиям пункта 22 настоящего стандарта и обеспечивают удобство проживания получателей услуг. При размещении получателей услуг в жилых помещениях (комнатах) учитывается состояние их здоровья, возрастные особенности, физическое и психическое состояние, наклонности, психологическая совместимость, уровень личностного развития, социализации и степени родства.
Помещения, предоставляемые для организации социально-трудовой деятельности, культурного и бытового обслуживания, по размерам, расположению и конфигурации обеспечивают проведение в них всех упомянутых выше мероприятий с учетом специфики обслуживаемых получателей услуг;
кабинеты специалистов организации оснащаются необходимой мебелью и оборудованием;
на каждый специализированный кабинет заполняется паспорт, оформленный в произвольной форме;
предоставляемые в пользование получателям услуг мебель, оборудование, мягкий инвентарь соответствуют нормативным документам по стандартизации в области технического регулирования, действующим на территории Республики Казахстан;
одежда, обувь, нательное белье и другие предметы первой необходимости, предоставляемые получателям услуг удобны в носке, соответствуют полу, росту и размерам получателей услуг, отвечают санитарно-гигиеническим нормам и требованиям;
питание готовится из доброкачественных продуктов, отвечает требованиям сбалансированности и калорийности, соответствует санитарно-гигиеническим требованиям и предоставляется с учетом состояния здоровья получателей услуг;
при перевозке получателей услуг автомобильным транспортом для лечения, обучения соблюдаются нормативы и правила эксплуатации автотранспортных средств, требования безопасности дорожного движения;

2) әлеуметтік-медициналық қызметтер:
алғашқы медициналық тексеру мен бастапқы санитариялық өңдеу жүргізу;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету, ем алуға мұқтаж көрсетілетін қызметтерді алушыларды денсаулық сақтау ұйымдарына жатқызуға және оларға ілесіп жүруге жәрдемдесу;
сот-медициналық, медициналық-әлеуметтік, наркологиялық және психиатриялық сараптамаға жолдау үшін құжаттарды дайындауға жәрдемдесу;
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға жәрдемдесу;
дәрігерлердің қорытындысы бойынша дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
бейінді мамандардың, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының медициналық консультациялар беруіне жәрдемдесу;
емдеуші дәрігердің тағайындауы бойынша денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес емдік манипуляциялар жүргізу.
Әлеуметтік-медициналық қызметтерді ұсыну сапасына қойылатын талаптар:
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға жәрдемдесу денсаулық сақтау саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерде көзделген шеңберде жүзеге асырылады;
емдік манипуляциялар жүргізу көрсетілетін қызметтерді алушыларға қандай да бір зақым келтірмей, аса мұқияттылықпен және сақтықпен жүзеге асырылады;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-223/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21721 болып тіркелген) Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды денсаулық сақтау ұйымдарына емдеуге жатқызу немесе емдеуге жатқызуға жәрдемдесу оперативті түрде және уақтылы жүргізіледі;
салауатты өмір салтын насихаттау жүргізіледі. Көрсетілетін қызметтерді алушылармен зиянды әдеттердің алдын алу және олардан арылу бойынша жеке жұмыс жүргізу зиянды әдеттердің (алкоголь, есірткі тұтыну, шылым шегу) келеңсіз салдарын, олар әкеп соқтыратын теріс нәтижелерді түсіндіруге бағытталған және нақты жағдайларға байланысты осы әдеттердің алдын алу немесе еңсеру бойынша қажетті ұсынымдармен сүйемелденеді;
медициналық-әлеуметтік, сот-медициналық, наркологиялық және психиатриялық сараптамаға жолдау үшін құжаттарды дайындауға жәрдемдесу уақтылы және толық көлемде көрсетіледі;
дәрігерлердің қорытындысы бойынша дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу көрсетілетін қызметтерді алушылар ауруларының, жарақаттануларының уақтылы алдын алуға және емдеуге ықпал етеді;
денсаулық сақтау ұйымдарының бейінді мамандарының консультациясын алуға жәрдемдесу көрсетілетін қызметтерді алушылардың ауруларын уақтылы анықтауды және емделуін қамтамасыз етеді;

2) социально-медицинские услуги:
проведение первичного медицинского осмотра и первичной санитарной обработки;
оказание доврачебной медицинской помощи, содействие в госпитализации и сопровождении получателей услуг, нуждающихся в лечении, в организации здравоохранения;
содействие в подготовке документов для направления на судебно-медицинскую, медико-социальную, наркологическую и психиатрическую экспертизу;
содействие в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
содействие в медицинском консультировании профильными специалистами, в том числе из организаций здравоохранения;
проведение лечебных манипуляций в соответствии со стандартами в области здравоохранения по назначению лечащего врача.
Требования к качеству предоставления социально-медицинских услуг:
содействие в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в рамках, предусмотренных законодательными и нормативными правовыми актами в области здравоохранения;
проведение лечебных манипуляций осуществляется с максимальной аккуратностью и осторожностью без причинения какого-либо вреда получателям услуг;
оказание доврачебной медицинской помощи осуществляется в соответствии с Правилами оказания доврачебной медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-223/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21721);
госпитализация или содействие в госпитализации получателей услуг в организации здравоохранения проводится оперативно и своевременно;
проведение пропаганды здорового образа жизни. Индивидуальная работа с получателями услуг по предупреждению вредных привычек и избавлению от них направлена на разъяснение пагубности вредных привычек (употребление алкоголя, наркотиков, курение), негативных результатов, к которым они приводят, и сопровождается необходимыми рекомендациями по предупреждению или преодолению этих привычек в зависимости от конкретных обстоятельств;
содействие в подготовке документов для направления на медико-социальную, судебно-медицинскую, наркологическую и психиатрическую экспертизу оказывается своевременно и в полном объеме;
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения способствует своевременной профилактике и лечению заболеваний, травм, получателей услуг;
содействие в получении консультации профильных специалистов организаций здравоохранения обеспечивает своевременное выявление и лечение заболеваний у получателей услуг;

3) әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
жеке адамды психологиялық диагностикалау және тексеру;
әлеуметтік-психологиялық патронаж (жүйелі түрде қадағалау);
көрсетілетін қызметтерді алушылармен психологиялық- профилактикалық жұмыс;
психологиялық консультация беру;
шұғыл психологиялық көмек;
көрсетілетін қызметтерді алушыларға психологиялық көмек көрсету, оның ішінде әңгімелесу, қатынаста болу, тыңдау, сергіту, белсенділікке ынталандыру;
психологиялық тренингтер;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды психологиялық түзету;
өзара қолдау көрсету топтарында, қарым-қатынас жасау клубтарында сабақтар өткізу.
Әлеуметтік-психологиялық қызметтерді ұсыну сапасына қойылатын талаптар:
психологиялық консультация беру көрсетілетін қызметтерді алушыларға даулардың алдын алу және еңсеру үшін тұлғааралық қарым-қатынастарды жөнге салу бойынша білікті көмек көрсетуді қамтамасыз етеді. Көрсетілетін қызметтерді алушыдан алынған ақпараттың негізінде психологиялық консультация беру және туындаған әлеуметтік-психологиялық проблемаларды онымен талқылау ішкі ресурстарды ашуға және жұмылдыруға, осы проблемаларды шешуге көмектеседі;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды психологиялық диагностикалау ұйымның психологы әзірлеген психологиялық-диагностикалық топтаманың негізінде жүзеге асырылады. Тұлғаны көрсетілетін қызметтерді алушылардың мінез-құлықтарындағы ауытқулар мен айналадағы адамдармен өзара қарым-қатынастарына ықпал ететін олардың психикалық жай-күйі мен жеке тұлғалық ерекшеліктерін айқындау және талдау нәтижелері бойынша психологиялық диагностикалау және тексеру түзету іс-шараларын жүргізу жөнінде болжам жасауға және ұсынымдар әзірлеуге қажетті ақпаратты береді;
психологиялық түзету белсенді психологиялық әсер ету ретінде көрсетілетін қызметтерді алушылардың мінез-құлқындағы, эмоциялық жай-күйіндегі ауытқуларды (жекелеген адамдардың эмоциялық ден қоюы мен мінез-құлық стереотиптерінің қолайсыз түрлерін, даулы қарым-қатынастар мен мінез-құлқындағы басқа да ауытқуларды) еңсеруді немесе бәсеңдетуді қамтамасыз етеді, бұл осы көрсеткіштерді жас нормаларына және әлеуметтік ортаның талаптарына сәйкестендіруге мүмкіндік береді;
психологиялық тренингтер белсенді психологиялық әсер ету ретінде психологиялық-жарақаттаушы ахуалдардың салдарын, жүйке-психикалық шиеленісті жоюда, тыныс-тіршіліктің әлеуметтік емес түрлерін еңсеретін адамдар бойында әлеуметтік құнды мінез-құлық нормаларын қалыптастыруда, оларды өзгеріп отыратын жағдайларға бейімдеу үшін тұлғалық алғышарттарды қалыптастыруда тиімділігімен бағаланады;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды жүйелі түрде қадағалау негізіндегі әлеуметтік-психологиялық патронаж психикалық жайсыздық, тұлғалық (ішкі тұлғалық) немесе тұлғааралық даулы жағдайларды және көрсетілетін қызметтерді алушылардың өмірлік қиын жағдайының күрделенуіне ықпал ететін басқа да жағдайларды уақтылы анықтауды және оларға сол сәтте қажетті әлеуметтік-психологиялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды өзара қолдау топтарында, қарым-қатынас жасау клубтарында сабақтар өткізуге тарту көрсетілетін қызметтерді алушыларға жайсыз күйден шығуға, олардың психикалық денсаулығын сақтау мен нығайтуда, стреске төзімділікті, психологиялық мәдениет деңгейін арттыруда, бірінші кезекте, тұлғааралық қарым-қатынастар, дауларды шешу және қарым-қатынас саласында көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
шұғыл психологиялық көмек көрсетілетін қызметтерді алушыларға кідіртпестен психологиялық консультация беруді, олардың дағдарыстық күйден шығуы үшін физикалық, рухани, тұлғалық, зияткерлік ресурстарын жұмылдыруға, туындаған проблемаларды өз бетінше шешу және қиындықтарды еңсеру үшін олардағы қолайлы құралдар диапазонын кеңейтуге, өзіне деген сенімділікті нығайтуға жәрдемдесуді қамтамасыз етеді;
психологиялық-профилактикалық жұмыс көрсетілетін қызметтерді алушылардың психологиялық білім алу қажеттілігін және оны өзімен және өз проблемаларымен жұмыс жасау үшін пайдалану ниетін қалыптастыруға ықпал етеді, әрбір оңалту кезеңінде тұлғаның толыққанды психикалық дамуы, тұлғаның дамуындағы ықтимал бұзылушылықтардың уақтылы алдын алу үшін жағдай жасайды;
әңгімелесулер, қарым-қатынас жасау, тыңдау, сергіту, белсенділікке ынталандыру, өмірлік тонусты психологиялық қолдау көрсетілетін қызметтерді алушылардың психикалық денсаулығын нығайтуды, олардың стреске төзімділігі мен психикалық қорғалуын арттыруды қамтамасыз етеді;

3) социально-психологические услуги:
психологическая диагностика и обследование личности;
социально-психологический патронаж (систематическое наблюдение);
психопрофилактическая работа с получателями услуг;
психологическое консультирование;
экстренная психологическая помощь;
оказание психологической помощи получателям услуг, в том числе, беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности;
психологические тренинги;
психологическая коррекция получателей услуг;
проведение занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения.
Требования к качеству предоставления социально-психологических услуг:
психологическое консультирование обеспечивает оказание получателям услуг квалифицированной помощи по налаживанию межличностных отношений для предупреждения и преодоления конфликтов. Психологическое консультирование на основе, полученной от получателя услуг информации и обсуждения с ним возникших социально-психологических проблем помогает раскрыть и мобилизовать внутренние ресурсы и решить эти проблемы;
психологическая диагностика получателей услуг осуществляется на основе психодиагностического пакета, разработанного психологом организации. Психодиагностика и обследование личности по результатам определения и анализа психического состояния и индивидуальных особенностей личности получателей услуг, влияющих на отклонения в их поведении и взаимоотношениях с окружающими людьми, дает необходимую информацию для составления прогноза и разработки рекомендаций по проведению коррекционных мероприятий;
психологическая коррекция, как активное психологическое воздействие, обеспечивает преодоление или ослабление отклонений в поведении, эмоциональном состоянии получателей услуг (неблагоприятных форм эмоционального реагирования и стереотипов поведения отдельных лиц, конфликтных отношений и других отклонений в поведении), что позволяет привести эти показатели в соответствие с возрастными нормами и требованиями социальной среды;
психологические тренинги, как активное психологическое воздействие, оцениваются их эффективностью в снятии последствий психотравмирующих ситуаций, нервно-психической напряженности, привитии социально ценных норм поведения людям, преодолевающим асоциальные формы жизнедеятельности, формировании личностных предпосылок для адаптации к изменяющимся условиям;
социально-психологический патронаж на основе систематического наблюдения за получателями услуг обеспечивает своевременное выявление ситуаций психического дискомфорта, личностного (внутриличностного) или межличностного конфликта и других ситуаций, способных усугубить трудную жизненную ситуацию получателей услуг и оказание им необходимой в данный момент социально-психологической помощи;
привлечение получателей услуг к проведению занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения обеспечивает оказание помощи получателям услуг в выходе из состояния дискомфорта, поддержании и укреплении психического здоровья, повышении стрессоустойчивости, уровня психологической культуры, в первую очередь, в сфере межличностных отношений, разрешения конфликтов и общения;
экстренная психологическая помощь обеспечивает безотлагательное психологическое консультирование получателей услуг, содействие в мобилизации их физических, духовных, личностных, интеллектуальных ресурсов для выхода из кризисного состояния, расширении у них диапазона приемлемых средств для самостоятельного решения возникших проблем и преодоления трудностей, укреплении уверенности в себе;
психопрофилактическая работа способствует формированию у получателей услуг потребности в психологических знаниях и желании использовать их для работы над собой и своими проблемами, создает условия для полноценного психического развития личности на каждом реабилитационном этапе, своевременного предупреждения возможных нарушений в развитии личности;
беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности, психологическая поддержка жизненного тонуса обеспечивают укрепление психического здоровья получателей услуг, повышение их стрессоустойчивости и психической защищенности;

4) әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
кәмелетке толмаған балалардың ұйым орналасқан жерде психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардан өтуіне жәрдемдесу;
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының ұсынымдарын ескере отырып, әлеуметтік-педагогикалық іс-шаралар әзірлеу;
құндылық бағдарларын, бағыт берулер мен мінез-құлық дағдыларын трансформациялау бойынша сабақтар ұйымдастыру және өткізу;
ұйымда уақытша тәулік бойы немесе ұзақ уақыт болған жағдайда, үй жағдайларында кәмелетке толмаған балаларды білім беру процесіне қосуға жәрдемдесу;
дамуы тежелген және бұзылған балалардың психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінде немесе оңалту орталықтарында, ұйымдарында немесе ұйым орналасқан жерде түзету-дамыту көмегінің кепілдік берілген көлемін алуына жәрдемдесу;
көрсетілетін қызметтерді алушылардың физикалық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, білім алуларына жәрдемдесу.
Әлеуметтік-педагогикалық қызметтерді ұсынуға қойылатын талаптар:
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация беру үшін әлеуметтік-педагогикалық диагностикалау ұйым жағдайларында баламен тәрбие және педагогикалық жұмыс жүргізу бағыттары мен мазмұнын айқындауға мүмкіндік береді;
құндылық бағдарларын, бағыт берулер мен мінез-құлық дағдыларын трансформациялау бойынша сабақтар өткізу зорлық-зомбылықтың қайталану жағдайларының алдын алуды қамтамасыз етеді;
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының ұсынымдарын ескере отырып, әлеуметтік-педагогикалық іс-шаралар әзірлеу білікті мамандардың ұсынымдарын ескеру арқылы баламен және баланың өзінің қажеттіліктерімен әлеуметтік-педагогикалық жұмыс жасау құрылымын қамтамасыз етеді;
балаларды жалпы білім беру процесіне қосуды ұйым орналасқан жердегі жалпы білім беретін мектеп жүзеге асырады және ол баланың қауіпсіздігін ескере отырып, үйде оқыту нысанында ұсынылады;
балаларды оқулықтармен және оқу керек-жарақтарымен қамтамасыз етуді білім беру ұйымы жүзеге асырады;
5) әлеуметтік-еңбек қызметтері:
көрсетілетін қызметтерді алушылардың еңбек дағдыларын тексеру жөнінде іс-шаралар өткізу;
кәсіптік бағдарлауға және консультация беруге жәрдемдесу;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды қолжетімді кәсіптер мен практикалық дағдыларға, оның ішінде еңбекпен емдеу қызметі, қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ете отырып, қоғамдық пайдалы жұмыстар арқылы үйрету жөнінде іс-шаралар өткізуге жәрдемдесу.
Әлеуметтік-еңбек қызметтерін ұсыну сапасына қойылатын талаптар:
көрсетілетін қызметтерін алушылардың еңбек дағдыларын тексеру жөніндегі іс-шаралар олардың жеке ерекшеліктері, мүмкіндіктерінің шектелу дәрежесі, көрсетілетін қызметтерді алушылардың физикалық және психикалық жай-күйі ескеріле отырып жүргізіледі;
көрсетілетін қызметтерді алушылардың жеке қажеттіліктеріне сүйене отырып, олардың тұлғалық және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге ықпал ететін қолжетімді кәсіптік дағдыларға үйрету жөніндегі іс-шараларға белсенді қатысуын қамтамасыз ететін еңбекпен емдеу қызметінің түрлері тағайындалады;
қоғамдық пайдалы жұмыстар жүргізу ұйым аумағында, күндіз жұмыспен қамту ұйым кабинеттерінде жүзеге асырылады және көрсетілетін қызметтерді алушылардың денсаулық жағдайын ескере отырып, оларды тіршіліктің түрлі нысандарына тартуға мүмкіндік беретін жағдай жасауды қамтамасыз етеді;
қолжетімді кәсіптік дағдыларға үйрету жөніндегі іс-шаралар көрсетілетін қызметтерді алушының тұлғалық және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге ықпал етеді;
кәсіптік білімі жоқ көрсетілетін қызметтерді алушыларды кәсіптік бағдарлау оларға кәсіп таңдауға көмектесетін іс-шаралармен сүйемелденеді;

4) социально-педагогические услуги:
содействие в прохождении несовершеннолетними детьми психолого–медико-педагогической консультации по месту нахождения организации;
разработка социально-педагогических мероприятий с учетом рекомендаций заключения психолого–медико-педагогической консультации;
организация и проведение занятий по трансформации ценностных ориентиров, установок и поведенческих навыков;
содействие во включении несовершеннолетних детей в образовательный процесс в условиях на дому в случае временного круглосуточного или длительного пребывания в организации;
содействие в получении детьми, имеющими задержку и нарушение развития гарантированного объема коррекционно развивающей помощи в кабинетах психолого-педагогической коррекции или реабилитационных центрах, организациях или по месту нахождения организации;
содействие в получении образования получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей.
Требования к качеству предоставления социально-педагогических услуг:
социально-педагогическая диагностика в психолого–медико-педагогической консультации дает возможность определить направления и содержание воспитательной и педагогической работы с ребенком в условиях организации;
проведение занятий по трансформации ценностных ориентиров, установок и поведенческих навыков обеспечивает предупреждение повторных случаев насилия;
разработка социально-педагогических мероприятий с учетом рекомендаций заключения психолого–медико-педагогической консультации обеспечивает построение социально–педагогической работы с ребенком с учетом рекомендаций квалифицированных специалистов и потребностями самого ребенка;
включение детей в общеобразовательный процесс осуществляется общеобразовательной школой по месту нахождения организации и предоставляется в форме надомного обучения с учетом безопасности ребенка;
обеспечение детей учебниками и учебными принадлежностями осуществляется организацией образования;
5) социально-трудовые услуги:
проведение мероприятий по обследованию имеющихся трудовых навыков у получателей услуг;
содействие в профессиональной ориентации и консультировании;
содействие в проведении мероприятий по обучению получателей услуг доступным профессиям и практическим навыкам, в том числе и через лечебно–трудовую деятельность, общественно полезные работы с обеспечением мер безопасности.
Требования к качеству предоставления социально-трудовых услуг:
мероприятия по обследованию имеющихся трудовых навыков у получателей услуг проводятся с учетом их индивидуальных особенностей, степени ограничения возможностей, физического и психического состояния получателей услуг;
с целью формирования трудовых навыков, знаний и умений получателям услуг, исходя из их индивидуальных потребностей, назначаются виды лечебно–трудовой деятельности, обеспечивающие активное участие получателей услуг в мероприятиях по обучению доступным профессиональным навыкам, способствующим восстановлению их личностного и социального статуса;
проведение общественно-полезных работ осуществляется на территории организации, дневная занятость в кабинетах организации и обеспечивает создание условий, позволяющих вовлечь получателей услуг в различные формы жизнедеятельности с учетом состояния их здоровья;
мероприятия по обучению доступным профессиональным навыкам способствуют восстановлению личностного и социального статуса получателя услуг;
профессиональная ориентация получателей услуг, не имеющих профессионального образования, сопровождается мероприятиями, способными помочь им в выборе профессии;

6) әлеуметтік-мәдени қызметтер:
мерекелер мен бос уақытты өткізу іс-шараларын ұйымдастыру;
үйірме жұмысын ұйымдастыру;
қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ете отырып, көрсетілетін қызметтерді алушыларды мәдени және бос уақытты өткізу іс-шараларына тарту;
мамандардың қатысуымен телефон байланысы және (немесе) Интернет желісі арқылы телефонмен немесе скайппен туыстарымен, достарымен, мамандармен сөйлесу мүмкіндігін ұсыну.
Әлеуметтік-мәдени қызметтерді ұсыну сапасына қойылатын талаптар:
мәдени және бос уақытты өткізу іс-шараларын өткізу ұйым басшысы бекіткен жоспар бойынша жүзеге асырылады;
үйірмелер мен бос уақытты өткізу қызметін ұйымдастыру көрсетілетін қызметтерді алушылардың әлеуметтік-мәдени және рухани қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды концерттер мен өткізілетін іс-шаралар сценарийлері бағдарламасының жобаларын әзірлеуге тарту көрсетілетін қызметтерді алушылардың жалпы және мәдени ойлау қабілетін кеңейтуге, шығармашылық белсенділігін арттыруға ықпал етеді;
мамандардың қатысуымен телефон байланысы және (немесе) Интернет желісі арқылы туыстарымен, достарымен, мамандармен сөйлесу мүмкіндіктерін ұсыну агрессия рецидивін болдырмау, көрсетілетін қызметтерді алушының мүліктік, азаматтық және өзге де құқықтарын қорғау мәселелерін шешуді жеделдетуді және неғұрлым тиімді шешуді қамтамасыз етеді;
7) әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы", "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы", "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы", "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тиесілі жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен басқа да төлемдерді алуға, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу.
Әлеуметтік-экономикалық қызметтерді ұсыну сапасына қойылатын талаптар:
көрсетілетін қызметтерді алушыларға жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, және басқа да төлемдерді алуға, тұрғын үй мәселелерін шешуге жәрдемдесу көрсетілетін қызметтерді алушылар үшін қызығушылық тудыратын мәселелерді шешуде уақтылы, толық, білікті әрі тиімді көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
8) әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында және азаматтық, отбасылық, мүліктік және заттық құқықтарға, құжаттарды қалпына келтіруге, тұрақты тұратын жеріне қайта оралуға, алименттерді, келтірілген залал үшін өтемақы өндіріп алуға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік қамсыздандыруға байланысты мәселелер бойынша заңдық консультация беру;
адам саудасының фактілерін тергеу, сот өндірісі және оны атқару шеңберінде құқық қорғау, сот органдарымен ынтымақтасуға жәрдемдесу;
мемлекеттің дипломатиялық және консулдық өкілдіктеріне азаматтық тиесілілік бойынша қол жеткізуге жәрдемдесу;
заңдық маңызы бар құжаттарды ресімдеуге көмектесу;
келген жері бойынша тіркеу және тұрғын үй құқықтарын қалпына келтіру;
Елшіліктерге, сыртқы істер, ішкі істер, әділет, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, білім беру органдары мен мекемелеріне арыздар (өтініштер, апелляциялар) дайындауда және беруде көмек көрсету;
арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын және көрсетілетін қызметтерді алушылардың заңды құқықтарын бұзатын немесе шектейтін ұйымдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне өтініштер дайындауға және беруге көмек көрсету;
заңда белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға жәрдемдесу;
көрсетілетін қызметтерді алушының мүдделерін білдіруге сенімхаттарды ресімдеу;
іс құжаттарын, нысандары мен материалдарын көрсетілетін қызметтерді алушының ана тіліне аудару;
медициналық тексерулер кезінде сотта, мәселелерді шешу кезінде мемлекеттік органдар мен мекемелерде аудармашымен (мүмкіндігінше, көрсетілетін қызметтерді алушымен бір жынысты) қамтамасыз ету.
сот-тергеу органдары мен мекемелерінде көрсетілетін қызметтерді алушының мүдделерін білдіру.
Әлеуметтік-құқықтық қызметтерді ұсыну сапасына қойылатын талаптар:
көрсетілетін қызметтерді алушыларға арнаулы әлеуметтік қызметтерді алу және өз мүдделерін қорғау құқығымен байланысты мәселелер бойынша консультация беру заңнамада белгіленген құқықтар мен ықтимал бұзушылықтардан қорғану тәсілдері туралы толық мағлұмат береді;
көрсетілетін қызметтерді алушыларға азаматтық, тұрғын үй, отбасылық, еңбек, зейнетақы, қылмыстық заңнама мәселелері бойынша және басқа да мәселелер бойынша консультация беру оларға өздерін қызықтыратын заңнамалық актілер мен қозғалатын мәселелердегі құқықтар туралы мағлұмат береді;
құжаттарды (өтініштер, шағымдар, анықтамалар және басқа да құжаттар) дайындауға және оларды тиісті адресаттарға жіберуге көмектесу көрсетілетін қызметтерді алушылардың құқықтары мен мүдделерін қалпына келтірумен (қорғаумен) байланысты мәселелердің практикалық шешілуін қамтамасыз етеді;
медициналық тексерулер кезінде, сотта, мәселелерді шешу кезінде мемлекеттік органдар мен мекемелерде аудармашының қатысуы алушыны проблемаларды шешу процесіне қосуды қамтамасыз етеді, қайталанатын агрессияның алдын алуға оның қабілетін арттырады.

6) социально-культурные услуги:
организация праздников и досуговых мероприятий;
организация кружковой работы;
вовлечение получателей услуг в культурные и досуговые мероприятия с обеспечением мер безопасности;
предоставление возможности коммуникации с родственниками, друзьями, специалистами по телефону или скайпу посредством телефонной связи и (или) сети Интернет в присутствии специалистов.
Требования к качеству предоставления социально-культурных услуг:
проведение культурных и досуговых мероприятий осуществляется по утвержденному руководителем организации плану;
организация кружкой и досуговой деятельности, направлена на удовлетворение социокультурных и духовных потребностей получателей услуг;
привлечение получателей услуг к разработке проектов программы концертов и сценариев проводимых мероприятий способствует расширению общего и культурного кругозора, повышению творческой активности получателей услуг;
предоставление возможности коммуникации с родственниками, друзьями, специалистами посредством телефонной связи и (или) сети Интернет в присутствии специалистов обеспечивает ускорение и более эффективное решение вопросов предотвращения рецидива агрессии, защиты имущественных, гражданских и иных прав получателя услуг;
7) социально-экономические услуги:
содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", "О государственной адресной социальной помощи", "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Требования к качеству предоставления социально-экономических услуг:
содействие получателям услуг в получении льгот, пособий, компенсаций и других выплат, решении жилищных вопросов обеспечивает своевременное, полное, квалифицированное и эффективное оказание помощи в решении вопросов, представляющих для получателей услуг интерес;
8) социально-правовые услуги:
юридическое консультирование в области предоставления специальных социальных услуг и по вопросам, связанным с гражданскими, семейными, имущественными и вещными правами, восстановлением документов, возвращением к месту постоянного проживания, взысканием алиментов, компенсации за нанесенный ущерб, социальным обеспечением в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
содействие в сотрудничестве с правоохранительными, судебными органами в рамках расследования фактов торговли людьми, судебного производства и исполнения;
содействие к доступности дипломатическим и консульским представительствам государства по гражданской принадлежности;
помощь в оформлении документов, имеющих юридическое значение;
регистрация по месту пребывания и восстановления жилищных прав;
оказание помощи в подготовке и подаче заявлений (обращений, апелляций) в Посольства, органы и учреждения иностранных дел, внутренних дел, юстиции, здравоохранения, социальной защиты, образования;
оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действие или бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права получателей услуг;
содействие в получении установленных законодательством льгот и преимуществ, социальных выплат;
оформление доверенностей на представительство интересов получателя услуг;
перевод документов, форм и материалов дела на родной язык получателя услуг;
обеспечение переводчика при медицинских осмотрах, в суде, при решении вопросов в государственных органах и учреждениях (по возможности, одного пола с получателем услуг);
представительство интересов получателя услуг в судебно-следственных органах и учреждениях.
Требования к качеству предоставления социально-правовых услуг:
консультирование получателей услуг по вопросам, связанным с правом на получение специальных социальных услуг и защиту своих интересов дает полное представление об установленных законодательством правах и способах защиты от возможных нарушений;
консультирование получателей услуг по вопросам гражданского, жилищного, семейного, трудового, пенсионного, уголовного законодательства и по другим вопросам дает им представление об интересующих их законодательных актах и правах в затрагиваемых вопросах;
помощь в подготовке и направлении соответствующим адресатам документов (заявлений, жалоб, справок и других документов) обеспечивает практическое решение вопросов, связанных с восстановлением (защитой) прав и интересов получателей услуг;
присутствие переводчика при медицинских осмотрах, в суде, при решении вопросов в государственных органах и учреждениях обеспечивают включение получателя в процесс решения проблем, повышают его способность предупреждения повторной агрессии.

Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.09.2022 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7-тарау. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді аяқтау, тоқтату және көрсетілетін қызметтерді алушыларды ұйымнан шығару шарттары
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Ұйым мынадай негіздер бойынша:
1) көрсетілетін қызметтерді алушылардың еркін нысандағы жазбаша өтініші бойынша;
2) шарт бұзылған немесе оның қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда;
3) шарттың талаптары мерзімінен бұрын орындалған жағдайда;
4) жеке жоспардың іс-шаралары көзделген мерзімнен бұрын орындалған жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді аяқтауды жүзеге асырады.
42. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді ұйым осы стандарттың 6-тармағында айқындалған медициналық қарсы көрсетілімдер анықталған жағдайда тоқтатады.
Мұндай жағдайларда көрсетілетін қызметтерді алушы заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті медициналық ұйымдарға, халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарына жіберілуге немесе ауыстырылуға тиіс.
43. Көрсетілетін қызметтерді алушылар мынадай жағдайларда:
1) Ішкі тәртіп қағидаларын жүйелі түрде (үш реттен артық) бұзған, оның ішінде есірткі заттарын, спирттік сусындарды ішке алып кірген және тұтынған, тауар-материалдық құндылықтарды және өзге де мүлікті бүлдірген, құқыққа қарсы іс-қимылдар жасаған кезде;
2) көрсетілетін қызметтерді алушы ұйым аумағынан өз еркімен кеткен және ұйым әкімшілігіне ескертпей, үш тәуліктен көп уақыт болмаған жағдайда шарт бұзыла отырып ұйымнан шығарылуға тиіс.
Ұйым аумағынан кетіп қалған адам осы стандарттың 3-тарауына сәйкес жалпы негіздерде қайта қабылданады, ал дәлелді себептермен (ішкі істер органдарының ұстауы, денсаулық сақтау мекемесінде болу, көрсетілетін қызметтерді алушыға қатысты қылмыс жасалған және басқа да жағдайларда) бұл туралы хабарлауға мүмкіндігі болмаған адам – дереу қайта қабылдануға тиіс;
3) көрсетілетін қызметтерді алушылар тарапынан негізсіз жәбірлеп, айыптаған, шарттың талаптарын орындамаған жағдайларда шарт бұзыла отырып ұйымнан шығарылуға тиіс.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну көрсетілетін қызметтерді алушы денсаулық сақтау мекемесінде болған кезеңге тоқтатылады.

Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.09.2022 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Условия завершения, прекращения оказания специальных социальных услуг и отчисления получателей услуг из организации
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Завершение оказания специальных социальных услуг организацией осуществляется по следующим основаниям:
1) по письменному заявлению получателей услуг в произвольной форме;
2) в случае расторжения или окончания срока действия договора;
3) в случае досрочного выполнения условий договора;
4) в случае исполнения мероприятий индивидуального плана раньше предусмотренного срока.
42. Оказание специальных социальных услуг организацией прекращается в случае выявления медицинских противопоказаний, определенных пунктом 6 настоящего стандарта.
В таких случаях получатель услуг подлежит направлению или переводу в соответствующие медицинские организации, организации социальной защиты населения в порядке установленном законодательством.
43. Получатели услуг подлежат отчислению с расторжением договора в следующих случаях:
1) при систематическом (более трех раз) нарушении правил внутреннего распорядка, в том числе проноса и употреблении наркотических веществ, спиртных напитков, порчу товарно-материальных ценностей и иного имущества, совершения противоправных действий;
2) при самовольном уходе получателя услуг с территории организации и отсутствии более трех суток, не поставившим при этом в известность администрацию организации.
Лицо, покинувшее территорию организации, восстанавливается на общих основаниях согласно главе 3 настоящего стандарта, а не имевшее возможности сообщить об этом по уважительным причинам (задержание органами внутренних дел, нахождение в учреждении здравоохранения, осуществление преступления в отношении получателя услуг и другое) – подлежит восстановлению немедленно;
3) в случаях необоснованных оскорблений и обвинений, невыполнения условий договора со стороны получателя услуг.
Предоставление специальных социальных услуг приостанавливается на период нахождения получателя услуг в учреждении здравоохранения.

44. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді аяқтау, тоқтату, көрсетілетін қызметтерді алушыларды ұйымнан шығару, басқа ұйымға жіберу немесе ауыстыру ұйым басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
45. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету аяқталған, тоқтатылған, көрсетілетін қызметтерді алушылар ұйымнан шығарылған, басқа ұйымға жіберілген немесе ауыстырылған кезде оларға жеке және маусымға байланысты бекітілген киім мен аяқкиім, ұйымда сақталатын олардың құнды заттары (құжаттары) беріледі.
Адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
Ұйымның басшысына
_______________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
_______________________________________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
______________________________________________________________
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мені (және баланы (балаларды)* адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсететін ұйымға қайта әлеуметтендіруге қабылдауыңызды сұраймын.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезіндегі қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ұйымға қабылдау, орналастыру, шығару көрсетілетін қызметтерді тоқтату шарттарымен, ішкі тәртіп қағидаларымен таныстым.
Сондай-ақ өзім туралы көрінеу жалған ақпарат беру фактілері жөнінде ескертілді.
20____ жылғы "____" __________ ______________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
* қажет болған жағдайда туыстық немесе өзге де байланыстарды, тегі, аты, әкесінің аты бар болса және туған күнін көрсету керек
Адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
2-қосымша
Нысан
Бағалау парағы ____________________________________
(бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

44. Завершение, прекращение, отчисление, направление или перевод получателей услуг в другую организацию осуществляется на основании приказа руководителя организации.
45. При завершении, прекращении, отчислении, направлении или переводе в другую организацию получателям услуг выдается личная и закрепленная одежда и обувь по сезону, их ценности (документы), хранящиеся в организации.
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Руководителю организации
_________________________________________________________________________
(наименование организации)
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
от _______________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу принять меня (и ребенка (детей)* в организацию, оказывающую специальные
социальные услуги жертвам торговли людьми для ресоциализации.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
при оказании специальных социальных услуг.
С условиями приема, размещения, отчисления, прекращения услуг в организации
и правилами внутреннего распорядка ознакомлен (а).
Я также предупрежден (а) о фактах предоставления о себе заведомо ложной информации.
"____" __________ 20____ года ___________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя)
* при необходимости, указать родственные или иные связи, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), дата рождения
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Лист оценки ___________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.08.2022 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/c №
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалауға арналған критерийлердің тізбесі
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалауға арналған көрсеткіштер (балдар)
1
Адамдарды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды сатудың, оларды пайдаланудың өзге де түрлерінің, сондай-ақ адамдарды ұрлаудың мақсаты
2
Сексуалдық пайдалану мақсатында адамды саудаға салу/сексуалдық пайдалану
3
Мәжбүрлі еңбек мақсатында адамды саудаға салу/мәжбүрлі еңбек
4
Баланы заңсыз асырап алу мақсатында кәмелетке толмаған балаларды саудаға салу
5
Қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу мақсатында адамды саудаға салу/қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу
6
Адамның органдарын және тіндерін заңсыз алу мақсатында адамды саудаға салу
Блок бойынша жиыны
7
Адамға қатысты жасалған әрекеттер
8
Сатып алу-сату, өзге де мәмілелер (сыйға тарту, айырбастау, жалға беру, адамды мәміле бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қалдыру, мүліктік емес сипаттағы қандай да бір пайда алу мақсатында адамды беру және басқалар)
9
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кінәлінің мәжбүрлі еңбекті, яғни адам оны орындау үшін өз қызметтерін ерікті түрде ұсынбаған, осы адамнан күш қолдану немесе күш қолданамын деп қорқыту арқылы талап етілетін кез келген жұмысты немесе қызметті пайдалануы
10
Кінәлінің алынған табыстарды иемденіп алу мақсатында басқа адамның жезөкшелікпен айналысуын немесе ол көрсететін өзге де қызметтерді пайдалануы, сол сияқты кінәлінің материалдық пайда алу мақсатын көздемей, адамды сексуалдық сипаттағы қызметтер көрсетуге мәжбүрлеуі
11
Адамды қайыршылықпен айналысуға, яғни басқа адамдардан ақша және (немесе) өзге мүлікті сұрауға байланысты қоғамға жат әрекет жасауға мәжбүрлеу
12
Кінәлі және (немесе) басқа адам үшін жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді орындаудан өзіне байланысты емес себептер бойынша бас тарта алмайтын адамға қатысты меншік иесі өкілеттіктерін кінәлінің жүзеге асыруына байланысты өзге іс-әрекеттер
13
Азғырып-көндіру – зардап шегушіні жәбірленушіні қандай да бір жұмыстарды немесе қандай да бір қызметті, оның ішінде, егер оны пайдалану мақсатымен байланысты болса, құқыққа қайшы қызметті атқаруға келісуіне қол жеткізу
14
Тасымалдау – адамды пайдалану мақсатында бір жерден екінші жерге, оның ішінде бір елді мекеннің ішінде оның орнын ауыстыруға байланысты қасақана жасалатын іс-әрекет
15
Беру – зардап шегушіні оны пайдаланатын адамға тікелей беру
16
Жасыру – зардап шегушіні құқық қорғау органдарынан, туыстары мен басқа адамдардан жасыру (мысалы, арнайы үй-жайларға жасыру, қандай аумаққа болса да шығуына мүмкіндік бермеу, жәбірленушінің жеке өзіне немесе психикалық белсенділігінің төмендеуіне дәрі-дәрмек арқылы ықпал ету)
17
Алу - адамды пайдалану немесе одан әрі беру үшін тікелей алу
18
Пайдалану мақсатында ұрлау
19
Пайдалану мақсатында бас бостандығынан заңсыз айыру
Блок бойынша барлығы
20
Адамға қатысты пайдаланылған құралдар
21
Өмір мен денсаулыққа қауіпті күш қолдану немесе оны қолданамын деп қорқыту
22
Қару немесе қару ретінде пайдаланылатын заттарды қолдану
23
Алдау немесе сенімге қиянат жасау
24
Өзінің қызметтік жағдайын пайдалану
25
Материалдық немесе басқа тәуелділікті пайдалану
26
Психикасының бұзылуын немесе дәрменсiз күйін пайдалану
27
Жеке басын куәландыратын құжаттарды алып қою, жасыру не жою
Блок бойынша барлығы
28
Адамға келтірілген зиян
29
Тән ауруына ұшырататын, бiрақ зардаптарға әкеп соқпаған ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерiн жасау
30
Ұдайы ұрып-соғу немесе өзге күш қолдану әрекеттері жолымен тән зардабын келтіру немесе психикалық зардап шегу
31
Адамның өміріне қауіпті емес, денсаулықтың ұзақ уақытқа бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа зиян келтіру
32
Адамның өміріне қауіпті, көруден, тілден, естуден қандай да болсын органнан айырылуға немесе органның қызметін жоғалтуға немесе бет-әлпетiнiң қалпына келтіргісіз бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа зиян келтіру, сондай-ақ денсаулықтың бұзылуын тудырған не түсік тастауға, психикасын бұзуға, есірткімен немесе уытты умен ауруға душар еткен денсаулыққа өзге зиян келтіру
Блок бойынша барлығы
Жалпы нәтиже
______________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Адамды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау іс-әрекеттерінің нәтижесінде қатыгездік танытудан зардап шеккен деп танылады .
______________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Адамды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау іс-әрекеттерінің нәтижесінде қатыгездік танытудан зардап шеккен деп танылмайды.
______________________________________________________________
(қолы) (бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні)
Ұйым маманы ______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті
органының өкілі ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Ішкі істер органының өкілі _______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
3-қосымша
Нысан
Қайта әлеуметтендіру туралы үлгілік шарт

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2022 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Перечень критериев для оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
Показатели оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей (баллы)
1
Цель торговли людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
2
Торговля людьми с целью сексуальной эксплуатации/сексуальная эксплуатация
3
Торговля людьми с целью принудительного труда/ принудительный труд
4
Торговля несовершеннолетними детьми с целью незаконного усыновления/удочерения
5
Торговля людьми с целью принуждения к занятию попрошайничеством/принуждение к занятию попрошайничеством
6
Торговля людьми с целью незаконного изъятия органов и тканей человека
Итого по блоку
7
Действия, совершенные в отношении лица
8
Купля-продажа, иные сделки (дарение, мена, обмен, аренда, оставление человека в качестве обеспечения выполнения обязательства по сделке, передача человека в целях получения каких-либо выгод неимущественного характера и другие)
9
Использование виновным принудительного труда, то есть любой работы или службы, требуемой от лица путем применения насилия или угрозы его применения, для выполнения которой это лицо не предложило добровольно своих услуг, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан
10
Использование виновным занятия проституцией другим лицом или иных оказываемых им услуг в целях присвоения полученных доходов, а равно принуждение лица к оказанию услуг сексуального характера без преследования виновным цели получения материальной выгоды
11
Принуждение лица к занятию попрошайничеством, то есть к совершению антиобщественного деяния, связанного с выпрашиванием у других лиц денег и (или) иного имущества
12
Иные действия, связанные с осуществлением виновным полномочий собственника в отношении лица, которое по не зависящим от него причинам не может отказаться от выполнения работ и (или) услуг для виновного и (или) другого лица
13
Вербовка - достижение согласия пострадавшего на выполнение каких-либо работ или какой-либо деятельности, в том числе противоправной, если это связано с целью его эксплуатации
14
Перевозка - совершаемые с целью эксплуатации человека умышленные действия по его перемещению из одного места в другое, в том числе в пределах одного и того же населенного пункта
15
Передача - непосредственная передача пострадавшего лицу для его эксплуатации
16
Укрывательство - сокрытие пострадавшего от правоохранительных органов, родственников и других лиц (например, утаивание в специальных помещениях, недопущение выхода за ту или иную территорию, медикаментозное подавление физической или психической активности)
17
Получение - непосредственное получение лица для его эксплуатации или дальнейшей передачи
18
Похищение с целью эксплуатации
19
Незаконное лишение свободы с целью эксплуатации
Итого по блоку
20
Средства, использованные в отношении лица
21
Применение насилия, опасного для жизни и здоровья или угроза его применения
22
Применение оружия или предметов, используемых в качестве оружия
23
Обман или злоупотребление доверием
24
Использование своего служебного положения
25
Использование материальной или иной зависимости
26
Использование психического расстройства или беспомощного состояния
27
Изъятие, сокрытие либо уничтожение документов, удостоверяющих личность
Итого по блоку
28
Причиненный вред лицу
29
Нанесены побои или иные насильственные действия, причинившие физическую боль, но не повлекшие последствий
30
Причинены физические или психические страдания в результате систематического нанесения побоев или иных насильственных действий
31
Причинен не опасный для жизни человека вред здоровью, вызвавший длительное расстройство здоровья
32
Причинен опасный для жизни человека вред здоровью, повлекший за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа, либо утрату органом его функций, или выразившийся в неизгладимом обезображивании лица, а также причинен иной вред здоровью, вызвавший расстройство здоровья, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическое расстройство, заболевание наркоманией или токсикоманией
Итого по блоку
Итого общий результат
_____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с торговлей людьми, иными видами их эксплуатации, а также похищением людей.
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Не признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с торговлей людьми, иными видами их эксплуатации, а также похищением людей.
________________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица, дата)
Специалист организации ___________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель районного (городского) уполномоченного органа занятости и
социальных программ ___________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель органа внутренних дел _________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Типовой договор о ресоциализации

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________атынан
(ұйым субъектісінің атауы)
_____________________________________ (бұдан әрі – ұйым), бір тараптан және _____________________________________ (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді алушы) екінші тараптан, бірлесіп Тараптар деп аталатындар төмендегілер туралы осы шартты жасасты:
1. Шарттың нысанасы
Ұйым көрсетілетін қызметтерді алушыға қайта әлеуметтендіруге (жоғалтылған әлеуметтік мәртебені қалпына келтіруге) бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Ұйымның міндеттері:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыны арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету шарттарымен таныстыру;
2) белгіленген көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
3) көрсетілетін қызметтерді алушыға құрметпен қарау, дөрекілікке, өз міндеттеріне салғырттықпен қарауға жол бермеу.
2.2. Ұйымның құқықтары:
1) көрсетілетін қызметтерді алушының Ұйымда болуын бақылауды жүзеге асыру;
2) ……………… үшін қажетті ақпаратты сұрату;
3) көрсетілетін қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе тарап оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу;
2.3. Көрсетілетін қызметтерді алушының міндеттері:
1) қайта әлеуметтендіру процесіне белсенді түрде қатысу;
2) Ұйым персоналына құрметпен қарау;
3) осы шарттың талаптарын сақтау.
2.4. Көрсетілетін қызметтерді алушының құқықтары:
1) қайта әлеуметтендіру процесі туралы ақпарат алу;
2) Ұйым тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе ұйым оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу.
3. Шартты бұзу талаптары
3.1. Осы шарт "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартының 43-тармағында көзделген негіздер бойынша бұзуға жатады.
4. Қорытынды ережелер
Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалды.
Ұйым басшысы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Көрсетілетін қызметтерді алушы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Ескертпе: осы Шарт үлгілік болып табылады.
Адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
4-қосымша
Нысан
Ұйымда көрсетілетін қызметтерді алушыны тіркеу карточкасы

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________ в лице
(наименование субъекта организации)
__________________________________________________________________,
(далее – организация) с одной стороны и _______________________________
(далее – получатель услуг) с другой стороны, совместно именуемые Стороны,
заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
Получателю услуг Организацией предоставляются специальные социальные услуги, направленные на ресоциализацию (восстановление утраченного социального статуса).
2. Права и обязанности сторон
2.1. Обязанности Организации:
1) ознакомить получателя услуг с условиями предоставления специальных социальных услуг;
2) оказать специальные социальные услуги в установленном объеме;
3) с уважением относиться к получателю услуг, не допускать грубости, халатного отношения к своим обязанностям.
2.2. Права Организации:
1) осуществлять контроль за пребыванием получателя услуг в Организации;
2) запрашивать необходимую информацию для ………………;
3) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны получателя услуг.
2.3. Обязанности получателя услуг:
1) принимать активное участие в процессе ресоциализации;
2) уважительно относиться к персоналу Организации;
3) соблюдать условия настоящего договора.
2.4. Права получателя услуг:
1) получать информацию о процессе ресоциализации;
2) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны Организации.
3. Условия расторжения договора
3.1. Настоящий договор подлежит расторжению по основаниям, предусмотренным пунктом 43 Стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми, утвержденного в соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".
4. Заключительные положения
Договор составлен в двух экземплярах по одному для каждой из Сторон.
Руководитель Организации__________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Получатель услуг __________________________________ _____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Примечание: данный Договор является примерным.
Приложение 4
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Регистрационная карточка получателя услуг в организации

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 08.02.2022 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі _____________________________________________________
2. Аты ____________________________________________________
3. Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
4. Жынысы ________________________________________________
5. Туған күні _______________________________________________
6. Ұлты (көрсетпеуге болады)_________________________________
7. Туған жері _______________________________________________
8. Тұрғылықты жері бойынша соңғы тіркелген мекенжайы
__________________________________________________________
9. Қолда бар құжаты: паспорт/жеке куәлік (керегін сызу)
Құжат түрі
Нөмірі/сериясы
Берілген күні
Қолданылу мерзімі
Кім берді
Жеке куәлік
Паспорт
ЖСН
10. Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________
11. Білімі ___________________________________________________
12. Кәсібі ___________________________________________________
13. Жақын туыстары туралы деректер __________________________
Р/с
Туыстық дәрежесі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Тұрғылықты жері
14. Сотталуы
Р/с
Қылмыстық кодекстің бабы
Өтеу мерзімі
Қашан өтеді
Қайда өтеді

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.02.2022 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фамилия ____________________________________________________
2. Имя ________________________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ____________________________________
4. Пол ________________________________________________________
5. Дата рождения _______________________________________________
6. Национальность (можно не указывать) __________________________
7. Место рождения _____________________________________________
8. Адрес последней регистрации по месту жительства (прописки)
______________________________________________________________
9. Имеющийся документ: паспорт/удостоверение личности (нужное отметить)
Вид документа
Номер/серия
Дата выдачи
Срок действия
Кем выдано
Удостоверение
личности
Паспорт
10. Индивидуальный идентификационный номер
________________________________________________
11. Образование _________________________________
12. Профессия ___________________________________
13. Данные о близких родственниках _______________
№ п/п
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Место жительства
14. Судимость
№ п/п
Статья Уголовного кодекса
Срок отбывания
Когда отбывал
Где отбывал

15. Ауырған аурулары (туберкулез, гепатит және т.б.) ______________
____________________________________________________________
16. Денсаулық жағдайы _______________________________________
17. Азаматты жіберген ұйым ___________________________________
18. Факт бойынша аумақтық ішкі істер органдарына хабар берiлді ме
19. Азаматтың жеке қолы ______________________________________
20. Күні _____________________________________________________

15. Перенесенные заболевания (туберкулез, гепатит и др.)
_______________________________________________________________
16. Состояние здоровья __________________________________________
17. Организация, направившая гражданина
_______________________________________________________________
18. Сообщено ли по факту в территориальные органы внутренних дел
_______________________________________________________________
19. Личная подпись гражданина ___________________________________
20. Дата ________________________________________________________

10 балаға 1 бірлік
9
Аға мейіргер
1
2
10
Еңбек терапиясы жөніндегі нұсқаушы (еңбекке баулу мұғалiмi)
оқу тобына 1 бірлік
11
Мәдени ұйымдастырушы
1
1
Адам саудасының құрбандарына
арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету
стандартына 6-қосымша
Бекітемін:
_______________________________________
(ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса) және қолы)
______жылғы "___"_____________
________________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Жеке жұмыс жоспары
Көрсетілетін қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса)______________________________________________
Туған күні және жылы ________________________________________________
Ұйымға түскен күні______________________________________ ____________
Көрсетілетін қызметтерді алушыға __бастап ______қоса алғанға дейін
бақылау жүзеге асырылды
Жеке жұмыс жоспары _______ бастап _________ қоса алғанға дейінгі
кезеңге әзірленді
Көрсетілетін қызметтерді алушының жеке қажеттілігіне сәйкес
тағайындалған іс-шаралар
(көрсетілетін қызметтің түрлері мен көлемін көрсету):
Қызмет түрлері
Қызмет көлемі (жеке жүргізілетін іс-шаралардың атауы)
Тағайындауды жүзеге асырған маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Тағайындау күні
1
әлеуметтік-тұрмыстық
2
әлеуметтік-медициналық
3
әлеуметтік-психологиялық
4
әлеуметтік-педагогикалық
5
әлеуметтік-еңбек
6
әлеуметтік-мәдени
7
әлеуметтік-экономикалық
8
әлеуметтік-құқықтық
Жеке жұмыс жоспарын қайта қарау күні 20 __жылғы "__" __________
Ұйымның маманы _______ __________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса), күні)
Адам саудасының құрбандарына
арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету
стандартына 7-қосымша
Көрсетілетін қызметтерді алушының жеке жұмыс жоспарының орындалуы (мониторингі)
жөніндегі журнал (электрондық картотека)
Көрсетілетін қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)______________________________________________
Туған күні және жылы_________________________________________________ ______ бастап ___ _______ қоса алғандағы кезеңге әзірленген жеке жұмыс жоспарына мониторинг
Көрсетілетін қызметтерді алушыны қадағалау кезеңі: __ ____ бастап __ ____ қоса алғанда
Көрсетілетін қызметтерді алушының жай-күйі туралы белгі, оның ішінде
Жеке жұмыс жоспарын түзету туралы шешім (қызметтің қай түрі қайта қаралуға тиіс екенін көрсету)
Мониторинг жүргізу күні
Мониторингті жүзеге асырған маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
оң өзгерістер бар (сипаттап беру)*
өзгерістер жоқ немесе нашарлады
(себебін көрсету)
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
Ұйымның маманы ______ _________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні)
Ескертпе: * Көрсетілетін қызметтерді алушының:
- соматикалық, психикалық, эмоционалдық жай-күйінде;
- қимыл, сенсорлық, танымдық, сөйлеу, коммуникативтік салаларында;
- өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын, әлеуметтік-тұрмыстық және еңбекпен бейімдеу мен әлеуметтендіруді қалыптастыруда оң өзгерістер байқалады.
Адам саудасының құрбандарына
арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
8-қосымша
Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау туралы есеп

1 единица на 10 детей
9
Старшая медицинская сестра
1
2
10
Инструктор по трудотерапии (учитель по трудовому обучению)
1 единица на группу обучения
11
Культорганизатор
1
1
Приложение 6
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Утверждаю
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
и подпись руководителя организации)
от "___" ________ _______ года
_____________________________________________________
(наименование организации)
Индивидуальный план работы
Фамилия, имя, отчество (при наличии) получателя услуг
_____________________________________________
Дата и год рождения _________________________________________________
Дата поступления в организацию ___________________________
Наблюдение за получателем услуг осуществлялось с ______ по __________
Индивидуальный план работы разработан на период с _____ по __________
Назначенные мероприятия в соответствии с индивидуальными
потребностями получателя услуг (указать виды и объем оказываемых
услуг):
Виды услуг
Объем услуг (наименование
индивидуально проводимых
мероприятий)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись
специалиста,
осуществившего
назначение
Дата
назначения
1
2
3
4
5
1
социально-бытовые
2
социально- медицинские
3
социально-психологические
4
социально-педагогические
5
социально-трудовые
6
социально-культурные
7
социально-экономические
8
социально-правовые
Дата пересмотра индивидуального плана работы "___" _______20__ года
Специалист организации __________________________ __________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии), дата)
Приложение 7
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Журнал (электронная картотека) по выполнению
(мониторингу) индивидуального плана работы получателя услуг
Фамилия, имя, отчество (при наличии) получателя услуг
_____________________________________________
Дата и год рождения_________________________________________________
Мониторинг индивидуального плана работы, разработанного на период
с _______ по ________
Период наблюдения за получателем услуг: с ________ по _________
Отметки о состоянии получателя
услуг, в том числе
Решение о
корректировке
индивидуального
плана работы
(указать какой
вид услуги
подлежит
пересмотру)
Дата
мониторинга
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись
специалиста,
осуществившего
мониторинг
имеются
позитивные
изменения
(описать)*
отсутствуют
изменения или
имеются ухудшения
(указать причины)
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
Специалист организации ____________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при
наличии), дата)
Примечание: * Отмечаются позитивные изменения у получателя
услуг в:
- соматическом, психическом, эмоциональном состояниях;
- двигательной, сенсорной, познавательной, речевой,
коммуникативной сферах;
- формировании навыков самообслуживания, социально-бытовой и
трудовой адаптации и социализации.
Приложение 8
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Отчет об оценке наличия жестокого обращения, приведшего
к социальной дезадаптации и социальной депривации

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.08.2022 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі _______________________________________________
2. Аты ____________________________________________
3. Әкесінің аты (бар болса) ___________________________
4. Күні мен уақыты _____________________________________
5. Өткізу орны (мекеменің атауы және мекен-жайы)
_____________________________________________________
6. Мән-жайлар (сәйкестендіру сәтіндегі бар (мысалы, ұйым қызметкерлерінің болуы,
алып жүрушілер) және фактіге қатысты ақпарат ________________________________
_________________________________________________________
7. Сұрау негізінде зардап шегушімен не болғандығы туралы ақпарат (болжалды қатыгез
қарым-қатынас әдістерін, болжалды қатыгез қарым-қатынасты қолдану уақытын және
физикалық немесе психологиялық жай-күйіне түскен шағымдарды қоса алғанда)
_______________________________
8. Сәйкестендіруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
___________________________________________________________
Ескертпе:
Есеп құпия сипатта болады.
Құқық қорғау органдарына тек жазбаша сұрау салу болған кезде және зардап шегушінің жазбаша келісімімен ғана беріледі.
Сәйкестендіруге уәкілетті адам зардап шегушіні сәйкестендіру кезінде белгілі болған және қызметтік міндеттерін орындау кезінде иелігінде болатын барлық мәліметтердің құпиялылығын сақтайды.
Сәйкестендіруге уәкілетті адам зардап шегушіні сәйкестендіру кезінде белгілі болған және қызметтік міндеттерін орындау кезінде иелігінде болатын барлық мәліметтердің құпиялылығын сақтайды.
Сәйкестендіруге уәкілетті тұлғаға мәліметтерді жария етуге және үшінші тарапқа беруге жол берілмейді.

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2022 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фамилия _______________________________________________
2. Имя ____________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ___________________________
4. Дата и время _____________________________________
5. Место проведения (наименование и адрес учреждения) _____________________________________________________
6. Обстоятельства (имеющиеся на момент идентификации (например, присутствие сотрудников организаций, сопровождающие) и информация, относящаяся к факту ________________________________________________
_______________________________________________________________
7. Информация о том, что произошло c пострадавшим на основе его опроса (включая методы предполагаемого жестокого обращения, время применения предполагаемого жестокого обращения и имеющиеся жалобы на физическое или психологическое состояние) _______________________________
8. Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись уполномоченного на идентификацию лица ____________________________
Примечание:
Отчет носит конфиденциальный характер.
Передается в правоохранительные органы только при наличии письменного запроса и с письменного согласия пострадавшего.
Уполномоченное на идентификацию лицо сохраняет конфиденциальность всех сведений, которые стали известны при идентификации пострадавшего, и которые будут в распоряжении при исполнении служебных обязанностей.
Уполномоченное на идентификацию лицо сохраняет конфиденциальность всех сведений, которые стали известны при идентификации пострадавшего, и которые будут в распоряжении при исполнении служебных обязанностей.
Уполномоченному на идентификацию лицу не допускается разглашать и передавать сведения третьей стороне.