Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 қыркүйектегі № 239 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 15 қарашада № 14423 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу тәртібін және талаптарын белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті (Хаджиева М.Ж.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О. А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 239 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын
шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу қағидалары

Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2016 года № 239. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2016 года № 14423.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", в целях установления порядка и условий выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан.
2. Департаменту рынка ценных бумаг (Хаджиева М.Ж.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 сентября 2016 года № 239
Правила
выпуска, размещения, обращения и погашения
краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Бағалы қағаздар нарығы туралы заң) Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының мемлекеттік ақша-кредит саясатын (бұдан әрі – ақша-кредит саясаты) іске асыру шеңберінде жеке тұлғалардың арасында орналастырылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу тәртібі және талаптарын анықтайды.
2. Қағидаларда Бағалы қағаздар нарығы туралы заңда, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң), "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бір реттік код – жеке тұлғаның сұрауы бойынша бағдарламалық-аппараттық құралдармен жасалатын және жеке тұлғаның Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуына немесе сатуына рұқсат бергенде бір реттік пайдалануға арналған электрондық цифрлық символдардың бірегей қатары;
2) веб-портал – жеке тұлғаға Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға немесе сатуға қол жеткізу орнын ұсынатын ақпараттық жүйе;
3) жеке тұлғаны сәйкестендіру – жеке тұлғаның шот және (немесе) электрондық әмиян ашу және Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарымен мәмілелерді жүзеге асыру құқығын нақты растау мақсатында жеке тұлғаның нағыз өзі екенін айқындау рәсімі;
4) көп реттік код – жеке тұлғаның сұрауы бойынша бағдарламалық-аппараттық құралдармен жасалатын және жеке тұлғаға Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға немесе сатуға рұқсат берілген кезде белгілі бір уақыт кезеңі ішінде көп рет пайдалануға арналған электрондық цифрлық символдардың бірегей қатары;
5) кірістілік мөлшерлемесі – Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын орналастыру немесе құнын төлеп алу бағасын есептеу үшін пайдаланылатын жеке тұлғалардан Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатуға немесе құнын төлеп алуға жасалатын мәмілелердің параметрі;
6) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 188 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и определяют порядок и условия выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), размещаемых среди физических лиц в рамках реализации государственной денежно-кредитной политики Республики Казахстан (далее – денежно-кредитная политика).
2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом о рынке ценных бумаг, законами Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ), от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", а также следующие понятия:
1) одноразовый код – уникальная последовательность электронных цифровых символов, создаваемая программно-аппаратными средствами по запросу физического лица и предназначенная для одноразового использования при предоставлении доступа физическому лицу к покупке или продаже краткосрочных нот Национального Банка;
2) веб-портал – информационная система, предоставляющая физическому лицу точку доступа к покупке или продаже краткосрочных нот Национального Банка;
3) идентификация физического лица – процедура установления подлинности физического лица с целью однозначного подтверждения его прав на открытие счета и (или) электронного кошелька и осуществление сделок с краткосрочными нотами Национального Банка;
4) многоразовый код – уникальная последовательность электронных цифровых символов, создаваемая программно-аппаратными средствами по запросу физического лица и предназначенная для многоразового использования в течение определенного периода времени при предоставлении доступа физическому лицу к покупке или продаже краткосрочных нот Национального Банка;
5) ставка доходности – параметр заключаемых сделок продажи или выкупа краткосрочных нот Национального Банка у физических лиц, используемый для расчета цены размещения или выкупа краткосрочных нот Национального Банка;
6) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 188 (вводится в действие с 01.01.2019).

7) Орталық – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
8) уәкілетті бөлімше – Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын шығаруға және орналастыруға жауапты Ұлттық Банктің бөлімшесі;
9) Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын құнын төлеп алу – Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарының айналыс мерзімі аяқталғанға дейін оларды бағалы қағаздардың қайталама нарығында Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын одан әрі сату мүмкіндігімен Ұлттық Банктің оларды ұстаушы болып табылатын жеке тұлғадан сатып алуы;
10) Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын өтеу – эмитенттің Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарының (кейіннен сату мақсатынсыз) номиналды құнын электрондық ақшамен төлеу жолымен орналастырылған қысқа мерзімді ноталарын айналыстан алу әрекеттері;
11) шот – орталық депозитарий Ұлттық Банкке және (немесе) мемлекеттік бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімінің жүйесінде жеке тұлғаға ашылған Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын есепке алуға арналған шот;
12) электрондық әмиян – микропроцессор (чип), дербес компьютердің бағдарламалық қамтамасыз етуі, операторы Орталық болатын және (немесе) оларға рұқсатты қамтамасыз ететін электрондық ақша жүйесінде пайдаланылатын электрондық ақша сақталатын өзге бағдарламалық-техникалық құрал;
13) электрондық қосымша – мобильді телефондарда және өзге құрылғыларда не веб-порталдарда Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу немесе сату қызметін жеке тұлғаларға ұсынуға арналған арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.11.2017 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 188 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес орталық депозитарий Ұлттық Банктің және жеке тұлғалардың шоттары бойынша Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын және олар бойынша құқықтарды есепке алуды жүзеге асырады.
4. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу кезінде Ұлттық Банктің, Орталықтың және орталық депозитарийдің өзара іс-қимыл және ақпарат алмасу тәртібі Ұлттық Банк, Орталық және орталық депозитарий арасында жасалған шарттармен реттеледі.
5. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары бойынша салық салу мәселелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 341-бабымен және 74-тарауымен реттеледі.

7) Центр – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан";
8) уполномоченное подразделение – подразделение Национального Банка, ответственное за выпуск и размещение краткосрочных нот Национального Банка;
9) выкуп краткосрочных нот Национального Банка – покупка Национальным Банком краткосрочных нот Национального Банка у физического лица, являющегося их держателем, с возможностью дальнейшей продажи краткосрочных нот Национального Банка на вторичном рынке ценных бумаг до истечения срока их обращения;
10) погашение краткосрочных нот Национального Банка – действия эмитента по изъятию из обращения размещенных краткосрочных нот путем выплаты номинальной стоимости (без цели последующей продажи) краткосрочных нот Национального Банка электронными деньгами;
11) счет – счет для учета краткосрочных нот Национального Банка, открытый центральным депозитарием Национальному Банку и (или) физическому лицу в системе реестров держателей государственных ценных бумаг;
12) электронный кошелек – микропроцессор (чип), программное обеспечение персонального компьютера, иное программно-техническое средство, в котором хранятся электронные деньги, используемые в системе электронных денег, оператором которой выступает Центр, и (или) обеспечивающее к ним доступ;
13) электронное приложение – специальное программное обеспечение на мобильных телефонах и иных устройствах либо веб-порталах, предназначенное для предоставления физическим лицам услуг по покупке или продаже краткосрочных нот Национального Банка.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Учет краткосрочных нот Национального Банка и прав по ним осуществляется центральным депозитарием по счетам Национального Банка и физических лиц в соответствии со сводом правил центрального депозитария.
4. Порядок взаимодействия и информационного обмена Национального Банка, Центра и центрального депозитария при выпуске, размещении, обращении и погашении краткосрочных нот Национального Банка регулируется договорами, заключенными между Национальным Банком, Центром и центральным депозитарием.
5. Вопросы налогообложения по краткосрочным нотам Национального Банка регулируются статьей 341 и главой 74 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын шығару,
орналастыру және айналысқа жіберу
6. Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноталары – Ұлттық Банкi эмиссиялайтын, олар бойынша міндеттемелерді Ұлттық Банкi көтеретін мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар.
7. Ұлттық Банктің бір қысқа мерзімді нотасының номиналды құны 100 (жүз) теңгені құрайды.
8. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын шығару үшін Ұлттық Банктің Ақша-кредит саясаты жөніндегі техникалық комитеті олардың түрін, айналыс мерзімін, өтеу күнін, орналастыру көлемін және кірістілік мөлшерлемесін қоса, Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру және өтеу талаптарын анықтау бойынша ұсынымды әзірлейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын орналастырудың басталған күніне дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей берген уәкілетті бөлімшенің өтінімі негізінде орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарының шығарылымына халықаралық сәйкестендіру нөмірін (ISIN кодын) береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 188 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 188 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын орналастыруды Ұлттық Банк оларды жеке тұлғаларға электрондық ақшаға сату арқылы жүзеге асырады.
12. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын бағалы қағаздардың бастапқы нарығында орналастыруды, Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын бағалы қағаздардың қайталама нарығында сатуды немесе құнын төлеп алуды Ұлттық Банк Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарының айналыс кезеңі ішінде жүзеге асырады.
13. Орталық депозитарий Ұлттық Банктің бұйрықтарынсыз Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын олардың айналыс мерзімі ішінде Ұлттық Банктің шотынан (шотына) есептен шығаруды (есепке жазуды), сондай-ақ Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары бойынша кірістің құнын төлеуді жүзеге асырады.
14. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын айналысқа жіберу Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын шығару және орналастыру талаптарына сәйкес орналастыру күнінен басталады.
15. Айналыс кезеңі ішінде Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын орналастыру, сату және құнын төлеп алу бағасы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын орналастыру, сату, құнын төлеп алу бағасын айқындау әдістемесіне сай күнделікті есептеледі және ол электрондық қосымшада болады.

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Выпуск, размещение и
обращение краткосрочных нот Национального Банка
6. Краткосрочные ноты Национального Банка – государственные эмиссионные ценные бумаги, эмитируемые Национальным Банком, обязательства по которым несет Национальный Банк.
7. Номинальная стоимость одной краткосрочной ноты Национального Банка составляет 100 (сто) тенге.
8. Для выпуска краткосрочных нот Национального Банка Технический комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка вырабатывает рекомендацию по определению условий выпуска, размещения и погашения краткосрочных нот Национального Банка, включая их вид, срок обращения, дату погашения, объем размещения и ставку доходности.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. На основании заявки уполномоченного подразделения, поданной не позднее чем за один рабочий день до даты начала размещения краткосрочных нот Национального Банка, центральный депозитарий присваивает международный идентификационный номер (код ISIN) выпуску краткосрочных нот Национального Банка.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 188 (вводится в действие с 01.01.2019).
10. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 188 (вводится в действие с 01.01.2019).
11. Размещение краткосрочных нот Национального Банка осуществляется Национальным Банком путем их продажи физическим лицам за электронные деньги.
12. Размещение краткосрочных нот Национального Банка на первичном рынке ценных бумаг, продажа или выкуп краткосрочных нот Национального Банка на вторичном рынке ценных бумаг осуществляется Национальным Банком в течение периода обращения краткосрочных нот Национального Банка.
13. Центральный депозитарий без приказов Национального Банка осуществляет списание (зачисление) краткосрочных нот Национального Банка со счетов (на счета) Национального Банка в течение периода их обращения, а также выплату дохода по краткосрочным нотам Национального Банка.
14. Обращение краткосрочных нот Национального Банка начинается со дня размещения в соответствии с условиями выпуска и размещения краткосрочных нот Национального Банка.
15. В течение периода обращения цена размещения, продажи и выкупа краткосрочных нот Национального Банка ежедневно рассчитывается в соответствии с методикой определения цены размещения, продажи, выкупа краткосрочной ноты Национального Банка согласно приложению к Правилам и содержится в электронном приложении.

16. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын құнын төлеп алу осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес орналастыру, сату, құнын төлеп алу бағасын айқындау әдістемесіне сай Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын құнын төлеп алу күні есептелген баға бойынша жүзеге асырылады.
17. Жеке тұлғаның ашылған шоты және (немесе) электрондық әмияны болмаған жағдайда жеке тұлға электронды қосымша арқылы орталық депозитарийге және Орталыққа шот және (немесе) электрондық әмиян ашуға өтінім жібереді.
18. Шот және (немесе) электрондық әмиян ашу өтінімінде мынадай мәліметтер қамтылады:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) мобильді телефон нөмірі;
4) электрондық пошта мекенжайы;
5) Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген жеке тұлғаны сәйкестендіру мақсатында орталық депозитарийге, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және өзге үшінші тұлғаларға жеке тұлғаның дербес деректерін жинауға, өңдеуге және жариялауға келісімі туралы белгі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.11.2017 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
19. Жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін мыналар пайдаланылады:
1) жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы;
2) немесе Орталық және орталық депозитарий ақпарат алмасу туралы келісім жасаған екінші деңгейдегі банк немесе Ұлттық пошта операторы шығарған төлем карточкасының деректемелері (төлем карточкасының нөмірі, қолданылу мерзімі, төлем карточкалар жүйесінің атауы);
3) немесе орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке тұлғаға ашылған қосалқы шоттың нөмірі;
4) немесе Қағидалардың 18-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында бар мәліметтер;
5) немесе орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген жеке тұлғаны сәйкестендіру тәсілдері.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.11.2017 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
19-1. Жеке тұлғаны Қағидалардың 19-тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен сәйкестендіру кезінде электрондық қосымшада шот және (немесе) электрондық әмиян ашу өтініміне клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. Қағида 19-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.11.2017 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

16. Выкуп краткосрочных нот Национального Банка осуществляется по цене, рассчитанной на дату выкупа краткосрочных нот Национального Банка в соответствии с методикой определения цены размещения, продажи, выкупа краткосрочной ноты Национального Банка согласно приложению к Правилам.
17. При отсутствии у физического лица открытого счета и (или) электронного кошелька физическое лицо посредством электронного приложения направляет в центральный депозитарий и Центр заявку на открытие счета и (или) электронного кошелька.
18. Заявка на открытие счета и (или) электронного кошелька содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
2) индивидуальный идентификационный номер;
3) номер мобильного телефона;
4) адрес электронной почты;
5) отметку о согласии физического лица на сбор, обработку и распространение персональных данных центральным депозитарием, единым накопительным пенсионным фондом и иными третьими лицами для целей идентификации физического лица, указанной в пункте 19 Правил.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Для идентификации физического лица используются:
1) электронная цифровая подпись физического лица;
2) или реквизиты платежной карточки (номер, срок действия платежной карточки, наименование системы платежных карточек), выпущенной банком второго уровня или Национальным оператором почты, с которым Центром и центральным депозитарием заключено соглашение об информационном обмене;
3) или номер субсчета, открытого физическому лицу в системе учета центрального депозитария;
4) или сведения, предусмотренные подпунктами 1), 2) пункта 18 Правил, имеющиеся у единого накопительного пенсионного фонда;
5) или способы идентификации физического лица, предусмотренные сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. При идентификации физического лица способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 19 Правил, к заявке на открытие счета и (или) электронного кошелька в электронном приложении прикрепляется копия документа, удостоверяющего личность клиента.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 02.11.2017 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Орталық депозитарий шот және (немесе) электрондық әмиян ашуға өтінімді алған кезде клиентті КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес тиісті тексеруін жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Орталық шот және (немесе) электрондық әмиян ашуға өтінімді алған кезде операторы Орталық болатын жеке тұлғада электрондық әмиянның электрондық ақша жүйесінде болуын тексереді.
22. Жеке тұлға шот және (немесе) электрондық әмиян ашуға өтінімді беру кезінде электрондық ақшаның сәйкестендірілмеген иесіне ашылған электрондық әмиянның деректерін көрсеткен жағдайда, электрондық ақшаның иесі болып табылатын жеке тұлғаны сәйкестендіру шот және (немесе) электрондық әмиян ашуға өтінімді өңдеу нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес Орталық клиент туралы алған ақпараттың негізінде жүргізіледі.
23. Жеке тұлғаның электрондық әмияны болмаған жағдайда Орталық электрондық ақшаның сәйкестендірілген иесі ретінде жеке тұлғаға электрондық әмиян ашады және электрондық қосымша арқылы алынған жеке тұлғаның келісімі негізінде электрондық әмиянның нөмірі және оны ашу күні не электрондық ақшаның сәйкестендірілген иесі ретінде жеке тұлғаны сәйкестендіру күні бойынша орталық депозитарийге мәліметтер береді.
Орталықтан электрондық әмиянның нөмірі және ашу күні туралы мәліметтерді алған кезде орталық депозитарий жеке тұлғаға шот ашады.
24. Шот және (немесе) электрондық әмиян ашуға өтінімді қараудың нәтижесі бойынша орталық депозитарий жеке тұлғаға электрондық қосымша арқылы мынадай мәліметтер қамтылған хабарлама жібереді:
1) электрондық әмиянды ашу кезінде – электрондық әмиянды ашу күні және нөмірі;
2) шот ашу кезінде – шот ашу күні және нөмірі;
3) электрондық әмиянды және (немесе) шотты ашудан бас тартқан кезде – бас тарту себебі.
25. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу-сату мәмілелері жеке тұлға мен Ұлттық Банктің арасында жасалады.
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарымен мәмілелер жасауға шоты, электрондық әмияны бар, электрондық ақшаның сәйкестендірілген иесі болып табылатын және орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес жеке тұлғаны сәйкестендіру рәсімін өткен жеке тұлғаға рұқсат етіледі.

20. При получении заявки на открытие счета и (или) электронного кошелька центральный депозитарий осуществляет надлежащую проверку клиента в соответствии с Законом о ПОДФТ.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. При получении заявки на открытие счета и (или) электронного кошелька Центр осуществляет проверку наличия у физического лица электронного кошелька в системе электронных денег, оператором которой выступает Центр.
22. В случае если физическим лицом при подаче заявки на открытие счета и (или) электронного кошелька указаны данные электронного кошелька, открытого на неидентифицированного владельца электронных денег, идентификация физического лица, являющегося владельцем электронных денег, осуществляется на основании информации о клиенте, полученной Центром в соответствии с пунктом 18 Правил, по результатам обработки заявки на открытие счета и (или) электронного кошелька.
23. При отсутствии у физического лица электронного кошелька Центр осуществляет открытие электронного кошелька физическому лицу в качестве идентифицированного владельца электронных денег и на основании полученного посредством электронного приложения согласия физического лица направляет сведения о номере электронного кошелька и дате его открытия либо дате идентификации физического лица в качестве идентифицированного владельца электронных денег в центральный депозитарий.
При получении от Центра сведений о номере электронного кошелька и дате его открытия центральный депозитарий осуществляет открытие физическому лицу счета.
24. По результатам рассмотрения заявки на открытие счета и (или) электронного кошелька центральный депозитарий направляет физическому лицу уведомление посредством электронного приложения, содержащее следующие сведения:
1) при открытии электронного кошелька – дату открытия и номер электронного кошелька;
2) при открытии счета – дату открытия и номер счета;
3) при отказе в открытии электронного кошелька и (или) счета – причины отказа.
25. Сделка купли-продажи краткосрочных нот Национального Банка осуществляется между физическим лицом и Национальным Банком.
К совершению сделок с краткосрочными нотами Национального Банка допускается физическое лицо, имеющее счет, электронный кошелек, являющееся идентифицированным владельцем электронных денег и прошедшее процедуру идентификации физического лица в соответствии со сводом правил центрального депозитария.

26. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарымен мәмілелер жасау үшін жеке тұлға электрондық қосымша арқылы Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға немесе сатуға өтінімді жібереді, онда Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға немесе құнын төлеп алуға мәлімденген саны көрсетіледі.
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарымен мәмілелер жасау кезінде жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін бір реттік немесе көп реттік код пайдаланылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға жеке тұлғаның өтінімін алған кезде орталық депозитарий операторы Орталық болып табылатын электрондық ақша жүйесіне жеке тұлғаның электрондық әмиянынан Ұлттық Банктің электрондық әмиянына Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу сомасына электрондық ақшаны аудару туралы нұсқауды жібереді.
Жеке тұлғаның электрондық әмиянында электрондық ақша жеткілікті болған жағдайда Орталық жеке тұлғаның электрондық әмиянынан Ұлттық Банктің электрондық әмиянына Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу сомасына электрондық ақша аударады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Ұлттық Банктің электрондық әмиянына Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға жеке тұлғаның электрондық ақшасының жеткілікті сомасы түскенде орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу-сату мәмілелерін тіркейді және Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын Ұлттық Банктің шотынан Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға жеке тұлғаның өтінімінде көрсетілген мөлшерде есептен шығарады және оларды жеке тұлғаның шотына есепке жазады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Жеке тұлғаның Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатуға өтінімін алғанда және бас тарту үшін Қағидалардың 31-тармағымен белгіленген негіздер болмағанда, орталық депозитарий Ұлттық Банктің электрондық әмиянынан жеке тұлғаның Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу бағасына тең сомадағы және (немесе) орталық депозитарийдің электрондық әмиянынан Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары бойынша кіріс сомасына тең сомадағы электрондық ақшаны жеке тұлғаның электрондық әмиянына аударуға Орталыққа нұсқауды жібереді.

26. Для совершения сделок с краткосрочными нотами Национального Банка физическое лицо посредством электронного приложения направляет заявку на покупку или продажу краткосрочных нот Национального Банка, в которой указывает количество заявленных к покупке или продаже краткосрочных нот Национального Банка.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. При получении заявки физического лица на покупку краткосрочных нот Национального Банка центральный депозитарий направляет в систему электронных денег, оператором которой выступает Центр, указание о переводе электронных денег на сумму покупки краткосрочных нот Национального Банка с электронного кошелька физического лица на электронный кошелек Национального Банка.
В случае достаточности суммы электронных денег на электронном кошельке физического лица Центр осуществляет перевод электронных денег на сумму покупки краткосрочных нот Национального Банка с электронного кошелька физического лица на электронный кошелек Национального Банка.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. При поступлении на электронный кошелек Национального Банка достаточной суммы электронных денег физического лица для покупки краткосрочных нот Национального Банка центральный депозитарий осуществляет регистрацию сделки купли-продажи краткосрочных нот Национального Банка и списывает краткосрочные ноты Национального Банка со счета Национального Банка в количестве, указанном в заявке физического лица на покупку краткосрочных нот Национального Банка, и зачисляет их на счет физического лица.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При получении заявки физического лица на продажу краткосрочных нот Национального Банка и отсутствии оснований для отказа, установленных пунктом 31 Правил, центральный депозитарий направляет в Центр указание о переводе электронных денег с электронных кошельков Национального Банка в сумме, равной цене покупки физическим лицом краткосрочных нот Национального Банка, и (или) центрального депозитария в сумме, равной сумме дохода по краткосрочным нотам Национального Банка, на электронный кошелек физического лица.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Осы Қағидалардың 29-тармағында көзделген электрондық ақшаны аудару туралы нұсқауды алғанда, Орталық Ұлттық Банктің электрондық әмиянынан жеке тұлғаның Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу бағасына тең сомадағы және (немесе) орталық депозитарийдің электрондық әмиянынан Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары бойынша кіріс сомасына тең сомадағы электрондық ақшаны жеке тұлғаның электрондық әмиянына аударады.
Ұлттық Банктің және (немесе) орталық депозитарийдің электрондық әмияндарынан Орталық жеке тұлғаның электрондық әмиянына электрондық ақшаны аударғаннан кейін, орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын жеке тұлғаның шотынан Ұлттық Банктің шотына аударады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Орталық депозитарий мына негіздердің бірі бойынша:
1) Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу үшін жеке тұлғаның электрондық әмиянында электрондық ақша жеткілікті болмағанда немесе жеке тұлғаның шотында сату үшін Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары жеткілікті мөлшерде болмағанда;
2) егер Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары, Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу немесе сатуға жеке тұлғаның өтінімінде көрсетілген жеке тұлғаның шотын және (немесе) жеке тұлғаның электрондық әмияны бұғатталған болса;
3) жеке тұлғаға тиесілі және жеке тұлғаның шотындағы Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарына ауыртпалық салынған жағдайда;
4) КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында көзделген негіздер бойынша;
5) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген жағдайларда Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу немесе сатуға жеке тұлғаның өтінімін қанағаттандырудан бас тартады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Осы Қағидалардың 31-тармағында көзделген Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу немесе сатуға өтінімін орындаудан бас тартуға негіздеме болғанда, орталық депозитарий бас тарту себептерін көрсетумен жеке тұлғаға хабарлама жібереді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При получении указания о переводе электронных денег, предусмотренного пунктом 29 Правил, Центр осуществляет перевод электронных денег с электронного кошелька Национального Банка в сумме, равной цене покупки физическим лицом краткосрочных нот Национального Банка, и (или) электронного кошелька центрального депозитария в сумме, равной сумме дохода по краткосрочным нотам Национального Банка, на электронный кошелек физического лица.
После осуществления Центром перевода электронных денег с электронных кошельков Национального Банка и (или) центрального депозитария на электронный кошелек физического лица центральный депозитарий осуществляет перевод краткосрочных нот Национального Банка со счета физического лица на счет Национального Банка.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Центральный депозитарий отказывает в удовлетворении заявки физического лица на покупку или продажу краткосрочных нот Национального Банка по одному из следующих оснований:
1) при отсутствии для покупки достаточного количества электронных денег на электронном кошельке физического лица или для продажи достаточного количества краткосрочных нот Национального Банка на счете физического лица;
2) если краткосрочные ноты Национального Банка, счет физического лица и (или) электронный кошелек физического лица, указанный (указанные) в заявке физического лица на покупку или продажу краткосрочных нот Национального Банка, заблокированы;
3) в случае обременения краткосрочных нот Национального Банка, принадлежащих физическому лицу и находящихся на счете физического лица;
4) по основаниям, предусмотренным статьей 13 Закона о ПОДФТ;
5) в случаях, предусмотренных сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. При наличии оснований для отказа в удовлетворении заявки на покупку или продажу краткосрочных нот Национального Банка, предусмотренных пунктом 31 Правил, центральный депозитарий направляет физическому лицу уведомление с указанием причин отказа.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

33. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарының айналысы Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын шығару және орналастыру талаптарымен белгіленген оларды өтеу күніне дейінгі бір күн бұрын аяқталады.
3-тарау. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын өтеу
34. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын өтеу осы тарауға және орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес номиналды құны бойынша жүзеге асырылады.
35. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын өтеу күнінің алдындағы жұмыс күні Алматы қаласы бойынша сағат 12.00-ден кешіктірмей орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын өтеу күні Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын ұстаушылардың тізілімін жасайды.
36. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын өтеу күнінің алдындағы жұмыс күні Алматы қаласы бойынша сағат 16.00-ден кешіктірмей орталық депозитарий Ұлттық Банкке Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарының саны және Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын өтеу кезінде жеке тұлғаларға құнын төлеу сомасы туралы хабарлама жібереді.
37. Орталық депозитарий өтеу күні Алматы қаласы бойынша сағат 14.00-ден кешіктірмей орталық депозитарий Ұлттық Банктің электрондық әмиянынан жеке тұлғаның Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу бағасына тең сомадағы және орталық депозитарийдің электрондық әмиянынан Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары бойынша кіріс сомасына тең сомадағы электрондық ақшаны жеке тұлғаның электрондық әмиянына аударуға Орталыққа нұсқауды жібереді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Орталық Қағидалардың 37-тармағына сәйкес орталық депозитарийден алған электрондық ақшаны аудару туралы нұсқауға сәйкес Ұлттық Банктің және орталық депозитарийдің электрондық әмияндарынан жеке тұлғаның электрондық әмиянына электрондық ақшаны аударады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Орталық Ұлттық Банктің және орталық депозитарийдің электрондық әмияндарынан жеке тұлғаның электрондық әмиянына электрондық ақшаны аударғаннан кейін, орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын өтеу мақсатында Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын жеке тұлғаның шотынан есептен шығарады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің қысқа мерзімді
ноталарын шығару,
орналастыру, айналысқа жіберу
және өтеу қағидаларына
қосымша

33. Обращение краткосрочных нот Национального Банка завершается за один день до даты их погашения, установленной условиями выпуска и размещения краткосрочных нот Национального Банка.
Глава 3. Погашение краткосрочных нот Национального Банка
34. Погашение краткосрочных нот Национального Банка осуществляется по их номинальной стоимости в соответствии с настоящей главой и сводом правил центрального депозитария.
35. Не позднее 12.00 часов времени города Алматы рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных нот Национального Банка, центральный депозитарий формирует реестр держателей краткосрочных нот Национального Банка на дату погашения краткосрочных нот Национального Банка.
36. Не позднее 16.00 часов времени города Алматы рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных нот Национального Банка, центральный депозитарий направляет в Национальный Банк уведомление о количестве краткосрочных нот Национального Банка и сумме, подлежащей выплате физическому лицу при погашении краткосрочных нот Национального Банка.
37. В день погашения не позднее 14.00 часов времени города Алматы центральный депозитарий направляет в Центр указание о переводе электронных денег с электронных кошельков Национального Банка в сумме, равной цене покупки физическим лицом краткосрочных нот Национального Банка, и центрального депозитария в сумме, равной сумме дохода по краткосрочным нотам Национального Банка, на электронный кошелек физического лица.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Центр осуществляет перевод электронных денег с электронных кошельков Национального Банка и центрального депозитария на электронный кошелек физического лица в соответствии с указанием о переводе электронных денег, полученным от центрального депозитария в соответствии с пунктом 37 Правил.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. После осуществления Центром перевода электронных денег с электронных кошельков Национального Банка и центрального депозитария на электронный кошелек физического лица с целью погашения краткосрочных нот Национального Банка центральный депозитарий осуществляет списание краткосрочных нот Национального Банка со счета физического лица.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам выпуска, размещения,
обращения и погашения краткосрочных нот
Национального Банка Республики Казахстан

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын орналастыру, сату, құнын төлеп алу бағасын айқындау әдістемесі
Ұлттық Банктің айналыстағы қысқа мерзімді ноталарын орналастыру, сату, құнын төлеп алу бағасын Ұлттық Банк мына формула бойынша айқындайды:
P=Pн/(1+(Ү/365*(Т/100)))
мұнда:
Рн – номиналды құны
P – қысқа мерзімді ноталарын орналастыру/құнын төлеп алу бағасы;
Y – кірістілік мөлшерлемесі, оның мөлшері Ұлттық Банктің консультативтік-кеңесші органы – Ұлттық Банктің Ақша-кредит саясаты жөніндегі техникалық комитеттің ұсыну күні айқындалады және Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарының айналыс мерзімі ішінде өзгеріссіз қалады;
T – өтеуге дейін күндердің саны.

Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Методика определения цены размещения, продажи, выкупа краткосрочной ноты Национального Банка
Цена размещения, продажи, выкупа краткосрочной ноты Национального Банка, находящейся в обращении, определяется Национальным Банком по следующей формуле:
P= Рн/(1+(Y/365*(T/100)))
где:
Рн – номинальная стоимость
P – цена размещения/выкупа краткосрочной ноты;
Y – ставка доходности, размер которой определяется на дату рекомендации консультативно-совещательного органа Национального Банка – Технического комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка и остается неизменной в течение срока обращения краткосрочной ноты Национального Банка;
T – количество дней до погашения.