Ақтау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 2016 жылғы 17 мамырдағы № 2/17 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 05 шілдеде № 3077 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 2020 жылғы 10 шілдедегі № 33/382 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 10.07.2020 № 33/382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Заңдарына сәйкес Ақтау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ақтау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер және пикеттер өткізу орны болып төртінші және бесінші шағынаудандар арасындағы Тарас Шевченконың ескерткіші жанында орналасқан саябақ анықталсын.
2. Бейбіт шерулер және демонстрациялар өткізудің арнайы бағыты болып бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші шағынаудандар қиылысынан бастап "Ақбота" паркіне дейінгі № 3 автожолдың бөлігі белгіленсін.
3. Қосымшаға сәйкес Ақтау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу тәртібі қосымша реттелсін.
4. Ақтау қалалық мәслихатының аппарат басшысы (Д. Телегенова) осы шешім Маңғыстау облысының әділет департаментінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың әлеуметтік мәселелері және заңдылық пен құқық тәртібі мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін (Ы.Көшербай).
6. Осы шешім Маңғыстау облысының әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы Ж. Үмбетова
Қалалық мәслихат хатшысы М. Молдағұлов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Ақтау қалалық ішкі саясат бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Б. Кенжалиев
"30" маусым 2016 жыл
Ақтау қалалық мәслихатының
2016 жылғы 17 мамырдағы №2/17
шешіміне қосымша
Ақтау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізудің қосымша тәртібі Жалпы ережелер

О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Актау
Решение Актауского городского маслихата Мангистауской области от 17 мая 2016 года № 2/17. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 05 июля 2016 года № 3077. Утратило силу решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 10 июля 2020 года № 33/382
Сноска. Утратило силу решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 10.07.2020 № 33/382(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" Актауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Определить местом проведения мирных собраний, митингов и пикетов в городе Актау сквер, расположенный между четвертым и пятым микрорайонами, у памятника Тарасу Шевченко.
2. Установить специальный маршрут проведения мирных шествий и демонстраций на части автодороги №3: от перекрестка между пятым, шестым, седьмым и восьмым микрорайонами до парка "Акбота".
3. Дополнительно регламентировать порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Актау согласно приложению.
4. Руководителю аппарата Актауского городского маслихата (Д.Телегенова) после государственной регистрации настоящего решения в департаменте юстиции Мангистауской области обеспечить его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по социальным вопросам и вопросам законности и правопорядка (Ы. Кошербай).
6. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в департаменте юстиции Мангистауской области и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Ж. Умбетова
Секретарь городского маслихата М. Молдагулов
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждения "Актауский городской
отдел внутренней политики"
Б. Кенжалиев
"30" июня 2016 года
Приложение к решению
Актауского городского маслихата от 17 мая 2016 года №2/17
Дополнительный порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Актау Общие положения

1. Ақтау қаласында бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізудің осы тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі - Заң), бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттер және демонстрацияларды ұйымдастыру және өткізу тәртібін реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
2. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ретінде Ақтау қаласының аумағында белгіленген орында немесе арнайы бағдар бойынша, белгіленген күні және уақыт аралығында Ақтау қаласының жергілікті атқарушы органынан – "Ақтау қалалық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) алған жазбаша рұқсаты бойынша Қазақстан Республикасы азаматының немесе азаматтарының қоғамдық, топтық немесе жеке мүдделерін, және наразылық білдіруге бағытталған іс-әрекеттері болып танылады.
3. Бейбіт жиналыстар мен митингілер үшін арнайы орындар, ал шерулер мен демонстрациялар үшін – арнайы бағдарлар көзделеді.
Пикеттер және аштық жариялау үшін арнайы орындар белгіленбейді.
Арнайы орындарды белгілейтін Бөлім аталған аумақтарды сәйкесінше жабдықтауы қажет, яғни жиналыстар мен митингілерді өткізу мақсатында қолдану үшін бейімдеуі керек (орындықтар, алаңшалар, қоқыс жәшіктері, жарықтандыру және тағы басқа).
Арнайы орындарды ішкі істер органдарының жедел басқару орталығы бейнебақылау камераларымен немесе объективті себептер бойынша жедел басқару орталығы камераларын орнату мүмкін болмаған жағдайда тиісті іс-шараларды өткізу уақытына жылжымалы бейнебақылау кешендерімен жабдықтауы керек.
Бөлімнің аталған аумақтардың тұрақты түрде жиналуын, тазалауын қамтамасыз етеді.
4. Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу қағидаттары:
1) заңдылығы – Қазақстан Республикасы Конституциясын, Заңды, осы Тәртіптің және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінің талаптарын сақтау;
2) бейбіт жиналыстарға, митингілерге, шерулерге, пикеттерге және демонстрацияларға қатысудың еріктілігі.
Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу мәселелері бойынша Бөлімнің іс-әрекеті
5. Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу туралы өтінішті беру кезінде Заңының 3 бабының талаптарын бұзу бас тартуға негіз бола алмайды. Мұндай жағдайда Бөлімнің уәкілетті өкілінің қолы қойылған, кемшілікті жаңа өтініш беру арқылы жою туралы ұсынысымен түсіндірме сипатындағы ресми жауап беріледі. Жаңа өтінішті қарастыру мерзімі ол түскен уақыттан бастап есептеледі.
Әртүрлі мекен-жайдан мерзімі бір-біріне сәйкес келетін, бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу туралы өтініштер түскен жағдайда, Бөліммен бұрынырақ түскен өтініш қаралады, ал қалғандарына іс-шараны өткізу күнін қайта қарастыру туралы түсіндірме сипатындағы жауап беріледі.

1. Настоящий порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Актау (далее – Порядок) разработан в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" (далее - Закон), иными нормативными правовыми актами, регулирующими вопросы организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
2. Мирными собраниями, митингами, шествиями, пикетами и демонстрациями признаются действия гражданина или граждан Республики Казахстан, которые получили письменное разрешение местного исполнительного органа города Актау – государственное учреждение "Актауский городской отдел внутренней политики" (далее – Отдел) на территории города Актау в определенном специальном месте или по специальному маршруту, в определенный день и течение времени, направленное на выражение общественных, групповых или личных интересов и протеста.
3. Для мирных собраний и митингов предусматриваются специальные места, а для шествий и демонстраций – специальные маршруты.
Для пикетов и голодовок специальные места не устанавливаются.
Отдел устанавливает специальные места и сответствующим образом оборудует эти территории, то есть приспосабливает к использованию в целях проведения собраний и митингов (скамейки, площадки, урны, освещение и прочее).
Специальные места необходимо оборудовать камерами видеонаблюдения центра оперативного управления органов внутренних дел или при объективной невозможности установления камер центре оперативного управления – мобильными комплексами видеофиксации во время проведения соответствующих мероприятий.
Отдел обеспечивает постоянную уборку, очистку этих территорий.
4. Принципы проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций:
1) законность - соблюдение Конституции Республики Казахстан, Закона, требований настоящего Порядка и иных законодательных актов Республики Казахстан;
2) добровольность участия в мирных собраниях, митингах, шествиях, пикетах и демонстрациях.
Действия Отдела по вопросам проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
5. Нарушение требований статьи 3 Закона при подаче заявления о проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций не может являться основанием для отказа. В таких случаях за подписью уполномоченного представителя Отдела дается официальный ответ разъяснительного характера с предложением устранить допущенные нарушения путем подачи нового заявления. Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются с момента его поступления.
В случае поступления заявлений от различных адресатов на проведение мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, дата которых совпадают, то Отделом рассматривается ранее поступившее обращение, остальным дается ответ разъяснительного характера о пересмотре даты проведения мероприятия.

6. Белгіленген Тәртіппен берілген бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрацияларды өткізу туралы барлық өтініштер бойынша Бөліммен оларды қарау аясында ұйымдастырушыларға көтеріліп отырған мәселелерді талқылау және қарастыру үшін баламалы алаңдарды ұсынады. Көрсетілген ұсынысты, сондай-ақ ұйымдастырушылардың келісуі немесе қабылдаудан бас тартуы Бөлімнің өкілдерімен тіркелуі керек.
7. Ұйымдастырушылармен бейбіт жиналыстар мен митингілерді өткізу үшін белгіленбеген орын сұралған жағдайда, өтініш берушілерге шараны арнайы белгіленген орында өткізу жөнінде ұсыныспен бірге жауап беріледі.
8. Бөлім елдегі айтулы күндер мен оқиғаларды ұйымдастыру және өткізу қажеттілігі үшін, қоғамдық қауіпсіздікті, басқа да тұлғалардың құқықтары мен бостандықтарын, сондай-ақ көліктің, инфрақұрылым нысандарының қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында, бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізуден бас тартуы мүмкін.
9. Бөлімнің бас тарту туралы шешімі дәлелді болуға, Заң мен осы Тәртіптің нормаларымен қатар, ұйымдастырушылардың сол және өзге де нормалар мен талаптардың сақталмауы көрсетілген нақты дәйектерге негізделу керек.
Бұдан басқа, бас тартылған жағдайда, ұйымдастырушыларға дереу барлық дайындық іс-шараларын тоқтату бойынша және ықтимал қатысушыларды тиісті хабарландыру бойынша шаралар қабылдауы керек екендігі жазбаша түсіндірілу қажет.
Сондай-ақ, рұқсат етілмеген шараларды ұйымдастырғаны және өткізгені үшін Заңмен белгіленген жауапкершілік туралы түсіндірме берілуі қажет.
10. Ұйымдастырушылар тоқтату жөніндегі дайындық шараларды өздігінен қабылдамаған жағдайда, Бөлім рұқсат етуден бас тартылған ақпаратты санкцияланбаған шараға қатысқаны үшін жауапкершілікке тартылатындығы туралы ескертумен өзінің ресми интернет-ресурстарына, сондай-ақ ұйымдастырушылар заңсыз шараға шақыру, шақырту орналастырған немесе орналастырып жатқан мүмкіндігінше басқа да ресурстарға орналастырады.
Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізудегі ұйымдастырушылардың әрекеттері
11. Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды ұйымдастыруға:
1) Бөлімге бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу туралы өтініш береді.
Өтініште:
іс-шараның мақсаты;
іс-шараның нысаны;
іс-шараны өткізу орны (орындары), қатысушылардың қозғалыс бағдары;
іс-шараның басталуы және аяқталуының күні мен уақыты;
қатысушылардың болжамды саны;
ұйымдастырушының қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету, медициналық
көмекті ұйымдастыру нысаны мен әдістері, дыбыс күшейткіш техникалық құралдарды қолдану ниеті;
іс-шараны ұйымдастырушының тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы, оның
тұратын жері не қазіргі уақытта тұрған жері немесе тұрған орны туралы мәлімет және телефон нөмірі;
- іс-шараны уәкілет етуші ұйымдастырушының іс-шараны ұйымдастыру және өткізу бойынша билік ету функцияларын орындауға іс-шараға уәкілеттік берілген тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты;
іс-шараны өткізу туралы хабарландыруды беру күні көрсетіледі;

6. По всем поданным в установленном порядке заявлениям о проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций Отделом в рамках их рассмотрения организаторам предлагаются альтернативные площадки для обсуждения или рассмотрения поднимаемых вопросов. Указанное предложение, а также согласие или отказ организаторов должны быть зарегистрированы представителями Отдела.
7. В случаях, когда организаторами запрошено неустановленное место, для проведения мирных собраний и митингов, заявителям дается ответ с предложением провести акцию в специально отведенном месте.
8. Отдел из-за необходимости организаций и проведения значимых дат и событий в стране, в целях обеспечения прав и свобод других лиц, общественной безопасности, а также нормального функционирования транспорта, объектов инфраструктуры, может отказать в проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
9. Решение Отдела об отказе должно быть мотивированным, основанным не только на нормах Закона и настоящего порядка, но и на фактических данных, указывающих на несоблюдение организаторами тех или иных норм или требований.
Кроме того, при отказе организаторам письменно должно быть разъяснено, что им следует незамедлительно принять меры по отмене всех подготовительных мероприятий и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
Также необходимо дать разъяснение об установленной Законом ответственности за организацию и проведение несанкционированных акций.
10. В случаях, когда организаторы не принимают самостоятельных мер по отмене подготовительных мероприятий, Отдел размещает информацию об отказе в разрешении с предупреждением о привлечении к ответственности за участие в несанкционированной акции на своем официальном интернет-ресурсе, а также по возможности на всех ресурсах, где организаторами размещались или размещаются призывы, приглашения на незаконную акцию.
Действия организаторов проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
11. К организации проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций относятся:
1) подача заявления о проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Отдел.
В заявлении указываются:
- цель мероприятия;
- форма мероприятия;
- место (места) проведения мероприятия, маршруты движения участников;
- дата и время начала и окончания мероприятия;
- предполагаемое количество участников;
- формы и методы обеспечения организатором общественного порядка,
организации медицинской помощи, намерение использовать звукоусиливающие технические средства;
- фамилия, имя, отчество либо наименование организатора мероприятия, сведения о его месте жительства или пребывания либо о месте нахождения и номер телефона;
- фамилии, имена и отчества лиц, уполномоченных организатором мероприятия выполнять распорядительные функции по организации и проведению мероприятия;
- дата подачи уведомления о проведении мероприятия.

2) Бөлімнің көтеріліп отырған мәселелерді талқылау немесе қарау үшін баламалы алаңдар туралы ұсынысын қарау;
3) көрнекі насихат құралдарын дайындау және тарату;
4) шараны ұйымдастыру және өткізу мақсатында жасалатын Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да әрекеттер жатады.
12. Қазақстан Республикасының 18 жасқа толған бір немесе бірнеше азаматы бейбіт жиналыстардың, митингілердің, шерулердің, пикеттердің және демонстрациялардың ұйымдастырушысы бола алады.
Мыналар ұйымдастырушы бола алмайды:
1) сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған тұлға, сондай-ақ соттың үкімімен бас бостандығынан айыру орындарындағы тұлға;
2) заңмен белгіленген тәртіппен әрекеті тоқтатылған немесе тыйым салынған немесе таратылған саяси партия, басқа да қоғамдық және діни бірлестік, олардың аймақтық бөлімдері мен басқа да құрылымдық бөлімшелері.
13. Ұйымдастырушылардың:
1) шараны өткізу туралы өтініште көрсетілген немесе Бөлімнің келісу нәтижесінде өзгертілген орындар мен арнайы бағдарда және уақытта бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізуге;
2) Бөлімнен рұқсат алған жағдайда шараның мақсатын қолдау үшін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, үндеу парағын тарату, плакат, транспарант, ұран дайындау және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де нысандарда алдын ала насихат жүргізуге;
3) іс-шараны ұйымдастыру және өткізу бойынша шараның жекеленген қатысушыларына билік ету функцияларын орындау уәкілеттігін беруге;
4) ерікті қайырымдылықты жинауды, қарарларға, талаптарға және азаматтардың басқа да өтініштеріне қол жинауды ұйымдастыруға;
5) жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізуге азаматтардың құқығын бұзатын мемлекеттік билік органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, лауазымды тұлғалардың шешіміне және әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдануға құқығы бар.
14. Ұйымдастырушы:
1) бөлімнің Заңмен белгіленген тәртіппен көпшілік іс-шараны өткізу туралы өтініш береді;
2) бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер пикеттер және демонстрациялар өткізу туралы өтініште көрсетілген немесе Бөліммен келісу нәтижесінде өзгертілген шараны өткізу шарттарының сақталуын қамтамасыз етеді;
3) шараға қатысушылардан қоғамдық тәртіпті және шараны өткізу регламентін сақтауды талап етеді. Акцияны ұйымдастырушының заңды талаптарын орындамаған тұлғалар аталған іс-шараны өткізу орнынан кетіріледі;
4) шараны өткізу кезінде өз құзыретінің шегінде қоғамдық тәртіпті және азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді, ал Заңда көзделген жағдайда Бөлімнің уәкілетті өкілімен және ішкі істер органдарының уәкілетті өкілдерімен бірлесіп, олардың барлық заңды талаптарын орындай отырып, осы әрекетті орындайды;

2) рассмотрение предложения Отдела об альтернативных площадках для обсуждения или рассмотрения поднимаемых вопросов;
3) изготовление и распространение средств наглядной агитации;
4) другие действия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан, совершаемые в целях подготовки и проведения акций.
12. Организаторами мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций могут быть один или несколько граждан Республики Казахстан, достигшие 18-летнего возраста.
Не могут быть организаторами:
1) лицо, признанное судом недееспособным либо ограниченно дееспособным, а также лицо, содержащееся в местах лишения свободы по приговору суда;
2) политическая партия, другое общественное и религиозное объединение, их региональные отделения и иные структурные подразделения, деятельность которых приостановлена или запрещена либо которые ликвидированы в установленном законом порядке.
13. Организатор имеет право:
1) проводить мирные собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстраций в местах и по специальному маршруту и во время, которые указаны в заявлении о проведении акции либо изменены в результате согласования с Отделом;
2) в случае получения разрешения от Отдела проводить предварительную агитацию в поддержку целей акции через средства массовой информации, путем распространения листовок, изготовления плакатов, транспарантов, лозунгов и в иных формах, не противоречащих законодательству Республики Казахстан;
3) уполномочивать отдельных участников акции выполнять распорядительные функции по его организации и проведению;
4) организовывать сбор добровольных пожертвований, подписей под резолюциями, требованиями и другими обращениями граждан;
5) обжаловать решение и действия (бездействия) органов государственной власти, общественных объединений, должностных лиц, нарушающие право граждан на проведение собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
14. Организатор:
1) подает в Отдел заявление о проведении публичного мероприятия в порядке, установленном Законом;
2) обеспечивает соблюдение условий проведения акции, указанных в заявлении о проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, или измененных в результате согласования с Отделом;
3) требует от участников акции соблюдения общественного порядка и регламента проведения акции. Лица, не подчинившиеся законным требованиям организатора акций, могут быть удалены с места проведения данного мероприятия;
4) обеспечивает в пределах своей компетенции общественный порядок и безопасность граждан при проведении акции, а в случаях, предусмотренных Законом, выполнять эти действия совместно с уполномоченным представителем Отдела и уполномоченным представителем органа внутренних дел, выполняя при этом все их законные требования;

5) қатысушылар құқыққа қайшы әрекеттерді жасаған жағдайда шараны тоқтата тұрады немесе оны тоқтатады;
6) шараны өткізу орнында жасыл желектің, кіші сәулет нысандарының, ғимараттардың, құрылыстардың, жабдықтардың және басқа да мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
7) шараның қатысушыларына Бөлімнің уәкілетті өкілінің акцияны тоқтата тұру немесе тоқтату туралы талабын мәлімет үшін жеткізеді;
8) шараны ұйымдастырушысының айрықша белгісі болады. Оған өкілеттік берген тұлғаның да айрықша белгісі болады;
9) шараға алкогольдік және есірткілік масаң күйіндегі тұлғалардың қатысуына жол берілмейді;
10) бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу барысында қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақыратын, сондай-ақ кімді болса да кемсітуге бағытталған транспаранттарды, ұрандарды, өзге де материалдарды (көрнекі, аудио/бейне), көпшілік алдында сөз сөйлеулерді дайындауға және/немесе қолданбайды.
15. Көпшілік іс-шараға қатысушылардың:
1) шараның мақсаттарына сәйкес шешімдерді талқылауға және қабылдауға, өзге де ұжымдық әрекеттерге қатысуға;
2) көпшілік іс-шараны өткізу кезінде түрлі белгілер мен ұжымдық және жеке пікірді білдірудің өзге де құралдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасымен тыйым салынбаған насихат құралдарын қолдануға;
3) қарарлар қабылдап, талаптар мен азаматтардың басқа да өтініштерін мемлекеттік билік органдарына және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, қоғамдық және діни бірлестіктерге, халықаралық және өзге де органдар мен ұйымдарға жолдауға құқығы бар.
Көпшілік іс-шараны өткізу кезінде оның қатысушылары:
1) бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізуді, ол өкілеттік берген тұлғалардың, Бөлімнің уәкілетті өкілінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің барлық заңды талаптарын орындайды;
2) қоғамдық тәртіпті және шараны өткізудің регламентін сақтайды.
Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізуді тоқтату
16. Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды тоқтату негіздері:
1) азаматтардың өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне нақты қауіп төндіру;
2) шараға қатысушылардың құқыққа қарсы әрекеттерді жасауы және іс-шараны ұйымдастырушының бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу Тәртібіне қатысты Заң талаптарын қасақана бұзуы, соның ішінде алкогольді ішімдіктерді ішу, есірткі және оларға ұқсас заттарды, прекурсорларды қолдану, сондай-ақ кімді болса да кемсітуге бағытталған транспаранттарды, ұрандарды, басқа да материалдарды (көрнекі, аудио/бейне), көпшілік алдында сөз сөйлеулерді, қылмыс жасауға, қоғамдық тәртіпті бұзуға бағытталған шақыртуларды қолдану болып табылады.

5) приостанавливает акцию или прекращает его в случае совершения его участниками противоправных действий;
6) обеспечивает сохранность зеленых насаждений, малых архитектурных форм, строений, сооружений, оборудования и другого имущества в месте проведения акции;
7) доводит до сведения участников акции требование уполномоченного представителя Отдела о приостановлении или прекращении акции;
8) имеет отличительный знак организатора акции. Уполномоченное им лицо также имеет отличительный знак;
9) не допускает участия в акции лиц, находящихся в состоянии алкогольного и наркотического опьянения;
10) не допускает подготовки и/или использования в ходе мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных, аудио/видео), а также публичных выступлений, содержащих призывы к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорблений в адрес кого бы то ни было.
15. Участники публичного мероприятия имеют право:
1) участвовать в обсуждении и принятии решений, иных коллективных действиях в соответствии с целями акций;
2) использовать при проведении публичного мероприятия различную символику и иные средства публичного выражения коллективного или индивидуального мнения, а также средства агитации, не запрещенные законодательством Республики Казахстан;
3) принимать и направлять резолюции, требования и другие обращения граждан в органы государственной власти и органы местного самоуправления, общественные и религиозные объединения, международные и иные органы и организации.
Во время проведения публичного мероприятия его участники:
1) выполняют все законные требования по проведению мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, уполномоченных им лиц, уполномоченного представителя Отдела и сотрудников органов внутренних дел;
2) соблюдают общественный порядок и регламент проведения акций.
Прекращение проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
16. Основаниями прекращения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций являются:
1) создание реальной угрозы для жизни и здоровья граждан, а также для имущества физических и юридических лиц;
2) совершение участниками акций противоправных действий и умышленное нарушение организатором мероприятия требований Закона, касающихся порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, в том числе распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров, использовать транспаранты, лозунги, иные материалы (визуальные, аудио/видео), а также допускать публичные выступления, содержащие призывы к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорбления в адрес кого бы то ни было.

17. Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды тоқтату тәртібі:
1) шараны тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда Бөлімнің уәкілетті өкілі:
- шараны тоқтатудың себебін негіздеп, іс-шараны ұйымдастырушыға нұсқау береді және 24 сағаттың ішінде аталған нұсқауды жазбаша ресімдеп іс-шараны ұйымдастырушыға тапсырады;
- іс-шараны тоқтата тұру туралы нұсқауды орындау үшін уақыт белгілейді;
- іс-шараны ұйымдастырушы тоқтату туралы нұсқауды орындамаған жағдайда, тікелей іс-шараға қатысушыларға жүгініп, іс-шараны тоқтату туралы нұсқауды орындау үшін қосымша уақыт белгілейді;
2) іс-шараны тоқтату туралы нұсқауды орындамаған жағдайда, ішкі істер органдарының қызметкерлері бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ете отырып, іс-шараны тоқтату бойынша қажетті шараларды қабылдайды.
Іс-шараны тоқтату бойынша көрсетілген тәртіп жаппай тәртіпсіздік, бүлік шығару, өрт салу және шұғыл әрекеттерді қажет ететін басқа да жағдайларда қолданылмайды. Мұндай жағдайда іс-шараны тоқтату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Іс-шара қатысушыларының ішкі істер органдары қызметкерлерінің заңды талаптарын орындамауы немесе іс-шараның жекелеген қатысушыларының оларға бағынбауы (қарсылық көрсетуі) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
18. Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу шарттарын қамтамасыз ету:
1) іс-шараны ұйымдастырушы, лауазымды тұлғалар және басқа да азаматтардың іс-шараға қатысушылардың қоғамдық тәртіпті және іс-шараны өткізу регламентін бұзбайтын әдіспен өзінің пікірін білдіруіне кедергі келтірмейді;
2) іс-шараны өткізуге себеп болған мәселелер жолданған мемлекеттік билік органдары осы мәселелердің мәні бойынша қарайды, ол бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қажетті шешім қабылдайды, қабылданған шешім туралы іс-шараның ұйымдастырушысына хабарлайды.

17. Порядок прекращения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций:
1) в случае принятия решения о прекращении акции уполномоченный представитель Отдела:
- дает указание организатору мероприятия прекратить акцию, обосновав причину, и в течение 24 часов оформляет данное указание письменно с вручением организатору
мероприятия;
- устанавливает время для выполнения указания о прекращении мероприятия;
- в случае невыполнения организатором мероприятия указания о его прекращении обращается непосредственно к участникам мероприятия и устанавливает дополнительное время для выполнения указания о прекращении мероприятия;
2) в случае невыполнения указания о прекращении мероприятия сотрудники органов внутренних дел принимают необходимые меры по прекращению мероприятия, действуя при этом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанный порядок прекращения мероприятия не применяется в случае возникновения массовых беспорядков, погромов, поджогов и в других случаях, требующих экстренных действий. В этих случаях прекращение мероприятия осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Неисполнение законных требований сотрудников органов внутренних дел или неповиновение (сопротивление) им отдельных участников мероприятия влечет за собой ответственность этих участников, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
18. Обеспечение условий для проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций:
1) организатор мероприятия, должностные лица и другие граждане не препятствуют участникам мероприятия в выражении своих мнений способом, не нарушающим общественного порядка и регламента проведения мероприятия;
2) органы государственной власти, которым адресуются вопросы, явившиеся причиной проведения мероприятия, рассматривают данные вопросы по существу, принимают по ним необходимые решения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и сообщают о принятых решениях организатору мероприятия.