Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 1200 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 9 қаңтарда № 14653 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 326 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 30.03.2017 № 326 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметi туралы" Казақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия қызметінің қағидалары бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия қызметі туралы ереже" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 14 наурыздағы № 106 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9242 болып тіркелген, 2014 жылғы 31 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия қызметі туралы ереже" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 14 наурыздағы № 106 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 195 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13799 болып тіркелген, 2016 жылғы 30 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтытың мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1200 бұйрығымен бекітілген
Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия қызметі туралы қағидалары

Об утверждении Правил деятельности комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 1200. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2017 года № 14653. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 326 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 30.03.2017 № 326 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 14 марта 2014 года № 106 "Об утверждении Правил деятельности комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9242 и опубликован информационно-правовой системе "Әділет" 31 марта 2014 года);
2) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 195 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 14 марта 2014 года № 106 "Об утверждении Правил деятельности комиссии по лицензированию судебно экспертной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13799 и опубликован информационно-правовой системе "Әділет" 30 июня 2016 года).
3. Департаменту по организации экспертной деятельности обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 1200
Правила деятельности комиссии по лицензированию
судебно-экспертной деятельности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленген және Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қызметінің тәртібін және құрамын айқындайды.
2. Комиссия Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (әрі қарай – Министрлік) жанынан құрылады.
3. Комиссия өз жұмысында Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және Қазақстан Республикасының лицензиялау және сот сараптама қызметі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
2-тарау. Комиссия құрамының қызметінің тәртібі
4. Комиссияның құрамы мүшелердің тақ санынан (кемінде бес адам) тұрады. Комиссия төрағасын Қазақстан Республикасының Әділет министрінің орынбасары Комиссия мүшелері қатарынан тағайындайды.
Комиссия құрамына Министрліктің Сот сараптама қызметін ұйымдастыру департаментінің және сот сараптама органдарының ғылыми дәрежесі немесе осы арнаулы ғылыми білім саласында кемінде 5 жыл ғылыми және сарапшылық жұмыс өтілі бар өкілдері енгізіледі.
Комиссияның негізгі міндеттері Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 48 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне арызданушының сәйкестігін анықтау (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10309 болып тіркелген) болып табылады.
Комиссия өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) жеке адамға сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны беру, әрекетін тоқтата тұру, сондай-ақ қайта жалғастыру және тоқтату туралы шешім қабылдайды;
2) "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензиядан айыру туралы талап арызды дайындау туралы ұсыныс жасайды.
7. Комиссия төрағасы оның жұмысына басшылық жасайды, Комиссия отырысын өткізеді, Комиссия жұмысын жоспарлайды және оның жұмысына бақылауды жүзеге асырады.
Комиссия төрағасы болмаған жағдайда (іссапар, еңбекке уақытша жарамсыз, демалыс) оның міндетін бекітілген Комиссия құрамының тізімі бойынша бірінші тұрған Комиссия төрағасының орынбасары, ол болмаған жағдайда тізім бойынша келесісі атқарады.
8. Комиссия отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кем дегенде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды деп есептеледі.
Комиссия мүшелері отырыстың уақыты мен орны туралы хабардар етіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяют порядок деятельности комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности (далее – Комиссия).
2. Комиссия создается при Министерстве юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. В своей работе Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области лицензирования и судебно-экспертной деятельности.
Глава 2. Порядок деятельности состава Комиссии
4. Состав Комиссии состоит из нечетного числа членов (не менее пяти человек). Председатель Комиссии назначается заместителем Министра юстиции Республики Казахстан из числа членов Комиссии.
В состав Комиссии включаются представители Департамента по организации экспертной деятельности и органов судебной экспертизы Министерства, имеющие специальные научные знания, а также ученую степень или опыт научной и экспертной работы не менее пяти лет в данной отрасли.
5. Основными задачами Комиссии являются определение соответствия заявителя квалификационным требованиям утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 48 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10309).
6. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами осуществляет следующие функции:
1) принимает решение о выдаче, о приостановлении, а также возобновления, прекращения действия и лишения лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью физическому лицу, на основе представленных материалов;
2) в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 16 Закона обращается курирующему заместителю Министра юстиции Республики Казахстан с представлением о подготовке искового заявления о лишении лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью.
7. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания Комиссии, планирует работу и осуществляет контроль за деятельностью Комиссии.
Во время отсутствия (командировка, временная нетрудоспособность, отпуск) председателя Комиссии его функции выполняет один из заместителей председателя Комиссии, первый по списку из утвержденного состава Комиссии, в случае его отсутствия следующий по списку.
8. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, и считаются правомочными, если на них присутствуют не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Члены Комиссии уведомляются о времени и месте заседания.

9. Комиссия мүшелері отырысқа қатысу жөніндегі өз өкілеттіктерін басқа адамдарға бермейді.
10. Комиссия хатшысы отырысты өткізуге арналған материалдарды дайындауды жүзеге асырады және оларды Комиссияға ұсынады, ісін жүргізеді.
Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
11. Комиссия шешімі лицензиялауға ұсынылған құжаттардың, Комиссия мүшелерінің қатысып отырған санының қарапайым көпшілігінің ашық дауыс беру арқылы қорытынды беруінің негізінде қабылданады және оны төрағалық етуші хабарлайды.
Дауыстардың саны тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
12. Комиссия отырысы хаттамаланады, отырысты өткізу нәтижесі бойынша Комиссия отырысының хаттамасына Комиссия мүшелері қол қояды.
13. Қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда Комиссия мүшелері өз пікірлерін жазбаша түрде баядауға құқылы, ол отырыс хаттамасына тіркеледі.
14. Сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны беру кезінде беру немесе беруден бас тартуды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті жүргізеді.

9. Члены Комиссии свои полномочия по участию в заседаниях другим лицам не делегируют.
10. Секретарь Комиссии осуществляет подготовку материалов для проведения заседания, и представляет их Комиссии, ведет делопроизводство.
Секретарь не является членом Комиссии.
11. Решение Комиссии принимается на основании представленных на лицензирование документов, заключений членов Комиссии открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих и объявляется председательствующим.
При равном количестве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
12. Заседания Комиссии протоколируются, протокол заседания Комиссии подписывается членами Комиссии по результатам проведения заседания.
13. Члены Комиссии в случае несогласия с принятым решением излагают свое мнение в письменном виде, которое приобщается к протоколу заседания.
14. Выдача или отказ в выдаче лицензий на занятие судебно-экспертной деятельностью производится Департаментом по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан.