Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 19 мамырдағы № 225 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 6 қыркүйекте № 14211 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Өздеріне қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесін және аса қауіпті зиянды организмдер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11739 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аса қауіпті зиянды организмдер тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитариялық есепке алу нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-02/584 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11913 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фитосанитариялық нормативтер осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фитосанитариялық есепке алу нысандары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына тіркелген бұйрықты алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жіберілуін;

О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2016 года № 225. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2016 года № 14211.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282 "Об утверждении перечня карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, и перечня особо опасных вредных организмов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11739, опубликованный 20 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Перечень особо опасных вредных организмов, утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584 "Об утверждении фитосанитарных нормативов, форм фитосанитарного учета, а также Правил их представления" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11913, опубликованный 23 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Фитосанитарные нормативы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Формы фитосанитарного учета, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
Правила предоставления форм фитосанитарного учета, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа в Республиканское государственное предприятие "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 1 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
Комитетінің торағасы
___________ В. Жұмақанов
2016 жылғы 4 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 1 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы.
№ 225 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы 30
наурыздағы № 4-4/282
бұйрығына
2-қосымша
Аса қауіпті зиянды организмдер тізбесі
1. Өсімдіктер зиянкестері:
1) үйірлі шегіртке тектестер (азиялық, мароккалық және итальяндық прус);
2) зиянды бақашық;
3) астықтың сұр көбелегі;
4) гессен шыбыны;
5) астық қоңыздары;
6) мақта көбелегі;
7) өрмекші кене;
8) саршұнақтар;
9) тышқан тәрізді кеміргіштер;
10) колорадо қоңызы.
2. Дәнді дақылдардың аурулары (тат ауруы, септориоз).
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы.
№ 225 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
1-қосымша
Фитосанитариялық нормативтер

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
1 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
____________ В. Жумаканов
4 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ К. Бишимбаев
1 августа 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 225
Приложение 2
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-4/282
Перечень
особо опасных вредных организмов
1. Вредители растений:
1) стадные саранчовые (азиатская, мароккская и итальянский прус);
2) вредная черепашка;
3) серая зерновая совка;
4) гессенская муха;
5) хлебные жуки;
6) хлопковая совка;
7) паутинный клещ;
8) суслики;
9) мышевидные грызуны;
10) колорадский жук.
2. Болезни зерновых культур (ржавчина, септориоз).
Приложение 2
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 225
Приложение 1
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 15-02/584
Фитосанитарные нормативы

2-Тарау. Аса қауіпті зиянды организмдер бойынша фитосанитариялық нормативтер
Аса қауіпті зиянды организмдердің атауы
Аса қауіпті зиянды организм-нің даму сатысы
Дақыл және (немесе) алқаптар
Дақылдың даму фазасы
Зияндылық шегі
1
2
3
4
5
Үйірлі шегіртке тектестер; итальяндық прус
дернәсіл-дер
ауыл шаруашылығы алқаптары
өсіп-өну кезеңі
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
марокколық шегіртке
дернәсіл-дер
ауыл шаруашылығы алқаптары
өсіп-өну кезеңі
1 шаршы метрге
5 және одан көп дана
азиялық шегіртке
дернәсіл-дер
ауыл шаруашылығы алқаптары
өсіп-өну кезеңі
1 шаршы метрге
5 және одан көп дана
Астықтың сұр көбелегі
жұлдыз-құрттар
жаздық бидай (тауарлық егістер)
сүттеніп пісу
салқын ауа райында 100 масаққа
15 жұлдызқұрттан артық, қоныржай ауа райында 20-дан артық және құрғақшылық ауа райында 30-дан артық
жұлдыз-құрттар
жаздық бидай (тұқымдық егістер)
сүттеніп пісу
жоғарыда көрсетілген өлшемшарттар 2 есеге төмен
Зиянды бақашық
қыстаған қандалалар
күздік (жаздық) бидай
түптену
1 шаршы метрге
1-2 қыстаған қандала, құрғақшылық жылдары бұл көрсеткіш 2 есеге (0,5-1,0) төмендейді
дернәсіл-дер
жаздық бидай
гүлдеу-дән толысудың басы
1 шаршы метрге
5 дернәсіл
дернәсіл-дер
жаздық бидай
сүттеніп пісу
1 шаршы метрге
2 дернәсіл
Астық қоңыздары: кузька қоңызы, әдемі қоңыз, айқышты қоңыз
имаго
жаздық бидай
гүлдеу-дән толысудың басы
1 шаршы метрге
3 қоңыздан артық
Гессен шыбыны
пупарий
бидай болған танаптар (аңыз)
егіске дейін
1 шаршы метрге
5-10 және одан артық тіршілікке икемді пупарий
1
2
3
4
5
Гессен шыбыны
жұмыртқа
жаздық бидай
толық өскін- түптену
30 %-дан астам жұмыртқалар жайлаған өсімдіктер
Дәнді дақылдардың аурулары:
септориоз
уредокезең
бидай (күздік, жаздық)
өсіп-өнудің бірінші жартысы
орта қабаттағы жапырақтардың
10-25-ке дейін, жоғарыдағы –
-5-тен көп емес септориозбен, қоңыр татпен тиісінше
-10 және 1 % залалданған жағдайда.
Аурулар одан ерте пайда болса (түтіктенуге дейін) және қолайлы ауа-райы жағдайында бұл көрсеткіштер
2-3 есе түсуі,
ал кеш пайда болса (сүттеніп пісу), керісінше, көтерілуі мүмкін
қоңыр тат
уредокезең
бидай (күздік, жаздық)
өсіп-өнудің бірінші жартысы
орта қабаттағы жапырақтардың
10-25-ке дейін, жоғарыдағы –
1-5-тен көп емес септориозбен, қоңыр татпен тиісінше
5-10 және 1 % залалданған жағдайда.
Аурулар одан ерте пайда болса (түтіктенуге дейін) және қолайлы ауа-райы жағдайында бұл көрсеткіштер
2-3 есе түсуі,
ал кеш пайда болса (сүттеніп пісу), керісінше, көтерілуі мүмкін
сары тат
уредокезең
бидай (күздік)
гүлдеу
аурудың
30 % дамуы
1
2
3
4
5
Мақтадағы өрмекші кене
жұмыртқа, дернәсіл-дер, имаго
мақта
шанақтанудың басы-пісудің басы
танапта өсімдіктердің залалдануы
10 %-дан артық, бір жапыраққа 1,5 кене (100 жапыраққа
150 дарақ)
Соядағы өрмекші кене
жұмыртқа, дернәсіл-дер, имаго
соя
өсіп-өну кезеңі
өсімдіктердің кенемен залалдануы 10 %-дан жоғары, оның саны
1 жапыраққа
10 дарақтан артық
Мақтадағы мақта көбелегі
жұмыртқа, жұлдыз-құрт
мақта
шанақтану-дың басы – пісудің басы
100 өсімдікке
8-12 жұмыртқа мен жұлдызқұрт
Жүгерідегі мақта көбелегі
көбелек, жұлдыз-құрт
жүгері
өсіп-өну кезеңі
бір торға тәулігіне

Глава 2. Фитосанитарные нормативы по особо опасным вредным организмам
Наименование
особо
опасных
вредных
организмов
Стадия
развития
особо
опасного
вредного
организма
Культура и
(или) угодья
Фаза
развития
культуры
Порог вредоносности
1
2
3
4
5
Стадные саранчовые: итальянский прус
личинки
сельско-
хозяйственные
угодья
период
вегетации
5 и выше
экземпляров на 1 квадратный метр
мароккская
саранча
личинки
сельскохозяйст-
венные угодья
период
вегетации
5 и выше
экземпляров на 1
квадратный метр
азиатская
саранча
личинки
сельскохозяйст-
венные угодья
период
вегетации
5 и выше
экземпляров на
1 квадратный метр
Серая зерновая
совка
гусеницы
яровая пшеница
(товарные посевы)
молочная
спелость
более 15 гусениц
на 100 колосьев
при прохладной,
более 20 гусениц –
при умеренной
и более 30 гусениц
– при засушливой
погоде
гусеницы
яровая пшеница
(семенные посевы)
молочная
спелость
вышеуказанные критерии
ниже в 2 раза
Вредная
черепашка
перезимо-
вавшие клопы
озимая (яровая)
пшеница
кущение
перезимовавшие 1-2 клопа на 1 квадратный метр, в засушливые годы этот показатель
снижается в 2 раза
(0,5-1,0)
личинки
яровая пшеница
цветение – начало налива зерна
5 личинок на 1
квадратный метр
личинки
яровая пшеница
молочная
спелость
2 личинки на 1
квадратный метр
Хлебные жуки:
жук-кузька,
жук-красун,
жук-крестоносец
имаго
яровая пшеница
цветение –
начало
налива зерна
более 3 жуков на
1 квадратный метр
Гессенская
муха
пупарий
поля из-под
пшеницы (стерня)
до посева
5-10 и более
жизнеспособных
пупариев на 1 квадратный метр
Гессенская
муха
яйцо
яровая пшеница
полные
всходы –
кущение
более 30 % заселенных
яйцекладками растений
Болезни
зерновых
культур:
септориоз
уредостадия
пшеница
(озимая,
яровая)
первая
половина
вегетации
при пораженности листьев среднего яруса септориозом до 10-25, верхнего - не более 1-5, бурой ржавчиной -5-10 и 1 %, соответственно.
В случае более раннего проявления болезней (до трубкования) и благоприятных условий погоды эти показатели могут быть снижены в 2-3 раза, а при более позднем (молочная спелость) – наоборот, увеличены
бурая ржавчина
уредостадия
пшеница (озимая,
яровая)
первая
половина
вегетации
при пораженности листьев среднего яруса септориозом до 10-25, верхнего - не более 1-5, бурой ржавчиной -5-10 и 1 %, соответственно.
В случае более раннего проявления болезней (до трубкования) и благоприятных условий погоды эти показатели могут быть снижены в 2-3 раза, а при более позднем (молочная спелость) – наоборот, увеличены
желтая
ржавчина
уредостадия
пшеница (озимая)
цветение
30 % развития болезни
Паутинный клещ
на хлопчатнике
яйцо,
личинки,
имаго
хлопчатник
начало
бутонизации- начало
созревания
зараженность растений
на поле более 10 %,
1,5 клеща на лист (150 особей на 100 листьев)
Паутинный клещ на сое
яйцо,
личинки,
имаго
соя
в период
вегетации
зараженность растений
клещом более 10 %, численность его более 10 особей на 1 лист
Хлопковая:
совка на
хлопчатнике
яйцо,
гусеница
хлопчатник
начало
бутонизации- начало
созревания
8-12 яиц и гусениц на 100 растений
Хлопковая:
совка на
кукурузе
бабочки,
гусеницы
кукуруза
в период вегетации

8-10 көбелек,
бұл танаптағы зиянкестің шекті санына сәйкес келеді
Сарышұнақтар
дәнді дақылдар, көпжылдық шөптер
өсіп-өну кезеңі
егістерде және егістен 300 метрлік аймақта – 1 гектарға 5 аң, ал 2 км
аймақта – 1 гектарға
15-20 аңнан артық
Тышқан тәрізді кеміргіштер
дәнді дақылдар, көпжылдық шөптер
өсіп-өну кезеңі
25 қыспаға
3 кеміргіш ұстау (100 қыспаға шаққанда – 12 %), сондай-ақ учаскеде жапалақтардың топталуы, ал солтүстік аймақта – сұр тышқандардың қысқы қар асты ұяларының болуы
Колорадо қоңызы
қоңыздар
картоп
өсімдіктің өсу фазасын-да биіктігі 15-25 см дейін
картоп түптерінің 0,5-2 %-ына қоныстанған
қыстап шыққан қоңыздар- мен дернәсіл-дер
картоп
шанақтану фазасы – гүлдену
1 өсімдікке
20 дернәсіл санымен түптердің 5-8 %-ына қоныстанған
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы.
№ 225 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
2-қосымша
Фитосанитариялық есепке алу нысандары
Пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп
Есептік кезең: жартыжылдық
Индекс: ФУ – 1
Ұсынатын тұлғалар тобы:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Нысан қайда ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ААИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ОАИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – Комитет).
Ұсыну мерзімдері:

8-10 бабочек на одну ловушку за сутки, что соответствует критической численности вредителя на поле
Суслики
зерновые культуры,
многолетние травы
период
вегетации
на посевах и в
трехсотметровой зоне от посева - 5 зверьков
на 1 га, а в полосе 2 километр - более
15-20 зверьков на
1 гектар
Мышевидные грызуны
зерновые культуры,
многолетние травы
период
вегетации
поимка 3-х грызунов на 25 давилок (в
пересчете на 100
давилок - 12 %), а
также скопление на участке сов, а в
северной зоне – наличие подснежных зимних гнезд полевок.
Колорадский
жук
жуки
картофель
в фазу
всходов до
15-25 сантиметр
высоты
растений
0,5-2 % заселенных
кустов картофеля
перезимо-
вавшие
жуки и
личинки
картофель
фаза
бутонизации- цветения
5-8 % заселенных
кустов с численностью
20 личинок на 1 растение
Приложение 3
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 225
Приложение 2
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 15-02/584
Формы фитосанитарного учета
Отчет
о производстве и (или) реализации пестицидов (ядохимикатов),
биопрепаратов и энтомофагов
Отчетный период: полугодовая
Индекс: ФУ – 1
Круг лиц представляющих:
физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений;
государственные инспектора по защите растений.
Куда представляется форма:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - РТИ);
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ОТИ);
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сроки представления:

ААИ-ға, жылына екі рет, бір рет 20 шілдеге дейін және бір рет 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға, жылына екі рет, бір рет 25 шілдеге дейін және бір рет 25 қаңтарға дейін;
Комитетке, жылына екі рет, бір рет 30 шілдеге дейін және бір рет 30 қаңтарға дейін.
литр
Пестицид-тің (улы химикат-тың), биопрепа-раттың, энтомофаг-тың атауы
Есепті кезең-нің басын-дағы қалдық
Есепті кезең-де өнді-рілгені
Есепті кезеңде сатып алынғаны
Есепті кезең-де өткі-зілгені
Пестицидтер (улы химикаттар), биопрепарат-тар және энтомофагтар өткізілген субъектінің атауы
Есепті кезеңнің соңын-дағы қалдық
барлығы
оның ішінде
им-порт бой-ынша
ел-дің ішінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Мөр орны (бар болса)
Басшы      ____________ ________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Орындаушы____________ ___________________________________________________
(қолы)(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Телефон ________________ _____ жылғы "___" _________________________________
"Пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және өткізу туралы есеп" фитосанитариялық есепке алу нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

в РТИ, два раза в год, один раз до 20 июля и один раз до 20 января;
в ОТИ, два раза в год, один раз до 25 июля и один раз до 25 января;
в Комитет, два раза в год, один раз до 30 июля и один раз до 30 января.
литров
Наименование
пестицида
(ядохимиката),
биопрепарата,
энтомофага
Остаток
на начало
отчет-
ного
периода
Произ-
ведено
за отчет-
ный
период
Закуплено за
отчетный период
Реали-
зовано
за
отчет-
ный
период
Наименование
субъекта,
которому
реализованы
пестициды
(ядохимикаты),
биопрепараты и энтомофаги
Остаток на
конец
отчетного
периода
в
с
е
г
о
в том числе
по им-
порту
внутри
страны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Место печати (при наличии)
Руководитель ____________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Исполнитель ____________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии в
документе, удостоверяющем личность)
Телефон ________________ "___" ____________ ______ года
Пояснение по заполнению формы фитосанитарного учета
"Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов
(ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов"

1. Фитосанитариялық есепке алудың толтырылған нысаны:
ААИ-ға жылына екі рет, бір рет 20 шілдеге дейін және бір рет 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға жылына екі рет, бір рет 25 шілдеге дейін және бір рет 25 қаңтарға дейін;
Комитетке жылына екі рет, бір рет 30 шілдеге дейін және бір рет 30 қаңтарға дейін ұсынылады.
2. Пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және өткізу туралы есеп нысанында мыналар көрсетіледі:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында пестицидтің (улы химикаттың), биопрепараттың, энтомофагтың атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында есепті кезеңнің басындағы пестицид (улы химикат) қалдығы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында есепті кезеңде өндірілген пестицидтің (улы химикаттың) литрлік саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында есепті кезеңде, оның ішінде импорт бойынша және ел ішінде сатып алынған пестицидтердің (улы химикаттың) жалпы саны көрсетіледі (нысанның 5-бағанының мәні 6-7-бағандар мәндерінің қосындысына тең);
6) нысанның 8-бағанында есепті кезеңде өткізілген пестицидтердің (улы химикаттардың) саны көрсетіледі;
7) нысанның 9-бағанында пестицидтер (улы химикаттар), биопрепараттар және энтомофагтар өткізілген субъектінің атауы көрсетіледі;
8) нысанның 10-бағанында есепті кезеңнің соңындағы пестицидтер (улы химикаттар) қалдығының саны көрсетіледі.
3. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есеп
Есепті кезең: жартыжылдық
Индекс: ФУ – 2
Ұсынатын тұлғалар тобы:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Нысан қайда ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ААИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ОАИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – Комитет).
Ұсыну мерзімдері:
ААИ-ға, жылына екі рет, бір рет 20 шілдеге дейін және бір рет 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға, жылына екі рет, бір рет 25 шілдеге дейін және бір рет 25 қаңтарға дейін;
Комитетке, жылына екі рет, бір рет 30 шілдеге дейін және бір рет 30 қаңтарға дейін.
литр
Пестицидтің (улы химикаттың), биопрепараттың, энтомофагтың атауы
Есепті кезеңнің басында-ғы бар-жоғы
Есепті кезеңде түскені
Есепті кезеңде жұмсалғаны
Өткізілгені (өзге облыстарға берілгені)
Есепті кезеңнің соңында-ғы қалдық
1
2
3
4
5
6
7
Мөр орны (бар болса)
Басшы      ____________ ________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Орындаушы____________ ___________________________________________________
(қолы)(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Телефон ________________ _____ жылғы "___" _________________________________
"Пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есеп" фитосанитариялық есепке алу нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

1. Заполненная форма фитосанитарного учета представляется:
в РТИ, два раза в год, один раз до 20 июля и один раз до 20 января;
в ОТИ, два раза в год, один раз до 25 июля и один раз до 25 января;
в Комитет, два раза в год, один раз до 30 июля и один раз до 30 января.
2. В форме отчета о производстве и (или) реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов указывается следующее:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование пестицида (ядохимиката), биопрепарата, энтомофага;
3) в графе 3 формы указывается остаток пестицида (ядохимиката) на начало отчетного периода;
4) в графе 4 формы указывается количество литров пестицида (ядохимиката), произведенного за отчетный период;
5) в графе 5 формы указывается общее количество пестицидов (ядохимикатов), закупленных за отчетный период, в том числе по импорту и внутри страны (значение графы 5 формы равно сумме значений 6 и 7 граф);
6) в графе 8 формы указывается количество пестицидов (ядохимикатов), реализованных за отчетный период;
7) в графе 9 формы указывается наименование субъекта, которому реализованы пестициды (ядохимикаты), биопрепараты и энтомофаги;
8) в графе 10 формы указывается количество остатка пестицидов (ядохимикатов) на конец отчетного периода.
3. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Отчет
о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов
Отчетный период: полугодовая
Индекс: ФУ – 2
Круг лиц представляющих:
физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений;
государственные инспектора по защите растений.
Куда представляется форма:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - РТИ);
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ОТИ);
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сроки представления:
в РТИ, два раза в год, один раз до 20 июля и один раз до 20 января;
в ОТИ, два раза в год, один раз до 25 июля и один раз до 25 января;
в Комитет, два раза в год, один раз до 30 июля и один раз до 30 января.
литров
Наименование
пестицида,
(ядохимиката),
биопрепарата
энтомофага
Наличие на
начало
отчетного
периода
Поступило
за
отчетный
период
Израсходовано
за отчетный
период
Реализовано
(передано в
другие
области)
Остаток
на
конец
отчетного
периода
1
2
3
4
5
6
7
Место печати (при наличии)
Руководитель ___________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Исполнитель ____________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Телефон ________________ "___" ____________ ______ года
Пояснение по заполнению формы фитосанитарного учета
"Отчет о движении пестицидов (ядохимикатов),
биопрепаратов и энтомофагов"

1. Фитосанитариялық есепке алудың толтырылған нысаны:
ААИ-ға жылына екі рет, бір рет 20 шілдеге дейін және бір рет 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға жылына екі рет, бір рет 25 шілдеге дейін және бір рет 25 қаңтарға дейін;
Комитетке жылына екі рет, бір рет 30 шілдеге дейін және бір рет 30 қаңтарға дейін ұсынылады.
2. Пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және өткізу туралы есеп нысанында мыналар көрсетіледі:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында пестицидтің (улы химикаттың), биопрепараттың, энтомофагтың атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында есепті кезеңнің басындағы пестицидтің (улы химикаттың) бар-жоғы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында есепті кезеңде сатып алынған пестицидтің (улы химикаттың) литрлік саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында есепті кезеңде жұмсалған пестицидтердің (улы химикаттардың) жалпы саны көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында есепті кезеңде өткізілген, не өзге облыстарға берілген пестицидтердің (улы химикаттардың) саны көрсетіледі;
7) нысанның 7-бағанында есепті кезеңнің соңындағы пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдығы көрсетіледі.
3. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есеп
Есепті кезең: жылдық
Индекс: ФУ – 3
Ұсынатын тұлғалар тобы:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Нысан қайда ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ААИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ОАИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – Комитет).
Ұсыну мерзімдері:
ААИ-ға, жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға, жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
Комитетке, жыл сайын, 30 қаңтарға дейін.
литр
Пестицидтің (улы химикаттың), биопрепараттың, энтомофагтың атауы
Есепті кезеңнің басындағы бар-жоғы
Есепті кезеңде түскені
Есепті кезеңде жіберілгені
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
1
2
3
4
5
6
Мөр орны (бар болса)
Басшы      ____________ ________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Орындаушы____________ ___________________________________________________
(қолы)(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Телефон ________________ _____ жылғы "___" _________________________________
"Пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есеп" фитосанитариялық есепке алу нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

1. Заполненная форма фитосанитарного учета представляется:
в РТИ, два раза в год, один раз до 20 июля и один раз до 20 января;
в ОТИ, два раза в год, один раз до 25 июля и один раз до 25 января;
в Комитет, два раза в год, один раз до 30 июля и один раз до 30 января.
2. В форме отчета о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов указывается следующее:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование пестицида (ядохимиката), биопрепарата, энтомофага;
3) в графе 3 формы указывается наличие пестицида (ядохимиката) на начало отчетного периода;
4) в графе 4 формы указывается количество литров пестицида (ядохимиката) приобретенного за отчетный период;
5) в графе 5 формы указывается общее количество пестицидов (ядохимикатов), которое было израсходовано за отчетный период;
6) в графе 6 формы указывается количество пестицидов (ядохимикатов) реализованных за отчетный период, либо переданных в другие области;
7) в графе 7 формы указывается количество остатка пестицидов (ядохимикатов) на конец отчетного периода.
3. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Отчет
о хранении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов
Отчетный период: годовая
Индекс: ФУ – 3
Круг лиц представляющих:
физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений;
государственные инспектора по защите растений.
Куда представляется форма:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - РТИ);
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ОТИ);
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сроки представления:
в РТИ, ежегодно, до 20 января;
в ОТИ, ежегодно, до 25 января;
в Комитет, ежегодно, до 30 января.
литров
Наименование
пестицида,
(ядохимиката),
биопрепарата
энтомофага
Наличие на
начало
отчетного
периода
Поступило за
отчетный период
Отпущено за
отчетный период
Остаток на
конец
отчетного
периода
1
2
3
4
5
6
Место печати (при наличии)
Руководитель ____________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Исполнитель ____________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Телефон ________________ "___" ____________ ______ года
Пояснение по заполнению формы фитосанитарного учета
"Отчет о хранении пестицидов (ядохимикатов),
биопрепаратов и энтомофагов"

1. Фитосанитариялық есепке алудың толтырылған нысаны:
ААИ-ға ұсыну мерзімі жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға ұсыну мерзімі жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
Комитетке ұсыну мерзімі жыл сайын, 30 қаңтарға дейін ұсынылады.
2. Бүріккіш және дәрілегіш техниканың бар-жоғы туралы есеп нысанында мыналар көрсетіледі:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында бүріккіш және дәрілегіш техниканың атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында есепті кезеңнің басындағы техниканың бар-жоғы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында есепті кезеңнің басындағы (нысанның 3-бағанынан) техниканың санынан ақаусыз техниканың саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында есепті кезеңде келіп түскен техниканың саны көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында есепті кезеңде есептен шығарылған техниканың саны көрсетіледі;
7) нысанның 7-бағанында есеп беру кезеңнің соңындағы техниканың саны көрсетіледі.
3. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп
Есепті кезең: айлық
Индекс: ФУ – 5
Ұсынатын тұлғалар тобы:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Нысан қайда ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ААИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ОАИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – Комитет).
Ұсыну мерзімдері:
ААИ-ға, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 20-сына дейін;
ОАИ-ға, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 25-іне дейін;
Комитетке, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 30-ына дейін.
Зиянды организм-нің атауы
Ауыл шаруашы-лығы да-қылының (алқаптың) атауы
Өңдеу алаңы, мың га
Орындау-шылар-дың атауы (оларды тартқан жағдайда)
Бүріккіш (дәрілегіш) техниканың атауы
Пестицидтердің (улы химикаттардың) жұмсалғаны
түрі
мар-касы
саны, дана
атауы
литр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Мөр орны (бар болса)
Басшы      ____________ ________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Орындаушы____________ ___________________________________________________
(қолы)(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Телефон ________________ _____ жылғы "___" _________________________________
"Химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп" фитосанитариялық есепке алу нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

1. Заполненная форма фитосанитарного учета представляется:
в РТИ, срок представления ежегодно, до 20 января;
в ОТИ, срок представления ежегодно, до 25 января;
в Комитет срок представления ежегодно, до 30 января.
2. В форме отчета о наличии опрыскивающей и протравливающей техники указывается следующее:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование опрыскивающей и протравливающей техники;
3) в графе 3 формы указывается наличие техники на начало отчетного периода;
4) в графе 4 формы указывается количество исправной техники из числа количества техники на начало отчетного периода (из графы 3 формы);
5) в графе 5 формы указывается количество техники, поступившей за отчетный период;
6) в графе 6 формы указывается количество списанной техники за отчетный период;
7) в графе 7 формы указывается количество техники на конец отчетного периода.
3. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Отчет
о проведении химических обработок
Отчетный период: месячная
Индекс: ФУ – 5
Круг лиц представляющих:
физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений;
государственные инспектора по защите растений.
Куда представляется форма:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - РТИ);
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ОТИ);
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сроки представления:
в РТИ, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца;
в ОТИ, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 25 числа каждого месяца;
в Комитет, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 30 числа каждого месяца.
Наимено-
вание
вредного
организма
Наимено-
вание
сельхоз-
культуры
(угодья)
Площадь
обра-
ботки,
тысяч гектар
Наиме-
нование
исполни-
телей
(в случае их
привле-
чения)
Наименование
опрыскивающей
(протравливающей)
техники
Израсходовано
пестицидов
(ядохимикатов)
вид
марка
Коли-
чество,
штук
наиме-
нование
литр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Место печати (при наличии)
Руководитель ____________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Исполнитель ____________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Телефон ________________ "___" ____________ ______ года
Пояснение по заполнению формы фитосанитарного учета
"Отчет о проведении химических обработок"

1. Фитосанитариялық есепке алудың толтырылған нысаны:
ААИ-ға, ұсыну мерзімі ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 20-сына дейін;
ОАИ-ға, ұсыну мерзімі ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 25-іне дейін;
Комитетке, ұсыну мерзімі ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 30-ына дейін ұсынылады.
2. Химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп нысанында мыналар көрсетіледі:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында оған қарсы химиялық өңдеу жүргізілген зиянды организмнің атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында химиялық өңдеулер жүргізілген ауыл шаруашылығы дақылының, алқаптың атауы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында зиянды организмге қарсы өңдеу алаңы көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында орындаушылардың атауы көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техниканың түрі көрсетіледі;
7) нысанның 7-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техниканың маркасы көрсетіледі;
8) нысанның 8-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техника саны көрсетіледі;
9) нысанның 9-бағанында химиялық өңдеулер жүргізілген пестицидтердің (улы химикаттардың) атауы көрсетіледі;
10) нысанның 10-бағанында химиялық өңдеулер жүргізу кезінде жұмсалған пестицидтердің (улы химикаттардың) саны көрсетіледі.
3. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Химиялық өңдеу жөніндегі қызметтер көрсету туралы есеп
Есепті кезең: айлық
Индекс: ФУ – 6
Ұсынатын тұлғалар тобы:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Нысан қайда ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ААИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ОАИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – Комитет).
Ұсыну мерзімдері:
ААИ-ға, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 20-сына дейін;
ОАИ-ға, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 25-іне дейін;
Комитетке, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 30-ына дейін.
Зиянды организмнің атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының (алқаптың) атауы
Өңдеу алаңы (көлемі),
мың га,
мың тонна
Қызмет көрсетілген жеке және заңды тұлғалардың атауы
Бүріккіш (дәрілегіш) техниканың атауы
түрі
маркасы
саны, дана
1
2
3
4
5
6
7
8
Мөр орны (бар болса)
Басшы      ____________ ________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Орындаушы____________ ___________________________________________________
(қолы)(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Телефон ________________ _____ жылғы "___" _________________________________
"Химиялық өңдеу жөніндегі қызметтер көрсету туралы есеп" фитосанитариялық есепке алу нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

1. Заполненная форма фитосанитарного учета представляется:
в РТИ, срок представления ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца;
в ОТИ, срок представления ежемесячно, с марта по сентябрь, до 25 числа каждого месяца;
в Комитет срок представления ежемесячно, с марта по сентябрь, до 30 числа каждого месяца.
2. В форме отчета о проведении химических обработок указывается следующее:
1) в графе 1 таблицы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование вредного организма, против которого проведена химическая обработка;
3) в графе 3 формы указывается наименование сельскохозяйственной культуры, угодья на которых проведены химические обработки;
4) в графе 4 формы указывается площадь обработки против вредного организма;
5) в графе 5 формы указывается наименование исполнителей;
6) в графе 6 формы указывается вид техники, которая проводила химические обработки;
7) в графе 7 формы указывается марка техники, которая проводила химические обработки;
8) в графе 8 формы указывается количество техники, которая проводила химические обработки;
9) в графе 9 формы указывается наименование пестицидов (ядохимикатов), которыми была проведена химическая обработка;
10) в графе 10 формы указывается количество пестицидов (ядохимикатов) израсходованных при проведении химических обработок.
3. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Отчет
об оказании услуг по химической обработке
Отчетный период: месячная
Индекс: ФУ – 6
Круг лиц представляющих:
физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений;
государственные инспектора по защите растений.
Куда представляется форма:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - РТИ);
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ОТИ);
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сроки представления:
в РТИ, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца;
в ОТИ, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 25 числа каждого месяца;
в Комитет, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 30 числа каждого месяца.
Наимено-
вание
вредного
организма
Наимено-
вание
сельхоз
культур
(угодья)
Площадь
(объем)
обработки,
тысяч гектар,
тысяч тонн
Наименование
физических и
юридических
лиц, которым
оказаны
услуги
Наименование опрыскивающей
(протравливающей) техники
вид
марка
количество,
штук
1
2
3
4
5
6
7
8
Место печати (при наличии)
Руководитель ____________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Исполнитель ____________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Телефон ________________ "___" ____________ ______ года
Пояснение по заполнению формы фитосанитарного учета
"Отчет об оказании услуг по химической обработке"

1. Фитосанитариялық есепке алудың толтырылған нысаны:
ААИ-ға, ұсыну мерзімі ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 20-сына дейін;
ОАИ-ға, ұсыну мерзімі ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 25-іне дейін;
Комитетке, ұсыну мерзімі ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 30-ына дейін ұсынылады.
2. Химиялық өңдеулер жүргізу жөніндегі қызметтер көрсету туралы есеп нысанында мыналар көрсетіледі:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында оған қарсы химиялық өңдеулер жүргізген зиянды организмнің атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында химиялық өңдеулер жүргізілген ауыл шаруашылығы дақылының, алқаптың атауы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында зиянды организмге қарсы өңдеу алаңы, көлемі көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында химиялық өңдеу жөніндегі қызметтер көрсетілген жеке және заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техниканың түрі көрсетіледі;
7) нысанның 7-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техниканың маркасы көрсетіледі;
8) нысанның 8-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техниканың саны көрсетіледі.
3. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және
олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру жөніндегі есеп
Есепті кезең: жылдық
Индекс: ФУ – 7
Ұсынатын тұлғалар тобы:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Нысан қайда ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ААИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ОАИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – Комитет).
Ұсыну мерзімдері:
ААИ-ға, жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға, жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
Комитетке, жыл сайын, 30 қаңтарға дейін.
Тыйым салынған, жарамсыз пестицидтер-дің (улы химикаттар-дың) және олардан босаған ыдыстардың атауы
Тыйым салынған, жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдысты залалсызданды-руға жеткізген жеке және заңды тұлғалардың атауы
Тыйым салынған, жарамсыз пестицидтер-дің (улы химикаттар-дың) және олардан босаған ыдыстардың саны, тонна
Залал-сыз-дан-дыру күні
Бункердің нөмірі, орналасқан жері
Ыдыс-тың жай-күйі
Пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған
ыдысты залалсыздан-дыруды
жүзеге асыратын адамдардың тізімі
1
2
3
4
5
6
7
8
Мөр орны (бар болса)
Басшы      ____________ ________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Орындаушы____________ ___________________________________________________
(қолы)(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Телефон ________________ _____ жылғы "___" _________________________________
"Тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру жөніндегі есеп" фитосанитариялық есепке алу нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

1. Заполненная форма фитосанитарного учета представляется:
в РТИ, срок представления ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца;
в ОТИ, срок представления ежемесячно, с марта по сентябрь, до 25 числа каждого месяца;
в Комитет, срок представления ежемесячно, с марта по сентябрь, до 30 числа каждого месяца.
2. В форме отчета об оказании услуг по химической обработке указывается следующее:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование вредного организма, против которого проведена химическая обработка;
3) в графе 3 формы указывается наименование сельскохозяйственной культуры, угодья на которых проведены химические обработки;
4) в графе 4 формы указывается площадь, объем обработки против вредного организма;
5) в графе 5 формы указывается наименование физических и юридических лиц, которым оказаны услуги по химической обработке;
6) в графе 6 формы указывается вид техники, которая проводила химические обработки;
7) в графе 7 формы указывается марка техники, которая проводила химические обработки;
8) в графе 8 формы указывается количество техники, которая проводила химические обработки.
3. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Отчет
по обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов
(ядохимикатов) и тары из-под них
Отчетный период: годовая
Индекс: ФУ – 7
Круг лиц представляющих:
физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений;
государственные инспектора по защите растений.
Куда представляется форма:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - РТИ);
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ОТИ);
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сроки представления:
в РТИ, ежегодно, до 20 января;
в ОТИ, ежегодно, до 25 января;
в Комитет, ежегодно, до 30 января.
Наимено-
вание
запрещенных,
непригодных
пестицидов
(ядохими-
катов) и
тары
из-под них
Наименование физических и юридических лиц,
поставивших
запрещенные,
непригодные
пестициды (ядохимикаты) и
тару из-под
них на
обезвреживание
Количество
запре-
щенных,
непри-
годных
пестицидов
(ядохими-
катов) и
тары
из-под
них,
тонн
Дата
обез-
вре-
жива-
ния
Номер,
место-
располо-
жение
бункера
Состояние
тары
Список лиц,
осуществ-
ляющих
обезвре-
живание пестицидов
(ядохими-
катов) и
тары
из-под них
1
2
3
4
5
6
7
8
Место печати (при наличии)
Руководитель ____________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Исполнитель ____________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Телефон ________________ "___" ____________ ______ года
Пояснение по заполнению формы фитосанитарного учета
"Отчет по обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из–под них"

1. Фитосанитариялық есепке алудың толтырылған нысаны:
ААИ-ға, ұсыну мерзімі жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға, ұсыну мерзімі жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
Комитетке, ұсыну мерзімі жыл сайын, 30 қаңтарға дейін ұсынылады.
2. Тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру жөніндегі есеп нысанында мыналар көрсетіледі:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында тыйым салынған, жарамсыз пестицидтердің (улы химикаттардың) және олардан босаған ыдыстардың атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында тыйым салынған, жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдысты залалсыздандыруға жеткізген жеке және заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында тыйым салынған, жарамсыз пестицидтердің (улы химикаттардың) тоннасы мен олардан босаған ыдыстың саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында залалсыздандыру күні көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында бункердің нөмірі, орналасқан жері көрсетіледі;
7) нысанның 7-бағанында ыдыстың жай-күйі көрсетіледі;
8) нысанның 8-бағанында пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыруды жүзеге асыратын адамдардың тізімі көрсетіледі.
3. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Қоймалық үй-жайлардың бар-жоғы туралы есеп
Есепті кезең: жылдық
Индекс: ФУ – 8
Ұсынатын тұлғалар тобы:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Нысан қайда ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ААИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына (бұдан әрі – ОАИ);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – Комитет).
Ұсыну мерзімдері:
ААИ-ға, жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға, жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
Комитетке, жыл сайын, 30 қаңтарға дейін.
Жеке және заңды тұлғалардың – қоймалық
үй-жайлар иелерінің атауы
Орналас-қан жері
Санитария-лық паспорттың бар-жоғы, №, берілген мерзімі мен күні
Қойма-лардың алаңы, шаршы метр
Есепті кезеңнің басындағы қоймалар-дың
бар-жоғы, дана
Есепті кезеңнің соңындағы қоймалар-дың
бар-жоғы, дана
Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау
кезіндегі қалдық,
литр
1
2
3
4
5
6
7
8
Мөр орны (бар болса)
Басшы      ____________ ________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Орындаушы____________ ___________________________________________________
(қолы)(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта бар болса))
Телефон ________________ _____ жылғы "___" _________________________________
"Қоймалық үй-жайлардың бар-жоғы туралы есеп" фитосанитариялық есепке алу нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

1. Заполненная форма фитосанитарного учета представляется:
в РТИ, срок представления ежегодно, до 20 января;
в ОТИ, срок представления ежегодно, до 25 января;
в Комитет срок представления ежегодно, до 30 января.
2. В форме отчета по обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них указывается следующее:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование запрещенных, непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них;
3) в графе 3 формы указывается наименование физических и юридических лиц, поставивших запрещенные, непригодные пестициды (ядохимикаты) и тару из-под них на обезвреживание;
4) в графе 4 формы указывается количество тонн запрещенных, непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них;
5) в графе 5 формы указывается дата обезвреживания;
6) в графе 6 формы указывается номер, месторасположение бункера;
7) в графе 7 формы указывается состояние тары;
8) в графе 8 формы указывается список лиц, осуществляющих обезвреживание пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них.
3. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Отчет
о наличии складских помещений
Отчетный период: годовая
Индекс: ФУ – 8
Круг лиц представляющих:
физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений;
государственные инспектора по защите растений.
Куда представляется форма:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - РТИ);
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ОТИ);
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сроки представления:
в РТИ, ежегодно, до 20 января;
в ОТИ, ежегодно, до 25 января;
в Комитет, ежегодно, до 30 января.
Наименование
физических и
юридических
лиц -
владельцев
складских
помещений
Место-
нахождение
Наличие
санитар-
ного
паспорта,
№, срок и
дата
выдачи
Площадь
складов,
квадрат-
ных метров
Наличие
складов
на начало
отчетного
периода,
штук
Наличие
складов
на конец
отчетного
периода,
штук
Остаток
пестицидов
(ядохимикатов)
при хранении,
литр
1
2
3
4
5
6
7
8
Место печати (при наличии)
Руководитель ____________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Исполнитель ____________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
в документе, удостоверяющем личность)
Телефон ________________ "___" ____________ ______ года
Пояснение по заполнению формы фитосанитарного учета
"Отчет о наличии складских помещений"

1. Фитосанитариялық есепке алудың толтырылған нысаны:
ААИ-ға, ұсыну мерзімі жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;
ОАИ-ға, ұсыну мерзімі жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
Комитетке ұсыну мерзімі жыл сайын, 30 қаңтарға дейін ұсынылады.
2. Қоймалық үй-жайлардың бар-жоғы туралы есеп нысанында мыналар көрсетіледі:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында қоймалық үй-жайлардың иелері – жеке және заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында қоймалық үй-жайлардың орналасқан жері көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында санитариялық паспорттың бар-жоғы, нөмірі, мерзімі және берілген күні көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында қоймалық үй-жайлардың алаңы көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында есептік кезеңнің басындағы қоймалық үй-жайлардың саны көрсетіледі;
7) нысанның 7-бағанында есептік кезеңнің соңындағы қоймалық үй-жайлардың саны көрсетіледі;
8) нысанның 8-бағанында сақтау кезіндегі пестицидтердің (улы химикаттардың) қалдығы көрсетіледі.
3. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы.
№ 225 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
3-қосымша
Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын:
1) қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
2) өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
3) өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар ұсынады.
2-Тарау. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну тәртібі
3. Қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – фитосанитариялық есепке алу субъектілері):
1) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және (немесе) өткізу;
2) пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау;
4) бүріккіш және дәрілегіш техниканың бар-жоғы;
5) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды қолдануды жүзеге асыратын химиялық өңдеулер жүргізу;

1. Заполненная форма фитосанитарного учета представляется:
в РТИ, срок представления ежегодно, до 20 января;
в ОТИ, срок представления ежегодно, до 25 января;
в Комитет срок представления ежегодно, до 30 января.
2. В форме отчета о наличии складских помещений указывается следующее:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование физических и юридических лиц владельцев складских помещений;
3) в графе 3 формы указывается местонахождение складских помещений;
4) в графе 4 формы указывается наличие, номер, срок и дата выдачи санитарного паспорта;
5) в графе 5 формы указывается площадь складских помещений;
6) в графе 6 формы указывается количество складских помещений на начало отчетного периода;
7) в графе 7 формы указывается количество складских помещений на конец отчетного периода;
8) в графе 8 формы указывается остаток пестицидов (ядохимикатов) при хранении.
3. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Приложение 4
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 225
Приложение 3
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 15-02/584
Правила представления форм фитосанитарного учета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления форм фитосанитарного учета разработаны в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" и определяют порядок представления форм фитосанитарного учета.
2. Формы фитосанитарного учета представляются:
1) физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
2) государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений;
3) государственными инспекторами по защите растений.
Глава 2. Порядок представления форм фитосанитарного учета
3. Физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля (далее – субъекты фитосанитарного учета) ведется фитосанитарный учет по:
1) производству и (или) реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов;
2) движению пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов;
3) хранению пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов;
4) наличию опрыскивающей и протравливающей техники;
5) проведению химических обработок, осуществляющих применение пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов;

6) химиялық өңдеу жөніндегі қызметтер көрсету;
7) тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру;
8) қоймалық үй-жайлардың бар-жоғы жөніндегі фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді.
4. Фитосанитариялық есепке алу субъектілері Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің осы бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аудандық аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аудандық инспекция) фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсынады.
5. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын фитосанитариялық есепке алу субъектілері аудандық инспекцияға есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды өндіруді (формуляциялауды), сатып алуды және өткізуді, энтомофагтарды өсіруді және өткізуді жүзеге асыратын фитосанитариялық есепке алу субъектілері жылына екі рет, бір рет 20 шілдеге дейін, бір рет 20 қаңтарға дейін;
2) пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есепті жылына екі рет, бір рет 20 шілдеге дейін, бір рет 20 қаңтарға дейін;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есепті жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;
4) бүріккіш және дәрілегіш техниканың бар-жоғы туралы есепті қолында бүріккіш және дәрілегіш техника мен жабдық (ауыл шаруашылығы авиациясы, аэрозольдік генераторлар, атомайзерлік, штангалық, вентиляторлық бүріккіштер, бүріккіш және дәрілегіш техниканың өзге түрлері) бар фитосанитариялық есепке алу субъектілері жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;
5) химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті меншікті өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру үшін пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды қолдануды жүзеге асыратын фитосанитариялық есепке алу субъектілері ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 20-сына дейін;
6) химиялық өңдеу жөніндегі қызметтер көрсету туралы есепті химиялық өңдеулер жөніндегі қызметті көрсететін фитосанитариялық есепке алу субъектілері ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 20-сына дейін;
7) тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру туралы есепті тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыруды жүзеге асыратын фитосанитариялық есепке алу субъектілері жыл сайын, 20 қаңтарға дейін;

6) оказанию услуг по химической обработке;
7) по обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них;
8) наличию складских помещений.
4. Субъекты фитосанитарного учета представляют формы фитосанитарного учета в районные территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области защиты растений (далее – районная инспекция) по формам, утвержденным настоящим приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Формы фитосанитарного учета представляются субъектами фитосанитарного учета в районные инспекции по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, субъектами фитосанитарного учета, осуществляющими производство (формуляцию), закуп и реализацию пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов, разведение и реализацию энтомофагов, два раза в год, один раз до 20 июля и один раз до 20 января;
2) отчет о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, два раза в год, один раз до 20 июля и один раз до 20 января;
3) отчет о хранении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежегодно, до 20 января;
4) отчет о наличии опрыскивающей и протравливающей техники, субъектами фитосанитарного учета, имеющими в наличии опрыскивающую и протравливающую технику и оборудование (сельскохозяйственную авиацию, аэрозольные генераторы, атомайзерные, штанговые, вентиляторные опрыскиватели, иные виды опрыскивающей и протравливающей техники), ежегодно, до 20 января;
5) отчет о проведении химических обработок, субъектами фитосанитарного учета, осуществляющими применение пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов для производства собственной растениеводческой продукции, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца;
6) отчет об оказании услуг по химической обработке, субъектами фитосанитарного учета, оказывающими услуги по химической обработке, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца;
7) отчет по обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, субъектами фитосанитарного учета, осуществляющими обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из под них, ежегодно, до 20 января;

8) қоймалық үй-жайлардың бар-жоғы туралы есепті пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтауды жүзеге асыратын фитосанитариялық есепке алу субъектілері жыл сайын, 20 қаңтарға дейін.
6. Аудандық инспекция фитосанитариялық есепке алу субъектілері ұсынған фитосанитариялық есептер негізінде фитосанитарлық есепке алуды жүргізеді, кейіннен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің осы бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – облыстық инспекция) ұсынады.
7. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын аудандық инспекцияның мемлекеттік инспекторы облыстық инспекцияға есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және өткізу туралы есепті жылына екі рет, бір рет 25 шілдеге дейін, бір рет 25 қаңтарға дейін;
2) пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есепті жылына екі рет, бір рет 25 шілдеге дейін, бір рет 25 қаңтарға дейін;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есепті жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
4) бүріккіш және дәрілегіш техниканың бар-жоғы туралы есепті жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
5) химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 25-іне дейін;
6) химиялық өңдеулер жөніндегі қызметтер көрсету туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 25-іне дейін;
7) тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру туралы есепті жыл сайын, 25 қаңтарға дейін;
8) қоймалық үй-жайларының бар-жоғы туралы есепті жыл сайын, 25 қаңтарға дейін.
8. Облыстық аумақтық инспекцияның өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторы ұсынылған фитосанитариялық есептер негізінде фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді, оны кейіннен өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
9. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын облыстық инспекцияның мемлекеттік инспекторы өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосына есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті жылына екі рет, бір рет 30 шілдеге дейін, бір рет 30 қаңтарға дейін;
2) пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есепті жылына екі рет, бір рет 30 шілдеге дейін, бір рет 30 қаңтарға дейін;

8) отчет о наличии складских помещений, субъектами фитосанитарного учета, осуществляющими хранение пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежегодно, до 20 января.
6. Районная инспекция ведет фитосанитарный учет на основании представленных фитосанитарных отчетов субъектами фитосанитарного учета, с последующим представлением в областные, города республиканского значения, столицы территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области защиты растений (далее - областная инспекция) по формам, утвержденным настоящим приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
7. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором районной инспекции в областные инспекции по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, два раза в год, один раз до 25 июля и один раз до 25 января;
2) отчет о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, два раза в год, один раз до 25 июля и один раз до 25 января;
3) отчет о хранении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежегодно, до 25 января;
4) отчет о наличии опрыскивающей и протравливающей техники, ежегодно, до 25 января;
5) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 25 числа каждого месяца;
6) отчет об оказании услуг по химической обработке, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 25 числа каждого месяца;
7) отчет по обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, ежегодно, до 25 января;
8) отчет о наличии складских помещений, ежегодно, до 25 января.
8. На основании представленных фитосанитарных отчетов государственный инспектор по защите растений областной инспекции ведет фитосанитарный учет, с последующим представлением в ведомство уполномоченного органа в области защиты растений.
9. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором областной инспекции в ведомство уполномоченного органа в области защиты растений по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, два раза в год, один раз до 30 июля и один раз до 30 января;
2) отчет о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, два раза в год, один раз до 30 июля и один раз до 30 января;

3) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есепті жыл сайын, 30 қаңтарға дейін;
4) бүріккіш және дәрілегіш техниканың бар-жоғы туралы есепті жыл сайын, 30 қаңтарға дейін;
5) химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 30-ына дейін;
6) химиялық өңдеулер бойынша қызмет көрсету туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, әр айдың 30-ына дейін;
7) тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру туралы есепті жыл сайын, 30 қаңтарға дейін;
8) қоймалық үй-жайларының бар-жоғы туралы есепті жыл сайын, 30 қаңтарға дейін.
10. Өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар есепке алуды жүргізеді және өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосына фитосанитариялық есепке алу нысандарын осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген есеп түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады.

3) отчет о хранении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежегодно, до 30 января;
4) отчет о наличии опрыскивающей и протравливающей техники, ежегодно, до 30 января;
5) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 30 числа каждого месяца;
6) отчет об оказании услуг по химической обработке, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 30 числа каждого месяца;
7) отчет по обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, ежегодно, до 30 января;
8) отчет о наличии складских помещений, ежегодно, до 30 января.
10. Государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, ведут учет и представляют в ведомство уполномоченного органа в области защиты растений формы фитосанитарного учета по видам отчетов и в сроки, указанные в пункте 9 настоящих Правил.